О перечне предметов, запрещенных к пересылке по почте
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2002 года № 798. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2014 года № 74
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.02.2014 № 74 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 5 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 18 мая 1999 года Z990382 "О связи" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый перечень предметов, запрещенных к пересылке по почте.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2002 года N 798
Перечень
предметов, запрещенных к пересылке по почте
1. Предметы, запрещенные к пересылке по почте на
территории Республики Казахстан
1. Оружие боевое ручное стрелковое и холодное, гражданское, служебное, боеприпасы, специальные технические средства двойного применения, комплектующие для них.*
2. Наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
3. Ядерные материалы, радиоактивные, сильнодействующие, едкие, взрывчатые и легковоспламеняющиеся вещества, средства взрывания, пиротехники и другие опасные вещества.
4. Яды, ядовитые животные, вещества, растения и семена.
5. Национальная валюта Республики Казахстан и иностранная валюта.**
6. Печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио- и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии.
7. Скоропортящиеся продукты питания.
8. Предметы, которые по своему характеру или упаковке могут представлять опасность для здоровья и жизни почтовых работников, пачкать или портить другие почтовые отправления и почтовое оборудование.
2. Предметы, запрещенные к пересылке
через таможенную границу Республики Казахстан
в международных почтовых отправлениях из
Республики Казахстан
1. Оружие боевое ручное стрелковое и холодное, гражданское, служебное, боеприпасы, специальные технические средства двойного применения, комплектующие для них.
2. Наркотические средства, психотропные вещества и прекурсоры.
3. Ядерные материалы, радиоактивные, сильнодействующие, едкие, взрывчатые, легковоспламеняющиеся вещества, средства взрывания, пиротехники и другие опасные вещества.

Почта арқылы жiберуге тыйым салынған заттардың тiзбесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 17 шілдедегі N 798 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 10 ақпандағы № 74 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.02.2014 № 74 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 18 мамырдағы Z990382_ Заңының 17-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған почта арқылы жiберуге тыйым салынған заттардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2002 жылғы 17 шiлдедегi
N 798 қаулысымен
бекітілген
Почта арқылы жiберуге тыйым салынған заттардың
тiзбесi 1. Қазақстан Республикасының аумағында почта
арқылы жiберуге тыйым салынған заттар
1. Қол қаруы, атыс қаруы және суық қару, азаматтық, қызметтiк қару, оқ-дәрiлер, қос қолданыстағы арнайы техникалық құралдар, оларға арналған жинақталымдар.*
2. Есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар.
3. Ядролық материалдар, радиоактивтi, күштi әсер ететiн, ойып түсетiн, жарылғыш және тез тұтанатын заттар, жару, пиротехника құралдары және басқа да қауiптi заттар.
4. Улар, улы жануарлар, заттар, өсiмдіктер мен тұқымдар.
5. Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы мен шетелдік валюта.**
6. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылымын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекеттiң қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсілдік, ұлттық, дiни, тектiк және рулық басылымдықты, қатыгездiктi уағыздауды, зорлықты және порнографияны насихаттаудан немесе үгiттеуден тұратын баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино, фото, аудио және бейне материалдар.
7. Тез бүлiнетiн тағам өнімдерi.
8. Өзiнің сипаты немесе бумасы бойынша почта қызметкерлерiнің денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретiн, басқа да почта жөнелтімдерi мен почта жабдықтарын былғайтын немесе бүлдiретiн заттар.
2. Қазақстан Республикасынан халықаралық почта
жөнелтiмдерiндегi Қазақстан Республикасының кеден
шекарасы арқылы жiберуге тыйым салынған заттар
1. Қол қаруы, атыс қаруы және суық қару, азаматтық, қызметтік қару, оқ-дәрiлер, қос қолданыстағы арнайы техникалық құралдар, оларға арналған жинақталымдар.
2. Есiрткi құралдары, психотроптық заттар мен прекурсорлар.
3. Ядролық материалдар, радиоактивтi, күштi әсер ететiн, ойып түсетiн, жарылғыш, тез тұтанатын, жару, пиротехника құралдары және басқа да қауiптi заттар.

4. Яды, ядовитые животные, вещества, растения и семена.
5. Иностранная валюта и национальная валюта Республики Казахстан, а также аннулированные ценные бумаги (в экспортных почтовых отправлениях), за исключением денежных знаков, пересылаемых в нумизматических целях.
6. Рога, копыта, панты маралов, сайгаков, пятнистых оленей, а также шкуры пятнистого оленя (в экспортных почтовых отравлениях), дериваты животных и растения, занесенные в Красную книгу.
7. Печатные издания, изобразительные материалы, кино-, фото-, аудио- и видеоматериалы, содержащие пропаганду или агитацию насильственного изменения конституционного строя, нарушения целостности Республики Казахстан, подрыва безопасности государства, войны, социального, расового, национального, религиозного, сословного и родового превосходства, культа жестокости, насилия и порнографии.
8. Живые животные, кроме пчел, пиявок и шелковичных червей.
9. Предметы, которые по своему характеру или упаковке могут представлять опасность для здоровья и жизни почтовых работников, пачкать или портить другие почтовые отправления и почтовое оборудование.
10. Скоропортящиеся продукты питания.
11. Монеты, банковские билеты, кредитные билеты или какие-либо ценности на предъявителя, дорожные чеки, драгоценные металлы и камни, а также изделия из них (в письмах и посылках без объявленной ценности).
12. Предметы, ввоз или обращение которых запрещается в стране назначения.
Примечание
1. * В порядке исключения подлежат приему и пересылке неисправные части гражданского и служебного оружия, отправляемые магазинами, имеющими лицензии на торговлю ими, в адреса заводов-изготовителей или других юридических или физических лиц, имеющих лицензии на право ремонта гражданского, служебного оружия, а также названными заводами изготовителями или другими юридическими или физическими лицами - в адреса соответствующих магазинов.
Прием и выдача указанных почтовых отправлений осуществляется при предъявлении соответствующих лицензий.
2. ** Подлежат приему и пересылке в письмах с объявленной ценностью и посылках банкноты, монеты и ценности, отправляемые юридическими лицами, обладающими в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан правом на инкассацию и пересылку банкнот, монет и ценностей.
Всем другим отправителям разрешена пересылка в письмах с объявленной ценностью сомнительных денежных единиц в адрес филиала Национального Банка Республики Казахстан в соответствии с банковским законодательством. Разрешается также пересылка в посылках нумизматических монет и коллекций.

4. Улар, улы жануарлар, заттар, өсiмдiктер мен тұқымдар.
5. Шетелдiк валюта және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы, сондай-ақ нумизматикалық мақсаттарда жiберiлетiн ақшалай белгiлердi қоспағанда, күшi жойылған бағалы қағаздар (экспорттық почта жөнелтiмдерiнде).
6. Маралдардың, киiктердің, теңбiл бұғылардың мүйiздерi, тұяқтары және панталары, сондай-ақ теңбiл бұғының терiсi (экспорттық почта жөнелтiмдерiнде), Қызыл кiтапқа енгiзiлген жануарлар мен өсiмдіктердiң дериваттары.
7. Қазақстан Республикасының Конституциялық құрылымын күштеп өзгертудi, тұтастығын бұзуды, мемлекеттiң қауiпсiздiгiне нұқсан келтiрудi, соғысты, әлеуметтiк, нәсiлдiк, ұлттық, дiни, тектiк және рулық басылымдықты, қатыгездiктi уағыздауды, зорлықты және порнографияны насихаттаудан немесе үгiттеуден тұратын баспа басылымдары, бейнелеу материалдары, кино, фото, аудио және бейне материалдар.
8. Аралардан, сүлiктер мен жiбек құрттарынан басқа, тiрi жануарлар.
9. Өзiнiң сипаты бойынша почта қызметкерлерiнiң денсаулығы мен өмiрiне қауiп төндiретін, басқа да почта жөнелтiмдерi мен почта жабдықтарын былғайтын немесе бүлдiретiн заттар.
10. Тез бүлiнетiн тағам өнiмдерi.
11. Монеталар, банк билеттерi, кредиттiк билеттер немесе көрсетушiге берілетiн қандай да болмасын құндылықтар, жол чектерi, бағалы металдар мен тастар, сондай-ақ олардан жасалған бұйымдар (хаттарда және бағасы жарияланбаған сәлемдемелерде).
12. Жеткiзiлетiн елге әкелу немесе ол елде айналымы тыйым салынған заттар.
Ескерту
1. * Азаматтық және қызметтiк қаруларды сатуға лицензиясы бар дүкендер дайындаушы зауыттардың немесе азаматтық, қызметтiк қаруларды жөндеу құқығына лицензиясы бар басқа да заңды немесе жеке тұлғалардың мекен-жайына, сондай-ақ аталған дайындаушы зауыттардың немесе басқа да заңды немесе жеке тұлғалардың - тиiстi дүкендердiң мекен-жайына жiберетiн азаматтық және қызметтiк қарулардың жарамсыз бөлiктерiн айрықша тәртiппен қабылдауға және жiберуге жатады.
Көрсетiлген почта жөнелтiмдерiнiң қабылдануы және тапсырылуы тиiстi лицензияларды көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
2. ** Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауға және жiберуге құқығы бар заңды тұлғалар жiберетiн құндылығы жарияланған хаттар мен сәлемдемелердегi банкноттар, монеталар мен құндылықтар қабылдауға және жiберуге жатады.
Барлық басқа да жөнелтушiлерге құндылығы жарияланған хаттардағы күмәндi ақшалай белгiлердi банк заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi филиалының мекен-жайына жiберуге рұқсат етiледi. Сондай-ақ нумизматикалық монеталар мен коллекцияларды сәлемдемелерде жiберуге рұқсат етiледi.
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Жұманазарова А.Б.