Об утверждении базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, Правил исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования, а также изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 431. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2007 года N 950 (вводится в действие с 1 января 2008 года)
Сноска. Постановление Правительства РК от 15 апреля 2002 г. N 431 утратило силу постановлением Правительства РК от 15 октября 2007 г. N  950  (вводится в действие с 1 января 2008 года).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан  K010209_  "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговым кодексом) Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) базовые ставки платы за древесину, отпускаемую на корню;
2) Правила исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования;
3) изменения и дополнения в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2002 года N 431
Базовые ставки платы за древесину,
отпускаемую на корню
1. Базовые ставки платы за древесину, отпускаемую на корню определяются из размера ставки платы за 1 плотный куб. м (далее - ставка) с учетом коэффициентов, предусмотренных в пункте 2, настоящих ставок.
Размер ставок платы за 1 плотный куб. м (тенге)
N  !    Лесная порода        !  Деловая древесина без коры в   !Дровяная
п/п!                         !зависимости от диаметра отрезков !древесина
!                         !ствола в верхнем торце           !(в коре)
!                         !_________________________________!
!                         !  крупная  !  средняя   !  мелкая!
!                         !(от 25 см  !(от 13 до 24!(от 3 до!
!                         !и более)   !см)         !12 см)  !
_________________________________________________________________________
1 !          2              !     3     !     4      !     5  !    6
1    Сосна                      1220           870        430       170
2    Ель Шренка                 1590          1130        560       220
3    Ель сибирская, пихта       1100           780        390       130
4    Лиственница                 980           700        340       120
5    Кедр                       2200          1570        770       190

Өсiп тұрған сүрек үшiн төлемнiң базалық ставкаларын, Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу және бюджетке енгізу ережесiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 15 сәуір N 431. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 15 қазандағы N 950 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 15 қазандағы   N 950  Қаулысымен.
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексiне (Салық кодексiне) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) өсiп тұрған сүрек үшiн төлемнiң базалық ставкалары;
2) Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу және бюджетке енгiзу ережесi;
3) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 15 сәуірдегі
N 431 қаулысымен
бекітілген
Өсіп тұрған сүрек үшін төлемнің базалық ставкалары
1. Өсіп тұрған сүрек үшін төлемнің базалық ставкалары, осы ставкалардың
2-тармағында көзделген коэффициенттерді ескере отырып, тығыз орналасқан 1 текше метр үшін төлем ставкаларының мөлшерімен (бұдан әрі - ставка) белгіленеді.
Тығыз орналасқан 1 текше метр үшін төлем
ставкаларының мөлшері (теңге)
N  !    Орман ағашының       !  Жоғарғы бөлігіндегі дің         ! Отындық
р/с!        тұқымы           ! кесіндісінің диаметріне қарай    !  сүрек
!                         ! қабықсыз кәделі сүрек            !(қабықты)
!                         !__________________________________!
!                         !  ірі      !  орташа    !  ұсақ   !
!                         !(25 см және!(13-тен 24  !(3-тен 12!
!                         ! жоғары)   !см-ге дейін)!  см-ге  !
!                         !           !            !  дейін) !
__________________________________________________________________________
1 !          2              !     3     !     4      !     5   !    6
1    Қарағай                    1220           870        430       170
2    Шренке шыршасы             1590          1130        560       220
3    Сібір шыршасы, май қарағай 1100           780        390       130
4    Самырсын                    980           700        340       120
5    Балқарағай                 2200          1570        770       190

6    Можжевельник древовидный   1470          1040        520       220
(арча)
7    Дуб, ясень                 2200          1570        770       340
8    Ольха черная, клен, вяз,    490           350        170       110
липа
9    Саксаул                                                        500
10   Береза                      550           390        190       130
11   Осина, ива древовидная,     430           300        150        90
тополь
12   Орех грецкий, фисташка     2670          1910        940       290
13   Абрикос, акация белая,     1560          1110        550       190
алыча, боярышник, вишня,
лох, рябина, слива,
черемуха, шелковица,
яблоня, прочие
древесные породы
14   Можжевельник, кедровый                               280       150
стланник
15   Акация желтая, тамарикс,                             160       100
ивы кустарниковые,
облепиха, жузгун, чингил,
прочие кустарники
__________________________________________________________________________
2. К ставкам применяются следующие повышающие и понижающие коэффициенты:
1) в зависимости от удаленности лесосек от дорог общего пользования:
до 10 км                                1,30;
10,1 - 25 км                            1,20;
25,1 - 40 км                            1,00;
40,1 - 60 км                            0,75;
60,1 - 80 км                            0,55;
80,1 - 100 км                           0,40;
более 100 км                            0,30.
Удаленность лесосеки от дорог общего пользования определяется по картографическим материалам по кратчайшему расстоянию от центра лесосеки до дороги и корректируется в зависимости от рельефа местности по следующим коэффициентам:
равнинный рельеф                                              1,1;
холмистый рельеф или заболоченная местность                  1,25;
горный рельеф                                                 1,5;
2) при проведении не сплошных рубок главного пользования - коэффициент 0,8;
3) при отпуске древесины на горных склонах с крутизной свыше 20 градусов - коэффициент 0,7;
4) коэффициенты, предусмотренные в подпунктах 1) - 3) настоящего пункта, исчисляются каждая со ставки, полученной после применения предшествующего коэффициента;
5) (подпункт исключен - постановлением Правительства РК от 16 июля 2002 года N 785  P020785_  ).
3. При отпуске древесины на корню, где порубочные остатки имеют сбыт для переработки или для использования на топливо, взимается плата за ликвид из кроны в размере 40 процентов, а за остальные сучья в размере 20 процентов от ставки на дровяную древесину соответствующей лесной породы.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2002 года N 431
Правила
исчисления и внесения в бюджет платы
за лесные пользования

6    Ағаш тектес арша           1470          1040        520       220
7    Емен, шаған                2200          1570        770       340
8    Жабысқақ қара қандығаш,     490           350        170       110
үйеңкі, шегіршін, жөке
9    Сексеуіл                                                       500
10   Қайың                       550           390        190       130
11   Көк терек, ағаш тектес      430           300        150        90
тал, терек
12   Грек жаңғағы,
шекiлдеуiк жаңғақ          2670          1910        940       290
13   Өрiк, ақ қараған, алша,
долана, шие, жиде, шетен,
алхоры, мойыл, тұт ағашы,
алма ағашы, өзге де ағаш
тұқымдастар                1560          1110        550       190
14   Ағаш тектес арша,
самырсын                                             280       150
15   Сары қараған, жыңғыл,
бұта тектес талдар,
шырғанақ, жүзгiн, шеңгел,
өзге де бұталар                                      160       100
---------------------------------------------------------------------------
2. Ставкаларға мынадай көтерiңкi және азайту коэффициенттерi қолданылады:
1) кеспеағаштардың жалпыға ортақ пайдаланылатын жолдардан қашықтығына қарай:
10 шақырымға дейiн                      1,30;
10,1 - 25 шақырымға дейiн               1,20;
25,1 - 40 шақырымға дейiн               1,00;
40,1 - 60 шақырымға дейiн               0,75;
60,1 - 80 шақырымға дейiн               0,55;
80,1 - 100 шақырымға дейiн              0,40;
100 шақырымнан астам                    0,30.
Кеспеағаштың жалпыға ортақ пайдаланатын жолдардан қашықтығы кеспеағаш орталығынан жолға дейiнгi ең қысқа қашықтық бойынша картографиялық материалдар бойынша анықталады және жергiлiктi жердiң бедерiне қарай мынадай коэффициенттер бойынша түзетiледi:
жазық бедер                              1,1;
жоталы бедер немесе батпақты жер        1,25;
таулы бедер                              1,5;
2) жаппай емес басты мақсатта пайдалануға кесудi жүргiзген кезде - 0,8 коэффициент;
3) сүректi тау жоталарындағы 20 градустан жоғары ылдидан босату кезiнде - 0,7 коэффициент;
4) осы тармақтың 1)-3) тармақшаларында көзделген коэффициенттер алдыңғы коэффициенттi қолданғаннан кейiн алынған ставкадан әрқайсысы есептеп шығарылады;
5) <*>
ЕСКЕРТУ. 2-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталды - ҚР Үкіметінің 2002.07.16. N 785   қаулысымен
3. Өсiп тұрған сүректi босату кезiнде қалған кесiнділердi қайта өңдеу үшiн немесе отынға пайдалану үшiн ұшар басынан 40 пайыз мөлшерiнде, ал қалған бұтақшалар үшiн тиiстi ағаш тұқымының отындық сүрегi ставкасынан 20 пайыз мөлшерiнде жойылу төлемi алынады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 15 сәуірдегі
N 431 қаулысымен
бекітілген
Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу және
бюджетке енгізу ережесi

1. Общие положения
1. Правила исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования (далее - Правила) определяют порядок исчисления и сроки внесения в государственный бюджет платы за следующие виды лесных пользований: заготовку древесины, живицы, второстепенных лесных материалов, древесных соков, побочные лесные пользования, пользование участками лесного фонда в культурно-оздоровительных и научно-исследовательских целях для нужд охотничьего хозяйства.
2. Лесные пользования могут осуществляться в порядке долгосрочного лесопользования - на срок от одного года до пятидесяти лет и краткосрочного - на срок до одного года.
3. Размеры платы за лесные пользования определяются лесовладельцами на основании материально-денежной оценки лесосек при отпуске древесины на корню и расчетов за иные виды лесопользования исходя из объема лесопользования и установленных базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню и ставок платы за иные виды лесопользования.
Размеры платы указываются в разрешительных документах на лесные пользования, выдаваемые лесовладельцами в установленном законодательством порядке.
4. Плата за лесные пользования вносится на соответствующий код классификации доходов бюджета.
2. Порядок исчисления и сроки внесения в бюджет
платы за лесные пользования
5. Внесение в бюджет платы при долгосрочном лесопользовании производится со дня государственной регистрации договора на лесопользование в виде ежеквартальной платы, уплачиваемой равными долями от общей суммы ежегодного объема лесопользования, не позднее 15 числа месяца последующего квартала.
6. Внесение в бюджет платы при краткосрочном лесопользовании, кроме заготовки древесины, производится до получения разрешительных документов, в которых делается отметка о произведенной оплате с указанием реквизитов платежного документа.
7. Лесопользователи вносят плату за заготовку древесины при краткосрочном лесопользовании:
1) в объеме до 50 куб. м - в виде разовой платы, при этом выдача лесорубочного билета, ордера на мелкий отпуск древесины на корню производится после представления документа, подтверждающего внесение платы в бюджет;
2) в объеме свыше 50 куб. м - в виде ежемесячной платы, уплачиваемой равными долями от общей суммы не позднее 15 числа каждого месяца, следующего за отчетным, в течение всего срока действия разрешительных документов.
8. Уплата сумм платы за лесные пользования производится путем перечисления через банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, либо наличными деньгами в соответствующем органе на основании бланков строгой отчетности по форме и в порядке, установленном Министерством финансов Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным государственным органом.  <*>
Сноска. Пункт 8 с изменениями - постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2004 года  N 695 .

1. Жалпы ережелер
1. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу және бюджетке енгiзу ережесi (бұдан әрi - Ереже) орманды пайдаланудың мынадай түрлерi: сүректi, шайырды, қосалқы орман материалдарын, ағаш шырындарын дайындау, орманды жанама пайдалану, орман қоры учаскелерiн мәдени-сауықтыру және ғылыми-зерттеу мақсаттарында, аңшылық шаруашылығының мұқтаждарына пайдаланғаны үшiн төлемдi мемлекеттiк бюджетке есептеу тәртiбi мен енгiзу мерзiмдерiн айқындайды.
2. Орманды пайдалану бiр жылдан елу жылға дейiнгi мерзiмге ұзақ мерзiмде және бiр жылға дейiнгi мерзiмге қысқа мерзiмде орманды пайдалану тәртiбiмен жүзеге асырылуы мүмкiн.
3. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемнiң мөлшерлерiн орман иеленушiлерi орманды пайдаланудың көлемi мен өсiп тұрған сүрек үшiн төлемнiң белгiленген базалық ставкаларын және орманды пайдаланудың өзге де түрлерi үшiн төлем ставкаларын ескере отырып, өсiп тұрған сүректi босату кезiнде кеспеағашты материалдық-ақшалай бағалау мен орман пайдаланудың өзге де түрлерi үшiн есеп айырысу негiзiнде айқындайды.
Төлемнiң мөлшерлерi заңнамада белгiленген тәртiппен орман иеленушiлер беретiн орманды пайдалануға арналған рұқсат құжаттарында көрсетiледi.
4. Орманды пайдаланғаны үшiн төлем бюджет кiрiстерi жiктемесiнiң тиiстi кодына енгiзiледi.
2. Орманды пайдаланғаны үшiн төлемдi есептеу тәртiбi
және бюджетке енгiзу мерзiмдерi
5. Орманды ұзақ мерзiмде пайдаланған кезде төлемдi бюджетке енгiзу орманды пайдалануға арналған шартты мемлекеттiк тiркеген күннен бастап орманды пайдаланудың жыл сайынғы көлемiнiң жалпы сомасынан тең үлестермен төленетiн тоқсан сайынғы төлем түрiнде келесi тоқсандағы айдың 15 күнiнен кешiктiрмей жүргiзiледi.
6. Сүрек дайындаудан басқа, орманды қысқа мерзiмде пайдаланған кезде төлемдi бюджетке енгізу, оларда төлем құжатының деректемелерiн көрсете отырып, жүргiзiлген ақы төлеу туралы белгi қойылатын рұқсат құжаттарын алғанға дейiн жүргiзiледi.
7. Орманды пайдаланушылар орманды қысқа мерзiмде пайдаланған кезде сүректi дайындағаны үшiн төлемдi:
1) 50 текше метрге дейiнгi көлемде - бiр жолғы төлем түрiнде, бұл ретте ағаш кесу билетiн, өсiп тұрған сүректi ұсақ мөлшерде босатуға берiлетiн ордер беру бюджетке төлем енгiзгенiн растайтын құжатты бергеннен кейiн жүргiзiледi;
2) 50 текше метрден астам көлемде - рұқсат құжаттары қолданылатын барлық мерзiм iшiнде есептi айдан кейiнгi айдың 15 күнiнен кешiктiрмей жалпы соманың тепе-тең үлестерiмен төленетiн ай сайынғы төлем түрiнде енгiзедi.
8. Орманды пайдаланғаны үшiн төлем сомаларын төлеу банктер немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар арқылы аудару жолымен не тиiстi органда уәкiлетті мемлекеттік органмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігібелгiлеген нысан бойынша және тәртiппен қатаң есеп беру бланкiлерiнiң негiзiнде қолма-қол ақшамен жүргiзiледi. <*>
ЕСКЕРТУ. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.06.24. N 695   қаулысымен .

9. В случаях, когда при отпуске древесины на корню, живицы, древесных соков и второстепенных лесных материалов (с учетом по примерному количеству или по площади, а также при обнаружении ошибок) общее количество заготовленной древесины, живицы, древесных соков и второстепенных лесных материалов не совпадает с количеством (площадью), предусмотренном в лесорубочном билете или ордере на мелкий отпуск древесины на корню (при условии, если заготовка произведена в пределах мест, указанных в них), Учреждения обеспечивают уплату лесопользователями полной суммы платы за фактически заготовленный объем, установленный при перерасчете.
В этом случае дополнительно исчисленные суммы подлежат внесению в бюджет лесопользователями в очередной срок уплаты платежа.
10. За передаваемые в рубку на очередной срок недорубы, а также не начатые рубкой лесосеки предыдущего года производится повторное взимание платы в порядке, установленном настоящими Правилами.
За лесосеки, которые начаты рубкой и на которые предоставлена отсрочка, в установленном законодательством порядке, плата повторно не взимается.
11. Лесовладельцы ежеквартально представляют в налоговые органы по месту своей регистрации в порядке, установленном уполномоченным налоговым органом Республики Казахстан, по согласованию с уполномоченным органом по управлению лесным хозяйством Республики Казахстан сведения о лицах, получивших разрешительные документы, и суммах платы за лесные пользования, подлежащих уплате в бюджет.
12. За несвоевременное внесение сумм платы в бюджет лесопользователями начисляется пеня в порядке, установленном Налоговым кодексом.  (Прим.РЦПИ: см.   K010209_   (ст. 46)
13. Органы налоговой службы осуществляют контроль по вопросам правильности исчисления, полноты взимания и своевременности перечисления платы за лесные пользования в бюджет.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2002 года N 431
Изменения и дополнения, в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1.  (Пункт 1 утратил силу - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 г.  N 124  ).
2.  (Пункт 2 утратил силу - постановлением Правительства РК от 25 декабря 2003 г.  N 1317  )
3.  (Пункт 3 утратил силу - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г.  N 1286  )
4.  (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 22 декабря 2003 г.  N 1287  )
5. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 21 апреля 2001 года N 536  P010536_  "Об утверждении ставок платы за заготовку древесины, отпускаемую на корню в лесах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 19, ст. 187).

9. Өсiп тұрған сүректi, шайырды, ағаш шырындарын және қосалқы орман материалдарын (шамамен саны бойынша немесе алаңы бойынша ескере отырып, сондай-ақ қателердi анықтаған кезде) босатқан кезде дайындалған сүректiң, шайырдың, ағаш шырындарының және қосалқы орман материалдарының жалпы саны ағаш кесу билетiнде немесе өсiп тұрған сүректi ұсақ мөлшерде босатуға берiлетiн ордерде (егер дайындау оларда көрсетiлген орындардың шегiнде жүргiзiлген кезде) көзделген санына (алаңына) сәйкес келмеген жағдайда, орман иеленушiлер орманды пайдаланушылардың қайта есептесу кезiнде белгiленген нақты дайындалған көлем үшiн төлемнiң толық сомасын төлеуiн қамтамасыз етедi.
Бұл жағдайда қосымша есептелген сомалар орманды пайдаланушының төлемнiң кезектi төлеу мерзiмiнде бюджетке енгiзуiне жатады.
10. Кезектi мерзiмге ағаш кесуге берiлген ағаштары кесiлмей қалған жерлер, сондай-ақ ағаш кесу басталмаған өткен жылғы кеспеағаштар үшiн осы Ережеде белгiленген тәртiппен қайталап төлем алу жүргізіледі.
Ағаш кесу басталған және заңнамада белгiленген тәртiппен оның мерзiмiн ұзарту берiлген кеспеағаш үшiн төлем қайталап алынбайды.
11. Орман иеленушiлер Қазақстан Республикасының уәкiлеттi салық органы белгiлеген тәртiппен Қазақстан Республикасының орман шаруашылығын басқару жөнiндегi уәкiлеттi органымен келiсiм бойынша тоқсан сайын өздерiнiң тiркелген орны бойынша салық органдарына рұқсат құжаттарын алған тұлғалар мен орманды пайдаланғаны үшiн бюджетке төленуге тиесiлi төлем сомалары жөнiнде мәлiметтер бередi.
12. Орманды пайдаланушылар бюджетке төлем сомасын уақытылы енгiзбегенi үшiн Салық кодексiнде белгiленген тәртiппен өсiм есептеледi.
(РҚАО-ның ескертуі:   K010209_   (46-бап).)
13. Салық қызметi органдары орманды пайдаланғаны үшiн төлемнiң дұрыс есептелуi, толық алынуы мен уақытылы бюджетке аударылуы мәселелерi бойынша бақылауды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2002 жылғы 15 сәуірдегі
N 431 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
өзгерiстер мен толықтырулар
1. <*>
Ескерту. 1-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.02.09.
N 124  қаулысымен.
2. <*>
Ескерту. 2-тармақтың күші жойылды  -  ҚР Үкіметінің 2003.12.25. N 1317  қаулысымен .
3. <*>
Ескерту. 3-тармақтың күші жойылды - - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1286   қаулысымен .
4. <*>
Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - - ҚР Үкіметінің 2003.12.22. N 1287   қаулысымен .
5. "Қазақстан Республикасының ормандарында өсiп тұрған ағаштың сүрегiн дайындау үшiн төлем ставкаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 21 сәуiрдегi N 536  қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 19, 187-құжат) күшi жойылды деп танылсын.