Об утверждении перечня медицинских психиатрических противопоказаний для осуществления отдельных видов профессиональной деятельности, а также работ, связанных с источником повышенной опасности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2002 года N 668. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года № 2015
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.12.2009 № 2015 (порядок введения в действие см. п. 3).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года Z970096_ "О психиатрической помощи и гарантиях прав граждан при ее оказании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый перечень медицинских психиатрических противопоказаний для осуществления отдельных видов профессиональной деятельности, а также работ, связанных с источником повышенной опасности.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан
Утвержден постановлением
Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2002 года N 668
Перечень медицинских психиатрических противопоказаний для осуществления отдельных видов профессиональной деятельности, а также работ, связанных с источником повышенной опасности __________________________________________________________________________ Медицинские психиатрические !Работы, связанные с источником повышенной противопоказания ! опасности (общие и дополнительные) ! -------------------------------------------------------------------------- 1. Общие психиатрические 1. Производство и применение: противопоказания (для всех 1) химических веществ и соединений: видов работ, связанных с источ- азотной кислоты, окислов азота, аммиака; ником повышенной опасности): акриловой кислоты, метакриловой кислоты, 1) хронические, затяжные их эфиров, нитрилов (А); психические расстройства с тринитротолуола, динитрофенола, тяжелыми стойкими или с часто динитробензола, анилина, гексогена; обостряющимися болезненными динитрохлорбензола и других, уротропина, проявлениями; ксилидина, креозолов, пикриновой кислоты; 2) выраженные формы аминосоединений жирного ряда и их пограничных психических производных; расстройств (определяются индивидуально); 3) эпилепсия с пароксизмаль- аминов ароматического ряда: бензидина и ными расстройствами (опреде- его соединений, дианидизина, толуидина и ляется индивидуально). его соединений, нафтиламинов (применение красителей на их основе и использование в лабораторных условиях); растворимых и нерастворимых соединений бария; Дополнительные противопока- бензола и его производных (толуол, зания при работе с бензолами ксилол, стирол и др.), галоидопроизводных и его производными: наркомания, ароматического ряда, галоидных бензилов и токсикомания. хлористого бензилидена (использование также в лабораторных условиях); азокрасителей, антрахиноновых, фталоцианиловых красителей; металлического бериллия и его соединений, механической обработки керамических изделий из окиси бериллия, изготовление шихты, сплавов из бериллия; бета-нафтолов; брома и его соединений; Дополнительные противопока- галоидопроизводных углеводородов жирного зания при работе с галоидо- ряда (дихлорэтана, четыреххлористого производными углеводородов углерода, винилхлорида, хлористого метила, жирного ряда: токсикомания. хлороформа, бромэтила, трихлорэтилена, хлоропрена и других); гидразина и его соединений; диметилформамида, диметилацетамида и других амидов жирных кислот; изоцианатов (А); а также механическая переработка, крашение, термообработка искусственных и синтетических волокон (оксалона, СВМ, аримида, углеродных); изготовление, применение замасливателей; кадмия и его соединений; кокса и коксового газа; улавливание продуктов коксования, ректификация уловленных углеводородов, дистилляция и переработка каменноугольных смол на коксохимических заводах, а также работ, связанных с укладкой асфальтобетонных покрытий из продуктов коксохимической промышленности (дегти, смолы, песок и т.п.); кремнийорганических соединений и замасливателей на их основе (А); лития и его соединений; марганца и его соединений, окислов марганца, сварочных материалов (электродов, порошковой проволоки и флюсов); плавка марганцевых сталей и других металлов с содержанием марганца более 10%; добыча руд, переработка и применение в измельченном виде соединений марганца; метанола; мышьяка и его соединений, а также их добыча; никеля и его соединений; органических ускорителей, вулканизация противостарителей, ингибиторов вулканизации (каптакс, тиурам, неозон Д и других); а также хранение на складах хлорорганических, фосфоорганических пестицидов, производных карбаминовых кислот, металлоорганических и других пестицидов; хлопка и его первичная переработка; платиновых металлов, золота, серебра, их соединений и сплавов; Дополнительные противопока- нефти, природного газа, пиробензола, а зания при работах с нефтью, также добыча и обработка озокерита, природным газом и их регенерация автомобильных и авиационных производными: наркомания, масел; выделение предельных и токсикомания. непредельных углеводородов (полиэтилена, дивинила, изопрена и других), бензина- растворителя; очистка нефтеналивных судов, цистерн, резервуаров; обслуживание товарных парков, отбор проб, лабораторный контроль сырья промежуточных и конечных продуктов нефти; эксплуатация, ремонт скважин и установок по добыче нефти; аэрозолей редкоземельных элементов и их соединений; а также добыча, выплавка, очистка от примесей ртути и ее соединений; производство ртутных термометров, люминесцентных ламп, других физических и светотехнических приборов, красок, ртутноорганических соединений; ртутного электролиза; работ при контакте с открытой ртутью, производство гремучей ртути, работ с ртутными выпрямителями; производство приборов с закрытой ртутью, амальгамой (в стоматологии), фармацевтических и косметических препаратов; свинца из руд и концентратов; получение сплавов, сухих пигментов, содержащих свинец, белила; шоопирование свинцом в закрытых пространствах, прокатка, прессовка, освинцевание изделий; механическая и ручная обработка свинца; агломерация; заливка подшипников; производство свинцовых аккумуляторов, тертых свинец-содержащих красок, глазури; закалка в свинцовых ваннах; производство и обработка свинец-содержащего стекла и стекловолокон; сварка и резка поверхностей, покрытых свинец-содержащими грунтами; малярные работы с постоянным применением свинцовых красок; изготовление изделий из свинца; производство и применение пьезокерамики и стеклокристаллического цемента; обогащение свинцовых руд: дробление, смешение и другие процессы, связанные с образованием пыли, содержащей сульфид свинца; децентрализованная плавка небольших количеств свинца: пайка, полиграфическое производство (линотипные работы, ручной набор и другие); селена, телура; Дополнительные противопока- сероорганических соединений; производство зания при работе с серооргани- сульфанатных присадок, метилсернистых ческими соединениями: наркома- соединений, сернистой, серной кислот; ния, токсикомания. выделение сернистого и серного ангидридов, сероводорода, сероуглерода; цианистых соединений, циановодородной кислоты и ее соединений, цианамидов; синтетического каучука, изготовление резиновых смесей, вулканизация резины; Дополнительные противопока- синтетических смол и пластических масс зания при работе с синтети- на основе: ческими смолами и пластичес- стирола (полимеров и сополимеров стирола, кими массами: токсикомания. полиэфирных смол, лаков, клеев, стеклопластиков и других); переработка, применение смол, пластмасс, лаков, клеев; фенола и формальдегида (А) (смол, лаков, клеев, других), переработка пресс- порошков, пресс материалов; применение клеев, лаков, пропиточных составов, связующих и других; кремний - органических соединений (смол, лаков, жидких силиконов, переработка полимеров, пресс материалов); изоцианатов (А) (полиуретанов, пено- полиуретанов, полимочевины и других); фторорганических соединений (полимеров и сополимеров); термическая и механическая переработка фторпластов; винилхлорида и винилдехлорида, их полимеров и сополимеров, перхлорвинила, клеев, лака и других; переработка смол и пластмасс, применение клеев, лаков и другое; эпихлоргидрина (А); эпоксидных смол и пластмассы на их основе, компаунды; акриловой и метакриловой кислот (А), их полимеров, сополимеров; применение эмульсий, лаков, красок и другого; алифатических и непредельных углеводородов (полиэтилена, полипропилена), их полимеров и сополимеров; сланцевых смол (А) и процессов их выделения; сурьмы и ее соединений; монокристаллов таллия и его соединений (также выращивание); тетраэтил свинца и этиловой жидкости; смешение этиловой жидкости с горючим; Дополнительные противопока- этилированного бензина: испытание, зания для работы с этилирован- ремонт, разборка, промывка авиационных и ным бензином: токсикомания. автомобильных моторов; заправка летательных аппаратов и автомобильного транспорта; слив, налив этилированного бензина на немеханизированных станциях; очистка установок и тары на нефтебазах, бензохранилищах, бензоколонках; кобальта и его соединений; ванадия пятиокисного, феррованадия; переработка ванадий содержащих шлаков; молибдена, вольфрама и их соединений; титана, его обработка, восстановление металлического титана и его соединений; циркония, вольфрама и их соединений (вольфрамокобальтовых, титанокобальтовых сплавов, металло-порошков циркония); урсола и урсоловых красителей (А) (крашение мехов); фтора и его соединений; алюминия (электролизное получение), добыча и применение плавикового шпата; хрома (А), хромовой кислоты (А), их соединений и сплавов, включая вещества, содержащие соединения хрома в виде побочных компонентов; Дополнительные противопока- 2) фармакологических средств: зания при работе с фармаколо- морфина и его производных; гическими средствами: алкого- витаминов; лизм, наркомания, токсикомания. сульфаниламидных препаратов; пиразолоновых препаратов; противоопухолевых препаратов; гормональных препаратов; нейролептиков; антикоагулянтов; анестетиков (фторотан); фенолов и их производных; формальдегидов (А), других альдегидов жирного ряда; фосфора (желтый и красный), фосфорорганических соединений, в том числе пластификаторов фосфатов; фталевой кислоты, фталевого ангидрида и их производных; фуранов и их производных: фурфуролов, тетрагидрофуранов и других; хлора и его соединений, хлорсодержащих смесей; хлорнафталинов (А) и их соединений, гидрооксинафталина и нафтолов;

Кәсiптiк қызметтiң жекелеген түрлерiн, сондай-ақ аса қатерлi көздермен байланысты жұмыстарды жүзеге асыру үшiн медициналық психиатриялық жарамсыздықтар тiзбесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 18 маусым N 668 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 4 желтоқсандағы N 2015 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.12.04 N 2015 (қолданысқа енгізілу тәртібін 3-т. қараңыз) Қаулысымен.
"Психиатриялық жәрдем және оны көрсеткен кезде азаматтардың құқықтарына берiлетiн кепiлдiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуiрдегi Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Кәсiптiк қызметтiң жекелеген түрлерiн, сондай-ақ аса қатерлi көздермен байланысты жұмыстарды жүзеге асыру үшiн медициналық психиатриялық жарамсыздықтар тiзбесi бекітілсiн. 2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi. Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 18 маусымдағы N 668 қаулысымен бекiтiлген Кәсіптік қызметтің жекелеген түрлерін, сондай-ақ аса қатерлі көздермен байланысты жұмыстарды жүзеге асыру үшiн медициналық психиатриялық жарамсыздықтар тiзбесi __________________________________________________________________________ Медициналық психиатриялық ! Аса қатерлi көздермен байланысты жарамсыздықтар ! жұмыстар (жалпы және қосымша) ! __________________________________________________________________________ 1 2 __________________________________________________________________________ 1. Мыналарды өндiру және қолдану: 1) химиялық заттар мен қосындылар: 1. Жалпы психиатриялық жарамсыз. азот қышқылын, азот тотығын, аммиакты; дықтар (аса қатерлі көздермен акриль қышқылын, метакрил қышқылын, байланысты жұмыстардың барлық олардың эфирлерiн, нитрилдерін (А); түрлері үшін): 1) ауыр тұрақты немесе жиі асқынатын аурулары байқалатын тринитротолуолды, динитрофенолды, созылмалы, ұзақ уақытқа созылатын динитробензолды, анилинді, гексогенді; психикалық бұзылулар; динитрохлорбензолды және басқаларды, уротропинді, ксилидинді, креозолдарды, пикрин қышқылдарын; 2) шекаралас психикалық майлы қатардың амин қосындыларын және бұзылулардың көрсетілген нысаны тектестерді; (жеке айқындалады); 3) пароксизмальды бұзылуы бар хош иiстi қатардың аминдерiн: қояншық ауруы (жеке айқындалады). бензидин мен оның қосындыларын, дианидизиндi, толуидин мен оның қосындыларын, нафтиламиндердi (олардың негізiнде бояғыштарды қолдану және зертханалық жағдайда пайдалану); барийдың еритiн және ерiмейтiн қосындыларын; Бензолмен және ол тектестермен бензол және ол тектестердi (толуолды, жұмыс істеу кезінде қосымша ксилолды, стиролды және басқаларды), жарамсыздықтар: нашақорлық, хош иiстi қатардың галоид тектестерiн, уытқұмарлық. галоид бензилдерi мен хлорлы бензилиденiн (сондай-ақ зертханалық жағдайда пайдалану);
азобояғыштарды, антрахинонды,
фталоцианилдi бояғыштарды;
металл бериллийiн және оның
қосындыларын, берилл тотығынан керамикалық бұйымдарды механикалық өңдеу, берилийден шихталар, қорытпалар дайындау;
бета-нафтолдарды;
бромды және оның қосындыларын;
Майлы қатардағы галоид тектес галоид тектес майлы қатардың көмірсутегімен жұмыс кезінде көмiрсутегiлерiн (дихлорэтанды, төрт қосымша жарамсыздықтар: хлорлы көмiртегiн, винилдi хлоридтi, уытқұмарлық. хлорлы метилдi, хлороформды,
бромэтилдi, трихпорэтилендi,
хлоропрендi және басқаларды);
гидразинді және оның қосындыларын;
диметилформамидтi, диметилацетамидтi
және басқа да майлы қышқылдардың амидтерiн;
изоцианаттарды (А);
сондай-ақ, жасанды және синтетикалық
талшықтарды (көмiртектi оксалонды, СВМ-дi, аримидті) механикалық қайта өңдеу, бояу, термоөңдеу; майлағыштарды дайындау; қолдану;
кадмийді және оның қосындыларын;
кокс пен кокс газын; кокстеу өнімдерін
жинақтау, жинақталған көмiр сутегiлердi ректификациялау, коксті химиялық зауыттарда таскөмiр қара майларын тазарту және қайта өңдеу, сондай-ақ, кокс-химиялық өнеркәсіп өнiмдерiнен жасалған (қара майлар, шайырлар, құмдар және т.с. асфальт- бетон төсеніштерін қалауға байланысты жұмыстар;
кремний органикалық қосындыларын және
олардың негiзiнде (А) майлағыштарды;
литийдi және оның қосындыларын;
марганецті және оның қосындыларын,
марганец тотығын, дәнекерлеу материалдарын (электродтарды, ұнтақты сымдар мен флюстердi); марганецтi болатты және құрамында 10%-дан астам марганец бар металдарды балқыту; кен өндiру, марганец қосындыларын ұсақталған түрiнде қайта өңдеу және қолдану;
метанолды;
мышьякты және оның қосындыларын,
сондай-ақ оларды өндіру;
никельді және оның қосындыларын;
органикалық жеделдеткiштердi, тозуға
қарсы вулканизациялау, вулканизация ингибиторларын (каптаксты, тиурамды, Д неозонын және басқаларды);
сондай-ақ, хлорлы органикалық,
фосфорлы органикалық пестицидтердi, карбамин тектес қышқылдарды, металды органикалық және басқа да пестицидтерді қоймаларда сақтау;
мақтаны және оны алғашқы өңдеуді;
платина металдарын, алтын, күмiс және
олардың қосындылары мен қорытпаларын;
Мұнаймен, табиғи газбен және мұнайды, табиғи газды, пиробензолды, олар тектестермен жұмыс кезінде сондай-ақ озокериттi өндiру және қосымша жарамсыздықтар: нашақорлық, өңдеу, автомобиль және авиация уытқұмарлық. майларын қайта қалпына келтiру;
шектеулi және шектеусiз көмiр
сутегілерiн (полиэтилендi, дивинилдi,
изопрендi және басқаларды)
бензин-ерiткішті бөлу; мұнай құятын
кемелерi, цистерналарды,
резервуарларды тазалау; тауар
парктерiне қызмет көрсету, сынамаларды
iрiктеу, мұнайдың аралық және соңғы
өнiмдерiнің шикiзаттарын зертханалық
бақылау; мұнай өндiру жөнiндегi
ұңғымалар мен қондырғыларды
пайдалану, жөндеу;
жерде сирек кездесетiн элементтердiң
аэрозольдарын және олардың қосындыларын;
сондай-ақ, сынап және оның
қосындыларын өндіру, балқыту, қоспалардан тазарту; сынапты термометрлердi, люмисценттiк шамдарды, басқа да физикалық және жарық техникалық приборларды, бояуларды, сынапты органикалық қосындыларды өндiру; сынаптық электролизді; ашық сынаппен байланыс кезіндегі жұмыстарды; шатырлауық сынаптарды өндiру, сынап түзеткіштерiмен жұмыстарды; жабық сынапты, амалигамды (стоматологияда) приборларды, фармацевтикалық және косметикалық препараттарды өндiру;
кендер мен концентраттардан алынған
қорғасынды; қорытпаларды, құрамында қорғасын, ақ бояуы бар құрғақ пигменттердi алу; жабық кеңiстiктерде қорғасынмен қаптау, бұйымдарды жұқарту, тығыздау, қорғасындау; қорғасынды механикалық және қолмен өңдеу; агломерация; подшипниктердi құю; қорғасынды аккумуляторларды, бояулардан, жылтырақтардан тұратын үгітілген қорғасындарды өндiру; қорғасынды ванналарда шынықтыру; шыныдан және шыны талшықтарынан тұратын қорғасындарды өндiру және өңдеу; қорғасыннан тұратын топырақтармен жабылған үстiңгi беттерiн дәнекерлеу және кесу; қорғасын бояулары үнемi қолданылатын майлау жұмыстары; қорғасыннан бұйымдар дайындау; пьезокерамика мен шыны кристалды цементтi өндiру және қолдану; қорғасын кенiн байыту: ұсақтау, араластыру және қорғасын сульфидінен тұратын шаң-тозаңның пайда болуымен байланысты басқа да процестер; қорғасынның аз мөлшерiн жекелей балқыту: жабыстыру, полиграфиялық өндiру (линотиптiк жұмыстар, қолмен жинау және басқалары); селенді, телурды;
Күкіртті органикалық қосындылары. күкіртті органикалық қосындыларды; мен жұмыс істеу кезіндегі қосымша сульфанат жиынтықтарын, метил жарамсыздықтар: нашақорлық, күкiрттi қосындыларды, күкiрттi, уытқұмарлық. күкiрт қышқылын өндiру; күкiртті және
күкiрттi ангидридтердi, күкiрттi
сутегілерiн, күкiрттi көмiртегiлерiн
бөлу;
цианистік қосындыларды, цианды
сутектi қышқылы мен оның қосындыларын, цианамидтердi;
синтетикалық каучукті, резеңке
қоспаларын дайындау, резеңкенi вулканизациялау;
Синтетикалық шайырлармен және синтетикалық шайырлар мен пластикалық пластикалық массалармен жұмыс істеу массаларды мынадай негізде: кезінде қосымша жарамсыздықтар: стиролды (стиролдың полимерлерi мен уытқұмарлық. тең полимерлерiн, полиэфир
шайырларын, лактарды, желiмдердi,
шыны пластикаларды және басқаларды);
шайырларды, пластмассаларды, лактар
мен желiмдердi қайта өңдеу, қолдану;
фенолды және формальдегидтi (А)
(шайырларды, лактарды, желімдердi, басқаларды); пресс-ұнтақтарды, пресс-материалдарды қайта өңдеу; желiмдердi, лактарды, сіңіру құрамдарын, байланыстырғыштарды және басқаларды қолдану;
кремний - органикалық қосындыларды
(шайырларды, лактарды, сұйық силикондарды, полимерлердi, пресс материалдарды қайта өңдеу);
изоцианаттарды (А) (полиуретандарды,
полиуретандардың көбiгiн, полимочевиндердi және басқаларды); фторорганикалық қосындыларды (полимерлер мен тең полимерлердi), фторпластарды қыздыру арқылы және механикалық қайта өңдеу;
винилхлоридтi және винилдехлоридтi,
олардың полимерлерi мен тең полимерлерiн, перхлорвинилдi, желiмдердi, лакты және басқаларды; шайырлар мен пластмассаларды қайта өңдеу, желiмдердi, лактарды және басқаларды қолдану;
эпихлоргидриндi (А);
эпоксидті шайырлар мен олардың негізіндегi пластмассаларды, компаундарды;
акрилдi және метакрилдi қышқылдарды
(А), олардың полимерлерiн, тең полим. ерлерiн; эмульсияларды, лактарды, бояуларды және басқаларды қолдану;
алифаттық және шектеусiз көмірсутегі.
лерін (полиэтиленді, полипропилендi), олардың полимерлері мен тең полимерлерін;
тақтатасты шайырларды (А) және
олардың бөлiну процестерін;
сурьмаларды және оның қосындыларын,
таллийдiң монокристалдарын және оның қосындыларын (сондай-ақ өсiру);
қорғасын мен этил сұйығының
тетраэтилiн; этил сұйығын; жанғыш заттармен араластыру;
Этилдендірілген бензинмен этилдендiрiлген бензиндi: авиация жұмыс істеу үшін қосымша және автомобиль моторларын сынау, жарамсыздықтар: уытқұмарлық. жөндеу, бөлшектеу, жуу; ұшу
аппараттары мен автомобиль
көлiктерiне жанар май құю;
механикаландырылмаған станцияларда
этилдендiрілген бензиндi ағызу, құю;
мұнай базаларында, бензин
қоймаларында, бензоколонкаларда
қондырғылар мен ыдыстарды тазалау;
кобальтты және оның қосындыларын;
бестотықты ванадийдi, феррованадийдi;
ванадийден тұратын шлактарды қайта өңдеу;
молибдендi, вольфрамды және олардың
қосындыларын;
титанды, оны өңдеу, металды титанды
және оның қосындыларын қалпына келтіру;
цирконийдi, вольфрамды және олардың
қосындыларын (вольфрамды-кобальтты, титанды-кобальтты қорытпаларды, цирконийдiң металл ұнтақтарын);
урсолды және урсолды бояғыштарды (А)
(жүндердi бояу);
фторды және оның қосындыларын;
алюминийдi (электролиздiк алу),
балқытылған шпатты өндіру және қолдану;
хромды (А), хром қышқылын (А),
олардың жанама компоненттерi түрiндегi хром қосындысынан тұратын заттарды қоса алғанда, қосындыларын және қорытпаларын;
2) фармакологиялық заттар:
Фармокологиялық заттармен жұмыс морфиндi және ол тектестердi; кезінде қосымша жарамсыздықтар: маскүнемдік, нашақорлық, витаминдердi; уытқұмарлық. сульфаниламидтi препараттарды; пиразолонды препараттарды; iсікке қарсы препараттарды; гормональды препараттарды; нейролептиктердi; антикоагулянттарды; анестетиктердi (фторотан); фенолдарды және олар тектестердi;
формальдегидтердi (А) және майлы
қатардағы басқа да альдегидтерді;
фосфорларды (сары және қызыл),
фосфорлы органикалық қосындыларды, оның iшінде фосфаттардың пластификаторларын;
фтал қышқылын, фтал ангидридiн және
олар тектестердi;
фурандарды және олар тектестердi:
фурфуролдарды, тетрагидрофурандарды және басқаларды;
хлорды және оның қосындыларын, хлоры
бар қоспаларды;
хлорнафталиндерді (А) және
қосындыларын, гидрооксинафталинді және нафтолдарды;

3) биологических препаратов:
антибиотиков (А) в медицинской практике и аптечных учреждениях; продуктов микробиологического синтеза: грибов-продуцентов, белково-витаминных концентратов (БВК), кормовых дрожжей, комбикормов (А); ферментных препаратов, биостимуляторов в медицинской практике, аптечных учреждениях, сельском хозяйстве и других отраслях экономики; аллергенов для диагностики, лечения; препаратов крови (А), иммунобиологических препаратов; инфицированного материала; материала, зараженного гельминтами; возбудителя бруцеллеза; при работах в животноводческих хозяйствах (независимо от эпизоотического состояния по бруцеллезу), на предприятиях по переработке сырья и продуктов животного происхождения независимо от формы собственности; возбудителя КУ лихорадки в животноводческих хозяйствах, на территориях, неблагополучных по лихорадке КУ, предприятиях, где перерабатываются сырье и продукты от больных лихорадкой КУ сельскохозяйственных животных;
4) промышленных аэрозолей:
абразивов и абразивсодержащих материалов (электрокорунды нормальные белые, хромистые, монокорунды); карбида бора, эльбора, карбида кремния и других кремний содержащих материалов (свободная и аморфная двуокись кремния): стекла, динаса, кремниемедистых сплавов, силумина и других; при разведке, горной проходке, открытой и подземной добыче рудных и нерудных ископаемых, угля, их обогащении и переработке; при литейных работах: землеприготовлении, формовке, выбивке, обрубке, зачистке, очистке литья и пескоструйных работах; также при сухой шлифовке металлов и сплавов, напылении металлов, получении металлических порошков и изделий из них; также при разведке, добыче асбестосодержащих руд (10% асбеста и более), переработке искусственного асбеста, изделий из асбестоцемента, асбесто-бакелита, волокнина, асбесто- резины, содержащих до 10% асбеста; также при переработке других силикатных и силикат содержащих изделий: стеклянного и минерального волокна, цемента, глины, шамота, боксита, нефелиновых сиенитов, дистексиллиманита, оливина, апатитов, слюды, дунита, хроммагнезита, форстерита, известняков, барита, котленита, туфов, пемзы, перлита, железнорудных концентратов и агломератов в металлургии и других; также при добыче, переработке угля, черной сажи, искусственного графита, кокса (нефтяного, сланцевого и других), при обработке и применении природных и искусственных алмазов; пыли растительного, животного происхождения, получаемой при переработке хлопка, льна, конопли, шерсти, джута, зерна, табака, древесины, торфа, хмеля, при производстве бумаги, натурального шелка и других материалов; пыли неорганических люминофоров (в том числе с содержанием кадмия менее 5%); сварочных, получаемых при дуговой плазменной, газопламенной сварке, наплавке и резке, контактной стыковой сварке (оплавлением), электрошлаковой сварке: металлов (никель, хром, соединения фтора, бериллий, свинец), содержащих 20% и более марганца; окислов железа, алюминия, магния, титана, меди, цинка, молибдена, ванадия, вольфрама, содержащих до 20% марганца;

3) биологиялық препараттарды:
медициналық практикадағы және
дәріханалық мекемелердегi антибиотиктердi (А);
микробиологиялық синтездің
өнiмдерiн: саңырауқұлақтар- продуценттердi, белокты-витаминдi концентраттарды (БВК), жем ашытқыларын, құрама азықтарды (А);
медициналық практикада, дәрiханалық
мекемелерде ауыл шаруашылығында және экономиканың басқа да салаларындағы ферменттi препараттарды, биоширатқыштарды;
диагностикалауға, емдеуге арналған
аллергендерді;
қан препараттарын (А), иммунды
биологиялық препараттарды;
жұқтырылған материалды; гельминттер
жұққан материалды;
бруцеллез қоздырғышын; мал
шаруашылығындағы (бруцеллез бойынша эпизооттық жай-күйге қарамастан), меншiк нысанына қарамастан, малдан өндiрiлген шикiзаттар мен азық-түлiктердi қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындардағы жұмыстар кезiнде;
КУ-қызбасы бойынша қолайсыз
аумақтардағы мал шаруашылығындағы, КУ қызбасымен ауыратын ауыл шаруашылығы малдарынан өндiрiлетiн шикiзаттар мен азық-түлiктердi қайта өңдейтiн кәсiпорындардағы КУ- қызбасы қоздырғышын;
4) өнеркәсіптік аэрозолдар:
абразивтердi және абразивтерден
тұратын материалдарды (қалыпты ақ, хромды электрлi корундтар, монокорундтар);
бор карбидiн, эльборды, кремний
карбидiн және басқа да кремнийлерден тұратын материалдарды (кремнийдің еркiн; және аморфты қос қышқылы): әйнектi, династы, кремнийлi мыс қорытпаларын, силуминдi және басқаларды;
кендік және кендiк емес қазбаларды,
көмiрді барлау, таулы жерде ашық және жер астында өндiру, оларды байыту және қайта өңдеу кезінде; құю жұмыстары кезінде: жер дайындау, құйманы қалыптау, сындыру, кесу, тазалау, тазарту және құм құю жұмыстары; сондай-ақ, металдар мен қорытпаларды құрғақ тегiстеу, металдарды жалату, олардан металдық ұнтақтар мен бұйымдар алу кезiнде;
сондай-ақ, асбесттен тұратын
кендердi барлау, өндiру (10% асбест және одан да көп), құрамында асбест 10%-ға дейiн болатын жасанды асбесттi, ас бесттi цемент бұйымдарын, асбесттi бакелиттi, волокниндi, асбесттi резеңкелерді қайта өңдеу кезінде;
сондай-ақ, басқа да силикатты және
құрамында силикат бар бұйымдарды қайта өңдеу кезiнде: шыны және минералды талшықтарды, цементтi, сазды, шамотты, бокситтi, нефелиндi сиениттердi, дистексиллиманиттi, оливиндi, апатиттердi, слюдаларды, дуниттi, хроммагнезиттi, форстериттi, әк тастарды, бариттi, котленитті, туфтарды, пемзаларды, перлиттi, темiр-кендi концентраттарды және металлургиядағы агломераттарды және басқаларды;
сондай-ақ, көмiрдi, қара күйенi,
жасанды графиттi, коксты (мұнайлы, тақтатасты және басқаларды) өндіру, қайта өңдеу кезiнде, табиғи және жасанды алмаздарды өңдеу және қолдану кезiнде;
мақтаны, зығырды, қара қурайды,
жүндi, кендiрдi, дәндi, темекiні, ағашты, шымтезекті, құлмақты қайта өңдеу кезінде, қағазды, табиғи жiбектi және басқа да материалдарды өндiру кезiнде алынатын өсiмдiк, жануар тектес шаң-тозаңдарын;
органикалық емес люминофорлардың
(оның iшiнде 5%-дан кем кадмийден тұратын) шаң-тозаңдарын;
доғалы плазмалы, газ жалынымен
дәнекерлеу, ерiту және кесу, ұштастыра жанастырып дәнекерлеу (балқыта отырып), электрқожды дәнекерлеу кезiнде алынатын дәнекерленген: құрамында 20% және одан көп марганецi бар (никель, хром, фтор қосындылары, бериллий, қорғасын) металдарды; құрамында 20%-ға дейiн марганецi бар темiр, аллюминий, магний, титан, мыс, мырыш, молибден, ванадий, вольфрам тотықтарын;

5) физических факторов:
Дополнительные противопока- ионизирующих излучений, радиоактивных зания при работе с физическими веществ и источников ионизирующих факторами: синкопальные излучений (все виды работ с ними); состояния (обмороки). неионизирующих излучений: лазерных, электромагнитных полей радиочастот в диапазоне 30 мГц-300 ГТц (ОВЧ, УВЧ, СВЧ, КВЧ) и ниже 30 мГц (ВЧ, СЧ, НЧ, ОНЧ, ИНЧ, СНЧ, КНЧ) и постоянных электрических и магнитных полей (все виды работ); производственной вибрации: локальной или общей; с производственным, интенсивным шумом, а также шумом со значительным напряжением слухового анализатора от 81 ДЦБ и выше; ультразвука (контактная передача), работа с ультразвуковыми дефектоскопами и медицинской аппаратурой; повышенного атмосферного давления при работе в кессонах, барокамерах и водолазных костюмах; пониженной температуры воздуха рабочей зоны в производственных помещениях (ниже допустимых значений по санитарным нормам микроклимата производственных помещений); повышенной температуры (превышающей допустимые значения по санитарным нормам микроклимата производственных помещений) и интенсивном тепловом излучении в рабочей зоне (свыше 140 Вт/кв.м); повышенном напряжении зрения при: прецизионных работах с объектом до 0,15 мм и объектом от 0,15 до 0,3 мм разрядов точности; зрительно напряженных работах III и IV степени (0,5-1 мм) разрядов точности по СНиП и работах, связанных со слежением за экранами дисплеев и других средств отображения информации; физических перегрузок: при перемещении грузов в течение смены вручную (груз в килограммах) или с приложением усилий в Н для мужчин (Н = 01 кг/с), выполняемых постоянно - более 30 кг или более 300 Н; при величине массы груза, перемещаемого или поднимаемого вручную за смену (сменный грузооборот) при подъеме с рабочей поверхности - более 12 тонн, при подъеме с пола или уровня значительно ниже рабочей поверхности - более 5 тонн; при работах, связанных с длительным пребыванием в вынужденной позе, в том числе стоя или с локальным мышечным напряжением, преимущественно мышц кисти и предплечья; при периодическом удержании на весу обеими руками груза массой более 10 килограммов или одной рукой более 5 килограмм (для мужчин); при работах, связанных с периодическими выраженными наклонами тела (по визуальной оценке более 30 градусов от вертикали) более 300 раз за смену; при пребывании более 50% времени смены в вынужденной рабочей позе (на коленях, на корточках, лежа с наклоном вперед, в подвеске, стоя); при работах, связанных с перенапряжением голосового аппарата: преподавательской, дикторской, вокально-разговорных видах актерской работы, работах на телефонной станции. Медицинские психиатрические Отдельные виды профессиональной противопоказания (общие и деятельности дополнительные) 1. Общие психиатрические Общие психиатрические противопоказания противопоказания (при отдель- распространяются на все ниже перечисленные ных видах профессиональной виды профессиональной деятельности деятельности): 1) хронические, затяжные психические расстройства с тяжелыми стойкими или с часто обостряющимися болезненными проявлениями; 2) выраженные формы пограничных психических расстройств (определяются индивидуально); 3) эпилепсия с пароксизмальными расстройствами (определяется индивидуально). Дополнительные противопо- работы на высоте, верхолазные или связанные казания при работах на высоте: с подъемом на высоту, а также работы по синкопальные состояния обслуживанию подъемных сооружений; (обмороки). Дополнительные противопо- работы по обслуживанию действующих казания при работах по электроустановок напряжением 127 вольт и обслуживанию электроустановок: выше, осуществление оперативных алкоголизм, наркомания, переключений, выполнение на этих электро- токсикомания (определяется установках наладочных, монтажных работ и индивидуально). высоковольтных испытаний; Дополнительные противопо- работы в государственной лесной охране: по казания при работе в лесной валке, сплаву, транспортировке и первичной охране: синкопальные обработке леса; состояния (обмороки). Дополнительные противопо- работы в отдаленных, недостаточно обжитых, казания при работах в пустынных районах, в нефтегазовой отдаленных районах, под промышленности, в том числе вахтовым землей и в нефтегазовой методом, а также при морском бурении; промышленности: синкопальные состояния (обмороки). все виды подземных работ;
работы на гидрометеорологических станциях,
сооружениях связи, расположенных в пустынных, отдаленных и недостаточно обжитых районах, в трудных климатогеографических условиях;
геологоразведочные, топографические,
строительные и другие работы в отдаленных, малонаселенных, труднодоступных, заболоченных и горных районах страны (в том числе вахтовым экспедиционным методом);

5) физикалық факторларды:
иондаушы сәулелердi, радиоактивтік
Физикалық факторлармен жұмыс заттар мен иондаушы сәулелердiң кезінде қосымша жарамсыздықтар: көздерiн (олармен барлық жұмыстың синкопальды жай-күй (талу). түрлерiн);
иондамайтын сәулелердi: 30 мГц - 300
ГГц (ОВЧ, УВЧ, СВЧ, КВЧ) және 30 мГЦ (ВЧ, СЧ, НЧ, ОНЧ, ИНЧ, СНЧ, КНЧ) төмен ағымдағы радиожиіліктiң лазерлi электрлі магнитті өрiстерiн және тұрақты электр және магнит өрістерін (жұмыстың барлық түрлерi);
өндiрiстік дiрiлдердi: жергiлiктi
немесе жалпы;
өндiрiстiк, қарқынды шуы бар,
сондай-ақ 8І ДЦБ-дан және одан жоғары шуы бар едәуiр кернеулi есту анализаторын;
ультрадыбыстарды (байланыстық
берiлу), ультрадыбысты дефектескоптармен және медициналық аппаратурамен жұмыс;
кессондарда, барокамераларда және
сүңгуiр костюмдерде жұмыс кезiндегi жоғары атмосфералық қысымды;
өндiрiстiк үй-жайлардағы жұмыс
аймағындағы ауаның төмен температурасын (өндiрiстік үй-жайлар микроклиматының санитарлық нормалары бойынша рұқсат етiлген мәнiнен төмен);
жұмыс аймағындағы жоғары
температураны (өндiрiстiк үй- жайлардағы микроклиматтың санитарлық нормалары бойынша рұқсат етілген мәнiнен жоғары) және қарқынды сәулелерiн (140 Вт/кв.м-дан жоғары); көзге күш түсіретін жұмыстар кезіндегi: дәлдiк разрядтары 0,15 мм-ге дейiнгi және 0,15 мм-ден 0,3 мм-ге дейiнгi объектiмен прецизионды жұмыстарда; CHE бойынша дәлдiк разрядтары III және IV дәрежедегi (0,5 - 1 мм) көзге күш түсiретiн жұмыстарда және дисплейлердiң экрандарын қадағалауға және басқа да ақпараттарды бейнелейтiн құралдарға байланысты жұмыстарда;
шамадан тыс физикалық жүктемелердi:
ауысым iшiнде ер адамдар үшiн қолмен (кг есептегендегi жүк) немесе күш салып Н-ға, (Н=0,1 кг/с) үнемi - 30 кг-нан артық немесе 300 Н-дан артық орындалатын жүктердi ауыстыру кезiнде;
ауысым iшiнде қолмен ауыстыратын
және көтеретiн жүк салмағының шамасы кезiнде (ауысымдық жүк айналымы), жұмыс жасап жатқан жер бетiнен 12 тоннадан артық көтеру кезінде, еденнен немесе жұмыс жасап жатқан жер бетiнен едәуiр төмен деңгейден 5 тоннадан артық көтеру кезiнде;
қолайсыз қалыпта ұзақ тұруына, оның
iшiнде, түрегеліп тұрып немесе локальдық бұрыштық еттердің ширығуына, саусақ және бiлек бұлшық еттерiне ерекше күш түсiруге байланысты жұмыстар кезiнде;
қос қолмен салмағы 10 кг-нан артық
жүкті немесе бір қолмен салмағы 5 кг-нан артық жүктi оқтын-оқтын ұстап тұру кезiнде (ep адамдар үшін);
дененің бiр ауысымда 300-ден артық
оқтын-оқтын еңкеюiне байланысты (көзбен шамалағанда тігінен 30 градустан артық шамада); ауысымның 50%-ынан астам уақытында қолайсыз қалыпта тұруға тура келетiн (тiзерлеп отыратын, жүрелеп отыратын, етбетiмен жататын, аспалы орындағы, түрегеп тұратын) жұмыстар кезiнде;
дыбыс аппаратына күш түсiруге
байланысты жұмыстар кезiнде: оқытушылық, дикторлық, актерлік жұмыстың вокальды-әңгiмелесу түрлерiндегi, телефон станциясындағы жұмыстарда.
__________________________________________________________________________ Медициналық психиатриялық Кәсіптік қызметтердiң жекелеген жарамсыздықтар түрлерi (жалпы және қосымша) __________________________________________________________________________ 1. Жалпы психиатриялық жарамсыз. Жалпы психиатриялық жарамсыздықтар дықтар (кәсіптік қызметтің жекелеген кәсіптiк қызметтің төменде кезінде); көрсетiлген барлық түрлерiне қолданылады 1) ауыр тұрақты немесе жиі асқынатын аурулары байқалатын созылмалы, ұзақ уақытқа созылатын психикалық бұзылулар; 2) шекаралас психикалық бұзылулардың көрсетілген нысаны (жеке айқындалады); 3) пароксизмальды бұзылуы бар қояншық ауруы (жеке айқындалады). Биіктіктегі жұмыс кезінде жоғарыға шығатын немесе биiктікке қосымша жарамсыздықтар: көтерiлуге байланысты биiктіктегi Синкопальды жай-күй (талу). жұмыстар, сондай-ақ көтергіш құралдардың қызмет көрсетуi бойынша жұмыстары; Электр қондырғылармен қызмет 127 вольт және одан жоғары қуатты көрсету жөніндегі жұмыс кезінде жұмыс iстеп тұрған электр қондырғы. қосымша жарамсыздықтар: маскүнем. ларының қызмет көрсетуi бойынша дік, нашақорлық, уытқұмарлық жұмыстар, жедел қосуды жүзеге асыру, (жеке айқындалады). осы электр қондырғыларында реттеу, монтаждау жұмыстарын және жоғары вольтты сынақтарды орындау; Орман қорғау жұмысы кезінде мемлекеттік орман қорғау жұмыстары: қосымша жарамсыздықтар: синкопальды құлату, ағызу, тасымалдау және ағашты жай-күй (талу). алғашқы өңдеу бойынша; Шалғайдағы аудандарда, жер асты шалғайдағы, жеткіліксiз қоныстанған, және мұнай-газ өнеркәсібіндегі шөлейтті аудандардағы, мұнай-газ жұмыс кезінде қосымша жарамсыздық. өнеркәсiбiнде, оның iшiнде тар: синкопальды жай-күй (талу). вахталық әдiспен, сондай-ақ теңiздегi бұрғылау кезiндегi жұмыстар; жер асты жұмыстарының барлық түрлерi;
қиын климаттық-географиялық
жағдайлардағы шөлейтті, шалғайдағы және жеткіліксіз қоныстанған аудандарда, гидрометеорологиялық станциялардағы, байланыс ғимараттарындағы жұмыстар;
елдің шалғайдағы, халық аз
қоныстанған, жету қиын, батпақты және таулы аудандардағы (оның iшiнде вахталық экспедициялық әдiспен), геологиялық барлау, топографиялық, құрылыс және басқа да жұмыстар;
Газбен жұмыс кезінде қосымша ашық газ және мұнай фонтандарының жарамсыздықтар: Психикалық пайда болуы мен жойылуының алдын алу бұзылулар ремиссиясының сатылары, жөнiндегi әскерилендiрiлген синкопальды жай-күй (талу), бөлiмдер мен жасақтардағы жұмыс; маскүнемдік, нашақорлық, әскерилендiрiлген таулы, таулы жерде уытқұмарлық. құтқару командаларындағы, өрттен қорғау, шұғыл медициналық көмек қызметiндегi жұмыс; Әскерилендірілген қызметтердегі бағыныстылығына қарамастан, жұмыс кезінде қосымша жарамсыздықтар: қызметкерлерiне атыс қаруын ұстап маскүнемдік, нашақорлық, жүруге және қолдануға рұқсат етiлген уытқұмарлық. әскерилендiрiлген күзеттегi, банк жүйесiндегi инкассация аппараттарымен арнайы байланыс қызметіндегi, министрлiктер мен ведомстволардағы жұмыстар; Жарылу және өрт қауіптілігі жарылу және өрт қауіптілігі бар өн. бар жұмыстар кезінде қосымша дiрiстерде жарылғыш материалдарды жарамсыздықтар: синкопальды қолдануға байланысты жұмыстар; жай-күй (талу), маскүнемдік, нашақорлық, уытқұмарлық. Станоктар мен престерде жұмыс токарлық, фрезерлік және басқа да кезінде қосымша жарамсыздықтар: станоктардағы, штамптайтын престердегі синкопальды жай-күй. жұмыстар; Көлiктегi жұмыс кезiнде қосымша көлiк қозғалысына, оның iшiнде жарамсыздықтар: синкопальды iшкiсiне тікелей байланысты жай-күй (талу). жұмыстар;
қысымда тұрған ыдыстармен қызмет
көрсетуге байланысты жұмыстар;

Дополнительные противопо- работа в военизированных частях и отрядах казания при работах с газом: по предупреждению возникновения и Стадии ремиссии психических ликвидации открытых газовых и нефтяных расстройств, синкопальные фонтанов; работа в военизированных горных, состояния (обмороки), горноспасательных командах, пожарной алкоголизм, наркомания, охране, службе экстренной медицинской токсикомания. помощи; Дополнительные противопо- работа в военизированной охране, службах казания при работах в специальной связи с аппаратами инкассации, военизированных службах: в банковской системе, в министерствах и алкоголизм, наркомания, ведомствах независимо от принадлежности, токсикомания. сотрудникам которых разрешено ношение и применение огнестрельного оружия; Дополнительные противопо- работы, связанные с применением взрывчатых казания при работах во материалов, во взрывных и пожароопасных взрывных и пожароопасных производствах; работах: синкопальные состояния (обмороки), алкоголизм, наркомания, токсикомания. Дополнительные противопо- работы на токарных, фрезерных и других казания при работах на станках, штамповочных прессах; станках и прессах: синкопальные состояния. Дополнительные противопо- работы, непосредственно связанные с казания при работах на движением транспорта, в том числе транспорте: синкопальные внутреннего; состояния (обмороки). работы, связанные с обслуживанием сосудов под давлением; Дополнительные противопо- работы в котельной, кочегарной, службах казания при работах в газового надзора; котельной, кочегарной, службе газового надзора: синкопальные состояния (обмороки). Дополнительные противопо- работы, связанные с вождением автомо- казания при работах, связанных бильных, мототранспортных средств, в с вождением транспортных том числе: мотоциклов, мотороллеров, средств: задержки психического мотонарт всех типов и марок категории А, развития (определяется а также городского электротранспорта; индивидуально, переосвиде- тельствование через три года), работы, связанные с вождением следующих синкопальные состояния транспортных средств: (обмороки). Дополнительные противопо- минитракторов и мотоблоков (прошедших казания при работах, связанных установленную регистрацию); с минитракторами и автомобилей с ручным управлением для автомобилями с ручным инвалидов всех категорий, в том числе: управлением: безремиссионное инвалидов Великой Отечественной войны, течение алкоголизма, инвалидов из числа военнослужащих, наркомании, токсикомании. инвалидов труда и инвалидов с детства; Дополнительные противопо- мопедов всех типов и марок, объем казания при работах, связанных двигателей которых превышает 50 см с вождением мопедов: (категория А); психические расстройства с нарколептическими и катаплек- тическими припадками, синкопальные состояния (обмороки), инвалиды по психическому заболеванию, безремиссионное течение алкоголизма, наркомании, токсикомании. Дополнительные противопо- автомобилей, полная масса которых не казания при работах, связанных превышает 3500 кг, а число сидячих мест, с вождением автомобилей с помимо сиденья водителя - 8 (категория В), правом работы по найму с правом работы по найму, тракторов и тракторов: задержки других самоходных машин; психического развития (определяется индивидуально, переосвидетельствование через три года), синкопальные состояния (обмороки), безремиссионное течение алкоголизма, наркомании, токсикомании. Дополнительные противопо- автомобилей, полная масса которых не казания при работах, связанных превышает 3500 кг, а число сидячих мест, с вождением автомобилей помимо сиденья водителя - 8 (категория В), без права работы по найму: без права работы по найму; задержки психического развития (определяется индивидуально, переосвидетельствование через три года). Дополнительные противопо- автомобилей, предназначенных для перевозки казания при работах, связанных грузов, полная масса которых превышает 3500 с вождением транспортными кг (категория С); средствами: синкопальные состояния (обмороки), безремиссионное течение алкоголизма, наркомании, токсикомании. Дополнительные противопо- автомобилей, предназначенных для перевозки казания при работах, связанных пассажиров и имеющих более 8 мест помимо с вождением транспортными сидения водителя (категория Д); средствами, составов с составов транспортных средств с тягачами, тягачами: задержки предназначенных для перевозки грузов, психического развития, полная масса которых не превышает 3500 кг синкопальные состояния (категория В), а также превышает 3500 кг, (обмороки), безремиссионное а число сидячих мест, помимо сиденья течение алкоголизма, водителя - 8 (категория С) или предназна- наркомании, токсикомании. ченных для перевозки пассажиров и имеющих более 8 мест помимо сидения водителя (категория Д), (Е); Дополнительные противопо- трамваев, троллейбусов; казания при работах, связанных с вождением электротранспорта, мотоколясок для инвалидов; мотоколясок: задержки психического развития, синкопальные состояния (обмороки), безремиссионное течение алкоголизма, наркомании, токсикомании. работы на предприятиях пищевой промышленности, общественного питания и торговли, молочных фермах, молочных кухнях, раздаточных пунктах, базах и складах продовольственных товаров, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, связанные с пищевыми продуктами в процессе их производства, хранения и реализации. В том числе работы по санитарной обработке, ремонту инвентаря, оборудования, а также работы, при которых имеется непосредственный контакт с пищевыми продуктами при их транспортировке на всех видах транспорта; Дополнительные противопо- работы в отрасли гражданской авиации, казания для работ в независимо от форм собственности и гражданской авиации: стадии ведомственной принадлежности; ремиссии психических расстройств, задержки производственная практика (стажирование) психического развития, лиц, обучающихся в организациях начального, синкопальные состояния среднего высшего, профессионального и (обмороки), алкоголизм, послевузовского профессионального наркомания, токсикомания. образования на предприятиях, учреждениях и организациях, при работах в которых обязательно медицинское психиатрическое освидетельствование;
медицинские работы в хирургических
стационарах, родильных домах (отделениях), детских больницах (отделениях), отделениях патологии новорожденных, недоношенных, инфекционных стационарах, психиатрических и наркологических организациях;
работы в организациях среднего общего,
начального профессионального, среднего профессионального, высшего профессио- нального, послевузовского профессионального и дополнительного профессионального образования;
работы в организациях дошкольного
воспитания и обучения (ясли, сад), домах ребенка, детских домах, школах-интернатах, приютах и детских деревнях семейного типа, детских оздоровительных учреждениях, в том числе сезонных;
работы в медицинских организациях,
санаториях, домах отдыха, пансионатах, домах-интернатах, непосредственно связанных с организацией питания пациентов;
работы на предприятиях санитарно-
гигиенического обслуживания населения: в косметических салонах (кабинетах), банях, душевых кабинах, парикмахерских, маникюрных, педикюрных залах. Подсобный персонал прачечных пунктов приема белья, химчисток;
Дополнительные противопо- работы, связанные с отпуском процедур по казания при работах, связанных плаванию в бассейнах и работы в лечебных с отпуском процедур по ваннах; плаванию: синкопальные состояния (обмороки) работы, связанные с обслуживанием в
гостиницах, общежитиях, пассажирских
вагонах поездов дальнего следования;
работы, связанные с водопроводными
сооружениями, имеющие непосредственное отношение к подготовке воды и работы, связанные с обслуживанием водопроводных сетей;
работы на животноводческих фермах и
комплексах независимо от форм собственности и форм принадлежности.
___________________________________________________________________________
Примечания:

Қазандықта, от жағу жұмыстары, қазандықтағы, от жағу, газды газды қадағалау қызметі кезінде қадағалау қызметіндегі жұмыстар; қосымша жарамсыздықтар: синкопальды жай-күй (талу). Көлiк құралдарын жүргiзуге автомобиль, мотокөлік құралдарын, байланысты жұмыстар кезінде оның iшiнде: мотоциклдердің, қосымша жарамсыздықтар: мотороллерлердiң, мотонарттардың A психикалық дамуының тежелуі санатының барлық түрлерi мен (жеке айқындалады, үш жылдан маркаларын, сондай-ақ кейін қайта куәландырылады), қалалық электр көлігін синкопальды жай-күй (талу). жүргiзуге байланысты жұмыстар; Қолмен басқарылатын шағын трактор. мынадай көлік құралдарын жүргізуге ларға және автомобильдерге байланысты жұмыстар: байланысты жұмыстар кезiнде қосымша шағын тракторлар мен мотоблоктарды жарамсыздықтар: маскүнемдіктің, (белгiленген тiркеуден өткендерi); нашақорлықтың, уытқұмарлықтың барлық санаттағы мүгедектерге, ремиссиясыз ағымы. оның iшiнде: Ұлы Отан соғысының мүгедектеріне, әскери қызметшілер қатарынан шыққан мүгедектерге, еңбек мүгедектеріне және балалық шақтан мүгедектерге арналған қолмен басқарылатын автомобильдер; Мопедтерді жүргiзуге байланысты двигателінің көлемi 50 см-ден жұмыстар кезiнде қосымша (А санатты) асатын мопедтердiң барлық жарамсыздықтар: нарколептикалық және түрлерi мен маркаларын; катаплектикалық ұстамалы психикалық бұзылулар, синкопальды жай-күй (талу), психикалық аурулары бойынша мүгедек. тер, маскүнемдіктiң, нашақорлықтың, уытқұмарлықтың ремиссиясыз ағымы. Жалдау бойынша жұмыстарға құқығы толық салмағы 3500 кг-нан аспайтын, бар автомобильдердi, тракторларды жүргiзушiнiң орнын қоспағанда - 8 жүргiзуге байланысты жұмыстар кезiнде орынды (В санатты), жалдау бойынша қосымша жарамсыздықтар: психикалық жұмыстарға құқығы бар автомобильдер. дамуының тежелуi (жеке айқындалады, ді тракторларды және басқа да үш жылдан кейiн қайта куәландыры. өзi жүретiн машиналарды; лады), синкопальды жай-күй (талу), маскүнемдiктің, нашақорлықтың, уытқұмарлықтың ремиссиясыз ағымы. Жалдау бойынша жұмыстарға толық салмағы 3500 кг-нан аспайтын, құқығы жоқ автомобильдердi ал жүргізушінің орындығын қоспағанда жүргізушіге байланысты жұмыстар - 8 орынды (В санатты), жалдау кезінде қосымша жарамсыздықтар: бойынша жұмыстарға құқығы жоқ психикалық дамуының тежелуі автомобильдерді; (жеке айқындалады, үш жылдан кейін қайта куәландырылады). Көлiк құралдарын жүргiзуге толық салмағы 3500 кг-нан асатын байланысты жұмыстар кезiнде жүктерді тасымалдауға арналған қосымша жарамсыздықтар: (С санатты) автомобильдерді; синкопальды жай-күй (талу), маскүнемдiктің, нашақорлықтың, уытқұмарлықтың ремиссиясыз ағымы. Тартқышы бар көлік құралдарын, жолаушылар тасымалдауға арналған құрамдарды жүргізуге байланысты және отыратын орны жұмыстар кезінде қосымша жүргiзушінің орнын қоспағанда 8-ден жарамсыздықтар: асатын автомобильдердi (Д санатты); психикалық дамуының тежелуi, толық салмағы 3500 кг-нан аспайтын синкопальды жай-күй (талу), жүктердi тасымалдауға арналған маскүнемдіктің, нашақорлықтың, (В санатты), сондай-ақ жүргiзушiнің уытқұмарлықтың ремиссиясыз ағымы. орындығын қоспағанда 8 орынды (С санатты) немесе жолаушыларды тасымалдауға арналған, жүргiзушiнің орындығын қоспағанда 8-ден артық орынды, салмағы 3500 кг-нан асатын (Д, Е санатты) тартқыштары бар көлiк құралдарының құрамдарын; Электр көліктерін және мотоарба. трамвайларды, троллейбустарды; ларды жүргiзуге байланысты қосымша жарамсыздықтар: психикалық мүгедектерге арналған мотоарбаларды; дамуының тежелуi, синкопальды жай-күй (талу), маскүнемдiктiң, нашақорлықтың, уытқұмарлықтың ремиссиясыз ағымы. меншiк нысанына және ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, тамақ өнiмдерiн өндiру, сақтау және сату процесiнде оларға байланысты тамақ өнеркәсібi кәсіпорындарындағы, қоғамдық тамақтандыру мен саудадағы, сүт фермаларындағы ac үйлеріндегі, тарату пункттерiндегi, азық-түлік тауарларының базалары мен қоймаларындағы жұмыстар. Оның ішiнде, санитарлық өңдеу, мұқаммалды, жабдықтарды жөндеу жөніндегі жұмыстар, сондай-ақ көліктің барлық түрiмен тасымалдау кезiнде тағамдық азық-түлiктермен тiкелей байланысы бар жұмыстар; Азаматтық авиациядағы жұмыстар меншік нысанына және ведомстволық үшін қосымша жарамсыздықтар: бағыныстылығына қарамастан, азаматтық психикалық бұзылулар авиация саласындағы жұмыстар; ремиссиясының сатылары, психикалық дамудың тежелуі, синкопальды жай-күй (талу), маскүнемдік, нашақорлық, уытқұмарлық. бастауыш, орта, жоғары, кәсіптiк ұйымдарда оқитын адамдардың өндiрiстiк практикасы (тағлымдамадан) және кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда жоғары оқу орындарынан кейiнгi кәсіптік бiлім беру, мiндеттi медициналық психиатриялық куәландыру жұмыстары кезінде;
хирургиялық стационарлардағы,
перзентхана үйлеріндегі (бөлімшеле. ріндегі), балалар ауруханаларындағы (бөлімшелеріндегі), жаңа туған, күні жетпей туған нәрестелер патоло. гиясы бөлімшелеріндегі, жұқпалы аурулар стационарларындағы, психиатриялық және наркологиялық ұйымдардағы медициналық жұмыстар;
жалпы орта, бастауыш кәсіптік, орта
кәсіптік, жоғары кәсіптік, жоғары оқу орындарынан кейінгі кәсіптік және қосымша кәсіптік білім беру ұйымдарындағы жұмыстар;
мектепке дейінгі тәрбиелеу және
оқыту ұйымдарындағы (ясли, бала бақша), нәрестелер үйлеріндегі, балалар үйлеріндегі, мектеп-интернат. тардағы, жетімдер үйі мен отбасы үлгісіндегі балалар қалашықтарын. дағы, балаларды сауықтыру, оның ішінде маусымдық мекемелеріндегі жұмыстар;
медициналық ұйымдардағы, санаторий.
лердегі, демалыс үйлеріндегі, пансионаттардағы, интернат үйлерін. дегі емделушілерді тамақтандыруды ұйымдастыруға тікелей байланысты жұмыстар;
халыққа санитарлық-гигиеналық
қызмет көрсететін мынадай кәсіпорын. дардағы: косметика салондарындағы (кабинеттердегі), моншалардағы, душ кабиналарындағы, шаштараздардағы, маникюр, педикюр залдарындағы жұмыстар. Кірлерді қабылдау, химиялық тазарту пункттеріндегі қосалқы қызметкерлер;
Жүзу бойынша емдеу рәсімдерін бассейндерде жүзу бойынша емдеу жасауға байланысты жұмыс кезінде рәсімдеріне байланысты жұмыстар және қосымша жарамсыздықтар; емдік ванналардағы жұмыстар;
Синкопальды жай-күй (талу).
қонақ үйлердегі, жатақханалардағы,
алыс жолда жүретін жолаушылар пойыз.
дарының вагондарында қызмет
көрсетуге байланысты жұмыстар;
су дайындалуға тікелей қатысы бар
су құбырлары құрылыстарына байланысты жұмыстар және су құбырлары желілеріне қызмет көрсетуге байланысты жұмыстар;
меншік нысанына және тиесілілік
нысанына қарамастан, мал шаруашылығы фермаларындағы және кешендеріндегі жұмыстар.
___________________________________________________________________________
Ескерту:

1. Психиатрическое освидетельствование работников, занятых обслуживанием движения промышленного, железнодорожного (в том числе подвижных подземных составов) и авиационного транспорта, проводится по спискам производств и профессий, утверждаемым соответствующими государственными органами, предприятиями, учреждениями, акционерными обществами и объединениями, по согласованию с Центральным уполномоченным органом в области охраны здоровья граждан.
2. Работами на высоте считаются работы, выполняемые на высоте 1,5 и более метров от поверхности грунта или рабочего настила и производимые с монтажных приспособлений или непосредственно с конструкций, оборудования, машин и механизмов при их установке, эксплуатации, монтаже и ремонте.
Верхолазными считаются работы, при которых основным средством предохранения от падения с высоты является монтажный пояс.
3. При наличии эпидемических показаний, органы здравоохранения на территории по согласованию с соответствующими службами труда и социальной занятости населения могут дополнять перечень предприятий и профессий, а также изменять объем и периодичность психиатрического освидетельствования.
4. Врачебными комиссиями при психиатрических организациях системы здравоохранения освидетельствование лиц, признанных негодными к выполнению отдельных видов профессиональной деятельности, а также деятельности, связанной с источником повышенной опасности, проводятся ежегодно.
(Специалисты: Склярова И.В., Умбетова А.М.)

1. Көлік құралдарын жүргізуге медициналық-психиатриялық жарамсыздықтарды айқындау үшін, барлық санаттағы мүгедектер медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссияларының куәландыруынан өтеді.
2. Өнеркәсіптік, темір жол (оның ішінде қозғалмалы жер асты құрамдары) және авиация көлiктерiнің қозғалысына қызмет көрсетумен айналысатын қызметкерлердi психиатриялық куәландыру азаматтардың денсаулығын сақтау саласындағы Орталық уәкiлеттi органның келiсiмi бойынша тиiстi мемлекеттiк органдар, кәсіпорындар, мекемелер, акционерлік қоғамдар мен бiрлестiктер бекiткен өндiрiстердiң және мамандықтардың тізбесі бойынша жүргізіледі.
3. Жерден немесе жұмыс төсемінен 1,5 метр және одан артық биiктікте орындалатын және монтаждық құрылғылардан немесе тікелей құрастырудан жасалатын жабдықтарды, машиналар мен тетіктерді орнату, пайдалану, монтаждау және жөндеу кезiндегi жұмыстар биіктіктегі жұмыстар деп есептеледі.
Жоғарыдан құлап кетуден сақтанудың негізгі құралы монтаждық белбеу болып табылатын жұмыстар жоғарыға шығу жұмыстары деп есептеледі.
4. Эпидемиялық айғақтамалар болған жағдайда, аумақтағы денсаулық сақтау органдары тиiстi еңбек және халықты әлеуметтік қамсыздандыру қызметiнің келiсiмiне сәйкес, кәсіпорындар мен мамандықтардың тізбесін толықтыра алады, сондай-ақ психиатриялық куәландырудың көлемi мен мерзімділігін өзгерте алады.
5. Денсаулық сақтау жүйесінің психиатриялық ұйымдары жанындағы дәрiгерлiк комиссия кәсiптік қызметтің жекелеген түрлерін, сондай-ақ аса қатерлi көздермен байланысты қызметтердi орындауға жарамсыз деп танылған тұлғаларды куәландыруды жыл сайын өткiзедi.