О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской авиации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2001 года N 1406
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской авиации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
гражданской авиации"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В K941000_ Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2001 г. Z010239_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам банкротства", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 3 августа 2001 г. и "Казахстанская правда" 2 августа 2001 г.):
пункт 3 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"3. К семейным, трудовым отношениям, отношениям по использованию природных ресурсов и охране окружающей среды, а также к отношениям, связанным с государственным регулированием гражданской авиации отвечающим признакам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, гражданское законодательство применяется в случаях, когда эти отношения не регулируются соответственно семейным, трудовым законодательством, законодательством об использовании природных ресурсов и охране окружающей среды и законодательством о государственном регулировании гражданской авиации.".

"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне азаматтық авиация мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 6 қараша N 1406
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбір заң актілеріне азаматтық авиация
мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан
Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті
Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық кесiмдерiне азаматтық
авиация мәселелерi жөніндегі өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық кесiмдерiне
өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Советiмен 1994 жылғы 27
желтоқсанда қабылданған Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексiне
K941000_
(Жалпы бөлiмi) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Советінің Жаршысы,
1994 ж., N 23-24 (қосымша), 1995 ж. N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат;
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N
14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N
12, 183, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N
5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжат; N 23,
429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжат; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; 2001 жылғы 13 наурыздағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 2 наурыздағы "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне банк қызметi мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z010162_ Заңы; 2001 жылғы 3 тамызда "Егемен Қазақстан" және 2001 жылғы 2 тамызда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне банкроттық мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z010239_ Заңы):
1-баптың 3-тармағы келесi редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 1-тармағында аталған белгiлерге сай келетiн отбасылық, еңбек қатынастары мен табиғи ресурстарды пайдалану және айналадағы ортаны қорғау жөнiндегi қатынастарға, сондай-ақ азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу жөніндегi қатынастарға азаматтық заңдар бұл қатынастар тиiсiнше отбасылық, еңбек заңдарымен, табиғи ресурстарды пайдалану және айналадағы ортаны қорғау, сондай-ақ азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы заңдармен реттелмеген жағдайларда қолданылады.

2. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. Z952200_ "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г, N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; Закон Республики Казахстан от 11 июня 2001 г. Z010207_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам образования" опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 15 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 13 июня 2001 г.; Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 г. Z010212_ "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан и признании утратившими силу некоторых законодательных актов Республики Казахстан по вопросам туристской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 26 июня 2001 г. и "Казахстанская правда" 23 июня 2001 г.):
в пункте 1 статьи 9:
подпункт 20) дополнить словами "и услуги";
в подпункте 22) слова "связанная с обслуживанием воздушных судов, пассажиров и грузов в аэропортах" заменить словами ", а также услуги по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники".
3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 U952697_ "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 23, ст. 148):
1) в статье 1:
часть третью изложить в следующей редакции:
"Авиакомпания - юридическое лицо, имеющее действующий сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов и государственную лицензию на выполнение воздушных перевозок пассажиров, грузов, багажа и почты и/или авиационных работ.";
часть двадцать шестую исключить;
дополнить частями следующего содержания:
"Аэропортовская деятельность - деятельность, осуществляемая юридическими и физическими лицами, связанная с обеспечением воздушных перевозок, авиационной безопасности и безопасности полетов в аэропортах, аэродромах.
Воздушная трасса - контролируемое аэронавигационными устройствами системы управления воздушным движением воздушное пространство в виде коридора, предназначенное для полетов воздушных судов.
Гражданская авиация, использующая сверхлегкие летательные аппараты, другие воздушные суда спортивного назначения, воздушные суда любительской конструкции, аэростатические аппараты и вспомогательные устройства с максимальной сертифицированной взлетной массой не более 2700 кг, признается сверхлегкой авиацией.
Контролируемая зона аэропорта - рабочая площадь аэропорта, аэродрома, объектов аэронавигационного обеспечения полетов и прилегающая к ним территория, служебные здания, строения, склады, доступ в которые контролируется службой авиационной безопасности.
Сертификат типа - документ, выданный уполномоченным органом, подтверждающий соответствие нормам летной годности типа воздушного судна, авиационного двигателя и воздушного винта нового типа.
Сертификат эксплуатанта гражданских воздушных судов - документ, выданный уполномоченным органом, удостоверяющий соответствие эксплуатанта требованиям, установленным правилами сертификации эксплуатантов гражданских воздушных судов.
Сертификат годности аэродрома - документ, выданный уполномоченным органом и удостоверяющий соответствие аэродрома нормам годности к эксплуатации аэродромов.
Сертификат летной годности - документ, выданный уполномоченным органом, на основании сертификата типа, удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности.
Уполномоченный орган - государственный орган, задачами и функциями которого является управление, контроль и регулирование деятельности гражданской и экспериментальной авиации, и использование воздушного пространства в области гражданской авиации.";

2. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi Z952200_ Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Советiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжат; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжат; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжат; N 21,787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1 7-құжат; N 8, 52, 54-құжат; 2001 жылғы 13 маусымдағы N 140 "Казахстанская правда" және 2001 жылғы 15 маусымдағы N 119-120 "Егемен Қазақстан" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 11 маусымдағы N 207-II "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бiлiм мәселелерi жөнiнде өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Z010207_ Заңы; 2001 жылғы 23 маусымда N 149-150 "Казахстанская правда" және 2001 жылғы 26 маусымда N 129 "Егемен Қазақстан" газеттерiнде жарияланған Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне туристік қызмет мәселелерi жөнiнде өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы және Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiнiң күшi жойылғанын мойындау туралы" Z010212_ Заңы):
9-баптың 1-тармағында:
20-тармақшасында "және қызметтер" деген сөздермен толықтырылсын;
22-тармақшасындағы "әуе кемелерiн, әуежайлардағы жолаушылар мен жүктерге қызмет көрсетуге байланысты" деген сөздер мына сөздермен ауыстырылсын: "сондай-ақ техникалық қызмет көрсету және авиациялық техниканы жөндеу жөнiндегi қызметтер".
3. "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiн пайдалану және авиация қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Президентінiң 1995 жылғы 20 желтоқсандағы заң күшi бар N 2697 U952697_ Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 23, 148-құжат):
1) 1-баптың:
үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Авиакомпания - азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушысының қолданыстағы сертификаты және жолаушыларды, теңдеменi, жүктер мен поштаны және/немесе авиациялық жұмыстарды әуеде тасымалдауды орындауға мемлекеттiк лицензиясы бар заңды тұлға";
жиырма алтыншы бөлiгi алынып тасталсын;
келесi мазмұндағы бөлiктерiмен толықтырылсын:
"Әуежайлық қызмет - әуежайларда, "әуеайлақтарда әуе тасымалдауымен, авиациялық қауiпсiздiкпен және ұшу қауіпсiздiгiмен байланысты заңды және жеке адамдармен жүзеге асырылатын қызмет";
"Әуе трассасы - әуе қозғалысын басқару жүйесiн әуе навигациялық құрылыс жүйелерiмен бақыланатын әуе кемелерiнiң ұшуы үшiн арналған дәлiз ретiндегi әуе кеңiстiгi";
"Ұшу салмағы сертификацияланған 2700 кг аспайтын жеңiл ұшу аппараттарын пайдаланатын азаматтық авиация, басқа да спорттық тағайындалған әуе кемелерi, әуесқойлық құрастырылған әуе кемелерi, аэростаттық аппараттар мен қосымша құрылғыларды пайдаланатын азаматтық авиация өте жеңiл авиация болып танылады";
"Әуежайдың бақыланатын аумағы - әуежайдың, әуеайлақтың, ұшуды аэронавигациялық қамтамасыз ететiн объектiлерiнiң жұмыс алаңы және авиациялық қауiпсiздiк қызметiмен енуi бақыланатын аумақ, қызметтiк ғимараттар, құрылыстар, қоймалар";
"Үлгi сертификаты - азаматтық әуе кемесi, авиациялық двигателi және жаңа үлгiдегi әуе винтi сертификациялау рәсiмдерiнен өткен, ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкес, және олардың құрылымы сапаға үлгiлi әзiрлеушiлер және өндiрушiлермен танылғандығын растайтын, авиациялық өкiлеттi органмен берiлетiн құжат";
"Азаматтық әуе кемесiн пайдаланушының сертификаты - азаматтық әуе кемелерiн пайдаланушылар қызметтерiн сертификациялау бойынша белгiленген тәртіппен пайдаланушының сәйкестiгiн куәландырушы авиациялық өкiлеттi органмен берiлетiн құжат";
"Әуеайлақтың жарамдылық сертификаты - азаматтық әуеайлағын сертификациялау ережесiнiң талаптарына әуеайлақтың сәйкестiгiн куәландыратын және авиациялық өкiлеттi органмен берілетiн құжат";
"Ұшуға жарамдылық сертификаты - үлгi сертификаты негiзiнде ұшуға жарамдылық сертификатының берiлуi туралы белгiленген ережелердiң талаптарына сәйкестiгi жайындағы азаматтық авиацияның өкiлеттi органымен берiлген құжат";
"Уәкiлеттi орган - азаматтық және эксперименталды авиация қызметiн басқару, бақылау мен реттеу және азаматтық авиация саласында әуе кеңiстiгiн пайдалану оның мiндеттерi мен қызметтерi болып табылатын мемлекеттiк орган";

2) статью 5 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Вопросы государственного регулирования гражданской авиации регламентируются настоящим Указом, с учетом особенностей, предусмотренных законодательным актом о государственном регулировании гражданской авиации.";
3) в части первой статьи 6, в части третьей статьи 19, в части второй статьи 22, части второй статьи 42, в части второй статьи 55 слова "центральный исполнительный орган на транспорте" заменить словами "уполномоченный орган";
4) часть пятую статьи 22 дополнить словами ", утверждаемых Правительством Республики Казахстан";
5) в статье 23:
в части второй слова "центральном исполнительном органе на транспорте" заменить словами "уполномоченном органе";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Проведение сертификации и выдача сертификата экземпляра гражданского воздушного судна осуществляются уполномоченным органом.";
6) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Сертификация сверхлегкой авиации
Сертификация сверхлегкой авиации, осуществляется уполномоченным органом, при участии разработчика и соответствующих федераций и ассоциаций.
Выдача сертификатов в целях засвидетельствования летной годности, а также контроль за поддержанием летной годности в процессе эксплуатации осуществляются в порядке, предусмотренном правилами сертификации указанных в настоящей статье воздушных судов, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
7) часть третью статьи 26 изложить в следующей редакции:
"Права на гражданские воздушные суда и сделки, совершаемые с ними подлежат обязательной государственной регистрации уполномоченным органом в государственном реестре гражданских воздушных судов в соответствии с законодательством о государственном регулировании гражданской авиации. Правила ведения Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан и порядок выдачи свидетельства о регистрации гражданских воздушных судов определяются Правительством Республики Казахстан.
Правила ведения Реестра государственных воздушных судов Республики Казахстан и порядок выдачи свидетельства о регистрации определяются Министерством обороны Республики Казахстан.";
8) в части четвертой статьи 27, в части первой и пятой статьи 30, в части первой статьи 36, в абзаце втором части второй статьи 53, в части третьей статьи 59, в части первой статьи 63, в статье 69 слова "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словами "уполномоченным органом";
9) в статье 29:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Нормы летной годности гражданских воздушных судов устанавливаются уполномоченным органом. Правила выдачи сертификата летной годности устанавливаются Правительством Республики Казахстан.";
в части пятой слова "центральный исполнительный орган на транспорте" заменить словами "уполномоченный орган";

2) 5-бап келесi мазмұндағы үшiншi бөлiгiмен толықтырылсын:
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу мәселелерi азаматтық авиацияны мемлекеттік реттеу туралы заңнама кесiмдерiнде бекiтiлген ерекшелiктерi есепке алынып, осы Жарлықпен реттеледі";
3) 6-баптың бiрiншi бөлiгiнде, 19-баптың үшiншi бөлiгiнде, 22-баптың екiншi бөлiгiнде, 42-баптың екiншi бөлігiнде, 55-баптың үшiншi бөлiгiнде, 55-баптың екiншi бөлiгiндегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган" деген сөздер "уәкілеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 22-баптың бесiншi бөлiгiн "Қазақстан Республикасының Үкiметiмен бекiтiлетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 23-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган" деген сөздер "уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгi алынып тасталсын;
6) 24-бап келесi редакцияда жазылсын:
"24-бап. Өте жеңiл авиацияны сертификаттау
Өте жеңiл авиацияны сертификаттау дайындаушының және тиiстi федерациялар мен ассоциациялардың қатысуымен уәкілеттi органмен жүзеге асырылады.
Ұшу жарамдылығын куәландыру мақсатында сертификат беру, сондай-ақ пайдалану процесiнде ұшу жарамдылығын қолдауды бақылау осы бапта көрсетілген әуе кемелерiн Қазақстан Республикасының Үкiметiмен бекiтілген сертификаттау ережесiнде қарастырылған тәртiппен жүзеге асырылады".
7) 26-баптың үшiншi бөлiгi келесi редакцияда жазылсын:
"Азаматтық әуе кемелерiнiң құқықтары мен олармен жасалатын мәмiлелер азаматтық авиацияны мемлекеттiк тiркеу туралы заңнамаларына сәйкес уәкiлеттi органмен мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатады. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерiн Мемлекеттiк реестрiн жүргiзу тәртiбi мен тiркеу туралы куәлiктi беру тәртiбi Қазақстан Республикасының Үкiметiмен белгіленедi.
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк әуе кемелерiнiң Реестрiн жүргiзу тәртiбi және тiркеу туралы куәлiгiн беру тәртiбi Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiмен белгiленеді";
8) 27-баптың төртiншi бөлiгiнде, 30-баптың бiрiншi және бесiншi бөлiгiнде, 36-баптың бiрiншi бөлiгiнде, 53-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында, 59-баптың үшiншi бөлiгiнде, 63-баптың бiрiншi бөлiгiнде, 69-баптағы "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган" деген сөздер "уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 29-бапта:
екiншi бөлiгi келесi редакцияда жазылсын:
"Азаматтық әуе кемелерiнiң ұшу жарамдылығының нормалары уәкiлеттi органмен белгiленедi. Ұшу жарамдылығының сертификатын беру тәртiбi Қазақстан Республикасының Yкiметiмен белгiленедi.";
бесiншi бөлiктегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;

10) в статье 30:
в заголовке и тексте слова "свидетельство", "свидетельства", "свидетельстве" заменить соответственно словами "сертификат", "сертификата", "сертификате";
часть первую после слов "а также" дополнить словами "наличие авиационного персонала, обеспечивающего летную и техническую работу, руководящий состав и документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан и";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган вправе отказать в выдаче, отозвать, приостановить и ограничить действие сертификата у его обладателя, при несоблюдении последних требований настоящего Закона и правил сертификации эксплуатантов, утверждаемых Правительством Республики Казахстан. Отказ в выдаче сертификата эксплуатанта по мотивам нецелесообразности запрещается.";
часть третью исключить;
в части шестой слова "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
11) в статье 31:
в заголовке и тексте слова "свидетельства", "свидетельство" заменить словами "сертификата", "сертификат";
в части второй слова "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словом "Правительством";
12) дополнить статьями 31-1 и 31-2 следующего содержания:
"Статья 31-1. Сертификация авиационной техники, работ и услуг в
гражданской авиации
1. Перечень иной авиационной техники, работ и услуг в гражданской авиации, подлежащих обязательной сертификации, а также правила их сертификации утверждаются Правительством Республики Казахстан.
2. Сертификацию авиационной техники, работ и услуг в гражданской авиации, указанных в пункте 1 настоящей статьи осуществляет уполномоченный орган.
Статья 31-2. Плата за проведение сертификационных работ
Проведение сертификации и сертификационных работ, предусмотренных настоящим Указом, осуществляются на платной основе, и доход от этих работ перечисляется в республиканский бюджет. Цены на услуги по проведению сертификации утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
13) в статье 34:
часть вторую после слов "свидетельство (сертификат)" дополнить словами ", выдаваемое уполномоченным органом,";
дополнить частями следующего содержания:
"Особенности режима рабочего времени авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, непосредственно связанного с безопасностью полетов, устанавливаются уполномоченным органом.
Уполномоченный орган утверждает перечень должностей авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, подлежащих аттестации, а также перечень должностей авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации, имеющих право ношения форменной одежды и соответствующие ей знаки различия, а также порядок их выдачи. Лица, не прошедшие аттестацию, к выполнению профессиональных обязанностей не допускаются.
Правила, периодичность проведения аттестации, а также требования, предъявляемые к авиационному персоналу, определяются Правительством Республики Казахстан.";

10) 30-бапта:
баптың тақырыбында және мәтiнiндегi "куәлiгi", "куәлiктi", "куәлiгiн" деген сөздер "сертификаты", "сертификатты", "сертификатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiгiндегi "сондай-ақ" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Үкiметiмен бекiтiлген ұшу және техникалық жұмыстарын, басқару құрамы мен құжаттарды қамтамасыз ететiн авиациялық қызметкерлердiң болуы" деген сөздермен толықтырылсын:
екiншi бөлiгi келесi редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкiметiмен бекiтiлген сертификация ережелерiн сақтамаған жағдайда, сертификация иесiне сертификат беруден бас тартуға, қайтарып алуға, тоқтата тұруға және iс-әрекетiн шектеуге уәкiлетті орган құқылы. Пайдаланушыға куәлiк беруден бас тарту мақсатқа сай келмеушiлiктi себеп етуге тыйым салынады";
үшiншi бөлiгi алынып тасталсын;
алтыншы бөлiгiндегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Yкiметi" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 31-бапта:
31-баптың тақырыбындағы "куәлiгiн", "куәлiгi" деген сөз "сертификатын", "сертификаттары" деген сөздерге ауыстырылсын;
екiншi бөлiгiндегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органы" деген сөздер "Үкiметпен" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 31-1 және 31-2-баптардың келесi мазмұнда толықтырылсын:
"31-1-бап. Азаматтық авиацияның авиациялық техникасын, жұмыстары мен қызметтерiн сертификациялау
1. Мiндеттi сертификацияға жататын азаматтық авиацияның авиация техникасы, жұмыстары мен қызметтерiнiң өзге тiзiмдерi, сондай-ақ оны сертификациялау ережелерi Қазақстан Республикасы Yкiметiмен бекiтiледi.
2. Осы баптың 1 тармағында белгiленген азаматтық авиацияның авиация техникасы, жұмыстары мен қызметтерiн сертификациялау уәкiлеттi органмен жүзеге асырылады.
31-2-бап. Сертификациялық жұмыстарды жүргiзу үшiн ақы
Осы Жарлықта белгiленген сертификацияны және сертификациялық жұмыстарды жүргiзу ақы төлеу негiзiнде жүзеге асырылады, одан түскен кiрiс республикалық бюджетке аударылады. Сертификацияны жүргiзу жөнiндегi қызметтерге бағалар Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес бекiтіледі";
13) 34-бапта:
екiншi бөлiгiндегi "куәлiгi (сертификат)" деген сөздер "уәкiлеттi органмен берiлетiн" деген сөздермен толықтырылсын;
келесi мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Ұшу қауiпсiздiгiмен тiкелей байланысты азаматтық және эксперименталды авиацияның авиация қызметкерлерiнiң жұмыс уақыты тәртiптемесiнiң ерекшелiктерi уәкiлеттi органмен белгiленедi.
Аттестацияға жататын азаматтық және эксперименталды авиацияның авиация қызметкерлерінің тiзiмiн, сондай-ақ форма киімiн және тиiстi айырым белгiсiн киюге құқы бар азаматтық және эксперименталды авиацияның авиация қызметкерлерiнiң тiзiмiн, сонымен қатар олардың берiлу тәртiбiн уәкiлеттi орган бекiтедi.
Аттестация кезiнде азаматтық және эксперименталды авиацияның авиация қызметкерлерiне қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының Үкiметiмен бекiтiледі";

14) дополнить статей 39-1 следующего содержания:
"Статья 39-1. Требования к руководящим работникам организации
гражданской авиации, обеспечивающим безопасность полетов
Руководящими работниками организации гражданской авиации, обеспечивающими безопасность полетов, признаются: руководитель летной службы, старший пилот, начальник инспекции по безопасности полетов, руководитель инженерно-авиационной службы, которые назначаются (избираются) на должность по согласованию с уполномоченным органом.
Руководящие работники, обеспечивающие безопасность полетов, не могут исполнять свои обязанности без получения согласия уполномоченного органа свыше трех месяцев.";
15) в частях третьей и пятой статьи 52 слова "центральный исполнительный орган на транспорте Республики Казахстан" и "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словами "уполномоченный орган" и "уполномоченным органом";
16) в части первой статьи 64 слова "специальным органом в составе центрального исполнительного органа на транспорте" заменить словами "уполномоченным органом";
17) в тексте статьи 70 слова "действующее свидетельство", "свидетельством", "центральным исполнительным органом на транспорте", "центральный исполнительный орган на транспорте Республики Казахстан", "выданное соответствующим государством свидетельство" заменить соответственно словами "действующий сертификат", "сертификат", "уполномоченным органом", "уполномоченный орган", "выданный соответствующим государством сертификат";
18) часть вторую статьи 82 изложить в следующей редакции:
"Эксплуатантом аэропорта (аэродрома), обслуживающим международные рейсы, может быть только юридическое лицо в форме акционерного общества";
19) дополнить статьей 82-1 следующего содержания:
"Статья 82-1. Аэропортовская деятельность
Аэропортовская деятельность подлежит обязательному лицензированию в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В состав аэропортовской деятельности входит:
1) прием, выпуск и обслуживание гражданских воздушных судов, пассажиров, обработка багажа, грузов, почты, их досмотр и контроль;
2) содержание, ремонт и эксплуатация объектов аэродрома, аэропорта, аэронавигации;
3) охрана объектов аэронавигации, аэродрома, аэропорта, обеспечение контрольно-пропускного режима в контролируемой зоне и их противопожарное обеспечение;
4) светотехническое обеспечение полетов гражданских воздушных судов и энергоснабжение объектов аэропорта, аэродрома, аэронавигации;
5) обеспечение гражданских воздушных судов, объектов и служб аэропорта горюче-смазочными материалами и специальными жидкостями, контроль за их качеством;

14) 39-1-бапты келесi мазмұнмен толықтырылсын:
"39-1-бап. Ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымдарының жетекшi қызметкерлерiне қойылатын талаптар
Уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша тағайындалатын ұшу қызметінің жетекшiсi, аға пилот, ұшу қауiпсiздiгi жөнiндегi инспекция бастығы, инженерлiк-авиациялық қызмет жетекшiсi ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымдарының жетекшi қызметкерлерi болып танылады.
Ұшу қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн жетекшi қызметкерлер өз мiндеттерiн уәкiлеттi органның келiсiмiнсiз үш айдан аспай атқарулары мүмкiн";
15) 52-баптың үшінші және бесiншi бөлігiндегі "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы орган", "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органмен" деген сөздер "уәкiлеттi орган", "уәкiлеттi орган" деген тиiстi сөздермен ауыстырылсын;
16) 64-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "орталық атқарушы органның құрамындағы арнайы орган" деген сөздер "уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 70-баптың мәтiнiндегi "қолданыстағы куәлiк", "куәлiкпен", "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органмен", "Қазақстан Республикасының көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органы", "тиiстi мемлекет берген куәлiгiн" деген сөздер "қолданыстағы сертификат", "куәлiгi", "уәкiлеттi органмен", "уәкілеттi орган", "тиiстi мемлекет берген сертификат" деген сөздерге ауыстырылсын;
18) 82-баптың екiншi абзацы келесi редакцияда жазылсын:
"Акционерлiк қоғам түрiндегi заңды тұлға ғана халықаралық рейстерге қызмет көрсететін әуежай (әуеайлақ) пайдаланушылары бола алады";
19) 82-1-бап келесi мазмұнда толықтырылсын:
"82-1-бап. Әуеайлақ қызметi
Әуеайлақ қызметi Қазақстан Республикасының заңнамаларында бекiтiлген тәртiппен мiндеттi лицензиялауға жатады.
Әуеайлақ қызметiнiң құрамына:
1) азаматтық әуе кемелерiн, жолаушыларын қабылдау, шығару және қызмет көрсету, теңдеме жүктi, жүктердi, поштаны өңдеу, оларды тексеру және бақылау;
2) әуежай, әуеайлақ, әуенавигация объектiлерiн ұстау, жөндеу және пайдалану;
3) әуежай, әуеайлақ, әуенавигация объектiлерiн күзету, бақыланатын аймақта бақылау-өткiзу тәртiптемесiн қамтамасыз ету және өртке қарсы қамсыздандыру;
4) азаматтық әуе кемелерiн ұшуды жарықтық-техникалық қамтамасыз ету және әуежай, әуеайлақ, әуенавигация объектiлерiн энергиямен жабдықтау;
5) азаматтық әуе кемелерiнiң, әуежай объектiлерi мен қызметтерiн жанар-жағар майлар мен арнайы сұйықтықтармен қамтамасыз ету олардың сапасын тексеру;

6) предоставление эксплуатантам гражданских воздушных судов и другим потребителям специальных автотранспортных средств;
7) обеспечение пассажиров, экипажей питанием в аэропортах и в гражданских воздушных судах;
8) информационно-справочное обслуживание пассажиров, экипажей, населения необходимыми данными в области гражданской авиации.";
20) в статье 84:
в части первой слова "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словами "Правительством Республики Казахстан";
часть третью исключить;
21) в статье 96:
части первую и вторую изложить в следующей редакции:
"Контроль за соблюдением законов, правил и процедур, обеспечивающих защиту гражданской авиации Республики Казахстан от актов незаконного вмешательства осуществляется уполномоченным органом и иными государственными органами в соответствии с их компетенцией.
Эксплуатанты воздушных судов, организации и граждане, осуществляющие прием, выпуск или обслуживание воздушных судов, обязаны принимать меры по защите авиации от незаконного вмешательства в ее деятельность в соответствии с правилами авиационной безопасности, утверждаемыми Правительством Республики Казахстан.";
в подпункте 7) части третьей слова "центральным исполнительным органом на транспорте" заменить словами "уполномоченным органом";
дополнить частями следующего содержания:
в подпункте 7) части третьей слова "центральным исполнительным органом органом на транспорте" заменить словами "уполномоченным органом";
дополнить частями следующего содержания:
"Авиационная безопасность обеспечивается службами авиационной безопасности организаций гражданской авиации, а также уполномоченными государственными органами, наделенными этим правом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Запрещается передавать функции службы авиационной безопасности иностранным юридическим и (или) физическим лицам, а также организациям с иностранным участием.".
4. В Закон Республики Казахстан от 10 июля 1998 года Z980281_ "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 17-18, ст. 223; 1998 г., N 20, ст. 727; 1999 г., N 24, ст. 1072):
часть вторую статьи 1 после слов "законодательными актами о" дополнить словами "государственном регулировании гражданской авиации".
5. В Закон Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года Z980304_ "Об аудиторской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 22, ст. 309; 2001 г., N 1, ст. 5):
статью 16 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Стандарты аудита для аудита организаций гражданской авиации утверждаются с обязательным согласованием с уполномоченным органом в области гражданской авиации.".

6) азаматтық әуе кемесiнің пайдаланушыларына және басқа тұтынушыларға арнайы автокөлiк құралдарын беру;
7) әуежайлар мен азаматтық әуе кемелерiнде жолаушылар мен экипажды тағаммен қамтамасыз ету;
8) жолаушыларға, экипажға, халыққа азаматтық авиация саласындағы қажеттi мәлiметтер жөнiнде анықтамалық-ақпарат беру қызметiн көрсету;
20) 84-бапта:
84-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органмен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Yкiметiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгi алынып тасталсын;
21) 96-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiгi келесi мазмұнда толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясына заңсыз араласу кесiмдерiнен қорғауды қамтамасыз ететiн заңдар, ереже және рәсiмдердiң сақталуына бақылауды уәкiлеттi орган және өзге мемлекеттiк орган өз құзыретiне сәйкес жүзеге асырады.
Әуе кемелерiн пайдаланушылар, әуе кемелерiн қабылдауды, шығаруды немесе қызмет көрсетудi жүзеге асыратын ұйымдар және азаматтар авиациялық қауiпсiздiк ережелерiне сәйкес, оның қызметiне заңсыз араласудан қорғау жөнiнде шара қолдануға мiндеттi".
үшiншi бөлiгiнiң 7-тармақшасындағы "көлiк жөнiндегi орталық атқарушы органмен" деген сөздер "уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
келесi мазмұндағы бөлiктермен толықтырылсын:
"Авиациялық қауiпсiздiк азаматтық авиация ұйымдарындағы авиациялық қауiпсiздiк қызметтерiмен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес осы құқықтарға ие уәкілеттi мемлекеттiк органдармен қамтамасыз етiледi.
Авиациялық қауiпсiздiк қызметтерiнiң функциясын Қазақстан Республикасының резиденттерi болып табылмайтын заңды және (немесе) жеке тұлғаларға, сондай-ақ шетел қатысуындағы ұйымдарға беруге тыйым салынады.".
4. "Акционерлiк қоғам туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 10 шiлдедегi Z980281_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 17-18, 223-құжат; 1998 ж., N 20, 727-құжат; 1999 ж., N 24, 1072-құжат):
1-баптағы екiншi бөлiгiнiң "туралы заң актiлерi" деген сөздер "азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу" деген сөздермен толықтырылсын.
5. "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 20 қарашадағы Z980304_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 22, 309-құжат; 2001 ж., N 1, 5-құжат; 2001 ж., N 1, 75-құжат):
16-баптың 2-1-тармағы келесi мазмұнда толықтырылсын:
"2-1. Азаматтық авиация ұйымдарының аудитi үшiн аудит стандарты азаматтық авиация саласында уәкiлеттi органның мiндеттi келiсiмiмен бекiтiледi".

6. В Закон Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года Z947000_ "О транспорте" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 15, ст. 201; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 447):
в части четвертой статьи 9:
в абзаце первом слово "дотацию" заменить словом "субсидии";
абзац четвертый исключить.
7. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года Z990434_
сертификации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20,
ст. 725; 2001 г., N 1, ст. 7):
пункт 1 статьи 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Вопросы сертификации в гражданской авиации регулируются настоящим
Законом в части, не противоречащей законодательству о государственном
регулировании гражданской авиации.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2002 года.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Мартина Н.А.)

6. "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Қазақстан
Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегi
Z947000_
Заңына (Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Советiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 15, 201-құжат;
Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 186-құжат;
1998 ж., N 24, 447-құжат):
9-баптың төртiншi бөлiгiнде:
бiрiншi абзацта "жәрдем қаржы" деген сөздер "жәрдем ақы бөлу" деген
сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi абзац алынып тасталсын.
7. "Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16
шiлдедегi
Z990434_
Заңына, (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы,
1999 ж., N 20, 725-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат):
2-баптың 1-тармағы келесi мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Азаматтық авиацияны сертификаттау мәселелерi азаматтық авиацияны
мемлекеттiк реттеу туралы заңнамаларға қарама-қайшы келмейтiн осы Заңның
бөлiмдерiмен реттеледi".
2-бап. Осы Заң 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.