Отдельные вопросы возмещения вреда, причиненного вследствие нарушения законодательства об охране окружающей среды
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 сентября 2001 года N 1186. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2007 года N 441
Сноска. Постановление Правительства РК от 12 сентября 2001 года N 1186 утратило силу постановлением Правительства РК от 31 мая 2007 года N  441 .
В соответствии со статьей 75  K932000_  Лесного кодекса Республики Казахстан от 23 января 1993 года и статьей 86 Закона Республики Казахстан от 15 июля 1997 года  Z970160_  "Об охране окружающей среды" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) размеры возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству физическими и юридическими лицами незаконными порубками и повреждением деревьев и кустарников;
2) размеры возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству физическими и юридическими лицами вследствие иных правонарушений;
3) размеры возмещения вреда, причиненного физическими и юридическими лицами незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан;
4) Правила возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству, а также вреда, причиненного незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан.
2. Суммы возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству, а также вреда, причиненного незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке зачислять в доход государственного бюджета.
3. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 23 февраля 1993 года N 136  P930136_  "О материальной ответственности за нарушение лесного законодательства и незаконное добывание или повреждение растений, занесенных в Красную книгу Казахской ССР" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 5, ст.58).
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
N 1186 от 12 сентября 2001 года
Размеры возмещения вреда,
причиненного лесному хозяйству физическими и юридическими
лицами незаконными порубками и повреждением деревьев и
кустарников
___________________________________________________________________________
N !     Лесная порода      !           Леса всех групп
п/п!                        !______________________________________________
!                        !     Размеры возмещения за 1 м3, тенге
!                        !______________________________________________
!                        !Деловая древесина в зависимости от !Дровяная
!                        !диаметра отрезков ствола в верхнем !древесина
!                        !       торце, без коры             ! в коре,
!                        !___________________________________!за 1 м3
!                        !крупная (25!Средняя (от!мелкая (от !
!                        !см и более)!13 до 24см)!3 до 12 см)!
___________________________________________________________________________

Қоршаған ортаны қорғау туралы заңнаманың бұзылуы салдарынан келтірілген залалды өтеудің жекелеген мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 12 қыркүйек N 1186. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.05.31. N 441 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 23 қаңтардағы Орман  кодексінің  75-бабына және "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегі  Заңының   86-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) жеке және заңды тұлғалардың ағаштар мен бұталарды заңсыз кесуінен және зақымдауынан орман шаруашылығына келтірілген залалды өтеудің мөлшері;
2) жеке және заңды тұлғалардың өзге де құқық бұзушылықтары салдарынан орман шаруашылығына келтірілген залалды өтеуінің мөлшері;
3) жеке және заңды тұлғалардың барлық санаттағы жерлерде Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірген залалды өтеуінің мөлшері;
4) Орман шаруашылығына келтірілген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірілген залалды өтеудің ережесі бекітілсін.
2. Орман шаруашылығына келтірілген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірілген залалды өтеуден алынған сомалар заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік бюджеттің кірісіне есепке алынсын.
3. "Орман заңдарын бұзғаны және Қазақ ССР-інің Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинағаны немесе зақымдағаны үшін материалдық жауапкершілік туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1993 жылғы 23 ақпандағы N 136  P930136_   қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1993 ж., N 5, 58-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 12 қыркүйектегі
N 1186 қаулысымен
бекітілген
Жеке және заңды тұлғалардың ағаштар мен бұталарды заңсыз
кесуінен және зақымдауынан орман шаруашылығына
келтірілген залалды өтеудің
МӨЛШЕРІ
___________________________________________________________________________
Р/с!      Орман ағашы       !            Барлық топтағы ағаш
N !                        !______________________________________________
!                        !   1 м3 үшін өтеудің мөлшері, теңгемен
!                        !______________________________________________
!                        !       Жоғары бөлігіндегі дін      !Қабықты
!                        !    кесіндісінің көлеміне қарай    !отындық
!                        !       қабықсыз кәделі сүрек       ! ағаш
!                        !___________________________________!сүрегі,
!                        !ірі (25 см !орташа (13-!ұсақ (3-тен! 1 м3
!                        !және жоға. !тен 24 см- !12 см-ге   ! үшін
!                        !ры)        !ге дейін   !дейін)     !
___________________________________________________________________________

1 !          2             !      3    !     4     !     5     !   6
___________________________________________________________________________
При порубках и повреждении до степени прекращения роста
1   Сосна                      12200       8700        4300       1700
2   Ель Шренка                 15900      11300        5600       2200
3   Ель сибирская, пихта       11000       7800        3900       1300
4   Лиственница                 9800       7000        3400       1200
5   Кедр                       22000      15700        7700       1900
6   Можжевельник древовидный   14700      10400        5200       2200
(арча)
7   Дуб, ясень                 22000      15700        7700       3400
8   Ольха черная, клен,
вяз, липа                   4900       3500        1700       1100
9   Саксаул                                                       3400
10   Береза                      1330        940         510        370
11   Осина, ива древовидная,
тополь                      1180        830         420        260
12   Орех грецкий, фисташка     26700      19100        9400       2900
13   Абрикос, акация белая,
алыча, боярышник, вишня,
лох, рябина, слива,
черемуха, шелковица,
яблоня, прочие древесные
породы                     15600      19100        9400       1900
14   Можжевельник, кедровый
стланник                                           2800       1500
15   Акация желтая, гребенщик,
тамариск, ивы кустарниковые,
облепиха, жузгун, чингил,
прочие кустарники                                   510        300
___________________________________________________________________________
При повреждении не до степени прекращения роста
___________________________________________________________________________
16   Сосна                      6100        4350        2150        850
17   Ель Шренка                 7950        5650        2800       1100
18   Ель сибирская, пихта       5500        3900        1950        650
19   Лиственница                4900        3500        1700        600
20   Кедр                      11000        7850        3850        950
21   Можжевельник древовидный   7350        5200        2600       1100
(арча)
22   Дуб, ясень                11000        7850        3850       1700
23   Ольха черная, клен,
вяз, липа                  2450        1750         850        550
24   Саксаул                                                       1700
25   Береза                      665         470         255        185
26   Осина, ива древовидная,
тополь                      590         415         210        130

1 !          2             !      3    !     4     !     5     !   6
___________________________________________________________________________
Өсуін тоқтататын деңгейге дейін кесу және зақымдау кезінде
1   Қарағай                    12200       8700        4300       1700
2   Шренка шыршасы             15900      11300        5600       2200
3   Сібір шыршасы, майқарағай  11000       7800        3900       1300
4   Самырсын                   9800        7000        3400       1200
5   Балқарағай                 22000      15700        7700       1900
6   Ағаш тектес арша           14700      10400        5200       2200
7   Емен, шаған                22000      15700        7700       3400
8   Жабысқақ қара қандағаш,
үйеңкі, шегіршін, жөке     4900       3500         1700       1100
9   Сексеуіл                                                      3400
10   Қайың                      1330        940         510        370
11   Көк терек, ағаш тектес
тал, терек                 1180        830         420        260
12   Жаңғақ, шекілдеуік         26700      19100        9400       2900
жаңғақ
13   Өрік, ақ қараған,
алша, долана, шие,
жиде, шетен, алхоры,
мойыл, тұт ағашы,
алма ағашы, басқа да
ағаш тұқымдастар           15600      19100        9400       1900
14   Арша, самырсын                                     2800       1500
15   Сары қараған, жыңғылдар,
бұта тектес талдар,
шырғанақ, жүзгін, шеңгел,
басқа да бұталар                                   510        300
___________________________________________________________________________
Өсуін тоқтататын деңгейге дейін жеткізілмеген кесу
және зақымдау кезінде
___________________________________________________________________________
16   Қарағай                    6100        4350        2150        850
17   Шренка шыршасы             7950        5650        2800       1100
18   Сібір шыршасы, майқарағай  5500        3900        1950        650
19   Самырсын                   4900        3500        1700        600
20   Балқарағай                 11000       7850        3850        950
21   Ағаш тектес арша           7350        5200        2600       1100
22   Емен, шаған                11000       7850        3850       1700
23   Жабысқақ қара қандағаш,
үйеңкі, шегіршін, жөке     2450        1750         850        550
24   Сексеуіл                                                      1700
25   Қайың                      665         470         255        185
26   Көк терек, ағаш тектес
тал, терек                 590         415         210        130

27   Орех грецкий, фисташка    13350        9550        4700       1450
28   Абрикос, акация белая,
алыча, боярышник, вишня,
лох, рябина, слива,
черемуха, шелковица,
яблоня, прочие древесные
породы                      7800       9550        4700        950
29   Можжевельник, кедровый
стланник                                           1400        750
30   Акация желтая, гребенщик,
тамариск, ивы кустарниковые,
облепиха, жузгун, чингил,
прочие кустарники                                   255        150
___________________________________________________________________________
Примечание:
1. Возмещение вреда за незаконную порубку и повреждение древесно-
кустарниковой растительности, произрастающей вне территории лесного фонда,
устанавливается в соответствии с настоящими размерами возмещения вреда.
2. В случае незаконной заготовки буреломных, ветровальных и т.п.
деревьев, а также в случае незаконной порубки сухостойных деревьев размер
возмещения вреда устанавливается в размерах, определенных для дровяной
древесины.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
N 1186 от 12 сентября 2001 года
Размеры возмещения вреда,
причиненного лесному хозяйству физическому и юридическими
лицами вследствие иных правонарушений
(в тенге)
___________________________________________________________________________
Виды ущерба    ! Ед. !___________________________________________________
!изме-!Акмо- !Актю- !Алма-!Атырау-!Вост.- !Жамбыл-!Запад.-
!рения!линс- !бинс- !тинс-!ская   !Казах- !ская   !Казах-
!     !кая   !кая   !кая  !       !станс- !       !станс-
!     !      !      !     !       !кая    !       !кая
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
Уничтожение или повреждение лесных культур, сеянцев либо
саженцев в лесных питомниках и на плантациях, а также молодняков
естественного происхождения, подроста, а также самосева на
площадях, предназначенных под лесовосстановление
___________________________________________________________________________
1. Повреждение
несомкнувшихся
лесных культур     за
и подроста        1 шт.   17     17    17     17     17      17     17
2. Повреждение
селекционно-
семеноводческих
материалов:
1) плюсовых        за
деревьев;         1 шт.  34934  32592  33512  29664  34738  37415  34599
2) испытательных
культур, геогра-
фических культур,
клоновых архивов
и лесосеменных     за
плантаций;        1 шт.    34    31     36    31     31      28      36

27   Жаңғақ, шекілдеуік         13350       9550        4700       1450
жаңғақ
28   Өрік, ақ қараған, алша
долана, шие, жиде, шетен,
алхоры, мойыл, тұт ағашы,
басқа да ағаш тұқымдастар  7800       9550        4700        950
29   Арша, самырсын                                    1400        750
30   Сары қараған, жыңғылдар,
бұта тектес талдар,
шырғанақ, жүзгін, шеңгел,
басқа да бұталар                                  255        150
___________________________________________________________________________
Ескерту:
1. Орман қоры аумағынан тыс жерлерде өсетін ағаш-бұта өскіндерін заңсыз кескені және зақымдағаны үшін залалды өтеу залалды өтеудің осы мөлшеріне сәйкес белгіленеді.
2. Дауыл қопарған, жел құлатқан және т.б. ағаштарды заңсыз дайындау жағдайында, сондай-ақ қураған ағаштарды заңсыз кесіп алған жағдайда залалды өтеу мөлшері отын ағаш үшін айқындалған мөлшерде белгіленеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 12 қыркүйектегі
N 1186 қаулысымен
бекітілген
Жеке және заңды тұлғалардың өзге де құқық бұзушылықтары салдарынан
орман шаруашылығына келтірілген залалды өтеудің мөлшерлері
(теңгемен)
___________________________________________________________________________
Зиянның    !Өл.  !___________________________________________________
түрлері    !шем  !Ақ.   !Ақтө. !Алма-!Атырау !Шығыс  !Жамбыл !Батыс
!бір. !мола  !бе    !ты   !       !Қазақ. !       !Қазақстан
!лігі !      !      !     !       !стан   !       !
___________________________________________________________________________
1       !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
Орман тұқымбақтарында және плантацияларда орман екпелерін, екпе
көшеттерін не ағаш көшетін, сондай-ақ табиғи өскіндерді, жас
шыбықтарды, сондай-ақ орманды қалпына келтіруге арналған аудандарда
өздігінен көктеп шыққан жас шыбықтарды жою немесе зақымдау
___________________________________________________________________________
1. Майыспаған
орман екпеле.
рін және өскін. 1 дана
дерін зақымдау   үшін     17     17    17     17     17      17     17
2. Мынадай
селекциялық
тұқымдық мате.
риалдарды:
1) қосынды      1 дана
ағаштарды;       үшін    34934  32592  33512  29664  34738  37415  34599
2) сынақ дақыл.
дарын, геогра.
фиялық дақылдар.
ды, клондық
архивтерді және
ағаш тұқымдық   1 дана
плантацияларын;  үшін     34    31     36    31     31      28      36

3) постоянных
лесосеменных       за
насаждений        1 шт.   5994  5381   5492  4963   5660    5994    5548
3. Уничтожение
или повреждение
посадочного
материала в лесных
питомниках:
1) сеянцы хвойных  за
пород;            1 шт.   5.0    4.3    5.0   7.4    4.3     7.6     4.4
2) сеянцы          за
лиственных пород; 1 шт.   4.0    3.3    4.0   2.7    3.3     4.0     4.0
3) черенковые
саженцы (укоренные
черенки) тополя,   за
ивы;              1 шт.  28.7   27.1   28.7  25.5   28.7    27.1    23.9
4) саженцы         за
хвойных пород;    1 шт.   200    183    200   183    189     200     183
5) саженцы         за
лиственных пород; 1 шт.   100     92     96    92     92     100      92
6) саженцы
улучшенной
селекционной       за
ценности          1 шт.   300    268    300   265    300     308     300
7) крупномерные    за
саженцы           1 шт.  4000   3260   3260  2900   3260    3260    32601
4. Уничтожение
или повреждение
древесно-
кустарниковой
растительности на
плантациях:
1) маточных;       за
1 шт.   67     59     61    59     61      67      61
2) ягодных и
технических        за
культур;          1 шт.  100     95     98    86     98     106      98
3) молодых
плодовых и орехо-
плодовых (до
периода            за
эксплуатации);    1 шт. 1952    1784   1896  1645   3039   2007    1840
4) плодоносящих
плодовых и орехо-  за
плодовых          1 шт. 10371   8699   9256  8057   9145   9702    8977
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
!Караган-!Кызыл-   !Костанай-!Мангистау-!Павлодар-!Северо- !Южно-
!динская !ординская!  ская   !   ская   ! ская    !Казах - !Казах-
!        !         !         !          !         !станская!станская
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
Уничтожение или повреждение лесных культур, сеянцев либо
саженцев в лесных питомниках и на плантациях, а также молодняков
естественного происхождения, подроста, а также самосева на
площадях, предназначенных под лесовосстановление
___________________________________________________________________________
1.        17        17        17         17        17        17       17
2.
1)       30417     45389     32480      35881     31030    32480    26096

3) тұрақты ағаш
тұқымының желек. 1 дана
терін зақымдау    үшін    5994  5381   5492  4963   5660    5994    5548
3. Мынадай ор.
манды тұқымбақ.
тарда отырғызы.
латын тұқымдық
материалдарды:
1) қылқанды
жапырақты
тұқымдастар     1 дана
екпелерін;       үшін     5.0    4.3    5     7.3    4.3     7.6     4.4
2) жапырақты
тұқымдастардың  1 дана
екпелерін;       үшін     4.0    3.3    4     2.7    3.3     4       4
3) теректің,
талдың қалемшек
(тамырланған    1 дана
қалемшектері);   үшін     28.7   27.1   28.7  25.5   27.1    28.7    27.1
4) жапырақ
тұқымдастардың  1 дана
көшеттерін;      үшін     200    183    200   183    189     200     183
5) жапырақты
тұқымдастардың  1 дана
көшеттері;       үшін     100     92     96    92     92     100      92
6) жетілдіріл.
ген селекциялық
құндылығы бар   1 дана
көшеттерді;      үшін     300    268    300   265    300     308     300
7) ірі мөлшерді
көшеттерді жою  1 дана
немесе зақымдау  үшін     4000   3260   3260  2900   3260    3260    3260
4. Плантацияларда:
1) аналық;      1 дана
үшін      67     59     61    59     61      67      61
2) жидек және
техникалық      1 дана
дақылдар;        үшін     100     95     98    86     98     106      98
3) жас жеміс
және жаңғақ жемісті
(пайдалану
мерзіміне       1 дана
дейін);          үшін     1952    1784   1896  1645   3039   2007    1840
4) жеміс бере.
тін жеміс және
жаңғақ жемісті
ағаш-бұта көге.
рістерін жою    1 дана
немесе зақымдау  үшін     10371   8699   9256  8057   9145   9702    8977
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
!Қараған.!  Қызыл- !Қостанай !Маңғыстау !Павлодар !Солтүс. !Оңтүстік
!ды      !  орда   !         !          !         !тік Қа. !Қазақ.
!        !         !         !          !         !зақстан !стан
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
Орман тұқымбақтарында және плантацияларда орман екпелерін, екпе
көшеттерін не ағаш көшетін, сондай-ақ табиғи өскіндерді, жас
шыбықтарды, сондай-ақ орманды қалпына келтіруге арналған аудандарда
өздігінен көктеп шыққан жас шыбықтарды жою немесе зақымдау
___________________________________________________________________________
1.        17        17        17         17        17        17       17
2.
1)       30417     45389     32480      35881     31030    32480    26096

2)        31        36        31         33        36        31       28
3)        5074      7193      5381       5846      5158     5381     4294
3.
1)        4.4       9.7       4.3        8.7       4.2       4.3      6.2
2)        3.3       4.7       3.3        3.6       3.3       3.3      2.7
3)        1.5        35      27.1       29,7      25.5      27.1     20.7
4)        183       238       183        214       183       183      145
5)         90       120        92        108        92        92       72
6)        260       355       268        319       252       268      217
7)       3260      4000      3260       3600      2900      3260     2540
4.
1)         59        78        59         70        59        59       25
2)         86       120        95        108        89        95       81
3)       1617      2370      1784       2133      1701      1784     1450
4)       7918     11626      8726      10463      8336      8726     6970
___________________________________________________________________________
Нарушение требований пожарной безопасности и
санитарных правил в лесах
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
1. Несвоевременная
очистка мест рубок
от порубочных
остатков,
захламление по
вине лесопользо-
вателей просек и
прилегающих к
лесосекам полос    за
шириной 50 м.     1 га   2621  2498   2342   2113    2671    2671    2409
2. Оставление в
лесу на летний
период не окоренной
в установленный
срок хвойной
древесины и
древесины
лиственных пород   за
без пролыски      1 шт.   42     39     45    36      45      47      42
__________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
1.       2127     3318      2423       2986       2264     2423     1843
2.        36       56        39         50         36       39       36
___________________________________________________________________________
Нарушение установленного порядка заготовки древесины
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________

2)        31        36        31         33        36        31       28
3)        5074      7193      5381       5846      5158     5381     4294
3.
1)        4.4       9.7       4.3        8.7       4.2       4.3      6.2
2)        3.3       4.7       3.3        3.6       3.3       3.3      2.7
3)        23.9      35        27.1       29,7      25.5      27.1     20.7
4)        183       238       183        214       183       183      145
5)         90       120        92        108        92        92       72
6)        260       355       268        319       252       268      217
7)        3260      4000      3260       3600      2900      3260     2540
4.
1)         59        78        59         70        59        59       25
2)         86       120        95        108        89        95       81
3)       1617      2370      1784       2133      1701      1784     1450
4)       7918     11626      8726      10463      8336      8726     6970
___________________________________________________________________________
Ормандағы өрт қауіпсіздігі талаптарын және санитариялық ережелерін бұзу
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
1. Ағаш кесілген 1 га    2621  2498   2342   2113    2671    2671    2409
жерлерді ағаш    үшін
қалдықтарынан
уақтылы тазарт.
пау, ағаш дайын.
даушылардың
кінәсінен соқ.
пақтар мен ені
50 метрге дейін.
гі ағаш маңын.
дағы алқапты
қоқырсытып
жіберу
2. Орманда қыл.  1 дана   42     39     45    36      45      47      42
қан жапырақты    үшін
ағаштар мен жа.
пырақ тұқымдас
сүректердің
белгіленген
мерзімде қабы.
ғынан аршылмай,
жаз кезінде сол
күйінде қалуы
__________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
1.       2127     3318      2423       2986       2264     2423     1843
2.        36       56        39         50         36       39       36
___________________________________________________________________________
Сүрек дайындаудың белгіленген тәртібін бұзу
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________

1. Оставление
срубленных         за
зависших деревьев  1 шт. 5492   5018   4461   4238   4907    4879    4349
2. Оставление
пней высотой
более 1/3 диаметра
среза, а при
рубке деревьев
тоньше 30 см -
высотой более
10 см, за исклю-
чением случаев
оставления в
пойменных лесах
пней большей
высоты, по лесо-
водственным       за
требованиям      1 шт.     11    11    11       8     11     11       8
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
__________________________________________________________________________
1.      4433      6022      4963        5420      5297     4963     3680
2.        8        11         8          11        11        8        8
___________________________________________________________________________
Уничтожение полезной для леса фауны, а также повреждение,
засорение леса отходами, химическими веществами
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
1. Уничтожение
или разорение      за
птичьих гнезд     1 шт.  129     123   131    120     128     137     128
2. Повреждение
или уничтожение
муравейников       за
в лесах           1 шт.  168     159   170    153     167     181     167
3. Засорение
лесов строитель-
ными, бытовыми     за
отходами          1 т   1282    1227  1310   1143    1283    1394   1310
4. Оставление
мусора, отходов    за
в местах отдыха   1 м2   1,5     1,4   1,5    1,3     1,5     1,6     1,5
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
1.      112        162       120        146       114       120      112
2.      148        220       153        198       148       153      128
3.     1115       1673      1227       1408      1143      1227      976
4.      1,4        2,0       1,4        2,0       1,3       1,4      1,2
___________________________________________________________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
N 1186 от 12 сентября 2001 года
Размеры возмещения вреда,
причиненного физическими и юридическими лицами незаконным
добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением
растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан
на землях всех категорий
___________________________________________________________________________
Группа растений и вид повреждений     !   Размеры возмещения вреда
!        (в тенге)
___________________________________________________________________________

1. Шала кесіл.   1 дана   5492   5018   4461   4238   4907    4879    4349
ген ағаштарды    үшін
қалдыру
2. Ағаш өсіру    1 дана    11    11    11       8     11     11       8
талаптары бойын. үшін
ша суармалы ор.
мандарда ұзынды.
ғы едәуір түбір.
лер қалдыру
ретін қоспа.
ғанда, кесілген
түбір биіктігі
1/3 диаметрден
жоғары, ал
ағашты кескенде
түбірі 30 см
жіңішке, биік.
тігі 10 см-ден
жоғары етіп
қалдыру
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
__________________________________________________________________________
1.      4433      6022      4963        5420      5297     4963     3680
2.        8        11         8          11        11        8        8
___________________________________________________________________________
Орман үшін пайдалы өсімдіктерді жою, сондай-ақ орманды қалдықтарымен,
химиялық заттармен зақымдау, ластау
___________________________________________________________________________
1         !  2  !  3   !   4  !  5  !   6   !   7   !   8   !   9
___________________________________________________________________________
1. Құс ұяларын   1 дана   129     123   131    120     128     137     128
жою немесе       үшін
бүлдіру
2. Ормандарда    1 дана   168     159   170    153     167     181     167
құмырсқа илеу.   үшін
лерін зақымдау
немесе жою
3. Ормандарды    1 тон.   1282    1227  1310   1143    1283    1394   1310
құрылыс, тұрмыс  на
қалдықтармен     үшін
ластау
4. Демалыс       1 шар.   1,5     1,4   1,5    1,3     1,5     1,6     1,5
орындарында      шы м.
қоқысты, қалдық. үшін
тарды қалдыру
___________________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
___________________________________________________________________________
1   !  10    !   11    !   12    !    13    !   14    !   15   !   16
___________________________________________________________________________
1.      112        162       120        146       114       120      112
2.      148        220       153        198       148       153      128
3.     1115       1673      1227       1408      1143      1227      976
4.      1,4        2,0       1,4        2,0       1,3       1,4      1,2
___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 12 қыркүйектегі
N 1186 қаулысымен
бекітілген
Жеке және заңды тұлғалардың барлық санаттағы жерлерде
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді
заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірген
залалды өтеуінің мөлшері
___________________________________________________________________________
Өсімдіктер тобы мен зақымдау түрі      Залалды өтеудің мөлшері,
(теңгемен)
___________________________________________________________________________

1. За каждый экземпляр дерева,
кустарника, лианы в возрасте до 5 лет
включительно:
1) при повреждении не до степени
прекращения роста;                                   3100
2) уничтоженных или поврежденных до
степени прекращения роста                            4900
2. За каждый экземпляр дерева,            добавлять за каждый год свыше
кустарника, лианы в возрасте свыше 5 лет     5 лет 5 процентов от размера,
указанного в пункте 1
3. За каждое травянистое растение                  360
или плодовое тело гриба, добытые без
специального разрешения, поврежденные
или уничтоженные, независимо от размера
4. За каждый квадратный метр                      1800
поврежденных или уничтоженных мхов
и лишайников
___________________________________________________________________________
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
N 1186 от 12 сентября 2001 года
Правила
возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству,
а также вреда, причиненного незаконным добыванием,
заготовкой, повреждением или уничтожением растений,
занесенных в Красную книгу Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству, а также вреда, причиненного незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, определяют порядок возмещения вреда взимания платы с нарушителей за причиненный вред.
2. Порядок определения и возмещения вреда
2. Размеры возмещения вреда, причиненного лесному хозяйству, а также вреда, причиненного незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, утверждаются Правительством Республики Казахстан по представлению центрального государственного органа управления лесным хозяйством.
3. Сумма возмещения вреда исчисляется территориальными органами центрального государственного органа управления лесным хозяйством по утвержденным размерам и уплачивается правонарушителем в государственный бюджет по месту причиненного вреда.
4. Уплата сумм возмещения вреда производится путем перечисления через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не позднее 14 календарных дней со дня уведомления правонарушителя о сумме возмещения вреда.
Копии квитанций об уплате сумм возмещения вреда представляются в территориальные органы центрального государственного органа управления лесным хозяйством и территориальные налоговые комитеты.
5. В случае невнесения нарушителем сумм возмещения вреда в добровольном порядке в течение 14 календарных дней вопрос возмещения вреда рассматривается в судебном порядке.

1.   5 жасқа дейінгіні қосқанда, әрбір
ағаш, бұта, шырмауық үшін:
1) өсуін тоқтататын деңгейге                     3100
дейін жеткізілмей зақымданған
кезде;
2) жойылған немесе өсуін                         4900
тоқтататын деңгейге дейін
зақымданған кезде
2.   5 жастан асқан әрбір ағаш, бұта,       5 жастан асқан әр жыл үшін
шырмауық үшін                               1-тармақта көрсетілген
мөлшерге 5 пайыз қосылсын
3.   Мөлшеріне қарамастан, әрбір шөп                  360
тұқымдас өсімдікті немесе саңырауқұлақ.
тың жемісті бөлігін арнайы рұқсатсызжинағаны,
зақымдағаны немесе жойғаны үшін
4. Зақымданған немесе жойылған мүк пен                1800
қынаның әр шаршы метрі үшін
___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 12 қыркүйектегі
N 1186 қаулысымен
бекітілген
Орман шаруашылығына келтірілген залалды, сондай-ақ,
Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген
өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе
жою арқылы келтірілген залалды өтеудің
ЕРЕЖЕСІ
1. Жалпы ережелер
1. Орман шаруашылығына келтірілген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірілген залалды өтеудің осы ережесі бұзушылардан залал келтіргені үшін төлем өндіріп алудың залалды өтеу тәртібін айқындайды.
2. Залалды анықтау және өтеу тәртібі
2. Орман шаруашылығына келтірілген залалды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірілген залалды өтеудің мөлшерлерін орман шаруашылығын басқарушы орталық мемлекеттік органның ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
3. Залалды өтеу сомасын орман шаруашылығын басқарушы орталық мемлекеттік органның аумақтық органдары бекітілген мөлшерлер бойынша есептейді және құқық бұзушы залал келтірген жері бойынша мемлекеттік бюджетке төлейді.
4. Залалды өтеу сомаларын төлеу банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асырушы банктер немесе ұйымдар арқылы, залалды өтеу сомасы туралы құқық бұзушыға хабарланған күннен бастап 14 күнтізбелік күннен кешіктірмей аудару жолымен жүргізіледі.
Залалды өтеу сомаларының төленгені туралы түбіртегінің көшірмелері орман шаруашылығын басқарушы орталық мемлекеттік органның аумақтық органдарына және аумақтық салық комитеттеріне ұсынылады.
5. Егер бұзушы залалды өтеу сомаларын 14 күнтізбелік күн ішінде өз еркімен төлемесе, залалды өтеу мәселесі сот тәртібімен қаралады.

3. Контроль за взиманием платы по возмещению вреда
6. Территориальные органы центрального государственного органа управления лесным хозяйством ежеквартально, не позднее 1 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом, направляют территориальным налоговым комитетам по месту своей регистрации сведения по суммам, взысканным в бюджет за вред, причиненный лесному хозяйству, а также за вред, причиненный незаконным добыванием, заготовкой, повреждением или уничтожением растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, в порядке и по форме, установленными центральным исполнительным органом, обеспечивающим налоговый контроль за исполнением налоговых обязательств перед государством совместно с центральным государственным органом управления лесным хозяйством.
7. Контроль за полнотой и правильностью исчисления сумм возмещения вреда, осуществляется государственными органами управления лесным хозяйством и органами налоговой службы.
(Специалисты: Склярова И.В.,
Пучкова О.Я.)

3. Залалды өтеу жөніндегі төлемдердің өндіріп алынуын бақылау
6. Орман шаруашылығын басқарушы орталық басқару органының аумақтық органдары тоқсан сайын, есептік тоқсаннан кейінгі екінші айдың 1-күнінен кешіктірмей өзінің тіркелген жері бойынша аумақтық салық комитетіне орман шаруашылығына келтірілген залал үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинау, дайындау, зақымдау немесе жою арқылы келтірілген залал үшін бюджетке өндіріп алынған сомалар жөніндегі мәліметтерді орман шаруашылығын басқарушы орталық мемлекеттік органмен бірлесіп мемлекет алдындағы салықтық міндеттемелердің орындалуына салық бақылауын қамтамасыз ететін орталық атқарушы орган бекіткен тәртіпте және нысан бойынша жібереді.
7. Залалды өндіріп алу сомаларының толық және дұрыс есептелуіне бақылауды орман шаруашылығын басқарушы мемлекеттік органдар мен салық қызметі органдары жүзеге асырады.