Об утверждении Положения о прохождении военной службы по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2002 года N 603. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N 777
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2002 года N 603 утратило силу постановлением Правительства РК от 17 августа 2006 года N  777 .
В соответствии со статьей 8  Закона  Республики Казахстан от 20 марта 2001 года "О военной службе по контракту" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о прохождении военной службы по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2002 года N 603
Положение
о прохождении военной службы по контракту на должностях
солдат, матросов, сержантов и старшин в Вооруженных Силах,
других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Положение о прохождении военной службы по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан (далее - Положение) определяет форму контракта, порядок его заключения, продления, изменения, расторжения и прекращения, а также прохождения военной службы по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин, их права и обязанности в мирное время.
2. Уполномоченные государственные органы: Министерство обороны, Комитет национальной безопасности, внутренние войска Министерства внутренних дел, Министерство по чрезвычайным ситуациям, Республиканская гвардия, Служба охраны Президента Республики Казахстан.  <*>
Сноска. В пункт 2 внесены изменения постановлением Правительства РК от 28 апреля 2006 года N  340 .
3. Граждане Республики Казахстан добровольно поступившие на военную службу по контракту в Вооруженные Силы, другие войска и воинские формирования Республики Казахстан (далее - Вооруженные Силы) являются военнослужащими, проходящими военную службу по контракту (далее - военнослужащими по контракту).
4. После освоения или совершенствования военной подготовки и основных функциональных обязанностей, но не позднее двух месяцев со дня прибытия в воинскую часть, военнослужащие по контракту, ранее не принимавшие военную присягу, принимают ее в установленном порядке.

Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру туралы ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 31 мамырдағы N 603 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17. N 777 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006.08.17.  N 777 қаулысымен.
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 20 наурыздағы Заңының  8-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткеру ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2002 жылғы 31 мамырдағы
N 603 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет
өткеру туралы ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру туралы ереже (бұдан әрi - Ереже) келiсiм-шарттың нысанын, оны жасасу, ұзарту, өзгерту, бұзу және тоқтату, сондай-ақ солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру тәртiбiн, олардың бейбiт уақыттағы құқықтары мен мiндеттерiн айқындайды.
2. Уәкiлеттi мемлекеттiк органдар: Қорғаныс министрлiгi, Ұлттық қауiпсiздiк комитетi, Iшкi iстер министрлiгiнiң iшкi әскерлерi, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi, Республикалық ұлан, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметi.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.04.28. N  340 қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарына (бұдан әрi - Қарулы Күштер) келiсiм-шарт бойынша ерiктi түрде әскери қызметке қабылданған Қазақстан Республикасының азаматтары келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жүрген әскери қызметшiлер (бұдан әрi - келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер) болып табылады.
4. Әскери даярлығын және негiзгi функционалдық мiндеттерiн меңгергеннен немесе жетiлдiргеннен кейiн, бiрақ әскери бөлiмге келген күнiнен бастап екi айдан кешiктiрмей, бұрын әскери ант қабылдамаған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер оны белгiленген тәртiппен қабылдайды.

2. Отношения, регулируемые контрактом
5. Отношения между уполномоченным государственным органом и военнослужащим, проходящим военную службу по контракту (лицом, поступающим на военную службу по контракту), регулируются  Законом  Республики Казахстан "О военной службе по контракту", другими нормативными правовыми актами, настоящим Положением и заключенным в соответствии с ними контрактом.
6. Условия контракта не могут быть изменены в одностороннем порядке.
7. Недействительность отдельных условий контракта не влечет признания недействительным контракта в целом.
8. Условия контракта являются обязательными для выполнения сторонами, если они не противоречат законодательству Республики Казахстан.
3. Содержание контракта
9. Контракт должен содержать:
1) реквизиты сторон:
наименование уполномоченного государственного органа, его местонахождение;
звание, фамилию, имя, отчество и должность должностного лица уполномоченного государственного органа;
фамилию, имя, отчество лица, поступающего на военную службу по контракту, наименование, номер и дату выдачи документа, удостоверяющего его личность, номер социального индивидуального кода (СИК), регистрационный номер налогоплательщика (РНН);
2) наименование должности (специальности), на которую поступает лицо, заключающее контракт о прохождении военной службы;
3) срок контракта;
4) дату начала исполнения служебных обязанностей и номер приказа о назначении на должность;
5) характеристику условий службы, гарантии и компенсации военнослужащему;
6) режим рабочего времени и отдых;
7) условия оплаты и охраны труда;
8) права и обязанности сторон;
9) порядок изменения, расторжения и продления контракта;
10) отметку об ознакомлении с условиями, предусмотренными в подпунктах 3) и 6) пункта 2 статьи 10 Закона Республики Казахстан   Z010167_ "О военной службе по контракту";
11) ответственность сторон;
12) подписи сторон, печать уполномоченного государственного органа.
10. По соглашению сторон в контракт (приложение 1) могут включаться и иные условия, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
4. Срок контракта и порядок его действия,
определение выслуги лет военнослужащего
11. Контракт о прохождении военной службы может заключаться на три года, пять лет, десять лет, на срок обучения в военном (специальном) учебном заведении с правом продления срока контракта до достижения предельного возраста состояния на военной службе.
Предельный возраст состояния на военной службе определяется законодательством Республики Казахстан.

2. Келiсiм-шартпен реттелетiн қатынастар
5. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретiн әскери қызметшiнiң (келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушы адамның) арасындағы қатынастар "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен , басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдермен, осы Ережемен және соларға сәйкес жасалған келiсiм-шартпен реттеледi.
6. Келiсiм-шарттың талаптарын бiр жақты тәртiппен өзгертуге болмайды.
7. Келiсiм-шарттың жекелеген талаптарының жарамсыздығы келiсiм-шартты бүтiндей жарамсыз деп тануға әкеп соқпайды.
8. Келiсiм-шарттың талаптары, егер олар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмесе, тараптардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
3. Келiсім-шарттың мазмұны
9. Келiсiм-шартта мыналар болуға тиiс:
1) тараптардың деректемелерi:
уәкiлеттi мемлекеттiк органның атауы, оның орналасқан жерi;
уәкiлеттi мемлекеттiк органның лауазымды адамының атағы, тегi, аты-жөнi мен лауазымы;
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған адамның тегi, аты-жөнi, оның жеке басын куәландыратын құжаттың атауы, нөмiрi және берiлген күнi, әлеуметтiк жеке кодының (ӘЖК) нөмiрi, салық төлеушiнiң тiркеу нөмiрi (СТТН);
2) әскери қызметтi өткеру туралы келiсiм-шарт жасасқан адамның қабылданатын лауазымының (мамандығының) атауы;
3) келiсiм-шарттың мерзiмi;
4) қызметтiк мiндетiн атқаруды бастаған күнi және қызметке тағайындау туралы бұйрықтың нөмiрi;
5) қызмет жағдайының сипаттамасы, әскери қызметшiге кепiлдiктер мен өтемақылар;
6) жұмыс және демалыс уақытының режимi;
7) еңбекке ақы төлеу және еңбектi қорғау жағдайлары;
8) тараптардың құқықтары мен мiндеттерi;
9) келiсiм-шартты өзгерту, бұзу және ұзарту тәртiбi;
10) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  10-бабы 2-тармағының 3) және 6) тармақшаларында көзделген талаптармен танысқаны туралы белгi;
11) тараптардың жауапкершiлiгi;
12) тараптардың қолы, уәкiлеттi мемлекеттiк органның мөрi.
10. Тараптардың келiсiмi бойынша келiсiм-шартқа Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтiн өзге де талаптар енгiзiлуi мүмкiн (1-қосымша).
4. Келiсiм-шарт мерзiмi және оның қолданылу тәртiбi, әскери қызметшінің еңбек сiңiрген жылдарын анықтау
11. Әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт әскери қызметте болудың шектi жасына жеткенге дейiн келiсiм-шартты ұзарту құқығымен үш жылға, бес жылға, он жылға, әскери (арнаулы) оқу орнында оқу мерзiмiне жасалуы мүмкін.
Әскери қызметте болудың шектi жасы Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалады.

12. Контракт о прохождении военной службы вступает в силу со дня его подписания обеими сторонами и прекращает свое действие по истечении срока, на который был заключен, или в связи с его расторжением.
13. В общую выслугу лет военнослужащего, проходящего военную службу по контракту, включается время военной службы, в том числе срочной военной службы.
5. Требования, предъявляемые к лицам, поступающим
на военную службу по контракту
14. Лица, поступающие на военную службу по контракту, должны отвечать следующим требованиям:
1) быть не моложе девятнадцати лет и не старше предельного возраста состояния на военной службе в зависимости от разряда и воинского звания, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) обладать необходимыми моральными и психологическими качествами, уровнем образовательной, профессиональной и физической подготовки, соответствовать установленным квалификационным нормативам.
6. Ограничения, связанные с прохождением
военной службы по контракту
15. Военнослужащий, проходящий военную службу по контракту, не вправе:
1) состоять в политических партиях, профессиональных союзах, быть депутатом местных представительных органов и членом органов местного самоуправления;
2) заниматься предпринимательской либо другой оплачиваемой деятельностью, кроме педагогической, научной или иной творческой деятельности;
3) использовать в неслужебных целях военное имущество, технику и служебную информацию;
4) участвовать в действиях, препятствующих нормальному функционированию государственных органов и выполнению служебных обязанностей, включая забастовки.
16. Военнослужащий по контракту, избранный депутатом Парламента Республики Казахстан, увольняется с военной службы. После окончания срока депутатских полномочий он вправе быть вновь принятым на военную службу в установленном законодательством порядке с заключением нового контракта.
7. Поступление на военную службу по контракту,
заключение и расторжение контракта
17. Поступление на военную службу по контракту осуществляется в добровольном порядке на основании заключенного контракта о прохождении военной службы.
18. В отношении лица, поступающего на военную службу по контракту, проводится специальная проверка.
19. На военную службу по контракту не может быть принято лицо:
1) признанное в установленном порядке недееспособным или ограниченно дееспособным;
2) имеющие заболевание, препятствующее исполнению обязанностей военной службы в соответствии с заключением медицинского учреждения;
3) отказавшееся принять на себя ограничения, установленные законодательством Республики Казахстан;

12. Әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шарт оған екi тарап та қол қойған күнiнен бастап күшiне енедi және келiсiм-шарт жасалған мерзiм аяқталған соң немесе оның бұзылуына байланысты өз күшiн тоқтатады.
13. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерушi әскери қызметшiнiң жалпы еңбек сiңiрген жылдарына әскери қызмет уақыты, соның iшiнде мерзiмдi әскери қызметте енгiзiледi.
5. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамдарға қойылатын талаптар
14. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамдар мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген разрядына және әскери атағына қарай он тоғыз жастан кiшi және әскери қызметте болатын шектi жастан үлкен болмауы;
2) қажеттi моральдық және психологиялық қасиеттерi, бiлiмi, кәсiби және дене даярлығы деңгейiн иеленуi, белгiленген бiлiктiлiк нормативтерiне сай болуы.
6. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеруге байланысты шектеулер
15. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшiнiң мыналарға құқығы жоқ:
1) саяси партияларда, кәсiподақтарда болуға, жергiлiктi өкiлдi органдардың депутаты және жергiлiктi өзiн-өзi басқару органдарының мүшесi болуға;
2) педагогтiк, ғылыми немесе өзге де шығармашылық қызметтен басқа, кәсiпкерлiк не ақы төленетiн басқалай қызметпен айналысуға;
3) әскери мүлiктi, техниканы және қызметтiк ақпаратты қызметтен тыс мақсаттарда пайдалануға;
4) мемлекеттiк органдардың қалыпты жұмыс iстеуiне және қызметтік мiндеттердi орындауға кедергi келтiретiн iс-қимылдарға, ереуiлдердi қоса алғандар, қатысуға.
16. Қазақстан Республикасы Парламентiнiң депутаты болып сайланған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi әскери қызметтен босатылады. Депутаттық өкiлеттiк мерзiмi аяқталғаннан кейiн ол заңнамада белгiленген тәртiппен жаңа келiсiм-шарт жасаса отырып, әскери қызметке қайта қабылдануға құқылы.
7. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау, келiсiм-шарт жасасу және оны бұзу
17. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша қабылдау әскери қызмет өткеру туралы жасалған келiсiм-шарт негiзiнде ерiктiлiк тәртiбiмен жүзеге асырылады.
18. Әскери қызметке келiсiм-шарт бойынша қабылданатын адамға қатысты арнайы тексеру жүргiзiледi.
19. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке мынадай адам қабылданбайды:
1) белгiленген тәртiппен әрекетке қабiлетсiз немесе әрекет қабiлетi шектеулi деп танылған;
2) медициналық мекеменiң қорытындысына сәйкес әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға кедергi келтiретiн науқасы бар;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген шектеулердi өзiне қабылдаудан бас тартқан;

4) имеющее судимость, либо в отношении которого возбуждено уголовное дело;
5) которое в течение года перед поступлением на военную службу привлекалось к дисциплинарной ответственности за совершение коррупционного правонарушения или на которое налагалось в судебном порядке административное взыскание за умышленное правонарушение.
20. Основаниями для отказа кандидату, поступающему на военную службу по контракту, также являются:
1) искажение сведений, указанных в пункте 19 Положения или непредставление документов, предусмотренных пунктом 25 Положения;
2) отсутствие в Вооруженных Силах вакантных воинских должностей согласно профилю подготовки или военной специальности кандидата;
3) несоответствие кандидата, поступающего на военную службу по контракту, требованиям, установленным  Законом  "О военной службе по контракту".
21. В случае установления, в процессе прохождения военной службы по контракту, сокрытия, либо искажения сведений требуемых пунктами 19 и 25 Положения, командир (начальник) части (учреждения) вправе расторгнуть контракт с военнослужащим в одностороннем порядке в соответствии с подпунктом 1) пункта 2 статьи 21 Закона Республики Казахстан "О военной службе по контракту".
22. Военнослужащие по контракту, проходящие военную службу на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин, могут состоять на военной службе до 45-летнего возраста. По достижении указанного возраста они подлежат увольнению с военной службы в установленном настоящим Положением порядке. Решением руководителя уполномоченного государственного органа срок их службы, с учетом высокой профессиональной подготовки, опыта практической работы по занимаемой должности и годности по состоянию здоровья для прохождения военной службы, может быть продлен до пяти лет.
Для принятия решения руководителем уполномоченного государственного органа командир представляет список кандидатур (приложение 2), которые направляются в уполномоченный государственный орган к 15 января и 15 июля текущего года. В случае получения разрешения руководителя уполномоченного государственного органа на сверхпредельное состояние на военной службе командир издает приказ по строевой части о продлении на этот срок контракта и делает соответствующие записи в обоих экземплярах контракта (приложение 1 и 3).
23. На военную службу по контракту на должности солдат, матросов, сержантов и старшин принимаются:
1) военнообязанные, имеющие среднее или среднее профессиональное образование;
2) военнослужащие, проходящие срочную военную службу, после окончания срока службы;

4) соттылығы бар не өзiне қатысты қылмыстық іс қозғалған;
5) әскери қызметке қабылданардың алдындағы бір жыл iшiнде сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшiн тәртiптiк жауапқа тартылған немесе қасақана құқық бұзушылығы үшiн сот тәртiбiмен әкiмшiлiк жаза қолданылған.
20. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын кандидаттан бас тартуға мыналар да негiз болып табылады:
1) Ереженiң 19-тармағында көрсетiлген мәлiметтердi бұрмалау немесе Ереженiң 25-тармағында көзделген құжаттарды табыс етпеу;
2) Қарулы Күштерде кандидаттың дайындық бейiнiне немесе әскери мамандығына сай келетiн бос әскери қызметтердiң болмауы;
3) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушы кандидаттың "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Заңмен белгіленген талаптарға сай келмеуi.
21. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткеру процесiнде Ереженiң 19 және 25-тармақтары талап ететiн мәлiметтердi жасырғаны не бұрмалағаны белгiлi болған жағдайда, бөлiм (мекеме) командирі (бастығы) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының  21-бабы 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес әскери қызметшiмен бiр жақты тәртiппен келiсiм-шартты бұзуға құқылы.
22. Келiсiм-шарт бойынша солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында әскери қызметiн өткерiп жүрген әскери қызметшiлер 45 жасқа дейiн әскери қызметте бола алады. Көрсетiлген жасқа жеткеннен кейiн олар осы Ережеде белгiленген тәртiппен әскери қызметтен босатылуға жатады. Жоғары кәсiби даярлығын, атқарып жүрген лауазымы бойынша практикалық жұмыс тәжiрибесiн және әскери қызметтi өткеру үшiн денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығын ескере отырып, олардың қызмет мерзiмi уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының шешiмiмен бес жылға дейiн ұзартылуы мүмкін.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының шешiм қабылдауы үшiн командир кандидатуралардың уәкiлеттi мемлекеттiк органға жолданатын тiзiмiн (2-қосымша) ағымдағы жылдың 15 қаңтары мен 15 шiлдесiне ұсынады. Шектi жастан тыс әскери қызметте болуға уәкілеттi мемлекеттiк орган басшысының рұқсатын алған жағдайда, командир осы мерзiмге келiсiм-шартты ұзарту туралы саптық бөлiм бойынша бұйрық шығарады және келiсiм-шарттың екi данасына да (1 және 3-қосымшалар) тиiстi жазба жасайды.
23. Солдаттар, матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке мыналар қабылданады:
1) орта немесе кәсiптiк орта бiлiмi бар әскери мiндеттiлер;
2) мерзiмдi әскери қызметтен өтiп жүрген әскери қызметшiлер қызмет мерзiмi аяқталғаннан кейiн;

3) лица мужского и женского пола, имеющие среднее или среднее профессиональное образование и специальность, родственную по профилю соответствующей военной должности, не прошедшие срочной военной службы.
При этом назначение поступивших из запаса военнослужащих на должности сержантов и старшин производится только в том случае, если они имели воинское звание сержантов в запасе и соответствуют квалификационным нормативам.
24. При получении от уполномоченного государственного органа наряда (приложение 4) или распоряжения (приложение 5) или из воинской части отношения командира (приложение 6) о приеме на военную службу по контракту:
1) военные комиссары оформляют личное дело на поступающего на военную службу по контракту, при этом лиц женского пола, не состоявших ранее на воинском учете, ставят на учет. По завершению оформления личного дела на руки поступающим выдаются вторые экземпляры заполненного формуляра контракта, первые экземпляры которых находятся в личном деле. Снимают указанных лиц с воинского учета и направляют их к месту прохождения службы согласно имеющимся нарядам, распоряжениям либо отношениями. Личные дела поступающих лиц отправляются по месту службы в установленном порядке;
2) командиры (начальники) воинских частей (учреждений):
по отношению к военнослужащим срочной военной службы, изъявившим желание поступить на военную службу по контракту в другие войсковые части (учреждения), на основании личного рапорта данного военнослужащего оформляют личное дело, исключают их из списков войсковой части (учреждения) и направляют в войсковые части (учреждения) согласно наряду (распоряжению, отношению) для заключения контракта.
Личное дело направляют в войсковые части (учреждения) по месту прохождения службы военнослужащего;
по отношению к военнослужащим срочной военной службы, изъявившим желание поступить на военную службу по контракту в войсковую часть по месту прохождения срочной военной службы, на основании личного рапорта оформляют личное дело, увольняют со срочной военной службы, заключают контракт и издают приказ согласно приложению 7;
по отношению к лицам, прибывшим в войсковую часть (учреждение) согласно ранее выданному отношению (наряду, распоряжению), в том числе военнослужащим из другой воинской части, по прибытию их к месту службы заключают контракт и издают приказ согласно приложению 7.
При массовом организованном приеме граждан на военную службу отбор производится представителем комплектуемой части (учреждения). Основанием для отправки кандидатов к месту службы является отношение, подписанное представителем воинской части (приложение 5).
Выписка из приказа командира (начальника) войсковой части (учреждения) направляется в военный комиссариат, где состоял данный гражданин на воинском учете, а на лиц, проходивших срочную военную службу, кроме этого и в войсковую часть, откуда он прибыл.
При оформлении наряда (распоряжения, отношения) и в предписании обязательно указывается вид и название контракта, а при переводе военнослужащего по контракту к новому месту службы дополнительно: когда, кем и на какой срок он был заключен.
Поступление на военную службу по контракту и увольнение состоящих в штате уполномоченных государственных органов, оформляется приказом по строевой части того органа, где эти лица состоят на денежном довольствии. При этом выписки из приказа направляются в военкомат и в тот орган, в штате которого состоят эти лица.

3) тиiстi әскери лауазым бейiнi бойынша тектес орта немесе кәсiптiк орта бiлiмi мен мамандығы бар, мерзiмдi әскери қызметтен өтпеген ер және әйел жынысты адамдар.
Бұл ретте, запастан қабылданатын әскери қызметшiлердi сержанттар мен старшиналар лауазымдарына тағайындау, егер олардың запастағы сержант әскери атағы болған және білiктілік нормативтерiне сәйкес келген жағдайда ғана жүргiзiледi.
24. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органнан нарядты (4-қосымша) немесе өкiмдi (5-қосымша) немесе әскери бөлiмнен командирдiң қатынас қағазын (6-қосымша) алған кезде:
1) әскери комиссарлар келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушының жеке iсiн ресiмдейдi, бұл ретте бұрын әскери есепте тұрмаған әйелдердi есепке қояды. Жеке iсiн ресiмдеудi аяқтағаннан кейiн келiсiм-шарттың толтырылған формулярының екiншi данасы қабылданушылардың қолына берiледi, бiрiншi данасы жеке iсiнде тұрады. Көрсетiлген адамдарды әскери есептен шығарады және оларды қолдағы бар нарядтарға, өкiмдерге не қатынас қағаздарына сай қызмет өткеру орнына жолдайды. Қабылданушы адамдардың жеке iстерi белгіленген тәртiппен қызмет орны бойынша жiберiледi;
2) әскери бөлiмдердiң (мекемелердiң) командирлерi (бастықтары):
басқа әскери бөлiмдерге (мекемелерге) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке түсуге тiлек бiлдiрген мерзiмдi әскери қызмет әскери қызметшiлерi жөнiнде осы әскери қызметшiнiң жеке рапорты негiзiнде әскери қызметшiнiң жеке iсiн ресiмдейдi, оларды әскери бөлiмнiң (мекеменiң) тiзiмдерiнен шығарады және келiсiм-шарт жасасу үшiн нарядқа (өкiмге, қатынас қағазына) сай әскери бөлiмдерге (мекемелерге) жолдайды.
Жеке iстi әскери қызметшiнiң қызмет өткеру орны бойынша әскери бөлiмдерге (мекемелерге) жолдайды;
мерзiмдi әскери қызметтi өткеру орны бойынша әскери бөлiмде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдануға тiлек бiлдiрген мерзiмдi әскери қызмет әскери қызметшiлерiне қатысты жеке рапорты негiзiнде жеке iсiн ресiмдейдi, мерзiмдi әскери қызметтен босатады, келiсiм-шарт жасасады және 7-қосымшаға сәйкес бұйрық шығарады;
бұрын берiлген қатынас қағазына (нарядқа, өкімге) сай әскери бөлiмге (мекемеге) келген адамдарға, соның iшiнде басқа әскери бөлiмнен келген әскери қызметшiлерге қатысты олар қызмет орнына келiсiмен келiсiм-шарт жасасады және 7-қосымшаға сәйкес бұйрық шығарады.
Азаматтарды әскери қызметке жаппай ұйымдастырылған қабылдау кезiнде iрiктеудi жасақтаушы бөлiмнiң (мекеменiң) өкiлi жүргiзедi. Әскери бөлiмнiң өкiлi қол қойған қатынас қағазы (5-қосымша) үмiткерлердi қызмет орнына жiберу үшiн негiз болып табылады.
Әскери бөлiм (мекеме) командирi (бастығы) бұйрығының көшiрмесiн осы азамат әскери есепте тұрған әскери комиссариатқа, ал бұдан басқа мерзiмдi әскери қызметтi өткерген адамдардiкiн ол келген әскери бөлiмге жiбередi.
Нарядты (өкiмдi, қатынас қағазын) және нұсқаманы ресiмдеген кезде мiндеттi түрде келiсiм-шарттың түрi мен атауы, ал келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнi жаңа қызмет орнына ауыстыру кезiнде оның қашан, кiммен және қандай мерзiмге жасалғаны қосымша көрсетiледi.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың штатында тұрғандарды келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау және босату, осы адамдар ақшалай үлесте тұрған органның саптық бөлiм бойынша бұйрығымен ресiмделедi. Бұл ретте бұйрықтың көшiрмесi әскери комиссариатқа және осы адамдар штатында тұрған органға жiберiледi.

8. Документы, оформляемые для поступления
на военную службу по контракту
25. Лица, поступающие на военную службу по контракту, обязаны пройти специальную проверку и представить в военный комиссариат по месту воинского учета или в войсковую часть (учреждение) по месту прохождения срочной военной службы, следующие документы:
1) личное заявление (рапорт) о желании добровольно поступить на военную службу (приложение 8);
2) нотариально заверенные копии удостоверения личности (паспорта), военного билета, трудовой книжки, документа об образовании, удостоверения водителя (других документов), свидетельства о присвоении социального индивидуального кода и пенсионного договора;
3) автобиографию (отпечатанную и написанную собственноручно);
4) характеристику с последнего места службы (работы, учебы);
5) копию книги регистрации граждан, заверенную печатью территориального органа юстиции, выдавшего книгу регистрации граждан;
6) фотографии 9х12, 3x4 - по 2 штуки;
7) карту медицинского освидетельствования с заключением о пригодности к военной службе (к карте прилагаются справки из туберкулезного, кожно-венерологического, психоневрологического и наркологического диспансеров, флюоро- (рентгено)грамма, результаты ЭКГ, общие анализы мочи, крови и на ВИЧ);
8) справку об отсутствии судимости.  <*>
Сноска. В пункт 25 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 21 июля 2005 г.  N 761  .
26. Лица, претендующие на замещение должностей, требующих оформление допуска, составляющего государственные секреты, дополнительно представляют:
1) анкету;
2) 2 фотографии 4,5х6;
3) справку о медицинском освидетельствовании на наличие у него медицинских противопоказаний для лиц, оформляемых на допуск к работе с государственными секретами.
27. Военные комиссариаты, командиры (начальники) войсковых частей (учреждений) на лиц, указанных в пункте 26 Положения, дополняют личное дело следующими документами:
1) заполненный формуляр контракта;
2) результаты проверки физической подготовки;
3) заполненный в присутствии поступающего на службу послужной список;
4) карту профессионального психологического отбора с заключением о профессиональной пригодности.
28. Лица, желающие поступить на военную службу по контракту, но имеющие право на отсрочку от призыва на срочную военную службу, обязаны предварительно представить в военные комиссариаты по месту воинского учета следующие документы:
1) личное заявление;
2) нотариально заверенные документы от заинтересованных лиц и органов социальной защиты населения.
29. Военные комиссары в отношении лиц, указанных в пункте 28 Положения, в уполномоченный государственный орган вместе с документами, указанными в пункте 28 представляют следующие документы:

8. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау үшiн ресiмделетiн құжаттар
25. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушы адамдар арнайы тексеруден өтуге және әскери есепте тұрған орны бойынша әскери комиссариатқа немесе мерзiмдi әскери қызмет өткеру орны бойынша әскери бөлiмге (мекемеге) мынадай құжаттарды ұсынуға мiндеттi:
1) әскери қызметке ерiктi түрде қабылдауға тiлек бiлдiргенi туралы жеке өтiнiшi (рапорты) (8-қосымша);
2) жеке куәлiгiнiң (төлқұжатының), әскери билетiнiң, еңбек кiтапшасының, бiлiмi туралы құжатының, жүргiзушi куәлiгiнiң (басқа да құжаттар), әлеуметтiк жеке код беру туралы куәлiктiң және зейнетақы шартының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
3) өмiрбаяны (басылған және өз қолымен жазылған);
4) соңғы қызмет (жұмыс, оқу) орнынан мiнездеме;
5) азаматтарды тiркеу кiтабын берген аумақтық әдiлет органының мөрiмен расталған азаматтарды тiркеу кiтабының көшiрмесi;
6) 9х12, 3x4 сурет - 2 данадан;
7) әскери қызметке жарамдылығы туралы қорытындысымен медициналық куәландыру картасы (картаға туберкулез, терi-сөз, жүйке-неврология және наркология диспансерлерiнен анықтамалар, флюоро (рентген) грамма, ЭКГ нәтижелерi, жалпы зәр, қан және АҚТҚ-ға жалпы тексерулер қоса берiледi);
8) сотты болмағаны туралы анықтама.
Ескерту. 25-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.07.21. N  761 (2005 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізіледі)  қаулысымен .
26. Мемлекеттiк құпияларды құрайтын мәліметтерге рұқсатты ресiмдеу талап етiлетiн лауазымдарға орналасуға үмiткерлер мыналарды қосымша ұсынады:
1) сауалнама;
2) 4,5х6 - 2 суретi;
3) мемлекеттiк құпиялармен жұмыс iстеуге рұқсат ресiмделетiн адамдар үшiн, онда медициналық жарамсыздықтар болуын медициналық куәландыру туралы анықтама.
27. Әскери комиссариаттар, әскери бөлiмдердiң (мекемелердiң) командирлерi (бастықтары) Ереженiң 26-тармағында көрсетiлген адамдарға жеке iстi мынадай құжаттармен толықтырады:
1) толтырылған келiсiм-шарт формуляры;
2) дене дайындығын тексеру нәтижелерi;
3) қызметке қабылданушының қатысуымен толтырылған қызметтерi тiзiмi;
4) кәсiби жарамдылығы туралы қорытындысымен бiрге психологиялық кәсiби iрiктеу картасы.
28. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдауға тiлек білдiрушi, бiрақ мерзiмдi әскери қызметке шақырудан кейiнге қалдырылуға құқығы бар адамдар әскери есепте тұрған орны бойынша әскери комиссариатқа алдын ала мынадай құжаттарды ұсынуға мiндеттi:
1) жеке өтiнiшi;
2) мүдделi адамдар мен халықты әлеуметтiк қорғау органдарынан нотариалдық куәландырылған құжаттар.
29. Әскери комиссарлар Ереженiң 28-тармағында көрсетiлген адамдарға қатысты уәкiлеттi мемлекеттiк органға 28-тармақта көрсетiлген құжаттармен бiрге мынадай құжаттарды ұсынады:

1) выписку из протокола районной (городской) призывной комиссии о предоставлении отсрочки и переводе этого лица на учет военнообязанных;
2) пояснительную записку с подробным изложением причин и обоснованием необходимости разрешения на прием в Вооруженные Силы в добровольном порядке данного гражданина.
Уполномоченный государственный орган принимает решение о поступлении указанного лица на военную службу по контракту, которое оформляется распоряжением (приложение 4).
Все документы, вместе с распоряжением, в установленном порядке отправляются в военный комиссариат.
30. Документы, указанные в пунктах 25, 26, 27 Положения, а в случае положительного решения уполномоченным государственным органом и в пунктах 28, 29 Положения включаются в личное дело лица, поступающего на военную службу по контракту.
Документы на лиц, отобранных на должности военнослужащих в режимные части, а также на другие должности, связанные с секретной работой, оформляются через компетентные органы.
Издание приказа (приложение 7) производится только после согласования допуска к государственным секретам. Данный приказ является основанием для занесения в списки личного состава.
31. Контракт (приложение 1) заключается до достижения предельного возраста состояния на военной службе в письменной форме, составляется в двух экземплярах и подписывается сторонами. Один экземпляр контракта передается лицу, поступающему на военную службу. Контракт учитывается в книге регистрации бланков (приложение 9).
Началом исполнения служебных обязанностей военнослужащим считается дата, указанная в контракте и в приказе о назначении поступающего на должность.
Кандидаты на военную службу по контракту по прибытию в часть по письменному приказу командира части, обосновавшему свое решение, могут быть направлены:
1) на военно-медицинское освидетельствование военно-врачебными комиссиями;
2) на сдачу физической подготовки по нормативам физической подготовленности граждан для приема на военную службу по контракту;
3) на тестирование по определению психолого-профессиональной пригодности.
В этом случае копия приказа и результаты направляются в уполномоченный государственный орган.
Выписка из приказа (приложение 7) для занесения в контракт и личное дело направляется в тот орган, где состоит на денежном довольствии и в штате данный военнослужащий по контракту.
В войсковых частях (учреждениях), где нет кадровых структур, занимающихся вопросами контрактной службы, личные дела хранятся в секретном делопроизводстве воинской части (учреждения), в штате которой состоит военнослужащий по контракту.
В этом случае возложение обязанностей по ведению работы с военнослужащими по контракту оформляется отдельным приказом.

1) шақырылуы кейінге қалдырылғаны және ол адамды әскери міндеттiлер есебiне ауыстырғаны туралы аудандық (қалалық) шақыру комиссиясының хаттамасынан көшiрме;
2) осы азаматты ерiктi тәртiппен Қарулы Күштерге қабылдауға рұқсат ету қажеттiлiгiнiң себептерi мен негiздемесi егжей-тегжейлi баяндалған түсiндiрме жазба.
Уәкiлеттi мемлекеттiк орган көрсетiлген адамды келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау туралы шешiм қабылдайды, ол өкiммен ресiмделедi (4-қосымша).
Барлық құжат өкiммен бiрге белгiленген тәртiппен әскери комиссариатқа жiберiледi.
30. Ереженiң 25, 26, 27-тармақтарында, ал уәкiлеттi мемлекеттiк орган оң шешкен жағдайда Ереженiң 28, 29-тармақтарында көрсетiлген құжаттар келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданатын адамның жеке iсiне енгiзiледi.
Режимдiк бөлiмдерге әскери қызметшiлер лауазымдарына, сондай-ақ құпия жұмыспен байланысты басқа да лауазымдарға iрiктелген адамдардың құжаттары құзыреттi органдар арқылы ресiмделедi.
Бұйрық (7-қосымша) шығару мемлекеттiк құпияларға рұқсат ету келiсілгеннен кейiн ғана жүргiзiледi. Осы бұйрық жеке құрамның тiзiмiне енгiзу үшiн негiз болып табылады.
31. Келiсiм-шарт (1-қосымша) жазбаша түрде әскери қызметте болудың шектi жасына жеткенге дейiн екi данада жасалады және тараптар қол қояды. Келiсiм-шарттың бiр данасы әскери қызметке қабылданатын адамға беріледi. Келiсiм-шарт бланкiлердi тiркеу кiтабында (9-қосымша) есепке алынады.
Келiсiм-шартта және қызметке қабылданушыны лауазымға тағайындау туралы бұйрықта көрсетiлген күн келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруды бастаған күнi болып саналады.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке кандидаттар бөлiмге келiсiмен бөлiм командирiнiң өз шешiмiн негiздеген жазбаша бұйрығы бойынша мынаған жолдануы мүмкiн:
1) әскери-дәрiгерлiк комиссиялардың әскери-медициналық куәландыруына;
2) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке азаматтарды қабылдау үшiн дене дайындығы нормативi бойынша дене дайындығын тапсыруға;
3) психологиялық-кәсiби жарамдылығын айқындау жөнiндегi тестiлеуге.
Бұл жағдайда бұйрықтың көшiрмесi мен қорытындылары уәкілеттi мемлекеттiк органға жiберiледi.
Келiсiм-шартқа және жеке iсiне енгiзу үшiн бұйрықтың (7-қосымша) көшiрмесi келiсiм-шарт бойынша осы әскери қызметшi ақшалай үлесiнде және штатында тұрған органға жiберiледi.
Келiсiм-шарт қызметi мәселелерiмен айналысатын кадр құрылымы жоқ әскери бөлiмдерде (мекемелерде) жеке iстер келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi штатта тұрған әскери бөлiмнiң (мекеменiң) құпия iс қағаз жүргiзуiнде сақталады.
Бұл жағдайда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлермен жұмыс жүргізу жөніндегі міндеттерді жүктеу жеке бұйрықпен ресiмделедi.

32. В войсковых частях (учреждениях), где отсутствует финансовый орган, выписка из приказа направляется в войсковую часть (учреждение), где военнослужащий по контракту состоит на денежном довольствии.
9. Виды контракта и порядок его заключения
33. Поступающий на военную службу в соответствии с пунктом 23 настоящего Положения заключает для прохождения военной службы один из следующих видов контракта:
1) "А" - "в кадрах Вооруженных Сил Республики Казахстан";
2) "Б" - "в кадрах конкретной воинской части";
3) "В" - "на конкретной должности в конкретной воинской части".
При этом в соответствии с правами командиров (начальников) устанавливается следующий порядок заключения контракта:
по виду "А" - контрактной службой уполномоченного государственного органа;
по виду "Б" - командующие видом, округом, войсками и начальники департаментов, главных управлений и управлений и им равных структур уполномоченного государственного органа;
по виду "В" - командиры (начальники) воинских частей (учреждений) до бригад, соединений и им равных структур уполномоченных государственных органов.
34. Первый контракт подписывается на три года, как правило, по виду "В", последующие контракты, заключаются на сроки пять и десять лет до достижения предельного возраста состояния на военной службе. С выпускниками Кадетского корпуса, до начала выпускных экзаменов, заключается контракт на пять лет на прохождение службы на должностях сержантов.
35. Контракт заключается при поступлении на военную службу на должности:
1) рядового состава - на три года;
2) сержантов, старшин - на пять лет (учащиеся Кадетского корпуса по достижении ими 17 лет на срок до окончания учебы, с обязанностью заключить контракт по виду "А" после окончания учебы, сроком на пять лет).
Военнослужащий по контракту, желающий продлить свою службу сверх предельного возраста состояния на военной службе, обращается с рапортом (приложение 10) к командиру (начальнику) войсковой части (учреждения) за три месяца до достижения предельного возраста.
При изменении штата, без уменьшения штатной численности военнослужащих соответствующей категории переназначение на должности производится на основании рапорта военнослужащего по контракту приказами по строевой части.
10. Права и обязанности военнослужащего по контракту
36. Военнослужащий по контракту имеет право:
1) пользоваться правами и свободами, которые гарантируются Конституцией и законодательством Республики Казахстан, с учетом ограничений, предусмотренных Законом РК  Z010167_  "О военной службе по контракту";

32. Қаржы органы жоқ әскери бөлiмдерде (мекемелерде) бұйрықтың көшiрмесi келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi ақша үлесiнде тұрған әскери бөлiмге (мекемеге) жiберiледi.
9. Келiсiм-шарттың түрлерi және оны жасасу тәртiбi
33. Әскери қызметке қабылданатын адам осы Ереженiң 23-тармағына сәйкес әскери қызмет өткеру үшiн келiсiм-шарттың мынадай түрлерiнiң бiреуiн жасасады:
1) "А" - "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң кадрларында";
2) "Б" - "нақты әскери бөлiмнiң кадрларында";
3) "В" - "нақты әскери бөлiмнiң нақты лауазымында".
Бұл ретте командирлердiң (бастықтардың) құқықтарына сәйкес келiсiм-шарт жасасудың мынадай тәртiбi белгiленедi:
"А" түрi бойынша - уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiм-шарт қызметi;
"Б" түрi бойынша - әскер түрiнiң, округiнiң, әскерлерiнің қолбасшылары және уәкiлеттi мемлекеттiк органның департаменттерiнiң, бас басқармалары мен басқармаларының және оларға теңестiрілген құрылымдарының бастықтары;
"В" түрi бойынша - бригадаға, құрамаға дейiнгi әскери бөлiмдердiң (мекемелердiң) және уәкiлеттi мемлекеттiк органның оларға теңестiрiлген құрылымдарының командирлерi (бастықтары).
34. "В" түрi бойынша алғашқы келiсiм-шартқа, әдетте, үш жылға қол қойылады, келесi келiсiм-шарттар әскери қызметте болудың шектi жасына жеткенге дейiн бес жыл және он жыл мерзiмге жасалады. Кадет корпусының түлектерiмен қабылдау емтихандары басталғанға дейiн бес жылға сержант лауазымдарында қызмет өткеруге келiсiм-шарт жасалады.
35. Келiсiм-шарт мына лауазымдарға әскери қызметке қабылдау кезiнде жасалады:
1) қатардағы құрам - үш жылға;
2) сержанттар, старшиналар - бес жылға (Кадет корпусының оқушылары 17 жасқа жеткеннен кейiн оқуы аяқталғанға дейiнгi, аяқтағаннан кейiн бес жыл мерзiмге "А" түрi бойынша келiсiм-шарт жасасу мiндетiмен).
Өз қызметiн әскери қызметте болудың шектi жасынан тыс ұзартуға тiлек білдiрген келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi шекті жасқа жетуге дейiн үш ай қалғанда әскери бөлімнің (мекеменiң) командирiне (бастығына) рапортпен (10-қосымша) өтiнiш жасайды.
Штат өзгерген кезде тиiстi санаттағы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң штат санын кемiтпестен лауазымдарға қайта тағайындау келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң рапорты негiзiнде саптық бөлiм бойынша бұйрықтармен жүргiзiледi.
10. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң құқықтары мен мiндеттерi
36. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi мыналарға құқылы:
1) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" ҚР  Заңында көзделген шектеулер ескерiле отырып, Қазақстан Республикасының  Конституциясымен және заңнамасымен кепілдік берiлген құқықтар мен бостандықтарды пайдалануға;

2) на уважение личного достоинства, справедливое и уважительное отношение к себе со стороны командиров (начальников) и иных должностных лиц;
3) на обеспечение за счет государства денежным и натуральным довольствием по нормам и в порядке, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
4) на пенсионное обеспечение, социальную и правовую защиту в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) на продвижение по службе с учетом квалификации, способностей, добросовестного исполнения своих служебных обязанностей;
6) требовать служебного расследования при наличии безосновательных обвинений;
7) на охрану жизни и здоровья;
8) продлевать, изменять и расторгать контракт с уполномоченным государственным органом на условиях, установленных Законом Республики Казахстан "О военной службе по контракту";
9) на условия службы, отвечающие требованиям техники безопасности и гигиены;
10) на отдых;
11) на возмещение вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы;
12) на разрешение споров, возникших в связи с исполнением служебных обязанностей, по соглашению сторон или в судебном порядке;
13) требовать от уполномоченного государственного органа подтверждения полномочий должностного лица, представляющего сторону в контракте;
14) на повышение своей профессиональной квалификации;
15) на жилище с правом приватизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
16) на предоставление других гарантий и компенсаций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
37. Военнослужащий по контракту обязан:
1) соблюдать  Конституцию  и законодательство Республики Казахстан, уставы Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) принимать ограничения, установленные  Законом  Республики Казахстан "О военной службе по контракту";
3) добросовестно выполнять обязанности военной службы, обусловленные контрактом;
4) соблюдать воинскую дисциплину и нормы служебной этики;
5) не допускать в процессе службы нанесений вреда государственному имуществу;
6) осуществлять полномочия в пределах предоставленных ему прав, и в соответствии с должностными обязанностями;
7) не разглашать доверенные ему в соответствии с контрактом сведения, составляющие государственную, военную, служебную и иную охраняемую законом тайну, в том числе и после прекращения военной службы, в течение времени, установленного законодательством Республики Казахстан;
8) сообщить о возникшей ситуации, представляющей угрозу жизни и здоровью людей, сохранности имущества;

2) жеке қадiр-қасиетiнiң құрметтелуiне, командирлер (бастықтар) және өзге де лауазымды адамдар тарапынан өзiне әдiл және құрметпен қаралуына;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен мемлекет есебiнен ақшалай және заттай үлеспен қамтамасыз етiлуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зейнетақымен қамсыздандырылуға, әлеуметтiк және құқықтық қорғалуға;
5) бiлiктiлiгi, қабiлетi, өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн адал атқаруы ескеріле отырып, қызмет бабында өсiрілуге;
6) негiзсiз айыптаулар болған кезде қызметтiк тергеу жүргiзiлуiн талап етуге;
7) өмiрi мен денсаулығының қорғалуына;
8) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген жағдайларда уәкілеттi мемлекеттiк органмен келiсiм-шартты ұзартуға, өзгертуге және бұзуға;
9) қауiпсiздiк техникасы мен гигиена талаптарына жауап беретiн қызмет жағдайына;
10) демалуға;
11) әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде өмiрiне және денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянның орны толтырылуына;
12) тараптардың келiсiмi бойынша немесе сот тәртiбiмен қызметтiк мiндеттерiн атқаруға байланысты туындаған даулардың шешiлуiне;
13) келiсiм-шартта тараптың атынан әрекет ететiн лауазымды адамның өкiлеттiгiн уәкiлеттi мемлекеттiк органның растауын талап етуге;
14) өзiнiң кәсiби бiлiктiлiгiн арттыруға;
15) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жекешелендiру құқығымен тұрғын үй алуға;
16) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да кепiлдiктер мен өтемақылар алуға.
37. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi мыналарға мiндеттi:
1) Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңнамасын, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларын сақтауға;
2) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгiленген шектеулердi қабылдауға;
3) келiсiм-шартқа негiзделген әскери қызмет мiндеттерiн адал орындауға;
4) әскери тәртiп пен қызметтiк әдеп нормаларын сақтауға;
5) қызмет процесiнде мемлекеттiк мүлiкке зиян келтiрiлуiне жол бермеуге;
6) өзiне берiлген құқықтар шегiнде және лауазымдық мiндеттерге сәйкес өкілеттiктерiн жүзеге асыруға;
7) келiсiм-шартқа сәйкес өзiне сенiп тапсырылған мемлекеттiк, әскери, қызметтiк және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәлiметтердi, соның iшiнде әскери қызметтi тоқтатқаннан кейiн де Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген уақыт iшiнде жария етпеуге;
8) адамдардың өмiрi мен денсаулығына, мүлiктiң сақталуына қауiп төндiретiн жағдайдың туындағаны туралы хабарлауға;

9) выполнять приказы и распоряжения командиров (начальников) и иных должностных лиц, отданные ими в пределах предоставленных полномочий.
11. Обучение при поступлении и прохождении
военной службы по контракту
38. Военнослужащие по контракту в период службы для назначения на следующую вышестоящую должность проходит обязательное обучение по следующей системе курсовой подготовки:
1) начальное военное обучение (базовое);
2) основное военное обучение (функциональное);
3) сержантский курс (перспективное);
4) высший курс сержанта (высшее).
Лица, поступающие на военную службу по Контракту через военные комиссариаты на должности рядового состава И не имеющие специальность родственную по профилю соответствующей военной специальности, проходят начальное военное обучение. По окончанию обучения назначаются на должности рядового состава в звене отделение, взвод и им равных подразделениях. Обучение проводится в военно-технических школах по программе специальности, избранной поступающим.
Основное военное обучение проходят военнослужащие, прослужившие более 3 лет по контракту, планируемые к назначению на должности сержантов (старшин) и заключившие контракт на 5 лет. По окончанию обучения они назначаются на должности сержантов (старшин) в звене взвод, рота и им равных подразделениях. Обучение проводится в гарнизоне на курсах, которые создаются приказом начальника гарнизона и им равных структур уполномоченного государственного органа.
Сержантские курсы проходят военнослужащие, прослужившие по контракту не менее 5 лет, заключившие контракт на 10 лет и планируемые к назначению на должности прапорщиков (мичманов). По окончанию обучения назначаются на должности прапорщиков (мичманов) в звене до бригады и им равных структурах уполномоченных государственных органов, а также на должности сержантов (старшин) от бригады до центрального аппарата уполномоченного государственного органа. Обучение проводится в специальных школах, которые создаются в округах приказом руководителя уполномоченного государственного органа (в Министерстве обороны приказом начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан).
Высший курс сержанта проходят военнослужащие, прослужившие по контракту не менее 10 лет, желающие продолжить службу до предельного возраста состояния на службе и планируемые к назначению на должности офицеров частей и подразделений, а также для работы в штабах от полка (отдельной части) до округов и видов и им равных структурах Вооруженных Сил, а также департаментах, главных управлениях и управлениях, и в центральных аппаратах уполномоченного государственного органа. Обучение проводится на базе высших учебных заведений по приказу руководителя уполномоченного государственного органа.

9) өздерiне берiлген өкiлеттiктер шегiнде командирлердiң (бастықтардың) және өзге де лауазымды адамдардың бұйрықтары мен өкiмдерiн орындауға.
11. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдау және өткеру кезiнде оқыту
38. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер қызмет кезеңiнде жоғары тұрған лауазымға тағайындалу үшiн курстық даярлықтың мынадай жүйесi бойынша мiндеттi оқытудан өтедi:
1) бастапқы әскери оқу (базалық);
2) негiзгi әскери оқу (функционалдық);
3) сержанттық курс (перспективалық);
4) сержанттық жоғары курс (жоғары).
Келiсiм-шарт бойынша қатардағы құрам лауазымдарына әскери қызметке барлық қабылданушылар және тиiстi әскери мамандық бейiнi бойынша мамандығы жоқ адамдар әскери комиссариаттар арқылы бастапқы әскери оқудан өтедi. Оқуды аяқтағаннан кейiн бөлiмше, взвод және оларға теңестiрілген бөлiмшелер буындарының қатардағы құрамының лауазымдарына тағайындалады. Оқу әскери-техникалық мектептерде қабылданушылардың таңдаған мамандық бағдарламасы бойынша жүргiзiледi.
Негiзгi әскери оқытудан сержанттар (старшиналар) лауазымдарына тағайындауға жоспарланған және бес жылға келiсiм-шарт жасасқан, келiсiм-шарт бойынша 3 жылдан артық қызмет атқарған әскери қызметшiлер өтедi. Оқуды аяқтаған соң олар взвод, рота және оларға теңестiрілген бөлiмшелер буындарының сержанттар (старшиналар) лауазымдарына тағайындалады. Оқыту гарнизонда гарнизон бастығының бұйрығымен құрылатын курстарда және оған теңестірілген уәкілетті органның құрылымдарында жүргізiледі.
Сержанттық курсты келiсiм-шарт бойынша 5 жылдан кем емес қызмет өткерген, 10 жылға келiсiм-шарт жасасқан және прапорщиктер (мичмандар) лауазымына тағайындауға жоспарланған әскери қызметшілер өтедi. Оқуды аяқтағаннан кейiн бригадаға дейiнгi буында және уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың оларға теңестiрiлген құрылымдарында прапорщиктер (мичмандар) лауазымына, сондай-ақ бригададан және уәкiлеттi мемлекеттік органның орталық аппаратына дейiнгi сержанттар (старшиналар) лауазымына тағайындалады. Оқу уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының бұйрығымен құрылатын (Қорғаныс министрлiгiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының бұйрығымен) округтерде құрылатын арнайы мектептерде жүргiзiледi.
Сержанттың жоғарғы курсын келiсiм-шарт бойынша 10 жылдан кем емес қызмет өткерген, қызметтегi шектi жас жағдайына дейiн қызметiн жалғастыруға тiлек бiлдiрген және бөлiмдер мен бөлiмшелер офицерлерi лауазымына, сондай-ақ полктен (жекелеген бөлiмнен) бастап округтер мен әскер түрiнiң штабтарына дейiнгi және оған теңестiрiлген Қарулы Күштер құрылымдарында, сондай-ақ уәкiлеттi мемлекеттiк органның департаменттерiндегi, бас басқармалары мен басқармаларындағы және орталық аппараттарындағы жұмыстарға тағайындауға жоспарланған әскери қызметшiлер өтедi.

39. Обучение проводится по отдельным программам, утвержденным руководителем уполномоченного государственного органа (в Министерстве обороны приказом начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан).
Количество обучаемых и другие особенности по организации проведения мероприятий по учебе военнослужащих по контракту определяется в издаваемом в предшествующем учебе году приказе руководителя уполномоченного государственного органа (в Министерстве обороны приказом начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан). Для определения потребности в подготовке сержантов (старшин) командир (начальник) войсковой части (учреждения) к 15 января и 15 июля ежегодно представляет, вместе с ведомостью по военнослужащим по контракту (приложение 11), заявку по подготовке специалистов в военно-технической школе (приложение 12) и расчет потребности по подготовке сержантов - военнослужащих по контракту (приложение 13).
12. Отпуска
40. Военнослужащим по контракту предоставляются отпуска в соответствии с  Законом  Республики Казахстан "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей".
41. Военнослужащим по контракту в зависимости от общей выслуги лет в календарном исчислении, особенностей и условий их военной службы предоставляется ежегодный основной отпуск следующей продолжительности:
1) имеющим выслугу на военной службе до 10 лет - 30 суток; от 10 до 15 лет - 35 суток; от 15 до 20 лет - 40 суток; от 20 лет и более - 45 суток;
2) находящимся на летней работе, несущим боевое дежурство, а также проходящим службу в местностях, перечень которых устанавливается Правительством Республики Казахстан - 45 суток.
42. Военнослужащим по контракту, имеющим право на льготы, отпуск предоставляется в удобное для них время.
43. Общая выслуга лет, учитываемая при определении продолжительности основного отпуска, исчисляется по правилам, установленным для исчисления календарной выслуги лет для назначения пенсий военнослужащим.
44. В случае заболевания военнослужащих по контракту, находящихся в отпуске, либо смерти или тяжелой болезни членов семьи (отца, матери, жены или мужа, детей, родных братьев и сестер или других лиц, на иждивении которых они находились), а также какого-либо бедствия, постигшего семьи этих лиц, начальником гарнизона может быть предоставлен дополнительный оплачиваемый отпуск, о чем он немедленно извещает командира (начальника) войсковой части (учреждения). Отпуск по болезни предоставляется на основании справки лечащего врача, удостоверенной начальником (главным врачом) лечебного учреждения.
В период отпуска, предоставленного с последующим исключением из списков личного состава воинской части в связи с увольнением с военной службы, дополнительные оплачиваемые отпуска не предоставляются.

39. Оқу уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы (Қорғаныс министрлiгiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының бұйрығымен) бекiткен жеке бағдарламалар бойынша жүргізіледі.
Оқитындардың саны және келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң оқуы бойынша iс-шаралар өткiзудi ұйымдастыру жөнiндегi басқа да ерекшелiктерi уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының (ал Қорғаныс министрлiгiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының бұйрығымен) келесi оқу жылына шығарылатын бұйрығында айқындалады. Сержанттар (старшиналар) даярлау қажеттiлiгiн айқындау үшiн әскери бөлiм (мекеме) командирi (бастығы) жыл сайын 15 қаңтар мен 15 шiлдеге қарай келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер жөнiндегi ведомосiмен (11-қосымша) бiрге, әскери-техникалық мамандар даярлау жөнiндегi өтiнiмдi (12-қосымша) және сержанттар даярлау қажеттiлiгiнiң есебiн (13-қосымша) ұсынады.
12. Демалыстар
40. "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлерге демалыс берiледi.
41. Күнтiзбелiк есеппен жалпы қызмет өткерген жылдарына, олардың әскери қызмет ерекшелiктерi мен жағдайларына қарай жыл сайынғы негiзгi демалыс ұзақтығы мынадай:
1) әскери қызметте 10 жылға дейiн қызмет өткергендерге - 30 тәулiк; 10 жылдан 15 жылға дейiн - 35 тәулiк; 15 жылдан 20 жылға дейiн - 40 тәулiк; 20 жылдан және одан жоғары - 45 тәулiк;
2) ұшу жұмысында болғандарға, жауынгерлiк кезекшiлiк атқарғандарға, сондай-ақ тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн жерлерде қызмет өткеретiндерге - 45 тәулiк.
42. Келiсiм-шарт бойынша жеңiлдiктер алуға құқығы бар әскери қызметшілерге демалыс олар үшiн қолайлы уақытта берiледi.
43. Негiзгi демалыс ұзақтығын анықтаған кезде ескерiлетiн жалпы қызмет атқарған жылдары, әскери қызметшiлерге зейнетақы тағайындау үшiн қызмет өткерген күнтiзбелiк жылдарын есептеу үшiн белгiленген тәртiп бойынша есептеледi.
44. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер демалыста жүргенде ауырған немесе отбасы мүшелерi (әкесi, анасы, әйелi немесе күйеуi, баласы, туған аға-iнiсi мен әпке-қарындасы немесе олар асырауында болған басқа да адамдар) қайтыс болған немесе қатты ауырған, сондай-ақ осы отбасының адамдары қасiретке ұшыраған жағдайда гарнизон бастығы бұл туралы әскери бөлiм (мекеме) командирiне (бастығына) дереу хабарлап, қосымша ақылы демалыс беруi мүмкiн. Науқасы бойынша демалыс емдеу мекемесiнiң бастығы (бас дәрiгерi) растаған емдеушi дәрiгердiң анықтамасы негiзiнде берiледi.
Кейiннен әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiнен шығарылуымен әскери қызметтен босатылуға байланысты берiлетiн демалыс кезеңiнде қосымша ақылы демалыстар берiлмейді.

45. В исключительных случаях допускается перенос ежегодного основного отпуска на следующий год по решению прямого начальника от командира дивизии, ему равного и выше. При этом отпуск за истекший год должен быть предоставлен в первом квартале наступившего года, а если военнослужащий по контракту увольняется с военной службы, то он должен быть присоединен к отпуску в год увольнения.
46. Военнослужащим по контракту предоставляются дополнительные оплачиваемые отпуска (отдых):
1) за исполнение обязанностей во вредных (тяжелых) условиях, особый характер службы (длительные командировки, вахтовый метод боевого дежурства и другие случаи длительного их отрыва от мест постоянной дислокации) продолжительностью до 10 суток;
2) проходящим службу в зонах экологического бедствия в соответствии с действующим законодательством.
Ежегодный основной отпуск предоставляется в течение календарного года с учетом чередования периодов их использования, поддержания постоянной боевой готовности воинских частей и в соответствии с графиками ежегодных основных отпусков.
Дополнительный оплачиваемый отпуск предоставляется пропорционально времени, занятому исполнением обязанностей во вредных, тяжелых и особых условиях, а также прохождения службы в зонах экологического бедствия.
47. Дополнительный оплачиваемый отпуск суммируется с ежегодным основным отпуском и может предоставляться одновременно либо по частям или отдельно.
Ежегодный основной отпуск, а при предоставлении дополнительного оплачиваемого отпуска, то в совокупности с ним, по личному желанию военнослужащего по контракту может быть разделен на две части.
48. При предоставлении ежегодного основного и дополнительного оплачиваемого отпусков в год приема (увольнения) на военную службу по контракту, продолжительность отпусков начисляется пропорционально прослуженному в текущем году времени путем деления каждого из указанных отпусков на 12 и умножения, на число полных месяцев службы исходя из имеющейся у них выслуги лет, особенностей или условий службы. Такой отпуск по личному желанию может быть присоединен к ежегодному основному отпуску на следующий год.
49. Общая продолжительность ежегодного основного и дополнительного оплачиваемого отпусков не должна превышать двух месяцев, не считая времени, необходимого для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
50. Военнослужащие по контракту в исключительных случаях могут быть отозваны из отпусков только на основании письменного разрешения прямого начальника от командира дивизии, ему равного и выше. Неиспользованная часть отпуска должна быть предоставлена в другое время в течение данного календарного года или присоединена к отпуску на следующий календарный год. При этом, если неиспользованная часть отпуска будет использована в течение данного календарного года, то военнослужащему по контракту выдаются денежные средства для проезда к месту проведения отпуска и обратно, но не далее пункта, из которого он был отозван, а также предоставляется сверх отпуска время на путь следования.
Командиры (начальники), вызвавшие военнослужащего по контракту из отпуска без достаточных оснований, несут дисциплинарную, а также материальную ответственность в соответствии с действующим законодательством.

45. Ерекше жағдайларда дивизия командирiнен бастап, оған теңестірілген және одан жоғары тiкелей бастықтың шешiмi бойынша негізгі демалысты келесi жылға ауыстыруға рұқсат етiледi. Бұл жағдайда өткен жылдың демалысы басталған жылдың бiрiншi тоқсанында берiлуi керек, ал егер келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi әскери қызметтен босатылатын болса, онда ол босатылар жылдың демалысына қосылуы тиiс.
46. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлерге қосымша ақылы демалыстар берiледi:
1) зиянды (ауыр) жағдайларда мiндетiн атқарғаны, қызметiнiң ерекше сипаты үшiн (ұзақ iссапарлар, жауынгерлiк кезекшiлiктiң вахталық әдiсi және оларды тұрақты орналасқан жерiнен ұзақ қол үздiрген басқа да жағдайларда) ұзақтығы 10 тәулiкке дейiн;
2) қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес экологиялық апат аймақтарында қызмет өткерiп жүргендерге.
Жыл сайынғы негiзгi демалыс күнтiзбелiк жыл iшiнде оларды пайдалану кезеңiн кезектестiрудi, әскери бөлiмдердiң ұдайы жауынгерлiк әзiрлiгiн қолдауды ескере отырып және жыл сайынғы негізгі демалыстар кестесiне сәйкес беріледi.
Қосымша ақылы демалыс зиянды, ауыр және ерекше жағдайларда мiндеттерiн орындаумен шұғылданған, сондай-ақ экологиялық апат аймақтарында қызмет өткерген барабар уақытына берiледi.
47. Қосымша ақылы демалыс жыл сайынғы негiзгi демалыспен жинақталып, бiр уақытта не бөлiп-бөлiп немесе бөлек берiлуi мүмкiн.
Жыл сайынғы негiзгi демалыс, ал қосымша ақылы демалыс берілген кезде, оның жиынтығы келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң жеке өтiнiшi бойынша екiге бөлiнуi мүмкiн.
48. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған (босатылған) жылы жыл сайынғы негiзгi және қосымша ақылы демалыс берген кезде, демалыс ұзақтығы олардың қызмет өткерген жылдарын, ерекшелiктерiн немесе қызмет жағдайын ескере отырып, әрбiр көрсетiлген демалысты 12-ге бөлу және толық қызмет еткен айларының күнiне көбейту жолымен ағымдағы жылы қызмет еткен уақытқа барабар есептеледi. Жеке тiлегi бойынша мұндай демалыс келесi жылғы негiзгi демалысына қосылуы мүмкiн.
49. Негiзгi және қосымша ақылы демалыстардың жалпы ұзақтығы демалыс өткiзетiн жерiне және қайтар жолы үшiн қажеттi уақытын есептемегенде екi айдан аспауы керек.
50. Ерекше жағдайларда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер тек дивизия командирiнен, оған теңестiрiлген және одан жоғары тiкелей бастықтардың жазбаша рұқсаты негізінде демалыстан шақыртылуы мүмкiн. Пайдаланылмаған демалыс бөлiгi басқа уақытқа, осы күнтiзбелiк жыл iшiнде немесе келесi күнтiзбелiк жылдың демалысына қосылып берiлуi тиiс. Сонымен бiрге, егер осы күнтiзбелiк жыл iшiнде берiлген демалыстың пайдаланылмаған бөлiгi осы күнтiзбелiк жыл iшiнде пайдаланылатын болса, онда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiге демалыс өткiзетiн жерiне дейiн және қайтар жолы үшiн ақшалай қаражат берiледi, бiрақ, ол шақыртылған пункттен әрi емес, сондай-ақ демалыстан тыс жүрер жолына уақыт беріледi.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнi жеткiлiктi негiзсіз демалыстан шақыртқан командирлер (бастықтар) тәртiптiк, сондай-ақ қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес материалдық жауапты болады.

51. Военнослужащие по контракту, не явившиеся на службу без уважительных причин после окончания отпуска подлежат увольнению в запас по основанию подпункта 2) пункта 2 статьи 21  Закона  Республики Казахстан "О военной службе по контракту".
52. Военнослужащим по контракту, заболевшим во время отпуска, отпуск продлевается по выздоровлению на соответствующее число дней болезни во время отпуска.
53. Отпуска по болезням предоставляются на основании постановления штатных военно-врачебных комиссий по окончании лечения в лечебном учреждении.
Отпуск по болезни в счет основного и дополнительного оплачиваемого отпусков не засчитывается.
54. Для решения неотложных социально-бытовых вопросов, прежде всего связанных с охраной здоровья и выполнением родственного долга, командир (начальник) войсковой части (учреждения) предоставляет, на основании рапорта военнослужащего по контракту, отпуск по семейным обстоятельствам до 10 суток, не считая времени для проезда к месту проведения отпуска и обратно.
Отпуск по семейным обстоятельствам в счет ежегодного основного отпуска не засчитывается.
55. Учебные отпуска военнослужащим по контракту предоставляются командиром (начальником) войсковой части (учреждения) для подготовки и сдачи вступительных экзаменов, а также для сдачи сессии и итоговых экзаменов в гражданских высших и средних специальных учебных заведениях в форме вечернего и заочного обучения.
Разрешение обучаться в вечерних и заочных гражданских высших и средних специальных заведениях могут давать прямые начальники военнослужащих по контракту в порядке, устанавливаемом руководителем уполномоченного государственного органа Положением об обучении военнослужащих в гражданских учебных заведениях Республики Казахстан.
56. Женщинам военнослужащим по контракту в связи с материнством предоставляются отпуска и выплачиваются пособия в соответствии с  постановлением  Правительства Республики от 11 июня 1999 года N 731 об утверждении Инструкции "О порядке назначения и выплаты пособий по социальному обеспечению за счет средств работодателя".
Пособия по беременности и родам военнослужащим по контракту выплачиваются:
1) женщинам (мужчинам), усыновившим или удочерившим детей непосредственно из родильного дома, в течение всего отпуска по беременности и родам или отпуска за период со дня усыновления или удочерения из расчета среднемесячной заработной платы, но не более десятикратной величины месячного расчетного показателя;
2) женщинам, за все время отпуска. При этом дни отпуска по беременности и родам суммируются с днями отпуска после родов в 126 календарных дней и пособия выплачиваются единовременно. В случае осложненных родов или рождения двух и более детей пособия выплачиваются за 140 календарных дней;

51. Демалысы аяқталғаннан кейiн дәлелсiз себептермен қызметке шықпаған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшілер "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 21-бабының 2-тармағы
2) тармақшасының негiзi бойынша запасқа шығаруға жатады.
52. Демалыс уақытында науқастанған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң демалысы жазылып шығуы бойынша демалыс уақытындағы ауырған күндерiнiң тиiстi санына ұзартылады.
53. Науқасы бойынша демалыс емделу мекемесiнде емделуi аяқталғаннан кейiн штаттық әскери-дәрiгерлiк комиссияның қаулысы негiзiнде берiледi.
Науқасы бойынша демалыс негiзгi және қосымша ақылы демалыстар есебiне кiрмейдi.
54. Ең алдымен денсаулықты сақтау және туысқандық борышты орындаумен байланысты шұғыл әлеуметтiк-тұрмыстық мәселелерді шешу үшiн әскери бөлiм (мекеме) командирi (бастығы) демалыс өткізетiн жерiне дейiнгi және керi қайту жолының уақытын есептемей, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшінің рапорты негiзiнде отбасы жағдайы бойынша 10 тәулiкке дейiн демалыс бередi.
Отбасы жағдайы бойынша демалыс жыл сайынғы негiзгi демалыс есебiне саналмайды.
55. Әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi (бастығы) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлерге қабылдау емтихандарына дайындалу және тапсыру үшін, сондай-ақ азаматтық жоғары және орта арнаулы оқу орындарының кешкi және сырттай бөлiмiнде оқитындарға сессиялар мен қорытынды емтихандар тапсыру үшiн оқу демалыстарын бередi.
Уәкiлеттi мемлекеттiк органның басшысы Қазақстан Республикасының азаматтық оқу орындарында әскери қызметшілердiң оқуы туралы ережеде белгiлейтiн тәртiппен азаматтық жоғары және орта арнаулы оқу орындарында оқуға келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшілердің тікелей бастықтары рұқсат бере алады.
56. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметші әйелдерге ана болуына байланысты демалыс берiледi және "Әлеуметтiк қамсыздандыру жөнiндегi жәрдемақыларды жұмыс берушілердің қаражаты есебiнен тағайындаудың және төлеудiң тәртiбі туралы" нұсқаулықты бекіту туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 11 маусымдағы N 731  қаулысына сәйкес жәрдемақы төленедi.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлерге жүктiлiгi және босануы бойынша жәрдемақы:
1) тiкелей перзентханадан бала (қыз) асырап алған әйелдерге (еркектерге) жәрдемақы жүктiлiгi мен босануы бойынша бүкiл демалысы немесе бала немесе қыз асырап алған күнінен бастап демалысы кезеңi iшiнде айлық есептiк көрсеткiштің он есе мөлшерінен асырмай төленедi;
2) әйелдерге барлық демалыс уақытына төленедi. Сонымен бiрге жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс күндерi босанғаннан кейінгi 126 күнтiзбелiк күн демалыс күндерiмен жиынтықталады және бiр жолғы жәрдемақы төленедi. Ауыр босанған немесе екi және одан көп бала туған жағдайларда жәрдемақы 140 күнтiзбелiк күнге төленедi;

3) в случае если право на пособия по беременности и родам наступает во время отпуска по уходу за ребенком до достижения им полутора лет и продолжается после его окончания. В этом случае пособия выплачиваются с первого дня окончания названного отпуска.
57. Пособия по беременности и родам военнослужащим по контракту не выплачиваются:
1) женщинам, за время нахождения под арестом, за время судебно- медицинской экспертизы в случае установления виновности, а также за время принудительного лечения по определению суда (кроме психически больных);
2) женщинам, родившим в период нахождения в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им полутора лет и не приступившим за этот период к работе.
58. Пособия по беременности и родам в период спора о правильности увольнения, в случае восстановления на работе, выплачиваются со дня возникновения права на них.
59. Военнослужащим по контракту - женщинам отпуска по беременности и родам предоставляются на основании их рапортов и соответствующих справок медицинских учреждений.
Время этих отпусков засчитывается в сроки выслуги в воинских званиях и в выслугу лет на должностях для выплаты надбавки за выслугу лет, надбавки за непрерывную службу в местностях с ограниченными сроками службы и высокогорных местностях, а также в выслугу лет на пенсию.
Отпуск по беременности и родам в счет ежегодного основного и дополнительного оплачиваемого отпусков не засчитывается. Перед отпуском по беременности и родам или непосредственно после него женщинам предоставляется ежегодный основной и дополнительный оплачиваемый отпуска за текущий год.
Ежегодный основной и дополнительный оплачиваемый отпуска в году окончания отпуска по уходу за ребенком исчисляется пропорционально времени со дня окончания этого отпуска до конца календарного года.
Дополнительный оплачиваемый отпуск по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет может предоставляться женщинам по их желанию полностью или по частям. Военнослужащий по контракту - женщина имеет право приступить к исполнению служебных обязанностей и до истечения срока, на который оформлен отпуск без сохранения денежного и натурального довольствия.
Военнослужащий по контракту - женщина освобождается от выполнения служебных обязанностей (занятий) для ухода за ребенком на основании справок соответствующих медицинских учреждений.
60. В период нахождения военнослужащих по контракту женщин в отпуске по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет к исполнению обязанностей по занимаемым ими должностям могут быть временно допущены другие военнослужащие по контракту. В этом случае в контракте (приложение
1) поступающего на службу делается отметка о временном зачислении его на службу до выхода на службу находящегося в отпуске по уходу за ребенком военнослужащего по контракту.

3) егер жүктiлiгi және босануы бойынша жәрдемақы алу құқығы бiр жарым жасқа жеткенге дейiн бала күтiмi бойынша демалыста болған уақытында туындаған және ол аяқталғаннан кейiн жалғастырылған жағдайда. Бұл жағдайда аталған демалыс аяқталған бiрiншi күнiнен бастап төленедi.
57. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлерге жүктiлiгi және босануы бойынша жәрдемақы мыналарға төленбейдi:
1) кiнәлiлiгi анықталған жағдайда әйелдерге тұтқында болған уақытына, сот-медициналық сараптама уақытына, сондай-ақ соттың ұйғарымы бойынша ерiксiз емделу уақытына (психикалық аурулардан басқа);
2) бiр жарым жасқа жеткенге дейiн жалақысы сақталмай бала күтiмi бойынша демалыста болған кезеңiнде босанған және осы кезеңде жұмысқа кiрiспеген әйелдерге.
58. Жүктiлiгi және босануы бойынша жәрдемақы жұмыстан босатудың дұрыстығы туралы дау туындаған кезеңде жұмысқа қайта қабылданған жағдайда оған құқығы пайда болған күнiнен бастап төленедi.
59. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi әйелдерге жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс олардың рапорты мен медициналық, мекеменiң тиiстi анықтамасы негiзiнде берiледi.
Бұл демалыстардың уақыты қызмет өткерген жылдары үшiн, қызмет мерзiмi шектеулi жерлердегi және биiк таулы жерлердегi үздіксіз қызметi үшiн, сондай-ақ, зейнеткерлiкке шығуға қызмет өткерген жылдарына үстемеақы төлеу үшiн әскери атақта қызмет өткерген жылдары мен лауазымдарда қызмет өткерген жылдары мерзiмiне есептеледi.
Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс негiзгi және қосымша ақылы демалыстардың есебiне кiрмейдi. Жүктiлiгi және босануы бойынша демалыс алдында немесе тiкелей содан кейiн әйелдерге ағымдағы жылға негiзгi және қосымша ақылы демалыс берiледi.
Бала күтiмi бойынша демалыс аяқталған жылғы жыл сайынғы негiзгi және қосымша ақылы демалыс осы демалыс бiткен күннен бастап күнтiзбелiк жылдың аяғына дейiнгi уақытқа барабар есептеледi.
Бiр жарым жасқа жеткенге дейiн бала күтiмi бойынша қосымша ақылы демалыс әйелдерге олардың тiлегi бойынша толық немесе бөлiнiп берiледi. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметші әйелдің қызметтік мiндеттерiн атқаруға ақшалай және заттай үлес түрлерiн сақтаусыз ресiмделген демалыс мерзiмi аяқталғанға дейiн де кiрiсуге құқығы бар.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi әйел бала күтiмi үшiн тиiстi медициналық мекеменiң анықтамасы негiзiнде қызметтiк мiндетiнен (оқуынан) босатылады.
60. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi әйелдер бiр жарым жасқа жеткенге дейiн бала күтiмi үшiн демалыста болған кезеңде олардың атқарып жүрген лауазымына келісім-шарт бойынша басқа әскери қызметшiлер уақытша жiберiлуi мүмкiн. Бұл жағдайда бала күтiмi үшiн демалыста болған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi қызметке шыққанға дейiн оның орнына қызметке қабылданушының келiсiм-шартында (1-қосымша) уақытша алынғаны туралы белгi қойылады.

61. Правом предоставления отпусков пользуются командиры (начальники) воинских частей (учреждений), в штате которых состоят данные военнослужащие по контракту.
В воинских частях до 1 января составляется на предстоящий год план основных отпусков, который утверждается командиром воинской части и объявляется приказом.
Ежегодные основные отпуска предоставляются равномерно в течение всего календарного года с расчетом ежемесячного нахождения в отпуске 10-12 процентов военнослужащих по контракту. Командиры воинских частей, пользующиеся правом предоставления отпусков, могут уменьшить ежемесячные нормы предоставления ежегодных основных отпусков в напряженные периоды боевой подготовки (выполнения задания) и соответственно увеличивать эти нормы в другие периоды года.
Запрещается не предоставление военнослужащему по контракту ежегодного основного отпуска в течение двух лет подряд.
При предоставлении отпусков время, необходимое для проезда к месту проведения отпуска и обратно в пределах Республики Казахстан, исчисляется в порядке, установленном Руководством по оформлению воинских перевозок в уполномоченном государственном органе и расчетам за них.
Штабы воинских частей (учреждений), кадровые органы и контрактная служба уполномоченного государственного органа должны осуществлять постоянный контроль за предоставлением отпусков в соответствии с утвержденными планами и докладывать о результатах соответствующим командирам (начальникам).
13. Прекращение и расторжение контракта о
прохождении военной службы
62. Контракт может быть прекращен:
1) по истечении срока, если контракт не продлен по соглашению сторон;
2) в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата, если военнослужащий не согласен на другую предложенную должность;
3) по состоянию здоровья в связи с признанием военно-врачебной комиссией негодным к военной службе;
4) в связи с вступлением в законную силу обвинительного приговора суда.
63. Контракт может быть расторгнут:
1) в связи с невыполнением сторонами условий контракта;
2) в связи с невыходом военнослужащего на службу без уважительных причин.
64. Военнослужащий, проходящий военную службу по контракту, имеет право на досрочное увольнение с военной службы:
1) в связи с существенным или систематическим нарушением в отношении его условий контракта;
2) по семейным обстоятельствам.
65. Прекращение и расторжение контракта по основаниям, изложенным в пункте 64 и подпункте 2) пункта 66 Положения, во всех случаях производится теми командирами (начальниками) войсковых частей (учреждений), которыми он был заключен.

61. Келiсiм-шарт бойынша осы әскери қызметшiлер штатында тұрған әскери бөлiмдердiң (мекемелердiң) командирлерi (бастықтары) демалыс беру құқығын пайдаланады.
Әскери бөлiмдерде 1 қаңтарға дейiн келесi жылға әскери бөлiм командирi бекiтетiн және бұйрықпен жарияланатын негiзгi демалыс жоспары жасалады.
Жыл сайынғы негiзгi демалыс бүкiл күнтiзбелiк жыл ішiнде ай сайын келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң 10-12 пайызы демалыста болуы есебiмен бiркелкi берiледi. Демалыс беру құқығын пайдаланатын әскери бөлiмдер командирлерi жыл сайынғы негізгі демалыстың ай сайынғы мөлшерiн жауынгерлiк даярлықтың (тапсырмалар орындаудың) қауырт кезеңiнде азайтуы және тиiсiнше бұл мөлшерді жылдың басқа кезеңдерiнде ұлғайтуы мүмкiн.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiге жыл сайынғы негiзгi демалысты қатарынан екi жыл бойы бермеуге тыйым салынады.
Демалыс берген кезде Қазақстан Республикасының шегiнде демалыс өткізетін жері мен қайтар жолы үшін қажетті уақыт уәкiлеттi мемлекеттiк органда Әскери тасымалдауды ресiмдеу жөніндегі басшылықпен белгiленген және олар үшiн есеп айырысу тәртібімен есептеледi.
Әскери бөлiмдер (мекемелер) штабтары, кадр органдары мен уәкілетті мемлекеттiк органның келісім-шарттық қызметі демалыстың берілуін ұдайы бақылауды бекiтiлген жоспарларға сәйкес жүзеге асыруы және нәтижелерi туралы тиiстi командирлерге (бастықтарға) баяндауы тиiс.
13. Әскери қызмет өткеру туралы келiсiм-шартты тоқтату және бұзу
62. Келiсiм-шарт тоқтатылуы мүмкiн:
1) егер тараптардың келiсiмi бойынша келiсiм-шарт мерзiмi ұзартылмаса, мерзiмi аяқталғаннан кейiн;
2) ұйымның таратылуына, санның немесе штаттың қысқартылуына байланысты, егер әскери қызметшi ұсынылған басқа лауазымға келiспесе;
3) әскери-дәрiгерлiк комиссияның әскери қызметке жарамсыз деп тануына байланысты денсаулық жағдайы бойынша;
4) соттың айыптау үкiмiнiң заңды күшiне енуiне байланысты.
63. Келiсiм-шарт бұзылуы мүмкiн:
1) тараптардың келiсiм-шарт талаптарын орындамауына байланысты;
2) әскери қызметшiнiң дәлелсiз себептермен қызметке шықпай қалуына байланысты.
64. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметтi өткерiп жүрген әскери қызметшi әскери қызметтен мерзiмiнен бұрын босатылуға құқылы:
1) өзiне қатысты келiсiм-шарт талаптарының елеулi немесе жүйелi түрде бұзылуына байланысты;
2) отбасы жағдайына байланысты.
65. Келiсiм-шартты бұзу Ереженiң 64-тармағы мен 66-тармағының 2) тармақшасында баяндалған негiздер бойынша барлық жағдайда оны жасасқан әскери бөлiмдердiң (мекемелердің) командирлерi (бастықтары) жүргiзедi.

66. Решение о расторжении контракта с военнослужащими по основаниям пунктов 21 и 65, подпункта 1) пункта 66 Положения принимается начальником, который является по должности на одну ступень вышестоящим, командира (начальника), у которого увольняемое лицо состоит в штате. Решение принимается после всесторонней оценки деловых и моральных качеств увольняющегося, тщательного изучения мотивов совершенных ими проступков, какие были принятые меры воспитательного воздействия и дали ли они положительные результаты. При увольнении по основаниям пункта 65 и подпункта 1) пункта 66 проводится расследование, которое назначает старший начальник.
67. Оценку правомерности представлений на расторжение контракта по основаниям пункта 65 и подпункта 1) пункта 66 Положения осуществляют аттестационные комиссии соединений.
68. Расторжение контракта по основаниям, указанным в подпунктах 1), 2), 3) пункта 64 производится по рапорту военнослужащего.
69. Увольнение по основанию, указанному в подпункте 2) пункта 66, производится после обследования в установленном порядке, семейного положения.
70. В случае несогласия с утвержденным представлением о расторжении контракта, военнослужащие могут обжаловать его в установленном порядке старшему начальнику командира, утвердившего представление о расторжении контракта, или в судебном порядке.
71. Военнослужащий по контракту, общая продолжительность службы которого составляет не менее пятнадцати лет, а также лицо, не достигшее предельного возраста пребывания на военной службе, когда для назначения пенсии осталось менее пяти лет, не может быть уволено по основаниям подпунктов 1) и 2) пункта 64 без личного согласия.
72. При увольнении проводится не менее 2-х бесед, которые оформляются письменно, подписываются при каждом случае увольняющимся и начальниками, проводившими с ним беседы. Листы бесед(ы) (приложение 14) прилагаются к материалам увольнения. При последней беседе перед увольнением военнослужащего ознакамливают под роспись с его личным делом, а в листе беседы записывают основания для увольнения.
73. Увольнение в запас или в отставку в период нахождения на излечении в лечебных учреждениях и в отпуске по болезни, беременности и уходу за ребенком в пределах, установленных Положением сроков, не производится.
74. Курсанты (слушатели, учащиеся) военных (специальных) учебных заведений (Кадетского корпуса) в случае отказа проходить военную службу после окончания учебы или расторжения контракта по своей инициативе, обязаны возместить государству бюджетные средства, затраченные на его обучение. Сумма, подлежащая удержанию, рассчитывается пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока первого контракта, после завершения учебы.

66. Әскери қызметшiлермен келiсiм-шартты бұзу туралы шешiмдi Ереженiң 21 және 65-тармақтары мен 66-тармағы 1) тармақшасының негiздерi бойынша босатылатын адам штатында тұрған командирден (бастықтан) бiр саты жоғары тұрған бастық қабылдайды. Шешiм босатылушының iскерлiк және моральдық қасиеттерiн жан-жақты бағалағаннан, ол жасаған терiс қылықтардың себебiн, тәрбиелiк әсерi бар қандай iс-шаралар қабылданғанын және олардың дұрыс нәтиже берген-бермегенiн мұқият зерделегеннен кейiн қабылданады. 65-тармақ пен 66-тармақтың 1) тармақшасының негiздерi бойынша босату кезiнде жоғары бастық тағайындаған тергеу жүргізіледі.
67. Келiсiм-шартты бұзатын ұсыныстардың заңдылығын бағалауды Ереженiң 65-тармағы мен 66-тармағының 1) тармақшасының негiздерi бойынша құраманың аттестаттау комиссиясы жүзеге асырады.
68. 64-тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көрсетiлген негiздер бойынша келiсiм-шартты бұзу әскери қызметшiнiң рапорты бойынша жүргiзiледi.
69. 66-тармақтың 2) тармақшасында көрсетiлген негiздер бойынша босату белгiленген тәртiппен отбасы жағдайын тексергеннен кейiн жүргiзiледi.
70. Келiсiм-шартты бұзу туралы бекiтiлген ұсыныспен келiспеген жағдайда, әскери қызметшiлер белгiленген тәртiппен келiсiм-шартты бұзу туралы ұсынысты бекiткен командирдiң жоғары бастығына немесе сот тәртiбiмен шағым беруi мүмкiн.
71. Қызметiнің жалпы ұзақтығы кемiнде он бес жылды құрайтын келісім-шарт бойынша әскери қызметшiнi, сондай-ақ 64-тармақтың 1) және 2) тармақшаларының негiзi бойынша зейнетақы тағайындауға бес жылға жетпейтiн уақыт қалған әскери қызметте болудың шектi жасына жетпеген адамды өзiнiң келiсiмiнсiз босатуға болмайды.
72. Босату кезiнде кемiнде 2 рет әңгiмелесу өткiзiледi, олармен әңгiме өткiзген әрбiр жағдайда босатылатындардың және бастықтардың қолы қойылып, жазбаша ресiмделедi. Әңгімелесу парақтары (ғы) (14-қосымша) босату материалдарына қоса берiледi. Босату алдындағы соңғы әңгiмелесу кезiнде әскери қызметшiнiң қолын қойдырып, оның жеке iсiмен таныстырады, ал әңгiмелесу парағына босатылу негiзiн жазады.
73. Емдеу мекемелерiнде емделуде болған және науқасы, жүктілігі мен бала күтімi бойынша демалыста болған кезеңiнде запасқа немесе отставкаға шығару Ережеде белгiленген мерзiм шегінде жүргiзілмейді.
74. Әскери (арнайы) оқу орындарының (Кадет корпусының) курсанттары (тыңдаушылары, оқушылары) оқуын бiтiргеннен кейiн әскери қызмет өткеруден бас тартқан немесе өз бастамасы бойынша келісім-шартты бұзған жағдайда, мемлекетке өзiнiң оқуына жұмсалған бюджет қаражатын өтеуге мiндеттi. Ұстауға тиесiлi сома оқуды бітіргеннен кейін, бiрiншi келiсiм-шарт мерзiмi аяқталғанға дейінгі қызмет етпеген әрбір толық айға барабар есептеледi.

75. При увольнении военнослужащего по контракту командиром (начальником) войсковой части (учреждения) издается соответствующий приказ, на основании которого производится окончательный расчет. В обоих экземплярах контракта производятся соответствующие записи об увольнении. При производстве расчета учитываются основания увольнения.
76. При увольнении с военной службы личные дела военнослужащих по контракту высылаются в районный (городской) военный комиссариат по указанному в рапорте увольняющегося месту жительства (приложение 14).
77. Военнослужащие по контракту, уволенные с военной службы, по прибытии к месту жительства обязаны явиться в 3-х дневный срок в районный (городской) военный комиссариат для постановки на воинский учет.
78. Повторное поступление на военную службу разрешается лицам, уволенным в запас не по отрицательным мотивам, но не ранее чем через два года после увольнения.
В исключительных случаях поступление на военную службу по контракту может быть разрешено контрактной службой уполномоченного государственного органа, но не ранее установленного срока поступающим на должность:
рядового состава - 6 месяцев;
сержантского состава - 1 год.
14. Порядок присвоения и снижения воинских званий
79. Присвоение воинских званий военнослужащим, состоящим на военной службе на должностях:
1) рядового состава производится приказами - командиров (начальников) воинских частей (учреждений);
2) сержантского состава - командиров полков (капитанов 1 ранга), начальников, пользующихся равными с ними правами, и выше;
3) старшинского состава - командиров соединений, начальников, пользующихся равными с ними дисциплинарными правами, и выше.
При этом присвоение воинских званий и назначение на командные должности сержантов (старшин) производится только после окончания учебных подразделений (курсов сержантского состава).
80. Присвоение последующих воинских званий до старшины включительно может производиться не ранее чем через год после получения предыдущих воинских званий.
Очередное воинское звание может быть присвоено и ранее установленного срока в качестве поощрения за особые личные заслуги, но не выше воинского звания, предусмотренного штатом для занимаемой им должности.
81. Военнослужащим запаса, поступившим на военную службу по контракту, сохраняется ранее присвоенное воинское звание.
Гражданину, поступившему на военную службу по контракту, но имеющему воинское звание "рядовой", присваивается при зачислении в списки личного состава воинской части (приложение 7).
82. Снижение в воинском звании, как меры дисциплинарного взыскания, может производиться только на одну ступень.

75. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнi босату кезiнде әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирі (бастығы) тиiстi бұйрық шығарады, оның негiзiнде соңғы есеп айырысу жүргiзiледi. Келiсiм-шарттың екі данасында да босатылуы туралы тиiстi жазба жазылады. Есеп айырысуды жүргiзу кезiнде босатылу негiзi ескеріледi.
76. Әскери қызметтен босату кезінде келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң жеке iстерi босатылушының рапортында көрсетiлген тұрғылықты жері бойынша аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа жiберiледi (14-қосымша).
77. Әскери қызметтен босаған келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер тұрғылықты жерiне келісімен 3 күн мерзiм ішiнде әскери есепке тұру үшiн аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа баруға мiндеттi.
78. Әскери қызметке қайта қабылдау терiс емес сипаттағы дәлелдер бойынша запасқа шыққан адамдарға, бiрақ босағанына екі жыл өткеннен кейін рұқсат етiледi.
Ерекше жағдайларда келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылдауға уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiм-шарт қызметі рұқсат етуi мүмкiн, бiрақ лауазымға қабылданушыларға белгiленген мына мерзiмнен:
қатардағы құрамға - 6 айдан;
сержанттық құрамға - 1 жылдан ерте емес.
14. Әскери атақтар беру және әскери атағын төмендету тәртiбi
79. Әскери қызметте лауазымдарда тұрған әскери қызметшiлерге әскери атақтар беру мыналардың бұйрықтарымен жүргiзiледi:
1) қатардағы құрамға - әскери бөлiмдер (мекемелер) командирлерiнiң (бастықтарының);
2) сержанттық құрамға - полк командирлерiнiң (1-дәрежелi капитандардың), олармен құқықтарды тең пайдаланатын бастықтардың және олардан жоғары тұрғандардың;
3) старшиналық құрамға - құрамалар командирлерiнiң, олармен тәртiптiк құқықтарды тең пайдаланатын бастықтардың және олардан жоғары тұрғандардың.
Бұл ретте әскери атақтар беру және сержанттардың (старшиналардың) басшылық лауазымдарына тағайындау, тек оқу бөлiмшелерiн (сержанттық құрамның курсын) бiтiргеннен кейiн ғана жүргізіледі.
80. Старшинаны қоса алғанға дейiнгi келесi әскери атақтар беру алдыңғы әскери атақты алғанына бiр жыл толғаннан кейiн жүргiзiледi.
Ерекше жеке еңбегi үшiн көтермелеу ретiнде, бiрақ оның штатта көрсетiлген атқарып жүрген лауазымынан жоғары емес кезектi әскери атақ белгiленген мерзiмiнен бұрын да берiлуi мүмкiн.
81. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған запастағы әскери қызметшiнiң бұрын берiлген әскери атағы сақталады.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданған, бiрақ әскери атағы жоқ азаматқа әскери бөлiм жеке құрамының тiзiмiне алынған кезде "қатардағы" әскери атағы берiледi (7-қосымша).
82. Тәртiптiк жаза шарасы ретiнде әскери атағын төмендету тек бiр сатыға ғана жүргiзiлуi мүмкiн.

83. Военнослужащие по контракту, имеющие воинское звание до старшины включительно, сниженные в воинском звании, по истечении двух месяцев со дня снижения, при наличии положительной характеристики, независимо от занимаемой должности, могут быть восстановлены в прежнем воинском звании решением командиров (начальников), которыми было произведено снижение их в воинском звании, а также старшими командирами (начальниками).
84. Военнослужащие по контракту могут быть лишены воинского звания только по приговору суда, вступившего в законную силу.
15. Перемещение по службе
85. Перемещение по службе военнослужащих по контракту (в звании до старшины включительно) производится с учетом их служебной квалификации, опыта работы, деловых и моральных качеств приказами (распоряжениями):
1) уполномоченным государственным органом, в отношении лиц, заключивших контракт по виду "А", внутри уполномоченного государственного органа;
2) руководителя уполномоченного государственного органа (в Министерстве обороны начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан) в отношении лиц, назначаемых на должность офицерского состава и состава прапорщиков (мичманов);
3) соответствующих командиров (начальников) войсковых частей (учреждений), имеющих право заключения контракта, до командующего округом, видом и им равным включительно в отношении лиц, заключивших контракт по виду "Б" внутри дивизий, соединений, округов, видов и им равным;
4) командиров (начальников) войсковых частей (учреждений) в отношении лиц, состоящих в штате войсковой части (учреждений), заключивших контракт по виду "А" или "Б" внутри части;
5) из одного министерства (ведомства) в другое - по окончании срока контракта, по согласованию между ними, по решению руководителя уполномоченного государственного органа (в Министерстве обороны приказом начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан), распоряжением уполномоченного государственного органа.
Перемещение производится, как правило, по окончании срока контракта или после окончания учебного периода. Перемещение в другое время допускается только в случае крайней необходимости, после согласования с контрактной службой уполномоченного государственного органа, в соответствии с подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
86. Перемещение военнослужащих по контракту из одной части в другую производится при следующих условиях:
1) когда до окончания срока контракта осталось не менее 2-х месяцев, и имеется рапорт военнослужащего с обоснованием причины перевода и отношение командира (начальника) другой войсковой части о его согласии на назначение на вакантную должность;

83. Старшинаны қоса алғанға дейiнгi әскери атағы бар, әскери атағы төмендетілген келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердің төмендетiлген күннен бастап екi ай өткеннен кейiн атқарып жүрген қызметiне қарамастан жағымды мiнездемесi болған кезде олардың әскери атағын төмендеткен командирдiң (бастықтың), сондай-ақ жоғары командирдiң (бастықтың) шешiмiмен бұрынғы әскери атағы қалпына келтірілуі мүмкін.
84. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер, тек қана соттың заңды күшіне енген үкiмi бойынша әскери атағынан айырылуы мүмкiн.
15. Қызметi бойынша ауыстыру
85. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердi қызметi бойынша ауыстыру (старшинаны қоса алғанға дейiнгi атағы бар) олардың қызметтiк бiлiктiлiгiн, жұмыс тәжiрибесiн, iскерлiк және моральдық қасиеттерiн ескере отырып, мыналардың бұйрықтарымен (өкiмдерiмен) жүргiзiледi:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның iшiнде "А" түрi бойынша келісім-шарт жасасқан адамдарға қатысты уәкiлеттi мемлекеттiк органның;
2) офицерлiк құрамның және прапорщиктер (мичмандар) лауазымдарына тағайындалатын адамдарға қатысты уәкiлетті мемлекеттiк орган басшысының (Қорғаныс министрлiгiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас штабы бастығының);
3) "Б" түрi бойынша дивизиялар, құрамалар, округтер, әскер түрі және оларға теңестiрiлгендер iшiнде келiсiм-шарт жасасқан адамдарға қатысты округтiң, әскер түрiнiң қолбасшыларына деңгейлердi қоса алғанда, келiсiм-шартты жасасуға құқығы бар тиiстi әскери бөлiмдер (мекемелер) командирлерiнiң (бастықтарының);
4) бөлiм iшiнде "А" немесе "Б" түрлерi бойынша келiсiм-шарт жасасқан әскери бөлiмнiң (мекеменiң) штатында тұрған адамдарға қатысты әскери бөлiмдер (мекемелер) командирлерiнiң (бастықтарының);
5) бiр министрлiктен (ведомстводан) басқасына - олардың арасындағы келісiм бойынша, келiсiм-шарт мерзiмi аяқталуы бойынша, уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының шешімi бойынша (Қорғаныс министрлiгiнде Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының бұйрығымен), уәкiлеттi мемлекеттiк органы бастығының өкiмi бойынша жүргiзiледi.
Әдетте, ауыстыру келiсiм-шарт мерзiмi аяқталуы бойынша немесе оқу кезеңi аяқталғаннан кейiн жүргiзiледi. Басқа уақытта ауыстыруға, тек өте қажеттi жағдайда, осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес уәкiлеттi мемлекеттiк органның келiсiм-шарт қызметiмен келiскеннен кейiн рұқсат етiледi.
86. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердi бiр бөлiмнен басқасына ауыстыру мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуына дейiн 2 айдан кем емес уақыт қалғанда және ауысу себептерiнiң негiздемесiмен әскери қызметшiнiң рапорты және басқа әскери командирінің (бастығының) оны бос қызмет орнына тағайындауға келісімі туралы қатынас қағазы болғанда;

2) по состоянию здоровья, если военнослужащему, выполнение служебных обязанностей по занимаемой должности или месту прохождения службы противопоказано, что подтверждено заключением военно-врачебной комиссии;
3) по семейным обстоятельствам:
когда ему, либо членам семьи проживание по месту службы военнослужащего противопоказано, что подтверждено заключением военно-врачебной комиссии;
когда близкие родственники военнослужащего (отец, мать, родные братья, сестры и другие лица, на иждивении которых он находился не менее пяти лет в связи с потерей родителей) являются нетрудоспособными или инвалидами I или II группы, при отсутствии близких родственников или других лиц, проживающих на территории Республики Казахстан, обязанных в соответствии с действующим законодательством содержать их, при наличии вакантных должностей в воинских частях, расположенных по месту жительства родственников;
4) по выслуге установленного срока службы в местностях с ограниченными сроками службы;
5) в связи с проведением организационных мероприятий, когда по прежнему месту службы нет соответствующих вакантных должностей.
87. Перемещение (увольнение) военнослужащих-женщин, кроме случаев, указанных в пункте 87 Положения, производится в связи с переводом мужа военнослужащего к новому месту службы (работы), если там имеется для нее вакантная должность.
88. При перемещении по службе, продлении контракта и увольнении с военной службы на военнослужащего его прямым начальником (не ниже командира роты и ему равным) составляется служебная характеристика, утверждаемая командиром (начальником), которому предоставлено право издания приказа о зачислении (исключении) в списки части. Характеристика подшивается в личное дело военнослужащего.
89. При заключении контракта по виду "Б" или "А", при назначении военнослужащего по контракту на должность прапорщика, либо офицера, а также при перемещении из одного округа, вида и им равных структур в другой, либо из части центрального подчинения в другие части нецентрального подчинения и наоборот, а также в другие государственные органы, на него оформляется представление (приложение 15), прилагается отношение командира (начальника) войсковой части (учреждения), в которую планируется назначаемое лицо и личный рапорт (приложение 16), который подается по команде.
При этом выдвижение военнослужащих на должности прапорщиков и офицеров командир (начальник) производит только при следующих условиях:
1) когда укомплектованность военнослужащими по контракту по списку составляет 100% от штата;

2) денсаулық жағдайы бойынша, егер әскери қызметшіге атқарып жүрген қызметтiк мiндетi немесе қызмет өткеру орны жақпайтыны әскери-дәрiгерлiк комиссияның қорытындысымен расталған болса;
3) отбасы жағдайына байланысты:
оған не отбасы мүшелерiне әскери қызметшінің қызмет орны бойынша тұру денсаулығына жақпайтыны әскери-дәрігерлік комиссияның қорытындысымен расталса;
әскери қызметшiнiң еңбекке жарамсыз немесе І не ІІ топтың мүгедегi болып табылатын жақын туыстары (әкесі, анасы, туған аға-інілері, әпке-қарындастары мен әке-шешесінен айрылуына байланысты бес жылдан кем емес қамқорлығында болған басқа да адамдар) болғанда, қолданылып жүрген заңнамаға сәйкес оларды асырауға міндетті Қазақстан Республикасының аумағында тұратын жақын туыстары немесе басқа адамдары болмаған кезде туыстарының тұрғылықты жерi бойынша орналасқан әскери бөлімде бос қызмет орны болған кезде;
4) қызмет мерзiмi шектеулi жерлердегі белгіленген қызмет мерзімінің аяқталуы бойынша;
5) бұрынғы қызмет орны бойынша тиісті бос қызмет орны болмағанда ұйымдық iс-шараларды жүргiзуге байланысты.
87. Ереженiң 87-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа, әскери қызметші әйелдердiң әскери қызметші жұбайын жаңа қызмет (жұмыс) орнына ауыстырумен байланысты, егер онда ол үшін бос қызмет орны бар болса, ауыстыру (босату) жүргізіледі.
88. Қызметiн ауыстыру, келiсiм-шартты ұзарту және әскери қызметтен босату кезiнде әскери қызметшіге оның тікелей бастығы (рота командирiнен төмен емес және оған тең), бөлім тізіміне қабылдау (шығару) туралы бұйрық шығаруға құқық берілген командир (бастық) бекiтетiн қызметтiк мінездеме жазылады Мiнездеме әскери қызметшiнiң жеке iсiне тіркеледі.
89. "Б" немесе "А" түрi бойынша келiсiм-шарт жасасқан кезде, келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнi прапорщик, не офицер лауазымына тағайындау кезiнде, сондай-ақ бiр округтен, түрінен және оған тең құрылымдардан басқасына, не орталық бағыныстағы бөлiмнен орталық бағыныстағы емес басқа бөлімдерге және керiсiнше, сондай-ақ басқа да мемлекеттiк органдарға ауыстыру кезiнде оған ұсыныс ресiмделедi (15-қосымша), тағайындалатын адам жоспарланған әскери бөлiм (мекеме) командирiнің (бастығының) қатынас қағазы және бұйрық бойынша берiлетін жеке рапорты (16-қосымша) қоса ұсынылады.
Бұл ретте әскери қызметшiлердi прапорщиктер мен офицер лауазымдарына жоғарылатуды командир (бастық) тек қана мынадай жағдайлар кезiнде жүргiзедi:
1) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлермен жасақтау тiзiм бойынша штаттың 100 %-ын құраса;

2) когда на место выдвигаемого лица есть военнослужащий для его замещения, а если эта должность входит в перечень должностей, определяющих боевую готовность, то при наличии лица, подготовленного по этой специальности.
При необходимости дополнительно может быть затребовано личное дело.
16. Ответственность
военнослужащих по контракту
90. Лица, проходящие военную службу по контракту, при привлечении их к дисциплинарной ответственности вправе знакомиться со всеми материалами, связанными с привлечением по данному случаю. Действия и решения должностных лиц могут быть обжалованы привлекаемым к ответственности старшему начальнику или в суд.
17. Права и обязанности должностного лица,
заключающего контракт от имени уполномоченного
государственного органа
91. Должностное лицо имеет право:
1) заключать, продлевать, изменять, расторгать и прекращать контракт с лицом, поступающим (поступившим) на военную службу на условиях, установленных Законом Республики Казахстан  Z010167_  "О военной службе по контракту" и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) при заключении контракта требовать от лица, поступающего на военную службу, предоставления документов, предусмотренных пунктами 26, 27 и 28 настоящего Положения;
3) издавать в пределах своих полномочий приказы;
4) поощрять военнослужащих, налагать на них дисциплинарные взыскания в порядке, установленном уставами Вооруженных Сил Республики Казахстан.
92. Должностное лицо обязано:
1) обеспечить военнослужащим надлежащие условия военной службы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и контрактом;
2) обеспечить военнослужащих всеми видами довольствия по нормам и в порядке, предусмотренными законодательством Республики Казахстан, а также средствами и материалами, необходимыми для исполнения ими обязанностей военной службы;
при заключении контракта ознакомить лицо, поступающее на военную службу, с должностными обязанностями и условиями прохождения военной службы, определенными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) обеспечить страхование военнослужащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) обеспечить возмещение военнослужащему вреда, причиненного жизни и здоровью или личному имуществу при исполнении обязанностей военной службы, в порядке, и на условиях, предусмотренных нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
предупреждать лицо, поступающее на военную службу по контракту, о вредных и опасных условиях военной службы и возможности профессионального заболевания, а также об ограничениях прав, связанных с исполнением обязанностей военной службы.

2) жоғарылатылатын адамның орнына оны алмастыратын әскери қызметшi болса, ал егер бұл лауазым жауынгерлiк әзірлікті айқындайтын лауазымдар тiзбесiне кiретiн болса, онда осы мамандық бойынша даярланған адам бар болған кезде жүргiзiледi.
Қажет болған жағдайда жеке iсi қосымша талап етiлуi мүмкiн.
16. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң жауапкершiлiгi
90. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет өткерiп жүрген адамдар, оларды тәртiптiк жауапқа тарту кезiнде, осы жағдай бойынша жауапқа тартылуына байланысты барлық материалдармен танысуға құқылы.
Жауапқа тартылушы лауазымды адамдардың iс-қимылдары мен шешiмiне жоғары бастыққа немесе сотқа шағымдана алады.
17. Уәкiлеттi мемлекеттiк орган атынан келісім-шарт жасасатын лауазымды адамның құқықтары мен мiндеттерi
91. Лауазымды адамдар мыналарға құқылы:
1) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңымен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен белгiленген жағдайларда әскери қызметке қабылданатын (қабылданған) адаммен келiсiм-шарт жасасуға, оны ұзартуға, өзгертуге, бұзуға және тоқтатуға;
2) келiсiм-шарт жасасу кезiнде әскери қызметке қабылданатын адамнан осы Ереженiң 26, 27 және 28-тармақтарында көзделген құжаттарды ұсынуын талап етуге;
3) өз құзыретi шегiнде бұйрықтар шығаруға;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң жарғыларында белгіленген тәртiппен әскери қызметшілердi көтермелеуге, оларға тәртiптiк жаза қолдануға.
92. Лауазымды адам мыналарға мiндеттi:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына және келiсiм-шартқа сәйкес әскери қызметшiлердi тиiстi әскери қызмет жағдайымен қамтамасыз етуге;
2) әскери қызметшiлердi Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген нормалар бойынша және тәртiппен үлестiң барлық түрiмен, сондай-ақ оларды әскери қызмет мiндеттерiн орындау үшiн қажеттi құралдармен және материалдармен қамтамасыз етуге;
келiсiм-шарт жасасқан кезде әскери қызметке қабылданатын адамды Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен айқындалған қызметтiк мiндеттерiмен және әскери қызметтi өткеру шарттарымен таныстыруға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес әскери қызметшiлердiң сақтандырылуын қамтамасыз етуге;
4) әскери қызмет мiндеттерiн орындау кезiнде әскери қызметшiнiң өмiрiне және денсаулығына немесе жеке мүлкiне келтiрiлген зиянды Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiнде көзделген тәртiппен және шарттармен өтеудi қамтамасыз етуге;
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушы адамға әскери қызметтiң зиянды және қауiптi жағдайлары мен кәсiптiк аурудың ықтималдығы туралы, сондай-ақ әскери қызмет мiндеттерiн атқаруға байланысты құқықтарының шектелуi туралы ескертуге.

18. Аттестация
93. В целях всесторонней и объективной оценки военнослужащих по контракту, определения их соответствия занимаемой должности и перспектив дальнейшего служебного использования, а также целесообразности заключения новых контрактов (оценки правомерности и причин расторжения), представления к государственным наградам, присвоению воинских званий досрочно, проводится аттестация. С этой целью приказом командира части объявляется состав аттестационной комиссии.
Военнослужащие по контракту аттестуются в обязательном порядке не менее чем за два месяца до окончания срока контракта, а в плановом порядке не реже одного раза в три года. Аттестационные выводы и порядок проведения аттестации могут быть обжалованы военнослужащим по контракту вышестоящему командиру (начальнику) в течение месяца со дня объявления результатов аттестации, а также в суд.
Приложение 1
_________________
____________                                     !                 !
!            !                                    ! N __ от _______ !
!            !                                    ! зарегистрирован !
!   Место    !                                    ! в Книге учета   !
!    для     !                                    ! военнослужащих  !
! фотографии !                                    ! по контракту    !
!            !                                    ! том__стр._200_г.!
!____________!                                    !_________________!
Контракт "__"*
о прохождении военной службы в Вооруженных Силах
Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
Воинское звание, фамилия, имя. отчество командира (начальника) и
__________________________________________________________________________
условное наименование войсковой части (органа, организации Министерства
__________________________________________________________________________
обороны Республики Казахстан)
действующий в соответствии с Законом   Z010167_   "О военной службе по
контракту", с одной стороны, и гражданин___________________________________
___________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, год рождения,
__________________________________________________________________________
образование - когда, какое учебное заведение закончил и полученная
__________________________________________________________________________
специальность, семейное положение, адрес, СИК, РНН)
с другой стороны, заключили данный контракт о нижеследующем:
1. _______________________________________________________________________
условное наименование войсковой части (учреждения)
__________________________________________________________________________
(уполномоченного государственного органа)
1) Ознакомить письменно поступающего на военную службу по контракту с
Законами и нормативными правовыми актами Республики Казахстан, касающимися
военной службы по контракту, а также со статьями 7, 11, 12, 13 и 22 Закона
Республики Казахстан "О военной службе по контракту";
2) Заключить контракт по виду* ______________________________________
(А - "в кадрах Вооруженных Сил
__________________________________________________________________________
Республики Казахстан" заключается - на должности солдат, матросов,
__________________________________________________________________________
сержантов и старшин только орган контрактной службы уполномоченного
__________________________________________________________________________
государственного органа; Б - "в кадрах конкретной воинской части" -
__________________________________________________________________________
заключается в дивизиях, корпусах и в видах Вооруженных Сил; В - "на
__________________________________________________________________________
конкретной должности и в конкретной воинской части" - заключается
__________________________________________________________________________
командирами (начальниками) воинских частей (учреждений).
__________________________________________________________________________
Указывается вид контракта и его полное наименование)
3) Принять на должность______________________________________________
(Наименование должности и N ВУС, разряд, на
__________________________________________________________________________
сколько лет заключен контракт, с какого и по какое время, дата и N
__________________________________________________________________________
приказа, должностной оклад)
Гарантирует защиту прав и интересов военнослужащего по контракту, предусмотренных Законами Республики Казахстан  Z934000_  "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" и  Z010167_  "О военной службе по контракту", а также настоящим контрактом;
4) Создавать необходимые условия для выполнения военнослужащими по
контракту своих обязанностей и организовать им благоприятные условия для
службы.
2._________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество)
1) Изучив положение статей 7, 11, 12, 13 и 22 Закона РК "О военной службе
по контракту" и полностью соглашаясь с их требованиями, добровольно
вступаю в Вооруженные Силы Республики Казахстан и заключаю настоящий
контракт с ________________________________________________________________
(войсковая часть (учреждение), должность, воинское
___________________________________________________________________________
звание, Ф.И.О.)
о назначении меня на должность_____________________________________________
(наименование, ВУС, ШДК, вид и срок контракта)
2) Своевременно представлять о себе достоверные сведения и требуемые
документы.

18. Аттестаттау
93. Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердi жан-жақты және әдiл бағалау, олардың атқарып жүрген лауазымына сәйкестiгiн және бұдан әрi қызметтiк пайдалану перспективасын айқындау, сондай-ақ жаңа келiсiм-шарт жасасудың орындылығын (бұзудың заңдылығы мен себептерiн бағалау), мемлекеттiк наградаға ұсыну мерзiмiнен бұрын әскери атақ беру мақсатында аттестаттау жүргiзiледi. Осы мақсатпен бөлiм командирiнiң бұйрығымен аттестаттау комиссиясының құрамы жарияланады.
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлер мiндеттi тәртiппен  келiсiм-шарт мерзiмiнiң аяқталуына дейiн кемiнде екi ай бұрын, ал жоспарлы тәртiппен кемiнде үш жылда бiр рет аттестатталады. Аттестаттау қорытындылары мен аттестаттау өткiзу тәртiбiн келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi аттестаттау нәтижелерi жарияланған күнiнен бастап бiр ай iшiнде жоғары тұрған командирге (бастыққа), сондай-ақ сотқа шағымдана алады.
1-қосымша
Фотосурет                                N __________
орны                                   Келісім-шарт бланкілерін
тіркеу кітабында тіркелген
__________________________
__________________________
200__ ж.  ____ том ___ бет
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде әскери
қызмет өткеру туралы
"___" КЕЛIСIМ-ШАРТ*
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Заңға сәйкес әрекет ететiн _____________________________________________________
Командирдiң (бастықтың) әскери атағы, тегi, аты-жөнi, және
____________________________________________________________________
әскери бөлімнің (мекеменiң) (уәкiлеттi мемлекеттiк органның) шартты
атауы бiр жағынан және екiншi жағынан азамат
____________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, туған жылы,
____________________________________________________________________
білімі - қашан, қандай оқу орнын бітіргені және алған мамандығы,   ____________________________________________________________________
отбасы жағдайы, ӘЖК, СТТН, мекен-жайы)
____________________________________________________________________
төмендегi туралы осы келiсiм-шартты жасасты:
1. _________________________________________________________________
әскери бөлiмнiң (Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң)                             шартты атауы
____________________________________________________________________
1) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке қабылданушыны келiсiм-шарт бойынша
әскери қызметке қатысты Қазақстан Республикасының Заңдарымен және
нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен, сондай-ақ "Келiсiм-шарт бойынша әскери
қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7, 11, 12, 13 және
22-баптарымен жазбаша таныстырады;
2) Мынадай түрдегі келiсiм-шарт жасалады* _________________________
(А "Қазақстан Республикасы
____________________________________________________________________
Қарулы Күштерінің кадрларында" солдаттар мен матростар,
сержанттар мен старшиналар
____________________________________________________________________
лауазымдарына тек ҚР ҚК БШ Ұйымдастыру-жұмылдыру жұмыстары департаментімен
____________________________________________________________________
жасалады; Б - "нақты әскери бөлімнің кадрларында" - дивизияларда,
____________________________________________________________________
құрамалар мен Күштер түрлерінде жасалады; В "нақты әскери бөлімнің нақты
____________________________________________________________________
лауазымында" - әскери бөлім командирімен жасалады. Келісім-шарттың түрі
____________________________________________________________________                        және оның толық атауы).
3) Мынадай лауазымға қабылданады ___________________________________
(қызметтің атауы және ӘЕМ N, разряды,
____________________________________________________________________
келісім-шарт қанша жылға, қашан және қай уақытқа дейін жасалды,
____________________________________________________________________
бұйрықтың шығарылған күні және N, лауазымдық жалақысы)
"Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және
оларды әлеуметтiк қорғау туралы" және "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет
туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарында, сондай-ақ осы келiсiм-шартта
көзделген келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң құқықтары мен мүдделерiн
қорғауға кепiлдiк бередi;
4) Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшіге өз мiндеттерiн атқару үшiн
қажеттi жағдайлар жасайды және олардың қызметi үшiн қолайлы жағдайлар
ұйымдастырады.
2. ________________________________________________________________
(Тегi, аты-жөнi)
1) "Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының 7, 11, 12, 13 және 22-баптарының ережелерiн зерделей және олардың
талаптарымен түгел келiсе отырып, Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiне ерiктi түрде кiремiн және мына
____________________________________________________________________
(әскери бөлімі (мекеме), әскери атағы, аты-жөні, тегі)
менi _______________________________________________________________
(атауы, ӘЕМ, ШЛС, келісім шарттың түрі) мен мерзімі
____________________________________________________________________
лауазымға тағайындау туралы келiсiм-шарт жасасамын.
2) Өзi туралы нақты мәлiметтер мен қажеттi құжаттарды уақтылы ұсынады.

3. Споры сторон контракта разрешаются в порядке, установленном
законодательством Республики Казахстан.
4. Условия настоящего контракта могут быть изменены только с согласия
сторон, о чем составляется дополнение к контракту:
1) Иные (дополнительные) условия ____________________________________
(характер службы, гарантии и
___________________________________________________________________________
компенсации, продление - на сколько лет, с какого - по какое время,
___________________________________________________________________________
предоставление отпусков по уходу за ребенком для женщин-военнослужащих,
___________________________________________________________________________
либо прием на их должность на период отпусков по беременности,
___________________________________________________________________________
родам и уходу за ребенком и другое)
5. Контракт вступает в силу с момента его подписания и издания
приказа по части.
6. К 1-му экземпляру контракта прилагается: _________________________
(опись личных документов
___________________________________________________________________________
гражданина, переданных им для оформления (ведения) личного дела
___________________________________________________________________________
военнослужащего по контракту)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Р(Г)ВК ____________________________________________________________________
(Должность, воинское звание, подпись и фамилия, имя)
___________________________________________________________________________
М.П.
7. Контракт включает 8 пунктов и составлен в 2 экземплярах на
государственном и русском языках, каждый из которых имеет одинаковую
юридическую силу.
Гражданин (военнослужащий)                 Командир (начальник)
__________________________            ________________________________
Ф.И.О.                         Воинское звание, фамилия,
__________________________            ________________________________
(паспорт, серия и N,                  имя и отчество командира
__________________________            ________________________________
домашний адрес)                    (начальника) и условное
__________________________            ________________________________
наименование войсковой части
__________________________            ________________________________
(учреждения) (уполномоченного
__________________________            ________________________________
государственного органа)
__________________________            ________________________________
(подпись, дата)                          (подпись, печать)

3. Келiсiм-шарт тараптарының даулары Қазақстан Республикасының заңдарында
белгiленген тәртiппен шешiледi.
4. Осы келiсiм-шарттың шарттары тек тараптардың келiсiмiмен өзгертiлуi
мүмкiн, ол туралы келiсiм-шартқа мынадай толықтыру жасалады:
1) Өзге де (қосымша) шарттар ______________________________________
(жұмыс сипаты, кепiлдiктер мен өтемақылар,
___________________________________________________________________
ұзарту - қанша жылға, қашаннан - қай уақытқа дейін, әскери қызметшi
___________________________________________________________________
әйелдер үшін бала күтуі бойынша демалыс беру, не жүктілігі, босануы
___________________________________________________________________
және бала күтуі және басқалар бойынша демалыс кезеңінде олардың
___________________________________________________________________
лауазымдарына қабылдау)
5. Келiсiм-шарт оған қол қойылған және бөлiм бойынша бұйрық шыққан
кезінен бастап күшiне енедi.
6. Келiсiм-шарттың 1-данасына мыналар қоса берiледi: _____________
(келiсiм шарт
___________________________________________________________________
бойынша әскери қызметшiнiң жеке iсiн ресiмдеу (жүргiзу) үшiн берген
___________________________________________________________________
азаматтың жеке құжаттарының тізімдемесі)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
А(Қ) ӘК ___________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы мен тегі, аты-жөні)
___________________________________________________________________
М.О.
7. Келiсiм-шарт 8 тармақтан тұрады және әрқайсысының бiрдей заңды
күшi бар мемлекеттiк тiлде және орыс тiлiнде екi данада жасалды.
Азамат (әскери қызметші)                   Командир (бастық)
________________________________       _____________________________
(Тегi, аты-жөнi)                  Командирдің (бастықтың) әскери-
(төлқұжаты, сериясы мен N,                  атағы, тегі, аты-жөні
________________________________        ___________________________
мекен-жайы)                  және әскери бөлімнің Қазақстан
________________________________     _______________________________
Республикасы Қорғаныс министрлiгi
органының, ұйымының шартты атауы
________________________________     _______________________________
(қолы, қүнi)                              (қолы, мөрi)

8. Записи об изменениях в службе (продлении, перемещении) или
заключение иного вида контракта*
___________________________________________________________________________
Дата, чей!  Основания для продления, перевода ! Подпись  ! Воинское звание,
приказ и !перемещения или увольнения (воинская!военнослу-! Ф.И.О., долж-
его N    !часть) (учреждение), полное наимено-!жащего по !ность, подпись и
!вание должности и ВУС)              !контракту !печать начальника
!                                    !об его оз-!  выполняющего
!                                    !накомлении!функции кадрового
!                                    !          !     органа
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
_________!____________________________________!__________!_________________
Продолжение п.8 на странице N ____. Командир (нач.) воинское звание,
подпись, печать, Ф.И.О., дата
___________________________________________________________________________
*Слово "контракт" и его вид "___" в заголовке документа оформляются:
"А" - зеленым, "Б" - желтым и "В" - красным цветами.
Приложение 2
Место
для                            Кому______________________________
штампа                           __________________________________
3 x 4                            __________________________________
Представляю, в соответствии с пунктом 2 статьи 20 Законов РК   Z939000_
"О всеобщей воинской обязанности и военной службе" и пунктом 1 статьи 15
Z010167_   "О военной службе по контракту" список и ходатайствую о
продлении нижеследующим военнослужащим по контракту сроков предельного
состояния на военной службе по возрасту:
___________________________________________________________________________
N  ! Воинское!Год рождения!Образование и! Должность ! Краткое обоснование
п/п!  звание !и с какого  !специальность!и с какого !необходимости продле-
!         !года в ВС,  !             ! времени   !ния (на какой срок,
!         !выслуга лет !             !___________!до какого времени)
!         !            !             ! Вид конт- !
!         !            !             !   ракта   !
___!_________!____________!_____________!___________!______________________
!         !            !             !           !
___!_________!____________!_____________!___________!______________________
!         !            !             !           !
___!_________!____________!_____________!___________!______________________
!         !            !             !           !
___!_________!____________!_____________!___________!______________________
Прилагаю: 1) рапорт;

8. Әскери қызметтегi өзгерiстер (келiсiм-шартты ұзарту, ауыстыру
немесе өзге түрiн жасасу) туралы жазбалар*
--------------------------------------------------------------------
Күні,!Ұзарту, ауыстыру және босату  !  Келiсiм-шарт  !Кадр органының
кiмнiң!үшiн негiздер (әскери бөлiмнiң,!бойынша әскери!  функциясын
бұйрығы!(мекеменiң) лауазымның толық  ! қызметшiнiң  !   атқарушы
және   !      атауы және ӘЕМ).        !танысқандығы  !  бастықтың
оның N !                              !туралы қолы   ! әскери атағы,
!                              !             !тегi, аты-жөні,
!                              !              !лауазымы, қолы
!                              !              !    мен мөрі
--------------------------------------------------------------------
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
8-тармақтың жалғасы N ___ бетте Командирдің (бастықтың) әскери атағы, қолы,
мөрі, тегі, аты-жөні, күні
* "Келiсiм-шарт" сөзi және оның "___" түрi құжаттың тақырыбында
былайша ресiмделедi: "А" - жасыл, "Б" - сары және "В" - қызыл түстермен.
2-қосымша
3х4
мөртаңба
орны
Кiмге ________________________
________________________
________________________
"Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы"
Қазақстан Республикасы Заңының  20-бабының 2-тармағына және
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының  15-бабының 1-тармағына сәйкес тізiмдi және төмендегi
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiлердiң жасы бойынша әскери
қызметте болудың шекті мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiштi ұсынамын:
--------------------------------------------------------------------
р/с!Әскери атағы!Туған жылы және!          !Лауазымы және қай!Ұзарту
N !            !ҚК қай жылдан  !Бiлiмi мен!  уақыттан берi  !қажет.
!            !берi, еңбек    !мамандығы !-----------------!тілі.
!            !сiңiрген       !          ! Келiсiм-шарттың !гінің
!            !жылдары        !          !      түрі       !қысқаша
!            !               !          !                 ! негiз.
!            !               !          !                 ! демесi
!            !               !          !                 ! (қай
!            !               !          !                 !мерзiмге,
!            !               !          !                 ! қанша
!            !               !          !                 !уақытқа
!            !               !          !                 ! дейiн)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Ұсынамын: 1) рапорт;

2) справку ВВК;
3) справку о выслуге лет.
Командир (начальник) _________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Примечание: высылаются ежегодно к 15 января и 15 июня
Приложение 3
Образец приказа и записи командира (начальника)
в контракте о его продлении контракта в соответствии
с решением руководителя уполномоченного государственного
органа
N ____
"___"_________200_ г.                                        г. Астана
Командиром (начальником) войсковой части (учреждения)___, в
соответствии с Законом Республики Казахстан   Z010167_   "О военной службе
по контракту" и ст. 20 Закона Республики Казахстан   Z939000_   "О всеобщей
воинской обязанности и военной службе", на основании решения руководителя
уполномоченного государственного органа N _ _ от ______ 200_ г. о
продлении военнослужащему по контракту ____________________________________
(воинское звание, Ф.И.О., должность)
___________________________________________________________________________
сверх предельного состояния на военной службе на ___лет контракт,
заключенный от __ на _______ до _____200 _г. пролонгирован на __лет, до
_________200_ г.
Приказ N __ от ________ 200_г.
Командир (начальник)__________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О., дата)
Приложение 4
Формат 150x210
____________
!            !
!            !
!   Угловой  !       Военному комиссару ______________________________
!    штамп   !       _________________________________________________
!            !       Командиру (начальнику) __________________________
!            !       _________________________________________________
!____________!
В соответствии с Законом РК "О военной службе по контракту" и во
исполнение распоряжения (указания) ___________________ оформить личное
дело, для добровольного поступления на военную службу (по контракту), на
следующего(ую, их) гражданина(ку, ан) и направить:
___________________________________________________________________________
N  !  Из какого !В/звание, Ф.И.О., !Штат, вид! ВУС ! Наименование !   В/ч
п/п! военкомата !г.р., образование,!контракта!     !   должности  !
!            !  специальность,  !         !     !              !
!            !  возраст детей   !         !     !              !
___!____________!__________________!_________!_____!______________!________
1 !      2     !         3        !     4   !  5  !       6      !    7
___!____________!__________________!_________!_____!______________!________
___!____________!__________________!_________!_____!______________!________
___!____________!__________________!_________!_____!______________!________
Начальник органа контрактной службы __________________________________
___________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 5
Формат 150x210
____________
!            !
!            !
!   Угловой  !       Кому ____________________________________________
!    штамп   !                (военному комиссару или командиру
!            !       _________________________________________________
!            !             (начальнику) войсковой части (учреждения)
!____________!
_________________________________________________
_________________________________________________
Нами изучено личное дело _____________________________________________
___________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, год рождения,
___________________________________________________________________________
проживающего по адресу)
и принято решение об оформлении его на вакантную должность
___________________________________________________________________________
(N штата, ВУС и ШДК)
___________________________________________________________________________
Прошу установленным порядком направить его в
_____________________________ для заключения контракта ____________________
(войсковую часть)                                     (вид, срок
___________________________________________________________________________
и наименование должности)
Командир (начальник) _________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 6
Формат 150x210
____________
!            !
!            !
!   Угловой  !       Кому ____________________________________________
!    штамп   !                (военному комиссару или командиру
!            !       _________________________________________________
!            !             (начальнику) войсковой части (учреждения)
!____________!
_________________________________________________
_________________________________________________
Прошу Вас оформить личное дело на_____________________________________
___________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество, год рождения,
___________________________________________________________________________
проживающего по адресу)
для изучения, так как он изъявляет желание проходить военную службу по
контракту. Личное дело направить установленным порядком по адресу:
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Командир (начальник) _________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 7
Приказ
командира войсковой части ______
(по строевой части)
N ____
"___" ______200__г.                                         г. Астана
В соответствии со статьей 23 Положения о прохождении военной службы по контракту на должностях солдат, матросов, сержантов и старшин в Вооруженных Сил, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, введенных в действие приказом руководителя уполномоченного государственного органа N __ ___ года гражданку Бекченеву Раушан Нурлыхановну, 1978 г.р., образование - Акмолинский политехнический колледж в 1999 году, специальность - техник-экономист, не замужем, согласно заключенному сроком на 3 года ею с начальником Управления автоматизации и геоинформационных систем ГШ ВС РК контракту, "В" - "на конкретной должности в конкретной воинской части", зарегистрированного в Книге учета бланков контрактов под N __ (т_ стр._) N __ от "_" ______200_ г. сроком на 3 года, определить в добровольном порядке на действительную военную службу, присвоить воинское звание "рядовой", зачислить в списки личного состава и на все виды довольствия и назначить на должность - начальника секретной части Управления автоматизации и геоинформационных систем Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан, штатно-должностная категория "ефрейтор", ВУС - 000000.
Основание: Предписание N 17 от 17.02.2001 года военного комиссара г. Астаны.
Командир (начальник) _________________________
(должность,
______________________________________________
воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Приложение 8
Формат 150x210
Кому ______________________________________________
(военному комиссару,
___________________________________________________
командиру (начальнику) войсковой части (учреждения)
Рапорт (Заявление)
В соответствии с Законом Республики Казахстан   Z010167_   "О военной службе по контракту" прошу Вас определить меня в добровольном порядке в Вооруженные Силы Республики Казахстан и направить для прохождения действительной военной службы по контракту "В" - "на конкретной должности в конкретной воинской части" сроком на три года в войсковую часть (учреждение)__________
О себе сообщаю следующее:

2) ӘДК анықтамасы;
3) қызмет өткерген
жылдары туралы
анықтама.
Командир (бастық) ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегi)
Ескерту: жыл сайын 15 қаңтарға және 15 маусымға қарай жіберіледі.
3-қосымша
Командирдiң (бастықтың) бұйрығы мен оны уәкiлеттi мемлекеттiк
орган басшысының шешiмiне сәйкес ұзарту туралы келiсiм-шарттағы
жазбасының үлгiсi
N_____
200__ ж. "___"_______________                         Астана қ.
__________ әскери бөлiмнiң (мекеменiң) командирi (бастығы),
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының
Заңына және "Жалпыға бiрдей әскери мiндеттiлiк және әскери қызмет туралы"
Қазақстан Республикасы  Заңының 20-тармағына сәйкес, уәкiлеттi мемлекеттiк
орган басшысының 200__ ж. ______________ N ____ шешiмi негiзiнде
келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшiнiң __________________________________
(әскери атағы, тегi,
___________________________________________ әскери қызметте болудың
аты-жөнi, лауазымы)
шектi жасынан тыс ____ жылға 200__ ж. ______________ дейiн жасасқан
келiсiм-шарт ____ жылға, 200__ ж. _______________ дейін ұзартылды.
200__ ж. _______________ N ____ бұйрық
Командир (бастық) ________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегі, күнi)
Көлемi 150x210                                         4-қосымша
Бұрыштық
мөртаңба                       _________________________________
______________ әскери комиссарына
_______________________________
_________ командирiне (бастығына)
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" ҚР Заңына сәйкес
және _______________________________________________________________
өкiмдi (нұсқаманы) орындау үшiн мына азаматтың (азаматшаның,
азаматтардың) келiсiм-шарт бойынша әскери қызметке ерiктi қабылдануы
үшiн жеке iсi ресiмделсiн және жiберiлсiн:
--------------------------------------------------------------------
р/с!   Қай әскери   !  Ә/атағы, тегi, ! Штаты,   !ӘЕМ!Лауазымның!Ә/б
N ! комиссариаттан ! аты-жөнi, туған ! келісім- !   !   атауы  !
!                !  жылы, бiлiмi,  ! шарттың  !   !          !
!                !    мамандығы,   ! түрі     !   !          !
!                !   балаларының   !          !   !          !
!                !      жасы       !          !   !          !
--------------------------------------------------------------------
1 !       2        !        3        !     4    ! 5 !     6    ! 7
--------------------------------------------------------------------
Келiсiм-шарт қызметi органының бастығы ____________________________
___________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегі)
Көлемi 150x210                                            5-қосымша
Бұрыштық
мөртаңба                          Кiмге ________________________
(әскери комиссарға немесе
______________________________
әскери бөлім (мекеме) командирiне
______________________________
(бастығына)
________________________________
___________________________________________________________________
(Аты-жөні, тегі, туған жылы,
______________________________________________ жеке ісі зерделенді             тұратын мекенжайы
және оны ___________________________________________________________
(Штаттың N, ӘЕМ және ШЛС)
____________________________________________________________________
бос лауазымға тағайындау туралы шешiм қабылданды.
Келiсiм-шарт жасасу үшiн оны белгiленген тәртiппен ________________
____________________________________________________________________
(әскери бөлiмге) (түрi, мерзiмi және
____________________________________________________________________
лауазымының атауы)
жолдауыңызды сұраймыз.
Командир (бастық) _________________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегi)
Көлемi 150х210                                            6-қосымша
Бұрыштық
мөртаңба                          Кiмге ________________________
(әскери комиссарға немесе
______________________________
әскери бөлім (мекеме) командирiне
_______________________________
(бастығына)
_______________________________
Сiзден зерделеу үшiн _________________________________________
___________________________________________________________________
(аты-жөні, тегі, туған жылы,
___________________________________________________________________
мекен-жайында тұратын)
жеке iсiн ресiмдеуiңiздi сұраймын, өйткенi ол келiсiм-шарт бойынша
әскери қызмет өткеруге тiлек бiлдiрiп отыр. Жеке iстi белгiленген
тәртiппен мына мекен-жайға жолдауларыңызды сұраймын: ______________
___________________________________________________________________
Командир (бастық) ___________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегi)
7-қосымша
_________________ әскери бөлiмi командирiнiң
БҰЙРЫҒЫ
(саптық бөлiм бойынша)
N ___
200__ жылғы "___"____________                      Астана қаласы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрiнiң ____ жылғы N__
бұйрығымен күшiне енгiзiлген, Қазақстан Республикасының Қарулы
Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құрылымдарында солдаттар,
матростар, сержанттар мен старшиналар лауазымдарында келiсiм-шарт
бойынша әскери қызмет өткеру туралы ереженiң 23-тармағына сәйкес,
1978 жылы туған, 1999 жылы Ақмола политехникалық колледжiн
бiтiрген, мамандығы - техник-экономист, тұрмысқа шықпаған азаматша
Раушан Нұрлыханқызы Бекшенова, оның ҚР ҚК БШ Автоматтандыру және
геоақпараттық жүйелер басқармасы бастығымен 3 жыл мерзiмге жасасқан
20___ жылғы "___"____________ N ____ (т__ бет___ ) N___
Келiсiм-шарт бланкiлерiн есепке алу кiтабында тiркелген, "В" -
"нақты әскери бөлiмде нақты лауазымға" келiсiм-шартына сәйкес
мiндеттi әскери қызметке ерiктi түрде белгіленсiн, "қатардағы
жауынгер" әскери атағы берілсiн, жеке құрамның тiзiмiне және
үлестiң барлық түрiне қосылсын және штаттық-лауазымдық санаты
"ефрейтор", ӘЕМ-000000, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерi Бас
штабының Автоматтандыру және геоақпараттық жүйелер басқармасы құпия
бөлiмiнiң бастығы лауазымына тағайындалсын.
Негiзi: Астана қаласы әскери комиссарының 2001 жылғы 17
ақпандағы N 17 нұсқамасы.
Командир (бастық) __________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы және аты-жөні, тегі
Көлемi 150х210                                            8-қосымша
Кiмге ____________________________
(әскери комиссарға,
__________________________________
әскери бөлім (мекеме) командирiне
__________________________________                                             (бастығына)
__________________________________
Рапорт (Өтiнiш)
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына сәйкес менi ерiктi түрде Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiне
белгiлеуiңiздi және "В" - "нақты әскери бөлiмде нақты лауазымға"
келiсiм-шарты бойынша мiндеттi  әскери қызметтi өткеру үшiн үш жыл мерзiмге
__________ әскери бөлiмге жiберуiңiздi сұраймын.
Өзiм туралы мыналарды хабарлаймын:

1. Ф.И.О. ___________________________________________________________
2. Год и место рождения _____________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Национальность ___________________________________________________
4. Образование ______________________________________________________
(когда и какое учебное заведение закончил)
5. Специальность_____________________________________________________
6. __________________________________________________________________
(служба в ВС, период прохождения и причины увольнения)
_____________________________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
______________________
(дата)
Форма 9 к                                                Приложение 9
Книга регистрации бланков контрактов*
по ______________________________________
___________________________________________________________________________
N  ! Дата !Регистра-!Ф.И.О., год!Образование!Какой вид! Подписи  !Куда нап-
п/п!      !ционный  ! рождения  ! специаль- !контракта!__________!равлен
!      ! номер   !           !  ность,   !заключен !В по-!При-!для служ-
!      !контракта!           !служба в ВС!и на ка- !луче-!ло- !бы N при-
!      !         !           !           !кой срок !нии  !жен !каза по
!      !         !           !           !(чье рас-!конт-!в   !строевой
!      !         !           !           !поряжение!ракта!лич-!части
!      !         !           !           !и его N, !на   !ное !
!      !         !           !           ! дата)   !руки !дело!
___!______!_________!___________!___________!_________!_____!____!_________
1 !  2   !    3    !     4     !     5     !    6    !  7  !  8 !    9
___!______!_________!___________!___________!_________!_____!____!_________
180  5.04.  05 04    Берия       - 10 клас-   "В" - на            ВЦ ДОМР
7   2000   2000     Альмира      сов в 1997  три года            ГШ ВС РК
1807     Лаврентьев-  году        до 2003             Пр. по ВК
ДОМР ГШ   на,         - програм-   г. нач.             г. Астана
ВС РК     19___г.р.    мист        ВЦ ДОМР             N 132 от
- не слу-    ГШ ВС РК            24.03.
жила                           98 г.
___________________________________________________________________________
Примечание:
1) 05 04 2000 1807 - Числитель: Первые две цифры день, вторые две
цифры - месяц, третьи четыре цифры - орган
контрактной службы уполномоченного
государственного органа, год заключения
контракта, последующие цифры - порядковый номер
в книге регистрации;
Знаменатель: департамент, войсковая часть
(учреждение) и т.д., куда направлен
военнослужащий;

1. Тегiм, аты-жөнiм _________________________________________
2. Туған жылым және туған жерiм _____________________________
3. Ұлтым ____________________________________________________
4. Бiлiмiм __________________________________________________
(қашан және қандай оқу орнын бiтiрдiм)
5. Мамандығым _______________________________________________
6. __________________________________________________________
(ҚК-дегi қызметiм, өткеру кезеңi және босатылу себебiм)
__________________________________________________________________
(әскери атағым, қолым, тегiм, аты-жөнiм)
___________________
(күнi)
N 9 к үлгі
9-қосымша
_______________________________________ бойынша
келiсiм-шарт бланкілерiн тiркеу кiтабы*
р/с!Күні!Келiсiм-!Тегi,! Білімі,  !Келiсiм-шарттың!    Қолдары  !Қызмет
N !    !шарттың !аты- !мамандығы,!қай түрі және  !-------------!өткеру
!    ! тіркеу !жөні,!ҚК қызметі!қандай мерзімге!Келісім-!Жеке !үшін
!    ! нөмiрi !туған!          !жасалды (кімнің!шартты  !ісіне!қайда жі.
!    !        !жылы !          !өкімі және оның!қолына  !қо.  !берілді,
!    !        !     !          !    N, күнi)   !алғанды.!сылды!саптық
!    !        !     !          !               !ғы      !     !бөлім
!    !        !     !          !               !        !     !бойынша
!    !        !     !          !               !        !     !бұйрықтың
!    !        !     !          !               !        !     !N
___________________________________________________________________________
1 !  2 !    3   !  4  !    5     !        6      !    7   !  8  !    9
1807 5.04. 05.04. Берия   - 1997   "В" - 2003 ж.                  ҚР ҚК БШ
2000  2000   Альмира жылы 10  дейін үш жылға                 ҰЖЖД ЕО
1807   Лаврен. сынып    ҚР ҚК БШ ҰЖЖД                  Астана қ.
ҚР ҚК   тьевна  - прог.  ЕО бастығы                     ӘК бойын.
БШ     19__ ж. раммист                                 ша 1998
ҰЖЖД    туған   қызмет                                  ж. 24.03.
еткен                                   N  бұйрық
жоқ
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту:
1) 05 04 2000 1807 - Алымы: Алғашқы екi сан - күнi, екiншi екi сан -
айы, үшiншi ҚР ҚК БШ ҰЖЖД төрт сан -
келiсiм-шарт жасасқан жылы, келесi сандары -
тiркеу кiтабындағы реттiк нөмiрi;
Бөлiмi: әскери қызметшi жiберiлген департамент,
әскери бөлiм және т.б.

2) При переводе, увольнении 1-й экземпляр контракта вместе с личным
делом высылается по месту службы или в военкомат, кроме того, при
увольнении личный экземпляр контракта изымается и хранится в течение 3-х
лет в войсковой части (учреждении), где он проходил службу.
Приложение 10
Формат 150 х 210
Командиру (начальнику)________________________
Рапорт
Прошу Вашего ходатайства о продлении мне срока прохождения
действительной военной службы по контракту сверх предельного возраста
состояния на военной службе на __ года, до _____ 200_ года.
К рапорту прилагаю:
1. Постановление ВВК;
2. Справку о выполнении нормативов по физподготовке.
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
________________
(дата)
Приложение 11
Форма N 11 к
секретно по заполнению
Формат 420 х 297
___________                      Ведомость*
!           !
!           !       укомплектованности военнослужащими по
! Место для !       контракту войсковой части ___________
! углового  !       _____________________________________
!  штампа   !        по состоянию на "___" ________года
!           !
!___________!                                      штат N ________
__________________________________________________________________________
N  !Войсковая!по   !Военнослужащих!  Исполняют обязанности (в числителе), !
п/п!часть и  !штату!  по контракту! что составляет % укомплектованности   !
!расшиф-  !сол- !______________!   (в знаменателе) военнослужащими по  !
!ровка    !дат и!по  !По списку!           контракту от штата          !
!итоговой !сер- !шта-!_________!_______________________________________!
!числен-  !жан- !ту  !Все-!из  !офицеров !прапорщи-!сержантов! солдат  !
!ности по !тов  !    !го  !них !         !ков      !         !         !
!тарифным !сроч-!    !    !жен-!_________!_________!_________!_________!
!разрядам !ной  !    !    !щин !Штат!Спи-!Штат!Спи-!Штат!Спи-!Штат!Спи-!
!         !служ-!    !    !    !    !сок !    !сок !    !сок !    !сок !
!         !бы   !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
1 !    2    !  3  !  4 !  5 ! 6  ! 7  !  8 !  9 ! 10 ! 11 ! 12 ! 13 ! 14 !
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
___!_________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
Итого:   !     !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !
в т.ч.   !     !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !
_____________!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
По тарифным!1!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
разрядам   !2!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!3!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!4!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!5!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!6!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!7!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!8!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
!9!     !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !    !
___________!_!_____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!
Продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
Вид контракты       !Принято в!Уволена в___полуго-! Планируется  !
_____________________________!__полуго-!дии 200___ года    ! уволить в    !
А     !    Б    !   В     !дии 2000 !___________________! предстоящем  !
!         !         ! года    !  всего  !по причи-!  периоде     !
_________!_________!_________!_________!         !нам (ста-!______________!
Все-!в   !Все-!в   !Все-!в   !Все-!в   !         !тья)     !Все-!из них по!
го  !т.ч.!го  !т.ч.!го  !т.ч.!го  !т.ч.!_________!_________!го  !возрасту !
!жен-!    !жен-!    !жен-!    !жен-!Все-!в   ! !!!!!!  !    !и выходу !
!щины!    !щины!    !щины!    !щины!го  !т.ч.! !!!!!!  !    !на пенсию!
!    !    !    !    !    !    !    !    !жен-! !!!!!!  !    !         !
!    !    !    !    !    !    !    !    !щины! !!!!!!  !    !         !
____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!_________!____!_________!
15 ! 16 ! 17 ! 18 ! 19 ! 20 ! 21 ! 22 ! 23 ! 24 !   25    ! 26 !   27    !
____!____!____!____!____!____!____!____!____!____!_________!____!_________!
Продолжение таблицы
___________________________________________
Числилось в предыдущем отчетном !Примеча- !
периоде по состоянию на ________!ние      !
________________________________!(N штата)!
по штату!       по списку       !         !
!_______________________!         !
!Всего  !В т.ч. женщины !         !
________!_______!_______________!_________!

2) Ауыстыру, босату кезiнде келiсiм-шарттың 1-данасы жеке iсiмен
қызмет орнына немесе әскери комиссариатқа жiберiледi, одан басқа босату
кезiнде келiсiм-шарттың жеке данасы алынады және ол қызмет өткерген әскери
бөлiмде 3 жыл сақталады.
Көлемi 150x210                                          10-қосымша
_______________ командирiне (бастығына)
Рапорт
Менiң әскери қызметте болуды шектi жасынан тыс ______ жылға, 200__ ж.
_______________ дейiн келiсiм-шарт бойынша мiндеттi әскери қызметтi өткеру
мерзімiн ұзарту туралы өтiнiш беруiңiздi сұраймын.
Рапортқа мыналарды қоса ұсынамын:
1. ӘДК қаулысы;
2. Дене дайындығы бойынша нормативтердi орындау туралы анықтама.
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, аты-жөнi, тегі)
_________________
(күнi)
11-қосымша
Көлемі 420х297                                           N 11 к үлгі
толтырылуы
Бұрыштық
мөртаңбаның
орны
____"___"_____________ жағдайы бойынша ______________________
_______________________________ әскери бөлімнің келісім-шарт бойынша
әскери қызметшілермен жасақтау
бойынша құпия
N _______________
Ведомосі*
---------------------------------------------------------------------------
N ! Әскери бөлім !Мерзімді қызмет!Келісім-шарт бойынша әскери қызметшілер
р/с! және тарифтік!солдаттары мен !----------------------------------------
!разряд бойынша!сержанттарының ! Штат бойынша !     Тізім бойынша
!  қорытынды   !штаты бойынша  !              !-------------------------
! сандық толық !               !              ! Барлығы !  Оның ішінде
!    жазуы     !               !              !         !    әйелдер
---------------------------------------------------------------------------
1 !       2      !        3      !       4      !     5   !       6
---------------------------------------------------------------------------
Жиыны: с.і.
тарифтік   1.
разрядтар  2.
бойынша    3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
---------------------------------------------------------------------------
Міндетін атқарушылар саны (алымында),    !    Келісім-шарттың түрі
штаты келісім-шарт бойынша әскери       !-----------------------------
қызметшілермен жасақтау % (бөлгішінде)    !    А    !    Б    !    В
---------------------------------------------!---------!---------!---------
офицерлер !прапорщиктер!сержанттар! солдаттар!Бар.!с.і.!Бар.!с.і.!Бар.!с.і.
---------------------------------------------!лығы!әй. !лығы!әй. !лығы!әй.
штат!тізім! штат !тізім!штат!тізім!штат!тізім!    !ел. !    !ел. !    !ел.
!    !дер !    !дер !    !дер
---------------------------------------------------------------------------
7  !  8  !   9  !  10 ! 11 !  12 ! 13 !  14 ! 15 ! 16 ! 17 ! 18 ! 19 ! 20
---------------------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
----------------------------------------------------------------
2000 жылғы  !   200_ ж. ___ тоқсанда   !    Келесі кезеңде    !
________   !         босатылды        ! босату жоспарлануда  !
жартыжылдықта!--------------------------!----------------------!
қабылданды  !   Барлығы  !  Себептері  !Барлығы!олардың ішінде!
!            !   бойынша   !       !  жасына және !
!            !  (баптар)   !       !зейнеткерлікке!
-------------!------------!-------------!       !   шығуына    !
Бар. ! с.і.  !Бар.!  с.і. ! ! ! ! ! ! ! !       !  байланысты  !
лығы !әйелдер!лығы!әйелдер! ! ! ! ! ! ! !       !              !
----------------------------------------!-------!--------------!
21  !  22   ! 23 !  24   !     25      !   26  !      27      !
----------------------------------------------------------------
таблицаның жалғасы:
--------------------------------------------------
_____ жағдай бойынша өткен есепті  !  Ескерту
кезеңде есепте тұрғаны        !  (штат N)
--------------------------------------!
Штат бойынша !     тізім бойынша     !
!-----------------------!
! Барлығы ! с.і. әйелдер!
------------------------!-------------!-----------

28    !  29   !       30      !   31    !
________!_______!_______________!_________!
Командир (начальник) ______________________________________
(воинское звание, подпись и печать)
"___"________200__г.
Примечания:
1) Представляется в Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан до 15 января и 15 июля по КОМАНДЕ.
2) Итоговые цифры дополняются расшифровкой по тарифным разрядам.
3) Списки граждан других государств и лиц без гражданства, проходящих военную службу по контракту в ВС РК, представляются на отдельном листе, с указанием фамилии, имени и отчества, года рождения и с какого года в Вооруженных Силах.
4) Военный комиссар - в итоговой графе 31 указывает количество отправленных в войска граждан для заключения контракта.
5) В графу 11 заносится общий штат сержантов, а в графе 12 список только сержантов военнослужащих по контракту, то же самое по солдатам в графе 13 и 14.
6) На обороте ведомости указывается "Расчет потребности в сержантах"
Приложение 12
секретно по заполнению
Формат 150 х 210
Заявка
по подготовке специалистов в ВТШ*
___________________________________________________________________________
N  !Наимено-!Количест-!По прог-!Подпись начальника!Отметка команди- !Орган
п/п!вание   !во спе-  !рамме   !       ВТШ        !ра (начальника)  !контр-
!должнос-!циалистов!подго-  !__________________!_________________!ракт-
!ти (ВУС)!         !товки   !Коли-!Полу- !Дата,!Наз- !Дата и!Дата!ной
!        !         !        !чест-!ченная!под- !наче-!N при-!под-!службы
!        !         !        !во   !специ-!пись !ние  !каза  !пись!
!        !         !        !часов!аль-  !     !на   !по    !    !
!        !         !        !     !ность !     !долж-!строе-!    !
!        !         !        !     !      !     !ность!вой   !    !
!        !         !        !     !      !     !     !части !    !
___!________!_________!________!_____!______!_____!_____!______!____!______
1 !   2    !    3    !   4    !  5  !  6   !  7  !  8  !   9  ! 10 !  11
___!________!_________!________!_____!______!_____!_____!______!____!______
Примечание: оформляется на обороте ведомости формы 11 к
Приложение 13
секретно по заполнению
Формат 420x297
Расчет потребности по подготовке
сержантов - военнослужащих по контракту*
___________________________________________________________________________
N  !Наименование должности!По штату   !   По списку  !       Вакант
п/п!                      !___________!______________!_____________________
!                      !Все-!Контр.! Всего!Контр. !Всего! Необходимо
!                      !го  !      !      !       !     !контрактников
!                      !    !      !      !       !     !_______________
!                      !    !      !      !       !     !Всего!Из них
!                      !    !      !      !       !     !     !вып.
!                      !    !      !      !       !     !     !Кадетов
___!______________________!____!______!______!_______!_____!_____!_________

28      !    29   !      30     !     31
--------------------------------------------------
Командир (бастық) _______________________
_________________________________________
(әскери атағы, қолы мен мөрі)
200__ ж. "___"_________
Ескерту:
1) Команда бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас
штабында 15 қаңтар мен 15 шілдеге дейін ұсынылады.
2) Жиынтық сандары тарифтік разряд бойынша толық жазылумен
толықтырылады.
3) Келісім-шарт бойынша ҚР ҚК әскери қызмет өткеріп жүрген басқа
мемлекеттің азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың тізімі. Тегі,
аты-жөні, туған жылы және қай жылдан бастап Қарулы Күштерде екендігін
көрсетіп және парақта ұсынылады.
4) Әскери комиссар 31 жиынтықты бағанда келісім-шарт бойынша әскерге
жіберетіндердің санын көрсетеді.
5) 11-бағанға сержанттардың жалпы штаты, ал 12-бағанға тек
келісім-шарт бойынша әскери қызметші сержанттардың тізімі енгізіледі, дәл
сондай солдаттар бойынша 13 пен 14-бағандарға.
6) Парақтың сыртқы бетіне "Сержанттарға қажеттілік есебі" көрсетіледі.
Көлемі 150х210                                         12-қосымша
толтырылуы бойынша
құпия
ӘТМ-ке мамандар даярлау жөніндегі өтінім*
---------------------------------------------------------------------------
р/с!Лауазым.!Маман.!Даярлау!  ӘТМ бастығының  !    Командирдің    !Келісім-
N !  ның   ! дар  !бағдар.!       қолы       !(бастықтың) белгісі!шарт
! атауы  !саны  !ламасы !------------------!-------------------!қызметі
! (ӘЕМ)  !      !бойынша!Са.   !Алған !Кү. !Лауа. !Саптық !Кү. !органы
!        !      !       !ғаттар!маман.!ні, !зымға !бөлім  !ні, !
!        !      !       !саны  !дығы  !қолы!тағай.!бойынша!қолы!
!        !      !       !      !      !    !ындау !бұйрық.!    !
!        !      !       !      !      !    !      !тың    !    !
!        !      !       !      !      !    !      !күні   !    !
!        !      !       !      !      !    !      !және N !    !
---------------------------------------------------------------------------
1 !    2   !   3  !   4   !   5  !   6  !  7 !   8  !   9   ! 10 !   11
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Ескерту: хабарлама 11 к үлгісінің сыртқы бетінде ресімделеді.
Көлемі 420х297                                         13-қосымша
толтырылуы бойынша
құпия
Келісім-шарт бойынша әскери қызметші сержанттарды даярлау
бойынша қажеттілік есебі*
---------------------------------------------------------------------------
N ! Лауазымның !  Штат бойынша  ! Тізім бойынша  !        Бос орын
р/с!    атауы   !----------------!----------------!------------------------
!            !Барлығы!Келісім-!Барлығы!Келісім-!Барлығы!Қажетті келісім-
!            !       !шарт    !       !шарт    !       !шарт қызметкері
!            !       !        !       !        !       !----------------
!            !       !        !       !        !       !Барлығы!Соның
!            !       !        !       !        !       !       !ішінде
!            !       !        !       !        !       !       !Кадет
!            !       !        !       !        !       !       !бітіру.
!            !       !        !       !        !       !       !шілер
---------------------------------------------------------------------------

1 !         2            !  3 !   4  !  5   !   6   !  7  !  8  !    9
___!______________________!____!______!______!_______!_____!_____!_________
1.  Командир отд.
2.  ЗКВ - ком. отд.
3.  Сержант взвода
4.  Сержант роты
5.  Сержант батальона
6.  Сержант полка
7.
8.
__________________________________________________________________________
Начальник штаба _______________________________________
(воинское звание, подпись, Ф.И.О.)
Примечание: оформляется на обороте ведомости формы 11 к
Приложение 14
Формат 210x297
Лист беседы*
С __________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О., должность (с какого времени)
Дата________________________________________________________________
Кем_________________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О., должность)
проведена беседа по следующим вопросам: ____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
!N  !  Краткое содержание беседы  !      Выводы, рекомендации,
!п/п!                             !      предложения, решения
!___!_____________________________!_________________________________
! 1 !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
! 2 !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
! 3 !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
! 4 !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
!   !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
!   !                             !
!___!_____________________________!_________________________________
Суть бесед(ы) изложена(ы) верно, мною прочитано __________________
_________________________________________________________________________
(должность, воинское звание и подпись лица, с которым была проведена
_________________________________________________________________________
беседа) (воинское звание, подпись, Ф.И.О., проводившего беседу)
Примечание: подписи ставятся после каждой беседы.
Приложение 15
Формат 210x297
Угловой
штамп
Представление
Военнослужащий по контракту ________________________________________
_________________________________________________________________________
(воинское звание, фамилия, имя, отчество, должность и с какого времени,
_________________________________________________________________________
штатная категория, N_ штата)
Контракт ___________________________________________________________
(вид, когда, кем и на какой срок заключен)
Представляется _____________________________________________________
(назначению на должность, штатная категории, ВУС,
_________________________________________________________________________
штат, если увольняется, то по каким основаниям)
Дата рождения ______________ в ВС __________________________________
Место рождения _____________________________________________________
Национальность _____________________________________________________
Образование ________________________________________________________
Специальность ______________________________________________________
Государственные награды ____________________________________________
Участие в боевых действиях _________________________________________
Владение языками ___________________________________________________
Семейное положение _________________________________________________
Вывод по последней аттестации ______________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
на обороте
Трудовая деятельность и военная служба
_________________________________________________________________________
Месяц и год        !     Наименование      !   Примечание
___________________________!      должности        !
вступления ! увольнения   !                       !
____________!______________!_______________________!_____________________
_________________________________________________________________________
если текст не умещается, эта графа дополняется вкладышем.
_________________________________________________________________________
____________!______________!_______________________!_____________________
Краткие причины представления
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Вывод: ____________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись и Ф.И.О. командира)
С выводом "согласен"
___________________________________________________________________________
(если не согласен, то обосновывает свои выводы)

1 !      2     !    3  !    4   !   5   !    6   !    7  !    8  !   9
---------------------------------------------------------------------------
1.  Бөл.
Командирі
2.  ВКО - бөл.
ком.
3.  Взвод
сержанты
4.  Рота
сержанты
5.  Батальон
сержанты
6.  Полк
сержанты
7.
8.
---------------------------------------------------------------------------
Штаб бастығы ______________________________________________
(әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Ескерту: хабарлама 11 к үлгісінің сыртқы бетінде ресімделеді.
Көлемі 210х297                                             14-қосымша
_____________________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөні, тегі, лауазымы (қай уақыттан бастап)
әңгімелесу парағы*
Күні ______________________________________________________________
Кіммен ____________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөні, тегі, лауазымы)
мына мәселелер бойынша әңгіме өткізілді ________________________________
________________________________________________________________________
---------------------------------------------------------------------------
N !        Әңгіменің қысқаша мазмұны          !     Тұжырымдамалар,
р/с!                                           !  ұсынымдар, ұсыныстар
!                                           !        шешімдер
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
Әңгіменің мәні дұрыс баяндалған, оқып таныстым ______________________
__________________________________________________________________________
(әңгіме өткізілген адамның лауазымы, әскери атағы және қолы)
__________________________________________________________________________
(әңгіме өткізушінің әскери атағы, қолы, аты-жөні, тегі)
Ескерту: әрбір әңгімелесуден кейін қол қойылады.
Көлемi 210x297                                            15-қосымша
Бұрыштық
мөртаңба
ҰСЫНЫМ
Келiсiм-шарт бойынша әскери қызметшi ____________________________________
(әскери атағы, аты-жөнi, тегі,
_________________________________________________________________________
әскери бөлiмдегi лауазымы және қай уақыттан берi, штаттық санаты, штат N )
Келiсiм-шарт ____________________________________________________________
(түрi, қашан, кiммен және қанша мерзiмге жасалды)
_________________________________________________________________________
(лауазымға тағайындалуы, штаттық санаты, ӘЕМ,
___________________________________________________________ ұсынылады
штаты, егер босатылса қандай негіз бойынша)
Туған жылы ________________________________________ ҚК-де
Туған жерi ______________________________________________________________
Ұлты ____________________________________________________________________
Бiлiмi __________________________________________________________________
Мамандығы _______________________________________________________________
Мемлекеттiк наградалары _________________________________________________
Жауынгерлiк iс-қимылдарға қатысуы _______________________________________
Тiлдердi меңгеруi _______________________________________________________
Отбасы жағдайы __________________________________________________________
Соңғы аттестаттау бойынша тұжырым _______________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Сыртқы бетінде
Еңбек жолы мен әскери қызметі
---------------------------------------------------------------------------
Айы және жылы     !    Лауазымның атауы     !        Ескерту     -------------------------!                         !
кіру      !  босатылу  !                         !
---------------------------------------------------------------------------
егер мәтін сыймаса, бұл баған жапсырмада толтырылады.
---------------------------------------------------------------------------                         Ұсынымның қысқаша себептері
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тұжырым: _________________________________________________________________
(командирдің лауазымы, әскери атағы, қолы және аты-жөні, тегі)
Тұжырыммен "келісемін"
__________________________________________________________________________
(егер келіспесе, онда өз тұжырымын негіздемелейді)

1. _______________________      4. _________________________
2. _______________________      5. _________________________
3. _______________________      6. _________________________
мнение органа контрактной службы, издающего приказ ________________________
___________________________________________________________________________
_____________________________________
!                                     !
!            Регистрация:             !
!_____________________________________!
Приложено _____ документов на _____ листах.
Приложение 16
Формат 210х297
Кому____________________________________
(военному комиссару, командиру
________________________________________
(начальнику) войсковой части (учреждения)
Рапорт
Прошу Вас ходатайствовать, в соответствии с пунктом 1 и 2 ст. 20
Закона Республики Казахстан   Z010167_   "О военной службе по контракту", о
переводе меня_____________________________________________________________
(указывается срок окончания контракта, период обучения, причина)
в войсковую часть (учреждение)____________________________________________
Контракт__________________________________________________________________
(вид, когда, с кем и на какой срок заключен)
К рапорту прилагаю:
1. Отношение командира (начальника) войсковой части (учреждения)
__________________________________________________________________________
о согласии на перевод и назначение на должность __________________________
__________________________________________________________________________
(должность, воинское звание,
__________________________________________________________________________
ф.и.о., подпись, дата)
Приложение 17
Организация учета военнослужащих по контракту
в Вооруженных Силах Республики Казахстан
__________________________________________________________________________
N  !Наименование!Виды учета, по каким документам и кто учитывается. Где
п/п!структур ВС !хранятся документы учета.
!РК, где     !_________________________________________________________
!ведется учет!  Персональный   !Штатно-должностной !  Количественный
!            !                 !                   ! (статистический)
___!____________!_________________!___________________!___________________
1 !     2      !        3        !         4         !         5
___!____________!_________________!___________________!___________________
1   В Департа-    Учитываются все                      Учитываются все
менте, цент-  военно-служащие                      военнослужащие по
рах, главном  по контракту,                        контракту отдельно
управлении    состоящие в                          по видам контрактов,
(управлении)  штате этой                           в общем, и отдельно
МО и ГШ,      структуры                            по каждой подчинен-
областных                                          ной структуре
военных ко-
миссариатах,  ________________________________________________________
в военно-     Канцелярией или АХО, там, где таковые штатами не пре-
учебных за-   дусмотрены соответствующими должностными лицами, назна-
ведениях;     ченными по совместительству приказами командиров
(начальников) по следующим документам учета:
________________________________________________________
1) По личным      1) По книге ре-    1) По ведомости
делам, только на  гистрации конт-    укомплектованности
тех, кто состоит  рактов (Форма      военнослужащих по
в штате этой      N 9 к). (Там, где  контракту, в общем,
структуры (в не-  штатами не пре-    и отдельно по каж-
секретном дело-   дусмотрены струк-  дой подчиненной
производстве)     турные органы по   части (предприятию,
контрактной служ-  организации)
бе, то в дело-     (Форма N 11 к) (в
производстве)      секретном дело-
производстве)
2) По контрактам
тех, кто состоит
в штате этой
стр-ры
(в том числе
лично у каждого
в/сл. по контрак-
ту)
_________________________________________________________________________
2   В дивизии,    Аппаратами, по контрактной службе либо другими органи-
объединении,  зационно-мобилизационными структурами; там где таковые
соединении,   штатами не предусмотрены соответствующими должностными
округе и      лицами, назначенными по совместительству приказами
видах         командиров (начальников), по следующим документам учета:
Вооруженных   ________________________________________________________
Сил           1) По личным      1) По книге        2) По ведомости
делам тех, кто    штатно-должност-   укомплектованности
состоит в ВС в    ного учета         военнослужащими по
штате управления  (Форма N 4)        контракту, в общем
и непосредствен-                     и отдельно по каж-
но ему подчинен-                     дой подчиненной
ных подразделе-                      структуре
ний                                  (Форма N 11 к)
2) По книге
алфавитного учета
(Форма N 2)

1. ____________________________            4. ____________________________
2. ____________________________            5. ____________________________
3. ____________________________            6. ____________________________
____________________________               ____________________________
Бұйрық шығаратын келісім-шарт қызметі органының пікірі ___________________
__________________________________________________________________________
Тіркеу:
________ парақта ____________ құжат қоса берілді.
Көлемi 210x297                                           16-қосымша
Кiмге _________________________________
(әскери комиссарға, әскери бөлiм
(мекеме) командирiне (бастығына)
Рапорт
"Келiсiм-шарт бойынша әскери қызмет туралы" Қазақстан Республикасы
Заңының  20-бабының 1 және 2-тармақтарына сәйкес, менi ____________________
__________________________________________________________________________
(келісiм-шарттың аяқталу мерзiмi мен оқу кезеңi, себебi көрсетiлдi)
__________________________________________________________________________
______________________________________________________________ әскери
бөлiмге ауыстыру туралы өтiнiшiмдi қанағаттандыруыңызды сұраймын.
Келiсiм-шарт _____________________________________________________________
(түрi, қашан, кiммен және қай мерзімге жасалды)
Рапортқа мыналарды қоса ұсынып отырмын: __________________________________
1. _______________________________________________________________________
(лауазымы, әскери атағы)
Лауазымына ауыстыруға және тағайындауға келiсiм беру туралы ______________
__________________________________________________________________________
әскери бөлiм (мекеме) командирiнiң (бастығының) қатынас қағазы.
__________________________________________________________________________
(аты-жөнi, қолы, күнi)
17-қосымша
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде келiсiм-шарт
бойынша әскери қызметшiлердiң есебiн жүргiзудi ұйымдастыру
---------------------------------------------------------------------------
N !Есеп жүргiзілетін! Есеп жүргiзу түрлерi, қандай құжаттар бойынша және
р/с!ҚР ҚК құрылымының!                кім есепке алынады.
!      атауы      !       Есеп жүргізу құжаттары қайда сақталады.
!                 !-----------------------------------------------------
!                 !      Дербес      ! Штаттық-! Сандық (статистикалық)
!                 !                  !лауазым. !
!                 !                  !дық      !
---------------------------------------------------------------------------
1 !        2        !         3        !    4    !            5
---------------------------------------------------------------------------
1   ҚМ мен БШ         Осы құрылымда                Барлық келісім-шарт
департаментінде,  штатта тұрған                бойынша әскери қызмет.
орталығында, бас  барлық келісім-              шілер келісім-шарт
басқармасында     шарт бойынша                 түрлері бойынша жекелей,
(басқармасында),  әскери қызметшілер           және әрбір бағынысты
облыстық әскери   есепке алынады               құрылым бойынша жалпы
комиссариаттарда,                              және жекелей есепке
әскери оқу                                     алынады
орындарында;
Командирлердің (бастықтардың) бұйрықтарымен қосымша
жұмыс iстеуi бойынша тағайындалған тиiстi лауазымды
тұлғалардың штаттары көзделмеген кеңсе немесе ӘШБ
мынадай есеп жүргiзу құжаттары бойынша:
1) Келiсiм-
шарттарды
1) Жеке iстерi   тiркеу
бойынша осы      кiтабы      1) Келiсiм-шарт бойынша
құрылым штатында бойынша        әскери қызметшiлер
тұрғандарға ғана (N 9 к         жасақтау ведомосі
(құпия емес іс   үлгі).         бойынша, жалпы алған.
жүргізуде)       (штаттарында   да, және әрбір бағы.
келісім-шарт   нысты бөлім (мекеме,
2) Осы құрылым.  қызметі        ұйым) бойынша жекелей
дардың штатында  бойынша        (N 11 к үлгі) (құпия
тұрғандардың     құрылымдық     іс жүргізуде)
келiсiм-шарты    органдар
бойынша. (соның  көзделмесе,
ішінде келiсiм-  онда іс
шарт бойынша     жүргізуде)
әрбiр әскери
қызметшіде жеке)
---------------------------------------------------------------------------
2   Дивизияда,           Келiсім-шарт қызметiнің аппараттары, не бұлар
бірлестікте,          қарастырылмаған басқа ұйымдастыру-жұмылдыру
құрамада,           құрылымдарымен; мынадай есеп құжаттары бойынша
округтерде және   командирлердің (бастықтардың) бiрлескен бұйрықтары
Қарулы Күштер        бойынша қоса тағайындалған тиiстi лауазымды
түрлерінде                       тұлғалар штатта:
1) Келiсiм-шарт
бойынша әскери
қызметшілермен жалпы,
1) штаттық-   әрбір бағынысты
лауазымдық    құрылым бойынша жеке
1) басқарма мен   есеп кiтабы   жасақталу ведомосі
оларға тiкелей    бойынша       бойынша (N 11 к үлгі)
бағынысты бөлім.  (N 4 үлгi)
шелер штатында
тұратындардың     2) Алфавиттiк
жеке iстерi       есеп кiтабы
бойынша           бойынша
(N 2 үлгi)

3) По книге
регистрации конт-
рактов
(Форма N 9 к).
__________________________________________________________________________
3   В части,      1) По личным      1) По книге        1) По ведомости
полку,        делам (Там, где   регистрации        укомплектованности
отдельном     штатами не пре-   контрактов         военнослужащими по
батальоне     дусмотрены        (Форма N 9 к).     контракту, в общем
и бригаде     структурные                          и отдельно по каждой
органы по конт-                      подчиненной структу-
рактной службе,                      ре (Форма N 11 к).
то хранятся и
ведутся в сек-    По книге учета     2) По суточной
ретном дело-      временно отсутст-  ведомости
производстве)     вующего и времен-  (Форма N 8)
но прибывшего
личного состава
___________________________________________________________________________
4   в батальоне                     1) По книге        1) По ведомости
штатно-должност-   укомплектованности
ного учета         военнослужащими по
(Форма N 4).       контракту, в общем,
и отдельно по каждой
подчиненной структу-
ре (Форма N 11 к)
___________________________________________________________________________
5   в роте        1) По книге алфавитного учета - учитываются все
военнослужащие по контракту, состоящие в штате роты
___________________________________________________________________________
6   во взводе     В журнале учета боевой подготовки - учитываются все
военнослужащие по контракту, состоящие в штате взвода
___________________________________________________________________________
7   в отделении   Учет личного состава не ведется.
___________________________________________________________________________
Ведение указанных в таблице учетных документов и записи в них производятся по правилам, установленным для прапорщиков в соответствии с Наставлением по учету личного состава.

3) Келiсім-
шарттарды
тiркеу кiтабы
бойынша
(N 9 к үлгi)
---------------------------------------------------------------------------
1) Келiсiм-шарт
бойынша әскери
қызметшілерді жасақ.
3   Бөлімде, полкта,                                  тау ведомосі бойын.
жеке батальонда                     1) Келiсiм-   ша, жалпы алғанда,
және бригадада                      шарттарды     және жекелей әрбір
1) Жеке істері    тіркеу кітабы бағынысты құрылым
бойынша (Штатта   бойынша       бойынша (N 11 к үлгi)
келісім-шарт      (N 9 к үлгi)
қызметi бойынша
құрылымдық        Уақытша
органдар          болмаған және  2) Тәуліктік
көзделмесе, онда  уақытша келген    ведомость бойынша
құпия iс          жеке құрамды      (N 8 үлгi)
жүргiзуде         есепке алу
сақталады және    кітабы бойынша
жүргiзiледi)
---------------------------------------------------------------------------
4   батальонда                          1) штаттық-   1) Келісім-шарт
лауазымдық    бойынша әскери
есеп кiтабы   қызметшілерді
бойынша       жасақтау ведомосi
(N 4 үлгi)    бойынша, жалпы
алғанда, және
жекелей әрбiр
бағынысты құрылым
бойынша (N 11 к үлгi)
---------------------------------------------------------------------------
5   ротада            1) Алфавиттiк есеп кiтабы бойынша - рота штатында
тұрған барлық келiсiм-шарт бойынша әскери
қызметшілер есепке алынады
---------------------------------------------------------------------------
6   взводта              Жауынгерлiк даярлық есеп журналында - взвод
штатында тұрған барлық келiсім-шарт бойынша әскери
қызметшілер есепке алынады
---------------------------------------------------------------------------
7   бөлімшеде                Жеке құрамның есебі жүргізілмейді
---------------------------------------------------------------------------
Кестеде көрсетiлген есеп құжаттарын жүргізу және ондағы жазулар Жеке
құрамның есебiн жүргізу жөнiндегi тәлiмдемеге сәйкес прапорщиктер үшiн
белгiленген ережелер бойынша жүргiзiледi.