О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите нефти
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 ноября 2001 года N 1529. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 29 мая 2002 г. N 586 ~P020586
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о транзите
нефти.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Российской Федерации
о транзите нефти
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской
Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь
общепринятыми принципами и нормами международного права,
Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Казахстан от 25 мая 1992 года B925500_ ,
Договором к энергетической хартии от 17 декабря 1994 года U952537_ ,
Декларацией о расширении и углублении российско-казахстанского сотрудничества, подписанной Главами государств 20 января 1995 года, г. Москва,
Договором о создании экономического союза от 24 сентября 1993 года R930442_ , г. Москва,
Соглашением о проведении согласованной политики в области транзита нефти и нефтепродуктов по магистральным трубопроводам от 12 апреля 1996 года P970798_ , г. Москва,
Соглашением между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о сотрудничестве и развитии топливно-энергетических комплексов от 25 декабря 1993 года, г. Алматы,
Соглашением между Правительством Российской Федерации и Правительством Республики Казахстан о техническом и экономическом сотрудничестве и интеграции в нефтегазовых отраслях от 25 февраля 1997 года, г. Москва,
Соглашением о порядке транзита через территории государств-участников Содружества Независимых Государств от 4 июня 1999 года P000547_ , г. Минск,
Соглашением о единых условиях транзита через территории государств-участников Таможенного союза от 8 мая 1998 года Z980313_ ,
признавая, что нефтегазовые комплексы Сторон взаимно интегрированы и являются базой развития для многих областей экономики Сторон,
признавая транснациональный характер проектов по транзиту нефти, требующий единообразного, недискриминационного применения норм международного права по защите инвестиции и транзита,
учитывая заинтересованность Сторон в развитии и углублении дальнейшего взаимовыгодного сотрудничества в области транзита нефти,
согласились о нижеследующем:

Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы мұнай транзитi туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 27 қараша N 1529 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.05.29. N 586 қаулысымен. ~P020586
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей
Федерациясының Үкіметі арасындағы мұнай транзиті туралы келісімнің жобасы
мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен
Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы
мұнай транзитi туралы
КЕЛIСIМ
Бұдан әрi "Тараптар" деп аталатын Қазақстан Республикасының Yкiметi
мен Ресей Федерациясының Yкiметi
халықаралық құқықтың жалпы жұрт таныған қағидаттары мен нормаларын,
1992 жылғы 25 мамырдағы Ресей Федерациясы мен Қазақстан
Республикасының арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы
шартты,
1994 жылғы 17 желтоқсандағы Энергетикалық хартияға жасалған Шартты,
Мемлекеттер басшылары 1995 жылғы 20 қаңтарда қол қойған Ресей -
Қазақстан ынтымақтастығын кеңейту және тереңдету туралы Декларацияны,
Мәскеу қаласы,
1993 жылғы 24 қыркүйектегi Экономикалық одақ құру туралы шартты,
Мәскеу қаласы,
1996 жылғы 12 сәуiрдегi Магистралды құбыр өткiзгiшпен мұнай және мұнай өнiмдерi транзитi саласында келiсiлген саясат жүргiзу туралы келiсiмдi, Мәскеу қаласы,
1993 жылғы 25 желтоқсандағы Ресей Федерациясының Yкiметi мен Қазақстан Республикасының Yкiметi арасындағы ынтымақтастық және отын-энергетика кешендерiн дамыту туралы келiсiмдi, Алматы қаласы,
1997 жылғы 25 ақпандағы Ресей Федерациясының Yкiметi мен Қазақстан Республикасының Yкiметi арасындағы мұнай-газ салаларындағы техникалық және экономикалық ынтымақтастық пен ықпалдасу туралы Келiсiмдi, Мәскеу қаласы,
1999 жылғы 4 маусымдағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң аумағы арқылы транзит тәртiбi туралы келiсiмдi, Минск қаласы,
1998 жылғы 8 мамырдағы Кеден одағына қатысушы мемлекеттердiң аумағы арқылы транзиттiң бiрыңғай шарттары туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
Тараптардың мұнай-газ кешендерi өзара ықпалдасқанын және Тараптар экономикасының көптеген салалары үшiн даму базасы болып табылатынын тани отырып,
инвестицияны және транзиттi қорғау жөнiндегi халықаралық құқық нормаларының бiркелкi, кемсiтушiлiксiз қолданылуын талап ететiн мұнай транзитi бойынша жобалардың ұлтаралық сипатын тани отырып,
Тараптардың мұнай транзитi саласындағы бұдан былайғы өзара тиiмдi ынтымақтастықты дамыту мен тереңдетуге мүдделi екенiн ескере отырып, төмендегiлер туралы келiстi:

Статья 1
Стороны на основании взаимной выгоды и с учетом экономических интересов друг друга сотрудничают в области транзита нефти.
Настоящее Соглашение определяет порядок, условия и общие объемы транзита нефти Сторонами по магистральным нефтепроводам.
Транзит нефти - перемещение через территорию одной Стороны нефти другой Стороны для потребителей на территории государства третьей стороны.
Статья 2
Стороны обеспечивают безопасный, эффективный, непрерывный, беспрепятственный и стабильный транзит нефти посредством соответствующей системы транспортировки и транзита нефти по территории государств Сторон.
Стороны обязуются не принимать в одностороннем порядке решений, влекущих ухудшения условий транзита или его прекращение.
При возникновении спора, связанного с транзитом нефти по настоящему Соглашению, Стороны обязуются не прекращать и не сокращать транзит нефти до разрешения в установленном порядке такого спора.
Статья 3
Стороны будут сотрудничать, в том числе с третьими сторонами, в разработке и осуществлении проектов создания новых и расширения существующих систем транзита нефти.
Стороны в случае недостаточной пропускной способности существующих систем транзита Сторон, создающих угрозу прекращения или ограничения доступа к системам транспортировки и транзита, предпримут необходимые действия для полного удовлетворения условиям и положениям настоящего Соглашения путем соответствующего увеличения пропускной способности систем транспортировки и транзита.
В случае осуществления проектов создания новых или расширения существующих систем транспортировки и транзита нефти изменение объема транзита нефти будет оговорено в отдельных Протоколах, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 4
В случае ввода в эксплуатацию новых систем транзита нефти, в том числе транспортировки нефти на экспорт:
с выходом на российскую Балтийскую нефтепроводную систему (БТС);
по нефтепроводу Бургас - Александруполис;
по нефтепроводу "Дружба" и "Адрия";
других возможных направлений транзита,
Стороны оговорят возможность и объемы транзита казахстанской нефти отдельно по каждой новой системе в Протоколах, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 5
Стороны признают и соглашаются, что право собственности на всю нефть, транспортируемую через любую систему транспортировки и транзита нефти, сохраняется за соответствующими грузоотправителями. Такая нефть не может быть использована для нужд Стороны, по территории которой осуществляется транспортировка и транзит.

1-бап
Тараптар өзара пайда негiзiнде және бiр бiрiнiң экономикалық мүдделерiн ескере отырып, мұнай транзитi саласында ынтымақтастық жасайды.
Осы Келiсім Тараптардың магистралды мұнай құбырларымен мұнай транзитiнiң тәртiбiн, шарттарын және жалпы көлемiн анықтайды.
Мұнай транзитi - бiр Тараптың екiншi Тарап аумағы арқылы мұнайды үшiншi бiр тарап мемлекет аумағындағы тұтынушылар үшiн тасуы.
2-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң аумағымен мұнай тасымалы мен транзитiнiң тиiстi жүйесi арқылы Тараптар мұнайдың қауiпсiз, тиiмдi, толассыз, бөгетсiз және тұрақты транзитiн қамтамасыз етедi.
Тараптар транзит шарттарының нашарлауына немесе оның тоқтап қалуына әкелiп соғатын шешiмдердi бiржақты түрде қабылдамауға мiндеттенедi.
Осы Келiсiм бойынша мұнай транзитiне байланысты дау туындаған жағдайда Тараптар ондай дау белгiленген тәртiппен шешiлгенге дейiн мұнай транзитiн тоқтатпауға және қысқартпауға мiндеттенедi.
3-бап
Тараптар мұнай транзитiнiң жаңа жүйелерiн жасау және бар жүйелерiн ұлғайту жобаларын әзiрлеу мен жүзеге асыру ісiнде өзара, сонымен бiрге үшiншi бiр тараптармен ынтымақтастық жасайтын болады.
Тараптардың жұмыс істеп тұрған, тасымал және транзит жүйелерiне шығу мүмкiндiгін тоқтату немесе шектеу қауіпін туғызатын транзит жүйелерiнiң өткiзу қабiлетi жеткiліксіз болған жағдайда Тараптар тасымал және транзит жүйелерiнiң өткізу қабiлетiн тиiсiнше ұлғайту жолымен осы Келiсiмнiң
шарттары мен ережелерiн толық қанағаттандыру үшiн қажеттi іс-қимылдар
жасайды.
Мұнай тасымалы мен транзитiнiң жаңа жүйелерiн жасау немесе бар
жүйелерiн ұлғайту жобаларын жүзеге асырған жағдайда мұнай транзитi
көлемiнiң өзгеруi осы Келiсiмнiң ажыратылмас бөлiгi болып табылатын жеке
Хаттамаларда көрсетiледi.
4-бап
Мұнай транзитiнiң, оның ішiнде экспортқа мұнай тасымалдаудың:
ресейлiк Балтық мұнай құбыры жүйесiне (БМЖ) шығатын;
Бургас - Александруполис мұнай құбыры бойынша;
"Дружба" және "Адрия" мұнай құбыры бойынша;
басқа да ықтимал транзит бағыттары бойынша жаңа жүйелерi пайдалануға
тапсырылған жағдайда,
Тараптар Қазақстан мұнай транзитiнiң мүмкiндiгi мен көлемiн осы Келiсiмнiң ажыратылмас бөлiгi болып табылатын Хаттамаларда әрбiр жаңа жүйе бойынша жеке-жеке көрсететiн болады.
5-бап
Тараптар мұнай тасымалы мен транзитiнiң кез келген жүйесi арқылы тасымалданатын бүкiл мұнайға меншік құқығы тиiстi жүк жөнелтушiлерде сақталатынын мойындайды және оған келiседi. Мұндай мұнай аумағы арқылы тасымал мен транзит жүзеге асырылып отырған Тараптардың мұқтажы үшiн пайдаланыла алмайды.

Статья 6
Стороны предоставят гарантированную возможность транзита нефти через территорию государств Сторон по действующей системе транспорта, в том числе по системе магистральных нефтепроводов, исходя из ее технических возможностей.
Статья 7
1. Российская Сторона через свои хозяйствующие субъекты окажет услуги
по осуществлению транзита казахстанской нефти через территорию Российской
Федерации по действующей системе российских магистральных нефтепроводов
исходя из заявленных казахстанской Стороной объемов транзита на срок
действия настоящего Соглашения.
2. Российская Сторона будет осуществлять транзит казахстанской нефти
по системе нефтепроводов Открытого акционерного общества "АК "Транснефть",
в том числе:
2.1. по нефтепроводу Атырау - Самара:
в 2002 году до 15 млн. тонн в год;
в 2003 году до 15 млн. тонн в год;
в 2004 году до 19 млн. тонн в год;
в 2005 году до 22 млн. тонн в год;
в 2006 году до 25 млн. тонн в год.
2.2. по маршруту Актау - Махачкала - Тихорецк - Новороссийск:
до 2,5 млн. тонн в год.
2.3. со станции "Грушевая" для дальнейшей отгрузки в порту
Новороссийск - до 1 млн. тонн в год.
3. В качестве направлений экспорта казахстанской нефти российская
сторона предоставит трубопроводные мощности по следующим направлениям:
Атырау - Самара - порт Одесса
Атырау - Самара - "Дружба" - Адамова Застава
Атырау - Самара - "Дружба" - Фенешлитке
Атырау - Самара - "Дружба" - Будковце
Атырау - Самара - БТС
Атырау - Самара - порт Бутинге
Атырау - Самара - порт Новороссийск
Атырау - Самара - НПЗ Украины.
4. Стороны, при реализации строительства нефтепроводов Казахстан-Китай и Россия-Китай, рассмотрят возможность осуществления операций взаимообмена нефтью исходя из взаимной экономической целесообразности проведения таких операций для хозяйствующих субъектов Сторон. Стороны определят порядок и принципы осуществления операций взаимообмена после ввода в эксплуатацию трубопроводов
Атырау - Кенкияк - Атасу - Дружба (Казахстан),
Ангарск - Дацин (Россия) в ежегодных Протоколах к настоящему Соглашению, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 8
Казахстанская сторона будет осуществлять транзит российской нефти по системе нефтепроводов Закрытого акционерного общества "КазТрансОйл", в том числе нефти, экспортируемой из России:
по нефтепроводу Омск - Павлодар - Шымкент - Чарджоу,
по маршруту Омск - Павлодар - Атасу - Дружба.
Статья 9
1. Направления и объемы транзита нефти будут оговариваться Сторонами в ежегодных Протоколах к настоящему Соглашению, которые будут являться неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

6-бап
Тараптар жұмыс істеп тұрған тасымал жүйесiмен, оның ішiнде магистралды мұнай құбырлары жүйесiнiң техникалық мүмкiндiктерiн басшылыққа ала отырып, онымен Тараптар мемлекеттерiнiң аумағы арқылы мұнай транзитiнiң кепiлдi мүмкiндiгiн бередi.
7-бап
1. Ресей Тарабы өзiнiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi арқылы
Қазақстан мұнайының Ресей Федерациясының аумағы арқылы жұмыс істеп тұрған
ресейлiк магистральдi мұнай құбырлары жүйесiмен өтетiн транзитiн Қазақстан
Тарабы осы Келiсiм қолданылатын мерзiмге мәлiмдеген транзит көлемiн
негiзге ала отырып жүзеге асыру жөнiнде қызмет көрсетедi.
2. Ресей Тарабы Қазақстан мұнайының транзитiн "АК "Транснефть" Ашық
акционерлiк қоғамының мұнай құбырлары жүйесiмен, оның ішiнде:
2.1. Атырау - Самара мұнай құбырымен:
2002 жылы жылына 15 млн. тоннаға дейiн;
2003 жылы жылына 15 млн. тоннаға дейiн;
2004 жылы жылына 19 млн. тоннаға дейiн;
2005 жылы жылына 22 млн. тоннаға дейiн;
2006 жылы жылына 25 млн. тоннаға дейiн.
2.2. Ақтау - Махачкала - Тихорецк - Новороссийск маршрутымен:
жылына 2,5 млн. тоннаға дейiн.
2.3. Новороссийск портында одан әрi тиеу үшiн "Грушевая" стансасынан
- жылына 1 млн. тоннаға дейiн жүзеге асыратын болады.
3. Қазақстан мұнайы экспортының бағыттары ретiнде ресей жағы құбыр
өткiзгiш қуаттарын мына бағыттар бойынша бередi:
Атырау - Самара - Одесса порты
Атырау - Самара - "Дружба" - Адамова Застава
Атырау - Самара - "Дружба " - Фенешлитке
Атырау - Самара - "Дружба" - Будковце
Атырау - Самара - БМЖ
Атырау - Самара - Бутинге порты
Атырау - Самара - Новороссийск порты
Атырау - Самара - Украина МӨЗ-i.
4. Тараптар Қазақстан - Қытай және Ресей - Қытай мұнай құбырларының
құрылысын іске асыру кезiнде мұнайды өзара алмасу операцияларын жүзеге
асыру мүмкіндiгiн мұндай операцияларды жүзеге асырудың Тараптардың
шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi үшiн өзара экономикалық орындылығын
негiзге ала отырып қарайды. Тараптар өзара алмасу операцияларын жүзеге
асыру тәртiбi мен қағидаттарын
Атырау - Кеңқияқ - Атасу - Дружба (Қазақстан),
Ангарск - Дацин (Ресей)
құбырлар желiсi пайдалануға берiлгеннен кейiн осы Келiсiмнiң
ажыратылмас бөлiгi болып табылатын осы Келiсiмге жыл сайынғы Хаттамаларда
белгiлейдi.
8-бап
Қазақстан Тарабы Ресей мұнайының транзитiн "ҚазТрансОйл" Жабық
акционерлiк қоғамының мұнай құбырлары жүйесi бойынша, соның ішiнде
Ресейден экспортталатын мұнай транзитiн:
Омбы - Павлодар - Шымкент - Чарджоу мұнай құбыры желiсiмен,
Омбы - Павлодар - Атасу - Дружба маршрутымен жүзеге асыратын болады.
9-бап
1. Мұнай транзитiнiң бағыттарын және көлемiн Тараптар осы Келiсiмнiң
ажыратылмас бөлiгi болып табылатын осы Келiсiмге жыл сайынғы Хаттамаларда
көрсететiн болады.

2. Стороны при формировании ежегодных графиков транзита нефти, поставляемой по нефтепроводам Атырау - Самара, Махачкала - Тихорецк - Новороссийск на экспорт, будут основываться на принципе равномерного распределения по оставшимся годам фактически неиспользованных объемов.
3. Стороны при формировании ежеквартальных графиков транзита нефти, поставляемой на экспорт:
из Республики Казахстан по нефтепроводам Атырау - Самара,
Кенкияк - Орск, Махачкала - Тихорецк - Новороссийск,
из Российской Федерации по нефтепроводу Омск - Павлодар - Шымкент - Чарджоу и по маршруту Омск - Павлодар - Атасу - Дружба обязуются основываться на принципе равномерного распределения по оставшимся кварталам фактически неиспользованных объемов по согласованным направлениям транзита.
Статья 10
Уполномоченные операторы Сторон заключают необходимые договоры, в которых согласуют подробные условия приема, транспортировки, сдачи, хранения, условия расчетов, а также определят качественные характеристики нефти и другие условия транзита нефти.
Статья 11
Оплата услуг по осуществлению транзита нефти по магистральным транспортным системам производится по тарифам, утвержденным соответствующими государственными органами Сторон.
Стороны обязуются применять недискриминационные тарифы на транзит нефти по территориям Сторон, не превышающие тарифы на транспортировку нефти, установленные для национальных экспортеров Сторон.
Статья 12
Сотрудничество в рамках настоящего Соглашения осуществляется без ущерба для выполнения Сторонами обязательств по другим международным договорам и договоренностям, участниками которых они являются.
Статья 13
В случае прерывания, сокращения или прекращения транзита по причине наступления обстоятельств непреодолимой силы Стороны проведут соответствующие консультации для согласования действий Сторон. При наступлении обстоятельств непреодолимой силы, Сторона, для которой становится невозможным выполнение обязательств, установленных настоящим Соглашением, своевременно оповестит другую Сторону.
В случае прерывания, сокращения или прекращения транзита по причине последствий стихийных бедствий, аварийных ситуаций и катастроф на объектах магистральных нефтепроводов Стороны окажут друг другу содействие и помощь в скорейшей ликвидации их последствий. При этом Стороны своевременно проинформируют друг друга о создавшейся аварийной ситуации и сроках ее ликвидации.
Объемы неосуществленного транзита нефти будут перераспределены на последующий период без сокращения суммарного согласованного на данный период объема. При этом Стороны обязуются и гарантируют обеспечить приоритетный порядок транспортировки и транзита таких объемов нефти по трубопроводным системам Сторон.

2. Тараптар Атырау - Самара, Махачкала - Тихорецк - Новороссийск
мұнай құбырларымен экспортқа шығарылатын мұнай транзитiнiң жыл сайынғы
кестелерiн жасау кезінде iс жүзiнде пайдаланылмаған көлемдердi қалған
жылдар бойынша тепе-тең бөлу қағидатын негiзге алатын болады.
3. Тараптар:
Қазақстан Республикасынан Атырау - Самара, Кеңқияқ -
Орск, Махачкала - Тихорецк - Новороссийск мұнай
құбырларымен,
Ресей Федерациясынан Омбы - Павлодар - Шымкент -
Чарджоу мұнай құбырымен және Омбы - Павлодар
- Атасу - Дружба маршрутымен
экспортқа шығарылатын мұнай транзитiнiң тоқсан сайынғы кестелерiн жасау кезiнде келiсiлген транзит бағыттары бойынша іс жүзiнде пайдаланылмаған көлемдерді қалған тоқсандар бойынша тепе-тең бөлу қағидатын негiзге алуға мiндеттенедi.
10-бап
Тараптардың уәкiлеттi операторлары қажеттi шарттар жасасып, оларда мұнай қабылдаудың, тасымалдаудың, тапсырудың, сақтаудың егжей-тегжейлi ережелерiн, есеп айырысу шарттарын келiсiп алады, сондай-ақ мұнайдың сапалық сипаттамаларын және мұнай транзитiнiң басқа да шарттарын анықтайды.
11-бап
Магистралды тасымал жүйелерi бойынша мұнай транзитiн жүзеге асыру жөнiндегi қызметтерге ақы төлеу Тараптардың тиiстi мемлекеттiк органдары бекiткен тарифтер бойынша жүргізіледі.
Тараптар мұнайдың Тараптар аумақтары арқылы транзитiне Тараптардың ұлттық экспорттаушылары үшiн белгiленген мұнай тасымалына арналған тарифтерден аспайтын кемсiтпеу тарифтерiн қолдануға мiндеттенедi.
12-бап
Осы Келiсiм шеңберiнде ынтымақтастық жасау өздері қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттар мен уағдаластықтар бойынша мiндеттемелердi Тараптардың орындауына нұқсан келтiрмей жүзеге асырылады.
13-бап
Дүлей күш жағдаяттарының пайда болуы салдарынан транзит үзiлген, қысқартылған немесе тоқтаған жағдайда Тараптар өздерiнiң іс-қимылдарын келiсiп алу үшiн тиiстi консультациялар өткiзедi. Дүлей күш жағдаяттары орын алған жағдайда осы Келiсiмде белгiленген мiндеттемелерiн орындауы мүмкiн болмайтын Тарап басқа Тарапты дер кезiнде хабардар етедi.
Транзит магистралды мұнай құбырлары объектiлерiндегi стихиялық апаттар, авариялық жағдайлар және жойқын талқандаулар салдарынан үзiлген, қысқарған немесе тоқтаған жағдайда Тараптар олардың зардаптарын тез арада жою үшiн бiр-бiрiне жәрдем мен көмек көрсетедi. Бұл орайда Тараптар орын алып отырған авариялық жағдай және оны жою мерзiмдерi туралы бiрiн-бiрi дер кезiнде хабардар етедi.
Жүзеге асырылмаған мұнай транзитiнiң көлемi осы кезеңге келiсiлген жиынтық көлемдi қысқартпай-ақ келесi кезеңге қайта бөлiнетiн болады. Бұл жағдайда Тараптар осындай мұнай көлемiн Тараптардың құбыр өткiзгiш жүйелерiмен тасымалдау мен оның транзитiнiң басыңқы тәртiбiн қамтамасыз
етуге мiндеттенедi және соған кепiлдiк бередi.

Статья 14
Споры между Сторонами относительно толкования и применения положений настоящего Соглашения будут разрешаться путем проведения взаимных консультаций и переговоров либо иных процедур, предусмотренных законодательствами Сторон, нормами международного права.
Статья 15
По взаимной договоренности внесение изменений и дополнений в настоящее Соглашение осуществляется по согласованию Сторон и оформляется отдельными Протоколами, которые являются неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 16
1. Уполномоченными государственными органами Сторон по координации и контролю над выполнением настоящего Соглашения являются:
с казахстанской Стороны - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан,
с российской Стороны - Министерство энергетики Российской Федерации.
2. Уполномоченными операторами, ответственными за осуществление транзита нефти назначаются:
с казахстанской Стороны - ЗАО "КазТрансОйл",
с российской Стороны - ОАО "АК "Транснефть".
Стороны поручают уполномоченным операторам - хозяйствующим субъектам Сторон осуществление транзита нефти и оформление связанных с транзитом договоров (контрактов) и другой документации по транспортировке, перевалке нефти, представление интересов грузоотправителей в соответствии с настоящим Соглашением.
Статья 17
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты его подписания и заключается сроком на пять лет и будет автоматически продлеваться на последующий пятилетний период, если ни одна из Сторон не уведомит другую Сторону в письменной форме, не позднее чем за 6 месяцев до истечения срока
настоящего Соглашения, о своем намерении прекратить его действие,
урегулировав предварительно обязательства, возникшие за время действия
Соглашения.
Совершено в городе __________ "__"________ года в двух подлинных
экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем все тексты имеют
одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений
настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                       За Правительство
Республики Казахстан                   Российской Федерации
(Специалисты: Склярова И.В.,
Мартина Н.А.)

14-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру мен қолдануға қатысты Тараптар
арасындағы даулар өзара консультациялар мен келiссөздер жүргiзу не
Тараптардың заңнамаларында, халықаралық құқық нормаларында көзделген өзге
де рәсiмдер арқылы шешiлетiн болады.
15-бап
Өзара уағдаластық бойынша осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу Тараптардың келiсiмi бойынша жүзеге асырылып, осы Келiсiмнiң ажыратылмас бөлiгi болып табылатын жекелеген Хаттамалармен ресiмделедi.
16-бап
1. Тараптардың осы Келiсiмнiң орындалуын үйлестiру мен бақылау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органдары:
Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi,
Ресей Тарапынан - Ресей Федерациясының Энергетика министрлiгi болып табылады.
2. Мұнай транзитiнiң жүзеге асырылуы үшiн жауапты уәкiлеттi операторлар болып:
Қазақстан Тарапынан - "ҚазТрансОйл" ЖАҚ,
Ресей Тарапынан - "АК "Транснефть" ААҚ тағайындалады.
Тараптар уәкiлеттi операторларға - Тараптардың шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiне мұнай транзитiн жүзеге асыруды және транзитке байланысты шарттарды (келiсiм-шарттарды) және мұнай тасымалдау ауыстырып тиеу жөнiндегi басқа да құжаттарды рәсiмдеудi, осы Келiсiмге сәйкес жүк жөнелтушiлердiң мүдделерiн бiлдiрудi тапсырады.
17-бап
Осы Келiсiм оған қол қойылған күннен бастап күшiне енедi және бес жыл мерзiмге жасалады, егер бiрде-бiр Тарап Келiсiм қолданылған уақыт iшiнде пайда болған мiндеттемелерiн алдын-ала реттей отырып оның қолданылуын тоқтату ниетi туралы осы Келiсiм мерзiмi аяқталғанға дейiн 6 айдан
кешiктiрмей, жазбаша түрде хабардар етпесе, келесi бес жыл мерзiмге
өзiнен-өзi ұзартылатын болады.
_____ жылғы "___" _________ ________ қаласында қазақ және орыс
тiлдерiнде екi түпнұсқа данада жасалды, және де барлық мәтiннiң күшi
бiрдей, Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiк пайда болған
жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгiнетiн болады.
Қазақстан Республикасының            Ресей Федерациясының
Үкiметi үшiн                        Үкiметi үшiн
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қобдалиева Н.М.