Об утверждении Правил приобретения (продажи), регистрации, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 октября 2001 года N 1293. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 марта 2009 года № 327
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.03.2009 № 327.
В соответствии с U000359_  Планом мероприятий по реализации Государственной программы обеспечения информационной безопасности Республики Казахстан на 2000-2003 годы, утвержденным Указом Президента Республики Казахстан от 14 марта 2000 года N 359, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила приобретения (продажи), регистрации, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
2. Признать утратившим силу постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 октября 1992 года N 851 P920851_  "Об утверждении Положения о порядке приобретения, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств" (САПП Республики Казахстан, 1992 г., N 39, ст. 588).
3. Настоящее постановление вступает в силу с момента его подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 октября 2001 года N 1293
Правила
приобретения (продажи), регистрации, проектирования,
строительства (установки), эксплуатации на территории
Республики Казахстан и ввоза из-за границы
радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют общий порядок приобретения (продажи), регистрации, проектирования, строительства (установки), эксплуатации на территории Республики Казахстан и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
Под радиоэлектронным средством понимается техническое средство, состоящее из одного или нескольких радиопередающих и (или) радиоприемных устройств и вспомогательного оборудования (если таковое имеется), предназначенных для передачи и приема радиоволн. К радиоэлектронным средствам относятся радиостанции, радиотелефоны, системы радионавигации, радиоопределения, распределительные системы телевидения и радиовещания и другие средства, при работе которых используются электромагнитные колебания с частотами от 9 кГц до 400 ГГц.
Под высокочастотным устройством понимаются промышленные или экспериментальные высокочастотные установки, медицинские высокочастотные аппараты с осцилляторами, энергия которых используется для технологических и других целей, не связанных с передачей информации, а также радиопередатчики, предназначенные для учебных целей и используемые без выхода в эфир, и другие устройства, при работе которых используются электромагнитные колебания с частотами в диапазоне от 9 кГц до 400 ГГц.

Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиілікті құрылғыларды сатып алудың (сатудың), тіркеудің, жобалаудың, салудың (орнатудың), пайдаланудың және шетелден әкелудің ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 6 қазан N 1293. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы N 327 Қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009 жылғы 14 наурыздағы N 327 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 14 наурыздағы N 359 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң 2000-2003 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды сатып алудың (сатудың), тіркеудің, жобалаудың, салудың (орнатудың), пайдаланудың және шетелден әкелудiң ережесi бекiтілсiн.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдарды және жоғары жиiлiктегi құрылғыларды алу, жобалау, жасау (орнату), пайдалану және шет елдерден әкелу тәртiбi туралы ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 9 қазандағы N 851 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1992 ж., N 39, 588-құжат) күшi жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған сәтiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 6 қазандағы
N 1293 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының аумағында
радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды
сатып алудың (сатудың), тiркеудiң, жобалаудың,
салудың (орнатудың), пайдаланудың және шетелден әкелудiң
ЕРЕЖЕСI
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды сатып алудың (сатудың), тiркеудiң, жобалаудың, салудың (орнатудың), пайдаланудың және шетелден әкелудiң жалпы тәртiбiн анықтайды.
Радиоэлектрондық құрал деп радиотолқындарды таратуға және қабылдауға арналған бiр немесе бiрнеше радиотаратушы және (немесе) радиоқабылдаушы құрылғылар мен қосалқы жабдықтардан (егер мұндайлары болса) тұратын техникалық құрал түсiнiледі. Радиоэлектрондық құралдарға жұмысы кезiнде жиiлiктерi 9 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгi электромагниттiк тербелiстердi пайдаланатын радиостанциялар, радиотелефондар, радионавигация, радиоанықтау жүйелерi, теледидар және радиохабарларын таратудың жүйелерi және басқа да құралдар жатады.
Жоғары жиiлiктi құрылғылар деп өнеркәсiптiк немесе эксперименттiк жоғары жиiлiктi қондырғылар, қуаты ақпарат берумен байланысты емес технологиялық және басқа да мақсаттар үшiн пайдаланылатын осцилляторлары бар жоғары жиiлiктi медициналық аппараттар, сондай-ақ жұмыс iстеуiнде жиiлiктерi 9 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгi электромагниттiк тербелiстердi пайдаланатын, оқу мақсаттарына арналған және эфирге шықпай пайдаланылатын радиотаратушылар және басқа да құрылғылар түсiнiледi.

2. Требования настоящих Правил обязательны для всех физических и юридических лиц, осуществляющих приобретение (продажу), регистрацию, проектирование, строительство (установку), эксплуатацию и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, работающих в частотном диапазоне от 9 кГц до 400 ГГц, независимо от мощности излучения, на наземных, морских, воздушных, космических и иных объектах, находящихся под юрисдикцией Республики Казахстан, а также на иностранных объектах, постоянно или временно находящихся на территории Республики Казахстан, включая морские акватории.
3. Действие настоящих Правил не распространяется на:
1) радиоэлектронные средства, предназначенные для использования и эксплуатации Генеральной прокуратурой Республики Казахстан, Министерством обороны Республики Казахстан, Министерством внутренних дел Республики Казахстан, Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан, Агентством Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция), Службой охраны Президента Республики Казахстан, Комитетом гражданской авиации Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (в части средств обеспечения полетов и управления воздушным движением) в диапазонах, выделенных для их использования решением Государственной межведомственной комиссии по радиочастотам, либо находящихся на радиочастотном обеспечении Министерства обороны Республики Казахстан. В случае использования радиоэлектронных средств не по назначению или в коммерческих целях либо вне полос частот, выделенных Государственной межведомственной комиссией по радиочастотам, на них распространяется действие настоящих Правил;
2) радиоэлектронные средства, предназначенные для индивидуального приема программ теле- и радиовещания, изделия бытовой электроники, не содержащие радиоизлучающих устройств. <*>
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 сентября 2004 г. N 936  .
Глава 2. Порядок приобретения (продажи), регистрации,
проектирования, строительства (установки), эксплуатации и
ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и
высокочастотных устройств
4. Приобретение (продажа), проектирование, строительство (установка), эксплуатация и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств осуществляется на основании разрешения, выдаваемого уполномоченным органом в области связи.
Виды радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, на которые требуются разрешения на приобретение (продажу), проектирование, строительство (установку), эксплуатацию и ввоз из-за границы, определяются уполномоченным органом в области связи.
Порядок оформления разрешительных документов и регистрации радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств определяется уполномоченным органом в области связи.

2. Осы Ереженiң талаптары сәулелену қуатына қарамастан 9 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгi жиiлiк өрiсiнде, Қазақстан Республикасының заңи қарауындағы жер бетiндегi, теңiздегi, әуедегi, ғарыштағы және өзге де объектiлерде, сондай-ақ теңiз акваторияларын қоса алғанда, Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты немесе уақытша орналасқан шетел объектiлерiнде жұмыс iстейтiн, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды жобалауды, салуды (орнатуды), сатып алуды (сатуды), тiркеудi, пайдалануды және шетелден әкелудi жүзеге асыратын барлық жеке және заңды тұлғалар үшiн мiндеттi.
3. Осы Ереженiң күшi мыналарға:
1) Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссияның шешiмiмен олардың пайдалануы үшiн бөлiнген өрiстерiнде не Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң радиожиiлiктермен қамтамасыз етуiндегi Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетінің, Қазақстан Республикасы Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттігінiң (қаржы полициясы), Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметінің, Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi Азаматтық авиация комитетiнiң (ұшуларды қамтамасыз ету құралдары мен әуе қозғалысын басқару бөлiгiнде) қолдануы және пайдалануы үшiн арналған радиоэлектрондық құралдарға. Радиоэлектрондық құралдар мақсатынан тыс немесе коммерциялық мақсаттарға, не Радиожиiлiк жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссия бөлген жиiлiк белдеуiнен тыс пайдаланған жағдайда, осы Ереженің күшi оларға қолданылады;
2) теле- және радиохабар бағдарламаларын жеке қабылдауға арналған радиоэлектрондық құралдарға, радиосәулелену құрылғылары жоқ тұрмыстық электроника бұйымдарына қолданылмайды.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.09.06. N 936 қаулысымен .
2-тарау. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi
құрылғыларды сатып алудың (сатудың), тiркеудiң,
жобалаудың, салудың (орнатудың),
пайдаланудың және шетелден әкелудiң тәртiбi
4. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды сатып алу (сату), жобалау салу (орнату), пайдалану және шетелден әкелу байланыс саласындағы уәкiлеттi орган беретiн рұқсаттың негiзiнде жүзеге асырылады.
Сатып алуға (сатуға), жобалауға, салуға (орнатуға), пайдалануға және шетелден әкелуге рұқсат талап етiлетiн радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың түрлерiн байланыс саласындағы уәкiлеттi орган анықтайды.
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың рұқсат құжаттарын ресiмдеудiң және тiркеудiң тәртiбiн байланыс саласындағы уәкiлеттi орган анықтайды.

5. Эксплуатация радиоэлектронных средств осуществляется на основании разрешений на использование радиочастотного спектра, выдаваемых уполномоченным органом в области связи в установленном порядке и являющихся действительными при условии оплаты за использование радиочастотного спектра.
6. Поставка и/или продажа радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Казахстан осуществляется юридическими и физическими лицами по разрешениям уполномоченного органа в области связи.
Юридические и физические лица осуществляют поставку и продажу только сертифицированных радиоэлектронных средств, при наличии разрешения на приобретение радиоэлектронных средств установленного образца, выдаваемого уполномоченным органом в области связи.
При этом юридические и физические лица, осуществляющие поставку и продажу радиоэлектронных средств, ведут учет реализованных радиоэлектронных средств с обязательным указанием владельца, количества, типа и серийного номера радиоэлектронных средств по форме, установленной уполномоченным органом, для последующего контроля.
7. Регистрации в обязательном порядке подлежат радиоэлектронные средства и высокочастотные устройства, принадлежащие физическим и юридическим лицам, независимо от формы собственности и назначения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.
8. Регистрация радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств производится в уполномоченном органе в области связи по месту их использования на основании представленной физическим или юридическим лицом заявки с приложением анкеты установленного образца.
9. Регистрация радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств не дает право владельцу вводить их в эксплуатацию без соответствующего разрешения.
10. Выбор земельного участка под строительство радиоэлектронных средств и средств электросвязи должен производиться по согласованию с уполномоченным органом в области связи, с учетом обеспечения электромагнитной совместимости сооружаемых средств с эксплуатируемыми и ранее запроектированными к строительству в данном районе радиоэлектронными средствами и средствами электросвязи и с учетом зон размещения радиопередающих и радиоприемных средств.
Экспертиза электромагнитной совместимости радиоэлектронных средств проводится в процессе выбора земельного участка для их строительства и согласовывается с уполномоченным органом в области связи.
11. Разработка, модернизация, серийный выпуск радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в Республике Казахстан, а также проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по проектированию радиоэлектронных средств с использованием радиочастотного спектра производятся только после выделения для этих целей Государственной межведомственной комиссией по радиочастотам Республики Казахстан соответствующих диапазонов (полос) частот согласно таблице распределения полос частот между радиослужбами Республики Казахстан в диапазоне частот от 9 кГц до 400 ГГц.

5. Радиоэлектрондық құралдарды пайдаланудың радиожиiлiк спектрiн пайдалануға белгiленген тәртiппен байланыс саласындағы уәкiлеттi орган беретiн және радиожиілік спектрiн пайдаланғаны үшiн ақы төлеген жағдайда, жарамды болып табылатын рұқсаттар негiзiнде жүзеге асырылады.
6. Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды жеткiзудi және/немесе сатуды байланыс саласындағы уәкiлетті органның рұқсаты бойынша заңды және жеке тұлғалар жүзеге асырады.
Заңды және жеке тұлғалар тек сертификатталған радиоэлектрондық құралдарды жеткiзу мен сатуды, радиоэлектронды құралдарды сатып алуға байланыс саласындағы уәкiлеттi орган берген, белгiленген үлгiдегi рұқсаты болғанда жүзеге асырады.
Бұл ретте радиоэлектрондық құралдарды жеткiзу мен сатуды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлғалар, одан әрi бақылау үшiн, уәкiлеттi орган белгілеген нысан бойынша сатылған радиоэлектрондық құралдардың есебiн мiндеттi түрде оның иесiн, санын, үлгiсiн және сериялық нөмiрiн көрсете отырып жүргiзедi.
7. Меншiк нысанына және радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылардың мақсатына қарамастан, жеке және заңды тұлғаларға тиесiлi радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар мiндеттi түрде тiркелуге жатады.
8. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды тiркеудi, белгiленген үлгiдегi сауалнамасы қоса берiлiп, жеке немесе заңды тұлғалар ұсынатын өтiнiмнiң негiзiнде оларды пайдалану орны бойынша байланыс саласындағы уәкiлеттi орган жүргiзедi.
9. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды тiркеу, олардың иесiне тиiстi рұқсатсыз пайдалануға енгiзу құқығын бермейдi.
10. Радиоэлектрондық құралдар мен электр байланыс құралдарын салуға жер учаскесiн таңдау байланыс саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша, салынатын құралдардың пайдаланыстағы және осы ауданда құрылысы бұрын жобаланған радиоэлектрондық құралдармен және электр байланыс құралдарымен электромагниттiк үйлесiмділігiн қамтамасыз етудi есепке ала отырып әрi радиотаратушы және радиоқабылдаушы құралдарды орналастыру аймақтарын ескере отырып, жүргiзiледi.
Радиоэлектрондық құралдардың электромагниттiк үйлесiмдiлiгiн сараптау олардың құрылысы үшiн жер учаскесiн таңдау процесi кезiнде жүргiзiледi және байланыс саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiледi.
11. Қазақстан Республикасында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды әзiрлеу, жетiлдiру, топтап шығару, сондай-ақ радиожиiлiк спектрiн пайдалана отырып, радиоэлектрондық құралдарды жобалау жөнiндегi ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстарды жүргiзу осы мақсаттар үшiн 9 кГц-тен 400 ГГц-ке дейiнгi жиiлiктер өрiсiнде Қазақстан Республикасының Радиоқызметтерi арасында жиiлiктер белдеуiн бөлу кестесiне сәйкес Қазақстан Республикасының Радиожиіліктер жөнiндегi мемлекеттiк ведомствоаралық комиссиясы тиiстi жиiлiктер өрiстерiн (белдеулерiн) бөлгеннен кейiн ғана жүргiзiледi.

12. С целью исключения взаимного влияния радиоэлектронных средств гражданского назначения и соблюдения норм электромагнитной совместимости установка антенно-фидерных устройств радиопередающих средств на объектах и крышах зданий производится по согласованию с уполномоченным органом в области связи.
При установке антенно-фидерных устройств радиопередающих средств на объектах и крышах зданий необходимо обязательное согласование с уполномоченным органом санитарного надзора.
12-1. С целью обеспечения информационной безопасности государственных информационных ресурсов на объектах и крышах зданий государственных органов и организаций допускается установка антенно-фидерных устройств радиопередающих средств только внутриведомственной связи.
Технические помещения, специально отведенные для устанавливаемых в государственных органах, организациях радиоэлектронных средств, должны быть отдалены от режимных помещений и объектов средств вычислительной техники на расстоянии не менее 10 метров. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 12-1 - постановлением Правительства РК от 24 февраля 2006 года N 124 .
13. Эксплуатация радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств разрешается только после проведения приемки, по результатам которой составляется акт ввода в эксплуатацию и проводится регистрация в установленном порядке. Закрытие радиосети, замена радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, вывод их из эксплуатации производятся с обязательным уведомлением в письменном виде в месячный срок уполномоченного органа в области связи.
14. Эксплуатация радиоэлектронных средств, устанавливаемых в дипломатических и консульских представительствах иностранных государств на территории Республики Казахстан, производится на основании разрешений, выдаваемых уполномоченным органом в области связи по представлению Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
15. Ввоз из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств осуществляется по разрешениям на ввоз, выдаваемым уполномоченным органом в области связи в установленном порядке. Перечень разрешенного к ввозу оборудования устанавливается уполномоченным органом в области связи.
16. Разрешения на ввоз радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств выдаются по месту таможенного оформления груза при условии соответствия ввозимых радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств техническим требованиям, предъявляемым к радиоэлектронным средствам и высокочастотным устройствам в Республике Казахстан.
Физические и юридические лица после таможенного оформления и получения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств обязаны предоставить в территориальные управления уполномоченного органа в области связи сведения о полученных радиоэлектронных средствах и высокочастотных устройствах по установленной форме.
Разрешение на ввоз является единовременным и дает право на ввоз в указанный срок радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в количестве, указанном в разрешении.

12. Азаматтық мақсаттағы радиоэлектрондық құралдардың өзара әсерiн болдырмау және электромагниттiк үйлесiмдiлiк нормаларын сақтау мақсатында объектiлерде және ғимараттардың төбелерiнде радиотаратушы құралдардың антенна-фидерлiк қондырғыларын орнату байланыс саласындағы уәкiлеттi органның келiсiмiмен жүргiзiледi.
Объектiлерде және ғимараттардың төбелерiнде радиотаратушы құралдардың антенна-фидерлiк қондырғыларын орнату кезiнде уәкiлеттi санитарлық қадағалау органының келiсiмi мiндеттi түрде қажет.
12-1. Мемлекеттiк ақпараттық ресурстардың ақпараттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың объектiлерiнде және ғимараттарының төбелерiнде тек ведомствоiшiлiк байланыстың радиотаратқыш құралдарының антенналық-фидерлiк құрылғыларын орнатуға жол берiледi.
Мемлекеттiк органдарда, ұйымдарда орнатылатын радиоэлектрондық құралдар үшiн арнайы бөлiнген техникалық үй-жайлар режимдiк үй-жайлар мен есептеу техникасы құралдары объектiлерiнен кемiнде 10 метр қашықтыққа алыстатылуы тиiс.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.02.24. N 124 қаулысымен.
13. Нәтижелерi бойынша белгiленген тәртiппен пайдалануға енгiзу актiсi жасалатын және тiркеу жүргiзiлетiн қабылдау өткiзiлгеннен кейiн ғана радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалануға рұқсат етiледi. Радиожелiнi жабу, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды ауыстыру, оларды пайдаланыстан шығару байланыс саласындағы уәкiлеттi органды мiндеттi түрде жазбаша хабарландыра отырып, бiр ай мерзiмде жүргiзiледi.
14. Қазақстан Республикасының аумағындағы шет мемлекеттердiң дипломатиялық және консулдық өкiлдiктерiне орнатылатын радиоэлектрондық құралдарды пайдалану Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң ұсынуы бойынша уәкiлеттi орган беретiн рұқсаттың негiзiнде жүргiзiледi.
15. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды шетелден әкелу белгiленген тәртiппен байланыс саласындағы уәкiлеттi орган беретiн рұқсаттар бойынша жүзеге асырылады. Әкелуге рұқсат етiлген жабдықтар тiзбесiн байланыс саласындағы уәкiлеттi орган белгiлейдi.
16. Әкелiнетiн радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар Қазақстан Республикасында радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға қойылатын техникалық талаптарға сәйкес келген жағдайда, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды әкелуге арналған рұқсат жүктi кедендiк ресiмдеу орны бойынша берiледi.
Кедендiк ресiмдеуден кейiн және радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды алғаннан кейiн жеке және заңды тұлғалар алынған радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар туралы байланыс саласындағы уәкiлеттi органның аумақтық басқармаларына белгiленген нысан бойынша мәлiметтер тапсыруға мiндеттi.
Әкелуге рұқсат бiрмезгiлдiк болып табылады және радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды рұқсатта көрсетiлген мерзiмде және көрсетiлген мөлшерде әкелуге құқық бередi.

17. Разрешение на ввоз радиоэлектронных средств с целью проведения сертификационных испытаний выдается уполномоченным органом в области связи на срок до двух месяцев, после предъявления гарантийных обязательств о вывозе радиоэлектронных средств с территории Республики Казахстан в случае непрохождения сертификационных испытаний. Количество радиоэлектронных средств каждого типа для проведения сертификации не должно превышать десяти.
18. Временный ввоз действующих терминалов глобальной подвижной спутниковой связи осуществляется под обязательство об обратном вывозе, с указанием в декларации при прохождении таможенного контроля типа радиостанции (терминала), сведений о владельце (по документу, удостоверяющему его личность в стране проживания).
19. Ввоз на территорию Республики Казахстан радиоэлектронных средств криптографической защиты производится в установленном порядке на основании разрешения Комитета национальной безопасности Республики Казахстан с обязательной регистрацией в таможенных органах наличия указанных устройств в составе радиоэлектронных средств. Перечень указанных устройств определяется Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан. Работа радиостанций (терминалов), имеющих средства криптографической защиты, может осуществляться только по согласованию с Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан в части выполнения требований законодательства Республики Казахстан.
20. Разрешение на ввоз из-за границы, приобретение (продажу) радиоэлектронных средств, относящихся к специальным техническим средствам, техническим средствам двойного назначения, средствам криптографической защиты информации, оформляется органами Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и уполномоченным органом в области связи по перечню, согласованному в установленном порядке.
21. Передача радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств владельцами в постоянное или временное пользование другим юридическим и физическим лицам допускается при условии оформления соответствующих разрешительных документов, по разрешению уполномоченного органа в области связи.
В случае приобретения радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в порядке правопреемства (наследования), правопреемник переоформляет в уполномоченном органе в области связи на свое имя соответствующие разрешения.
Глава 3. Ответственность и контроль
22. Юридические и физические лица несут ответственность за нарушение или ненадлежащее соблюдение настоящих Правил в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан. K010155_

17. Байланыс саласындағы уәкiлеттi орган сертификаттау сынақтарын жүргiзу мақсатында радиоэлектрондық құралдарды әкелуге арналған рұқсатты сертификаттау сынақтарынан өтпеген жағдайда, Қазақстан Республикасының аумағынан радиоэлектрондық құралдарды әкету туралы кепiлдемелiк мiндеттемелердi ұсынғаннан кейiн екi айға дейiнгi мерзiмге бередi. Сертификаттау жүргiзу үшiн радиоэлектрондық құралдардың әр үлгiсiнiң саны оннан аспауы тиiс.
18. Ғаламдық жылжымалы спутник байланысының қолданыстағы терминалдарын уақытша әкелу кедендiк бақылаудан өткен кезде мағлұмдамада радиостанцияның (терминалдың) үлгiсi, иесi туралы мәлiметтер (тұратын елiнде оның тұлғасын куәландыратын құжат бойынша) көрсетiлiп, қайта әкету туралы мiндеттеме бойынша жүзеге асырылады.
19. Криптографиялық қорғауы бар радиоэлектрондық құралдарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу белгiленген тәртiппен, көрсетiлген құрылғылардың радиоэлектрондық құралдардың құрамында бар екенiн кеден органдарында мiндеттi түрде тiркеумен Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң рұқсаты негiзiнде жүргiзiледi. Көрсетiлген құрылғылардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi белгiлейдi. Криптографиялық қорғауы бар радиостанциялардың (терминалдардың) жұмыс iстеуi Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын орындау бөлiгiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен келiсiм бойынша ғана жүзеге асырылуы мүмкiн.
20. Арнайы техникалық құралдар мен екі ұдай мақсаттағы техникалық құралдарға, ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарына жатқызылған радиоэлектрондық құралдарды шетелден әкелуге, сатып алуға (сатуға) рұқсатты белгiленген тәртiппен келiсiлген тiзбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң органдары мен байланыс саласындағы уәкiлеттi орган ресiмдейдi.
21. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды иелерiнiң басқа жеке және заңды тұлғаларға тұрақты немесе уақытша пайдалануға беруi байланыс саласындағы уәкiлеттi органның рұқсаты бойынша тиiстi рұқсат беру құжаттары ресiмделген жағдайда, рұқсат етiледi.
Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды құқықтық мирасқорлық (мұрагерлiк) тәртiбiмен алған жағдайда, құқықтық мұрагер байланыс саласындағы уәкiлеттi органда тиiстi рұқсаттарды өз атына қайта ресiмдейдi.
3-тарау. Жауапкершiлiк және бақылау
22. Осы Ереженi бұзғаны немесе тиiстi түрде орындамағаны үшiн заңды және жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапкершiлiкке тартылады.

23. Юридические и физические лица несут ответственность за достоверность представленных данных при подаче заявления для получения соответствующего разрешения.
24. Должностные лица уполномоченного органа в области связи имеют право в установленном законодательством порядке: P991756_
1) проверять наличие сертификатов и соответствующих разрешений;
2) составлять акты о нарушениях порядка приобретения, проектирования, продажи, строительства (установки), эксплуатации и ввоза из-за границы радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, а также выдавать предписания об устранении этих нарушений.
25. Налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций и его заместители, начальники отделений городов Астаны и Алматы и областных отделений уполномоченного органа в области транспорта и коммуникаций.
Глава 4. Заключительные положения
26. Уполномоченный орган в области связи при осуществлении возложенных на него функций в соответствии с настоящими Правилами взаимодействует с министерствами, ведомствами, юридическими и физическими лицами.
27. Министерство внутренних дел Республики Казахстан в повседневной работе и при проведении технических осмотров автотранспорта, оборудованного радиоэлектронными средствами и/или высокочастотными устройствами, осуществляет контроль за наличием разрешений уполномоченного органа в области связи на установку радиоэлектронных средств и/или высокочастотных устройств в автомобилях и других транспортных средствах.
28. Пресечение незаконного использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств в соответствии с действующим законодательством осуществляется уполномоченным органом в области связи совместно с органами Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Министерства внутренних дел Республики Казахстан, Агентства таможенного контроля Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция). <*>
Сноска. В пункт 28 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 6 сентября 2004 г. N 936  .
29. Таможенные органы Республики Казахстан в местах таможенного оформления обязаны требовать наличие разрешения уполномоченного органа в области связи при ввозе на территорию Республики Казахстан радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств, с представлением в уполномоченный орган в области связи ежеквартальной информации о ввезенных радиоэлектронных средствах и высокочастотных устройствах.

23. Заңды және жеке тұлғаларға тиiстi рұқсат алу үшiн өтiнiш берген кезде мәлiметтердiң растығына жауапкершiлiк жүктеледi.
24. Байланыс саласындағы уәкiлеттi органның лауазымды тұлғалары заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) сертификаттар мен тиiстi рұқсаттардың болуын тексеруге;
2) радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды сатып алудың, жобалаудың, сатудың, салудың (орнатудың), пайдаланудың және шетелден әкелудiң тәртiбi бұзылғаны туралы актiлер жасауға, сондай-ақ осы бұзушылықтарды жою туралы нұсқама беруге құқылы.
25. Әкiмшiлiк жазалар қолдануға көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары, көлiк және коммуникациялар саласындағы уәкiлеттi органның Астана және Алматы қалалары бөлiмшелерiнiң және облыстық бөлiмшелерiнiң бастықтары құқылы.
4-тарау. Қорытынды ережелер
26. Байланыс саласындағы уәкiлеттi орган осы Ережеге сәйкес өзiне жүктелген функцияларды жүзеге асыруда министрлiктермен, ведомстволармен, заңды және жеке тұлғалармен өзара iс-қимыл жасайды.
27. Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгi күнделiктi жұмысында және радиоэлектрондық құралдармен және/немесе жоғары жиiлiктi құрылғылармен жабдықталған автокөлiктердiң техникалық байқауын жүргiзу кезiнде автомобильдер мен басқа да көлiк құралдарында радиоэлектронды құралдарды және/немесе жоғары жиiлiктi құрылғыларды орнатуға байланыс саласындағы уәкiлеттi органның рұқсаты болуына бақылау жасайды.
28. Радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды заңсыз пайдаланудың жолын кесудi қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес байланыс саласындағы уәкiлеттi орган Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлiгiмен, Қазақстан Республикасының Кедендiк бақылау агенттігімен және Қазақстан Республикасының Экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi агенттiгiмен (қаржы полициясы) бiрлесiп жүзеге асырады. <*>
Ескерту. 28-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.09.06. N 936 қаулысымен .
29. Қазақстан Республикасының кеден органдары кедендiк ресiмдеу орындарында Қазақстан Республикасының аумағына әкелу кезiнде байланыс саласындағы уәкiлеттi органға әкелiнген радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғылар туралы тоқсан сайын ақпарат ұсына отырып, радиоэлектрондық құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларға байланыс саласындағы уәкiлеттi орган берген рұқсаттың болуын талап етуге мiндеттi.

29-1. В государственных органах и организациях установка, техническое обслуживание (ремонт, профилактические работы), замена, вывод из эксплуатации радиоэлектронных средств осуществляются специализированными подразделениями данного государственного органа, организации.
В случае отсутствия специализированного подразделения исполнитель работ по установке, техническому обслуживанию (ремонту, профилактическим работам), замене, выводу из эксплуатации радиоэлектронных средств согласовывается с органами национальной безопасности. <*>
Сноска. Глава дополнена пунктом 29-1 - постановлением Правительства РК от 24 февраля 2006 года N 124 .
30. Механизм реализации и порядок исполнения пунктов 27 - 29-1 определяются соответствующими министерствами и ведомствами. <*>
Сноска. В пункт 30 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 24 февраля 2006 года N 124 .

29-1. Мемлекеттiк органдар мен ұйымдарда радиоэлектрондық құралдарды орнатуды, оларға техникалық қызмет көрсетудi (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), айырбастауды, пайдаланудан алуды осы мемлекеттiк органның, ұйымның мамандандырылған бөлiмшелерi жүзеге асырады.
Мамандандырылған бөлiмшелер болмаған жағдайда радиоэлектрондық құралдарды орнату, оларға техникалық қызмет көрсету (жөндеу, профилактикалық жұмыстар), айырбастау, пайдаланудан алу жөнiндегi жұмыстарды орындаушы ұлттық қауiпсiздiк органдарымен келiседi.
Ескерту. 29-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2006.02.24. N 124 қаулысымен.
30. 27-29-1-тармақтарды iске асыру тетiгiн және орындау тәртiбiн тиiстi министрлiктер мен ведомстволар анықтайды.
Ескерту. 30-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.02.24. N 124 қаулысымен.