О проекте Таможенного кодекса Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 июля 2002 года N 824.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Таможенного кодекса Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Таможенный кодекс Республики Казахстан
Настоящий Кодекс определяет правовые, экономические и организационные основы таможенного дела в Республике Казахстан и направлен на защиту экономической безопасности и экономического суверенитета Республики Казахстан, активизацию связей казахстанской экономики в системе мировых экономических отношений и либерализацию внешнеэкономической деятельности.
1. Общая часть
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Основные положения
Статья 1. Таможенное дело в Республике Казахстан
Таможенное дело в Республике Казахстан образует порядок и условия перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, таможенного оформления и таможенного контроля, применения таможенных режимов, взимания таможенных платежей и налогов, ведения борьбы с правонарушениями в сфере таможенного дела, и другие средства реализации таможенной политики, включая таможенное администрирование и функционирование таможенных органов Республики Казахстан, основанные на властных отношениях между государством и лицами, осуществляющими внешнеэкономическую и иную деятельность.
Статья 2. Сфера таможенного дела
1. Сфера таможенного дела - область государственного регулирования по применению таможенного дела при реализации таможенной политики Республики Казахстан.
2. Отношения, затрагивающие сферу таможенного дела, неурегулированные настоящим Кодексом, регулируются иными законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 3. Таможенная политика Республики Казахстан
1. В Республике Казахстан осуществляется единая таможенная политика, являющаяся составной частью внутренней и внешней политики Республики Казахстан.
2. Таможенная политика относится к ведению центральных органов исполнительной власти в пределах их полномочий.
3. Основными целями таможенной политики Республики Казахстан являются стимулирование развития экономики и защита экономических интересов Республики Казахстан, обеспечение эффективного таможенного контроля и иные цели, установленные законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 4. Таможенное законодательство Республики Казахстан
1. Таможенное законодательство Республики Казахстан состоит из настоящего Кодекса, законодательных актов Республики Казахстан, вносящих изменения и дополнения в настоящий Кодекс, а также нормативных правовых актов, принятие которых предусмотрено настоящим Кодексом.

Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 24 шілде N 824
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Кеден кодексінің жобасы Қазақстан
Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
КЕДЕН КОДЕКСI
Осы Кодекс Қазақстан Республикасындағы кеден iсiнiң құқықтық,
экономикалық және ұйымдастырушылық негiздерiн айқындайды және Қазақстан
Республикасының экономикалық қауiпсiздiгi мен экономикалық егемендiгiн
қорғауға, қазақстандық экономиканың дүниежүзiлiк экономикалық қатынастар
жүйесiндегi байланыстарын жандандыруға және сыртқы экономикалық қызметтi
ырықтандыруға бағытталған.
1. ЖАЛПЫ БӨЛIМ
1 БӨЛIМ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1-ТАРАУ. НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
1-бап. Қазақстан Республикасындағы кеден iсi
Қазақстан Республикасындағы кеден iсi тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң, кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың, кедендiк режимдердi қолданудың, кедендiк төлемдер мен салықтарды алудың, кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жүргiзудiң мемлекет пен сыртқы экономикалық, және өзге де қызметтi жүзеге асырушы тұлғалардың арасындағы билiктiк қарым-қатынастарға негiзделген Қазақстан Республикасының кеден органдарын кедендiк әкiмшілiктендiруiн және жұмыс iстеуiн қоса алғанда кеден саясатын iске асырудың басқа да құралдарының тәртiбi мен шарттарын құрайды.
2-бап. Кеден iсi саласы
1. Кеден iсi саласы - Қазақстан Республикасының кеден саясатын iске асыру кезiнде кеден iсiн қолдану жөнiнде мемлекеттiк реттеу саласы.
2. Кеден iсi саласын қозғайтын осы Кодекспен реттелмеген қатынастар Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен реттеледi.
3-бап. Қазақстан Республикасының кеден саясаты
1. Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының iшкi және сыртқы саясатының құрамдас бөлiгi болып табылатын бiрыңғай кеден саясаты жүзеге асырылады.
2. Кеден саясаты олардың өкiлеттiктерiнiң шегiнде атқарушы өкiметтiң орталық органдарының қарауына жатады.
3. Қазақстан Республикасы кеден саясатының негiзгi мақсаттары, экономиканы дамытуды ынталандыру және Қазақстан Республикасының экономикалық мүдделерiн қорғау, тиiмдi кедендiк бақылауды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен белгiленген өзге де мақсаттар болып табылады.
4-бап. Қазақстан Республикасының кеден заңдары
1. Қазақстан Республикасының кеден заңдары осы Кодекстен, осы Кодекске өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлетiн Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнен, сондай-ақ қабылдау осы Кодекспен көзделген нормативтiк құқықтық актiлерден тұрады.

2. Законодательные акты Республики Казахстан, вносящие изменения и дополнения в настоящий Кодекс, вводятся в действие не ранее, чем по истечении тридцати календарных дней со дня их официального опубликования.
3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Кодексе, применяются правила указанного договора.
Статья 5. Действие таможенного законодательства
Республики Казахстан во времени
1. В сфере таможенного дела применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, действующее на день регистрации таможенным органом Республики Казахстан таможенной декларации и документов, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. При перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан с нарушением требований, установленных настоящим Кодексом, применяется таможенное законодательство Республики Казахстан, действующее на день:
1) фактического перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
2) обнаружения правонарушений в сфере таможенного дела, если день фактического перемещения установить невозможно.
Статья 6. Таможенная территория и таможенная граница
Республики Казахстан
1. Таможенную территорию Республики Казахстан составляют сухопутная территория, территориальные и внутренние воды (море), воздушное пространство над ними, а также находящиеся в морской исключительной экономической зоне Республики Казахстан и на континентальном шельфе Республики Казахстан искусственные острова, установки, сооружения и иные объекты, над которыми Республика Казахстан обладает исключительной юрисдикцией в сфере таможенного дела.
2. Территория специальной экономической зоны, созданная на территории Республики Казахстан, является частью таможенной территории Республики Казахстан.
3. Товары, помещаемые под таможенный режим свободной таможенной зоны на территории специальной экономической зоны, рассматриваются в целях взимания таможенных платежей и налогов как находящиеся вне таможенной территории Республики Казахстан.
4. Пределы таможенной территории Республики Казахстан являются таможенной границей. Таможенная граница - линия и проходящая по ней вертикальная поверхность, определяющая пределы таможенной территории Республики Казахстан.
5. Таможенная граница может совпадать с государственной границей Республики Казахстан и иметь таможенную инфраструктуру.
Статья 7. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе

2. Осы Кодекске өзгерiстер мен толықтырулар енгiзетiн Қазақстан Республикасының заң актiлерi оларды ресми жариялаған күнiнен бастап кемiнде отыз күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолдануға енгiзiледi.
3. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартпен осы Кодексте қамтылғандардан өзгеше ережелер белгiленген болса, көрсетiлген шарттың ережелерi қолданылады.
5-бап. Қазақстан Республикасы кеден заңдарының уақытта қолданылуы
1. Кеден iсi саласында осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кеден органы кеден декларациясын және құжаттарын тiркеген күнi қолданылған Қазақстан Республикасының кеден заңдары қолданылады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы осы Кодекспен белгiленген талаптарды бұза отырып, өткiзу кезiнде:
1) тауарлар мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы iс жүзiнде өткiзiлген;
2) егер, iс жүзiнде өткiзiлген күнiн анықтау мүмкiн болмаса кеден iсi саласындағы құқық бұзушылық анықталған күнге қолданылып жүрген Қазақстан Республикасының кеден заңдары қолданылады.
6-бап. Қазақстан Республикасының кеден аумағы мен кеден шекарасы
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағын құрғақтағы аумақ, аумақтық және iшкi сулар (теңiз), олардың үстiндегi әуе кеңiстiгi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының теңiздiк тiкелей экономикалық аймағында және Қазақстан Республикасының құрлықтық шельфiнде орналасқан жасанды аралдарды, қондырғыларды, ғимараттарды және Қазақстан Республикасы кеден iсi саласындағы ерекше құқыққа ие өзге объектiлердi құрайды.
2. Қазақстан Республикасының аумағында құрылған арнайы экономикалық аймақтың аумағы Қазақстан Республикасы кеден аумағының бөлiгi болып табылады.
3. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына еркiн кеден аймағы кеден режимiмен орналастырылатын тауарлар кедендiк төлемдер мен салықтар алу мақсатында Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары орналасқан ретiнде қаралады.
4. Қазақстан Республикасы кеден аумағының шектерi кедендiк шекара болып табылады. Кедендiк шекара - Қазақстан Республикасының кеден аумағын шектерiн айқындайтын сызық пен осы сызық бойынша өтетiн тiктеме үстi.
5. Кедендiк шекара Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасымен сәйкес және кеден инфрақұрылымы бола алады.
7-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негiзгi ұғымдар

1. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе:
1) выпуск товаров и транспортных средств - действия таможенных органов по разрешению лицам пользоваться и (или) распоряжаться товарами и транспортными средствами в соответствии с условиями определенного таможенного режима;
2) грузовые операции - транспортировка, погрузка, выгрузка, перегрузка, исправление повреждений упаковки, упаковка, переупаковка, и принятие для перевозки товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, взятие проб и образцов таких товаров, вскрытие помещений и других мест, где могут находиться указанные товары;
3) действие непреодолимой силы - чрезвычайное и непредотвратимое при данных условиях событие, препятствующее выполнению или совершению определенных действий, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан;
4) декларант - лицо, перемещающее товары и транспортные средства, либо таможенный брокер, декларирующий, представляющий и предъявляющий такие товары от своего имени;
5) декларирование - заявление сведений о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан и (или) находящихся под таможенным контролем;
6) иностранное лицо - лицо, не указанное в подпункте 8) настоящей статьи;
7) иностранный товар - товар, не указанный в подпункте 9) настоящей статьи;
8) казахстанское лицо - гражданин Республики Казахстан; юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также его филиалы и представительства, имеющие местонахождение в Республике Казахстан;
9) казахстанский товар - товар, полностью произведенный в Республике Казахстан; переработанный в соответствии с критериями достаточной переработки; выпущенный для свободного обращения на территории Республики Казахстан; обращенный в собственность государства в соответствии с настоящим Кодексом;
10) коммерческие документы - счета-фактуры, спецификации, отгрузочные и упаковочные листы, а также другие документы, подтверждающие стоимость товаров и используемые в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
11) лицо - физическое или юридическое лицо;
12) лицо, перемещающее товары - лицо, совершающее внешнеэкономическую сделку от собственного имени, либо по поручению другого лица; лицо, имеющее право пользования и владения на территории Республики Казахстан товарами, находящимися под таможенным контролем, если перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан осуществляется без совершения внешнеэкономической сделки казахстанским лицом; лицо, выступающее в качестве, достаточном в соответствии с настоящим Кодексом для совершения юридически значимых действий с товарами, находящимися под таможенным контролем, от собственного имени;

1. Осы Кодексте пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзу - тұлғаларға белгiлi бiр кедендiк режимнiң шарттарына сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын пайдалану және (немесе) билiк ету құқығын беру;
2) жүк операциялары - кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, орамдарының зақымдануын жөндеу, орамдау, қайта орамдау және тасымалдау үшiн қабылдау, мұндай тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу, көрсетiлген тауарлар болуы мүмкiн үй-жайлар мен басқа да орындарды ашу;
3) бой бермейтiн күш әрекетi - Қазақстан Республикасының кеден заңнамасымен көзделген белгiлi әрекеттердi орындауға немесе жасауға кедергi келтiретiн осы жағдайлар кезiндегi төтенше және болдырмау мүмкiн емес оқиға;
4) декларант - тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi тұлға не осындай тауарларды өз атынан декларациялайтын, бiлдiретiн және ұсынатын кедендiк делдал;
5) декларациялау - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн және (немесе) кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдары туралы мәлiметтердi мәлiмдеу;
6) шетелдiк тұлға - осы баптың 8) тармақшасында көрсетiлмеген тұлға;
7) шетелдiк тауар - осы баптың 9) тармақшасында көрсетiлмеген тауар;
8) қазақстандық тұлға - Қазақстан Республикасының азаматы; Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған заңды тұлға, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасында орналасқан жерi бар филиалдары мен өкiлдiктерi;
9) қазақстандық тауар - толықтай Қазақстан Республикасында өндiрiлген; жеткiлiктi қайта өңдеу мөлшерiне сәйкес қайта өңделген; Қазақстан Республикасының аумағында еркiн айналым үшiн босатылған; осы Кодекске сәйкес мемлекеттiң меншiгiне қаратылған тауар;
10) коммерциялық құжаттар - шот-фактуралар, ерекшелiктер, тиеу және орамдау парақтары, сондай-ақ тауарлардың құнын растайтын және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес пайдаланылатын басқа да құжаттар;
11) тұлға - жеке немесе заңды тұлға;
12) тауарларды өткiзушi тұлға: өз атынан не басқа тұлғаның тапсырмасы бойынша сыртқы экономикалық мәмiле жасаушы тұлға; егер, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу қазақстандық тұлғаның сыртқы экономикалық мәмiлелер жасауынсыз жүзеге асырылатын болса Қазақстан Республикасының аумағында кедендiк бақылаудағы тауарларды пайдалануға және иелiк етуге құқығы бар тұлға; осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес кедендiк бақылаудағы тауарлармен өз атынан заң жүзiнде мәнi бар iс-әрекет жасау үшiн жеткiлiктi ретiнде кiрiсетiн өзге де тұлға;

13) меры нетарифного регулирования - запреты и ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан товаров и транспортных средств, квотирование, лицензирование, обязательное подтверждение соответствия стандартам и требованиям по безопасности товаров (в том числе технические, фармакологические, санитарные, ветеринарные, фитосанитарные, экологические стандарты) и иные требования, устанавливаемые законодательными актами Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан;
14) меры тарифного регулирования - установленные Правительством Республики Казахстан меры, обеспечивающие государственное регулирование внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, с использованием Таможенного тарифа при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
15) налоги - налог на добавленную стоимость и акциз, взимание которых возложено на таможенные органы Республики Казахстан в связи с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
16) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов - меры, применяемые таможенными органами Республики Казахстан в целях исполнения обязательств, предусмотренных настоящим Кодексом;
17) перемещение товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан - совершение действий по ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозу с таможенной территории Республики Казахстан товаров и транспортных средств любым способом, включая пересылку в международных почтовых отправлениях, использование трубопроводного транспорта и линий электропередачи;
18) получатель товаров - лицо, указанное в товаросопроводительных документах, которому перевозчик обязан доставить товары, находящиеся под таможенным контролем;
19) пункт пропуска - территория в пределах автомобильного, железнодорожного вокзала, станции, аэропорта, аэродрома, морского, речного порта, либо иного оборудованного места, определенная Правительством Республики Казахстан или международными договорами, для осуществления пропуска лиц, товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
20) специализированные учреждения - государственные учреждения, создаваемые Правительством Республики Казахстан для решения задач в сфере таможенного дела;
21) таможенная декларация - документ, подтверждающий в письменном и (или) электронном виде заявленные декларантом сведения о товарах и транспортных средствах;
22) таможенный контроль - совокупность мер, осуществляемых таможенными органами Республики Казахстан по соблюдению таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы Республики Казахстан;

13) тарифтiк емес реттеу шаралары - квоталауды, лицензиялауды, тауарлардың қауiпсiздiгi бойынша стандарттар мен талаптарға (оның iшiнде техникалық, фармакологиялық, санитарлық, малдәрiгерлiк, фитосанитарлық, экологиялық стандарттар мен өзге де талаптар) сәйкестiгiн мiндеттi растауды Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салулар мен шектеулер;
14) тарифтiк реттеу шаралары - тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде Кедендiк тарифтi пайдалану арқылы сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтердi мемлекеттiк реттеудi қамтамасыз ететiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген шаралар;
15) салықтар - қосылған құнға салынатын салық пен тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткізуге байланысты алу Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген акциз;
16) кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету - осы Кодексте көзделген мiндеттемелердi орындау мақсатында Қазақстан Республикасының кеден органдары қабылдайтын шаралар;
17) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу - тауарлар мен көлiк құралдарын халықаралық почта жөнелтiлiмдерiнде салуды, құбыр желiсi көлiгi мен электр беру желiлерiн пайдалануды қоса алғанда кез келген тәсiлмен Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелу немесе Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкету жөнiндегi iс-әрекеттердi жасау;
18) тауарларды алушы - кеден бақылауындағы тауарларды жеткiзушi мiндеттi тауар iлеспе құжаттарында көрсетiлген тұлға;
19) өткiзу пунктi - адамдарды, тауарларды және көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудi жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi немесе халықаралық шартпен белгiленген автомобиль, темiржол вокзалының, станциялардың, әуежайдың, аэродромның, теңiз, өзен айлағының не өзге де жабдықталған орынның шегiндегi аумақ;
20) мамандандырылған мекемелер - кеден iсi саласындағы мiндеттердi шешу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi құратын мемлекеттiк мекемелер;
21) кеден декларациясы - декларант мәлiмдеген тауарлар мен көлiк құралдары туралы мәлiметтердi жазбаша және (немесе) электронды түрде растайтын құжат;
22) кедендiк бақылау - Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асыратын, орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кедендiк және өзге де заңдарын сақтау жөнiндегi шаралардың жиынтығы;

23) таможенное оформление - совокупность действий и процедур, совершаемых лицами и таможенными органами в связи с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан;
24) таможенные операции - отдельные действия, совершаемые в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан как таможенными органами Республики Казахстан, так и лицами в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем;
25) таможенный орган отправления - таможенный орган Республики Казахстан, в котором начинается перевозка товаров и транспортных средств под таможенным контролем;
26) таможенный орган назначения - таможенный орган Республики Казахстан, в котором завершается перевозка товаров и транспортных средств под таможенным контролем;
27) таможенные процедуры - совокупность действий, совершаемых таможенными органами Республики Казахстан и лицами в сфере таможенного дела, в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем;
28) таможенный режим - совокупность установленных настоящим Кодексом норм, определяющих статус товаров и транспортных средств в сфере таможенного дела при их перемещении через таможенную границу Республики Казахстан в зависимости от целей перемещения, использования на таможенной территории Республики Казахстан либо за ее пределами;
29) таможенное сопровождение - сопровождение товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, должностными лицами таможенных органов Республики Казахстан;
30) таможенный терминал - специально обустроенное, технически оснащенное и оборудованное место в зоне деятельности таможенного органа Республики Казахстан, предназначенное для совершения таможенных процедур с товарами и транспортными средствами, перемещаемыми через таможенную границу Республики Казахстан;
31) товар - имущество, перемещаемое через таможенную границу Республики Казахстан, в том числе носители информации, валютные ценности, электрическая, тепловая и иные виды энергии, а также транспортные средства, за исключением транспортных средств, указанных в подпункте 35) настоящей статьи;
32) товары, находящиеся под таможенным контролем - товары, в отношении которых таможенными органами осуществляются меры по соблюдению таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы, в соответствии с положениями настоящего Кодекса;
33) транспортные документы - международная автомобильная накладная, товаро-транспортная накладная, железнодорожная накладная, багажная ведомость, багажная квитанция, авианакладная, коносамент, а также документы, используемые при перемещении товаров трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, и иные документы, сопровождающие товары и транспортные средства при перевозках, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан о транспорте и международными договорами;

23) кедендiк ресiмдеу - тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлуiне байланысты адамдар мен кеден органдары жасайтын iс-әрекеттер мен рәсiмдердiң жиынтығы;
24) кедендiк операциялар - кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты Қазақстан Республикасының кеден органдары да, тұлғалар да Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес жасайтын жекелеген iс-әрекеттер;
25) жөнелтушi кеден органы - тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылаумен тасымалдау басталатын Қазақстан Республикасының кеден органы;
26) нысаналы кеден органы - тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылаумен тасымалдау аяқталатын Қазақстан Республикасының кеден органы;
27) кедендiк рәсiмдер - Қазақстан Республикасының кеден органдары және тұлғалар кеден iсi саласында кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты жасайтын iс-әрекеттердiң жиынтығы;
28) кедендiк режим - Қазақстан Республикасының кеден аумағында не одан тысқары жерлерде тасымалдау, пайдалану мақсаттарына қарай оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы арқылы тасымалдау кезiндегi тауарлар мен көлiк құралдарының кеден iсi саласындағы мәртебесiн айқындайтын осы Кодекспен белгiленген нормалардың жиынтығы;
29) кедендiк алып жүру - Қазақстан Республикасының кеден органдары лауазымды адамдарының кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын алып жүруі;
30) кеден терминалы - Қазақстан Республикасы кеден органының қызмет аймағындағы Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлармен және көлiк құралдарымен кедендiк рәсiмдер жасау үшiн арналған арнайы жайластырылған, техникалық жарақтандырылған және жабдықталған орын;
31) тауар - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн мүлiк, оның iшiнде ақпараттарды таратушылар, валюталық құндылықтар, энергияның электрлiк, жылулық және өзге де түрлерi, сондай-ақ осы баптың 35) тармақшасында көрсетiлген көлiк құралдарын қоспағанда көлiк құралдары;
32) кедендiк бақылаудағы тауарлар - оларға қатысты кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден және өзгеде заңнамасын сақтау, оны сақтау кеден органдарына осы Кодекстiң ережелерiне сәйкес жүктелген жөнiндегi шаралар жүзеге асырылатын тауарлар;
33) көлiктiк құжаттар - халықаралық автомобиль жүк құжаттамасы, тауарлық-көлiктiк жүк құжаттамасы, темiржол жүк құжаттамасы, жүктiк ведомость, жүктiк түбiртек, әуе жүк құжаттамасы, коносамент, сондай-ақ тұрба өткiзу көлiгiмен тауарларды өткiзу кезiнде және электр беру желiлерi бойынша пайдаланылатын құжаттар және көлiк және халықаралық тасымалдар туралы Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен көзделген тасымалдар кезiндегi тауарлар мен көлiк құралдарын сүйемелдейтiн өзге де құжаттар;

34) товаросопроводительные документы - коммерческие и транспортные документы на товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан;
35) транспортное средство - любое водное, воздушное судно, автотранспортное средство (включая прицепы, полуприцепы и комбинированные транспортные средства), единица железнодорожного подвижного состава (в том числе контейнеры), включая их обычные запасные части, принадлежности и оборудование, горюче-смазочные материалы и топливо, содержащиеся в их обычных баках, если они перевозятся вместе с транспортными средствами и используются для осуществления международных перевозок;
36) уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела - государственный орган, осуществляющий общее руководство таможенным делом в Республике Казахстан;
37) уполномоченный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и обладающий полномочиями в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
38) условный выпуск - выпуск товаров и транспортных средств с ограничениями и условиями по пользованию и распоряжению ими;
39) участник внешнеэкономической деятельности - лицо, осуществляющее внешнеэкономическую деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
40) центральный таможенный орган - государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан и осуществляющий непосредственное руководство таможенным делом в Республике Казахстан;
41) электронный документ - информация, представленная в электронно-цифровой форме и с реквизитами подписывающего лица;
42) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
43) средства электронной цифровой подписи - совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности электронной цифровой подписи.
2. Другие специальные понятия применяются в том значении, в каком они определены в соответствующих статьях настоящего Кодекса.
3. Понятия гражданского и других отраслей законодательства Республики Казахстан, используемые в настоящем Кодексе, применяются в том значении, в каком они используются в этих отраслях законодательства Республики Казахстан, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом.
Глава 2. Основные принципы перемещения товаров и транспортных
средств через Таможенную границу Республики Казахстан
Статья 8. Право на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из
Республики Казахстан товаров и транспортных средств

34) тауарларға iлеспе құжаттар - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына арналған коммерциялық және көлiктiк құжаттар;
35) көлiк құралдары - егер олар көлiк құралдарымен бiрге тасымалданатын және халықаралық тасымалдауларды жүзеге асыру үшiн қолданылатын болса олардың қарапайым қосалқы бөлiктерiн, құрал-саймандарын және жабдықтарын, олардың әдеттегi бактарында ұсталатын жанар-жағармай материалдары мен отынын қоса алғанда кез келген су, әуе кемесi; автокөлiктiк құралдары (тiркемелердi, жартылай тiркемелердi және құрама көлiк құралдарын қоса алғанда), темiржол жылжымалы құрамының бiрлiгi, оның iшiнде контейнерлер;
36) кеден iсi мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган - Қазақстан Республикасында кеден iсiне жалпы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
37) уәкiлеттi орган - Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өкiлеттiктерге ие мемлекеттiк орган;
38) шартты босату - тауарлар мен көлiк құралдарын шектеумен және оларды пайдалану және билiк ету бойынша шарттармен босату;
39) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес сыртқы экономикалық қызметті жүзеге асырушы тұлға;
40) орталық кеден органы - Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн және Қазақстан Республикасының кеден iсiне тiкелей басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
41) электронды құжат - электронды-сандық нысанда және қол қоюшы адамның деректемелерiмен ұсынылған ақпарат;
42) электронды санды қол қою - электронды санды қол қою құралдарымен құрылған және электронды құжаттың дұрыстығын, оның тиесiлiлiгiн және мазмұнының өзгермегендiгiн растайтын электронды сандық рәмiздердiң жиынтығы;
43) электронды санды қол қою құралдары - электронды санды қол қоюлардың түпнұсқалығын құру және тексеру үшiн пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы.
2. Қазақстан Республикасы кеден заңдарының басқа арнайы ұғымдары олар осы Кодекстiң тиiстi баптарында қалай айқындалса, сондай мағынада қолданылады.
3. Осы Кодексте қолданылатын Қазақстан Республикасы заңдарының азаматтық және басқа да салалары ұғымы, егер осы Кодексте өзгедей көзделмесе олар Қазақстан Республикасы заңдарының бұл салаларында қалай пайдаланылса сол мағынада қолданылады.
2-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕНДIК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКIЗУДІҢ
НЕГIЗГI ҚАҒИДАТТАРЫ
8-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасына
әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге арналған құқық

1. Все лица на равных основаниях имеют право на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан товаров и транспортных средств, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и международными договорами Республики Казахстан.
2. Законодательными актами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан могут быть установлены запреты и ограничения на ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан товаров и транспортных средств, меры тарифного и нетарифного регулирования в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
Статья 9. Порядок перемещения товаров и транспортных средств
через таможенную границу Республики Казахстан
1. При ввозе товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан условием перемещения товаров и транспортных средств является фактическое пересечение таможенной границы и совершение действий, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. При вывозе товаров и транспортных средств с таможенной территории Республики Казахстан условием перемещения является подача таможенной декларации или иное действие, направленное на вывоз товаров и транспортных средств. К иным действиям относятся:
1) вход (въезд) физического лица, выезжающего за пределы Республики Казахстан, в зону таможенного контроля;
2) подача лицом, перемещающим товары и транспортные средства, уведомления о вывозе товаров и транспортных средств с таможенной территории Республики Казахстан;
3) въезд автотранспортного средства в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан с целью выезда с таможенной территории Республики Казахстан;
4) сдача товаров лицам, осуществляющим предпринимательскую деятельность в сфере транспорта, либо международных почтовых отправлений организациям почтовой связи для отправки за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан валютных ценностей осуществляется в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан и настоящим Кодексом.
Статья 10. Таможенное оформление
Товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в порядке и на условиях, предусмотренных таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 11. Выбор и изменение таможенного режима
1. По выбору лица товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, помещаются под определенный таможенный режим в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.

1. Осы Кодексте және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген жағдайларды қоспағанда барлық тұлғалардың тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тең негiздерде құқығы бар.
2. Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен, Қазақстан Республикасы Президентiнiң және Үкiметiнiң актiлерiмен тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тиымдар мен шектеулер, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты тарифтiк және тарифтiк емес реттеу шаралары белгiленуi мүмкiн.
9-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң тәртiбi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына әкелу кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарының өту шарты кедендiк шекарадан iс жүзiнде өтуi және Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгiленген iс-әрекеттердi жасауы болып табылады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан әкету кезiнде өту шарты кедендiк декларациялар беру немесе тауарлар мен көлiк құралдарын әкетуге бағытталған өзге де iс-әрекеттер болып табылады. Өзге де iс-әрекеттерге:
1) Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге жол жүретiн жеке тұлғаның кедендiк бақылау аймағына кiруi (енуi);
2) тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi тұлғаның тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкету туралы құлақтандыру беруi;
3) автокөлiк құралының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан шығу мақсатында Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiне келуi;
4) тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге жөнелту үшiн көлік саласында кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асырушы тұлғаларға не халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн почта байланысы ұйымдарына тапсыру жатады.
3. Валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу Қазақстан Республикасының валюталық заңдарына және осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
10-бап. Кедендiк ресiмдеу
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен көзделген тәртiппен және шарттарда кедендiк ресiмдеуге жатады.
11-бап. Кедендік режимдi таңдау және өзгерту
1. Тұлғалардың таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдары осы Кодексте көзделген тәртiпте және шарттармен белгiлi бiр кедендiк режимге орналастырылады.

2. Таможенный режим товаров и транспортных средств может быть изменен на другой таможенный режим в зависимости от предназначения и цели использования, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств, в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 12. Соблюдение мер тарифного и нетарифного регулирования
при перемещении товаров и транспортных средств через
таможенную границу Республики Казахстан
1. При перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан декларант обязан представить таможенным органам Республики Казахстан документы и сведения, подтверждающие соблюдение мер тарифного и нетарифного регулирования внешнеэкономической деятельности.
2. Товары, запрещенные к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежат вывозу за пределы таможенной территории Республики Казахстан в течение одних суток с даты перемещения таких товаров, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан или международным договором Республики Казахстан.
При неосуществлении вывоза товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан, в течение срока, установленного настоящей статьей, такие товары помещаются на склады временного хранения, учрежденные таможенными органами Республики Казахстан. Предельный срок хранения на складах временного хранения, запрещенных к ввозу товаров составляет трое суток. По истечении установленного срока хранения такие товары обращаются в собственность государства в порядке и на условиях, установленных настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан.
3. Товары, ограниченные к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан, допускаются к ввозу, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, - выпускаются таможенными органами Республики Казахстан при условии соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Товары, запрещенные к вывозу, не могут быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
5. Товары, ограниченные к вывозу за пределы таможенной территории Республики Казахстан, допускаются таможенными органами к вывозу Республики Казахстан при условии соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
Статья 13. Пользование и распоряжение товарами и транспортными
средствами
1. Никто не вправе пользоваться и распоряжаться товарами и транспортными средствами до их выпуска иначе, как в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Кодексом.

2. Тауарлар мен көлiк құралдарының кедендiк режимi осы Кодексте көзделген тәртiппен және шарттарда Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарының мақсаты мен пайдалану мақсатына қарай басқа кедендiк режимге өзгертiлуi мүмкiн.
12-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кедендiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде тарифтiк және
тарифтiк емес реттеу шараларын сақтау
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде декларант Қазақстан Республикасының кеден органдарына сыртқы экономикалық қызметтi тарифтiк және тарифтiк емес реттеу шараларының сақталғандығын растайтын қуаттар мен мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелуге тиым салынған тауарлар, егер Қазақстан Республикасының заңнамасымен немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шартымен өзгедей көзделмесе осындай тауарларды өткiзу күнiнен бастап бiр тәулiк iшiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетуге жатады.
Осы баппен белгiленген мерзiм iшiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелуге тиым салынған тауарларды әкетудi жүзеге асырмау кезiнде - мұндай тауарлар Қазақстан Республикасының кеден органдары құрған уақытша сақтау қоймаларына орналастырылады. Әкетуге тиым салынған уақытша сақтау қоймаларындағы сақтаудың шектi мерзiмi үш тәулiктi құрайды. Сақтаудың белгiленген мерзiмiнiң аяқталуы бойынша мұндай тауарлар осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiппен және шарттарда мемлекет меншiгiне айналдырылады.
3. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелу шектелген тауарларға осы Кодексте көзделген жағдайларда әкелуге рұқсат етiледi - Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптардың сақталуы шартымен Қазақстан Республикасының кеден органдары босатады.
4. Әкетуге тиым салынған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетiле алмайды.
5. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелу шектелген тауарларға Қазақстан Республикасының кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптардың сақталуы жағдайында әкетуге рұқсат етедi.
13-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын пайдалану және оларға билiк ету
1. Ешкiмнiң де тауарлар мен көлiк құралдарын осы Кодексте көзделген тәртiптен және шарттардан басқадай пайдалануға және билiк етуге құқығы жоқ.

2. После выпуска товаров и транспортных средств пользование и распоряжение ими осуществляется в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
Статья 14. Условный выпуск
Товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, в отношении которых льготы по уплате таможенных платежей и налогов предоставлены при условии соблюдения ограничений, либо установлены иные условия и требования, определенные настоящим Кодексом, подлежат условному выпуску.
При условном выпуске товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем.
Статья 15. Таможенный контроль
Товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному контролю.
Таможенный контроль осуществляется таможенными органами Республики Казахстан в порядке и формах, установленных настоящим Кодексом.
Раздел 2. Таможенные органы Республики Казахстан
Глава 3. Структура и деятельность Таможенных органов
Республики Казахстан
Статья 16. Таможенные органы Республики Казахстан
1. Таможенные органы Республики Казахстан (далее - таможенные органы) - государственные органы, в пределах своей компетенции участвующие в реализации таможенной политики и непосредственно осуществляющие таможенное дело в Республике Казахстан, а также выполняющие иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
2. Общее руководство таможенными органами осуществляет уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела. Непосредственное руководство таможенными органами осуществляет центральный таможенный орган.
Статья 17. Система таможенных органов
1. В систему таможенных органов Республики Казахстан входят:
1) центральный таможенный орган;
2) таможенные управления по областям, городам Астана и Алматы (далее - таможенные управления);
3) таможни;
4) таможенные посты;
5) контрольно-пропускные пункты на таможенной границе Республики Казахстан.
2. Для решения задач в сфере таможенного дела уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела вправе вносить предложения в Правительство Республики Казахстан о создании таможенных лабораторий, кинологических, учебных, вычислительных центров и других специализированных учреждений.
3. Центральный таможенный орган является юридическим лицом и действует в пределах своих полномочий. Положение о центральном таможенном органе утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Таможенные управления и таможни являются юридическими лицами и действуют на основании положений, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.

2. Тауарлар мен көлiк құралдары босатылғаннан кейiн оларды пайдалану және билiк ету мәлiмделген кедендiк режимнiң шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
14-бап. Шартты босату
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн, оларға қатысты кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу жөнiнде жеңiлдiктер берiлген не осы Кодекспен белгiленген өзге де шарттар мен талаптар орындалмаған тауарлар мен көлiк құралдары белгiленген шектеулер сақталуы және оған байланысты осындай жеңiлдiктер берiлген не осындай босату жүзеге асырылған сол мақсаттарда пайдалану арқылы шартты босатуға жатады.
Шартты босатуда тауарлар мен көлiк құралдары кеден бақылауында болады.
15-бап. Кедендiк бақылау
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн
тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк бақылауға жатады.
Кедендiк бақылауды осы Кодексте белгiленген тәртiппен және нысандарда
Қазақстан Республикасының кеден органдары жүзеге асырады.
2 БӨЛIМ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕН ОРГАНДАРЫ
3-ТАРАУ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ
ҚҰРЫЛЫМЫ МЕН ҚЫЗМЕТI
16-бап. Қазақстан Республикасының кеден органдары
1. Қазақстан Республикасының кеден органдары (бұдан әрi - кеден
органдары) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының кеден саясатын
iске асыруға қатысатын және кеден iсiн тiкелей жүзеге асыратын, сондай-ақ
Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен көзделген өзге де
өкiлеттiктердi орындайтын мемлекеттiк органдар.
2. Кеден органдарына жалпы басшылықты кеден iсi мәселелерi жөнiндегi
уәкiлеттi мемлекеттiк орган жүзеге асырады. Кеден органдарына тiкелей
басшылықты орталық кеден органы жүзеге асырады.
17-бап. Кеден органдарының жүйесi
1. Қазақстан Республикасының кеден органдарының жүйесiне:
1) орталық кеден органы;
2) облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша кеден басқармалары
(бұдан әрi - кеден басқармалары);
3) кедендер;
4) кеден бекеттерi;
5) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы бақылау-өткiзу
пункттерi кiредi.
2. Кеден iсi саласындағы мiндеттердi шешу үшiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының Yкiметiне кеден зертханаларын, кинологиялық, оқу, есептеу орталықтарын және басқа да мамандандырылған мекемелердi құру туралы ұсыныс енгiзуге құқылы.
3. Орталық кеден органы заңды тұлға болып табылады және өз өкiлеттiгiнiң шектерiнде iс-әрекет жасайды. Орталық кеден органы туралы ереженi Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
4. Кеден басқармалары және кедендер заңды тұлғалар болып табылады және Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтетiн ережелердiң негiзiнде iс-әрекет жасайды.

5. Таможенные посты и контрольно-пропускные пункты не являются юридическими лицами и действуют на основании положений, утверждаемых уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела по представлению центрального таможенного органа.
6. Создание, реорганизация и ликвидация таможенных управлений и таможен осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
7. Создание, реорганизация и ликвидация таможенных постов и контрольно-пропускных пунктов осуществляется по решению уполномоченного государственного органа по вопросам таможенного дела по представлению центрального таможенного органа.
8. Лимит штатной численности таможенных органов утверждается Правительством Республики Казахстан. Структура и штатная численность таможенных органов утверждается уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан.
9. Таможенные органы подчиняются непосредственно по вертикали вышестоящему таможенному органу.
10. Таможенные органы и находящиеся в их распоряжении водные суда имеют опознавательный флаг и опознавательный знак таможенных органов. На автотранспортные средства и воздушные суда, находящиеся в распоряжении таможенных органов, размещается опознавательный знак таможенных органов. Описание и порядок применения опознавательного флага и опознавательного знака таможенных органов утверждаются уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 18. Принципы деятельности таможенных органов
Деятельность таможенных органов строится на принципах:
1) законности;
2) обеспечения прав на защиту и равенства перед законом, уважения и соблюдения прав участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
3) гласности;
4) взаимодействия с другими государственными органами.
Статья 19. Задачи таможенных органов
Задачами таможенных органов являются:
1) участие в разработке и реализации таможенной политики Республики Казахстан;
2) обеспечение в пределах своей компетенции экономической безопасности и экономического суверенитета Республики Казахстан;
3) обеспечение соблюдения таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы;
4) обеспечение соблюдения мер тарифного и нетарифного регулирования, установленных законодательством Республики Казахстан в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
5) борьба с контрабандой и правонарушениями в сфере таможенного дела при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, пресечение незаконного оборота через таможенную границу Республики Казахстан наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров, оружия, культурных и исторических ценностей, археологического достояния Республики Казахстан и зарубежных стран, радиоактивных веществ, видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов, товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, других товаров, а также оказание содействия в борьбе с международным терроризмом и пресечение незаконного вмешательства в деятельность международной гражданской авиации в аэропортах Республики Казахстан;

5. Кеден бекетi мен бақылау-өткiзу пункттерi заңды тұлғалар болып табылмайды және орталық кеден органының ұсынымы бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтетiн ережелер негiзiнде iс-әрекет жасайды.
6. Кеден басқармалары мен кедендердi құру, қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
7. Кеден бекеттерi мен бақылау-өткiзу пункттерiн құру, қайта ұйымдастыру және тарату орталық кеден органының ұсынысы бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi бойынша жүзеге асырылады.
8. Кеден органдарының штат санының лимитiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Кеден органдарының құрылымы мен штат санының лимитi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен штат саны лимиттерiнiң шегiнде кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның ұсынуы бойынша бекiтiледi.
9. Кеден органдары тiктеме бойынша тiкелей жоғары тұрған кеден
органына бағынады.
10. Кеден органдары мен олардың қарауындағы теңiз және өзен
кемелерiнде кеден органдарының таным жалауы мен таным белгiлерi болады.
Кеден органдарының қаруындағы көлiк құралдары мен әуе кемелерiне кеден
органдарының таным белгiлерi қойылады. Кеден органдарының таным жалауы мен
таным белгiсiнiң сипаттамасы мен қолданылуының тәртiбiн кеден iсi
мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтедi.
18-бап. Кеден органдары қызметiнiң қағидаттары
Кеден органдарының қызметi:
1) заңдылық;
2) заң алдындағы қорғалу мен теңдiк құқықтарын қамтамасыз ету, сыртқы
экономикалық қызметке және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге
қатысушылардың құқықтарын құрметтеу және сақтау;
3) жариялылық;
4) басқа да мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимыл қағидаттарында
құрылады.
19-бап. Кеден органдарының мiндеттерi
Кеден органдарының мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасының кеден саясатын әзiрлеуге және жүзеге
асыруға қатысу;
2) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының экономикалық қауiпсiздiгi мен экономикалық егемендiгiн қамтамасыз ету;
3) орындалуын бақылауды кеден органдары жүзеге асыруға мiндеттi Қазақстан Республикасының кедендiк және өзге де заңдарының сақталуын қамтамасыз ету;
4) тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тарифтiк және тарифтiк емес реттеу шараларының сақталуын қамтамасыз ету;
5) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде контрабанда мен кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрес есiрткi құралдарының, психотроптық заттардың және олардың прекурсорларының, қару-жарақтың, мәдени және тарихи құндылықтардың, Қазақстан Республикасының және шетелдердiң археологиялық игiлiктерiнiң, радиоактивтi заттардың, жануарлар мен өсiмдiктердiң құрып кету қаупi төнген түрлерiнiң, олардың бөлiктерi мен дериваттарының, санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың, басқа да тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы заңсыз айналымының жолын кесу, сондай-ақ халықаралық терроризмге қарсы күресте және Қазақстан Республикасының әуе жайларында халықаралық азаматтық авиацияның қызметiне заңсыз араласудың жолын кесуде жәрдем көрсету;

6) осуществление и совершенствование таможенного оформления и таможенного контроля, а также создание условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную границу Республики Казахстан;
7) осуществление валютного контроля в пределах своей компетенции;
8) обеспечение выполнения международных обязательств Республики Казахстан и участие в разработке международных договоров Республики Казахстан в сфере таможенного дела; осуществление сотрудничества с таможенными и иными компетентными органами иностранных государств, международными организациями по вопросам таможенного дела;
9) участие в реализации единой бюджетной политики, развитии материально-технической и социальной базы таможенных органов;
10) выполнение иных задач, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 20. Места нахождения таможенных органов
1. Места нахождения таможенных органов определяются уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела по представлению центрального таможенного органа, исходя из объема пассажиро- и товаропотоков, интенсивности развития внешнеэкономических связей отдельных регионов, потребности участников внешнеэкономической и иной деятельности.
2. Таможенные органы располагаются в помещениях, принадлежащих непосредственно таможенным органам, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
3. Таможенные органы в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, могут располагаться на территории и (или) в помещениях, принадлежащих лицам, осуществляющим деятельность в качестве таможенного брокера, таможенного перевозчика, владельцам складов временного хранения, таможенных и (или) свободных складов, а также на территории и (или) в помещениях таможенных терминалов, аэропортов, портов, железнодорожных и автомобильных станций, вокзалов, и участников внешнеэкономической деятельности, осуществляющих экспортно-импортные поставки товаров.
В таких случаях необходимые территории и (или) помещения таможенным органам предоставляются на договорной основе в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
4. Земельные участки для таможенных органов предоставляются в пользование в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 21. Места проведения таможенных процедур
Таможенные процедуры с товарами и транспортными средствами осуществляются в зонах таможенного контроля, за исключением случаев, установленных настоящим Кодексом.
Статья 22. Время работы таможенных органов
1. Время работы таможенных органов определяется центральным таможенным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан, с учетом условий, предусмотренных пунктами 2 и 3 настоящей статьи.

6) кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүзеге асыру және жетiлдiру, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал ететiн жағдайлар жасау;
7) өз құзыретiнiң шегiнде валюталық бақылауды жүзеге асыру;
8) Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының кеден iсi саласындағы халықаралық шарттарын әзiрлеуге қатысу, шет мемлекеттердiң кеден және өзге де құзыреттi органдарымен, халықаралық ұйымдармен кеден iсi мәселелерi бойынша ынтымақтастықты жүзеге асыру;
9) бiрыңғай бюджет саясатын iске асыруға, кеден органдарының материалды-техникалық және әлеуметтiк базасын дамытуға қатысу;
10) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген өзге де мiндеттердi орындау болып табылады.
20-бап. Кеден органдарының орналасатын жерлерi
1. Кеден органдарының орналасатын жерлерiн жолаушылар және жүк ағымдарының көлемiне, жекелеген аймақтардың сыртқы экономикалық дамуының қарқынына, сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың мұқтаждарына сүйене отырып орталық кеден органының ұсынысы бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындайды.
2. Кеден органдары осы баптың 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда тiкелей кеден органына тиесiлi үй-жайларға иелiк етедi.
3. Кеден органдары осы Кодексте көзделген жағдайларда кедендiк делдал, кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асырушы тұлғаларға, уақытша сақтау қоймаларының иелерiне, кедендерге тиесiлi және (немесе) еркiн қоймалардың аумағында және (немесе) үй-жайларында, сондай-ақ кеден терминалдарының, әуежайлардың, айлақтардың, темiржол және автомобиль станцияларының, вокзалдарының және тауарларды экспорттық-импорттық жеткiзудi жүзеге асырушы сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың аумағында және (немесе) үй-жайларында орналаса алады.
Мұндай жағдайларда қажеттi аумақтар және (немесе) үй-жайлар кеден органдарына Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарымен көзделген тәртiппен шарттық негiзде ұсынылады.
4. Кеден органдарына арналған жер учаскелерi Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес пайдалануға берiледi.
21-бап. Кедендiк рәсiмдердi жүргiзетiн орындар
Тауарлармен және көлiк құралдарымен кедендiк рәсiмдер, осы Кодекспен белгiленген жағдайларды қоспағанда, кедендiк бақылау аймағында жүзеге асырылады.
22-бап. Кеден органдарының жұмыс уақыты
1. Кеден органдарының жұмыс уақытын осы баптың 2 және 3-тармақтарымен көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес орталық кеден органы белгiлейдi.

2. Время работы таможенных органов в портах, аэропортах, железнодорожных станциях и иных пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан должно быть согласовано со временем работы других контролирующих органов и служб в этих местах.
3. Время работы таможенных органов в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, по возможности, должно совпадать со временем работы таможенных органов иностранных государств, имеющих совместную таможенную границу с Республикой Казахстан.
4. При необходимости должностные лица таможенных органов могут привлекаться к выполнению служебных обязанностей сверхустановленного времени, а также в ночное время, выходные и праздничные дни, в таких случаях оплата труда осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан о труде.
Глава 4. Полномочия таможенных органов
Статья 23. Права таможенных органов
Таможенные органы вправе:
1) в пределах своих полномочий издавать нормативные правовые акты, предусмотренные настоящим Кодексом;
2) запрашивать и получать от государственных органов и органов иностранных государств, участников внешнеэкономической и иной деятельности необходимую информацию, документы, сведения, относящиеся к сфере таможенного дела;
3) осуществлять лицензирование и контроль за деятельностью лицензиатов по обеспечению ими лицензионных требований в пределах компетенции, установленной настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
4) в пределах своей компетенции осуществлять дознание в сфере таможенного дела, возбуждать и осуществлять производство по делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, налагать административные взыскания в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) обращаться с исками в суды в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
6) задерживать и доставлять в служебные помещения таможенного органа или правоохранительных органов Республики Казахстан, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, лиц, подозреваемых, совершивших или совершающих правонарушения в сфере таможенного дела;
7) производить документирование, видео- и аудиозапись, кино- и фотосъемку фактов и событий, связанных с осуществлением служебных полномочий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
8) направлять официальных представителей таможенных органов в иностранные государства на основе соответствующих международных договоренностей;
9) разрабатывать, создавать и эксплуатировать информационные системы, системы связи и системы передачи данных, технические средства таможенного контроля, а также средства защиты информации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2. Айлақтардағы, әуежайлардағы, темiржол станцияларындағы және өзге де Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу бекеттерiндегi кеден органдарының жұмыс уақыты, бұл жерлердегi басқа бақылаушы органдар мен қызметтердiң жұмыс уақытымен келiсiлуi тиiс.
3. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiндегi кеден органдарының жұмыс уақыты мүмкiндiгiне қарай Қазақстан Республикасымен бiрлескен кедендiк шекарасы бар шет мемлекеттер кеден органдарының жұмыс уақытымен сәйкес келуi тиiс.
4. Қажет болған кезде кеден органдарының лауазымды адамдары қызметтiк
мiндеттерiн орындауға белгiленген уақыттан тыс, сондай-ақ түнгi уақытта,
демалыс және мереке күндерi тартылуы мүмкiн, мұндай жағдайларда еңбекақыны
төлеу еңбек туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге
асырылады.
4-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ ӨКIЛЕТТIГІ
23-бап. Кеден органдарының құқықтары
1. Кеден органдары:
1) өз өкiлеттiгiнiң шегiнде осы Кодексте көзделген нормативтiк
құқықтық актiлердi басып шығаруға;
2) мемлекеттiк органдардан және шетелдiк мемлекеттiк органдардан, сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардан кеден iсi саласына қатысты қажеттi ақпаратты, құжаттарды, мәлiметтердi сұратуға және алуға;
3) осы Кодексте және лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген өз құзыретiнiң шегiнде лицензиялауды және лицензиаттардың лицензиялық талаптарды қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн бақылауды жүзеге асыруға;
4) өз құзыретiнiң шегiнде кеден iсi саласында анықтауды, кеден iсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша iс қозғауға және іс жүргiзудi жүзеге асыруға, Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес әкiмшiлiк жазалар қолдануға;
5) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес сотқа талап арызбен жүгінуге;
6) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес кеден iсi саласында құқық бұзушылықтар жасады деп күдiк бiлдiрген, жасаған немесе жасайтын адамдарды ұстауға және кеден органының немесе Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарының қызметтік үй-жайына жеткiзуге;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қызметтiк өкiлеттiктердi жүзеге асырумен байланысты фактiлер мен оқиғаларды құжаттандыруды, бейне және аудиожазба жасауды, киноға және фото суретке түсiрудi жүргiзуге;
8) кеден органдарының ресми өкiлдерiн тиiстi халықаралық уағдаластықтардың негiзiнде шет мемлекеттерге жiберуге;
9) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақпараттық жүйенi, байланыс жүйелерiмен деректердi беру жүйелерiн, кедендiк бақылаудың техникалық құралдарын, сондай-ақ ақпараттарды қорғау құралдарын әзiрлеуге, құруға және пайдалануға;

10) в соответствии с действующим законодательством приобретать товары, включая оружие, специальные технические и иные средства для выполнения функций, возложенных на таможенные органы;
11) осуществлять иные полномочия, предусмотренные настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 24. Обязанности таможенных органов
1. Таможенные органы обязаны:
1) соблюдать законные права участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела и защищать интересы государства;
2) рассматривать жалобы лиц на решения, действия (бездействие) нижестоящего таможенного органа и должностных лиц таможенного органа;
3) содействовать в пределах своих полномочий развитию внешней торговли и экономики Республики Казахстан, способствовать ускорению товарооборота через таможенную границу Республики Казахстан;
4) осуществлять таможенный контроль за перемещением через таможенную границу Республики Казахстан товаров и транспортных средств;
5) при осуществлении таможенного контроля создавать условия для недопущения простоя транспортных средств;
6) оказывать в пределах своих полномочий участникам внешнеэкономической и иной деятельности содействие в реализации их прав;
7) обеспечивать полноту взимания и своевременность перечисления в республиканский бюджет таможенных платежей и налогов;
8) взыскивать в принудительном порядке суммы таможенных платежей и налогов, не уплаченных в установленные сроки в государственный бюджет, а также пени по ним;
9) принимать решения о выдаче лицензий, решений, разрешений, квалификационных аттестатов на осуществление деятельности в сфере таможенного дела в установленные сроки;
10) осуществлять ведение таможенной статистики внешней торговли и специальной таможенной статистики Республики Казахстан;
11) осуществлять контроль за вывозом стратегических товаров;
12) обеспечивать сохранность товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства;
13) обеспечивать в пределах своей компетенции охрану таможеннойграницы Республики Казахстан и контроль за соблюдением режима зоны таможенного контроля;
14) обеспечивать безопасность деятельности таможенных органов, защиту должностных лиц таможенных органов и членов их семей от противоправных действий;
15) проводить работу по предупреждению, выявлению и пресечению правонарушений со стороны должностных лиц таможенных органов в пределах своей компетенции;
16) осуществлять сбор и анализ информации о совершении правонарушений в сфере таможенного дела;

10) қолданыстағы заңдарға сәйкес кеден органдарына жүктелген функцияларды орындау үшiн қару-жарақты, арнайы техникалық және өзге де құралдарды қоса алғанда тауарлар сатып алуға;
11) осы Кодексте және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен көзделген өзге де өкiлеттіктердi жүзеге асыруға құқылы.
24-бап. Кеден органдарының мiндеттерi
1. Кеден органдары:
1) сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардың кеден iсi саласындағы заңды құқықтарын сақтауға және мемлекеттiң мүдделерiн қорғауға;
2) тұлғалардың төмен тұрған кеден органының шешiмiне, кеден органы лауазымды адамдарының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдарын қарауға;
3) өз өкiлеттiгiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының сыртқы саудасы мен экономикасын дамытуға жәрдемдесуге, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге ықпал етуге;
4) тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өтуiне кедендiк бақылау жасауды жүзеге асыруға;
5) кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде көлiк құралдарының тұрып қалуына жол бермеу үшiн жағдай жасауға;
6) өз өкiлеттiгiнiң шегiнде сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға өздерiнiң құқықтарын іске асыруда жәрдем көрсетуге;
7) кедендiк төлемдер мен салықтардың республикалық бюджетке өндiрiп алынуының толықтығы және аударылуының уақыттылығын қамтамасыз етуге;
8) мемлекеттiк бюджетке белгiленген мерзiмдерде төленбеген кедендiк төлемдер мен салықтардың сомаларын, сондай-ақ олар бойынша өсiмақыларды мәжбүрлеу тәртiбiмен өндiрiп алуға;
9) белгiленген мерзiмдерде кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензиялар, шешiмдер, рұқсаттар, бiлiктiлiк аттестаттарын беру туралы шешiм қабылдауға;
10) Қазақстан Республикасының сыртқы саудасының кедендiк статистикасын және арнайы кедендiк статистикасын жүргiзудi жүзеге асыруға;
11) стратегиялық тауарлардың әкетiлуiн бақылауды жүзеге асыруға;
12) мемлекеттiң меншiгiне қаратылған тауарлар мен көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
13) өз құзыретiнiң шегiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасын күзетудi және кедендiк бақылау аймағы режимiнiң сақталуын бақылауды қамтамасыз етуге;
14) кеден органдары қызметiнiң қауiпсiздiгiн, кеден органдарының лауазымды адамдары мен олардың отбасы мүшелерiн құқыққа қарсы әрекеттерден қорғауды қамтамасыз етуге;
15) өз құзыретiнiң шегiнде кеден органдары лауазымды адамдарының тарапынан құқық бұзушылықтардың алдын алу, анықтау және жолын кесу жөнiндегi жұмысты жүргiзуге;
16) кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтардың жасалғандығы туралы ақпараттарды жинауды және талдауды жүзеге асыруға;

17) исполнять в пределах своей компетенции судебные акты, письменные поручения прокуроров, а также других лиц правоохранительных органов, оказывать им содействие в производстве отдельных процессуальных действий;
18) осуществлять во взаимодействии с органами национальной безопасности меры по обеспечению защиты Государственной границы Республики Казахстан;
19) оказывать содействие органам налоговой службы и другим государственным органам в выявлении, предупреждении и пресечении правонарушений в области налогового, валютного и иного законодательства Республики Казахстан;
20) соблюдать тайну сведений, предусмотренную настоящим Кодексом;
21) обеспечивать на постоянной основе своевременное информирование участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в том числе об изменениях и дополнениях в таможенном законодательстве Республики Казахстан в порядке, установленном настоящим Кодексом;
22) обеспечивать своевременное рассмотрение и предоставление ответов или совершение иных действий, вытекающих из поступающих запросов и предложений в сфере таможенного дела;
23) осуществлять на безвозмездной основе консультирование в сфере таможенного дела;
24) осуществлять таможенное администрирование в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
25) нести иные обязанности, предусмотренные настоящим Кодексом и иными законодательными актами Республики Казахстан.
2. При выявлении таможенными органами правонарушений, отнесенных в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан к компетенции других государственных органов, таможенные органы в сроки, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан, обязаны передать материалы соответствующим государственным органам.
Статья 25. Обязательность исполнения законных требований таможенных
органов
1. Законные требования таможенных органов и их должностных лиц обязательны для исполнения всеми лицами, в отношении которых предъявляются указанные требования в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Неисполнение законных требований таможенных органов и их должностных лиц, а также другие действия, препятствующие выполнению возложенных на должностных лиц таможенных органов обязанностей, влечет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 26. Тайна сведений, предоставляемых таможенным органам
1. Сведения, предоставляемые таможенным органам другими государственными органами, участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, используются исключительно в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.

17) өз құзыретiнiң шегiнде сот актiлерiн, прокурорлардың, сондай-ақ басқа да құқық қорғау органдарының жазбаша тапсырмаларын орындауға, оларға жекелеген iс жүргiзу әрекеттерiн жүргiзуде жәрдем көрсетуге;
18) ұлттық қауiпсiздiк органдарымен өзара iс-қимылда Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасын қорғауды қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға;
19) салық қызметi органдарына және басқа да мемлекеттiк органдарға Қазақстан Республикасының салықтық валюталық және өзге де заңдары саласындағы қылмыстарды анықтауда, олардың алдын алуда және жолын кесуде жәрдем көрсетуге;
20) осы Кодекспен көзделген мәлiметтердiң құпиясын сақтауға;
21) осы Кодекспен белгiленген тәртiппен тұрақты негiзде сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды кеден iсi саласындағы, оның iшiнде қазақстан Республикасының кеден заңдарына өзгерiстер мен толықтырулар туралы уақытылы хабардар етуге;
22) кеден iсi саласына келiп түскен сұрау салулар мен ұсыныстарды уақытылы қарауды және жауаптар берудi немесе олардан туындайтын өзге де iс-әрекеттердi жасауды қамтамасыз етуге;
23) тегiн негiзде кеден iсi саласында кеңестер берудi жүзеге асыруды;
24) Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес кедендiк әкiмшiлдендiрудi жүзеге асыруға;
25) осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен көзделген өзге де мiндеттердi атқаруға мiндеттi.
2. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес басқа мемлекеттiк органдардың құзыретiне жатқызылған құқық бұзушылықтарды анықтаған кезде кеден органдары Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген мерзiмдерде материалдарды тиiстi мемлекеттiк органдарға беруге мiндетті.
25-бап. Кеден органдарының заңды талаптарын орындаудың мiндеттiлiгi
1. Кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары оларға қатысты Қазақстан Республикасының кеден заңдарына сәйкес көрсетiлген талаптар қойылатын барлық тұлғалардың орындауы үшiн мiндеттi.
2. Кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптарын орындамау, сондай-ақ кеден органдарының лауазымды адамдарына жүктелген мiндеттердi орындауға кедергi жасайтын басқа да әрекеттер Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен көзделген жауаптылыққа әкеп соқтырады.
26-бап. Кеден органдарына берiлетiн мәлiметтердiң құпиясы
1. Басқа мемлекеттiк органдар, сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушылар кеден органдарына ұсынатын мәлiметтер Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес қана пайдаланылады.

2. Тайну сведений составляет любая полученная таможенными органами информация в сфере таможенного дела, за исключением сведений:
1) о суммах таможенных платежей и налогов, уплачиваемых юридическими лицами и индивидуальными предпринимателями;
2) представляемых правоохранительным органам в целях преследования по закону лиц, совершающих правонарушения в сфере таможенного дела, судам в ходе рассмотрения дел о нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан, а также субъектам оперативно-розыскной деятельности по находящимся в их производстве материалам в порядке, определяемом совместными приказами центрального таможенного органа и соответствующих субъектов оперативно-розыскной деятельности;
3) представляемых таможенным или правоохранительным органам других государств, международным организациям в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
4) представляемых государственным органам в соответствии с настоящим Кодексом;
5) указанных в реестре участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории минимального риска;
6) указанных в реестре товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности.
3. Информация, касающаяся участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, не может быть предоставлена другому лицу без письменного разрешения участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
Статья 27. Ответственность таможенных органов и их должностных лиц
1. Таможенные органы несут ответственность за нарушения норм таможенного и иного законодательства Республики Казахстан в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Таможенные органы возмещают вред, причиненный лицам и их имуществу вследствие неправомерных решений таможенных органов и действий (бездействия) должностных лиц таможенных органов при исполнении ими служебных обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Раздел 3. Взаимоотношения таможенных органов с государственными
органами, участниками внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
Глава 5. Взаимоотношения таможенных органов с государственными
органами, участниками внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
Статья 28. Взаимодействие таможенных органов с государственными
органами
1. Таможенные органы осуществляют свои функции самостоятельно и во взаимодействии с иными государственными органами.
2. Таможенные органы обеспечивают координацию действий, связанных с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, и по мере возможности, одновременное их проведение в случаях, когда товары подлежат контролю иными государственными органами в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

2. Мәлiметтердiң құпиясын:
1) заңды тұлғалар мен жеке кәсiпкерлер төлейтiн кедендiк төлемдер мен салықтардың сомалары туралы;
2) кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарды жасайтын тұлғаларды заң бойынша iзiне түсу мақсатында құқық қорғау органдары, Қазақстан Республикасындағы кеден заңнамасын бұзу туралы iстi қарау барысында соттар, сондай-ақ орталық кеден органының және жедел-iздестiру қызметiнiң тиiстi субъектiлерiнiң бiрлескен бұйрығымен айқындалатын тәртiппен олардағы iс материалдары бойынша жедел-iздестiру қызметiнiң субъектiлерi ұсынатын;
3) Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес басқа мемлекеттердiң кеден немесе құқық қорғау органдары, халықаралық ұйымдары ұсынатын;
4) осы Кодекске сәйкес мемлекеттiк органдардан ұсынылатын;
5) сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың тiзiлiмiнде көрсетiлген, ең аз тәуекел санатына жатқызылған;
6) санаткерлiк меншiк объектiлерiн қамтитын тауарлардың тiзiлiмiнде көрсетiлген мәлiметтердi қоспағанда кеден органдары алған кеден iсi саласындағы кез келген ақпарат құрайды.
3. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушыға қатысты ақпарат осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушының жазбаша рұқсатынсыз басқа тұлғаға ұсынылмайды.
27-бап. Кеден органдары мен олардың лауазымды адамдарының
жауаптылығы
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының кеден заңдарының
нормаларын бұзғаны үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес
жауаптылықта болады.
2. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден
органдарының заңсыз шешiмдерiнiң және кеден органдары лауазымды
адамдарының өздерiнiң қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiндегi заңсыз
әрекеттерiнiң (әрекетсiздiгiнiң) салдарынан тұлғаларға және олардың
мүлкiне келтiрiлген зиянды өтейдi.
3 БӨЛIМ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ОРГАНДАРМЕН,
СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КЕДЕН IСI САЛАСЫНДАҒЫ ӨЗГЕ ДЕ
ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАТЫСУШЫЛАРМЕН ӨЗАРА ҚАРЫМ-ҚАТЫНАСЫ
5-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIК ОРГАНДАРМЕН,
СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КЕДЕН IСI САЛАСЫНДА ӨЗГЕ ДЕ
ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАТЫСУШЫЛАРМЕН ӨЗАРА ҚАРЫМ-ҚАТЫНАСЫ
28-бап. Кеден органдарының мемлекеттiк органдармен өзара iс-қимылы
1. Кеден органдары өз функцияларын дербес және өзге де мемлекеттiк
органдармен өзара iс-қимылды жүзеге асырады.
2. Кеден органдары тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзуге байланысты iс-әрекеттердi үйлестiрудi және мүмкiндiгiне қарай тауарлар Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын жағдайларда оларды бiр уақытта жүргізудi қамтамасыз етедi.

3. Запрещается вмешиваться в деятельность таможенных органов, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
4. Таможенные органы осуществляют взаимодействие с государственными органами в порядке, определяемом совместными актами соответствующих государственных органов.
Статья 29. Отношения таможенных органов с участниками
внешнеэкономической и иной деятельности в сфере
таможенного дела, а также с саморегулируемыми организациями
1. Таможенные органы устанавливают и поддерживают официальные отношения с участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, в целях сотрудничества и взаимодействия по внедрению эффективных методов решения задач в сфере таможенного дела.
2. Таможенные органы взаимодействуют с саморегулируемыми организациями по защите прав участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в пределах полномочий, установленных настоящим Кодексом.
Статья 30. Сотрудничество таможенных органов с таможенными и иными
органами иностранных государств и международными
организациями
Таможенные органы при осуществлении своих функций сотрудничают с таможенными и иными органами иностранных государств и международными организациями в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Глава 6. Информирование и консультирование в сфере таможенного дела
Статья 31. Информирование в сфере таможенного дела
Таможенные органы предоставляют участникам внешнеэкономической и иной деятельности информацию в сфере таможенного дела в порядке, определенном статьей 32 настоящего Кодекса.
Статья 32. Порядок информирования в сфере таможенного дела
1. Информирование в сфере таможенного дела осуществляется путем официального опубликования центральным таможенным органом ведомственных нормативных правовых актов в сфере таможенного дела в периодических печатных изданиях, в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Информирование в сфере таможенного дела осуществляется также с использованием устных объявлений, информационных стендов, табло, буклетов и иных печатных материалов, а также видео, -аудио и других технических средств, применяемых для распространения информации, в том числе для общедоступного и бесплатного ознакомления в следующих местах:
1) пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан;
2) аэропортах, железнодорожных и автостанциях, водных портах;
3) на борту автотранспортных средств, воздушных и водных судов, выполняющих международные перевозки;
4) зонах таможенного контроля, определяемых настоящим Кодексом, а также иных местах, определяемых таможенными органами.

3. Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен көзделген жағдайларды қоспағанда кеден органдарының қызметiне араласуға тиым салынады.
4. Кеден органдары мемлекеттiк органдардың бiрлескен актiлерiмен айқындалатын тәртiппен мемлекеттiк органдармен өзара іс қимылды жүзеге асырады.
29-бап. Кеден органдарының сыртқы экономикалық және кеден iсi
саласындағы өзге де қызметтерге қатысушылармен және өзiн өзi
реттеушi ұйымдармен қарым-қатынасы
1. Кеден органдары ынтымақтастық және кеден iсi саласындағы мiндеттердi шешудiң тиiмдi әдiстерiн енгiзу жөнiнде өзара iс-қимыл жасау мақсатында сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушылармен ресми қарым-қатынас орнатады және ұстайды.
2. Кеден органдары осы Кодексте белгiленген өкiлеттiктердiң шегiнде
сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге
қатысушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi өзiн-өзi реттеушi ұйымдармен
өзара iс-қимыл жасасады.
30-бап. Кеден органдарының шет мемлекеттердiң кеден және өзге де
органдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтастығы
Кеден органдары өздерiнiң функцияларын жүзеге асыруы кезiнде
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шет мемлекеттердiң
кеден және өзге де органдарымен және халықаралық ұйымдармен ынтымақтасады.
6-ТАРАУ. КЕДЕН IСI САЛАСЫНДАҒЫ АҚПАРАТТАНДЫРУ ЖӘНЕ
КЕҢЕС БЕРУ
31-бап. Кеден iсi саласындағы ақпараттандыру
Кеден органдары сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға осы Кодекстiң 32-бабында белгiленген тәртiппен кеден iсi саласындағы ақпаратты ұсынады.
32-бап. Кеден iсi саласындағы ақпараттандырудың тәртiбi
1. Кеден iсi саласындағы ақпараттандыру орталық кеден органының Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiппен мерзiмдi баспасөз басылымдарында кеден iсi саласындағы ведомстволық нормативтiк құқықтық актiлердi ресми жариялау жолымен жүзеге асырылады.
2. Кеден iсi саласындағы ақпараттандыру мынадай орындарда:
1) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде;
2) әуежайларда, темiржол және автомобиль станцияларында, су айлақтарында;
3) халықаралық тасымалдауларды орындайтын автокөлiк құралдарының, әуе және су кемелерiнiң бортында;
4) осы Кодексте айқындалатын кедендiк бақылау аймақтарында, сондай-ақ кеден органдары айқындайтын өзге де жерлерде ауызша хабарландыруларды, ақпараттық стендiлердi, таблоларды, буклеттердi және өзге де баспасөз материалдарын, сондай-ақ бейне, аудио және ақпаратты тарату үшiн қолданылатын, оның iшiнде жалпы қолжетiмдi және тегiн танысуға арналған басқа да техникалық құралдарды пайдалану арқылы жүзеге асырылады.

3. Таможенные органы обеспечивают доступ участникам внешнеэкономической и иной деятельности к информации о действующих нормативных правовых актах в сфере таможенного дела с использованием информационных технологий, в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 33. Консультирование в сфере таможенного дела
1. Консультированием в сфере таможенного дела является разъяснение таможенными органами участникам внешнеэкономической и иной деятельности положений таможенного законодательства Республики Казахстан.
2. Консультирование в сфере таможенного дела осуществляется по месту расположения таможенных органов и в период рабочего времени таможенных органов.
Статья 34. Порядок консультирования в сфере таможенного дела
1. Консультирование в сфере таможенного дела производится в письменной форме.
2. Консультирование в письменной форме таможенными органами производится при получении письменного обращения от участников внешнеэкономической и иной деятельности, в том числе с использованием информационных технологий. Поступившие обращения подлежат обязательной регистрации в таможенных органах. Срок рассмотрения письменного обращения составляет десять рабочих дней со дня его регистрации, за исключением случаев, указанных в пункте 3 настоящей статьи.
3. В отношении обращений, требующих предоставления дополнительных документов и материалов для достоверности и объективности оказываемой консультации, а также в случае необходимости обращения таможенных органов к другим государственным органам и иным организациям для получения информации, имеющей существенное значение для рассмотрения данного обращения, срок предоставления консультации не должен превышать тридцати календарных дней со дня регистрации письменного обращения.
Статья 35. Ответственность за недостоверную информацию и консультацию
в сфере таможенного дела
1. Таможенные органы не несут ответственность за неофициальное опубликование недостоверной информации в сфере таможенного дела периодическими печатными изданиями.
2. Должностные лица таможенных органов несут ответственность за недостоверное информирование и консультирование в сфере таможенного дела в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 7. Саморегулирование организация по защите прав участников
внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного
дела
Статья 36. Создание саморегулируемой организации по защите прав
участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере
таможенного дела
1. Саморегулируемая организация по защите прав участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела (далее - саморегулируемая организация в сфере таможенного дела) является юридическим лицом и создается участниками внешнеэкономической и иной деятельности, осуществляющими деятельность в сфере таможенного дела, в форме некоммерческой организации.

3. Кеден органдары сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы кеден iсi саласындағы қолданылып жүрген нормативтiк құқықтық актiлер туралы ақпаратқа қолжетімдiлiктi қамтамасыз етедi.
33-бап. Кеден iсi саласындағы кеңес беру
1. Кеден iсi саласындағы кеңес беру кеден органдарының сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға Қазақстан Республикасының кеден заңдарының ережелерiн түсiндiруi болып табылады.
2. Кеден iсi саласында кеңес беру кеден органының орналасқан жерi бойынша және кеден органдарының жұмыс уақыты кезеңiнде жүзеге асырылады.
34-бап. Кеден органдарының кеңес беру тәртiбi
1. Кеден iсi саласында кеңес беру жазбаша нысанда жүргiзiледi.
2. Кеден органдары жазбаша нысанда кеңес берудi сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардан жазбаша өтiну алынған кезде, оның iшiнде ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы жүргiзедi. Келiп түскен өтiну кеден органдарында мiндеттi тiркеуге жатады. Жазбаша өтiнудi қараудың мерзiмi осы баптың 3-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда ол тiркелген күннен бастап он жұмыс күнiн құрайды.
3. Берiлетiн кеңес берудiң дұрыстығы және объективтiлiгi үшiн қосымша
құжаттар мен материалдарды ұсынуды талап ететiн өтiнулерге қатысты,
сондаЙ-ақ кеден органдарының аталған өтiнудi қарау үшiн айтарлықтай мәнi
бар ақпараттарды алу үшiн басқа мемлекеттiк органдарға және өзге де
ұйымдарға үн қатуы қажет болған жағдайда кеңес берудiң мерзiмi жазбаша
өтiну тiркелген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
35-бап. Кеден iсi саласында дұрыс емес ақпарат пен кеңес беру үшiн
жауаптылық
1. Кеден органдары мерзiмдi баспасөз басылымдарының кеден iсi
саласындағы дұрыс емес ақпаратты ресми емес жариялағаны үшiн жауаптылықта
болмайды.
2. Кеден органдарының лауазымды адамдары Қазақстан Республикасының
заң актiлерiне сәйкес кеден iсi саласындағы ақпараттандыру мен кеңес
берудiң дұрыс еместiгi үшiн жауаптылықта болады.
7-ТАРАУ. СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖӘНЕ КЕДЕН IСI
САЛАСЫНДАҒЫ ӨЗГЕ ДЕ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАТЫСУШЫЛАРДЫҢ
ҚҰҚЫҚТАРЫН ҚОРҒАУ ЖӨНIНДЕГI ӨЗIН-ӨЗI РЕТТЕУШІ ҰЙЫМ
36-бап. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де
қызметтерге қатысушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi
өзiн-өзi реттеушi ұйымды құру
1. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушылардың құқықтарын қорғау жөнiндегi өзiн-өзi реттеушi ұйымдар (бұдан әрi - кеден iсi саласындағы өзiн өзi реттеушi ұйым) заңды тұлға болып табылады және коммерциялық емес ұйым нысанында сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы қызметтi жүзеге асыратын өзге де қызметтерге қатысушылар құрады.

2. Саморегулируемая организация, предназначенная для защиты прав участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, признается и рассматривается таможенными органами в качестве полномочного представителя участников внешнеэкономической и иной деятельности, если ее участниками являются не менее тридцати юридических лиц, объединенных по территориальному признаку, либо по видам деятельности.
3. Создание, реорганизация и ликвидация саморегулируемой организации
в сфере таможенного дела осуществляется в соответствии с законодательными
актами Республики Казахстан.
Статья 37. Основные задачи саморегулируемой организации в сфере
таможенного дела
Основными задачами саморегулируемой организации в сфере таможенного
дела являются:
1) содействие в обеспечении условий эффективной внешнеэкономической и
иной деятельности в сфере таможенного дела;
2) представление гарантий, установленных настоящим Кодексом,
таможенным органам;
3) оказание содействия членам саморегулируемой организации в сфере
таможенного дела;
4) представление и защита прав и интересов участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
5) осуществление мероприятий, направленных на соблюдение участниками норм таможенного законодательства Республики Казахстан.
Статья 38. Права саморегулируемой организации в сфере таможенного дела
1. Саморегулируемая организация в сфере таможенного дела вправе представлять интересы участников внешнеэкономической и иной деятельности в таможенных органах по следующим вопросам:
1) назначение полномочных представителей указанных организаций для защиты своих прав и интересов;
2) осуществление мероприятий, направленных на защиту прав и интересов членов организации;
3) представление рекомендаций по включению участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в реестр лиц, отнесенных к категории минимального риска;
4) представление предложений и участие по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела в разработке нормативных правовых актов в сфере таможенного дела;
5) осуществление социологического опроса среди членов саморегулируемой организации в сфере таможенного дела с предоставлением информации по итогам опроса в уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела;
6) присутствие на собеседовании при аттестации должностных лиц таможенных органов в качестве наблюдателей общим количеством не более трех представителей.
2. Саморегулируемая организация в сфере таможенного дела может выступать в качестве гаранта исполнения ее членами норм и требований таможенного законодательства Республики Казахстан путем обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов, предусмотренных главой 45 настоящего Кодекса.

2. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге
қатысушылардың құқықтарын қорғау үшiн арналған өзiн өзi реттеушi ұйымды
кеден органдары, егер аумақтық нысандары бойынша не қызметiнiң түрлерi
бойынша бiрiккен кемiнде отыз заңды тұлға оның қатысушылары болып табылса
сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардың өкiлеттi өкiлi
ретiнде таниды және қарайды.
3. Кеден iсi саласындағы өзiн өзi реттеушi ұйымды құру, қайта құру
және тарату Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жүзеге
асырылады.
37-бап. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымдардың
негiзгi мiндеттерi
Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымның негiзгi мiндеттерi:
1) тиiмдi сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де
қызметтерге жағдайлар жасауды қамтамасыз етуде жәрдем көрсету;
2) осы Кодексте кеден органы белгiлеген кепiлдiктердi беру;
3) кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттейтiн ұйым мүшелерiне жәрдем
көрсету;
4) өзiнiң сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардың
құқықтары мен мүдделерiн бiлдiру және қорғау;
5) қатысушылардың Қазақстан Республикасының кеден заңдарының нормаларын сақтауына бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру болып табылады.
38-бап. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымның құқықтары
1. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйым мына мәселелер:
1) өз құқықтары мен мүдделерiн қорғау үшiн көрсетiлген ұйымдардың өкiлеттi өкiлдерiн тағайындау;
2) ұйым мүшелерiнiң құқықтары мен мүдделерiн қорғауға бағытталған iс-шараларды жүзеге асыру;
3) сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтердiң қатысушыларын ең аз тәуекел санатына жатқызылған тұлғалардың тiзiлiмiне енгiзу жөнiнде ұсынымдар ұсыну;
4) кеден iсi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеуге кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша ұсыныстар ұсыну және қатысу;
5) сауалдың нәтижелерi бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға ақпараттар ұсына отырып кеден iсi саласындағы өзiн өзi реттейтiн ұйым мүшелерi арасында әлеуметтiк сауалдарды жүзеге асыру;
6) жалпы саны үш өкiлден аспайтын байқаушы ретiнде кеден органдарының лауазымды адамдарын аттестациялау кезiнде әңгiмелесуге қатысуы бойынша сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтерге қатысушылардың мүдделерiн кеден органдарында бiлдiруге құқылы.
2. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйым осы Кодекстiң 45-тарауымен көзделген кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету жолымен олардың мүшелерiнiң Қазақстан Республикасының кеден заңдарының нормалары мен талаптарын орындауына кепiл ретiнде араласа алады.

Статья 39. Обязанности саморегулируемой организации в сфере
таможенного дела
Саморегулируемая организация в сфере таможенного дела обязана:
1) содействовать соблюдению своими членами норм таможенного законодательства Республики Казахстан;
2) своевременно представлять таможенным органам необходимую и достоверную информацию в порядке и форме, установленной центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
3) содействовать предоставлению участникам внешнеэкономической и иной деятельности информации о таможенном законодательстве Республики Казахстан;
4) рассматривать предложения своих членов и своевременно доводить их до сведения таможенных органов;
5) предоставлять в уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела и центральный таможенный орган информацию о допущенных должностными лицами таможенных органов нарушениях таможенного законодательства Республики Казахстан;
6) предоставлять в уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела и центральный таможенный орган информацию о допущенных своими членами нарушениях таможенного законодательства Республики Казахстан;
7) содействовать предоставлению в уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела и центральный таможенный орган информации об уровне и качестве деятельности таможенных органов при осуществлении таможенных процедур.
Статья 40. Ответственность саморегулируемой организации в сфере
таможенного дела
1. Саморегулируемая организация в сфере таможенного дела несет ответственность за нарушения норм таможенного законодательства Республики Казахстан и уставных требований в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Члены саморегулируемой организации в сфере таможенного дела не имеют преимуществ перед иными участниками внешнеэкономической и иной деятельности.
2. Особенная часть
Раздел 4. Страна происхождения товаров. Товарная номенклатура
внешнеэкономической деятельности. Предварительное решение
Глава 8. Определение страны происхождения товаров
Статья 41. Определение страны происхождения товара
1. Страна происхождения товара определяется с целью применения мер тарифного и нетарифного регулирования ввоза товара на таможенную территорию Республики Казахстан и вывоза товара с этой территории.
2. Страной происхождения товара считается страна, в которой товар был полностью произведен или подвергнут достаточной переработке в соответствии с критериями, установленными статьей 43 настоящего Кодекса. При этом под страной происхождения товара может пониматься группа стран, таможенные союзы стран, регион или часть страны, если имеется необходимость их выделения для целей определения страны происхождения товара.

39-бап. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымдардың мiндеттерi
Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйым:
1) өз мүшелерiнiң Қазақстан Республикасының кеден заңдарының нормаларын сақтауына жәрдемдесуге;
2) кеден органдарына кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен және нысанда қажеттi және дұрыс ақпаратты уақтылы ұсынуға;
3) сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға Қазақстан Республикасының кедендiк заңдары туралы ақпараттар берiлуiне жәрдемдесуге;
4) өз мүшелерiнiң ұсыныстарын қарауға және оларды кеден органдарының назарына уақтылы жеткiзуге;
5) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен орталық кеден органына кеден органдарының лауазымды адамдары жол берген Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзулар туралы ақпарат ұсынуға;
6) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен орталық кеден органына өз мүшелерi жол берген Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзулар туралы ақпарат ұсынуға;
7) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен кеден органына кеден органдарының кедендер рәсімдерді жүзеге асыру кезiндегі қызметiнiң деңгейi мен сапасы туралы ақпараттар ұсынуға жәрдемдесуге мiндеттi.
40-бап. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымның жауаптылығы
1. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйым Қазақстан
Республикасының кеден заңдарының нормаларын және Қазақстан Республикасының
заң актiлерiне сәйкес жарғылық талаптарды бұзғаны үшiн жауаптылықта болады.
2. Кеден iсi саласындағы өзiн-өзi реттеушi ұйымдардың мүшелерiнiң
сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге басқа да қатысушылардың
алдында артықшылығы болмайды.
2. ЕРЕКШЕ БӨЛIМ
4 БӨЛIМ. ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҚҚАН ЕЛI. СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ
ҚЫЗМЕТТIҢ ТАУАР НОМЕНКЛАТУРАСЫ. АЛДЫН-АЛА ШЕШIМ
8-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ ШЫҚҚАН ЕЛДЕРIН АЙҚЫНДАУ
41-бап. Тауардың шыққан елiн айқындау
1. Тауардың шыққан елi тауарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелудi және тауарды бұл аумақтан әкетудi реттеудiң тарифтi және тарифтiк емес шараларын жүзеге асыру мақсатында айқындалады.
2. Тауар толықтай өндiрiлген немесе осы Кодекстің 43-бабында белгiленген өлшемдерге сәйкес жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеуге ұшыраған ел тауардың шыққан елi болып есептеледi. Бұл ретте, егер тауардың шыққан елiн айқындау мақсаты үшiн оларды бөлiп көрсетудiң қажеттiгi болса тауардың шыққан елi ретiнде елдер тобы, елдердiң кеден одақтары, елдiң аймағы немесе бөлiгi ұғылады.

Статья 42. Товары, полностью произведенные в данной стране
Товарами, полностью произведенными в данной стране, считаются:
1) полезные ископаемые, добытые из недр страны, в ее территориальных водах (морях) или на ее континентальном шельфе;
2) продукция растительного происхождения, выращенная или собранная в данной стране;
3) живые животные, родившиеся и (или) выращенные в данной стране;
4) продукция, полученная в данной стране от выращенных в ней животных;
5) продукция, полученная в результате охотничьего и рыболовного промысла в данной стране;
6) продукция морского рыболовного промысла и другая продукция морского промысла, полученная судном данной страны либо арендованным (зафрахтованным) ею;
7) продукция, полученная на борту перерабатывающего судна данной страны исключительно из продукции, указанной в подпункте 6) настоящей статьи;
8) продукция, полученная с морского дна или из морских недр за пределами территориального моря данной страны, при условии, что данная страна имеет исключительные права на разработку этого морского дна или этих морских недр;
9) отходы и лом (вторичное сырье), полученные в результате производственных или иных операций по переработке, а также бывшие в употреблении изделия, собранные в данной стране и пригодные только для переработки в сырье;
10) продукция высоких технологий, полученная в открытом космосе на космических судах, принадлежащих данной стране либо арендованных (зафрахтованных) ею;
11) товары, изготовленные в данной стране исключительно из продукции, указанной в подпунктах 1)-10) настоящей статьи;
12) электроэнергия, выработанная на территории данной страны.
Статья 43. Критерии достаточной переработки товара
1. Если в производстве товаров участвуют две и более страны, страной происхождения товаров считается страна, в которой были осуществлены последние операции по переработке или изготовлению товаров, отвечающие критериям достаточной переработки в соответствии с положениями настоящей статьи.
2. Критериями достаточной переработки товара в данной стране являются:
1) изменение кода товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков, произошедшее в результате переработки товара;
2) выполнение производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась страна, где эти операции имели место;
3) использование правила адвалорной доли, означающее изменение стоимости товара, при котором процентная доля стоимости использованных материалов или добавленной стоимости достигает фиксированной доли в цене конечной продукции.

42-бап. Аталған елде толықтай өндiрiлген тауарлар
Аталған елде толықтай өндiрiлген тауарлар:
1) елдiң жер қойнауынан, оның аумақтық суларында (теңiздерде) немесе оның континентальдық шельфте өндiрiлген пайдалы қазбалар;
2) аталған елде өсiрiлген немесе жиналған өсiмдiк тектес өнiмдер;
3) аталған елде туған және (немесе) өсiрiлген тiрi жануарлар;
4) аталған елде өсiрiлген жануарлардан алынған өнiмдер;
5) аталған елде аңшылық немесе балық аулау кәсiпшiлiгінің нәтижесiнде алынған өнiмдер;
6) аталған елдiң не ол жалға алған (жалдаған) кемемен алынған теңiз балық аулау кәсiпшiлiгi өнiмдерi мен теңiз кәсiпшiлiгiнiң басқа да өнiмдерi;
7) аталған елдiң қайта өңдеу кемесiнiң бортында тiкелей осы баптың 6) тармақшасында көрсетiлген өнiмдерден алынған өнiм;
8) аталған елдiң бұл теңiз табанын немесе бұл теңiз табаны қойнауын өңдеуге арналған ерекше құқығы болуы шартымен бұл елдiң аумақтық теңiзiнен тысқары жерлердегi теңiз табанынан немесе теңiз табаны қойнауынан алынған өнiмдер;
9) өндiрiстiк немесе қайта өңдеу жөнiндегi өзге де операциялардың нәтижесiнде алынған қалдықтар мен металл сынықтары (қайталанған шикiзат), сондай-ақ аталған елде жиналған және тек шикiзатқа қайта өңдеу үшін ғана жарамды пайдалануда болған бұйымдар;
10) аталған елге тиесiлі не ол жалға алған (жалдаған) ғарыш кемелерiнде ашық ғарышта алынған жоғары технология өнiмдерi;
11) аталған елде тiкелей осы баптың 1)-10)-тармақшаларында көрсетiлген өнiмдерден дайындалған тауарлар;
12) аталған елдiң аумағында өндiрiлген электр энергиясы есептеледi.
43-бап. Тауарды жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеудiң өлшемдерi
1. Егер тауарларды өндiруге екi және одан көп елдер қатысқан болса, осы баптың ережелерiне сәйкес жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеудiң өлшемдерiне жауап беретiн тауарларды қайта өңдеу және дайындау жөнiндегi соңғы операциялар жүзеге асырылған ел тауарлардың шыққан елi болып есептеледi.
2. Тауарды аталған мемлекетте жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеудiң өлшемдерi:
1) тауардың Сыртқары экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша кодының тауарды қайта өңдеудiң нәтижесiнде болған кез келген алғашқы төрт белгiнiң деңгейiнде өзгеруi;
2) тауардың шыққан елi бұл операциялар орын алған ел болып саналуы үшiн жеткiлiктi өндiрiстiк немесе технологиялық операцияларды орындау;
3) бұл ретте пайдаланған материалдардың құнының немесе қосылған құнның проценттiк үлесi түпкiлiктi өнiмнiң бағасында көрсетiлген үлестерге жететiн тауардың құнының өзгерiлгендiгiн бiлдiретiн адвалорлық үлестердiң тәртiбiн пайдалану болып табылады.

3. Критерии достаточной переработки, указанные в подпунктах 2) и 3) пункта 2 настоящей статьи, в отношении конкретных товаров устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
4. В случае, если применяется правило адвалорной доли, стоимостные показатели рассчитываются:
1) для импортированных товаров - по таможенной стоимости этих товаров при их ввозе в страну, где осуществляется производство конечной продукции, или, в случае, если происхождение импортированных товаров неизвестно по документально подтвержденной цене их первой продажи на территории страны, где осуществляется производство конечной продукции;
2) для конечной продукции - по цене на условиях франко-завод (франко-склад) продавца.
5. Не отвечающими критерию достаточной переработки товара в данной стране считаются:
1) операции по обеспечению сохранности товаров во время их хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, переупаковка);
3) простые сборочные операции, под которыми понимается сборка компонентов товара, с помощью крепежного материала (винтов, гаек, болтов и др.) либо клепкой, сваркой, пайкой или путем склеивания;
4) смешивание товаров (компонентов), происходящих из различных стран, если характеристики конечной продукции существенно не отличаются от характеристик смешиваемых товаров;
5) убой скота;
6) комбинация двух или большего числа указанных выше операций.
6. Если в отношении отдельных видов товаров или какой-либо страны, которой Республика Казахстан предоставляет тарифные преференции, особенности определения страны происхождения товаров, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, особо не оговариваются, применяется общее правило: товар считается происходящим из данной страны, если в результате осуществления операций по переработке или изготовлению товаров произошло изменение кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков.
Статья 44. Определение страны происхождения товаров, поставляемых в
разобранном или несобранном виде
1. При определении страны происхождения товары в разобранном или несобранном виде, поставляемые несколькими партиями, если по производственным или транспортным условиям невозможна их отгрузка одной партией, а также в случаях, если партия товаров разбита на несколько партий в результате ошибки, рассматриваются как единый товар.

3. Осы баптың 2-тармағының 2) және 3)-тармақшаларында көрсетiлген жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеудiң өлшемдерiн нақты тауарларға қатысты Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
4. Егер адвалорлық үлестер ережесi қолданылған жағдайда көрсеткiштердiң құны:
1) импортталған тауарлар үшiн - бұл тауарлардың оларды түпкiлiктi өнiм өндiру жүзеге асырылатын елге әкелу кезiндегi кедендiк құны бойынша немесе, егер импортталған тауарлардың шығу тегi белгiсiз болған жағдайда олардың түпкiлiктi өнiм өндіру жүзеге айырылатын елдің аумағында алғашқы сатылуының құжат жүзiнде расталған бағасы бойынша;
2) түпкiлiктi өнiмдер үшiн - сатушының франко-зауыты (франко-қоймасы) шарттарындағы баға бойынша есептеледi.
5. Тауардың аталған елде жеткiлiктi мөлшерде қайта өңдеудiң өлшемiне:
1) тауарларды сақтау немесе тасымалдау кезiнде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi операциялар;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөнiндегi операциялар (партияларды бөлшектеу, жөнелтулердi қалыптастыру, сорттау, қайта орамдау);
3) бекiту материалдарының (винттердiң, гайкiлердiң, болттардың және басқаларының) көмегiмен не жапсырғышпен, пiсiрумен, дәнекерлеумен немесе желiмдеу жолымен тауардың компоненттерiн құрастыру ұғылатын қарапайым құрастыру операциялары;
4) егер түпкiлiктi өнiмдердiң сипаттамалары араластырылған тауарлардың сипаттамаларынан ерекшеленбейтiн болса түрлi елдерде шығарылатын тауарларды (компоненттердi) араластыру;
5) мал сою;
6) жоғарыда көрсетiлген операциялардың екi немесе одан көп санының комбинациясы жауап бермейтiн болып есептеледi.
6. Егер тауарлардың жекелеген түрлерiне немесе Қазақстан Республикасы тарифтiк преференциялар бермейтiн қандай да бiр елге қатысты Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген тауарлардың шыққан елiн айқындаудың ерекшелiктерi өзгеше ескертiлмесе жалпы тәртiп қолданылады: егер тауарларды қайта өңдеу немесе дайындау жөнiндегi операцияларды жүзуге асырудың нәтижесiнде бастапқы кез келген төрт белгiнiң деңгейiнде сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша жiктеу кодының өзгеруi болса тауар аталған мемлекеттен шыққан болып есептеледi.
44-бап. Бөлшектелген және жиналмаған түрде жеткiзiлетiн тауарлардың
шыққан елiн айқындау
1. Бiрнеше партиялармен берiлетiн бөлшектенген немесе құрастырылмаған түрдегi тауарлардың шыққан елiн айқындау кезiнде, егер өндiрiстiк немесе көлiктiк жағдайлар бойынша оларды бiр партиямен тиеу мүмкiн болмаса, сондай-ақ, егер тауарлардың партиясы қатенiң негiзiнде бiрнеше партияға бөлiнсе бiртұтас тауар ретiнде қаралады.

2. Положения пункта 1 настоящей статьи применяются при соблюдении следующих условий:
1) предварительное уведомление таможенного органа о товарах в разобранном или несобранном виде, поставляемых партиями, с указанием причин такой поставки и представления спецификации каждой партии с указанием кодов товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности, стоимости и страны происхождения товаров, входящих в каждую партию. В случаях разбивки товара на несколько партий в результате ошибки или неверной адресации дополнительно представляется документальное подтверждение ошибочности разбивки товара;
2) поставка всех партий товаров из одной страны одним поставщиком в рамках одного контракта;
3) декларирование всех партий товаров в одном таможенном органе;
4) ввоз на таможенную территорию Республики Казахстан всех партий товаров в срок, не превышающий шести месяцев со дня принятия грузовой таможенной декларации таможенным органом либо истечения сроков на ее подачу в отношении первой партии товаров. По мотивированному заявлению декларанта в случае невозможности поставки товаров по причинам, не зависящим от получателя товаров, срок ввоза остальных партий товара может быть продлен таможенным органом. При этом указанное продление не может превышать одного года с даты ввоза первой партии товара.
Статья 45. Особенности при определении страны происхождения товаров
1. При определении страны происхождения товаров происхождение используемых для их производства или переработки энергии, машин, оборудования и инструментов не учитывается.
2. Приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты, предназначенные для использования с машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами, считаются происходящими из той же страны, что и машины, оборудование, аппараты или транспортные средства, если приспособления, принадлежности, запасные части и инструменты ввозятся и продаются в комплекте с вышеуказанными машинами, оборудованием, аппаратами или транспортными средствами и в количестве, указанном в сопроводительном документе технического характера.
3. Упаковка, в которой товар ввозится на таможенную территорию Республики Казахстан, считается происходящей из той же страны, что и сам товар, за исключением случаев, когда упаковка в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности рассматривается отдельно от товара. В этих случаях страна происхождения упаковки определяется отдельно от страны происхождения товара.
4. Для целей определения страны происхождения товара, в том числе при применении правила адвалорной доли, если упаковка, в которой товар ввозится на таможенную территорию Республики Казахстан, считается происходящей из той же страны, что и товар, учитывается только та упаковка, в которой товар реализуется в розничной торговле.

2. Осы баптың 1-тармағының ережесi мына жағдайлар сақталған кезде қолданылады:
1) мұндай берулердiң себептерiн көрсете және тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша кодтарын көрсету арқылы әр партияның ерекшелiгiн, әр партияға кiретiн тауарлардың құны мен шыққан елiн ұсына отырып кеден органының бөлшектелген немесе құрастырылмаған түрдегi тауарлар туралы алдын ала құлақтандыруы. Қателiктердiң немесе мекен-жайына дұрыс жолданбаудың нәтижесiнде тауарды бiрнеше партияға бөлшектеген жағдайларда тауарды бөлшектеудiң қателiгiн құжаттық растау қосымша ұсынылады;
2) тауарлардың барлық партияларын бiр елден бiр келiсiм-шарттың шеңберiнде бiр берушiнiң беруi;
3) тауарлардың барлық партияларын бiр кеден органында декларациялау;
4) тауарлардың барлық партияларын Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына кеден органы жүктiк кедендiк декларацияны қабылдаған не тауарлардың алғашқы партиясына қатысты оны беруге арналған мерзiмдер аяқталған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзiмде әкелу. Тауарларды алушыға қатысты емес себептер бойынша тауарларды жеткiзу мүмкiн болмаған жағдайда декларанттың дәлелдi өтiнiшi бойынша тауардың қалған партияларын әкелудiң мерзiмiн кеден органы ұзартуы мүмкiн. Бұл ретте, көрсетiлген ұзарту тауардың алғашқы партиясы әкелiнген күннен бастан бiр жылдан аспайды.
45-бап. Тауарлардың шыққан елiн айқындау кезiндегi ерекшелiктер
1. Тауарлардың шыққан елiн айқындау кезiнде оларды өндiру немесе қайта өңдеу үшiн пайдаланылған энергиялар, машиналар, жабдықтар және аспаптар есептелмейдi.
2. Машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлiк құралдарымен пайдалану үшiн арналған құрал-саймандар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер және аспаптар, егер құрал-саймандар, керек-жарақтар, қосалқы бөлшектер және аспаптар жоғарыда көрсетiлген машиналармен, жабдықтармен, аппараттармен немесе көлiк құралдарымен бiр жиынтықта және техникалық сипаттағы iлеспе құжатта көрсетiлген мөлшерде әкелiнсе және сатылса сол машиналар, жабдықтар, аппараттар немесе көлiк құралдары шыққан елден шыққан деп есептеледi.
3. Тауар Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн орам, ол Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына сәйкес тауардан бөлек қаралатын жағдайларды қоспағанда сол тауар шыққан елде шыққан болып есептеледi. Бұл жағдайларда орамдар шыққан ел тауар шыққан елден жеке айқындалады.
4. Тауардың шыққан елiн айқындау мақсаты үшiн, оның iшiнде адвалорлық үлестердiң тәртібiн қолдану кезiнде, егер тауар Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн орам сол тауар шыққан елде шыққан болып есептелсе тауар бөлшек саудада сатылатын орам ғана есепке алынады.

Статья 46. Подтверждение страны происхождения товара
Подтверждением страны происхождения товара являются сертификат о происхождении товара либо декларация о происхождении товара.
Статья 47. Сертификат о происхождении товара
1. Сертификат о происхождении товара - документ, удостоверяющий страну происхождения товара и выданный уполномоченным органом данной страны или страны вывоза, если в стране вывоза сертификат выдается на основе сведений, полученных из страны происхождения товара.
2. При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан сертификат о происхождении товара выдается уполномоченным органом, если указанный сертификат необходим по условиям контракта, по национальным правилам страны ввоза товара или наличие указанного сертификата предусмотрено международными договорами Республики Казахстан.
Уполномоченный орган, выдавший документ, подтверждающий происхождение товара, обязан хранить его копию и иные документы, на основании которых удостоверено происхождение товаров, не менее трех лет со дня выдачи документа, подтверждающего происхождение товаров.
3. Если в сертификате о происхождении товара сведения о стране происхождения основаны на иных критериях, чем те, которые применяются в Республике Казахстан, страна происхождения товара определяется в соответствии с критериями, указанными в статье 43 настоящего Кодекса.
Статья 48. Декларация о происхождении товара
1. Декларация о происхождении товара представляет собой заявление о стране происхождения товара, сделанное изготовителем или продавцом на товаросопроводительном документе, имеющем отношение к товару.
2. Если в декларации о происхождении товара сведения о стране происхождения основаны на иных критериях, чем те, которые применяются в Республике Казахстан, страна происхождения товара определяется в соответствии с критериями, указанными в статье 43 настоящего Кодекса.
Статья 49. Условия представления сертификата происхождения товара
1. При ввозе товара на таможенную территорию Республики Казахстан сертификат о происхождении товара представляется в случаях, если:
1) стране происхождения данного товара в соответствии с международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, предоставляются тарифные преференции;
2) у таможенного органа имеются обоснованные предположения о том, что товар происходит из стран, ввоз товаров из которых регулируется мерами нетарифного регулирования;
3) предусмотрено международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.
2. В случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, сертификат происхождения товара предоставляется по определенной форме, предусмотренной международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан.

46-бап. Тауардың шыққан елiн растау
Тауардың шыққан тегi туралы сертификат не тауардың шыққан тегi туралы декларация тауардың шыққан елiн растау болып табылады.
47-бап. Тауардың шығу тегi туралы сертификат
1. Тауардың шығу тегi туралы сертификат - тауардың шыққан елiн куәландыратын және аталған елдiң немесе, әкетiлген ел сертификат тауардың шыққан елiнен алынған мәлiметтердiң негiзiнде берiлетiн болса әкетiлген елдiң уәкiлеттi органы берген құжат.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкету кезiнде тауардың шығу тегi туралы сертификатты, егер көрсетiлген сертификат келiсiм-шарттың талаптары бойынша, тауарды әкелген елдiң ұлттық ережелерi бойынша қажет болса немесе көрсетiлген сертификаттың болуы Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген болса уәкiлеттi орган бередi.
Тауардың шығу тегiн растайтын құжат берген органдар оның көшiрмесiн және оның негiзiнде тауарлардың шығу тегi куәландырылған өзге де құжаттарды тауарлардың шығу тегін растайтын құжатты берген күннен бастап кемiнде үш жыл сақтауға мiндеттi.
3. Егер, тауардың шығу тегi туралы сертификаттар шыққан елi туралы мәлiмет Қазақстан Республикасында қолданылатындардан өзгеше өлшемдерге негiзделген болса тауардың шыққан елi осы Кодекстiң 43-бабында көзделген өлшемдерге сәйкес айқындалады.
48-бап. Тауардың шығу тегi туралы декларация
1. Тауардың шығу тегi туралы декларация тауарды дайындаушы немесе сатушы өткiзушi тауарға қатысты тауарға iлеспе құжатта жасалған тауардың шыққан елi туралы өтiнiштi бiлдiредi.
2. Егер, тауардың шығу тегi туралы декларацияда шыққан елi туралы мәлiмет Қазақстан Республикасында қолданылатындардан өзгеше өлшемдерге негiзделген болса, тауардың шыққан елi осы Кодекстiң 43-бабында көрсетiлген өлшемдерге сәйкес айқындалады.
49-бап. Тауардың шығу тегiнiң сертификатын берудiң шарты
1. Тауарды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына әкелу кезiнде тауардың шығу тегi туралы сертификат мынадай жағдайларда, егер:
1) аталған тауардың шыққан елiне Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес тарифтiк преференциялар берсе;
2) Қазақстан Республикасының кеден органында тауар оларды әкелу тарифтiк емес реттеу шараларымен реттелетiн елдерде шығарылған деп ұйғаруға негiздеме болса;
3) Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарымен көзделген болса ұсынылады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайларда тауардың шығу тегiнiң сертификаты Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарымен көзделген белгiлi нысан бойынша ұсынылады.

3. Вне зависимости от положений подпункта 1) пункта 1 настоящей статьи представление сертификата о происхождении товара не требуется, если:
1) ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан товары освобождаются от уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с условиями выбранного таможенного режима;
2) таможенная стоимость ввозимой партии товаров не превышает суммы, эквивалентной 900 месячным расчетным показателям, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;
3) соблюдаются нормы и условия, установленные Правительством Республики Казахстан на товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан;
4) предусмотрены международными договорами Республики Казахстан.
4. Оригинал сертификата происхождения товара представляется одновременно с таможенной декларацией и другими документами, необходимыми для осуществления таможенного оформления, за исключением случаев, когда таможенное оформление товара производится по процедуре предварительного, временного и неполного декларирования. При утрате сертификата принимается его дубликат, официально заверенный органом, выдавшим оригинал сертификата.
5. Происхождение товаров устанавливается таможенными органами после идентификации сведений, указанных в сертификате со сведениями, содержащимися в товаросопроводительных документах. Расхождение между фактически поставленным количеством товара и указанным в сертификате не должно превышать пяти процентов как в большую, так и в меньшую сторону. В иных случаях сертификат происхождения считается неправильно оформленным.
6. В случае возникновения сомнений относительно подлинности сертификата или содержащихся в нем сведений таможенный орган может обратиться к уполномоченному органу страны происхождения товара, удостоверившему сертификат, с мотивированной просьбой сообщить дополнительные либо уточняющие сведения, включая осуществление выборочной проверки сертификатов. При этом товар не считается происходящим из данной страны до тех пор, пока не будут представлены документы, подтверждающие его происхождение.
7. Условием принятия таможенными органами сертификатов происхождения товаров является наличие в таможенных органах образцов бланков, оттисков печатей, подписей лиц, а также адресов организаций, уполномоченных заверять и выдавать сертификаты происхождения товаров. Названные сведения передаются таможенным органам центральным таможенным органом после их официального получения от уполномоченных органов страны происхождения ввозимого товара.

3. Осы баптың 1-тармағының 1)-тармақшасының ережелерiне қарамастан, егер:
1) Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарлар таңдап алынған кедендiк режимнiң шарттарына сәйкес кедендiк баждар мен салықтар төлеуден босатылса;
2) тауарлардың әкелiнетiн партиясының кедендiк құны бiр келiсiм-шарттың шеңберiндегi көп жолғы жеткiзулердi, сондай-ақ сол бiр тауарды бiр жөнелтушi сол бiр алушының атына түрлi келiсiм-шарттар бойынша қайталап жеткiзулердi қоспағанда 900 айлық есептi көрсеткiшке баламды сомадан аспайтын болса;
3) жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларға Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалар мен шарттар сақталады;
4) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттармен көзделген тауардың шығу тегi туралы сертификатты ұсыну талап етiлмейдi.
4. Тауардың шығу тегі сертификатының түпнұсқасы тауарды кедендiк ресiмдеу алдын ала, уақытша және толық емес декларациялау рәсiмi бойынша жүргiзiлетiн жағдайларды қоспағанда кеден декларациясымен және кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыру үшiн қажеттi басқа да құжаттармен бiр уақытта ұсынылады. Сертификат жоғалған жағдайда оның сертификаттың түпнұсқасын берген орган ресми түрде растаған көшiрмесi қабылданады.
5. Тауарлардың шығу тегiн сертификатта көрсетiлген мәлiметтердi тауардың iлеспе құжаттарында қамтылған мәлiметтермен салыстырғаннан кейiн кеден органдары белгiлейдi. Тауардың iс-жүзiнде берiлген саны мен сертификатта көрсетiлген санының арасындағы алшақтық үлкен де кiшi де жағына бес проценттен аспауы тиiс. Өзге жағдайларда шығу тегi сертификаты қате ресiмделген болып есептеледi.
6. Сертификаттың немесе онда қамтылған мәлiметтердiң түпнұсқалығына қатысты күмән пайда болған жағдайларда кеден органы сертификаттарды қарапайым iрiктеп тексерумен байланысты өтiнiмдi қоса алғанда қосымша не нақтылаушы мәлiметтердi хабарлауды дәлелдi өтiнумен сертификатты, тауардың шыққан елiн куәландырған уәкiлеттi органға хабарласа алады. Бұл ретте, оның шығу тегiн растайтын құжаттар ұсынылғанға дейiн тауар аталған елде шығарылған болып есептелмейдi.
7. Кеден органдарының тауарлардың шығу тегi сертификаттарын қабылдауына жағдай кеден органдарында бланктердiң үлгiлерiнiң, мөрлердiң таңбасының, тұлғалардың қолдарының, сондай-ақ тауарлардың шығу тегi сертификаттарын растауға және беруге уәкiлеттi ұйымдардың мекен-жайларының болуы болып табылады. Аталған мәлiметтердi кеден органдарына оларды әкелiнетiн тауар шыққан елдiң уәкiлеттi органдарының ресми түрде алынғаннан кейiн орталық кеден органы бередi.

8. Если предоставление сертификата происхождения товара не требуется, то страна происхождения товара подтверждается декларацией о происхождении товара.
Статья 50. Основания для отказа в выпуске товара по мотивам
происхождения товара
1. Таможенный орган отказывает в выпуске товаров в том случае, если страной происхождения товара является страна, товары которой не подлежат ввозу в Республику Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан. Данный отказ таможенным органом предоставляется декларанту в письменной форме.
2. Представление неправильно оформленного сертификата происхождения товара или декларации о происхождении товара либо их непредставление не является основанием для отказа их в выпуске, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. В случаях, если страна происхождения товара не подтверждена, то в отношении таких товаров применяются ставки таможенных пошлин, увеличенные вдвое.
4. В отношении товаров, указанных в пункте 2 и 3 настоящей статьи, применяется (восстанавливается) преференциальный режим или режим наибольшего благоприятствования при условии получения таможенным органом подтверждения страны происхождения данных товаров до истечения одного года со дня принятия таможенной декларации.
Статья 51. Дополнительные положения, относящиеся к определению страны
происхождения товара
1. Тарифные преференции Республики Казахстан предоставляются при условии соблюдения правила "прямая отгрузка". В случаях, установленных международным договором, участницей которых является Республика Казахстан, в качестве условия предоставления тарифных преференций для стран-участниц такого договора необходимо выполнение правила "непосредственная закупка".
2. Под правилом "прямая отгрузка" понимается поставка товара, из страны его происхождения в Республику Казахстан без перевозки товара через территорию иного государства, за исключением случаев, когда товары перемещаются через территорию одной или нескольких стран вследствие экономических, географических, технических или транспортных причин, при условии, что данные товары в странах транзита, в том числе при их временном складировании или нахождении на таможенном складе на территории этих стран, находятся под таможенным контролем.
3. К правилу "прямая отгрузка" относятся также товары, закупленные на выставках или ярмарках, при выполнении следующих условий:
1) товары были поставлены с территории страны их происхождения на территорию страны проведения выставки или ярмарки и оставались под таможенным контролем при их проведении;

8. Егер, тауардың шығу тегi сертификатын ұсыну талап етiлмесе, онда тауардың шыққан елi тауардың шығу тегi туралы декларациямен расталады.
50-бап. Тауардың шығу тегi себептерi бойынша тауарды босатудан бас
тарту үшін негіздеме
1. Кеден органы, егер тауардың шыққан елi Қазақстан Республикасының заңнамасына немесе Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес тауарлары Қазақстан Республикасына әкелуге жатпайтын ел болып танылған жағдайда тауарларды босатудан бас тартады. Кеден органының аталған бастартуы декларантқа жазбаша нысанда ұсынылады.
2. Қате ресiмделген тауардың шығу тегiнiң сертификатын немесе тауардың шығу тегi туралы декларацияны ұсыну осы баптың 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда оларды босатудан бастарту үшiн негiздеме болып табылмайды.
3. Егер, тауардың шыққан елi анық расталмаған жағдайларда мұндай тауарларға қатысты екi есе көбейтiлген кеден баждарының ставкiлерi қолданылады.
4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетiлген тауарларға қатысты кеден органының кеден декларациясы қабылдаған күннен бастап бiр жыл аяқталғанға дейiн аталған тауарлардың шыққан елiн растауды алуы шартымен преференциялдық режим қолданылады (қалпына келтiрiледi).
51-бап. Тауарлардың шыққан елiн айқындауға қатысты қосымша ережелер
1. Қазақстан Республикасының тарифтiк преференциялары "тiкелей тиеу" тәртiбiнiң сақталуы шартымен ұсынылады. Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттармен белгiленген жағдайда қатысушы елдер үшiн тарифтiк преференциялар ұсынудың шарты ретiнде "тiкелей сатып алулар" тәртiбiн орындау қажет.
2. "Тiкелей тиеу" ретiнде аталған тауарлар транзит елдерiнде, оның iшiнде бұл елдердiң аумағында оларды уақытша қоймаға қойылуы немесе кедендiк қоймада болуы кезiнде кедендiк бақылауда болуы шартымен экономикалық, географиялық, техникалық немесе көлiктiк себептердiң салдарынан тауарлар бiр немесе бiрнеше мемлекеттердiң аумағы арқылы өткен жағдайларды қоспағанда тауарды өзге мемлекеттiң аумағы арқылы тасымалдамастан тауарды ол шыққан елден Қазақстан Республикасына жеткiзу ұғылады.
3. "Тiкелей тиеу" тәртiптерiне мынадай шарттардың орындалуы:
1) тауарлар олар шыққан елдiң аумағынан көрмелер немесе жәрмеңкелер өткiзiлетiн елдiң аумағына жеткiзiлуi және оларды өткiзу кезiнде кедендiк бақылауда қалуы;

2) товары с момента их отправки на выставку или ярмарку не использовались в каких-либо иных целях, кроме демонстрационных;
3) товары ввозятся в Республику Казахстан в том же состоянии, в котором они были поставлены на выставку или ярмарку, с учетом изменений состояния товаров вследствие естественного износа, либо убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и хранения.
4. К правилу "непосредственная закупка" относится перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан на основании договора между казахстанским лицом и резидентом страны-участницы международного договора, участницей которых является Республика Казахстан.
Глава 9. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
Статья 52. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности
1. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности - классификатор товаров, включающий в себя товарные группы, позиции, субпозиции, подсубпозиции в виде цифрового знака или группы цифровых знаков (кодов). Неотъемлемой частью Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности являются примечания к позициям на любом уровне классификации, а также основные правила интерпретации Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
2. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности применяется для тарифного и нетарифного регулирования, ведения таможенной статистики Республики Казахстан.
3. Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности утверждается Правительством Республики Казахстан.
4. Основу Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности составляет Гармонизированная система описания и кодирования товаров и единая Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Содружества Независимых Государств.
Статья 53. Основы ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической
деятельности
Центральный таможенный орган осуществляет ведение Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, а именно:
1) представляет казахстанскую сторону в международных организациях в части разработки, изменения, дополнения, толкования и применения международной основы;
2) обеспечивает слежение за изменениями и дополнениями международной основы Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, международными пояснениями и решениями по толкованию этой основы;
3) вносит предложение в Правительство Республики Казахстан по приведению Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности в соответствие с ее международной основой;

2) тауарлар оларды көрмеге немесе жәрмеңкеге жөнелткен сәттен бастап көрсетуден басқа қандай да болмасын өзге мақсаттарға пайдаланылмауы;
3) тауарлардың Қазақстан Республикасына табиғи тозудың немесе тасымалдаудың (алып жүрудiң) және сақтаудың қалыпты жағдайларындағы кемуiнiң салдарынан тауарлардың жағдайының өзгеруi есептелместен олар көрмеге немесе жәрмеңкеге қойылған жағдайда жеткiзiлуi жағдайында көрмелерде немесе жәрмеңкелерде сатып алынған тауарлар да жатады.
4. "Тiкелей сатып алу" тәртiбiне қазақстандық тұлға мен Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шартқа қатысушы елдiң резидентiнiң арасындағы шарттың негiзiнде тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тасымалдануы жатады.
9-ТАРАУ. СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТТIҢ ТАУАР
НОМЕНКЛАТУРАСЫ
52-бап. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы
1. Өзiне сандық белгi немесе сандық белгiлердiң тобы (жiктеу кодтары) түрiнде тауар топтарын, позицияларын, iшкi позицияларды, кiшi iшкi позицияларды қамтитын тауарларды жiктеушi. Жiктеудiң кез келген деңгейiндегi позицияларға ескертпелер, сондай-ақ Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын интерпретациялаудың негiзгi ережелерi Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының ажырамас бөлiгi болып табылады.
2. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы тарифтiк және тарифтiк емес реттеу, Қазақстан Республикасының кедендiк есебiн жүргiзу үшiн қолданылады.
3. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
4. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының негiзiн Тауарларды сипаттаудың және кодтаудың үйлестiрiлген жүйесi және Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Бiрыңғай сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы құрайды.
53-бап. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын
жүргiзудiң негiздерi
Қазақстан Республикасының орталық кеден органы Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын жүргiзудi жүзеге асырады, атап айтқанда:
1) халықаралық ұйымдарда халықаралық негiздердi әзiрлеу, өзгерту, толықтыру, түсiндiру және қолдану бөлiгiнде Қазақстан тарапын бiлдiредi;
2) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының халықаралық негіздерiнiң өзгерулерi мен толықтыруларын, бұл негiздердi халықаралық түсiнiктеулердi ұғындыруларды және түсiндiру жөнiндегi шешiмдердi қадағалауды қамтамасыз етедi;
3) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын оның халықаралық негiзiне сәйкес келтiруi жөнiндегi Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзедi;

4) обеспечивает подготовку предложений с заинтересованными государственными органами о разработке, изменений и дополнений Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
5) разрабатывает и поддерживает в актуализированном состоянии эталонный экземпляр Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
6) обеспечивает опубликование Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности;
7) разрабатывает, утверждает и обеспечивает опубликование обязательных для исполнения решений по классификации отдельных товаров;
8) осуществляет иные функции, необходимые для ведения Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 54. Классификация товаров
1. Товары при их декларировании подлежат классификации, то есть в отношении товаров определяется код (коды) по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
2. В случае неверного указания кода товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности при их декларировании декларантом таможенный орган вправе самостоятельно классифицировать такие товары.
3. Решения таможенных органов по классификации товаров являются обязательными.
4. Коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и сведения, указываемые в товаросопроводительных документах, а также заключениях, справках, актах экспертиз, выдаваемых экспертными организациями, таможенные органы рассматривают как носящие вспомогательный (информационный) характер при классификации товаров.
5. По запросу лица таможенный орган принимает предварительное решение по классификации товара в соответствии с настоящим разделом.
Глава 10. Предварительное решение
Статья 55. Принятие предварительного решения
1. Таможенные органы, кроме таможенных постов и контрольных пропускных пунктов, по заявлению лица (заявителя) принимают предварительное решение относительно классификации товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности в отношении конкретного товара.
2. Таможенные органы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, в соответствии с положениями настоящего Кодекса вправе принять предварительные решения по применению методологии определения страны происхождения товара и таможенной стоимости. Порядок принятия и форма предварительного решения по указанным вопросам определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела в соответствии с настоящей главой.
3. За принятие предварительного решения взимается таможенный сбор, установленный в соответствии со статьей 321 настоящего Кодекса.

4) мүдделi мемлекеттiк органдармен бiрлесiп Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын әзiрлеу, өзгерту және толықтыру туралы ұсыныстар дайындауды қамтамасыз етедi;
5) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасының эталондық данасын әзірлейдi және өзектiлендiрiлген жағдайда ұстап тұрады;
6) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасын жариялауды қамтамасыз етедi;
7) жекелеген тауарларды жiктеу жөнiндегi орындау үшiн мiндеттi шешiмдердi әзірлейдi, бекiтедi және жариялауды қамтамасыз етедi;
8) Сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасын жүргiзу үшiн қажеттi өзге де функцияларды жүзеге асырады.
54-бап. Тауарларды жiктеу
1. Тауарлар оларды декларациялау кезiнде жiктеуге жатады, яғни тауарларға қатысты Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша жiктеу коды (жiктеу кодтары) айқындалады.
2. Тауарларды декларациялау кезiнде декларант олардың жiктеу кодын
қате көрсеткен жағдайда кеден органы аталған тауарды өз бетiнше жiктеуге
құқылы.
3. Кеден органдарының тауарларды жiктеу жөнiндегi шешiмi мiндеттi
болып табылады.
4. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына сәйкес
тауарлар кодын және тауар iлеспе құжаттарында, сондай-ақ қорытындыларда,
анықтамаларда, сараптама ұйымдары беретiн сараптау актiлерiнде
көрсетiлетiн мәлiметтердi кеден органдары тауарларды жiктеу кезiнде
көмекшi (ақпараттық) сипаттағы ретiнде қарастырады.
5. Тұлғаның сұрау салуы бойынша кеден органы осы бөлiмге сәйкес
тауардың жiктемесi бойынша алдын ала шешiм қабылдайды.
10-ТАРАУ. АЛДЫН-АЛА ШЕШIМ
55-бап. Алдын ала шешiм қабылдау
1. Кеден бекеттерi мен бақылау өткiзу пункттерiн қоспағанда кеден органдары тұлғаның (өтiнiш берушiнiң) өтiнiшi бойынша нақты тауарға қатысты Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына сәйкес тауарлардың жiктемесiне қатысты алдын ала шешiм қабылдайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген кеден органдары осы Кодекстiң ережелерiне сәйкес тауардың шыққан елiн және кедендiк құнын айқындаудың методологиясын қолдану жөнiнде алдын ала шешiм қабылдауға құқылы. Көрсетiлген мәселелер бойынша алдын ала шешiм қабылдау туралы сұраумен өтiнiм жасаудың тәртiбi мен нысаны осы тарауда белгiленген тәртiптi қолдана отырып орталық кеден органы айқындайды.
3. Алдын ала шешiмдi қабылдау үшiн осы Кодекстiң 321-бабына сәйкес белгiленген кеден алымы өндiрiп алынады.

Статья 56. Заявление о принятии предварительного решения
1. Заявитель направляет в таможенный орган, указанный в статье 55 настоящего Кодекса, заявление, составленное в письменной форме.
2. Заявление должно содержать сведения о товаре, необходимые для принятия предварительного решения. Одновременно с подачей заявления представляются описание товаров, их фотографии, рисунки, чертежи, коммерческие, технические либо иные документы, необходимые для принятия предварительного решения. При возможности также представляются пробы или образцы товаров, по которым принимаются предварительные решения.
3. Заявление рассматривается таможенным органом и предварительное решение выдается в течение десяти рабочих дней со дня регистрации заявления, если не требуется предоставления иной информации либо проведение экспертизы.
4. Если представленные заявителем сведения недостаточны для принятия предварительного решения, таможенный орган уведомляет лицо о необходимости предоставления доказательств с установлением срока для их предоставления. Если доказательства не представлены в установленный срок, заявление о принятии предварительного решения отклоняется. Общий срок предоставления доказательств не должен превышать одного месяца с момента письменного уведомления заявителя.
5. В случае отклонения заявления о принятии предварительного решения таможенный орган обязан в течение семи рабочих дней предоставить заявителю письменный мотивированный отказ.
Отклонение заявления не препятствует повторному обращению заявителя о принятии предварительного решения при условии устранения причин, послуживших основанием для отклонения заявления.
6. Предварительное решение либо его непринятие таможенными органами в установленные сроки может быть обжаловано в порядке, определенном настоящим Кодексом.
Статья 57. Срок действия предварительного решения
Предварительное решение таможенных органов действует в течение трех лет с момента его принятия.
Статья 58. Аннулирование или изменение предварительного решения
1. Центральный таможенный орган может аннулировать или изменить предварительное решение, принятое им, либо таможенным управлением и таможней.
2. Аннулирование предварительного решения производится, если такое решение принято на основе неполной или недостоверной информации, предоставленной заявителем, если при предоставлении полной и достоверной информации было бы принято другое предварительное решение. Аннулирование вступает в силу со дня принятия предварительного решения.
3. Изменение предварительного решения производится в случаях:

56-бап. Алдын-ала шешiм қабылдау туралы өтiнiш
1. Өтiнiш берушi Қазақстан Республикасының кеден органына жазбаша нысанда жазылған осы Кодекстiң 55-бабында көрсетiлген өтiнiштi жолдайды.
2. Өтiнiш тауар туралы алдын ала шешiм қабылдау үшiн қажеттi мәлiметтердi қамтуы тиiс. Өтiнiш берумен бiр уақытта тауарлардың сипаттамасы, олардың фото суреттерi, сызбалары, коммерциялық, техникалық не алдын ала шешiм қабылдау үшiн қажеттi өзге де құжаттар ұсынылады. Мүмкiн болған жағдайда алдын ала шешiм қабылданатын тауардың сынамалары мен үлгiлерi де ұсынылады.
3. Өтiнiштi кеден органы қарайды және алдын ала шешiм, егер өзге де ақпараттар не сараптама жүргiзу талап етiлмесе өтiнiштi тiркеу күнiнен бастап он жұмыс күнiнiң iшiнде берiледi.
4. Егер, өтiнiш берушi ұсынған мәлiметтер алдын ала шешiм қабылдау үшiн жеткiлiксiз болса кеден органы тұлғаны оларды ұсыну үшiн мерзiм белгiлеу арқылы дәлелдеме ұсынудың қажеттiгi туралы құлақтандырады. Егер, дәлелдеме белгiленген мерзiмде ұсынылмаса алдын ала шешiм қабылдау туралы өтiнiш қабыл алынбайды.
Дәлелдеме ұсынудың жалпы мерзiмi өтiнiш берушiнi жазбаша құлақтандырған сәттен бастап бiр айдан аспауы тиiс.
5. Алдын ала шешiм қабылдауы туралы өтiнiш қабыл алынбаған жағдайда
кеден органы жетi жұмыс күнiнiң iшiнде өтiнiш берушiге жазбаша дәлелдi
бастарту ұсынуға мiндеттi.
Өтiнiштi қабыл алмау, өтiнiш берушiнiң өтiнiштi қабыл алмауы үшiн
негiз болған себептердi жоюы шартымен алдын ала шешiм қабылдау туралы
қайталап жүгінуiне кедергi болмайды.
6. Кеден органдарының алдын ала шешiм қабылдауына не оны
қабылдамауына осы Кодексте белгiленген тәртiппен шағым жасауы мүмкiн.
57-бап. Алдын-ала шешiмнiң қолданылу мерзiмi
Кеден органдарының алдын ала шешiмi ол қабылдаған сәттен бастап үш
жыл бойы қолданылады.
58-бап. Алдын ала шешiмдi тоқтату немесе өзгерту
1. Қазақстан Республикасы орталық кеден органы өзi не кеден басқармасы және кеден қабылдаған алдын ала шешiмдi тоқтата немесе өзгерте алады.
2. Алдын ала шешiмдi тоқтату, егер мұндай шешiм өтiнiш берушi ұсынған толық емес немесе дұрыс емес ақпараттың негiзiнде қабылданған болса, егер толық және дұрыс ақпарат ұсыну кезiнде басқа алдын ала шешiм қабылданған болса жүргiзiледi.
Тоқтату алдын ала шешiм қабылданған күннен бастап күшiне енедi.
3. Алдын ала шешiмдi өзгерту мынадай:

1) принятия Всемирной таможенной организацией решений, обязательных для применения в Республике Казахстан;
2) заключения международных договоров, участницей которых является Республика Казахстан, в результате которых предварительное решение будет противоречить нормам этих договоров;
3) изменения таможенного законодательства Республики Казахстан в части принятия предварительного решения;
4) выявления нарушений, допущенных при принятии предварительного решения.
4. Изменение предварительного решения вступает в силу после уведомления лица о принятом решении, об изменении.
В случае изменения таможенного законодательства Республики Казахстан, в результате которого предварительное решение будет противоречить действующему таможенному законодательству Республики Казахстан, решение таможенных органов признается утратившим силу с момента вступления в действие нормативного правового акта Республики Казахстан в сфере таможенного дела.
5. Получателю предварительного решения в указанных выше случаях направляется письменное уведомление, в котором указываются мотивы аннулирования или изменения.
6. При аннулировании или изменении предварительного решения таможенные сборы за принятие предварительного решения не подлежат возврату, за исключением случаев, когда такое аннулирование или изменение произошло в связи с ошибкой, допущенной таможенным органом.
Статья 59. Гласность предварительных решений
Предварительные решения, принятые таможенными органами, за исключением информации, являющейся конфиденциальной, могут быть опубликованы и предоставлены по письменному запросу любому лицу.
Статья 60. Предоставление предварительного решения при таможенном
оформлении товара
1. Предварительное решение, принятое таможенными органами, указанными в статье 55 настоящего Кодекса, является обязательным для таможенных органов.
2. Предварительное решение предоставляется таможенному органу одновременно с таможенной декларацией.
3. Для целей таможенного оформления и таможенного контроля используется оригинал предварительного решения либо копия, заверенная таможенным органом, указанным в статье 55 настоящего Кодекса, выдавшим такое решение.
4. В случае поставки одного и того же товара, осуществляемого партиями в разное время и (или) в разные таможенные органы, предварительное решение по классификации товара, принимается таможенным органом, осуществляющим таможенное оформление первой партии товара, при этом для оформления последующих партий идентичного товара допускается использование копий предварительного решения, заверенных таможенным органом, принявшим такое решение.

1) Дүниежүзiлiк кеден ұйымы Қазақстан Республикасында қолдану үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдаған;
2) нәтижесiнде алдын ала шешiм бұл шарттардың нормаларына қайшы келетiн Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттар жасалған;
3) Қазақстан Республикасының кеден заңдары алдын ала шешiм қабылдау бөлiгiнде өзгерген;
4) алдын ала шешiм қабылдау кезiнде жол берiлген заң бұзушылықтар анықталған жағдайларда жүргiзiледi.
4. Алдын ала шешiмдi өзгерту тұлғаларды өзгерту туралы қабылданған шешiм туралы құлақтандырғаннан кейiн ғана күшiне енедi.
Нәтижесiнде алдын ала шешiм қолданылып жүрген кеден заңдарына қайшы келетiн Қазақстан Республикасының кеден заңдары өзгерген жағдайда Қазақстан Республикасы кеден органдарының шешiмi Қазақстан Республикасының кеден iсi саласындағы нормативтiк құқықтық актiсi қолдануға енгiзiлген сәттен бастап күшiн жойған болып танылады.
5. Алдын ала шешiмдi алушыға жоғарыда көрсетiлген жағдайларда тоқтатудың немесе өзгертудiң себептерi көрсетiлетiн жазбаша құлақтандыру жалданады.
6. Алдын ала шешiмдi тоқтату немесе өзгерту кезiнде алдын ала шешiм қабылдау үшiн алымдар мұндай тоқтату немесе өзгерту кеден органы жол берген қатеге байланысты болған жағдайларды қоспағанда қайтаруға жатпайды.
59-бап. Алдын-ала шешiмнiң жариялылығы
Кеден органдары қабылдаған алдын ала шешiм құпия болып табылатын ақпараттарды қоспағанда жариялануы және жазбаша сұрату бойынша кез-келген тұлғаға ұсынылуы мүмкiн.
60-бап. Тауарды кедендiк ресiмдеу кезiнде алдын-ала шешiм ұсыну
1. Осы Кодекстiң 55-бабында көрсетiлген, кеден органдары қабылдаған алдын-ала шешiм кеден органдары үшiн мiндеттi болып табылады.
2. Алдын ала шешiм кеден органына кеден декларациясымен бiр уақытта ұсынылады.
3. Кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау мақсаттары үшiн алдын ала шешiмнiң түпнұсқасы не осы Кодекстiң 55-бабында көрсетiлген, осындай шешiмдi берген кеден органы растаған көшiрмесi пайдаланылады.
4. Партиялармен түрлi уақыттарда және (немесе) түрлi кеден органдарына жүзеге асырылатын сол бiр тауарды жеткiзу жағдайында тауарды жiктеу жөнiндегi алдын ала шешiмдi тауардың алғашқы партиясын кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органы қабылдайды, бұл ретте бiрегей тауардың одан кейiнгi партияларын ресiмдеу үшiн алдын ала шешiмнiң мұндай шешiмдi қабылдаған кеден органы растаған көшiрмелерiн пайдалануға жол берiледi.

Раздел 5. Предварительные операции и Таможенные операции,
связанные с перемещением товаров и транспортных средств
Глава 11. Перемещение товаров и транспортных средств через
Таможенную границу Республики Казахстан
Статья 61. Порядок осуществления предварительных операций при
перемещении товаров и транспортных средств
на таможенную территорию Республики Казахстан
1. Предварительные операции при перемещении товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан осуществляется в следующем порядке:
1) пересечение таможенной границы Республики Казахстан;
2) уведомление таможенных органов о пересечении таможенной границы Республики Казахстан;
3) предварительное таможенное оформление в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан;
4) доставка товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения;
5) уведомление таможенного органа назначения о доставке товаров и транспортных средств;
6) временное хранение товаров и транспортных средств.
2. Положение настоящей главы не распространяется на товары, перемещаемые с использованием трубопроводного транспорта и по линиям электропередачи.
Статья 62. Пересечение таможенной границы Республики Казахстан
1. Пересечением товаров и транспортных средств таможенной границы Республики Казахстан является фактическое перемещение товара и транспортного средства на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Пересечение таможенной границы Республики Казахстан влечет за собой обязанность лица, перемещающего товары и транспортные средства, в возможно короткие сроки доставить товары, транспортные средства и документы на них в таможенный орган, расположенный в пункте пропуска.
Статья 63. Определение пункта пропуска
Пунктом пропуска товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан является:
1) для товаров, перемещаемых воздушным транспортом - аэропорт назначения или первый аэропорт на таможенной территории Республики Казахстан, в котором воздушное судно, перевозящее товары, совершает посадку и производит разгрузку товаров;
2) для товаров, перемещаемых водным транспортом - первый порт разгрузки или порт перегрузки на таможенной территории Республики Казахстан;
3) для товаров, перемещаемых другими видами транспорта - пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан;
4) для товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи - места установки приборов коммерческого учета, согласованные с центральным таможенным органом.
Статья 64. Уведомление таможенных органов о пересечении
таможенной границы Республики Казахстан

5-БӨЛIМ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН ӨТКIЗУГЕ
БАЙЛАНЫСТЫ АЛДЫН-АЛА ОПЕРАЦИЯЛАР МЕН КЕДЕНДIК ОПЕРАЦИЯЛАР
10-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕНДIК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКIЗУ
61-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кедендiк шекарасына өткiзу кезiнде алдын-ала операцияларды
жүзеге асырудың тәртiбi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына өткiзу кезiнде алдын ала операциялар мынадай тәртiппен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өту;
2) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасын өтуi туралы кеден органдарын құлақтандыру;
3) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде алдын ала кедендiк ресiмдеу;
4) тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған құжаттарды баратын кеден органына жеткiзу;
5) тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзгендiгi туралы баратын кеден органын құлақтандыру;
6) тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау.
2. Осы тараудың ережесi құбыр желiсi көлiгiн пайдалану арқылы және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарларға қолданылмайды.
62-бап. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өту
1. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына iс жүзiнде өтуi тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өтуi болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өту тауарды тасымалдаушы тұлғаның тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзу пунктінде орналасқан кеден органына қысқа мерзiмде тауарларды, көлiк құралдарын және олардың құжаттарын жеткiзу мiндетiне әкеп соғады.
63-бап. Өткiзу пунктiн айқындау
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзу пунктi:
1) әуе көлiгiмен тасымалданатын тауарлар үшiн - баратын әуежай немесе тауарларды тасымалдаушы әуе кемесi қонатын және тауарларды түсiрудi жүргiзетiн Қазақстан Республикасының кеден аймағындағы алғашқы әуежай;
2) су көлiгiмен тасымалданатын тауарлар үшiн - Қазақстан Республикасының кеден аумағындағы алғашқы түсiру айлағы немесе қайта тиеу айлағы;
3) көлiктiң басқа түрлерiмен тасымалданатын тауарлар үшiн - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункті;
4) құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарлар үшiн орталық кеден органымен келiсiлген коммерциялық есептеу аспаптары орнатылған жер болып табылады.
64-бап. Кеден органдарын Қазақстан Республикасының кедендiк
шекарасынан өтуi туралы құлақтандыру

1. Перевозчик либо лицо, перемещающее товары, обязано уведомить таможенный орган, расположенный в пункте пропуска, о пересечении таможенной границы Республики Казахстан.
2. Уведомление таможенных органов о пересечении таможенной границы Республики Казахстан - это информирование таможенного органа, расположенного в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан о факте пересечения границы.
3. При пересечении таможенной границы Республики Казахстан уведомление таможенного органа производится путем представления товаров, транспортных средств и товаросопроводительных документов на них таможенному органу, расположенному в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан.
4. Должностные лица таможенного органа не вправе отказать в принятии документов, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Статья 65. Предварительное таможенное оформление в пункте
пропуска через таможенную границу Республики Казахстан
1. Предварительным таможенным оформлением в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан являются действия, предшествующие основному таможенному оформлению и осуществляемые в установленных формах таможенного контроля, предназначенных для недопущения перемещения на таможенную территорию Республики Казахстан запрещенных товаров.
2. При предварительном таможенном оформлении в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан допускается:
1) осуществление погрузочно-разгрузочных операций с товарами и транспортными средствами в местах специально выделенных и оборудованных для производства погрузочно-разгрузочных операций, расположение которых согласовано с таможенными органами;
2) по запросу лица, осуществляющего погрузочно-разгрузочные операции с товарами и транспортными средствами, товары могут находиться в местах производства таких операций без помещения в места временного хранения в течение срока, необходимого для осуществления погрузочно-разгрузочных операций. При этом общий срок хранения товаров не может превышать установленного настоящим Кодексом срока для временного хранения товаров. В случае утраты товаров либо передачи их другим лицам без разрешения таможенных органов ответственность за уплату таможенных платежей и налогов в соответствии с настоящим Кодексом несет лицо, несущее ответственность за сохранность товаров и осуществляющие грузовые операции с товарами.
3. Основное таможенное оформление товаров может производиться в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан при наличии условий, необходимых для таможенного оформления, либо в другом таможенном органе в соответствии с настоящим Кодексом.

1. Тасымалдаушы не тауарларды өткiзушi тұлға өткiзу пунктiне орналасқан кеден органын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өту туралы құлақтандыруға мiндеттi.
2. Кеден органдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өткендiгi туралы құлақтандыру - бұл Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде орналасқан кеден органын шекарадан өту фактiсi туралы хабардар ету.
3. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өтуi кезiнде кеден органын құлақтандыру тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған тауарға iлеспе құжаттарды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде орналасқан кеден органына көрсету жолымен жүргiзiледi.
4. Кеден органының лауазымды тұлғаның осы баптың 3-тармағымен көзделген құжаттарды қабылдаудан бастартуға құқығы жоқ.
65-бап. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу
пунктiнде алдын-ала кедендік ресiмдеу
1. Негiзгi кедендiк ресiмдеуге бастайтын және тыйым салынған тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына өтуiне жол бермеу үшiн арналған кедендiк бақылаудың белгiленген нысандарындағы iс-әрекет Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде алдын ала кедендiк ресiмдеу болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде алдын ала кедендiк ресiмдеу кезiнде:
1) орналасуы кеден органдарымен келiсiлген, тиеу-түсiру операцияларын жүргiзу үшiн арнайы бөлiнген және жабдықталған орындарда тауарлармен және көлiк құралдарымен тиеу-түсiру операцияларын жүзеге асыруға жол берiледi;
2) тауарлармен және көлiк құралдарымен тиеу-түсiру операцияларын жүзеге асырушы тұлғаның сұрауы бойынша тауарлар тиеу-түсiру операцияларын жүзеге асыру үшiн қажеттi мерзiм iшiнде уақытша сақтау орынына қойылмастан мұндай операциялар жүргiзу орындарында бола алады. Бұл ретте, тауарларды сақтаудың жалпы мерзiмi осы Кодекспен белгiленген тауарларды уақытша сақтауға арналған мерзiмнен аспайды. Тауарлар жоғалтқан не оларды кеден органдарының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берген жағдайда осы Кодекске сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу үшiн тауарлардың сақталуы үшiн жауаптылықта болатын және тауарлар мен жүк операцияларын жүзеге асыратын тұлға жауаптылықта болады.
3. Тауарларды негiзгi кедендiк ресiмдеу кедендiк ресiмдеу үшiн қажеттi жағдайлардың болуы кезiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiнде не осы Кодекске сәйкес Қазақстан Республикасының басқа кеден органында жүргiзiле алады.

Статья 66. Доставка товаров, транспортных средств и документов
на них в таможенный орган назначения
1. Доставка товаров, транспортных средств и документов на них осуществляется в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, предусмотренного главой 13 настоящего Кодекса.
2. Перевозчик обязан доставить товары, транспортные средства и документы на них в определенные таможенным органом места и сроки в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
Статья 67. Уведомление о доставке товаров в таможенный орган
назначения
При доставке товаров и транспортных средств в таможенный орган назначения, перевозчиком или лицом, перемещающим товары и транспортные средства производится уведомление о доставке товаров путем представления:
1) документов контроля доставки;
2) транспортных и коммерческих документов;
3) ввезенных товаров и транспортных средств.
Статья 68. Меры, принимаемые при аварии или действии
непреодолимой силы
1. В случаях аварии или действия непреодолимой силы, а также если водное либо воздушное судно делает вынужденную остановку или посадку на территории Республики Казахстан, перевозчик обязан принять все меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств и незамедлительно сообщить в ближайший таможенный орган об этих обстоятельствах и месте нахождения товаров.
2. Таможенный орган, получивший уведомление о происшествии, определяет меры, необходимые для обеспечения таможенного контроля в зависимости от характера происшествия, степени потери качества товара и технического состояния транспортного средства.
3. Расходы, возникшие у перевозчиков в связи с соблюдением требований настоящей статьи, таможенными органами не возмещаются.
Глава 12. Таможенный перевозчик
Статья 69. Таможенный перевозчик
Таможенным перевозчиком может быть казахстанское лицо, владеющее транспортными средствами на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке товаров за плату или по найму, имеющее соответствующую лицензию или разрешение, выданное в установленном порядке уполномоченным органом в области транспорта, и получившее лицензию центрального таможенного органа на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика.
Статья 70. Деятельность таможенного перевозчика
1. Деятельность таможенного перевозчика заключается в перевозке товаров, находящихся под таможенным контролем, с соблюдением норм, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Отношения таможенного перевозчика с лицом, перемещающим товар, регулируются договором.

66-бап. Тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған құжаттарды
баратын кеден органына жеткiзу
1. Тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған құжаттарды
баратын кеден органына жеткiзу осы Кодекстiң 13-тарауында айқындалған iшкi
кедендiк транзиттiң рәсiмiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Тасымалдаушы тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған
құжаттарды тасымалдаудың және сақтаудың қалыпты жағдайы кезiнде табиғи
тозуының немесе кемуiнiң салдарынан өзгеруiн қоспағанда өзгермеген
жағдайда кеден органы белгiлеген орынға және мерзiмдерде жеткiзуге
мiндеттi.
67-бап. Тауарлардың баратын кеден органына жеткiзiлгендiгi туралы
құлақтандыру
Тауарлар мен көлiк құралдарын баратын кеден органына жеткiзген кезде
тасымалдаушы немесе тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi тұлға:
1) жеткiзiлудi бақылау құжаттарын;
2) көлiктiк және коммерциялық құжаттарды;
3) әкелiнген тауарлар мен көлiк құралдарын ұсыну жолымен тауарлардың
әкелiнгендiгi туралы құлақтандыру жүргiзедi.
68-бап. Апат немесе жеңуге болмайтын күштiң әрекетi кезiнде
қабылданатын шаралар
1. Апаттар немесе жеңуге болмайтын күштердiң әрекетi жағдайларында, сондай-ақ егер су не әуе кемесi Қазақстан Республикасының аумағында мәжбүрлi аялдаса немесе қонса, тасымалдаушы тауарлар мен көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшiн барлық шараларды қабылдауға және таяудағы кеден органына осы жағдаяттар және тауарлардың орналасқан жерi туралы жедел хабарлауға мiндеттi.
2. Уақиға туралы құлақтандыру алған кеден органы уақиғаның сипатына,
тауардың сапасын жоғалту дәрежесiне және көлiк құралдарының техникалық
жағдайына қарай кедендiк бақылауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi шараларды
белгiлейдi.
3. Тасымалдаушыларда осы баптың талаптарын сақтауға байланысты пайда
болған шығыстарды кеден органдары өтемейдi.
12-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ТАСЫМАЛДАУШЫ
69-бап. Кедендiк тасымалдаушы
Кедендiк тасымалдаушы меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздемелерде көлiк құралдарына ие, ақысына немесе жалданып тауарларды тасымалдау жөнiндегi қызметтердi көрсететiн, белгiленген тәртiппен көлiк саласындағы уәкiлеттi орган берген тиiстi лицензиясы немесе рұқсаты бар және кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметiн жүзеге асыруға орталық кеден органының лицензиясын алған таныған қазақстандық тұлға бола алады.
70-бап. Кедендiк тасымалдаушының қызметi
1. Кедендiк тасымалдаушының қызметi осы Кодекспен көзделген нормаларды сақтау арқылы кедендiк бақылаудағы тауарларды тасымалдауға саяды.
2. Кедендiк тасымалдаушының тауарларды өткiзушi тұлғамен қарым-қатынасы шартпен реттеледi.

Статья 71. Квалификационные требования к деятельности
таможенного перевозчика
Для осуществления деятельности в качестве таможенного перевозчика казахстанское лицо должно соответствовать следующим квалификационным требованиям:
1) наличие лицензии либо соответствующего разрешения на перевозку товаров, выданного в установленном порядке уполномоченным органом в области транспорта;
2) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в порядке, предусмотренном главой 45 настоящего Кодекса, на сумму в размере 10000-кратного месячного расчетного показателя;
3) наличие оборудованных транспортных средств в соответствии с требованиями, установленными статьей 89 настоящего Кодекса, обеспечивающих прибытие в течение 24 часов хотя бы одного транспортного средства;
4) наличие условий, обеспечивающих ведение учета перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и отчетности по ним.
Статья 72. Порядок выдачи лицензии на осуществление
деятельности в качестве таможенного перевозчика
1. Для получения лицензии необходимо:
1) заявление лица на получение лицензии по установленной форме;
2) нотариально заверенные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
4) документы, подтверждающие соответствие  квалификационным
требованиям, установленным статьей 71 настоящего Кодекса.
2. Заявление рассматривается центральным таможенным органом в течение
десяти рабочих дней со дня его регистрации.
3. Уполномоченный орган в области транспорта в срок не позднее десяти календарных дней информирует центральный таможенный орган о приостановлении, отзыве или прекращении действия лицензии либо соответствующего разрешения на перевозку товаров, выданного уполномоченным органом в области транспорта.
4. Центральный таможенный орган ведет реестр таможенных перевозчиков и осуществляет его опубликование в печатных изданиях.
Статья 73. Обязанности таможенного перевозчика
Таможенный перевозчик обязан:
1) соблюдать условия и требования, установленные настоящим Кодексом;
2) вести учет перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и представлять таможенным органам отчет о перевозке таких товаров;
3) не перевозить одновременно с товарами, находящимися под таможенным контролем, иные товары;
4) предъявить товары и документы на них таможенному органу назначения;
5) помещать товары в зону таможенного контроля;
6) поддерживать транспортные средства в надлежащем техническом состоянии и обеспечивать их соответствие требованиям к оборудованию транспортных средств для перевозок товаров под таможенным контролем;

71-бап. Кедендiк тасымалдаушының қызметiне бiлiктiлiк талаптары
Кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асыру үшiн қазақстандық тұлға мынадай бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келуi тиiс:
1) белгiленген тәртiппен көлiк саласындағы уәкiлеттi орган берген тауарларды тасымалдауға арналған лицензиялардың не тиiстi шешiмнiң болуы;
2) осы Кодекстiң 45-тарауымен көзделген тәртiппен белгiленген айлық
есептiк көрсеткiштiң 10000 еселенген мөлшерiндегi сомаға кедендiк төлемдер
мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету;
3) осы Кодекстiң 89-бабымен белгiленген талаптарға сәйкес 24 сағаттың
iшiнде кем дегенде бiр көлiк құралының келуiн қамтамасыз ететiн
жабдықталған көлiк құралдарының болуы;
4) кеден бақылауында тұрған тасымалданатын тауарларды есепке алуды
жүргiзу және олар бойынша есептiлiктi қамтамасыз ету шарттарының бар болуы.
72-бап. Кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асыруға
лицензияны беру тәртiбi
1. Лицензия алу үшiн:
1) белгiленген нысан бойынша лицензия алуға тұлғаның өтiнiшi;
2) тiркеу құжаттарының нотариалдық расталған көшiрмелерi;
3) лицензияны бергенi үшiн алым төлеудi растайтын құжаттар;
4) осы Кодекстiң 71-бабымен белгiленген бiлiктiлiк талаптарына
сәйкестiктi растайтын құжаттар.
2. Өтiнiштi орталық кеден органы оны тiркеу күнiнен бастап отыз жұмыс
күнiнiң iшiнде қарайды.
3. Көлiк саласындағы уәкiлеттi орган он күнтiзбелiк күннен
кешiктiрмейтiн мерзiмде орталық кеден органын көлiк саласындағы уәкiлеттi
орган берген тауарларды тасымалдауға тиiстi рұқсатты немесе лицензияның
қызметiн тоқтата тұру не керi қайтару, тоқтату туралы хабарлайды.
4. Орталық кеден органы кедендiк тасымалдаушылардың тiзiлiмiн
жүргiзедi және оны баспа басылымдарында жариялауды жүзеге асырады.
73-бап. Кедендiк тасымалдаушының мiндеттерi
1. Кедендiк тасымалдаушы:
1) осы Кодексте белгiленген шарттар мен талаптарды сақтауға;
2) кедендiк бақылаудағы тасымалданатын жүктердiң есебiн жүргiзуге және кеден органдарына мұндай тауарларды тасымалдау туралы есеп ұсынуға;
3) кедендiк бақылаудағы тауарлар мен бiр уақытта өзге де тауарларды тасымалдамауға;
4) тауарлар мен оларға арналған құжаттарды баратын кеден органына ұсынуға;
5) тауарларды кедендiк бақылау аймағына орналастыруға;
6) көлiк құралдарын тиiстi техникалық жағдайда ұстауға және кеден бақылауындағы тауарларды тасымалдауға арналған көлiк құралдарын жабдықтауға олардың талаптарының сәйкестiгiн қамтамасыз етуге;

7) соблюдать установленные таможенным органом отправления сроки доставки товаров и документов на них, и маршрут движения;
8) доставлять товары и транспортные средства в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, без использования в каких либо иных целях;
9) после доставки товаров без разрешения таможенного органа назначения не оставлять их без присмотра, не изменять первоначальное местонахождение товаров, не вскрывать упаковку, не упаковывать и не переупаковывать товары, а также не изменять, не удалять и не уничтожать средства таможенной идентификации;
10) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо их передаче другим лицам без разрешения таможенных органов;
11) при прекращении деятельности в качестве таможенного перевозчика возвратить в центральный таможенный орган лицензию в течение пятнадцати рабочих дней.
Статья 74. Приостановление действия лицензии на осуществление
деятельности в качестве таможенного перевозчика
1. Действие лицензии может быть приостановлено на срок до шести месяцев центральным таможенным органом:
1) на основании заявления лица о временном прекращении деятельности в качестве таможенного перевозчика;
2) на основании заключения таможенного органа, где зарегистрирован таможенный перевозчик, в случаях невыполнения таможенным перевозчиком своих обязанностей, предусмотренных статьей 73 настоящего Кодекса;
3) при приостановлении действия лицензии либо соответствующего разрешения на перевозку товаров, выданного уполномоченным органом в области транспорта.
2. При приостановлении действия лицензии лицо не вправе осуществлять деятельность в качестве таможенного перевозчика. Приостановление лицензии действует с даты принятия приказа о приостановлении деятельности в качестве таможенного перевозчика.
3. Действие лицензии возобновляется соответствующим приказом центрального таможенного органа после устранения причин, по которым оно было приостановлено.
Статья 75. Отзыв лицензии на осуществление деятельности в качестве
таможенного перевозчика
1. Лицензия отзывается центральным таможенным органом в следующих случаях:
1) отзыва лицензии либо соответствующего разрешения на перевозку товаров, выданного уполномоченным органом в области транспорта;
2) выдачи лицензии на основе недостоверных сведений, представленных таможенным перевозчиком;
3) несоблюдения условий, определенных настоящей главой;
4) не устранения причин, по которым действие лицензии ранее было приостановлено, в течение срока, установленного статьей 74 настоящего Кодекса.

7) кеден органы белгiлеген тауарлармен оларға арналған құжаттарды жөнелту жеткiзу мерзiмдерiмен қозғалыс бағытын сақтауға;
8) тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезiндегi табиғи тозу мен кемудiң салдарынан өзгерiстердi қоспағанда өзгертусiз, қандай да болмасын өзге мақсаттарға пайдаланусыз жеткiзуге;
9) тауарларды жеткiзгеннен кейiн оларды баратын кеден органының рұқсатынсыз қараусыз қалдырмауға, тауарлардың бастапқы орналасқан жерiн өзгертпеуге, орамды ашпауға, тауарларды орамауға және қайта орамауға, сондай-ақ кедендiк бiрегейлендiру құралдарын өзгертпеуге, алып тастамауға және жоймауға;
10) тауарларды жоғалтқан не оларды кеден органдарының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берген жағдайда кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуге;
11) кедендiк тасымалдаушы қызметiн тоқтатқан жағдайда лицензияны он бес жұмыс күнiнiң iшiнде орталық кеден органына қайтаруға мiндетті.
74-бап. Қызметтi жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру
1. Лицензияның қолданылуын:
1) тұлғаның кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi уақытша тоқтату туралы өтiнiшiнiң негiзiнде;
2) тасымалдаушы осы Кодекстiң 73-бабында көзделген өзiнiң мiндеттерiн орындамаған жағдайларда кедендiк тасымалдаушы тiркелген кеден органы қорытындысының негiзiнде;
3) көлiк саласындағы уәкiлеттi орган берген тауарларды тасымалдауға тиiстi рұқсаттың немесе лицензияның қолданылуын тоқтата тұру кезінде орталық кеден органы алты айға дейiн мерзiмге тоқтата тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде тұлғаның кедендiк тасымалдаушы ретiндегi қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ. Лицензияны тоқтата тұру кедендiк тасымалдаушы ретiндегi қызметтi тоқтата тұру туралы бұйрық қабылданған күннен бастап қолданылады.
3. Лицензияның қолданылуы ол бойынша тоқтатыла тұрған себептер жойылғаннан кейiн орталық кеден органының тиiстi бұйрығымен жаңартылады.
75-бап. Кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асыруға
лицензияны керi қайтарып алу
Орталық кеден органы лицензияны мынадай жағдайларда керi қайтарып алады:
1) көлiк сапасындағы уәкiлеттi орган берген тауарларды тасымалдауға тиiстi рұқсатты немесе лицензияны керi қайтарып алынғанда;
2) лицензия кедендiк тасымалдаушы ұсынған дұрыс емес мәлiметтердiң негiзiнде берiлгенде;
3) осы тарауда белгiленген шарттар сақталмағанда;
4) осы Кодекстiң 74 бабымен белгiленген мерзiмнiң iшiнде ол бойынша лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептер жойылмағанда.

2. Решение об отзыве оформляется приказом центрального таможенного органа с обоснованием такого решения.
Статья 76. Учет перевозимых таможенным перевозчиком товаров,
находящихся под таможенным контролем
Таможенный перевозчик ведет учет перевозимых товаров, находящихся под таможенным контролем, и представляет отчетность по ним в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 77. Ответственность таможенного перевозчика
1. Таможенный перевозчик несет ответственность перед таможенными органами, включая уплату таможенных платежей и налогов, до фактической передачи товаров владельцу склада временного хранения в местах доставки либо фактической передачи товаров лицу, обладающему полномочиями в отношении этих товаров, с разрешения таможенного органа назначения.
2. При выдаче товаров без разрешения таможенного органа, их утрате или недоставки в таможенный орган назначения таможенный перевозчик несет ответственность в соответствии с настоящим Кодексом и законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 78. Прекращение действия лицензии на осуществление
деятельности в качестве таможенного перевозчика
1. Действие лицензии прекращается в случаях:
1) отзыва лицензии либо соответствующего разрешения на перевозку товаров, выданного уполномоченным органом в области транспорта;
2) отзыва лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
3) по желанию таможенного перевозчика с представлением соответствующего заявления в письменной форме;
4) реорганизации или ликвидации таможенного перевозчика, являющегося юридическим лицом.
2. При прекращении действия лицензии лицо обязано в течение месяца предоставить в таможенный орган, ведущий учет перевозимых товаров под таможенным контролем, отчет о перевозках, выполненных им в качестве таможенного перевозчика.
3. Прекращение действия лицензии оформляется приказом центрального таможенного органа с указанием причин прекращения деятельности в качестве таможенного перевозчика.
Глава 13. Внутренний таможенный транзит
Статья 79. Понятия, применяемые в настоящей главе
Применяемые в настоящей главе понятия означают следующее:
1) процедура внутреннего таможенного транзита - установленный настоящим Кодексом и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, порядок перемещения товаров и транспортных средств под таможенным контролем от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения;
2) промежуточный таможенный орган - таможенный орган, где производится частичная выгрузка товаров, перемещаемых по процедуре внутреннего таможенного транзита.

2. Керi қайтарып алу туралы шешiм осындай шешiмдi негiздеумен орталық кеден органының бұйрығымен ресiмделедi.
76-бап. Кедендiк тасымалдауды тасымалдаған кедендiк бақылаудағы
тауарлардың есебi
Кедендiк тасымалдаушы кедендiк бақылаудағы тасымалданған тауарлардың есебiн жүргiзедi және кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртіппен олар бойынша есеп бередi.
77-бап. Кедендік тасымалдаушының жауаптылығы
1. Кедендiк тасымалдаушы тауарларды уақытша әкелу орындарындағы уақытша сақтау қоймасының иесiне iс жүзiнде бергенге не тауарларды баратын кеден органының рұқсатымен бұл тауарларға қатысты өкiлеттiкке ие тұлғаға iс жүзiнде бергенге дейiн кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қоса алғанда кеден органдарының алдында жауаптылықта болады.
2. Тауарларды кеден органының рұқсатынсыз берген, жоғалтқан немесе оларды баратын кеден органына жеткiзбеген жағдайда тасымалдаушы осы Кодекске және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауаптылықта болады.
78-бап. Кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асыруға
лицензияның қолданылуын тоқтатуы
1. Лицензияның қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) көлiк саласындағы уәкiлеттi орган берген тауарларды тасымалдауға
тиiстi рұқсатты немесе лицензияны керi қайтарып алынған;
2) кедендiк тасымалдаушы ретiнде қызметтi жүзеге асыруға лицензия
керi қайтарылып алынған;
3) жазбаша нысанда тиiстi өтiнiш беру арқылы кедендiк тасымалдаушының
тiлегi бойынша;
4) заңды тұлға болып табылатын кедендiк тасымалдаушы қайта
ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда.
2. Лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда тұлға бiр айдың iшiнде
кедендiк бақылаумен тасымалданатын тауарлардың есебiн жүргiзетiн кеден
органына өзi кедендiк тасымалдаушы ретiнде орындаған тасымалдаулар туралы
есеп беруге мiндеттi.
3. Лицензияның қолданылуын тоқтатуға кедендiк тасымалдаушы ретiндегi
қызметтi тоқтатудың себептерi көрсетiле отырып орталық кеден органының
бұйрығымен ресiмделедi.
13-ТАРАУ. IШКI КЕДЕНДIК ТРАНЗИТ
79-бап. Осы тарауда қолданылатын ұғымдар
Осы тарауда қолданылатын ұғымдар мыналарды бiлдiредi:
1) iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмi - осы Кодекспен және Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттармен белгiленген тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау мен жөнелтушi кеден органынан баратын кеден органына дейiн тасымалдаудың тәртiбi;
2) аралық кеден органы - тауарларды iшкi кедендiк транзит рәсiмi бойынша қозғалатын тауарларды ішінара түсiру жүргiзiлетiн кеден органы.

Статья 80. Общие положения
Положения настоящей главы применяются во всех случаях перемещения по таможенной территории Республики Казахстан и (или) иностранного государства товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, включая перемещение между местами временного хранения, свободными и таможенными складами, специальными экономическими зонами.
Положение настоящей главы не распространяется на товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, а также товаров, перевозимых воздушным транспортом, если воздушное судно во время совершения регулярного международного рейса в месте прибытия товаров совершает промежуточную или вынужденную (техническую) посадку без частичной выгрузки товаров.
Статья 81. Внутренний таможенный транзит
1. Внутренний таможенный транзит - таможенная процедура, при которой товары, находящиеся под таможенным контролем, перемещаются по таможенной территории Республики Казахстан, а также через территорию иностранного государства, при соблюдении условий, установленных настоящей главой.
2. При внутреннем таможенном транзите товары перемещаются от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения под ответственность перевозчика и (или) лица, перемещающего товары и транспортные средства.
3. Допускается перемещение товаров железнодорожным транспортом по процедуре внутреннего транзита с использованием средств идентификации, пломбы перевозчиков и отправителей.
4. Перемещение через таможенную границу Республики Казахстан транзитных товаров по процедуре внутреннего таможенного транзита осуществляется при соблюдении одной из мер, указанных в пункте 2 статьи 82 настоящего Кодекса.
Статья 82. Условия перемещения товаров и транспортных средств в
соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита
1. Перемещение товаров и транспортных средств в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита допускается при соблюдении следующих условий:
1) товары не запрещены к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозу с таможенной территории Республики Казахстан;
2) оформление документа контроля доставки в соответствии со статьей 84 настоящего Кодекса;
3) соблюдение одной из мер обеспечения доставки товаров в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.
2. К мерам обеспечения доставки товаров и транспортных средств в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита относятся:
1) допуск транспортного средства для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами;
2) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в любом таможенном органе;

80-бап. Жалпы ережелер
Осы тараудың ережелерi уақытша сақтау, еркiн және кеден қоймалары арнайы экономикалық аумақтар орындарының арасындағы қозғалысты қоса алғанда кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының және (немесе) шет мемлекеттiң кеден аумағы бойынша қозғалысының барлық жағдайларында қолданылады.
Осы тараудың ережесi құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша қозғалатын тауарларға, сондай-ақ, егер әуе кемесi қалыпты халықаралық рейстi жасау кезiнде тауарлар келетiн жерде тауарларды iшiнара түсiрусiз аралық немесе мәжбүрлi (техникалық) қонса әуе көлiгiмен тасымалданатын тауарларға қолданылмайды.
81-бап. Iшкi кедендiк транзит
1. Iшкi кедендiк транзит - кедендiк бақылаудағы тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы бойынша, сондай-ақ осы тараумен бекiтiлген шарттарды сақтау жағдайында шет мемлекеттiң аумағы арқылы тасымалданатын кедендiк рәсiм.
2. Тауарлар iшкi кедендiк транзит кезiнде жөнелтушi кеден органының баратын кеден органына дейiн тасымалдаушының және (немесе) тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi тұлғаның жауаптылығымен тасымалданады.
3. Тауарларды бiрегейлендiру құралдарын, тасымалдаушылар мен жөнелтушiлердiң пломбаларын пайдалану арқылы iшкi транзит рәсiмi бойынша темiржол көлiгiмен тасымалдауға жол берiледi.
4. Транзиттiк тауарлардың iшкi кедендiк транзит рәсiмi бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы қозғалысы осы Кодекстiң 82-бабының 2-тармағында көрсетiлген шаралардың бiреуiнiң сақталуы жағдайында жүзеге асырылады.
82-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын iшкi кедендік транзит рәсiмiне
сәйкес тасымалдану шарты
1. Тауарлар мен көлiк құралдарына iшкi кедендiк транзит рәсiмiне сәйкес қозғалуға мына жағдайлар сақталған:
1) тауарларға Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуге немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетуге тыйым салынбаған;
2) осы Кодекстің 84-бабына сәйкес жеткiзудi бақылау құжаты ресiмделген;
3) осы баптың 2-тармағына сәйкес тауарларды жеткiзудi қамтамасыз ету шараларының бiрi сақталған кезде рұқсат етiледi.
2. Iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмiне сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзудi қамтамасыз ету шараларына:
1) көлiк құралдарының кедендiк мөрлермен және пломбалармен тауарларды тасымалдау үшiн жiберiлуi;
2) кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi кез келген кеден органында - қамтамасыз ету;

3) перемещение товаров таможенным перевозчиком;
4) таможенное сопровождение товаров.
Перевозчик и (или) лицо, перемещающее товары и транспортные средства вправе выбрать любую из перечисленных мер, указанных в пункте 2 настоящей статьи, за исключением случаев, предусмотренных статьей 519 настоящего Кодекса.
3. При перемещении товаров в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита железнодорожным транспортом подпункты 1), 3) и 4) пункта 2 настоящей статьи не применяются.
4. Меры обеспечения доставки товаров и транспортных средств при внутреннем таможенном транзите не применяются в отношении режима наибольшего таможенного благоприятствования, предусмотренного статьей 518 настоящего Кодекса, а также при перемещении товаров в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и воздушным транспортом.
5. Перечень товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан с обеспечением уплаты таможенных платежей и налогов утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Решение о допуске транспортного средства для перевозки товаров под таможенными пломбами и печатями принимает таможенный орган на основании заявления собственника или владельца транспортного средства. Допуск удостоверяется свидетельством о допущении транспортного средства к перевозке под таможенными печатями и пломбами, форма и порядок заполнения которого определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 83. Документы, представляемые для применения внутреннего
таможенного транзита
1. Для производства оформления документа контроля доставки в таможенный орган отправления перевозчик представляет товаросопроводительные документы.
2. Представленные документы заверяются должностным лицом таможенного органа отправления с указанием регистрационного номера документа контроля доставки.
Статья 84. Документ контроля доставки товаров
1. Документ контроля доставки товаров - документ, содержащий сведения о товарах, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, необходимый для осуществления таможенными органами контроля доставки товаров до таможенного органа назначения.
2. Документ контроля доставки оформляется на каждую партию товаров, перевозимых по одному или нескольким товаросопроводительным документам. При консолидированной (наличие нескольких грузополучателей и отправителей) перевозке товаров документ контроля доставки оформляется на каждого грузополучателя и отправителя отдельно.

3) тауарларды кедендiк тасымалдаушының тасымалдауы;
4) тауарларды кедендiк алып жүру жатады.
Тасымалдаушы және (немесе) тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi тұлға осы Кодекстiң 519-бабымен көзделген жағдайларды қоспағанда осы баптың 2-тармағында көзделген аталған шаралардың кез келгенiн таңдауға құқылы.
3. Тауарларды iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмiне сәйкес темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiнде, осы баптың 2-тармағының 1), 4) тармақшалары қолданылмайды.
4. Iшкi кедендiк транзит кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзудi қамтамасыз ету шаралары осы Кодекстiң 518-бабында көзделген неғұрлым көп кедендiк қолайлы жағдай жасау режимiне қатысты, сондай-ақ тауарларды Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес және әуе көлiгiмен тасымалдау кезiнде қолданылмайды.
5. Қазақстан Республикасының аумағы бойынша тасымалданатын тауарлардың тiзбесiн кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қамтамасыз етумен Қазақстан Республикасының Yкiметi бекiтедi.
6. Көлiк құралдарына тауарларды кедендiк пломбалармен және мөрлермен тасымалдау үшiн рұқсат ету туралы шешiмдi меншiк иесiнiң немесе көлiк құралының иесi өтiнiшiнiң негiзiнде кеден органы қабылдайды. Рұқсат ету нысаны мен толтырудың тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын көлiк құралына кедендiк мөрлермен және пломбалармен тасымалдауға рұқсат ету туралы куәлiкпен куәландырылады.
83-бап. Iшкi кедендік транзиттi қолдану үшiн ұсынылатын құжаттар
1. Тасымалдаушы жеткiзудi бақылау құжатын ресiмдеудi жүргiзу үшiн жөнелтушi кеден органына тауарға ілеспе құжаттарды ұсынады.
2. Ұсынылған құжаттарды әкелудi бақылау құжатының тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, жөнелтушi кеден органының лауазымды адамы растайды.
84-бап. Тауарларды жеткiзудi бақылау құжаты
1. Тауарларды жеткiзу құжаты - кеден органдарының тауарлардың баратын кеден органына дейiн жеткізiлуiн бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тасымалданатын тауарлар туралы мәліметті қамтитын құжат.
2. Жеткiзулердi бақылау құжаты бiр немесе бiрнеше тауарға iлеспе құжаттармен тасымалданатын тауарлардың әрбiр партиясына ресiмделедi. Тауарлардың шоғырландырылған (бiрнеше жүк алушылар мен жөнелтушiлердiң болуы) тасымалдау кезiнде жеткiзудi бақылау құжаты әрбiр жүк алушы мен жөнелтушiге жеке ресiмделедi.

3. Документ контроля доставки заполняется декларантом, а при отсутствии декларанта должностным лицом таможенного органа.
4. Документ контроля доставки является документом строгой отчетности, форма и порядок заполнения которого определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
5. В случаях, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, в качестве документа контроля доставки используются документы, определенные такими договорами.
Статья 85. Доставка товаров и транспортных средств с использованием
документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных
платежей и налогов
1. Товары, находящиеся под таможенным контролем, могут перемещаться по таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, с использованием документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов.
2. Форма, порядок заполнения и предоставления таможенным органом документа, подтверждающего обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 86. Таможенное сопровождение товаров и транспортных средств
при внутреннем таможенном транзите
1. Процедура таможенного сопровождения - сопровождение товаров, находящихся под таможенным контролем, транспортных средств и документов на них должностными лицами таможенных органов от таможенного органа отправления до таможенного органа назначения, а также в зоне деятельности одного таможенного органа.
2. Таможенное сопровождение применяется таможенными органами как исключительная мера обеспечения доставки товаров, транспортных средств и документов на них, перемещаемых по таможенной территории Республики Казахстан, в случае несоблюдения мер, предусмотренных подпунктами 1)-3) пункта 2 статьи 82 настоящего Кодекса.
3. Порядок таможенного сопровождения товаров и транспортных средств по территории Республики Казахстан определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 87. Сроки доставки товаров и транспортных средств до
таможенных органов назначения при внутреннем таможенном
транзите
Срок внутреннего таможенного транзита устанавливается таможенным органом отправления в соответствии с обычными сроками доставки, исходя из возможностей транспортного средства, установленного маршрута и других условий перевозки, но не свыше предельного срока, определяемого из расчета две тысячи километров за один месяц.

3. Жеткiзудi бақылау құжатын декларант, ал декларант болмаған кезде кеден органының лауазымды адамы толтырады.
4. Жеткiзулердi бақылау құжаты нысанын және оны толтырудың тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн қатаң есептiлiк құжаты болып табылады.
5. Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарымен көзделген жағдайларда жеткiзулердi бақылау құжаты ретiнде осындай шарттармен айқындалған құжаттар пайдаланылады.
85-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк төлемдер мен салықтарды
төлегендiгiн растайтын құжатты пайдалану арқылы жеткiзу
1. Ішкi кедендiк транзит кезiнде кедендiк бақылаудағы тауарлар кедендiк төлемдер мен салықтарды төлегендiгiн растайтын құжатты пайдалану арқылы iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағы бойынша тасымалдана алады.
2. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз еткендiгiн растайтын құжатты кеден органының толтыруы және ұсынудың нысанын, тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
86-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын iшкi кедендiк транзит кезiнде
кедендiк алып жүру
1. Кедендiк алып жүру - кеден органдары лауазымды адамдарының кедендiк бақылаудағы тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған құжаттарды жөнелтушi кеден органынан баратын кеден органына дейiн, сондай-ақ бiр кеден органының қызмет аймағында алып жүруi.
2. Кедендiк алып жүрудi осы Кодекстiң 82-бабының 2-тармағының
1)-3) тармақшаларымен көзделген шараларды сақтамау жағдайында кеден
органдары Қазақстан Республикасының кеден аумағы бойынша өткiзiлетiн
тауарларды, көлiк құралдарын және оларға арналған құжаттарды жеткiзудi
қамтамасыз етудiң ерекше шарасы ретiнде қолданылады.
3. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының аумағы
бойынша кедендiк алып жүрудiң тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi
уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы
белгiлейдi.
87-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын iшкi кедендiк транзит кезiнде
баратын кеден органдарына дейiн жеткiзудiң мерзiмдерi
Iшкi кедендiк транзиттің мерзiмiн көлiк құралының, белгiленген
бағыттың мүмкiндiктерiн ескере отырып жеткiзудiң кәдiмгi мерзiмдерiне және
тасымалдаудың басқа да шарттарына сәйкес, бiрақ бiр айға екi мың километр
есебiмен айқындалатын шектi мерзiмнен аспайтын мерзiмге жөнелтушi кеден
органы белгiлейдi.

Статья 88. Обеспечение идентификации товаров и транспортных средств
при внутреннем таможенном транзите
1. Таможенный орган отправления обеспечивает идентификацию товаров и транспортных средств, а таможенный орган назначения проверяет наличие сохранности средств идентификации товаров и транспортных средств при их перемещении в соответствии с внутренним таможенным транзитом. Промежуточные таможенные органы в товаросопроводительных документах проставляют отметки о наложении новых средств идентификации.
2. В качестве средств идентификации таможенными органами используются таможенные пломбы и (или) печати, наложенные на транспортные средства в соответствии со статьей 89 настоящего Кодекса.
3. Таможенными органами признаются таможенные пломбы и другие средства идентификации таможенных органов иностранных государств, за исключением случаев, когда они рассматриваются недостаточными или ненадежными в соответствии со статьей 89 настоящего Кодекса.
Статья 89. Оборудование транспортных средств при перевозке товаров
под таможенными пломбами и (или) печатями
1. Для перевозки товаров под таможенными пломбами и (или) печатями транспортные средства должны быть сконструированы и оборудованы с соблюдением следующих требований:
1) возможность наложения таможенных пломб и (или) печатей;
2) отсутствие возможности извлечения или вложения товара в опломбированную часть транспортного средства без повреждения таможенных пломб и (или) печатей;
3) отсутствие потайных мест для сокрытия товаров;
4) обеспечение свободного доступа для таможенного осмотра товаров.
2. В случаях невозможности использования таможенных пломб и (или) печатей идентификация товаров производится в соответствии со статьей 525 настоящего Кодекса.
Статья 90. Операции с товарами при внутреннем таможенном транзите
1. Проведение грузовых операций с товарами, перевозимыми в соответствии с внутренним таможенным транзитом, допускается под контролем таможенного органа, в зоне деятельности которого возникла необходимость в их осуществлении.
2. Если товары могут быть перегружены с одного транспортного средства на другое без повреждения наложенных таможенных пломб и (или) печатей, такая перегрузка допускается с предварительного уведомления таможенного органа, в зоне деятельности которого производится данная операция.
3. По заявлению лица таможенный орган разрешает проведение грузовых операций с товарами под таможенным контролем вне рабочего времени.
Статья 91. Обязанности перевозчика при внутреннем таможенном транзите
При перевозке товаров в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита перевозчик обязан:

88-бап. Iшкi кедендiк транзит кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарын
бiрегейлендiрудi қамтамасыз ету
1. Жөнелтушi кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарын бiрегейлендiрудi қамтамасыз етедi, ал баратын кеден органы iшкi кедендiк транзитке сәйкес олардың тасымалдауы кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарын бiрегейлендiру құралдарының сақталуын тексередi. Аралық кеден органдары тауарға iлеспе құжаттарға қойылған жаңа бiрегейлендiру құралдары туралы
белгiлер қояды.
2. Кеден органдары бiрегейлендiру құралдары ретiнде осы Кодекстiң
89-бабына сәйкес көлiк құралына қойылған кедендiк пломбалар мен (немесе)
мөрлердi пайдаланады.
3. Кеден органдары осы Кодекстiң 89-бабына сәйкес олар жеткiлiксiз
немесе сенiмсiз деп қарастырылған жағдайларды қоспағанда шетелдер кеден
органдарының кедендiк пломбалары мен басқа да бiрегейлендiру құралдарын
таниды.
89-бап. Тауарларды кедендiк пломбалармен және (немесе) мөрлермен
тасымалдау кезiнде көлiк құралдарын жабдықтау
1. Тауарларды кедендiк пломбалармен және (немесе) мөрлермен
тасымалдау үшiн көлiк құралдары мынадай талаптар:
1) кедендiк пломбаларды және (немесе) мөрлердi қоюдың мүмкiндiгi;
2) тауарды көлiк құралының пломбаланған бөлiгiнен кедендiк
пломбаларды және (немесе) мөрлердi бүлдiрместен алудың немесе қоюдың
мүмкiндiгiнiң болмауы;
3) тауарларды жасыруға арналған жасырын орындардың болмауы;
4) тауарларды кедендiк тексеру үшiн еркiн кiрудi қамтамасыз ету сақтала отырып конструкцияланған және жабдықталған болуы тиiс.
2. Кедендiк пломбаларды және (немесе) мөрлердi пайдалану мүмкiн болмайтын жағдайларда тауарларды бiрегейлендiру осы Кодекстiң 525-бабына сәйкес жүргiзiледi.
90-бап. Iшкi кедендiк транзит кезiнде тауарлармен операциялар
1. Iшкi кедендiк транзитке сәйкес тасымалданатын тауарлар мен жүк операцияларын жүргiзуге қызмет аймағында оны жүзеге асырудың қажеттілiгi пайда болған кеден органының бақылауымен рұқсат етiледi.
2. Егер, тауарларды бiр көлiк құралынан екiншiсiне қойылған кедендiк пломбаларды және (немесе) мөрлердi бұзбастан қайта тиеу мүмкiн болса мұндай қайта тиеуге аталған операциялар қызмет аймағында жүргiзiлетiн кеден органын алдын ала құлақтандыру арқылы жол берiледi.
3. Тұлғалардың өтiнiшi бойынша кеден органы тауарлармен жұмыс уақытынан тыс уақытында кеден бақылауындағы жүк операцияларын жүргiзуге рұқсат етедi.
91-бап. Тасымалдаушының iшкi кедендiк транзит кезiндегi мiндеттерi
Тауарларды iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмiне сәйкес тасымалдау кезiнде тасымалдаушы:

1) доставить товары и документы на них в сроки, установленные таможенным органом отправления в таможенный орган назначения, указанного в документах контроля доставки;
2) обеспечить сохранность товаров, а также таможенных пломб и (или) печатей либо иных средств идентификации, если они использовались;
3) не допускать грузовые операции с товарами без разрешения таможенных органов, за исключением перегрузки товаров на другое транспортное средство в случае, предусмотренном статьей 90 настоящего Кодекса.
Статья 92. Ответственность перевозчика при внутреннем таможенном
транзите
1. В случае недоставки товаров, транспортных средств и документов на них в таможенный орган назначения перевозчик несет ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Перевозчик не несет ответственность за уплату таможенных платежей и налогов, а также за выгрузку, перегрузку, вскрытие упаковки или переупаковку товаров, изменение, удаление, уничтожение или повреждение средств идентификации товаров в случаях, предусмотренных в статье 93 настоящего Кодекса. При этом перевозчик предоставляет подтверждающие документы, выданные уполномоченными органами, что совершение таких операций вызвано реальной угрозой жизни и здоровью пассажиров и экипажа транспортного средства, уничтожения, утраты, безвозвратной утери или существенной порчи товаров и транспортного средства.
3. При перевозке товаров в соответствии с внутренним таможенным транзитом ответственность за уплату таможенных платежей и налогов несет перевозчик, утративший товары либо выдавший их без разрешения таможенного органа.
Статья 93. Меры, принимаемые при аварии и (или) действии
непреодолимой силы, препятствующих перевозке товаров и
транспортных средств при внутреннем таможенном транзите
1. При аварии и (или) действии непреодолимой силы перевозчик обязан:
1) принять все необходимые меры для обеспечения сохранности товаров и транспортных средств;
2) незамедлительно сообщить о данном происшествии в уполномоченный орган с дальнейшим уведомлением ближайшего таможенного органа. Таможенный орган, получивший уведомление, обязан незамедлительно известить таможенные органы отправления и назначения, а также принять решение о возможности дальнейшей перевозки товаров с соблюдением процедуры внутреннего таможенного транзита.

1) тауарлар мен оларға арналған құжаттарды жөнелтушi кеден органы белгiлеген мерзiмдерде жеткiзудi бақылау құжаттарында көрсетiлген баратын кеден органына жеткiзуге;
2) тауарлардың, сондай-ақ кедендiк пломбалардың және (немесе) мөрлердiң не, егер олар пайдаланылған өзге де бiрегейлендiру құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
3) осы Кодекстiң 89-бабында көзделген жағдайларда тауарларды басқа көлiк құралдарына қайта тиеудi қоспағанда кеден органдарының рұқсатынсыз тауарлар мен жүк операцияларына жол бермеуге мiндеттi.
92-бап. Тасымалдаушының iшкi кедендiк транзит кезiндегi жауапкершiлiгi
1. Тауарлар, көлiк құралдары және оларға арналған құжаттар баратын кеден органына жеткiзiлмеген жағдайда тасымалдаушы Қазақстан Республикасының заң актерлерiне сәйкес жауаптылықта болады.
2. Тасымалдаушы кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуi үшiн, сондай-ақ осы Кодекстiң 93-бабында көзделген жағдайларда тауарларды түсiру, қайта тиеу, орамдарын ашу немесе қайта орамдау, тауарларды бiрегейлендiру құралдарының алып тасталынғаны, жойылғаны немесе зақымдалғаны үшiн жауаптылықта болмайды. Бұл ретте, тасымалдаушы мұндай операцияларды жасау жолаушылар мен көлiк құралы экипажының өмiрi мен денсаулығына нақты қауiп төнуiне, тауарлар мен көлiк құралдарының жойылуына, жоғалуына, қалпына келтiрiлмейтiн зияндарға немесе айтарлықтай бүлiнуiне байланысты Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк
органы берген растаушы құжаттарды ұсынады.
3. Тауарларды темiржол көлiгiмен тасымалдау кезiнде iшкi кезеңдiк
транзитке сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу үшiн тауарларды
жоғалтқан не оларды кеден органының рұқсатынсыз берген тасымалдаушы
жауаптылықта болады.
93-бап. Апаттар және (немесе) жеңуге болмайтын күштердiң әрекетi
кезiнде ішкi кедендік транзит кезiнде тауарлар мен көлiк
құралдарын тасымалдауға кедергi келтiретiн қолданылатын
шаралар
1. Апаттар және (немесе) жеңуге болмайтын күштердiң әрекетi кезiнде
тасымалдаушы:
1) тауарлар мен көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз ету үшiн
барлық қажеттi шараларды қабылдауға;
2) одан кейiн қызмет аймағында авария, жеңуге болмайтын күштердiң әрекетi немесе тауарлар мен көлiк құралдарын одан әрi тасымалдауға кедергi келтiретiн өзге де жағдайлар болған таяудағы кеден органын құлақтандыру арқылы аталған уақиға туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органына дереу қабылдауға мiндеттi. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес құлақтандыру алған кеден органы жөнелтушi және баратын кеден органдарын дереу құлақтандыруға, сондай-ақ iшкi кедендiк транзиттiң рәсiмдерiн сақтай отырып тауарларды одан әрi тасымалдаудың мүмкiндiктерi туралы шешiм қабылдауға мiндеттi.

2. Затраты, понесенные перевозчиком в связи с принятием мер, предусмотренных настоящей статьей, таможенными органами не возмещаются.
Статья 94. Завершение процедуры внутреннего таможенного транзита
1. Товары и транспортные средства, перемещаемые в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, считаются доставленными с момента оформления таможенным органом назначения завершения доставки товаров.
2. Для производства оформления завершения доставки товаров, перемещаемых в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, перевозчик представляет таможенному органу назначения товары и транспортные средства, товаросопроводительные документы и документ контроля доставки.
3. При перевозке товаров железнодорожным транспортом срок представления документов перевозчиком таможенному органу назначения не должен превышать одних суток с момента прибытия в зону деятельности таможенного органа назначения.
4. Таможенный орган назначения регистрирует прибытие транспортного средства в течение трех часов с момента представления перевозчиком документов таможенному органу назначения и выдает перевозчику письменное подтверждение о прибытии транспортного средства, форма которого устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
5. Товары и транспортные средства до оформления завершения доставки товаров, перемещаемых в соответствии с процедурой внутреннего таможенного транзита, должны быть помещены в место доставки в зоне деятельности таможенного органа назначения.
6. Таможенный орган назначения оформляет завершение внутреннего таможенного транзита товаров и транспортных средств в возможно короткие сроки, но не позднее двадцати четырех часов с момента регистрации прибытия транспортного средства, если при проверке документов не было выявлено правонарушений в сфере таможенного дела.
Глава 14. Временное хранение
Статья 95. Временное хранение
Временное хранение - таможенная процедура, при которой ввезенные товары хранятся под таможенным контролем с момента представления таможенному органу назначения и до их выпуска в соответствии с определенным таможенным режимом либо обращения в собственность государства в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 96. Места временного хранения
1. Временное хранение товаров и транспортных средств осуществляется в специально выделенных и обустроенных помещениях, на открытых площадках, на транспортных средствах, а также на складах временного хранения, таможенных складах, свободных складах, складах получателя.

2. Осы бапта көзделген шараларға байланысты тасымалдаушы шеккен шығыстарды кеден органдары өтемейдi.
94-бап. Iшкi кедендiк транзит рәсiмiнiң аяқталуы
1. Iшкi кедендiк транзит рәсiмiне сәйкес тасымалданатын тауарлар мен көлiк құралдары баратын кеден органы тауарларды әкелу аяқталғандығын ресiмдеген сәттен бастап жеткiзiлген болып есептелiнедi.
2. Iшкi кедендiк транзит рәсiмiне сәйкес тасымалданатын тауарларды жеткiзудiң аяқталуын ресiмдеудi жүргiзу үшiн тасымалдаушы баратын кеден органына тауарлар мен көлiк құралдарын, тауарға iлеспе құжаттарды және жеткiзудi бақылау құжатын ұсынады.
3. Тауарларды темiржол көлiгімен тасымалдау кезiнде тасымалдаушының құжаттарды баратын кеден органына ұсыну мерзiмi баратын кеден органының қызмет аймағына келген сәттен бастап бiр тәулiктен аспауы тиiс.
4. Баратын кеден органы тасымалдаушы құжаттарды баратын кеден органына ұсынған сәттен бастап үш сағаттың iшiнде көлiк құралының келуiн тiркейдi және тасымалдаушыға нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн көлiк құралының келгендiгi туралы жазбаша растау бередi.
5. Тауарлар мен көлiк құралдары iшкi кедендiк транзит рәсiмiне сәйкес тасымалданатын тауарларды жеткiзудiң аяқталуын ресiмдегенге дейiн баратын кеден органының қызмет аймағындағы жеткiзу орынына орналастырылуы тиiс.
6. Баратын кеден органы, егер құжаттарды тексеру кезiнде кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтар анықталмаған болса, мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмдерде, бiрақ көлiк құралының келуiн тiркеу сәтiнен бастап жиырма төрт сағаттан кешiктiрмей тауарлар мен көлiк құралдарының iшкi кедендiк транзитiнiң аяқталғандығын ресiмдейдi.
14-ТАРАУ. УАҚЫТША САҚТАУ
95-бап. Уақытша сақтау
Әкелiнген тауарлар белгiлi бiр кедендiк режимге сәйкес баратын кеден органына ұсынылған сәттен бастап олар босатылғанға не осы Кодекспен белгiленген тәртiппен мемлекеттiң меншiгiне қаратылғанға дейiн кедендiк бақылаумен сақталатын кедендiк рәсiм.
96-бап. Уақытша сақтау орыны
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларда, ашық алаңдарда, көлiк құралдарында, сондай-ақ уақытша сақтау қоймаларында, кеден қоймаларында, еркiн қоймаларда, алушының қоймаларында жүзеге асырылады.

2. Местами временного хранения товаров и транспортных средств являются:
1) транспортные средства - транспортные средства, используемые для перевозки и временного хранения товаров.
Транспортное средство допускается к использованию в качестве места временного хранения до двух суток, за исключением консолидированных грузов и случаев, предусмотренных статьей 102 настоящего Кодекса;
2) открытые площадки - площадки владельцев товаров, находящиеся:
на охраняемой территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, промышленных предприятий, предназначенные для временного хранения товаров этих лиц;
на специально выделенных и охраняемых территориях этих лиц для временного хранения собственных товаров.
Допускается хранение на открытой площадке товаров, находящихся на транспортных средствах;
3) специально выделенные и обустроенные помещения - помещения владельца товаров или специально выделенная и обустроенная часть помещения, предназначенные для временного хранения собственных товаров;
4) склады временного хранения - склады, специально предназначенные для временного хранения товаров и транспортных средств, действующие на основании лицензии, выдаваемой центральным таможенным органом;
5) таможенные склады и свободные склады - склады, специально предназначенные для помещения на них товаров и транспортных средств в соответствии с таможенными режимами таможенного склада и свободного склада, часть которых используется для временного хранения, действующие на основании лицензии на учреждение таможенного склада или свободного склада, выдаваемой центральным таможенным органом;
6) склады получателей товаров в порядке, предусмотренном статьей 103 настоящего Кодекса.
3. Специально выделенное и обустроенное помещение или открытая площадка признаются местом временного хранения при условии, что соответствующее место является единым и неразделенным комплексом и расположено по одному адресу.
Подтверждением признания специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок в качестве места временного хранения являются решения о признании местом временного хранения, выдаваемые таможенным органом в соответствии со статьей 104 настоящего Кодекса.
Статья 97. Требования к местам временного хранения
1. Специально выделенное и обустроенное помещение должно отвечать требованиям, предъявляемым к учреждению склада временного хранения, за исключением требований, установленных в подпунктах 2), 3), 4), 7), 8) статьи 112 настоящего Кодекса.
2. В случае использования в качестве места временного хранения части помещения таможенного или свободного склада, она должна быть изолирована от остальной части помещения непрерывным ограждением конструкцией из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов.

2. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындары:
1) көлiк құралдары - тауарларды тасымалдау және уақытша сақтау үшiн пайдаланылатын көлiк құралдары болып табылады.
Көлiк құралдары уақытша сақтау орны ретiнде пайдалануға консолидирлендiрiлген жүктердi және осы Кодекстiң 102-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда екi тәулiкке дейiн рұқсат етiледi;
2) ашық алаңдар - тауар иелерiнiң:
әуежайлардың, теңiз және өзен айлақтарының, темiржол станцияларының, өнеркәсiптiк кәсiпорындардың бұл тұлғалардың тауарларын уақытша сақтау үшiн арналған күзетiлетiн аумақтарында;
бұл тұлғалардың өз тауарларын уақытша сақтау үшiн арнайы бөлiнген және күзетiлетiн аумақтарында орналасқан алаңдар.
Көлiк құралдарындағы тауарларды ашық алаңда сақтауға жол берiледi;
3) арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайлар - өз тауарларын уақытша сақтау үшiн арналған тауарлар иесiнiң үй-жайы немесе үй-жайдың арнайы бөлiнген және жайластырылған бөлiгi;
4) уақытша сақтау қоймалары - тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау үшiн арнайы арналған, орталық кеден органы беретiн лицензияның негiзiнде қызмет жасайтын қоймалар;
5) кеден қоймалары мен еркiн қоймалар - бiр бөлiгi уақытша сақтау үшiн пайдаланылатын кеден қоймасының және еркiн қойманың кедендiк режимiне сәйкес оларда тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыру үшiн арнайы арналған, орталық кеден органы беретiн кеден қоймасын немесе еркiн қойманы ашуға арналған лицензияның негiзiнде жұмыс iстейтiн қоймалар;
6) осы Кодекстiң 103-бабында көзделген тәртiппен тауарларды алушылардың қоймалары.
3. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жай немесе ашық алаң тиiстi орынның бiртұтас және бөлiнбеген кешенi болып табылуы және бiр мекен-жай бойынша орналасуы шартымен уақытша сақтау орыны болып танылады.
Осы Кодекстiң 104-бабына сәйкес кеден органы беретiн уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiм арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайлар мен ашық алаңдарды уақытша сақтау орыны ретiнде тануды растау болып табылады.
97-бап. Уақытша сақтау орындарына қойылатын талаптар
1. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жай осы Кодекстiң 112-бабының 24), 3), 4), 7), 8)-тармақшаларында белгiленген талаптарды қоспағанда уақытша сақтау қоймасын құруға қойылатын талаптарға жауап беруi тиiс.
2. Уақытша сақтау орыны ретiнде кедендiк үй-жайдың немесе еркiн қойманың бөлiктерiн пайдаланған жағдайда ол үй-жайдың қалған бөлiктерiнен темiр бетоннан, бетоннан, кiрпiштен, металл конструкциясынан не аталған материалдардың қоспасынан үзiлiссiз қоршаумен алшақталған болуы тиiс.

3. Территория открытой площадки:
1) должна быть обозначена и огорожена по всему периметру. Ограждение территории открытых площадок должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра;
2) должна быть обеспечена техническими средствами, достаточными для осуществления таможенного контроля;
3) должна отвечать требованиям, установленным в подпунктах 1), 3)- 6), 8)статьи 112 настоящего Кодекса.
Обозначение зон таможенного контроля для открытых площадок, находящихся на территории аэропортов, морских и речных портов, железнодорожных станций, осуществляется по согласованию с заинтересованными лицами (администрацией аэропортов, морских, речных портов, железнодорожных станций).
4. Транспортные средства могут использоваться в качестве места временного хранения:
в случае перевозки и доставки товаров с использованием процедуры международной дорожной перевозки;
при соответствии установленным требованиям к оборудованию и допущению транспортных средств для перевозки товаров под таможенными печатями и (или) пломбами.
В случае необходимости проведения каких-либо грузовых операций с товарами (выгрузка, уточнение веса, количества товаров, взятие проб и образцов в целях проведения экспертизы), они производятся во временной зоне таможенного контроля в присутствии должностного лица таможенного органа с использованием средств идентификации либо при условии помещения товаров в иные места временного хранения - в соответствии с порядком, установленным для помещения товаров в места временного хранения.
Ответственность за сохранность товаров, находящихся на транспортном средстве, целостность средств идентификации несет получатель товаров.
5. Места временного хранения должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их использования в качестве мест временного хранения.
6. В целях осуществления таможенного оформления и таможенного контроля товаров, помещаемых на временное хранение, владелец склада временного хранения должен предоставить должностным лицам таможенных органов служебные и бытовые помещения, оборудование и средства связи в пределах норм, определяемых таможенным органом.
7. В случае организации таможенных терминалов места временного хранения должны быть оборудованы залом таможенного оформления, необходимой оргтехникой и средствами связи, обеспечивающими доступ к единой автоматизированной системе таможенных органов.
Статья 98. Документы, необходимые для помещения товаров и
транспортных средств в места временного хранения

3. Ашық алаңның аумағы:
1) бүкiл өн бойы бойынша белгiленген және қоршалған. Ашық алаңдардың аумағын қоршау темiр бетоннан, бетоннан, кiрпiштен, металл конструкциясынан не аталған материалдардың қоспасынан жасалған және биiктiгi кемiнде 2,2 метр үзiлiссiз конструкцияны бiлдiруi тиiс;
2) кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн жеткiлiктi техникалық құралдармен қамтамасыз етiлген;
3) осы Кодекстiң 112-бабының 1), 3), 6), 8)-тармақшаларында белгiленген санитарлық нормаларға және талаптарға жауап беретiн болуы тиiс.
Әуежайлардың, теңiз және өзен айлақтарының, темiржол станцияларының аумағындағы ашық алаңдарға арналған кедендiк бақылау айлақтарын бiлдiру мүдделi тұлғалармен (әуежайлардың, теңiз, өзен айлақтарының, темiржол станцияларының әкiмшiлiгiмен) келiсiм бойынша жүзеге асырылады.
4. Көлiк құралдары:
тауарларды халықаралық жол тасымалы рәсiмдерiн пайдалану арқылы тасымалдаған және жеткiзген жағдайда;
көлiк құралдарын кедендiк мөрлермен және (немесе) пломбалармен тауарларды тасымалдау үшiн рұқсат етiлген көлiк құралдарының жабдықталуына қойылатын белгiленген талаптарға сәйкес келуi жағдайында уақытша сақтау орыны ретiнде пайдаланыла алады.
Тауарлармен қандай да болмасын жүк операцияларын (түсiру, тауарлардың салмағын, санын анықтау, сараптама жүргiзу мақсатында сынамалар мен үлгiлерiн алу) жүргiзу қажет болған жағдайда олар бiрегейлендiру құралдарын пайдалану арқылы кеден органы лауазымды адамының қатысуымен кедендiк бақылаудың уақытша аймағында не тауарларды уақытша сақтау орынына орналастыру үшiн белгiленген тәртiпке сәйкес тауарларды өзге уақытша сақтау орынына орналастыру - шартымен жүргiзiледi.
Көлiк құралындағы тауарлардың сақталуы, сәйкестендiру құралдарының тұтастығы үшiн тауарларды алушы жауаптылықта болады.
5. Уақытша сақтау орыны оларды уақытша сақтау орыны ретiнде пайдаланудың бүкiл мерзiмi бойы белгiленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
6. Уақытша сақтауға қойылған тауарларды кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүзеге асыру мақсатында уақытша сақтау қоймасының иесi кеден органдарының лауазымды тұлғаларына кеден органы айқындайтын нормалардың шегiнде қызметтiк және тұрмыстық үй-жайларды, жабдықтар мен байланыс құралдарын ұсынуы тиiс.
7. Кедендiк терминалдарды ұйымдастырған жағдайда уақытша сақтау орындары кедендiк ресiмдеу залымен, кеден органдарының бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiне кiрудi қамтамасыз ететiн қажеттi ұйымдастыру техникасымен және байланыс құралдарымен жабдықталған болуы тиiс.
98-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау орындарына қою
үшiн қажеттi құжаттар

1. Документом, подтверждающим помещение товаров и транспортных средств в места временного хранения, является краткая декларация.
2. Краткая декларация подается перевозчиком либо лицом, обладающим полномочиями в отношении товаров, одновременно с уведомлением таможенного органа назначения о представлении товаров в места доставки товаров.
3. Краткая декларация должна содержать сведения, указанные в товаросопроводительных документах и необходимые для идентификации товаров, а также сведения о заявляемом месте временного хранения ввезенных товаров.
4. Форма краткой декларации и порядок ее заполнения устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 99. Срок временного хранения
1. Срок временного хранения товаров в местах временного хранения не может превышать двух месяцев.
2. Срок временного хранения товаров и транспортных средств, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам и административным правонарушениям в сфере таможенного дела, не может превышать шести месяцев.
3. Распоряжение товарами и транспортными средствами по истечении сроков временного хранения, предусмотренных настоящей статьей, производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 100. Операции с товарами, находящимися на временном хранении
1. Владелец склада временного хранения и иных мест временного хранения, получатель товаров, таможенный брокер, иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, и их представители могут осматривать и измерять товары, находящиеся в местах временного хранения, и с разрешения таможенного органа отбирать пробы и образцы товаров.
2. Товары, находящиеся на временном хранении, с разрешения таможенного органа могут быть подвергнуты операциям, необходимым для обеспечения их сохранности в неизменном состоянии, включая исправление поврежденной упаковки.
3. Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие действия непреодолимой силы в период их временного хранения, подлежат помещению под определенный декларантом таможенный режим, как если бы они были ввезены в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 101. Товары, которые могут быть помешены в места временного
хранения
1. На склад временного хранения могут помещаться любые товары. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны храниться на складах временного хранения, специально приспособленных для хранения таких товаров.

1. Қысқаша декларация тауарлар мен көлiк құралдарының уақытша сақтау орындарына қойылғандығын растайтын құжат болып табылады.
2. Қысқаша декларацияны баратын кеден органы тауарларды жеткiзетiн жерге тауарларды әкелгендiгi туралы құлақтандырумен бiр уақытта тасымалдаушы не тауарларға қатысты өкiлеттiкке ие тұлға бередi.
3. Қысқаша декларация тауарға iлеспе құжаттарда көрсетiлген және тауарларды бiрегейлендiру үшiн қажеттi мәлiметтердi, сондай-ақ мәлiмделетiн әкелген тауарларды уақытша сақтау орыны туралы мәлiметтi қамтуы тиiс.
4. Қысқаша декларацияның нысаны мен оны толтырудың тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
99-бап. Уақытша сақтаудың мерзiмi
1. Тауарларды уақытша сақтау орындарында уақытша сақтаудың мерзiмi екi айдан аспайды.
2. Кеден iсi саласындағы қылмыстық iстер мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша заттай айғақ болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау мерзiмi алты айдан асуы мүмкiн емес.
3. Осы бапта көзделген уақытша сақтау мерзiмдерi аяқталғаннан кейiн тауарлар мен көлiк құралдарына билiк ету Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
100-бап. Уақытша сақтаудағы тауарлармен операциялар
1. Уақытша сақтау қоймасының, өзге де уақытша сақтау орынының иесi тауарларды алушы, кедендiк брокер, тауарларға қатысты өкiлеттіктерге ие өзге де тұлғалар және олардың өкiлдерi уақытша сақтау қоймасындағы тауарларды тексере және өлшей және кеден органының рұқсатымен тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн ала алады.
2. Уақытша сақтаудағы тауарлар кеден органының рұқсатымен бүлiнген орамдарын жөндеудi қоса алғанда олардың өзгерiссiз жағдайда сақталуын қамтамасыз ету үшiн қажеттi операцияларға ұшырауы мүмкiн.
3. Олардың уақытша сақталуы кезеңiнде жеңуге болмайтын күштiң әрекетi салдарынан жарамсыз болған, бүлiнген немесе зақымданған тауарлар декларант белгiлеген, егер олар жарамсыз, бүлiнген немесе зақымданған жағдайда әкелiнгендейгi кедендiк режимге орналастыруға жатады.
101-бап. Уақытша сақтау қоймасына орналастыруға болатын тауарлар
1. Уақытша сақтау қоймасына кез келген тауарларды орналастыруға болады.
Басқа тауарларға зиян келтiруi мүмкiн немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарлар мұндай тауарларды сақтау үшiн арнайы бейiмделген уақытша сақтау қоймасында сақталуы тиiс.

2. В места временного хранения не помещаются товары, перемещаемые трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи.
Статья 102. Особенности временного хранения товаров, перевозимых
железнодорожным транспортом
1. По запросу лица, в ведении которого находится участок железнодорожного пути, где осуществляется стоянка, допускается временное хранение специфичных товаров и товаров, требующих особых условий хранения, перевозимых железнодорожным транспортом, при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.
2. Временное хранение осуществляется до их разгрузки непосредственно в транспортных средствах, находящихся на железнодорожных путях этих лиц в местах, расположение которых согласовано с таможенными органами.
3. Указанные места являются временной зоной таможенного контроля.
4. Разгрузка товаров и их перемещение в любое другое место допускаются только с разрешения таможенного органа.
5. Лицо, в ведении которого находится участок железнодорожного пути, обязано:
1) исключить возможность изъятия с транспортного средства помимо таможенного контроля товаров, находящихся на временном хранении;
2) обеспечить сохранность товаров, находящихся на временном хранении;
3) содействовать осуществлению таможенного контроля;
4) вести учет и представлять таможенному органу отчетность о хранящихся на транспортном средстве товарах в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросу таможенного дела;
5) обеспечить невозможность доступа посторонних лиц к хранимым товарам без разрешения таможенных органов;
6) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа.
Статья 103. Временное хранение на складе получателя товаров
1. С разрешения таможенного органа временное хранение может осуществляться на складе получателя товаров без наличия лицензии на учреждение склада временного хранения и решения о признании местом временного хранения:
1) при применении упрощенной процедуры для отдельных лиц, в отношении которых применяется режим наибольшего таможенного благоприятствования;
2) при необходимости временного хранения специфических категорий товаров или товаров, требующих особых условий хранения, при условии предоставления обязательства о представлении грузовой таможенной декларации в сроки, установленные настоящим Кодексом;
3) в случае отсутствия склада временного хранения в месте доставки товаров при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.

2. Құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарлар уақытша сақтау орындарына қойылмайды.
102-бап. Темiржол көлiгiмен тасымалданатын тауарларды уақытша
сақтаудың ерекшелiктерi
1. Қарауында тауарлар жүзеге асырылатын темiржол учаскесi орналасқан тұлғаның сұрауы бойынша кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету шартымен темiржол көлiгiмен тасымалданатын ерекше тауарлар мен сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарларды уақытша сақтауға рұқсат етiледi.
2. Уақытша сақтау оларды түсiргенге дейiн бұл тұлғалардың орналасуы
кеден органдарымен келiсiлген орындардағы тiкелей көлiк құралдарында
жүзеге асырылады.
3. Көрсетiлген орындар кедендiк бақылаудың уақытша аймағы болып
табылады.
4. Тауарларды түсiруге және оларды кез келген басқа жерге қозғауға
кеден органының рұқсатымен ғана жол берiледi.
5. Қарауында темiржол учаскесi бар тұлға:
1) көлiк құралынан кедендiк бақылаудан тыс уақытша сақтаудағы
тауарларды алуды болдырмауға;
2) уақытша сақтаудағы тауарлардың сақталуын қамтамасыз етуге;
3) кедендiк бақылауды жүзеге асыруға жәрдемдесуге;
4) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен
келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын тәртiппен көлiк құралында
сақталудағы тауарлардың есебiн жүргiзуге және кеден органы ол туралы есеп
беруге;
5) бөгде адамдардың сақтаудағы тауарларға кеден органдарының
рұқсатынсыз кiруiнiң мүмкiн болмауын қамтамасыз етуге;
6) тауарларды жоғалтқан не кеден органының рұқсатынсыз басқа
тұлғаларға берген жағдайда кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуге
мiндеттi.
103-бап. Тауарларды алушының қоймасында уақытша сақтау
1. Кеден органының рұқсатымен уақытша сақтау:
1) оларға қатысты неғұрлым зор қолайлы жағдай жасау режимi қолданылатын жекелеген тұлғалар үшiн оңайлатылған рәсiмдердi қолдану кезiнде;
2) осы Кодекспен белгiленген мерзiмдерде жүктiк кедендiк декларацияны ұсыну туралы мiндеттеме беру шартымен ерекше санаттағы тауарларды немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарларды уақытша сақтау қажет болған жағдайларда;
3) кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету шартымен тауарларды жеткiзген жерде уақытша сақтау қоймасы болмаған жағдайда қоймасын ашуға лицензиясыз және уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмсiз тауарларды алушының қоймасында жүзеге асырылуы мүмкiн.

2. Получатель товаров при хранении обязан соблюдать требования, предусмотренные пунктом 5 статьи 102 настоящего Кодекса.
3. На складе получателя товаров не допускается хранение товаров, принадлежащих другим лицам.
Статья 104. Порядок выдачи решений о признании местом временного
хранения специально выделенных и обустроенных помещений,
открытых площадок
1. Решение таможенного органа о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений и открытых площадок выдается лицу, в собственности или пользовании которого находятся помещение или открытая площадка.
2. Для получения решения о признании местом временного хранения владелец помещений или открытых площадок подает заявление в произвольной форме в таможенный орган с указанием сведений о лице и месте расположения помещения или площадки.
3. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) нотариально заверенные копии регистрационных документов владельца помещения или открытой площадки;
2) планы территорий, планы и чертежи помещения или открытой площадки, предназначенных для мест временного хранения;
3) нотариально заверенные документы, подтверждающие право собственности или право пользования помещением или открытой площадкой, предназначенных для мест временного хранения;
4) копия учетной карточки участника внешнеэкономической деятельности, заверенная личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, ответственного за учетную регистрацию участников внешнеэкономической деятельности.
4. Заявление рассматривается таможенным органом в течение десяти календарных дней со дня его получения.
5. В выдаче решения о признании местом временного хранения может быть отказано таможенным органом в случаях, если заявленные сведения, обустройство и оборудование помещений и открытых площадок не соответствует требованиям, предъявляемым к местам временного хранения.
6. При перерегистрации лица решение о признании местом временного хранения сохраняет свою силу. В этом случае владелец места временного хранения обязан уведомить таможенный орган о факте перерегистрации. При необходимости таможенный орган вносит изменения в решение о признании местом временного хранения с указанием даты перерегистрации.
Статья 105. Обязанности владельцев специально выделенных и
обустроенных помещений, открытых площадок
Владельцы мест временного хранения обязаны:
1) обустроить помещение или открытую площадку надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля;
2) исключить возможность изъятия из помещения или открытой площадки помимо таможенного контроля товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении;

2. Тауарларды алушы сақтау кезiнде 102-баптың 5-тармағымен көзделген талаптарды сақтауға мiндеттi.
3. Тауарларды алушының қоймасында кедендiк бақылаудағы және басқа тұлғаларға тиесiлi тауарларды сақтауға рұқсат етiлмейдi.
104-бап. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық
алаңдарды, уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмдердi
берудiң тәртiбi
1. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңдарды, уақытша сақтау орыны деп тану туралы кеден органының шешiмi үй-жай немесе ашық алаң меншiгiндегi немесе пайдаланудағы тұлғаға берiледi.
2. Үй-жайдың немесе ашық алаңның иесi уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмдi алу үшiн тұлға және үй-жайдың немесе алаңның орналасқан жерi туралы мәлiметтердi көрсете отырып кеден органына еркiн нысанда өтiнiш бередi.
3. Өтiнiшке мынадай құжаттар:
1) үй-жайлардың немесе ашық алаңдардың иесiнiң тiркеу құжаттарының нотариалдық расталған көшiрмелерi;
2) уақытша сақтау орыны үшiн арналған аумақтың жоспары, үй-жайлардың немесе ашық алаңдардың жоспарлары мен сызбалары;
3) уақытша сақтау орыны үшiн арналған үй-жайлар немесе ашық алаңға меншiк құқығын немесе пайдалану құқығын растайтын нотариалдық расталған құжаттар;
4) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларды есептi тiркеу үшiн жауапты кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен расталған есеп кәртiшкесiнiң көшiрмесi қоса берiледi.
4. Өтiнiштi ол алынған күннен бастап он күнтiзбелiк күннiң iшiнде кеден органы қарайды.
5. Егер, мәлiмделген мәлiметтер, үй-жайлар мен ашық алаңдардың жайластырылуы мен жабдықталуы уақытша сақтау орындарына ұсынылатын талаптарға сәйкес келмейтiн жағдайларда кеден органы уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмдi беруден бастартуы мүмкiн.
6. Тұлғаны қайта тiркеу кезiнде уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiм өзiнiң күшiн сақтайды. Бұл жағдайда, уақытша сақтау орынының иесi кеден органын қайта тiркеу фактiсi туралы құлақтандыруға мiндеттi. Қажет болған жағдайларда орталық кеден органы қайта тiркеудiң күнiн көрсете отырып уақытша сақтау орынын орыны деп тану туралы шешiмге өзгерiстер енгiзедi.
105-бап. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайлар, ашық алаңдар
иелерiнiң мiндеттерi
Уақытша сақтау орындарының иелерi:
1) үй-жайды немесе ашық алаңды кедендiк бақылауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi лайықты тұрғыда жайластыруға;
2) үй-жайдан немесе ашық алаңнан кедендiк бақылаудан тыс уақытша сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын алудың мүмкiндiгiн болдырмауға;

3) обеспечить сохранность товаров и (или) транспортных средств, находящихся в помещении (на открытой площадке);
4) содействовать осуществлению таможенного контроля;
5) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся, вывозимых товарах и (или) транспортных средствах в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
6) обеспечить невозможность доступа посторонних лиц к хранимым товарам и (или) транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
7) соблюдать условия выдачи решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранимым товарам и (или) транспортным средствам ответственных должностных лиц таможенных органов по их требованию;
8) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа;
9) нести все расходы, связанные с процедурой прекращения действия решения о признании местом временного хранения.
Статья 106. Приостановление действия решения о признании местом
временного хранения специально выделенных и обустроенных
помещений, открытых площадок
1. Действие решения о признании местом временного хранения приостанавливается таможенным органом:
1) по заявлению владельца места временного хранения о производстве ремонтных работ, об увеличении либо уменьшении площади места временного хранения на срок, определенный владельцем места временного хранения;
2) при несоблюдении владельцем места временного хранения требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, к местам временного хранения - на срок до одного месяца.
2. Действие решения о признании местом временного хранения возобновляется при условии соответствия его предъявляемым требованиям.
Статья 107. Отзыв решения о признании местом временного хранения
специально выделенных и обустроенных помещений, открытых
площадок
1. Решение о признании местом временного хранения отзывается таможенным органом:
1) в случаях повторного нарушения в течение шести месяцев требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом;
2) в случае неустранения причин, по которым действие решения ранее было приостановлено, в течение срока, установленного в подпункте 2) пункта 1 статьи 106 настоящего Кодекса;
3) при прекращении или изменении имущественных прав в отношении мест
временного хранения, не позволяющих использование помещений или открытых
площадок в качестве места временного хранения;

3) үй-жайдағы (ашық алаңдағы) тауарлардың және (немесе) көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
4) кедендiк бақылауды жүзеге асыруға жәрдемдесуге;
5) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын тәртiппен келiп түскен, сақтаудағы, әкетiлген тауарлардың және (немесе) көлiк құралдарының есебiн жүргiзуге (оның iшiнде бақылау мен есебiн жүргiзудiң автоматтандырылған нысандарын пайдалану арқылы) және кеден органы ол туралы есеп беруге;
6) бөгде адамдардың кеден органдарының рұқсатынсыз сақтаудағы тауарларға және (немесе) көлiк құралдарына кiруiнiң мүмкiн болмауын қамтамасыз етуге;
7) арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңдарды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiм берудiң шарттарын сақтауға және сақтаудағы тауарларға және (немесе) көлiк құралдарына олардың талап етуi бойынша кеден органдарының жауапты лауазымды адамдарының кiруiн қамтамасыз етудi қоса алғанда кеден органдарының талаптарын орындауға;
8) тауарларды жоғалтқан не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берген жағдайда кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуге;
9) уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуын тоқтатуы рәсiмiмен байланысты барлық шығыстарды көтеруге мiндеттi.
106-бап. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық
алаңдарды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешімнiң
қолданылуын тоқтата тұру
1. Уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуын кеден органы:
1) уақытша сақтау орыны иесiнiң жөндеу жұмыстарын жүргiзу туралы, уақытша сақтау орынының алаңдарын ұлғайту не азайту туралы өтiнiшi бойынша уақытша сақтау орынының иесi белгiлеген мерзiмге;
2) уақытша сақтау орыны иесiнiң осы Кодекспен белгiленген уақытша сақтау орынына қойылатын талаптары мен мiндеттерiн сақтамаған жағдайда уақытша сақтау орынында - бiр айға дейiн мерзiмге тоқтата тұрады.
2. Уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуы оның ұсынатын талаптарына сәйкес болған жағдайда қайта жаңартылады.
107-бап. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық
алаңдарды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешімдi керi
қайтарып алу
1. Уақытша сақтау орынын тану туралы шешiмдi кеден органы:
1) осы Кодекспен белгiленген талаптар мен мiндеттердi алты айдың iшiнде қайталап бұзған жағдайларда;
2) ол бойынша шешiмнiң қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептер осы Кодекстiң 106-бап 1-тармағының 2)-тармақшасында белгiленген мерзiмнiң iшiнде жойылмаған жағдайда;
3) уақытша сақтау орынына қатысты үй-жайларды немесе ашық алаңдарды
уақытша сақтау орыны ретiнде пайдалануға мүмкiндiк бермейтiн мүлiктiк
құқықтар тоқтатылған немесе өзгерiлген кезде;

4) по заявлению владельца места временного хранения.
2. При отзыве решения о признании местом временного хранения владелец
места временного хранения не позднее пятнадцати календарных дней с даты
принятия решения об отзыве должен передать оригинал решения таможенному
органу.
3. Повторное заявление о выдаче решения может быть рассмотрено
таможенным органом в общеустановленном порядке при условии устранения
причин, послуживших основанием для его отзыва.
Статья 108. Прекращение действия решения о признании местом
временного хранения специально выделенных и обустроенных
помещений, открытых площадок
1. Действие решения о признании местом временного хранения
прекращается:
1) при отзыве решения;
2) при ликвидации либо реорганизации лица, являющегося владельцем
места временного хранения.
2. Решение о прекращении действия решения о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок оформляется приказом руководителя таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При ликвидации либо реорганизации лица, являющегося владельцем места временного хранения, решение о признании местом временного хранения специально выделенных и обустроенных помещений, открытых площадок подлежит возврату в таможенный орган в пятнадцатидневный срок.
4. При прекращении действия решения о признании местом временного хранения хранящиеся на нем товары подлежат перемещению на склад временного хранения в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении действия лицензии.
Статья 109. Типы складов временного хранения
1. Складом временного хранения признается специально определенное и обустроенное помещение, территория или место, предназначенное для временного хранения товаров.
2. Склады временного хранения являются складами открытого типа, доступными для хранения любых товаров и использования любыми лицами, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи.
3. Склады временного хранения, учреждаемые таможенными органами, являются складами открытого типа.
4. Склады временного хранения закрытого типа предназначены для хранения определенных товаров или товаров определенных лиц. Склады временного хранения закрытого типа учреждаются лицами, осуществляющими ввоз специфических категорий товаров, ограниченных в обороте и требующих особых условий хранения, либо когда учреждение склада закрытого типа отвечает потребностям участников внешнеэкономической деятельности или транспортных организаций.

4) уақытша сақтау орыны иесiнiң өтiнiшi бойынша орталық кеден органы
керi қайтарып алады.
2. Уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмдi қайта қайтарып алу
кезiнде уақытша сақтау орынының иесi қайта қайтарып алу туралы шешiм
қабылданған күннен бастап он бес күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей шешiмнiң
түпнұсқасын кеден органына беруi тиiс.
3. Шешiмдi беру туралы қайталама өтiнiштi орталық кеден органы оны
қайтарып алу үшiн негiз болған себептердiң жойылуы шартымен жалпы
белгiленген тәртiппен қарауы мүмкiн.
108-бап. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық
алаңдарды уақытша сақтау орыны ден тану туралы шешiмнiң
тоқтатылуы
1. Уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуы:
1) шешiм керi қайтарылып алынған кезде;
2) уақытша сақтау орынының иесi болып табылатын тұлға таратылған не
қайта ұйымдастырылған кезде тоқтатылады.
2. Арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңдарды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуын тоқтатуы туралы шешiм мұндай тоқтатудың себептерiн көрсету арқылы кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Уақытша сақтау орынының иесi болып табылатын тұлға таратылған не қайта ұйымдастырылған кезде арнайы бөлiнген және жайластырылған үй-жайларды, ашық алаңдарды уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуын тоқтатуы туралы шешiм он бес күнтiзбелiк күндiк мерзiмде орталық кеден органына қайтаруға жатады.
4. Уақытша сақтау орыны деп тану туралы шешiмнiң қолданылуы тоқтатылған кезде онда сақтаудағы тауарлар лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен кейiнгi күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде уақытша сақтау қоймасына орналастыруға жатады.
109-бап. Уақытша сақтау қоймаларының түрлерi
1. Тауарларды уақытша сақтау үшiн арналған арнайы белгiленген және жайластырылған үй-жай, аумақ немесе орын уақытша сақтау қоймасы деп танылады.
2. Уақытша сақтау қоймалары осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда кез келген тауарларды сақтау және кез келген тұлғалардың пайдалануы үшiн қолжетiмдi ашық түрдегi қоймалар болып табылады.
3. Кеден органдары құратын уақытша сақтау қоймалары ашық түрдегi қоймалар болып табылады.
4. Жабық үлгiдегi уақытша сақтау қоймалары белгiлi бiр тауарларды немесе белгiлi бiр тұлғалардың тауарларын сақтау үшiн арналған. Жабық үлгiдегi уақытша сақтау қоймаларын айналымы шектелген және сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарлардың ерекше санаттарын әкелудi жүзеге асыратын тұлғалар құрады не жабық үлгiдегi қойманы құру сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың немесе көлiк ұйымдарының қажеттерiне жауап берсе құрылады.

Статья 110. Обязанности владельца склада временного хранения
Владелец склада временного хранения обязан:
1) обустроить склад надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля;
2) исключить возможность изъятия со склада помимо таможенного контроля товаров и транспортных средств, находящихся на временном хранении;
3) обеспечить размещение товаров и транспортных средств, прибывших вне времени работы таможенного органа, на складе либо прилегающей к складу территории, являющейся зоной таможенного контроля;
4) обеспечить сохранность товаров и транспортных средств, находящихся на складе временного хранения либо прилегающей к нему территории, являющейся зоной таможенного контроля;
5) содействовать осуществлению таможенного контроля;
6) вести учет (в том числе с использованием автоматизированной формы контроля и учета) и представлять таможенному органу отчетность о поступающих, хранящихся и вывозимых со склада временного хранения товарах и транспортных средствах в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
7) обеспечить невозможность доступа посторонних лиц (не являющихся работниками склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров) к хранящимся товарам и транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
8) соблюдать условия лицензии на учреждение склада временного хранения и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранящимся товарам и транспортным средствам ответственных должностных лиц таможенных органов и предоставление этим лицам безвозмездно помещений, оборудования и средств связи на складе временного хранения для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления;
9) в случае хранения товаров, требующих особых условий хранения, обеспечить выполнение специальных условий хранения товаров;
10) обеспечивать возможность осуществления операций с товарами, находящимися на складе, предусмотренных статьей 100 настоящего Кодекса;
11) уплачивать таможенные платежи и налоги при утрате товаров либо передаче другим лицам без разрешения таможенного органа;
12) нести все расходы, связанные с процедурой прекращения деятельности склада временного хранения.
Статья 111. Лицензия на учреждение склада временного хранения
1. Склады временного хранения могут учреждаться казахстанскими лицами после получения лицензии центрального таможенного органа.
2. Получение указанной лицензии не требуется, если склад временного хранения учреждается таможенными органами.

110-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесiнiң мiндеттерi
Уақытша сақтау қоймасының иесi:
1) қойманы кедендiк бақылауды қамтамасыз етуге қажеттi лайықты тұрғыда жайластыруға;
2) қоймадан уақытша сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылаудан тыс алу мүмкiндiгiн болдырмауға;
3) кеден органының жұмыс уақытынан тыс кезде келген тауарлар мен көлiк құралдарын қоймада не қоймаға жалғас, кедендiк бақылау аймағы болып табылатын аумақта орналастыруды қамтамасыз етуге;
4) тауарлардың және уақытша сақтау қоймасындағы не оған жалғас, кедендiк бақылау аймағы болып табылатын аумақтағы көлiк құралдарының сақталуын қамтамасыз етуге;
5) кедендiк бақылауды жүзеге асыруға жәрдемдесуге;
6) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн тәртiппен есеп жүргiзуге (оның iшiнде бақылау мен есеп жүргiзудiң автоматтандырылған нысандарын пайдалану арқылы) және кеден органына уақытша сақтау қоймасына келiп түскен, сақталудағы және одан әкетiлген тауарлар мен көлiк құралдары туралы есеп беруге;
7) бөгде адамдардың (қойма қызметкерлерi болып табылмайтын және тауарларға қатысты өкiлеттіктерге ие емес) кеден органдарының рұқсатынсыз сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына кiруiнiң мүмкiн еместiгiн қамтамасыз етуге;
8) уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның талаптарын сақтауға және кеден органдарының жауапты лауазымды адамдарының сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына кiруiн қамтамасыз етудi және бұл адамдарға кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыру үшiн уақытша сақтау қоймасында үй-жайлар, жабдықтар және байланыс құралдарын берудi қоса алғанда кеден органдарының талаптарын орындауға;
9) сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарларды сақтау жағдайында тауарларды сақтаудың ерекше жағдайларын орындауды қамтамасыз етуге;
10) осы Кодекстiң 100-бабымен көзделген қоймада орналасқан тауарлармен операцияларды жүзеге асырудың мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге;
11) тауарларды жоғалтқан не кеден органының рұқсатынсыз басқа
тұлғаларға берген жағдайда кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуге;
12) уақытша сақтау қоймасының қызметiн тоқтату рәсiмiне байланысты
барлық шығыстарды көтеруге мiндеттi.
111-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензия
1. Уақытша сақтау қоймаларын орталық кеден органының лицензиясын
алғаннан кейiн қазақстандық тұлғалар құра алады.
2. Егер, уақытша сақтау қоймасын кеден органдары құратын болса
көрсетiлген лицензияны алу талап етiлмейдi.

3. Отношения, связанные с лицензированием и не указанные в настоящем Кодексе, регулируются законодательством о лицензировании Республики Казахстан.
4. Лицензия на учреждение склада временного хранения передаче другому лицу не подлежит.
5. Центральный таможенный орган обеспечивает периодическое опубликование информации о действующих складах временного хранения, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 112. Квалификационные требования к учреждению склада
временного хранения
Помещение или место, предназначенное для учреждения склада временного хранения, должно соответствовать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца склада, либо арендован им на срок не менее трех лет;
2) территория склада временного хранения, включая примыкающие разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок при условии их местонахождения на единой территории по одному адресу), должна быть обозначена и огорожена по всему периметру и иметь твердое покрытие, обеспечивающее безопасное передвижение транспортных средств. Ограждение территории склада должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра;
3) на территории склада не должны быть расположены строения и сооружения, не являющиеся частью склада;
4) иметь в наличии технически исправные подъездные пути, а также крытые досмотровые площадки;
5) соответствовать требованиям противопожарной безопасности;
6) соответствовать санитарным и техническим нормам;
7) иметь в наличии необходимую разгрузочно-погрузочную технику, соответствующую требованиям безопасности и охраны труда;
8) иметь в наличии сертифицированное весовое оборудование, соответствующее характеру товаров и транспортных средств, помещаемых на временное хранение.
Статья 113. Документы, необходимые для получения лицензии на
учреждение склада временного хранения
1. Для получения лицензии на учреждение склада временного хранения необходимы следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии по установленной форме;
2) нотариально заверенные копии регистрационных документов;
3) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве склада временного хранения;
4) документы, подтверждающие соответствие требованиям противопожарной безопасности, санитарным и техническим нормам, выданные уполномоченными органами;
5) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
6) документы, подтверждающие право собственности или пользования в отношении соответствующих помещений или мест;

3. Лицензиялауға байланысты және осы Кодексте көрсетiлмеген
қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңдарымен
реттеледi.
4. Уақытша сақтау қоймасын ашуға арналған лицензия басқа тұлғаға
беруге жатпайды.
5. Орталық кеден органы жұмыс iстеп тұрған уақытша сақтау қоймалары туралы ақпараттарды мезгiлдi жариялап тұруды, оның iшiнде ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы, қамтамасыз етедi.
112-бап. Уақытша сақтау қоймасын ашуға қойылатын бiліктiлiк
талаптары
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған үй-жай немесе орын мынадай талаптарға сәйкес келуi тиiс:
1) қойма иесiнiң меншiгiнде орналасуы немесе олар үш жылдан кем емес мерзiмге жалға алуы;
2) жалғас түсiру алаңдарын (олардың орналасқан жерi бiр мекен-жай бойынша бiртұтас аумақта болуы шартымен бiр немесе бiрнеше қоймалық үй-жайлар мен алаңдарды) қоса алғанда уақытша сақтау қоймасының аумағы бүкiл өн бойы бойынша белгiленген және қоршалған болуы және көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалысын қамтамасыз ететiн қатты жабылғысы болуы тиiс. Қойма аумағының қоршауы темiр бетоннан, бетоннан, кiрпiштен, металл конструкциясынан не аталған материалдардың жиынтығынан жасалған үзiлiссiз конструкцияны бiлдiруi және биiктiгi кемiнде 2,2 метр болуы тиiс;
3) қойманың аумағында қойманың бөлiгi болып табылмайтын құрылыстар
мен ғимараттар болмауы;
4) техникалық жағынан жарамды кiрме жолдар, сондай-ақ жабық тексеру
алаңдары болуы;
5) өртке қарсы қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келуi;
6) санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуi;
7) қауiпсiздiк пен еңбек қорғау талаптарына сәйкес қажеттi
түсiру-тиеу техникасының болуы;
8) уақытша сақтауға қойылған тауарлар мен көлiк құралдарының сипатына
сәйкес келетiн сертификатталған өлшеу жабдығы болуы тиiс.
113-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияны алу үшiн
қажеттi құжаттар
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензиялар алу үшiн
мынадай құжаттар қажет:
1) белгiленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтiнiш;
2) тiркеу құжаттарының нотариалдық расталған көшiрмелерi;
3) уақытша сақтау қоймасы ретiнде мәлiмделетiн үй-жайлар мен
аумақтардың жоспарлары, сызбалары;
4) уәкiлеттi органдар берген өртке қарсы қауiпсiздiк, санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуді растайтын құжаттар;
5) лицензияны бергенi үшiн алымды төлегендiгiн растайтын құжаттар;
6) тиiстi үй-жайларға немесе орындарға қатысты меншiк пайдалану құқығын растайтын құжаттар;

7) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленными подпунктами 7), 8) статьи 112 настоящего Кодекса;
8) список лиц, которые будут осуществлять хранение товаров, при учреждении склада временного хранении закрытого типа.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, владелец склада временного хранения уведомляет центральный таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее истечения тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
3. Склады временного хранения должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их функционирования.
Статья 114. Приостановление действия лицензии на учреждение склада
временного хранения
1. При несоблюдении владельцем склада временного хранения требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие лицензии может быть приостановлено по решению таможенного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается руководителем центрального таможенного органа в форме приказа с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня, указанного в соответствующем приказе. При приостановлении действия лицензии помещение товаров на склад временного хранения не допускается. Товары, помещенные на склад временного хранения до приостановления действия лицензии могут быть помещены под иные таможенные режимы.
4. Действие лицензии возобновляется после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено, со дня принятия центральным таможенным органом решения о возобновлении действия лицензии.
Статья 115. Отзыв лицензии на учреждение склада временного хранения
1. Лицензия может быть отозвана центральным таможенным органом в случаях:
1) когда она была выдана на основе недостоверных сведений, если при предоставлении полной и достоверной информации она не могла быть выдана заявителю на основании установленного порядка;
2) неисполнения лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранения причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено;
4) запрещения судом лицензиату заниматься деятельностью по оказанию услуг склада временного хранения.
2. Решение об отзыве оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с обоснованием такого решения.
3. Отзыв лицензии действует со дня принятия решения об отзыве.
4. При отзыве лицензии владелец склада временного хранения не позднее пятнадцати дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить оригинал лицензии в центральный таможенный орган.

7) осы Кодекстiң 112-бабының 7), 8)-тармақшаларымен белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiктi растайтын құжаттар;
8) жабық үлгiдегi уақытша сақтау қоймасын құру жағдайында тауарларды сақтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тiзiлiмi ұсынылады.
2. Өтiнiште және осы бапта белгiленген құжаттарда көрсетiлген мәлiметтер өзгерген жағдайда уақытша сақтау қоймасының иесi кеден органын өзгерiс енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн өткеннен кешiктiрмей тиiстi өзгерiстер туралы құлақтандырады.
3. Уақытша сақтау қоймалары олардың қызмет етуiнiң барлық мерзiмiнiң iшiнде белгiленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
114-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензиялардың
қолданылуын тоқтата тұру
1. Уақытша сақтау қоймасының иесi осы Кодексте белгiленген талаптар мен мiндеттердi сақтамаған жағдайда лицензияның қолданылуы кеден органының шешiмi бойынша тоқтата тұрудың себептерi көрсетiле отырып алты айға дейiн мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешімдi осындай шешiмнiң негiздемесiмен бiрге бұйрық нысанында орталық кеден органының басшысы қабылдайды.
3. Лицензияның қолданылуы тиiстi бұйрықта көрсетiлген күннен бастап тоқтатыла тұрады. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру кезiнде тауарларды уақытша сақтау қоймасына қоюға рұқсат етiлмейдi. Лицензияның қолданылуы тоқтата тұрғанға дейiн уақытша сақтау қоймасына қойылған тауарлар өзге кедендiк режимдермен қойылуы мүмкiн.
4. Лицензияның қолданылуы ол бойынша оның қолданылуы тоқтатыла тұрған себептер жойылғаннан кейiн кеден органы лицензияны қолданылуын қайта жаңарту туралы шешiм қабылдаған күннен бастап қайта жаңартылады.
115-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияларды керi
қайтарып алу
1. Лицензияны орталық кеден органы:
1) ол дұрыс емес мәлiметтердiң негiзiнде берiлген, егер толық және дұрыс ақпараттар ұсынған кезде ол белгiленген тәртiптiң негiзiнде мәлiмдеушiге берiлмесе;
2) лицензиат лицензияда қамтылған талаптарды орындамаған;
3) лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептер жойылмаған;
4) сот лицензиатқа уақытша сақтау қоймасының қызметiн көрсету жөнiндегi қызметпен айналысуға тыйым салған жағдайларда керi қайтарып алуы мүмкiн.
2. Керi қайтарып алу туралы шешiм осындай шешiмнiң негiздемесiмен бiрге орталық кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Лицензияны керi қайтарып алу керi қайтарып алу туралы шешiм қабылданған күннен бастап қолданылады.
4. Лицензия керi қайтарылып алынған жағдайда уақытша сақтау қоймасының иесi керi қайтарып алу туралы шешiмдi алған күннен бастап он бес күннен кешiктiрмей лицензияның түпнұсқасын орталық кеден органына қайтаруға мiндеттi.

5. Повторное заявление о выдаче лицензии на учреждение склада временного хранения может быть рассмотрено в общеустановленном порядке при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
Статья 116. Прекращение действия лицензии на учреждение склада
временного хранения
1. Лицензия на учреждение склада временного хранения прекращает свое действие по решению центрального таможенного органа в случаях:
1) отзыва лицензии;
2) реорганизации или ликвидации юридического лица;
3) прекращения деятельности по оказанию услуг склада временного хранения с представлением в таможенный орган письменного заявления владельца склада временного хранения.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение склада временного хранения оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности по оказанию услуг склада временного хранения, реорганизации или ликвидации юридического лица, владелец склада временного хранения обязан в пятнадцатидневный срок вернуть лицензию в центральный таможенный орган.
4. При прекращении действия лицензии на учреждение склада временного хранения хранящиеся на нем товары подлежат перемещению на другой склад временного хранения в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем принятия решения о прекращении действия лицензии.
Статья 117. Особенности учреждения складов временного хранения
таможенными органами
1. Склад временного хранения учреждается таможенными органами без получения лицензии на основании решения центрального таможенного органа.
2. За хранение товаров на складах временного хранения, учрежденных таможенным органом, взимается таможенный сбор в соответствии со статьей 322 настоящего Кодекса.
3. Таможенный орган, учреждающий склад временного хранения, ведет учет товаров и транспортных средств.
4. Таможенный орган, учреждающий склад временного хранения, разрабатывает и утверждает регламент использования склада в зависимости от конструкции склада, вида хранящихся товаров, транспорта, пропускной способности склада и других факторов, влияющих на функционирование конкретного склада. В регламенте должны указываться:
1) режим работы склада временного хранения;
2) сроки и порядок помещения, учета временного хранения товаров и транспортных средств на складе временного хранения, а также порядок их выдачи;
3) размер таможенного сбора за хранение товаров на складе временного хранения, а также расценки за погрузку, разгрузку товаров, помещаемых на такие склады;

5. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензия беру туралы қайталама өтiнiш оны керi қайтарып алу үшiн негiздеме болған себептердiң жойылуы жалпы белгiленген тәртiппен қаралуы мүмкiн.
116-бап. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның
қолданылуын тоқтату
1. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензия:
1) лицензия керi қайтарылып алынған;
2) заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) кеден органына уақытша сақтау қоймасы иесiнiң өтiнiш ұсынуы арқылы уақытша сақтау қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi қызмет тоқтатылған жағдайларда орталық кеден органының шешiмi бойынша өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
2. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм мұндай шешiмнiң себептерi көрсетiле отырып орталық кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Уақытша сақтау қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi қызмет тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде уақытша кеден қоймасының иесi он бес күнтiзбелiк күн iшiнде лицензияны орталық кеден органына қайтаруға мiндеттi.
4. Уақытша сақтау қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуы тоқтатылған жағдайда онда сақталудағы тауарлар лицензияның қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылдаған күннен кейiнгi күннен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде басқа уақытша сақтау қоймасына орналастыруға жатады.
117-бап. Кеден органдарының уақытша сақтау қоймасын құруының
ерекшеліктерi
1. Кеден органы уақытша сақтау қоймасын орталық кеден органы шешiмiнiң негiзiнде лицензия алмастан құрады.
2. Кеден органы құрған уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтау үшiн осы Кодекстiң 322-бабына сәйкес кедендiк алым алынады.
3. Уақытша сақтау қоймасын құрған кеден органы тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзедi.
4. Уақытша сақтау қоймасын құрған кеден органы қойманы конструкциясына, сақталатын тауарлардың, көлiктiң түрлерiне, қойманың өткiзу қабiлетiне және нақты қойманың жұмыс iстеуiне әсер ететiн басқа да факторларға байланысты қойманы пайдаланудың регламентiн әзiрлейдi және бекiтедi. Регламентте:
1) уақытша сақтау қоймасының жұмыс режимi;
2) уақытша сақтау қоймасында тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтауға қоюдың мерзiмдерi мен тәртiбi, есебi, сондай-ақ оларды берудiң тәртiбi;
3) тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау қоймасында сақтауға арналған кедендiк алымның мөлшерлерi, сондай-ақ мұндай қоймаларға орналастырылатын тауарларды тиеудiң, түсiрудiң бағалары;

4) особые условия хранения товаров отдельных категорий;
5) другие требования и условия, связанные с функционированием склада временного хранения.
5. Регламент использования склада временного хранения представляется для общедоступного ознакомления в местах нахождения таможенных органов и в помещениях склада.
Статья 118. Взаимоотношения владельца склада временного хранения с
лицами, помещающими товары на склад временного хранения
1. Взаимоотношения владельца склада временного хранения с лицами, помещающими товары на склад, строятся на договорной основе, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Взаимоотношения таможенных органов при хранении товаров на складах временного хранения, учрежденных таможенными органами, с лицами, помещающими товары на склад, осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом.
Принятие товаров на хранение таможенными органами удостоверяется выдачей лицу, поместившему товары на склад, документа по форме, определяемой центральным таможенным органом.
Права, обязанности и ответственность таможенных органов перед лицами в связи с осуществлением этими органами хранения товаров вытекают из обязательств в соответствии с общими положениями о хранении, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, с учетом положений, установленных настоящим Кодексом.
Статья 119. Ответственность за неуплату таможенных платежей и налогов
в отношении товаров, находящихся на складах временного
хранения, в иных местах временного хранения
1. Ответственность за неуплату таможенных платежей и налогов в отношении товаров и транспортных средств, хранящихся на складе временного хранения, в случае их утраты либо передачи другим лицам без разрешения таможенного органа несет владелец такого склада.
2. Ответственность за неуплату таможенных платежей и налогов в отношении товаров и транспортных средств, хранящихся в иных местах временного хранения, в случае их утраты либо передачи другим лицам без разрешения таможенного органа несут лица, ответственные за сохранность товаров в иных местах временного хранения.
Глава 15. Таможенные процедуры при вывозе товаров и транспортных
средств за пределы таможенной территории Республики
Казахстан
Статья 120. Вывоз товаров и транспортных средств за пределы
таможенной территории Республики Казахстан
1. Вывоз товаров и транспортных средств - совершение действий, направленных на перемещение товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. Вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан допускается после выпуска товаров согласно заявленному таможенному режиму, применимому к вывозимым товарам, в соответствии с разделом 6 настоящего Кодекса.

4) жекелеген санаттағы тауарларды сақтаудың ерекше шарттары;
5) уақытша сақтау қоймасының жұмыс iстеуiне байланысты басқа да талаптар мен шарттар көрсетiлуi тиiс.
5. Уақытша сақтау қоймасын пайдаланудың регламентi кеден органдары орналасқан жерлерде және қойманың үй-жайларында жалпы қолжетiмдi тасу үшiн ұсынылады.
118-бап. Уақытша сақтау қоймасы иесiнiң тауарларды уақытша сақтау
қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы
1. Уақытша сақтау қоймасы иесiнiң тауарларды уақытша сақтау қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы осы баптың 2-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда шарттық негiзде құрылады.
2. Кеден органдарының тауарларды кеден органдары құрған уақытша сақтау қоймаларында сақтау кезiндегi тауарларды қоймаға орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден органдарының тауарларды сақтауға қабылдауын тауарларды қоймаға орналастырушы тұлғаға орталық кеден органы айқындайтын нысан бойынша құжат беруiмен куәландырылады.
Кеден органдарының бұл органдардың тауарларды сақтауды жүзеге асыруына байланысты тұлғалардың алдындағы құқықтары, мiндеттерi және жауапкершiлiгi осы Кодекспен белгiленген ережелер ескерiле отырып Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген сақтау туралы жалпы ережелерге сәйкес мiндеттемелердiң болуынан туындайды.
119-бап. Уақытша сақтау қоймаларындағы, өзге де уақытша сақтау
орындарындағы тауарларға қатысты кедендiк төлемдер мен
салықтарды төлемегенi үшiн жауапкершiлiк
1. Уақытша сақтау қоймасында, сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты кедендiк төлемдер мен салықтарды төлемегенi үшiн олар жоғалған не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берiлген жағдайда осындай қойманың иесi жауапкершiлiкте болады.
2. Өзге де уақытша сақтау орындарында сақтаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты оларды жоғалтқан не кеден органының рұқсатынсыз басқа тұлғаларға берген жағдайда кедендiк төлемдер мен салықтарды төлемегенi үшiн тауарлардың өзге де уақытша сақтау орындарында сақталуы үшiн жауапты тұлға жауапкершiлiкте болады.
15-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КЕДЕНДIК АУМАҒЫНАН ТЫСҚАРЫ ЖЕРЛЕРГЕ
ӘКЕТУ КЕЗIНДЕГI КЕДЕНДIК РӘСIМДЕР
120-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын әкету - тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге тасымалдауға бағытталған әрекеттердi жасау.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетуге тауарларды осы Кодекстiң 6-бөлiмiне сәйкес әкетiлетiн тауарларға қолданылатын мәлiмделген кедендiк режимге сәйкес босатқаннан кейiн жол берiледi.

3. Таможенные процедуры при вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан включают следующие таможенные операции:
1) уведомление таможенного органа отправления лицом, перемещающим товары, о намерении их вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, которое осуществляется путем представления таможенной декларации, документов и сведений;
2) осуществление таможенного оформления;
3) доставка товаров и транспортных средств до пункта пропуска на таможенной границе Республики Казахстан;
4) уведомление таможенного органа назначения путем представления перевозчиком товаров, транспортных средств и документов, необходимых для таможенных целей;
5) фактический вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
4. Вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан допускается в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Положения настоящей статьи не распространяются на товары, перевозимые водными и воздушными судами и по линиям электропередачи, пересекающими таможенную территорию Республики Казахстан без остановки в порту или аэропорту, расположенных на территории Республики Казахстан.
6. Порядок совершения таможенных операций при вывозе товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 121. Представление документов и сведений
1. При вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан лицо, перемещающее товар, обязано представить таможенному органу отправления документы и сведения, необходимые для идентификации товаров и транспортных средств, перемещаемых им, предусмотренные статьей 408 настоящего Кодекса, в соответствии с заявленным таможенным режимом.
2. При вывозе товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан документами контроля доставки товаров является грузовая таможенная декларация, на которой проставляется соответствующий штамп с указанием места и срока доставки товаров и транспортных средств. Срок определяется в соответствии со статьей 87 настоящего Кодекса.
3. Предоставление документов и перемещение товаров и транспортных средств, помещенных под таможенный режим транзита, осуществляется в соответствии с главами 13 и 28 настоящего Кодекса и не подпадает под действие пункта 2 данной статьи.

3. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету кезiндегi кедендiк рәсiмдер мынандай кедендiк операцияларды:
1) кедендiк декларацияларды, құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуы жолымен жүзеге асырылатын тауарларды тасымалдаушы тұлғаның оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетудi жүзеге асырмақ ниетi туралы жөнелтушi кеден органын құлақтандыруды;
2) кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыруды;
3) тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасындағы өткiзу пунктiне дейiн жеткiзудi;
4) тасымалдаушының тауарларды, көлiк құралдарын және кеден мақсаттары үшiн қажеттi құжаттарды ұсыну жолымен баратын кеден органын құлақтандыруын;
5) тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге iс-жүзiнде әкетудi қамтиды.
4. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетуге тiзбесiн Қазақстан Республикасының Yкiметi айқындайтын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде жол берiледi.
5. Осы баптың ережелерi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасын Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан айлақта немесе әуежайда алаңдамастан кесiп өтетiн су және әуе кемелерiмен және электр беру желiлерi бойынша тасымалданатын тауарларға қолданылмайды.
6. Тауарларды құбыр желiсi көлiгiмен және электр беру желiлерi бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету кезiнде кедендiк операциялар жасаудың тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
121-бап. Құжаттар мен мәлiметтердi ұсыну
1. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету кезiнде тауарды тасымалдаушы тұлға жөнелтушi кеден органына мәлiмделген кедендiк режимге сәйкес осы Кодекстiң 405-бабымен көзделген өздерi өткiзетiн тауарлар мен көлiк құралдарын бiрегейлендiру үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуға мiндеттi.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкету кезiнде тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзетiн жер мен мерзiмдерiн көрсету арқылы тиiстi мөртаңба қойылатын жүктiк кедендiк декларация тауарлардың жеткiзiлуiнiң бақылау құжаттары болып табылады. Мерзiмi осы Кодекстiң 87-бабына сәйкес белгiленедi.
3. Құжаттарды ұсыну және транзиттiң кедендiк режимiмен тасымалданған тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау осы Кодекстiң 13 және 28-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады және осы баптың 2-тармағының қолданылуына ұшырамайды.

Статья 122. Погрузка на транспортное средство товаров, вывозимых за
пределы таможенной территории Республики Казахстан
1. Погрузка на транспортное средство товаров, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан, допускается после помещения товаров под определенный таможенный режим, за исключением случаев, когда при таможенном оформлении товаров таможенный орган не требует представления товаров или товары могут быть заявлены под определенный таможенный режим только после осуществления погрузки, а также при перемещении товаров в соответствии с таможенным режимом транзита.
2. Погрузка товаров на транспортное средство осуществляется в местах, согласованных с таможенными органами, при необходимости в присутствии должностного лица таможенного органа с составлением акта таможенного досмотра.
3. По заявлению лица таможенный орган вправе разрешить производить погрузку вне рабочего времени этого органа в соответствии со статьей 22 настоящего Кодекса.
Статья 123. Требования к товарам при их вывозе за пределы таможенной
территории Республики Казахстан
1. Товары должны быть фактически вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан в том же количестве и состоянии, в котором они были в момент их помещения под определенный таможенный режим, кроме изменения количества и состояния товаров вследствие естественного износа или убыли, либо естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки и хранения, изменения количества товаров вследствие наличия несливаемых остатков в транспортном средстве, а в отношении товаров, вывозимых трубопроводным транспортом, - также изменения состояния товаров вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с нормами и стандартами, действующими в Республике Казахстан.
2. Подтверждением фактического вывоза товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан являются таможенные штампы, заверенные личной номерной печатью должностного лица таможенного органа назначения на документах контроля доставки, в которых указывается дата выезда через пункты пропуска.
3. Таможенный орган назначения в кратчайшие сроки, но не более пятнадцати суток уведомляет таможенный орган отправления о факте вывоза товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан с последующим представлением документов контроля доставки, что является основанием для снятия его с таможенного контроля.
4. Если вывоз товаров и транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан не осуществлен, то лицо, перемещающее товары, либо перевозчик несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, за исключением случаев действия непреодолимой силы либо вследствие аварии.

122-бап. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары
жерлерге әкетiлетiн тауарларды көлiк құралдарына тиеу
1. Тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден органы тауарларды ұсынуды талап етпейтiн немесе тауарлар тиеудi жүзеге асырғаннан кейiн ғана белгiлi бiр кедендiк режимге мәлiмделетiн жағдайларды қоспағанда тауарларды белгiлi бiр кедендiк режимге орналастырғаннан кейiн, сондай-ақ тауарларды транзиттiң кедендiк режимiне сәйкес тасымалдау кезiнде жол берiледi.
2. Тауарларды көлiк құралына тиеу кеден органдарымен келiсiлген жерлерде, қажет болған жағдайда кедендiк тексеру актiсiн жасау арқылы кеден органы лауазымды адамының қатысуымен жүзеге асырылады.
3. Тұлғаның өтiнiшi бойынша кеден органы осы Кодекстiң 22-бабына сәйкес бұл органның жұмыс уақытынан тыс уақытта тиеудi жүргiзуге рұқсат беруге құқылы.
123-бап. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан
тысқары жерлерге әкету кезiнде оларға қойылатын талаптар
1. Тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан тысқары жерлерге iс-жүзiнде Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген нормалары мен стандарттарына сәйкес тауарлардың тасымалдаудың, тасудың және сақтаудың қалыпты жағдайы кезiндегi табиғи тозуы мен кемуiнiң не тауарлардың табиғи ерекшелiктерiнiң салдарынан саны мен жағдайының өзгеруiн, тауарлардың мөлшерiнiң көлiк құралындағы төгiлмейтiн қалдықтардың салдарынан, ал құбыр желiсi көлiгiмен әкелiнетiн тауарларға қатысты, сондай-ақ тасымалдаудың технологиялық ерекшелiктерi мен тауарлардың өзiндiк сипаттарының салдарынан өзгеруiн қоспағанда олар белгiлi бiр кедендiк режиммен орналастырылған сәтте болған мөлшерде және жағдайда әкетiлуi тиiс.
2. Баратын кеден органы инспекторының жеткiзудi бақылау құжаттарындағы жеке нөмiрлi мөрiмен расталған, өткiзу пунктi арқылы шыққан күнi көрсетiлетiн кедендiк мөртаңбалар тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан тысқары жерлерге iс-жүзiнде әкетудi растау болып табылады.
3. Баратын кеден органы ең қысқа, бiрақ он бес тәулiктен артық емес мерзiмдерде кейiн оны кедендiк бақылаудан алу үшiн негiздеме болып табылатын жеткiзудi бақылау құжаттарын ұсыну арқылы жөнелтушi кеден органын тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету фактiсi туралы құлақтандырады.
4. Егер, тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының
кедендiк шекарасынан тысқары жерлерге әкету жүзеге асырылмаса, онда
тауарды тасымалдаушы тұлға не тасымалдаушы жеңуге болмайтын күштiң
әсерiнiң не авариялардың салдарынан болған жағдайларды қоспағанда
Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес жауаптылықта болады.

Раздел 6. Таможенные режимы товаров
Глава 16. Общие положения, относящиеся к таможенным режимам
Статья 124. Виды таможенных режимов
В целях применения таможенного законодательства устанавливаются
следующие виды таможенных режимов:
1) выпуск товаров для свободного обращения;
2) реимпорт товаров;
3) таможенный склад;
4) магазин беспошлинной торговли;
5) переработка товаров на таможенной территории;
6) переработка товаров для свободного обращения;
7) переработка товаров вне таможенной территории;
8) временный ввоз товаров и транспортных средств;
9) временный вывоз товаров и транспортных средств;
10) экспорт товаров;
11) реэкспорт товаров;
12) транзит товаров;
13) уничтожение товаров;
14) отказ от товара в пользу государства;
15) свободная таможенная зона;
16) свободный склад;
17) специальный таможенный режим.
Статья 125. Заявление и помещение товаров под таможенный режим
1. Днем заявления товаров под определенный таможенный режим считается дата регистрации таможенной декларации таможенным органом.
2. Днем помещения товаров под таможенный режим считается дата выпуска товара таможенным органом в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 126. Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима
1. Ответственность за несоблюдение условий и требований таможенного режима несут лица, определяемые настоящим разделом.
Лица не несут ответственности в случаях, когда условия и требования таможенного режима не соблюдаются по причине того, что товары, находящиеся под таможенным контролем, до их выпуска для свободного обращения либо до их фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, без нарушения условий и требований, установленных настоящим Кодексом, безвозвратно утеряны, повреждены или уничтожены вследствие аварии либо действия непреодолимой силы, а также когда количество или состояние товаров изменилось вследствие естественного износа или убыли либо естественных свойств товаров при нормальных условиях перевозки, транспортировки, хранения и использования (эксплуатации), если указанные операции допускаются совершать в соответствии с настоящим разделом при применении определенного таможенного режима.
2. В отношении товаров, вывезенных за пределы таможенной территории Республики Казахстан, или продуктов их переработки лица не несут ответственности, если возвращение этих товаров или продуктов их переработки не состоялось по причине их безвозвратной утери или уничтожения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения и использования, а также выбытия из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц иностранного государства.

6-БӨЛIМ. ТАУАРЛАРДЫҢ КЕДЕНДIК РЕЖИМДЕРI
16-ТАРАУ. КЕДЕНДIК РЕЖИМДЕРГЕ ЖАТАТЫН ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
124-бап. Кедендiк режимдердiң түрлерi
Кедендiк заңдарды қолдану мақсатында кедендiк режимдердiң мынадай
түрлерi белгiленедi:
1) тауарларды еркiн айналым үшiн босату;
2) тауарлардың қайта импорты;
3) кеден қоймасы;
4) бажсыз сауда дүкенi;
5) тауарларды кеден аумағында қайта өңдеу;
6) тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеу;
7) тауарларды кеден аумағынан тысқары жерлерде қайта өңдеу;
8) тауарларды және көлiк құралдарын уақытша әкелу;
9) тауарларды және көлiк құралдарын уақытша әкету;
10) тауарлардың экспорты;
11) тауарлардың қайта экспорты;
12) тауарлардың транзитi;
13) тауарларды жою;
14) тауарлардан мемлекеттiң пайдасына бастарту;
15) еркiн кеден аймағы;
16) еркiн қойма;
17) арнайы кедендiк режим.
125-бап. Тауарларды кедендiк режимге мәлiмдеу және орналастыру
1. Кеден органы кедендiк декларацияларды тiркеген күн тауарларды белгілi бiр кедендiк режиммен мәлiмдеген күн болып есептеледi.
2. Осы Кодексте белгiленген тәртіппен кеден органының тауарларды босатқан күнi тауарларды кедендiк режимiмен орналастырған күн болып есептеледi.
126-бап. Кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылық
1. Осы бөлiмде айқындалған тұлғалар кедендiк режимнiң шарттары мен талаптарын сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
Тұлғалар кеден режимiнiң шарттары мен талаптары кедендiк бақылаудағы тауарлардың олар еркiн айналымға шығарылғанға дейiн не олар осы Кодексте белгiленген шарттар мен талаптар бұзылмастан iс-жүзiнде Қазақстан Республикасының кедендiк аймағынан тысқары жерлерге әкетiлгенге дейiн аварияның не жеңуге болмайтын күштiң әрекетiнiң салдарынан қалпына келтiрiлместей жоғалуы, бүлiнуi немесе жойылуы себебi бойынша сақталмайтын, сондай-ақ тауарлардың саны мен жағдайы, егер көрсетiлген операцияларды белгiлi бiр кедендiк режимдi қолдану кезiнде осы бөлiмге сәйкес жасауға жол берiлетiн болса тасымалдаудың, жеткiзудiң, сақтаудың және пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезiнде табиғи тозудың немесе кемудiң не тауарлардың табиғи ерекшелiктерiнiң салдарынан өзгерген жағдайларда жауаптылықта болмайды.
2. Тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетiлген тауарларға немесе оларды қайта өңдеу өнiмдерiне қатысты, егер бұл тауарларды немесе оларды қайта өңдеу өнiмдерiн қайтару олардың авариялардың немесе жеңуге болмайтын күштердiң әрекетiнiң, тасымалдаудың, сақтаудың және пайдаланудың қалыпты жағдайы кезiндегi табиғи тозуының не кемуiнiң салдарынан қайтаруға келмейтiн жоғалуы немесе жойылуы, сондай-ақ шет мемлекеттердiң мемлекеттiк органдарының немесе лауазымды адамдарының iс-әрекеттерiнiң салдарынан иелiктен шығуы себебi бойынша болмаса жауаптылықта болмайды.

3. Обязанность подтверждения обстоятельств, повлекших безвозвратную утерю, повреждение или уничтожение товаров, изменение их количества и состояния, возлагается на лиц, предусмотренных настоящим разделом. Обстоятельства, произошедшие на территории иностранных государств, подтверждаются консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей.
Статья 127. Обязанность доказывания соблюдения условий помещения
товаров под таможенный режим и требований таможенного
режима
Обязанность доказывания соблюдения условий помещения товаров под
таможенный режим возлагается на декларанта, а требований таможенного
режима - на лиц, предусмотренных настоящим разделом.
Глава 17. Выпуск товаров для свободного обращения
Статья 128. Назначение таможенного режима выпуска товаров для
свободного обращения
Выпуск товаров для свободного обращения - таможенный режим,
предназначенный для постоянного использования и потребления товаров,
ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 129. Условия помещения товаров под таможенный режим выпуска
товаров для свободного обращения
Выпуск товаров для свободного обращения осуществляется при условии:
1) уплаты таможенных пошлин и налогов;
2) соблюдения мер нетарифного регулирования;
3) выполнения других требований, предусмотренных настоящим Кодексом, иными законодательными актами Республики Казахстан;
4) завершения таможенного оформления.
Глава 18. Реимпорт товаров
Статья 130. Назначение таможенного режима реимпорта товаров
Реимпорт товаров - таможенный режим, при котором товары, ранее вывезенные с таможенной территории Республики Казахстан, ввозятся обратно в установленные статьей 131 настоящего Кодекса сроки с освобождением от таможенных пошлин и налогов, без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 131. Условия помещения товаров под таможенный режим реимпорта
товаров
1. Для помещения товаров под таможенный режим реимпорта товаров, товары должны:
1) иметь статус казахстанских товаров при их вывозе с таможенной территории Республики Казахстан;
2) быть заявлены к таможенному режиму реимпорта товаров в течение трех лет с момента их вывоза;
3) находиться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки, хранения или использования (эксплуатации).
2. Использование товаров за пределами Республики Казахстан в коммерческих целях, а также совершение с ними операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание, и других операций, необходимых для поддержания товаров в исправном состоянии, не препятствуют помещению товаров под таможенный режим реимпорта товаров, за исключением случаев, когда операции по ремонту привели к увеличению стоимости товаров по сравнению со стоимостью на момент их вывоза. При этом соотношение стоимости на дату вывоза и стоимости на дату ввоза определяется на основе статистической стоимости товаров, указываемой в таможенной декларации.

3. Тауарлардың қалпына келтiрiлмейтiн жоғалуына, бүлiнуiне немесе
жойылуына, олардың саны мен жағдайының өзгеруiне әкеп соқтырған
жағдайларды растау мiндетi осы бөлiмде көзделген тұлғаларға жүктеледi шет
мемлекеттердiң аумағында болған жағдайларды Қазақстан Республикасының
шетелдердегі консулдық мекемелерi растайды.
127-бап. Тауарларды кедендiк режиммен орналастырудың шарттары мен
кедендiк режимнiң талаптарының сақталғандығын дәлелдеу
мiндетi
Тауарларды кедендiк режимiмен орналастырудың шарттарының
сақталғандығын дәлелдеу салмағы декларантқа, ал кедендiк режимнiң
талаптарының сақталғандығын дәлелдеу мiндетi - осы бөлiмде көзделген
тұлғаларға жүктеледi.
17-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ ЕРКIН АЙНАЛЫМ ҮШIН БОСАТУ
128-бап. Тауарларды еркiн айналым үшiн босату кедендiк режимiнiң
мақсаты
Тауарларды еркiн айналым үшiн босату - Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелiнетiн тауарларды ұдайы пайдалану және тұтыну үшiн
арналған кедендiк режим.
129-бап. Тауарларды еркiн айналым үшiн босатудың кедендiк режимiмен
тауарларды орналастырудың шарттары
Тауарларды еркiн айналым үшiн босату:
1) кедендiк баждар мен салықтарды төлеу;
2) тарифсiз реттеу шараларын сақтау;
3) осы Кодекспен, Қазақстан Республикасының өзге де заң актiлерiмен
көзделген басқа да талаптардың орындалуы;
4) кедендiк ресiмдеудi аяқтау шарттары жағдайында жүзеге асырылады.
18-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ ҚАЙТА ИМПОРТЫ
130-бап. Тауарлардың қайта импорты кедендiк режимiнiң мақсаты
Тауарлардың қайта импорты - бұрын Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкетiлген тауарлар кедендiк төлемдер мен салықтардан босатыла отырып, тауарлардың қауiпсiздiгi бойынша талаптарды қоспағанда тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан осы Кодекстiң 131-бабымен белгiленген мерзiмдерде қайта әкелiнетiн кедендiк режим.
131-бап. Тауарларды кедендiк режимiмен орналастырудың шарттары
1. Тауарларды тауарлардың қайта импорты кедендiк режимiмен орналастыру үшiн тауарлардың:
1) оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкету кезiнде қазақстандық тауарлар мәртебесi болуы;
2) олар әкетiлген сәттен бастап үш жылдың iшiнде тауарлардың қайта импорты кедендiк режимiне мәлiмделген болуы;
3) тасымалдаудың, сақтаудың немесе пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезiнде табиғи тозудың немесе кемудiң салдарынан өзгеруiн қоспағанда өзгермеген жағдайда болуы.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде коммерциялық мақсаттарға пайдалану, сондай-ақ олармен ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсетудiң және тауарларды қалыпты ұстау үшiн қажеттi басқа да операцияларды қоса алғанда олардың сақталуын қамтамасыз ету үшін қажеттi операциялар жасау жөндеу бойынша операциялар оларды әкеткен сәттегi құнымен салыстырғанда тауарлардың құнының артуына әкелетiн жағдайларды қоспағанда оларды тауарлар импортының кедендiк режимiмен орналастыруға кедергi келтiрмейдi. Бұл ретте әкету күнгi құн мен әкелген күнгi құнның арақатынасы жүктiк кедендiк декларацияда көрсетiлетiн тауарлардың статистикалық құнының негiзiнде айқындалады.

3. Неизменность состояния товаров, помещаемых под таможенный режим реимпорта товаров, которые были вывезены в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров, факт их вывоза, дата вывоза должны быть документально подтверждены.
4. Помещение товаров под таможенный режим реимпорта товаров при условии соблюдения требований пункта 1 настоящей статьи допускается также и в случае, если обратно ввозится только часть вывезенных товаров.
Статья 132. Возврат вывозных таможенных пошлин
1. При реимпорте товаров лицу, которое произвело реимпорт, таможенный орган возвращает ранее уплаченные таможенные пошлины, если в отношении товаров установлено, что на момент пересечения таможенной границы при вывозе у них имелись дефекты либо они не соответствовали иным образом условиям внешнеэкономической сделки, а также в случаях незавершения внешнеэкономических сделок по обстоятельствам не зависящим от лица, и по этим причинам товары возвращены поставщику либо иному указанному им лицу при соблюдении следующих условий:
1) товары ввозятся тем же лицом, которое вывозило товары, за исключением случаев правопреемственности, установленных законодательством Республики Казахстан;
2) товары не использовались и не ремонтировались за пределами таможенной территории Республики Казахстан, за исключением случаев, когда использование товаров необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших возврат товаров;
3) товары могут быть идентифицированы таможенными органами;
4) товары реимпортируются в течение шести месяцев со дня, следующего за днем пересечения таможенной границы Республики Казахстан при их вывозе.
2. Возврат вывозных таможенных пошлин производится лицу, осуществившему реимпорт, в порядке, определенном главой 46 настоящего Кодекса.
Статья 133. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима реимпорта товаров
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, поместившее товары под таможенный режим реимпорта товаров, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 19. Таможенный склад
Статья 134. Назначение таможенного режима таможенного склада
Таможенный склад - таможенный режим, предназначенный для хранения под таможенным контролем ввезенных товаров в специальных помещениях или на специальных территориях, имеющих статус таможенного склада, без взимания таможенных пошлин, налогов и без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 135. Условия помещения товаров под таможенный режим
таможенного склада

3. Тауарлардың экспорты кедендiк режимiне сәйкес әкетiлген тауарлардың қайта импорты кедендiк режимiмен орналастырылатын тауарлардың жағдайының өзгермегендiгi, оларды әкету фактiсi, әкетiлген күнi құжаттамалы түрде расталған болуы тиiс.
4. Тауарлардың қайта импорты кедендiк режимiмен тауарларды орналастыруға осы баптың 1-тармағының талаптарының сақталуы шартымен, сондай-ақ және егер керi әкетiлген тауарлардың бөлiгi ғана әкелiнетiн жағдайда жол берiледi.
132-бап. Әкетулiк кедендiк баждарды қайтару
1. Егер, тауарларға қатысты әкету кезiнде кедендiк шекарадан өткен сәтте оларда ақау болғандығы не олар өзге тұрғыда сыртқы экономикалық мәмiлелердiң шарттарына сәйкес келмегенi анықталса, сондай-ақ сыртқы экономикалық мәмiле аталған тұлғаға қатысты емес жағдаяттар бойынша аяқталмаған және осы себептер бойынша мынадай:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген құқықтық мұрагерлiк жағдайларын қоспағанда тауарларды әкеткен сол адамның тауарларды әкелуi;
2) тауарларды пайдалану ақауларын, немесе тауарларды қайтаруға әкеп соқтыратын өзге де жағдайларды анықтау үшiн қажеттi жағдайларды қоспағанда тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде пайдаланылмауы және жөнделмеуi;
3) тауарларды кеден органдары бiрегейлендiре алатындай;
4) тауарлардың оларды әкету кезiнде кедендiк шекарадан өткен күннен кейiнгi күннен бастап алты айдың iшiнде қайта импортталуы шарттары сақталуы кезiнде тауарлар берушіге не ол нұсқаған өзге тұлғаға қайтарылған жағдайларда тауарлардың қайта импорты кезiнде қайта импорттауды жүргiзген тұлғаға кеден органы бұрын төленген кедендiк баждарды қайтарады.
2. Әкетулiк кедендiк баждарды қайтару осы Кодекстiң 46-тарауымен белгiленген тәртiппен қайта импорттауды жүргiзушi тұлғаға жүргiзіледi.
133-бап. Кедендік режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылық
Тауарлардың қайта импорты режимiмен тауарларды орналастырған тұлға осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайды қоспағанда кедендiк режимнiң шарттарының сақталмағандығы үшiн жауаптылықта болады.
19-ТАРАУ. КЕДЕН ҚОЙМАСЫ
134-бап. Кеден қоймасы кедендiк режимiнiң мақсаты
Кеден қоймасы - әкелiнген тауарларды кедендiк баждар, салықтар алмастан және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан кеден қоймасы мәртебесi бар арнайы үй-жайларда немесе арнайы аумақтарда кедендiк бақылаумен сақтау үшiн арналған кедендiк режим.
135-бап. Тауарларды кеден қоймасы кедендiк режимiмен орналастырудың
шарттары

1. Под таможенный режим таможенного склада могут помещаться любые товары, за исключением товаров, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Товары, которые могут причинить вред другим товарам или требующие особых условий хранения, должны помещаться на таможенные склады, оборудованные в соответствии с условиями хранения таких товаров.
Статья 136. Срок хранения товаров на таможенном складе
1. Срок хранения товаров определяется лицом, помещающим товары на таможенный склад, но не может превышать трех лет.
2. Товары, имеющие ограниченный срок годности хранения, потребления и реализации, должны быть заявлены к иному таможенному режиму и вывезены с таможенного склада не позднее, чем за шестьдесят календарных дней до истечения указанных сроков.
Статья 137. Пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные
товары, находящиеся на таможенном складе
Товары, пришедшие в негодность, испорченные или поврежденные вследствие действия непреодолимой силы в период их хранения на таможенном складе, подлежат помещению под выбранный декларантом таможенный режим, как если бы они были ввезены в негодном, испорченном или поврежденном состоянии.
Статья 138. Завершение действия таможенного режима таможенного склада
1. Таможенный режим таможенного склада завершается помещением товаров под иной таможенный режим. Товары, помещенные под таможенный режим таможенного склада, могут заявляться к иному таможенному режиму полностью или частями.
2. Товары, помещенные под иной таможенный режим, подлежат вывозу с таможенного склада в течение трех суток.
3. При выпуске с таможенного склада товаров, ранее помещенных под таможенный режим временного ввоза товаров с целью их дальнейшего использования на таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с этим режимом, течение срока временного ввоза возобновляется. При выпуске указанных товаров для свободного обращения, исчисление подлежащих уплате сумм таможенных пошлин, налогов производится в соответствии с главой 40 настоящего Кодекса.
Статья 139. Таможенные склады и их типы
1. Таможенным складом признается любое специально определенное и обустроенное помещение или место, предназначенное для хранения товаров в соответствии с таможенным режимом таможенного склада.
2. Таможенный склад может быть открытого типа, доступным для использования любыми лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, и закрытого типа, предназначенным для хранения товаров владельца склада или отдельных лиц, определенных владельцем при учреждении такого склада.

1. Кеден қоймасының кедендiк режимiмен тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тауарларды қоспағанда кез келген тауар орналастырыла алады.
2. Басқа тауарларға зиян келтiруi мүмкiн немесе сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн тауарлар мұндай тауарларды сақтау жағдайына сәйкес жабдықталған кеден қоймаларына орналастырылуы тиiс.
136-бап. Тауарларды кеден қоймасында сақтаудың мерзiмi
1. Тауарларды сақтаудың мерзiмiн тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлға белгiлейдi, бiрақ үш жылдан аспауы керек.
2. Оларды сақтау, тұтыну және сату үшiн шектеулi жарамдылық мерзiмi бар тауарлар өзге кедендiк режимге мәлiмделуi және көрсетiлген мерзiмдер аяқталғанға дейiн алпыс күнтiзбелiк күннен кешiктiрiлмей кеден қоймасынан әкетiлуi тиiс.
137-бап. Кеден қоймасындағы жарамсыз болған, бүлiнген және
зақымдалған тауарлар
Кеден қоймасында оларды сақтау кезеңiнде жеңуге болмайтын күштердiң әсерi салдарынан жарамсыз болған, бүлiнген немесе зақымдалған тауарлар декларант таңдаған, егер олар жарамсыз, бүлiнген немесе зақымданған жағдайларда әкелiнгендегiдей кедендiк режиммен орналастыруға жатады.
138-бап. Кеден қоймасы кедендiк режимiнiң қолданылуының аяқталуы
1. Кеден қоймасы кедендiк режимi тауарларды өзге де кедендiк режиммен орналастырумен аяқталады. Кеден қоймасының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар толық немесе iшiнара өзге кедендiк режимге мәлiмделе алады.
2. Өзге кедендiк режиммен орналастырылған тауарлар үш тәулiктiң ішінде кеден қоймасынан әкетуге жатады.
3. Бұрын тауарларды уақытша әкелудiң кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды оларды осы режимге сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағында одан әрi пайдалану мақсатымен кеден қоймасынан босату кезiнде уақытша әкелу мерзiмi iшiнде жаңартылады. Көрсетiлген тауарларды еркiн айналым үшiн босату кезiнде төлеуге жататын кедендiк баждардың, салықтардың сомасын есептеу осы Кодекстiң 40-тарауына сәйкес жүргiзiледi.
139-бап. Кеден қоймалары мен олардың үлгiлерi
1. Кеден қоймасының кедендiк режимiне сәйкес тауарларды сақтау үшiн арналған кез келген арнайы белгiленген және жайластырылған үй-жай немесе орын кеден қоймасы болып табылады.
2. Кеден қоймасы тауарларға қатысты өкiлеттікке ие кез келген тұлғаның пайдалануы үшiн қолжетiмдi ашық үлгiдегі және қойма иесiнiң немесе мұндай қойманы құру кезiнде иесi айқындаған жекелеген тұлғалардың тауарларын сақтау үшiн арналған жабық үлгiдегi болуы мүмкiн.

3. Таможенные склады открытого и закрытого типа могут использоваться для хранения отдельных категорий товаров, требующих особых условий хранения или способных причинить вред другим товарам.
4. Таможенные склады, учрежденные таможенными органами, являются складами открытого типа.
Статья 140. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
таможенных складов
1. Помещение или место, предназначенное для учреждения таможенного склада, должно соответствовать, а также отвечать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца таможенного склада, либо арендовано им на срок не менее трех лет;
2) территория таможенного склада, включая примыкающие разгрузочные площадки (одно или несколько складских помещений и площадок при условии их местонахождения на единой территории по одному адресу), должна быть обозначена и огорожена по всему периметру и иметь твердое покрытие, обеспечивающее безопасное передвижение транспортных средств. Ограждение территории склада должно представлять собой непрерывную конструкцию из железобетона, бетона, кирпича, металлоконструкций либо комбинации из данных материалов и быть высотой не менее 2,2 метра;
3) на территории таможенного склада не должны быть расположены строения и сооружения, не являющиеся частью склада;
4) иметь в наличии технически исправные подъездные пути, а также крытые досмотровые площадки;
5) соответствовать требованиям противопожарной безопасности;
6) соответствовать санитарным и техническим нормам;
7) иметь в наличии необходимую разгрузочно-погрузочную технику, соответствующую требованиям безопасности и охраны труда;
8) иметь в наличии сертифицированное весовое оборудование, соответствующее характеру товаров и транспортных средств, помещаемых на хранение.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных настоящей статьей, владелец таможенного склада уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее истечения тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
3. Таможенные склады должны соответствовать установленным требованиям на протяжении всего срока их функционирования.
Статья 141. Обязанности владельца таможенного склада
Владелец таможенного склада обязан:
1) обустроить склад надлежащим образом, необходимым для обеспечения таможенного контроля;
2) исключить возможность изъятия со склада помимо таможенного контроля товаров и транспортных средств, находящихся на хранении;
3) обеспечить размещение товаров и транспортных средств, прибывших вне времени работы таможенного органа, на складе либо прилегающей к складу территории, являющейся зоной таможенного контроля;

3. Ашық және жабық үлгiдегi кеден қоймалары тауарлардың сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететiн және басқа тауарларға зиян келтiруге қабiлеттi жекелеген санаттарын сақтау үшiн пайдаланыла алады.
4. Кеден органдары құрған кеден қоймалары ашық үлгiдегi қоймалар болып табылады.
140-бап. Кеден қоймаларының қызметiне қойылатын бiліктiлік талаптары
1. Кеден қоймасын құруға арналған үй-жай немесе орын сәйкес келуi, сондай-ақ мынадай талаптарға жауап беруi тиiс:
1) кеден қоймасы иесiнiң меншігінде орналасуы немесе олар үш жылдан кем емес мерзiмге жалға алуы;
2) iргелес түсiру алаңдарын қоса (бiр мекен-жай бойынша бiр аумақта олардың орналасу шарты кезiнде бiр немесе бiрнеше қойма үй-жайлары және алаңдары) кеден қоймасының аумағы өн бойына белгiленуi және қоршалуы және көлiк құралдарының қауiпсiз қозғалуын қамтамасыз ететін қатты жамылғы болуы тиiс. Қойманың аумағын қоршау темiрбетоннан, бетоннан, кiрпiштен, металлконструкциядан үздiксiз конструкциядан немесе осы материалдардан конструкциядан және биiктiгi 2,2 метрден кем емес болуы тиiс;
3) кеден қоймасының аумағында қойманың бөлiгi болып табылмайтын құрылыстар мен ғимараттар орналаспауы тиiс;
4) техникалық ақаусыз кiрме жолдарының, сондай-ақ ашық қарау алаңдарының болуы;
5) өрт қауiпсiздiгiне қарсы талаптарға сәйкес келуi;
6) санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуi;
7) қауiпсiздiк пен еңбектi қорғау талаптарына сәйкес келетiн қажеттi түсiру-тиеу техникасының болуы;
8) сақтауға орналастырылатын тауарлар мен көлiк құралдарының сипатына
сәйкес келетiн сертификацияланған салмақтық жабдықтың болуы.
2. Өтінiште және осы баппен айқындалған құжаттарда көрсетiлген
мәлiметтердiң өзгеруi жағдайында кеден қоймасының иесi өзгерiстердi енгiзу
күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күннiң аяқталуынан кешiктiрмей тиiстi
өзгерiстер туралы кеден органын хабардар етедi.
3. Кеден қоймалары олардың жұмыс iстеуiнiң бүкiл мерзiмi бойы
белгіленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.
141-бап. Кеден қоймасы иесiнiң мiндеттерi
Кеден қоймасының иесi:
1) кеден бақылауын қамтамасыз ету үшiн қажеттi қойманы тиiстi жолмен
жайғастыруға;
2) сақтауда орналасқан тауарлар мен көлiк құралдарын кеден бақылауынан басқа қоймадан алып қою мүмкiндiгiн болдырмау;
3) кеден бақылауының аймағы болып табылатын аумақ қоймасына жалған немесе қоймада кеден органының жұмыс уақытынан тыс келген тауарлар мен көлiк құралдарын орналастыруды қамтамасыз ету;

4) обеспечить сохранность товаров и транспортных средств, находящихся на таможенном складе либо прилегающей к нему территории, являющейся зоной таможенного контроля;
5) содействовать осуществлению таможенного контроля;
6) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о хранящихся товарах и их обороте в порядке, установленном статьей 142 настоящего Кодекса;
7) обеспечить невозможность доступа посторонних лиц (не являющихся работниками склада и не обладающих полномочиями в отношении товаров) к хранящимся товарам и транспортным средствам без разрешения таможенных органов;
8) соблюдать условия лицензии на учреждение таможенного склада и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа к хранящимся товарам и транспортным средствам ответственных должностных лиц таможенных органов и предоставление этим лицам безвозмездно помещений, оборудования и средств связи на таможенном складе для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления;
9) в случае хранения товаров, требующих особых условий хранения,
обеспечить выполнение специальных условий хранения товаров;
10) уплачивать таможенные пошлины, налоги в случаях, предусмотренных
пунктом 2 статьи 143 настоящего Кодекса.
Статья 142. Учет и отчетность о товарах, обращаемых через таможенный
склад
1. Товары, обращаемые через таможенный склад в соответствии с
таможенным режимом таможенного склада, подлежат учету.
2. При помещении товаров на таможенный склад товары должны быть
зарегистрированы владельцем склада в складских документах учета, которые
должны содержать следующие сведения:
1) дата помещения товара на склад;
2) наименование товара;
3) количество мест и вес брутто (кг);
4) номер товаросопроводительного документа;
5) номер грузовой таможенной декларации и дата выпуска.
3. Владельцами таможенных складов должна представляться отчетность о товарах, хранящихся на таможенном складе, в таможенные органы в форме и порядке, определенном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. При этом в систему учета включаются:
1) книга учета;
2) таможенный документ учета.
Таможенным документом учета может являться таможенная декларация.
4. Книга учета ведется в соответствии с установленной формой вне зависимости от автоматизированной системы учета.
5. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров и транспортных средств, находящихся на таможенном складе.
6. Документы учета товаров и транспортных средств на таможенном складе хранятся пять лет.

4) кеден бақылауының аймағы болып табылатын оған жалғас аумақта немесе кеден қоймасында орналасқан тауарлар мен көлiк құралдарын сақтауды қамтамасыз ету;
5) кеден бақылауын жүзеге асыруға жәрдем көрсету;
6) осы Кодекстiң 142-бабымен белгiленген тәртiппен сақталатын тауарлар мен олардың айналымы туралы есептiлiктi салық органдарына беруге және есепке алуды жүргізу;
7) кеден органдарының рұқсатынсыз сақталатын тауарлар мен көлiк құралдарына бөгде тұлғалардың (қойма қызметкерлерi болып табылмайтын және тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие емес) енуiне мүмкiн еместiгiн қамтамасыз ету;
8) кеден қоймасын құруға арналған лицензиялардың шарттарын сақтау
және кеден органдары жауапты лауазымды тұлғаларының сақталатын тауарлар
мен көлiк құралдарына енудi қамтамасыз етудi қоса кеден органдарының
талаптарын сақтау және осы тұлғаларға кедендiк бақылау мен кедендiк
ресiмдеу үшiн кеден қоймасында өтеусiз үй-жайлар, жабдықтар және байланыс
құралдарын беру;
9) сақтаудың ерекше шарттарын сақтауды талап ететiн тауарларды сақтау
жағдайында тауарларды сақтаудың арнаулы шарттарын орындауды қамтамасыз ету;
10) осы Кодекстiң 143-бабының 2-тармағымен көзделген жағдайларда
кедендiк баждарды, салықтарды төлеуге мiндеттi.
142-бап. Кеден қоймасы арқылы айналатын тауарлар туралы есеп пен
есептiлік
1. Кеден қоймасының кедендiк режимiне сәйкес кеден қоймасы арқылы
айналатын тауарлар есебiн жүргiзуге жатады.
2. Тауарларды кеден қоймасына орналастыру кезiнде қойманың иесi
қойманың есеп құжаттарында мынадай мәлiметтердi:
1) тауардың қоймаға орналастырған күнiн;
2) тауардың атауын;
3) орындардың саны мен орамдағы салмағын (кг);
4) тауарға iлеспе құжаттың нөмiрiн;
5) жүктiк кедендiк декларацияның нөмiрiн және босатылған күнiн
тiркеуi тиiс.
3. Кеден қоймаларының иелерi кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген нысанда және тәртіппен кеден органдарына кеден қоймасында сақталудағы тауарлар туралы есеп беруi тиіс. Бұл ретте, есепке алу жүйесiне:
1) есепке алу кiтабы;
2) есепке алудың кедендiк құжаты енгiзiледi.
Кедендiк декларация кедендiк есеп құжаты болып табылуы мүмкiн.
4. Есеп кiтабы есептiң автоматтандырылған жүйесiнен тәуелсiз белгiленген нысанға сәйкес жүргiзiледi.
5. Кеден органы кеден қоймасындағы тауарлар мен көлiк құралдарына түгендеу жүргізуге құқылы.
6. Кеден қоймасындағы тауарлар мен көлiк құралдарының есебi құжаты бес жыл сақталады.

Статья 143. Ответственность за неуплату таможенных пошлин и налогов в
отношении товаров, обращаемых через таможенный склад
1. Ответственность за неуплату таможенных пошлин и налогов в отношении товаров, обращаемых через таможенный склад, несет лицо, поместившее товары под таможенный режим таможенного склада, если иное не установлено настоящим Кодексом.
2. Владелец таможенного склада несет ответственность за неуплату таможенных пошлин и налогов в случае утраты товаров либо их выдачи без разрешения таможенного органа, за исключением случаев, когда владельцем таможенного склада является таможенный орган.
Статья 144. Операции, производимые с товарами при хранении на
таможенном складе
1. С товарами, помещенными под таможенный режим таможенного склада, с разрешения таможенного органа могут производиться операции:
1) по обеспечению сохранности товаров;
2) по подготовке товаров к продаже и транспортировке - такие, как дробление партий, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка (в том числе марками акцизного сбора), а также операции, необходимые для улучшения товарных качеств товаров;
3) по взятию проб и образцов.
2. Все операции, производимые с товарами на таможенном складе, не должны изменять характеристик (качеств) этих товаров, связанных с изменением классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
3. Перемещение товаров с одного таможенного склада на другой допускается под таможенным контролем в порядке, определенном главой 13 настоящего Кодекса. При этом действие таможенного режима таможенного склада не прерывается и не приостанавливается.
Статья 145. Взаимоотношения владельца таможенного склада с лицами,
помещающими товары на таможенный склад
1. Взаимоотношения владельца таможенного склада с лицами, помещающими товары на таможенный склад, строятся на договорной основе.
2. Взаимоотношения таможенных органов при хранении товаров на таможенных складах, учрежденных таможенными органами, с лицами, помещающими товары на таможенный склад, осуществляются в соответствии с настоящим Кодексом. При этом принятие товаров на хранение таможенными органами удостоверяется выдачей лицу, поместившему товары на склад, документа по форме, определяемой центральным таможенным органом и согласованной с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. За хранение товаров на таможенном складе, учредителем которого является таможенный орган, взимается таможенный сбор в соответствии со статьей 322 настоящего Кодекса.
Статья 146. Лицензия на учреждение таможенного склада

143-бап. Кеден қоймасы арқылы айналатын тауарларға қатысты кедендiк
баждар мен салықтарды төлемегенi үшiн жауаптылық
1. Осы Кодексте өзгедей белгiленбесе тауарларды кеден қоймасының кедендiк режимiмен орналастырған тұлға кеден қоймасы арқылы айналатын тауарларға қатысты кедендiк баждар мен салықтарды төлемегенi үшiн жауаптылықта болады.
2. Кеден қоймасының иесi кеден органы кеден қоймасының иесi болып табылатын жағдайларды қоспағанда тауарларды жоғалтқан не оларды кеден органының рұқсатынсыз берген жағдайда кедендiк баждар мен салықтарды төлемегенi үшiн жауаптылықта болады.
144-бап. Кеден қоймасында сақтау кезiнде тауарлармен жүргiзiлетiн
операциялар
1. Кеден қоймасының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлармен кеден органының рұқсатымен:
1) тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөнiндегi - партияларды ұсақтау жөнелтулердi қалыптастыру, сорттау, орамдау, қайта орамдау, маркiлеу (оның iшiнде акциздiк алым маркiлерiнiң) операциялары, сондай-ақ тауарлардың тауарлық сапасын жақсарту үшiн қажетті операциялар;
3) сынамалар мен үлгiлер алу жөнiндегi операциялар жүргiзiле алады.
2. Кеден қоймасында тауарлармен жүргiзiлетiн барлық операциялар бұл тауарлардың Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша жiктеу кодының өзгеруiне байланысты сипатын (сапасын) өзгертпеуi тиiс.
3. Тауарларды бiр кеден қоймасынан екiншiсiне ауыстыруға осы Кодекстiң 13-тарауымен айқындалған тәртiппен кедендiк бақылаумен жол берiледi. Бұл ретте, кеден қоймасы кедендiк режимiнiң қолданылуы үзiлмейдi және тоқтатылмайды.
145-бап. Кеден қоймасы иесiнiң тауарларды кеден қоймасына
орналастыруды тұлғалармен өзара қарым-қатынасы
1. Кеден қоймасы иесiнiң тауарларды кеден қоймасына орналастырушы тұлғалармен өзара қарым-қатынасы шарттық негiзде құрылады.
2. Кеден органдарының тауарларды кеден қоймасына орналастырушы тұлғалармен тауарларды кеден органдары құрған кеден қоймаларында сақтау кезiндегi өзара қарым-қатынасы осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылады. Бұл ретте, кеден органдары тауарларды сақтауға қабылдауды тауарларды қоймаға орналастырушы тұлғаға орталық кеден органы айқындайтын және кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiлген нысан бойынша құжат берумен куәландырылады.
3. Тауарларды кеден органы құрылтайшысы болып табылатын кеден
қоймасында сақтау үшiн осы Кодекстiң 322-бабына сәйкес кедендiк алым
алынады.
146-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензия

1. Таможенный склад учреждается казахстанским лицом после получения лицензии центрального таможенного органа.
2. Получение лицензии на учреждение таможенного склада не требуется,
если таможенный склад учреждается таможенными органами на основании
решения центрального таможенного органа.
3. Отношения, связанные с лицензированием и не урегулированные
настоящей главой, регулируются законодательством о лицензировании.
4. Таможенный орган обеспечивает периодическое опубликование
информации о действующих таможенных складах.
Статья 147. Документы, необходимые для получения лицензии на
учреждение таможенного склада
1. Для получения лицензии на учреждение таможенного склада необходимы
следующие документы:
1) заявление лица о выдаче лицензии по установленной форме;
2) нотариально заверенные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям противопожарной
безопасности, санитарным и техническим нормам;
4) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
5) документы, подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений или мест;
6) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве таможенного склада;
7) перечень имеющейся разгрузочно-погрузочной техники и весового оборудования, заверенный печатью лица, подавшего заявление о выдаче лицензии;
8) список лиц, осуществляющих хранение товаров при учреждении таможенного склада закрытого типа.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5)-6) пункта 1 настоящей статьи, лицензиат уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Статья 148. Приостановление действия лицензии на учреждение
таможенного склада
1. При несоблюдении владельцем таможенного склада требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие лицензии может быть приостановлено по решению центрального таможенного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
2. Действие лицензии может быть приостановлено по мотивированному обращению владельца таможенного склада.
3. Решение о приостановлении действия лицензии принимается центральным таможенным органом в форме приказа с обоснованием такого решения.
4. При приостановлении действия лицензии, помещение товаров на таможенный склад не допускается. Товары, помещенные на таможенный склад до приостановления действия лицензии, должны быть перемещены под таможенным контролем на другой таможенный склад либо помещены под иные таможенные режимы.

1. Кеден қоймасын орталық кеден органының лицензиясын алғаннан кейiн
қазақстандық тұлға құрады.
2. Егер, кеден қоймасын орталық кеден органы шешiмiнiң негізiнде
кеден органы құратын болса, кеден қоймасын құруға арналған лицензияны алу
талап етiлмейдi.
3. Лицензиялауға байланысты және осы тараумен реттелмеген қатынастар
лицензиялау туралы заңдармен реттеледi.
4. Кеден органы жұмыс iстеп тұрған кеден қоймалары туралы
ақпараттарды мерзiмдi жариялап тұруды қамтамасыз етедi.
147-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияны алу үшін қажеттi
құжаттар
1. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияны алу үшiн мынадай
құжаттар қажет:
1) тұлғаның нысан бойынша лицензия беру туралы өтiнiшi;
2) тiркеу құжаттарының нотариалдық расталған көшiрмелерi;
3) өртке қарсы қауiпсiздiк талаптарына, санитарлық және техникалық
нормаларға сәйкес келудi растайтын құжаттар;
4) лицензия бергенi үшiн алымды төлегендiгiн растайтын құжаттар;
5) тиiстi үй-жайларға немесе орындарға қатысты меншiк немесе иелiк
ету және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
6) кеден қоймасы ретiнде мәлiмделетiн үй-жайлар мен аумақтардың
жоспарлары, сызбалары;
7) лицензияны беру туралы өтiнiштi берген тұлғаның мөрiмен расталған бар тиеу-түсiру техникасының және салмақтық жабдықтың тiзбесi;
8) жабық үлгiдегi кеден қоймасын құру кезiнде тауарларды сақтауды жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі ұсынылады.
2. Өтiнiште және осы баптың 1-тармағының 5)-6)-тармақшаларында белгiленген құжаттарда көрсетiлген мәлiметтер өзгерген кезде лицензиат өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей тиiстi өзгертулер туралы кеден органын құлақтандырады.
148-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын
тоқтата тұру
1. Кеден қоймасының иесi осы Кодекспен белгiленген талаптарды және мiндеттердi сақтамаған жағдайда, лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұру себебiн көрсете отырып алты айға дейiнгi мерзiмге орталық кеден органының шешiмi бойынша тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның қолданылуы кеден қоймасы иесiнiң дәлелдi жүгiнуi бойынша тоқтатыла тұруы мүмкiн.
3. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмдi осындай шешімдi негiздеумен бұйрық нысанында орталық кеден органы қабылдайды.
4. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда тауарларды кеден қоймасына қоюға рұқсат етiлмейдi. Кеден қоймасына лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрғанға дейiн қойылған тауарлар басқа кеден қоймасына кеден бақылауына орналастырылуы немесе өзге кедендiк режиммен орналастырылуы тиiс.

5. Действие лицензии возобновляется приказом руководителя центрального таможенного органа со дня принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено.
Статья 149. Отзыв лицензии на учреждение таможенного склада
1. Лицензия может быть отозвана центральным таможенным органом в случаях:
1) когда она была выдана на основе недостоверных сведений, если при предоставлении полной и достоверной информации она не могла быть выдана заявителю на основании установленного порядка;
2) неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранения причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено.
2. Решение об отзыве оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с обоснованием такого решения.
3. Отзыв лицензии действует со дня принятия решения об отзыве.
4. При отзыве лицензии владелец таможенного склада не позднее пятнадцати календарных дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить оригинал лицензии в таможенный орган.
5. Повторное заявление о выдаче лицензии на учреждение таможенного склада может быть рассмотрено по истечении двух лет со дня вынесения решения об отзыве лицензии при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
Статья 150. Прекращение действия лицензии на учреждение таможенного
склада
1. Лицензия на учреждение таможенного склада прекращает свое действие по решению центрального таможенного органа в случаях:
1) отзыва лицензии на учреждение таможенного склада;
2) прекращения деятельности по оказанию услуг таможенного склада с представлением в таможенный орган письменного заявления владельца таможенного склада;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего лицензию на учреждение таможенного склада.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение таможенного склада оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности по оказанию услуг таможенного склада, реорганизации или ликвидации юридического лица, владелец таможенного склада обязан в пятнадцатидневный срок вернуть лицензию в центральный таможенный орган.
4. При прекращении деятельности по оказанию услуг таможенного склада товары, помещенные под таможенный режим таможенного склада, до принятия решения о прекращении действия лицензии, могут быть перемещены на другой таможенный склад, в порядке, определенном главой 13 настоящего Кодекса, либо в отношении данных товаров, действие таможенного режима таможенного склада должно быть завершено в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем решения о прекращении действия лицензии.

5. Лицензияның қолданылуы ол бойынша оның қолданылуы тоқтата тұрылған себептi жойғаннан кейiн лицензияның қолданылуын жаңғырту туралы шешiмдi қабылдау күнiнен бастап орталық кеден органының бұйрығымен жаңғыртылады.
149-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияларды керi
қайтарып алу
1. Лицензияларды орталық кеден органы:
1) егер толық және дұрыс ақпарат берiлген жағдайда оның белгiленген тәртiптiң негiзiнде мәлiмдеушiге берiлуi мүмкiн болмаса, ол дұрыс емес мәлiметтердiң негiзiнде берiлген;
2) лицензиат лицензиядағы талаптарды орындамаған;
3) олар бойынша лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептер жойылмаған жағдайларда керi қайтарып алуы мүмкiн.
2. Керi қайтарып алу туралы шешiм осындай шешiмнiң негiздемесiмен
бiрге орталық кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Лицензияны керi қайтарып алу керi қайтарып алу туралы шешiм
қабылданған күннен бастап қолданылады.
4. Лицензия керi қайтарылып алынған жағдайда кеден қоймасының иесi
керi қайтарып алу туралы шешiмдi алған күннен бастап он бес күнтiзбелiк
күннен кешiктiрмей лицензияның түпнұсқасын кеден органына қайтаруға
мiндеттi.
5. Кеден қоймасын құруға арналған лицензия беру туралы қайталама
өтiнiш керi қайтарып алу үшiн негiздеме болған себептердiң жойылуы
шартымен лицензияны керi қайтарып алу туралы шешiм шығарылған күннен
бастап екi жыл өткеннен кейiн қаралуы мүмкiн.
150-бап. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын
тоқтату
1. Кеден қоймасын құруға арналған лицензия:
1) кеден қоймасын құруға арналған лицензия керi қайтарылып алынған;
2) кеден қоймасы иесiнiң кеден органына жазбаша өтiнiш ұсынуымен кеден қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi қызмет тоқтатылған;
3) кеден қоймасын құруға арналған лицензиясы бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда орталық кеден органының шешiмi бойынша өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
2. Кеден қоймасын құруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм мұндай шешiмнiң себептерi көрсетiле отырып орталық кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Кеден қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi қызмет тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған кезде кеден қоймасының иесi он бес күнтiзбелiк күннiң iшiнде лицензияны орталық кеден органына қайтаруға мiндеттi.
4. Кеден қоймасының қызметiн көрсету жөнiндегi қызмет тоқтатылған жағдайда, лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылданғанға дейiн кеден қоймасы кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар осы Кодекстiң 13-тарауында белгiленген тәртiппен басқа кеден қоймасына ауыстырылуы мүмкiн не аталған тауарларға қатысты кеден қоймасы кедендiк режимiнiң қолданылуы лицензияның қызметiн тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен кейiнгi күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде тоқтатылуы тиiс.

5. При выдаче товаров, в связи с прекращением деятельности по оказанию услуг таможенного склада, учрежденного таможенным органом, данный таможенный орган возвращает лицу, поместившему товары на хранение, часть уплаченных сумм таможенных сборов за хранение в зависимости от отношения фактического срока хранения к сроку, определенному при помещении товаров на хранение.
6. Расходы, возникшие у лица в связи с прекращением деятельности по оказанию услуг таможенного склада учрежденного таможенным органом, таможенными органами не возмещаются.
Статья 151. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима таможенного склада
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима таможенного склада несет лицо, поместившее товары под таможенный режим таможенного склада, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса, а в случае передачи права распоряжения в отношении товаров, находящихся на таможенном складе, другому лицу - лицо, обладающее полномочиями в отношении этих товаров.
Глава 20. Магазин беспошлинной торговли
Статья 152. Назначение таможенного режима магазина беспошлинной
торговли
1. Магазин беспошлинной торговли - таможенный режим, при котором иностранные товары, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан, или казахстанские товары реализуются физическим лицам непосредственно в магазинах беспошлинной торговли без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров, при условии последующего вывоза таких товаров с таможенной территории Республики Казахстан.
2. Реализация товаров в магазинах беспошлинной торговли производится под таможенным контролем на таможенной территории Республики Казахстан в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан.
3. На территории магазина беспошлинной торговли должны быть места, предназначенные для осуществления торговых операций, а также операций по обеспечению сохранности товаров и подготовке товаров к продаже (вскрытие упаковки, освобождение от тары и другие).
Для этих целей на территории магазина беспошлинной торговли должны быть:
1) торговый зал (торговые залы);
2) склад (склады) магазина беспошлинной торговли.
Торговый зал и склад магазина беспошлинной торговли должны использоваться исключительно в рамках требований таможенного режима магазина беспошлинной торговли. Использование указанных мест для иных целей не допускается.
Статья 153. Условия помещения товаров под таможенный режим магазина
беспошлинной торговли

5. Кеден органы құрған кеден қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi
қызметтiң тоқтатылуына байланысты тауарларды беру кезiнде аталған кеден
органы тауарларды сақтауға орналастырған тұлғаға iс-жүзiнде сақталған
мерзiмнiң тауарларды сақтауға орналастыру кезiнде белгiленген мерзiмге
қатынасына байланысты сақтау үшiн кедендiк алымдардың бөленген сомаларының
бiр бөлiгiн қайтарып бередi.
6. Кеден органы құрған кеден қоймасының қызметтерiн көрсету жөнiндегi
қызметтiң тоқтатылуына байланысты тұлғада пайда болған шығыстарды кеден
органы өтемейдi.
151-бап. Кеден қоймасы кедендiк режимiнiң шарттарын орындамағаны
үшiн жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды
қоспағанда, тауарларды кеден қоймасының кедендiк режимiмен орналастырған
тұлға, ал кеден қоймасындағы тауарларға қатысты билiк ету құқығын басқа
тұлғаға берген жағдайда - осы тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие тұлға
кеден қоймасы кедендiк режимiнiң шарттарын орындамағаны үшiн жауаптылықта
болады.
20-ТАРАУ. БАЖСЫЗ САУДА ДҮКЕНI
152-бап. Бажсыз сауда дүкенiнiң кедендік режимiн тағайындау
1. Бажсыз сауда дүкенi - Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген шетелдiк тауарлар немесе қазақстандық тауардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, кейiн мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан әкету шартымен қорғау және әкiмшiлдендiру сипатындағы тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану және кедендiк баждар, салықтар алынбастан тiкелей бажсыз сауда дүкендерiнде жеке тұлғаларға сатылатын кедендiк режим.
2. Тауарларды бажсыз сауда дүкендерiнде сату Қазақстан Республикасының кеден аумағында Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы кедендiк пункттерiнде өткiзумен кедендiк бақылаумен жүргiзiледi.
3. Бажсыз сауда дүкенiнiң аумағында сауда операцияларын, сондай-ақ тауарларды сақтауды қамтамасыз ету және сатуға тауарларды дайындау (қаттаманы ашу, ыжыстан босату және басқалары) жөнiндегі операцияларды жүзеге асыруға арналған орындар болуы тиiс.
Осы мақсаттар үшiн бажсыз сауда дүкенiнiң аумағында:
1) сауда залы (сауда залдары);
2) бажсыз сауда дүкенiнiң қоймасы (қоймалары) болуы тиiс.
Сауда залы және бажсыз сауда дүкенiнiң қоймасы тек бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимi талаптарының шеңберiнде ғана пайдаланылуы мүмкiн. Көрсетiлген орындарды өзге мақсаттар үшiн пайдалануға рұқсат етілмейдi.
153-бап. Тауарларды бажсыз сауда дүкенi режимiмен орналастырудың
шарттары

1. Под таможенный режим магазина беспошлинной торговли могут помещаться любые товары, за исключением товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан, вывозу из Республики Казахстан, изъятых из гражданского оборота на территории Республики Казахстан, а также иных товаров, определенных Правительством Республики Казахстан.
2. Товары, реализация которых на территории Республики Казахстан ограничена, реализуются в таможенном режиме магазина беспошлинной торговли при условии соблюдения требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
3. Товары, используемые для обеспечения функционирования магазина беспошлинной торговли, помещению под таможенный режим магазина беспошлинной торговли не подлежат.
Статья 154. Реализация товаров в магазине беспошлинной торговли
1. Реализация товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли, осуществляется физическим лицам, выезжающим за пределы таможенной территории Республики Казахстан, с обязательным применением контрольно-кассовых машин с фискальной памятью.
2. Товары, реализуемые в магазине беспошлинной торговли, должны иметь специальную маркировку, согласованную с таможенным органом, и быть предварительно упакованы для продажи.
Статья 155. Учет и отчетность о товарах, поступающих и реализуемых в
магазине беспошлинной торговли
1. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной
торговли, подлежат обязательному учету владельцем магазина беспошлинной
торговли.
2. Форма учета товаров, поступающих и реализуемых в магазине
беспошлинной торговли, определяется центральным таможенным органом, по
согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам
таможенного дела. При этом учет товаров производится с обязательным
ведением:
1) книги учета;
2) таможенного документа учета.
Таможенными документами учета может являться грузовая таможенная
декларация.
3. В дополнение к ведению владельцем магазина беспошлинной торговли книги учета допускается использование других систем учета, в том числе автоматизированной.
4. Таможенный орган вправе производить инвентаризацию товаров, находящихся в торговых залах, подсобных помещениях и на складе магазина беспошлинной торговли.
Статья 156. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
магазина беспошлинной торговли
1. Помещение, предназначенное для учреждения магазина беспошлинной торговли, должно соответствовать следующим требованиям:
1) находиться в собственности владельца магазина, либо арендовано им на срок не менее трех лет;
2) торговый зал должен находиться за пределами места, определенного для производства таможенного оформления товаров, вывозимых физическими лицами при следовании этих лиц через таможенную границу Республики Казахстан;

1. Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған, Қазақстан Республикасының аумағында азаматтық айналымнан алынған тауарларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған өзге де тауарларды қоспағанда кез келген тауарлар бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiмен орналастырыла алады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында сату шектелген тауарлар бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiмен Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптардың сақталуы шартымен сатылады.
3. Бажсыз сауда дүкенiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету үшiн
пайдаланылатын тауарлар бажсыз сауда дүкенi кедендiк режимiмен
орналастыруға жатпайды.
154-бап. Тауарларды бажсыз сауда дүкенiнде сату
1. Бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiмен орналастырылған
тауарларды сату мiндеттi түрде бақылау-фискальдық жады бар кассалық
машиналарды қолдану арқылы Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан
тысқары жерлерге жол жүретiн жеке тұлғаларға жүзеге асырылады.
2. Бажсыз сауда дүкенiнде сатылатын тауарлардың кеден органымен
келiсiлген арнайы таңбалауының болуы және сату үшiн алдын ала орамдалған
болуы тиiс.
155-бап. Бажсыз сауда дүкенiне түсетiн және онда сатылатын тауарлар
туралы есеп пен есептілік
1. Бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар бажсыз сауда дүкенi иесiнiң мiндеттi есебiн жүргiзуiне жатады.
2. Бажсыз сауда дүкенiне түсетiн және онда сатылатын тауарлардың есебiн жүргiзудiң нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды. Бұл ретте, тауарлардың есебi мiндеттi түрде:
1) есеп кiтабын;
2) кедендiк есеп құжатын жүргiзу арқылы жүргiзiледi.
Жүктiк кедендiк декларация кедендiк есеп құжаты болып табылуы мүмкiн.
3. Бажсыз сауда дүкенi иесiнiң есеп кiтабын жүргiзуiне қосымша
есептiң басқа да, оның iшiнде автоматтандырылған жүйелерiн пайдалануына
рұқсат етiледi.
4. Кеден органы бажсыз сауда дүкенiнiң кеден органы сауда
залдарындағы, қосалқы үй-жайларындағы және қоймасындағы тауарларды
түгендеудi жүргiзуге құқылы.
156-бап. Бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк
талаптары
1. Бажсыз сауда дүкенiн құру үшiн арналатын үй-жай мынадай талаптарға
сәйкес келуi:
1) дүкен иесiнiң меншiгiнде болуы немесе оларға үш жылдан кем емес
мерзiмге жалға берiлуi;
2) сауда залы жеке тұлғалар бұл адамдар Қазақстан Республикасының
кедендiк шекарасы арқылы жол жүрген кезде әкететiн тауарларды кедендiк
ресiмдеудi жүргiзу үшiн белгiленген орыннан тысқары жерде болуы;

3) соответствовать требованиям противопожарной безопасности;
4) соответствовать санитарным и техническим нормам.
Статья 157. Лицензия на учреждение магазина беспошлинной торговли
1. Магазин беспошлинной торговли учреждается после получения его владельцем лицензии центрального таможенного органа.
2. Отношения, связанные с лицензированием, неурегулированные настоящей главой, регулируются законодательством о лицензировании.
Статья 158. Документы, необходимые для получения лицензии на
учреждение магазина беспошлинной торговли
1. Для получения лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли необходимы следующие документы:
1) заявление лица о выдаче лицензии по установленной форме;
2) нотариально заверенные копии регистрационных документов;
3) документы, подтверждающие соответствие требованиям противопожарной безопасности, санитарным и техническим нормам;
4) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
5) документы, подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений;
6) планы, чертежи помещений, заявляемых в качестве магазина беспошлинной торговли.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5)-6) пункта 1 настоящей статьи, лицензиат уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Статья 159. Приостановление действия лицензии на учреждение магазина
беспошлинной торговли
1. В случаях неисполнения владельцем магазина беспошлинной торговли своих обязанностей и требований, предъявляемых к деятельности магазина беспошлинной торговли, действие лицензии может быть приостановлено по решению центрального таможенного органа на срок до шести месяцев, с указанием причины приостановления.
2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается центральным таможенным органом в форме приказа руководителя с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня принятия соответствующего решения.
При приостановлении действия лицензии помещение товаров под таможенный режим магазина беспошлинной торговли не допускается. Товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли до приостановления действия лицензии, должны быть помещены под иной таможенный режим.
4. Действие лицензии возобновляется приказом руководителя центрального таможенного органа со дня принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено.
Статья 160. Отзыв лицензии на учреждение магазина беспошлинной
торговли

3) өртке қарсы қауiпсiздiк талаптарына сәйкес келуi;
4) санитарлық және техникалық нормаларға сәйкес келуi тиiс.
157-бап. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензия
1. Бажсыз сауда дүкенi оның иесi орталық кеден органының лицензиясын
алғаннан кейiн ашылады.
2. Осы тараумен реттелмеген лицензиялаумен байланысты қатынастар
лицензиялау туралы заңнамамен реттеледi.
158-бап. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензияны алу үшiн
қажеттi құжаттар
1. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензияны алу үшiн мынадай
құжаттар қажет:
1) тұлғаның белгiленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтiнiшi;
2) тiркеу құжаттарының нотариалды расталған көшiрмелерi;
3) өртке қарсы қауiпсiздiк талаптарына, санитарлық және техникалық
нормаларға сәйкес келуiн растайтын құжаттар;
4) лицензияны бергендiгi үшiн алымның төлегендiгiн растайтын құжаттар;
5) тиiстi үй-жайларға қатысты меншiк немесе иелiк ету және пайдалану
құқығын растайтын құжаттар;
6) бажсыз сауда дүкенi ретiнде мәлiмделетiн үй-жайлардың жоспарлары,
сызбалары.
2. Осы баптың 1-тармағының 5), 6)-тармақшаларында белгiленген өтiніште және құжаттарда көрсетілген мәлiметтер өзгерген жағдайда, лицензиат кеден органын тиiстi өзгерiстер туралы өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабардар етедi.
159-бап. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензияның қолданылуын
тоқтата тұру
1. Бажсыз сауда дүкенi иесiнiң өз мiндеттемелерiн және бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiне қойылатын талаптарды орындамау жағдайына лицензия қызметi тоқтата тұру себебiн көрсете отырып алты айға дейiнгi мерзiмге орталық кеден органының шешiмi бойынша тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның қызметiн тоқтата тұру туралы шешiмдi осындай шешiмдi негiздеумен басшының бұйрығы түрiнде орталық кеден органы қабылдайды.
3. Лицензия қызметi тиiстi шешiмдi қабылдау күнiнен бастап тоқтатыла тұрады. Лицензияның қызметiн тоқтата тұру кезiнде тауарлардың үй-жайы бажсыз сауда дүкенiнiң кеден режимiне жол берiлмейдi. Лицензияның қызметiн тоқтата тұруға дейiн бажсыз сауда дүкенiнiң кеден режимiне орналастырылған тауарлар өзге кеден режимiне орналастырылуы тиiс.
4. Лицензияның қызметi ол бойынша оның қызметi тоқтатыла тұрған себептердi жойғаннан кейiн лицензияны жаңғырту туралы шешiмдi қабылдау күнiнен бастап орталық кеден органы басшысының бұйрығымен жаңғыртылады.
160-бап. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензияны қайтарып алу

1. Лицензия может быть отозвана центральным таможенным органом в случаях:
1) когда она была выдана на основе недостоверных сведений, если при предоставлении полной и достоверной информации она не могла быть выдана заявителю на основании установленного порядка;
2) неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранения причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено.
2. Решение об отзыве оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с обоснованием такого решения.
3. Отзыв лицензии действует со дня принятия решения об отзыве.
4. При отзыве лицензии владелец магазина беспошлинной торговли не позднее пятнадцати календарных дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить лицензию в центральный таможенный орган.
5. Повторное заявление о выдаче лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли может быть рассмотрено по истечении двух лет со дня вынесения решения об отзыве лицензии при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
Статья 161. Прекращение действия лицензии на учреждение магазина
беспошлинной торговли
1. Лицензия на учреждение магазина беспошлинной торговли прекращает свое действие по решению центрального таможенного органа в случаях:
1) отзыва лицензии;
2) прекращения деятельности магазина беспошлинной торговли с представлением в центральный таможенный орган письменного заявления владельца магазина беспошлинной торговли;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего лицензию на учреждение магазина беспошлинной торговли.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение магазина беспошлинной торговли оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли, реорганизации или ликвидации юридического лица, владелец магазина беспошлинной торговли обязан в пятнадцатидневный срок вернуть лицензию в центральный таможенный орган.
4. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли товары, помещенные под таможенный режим магазина беспошлинной торговли до принятия решения о прекращении действия лицензии, подлежат помещению под иной таможенный режим в течение тридцати календарных дней со дня принятия решения о прекращении действия лицензии.
5. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан в трехдневный срок со дня уведомления о прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли представить в таможенный орган отчет о товарах, находящихся на складе, в порядке, предусмотренном статьей 155 настоящего Кодекса.

1. Лицензияны мына жағдайларда орталық кеден органы қайтарып алуы мүмкiн:
1) егер толық және рас ақпаратты беру кезiнде ол белгiленген тәртiп
негiзiнде өтiнiш берушiге ол берiлмейтiн, рас емес мәлiмет негiзiнде ол
берiлген жағдайда;
2) лицензиядағы талаптарды лицензиаттың орындамауы;
3) ол бойынша лицензияның қызметi бұрын тоқтатыла тұрған себептердi
жою.
2. Қайтарып алу туралы шешiм осындай шешiмдi негіздеумен орталық
кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Лицензияны қайтарып алу қайтарып алу туралы шешiмдi қабылдау
күнiнен бастап қолданылады.
4. Лицензияны қайтарып алу кезiнде бажсыз сауда дүкенiнiң иесi
қайтарып алу туралы шешiмдi алу күнiнен бастап он бес күнтiзбелiк күннен
кешiктiрмей бажсыз сауда дүкенiнiң иесi лицензияны орталық кеден органына
қайтаруға мiндеттi.
5. Бажсыз сауда дүкенiн құруға лицензияны беру туралы қайталама
өтiнiш оны қайтарып алу үшiн негiздеме болып қызмет ететiн себептердi жою
кезiнде лицензияны қайтарып алу туралы шешiмдi шығару күнiнен бастап екi
жылдың аяқталуы бойынша қаралуы мүмкiн.
161-бап. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензияның қызметін
тоқтату
1. Бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензия мына жағдайларда орталық кеден органының шешiмi бойынша ез қызметiн тоқтатады:
1) лицензияны қайтарып алу;
2) бажсыз сауда дүкенi иесiнiң жазбаша өтiнiшiн орталық кеден органына берумен бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiн тоқтату;
3) бажсыз сауда дүкенiн құруға арналған лицензиясы бар заңды тұлғаны қайта құру немесе тарату.
2. Бажсыз сауда дүкенiн құруға лицензияның қызметiн тоқтату туралы шешiм осындай тоқтатудың себебiн көрсете отырып орталық кеден органы басшысының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiн тоқтату, заңды тұлғаны қайта құру немесе тарату кезiнде бажсыз сауда дүкенiнiң иесi он бес күндiк мерзiмде орталық кеден органына лицензияны қайтаруға мiндетті.
4. Лицензияның қызметiн тоқтату туралы шешiмдi қабылдауға дейiн бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiне орналастырылған тауарлар бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiн тоқтату кезiнде лицензияның қызметiн тоқтату туралы шешiмдi қабылдау күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде өзге кеден режимiне орналастыруға жатады.
5. Бажсыз сауда дүкенiнiң иесi бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiн тоқтату туралы хабарламаны алу күнiнен бастап үш күндiк мерзiмде осы Кодекстiң 154-бабымен көзделген тәртiпте қоймада орналасқан тауарлар туралы есептi кеден органына беруге мiндеттi.

6. При прекращении деятельности магазина беспошлинной торговли, таможенный орган не позднее чем в семидневный срок производит инвентаризацию товаров.
Статья 162. Обязанности и ответственность владельца магазина
беспошлинной торговли
1. Владелец магазина беспошлинной торговли обязан:
1) соблюдать квалификационные требования, предъявляемые к деятельности магазина беспошлинной торговли;
2) обеспечивать сохранность товаров, находящихся в помещении магазина беспошлинной торговли, в том числе исключать возможность изъятия товаров, помещенных под таможенный режим магазина беспошлинной торговли помимо таможенного контроля;
3) исключить доступ посторонних лиц к товарам, находящимся на складе, в подсобных помещениях;
4) обеспечить доступ в торговые залы только физических лиц, выезжающих за пределы территории Республики Казахстан;
5) вести учет и представлять таможенным органам отчетность о поступающих и реализуемых товарах в порядке, определенном статьей 155 настоящего Кодекса;
6) соблюдать требования, установленные законодательством Республики Казахстан.
2. Владелец магазина беспошлинной торговли несет ответственность за неуплату таможенных пошлин и налогов в случае утраты иностранных товаров либо их использования в иных целях, чем реализация в магазине беспошлинной торговли в соответствии с требованиями и условиями, установленными настоящей главой.
Глава 21. Переработка товаров на таможенной территории
Статья 163. Назначение таможенного режима переработки товаров на
таможенной территории
1. Переработка товаров на таможенной территории - таможенный режим, предназначенный для того, чтобы использовать для переработки на таможенной территории Республики Казахстан иностранные товары без применения мер нетарифного регулирования и взимания таможенных пошлин и налогов, с последующим вывозом продуктов переработки за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. В случаях, установленных настоящей главой, допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории, казахстанскими товарами.
Статья 164. Условия помещения товаров под таможенный режим
переработки товаров на таможенной территории
1. Помещение товаров под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории допускается при условии:
1) предоставления заключения уполномоченного органа о целесообразности переработки товаров на таможенной территории в порядке, определенном статьей 168 настоящего Кодекса. Предоставления указанного заключения не требуется, если целью переработки является ремонт;

6. Бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiн тоқтату кезiнде кеден органы жетi күндiк мерзiмнен кешiктiрмей тауарларды түгендеудi жүргізедi.
162-бап. Бажсыз сауда дүкенi иесiнiң мiндеттерi мен жауаптылығы
1. Бажсыз сауда дүкенiнiң иесi:
1) бажсыз сауда дүкенiнiң қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарын сақтауға;
2) бажсыз сауда дүкенiнiң үй-жайында орналасқан тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету, оның iшiнде, кеден бақылауынан басқа бажсыз сауда дүкенiнiң кедендiк режимiне орналастырылған тауарларды алып қоюдың мүмкiндiгiн болдырмау;
3) қоймаларда, қосалқы үй-жайларда орналасқан тауарларға бөгде тұлғалардың енуiн болдырмау;
4) Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге кететiн жеке тұлғаларға ғана сауда залдарына енудi қамтамасыз ету;
5) түсетiн және сатылатын тауарлардың есебiн жүргiзуге және олар туралы кеден органдарына осы Кодекстiң 155-бабында белгiленген тәртiппен есептiлiк ұсынуға;
6) Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген талаптарды сақтауға мiндеттi.
2. Бажсыз сауда дүкенiнiң иесi шетелдiк тауарларды жоғалтқан не осы тарауда белгiленген талаптар мен шарттарға сәйкес бажсыз сауда дүкенiнде сатудың орнына оларды өзге мақсаттарға пайдаланған жағдайда, кедендiк төлемдер мен салықтардың төлемеуі үшiн жауаптылықта болады.
21-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ КЕДЕН АУМАҒЫНДА ҚАЙТА ӨҢДЕУ
163-бап. Тауарларды кеден аумағында қайта өңдеудiң кедендiк режимiн
тағайындау
1. Тауарларды кеден аумағында қайта өңдеу - Қазақстан Республикасының кеден аумағында шетелдiк тауарларды тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан, кейiн қайта өңдеу өнiмдерiн Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету арқылы кедендiк баждар мен салықтарды өндiрiп алуға пайдалануға арналған кедендiк режим.
2. Осы тараумен белгiленген жағдайларда кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне орналастырылған шетел тауарларын қазақстандық тауарлармен ауыстыруға жол берiледi.
164-бап. Тауарларды кеден аумағында қайта өңдеудің кедендiк режимiмен
орналастырудың шарттары
1. Тауарларды кеден аумағында қайта өңдеудiң кедендiк режимiмен тауарларды орналастыру:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк органның осы Кодекстiң 168-бабында белгiленген тәртіппен кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысының ұсынылуы. Егер қайта өңдеудiң мақсаты жөндеу болып табылса көрсетiлген қорытындыны ұсыну талап етiлмейдi;

2) идентификации иностранных товаров в продуктах переработки таможенными органами, за исключением случая, когда таможенный режим завершается вывозом продуктов переработки, полученных в результате переработки товаров, эквивалентных иностранным, в соответствии со статьей 171 настоящего Кодекса.
2. Не допускается использование таможенного режима переработки товаров на таможенной территории, если товары запрещены к помещению под таможенный режим переработки по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан.
3. Таможенный режим переработки товаров на таможенной территории может быть заявлен лицом, которое может выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 400 настоящего Кодекса.
4. При осуществлении операций по переработке иностранных товаров могут использоваться казахстанские товары.
Статья 165. Идентификация иностранных товаров в продуктах переработки
1. В целях установления факта переработки ввезенных товаров производится идентификация ввезенных товаров в продуктах переработки с использованием одного из следующих способов:
1) наложение таможенного обеспечения в виде пломб на складские помещения, участки технологических линий, выполняющих определенные технологические операции, с целью недопущения использования в производственном процессе товаров, не указанных в заключении, выданном уполномоченным органом;
2) проставление декларантом, переработчиком или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные иностранные и (или) казахстанские товары, предназначенные для переработки;
3) описание товаров для переработки, включая сведения о сырье, материалах и комплектующих, используемых в производстве;
4) фотографирование, изображение в масштабе товаров для переработки;
5) сопоставление предварительно взятых проб, образцов товаров с продуктами переработки;
6) использование имеющейся маркировки товаров в виде заводских номеров (например, двигателей, частей кузова и других).
2. Идентификация товаров в продуктах переработки не требуется, если:
1) для переработки используется технологический процесс, относящийся к непрерывным циклам производства;
2) переработчик использует уникальный технологический процесс, исключающий производство идентичных продуктов переработки на территории Республики Казахстан.
Перечень указанных технологических процессов определяется соответствующим уполномоченным органом.
Статья 166. Операции по переработке товаров
Операции по переработке товаров включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;

2) кедендiк режим осы Кодекстiң 171-бабына сәйкес шетелдiктерге балама тауарларды қайта өңдеудiң нәтижесiнде алынған қайта өңдеу өнiмдерiн әкетумен аяқталатын жағдайды қоспағанда, кеден органдарының қайта өңдеу өнiмдерiндегi шетел тауарларын бiрегейлендiруi шартымен рұқсат етiледi.
Егер тауарларды Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тiзбе бойынша қайта өңдеудiң кеден режимiне орналастыруға тыйым салынса, кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiн пайдалануға жол берiлмейдi.
3. Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимi осы Кодекстiң 400-бабына сәйкес декларант ретiнде көрiнуi мүмкiн тұлға жариялауы мүмкiн.
4. Шетел тауарларын қайта өңдеу бойынша операцияларды жүзеге асыру кезiнде қазақстандық тауарлар пайдаланылуы мүмкiн.
165-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiндегi шетел тауарларын бiрегейлендiру
1. Әкелiнген тауарларды қайта өңдеу фактiсiн белгiлеу мақсатында мынадай тәсiлдердiң бiреуiн пайдалана отырып қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларды бiрегейлендiру жүргiзiледi:
1) уәкiлеттi орган берген қорытындыда көрсетiлмеген тауарлардың өндiрiстiк процесiнде пайдалануды болдырмау мақсатында айқындалған технологиялық операцияларды орындайтын технологиялық желiлердiң телiмдерi, қойма үй-жайларында пломб түрiнде кеден қамтамасыз етуiн салу;
2) декларанттың, қайта өңдеушiнiң немесе кеден органдарының лауазымды тұлғаларының қайта өңдеуге арналған шығыс шетел және/немесе қазақстандық тауарлардың мөрдi, мөртаңбаны, сандық және басқа да таңбалауды беруi;
3) өндiрiсте пайдаланылатын шикiзат, материалдар және жинақтаушылар туралы мәлiметтi қоса қайта өңдеуге арналған тауарларды суреттеу;
4) қайта өңдеу үшiн тауарлар масштабында суретке түсiру, бейнелеу;
5) қайта өңдеу өнiмдерi тауарларының алынған сынамасын, үлгiлерiн алдын-ала салыстыру;
6) зауыт нөмiрлерi түрiндегi (мысалы, қозғалтқыштар, шанақ бөлшектерi және басқалары) тауарларды бар таңбалауды пайдалану.
2. Қайта өңдеу өнiмдерiндегi тауарларды бiрегейлендiру талап етiлмейдi, егер:
1) қайта өңдеу үшiн өндiрiстiң тоқтаусыз циклына қатысты технологиялық процесс пайдаланады;
2) қайта өңдеушi Қазақстан Республикасының аумағында қайта өңдеудiң сәйкес өнiмдерiн өндiрудi болдырмайтын, бiрегей технологиялық процесс пайдаланылады.
Көрсетiлген технологиялық процестердiң тiзбесiн тиiстi уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындайды.
166-бап. Тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар
Тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар:
1) бiрегейлендiру қайта өңдеудiң мiндеттi шарты болып табылатын кезде шетел тауарлары қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларды бiрегейлендiруге мүмкiндiк беретiн қайта өңдеу өнiмдерiндегi сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын тауарларды өңдеудi немесе қайта өңдеудi;

2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку и подгонку, при которой сохраняются основные характеристики ввезенных товаров;
3) ремонт товара, включая его восстановление, приведение в порядок, замену составных частей;
4) использование в качестве сырья товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть выполнена одновременно с одной из указанных в подпунктах 1)-3) настоящей статьи.
Статья 167. Сроки переработки товаров на таможенной территории
1. Переработка товаров на таможенной территории производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более трех лет со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется таможенным органом и включает в себя:
1) время, необходимое для таможенного оформления товаров, ввозимых для переработки на таможенной территории Республики Казахстан;
2) продолжительность производственного процесса переработки товаров;
3) время, необходимое для фактического вывоза продуктов переработки.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах трех лет декларант не позднее одного месяца до истечения срока переработки представляет в таможенный орган, осуществляющий контроль, заявление о необходимости такого продления с приложением заключения уполномоченного органа о целесообразности увеличения срока переработки.
4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать десяти календарных дней с даты получения заявления.
5. В увеличении срока переработки может быть отказано в случае, если такое увеличение срока признано нецелесообразным уполномоченным органом, а также в случае совершения декларантом нарушения таможенных правил.
6. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки на
таможенной территории Республики Казахстан товаров доводится до сведения
заявителя в письменной форме.
7. В случае отказа в продлении срока переработки товары, помещенные
под таможенный режим переработки на таможенной территории, подлежат
заявлению к иному таможенному режиму.
Статья 168. Заключение уполномоченного органа о целесообразности
переработки товаров на таможенной территории
1. Для получения заключения уполномоченного органа декларант обязан
представить в уполномоченный орган:
1) письменное заявление;
2) нотариально заверенная копия свидетельства о государственной
регистрации;
3) договор (контракт) на переработку, свидетельствующий, что товары
ввозятся для целей переработки;

2) оның кезiнде әкелiнетiн тауарлардың негiзгi сипаттамасы сақталатын монтаждауды, жинауды және айдауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
3) оны қалпына келтiру тәртiпке келтiру, құрамдас бөлшектерiн ауыстыруды қоса алғанда тауарды жөндеудi;
4) қайта өңдеу процесiнде егер тiптен бұл тауарлар толық немесе iшiнара тұтынылса, өнiмдер өндiрiсiн қайта өңдеуге жәрдем ететiн немесе оны жеңiлдететiн тауарлар шикiзаты ретiнде пайдалануды қамтиды. Аталған операция осы баптың 1)-3)-тармақшаларында көрсетiлгендердiң бiрiмен бiр уақытта орындалуы тиiс.
167-бап. Кеден аумағына тауарларды қайта өңдеудiң мерзiмдерi
1. Кеден аумағына тауарларды қайта өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын, бiрақ кеден режимiне тауарларды орналастыру күнiнен бастап үш жылдан астам емес мерзiмде жүргiзiледi.
2. Қайта өңдеу мерзiмiн уәкiлеттi мемлекеттік орган айқындайды және:
1) Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеуге әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн қажеттi уақытты;
2) тауарларды қайта өңдеудiң өндiрiстiк процесiнiң ұзақтығын;
3) қайта өңдеу өнiмдерiн нақты әкету үшiн қажеттi уақытты қамтиды.
3. Үш жыл шегiнде тауарларды қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы мәселенi шешу үшiн декларант бақылауды жүзеге асырушы кеден органына қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталуына дейiн бiр айдан кешiктiрмей қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайтудың орындылығы туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қорытындысын қосымшамен осындай ұзартудың қажеттiлiгi туралы өтiнiштi бередi.
4. Қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы өтiнiштi қарау мерзiмi өтiнiштi алу күнiнен бастап он күнтiзбелiк күннен аспайды.
5. Егер, мерзiмдi мұндай ұзартуды уәкiлеттi орган орынсыз деп таныған
жағдайда, сондай-ақ декларант кедендiк ережелердi бұзған жағдайда, қайта
өңдеудiң мерзiмiн ұзартудан бас тартылуы мүмкiн.
6. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеу
мерзiмiн ұлғайту туралы кеден органының шешiмi жазбаша үлгiде өтiнiш
берушiнiң назарына жеткiзiледi.
7. Қайта өңдеу мерзiмiн ұзартудан бас тарту жағдайында кеден аумағына
қайта өңдеудiң кеден режимiне орналастырылған тауарлар өзге кедендiк
режимге өтiнiш беруге жатады.
168-бап. Уәкiлеттi органның тауарларды кеден аумағында қайта өңдеудiң
орындылығы туралы қорытындысы
1. Уәкiлеттi органның қорытындысын алу үшiн декларант уәкiлеттi
органға:
1) жазбаша өтiнiштi;
2) мемлекеттiк тiркеу туралы нотариальды расталған куәлiктiң
көшiрмесiн;
3) тауарлар қайта өңдеу мақсаты үшiн әкелiнетiнiн куәландыратын қайта
өңдеуге шартты (келiсiм-шарт);

4) контракт с лицом, осуществляющим переработку;
5) технико-экономическое обоснование режима переработки с указанием объемов годового производства, объемов продукции, планируемых для переработки, условий возврата продуктов переработки с расчетом их цены и стоимости переработки товаров, а также действующую технологическую документацию;
6) иные сведения и документы, определяемые уполномоченным органом.
Предоставление документов, необходимых для получения заключения
уполномоченного органа, а также выдача данного заключения осуществляется в
порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Заключение уполномоченного органа должно содержать следующие
сведения:
1) наименование, классификацию товаров и продуктов переработки в
соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их
количество и стоимость;
2) дату и номер договора (контракта) на переработку, срок
производственного процесса переработки товаров;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку;
7) возможность использования остатков и отходов.
В случае использования казахстанских товаров, при вывозе которых применяются меры нетарифного регулирования и (или) взимаются таможенные пошлины, в заключении уполномоченного органа о целесообразности переработки товаров на таможенной территории должны быть указаны их наименования, классификация товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, количество и стоимость.
Форма заключения о целесообразности переработки товаров на таможенной территории устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным органом.
Статья 169. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода понимается количество продуктов переработки, получаемых в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Определение нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки на таможенной территории Республики Казахстан ввезенных товаров, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 170. Остатки и отходы, полученные в результате переработки
Остатки непереработанных ввезенных иностранных товаров и отходы, образовавшиеся в результате переработки, подлежат помещению под иной таможенный режим, за исключением случая, когда указанные отходы и остатки переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего использования.

4) қайта өңдеудi жүзеге асыратын тұлғамен келiсiм-шартты;
5) жылдық өндiрiс көлемдерiн, қайта өңдеуге жоспарланған өнiм көлемдерiн, тауарларды қайта өңдеу құны мен олардың бағасы есебiмен қайта өңдеу өнiмдерiн қайтаруға жағдайларды, сондай-ақ қызмет ететiн технологиялық құжаттаманы көрсете отырып қайта өңдеу режимiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн;
6) уәкiлеттi орган айқындайтын өзге де мәлiметтер мен құжаттарды
ұсынуға міндетті.
Уәкiлеттi органның қорытындысын алу үшiн қажеттi құжаттарды ұсыну,
сондай-ақ аталған қорытындыны беру уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен
жүзеге асырылады.
2. Уәкiлеттi органның қорытындысында мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) тауарлар мен қайта өңдеу өнiмдерiнiң Сыртқы экономикалық қызметтiң
тауарлық номенклатурасына сәйкес атауы, жiктемесi, олардың мөлшерi және
құны;
2) қайта өңдеуге шарттың (келiсiм-шарттың) күнi мен нөмiрi,
тауарларды қайта өңдеудiң өндiрiстiк процесiнiң мерзiмi;
3) қайта өңдеу өнiмiнiң шығу нормасы;
4) қайта өңдеу сипаты;
5) бiрегейлендiру тәсiлдерi;
6) қайта өңдеудi жүзеге асыратын декларант және тұлға туралы
мәлiметтер;
7) қалдықтар мен артық қалғандарды пайдалану мүмкiндiгi.
Оларды әкетуге тарифтiк емес реттеу шаралары және (немесе) кеден баждары қолданылатын қазақстандық тауарларды пайдалану жағдайында уәкiлеттi мемлекеттiк органның тауарларды кеден аумағында қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысында олардың Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына сәйкес атаулары, тауарлардың жiктемесi, саны және құны көрсетiлуi тиiс.
Кеден аумағында тауарларды қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындының нысанын тиiстi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
169-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасы
1. Шығу нормасы деп - абсолюттiк мәндегi немесе проценттiк қатынастағы қайта өңдеу процесiнде пайдаланылатын тауарлар санының бiр бiрлiгiнен өндiрiстiк процестерге сәйкес алынатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң саны.
2. Әкелiнген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеу нәтижесiнде қалыптасатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасын айқындау уәкiлеттi орган белгiлеген тәртіпте жүзеге асырылады.
170-бап. Қайта өңдеу нәтижесiнде алынған қалдықтар мен артық қалғандар
Қайта өңдеу нәтижесiнде құралған артық қалғандар мен қайта өңделмеген әкелiнген шетел тауарларының қалдықтары көрсетiлген қалдықтар мен артық қалғандар оларды одан кейiнгi пайдалану үшiн жарамсыз болған жағдайды қоспағанда өзге кеден режимiне орналасуға жатады.

Статья 171. Эквивалентные товары
1. По мотивированному запросу лица с разрешения центрального таможенного органа допускается замена иностранных товаров, помещенных под таможенный режим переработки на таможенной территории, эквивалентными товарами.
2. Под эквивалентными товарами понимаются казахстанские товары, которые по своему описанию, качеству и техническим характеристикам совпадают с иностранными товарами.
3. Продукты, полученные в результате переработки эквивалентных товаров, рассматриваются в качестве продуктов переработки иностранных товаров в соответствии с положениями настоящей главы.
4. Эквивалентные товары получают статус иностранных товаров, а замененные ими товары - статус казахстанских товаров.
Статья 172. Особенности таможенного контроля товаров при переработке
товаров на таможенной территории
1. Контроль за применением таможенного режима переработки товаров на таможенной территории осуществляет таможенный орган, в зоне деятельности которого осуществляется переработка товаров на таможенной территории.
2. Лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории, в течение двадцати календарных дней со дня истечения срока переработки обязан представить в таможенный орган полный отчет об использовании таможенного режима переработки товаров на таможенной территории. Форма отчета устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. Производственные потери, образующиеся в результате производственного процесса при изготовлении продуктов переработки, таможенному оформлению не подлежат.
Статья 173. Прекращение действия обеспечения уплаты таможенных пошлин
и налогов
Обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов прекращает свое действие, при реэкспорте товаров, ввезенных для переработки или вывоза продуктов переработки не позднее истечения сроков переработки, установленных в соответствии со статьей 167 настоящего Кодекса, при условии подтверждения фактического вывоза ввезенных товаров или продуктов переработки за пределы Республики Казахстан.
Статья 174. Применение таможенных пошлин, налогов и мер нетарифного
регулирования к продуктам переработки
Продукты переработки иностранных товаров освобождаются от вывозных таможенных пошлин. К указанным продуктам не применяются меры нетарифного регулирования.
В случае помещения продуктов переработки под таможенный режим выпуска для свободного обращения таможенные пошлины и налоги, а также меры нетарифного регулирования применяются к продуктам переработки.

171-бап. Балама тауарлар
1. Орталық кеден органының рұқсатымен тұлғаның дәлелдi сұрау салуы бойынша кеден аумағына қайта өңдеуге кеден режимiне орналастырылған шетел тауарларын балама тауарлармен ауыстыруға жол берiледi.
2. Балама тауарлар ретiнде өзiнiң сипаты, сапасы және техникалық сипаттамалары бойынша шетел тауарларымен сәйкес келетiн қазақстандық тауарлар түсiнiледi.
3. Баламалы тауарларды қайта өңдеу нәтижесiнде алынған өнiмдер осы тараудың ережелерiне сәйкес шетел тауарларын қайта өңдеу өнiмдерi ретінде қаралады.
4. Баламалы тауарлар шетел тауарларының мәртебесiн, ал оларды ауыстырған тауарлар - қазақстандық тауарлар мәртебесiн алады.
172-бап. Тауарларды кеден аумағында қайта өңдеу кезiнде тауарларды
кедендiк бақылаудың ерекшелiктерi
1. Кеден аумағына тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiне қолданғаны үшiн бақылауды оның қызметi кеден аумағына тауарлар қайта өңдеу жүзеге асырылатын аймағында кеден органы жүзеге асырады.
2. Кеден аумағына тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiне тауарларды орналастырған тұлға қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталу күнiнен бастап жиырма күнтiзбелiк күннiң iшiнде кеден органына кеден аумағына тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiн пайдалану туралы толық есеп беруге мiндеттi. Есеп беру нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
3. Қайта өңдеу өнiмдерiн дайындау кезiнде өндiрiстiк процесс нәтижесiнде құралатын өндiрiстiк шығындар кедендiк ресiмдеуге жатпайды.
173-бап. Кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудiң
қызметін тоқтату
Кедендiк баждар мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету әкелiнген тауарларды немесе қайта өңдеу өнiмдерiн Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге нақты әкетудi растау шартымен осы Кодекстiң 167-бабына сәйкес белгiленген қайта өңдеу мерзiмдерiнiң аяқталуынан кешiктiрмей қайта өңдеу үшiн әкелiнген тауарларды қайта экспорттау немесе қайта өңдеу өнiмдерiн әкету кезiнде өз қызметiн тоқтатады.
174-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiне кедендік баждарды, салықтарды және
тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану
Шетел тауарларын қайта өңдеу өнiмдерi әкетiлетiн кеден баждарынан босатылады. Көрсетiлген өнiммен тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды.
Еркiн айналым үшiн шығарудың кедендiк режимiне қайта өңдеу өнiмдерiн орналастыру жағдайында кеден баждары мен салықтар, сондай-ақ, тарифтiк емес реттеу шаралары қайта өңдеу өнiмдерiне қолданылмайды.

Статья 175. Завершение таможенного режима переработки товаров на
таможенной территории
1. Не позднее дня истечения срока переработки на таможенной территории, установленного в соответствии со статьей 167 настоящего Кодекса, продукты переработки должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан или заявлены к иному таможенному режиму.
2. Таможенное оформление продуктов переработки, вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в порядке, определенном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. Если продукты переработки вывозятся за пределы таможенной территории несколькими партиями, окончательная сверка соответствия количества продуктов переработки может производиться периодически после вывоза продуктов переработки, но не реже, чем один раз в три месяца и не позднее, чем в течение тридцати календарных дней со дня вывоза последней партии товаров.
4. Иностранные товары, заявленные в таможенном режиме переработки товаров на таможенной территории, в том числе продукты их переработки, могут быть помещены под иной таможенный режим при условии соблюдения требований этого режима. Действие таможенного режима переработки товаров на таможенной территории на срок действия указанного таможенного режима завершается в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 176. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима переработки товаров на таможенной территории
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров на таможенной территории, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 22. Переработка товаров для свободного обращения
Статья 177. Назначение таможенного режима переработки товаров для
свободного обращения
Переработка товаров для свободного обращения - таможенный режим, при котором иностранные товары подвергаются операциям по переработке на таможенной территории под таможенным контролем, без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования с последующим помещением продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
Статья 178. Условия помещения товаров под таможенный режим
переработки товаров для свободного обращения
1. Помещение товаров под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения допускается при условиях:
1) предоставления заключения уполномоченного органа о целесообразности переработки товаров для свободного обращения в порядке, установленном статьей 181 настоящего Кодекса;

175-бап. Кеден аумағына қайта өңдеудiң кеден режимiн аяқтау
1. Осы Кодекстiң 167-бабына сәйкес белгiленген кеден аумағына қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталу күнiнен кешiктiрмей қайта өңдеу өнiмдерi Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетілуі немесе өзге кеден режимiне мәлiмделуi тиiс.
2. Қайта өңдеу өнiмдерiн Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетiлетiн кедендiк ресiмдеу кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Егер қайта өңдеу өнiмдерi бiрнеше партиялармен кеден аумағынан тысқары әкетілсе, қайта өңдеу өнiмдерiнiң санына сәйкестiгiн түпкiлiктi салыстыра тексеру қайта өңдеу өнiмдерiн әкетуден кейiн мезгiл-мезгiл, бiрақ бiр айда үш реттен кем емес және тауарлардың соңғы партиясын әкету күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жүргiзiлуi мүмкiн.
4. Кедендiк режимге тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiнде
мәлiмделген шетелдiк тауарлар, оның iшiнде оларды қайта өңдеу өнiмдерi осы
режимнiң талаптарын сақтау кезiнде өзге кедендiк режимге орналастырылуы
мүмкiн. Көрсетiлген кедендiк режимнiң қызмет ету мерзiмiне кеден аумағына
тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiнiң қызметi осы Кодекске сәйкес
аяқталады.
176-бап. Кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда,
тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне орналастырған тұлға кедендiк
режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
22-ТАРАУ. ЕРКIН АЙНАЛЫМ YШIН ТАУАРЛАРДЫ ҚАЙТА ӨҢДЕУ
177-бап. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiн
тағайындау
Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеу - шетел тауарлары еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне қайта өңдеу өнiмдерiн одан кейiнгi орналастырумен тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану және кеден баждарын, салықтарды алмастан кеден бақылауымен кеден аумағына қайта өңдеу бойынша операциялар ұшырайды.
178-бап. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiне
тауарларды орналастырудың шарты
1. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiне тауарларды орналастыруға:
1) осы Кодекстiң 181-бабымен белгiленген тәртiпте еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң орындылығы туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қорытындысын беру;

2) идентификации иностранных товаров в продуктах переработки таможенными органами;
3) обеспечения выполнения требований таможенного законодательства, включая обеспечение невозможности изъятия товаров и продуктов переработки, помимо таможенного контроля, создание условий для осуществления таможенного контроля, обеспечение доступа таможенных органов к товарам, учет товаров и проведение операций с ними, а также предоставление отчетности;
4) невозможности восстановления продуктов переработки в первоначальное состояние экономически выгодным способом;
5) ввоза товаров для переработки лицом, непосредственно осуществляющим операции по переработке.
2. Таможенный режим переработки товаров для свободного обращения может быть заявлен лицом, которое может выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 400 настоящего Кодекса.
3. Под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения могут помещаться иностранные товары, ранее помещенные под иные таможенные режимы.
4. Правительство Республики Казахстан определяет перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения.
Статья 179. Идентификация иностранных товаров в продуктах переработки
1. В целях установления факта переработки ввезенных товаров производится идентификация иностранных товаров в продуктах переработки с использованием одного или нескольких из следующих способов:
1) наложение таможенного обеспечения в виде пломб на складские помещения, участки технологических линий, выполняющих определенные технологические операции, с целью недопущения использования в производственном процессе товаров, не указанных в заключении, выданном уполномоченным органом;
2) проставление декларантом, переработчиком или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и другой маркировки на исходные иностранные и казахстанские товары, предназначенные для переработки;
3) описание товаров для переработки, включая сведения о сырье, материалах и комплектующих, используемых в производстве;
4) фотографирование, изображение в масштабе товаров для переработки;
5) сопоставление предварительно взятых проб, образцов товаров с продуктами переработки;
6) использование имеющейся маркировки товаров в виде заводских номеров (например, двигателей, частей кузова и других).
2. Идентификация товаров в продуктах переработки не требуется, если:
1) для переработки используется технологический процесс, относящийся к непрерывным циклам производства;
2) переработчик использует уникальный технологический процесс, исключающий производство идентичных продуктов переработки на территории Республики Казахстан.
Перечень указанных технологических процессов определяется соответствующим уполномоченным органом.

2) кеден органдарының қайта өңдеу өнiмдерiндегi шетелдiк тауарларды бiрегейлендiру;
3) кедендiк бақылаудан басқа, қайта өңдеу өнiмдерiн және тауарларды алып қою мүмкiн еместiгiн қамтамасыз етудi қоса алғанда, кеден заңнамасы талаптарын орындауды қамтамасыз ету, кеден бақылауын жүзеге асыру үшiн жағдай жасау, тауарларға кеден органдарының енуiн қамтамасыз ету, тауарларды есепке алу және олармен операцияларды жүргiзу, сондай-ақ есептiлiк беру;
4) экономикалық тиiмдi тәсiлмен бастапқы жағдайдағы қайта өңдеу өнiмдерiн қалпына келтiрудiң мүмкiн еместiгi шарттарымен рұқсат етiледi.
2. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимi осы Кодекстiң 401-бабына сәйкес декларант ретiнде көрiнуi мүмкiн тұлға мәлiмдеуi мүмкін.
3. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне өзге кеден режимдерiне бұрын орналастырылған шетелдiк тауарлар орналастырылуы мүмкiн.
4. Қазақстан Республикасының Үкiметi еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне орналастыруға тыйым салынған тауарлар тiзбесiн айқындайды.
179-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiндегi шетел тауарларын бiрегейлендiру
1. Әкелiнген тауарларды қайта өңдеу фактiсiн белгiлеу мақсатында мынадай тәсiлдердiң бiрiн немесе бiрнешеуiн пайдаланумен қайта өңдеу өнiмдерiндегi шетел тауарларын бiрегейлендiру жүргізiледi:
1) уәкiлеттi мемлекеттiк орган берген қорытындыда көрсетiлмеген тауарлардың өндiрiстiк процесте пайдалануды болдырмау мақсатында белгiлi технологиялық операцияларды орындайтын қойма үй-жайларында, технологиялық желiлердiң телiмдерiнде пломб түрiнде кедендiк қамтамасыз етудi салу;
2) декларанттың, қайта өңдеушiнiң немесе кеден органы лауазымды тұлғасының қайта өңдеуге арналған асығыс шетелдiк және қазақстандық тауарларға мөрлердi, мөртаңбаларды, сандық және басқа таңбалауды беруi;
3) өндiрiсте пайдаланылатын шикiзат, материалдар және жинақтаушылар туралы мәлiметтi қоса қайта өңдеуге арналған тауарларды суреттеу;
4) қайта өңдеуге тауарлар масштабындағы суретке түсiру, бейнелеу;
5) қайта өңдеу өнiмдерiмен алдын-ала алынған сынама, үлгiлердi салыстыру;
6) зауыт нөмiрлерi түрiндегi (мысалы, қозғалтқыштар, шанақтың бөлшектерi және басқалары) бар тауарлар таңбалауын пайдалану.
2. Егер, қайта өңдеу өнiмдерiнде тауарларды бiрегейлендiру талап етiлмесе:
1) қайта өңдеу үшiн өндiрiстiң тоқтаусыз циклына қатысты технологиялық процесс пайдаланылады;
2) қайта өңдеушi Қазақстан Республикасының аумағына қайта өңдеуге ұқсас өнiмдер өндiрiсiн болдырмайтын бiрегей технологиялық процестi пайдаланады.
Көрсетiлген технологиялық процестердiң тiзбесiн тиiстi уәкiлеттi орган айқындайды.

Статья 180. Операции по переработке товаров
Операции по переработке товаров включают:
1) переработку или обработку товаров, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
2) изготовление товаров, включая монтаж, сборку и подгонку, при которой сохраняются основные характеристики ввезенных товаров;
3) использование в качестве сырья товаров, которые содействуют производству продуктов переработки или облегчают его, даже если эти товары полностью или частично потребляются в процессе переработки. Данная операция должна быть выполнена одновременно с одной из указанных в подпунктах 1)-2) настоящей статьи.
Статья 181. Заключение уполномоченного органа о целесообразности
переработки товаров для свободного обращения
1. Для получения заключения уполномоченного органа о целесообразности переработки товаров для свободного обращения декларант обязан представить в уполномоченный орган:
1) письменное заявление;
2) нотариально заверенные копии учредительных и регистрационных документов;
3) договор (контракт) на переработку, свидетельствующий, что товары ввозятся для целей переработки;
4) технико-экономическое обоснование режима переработки с указанием объемов производства, объемов продукции, планируемых для переработки, условий возврата продуктов переработки с расчетом их цены и стоимости переработки товаров, а также действующую технологическую документацию;
5) иные сведения и документы, определяемые уполномоченным органом.
Предоставление документов, необходимых для получения заключения уполномоченного органа, а также выдача данного заключения осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Заключение уполномоченного органа должно содержать следующие сведения:
1) наименование, классификацию товаров и продуктов переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) дату и номер договора (контракта) на переработку, срок переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку.
Форма заключения о целесообразности переработки товаров для свободного обращения устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным органом.
3. Заключение уполномоченного органа выдается в течение тридцати календарных дней с даты предоставления документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи.

180-бап. Тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар
Тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар:
1) бiрегейлендiру қайта өңдеудiң мiндеттi шарты болып табылатын кезде шетел тауарлары қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларды бiрегейлендiруге мүмкiндiк беретiн қайта өңдеу өнiмдерiндегi сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын тауарларды өңдеудi немесе қайта өңдеудi;
2) оның кезiнде әкелiнетiн тауарлардың негiзгi сипаттамасы сақталатын монтаждауды, жинауды және айдауды қоса алғанда, тауарларды дайындауды;
3) қайта өңдеу процесiнде егер тiптен бұл тауарлар толық немесе iшiнара тұтынылса, өнiмдер өндiрiсiн қайта өңдеуге жәрдем ететiн немесе оны жеңiлдететiн тауарлар шикiзаты ретiнде пайдалануды қамтиды. Аталған операция осы баптың 1), 2) тармақшаларында көрсетiлгендердiң бiрiмен бiр уақытта орындалуы тиiс.
181-бап. Уәкiлеттi органның тауарларды еркiн айналым үшiн қайта
өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысы
1. Уәкiлеттi органның тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысын алу үшiн декларант уәкiлеттi мемлекеттiк органға:
1) жазбаша өтiнiштi;
2) құрылтай және тiркеу құжаттарының нотариальды расталған көшiрмелерi;
3) тауарлар қайта өңдеу мақсаты үшiн әкелетiнiн куәландыратын қайта өңдеуге шартты (келiсiм-шарт);
4) қайта өңдеуге жоспарланатын өнiм көлемдерiн, өндiрiс көлемдерiн, тауарлардың қайта өңдеу құнын және олардың бағасының есебiмен қайта өңдеу өнiмдерiн қайтару шартын көрсете отырып қайта өңдеу режимiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн;
5) уәкiлеттi органдар белгiлейтiн өзге де мәлiметтердi және
құжаттарды ұсынуға міндетті.
Уәкiлеттi органның қорытындысын алу үшiн қажеттi құжаттарды ұсыну,
сондай-ақ аталған қорытындыны беру уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен
жүзеге асырылады.
2. Уәкiлеттi органның қорытындысында мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) тауарлар мен қайта өңдеу өнiмдерiнiң Сыртқы экономикалық қызметтiң
тауарлық номенклатурасына сәйкес атауы, жiктемесi, олардың мөлшерi және
құны;
2) қайта өңдеуге шарттың (келiсiм-шарттың) күнi мен нөмiрi, қайта
өңдеудiң мерзiмi;
3) қайта өңдеу өнiмiнiң шығу нормасы;
4) қайта өңдеу сипаты;
5) бiрегейлендiру тәсiлдерi;
6) қайта өңдеудi жүзеге асыратын декларант және тұлға туралы
мәлiметтер.
Тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындының нысанын тиiстi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
3. Уәкiлеттi органның қорытындысы осы баптың 1-тармағында көрсетiлген құжаттар ұсынылған күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде берiледi.

Статья 182. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода понимается количество продуктов переработки, получаемых в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Определение нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки товаров для свободного обращения, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 183. Сроки переработки товаров для свободного обращения
1. Переработка товаров для свободного обращения производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более одного года со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется таможенным органом и включает в себя:
1) время, необходимое для таможенного оформления товаров, ввозимых для переработки товаров для свободного обращения;
2) продолжительность производственного процесса переработки товаров, установленная уполномоченным органом;
3) время, необходимое для помещения продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах одного года декларант не позднее одного месяца до истечения срока переработки представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать тридцати календарных дней с даты получения заявления.
5. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки товаров для свободного обращения доводится до сведения заявителя в письменной форме.
6. В случае отказа в увеличении срока переработки товары, помещенные под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения, подлежат заявлению к иному таможенному режиму, а полученные продукты переработки подлежат помещению под таможенный режим выпуску товаров для свободного обращения.
Статья 184. Остатки и отходы, полученные в результате переработки
Остатки непереработанных иностранных товаров, а также отходы, образовавшиеся в результате переработки, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению как иностранные товары, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан в этом состоянии, за исключением случая, когда указанные отходы и остатки переработаны в состояние, не пригодное для их дальнейшего использования.
Статья 185. Завершение таможенного режима переработки для свободного
обращения
Таможенный режим переработки товаров для свободного обращения завершается помещением продуктов переработки под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения. При выпуске для свободного обращения продуктов переработки таможенные пошлины, налоги исчисляются исходя из ставок, применимых к продуктам переработки. Стоимость и количество продуктов переработки определяются на день их заявления к таможенному режиму выпуска для свободного обращения.

182-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасы
1. Шығу нормасы деп абсолюттiк мәндегi немесе проценттiк қатынастағы қайта өңдеу процесiнде пайдаланылатын тауарлар санының бiр бiрлiгінен өндiрiстiк процеске сәйкес алынатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң саны түсiнiледi.
2. Тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеудiң нәтижесiнде пайда болған қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасын айқындау уәкiлеттi орган белгiлеген тәртіппен жүзеге асырылады.
183-бап. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң мерзiмi
1. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын, бiрақ кеден режимiне тауарларды орналастыру күнiнен бастап бiр жылдан астам емес мерзiмде жүргізіледi.
2. Қайта өңдеу мерзiмiн кеден органы айқындайды және:
1) еркiн айналым үшін тауарларды қайта өңдеуге әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге қажеттi уақытты;
2) уәкiлеттi орган белгiлеген тауарларды қайта өңдеудiң өндiрiстiк процесiнiң ұзақтылығын;
3) еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне қайта өңдеу өнiмдерiн орналастыруға қажеттi уақытты қамтиды.
3. Бiр жыл шегiнде тауарларды қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы мәселенi шешу үшiн декларант қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталуына дейiн бiр айдан кешiктiрмей кеден органына растаушы құжаттардың қосымшасымен осындай ұзартудың қажеттiлiгі туралы өтiнiштi бередi.
4. Қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы өтiнiштi қарау мерзiмi өтiнiштi алу күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күннен аспайды.
5. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы кеден органының шешiмi жазбаша нысанда өтiнiш берушiнiң назарына жеткiзiледi.
6. Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiне орналастырылған тауарлар қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайтуда бас тарту жағдайында өзге кеден режимiне өтiнiш беруге жатады, ал қайта өңдеудiң алынған өнiмдерi еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне орналастыруға жатады.
184-бап. Қайта өңдеу нәтижесiнде алынған қалдықтар мен артық қалғандар
Ұқсатылмаған шетелдiк тауарлардың қалдықтары, сондай-ақ, қайта өңдеу нәтижесiнде құралған артық қалғандар көрсетiлген қалдықтар мен артық қалғандар оларды одан кейiнгi пайдалануға жарамсыз жағдайда ұқсатылған кездегi жағдайды қоспағанда бұл жағдайда Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген шетел тауарлары ретінде кедендiк бақылауға және кедендiк ресiмдеуге жатады.
185-бап. Еркiн айналым үшiн қайта өңдеудiң кедендiк режимiн аяқтау
Еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимi еркiн
айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне қайта өңдеу өнiмдерiн
орналастырумен аяқталады. Қайта өңдеу өнiмдерiн еркiн айналым үшiн шығару
кезiнде кедендiк баждар, салықтар қайта өңдеу өнiмдерiне қолданылатын
ставкаларды ескерiп есептеледi. Қайта өңдеу өнiмдерiнiң құны мен мөлшерi
еркiн айналым үшiн шығарудың кедендiк режимiне олардың өтiнiш беру күнiне
айқындалады.

Статья 186. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима переработки товаров для свободного обращения
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров для свободного обращения, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 23. Переработка товаров вне таможенной территории
Статья 187. Назначение таможенного режима переработки товаров вне
таможенной территории
Переработка товаров вне таможенной территории - таможенный режим, предназначенный для того, чтобы вывезти и использовать казахстанские товары вне таможенной территории Республики Казахстан с целью их переработки и последующего ввоза продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от таможенных пошлин и налогов, без применения мер нетарифного регулирования.
В случаях, установленных настоящей главой, допускается замена продуктов переработки казахстанских товаров, помещенных под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории иностранными товарами.
Статья 188. Условия помещения товаров под таможенный режим
переработки вне таможенной территории
1. Помещение товаров под таможенный режим переработки вне таможенной территории допускается при условии:
1) предоставления заключения уполномоченного органа о целесообразности переработки вне таможенной территории в порядке, определенном статьей 191 настоящего Кодекса. Предоставление указанного заключения не требуется, если целью переработки является ремонт;
2) идентификации казахстанских товаров в продуктах переработки таможенными органами в соответствии со статьей 195 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных статьями 193-194 настоящего Кодекса;
3) обеспечения уплаты вывозных таможенных пошлин.
2. Таможенный режим переработки вне таможенной территории может быть заявлен лицом, которое может выступать в качестве декларанта в соответствии со статьей 400 настоящего Кодекса.
3. Таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории не может быть использован в следующих случаях:
1) для товаров, ранее выпущенных в свободное обращение с освобождением от таможенных пошлин или налогов, сопряженным с обязательством соблюдения установленных ограничений, требований или условий, - до окончания срока действия таких ограничений, за исключением вывоза товаров на ремонт;
2) если товары вывозятся на переработку по контракту купли-продажи;
3) если невозможно установить, что продукты переработки образовались в результате переработки вывезенных товаров, за исключением случаев, установленных статьями 193-194 настоящего Кодекса.

186-бап. Тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеу кедендiк режимiнiң
шарттарын сақтамағаны үшiн жауапкершiлiк
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда,
тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне еркiн айналым үшiн
орналастырған тұлға кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн
жауаптылықта болады.
23-ТАРАУ. КЕДЕН АУМАҒЫНАН ТЫС ТАУАРЛАРДЫ ҚАЙТА ӨҢДЕУ
187-бап. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк
режимiн тағайындау
Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу - тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан кеден баждары мен салықтарынан толық немесе iшiнара босатумен Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеу өнiмдерiн одан кейiнгi әкелу және оларды қайта өңдеу мақсатымен Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс қазақстандық тауарларды пайдалануға және әкелуге арналған кедендiк режим.
Осы тараумен белгiленген жағдайларда кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсатудың кеден режимiне орналастырылған қазақстандық тауарларды қайта өңдеу өнiмдерiн шетелдiк тауарлармен ауыстыруға жол берiледi.
188-бап. Кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кедендік режимiне
тауарларды орналастыру шарты
1. Кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кедендiк режимiне тауарларды орналастыруға мына шарттар кезiнде жол берiледi:
1) осы Кодекстiң 191-бабымен айқындалған тәртiпте кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң орындылығы туралы уәкiлеттi мемлекеттiк органның қорытындысын беру.
Көрсетiлген қорытындыны беру егер, қайта өңдеу мақсаты жөндеу болып табылса талап етiлмейдi;
2) осы Кодекстiң 195-бабымен көзделген жағдайларды қоспағанда осы Кодекстiң 193-194-баптарына сәйкес кеден органдарының қайта өңдеу өнiмдерiндегi қазақстандық тауарларды бiрегейлендiру;
3) әкетiлетiн кеден баждарын төлеудi қамтамасыз ету.
2. Кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кедендiк режимi осы Кодекстiң 400-бабына сәйкес декларант ретiнде көрiнуi мүмкiн тұлға мәлiмдеуi мүмкiн.
3. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимi:
1) белгiленген шектеулердi, талаптарды немесе шарттарды мiндеттi сақтаумен ұштасқан кеден баждары немесе салықтардан босатумен еркiн айналымға бұрын шығарылған тауарлар үшiн - жөндеуге тауарларды әкетудi қоспағанда осындай шектеулер қызметi мерзiмiнiң аяқталуына дейiн;
2) егер тауарлар сатып алу-сату келiсiм-шарты бойынша қайта өңдеуге әкетiлсе;
3) егер осы Кодекстiң 193-194-баптарында белгiленген жағдайларды қоспағанда, қайта өңдеу өнiмдерi әкетiлген тауарларды қайта өңдеу нәтижесiнде құралғандығын анықтау мүмкiн болмаса, пайдаланылмайды.

Статья 189. Операции по переработке товаров вне таможенной территории
1. Операции по переработке товаров включают:
1) собственно переработку товаров, при которой казахстанские товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать вывезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки;
2) изготовление (обработку) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при которой сохраняются основные характеристики вывезенных товаров;
3) ремонт товара, включая его восстановление, при котором происходит восстановление или замена поврежденных или изношенных товаров для переработки, устранение дефектов по рекламации.
2. Правительство Республики Казахстан вправе устанавливать ограничения на отдельные операции по переработке товаров вне таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 190. Сроки переработки товаров вне таможенной территории
1. Переработка товаров вне таможенной территории производится в сроки, определяемые в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, но не более двух лет со дня помещения товаров под таможенный режим.
2. Срок переработки определяется таможенным органом и включает в себя:
1) время, необходимое для таможенного оформления товаров, вывозимых для переработки вне таможенной территории Республики Казахстан;
2) продолжительность производственного процесса переработки товаров, определенного уполномоченным органом;
3) время, необходимое для фактического ввоза продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан.
3. Для решения вопроса об увеличении срока переработки товаров в пределах двух лет декларант не позднее одного месяца до истечения срока переработки представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
4. Срок рассмотрения заявления об увеличении срока переработки не может превышать тридцати календарных дней с даты получения заявления.
5. Решение таможенного органа об увеличении срока переработки товаров доводится до сведения заявителя в письменной форме.
6. В случае отказа в увеличении срока переработки товары, помещенные под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории, подлежат заявлению к иному таможенному режиму.
Статья 191. Заключение уполномоченного органа о целесообразности
переработки товаров вне таможенной территории
1. Для получения заключения уполномоченного органа о целесообразности переработки товаров вне таможенной территории декларант обязан представить в уполномоченный орган:

189-бап. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу бойынша
операциялар
1. Тауарларды қайта өңдеу бойынша операциялар:
1) бiрегейлендiру қайта өңдеудiң мiндеттi шарты болып табылатын кезде шетел тауарлары қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларды бiрегейлендiруге мүмкiндiк беретiн қайта өңдеу өнiмдерiндегi сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын тауарларды өңдеудi немесе қайта өңдеудi;
2) әкелiнген тауарлардың негiзгi сипаты сақталатын кездегi монтаждауды, жинауды және ыңғайлап қоюды қоса алғанда басқа тауарды дайындауды (өңдеу);
3) қайта өңдеу үшiн бұзылған немесе тозған тауарларды ауыстыру немесе қалпына келтiру болатын кездегi оны қалпына келтiрудi қоса алғанда тауарды жөндеу, рекламация бойынша ақауды жоюды қамтиды.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу бойынша жекелеген операцияларға шектеулер белгiлеуге құқылы.
190-бап. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң мерзiмi
1. Кеден аумағынан тыс тауарларды өңдеу осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын, бiрақ кеден режимiне тауарларды орналастырудың күнiнен бастап екi жылдан кем емес мерзiмде жүргiзiледi.
2. Қайта өңдеу мерзiмiн кеден органы айқындайды және:
1) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс қайта өңдеуге әкетiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеуге қажеттi уақытты;
2) уәкiлеттi орган белгiлейтiн тауарларды қайта өңдеудiң өндірістiк процесiнiң ұзақтығын;
3) Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеу өнiмдерiн нақты әкелу үшiн қажет уақытты қамтиды.
3. Екi жыл шегiнде тауарларды қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы мәселенi шешу үшiн декларант қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталуына дейiн бiр айдан кешiктiрмей кеден органына растаушы құжаттардың қосымшасымен осындай ұзартудың қажеттiлiгi туралы өтiнiштi бередi.
4. Қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы өтiнiштi қарау мерзiмi өтiнiштi алу күнiнен бастап отыз күнтiзбелiк күннен аспайды.
5. Тауарларды қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайту туралы кеден органының шешiмi жазбаша нысанда өтiніш берушiнiң назарына жеткiзiледi.
6. Қайта өңдеу мерзiмiн ұлғайтуға бас тарту жағдайында кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне орналастырылған тауарлар өзге кеден режимiне өтiнiш беруге жатады.
191-бап. Уәкiлеттi органның тауарларды кеден аумағынан тыс қайта
өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысы
1. Уәкiлеттi органның тауарларды еркiн айналым үшiн қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындысын алу үшiн декларант уәкiлеттi органға:

1) письменное заявление;
2) нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации;
3) договор (контракт) на переработку, свидетельствующий, что товары вывозятся для целей переработки;
4) контракт с лицом, осуществляющим переработку;
5) технико-экономическое обоснование режима переработки с указанием объемов годового производства, объемов продукции, планируемых для переработки, условий возврата продуктов переработки с расчетом их цены и стоимости переработки товаров, а также действующую технологическую документацию;
6) иные сведения и документы, определяемые уполномоченным органом.
Предоставление документов, необходимых для получения заключения уполномоченного органа, а также выдача данного заключения осуществляется в порядке, определенном уполномоченным органом.
2. Заключение уполномоченного органа должно содержать следующие сведения:
1) наименования, классификация товаров и продуктов переработки в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, их количество и стоимость;
2) дата и номер договора (контракта) на переработку, срок переработки;
3) нормы выхода продуктов переработки;
4) характер переработки;
5) способы идентификации;
6) сведения о декларанте и лице, осуществляющем переработку.
Форма заключения о целесообразности переработки товаров вне таможенной территории устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с соответствующим уполномоченным органом.
Статья 192. Нормы выхода продуктов переработки
1. Под нормой выхода понимается количество продуктов переработки, получаемых в соответствии с производственным процессом из одной единицы количества товаров, используемых в процессе переработки, в абсолютном значении или в процентном отношении.
2. Определение нормы выхода продуктов переработки, образующихся в результате переработки вне таможенной территории Республики Казахстан вывезенных товаров, осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом.
Статья 193. Замена продуктов переработки иностранными товарами
По мотивированному запросу лица с разрешения центрального таможенного органа допускается замена продуктов переработки иностранными товарами, если они совпадают по своему описанию, качеству и техническим характеристикам с продуктами переработки.
Статья 194. Порядок замены продуктов переработки при ремонте товаров
в таможенном режиме переработки товаров вне таможенной
территории
1. Замена продуктов переработки при ремонте товаров допускается при условии, что товары, заменяющие продукты переработки, являются идентичными либо однородными по отношению к товарам, предназначенным для ремонта в соответствии с таможенным режимом переработки товаров вне таможенной территории. При этом заменяющие товары могут быть как новыми, так и бывшими в употреблении.

1) жазбаша өтiнiштi;
2) мемлекеттiк тiркеу туралы нотариальды расталған куәлiктiң көшiрмесiн;
3) тауарлар қайта өңдеу мақсаты үшiн әкелетiнiн куәландыратын қайта өңдеуге арналған шартты (келiсiм-шарт);
4) қайта өңдеудi жүзеге асыратын тұлғамен келiсiм-шартты;
5) қайта өңдеуге жоспарланатын өнiм көлемдерiн, жылдық өндiрiс көлемдерiн, тауарлардың қайта өңдеу құнын және олардың бағасының есебiмен қайта өңдеу өнiмдерiн қайтару шартын, сондай-ақ, қызмет ететiн технологиялық құжаттаманы көрсете отырып қайта өңдеу режимiнiң техникалық-экономикалық негiздемесiн;
6) уәкiлеттi орган айқындайтын өзге де мәлiметтер мен құжаттарды
ұсынуға мiндеттi.
Уәкiлеттi органның қорытындысын алу үшiн қажеттi құжаттарды ұсыну,
сондай-ақ аталған қорытындыны беру уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен
жүзеге асырылады.
2. Уәкiлеттi органның қорытындысында мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) тауарлар мен қайта өңдеу өнiмдерiнiң Сыртқа экономикалық қызметтiң
тауарлық номенклатурасына сәйкес атауы, жiктемесi, олардың мөлшерi және
құны;
2) қайта өңдеуге арналған шарттың (келiсiм-шарттың) күнi мен нөмiрi,
қайта өңдеудiң мерзiмi;
3) қайта өңдеу өнiмiнiң шығу нормасы;
4) қайта өңдеудiң сипаты;
5) бiрегейлендiрудiң тәсiлдерi;
6) қайта өңдеудi жүзеге асыратын декларант және тұлға туралы
мәлiметтер.
Тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң орындылығы туралы қорытындының нысанын тиiстi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
192-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасы
1. Шығу нормасы деп абсолюттiк мәндегi немесе проценттiк қатынастағы қайта өңдеу процесiнде пайдаланылатын тауарлар санының бiр бiрлiгiнен өндiрiстiк процеске сәйкес алынатын қайта өңдеу өнiмдерiнiң саны түсiнiледi.
2. Әкетiлген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң нәтижесiнде пайда болған қайта өңдеу өнiмдерiнiң шығу нормасын айқындау уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.
193-бап. Шетел тауарларымен қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыру
Егер олар қайта өңдеу өнiмдерiмен өз сипаттауы, сапасы және техникалық сипаты бойынша сәйкес келсе, орталық кеден органының рұқсатымен тұлғаның дәлелдi сұрау салуы бойынша шетел тауарларымен қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыруға жол берiледi.
194-бап. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк
режимiнде тауарларды жөндеу кезiндегi қайта өңдеу өнiмдерiн
ауыстыру тәртібі
1. Тауарларды жөндеу кезiнде қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыруға қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыратын тауарлар кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк режимiне сәйкес жөндеуге арналған тауарларға қатынасы бойынша ұқсас немесе бiртектi болып табылатын жағдайы кезiнде жол берiледi. Бұл ретте, ауыстыратын тауарлар жаңа да бұрын пайдалануда болған да болуы мүмкiн.

2. Не допускается замена продуктов переработки при ремонте товаров, когда такой ремонт может придать полученной продукции характеристики, существенно отличающие от первоначальной продукции.
3. Основанием для замены продуктов переработки при ремонте товаров являются соответствующие положения договора (контракта) и гарантийные обязательства лица, осуществляющего ремонт товаров.
Статья 195. Идентификация вывезенных товаров в продуктах переработки
1. В целях установления факта переработки вывезенных товаров производится идентификация вывезенных товаров в продуктах переработки с использованием одного или нескольких из следующих способов:
1) проставление заявителем, переработчиком или должностными лицами таможенных органов печатей, штампов, цифровой и (или) другой маркировки на исходные товары, вывозимые для переработки;
2) описание товаров для переработки;
3) фотографирование, изображение в масштабе товаров для переработки;
4) сопоставление предварительно взятых проб, образцов товаров с продуктами переработки;
5) использование имеющейся маркировки товаров в виде заводских номеров (например: двигателей, частей кузова и других).
2. Идентификация товаров в продуктах переработки не требуется, если для переработки используется технологический процесс, относящийся к непрерывным циклам производства.
Статья 196. Товары, запрещенные к помещению под таможенный режим
переработки товаров вне таможенной территории
Запрещается помещение под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории товаров, в результате переработки которых могут быть получены в качестве продуктов переработки:
алкогольные напитки, классифицируемые в товарных позициях по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 2203-2206, 2208;
табачные изделия, классифицируемые в товарных позициях по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 2402-2403;
изделия из натуральной кожи, классифицируемые по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности в группе 42;
ювелирные изделия, изделия мастеров золотых и серебряных дел, классифицируемые в товарных позициях по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности 7113-7116.
Правительство Республики Казахстан вправе определять дополнительный перечень товаров, запрещенных к помещению под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории.
Статья 197. Применение таможенных пошлин, налогов
Полное освобождение от уплаты таможенных пошлин и налогов предоставляется в отношении продуктов переработки, если целью переработки был гарантийный (безвозмездный) ремонт вывезенных товаров.
Частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин и налогов предоставляется при возмездном ремонте вывезенного товара или при осуществлении других операций по переработке.
В случае применения при расчетах адвалорных ставок таможенных пошлин и налогов за основу для определения таможенной стоимости по ввозимым продуктам переработки принимается стоимость операций по переработке (ремонту) товаров.
При применении специфических ставок таможенных пошлин и налогов основой для расчета является количество продуктов переработки, выраженное в единицах измерения, приходящееся пропорционально на стоимость операций по переработке (ремонта) товаров.
Сумма таможенных пошлин и налогов определяется исходя из ставок таможенных пошлин и налогов, применяемых к продуктам переработки.

2. Мұндай жөндеу бастапқы өнiмнен бiраз айырмашылықтағы алынған өнiмге сипат беретiн кезде тауарларды жөндеу кезiндегі қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыруға жол берiлмейдi.
3. Тауарларды жөндеу кезiнде қайта өңдеу өнiмдерiн ауыстыру үшiн негiз тауарларды жөндеуді жүзеге асыратын тұлғаның тиісті кепiл мiндеттемелерi мен шарт (келiсiм-шарт) ережелерi болып табылады.
195-бап. Қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларды бiрегейлендiру
1. Әкелiнген тауарларды қайта өңдеу фактiсiн белгiлеу мақсатында мынадай тәсілдердiң бiрiн немесе бiрнешеуiн пайдаланумен қайта өңдеу өнiмдерiндегi әкелiнген тауарларға бiрегейлендiру жүргізiледi:
1) декларанттың, қайта өңдеушiнiң немесе кеден органы лауазымды тұлғасының қайта өңдеуге әкетiлетiн шығыс тауарларға мөрлердi, мөртаңбаларды, сандық және басқа таңбалауды беруi;
2) қайта өңдеуге арналған тауарларды суреттеу;
3) қайта өңдеуге тауарлар масштабындағы суретке түсiру, бейнелеу;
4) қайта өңдеу өнiмдерiмен алдын-ала алынған сынама, үлгілердi салыстыру;
5) зауыт нөмiрлерi түрiндегi (мысалы, қозғалтқыштар, шанақтың бөлшектерi және басқалары) бар тауарлар таңбалауын пайдалану.
2. Егер, қайта өңдеу үшiн өндiрiстiң тоқтаусыз циклдарына жататын технологиялық процесс пайдаланылса қайта өңдеу өнiмдерiндегi тауарларды бiрегейлендiру талап етiлмейдi.
196-бап. Тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кеден режимiмен
орналастыруға тыйым салынатын тауарлар
Қайта өңдеудiң нәтижесiнде қайта өңдеу өнiмдерi ретiнде:
Сыртқы экономикалық тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 2203-2206, 2208 болып жiктелетiн алкогольдiк iшiмдiктердi;
Сыртқы экономикалық тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 2402-2403 болып жiктелетiн темекi өнiмдерiн;
Сыртқы экономикалық тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 42 болып жiктелетiн табиғи терiден жасалған бұйымдарды;
Сыртқы экономикалық тауар номенклатурасы бойынша тауарлық позицияларда 7113-7116 болып жiктелетiн зергерлiк бұйымдар, алтын және күмiс iстерi зергерiнiң бұйымдарын тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кеден режимiмен орналастыруға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кедендiк режимiмен орналастыруға тыйым салынатын тауарлардың қосымша тiзiмiн белгiлеуге құқылы.
197-бап. Кеден баждарын, салықтарды қолдану
Кеден баждары мен салықтарын төлеуден толық босату егер, қайта өңдеу мақсаты әкетілген тауарлардың кепiлдi (өтеусiз) жөндеуi болса, қайта өңдеу өнiмдерiне қатысты берiледi.
Кеден баждары мен салықтарын төлеуден жартылай босату егер, әкетiлген тауардың өтеулi жөндеуi кезiнде немесе қайта өңдеу бойынша басқа да операцияларды жүзеге асыру кезiнде берiледi.
Есеп айырысу кезiнде кедендiк баждар мен салықтардың адвалорлық ставкалары қолданылған жағдайда әкелiнген қайта өңдеу өнiмдерi бойынша кедендiк құнды айқындау үшiн негіздеме ретiнде тауарларды қайта өңдеу (жөндеу) жөнiндегi операциялардың құны қабылданады.
Кедендiк баждар мен салықтардың арнайы ставкаларын қолдану кезiнде
тауарларды қайта өңдеу (жөндеу) жөнiндегi операциялардың құнына
пропорционалды болатын өлшеу бiрлiктерiнде көрiнетiн қайта өңдеу
өнiмдерiнiң мөлшерi есеп айырысу үшiн негіздеме болып табылады.
Кедендiк баждар мен салықтардың сомасы қайта өңдеу өнiмдерiне
қолданылатын кедендiк баждар мен салықтардың ставкаларына сүйене отырып
айқындалады.

Статья 198. Прекращение действия обеспечения уплаты вывозных
таможенных пошлин
1. Обеспечение таможенных платежей и налогов прекращает свое действие при ввозе продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан при условии соблюдения положений настоящего Кодекса.
2. При невозвращении продуктов переработки на таможенную территорию Республики Казахстан вывозные таможенные пошлины взимаются в общеустановленном порядке.
Статья 199. Особенности таможенного контроля товаров при переработке
товаров вне таможенной территории
1. Контроль за применением таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан осуществляет таможенный орган, осуществивший таможенное оформление вывоза товаров для переработки вне таможенной территории.
2. В целях осуществления таможенного контроля таможенный орган, осуществляющий контроль за применением таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории, формирует дело, куда подшиваются все материалы и документы, касающиеся применения таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан.
3. Лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки вне таможенной территории, в течение десяти календарных дней с истечения сроков переработки обязан представить в таможенный орган, осуществляющий контроль за применением таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории, полный отчет по форме, установленной центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела о применении таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории Республики Казахстан с предоставлением копий грузовых таможенных деклараций.
Статья 200. Невозвращение вывезенных для переработки товаров либо
продуктов переработки по причине их уничтожения, утраты,
естественной недостачи или действий органов или
должностных лиц иностранного государства
Невозвращение вывезенных для переработки товаров либо продуктов переработки в установленные сроки возможно лишь в случае, если факт уничтожения или безвозвратной утраты товаров либо продуктов переработки вследствие аварии или действия непреодолимой силы, их недостачи в силу естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения, либо выбытия из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц иностранного государства подтвержден консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей, а также в случае изменения таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории на режим экспорта товаров в порядке, определенном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

198-бап. Әкелулiк кедендiк баждарды төлеудi қамтамасыз етудiң
қызметiн тоқтату
1. Осы Кодекс ережелерiнiң сақталуы шартымен кеден баждары мен
салықтарды қамтамасыз ету қайта өңдеу өнiмдерiн Қазақстан Республикасының
кеден аумағына әкелу кезiнде өз қызметiн тоқтатады.
2. Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеу өнiмдерiн
қайтармау кезiнде әкетiлетiн кеден баждары жалпы белгiленген тәртiппен
өндiрiлiп алынады.
199-бап. Кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеу кезiнде тауарларды
кедендiк бақылаудың ерекшелiктерi
1. Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiн қолданғаны үшiн бақылауды кеден аумағынан тыс қайта өңдеу үшiн тауарларды әкетудiң кедендiк ресiмiн жүзеге асырған кеден органы жүзеге асырады.
2. Кеден бақылауын жүзеге асыру мақсатында кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiн қолданғаны үшiн бақылауды жүзеге асыратын кеден органы Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiн қолдануға қатысты барлық материалдар мен құжаттар тiгiлетiн iстi қалыптастырады.
3. Қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталуынан бастап он күнтiзбелiк күн iшiнде кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кеден режимiне тауарларды орналастырған тұлға кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимін қолданғаны үшін бақылауды жүзеге асыратын кеден органына жүк кеден декларацияларының көшiрмесiн берумен Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимiн қолдану туралы кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген нысан бойынша толық есеп берудi бередi.
200-бап. Оларды жою, жоғалту, табиғи жетiспеушілігі немесе органдар
немесе шетел мемлекетi лауазымды тұлғасының заңсыз
iс-әрекеттерiнiң себебi бойынша әкетiлген қайта өңдеу
өнiмдерiн немесе тауарларын қайта өңдеу үшiн қайтармау
Белгiленген мерзiмде әкетiлген қайта өңдеу тауарларын немесе өнiмдерiн қайта өңдеу үшiн қайтармау егер, авария салдарынан немесе жеңiлмейтiн күш iс-әрекетi қайта өңдеу өнiмдерiн немесе тауарларды жою немесе өтеусiз жоғалту, тасымалдау мен сақтаудың жақсы жағдайлары кезiнде табиғи тозу немесе есептен шығуда олардың жетiспеушiлiгi немесе шетел мемлекетi мемлекеттiк органдарының немесе лауазымды тұлғасының iс-әрекетi салдарынан иеленуден шығу фактiсi шетелдегi Қазақстан Республикасының консульдық мекемесi растаған жағдайда, сондай-ақ кеден iсi мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын тәртiппен тауарлардың экспорт режимiне кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кеден режимi өзгерген жағдайда ғана мүмкін.

Статья 201. Завершение таможенного режима переработки товаров вне
таможенной территории
1. Не позднее дня истечения срока переработки вне таможенной территории, установленного в соответствии со статьей 190 настоящего Кодекса, продукты переработки должны быть ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан или помещены под таможенный режим экспорта товаров. Порядок таможенного оформления определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Изменение таможенного режима переработки товаров вне таможенной территории допускается без фактического представления товаров или продуктов переработки таможенному органу.
Статья 202. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима переработки товаров вне таможенной территории
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима и за неуплату таможенных пошлин и налогов в соответствии со статьями 197-198 настоящего Кодекса несет лицо, поместившее товары под таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 24. Временный ввоз товаров и транспортных средств
Статья 203. Назначение таможенного режима временного ввоза товаров и
транспортных средств
Временный ввоз товаров и транспортных средств - таможенный режим, при котором иностранные товары и транспортные средства используются на таможенной территории Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров, с последующим вывозом товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 204. Условия помещения товаров под таможенный режим временного
ввоза товаров и транспортных средств
1. Товары помещаются под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств при условии:
1) обеспечения идентификации товаров;
2) предоставления обязательства о вывозе товаров и транспортных средств за пределы Республики Казахстан в установленные сроки. Форма указанного обязательства определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
3) уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии со статьей 206 настоящего Кодекса.
2. Не допускается помещение под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств:
1) расходных материалов и образцов, сырья, полуфабрикатов, запасных частей и комплектующих изделий (в случае, когда они не предназначены для временно ввезенных транспортных средств), за исключением временного ввоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;

201-бап. Тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеудiң кедендiк
режимiн аяқтау
1. Осы Кодекстiң 190-бабына сәйкес белгiленген кеден аумағынан тыс қайта өңдеу мерзiмiнiң аяқталу күнiнен кешiктiрмей қайта өңдеу өнiмдерi Қазақстан Республикасының кеден аумағына немесе тауарлардың экспортының кеден режимiне орналастырылуы тиiс. Кедендiк ресiмдеу тәртібiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
2. Экспорттың кедендiк режимiне Тауарларды кеден аумағынан тыс қайта
өңдеудiң кеден режимiн өзгертуге тауарларды немесе қайта өңдеу өнiмдерiн
кеден органына iс жүзiнде ұсынбастан рұқсат етiледi.
202-бап. Тауарларды кеден аумағынан тыс қайта өңдеу кедендiк режимiнiң
шарттарын сақтамағаны үшiн жауапкершiлiк
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды
қоспағанда, кеден аумағынан тыс тауарларды қайта өңдеудiң кедендiк
режимiне тауарларды орналастырған тұлға кедендiк режим шарттарын
сақтамағаны үшiн және осы Кодекстiң 197-198-баптарына сәйкес кедендiк
баждар мен салықтарды төлемегенi үшiн жауаптылықта болады.
24-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН УАҚЫТША ӘКЕЛУ
203-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк
режимiн тағайындау
Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелу - Қазақстан
Республикасының кеден аумағынан тысқары тауарларды одан кейiнгi әкетумен
тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, тауарларды,
тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан әкелiнетiн кеден баждарын,
салықтарды төлеуден толық немесе iшiнара босатыла отырып, Қазақстан
Республикасының кеден аумағында шетел тауарлары мен көлiк құралдары
пайдаланылатын кедендiк режим.
204-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кеден режимiне
тауарларды орналастырудың шарты
1. Тауарлар:
1) тауарлардың бiрегейлендiрiлуiнiң қамтамасыз етiлуi;
2) белгiленген мерзiмде тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкету туралы мiндеттеменiң ұсынылуы. Көрсетiлген мiндеттеменiң нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды;
3) осы Кодекстiң 206-бабына сәйкес кедендiк баждар мен салықтардың төленуi шартымен тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимiне орналастырылады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимiне:
1) бiрнеше даналардағы жарнама және/немесе көрсету мақсатында уақытша әкелудi қоспағанда шығыс материалдары мен үлгiлер, шикiзат, жартылай фабрикаттар, қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы бұйымдарды (олар уақытша әкелiнген көлiк құралдарына арналмаған жағдайда);

2) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табачные изделия, за исключением временного ввоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
3) промышленных отходов;
4) товаров, запрещенных к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 205. Ограничения по пользованию и распоряжению временно
ввезенными товарами
1. Передача права распоряжения и (или) пользования, либо любое другое отчуждение временно ввезенного товара другому казахстанскому лицу на таможенной территории Республики Казахстан до завершения таможенного режима временного ввоза товаров допускается при условии, что это лицо принимает на себя обязательства лица, заявившего таможенный режим.
2. Временно ввезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации). Допускается совершение операций, необходимых для обеспечения их сохранности, включая мелкие ремонтные операции, техническое обслуживание и другие операции, необходимые для поддержания товаров в нормальном состоянии, при условии обеспечения идентификации товаров таможенным органом при их обратном вывозе.
Статья 206. Применение таможенных пошлин, налогов
1. Перечень товаров, временно ввозимых с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Предметы лизинга, включенные в перечень, утвержденный Правительством Республики Казахстан, полностью освобождается от уплаты таможенных пошлин и налогов при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о финансовом лизинге.
3. В отношении товаров, не включенных в перечни, предусмотренные пунктами 1 и 2 настоящей статьи, применяется частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин, налогов. При частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров на таможенной территории Республики Казахстан уплачивается три процента от суммы, которая подлежала бы уплате, если бы товары были выпущены для свободного обращения.
4. Исчисление сумм таможенных пошлин, налогов, подлежащих уплате при частичном освобождении, производится в валюте контракта на день принятия таможенной декларации. Периодичность уплаты сумм таможенных пошлин, налогов определяется декларантом. При этом конкретные сроки уплаты сумм таможенных пошлин, налогов определяются исходя из того, что уплата этих сумм, должна производиться до начала течения соответствующего периода.

2) бiрнеше даналардағы жарнама және/немесе көрсету мақсатында уақытша әкелудi қоспағанда алкоголь, темекi өнiмдерiн қоса алғанда тамақ өнiмдерiн, iшiмдiктердi;
3) өндiрiстiк қалдықтарды;
4) Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуге тыйым салынған тауарларды орналастыруға жол берiлмейдi.
205-бап. Уақытша әкелiнген тауарларды пайдалану және иелiк ету
бойынша шектеу
1. Тауарларды уақытша әкелудiң кедендiк режимiн аяқтауға дейiн Қазақстан Республикасының кеден аумағына басқа қазақстандық тұлғаға уақытша әкелiнген тауарды иелiк ету құқығын беру және/немесе пайдалану не кез-келген басқа да иелiктен айыру бұл тұлға кедендiк режимдi мәлiмдеген тұлғаның мiндеттеменi өзiне қабылдауы шарты кезiнде жол берiледi.
2. Уақытша әкелiнген тауарлар тасудың (тасымалдаудың), сақтаудың немесе пайдаланудың (пайдаланудың) қалыпты жағдайлары кезiнде табиғи тозу немесе есептен шығу салдарынан өзгеруiн қоспағанда өзгерiссiз жағдайда қалуы тиiс. Оларды керi әкету кезiнде кеден органының тауарларды бiрегейлендiрудi қамтамасыз ету шарты кезiндегi қалыпты жағдайдағы тауарларды қолдау үшiн қажеттi ұсақ жөндеу операцияларын, техникалық қызмет көрсетудi және басқа да операцияларды қоса, олардың сақталуын қамтамасыз ету үшiн қажеттi операцияларды жасауға жол берiледi.
206-бап. Кедендік баждарды, салықтарды қолдану
1. Кедендiк баждар мен салықтарды төлеуден толық босатумен уақытша әкелiнетiн тауарлардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметі бекiткен тiзбеге енгiзiлген лизинг мәнi қаржы лизингi туралы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарын сақтау шарты кезiнде кеден баждары мен салықтарын толық төлеуден босатылады.
3. Осы баптың 1 және 2-тармақтарымен көзделген тiзбеге енгiзiлмеген тауарларға қатысты кедендiк баждарды, салықтарды төлеуден жартылай босату қолданылады. Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарлардың орналасуы әрбiр толық және толық емес күнтiзбелiк айы үшiн кеден баждарын, салықтарды төлеуден жартылай босату кезiнде егер, бұл тауарлар еркiн айналым үшiн шығарылса ол төлеуге жататын сомадан үш процент төленедi.
4. Жартылай босату кезiнде төлеуге жататын кеден баждары, салықтары сомасын есептеу кеден декларациясын қабылдау күнiне келiсiм-шарттағы валютада жүргiзiледi. Кедендiк баждар, салықтар сомасын төлеу кезектiлiгiн декларант айқындайды. Бұл ретте, кеден баждары, салықтары сомасын төлеудiң нақты мерзiмi осы соманы төлеу тиiстi кезеңнiң басталуына дейiн жүргiзiлетiнiн ескерiп айқындалады.

5. В случае помещения временно ввезенных товаров под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения, сумма таможенных пошлин и налогов, уплаченная при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин и налогов, засчитываются в суммы таможенных пошлин и налогов, подлежащих уплате в соответствии с таможенным режимом выпуска товаров для свободного обращения.
6. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 205 настоящего Кодекса, суммы таможенных пошлин и налогов, уплаченные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, считаются уплаченными лицом, являющимся правопреемником в отношении временно ввезенных товаров.
7. Общая сумма таможенных пошлин, налогов, взимаемых при временном ввозе с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин и налогов, не должна превышать суммы таможенных пошлин и налогов, которые подлежали бы уплате на момент помещения товаров под режим временного ввоза, если бы товары были выпущены для свободного обращения.
8. При помещении товаров под иные таможенные режимы суммы таможенных пошлин, налогов, уплаченные при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин, налогов, возврату не подлежат.
Статья 207. Сроки временного ввоза
1. Срок временного ввоза устанавливается таможенным органом в соответствии с целями и обстоятельствами такого ввоза, но не может превышать трех лет с даты ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей.
По мотивированному заявлению декларанта сроки временного ввоза могут продлены таможенным органом. Для решения вопроса о продлении сроков временного ввоза товаров декларант не позднее одного месяца до истечения указанных сроков представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
При продлении сроков временного ввоза товаров таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются, таможенная декларация не подается.
2. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 205 настоящего Кодекса, срок временного ввоза исчисляется с момента фактического ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
3. Для предметов лизинга, включенных в перечень, указанный в статье 206 настоящего Кодекса, сроки временного ввоза устанавливаются в соответствии с условиями договора лизинга. Сроки временного ввоза для указанных предметов лизинга изменяются таможенными органами при обращении лица, временно ввезшего предмет лизинга, на основании представленных изменений, внесенных в договор лизинга, при условии соблюдения требований законодательства Республики Казахстан о финансовом лизинге.

5. Еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кедендiк режимiне уақытша әкелiнген тауарларды орналастыру жағдайында кедендiк баждар мен салықтарды төлеуден жартылай босату кезiнде төленген кедендiк баждар мен салықтардың сомасы еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кедендiк режимiне сәйкес төлеуге жататын кедендiк баждар мен салықтардың сомасы есептеледi.
6. Осы Кодекстiң 205-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда осы баптың 3-тармағына сәйкес төленген кедендiк баждар мен салықтардың сомасын уақытша әкелiнген тауарларға қатысты құқық иесi болып табылатын тұлға төлеген болып саналады.
7. Кедендiк баждар мен салықтарды төлеуден жартылай босатумен уақытша әкелу кезiнде алынатын кедендiк баждар, салықтардың жалпы сомасы егер, тауарлар еркiн айналым үшiн шығарылса, уақытша әкелу режимiне тауарларды орналастыру сәтiне төленуi тиiс кедендiк баждар мен салықтардың сомасынан аспауы қажет.
8. Өзге кеден режимдерiне тауарларды орналастыру кезiнде кедендiк баждарды, салықтарды төлеуден жартылай босату кезiнде төленген кедендiк баждар, салықтардың сомасы қайтаруға жатпайды.
207-бап. Уақытша әкелу мерзiмi
1. Уақытша әкелу мерзiмiн осындай әкелудiң мақсаты мен жағдайына сәйкес кеден органы белгiлейдi, бiрақ осы баппен көзделген жағдайларды қоспағанда Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелу күнiнен бастап үш жылдан асуы мүмкiн емес.
Декларанттың дәлелдi өтiнiшi бойынша уақытша әкелу мерзiмiн кеден органы ұзартуы мүмкiн. Декларант тауарларды уақытша әкелудiң мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешу үшiн көрсетiлген мерзiмнiң аяқталуына дейiн бiр айдан кешiктiрмей кеден органына растаушы құжаттардың қосымшасымен осындай ұзартудың қажеттiлiгi туралы өтiнiштi бередi.
Тауарларды уақытша әкелудiң мерзiмдерiн ұзарту кезiнде кедендiк ресiмдеу үшiн кедендiк алымдар алынбайды, кеден декларациясы берiлмейдi.
2. Осы Кодекстiң 205-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда уақытша әкелу мерзiмi Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды нақты әкелу сәтiнен бастап есептеледi.
3. Осы Кодекстiң 206-бабында көрсетiлген тiзбеге енгiзiлген лизинг мәндерi үшiн уақытша әкелу мерзiмi лизинг шартының қағидасына сәйкес белгiленедi.
Лизингтiң көрсетiлген мәндерi үшiн уақытша әкелу мерзiмi кеден органдары қаржы лизингi туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтау шарты кезiнде лизингтiң шартына енгiзiлген берiлген өзгерiстер негiзiнде уақытша енгiзiлген лизинг мәнiне тұлғаның жүгiнуi кезiнде өзгередi.

4. Товары, ввозимые для официального и личного пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также их сотрудниками, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, допускаются к временному ввозу в Республику Казахстан на весь срок их аккредитации в Республике Казахстан.
Статья 208. Особенности таможенного контроля временно ввезенных
товаров
1. Контроль за применением таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств осуществляет таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров.
2. В случае перемещения временно ввезенных товаров из зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, в зону деятельности другого таможенного органа сроком на три месяца и более, лицо, временно ввезшее товар, должно уведомить таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров, о намерении его вывоза в зону деятельности другого таможенного органа.
Уведомление производится письменно в произвольной форме с указанием места назначения и срока нахождения товара вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров. Аналогичное уведомление подается в таможенный орган, в зону деятельности которого производится перемещение временно ввезенных товаров.
3. В случае таможенного оформления обратного вывоза за пределы Республики Казахстан временно ввезенных товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, после завершения таможенного оформления и фактического вывоза товара за пределы Республики Казахстан таможенный орган, осуществивший таможенное оформление, уведомляет об этом таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров.
4. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 205 настоящего Кодекса, оформление новой таможенной декларации производится лицом, являющимся правопреемником в отношении временно ввезенных товаров, таможенным органом, в зоне деятельности которого находятся товары в момент оформления. Обязательным условием такого оформления является подтверждение таможенного органа, осуществлявшего таможенное оформление временно ввезенных товаров, об отсутствии задолженности по таможенным пошлинам и налогам в отношении временно ввезенных товаров.
Таможенный орган, в котором производилось оформление новой таможенной декларации, направляет ее копию в таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление временно ввезенных товаров, для снятия с контроля и в дальнейшем самостоятельно осуществляет такой контроль.

4. Шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң, сондай-ақ олармен бiрге тұратын олардың отбасыларының мүшелерiн қоса олардың қызметкерлерiнiң ресми және жеке пайдалануына әкелiнетiн тауарларға Қазақстан Республикасындағы оларды тiркеудiң барлық мерзiмiне Қазақстан Республикасына уақытша әкелуге жол берiледi.
208-бап. Уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк бақылаудың ерекшелiгi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кеден режимiн қолданғаны үшiн бақылауды уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органы жүзеге асырады.
2. Үш айға және одан астам мерзiмге басқа кеден органының қызмет аймағына уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының қызметi аймағынан уақытша әкелiнген тауарларды орналастыру жағдайында тауарды уақытша әкелетiн тұлға басқа кеден органының қызмет аймағына оны әкету ынтасы туралы уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органын хабарландыруға мiндеттi.
Хабарландыру уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының қызмет аймағынан тыс тауарлардың орналасқан мерзiмi және жеткiзу орнын көрсете отырып еркiн нысанда жазбаша жүргiзiледi. Ұқсас хабарлама уақытша әкелiнген тауарлардың орналасуы жүргiзiлетiн қызмет аймағына кеден органына берiледi.
3. Тауарларды кедендiк ресiмдеу мен Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге әкету аяқталғаннан кейiн уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органының қызмет аймағынан тыс уақытша әкелiнген тауарларды Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерге керi әкетудi кедендiк ресiмдеген жағдайда, кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органы бұл туралы уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органын хабардар етедi.
4. Осы Кодекстiң 205-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда жаңа жүк кеден декларациясын ресiмдеу сәтiне тауарлар орналасқан қызмет аймағына кеден органы уақытша әкелiнген тауарларға қатысты құқық мирасқоры болып табылатын тұлға жүргiзедi. Мұндай ресiмдеудiң шартты мiндетi уақытша әкелiнген тауарларға қатысты кеден баждары мен салықтар бойынша берешегi жоқтығы туралы, уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органының растауы болып табылады.
Жаңа жүк кеден декларациясын ресiмдеу жүргiзiлген кеден органы бақылаудан алып тастау үшiн уақытша әкелiнген тауарларды кедендiк ресімдеудi жүзеге асыратын кеден органына оның көшiрмесiн жiбередi және одан кейiн осындай бақылауды өздiгiнен жүзеге асырады.

Статья 209. Завершение и приостановление действия таможенного режима
временного ввоза товаров и транспортных средств
1. Не позднее истечения срока временного ввоза, установленного таможенным органом, товары должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к иному таможенному режиму в соответствии с настоящим Кодексом. Временно ввезенные товары могут быть обратно вывезены, либо заявлены к иному таможенному режиму одной или несколькими партиями.
2. При завершении таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств путем вывоза временно ввезенных товаров, подтверждением такого завершения является документ контроля доставки товаров, подтверждающий фактический вывоз временно ввезенных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств может быть завершен помещением товаров под таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения. При этом исчисление сумм таможенных пошлин, налогов производится в валюте контракта. При выпуске товаров для свободного обращения применяется таможенная стоимость и количество товаров на день заявления товаров под таможенный режим временного ввоза товаров, а ставки таможенных пошлин, налогов - на день подачи таможенной декларации в соответствии с требованиями таможенного режима выпуска товаров для свободного обращения.
4. Действие таможенного режима временного ввоза товаров и транспортных средств приостанавливается:
1) при наложении ареста на временно ввезенные товары или их изъятия в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) при помещении временно ввезенных товаров на таможенный склад в соответствии с условиями таможенного режима таможенного склада.
Статья 210. Особенности помещения транспортных средств под таможенный
режим временного ввоза товаров и транспортных средств
Особенности помещения транспортных средств под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств, ограничения по пользованию и распоряжению временно ввезенными транспортными средствами, применение таможенных пошлин, сроки временного ввоза, особенности таможенного контроля и таможенного оформления транспортных средств, а также завершение таможенного режима определяются главой 34 настоящего Кодекса.
Статья 211. Невывоз временно ввезенных товаров и транспортных средств
Невывоз временно ввезенных товаров и транспортных средств в установленные сроки возможен лишь в случае уничтожения или безвозвратной утраты товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо выбытия из владения вследствие неправомерных действий государственных органов Республики Казахстан или их должностных лиц. По данным фактам декларантом должны быть представлены подтверждающие документы, выданные уполномоченным органом.

209-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелу кеден режимiнiң
қызметiн аяқтау және тоқтата тұру
1. Кеден орган белгiлеген уақытша әкелу мерзiмiнiң аяқталуынан кешiктiрмей тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс әкетiлуi немесе осы Кодекске сәйкес өзге кеден режимiне мәлiмделуi тиiс. Уақытша әкелiнген тауарлар керi әкетiлуi немесе бiр немесе бiрнеше партиялармен өзге кеден режимiне мәлiмделуi тиiс.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимi уақытша әкелiнген тауарларды әкету жолымен аяқталған жағдайда, мұндай аяқтауды растау уақытша әкелiнген тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге iс жүзiнде әкетiлгендiгiн растайтын тауарларды жеткiзудi бақылау құжаты болып табылады.
3. Тауарларды және көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кеден режимi еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне тауарларды орналастырумен аяқталуы мүмкiн. Бұл ретте, кеден баждары, салықтары сомасын есептеу келiсiм-шарт валютасында жүргiзiледi. Еркiн айналым үшiн тауарларды шығару кезiнде тауарларды уақытша әкелудiң кедендiк режимiне тауарларды мәлiмдеу күнiне тауарлардың саны мен кедендiк құны, ал кедендiк баждардың, салықтардың ставкасы - еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кедендiк режимi талаптарына сәйкес кеден декларациясын беру күнiне қолданылады.
4. Тауарларды және көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимiнiң қызметi мыналарда:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды алып қою немесе уақытша әкелiнген тауарларға тыйым салу кезiнде;
2) кеден қоймасының кедендiк режимiнiң шарттарына сәйкес кеден қоймасына уақытша әкелiнген тауарларды орналастыру кезiнде тоқтатыла тұрады.
210-бап. Көлiк құралдарын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша
әкелудiң кедендiк режимiмен орналастырудың ерекшелiктерi
Көлiк құралдарын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк режимiмен орналастырудың ерекшелiктерi, уақытша әкелiнген көлiк құралдарын пайдалану мен билiк ету жөнiндегi шектеулер, кедендiк баждарды қолдану, уақытша әкелудiң мерзiмдерi, көлiк құралдарын кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi, сондай-ақ кедендiк режимдi аяқтау осы Кодекстiң 34-тарауымен айқындалады.
211-бап. Уақытша әкелiнген тауарлар мен көлiк құралдарын әкетпеу
Уақытша әкелiнген тауарлар мен көлiк құралдарын белгiленген мерзiмдерде әкетпеу тек тауарлардың аварияның немесе тежеусiз күштер әсерiнiң салдарынан жойылуы немесе қайтарымсыз жоғалуы не Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының немесе олардың лауазымды адамдарының заңсыз әрекеттерiнiң салдарынан иелiктен шығуы жағдайында ғана мүмкiн болады. Бұл фактiлер бойынша декларант уәкiлеттi орган берген растау
құжатын ұсынуы тиiс.

Статья 212. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима временного ввоза товаров и транспортных средств
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима и за неуплату таможенных платежей и налогов несет лицо, поместившее товары и транспортные средства под таможенный режим временного ввоза товаров и транспортных средств за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 25. Временный вывоз товаров и транспортных средств
Статья 213. Назначение таможенного режима временного вывоза товаров и
транспортных средств
Временный вывоз товаров и транспортных средств - таможенный режим, при котором казахстанские товары и транспортные средства используются за пределами таможенной территории Республики Казахстан с полным или частичным освобождением от уплаты вывозных таможенных пошлин, без применения мер нетарифного регулирования, с последующим ввозом товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 214. Условия помещения товаров под таможенный режим временного
вывоза товаров и транспортных средств
1. Товары помещаются под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств при условии:
1) обеспечения идентификации товаров;
2) предоставления обязательства об обратном ввозе товаров и транспортных средств по форме, утвержденной центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
3) уплаты таможенных пошлин в соответствии со статьей 216 настоящего Кодекса.
2. Не допускается помещение под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств:
1) расходных материалов и образцов, сырья, полуфабрикатов, запасных частей и комплектующих изделий (в случае, когда они не предназначены для временно вывезенных транспортных средств), за исключением временного вывоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
2) пищевых продуктов, напитков, включая алкогольные, табачные изделия, за исключением временного вывоза в рекламных и (или) демонстрационных целях в единичных экземплярах;
3) товаров, запрещенных к вывозу за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
3. Положения подпункта 1) пункта 2 настоящей статьи не распространяются на случаи временного вывоза исходных и делящихся радиоактивных материалов для определения неизменности состояния, к которым должны применяться критерии сохранения эквивалентности, подтверждаемые уполномоченным органом, осуществляющим государственное регулирование в области использования атомной энергии.

212-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелу кедендiк
режимiнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделетiн жағдайды
қоспағанда, тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкелудiң кедендiк
режимiмен орналастырған адам кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн
және кедендiк төлемдер мен салықтарды төлемеу үшiн жауаптылықта болады.
25-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН УАҚЫТША ӘКЕТУ
213-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк
режимiн тағайындау
Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету - қазақстандық тауарлар
мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан тыс
жерлерде Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды одан кейiнгi
әкелумен тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан әкетiлетiн кедендiк
баждарды төлеуден толық немесе iшiнара босатыла отырып пайдаланылатын
кедендiк режим.
214-бап. Тауарларды тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң
кедендiк режимiмен орналастырудың шарттары
1. Тауарлар тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк
режимiмен:
1) тауарларды бiрегейлендiрудiң қамтамасыз етiлуi;
2) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiткен нысан бойынша тауарлар мен көлiк құралдарын керi әкелу туралы мiндеттеме ұсыну;
3) кедендiк баждардың осы Кодекстiң 216-бабына сәйкес төленуi шартымен орналастырылады.
2. Мыналарды:
1) жеке даналарда жарнамалық және/немесе көрсетулiк мақсаттарда уақытша әкетудi қоспағанда, шығыстау материалдары мен үлгiлерiн, шикiзаттарды, жартылай фабрикаттарды, қосалқы бөлшектер мен жинақтаушы бұйымдарды (олар уақытша әкетiлетін көлiк құралдары үшiн арналмаған жағдайда);
2) жеке даналарда жарнамалық және/немесе көрсетулiк мақсаттарда уақытша әкетудi қоспағанда, алкоголь, темекi бұйымдарын қоса алғанда, тамақ өнiмдерiн, сусындарды;
3) Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетуге тыйым салынған тауарларды тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiмен орналастыруға рұқсат етiлмейдi.
3. Осы баптың 2-тармағының 1-тармақшасының ережелерi Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану саласындағы мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органы растайтын баламалықты сақтаудың өлшемдерi пайдаланылуға тиiс жай-күйдiң өзгермеушiлігін айқындауға арналған бастапқы және бөлiнетiн радиоактивтi материалдарды уақытша әкету жағдайларына қолданылмайды.

Статья 215. Ограничения по пользованию и распоряжению временно
вывезенными товарами
1. Передача права владения либо любое другое отчуждение временно вывезенных товаров другому казахстанскому лицу до завершения режима временного вывоза товаров и транспортных средств допускается при условии, что это казахстанское лицо принимает на себя обязательства лица, заявившего таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств.
2. Временно вывезенные товары должны оставаться в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки), хранения или использования (эксплуатации).
Статья 216. Применение таможенных пошлин при временном вывозе товаров
и транспортных средств
1. Перечень категорий товаров, временно вывозимых с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, определяется Правительством Республики Казахстан.
2. В отношении категорий товаров, не предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, а также при несоблюдении условий полного освобождения от уплаты таможенных пошлин применяется частичное освобождение от уплаты таможенных пошлин. При частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин за каждый полный и неполный календарный месяц нахождения товаров вне таможенной территории Республики Казахстан уплачивается три процента от суммы, которая подлежала бы уплате, если бы товары были экспортированы.
3. Исчисление сумм таможенных пошлин, подлежащих уплате при частичном освобождении, производится в валюте контракта. Суммы таможенных пошлин уплачиваются при помещении товаров под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств или периодически по выбору декларанта. При этом конкретные сроки уплаты сумм таможенных пошлин определяются исходя из того, что уплата этих сумм должна производиться до начала соответствующего периода. Пересчет иностранной валюты в национальную валюту Республики Казахстан для целей периодической уплаты сумм таможенных пошлин производится по официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на день уплаты.
4. В случае помещения временно вывезенных товаров под таможенный режим экспорта товаров сумма таможенных пошлин, уплаченная при частичном освобождении от уплаты таможенных пошлин, засчитываются в сумму таможенных пошлин, подлежащих уплате в соответствии с таможенным режимом экспорта товаров.
5. В случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 215 настоящего Кодекса, суммы таможенных пошлин, уплаченные в соответствии с пунктом 3 настоящей статьи, считаются уплаченными лицом, являющимся правопреемником в отношении временно вывезенных товаров.
Общая сумма таможенных пошлин, взимаемых при временном вывозе с частичным освобождением от уплаты таможенных пошлин, не должна превышать суммы таможенных пошлин, которые подлежали бы уплате на момент помещения товаров под режим временного вывоза, если бы товары были экспортированы.

215-бап. Уақытша әкетiлген тауарларды пайдалану мен билiк ету
жөнiндегi шектеулер
1. Тауарлар тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимi аяқталғанға дейiн уақытша әкетiлген тауарларға иелiк ету құқығын басқа қазақстандық тұлғаға беру немесе кез келген басқа да иелiктен айырылу бұл қазақстандық тұлғаның өзiне тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiн мәлiмдеген тұлғаның мiндеттемесiн қабылдауы шартымен рұқсат етiледi.
2. Уақытша әкетiлген тауарлар табиғи тозудың немесе тасымалдаудың (тасудың), сақтаудың немесе пайдаланудың (қолданудың) қалыпты жағдайлары кезiндегi кемудiң салдарынан болатын өзгерiстердi қоспағанда өзгерiссiз жай-күйде қалуы тиiс.
216-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету кезiнде кедендiк
баждарды қолдану
1. Кедендiк баждар төлеуден толық босатыла отырып уақытша әкетiлетiн тауарлар санаттарының тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
2. Осы баптың 1-тармағымен көзделмеген тауарлардың санатына қатысты, сондай-ақ кедендiк баждар төлеуден толық босатудың шарттарын сақтамаған жағдайда, кедендiк баждар төлеуден iшiнара босату қолданылады. Кедендiк баждар төлеуден iшiнара босатылған кезде тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерде болған әрбiр толық және толық емес күнтiзбелiк айы үшiн егер тауарлар экспортталса төлеуге жататын соманың үш процентi төленедi.
3. Iшiнара босатылған кезде төлеуге жататын кедендiк баждардың сомасын есептеу келiсiм-шарт валютасында жүргiзiледi. Кедендiк баждардың сомалары тауарларды тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiмен орналастырған кезде немесе декларанттың таңдауы бойынша мерзiмдi түрде төленедi. Бұл ретте, кедендiк баждардың сомаларын төлеудiң нақты мерзiмдерi бұл сомаларды төлеу тиiстi кезеңнiң басына дейiн жүргiзiлуi тиiс екендiгiн негiзге ала отырып белгiленедi. Кедендiк баждардың сомаларын кезең-кезеңмен төлеудiң мақсаттары үшiн шетелдiк валютаны Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына қайта есептеу төленетiн күнi қолданылатын Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми бағам бойынша жүргiзiледi.
4. Уақытша әкетiлген тауарларды тауарлар экспортының кедендiк режимiмен орналастырған жағдайда, кедендiк баждар төлеуден iшiнара босатылған кезде төленетiн кедендiк баждардың сомасы тауарлар экспортының кедендiк режимiне сәйкес төлеуге жататын кедендiк баждардың сомасына енгiзiледi.
5. Осы Кодекстiң 215-бабының 1-тармағында көзделген жағдайда, осы баптың 3-тармағына сәйкес төленген кедендiк баждардың сомалары уақытша әкетiлген тауарларға қатысты құқықты қабылдаушы болып табылатын тұлға төлеген болып саналады.
Уақытша әкету кезiнде кедендiк баждарды төлеуден iшiнара босатыла отырып алынатын кедендiк баждардың жалпы сомасы, егер тауарлар экспортталған болса тауарларды уақытша әкетудiң режимiмен орналастыру сәтiнде төлеуге жататын кедендiк баждардың сомасынан аспауы тиiс.

Статья 217. Сроки временного вывоза
Сроки временного вывоза устанавливаются таможенным органом в соответствии с целями и обстоятельствами такого вывоза, но не может превышать трех лет с даты вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
По мотивированному заявлению декларанта сроки временного вывоза могут быть продлены таможенным органом. Для решения вопроса о продлении сроков временного ввоза товаров декларант не позднее одного месяца до истечения указанных сроков представляет в таможенный орган заявление о необходимости такого продления с приложением подтверждающих документов.
При продлении сроков временного вывоза товаров таможенные сборы за таможенное оформление не взимаются, таможенная декларация не подается.
Статья 218. Особенности таможенного контроля временно вывезенных
товаров
1. Контроль за использованием таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств осуществляет таможенный орган, осуществлявший таможенное оформление.
2. В случае таможенного оформления обратного ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан временно вывезенных товаров вне зоны деятельности таможенного органа, осуществлявшего таможенный контроль временно вывезенных товаров, после завершения таможенного оформления таможенный орган, осуществивший таможенное оформление, уведомляет об этом таможенный орган, указанный в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 219. Завершение таможенного режима временного вывоза товаров и
транспортных средств
1. Временно вывезенные товары подлежат обратному ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан либо должны быть заявлены к иному таможенному режиму не позднее истечения срока временного вывоза, утвержденного таможенным органом.
2. В случае передачи права собственности на временно вывезенные товары иностранному лицу лицо, осуществившее временный вывоз товаров, обязано изменить таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта в порядке, установленном настоящим Кодексом, за исключением случая, когда в соответствии с законодательством Республики Казахстан временно вывезенные товары подлежат обязательному обратному ввозу.
3. При изменении таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта, исчисление сумм таможенных пошлин производится в валюте контракта. При экспорте таможенная стоимость и количество товаров определяются на день помещения товаров под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, а ставки таможенных пошлин - на день подачи таможенной декларации в соответствии с требованиями таможенного режима экспорта товаров.

217-бап. Уақытша әкетудiң мерзiмдерi
Уақытша әкетудiң мерзiмдерiн мұндай әкетудiң мақсаттары мен жағдаяттарына сәйкес кеден органы белгiлейдi, алайда тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкеткен күннен бастап үш жылдан аспайды.
Декларанттың дәлелдi өтiнiшi бойынша уақытша әкету мерзiмiн кеден органы ұзартуы мүмкiн. Декларант тауарларды уақытша әкелудiң мерзiмiн ұзарту туралы мәселенi шешу үшiн көрсетiлген мерзiмнiң аяқталуына дейiн бiр айдан кешiктiрмей кеден органына растаушы құжаттардың қосымшасымен осындай ұзартудың қажеттiлігі туралы өтiнiштi бередi.
Тауарларды уақытша әкетудiң мерзiмдерiн ұзарту кезiнде кедендiк ресiмдегенi үшiн кедендiк алымдар алынбайды, кедендiк декларация ұсынылмайды.
218-бап. Уақытша әкетiлген тауарларды кедендік бақылаудың
ерекшелiктерi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiнiң пайдаланылуын бақылауды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органы жүзеге асырады.
2. Уақытша әкетiлген тауарларды кедендiк бақылауды жүзеге асыратын кеден органы қызметiнiң аймағынан тыс уақытша әкетiлген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта әкелудi кедендiк ресiмдеген жағдайда, кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн кедендiк ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органы бұл туралы осы баптың 1-тармағында көрсетiлген кеден органын хабардар етедi.
219-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету кедендiк
режимiнiң аяқталуы
1. Уақытша әкетiлген тауарлар Қазақстан Республикасының кеден аумағына керi әкелуге жатады немесе кеден органы бекiткен уақытша әкету мерзiмiнiң аяқталуынан кешiктiрiлмей өзге кеден режимiне мәлiмделуі тиiс.
2. Уақытша әкетiлген тауарларға меншiк құқығын шетелдiк тұлғаға берген жағдайда, уақытша әкетiлген тауарлар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мiндеттi түрде қайта әкелуге жататын жағдайларды қоспағанда, тауарларды уақытша әкетудi жүзеге асыратын тұлға тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiн осы Кодексте белгiленген тәртiппен экспорттың кедендiк режимiне өзгертiлуге мiндеттi.
3. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимi экспорттың кедендiк режимiне өзгерген жағдайда, кедендiк баждардың сомаларын есептеу келiсiм-шарттың валютасында жүргiзiледi. Экспорт кезiнде тауарлардың кедендiк құны мен мөлшерi тауарларды уақытша әкетудiң кедендiк режимiмен орналастырған күнiне, ал кедендiк баждардың ставкалары - экспорттың кедендiк режимiнiң талаптарына сәйкес кедендiк декларация берiлген күнiне айқындалады.

4. Изменение таможенного режима временного вывоза товаров и транспортных средств на таможенный режим экспорта товаров допускается без фактического представления товаров таможенному органу.
Статья 220. Особенности помещения транспортных средств под таможенный
режим временного вывоза товаров и транспортных средств
Условия помещения транспортных средств под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, ограничения по пользованию и распоряжению временно вывезенными товарами, применение таможенных пошлин, сроки временного вывоза, особенности таможенного контроля и таможенного оформления транспортных средств, а также завершение таможенного режима определяются главой 34 настоящего Кодекса.
Статья 221. Невозвращение временно вывезенных товаров и транспортных
средств
Невозвращение временно вывезенных товаров в установленные сроки возможно лишь в случае уничтожения или безвозвратной утраты товаров вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо выбытия из владения вследствие действий государственных органов или должностных лиц государства, в котором находились товары. По данным фактам декларантом должны быть представлены документы, подтвержденные консульскими учреждениями Республики Казахстан за границей.
Статья 222. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима временного вывоза товаров и транспортных средств
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима и за неуплату таможенных пошлин несет лицо, поместившее товары и транспортные средства под таможенный режим временного вывоза товаров и транспортных средств, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425
настоящего Кодекса.
Глава 26. Экспорт товаров
Статья 223. Назначение таможенного режима экспорта товаров
Экспорт товаров - таможенный режим, при котором товары вывозятся за
пределы таможенной территории Республики Казахстан с целью постоянного
нахождения или потребления вне этой территории.
Статья 224. Условия помещения товаров под таможенный режим экспорта
товаров
Экспорт товаров осуществляется при условии:
1) уплаты вывозных таможенных пошлин;
2) соблюдения мер нетарифного регулирования;
3) выполнения требований и условий, установленных законодательством
Республики Казахстан.
Статья 225. Выпуск для экспорта
1. Товары, выпущенные для экспорта, должны быть фактически вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан. При этом они должны находиться в том же состоянии, в котором они были на день принятия таможенной декларации, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.

4. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiн тауарлар экспорты кедендiк режимiне өзгертуге тауарларды кеден органына iс жүзiнде ұсынусыз рұқсат етiледi.
220-бап. Көлiк құралдарын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша
әкетудiң кедендiк режимiмен орналастырудың ерекшелiктерi
Көлiк құралдарын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк режимiмен орналастырудың шарттары, уақытша әкетiлген тауарларды пайдалану мен билiк ету жөнiндегi шектеулер, кедендiк баждарды қолдану, уақытша әкетудiң мерзiмдерi, көлiк құралдарын кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi, сондай-ақ кедендiк режимдi аяқтау осы Кодекстiң 34-тарауымен айқындалады.
221-бап. Уақытша әкетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын қайтармау
Уақытша әкетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын белгiленген мерзiмдерде қайтармау тек тауарлардың аварияның немесе қарсы тұруға болмайтын күш әсерiнiң, не тауарлар болған мемлекет органдарының немесе мемлекеттiң лауазымды адамдардың әрекеттерiнiң нәтижесiнде иелiктен шығуы салдарынан жойылуы немесе қайтарымсыз жоғалуы жағдайында ғана мүмкiн болады. Бұл факт бойынша декларант шет елдердегi Қазақстан Республикасының
консулдық мекемелерi растаған құжатты ұсынуы тиiс.
222-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкету кедендiк режимiн
сақтамағаны үшiн жауаптылық
Осы Кодекстiң 420-бабының 3-тармағымен көзделетiн жағдайды
қоспағанда, тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша әкетудiң кедендiк
режимiмен орналастырған адам кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн
және кедендiк төлемдердi төлемегенi үшiн жауаптылықта болады.
26 ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ ЭКСПОРТЫ
223-бап. Тауарлардың экспорты кедендiк режимiн тағайындау
Тауарлардың экспорты - тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан
тысқары жерлерге олардың осы аумақтан тыс тұрақты болуы немесе тұтынылуы
мақсатында әкетiлетiн кедендiк режим.
224-бап. Тауарларды тауарлар экспортының кедендiк режимiмен
орналастырудың шарттары
Тауарлардың экспорты:
1) әкету кедендiк баждарының төленуi;
2) тарифтiк емес реттеу шараларының сақталуы;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгiленген талаптар мен
шарттардың орындалуы шартымен жүзеге асырылады.
225-бап. Экспорт үшiн шығару
1. Экспорт үшiн шығарылған тауарлар iс жүзiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге шығарылуы тиiс. Бұл ретте, олар табиғи тозуы немесе тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлардағы кемуi салдарынан болатын өзгерiстердi қоспағанда, кедендiк декларацияны қабылдаған күнгi күйiнде болуы тиiс.

2. Ответственность при невывозе товаров, выпущенных для экспорта за пределы таможенной территории Республики Казахстан несет лицо, перемещающее товары.
3. Вывоз товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с главой 15 настоящего Кодекса.
Статья 226. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима экспорта товаров
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима экспорта товаров несет лицо, поместившее товары под таможенный режим, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 статьи 425 и пунктом 2 статьи 225 настоящего Кодекса.
Глава 27. Реэкспорт товаров
Статья 227. Назначение таможенного режима реэкспорта товаров
Реэкспорт товаров - таможенный режим, при котором товары, ранее ввезенные на территорию Республики Казахстан, вывозятся с этой территории без уплаты или с возвратом уплаченных сумм ввозных таможенных пошлин и налогов, без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 228. Условия помещения товаров под таможенный режим реэкспорта
товаров
1. Реэкспорт товаров осуществляется при условии:
1) вывоза товаров, находящихся в местах временного хранения, до помещения под определенный таможенный режим;
2) вывоза товаров, ранее оформленных в таможенном режиме выпуска для свободного обращения, с соблюдением условий, предусмотренных статьей 230 настоящего Кодекса;
3) вывоза иностранных товаров, не подвергшихся операциям по переработке, ранее помещенных под таможенные режимы переработки товаров на таможенной территории и переработки товаров для свободного обращения.
2. Реэкспорт товаров допускается в случаях, определяемых законодательством Республики Казахстан. Порядок таможенного оформления реэкспортируемых товаров, устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. Реэкспорт подакцизных товаров осуществляется при условии обеспечения уплаты ввозных таможенных пошлин и налогов либо таможенного сопровождения. Возврат обеспечения уплаты ввозных таможенных пошлин и налогов осуществляется после подтверждения фактического вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 229. Применение таможенных пошлин, налогов при реэкспорте
товаров
В отношении товаров, заявленных в качестве предназначенных непосредственно и исключительно для реэкспорта, а также находящихся в местах временного хранения, указанных в подпунктах 1, 2 пункта 1 статьи 228 настоящего Кодекса, таможенные пошлины и налоги не уплачиваются.
При вывозе реэкспортируемых товаров вывозные таможенные пошлины и налоги не уплачиваются, за исключением случаев фактического вывоза товаров с нарушением срока фактического вывоза таких товаров либо с нарушением других требований таможенного режима реэкспорта.

2. Тауарларды өткiзушi тұлға экспорт үшiн шығарылған тауарларды
Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан тысқары жерлерге әкетпеу
кезiнде жауаптылықта болады.
3. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары
жерлерге әкету осы Кодекстiң 15-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
226-бап. Тауарлар экспортының кедендік режимiн сақтамағаны үшiн
жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен және 225-баптың 2 тармағымен
көзделетiн жағдайларды қоспағанда, тауарларды кедендiк режиммен
орналастырған тұлға тауарлар экспортының кедендiк режимiн сақтамағаны үшін
жауаптылықта болады.
27-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ ҚАЙТА ЭКСПОРТЫ
227-бап. Тауарлардың қайта экспорты кедендiк режимiн тағайындау
Тауарлардың қайта экспорты - бұрын Қазақстан Республикасының аумағына
әкелiнген тауарлар осы аумақтан әкелулiк кедендiк баждар мен салықтарды
төлеместен немесе төленген сомаларды қайтара отырып, тауарлардың
қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, тарифтiк емес реттеу
шараларын қолданбастан әкетiлетiн кедендiк режим.
228-бап. Тауарларды тауарлар қайта экспортының кедендiк режимiмен
орналастыру шарттары
1. Тауарлардың қайта экспорты:
1) уақытша сақтау орындарындағы тауарлардың белгiлi бiр кедендiк
режиммен орналастырғанға дейiн әкетiлуi;
2) бұрын осы Кодекстiң 230-бабында көзделген шарттарды сақтай отырып, еркiн айналым үшiн шығарудың кеден режимiнде ресiмделген тауарлардың әкетiлуi;
3) еркiн айналым үшiн тауарларды қайта өңдеу және бұрын кеден аумағына тауарларды қайта өңдеуге орналастырылған қайта өңдеу жөнiндегi операцияларға жатпайтын шетелдiк тауарларды әкету кедендiк режимiмен орналастырылу шартымен жүзеге асырылады.
2. Тауарлардың қайта экспорты Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалған жағдайларда рұқсат етiледi. Қайта экспортталатын тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбi кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
3. Акциздiк тауарлардың қайта экспорты әкелулiк кедендiк баждар мен салықтарды төлеудiң не кедендiк алып жүрудiң қамтамасыз етiлуi шартымен жүзеге асырылады. Әкелулiк кедендiк баждар мен салықтарды төлеудiң қамтамасыз етiлуiн қайтару тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге iс жүзiнде әкетiлгенi расталғаннан кейiн жүзеге асырылады.
229-бап. Тауарлардың қайта экспорты кезiнде кедендiк баждарды,
салықтарды қолдану
Арналған ретiнде және тек қана қайта экспорт үшiн мәлiмделген, сондай-ақ осы Кодекстiң 228-бабының 1-тармағының 1, 2-тармақшаларында көрсетiлген уақытша сақтау орындарындағы тауарларға қатысты кедендiк баждар мен салықтар төленбейдi.
Қайта экспортталатын тауарларды әкету кезiнде, мұндай тауарларды iс жүзiнде әкетудiң мерзiмiн бұза отырып не қайта экспорттың кедендiк режимiнiң басқа да талаптарын бұза отырып тауарларды iс жүзiнде әкететiн жағдайларды қоспағанда, әкетулiк кедендiк баждар мен салықтар төленбейдi.

Статья 230. Применение таможенного режима реэкспорта товаров к
товарам, выпущенным для свободного обращения
1. Реэкспорт товаров допускается в отношении товаров, выпущенных для свободного обращения, если установлено, что при получении товаров получателем у них имелись дефекты либо они иным образом не соответствовали условиям внешнеэкономической сделки и по этим причинам товары возвращаются поставщику либо иному указанному им лицу при соблюдении следующих условий:
1) товары вывозятся в течение шести месяцев со дня их выпуска;
2) товары могут быть идентифицированы таможенными органами;
3) товары не использовались в Республике Казахстан, за исключением случаев, когда использование товаров было необходимо для обнаружения дефектов или иных обстоятельств, повлекших возврат товаров.
2. При реэкспорте товаров в соответствии с пунктом 1 настоящей статьи производится возврат уплаченных сумм таможенных пошлин, налогов.
Статья 231. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима реэкспорта товаров
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, поместившее товары под таможенный режим реэкспорта, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 28. Транзит товаров
Статья 232. Назначение таможенного режима транзита товаров
Транзит товаров - таможенный режим, при котором:
1) иностранные товары перемещаются по таможенной территории Республики Казахстан под таможенным контролем между местом их прибытия на таможенную территорию Республики Казахстан и местом их убытия с этой территории без уплаты таможенных пошлин и налогов без применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров;
2) казахстанские товары перемещаются по территории иностранного государства между местом их убытия с таможенной территории Республики Казахстан и местом их прибытия на таможенную территорию Республики Казахстан без уплаты таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 233. Условия помещения товаров под таможенный режим транзита
товаров
Под таможенный режим транзита товаров могут быть помещены любые товары, при условии:
1) что данные товары не включены в перечень товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан;
2) что данные товары будут перевозиться по путям и направлениям транзита, если таковые установлены Правительством Республики Казахстан;
3) перевозки товаров в срок, установленный таможенным органом в соответствии с обычными сроками доставки, исходя из возможностей транспортного средства, намеченного маршрута и других условий перевозки;

230-бап. Қайта экспорттың кедендік режимiн еркiн айналым үшiн
шығарылған тауарларға қолдану
Егер алушы тауарларды алған кезде оларда ақаулардың болғаны не олардың өзгедей түрде сыртқы экономикалық мәмілеге сәйкес келмегенi және:
1) тауарлар олар шыққан күннен бастап алты айдың iшiнде әкетiледi;
2) тауарларды кеден органдары бiрегейлендiруi мүмкiн;
3) тауарларды пайдалану ақауларды анықтау немесе тауарларды қайтаруға әкеп соқтыратын өзге де жағдаяттар үшiн қажет болатын жағдайларды қоспағанда, тауарлар Қазақстан Республикасында пайдаланылмады деген шарттарды сақтаған жағдайда тауарлар жеткiзушiге не ол көрсеткен өзге тұлғаға қайтарылғаны анықталса, тауарлардың еркiн айналым үшiн шығарылған тауарларға қатысты қайта экспорты рұқсат етiледi.
2. Тауарлардың қайта экспорты кезiнде осы баптың 1-тармағына сәйкес
кедендiк баждардың, салықтардың төленген сомаларын қайтару жүргiзiледi.
231-бап. Тауарлардың қайта экспорты кедендiк режимiнiң шарттарын
сақтамағаны үшiн жауаптылық
Тауарларды қайта экспорттың кедендiк режимiмен орналастырған тұлға,
осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағында көзделген жағдайды қоспағанда,
кедендiк режимнiң шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
28-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ ТРАНЗИТI
232-бап. Тауарлар транзитiнің кедендiк режимiн тағайындау
Тауарлардың транзитi - ол бойынша:
1) тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, шетелдiк тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы бойынша кедендiк бақылаумен олардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына келген жерi мен олардың осы аумақтан әкетiлген жерiнiң арасында кедендiк баждар мен салықтарды төлеместен, тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан өткiзiлетiн;
2) қазақстандық тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, шетелдiк мемлекеттiң аумағы бойынша олардың Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлген жерi мен олардың Қазақстан Республикасының кеден аумағына келген жерiнiң арасында кедендiк баждарды төлеместен және тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану өткiзiлетiн кедендiк режимi.
233-бап. Тауарларды тауарлар транзитiнiң кедендік режимiмен
орналастырудың шарттары
Тауарлар транзитiнiң кедендiк режимiмен:
1) бұл тауарлардың Қазақстан Республикасына әкелiнуiне және Қазақстан Республикасынан әкетiлуiне тыйым салынған тауарлардың тiзбесiне енгiзiлмеуi;
2) бұл тауарлардың, егер оларды Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлесе, транзиттiң жолдары мен бағыттары бойынша тасымалданатын болуы;
3) тауарлардың кеден органы белгiлеген әдеттегi жеткiзу мерзiмiне сәйкес көлiк құралының, белгiленген жол бағытының мүмкiндiктерiн және тасымалдаудың басқа жағдайларын негізге ала отырып тасымалдануы;

4) доставки товаров в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа либо убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения.
Статья 234. Транзит по таможенной территории Республики Казахстан
1. Порядок транзита иностранных товаров через таможенную территорию Республики Казахстан определяется в соответствии с главой 13 настоящего Кодекса, за исключением положений, установленных настоящей главой.
2. Правительство Республики Казахстан определяет перечень товаров, транзит которых по таможенной территории Республики Казахстан разрешается только при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов.
Статья 235. Документы на товары, подлежащие вручению таможенному
органу назначения
Документы на товары, подлежащие вручению таможенному органу назначения, доставляются в том же порядке, что и товары, к которым они относятся.
Статья 236. Перегрузка и иные операции с товарами, перемещаемыми по
таможенной территории Республики Казахстан
1. Перегрузка товаров, перевозимых в соответствии с таможенным режимом транзита, с транспортного средства, на котором товары были ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан, на транспортное средство, на котором товары будут вывезены за пределы этой территории, допускается с письменного разрешения таможенного органа, в зоне деятельности которого осуществляется перегрузка.
2. При повреждении транспортного средства, осуществляющего перевозку транзитных товаров, допускается временное складирование таких товаров на таможенной территории Республики Казахстан.
Временное складирование осуществляется на складе временного хранения, учрежденного таможенным органом, а при его отсутствии в иных местах временного хранения, с соблюдением условий и требований к временному хранению товаров, установленных настоящим Кодексом.
Срок временного складирования определяется перевозчиком, исходя из времени, необходимого для проведения ремонтно-восстановительных работ, но не более предельных сроков временного хранения товаров.
Таможенный орган, в зоне деятельности которого осуществляется временное складирование, уведомляет таможенные органы отправления и назначения о сроках и обстоятельствах повреждения транспортного средства с целью продления срока доставки товаров.
3. Проведение с товарами, находящимися под таможенным режимом транзита, операций, не предусмотренных пунктами 1 и 2 настоящей статьи, допускается только в случае, если совершение таких операций вызвано реальной угрозой уничтожения, безвозвратной утери или существенной порчи товаров и транспортного средства.

4) табиғи тозу немесе тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезiнде кему салдарынан болған өзгерiстердi қоспағанда, тауарлардың өзгерiссiз күйде жеткiзiлуi шартымен кез келген тауарлар орналастырылуы мүмкiн.
234-бап. Қазақстан Республикасының кеден аумағы бойынша транзит
1. Шетелдiк тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағы арқылы
транзитiнiң тәртiбi осы тарауда белгiленген ережелердi қоспағанда, осы
Кодекстiң 13 тарауына сәйкес белгiленедi.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi транзитi тек кедендiк баждар мен
салықтар төлеудiң қамтамасыз етiлуi шартымен ғана рұқсат етiлетiн
тауарлардың тiзбесiн белгiлейдi.
235-бап. Жiберiлетін кеден органына тапсырылуға тиiсті тауарға
арналған құжаттар
Жiберiлетiн кеден органына тапсырылуға тиiстi тауарға арналған
құжаттар өздерi қатысты болып отырған тауарлар сияқты тәртiппен
жеткiзiледi.
236-бап. Қайта тиеу және Қазақстан Республикасының кеден аумағы
бойынша өткiзiлетiн тауарлармен жүргiзiлетiн өзге де
операциялар
1. Транзиттiң кедендiк режимiне сәйкес тасымалданатын тауарларды олар Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген көлiк құралынан тауарлар бұл аумақтан тысқары жерлерге әкетiлетiн көлiк құралына қайта тиеуге қызмет аймағында қайта тиеу жүзеге асырылатын кеден органының жазбаша рұқсатымен жол берiледi.
2. Транзиттiк тауарларды тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралы бұзылған жағдайда, мұндай тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағында уақытша сақтауға рұқсат етiледi.
Уақытша сақтау осы Кодекспен белгiленген тауарларды уақытша сақтауға қойылатын шарттар мен талаптарды сақтай отырып, кеден органы ашқан уақытша сақтау қоймасында, ал ол болмағанда өзге уақытша сақтау орындарында жүзеге асырылады.
Уақытша сақтау мерзiмi жөндеу-қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу үшiн қажеттi, бiрақ тауарларды уақытша сақтаудың шектi мерзiмiнен көп емес уақытты негiзге ала отырып тасымалдаушы айқындайды.
Қызмет аймағында уақытша сақтау жүзеге асырылатын кеден органы жөнелтетiн және жiберетiн кеден органдарын тауарларды жеткiзудiң мерзiмiн ұзарту мақсатында мерзiмдер мен көлiк құралының бұзылуы жағдаяттары туралы хабардар етедi.
3. Транзиттiң кедендiк режимiндегi тауарлармен жүргiзiлетiн осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген операцияларды жүргiзу тек егер мұндай операцияларды жасау тауарлар мен көлiк құралдарының жойылуының, қайтарымсыз шығынының немесе елеулi түрде бүлiнуiнiң нақты қаупiнен туындаған жағдайда ғана рұқсат етiледi.

4. По запросу лица таможенный орган вправе разрешить производить грузовые операции с товарами вне установленного рабочего времени этого таможенного органа.
Статья 237. Завершение таможенного режима транзита товаров
Таможенный режим транзита товаров завершается фактическим вывозом товаров за пределы Республики Казахстан либо их помещением под иные таможенные режимы в случае:
1) если перевозчик не может обеспечить выполнение условий и требований главы 13 настоящего Кодекса вследствие аварии, пожара или действия непреодолимой силы, что делает невозможным либо нецелесообразным дальнейшее перемещение транзитных товаров;
2) изменения намерений лиц, являющихся собственниками товаров, их покупателями либо выступающих в ином качестве.
Статья 238. Особенности применения таможенного режима транзита товаров
1. В случаях, когда место прибытия товаров и транспортных средств на таможенную территорию Республики Казахстан и место их вывоза с этой территории совпадают, таможенный транзит допускается в упрощенном порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Если товары перегружаются в месте, указанном в пункте 1 настоящей статьи, с транспортного средства, используемого при прибытии товаров, на транспортное средство, используемое при их убытии, перегрузка товаров допускается при условии представления документов и сведений, предусмотренных статьей 235 настоящего Кодекса, за исключением случая, когда осуществление такой грузовой операции повлечет невозможность осуществления дальнейшего таможенного контроля за этими товарами.
Статья 239. Транзит международных почтовых отправлений
Таможенное оформление международных почтовых отправлений, перемещаемых транзитом по таможенной территории Республики Казахстан, не производится.
Статья 240. Транзит товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом
и по линиям электропередачи
Таможенное оформление транзита товаров, перемещаемых трубопроводным транспортом и по линиям электропередачи, осуществляется в упрощенном порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Допускается изменение состояния транзитных товаров, перемещаемых по таможенной территории Республики Казахстан трубопроводным транспортом вследствие технологических особенностей транспортировки и специфических характеристик товаров в соответствии с нормами и стандартами, установленными в Республике Казахстан.
Глава 29. Уничтожение товаров

4. Тұлғаның сұрауы бойынша кеден органы тауарлармен бұл кеден органының белгiленген жұмыс уақытынан тыс жүктiк операциялар жүргiзуге рұқсат етуге құқылы.
237-бап. Тауарлардың транзитi кедендiк режимiнiң аяқталуы
1. Тауарлар транзитiнiң кедендiк режимi:
1) егер тасымалдаушы аварияның, өрттiң немесе транзиттік тауарларды одан әрi өткiзудi мүмкiн емес не орынсыз ететiн тежеусiз күштер әсерiнiң салдарынан осы Кодекстiң 13-тарауының шарттары мен талаптарының орындалуын қамтамасыз ете алмаған;
2) тауарларға меншiк иелерi, оларды сатып алушылар болып табылатын не өзге сапада болатын тұлғалардың ниеттерi өзгерген жағдайда, тауарларды Қазақстан Республикасының шегiнен тыс жерлерге iс жүзiнде әкетумен не оларды өзге кедендiк режимдермен орналастырумен аяқталады.
238-бап. Тауарлар транзитiнiң кедендiк режимiн қолданудың
ерекшелiктерi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кеден аумағына келу орны мен оларды бұл аумақтан әкетiлу орны сәйкес келетiн жағдайларда, кедендiк транзитке кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн оңайлатылған тәртіппен рұқсат етiледi.
2. Егер тауарлар осы баптың 1-тармағында көрсетiлген орында тауарлар әкелiнген кезде пайдаланылатын көлiк құралынан оларды әкету кезiнде пайдаланылатын көлiк құралына қайта тиелсе, тауарларды қайта тиеу мұндай жүк операциясын жүзеге асыру бұл тауарларға одан арғы кедендiк бақылауды
жүзеге асырудың мүмкiн болмайтындығына әкеп соқтыратын жағдайларды
қоспағанда, осы Кодекстiң 235-бабында көзделген құжаттар мен мәлiметтердiң
ұсынылуы шартымен рұқсат етiледi.
239-бап. Халықаралық почта жөнелтiмдерiнiң транзитi
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағы бойынша транзитпен
өткiзiлетiн халықаралық почта жөнелтiмдерiн кедендiк ресiмдеу
жүргiзiлмейдi.
240-бап. Құбыр желiсi көлiгi мен электр беру желiлерi бойынша
өткiзiлетiн тауарлардың транзитi
Құбыр желiсi көлiгi мен электр беру желiлерi бойынша өткiзiлетiн тауарлардың кедендiк транзитiн кедендiк ресiмдеу кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн оңайлатылған тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының кеден аумағы бойынша құбыр желiсi көлiгiмен
өткiзiлетiн транзиттiк тауарлардың жай-күйiнiң Қазақстан Республикасында
белгiленген нормалар мен стандарттарға сәйкес тасымалдаудың технологиялық
ерекшелiктерiнiң және тауарлардың өзiндiк сипаттамаларының салдарынан
өзгеруiне жол берiледi.
29-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ ЖОЮ

Статья 241. Назначение таможенного режима уничтожения товаров
Уничтожение товаров - таможенный режим, при котором иностранные товары уничтожаются, в том числе приводятся в состояние, непригодное для использования, под таможенным контролем без уплаты таможенных пошлин и налогов, а также без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 242. Условия помещения товаров под таможенный режим
уничтожения товаров
1. Помещение товаров под таможенный режим уничтожения товаров допускается с разрешения таможенного органа, на основании заключения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, в котором указывается способ уничтожения.
2. Не допускается помещение под таможенный режим уничтожения товаров:
1) товаров, которые могут быть использованы в качестве изделий и (или) материалов, за исключением лекарственных средств и продуктов питания, признанных непригодными к применению, а также изделий, которые могут причинить вред здоровью человека, окружающей природной среде, животным и растениям;
2) культурных, археологических, исторических ценностей;
3) видов животных и растений, находящихся под угрозой исчезновения, их частей и дериватов, за исключением случаев, когда требуется их уничтожение в целях пресечения эпидемий и эпизоотии;
4) товаров и транспортных средств, принятых таможенными органами в качестве предмета залога, до прекращения отношений залога;
5) изъятых товаров или товаров, на которые наложен арест, в том числе товаров, являющихся вещественными доказательствами, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
6) иные товары, определенные Правительством Республики Казахстан.
3. Уничтожение товаров осуществляется за счет лица, заявившего данный таможенный режим, и не должно повлечь каких-либо расходов для таможенных и иных государственных органов Республики Казахстан.
4. Уничтожение допускается, если товары, заявляемые к таможенному режиму уничтожения товаров, не могут быть восстановлены в первоначальное состояние экономически выгодным способом.
5. В отношении товаров, хранящихся на таможенном складе, таможенный режим уничтожения товаров может быть заявлен владельцем таможенного склада по согласованию с лицом, поместившим товары на таможенный склад.
Статья 243. Сроки уничтожения товаров
Уничтожение товаров производится под таможенным контролем в сроки, определенные таможенным органом для фактического уничтожения товаров, исходя из способа уничтожения и места его проведения.
Статья 244. Порядок уничтожения товаров
1. Уничтожение производится:
1) путем термического, химического, механического либо иного воздействия (сжигание, разрушение, захоронение и так далее), в результате которого товары и транспортные средства полностью уничтожаются;

241-бап. Тауарларды жоюдың кедендік режимiн тағайындау
Тауарларды жою - оның кезiнде шетелдiк тауарлар жойылатын, оның
ішiнде кедендiк бақылаумен кедендiк баждар мен салықтарды төлеместен,
сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан пайдалану үшiн
жарамсыз қалыпқа келтiрiлетiн кедендiк режим.
242-бап. Тауарларды тауарларды жоюдың кедендiк режимiмен
орналастырудың шарттары
1. Тауарларды тауарларды жоюдың кедендiк режимiмен орналастыру онда жоюдың тәсiлi көрсетiлетiн қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi орган қорытындысының негiзiнде кеден органының рұқсатымен жол берiледi.
2. Тауарларды жоюдың кедендiк режимiмен орналастыруға:
1) қолдануға жарамсыз деп танылған дәрiлiк заттар мен тамақ өнiмдерiн қоспағанда, бұйымдар және/немесе материалдар ретiнде пайдаланылуы мүмкiн тауарларға, сондай-ақ адамның денсаулығына, қоршаған табиғи ортаға, жануарлар мен өсiмдiктерге зиян келтiруi мүмкiн бұйымдарға;
2) мәдени, археологиялық, тарихи құндылықтарға;
3) оларды жою iндеттер мен эпизотиялардың жолын кесу мақсатында талап етiлетiн жағдайларды қоспағанда, жойылып кету қаупi төнген жануарлар мен өсiмдiктердiң түрлерiне;
4) кеден органдары кепiлдiк зат ретiнде қабылдайтын тауарлар мен көлiк құралдарына кепiлдiк қатынастар тоқтатылғанға дейiн;
5) алынған тауарларға немесе тиым салынған тауарларға оның iшiнде Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес заттық айғақ болып табылатын тауарларға;
6) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын өзге де тауарларға рұқсат етiлмейдi.
3. Тауарларды жою аталған кедендiк режимдi мәлiмдеген тұлғаның есебiнен жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасының кеден және өзге де мемлекеттiк органдары үшiн қандай да бiр шығыстарға әкеп соқтырмауы тиiс.
4. Егер жоюдың кедендiк режимiне мәлiмделген тауарлардың экономикалық
тиiмдi тәсiлмен бастапқы жай-күйiнде қалпына келтiрiлуi мүмкiн болмаса,
жоюға рұқсат етiледi.
5. Кеден қоймасында сақталатын тауарларға қатысты тауарларды жоюдың
кедендiк режимiн тауарларды кеден қоймасына өткiзген тұлғаның келiсiмi
бойынша кеден қоймасының иесi мәлiмдеуi мүмкiн.
243-бап. Тауарларды жоюдың мерзiмдерi
Жою тәсiлi мен оны жүргiзу орнын негiзге ала отырып тауарларды iс
жүзiнде жою үшiн кеден органы белгiлейтiн мерзiмдерде кедендiк бақылаумен
жүргiзiледi.
244-бап. Тауарларды жоюдың тәртiбi
1. Жою:
1) нәтижесiнде тауарлар мен көлiк құралдары толық жойылатын термиялық, химиялық, механикалық не өзге де ықпал ету (өртеу, қирату, көму және тағы басқа) жолмен;

2) путем демонтажа, разборки, механического повреждения, включая пробивание отверстий, разрывы, нанесение повреждений иными способами при условии, что такие повреждения исключают последующее восстановление товаров и транспортных средств и возможность их использования.
В отношении товаров, которые не могут быть извлечены из мест хранения и быть использованы, уничтожение считается произведенным на основании заключения уполномоченного органа о невозможности изъятия товаров из мест хранения и их дальнейшего использования.
2. Отходы (остатки), образовавшиеся в результате уничтожения товаров, при возможности их дальнейшего использования должны быть помещены лицом, заявившим режим уничтожения товаров, под соответствующий таможенный режим как иностранные товары, находящиеся под таможенным контролем.
3. Таможенный орган определяет место таможенного оформления отходов (остатков). Таможенный орган вправе определить, что отходы (остатки) подлежат помещению в места временного хранения.
4. Порядок уничтожения товаров определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 245. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима уничтожения товаров
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, поместившее товары под таможенный режим уничтожения, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 30. Отказ от товара в пользу государства
Статья 246. Назначение таможенного режима - отказ от товара в пользу
государства
Отказ от товара в пользу государства - таможенный режим, при котором иностранные товары безвозмездно передаются в собственность государства без уплаты таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 247. Условия помещения товаров под таможенный режим - отказ от
товара в пользу государства
1. Отказ от товара в пользу государства не должен повлечь для таможенных органов каких-либо расходов.
2. Лицо, поместившее товар под таможенный режим отказа от товара в пользу государства, после завершения таможенного оформления не вправе изменить указанный таможенный режим на другой.
3. Не допускается помещение под таможенный режим отказа от товара в пользу государства:
1) вооружения, боеприпасов к нему, военной техники, запасных частей, комплектующих изделий и приборов к ним;
2) специального снаряжения личного состава военизированных организаций и нормативно-технической продукции на их производство и эксплуатацию;
3) взрывчатых веществ, средств взрывания;

2) мұндай бүлiнулердiң тауарлар мен көлiк құралдарын кейiн қалпына келтiру мен оларды пайдалану мүмкiндiгiн жоққа шығаруы шартымен тесiктер, жарықтар жасауды, өзге де тәсiлдермен бүлдiрудi қоса алғанда, бөлектеу, бөлшектеу, механикалық тұрғыдан бүлдiру жолымен жүргiзiледi.
Уәкiлеттi органның тауарларды сақталу орындарынан алудың және оларды одан әрi пайдаланудың мүмкiн еместiгi туралы қорытындысының негiзiнде сақталу орындарынан алынуы және пайдаланылуы мүмкiн болмайтын тауарларға қатысты жою жүргізiлген болып саналады.
2. Тауарларды жою нәтижесiнде пайда болған қалдықтарды одан әрi
пайдалану мүмкiн болған жағдайда, жою режимiн мәлiмдеген тұлға арқылы олар
кедендiк бақылаудағы шетел тауарлары ретiнде тиiстi кеден режимiмен
орналастырылуы тиiс.
3. Кеден органы қалдықтарды кедендiк ресiмдеу орнын айқындайды.
Кеден органы қалдықтардың уақытша сақтау орындарына орналастырылуға
жататындығын белгiлеуге құқылы.
4. Тауарларды жою тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметі
айқындайды.
245-бап. Тауарларды жоюдың кедендiк режимi шарттарын сақтамағаны
үшін жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайды қоспағанда,
тауарларды жоюдың кеден режимiмен орналастырған тұлға кеден режимiнiң
шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
30-ТАРАУ. МЕМЛЕКЕТТIҢ ПАЙДАСЫ ҮШIН ТАУАРДАН БАС ТАРТУ
246-бап. Мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тартудың кедендiк
режимiн тағайындау
Мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тарту - тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда, шетелдiк тауарлар мемлекеттiң меншiгіне кедендiк баждарды, салықтарды төлеместен, және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданумен өтеусiз берiлетiн кеден режимi.
247-бап. Тауарларды мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тартудың
кедендiк режимiмен орналастырудың шарттары
1. Мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тарту кеден органдары үшiн қандай да бiр шығыстарға әкеп соқтырмауы тиiс.
2. Тауарды мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тартудың кедендiк режимiмен орналастырған тұлғаның кедендiк ресiмдеу аяқталғаннан кейiн көрсетiлген кедендiк режимдi басқаға өзгертуге құқығы жоқ.
3. Мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тартудың кедендiк режимiмен:
1) қару-жарақты, олардың оқ-дәрiлерiн, әскери техниканы, қосалқы бөлшектердi, жинақтаушы бұйымдар мен олардың құралдарын;
2) әскерилендiрiлген ұйымдар жеке құрамының арнайы жабдықтарын және оларды өндiру мен пайдалануға арналған нормативтiк-техникалық өнiмдердi;
3) жарылғыш заттарды, жару құралдарын;

4) ракетно-космических комплексов, систем связи и управления военного
назначения и нормативно-технической документации на их производство и
эксплуатацию;
5) всех видов ракетного топлива, а также специальных материалов и
специального оборудования для их производства;
6) боевых отравляющих веществ, средств защиты от них и нормативно-
технической документации на их производство и использование;
7) урана, других делящихся материалов и изделий из них;
8) результатов научно-исследовательских и проектных работ, а также
фундаментальных поисковых исследований по созданию вооружения и военной
техники;
9) шифровальной техники и нормативно-технической документации на ее
производство и использование;
10) наркотических средств, психотропных, сильнодействующих, ядовитых
веществ, а также прекурсоров;
11) отходов радиоактивных материалов;
12) отходов взрывчатых веществ;
13) промышленных отходов;
14) электрической, тепловой и иных видов энергии;
15) товаров с просроченным сроком потребления, а также товаров, не соответствующих установленному государственному стандарту в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 248. Завершение таможенного режима - отказ от товара в пользу
государства
1. Таможенный режим - отказ от товара в пользу государства завершается таможенным оформлением в порядке и на условиях, определенных настоящим Кодексом, при этом после завершения таможенного оформления изменение указанного таможенного режима не допускается.
2. После завершения таможенного оформления товаров, помещенных под таможенный режим - отказ от товара в пользу государства, такие товары обращаются в собственность государства в соответствии с главой 71 настоящего Кодекса.
Статья 249. Дополнительные положения
При обращении товаров в собственность государства в соответствии с положениями настоящей главы, обеспечение уплаты таможенных пошлин и налогов прекращает свое действие.
Статья 250. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима отказа от товара в пользу государства
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, заявившее таможенный режим отказа от товара в пользу государства, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 31. Свободная таможенная зона
Статья 251. Назначение таможенного режима свободной таможенной зоны
Свободная таможенная зона - это таможенный режим, при котором иностранные и казахстанские товары размещаются и используются в соответствующих территориальных границах специальной экономической зоны без взимания таможенных пошлин, налогов, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, без применения мер нетарифного регулирования, кроме требований по безопасности товаров.

4) зымырандық-ғарыштық кешендердi, байланыс пен әскери мақсаттағы басқару жүйелерін және оларды өндiру мен пайдалануға арналған нормативтiк-техникалық құжаттаманы;
5) зымырандық отынның барлық түрлерiн, сондай-ақ оларды өндiруге арналған арнайы материалдар мен арнайы жабдықтарды;
6) әскери улаушы заттарды, олардан қорғану құралдарын және оларды
өндiру мен пайдалануға арналған нормативтiк-техникалық құжаттаманы;
7) уранды, басқа да бөлшектенетiн материалдар мен олардан жасалған
бұйымдарды;
8) ғылымы-зерттеу және жобалау жұмыстарының, сондай-ақ қару-жарақ пен
әскери техниканы жасау жөнiндегi iргелi iздестiрушiлiк зерттеулерiнiң
нәтижелерiн;
9) шифрлау техникасы мен оларды өндiру мен пайдалануға арналған
нормативтік-техникалық құжаттаманы;
10) есiрткi құралдарын, психотроптық, күштi әсер ететiн, улы
заттарды, сондай-ақ прекурсорларды;
11) радиоактивті материалдардың қалдықтарын;
12) жарылғыш заттардың қалдықтарын;
13) өнеркәсiптік қалдықтарды;
14) энергияның электрлiк, жылулық және өзге де түрлерiн;
15) тұтыну мерзiмi өткен тауарларды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес белгiленген мемлекеттiк стандартқа сәйкес келмейтiн тауарларды орналастыруға рұқсат етiлмейдi.
248-бап. Мемлекет пайдасына тауардан бас тартудың кедендiк режимiн
аяқтау
1. Мемлекеттің пайдасына тауардан бас тартудың кедендiк режимi осы Кодекспен айқындалған тәртiппен және жағдайларда кедендiк ресiмдеудi аяқтайды, бұл ретте, кедендiк ресiмдеудi аяқтаудан кейiн көрсетiлген кеден режимiн өзгертуге жол берiлмейдi.
2. Мемлекет пайдасына тауарлардан бас тартудың кеден режимiне
орналастырылған тауарларды кедендiк ресiмдеудi аяқтаудан кейiн мұндай
тауарлар осы Кодекстiң 71-тарауына сәйкес мемлекеттiк меншiкке айналады.
249-бап. Қосымша ережелер
Тауарлар мемлекеттiк меншiкке айналған жағдайда, осы тараудың
ережелерiне сәйкес кедендiк баждар мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету
өзiнiң қолданылуын тоқтатады.
250-бап. Мемлекеттiң пайдасы үшiн тауардан бас тартудың кедендiк
режимiнiң шарттарын орындамағаны үшiн жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделетiн жағдайды
қоспағанда, мемлекеттің пайдасы үшiн тауардан бас тартудың кедендiк
режимiн мәлiмдеген адам кедендiк режимнiң шарттарын орындамағаны үшiн
жауаптылықта болады.
31-ТАРАУ. ЕРКIН КЕДЕН АЙМАҒЫ
251-бап. Еркiн кеден аймағының кедендiк режимiн тағайындау
Еркiн кеден аймағы - бұл шетелдiк және қазақстандық тауарлар
тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптардан басқа, арнайы экономикалық
аймақтың тиiстi аумақтық шекараларында импортталатын тауарларға арналған
акциз алуды қоспағанда, кедендiк баждар, салықтар алынбастан, тарифтiк
емес реттеу шараларын қолданбастан орналасатын және пайдаланылатын
кедендiк режим.

Статья 252. Товары, допускаемые к помещению под таможенный режим
свободной таможенной зоны
На территорию специальной экономической зоны под таможенный режим свободной таможенной зоны допускается помещение товаров, необходимых для достижения цели создания специальной экономической зоны.
Перечень товаров, необходимых для достижения цели создания специальной экономической зоны устанавливается положением о специальной экономической зоне, утверждаемым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 253. Операции, производимые с товарами, помещенными под
таможенный режим свободной таможенной зоны
На территории специальной экономической зоны допускается совершение следующих операций с товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны:
1) по обеспечению сохранности этих товаров;
2) по переработке, за исключением операций по переработке товаров, используемых в производстве алкогольной продукции.
Дополнительный перечень операций, производимых с товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны, на территории специальных экономических зон устанавливается положением о специальной экономической зоне, утверждаемым в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 254. Сроки нахождения товаров под таможенным режимом свободной
таможенной зоны
Товары могут находиться под таможенным режимом свободной таможенной зоны без ограничения сроков при условии функционирования специальной экономической зоны.
При упразднении специальной экономической зоны товары, ранее помещенные под таможенный режим свободной таможенной зоны, должны быть заявлены к иному таможенному режиму в течение срока осуществления процедуры упразднения специальной экономической зоны, определенного законодательством Республики Казахстан.
Статья 255. Меры по обеспечению соблюдения таможенного
законодательства Республики Казахстан в специальных
экономических зонах
Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за товарами, помещенными под таможенный режим свободной таможенной зоны, находящимися на территории специальной экономической зоны.
Статья 256. Учет товаров, находящихся в специальных экономических
зонах
Лица, осуществляющие деятельность в специальных экономических зонах, ведут учет ввозимых, вывозимых, хранящихся, изготавливаемых, перерабатываемых, приобретаемых и реализуемых товаров и представляют таможенным органам отчетность о них в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

252-бап. Еркiн кеден аймағының режимiмен орналастыруға рұқсат етiлетiн
тауарлар
Арнайы экономикалық аймақтың аумағына еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен еркiн экономикалық аймақ құрудың мақсаттарына жету үшiн қажеттi тауарларды орналастыруға рұқсат етiледi.
Еркiн экономикалық аймақ құрудың мақсаттарына жету үшiн қажеттi тауарлардың тiзбесi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бекiтiлген арнайы экономикалық аймақ туралы ережеде белгiленедi.
253-бап. Еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған
тауарлармен жүргiзiлетiн операциялар
Арнайы экономикалық аймақтың аумағында еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлармен мынадай операциялар жасауға рұқсат етiледi:
1) осы тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi;
2) алкоголь өнiмдерiнiң өндiрiсiнде пайдаланылатын тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операцияларды қоспағанда, қайта өңдеу жөнiндегi операциялар.
Арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлармен жүргiзiлетiн операциялардың қосымша тiзбесi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес бекiтiлген арнайы экономикалық аймақ туралы ережемен айқындалады.
254-бап. Тауарлардың еркiн кедендiк аймақтың кедендiк режимiнде болу
мерзiмдерi
Тауарлар арнайы экономикалық аймақтың жұмыс iстеуi шартымен еркiн
кедендiк аймақтың кедендiк режимiмен мерзiмi шектелместен болуы мүмкiн.
Арнайы экономикалық аймақ таратылған жағдайда, бұрын еркiн кедендiк
аймақтың кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар Қазақстан
Республикасының заңдарымен белгiленген арнайы экономикалық аймақты
таратудың рәсiмдерiн жүзеге асыру мерзiмiнiң iшiнде өзге кедендiк режимге
мәлiмделуi тиiс.
255-бап. Арнайы экономикалық аймақтарда Қазақстан Республикасының
кедендiк заңдарының сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi
шаралар
Кеден органдары арнайы экономикалық аймақтың аумағындағы еркiн кеден
аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды кедендiк бақылауды
жүзеге асырады.
256-бап. Арнайы экономикалық аймақтардағы тауарлардың есебiн жүргiзу
Қызметiн арнайы экономикалық аймақтарда жүзеге асыратын тұлғалар
әкелiнетiн, әкетiлетiн, сақталатын, дайындалатын, өңделетiн, сатып
алынатын және сатылатын тауарлардың есебiн жүргiзедi және кеден
органдарына кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен
келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен олар туралы
есептiлiк ұсынады.

Статья 257. Взимание таможенных пошлин, налогов и применение мер
нетарифного регулирования
1. При помещении иностранных товаров под таможенный режим свободной таможенной зоны таможенные пошлины и налоги не взимаются, за исключением взимания акциза на импортируемые товары, и меры нетарифного регулирования не применяются, кроме требований по безопасности товаров. При вывозе указанных товаров с территории специальных экономических зон на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины и налоги взимаются, и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима.
2. При ввозе казахстанских товаров на территорию специальных экономических зон, с соблюдением условий и требований таможенного режима свободной таможенной зоны, с остальной части таможенной территории Республики Казахстан, а также вывозе с территории специальной экономической зоны на остальную таможенную территорию Республики Казахстан таможенные пошлины и налоги не взимаются, и меры нетарифного регулирования не применяются. Вывоз указанных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан осуществляется в соответствии с условиями выбранного таможенного режима.
3. Происхождение товаров с территории специальных экономических зон подтверждается сертификатом о происхождении товара. При отсутствии указанного сертификата товар рассматривается:
1) в целях взимания вывозных таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования как казахстанский - при вывозе за пределы Республики Казахстан;
2) в целях взимания ввозных таможенных пошлин и налогов, а также применения мер нетарифного регулирования как иностранный - при ввозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 258. Особенности таможенного оформления товаров
1. Товары, ввозимые на территорию специальной экономической зоны и помещаемые под таможенный режим свободной таможенной зоны, подлежат таможенному оформлению в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. В случае изменения таможенного режима свободной таможенной зоны на иной таможенный режим таможенное оформление иностранных товаров, применение мер нетарифного регулирования, уплата таможенных пошлин и налогов производится в соответствии с условиями и требованиями выбранного таможенного режима. При этом таможенная стоимость товаров определяется с учетом износа товара за время нахождения под таможенным режимом свободной таможенной зоны.

257-бап. Кедендiк баждар, салықтар алу және тарифтiк емес реттеу
шараларын қолдану
1. Шетелдiк тауарларды еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырған кезде импортталатын тауарларға акциз алуды қоспағанда, кедендiк баждар мен салықтар алынбайды және тауарлардың тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды. Көрсетiлген тауарларды арнайы экономикалық аймақтың аумағынан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелген кезде кедендiк баждар мен салықтар алынады және тарифтiк емес реттеу шаралары мәлiмделген кедендiк режимнiң шарттарына сәйкес қолданылады.
2. Қазақстандық тауарларды еркiн кеден аймағының кедендiк режимiнiң шарттары мен талаптарын сақтай отырып арнайы экономикалық аймақтың аумағына Қазақстан Республикасы кеден аумағының қалған бөлiгiнен әкелу, сондай-ақ арнайы экономикалық аймақтың аумағынан Қазақстан Республикасының қалған кеден аумағына әкету кезiнде кедендiк баждар мен салықтар алынбайды және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды. Көрсетілген тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкету таңдап алынған кеден режимiнiң шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тауарлардың арнайы экономикалық аймақтың аумағынан шығарылуы тауарлардың шығарылуы туралы сертификатпен расталады.
Көрсетiлген сертификат болмаған жағдайда тауар:
1) Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерлерге әкету кезiнде - қазақстандық ретiнде әкетулiк кедендiк баждарды алу мен тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану мақсатында;
2) Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелу кезiнде - шетелдiк ретiнде әкелулiк кедендiк баждарды алу, сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану мақсатында қаралады.
258-бап. Тауарларды кедендік ресiмдеудiң ерекшеліктерi
1. Арнайы экономикалық аймақтың аумағына әкелiнген және еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртіппен кедендiк ресiмдеуге жатады.
2. Еркiн кеден аймағының кедендiк режимi өзге кедендiк режимге өзгертiлген жағдайда, шетелдiк тауарларды кедендiк ресiмдеу, тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану, кедендiк баждар мен салықтарды төлеу таңдап алынған кедендiк режимнiң шарттары мен талаптарына сәйкес жүргiзiледi. Бұл ретте тауарлардың кедендiк құны тауардың еркiн кеден аймағының кедендiк режимiнде болған уақыты iшiндегi тозуы ескерiле отырып айқындалады.

3. Таможенное оформление товаров, помещенных под таможенный режим свободной таможенной зоны, при их заявлении в ином таможенном режиме, за исключением таможенного режима таможенного склада и таможенного режима свободного склада, производится в таможенном органе, осуществлявшем таможенное оформление таких товаров в таможенном режиме свободной таможенной зоны.
В случае, если товары, оформленные ранее в таможенном режиме свободной таможенной зоны, заявляются под таможенный режим таможенного склада и таможенный режим свободного склада, находящегося в зоне деятельности иного таможенного органа, либо в случае осуществления вывоза товаров на территорию другой специальной экономической зоны, то таможенное оформление таких товаров в соответствии с избранными таможенными режимами производится в таможенном органе, в зоне деятельности которого находятся таможенные склады или свободные склады. При этом перемещение товаров производится в соответствии с требованиями, установленными к доставке товаров под таможенным контролем.
Основанием для снятия с контроля товаров, ранее помещенных под таможенный режим свободной таможенной зоны, является:
1) письменное уведомление о таможенном оформлении таможенного органа, производившего таможенное оформление;
2) копия грузовой таможенной декларации, оформленная в соответствии с таможенным режимом таможенного склада, свободного склада или свободной таможенной зоны, заверенная личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
Статья 259. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима свободной таможенной зоны
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, заявившее таможенный режим свободной таможенной зоны, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Глава 32. Свободный склад
Статья 260. Назначение таможенного режима свободного склада
Свободный склад - таможенный режим, при котором иностранные и казахстанские товары размещаются и используются в соответствующих помещениях (местах), признанных в качестве свободного склада, без взимания таможенных пошлин, налогов и применения мер нетарифного регулирования, за исключением требований по безопасности товаров.
Статья 261. Товары, допускаемые к помещению на свободный склад
На свободные склады допускается помещение товаров, предназначенных для переработки и использования.
Правительством Республики Казахстан может определяться перечень товаров, запрещенных к помещению на свободные склады.
Статья 262. Операции, производимые с товарами на свободных складах

3. Еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды, кеден қоймасының кедендiк режимi мен еркiн қойманың кедендiк режимiн қоспағанда, оларды өзге кедендiк режимде мәлiмдеген кезде кедендiк ресiмдеу мұндай тауарларды еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органында жүргiзiледi.
Егер бұрын еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен ресiмделген тауарлар өзге кеден органының қызмет аймағындағы кеден қоймасының кедендiк режимi мен еркiн қойманың кедендiк режимiмен мәлiмделген жағдайда, тауарларды басқа арнайы экономикалық аймақтың аумағына шығару жүзеге асырылған жағдайда, онда мұндай тауарларды кедендiк ресiмдеу таңдап алынған кедендiк ресiмдеуге сәйкес қызмет аймағында кеден қоймалары немесе еркiн қоймалар бар кеден органында жүргiзiледi. Бұл ретте тауарларды өткiзу тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзуге қойылатын талаптарға сәйкес жүргiзiледi.
Бұрын еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен орналастырылған тауарларды бақылаудан алу үшiн негiздеме:
1) кедендiк ресiмдеудi жүргiзген кеден органының кедендiк ресiмдегенi туралы жазбаша хабарламасы;
2) кеден қоймасының немесе еркiн қойманың немесе еркiн кеден
аймағының кеден режимiне сәйкес ресiмделген, кеден органы лауазымды
адамының жеке нөмiрлi мөрiмен расталған жүктiк кедендiк декларацияның
көшiрмесi болып табылады.
259-бап. Еркiн кеден аймағы кедендiк режимiнiң шарттарын сақтамағаны
үшін жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделетiн жағдайды
қоспағанда, тауарларды еркiн кеден аймағының кедендiк режимiмен
орналастырған тұлға кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу үшiн
жауаптылықта болады.
32-ТАРАУ. ЕРКIН ҚОЙМА
260-бап. Еркiн қойманың кедендiк режимiн тағайындау
Еркiн қойма - бұл шетелдiк және қазақстандық тауарлар еркiн қойма ретiнде танылған тиiстi үй-жайларда (орындарда) тауарлар қауiпсiздiгi бойынша талаптарды қоспағанда тарифтiк реттеу шараларын қолдана отырып, кедендiк баждар, салықтар алынбастан орналасатын және пайдаланылатын кедендiк режим.
261-бап. Еркiн қоймаға орналастыруға рұқсат етiлетiн тауарлар
Еркiн қоймаларға қайта өңдеуге және пайдалануға арналған тауарларды орналастыруға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасының Үкiметi еркiн қоймаларға орналастыруға тыйым салынатын тауарлардың тiзбесiн белгiлеуi мүмкiн.
262-бап. Еркiн қоймалардағы тауарлармен жүргiзілетiн операциялар

1. На свободных складах допускается совершение следующих операций:
1) операций по обеспечению сохранности этих товаров:
чистка, проветривание, сушка (в том числе с созданием притока тепла), создание оптимального температурного режима хранения (охлаждение, замораживание, подогрев), помещение в защитную упаковку, нанесение защитной смазки и консервантов, нанесение антикоррозийного покрытия, введение предохранительных присадок;
2) по подготовке товаров к продаже и транспортировке:
дробление партий, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка, маркировка, погрузка, выгрузка, перегрузка, простые операции, связанные с доукомплектованием или приведением в рабочее состояние, перемещение товаров в пределах склада с целью рационального размещения, размещение товаров на демонстрационных стендах, тестирование;
3) операции по переработке:
изготовление (обработка) другого товара, включая монтаж, сборку и подгонку, при котором сохраняются основные характеристики ввезенных товаров, собственно переработка товара, при которой иностранные товары теряют индивидуальный характер с сохранением в продуктах переработки характеристик, позволяющих идентифицировать ввезенные товары в продуктах переработки, когда идентификация является обязательным условием переработки, ремонт товаров, включая их восстановление, использование некоторых товаров, предназначенных для облегчения производства продуктов переработки, с их полным или частичным потреблением в ходе процесса переработки;
4) операции, включающие:
использование товаров в качестве технологического оборудования и запасных частей к нему, использование товаров в качестве погрузочно- разгрузочной техники, иных технических средств, эксплуатируемых на свободном складе, проведение выставок.
2. Операции с товарами, помещенными на свободный склад, указанные в подпунктах 1 и 2 пункта 1 настоящей статьи, производятся с уведомления таможенного органа и не должны изменять код товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
С товарами, находящимися на временном хранении на свободном складе, могут производиться операции, указанные в подпункте 1 пункта 1 настоящей статьи.
При осуществлении на свободном складе операций по переработке иностранных товаров допускается использование казахстанских товаров в качестве добавок, дополнительных компонентов для целей производства продуктов переработки.
В целях обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан и осуществления таможенного контроля Правительство Республики Казахстан вправе устанавливать отдельные запреты и ограничения на проведение операций с товарами на свободных складах.

1. Еркiн қоймаларда мынадай операциялар жасауға рұқсат етiледi:
1) бұл тауарлардың сақталуын қамтамасыз ету бойынша операциялар:
тазалау, желдету, кептiру (оның iшiнде жылу ағынын жасау арқылы), сақтаудың қолайлы температуралық режимiн жасау (суыту, мұздату, жылыту), қорғанышты орамға орналастыру, қорғаныштық май мен консерванттар жағу, дат басудан қорғау үшiн сырлау, алдын алу заттарын енгiзу; тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау бойынша;
партияларды ұсақтау, жөнелтiмдердi жасау, сұрыптау, орау, қайта орау, таңбалау, тиеу, түсiру, қайта тиеу, толық жинақтаумен немесе жұмыс күйiне келтiрумен байланысты қарапайым операциялар, ұтымды орналастыру мақсатында тауарлардың қойманың шегiнде орнын ауыстыру, тауарларды көрсету стендтерiне орналастыру, тестiлеу;
2) қайта өңдеу жөнiндегi операциялар:
оның кезiнде әкелiнген тауарлардың негiзгi сипаттамалары сақталатын құрастыруды, жинауды және қиыстыруды қоса алғанда, басқа тауарды дайындау (өңдеу), оның кезiнде шетелдiк тауарлар қайта өңдеудiң мiндеттi шарты бiрегейлендiру болып табылатын кезде әкелiнген тауарларды қайта өңдеу өнiмдерiнде бiрегейлендiруге мүмкiндiк беретін сипаттамаларды сақтай отырып жеке сипатын жоғалтатын тауардың өзiн қайта өңдеу, оларды қалпына келтiрудi қоса алғанда тауарларды жөндеу, оларды қайта өңдеу процесiнiң барысында толық немесе iшiнара тұтына отырып, қайта өңдеу өнiмдерiн өндiрудi жеңiлдетуге арналған кейбiр тауарларды пайдалану;
3) мыналарды:
тауарларды технологиялық жабдық пен оның қосалқы бөлшектерi ретiнде пайдалануды, тауарларды тиеу-түсiру техникасы, еркiн қоймада пайдаланылатын өзге де техникалық құралдар ретiнде пайдалануды, көрмелер өткiзудi қамтитын операциялар.
2. Осы баптың 1-тармағының 1 және 2-тармақшаларында көрсетiлген еркiн қоймаға орналастырылған тауарлармен операциялар кеден органын құлақтандыра отырып жүргiзiледi және Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасы бойынша тауарлардың коды өзгермеуi тиiс.
Еркiн қоймада уақытша сақталудағы тауарлармен осы баптың 1-тармағының 1-тармақшасында көрсетiлген операциялар жүргiзiлуi мүмкiн.
Еркiн қоймада шетелдiк тауарларды қайта өңдеу жөнiндегi операциялар жүзеге асырылатын кезде қазақстандық тауарларды қайта өңдеу өнiмдерiн өндiру мақсаттары үшiн қоспалар, қосымша құрамдас бөлiктер ретiнде пайдалануға рұқсат етiледi.
Қазақстан Республикасы заңнамаларының сақталуын қамтамасыз ету және
кедендiк бақылауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының
Yкiметi еркiн қоймалардағы тауарлармен операциялар жүргiзуге жекелеген
тыйым салулар мен шектеулер белгiлеуге құқылы.

Статья 263. Сроки нахождения товаров на свободных складах
Товары могут находиться на свободных складах без ограничения сроков при условии функционирования свободного склада.
Статья 264. Меры по обеспечению соблюдения таможенного
законодательства Республики Казахстан на свободных складах
Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за товарами, находящимися на свободных складах.
Таможенные органы применяют формы таможенного контроля, которые являются достаточными для обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан.
Таможенное оформление товаров, помещаемых на свободные склады, а также вывозимых из свободных складов, осуществляется в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 265. Учет товаров, находящихся на свободных складах
1. Владельцы свободных складов ведут учет ввозимых, вывозимых, хранящихся, изготавливаемых, перерабатываемых, приобретаемых и реализуемых товаров и представляют таможенным органам отчетность о них в порядке, определяемом центральным таможенным органом, по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. Любые изменения, происходящие с товарами в пределах свободных складов, должны отражаться в учетных документах.
2. Для учета товаров, хранящихся, изготавливаемых и перерабатываемых на свободном складе, используются документы, применяемые для ведения бухгалтерского учета и отчетности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, при условии, что в таких документах отражаются: наименование и идентификационные признаки товаров, их количество, сведения о перемещении товаров и транспортных средств в пределах свободного склада, любые изменения, происходящие с ними на свободном складе.
Статья 266. Обязанности владельца свободного склада
Владелец свободного склада обязан:
1) соблюдать квалификационные требования к обустройству помещения или места, предназначенного для учреждения свободного склада, установленные статьей 140 настоящего Кодекса;
2) обеспечить, чтобы товары, находящиеся на складе, не могли быть изъяты помимо таможенного контроля;
3) соблюдать условия лицензии на учреждение свободного склада и выполнять требования таможенных органов, включая обеспечение доступа должностных лиц таможенных органов к товарам, находящимся на свободном складе, предоставление этим лицам безвозмездно помещений, оборудования и средств связи на свободном складе для осуществления таможенного контроля и таможенного оформления.

263-бап. Тауарлардың еркiн қоймаларда болу мерзiмдерi
Тауарлар еркiн қойманың жұмыс iстеуi шартымен еркiн қоймаларда
мерзiмi шектелместен болуы мүмкiн.
264-бап. Еркiн қоймаларда Қазақстан Республикасының кедендiк
заңдарының сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар
Кеден органдары еркiн қоймалардағы тауарларды кедендiк бақылауды
жүзеге асырады.
Кеден органдары кедендiк бақылаудың Қазақстан Республикасы заңдарының орындалуын қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi болып табылатын нысандарын қолданады.
Еркiн қоймаларға орналастырылған, сондай-ақ еркiн қоймалардан әкетiлетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырылады.
265-бап. Еркiн қоймалардағы тауарлардың есебiн жүргiзу
1. Еркiн қоймалардың иелерi әкелiнетiн, әкетiлетiн, сақталатын, дайындалатын, қайта өңделетiн, сатып алынатын және сатылатын тауарлардың есебiн жүргiзедi және кеден органдарына кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен олар туралы есептiлiк ұсынады. Еркiн қоймалардың шектерiндегi тауарлармен болатын кез келген өзгерiстер есептiк құжаттарда көрiнiс табуы тиiс.
2. Еркiн қоймада сақталатын, дайындалатын және қайта өңделетiн
тауарлардың есебiн жүргiзу үшiн, мұндай құжаттарда: тауарлардың атауы мен
бiрегейлендiру белгiлерiнiң, олардың саны, тауарлар мен көлiк құралдарының
еркiн қойма шегiндегi қозғалысы туралы мәлiметтердiң, олармен еркiн
қоймада болатын кез келген өзгерiстердiң көрiнiс табуы шартымен
бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктi Қазақстан Республикасының заңдарына
сәйкес жүргiзу үшiн қолданылатын құжаттар пайдаланылады.
266-бап. Еркiн қойма иесiнiң мiндеттерi
Еркiн қойманың иесi:
1) осы Кодекстiң 140-бабымен белгiленген бiлiктiлiк талаптарды
сақтауға;
2) қоймадағы тауарлардың кедендiк бақылаудан тыс алынбауын қамтамасыз
етуге;
3) еркiн қойманы құруға арналған лицензияның шарттарын сақтауға және
кеден органдары лауазымды адамдарының еркiн қоймадағы тауарларға кiруiн
қамтамасыз етудi, бұл адамдарға кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудi
жүзеге асыру үшiн еркiн қоймадан үй-жайларды, жабдықтар мен байланыс
құралдарын берудi қоса алғанда, кеден органдарының талаптарын орындауға
мiндеттi.

Статья 267. Взимание таможенных пошлин, налогов и применение мер
нетарифного регулирования
При помещении иностранных и казахстанских товаров на свободные склады таможенные пошлины и налоги не взимаются и меры нетарифного регулирования не применяются, за исключением требований безопасности. При ввозе со свободных складов на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан таможенные пошлины и налоги взимаются, и меры нетарифного регулирования применяются в соответствии с условиями заявленного таможенного режима, за исключением ввоза казахстанских товаров.
При вывозе товаров со свободных складов за пределы Республики Казахстан таможенные пошлины и меры нетарифного регулирования экономического характера не применяются к товарам:
1) иностранным;
2) произведенным на свободных складах;
3) подвергшимся переработке на свободных складах.
Происхождение товаров со свободных складов подтверждается сертификатом о происхождении товара. При отсутствии указанного сертификата товар рассматривается:
1) в целях взимания вывозных таможенных пошлин и применения мер нетарифного регулирования как казахстанский - при вывозе за пределы Республики Казахстан;
2) в целях взимания ввозных таможенных пошлин и налогов, а также применения мер нетарифного регулирования как иностранный - при ввозе на остальную часть таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 268. Ответственность за несоблюдение условий таможенного
режима свободного склада
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, заявившее таможенный режим свободного склада, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Статья 269. Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности
свободного склада
Квалификационные требования, предъявляемые к деятельности свободных складов устанавливаются в соответствии со статьей 140 настоящего Кодекса.
Статья 270. Лицензия на учреждение свободного склада
1. Свободный склад учреждается после получения лицензии центрального таможенного органа. Такая лицензия выдается казахстанскому лицу, являющемуся собственником площадей, предназначенных для учреждения свободного склада, или распоряжающемуся ими на правах хозяйственного ведения или оперативного управления.
2. Отношения, связанные с лицензированием и неурегулированные настоящей главой, регулируются законодательством о лицензировании.
3. Центральный таможенный орган обеспечивает периодическое опубликование информации об учрежденных и действующих свободных складах.
4. Лицензия на учреждение свободного склада передаче другому лицу не подлежит.

267-бап. Кедендік баждар, салықтар алу және тарифтiк емес реттеу
шараларын қолдану
Шетелдiк және қазақстандық тауарларды еркiн қоймаларға орналастырған кезде кедендiк баждар мен салықтар алынбайды және қауiпсiздiк талаптарын қоспағанда тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмайды. Еркiн қоймалардан Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелу кезiнде, қазақстандық тауарларды әкелудi қоспағанда, кедендiк баждар мен салықтар алынады және тарифтiк емес реттеу шаралары мәлiмделген кедендiк режимнiң шарттарына сәйкес қолданылады.
Тауарларды еркiн қоймалардан Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерлерге әкету кезiнде кедендiк баждар мен экономикалық сипаттағы тарифтiк емес реттеу шаралары:
1) шетелдiк;
2) еркiн қоймаларда өндiрiлген;
3) еркiн қоймаларда қайта өңдеуге ұшыраған тауарларға қолданылмайды.
Тауарлардың еркiн қоймалардан шығарылуы шығарылу тауарлардың шығарылуы туралы сертификатымен расталады. Көрсетiлген сертификат болмаған жағдайда тауар:
1) Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерлерге әкету кезiнде -
қазақстандық ретiнде әкетулiк кедендiк баждарды алу мен тарифтiк емес
реттеу шараларын қолдану мақсатында;
2) Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының қалған бөлiгiне әкелу
кезiнде шетелдiк ретiнде әкелулiк кедендiк баждар мен салықтарды алу,
сондай-ақ тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану мақсатында қаралады.
268-бап. Еркiн қойманың кедендiк режимiнiң шарттарын сақтамағаны үшiн
жауаптылық
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделетiн жағдайды
қоспағанда, еркiн қойманың кеден режимiн мәлiмдеушi тұлға кеден режимiнiң
шарттарын сақтамағаны үшiн жауаптылықта болады.
269-бап. Еркiн қойма қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары
Еркiн қойма қызметiне қойылатын бiлiктiлiк талаптары осы Кодекстiң
140-бабына сәйкес белгiленедi.
270-бап. Еркiн қойманы құруға арналған лицензия
1. Еркiн қойма кеден органының лицензиясы алынғаннан кейiн құрылады. Мұндай лицензия еркiн қойманы құруға арналған алаңдардың меншiк иесi немесе оларға шаруашылық жүргiзу немесе жедел басқару құқығында билiк етушi болып табылатын қазақстандық тұлғаға берiледi.
2. Лицензиялаумен байланысты және осы тараумен реттелмеген қатынастар
лицензиялау туралы заңнамамен реттеледi.
3. Орталық кеден органы құрылған және жұмыс iстеп тұрған еркiн
қоймалар туралы ақпаратты мерзiмдi түрде жариялауды қамтамасыз етедi.
4. Еркiн қойманы құруға арналған лицензия басқа тұлғаға берiлуге
жатпайды.

Статья 271. Документы необходимые для получения лицензии на
учреждение свободного склада
1. Для получения лицензии на учреждение свободного склада необходимы следующие документы:
1) заявление лица о выдаче лицензии по установленной форме;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям противопожарной безопасности, санитарным и техническим нормам;
3) нотариально заверенные копии регистрационных документов;
4) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии;
5) документы, подтверждающие право собственности или владения и пользования в отношении соответствующих помещений или мест;
6) планы, чертежи помещений и территорий, заявляемых в качестве свободного склада.
2. При изменении сведений, указанных в заявлении и документах, определенных в подпунктах 5)-6) пункта 1 настоящей статьи, лицензиат уведомляет таможенный орган о соответствующих изменениях не позднее истечения тридцати календарных дней с даты внесения изменений.
Статья 272. Приостановление действия лицензии на учреждение
свободного склада
1. При несоблюдении владельцем свободного склада требований и обязанностей, установленных настоящим Кодексом, действие лицензии может быть приостановлено по решению центрального таможенного органа на срок до шести месяцев с указанием причины приостановления.
2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается центральным таможенным органом в форме приказа руководителя с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня принятия соответствующего решения. При приостановлении действия лицензии помещение товаров на свободный склад не допускается. Товары, помещенные на свободный склад до приостановления лицензии, должны быть перемещены под таможенным контролем на другой свободный склад либо помещены под иные таможенные режимы.
4. Действие лицензии возобновляется после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено, со дня принятия центральным таможенным органом решения о возобновлении действия лицензии.
Статья 273. Отзыв лицензии на учреждение свободного склада
1. Лицензия может быть отозвана центральным таможенным органом в случаях:
1) когда она была выдана на основе недостоверных сведений, если при предоставлении полной и достоверной информации она не могла быть выдана заявителю на основании установленного порядка;
2) неисполнение лицензиатом требований, содержащихся в лицензии;
3) неустранение причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено.
2. Решение об отзыве оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с обоснованием такого решения.

271-бап. Еркiн қойманы құруға арналған лицензия алу үшiн қажеттi
құжаттар
1. Еркiн қойманы құруға лицензия алу үшiн мынадай құжаттар қажет:
1) тұлғаның лицензияны беру туралы белгiленген нысан бойынша өтiнiшi;
2) өртке қарсы қауiпсiздiк талаптарына, санитарлық және техникалық
нормаларға сәйкестiлiктi растайтын құжаттар;
3) құрылтай және тiркеу құжаттарының нотариалды расталған көшiрмелерi;
4) лицензияны бергенi үшiн алым төлегендiгiн растайтын құжаттар;
5) тиiстi үй-жайлар мен орындарға қатысты меншiк немесе иелiк ету
және пайдалану құқығын растайтын құжаттар;
6) еркiн қойма ретiнде мәлiмделетiн үй-жайлардың жоспарлары,
сызбалары.
2. Осы баптың 1-тармағының 5)-6) тармақшаларында белгiленген өтiнiште және құжаттарда көрсетiлген мәлiметтер өзгерген кезде, лицензиат кеден органын тиiстi өзгерiстер туралы өзгерiстер енгiзiлген күннен бастап отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей хабардар етедi.
272-бап. Еркiн қойманы құруға арналған лицензияның қолданылуын
тоқтата тұру
1. Еркiн қойманың иесi осы Кодекспен белгiленген талаптар мен мiндеттiлiктердi сақтамаған жағдайда, лицензияның қолданылуы орталық кеден органының шешiмi бойынша тоқтата тұрудың себептерi көрсетiле отырып алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның тоқтатыла тұруы туралы шешiмдi мұндай шешiмнiң негiздемесi бар басшының бұйрығы нысанында орталық кеден органы қабылдайды.
3. Лицензияның қолданылуы тиiстi шешiм қабылданған күннен бастап тоқтатыла тұрады. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған кезде тауарларды еркiн қоймаға орналастыруға рұқсат етiлмейдi. Лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрғанға дейiн еркiн қоймаға орналастырылған тауарлар кедендiк бақылаумен өзге бос қоймаларға орналастырылуы немесе өзге кедендiк режимге орналастырылуы тиiс.
4. Лицензияның қолданылуы ол бойынша оның қолданылуы тоқтатыла тұрған себептер жойылғаннан кейiн, орталық кеден органы лицензияның қолданылуын қайта жаңарту туралы шешiм қабылдаған күннен бастап жаңартылады.
273-бап. Еркiн қойманы құруға арналған лицензияны керi қайтарып алу
1. Лицензияны орталық кеден органы:
1) егер толық және дұрыс ақпарат берiлген жағдайда оның белгiленген тәртiптiң негiзiнде мәлiмдеушiге берiлуi мүмкiн болмаса, ол дұрыс емес мәлiметтердiң негiзiнде берiлген;
2) лицензиат лицензиядағы талаптарды орындамаған;
3) олар бойынша лицензияның қолданылуы бұрын тоқтатыла тұрған себептер жойылмаған жағдайларда керi қайтарып алуы мүмкiн.
2. Керi қайтарып алу туралы шешiм осындай шешiмнiң негiздемесiмен
бiрге орталық кеден органының бұйрығымен ресiмделедi.

3. Отзыв лицензии действует со дня принятия решения об отзыве.
4. При отзыве лицензии владелец свободного склада не позднее пятнадцати календарных дней со дня получения решения об отзыве обязан возвратить оригинал лицензии в центральный таможенный орган.
5. Повторное заявление о выдаче лицензии на учреждение свободного склада может быть рассмотрено по истечении двух лет со дня вынесения решения об отзыве лицензии при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
Статья 274. Прекращение действия лицензии на учреждение свободного
склада
1. Лицензия на учреждение свободного склада прекращает свое действие по решению центрального таможенного органа в случаях:
1) отзыва лицензии;
2) прекращения деятельности свободного склада с представлением в центральный таможенный орган письменного заявления владельца свободного склада;
3) реорганизации или ликвидации юридического лица, являющегося владельцем лицензии свободного склада.
2. Решение о прекращении действия лицензии на учреждение свободного склада оформляется приказом руководителя центрального таможенного органа с указанием причины такого прекращения.
3. При прекращении деятельности свободного склада, реорганизации или ликвидации юридического лица владелец свободного склада обязан в пятнадцатидневный срок вернуть лицензию в центральный таможенный орган.
4. При прекращении деятельности свободного склада товары, помещенные под таможенный режим свободного склада до принятия решения о прекращении действия лицензии, могут быть перемещены на другой свободный склад в порядке, определенном главой 13 настоящего Кодекса, либо в отношении данных товаров действие таможенного режима свободного склада должно быть завершено в течение тридцати календарных дней со дня, следующего за днем решения о прекращении действия лицензии.
В случае, если на свободном складе находятся товары, подвергающиеся операциям по переработке, таможенный орган извещает лицо, поместившее данные товары на свободный склад, о его ликвидации. При этом таможенный режим свободного склада сохраняется в отношении данных товаров до завершения последней операции переработки.
Глава 33. Специальный таможенный режим
Статья 275. Назначение специального таможенного режима
Специальный таможенный режим - таможенный режим, при котором отдельные категории товаров перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан без взимания таможенных пошлин и налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 276. Товары, помещаемые под специальный таможенный режим
Помещению под специальный таможенный режим подлежат следующие товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан:

3. Лицензияны керi қайтарып алу керi қайтарып алу туралы шешiм
қабылданған күннен бастап әрекет етедi.
4. Лицензия керi қайтарылып алынған жағдайда, еркiн қойманың иесi
керi қайтарып алу туралы шешiмдi алған күннен бастап он бес күнтiзбелiк
күннен кешiктiрмей лицензияның түпнұсқасын орталық кеден органына
қайтаруға мiндеттi.
5. Еркiн қойманы құруға арналған лицензия беру туралы қайталама
өтiнiш керi қайтарып алу үшiн негiздеме болған себептердiң жойылуы
шартымен лицензияны керi қайтарып алу туралы шешiм шығарылған күннен
бастап екi жыл өткеннен кейiн қаралуы мүмкiн.
274-бап. Еркiн қойманы құруға арналған лицензияның қолданылуын
тоқтату
1. Еркiн қойманы құруға арналған лицензия өзiнiң қолданылуын орталық
кеден органының шешiмi бойынша:
1) лицензия қайтарып алынған;
2) еркiн қойма иесiнiң кеден органына жазбаша өтiнiш беруiмен еркiн
қойманың қызметi тоқтатылған;
3) еркiн қойма лицензиясының иесi болып табылатын заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайларда тоқтатады.
2. Еркiн қойманы құруға арналған лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм мұндай тоқтатудың себептерi көрсетiле отырып орталық кеден органының бұйрығымен ресiмделедi.
3. Еркiн қойманың қызметi тоқтатылған, заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, еркiн қойманың иесi он бес күндiк мерзiмде лицензияны орталық кеден органына қайтаруға мiндеттi.
4. Еркiн қойманың қызметi тоқтатылған жағдайда, еркiн қойманың кедендiк режимiмен орналастырылған тауарлар лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылданғанға дейiн осы Кодекстiң 13-тарауында белгiленген тәртiппен басқа еркiн қоймаға ауыстырылуы мүмкiн, не еркiн қойманың осы тауарларға қатысты кедендiк режимiнiң қолданылуы лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешiм қабылданған күннен кейiнгi отыз күнтiзбелiк күннiң iшiнде аяқталуы тиiс.
Егер еркiн қоймада қайта өңдеу жөнiндегi операцияларға ұшыраған тауарлар болған жағдайда, кеден органы осы тауарларды еркiн қоймаға орналастырған тұлғаны оның таратылғандығы туралы хабардар етедi. Бұл ретте еркiн қойманың осы тауарларға қатысты кедендiк режимi қайта өңдеудiң соңғы операциясы аяқталғанға дейiн сақталады.
33-ТАРАУ. АРНАУЛЫ КЕДЕН РЕЖИМI
275-бап. Арнаулы кеден режимiнiң мақсаты
Арнаулы кеден режимi - тауарлардың жекелеген санаттары кеден баждары мен салықтары алынбастан және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданбастан Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн кеден режимi.
276-бап. Арнаулы кеден режимiмен орналастырылатын тауарлар
1. Арнаулы кеден режимiмен орналастыруға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн мынадай тауарлар жатады:

1) товары, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан и предназначенные для обеспечения функционирования посольств, консульств, представительств при международных организациях и иных официальных представительств Республики Казахстан за рубежом;
2) товары, перемещаемые через таможенную границу между воинскими учреждениями Республики Казахстан, дислоцированными на таможенной территории Республики Казахстан и за ее пределами;
3) бортовые запасы и судовые припасы, перемещаемые на транспортных средствах морского, воздушного и железнодорожного видов транспорта, предназначенные для обеспечения нормального функционирования и технического обслуживания указанных транспортных средств, обеспечения жизнедеятельности их экипажа и пассажиров;
4) товары, перемещаемые через таможенную границу и предназначенные для предупреждения и ликвидации стихийных бедствий и иных чрезвычайных ситуаций, в том числе товары, предназначенные для бесплатной раздачи лицам, пострадавшим в результате чрезвычайных ситуаций, либо для передачи благотворительным некоммерческим организациям в этих же целях; товары, необходимые для проведения аварийно-спасательных и других неотложных работ и жизнедеятельности аварийно-спасательных формирований;
5) образцы сырья либо промышленной продукции, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан для проведения исследований (сертификации) в целях определения возможного спроса данного сырья либо промышленной продукции. При этом под образцом понимается минимальное количество сырья либо промышленной продукции, не имеющее коммерческой ценности, достаточное для проведения таких исследований.
Статья 277. Ответственность за несоблюдение условий специального
таможенного режима
Ответственность за несоблюдение условий таможенного режима несет лицо, заявившее специальный таможенный режим, за исключением случая, предусмотренного пунктом 3 статьи 425 настоящего Кодекса.
Раздел 7. Специальные таможенные процедуры
Глава 34. Перемещение транспортных средств
Статья 278. Таможенные режимы, применяемые к транспортным средствам
Транспортные средства (включая порожние), за исключением случаев, предусмотренных статьями 287, 295 настоящего Кодекса, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в упрощенном порядке, предусмотренном настоящей главой, в соответствии с режимами временного ввоза и временного вывоза с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 279. Порядок перемещения транспортных средств

1) Қазақстан Республикасы кеден аумағының шегiнен тысқары жерлерге әкетiлетiн және елшiлiктердiң, консулдықтардың, халықаралық ұйымдардың жанындағы өкiлдiктердiң және шет елдердегi Қазақстан Республикасының өзге де ресми өкiлдiктерiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге арналған тауарлар;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағында және оның шегiнен тысқары жерлерде орналасқан Қазақстан Республикасының әскери мекемелерiнiң арасында кедендiк шекара арқылы өткiзiлетiн тауарлар;
3) көрсетiлген көлiк құралдарының қалыпты жұмыс iстеуi мен оларға техникалық қызмет көрсетiлуiн қамтамасыз ету, олардың экипажы мен жолаушыларының тiршiлiк ету қызметiн қамтамасыз етуге арналған көлiктiң теңiз, әуе және темiр жол түрлерiнiң көлiк құралдарында өткiзiлетiн борттық запастар мен кеме қорлары;
4) кедендiк шекара арқылы өткiзiлетiн және табиғи зiлзалалар мен өзге де төтенше жағдайлардың алдын алуға және жоюға арналған тауарлар, оның iшiнде төтенше оқиғалардың нәтижесінде зардап шеккен адамдарға тегiн тарату үшiн, не осы мақсаттарда коммерциялық емес қайырымдылық ұйымдарына беруге арналған тауарлар, авариялық-құтқару және басқа шұғыл жұмыстарды жүргiзу мен авариялық-құтқару құрамаларының тiршiлiк ету қызметi үшiн қажеттi тауарлар;
5) бұл шикiзаттың не өнеркәсiптiк өнiмнiң мүмкiн болатын сұранысын анықтау мақсатында зерттеулер жүргiзу үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн шикiзаттың не өнеркәсiптiк өнiмдердiң үлгiлерi. Бұл ретте үлгi тұрғысында мұндай зерттеулердi
(сертификациялауды) жүргiзу үшiн жеткiлiктi коммерциялық құндылығы жоқ
шикiзаттың не өнеркәсiптiк өнiмнiң ең аз саны түсiнiледi.
277-бап. Арнаулы кеден режимiнiң шарттарын сақтамағаны үшiн
жауапкершiлiк
Осы Кодекстiң 425-бабының 3-тармағымен көзделген жағдайларды
қоспағанда арнаулы кеден режимiн мәлiмдеген тұлға кеден режимiнiң
шарттарын сақтамағаны үшiн жауапкершiлiкте болады.
7-БӨЛIМ. АРНАЙЫ КЕДЕНДIК РӘСIМДЕР
34-ТАРАУ. КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН ӨТКIЗУ
278-бап. Көлiк құралдарына қолданылатын кедендiк режимдер
Осы Кодекстiң 287, 295-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн көлiк құралдары (бостарын қоса алғанда) кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан уақытша әкелу мен уақытша әкетудiң режимдерiне сәйкес осы тарауда көзделген оңайлатылған тәртiппен кедендiк ресiмдеуге жатады.
279-бап. Көлiк құралдарын өткiзудiң тәртiбi

1. Транспортные средства, следующие через таможенную границу Республики Казахстан, перемещаются исключительно через пункты пропуска, определяемые Правительством Республики Казахстан и подлежат остановке и стоянке в них для осуществления таможенных процедур, предусмотренных настоящим Кодексом.
2. Продолжительность стоянки транспортных средств, указанных в пункте I настоящей статьи, должна быть минимальной и не превышать для железнодорожного транспорта времени, установленного центральным таможенным органом по согласованию с национальной железнодорожной компанией, для автомобильного и водного транспорта - одних суток, за исключением случаев, когда начало или завершение таможенных процедур не может быть осуществлено по причинам, не зависящим от таможенных органов.
3. Отправление транспортных средств из мест их стоянки производится после завершения таможенных процедур, предусмотренных главой 11 настоящего Кодекса при въезде на таможенную территорию Республики Казахстан и главой 15 настоящего Кодекса при выезде с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 280. Таможенное оформление временного ввоза и временного
вывоза транспортных средств в упрощенном порядке
1. Транспортные средства декларируются перевозчиком при непосредственном прибытии транспортных средств в пункт пропуска через таможенную границу Республики Казахстан путем представления в таможенный орган транспортных документов перевозчика, предусмотренных международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан в области транспорта, при условии наличия в них сведений о транспортном средстве и маршруте следования.
2. Таможенное оформление временного ввоза или временного вывоза транспортных средств осуществляется путем проставления на представленном перевозчиком транспортном документе соответствующих отметок таможенного органа.
Статья 281. Особенность таможенного оформления автотранспортных
средств
1. При временном ввозе порожнего автотранспортного средства таможенным органом производится оформление удостоверения ввоза порожнего иностранного автотранспортного средства, форма и порядок заполнения которого устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. При обратном вывозе с таможенной территории Республики Казахстан автотранспортного средства в таможенный орган должны быть представлены документы, подтверждающие временный ввоз автотранспортного средства на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 282. Операции с временно ввезенными и временно вывезенными
транспортными средствами

1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жол жүретiн көлiк құралдары тек Қазақстан Республикасының Yкiметi анықтайтын өткiзу пункттерi арқылы ғана өткiзiледi және осы Кодексте көзделген кедендiк рәсiмдердi жүзеге асыру үшiн оларда тоқтатылуға және тұруға жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген көлiк құралдарының тұру ұзақтығы ең қысқа болуы және кедендiк рәсiмдердiң басталуы мен аяқталуы кеден органдарына байланысты емес себептер бойынша мүмкiн болмайтын жағдайларды қоспағанда, ұлттық темiр жол компаниясымен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiтетiн темiр жол көлiгiне арналған автомобиль және су көлiгi үшiн бiр тәулiк уақыттан аспауы тиiс.
3. Көлiк құралдарының өздерiнiң тұру орындарынан жөнелтiлуi Қазақстан Республикасының кеден аумағына кiруi кезiнде осы Кодекстiң 11-тарауымен және Қазақстан Республикасының кеден аумағынан шығу кезiнде осы Кодекстiң 15-тарауымен көзделген кедендiк рәсiмдер аяқталғаннан кейiн жүргiзiледi.
280-бап. Көлiк құралдарын уақытша әкелу мен уақытша әкетуді
оңайлатылған тәртiппен кедендiк ресiмдеу
1. Көлiк құралдарын тасымалдаушы көлiк құралдарының Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пунктiне тiкелей келген кезде, оларда көлiк құралы мен жол жүру бағыты туралы мәлiметтердiң болуы шартымен кеден органына Қазақстан Республикасы бекiтетiн көлiк саласындағы халықаралық шарттарында көзделген тасымалдаушының көлiктiк құжаттарын ұсыну жолымен декларациялайды.
2. Көлiк құралдарын уақытша әкелудi немесе уақытша әкетудi кедендiк ресiмдеу тасымалдаушы ұсынған көлiктiк құжатқа кеден органының тиiстi белгiлерiн қою жолымен жүзеге асырылады.
281-бап. Көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiгi
1. Бос автокөлiк құралын уақытша әкелу кезiнде кеден органы нысаны мен толтыру тәртiбiн кеден iсi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн "Шетелдiк бос автокөлiк құралын әкелудiң куәлiгi" деген ресiмдеудi жүргiзедi.
2. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан автокөлiк құралын керi әкету кезiнде кеден органына автокөлiк құралын Қазақстан Республикасының кеден аумағына уақытша әкелгендiгiн растайтын құжаттар ұсынылуы тиiс.
282-бап. Уақытша әкелiнетiн және уақытша әкетiлетiн көлiк құралдарымен
жасалатын операциялар

1. С временно ввезенными и временно вывезенными транспортными средствами допускается совершать обычные операции по их техническому обслуживанию или ремонту, потребовавшиеся при их нахождении на территории иностранного государства либо использовании на территории Республики Казахстан.
2. При совершении ремонта временно вывезенного транспортного средства, связанного с заменой частей транспортного средства, подлежащих учету в уполномоченных органах Республики Казахстан, замененная часть подлежит таможенному оформлению в общем порядке, за исключением случаев осуществления бесплатного ремонта в соответствии с условиями договора ремонта, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, либо осуществления ремонта, необходимого для восстановления транспортного средства после его повреждения вследствие аварии или действия непреодолимой силы, имевших место за пределами таможенной территории Республики Казахстан. Особенности таможенного оформления частей воздушных судов, замененных при совершении технического обслуживания или ремонта, определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным органом в области транспорта.
3. Замененные запасные части и оборудование временно ввезенных транспортных средств, которые не были вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан, а также замененные запасные части и оборудование временно вывезенных транспортных средств, которые не были ввезены на таможенную территорию Республики Казахстан, подлежат таможенному оформлению в общем порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
4. В случае передачи права собственности, владения или распоряжения временно ввезенного транспортного средства казахстанскому лицу либо временно вывезенного транспортного средства иностранному лицу лицо, которым фактически осуществлено перемещение транспортного средства через таможенную границу Республики Казахстан, обязано заявить соответствующий таможенный режим, предусмотренный для перемещения товаров.
Статья 283. Сроки временного ввоза и временного вывоза
транспортных средств
1. Обратный вывоз временно ввезенного транспортного средства должен быть осуществлен незамедлительно после завершения перевозочных операций, для осуществления которых оно было ввезено на таможенную территорию Республики Казахстан, с учетом сроков доставки товаров и транспортных средств, предусмотренных статьей 87 настоящего Кодекса.
При невозможности вывоза временно ввезенного транспортного средства в установленные сроки по причинам, не зависящим от лица, осуществившего его ввоз, срок обратного вывоза транспортного средства может быть продлен таможенным органом без предоставления права его эксплуатации до начала фактического вывоза транспортного средства с территории Республики Казахстан. Общий срок временного ввоза транспортного средства, с учетом продления, не должен превышать одного года.

1. Уақытша әкелiнетiн және уақытша әкетiлетiн көлiк құралдарымен олар шетелдiк мемлекеттiң аумағында болған не Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылған кезде қажет болатын оларға техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу жөнiндегi әдеттегi операцияларды жасауға рұқсат етiледi.
2. Уақытша әкетiлетiн көлiк құралына Қазақстан Республикасының уәкiлетті органдарында есепке алынуға жататын көлiк құралының бөлiктерiн ауыстырумен байланысты жөндеу жүргізу кезiнде Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жасалған келiсiмнiң шарттарына сәйкес тегiн жөндеудi жүзеге асыру не оның Қазақстан Республикасы кедендiк аумағының шегiнен тысқары жерлерде орын алған аварияның немесе тежеусiз күштер әсерiнiң салдарынан зақымдануынан кейiн көлiк құралын қалпына келтiру үшiн қажеттi жөндеудi жүзеге асыру жағдайларын қоспағанда, ауыстырылған бөлiк жалпы тәртiппен ресiмделуге жатады. Техникалық қызмет көрсету немесе жөндеу жасау кезiнде ауыстырылған әуе кемелерiнiң бөлшектерiн кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерi көлiк саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
3. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетiлмеген уақытша әкелiнген көлiк құралдарының ауыстырылған қосалқы бөлшектерi мен жабдықтары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнбеген уақытша әкетiлген көлiк құралдарының ауыстырылған қосалқы бөлшектерi мен жабдықтары осы Кодексте көзделген жалпы тәртіппен кедендiк ресiмдеуге жатады.
4. Уақытша әкелiнген көлiк құралына меншiк, иелену немесе билiк ету құқығын қазақстандық тұлғаға, не уақытша әкетiлген көлiк құралын шетелдiк тұлғаға берген жағдайда, көлiк құралын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы iс жүзінде өткізуді жүзеге асырған тұлға тауарларды өткiзу үшiн көзделген тауарларға арналған тиiстi кедендiк режимге мәлiмдеуге мiндеттi.
283-бап. Көлiк құралдарын уақытша әкелу мен уақытша әкетудiң
мерзiмдерi
1. Уақытша әкелiнген көлiк құралын қайта әкету оларды жүзеге асыру үшiн осы Кодекстiң 87-бабында көзделген тауарлар мен көлiк құралдарын жеткiзудiң мерзiмдерi ескерiле отырып Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген тасымалдау операциялары аяқталғаннан кейiн дереу жүзеге асырылуы тиiс.
Уақытша әкелiнген көлiк құралын оны әкелудi жүзеге асырған тұлғаға байланысты емес себептер бойынша белгiленген мерзiмдерде әкету мүмкiн болмайтын жағдайда, көлiк құралын уақытша әкелудiң мерзiмiн кеден органы көлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағынан iс жүзiнде әкету басталғанға дейiн оны пайдалану құқығын берместен бiр жылға дейiн ұзарта алады. Көлiк құралын уақытша әкелудiң ұзартылуын ескергендегi жалпы мерзiмi бiр жылдан аспауы тиiс.

2. Обратный ввоз временно вывезенного транспортного средства осуществляется в сроки, не превышающие одного года с момента его фактического вывоза с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 284. Обратный ввоз и обратный вывоз транспортных средств
1. До истечения сроков, установленных статьей 283 настоящего Кодекса, временно вывезенные транспортные средства должны быть возвращены на таможенную территорию Республики Казахстан, а временно ввезенные транспортные средства должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к одному из таможенных режимов, предусмотренных для товаров.
При этом заявление таможенного режима экспорта товаров либо временного вывоза товаров допускается без фактического представления временно вывезенного транспортного средства таможенному органу.
2. Обратный вывоз и обратный ввоз транспортных средств осуществляется в упрощенном порядке с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
Статья 285. Перемещение через таможенную границу водных и
воздушных судов, не используемых для международных
перевозок
1. Водные суда, временно вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан в целях их использования для промысла водных биологических ресурсов, разведки и разработки минеральных и других неживых ресурсов морского дна и его недр, лоцманской проводки, поисковых, спасательных и буксирных операций, подъема затонувшего в море имущества, гидротехнических, подводно-технических и других подобных работ, санитарного, карантинного и другого контроля, защиты и сохранения морской среды, проведения морских научных исследований, учебных, спортивных и культурных целей, а также в иных целях, связанных с торговым мореплаванием, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан при их временном вывозе и обратном ввозе применительно к порядку и на условиях, установленных настоящей главой, за исключением транспортных средств, перемещаемых физическими лицами.
2. Воздушные суда, за исключением военных воздушных судов, не используемые для международных перевозок товаров и пассажиров, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан при их временном вывозе и обратном ввозе в порядке, предусмотренном настоящей главой.
Статья 286. Перемещение транспортных средств в качестве товара
1. Транспортные средства, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан в связи с их передачей во временное или постоянное пользование, владение или распоряжение казахстанскому лицу, вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в связи с их передачей во временное или постоянное пользование, владение или распоряжение иностранному лицу, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению в соответствии с таможенными режимами, применяемыми к товарам.

2. Уақытша әкелiнген көлiк құралын қайта әкету оны Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан iс жүзiнде әкететiн сәттен бастап бiр жылдан аспайтын мерзiмде жүзеге асырылады.
284-бап. Көлiк құралдарын қайта әкелу және қайта әкету
1. Осы Кодекстiң 284-бабында белгiленген мерзiмдер аяқталғанға дейiн уақытша әкетiлген көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайтарылуы тиiс, ал уақытша әкелiнген көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге әкетiлуi не тауарлар үшiн көзделген кедендiк режимдердiң бiрiне мәлiмделуi тиiс.
Бұл ретте, тауарлар экспортының не тауарларды уақытша әкетудiң кедендiк режимiн мәлiмдеу уақытша әкетiлген көлiк құралы кеден органына ic жүзiнде ұсынылмастан рұқсат етіледi.
2. Көлiк құралдарын қайта әкету және қайта әкелу кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан оңайлатылған тәртiппен жүзеге асырылады.
285-бап. Кедендiк шекара арқылы халықаралық тасымалдар үшiн
пайдаланылмайтын су кемелерi мен әуе кемелерiн өткiзу
1. Оларды судың биологиялық ресурстарының кәсiбi, теңiз түбi мен оның жер қойнауының минералдық және басқа да өлi ресурстарын барлау мен өндiру, лоцмандық желiлеу, iздестiру, құтқару және тiркеу операциялары, теңiзге батқан мүлiктi көтеру, гидротехникалық, су асты-техникалық және осыған ұқсас басқа да жұмыстар, санитарлық, карантиндiк және басқа да бақылау, теңiздiк ортаны қорғау мен сақтау, теңiздегi ғылыми зерттеулердi жүргiзу үшiн пайдалану мақсатында, оқу, спорт және мәдени мақсаттарда, сондай-ақ теңiзде жүзу саудасымен байланысты өзге де мақсаттарда Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге уақытша әкетiлетiн су кемелерi жеке тұлғалар өткiзетiн көлiк құралдарын қоспағанда, оларды уақытша әкету мен қайта әкелу кезiнде осы тараумен белгiленген тәртiпке сәйкес және шарттарда кедендiк шекара арқылы өткiзiледi.
2. Әскери әуе кемелерiн қоспағанда, тауарлар мен жолаушылардың халықаралық тасымалы үшiн пайдаланылмайтын әуе кемелерi оларды уақытша әкету мен қайта әкелу кезiнде осы тарауда көзделген тәртiппен Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiледi.
286-бап. Көлiк құралдарын тауар ретiнде өткiзу
1. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына оларды қазақстандық тұлғаға уақытша немесе тұрақты пайдалануға, иеленуге немесе қарауына берумен байланысты әкелiнетiн, Қазақстан Республикасының кеден аумағына оларды шетелдiк тұлғаға уақытша немесе тұрақты пайдалануға, иеленуге немесе қарауына берумен байланысты әкетiлетiн көлiк құралдары тауарларға қолданылатын кедендiк режимдерге сәйкес кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеуге жатады.

2. Транспортные средства, перемещаемые через таможенную территорию Республики Казахстан транзитом, в связи с их передачей во временное или постоянное пользование, владение или распоряжение от одного иностранного лица другому иностранному лицу подлежат таможенному оформлению и таможенному контролю в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
3. Транспортные средства, ввозимые на территорию Республики Казахстан для осуществления внутренних перевозок (перевозок между пунктами загрузки и разгрузки либо посадки и высадки пассажиров, находящихся на таможенной территории Республики Казахстан), а также перемещаемые через таможенную границу для целей переработки, подлежат таможенному контролю и таможенному оформлению в соответствии с таможенными режимами, применяемыми к товарам.
Статья 287. Ответственность за соблюдение условий перемещения
транспортных средств
Ответственность за соблюдение сроков временного ввоза и временного вывоза транспортных средств, а также других условий, предусмотренных настоящей главой, несет лицо, перемещающее транспортное средство через таможенную границу Республики Казахстан, при его первоначальном ввозе или вывозе соответственно, за исключением случаев, когда выполнение установленных требований не возможно в связи с действием непреодолимой силы.
Глава 35. Перемещение товаров и транспортных средств
физическими лицами
Статья 288. Понятия, применяемые в настоящей главе
Для целей применения настоящей главы используются следующие понятия:
1) товары, не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности - товары, которые не будут использованы физическим лицом с целью извлечения дохода, а также не соответствуют характеру, периодичности перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, количеству и иным критериям, установленным Правительством Республики Казахстан;
2) сопровождаемый багаж - товары, непосредственно перемещаемые физическим лицом, следующим через таможенную границу Республики Казахстан;
3) несопровождаемый багаж - товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан перевозчиком по договору перевозки (по багажной квитанции, накладной, коносаменту и другим документам) заключенному с физическим лицом, перемещающим товары;
4) транспортное средство - авто-, мототранспортное средство, прицеп, водное или воздушное судно вместе с запасными частями к нему и его обычными принадлежностями и оборудованием, содержащимися в его обычных баках горюче-смазочными материалами и топливом, находящиеся в собственности или временном распоряжении физического лица, перемещающего данное транспортное средство через таможенную границу Республики Казахстан;

2. Оларды бiр шетелдiк тұлғадан екiншi шетелдiк тұлғаға уақытша немесе тұрақты пайдалануға, иеленуге немесе қарауына берумен байланысты Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы транзитпен өткiзiлетiн көлiк құралдары тауарлар транзитiнiң кедендiк режимдерге сәйкес кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауға жатады.
3. Қазақстан Республикасының аумағына iшкi тасымалдарды (Қазақстан Республикасының кедендiк аумағындағы тиеу және түсiру не жолаушыларды отырғызу мен түсiру пункттерiнiң арасындағы тасымалдарды) жүзеге асыру үшiн әкелiнетiн, сондай-ақ кедендiк шекара арқылы қайта өңдеу мақсаттары үшiн өткiзiлетiн көлiк құралдары тауарларға қолданылатын кедендiк режимдерге сәйкес кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеуге жатады.
287-бап. Көлiк құралдарын өткiзу шарттарының сақталуы үшiн
жауаптылық
Қойылған талаптарды орындау тежеусiз күштердiң әсерiне байланысты
мүмкiн болмайтын жағдайларды қоспағанда, оны тиiсiнше бастапқы әкелу
немесе әкету кезiнде Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы
көлiк құралын өткізуші тұлға көлiк құралдарын уақытша әкелу мен уақытша
әкетудiң мерзімдерінің, сондай-ақ осы тарауда көзделген басқа да
шарттардың сақталуы үшiн жауаптылықта болады.
35-ТАРАУ. ЖЕКЕ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК
ҚҰРАЛДАРЫН ӨТКIЗУI
288-бап. Осы тарауда қолданылатын ұғымдар
Осы тарауды қолданудың мақсаттары үшiн мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) өндiрiстiк немесе өзге коммерциялық қызмет үшiн арналмаған тауарлар - жеке тұлға пайда табу мақсатында пайдаланылмайтын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу сипатына, мерзiмдiлiгiне, санына және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген өзге де белгiлерiне сәйкес келмейтiн тауарлар;
2) жеткiзiп салушысы бар жол жүгi - жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тiкелей өткiзетiн тауарлар;
3) жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгi - тауарды өткiзушi жеке тұлғамен жасалған тасымал шарты бойынша (жол жүктiк түбiртек, тәртiптеме, коносамент және басқа құжаттар бойынша) тасымалдаушы Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн тауарлар;
4) көлiк құралы - осы көлiк құралын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн жеке тұлғаның меншiгiндегi немесе уақытша иелiгiнде болып табылатын, қосалқы бөлшектерiмен және әдеттегi керек-жарақтарымен және жабдықтарымен, оның кәдiмгi бактарындағы жанар-жағар материалдарымен және отынымен бiрге авто-, мото көлiк құралы, тiркеме, су немесе әуе кемесi;

5) конклюдентная форма декларирования - совершение физическим лицом действий, свидетельствующих о том, что в его ручной клади и сопровождаемом багаже не содержится товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию.
Статья 289. Порядок перемещения товаров физическими лицами
1. Товары, за исключением запрещенных к ввозу в Республику Казахстан или вывозу из Республики Казахстан, не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, при соблюдении условий и норм, установленных Правительством Республики Казахстан, перемещаются физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в льготном порядке, предусмотренном настоящей главой.
2. Товары, в пределах весовых и стоимостных норм, установленных Правительством Республики Казахстан, в отношении которых не предусмотрен льготный порядок, могут перемещаться физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, предусмотренном настоящей главой.
3. Персонал дипломатической службы Республики Казахстан, срок непрерывного пребывания которых в иностранных государствах составляет более шести месяцев, по окончании работы в заграничных учреждениях Республики Казахстан имеет право ввозить без уплаты таможенных пошлин товары, предназначенные для личного пользования, в пределах суммы заработной платы, полученной за весь период работы за пределами таможенной территории Республики Казахстан.
4. К товарам, в отношении которых не предусмотрен упрощенный или льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, применяется общий порядок таможенного оформления, установленный настоящим Кодексом.
Статья 290. Обязательное письменное декларирование товаров
физическими лицами
1. При перемещении физическим лицом, пересекающим таможенную границу Республики Казахстан, товаров, подлежащих обязательному письменному декларированию, заявление о них производится путем заполнения пассажирской таможенной декларации, за исключением случаев, когда товары подлежат таможенному оформлению в общем порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
2. Обязательному декларированию товаров в письменной форме подлежат следующие товары:
1) оружие, боеприпасы и взрывчатые вещества;
2) наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры;
3) вывозимые предметы старины и искусства, представляющие историческую, художественную, научную или культурную ценность для государства;
4) ядовитые и сильнодействующие вещества;
5) радиационные материалы;
6) ввозимые высокочастотные радиоэлектронные устройства и средства связи, использование которых на территории Республики Казахстан подлежит контролю со стороны государственных органов Республики Казахстан;

5) декларациялаудың конклюденттiк нысаны - жеке тұлғаның өзiнiң қол жүгi мен жеткiзiп салушысы бар жол жүгiнде мiндеттi жазбаша декларациялауға жататын тауарлардың жоқ екендiгi туралы куәландыратын iс-әрекет жасауы.
289-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды өткiзуiнiң тәртiбi
1. Қазақстан Республикасына әкелуге немесе Қазақстан Республикасынан әкетуге тиым салынғандарды қоспағанда, өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналмаған тауарларды Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген шарттар мен нормалар сақталған жағдайда, жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы осы тарауда көзделген оңайлатылған тәртiппен өткiзедi.
2. Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген салмақтық және құндық нормалардың шегiнде оларға қатысты жеңiлдiктi тәртiп көзделмеген тауарларды жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы осы тарауда көзделген оңайлатылған тәртiппен өткiзедi.
3. Олардың шетел мемлекеттерiнде үздiксiз болу мерзiмi алты айдан асатын Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң қызметкерлерiнiң Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiндегi жұмысы аяқталғаннан кейiн жеке пайдалануға арналған тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары бүкiл жұмыс iстеу кезеңi iшiнде алған жалақы сомасының шегiнде кедендiк баждар төлеместен әкелуге құқығы бар.
4. Оларға қатысты Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы оңайлатылған немесе жеңiлдетiлген тәртіппен өткiзу тәртiбi көзделмеген тауарларға кедендiк ресiмдеудiң осы Кодекспен белгiленген жалпы тәртiбi қолданылады.
290-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды мiндеттi жазбаша декларациялауы
1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өтетiн жеке тұлға мiндеттi жазбаша декларациялауға жататын тауарларды өткiзу кезiнде олар туралы мәлiмдеу тауарлар осы Кодексте көзделген жалпы тәртiппен кедендiк ресiмдеуге жататын кездегi жағдайларды қоспағанда, жолаушылардың кедендiк декларациясын толтыру жолымен жүргiзiледi.
2. Тауарларды мiндеттi жазбаша декларациялауға мынадай тауарлар жатады:
1) қару, оқ-дәрiлер және жарылғыш заттар;
2) есiрткi құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлары;
3) мемлекет үшiн тарихи, көркем, ғылыми және мәдени құндылығы бар ескiлiктiң және өнердiң әкетiлетiн заттары;
4) улы және күштi әсер ететiн заттар;
5) радиациялық материалдар;
6) олардың Қазақстан Республикасының аумағында пайдаланылуы Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының тарапынан бақылауға жататын әкелiнетiн жоғары жиiлiктi радиоэлектрондық құрылғылар мен байланыс құралдары;

7) редкие коллекции и образцы флоры и фауны, их части и полученная из них продукция;
8) валюта и валютные ценности, в отношении которых валютным законодательством Республики Казахстан установлены ограничения или условия их ввоза в Республику Казахстан и вывоза из Республики Казахстан;
9) драгоценные металлы и камни, за исключением личных ювелирных изделий, в отношении которых Правительством Республики Казахстан установлен льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан;
10) подакцизные товары, ввозимые на территорию Республики Казахстан, свыше норм, установленных Правительством Республики Казахстан;
11) товары, предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности;
12) товары, не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, количество или стоимость которых превышает нормы, установленные Правительством Республики Казахстан;
13) товары, перемещаемые в несопровождаемом багаже;
14) временно ввозимые (вывозимые) товары, в отношении которых не предусмотрено льготное перемещение товаров при их ввозе и вывозе;
15) транспортные средства;
16) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в связи с переселением физического лица на постоянное место жительства в Республику Казахстан из иностранного государства, либо в иностранное государство из Республики Казахстан.
3. Форма пассажирской таможенной декларации определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
4. Письменное декларирование товаров, перемещаемых лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, осуществляется лицом, его сопровождающим.
5. В отношении товаров, перемещаемых в несопровождаемом багаже, пассажирская таможенная декларация должна быть подана в течение пятнадцати календарных дней со дня представления товаров таможенному органу при ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан и одновременно с представлением товаров таможенному органу при их вывозе.
6. Товары, содержащиеся в несопровождаемом багаже, могут декларироваться лицом, перемещающим товары, или любым другим лицом, действующим по доверенности лица, перемещающего товары. Ответственность за достоверность сведений, заявляемых таможенному органу, несет лицо, декларирующее товары.
7. Товары, содержащиеся в несопровождаемом багаже лица, не достигшего шестнадцатилетнего возраста, подлежат декларированию его родителями или опекунами либо лицами, действующими по доверенности родителей или опекунов.

7) сирек коллекциялар және флора мен фаунаның үлгiлерi, олардың бөлiктерi мен олардан алынған өнiмдер;
8) оларға қатысты Қазақстан Республикасының валюталық заңдарымен шектеулер немесе оларды Қазақстан Республикасына әкелудiң және Қазақстан Республикасынан әкетудiң шарттары белгiленген валюта мен валюталық құндылықтар;
9) оларға қатысты Қазақстан Республикасының Yкiметi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң жеңiлдетiлген тәртiбiн белгiлеген жеке зергерлiк бұйымдарды қоспағанда, қымбат бағалы металдар мен тастар;
10) Қазақстан Республикасының аумағына Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалардан тыс әкелiнетiн акцизделетiн тауарлар;
11) өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналған тауарлар;
12) өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметке арналмаған, мөлшерi немесе құны Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн нормалардан асатын тауарлар;
13) жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгiнде өткiзiлетiн тауарлар;
14) оларды әкелу және әкету кезiнде тауарларды жеңiлдiкпен өткiзу көзделмеген уақытша әкелiнетiн (әкетiлетiн) тауарлар;
15) көлiк құралдары;
16) жеке тұлғаның шетелдiк мемлекеттен Қазақстан Республикасына, не Қазақстан Республикасынан шетелдiк мемлекетке тұрғылықты тұруға қоныс аударуына байланысты Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар.
3. Жолаушылардың кедендiк декларациясының нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
4. Он алты жасқа толмаған адам өткiзетiн тауарларды жазбаша декларациялауды оны ертіп жүрген адам жүзеге асырады.
5. Жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгінде өткiзiлетiн тауарларға қатысты жолаушылардың кедендiк декларациясы тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу кезiнде және бiр мезгiлде тауарларды кеден органына көрсете отырып оларды әкету кезiнде тауарларды кеден органына көрсеткен күннен бастап он бес күнтiзбелiк күннiң iшiнде берiлуi тиiс.
6. Жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгiндегi тауарларды өткiзушi адам немесе тауарларды өткiзушi адамның сенiм хаты бойынша әрекет ететiн кез келген басқа адам декларациялай алады. Тауарларды декларациялаушы адам кеден органына мәлiмделетiн мәлiметтердiң сенiмдiлiгi үшiн жауаптылықта болады.
7. Он алты жасқа толмаған адамның жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгiндегі тауарларын оның ата-аналары немесе қамқоршылары, не ата-аналарының немесе қамқоршыларының сенiмхаттары бойынша әрекет ететiн адамдар декларациялауға жатады.

Статья 291. Временный ввоз и временный вывоз товаров
физическими лицами
1. Товары, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, могут временно вывозиться физическими лицами, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, на срок их временного пребывания в иностранном государстве с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Товары, перечень которых определяется Правительством Республики Казахстан, могут временно ввозиться физическими лицами, постоянно проживающими за пределами территории Республики Казахстан, на срок их временного пребывания в Республике Казахстан с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
3. Правительством Республики Казахстан могут быть установлены ограниченные сроки временного ввоза в льготном порядке в отношении отдельных категорий товаров, временно ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан физическими лицами.
4. Временно ввозимые и временно вывозимые в льготном порядке товары декларируются в письменной форме путем заполнения пассажирской таможенной декларации, за исключением случаев, когда в отношении перемещения данных товаров предусмотрено устное декларирование.
5. Временно ввозимые и временно вывозимые товары подлежат обратному вывозу и обратному ввозу в неизменном состоянии, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли.
6. Товары могут обратно вывозиться и обратно ввозиться через любой таможенный орган.
7. Обратно вывозимые и обратно ввозимые товары освобождаются от таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования при условии наличия сведений об этих товарах в пассажирской таможенной декларации, оформленной при ввозе и вывозе соответственно.
Статья 292. Временный ввоз и временный вывоз транспортных
средств физическими лицами
1. Физические лица, постоянно проживающие на территории Республики Казахстан, вправе временно вывозить и обратно ввозить принадлежащие либо переданные им во временное пользование, распоряжение транспортные средства, зарегистрированные в Республике Казахстан, с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.
2. Физические лица, постоянно проживающие за пределами территории Республики Казахстан, вправе временно ввозить и обратно вывозить принадлежащие либо переданные им во временное пользование, распоряжение транспортные средства, зарегистрированные в иностранных государствах, с полным освобождением от таможенных платежей, налогов и без применения мер нетарифного регулирования.

291-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды уақытша әкелуi және уақытша
әкетуі
1. Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын жеке тұлғалар өздерiнiң шетелдiк мемлекетте уақытша болуы мерзiмiне кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкете алады.
2. Тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде тұрғылықты тұратын жеке тұлғалар өздерінiң Қазақстан Республикасында уақытша болуы мерзiмiне кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкеле алады.
3. Қазақстан Республикасының Үкiметі Қазақстан Республикасының кедендік аумағына жеке тұлғалар уақытша әкелетiн тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкелудiң шектеулi мерзiмдерiн белгiлеуi мүмкін.
4. Жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкелiнетiн және уақытша әкетiлетiн тауарлар аталған тауарлардың өткiзiлуiне қатысты ауызша декларациялау көзделетiн жағдайларды қоспағанда, жолаушылардың кедендiк декларациясын толтыру жолымен жазбаша нысанда декларацияланады.
5. Уақытша әкелiнетiн және уақытша әкетiлетiн тауарлар табиғи тозудың немесе кемудiң салдарынан болатын өзгерiстердi қоспағанда өзгерiссiз күйде қайта әкетуге және қайта әкелуге жатады.
6. Тауарлар кез келген кеден органы арқылы қайта әкетiлуi және қайта әкелiнуi мүмкін.
7. Қайта әкетiлетiн және қайта әкелiнетiн тауарлар әкету және әкелу кезiнде тиiсiнше ресiмделген жолаушылардың кедендiк декларациясында бұл тауарлар туралы мәлiметтердiң болуы шартымен кедендiк төлемдерден, салықтардан және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданудан босатылады.
292-бап. Жеке тұлғалардың көлiк құралдарын уақытша әкелуi және
уақытша әкетуi
1. Қазақстан Республикасының аумағында тұрғылықты тұратын жеке тұлғалар өздерiне тиiстi не оларға уақытша пайдалануға, билiк етуге берiлген, Қазақстан Республикасында тiркелген көлiк құралына кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкетуге және қайта әкелуге құқылы.
2. Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерде тұрғылықты тұратын жеке тұлғалар өздерiне тиiстi не оларға уақытша пайдалануға, билiк етуге берiлген, шетелдiк мемлекеттерде тiркелген көлiк құралын кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатыла отырып және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан уақытша әкелуге және қайта әкетуге құқылы.

3. Срок временного вывоза в льготном порядке транспортных средств не должен превышать сроков временного пребывания лица, осуществившего вывоз транспортного средства, в иностранном государстве.
Срок временного ввоза в льготном порядке транспортных средств не должен превышать в совокупности шести месяцев в любом последовательном двенадцатимесячном периоде.
При невозможности вывоза транспортного средства в установленные сроки по причинам, не зависящим от лица осуществившего его ввоз, срок временного ввоза транспортного средства может быть продлен таможенным органом на один месяц без предоставления права его эксплуатации до начала фактического вывоза транспортного средства с территории Республики Казахстан.
4. До истечения установленных сроков временно ввезенные транспортные средства должны быть вывезены за пределы таможенной территории Республики Казахстан либо заявлены к одному из таможенных режимов, предусмотренных для товаров.
5. Транспортные средства могут обратно вывозиться и обратно ввозиться через любой таможенный орган.
6. При вывозе ранее временно ввезенного транспортного средства обязательство об обратном вывозе транспортного средства остается в таможенном органе, через который осуществляется вывоз транспортного средства.
7. При выполнении условий пункта 4 настоящей статьи таможенный орган, осуществляющий оформление транспортного средства в таможенном режиме, предусмотренном для товаров, или таможенный орган, через который осуществляется его вывоз, уведомляет таможенный орган, оформивший обязательство об обратном вывозе транспортного средства, о факте таможенного оформления либо вывоза транспортного средства с таможенной территории Республики Казахстан.
Статья 293. Декларирование транспортных средств, временно
ввозимых и временно вывозимых физическими лицами
в льготном порядке
1. Декларирование транспортных средств, временно ввозимых и временно вывозимых в льготном порядке, осуществляется путем заполнения пассажирской таможенной декларации и представления в таможенный орган документов, идентифицирующих транспортное средство, подтверждающих право собственности или владения данным транспортным средством, а также документов, подтверждающих страну постоянного проживания лица, его перемещающего.
2. При декларировании временного ввоза транспортного средства таможенными органами производится оформление обязательства об обратном вывозе транспортного средства, форма которого устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

3. Көлiк құралдарын жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкетудiң мерзiмi көлiк құралын әкетудi шетелдiк мемлекетте жүзеге асыратын адамның уақытша келу мерзiмiнен аспауы тиiс.
Көлiк құралдарын жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкелудiң мерзiмi кез-келген жүйелi он екi айлық кезеңде жиынтықты алты айдан аспауы тиiс.
Көлiк құралын оны әкелудi жүзеге асырған тұлғаға байланысты емес себептер бойынша белгiленген мерзiмдерде әкету мүмкiн болмайтын жағдайда, көлiк құралын уақытша әкелудiң мерзiмiн кеден органы көлiк құралының Қазақстан Республикасының аумағынан iс жүзiнде әкету басталғанға дейiн оны пайдалану құқығын берместен бiр айға ұзарта алады.
4. Уақытша әкелiнген көлiк құралдары белгiленген мерзiмдер бiткенше Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге әкетiлуi, не осы Кодекспен көзделген тауарларға арналған кеден режимдерiнiң бiрiне мәлiмделуi тиiс.
5. Көлiк құралдары кез келген кеден органы арқылы қайта әкетiлуi және қайта әкелiнуi мүмкiн.
6. Бұрын уақытша әкелiнген көлiк құралын әкету кезiнде "Көлiк құралын қайта әкету туралы мiндеттеме" ол арқылы көлiк құралын әкету жүзеге асырылатын кеден органында қалады.
7. Осы баптың 4-тармағының шарттары орындалған жағдайда, көлiк құралын тауарлар үшiн көзделген кедендiк режимде ресiмдеудi жүзеге асырған кеден органы немесе ол арқылы көлiк құралының әкетiлуi жүзеге асырылатын кеден органы "Көлiк құрамын қайта әкету туралы мiндеттеменi" ресiмдеген кеден органын көлiк құралын кедендiк ресiмдеудiң не Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетудiң фактiсi туралы хабардар етедi.
293-бап. Жеңілдетiлген тәртiппен жеке тұлғалардың уақытша әкелiнетiн
және уақытша әкетiлетiн көлiк құралдарын мәлiмдеуi
1. Жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкелiнетiн және уақытша әкетiлетiн көлiк құралдарын декларациялау жолаушылардың кедендiк декларациясын толтыру және кеден органына көлiк құралын бiрегейлендiретiн, меншiк немесе аталған көлiк құралын иелену құқығын растайтын құжаттарды, сондай-ақ оны өткiзетiн адам тұрғылықты тұратын елдi растайтын құжаттарды ұсыну жолымен жүзеге асырылады.
2. Көлiк құралын уақытша әкелудi декларациялау кезiнде кеден органдары нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн көлiк құралын қайта әкету туралы мiндеттеменi ресiмдеудi жүргiзедi.

3. Временно ввезенные в льготном порядке транспортные средства не могут отчуждаться, передаваться в пользование или распоряжение другим лицам без заявления одного из таможенных режимов, предусмотренных настоящим Кодексом для товаров.
Глава 36. Перемещение товаров физическими лицами в льготном
и упрощенном порядке
Статья 294. Перемещение товаров физическими лицами в льготном порядке
1. Льготный порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан предусматривает полное освобождение от таможенных платежей, налогов и не применение мер нетарифного регулирования, за исключением мер, предусмотренных настоящей статьей.
2. Декларирование товаров, перемещаемых в льготном порядке, осуществляется физическими лицами при их следовании через таможенную границу Республики Казахстан одновременно с представлением товаров таможенному органу в устной или конклюдентной форме, за исключением случаев, предусмотренных статьей 290 настоящего Кодекса.
Выбор формы декларирования товаров, перемещаемых лицом, не достигшим шестнадцатилетнего возраста, производится лицом, его сопровождающим.
3. При ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан в несопровождаемом багаже обязательным условием применения льготного порядка перемещения является представление в таможенный орган пассажирской таможенной декларации о въезде физического лица в Республику Казахстан.
4. При устном декларировании физическое лицо заявляет об отсутствии в ручной клади или сопровождаемом багаже товаров, подлежащих письменному декларированию.
5. Физическое лицо вправе по своему желанию письменно декларировать товары, перемещаемые им через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежащие обязательному письменному декларированию.
6. В целях возможности декларирования товаров в конклюдентной форме в пунктах пропуска через таможенную границу Республики Казахстан обустраиваются места для прохода физических лиц, специально обозначенные таким образом, чтобы лицо могло сделать осознанный выбор для декларирования товаров. Требования к обустройству таких мест, определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
7. Перемещение физического лица через специально обозначенное место для прохода лиц, не имеющих в ручной клади или сопровождаемом багаже товаров, подлежащих письменному декларированию, рассматривается как заявление таможенному органу о том, что указанное лицо не имеет товары, подлежащие письменному декларированию.
8. В исключительных случаях центральный таможенный орган вправе установить ограничения на применение конклюдентной формы декларирования. Такое решение принимается с учетом оперативной обстановки, сложившейся в пункте пропуска, особенностей какой-либо следующей через таможенную границу Республики Казахстан категории лиц, специфики государств, из которых могут ввозиться, либо в которые могут вывозиться товары, запрещенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан.

3. Жеңiлдетiлген тәртiппен уақытша әкелiнген көлiк құралдарын осы Кодекспен көзделген тауарларға арналған кеден режимдерiнiң бiрiн мәлiмдеместен иелiктен айыру, басқа адамдарға пайдалануға немесе билiк етуге беру мүмкiн емес.
36-ТАРАУ. ЖЕКЕ ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ЖЕҢIЛДЕТIЛГЕН ЖӘНЕ
ОҢАЙЛАТЫЛҒАН ТӘРТIППЕН ТАУАРЛАРДЫ ӨТКІЗУI
294-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзуi
1. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң жеңiлдетiлген тәртiбi осы бапта көзделген шараларды қоспағанда, кедендiк төлемдерден, салықтардан толық босатуды және тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбауды көздейдi.
2. Жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзiлетiн тауарларды декларациялауды жеке тұлғалар өздерi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы жол жүруi кезiнде осы Кодекстiң 290-бабында көзделген жағдайды қоспағанда, тауарларды бiр мезгiлде ауызша немесе конклюденттiк нысанда кеден органына ұсына отырып жүзеге асырады.
Он алты жасқа жетпеген тұлға өткiзетiн тауарларды мәлiмдеудiң нысанын таңдауды оны ауыстыратын тұлға жүргiзедi.
3. Тауарларды жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу кезiнде өткiзудiң жеңiлдетiлген тәртiбiн қолданудың мiндеттi шарты жеке тұлғаның Қазақстан Республикасына келуi туралы жолаушылардың кедендiк декларациясын кеден органына ұсыну болып табылады.
4. Жеке тұлға ауызша мәлiмдеу кезiнде жазбаша мәлiмдеуге жататын тауарлардың қол жүгiнде немесе iлеспелi жолжүкте жоқтығы туралы мәлiмдейдi.
5. Жеке тұлға өзiнiң қалауы бойынша Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетiн мiндеттi жазбаша декларациялауға жатпайтын тауарларды жазбаша декларациялауға құқылы.
6. Тауарларды конклюденттiк нысанда декларациялау мүмкiндiктерi мақсатында Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу пункттерiнде жеке тұлғалар өтуге арналған, адам тауарларды декларациялау үшiн саналы таңдау жасай алатындай түрде арнайы белгiленген орындар жайластырылады. Осындай орындарды жайғастыруға талаптар кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
7. Жеке тұлғаның қол жүгiнде немесе жеткiзiп салушысы бар жол жүгiнде жазбаша декларациялауға жататын тауарлары жоқ адамдардың өтуiне арналған арнайы белгiленген орын арқылы өтуi кеден органына көрсетiлген адамда жазбаша декларациялауға жататын тауарлардың жоқ екендігi туралы мәлiмдеме ретiнде қаралады.
8. Ерекше жағдайларда орталық кеден органы мәлiмдеудiң конклюденттiк нысанын қолдануға шектеулердi белгiлеуге құқылы. Мұндай шешiм Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салынған тауарлар әкетiлуi мүмкiн немесе әкетіле алатын мемлекеттердiң ерекшелiктерiнен, тұлғалар санатынан Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн қандай-да бiр ерекшелiктердi, өткiзу пунктiнде қалыптасқан жедел жағдайды ескере отырып қабылданады.

9. Товары, указанные в подпунктах 1)-9) пункта 2 статьи 290 настоящего Кодекса пропускаются через таможенную границу Республики Казахстан при условии наличия разрешительных документов соответствующих уполномоченных органов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
10. Товары, перемещаемые в льготном порядке, подлежат выборочному таможенному досмотру.
11. Таможенный орган вправе требовать от лица, перемещающего товары, предъявление документов, подтверждающих соответствие условий, на основании которых предоставлены льготы.
12. При перемещении товаров физическими лицами в льготном порядке таможенные органы предоставляют возможность прохождения таможенных процедур не покидая транспортные средства, за исключением случаев, когда это необходимо для соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан.
Статья 295. Перемещение товаров физическими лицами
в упрощенном порядке
1. Упрощенный порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан означает освобождение от применения таможенных процедур, предусмотренных общим порядком таможенного оформления товаров, установленных настоящим Кодексом, без освобождения от таможенных платежей, налогов и применения мер нетарифного регулирования.
2. Декларирование товаров, перемещаемых в упрощенном порядке, производится одновременно с представлением товаров таможенному органу, путем заполнения пассажирской таможенной декларации, а также предъявления документов, подтверждающих: личность лица, перемещающего товары, стоимость товара, страну происхождения, соблюдение мер нетарифного регулирования.
3. Таможенная стоимость товаров при декларировании в упрощенном порядке определяется на основании сведений о стоимости товара, указанной в товарных чеках, счетах и других документах, используемых при розничной торговле товарами.
4. При ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан в несопровождаемом багаже в таможенную стоимость включаются расходы по доставке товаров до аэропорта, морского порта или иного места прибытия товаров на таможенную территорию Республики Казахстан.
5. При отсутствии документов, подтверждающих стоимость товаров, таможенным органом за основу исчисления таможенных платежей и налогов принимается таможенная стоимость товаров, заявленная в пассажирской таможенной декларации.
6. При наличии оснований полагать, что заявленная таможенная стоимость не является достоверной, таможенный орган может самостоятельно определить таможенную стоимость товаров в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса.

9. Осы Кодекстiң 290-бабының 2-тармағының 1) - 9) тармақшаларында көрсетiлген тауарлар тиiстi уәкiлеттi органдардың Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген рұқсат ету құжаттарының болуы шартымен Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiледi.
10. Жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзiлетiн тауарлар iшiнара кедендiк тексеруге жатады.
11. Кеден органы тауарларды өткiзушi адамнан олардың негiзiнде жеңiлдiктер берiлген шарттарға сәйкестiгiн растайтын құжаттар ұсынуды талап етуге құқылы.
12. Жеке тұлғалар тауарларды жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзген жағдайда, кеден органдары бұл Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарын сақтау үшiн қажет болатын жағдайларды қоспағанда, кеден рәсiмдерiнен көлiк құралынан шықпастан өту мүмкiндiгiн бередi.
295-бап. Жеке тұлғалардың тауарларды оңайлатылған тәртiппен өткiзуi
1. Тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң оңайлатылған тәртiбi кедендiк төлемдерден, салықтардан босатпастан және тарифтiк емес реттеу шарларын қолданбастан осы Кодекспен белгiленген тауарларды кедендiк ресiмдеудiң жалпы тәртiбiмен көзделетiн кедендiк рәсiмдердi қолданудан босатуды бiлдiредi.
2. Оңайлатылған тәртiппен өткiзiлетiн тауарларды декларациялау жолаушылардың кедендiк декларациясын толтыру, сондай-ақ тауарларды өткiзушi адамның жеке басын, тауардың құнын, шығарылған елiн, тарифтiк емес реттеу шараларының сақталғандығын растайтын құжаттарды ұсыну жолымен тауарларды бiр мезгiлде кеден органына көрсете отырып жүргiзiледi.
3. Оңайлатылған тәртiппен декларациялау кезiнде тауарлардың кедендiк құны тауарлық чектерде, шоттарда және тауарлардың бөлшек саудасы кезiнде пайдаланылатын басқа да құжаттарда көрсетiлген тауарлардың құны туралы мәлiметтердiң негiзiнде айқындалады.
4. Тауарларды Қазақстан Республикасының кеден аумағына жеткiзiп салушысы жоқ жол жүгiнде әкелген жағдайда, кедендiк құнға тауарларды әуежайға, теңiз портына немесе тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына келетiн өзге де орындарға жеткiзу жөнiндегi шығыстар кiредi.
5. Тауарлардың құнын растайтын құжаттар болмаған жағдайда, кеден органы жолаушылардың кедендiк декларациясында мәлiмделген тауарлардың кедендiк құнын кедендiк төлемдер мен салықтар есептеуге негiз ретiнде қабылдайды.
6. Мәлiмделген кедендiк құн сенiмдi болып табылмайтындығына негiздемелер болған жағдайда, кеден органы тауарлардың кедендiк құнын осы Кодекстiң 41-тарауына сәйкес өз бетiнше белгiлей алады.

7. В отношении товаров, перемещаемых в упрощенном порядке, применяются таможенные платежи и налоги, подлежащие уплате при перемещении товаров в порядке, предусмотренном статьей 315 настоящего Кодекса.
8. Документами, подтверждающими страну происхождения товаров, могут быть этикетки, ярлыки, паспорта изделий и другие документы, прилагаемые к товарам, в случае если они содержат информацию о стране происхождения данных товаров.
9. При отсутствии документов, подтверждающих страну происхождения товаров, к товарам, перемещаемым в упрощенном порядке, применяются меры тарифного и нетарифного регулирования, установленные настоящим Кодексом.
10. Таможенные платежи и налоги уплачиваются физическими лицами непосредственно при декларировании товаров. При этом должностным лицом таможенного органа производится оформление таможенного приходного ордера, форма, порядок заполнения и учета которого определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
11. Если таможенное оформление ввозимых товаров не может быть немедленно завершено из-за невозможности уплаты физическим лицом таможенных платежей и налогов или отсутствия документов подтверждающих соблюдения мер нетарифного регулирования, товары по желанию перемещающего их лица могут:
1) немедленно возвращены им обратно за пределы таможенной территории Республики Казахстан;
2) помещены на склады временного хранения;
3) доставлены до таможенного органа назначения с соблюдением условий доставки товаров по процедуре внутреннего таможенного транзита, для последующего таможенного оформления в таможенном органе назначения.
12. Товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в упрощенном порядке, заявляются исключительно к режимам выпуска товаров для свободного обращения, экспорта товаров или транзита товаров.
13. Физические лица вправе отказаться от применения упрощенного порядка перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу. В этом случае применяется общий порядок перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с настоящим Кодексом.
Глава 37. Перемещение товаров в международных почтовых
отправлениях
Статья 296. Основные понятия, используемые в настоящей главе
В настоящей главе используются следующие основные понятия:
1) международные почтовые отправления - почтовые отправления, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан;
2) организация, оказывающая международные почтовые услуги - юридическое лицо, оказывающее услуги почтовой связи в соответствии с законодательством Республики Казахстан о почтовой связи и актами Всемирного почтового союза;

7. Оңайлатылған тәртiппен өткiзiлетiн тауарларға қатысты тауарларды осы Кодекстiң 315-бабында көзделген тәртiппен өткiзу кезiнде төлеуге жататын кедендiк төлемдер мен салықтар қолданылады.
8. Егер оларда аталған тауарлар шығарылған ел туралы ақпарат болған жағдайда, этикеткалар, таңба-жапсырмалар, бұйымдардың төлқұжаттары және тауарларға қоса берiлетiн басқа да құжаттар тауарлардың шығарылған елiн растайтын құжаттар бола алады.
9. Оңайлатылған тәртiппен өткiзiлетiн тауарларға тауарлардың шығарылған елiн растайтын құжаттар болмаған кезде осы Кодекспен белгiленген тарифтiк және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылады.
10. Кедендiк төлемдер мен салықтарды жеке тұлғалар тiкелей тауарларды декларациялау кезiнде төлейдi. Бұл ретте, кеден органының лауазымды адамы нысанын, толтыру тәртібiн және есебiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын кедендік кiрiс ордерiн ресiмдеудi жүргiзедi.
11. Егер әкелiнетiн тауарларды кедендiк ресiмдеу жеке тұлғалардың кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу мүмкiндігінiң болмауынан немесе тарифтiк емес реттеу шараларының сақталғандығын растайтын құжаттардың жоқтығынан жедел аяқтау мүмкiн болмаса, оларды тасымалдаушы адамның тiлегi бойынша тауарлар:
1) қайтадан Қазақстан Республикасы кеден аумағының шегiнен тысқары жерлерге жедел әкетілуі;
2) уақытша сақтау қоймаларына орналастырылуы;
3) жiберiлетiн кеден органында кейiн кедендiк ресiмдеу үшiн тауарларды жеткiзудiң iшкi кедендiк транзит рәсiмдерi жөнiндегi шарттарын сақтай отырып жеткiзiлуi мүмкiн.
12. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы оңайлатылған тәртiппен өткiзiлетiн тауарлар тек тауарларды еркiн айналым үшiн шығару, тауарлардың экспорты немесе тауарлардың транзитi режимдерiмен мәлiмделедi.
13. Жеке тұлға тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк шекара арқылы өткiзудiң оңайлатылған тәртiбiн қолданудан бас тартуға құқылы. Бұл жағдайда осы Кодекске сәйкес тауарларды кедендiк шекара арқылы өткiзудiң жалпы тәртiбi қолданылады.
37-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ПОЧТА ЖӨНЕЛТIМДЕРIНДЕ ӨТКIЗУ
296-бап. Осы тарауда пайдаланылатын ұғымдар
Осы тарауда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) халықаралық почта жөнелтiмдерi - Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн почта жөнелтiмдерi;
2) халықаралық почта қызметтерiн көрсететiн ұйым - почта байланысы туралы Қазақстан Республикасының заңдарына және Дүниежүзiлiк почта одағының актiлерiне сәйкес почта байланысы қызметтерiн көрсетушi заңды тұлға;

3) место международного почтового обмена - подразделение почтовой связи, в функции которого включены обработка входящей и исходящей международной почты с оформлением международных сопроводительных документов, по которым производится таможенное оформление.
Статья 297. Общие положения, относящиеся к международным
почтовым отправлениям
1. Положения настоящей главы регулируют порядок таможенного контроля и таможенного оформления товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в международных почтовых отправлениях.
2. К международным почтовым отправлениям относятся следующие виды:
1) письма - простые, заказные, с объявленной ценностью;
2) почтовые карточки - простые, заказные;
3) бандероли и специальные мешки "М" - простые, заказные;
4) секограммы - простые, заказные;
5) мелкие пакеты - заказные;
6) посылки - обыкновенные, с объявленной ценностью;
7) международные отправления экспресс-почты (ускоренный прием, обработка, доставка международного почтового отправления по системе EMS в соответствии с актами Всемирного почтового союза).
3. Пересылка международных почтовых отправлений должна сопровождаться документами, предусмотренными актами Всемирного почтового союза.
4. Организация, оказывающая международные почтовые услуги Республики Казахстан, по согласованию с центральным таможенным органом определяет места международного почтового обмена.
5. Организация, оказывающая международные почтовые услуги Республики Казахстан, должна на договорной основе обеспечить таможенные органы в местах международного почтового обмена служебными помещениями для осуществления таможенного контроля.
Статья 298. Особенности перемещения товаров в международных
почтовых отправлениях
1. Не допускается пересылка в международных почтовых отправлениях товаров:
1) запрещенных к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозу с этой территории;
2) пересылка которых запрещена в соответствии с актами Всемирного почтового союза.
2. К товарам, ограниченным к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан или соответственно к вывозу с этой территории в соответствии с законодательством Республики Казахстан, применяются меры нетарифного регулирования.
3. Товары, пересылаемые в адрес физического лица и не предназначенные для производственной или иной коммерческой деятельности, перемещаются через таможенную границу Республики Казахстан с полным освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, и без применения к ним мер нетарифного регулирования, при соблюдении условий и норм, установленных Правительством Республики Казахстан.

3) халықаралық почта алмасу орны - функциясына олар бойынша кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн халықаралық iлеспе құжаттарда ресiмдеу арқылы келетiн және жiберiлетiн халықаралық почтаны өңдеу кiретiн почта байланысының бөлiмшесi.
297-бап. Халықаралық почта жөнелтiмдеріне жататын жалпы ережелер
1. Осы тараудың ережелерi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiмдерiнде өткiзiлетiн тауарларды кедендiк бақылау мен кедендiк ресiмдеудiң тәртiбiн реттейдi.
2. Халықаралық почта жөнелтiмдерiне мынадай түрлерi жатады:
1) хаттар - жай, құндылығы жарияланған тапсырысты;
2) почта кәртiшкелерi - жай, тапсырысты;
3) бандерольдер мен "БМ" арнайы қапшықтары - жай, тапсырысты;
4) секограммалар - жай, тапсырысты;
5) шағын пакеттер - тапсырысты;
6) сәлемдемелер - кәдiмгi, құндылығы жарияланған;
7) экспресс-почтаның халықаралық жөнелтiмдерi (жеделдетiлген қабылдау, өңдеу, халықаралық почта жөнелтiмiн Дүниежүзiлiк почта одағының актiлерiне сәйкес EMS жүйесi бойынша жеткiзу).
3. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн жiберу Дүниежүзiлiк почта одағының
актiлерiмен көзделген құжаттармен қоса жүруi тиiс.
4. Қазақстан Республикасының халықаралық почта қызметтерiн көрсететiн
ұйымы орталық кеден органымен келiсiм бойынша халықаралық почта алмасу
орнын белгiлейдi.
5. Қазақстан Республикасының халықаралық почта қызметтерiн көрсететiн
ұйымы шарттық негiзде халықаралық почта алмасу орындарындағы кеден
органдарын кедендiк бақылауды жүзеге асыруға арналған қызметтiк
үй-жайлармен, қамтамасыз етуi тиiс.
298-бап. Тауарларды халықаралық почта жөнелтiмдерiнде өткiзудiң
ерекшелiктерi
1. Халықаралық почта жөнелтiмдерiнде:
1) Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелуге және осы аумақтан
әкетуге тыйым салынған;
2) оларды салу Дүниежүзiлiк почта одағының актiлерiне сәйкес тыйым
салынған тауарларды салуға рұқсат етiлмейдi.
2. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнуi немесе тиiсiнше осы аумақтан әкетiлуi шектелген тауарларға тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылады.
3. Жеке тұлғаның мекен-жайына жiберiлетiн және өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызмет үшiн арналмаған тауарлар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген шарттар мен шектер сақталған жағдайда, кедендiк төлемдер мен салықтар төлеуден босатыла отырып, және оларға тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылмастан өткiзiледi.

4. Организация почтовой связи предоставляет для осмотра и таможенного досмотра международные почтовые отправления, за исключением писем, карточек, секограмм для слепых.
5. Международные почтовые отправления не могут быть выданы организацией почтовой связи Республики Казахстан их получателям либо отправлены за пределы таможенной территории Республики Казахстан без разрешения таможенных органов.
6. Письма с объявленной ценностью подлежат таможенному контролю без таможенного оформления сопроводительных документов путем проставления отметок на самих отправлениях.
7. Изъятие товаров, запрещенных к ввозу в Республику Казахстан и вывозу из Республики Казахстан, производится таможенными органами в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
8. Организация почтовой связи Республики Казахстан несет ответственность за утрату международных почтовых отправлений, за их выдачу получателю без разрешения таможенных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 299. Таможенное оформление международных почтовых отправлений
1. Таможенное оформление международных почтовых отправлений начинается с проверки документов и сведений, осмотра, осуществляемого с помощью средств технического контроля, а при необходимости, таможенным досмотром со вскрытием упаковки на досмотровом столе операторами организации почтовой связи и предъявлением вложения должностному лицу таможенного органа.
2. Таможенное оформление товаров, в отношении которых Правительством Республики Казахстан предусмотрен льготный порядок перемещения через таможенную границу Республики Казахстан, осуществляется таможенным органом, в зоне деятельности которого располагается место международного почтового обмена.
3. Таможенное оформление товаров, в отношении которых предоставляется грузовая таможенная декларация, осуществляется таможенным органом, в зоне деятельности которого располагается подразделение почтовой связи, являющееся конечным пунктом доставки либо начальным пунктом отправления международного почтового отправления.
4. Международные отправления экспресс-почты подлежат таможенному оформлению в приоритетном порядке и в кратчайшие сроки.
5. Таможенное оформление аудио-, видеозаписи и информации на магнитных и иных носителях осуществляется после таможенного контроля с применением технических средств контроля при наличии сведений о типе ЭВМ и операционной системе, с использованием которых произведена запись. При отсутствии таких сведений, получателю предоставляется возможность расшифровки данной информации. В случае невозможности расшифровки носитель информации возвращается отправителю.

4. Почта байланысының ұйымдары зағиптарға арналған открыткаларды, хаттарды, әдебиеттердi қоспағанда, халықаралық почта жөнелтiмдерiн кедендiк тексеру мен кедендiк тексерiс жүргiзу үшiн көрсетедi.
5. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн Қазақстан Республикасының почта байланысы ұйымы кеден органдарының рұқсатынсыз оларды алушыларға бере алмайды не Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тысқары жерлерге жөнелте алмайды.
6. Бағалылығы жарияланған хаттар iлеспе құжаттарын кедендiк ресiмдеместен жөнелтiмдердiң өзiне белгiлер соғу жолымен кедендiк бақылауға жатады.
7. Қазақстан Республикасына әкелуге және Қазақстан Республикасынан әкетуге тыйым салынған тауарларды алуды кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен жүргiзедi.
8. Қазақстан Республикасының почта байланысы ұйымы халықаралық почта жөнелтiмдерiн жоғалтқаны үшiн, оларды алушыға кеден органдарының рұқсатынсыз бергенi үшiн Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
299-бап. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн кедендік ресiмдеу
1. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн кедендiк ресiмдеу құжаттар мен мәлiметтердi тексеруден, техникалық бақылау құралдарының көмегiмен жүзеге асырылатын кедендiк қараудан, ал қажет болған жағдайда, почта байланысы ұйымы операторларының оралымдарды тексеру столында аша отырып және кеден органының лауазымды адамына iшiндегiлердi көрсете отырып кедендiк тексеруден басталады.
2. Оларға қатысты Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзудiң жеңiлдетiлген тәртiбiн көздеген тауарларды кедендiк ресiмдеудi қызметiнiң аймағында халықаралық почта алмасу орны орналасқан кеден органы жүзеге асырады.
3. Оларға қатысты жүктiк кедендiк декларация ұсынылатын тауарларды кедендiк ресiмдеудi қызметiнiң аймағында жеткiзудiң ақырғы пунктi не халықаралық почта жөнелтiмiнiң бастапқы пунктi болып табылатын почта байланысының бөлiмшесi орналасқан кеден органы жүзеге асырады.
4. Экспресс-почтаның халықаралық жөнелтiмдерi ең қысқа мерзiмдерде басымдықты тәртiппен кедендiк ресiмдеуге жатады.
5. Аудио-бейне жазбалар мен магниттiк және өзге де тасушылардағы ақпараттарды кедендiк ресiмдеу жөнелтушiнiң ЭЕМ-нiң түрi мен оларды пайдалана отырып жазба жүргiзiлген операциялық жүйе туралы мәлiметтерi болған жағдайда, техникалық құралдарды пайдалану арқылы жүзеге асырылады. Мұндай мәлiметтер болмаған жағдайда, алушыға аталған ақпаратты ашу мүмкiндiгi берiледi. Ашу мүмкiн болмайтын жағдайда ақпараттар тасушы жөнелтушiге қайтарылады.

6. Таможенное оформление праха умершего производится в упрощенном порядке при наличии документа медицинского учреждения и документов, выдаваемых уполномоченными органами, о подтверждении смерти. Емкость с прахом пломбируется должностным лицом таможенного органа с обязательным проставлением отметки об отсутствии иных вложений.
7. Государственные награды (ордена, медали, знаки, именные предметы) допускаются к пересылке через таможенную границу Республики Казахстан только по документам о награждении, подтверждающим права собственности лица, перемещающего такие товары в международных почтовых отправлениях.
Статья 300. Декларирование международных почтовых отправлений
1. Если все сведения, необходимые таможенным органам, содержатся в документах, предусмотренных актами Всемирного почтового союза и сопровождающие международные почтовые отправления, представление грузовой таможенной декларации не требуется, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. Декларирование международных почтовых отправлений путем подачи грузовой таможенной декларации требуется в случаях, если:
1) международные почтовые отправления пересылаются юридическими лицами;
2) стоимость товаров превышает нормы, установленные Правительством Республики Казахстан для перемещения товаров физическими лицами в международных почтовых отправлениях;
3) товары предназначены для производственной и иной коммерческой деятельности в соответствии с критериями определения предназначения товаров, установленными Правительством Республики Казахстан, пересылаемые физическим лицом с таможенной территории Республики Казахстан, либо в адрес физического лица на таможенную территорию Республики Казахстан.
Статья 301. Таможенный контроль международных почтовых отправлений
1. Все товары, пересылаемые в международных почтовых отправлениях через таможенную границу Республики Казахстан, находятся под таможенным контролем.
2. При пересылке товаров в международных почтовых отправлениях на территорию Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан и завершается в момент выпуска товаров.
3. При пересылке товаров в международных почтовых отправлениях за пределы территории Республики Казахстан таможенный контроль начинается с момента предъявления таможенным органам товаров и завершается в момент пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
4. Контроль доставки международного почтового отправления в подразделение почтовой связи, являющееся конечным пунктом доставки, осуществляется таможенными органами в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела и уполномоченной организацией почтовой связи Республики Казахстан.

6. Қайтыс болғандардың мәйiтiн кедендiк ресiмдеу медициналық мекеменiң құжаты мен уәкiлеттi органдар берген қайтыс болғандығын растау туралы құжаттары болған жағдайда, оңайлатылған тәртiппен жүргiзiледi. Мәйiтi бар ыдысты кеден органының лауазымды адамы өзге салымдардың жоқтығы туралы мiндеттi түрде белгi соға отырып, пломбылайды.
7. Мемлекеттiк наградаларды (ордендер, медальдар, белгiлер, атаулы заттар) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы салуға тек мұндай тауарларды халықаралық почта жөнелтiмдерiнде өткiзетiн адамның меншік құқығын растайтын марапаттау туралы құжаттар бойынша ғана рұқсат етiледi.
300-бап. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн декларациялау
1. Егер Дүниежүзiлiк почта одағының актiлерiмен көзделген және халықаралық почта жөнелтiмдерiмен қоса жүретiн құжаттарда кеден органдары кедендiк мақсаттар үшiн талап ететiн барлық мәлiметтер болса, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк декларация ұсыну талап етiлмейдi.
2. Егер:
1) халықаралық почта жөнелтiмдерiн заңды тұлғалар салса;
2) егер тауарлардың құны жеке тұлғалар тауарларды халықаралық почта жөнелтiмдерiнде өткiзу үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген нормалардан асса;
3) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан, не Қазақстан Республикасының кеден аумағындағы жеке тұлғаның мекен-жайына жеке тұлғалар салған тауарлар Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауарлардың тиiстiлiгiн айқындаудың өлшемдерiне сәйкес өндiрiстiк және өзге де коммерциялық қызметке арналса халықаралық почта жөнелтiмдерiн жүктiк кедендiк декларация беру жолымен декларациялау талап етiледi.
301-бап. Халықаралық почта жөнелтiмдерiн кедендiк бақылау
1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы халықаралық почта жөнелтiмдерiнде өткiзiлетiн барлық тауарлар кедендiк бақылауда болады.
2. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағына халықаралық почта жөнелтiмдерiнде салу кезiнде кедендiк бақылау Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өткен сәттен басталады және тауарларды шығару сәтiнде аяқталады.
3. Тауарларды Қазақстан Республикасының аумағынан тысқары жерлерге халықаралық почта жөнелтiмдерiнде салу кезiнде кедендiк бақылау тауарларды кеден органдарына көрсету сәтiнен басталады және Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өткен сәтiнде аяқталады.
4. Халықаралық почта жөнелтiмдерiнiң жеткiзудiң соңғы пунктi болып табылатын почта байланысы бөлiмшесiне жеткiзiлуiн бақылауды кеден органдары кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен және Қазақстан Республикасы почта байланысының уәкiлеттi ұйымымен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады.

5. При проведении осмотра и таможенного досмотра международных почтовых отправлений таможенные органы в максимальной степени используют технические средства таможенного контроля.
6. Международные почтовые отправления, поступившие в место международного почтового обмена в поврежденном виде, с расхождением в весе, с испорченным вложением или без необходимых сопроводительных документов, предъявляются таможенным органам с приложением акта, оформленного организацией почтовой связи Республики Казахстан.
7. При расхождении в количестве и при несоответствии вложения, выявленных при таможенном досмотре международного почтового отправления, должностным лицом таможенного органа совместно с сотрудником организации почтовой связи составляется акт таможенного досмотра.
Глава 38. Перемещение товаров отдельными категориями иностранных лиц
Статья 302. Сфера применения настоящей главы
Настоящая глава регулирует порядок таможенного контроля в отношении товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, дипломатическими, консульскими и иными официальными представительствами иностранных государств, международными организациями, персоналом этих представительств и организаций, а также в отношении имущества и личного багажа отдельных категорий иностранных лиц, пользующихся таможенными льготами на территории Республики Казахстан в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
Статья 303. Понятия, используемые в настоящей главе
Основные понятия, применяемые в настоящей главе:
1) дипломатическое представительство - представительство иностранного государства, персонал которого аккредитован в Республике Казахстан;
2) консульское учреждение - любое генеральное консульство, консульство, вице-консульство или консульское агентство, персонал которых аккредитован в Республике Казахстан;
3) сотрудники дипломатического представительства - глава представительства и члены персонала представительства;
4) члены персонала дипломатического представительства - члены дипломатического, административно-технического и обслуживающего персонала представительства;
5) консульское должностное лицо - лицо, включая главу консульского учреждения, которому поручено в этом качестве выполнение консульских функций;
6) работники консульского учреждения - консульские должностные лица, консульские служащие (лица, выполняющие административно-технические обязанности) и работники обслуживающего персонала;
7) представительства, приравненные к дипломатическим представительствам - представительства международных организаций, персонал которых аккредитован в Республике Казахстан;

5. Халықаралық почта жөнелтiлiмдерiн қарау мен кедендiк тексерудi жүргiзу кезiнде, кеден органдары кедендiк бақылаудың техникалық құралдарын ең кеп дәрежеде пайдаланады.
6. Халықаралық почта алмасу орнына бүлiнген түрде, салмағы сәйкес
келмей, iшiндегiсi бүлiнген немесе қажеттi iлеспе құжаттарынсыз келiп
түскен халықаралық почта жөнелтiлiмдерi кедендiк тексеруге Қазақстан
Республикасы почта байланысы ұйымының ресiмделген актiсi қоса берiле
отырып ұсынылады.
7. Халықаралық почта жөнелтiмiн кедендiк тексеру кезiнде анықталған
санының сәйкес келмеуi кезiнде және iшiндегiлерiнiң сәйкес келмеуi кезiнде
кеден органының лауазымды адамы почта байланысы ұйымының қызметкерiмен
бiрлесiп, кедендiк тексерудiң актiсiн жасайды.
38-ТАРАУ. ШЕТЕЛДІК ТҰЛҒАЛАРДЫҢ ЖЕКЕЛЕГЕН САНАТТАРЫНЫҢ
ТАУАРЛАРДЫ ӨТКIЗУI
302-бап. Осы тараудың қолданылу саласы
Осы тарау дипломатиялық, консулдық және шетел мемлекеттерiнiң өзге де ресми өкiлдiктерi, халықаралық ұйымдар, осы өкiлдiктер мен ұйымдардың жеке құрамы, Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзетін тауарларға қатысты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының бекiткен халықаралық шарттарына сәйкес кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын шетелдiк тұлғалардың жекелеген санаттарының мүлкiне және жеке жүгiне қатысты кеден бақылауының тәртібiн реттейдi.
303-бап. Осы Тарауда пайдаланатын негiзгi ұғымдар
Осы тарауда қолданылатын негiзгi ұғымдар:
1) дипломатиялық өкiлдiк - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тiркелген шетел мемлекетiнiң өкiлдiгі;
2) консулдық мекеме - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тiркелген кез-келген бас консулдық, вице-консулдық немесе консулдық агенттiк;
3) дипломатиялық өкiлдiктің қызметкерлерi - өкiлдiктiң басшысы және өкiлдiктiң жеке құрамының мүшелері;
4) дипломатиялық өкiлдiктiң жеке құрамының мүшелерi - өкiлдiктiң дипломатиялық, әкiмшiлiк-техникалық және қызмет көрсетушi жеке құрамының мүшелерi;
5) консулдық лауазымды тұлға - бұл салада консулдық функцияларды атқару тапсырылған консульдық мекеменiң басшысын қоса алғанда тұлға;
6) консулдық мекеменiң қызметкерлерi - консулдық лауазымды адамдар, консулдық қызметшiлер (әкiмшiлiк-техникалық мiндеттердi атқаратын адамдар) және қызмет көрсетушi жеке құрамның қызметкерлерi;
7) дипломатиялық өкiлдiктерге теңестiрiлген өкiлдiктер - жеке құрамы Қазақстан Республикасында тiркелген халықаралық ұйымдардың өкiлдiктерi;

8) дипломатическая почта - вид связи между государством и его дипломатическим, консульским представительством за рубежом;
9) консульская вализа - один из видов связи консульских учреждений;
10) дипломатический курьер - лицо, уполномоченное на перемещение через таможенную границу Республики Казахстан, дипломатической почты;
11) консульский курьер - лицо, уполномоченное на перемещение через таможенную границу Республики Казахстан, консульской вализы.
Статья 304. Перемещение товаров дипломатическими
представительствами иностранных государств
Дипломатические представительства иностранных государств на территории Республики Казахстан могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для официального пользования представительств, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров, вне установленных для этого мест и вне времени работы таможенных органов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов, и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
Статья 305. Перемещение товаров главой дипломатического
представительства иностранного государства
и членами дипломатического персонала
представительства
1. Глава дипломатического представительства иностранного государства и члены дипломатического персонала представительства, а также проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, могут ввозить в Республику Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, включая товары для первоначального обзаведения, и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров, вне установленных для этого мест и вне времени работы таможенных органов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов, и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
2. Личный багаж главы дипломатического представительства иностранного государства, членов дипломатического персонала представительства, а также проживающих вместе с ними членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, освобождается от таможенного досмотра, если нет серьезных оснований предполагать, что он содержит товары, не предназначенные для личного пользования, или товары, ввоз или вывоз которых запрещен, либо регулируется карантинными правилами Республики Казахстан. Такой досмотр товаров должен проводиться только в присутствии данного лица или его уполномоченного представителя.

8) дипломатиялық почта - мемлекет пен оның шетелдегi дипломатиялық, консулдық өкiлдiктерi арасындағы байланыс түрi;
9) консулдық сағдиян - консулдық мекемелердiң байланыс түрлерiнiң бiрi;
10) дипломатиялық курьер - Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы дипломатиялық почтаны өткiзуге уәкiлеттi тұлға;
11) консулдық курьер - Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы консулдық сағдиянды өткiзуге уәкiлеттi тұлға.
304-бап. Шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкiлдiктерiнiң тауарларды
өткiзуi
Қазақстан Республикасының аумағындағы шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерi тауарларды бұл үшiн белгiленген орындардан тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кедендiк ресiмдегенi үшiн, сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кеден қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезiндегi кеден алымдарын қоспағанда, өкiлдiктердiң ресми пайдалануына арналған тауарларды кеден төлемдерi мен салықтарды төлеуден босата отырып және тауарларға тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан Қазақстан Республикасына әкелуi және Қазақстан Республикасынан әкетуi мүмкiн.
305-бап. Шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдігi басшысы мен
өкiлдiктiң дипломатиялық жеке құрамы мүшелерiнің тауарларды
өткізуi
1. Шетел мемлекетi дипломатиялық өкiлдiгiнiң басшысы және өкiлдiктiң дипломатиялық жеке құрамының мүшелерi, сондай-ақ егер Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерi бастапқы жайғасуға қажет тауарларды қоса алғанда, өздерiнiң жеке пайдалануына арналған тауарларды Қазақстан Республикасына бұл үшiн белгiленген орындардан тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кедендiк ресiмдегенi үшiн, сондай-ақ тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кеден қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезiндегi кеден алымдарын қоспағанда, өкiлдiктердiң ресми пайдалануына арналған тауарларды кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуден босата отырып және тауарларға тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете алады.
2. Шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгi басшысының, өкiлдiктiң дипломатиялық жеке құрамы мүшелерiнiң, сондай-ақ егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерiнiң жеке теңдеме жүгі, егер онда өзiнiң пайдалануына арналмаған тауарлар не әкелуiне немесе әкетiлуiне тыйым салынған не Қазақстан Республикасының карантиндiк ережелерiмен реттелетiн тауарлар бар екенiне елеулi негiздер болмаса, кедендiк тексеруден босатылады. Мұндай тексеру тек қана осы адамның немесе оның уәкiлетті өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiлуге тиiс.

Статья 306. Перемещение товаров членами административно-технического
персонала дипломатического представительства иностранного
государства
Члены административно-технического персонала дипломатического представительства иностранного государства и проживающие вместе с ними члены их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, включая предметы для обзаведения с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров, вне установленных для этого мест и вне времени работы таможенных органов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов, и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.
Статья 307. Перемещение товаров членами обслуживающего
персонала дипломатического представительства
иностранного государства
На основе ратифицированного международного договора с иностранным государством таможенные льготы, предоставляемые настоящим Кодексом членам дипломатического персонала представительства иностранного государства, могут быть распространены на сотрудников обслуживающего персонала этого дипломатического представительства, а также на членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства.
Статья 308. Перемещение товаров консульскими учреждениями
иностранных государств и их работниками
1. Консульским учреждениям иностранных государств, консульским должностным лицам, включая главу консульского учреждения, и консульским служащим, а также членам их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического и административно- технического персонала дипломатического представительства иностранных государств.
2. На основе ратифицированного международного договора с иностранным государством на работников обслуживающего персонала консульского учреждения, а также на членов их семей, если они не являются гражданами Республики Казахстан, исходя из принципа взаимности в отношении каждого отдельного иностранного государства, могут быть распространены таможенные льготы, предоставляемые настоящим Кодексом членам обслуживающего персонала дипломатического представительства иностранного государства.
Статья 309. Перемещение дипломатической почты и консульской
вализы иностранных государств через таможенную
границу Республики Казахстан

306-бап. Шетел мемлекетінiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң
әкiмшiлiк-техникалық жеке құрамы мүшелерiнiң тауарларды
өткiзуi
Шетел мемлекетi дипломатиялық өкiлдiгiнiң әкiмшiлiк-техникалық жеке құрамының мүшелерi және егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олармен бiрге тұратын отбасы мүшелерi жайғасуға арналған тауарларды қоса алғанда, өздерiнiң жеке пайдалануына арналған тауарларды Қазақстан Республикасына бұл үшiн белгiленген орындардан тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс кедендiк ресiмдегенi үшiн, сондай-ақ
тауарларды уақытша сақтау қоймаларында немесе кеден органдарының кеден
қоймаларында сақтауды жүзеге асыру кезiндегi кеден алымдарын қоспағанда,
өкiлдiктердiң ресми пайдалануына арналған тауарларды кедендiк төлемдер мен
салықтарды төлеуден босата отырып және тауарларға тарифтiк емес реттеу
шараларын қолданбастан әкеле алады және Қазақстан Республикасынан әкете
алады.
307-бап. Шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң қызмет
көрсетуi жеке құрамы мүшелерiнiң тауарларды өткiзуi
Шетел мемлекетiмен бекiтiлген халықаралық шарттың негiзiнде осы
Кодекспен кеден жеңiлдiгi берiлген шетел мемлекетi өкiлдiгiнiң
дипломатиялық жеке құрамы мүшелерiне әрбiр жеке шетел мемлекетiне қатысты
өзара сыпайылық қағидасын негiзге ала отырып, осы дипломатиялық өкiлдiктiң
қызмет көрсеткiшi құрамының қызметкерлерiне, сондай-ақ олардың Қазақстан
Республикасының азаматтары болып табылмайтын отбасы мүшелерiне де
қолданылуы мүмкiн.
308-бап. Шетел мемлекеттерiнiң консулдық мекемелерi мен олардың
қызметкерлерiнiң тауарларды өткiзуi
1. Шетел мемлекеттерiнiң консулдық мекемелерiне, консулдық өкiлдiк басшысын қоса алғанда консулдық лауазымды адамдарға және консулдық қызметкерлерге, сондай-ақ егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олардың отбасы мүшелерiне шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерiнiң әкiмшiлiк-техникалық жеке құрам мүшелерi үшiн осы Кодекспен көзделген кеден жеңiлдiктерi берiледi.
2. Шетел мемлекетiмен консулдық мекеменiң қызмет көрсетушi жеке құрамы қызметкерлерiне, сондай-ақ егер олар Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмаса, олардың отбасы мүшелерiне арналған бекiтiлген халықаралық шарттың негiзiнде, әрбiр жеке шетел мемлекетiне қатысты өзара сыпайылық қағидасын негiзге ала отырып, шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiгiнiң қызмет көрсетушi жеке құрамы мүшелерiне осы Кодекспен берiлетiн кеден жеңiлдiктерi қолданылуы мүмкiн.
309-бап. Шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық почтасы мен консулдық
сағдиянын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы
өткiзу

1. Дипломатическая почта иностранных государств, перемещаемая через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежит ни вскрытию, ни задержанию таможенными органами и подвергается лишь внешнему осмотру. Все места, составляющие дипломатическую почту, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на их характер, и они должны содержать только дипломатические документы и предметы, предназначенные исключительно для официального пользования.
2. Консульская вализа иностранных государств, перемещаемая через таможенную границу Республики Казахстан, не подлежит ни вскрытию, ни задержанию таможенными органами и подвергается лишь внешнему осмотру. Все места, составляющие консульскую вализу, должны иметь видимые внешние знаки, указывающие на их характер, и должны содержать только официальную корреспонденцию и документы или предметы, предназначенные исключительно для официального пользования.
Однако при наличии серьезных оснований полагать, что в консульской вализе содержатся предметы, не предназначенные исключительно для официального пользования , таможенный орган вправе потребовать, чтобы вализа была вскрыта уполномоченными лицами представляемого иностранного государства в присутствии должностных лиц таможенного органа. В случае, если власти представляемого государства откажутся от вскрытия, то консульская вализа возвращается в место отправления.
3. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть вверены командиру судна или гражданского самолета, направляющегося в порт или аэропорт, прибытие в который разрешено. Командир судна или гражданского самолета должен быть снабжен официальным документом с указанием числа мест, составляющих почту и вализу, но он не считается дипломатическим или консульским курьером.
4. Дипломатическое представительство или консульское учреждение может направить одного из своих сотрудников принять почту или вализу непосредственно и беспрепятственно от командира судна или самолета.
5. Если дипломатическая почта или консульская вализа доставляется автотранспортным средством иностранного государства непосредственно в представительство или учреждение, находящееся в зоне деятельности другого таможенного органа, то такая почта и вализа оформляется пограничным таможенным органом.
Статья 310. Перемещение товаров иностранными дипломатическими
и консульскими курьерами
1. Иностранные дипломатические и консульские курьеры могут ввозить в Республику Казахстан и вывозить из Республики Казахстан товары, предназначенные для их личного пользования, с освобождением от уплаты таможенных платежей и налогов, за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров, вне установленных для этого мест и вне времени работы таможенных органов, а также при осуществлении хранения товаров на складах временного хранения или таможенных складах таможенных органов, и без применения к товарам мер нетарифного регулирования.

1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық почтасын кеден органдарына ашуға да, ұстап қалуға да жатпайды және тек сыртқы қарауға ғана ұшырайды. Дипломатиялық почтаны құрайтын барлық орындардың олардың сипатын көрсететiн көзге көрiнерлiк сыртқы белгiлерi болуы тиiс және оларда тек дипломатиялық құжаттар мен айрықша ресми пайдалануға арналған заттар болуы тиiс.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн шетел мемлекеттерінің консулдық сағдия кеден органдарына ашуға да, ұстап қалуға да жатпайды және тек сырттай қарауға ұшырайды. Консулдық сағдиянды құрайтын барлық орындардың олардың сипатын көрсететiн көзге көрiнерлiк сыртқы белгiлерi болуы тиiс және оларда тек ресми хат-хабарлар мен құжаттар немесе айрықша ресми пайдалануға арналған заттар болуы тиiс.
Алайда, консулдық сағдиянда айрықша ресми пайдалануға арналмаған заттар бар деп есептеуге елеулi негiздер болған жағдайда, кеден органы кеден органының лауазымды адамдарының қатысуымен шетел мемлекетi ұсынған уәкiлеттi тұлғалардың сағдиянды ашуын талап етуге құқығы бар. Егер, ұсынатын мемлекеттiң өкiметi ашудан бас тартқан жағдайда, консулдық сағдиян жөнелтiлген жерiне қайтарылады.
3. Дипломатиялық почта және консулдық сағдиян келуiне рұқсат берiлген порт немесе әуежайға бағытталған кеменiң немесе азаматтық ұшақтың командирiне сенiп тапсырылуы мүмкiн. Кеменiң немесе азаматтық ұшақтың командирi почта мен сағдиянды құрайтын орындардың санын көрсетiлген ресми құжатпен жабдықталуы тиiс, бiрақ ол дипломатиялық немесе консулдық курьер болып есептелмейдi.
4. Дипломатиялық өкiлдiк немесе консулдық мекеме өз қызметкерлерiнiң бiрiн тiкелей және кедергiсiз кеменiң немесе ұшақтың командирiнен почтаны немесе сағдиянды қабылдауға жiберуi мүмкiн.
5. Егер дипломатиялық почта немесе консулдық сағдиян тiкелей басқа кеден органының қызметi аймағындағы өкiлдiкке немесе мекемеге шетел мемлекетiнiң автокөлiк құралымен жеткiзiлсе, онда мұндай почтаны және сағдиянды шекаралық кеден органы ресiмдейдi.
310-бап. Шетелдік дипломатиялық және консулдық курьерлердiң
тауарларды өткiзуi
1. Шетелдiк дипломатиялық және консулдық курьерлер кеден органдарының осыған белгiленген орындарынан тыс немесе жұмыс уақытынан тыс кеден операцияларын жасау кезiнде, сондай-ақ тауарларға тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан уақытша сақтау қоймалары немесе кеден органдарының кеден қоймаларында тауарларды сақтауды жүзеге асыру кезiнде төлеуге тиiстi тауарларды кедендiк ресiмдегенi үшiн кеден алымдарын қоспағанда, кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуден босатыла отырып, өздерiнiң жеке пайдалануына арналған тауарларды Қазақстан Республикасына әкелiп және Қазақстан Республикасынан әкете алады.

2. Дипломатические и консульские курьеры должны быть снабжены официальным курьерским листом, в котором указывается их статус и число мест, составляющих дипломатическую почту и консульскую вализу. Курьерский лист подписывается и скрепляется печатью учреждения, отправляющего данную почту и вализу.
3. Дипломатическая почта и консульская вализа могут быть также вверены временному дипломатическому или консульскому курьеру, назначенному для перевозки только данной дипломатической почты или консульской вализы и снабженному курьерским официальным листом.
4. Временному дипломатическому или консульскому курьеру предоставляются таможенные льготы, предусмотренные пунктом 1 настоящей статьи. Такие льготы прекращаются с момента доставки данной дипломатической почты и консульской вализы по назначению.
Статья 311. Перемещение товаров представителями и членами
делегаций иностранных государств
Представителям иностранных государств, членам парламентских и правительственных делегаций, а также на основе взаимности сотрудникам делегаций иностранных государств, которые приезжают в Республику Казахстан для участия в межгосударственных переговорах, международных конференциях и совещаниях или с другими официальными поручениями, предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического персонала представительства иностранного государства. Такие льготы предоставляются членам их семей, сопровождающих указанные лица.
Статья 312. Перемещение товаров членами дипломатического
персонала, консульскими должностными лицами,
представителями и членами делегаций иностранных
государств, следующих транзитом через таможенную
территорию Республики Казахстан
1. Членам дипломатического представительства и консульским должностным лицам иностранных государств, членам их семей, а также лицам, указанным в вышеназванной статье настоящего Кодекса, следующих транзитом через таможенную территорию Республики Казахстан, предоставляются таможенные льготы, предусмотренные настоящим Кодексом для членов дипломатического персонала представительства иностранного государства.
2. Багаж вышеназванных лиц, а также следующих с ним членов их семей, освобождается от таможенного досмотра, если нет серьезных оснований предполагать, что он содержит товары, ввоз или вывоз которых запрещен законодательством либо регулируется карантинными правилами Республики Казахстан. Такой досмотр товаров должен проводиться только в присутствии данного лица или его уполномоченных представителей.
Статья 313. Порядок оформления товаров, перемещаемых
дипломатическими и приравненными к ним
представительствами, консульскими
учреждениями и их сотрудниками

2. Дипломатиялық және консулдық курьер мәртебесi мен дипломатиялық почта және консулдық сағдиянды құрайтын орындардың санын көрсетiп, ресми курьерлiк парақпен жабдықталады. Курьерлiк параққа почта мен сағдиянды жiберушi мекеме қол қояды және мөр басады.
3. Дипломатиялық почта және консулдық сағдиян осы дипломатиялық почта немесе консулдық сағдиянды ғана тасымалдауға белгiленген және курьерлiк ресми парақпен жарақтанған уақытша дипломатиялық немесе консулдық курьерге сенiп тапсырылуы мүмкiн.
4. Уақытша дипломатиялық немесе консулдық курьерге осы баптың 1-тармағында көзделген кеден жеңiлдiктерi берiледi. Мұндай жеңiлдiктер осы дипломатиялық почта мен консулдық сағдиянды мақсаты бойынша жеткiзген сәттен бастап тоқтатылады.
311-бап. Шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерi мен делегациялары мүшелерiнiң
тауарларды өткiзуi
Шетел мемлекеттерiнiң өкiлдерiне, парламент және үкiмет делегацияларының мүшелерiне, сондай-ақ өзара сыпайылық негiзде Қазақстан Республикасына мемлекетаралық келiссөздерге халықаралық конференциялар мен кеңестерге қатысу үшiн немесе басқа да ресми тапсырмалармен келетiн шет мемлекеттер делегацияларының қызметкерлерiне осы Кодексте көзделген шетел мемлекетiнiң дипломатиялық өкiлдiк жеке құрамының мүшелерiне арналған кеден жеңiлдiктерi берiледi. Мұндай жеңiлдiктер осы адамдарға ерiп жүретiн отбасы мүшелерiне де берiледi.
312-бап. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы транзитпен
өтетiн шетел мемлекеттерi дипломатиялық жеке құрамы
мүшелерiнiң, консулдық лауазымды тұлғалардың, өкiлдiктердiң
және делегациялар мүшелерiнiң тауарларды өткізуі
1. Шетел мемлекеттерi дипломатиялық өкiлдiгiнiң мүшелерi мен консулдық лауазымды тұлғаларына, олардың отбасы мүшелерiне, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өтетiн транзитпен сол мақсаттар үшiн осы Кодекстiң жоғарыда көрсетiлген бабында аталған адамдарға осы Кодексте шетел мемлекетi өкiлдiгiнiң дипломатиялық жеке құрамының мүшелерi үшiн көзделген кеден жеңiлдiктерi берiледi.
2. Егер әкелу немесе әкету заңнамалармен тыйым салынған не Қазақстан Республикасының карантиндi ережелерiмен реттелетiн тауарлары бар деп есептеуге негіздер болмаса, жоғарыда аталған тұлғалардың, сондай-ақ олармен тұратын отбасы мүшелерiнiң жүктерi кедендiк тексеруден босатылады. Тауарларды мұндай тексеру тек қана осы адамның немесе оның уәкiлеттi өкiлiнiң қатысуымен жүргiзiлуге тиiс.
313-бап. Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдіктердiң,
консулдық мекемелер мен олардың қызметкерлерiнiң өткізетiн
тауарларын ресiмдеу тәртiбi

1. Товары, предназначенные для официального пользования, дипломатического и приравненного к ним представительства, консульского учреждения подлежат таможенному оформлению путем предоставления таможенным органам грузовой таможенной декларации в соответствии с выбранным таможенным режимом.
2. Несопровождаемый личный багаж сотрудников дипломатического представительства и приравненных к ним лиц, работников консульского учреждения, а также проживающих вместе с ними членов их семей, подлежит таможенному оформлению путем предоставления таможенным органам таможенной декларации в соответствии с выбранным таможенным режимом.
Статья 314. Особенности таможенного оформления отдельных
категорий товаров
1. Следующие категории товаров, предназначенные для официального и личного пользования лиц, аккредитованных в Республике Казахстан:
1) транспортные средства всех видов;
2) персональные компьютеры и принадлежности к ним;
3) теле-, радио-, видеоаппаратура с сателлитовыми принадлежностями;
4) кинокамеры и кинопроекторы с проявленными слайдами и фильмами;
5) мебель всех разновидностей;
6) электробытовые приборы, спортивные снаряжения, музыкальные инструменты стоимостью свыше 100 месячных расчетных показателей;
7) личные ювелирные украшения из драгоценных металлов и драгоценных камней подлежат обязательному таможенному оформлению и учету в таможенных органах в соответствии с заявленным таможенным режимом, с последующим вывозом данных товаров по окончании сроков их аккредитации в Республике Казахстан.
2. Передача имущественных прав собственности вышеназванных товаров другому лицу, не имеющему таможенные льготы на территории Республики Казахстан, подлежит обязательному таможенному переоформлению с уплатой всех причитающихся таможенных платежей и налогов в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Для официального пользования дипломатические и приравненные к ним представительства, консульские учреждения могут ввозить в Республику Казахстан без применения мер нетарифного регулирования - 5000 штук различных табачных изделий (сигар, сигарет и так далее), 100 литров вина и ликероводочной продукции в квартал.
4. Иностранные товары, имеющие культурно-исторические ценности, и
документы на них предоставляются в таможенный орган для таможенного
оформления и контроля.
5. Товары, имеющие культурно-исторические ценности и приобретенные в
Республике Казахстан, могут быть вывезены за пределы территории Республики
Казахстан только на основании разрешения уполномоченного органа.
Раздел 8. Таможенные платежи и налоги

1. Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiктердiң, консулдық
мекемелердiң ресми пайдалануына арналған тауарлары таңдалған кеден
режимiне сәйкес жүк кеден декларациясын кеден органына беру жолымен
кедендiк ресiмдеуге жатады.
2. Дипломатиялық өкiлдiк қызметкерлерi және оған теңестiрiлген
адамдардың, консулдық мекеменiң қызметкерлерiнiң, сондай-ақ олармен бiрге
тұратын отбасы мүшелерiнiң қоса жүрмейтiн жеке жүктерi таңдалған кеден
режимiне сәйкес кеден декларациясын кеден органына беру жолымен кедендiк
ресiмдеуге жатады.
314-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендiк ресiмдеудiң
ерекшелiгi
1. Қазақстан Республикасында тiркелген тұлғалардың ресми және жеке
пайдалануға арналған тауарлардың мына санаттары:
1) көлiк құралдарының барлық түрлерi;
2) дербес компьютерлер және оларға жабдықтар;
3) сателлиталық жабдықтармен теле-радио-видео аппаратура;
4) слайдтар мен фильмдер шығаратын кинокамералар және кинопроекторлар;
5) барлық түрлi жиhаздар;
6) құны 100 айлық есептiк көрсеткiштен жоғары электрлiк тұрмыстық
аспаптар, спорттық жабдықтар, музыкалық аспаптар;
7) бағалы металдар мен асыл тастардан жеке зергерлiк сәндеуiштер Қазақстан Республикасында оларды тiркеу мерзiмi аяқталуы бойынша кейiнгi осы тауарларды әкетумен тиiстi кеден режимiнде кеден органдарында мiндеттi кедендiк ресiмдеуге және есепке алуға жатады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында кеден жеңiлдiктерi жоқ басқа тұлғаға жоғарыда аталған тауарлар үшiн мүлiктiк меншік құқығын беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес барлық тиесiлi кедендiк төлемдер және салықтарды төлеумен кеден органдарында мiндеттi қайта ресiмдеуге жатады.
3. Дипломатиялық және оған теңестiрiлген өкiлдiктер, консулдық мекемелер ресми пайдалану үшiн тоқсан сайын тарифтiк емес реттеу шараларын қолданбастан - 5000 дана әртүрлi темекі өнiмдерiн (сигар, сигарет және тағы басқалары), 100 литр шарап және ликер-арақ өнiмдерiн Қазақстан Республикасына әкеле алады.
4. Мәдени-тарихи құндылықтары бар шетел тауарлары және оларға
құжаттар кедендiк ресiмдеу мен бақылау үшiн кеден органына берiледi.
5. Мәдени-тарихи құндылықтары бар және Қазақстан Республикасында
сатып алынған тауарлар Қазақстан Республикасының уәкiлеттi органы
рұқсатының негiзiнде ғана Қазақстан Республикасының аумағынан тыс әкетiлуi
мүмкiн.
8-БӨЛIМ. КЕДЕНДIК ТӨЛЕМДЕР ЖӘНЕ САЛЫҚТАР

Глава 39. Общие положения
Статья 315. Таможенные платежи и налоги
1. В Республике Казахстан действуют следующие таможенные платежи:
1) таможенные пошлины;
2) антидемпинговые пошлины;
3) защитные пошлины;
4) компенсационные пошлины;
5) таможенные сборы;
6) сборы.
2. Плательщики, порядок исчисления, уплаты, возврата и взыскания таможенных платежей, а также таможенные льготы определяются настоящим Кодексом.
3. Порядок применения, исчисления и уплаты, а также срок действия антидемпинговых, защитных и компенсационных пошлин определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан об антидемпинговых мерах, мерах защиты внутреннего рынка при импорте товаров и о субсидиях и компенсационных мерах.
4. Плательщики, порядок исчисления и уплаты налогов определяются налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. При перемещении товаров физическими лицами в упрощенном порядке таможенные платежи и налоги могут уплачиваться в виде совокупного таможенного платежа, устанавливаемого Правительством Республики Казахстан.
Статья 316. Виды ставок таможенных платежей
Ставки таможенных платежей подразделяются на:
1) адвалорные - начисляемые в процентах к таможенной стоимости облагаемых товаров;
2) специфические - начисляемые в установленном размере за единицу облагаемых товаров;
3) комбинированные - сочетающие оба названных вида ставок таможенных платежей.
Статья 317. Таможенные пошлины
1. Таможенные пошлины уплачиваются при декларировании товаров в таможенных режимах, условия помещения под которые устанавливают уплату таможенных пошлин в соответствии с Таможенным тарифом Республики Казахстан.
2. Таможенный тариф Республики Казахстан - это систематизированный в
соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности
перечень ставок таможенных пошлин, применяемых к товарам, перемещаемым
через таможенную границу Республики Казахстан.
3. Ставки таможенных пошлин устанавливаются Правительством Республики
Казахстан и вступают в силу по истечении тридцати календарных дней после
их официального опубликования.
Статья 318. Таможенные сборы
1. К таможенным сборам относятся:
1) таможенный сбор за таможенное оформление;
2) таможенный сбор за таможенное сопровождение;
3) таможенный сбор за принятие предварительного решения;
4) таможенный сбор за хранение товаров.
2. Основой для определения размеров таможенных сборов является стоимость затрат таможенных органов за выполнение указанных действий.
Статья 319. Таможенный сбор за таможенное оформление
1. При основном таможенном оформлении товаров и транспортных средств взимается таможенный сбор за таможенное оформление в размере, установленном Правительством Республики Казахстан.

39-ТАРАУ. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
315-бап. Кедендік төлемдер және салықтар
1. Қазақстан Республикасында мынадай кедендiк төлемдер әрекет етедi:
1) кеден баждары;
2) демпингке қарсы баждар;
3) қорғау баждары;
4) өтемақылық баждар;
5) кеден алымдары;
6) алымдар.
2. Төлеушiлер кедендiк төлемдердi есептеу, төлеу және өндiрiп алу тәртiбi, сондай-ақ кедендiк жеңiлдiктер осы Кодексте айқындалады.
3. Демпингке қарсы, қорғау және өтемақылық баждарды қолдану, есептеу мен төлеудiң тәртiбi тауарлардың импорты кезiндегi демпингке қарсы шаралар, iшкi рыноктi қорғау шаралары туралы және субсидиялар және өтемақылық шаралар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалады.
4. Төлеушiлер салықтарды есептеу және төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының салық заңнамаларына сәйкес анықталады.
5. Жеке тұлғалар тауарларын жеңiлдетiлген тәртiппен өткiзу кезiнде
кедендiк төлемдер және салықтар Қазақстан Республикасының Үкiметi
белгiлеген жиынтық кедендiк төлем түрiнде төленуi мүмкiн.
316-бап. Кедендiк төлемдер ставкаларының түрлерi
Кедендiк төлемдердiң ставкалары мынадай түрлерге:
1) салық салынатын тауарлардың кеден құны процентiмен
есептелетiн - адвалорлық;
2) салық салынатын тауарлардың бiрлiгi үшiн белгiленген мөлшерде
есептелiнетiн - ерекшелiктi;
3) кедендiк төлемдердiң аталған екi түрiн ұштастыратын - құрамдас
болып бөлiнедi.
317-бап. Кеден баждары
1. Кеден баждары кеден режимдерiнде тауарларды декларациялау кезiнде
төленедi, орналастыру жағдайы Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне
сәйкес кедендiк баждарды төлеудi белгiлейдi.
2. Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифi - бұл Сыртқы
экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына сәйкес жүйеленген
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларға
қолданылатын кеден баждары ставкаларының тiзбесi.
3. Кеден баждарының ставкаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi
белгiлейдi және ресми жарияланғаннан кейiн отыз күнтiзбелiк күн өткеннен
соң күшiне енедi.
318-бап. Кеден алымдары
1. Кеден алымдарына:
1) кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы;
2) кедендiк сүйемелдеу үшiн кеден алымы;
3) алдын ала шешiм қабылдағаны үшiн кеден алымы;
4) тауарларды сақтағаны үшiн кеден алымы жатады.
2. Көрсетiлген iс-әрекеттердi орындағаны үшiн кеден органдары шығыстарының құны кеден алымдарының мөлшерлерiн анықтау үшiн негiз болып табылады.
319-бап. Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын негiзгi кедендiк ресiмдеу кезiнде
Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде кедендiк ресiмдеу
үшiн кеден алымы алынады.

2. За таможенное оформление товаров вне установленных для этого мест и (или) вне времени работы таможенных органов взимается таможенный сбор в двойном размере.
Статья 320. Таможенный сбор за таможенное сопровождение
За таможенное сопровождение товаров таможенными органами взимаются таможенные сборы в размерах, установленных Правительством Республики Казахстан.
Статья 321. Таможенный сбор за принятие предварительного решения
За принятие предварительного решения относительно классификации,
методологии таможенной стоимости и страны происхождения товара взимаются
таможенные сборы в размерах, установленных Правительством Республики
Казахстан.
Статья 322. Таможенный сбор за хранение товаров
За хранение товаров на таможенных складах и складах временного
хранения, владельцами которых являются таможенные органы, взимаются
таможенные сборы в размерах, установленных Правительством Республики
Казахстан.
Статья 323. Сборы
1. К сборам, взимаемым таможенными органами, относятся:
1) сбор за выдачу лицензии;
2) сбор за выдачу квалификационного аттестата специалиста по
таможенному оформлению.
2. Размеры сборов, установленных пунктом 1 настоящей статьи,
определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 324. Сбор за выдачу лицензии
Сбор за выдачу лицензии взимается за:
1) учреждение таможенного склада;
2) учреждение магазина беспошлинной торговли;
3) учреждение свободного склада;
4) учреждение склада временного хранения;
5) осуществление деятельности в качестве таможенного перевозчика;
6) осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
Глава 40. Исчисление таможенных платежей и налогов
Статья 325. База для обложения таможенными пошлинами
1. Базой для обложения таможенными пошлинами является таможенная стоимость товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. По товарам, в отношении которых установлены специфические ставки таможенных пошлин, базой для обложения таможенными пошлинами является объем товаров в натуральном выражении.
Статья 326. Порядок исчисления таможенных платежей и налогов
1. Таможенные платежи и налоги исчисляются плательщиками таможенных платежей и налогов самостоятельно, за исключением случаев, предусмотренных статьей 296 настоящего Кодекса и пунктом 2 настоящей статьи.
2. При обнаружении правонарушения в сфере таможенного дела, исчисление подлежащих уплате таможенных платежей и налогов производится таможенным органом.
3. Исчисление таможенных платежей и налогов производится в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и иными законодательными актами.

2. Кеден органдарының осыған белгiленген орындарынан тыс және
(немесе) жұмыс уақытынан тыс тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн екi есе
мөлшерде кеден алымы алынады.
320-бап. Кедендiк сүйемелдеу үшiн кеден алымы
Кеден органдары тауарларды кедендiк сүйемелдегенi үшiн Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерде кеден алымдарын алады.
321-бап. Алдын-ала шешім қабылдағаны үшiн кеден алымы
Тауарды жiктеуге, оның кедендiк құнының әдiснамасына және шыққан
елiне қатысты алдын ала шешiм қабылдағаны үшiн Қазақстан Республикасының
Үкiметi белгiлеген мөлшерде кеден алымы алынады.
322-бап. Тауарларды сақтағаны үшiн кеден алымы
Олардың иелерi кеден органы болып табылатын кеден қоймаларында және
уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтағаны үшiн Қазақстан
Республикасының Үкiметi белгiлеген мөлшерлерде кеден алымдары алынады.
323-бап. Алымдар
1. Кеден органы өндiрiп алатын алымдарға:
1) лицензия бергенi үшiн алынатын алым;
2) кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктік аттестатын бергенi
үшiн алым жатады.
2. Осы баптың 1-тармағында белгiленген алымдардың мөлшерiн Қазақстан
Республикасының Үкiметi анықтайды.
324-бап. Лицензия бергенi үшiн алым
Лицензия бергенi үшiн алым:
1) кеден қоймасының мекемесi;
2) бажсыз сауда жасайтын дүкеннiң мекемесi;
3) еркiн қойма мекемесi;
4) уақытша сақтау қоймасының мекемесi;
5) кедендiк тасымалдау ретiнде қызметтi жүзеге асыру;
6) кеден делдалы ретiнде қызметтi жүзеге асыру үшiн өндiрiп алынады.
40-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ТӨЛЕМДЕР МЕН САЛЫҚТАРДЫ ЕСЕПТЕУ
325-бап. Кедендiк баждарды салуға арналған база
1. Осы баптың 2-тармағында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда тауарлардың кеден құны кеден баждарын салу үшiн база болып табылады.
2. Оларға қатысты кеден баждарының ерекшелiк ставкалары белгiленген тауарлар бойынша заттай түрдегi тауарлардың көлемi кедендiк баждарды салуға арналған база болып табылады.
326-бап. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеудiң тәртiбi
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды осы Кодекстiң 296-бабында және осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеушiлер дербес есептейдi.
2. Кеден iсi саласында бұзушылық болған кезде, төлеуге тиiстi кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеудi кеден органы жүргiзедi.
3. Кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу осы Кодексте және өзге де заң актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргiзiледi.

Статья 327. Применение ставок таможенных платежей и налогов
1. Для целей исчисления таможенных платежей и налогов применяются ставки, действующие на день регистрации таможенной декларации таможенным органом, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 329 и статьей 413 настоящего Кодекса.
2. Для целей исчисления таможенных пошлин и налогов применяются ставки в соответствии с Таможенным тарифом Республики Казахстан и налоговым законодательством Республики Казахстан, соответствующие коду товаров по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности и наименованию товаров, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 статьи 315 настоящего Кодекса.
Статья 328. Пересчет иностранной валюты для целей
исчисления таможенных платежей и налогов
В случаях, когда для целей исчисления таможенных платежей и налогов, в том числе определения таможенной стоимости товаров, требуется произвести пересчет иностранной валюты, применяется официальный курс иностранной валюты к национальной валюте Республики Казахстан, установленный Национальным Банком Республики Казахстан на день регистрации таможенной декларации таможенным органом либо на день платежа для таможенных платежей, уплата которых не связана с таможенным оформлением товаров.
Статья 329. Исчисление таможенных платежей и налогов при
совершении правонарушения в сфере таможенного дела
1. В отношении товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан или вывезенных с этой территории с совершением правонарушения в сфере таможенного дела, таможенные платежи и налоги исчисляются исходя из ставок таможенных платежей и налогов, действующих соответственно:
1) на день пересечения таможенной границы Республики Казахстан;
2) если такой день установить невозможно, то на день обнаружения правонарушения.
База для обложения таможенными платежами и налогами определяется на день применения ставок таможенных платежей и налогов
2. При использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено полное или частичное освобождение от уплаты таможенных платежей и налогов, для исчисления причитающихся к уплате таможенных платежей и налогов применяются ставки таможенных платежей и налогов, действующие на день регистрации таможенной декларации таможенным органом.
3. При наличии нарушения сроков уплаты таможенных платежей и налогов исчисление таможенных платежей и налогов производится с начислением пени за несвоевременную уплату таможенных платежей и налогов в соответствии со статьей 375 настоящего Кодекса.

327-бап. Кедендiк төлемдер мен салықтардың ставкасын қолдану
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу мақсаттары үшiн осы Кодекстiң 329-бабының 1-тармағындағы және 413-бабындағы жағдайларды қоспағанда, кеден органы кеден декларациясын қабылдаған күнге қолданылатын ставкалар қолданылады.
2. Кедендiк баждарды, салықтарды есептеу мақсаттары үшiн 315-баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының Кедендiк тарифiне және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша тауарлар кодына және тауарлардың атауына сәйкес келетiн ставкалар қолданылады.
328-бап. Кедендік төлемдер мен салықтарды есептеу мақсаттары үшiн
шетел валютасын қайта есептеу
Кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу, соның iшiнде тауарлардың кеден құнын айқындау мақсаттары үшiн шетел валютасын қайта есептеу жүргiзу талап етiлген жағдайларда, кеден органы кеден декларациясын қабылдаған күнге немесе төленуi тауарлардың кедендiк ресiмдеуiмен байланысты емес кеден төлемдерi үшiн төлем күнi Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасына шетел валютасының Қазақстан Республикасының Ұлттық банкiндегi ресми бағамы қолданылады.
329-бап. Кеден iсi саласында құқық бұзушылық жасау кезiнде кедендiк
төлемдер мен салықтарды есептеу
1. Кеден iсi саласында құқық бұзушылық жасай отырып, Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген немесе осы аумақтан әкетiлген тауарларға қатысты кедендiк төлемдер мен салықтар тиiсiнше:
1) Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткен күнге;
2) егер мұндай күн белгiлеу мүмкiн болмаса, онда бұзушылық ашылған күнге қолданылған кедендiк төлемдер мен салықтардың ставкалары ескерiлiп есептеледi.
Кедендiк төлемдер мен салықтарды салуға арналған базасы кедендiк төлемдер мен салықтардың ставкасын қолданған күнi айқындалады.
2. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеуден толық немесе бөлшектеп босатуына байланысты өзге де мақсаттарда шартты жiберiлген тауарларды пайдалану кезiнде, төлеуге тиiстi кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу үшiн кеден органы кеден декларациясын қабылдаған күнде қолданылған кедендiк төлемдер мен салықтардың ставкасы қолданылады.
3. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу мерзiмiнiң бұзылуы болған кезде, кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеу осы Кодекстiң 375-бабына сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтарды уақтылы төлемегенi үшiн өсiмақы есептей отырып жүргiзiледi.

Глава 41. Определение таможенной стоимости товаров
Статья 330. Таможенная стоимость товаров
Таможенная стоимость товара - стоимость товара, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан, определяемая в соответствии с настоящей главой, используемая в целях:
1) обложения товара таможенными платежами и налогами;
2) применения иных мер государственного регулирования внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан.
Статья 331. Определение таможенной стоимости вывозимых товаров
1. Таможенная стоимость вывозимых за пределы таможенной территории Республики Казахстан товаров определяется на основе цены сделки, фактически уплаченной или подлежащей уплате при продаже на экспорт.
2. При определении таможенной стоимости товара в цену сделки включаются следующие расходы, если они не были ранее включены:
1) расходы по доставке товара до аэропорта, порта или иного места вывоза товара с таможенной территории Республики Казахстан:
стоимость транспортировки;
расходы по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров;
2) стоимость страхования;
3) расходы, понесенные продавцом:
комиссионные и брокерские вознаграждения;
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
4) роялти и сборы за выдачу лицензии, связанные с оцениваемыми товарами, подлежащие уплате продавцом прямо или косвенно, как условие продажи оцениваемых товаров, если такие роялти и сборы не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;
5) поступающая продавцу прямо или косвенно часть дохода от последующих перепродаж;
6) налоги, взимаемые на таможенной территории Республики Казахстан, если в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан или международными договорами, участницей которых является Республика Казахстан, они не подлежат компенсации продавцу в связи с вывозом товаров с таможенной территории Республики Казахстан.
3. При определении таможенной стоимости товара из цены сделки исключаются следующие платежи и расходы, при условии, что они могут быть подтверждены документально:
1) расходы на монтаж, сборку, наладку оборудования или оказание технической помощи после вывоза такого оборудования с таможенной территории Республики Казахстан;
2) расходы по доставке товаров после вывоза их с таможенной территории Республики Казахстан;
3) стоимость страхования доставки товаров после их вывоза с таможенной территории Республики Казахстан;
4) таможенные пошлины и налоги, уплачиваемые в стране импорта.

41-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫҢ КЕДЕН ҚҰНЫН АЙҚЫНДАУ
330-бап. Тауарлардың кеден құны
Тауарлардың кеден құны - Қазақстан Республикасының шекарасы арқылы өткiзiлетiн осы тарауға сәйкес анықталатын мынадай мақсаттарда:
1) тауарға кедендiк төлемдер мен салықтарды салу;
2) Қазақстан Республикасының сыртқы экономикалық қызметiн мемлекеттiк реттеудiң өзге шараларын қолдану мақсатында қолданылатын тауардың құны.
331-бап. Әкетiлетiн тауарлардың кеден құнын айқындау
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс әкетiлетін тауарлардың кеден құны экспортқа сату кезiнде iс жүзiнде төленген немесе төлеуге жататын мәмiле бағасының негiзiнде анықталады.
2. Тауардың кедендiк құнын анықтау кезiнде мәмiле бағасына егер олар бұрын енгiзiлмесе, мынадай шығыстар:
1) әуежайға, портқа немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарды әкететiн өзгелей орынға дейiн тауарларды жеткiзу бойынша шығыстар:
көлiкпен тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсiру, қайта жүктеу және ауыстырып тиеу бойынша шығыстар;
2) сақтандыру құны;
3) сатушы тартқан шығыстар;
комиссиондық және брокерлiк сыйақылар;
егер Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына сәйкес олар бағаланатын тауарлармен бiртұтас ретiнде қаралса, контейнерлердiң немесе басқа көп айналымды ыдыстардың құны;
бума материалдарының құнын қоса алғанда, орама және орау бойынша жұмыстардың құны;
4) егер мұндай роялти және алымдар iс жүзiнде төленген немесе төлеуге тиiстi бағаға қосылмаса, сатушы бағаланатын тауарлардың шарты ретiнде тiкелей немесе жанама төлеуге жататын бағаланатын тауарлармен байланысты лицензиялар бергенi үшiн роялти және алымдар;
5) сатушыға тiкелей немесе жанама кейiннен қайта сатудан түсетін кiрiстiң бiр бөлігі;
6) егер олар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына немесе Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды әкету кезiнде сатушыға өтемақыға жатпаса, Қазақстан Республикасының кеден аумағында өндiрiлiп алынатын салықтар енгiзiледi.
3. Мәмiле бағасынан тауардың кедендiк құнын анықтау кезiнде олар құжаттай расталған жағдайда мынадай төлемдер мен шығыстар алынып тасталады:
1) жабдықтарды монтаждау, жинау, реттеуге жұмсалатын шығыстар немесе мұндай жабдықты Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкеткеннен кейiн техникалық көмек көрсету;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкеткеннен кейiн тауарларды жеткiзу жөнiндегi шығыстар;
3) Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды өткiзгеннен кейiн оларды жеткiзiп берудiң сақтандыру құны.

4. При отсутствии цены сделки таможенная стоимость вывозимых товаров определяется исходя из представленной декларантом выписки из бухгалтерской документации продавца-экспортера о затратах, связанных с производством или приобретением, хранением и транспортировкой вывозимого товара. При этом также учитываются расходы, перечисленные в пункте 1 настоящей статьи.
5. В случае отсутствия сведений, подтверждающих заявленную таможенную стоимость вывозимого товара, таможенная стоимость таких товаров определяется на основании сведений по идентичным или однородным товарам, имеющимся у таможенного органа, в том числе информации, предоставленной с использованием результатов независимой экспертизы.
Статья 332. Определение таможенной стоимости ввозимых товаров
Таможенная стоимость ввозимых на таможенную территорию Республики
Казахстан товаров основывается на общих принципах таможенной оценки
Генерального соглашения о тарифах и торговле (далее - ГАТТ/ВТО).
Статья 333. Методы определения таможенной стоимости ввозимых товаров
1. Определение таможенной стоимости товаров, ввозимых на таможенную
территорию Республики Казахстан, производится путем применения следующих
методов:
1) по цене сделки с ввозимыми товарами;
2) по цене сделки с идентичными товарами;
3) по цене сделки с однородными товарами;
4) вычитания стоимости;
5) сложения стоимости;
6) резервного.
2. Основным методом определения таможенной стоимости товаров является
метод по цене сделки с ввозимыми товарами.
3. В случае невозможности использования основного метода последовательно применяется каждый из перечисленных методов. При этом каждый последующий метод применяется, если таможенная стоимость товаров не может быть определена путем использования предыдущего метода. По заявлению декларанта методы вычитания и сложения стоимости применяются в обратной последовательности.
4. Если таможенная стоимость определена с помощью одного из методов, перечисленных в пункте 1 настоящей статьи, то последующие методы не применяются.
Статья 334. Метод определения таможенной стоимости
по цене сделки с ввозимыми товарами
1. Таможенной стоимостью товара, ввозимого на таможенную территорию Республики Казахстан, является цена, фактически уплаченная или подлежащая уплате за него при продаже на экспорт в Республику Казахстан.
2. При определении таможенной стоимости товара в цену сделки включаются следующие расходы, если они не были ранее включены:
1) расходы по доставке товара до аэропорта, порта или иного места ввоза товара на таможенную территорию Республики Казахстан:
стоимость транспортировки;
расходы по погрузке, выгрузке, перегрузке и перевалке товаров;

4. Мәмiле бағасы болмаған кезде, әкетiлетiн тауарлардың кеден құны әкетiлетiн тауардың өндiрiсiне немесе сатып алынуына, сақтау және тасымалдауына байланысты шығындар туралы экспорттаушы сатушының бухгалтерлiк құжаттамасының көшiрмесiн декларант бергенi ескерiлiп
айқындалады. Бұл ретте, осы баптың 1-тармағында санамаланған шығыстар да
ескерiледi.
5. Әкетiлетiн тауардың мәлiмделген кеден құнын растайтын мәлiметтер
болмаған жағдайда, мұндай тауарлардың кеден құны ұқсас немесе бiртектес
тауарлар бойынша кеден органында бар мәлiметтер, оның iшiнде тәуелсiз
сараптаманың қорытындыларын пайдаланып берiлген ақпараттар негiзiнде
айқындалады.
332-бап. Әкелiнетiн тауарлардың кеден құнын айқындау
Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың кеден
құны Тарифтер мен сауда жөнiндегi бас келiсiмнiң кедендiк бағалауының
жалпы қағидаттарына негiзделедi (бұдан әрi ТСБК/ДСҰ).
333-бап. Кеден құнын айқындау әдiстерi
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың
кеден құнын айқындау төмендегi әдiстердi қолдану жолымен жүргiзiледi:
1) әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
2) ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
3) бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша;
4) құнды шегеру;
5) құнды қосу;
6) резерв.
2. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша әдiс кеден
құнын айқындаудың негiзгi әдiсi болып табылады.
3. Негiзгi әдiстi пайдалану мүмкiн болмаған жағдайда аталған әдiстердiң әрқайсысы рет-ретiмен қолданылады. Бұл ретте, егер алдыңғы әдiстi қолдану арқылы кеден құнын айқындау мүмкiн болмаса, онда келесi әдiс қолданылады. Декларанттың өтiнiшi бойынша құнды шегеру және қосу әдiстерi керiсiнше ретпен қолданылады.
4. Егер кеден құны осы баптың 1-тармағында санамаланған бiр әдiстiң көмегiмен айқындалса, онда кейiнгi әдiстер қолданылмайды.
334-бап. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiленiң бағасы бойынша
кеден құнын белгiлеу әдiсi
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнген тауардың кеден құны Қазақстан Республикасына экспортқа сату кезiнде оған iс жүзiнде төленген немесе төленуге тиiстi баға болып табылады.
2. Кеден құнын белгiлеу кезiнде мәмiле бағасына, егер бұрын қосылмаған болса, мынадай шығыстар енгiзiледi:
1) тауарды әуежайға, портқа жеткiзу жөнiндегi немесе тауарды Қазақстан Республикасының кеден аумағындағы басқа жерге әкелу шығыстары;
тасымалдау құны;
тауарларды тиеу, түсiру, қайта тиеу және басқа көлiкке ауыстыру шығыстары;

2) стоимость страхования;
3) расходы, понесенные покупателем:
комиссионные и брокерские вознаграждения, за исключением комиссионных по закупке товаров;
стоимость контейнеров или другой многооборотной тары, если в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности они рассматриваются как единое целое с оцениваемыми товарами;
стоимость упаковки, включая стоимость упаковочных материалов и работ по упаковке;
4) соответствующая часть стоимости следующих товаров и услуг, которые прямо или косвенно были предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной цене для использования в связи с производством и продажей на вывоз оцениваемых товаров:
сырья, материалов, деталей, полуфабрикатов и других комплектующих изделий, являющихся составной частью оцениваемых товаров;
инструментов, штампов, форм и других подобных предметов, использованных при производстве оцениваемых товаров;
материалов, израсходованных при производстве оцениваемых товаров (смазочных материалов, топлива и других);
инженерной проработки, опытно-конструкторской работы, дизайна, художественного оформления, эскизов и чертежей, выполненных вне территории Республики Казахстан и непосредственно необходимых для производства оцениваемых товаров;
5) роялти и сборы за выдачу лицензии, связанные с оцениваемыми товарами, подлежащие уплате покупателем прямо или косвенно, как условие продажи оцениваемых товаров, если такие роялти и сборы не включены в цену, фактически уплаченную или подлежащую уплате;
6) величина части прямого или косвенного дохода продавца от любых последующих перепродаж, передачи или использования оцениваемых товаров.
3. При поставке одной партией товаров различных наименований определение расходов, подлежащих включению в таможенную стоимость каждого из ввезенных товаров и определенных для всей партии товаров, осуществляется пропорционально величине, определяемой соотношением стоимости каждого товара к стоимости партии товаров.
4. При определении таможенной стоимости товара в нее не могут быть включены платежи и расходы при условии, что они выделены из цены, действительно уплаченной или подлежащей уплате за импортируемые товары:
1) расходы на монтаж, сборку, наладку оборудования или оказание технической помощи после ввоза такого оборудования на таможенную территорию Республики Казахстан;
2) расходы по доставке после ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан;
3) таможенные пошлины и налоги, уплачиваемые в стране импорта.
5. Метод по цене сделки с ввозимыми товарами не используется для определения таможенной стоимости товара, если:

2) сақтандыру құны;
3) сатып алушы әкелген шығыстар;
тауарларды сатып алу жөнiндегi комиссиялық төлемдi қоспағанда комиссиялық және делдалдық сыйақылар;
егер олар Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасына сәйкес бағаланатын тауарлармен бiртұтас ретiнде қаралатын болса, контейнерлердiң немесе көп айналымға түсетiн ыдыстардың құны;
орама материалдары мен орап-қаттау жөнiндегi жұмыстардың құнын қосқандағы орап-қаттау құны;
4) әкетiлуге арналып бағаланатын тауарларды өндiруге және сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе арзандатылған баға бойынша сатып алушыға тiкелей немесе жанама түрде берiлсе, мынадай тауарлар мен қызметтер құнының тиiстi бөлiгi:
бағаланатын тауарлардың құрамдас бөлiгi болып табылатын шикiзаттар, материалдар, бөлшектер, жартылай өнiмдер және басқа да жинақтаушы бұйымдар;
бағаланатын тауарларды өндiру кезiнде жұмсалған құрал-саймандар, мөрлер, қалыптар мен басқа да осы тәрiздес заттар;
бағаланатын тауарларды өндiру кезiнде жұмсалған материалдар (жағар материалдар, отын және басқалары);
Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде жасалған және бағаланатын тауарлар өндiрген кезде тiкелей қажеттi инженерлiк талдамалар, тәжiрибе-конструкторлық, дизайн, көркем безендiру, нобайлар мен сызбалар құнының тиiстi бөлiгi;
5) бағаланатын тауарларды сату шарттары ретiнде сатып алушы тiкелей немесе жанама түрде төлеуге тиiстi бағаланатын тауарларға байланысты лицензия беру үшiн роялти және алымдар, егер мұндай роялти және алымдар нақты төленген немесе төлеуге тиiстi бағаға қосылмаса;
6) бағаланатын тауарларды кейiннен кез-келген қайта сату, беру немесе пайдаланудан сатушының тiкелей немесе жанама түрде тапқан кiрiсiнiң бiр бөлiгiнiң шамасы.
3. Әр түрлi атаудағы тауарларды бiр топтамамен жеткiзген кезде әрбiр әкелiнген тауарлардың және тауарлардың барлық топтамасы үшiн айқындалған кеден құнына кiруге жататын шығыстарды айқындау әр тауардың құнының тауарлар партиясының құнына қатысты айқындалатын мөлшерге барабар жүзеге асырылады.
4. Кеден құнын айқындау кезiнде импортталатын тауарлар үшiн iс жүзiнде төленген және төлеуге жататын бағасынан олар бөлiнген шарты кезiндегi төлемдер мен шығыстар енгiзiлмейдi:
1) монтаж, жинау, орнату жабдықтарды реттеу немесе мұндай жабдықтарды Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелгеннен кейiнгi техникалық көмек көрсетуге жұмсалатын шығыстар;
2) Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелгеннен кейiн жеткiзу бойынша шығыстар;
3) импорт елiнде төленетiн кеден баждары мен салықтар.
5. Әкелiнетiн тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша әдiс тауардың кедендiк құнын анықтау үшiн мынадай жағдайларда пайдаланылмайды, егер:

1) существуют ограничения в отношении права на распоряжение или
использование покупателем оцениваемых товаров, за исключением:
ограничений, установленных законодательными актами Республики
Казахстан;
ограничений географического региона, в котором товары могут быть
перепроданы;
ограничений, существенно не влияющих на стоимость товара;
2) товар продан для экспорта в Республику Казахстан по следующим
сделкам, не содержащим признаков купли-продажи:
безвозмездная поставка товара;
поставка товара на условиях консигнации, предусматривающей поставку
товара для продажи в Республике Казахстан без перехода права собственности
к импортеру;
поставка товаров иностранным юридическим лицом в адрес своих филиалов
(представительств), находящихся на территории Республики Казахстан;
поставка товаров в рамках бартерных или иных компенсационных сделок;
поставка товаров по договорам имущественного найма (лизинга);
поставка товаров в целях временного нахождения;
ввоз на территорию Республики Казахстан отходов производства в целях
их некоммерческой утилизации;
поставка товаров в счет гарантийных обязательств продавца;
иные поставки, не содержащие факта купли-продажи товара;
3) продажа или цена сделки зависит от соблюдения условий, влияние
которых невозможно исчислить;
4) данные, использованные декларантом при заявлении таможенной стоимости, не подтверждены документально либо не являются количественно определимыми и достоверными;
5) участники сделки являются взаимозависимыми лицами и стоимость по сделке не является приемлемой в качестве основы для определения таможенной стоимости в соответствии с требованиями настоящей статьи. При этом под взаимозависимыми лицами понимаются лица, удовлетворяющие одному из следующих признаков:
один из участников сделки или должностное лицо одного из участников сделки является одновременно должностным лицом другого участника сделки;
участники сделки являются совладельцами предприятия;
участники сделки связаны трудовыми отношениями;
какое-либо лицо прямо или косвенно владеет либо контролирует пять или более процентов голосующих акций, находящихся в обращении каждого из участников сделки, или вкладов (паев) в уставном капитале каждого из участников сделки;
оба участника сделки находятся под непосредственным либо косвенным контролем третьего лица;
участники сделки совместно контролируют непосредственно или косвенно третье лицо;
один из участников сделки находится под непосредственным или косвенным контролем другого участника сделки;
участники сделки или их должностные лица являются близкими родственниками. Родственные отношения лиц определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

1) мыналарды қоспағанда, бағаланатын тауарларға сатып алушының иелiк ету немесе пайдалану құқықтарына қатысты шектеулер бар;
Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленген шектеулердi;
тауарлар қайта сатылуы мүмкiн географиялық аймақтың шектеулерiн;
тауар құнына елеулi түрде әсер етпейтiн шектеулердi;
2) сатып алу-сату белгiлерi жоқ мынадай мәмiлелер бойынша Қазақстан Республикасына экспорт үшiн тауар сатылды:
тауарды тегiн жеткiзу;
импорттаушыға меншiк құқығына өтпестен Қазақстан Республикасына сату үшін тауарды жеткізуді көздейтiн консигнация шарттарына тауарды жеткiзу;
Қазақстан Республикасының аумағындағы өздерiнiң филиалдарының (өкiлдiктерiнiң) мекен-жайына шетел заңды тұлғасының тауарларды жеткiзуi;
баспа-бас айырбас немесе өзге де өтемақылық мәмiле шеңберiнде тауарларды жеткiзу;
мүлiктiк жалдау (лизинг) шарты бойынша тауарларды жеткiзу;
уақытша орналасу мақсатында тауарларды жеткiзу;
оларды коммерциялық емес пайдаға асыру мақсатында өндiрiстiң қалдықтарын Қазақстан Республикасының аумағына әкелу;
сатушының кепiлдiк мiндеттемесi есебiне тауарларды жеткiзу;
тауардың сатып алу-сату фактiсi жоқ өзгелей жеткiзулер.
3) сату немесе мәмiленiң бағасы ықпалын есептеп шығару мүмкiн емес шарттарды сақтауға байланысты болса;
4) кеден құны мәлiмденген кезде декларант пайдаланған деректер құжатпен дәлелденбесе не сандық жағынан айқындалмаса және дұрыс болмаса;
5) мәмiлеге қатысушылар өзара тәуелдi тұлғалар болып табылады және мәмiле бойынша құн осы баптың талаптарына сәйкес кеден құнын анықтау үшiн негiз ретiнде қолайлы болып табылмайды. Бұл ретте, өзара тәуелдi адамдар деп мынадай белгiлердiң бiрiне сәйкес келетiн тұлғалар ұғынылады:
мәмiлеге қатысушылардың бiрi немесе мәмiлеге қатысушылардың бiреуiнiң лауазымды адамы, сонымен бiрге мәмiлеге басқа бiр қатысушының лауазымды адамы болса;
мәмiлеге қатысушылар кәсiпорынды бiрлесiп иеленушiлер болса;
мәмiлеге қатысушылар еңбек қатынастарымен байланысты болса;
қандай да бiр тұлға мәмiлеге қатысушылардың әрқайсысының айналымында жүрген дауыс беретін акцияларды немесе мәмiлеге қатысушылардың әрқайсысының жарғылық капиталындағы салымдарды (пайларды) тiкелей немесе жанама иеленсе не бес немесе одан да көп проценттерi бақылауында болса;
мәмiлеге қатысушының екеуi де үшiншi адамның тiкелей не жанама бақылауында болса;
мәмiлеге қатысушылар үшiншi адамды бiрлесiп тiкелей немесе жанама түрде бақылайтын болса;
мәмiлеге қатысушылардың бiрi мәмiлеге екiншi қатысушының тiкелей немесе жанама бақылауында болса;
мәмiлеге қатысушылар немесе олардың лауазымды адамдары жақын туысқандар болса.

6. Факт взаимозависимости участников сделки не является достаточным основанием для того, чтобы считать цену сделки неприемлемой. В этом случае таможенный орган должен изучить обстоятельства, сопутствующие сделке, и ее цена может быть использована для определения таможенной стоимости товара, если взаимозависимость не повлияла на цену.
7. В случае, если таможенный орган имеет основания предположить, что взаимозависимость участников сделки повлияла на цену товара, по этому поводу декларанту дается рекомендация (в письменной форме по просьбе декларанта). При этом декларанту предоставляется возможность для представления дополнительной необходимой информации, подтверждающей, что взаимозависимость участников сделки не повлияла на цену товара.
8. По инициативе декларанта за основу определения таможенной стоимости товара может быть принята стоимость сделки, если декларант докажет, что она близка к одной из следующих, установленных приблизительно в то же время:
1) стоимости по сделке с идентичными или однородными товарами при экспорте в Республику Казахстан между участниками, не являющимися взаимозависимыми;
2) таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу вычитания стоимости;
3) таможенной стоимости идентичных или однородных товаров, определенной по методу сложения стоимости.
9. Цены, представленные декларантом для сравнения, корректируются с учетом различий в:
1) коммерческом уровне (оптом, в розницу);
2) количестве;
3) элементах (расходах), перечисленных в пункте 2 настоящей статьи;
4) иных затратах продавца, возникающих при сделке между невзаимозависимыми лицами, если такие затраты не производятся продавцом при сделке с взаимозависимым лицом.
10. Цена идентичных или однородных товаров, представленная декларантом для сравнения, не может использоваться вместо цены по сделке для определения таможенной стоимости товаров.
Статья 335. Метод определения таможенной стоимости по цене
сделки с идентичными товарами
1. При использовании метода оценки по цене сделки с идентичными товарами в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена сделки с идентичными товарами при соблюдении условий, указанных в настоящей статье.
2. Под идентичными понимаются товары, одинаковые во всех отношениях с оцениваемыми товарами, в том числе по следующим признакам:
1) физические характеристики;
2) качество и репутация на рынке.
3. При использовании метода таможенной оценки на основании настоящей статьи:
1) товары не считаются идентичными с оцениваемыми товарами, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;

6. Мәмiлеге қатысушылардың өзара тәуелдiлiк фактiсi мәмiле бағасын жарамсыз деп есептеуге жеткiлiктi негiз болып табылмайды. Мұндай жағдайда кеден органы мәмiлеге септігін тигiзетiн жағдайды зерделеуi керек және егер өзара тәуелдiлiк бағаға ықпал етпеген болса, оның бағасы тауардың кедендiк құнын анықтау үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
7. Егер кеден органы мәмiлеге қатысушылардың өзара тәуелдiлiгi тауар бағасына ықпал еттi деп топшылауға негiз болған жағдайда, осы себеп бойынша декларантқа ұсыным (декларанттың өтiнiшi бойынша жазбаша түрде) берiледi. Бұл ретте, декларантқа мәмiлеге қатысушылардың өзара тәуелдiлiгi тауардың бағасына әсер етпегенiн растайтын қосымша қажеттi ақпарат беру үшiн мүмкiндiк берiледi.
8. Декларанттың бастамасы бойынша тауардың кеден құнын белгiлеу негiзiне, егер декларант шамамен сол уақытта белгiленген мыналардың:
1) Қазақстан Республикасына экспорттау кезiнде өзара тәуелдi болып табылмайтын қатысушылар арасындағы ұқсас немесе бiртектес тауарлармен мәмiле жөнiндегi құнның;
2) құнды шегеру әдiсi бойынша белгiленген ұқсас немесе бiртектес тауарлардың кеден құнының;
3) құнды қосу әдiсi бойынша белгiленген ұқсас немесе бiртектес тауарлардың кеден құнының бiреуiне жақын екендігін дәлелдесе, мәмiле құны қабылдануы мүмкiн.
9. Салыстыру үшiн декларант ұсынған бағалар мыналардағы:
1) коммерциялық деңгейдегi (көтерме, бөлшек саудадағы);
2) санындағы;
3) осы баптың 2) тармағында санамаланған элементтердегi (шығыстардағы);
4) егер сатушы өзара тәуелдi тұлғамен жасасқан мәмiле кезiнде мұндай шығыстарды жүргiзбесе, өзара тәуелдi емес тұлғалар арасындағы мәмiле кезiнде туындайтын сатушының өзге де шығыстарындағы айырмашылықтар ескерiле отырып түзетiледi.
10. Салыстыру үшiн декларант берген ұқсас немесе бiртектес тауарлардың бағасы тауарлардың кеден құнын айқындау үшiн мәмiле бойынша бағаның орнына пайдаланылмайды.
335-бап. Ұқсас тауарлармен жасалатын мәміле бағасы бойынша кеден
құнын анықтау әдiсi
1. Ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша бағалау әдiсiн пайдаланған кезде тауардың кеден құнын белгiлеу үшiн негiз ретiнде, осы бапта көрсетiлген шарттар сақтала отырып, ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы қабылданады.
2. Бағаланатын тауарлармен барлық жағдайларда да бiрдей ұқсас тауарлар, соның iшiнде мына төмендегi белгiлер бойынша ұқсас тауарлар деп ұғынылады:
1) табиғи сипаттамалары;
2) рыноктағы сапасы мен танымдылығы.
3. Кедендiк бағалау әдiсiн пайдаланған кезде осы баптың негiзiнде:
1) егер олар тауарлар бағаланатын елде шығарылмаған болса, тауарлар бағаланатын тауарлармен ұқсас деп есептелмейдi;

2) товары, произведенные не производителем оцениваемых товаров, а другим лицом, принимаются во внимание только в том случае, если не имеется идентичных товаров, произведенных лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются идентичными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы или чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;
выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 4) пункта 2 статьи 334 настоящего Кодекса.
4. Незначительные различия во внешнем виде не могут являться основанием для отказа в рассмотрении товаров как идентичных, если такие товары соответствуют требованиям настоящей статьи.
5. Цена сделки с идентичными товарами принимается в качестве основы для определения таможенной стоимости, если эти товары:
1) проданы для ввоза на территорию Республики Казахстан;
2) ввезены одновременно с оцениваемыми товарами или не ранее чем за девяносто календарных дней до ввоза оцениваемых товаров;
3) ввезены примерно в том же количестве и на том же коммерческом уровне (оптом или в розницу).
6. Если не имеется случаев ввоза товаров в том же количестве и на том же коммерческом уровне, может быть использована стоимость идентичных товаров, ввезенных в ином количестве, и на ином коммерческом уровне с корректировкой цены с учетом этих различий.
7. Если стоимость расходов, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 2 статьи 334 настоящего Кодекса, для идентичных товаров значительно отличается от стоимости таких расходов для оцениваемых товаров из-за разницы в расстоянии и видах транспорта, таможенная стоимость, определяемая по цене сделки с идентичными товарами, должна быть скорректирована соответствующим образом.
8. Корректировки, предусмотренные в пунктах 6, 7 настоящей статьи, должны производиться на основании достоверных и документально подтвержденных сведений.
9. Если при применении настоящего метода выявляется более одной цены сделки по идентичным товарам, то для определения таможенной стоимости ввозимых товаров применяется самая низкая из них.
Статья 336. Метод определения таможенной стоимости
по цене сделки с однородными товарами
1. При использовании метода оценки по цене сделки с однородными товарами в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена сделки по товарам, однородным с ввозимыми, при соблюдении условий, указанных в настоящей статье.

2) бағаланатын тауарларды өндiрушi емес, басқа тұлға өндiрген тауарлар, бағаланатын тауарларды өндiрушi тұлға өндiрген ұқсас тауарлар болмаған жағдайда ғана назарға алынады;
3) тауарлар, егер олардың жобалануы, оларға арналған тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар, олардың көркемдiк безендiрiлуi, дизайны, нобайлары немесе сызбалары:
сатып алушыға сатушы өндiрумен және Қазақстан Республикасына экспортқа сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе төмендетiлген құны бойынша берiлген болса;
Қазақстан Республикасында шығарылған болса, соған байланысты олардың құны осы Кодекстiң 335-бабының 2-тармағы 4) тармақшасының бесiншi абзацы негiзiнде бағаланатын тауарлардың кедендiк құнына енгiзiлмеген болса ұқсас деп саналмайды.
4. Сыртқы түрi бойынша азын-аулақ өзгешелiктер, егер мұндай тауарлар осы баптың талаптарына сай келсе, тауарларды ұқсас деп қараудан бас тарту үшiн негiз болып табылмайды.
5. Кеден құнын айқындау үшiн ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы негiзге алынады, егер бұл тауарлар:
1) Қазақстан Республикасының аумағына әкелу үшiн сатылса;
2) бағаланатын тауарлармен бiр уақытта немесе бағаланатын тауарлар әкелiнгенге дейiн тоқсан күнтiзбелiк күннен бұрын емес әкелiнсе;
3) шамамен сол мөлшерде немесе сол коммерциялық деңгейде әкелiнсе (көтерме немесе бөлшек саудада).
6. Егер тауарларды сол мөлшерде және сол коммерциялық деңгейде келу жағдайы орын алмаса, бұл айырмашылықтарды ескере отырып, бағаларды түзетiп басқа мөлшерде және басқа коммерциялық деңгейде әкелiнген ұқсас тауарлардың құны пайдаланылуы мүмкiн.
7. Осы Кодекстiң 335-бабының 2-тармағының 1), 2) тармақшаларында көрсетiлген шығыстардың құны ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша белгiленетiн арақашықтық және көлiк түрлерiнiң айырмашылығынан бағаланатын тауарлардың мұндай шығыстарының құнынан айтарлықтай ерекшеленетiн болса, ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша белгiленетiн кеден құны тиiстi түрде түзетiлуi керек.
8. Осы баптың 6, 7-тармақтарында көзделген түзетулер дұрыс және құжаттармен расталған мәлiметтер негiзiнде жүргiзiлуі тиіс.
9. Егер осы әдiстi қолданған кезде ұқсас тауарлармен жасалатын мәмiленiң бiр бағасынан артық баға анықталса, онда әкелетiн тауарлардың кеден құнын анықтау үшiн осы бағалардың ең төменi қолданылады.
336-бап. Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша кеден
құнын белгiлеу әдiсi
1. Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша бағалау әдiсiн пайдаланған кезде тауардың кеден құнын белгiлеу үшiн негiз ретiнде осы бапта көзделген шарттарды сақтаған кезде әкелiнетiн тауарлармен бiртектес тауарлар жөнiндегi мәмiле бағасы қабылданады.

2. Под однородными понимаются товары, которые, хотя и не являются одинаковыми во всех отношениях, имеют сходные характеристики и состоят из схожих компонентов, что позволяет им выполнять те же функции, что и оцениваемые товары, и быть коммерчески взаимозаменяемыми.
3. При определении однородности товаров учитываются следующие их признаки:
1) качество, наличие товарного знака;
2) репутация на рынке.
4. При использовании метода определения таможенной стоимости по цене сделки с однородными товарами применяются положения пунктов 4-7 статьи 335 настоящего Кодекса.
5. При использовании настоящего метода таможенной оценки:
1) товары не считаются однородными с оцениваемыми, если они не были произведены в той же стране, что и оцениваемые товары;
2) товары, произведенные не производителем оцениваемых товаров, а другим лицом, принимаются во внимание только в том случае, если не имеется однородных товаров, произведенных лицом-производителем оцениваемых товаров;
3) товары не считаются однородными, если их проектирование, опытно-конструкторские работы над ними, их художественное оформление, дизайн, эскизы и чертежи были:
предоставлены продавцу покупателем бесплатно или по сниженной стоимости для использования в связи с производством и продажей на экспорт в Республику Казахстан;
выполнены в Республике Казахстан, в связи с чем их стоимость не включена в таможенную стоимость товаров на основании абзаца пятого подпункта 4) пункта 2 статьи 334 настоящего Кодекса.
Статья 337. Метод определения таможенной стоимости
на основе вычитания стоимости
1. Определение таможенной стоимости товара по методу оценки на основе вычитания стоимости производится в том случае, если оцениваемые идентичные или однородные товары будут продаваться первоначально без изменения исходного состояния.
2. При использовании метода вычитания стоимости в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена единицы товара, по которой оцениваемые, идентичные или однородные товары продаются в наибольшем совокупном количестве одновременно или почти одновременно с импортом оцениваемых товаров лицам, не являющимся взаимозависимыми с продавцом.
3. При этом продажа должна быть осуществлена одновременно с ввозом оцениваемых товаров, а при отсутствии продажи в такие сроки - на наиболее близкую после ввоза оцениваемых товаров дату, но не позднее девяноста календарных дней с момента ввоза оцениваемых товаров.
4. Из цены единицы товара вычитаются следующие компоненты:
1) комиссионные вознаграждения, обычно выплачиваемые или согласованные к оплате, или надбавки, обычно начисляемые в целях извлечения прибыли и покрытия общих расходов в связи с продажей в Республике Казахстан ввозимых товаров того же класса или вида;

2. Олар барлық жағынан бiрдей болмаса да, сипаттамасы ұқсас және құрамы ұқсас болғандықтан бiртектес тауарлар деп ұғынылады, оларға бағаланатын тауарлар функциясын атқаруға және коммерциялық тұрғыда бiр-бiрiн алмастыруға мүмкiндiк беретiн ұқсас құрауыштардан тұрады.
3. Тауарлардың бiртектестiлiгiн анықтаған кезде олардың мына төмендегi белгiлерi ескерiледi:
1) сапасы, тауар белгiсiнiң болуы;
2) нарықтағы танымдылығы.
4. Бiртектес тауарлармен жасалатын мәмiле бағасы бойынша кеден құнын белгiлеу әдiсiн пайдаланған кезде осы Кодекстiң 336-бабының 4-7-тармақтарының ережелерi қолданылады.
5. Кедендiк бағалаудың осы әдiсiн пайдаланған кезде:
1) егер тауарлар бағаланатын тауарлар өндiрiлген елде өндiрiлмесе, бағаланатын тауарлармен бiртектi болып саналмайды;
2) бағаланатын тауарларды өндiрушi емес, басқа тұлға өндiрген тауарлар, егер бағаланатын тауарларды өндiрушi тұлға өндiрген бiртектi тауарлар болмаған жағдайда ғана назарға алынады;
3) тауарлар, егер оларды жобалау, оларға арналған тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар, олардың көркемдiк безендiрiлуi, дизайны, нобайлары мен сызбалары:
сатушыға сатып алушы өндiруге және Қазақстан Республикасына экспортқа сатуға байланысты пайдалану үшiн тегiн немесе төмендетiлген құны бойынша берiлген болса;
Қазақстан Республикасында шығарылған болса, соған байланысты олардың құны осы Кодекстiң 335-бабының 2-бабының 4) тармағының бесiншi абзацы негiзiнде бағаланатын тауарлардың кедендiк құнына енгiзiлмеген болса, бiртектi деп саналмайды.
337-бап. Құнды шегеру негiзiнде кеден құнын айқындау әдiсi
1. Егер бағаланатын ұқсас немесе бiртектес тауарлар шығу жағдайын өзгертпестен бастапқы сатылатын болса, құнды шегеру негiзiнде бағалау әдiсi бойынша тауардың кеден құнын айқындау жүргiзiледi.
2. Тауардың кеден құнын айқындау үшiн негiз ретiнде құнды шегеру әдiсiн пайдалану кезiнде бағаланатын ұқсас немесе бiртектес тауарлар сатушымен өзара қатысты болып табылмайтын тұлғаларға бағаланатын тауарлар импортымен бiр уақытта немесе бiр уақытқа жуық мерзiмде барынша жиынтық мөлшерде сатылады.
3. Бұл ретте сату бағаланатын тауарларды әкелумен бiр уақытта, ал мұндай мерзiмдерде сату болмаған кезде - бағаланатын тауарлардың әкелуiнiң неғұрлым жақын күнiне, бiрақ бағаланатын тауарларды әкелу сәтiнен тоқсан күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей жүзеге асырылуы қажет.
4. Тауар бiрлiгiнiң бағасынан мынадай құрауыштар шегерiледi:
1) әдетте төленетiн немесе төлеуге келiсiлген комиссиялық сыйақылар немесе әкелiнетiн тауарлардың сол класын немесе түрiн Қазақстан Республикасында сатуға байланысты пайда түсiру және жалпы шығыстарды жабу мақсатында әдетте есептелетiн үстемеақылар;

2) сумма ввозных пошлин, налогов, сборов и иных платежей, подлежащих уплате в Республике Казахстан в связи с ввозом и (или) продажей товаров на территории Республики Казахстан;
3) обычные расходы, выплачиваемые в Республике Казахстан на транспортировку, страхование, погрузочные и разгрузочные работы, осуществляемые на территории Республики Казахстан.
5. Товары того же класса или вида означают товары, которые относятся к группе или разряду товаров, произведенных определенной отраслью промышленности, и включают идентичные или однородные товары, но не исчерпываются ими.
6. При отсутствии случаев продажи оцениваемых, идентичных или однородных товаров в таком же состоянии, в котором они находились на момент ввоза, по просьбе декларанта может использоваться цена единицы товара, прошедшего переработку, с вычетом добавленной стоимости и при соблюдении положений пунктов 2-4 настоящей статьи.
Статья 338. Метод определения таможенной стоимости
на основе сложения стоимости
При использовании метода оценки на основе сложения стоимости в качестве основы для определения таможенной стоимости товара принимается цена товара, рассчитанная путем сложения:
1) стоимости материалов и издержек, понесенных изготовителем в связи с производством оцениваемого товара;
2) суммы прибыли и общих расходов, обычно включаемых в цену при продаже товаров того же класса или вида, что и оцениваемые товары, произведенных в стране экспорта, для поставки в Республику Казахстан;
3) стоимости расходов, перечисленных в подпунктах 1), 2) пункта 2 статьи 334 настоящего Кодекса.
Статья 339. Резервный метод определения таможенной стоимости
1. Таможенная стоимость товара на основе резервного метода определяется путем более гибкого применения методов, описанных в статьях 334-338 настоящего Кодекса, в соответствии с принципами и общими положениями ГАТТ/ВТО по таможенной оценке.
2. При использовании резервного метода определения таможенной стоимости допускается использование:
1) информационных справочников по мировым ценам;
2) статистических данных, общепринятых размеров комиссионных, скидок, прибыли, тарифов на транспорт и иных сведений.
При этом обязательна соответствующая корректировка данных с учетом коммерческого уровня и (или) количества оцениваемых товаров.
3. При применении резервного метода определения таможенной стоимости товара также может быть использована информация, имеющаяся в таможенных органах, а также информация, предоставленная независимой экспертизой.
4. В соответствии с положениями настоящей статьи таможенная стоимость по резервному методу не определяется на основе:

2) Қазақстан Республикасына тауарларды әкелуге және (немесе) сатуға байланысты Қазақстан Республикасында төлеуге тиiстi әкелу бажы, салықтар және өзге де төлемдер сомасы;
3) Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асырылатын тасымалдау, сақтандыру, тиеу және түсiру жұмыстарына Қазақстан Республикасында төленетiн қарапайым шығыстар.
5. Өнеркәсiптiң жекелеген саласында өндiрiлген тауарлардың тобына не разрядына жататын және ұқсас немесе бiртектес, бiрақ олармен толмайтын тауарларды қосып алатын тауарлар сол класты немесе түрлi тауарлар бiлдiредi.
6. Әкелген сәттегi жағдайда бағаланатын, ұқсас немесе бiртектес тауарларды сату жағдайлары болмаған кезде декларанттың өтiнiшi бойынша қосылған құнды шегерiп осы баптың 2-4-тармақтарының ережелерiн сақтау кезiнде қайта өңдеуге өткен тауар бiрлiгiнiң бағасы қолданылуы мүмкiн.
338-бап. Құнды қосу негiзiнде кеден құнын айқындау әдiсі
Кеден құнын айқындау үшiн негiз ретінде құнды қосу негiзiнде бағалау әдiсiн пайдаланған кезде:
1) бағаланатын тауарды өндiруге байланысты дайындаушы әкелген материалдар мен шығындар құнын;
2) сол класты немесе түрлi тауарларды және Қазақстан Республикасына жеткiзу кезiнде экспорт елiнде өндiрiлген бағаланатын тауарларды сату кезiнде бағаға әдетте қосылатын пайда және жалпы шығыстар сомасы;
3) осы Кодекстiң 334-бабының 2-тармағының 1), 2) тармақшаларында санамаланған шығыстарға құнды қосу жолымен есептелген тауардың бағасы қолданылады.
339-бап. Кеден құнын айқындаудың резерв әдiсi
1. Резерв әдiсi негiзiнде тауардың кеден құны ТСБК/ДСҰ қағидаттары мен жалпы ережелерiне сәйкес кедендiк бағалау бойынша осы Кодекстiң 334-338-баптарында сипатталған әдiстердi неғұрлым икемдi қолдану жолымен анықталады.
2. Кеден құнын айқындау үшiн резерв әдiсiн қолдану кезiнде:
1) әлемдiк бағалар бойынша ақпараттық анықтамаларды;
2) статистикалық деректердi, жалпы қабылданған комиссиялық мөлшерлердi, жеңiлдiктердi, пайдаларды, көлiкке тарифтердi және өзге мәлiметтердi пайдалануға жол берiледi.
Бұл ретте бағаланатын тауарлардың коммерциялық деңгейiн және (немесе) санын ескере отырып, деректердi тиiстi түзету мiндеттi.
3. Тауардың кеден құнын айқындау үшiн резерв әдiсiн пайдалану кезiнде кеден органдарында бар ақпарат, сондай-ақ тәуелсiз сараптаумен ұсынылған ақпарат пайдаланылуы мүмкiн.
4. Осы баптың ережелерiне сәйкес резерв әдiсi бойынша кеден құны:

1) цены товара на внутреннем рынке страны экспорта;
2) системы, предусматривающей использование для таможенных целей более высокой из двух альтернативных стоимостей;
3) цены товара, поставляемого из страны экспорта в третьи страны;
4) цены товара на внутреннем рынке Республики Казахстан на товары отечественного происхождения;
5) произвольно установленной или достоверно неподтвержденной стоимости товара;
6) стоимости идентичных или однородных товаров, определяемой на основе исчисления затрат, не предусмотренных статьей 338 настоящего Кодекса;
7) минимальной таможенной стоимости.
Статья 340. Порядок определения и контроля таможенной
стоимости товара
1. Таможенная стоимость товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, заявляется декларантом согласно положениям, установленным настоящей главой.
2. Контроль за правильностью определения таможенной стоимости товаров осуществляется таможенным органом, производящим оформление товара, в том числе с использованием независимой экспертизы, проводимой в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан. При осуществлении таможенного контроля определяется правильность применения выбранного метода оценки цены, уплаченной или подлежащей уплате за данный товар, а также правильность определения структуры и величины заявленной таможенной стоимости.
3. Таможенный орган, осуществляющий проверку декларации таможенной стоимости, не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе декларанта вписывать какие-либо данные о заявляемой таможенной стоимости, вносить изменения, дополнения и исправления в названную декларацию.
4. Особенности определения таможенной стоимости товаров при применении и изменении отдельных таможенных режимов предусмотрены разделом 6 настоящего Кодекса.
5. В отношении товаров, перемещаемых физическими лицами с применением упрощенного порядка, таможенная стоимость товаров определяется в соответствии со статьей 295 настоящего Кодекса.
Статья 341. Представление документов для подтверждения
заявленной таможенной стоимости
1. Для подтверждения заявленных сведений по таможенной стоимости декларант должен представить следующие документы:
1) декларацию таможенной стоимости, за исключением случаев, установленных пунктом 5 статьи 342 настоящего Кодекса;
2) договор (контракт) и имеющиеся дополнительные соглашения к нему, сведения в которых могут оказать влияние на определение таможенной стоимости товаров;
3) счет-фактуру (инвойс) или счет-проформу (для сделок, отличных от сделок купли-продажи);
4) платежные документы, подтверждающие стоимость товара, если по условиям платежа по сделке на дату подачи таможенной декларации платеж за него осуществлен полностью или частично;

1) экспорт елiнiң iшкi рыногiндегі тауардың бағасы;
2) екi баламалы құннан неғұрлым жоғары кедендiк мақсат үшiн пайдалануды көздейтiн жүйе;
3) экспорт елiнен үшiншi елге жеткiзiлетiн тауардың бағасы;
4) Қазақстан Республикасының iшкi рыногiндегi тауардың бағасының отандық тауарларға;
5) тауардың еркiн белгiленген немесе сенiмдi расталмаған құны;
6) осы Кодекстiң 338-бабында көзделмеген шығындарды есептеу негiзiнде айқындалатын ұқсас немесе бiртектес тауарлардың құны;
7) ең төмен кедендiк құнның негізiнде айқындалмайды.
340-бап. Тауардың кеден құнын айқындау және бақылау тәртiбi
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағы арқылы өткiзiлетін тауарлардың кеден құнын осы тарауда белгiленген ережелерге сәйкес декларант мәлiмдейдi.
2. Тауарлардың кеден құнын анықтаудың дұрыстығын бақылауды тауарды ресiмдеудi, оның iшiнде Қазақстан Республикасының Yкiметі белгiлеген тәртiппен жүргiзiлген тәуелсіз сараптауды пайдалана отырып жүргiзетiн кеден органы жүзеге асырады. Кеден бақылауын жүзеге асыру кезiнде осы тауар үшiн төленген немесе төлеуге тиiстi бағаны бағалаудың таңдап алынған әдiсiнiң дұрыстығы, сондай-ақ мәлiмдеген кеден құнының құрылымы мен шамасын анықтаудың дұрыстығы анықталады.
3. Кеден құны декларациясын тексерудi жүзеге асыратын кеден органы декларанттың жеке бастамасы, тапсырмасы немесе өтiнiшi бойынша мәлiмделген кеден құны туралы қандай-да дерек жазуға, аталған декларацияға өзгерiстер, толықтырулар және түзетулер енгiзуге құқығы жоқ.
4. Жекелеген кеден режимдерiн қолдану және өзгерту кезiнде тауарлардың кеден құнын айқындаудың ерекшелiктерi осы Кодекстiң 6-бөлiмiнде көзделген.
5. Оңайлатылған тәртiптi қолдана отырып жеке тұлғалардың өткiзген тауарларына қатысты тауарлардың кеден құны осы Кодекстiң 295-бабына сәйкес айқындалады.
341-бап. Мәлiмделген кеден құнын растау үшiн құжаттарды беру
1. Кеден құны бойынша мәлiмделген мәлiметтердi растау үшiн декларант мына құжаттарды беруге мiндеттi:
1) осы Кодекстiң 342-бабының 5-тармағында белгiленген жағдайларды қоспағанда, кеден құнының декларациясын;
2) шарт (келiсiм-шарт) және оған қосымша келiсiмдер, тауарлардың кеден құнын анықтауға әсер етуi мүмкiн мәлiметтердi;
3) шот-фактураны (инвойс) немесе шот-проформаны (сатып алу-сату мәмiлесiнен бөлек мәмiле үшiн);
4) егер кеден декларациясын беру күнiнде мәмiле бойынша төлем шарттары бойынша ол үшiн төлем толығымен немесе жартылай жүзеге асырылса, тауардың құнын растайтын төлем құжаттарын;

5) транспортные и страховые документы, если расходы по транспортировке и по страхованию осуществляются покупателем по условиям поставки;
6) счет за транспортировку или официально заверенную справку о транспортных расходах в случаях, когда транспортные расходы не были включены в счет-фактуру, но были понесены покупателем;
7) копию таможенной декларации страны отправления, если декларант
может ее предоставить.
2. В случае, если для подтверждения заявленной таможенной стоимости
недостаточно документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, декларант
может представить необходимые для этого следующие дополнительные документы:
1) учредительные документы лица, перемещающего товары;
2) контракты с третьими лицами, имеющие отношение к сделке;
3) счета за платежи третьим лицам в пользу продавца;
4) счета за комиссионные, брокерские услуги, имеющие отношение к
сделке с оцениваемым товаром;
5) выписки из бухгалтерской документации покупателя, подтверждающие
стоимость товара;
6) лицензионные или авторские соглашения;
7) складские квитанции;
8) заказы на поставку;
9) каталоги, спецификации, прейскуранты цен (прайс-листы)
фирм-изготовителей;
10) калькуляцию фирмы-изготовителя на оцениваемый товар;
11) другие документы, которые могут быть использованы для подтверждения сведений, заявленных в декларации таможенной стоимости.
Статья 342. Условия заявления таможенной стоимости товара
1. Таможенная стоимость товаров заявляется декларантом таможенному органу при декларировании товаров с заполнением декларации таможенной стоимости. Форма и порядок заполнения декларации таможенной стоимости устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органам по вопросам таможенного дела.
2. Заявляемая декларантом таможенная стоимость и представляемые им сведения, относящиеся к ее определению, должны основываться на достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации.
3. Декларация таможенной стоимости заполняется на все товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, в таможенном режиме "выпуск товаров для свободного обращения", за исключением случаев, предусмотренных пунктом 5 настоящей статьи.
4. Декларация таможенной стоимости не заполняется, если:
1) таможенная стоимость ввозимой партии товаров не превышает суммы, эквивалентной 900 месячным расчетным показателям, за исключением многоразовых поставок в рамках одного контракта, а также повторяющихся поставок одного и того же товара одним отправителем в адрес одного и того же получателя по различным контрактам;

5) егер тасымалдау және сақтандыру бойынша шығыстарды жеткiзу шарттары бойынша сатып алушы жүзеге асыратын болса, көлiк және сақтандыру құжаттарын;
6) тасымалдағаны үшiн шотты және көлiк шығыстары шот-фактураға
енгiзiлмеген, бiрақ сатып алушы әкелген жағдайларда көлiк шығыстары туралы
ресми расталған анықтаманы;
7) егер декларант оны бере алса, жiберушi елдiң кеден декларациясының
көшiрмесiн беруге мiндеттi.
2. Егер мәлiмделген кеден құнын растау үшiн осы баптың 3-тармағында
көрсетiлген құжаттар жеткiлiксiз болған жағдайда, декларант бұл үшiн
қажеттi мына қосымша құжаттарды:
1) тауарды өткiзген тұлғаның құрылтайшы құжаттарын;
2) мәмiлеге қатысы бар үшіншi тұлғамен келiсiм-шартты;
3) сатушы пайдасына үшiншi тұлғаның төлемге есебiн;
4) бағаланатын тауармен мәмiлеге қатысы бар комиссиялық, делдалдық
қызмет көрсетулерге шоттарды;
5) тауардың құнын растайтын бухгалтерлiк құжаттамадан көшiрменi;
6) лицензиялық немесе авторлық келiсiмдi;
7) қоймалық түбiртектердi;
8) жеткiзуге тапсырыстарды;
9) дайындаушы фирманың каталогтерiн, ерекшелiктерiн, баға
прейскурантын (прайс парақтарын);
10) бағаланатын тауарға дайындаушы фирманың калькуляциясын;
11) кеден құны декларациясында мәлiмделген мәлiметтердi растау үшiн пайдаланылуы мүмкiн басқа да құжаттарды бере алады.
342-бап. Тауардың кеден құнын мәлiмдеу шарты
1. Тауарлардың кеден құнын кеден құнының декларациясын толтыра отырып тауарларды декларациялау кезiнде кеден органына декларант мәлiмдейдi. Кеден құнының декларациясын толтыру нысаны мен тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
2. Декларант мәлiмдеген кеден құны және ол айқындауға жататын оларға берiлген мәлiмет сенiмдi, шамасы айқындалған және құжатты расталған ақпаратқа негiзделуi қажет.
3. Кеден құнының декларациясы осы баптың 5-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, "еркiн айналым үшiн тауарларды шығару" кеден режимiнде Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелетiн барлық тауарларға толтырылады.
4. Кеден құнының декларациясы егер:
1) бiр келісiм-шарт шеңберiнде бiрнеше жеткiзулердi, сондай-ақ түрлi келiсiм-шарттар бойынша бiр алушының мекен-жайына бiр тауарды бiр жiберушiнiң қайталап жiберуiн қоспағанда, тауарлардың әкелiнген партиясының кеден құны 900 айлық есептiк көрсеткiшке бара-бар сомадан
аспаса;

2) соблюдаются нормы и условия, установленные Правительством Республики Казахстан на товары, перемещаемые физическими лицами через таможенную границу Республики Казахстан.
В случаях, указанных пунктом 4 настоящей статьи, таможенная стоимость заявляется в таможенной декларации.
Статья 343. Корректировка таможенной стоимости товаров
1. Корректировка таможенной стоимости товаров может осуществляться в случаях, если:
1) в ходе таможенного оформления и контроля таможенной стоимости:
выявлено несоответствие заявленного декларантом метода определения таможенной стоимости товаров, величины и (или) структуры таможенной стоимости товаров предъявленным в их подтверждение документам, за исключением случая, установленного в пункте 3 настоящей статьи;
в формах декларации таможенной стоимости выявлены технические ошибки, повлиявшие на величину заявленной таможенной стоимости;
выявлена необходимость применения условной таможенной оценки в целях предоставления товара в пользование декларанту в соответствии со статьей 347 настоящего Кодекса;
2) после выпуска товара, в том числе с применением условной таможенной оценки:
при определении окончательной таможенной стоимости товара на основании дополнительной информации, представленной декларантом либо при принятии таможенной оценки товара, осуществленной таможенным органом;
выявлены технические ошибки, имевшие место при декларировании товара, повлиявшие на величину и (или) структуру таможенной стоимости;
3) обнаружено недостоверное декларирование, выявленное в ходе проведения последующей проверки (как при последующем контроле пакета документов, хранящегося у таможенного органа, так и при проведении проверки внешнеэкономической деятельности участников внешнеэкономической деятельности);
выявлено несоответствие заявленной таможенной стоимости действительной стоимости товаров, имевшей место на дату принятия таможенной декларации, в связи с отклонениями ввезенного или вывезенного товара по количеству и (или) качеству условиям внешнеторгового контракта (договора);
4) цена сделки изменилась в связи с осуществлением государственного контроля за трансфертным ценообразованием.
2. Документами, подтверждающими несоответствие количества товара, являются:
1) по товарам, не облагаемым таможенными платежами и налогами, согласованная экспортером/импортером претензия (акт приемки) по количеству с участием представителя экспортера/импортера и акт досмотра таможенного органа;
2) по остальным товарам - заключение (акт) независимой экспертизы и акт досмотра таможенного органа.

2) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн жеке
тұлғалардың тауарларына Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлеген норма
мен шарттар сақталса толтырылмайды.
Осы баптың 4-тармағында көрсетiлген жағдайларда, кеден құны кеден
декларациясында мәлiмделедi.
343-бап. Тауарлардың кеден құнын түзету
1. Тауарлардың кеден құнын түзету егер:
1) кеден құнын кедендiк ресiмдеу және бақылау барысында:
осы баптың 3-тармағында белгiленген жағдайды қоспағанда, олардың растауына құжатта көрсетiлген тауарлардың кеден құнының мөлшерi және/немесе құрылымы декларант мәлiмдеген тауарлардың кеден құнын айқындау әдiсiмен сәйкес келмеуi анықталған;
кеден құны декларациясының нысандарында мәлiмделген кеден құнының мөлшерiне әсер еткен техникалық ақаулар анықталған;
осы Кодекстiң 347-бабына сәйкес декларанттың пайдалануына тауарды беру мақсатында шартты кеден құнын қолдану қажеттiгі анықталған;
2) тауар шығарылғаннан, соның iшiнде шартты кеден құнын қолданғаннан кейiн:
декларант берген қосымша ақпарат негiзiнде тауардың түпкiлiктi кеден құнын айқындау кезiнде, не кеден органы жүзеге асырған тауардың кеден құнын қабылдау кезiнде;
кеден құнының мөлшерi және/немесе құрылымына әсер ететiн тауарды мағлұмдау кезiнде орны бар техникалық ақаулар анықталған;
3) кейiнгi тексерудi жүргiзу барысында анықталған сенiмсiз мағлұмдау қолға түскен (кеден органында сақталатын құжаттар пакетiне кейiнгi бақылау кезiндегiдей және сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың сыртқы экономикалық қызметiне тексеру жүргiзу кезiнде);
сыртқы сауда келiсiм-шартының (шартының) ережелерiнiң саны және/немесе сапасы бойынша әкелiнген немесе әкетiлген тауардың ауытқуларына байланысты кеден декларациясын қабылдаған күнде орны бар тауарлардың нақты құнының мәлiмделген кеден құнына сәйкес келмеуi анықталған;
4) трансферттiк баға пайда болуын мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәмiле бағасы өзгерген жағдайларда жүзеге асырылуы мүмкiн.
2. Тауар санының сәйкес келмейтiнiн растайтын құжаттар:
1) экспорттаушы/импорттаушымен келiсiлген кедендiк төлемдер мен салық салынбайтын тауарлар бойынша экспорттаушы/импорттаушының өкiлiнiң қатысуымен саны бойынша кiнәрат-талап (қабылдау актiсi) және кеден органының жете қарау актiсi;
2) қалған тауарлар бойынша тәуелсiз сараптаманың қорытындысы (актiсi) және кеден органының жете қарау актiсi болып табылады.

3. В случае выявления факта утери или порчи товара до момента заявления таможенной стоимости, несоответствие стоимости, заявленной декларантом, величине, указанной в счете-фактуре, не приводит к корректировке таможенной стоимости, если заявленная стоимость отличается от указанной в счет-фактуре на величину, соответствующую размерам утери или порчи. Документами, подтверждающими факт утери или порчи, являются:
1) заключение (акт) независимой экспертизы, а также претензия по утере или порче товара, согласованная лицом, ответственным по сделке за сохранность товара (экспортер/импортер, перевозчик, страховщик) в случае, если ввозимые товары облагаются таможенными платежами и налогами;
2) претензия по утере или порче товара, согласованная лицом, ответственным по сделке за сохранность товара (экспортер/импортер, перевозчик, страховщик), в остальных случаях;
3) акт досмотра таможенного органа.
Отклонения по количеству и качеству, размер которых не выходит за пределы согласованной в договоре суммы франшизы или оговорен в соглашении о цене, не признаются таможенным органом в качестве основания для уменьшения или увеличения цены.
4. В случае изменения цены сделки в связи с осуществлением государственного контроля за трансфертным ценообразованием документами, подтверждающими корректировку цены сделки товара является решение уполномоченного государственного органа по вопросам таможенного дела о начислении сумм таможенных платежей и налогов.
5. При производстве корректировки после выпуска товара для свободного обращения с начислением таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате, на разницу между начисленными таможенными платежами и налогами и фактически оплаченными начисляется пеня по официальной ставке рефинансирования Национального Банка Республики Казахстан, действующей в день уплаты задолженности. Пеня начисляется с даты принятия таможенной декларации к таможенному оформлению.
Пеня не начисляется в случаях, когда корректировка таможенной стоимости произведена по инициативе декларанта. При этом корректировка таможенной стоимости по несоответствию заявленной величины таможенной стоимости, обнаруженному при проведении проверки таможенными органами, рассматривается как произведенная по инициативе декларанта.
6. Формы корректировки таможенной стоимости заполняются только на те товары, таможенная стоимость, и (или) таможенные платежи, и (или) налоги которых корректируются. Форма и порядок заполнения корректировки таможенной стоимости устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органам по вопросам таможенного дела. Указанные формы корректировки таможенной стоимости являются неотъемлемой частью таможенной декларации.

3. Кеден құнын мәлiмдеген сәтке дейiн жоғалу немесе бұзылу фактiсi, декларант мәлiмдеген құнның шот-фактурада көрсетiлген мөлшерге сәйкес келмеуi анықталған жағдайда, егер мәлiмделген құн жоғалған немесе бұзылған тиiстi көлеммен мөлшерге шот-фактурада ерекшеленсе, кеден құнын түзетуге әкеп соқтырмайды. Жоғалу немесе бұзылу фактiсiн растайтын құжаттар:
1) егер әкелiнетiн тауарларға кедендiк төлемдер және салық салынған жағдайда, тауардың сақталуы үшiн мәмiле бойынша жауапты тұлғамен келiсiлген (экспорттаушы/импорттаушы, тасымалдаушы, сақтандырушы) тауардың жоғалуы немесе бұзылуы бойынша тәуелсiз сараптама қорытындысы (актi), сондай-ақ кiнәрат-талап;
2) қалған жағдайларда, тауардың сақталуы үшiн мәмiле бойынша жауапты тұлғамен келiсiлген (экспорттаушы/импорттаушы, тасымалдаушы, сақтандырушы) тауардың жоғалуы немесе бұзылуы бойынша кiнәрат-талап;
3) кеден органының жете қарау актiсi болып табылады.
Шартта келiсiлген немесе баға туралы келiсiмде айтылған франшиза сомасының шегiне кiрмейтiн мөлшердiң саны және сапасы бойынша ауытқу бағаны төмендету үшiн негiз ретiнде кеден органы болып танылмайды.
4. Трансферттiк баға белгiлеудi мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыруға байланысты мәмiле бағасын өзгерткен жағдайда, кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті мемлекеттiк органның кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасын есептеу туралы шешiмi тауар мәмiлесiнiң бағасын түзетудi растайтын құжаттар болып табылады.
5. Есептелген және нақты төленген төлемдер мен салықтар арасындағы айырмашылықты төлеуге жататын кедендiк төлемдер және салықтарды есептеумен еркiн айналыс үшiн тауарды шығарғаннан кейiн түзету өндiрiсi кезiнде берешектердi төлеген күнде әрекет ететiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң қаржыландырудың ресми ставкасы бойынша өсiмақы есептеледi. Өсiмақы кеден декларациясын кедендiк ресiмдеуге қабылданған күннен бастап есептеледi.
Кеден құнын түзету декларанттың бастамасы бойынша жүргiзiлген жағдайларда, өсiмақы есептелмейдi. Бұл ретте кеден органдарына тексеру жүргiзу кезiнде қолға түскен кеден құнының мәлiмделген мөлшерiне сәйкес келмеуi бойынша кеден құнын түзету декларанттың бастамасы бойынша жүргізiлген болып қаралады.
6. Кеден құнын түзету нысаны кеден құны және (немесе) кедендiк төлемдер және (немесе) салықтар түзетiлетiн тауарларға ғана толтырылады. Кеден құнын түзетудi толтырудың нысаны мен тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi. Көрсетiлген кеден құнын түзетудiң нысаны кеден декларациясының ажыратылмас бөлiгi болып табылады.

7. После принятия документов к таможенному оформлению все производимые таможенным органом корректировки таможенной стоимости, заявленной декларантом, рассматриваются как таможенная оценка товаров и могут быть обжалованы декларантом в установленном порядке.
Статья 344. Соблюдение конфиденциальности информации
о таможенной стоимости товаров
Информация, предоставляемая декларантом при заявлении таможенной стоимости товара, определенная в качестве составляющей коммерческую тайну или являющаяся конфиденциальной, может использоваться таможенным органом исключительно в таможенных целях и не может передаваться третьим лицам, включая иные государственные органы, без специального разрешения декларанта, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан.
Статья 345. Права и обязанности декларанта при определении
таможенной стоимости
1. Декларант имеет право:
1) доказать достоверность представленных сведений для определения таможенной стоимости при возникновении у таможенного органа сомнений в их достоверности;
2) при возникновении необходимости в уточнении заявленной таможенной стоимости получать декларируемый товар при условии предоставления обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом. При необходимости уточнения заявленной таможенной стоимости товаров, не облагаемых таможенными платежами и налогами, получить декларируемый товар при условии предоставления обязательства по предоставлению необходимых документов в срок, установленный таможенным органом;
3) письменно запрашивать у таможенного органа разъяснение причин, по которым заявленная таможенная стоимость товаров не может быть принята таможенным органом;
4) при несогласии с решением таможенного органа в отношении определения таможенной стоимости товара обжаловать это решение в порядке, установленном настоящим Кодексом.
2. Декларант обязан:
1) заявлять таможенную стоимость и предоставлять сведения, относящиеся к ее определению, основывающиеся на достоверной, количественно определимой и документально подтвержденной информации;
2) при необходимости подтверждения заявленной таможенной стоимости по требованию таможенного органа предоставить последнему нужные для подтверждения данные;
3) нести все дополнительные расходы, возникшие в связи с уточнением заявленной им таможенной стоимости либо предоставлением таможенному органу дополнительной информации.
Статья 346. Права и обязанности таможенного органа
по определению таможенной стоимости

7. Кедендiк ресiмдеуге құжаттарды қабылдағаннан кейiн кеден органы жүргiзетiн барлық декларант мәлiмдеген кеден құнын түзетулер тауарларды кеден бағалауы ретiнде қаралады және белгiленген тәртiппен декларант шағымдануы мүмкін.
344-бап. Тауарлардың кеден құны туралы ақпараттың құпиялылығын сақтау
Тауардың кеден құнын мәлiмдеген кезде декларант беретiн, коммерциялық құпияны құраушы ретiнде айқындалатын немесе құпия болып табылатын ақпаратты кеден орган тек қана кеден мақсаттарында пайдалана алады және осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделгеннен басқа жағдайларда декларанттың арнайы рұқсатынсыз үшiншi жаққа, оның iшiнде өзге мемлекеттiк органдарға бере алмайды.
345-бап. Кеден құнын айқындау кезiндегi декларанттың құқықтары мен
мiндеттерi
1. Декларанттың:
1) кеден құнын айқындау үшiн берген мәлiметтерiнiң дұрыстығына кеден органында күмән туындаған жағдайда олардың дұрыстығын дәлелдеуге;
2) мәлiмделген кеден құнын нақтылау қажеттiгi туған жағдайда, кеден органы жүзеге асырған тауардың кеден бағасына сәйкес кеден баждары мен салықтарын төлеудi қамтамасыз еткен кезде мәлiмделген тауарды алуға құқығы бар. Кедендiк төлемдер мен салықтар салынбайтын тауарлардың мәлiмделген кеден құнын анықтау қажет болған жағдайда кеден органы белгiлеген мерзiмде қажеттi құжаттарды беру жөнiнде мiндеттемелердi тапсырса, мәлiмделген тауарды алуға құқығы бар;
3) кеден органынан тауарлардың мәлiмделген кеден құнын кеден органы қабылдамауы мүмкiн еместiгi себебiн түсiндiрудi жазбаша сұратуға;
4) тауардың кеден құнын анықтауға қатысты кеден органының шешiмiмен
келiспеген жағдайда, бұл шешiмге осы Кодексте белгiленген тәртiппен шағым
беруге құқығы бар.
2. Декларант:
1) кеден құнын мәлiмдеуге және кеден құнын айқындауға қатысты дұрыс,
сандық жағынан анықталған және құжатпен дәлелденген ақпаратқа негiзделген
мәлiметтердi беруге;
2) мәлiмделген кеден құнын дәлелдеу қажет болған жағдайда кеден
органының талап етуi бойынша оған дәлелдеу үшiн қажеттi деректердi беруге;
3) өзi мәлiмдеген кеден құнын нақтылауға не кеден органына қосымша
ақпарат беруге байланысты туындайтын барлық қосымша шығындарды мойнына
алуға мiндеттi.
346-бап. Кеден құнын айқындау жөнiндегi кеден органының құқықтары
мен мiндеттерi

1. Таможенный орган, производящий таможенное оформление товара, имеет право:
1) принимать решение о допустимости применения избранного декларантом метода определения таможенной стоимости и правильности определения заявленной декларантом таможенной стоимости товаров на основании документов и сведений, представленных декларантом, а также на основании имеющейся в его распоряжении информации, используемой при определении таможенной стоимости;
2) письменно запрашивать у декларанта дополнительные документы и сведения, если представленные декларантом документы и сведения не являются достаточными для принятия решения в отношении заявленной таможенной стоимости, и устанавливать срок, достаточный для их представления. При этом требование предоставления дополнительных документов не может служить основанием для отказа в регистрации таможенной декларации и выпуске товаров;
3) при отсутствии документов и сведений, подтверждающих правильность определения заявленной декларантом таможенной стоимости, либо при наличии оснований полагать, что предоставленные декларантом сведения не являются достоверными или достаточными, самостоятельно определить таможенную стоимость декларируемого товара, последовательно применяя методы определения таможенной стоимости товаров, установленные настоящим Кодексом, на основании имеющихся у него сведений (в том числе ценовой информации по идентичным или однородным товарам) с корректировкой, осуществляемой в соответствии с настоящим Кодексом.
2. Таможенный орган по письменному запросу декларанта обязан представить в письменном виде:
1) информацию о структуре и методах определения таможенной стоимости товаров в случае ее определения таможенным органом;
2) разъяснение причин, по которым заявленная декларантом таможенная стоимость товаров не может быть принята таможенным органом.
Статья 347. Условная таможенная оценка товара
1. При невозможности использования метода определения таможенной стоимости товаров по цене сделки с ввозимыми товарами в связи с отсутствием документов, подтверждающих таможенную стоимость, а также в случае необходимости в уточнении таможенной стоимости, заявленной декларантом согласно остальным методам определения таможенной стоимости, таможенный орган имеет право произвести условный выпуск декларируемого товара при условии предоставления декларантом обеспечения уплаты таможенных пошлин и налогов в соответствии с условной таможенной оценкой товара, осуществленной таможенным органом исходя из ценовой информации, имеющейся у таможенного органа.

1. Тауарға кедендiк ресiмдеу жүргiзетiн кеден органының:
1) декларант ұсынған құжаттар мен мәлiметтер негiзiнде, сондай-ақ кеден құнын айқындау кезiнде пайдаланылатын ондағы бар ақпараттың негiзiнде декларант таңдаған кеден құнын анықтау әдiсiн пайдалануға жол беру және декларант мәлiмдеген тауарлардың кеден құнын айқындау дұрыстығы туралы шешiм қабылдауға;
2) егер декларант берген құжаттар мен мәлiметтер мәлiмделген кеден құнына қатысты шешiм қабылдау үшiн жеткiлiксiз болса декларанттан қосымша құжаттар және мәлiметтерге жазбаша сұрау салуға және оларды ұсыну үшiн жеткiлiктi мерзiм белгiлеуге құқығы бар. Бұл ретте қосымша құжаттарды берудi талап ету жүк кеден декларациясын тiркеу және тауарлар шығарудан бас тарту үшiн негiз болып табылмайды;
3) декларант мәлiмдеген кеден құнының дұрыстығын айқындайтын құжаттар мен мәлiметтер болмаған кезде не декларант берген мәлiметтер дұрыс емес немесе жеткiлiксiз деп ұйғаруға негіз болған кезде, өзiнде бар мәлiметтер негiзiнде (оның iшiнде ұқсас немесе бiртектес тауарлар бойынша бағалау ақпараты) осы Кодекске сәйкес жүзеге асырылатын түзетулер енгiзе отырып, осы Кодексте белгiленген тауарлардың кеден құнын анықтаудың әдiстерiн дәйектi түрде қолдана отырып, мәлiмдеген тауардың құнын дербес белгiлеуге құқығы бар.
2. Кеден органы декларанттың жазбаша сұрау салуы бойынша:
1) оны кеден органы айқындаған жағдайда, тауарлардың кеден құнын айқындау құрылымы және әдiстерi туралы ақпаратты;
2) декларант мәлiмдеген кеден құнын кеден органы қабылдамауы мүмкiн емес себебiн түсiндiрудi жазбаша беруге мiндеттi.
347-бап. Тауардың шартты кеден бағасы
1. Кеден құнын айқындайтын құжаттардың болмауына байланысты әдiсiн қолдану мүмкiн болмаған әкелiнетін тауарлармен мәмiленiң бағасы бойынша тауарлардың кеден құнын анықтау әдiсiн пайдалану мүмкiн болмаған кезде, сондай-ақ тауарлардың және кеден құнын айқындаудың қалған әдiстерiне сәйкес декларант мәлiмдеген кеден құнын нақтылаудағы қажеттiлiк болған жағдайда кеден органында бар бағалы ақпаратты ескере отырып, декларант кеден органы жүзеге асырған тауардың шартты кеден бағасына сәйкес кеден баждары мен салықтарды төлеумен қамтамасыз етудi беру шартымен мағлұмдалатын тауарды шартты шығаруды жүргізуге құқығы бар.

2. При формировании ценовой информации, имеющейся в таможенных органах, используются сведения статистических данных грузовых таможенных деклараций, оформленных на основании достоверной, количественно определяемой и документально подтвержденной информации, а также на основании информации предоставленной по результатам независимой экспертизы.
3. Срок действия обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов составляет шестьдесят календарных дней с даты выпуска товаров, за исключением тех случаев, когда в качестве подтверждающих документов должны быть представлены платежные документы и по условиям сделки срок платежа превышает указанный срок.
4. После представления декларантом документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость, осуществляется возврат (или зачет) обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 45 настоящего Кодекса с заполнением формы корректировки таможенной стоимости.
5. При непредставлении необходимых документов, подтверждающих заявленную таможенную стоимость по истечении установленного срока, сумма таможенных платежей и налогов, исчисленная с применением условной цены товара перечисляется в государственный бюджет путем заполнения должностным лицом таможенного органа формы корректировки таможенной стоимости, которая будет являться окончательным решением в отношении таможенной стоимости товара.
Глава 42. Сроки и порядок уплаты таможенных платежей
Статья 348. Плательщики таможенных платежей
Плательщиками таможенных платежей являются декларант, а также лица, в интересах которых таможенными органами совершаются юридически значимые действия, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 349. Сроки уплаты таможенных пошлин
1. Таможенные пошлины уплачиваются до или в день регистрации таможенной декларации, за исключением случаев изменения сроков уплаты таможенных пошлин.
2. Если таможенная декларация не была подана в сроки, определяемые в соответствии со статьей 407 настоящего Кодекса, то сроки уплаты таможенных пошлин истекают со дня истечения сроков на подачу таможенной декларации.
3. При использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от обложения таможенными пошлинами, сроком уплаты таможенных пошлин считается день, когда лицом были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты таможенных пошлин считается дата условного выпуска указанных товаров.
Статья 350. Сроки уплаты таможенных сборов
1. Таможенные сборы за таможенное оформление уплачиваются:

2. Кеден органдарындағы бар бағалық ақпаратты қалыптастыру кезiнде сенiмдi, сандық жағынан анықталған және құжатпен расталған ақпараттың негiзiнде, сондай-ақ тәуелсiз сараптау нәтижелерi бойынша ұсынылған ақпараттың негiзiнде ресiмделген жүк кеден декларацияларының статистикалық деректерi пайдаланылады.
3. Кедендiк төлемдер және салықтарды төлеудi қамтамасыз етудiң әрекет ету мерзiмi растайтын құжаттар ретiнде төлем құжаттарын беруi мүмкiн және мәмiле шарттары бойынша төлеу мерзiмi көрсетiлген мерзiмнен асқан жағдайларды қоспағанда, алпыс күнтiзбелiк күндi құрайды.
4. Мәлiмделген кеден құнын растайтын құжаттарды декларант бергеннен кейiн кеден құнын түзету нысанын толтыра отырып, 45-тарауға сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде саналатын соманы қайтарып алу (немесе есепке алу) жүзеге асырылады.
5. Мәлiмделген кеден құнын растайтын қажеттi құжаттарды белгiленген
мерзiм iшiнде бермеу кезiнде, тауардың шартты бағасы қолданылып есептелген
кедендiк төлемдер мен салықтар сомасы тауардың кеден құнына қатысты
түпкiлiктi шешiм болып табылатын кеден құнын түзету нысанын кеден органы
лауазымды тұлғасының толтыруы жолымен бюджет кiрiсiне аударылады.
42-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ТӨЛЕМДЕРДI ТӨЛЕУДІҢ МЕРЗIМI ЖӘНЕ ТӘРТIБI
348-бап. Кедендік төлемдер мен салықтарды төлеушiлер
Кедендiк төлемдердiң төлеушiлерi декларант, сондай-ақ кеден органдары
осы Кодексте көзделген заңды мәнi бар әрекет жасайтын мүддедегi тұлғалар
болып табылады.
349-бап. Кеден баждарын төлеу мерзiмi
1. Кеден баждарын кеден баждарын төлеудiң мерзiмiн өзгерту, жағдайын қоспағанда, кеден декларациясы қабылданғанға дейiн немесе қабылданған күнi төленедi.
2. Егер кеден декларациясы осы Кодекстiң 407-бабына сәйкес
айқындалған мерзiмде берiлмесе, онда кеден баждары мен салықтарын төлеу
мерзiмдерi кеден декларациясын беру мерзiмi аяқталған күннен бастап өтiп
кетедi.
3. Кеден баждарын салудан босатуға байланысты өзге де мақсаттарда
шартты шығарылған тауарларды пайдалану кезiнде кеден баждарын төлеу
мерзiмi тұлға тауарларды пайдалану және иелiк ету бойынша шектеулердi
бұзған күн болып есептеледi. Егер бұзған күндi белгiлеу мүмкiн болмаса,
кеден баждарын төлеу мерзiмi көрсетiлген тауарлардың шартты шыққан күнi
болып есептеледi.
350-бап. Кеден алымдарын төлеу мерзiмi
1. Кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымы:

1) до или в день регистрации таможенной декларации;
2) если таможенная декларация не была подана в сроки, определяемые в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса, то сроки уплаты истекают со дня истечения сроков на подачу таможенной декларации;
3) при использовании условно выпущенных товаров в иных целях, чем те, в связи с которыми было предоставлено освобождение от обложения таможенными сборами за таможенное оформление, сроком уплаты указанных сборов считается день, когда лицом были нарушены ограничения по пользованию и распоряжению товарами. Если день нарушения установить невозможно, сроком уплаты считается дата условного выпуска указанных товаров.
2. Таможенные сборы за таможенное сопровождение уплачиваются после принятия таможенным органом решения о таможенном сопровождении, но не позднее начала организации таможенного сопровождения.
3. Таможенный сбор за принятие предварительного решения уплачивается до или в день принятия таможенными органами документов и необходимых сведений, установленных настоящим Кодексом для принятия предварительного решения.
4. Таможенный сбор за хранение товаров на таможенных складах и складах временного хранения, учрежденных таможенными органами, уплачивается в день вывоза товаров с территории таких складов.
Статья 351. Сроки уплаты сборов
Сборы за выдачу лицензий и квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению уплачиваются до или в день принятия таможенными органами документов и необходимых сведений, установленных настоящим Кодексом для оформления лицензий и квалификационного аттестата специалиста по таможенному оформлению.
Статья 352. Порядок уплаты таможенных платежей
1. Таможенные платежи уплачиваются в наличном и безналичном порядке.
2. Уплата таможенных платежей может осуществляться плательщиком либо третьим лицом с указанием плательщика, за которого вносятся таможенные платежи. Таможенные платежи уплачиваются в национальной валюте Республики Казахстан.
3. Для пересчета иностранной валюты применяется официальный курс иностранной валюты к национальной валюте Республики Казахстан, установленный Национальным Банком Республики Казахстан соответственно:
1) на день регистрации таможенной декларации;
2) на день платежа для таможенных платежей, уплата которых не связана с таможенным оформлением товаров.
4. Таможенные платежи перечисляются в государственный бюджет в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела совместно с Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 353. Срок исковой давности
Срок исковой давности на требования плательщиков о возврате или зачете излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов устанавливается в пять лет.

1) кеден декларациясын қабылдағанға дейiн немесе қабылдаған күнi
төленедi;
2) егер кеден декларациясы Кодекстiң 407-бабына сәйкес айқындалатын мерзiмдерде берiлмесе, онда кеден декларациясын беру мерзiмi өткен күннен бастап төлеу мерзiмдерi өтiп кетедi.
3) кедендiк ресiмдеу үшiн кеден алымдарын салудан босатылуына байланысты өзге де мақсаттарда шартты шығарылған тауарларды пайдалану кезiнде көрсетiлген алымдарды төлеу мерзiмi тұлғаның тауарларды пайдалану және иелiк ету бойынша шектеулердi бұзған күнi болып есептеледi. Егер бұзған күндi белгiлеу мүмкiн болмаса, төлеу мерзiмi көрсетiлген тауарлардың шартты шыққан күнi болып есептеледi.
2. Кедендiк сүйемелдегенi үшiн кеден алымы кедендiк сүйемелдеу туралы кеден органы шешiм қабылдағаннан кейiн, бiрақ кедендiк сүйемелдеудi ұйымдастыру басталғаннан кешіктiрмей төленедi.
3. Алдын ала шешім қабылдауға кеден алымдары алдын-ала шешiм қабылдау үшiн осы Кодексте белгiленген құжаттар мен қажеттi мәлiметтердi кеден органдары қабылдаған күнге дейiн немесе қабылдаған күнi төленедi.
4. Кеден органдары құрған кеден қоймаларында және уақытша сақтау қоймаларында тауарларды сақтағаны үшін кеден алымы осындай қоймалардың аумағынан тауарларды әкеткен күнi төленедi.
351-бап. Алымдарды төлеу мерзiмi
Лицензиялар және кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын бергенi үшiн алымдар кеден органдары лицензияларды және кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын ресiмдегенi үшін осы Кодексте белгiленген құжаттар мен қажеттi мәлiметтердi қабылдағанға дейiн немесе қабылдаған күнi төленедi.
352-бап. Кеден төлемдерiн төлеудiң тәртiбi
1. Кеден төлемдерi қолма-қол және қолма-қол ақшасыз тәртiппен төленедi.
2. Кеден төлемдерiн төлеудi төлеушi не кеден төлемдерi енгiзілетiн төлеушiнi көрсете отырып, үшiншi тұлға жүзеге асыруы мүмкiн. Кеден төлемдерi Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен төленедi.
3. Шетел валютасын қайта есептеу үшiн Қазақстан Республикасының
Ұлттық банкi белгiлеген Қазақстан Республикасының ұлттық валютасына шетел
валютасының ресми бағаны:
1) кеден декларациясын қабылдаған күнiне;
2) төлеу тауарларды кедендiк ресiмдеуге байланысты емес кеден
төлемдерi үшiн төлеу және кеден декларациясын кеден органына беру күнiне
сәйкес қолданылады.
4. Кеден төлемдерi Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен
бiрлесiп кеден iсi мәселесi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындаған
тәртiппен мемлекеттiк бюджетке аударылады.
353-бап. Талап ескiру мерзiмi
Кеден төлемдерi мен салықтарының сомасын қайтарып алу немесе есепке
алу туралы төлеушiлердiң талаптарына талап ескiру мерзiмi бес жылға
белгiленедi.

Статья 354. Контроль за уплатой таможенных платежей и налогов
Контроль за правильностью исчисления и своевременностью внесения в бюджет таможенных платежей и налогов, взимание которых возложено на таможенные органы, осуществляется таможенными органами.
Глава 43. Таможенные льготы
Статья 355. Таможенные льготы
1. Под таможенными льготами понимаются льготы в отношении товара, перемещаемого через таможенную границу Республики Казахстан, в виде освобождения от обложения таможенными платежами, а также тарифные преференции.
2. Таможенные льготы предоставляются в порядке внесения изменений и дополнений в настоящий Кодекс и не могут носить индивидуального характера, за исключением случаев, предусмотренных статьями 356, 357 настоящего Кодекса.
3. Запрещается предоставление таможенных льгот другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 356. Освобождение от обложения таможенными платежами
1. От обложения таможенными пошлинами освобождаются:
1) транспортные средства, осуществляющие регулярные международные перевозки грузов, багажа и пассажиров, а также предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, необходимые для их эксплуатации во время следования в пути, в пунктах промежуточной остановки или приобретенные за границей в связи с ликвидацией аварии (поломки) данных транспортных средств;
2) предметы материально-технического снабжения, снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан для обеспечения производственной деятельности казахстанских или арендованных (зафрахтованных) казахстанскими предприятиями и организациями судов, ведущих морской промысел, а также продукция их промысла, ввозимая на территорию Республики Казахстан;
3) национальная и иностранная валюта (кроме используемой в нумизматических целях), а также ценные бумаги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) товары, кроме подакцизных, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в качестве гуманитарной помощи;
5) товары, кроме подакцизных, за исключением легковых автомобилей, специально предназначенных для медицинских целей, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан по линии государств, правительств, международных организаций, в качестве безвозмездной помощи, на благотворительные цели, включая оказание технического содействия;

354-бап. Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеуге бақылау
Өндiрiп алу кеден органдарына жүктелген кеден төлемдерi бюджетке
енгiзудiң уақтылығы мен есептеудiң дұрыстығы үшiн бақылауды кеден
органдары жүзеге асырады.
43-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ЖЕҢІЛДІКТЕР
355-бап. Кедендiк жеңiлдiктер
1. Кедендiк жеңiлдiктер ретiнде Қазақстан Республикасының кеден шекара арқылы алып өтетiн тауарларға қатысты кедендiк төлемдерден босату түрiндегi жеңiлдiктер, сондай-ақ тарифтiк преференциялар ұғынылады.
2. Кедендiк жеңiлдiктер осы Кодекске өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу тәртiбiмен берiледi және осы Кодекстің 356, 357-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, дербес сипатта бола алмайды.
3. Кедендiк жеңiлдіктердi Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiмен беруге тыйым салынады.
356-бап. Кеден төлемдерiн салудан босату
1. Кеден бажын салудан мыналар босатылады:
1) жүктердi, теңдеме жүктер мен жолаушыларды үнемi халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдары, сондай-ақ материалдық-техникалық жабдықтау және жасақтау заттары, отын азық-түлiк және жол жүру кезiнде, аралық аялдама мекендерiнде оларды пайдалануға қажеттi немесе осы көлiк құралдарының авариясын (ақауын) жою үшiн шетелдерден алынған басқа да мүлiк;
2) теңiз кәсiпшiлiгiн жүргізетiн қазақстандық немесе қазақстандық кәсiпорындар мен ұйымдар жалдаған (кiреге алған) кемелердiң өндiрiстiк қызметiн қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасының кеден аймағынан тысқары жерге әкетiлетiн материалдық-техникалық жабдықтау және жасақтау заттары, отын, азық-түлiк және басқа мүлiк, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасына әкелетiн кәсiпшiлiк өнiмдерi;
3) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ұлттық және шетел валютасы (нумизматиялық мақсаттарда пайдаланылатыннан басқа), сондай-ақ бағалы қағаздар;
4) Қазақстан Республикасының кеден аумағына iзгiлiк көмек ретiнде әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн акцизделетiндерден басқа тауарлар;
5) техникалық жәрдем көрсетудi қоса, мемлекеттер, үкiметтер, халықаралық ұйымдар тарапынан өтеусiз көмек ретінде, қайырымдылық мақсатында Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн арнаулы медициналық мақсатқа арналған жеңiл автомобильдердi қоспағанда акцизделетiндерден басқа тауарлар;

6) товары, освобождаемые от обложения таможенными пошлинами в соответствии с законодательством Республики Казахстан об инвестициях;
7) сырье, ввозимое Национальным Банком Республики Казахстан и его подразделениями для производства денежных знаков;
8) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в рамках таможенных режимов, предусматривающих освобождение от обложения таможенными пошлинами;
9) товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан физическими лицами по нормам беспошлинного ввоза и вывоза товаров, установленным Правительством Республики Казахстан;
10) товары, освобождаемые от обложения таможенными пошлинами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о миграции;
11) товары, приобретаемые за счет средств грантов, предоставленных по линии государств, правительств государств, а также международных организаций, определенных в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
12) товары по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в рамках миротворческих или иных учений, проводимых для выполнения международных обязательств Республики Казахстан, в интересах обеспечения коллективной безопасности;
13) товары, ввозимые и вывозимые для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, не являющихся гражданами Республики Казахстан и освобождаемые в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
14) товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан персоналом дипломатической службы Республики Казахстан в соответствии со статьей 289 настоящего Кодекса;
15) акцизные марки иностранного производства, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан для маркировки подакцизной продукции, предназначенной для последующего экспорта с таможенной территории Республики Казахстан.
2. От обложения таможенными сборами за таможенное оформление освобождаются:
1) товары, перечисленные в подпунктах 1)-5), 7), 9)-12) пункта 1 настоящей статьи;
2) товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в соответствии с положениями главы 38 настоящего Кодекса, за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров вне определенных для этого мест или вне времени работы таможенных органов;

6) шетел инвестициялары туралы Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес кеден бажын салудан босатылған тауарлар;
7) ақша белгiлерiнiң өндiрiсi үшiн Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкi және оның бөлiмшелерi әкелетiн шикiзат;
8) кеден баждарын салудан босату көзделген кеден режимдерi шегiнде Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар;
9) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тауарларды бажсыз әкелу мен әкету нормалары бойынша Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жеке тұлғалар өткiзетiн тауарлар;
10) миграция туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кеден баждарын салудан босатылған тауарлар;
11) Қазақстан Республикасының салық заңнамасымен сәйкес белгiленген мемлекеттер, мемлекеттер үкiметтерi, сондай-ақ халықаралық ұйымдар желiсi бойынша берiлген гранттар қаражаты есебiнен сатып алынатын тауарлар;
12) ұжымдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мүддесіне орай Қазақстан Республикасының халықаралық мiндеттемелерiн орындау үшiн өткiзiлетiн бiтiмгершiлiк немесе өзге де жаттығулар шеңберiнде Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлейтiн тiзбе бойынша Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн тауарлар;
13) Қазақстан Республикасының азаматтары болып табылмайтын бiрге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң ресми пайдалануы үшiн, сондай-ақ осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметшiлерiнiң жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн және әкетілетiн, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес босатылатын тауарлар.
14) осы Кодекстiң 289-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына Қазақстан Республикасы дипломатиялық қызметiнiң қызметкерлерi әкелетiн тауарлар;
15) акцизделетiн өнiмдердi таңбалау үшiн Қазақстан Республикасының кеден аумағына шетелдiк өнiмдерiнiң акцизделетiн таңбалар ретiнде әкелiнетiн, Қазақстан Республикасының кеден аумағынан кейiнгi экспорттауға арналған;
2. Кедендiк ресiмделгенi үшiн кеден алымдарын салудан:
1) осы баптың 1-тармағындағы 1)-5), 7), 9)-12)-тармақшаларында санамаланған тауарлар;
2) кеден органдарының осыған белгiленген орындарынан тыс немесе жұмыс уақытынан тыс тауарларды кедендiк ресiмдеуге кеден алымын қоспағанда, осы Кодекстiң 38-тарауының ережелерiне сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетін тауарлар;

3) товары, заявленные к таможенному режиму отказа товаров в пользу государства.
3. Порядок предоставления документов для освобождения от обложения таможенными пошлинами и таможенными сборами за таможенное оформление товаров, указанных в настоящей статье, определяется Правительством Республики Казахстан.
Статья 357. Тарифные преференции
1. Под тарифными преференциями понимаются специальные преимущества в области внешнеэкономической деятельности, предоставляемые Республикой Казахстан государствам или группам государств в форме освобождения либо снижения ставок таможенной пошлины или установления квот на преференциальный ввоз (вывоз) товаров.
Тарифные преференции предоставляются по решению Правительства Республики Казахстан.
2. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из государств, образующих с Республикой Казахстан таможенный союз или зону свободной торговли, а также товары, вывозимые с таможенной территории Республики Казахстан в указанные государства и происходящие из Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами.
3. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из развивающихся государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан, облагаются таможенными пошлинами по сниженным ставкам. Перечень таких государств и товаров, а также уровень снижения ставок таможенных пошлин определяются Правительством Республики Казахстан.
4. Товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и происходящие из наименее развитых государств, пользующихся национальной системой преференций Республики Казахстан, освобождаются от обложения таможенными пошлинами. Перечень таких государств и товаров определяется Правительством Республики Казахстан.
5. Тарифные преференции, предусмотренные настоящей статьей, предоставляются при соблюдении условий, предусмотренных главой 8 настоящего Кодекса.
Глава 44. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин
Статья 358. Понятие и условия изменения сроков
уплаты таможенных пошлин
1. Под изменением сроков уплаты таможенных пошлин признается перенос установленного настоящим Кодексом срока уплаты таможенных пошлин на более поздний срок, но не более чем на три месяца со дня регистрации таможенным органом грузовой таможенной декларации. Изменение сроков уплаты таможенных пошлин производится в форме отсрочки или рассрочки.
При этом отсрочкой является продление срока уплаты таможенных пошлин, а рассрочкой - продление срока уплаты таможенных пошлин на дополнительный период в течение которого необходимая сумма должна быть уплачена частями.

3) мемлекет пайдасына тауарлардан бас тарту кеден режимiне мәлiмделген тауарлар босатылады.
3. Осы бапта көрсетiлген тауарларды кедендiк ресiмдеу үшiн кеден баждары мен кеден алымдарын салудан босату үшiн құжаттарды берудiң тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
357-бап. Тарифтік преференциялар
1. Тарифтiк преференциялардан кеден бажынан босату не ставкасын төмендету немесе тауарларды преференцияларды әкелуге (әкетуге) квота белгiлеу нысанында мемлекеттерге немесе мемлекеттер тобына Қазақстан Республикасы ұсынған сыртқы экономикалық қызмет саласындағы арнайы преференциясы ұғынылады.
Тарифтiк преференциялар Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша берiледi.
2. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетін және кеден одағы не еркiн сауда аймағын Қазақстан Республикасымен құрылатын мемлекеттерде шығатын тауарлар, сондай-ақ белгiленген мемлекеттерге Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкетiлетiн және Қазақстан Республикасынан шығатын, кеден баждарын салудан босатылады.
3. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн және Қазақстан Республикасының ұлттық преференция жүйесiн пайдаланатын дамушы мемлекеттерден шығарылатын тауарлар төмендетiлген ставка бойынша кеден бажы салынады. Осындай мемлекеттер мен тауарлардың тiзбесiн, сондай-ақ кеден бажының төмендетiлген ставкасының деңгейiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
4. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн және Қазақстан Республикасының ұлттық преференция жүйесiн пайдаланатын неғұрлым дамыған мемлекеттерден шығарылатын тауарлар кеден бажын салудан босатылады. Мемлекеттер мен тауарлардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
5. Осы бапта көзделген тарифтiк преференциялар осы Кодекстiң 8-тарауында көзделген шарттарды сақтау кезiнде беріледi.
44-ТАРАУ. КЕДЕН БАЖДАРЫН ТӨЛЕУ МЕРЗIМIНIҢ ӨЗГЕРУI
358-бап. Кеден баждарын төлеудiң мерзiмдерi өзгеруiнiң ұғымы және
шарты
1. Кеден төлемдерiн төлеу мерзiмiнiң өзгерту деп осы Кодекспен белгiленген кеден баждарын төлеу мерзiмiн кешiрек мерзiмге, бiрақ кеден органының жүк кеден декларациясын тiркеу күнiнен бастап үш айға астам емес мерзiмге көшiру танылады. Кеден баждарын төлеу мерзiмiнiң өзгеруi мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу нысанында жүргiзiледi.
Бұл ретте, кеден баждарын төлеудiң мерзiмiн ұзарту, ал қажеттi сома бөлшектеп төленуi қажет кеден баждарын төлеу мерзiмiн қосымша кезеңге ұзарту бөлiп төлеу болып табылады.

2. Решение об изменении сроков уплаты таможенных пошлин принимается таможенными управлениями и таможнями.
3. Отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины предоставляется на импортируемые сырье и материалы, за исключением подакцизных, предназначенные для промышленной переработки.
4. Отсрочка или рассрочка может предоставляться в отношении всей суммы таможенной пошлины, подлежащей уплате, либо ее части.
5. Отсрочка или рассрочка предоставляется при условии обеспечения уплаты таможенных пошлин в порядке, предусмотренном главой 45 настоящего Кодекса.
6. Лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей и налогов либо уклоняющимся от уплаты таможенных платежей и налогов, а также в отношении которых возбуждена процедура банкротства, отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины не предоставляется.
Статья 359. Промышленная переработка
Для целей настоящей главы под промышленной переработкой сырья и материалов понимается их использование в производстве для получения продукта (товара), код которого по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности отличается от кода использованных сырья и материалов на уровне любого из первых четырех знаков. Независимо от изменения кода продукта (товара) по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне любого из четырех знаков к промышленной переработке не относятся:
1) простые сборочные операции (клепка, сварка, склеивание, сборка и другие подобные операции);
2) переработка продуктов питания предприятиями общественного питания;
3) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партии, формирование отправок, сортировка, упаковка, переупаковка);
4) смешивание товаров, компонентов без придания полученной продукции характеристик, отличающих ее от исходных составляющих на уровне любого из первых четырех знаков по коду Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности.
Статья 360. Основания для предоставления отсрочки
или рассрочки по уплате таможенных пошлин
1. Отсрочка или рассрочка по уплате таможенной пошлины предоставляется на основании письменного заявления плательщика в таможенный орган, осуществляющий таможенное оформление ввозимых сырья и материалов. При этом в заявлении должны содержаться сведения об обеспечении уплаты таможенной пошлины.
2. Вместе с заявлением плательщик представляет следующие документы:
1) учетную карточку участника внешнеэкономической деятельности;
2) внешнеторговый контракт (договор) на поставку ввозимых сырья и (или) материалов;
3) технологическую схему производства (фрагмента производства) с использованием в качестве сырья и (или) материалов ввозимых товаров, заверенную первым руководителем и главным бухгалтером юридического лица;

2. Кеден баждарын төлеу мерзiмiнiң өзгеруi туралы шешiмдi кеден басқармалары және кедендер қабылдайды.
3. Өндiрiстiк өңдеуге арналған кеден органдары акцизделетiндердi қоспағанда, импортталатын шикiзаттар мен материалдарға кеден бажын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн бередi.
4. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi төлеуге тиiстi кеден бажының барлық сомасына не оның бөлiгiне қатысты берілуi мүмкiн.
5. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi осы Кодекстiң 45-тарауында көзделген тәртiпте кеден баждарын төлеумен қамтамасыз ету шарты кезiнде берiледi.
6. Кеден төлемдерiн төлеу жөнiндегi берешегi бар немесе кеден баждарын төлеуден жалтаратын, сондай-ақ оларға қатысты банкроттық рәсiмдеу қозғалған тұлғаларға кеден баждарын төлеу жөнiндегi мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi берiлмейдi.
359-бап. Өндiрiстiк қайта өңдеу
Осы тауардың мақсаттары үшiн шикiзаттар мен материалдарды өндiрiстiк қайта өңдеуден бiрiншi төрт белгiнiң кез-келген деңгейде пайдаланылған шикiзаттар мен материалдардан ерекшеленетiн Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасы бойынша сыныптама кодын өнiмдi (тауарды) алу үшiн өндiрiсте пайдалану ұғынылады. Бiрiншi төрт белгiнiң кез-келген деңгейде өнiмнiң (тауардың) сыныптама кодының өзгеруiне қарамастан өндiрiстiк қайта өңдеуге:
1) жай жинау операциялары (тойтарма, пiсiру, жапсыру, жинақтау және басқа да ұқсас операциялар);
2) қоғамдық тамақтандыру кәсiпорындарының азық-түлiк тамақтарын қайта өңдеуi;
3) сату және тасымалдауға тауарларды дайындау бойынша операциялар (партияларды уату, жiберiлiмдi қалыптастыру, сұрыптау, қаттап-орау, қайта орау);
4) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатураның коды бойынша бiрiншi төрт белгiден кез-келген деңгейде шығысты құрайтыннан ерекшеленетiн алынған өнiмге сипаттама берместен тауарларды, компоненттердi қосу жатпайды.
360-бап. Кеден баждарын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп
төлеу мерзiмiн беру үшiн негiздеме
1. Кеден бажын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi әкелiнетiн шикiзаттар мен материалдарды кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органына төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi негiзiнде берiледi. Бұл ретте, өтiнiште кеден бажын төлеудi қамтамасыз ету туралы мәлiмет болады.
2. Өтінішпен бiрге төлеушi мынадай құжаттарды:
1) сыртқы экономикалық қызметке қатысушының есептiк карточкасын;
2) әкелiнетiн шикiзаттарға және (немесе материалдарға) жеткiзуге сыртқы экономикалық келiсiм-шарт (шарт);
3) заңды тұлғаның бiрiншi басшысы мен бас бухгалтерi куәландырған әкелiнген тауарларды шикiзаттар мен материалдар ретiнде пайдалана отырып, өндiрiстiң технологиялық сызбасын (өндiрiстiң фрагментiн);

4) нотариально заверенную копию лицензии на право переработки сырья и (или) материалов, если переработка ввозимых сырья и (или) материалов относится к лицензируемым видам деятельности в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании.
3. Для подтверждения права на предоставление отсрочки или рассрочки по уплате таможенных пошлин таможенные органы имеют право производить осмотр производственных мощностей.
Статья 361. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки
1. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины либо решение об отказе в ее предоставлении принимается не позднее пяти рабочих дней со дня получения заявления плательщика и документов, предусмотренных статьей 360 настоящего Кодекса.
2. Решение составляется в письменной форме в двух экземплярах и подписывается начальником соответствующего таможенного органа или лицом его замещающим. Первый экземпляр решения остается в таможенном органе. Второй экземпляр решения не позднее окончания дня, следующего за днем принятия таможенным органом решения, направляется плательщику.
3. Решение о предоставлении отсрочки или рассрочки должно содержать следующие сведения:
1) регистрационный номер решения;
2) срок предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенной пошлины;
3) способ обеспечения уплаты таможенной пошлины, указанный в заявлении плательщика;
4) дату, номер внешнеторгового контракта (договора) на поставку ввозимых сырья и (или) материалов, наименование получателя сырья и (или) материалов по такому контракту;
5) наименование и количество сырья и (или) материалов, в отношении которых предоставляется отсрочка или рассрочка уплаты таможенной пошлины;
6) размер таможенной пошлины, в отношении которой предоставлена отсрочка или рассрочка.
4. Решение об отказе в предоставлении отсрочки или рассрочки по уплате таможенной пошлины должно содержать мотивы такого отказа.
Статья 362. Сроки погашения сумм предоставленных
отсрочек или рассрочек
1. Погашение таможенной пошлины при изменении сроков уплаты
таможенной пошлины производится плательщиком либо третьим лицом
соответственно:
1) при предоставлении отсрочки не позднее окончания дня истечения
срока отсрочки;
2) при предоставлении рассрочки по графику, утвержденному таможенным
органом совместно с плательщиком.
2. В случае несвоевременного погашения суммы таможенной пошлины
плательщиком, таможенные органы принимают меры к взысканию всей суммы
таможенной пошлины в порядке, предусмотренном главой 47 настоящего Кодекса.
Статья 363. Прекращение действия решений таможенных
органов о предоставлении отсрочки или
рассрочки
Действие решений о предоставлении отсрочки или рассрочки прекращается:

4) егер, әкелiнетiн шикiзат пен (немесе) материалдарды ұқсату лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қызметтiң лицензияланатын түрiне жатса, шикiзат пен материалдарды ұқсату құқығына нотариальды куәландырылған лицензия көшiрмесiн бередi.
3. Кеден баждарын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру үшiн кеден органдары өндiрiстiк қуатты тексеру жүргiзуге құқығы бар.
361-бап. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру туралы
шешім
1. Кеден бажын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру туралы шешiм не оны беруден бас тарту туралы шешiм төлеушiнiң өтiнiшiн және осы Кодекстiң 360-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күнiнен кешiктiрмей қабылданады.
2. Шешiм екi данада жазбаша түрде жасалады және тиiстi кеден органының бастығы, немесе оның орнын ауыстыратын адамның қолы қойылады. Шешiмнiң бiрiншi данасы кеден органында қалады. Шешiмнiң екiншi данасын кеден органы шешiм қабылдаған күннен бастап келесi күннiң аяқталуынан кешiктiрмей төлеушiге жiбередi.
3. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру туралы шешiмде мынадай мәлiметтер болуы тиiс:
1) шешiмнiң тiркеу нөмiрi;
2) кеден бажын төлеу мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру мерзiмi;
3) төлеушiнiң өтiнiшiнде көрсетiлген кеден бажын төлеудi қамтамасыз етудiң тәсiлi;
4) әкелiнетін шикiзат және (немесе) материалдарды жеткiзуге сыртқы экономикалық келiсiм-шарттың күнi, нөмiрi, осындай келiсiм-шарт бойынша шикiзат пен (немесе) материалдарды алушының атауы;
5) кеден бажын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу
мерзiмi берiлгенге қатысты шикiзат және (немесе) материалдардың атауы және
саны;
6) оған қатысты мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi берiлетiн
кеден бажының мөлшерi.
4. Кеден бажын төлеу бойынша мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу
мерзiмiн беруден бас тарту туралы шешiм мұндай бас тартудың уәжi болуы
қажет.
362-бап. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмi береген соманы
өтеу мерзiмi
1. Кеден бажын төлеу мерзiмдерiнiң өзгеруi кезiнде кеден бажын өтеудi
төлеушi немесе үшiншi тұлға тиiсiнше:
1) мерзiмi ұзартылған мерзiмнiң соңғы күнi аяқталуынан кешiктiрмей
төлеу мерзiмiне ұзарту беру кезiнде;
2) төлеушiмен бiрлесiп кеден органы бекiткен кесте бойынша бөлiп
төлеу мерзiмi берiлген кезде төлеушi жүргізедi.
2. Кеден бажының сомасы уақытылы өтемеген жағдайда, кеден органдары
осы Кодекстiң 47-тарауында көзделген тәртiпте кеден бажының барлық сомасын
өндiрiп алуға шаралар қолданады.
363-бап. Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру туралы
кеден органдарының шешiмдерiнiң iс-әрекетiн тоқтатуы
Мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеу мерзiмiн беру туралы шешiмдердiң
iс-әрекетi:

1) по истечении установленного в нем срока действия отсрочки или
рассрочки;
2) при досрочном погашении всей суммы таможенной пошлины;
3) при реализации товаров без промышленной переработки.
Глава 45. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов
Статья 364. Общие условия обеспечения уплаты
таможенных платежей и налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов применяется:
1) для обеспечения соответствия квалификационным требованиям к деятельности в качестве таможенного перевозчика в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса;
2) при перевозке товаров и транспортных средств по процедуре внутреннего таможенного транзита в соответствии со статьей 82 настоящего Кодекса;
3) при временном хранении товаров на складах получателя в соответствии со статьей 102 настоящего Кодекса;
4) при переработке товаров на таможенной территории Республики Казахстан в соответствии со статьей 164 настоящего Кодекса;
5) при переработке товаров вне таможенной территории Республики Казахстан в соответствии со статьей 188 настоящего Кодекса;
6) при реэкспорте подакцизных товаров в соответствии со статьей 228 настоящего Кодекса;
7) при транзите товаров в соответствии со статьей 234 настоящего Кодекса;
8) при условной таможенной оценке товаров, облагаемых таможенными платежами и налогами в соответствии со статьей 347 настоящего Кодекса;
9) при изменении сроков уплаты таможенных пошлин в соответствии со статьей 358 настоящего Кодекса;
10) при продлении сроков подачи таможенной декларации в соответствии со статьей 406 настоящего Кодекса;
11) для обеспечения соответствия квалификационным требованиям к деятельности в качестве таможенного брокера в соответствии со статьей 426 настоящего Кодекса.
2. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов производится до
выпуска товаров, помещаемых под таможенные режимы либо до осуществления
действий, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи.
3. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов производится
плательщиком либо третьим лицом.
Статья 365. Виды обеспечения уплаты таможенных
платежей и налогов
1. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов может
представляться в виде:
1) залога товаров и имущества;
2) гарантии уполномоченного банка;
3) внесения на депозит таможенного органа причитающихся сумм;
4) договора страхования (страховой полис).
2. Лицо вправе выбрать любой вид обеспечения уплаты таможенных
платежей и налогов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, за исключением
случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
3. Порядок применения обеспечения уплаты таможенных платежей и
налогов таможенными органами определяется центральным таможенным органом
по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам
таможенного дела.

1) мерзiмiн ұзарту немесе бөлiп төлеудегi белгiленген iс-әрекет
мерзiмiнiң аяқталуы бойынша;
2) кеден бажының барлық сомасын мерзiмiнен бұрын өтеуi кезiнде;
3) өндiрiстік қайта өңдеусiз тауарларды өткiзу кезiнде тоқтатылады.
45-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ТӨЛЕМДЕР МЕН САЛЫҚТАРДЫ ТӨЛЕУДI ҚАМТАМАСЫЗ ЕТУ
364-бап. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеумен қамтамасыз етудiң
жалпы шарттары
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету:
1) осы Кодекстiң 71-бабына сәйкес тұлғаны кеден тасымалдаушысы ретінде қызметке бiлiктiлiк талаптарының сәйкес келуiн қамтамасыз ету үшiн;
2) осы Кодекстің 82-бабына сәйкес iшкi кедендiк транзит рәсiмi бойынша тауарлар мен көлiк құралдарын тасымалдау кезiнде;
3) осы Кодекстің 102-бабына сәйкес алушының қоймаларда тауарларын уақытша сақтау кезiнде;
4) осы Кодекстiң 164-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды ұқсату кезiнде;
5) осы Кодекстiң 188-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсату кезiнде;
6) осы Кодекстiң 228-бабына сәйкес акцизделетiн тауарларды қайта экспорттау кезiнде;
7) осы Кодекстiң 234-бабына сәйкес тауарлардың транзиті кезiнде;
8) осы Кодекстiң 347-бабына сәйкес кеден төлемдерi мен салықтар
салынатын тауарларды шарты кедендiк бағалау кезiнде;
9) осы Кодекстiң 358-бабына сәйкес кеден баждарын төлеу мерзiмiнiң
өзгеруi кезiнде;
10) осы Кодекстiң 406-бабына сәйкес кеден декларациясын беру мерзiмiн
ұзарту кезiнде;
11) осы Кодекстiң 426-бабына сәйкес кеден делдалы ретiнде қызметке
бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiлiктi қамтамасыз ету үшiн қолданылады.
2. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету кеден
режимiне кiретiн тауарлардың шығарылымына дейiн не осы баптың 1-тармағында
көзделген iс-әрекеттердi жүзеге асырғанға дейiн жүргiзiледi.
3. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз етудi төлеушi
болмаса үшiншi тұлға жүргiзедi.
365-бап. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз
етудiң түрлерi
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету:
1) тауарлар мен көлiк құралдарына кепiл;
2) уәкiлетті банктің кепiлдеме;
3) тиесiлi соманы кеден органының депозитiне енгiзу;
4) сақтандыру шарты (сақтандыру полисi) түрiнде берiлуi мүмкін.
2. Тұлға осы Кодексте көзделген жағдайлардан басқа, осы баптың
1-тармағында көрсетiлген кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi
қамтамасыз етудiң кез-келген түрiн таңдауға құқылы.
3. Кедендiк төлемдер мен салықтарды қамтамасыз етудi қолдану тәртібі
орталық кеден органымен кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi
мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша анықталады.

Статья 366. Определение сумм обеспечения уплаты
таможенных платежей и налогов
1. Размер сумм обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов не
может быть меньше сумм таможенных платежей и налогов, причитающихся к
уплате:
1) как при заявлении таможенного режима выпуска товаров для
свободного обращения в отношении следующих товаров и транспортных средств:
перевозимых по процедуре внутреннего таможенного транзита;
по которым разрешено временное хранение на складах получателя;
помещаемых под таможенный режим переработки товаров на таможенной
территории;
помещаемых под таможенный режим реэкспорта товаров;
ввозимых для перемещения через таможенную территорию Республики
Казахстан в соответствии с таможенным режимом транзита товаров;
при определении таможенной стоимости которых применяется условная
таможенная оценка;
по которым изменены сроки уплаты таможенной пошлины;
по которым произведено продление сроков подачи таможенной декларации;
2) как при заявлении таможенного режима экспорта товаров в отношении
следующих товаров:
помещаемых под таможенный режим переработки товаров вне таможенной
территории;
вывозимых для перемещения через таможенную территорию иностранного государства в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
2. Размер сумм обеспечения необходимых для обеспечения соответствия квалификационным требованиям к деятельности в качестве таможенного перевозчика, определяется в соответствии со статьей 71 настоящего Кодекса.
3. Размер сумм обеспечения, необходимых для обеспечения соответствия квалификационным требованиям к деятельности в качестве таможенного брокера, определяется в соответствии со статьей 426 настоящего Кодекса.
Статья 367. Залог товаров и имущества
1. Предметом залога в целях обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов могут быть любые товары и имущество, свободные от имущественных прав третьих лиц, за исключением:
1) имущества изъятого из гражданского оборота;
2) товаров запрещенных к ввозу в Республику Казахстан либо вывозу из Республики Казахстан;
3) электрической, тепловой и иных видов энергии;
4) скоропортящихся товаров;
5) имущественных прав;
6) имущества, находящегося за пределами Республики Казахстан;
7) товаров и имущества, возможность реализации которых ограничена.
2. Рыночная стоимость предмета залога в целях обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов не может быть ниже размера обязательства по таможенным платежам и налогам, уплата которых обеспечивается предметом залога, включая расходы по его реализации.
3. При залоге предмет залога остается у залогодателя, если таможенный орган не примет иного решения.
Залогодатель не вправе распоряжаться предметом залога до исполнения обязательства, принятого плательщиком, в обеспечение которого оформлен залог.

366-бап. Кедендiк төлемдер мен салықтарды қамтамасыз ету сомасын
айқындау
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету сомасының
мөлшерi:
1) мына тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты еркiн айналым үшiн
тауарларды шығарудың кедендiк режимiн мәлiмдеу кезiндегi ретiнде:
iшкi кеден транзитiнiң рәсiмi бойынша өткiзiлген;
алушының қоймасында уақытша сақтауға рұқсат берiлген;
кеден аумағына тауарларды ұқсатудың кеден режимiне орналастырылған;
тауарларды қайта экспорттау кеден режимiне орналастырылған;
тауарлар транзитiнiң кеден режимiне сәйкес Қазақстан Республикасының
кеден аумағы арқылы өткiзу үшiн әкелiнген;
шартты кеден бағалауы қолданылатынға кеден құнын айқындау кезiнде;
олар бойынша кеден бажын төлеу бойынша мерзiмi өзгертiлген;
олар бойынша кеден декларациясын беру мерзiмiн ұзарту жүргiзiлген;
2) мына тауарларға қатысты тауарлар экспортының кеден режимiн
мәлiмдеу кезiндегi ретiнде:
кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсатудың кеден режимiне
орналастырылған;
тауарлар транзитiнiң кеден режимiне сәйкес шетел мемлекетiнiң кеден
аумағы арқылы өткiзу үшін әкетiлген төлеуге тиесiлi кедендiк төлемдер мен
салықтардың сомасынан кем болуы мүмкiн емес.
2. Тұлғаны кеден тасымалдаушысы ретiнде қызметке бiлiктiлiк
талаптарының сәйкес келуiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi қамтамасыз ету
сомасының мөлшерi осы Кодекстiң 71-бабына сәйкес анықталады;
3. Кеден делдалы ретiнде қызметке бiлiктiлiк талабына сәйкестiлiктi
қамтамасыз ету үшін қажеттi қамтамасыз ету сомасының мөлшерi осы Кодекстiң
426-бабына сәйкес айқындалады.
367-бап. Тауарлар мен мүлiктiң кепiлi
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету
мақсатындағы кепіл, мыналарды қоспағанда:
1) азаматтық айналымнан алынған мүлiк;
2) Қазақстан Республикасына әкелуге болмаса Қазақстан Республикасынан
әкетуге тыйым салынған тауарлар;
3) электр, жылу және энергияның өзге де түрлерi;
4) тез бұзылатын тауарлар;
5) мүлiктiк құқықтар;
6) Қазақстан Республикасының шегiнде болып табылатын мүлiк;
7) өткiзу мүмкiндiгi шектелген тауарлар және көлiк құралдары үшiншi тұлғалардың мүлiктiк құқығынан бос кез-келген тауарлар мен мүлiк болуы мүмкiн.
2. Кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету мақсатында кепiл заты болып рыноктық құн оны сату бойынша шығыстарды қоса оларды төлеу кепiл мәнiмен қамтамасыз етiлетiн кеден төлемдерi мен салықтар бойынша мiндеттеменiң мөлшерiнен төмен болмауы мүмкiн емес.
3. Егер, кеден органы өзге шешiм қабылдамаса, кепiл кезiнде кепiл
заты кепiл берушiде қалады.
Кепiл берушi оны қамтамасыз етуде кепiл ресiмделген салық төлеушi
қабылдаған мiндеттеменi орындауға дейiн кепiл затына иелiк етуге құқылы
емес.

4. Оформление залога осуществляется в соответствии с гражданским законодательством.
5. Обращение взыскания на предмет залога производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 368. Гарантия уполномоченного банка
1. Таможенные органы в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов принимают гарантии уполномоченных банков, оформленных в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
2. Правоотношения, связанные с выдачей гарантии уполномоченного банка, выполнением гарантом обязательств и прекращением гарантии регулируются законодательством Республики Казахстан.
Статья 369. Внесение сумм на депозитный счет таможенного органа
1. Внесение денег на депозитный счет таможенного органа в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов (далее - депозит) производится в национальной валюте Республики Казахстан или в иностранной валюте.
2. В случае отсутствия у таможенного органа валютного счета внесение депозита производится в национальной валюте Республики Казахстан.
3. При неисполнении обязательства, обеспеченного депозитом, подлежащие уплате суммы таможенных платежей и налогов перечисляются в государственный бюджет из депозита не позднее дня, следующего за днем подтверждения о неисполнении обязательства.
4. При исполнении обязательства, обеспеченного депозитом, уплаченные суммы подлежат возврату в соответствии со статьей 373 настоящего Кодекса или по заявлению плательщика, зачитываются в счет будущих таможенных платежей и налогов либо для обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов по другому обязательству перед таможенными органами.
Статья 370. Применение договора страхования в качестве
обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов
1. Таможенные органы в качестве обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов принимают договоры страхования, заключенные в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан со страховой организацией, включенной в Реестр страховых организаций.
2. Порядок и условия включения страховых организаций в Реестр, их исключения из Реестра, а также порядок его ведения определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела и Национальным Банком Республики Казахстан.
Глава 46. Возврат таможенных платежей и налогов
Статья 371. Возврат излишне уплаченных или излишне
взысканных таможенных платежей и налогов
1. Излишне уплаченной или излишне взысканной суммой таможенных платежей и налогов является сумма фактически уплаченных или взысканных таможенных платежей и налогов, размер которых превышает сумму, подлежащую уплате в соответствии с настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан.

4. Кепiлдi ресiмдеу азаматтық заңнамаларға сәйкес жүзеге асырылады.
5. Кепiл затын өндiрiп алу Қазақстан Республикасының заңнамаларына
сәйкес жүргiзiледi.
368-бап. Уәкiлеттi банктiң кепiлдемесi
1. Кедендiк төлемдер мен салықтар төлеудi қамтамасыз ету ретiнде
кеден органы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiсiнiң нормативтiк құқықтық
актiлерiне сәйкес ресiмделген уәкiлеттi банктердiң кепiлдемелерiн
қабылдайды.
2. Уәкiлеттi банктiң кепiлдемесiн беру, кепiлгер мiндеттемесiн
орындау мен кепiлдiктiң тоқтауына байланысты құқық қатынастар Қазақстан
Республикасының заңдарымен реттеледi.
369-бап. Қазақстан Республикасы кеден органының депозиттiк шотына
сома енгiзу
1. Кедендiк төлемдер мен салықтар төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органының депозиттiк есебiне (бұдан әрi - депозит) ақша енгiзу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында немесе шетел валютасында жүргiзiледi.
2. Кеден органында валюталық шот болмаған жағдайда, депозиттi енгiзу Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жүргiзiледi.
3. Кедендiк төлемдер мен салықтар сомасын төлеуге жататын депозитпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменiң орындалмауы кезiнде мiндеттеменi орындамау туралы растау күнiнен кейiнгi күннен кешiктiрмей депозит сомасынан мемлекеттiк бюджетке аударылады.
4. Осы Кодекстiң 373-бабына сәйкес қайтаруға жататын төленген сома депозитпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау кезiнде немесе төлеушінiң өтiнiшi бойынша алдағы кедендiк төлемдер мен салықтар есебiне не кеден органының алдындағы басқа мiндеттемелер бойынша кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету үшiн есептеледi.
370-бап. Кедендiк төлемдер мен салықтарды қамтамасыз ету ретiнде
сақтандыру шартын қолдану
1. Кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету ретiнде кеден органдары Сақтандыру ұйымдарының тiзiлiмiне енгiзiлген сақтандыру ұйымдарымен Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес жасалған сақтандыру шарттарын қабылдайды.
2. Тiзiлiмге сақтандыру ұйымдарын енгiзу, оларды Тiзiлiмнен шығару тәртiбi мен шартын, сондай-ақ оны жүргiзу тәртiбiн кеден iсi мәселесi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi айқындайды.
46-ТАРАУ. КЕДЕН ТӨЛЕМДЕРI МЕН САЛЫҚТАРДЫ ҚАЙТАРУ
371-бап. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кеден
төлемдерi мен салықтарын қайтару
1. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кеден төлемдерi мен салықтар сомасы осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес төлеуге тиiстi сомадан мөлшерi асатын нақты төленген немесе өндiрiп алынған кедендiк төлемдер мен салықтар сомасы болып табылады.

2. Излишне уплаченные или излишне взысканные суммы таможенных платежей и налогов подлежат возврату по заявлению плательщика. Заявление подается в таможенный орган, совершивший таможенное оформление товаров или юридически значимые действия, не позднее пяти лет со дня их уплаты.
3. Одновременно с заявлением о возврате излишне уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных платежей и налогов должны быть представлены следующие документы:
1) копия платежного документа, подтверждающего уплату сумм;
2) копия таможенной декларации, оформленной таможенным органом, по которой начислялись и вносились таможенные платежи и налоги. Предоставляется в случае оформления таможенной декларации;
3) копии других документов, оформленных таможенными органами, при совершении юридически значимых действий, за осуществление которых вносились таможенные платежи. Предоставляются в случаях, когда уплата таможенных платежей производилась без оформления таможенной декларации.
4. Срок рассмотрения заявления о возврате сумм излишне уплаченных или излишне взысканных таможенных платежей и налогов не должен превышать пятнадцати рабочих дней со дня подачи заявления о возврате и представления всех необходимых документов. В случае признания таможенными органами факта излишне уплаченных или излишне взысканных таможенных платежей и налогов возврат указанных сумм производится в течение пятнадцати рабочих дней.
5. При обнаружении факта излишнего взыскания таможенных платежей и налогов таможенный орган обязан не позднее одного месяца со дня обнаружения такого факта сообщить плательщику о сумме излишне взысканных таможенных платежей и налогов.
6. При нарушении срока, установленного пунктом 4 настоящей статьи, начисляется пеня в размере 1,5-кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан за каждый день нарушения срока возврата.
7. Возврат излишне уплаченных или излишне взысканных таможенных платежей и налогов осуществляется при отсутствии у плательщика задолженности по другим таможенным платежам, налогам и пени по ним в размере излишне уплаченных или излишне взысканных сумм.
8. Порядок возврата излишне уплаченных или излишне взысканных сумм таможенных платежей и налогов определяется уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела совместно с Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 372. Иные случаи возврата таможенных пошлин и налогов
1. Возврат таможенных пошлин и налогов производится также в случаях:
1) отзыва таможенной декларации;

2. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кеден төлемдерi мен салықтардың сомасы төлеушiнiң өтiнiшi бойынша қайтаруға жатады. Өтiнiш төленген күннен бастап бес жылдан кешiктiрмей тауарларға кедендiк ресiмдеу немесе заңды мәнi бар әрекет жасаған кеден органына берiледi.
3. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасын қайтару туралы өтiнiшпен бiр уақытта мынадай құжаттар:
1) соманы төлеудi растайтын төлем құжатының көшiрмесi;
2) ол бойынша кеден төлемдерi мен салықтар есептелген және енгiзiлген кеден органы ресiмдеген кеден декларациясының көшiрмесi. Кеден декларациясын ресiмдеу жағдайында берiледi;
3) оларды жүзеге асыру үшiн кедендiк төлемдер енгiзiлген заңды мәнi бар iс-әрекеттер жасаған кезде кеден органы ресiмдеген басқа да құжаттардың көшiрмелерi берiлуi қажет. Кедендiк төлемдердi төлеу кеден декларациясын ресiмдеместен жүргiзiлген жағдайларда берiледi.
4. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасын қайтару туралы өтiнiштi қараудың мерзiмi барлық қажеттi құжаттарды қайтару және беру туралы өтiнiштi берген күннен бастап он бес жұмыс күнiнен аспауы қажет.
5. Артық төленген кедендiк төлемдер мен салықтар фактiсiн тапқан жағдайда, кеден органы осындай фактiнi тапқан күннен бастап бiр айдан кешiктiрмей салық төлеушiге артық өндiрiп алынған немесе артық өндiрiлiп алынған кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы туралы хабарлауға мiндеттi.
6. Осы баптың 4-тармағында белгiленген мерзiмдi бұзу кезiнде қайтару мерзiмiнiң әрбiр бұзылған күнiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгiлеген қайта қаржыландырудың 1,5 еселiк ресми ставкасы мөлшерiнде өсiмақы есептеледi.
7. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кедендiк төлемдер
мен салықтарды қайтару артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған сома
мөлшерiнде басқа кедендiк төлемдер, салықтар мен оларға өсiмақылар бойынша
төлеушiде берешек болмаған кезде жүзеге асырылады.
8. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кедендiк төлемдер
мен салықтарды қайтару тәртiбi Қазақстан Республикасының Қаржы
министрлiгiмен бiрге кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк
орган айқындайды.
372-бап. Кедендік төлемдер мен салықтарды қайтарудың өзге де
жағдайлары
1. Кеден баждары мен салықтарын қайтару:
1) кеден декларациясын керi қайтару алу;

2) восстановления режима наибольшего благоприятствования или тарифных преференций;
3) когда условия таможенных режимов предусматривают возврат уплаченных сумм таможенных пошлин и налогов при вывозе иностранных товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан или при их уничтожении либо отказе в пользу государства, или ввозе казахстанских товаров либо продуктов их переработки на таможенную территорию Республики Казахстан;
4) изменения ранее заявленного таможенного режима на таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или экспорта товаров, если суммы таможенных пошлин и налогов, подлежащие уплате при помещении товаров под вновь избранный таможенный режим (таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения или экспорта товаров), менее сумм таможенных пошлин и налогов, уплаченных при первоначальном таможенном режиме.
2. Возврат таможенных пошлин и налогов в случаях, указанных в пункте 1 настоящей статьи, производится в соответствии со статьей 371 настоящего Кодекса применительно к возврату излишне уплаченных или излишне взысканных таможенных платежей.
Статья 373. Возврат депозита
1. Возврат депозита осуществляется при условии исполнения обязательства, обеспеченного депозитом. Фактический возврат депозита производится таможенным органом по письменному заявлению плательщика в срок не более десяти рабочих дней со дня получения заявления.
2. Заявление о возврате депозита подается в таможенный орган после исполнения обязательства, но не позднее пяти лет со дня, следующего за днем исполнения обязательства.
3. Депозит возвращается таможенным органом на счета или в кассу которого суммы депозита были внесены, либо в случае ликвидации этого таможенного органа его правопреемником. Возврат депозита производится на счет плательщика, с которого производилось перечисление на счет таможенного органа, если в заявлении плательщика не оговорено иное, в той валюте, в которой производился платеж.
4. Возврат депозита не осуществляется при наличии у плательщика задолженности по уплате таможенных платежей, налогов и пени в размере депозита.
5. При возврате депозита вознаграждение по нему не выплачивается, суммы не индексируются, тарифы за оказание банковских услуг оплачиваются за счет переводимых средств.
6. Положения пунктов 3, 4 и 5 настоящей статьи распространяются также на возврат временных антидемпинговых, защитных и компенсационных пошлин.
Глава 47. Принудительное взыскание задолженности и пени
Статья 374. Общие положения взыскания задолженности и пени
1. В случае неуплаты или неполной уплаты таможенных платежей и налогов в установленные сроки образуется задолженность. Задолженность взыскивается таможенными органами с плательщиков в порядке, определенном настоящей главой.

2) неғұрлым қолайлы жағдай жасайтын ұлт немесе тарифтiк артықшылықтар
режимiн қалпына келтiру;
3) кеден режимдерiнiң шарты Қазақстан Республикасының кеден аумағының шегінен шетел тауарларын әкету кезiнде не оларды жою, болмаса мемлекет пайдасынан бас тарту немесе Қазақстан Республикасының кеден аумағына қайта өңдеуге қазақстандық тауарлар не өнiмдер әкелу кезiнде кеден баждары мен салықтардың төленген сомасын қайтаруды көздеген;
4) егер қайта таңдалған кеден режимi iшiнде (еркiн айналым немесе экспорт үшiн тауарларды шығарудың кеден режимi) тауарлар орналастыру кезiнде төлеуге тиiстi кеден баждары мен салықтар сомасы бастапқы кеден режимi кезiнде төленген кеден баждары мен салықтар сомасынан кем болмаса, еркiн айналым немесе экспорт үшiн тауарларды шығарудың кеден режимiне бұрын мәлiмделген кеден режимiн өзгерткен жағдайларда да жүргiзiледi.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайларда, кеден бажы мен салықтарды қайтару артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған кедендік төлемдердi қайтаруға қолданылатын осы Кодекстiң 371-бабына сәйкес жүргiзiледi.
373-бап. Депозиттi қайтару
1. Депозиттi қайтару депозитпен қамтамасыз етiлген мiндеттеменi орындау шарты кезiнде жүзеге асырылады. Депозиттi нақты қайтаруды өтiнiшті алған күннен бастап он жұмыс күнiнен аспайтын мерзiмде төлеушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша кеден органы жүргiзедi.
2. Депозитті қайтару туралы өтiнiш мiндеттеменi орындаған күннен кейiн, бiрақ мiндеттеменiң орындалу күнiнен кейiнгi күннен бастап бес жылдан кешiктiрмей кеден органына берiледi.
3. Депозиттi оның шотына немесе кассасына депозит сомасы енгізiлген кеден органы не осы кеден органы таратылған жағдайда, оның құқықтық мұрагерi қайтарады. Егер төлеушiнiң өтiнiшiнде төлемнiң өзге және төлем жүргiзiлген сол валютада алдын-ала келiсiлмесе оның кеден органының шотына аудару жүргiзiлген төлеушiнiң шотына депозиттi қайтару жүргiзiледi.
4. Депозитті қайтару депозит сомасының мөлшерiнде кедендiк төлемдер,
салықтар және өсiмақыларды төлеу бойынша төлеушiде берешек болған кезде
жүзеге асырылмайды.
5. Депозиттi қайтарған кезде ол бойынша сыйақы төленбейдi, сомасы
индекстелмейдi және банктiк қызметтер көрсеткенi үшiн тарифтер аударылатын
қаражат есебiнен төленедi.
6. Осы баптың 3, 4 және 5-тармақтарының ережелерi уақытша демпингке
қарсы, қорғау өтемақылық баждарын қайтаруға да қолданылады.
47-ТАРАУ. БЕРЕШЕКТI ЖӘНЕ ӨСIМАҚЫНЫ МӘЖБҮРЛЕП ӨНДIРIП АЛУ
374-бап. Берешектi және өсiмақыны мәжбүрлеп өндiрiп алудың жалпы
ережелерi
1. Белгiленген мерзiмде кедендiк төлемдер мен салықтарды төлемеу
немесе толық төлемеу жағдайында, берешек құралады. Берешектi осы тарауда
айқындалған тәртiпте кеден органдары төлеушiлерден өндiрiп алады.

2. Для взыскания задолженности таможенными органами осуществляются
следующие действия:
1) уведомление плательщика в порядке, предусмотренном статьей 376
настоящего Кодекса;
2) взыскание задолженности за счет излишне уплаченных или излишне
взысканных сумм либо за счет депозита подлежащего возврату в порядке,
предусмотренном статьей 377 настоящего Кодекса;
3) применение следующих способов обеспечения погашения задолженности:
начисление пени на сумму задолженности;
приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика;
вынесение решения об ограничении в распоряжении имуществом
плательщика;
4) применение мер принудительного взыскания в следующем порядке:
за счет денег, находящихся на банковских счетах плательщика;
за счет наличных денег плательщика;
со счетов дебиторов плательщика;
за счет реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика.
3. Действия, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, применяются последовательно, за исключением начисления пени на сумму задолженности.
Статья 375. Начисление пени на сумму задолженности
1. При возникновении задолженности плательщиком уплачивается пеня, за исключением случаев погашения задолженности в соответствии со статьей 377 настоящего Кодекса.
2. Пеня начисляется за каждый день просрочки уплаты таможенных платежей и налогов, начиная со дня, следующего за днем истечения сроков уплаты таможенных платежей и налогов, включая день уплаты, в размере 1,5- кратной официальной ставки рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан на каждый день просрочки.
Пеня начисляется и уплачивается независимо от применения мер принудительного взыскания таможенных платежей и налогов, а также иных мер ответственности, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
3. Уплата, взыскание и возврат пени осуществляются в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом применительно к уплате, взысканию и возврату таможенных платежей и налогов.
Статья 376. Уведомление о погашении задолженности и пени
1. Уведомление о погашении задолженности и пени представляет собой направленное плательщику письменное сообщение таможенного органа о неуплаченной в установленный срок сумме таможенных платежей, налогов и пени, а также об обязанности погашения в установленный этим уведомлением срок неуплаченной суммы таможенных платежей, налогов и пени.
Уведомление должно содержать основания для его оформления, а также сведения о действиях, предусмотренных статьей 374 настоящего Кодекса, которые применяются в случае неисполнения уведомления плательщиком.

2. Кеден органдары берешектердi өндiрiп алу үшiн мынадай:
1) осы Кодекстiң 376-бабында көзделген тәртіпте төлеушiнiң
хабарламасы;
2) осы Кодекстiң 377-бабымен көзделген тәртiпте қайтаруға жататын
артық төленген немесе артық өндiрiп алынған сома есебiнен немесе депозит
есебiнен берешектi өндiрiп алу;
3) берешектi өтеудi қамтамасыз етудiң мынадай тәсiлдерiн қолдану:
берешек сомасына өсiмақы есептеу;
төлеушiнiң банктiк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
төлеушiнiң мүлкiне иелiк етуiн шектеу туралы шешiм енгiзу;
4) мынадай тәртіпте мәжбүрлеп өндiрiп алу шараларын қолдану:
төлеушiнiң банктiк шоттарындағы ақша есебiнен;
төлеушiнiң қолма-қол ақшасы есебiнен;
төлеушінiң дебиторлары есебiнен;
төлеушінiң иелiк ету шектелген мүлкiн сату есебiнен iс-әрекеттердi
жүзеге асырады.
3. Осы баптың 2-тармағында көзделген iс-әрекеттер берешек сомасына өсiмақы есептеудi қоспағанда, тiзбектелiп қолданылады.
375-бап. Берешек сомасына өсiмақы есептеу
1. Берешек туындаған кезде төлеушi осы Кодекстiң 377-бабына сәйкес берешектi өтеу жағдайларын қоспағанда, өсiмақы төлейдi.
2. Өсiмақы әрбiр мерзiмi өткен күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде белгiленген қайта қаржыландырудың ресми ставкасының 1,5 еселiк мөлшерiнде төлеу күнiн қоса алғанда, кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу мерзiмдерi өткен күннен кейiнгi күннен бастап кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеудiң әрбiр мерзiмi өткен күнi үшiн есептеледi.
Өсiмақы кедендiк төлемдер мен салықтарды мәжбүрлеп өндiрiп алу шараларын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жауапкершiлiктiң өзге де шараларын қолдануға қарамастан есептеледi және төленедi.
3. Өсiмақыны төлеу, өндiрiп алу және қайтару кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу, өндiрiп алу және қайтаруда қолданылатын осы Кодексте көзделген тәртiпте жүзеге асырылады.
376-бап. Берешектi және өсiмақыны өтеу туралы хабарлама
1. Берешектi және өсiмақыны өтеу туралы хабарлама белгiленген мерзiмде төленбеген кедендiк төлемдер, салықтар мен өсiмақылар туралы, сондай-ақ осы хабарламамен белгiленген мерзiмде кедендiк төлемдер, салықтар мен өсiмақылардың төленбеген сомасы туралы төлеушiге жiберiлген кеден органының жазбаша хабарламасынан тұрады.
Хабарламада оның ресiмделуi үшiн негiздеме, сондай-ақ төлеушiнiң хабарламаны орындамау жағдайында қолданылатын осы Кодекстiң 374-бабында көзделген iс-әрекеттер туралы да мәлiмет болуы қажет.

2. Уведомление направляется плательщику независимо от привлечения его к административной или уголовной ответственности.
3. Уведомление должно быть направлено плательщику не позднее одного месяца со дня установления факта возникновения задолженности.
4. Уведомление должно быть вручено плательщику лично под роспись или иным способом, подтверждающим факт и дату получения уведомления. В случае уклонения от получения уведомления плательщиком, уведомление не позднее следующего дня направляется по почте заказным письмом. Уведомление считается полученным по истечении семи рабочих дней со дня направления заказного письма.
5. Обжалование уведомления производится плательщиком в порядке и сроки, предусмотренные главой 72 настоящего Кодекса.
6. Срок исполнения требований, содержащихся в уведомлении, составляет не более десяти рабочих дней со дня, следующего за днем вручения уведомления плательщику, за исключением случаев обжалования плательщиком такого уведомления.
7. При неисполнении требований, содержащихся в уведомлении, в сроки, предусмотренные пунктом 6 настоящей статьи, за исключением случаев обжалования, таможенные органы предпринимают действия в соответствии со статьей 374 настоящего Кодекса.
8. Форма уведомления устанавливается центральным таможенным органом Республики Казахстан.
Статья 377. Взыскание задолженности и пени за счет
излишне уплаченных или взысканных сумм на счет
таможенного органа либо за счет депозита
1. При неисполнении требований, содержащихся в уведомлении, таможенный орган вправе взыскать задолженность и пени за счет излишне уплаченных или излишне взысканных сумм либо за счет депозита, подлежащего возврату.
2. О задолженности и пени, взысканных в соответствии с настоящей статьей, таможенный орган письменно сообщает плательщику в течение трех рабочих дней с даты взыскания.
3. Погашение задолженности за счет излишне уплаченных или излишне взысканных сумм осуществляется в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 378. Приостановление расходных операций
по банковским счетам плательщика
1. При недостаточности излишне уплаченных или взысканных сумм на счете таможенного органа либо депозита для погашения задолженности выносится распоряжение таможенного органа о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика.
2. Приостановление расходных операций по банковским счетам плательщика распространяется на все расходные операции плательщика, кроме операций по погашению задолженности и пени.

2. Хабарлама оны әкiмшiлiк немесе қылмыстық жауапкершiлiкке тартуға қарамастан төлеушiге жiберiлуi қажет.
3. Хабарлама берешектiң туындау фактiсiн белгiлеу күнiнен бастап бiр айдан кешiктiрмей төлеушiге жiберiлуi тиiс.
4. Хабарлама төлеушiге жеке қолын қойғызып немесе хабарламаны алу фактiсi мен күнiн растайтын өзге тәсiлмен тапсырылуы қажет. Төлеушi хабарлама алудан жалтарған жағдайда, хабарлама келесi күннен кешiктiрмей почта арқылы тапсырысты хатпен жiберiледi. Хабарлама тапсырысты хатпен жiберiлген күннен бастап жетi жұмыс күн өтуi бойынша алынды деп саналады.
5. Хабарламаға шағымдануды төлеушi осы Кодекстiң 72-тарауымен көзделген тәртiпте және мерзiмде жүргiзедi.
6. Хабарламадағы талаптарды орындау мерзiмi төлеушiнiң осындай хабарламаны шағымдану жағдайларын қоспағанда төлеушiге хабарламаны тапсыру күнiнен кейiнгi күннен бастап он жұмыс күнiнен кешiктiрмейтiндi құрайды.
7. Шағымдану жағдайларын қоспағанда осы баптың 6-тармағымен көзделген мерзiмде хабарламадағы талаптарды орындамау кезiнде кеден органдары осы Кодекстiң 374-бабына сәйкес iс-әрекеттердi қабылдайды.
8. Хабарлама нысанын Қазақстан Республикасының орталық кеден органы белгiлейдi.
377-бап. Кеден органының есебiнен артық төленген немесе өндiрiп
алынған сома есебiнен не депозит есебiнен берешектi өндiрiп
алу
1. Хабарламадағы талаптарды орындамаған кезде кеден органы қайтаруға тиiстi артық төленген немесе артық өндiрiп алынған сома есебiнен не депозит есебiнен берешектi өндiрiп алуға құқылы.
2. Кеден органы осы бапқа сәйкес өндiрiп алынған берешек пен өсiмақылар туралы өндiрiп алу күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде төлеушiге жазбаша хабарлайды.
3. Артық төленген немесе артық өндiрiлiп алынған сома есебiнен берешектi өтеу Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiпте жүзеге асырылады.
378-бап. Төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын
тоқтата тұру
1. Кеден органының шотында немесе берешектi өтеу үшiн депозиттiң артық төленген немесе өндiрiп алынған соманың жетiспеушiлiгi кезiнде төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы кеден органының иелiк етуi қойылады.
2. Төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру берешек пен өсiмақыны өтеу бойынша операциялардан басқа төлеушiнiң барлық шығыс операцияларына таралады.

3. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика выносится по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан, и вступает в силу со дня его получения банком или организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
4. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика подлежит безусловному исполнению банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
5. Распоряжение о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика отменяется таможенным органом, вынесшим такое распоряжение, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по банковским счетам.
Статья 379. Вынесение решения об ограничении
в распоряжении имуществом плательщика
в счет погашения задолженности и пени
1. В случае непогашения задолженности и пени плательщиком в течение десяти рабочих дней со дня вступления в силу распоряжения о приостановлении расходных операций по банковским счетам плательщика, производится ограничение в распоряжении имуществом плательщика.
2. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится таможенным органом по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан.
3. Решение об ограничении в распоряжении имуществом плательщика выносится в отношении имущества, принадлежащего на праве собственности или хозяйственного ведения, балансовая или рыночная стоимость которого в зависимости от способа определения цены соответствует сумме задолженности и пени.
При вынесении решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика, переданном в наем, включая финансовый лизинг и залог, запрещается передача права собственности на такое имущество арендатору и залогодержателю с момента вынесения таможенным органом решения в отношении этого имущества и до его отмены.
4. На основании такого решения таможенным органом составляется акт описи ограниченного в распоряжении имущества по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан, с предупреждением плательщика об ответственности за нарушение условий владения, пользования и распоряжения имуществом.
Опись ограниченного в распоряжении имущества производится с указанием его цены, определяемой на основании данных бухгалтерского учета плательщика или независимой оценки, проводимой в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об оценочной деятельности, и оформляется актом, составленным в двух экземплярах.

3. Төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы иелiк ету Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында белгiлеген нысан бойынша қойылады және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктiң немесе ұйымның оны алу күнiнен бастап күшiне енедi.
4. Төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы иелiк ету банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйымның сөзсiз орындауына жатады.
5. Төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы иелiк ету банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру себебiн жою күнiнен кейiнгi бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей осындай иелiк етудi шығарған кеден органы жояды.
379-бап. Берешек пен өсiмақыны төлеу есебiнен төлеушiнiң мүлкiне
иелiк етудi шектеу туралы шешiмдi шығару
1. Төлеушi берешектi және өсiмақыны өтемеген жағдайда, төлеушiнiң банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы иелiк етудiң күшiне ену күнiнен бастап он жұмыс күнiнiң ішiнде төлеушiнiң мүлкiне иелiк етуде шектеу жүргiзiледi.
2. Төлеушiнiң мүлкiн иелiк етуде шектеу туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында белгiленген нысан бойынша кеден органы қояды.
3. Төлеушiнiң мүлкiне иелiк етудi шектеу туралы шешiм оның теңгермелiк және рыноктық құны бағаны айқындау тәсiлiне байланысты берешек пен өсiмақы сомасына сәйкес келетiн меншiк немесе шаруашылық жүргізу құқығына жататын мүлiкке қатысты қойылады.
Қаржы лизингі мен кепiлдi қоса жалға берiлген төлеушiнiң мүлкiне иелiк етудi шектеу туралы шешiм қойылған кезде оны жоюға дейiн және осы мүлiкке қатысты шешiмдi кеден органының қою сәтiнен бастап жалға берушi мен кепiл ұстаушыға осындай мүлiкке меншiк құқығын беруге тыйым салынады.
4. Осындай шешiмнiң негiзiнде кеден органы мүлiктi иелену, пайдалану және иелiк ету шарттарын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк туралы ескере отырып Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында белгiленген нысанда шектелген мүлiктi иелiк етудiң тізiмдеме актiсi жасалады.
Шектелген мүлiктi иелiк етудiң тiзiмдемесi төлеушiнiң бухгалтерлiк есепке алу деректерi негiзiнде айқындалатын оның бағасын көрсете отырып немесе Бағалау қызметi туралы Қазақстан Республикасының заңдар актiсiне сәйкес өткiзiлетiн тәуелсiз бағалаумен жүргiзiледi және екi данада жасалған актiмен ресiмделедi.

5. Таможенный орган обязан вручить плательщику по одному экземпляру решения об ограничении в распоряжении имуществом и акта описи имущества.
6. Решение об ограничении в распоряжении имуществом отменяется таможенным органом, вынесшим такое решение, не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин ограничения в распоряжении имуществом.
Статья 380. Взыскание задолженности и пени за счет
денег, находящихся на банковских счетах
плательщика
1. При непогашении задолженности и пени плательщиком в течение десяти рабочих дней со дня вынесения решения об ограничении в распоряжении имуществом плательщика таможенные органы выносят решение о взыскании денег с банковских счетов плательщика в бесспорном порядке.
2. Решение о бесспорном взыскании принимается в форме направления в банк, где открыты счета плательщика, инкассового распоряжения таможенного органа на списание со счетов плательщика и перечисление в государственный бюджет необходимых денег.
3. При исполнении банком инкассового распоряжения таможенного органа о взыскании задолженности с одного банковского счета плательщика инкассовые распоряжения, выставленные таможенным органом на другие банковские счета плательщика, открытые им в указанном банке, возвращаются банком в таможенный орган без исполнения с приложением платежного документа, подтверждающего факт исполнения инкассового распоряжения таможенного органа, если такие инкассовые распоряжения выставлены таможенным органом на ту же сумму и вид задолженности.
4. Взыскание задолженности и пени в бесспорном порядке производится со счетов в национальной валюте Республики Казахстан и в иностранной валюте. Взыскание задолженности и пени со счетов в иностранной валюте производится в сумме эквивалентной сумме, подлежащих уплате таможенных платежей, налогов и пени по ним в национальной валюте Республики Казахстан по курсу Национального Банка Республики Казахстан на день взыскания.
5. Исполнение инкассового распоряжения таможенного органа осуществляется банком в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
Статья 381. Взыскание суммы задолженности и пени
за счет наличных денег
1. Взыскание задолженности и пени за счет наличных денег производится в случае отсутствия денег на банковском счете.
2. Взысканием задолженности и пени за счет наличных денег признается изъятие таможенным органом наличных денег, также и в иностранной валюте, отраженных по бухгалтерским (кассовым) документам, у плательщика.
3. Изъятие наличных денег оформляется актом об изъятии по форме, установленной налоговым законодательством Республики Казахстан.

5. Кеден органы мүлiктiң тізiмдеме актiсiн және мүлiктi иелік етудi шектеу туралы шешiмдi бiр данадан төлеушiге тапсыруға мiндеттi.
6. Мүлiктi иелiк етудi шектеу туралы шешiмдi мүлiктi иелiк етудi шектеу себебiн жою күнiнен кейiнгi бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей осындай шешiм шығарған кеден органы жояды.
380-бап. Төлеушiнiң банк шоттарында орналасқан ақша есебiнен кеден
төлемдерi мен салықтарын өндiрiп алу
1. Төлеушiнiң мүлiктi иелiк етудi шектеу туралы шешiм қойылған күннен бастап он жұмыс күнi iшiнде төлеушiнiң берешегiн өтемеу кезiнде кеден органдары даусыз тәртіпте төлеушiнiң банк шоттарынан ақшаны өндiрiп алу туралы шешiмдi қояды.
2. Даусыз өндiрiп алу туралы шешiм қажеттi ақшаны мемлекеттiк бюджетке аудару және төлеушiнiң шотынан есептен шығаруға кеден органының инкассалық иелiк етуi, төлеушiнiң шоты ашылған банкке жiберу нысанында қабылданады.
3. Көрсетiлген банкте олар ашқан төлеушiнiң басқа банк шоттарына кеден органы қойған инкассалық иелiк ету төлеушiнiң бiр банк шотынан берешектi өндiрiп алу туралы кеден органы инкассалық иелiк етуiн банктiң орындауы кезiнде банк егер, мұндай инкассалық иелiк етулердi берешек түрiне және сол сомаға кеден органы қойса, кеден органының инкассалық иелiк ету фактiсiн растайтын төлем құжатының қосымшасымен орындаусыз кеден органына қайтарылады.
4. Даусыз тәртiпте берешектi және өсiмақыны өндiрiп алу шетел валютасындағы және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасындағы шоттардан жүргiзiледi. Шетел валютасындағы шоттардан берешектi өндiрiп алу өндiрiп алу күнiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнiң бағамы бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi олар бойынша кеден төлемдерi, салықтар мен өсiмақыларды төлеуге жататын сомаға тең сомада жүргiзiледi.
5. Кеден органының инкассалық иелiк етуiн орындауды банк Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тәртiпте және мерзiмде жүзеге асырады.
381-бап. Қолма-қол ақша есебiнен берешек сомасын және өсiмақыны
өндiрiп алу
1. Қолма-қол ақша есебiнен берешектi және өсiмақыны өндiрiп алу банк шотында ақша болмаған жағдайда жүргiзiледi.
2. Қолма-қол ақша есебiнен берешекті және өсiмақыны өндiрiп алу төлеушiдегi бухгалтерлiк (кассалық) құжаттар бойынша көрсетiлген шетел валютасында және қолма-қол ақшаны кеден органының алуы деп танылады.
3. Қолма-қол ақшаны алу Қазақстан Республикасының салық заңнамаларында белгiленген нысан бойынша алу туралы актiмен ресiмделедi.

4. Наличные деньги, изъятые у плательщика, не позднее одного рабочего дня со дня изъятия подлежат зачислению в государственный бюджет.
Статья 382. Взыскание задолженности и пени
плательщика со счетов его дебиторов
1. В случае отсутствия денег на банковских счетах и наличных денег у плательщика таможенный орган имеет право в пределах образовавшейся задолженности и пени обращать взыскание на деньги на банковских счетах третьих лиц, имеющих задолженность перед плательщиком (далее - дебиторов). При этом дебиторам направляются уведомления об обращении взыскания на деньги с их банковских счетов в счет погашения задолженности и пени плательщика в пределах сумм, признаваемых дебиторами перед плательщиком как сумму дебиторской задолженности на текущий момент согласно договорам.
Не позднее двадцати рабочих дней с момента получения уведомления дебитор обязан предоставить в таможенный орган, направивший уведомление, акт сверки взаиморасчетов, составленный совместно с плательщиком на дату получения уведомления.
2. Акт сверки взаиморасчетов между плательщиком и его дебитором должен содержать следующие сведения:
1) наименование плательщика и его дебитора, их регистрационные номера;
2) наименование таможенного органа, где состоят на учете плательщик и его дебитор;
3) реквизиты банковских счетов плательщика и его дебитора;
4) сумму задолженности дебитора перед плательщиком;
5) юридические реквизиты, печать и подписи плательщика и его дебитора;
6) дату составления акта сверки.
3. На основании акта сверки взаиморасчетов таможенный орган выставляет на банковский счет дебитора инкассовое распоряжение о взыскании задолженности и пени плательщика.
4. Банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, дебитора-плательщика обязан исполнить выставленное таможенным органом инкассовое распоряжение о взыскании суммы задолженности и пени плательщика в соответствии с требованиями, определенными статьей 380 настоящего Кодекса.
5. При отсутствии оформленного в соответствии с положениями настоящей статьи акта сверки взаиморасчетов в течение девяноста рабочих дней с момента вручения уведомления таможенный орган вправе выставить на банковский счет дебитора инкассовое распоряжение о взыскании задолженности и пени.
Статья 383. Взыскание задолженности и пени за счет
реализации ограниченного в распоряжении
имущества плательщика
1. Таможенные органы имеют право без согласия плательщика обратить взыскание на ограниченное в распоряжении имущество плательщика в пределах задолженности и пени в случаях отсутствия денег на его банковских счетах, наличных денег и денег на банковских счетах его дебиторов.

4. Төлеушiден алынған қолма-қол ақша алынған күнiнен бастап бiр жұмыс күнiнен кешiктiрмей бюджетке аударуға жатады.
382-бап. Дебиторлық шоттарынан төлеушiнiң берешегiн және өсiмақысын
өндiрiп алу
1. Банк шоттарындағы ақша және төлеушiнiң қолма-қол ақшасы болмаған жағдайда кеден органы пайда болған берешек пен өсiмақының шегiнде өндiрiп алуды төлеушiнiң алдында берешегi бар үшiншi тұлғалардың (бұдан әрi - дебиторлар) ақшасына айналдыруға құқығы бар. Бұл ретте, дебиторларға шарттарға сәйкес ағымдағы сәтке дебиторлық берешек сомасы ретінде төлеушi алдындағы дебиторлар деп танылатын сома шегiнде төлеушiнiң төленбеген кеден төлемдерi, салықтар, өсiмдер мен айыппұлдар сомасын өтеу есебiне олардың банк шоттарынан ақшаға өндiрiп алуды жүгiну туралы хабарлама жiберiледi.
Хабарламаны алған сәтiнен бастап жиырма жұмыс күнiнен кешiктiрмей дебитор хабарламаны жiберген кеден органына хабарламаны алу күнiне төлеушiмен бiрге жасалған өзара есеп-айырысулардың салыстыра тексеру актiсiн беруге мiндеттi.
2. Төлеушi мен оның дебиторының арасындағы өзара есеп-айырысуларды салыстыра тексеру актiсi мынадай мәлiметтердi:
1) төлеушi мен оның дебиторының атауын, олардың тiркеу нөмiрiн;
2) төлеушi мен оның дебиторы есепте тұратын кеден органының атауын;
3) төлеушi мен оның дебиторының банк шоттарының деректемелерiн;
4) төлеушi алдындағы дебитор берешегiнiң сомасын;
5) төлеушi мен оның дебиторының заңды деректемелерiн, мөрi мен қолын;
6) салыстыра тексеру актiсiн жасау күнiн қамтуы тиiс.
3. Өзара есеп-айырысуларды салыстыра тексеру актiсiнiң негiзiнде кеден органы дебитордың банк шотына төлеушiнiң берешегiн және өсiмақысын өндiрiп алу туралы инкассалық иелiк етудi дебитордың банк шотына қояды.
4. Дебитор төлеушiнiң банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асырушы банк немесе ұйым осы Кодекстің 380-бабында айқындалған талаптарға сәйкес төлеушiнiң берешек сомасы мен өсiмақысын өндiрiп алу туралы кеден органы қойған инкассалық иелiк етудi орындауға мiндеттi.
5. Осы баптың ережелерiне сәйкес ресiмделген өзара есеп-айырысудың салыстыра тексеру актiсi жоқ болған кезде кеден органы хабарламаны тапсыру сәтiнен бастап тоқсан жұмыс күнiнiң iшiнде кеден органы дебитордың банк шотына берешектi және өсiмақыны өндiрiп алу туралы инкассалық иелiк етудi қоюға мiндеттi.
383-бап. Төлеушiнiң шектелген мүлкiне иелiк етудегi сату есебiнен
берешектi және өсiмақыны өндiрiп алу
1. Кеден органдары төлеушiнiң келiсiмiнсiз оның банк шоттарында ақша, қолма-қол ақша және оның дебиторының банк шоттарында ақша болмаған жағдайда берешек және өсiмақы шегiнде төлеушiнiң шектелген мүлкiне иелiк етудi өндiрiп алуға жүгiнуге құқығы бар.

2. Плательщик обязан обеспечить сохранность и надлежащий уход ограниченного в распоряжении имущества до снятия ограничения. В случае неисполнения указанных обязанностей плательщик обязан возместить затраты по подготовке ограниченного в распоряжении имущества к аукциону и несет ответственность за незаконные действия в отношении указанного имущества в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Реализация ограниченного в распоряжении имущества производится в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. В случае, если задолженность и пеня не погашены после реализации ограниченного в распоряжении имущества плательщика таможенный орган направляет информацию налоговому органу по месту регистрации плательщика о наличии задолженности и пени, а также о принятых мерах по взысканию, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 384. Порядок погашения задолженности и пени
Очередность погашения задолженности и пени определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Раздел 9. Таможенное оформление
Глава 48. Основные положения, относящиеся к таможенному оформлению
Статья 385. Сфера применения настоящей главы
Правила, требования и условия, предусмотренные настоящей главой, распространяются на все таможенные операции, связанные с оформлением документов для таможенных целей в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан.
Статья 386. Порядок производства таможенного оформления
1. Таможенное оформление производится в Порядке, определяемом настоящим Кодексом и принимаемыми в соответствии с ним нормативными правовыми актами в сфере таможенного дела.
2. В соответствии с международными договорами в целях упрощения и ускорения таможенного оформления могут применяться таможенные документы других государств, используемые для таможенного оформления.
Статья 387. Технология производства таможенного оформления
1. Порядок и технология производства таможенного оформления дифференцированы в зависимости от:
1) категорий товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
2) вида транспорта, используемого для такого перемещения;
3) лиц, перемещающих товары.
2. Таможенные процедуры одинаково применяются независимо от страны происхождения, отправления и назначения товаров.
Статья 388. Начало и завершение таможенного оформления
1. Таможенное оформление товаров и транспортных средств начинается в момент представления таможенному органу документов в отношении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу, а в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом - устного заявления либо совершения иных действий, свидетельствующих о намерении лица осуществить таможенное оформление.

2. Төлеушi шектеуден алып тастауға дейiн шектелген мүлiктiң сақталуын және тиiстi күтудi қамтамасыз етуге мiндеттi. Көрсетiлген мiндеттердi орындамаған жағдайда, төлеушi аукционға иелiк етуi шектелген мүлiктi дайындау бойынша шығыстарды өтеуге мiндеттi және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес көрсетiлген мүлiкке қатысты заңсыз iс-әрекет үшiн жауап бередi.
3. Шектелген мүлiктi иелiк етудi сату Қазақстан Республикасының
заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
4. Егер төлеушiнiң шектелген иелiк ету мүлкiн сатудан кейiн берешек
өтелмесе, кеден органы берешектiң барлығы туралы, сондай-ақ осы Кодекспен
көзделген өндiрiп алудың қабылданған шаралары туралы төлеушiнiң тiркеу
орны бойынша салық органына ақпаратты жiбередi.
384-бап. Берешек пен өсiмақыны өтеу тәртiбi
Берешек пен өсiмақыны өтеу кезектiлiгi Қазақстан Республикасының
салық заңнамасына сәйкес айқындалады.
9-БӨЛIМ. КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУ
48-ТАРАУ. КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУГЕ ЖАТАТЫН НЕГIЗГI ЕРЕЖЕЛЕР
385-бап. Осы тарауды қолдану саласы
Осы тараумен көзделген ережелер, талаптар мен шарттар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты кеден мақсаты үшiн кеден құжаттарын ресiмдеумен байланысты барлық кеден операцияларына таралады.
386-бап. Кеден ресiмдеуiн жүргiзудiң тәртiбi
1. Кедендiк ресiмдеу осы Кодекспен айқындалатын және оларға сәйкес
кеден iсi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлермен қабылданатын
тәртiппен жүргiзiледi.
2. Кедендiк ресiмдеудi оңайлату және жеделдету мақсатында халықаралық
шарттарға сәйкес кедендiк ресiмдеу үшiн пайдаланылатын басқа
мемлекеттердiң кедендiк құжаттары қолданылуы мүмкiн.
387-бап. Кедендiк ресiмдеудi жүргiзу технологиясы
1. Кедендiк ресiмдеудi жүргiзудiң тәртiбi мен технологиясы мыналарға
байланысты қаралады:
1) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн
тауарлардың санаттары;
2) осындай өткiзу үшiн пайдаланылатын көлiк түрi;
3) тауарларды өткiзетiн тұлғалар.
2. Кеден рәсiмдерi тауарлардың шыққан, жiберу және нысаналы елiне
қарамастан бiрдей қолданылады.
388-бап. Кедендiк ресiмдеудiң басталуы мен аяқталуы
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты құжаттарды кеден органына беру сәтiнен, ал осы Кодекспен көзделген жағдайларда - тұлғаның кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыру ниетi туралы куәландыратын өзге iс-әрекеттердi жасау немесе ауызша өтiнiшiнен басталады.

2. Таможенное оформление в отношении товаров, подлежащих ветеринарному, фитосанитарному и другим видам государственного контроля может быть завершено только после согласования с уполномоченными органами, осуществляющими такой контроль.
3. Таможенное оформление завершается после совершения таможенных операций, необходимых в соответствии с настоящим Кодексом для помещения товаров под таможенный режим, а также исчисления и взимания таможенных платежей и налогов.
Статья 389. Место и время совершения операций
по основному таможенному оформлению товаров
и транспортных средств
1. Под основным таможенным оформлением понимаются действия по декларированию товаров и транспортных средств и помещению их под определенный таможенный режим.
2. Таможенные операции по основному таможенному оформлению товаров совершаются в месте нахождения таможенных органов и во время их работы.
3. По мотивированному запросу декларанта таможенные операции по основному таможенному оформлению товаров могут совершаться вне места нахождения таможенных органов и вне времени работы в соответствии со статьями 20-22 настоящего Кодекса.
4. При осуществлении основного таможенного оформления товаров вне зоны деятельности таможенного органа, в котором зарегистрированы получатель, отправитель товаров либо их структурное подразделение, декларант обязан подать уведомление о совершении таможенных операций в зоне деятельности другого таможенного органа.
Уведомление подлежит регистрации в таможенном органе в сроки, не превышающие четыре часа с момента подачи уведомления. Форма и порядок регистрации уведомления устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 390. Документы и сведения
1. При производстве таможенного оформления лица, определенные настоящим Кодексом, обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для таможенных целей.
2. Таможенные органы вправе требовать документы и сведения, необходимые для обеспечения соблюдения требований законодательства, контроль за исполнением которого возложен на таможенные органы.
Перечень документов, необходимых для таможенных целей, и сроки их представления устанавливаются настоящим Кодексом.
3. Таможенные органы не вправе отказать в принятии документов из-за наличия опечаток, технических или грамматических ошибок, которые не изменяют содержащиеся в документах основные данные, влияющие на принятие решений таможенных органов при таможенном оформлении.
4. В таможенные органы могут представляться в электронном виде документы, необходимые для таможенных целей. Условия представления и хранения этих документов определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.

2. Ветеринариялық, фитосанитарлық және мемлекеттiк бақылаудың басқа да түрлерiне қатысты кедендiк ресiмдеу осындай бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi органдармен келiскеннен кейiн ғана аяқталуы мүмкiн.
3. Кедендiк ресiмдеу кеден рәсiмдерiн тауарларға қолдану, кеден режимiне тауарларды орналастыру, сондай-ақ, кеден төлемдерi мен салықтарын есептеу және өндiрiп алу үшiн осы Кодекске сәйкес қажеттi кеден операциялары жасалғаннан кейiн аяқталады.
389-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын негiзгi кедендiк ресiмдеу
бойынша операцияларды жасаудың орны мен уақыты
1. Негiзгi кедендiк ресiмдеу тауарлар мен көлiк құралдарын мәлiмдеу және оларды белгiлi кедендiк режимге орналастыру бойынша iс-әрекет деп түсiнiледi.
2. Тауарларды негiзгi кедендiк ресiмдеу бойынша кедендiк операциялар кеден органдарының орналасқан жерiнде және олардың жұмыс уақытында жасалады.
3. Декларанттың дәлелдi сұрау салуы бойынша тауарларды негiзгі кедендiк ресiмдеу бойынша кедендiк операциялар осы Кодекстiң 20-22-баптарына сәйкес кеден органдарының орналасқан жерiнен тыс және жұмыс уақытынан тыс жасалуы мүмкін.
4. Алушы тiркелген кеден органы қызметiнiң аумағынан тыс тауарларды негiзгi кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыру кезiнде тауарларды жiберушi немесе олардың құрылымдық бөлiмшелерi, декларант басқа кеден органының қызмет аумағында кеден операцияларын жасау туралы хабарлама беруге мiндеттi.
Хабарлама хабарламаны беру сәтiнен бастап төрт сағаттан аспайтын мерзiмде кеден органында тiркеуге жатады. Хабарламаны тiркеу нысаны мен тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
390-бап. Құжаттар мен мәлiметтер
1. Осы Кодекспен айқындалған тұлғалар кедендiк ресiмдеудiң өндiрiсi кезiнде кеден органдарына кедендiк мақсат үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi беруге мiндеттi.
2. Кеден органдары орындалуына бақылау кеден органдарына жүктелген заңнама талаптарын сақтауды қамтамасыз ету үшiн қажеттi сол құжаттар мен мәлiметтердi ғана талап етуге құқылы.
Кеден мақсаты үшiн қажеттi құжаттардың тiзбесi және оларды беру мерзiмi осы Кодекспен белгiленедi.
3. Кеден органдары кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден органдарының шешiмдерiн қабылдауға әсер ететiн негiзгi деректердiң құжаттардағы мазмұнына әсер етпейтiн қате басулар, техникалық және грамматикалық қателердiң болуынан құжаттарды қабылдауда бас тартуға құқылы емес.
4. Кеден органдарына кеден мақсаты үшiн қажеттi құжаттар электрондық түрде берiлуі мүмкiн. Бұл құжаттарды беру мен сақтау шартын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.

Статья 391. Присутствие полномочных лиц и их
представителей при таможенном оформлении
1. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представители вправе присутствовать при таможенном оформлении.
2. По мотивированному требованию таможенного органа лица, указанные в части первой настоящей статьи, и их представители обязаны присутствовать при таможенном оформлении и оказывать содействие должностным лицам таможенных органов в его производстве.
Статья 392. Язык, на котором производится таможенное оформление
Таможенное оформление, включая заполнение документов для таможенных целей, производится на государственном или русском языке, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Центральный таможенный орган по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела вправе определять иные случаи, когда таможенные органы могут принимать и использовать для таможенных целей документы и сведения, составленные на иностранных языках, которыми владеют должностные лица таможенных органов.
Статья 393. Грузовые и иные операции с товарами
Грузовые и иные операции с товарами могут производиться только с разрешения таможенных органов, если иное не предусмотрено настоящим Кодексом, и не должны повлечь каких-либо дополнительных расходов для таможенного органа.
Статья 394. Пользование и распоряжение товарами и
транспортными средствами, в отношении
которых таможенное оформление не завершено
Никто не вправе пользоваться и распоряжаться товарами и транспортными средствами, в отношении которых таможенное оформление не завершено, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом.
Статья 395. Взятие проб и образцов товаров
1. Пробы и образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, могут с разрешения таможенного органа подбираться лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, их представителями и другими органами государственного контроля в целях его осуществления.
2. Пробы и образцы берутся в минимальных количествах, обеспечивающих возможность исследования этих проб и образцов. О взятии проб и образцов товаров, находящихся под таможенным контролем, составляется акт по форме, устанавливаемой центральным таможенным органом.
3. Лица, обладающие полномочиями в отношении товаров, и их представители вправе присутствовать при взятии проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов и других органов государственного контроля.
Должностные лица таможенных органов присутствуют при взятии проб и образцов товаров другими органами государственного контроля, а также лицами, обладающими полномочиями в отношении товаров, и их представителями.
Указанные лица и их представители обязаны оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при взятии ими проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет грузовые и иные операции, необходимые для взятия проб и образцов.

391-бап. Кедендiк ресiмдеу кезiнде өкiлеттi тұлғалардың және олардың
өкiлдерiнiң қатысуы
1. Тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар тұлғалар және олардың өкiлдерi кедендiк ресiмдеу кезiнде қатысуға құқылы.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген тұлғалар және олардың өкiлдерi кеден органының дәлелдi талап етуi бойынша кедендiк ресiмдеу кезiнде қатысуы және оның өндiрiсiнде кеден органдарының лауазымды тұлғаларының жәрдем көрсетуi мiндеттi.
392-бап. Кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн тіл
Кеден мақсаты үшiн құжаттарды толтыруды қоса кедендiк ресiмдеу осы Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
Кеден iсi мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы кеден органдарының лауазымды тұлғалары бiлетiн шетел тiлдерiнде жасалған құжаттар мен мәлiметтердiң кеден мақсаты үшiн қабылдауы және пайдалануы мүмкiн өзге жағдайларды айқындауға құқылы.
393-бап. Тауарлармен жүк және өзге де операциялар
Тауарлармен жүктiк және өзге операциялар егер, осы Кодекс пен өзге көзделмесе, кеден органдарының рұқсатымен ғана жүргiзiлуi мүмкiн және кеден органы үшiн қандай-да бiр қосымша шығындарға алып келмеуi керек.
394-бап. Оларға қатысты кедендiк ресiмдеу аяқталмаған тауарлар мен
көлiк құралдарын пайдалану және иелiк ету
Ешкiм осы Кодексте көзделген жағдайларды қоспағанда оларға қатысты кедендiк ресiмдеу аяқталмаған тауарлар мен көлiк құралдарын пайдалануға және иелiк етуге құқылы емес.
395-бап. Тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу
1. Кеден бақылауындағы тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн кеден органының рұқсатымен тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие тұлғалар, олардың өкiлдерi және оны жүзеге асыру мақсатында мемлекеттiк бақылаудың басқа да органдары ала алады.
2. Сынамалар мен үлгiлер осы сынамалар мен үлгiлердi зерттеу мүмкiндiгiн қамтамасыз ететiн ең аз мөлшерлерде алынады. Кеден бақылауындағы тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу туралы орталық кеден органы белгiлейтiн нысан бойынша акт жасалады.
3. Тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие тұлғалар және олардың өкiлдерi кеден органы және мемлекеттiк бақылаудың басқа да органдарының лауазымды тұлғалары тауарлардың сынамасы мен үлгiлерiн алу кезiнде қатысуы мүмкiн. Кеден органының лауазымды тұлғалары мемлекеттiк бақылаудың басқа органдары, сондай-ақ тауарларға қатысты өкiлеттiктерге ие тұлғалар және олардың өкiлдерi сынамалар мен үлгiлердi алу кезiнде қатысады.
Көрсетiлген тұлғалар және олардың өкiлдерi кеден органдарының лауазымды тұлғаларына олардың тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алуы кезiнде жәрдем көрсетуге, оның iшiнде өз есебiнен сынамалар мен үлгiлер алу үшiн қажеттi жүк және өзге операцияларды жүзеге асыруға мiндеттi.

4. Таможенные органы должны быть поставлены в известность о результатах проведенного исследования проб и образцов товаров, взятых другими уполномоченными органами.
5. Таможенные органы не возмещают каких-либо расходов, возникших у лица в результате взятия проб и образцов товаров.
6. Порядок взятия проб и образцов товаров, сроки и порядок их исследования устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Глава 49. Дополнительные положения, относящиеся
к таможенному оформлению
Статья 396. Приоритетный порядок таможенного
оформления отдельных категорий товаров
1. При ввозе на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозе с этой территории товаров, необходимых для ликвидации последствий стихийных бедствий, аварий, катастроф, а также скоропортящихся товаров, живых животных, радиоактивных материалов, взрывчатых веществ, экспресс-грузов, гуманитарной и технической помощи, сообщений и материалов для целей массовой информации, и других подобных товаров, таможенное оформление производится в приоритетном порядке.
2. Под экспресс-грузами понимаются товары, перемещаемые специализированными транспортно-экспедиционными организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера, любым видом транспорта с целью доставки до получателя в течение семидесяти двух часов.
3. Приоритетный порядок таможенного оформления предусматривает подачу в таможенный орган заявления и товаросопроводительных документов, рассматриваемых в качестве временной таможенной декларации, с последующим представлением в таможенный орган полной таможенной декларации.
В заявлении должны содержаться сведения об отправителях и получателях товаров, странах отправления и назначения товаров, наименование, описание, количество, вес брутто и стоимость товаров, о целях использования товаров, а также о таможенном режиме, под который предполагается поместить декларируемые товары, обязательство о представлении в установленные сроки таможенной декларации документов и сведений, необходимых для таможенных целей.
4. Полная таможенная декларация подается в таможенный орган не позднее тридцати календарных дней с даты условного выпуска товаров.
При таможенном оформлении применяются нормативные правовые акты, действовавшие на день регистрации таможенным органом заявления и товаросопроводительных документов декларанта.
Товары, облагаемые таможенными платежами и налогами, могут оформляться в приоритетном порядке только при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов.

4. Кеден органдары басқа уәкiлеттi органдар алған тауарлардың үлгiлерi мен сынамаларына өткiзiлген зерттеу нәтижелерi туралы құлақтандырылуы тиiс.
5. Кеден органдары тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу нәтижесiнде тұлғада туындайтын қандай-да бiр шығыстарды өтемейдi.
6. Тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу тәртiбiн, оларды зерттеу мерзiмi мен тәртiбiн кеден iсi жөнiндегi уәкiлетті мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
49-ТАРАУ. КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУГЕ ЖАТАТЫН ҚОСЫМША ЕРЕЖЕЛЕР
396-бап. Тауарлардың жекелеген санаттарын кедендiк ресiмдеудiң
басым тәртібі
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелу және зiлзала, аварияларды, апаттарды, сондай-ақ, тез бұзылатын тауарларды, тiрi жануарларды, радиоактивтiк материалдарды, жарылғыш заттарды, жүктердiң - экспрессi, iзгiлiк және техникалық көмектi, бұқаралық ақпаратты мақсаты үшiн хабарламалар мен материалдар және осындай тауарларды жою үшiн қажеттi тауарларды осы аумақтан әкету кезiнде кедендiк ресiмдеу басым тәртiпте жүргiзiледi.
2. Жүк экспрессi деп кеден делдалы ретiнде қызмет атқаруға лицензиясы бар, мамандандырылған жүк-экспедициялық ұйымдарымен алушыға дейiн жеткiзу мақсатымен жетпiс екi сағат iшiнде көлiктiң кез-келген түрiмен өткiзiлетiн тауарлар түсiнiледi.
3. Кедендiк ресiмдеудiң басым тәртiбi кеден органына толық кеден декларациясын кеден органына одан кейiнгi берумен уақытша кеден декларациясы ретiнде қаралатын өтiнiш және тауар iлеспе құжаттарын беру қаралады.
Өтінiште тауарларды жiберушiлер мен алушылар, жiберу елдерi және тауарлардың нысандары, тауарлардың атауы, суреттеуi, саны, брутто салмағы және құны туралы, тауарларды пайдалану мақсаты туралы, сондай-ақ мәлiмделетiн тауарларды орналастыру болжанатын олардың кеден режимi туралы мәлiмет, кеден мақсаты үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi, кеден декларациясының белгiленген мерзiмiн беру туралы мiндеттеме болуы тиiс.
4. Толық кеден декларациясы тауардың шартты шығу күнiнен бастап 30 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей кеден органына берiледi.
Кедендiк ресiмдеу кезiнде декларанттың өтiнiшi және тауар iлеспе құжаттарын кеден органында тiркеу күнiне iс-әрекет еткен нормативтiк құқықтық актiлер қолданылады.
Кеден төлемдерiмен және салықтарымен салық салынатын тауарлар кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету шарты кезiнде ғана басым тәртiппен ресiмделедi.

5. Временной таможенной декларацией при поставках электроэнергии при возникновении аварийной ситуации может рассматриваться диспетчерская заявка, подаваемая в таможенные органы в течение трех суток с момента возникновения аварийной ситуации.
Статья 397. Специальные упрошенные процедуры таможенного оформления
1. Специальные упрощенные процедуры таможенного оформления устанавливаются таможенными органами для лиц, в отношении которых установлен режим наибольшего таможенного благоприятствования.
Специальные упрощенные процедуры таможенного оформления могут включать в себя:
проведение таможенного оформления на объектах этих лиц;
подачу единой таможенной декларации на товары за определенный срок, в течение которого такие товары перемещались через таможенную границу;
выпуск товаров при представлении минимального объема сведений, необходимых для их идентификации.
Порядок применения специальных упрощенных процедур таможенного оформления устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Специальные упрощенные процедуры таможенного оформления не освобождают лиц от соблюдения требований и условий, установленных настоящим Кодексом и нормативными правовыми актами в сфере таможенного дела, в части полноты и своевременности уплаты таможенных платежей и налогов, соблюдения мер нетарифного регулирования, а также условий и требований таможенных режимов.
Глава 50. Декларирование товаров
Статья 398. Товары, подлежащие декларированию
Товары подлежат декларированию таможенным органам при их перемещении через таможенную границу Республики Казахстан, изменении таможенного режима, кроме случаев обращения товара в собственность государства по решению суда.
Статья 399. Место декларирования
Декларирование товаров производится в таможенном органе, где производится таможенное оформление товаров, если иное не установлено таможенным законодательством Республики Казахстан.
Центральный таможенный орган по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела вправе устанавливать определенные таможенные органы для декларирования отдельных категорий товаров только в случае, когда это является необходимой мерой для обеспечения эффективности таможенного контроля.
Статья 400. Декларант
Декларантами могут быть следующие лица, перемещающие товары через таможенную границу Республики Казахстан:
1) казахстанские лица;
2) физические лица (при перемещении в упрощенном или льготном порядке);
3) иностранные лица, пользующиеся таможенными льготами в соответствии с главой 38 настоящего Кодекса;

5. Авариялық жағдай туындау кезiнде электроэнергиясының жеткiзiлiмдерi кезiнде уақытша кеден декларациясын авариялық жағдай туындау сәтiнен бастап үш сөтке iшiнде кеден органына берiлетiн диспетчерлiк өтiнiш қаралады.
397-бап. Кеден ресiмдеуiнiң арнаулы оңайлатылған рәсiмдерi
1. Кедендiк ресiмдеудiң арнаулы оңайлатылған рәсiмiн оларға қатысты ең көбiрек мейлiнше кедендiк қолайлылық режимi белгiленген тұлғалар үшiн кеден органдары белгiлейдi.
Кедендiк ресiмдеудiң арнаулы оңайлатылған рәсiмi мыналардан тұрады:
осы тұлғалардың объектiлерiнде кедендiк ресiмдеу өткiзу;
осындай уақыт iшiнде мұндай тауарлар кеден шекарасы арқылы өткiзiлген белгiлi мерзiм үшiн тауарларға бiрыңғай кеден декларациясын беру;
оларды бiрегейлендiру үшiн қажеттi мәлiметтердiң ең аз көлемiн беру кезiнде тауарларды шығару.
Кедендiк ресiмдеудiң арнаулы оңайлатылған рәсiмiн қолдану тәртiбiн
кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм
бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
2. Кедендiк ресiмдеудiң арнаулы оңайлатылған рәсiмдерi кеден
төлемдерi мен салықтарын төлеудiң толықтығы мен уақтылығы, тарифтiк емес
реттеу шараларын, сондай-ақ кеден режимдерiнiң шарттары мен талаптарын
сақтау бөлiгiнде кеден iсi саласындағы нормативтiк құқықтық актiлермен
және осы Кодекспен белгiленген талаптар мен шарттарды сақтаудан тұлғаларды
босатпайды.
50-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ МӘЛIМДЕУ
398-бап. Мәлiмдеуге жататын тауарлар
Тауарлар Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы олардың өткiзiлуi, кеден режимiнiң өзгеруi кезiнде сот шешiмi бойынша мемлекет меншiгiне айналдырылғаннан басқа жағдайларда кеден органдарының мәлiмдеуiне жатады.
399-бап. Мәлiмдеу орны
Тауарларды мәлiмдеу егер, Қазақстан Республикасының кеден
заңнамасымен өзге белгiленбесе, тауарларды кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн
кеден органында жүргiзiледi.
Кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм
бойынша орталық кеден органы бұл кеден бақылауының тиiмдiлiгін қамтамасыз
ету үшiн қажеттi шара болып табылатын жағдайда ғана тауарлардың жекелеген
санаттарын мәлiмдеу үшiн кеден органы айқындағандарды белгiлеуге құқылы.
400-бап. Декларант
Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзушi
мына тұлғалар:
1) қазақстандық тұлғалар;
2) жеке тұлғалар (оңайлатылған немесе жеңiлдетiлген тәртiппен өткен
кезде);
3) осы Кодекстiң 38-тарауына сәйкес кеден жеңiлдiктерiн пайдаланатын
шетелдiк тұлғалар;

4) представительства иностранных организаций, зарегистрированные на территории Республики Казахстан в установленном порядке, при заявлении таможенных режимов временного ввоза, транзита, а также выпуска для свободного обращения товаров, ввозимых для собственных нужд таких представительств.
Статья 401. Права декларанта
При декларировании товаров и совершении иных таможенных операций при таможенном оформлении декларант вправе:
1) с разрешения таможенного органа до подачи таможенной декларации и документов, необходимых для таможенных целей, осматривать, измерять и выполнять грузовые операции с товарами, ввозимыми на таможенную территорию Республики Казахстан, брать пробы и образцы товаров.
Отдельная таможенная декларация на пробы и образцы товаров не подается при условии, что они будут указаны в таможенной декларации на товары;
2) присутствовать при проведении таможенного контроля должностными лицами таможенных органов, при взятии ими проб и образцов;
3) знакомиться с результатами проведенных исследований взятых таможенными органами проб и образцов;
4) обжаловать в порядке, установленном настоящим Кодексом, решения таможенных органов, действие (бездействие) должностных лиц таможенных органов, при нарушении его прав.
Статья 402. Обязанности декларанта
Декларант при декларировании товаров обязан:
1) произвести декларирование товаров и транспортных средств;
2) предъявить декларируемые товары и транспортные средства по требованию таможенного органа;
3) представить таможенному органу документы и сведения, необходимые для таможенных целей;
4) уплатить таможенные платежи и налоги или обеспечить их уплату в соответствии с разделом 8 настоящего Кодекса;
5) выполнять иные требования таможенных органов, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 403. Ответственность декларанта
1. Декларант несет ответственность:
за недостоверность сведений, указанных в таможенной декларации и иных представляемых документах;
за неуплату таможенных платежей и налогов, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом;
за несвоевременное представление оригиналов документов, предусмотренных статьей 408 настоящего Кодекса.
2. Ответственность за неподачу таможенной декларации таможенному органу несет лицо, перемещающее товары, или уполномоченный этим лицом по договору таможенный брокер.
Статья 404. Форма декларирования
1. Декларирование производится путем заявления таможенному органу по установленной форме (письменной, устной, конклюдентной, электронной) достоверных сведений о товарах, об их таможенном режиме и других сведений, необходимых для таможенных целей.

4) кеден органдарының уақытша әкелу, транзит, сондай-ақ осындай өкiлдiктiң өз мұқтажы үшін әкелiнетiн тауарлардың еркiн айналымы үшін шығаруда өтiніш кезінде белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының аумағында тiркелген шетел ұйымдардың өкiлдiктерi декларант болуы мүмкiн.
401-бап. Декларант құқығы
Тауарларды мәлiмдеу және кедендiк ресiмдеу кезiнде өзге кеден операцияларын жасау кезiнде декларант мыналарға:
1) кеден мақсаты үшiн қажеттi құжаттар мен кеден декларациясын беруге дейiн кеден органының рұқсатымен Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн тауарларды қарауға және өлшеуге; сыныптамалар мен үлгiлердi алуға;
Тауарлардың сыныптамалары мен үлгiлерiне жеке кеден декларациясы олар
тауарларға кеден декларациясында көрсетiлуi тиiс шарт кезiнде берiлмейдi;
2) кеден органдары лауазымды тұлғаларының кеден бақылауын өткiзуi
кезiнде олардың сыныптамалар мен үлгілердi алуы кезiнде қатысуына;
3) кеден органдары алған сыныптамалар мен үлгiлердi өткiзiлген
зерттеу нәтижелермен танысуға;
4) осы Кодекспен белгiленген тәртiпте оның құқығы бұзылған кезде,
кеден органдарының шешiмiне, кеден органдары лауазымды тұлғасының
iс-әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдануға.
402-бап. Декларанттың мiндеттерi
Декларант тауарларды мәлiмдеу кезiнде мыналарға:
1) тауарлар мен көлiк құралдарына мәлiмдеу жүргiзуге;
2) кеден органының талабы бойынша мәлiмделетiн тауарлар мен көлiк
құралдарын көрсетуге;
3) кеден органына кеден мақсаты үшiн қажеттi құжаттар мен
мәлiметтердi беруге;
4) осы Кодекстің 8-бөлiмiне сәйкес оларды төлеудi қамтамасыз етуге
немесе кеден төлемдерi мен салықтарын төлеуге;
5) Кеден Кодексiмен көзделген кеден органдарының өзге талаптарын
орындауға міндетті.
403-бап. Декларанттың жауапкершiлiгi
Декларант мыналарға:
кеден декларациясында және өзге берiлетiн құжаттарда көрсетiлген
мәлiметтердiң жалғандығы үшiн;
осы Кодекспен көзделген жағдайларды қоспағанда кеден төлемдерi мен
салықтарын төлемегенi үшiн;
осы Кодекстiң 404-бабымен көзделген құжаттардың түпнұсқасын уақтылы
ұсынбағаны үшiн жауапкершiлiкте болады.
2. Кеден органына кеден декларациясын бермегенi үшiн тауарларды өткiзетiн тұлға немесе шарт бойынша осы тұлғаның уәкiлеттi кеден брокерi жауапты болады.
404-бап. Мәлімдеу нысаны
1. Мәлiмдеу тауарлар туралы дәл мәлiметтер, олардың кеден режимi және кедендiк мақсат үшiн қажеттi басқа да мәлiметтер туралы белгiленген нысан (жазбаша, ауызша, конклюденттiк, электрондық) бойынша кеден органына өтiнiштi беру жолымен жүргiзiледi.

2. Форма и порядок применения электронной формы декларирования товаров определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. Перечень сведений, подлежащих указанию в таможенной декларации,
ограничивается только теми сведениями, которые необходимы для целей
исчисления и взимания таможенных платежей и налогов, формирования
таможенной статистики и применения таможенного законодательства Республики
Казахстан.
Статья 405. Таможенная декларация
1. При декларировании товаров применяются следующие виды таможенных
деклараций:
1) грузовая таможенная декларация;
2) декларация таможенной стоимости;
3) пассажирская таможенная декларация.
2. Грузовая таможенная декларация - документ, подаваемый декларантом и содержащий сведения о товарах и транспортных средствах, об их таможенном режиме и другие сведения, необходимые для таможенных целей. Грузовая таможенная декларация подается в случаях, если:
1) таможенная стоимость декларируемой партии товара превышает девяносто месячных расчетных показателей;
2) в отношении товаров установлены меры нетарифного регулирования;
3) иных случаях, предусмотренных настоящим Кодексом.
Грузовая таможенная декларация может применяться при предварительном декларировании, а также в качестве временной, неполной или периодической таможенной декларации.
Случаи применения грузовой таможенной декларации в качестве временной, неполной или периодической таможенной декларации устанавливаются в порядке, предусмотренном статьями 413-416 настоящего Кодекса.
Допускается использование в качестве грузовой таможенной декларации заявления, составленного в произвольной форме, и (или) транспортных, коммерческих или иных документов, определяемых центральным таможенным органом, содержащих сведения, необходимые для идентификации и выпуска товаров.
3. Декларация таможенной стоимости - документ, содержащий сведения о таможенной стоимости товаров, помещаемых под определенный таможенный режим и подаваемый декларантом таможенному органу одновременно с грузовой таможенной декларацией в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
4. Пассажирская таможенная декларация - документ, заполняемый и представляемый таможенному органу физическим лицом, перемещающим через таможенную границу Республики Казахстан товары и транспортные средства с применением упрощенного или льготного порядка, предусмотренного настоящим Кодексом.
5. Формы таможенных деклараций и порядок их заполнения устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

2. Тауарларды мәлiмдеудiң электрондық нысанын қолданудың нысаны және
тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен
келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
3. Кеден декларациясында көрсетуге жататын мәлiметтер тiзбесi
Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын қолдану және кеден
статистикасын қолдану, кеден төлемдерi мен салықтарын есептеу және өндiрiп
алу мақсаты үшiн қажеттi тек сол мәлiметтермен ғана шектеледi.
405-бап. Кеден декларациясы
1. Тауарларды мәлiмдеу кезiнде кеден декларацияларының мынадай
түрлерi қолданылады:
1) жүк кеден декларациясы;
2) кеден құнының декларациясы;
3) жолаушы кеден декларациясы.
2. Жүк кеден декларациясы - декларант беретiн және тауарлар мен көлiк құралдары туралы, олардың кеден режимi және кеден мақсаты үшiн қажеттi басқа да мәлiметтер туралы мәлiмет бар құжат.
Кеден жүк декларациясы, егер мына жағдайларда:
1) тауардың мәлiмделетiн партиясының кеден құны тоқсан айлық есептiк көрсеткiштен асса;
2) тауарларға қатысты тарифтiк емес реттеу шаралары белгiленсе;
3) осы Кодекспен көзделген өзге жағдайларда берiледi.
Жүк кеден декларациясы алдын-ала мәлiмдеу кезiнде, сондай-ақ уақытша, толық емес немесе мерзiмдiк кеден декларациясы ретінде қолданылуы мүмкiн.
Уақытша, толық емес немесе мерзiмдiк кеден декларациясы ретінде жүк кеден декларациясын қолдану жағдайлары осы Кодекстiң 413-416-баптарымен көзделген тәртiппен белгiленедi.
Жүк кеден декларациясы ретiнде пайдалануға еркiн нысанда жасалған және (немесе) сәйкестендiру және тауарларды шығару үшiн қажеттi мәлiметтер бар орталық кеден органы айқындайтын көлiк, коммерциялық немесе өзге құжаттарда өтiнiшке жол берiледi.
3. Кеден құнының декларациясы - осы Кодекспен көзделген тәртiппен жүк кеден декларациясымен бiр уақытта кеден органына декларант беретiн және белгiлi кеден режимiне орналастырылған тауарлардың кеден құны туралы мәлiмет бар құжат.
4. Жүк кеден декларациясы - осы Кодекспен көзделген оңайлатылған немесе жеңiлдетiлген тәртiппен қолданумен тауарлар мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзетiн жеке тұлғаның кеден органына толтыратын және беретiн құжаты.
5. Кеден декларацияларының нысандарын және оларды толтыру тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.

Статья 406. Сроки подачи грузовой таможенной декларации
1. Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан, подается не позднее пятнадцати календарных дней включительно со дня представления товаров таможенному органу назначения, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.
Если окончание срока подачи грузовой таможенной декларации приходится на нерабочий день таможенного органа, днем окончания этого срока считается следующий за ним рабочий день таможенного органа.
2. Грузовая таможенная декларация на товары, вывозимые за пределы таможенной территории Республики Казахстан, подается до их фактического вывоза.
3. По мотивированному обращению декларанта таможенный орган продлевает срок подачи декларации. Продление сроков подачи грузовой таможенной декларации осуществляется в таможенном органе, где производится таможенное оформление, при условии обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов на ввозимые товары.
4. Продление срока подачи таможенной декларации не может приводить к нарушению срока временного хранения товаров.
Статья 407. Представление документов для целей учета
1. Документом, подтверждающим категорию участника внешнеэкономической деятельности и учетную регистрацию в таможенных органах, является учетная карточка участника внешнеэкономической деятельности, которая оформляется при постановке на учет в качестве участника внешнеэкономической деятельности.
2. Учетная карточка участника внешнеэкономической деятельности выдается таможенным органом в течение одного рабочего дня при представлении следующих документов:
1) юридическими лицами:
нотариально заверенной копии свидетельства о государственной регистрации юридического лица или его структурного подразделения;
копии статистической карточки, выдаваемой статистическим управлением;
справки из банка об открытии банковского счета юридического лица;
копии свидетельства налогоплательщика, выданного налоговым органом;
2) физическими лицами, намеревающимися осуществлять перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан, при декларировании которых должна применятся грузовая таможенная декларация:
удостоверения личности физического лица;
копии свидетельства налогоплательщика, выданного налоговым органом;
справки из банка об открытии банковского счета, если физическое лицо имеет счет в банке.
3. При изменении сведений в документах, представляемых для учета, декларант обязан в течение пятнадцати календарных дней представить таможенному органу, которым выдана учетная карточка внешнеэкономической деятельности, документы, подтверждающие измененные сведения.

406-бап. Жүк кеден декларациясын беру мерзiмi
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан әкелiнетiн тауарларға жүк кеден декларациясы осы баптың 3-тармағымен көзделген жағдайларды қоспағанда кеден органына нысаналы тауарларды беру күнiнен бастап қоса есептегенде он бес күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей берiледi.
Егер жүк кеден декларациясын беру мерзiмiнiң аяқталуы кеден органының жұмыс емес күнiне келсе, осы мерзiмнiң аяқталу күнi деп кеден органының одан кейiнгi келесi жұмыс күнi саналады.
2. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс әкетiлетiн тауарларға жүк кеден декларациясы оларды нақты әкетуге дейiн берiледi.
3. Декларанттың дәлелдi жүгiнуi бойынша кеден органы декларацияны беру мерзiмiн ұзартады. Жүк кеден декларациясын беру мерзiмiн ұзарту әкелiнетiн тауарларға кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi қамтамасыз ету шарты кезiнде кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн кеден органында жүзеге асырылады.
4. Кеден декларациясын беру мерзiмiн ұзарту тауарларды уақытша сақтау мерзiмiн бұзуға алып келмейдi.
407-бап. Есепке алу мақсатында құжаттарды беру
1. Кеден органдарындағы есептiк тiркеу және сыртқы экономикалық қызметке қатысушының санатын растайтын құжат сыртқы экономикалық қызметке қатысушы ретінде тiркеуге тұрғызу кезiнде ресiмделетiн сыртқы экономикалық қызметке қатысушының есеп карточкасы болып табылады.
2. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушының есептiк карточкасын кеден органы мынадай құжаттарды беру кезiнде бiр жұмыс күнi iшiнде бередi:
1) заңды тұлғалар:
заңды тұлғаны немесе оның құрылымдық бөлiмшесiн мемлекеттiк тiркеу туралы нотариальды куәландырылған куәлiк;
статистикалық басқарма беретiн статистикалық карточка көшiрмелерi;
заңды тұлғаның банктiк шотын ашу туралы банктен анықтама;
салық органы берген салық төлеушi куәлiгінiң көшiрмесi;
2) оларды мәлiмдеу кезiнде жүк кедендiк декларация қолданылатын Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзудi жүзеге асыруға ниеттенген жеке тұлғалар:
жеке тұлғаның жеке куәлiгі;
салық органы берген салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмесi;
егер жеке тұлғаның банкте шоты болса, банктiк шотты ашу туралы банктен анықтама.
3. Есепке алу үшiн берiлетiн құжаттардағы мәлiметтер өзгерген кезде декларант өзгертiлген мәлiметтердi растайтын құжатты он бес күнтiзбелiк күн iшiнде сыртқы экономикалық қызметтiң есептiк карточкасын берген кеден органына беруге мiндеттi.

Статья 408. Представление документов при декларировании товаров
1. Подача грузовой таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу ее электронной копии и документов, необходимых для таможенных целей, предусмотренных настоящей статьей.
Структура электронной копии грузовой таможенной декларации устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Декларантом могут быть поданы копии документов, подтверждающие заявленные сведения, с представлением в таможенный орган обязательства о предоставлении оригинала соответствующего документа в течение срока проверки таможенной декларации, если оригинал документа является обязательным для принятия решения о выпуске товаров.
В случае, когда оригиналы отдельных документов не могут быть представлены в указанные сроки по мотивированному заявлению декларанта, таможенные органы разрешают подачу их копий с последующим представлением оригиналов таких документов в сроки, необходимые для их получения, но не позднее тридцати календарных дней после регистрации таможенной декларации. Декларант несет ответственность за непредставление оригиналов документов в установленные сроки либо недостоверное заявление сведений в ранее поданных копиях документов.
Если в таможенный орган ранее предоставлялись оригиналы документов, по которым производится таможенное оформление последующих партий товаров, то достаточно предоставление копий таких документов.
3. В случае, если в делах таможенного органа остаются оригиналы документов, обязательные для принятия решения о выпуске товара, то для декларанта таможенный орган на копиях этих документов производит запись с указанием таможенного органа, в котором остаются оригиналы. Данная запись заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
4. Оригиналы контрактов, счетов-фактур (инвойсов), транспортных документов, документов, подтверждающих уплату таможенных платежей и налогов, лицензий Национального Банка Республики Казахстан после выпуска товаров подлежат возврату декларанту.
При этом для целей таможенного оформления, наряду с оригиналом этих документов, должна быть представлена копия, заверенная декларантом.
5. Подача таможенной декларации должна сопровождаться представлением таможенному органу необходимых документов, на основании которых заполняется таможенная декларация и подтверждающих:
1) полномочия декларанта на подачу таможенной декларации от собственного имени:
доверенность физическому лицу, находящемуся в штате декларанта;
либо договор на оказание брокерских услуг и квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению;

408-бап. Тауарларды мәлiмдеу кезiнде құжаттарды беру
1. Жүк кеден декларациясын беру осы баппен көзделген кеден мақсаты үшін қажеттi құжаттарды және оның электрондық көшірмесiн кеден органына берумен iлесе жүруi тиiс.
Жүк кеден декларациясының электрондық көшiрмесiнiң құрылымын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
2. Декларант егер құжат түпнұсқасы тауарларды шығару туралы шешiмдi қабылдау үшiн мiндеттi болып табылса, кеден декларациясын тексеру мерзiмiнiң iшiнде тиiстi құжаттың түпнұсқасын беру туралы мiндеттеменi салық органына берумен көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттар көшiрмесiн беруi мүмкiн.
Жекелеген құжаттардың түпнұсқалары декларанттың дәлелдi өтiнiшi бойынша көрсетiлген мерзiмде берiлмейтiн жағдайда кеден органдары оларды қабылдау үшiн қажеттi, бiрақ кеден декларациясын тiркеуден кейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешіктiрмейтiн мерзiмде осындай құжаттардың түпнұсқаларын одан кейiнгi берумен олардың көшiрмесiн беруге рұқсат етедi. Декларант белгiленген мерзiмдерде құжаттардың түпнұсқаларын немесе құжаттардың бұрын берiлген көшiрмелерiнде рас емес мәлiметтердегi рас емес өтiнiште бермегенi үшiн жауапкершiлiкте болады.
Егер, кеден органына тауарлардың одан кейiнгi партияларын кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн олар бойынша құжаттардың түпнұсқалары бұрын берiлген жағдайда, онда осындай құжаттардың көшiрмелерiн беру жеткiлiктi.
3. Егер, кеден органының iстерiнде тауарларды шығару туралы шешiм қабылдау үшiн міндеттi құжаттардың түпнұсқалары қалған жағдайда, онда декларант үшiн кеден органы осы құжаттардың көшiрмелерiнде түпнұсқа қалатын кеден органын көрсете отырып жазба жүргiзiледi. Бұл жазба кеден органы лауазымды тұлғасының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәландырылады.
4. Келiсiм-шарттардың, шот-фактуралардың (инвойстардың), көлiк құжаттарының, кеден төлемдерi мен салықтарын төлеудi растайтын құжаттардың түпнұсқалары, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң лицензиялары тауарларды шығарғаннан кейiн декларантқа қайтаруға жатады.
Бұл ретте, осы құжаттардың түпнұсқасымен бiрге кедендiк ресiмдеу мақсаты үшiн декларант куәландырған көшiрме берiлуi тиiс.
5. Кеден декларациясын беру оның негiзiнде кеден декларациясы толтырылатын және мыналарды растайтын құжаттарды кеден органына берумен жүргiзiледi:
1) өз атынан кеден декларациясын беруге декларанттың өкiлеттiгi:
декларанттың штатында орналасқан жеке тұлғаға сенiмхат;
немесе брокерлiк қызмет көрсетуге шарт және кедендiк ресiмдеу бойынша маманның бiлiктiлiк аттестаты;

2) право собственности, распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары:
внешнеторговый контракт (договор) купли-продажи либо мены, соглашение либо иной документ на право распоряжения или пользования на подлежащие таможенному оформлению товары;
3) перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан:
транспортные документы;
4) таможенную стоимость товаров:
счет-фактура (инвойс), счет-проформа, спецификация - и иные документы, предусмотренные для заявления и определения таможенной стоимости товаров, в соответствии с главой 41 настоящего Кодекса;
5) происхождение товаров:
декларация о происхождении товаров либо сертификат о происхождении товаров в соответствии со статьями 47, 48 настоящего Кодекса;
6) уплату или обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов в
зависимости от условий таможенного режима и наличия льгот по уплате
таможенных платежей и налогов:
платежное поручение с отметкой банка об исполнении платежа в
безналичном порядке;
либо квитанция к приходному кассовому ордеру таможенного органа,
банка - при оплате наличными;
либо гарантия уполномоченного банка;
либо договор о залоге;
либо договор страхования;
либо иные документы, предусмотренные пунктом 1 статьи 365 настоящего
Кодекса;
документы, подтверждающие предоставление льгот по уплате таможенных платежей и налогов в соответствии с главой 43 настоящего Кодекса;
документы, подтверждающие предоставление отсрочки (рассрочки) по уплате таможенных пошлин, налога на добавленную стоимость;
7) доставку товаров до места назначения:
документ контроля доставки, предусмотренный главой 13 настоящего Кодекса;
либо иные документы в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
8) подтверждающие соблюдение требований в области валютного контроля:
документы, требуемые в соответствии с валютным законодательством;
9) подтверждающие соответствие обязательным требованиям стандартов при ввозе товаров, независимо от заявляемых таможенных режимов:
фитосанитарный (карантинный) сертификат, ветеринарный сертификат. Указанные сертификаты предоставляются только в случаях, установленных нормативными правовыми актами Республики Казахстан для товаров, на которые предоставление сертификатов обязательно.
10) подтверждающие категорию участника внешнеэкономической деятельности: учетная карточка участника внешнеэкономической деятельности.
6. Перечень документов, представляемых в соответствии с выбранными таможенными режимами, определен статьей 409 настоящего Кодекса.
Статья 409. Представление документов в соответствии
с требованиями выбранных таможенных режимов
В соответствии с требованиями выбранных таможенных режимов дополнительно к документам, указанным в статье 408 настоящего Кодекса могут быть представлены следующие документы:

2) кедендiк ресiмдеуге жататын тауарлардың меншiк, иелiк ету немесе пайдалану құқығы:
кедендiк ресiмдеуге жатпайтын тауарларға иелiк ету немесе пайдалану құқығына сатып алу-сатуға немесе айырбасқа сыртқы сауда келiсiм-шарты (шарт), келiсiм немесе өзге құжат;
3) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзу:
көлiк құжаттары;
4) тауарлардың кедендiк құны:
осы Кодекстiң 41-тарауына сәйкес тауарлардың кеден құнын айқындау және мәлiмдеу үшiн көзделген шот-фактура (инвойс), шот-проформа, спецификация және өзге де құжаттар;
5) тауарлардың шығуы:
осы Кодекстiң 47, 48-баптарына сәйкес тауарлардың шығуы туралы декларация, не тауарлардың шығуы туралы сертификат;
6) кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу бойынша жеңiлдiктiң бар
екендiгi және кеден режимiнiң шартына қарамастан кеден төлемдерi мен
салықтарды төлеудi қамтамасыз ету немесе төлеу:
қолма-қол ақшасыз тәртiпте төлемнiң орындалуы туралы банктiң
белгiсiмен төлемдiк тапсырма;
немесе қолма-қол ақшамен төлеу кезiнде - банктiң, кеден органының
кiрiс кассалық ордерiне түбiртек;
немесе уәкiлеттi банктiң кепiлдiгi;
немесе кепiл туралы шарт;
немесе сақтандыру шарты;
немесе осы Кодекстiң 365-бабының 1-тармағымен көзделген өзге де
құжаттар;
осы Кодекстiң 43-тарауына сәйкес кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу
бойынша жеңiлдiктердi берудi растайтын құжаттар;
кеден төлемiн, қосылған құн салығын төлеу бойынша мерзiмiн ұзартуды
(кейiнге қалдыру) берудi растайтын құжаттар;
7) нысаналы орнына тауарларды жеткiзу:
осы Кодекстiң 13-тарауымен көзделген жеткiзудi бақылаудың құжаты;
немесе Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес
өзге де құжаттар;
8) валюталық бақылау саласындағы талаптарды сақтауды растау:
валюталық заңнамаға сәйкес талап етiлетiн құжаттар;
9) кеден режимдерiнде мәлiмделгенiне қарамастан тауарларды әкелу кезiнде стандарттардың мiндеттi талаптарына сәйкестiгiн растау:
фитосанитарлық (карантиндiк) сертификат, ветеринарлық сертификат. Көрсетiлген сертификаттар оларға сертификаттар беру мiндеттi тауарлар үшiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерi белгiленген жағдайларда ғана берiледi;
10) сыртқы экономикалық қызметке қатынасушының санатын растау:
сыртқы экономикалық қызметке қатынасушының есепке алу карточкасы.
6. Таңдалған кеден режимдерiне сәйкес берiлген құжаттардың тiзбесi осы Кодекстiң 409-бабымен айқындалған.
409-бап. Кеден режимдерiнiң таңдалған талаптарына сәйкес
құжаттарды беру
Кеден режимдерiнiң таңдалған талаптарына сәйкес осы Кодекстiң 408-бабында көрсетiлген құжаттарға қосымша мынадай құжаттар берiледi:

1) таможенный режим выпуска товаров для свободного обращения:
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
соответствующие разрешения уполномоченных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан:
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) таможенный режим экспорта товаров:
соответствующие разрешения уполномоченных органов и иные документы в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан:
лицензия - для товаров, подлежащих лицензированию и экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) таможенный режим реимпорта товаров:
таможенная декларация, подтверждающая вывоз товара с таможенной территории Республики Казахстан;
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
документ, подтверждающий уплату вывозных таможенных пошлин, для обеспечения возврата вывозных таможенных пошлин;
разрешение на товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) таможенный режим транзита товаров:
документы, подтверждающие допуск транспортного средства (контейнера) для перевозки товаров под таможенными печатями и пломбами, в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом;
разрешение на транзит товаров, подлежащих экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) таможенный режим таможенного склада:
договор с владельцем таможенного склада на хранение товаров;
6) таможенный режим магазина беспошлинной торговли:
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность
продукции, иностранный сертификат, признанный уполномоченным органом в
установленном законодательством порядке;
7) таможенный режим переработки товаров на таможенной территории:
заключение уполномоченного органа Республики Казахстан о
целесообразности переработки товаров;
8) таможенный режим переработки товаров для свободного обращения:
заключение уполномоченного органа Республики Казахстан о
целесообразности переработки товаров;
9) таможенный режим переработки товаров вне таможенной территории:
заключение уполномоченного органа Республики Казахстан о
целесообразности переработки товаров;

1) еркiн айналым үшiн тауарларды шығарудың кеден режимi:
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндеттi тауарларға қауiпсiздiк өнiмiне декларация-өтiнiш;
уәкiлеттi органдардың тиiстi рұқсаты және Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен көзделген жағдайлардағы өзге де құжаттар:
лицензия - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға және квоталауға жататын тауарлар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экспорттық бақылауға жататын өнiм үшiн;
2) тауарлар экспортының кеден режимi:
Қазақстан Республикасының заңнамасымен және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен көзделген жағдайлардағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың тиiстi рұқсаттары және өзге де құжаттары:
лицензия - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензиялауға және квоталауға жататын тауарлар үшiн;
3) тауарлар реимпортының кеден режимi:
Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды әкетудi растайтын кеден декларациясы;
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндеттi тауарларға қауiпсiздiк өнiмiне
декларация-өтiнiш;
әкелiнетiн кеден баждарын қайтаруды қамтамасыз ету үшiн әкетiлетiн
кеден баждарын төлеудi растайтын құжат;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экспорттық бақылауға
жататын тауарларға рұқсат;
4) тауарлар транзитiнiң кеден режимi:
осы Кодекспен көзделген жағдайларда кеден мөрлерi мен пломбаларына
тауарларды жеткiзу үшiн көлiк құралын (контейнердi) жiберудi растайтын
құжаттар;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экспорттық бақылауға
жататын тауарлар транзитiне рұқсат;
5) кеден қоймасының кеден режимi:
тауарларды сақтауға кеден қоймасының иесiмен шарт;
6) бажсыз сауда дүкенiнiң кеден режимi:
сәйкестiлiк сертификаты немесе өтiнiш - заңнамамен белгiленген
тәртiпте уәкiлеттi орган таныған шетел сертификаты, өнiмнiң қауiпсiздiгiне
декларация;
7) кеден аумағына тауарларды ұқсатудың кеден режимi:
тауарларды ұқсатудың орындылығы туралы Қазақстан Республикасы
уәкiлеттi органының қорытындысы;
8) еркiн айналым үшiн тауарларды ұқсатудың кеден режимi:
тауарларды ұқсатудың орындылығы туралы Қазақстан Республикасы
уәкiлеттi органының қорытындысы;
9) кеден аумағынан тыс тауарларды ұқсатудың кеден режимi:
тауарларды ұқсатудың орындылығы туралы Қазақстан Республикасы
уәкiлетті органының қорытындысы;

10) таможенный режим временного ввоза:
обязательство о вывозе товаров;
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность
продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в
соответствии с законодательством Республики Казахстан;
11) таможенный режим временного вывоза товаров:
обязательство о ввозе товаров;
12) таможенный режим свободной таможенной зоны:
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
13) таможенный режим свободного склада:
договор с владельцем свободного склада на хранение товаров;
технологическую документацию предприятия, подтверждающую возможность проведения операций по переработке с использованием декларируемых товаров; сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) таможенный режим реэкспорта товаров:
таможенная декларация, оформленная при ввозе товаров на таможенную территорию Республики Казахстан либо краткая декларация при заявлении товаров, находящихся в местах временного хранения;
разрешение на товары, подлежащие экспортному контролю в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
разрешение уполномоченного органа страны происхождения товара на реэкспорт товаров в случаях, когда международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, реэкспорт допускается при наличии указанного разрешения;
15) таможенный режим уничтожения товаров:
заключение уполномоченного органа по вопросам охраны окружающей среды Республики Казахстан;
16) таможенный режим отказа от товара в пользу государства:
сертификат соответствия или заявление-декларация на безопасность продукции на товары, для которых предоставление сертификата обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
17) специальный таможенный режим:
перечень товаров, заверенный уполномоченным органом по товарам, перемещаемым через таможенную границу Республики Казахстан, указанным в подпунктах 1), 2) статьи 277 настоящего Кодекса;
перечень товаров, заверенный транспортной организацией по товарам, указанным в подпункте 3) статьи 277 настоящего Кодекса;
товаросопроводительные документы с указанием предназначения товара для целей, указанных в подпункте 4) статьи 277 настоящего Кодекса;
подтверждение уполномоченного органа о вывозе товаров в целях, указанных в подпункте 5) статьи 277 настоящего Кодекса.

10) уақытша әкелудiң кеден режимi:
тауарларды әкету туралы мiндеттеме;
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндеттi тауарларға қауiпсiздiк өнiмiне
декларация-өтiнiш;
11) тауарларды уақытша әкетудiң кеден режимi:
тауарларды әкелу туралы мiндеттеме;
12) еркiн кеден аймағының кеден режимi:
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндетті тауарларға қауiпсiздiк өнiмiне
декларация-өтінiш;
13) еркiн қойманың кеден режимi:
тауарларды сақтауға еркiн қойма иесiмен шарт;
мәлiмделетiн тауарларды пайдаланумен ұқсату бойынша операцияларды өткiзу мүмкiндiгiн растайтын кәсiпорынның технологиялық құжаттамасы;
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндеттi тауарларға қауiпсiздік өнiмiне декларация-өтiнiш;
14) тауарлардың реэкспортына кеден режимi:
Қазақстан Республикасының кеден аумағына тауарларды әкелу кезiнде ресiмделген кеден декларациясы немесе уақытша сақтау орындарында орналасқан тауарларды мәлiмдеу кезiнде қысқаша декларация;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экспорттық бақылауға жататын тауарларға рұқсат;
Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттар көрсетiлген рұқсаты болуы кезiнде реэкспортқа жол берiлетiн жағдайларда тауарлар реэкспортына тауарлардың шыққан елiне уәкiлеттi органның рұқсаты;
15) тауарларды жоюдың кеден режимi:
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау мәселелерi бойынша уәкiлеттi органның қорытындысы;
16) мемлекет пайдасына тауардан бас тартудың кеден режимi:
сәйкестiлiк сертификаты немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес олар үшiн сертификат беру мiндетті тауарларға қауiпсiздiк өнiмiне декларация-өтiнiш;
17) арнаулы кеден режимi:
осы Кодекстiң 277-бабының 1), 2)-тармақшаларында көрсетiлген Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар бойынша уәкiлеттi орган растаған тауарлардың тiзбесi;
осы Кодекстiң 277-бабының 3)-тармақшасында көрсетiлген тауарлар бойынша көлiк ұйымы растаған тауарлар тiзбесi;
осы Кодекстiң 277-бабының 4)-тармақшасында көрсетiлген мақсат үшiн тауарлардың арналуын көрсете отырып тауар iлеспе құжаттары;
осы Кодекстiң 277-бабының 5)-тармақшасында көрсетiлген мақсатта тауарларды әкету туралы уәкiлеттi органның растауы.

Статья 410. Принятие и регистрация грузовой таможенной декларации
1. Грузовая таможенная декларация с ее электронной копией, заполненная в установленном порядке, а также документы, необходимые для таможенных целей, подаются декларантом таможенному органу.
2. Дата и время принятия таможенным органом грузовой таможенной декларации и документов, необходимых для таможенных целей, указываются и заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа в описи прилагаемых документов, оформляемой в порядке, определяемом центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. После удостоверения опись возвращается декларанту.
3. Таможенный орган не вправе отказать в регистрации грузовой таможенной декларации, за исключением случаев, когда:
1) декларация подается лицом, не являющимся декларантом;
2) в декларации не указаны требуемые сведения, предусмотренные пунктом 5 статьи 405 настоящего Кодекса;
3) декларация не подписана либо не удостоверена надлежащим образом или составлена не по установленной форме;
4) в отношении декларируемых товаров не уплачены таможенные платежи и налоги либо не обеспечена их уплата, за исключением случаев предоставления отсрочки или рассрочки уплаты таможенных пошлин и налогов, а также при уплате налога на добавленную стоимость методом зачета;
5) представлены не все документы, сведения о которых указываются в специальной графе грузовой таможенной декларации.
4. Регистрация или отказ в регистрации грузовой таможенной декларации производятся в срок не более двух часов с момента принятия грузовой таможенной декларации.
5. В случае отказа в регистрации грузовой таможенной декларации должностное лицо таможенного органа заполняет лист отказа в регистрации грузовой таможенной декларации и вместе с представленными документами, передает указанный лист отказа лицу, подавшему грузовую таможенную декларацию.
Форма и порядок оформления листа отказа в регистрации грузовой таможенной декларации устанавливаются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
6. С момента регистрации принятая грузовая таможенная декларация становится документом, имеющим юридическую силу.
Статья 411. Изменение, дополнение сведений,
заявленных в таможенной декларации,
и отзыв таможенной декларации
1. С разрешения таможенного органа и по мотивированному письменному обращению декларанта сведения, заявленные в грузовой таможенной декларации, могут быть изменены или дополнены, а принятая таможенным органом грузовая таможенная декларация может быть отозвана.

410-бап. Жүк кеден декларациясын қабылдау және тiркеу
1. Белгiленген тәртiпте толтырылған жүк кеден декларациясын (оның электрондық көшiрмесiмен бiрге), сондай-ақ кеден мақсаты үшiн құжаттарды декларант кеден органына бередi.
2. Кеден мақсаты үшiн қажеттi жүк кеден декларациясы мен құжаттарды кеден органдарына қабылдаудың күнi мен уақыты кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын тәртiппен ресiмделетiн қоса берiлген құжаттардың тiзiмiнде кеден органы лауазымды тұлғасының жеке номерлiк мөрiмен куәландырылады және көрсетiледi. Куәландырылғаннан кейiн тiзiмдеме декларантқа қайтарылады.
3. Кеден органы мына жағдайлардан басқа, жүк кеден декларациясын тiркеуде бас тартуға құқылы емес:
1) декларацияны декларант болып табылмайтын тұлға берсе;
2) декларацияда осы Кодекстiң 405-бабының 5-тармағымен көзделген талап етiлетiн мәлiметтер көрсетiлмесе;
3) кеден декларациясына тиiстi жолмен қол қойылмаса немесе куәландырмаса немесе белгiленген нысан бойынша емес жасалса;
4) мәлiмделетiн тауарларға қатысты кеден баждары мен салықтарының мерзiмiн беру немесе мерзiмiн ұзарту, сондай-ақ есепке алу әдiсiмен қосылған құн салығын төлеу кезiндегi жағдайларды қоспағанда оларды төлеу қамтамасыз етiлмеген немесе кеден төлемдерi мен салықтары төленбесе;
5) ол туралы мәлiметтер жүк кеден декларациясының арнаулы бағанында көрсетiлген барлық құжаттар берiлмесе.
4. Кеден декларациясын тiркеу немесе тiркеуден бас тарту жүк кеден декларациясын қабылдау сәтiнен бастап екi сағаттан кем емес мерзiмде жүргiзiледi.
5. Кеден декларациясын тiркеуден бас тарту жағдайында кеден органының лауазымды тұлғасы берiлген қосымшалармен бiрге және кеден декларациясын тiркеуден бас тарту парағын толтырады, көрсетiлген парақты жүк кеден декларациясын берген тұлғаға бас тартуды бередi.
Кеден декларациясында бас тарту парағын ресiмдеу нысаны мен тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
6. Қабылданған жүк кеден декларациясы тiркелген уақыттан бастап заңды күшi бар құжат болып табылады.
411-бап. Кеден декларациясында көрсетiлген мәлiметтердi өзгерту,
толықтыру және кеден декларациясын керi шақыртып алу
1. Кеден органының рұқсатымен және декларанттың жазбаша дәлелдi себебi бойынша жүк кеден декларациясында көрсетiлген мәлiметтер өзгертілуi немесе толықтырылуы мүмкiн, ал кеден органы қабылдаған кеден декларациясы керi шақыртып алынуы мүмкiн.

2. Изменение и дополнение сведений, заявленных в грузовой таможенной декларации, разрешается таможенными органами при условии, что к моменту получения обращения декларанта таможенный орган не завершил проверку грузовой таможенной декларации или не начал досмотр товаров.
3. Изменение или дополнение таможенной декларации не может расширять или сужать сферу ее действия, не может повлечь за собой заявление сведений о товарах других, чем те, которые были указаны в принятой таможенным органом декларации.
4. Допускается исправление опечаток, технических или грамматических ошибок (не более трех случаев), которые не изменяют содержащиеся в грузовой таможенной декларации основные данные, влияющие на принятие решений таможенных органов при таможенном оформлении, по устному заявлению декларанта путем зачеркивания ошибочных данных или надписывания надлежащих сведений. Каждое такое исправление заверяется подписью уполномоченного лица и печатью декларанта.
5. Должностные лица таможенных органов не вправе по собственной инициативе, поручению или просьбе лица заполнять грузовую таможенную декларацию, изменять или дополнять сведения, указанные в грузовой таможенной декларации, за исключением внесения в декларацию тех сведений, которые отнесены к компетенции таможенных органов.
6. По мотивированному обращению декларанта грузовая таможенная декларация может быть отозвана им до выпуска товаров. При отзыве декларации таможенный орган устанавливает срок для подачи новой таможенной декларации, который не может превышать пятнадцати календарных дней со дня выдачи разрешения на отзыв, за исключением случаев использования процедуры временного, предварительного, периодического, неполного декларирования товаров. Отзыв декларации не продлевает сроков уплаты таможенных пошлин, налогов.
7. В случае, когда отзываемая декларация была подана на товары для целей их вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан, грузовая таможенная декларация может быть отозвана до их фактического вывоза за пределы таможенной территории Республики Казахстан. Срок для подачи новой грузовой таможенной декларации на эти товары не устанавливается.
При этом отозванная грузовая таможенная декларация подлежит аннулированию.
8. Допускается внесение изменений и дополнений в грузовую таможенную декларацию по мотивированной просьбе декларанта в исключительных случаях с разрешения центрального таможенного органа в течение месяца со дня выпуска товаров при условии выполнения требований, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи.

2. Жүк кеден декларациясында көрсетiлген мәлiметтердi өзгертуге және толықтыруға тауарларды қарауды бастамаған немесе кеден декларациясын тексерудi аяқтамаған кеден органы декларанттың жүгiнуiн алу сәтi шартында кеден органы рұқсат етеді.
3. Кеден декларациясын өзгерту немесе толықтыру оның қызмет саласын кеңейте немесе қысқарта алмайды, кеден органы қабылдаған декларацияда көрсетiлуi тиiстi басқа тауарлар туралы мәлiметтер өтiнішке алып келмейдi.
4. Қате деректердi сызу немесе тиiстi мәлiметтердiң үстiнен жазу жолымен декларанттың ауызша өтiнiшi бойынша кедендiк ресiмдеу кезiнде кеден органдарының шешiмдерiн қабылдауға әсер ететiн деректер негiзiнде жүк кеден декларациясындағы өзгермейтiн қате жазуларды, техникалық немесе грамматикалық қателердi (үш жағдайдан астам емес) түзетуге жол беріледi. Әрбiр мұндай түзету уәкiлеттi тұлғаның қол қоюымен және декларанттың мөрiмен куәландырады.
5. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары тұлғаның бастамасы, тапсырмасы немесе сұрау салуы бойынша кеден органдарының құзыретiне жататын сол мәлiметтердi жүк кеден декларациясына енгiзудi қоспағанда жүк кеден декларациясында көрсетiлген мәлiметтердi өзгертуге немесе толықтыруға, жүк кеден декларациясын толтыруға құқылы емес.
6. Декларанттың дәлелдi жүгiнуi бойынша жүк кеден декларациясы олардың тауарды шығаруына дейiн керi шақыртып алынуы мүмкiн. Кеден органы декларацияны керi шақырту кезiнде тауарлардың уақытша, алдын-ала, мерзiмдiк, толық емес рәсiмiн пайдалану жағдайларын қоспағанда керi шақыртып алуға рұқсатты беру күнiнен бастап он бес күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс жаңа кеден декларациясын беру үшiн мерзiм белгiлейдi. Декларацияны керi шақыртып алу кеден баждарын, салықтарды төлеу мерзiмiн ұзартпайды.
7. Керi шақырылып алынатын декларация Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тыс оларды әкетудiң мақсаты үшiн тауарларға берiлген жағдайда, жүк кеден декларациясы Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан тыс оларды нақты әкетуге дейiн керi шақыртып алынуы мүмкiн. Осы тауарларға жаңа жүк кеден декларациясын беру үшiн мерзiм белгiленбейдi.
Бұл ретте, керi шақыртып алынған жүк кеден декларациясы күшiн жоюға жатады.
8. Осы баптың 3-тармағымен көзделген талаптарды орындау шарты кезiнде тауарларды шығару күнiнен бастап бiр ай iшiнде орталық кеден органының шешiмiмен айрықша жағдайларда декларанттың дәлелдi сұрау салуы бойынша жүк кеден декларациясына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге жол берiледi.

Глава 51. Дополнительные положения, относящиеся к
декларированию товаров
Статья 412. Предварительное декларирование
1. Грузовая таможенная декларация может быть подана в отношении товаров не ранее тридцати календарных дней до их представления в таможенный орган назначения если декларант представляет документы, необходимые для таможенного оформления товаров. Таможенные платежи, налоги уплачиваются до или одновременно с подачей таможенной декларации таможенному органу.
2. Если для таможенных целей должны использоваться транспортные или коммерческие документы, сопровождающие товары, таможенный орган принимает заверенные декларантом копии этих документов или сведения из этих документов и после прибытия товаров, сопоставляет указанные сведения с теми, что содержатся в оригиналах документов.
3. Таможенная декларация подлежит аннулированию, если товары не будут представлены в таможенный орган, принявший предварительную декларацию, в течение тридцати календарных дней со дня ее регистрации.
4. При предварительном декларировании товаров применяются нормативные правовые акты, действующие на день регистрации таможенным органом таможенной декларации.
5. В случае изменения стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных (представленных ранее на основании копий товаросопроводительных документов), обязательно представляются документы, подтверждающие изменения стоимости, количества или веса (коммерческие акты, акты Торгово-промышленных палат).
6. Если после прибытия товаров обнаруживается несоответствие стоимостных, количественных или весовых показателей, отличных от ранее заявленных, декларант вправе отозвать предварительную декларацию в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом.
7. Для использования процедуры предварительного декларирования специального разрешения таможенного органа не требуется. Порядок заполнения таможенной декларации при применении процедуры предварительного декларирования товаров устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 413. Временная таможенная декларация
1. При вывозе товаров с таможенной территории Республики Казахстан допускается декларирование товаров путем подачи временной таможенной декларации.
2. Во временной таможенной декларации допускается заявление сведений, исходя из намерений, о перемещении ориентировочного количества товаров в течение определенного периода времени. Стоимость товара может заявляться декларантом с учетом цены внешнеторговой сделки купли-продажи. Если в контракте (договоре) отсутствует фиксированная (точная, окончательная) цена товара и установлены лишь условия ее определения, а также если на дату подачи таможенной декларации отсутствует точная информация о качестве или количестве перемещаемого товара, то для условной оценки товара используется либо предварительная цена, зафиксированная в контракте, либо условная оценка перемещаемого товара на основе имеющейся в распоряжении таможенного органа ценовой информации.
Порядок заполнения временной таможенной декларации и таможенного оформления с ее использованием определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. При данной таможенной процедуре применяются нормативные правовые акты, действующие на день регистрации таможенным органом временной таможенной декларации.

51-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ МӘЛIМДЕУГЕ ҚАТЫСТЫ ҚОСЫМША ЕРЕЖЕЛЕР
412-бап. Алдын-ала мәлiмдеу
1. Жүк кеден декларациясы егер, декларант тауарлардың кедендiк ресiмдеуi үшiн қажеттi құжаттарды берсе, кеден органына оларды нысаналы беруге дейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей тауарларға қатысты берiлуi мүмкiн. Кеден төлемдерi, салықтар кеден органына кеден декларациясын берумен дейiн немесе бiруақытта төленедi.
2. Егер кеден мақсаты үшiн тауарларды iлестiретiн көлiк немесе коммерциялық құжаттар пайдаланылса, кеден органы декларант куәландырған осы құжаттардың көшiрмелерiн немесе осы құжаттардан мәлiметтi қабылдайды және тауарлар келгеннен кейiн құжаттардың түпнұсқаларындағы бар көрсетiлген құжаттармен салыстырады.
3. Жүк кеден декларациясы егер, тауарлар оны тiркеу күнінен бастап отыз күнтiзбелiк күн iшiнде алдын-ала декларациясын қабылдаған жүк кеден органына берiлмесе, күшiн жояды.
4. Тауарларды алдын-ала мәлiмдеу кезiнде кеден декларациясын кеден органының тiркеу күнiне қолданылатын нормативтiк құқықтық актiлер пайдаланылады.
5. Бұрын мәлiмделгеннен (бұрын берiлген тауар iлеспе құжаттарының көшiрмелерi негiзiнде) өзге құндық, сандық немесе салмақтық көрсеткiштер өзгерген жағдайда құнның, санның немесе салмақтың (коммерциялық актiлер, Сауда-өнеркәсiп палаталарының актiлерi) өзгеруiн растайтын құжаттар мiндеттi түрде берiледi.
6. Егер, тауарлар келгеннен кейiн бұрын мәлiмделген құндық, сандық немесе салмақтық көрсеткiштерге сәйкессiздiк табылса, декларант осы Кодекспен көзделген тәртіппен алдын-ала декларацияны керi шақыртып алуға құқылы.
7. Алдын-ала мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану кезiнде кеден органының арнайы рұқсаты талап етiлмейдi. Тауарларды алдын-ала мәлiмдеудiң рәсiмiн қолдану кезiнде кеден декларациясын толтыру тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органымен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi.
413-бап. Уақытша кеден декларациясы
1. Қазақстан Республикасының кеден аумағынан тауарларды әкету кезiнде уақытша кеден декларациясын беру жолымен тауарларды мәлiмдеуге жол берiледi.
2. Уақытша кедендiк декларацияда белгiлi уақыт кезеңiнiң iшiнде тауарлардың шамаланған санын өткiзу туралы ниет етуiн ескерiп мәлiметтердi көрсетуге жол берiледi. Тауар құнын декларант сатып алу-сатудың сыртқы сауда мәмiлесiнiң бағасын ескерiп көрсетуi мүмкiн. Егер, келiсiм-шартта (шартта) тауардың кесiмдi (дәл, түпкiлiктi) бағасы жоқ және оны айқындау шарты ғана белгiленсе, сондай-ақ егер, кеден декларациясын беру күнiне өткiзiлетiн тауардың сапасы мен саны туралы дәл ақпарат жоқ болса, онда тауарды шартты бағалау үшiн кеден органының иелiгіндегi өткiзiлетiн тауардың бағалық ақпаратының шартты бағасы немесе келiсiм-шартта тiркелген алдын-ала белгiленген баға пайдаланылады.
Уақытша кеден декларациясын толтыру және оны пайдаланумен кедендiк ресiмдеу тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды. Бұл кеден рәсiмi кезiнде, кеден органының уақытша кеден жүк декларациясын тiркеу күнiне қолданылатын нормативтiк құқықтық актiлер қолданылады.

3. Временная таможенная декларация представляется в таможенный орган в течение месяца, предшествующего месяцу планируемой поставки.
4. Таможенные платежи, налоги уплачиваются до или одновременно с подачей временной таможенной декларации таможенному органу.
5. В сроки не позднее десяти календарных дней после поставки заявленной во временной таможенной декларации товаров декларант обязан подать полную и надлежащим образом заполненную таможенную декларацию. Указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта либо другого документа используемого для определения цены и количества, но не более шестидесяти календарных дней с даты таможенного оформления временной таможенной декларации. Допускается превышение фактического количества товаров над заявленным количеством по временной таможенной декларации, но не более чем на десять процентов.
6. Доплата таможенных платежей и налогов или возврат излишне уплаченных таможенных пошлин, налогов согласно временной таможенной декларации, осуществляется при предоставлении полной таможенной декларации в соответствии с разделом 8 настоящего Кодекса.
Статья 414. Особенности подачи временной таможенной
декларации при вывозе товаров с использованием
трубопроводного и линиям электропередачи
1. Временная таможенная декларация для электроэнергии представляется в таможенный орган в течение месяца - предшествующего кварталу планируемой поставки.
2. В сроки не позднее тридцати календарных дней после поставки заявленной во временной таможенной декларации товаров декларант обязан подать полную и надлежащим образом заполненную таможенную декларацию. Указанный срок исчисляется со дня оформления транспортных документов. Для природного газа и электроэнергии срок подачи полной таможенной декларации исчисляется с последнего дня месяца поставки.
Общий срок подачи полной таможенной декларации не должен превышать трех месяцев с даты окончания месяца поставки товаров, указанных во временной таможенной декларации.
Статья 415. Периодическая таможенная декларация
1. При регулярном перемещении через таможенную границу одних и тех же товаров одним и тем же лицом таможенный орган может разрешить подачу периодической таможенной декларации на все товары, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан в течение определенного периода времени.
2. Товары рассматриваются как одни и те же, если они имеют одинаковый классификационный код на уровне девяти знаков по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности.
3. Товары рассматриваются как регулярно перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан одним и тем же лицом, если одно и то же лицо производит три и более поставки одного и того же товара в течение одного календарного месяца.

3. Уақытша кедендiк декларация жоспарланатын жеткiзудiң алдыңғы айына бiр ай iшiнде кеден органына берiледi.
4. Кедендiк төлемдер, салықтар кеден органына уақытша кеден декларациясын беруге дейiн немесе бiр уақытта төленедi.
5. Декларант тауарлардың уақытша кедендiк декларациясында мәлiмделген жеткiзуден кейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмейтiн мерзiмде толық және тиiстi жолмен толтырылған кеден декларациясын беруге мiндеттi. Көрсетiлген мерзiм коносаменттi, қабылдау-тапсыру актiсiн немесе бағасы мен санын айқындау үшiн пайдаланылатын басқа құжатты ресiмдеу күнiнен бастап, бiрақ уақытша кеден декларациясын кедендiк ресiмдеу күнiнен бастап алпыс күнтiзбелiк күннен астам еместе есептеледi.
6. Уақытша кеден декларациясының мәлiмделген санынан, бiрақ он проценттен астамға емес тауарлардың нақты санынан асуына жол берiледi.
7. Кеден төлемдерi мен салықтарын қосып төлеу немесе артық төленген кеден баждарын, салықтарын қайтару уақытша кеден декларациясына сәйкес осы Кодекстiң 8-бөлiмiне сәйкес жүзеге асырылады.
414-бап. Құбыр өткiзу және электр беру желiлерiн пайдаланумен
тауарларды әкету кезiнде уақытша кедендiк декларацияны
берудiң ерекшелiктерi
1. Электр энергиясы үшiн уақытша кедендiк декларация жоспарланатын жеткiзудiң алдағы тоқсанына - бiр ай iшiнде кеден органына берiледi.
2. Декларант тауарлардың уақытша кедендiк декларациясында мәлiмделген жеткiзуден кейiн отыз күнтiзбелiк күннен кешiктiрмейтiн мерзiмде толық және тиiстi жолмен толтырылған кеден декларациясын беруге мiндеттi. Көрсетiлген мерзiм көлiк құжаттарын ресiмдеу күнiнен бастап есептеледi. Табиғи газ бен электр энергиясы үшiн толық кеден декларациясын беру мерзiмi жеткiзу айының соңғы күнiнен бастап есептеледi.
Толық кедендiк декларацияны берудiң жалпы мерзiмi уақытша кедендiк декларацияда көрсетiлген тауарларды жеткiзудiң айы аяқталуы күнiнен бастап үш айдан аспауы тиiс.
415-бап. Мерзiмдiк кеден декларациясы
1. Кеден органы бiр және сол тұлғаның бiр және сол тауарларды кеден шекарасы арқылы тұрақты өткiзуi кезiнде уақыттың белгілi кезеңi iшiнде Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн барлық тауарларға бiр кеден декларациясын беруге рұқсат етуi мүмкiн.
2. Тауарлар, егер олар Сыртқы экономикалық қызметтiң тауар номенклатурасы бойынша тоғыз белгi деңгейiнде бiрдей бiлiктiлiк коды болатын бiр және солар қарастырылады.
3. Тауарлар егер, бiр және сол тұлға бiр күнтiзбелiк ай iшiнде бiр және сол тауарды жеткiзудiң үш және одан да астамын жүргізсе, бiр және сол тұлға Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тұрақты өткiзiлетiнi ретінде қаралады.

4. Для таможенных целей как единая партия рассматриваются одни и те же товары, перемещаемые через один и тот же пункт пропуска в течение одного календарного месяца по одному внешнеторговому договору независимо от количества отдельных поставок.
5. При таможенном оформлении товаров с применением процедуры периодического декларирования применяются нормативные правовые акты Республики Казахстан, действующие на день регистрации таможенным органом периодической таможенной декларации.
6. Периодическое декларирование производится путем подачи периодической таможенной декларации в месяц, предшествующий месяцу поставки. При этом периодическая таможенная декларация заполняется на единую партию товаров.
7. Не позднее десяти календарных дней после окончания календарного месяца, в течение которого производилось перемещение товаров с применением процедуры периодического декларирования, представляется полная таможенная декларация, заполненная с учетом фактического количества ввезенного или вывезенного товара.
8. В случае ввоза товаров в объемах, отличных от объемов, заявленных в периодической грузовой таможенной декларации, полная таможенная декларации заполняется с учетом фактического количества ввезенных товаров. При этом периодическая грузовая таможенная декларация на следующий месяц заполняется с учетом таких изменений.
9. Порядок таможенного оформления товаров с применением процедуры периодического декларирования определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 416. Порядок выдачи разрешения на использование
процедуры периодического декларирования
1. Для получения разрешения на использование процедуры периодического декларирования (далее - разрешение) заинтересованное лицо подает в таможенный орган заявление произвольной формы, подписанное руководителем лица, перемещающего товары, с указанием следующих сведений:
1) наименование товаров с указанием классификационного кода по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности на уровне девяти знаков;
2) предполагаемые частота и объемы перемещения товаров в течение одного календарного месяца;
3) страна происхождения товаров;
4) реквизиты внешнеторгового договора или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров (дата и номер);
5) ориентировочная таможенная стоимость товаров;
6) наименование отправителя товаров при ввозе, получателя товаров при вывозе;
7) при вывозе - таможенный пункт пропуска, через который будет осуществляться вывоз товаров.

4. Бiртұтас партия ретiнде кеден мақсаты үшiн жеке жеткiзулердiң санына қарамастан бiр сыртқы сауда шарты бойынша бiр күнтiзбелiк ай iшiнде бiр және сол өткiзу пунктi арқылы өткiзiлетiн бiр және сол тауарлар қаралады.
5. Кезеңдiк мәлiмдеу рәсiмiн қолданумен тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде мерзiмдiк кеден декларациясын кеден органының тiркеу күнiне қолданылатын Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерi қолданылады.
6. Кезеңдiк мәлiмдеу жеткiзудiң алдағы айына айдағы кезеңдiк кеден декларациясын беру жолымен жүргiзiледi. Бұл ретте, кезеңдiк кедендiк декларация тауарлардың бiртұтас партиясына толтырылады.
7. Кезеңдiк мәлiмдеу рәсiмiн қолданумен тауарларды өткiзу жүргiзiлген күнтiзбелiк айдың аяқталуынан кейiн он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей әкелiнген немесе әкетiлген тауарлардың нақты санын ескере отырып толтырылған толық кедендiк декларация берiледi.
8. Кезеңдiк жүк кедендiк декларациясында мәлімделген көлемдерден өзгеше көлемдердегi тауарларды әкелу жағдайында толық кедендiк декларация әкелiнген тауарлардың нақты санын ескере отырып толтырылады. Бұл ретте, кезеңдiк жүк кедендiк декларация келесi айға осындай өзгерiстердi ескере отырып толтырылады.
9. Кезеңдiк мәлiмдеу рәсiмiн қолданумен тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.
416-бап. Кедендiк мәлiмдеуге рәсiмдi пайдалануға рұқсатты беру тәртiбi
1. Кезеңдiк мәлiмдеудiң рәсiмiн пайдалануға рұқсатты (бұдан әрi - рұқсат) алу үшiн мүдделi тұлға кеден органына мынадай мәлiметтердi көрсете отырып тауарларды өткiзетiн тұлғаның басшысы қол қойған еркiн нысанда органына мынадай мәлiметтердi көрсете отырып тауарларды өткiзетiн тұлғаның басшысы қол қойған еркiн нысандағы өтiніш берiледi:
1) тоғыз белгi деңгейiндегi Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасы бойынша бiлiктiлiк кодын көрсете отырып тауарлардың атауы;
2) бiр күнтiзбелiк ай iшiнде тауарларды өткiзудiң болжанатын жиiлiгi мен көлемi;
3) тауарлардың шыққан елi;
4) сыртқы сауда шартының немесе оның негiзiнде тауарларды кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн өзге құжат деректемелерi (күнi мен нөмiрi);
5) тауарлардың шамамен кедендiк құны;
6) әкелу кезiнде тауарларды жiберушiнiң, әкету кезiнде тауарларды алушының атауы;
7) әкету кезiнде - ол арқылы тауарларды әкету жүзеге асырылатын өткiзудiң кеден пунктi.

2. Заявление подлежит рассмотрению таможенным органом в сроки, не превышающие трех дней с момента поступления заявления. С разрешения руководителя таможенного органа указанный срок может быть продлен до десяти календарных дней.
3. Разрешение в отношении ввозимых товаров выдается при условии принятия предварительного решения относительно классификации товаров.
4. Разрешение не выдается:
1) когда предполагаемое перемещение товаров не отвечает требованиям использования процедуры периодического декларирования;
2) лицам, подвергнутым взысканию за нарушение таможенных правил в судебном порядке;
3) лицам, имеющим задолженность по уплате таможенных платежей и налогов.
5. Разрешение считается действующим с момента поступления предварительной суммы оплаты таможенных платежей и налогов на депозитный счет таможенного органа.
6. Разрешение выдается на срок действия внешнеторгового договора или иного документа, на основании которого производится таможенное оформление товаров.
7. Разрешение может быть отозвано либо действие его приостановлено в случаях:
1) совершения лицом нарушений таможенных правил, дела по которым рассматриваются судом;
2) возникновения у лица задолженности по таможенным платежам и налогам, а также не внесения на депозит таможенного органа ежемесячных сумм таможенных платежей и налогов;
3) несоблюдения требований использования процедуры периодического декларирования, установленных настоящим Кодексом.
Глава 52. Выпуск товаров
Статья 417. Основания для выпуска товаров
Выпуск товаров осуществляется таможенными органами при соблюдении следующих условий:
при таможенном оформлении и досмотре товаров таможенными органами не было выявлено правонарушений в сфере таможенного дела, за исключением случаев, когда выявленные нарушения устранены, а товары, являющиеся объектом нарушения, не подлежат изъятию или конфискации либо не могут быть в дальнейшем истребованы в качестве вещественных доказательств в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
таможенному органу представлены лицензии, сертификаты, разрешения, необходимые для выпуска товаров в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан;
лицами соблюдены необходимые требования и условия для помещения товаров под избранный таможенный режим или применения соответствующей таможенной процедуры в соответствии с настоящим Кодексом;
в отношении товаров уплачены таможенные платежи, налоги либо предоставлено обеспечение их уплаты в соответствии с главой 42, 45 настоящего Кодекса.

2. Өтiніштi алу сәтiнен бастап үш күннен аспайтын мерзiмде кеден органы өтiнiштi қарайды. Кеден органы басшысының рұқсатымен көрсетiлген мерзiм он күнтiзбелiк күнге ұзартылуы мүмкін.
3. Әкелiнетiн тауарларға қатысты рұқсат тауарлардың жiктемесiне қатысты алдын-ала шешiмдi қабылдау шарты кезiнде берiледi.
4. Рұқсат берiлмейдi:
1) тауарлардың болжанатын өткiзуi кезеңдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану талаптарына жауап бермейтiн жағдайда;
2) сот тәртiбiмен кеден ережелерiн бұзғаны үшiн жазаға ұшыраған тұлғаларға;
3) кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу бойынша берешегi бар тұлғаларға.
5. Рұқсат кеден органының депозиттiк шотына кеден төлемдерi мен салықтарды төлеудiң алдын-ала сомасының түсу сәтiнен бастап қолданылатын деп саналады.
6. Рұқсат сыртқы сауда шартының немесе оның негiзiнде тауарларды
кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн өзге құжаттың қолданылу мерзiмiне берiледi.
7. Рұқсат мынадай жағдайларда керi қайтарылуы немесе оның қолданылуы
тоқтатыла тұруы мүмкiн:
1) олар бойынша iстердi соттар қарайтын кеден ережелерiн бұзуларды
тұлғаның жасауы;
2) кедендiк төлемдер мен салықтар бойынша берешектiң тұлғада
туындауы, сондай-ақ кеден органының депозитiне ай сайынғы кеден төлемдерi
мен салықтар сомасын енгiзу;
3) осы Кодекспен белгiленген кезеңдiк мәлiмдеу рәсiмiн пайдалану
талаптарын сақтамау.
52-ТАРАУ. ТАУАРЛАРДЫ ШЫҒАРУ
417-бап. Тауарларды шығару үшiн негiздемелер
Мынадай шарттар сақталған жағдайда:
1) тауарларды кедендiк ресiмдеу мен тексеру кезiнде кеден органдары анықтаған жолсыздықтар жойылған, ал жолсыздықтың объектiсi болып табылатын тауарлар алуға немесе тәркiлеуге жатпайтын не Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес заттай айғақ ретiнде одан әрi талап етiлуi мүмкiн болмайтын жағдайларды қоспағанда, кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтар анықталмаса;
2) кеден органына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тауарларды шығару үшін қажеттi лицензиялар, сертификаттар, рұқсаттар ұсынылса;
3) тұлғалар осы Кодекске сәйкес тауарларды таңдап алған кедендiк
режимге орналастыру немесе тиiстi кедендiк рәсiмдi қолдану үшiн қажеттi
талаптар мен қарттарды сақтаса;
4) тауарларға қатысты кедендiк төлемдер, салықтар төленсе не осы
Кодекстiң 42, 45-тарауына сәйкес олардың төлемi қамтамасыз етiлсе кеден
органдары тауарларды шығаруды жүзеге асырады.

Статья 418. Сроки выпуска товаров
Таможенные органы производят выпуск товаров либо отказывают в выпуске товаров в срок не позднее следующего дня после окончания проверки документов и проведения досмотра товаров.
Статья 419. Выпуск товаров при необходимости исследования
документов, проб и образцов товаров либо
получения заключения эксперта
1. Если таможенные органы принимают решение о необходимости исследования проб или образцов товаров, подробной технической документации или проведения экспертизы с целью проверки достоверности сведений, указанных в таможенной декларации или иных документах, представленных таможенным органам, выпуск товаров производится до получения результатов таможенной экспертизы при условии, что декларантом предоставлено обеспечение уплаты таможенных платежей, налогов, которые могут быть дополнительно начислены по результатам проведения таможенной экспертизы.
2. Выпуск товаров не производится только в случае обнаружения таможенными органами признаков, указывающих на то, что к товарам могут применяться меры нетарифного регулирования, и декларантом не представлены доказательства, подтверждающие их соблюдение.
Статья 420. Выпуск товаров при обнаружении признаков
административного правонарушения в сфере
таможенного дела
При обнаружении признаков административного правонарушения в сфере таможенного дела выпуск товаров может быть осуществлен по решению руководителя таможенного органа до завершения производства по делу или его рассмотрения, при условии, что товары, являющиеся объектом нарушения, не подлежат конфискации, не могут быть в дальнейшем истребованы в качестве вещественных доказательств, и что обеспечена уплата таможенных платежей, налогов, которые могут быть начислены по результатам рассмотрения дела, а также штрафов либо иных мер взыскания по делу.
Глава 53. Таможенный брокер
Статья 421. Таможенный брокер
Таможенным брокером может быть юридическое лицо, созданное в соответствии с законодательством Республики Казахстан и имеющее местонахождение в Республике Казахстан, получившее лицензию центрального таможенного органа на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера.
Таможенный брокер осуществляет свою деятельность в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
Статья 422. Деятельность таможенного брокера
1. Деятельность таможенного брокера заключается в совершении от собственного имени действий по таможенному оформлению, предварительным операциям и выполнении других посреднических функций в сфере таможенного дела за счет и по поручению представляемого лица.

418-бап. Тауарларды шығарудың мерзiмдерi
Кеден органдары тауарлар шығаруды жүргiзедi не құжаттарды тексеру
және тексеру өткiзу аяқталғаннан кейiнгi күннен кешiктiрмейтiн мерзiмде
тауарларды шығарудан бас тартады.
419-бап. Құжаттарды, тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн зерттеу
не сарапшының қорытындысын алу қажет болған жағдайда
тауарларды шығару
1. Егер, кеден органдары кедендiк декларацияда немесе кеден органдарына ұсынылған өзге де құжаттарда көрсетiлген мәлiметтердің дұрыстығын тексеру мақсатында тауарлардың сынамаларын немесе үлгiлерiн, егжей-тегжейлі техникалық құжаттаманы зерттеу немесе сараптама жүргiзу қажеттiгi туралы шешiм қабылдаса, тауарларды шығару декларант кедендiк сараптамалар жүргiзудiң нәтижелерi бойынша қосымша есептелуi мүмкiн кедендiк төлемдердiң, салықтардың төленуiн қамтамасыз етуi шартымен кедендiк сараптамалардың нәтижелерiн алғанға дейiн жүргiзiледi.
2. Тауарларды шығару тек кеден органдары тауарларға тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылуы мүмкiн болатындығын көрсететiн белгiлердi анықтаған және декларант олардың сақталғандығын растайтын айғақтар ұсынбағанда ғана жүргiзiлмейдi.
420-бап. Кеден iсi саласындағы әкімшiлік құқық бұзушылықтың
белгiлерi анықталған жағдайда тауарлар шығару
Кеден iсi саласында әкiмшiлiк құқық бұзушылықтың белгiлерi анықталған жағдайда тауарларды шығару кеден органы басшысының шешiмi бойынша жолсыздықтың объектiсi болып табылатын тауарлардың тәркiлеуге жатпауы, одан әрi заттай айғақтар ретiнде талап етiлуiнiң мүмкiн болмауы және iстi қараудың нәтижелерi бойынша есептелуi мүмкiн кедендiк төлемдердiң, салықтардың, сондай-ақ айыппұлдардың не iс бойынша өзге де жазалау шараларының төленуiнiң қамтамасыз етiлуi шартымен iс бойынша iс жүргiзу немесе оны қарау аяқталғанға дейiн жүзеге асырылуы мүмкiн.
53-ТАРАУ. КЕДЕН ДЕЛДАЛЫ
421-бап. Кеден делдалы
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес құрылған және Қазақстан Республикасында мекен-жайы бар, кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған орталық кеден органының лицензиясын алған заңды тұлға кеден делдалы бола алады.
Кеден делдалы өз қызметiн Қазақстан Республикасының кеден заңнамаларына сәйкес жүзеге асырады.
422-бап. Кеден делдалының қызметi
1. Кеден делдалының қызметi өз атынан кедендiк ресiмдеу, алдын ала операциялар жөнiндегi iс-әрекеттердi жасаудан және өкiлдiк берушi тұлғаның есебiнен және оның тапсыруы бойынша басқа да кеден iсi саласында бiтiстiрушiлiк функцияларды орындаудан тұрады.

2. В функции таможенного брокера входит:
1) декларирование товаров и транспортных средств;
2) представление таможенному органу документов и дополнительных сведений, необходимых для таможенных целей;
3) предъявление таможенному органу декларируемых товаров и транспортных средств;
4) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, предусмотренных таможенным и налоговым законодательством Республики Казахстан в отношении декларируемых товаров и транспортных средств;
5) совершение действий, необходимых для таможенного оформления и таможенного контроля, в качестве лица, обладающего полномочиями в отношении декларируемых товаров и транспортных средств.
Указанные функции таможенный брокер может выполнять только в совокупности. Частичное выполнение таможенным брокером указанных функций либо операций в пределах одной функции не допускается.
3. Взаимоотношения таможенного брокера с представляемым лицом строятся на основе письменного договора с учетом требований настоящего Кодекса. Представляемое лицо может давать поручение таможенному брокеру на выполнение функций в сфере таможенного дела, указанных в пункте 2 настоящей статьи, только в совокупности.
Представляемое лицо не участвует в основном таможенном оформлении товаров и транспортных средств, в отношении которых таможенный брокер, действующий по его поручению, совершил хотя бы одно юридически значимое действие, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.
4. Изменение или расторжение договора между таможенным брокером и представляемым лицом, совершенное при производстве действий по таможенному оформлению, не освобождает таможенного брокера от ответственности.
5. Споры между таможенным брокером и представляемым лицом разрешаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. При совершении таможенных операций для таможенного брокера не должны устанавливаться менее благоприятные условия или предъявляться более жесткие требования, чем те, которые установлены и предъявляются при совершении таможенных операций декларантом или иными лицами в соответствии с настоящим Кодексом.
Статья 423. Ограничение сферы деятельности таможенного брокера
1. Таможенный брокер вправе ограничить сферу своей деятельности определенными категориями товаров в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности, видами транспорта и регионом. Эти ограничения указываются в лицензии на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера.
2. Осуществление деятельности за пределами указанных ограничений не допускается.

2. Кеден делдалының функциясына:
1) тауарлар мен көлiк құралдарын декларациялау;
2) кеден органына кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi құжаттар мен қосымша мәлiметтер ұсыну;
3) кеден органына декларацияланатын тауарлар мен көлiк құралдарын ұсыну;
4) Қазақстан Республикасының кедендiк және салықтық заңдарында декларацияланатын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты көзделген кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету;
5) декларацияланатын тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар тұлға ретінде кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау үшiн қажеттi iс-әрекеттер жасау кiредi.
Көрсетiлген функцияларды кеден делдалы тек жиынтықта ғана орындай алады. Кеден делдалының көрсетілген функцияларды не операцияларды бiр функцияның шектерiнде iшiнара орындауына рұқсат етiлмейдi.
3. Кеден делдалының өкiлдiк беруші тұлғамен өзара қарым-қатынасы осы Кодекске сәйкес жазбаша шарттың негiзiнде құрылады. Өкiлдiк берушi тұлға кеден делдалына осы баптың 2-тармағында көрсетiлген кеден iсi саласындағы функцияларды тек жинақтылықта ғана орындауға тапсырма бере алады.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгедей белгiленбесе, оның тапсырмасы бойынша әрекет ететiн кеден делдалы, оларға қатысты ең болмағанда бiр заңды мәнi бар әрекет жасаса негізiнен тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеуге өкiлдiк берушi тұлға қатыспайды.
4. Кеден делдалы мен өкiлдiк берушi тұлғаның арасында кедендiк ресiмдеу жөнiндегi әрекеттердi жүргiзу кезiнде жасалған шартты өзгерту немесе бұзу кеден делдалын жауапкершiлiктен босатпайды.
5. Кеден делдалы мен өкiлдiк беруші тұлғаның арасындағы даулар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шешiледi.
6. Кедендiк операцияларды жасау кезiнде кеден делдалы үшiн осы Кодекске сәйкес декларант немесе өзге де тұлғалар кедендiк операцияларды жасау кезiнде белгiленетiндерден және қойылатындардан төмен жағдайлар белгiленбеуі немесе неғұрлым қатаң талаптар қойылмауы тиiс.
423-бап. Кеден делдалының қызмет сапасын шектеу
1. Кеден делдалы өз қызметiнiң саласын сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына, көлiктiң және аймақтың түрлерiне сәйкес тауарлардың белгiлi бiр санаттарымен шектеуге құқылы. Бұл шектеулер кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензияда көрсетiледi.
2. Қызметiн көрсетiлген шектеулердiң шегінен тыс жүзеге асыруға рұқсат етiлмейдi.

Статья 424. Права таможенного брокера
1. Таможенный брокер обладает теми же правами и несет те же обязанности, что и лицо, которое уполномочивает его представлять свои интересы во взаимоотношениях с таможенными органами.
2. При осуществлении своей деятельности таможенный брокер вправе:
1) присутствовать при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, при взятии проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов в целях таможенного оформления таких товаров;
2) с разрешения таможенного органа и в присутствии должностного лица таможенного органа до начала и в процессе таможенного оформления производить осмотр товаров и транспортных средств, их взвешивание и иное определение количества, а также брать пробы и образцы товаров. В отношении товаров, вывозимых с территории Республики Казахстан, такое разрешение не требуется, если указанные операции совершаются до начала таможенного оформления;
3) знакомиться с результатами проведенного таможенным органом исследования (экспертизы) взятых проб и образцов товаров;
4) проводить исследование (экспертизу) взятых проб и образцов товаров либо обеспечивать проведение такого исследования (экспертизы) в соответствии с законодательством Республики Казахстан за счет собственных средств или за счет средств представляемого лица;
5) утверждать с согласия таможенного органа список своих работников, имеющих право доступа в зоны таможенного контроля, и иметь в указанных зонах служебные помещения, необходимые для совершения операций по таможенному оформлению;
6) получать информацию и консультации таможенных органов по таможенным вопросам в соответствии с настоящим Кодексом;
7) в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, иметь доступ к информационным сетям таможенных органов, используемым ими для автоматизированной обработки информации, электронной передачи данных, необходимых для таможенных целей, за исключением случаев, предусмотренных статьей 26 настоящего Кодекса;
8) требовать от представляемого лица документы и сведения, необходимые для таможенных целей, в том числе содержащие информацию, являющуюся конфиденциальной, и получать такие документы и сведения в сроки, обеспечивающие соблюдение установленных настоящим Кодексом требований;
9) выступать в качестве поручителя или плательщика перед таможенными органами за представляемое лицо в части обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов при предварительных операциях, иных таможенных процедурах и таможенных режимах;

424-бап. Кеден делдалының құқықтары
1. Кеден делдалы оны өз мүдделерiн кеден органдарымен өзара қарым-қатынаста бiлдiруге уәкiлеттілендiретiн тұлға сияқты сол құқықтар мен сол мiндеттерге ие болады.
2. Өз қызметiн жүзеге асыру кезiнде кеден делдалы:
1) кеден органдарының лауазымды адамдары мұндай тауарларды кедендiк ресiмдеу мақсатында тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу кезiнде, тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алуы кезiнде қатысуға;
2) кеден органының рұқсатымен және кеден органы лауазымды адамының қатысуымен тауарлар мен көлiк құралдарын тексерудi жүргiзуге, оларды өлшеуге және мөлшерiн өзгедей анықтауға, сондай-ақ тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алуға. Егер көрсетiлген операциялар кедендiк ресiмдеу басталғанға дейiн жасалса Қазақстан Республикасының аумағынан әкететiн тауарларға қатысты мұндай рұқсат талап етiлмейдi;
3) кеден органы жүргiзген тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу зерттеулерiнiң (сараптамаларының) нәтижелерiмен танысуға;
4) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз қаражатының есебiнен немесе өкiлдiк берудi тұлғаның қаражаты есебiнен тауарлардың алынған сынамалары мен үлгiлерiне зерттеу (сараптама) жүргiзуге не осындай зерттеудiң (сараптаманың) жүргiзiлуiн қамтамасыз етуге;
5) кеден органының келiсiмiмен кедендiк бақылау аймағына ену құқығы бар өз қызметкерлерiнiң тiзiмiн бекiтуге және аталған аймақтарда кедендiк ресiмдеу жөнiндегi операцияларды жасау үшiн қажеттi қызметтiк үй-жайларды иеленуге;
6) осы Кодекске сәйкес кеден органдарының кеден мәселелерi жөнiндегi ақпаратын және консультацияларын алуға;
7) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен олар кедендiк мақсаттар үшiн осы Кодекстiң 26-бабында көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, қажеттi ақпараттарды автоматтандырылған өңдеу, деректердi электрондық жолмен беру үшiн пайдаланатын кеден органдарының ақпараттық желiлерiне қол жеткiзуге;
8) өкiлдiк берушi тұлғадан кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi, оның iшiнде коммерциялық, банктiк немесе заңмен қорғалатын өзге де құпиялары бар не жасырын ақпарат болып табылатын ақпаратты талап етуге және осы Кодексте белгiленген талаптардың сақталуын қамтамасыз ететiн мерзiмдерде осындай құжаттар мен мәлiметтердi алуға;
9) алдын ала операциялар, кедендiк рәсiмдер мен кедендiк режимдер кезiнде кедендiк төлемдер мен салықтардың төленуiн қамтамасыз ету бөлiгiнде өкiлдiк берушi тұлға үшiн кеден органдарының алдында кепiлге алушы немесе төлеушi ретiнде болуға;

10) устанавливать в качестве условия заключения договора с представляемым лицом требования по обеспечению исполнения обязательств этого лица в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
11) обжаловать в установленном настоящим Кодексом порядке решения таможенных органов, действия (бездействия) должностных лиц таможенных органов.
Статья 425. Обязанности и ответственность таможенного брокера
1. Обязанностями таможенного брокера являются:
1) декларирование товаров и транспортных средств, в порядке, установленном настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере таможенного дела;
2) предъявление по требованию таможенного органа декларируемых товаров и транспортных средств;
3) представление таможенному органу документов и сведений, необходимых для таможенных целей;
4) ведение учета и отчетности в отношении товаров и транспортных средств в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела;
5) своевременное информирование таможенных органов о любом обнаруженном изменении, уничтожении, повреждении или утрате средств таможенной идентификации, повреждении тары и упаковки, несоответствии товаров сведениям о них в транспортных, коммерческих и иных документах, несоответствии сведений о товарах в различных документах и тому подобных обстоятельствах, имеющих отношение к таможенному делу;
6) контроль за соблюдением специалистами по таможенному оформлению, состоящими в штате таможенного брокера, требований, предусмотренных настоящим Кодексом;
7) представление в таможенный орган сведений о специалистах по таможенному оформлению, состоящих в штате таможенного брокера, а также образцов личных номерных печатей и подписей этих лиц;
8) обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов, в соответствии с главой 45 настоящего Кодекса на сумму не менее двадцати пяти процентов среднеквартальной суммы таможенных платежей и налогов, начисленных в отношении товаров, оформленных таможенным брокером за истекший календарный год, но не менее 10000-кратного установленного месячного расчетного показателя.
2. По истечении каждого года деятельности таможенного брокера центральный таможенный орган принимает решение о перерасчете суммы обеспечения обязательств таможенного брокера. Обеспечение уплаты таможенных платежей и налогов должно быть произведено таможенным брокером в течение первого квартала каждого года.
3. При осуществлении своей деятельности таможенный брокер выполняет все обязанности декларанта и несет в полном объеме ответственность, как если бы он самостоятельно перемещал товары через таможенную границу Республики Казахстан.

10) өкiлдiк берушi тұлғамен шарт жасасудың шарты ретiнде осы тұлғаның Қазақстан Республикасының азаматтық заңдарына сәйкес мiндеттерiн орындауын қамтамасыз ету жөнiндегi талаптарды белгiлеуге;
11) осы Кодексте белгiленген тәртiппен кеден органдарының шешiмдерiне, кеден органдары лауазымды адамдарының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымдануға құқылы.
425-бап. Кеден делдалының мiндеттерi мен жауаптылығы
1. Кеден делдалының мiндеттерi:
1) осы Кодекспен және кеден iсi саласындағы Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленген тәртiппен тауарлар мен көлiк құралдарын мәлiмдеу;
2) кеден органының талабы бойынша декларацияланатын тауарлар мен көлiк құралдарын ұсыну;
3) кеден органына кедендiк мақсаттар үшiн қажеттi құжаттар мен қосымша мәлiметтер ұсыну;
4) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты есептi және есептiлiктi жүргiзу;
5) кеден органдарын анықталған кедендiк бiрегейлендiру құралдарының кез келген өзгерiсi, жойылуы, бүлiнуi немесе жоғалуы, ыдыс пен орамның бүлiнуi, тауарлардың олар туралы көлiктiк, коммерциялық және өзге де құжаттардағы мәлiметтерге сәйкес келмеуi, әртүрлi құжаттардағы тауарлар туралы мәлiметтердiң сәйкес келмеуi және кеден iсiне қатысы бар осыған ұқсас жағдаяттар туралы уақытылы хабардар ету;
6) кеден делдалының штатында тұратын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандардың осы Кодекспен көзделген талаптарды сақтауына бақылау жасау;
7) кеден органына кеден делдалының штатында тұратын кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандар туралы мәлiметтердi, сондай-ақ осы тұлғалардың жеке нөмiрлiк мөрлерi мен қолдарының үлгiлерiн ұсыну болып табылады.
8) осы Кодекстiң 45-тарауына сәйкес өткен күнтiзбелiк жыл үшiн кеден делдалы ресiмдеген тауарларға қатысты есептелген кеден төлемдерi мен салықтардың орташа тоқсандық сомасының жиырма бес проценттен кем емес, бiрақ 1000-еселiк белгiленген айлық есептiк көрсеткіштен кем емес сомасына кеден төлемдерi мен салықтарды төлеудi қамтамасыз ету.
2. Кеден делдалы қызметiнiң әрбiр жылының аяқталуы бойынша орталық кеден органы кеден делдалы мiндеттемелерiн қамтамасыз ету сомасын қайта есептеу туралы шешiм қабылдайды.
3. Кеден делдалы өз қызметiн жүзеге асыру кезiнде декларанттың барлық мiндеттерiн орындайды және өзi тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өз бетiнше өткiзетiнi сияқты толық көлемдегi жауаптылықта болады.

4. Обязанности и ответственность таможенного брокера при таможенном оформлении, предварительных операциях и иных таможенных процедурах обусловлены требованиями и условиями, установленными настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере таможенного дела, необходимых для помещения товаров под таможенный режим или таможенную процедуру. Факт совершения таких операций не возлагает на таможенного брокера обязанностей по совершению операций, связанных с завершением действия таможенного режима, а также иных обязанностей, которые в соответствии с настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан в сфере таможенного дела возлагаются только на лицо, перемещающее товары.
5. За уплату таможенных платежей и налогов, подлежащих уплате в соответствии с настоящим Кодексом до или одновременно с подачей таможенной декларации, таможенный брокер несет солидарную ответственность с представляемым лицом.
6. Обязанности и ответственность таможенного брокера перед таможенными органами не могут быть ограничены договором с представляемым лицом.
7. Права, обязанности и ответственность таможенного брокера являются едиными для всех таможенных брокеров. Запрещается предоставление льгот, исключительных (эксклюзивных) прав и иных преимуществ, носящих индивидуальный характер для отдельных таможенных брокеров.
Статья 426. Квалификационные требования к деятельности
в качестве таможенного брокера
Юридические лица для осуществления деятельности в качестве таможенного брокера должны отвечать следующим квалификационным требованиям:
1) наличие в штате специалиста по таможенному оформлению, получившего в установленном порядке квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению;
2) наличие программных продуктов, совместимых с программными продуктами, используемыми таможенными органами;
3) наличие обеспечения уплаты таможенных платежей и налогов, которое осуществляется в соответствии с главой 45 настоящего Кодекса на сумму не менее двадцати пяти процентов среднеквартальной суммы таможенных платежей и налогов, начисленных в отношении товаров, оформленных таможенным брокером за истекший год, или которые таможенный брокер предполагает оформить, но не менее 10000-кратного установленного месячного расчетного показателя.
Статья 427. Лицензия на право осуществления деятельности
в качестве таможенного брокера
1. Юридическое лицо может начать деятельность в качестве таможенного брокера после получения лицензии центрального таможенного органа на право осуществления такой деятельности.

4. Кеден делдалының кедендiк ресiмдеу, алдын ала операциялар және өзге де кедендiк рәсiмдер кезiндегi мiндеттерi мен жауаптылығы осы Кодекспен және Қазақстан Республикасының кеден iсi саласындағы тауарларды кедендiк режиммен орналастыру немесе кедендiк рәсiм үшiн қажеттi өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен белгiленетiн талаптармен және шарттармен келiсiледi. Мұндай операцияларды жасау фактiсi кеден делдалына кедендiк режимдi қолданудың аяқталуымен байланысты операцияларды жасау жөнiндегi мiндеттердi, сондай-ақ осы Кодекске және Қазақстан Республикасының кеден iсi саласындағы өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес тек тауарларды өткiзетiн тұлғаға жүктеледi.
5. Кедендiк декларацияны бергенге дейiн немесе онымен бiр мезгiлде осы Кодекске сәйкес төлеуге жататын кедендiк төлемдердiң төленуі үшiн кеден делдалы өкiлдiк берушi тұлғамен бiрге тең жауаптылықта болады.
6. Кеден делдалының кеден органдарының алдындағы мiндеттерi мен жауаптылығы өкiлдiк берушi тұлғамен жасалған шартпен шектелуi мүмкiн емес.
7. Кеден делдалының құқықтары, мiндеттерi жауапкершiлiгi барлық кеден делдалдары үшiн бiрдей болып табылады. Жекелеген кеден делдалдары үшiн жеке сипаты бар жеңiлдiктер, ерекше (эксклюзивтiк) құқықтар және өзге де артықшылықтар беруге тиым салынады.
426-бап. Кеден делдалы ретiндегi қызметке қойылатын бiлiктiлiк
талаптары
Заңды тұлға кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыру үшiн мынадай бiлiктiлiк талаптарына жауап беруi тиiс:
1) штатында кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның белгiленген тәртiппен бiлiктiлiк аттестатын алған кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның болуы;
2) кеден органдары пайдаланатын бағдарламалық өнiмдермен қосылған бағдарламалық өнiмдердiң болуы;
3) өткен жыл үшiн кеден делдалы ресiмдеген немесе кедендiк төлемдер мен салықтарды осы Кодекстiң 45-бабына сәйкес кеден делдалы ресiмдейтiн, бiрақ 10000 еселенген белгiленген айлық есептiк көрсеткiштен төмен емес, тауарларға қатысты есептелген кедендiк төлемдер мен салықтардың орта тоқсандық сомасынан жиырма бес проценттен кем емес сомаға төлеудi қамтамасыз етудiң болуы.
427-бап. Кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына
арналған лицензия
1. Заңды тұлға орталық кеден органының осындай қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясын алғаннан кейiн кеден делдалы ретiндегi қызметiн бастай алады.

2. Для получения лицензии необходимы следующие документы:
1) заявление юридического лица по установленной форме;
2) документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении, и соответствие заявителя квалификационным требованиям, а именно:
нотариально заверенные копии регистрационных документов;
документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленным статьей 426 настоящего Кодекса;
3) документы, подтверждающие уплату сбора за выдачу лицензии.
3. Отношения, связанные с лицензированием, не урегулированные настоящим Кодексом регулируются законодательством о лицензировании.
Статья 428. Приостановление действия лицензии на право осуществления
деятельности в качестве таможенного брокера
1. В случае неисполнения таможенным брокером требований и обязанностей, предъявляемых к деятельности в качестве таможенного брокера, а также при наличии достаточных оснований полагать, что таможенный брокер злоупотребляет своими правами, действие лицензии может быть приостановлено по решению центрального таможенного органа на срок до шести месяцев, с указанием причин приостановления.
2. Решение о приостановлении действия лицензии принимается центральным таможенным органом самостоятельно либо на основании представления таможенного органа, в форме приказа с обоснованием такого решения.
3. Действие лицензии приостанавливается со дня принятия соответствующего решения.
4. Действие лицензии возобновляется приказом центрального таможенного органа со дня принятия решения о возобновлении действия лицензии после устранения причин, по которым ее действие было приостановлено.
5. Действие лицензии может быть приостановлено по мотивированному обращению таможенного брокера.
Статья 429. Отзыв лицензии на право осуществления
деятельности в качестве таможенного брокера
1. Лицензия может быть отозвана центральным таможенным органом в случаях:
1) когда она была выдана на основе недостоверных сведений, если при предоставлении полной и достоверной информации она не могла быть выдана заявителю на основании установленного порядка;
2) пользования услугами специалиста, не имеющего квалификационного аттестата, специалиста, квалификационный аттестат которого отозван, или специалиста, действие квалификационного аттестата которого приостановлено либо лишенного права заниматься этой деятельностью по решению суда;
3) неустранения причин, по которым действие лицензии было ранее приостановлено.
2. Решение об отзыве оформляется приказом центрального таможенного органа с обоснованием такого решения либо на основании мотивированного представления таможенного органа.

2. Лицензия алу үшiн мынадай құжаттар қажет:
1) заңды тұлғаның белгiленген нысан бойынша өтiнiшi;
2) өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi және өтiнiш берушiнiң бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттар, атап айтқанда:
тiркеу құжаттарының нотариалды расталған көшiрмелерi;
осы Кодекстiң 426-бабымен белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiлiктi растайтын құжаттар;
3) лицензия бергенi үшiн алым төлегендiгiн растайтын құжаттар.
3. Осы Кодекспен реттелмеген лицензиялармен байланысты қатынастар лицензиялау туралы заңдармен реттеледi.
428-бап. Кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына
арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұру
1. Кеден делдалы кеден делдалы ретіндегi қызметке қойылатын талаптар мен мiндеттердi сақтамаған жағдайда, сондай-ақ кеден делдалы өз құқықтарын терiс пайдаланатындығына жеткiлiктi негiздемелер болған жағдайда, лицензияның қолданылуы орталық кеден органының шешiмi бойынша тоқтата тұрудың себептерi көрсетiле отырып, алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтатыла тұруы мүмкiн.
2. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмдi орталық кеден
органы мұндай шешiмдi негiздей отырып бұйрық нысанында өздiгiнен не кеден
органының ұсынысының негiзiнде қабылдайды.
3. Лицензияның қолданылуы тиiстi шешiм қабылданған күннен бастап
тоқтатыла тұрады.
4. Лицензияның қолданылуы олар бойынша қолданылуы тоқтатыла тұрған
себептер жойылғаннан кейiн, орталық кеден органы лицензияның қолданылуын
жаңғырту туралы шешiм қабылдаған күннен бастап жаңғыртылады.
5. Лицензияның қолданылуы кеден делдалының дәлелдi жүгiнуi бойынша
тоқтатыла тұруы мүмкiн.
429-бап. Кеден делдалы ретiндегі қызметті жүзеге асыру құқығына
арналған лицензияны қайтарып алу
1. Орталық кеден органы лицензияны:
1) егер толық және сенiмдi ақпарат ұсынылған жағдайда белгіленген тәртiптiң негiзiнде ол өтiнiш берушiге берiлуi мүмкiн болмаса, ол сенiмсiз мәлiметтердiң негiзiнде берiлген;
2) бiлiктілік аттестаты жоқ маманның, бiлiктiлiк аттестаты қайтарып алынған маманның немесе бiлiктiлiк аттестатының қолданылуы соттың шешiмi бойынша тоқтатыла тұрған не бұл қызметпен айналысу құқығынан айырылған маманның қызметтерiн пайдаланған;
3) олар бойынша бұрын лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған себептер жойылмаған жағдайларда қайтарып алуы мүмкiн.
2. Қайтарып алу туралы шешiм орталық кеден органының бұйрығымен
мұндай шешiмдi негiздей отырып не кеден органының дәлелдi ұсынысының
негiзiнде ресiмделедi.

3. Отзыв лицензии действует со дня принятия решения об отзыве.
4. При отзыве лицензии таможенный брокер не позднее пятнадцати дней со дня получения решения обязан передать ее центральному таможенному органу.
5. Повторное заявление о выдаче лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера может быть рассмотрено по истечении двух лет со дня вынесения решения об отзыве лицензии при условии устранения причин, послуживших основанием для ее отзыва.
Статья 430. Прекращение действия лицензии на право осуществления
деятельности в качестве таможенного брокера
1. Лицензия прекращает свое действие в случаях:
1) отзыва лицензии;
2) реорганизации или ликвидации юридического лица, имеющего лицензию на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера;
3) при прекращении таможенным брокером деятельности по оказанию таможенных услуг с представлением в центральный таможенный орган соответствующего заявления в письменной форме.
2. При прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера юридическое лицо обязано выполнить все обязательства, принятые им до прекращения деятельности в качестве таможенного брокера.
3. Решение о прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности в качестве таможенного брокера оформляется приказом центрального таможенного органа с указанием причины прекращения действия лицензии.
При прекращении действия лицензии на право осуществления деятельности юридического лица в качестве таможенного брокера в связи с отзывом лицензии отдельный приказ о прекращении действия лицензии не издается.
Лицензия при прекращении ее действия подлежит возврату в центральный таможенный орган в течение пятнадцати дней со дня принятия решения о прекращении действия лицензии.
Статья 431. Дополнительные положения к деятельности
таможенного брокера
1. При изменении сведений о таможенном брокере, указанных в заявлении на получение лицензии, которые не вносятся в лицензию, таможенный брокер обязан в месячный срок с момента происшедших изменений письменно уведомить об этом центральный таможенный орган.
2. В случае изменения наименования, местонахождения таможенного брокера, указанного в лицензии, он обязан в течение месяца подать заявление о переоформлении лицензии с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Центральный таможенный орган в течение десяти дней со дня подачи таможенным брокером соответствующего письменного заявления переоформляет лицензию путем выдачи новой лицензии в установленном порядке.

3. Лицензияның қайтарып алуы қайтарып алу туралы шешiм қабылданған
күннен бастап қолданылады.
4. Лицензияны қайтарып алған жағдайда кеден делдалы қайтарып алу
туралы шешiмдi алған күннен бастап он бес күннен кешiктiрмей оны орталық
кеден органына беруге мiндеттi.
5. Кеден делдалы ретіндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған
лицензия беру туралы қайта өтiнiш оны қайтарып алуға негiз болған
себептердiң жойылуы шартымен лицензияны қайтарып алу туралы шешiм
шығарылған күннен бастап екi жыл өткеннен кейiн қаралуы мүмкiн.
430-бап. Кеден делдалы ретiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына
арналған лицензияның қолданылуын тоқтату
1. Лицензия өзiнiң қолданылуын:
1) лицензия қайтарып алынған;
2) кеден делдалы ретiндегi қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензиясы бар заңды тұлға қайта ұйымдастырылған немесе таратылған;
3) кеден делдалы орталық кеден органына жазбаша нысандағы тиiстi өтiнiшiн ұсына отырып кедендiк қызмет көрсету жөнiндегi қызметтi тоқтатқан жағдайларда тоқтатады.
2. Кеден делдалы ретiндегi қызметтi тоқтатқан жағдайда, заңды тұлға өзi кеден делдалы ретiндегi қызметтi тоқтатқанға дейiн қабылдаған барлық мiндеттемелердi орындауға мiндеттi.
3. Кеден делдалы ретiндегi қызметтi тоқтату туралы шешiм заңды тұлғаның кеден делдалы ретiндегi қызметiн тоқтатуының себептерi көрсетiле отырып орталық кеден органының бұйрығымен ресiмделедi.
Заңды тұлғаның кеден делдалы ретiндегi қызметi лицензиясын қайтарып алумен байланысты тоқтатылған жағдайда, қызметiн тоқтату туралы жеке бұйрық шығарылмайды.
Заңды тұлғаның кеден делдалы ретiндегi қызметi тоқтатылған жағдайда, лицензия он бес күннiң iшiнде орталық кеден органына қайтарылуға жатады.
431-бап. Кеден делдалы қызметiне қосымша ережелер
1. Лицензияға енгiзiлмейтiн, лицензия алуға арналған өтiнiште көрсетiлген кеден делдалы туралы мәлiметтер өзгерген жағдайда, кеден делдалы өзгерiстер жүрген сәттен бастап бiр айлық мерзiмде бұл туралы орталық кеден органына хабардар етуге мiндеттi.
2. Кеден делдалының лицензияда көрсетiлген атауы, мекен-жайы өзгерген жағдайда, ол бiр айдың iшiнде көрсетілген мәлiметтердi растайтын тиiстi құжаттарды қоса бере отырып, лицензияны қайта ресiмдеу туралы өтiнiш беруге міндетті.
Орталық кеден органы кеден делдалы тиiстi жазбаша өтiнiш берген күннен бастап он күннiң iшiнде белгiленген тәртiппен жаңа лицензия беру жолы мен лицензияны қайта ресiмдейдi.

3. В случае принятия решения таможенным брокером о расширении ограниченной сферы деятельности, указанной в лицензии, необходимо получение новой лицензии в соответствии с установленным порядком ее получения. Действие ранее выданной лицензии прекращается с момента выдачи новой лицензии.
4. При утрате лицензии таможенный брокер имеет право на получение дубликата в течение десяти дней со дня обращения за ним. За выдачу дубликата уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в порядке и размере, установленным налоговым законодательством Республики Казахстан.
5. Решения таможенных органов, связанные с лицензированием, могут быть обжалованы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
6. Отношения между таможенным брокером и представляемыми лицами в случае прекращения, отзыва и приостановлении лицензии регулируются законодательством Республики Казахстан.
Статья 432. Реестр таможенных брокеров
Центральный таможенный орган ведет реестр таможенных брокеров и обеспечивает его ежемесячную публикацию, в том числе с использованием информационных технологий.
Статья 433. Специалист по таможенному оформлению
1. Правом совершать действия по таможенному оформлению от имени таможенного брокера обладает специалист, имеющий квалификационный аттестат центрального таможенного органа.
Отношения таможенного брокера и специалиста по таможенному оформлению строятся на основе индивидуального трудового договора, заключаемого в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Специалист по таможенному оформлению вправе осуществлять действия по таможенному оформлению от имени таможенного брокера с момента заключения индивидуального трудового договора с таможенным брокером. При расторжении такого договора таможенный брокер обязан в течение трех дней уведомить центральный таможенный орган.
2. Осуществление деятельности по таможенному оформлению одним специалистом в штате двух и более юридических лиц одновременно не допускается.
3. Таможенный брокер не может ограничить обязанности специалиста по таможенному оформлению перед таможенными органами.
4. Порядок рассмотрения заявлений и выдачи квалификационного аттестата, порядок проведения аттестации специалистов по таможенному оформлению, а также требования к ним определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. Центральный таможенный орган ведет реестр специалистов по таможенному оформлению.
Статья 434. Приостановление и отзыв квалификационного аттестата
специалиста по таможенному оформлению

3. Кеден делдалы лицензияда көрсетілген қызметтің шектеулi саласын кеңейту туралы шешiм қабылдаған жағдайда, оны алудың белгiленген тәртiбiне сәйкес жаңа лицензия алу қажет. Бұрын берiлген лицензияның қолданылуы жаңа лицензия берiлген сәттен бастап тоқтатылады.
4. Лицензия жоғалған жағдайда кеден делдалының өтiнiш бiлдiрген күнiнен бастап он күннiң iшiнде телнұсқа алуға құқығы бар. Бұл ретте қызметтiң жекелеген түрлерiмен айналысу құқығы үшiн Қазақстан Республикасының салық заңдарымен белгiленген тәртiппен және мөлшерде лицензиялық алым төленедi.
5. Кеден органдарының лицензиялаумен байланысты шешiмдерi Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен шағымдалуы мүмкiн.
6. Кеден делдалдары мен өкiлдiк берушi тұлғалардың арасындағы қатынастар тоқтаған жағдайда, лицензияларды қайтарып алу және тоқтата тұру Қазақстан Республикасының заңдарымен реттеледi.
432-бап. Кеден делдалдарының тiзiлiмi
Орталық кеден органы кеден делдалдарының тiзiлiмiн жүргiзедi және оның ай сайын жариялануын, оның iшiнде ақпараттық технологияларды пайдалана отырып жариялануын қамтамасыз етедi.
433-бап. Кедендiк ресiмдеу жөнiндегі маман
1. Орталық кеден органының бiлiктiлiк аттестаты бар маманның кеден делдалының атынан кеден құжаттарын ресiмдеу жөнiндегi iстердi жүргiзуге құқығы бар.
Кеден делдалы мен кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жасалатын жеке еңбек шартының негiзiнде құрылады. Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маман кеден делдалымен жеке еңбек шартын жасасқан сәттен бастап кеден делдалының атынан кедендiк ресiмдеу жөнiндегi әрекеттердi жүзеге асыруға құқылы. Мұндай шарт бұзылған жағдайда, кеден делдалы үш күннiң iшiнде орталық кеден органын хабардар етуге мiндеттi.
2. Екi және одан да көп заңды тұлғалардың штатында бiр мезгiлде бiр маманның кедендiк ресiмдеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыруына рұқсат етiлмейдi.
3. Кеден делдалы кеден органдарының алдында маманның кедендiк құжаттарды ресiмдеу жөнiндегi мiндеттерiн шектей алмайды.
4. Өтiнiштердi қараудың және бiлiктiлiк аттестатын берудiң тәртiбiн, кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманға жүргiзiлетiн аттестация тәртiбiн, оларға қойылатын талаптарды кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды. Орталық кеден органы кедендiк ресiмдеу жөнiндегi мамандардың тiзiлiмiн жүргiзедi.
434-бап. Кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын
тоқтата тұру және қайтарып алу

1. Действие аттестата может быть приостановлено центральным таможенным органом на срок до двух месяцев:
1) при неподтверждении специалистом в месячный срок своих знаний новым требованиям в случае существенного изменения правового регулирования таможенного дела;
2) если при проведении аттестации в месячный срок в целях подтверждения соответствия специалиста предъявляемым требованиям специалист не аттестован.
2. Решение о приостановлении действия аттестата принимается центральным таможенным органом в форме приказа и действует со дня его принятия.
3. Действие аттестата возобновляется по решению центрального таможенного органа, оформленному в виде приказа, приостановленное по основаниям, указанным в пункте 1 настоящей статьи, - после прохождения аттестации в порядке, предусмотренном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
4. Решение о существенном изменении правового регулирования таможенного дела и о приостановлении действия аттестатов по указанному основанию принимается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела и подлежит опубликованию.
5. Таможенный орган, обнаруживший нарушения в деятельности специалиста, являющиеся основанием для приостановления действия аттестата, немедленно информирует об этом центральный таможенный орган.
6. Квалификационный аттестат специалиста по таможенному оформлению может быть отозван центральным таможенным органом в случае, если аттестат был выдан на основе неполных или недостоверных сведений, предъявленных заявителем, которые имели существенное значение для принятия решения о выдаче аттестата, а также если аттестат выдан заявителю с нарушением порядка выдачи.
7. Повторное заявление о выдаче квалификационного аттестата может быть рассмотрено по истечении шести месяцев со дня его отзыва при условии устранения причин, послуживших основанием для этого.
8. Решение об отзыве, признании недействительным или приостановлении действия квалификационного аттестата может быть обжаловано в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 435. Отношение таможенного брокера и его работников к
информации, полученной от представляемого лица
Информация, полученная таможенным брокером и его работниками от представляемого лица может использоваться исключительно в таможенных целях.
Не допускается причинение неправомерного ущерба правам и охраняемым законом интересам представляемого лица.
Конфиденциальная информация представляемого лица не может разглашаться, использоваться таможенным брокером и его работниками в собственных целях, передаваться третьим лицам, а также государственным органам Республики Казахстан, за исключением случаев, прямо предусмотренных настоящим Кодексом.

1. Аттестаттың қолданылуын екi ай мерзiмге орталық кеден органы тоқтата тұруы мүмкiн:
1) кеден iсiнiң құқықтық реттелуi елеулi түрде өзгерген жағдайда, бiр айлық мерзiмде маман жаңа талаптарға өз бiлiмдерiн растамаған жағдайда;
2) егер маманның ұсынылатын талаптарға сәйкестiгiн растау мақсатында аттестация өткiзу кезiнде бiр айлық мерзiмде маман аттестациядан өтпесе.
2. Аттестаттың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмдi орталық кеден органы бұйрық нысанында қабылдайды және оны қабылдау күнiнен бастап қолданылады.
3. Аттестаттың қолданылуы бұйрық түрiнде ресiмделген орталық кеден органдарының шешiмi бойынша осы баптың 1-тармағында көрсетiлген негiздемелер бойынша тоқтатыла тұрған, - орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен аттестациядан өткеннен кейiн қайта жаңғыртылады.
4. Кеден iсiн құқықтық реттеудiң елеулi өзгерiстерi туралы және көрсетiлген негiздеме бойынша аттестаттардың қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмдi орталық кеден органы қабылдайды және жариялауға жатады.
5. Аттестаттың қолданылуын тоқтата тұру үшiн негiздеме болып табылатын маманның жолсыздықтарды анықтаған кеден органы бұл туралы орталық кеден органына кешiктiрмей хабарлайды.
6. Егер аттестат өтiнiш берушi ұсынған аттестат беру туралы шешiм қабылдау үшiн елеулi мәнi бар толық емес немесе күмәндi мәлiметтер негiзiнде берiлсе, сондай-ақ егер аттестат өтiнiш берушiге беру тәртiбiн бұза отырып берiлсе орталық кеден органы кедендiк ресiмдеу жөнiндегi маманның бiлiктiлiк аттестатын қайтарып алуы мүмкiн.
7. Бiлiктiлiк аттестатын беру туралы қайталап берiлген өтiнiш ол қайтарып алынған немесе жарамсыз деп танылған күннен бастап алты ай өткен соң, осыған негiз болған себептер жойылған жағдайда қаралуы мүмкiн.
8. Бiлiктiлiк аттестатын қайтарып алу, жарамсыз деп тану немесе қолданылуын тоқтата тұру туралы шешiмге Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес шағымдануға болады.
435-бап. Кеден делдалы мен оның қызметкерлерiнiң өкiлдiк берушi
тұлғадан алынған ақпаратқа қатысы
Кеден делдалы мен оның қызметкерлерiнiң өкілдік берушi тұлғадан алған
ақпараты тек кеден мақсаттары үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
Өкiлдiк берушi тұлғаның құқықтары мен заңмен қорғалатын мүдделерiне
заңсыз залал келтiруге жол берiлмейдi.
Өкiлдiк берушi тұлғаның коммерциялық, банктiк немесе заңмен
қорғалатын өзге де құпиясын, сондай-ақ жасырын ақпаратын кеден делдалы мен
оның қызметкерлерiнiң өз мақсаттарында жариялауы, пайдалануы, үшiншi
тұлғаларға, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарына беру осы
Кодексте тiкелей көзделген жағдайларды қоспағанда, мүмкiн болмайды.

Раздел 10. Защита прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Глава 54. Основания для защиты прав на объекты
интеллектуальной собственности таможенными органами
Статья 436. Основные понятия, используемые в настоящем разделе
В настоящем разделе используются следующие основные понятия:
1) контрафактные товары - товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, созданные и (или) перемещаемые через таможенную границу с нарушением прав правообладателя, охраняемых в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) правообладатель - лицо, обладающее исключительными правами на использование объекта интеллектуальной собственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) приостановление выпуска - продление таможенными органами срока принятия решения о выпуске товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан в соответствии с избранным таможенным режимом, в отношении которых предполагается, что они являются контрафактными;
4) реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности - перечень товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, охраняемые в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 437. Защита прав на объекты интеллектуальной
собственности таможенными органами
Таможенные органы в пределах своей компетенции принимают меры по защите прав правообладателя на объекты интеллектуальной собственности в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 438. Реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной
собственности центрального таможенного органа
1. Центральный таможенный орган ведет реестр товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности (далее - реестр) для целей таможенного контроля, и обеспечивает его периодическую публикацию.
2. Порядок ведения реестра и его доведения до таможенных органов и заявителей определяется центральным таможенным органом.
Статья 439. Порядок внесения товара, содержащего объект
интеллектуальной собственности в реестр и
исключения такого товара из реестра
1. Включение в реестр осуществляется центральным таможенным органом по заявлению правообладателя на объекты интеллектуальной собственности.
2. Правообладатель или иное лицо, представляющее интересы правообладателя (далее - заявитель), имеющее достаточные основания полагать, что при перемещении товаров через таможенную границу Республики Казахстан нарушены или могут быть нарушены его права на объект интеллектуальной собственности, вправе подать заявление о защите прав интеллектуальной собственности в центральный таможенный орган.

10-БӨЛIМ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ САНАТКЕРЛIК МЕНШIК
ОБЪЕКТIЛЕРIНIҢ ҚҰҚЫҒЫН ҚОРҒАУ
54-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ САНАТКЕРЛIК МЕНШIК
ОБЪЕКТIЛЕРIНIҢ ҚҰҚЫҒЫН ҚОРҒАУ YШIН НЕГIЗДЕМЕ
436-бап. Осы бөлiмде пайдаланылатын негiзгi ұғымдар
Осы бөлiмде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) контрафактылы тауарлар - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғалатын, құқық иеленушiнiң құқықтары бұзыла отырып кедендiк шекара арқылы құрылған және (немесе) өткiзiлген, санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлар;
2) құқық иеленушi - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес санаткерлiк меншiк объектiлерiн пайдаланудың ерекше құқығына ие тұлға;
3) шығаруды тоқтату - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетін, таңдап алынған кедендiк режимге сәйкес олар контрафактылы тауарлар болып табылатын тауарларды шығару туралы шешiм қабылданған мерзiмдi кеден органдарының ұзартуы;
4) санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды тiзбесi - Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғалатын санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың тiзiмi.
437-бап. Кеден органдарының санаткерлiк меншiк объектiлерiнiң
құқығын қорғау
Кеден органдары өз құзыры шегiнде осы Кодексте белгiленген тәртіппен санаткерлiк меншiк объектiлерiнiң құқығын иеленуiн қорғау бойынша шараларды қабылдайды.
438-бап. Орталық кеден органының санаткерлiк меншiк объектiлерi бар
тауарлардың тiзiлiмi
1. Орталық кеден органы кедендiк бақылау мақсатында санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлардың тiзiлiмiн (бұдан әрi - тiзiлiм) жүргiзедi және оның мерзiмдi жариялануын қамтамасыз етедi.
2. Тiзiлiмдi жүргiзудiң және кеден органдарына жеткiзудiң тәртібі және өтiнiш берушiнi орталық кеден органы анықтайды.
439-бап. Санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарды тiзiлiмге
енгiзудiң және мұндай тауарды тiзiлiмнен шығарудың тәртiбi
1. Тiзiлiмге енгізудi санаткерлiк меншiк объектiлерiне құқығы бар тұлғаның өтiнiшi бойынша орталық кеден органы жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауарларды өткiзу кезiнде жеткiлiктi негiздеме бар деп санайтын немесе санаткерлiк меншiкке оның құқығы бұзылуы мүмкiн құқық иесi немесе құқық иесiнiң мүддесiн бiлдiретін өзге тұлға (бұдан әрi - өтiнiш берушi), санаткерлiк меншiк құқығын қорғау туралы орталық кеден органына өтiнiш беруге құқылы.

3. В заявлении должны содержаться следующие сведения:
1) обращение заявителя о защите прав на объекты интеллектуальной собственности;
2) сведения о заявителе;
3) информация о подлежащем защите объекте интеллектуальной собственности, о сроке, в течение которого, по мнению правообладателя, ему потребуется содействие таможенных органов в защите его прав; описание товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности; информация о легальных импортерах и экспортерах; иные сведения, позволяющие таможенным органам выявить контрафактные товары;
4) обязательство заявителя о возмещении вреда декларанту и иным лицам, а также затрат таможенных органов, которые могут возникнуть в связи с приостановлением выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых предполагается, что они являются контрафактными, в случаях, если будет установлено, что товары не являются контрафактными;
5) сведения о наличии и принадлежности прав интеллектуальной собственности.
4. К заявлению прилагаются документы, подтверждающие наличие и принадлежность права интеллектуальной собственности (свидетельство, разрешение или лицензионный договор на право использования данного объекта интеллектуальной собственности, или другие документы) и доверенность, выданная правообладателем лицу, представляющему его интересы, договор страхования ответственности заявителя за причинение вреда другим лицам. При этом страховая сумма не может быть менее 1000-кратного месячного расчетного показателя.
При возможности одновременно с подачей заявления представляются образцы товара, содержащего объект интеллектуальной собственности, и контрафактного товара.
5. Центральный таможенный орган рассматривает заявление в срок, не превышающий тридцати дней со дня его поступления, и принимает решение о внесении товара, содержащего объект интеллектуальной собственности в реестр. При наличии достаточных оснований центральный таможенный орган вправе продлить срок рассмотрения заявления, но не более чем до трех месяцев.
6. В случае изменения сведений, указанных в заявлении либо в прилагаемых к нему документах, заявитель обязан сообщить в центральный таможенный орган в пятнадцатидневный срок.
7. Товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, могут быть исключены из реестра:
1) по обращению заявителя на объекты интеллектуальной собственности;
2) при предоставлении неполных или недостоверных сведений при включении в реестр;
3) при несообщении в установленный срок об изменении сведений, указанных в заявлении;

3. Өтiнiште мынадай мәлiметтер бар болуы тиiс:
1) санаткерлiк меншiк объектiлерiнiң құқығын қорғау туралы өтiнiш берушiнiң өтiнiмi;
2) өтiнiш берушi туралы мәлiмет;
3) санаткерлiк меншiк объектiсiн қорғау туралы, құқық иесiнiң пiкiрiнше оған оның құқығын қорғауда кеден органдарының жәрдемi қажет деп санайтын мерзiм туралы ақпарат; санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарлардың сипаттамасы; заңды экспорттаушылар мен импорттаушылар туралы ақпарат; кеден органдарына контрафактылы тауарларды ашуға мүмкiндiк беретiн өзге де мәлiметтер;
4) декларанттың және өзге тұлғаның зиянының орнын толтыру туралы өтiнiш берушiнiң мiндеттемесi, егер тауарлар контрафактылы болып табылмайды деп белгiленсе, оларға қатысты контрафактылы болып табылады деп саналатын санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды шығаруды тоқтатуға байланысты туындауы мүмкiн кеден органдарының шығындары;
5) санаткерлiк меншiк құқығының бар-жоғы және тиесiлігі туралы мәлiмет.
4. Өтiнiшке санаткерлiк меншiк құқығының бар-жоғы және тиесiлігін растайтын құжат (куәлiк, санаткерлiк меншiктiң осы объектiсiн пайдалану құқығына арналған рұқсат немесе лицензиялық шарт немесе өзге құжаттар) және өтiнiш берушiнiң жауапкершiлiгiн сақтандыру шартын, оның мүддесiн бiлдiретiн құқық иесi тұлғасына берiлген сенiмхат.
Бұл орайда сақтандыру сомасы 1000 еселенген айлық есептiк көрсеткiштен аз болмауы тиiс.
Мүмкiндігiнше бiр мезгiлде өтiнiш бере отырып санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауардың және контрафактылы тауардың үлгілерiн ұсынады.
5. Орталық кеден органы өтiнiш түскен күннен бастап отыз күннен аспайтын мерзiмде оны қарайды және санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарды тiзiлiмге енгiзу туралы шешiм қабылдайды. Негiздеме жеткiлiктi болған жағдайда орталық кеден органы өтiнiштi қарау мерзiмiн ұзартуға, бiрақ үш айдан аспайтын мерзiмге ұзартуға құқылы.
6. Көрсетiлген өтiнiште не оған қоса берiлген құжатта мәлiметтер өзгерген жағдайда өтiнiш берушi орталық кеден органына он бес күндiк мерзiм iшiнде хабарлауға мiндеттi.
7. Санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарлар:
1) санаткерлiк меншiк объектiсiне өтiнiш берушiнiң өтiнiмi бойынша;
2) тiзiлiмге енгiзу кезiнде толық емес және жалған мәлiметтер ұсынылған жағдайда;
3) өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердiң өзгертiлгендiгi туралы белгiленген мерзiмде хабарланбаған жағдайда;

4) при прекращении действия права на объекты интеллектуальной собственности;
5) при несоблюдении заявителем положений настоящего раздела.
8. Центральный таможенный орган в течение трех рабочих дней уведомляет заявителя об исключении товаров из реестра.
9. В случае прекращения прав на объекты интеллектуальной собственности, правообладатель обязан в течение трех рабочих дней уведомить об этом центральный таможенный орган.
Статья 440. Срок защиты прав
Срок защиты прав правообладателя таможенными органами устанавливается центральным таможенным органом при принятии решения о внесении товара, содержащего объект интеллектуальной собственности в реестр с учетом сроков, указываемых заявителем, но не более двух лет со дня включения указанного товара в реестр.
Указанный срок продлевается центральным таможенным органом при наличии обращения заявителя об этом.
Общий срок защиты прав не может быть более срока действия права на объект интеллектуальной собственности.
Глава 55. Особенности таможенного оформления и
таможенного контроля товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности
Статья 441. Перемещение через таможенную границу
Республики Казахстан товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности. Таможенное оформление
и таможенный контроль таких товаров
1. Перемещение через таможенную границу товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и нормативными правовыми актами Республики Казахстан в области интеллектуальной собственности.
2. Таможенное оформление и таможенный контроль товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, осуществляются в порядке, установленном настоящим Кодексом.
Статья 442. Приостановление выпуска товаров, содержащих
объекты интеллектуальной собственности
1. Если при осуществлении таможенного оформления и таможенного контроля товаров, внесенных в реестр, таможенный орган обнаруживает признаки того, что товары являются контрафактными, то выпуск таких товаров приостанавливается.
2. Решение о приостановлении выпуска сроком до десяти рабочих дней принимает руководитель таможенного органа, осуществляющего таможенное оформление, либо лицо, его замещающее. По запросу заявителя указанный срок может быть продлен, но не более чем на десять рабочих дней.
3. Таможенный орган в срок не позднее следующего рабочего дня после дня, когда было принято решение о приостановлении выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, уведомляет заявителя и декларанта о приостановлении и его причинах, а также сообщает декларанту наименование и адрес заявителя, а заявителю - наименование и адрес декларанта.

4) санаткерлiк меншiк объектiсiне арналған құқықтың әрекетi тоқтатылған жағдайда;
5) өтiнiш берушi осы бөлiмнiң ережелерiн сақтамаған жағдайда тiзiлiмнен шығарылуы мүмкiн.
8. Орталық кеден органы тауарлардың тiзiлiмнен шығарылғандығы туралы өтiнiш берушiге үш жұмыс күнi iшiнде хабарлайды.
9. Санаткерлiк меншiк объектiсiне арналған құқық тоқтатылған жағдайда құқық иесi бұл туралы үш жұмыс күнi iшiнде орталық кеден органына хабарлауға мiндеттi.
440-бап. Құқық қорғау мерзiмi
Құқық иесiнiң құқық қорғау мерзiмiн кеден органы өтiнiш берушi көрсеткен мерзiмдi, ескере отырып санаткерлiк меншiк объектiсiн құрайтын тауарды тiзiлiмге енгiзу туралы шешiм қабылдаған кезде, бiрақ көрсетiлген тауар тiзiлiмге енгiзiлген күннен бастап екi жылдан аспайтын мерзiмге
орталық кеден органы белгiлейдi.
Көрсетiлген мерзiмдi орталық кеден органы өтiнiшi берушiнiң ол туралы
өтiнiшi бар болған жағдайда ұзартады.
Құқық қорғаудың жалпы мерзiмi санаткерлiк меншiк объектiсiне арналған
құқық әрекетiнiң мерзiмiнен ұзақ болмауы тиiс.
55-ТАРАУ. САНАТКЕРЛIК МЕНШIК ОБЪЕКТIЛЕРI БАР ТАУАРЛАРДЫ
КЕДЕНДIК РЕСIМДЕУДIҢ ЖӘНЕ КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУДЫҢ
ЕРЕКШЕЛIКТЕРI
441-бап. Санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды Қазақстан
Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткізу. Мұндай
тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау
1. Санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды кедендiк шекара арқылы өткiзу осы Кодекске және санаткерлiк меншiк саласындағы Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды кедендiк ресiмдеу және кедендiк бақылау осы Кодекспен белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
442-бап. Санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды шығаруды
тоқтата тұру
1. Егер тiзiлiмге енгiзiлген тауарларды кедендiк ресiмдеудi және кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде тауарлар контрафактiлi болып табылды деген белгiлерiн кеден органы ашса, ондай тауарлар тоқтатыла тұрады.
2. Он жұмыс күнiне дейiнгi мерзiммен шығаруды тоқтата тұру туралы шешiмдi кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыратын кеден органының басшысы не оның орнын алмастырушы қабылдайды. Өтiнiш берушiнiң өтiнiмi бойынша көрсетiлген мерзiм он жұмыс күнiнен артық емес мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
3. Кеден органы санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру туралы шешiм қабылданған күннен кейiнгi жұмыс күнiнен кешiктiрмей тоқтата тұру және оның себептерi туралы өтiнiш берушiнi және декларантты хабардар етедi, сондай-ақ өтiнiш берушiнiң атауы мен мекен-жайын декларантқа хабарлайды, ал өтiнiш берушiге - декларанттың мекен-жайын хабарлайды.

Статья 443. Возмещение затрат таможенных органов
Возмещение затрат таможенным органам производится:
1) декларантом - в случае признания товаров контрафактными;
2) заявителем - в случае признания товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не нарушающих прав заявителя.
Статья 444. Представление информации. Взятие проб и образцов
1. Таможенный орган предоставляет заявителю и декларанту информацию об обнаруженных признаках контрафактности товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении выпуска.
2. Информация, полученная заявителем или декларантом в соответствии с настоящей статьей, является конфиденциальной и не должна ими разглашаться, передаваться третьим лицам, а также государственным органам, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Кодексом и законодательными актами Республики Казахстан.
3. С разрешения таможенного органа заявитель и декларант либо их представители имеют право брать под таможенным контролем пробы и образцы товаров, в отношении которых принято решение о приостановлении выпуска по признакам контрафактности, и проводить их исследование.
Статья 445. Отмена решения о приостановлении выпуска
1. Решение о приостановлении выпуска подлежит отмене, если в течение срока действия решения о приостановлении выпуска:
1) в таможенный орган поступит заявление от заявителя об отмене решения о приостановлении выпуска;
2) объект интеллектуальной собственности будет исключен из реестра товаров в соответствии со статьей 439 настоящего Кодекса;
3) если заявителем в сроки приостановления выпуска товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности, не представлено доказательств о возбуждении судебного производства о нарушении прав на интеллектуальную собственность, связанного с фактом ввоза или вывоза задержанных товаров.
В указанных случаях товары подлежат незамедлительному таможенному оформлению и выпуску в порядке, определенном настоящим Кодексом.
2. Отмена решения о приостановлении выпуска осуществляется начальником таможенного органа, принявшим такое решение, либо лицом, его замещающим.
3. Выпуск товаров не может служить препятствием для обращения правообладателя в уполномоченные законодательством органы Республики Казахстан о защите его прав на объекты интеллектуальной собственности.
Статья 446. Передача товаров, содержащих объекты
интеллектуальной собственности, в отношении
которых таможенным органом приостановлен выпуск
Товары, содержащие объекты интеллектуальной собственности, в отношении которых таможенным органом приостановлен выпуск в связи с осуществлением судебного производства, передаются в судебные органы для приобщения в качестве вещественного доказательства, либо принятия иного решения в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

443-бап. Кеден органдарының шығындарын қайтару
Кеден органдарының шығындарын қайтару:
1) декларантпен - тауарларды контрафактiлi деп танылған жағдайда;
2) өтiнiш берушiмен - санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды өтiнiш берушiнiң құқығын бұзбаған деп танылған жағдайда жүргiзiледi.
444-бап. Ақпараттарды ұсыну. Сынамалар мен үлгiлер алу
1. Кеден органы тауарлардың контрафактiлi белгiлерi анықталғандығы туралы, оларға қатысты шығаруды тоқтата тұру туралы шешiм қабылданғандығы туралы ақпаратты өтiнiш берушiге және декларантқа ұсынады.
2. Осы бапқа сәйкес өтiнiш берушiнiң немесе декларанттың алған ақпараты құпия болып табылады және осы Кодекс және Қазақстан Республикасының заңдық актiлерiнде көзделген жағдайларды қоспағанда ол жария етiлмеуi, үшiншi адамға берiлмеуi тиiс.
3. Кеден органының рұқсатымен өтiнiш игерушi және декларант не олардың өкiлдерi контрафактiлi белгiлерi бойынша шығаруды тоқтата тұру туралы шешiм қабылданған тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн кедендiк бақылаумен алуға және оларға зерттеулер жүргiзуге құқылы.
445-бап. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешiмді жою
1. Егер шығаруды тоқтата тұру туралы шешiмнiң әрекетi мынадай мерзiм iшiнде:
1) кеден органына шығаруды тоқтата тұру туралы шешiмдi жою туралы өтiнiш берушiден өтiнiш түссе;
2) санаткерлiк меншiк объектiсi осы Кодекстiң 439-бабына сәйкес тауарлардың тiзiлiмiнен алынып тасталса;
3) егер өтiнiш берушi санаткерлiк меншiк объектiсi бар тауарларды шығаруды тоқтата тұру мерзiмiнде әкiмшiлiк немесе сот өндiрiсiн қозғау туралы, ұсталған тауарларды әкелу немесе әкету фактiлерiне байланысты санаткерлiк меншiкке арналған құқықты бұзғандығы туралы дәлелдемелер ұсынбаса шығаруды тоқтата тұру туралы шешiм жоюға жатады.
Көрсетiлген жағдайларда осы Кодексте анықталған тәртіппен тез арада кедендiк ресiмдеуге және шығаруға жатады.
2. Шығаруды тоқтата тұру туралы шешiмдi жоюды осындай шешiм қабылдаған кеден органының бастығы не оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
3. Тауарларды шығару санаткерлiк меншiк объектiсiне арналған оның құқығын қорғау туралы Қазақстан Республикасының уәкiлеттi заң органдарына құқық иесiнiң өтiнiш бiлдiруiне кедергi бола алмайды.
446-бап. Оларға қатысты кеден органы шығаруды тоқтата тұрған
санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарларды беру
Сот iсiн жүзеге асырумен байланысты оларға қатысты кеден органы шығаруды тоқтата тұрған санаткерлiк меншiк объектiлерi бар тауарлар заттай айғақ ретiнде танысу немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге шешiмдi қабылдау үшiн сот органдарына берiледi.

Статья 447. Объекты интеллектуальной собственности,
в отношении которых не применяются меры
по защите прав интеллектуальной собственности
таможенными органами
Меры по защите прав интеллектуальной собственности таможенными органами не применяются в отношении товаров, содержащих объекты интеллектуальной собственности и перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан:
1) физическими лицами или пересылаемых в международных почтовых отправлениях, если такие товары не предназначены для коммерческих целей и ввозятся на таможенную территорию Республики Казахстан или вывозятся с этой территории с полным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, если иное не установлено настоящим Кодексом;
2) в соответствии с таможенным режимом транзита товаров.
Раздел 11. Таможенная статистика. Информационные
системы и информационные технологии
Глава 56. Ведение таможенной статистики
Статья 448. Таможенная статистика внешней торговли
1. В целях обеспечения полного и достоверного учета данных об экспорте и импорте Республики Казахстан, анализа состояния, динамики и тенденций внешней торговли Республики Казахстан, контроля за поступлением в государственный бюджет таможенных платежей и налогов, валютного контроля, составления платежного баланса таможенные органы формируют таможенную статистику внешней торговли, а также в соответствии с законодательством предоставляют и публикуют данные таможенной статистики.
Уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела представляет данные таможенной статистики международным организациям в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и законодательством Республики Казахстан.
2. Таможенная статистика внешней торговли Республики Казахстан ведется в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан.
3. Таможенная статистика внешней торговли ведется в соответствии с методологией, обеспечивающей сопоставимость данных взаимной торговли Республики Казахстан и ее внешнеторговых партнеров.
Статья 449. Специальная таможенная статистика
В целях обеспечения решения задач, возложенных на таможенные органы, этими органами ведется специальная таможенная статистика.
Статья 450. Документы и сведения, используемые
для статистических целей
Документы и сведения для статистических целей представляются в соответствии с положениями настоящего Кодекса о порядке производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля. На информацию, предоставленную для статистических целей, распространяется действие статьи 26 настоящего Кодекса.

447-бап. Кеден органдарының санаткерлiк меншiк құқығын қорғау
жөнiндегi шаралар қолданылмайтын санаткерлiк меншiк
объектiлерi
Санаткерлiк меншiк объектiсi бар және Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарларға қатысты санаткерлiк меншiк құқығын қорғау бойынша шаралар кеден органдарымен қабылданбайды:
1) жеке тұлғаларға немесе халықаралық почтамен жiберiлетiн
тауарларға, егер мұндай тауарлар коммерциялық мақсаттарға арналмаса және
Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнсе немесе кедендiк
баждан, салықтан толық босатылып осы аумақтан әкетiлсе, егер осы Кодекспен
өзге жағдайлар белгiленбесе;
2) тауарлардың транзитті кеден режимiне сәйкес.
11-БӨЛIМ. КЕДЕНДIК СТАТИСТИКА. АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕ ЖӘНЕ
АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯ
56-ТАРАУ. КЕДЕНДIК СТАТИСТИКАНЫ ЖҮРГІЗУ
448-бап. Сыртқы сауданың кедендiк статистикасы
1. Қазақстан Республикасының экспорты мен импорты туралы деректердiң есебiнiң толықтығын және шынайылығын, Қазақстан Республикасының сыртқы саудадағы жағдайын, қарқынын және бағытын талдауды, кедендiк төлемдер мен салықтардың мемлекеттiк бюджетке түсуiн бақылауды, валюталық бақылауды, төлем балансын жасауды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары сыртқы сауданың кедендiк статистикасын қалыптастырады, сондай-ақ заңдарға сәйкес кедендiк статистиканың деректерiн ұсынады және жариялайды.
Кеден iстерi жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттiк орган Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кедендiк статистиканың деректерiн халықаралық ұйымдарға ұсынады.
2. Қазақстан Республикасы сыртқы саудасының кедендiк статистикасы осы
Кодекске және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
3. Сыртқы сауданың кедендiк статистикасы Қазақстан Республикасының
және оның сыртқы сауда әрiптестерiнiң өзара сауда-саттық деректерiн
салыстыруды қамтамасыз ететiн әдiстемеге сәйкес жүргiзiледi.
449-бап. Арнаулы кедендiк статистика
Кеден органдарына жүктелген мiндеттердi шешу мақсатында бұл органдар
арнаулы кедендiк статистиканы жүргiзедi.
450-бап. Статистикалық мақсаттарға арналып пайдаланылатын құжаттар
мен деректер
Статистикалық мақсаттарға арналып пайдаланылатын құжаттар мен
деректер кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау өндiрiсiнiң тәртібі туралы
осы Кодекстiң ережелерiне сәйкес ұсынылады. Статистикалық мақсаттар үшiн
ұсынылған ақпараттарға осы Кодекстiң 26-бабының әрекетi қолданылады.

Глава 57. Информационные системы и информационные технологии
Статья 451. Применение информационных систем, информационных
технологий и средств их обеспечения
1. Проведение предусмотренных настоящим Кодексом таможенных операций осуществляется с использованием информационных систем и информационных технологий, в том числе основанных на электронных способах передачи информации, а также средств их обеспечения в соответствии с настоящей главой.
2. Внедрение информационных систем и информационных технологий осуществляется с учетом соответствующих международных стандартов.
3. В таможенном деле могут применяться информационные системы, информационные технологии и средства их обеспечения:
1) разрабатываемые, производимые и приобретаемые таможенными органами;
2) находящиеся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела.
При этом лица, представляющие таможенным органам программные средства, не имеют права на доступ к информационным ресурсам, создаваемым при помощи их программных средств.
4. Информационные системы, информационные технологии, а также средства их обеспечения, разрабатываемые, производимые или приобретаемые таможенными органами, находятся в государственной собственности и включаются в состав имущества таможенных органов, которые осуществляют в отношении указанной продукции права владения, пользования и распоряжения в пределах их компетенции.
5. Отношения, связанные с использованием таможенными органами информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения, находящихся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела, строятся на договорной основе.
6. Применяемые в таможенном деле информационные системы, информационные технологии и средства их обеспечения, находящиеся в собственности лиц, участвующих в решении задач в сфере таможенного дела, должны соответствовать требованиям, устанавливаемым уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, и быть совместимыми с алогичной продукцией, используемой таможенными органами при совершении таможенных операций. Проверка на предмет соответствия информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения установленным требованиям осуществляется таможенными органами. При этом оплата расходов, связанных с проведением указанной проверки, возлагается на лицо, обратившееся с просьбой о ее проведении.
7. Возможность использования для таможенных целей информационных систем, информационных технологий, а также средств их обеспечения, порядок и условия применения этой продукции определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

57-ТАРАУ. АҚПАРАТТЫҚ ЖҮЙЕ ЖӘНЕ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР
451-бап. Ақпараттық жүйелерді, ақпараттық технологияларды қолдану
және оларды қамтамасыз ету құралдары
1. Осы Кодексте көзделген кедендiк операциялар ақпараттық жүйелердi және ақпараттық технологияларды, оның iшiнде ақпаратты берудiң электрондық тәсiлдерiне негізделгендердi, сондай-ақ осы тарауға сәйкес оларды қамтамасыз ету құралдарын пайдалана отырып, жүзеге асырылады.
2. Ақпараттық жүйелердi және ақпараттық технологияларды енгiзу тиiстi халықаралық стандарттарды ескере отырып жүзеге асырылады.
3. Кеден iсiнде:
1) кеден органдары даярлайтын, шығаратын және сатып алатын;
2) кеден iсi саласындағы мiндеттердi шешуге қатысатын тұлғалардың меншiгiндегi ақпараттық жебе, ақпараттық технологиялар және оларды қамтамасыз ету құралдары қолданылады.
Бұл орайда кеден органына бағдарламалық құрал-жабдықтар ұсынатын тұлғалардың олардың бағдарламалық құрал-жабдықтарының көмегiмен жасалатын ақпараттық ресурстарға қатынауға құқығы жоқ.
4. Кеден органдары даярлайтын, шығаратын және сатып алатын ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар, сондай-ақ оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтары мемлекеттiк меншiкте болады және олардың құзырының және билiгiнiң шегiнде иелiк ету құқығы көрсетiлген өнiмге қатысты жүзеге асырылатын кеден органы мүлкінің құрамына енгізіледі.
5. Кеден iсi саласындағы мәселелердi шешуге қатысатын тұлғалардың меншiгiндегi ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтарын кеден органдарының пайдалануына байланысты қатынастар шарттық негiзде құрылады.
6. Кеден iсi саласындағы мәселелердi шешуге қатысатын тұлғалардың меншiгiндегi кеден iсiнде қолданылатын ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтары кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттік мемлекеттiк орган белгiлейтiн талаптарға сәйкес келуi тиiс және кедендiк операцияларды жасау кезiңде кеден органдары пайдаланатын ұқсас өнiммен үйлесiмдi болуы тиiс. Ақпараттық жүйелердiң, ақпараттық технологиялардың және оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтарының белгiленген талаптарға сәйкестiгін тексерудi кеден органдары жүзеге асырады. Бұл орайда, көрсетiлген тексерулердi жүргiзуге байланысты шығындарды төлеу оны жүргiзу туралы өтiнiш бiлдiрген тұлғаға жүктеледi.
7. Ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды, сондай-ақ оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтарын кедендiк мақсаттар үшiн пайдалану мүмкiндiгi, бұл өнiмдi қолданудың тәртiбi мен шарттарын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы анықтайды.

Статья 452. Сертификация информационных систем,
информационных технологий и средств
их обеспечения
1. Информационные системы, информационные технологии, а также средства их обеспечения подлежат сертификации в случаях и в порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
2. Круг лиц, на которых лежит риск, связанный с использованием несертифицированных информационных систем, информационных технологий и средств их обеспечения, а также с использованием информации, полученной из несертифицированной системы, определяется законодательством Республики Казахстан.
Статья 453. Информационные ресурсы таможенных органов
1. Информационные ресурсы таможенных органов формируют документы и сведения, предоставляемые при совершении таможенных операций, а также документы, необходимые для их совершения.
Под информационными ресурсами таможенных органов понимается организованная совокупность документированной информации, включающая в себя базы данных и другие массивы информации, создаваемые, обрабатываемые и накапливаемые в информационных системах таможенных органов.
2. Информационные ресурсы таможенных органов являются государственной собственностью, включаются в состав имущества и находятся в ведении таможенных органов в соответствии с их компетенцией.
3. В случаях, определяемых уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, документы, представление которых предусмотрено настоящим Кодексом или в определенном им порядке, в том числе таможенная декларация, могут представляться посредством электронных способов обмена информации при соблюдении требований об их документировании, а также иных требований, установленных законодательством Республики Казахстан.
4. Положения настоящей статьи не распространяются на случаи формирования государственных информационных ресурсов на основе обязательного предоставления документированной информации по инициативе Правительства Республики Казахстан в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об информации, информатизации и защите информации.
Статья 454. Пользование информационными ресурсами
1. Информационные ресурсы, находящиеся в ведении таможенных органов, являются открытыми и общедоступными, за исключением случаев, когда доступ к информации ограничен в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан.
2. Таможенные органы осуществляют публикацию перечня информационных ресурсов, доступных для использования, а также степень доступа к ним.
3. В случае, когда информация не ограничена доступом, лица, а также центральные и местные государственные органы имеют право на ее получение из информационных ресурсов таможенных органов, и не обязаны обосновывать перед ними необходимость получения запрашиваемой информации.

452-бап. Ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және
оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтарын сертификаттау
1. Ақпараттық жүйелер, ақпараттық технологиялар және оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтары Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда және тәртiппен сертификаттауға жатады.
2. Сертификатталмаған ақпараттық жүйелердi, ақпараттық технологияларды және оларды қамтамасыз ету құрал-жабдықтарды пайдалануға, сондай-ақ сертификатталмаған жүйелерден алынған ақпараттарды пайдалануға байланысты қатер жүктелетiн адамдар тобы Қазақстан Республикасының заңдарымен анықталады.
453-бап. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары
1. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары кеден операцияларын жасау кезiнде берiлетiн құжаттар мен мәлiметтердi, сондай-ақ оларды жасау үшiн қажеттi құжаттарды қалыптастырады.
Кеден органдарының ақпараттық ресурстары деп кеден органдарының ақпараттық жүйелерiнде құрылатын, өңделетiн және жинақталатын деректер базасын және ақпараттың басқа массивiн енгiзетiн құжатталған ақпараттың ұйымдастырылған жиынтығы түсiнiледi.
2. Кеден органдарының ақпараттық ресурстары мемлекеттiк меншiк болып табылады, мүлiк құрамына енгізiледi және олардың құзыретiне сәйкес кеден органдарының иелiгiнде болады.
3. Берiлуi осы Кодексте немесе олар айқындаған тәртiпте көзделген құжаттарда, оның iшiнде кедендiк декларация кеден iсi мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындайтын жағдайларда оларды қуаттау туралы талаптарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген өзге талаптарды сақтау кезiнде ақпаратты алмасудың электрондық тәсiлдерi арқылы берiлуi мүмкiн.
4. Осы баптың ережелерi ақпарат, ақпараттандыру және ақпаратты қорғау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген жағдайларда Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң бастамасы бойынша құжатталған ақпаратты мiндеттi беру негiзiнде мемлекеттiк ақпараттық ресурстарды қалыптастыру жағдайына таралмайды.
454-бап. Ақпараттық ресурстарды пайдалану
1. Кеден органдарының иелiгiнде орналасқан ақпараттық ресурстар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес ақпаратқа ену шектелген жағдайды қоспағанда ашық және жалпы енуге мүмкiндiкте болады.
2. Кеден органдары пайдалану үшiн ашық ақпараттық ресурстардың тiзбесiн, сондай-ақ оған ену деңгейiн жариялауды жүзеге асырады.
3. Ақпаратқа ену шектелмеген жағдайда тұлға, сондай-ақ орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдар кеден органдарының ақпараттық ресурстарынан оны алуға құқығы бар және олардың алдында сұралатын ақпаратты алу қажеттiлiгiн негiздеуге мiндеттi емес.

4. Порядок пользования информационными ресурсами, находящимися в ведении таможенных органов осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
Статья 455. Защита информации, прав субъектов, участвующих
в информационных процессах и информатизации
1. Защита информации, прав субъектов, участвующих в информационных процессах и информатизации осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Защита обеспечивается внедрением и использованием специальных программно-технических средств защиты информации, совместимых со средствами обеспечения информационных систем и информационных технологий, которые подлежат сертификации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Уровень защиты информации, обеспечиваемый средством защиты информации, должен соответствовать категории информации. Соответствие уровня защиты информации определенной категории обеспечивается таможенными органами, в ведении которых находятся информационные ресурсы.
4. Контроль за соблюдением требований к защите информации и эксплуатации средств защиты информации осуществляют уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела и иные государственные органы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 456. Участие таможенных органов в международном
информационном обмене
Таможенные органы и уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела участвуют в международном информационном обмене с таможенными органами, а также в пределах их компетенции с иными органами и организациями иностранных государств и международными организациями в порядке и на условиях, определяемых законодательством Республики Казахстан и международными договорами Республики Казахстан.
Раздел 12. Таможенный аудит
Глава 58. Основы таможенного аудита
Статья 457. Основные понятия
Основные понятия, используемые в настоящей главе:
1) таможенный аудит - независимая оценка таможенными аудиторами и таможенными аудиторскими организациями соответствия проведенных таможенных операций требованиям законодательства Республики Казахстан и международным договорам;
2) таможенный аудитор - физическое лицо, аттестованное Квалификационной комиссией и получившее свидетельство о присвоении квалификации "таможенный аудитор";
3) таможенная аудиторская организация - коммерческая организация, созданная для осуществления таможенного аудита в любой организационно-правовой форме, за исключением акционерных обществ открытого типа, производственных кооперативов и государственных предприятий;

4. Кеден органдарының иелiгiнде орналасқан ақпараттық ресурстарды пайдалану тәртiбi осы Кодекске және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
455-бап. Ақпаратты, ақпараттық процестер мен ақпараттандыруға
қатысатын субъектiлер құқықтарын қорғау
1. Ақпараттық процестерде және ақпараттандыруда қатысатын субъектiлердiң құқықтарын, ақпаратты қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте жүзеге асырылады.
2. Қорғау Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртiпте сертификациялауға жататын ақпараттық жүйелер мен ақпараттық технологияларды қамтамасыз етудiң құралдарымен сәйкес келетiн ақпаратты қорғаудың арнайы бағдарламалық-техникалық құралдарын енгiзумен және пайдаланумен қамтамасыз етiледi.
3. Ақпаратты қорғау құралымен қамтамасыз етiлетiн ақпаратты қорғау деңгейi ақпараттың санатына сәйкес келуi тиiс. Белгiлi санаттағы ақпаратты қорғау деңгейiнiң сәйкестiгi олардың иелiгiнде ақпараттық ресурстар орналасқан кеден органдары қамтамасыз етедi.
4. Ақпаратты қорғау құралдарын пайдалану және ақпаратты қорғауға талаптарды сақтауға бақылау кеден iсi мәселелерi бойында уәкiлеттi мемлекеттiк орган және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзге де мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
456-бап. Халықаралық ақпараттық алмасуға кеден органдарының қатысуы
Кеден органдары мен кеден iсi мәселелерi бойынша уәкiлеттi
мемлекеттiк орган кеден органдарымен халықаралық ақпараттық алмасуға,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары мен Қазақстан
Республикасының заңнамасы айқындайтын тәртiпте және жағдайда өзге де
органдармен және шетелдiк мемлекеттердiң ұйымдарымен және мемлекеттiк
ұйымдармен өз құзыретi шегiнде қатысады.
12-БӨЛIМ. КЕДЕНДIК АУДИТ
58-ТАРАУ. КЕДЕНДIК АУДИТ НЕГIЗДЕРI
457-бап. Негiзгi ұғымдар
Осы тарауда пайдаланылатын негiзгi ұғымдар:
1) кедендiк аудит - Қазақстан Республикасының заңнама талаптары мен халықаралық шарттарға жүргiзiлген кеден операцияларының сәйкестiлiгiн кеден аудиторлары мен кедендiк аудиторлық ұйымдарының тәуелсiз бағасы;
2) кедендiк аудитор - Бiлiктілік комиссиясы аттестациядан өткiзген және "кедендiк аудитор" деген бiлiктiлiк беру туралы куәлiк алған жеке тұлға;
3) кедендiк аудиторлық ұйым - ашық үлгiдегi акционерлiк қоғамдарды, өндiрiстiк кооперативтердi және мемлекеттiк кәсiпорындарды қоспағанда, кез-келген ұйымдастырушылық-құқықтық нысандағы кедендiк аудитты жүзеге асыру үшiн құрылған коммерциялық ұйым;

4) стандарты таможенного аудита - нормативные документы, определяющие
единые требования к порядку проведения таможенного аудита;
5) аудиторское заключение таможенного аудитора - документ,
составленный на основе стандартов таможенного аудита, выражающий мнение
таможенного аудитора о соответствии таможенной операции требованиям
законодательства Республики Казахстан и достоверности представленных в
таможенные органы сведений.
Статья 458. Основные принципы таможенного аудита
Основными принципами таможенного аудита являются:
1) независимость;
2) объективность;
3) профессиональная компетентность;
4) конфиденциальность.
Статья 459. Задачи таможенного аудита
Таможенный аудит направлен на решение следующих задач:
1) анализ и оценка рисков, возникающих в сфере таможенного дела;
2) оценка внешнеэкономических контрактов и документов;
3) оценка соответствия проведенных таможенных операций требованиям законодательства Республики Казахстан и международным договорам.
Глава 59. Проведение таможенного аудита
Статья 460. Палата таможенных аудиторов
1. Палата таможенных аудиторов является некоммерческой, независимой, профессиональной и самофинансируемой организацией.
2. Палата таможенных аудиторов формируется таможенными аудиторами и таможенными аудиторскими организациями.
3. Палата таможенных аудиторов действует на основе устава, принимаемого на общем собрании ее членов.
4. Палата таможенных аудиторов обладает следующими полномочиями:
1) содействует развитию и совершенствованию таможенного аудита;
2) разрабатывает стандарты таможенного аудита;
3) рассматривает споры по вопросам таможенного аудита между таможенными аудиторами;
4) обеспечивает таможенных аудиторов и таможенные аудиторские организации законодательными актами Республики Казахстан и методическими документами, связанными с осуществлением таможенного аудита;
5) анализирует, обобщает и распространяет опыт работы таможенных аудиторов и таможенных аудиторских организаций;
6) представляет интересы таможенных аудиторов и таможенных аудиторских организаций в государственных, общественных, иностранных и международных организациях;
7) организует обучение и подготовку к аттестации кандидатов в таможенные аудиторы, повышение квалификации таможенных аудиторов;
8) осуществляет иную деятельность, не противоречащую законодательству Республики Казахстан и международным договорам.
Статья 461. Аттестация таможенных аудиторов и
квалификационные требования по аттестации
1. Аттестация таможенных аудиторов производится Квалификационной комиссией по аттестации таможенных аудиторов.

4) кедендiк аудиттiң стандарттары - кедендiк аудит жүргiзу тәртiбiне
қойылатын бiрыңғай талаптарды белгiлейтiн нормативтiк құжаттар;
5) кедендiк аудитордың аудиторлық қорытындысы - кедендiк аудиттiң
стандарттары негiзiнде жасалған, кедендiк аудитордың кеден операцияларының
Қазақстан Республикасының заңнама талаптарына сәйкес келетiндiгi туралы
және кеден органдарына ұсынылған мәлiметтердiң сенiмдiлiгi туралы пiкiрiн
бiлдiретiн құжат.
458-бап. Кедендiк аудиттiң негiзгi қағидаттары
Кедендiк аудиттiң негiзгi қағидаттары:
1) тәуелсiздiк;
2) объективтiлiк;
3) кәсіптік құзыреттілік;
4) құпиялылық болып табылады.
459-бап. Кедендiк аудиттiң мiндеттерi
Кедендiк аудит мынадай мiндеттердi шешуге:
1) кеден iсi саласындағы туындайтын қатерлердi талдау және бағалау;
2) сыртқы экономикалық келiсiм-шарттарды және құжаттарды бағалау;
3) жүргiзiлген кеден операцияларының Қазақстан Республикасы
заңдарының және халықаралық шарттар талаптарына сәйкестiгiн бағалауға
бағытталған.
59-ТАРАУ. КЕДЕН АУДИТIН ӨТКIЗУ
460-бап. Кедендiк аудиторлардың палатасы
1. Кедендiк аудиторлардың палатасы коммерциялық емес, тәуелсiз, кәсiби және өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым болып табылады.
2. Кедендiк аудиторлардың палатасын кеден аудиторлары және кедендiк аудиторлық ұйымдар қалыптастырады.
3. Кедендiк аудиторлардың палатасы оның мүшелерiнiң жалпы жиналысында қабылданатын жарғының негiзiнде әрекет етедi.
4. Кедендiк аудиторлар палатасының мынадай өкiлеттiктерi бар:
1) кедендiк аудиттiң дамуына және жетiлдiрiлуiне жәрдемдеседi;
2) кедендiк аудиттiң стандарттарын әзiрлейдi;
3) кедендiк аудиторлар арасындағы кеден аудитi мәселелерi бойынша дауларын қарайды;
4) кеден аудиторлары мен кедендiк аудиторлық ұйымдарды Қазақстан Республикасының заңдар актiлерiмен және кеден аудитiн жүзеге асырумен байланысты әдiстемелiк құжаттармен қамтамасыз етедi;
5) кеден аудиторлары мен кедендiк аудиторлық ұйымдардың жұмыс тәжiрибесiн талдайды, қорытындылайды және таратады;
6) кеден аудиторлары мен кедендiк аудиторлық ұйымдардың мүдделерiн мемлекеттiк, қоғамдық, шетелдiк және халықаралық ұйымдарда бiлдiредi;
7) кеден аудиторларына үмiткерлердi аттестациялауға оқыту мен дайындауды, кеден аудиторларының бiлiктiлiгiн көтерудi ұйымдастырады;
8) Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттарға қайшы келмейтiн өзге де қызметтi жүзеге асырады.
461-бап. Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзу және аттестация
бойынша бiлiктiлiк талаптары
1. Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзудi Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзу жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясы жүргiзедi.

2. К аттестации допускаются лица, имеющие высшее образование и опыт работы не менее трех лет по экономической, финансовой, таможенной, контрольно-ревизионной или юридической специальностям.
3. Кандидаты в таможенные аудиторы должны сдать квалификационные экзамены по программе, утвержденной Квалификационной комиссией по аттестации таможенных аудиторов по согласованию с уполномоченным государственным органом, определяемым Правительством Республики Казахстан.
4. Лица, прошедшие аттестацию, получают свидетельство о присвоении квалификации "таможенный аудитор".
5. Лица, не прошедшие аттестацию, допускаются к прохождению повторной аттестации не раньше чем через шесть месяцев.
Статья 462. Квалификационная комиссия по аттестации
таможенных аудиторов
1. Квалификационная комиссия по аттестации таможенных аудиторов образуется из равного числа представителей таможенных аудиторов и государственных органов в порядке, установленном уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Председателем Квалификационной комиссии по аттестации таможенных аудиторов избирается таможенный аудитор из ее членов, занимающийся таможенным аудитом.
3. Квалификационная комиссия по аттестации таможенных аудиторов действует на основе Положения, утвержденного Палатой таможенных аудиторов по согласованию с уполномоченным таможенным органом в сфере таможенного дела.
Статья 463. Аннулирование квалификационного
свидетельства таможенного аудитора
1. Квалификационное свидетельство таможенного аудитора аннулируется в случаях:
1) установления недостоверности сведений, представленных в Квалификационную комиссию для допуска к аттестации кандидатов в таможенные аудиторы;
2) признания таможенного аудитора недееспособным;
3) выдачи заведомо ложного или неквалифицированного аудиторского заключения таможенного аудитора;
4) несоблюдения основных требований стандартов таможенного аудита и иных нарушений законодательства при осуществлении профессиональной деятельности.
2. Квалификационное свидетельство таможенного аудитора аннулируется Квалификационной комиссией. Квалификационная комиссия сообщает об аннулировании квалификационного свидетельства таможенного аудитора государственному органу, выдавшему лицензию на осуществление таможенного аудита.
3. Таможенный аудитор вправе обжаловать решение Квалификационной комиссии в судебном порядке.
Статья 464. Лицензирование таможенного аудита
1. Лицензии таможенным аудиторам и таможенным аудиторским организациям выдаются уполномоченным государственным органом, определяемом Правительством Республики Казахстан.

2. Аттестацияға жоғары бiлiмi және экономикалық, қаржылық, кедендiк, есеп-талдау, бақылау-тексеру немесе құқықтық мамандықтар бойынша үш жылдан кем емес жұмыс тәжiрибесi бар адамдар жiберiледi.
3. Кеден аудиторларына үмiткерлер Қазақстан Республикасының Үкiметі айқындайтын уәкiлетті мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша кеден аудиторларын аттестациядан өткiзу бойынша Бiлiктiлiк комиссиясы бекiткен бағдарлама бойынша бiлiктiлiк емтихандарын тапсыруы тиiс.
4. Аттестациядан өткен адамдар "кедендiк аудитор" деген бiлiктiлiк беру туралы куәлiк алады.
5. Аттестациядан өтпеген тұлғалар алты айдан кейiн ғана қайта аттестациядан өтуге жiберiледi.
462-бап. Кедендік аудиторларды аттестациядан өткiзу жөнiндегi
бiлiктiлiк комиссиясы
1. Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзу жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясы кедендiк аудиторлар және кеден iсi мәселелерi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органдар белгiлеген тәртіппен мемлекеттiк органдар өкiлдерiнiң тең санынан құрылады.
2. Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзу жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы кеден аудитiмен айналысатын оның мүшелерiнен кеден аудиторы сайланады.
3. Кедендiк аудиторларды аттестациядан өткiзу жөнiндегi бiлiктiлiк комиссиясы кеден iсi саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша Кедендiк аудиторлардың палатасы бекiткен Ереже негiзiнде қызмет етедi.
463-бап. Кеден аудиторы бiлiктiлiк куәлiгiнiң күшiн жоюы
1. Кеден аудиторының бiлiктiлiк куәлiгі мына жағдайларда:
1) кеден аудиторларына үмiткерлердi аттестацияға жiберу үшiн
Бiлiктiлiк комиссиясына берiлген мәлiметтердiң рас еместiгін белгiлеу;
2) кеден аудиторының қабiлетсiздiгiн тану;
3) кеден аудиторының әдейi жалған немесе бiлiкті емес аудиторлық
қорытындыны беруi;
4) кәсiби қызметiн жүзеге асыру кезiнде кеден аудитi стандарттарының
негiзгi талаптарын сақтамау және өзге заңдарды бұзушылығы күшiн жояды.
2. Бiлiктiлiк комиссиясы кеден аудиторының бiлiктiлiк куәлiгiнiң
күшiн жояды.
Бiлiктiлiк комиссиясы кеден аудитiн жүзеге асыруға лицензия берген
мемлекеттiк органға кеден аудиторының бiлiктiлiк куәлiгiн жою туралы
хабарлайды.
3. Кеден аудиторы сот тәртiбiмен Бiлiктiлiк комиссиясының шешiмiне
шағымдануға құқылы.
464-бап. Кедендік аудиттi лицензиялау
1. Кедендiк аудиторлар мен кедендiк аудиторлық ұйымдарға лицензияларды Қазақстан Республикасының Үкiметі белгiлеген уәкiлеттi мемлекеттiк орган бередi.

2. Лицензия на осуществление таможенного аудита является постоянной и действует на всей территории Республики Казахстан.
3. Выдача, приостановление и отзыв лицензии на осуществление таможенного аудита осуществляется в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Статья 465. Осуществление таможенного аудита
1. Отношения между таможенным аудитором, таможенной аудиторской организацией и аудируемым субъектом строятся на основе договора в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Проведение таможенного аудита осуществляется в соответствии со стандартами таможенного аудита.
3. По результатам таможенного аудита составляется аудиторское заключение таможенного аудитора. Форма и порядок представления аудиторского заключения определяются стандартами таможенного аудита.
4. Стандарты таможенного аудита утверждаются уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 466. Права и обязанности таможенных аудиторов
и таможенных аудиторских организаций
1. Таможенные аудиторы и таможенные аудиторские организации вправе:
1) самостоятельно определять методы проведения таможенного аудита;
2) получать коммерческие документы и другую информацию, относящуюся к
внешнеэкономическим операциям;
3) присутствовать с разрешения таможенного органа при проведении
таможенного контроля;
4) привлекать на договорной основе к участию в проведении таможенного
аудита иных специалистов;
5) отказаться от проведения таможенного аудита в случае нарушения
аудируемым субъектом условий договора на проведение таможенного аудита.
2. Таможенные аудиторы и таможенные аудиторские организации обязаны:
1) сообщать о невозможности проведения таможенного аудита;
2) обеспечивать сохранность документов, полученных при проведении
таможенного аудита;
3) по результатам таможенного аудита составлять аудиторское
заключение;
4) соблюдать конфиденциальность информации, получаемой при проведении
таможенного аудита.
Статья 467. Права и обязанности аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект вправе:
1) получать от таможенного аудитора или таможенной аудиторской организации исчерпывающую информацию о требованиях, касающихся проведения таможенного аудита;
2) получать от таможенного аудитора или таможенной аудиторской организации рекомендации, информацию о выявленном несоответствии таможенных операций требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) использовать заключение таможенного аудитора при разрешении споров по таможенным вопросам;
4) отказаться от услуг таможенного аудитора или таможенной аудиторской организации в случае нарушения ими условий договора.

2. Кедендiк аудиттi жүзеге асыруға лицензия тұрақты болып табылады және Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады.
3. Кедендiк аудитті жүзеге асыруға лицензияны беру, тоқтата тұру және қайтарып алу тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
465-бап. Кедендiк аудиттi жүзеге асыру
1. Кедендiк аудитор, кедендiк аудиторлық ұйым және аудиттiк
субъектiнiң арасындағы қатынастар Қазақстан Республикасының заңдарына
сәйкес шарттардың негiзiнде құрылады.
2. Кедендiк аудиттi жүргiзу кедендiк аудиттың стандарттарына сәйкес
жүзеге асырылады.
3. Кедендiк аудиттiң нәтижелерi бойынша кедендiк аудитордың
аудиторлық қорытындысы жасалады. Аудиторлық қорытындыны ұсынудың нысаны
мен тәртiбi кедендiк аудитордың стандарттарымен белгiленедi.
4. Кедендiк аудиттiң стандарттарын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi
уәкiлеттi мемлекеттiк орган бекiтедi.
466-бап. Кедендiк аудиторлар мен кедендiк аудиторлық ұйымдардың
құқықтары мен мiндеттерi
1. Кедендiк аудиторлар мен кедендiк аудиторлық ұйымдар:
1) кедендiк аудиттi жүргiзудiң әдiстерiн өз бетiмен белгiлеуге;
2) коммерциялық құжаттар мен сыртқы экономикалық операцияларға
жататын басқа да ақпараттарды алуға;
3) кеден органының рұқсатымен кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде
қатысуға;
4) кедендiк аудиттi жүргiзуге қатысуға шарттық негізде басқа да
мамандарды тартуға;
5) аудиттелетiн субъект кедендiк аудиттi жүргiзуге арналған
келiсiмнiң шарттарын бұзған жағдайда кедендiк аудиттер жүргiзуден бас
тартуға құқылы.
2. Кедендiк аудиторлар мен кедендiк аудиторлық ұйымдар:
1) кедендiк аудиттi өткiзудiң мүмкiн еместiгi туралы хабарлауға;
2) кедендiк аудиттi жүргiзу кезiнде алынған құжаттардың сақталуын
қамтамасыз етуге;
3) кедендiк аудиттiң қорытындылары бойынша аудиттiк қорытынды жасауға;
4) кедендiк аудиттi жүргiзу кезiнде алынған ақпараттың құпиялылығын
сақтауға мiндеттi.
467-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң құқықтары мен мiндеттерi
1. Аудиттелетiн субъект:
1) кедендiк аудитордан немесе кедендiк аудиторлық ұйымдардан кедендiк аудиттi жүргiзуге қатысты талаптар туралы толық ақпарат алуға;
2) кедендiк аудитордан немесе кедендiк аудиторлық ұйымдардан ұсынымдар, кедендiк операциялардың Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкес еместігін анықтау туралы ақпарат алуға;
3) кеден мәселелерi бойынша дауларды шешу кезiнде кедендiк аудитордың қорытындысын пайдалануға;
4) олар шарттың жағдайларын бұзған жағдайда, кедендiк аудитордың немесе кедендiк аудиторлық ұйымдардың қызметтерiнен бас тартуға құқылы.

2. Аудируемый субъект обязан:
1) представлять таможенному аудитору или таможенной аудиторской организации необходимые документы и информацию, давать разъяснения в устной или письменной форме;
2) не вмешиваться в деятельность таможенного аудитора или таможенной аудиторской организации с целью ограничения круга вопросов, подлежащих таможенному аудиту.
Статья 468. Ответственность таможенных аудиторов и
таможенных аудиторских организаций
За нарушения законодательства, а также условий договора таможенные аудиторы и таможенные аудиторские организации несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 469. Ответственность аудируемого субъекта
1. Аудируемый субъект несет ответственность за полноту и достоверность документов и других сведений, представленных таможенному аудитору или таможенной аудиторской организации для проведения таможенного аудита.
2. В случае выявления в ходе таможенного аудита нарушений законодательства Республики Казахстан в отношении аудируемого субъекта применяются меры, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Раздел 13. Правонарушения в сфере таможенного дела
Глава 60. Ответственность за совершение преступлений и
административных правонарушений в сфере таможенного дела.
Производство дознания таможенными органами
Статья 470. Ответственность за совершение административных
правонарушений в сфере таможенного дела
Ответственность за совершение административных правонарушений в сфере таможенного дела наступает в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях".
Статья 471. Производство по делам об административных
правонарушениях в сфере таможенного дела
Производство по делам об административных правонарушениях в сфере
таможенного дела осуществляется в соответствии с законодательством
Республики Казахстан об административных правонарушениях.
Статья 472. Ответственность за совершение преступлений
в сфере таможенного дела
Ответственность за совершение преступлений в сфере таможенного дела
наступает в соответствии с
Уголовным кодексом Республики
Казахстан.
Статья 473. Производство дознания таможенными органами
Таможенными органами дознание производится по делам о преступлениях, отнесенных к их подследственности Уголовно-процессуальным кодексом Республики Казахстан.
3. Специальная часть
Раздел 14. Таможенное администрирование
Глава 61. Таможенное администрирование
Статья 474. Общие положения таможенного администрирования
Таможенное администрирование представляет совокупность организационных, правовых, процедурных и иных действий и мер, осуществляемых таможенными органами в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан.

2. Аудиттелетiн субъект:
1) кедендiк аудиторға немесе кедендiк аудиторлық ұйымдарға қажеттi құжаттар мен ақпарат беруге, ауызша және жазбаша нысанда түсiнiктер беруге;
2) кедендiк аудитке жататын мәселелердiң шеңберiн шектеу мақсатында кедендiк аудитордың немесе кедендiк аудиторлық ұйымдардың қызметiне араласпауға мiндеттi.
468-бап. Кеден аудиторлары мен кедендiк аудиторлық ұйымдардың
жауапкершiлiгi
Заңдарды, сондай-ақ шарт жағдайын бұзғаны үшiн кеден аудиторлары мен
кедендiк аудиторлық ұйымдар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне
сәйкес жауапкершiлiкте болады.
469-бап. Аудиттелетiн субъектiнiң жауапкершiлiгi
1. Аудиттелетiн субъект кеден аудитiн жүргiзу үшiн кеден аудиторы
немесе кеден аудиторлық ұйымына берiлген құжаттар мен басқа да
мәлiметтердiң толықтығы мен растығы үшiн жауапкершiлiк бередi.
2. Аудиттелетiн субъектiге қатысты Қазақстан Республикасының заңдарын
бұзу кеден аудитi барысында анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының
заңдар актiлерiмен көзделген шаралар қабылданады.
13-БӨЛIМ. КЕДЕН IСI САЛАСЫНДАҒЫ ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚ
60-ТАРАУ. КЕДЕН IСI САЛАСЫНДАҒЫ ҚЫЛМЫСТАР ЖӘНЕ
ӘКIМШIЛIК ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚТАР ЖАСАҒАНЫ ҮШІН
ЖАУАПКЕРШIЛIК. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ ТЕРГЕУ ЖҮРГIЗУI
470-бап. Кеден ici саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасағаны
үшін жауапкершілiк
Кеден iсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн
жауапкершiлiк "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан
Республикасының Кодексiне сәйкес туындайды.
471-бап. Кеден iсi саласындағы әкiмшілiк құқық бұзушылықтар жөнiндегi
істер бойынша iс жүргiзу
Кеден iсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөнiндегi iстер
бойынша iс жүргiзу "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
472-бап. Кеден iсi саласындағы қылмыстар жасағаны үшін жауапкершілiк
Кеден iсi саласындағы қылмыстар жасағаны үшiн жауапкершiлiк Қазақстан
Республикасының Қылмыстық кодексiне сәйкес туындайды.
473-бап. Кеден органдарының тергеу жүргiзуi
Кеден органдары Қазақстан Республикасының Қылмыстық-iс жүргiзу
кодексiнiң олардың тергеуге жатқызылған қылмыстары туралы iстер бойынша
тергеудi жүргізеді.
Қылмыс белгiлерi болуы кезiнде кеден органы Қазақстан Республикасының
қылмыстық-iс жүргiзу нормаларына сәйкес кеден органдарының құзыретiне
жататын тергеудi жүргiзедi.
3. АРНАЙЫ БӨЛIК
14-БӨЛIМ. КЕДЕНДIК ӘКIМШIЛIКТЕНДIРУ
61-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ӘКIМШIЛIКТЕНДIРУ
474-бап. Кедендiк әкiмшiлiктендiрудiң жалпы ережелерi
Кедендiк әкiмшiлiктендiру осы Кодекске және Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес кеден органдары жүзеге асыратын ұйымдастырушылық,
құқықтық, рәсiмдiк және өзге де iс-әрекеттердiң жиынтығынан тұрады.

Статья 475. Таможенное администрирование
Таможенное администрирование осуществляется в виде контроля таможенных органов за исполнением законодательства Республики Казахстан участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
Глава 62. Таможенный контроль
Статья 476. Проведение таможенного контроля
Таможенный контроль проводится должностными лицами таможенных органов в отношении:
1) товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан;
2) таможенной декларации, документов и сведений о товарах и транспортных средствах, представление которых предусмотрено настоящим Кодексом;
3) деятельности лиц в качестве таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, а также в отношении лиц, осуществляющих деятельность в рамках отдельных таможенных режимов и по оказанию таможенных услуг по временному хранению;
4) соблюдения установленных ограничений на пользование и распоряжение товарами;
5) исчисления и уплаты таможенных платежей и налогов.
Статья 477. Товары и транспортные средства, находящиеся
под таможенным контролем
1. Товары и транспортные средства, ввезенные на таможенную территорию Республики Казахстан, находятся под таможенным контролем с момента пересечения таможенной границы Республики Казахстан и до:
1) выпуска для свободного обращения, за исключением условного выпуска в соответствии со статьей 14 настоящего Кодекса;
2) уничтожения;
3) отказа в пользу государства либо обращения в собственность государства;
4) фактического вывоза товаров, транспортных средств за пределы таможенной территории Республики Казахстан.
2. Казахстанские товары и транспортные средства находятся под таможенным контролем при их вывозе за пределы таможенной территории Республики Казахстан с момента подачи таможенной декларации или совершения иного действия, непосредственно направленного на осуществление вывоза товаров за пределы таможенной территории Республики Казахстан, и до пересечения таможенной границы Республики Казахстан.
3. Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за исполнением лицами обязательств об обратном ввозе казахстанских товаров и транспортных средств либо продуктов их переработки в соответствии с условиями таможенных режимов в порядке, определенном настоящим Кодексом.
Статья 478. Таможенный контроль после выпуска товаров
и транспортных средств
Таможенные органы вправе осуществлять таможенный контроль после выпуска товаров и транспортных средств в порядке и на условиях, установленных настоящим Кодексом.
Статья 479. Принцип проведения таможенного контроля
При проведении таможенного контроля таможенные органы исходят из принципа выборочности и ограничиваются теми формами, которые достаточны для обеспечения соблюдения норм таможенного законодательства Республики Казахстан.

475-бап. Кедендiк әкiмшiлiктендiру
Кедендiк әкiмшiлiктендiру кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық
және өзге қызметке қатынасушылардың Қазақстан Республикасы заңының
орындалуына кеден органдарының бақылауы түрiнде жүзеге асырылады.
62-ТАРАУ. КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУ
476-бап. Кедендiк бақылауды жүргiзу
Кедендiк бақылауды кеден органдарының лауазымды адамдары:
1) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн
тауарлар мен көлiк құралдарына;
2) оларды ұсыну осы Кодекспен көзделген тауарлар мен көлiк құралдары
туралы кедендiк декларацияға, құжаттар мен мәлiметтерге;
3) кеден делдалы ретiндегi тұлғалардың, кедендiк тасымалдаушылардың,
сондай-ақ жекелеген кедендiк режимдердiң шеңберiнде және уақытша сақтау
бойынша кеден қызметтерiн көрсету жөнiндегi қызметтi жүзеге асырушылардың
қызметiне;
4) тауарларды пайдалануға және билiк етуге белгiленген шектеулердiң
сақталуына;
5) кедендiк төлемдер мен салықтарды есептеуге және төлеуге қатысты
жүргiзедi.
477-бап. Кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдары
1. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнген тауарлар мен көлiк құралдары Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өткен сәттен бастап:
1) осы Кодекстiң 14-бабына сәйкес шартты шығаруды қоспағанда еркiн айналым үшiн шығарылғанға;
2) жойылғанға;
3) мемлекеттiң пайдасы үшiн бас тартқанға не оларды мемлекеттiк меншiкке айналдырғанға;
4) тауарларды, көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан тысқары жерлерге iс жүзiнде шығарғанға дейiн кедендiк бақылауда болады.
2. Қазақстандық тауарлар мен көлiк құралдары оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге шығару кезiнде кедендiк декларацияны берген немесе тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан тысқары жерлерге шығаруды жүзеге асыруға тiкелей бағытталған өзге де әрекеттер жасаған сәттен бастап Қазақстан
Республикасының кедендiк шекарасын кесiп өткенге дейiн кедендiк бақылауда
болады.
3. Кеден органдары тұлғалардың қазақстандық тауарлар мен көлiк
құралдарын не оларды қайта өңдеу өнiмдерiн осы Кодексте көзделген
тәртіппен кедендiк режимдердiң шарттарына сәйкес қайта әкелу туралы
мiндеттемелерiн орындауына кеден бақылауын жүзеге асырады.
478-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын шығарғаннан кейiн кедендiк
бақылау
Кеден органдары тауарлар мен көлiк құралдарын шығарғаннан кейiн осы
Кодексте белгiленген тәртiппен және шарттармен кедендiк бақылауды жүзеге
асыруға құқылы.
479-бап. Кедендiк бақылауды жүргiзудiң қағидаты
Кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде кеден органдары iрiктеулiк қағидатты негізге алады және Қазақстан Республикасы кедендiк заңдарының нормаларын сақталуды қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi нысандармен шектеледi.

Статья 480. Зоны таможенного контроля
1. Для целей осуществления таможенного контроля путем осмотра и (или) таможенного досмотра товаров и транспортных средств, их хранения и перемещения под таможенным надзором вдоль таможенной границы Республики Казахстан, в местах таможенного оформления, производства предварительных операций, в местах перегрузки товаров, их осмотра и таможенного досмотра, в местах временного хранения, стоянки транспортных средств, перевозящих товары, находящиеся под таможенным контролем, на таможенных складах, на территории специальных экономических зон, на свободных складах, в магазинах беспошлинной торговли, в местах нахождения таможенных органов создаются зоны таможенного контроля.
2. Зоны таможенного контроля могут быть постоянными в случаях регулярного нахождения в них товаров, подлежащих таможенному контролю, или временными в случае необходимости осуществления осмотра или таможенного досмотра товаров и создаваемых на время проведения таких операций.
3. Порядок создания и обозначения зон таможенного контроля, а также порядок допуска в зоны таможенного контроля, определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
4. Осуществление производственной и иной коммерческой деятельности, перемещение товаров, транспортных средств и лиц, включая должностных лиц иных государственных органов, через границы таких зон и в их пределах, допускаются только с разрешения таможенного органа и под его контролем.
Статья 481. Обязательность представления документов
и сведений, необходимых для таможенного контроля
1. Лица, перемещающие товары и транспортные средства через таможенную границу Республики Казахстан либо осуществляющие деятельность, контроль за которой возложен на таможенные органы, обязаны представлять таможенным органам документы и сведения, необходимые для таможенного контроля, в устной, и (или) письменной, и (или) в электронной формах.
2. Таможенный орган вправе запрашивать документы и сведения, необходимые для таможенного контроля, в устном, и (или) письменном, и (или) в электронном виде.
3. Лица, указанные в пункте 1 настоящей статьи, обязаны представить документы и сведения таможенному органу незамедлительно, а в случае необходимости их получения от других лиц - не позднее тридцати дней.
4. Для проведения таможенного контроля таможенные органы вправе получать в соответствии с законодательством Республики Казахстан от банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций, сведения и справки о денежных операциях по осуществляемым экспортным и (или) импортным сделкам.

480-бап. Кедендiк бақылаудың аймақтары
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын, олардың сақталуы мен кедендiк қадағалаумен өткiзiлуiн қарау және (немесе) кедендiк тексеру жолымен кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы бойында, кедендiк ресiмдеу, алдын ала операцияларды жүргізу орындарында, тауарларды қайта тиеу, оларды қарау мен кедендiк тексеру орындарында, кедендiк бақылаудағы тауарларды тасымалдайтын көлiк құралдарын уақытша сақтау, тұру орындарында, кеден қоймаларында, арнайы экономикалық аймақ аумағында, еркiн қоймаларда, бажсыз сауда дүкендерiнде, кеден органдары орналасқан орындарда кедендiк бақылау аймақтары құрылады.
2. Кедендiк бақылау аймақтары оларда кедендiк бақылауға жататын тауарлар жүйелi түрде болған жағдайларда тұрақты немесе тауарларды олар анықталған және осындай операцияларды жүргiзу кезiне құрылған орында қарауды жүзеге асырудың қажеттiлiгi жағдайында уақытша болуы мүмкiн.
3. Кедендiк бақылау аймақтарын құру мен белгiлеудiң тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган келiсiмiмен орталық кеден органы айқындайды.
4. Осындай аймақтардың шекаралары арқылы және олардың шектерiнде өндiрiстiк немесе өзге де коммерциялық қызметтi, тауарларды, көлiк құралдарын және өзге мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдарын қоса алғанда, адамдарды өткiзу тек кеден органының рұқсатымен және оның бақылауымен ғана рұқсат етiледi.
481-бап. Кедендiк бақылау үшін қажеттi құжаттар мен мәлiметтер
ұсынудың мiндеттiлiгi
1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзушi не оны бақылау кеден органдарына жүктелетiн қызметтi жүзеге асырушы тұлғалар осы органдарға кедендiк бақылау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ауызша және (немесе) жазбаша және (немесе) электронды нысанда ұсынуға мiндеттi.
2. Кеден органы кедендiк бақылау үшiн қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ауызша және (немесе) жазбаша және (немесе) электронды түрде сұратуға құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлген тұлғалар кеден органына құжаттар мен мәлiметтердi тез арада, ал оларды басқа тұлғалардан алу қажет болатын жағдайларда, - отыз күннен кешiктiрмей ұсынуға мiндеттi.
4. Кедендiк бақылауды жүргiзу үшiн кеден органдары банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардан, экспорттық және (немесе) импорттық мәмiлелер бойынша жүзеге асырылатын ақша операциялары туралы мәлiметтерi мен анықтамаларды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес алуға құқылы.

5. В целях осуществления таможенного контроля после выпуска товаров и транспортных средств таможенные органы вправе запрашивать и получать коммерческие документы, документы бухгалтерского учета и отчетности и другую информацию, в том числе в электронном виде, относящуюся к внешнеэкономическим операциям с этими товарами и транспортными средствами, а в отношении товаров и транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан, также и к последующим операциям с данными товарами и транспортными средствами, у декларанта или любого иного лица, имеющего отношение к операциям с товарами и транспортными средствами, или владеющего указанными документами и сведениями.
6. Правоохранительные органы, органы налоговой службы и иные контролирующие органы Республики Казахстан, банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, органы, осуществляющие регистрацию организаций, нотариусы обязаны по запросу таможенных органов информировать таможенные органы об имеющихся сведениях, необходимых для таможенного контроля, в случаях и порядке, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
7. Документы, необходимые для таможенного контроля, должны храниться лицами не менее пяти лет с момента окончания нахождения товаров и транспортных средств под таможенным контролем в соответствии со статьей 477 настоящего Кодекса. Таможенные брокеры и иные лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, должны хранить документы в течение пяти лет после года, в течение которого проводились таможенные операции с такими товарами.
Статья 482. Привлечение специалистов и экспертов для оказания
содействия в проведении таможенного контроля
1. Таможенные органы вправе привлекать в соответствии с законодательством Республики Казахстан специалистов государственных и иных организаций и экспертов на договорной основе для оказания содействия в проведении таможенного контроля.
2. Привлекаемые специалисты и эксперты из государственных и иных органов обязаны соблюдать установленную тайну сведений.
Статья 483. Товары и транспортные средства,
подлежащие таможенному контролю
1. Таможенному контролю подлежат все товары и транспортные средства, перемещаемые через таможенную границу Республики Казахстан.
2. Таможенные органы вправе останавливать транспортные средства, а также принудительно возвращать водные и воздушные суда, покинувшие без разрешения таможенного органа таможенную территорию Республики Казахстан, за исключением иностранных судов и судов, находящихся на территории других государств.

5. Тауарлар мен көлiк құралдары шығарылғаннан кейiн кедендiк бақылауды жүзеге асыру мақсатында кеден органдары коммерциялық құжаттарды, бухгалтерлiк есеп пен есептiлiктiң құжаттарын, оның iшiнде бұл тауарлармен және көлiк құралдарымен сыртқы экономикалық қызметке жататын, ал Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелiнетiн тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты және сондай-ақ кейiнгi операцияларға жататын электронды түрдегi ақпаратты декларанттан немесе тауарлармен және көлiк құралдарымен жасалатын операцияларға тiкелей немесе жанама түрде қатысы бар немесе көрсетiлген құжаттар мен мәлiметтерге иелiк етушi кез келген тұлғадан сұратуға немесе алуға құқылы.
6. Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдары, салық қызметi органдары және өзге де бақылаушы органдары, банктер мен банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар, ұйымдарды тiркеудi жүзеге асыратын органдар, нотариустар кеден органдарының сұрау салуы бойынша кеден органдарын Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайларда және тәртiппен кедендiк бақылау үшін қажеттi мәлiметтер туралы хабардар етуге мiндеттi.
7. Кедендiк бақылау үшiн қажеттi құжаттарды тұлғалар осы Кодекстiң 477-бабына сәйкес кеден бақылауымен тауарлар мен көлiк құралдарының орналасуының аяқталу сәтiнен бастап бес жылдан кем емес уақыт сақтауы тиiс. Кеден делдалдары мен кедендiк бақылаудағы тауарларға қатысты кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын өзге де тұлғалар құжаттарды ол кезең iшiнде бұл тауарлармен кедендiк операциялар жүргiзiлген жылдан кейiн бес жыл бойы сақтауы тиiс.
482-бап. Кедендік бақылау жүргiзуге жәрдем көрсету үшiн мамандар мен
сарапшылар тарту
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес кеден бақылауын өткiзуге жәрдем көрсету үшiн шарттық негiзде мемлекеттiк және өзге де ұйымдардың мамандарын және сарапшыларды тартуға құқылы.
2. Мемлекеттiк және өзге органдардан тартылған мамандар мен сарапшылар белгiленген мәлiметтер құпиясын сақтауға мiндеттi.
483-бап. Кедендiк бақылауға жататын тауарлар мен көлiк құралдары
1. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн барлық тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк бақылауға жатады.
2. Кеден органдары көлiк құралдарын тоқтатуға, сондай-ақ шетелдiк кемелер мен басқа мемлекеттердiң аумағындағы кемелердi қоспағанда, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан кеден органының рұқсатынсыз аттанып кеткен су және әуе кемелерiн мәжбүрлеп қайтаруға құқылы.

Статья 484. Выборочность таможенного контроля
1. При проведении таможенного контроля таможенные органы используют установленные формы, которые являются достаточными для обеспечения соблюдения законодательства Республики Казахстан и международных договоров Республики Казахстан.
2. При выборе форм таможенного контроля используется оценка и управление рисками, предусмотренные главой 66 настоящего Кодекса. Неприменение других форм таможенного контроля либо освобождение от них не должно означать, что лица освобождаются от обязанности соблюдения положений настоящего Кодекса.
3. При необходимости таможенные органы могут использовать все формы таможенного контроля, установленные в настоящем Кодексе, за исключением случаев, указанных в статье 520 настоящего Кодекса.
Статья 485. Место проведения таможенного контроля
Таможенный контроль осуществляется в зоне таможенного контроля, а также в других местах, определяемых таможенными органами, где находятся товары, транспортные средства и документы, содержащие сведения о них, в том числе в электронном виде.
Статья 486. Сроки проверки таможенной декларации и иных документов
и таможенного досмотра товаров при таможенном оформлении
1. При таможенном оформлении, предварительных операциях и иных таможенных процедурах таможенные органы совершают действия, необходимые для проверки достоверности оформления таможенной декларации и соответствии представленных документов требованиям, установленным таможенным законодательством Республики Казахстан.
2. Проверка таможенной декларации, документов и таможенный досмотр товаров и транспортных средств, а при предварительном, временном декларировании товаров - проверка таможенной декларации и документов, осуществляется таможенным органом не позднее двух дней с даты регистрации таможенным органом таможенной декларации при представлении всех необходимых документов для выпуска товаров.
3. Продление указанного срока до десяти дней, а при перемещении товаров водным транспортом до двадцати дней с момента принятия таможенной декларации допускается с письменного разрешения руководителя таможенного органа, которое вручается декларанту по его требованию.
4. До выпуска товаров таможенные органы совершают операции, необходимые для установления соответствия наименования, происхождения, количества и стоимости товаров сведениям, указанным в таможенной декларации и документах, используемых для таможенных целей. Если представляются товары различных видов и наименований, содержащиеся в одной товарной партии, и в отношении таких товаров не произведено их разделение на отдельные упаковочные места, на упаковку товаров не нанесена маркировка и сведения об упаковке и маркировке не указаны в товаросопроводительных документах на товары, что не позволяет таможенным органам произвести необходимые операции для установления соответствия товаров сведениям о них, срок таможенного досмотра таких товаров при необходимости продлевается с письменного разрешения руководителя таможенного органа на время, необходимое для разделения товарной партии на отдельные товары.

484-бап. Кедендiк бақылаудың iрiктеушiлiгi
1. Кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдары мен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының сақталуын қамтамасыз ету үшiн жеткiлiктi болып табылатын белгiленген нысандарды пайдаланады.
2. Кедендiк бақылау нысанын iрiктеу кезiнде осы Кодекстiң 66-бабында көзделген қауiптердi бағалау мен басқару пайдаланылады. Кедендiк бақылаудың басқа нысандарын қолданбау не олардан босату тұлғаның осы Кодекстiң ережелерiн сақтау мiндеттiлiгiнен босатылатындығын бiлдiрмеуi тиiс.
3. Қажет болған жағдайда, кеден органдары осы Кодекстiң 520-бабында
көрсетiлген жағдайларды қоспағанда, кедендiк бақылаудың осы Кодексте
белгiленген барлық нысандарын пайдалана алады.
485-бап. Кедендiк бақылауды жүргiзу орны
Кедендiк бақылау кедендiк бақылау аймағында, сондай-ақ кеден
органдары айқындаған тауарлар, көлiк құралдары және олар туралы оның
iшiнде электронды түрдегi мәлiметтерi бар құжаттар орналасқан басқа да
орындарда жүзеге асырылуы мүмкін.
486-бап. Кедендiк декларация мен өзге де құжаттарды тексерудiң және
тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк қараудың
мерзiмдерi
1. Кедендiк ресiмдеу, алдын ала операциялар және өзге де кедендiк рәсiмдер кезiнде кеден органдары кедендiк декларацияның рәсiмделуiнiң дұрыстығына және ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарымен белгiленген талаптарға сәйкестiгiне көз жеткiзу үшiн қажеттi iс-әрекеттердi жүргiзедi.
2. Кедендiк декларацияны, құжаттарды тексерудi және тауарлар мен көлiк құралдарын қарауды, ал тауарларды алдын ала, уақытша декларациялау кезiнде - кедендiк декларация мен құжаттарды тексерудi кеден органдары тауарларды шығару үшiн қажеттi барлық құжаттар ұсынылған жағдайда, кеден органы кедендiк декларацияны тiркеген күннен бастап екi күннен кешiктiрмей жүзеге асырады.
3. Көрсетiлген мерзiмдi кедендiк декларацияны қабылдаған сәттен бастап он күнге дейiн, ал тауарларды су көлiгiмен тасымалдау кезiнде жиырма күнге дейiн ұзарту декларантқа оның талап етуi бойынша тапсырылатын кеден органы басшысының жазбаша рұқсатымен рұқсат етiледi.
4. Тауарлар шығарылғанға дейiн кеден органдары тауарлардың атауының, шығу тегiнiң, саны мен құнының кедендiк декларацияда және кедендiк мақсаттар үшiн пайдаланылатын құжаттарда көрсетiлген мәлiметтерге сәйкестiгiн белгiлеу үшін қажеттi операцияларды жүргiзедi. Егер кеден органдарына тауарлардың олар туралы мәлiметтерге сәйкестiгiн белгiлеу үшiн қажеттi операцияларды жүргiзуге мүмкiндiк бермейтiн бiр тауарлар партиясында алуан түрдегi және атаулардағы тауарлар көрсетiлсе, және мұндай тауарларға қатысты оларды жеке орау орындарына бөлу жүргiзiлмесе, тауарлардың орамдарына таңбалау мен орам және таңбалау туралы мәлiметтер қойылмаса және тауарларға арналған коммерциялық және көлiктiк құжаттарда таңбалау көрсетiлмесе мұндай тауарларды кедендiк тексеру мерзiмi кеден
органы басшысының жазбаша рұқсатымен қажет болған жағдайда, тауарлар
партиясын жекелеген тауарларға бөлу үшiн қажеттi уақытқа ұзартылады.

5. При проведении таможенного контроля товаров, подлежащих контролю
других государственных органов, таможенные органы обеспечивают координацию
таких действий и их одновременное проведение.
Глава 63. Формы и порядок проведения таможенного контроля
Статья 487. Формы таможенного контроля
Формами таможенного контроля являются:
1) проверка таможенной декларации, документов и сведений;
2) устный опрос;
3) получение объяснений;
4) таможенный надзор (визуальное наблюдение, в том числе с применением технических средств, сотрудниками таможенных органов за перевозкой товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, совершением с ними грузовых и иных операций);
5) осмотр товаров и транспортных средств;
6) таможенный досмотр товаров и транспортных средств;
7) личный досмотр;
8) маркировка товаров специальными марками либо нанесение на них идентификационных знаков в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан;
9) проверка системы учета товаров и транспортных средств и отчетности по ним;
10) учет товаров и транспортных средств;
11) осмотр помещений и территорий.
Статья 488. Проверка таможенной декларации, документов и сведений
1. Таможенные органы проверяют таможенную декларацию, документы и сведения, представленные при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, с целью установления подлинности документов и достоверности сведений.
2. Проверка достоверности сведений, представленных таможенным органам при таможенном оформлении, осуществляется путем их сопоставления с информацией, полученной из других источников, анализа сведений специальной таможенной статистики, обработки сведений с использованием информационных технологий, а также другими способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.
3. При осуществлении таможенного контроля таможенный орган вправе запросить у лиц в письменном виде необходимые документы и сведения с целью проверки информации, содержащейся в таможенной декларации.
4. Допускается проверка документов и сведений таможенными органами на основе выборочной проверки.
Статья 489. Устный опрос
При производстве таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, предварительных операциях и иных таможенных процедурах должностные лица таможенных органов вправе проводить устный опрос лиц без оформления результатов такого опроса указанных лиц в письменном виде.
Статья 490. Получение объяснений
Получение объяснений - получение должностными лицами таможенного органа от декларантов и иных лиц, располагающих сведениями об обстоятельствах, имеющих значение для осуществления таможенного контроля, необходимой информации в сфере таможенного дела.
Объяснение оформляется в письменном виде. Уведомление о вызове лица для получения объяснения подписывается руководителем соответствующего таможенного органа. Средства оповещения лица о вызове для получения объяснения и место получения объяснения определяются должностным лицом таможенного органа, уполномоченным на проведение таможенного контроля.

5. Басқа мемлекеттiк органдар бақылауға жататын тауарларға кедендiк
тексерудi жүргiзсе, кеден органдары мұндай әрекеттердi үйлестiру және
оларды бiр уақытта жүргiзудi қамтамасыз етедi.
63-ТАРАУ. КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУДЫ ЖҮРГIЗУДIҢ НЫСАНДАРЫ МЕН ТӘРТIБI
487-бап. Кедендiк бақылаудың нысандары
Кедендiк бақылаудың нысандары:
1) кедендiк декларацияны, құжаттар мен мәлiметтердi тексеру;
2) ауызша сауалнама;
3) түсiнiктер алу;
4) кедендiк қадағалау (көзбен шолып қарау, оның iшiнде кеден органы
қызметкерлерiнiң кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын
тасымалдалуын, оларға жүктік және өзге де операциялардың жасалуын
техникалық құралдарды қолдана отырып тексеруi);
5) тауарлар мен көлiк құралдарын қарау;
6) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк тексеру;
7) жеке тексеру;
8) тауарларды арнаулы таңбалармен таңбалау не осы Кодексте және
Қазақстан Республикасының салықтық заңдарында көзделген жағдайларда,
оларға бiрегейлендiрген белгiлер соғу;
9) тауарлар мен көлiк құралдарының есебi мен олар бойынша есептілiгi
жүйесiн тексеру;
10) тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзу;
11) үй-жайлар мен аумақтарды тексеру болып табылады.
488-бап. Кедендiк декларацияны, құжаттар мен мәлiметтердi тексеру
1. Кеден органдары құжаттардың түпнұсқалылығын және мәлiметтердiң дұрыстығын белгiлеу мақсатында тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу кезiнде ұсынылған кедендiк декларацияны, құжаттарды және мәлiметтердi тексередi.
2. Кеден органына кедендiк ресiмдеу кезiнде ұсынылған мәлiметтердiң дұрыстығын тексеру оларды басқа көздерден алынған ақпаратпен салыстыру, арнаулы кедендiк статистиканың мәлiметтерiн талдау, мәлiметтердi бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып өңдеу жолымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен тиым салынбаған басқа да тәсiлдермен жүзеге асырылады.
3. Кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде кеден органы кедендiк декларациядағы ақпараттарды тексеру мақсатында жазбаша түрде тұлғалардан қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi сұратуға құқылы.
4. Кеден органдарының iрiктеп тексеру негiзiнде құжаттар мен мәлiметтердi тексеруiне рұқсат етiледi.
489-бап. Ауызша сауалнама
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарына кедендік ресімдеуді жүргiзу, алдын ала операциялар мен өзге де кедендiк рәсiмдер кезiнде кеден органдарының лауазымды адамдары көрсетiлген тұлғалардың түсiнiктерiн жазбаша түрде ресiмдеусiз тұлғаларға ауызша сауалнама жүргiзуге құқылы.
490-бап. Түсiнiктер алу
Түсiнiктер алу - кеден органдары лауазымды адамдарының тауарларды өткiзушi тұлғалардан, декларанттардан, және кедендiк бақылауды жүзеге асыру үшiн мәнi бар жағдаяттар туралы мәлiметтерге ие өзге де адамдардан қажеттi ақпараттар алуы.
Түсiнiк жазбаша түрде ресiмделедi. Адамды түсiнiк алу үшiн шақыру туралы хабарламаға кеден органының басшысы қол қояды. Адамды түсiнiк алу үшiн шақыру туралы құлақтандыру құралы мен түсiнiк алу орнын кеден органының кедендiк бақылауды жүргiзуге лауазымды тұлғасы белгiлейдi.

Статья 491. Осмотр товаров и транспортных средств
1. Осмотр должностными лицами таможенного органа товаров и транспортных средств, в том числе международных почтовых отправлений, багажа физических лиц осуществляется с целью получения подтверждения сведений о характере, происхождении, состоянии, количестве товаров, находящихся под таможенным контролем, о наличии на товарах, транспортных средствах и их грузовых помещениях таможенных пломб, печатей и других наложенных средств идентификации.
2. Осмотр товаров и транспортных средств - внешний визуальный осмотр товаров, багажа физических лиц, транспортных средств, грузовых емкостей, наличия таможенных пломб, печатей и иных средств идентификации товаров для целей таможенного контроля, если такой осмотр не связан с вскрытием транспортного средства либо его грузовых помещений и нарушения упаковки товаров.
3. В зоне таможенного контроля осмотр товаров и транспортных средств может производиться в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представителей, за исключением случаев, когда указанные лица изъявляют желание присутствовать при осмотре.
4. По результатам осмотра товаров и транспортных средств должностными лицами таможенных органов составляется акт по установленной форме, если результаты такого осмотра будут использованы в таможенных целях. По требованию лица, обладающего полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, должностные лица таможенного органа обязаны составить акт. Второй экземпляр акта о проведении таможенного осмотра вручается лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров и транспортных средств.
Статья 492. Таможенный досмотр товаров и транспортных средств
1. Таможенный досмотр - действия должностных лиц таможенных органов в отношении товаров и транспортных средств, связанные с вскрытием упаковки товаров или грузового помещения транспортного средства либо емкостей, контейнеров и иных мест, где находятся или могут находиться товары.
Таможенный досмотр производится с целью идентификации товаров для таможенных целей, установления достоверности заявляемых сведений, либо при наличии информации о нарушении таможенного законодательства Республики Казахстан с целью проверки такой информации, а также проведения таможенного контроля на основе выборочной проверки.
2. Декларант, иные лица, обладающие полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представители вправе по собственной инициативе присутствовать при таможенном досмотре товаров и транспортных средств, за исключением случая, установленного пунктом 3 настоящей статьи.

491-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын қарау
1. Кеден органдары лауазымды адамдарының тауарлар мен көлiк құралдарын, оның iшiнде халықаралық почта жөнелтiмдерiн, жеке тұлғалардың қол жүгiн қарауы кедендiк бақылаудағы тауарлардың сипаты, шығу тегi, жай-күйi, мөлшерi туралы, тауарларда, көлiк құралдарында және олардың жүктiк үй-жайларында кедендiк пломбалардың, мөрлердiң және бiрегейлендiрудiң басқа да қойылған құралдарының бар екендiгi туралы мәлiметтердiң растауын алу үшiн жүзеге асырылады.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын қарау - егер мұндай қарау көлiк құралы мен оның жүктiк үй-жайларын ашумен және тауарлардың орамдарын бұзумен байланысты болмаса, кедендiк бақылау мақсаттары үшiн тауарларды, жеке тұлғалардың қол жүгін, көлiк құралдарын, жүктiк ыдыстарды, кедендiк пломбалардың, мөрлердiң және тауарларды бiрегейлендiрудiң өзге құралдарының бар-жоқтығын сырттай көзбен шолып қарау.
3. Тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау аймағында қарау көрсетiлген адамдар қарау кезiнде қатысуға тiлек бiлдiретiн жағдайларды қоспағанда, декларанттың, тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар өзге де адамдардың және олардың өкiлдерiнiң қатысуынсыз жүргізiлуi мүмкiн.
4. Тауарлар мен көлiк құралдарын қараудың нәтижелерi бойынша кеден органдарының лауазымды адамдары, егер мұндай қараудың нәтижелерi кеден мақсаттарында пайдаланылуы мүмкiн болса, белгiленген нысан бойынша акт жасайды. Кеден органының қызметкерлерi тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар адамның талабы бойынша акт жасауға мiндеттi. Кедендiк қарау жүргiзiлгендiгi туралы актiнiң екiншi данасы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар адамға тапсырылады.
492-бап. Тауарлар мен көлік құралдарын кедендiк тексеру
1. Кедендiк тексеру - тауарлардың орамдарын немесе көлiк құралының жүктiк үй-жайын не ыдыстарды, контейнерлердi және тауарлар бар немесе болуы мүмкiн өзге де орындарды ашумен байланысты тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты кеден органдары лауазымды тұлғаларының iс-әрекетi.
Кедендiк тексеру тауарларды кеден мақсаттары үшiн бiрегейлендiру, мәлiмделетiн мәлiметтердiң растығын белгiлеу не осындай ақпаратты тексеру мақсатында Қазақстан Республикасының кеден заңнамасын бұзу туралы ақпарат болған кезде, сондай-ақ кедендiк бақылауды iрiктеулiк тексерудiң негiзiнде жүргiзу мақсатында жүргiзiледi.
2. Декларант, тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар өзге де тұлғалар және олардың өкiлдерi өздерiнiң бастамасы бойынша осы баптың 3-тармағымен белгiленген жағдайды қоспағанда тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк тексеру кезiнде қатысуға құқылы.

3. По требованию должностных лиц таможенного органа лица обязаны присутствовать при досмотре и оказывать должностным лицам таможенного органа необходимое содействие. При отсутствии представителя, специально уполномоченного перевозчиком, таковым является физическое лицо, управляющее транспортным средством.
4. Таможенный орган вправе проводить таможенный досмотр товаров и транспортных средств в отсутствие декларанта, иных лиц, обладающих полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, и их представителей в следующих случаях:
1) при неявке указанных лиц по истечении десяти дней после представления товаров и транспортных средств;
2) при существовании угрозы государственной безопасности, жизни и здоровью человека, животных и растений, окружающей природной среде, сохранению художественного, исторического и археологического достояния народов Республики Казахстан и при других обстоятельствах, не терпящих отлагательства;
3) при пересылке товаров в международных почтовых отправлениях;
4) при оставлении на таможенной территории Республики Казахстан товаров и транспортных средств в нарушение таможенного режима.
Таможенный досмотр товаров и транспортных средств в указанных случаях проводится в присутствии двух понятых и оформляется актом таможенного досмотра по форме, утверждаемой центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
5. Если таможенному досмотру была подвергнута часть товаров, указанных в таможенной декларации как товары одного наименования, то результаты такого досмотра распространяются на все такие товары, указанные в таможенной декларации.
6. По результатам таможенного досмотра составляется акт в двух экземплярах. В акте о проведении таможенного досмотра указываются следующие сведения:
1) сведения о должностных лицах таможенного органа, проводивших таможенный досмотр, и лицах, присутствовавших при его проведении;
2) причины проведения таможенного досмотра в отсутствии декларанта или иного лица, обладающего полномочиями в отношении товаров и транспортных средств;
3) результаты таможенного досмотра.
Второй экземпляр акта вручается лицу, обладающему полномочиями в отношении товаров и транспортных средств, либо его представителю.
Статья 493. Личный досмотр
1. Личный досмотр как исключительная форма таможенного контроля проводится по письменному решению руководителя таможенного органа или лица, его замещающего, при наличии достаточных оснований полагать, что физическое лицо, следующее через таможенную границу Республики Казахстан либо находящееся в зоне таможенного контроля или транзитной зоне международного аэропорта, скрывает при себе и не выдает товары, являющиеся объектами нарушения законодательства Республики Казахстан.
Процедура, связанная с проведением личного досмотра и форма решения о проведении личного досмотра определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. При этом в решении о проведении личного досмотра должны быть указаны права физического лица и порядок проведения личного досмотра.

3. Тұлғалар кеден органы лауазымды адамдарының талабы бойынша тексеру кезiнде қатысуға және кеден органының лауазымды адамдарына қажеттi жәрдем көрсетуге мiндеттi. Тасымалдаушы арнайы уәкiлеттендiрген өкiл болмаған жағдайда, мұндай адам көлiк құралын басқаратын жеке тұлға болып табылады.
4. Кеден органы декларант, тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар өзге де адамдар және олардың өкілдерi болмағанда, мынадай жағдайларда:
1) көрсетiлген адамдар тауарлар мен көлiк құралдары ұсынылғаннан кейiн он күн өткен соң келмеген жағдайда;
2) мемлекеттiң қауiпсiздiгiне, адамның, жан-жануарлар мен өсiмдiктердiң, қоршаған ортаның өмiрi мен денсаулығына Қазақстан Республикасы халықтарының көркем, тарихи және археологиялық игiлiгiне қауiп болған жағдайда және кейiнге қалдыруды күтпейтiн басқа да жағдаяттарда;
3) тауарларды халықаралық почта жөнелтiмдерiнде салу кезiнде;
4) тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк режимдi бұза отырып Қазақстан Республикасының кедендiк аумағында қалдырған жағдайда тауарлар мен көлiк құралдарына кедендiк тексеру жүргiзуге құқылы.
Тауарлар мен көлiк құралдарын көрсетiлген жағдайларда кедендiк тексеру екi куәгерлердiң қатысуымен жүргiзiледi және кедендiк тексерудiң кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiткен нысаны бойынша актiмен ресiмделедi.
5. Егер кедендiк тексеруге кедендiк декларацияда көрсетiлген тауарлардың бөлiгi бiр атаудың тауарлары ретiнде ұшыраған болса, онда мұндай тексерудiң нәтижелерi кедендiк декларацияда көрсетiлген барлық тауарларға таратылады.
6. Кедендiк тексерудiң нәтижелерi бойынша екi данада акт жасалады. Кедендiк тексерудiң жүргiзiлгендiгi туралы актіде мынадай мәлiметтер көрсетiледi:
1) кедендiк тексерудi жүргiзген кеден органының лауазымды тұлғалары мен оны жүргiзу кезiнде қатысқан адамдар туралы мәлiметтер;
2) декларанттың, тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар өзге де адамның қатысуынсыз кедендiк тексеру жүргiзудiң себептерi;
3) кедендiк тексерудiң нәтижелерi.
Актiнiң екiншi данасы тауарлар мен көлiк құралдарына қатысты өкiлеттiктерi бар адамға не оның өкiлiне тапсырылады.
493-бап. Жеке тексеру
1. Кедендiк бақылаудың ерекше нысаны ретiндегi жеке тексеру Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өтетiн не кедендiк бақылау аймағындағы немесе халықаралық әуежайдың транзит аймағындағы жеке тұлғаның Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу объектiлерi болып табылатын тауарларды өзiнде жасырып, бермей тұр деп санауға жеткiлiктi негiз болған жағдайда, кеден органы бастығының немесе оның орынбасарының жазбаша шешiмi бойынша жүргiзiледi.
Жеке тексерудi жүргiзумен байланысты рәсiм мен жеке тексерудi жүргiзу туралы шешiмнiң нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi. Бұл ретте жеке тексеруді жүргiзу тәртібі шешімде жеке тұлғаның құқықтары мен жеке тексерудi жүргізудiң тәртібі көрсетілуі тиiс.

2. Перед началом личного досмотра должностное лицо таможенного органа обязано представить физическому лицу решение руководителя таможенного органа или лица, его замещающего, о проведении личного досмотра, ознакомить физическое лицо с его правами при проведении такого досмотра и предложить добровольно выдать скрываемые товары.
3. Действия должностного лица таможенного органа при проведении личного досмотра не должны ущемлять честь и достоинство физического лица.
4. Физическое лицо, в отношении которого проводится личный досмотр, имеет право:
1) до начала проведения личного досмотра ознакомиться с порядком проведения и решением о проведении личного досмотра;
2) добровольно выдать скрываемые при себе товары, являющиеся объектами нарушения законодательства Республики Казахстан;
3) делать заявление с обязательным внесением его в протокол о порядке проведения личного досмотра должностным лицам таможенного органа, производящим личный досмотр;
4) знакомиться с результатами проведения личного досмотра и процессуальными документами;
5) обжаловать действия должностных лиц таможенного органа, производящих личный досмотр в соответствии с настоящим Кодексом;
6) пользоваться услугами адвоката.
5. При отказе физического лица от проведения личного досмотра, лицо вправе отказаться от пересечения таможенной границы Республики Казахстан. При наличии оснований и в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан, данное лицо может быть задержано.
6. Физическому лицу, в отношении которого проводился личный досмотр, предоставляются копия протокола о проведении личного досмотра, акт об изъятии товаров.
7. Личный досмотр проводится должностными лицами таможенного органа одного пола с досматриваемым в присутствии двух понятых того же пола в изолированном помещении, отвечающем санитарно-гигиеническим требованиям. Доступ в это помещение других физических лиц и возможность наблюдения за проведением личного досмотра с их стороны должны быть исключены. Обследование органов тела досматриваемого должно проводиться только врачом-специалистом с использованием при необходимости специальной медицинской техники.
Врач-специалист не вправе уклониться от исполнения решения руководителя таможенного органа или лица, его замещающего, о проведении личного досмотра, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
8. О проведении личного досмотра составляется протокол по форме, утверждаемой центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Протокол подписывается должностным лицом таможенного органа, проводившим личный досмотр, физическим лицом, в отношении которого был проведен досмотр, понятыми, а при обследовании - врачом.

2. Жеке тексеру басталардың алдында кеден органының лауазымды адамы жеке тұлғаға кеден органы бастығының немесе оның орнындағы адамның жеке тексерудi жүргiзу туралы шешiмiн көрсетуге, жеке тұлғаны оның мұндай тексерудi жүргiзу кезiндегi құқықтарымен және мiндеттерiмен таныстыруға және жасырған тауарларын өз еркiмен беру туралы ұсыныс жасауға мiндеттi.
3. Кеден органы лауазымды адамының жеке тексерудi жүргiзу кезiндегi iс-әрекетi жеке тұлғаның намысы мен беделiне нұқсан келтiрмеуi тиiс.
4. Өзiне қатысты жеке тексеру жүргiзiлiп отырған жеке тұлғаның:
1) жеке тексерудi жүргiзу басталғанға дейiн жүргiзу тәртiбiмен және жеке тексерудi жүргiзу туралы шешiммен танысуға;
2) Қазақстан Республикасының заңдарын бұзу объектiлерi болып табылатын өзiнде жасырған тауарларын өз еркiмен беруге;
3) жеке тексерудi жүргiзетiн кеден органының лауазымды адамдарына мәлiмдеме жасап, оны жеке тексерудi жүргiзу тәртiбi туралы хаттамаға мiндеттi түрде енгiзуге;
4) жеке тексерудi жүргiзу нәтижелерiмен және iс жүргiзу құжаттарымен танысуға;
5) осы Кодекске сәйкес кеден органы лауазымды адамдарының әрекеттерiне шағым жасауға;
6) адвокаттың қызметтерiн пайдалануға құқығы бар.
5. Жеке тексеру жүргiзуден жеке тұлға бас тартқан кезде, Қазақстан Республикасының кеден шекарасын кесiп өтуден бас тартуға құқылы. Негiз болған кезде және Қазақстан Республикасының заңдар актiлерiмен көзделген тәртiппен осы тұлға тоқтатылуы мүмкiн.
6. Өзiне жеке тексеру жүргiзiлген жеке тұлғаға жеке тексерудiң жүргiзiлгенi туралы хаттаманың көшiрмесi, тауарлардың алынып қойғаны туралы актi берiледi.
7. Жеке тексерудi кеден органының тексеруден өтуiмен бiр жыныстағы лауазымды адамдары сол жыныстағы екi куәгердiң қатысуымен санитарлық-гигиеналық талаптарға сай келетiн оқшауланған үй-жайда жүргiзедi. Бұл үй-жайға басқа жеке тұлғалардың енуiне және олардың тарапынан жеке тексерудiң жүргiзiлуiн байқау мүмкiндiгiне жол берiлмеуге тиiс. Тексерiлетiн адамның дене мүшелерiн тексерудi қажет болған жағдайда, арнайы медициналық техниканы пайдалана отырып маман дәрiгер жүргiзедi.
Маман дәрiгер Қазақстан Республикасының заңдар актiлерiмен көзделген жағдайларды қоспағанда жеке қарауды жүргiзу туралы кеден органы басшысы немесе оны ауыстыратын тұлға шешiмнiң орындалуынан жалтаруға құқылы емес.
8. Жеке тексерудiң жүргiзiлгендiгi туралы кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiткен нысан бойынша хаттама жасалады.
Хаттамаға жеке тексерудi жүргiзген кеден органының лауазымды адамы, оған қатысты тексеру жүргiзiлген жеке тұлға, куәгерлер, ал тексеру жүргiзген кезде - дәрiгер қолдарын қояды.

Статья 494. Маркировка товаров специальными марками,
нанесение на них идентификационных знаков
1. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, таможенный контроль осуществляется таможенными органами путем проверки наличия на товарах (их упаковке) специальных марок, идентификационных знаков или иных способов обозначения товаров, используемых для подтверждения легальности их ввоза на таможенную территорию Республики Казахстан.
2. Отсутствие на товарах специальных марок, идентификационных знаков или иных способов обозначения товаров рассматривается, как основание полагать, что ввоз товаров на таможенную территорию Республики Казахстан осуществлен без производства таможенного оформления и выпуска товаров, если лицо, у которого такие товары обнаружены, декларант либо иное заинтересованное лицо не докажет обратное.
Статья 495. Проверка системы учета товаров и транспортных
средств и отчетности по ним
1. Проверка системы учета товаров и транспортных средств и отчетности по ним, как форма таможенного контроля, применяться в следующих случаях:
1) при заявлении лица о применении упрощенных процедур таможенного оформления в соответствии с положениями настоящего Кодекса;
2) при условном выпуске товаров, когда такие товары подлежат учету в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
3) в отношении лиц, осуществляющих деятельность в качестве таможенных брокеров, таможенных перевозчиков, а также осуществляющих деятельность в рамках отдельных таможенных режимов и по оказанию таможенных услуг по временному хранению;
4) при проверке лиц, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность в отношении товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем.
2. В случаях, не указанных в настоящей статье, проверка системы учета и отчетности может производиться при проведении таможенного контроля с использованием проверки внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела.
Статья 496. Учет товаров и транспортных средств
1. В целях обеспечения контроля условно выпущенных товаров и транспортных средств, товаров, на которые установлены меры тарифного и нетарифного регулирования, таможенные органы ведут учет товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, в порядке и форме, установленных центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, на основе сведений, предоставляемых лицами при таможенном оформлении и таможенном контроле в соответствии с настоящим Кодексом.

494-бап. Тауарларды арнаулы таңбалармен таңбалау, оларға
бiрегейлендiрiлген белгiлер соғу
1. Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген жағдайларда кедендiк бақылауды кеден органдары тауарларда (орамдарда) арнаулы таңбалардың, бiрегейлендiрiлген белгiлердiң немесе оларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына әкелудiң заңдылығын растау үшiн пайдаланылатын тауарларды белгiлеудiң өзге де тәсiлдерiнiң бар-жоқтығын тексеру жолымен жүзеге асырады.
2. Тауарларда арнаулы таңбалардың, бiрегейлендiрiлген белгiлердiң немесе тауарларды белгiлеудiң өзге де тәсiлдерiнiң болмауы егер өзiнен мұндай тауарлар табылған адам, декларант не өзге де мүдделi адам керiсiнше дәлелдемесе, тауарларды Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына кедендiк ресiмдеу мен тауарлар шығаруды жүргiзбестен әкелгендігі фактiсiн растау ретiнде қаралады.
495-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын есепке алу және олар бойынша
есептілiк жүйесін тексеру
1. Кедендiк бақылаудың нысаны ретiндегi тауарлар мен көлiк құралдарын есепке алу және олар бойынша есептiлiк жүйесiн тексеру мынадай жағдайларда:
1) тұлғаның осы Кодекстің ережелерiне сәйкес кедендiк ресiмдеудiң оңайлатылған рәсiмдерiн қолдануы туралы өтiнiшi жағдайында;
2) мұндай тауарлар Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалатын тәртіппен есепке алынатын кезде тауарлар шартты түрде шығарылған жағдайда;
3) қызметiн кедендiк делдалдар, кедендiк тасымалдаушылар ретiнде жүзеге асыратын, сондай-ақ жекелеген кедендiк режимдердiң шеңберiнде және уақытша сақтау бойынша кедендiк қызметтер көрсету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын адамдарды тексеру кезiнде;
4) кедендiк бақылаудағы тауарларға қатысты сыртқы экономикалық қызметтi жүзеге асыратын тұлғаларды тексеру кезiнде қолданылуы мүмкiн.
2. Осы бапта көрсетiлмеген жағдайларда, есеп пен есептiлiк жүйесiн тексеру сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтi тексерудi пайдаланумен кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде жүргiзiлуi мүмкiн.
496-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзу
1. Шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлiк құралдарын, тарифтiк және тарифтiк емес реттеу шаралары белгiленген тауарларды бақылауды қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары осы Кодекске сәйкес кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау кезiнде тұлғалар беретiн мәлiметтердiң негiзiнде кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен және нысандарда Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарының есебiн жүргiзедi.

2. Лица, пользующиеся условно выпущенными товарами и транспортными средствами на территории Республики Казахстан, и иные лица, определяемые настоящим Кодексом, обязаны вести их учет и представлять таможенным органам отчетность в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 497. Осмотр помещений и территорий
1. В целях проведения таможенного контроля должностные лица таможенных органов при предъявлении служебного удостоверения и на основании письменного разрешения руководителя таможенного органа имеют право доступа на территорию и в помещения, где находятся либо могут находиться товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю, документы, необходимые для таможенного контроля, либо осуществляется деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
2. В случае отказа доступа на территорию и в помещения должностные лица таможенных органов вправе входить на территорию и в помещения, за исключением жилых помещений, с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений в присутствии двух понятых. Обо всех случаях вхождения в помещения с пресечением сопротивления и вскрытием запертых помещений таможенные органы уведомляют прокурора в течение двадцати четырех часов. Лица, воспрепятствующие доступу должностных лиц таможенных органов на территории и в помещения, несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
3. Если законодательными актами Республики Казахстан установлен специальный порядок доступа должностных лиц государственных органов на отдельные объекты, должностные лица таможенных органов обязаны иметь доступ на указанные объекты в порядке, определяемом этими законодательными актами Республики Казахстан.
4. Осмотр помещений и территорий, проводимый с целью подтверждения наличия товаров, находящихся под таможенным контролем, в том числе условно выпущенных, производится в местах временного хранения, на таможенных складах, свободных складах, в помещениях магазина беспошлинной торговли, а также у лиц, у которых должны находиться товары в соответствии с условиями таможенных процедур или таможенных режимов, предусмотренных настоящим Кодексом. Осмотр помещений и территорий производится при наличии информации об утрате товаров, их отчуждении либо распоряжении ими иным способом в нарушение требований и условий, установленных настоящим Кодексом, для проверки такой информации, а также на основе выборочной проверки.

2. Қазақстан Республикасының аумағында шартты түрде шығарылған тауарлар мен көлiк құралдарын пайдаланатын тұлғалар және осы Кодексте белгiленген өзге де тұлғалар олардың есебiн жүргiзуге және кеден органдарына кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен есептiлiк ұсынуға мiндеттi.
497-бап. Үй-жайлар мен аумақтарды қарау
1. Кеден бақылауын жүргiзу мақсатында кеден органының лауазымды тұлғалары қызметтiк куәлiктi көрсету кезiнде және кеден органы басшысының жазбаша рұқсат етуi негiзiнде кеден бақылауына жататын тауарлар мен көлiк құралдары, кеден бақылауы үшiн қажетті құжаттар болатын не болуы мүмкiн аумақ пен үй-жайларға енуге құқығы бар не Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiмен көзделген жағдайларды қоспағанда, кеден бақылауында орналасқан тауарларға қатысты қызметтi жүзеге асырады.
2. Кеден органдарының лауазымды адамдарының енуiн қамтамасыз етуден бас тартқан жағдайда, тұрғын үй-жайларын қоспағанда, аумаққа және үй-жайға екi куәгердiң қатысуымен қарсылықтың жолын кесу мен жабық үй-жайларды ашу арқылы кiруге құқылы. Үй-жайларға қарсылықтың жолын кесу мен жабық үй-жайларды ашу арқылы кiрудiң барлық жағдайлары туралы кеден органдары жиырма төрт сағаттың iшiнде прокурорды хабардар етедi. Кеден органдарының лауазымды адамдарының осы аумақ пен үй-жайларына енуге қарсылық көрсеткен тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес жауапкершiлiкте болады.
3. Егер Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiнде мемлекеттік органдар лауазымды адамдарының жекелеген объектiлерге енуiнiң өзге тәртiбi белгiленсе, кеден органдарының лауазымды адамдары көрсетiлген объектiлерге осы заңнама актiлерiнде белгiленген тәртіппен енуге құқылы.
4. Кедендiк бақылаудағы, оның iшiнде шартты түрде шығарылған тауарлардың бар-жоқтығын растау мақсатында жүргiзiлетiн үй-жайлар мен аумақтарды қарау уақытша сақтау қоймаларында, кеден қоймаларында, бажсыз сауда дүкенiнiң үй-жайларында, сондай-ақ оларда осы Кодекспен көзделген кедендiк рәсiмдердiң немесе кедендiк режимдердiң шарттарына сәйкес тауарлар болуы тиiс тұлғаларда жүргiзiледi. Үй-жайлар мен аумақтарды қарау тауарлардың жоғалғандығы, олардың иелiктен айырылғандығы не осы Кодекспен белгiленген талаптар мен шарттарды бұза отырып өзге де тәсiлмен билік етілуi туралы ақпарат болған жағдайда, осындай ақпаратты тексеру үшiн, сондай-ақ iрiктеулiк тексерудiң негiзiнде жүргiзiледi.

5. Осмотр помещений и территорий у лиц, не указанных в пункте 4 настоящей статьи, может проводиться таможенными органами при наличии информации о нахождении в таких помещениях или на территориях товаров, ввезенных на таможенную территорию Республики Казахстан с нарушением порядка, предусмотренного настоящим Кодексом, для проверки такой информации. По результатам осмотра составляется акт по форме, утверждаемой центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела, второй экземпляр которого вручается лицу, у которого производился осмотр.
6. Осмотр помещений и территорий на соответствие квалификационным требованиям и условиям, установленными статьями 97, 112, 140, 156, 266 настоящего Кодекса, также осуществляется таможенными органами, и по которым составляется заключение по форме, определяемой центральным таможенным органом.
Глава 64. Таможенная экспертиза
Статья 498. Назначение таможенной экспертизы
1. Целью таможенной экспертизы является проведение исследований для
определения количественного и качественного составов товаров, перемещаемых
через таможенную границу Республики Казахстан, для их правильной
классификации в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической
деятельности.
2. Таможенная экспертиза может назначаться таможенными органами при:
1) осуществлении таможенного оформления и таможенного контроля;
2) принятии предварительного решения;
3) выявлении правонарушений в сфере таможенного дела.
3. Объектами таможенных экспертиз являются товары, сведения о
товарах, содержащиеся в таможенных и иных документах, идентификационные
знаки.
4. Таможенная экспертиза проводится экспертами таможенных
лабораторий.
Основанием для проведения таможенной экспертизы являются:
1) направление на таможенную экспертизу - на стадии таможенного
оформления и таможенного контроля;
2) постановление о назначении таможенной экспертизы - по
правонарушениям в сфере таможенного дела.
В направлении либо постановлении указываются:
1) основание для проведения таможенной экспертизы;
2) наименование таможенной лаборатории, где должна быть проведена
таможенная экспертиза;
3) вопросы, поставленные перед экспертом;
4) материалы, предоставленные на рассмотрение эксперта.
5. Должностное лицо таможенного органа, назначившее таможенную экспертизу, обязано ознакомить декларанта с направлением либо постановлением о назначении таможенной экспертизы, разъяснить права и обязанности, предусмотренные статьями 396, 397 настоящего Кодекса. Отметка об ознакомлении декларанта делается на направлении либо постановлении и подписывается декларантом.

5. Осы баптың 4-тармағында көрсетiлмеген тұлғалардың үй-жайлары мен аумақтарын қарауды кеден органдары осындай үй-жайларда немесе аумақтарда Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына осы Кодекспен көзделген тәртiптi бұза отырып әкелiнген тауарлардың бар екендiгi туралы ақпарат болған жағдайда, осындай ақпаратты тексеру үшiн жүргiзедi. Қараудың нәтижелерi бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiткен нысан бойынша акт жасалады, екiншi данасы өзiнде тексеру жүргiзiлген тұлғаға берiледi.
6. Осы Кодекстiң 97, 112, 140, 156, 266-баптарымен белгiленген бiлiктiлiк талаптары мен шарттарына сәйкестiгiне үй-жайларды және аумақтарды қарауды кеден органдары жүзеге асырады және ол бойынша орталық кеден органы айқындайтын нысан бойынша қорытынды жасалады.
64-ТАРАУ. КЕДЕНДIК САРАПТАМА
498-бап. Кедендiк сараптаманы тағайындау
1. Кедендiк сараптаманың мақсаты Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлардың сандық және сапалық құрамын анықтау үшiн, Сыртқы экономикалық қатынастың тауарлық номенклатурасына сәйкес дұрыс жiктеу үшiн зерттеулердi жүргiзу болып табылады.
2. Кедендiк сараптаманы кеден органдары:
1) кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде;
2) алдын ала шешiм қабылдау;
3) кеден iсi саласында бұзушылықтарды анықтау кезiнде тағайындауы мүмкiн.
3. Тауарлар, кедендiк және өзге де құжаттардағы тауарлар туралы мәлiметтер, кедендiк бiрегейлендiрудiң белгiлерi кедендiк сараптамалардың объектiлерi болып табылады.
4. Кедендiк сараптаманы кедендiк зертханалардың сарапшылары жүргiзедi. Кеден сараптамасын жүргiзу үшiн:
1) кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылаудың сатысында кедендiк сараптамаға жолдама;
2) кеден iсi және анықтау саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша - кедендiк сараптама тағайындау туралы қаулы негiз болып табылады.
Қаулыда немесе жолдамада:
1) кедендiк сараптама жүргiзу үшiн негiздеме;
2) кедендiк сараптама жүргiзiлуi тиiс кеден зертхананың атауы;
3) сарапшының алдына қойылған мәселелер;
4) сарапшының қарауына берiлетiн материалдар көрсетiледi.
5. Кеден сараптамасын тағайындаған кеден органының лауазымды адамы декларантты кедендiк сараптама тағайындау туралы қаулымен немесе жолдамамен таныстыруға, осы Кодекстiң 396, 397-баптарында көзделген құқықтар және мiндеттердi түсiндiруге мiндеттi. Қаулыда немесе жолдамада танысқандығы туралы белгi соғылады және декларант қол қояды.

Статья 499. Порядок проведения таможенной экспертизы
1. Таможенная экспертиза проводится как в помещении таможенной лаборатории, так и вне, если это необходимо по характеру исследования либо в силу невозможности доставить объект исследования на экспертизу. Эксперт приступает к производству таможенной экспертизы только по письменному распоряжению руководителя таможенной лаборатории.
2. По результатам таможенной экспертизы выдается заключение эксперта.
3. Порядок проведения таможенной экспертизы в таможенных лабораториях и форма заключения утверждается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 500. Права и обязанности эксперта
1. Эксперт вправе:
1) заявить ходатайство о предоставлении дополнительных материалов, необходимых для проведения таможенной экспертизы;
2) отказаться от дачи ответов на вопросы, не входящие в его компетенцию;
3) включить в заключение выводы об обстоятельствах, имеющих значение для дела, по поводу которых не были поставлены вопросы;
4) давать консультации участникам внешнеэкономической деятельности по вопросам таможенной экспертизы.
2. Эксперт обязан:
1) знакомиться с материалами, относящимися к таможенной экспертизе;
2) проводить исследования представленных на таможенную экспертизу проб и образцов товаров и предоставлять заключение на основании полной, всесторонней и объективной оценки результатов исследований;
3) являться для разъяснения или дополнения данного им заключения по вызову лица, в производстве или рассмотрении которого находится дело о правонарушениях в сфере таможенного дела;
4) не разглашать сведения, полученные в результате таможенной экспертизы.
Статья 501. Заключение эксперта
1. Эксперт дает заключение в письменной форме от своего имени и несет персональную ответственность за свое заключение.
2. В заключении эксперта излагаются проведенные им исследования и обоснованные ответы на поставленные вопросы.
3. В случаях необходимости производства сложных экспертных исследований по решению руководителя таможенной лаборатории проводится комиссионная экспертиза, которая поручается нескольким экспертам одной специальности. При разногласиях между экспертами каждый из них или часть экспертов вправе предоставить отдельное заключение.
4. При необходимости проведения таможенной экспертизы экспертами различных специальностей в пределах своей компетенции назначается комплексная экспертиза. Каждый эксперт подписывает ту часть заключения, по которой проводил таможенную экспертизу.

499-бап. Кедендiк сараптаманы жүргiзудiң тәртiбi
1. Кедендiк сараптама егер бұл зерттеу сипаты бойынша не зерттеу
өзектiсiн сараптауға жеткiзу мүмкiн болмауына байланысты зертхананың
үй-жайында да, одан тысқары жерлерде де өткiзiледi. Сарапшы кеден
зертханасы бастығының жазбаша өкiмi бойынша ғана кедендiк сараптаманы
жүргiзуге кiрiседi.
2. Кедендiк сараптаманың нәтижесi бойынша сарапшының қорытындысы
берiледi.
3. Кедендiк сараптаманы кеден зертханаларында жүргiзу тәртiбiн және
қорытынды нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк
органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiтедi.
500-бап. Сарапшының құқықтары мен мiндеттерi
1. Сарапшы:
1) кедендiк сараптама жүргiзу үшiн қажеттi қосымша материалдар беру
туралы қолдаухат беруге;
2) өзiнiң құзыретiне енбейтiн сұрақтарға жауап беруден бас тартуға;
3) қорытындыға олар бойынша сұрақтар қойылмаған iс үшiн мәнi бар
жағдайлар туралы қорытындыларын енгiзуге;
4) кедендiк сараптама мәселелерi жөнiнде сыртқы экономикалық қызметке
қатысушыларға консультациялар беруге құқылы.
2. Сарапшы:
1) кедендiк сараптамаға жататын материалдармен танысуға;
2) кедендiк сараптамаға ұсынылған тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiне зерттеу жүргiзуге және зерттеулердiң нәтижелерiн толық, жан-жақты және объективтi бағалаудың негiзiндегi қорытындыны ұсынуға;
3) iс жүргiзуiнде немесе қарауында кеден iсi саласындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iс бар тұлғаның шақыруы бойынша түсiнiк беру немесе өзi берген қорытындыны толықтыру үшiн жауапқа келуге;
4) кедендiк сараптама нәтижесiнде алынған мәлiметтердi жария етпеуге мiндеттi.
501-бап. Сарапшының қорытындысы
1. Сарапшы қорытындыны жазбаша нысанда өзiнiң атынан бередi және өзiнiң қорытындысы үшiн дербес жауап бередi.
2. Сарапшының қорытындысында өзi жүргiзген зерттеулер және қойылған сұрақтарға негiздi жауаптары жазылады.
3. Күрделi сараптамалық зерттеулердi жүргiзу қажет болатын жағдайларда, кеден зертханасы бастығының шешiмi бойынша бiр мамандықтағы бiрнеше сарапшыға тағайындалған комиссиялық сараптама жүргiзiледi. Сарапшылар арасында келiспеушiлiк болған кезде, олардың әрқайсысы немесе бiр бөлiгi жеке қорытынды беруге құқылы.
4. Зерттеулердi өз құзыреттерiнiң шегiнде әр түрлi мамандықтағы сарапшылар жүргiзу қажет болатын жағдайда, кешендiк сараптама тағайындалады. Әр сарапшы қорытындының зерттеу жүргiзген бөлiгiне қол қояды.

5. При невозможности дачи заключения по представленным материалам эксперт письменно сообщает об этом таможенному органу, назначившему таможенную экспертизу с указанием мотивов отказа.
Статья 502. Дополнительная и повторная таможенная экспертиза
1. Дополнительная таможенная экспертиза назначается по вновь открывшимся обстоятельствам. Производство дополнительной таможенной экспертизы может быть поручено эксперту, выполнявшему первичную экспертизу, или другому эксперту.
2. Повторная таможенная экспертиза назначается для исследования тех же объектов и решения тех же вопросов в случаях, когда предыдущее заключение было обжаловано декларантом. В направлении или постановлении при назначении повторной таможенной экспертизы должны быть указаны мотивы несогласия с результатами предыдущей экспертизы.
3. Производство по повторной таможенной экспертизе осуществляется в порядке, определяемом центральным таможенным органом.
Статья 503. Взятие проб и образцов товаров
1. Таможенные органы вправе брать пробы и образцы товаров с целью проведения экспертизы в таможенных лабораториях.
2. Пробы и образцы берутся в минимальных количествах, обеспечивающих возможность их исследования согласно нормативно-технической документации, предусматривающей нормы отбора проб и образцов. О взятии проб и образцов товаров, находящихся под таможенным контролем, составляется акт по форме, установленной центральным таможенным органом.
3. Декларант вправе присутствовать при взятии проб и образцов товаров должностными лицами таможенных органов. Декларант обязан оказывать содействие должностным лицам таможенных органов при взятии проб и образцов товаров, в том числе осуществлять за свой счет грузовые и иные операции, необходимые для взятия проб и образцов.
В отсутствии декларанта, пробы и образцы товаров могут отбираться таможенными органами в случае его неявки по истечении десяти календарных дней после представления товаров, а также при обстоятельствах, не терпящих отлагательства. В таких случаях взятие проб и образцов товаров осуществляется в присутствии двух понятых с составлением акта о взятии проб и образцов товаров.
4. По окончании таможенной экспертизы пробы и образцы возвращаются декларанту, за исключением случаев, когда такие пробы и образцы подлежат уничтожению или утилизации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо по желанию декларанта пробы и образцы товаров передаются таможенным лабораториям для коллекций.
Глава 65. Проверка участников внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела

5. Берiлген материалдар бойынша қорытынды беру мүмкiн болмаған кезде бас тарту дәлелiн көрсете отырып, сарапшы кеден сараптамасын тағайындаған кеден органына бұл туралы жазбаша хабарлайды.
502-бап. Қосымша және қайталама кедендік сараптама
1. Қосымша кедендiк сараптама жаңадан ашылған жағдаяттар бойынша тағайындалады. Қосымша кедендiк сараптаманы жүргiзу бастапқы сараптаманы орындаған сарапшыға немесе басқа сарапшыға тапсырылуы мүмкiн.
2. Қайталама кедендiк сараптама алдыңғы қорытындыға декларант шағымданған жағдайларда сол объектiлердi зерттеу және сол мәселелердi шешу үшiн тағайындалады. Қайталама кеден сараптамасын тағайындау кезiнде жiберуде немесе қаулыда бұрынғы сараптама нәтижелерiмен келiспеу себебi көрсетiлуi тиiс.
3. Қайталама кедендiк сараптама бойынша жүргiзу орталық кеден органы айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.
503-бап. Тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу
1. Кеден органдары кеден зертханаларында сараптама жүргiзу мақсатында тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алуға құқылы.
2. Сынамалар мен үлгiлер оларды сынамалар мен үлгiлердi iрiктеу нормаларын көздейтiн нормативтiк-техникалық құжаттамаға сәйкес зерттеу мүмкiндiгін қамтамасыз ететiн ең аз мөлшерде алынады. Кедендiк бақылаудағы тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу туралы орталық кеден органы белгiлеген нысан бойынша акт жасалады.
3. Декларант кеден органдарының лауазымды адамдары тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алуы кезiнде қатысуға құқылы. Декларант кеден органдарының лауазымды адамдарына тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу кезiнде жәрдем көрсетуге, оның iшiнде өзiнiң есебiнен сынамалар мен үлгiлер алу үшiн қажеттi жүктiк және өзге де операцияларды жүзеге асыруға мiндеттi.
Декларант болмағанда, тауарлар ұсынылғаннан кейiн он күнтiзбелiк күннен соң ол келмеген жағдайда, сондай-ақ кейiнге қалдыруды күтпейтiн жағдаяттар кезiнде тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн кеден органдары тартып алуы мүмкiн. Мұндай жағдайда, тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiн алу кезiнде тауарлардың сынамалары мен үлгілерін алу туралы акті жасалу арқылы екі куәгердің қатысуымен жүзеге асырылады.
4. Мұндай сынамалар мен үлгiлер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жойылуға немесе кәдеге жаратуға жататын немесе декларанттың ниетi бойынша тауарлардың сынамалары мен үлгiлерi кеден зертханаларына коллекция үшiн берiлетiн жағдайларды қоспағанда декларантқа қайтарылады.
65-ТАРАУ. КЕДЕН IСI САЛАСЫНДАҒЫ СЫРТҚЫ ЭКОНОМИКАЛЫҚ
ЖӘНЕ ӨЗГЕ ДЕ ҚЫЗМЕТТЕРГЕ ҚАТЫСУШЫЛАРДЫ ТЕКСЕРУ

Статья 504. Проверка участников внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
1. Проверка участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела осуществляется таможенными органами в целях соблюдения норм таможенного и иного законодательства Республики Казахстан, контроль за соблюдением которого возложен на таможенные органы в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. При необходимости проверка участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела может проводиться таможенными органами с привлечением других государственных органов.
Статья 505. Проверка деятельности лиц, оказывающих услуги
в сфере таможенного дела
Проверка лиц, осуществляющих деятельность в качестве таможенного брокера, таможенного перевозчика, владельца склада временного хранения, таможенного и свободного склада, а также магазина беспошлинной торговли, осуществляется таможенными органами в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 506. Основание для проведения проверки участников
внешнеэкономической и иной деятельности в сфере
таможенного дела
1. Основанием для проведения проверки является предписание, выданное центральным таможенным органом и (или) таможенным управлением, таможней.
2. Предписание должно быть подписано руководителем таможенного органа или лицом, его замещающим, заверенное гербовой печатью, зарегистрированное в специальном журнале в соответствии с порядком, установленным центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным
органом по вопросам таможенного дела.
3. Предписание должно быть зарегистрировано в органах прокуратуры в
соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Предписание таможенного органа должно содержать следующие
реквизиты:
1) дата и номер регистрации предписания в таможенном органе;
2) наименование таможенного органа, вынесшего предписание;
3) полное наименование участника внешнеэкономической и иной
деятельности;
4) копия свидетельства налогоплательщика;
5) цель проверки;
6) должность, фамилия, имя, отчество проверяющих лиц таможенного
органа;
7) срок проведения проверки.
Статья 507. Начало проведения проверки участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере таможенного дела
1. Началом проверки считается момент вручения участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела предписания, с обязательным предъявлением служебного удостоверения.

504-бап. Кеден ici саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды тексеру
1. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсе отырып орталық кеден органы белгiлеген тәртіппен оның сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелген Қазақстан Республикасының кеден және өзге де заңдарының нормаларын қамтамасыз ету мақсатында кеден органдары жүзеге асырады.
2. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру қажет болған жағдайда мемлекеттiк органдарды тарта отырып кеден органдары жүргiзедi.
505-бап. Кеден iсi саласында қызмет көрсететiн тұлғалардың
қызметiн тексеру
Кеден делдалы, кедендiк тасымалдаушы, уақытша сақтау қоймасының, кеден және еркiн қойманың, сондай-ақ бажсыз сауда дүкенiнiң иесi ретіндегi қызметтi жүзеге асыратын тұлғаларды тексеру кеден iсi мәселелерi жөнiндегi өкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсе отырып орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен кеден органдары жүзеге асырады.
506-бап. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды тексеру үшiн негіздеме
1. Орталық кеден органы және (немесе) кеден басқармасы, кеден берген
нұсқама тексерудi жүргiзу үшiн негiздеме болып табылады.
2. Нұсқамаға кеден органының басшысы немесе оның орнындағы адам қол
қойған, елтаңбалық мөрмен расталған, кеден iсi мәселелерi жөнiндегi
өкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсе отырып, орталық кеден органы
белгiлеген тәртiпке сәйкес арнайы журналда тiркелуi тиiс.
3. Нұсқама Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес прокуратура
органдарында тiркелуi тиiс.
4. Кеден органының нұсқамасында мынандай деректемелер болуы тиiс:
1) нұсқаманың кеден органында тiркелген күнi мен нөмiрi;
2) нұсқаманы енгізген кеден органының атауы;
3) сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушының толық
атауы;
4) салық төлеушi куәлiгiнiң көшiрмесi;
5) тексерудiң мақсаты;
6) кеден органын тексерушi адамдардың лауазымы, тегi, аты, әкесiнiң
аты;
7) тексеру жүргiзудiң мерзiмi.
507-бап. Кеден ici саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды тексерудi бастау
1. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға мiндеттi түрде қызмет куәлiгiн көрсете отырып нұсқаманы тапсыру сәтi тексерудiң басталғаны болып саналады.

2. Отказ участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела от получения предписания, оформленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, не является основанием для отмены проверки.
3. В период осуществления проверки не допускается внесение участником внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела изменений и дополнений в проверяемые документы.
Статья 508. Сроки и периодичность проведения проверок
участников внешнеэкономической и иной
деятельности в сфере таможенного дела
1. Срок проведения проверок участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, указываемый в предписании, не должен превышать тридцати рабочих дней с момента вручения предписания, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.
2. При проведении проверок участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, имеющих структурные подразделения за пределами зоны деятельности таможенного органа, осуществляющего проверку, сроки проведения проверок могут быть продлены до шестидесяти рабочих дней.
3. Проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, проводятся со следующей периодичностью:
1) комплексные, заключающиеся в проверке соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан по всем направлениям внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, - не чаще одного раза в год;
2) тематические, заключающиеся в проверке соблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан по отдельным вопросам осуществления внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, - не чаще одного раза в полугодие по одному и тому же вопросу.
4. Ограничение, предусмотренное в пункте 3 настоящей статьи, не распространяется на проверки, проводимые на основании уголовно- процессуального законодательства Республики Казахстан.
Статья 509. Доступ должностных лиц таможенного органа на
территорию или в помещение для проведения проверки
участников внешнеэкономической и иной деятельности
в сфере таможенного дела
1. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела обязан обеспечить допуск должностных лиц таможенного органа на территорию или в помещение (кроме жилых помещений) в соответствии со статьей 497 настоящего Кодекса.
2. При отказе обеспечить доступ должностных лиц таможенного органа, проводящих проверку, на указанные территории или в помещения (кроме жилых помещений) составляется протокол.

2. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушылардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ресiмделген нұсқаманы алудан бас тартуы тексерудi тоқтату үшiн негiздеме болып табылмайды.
3. Тексерудi жүргiзу кезеңiнде кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға тексеру кезеңiндегi тексерiлетiн құжаттарға өзгерiстер мен толықтырулар енгізуге рұқсат етiлмейдi.
508-бап. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды тексерудiң мерзiмi және кезеңдiгi
1. Нұсқамада көрсетiлген кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексерудiң мерзiмi, осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда нұсқаманы тапсырған сәттен бастап отыз жұмыс күнiнен аспауы керек.
2. Тексерудi жүргiзетiн кеден органы қызметiнiң аймағынан тыс құрылымдық бөлiмшелерi бар кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру кезiнде алпыс жұмыс күнiне дейiн ұзартылуы мүмкін.
3. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларды тексеру мынандай кезеңдiлiкпен жүргiзiледi:
1) кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтердiң барлық бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының кеден заңын сақтауын тексеруден тұратын кешендiк - жылына бiр реттен жиi емес;
2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде көзделген жағдайлардан қоспағанда, кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтердiң барлық бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының кеден заңын сақтауын тексеруден тұратын тақырыптық - бiр және сол мәселе бойынша жарты жылда бiр реттен жиi емес.
4. Осы баптың 3-тармағында көзделген шектеулер Қазақстан Республикасының қылмыстық іс жүргiзу заңы негізiнде жүргізілетiн тексерулерге қолданылмайды.
509-бап. Кеден органы лауазымды адамдарының сыртқы экономикалық
және кеден iсі саласындағы өзге де қызметтi тексеру жүргiзу
үшiн аумаққа немесе үй-жайға енуi
1. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметке қатысушы осы Кодекстiң 497-бабына сәйкес кеден органының лауазымды адамдарының аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын үй-жайларынан басқа) енуiн қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Тексеру жүргiзушi кеден органының лауазымды адамдарының көрсетiлген аумаққа немесе үй-жайға (тұрғын үй-жайларынан басқа) енуiн қамтамасыз етуден бас тартқан жағдайда, хаттама жасалады.

3. Протокол подписывается должностными лицами таможенного органа, проводящими проверку, в присутствии двух понятых.
4. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела имеет право отказать в допуске на территорию или в помещение для проведения проверки должностных лиц таможенного органа в случаях, если:
1) предписание не вручено либо не оформлено в установленном порядке;
2) сроки проверки, указанные в предписании, не наступили или истекли;
3) данные должностные лица таможенных органов не указаны в предписании.
Статья 510. Полномочия должностных лиц таможенного органа
при проведении проверки участников внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере таможенного дела
1. При проведении проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела должностные лица таможенных органов вправе:
1) проверять наличие и осуществлять таможенный досмотр товаров и транспортных средств;
2) проверять документы, относящиеся к внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
3) получать от лиц документы, справки, письменные и устные объяснения, касающиеся осуществления внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
4) опечатывать помещения, в которых имеются товары и транспортные средства;
5) осуществлять изъятие оригиналов документов, касающихся внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела и свидетельствующих о совершении правонарушений в сфере таможенного дела, в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при этом участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела вправе произвести копирование изъятых документов.
2. Изъятые документы возвращаются в порядке и сроки, установленные законодательством Республики Казахстан.
3. Опечатывание и изъятие осуществляется в исключительных случаях, когда непринятие указанных мер может привести к сокрытию правонарушения в сфере таможенного дела.
Статья 511. Завершение проверки внешнеэкономической
и иной деятельности в сфере таможенного дела
1. По завершении проверки должностными лицами таможенного органа составляется акт проверки с указанием:
1) места проведения проверки, даты составления акта;
2) должности, фамилии, имени, отчества должностных лиц таможенного органа, проводивших проверку;
3) фамилии, имени, отчества либо полного наименования участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;
4) местонахождения, банковских реквизитов участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела;

3. Хаттамаға екi куәгердiң қатысуымен тексеру жүргiзетiн кеден
органының лауазымды тұлғасы қол қояды.
4. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметке
қатысушының егер:
1) нұсқама тапсырылмаған не белгiленген тәртiппен ресiмделмеген;
2) нұсқамада көрсетiлген тексерудiң мерзiмдерi басталмаған немесе
өтiп кеткен;
3) аталған тұлғалар нұсқамада көрсетiлмеген жағдайларда кеден
органының лауазымды адамдарының тексеру жүргiзу үшiн аумаққа немесе
үй-жайға енгiзуден бас тартуға құқығы бар.
510-бап. Кеден органдары лауазымды адамдарының сыртқы экономикалық
және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтi тексерудi
жүргiзу кезiндегi өкiлеттiгi
1. Сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметке қатынасушылар тексеру жүргiзу кезiнде кеден органдарының лауазымды адамдары:
1) кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарының болуын тексеруге және жүзеге асыруға;
2) сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметке қатысты құжаттарды тексеруге;
3) сыртқы экономикалық және кеден iсi саласындағы өзге де қызметтi жүзеге асыруға қатысты құжаттарды, анықтамаларды, жазбаша және ауызша түсiнiк берулердi тұлғалардан алуға;
4) тауарлар мен көлiк құралдары бар үй-жайларға сүргi салуға;
5) Қазақстан Республикасының заңнамасымен айқындалған тәртiппен кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарды куәландыратын және кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге қызметке қатысты құжаттардың түпнұсқасын алып қоюға, бұл ретте, кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге қызметке қатысушы алып қойылған құжаттардың көшiрмелерiн жүргiзуге құқылы.
2. Алынған құжаттар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен және мерзiмдерде қайтарылады.
3. Көрсетiлген шаралар кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарға алып келуi мүмкiн ерекше жағдайларда сүргiлеу мен алып қою жүзеге асырылады.
511-бап. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтерге қатысушыларды тексерудiң аяқталуы
1. Тексеру аяқталғаннан кейiн кеден органының лауазымды адамдары:
1) тексерудiң жүргiзiлген орнын, акт жасау күнiн;
2) тексеру жүргiзушi кеден органының лауазымды адамдарының лауазымын, тегiн, атын, әкесiнiң атын;
3) кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушының тегiн, атын, әкесiнiң атын не толық атауын;
4) кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушының мекен-жайын, банктiк деректемелерiн;

5) фамилии, имени, отчества руководителя и должностных лиц участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, ответственных за ведение таможенной и бухгалтерской отчетности, уплату таможенных платежей и налогов, взимаемых таможенными органами;
6) сведений о предыдущей проверке и принятых мерах по устранению ранее выявленных нарушений таможенного законодательства Республики Казахстан;
7) сведений о документах, представленных участником внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела для проверки;
8) подробного описания правонарушений в сфере таможенного дела со ссылкой на соответствующие нормы законодательного акта Республики Казахстан.
2. Завершением срока проверки считается день вручения участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела акта проверки.
3. В случае, если по завершении проверки не установлены нарушения таможенного законодательства Республики Казахстан, в акте проверки производится соответствующая запись.
4. К акту проверки прилагаются копии документов, расчеты и другие материалы, полученные в ходе проверки.
5. Акт проверки составляется в трех экземплярах, подписанных должностными лицами таможенного органа, проводившими проверку.
6. Акт проверки регистрируется в специальном журнале регистрации актов проверок, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью таможенного органа.
7. В случае несогласия участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела с результатами проверки, руководителем или уполномоченным должностным лицом участника внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в акте проверки производится соответствующая запись.
Статья 512. Решение по результатам проверки участников
внешнеэкономической и иной деятельности в сфере
таможенного дела
1. По завершении проверки участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела таможенным органом на основе отраженных в акте проверки результатов выносится уведомление о начисленных суммах таможенных платежей, налогов, и пени по форме, предусмотренной статьей 376 настоящего Кодекса.
2. Уведомление направляется участнику внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела в соответствии с порядком, предусмотренным статьей 376 настоящего Кодекса.
3. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела, получивший уведомление о начисленных суммах таможенных платежей, налогов и пени, обязан исполнить его в сроки, установленные статьей 376 настоящего Кодекса.

5) кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушының кедендiк және бухгалтерлiк есептiлiк, кедендiк төлемдер мен салықтар үшiн жауапты басшысы мен лауазымды адамдарының тегiн, атын, әкесiнiң атын;
6) мұның алдындағы тексеру мен бұған дейiн ашылған Қазақстан Республикасы кеден заңдарын бұзушылықтарды жою жөнiнде қабылданған шаралар туралы мәлiметтердi;
7) кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушы тексеру үшiн ұсынған құжаттары туралы мәлiметтердi;
8) Қазақстан Республикасы кеден заңдарының тиiстi нормасына сiлтеме жасай отырып кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарды егжей-тегжейлi сипаттап көрсете отырып акт жасалады.
2. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыға тексеру актiсiн тапсырған күн тексеру мерзiмiнiң аяқталған күнi болып саналады.
3. Егер тексеру аяқталғаннан кейiн Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарын бұзу анықталмаған жағдайда, тексеру актiсiнде тиiстi жазба жүргiзiледi.
4. Тексеру актiсiне құжаттардың көшiрмелерi, есептер және тексеру барысында алынған басқа да материалдар қоса берiледi.
5. Тексеру актiсi тексерудi жүргiзушi кеден органының лауазымды адамы қол қойған үш данада жасалады.
6. Тексеру актiсi нөмiрленген, байлап-қайымдалған және кеден органының мөрiмен бекiтiлген тексеру актiлерiн тiркеудiң арнаулы журналында тiркеледi.
7. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушы тексерудiң нәтижелерiнiң толық немесе iшiнара заңды екендiгiн танудан бас тартқан жағдайда, кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушының басшысы немесе уәкiлеттi лауазымды адамы тексеру актiсiне тиiстi жазба жасайды.
512-бап. Кеден ici саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де
қызметтердi тексерудiң нәтижелерi бойынша шешiм
1. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтердi тексеру аяқталғаннан кейiн тексеру актiсiнде көрiнiс тапқан нәтижелердiң негiзiнде кеден органы орталық осы Кодекстiң 376-бабында көзделген нысанда кедендiк төлемдер мен салықтардың және өсiмдердiң есептелген сомалары туралы хабарлама шығарады.
2. Хабарлама осы Кодекстiң 376-бабында көзделген тәртiппен кеден iсi
саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге қатысушыларға
жiберiледi.
3. Кедендiк төлемдердiң, салықтардың және өсiмдердiң есептелген
сомалары туралы хабарлама алған кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық
және өзге де қызметтерге қатысушы оны осы Кодекстiң 376-бабында
белгiленген мерзiмде.

4. Участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела имеет право обжаловать результаты проверки в порядке и сроки, предусмотренные настоящим Кодексом.
Глава 66. Оценка и управление рисками
Статья 513. Общие понятия и цели применения управления рисками
1. Риск - степень вероятности несоблюдения таможенного законодательства Республики Казахстан, которая может привести к потерям, убыткам или ущербу для государства.
Оценка риска - систематическое определение приоритетов управления риском путем оценки и сравнения уровня риска со стандартами, определенными предварительно.
Управление риском - техника применения профилактических мер, позволяющих определить методы контроля для предупреждения риска.
2. Целями применения управления рисками являются:
1) сосредоточение внимания на сферах повышенного риска и,
следовательно, обеспечение более эффективного использования имеющихся в
распоряжении ресурсов;
2) увеличение возможностей по выявлению правонарушений в сфере
таможенного дела;
3) создание участникам внешнеэкономической деятельности, соблюдающим
таможенное законодательство Республики Казахстан, благоприятных условий
для перемещения товаров и транспортных средств через таможенную границу
Республики Казахстан.
Статья 514. Категории рисков
Категориями рисков являются:
1) вид товаров;
2) код товаров в соответствии с Товарной номенклатурой
внешнеэкономической деятельности;
3) страна происхождения товаров;
4) страна отправления товаров;
5) страна назначения товаров;
6) транспортное средство;
7) таможенная стоимость;
8) маршрут перемещения товаров;
9) участник внешнеэкономической деятельности;
10) документы, предъявленные для таможенного оформления.
Статья 515. Деятельность таможенных органов по оценке
и управлению рисками
1. Центральный таможенный орган производит сбор, обобщение и анализ статистической и оперативной информации о совершении правонарушений в сфере таможенного дела, включая все факты правонарушений, находящихся на стадии производства проверок по ним, а также по которым принято процессуальное решение.
2. Центральный таможенный орган на основании критериев, указанных в пунктах 1-5 статьи 516 настоящего Кодекса, ежегодно устанавливает перечни показателей рисков.
3. Установленные перечни показателей рисков используются таможенными органами при осуществлении таможенного контроля для выбора объектов повышенного внимания и не могут являться основанием для ограничения перемещения товаров через таможенную границу Республики Казахстан. Данные перечни являются конфиденциальной информацией.

4. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметтерге
қатысушы осы Кодексте көзделген тәртiппен және мерзiмде тексерудiң
нәтижелерi не шағымдануға құқылы.
66-ТАРАУ. ҚАТЕРДI БАҒАЛАУ ЖӘНЕ БАСҚАРУ
513-бап. Жалпы ұғымдар және қатердi басқаруды қолданудың мақсаттары
1. Қатер - мемлекет үшiн шығындарға, ысыраптарға және залалға әкелiп соқтыруы мүмкiн Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарын сақтамаудың ықтималдық дәрежесi.
Қатердi бағалау - қатердiң деңгейiн бағалау және алдын ала айқындалған стандарттармен салыстыру жолымен қатердi басқарудың басымдықтарын жүйелi түрде анықтау.
Қатердi басқару - қатердiң алдын алу үшiн бақылаудың әдiстерiн айқындауға мүмкiндiк беретiн алдын алу шараларын қолдану техникасы.
2. Қатердi басқаруды қолданудың мақсаттары:
1) жоғары қатер салаларына назар аудару және демек, қолда бар
ресурстардың неғұрлым тиiмдi пайдаланылуын қамтамасыз ету;
2) кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау жөнiндегi
мүмкiндiктердi арттыру;
3) Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарын сақтайтын сыртқы
экономикалық қызметке қатысушыларға Қазақстан Республикасының кедендiк
шекарасы арқылы тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзу үшiн қолайлы
жағдайлар жасау болып табылады.
514-бап. Қатерлер санаттары
Қатерлер санаттары:
1) тауарлардың түрi;
2) Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарлық номенклатурасына сәйкес
тауарлардың коды;
3) тауарлар шыққан ел;
4) тауарлар жөнелтiлетiн ел;
5) тауарлар тағайындалған ел;
6) көлiк құралы;
7) кедендiк құн;
8) тауарларды өткiзудiң бағыты;
9) сыртқы экономикалық қызметке қатысушы;
10) кедендiк ресiмдеу үшiн көрсетiлген құжат болып табылады.
515-бап. Қатердi бағалау және басқару жөнiндегі кеден органдарының
қызметi
1. Орталық кеден органы олар бойынша тексеру жүргiзудiң сатысында тұрған, сондай-ақ олар бойынша iс жүргiзушiлiк шешiм қабылданған құқық бұзушылықтардың барлық фактiлерiн қоса алғанда, кеден iсi саласында жасалған құқық бұзушылықтар туралы статистикалық және жедел ақпаратты жинауды, жалпылауды және талдауды жүргiзедi.
2. Орталық кеден органы осы Кодекстiң 516-бабының 1-5-тармақтарында көрсетiлген өлшемдердiң негiзiнде қатерлер көрсеткiштерiнiң тiзбелерiн белгiлейдi.
3. Қатер көрсеткiштерiнiң белгіленген тiзбелерiн кеден органдары жоғары назар аудару объектiлерiн iрiктеуге арналған кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде пайдаланады және тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлуiн шектеу үшiн негiздеме болып табыла алмайды. Осы тiзбелер құпия ақпарат болып табылады.

4. По предложению таможенных управлений и таможен, с учетом сложившейся оперативной обстановки, перечни показателей рисков могут изменяться в течение всего времени их действия.
Статья 516. Критерии определения показателей риска
1. Виды товаров:
1) наиболее часто являющиеся предметом незаконного перемещения через
таможенную границу Республики Казахстан;
2) имеющие свойства изменения физического объема в зависимости от
показателей окружающей среды.
2. Коды товаров в соответствии с Товарной номенклатурой
внешнеэкономической деятельности:
1) в отношении которых законодательством Республики Казахстан
предусмотрено применение мер нетарифного регулирования;
2) подлежащие обложению акцизами;
3) которые могут быть использованы для занижения размеров таможенных
платежей, а также уклонения от применения мер нетарифного регулирования.
3. Страны происхождения товаров, в отношении которых предусмотрены
тарифные преференции.
4. Страны отправления товаров:
1) в отношении которых предусмотрены тарифные преференции;
2) являющиеся источниками наркотрафиков, а также террористических
проявлений.
5. Страны назначения товаров, имеющие оффшорные зоны.
6. Транспортные средства:
1) имеющие конструктивные изменения или доработки, отличные от
заводских;
2) перемещаемые лицами, не являющимися их фактическими владельцами;
3) ранее используемые для незаконного перемещения товаров.
7. Таможенная стоимость:
1) заявленная без предъявления коммерческих документов, ее
подтверждающую;
2) заявленная на основе коммерческих документов, достоверность которых вызывает сомнение (ксерокопии документов, документы без реквизитов продавца и (или) покупателя, документы без отметок о проведении таможенного контроля как приграничными пунктами пропуска Республики Казахстан, так и таможенными службами сопредельных государств);
3) являющаяся значительно ниже таможенной стоимости, определенной таможенным органом на основании методов определения таможенной стоимости, предусмотренных статьей 333 настоящего Кодекса.
8. Маршруты перемещения товаров:
1) отличающиеся от оптимальных по расстоянию или по состоянию дороги;
2) наиболее часто используемые для осуществления незаконного перемещения через таможенную границу Республики Казахстан.
9. Участники внешнеэкономической деятельности:
1) осуществляющие экспортно-импортные операции впервые;
2) физические лица, перемещающие коммерческие партии товаров, и не зарегистрированные в налоговых органах Республики Казахстан в качестве индивидуальных предпринимателей;
3) отнесенные к категории максимального риска.

4. Кеден басқармалары мен кедендердiң ұсынысы бойынша қалыптасқан
жедел жағдайды ескере отырып, қатер көрсеткiштерiнiң тiзбесi олардың
қолданылуының барлық уақыты iшiнде өзгеруi мүмкiн.
516-бап. Қатер көрсеткiштерiн айқындаудың өлшемдері
1. Тауарлардың түрлерi:
1) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы заңсыз
өткiзудiң неғұрлым жиi нысанасы болып табылатын;
2) қоршаған ортаның көрсеткiштерiне қарай физикалық көлемiн өзгерту
қасиетi бар.
2. Сыртқы экономикалық қызметтiң тауарларлық номенклатурасына сәйкес
тауарлардың кодтары:
1) оларға қатысты Қазақстан Республикасының заңдарымен тарифтiк емес
реттеу шараларын қолдану көзделген;
2) акциз салуға жататындар;
3) кедендiк төлемдердiң мөлшерлерiн төмендету, сондай-ақ тарифтiк
емес реттеу шараларын қолданудан жалтару үшiн пайдаланылуы мүмкiн.
3. Оларға қатысты тарифтiк преференциялар көзделген тауарлардың
шыққан елдерi.
4. Тауарлар жөнелтiлетiн елдер:
1) оларға қатысты тарифтiк преференциялар көзделген;
2) наркотрафиктердiң, сондай-ақ террористiк көрiнiстердiң көздерi
болып табылатын.
5. Оффшорлық аймақтары бар тауарлар жөнелтiлетiн елдер.
6. Көлiк құралдары:
1) зауыттықтардан ерекше конструктивтiк өзгерiстерi немесе өңдеулерi
бар;
2) олардың iс жүзiндегi иелерi болып табылмайтын адамдар өткiзетiн;
3) бұрын тауарларды заңсыз өткiзу үшiн пайдаланылған.
7. Кедендiк құн:
1) оны растайтын коммерциялық құжаттар ұсынылмастан мәлiмделген;
2) сенiмдiлiгi күдiк туғызатын коммерциялық құжаттардың негiзiнде мәлiмделген (құжаттардың ксеро көшiрмелерi, сатушының және (немесе) сатып алушының деректемелерi жоқ құжаттар, Қазақстан Республикасының шекара маңындағы өткiзу пункттерiнiң де, шекаралас мемлекеттердiң кедендiк қызметтерiнiң де кедендiк бақылау жүргiзгендiгi туралы белгілерi жоқ
құжаттар);
3) кеден органдары осы Кодекстiң 333-бабында көзделген кеден құнын
айқындау әдiстерi негiзiнде белгiлеген кедендiк құннан неғұрлым төмен
болып табылатын.
8. Тауарларды өткiзудiң бағыттары:
1) қолайлылардан қашықтығы бойынша немесе жолдың жағдайы бойынша
ерекшеленетiн;
2) Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы заңсыз өткiзудi
жүзеге асыру үшiн неғұрлым жиi пайдалынатын.
9. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар:
1) бiрiншi рет экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыратын;
2) Тауарлардың коммерциялық партияларын өткiзетiн жеке тұлғалар және
Қазақстан Республикасының салық органдарында жеке кәсiпкерлер ретiнде
тiркелмегендер;
3) жоғары мөлшердегi қатер санатына жатқызылғандар.

10. Документы, предъявленные для таможенного оформления, подтверждающие право на использование льгот или тарифных преференций.
Статья 517. Определение участников внешнеэкономической
деятельности категорий минимального
и максимального риска
1. Правила определения участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории минимального риска утверждается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела на основании предложений, разработанных таможенными управлениями и таможнями совместно с саморегулируемыми организациями в сфере таможенного дела.
2. Таможенные управления и таможни включают участника внешнеэкономической деятельности в категорию максимального риска при совершении им в течение года двух и более правонарушений в сфере таможенного дела, влекущих ответственность, связанную с конфискацией товаров и транспортных средств, либо если общее количество совершенных им за этот период правонарушений в сфере таможенного дела превышает пяти процентов от общего числа, оформленных им за этот период грузовых таможенных деклараций.
3. Таможенные управления и таможни в соответствии с правилами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, определяют участников внешнеэкономической деятельности к категории минимального риска.
4. Центральный таможенный орган ежемесячно направляет во все таможенные органы обобщенные реестры участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категориям минимального и максимального риска. При этом реестр участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории максимального риска, используется исключительно в таможенных целях и является конфиденциальным.
5. Таможенные органы на основании реестров, указанных в пункте 4 настоящей статьи, применяют к участникам внешнеэкономической деятельности, отнесенным к категории минимального риска, режим наибольшего таможенного благоприятствования, к участникам внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории максимального риска, - режим особого таможенного контроля.
К другим участникам внешнеэкономической деятельности, не внесенным в реестры участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категориям минимального и максимального риска, применяются общие таможенные процедуры, установленные настоящим Кодексом.
6. По запросу лица, отнесенного к категории максимального риска, таможенные органы предоставляют обоснование такого отнесения. Лицо может обжаловать решение таможенного органа о включении его в категорию максимального риска.

10. Кедендiк ресiмдеу үшiн ұсынылатын жеңiлдiктердi немесе тарифтiк преференцияларды пайдалану құқығын растайтын құжаттар.
517-бап. Ең аз және ең жоғарғы мөлшердегi қатер санаттарының сыртқы
экономикалық қызметке қатысушыларын айқындау
1. Ең аз мөлшердегi қатер санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларын айқындау тәртiбi кеден басқармалары мен кедендердiң өзiн-өзi реттейтiн кеден iсi саласындағы ұйымдармен бiрiгiп әзiрленген ұсыныстардың негiзiнде кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы бекiтедi.
2. Кеден басқармалары мен кедендер бiр жыл iшiнде тауарлар мен көлiк құралдарын тәркiлеуге байланысты жауаптылыққа әкеп соқтырған кеден iсi саласында екi және одан артық құқық бұзушылық жасаған кезде не осы кезең iшiнде кеден iсi саласындағы жасалған құқық бұзушылықтар саны олар осы кезеңде ресiмдеген жүк кеден декларацияларының жалпы санының бес пайызынан асып кетсе, ең жоғарғы мөлшердегi қатер санатына сыртқы экономикалық қызметке қатысушыны жатқызады.
3. Кеден басқармалары мен кедендер осы баптың 1-тармағында көрсетiлген тәртiпке сәйкес ең аз мөлшердегi қатер санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларын айқындайды.
4. Орталық кеден органы ай сайын барлық кеден органдарына ең аз және ең жоғарғы мөлшердегi қатер санаттарына жатқызылған сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының жинақталған тiзiлiмiн жiбередi. Бұл ретте, ең аз және ең жоғарғы мөлшердегi қатер санаттарына жатқызылған сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының тiзiлiмi тек кеден мақсаттарына ғана пайдаланылады және құпия болып табылады.
5. Кеден органдары осы баптың 4-тармағында көрсетiлген тiзiлiмдердiң негiзiнде ең аз мөлшердегi қатер санаттарына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларына барынша кедендiк қолайлылық режимiн, ең жоғарғы мөлшердегi қатер санаттарына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушыларына ерекше кедендiк бақылау режимiн қолданады.
Ең аз және ең жоғарғы мөлшердегi қатер санаттарына жатқызылған сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының тiзiлiмiне енгiзiлмеген басқа сыртқы экономикалық қызметтiң қатысушысына осы Кодексте белгiленген жалпы кеден рәсiмдерi қолданылады.
6. Ең жоғарғы мөлшердегi қатер санатына жатқызылған тұлғаның сұрау
салуы бойынша кеден органдары мұндай айқындаманың негiздемесiн ұсынады.
Тұлға кеден органының өзiн ең жоғарғы мөлшердегi қатер санатына қосу
туралы шешiмiне шағымдана алады.

Статья 518. Режим наибольшего таможенного благоприятствования
1. Режим наибольшего таможенного благоприятствования включает в себя:
1) доставку товаров до места назначения без применения мер таможенного обеспечения;
2) временное хранение товаров на складах получателя;
3) проведение выборочного досмотра товаров в партии либо досмотра выборочных партий товаров;
4) проведение таможенного оформления товаров в первоочередном порядке;
5) применение специальных таможенных процедур таможенного оформления в соответствии со статьей 397 настоящего Кодекса;
6) иные преференциальные процедуры, которые определяются центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Основанием для начала проверки соответствия участника внешнеэкономической деятельности категории минимального риска является его письменное заявление.
3. Проверка осуществляется в течение месяца со дня подачи заявления.
4. При признании соответствия участника внешнеэкономической деятельности категории минимального риска таможенный орган, проводивший проверку, включает участника внешнеэкономической деятельности в соответствующий реестр путем информирования центрального таможенного органа.
5. В случае совершения участником внешнеэкономической деятельности, отнесенного к категории минимального риска, правонарушения в сфере таможенного дела, исключающего его соответствие этой категории, таможенный орган, выявивший правонарушение, немедленно уведомляет об этом центральный таможенный орган для исключения данного лица из соответствующего реестра.
6. Отзыв режима наибольшего таможенного благоприятствования по обоснованным причинам исключает возможность повторной подачи заявления в течение одного года.
7. Таможенный контроль за перемещением товаров в режиме наибольшего таможенного благоприятствования осуществляется преимущественно путем осуществления проверки внешнеэкономической деятельности.
8. Режим наибольшего таможенного благоприятствования не исключает возможности применения таможенными органами любых форм таможенного контроля при наличии информации или подозрения о совершенном или готовящемся правонарушении в сфере таможенного дела.
Статья 519. Режим особого таможенного контроля
1. Режим особого таможенного контроля включает в себя:
1) доставку товаров, перемещаемых автомобильным транспортом, исключительно с применением таможенного сопровождения;
2) обязательное размещение и хранение товаров на складе временного хранения до завершения таможенного оформления, за исключением случаев, предусмотренных статьей 103 настоящего Кодекса;

518-бап. Ең жоғары кедендiк қолайлылық режимi
1. Ең жоғары кедендiк қолайлылық режимi:
1) тауарларды жеткiзiлетiн жерiне дейiн кедендiк қамтамасыз етудiң
шараларын қолданбастан жеткiзудi;
2) алушының қоймаларында тауарларды уақытша сақтауды;
3) партиядағы тауарларды iрiктеулiк тексерудi не тауарлардың
iрiктеулiк партияларын тексерудi жүргiзудi;
4) тауарларды бiрiншi кезектегi тәртiппен кедендiк ресiмдеудi
жүргiзудi;
5) осы Кодекстiң 397-бабына сәйкес кедендiк ресiмдеудiң арнайы
рәсiмдерiн қолдануды;
6) кеден iсi мәселесi бойынша уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайтын өзге де преференциялық рәсiмдердi қамтиды.
2. Ең аз мөлшердегi қатер санатының сыртқы экономикалық қызметке қатысушысының жазбаша өтiнiшi сәйкестiгiн тексерудi бастау үшiн негiздеме болып табылады.
3. Тексеру өтiнiш берiлген күннен бастап бiр айдың iшiнде жүзеге асырылады.
4. Ең аз мөлшердегi қатер санатының сыртқы экономикалық қызметке қатысушысы сәйкес деп танылған кезде тексеру жүргiзген кеден органы орталық кеден органын ақпараттандыру жолымен тиiстi тiзiлiмге сыртқы экономикалық қызметке қатысушыны қосады.
5. Кеден iсi саласындағы құқық бұзушылық ең аз мөлшердегi қатер санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызметке қатысушы оны бұл санатқа сәйкестiктен алып тастайтын дәлелдi жолсыздық жасаған жағдайда, жолсыздықты анықтаған кеден органы бұл туралы аталған тұлғаны тиiстi тiзiлiмнен алып тастау үшiн орталық кеден органын кешiктiрмей хабардар етедi.
6. Мейлiнше кедендiк қолайлылық режимiн негiздi себептер бойынша қайтарып алу бiр жылдың iшiнде өтiнiштi қайталап беру мүмкiндiгiн жоққа шығарады.
7. Тауарлардың мейлiнше кедендiк қолайлылық режимiнде тауарлардың
өткiзiлуiне кедендiк бақылау сыртқы экономикалық қызметке тексерудi жүзеге
асыру жолымен жүзеге асырылады.
8. Мейлiнше кедендiк қолайлылық режимi кеден органдарының кеден iсi
саласындағы құқық бұзушылықтың жасалғаны немесе дайындалып жатқандығы
туралы ақпарат немесе күдiк болған жағдайда кедендік бақылаудың кез-келген
нысанын пайдалану мүмкiндiгiн жоққа шығармайды.
519-бап. Ерекше кедендiк бақылау режимi
1. Ерекше кедендiк бақылау режимi:
1) тек кедендiк алып жүрудi қолдана отырып автомобиль көлiгi мен
тауарлар жеткiзудi;
2) осы Кодекстiң 103-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн тауарларды уақытша сақтау қоймасында мiндеттi орналастыруды және сақтауды;

3) преимущественно проведение полного досмотра товаров;
4) исключение применения процедуры периодического декларирования.
2. Исключение из реестров участников внешнеэкономической деятельности, отнесенных к категории максимального риска, производится таможенным органом на основании заявления участника внешнеэкономической деятельности при условии, что им за шесть месяцев после включения его в соответствующий реестр не совершено ни одного правонарушения в сфере таможенного дела, влекущего ответственность, связанную с конфискацией товаров и транспортных средств, либо общее количество совершенных им за этот период правонарушений в сфере таможенного дела не превышает пяти процентов от общего числа, оформленных им за тот же период грузовых таможенных деклараций.
Глава 67. Дополнительные положения, относящиеся к таможенному контролю
Статья 520. Освобождение от определенных форм таможенного контроля
1. Освобождение от применения таможенными органами определенных форм таможенного контроля устанавливается исключительно настоящим Кодексом.
2. Таможенному досмотру не подлежит личный багаж Президента Республики Казахстан и следующих вместе с ним членов его семьи.
3. Личный багаж Премьер-Министра Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Председателя Сената Парламента Республики Казахстан, Председателя Мажилиса Парламента Республики Казахстан, Генерального Прокурора Республики Казахстан, Председателя Конституционного Совета Республики Казахстан, Председателя Верховного Суда Республики Казахстан, Председателя Национального Банка Республики Казахстан, членов Правительства Республики Казахстан, депутатов Сената и Мажилиса Парламента Республики Казахстан освобождается от таможенного досмотра, если указанные лица пересекают таможенную границу Республики Казахстан в связи с исполнением своих, соответственно, депутатских или служебных обязанностей.
4. Освобождаются от таможенного досмотра иностранные военные корабли (суда), боевые воздушные суда и военная техника, следующая своим ходом, если иное не предусмотрено законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 521. Сбор таможенными органами информации
о лицах при проведении таможенного контроля
1. В целях проведения таможенного контроля таможенные органы вправе осуществлять сбор информации о лицах, осуществляющих внешнеэкономическую деятельность, связанную с перемещением товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан, либо предпринимательскую деятельность в отношении товаров, находящихся под таможенным контролем, данные о регистрации, местонахождении, а также персональные данные граждан, а именно фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, пол, адрес места жительства.

3) тауарларды толық тексерудiң басым жүргiзiлуiн;
4) кезеңдiк декларациялаудың рәсiмiн қолдануды жоққа шығаруды қамтиды.
2. Ең жоғарғы мөлшердегi қатер санатына жатқызылған сыртқы экономикалық қызмет қатысушыларының тiзiлiмдерiнен алып тастауды кеден органдары оны тиiстi тiзiлiмге енгiзгеннен кейiн алты айдың iшiнде тауарлар мен көлiк құралдарын тәркiлеуге байланысты жауаптылыққа әкеп соқтырған кеден iсi саласындағы бiрде-бiр құқық бұзушылық жасамауы, не осы кезең iшiнде кеден iсi саласындағы жасалған құқық бұзушылықтардың саны осы кезеңде ресiмдеген жүк кеден декларацияларының жалпы санының бес пайызынан асып кетпеуi шарты кезiнде сыртқы экономикалық қызметке қатысушының өтiнiшiнiң негізiнде жүргiзедi.
67-ТАРАУ. КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУҒА ҚАТЫСТЫ ҚОСЫМША ЕРЕЖЕЛЕР
520-бап. Кедендік бақылаудың белгiлi бiр нысандарынан босату
1. Кеден органдарының кедендiк бақылаудың белгiлi бiр нысандарын қолданудан босату тек осы Кодекспен белгiленедi.
2. Қазақстан Республикасының Президентi мен онымен бiрге жол жүретiн оның отбасы мүшелерiнiң жеке қол жүктерi кедендiк тексеруге жатпайды.
3. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Сенаты Төрағасының, Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Мәжiлiсi Төрағасының, Қазақстан Республикасы Бас прокурорының, Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi Төрағасының, Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Төрағасының, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi Төрағасының, Қазақстан Республикасының Үкiметi мүшелерiнiң, Қазақстан Республикасының Сенаты мен Мәжiлiсi депутаттарының жеке қол жүгi, егер көрсетiлген адамдар Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасынан өздерiнiң тиiстi депутаттық немесе қызметтiк мiндеттерiн орындаумен байланысты өтсе, кедендiк тексеруден босатылады.
4. Егер Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде өзгедей көзделмесе, өздiгiнен жол жүретiн шетелдiк әскери кемелер, әскери әуе кемелерi мен әскери техника кедендiк тексеруден босатылады.
521-бап. Кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде кеден органдарының
тұлғалар туралы ақпарат жинауы
1. Кедендiк бақылау жүргiзу мақсатында кеден органдары Қазақстан Республикасы кедендiк шекара арқылы тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзумен байланысты сыртқы экономикалық қызметтi, не кедендiк бақылаудағы тауарларға қатысты кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын тұлғалар туралы ақпараттарды, тiркелуi, мекен-жайы туралы деректердi, сондай-ақ азаматтардың жеке деректерiн, атап айтқанда, тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi мен жерi, жынысы, тұрғылықты жерiнiң мекен-жайы туралы деректердi жинауды жүзеге асыруға құқылы.

2. Участники внешнеэкономической деятельности имеют право на ознакомление с документированной информацией о них, имеющейся у таможенных органов, и на уточнение этой информации в целях обеспечения ее полноты и достоверности.
3. Сбор информации о лицах осуществляется таможенными органами при таможенном оформлении товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан, а также путем получения указанной информации от налоговых органов, органов внутренних дел, органов, осуществляющих государственную регистрацию, и другими способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан.
Статья 522. Использование технических средств при
осуществлении таможенного контроля
В целях сокращения времени проведения таможенного контроля и повышения его оптимизации и эффективности таможенными органами могут использоваться технические средства, перечень и порядок применения которых устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Указанные технические средства должны быть безопасны для жизни и здоровья человека, животных и растений и не должны причинять вреда лицам, товарам и транспортным средствам.
Статья 523. Использование судов таможенных органов
при осуществлении таможенного контроля
1. Таможенный контроль товаров и транспортных средств в пределах территориального моря и внутренних вод Республики Казахстан, а также на территории, прилегающей к таможенной границе Республики Казахстан, осуществляется с использованием водных и воздушных судов таможенных органов.
2. При осуществлении таможенного контроля с использованием водных и воздушных судов таможенные органы вправе:
1) при обнаружении признаков того, что на транспортном средстве незаконно перемещаются товары, подлежащие таможенному контролю, останавливать транспортное средство и производить его досмотр;
2) задерживать находящихся на транспортном средстве лиц, совершивших преступления, относящихся к компетенции таможенных органов в качестве органов дознания и подлежащих уголовной ответственности в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) преследовать и задерживать за пределами территориального моря Республики Казахстан водные суда, убывшие с таможенной территории Республики Казахстан без разрешения таможенных органов, на территории прилегающей к таможенной границе Республики Казахстан до захода их в территориальное море своей страны или третьего государства, если преследование было начато во внутренних водах, территориальном море Республики Казахстан после подачи зрительного или звукового сигнала об остановке с дистанции, позволяющей увидеть или услышать этот сигнал, и велось непрерывно;

2. Сыртқы экономикалық қызметке қатысушылардың кеден органдарындағы өздерi туралы құжатталған ақпаратпен танысуға және оның толықтығы мен дұрыстығын қамтамасыз ету мақсатында бұл ақпаратты нақтылауға құқығы бар.
3. Тұлғалар туралы ақпарат жинауды кеден органдары Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеу кезiнде, сондай-ақ көрсетiлген ақпаратты салық органдарынан, iшкi iстер органдарынан, мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын органдардан алу жолымен және Қазақстан Республикасының заңдарымен тиым салынбаған басқа да тәсiлдермен жүзеге асырады.
522-бап. Кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде техникалық
құралдарды пайдалану
Кедендiк бақылау жүргiзу уақытын қысқарту және оның оңтайлылығы мен тиiмдiлiгін арттыру мақсатында кеден органдары тiзбесi мен қолдану тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейтiн техникалық құралдарды пайдалануы мүмкiн.
Көрсетiлген техникалық құралдар адамның, жануарлар мен өсiмдiктердiң өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiз және адамдарға, тауарларға және көлiк құралдарына зиян келтiрмейтiн болуы тиiс.
523-бап. Кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде кеден органдарының
кемелерiн пайдалану
1. Қазақстан Республикасының аумақтық теңiзi мен iшкi суларының шектерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына жақын орналасқан аумақта тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк бақылау кеден органдарының су және әуе кемелерiн пайдалану арқылы жүзеге асырылады.
2. Теңiз, өзен және әуе кемелерiн пайдалана отырып кедендiк бақылауды жүзеге асыру кезiнде кеден органдары:
1) көлiк құралында кедендiк бақылауға жататын тауарларды заңсыз өткiзудiң белгiлерi анықталған жағдайда, көлiк құралын тоқтатуға және оған тексеру жүргiзуге;
2) анықтау органдары ретiндегi кеден органдарының құзыретiне қатысты және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қылмыстық жауаптылыққа жататын қылмыс жасаған көлiк құралындағы адамдарды ұстауға;
3) егер iзiне түсу Қазақстан Республикасының iшкi суларында, аумақтық теңiзiнде бұл сигналды көруге немесе естуге мүмкiндiк беретiн қашықтықтан тоқтау туралы көру немесе есту сигналы берiлгеннен кейiн басталса және үзiлiссiз жүрсе, Қазақстан Республикасының кедендiк аумағынан кеден органдарының рұқсатынсыз Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасына жақын орналасқан аумаққа аттанған cy кемелерiн олар өз елiнің немесе үшiншi мемлекеттiң аумақтық теңiзiне енгенге дейiн Қазақстан Республикасының аумақтық теңiзiнiң шегiнен тысқары жерлерде iзiне түсуге және ұстауға;

4) при совершении правонарушений в сфере таможенного дела задерживать транспортные средства для их изъятия в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
5) в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом, производить сопровождение транспортных средств, в том числе с размещением на них должностных лиц таможенных органов.
3. Экипажам судов таможенных органов при исполнении служебных обязанностей предоставляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан право:
1) на пользование водного и воздушного пространства Республики Казахстан, акватории морских и речных портов, а также аэропортов, аэродромов (посадочных площадок) на территории Республики Казахстан независимо от их принадлежности и предназначения;
2) на пользование входа в порт и выхода из порта в порядке, согласованном с уполномоченным государственным органом Республики Казахстан;
3) на безвозмездное получение навигационной, гидрометеорологической, гидрографической и иной информации, необходимой для решения задач, возложенных на таможенные органы.
Статья 524. Грузовые и иные операции с товарами и транспортными
средствами, необходимые для таможенного контроля
1. По требованию таможенного органа декларант, владелец склада, таможенный брокер и иное лицо, обладающее полномочиями в отношении товаров, обязаны произвести транспортировку, взвешивание или иное определение количества товаров, погрузку, выгрузку, перегрузку, исправление поврежденной упаковки, вскрытие упаковки, упаковку либо переупаковку товаров, подлежащих таможенному контролю, а также вскрытие помещений, емкостей и других мест, где находятся или могут находиться такие товары.
2. Перевозчик обязан способствовать проведению грузовых и иных операций с товарами, которые он перевозит, и с транспортными средствами.
3. Грузовые и иные операции с товарами и транспортными средствами не должны повлечь для таможенного органа каких-либо дополнительных расходов.
Статья 525. Идентификация товаров и транспортных средств,
помещений и других мест
1. Транспортные средства, помещения, емкости и другие места, где находятся или могут находиться товары и транспортные средства, подлежащие таможенному контролю, и места, где осуществляется деятельность, контроль за которой возложен на таможенные органы, а также товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, могут идентифицироваться таможенными органами.
2. Идентификация производится путем наложения пломб, печатей, нанесения цифровой, буквенной и иной маркировки, идентификационных знаков, проставления штампов, взятия проб и образцов, подробного описания товаров, составления чертежей, изготовления масштабных изображений, фотографий, иллюстраций, использования товаросопроводительной и иной документации и иными способами.

4) кеден iсi саласында құқық бұзушылықтар жасалған жағдайда, көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының заңнама актiлерiне сәйкес оларды алу үшiн ұстауға;
5) осы Кодексте көзделген жағдайларда, көлiк құралдарын, соның iшiнде оларға кеден органдарының лауазымды адамдарын орналастыра отырып алып жүруге құқылы.
3. Қызметтiк мiндеттерiн орындау кезiнде кеден органдары кемелерiнiң экипаждарына:
1) олардың тиiстiлiгi мен арналуына қарамастан Қазақстан Республикасының су және әуе кеңiстiгiн, Қазақстан Республикасының аумағындағы теңiз және өзен порттарының айдындарын, сондай-ақ әуежайларды, әуеайлақтарды (қону алаңдарын) пайдалануға;
2) Қазақстан Республикасының уәкiлеттi мемлекеттiк органымен келiсiлген тәртiппен портқа кiруге және порттан шығуға;
3) навигациялық, гидрометеорологиялық, гидрографикалық және кеден органдарына жүктелген мiндеттердi шешу үшiн қажеттi өзге де ақпаратты алуға құқықтар берiледi.
524-бап. Тауарлармен және көлiк құралдарымен жүргiзiлетiн жүктік
және кедендiк бақылау үшiн қажеттi өзге де операциялар
1. Декларант, қойманың иесi, кеден делдалы және тауарларға қатысты өкiлеттiктерi бар өзге де тұлға кеден органының талабы бойынша тауарларды тасымалдауды, өлшеудi немесе мөлшерiн өзге де анықтауды, кедендiк бақылауға жататын тауарларды тиеудi, түсiрудi, қайта тиеудi, бүлiнген орамды түзетудi, орамды ашуды, сондай-ақ үй-жайларды, ыдыстарды және мұндай тауарлар бар немесе болуы мүмкiн басқа да орындарды ашуға мiндеттi.
2. Тасымалдаушы өзi тасымалдайтын тауарлармен және көлiк құралдарымен жүктiк және өзге де операциялардың жүргiзiлуiне ықпал етуге мiндеттi.
3. Тауарлармен және көлiк құралдарымен жүретiн жүктiк және өзге де операциялар кеден органы үшін қандай да бiр қосымша шығындарға әкеп соқтырмауы тиiс.
525-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын, үй-жайларды және басқа да
орындарды бiрегейлендiру
1. Көлiк құралдарын, үй-жайларды, ыдыстарды және кедендiк бақылауға жататын тауарлар мен көлiк құралдары бар және болуы мүмкiн басқа да орындар мен оны бақылау кеден органдарына жүктелетiн қызмет жүзеге асырылатын орындарды, сондай-ақ кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын кеден органдары бiрегейлендiре алады.
2. Бiрегейлендiру пломбылар, мөрлер салу, сандық, әрiптiк және өзге де маркiлеу, бiрегейлендiру белгiлерiн салу, мөртаңбалар қою, сынамалар мен үлгiлер алу, тауарларды егжей-тегжейлi сипаттап жазу, сызбалар жасау, масштабтық бейнелер, фотосуреттер, иллюстрациялар жасау, тауарға iлеспе және өзге де құжаттаманы пайдалану жолымен және өзге де тәсiлдермен жүргiзiледi.

3. Порядок применения и изготовления средств идентификации, а также их стандарт устанавливается центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела. В качестве средств идентификации для таможенных целей могут признаваться пломбы, печати или иные средства идентификации, наложенные таможенными органами иностранных государств в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
4. Средства идентификации могут изменяться, удаляться или уничтожаться только таможенными органами или с их разрешения, за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи товаров и транспортных средств. Таможенному органу незамедлительно сообщается об изменении, удалении или уничтожении средств идентификации и представляются доказательства существования указанной угрозы.
Статья 526. Инвентаризация товаров и транспортных средств,
находящихся под таможенным контролем
Таможенные органы вправе в любое время проводить инвентаризацию товаров и транспортных средств, находящихся под таможенным контролем, а также товаров, в отношении которых не уплачены таможенные платежи и налоги или предоставлены льготы по таможенным платежам и налогам.
Статья 527. Соблюдение лицами требований о минимальном
периоде времени проведения таможенного контроля
Лица обязаны соблюдать требования о минимальном периоде времени, необходимом для проведения таможенного контроля. Вред, причиненный лицу вследствие несоблюдения им таких требований, возмещению не подлежит.
Статья 528. Недопустимость причинения неправомерного
вреда при проведении таможенного контроля
При проведении таможенного контроля не допускается причинение неправомерного вреда перевозчику, декларанту, их представителям, владельцам складов временного хранения, таможенных складов, свободных складов, владельцам магазинов беспошлинной торговли и иным лицам, чьи интересы затрагиваются действиями (бездействием) и решениями таможенных органов при проведении таможенного контроля, а также товарам и транспортным средствам.
Раздел 15. Таможенный контроль в сфере валютного
и экспортного контроля
Глава 68. Валютный контроль, осуществляемый таможенными органами
Статья 529. Таможенные органы как органы валютного контроля
1. Таможенные органы являются органами валютного контроля и осуществляют валютное регулирование в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Центральный таможенный орган определяет функции и полномочия таможенных органов, издает нормативные правовые акты в сфере валютного контроля в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

3. Бiрегейлендіру құралдарын қолдану мен дайындаудың тәртібiн, сондай-ақ олардың стандарттарын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлейдi. Кедендiк мақсаттарға арналған бiрегейлендiру құралдары ретiнде пломбылар, мөрлер немесе Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес шетелдiк мемлекеттердiң кеден органдары салған өзге де бiрегейлендiру құралдары танылуы мүмкiн.
4. Бiрегейлендiрудiң құралдары, егер тауарлар мен көлiк құралдарының жойылуының, қайтарымсыз жоғалуының немесе елеулi түрде бүлiнуiнiң нақты қаупi болса, тек кеден органдары немесе олардың рұқсатымен ғана өзгеруi, алынып тасталуы немесе жойылуы мүмкiн. Кеден органына бiрегейлендiру құралдарының өзгерiстерi, алынып тасталуы немесе жойылуы туралы тез арада
хабарланады және көрсетiлген қатердiң бар екендігіне айғақ берiледi.
526-бап. Кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарын түгендеу
Кеден органдары кедендiк бақылаудағы тауарлар мен көлiк құралдарына,
сондай-ақ оларға қатысты кедендiк төлемдер мен салықтар төленбеген немесе
кедендiк төлемдер мен салықтарды төлеу бөлiгiнде жеңiлдiктер берiлген
тауарларға кез-келген уақытта түгендеу жүргiзуге құқылы.
527-бап. Тұлғалардың кедендiк бақылау жүргiзу уақытының ең қысқа
кезеңi туралы талаптарды сақтауы
Тұлғалар кедендiк бақылау жүргiзу үшiн қажеттi уақыттың ең қысқа
кезеңi туралы талаптарды сақтауға мiндеттi. Тұлғаға өзiнiң мұндай
талаптарды сақтамауының салдарынан келтiрiлген зиян орнын толтыруға
жатпайды.
528-бап. Кедендiк бақылау жүргiзген кезде заңсыз зиян келтiруге жол
бермеушілiк
Кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде тасымалдаушыға, декларантқа,
олардың өкiлдерiне, уақытша сақтау қоймаларының, кеден қоймаларының, еркiн
қоймалардың иелерiне, бажсыз сауда дүкендерiнiң иелерiне және кедендiк
бақылауды жүргізу кезiнде кеден органдарының әрекеттерiмен
(әрекетсiздiктерiмен) және шешiмдерiмен мүдделерi қозғалатын өзге де
тұлғаларға, сондай-ақ тауарлар мен көлiк құралдарына заңсыз зиян келтiруге
жол берiлмейдi.
15-БӨЛIМ. ВАЛЮТА ЖӘНЕ ЭКСПОРТ САЛАСЫНДАҒЫ КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУ
68-ТАРАУ. КЕДЕНДIК ОРГАН ЖҮЗЕГЕ АСЫРАТЫН ВАЛЮТАЛЫҚ БАҚЫЛАУ
529-бап. Кеден органы валюталық бақылау органы ретiнде
1. Кеден органы валюталық бақылау органы болып табылады және өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес валюталық реттеудi жүзеге асырады.
2. Орталық кедендiк орган кеден органының функциялары мен өкiлеттiктерiн анықтайды, өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес валюталық бақылау саласында нормативтiк құқықтық актiлер шығарады.

Статья 530. Компетенция таможенных органов в области
валютного контроля
1. В целях соблюдения норм валютного регулирования таможенные органы осуществляют валютный контроль в части перемещения лицами товаров и выполнения этими лицами своих обязательств.
2. Центральный таможенный орган совершенствует организацию и осуществление валютного контроля за экспортно-импортными операциями посредством внесения предложений основному органу валютного регулирования в Республике Казахстан.
Статья 531. Полномочия таможенных органов при
осуществлении валютного контроля
Таможенные органы при осуществлении валютного контроля вправе:
1) проводить проверки участников внешнеэкономической деятельности по соблюдению норм валютного законодательства;
2) запрашивать и получать от государственных органов, банков и иных организаций документы и сведения, содержащие информацию, в том числе составляющую банковскую и коммерческую тайну, о совершении внешнеэкономических сделок и исполнении обязательств в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) направлять требования (предписания) об устранении выявленных нарушений валютного законодательства;
4) привлекать лиц к ответственности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 532. Ответственность за правонарушения, выявленные
при осуществлении валютного контроля таможенными органами
При выявлении таможенными органами в ходе осуществления валютного контроля нарушений валютного законодательства Республики Казахстан лица несут ответственность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Глава 69. Перемещение через таможенную границу Республики
Казахстан продукции, подлежащей экспортному
контролю в Республики Казахстан
Статья 533. Таможенные органы как органы экспортного контроля
1. Таможенные органы осуществляют регулирование в сфере экспортного контроля в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Центральный таможенный орган определяет функции и полномочия таможенных органов путем издания нормативных правовых актов в сфере экспортного контроля в пределах своей компетенции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 534. Компетенция таможенных органов в области
экспортного контроля
1. Таможенные органы осуществляют таможенный контроль за ввозом и вывозом через таможенную границу Республики Казахстан товаров, подпадающих под экспортный контроль.
2. Таможенные органы участвуют в формировании нормативной правовой базы в сфере экспортного контроля, предупреждают и пресекают незаконное перемещение через таможенную границу Республики Казахстан продукции, подлежащей экспортному контролю.

530-бап. Кеден органының валюталық бақылау саласындағы құзыретi
1. Валюталық реттеу нормаларын сақтау мақсатында кеден органы
тұлғалардың тауарларды өткiзу және осы тұлғалардың өз мiндеттерiн орындау
бөлiгiнде валюталық бақылауды жүзеге асырады.
2. Орталық кеден органы Қазақстан Республикасындағы валюталық
реттеудiң негiзгi органына ұсыныстар енгiзу арқылы экспорттық-импорттық
операцияларды валюталық бақылауды ұйымдастыруды және жүзеге асыруды
жетiлдiредi.
531-бап. Кеден органының валюталық бақылауды жүзеге асыру кезiндегi
өкiлеттiктерi
Кеден органдары валюталық бақылауды жүзеге асырған кезде:
1) сыртқы экономикалық қызметтің қатысушыларының валюталық заң
нормаларын сақтауы бойынша тексеру жүргiзуге;
2) мемлекеттiк органдардан, банктерден және өзге де ұйымдардан сыртқы экономикалық мәмiлелердi жасау және мiндеттемелердiң атқарылуы туралы ақпаратты қамтитын, оның iшiнде банктiк және коммерциялық құпияны құрайтын құжаттар мен мәлiметтердi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес сұратуға және алуға;
3) анықталған валюталық бұзушылықтарды жою туралы талаптар (жазбаша
өкiм) жiберуге;
4) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес тұлғаларды
жауапкершiлiкке тартуға құқылы.
532-бап. Кеден органдары валюталық бақылауды жүзеге асырған кезде
анықтаған құқық бұзушылықтар үшiн жауапкершiлiк
Кеден органдары валюталық бақылауды жүзеге асыру барысында Қазақстан
Республикасының валюталық заңдарын бұзушылықтар анықталған кезде тұлғалар
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
69-ТАРАУ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ЭКСПОРТТЫҚ
БАҚЫЛАУҒА ЖАТАТЫН ӨНIМДЕРДI ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
КЕДЕНДIК ШЕКАРАСЫ АРҚЫЛЫ ӨТКIЗУ
533-бап. Кеден органы экспорттық бақылау органы ретiнде
1. Кеден органдары Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыретi шегiнде экспорттық бақылау саласындағы реттеудi жүзеге асырады.
2. Орталық кеден органы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өз құзыретi шегiнде экспорттық бақылау саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi шығару жолымен кеден органдарының функциялары мен өкiлеттiктерiн анықтайды.
534-бап. Кеден органдарының экспорттық бақылау саласындағы құзыреті
1. Кеден органдары экспорттық бақылауға жататын тауарлардың Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы әкелiнуi мен әкетiлуiн кедендiк бақылауды жүзеге асырады.
2. Кеден органдары экспорттық бақылау саласындағы нормативтiк
құқықтық базаны қалыптастыруға қатысады экспорттық бақылауға жататын
өнiмдердi Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы заңсыз
өткiзiлуiн алдын алады және жолын кеседi.

Статья 535. Соблюдение конфиденциальности информации
Должностные лица таможенных органов, полномочные осуществлять
экспортный контроль, обязаны соблюдать конфиденциальность информации,
полученной ими от участников внешнеэкономической деятельности и иных
уполномоченных органов.
Статья 536. Ответственность за правонарушения, выявленные
при осуществлении экспортного контроля
таможенными органами
В случае нарушения законодательства Республики Казахстан об
экспортном контроле лица несут ответственность в соответствии с
законодательными актами Республики Казахстан.
Раздел 16. Обращение товаров и транспортных средств в
собственность государства
Глава 70. Обращение товаров и транспортных средств
в собственность государства
Статья 537. Обращение товаров и транспортных средств
в собственность государства
Товары и транспортные средства обращаются в собственность государства
на основании:
1) решения суда при применении конфискации по правонарушениям в сфере
таможенного дела;
2) таможенной декларации, оформленной в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства и акта приема-передачи товаров или транспортных средств.
Статья 538. Порядок обращения товаров и транспортных
средств в собственность государства по решению суда
1. Товары и транспортные средства обращаются в собственность государства по правонарушениям в сфере таможенного дела - с момента вступления в силу решения суда.
2. Таможенный орган на основании решения суда по акту приема-передачи конфискованные товары или транспортные средства передает уполномоченному органу.
Статья 539. Порядок обращения в собственность государства
товаров и транспортных средств, оформленных
в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства
1. Лицо, перемещающее товары и транспортные средства, заявляет и представляет в таможенный орган таможенную декларацию, оформленную в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства.
2. Товары и транспортные средства, оформленные в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства, обращаются в собственность государства по таможенной декларации и акту приема-передачи с момента передачи товаров или транспортных средств уполномоченному органу.
Глава 71. Порядок распоряжения товарами и транспортными
средствами, обращенными в собственность
государства таможенными органами
Статья 540. Распоряжение товарами и транспортными
средствами, обращенными в собственность государства
Распоряжение товарами и транспортными средствами, обращенными в собственность государства, производится в порядке и на условиях, определяемых Правительством Республики Казахстан.

535-бап. Ақпараттың құпиялылығын сақтау
Экспорттық бақылауды жүзеге асыруға өкiлеттiк берiлген кеден
органдарының лауазымды тұлғалары сыртқы экономикалық қызметтiң
қатысушыларынан және өзге де уәкiлеттi органдардан өздерi алған ақпараттың
құпиялылығын сақтауға мiндеттi.
536-бап. Кеден органдары экспорттық бақылауды жүзеге асырған кезде
анықталған құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік
Қазақстан Республикасының экспорттық бақылау туралы заңдарын бұзған
жағдайда тұлғалар Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап
бередi.
16-БӨЛIМ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН МЕМЛЕКЕТТIК
МЕНШIККЕ АЙНАЛДЫРУ
70-ТАРАУ. ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫН МЕМЛЕКЕТТIК
МЕНШIККЕ АЙНАЛДЫРУ
537-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекеттiк меншiкке айналдыру
Тауарлар мен көлiк құралдары мемлекеттiң меншiгiне:
1) кедендiк iс саласында құқық бұзушылық туралы iстер бойынша
тәркiлеу қолданған кезде сот шешiмiнiң;
2) мемлекеттiң пайдасына тауардан бас тарту кеден режимiнде
ресiмделген кедендiк декларацияның және тауарларды немесе көлiк құралдарын
қабылдап алу-беру актiсiнiң негiзiнде айналдырылады.
538-бап. Тауарлар мен көлiк құралдарын сот шешiмi бойынша мемлекеттiк
меншiкке айналдыру тәртiбi
1. Тауарлар мен көлiк құралдары егер олар кедендiк iс саласында құқық
бұзушылықтар бойынша, сот шешiмi күшiне енген күннен бастап мемлекеттiң
меншiгiне айналады.
2. Кеден органы сот шешiмiнiң негiзiнде қабылдап алу-беру актiсi
бойынша тәркiленген тауарларды немесе көлiк құралдарын уәкiлеттi органға
бередi.
539-бап. Мемлекеттiң пайдасына тауардан бас тарту кеден режимiнде
ресiмделген тауарлар мен көлiк құралдарын мемлекеттiк меншiкке
айналдыру тәртiбi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзген тұлға мемлекеттiң пайдасына
тауардан бас тарту кеден режимiнде ресiмделген кедендiк декларацияны кеден
органына мәлiмдейдi және ұсынады.
2. Мемлекеттiң пайдасына тауардан бас тарту кеден режимiнде
ресiмделген тауарлар мен көлiк құралдары кедендiк декларация және қабылдап
алу-беру актiсi бойынша тауарларды немесе көлiк құралдарын уәкiлеттi
органға берген сәттен бастап мемлекеттiң меншiгiне айналады.
71-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ МЕМЛЕКЕТТIҢ МЕНШIГIНЕ
АЙНАЛДЫРҒАН ТАУАРЛАР МЕН КӨЛIК ҚҰРАЛДАРЫНА БИЛIК ЕТУ ТӘРТIБI
540-бап. Мемлекеттiң меншiгiне айналған тауарлар мен көлiк құралдарына
билiк ету
Мемлекеттiң меншiгiне айналдырылған тауарлар мен көлiк құралдарына
билiк ету Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын тәртiпте және
шарттарда жүргiзiледi.

Статья 541. Способы распоряжения товарами и транспортными
средствами, обращенными в собственность государства
1. Распоряжение товарами и транспортными средствами производится путем их уничтожения, утилизации или реализации.
2. Уничтожение или утилизация товаров и транспортных средств осуществляется за счет лица, перемещающего товары, если это лицо не установлено, - за счет их собственника или владельца, а при их отсутствии - за счет средств государственного бюджета, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан в отношении отдельных категорий товаров.
Статья 542. Реализация товаров и транспортных средств,
обращенных в собственность государства по решению суда
1. Реализация товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства, осуществляется с момента вступления в силу решения суда.
2. Реализация указанных товаров и транспортных средств осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 543. Реализация товаров и транспортных средств,
оформленных в таможенном режиме отказ
от товара в пользу государства
1. Таможенный орган согласно таможенной декларации, оформленной в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства, и акту приема-передачи товаров или транспортных средств передает указанные товары или транспортные средства уполномоченному органу в течение трех рабочих дней с даты оформления акта приема-передачи.
2. Реализацию товаров и транспортных средств, оформленных в таможенном режиме отказ от товара в пользу государства, осуществляет уполномоченный орган.
Статья 544. Средства, полученные от реализации товаров
и транспортных средств, обращенных в собственность
государства
Средства, полученные от реализации товаров и транспортных средств, обращенных в собственность государства, поступают в соответствующий бюджет.
Раздел 17. Рассмотрение жалобы и принятие решения по ней
Глава 72. Обжалование решения таможенного органа, действия
(бездействия) должностного лица таможенного органа
Статья 545. Право на обжалование
1. Любое лицо, а также их полномочные представители вправе обжаловать решение, действия (бездействие) таможенного органа, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа, если таким решением и действием (бездействием) нарушены права и интересы этого лица, созданы препятствия к их реализации или незаконно возложена какая-либо обязанность.
2. Право лиц на обжалование может быть реализовано посредством обращения в таможенные органы, в том числе вышестоящий таможенный орган либо уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела и (или) суд.

541-бап. Мемлекеттiң меншiгiне айналған тауарлар мен көлiк құралдарына
билiк ету тәсiлдерi
1. Тауарлар мен көлiк құралдарына билiк ету оларды iске асыру, жою
немесе кәдеге жарату жолымен жүргiзiледi.
2. Тауарлар мен көлiк құралдарын жою немесе кәдеге жарату егер
тауарлардың жекелеген санаттарына қатысты Қазақстан Республикасының
заңнамаларында өзгеше көзделмеген жағдайда, тауарды өткiзетiн тұлғаның
есебiнен, егер ол тұлға белгiленбесе - меншiк иесiнiң немесе иесiнiң
есебiнен, ал олар болмаған кезде - мемлекеттiк бюджет есебiнен жүзеге
асырылады.
542-бап. Сот шешiмi бойынша мемлекеттiң меншiгiне айналдырылған
тауарлар мен көлiк құралдарын сату
1. Мемлекеттiң меншiгiне айналдырылған тауарлар мен көлiк құралдарын сату сот шешiмi күшiне енген сәттен бастап жүзеге асырылады.
2. Көрсетiлген тауарлар мен көлiк құралдарын сату Қазақстан
Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылады.
543-бап. Мемлекеттiң пайдасына тауарлардан бас тарту кеден режимiнде
ресiмделген тауарлар мен көлiк құралдарын сату
1. Кеден органы мемлекеттiң пайдасына тауарлардан бас тарту кеден
режимiнде ресiмделген кедендiк декларацияға және тауарлар мен көлiк
құралдарын қабылдап алу-беру актiсiне сәйкес көрсетiлген тауарлар мен
көлiк құралдарын қабылдап алу-беру актiсi ресiмделген сәттен бастап үш
жұмыс күні iшiнде уәкiлеттi органға тапсырады.
2. Мемлекеттiң пайдасына тауарлардан бас тарту кеден режимiнде
ресiмделген тауарлар мен көлiк құралдарын сатуды уәкiлеттi орган жүзеге
асырады.
544-бап. Мемлекеттiң меншiгiне айналған тауарлар мен көлiк құралдарын
сатудан түскен қаражаттар
Мемлекеттiң меншiгiне айналған тауарлар мен көлiк құралдарын сатудан
түскен қаражат тиiстi бюджетке түседi.
17-БӨЛIМ. ШАҒЫМДЫ ҚАРАУ ЖӘНЕ ОЛ БОЙЫНША ШЕШIМ ҚАБЫЛДАУ
72-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ШЕШIМIНЕ ШАҒЫМ ЖАСАУ,
КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ЛАУАЗЫМДЫ ТҰЛҒАСЫНЫҢ ӘРЕКЕТI (ӘРЕКЕТСIЗДIГI)
545-бап. Шағымдану құқығы
1. Кез келген тұлға, сондай-ақ олардың уәкiлеттi өкiлдерi, кеден органының әрекетiне (әрекетсiздiгiне), кеден органының лауазымды тұлғаның әрекетiне (әрекетсiздiгiне), егер осындай шешiмiмен және әрекетiмен (әрекетсiздiгiмен) осы тұлғаның құқықтары және мүдделерi бұзылса, оларды iске асыруға кедергiлер немесе заңсыз қандай-да болмасын мiндет жүктелсе шешiмдi шағымдануға құқығы бар.
2. Кеден органдарының кеден органдарына оның iшiнде жоғарыда тұрған кеден органына не кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға және (немесе) сотқа өтiнiм жасау арқылы iске асыруы мүмкiн.

3. Нормативные правовые акты в сфере таможенного дела, изданные центральным таможенным органом, могут быть обжалованы в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Порядок подачи, рассмотрения и разрешения жалобы, направляемой в суд, определяется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 546. Порядок подачи жалобы
1. Жалоба на решение, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа подается в таможенный орган, в котором проходит службу должностное лицо, а на решение, действие или бездействие руководителя таможенного органа - в вышестоящий таможенный орган, либо уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела.
2. Если поданная жалоба подлежит рассмотрению вышестоящим таможенным органом, таможенный орган направляет ее в вышестоящий таможенный орган вместе с подтверждающими материалами и заключением по жалобе не позднее трех рабочих дней со дня ее поступления, с уведомлением лица, подавшего жалобу.
3. При подаче жалобы непосредственно в вышестоящий таможенный орган, этот орган не позднее трех рабочих дней со дня ее поступления запрашивает подтверждающие материалы и заключение по жалобе у таможенного органа на решение, действие (бездействие) которого или должностного лица которого подана жалоба.
Статья 547. Сроки подачи жалобы
1. Жалоба на решение таможенного органа, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа может быть подана в срок до 1 года:
1) со дня, когда лицу стало известно о нарушении его прав в сфере таможенного дела, создании препятствий к их реализации либо возложении какой-либо обязанности, не предусмотренной таможенным законодательством Республики Казахстан;
2) со дня истечения установленного срока для принятия таможенным органом или должностным лицом этого органа предусмотренного таможенным законодательством Республики Казахстан решения.
2. Пропущенный по уважительной причине срок подачи жалобы может быть восстановлен органом, правомочным рассматривать жалобу, на основании письменного заявления лица, обратившегося с жалобой.
Статья 548. Форма и содержание жалобы
1. Жалоба подается в письменной форме.
2. В жалобе должны быть указаны:
1) наименование таможенного органа или должность, фамилия, имя и отчество должностного лица таможенного органа (если они известны), решение, действие (бездействие) которого обжалуется;
2) фамилия, имя, отчество или наименование лица, подающего жалобу, его место жительства или место нахождения;
3) существо обжалуемого решения таможенного органа, действия (бездействия) должностного лица таможенного органа;

3. Орталық кеден органы шығарған кеден саласындағы нормативтiк құқықтық актiлер Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес шағымданыла алады.
4. Сотқа жiберiлетiн шағымды беру, қарау және шешу тәртiбi Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес анықталады.
546-бап. Шағым беру тәртiбi
1. Кеден органы лауазымды тұлғасының шешiмiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым лауазымды тұлға қызмет ететiн кеден органына, ал кеден органы басшысының шешiмiне, әрекетiне немесе (әрекетсiздiгiне) - жоғары тұрған мемлекеттiк органға, не кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға берiледi.
2. Егер берiлген шағым жоғары тұрған кеден органының қарауына жататын болса, кеден органы оны растайтын материалдармен және шағым бойынша қорытындымен, шағым берген тұлғаның хабарламасымен бiрге оның түскен күнiнен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей жоғары тұрған кеден органына жiбередi.
3. Шағымды тiкелей жоғары тұрған кеден органына берген кезде, осы орган ол түскен күннен бастап үш жұмыс күнiнен кешiктiрмей оның немесе шағым берiлген лауазымды тұлғаның шешiмiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) жасалған шағым бойынша растайтын материалдарды және қорытындыларды кеден органынан сұратады.
547-бап. Шағым беру мерзiмi
1. Кеден органының шешiмiне, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағым 1 жылға дейiнгi мерзiмде берiлуi мүмкiн:
1) тұлғаға кеден iсi саласында оның құқығының бұзылуы, оларды iске асыруға кедергiлер жасауы не Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарында көзделмеген қандай да болмасын мiндеттемелердi жүктеу туралы белгiлi күнiнен бастап;
2) кеден органы немесе осы органның лауазымды тұлғасы Қазақстан
Республикасының кеден заңдарында көзделген шешiмдердi қабылдау үшiн
белгiленген мерзiм өткен күннен бастап.
2. Орынды себеп бойынша жiберiлген шағым беру мерзiмiн шағымданған
тұлғаның жазбаша өтiнiшiнiң негiзiнде шағымды қарауға құқық берiлген орган
қалпына келтiре алады.
548-бап. Шағымның нысаны және мазмұны
1. Шағым жазбаша түрде берiледi.
2. Шағымда мыналар:
1) кеден органының атауы немесе кеден органы лауазымды тұлғасының лауазымы, тегі, аты және әкесiнiң аты (егер олар белгiлi болса), шағымданатын адамның шешiмi, әрекетi (әрекетсiздiгi);
2) шағым беретiн тұлғаның тегi, аты және әкесiнiң аты, оның тұратын орны немесе орналасқан орны;
3) кеден органының шағымданатын шешiмiнiң мәнi, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекеті (әрекетсiздiгі);

4) обстоятельства, на основании которых лицо считает, что обжалуемым решением таможенного органа, действием (бездействием) должностного лица таможенного органа нарушены его права, созданы препятствия к их реализации либо незаконно возложена какая-либо обязанность;
5) подпись лица, подающего жалобу, или его представителя;
6) документы и (или) материалы, подтверждающие неправомерность решения таможенного органа, действия (бездействия) должностного лица таможенного органа.
Статья 549. Последствия подачи жалобы
Подача жалобы не приостанавливает исполнение обжалуемого решения или действия (бездействия) таможенного органа или должностного лица таможенного органа, за исключением случаев, когда вышестоящий таможенный орган или уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела, рассматривающий жалобу, имеет достаточные основания полагать, что обжалуемое решение таможенного органа или действие должностного лица таможенного органа не соответствуют нормам таможенного законодательства Республики Казахстан.
Глава 73. Рассмотрение жалобы на решение, действие (бездействие)
таможенного органа и должностного лица таможенного органа
Статья 550. Органы, рассматривающие жалобы
1. Жалоба на решение, действие (бездействие) таможенного органа рассматривается вышестоящим в порядке подчиненности таможенным органом, уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. Жалоба на решение, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа рассматривается таможенным органом, в котором проходит службу это должностное лицо, а на решение, действие (бездействие) руководителя таможенного органа - вышестоящим таможенным органом, уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. От имени таможенного органа решение по жалобе принимает руководитель этого таможенного органа или лицо, его замещающее. При этом рассмотрение жалобы не может производиться должностным лицом таможенного органа, принимавшим решение, совершившим действие (бездействие) или нижестоящим по отношению к нему должностным лицом.
4. Жалоба лица, поданная в установленном порядке, подлежит обязательной регистрации в соответствующем органе в день ее поступления.
Статья 551. Основания для отказа в принятии жалобы к рассмотрению
1. Вышестоящий таможенный орган, уполномоченный орган по вопросам таможенного дела, рассматривающий жалобу, не принимают жалобу к рассмотрению в случаях, когда:
1) не соблюдены установленные сроки обжалования, и лицо не обратилось с заявлением о восстановлении пропущенного срока, либо заявление о восстановлении пропущенного срока отклонено, за исключением случаев пропуска по уважительной причине;

4) оның негiзiнде тұлға кеден органының шағымданатын шешiмiмен, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетiмен (әрекетсiздігімен) оның құқығы бұзылған, оларды iске асыруға кедергiлер жасалған не заңсыз қандай да болмасын мiндеттер жүктелген деп есептейтiн жағдайлар;
5) шағым беретiн тұлғаның немесе оның өкiлiнiң қолы;
6) кеден органы шешiмдерiнiң, кеден органы лауазымды тұлғасы
әрекетiнiң (әрекетсiздiгiнiң) заңсыздығын растайтын құжаттар және (немесе)
материалдар көрсетiлуi тиiс.
549-бап. Шағым берудiң салдарлары
Шағым беру шағымды қарайтын жоғары тұрған кеден органы немесе кеден
iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган кеден органының
шағымданатын шешiмi немесе кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетi
Қазақстан Республикасының кеден заңдарының нормаларына сәйкес келмейдi деп
ұйғаруға жеткiлiктi негiзi болған жағдайды қоспағанда, кеден органының
немесе кеден органы лауазымды тұлғасының шағымданатын шешiмiн немесе
әрекетiн (әрекетсiздiгiн) орындауды тоқтатпайды.
73-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ЖӘНЕ КЕДЕН ОРГАНЫ ЛАУАЗЫМДЫ ТҰЛҒАСЫНЫҢ
ӘРЕКЕТIН (ӘРЕКЕТСIЗДIГIН) ШЕШIМIНЕ ШАҒЫМДЫ ҚАРАУ
550-бап. Шағымды қарайтын органдар
1. Кеден органы шешiмiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымды бағынушылық тәртiппен жоғары тұрған кеден органы немесе кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті мемлекеттiк орган қарайды.
2. Кеден органы лауазымды тұлғасының шешiмiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымды осы лауазымды тұлға қызмет ететiн кеден органы, ал кеден органы басшысының шешiмiне, әрекетiне (әрекетсiздiгiне) - жоғары тұрған кеден органы, кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган қарайды.
3. Кеден органының атынан шағым бойынша шешiмдi осы кеден органының басшысы немесе оны алмастыратын тұлға қарайды. Бұл ретте шағымдарды қарауды шешiм қабылдаған, әрекет (әрекетсiздiк) жасаған кеден органының лауазымды тұлғасы немесе оған қарағанда төмен тұрған лауазымды тұлға жүргiзе алмайды.
4. Белгiленген тәртiппен берiлген тұлғаның шағымы түскен күнi тиiстi органда мiндеттi тiркеуге жатады.
551-бап. Шағымды қарауға қабылдаудан бас тарту үшiн негiз
1. Шағымды қарайтын жоғары тұрған кеден органы, кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi орган мынадай:
1) белгiленген шағымдану мерзiмi сақталмаған және кешiрiмдi себеп бойынша өтiп кеткен жағдайларды қоспағанда, тұлға өткен мерзiмiн қалпына келтiру туралы өтiнiшпен не өткен мерзiмiн қалпына келтiру кейiнге қалдырылғандығы туралы өтiнiшпен өтiнiш жасамаған;

2) жалоба не подписана или подписана лицом, или его представителем, надлежащим образом, не подтвердившим свои полномочия;
3) не соблюдены требования о форме или о содержании жалобы;
4) предметом жалобы является решение, действие (бездействие) иного органа, не правомочного в сфере таможенного дела.
2. Повторная жалоба, в которой не приводятся новые доводы или вновь открывшиеся обстоятельства, не подлежит рассмотрению, если по ней имеется исчерпывающий материал и лицу, обратившемуся с жалобой, в установленном порядке предоставлен ответ.
3. Уведомление об отказе в принятии жалобы к рассмотрению направляется в письменной форме лицу, обратившемуся с жалобой, в течение трех рабочих дней со дня ее регистрации, с указанием причин отказа.
Статья 552. Отзыв жалобы
1. Лицо, обратившееся с жалобой, на любой стадии может отозвать ее в любой момент до принятия решения по жалобе.
2. Отзыв оформляется в письменной форме с указанием мотивов, послуживших основанием для отзыва жалобы.
Статья 553. Сроки рассмотрения жалобы
1. Жалоба должна быть рассмотрена и по ней должно быть принято решение вышестоящим таможенным органом, уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела в срок не позднее пятнадцати рабочих дней, за исключением жалоб, требующих дополнительного изучения и (или) проверки.
2. Жалоба, требующая дополнительного изучения и (или) проверки, должна быть рассмотрена в срок до одного месяца со дня ее регистрации.
Статья 554. Решение по жалобе
1. По результатам рассмотрения жалобы вышестоящий таможенный орган, уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела:
1) признает решение, действие (бездействие) таможенного органа или должностного лица таможенного органа правомерным;
2) признает неправомерным решение, действие (бездействие) таможенного органа или должностного лица полностью либо частично.
2. Если вышестоящий таможенный орган, уполномоченный государственный орган по вопросам таможенного дела, рассматривающий жалобу, признает это необходимым, то по одной жалобе может быть принято несколько решений, указанных в подпункте 2) пункта 1 настоящей статьи, не исключающих друг друга.
3. В случае признания обжалуемого решения, действия (бездействия) таможенного органа или его должностного лица неправомерным, орган, рассматривающий жалобу, отменяет полностью или частично принятое таможенным органом или его должностным лицом решение и обязывает принять в пределах его компетенции новое решение в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Орган, рассматривающий жалобу, при совершении неправомерного решения, действия (бездействия) должностного лица таможенного органа или ненадлежащего исполнения этим лицом возложенных на него должностных обязанностей принимает меры по привлечению должностного лица к дисциплинарной, административной и уголовной ответственности.

2) шағымға қол қойылмаған немесе тиiстi түрде өз өкiлеттiктерiн растамаған тұлға немесе оның өкiлi қол қойған;
3) шағымның нысаны немесе мазмұны туралы талаптар сақталмаған;
4) шағымның мәнi кеден iсi саласында құқық өкiлеттiлiгi жоқ өзге органның шешiмi, әрекетi (әрекетсiздiгi) болып табылған жағдайда шағымды қарауға қабылдамайды.
2. Жаңа дәлелдер немесе жаңадан ашылатын жағдайлар келтiрiлмеген қайта берiлген шағымдар егер ол бойына егжей-тегжейлi материалдар бар болса және шағым берген тұлғаға белгiленген тәртiппен жауап берiлген жағдайда қарауға жатпайды.
3. Шағымды қарауға қабылдаудан бас тарту туралы хабарлама бас тарту себептерi көрсетiле отырып оның тiркелген күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде шағым жасаған тұлғаға жiберiледi.
552-бап. Шағымды қайтарып алу
1. Шағым берген тұлға, кез келген сатысында шағым бойынша шешiм қабылданғанға дейiнгi кез келген сәтте қайтарып ала алады.
2. Қайтарып алу шағымды қайтарып алуға негіз болған дәлелдердi көрсете отырып, жазбаша нысанда ресiмдейдi.
553-бап. Шағым қарау мерзiмдерi
1. Шағымды қосымша зерделеудi және (немесе) тексерудi талап ететiн шағымдарды қоспағанда, жоғары тұрған кеден органы, кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган қарауы және ол бойынша шешiм қабылдауы тиiс.
2. Қосымша зерделеудi және (немесе) тексерудi талап ететін шағым түскен күнiнен бастап бiр айға дейiнгi мерзiмде қаралуы тиiс.
554-бап. Шағым бойынша шешiм
1. Шағымды қарау нәтижелерi бойынша жоғары тұрған кеден органы немесе кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган:
1) кеден органының немесе кеден органы лауазымды тұлғасының шешiмiн, әрекетiн (әрекетсiздiгiн) заңды деп таниды;
2) кеден органының немесе лауазымды тұлғаның шешiмiн, әрекетiн (әрекетсiздiгiн) толық немесе iшiнара заңсыздығын таниды.
2. Егер шағымды қарайтын кеден органы немесе кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган оны қажеттi деп санаса, онда бiр шағым бойынша бiрiн бiрi алып тастамайтын осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген бiрнеше шешiм қабылдануы мүмкiн.
3. Егер кеден органының немесе оның лауазымды тұлғасының шағымданатын шешiмi, әрекетi (әрекетсiздiгi) заңсыз деп танылған жағдайда, шағымды қарайтын орган кеден органы немесе оның лауазымды тұлғасы қабылдаған шешiмдi толығымен немесе iшiнара күшiн жояды және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оның құзыретiнiң шегiнде жаңа шешiм қабылдауға мiндеттейдi.
4. Шағымды қарайтын орган кеден органының лауазымды тұлғасы заңсыз шешiм, әрекет (әрекетсiздiк) жасаған немесе осы тұлға өзiне жүктелген лауазымдық мiндеттерiн тиiсiнше орындамаған жағдайда лауазымды тұлғаны тәуiптiк, әкiмшiлiк және қылмыстық жауапкершілікке тарту жөнiндегi шаралар
қолданады.

5. Решение вышестоящего таможенного органа, уполномоченного государственного органа по вопросам таможенного дела, рассматривающего жалобу, принимается в письменном виде и должно содержать:
1) наименование органа, рассмотревшего жалобу;
2) должность, фамилию и инициалы должностного лица органа, принявшего решение по жалобе;
3) фамилия и инициалы или наименование лица, обратившегося с жалобой;
4) краткое существо жалобы;
5) принятое по жалобе решение;
6) доводы и основания принятого решения;
7) принятые меры в отношении должностного лица, допустившего нарушение в сфере таможенного дела;
8) сведения о порядке обжалования принятого решения.
6. В сроки, установленные статьей 553 настоящего Кодекса, лицу, обратившемуся с жалобой, направляется копия решения, принятого по результатам рассмотрения жалобы.
Статья 555. Завершение рассмотрения жалобы
Рассмотрение жалобы лица считается завершенным, когда органом, рассматривающим жалобу, разрешены поставленные в ней вопросы, приняты необходимые меры, и предоставлен письменный ответ.
Глава 74. Упрощенный порядок обжалования решений таможенного органа,
действия (бездействия) должностного лица таможенного органа
Статья 556. Упрощенный порядок обжалования решений таможенного органа,
действия (бездействия) должностного лица таможенного
органа
1. Лицо вправе в упрощенном порядке обжаловать решение таможенного органа руководителю вышестоящего таможенного органа, а действие (бездействие) должностного лица таможенного органа - руководителю таможенного органа или лицу, его замещающему, где проходит службу должностное лицо, чье действие (бездействие) обжалуется.
2. В упрощенном порядке могут быть обжалованы решение таможенного органа, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа, если стоимость товаров и транспортных средств, в связи с перемещением которых было принято решение, совершено действие или имело место бездействие, обжалуемые лицом, а также иные действия, повлекшие, по мнению лица, к неправомерным расходам, не превышающим сто месячных расчетных показателя.
3. Рассмотрение в упрощенном порядке жалобы на решение таможенного органа, действие (бездействие) должностного лица таможенного органа и принятие по ней решения не является препятствием для подачи жалобы в порядке и сроки, предусмотренные настоящим Кодексом.
Статья 557. Порядок обжалования и принятия решения в упрощенном
порядке
1. Упрощенный порядок обжалования решения таможенного органа, действия (бездействия) должностного лица таможенного органа заключается в обращении лица с письменной жалобой к руководителю таможенного органа.

5. Шағымды қарайтын жоғары тұрған кеден органының немесе кеден iсi
мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органның шешiмi жазбаша түрде
қабылданады және мыналарды қамтуы тиiс:
1) шағымды қараған органның атауы;
2) шағым бойынша шешiм қабылдаған органның лауазымды тұлғасының
қызметі, тегi және аты-жөнi;
3) шағым жасаған тұлғаның тегi және аты-жөнi немесе атауы;
4) шағымның қысқаша мәнi;
5) шағым бойынша қабылданған шешiм;
6) қабылданған шешiмнiң дәлелдемелерi және негiздерi;
7) кеден iсi саласында бұзушылыққа жол берген лауазымды тұлғаға
қатысты қолданылған шаралар;
8) қабылданған шешiмдердi шағымдану тәртiбi туралы мәлiметтер.
6. Осы Кодекстiң 553-бабында белгiленген мерзiмдерде шағым берген
тұлғаға шағымды қарау нәтижелерi бойынша қабылданған шешiмiнiң көшiрмесі
жiберiледi.
555-бап. Шағымды қараудың аяқталуы
Тұлғаның шағымын қарау шағымды қарайтын орган онда қойылған
мәселелердi шешкен, қажеттi шаралар қабылдаған және жазбаша жауап берген
кезде аяқталған болып есептеледi.
74-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНЫНЫҢ ШЕШIМДЕРIН, КЕДЕН ОРГАНЫ
ЛАУАЗЫМДЫ ТҰЛҒАСЫНЫҢ ӘРЕКЕТIН (ӘРЕКЕТСIЗДІГІН)
ШАҒЫМДАНУДЫҢ ЖЕҢIЛДЕТIЛГЕН ТӘРТIБI
556-бап. Кеден органының шешімдерiн, кеден органы лауазымды
тұлғасының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымданудың
жеңiлдетiлген тәртiбi
1. Тұлға жеңiлдетiлген тәртiппен кеден органының шешiмiн жоғары тұрған кеден органының басшысына, ал кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетiн (әрекетсiздiгiн) - кеден органының басшысына немесе әрекетi (әрекетсiздiгi) шағымданатын лауазымды тұлға қызмет ететiн оны алмастыратын тұлғаға шағымдануға құқылы.
2. Егер өткiзуге байланысты тауарлар мен көлiк құралдарының құны шешім қабылданған, тұлға шағымданған әрекет жасалған немесе әрекетсiздiк орын алған, сондай-ақ тұлғаның пiкiрiнше жүз айлық есептік көрсеткіштен аспайтын шығындарға әкеп соқтырған өзге әрекеттер жасалған жағдайда кеден органының шешiмi, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетi (әрекетсiздiгi) шағымдануы мүмкiн.
3. Кеден органының шешiмiне, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетiне (әрекетсiздiгiне) шағымды жеңiлдетiлген тәртiппен қарау және ол бойынша шешiм қабылдау осы Кодексте көзделген тәртiппен және мерзiмдерде шағым беру үшiн кедергi болып табылмайды.
557-бап. Жеңiлдетiлген тәртiппен шағымдану және шешiм қабылдау тәртiбi
1. Кеден органының шешiмiн, кеден органы лауазымды тұлғасының әрекетiн (әрекетсiздiгiн) шағымданудың жеңiлдетiлген тәртiбi тұлғаның кеден органының басшысына жазбаша шағыммен өтiнiш жасауынан тұрады.

2. Жалоба, поданная в упрощенном порядке, подлежит незамедлительному рассмотрению, и решение по ней должно быть принято в день подачи жалобы.
3. При рассмотрении жалобы в упрощенном порядке руководителем таможенного органа, рассматривающим жалобу, составляется акт о рассмотрении жалобы в упрощенном порядке, в котором указываются сведения о лице, обратившемся с жалобой, краткое содержание жалобы и принятое решение.
4. Акт о рассмотрении жалобы подписывается руководителем таможенного органа, рассматривающим жалобу, и лицом, обратившимся с жалобой. Копия акта о рассмотрении жалобы вручается лицу, обратившемуся с жалобой.
Раздел 18. Порядок прохождения службы в таможенных органах
Глава 75. Порядок прохождения службы в таможенных органах
Статья 558. Служба в таможенных органах
1. Служба в таможенных органах является специальным видом государственной службы граждан Республики Казахстан, осуществляющих профессиональную деятельность по реализации задач, прав и обязанностей таможенных органов, а также функции правоохранительных органов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
2. Порядок прохождения службы в таможенных органах регулируется настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о государственной службе и о труде.
Статья 559. Прием на службу в таможенные органы
1. Должностными лицами таможенных органов являются принятые на службу в таможенные органы дееспособные граждане Республики Казахстан, способные по своим личным, моральным, деловым, профессиональным качествам, состоянию здоровья, физическому развитию и уровню образования выполнять возложенные на них обязанности.
2. Для приема на службу в таможенные органы необходимо:
1) наличие медицинского заключения о пригодности к службе;
2) наличие обязательной специальной проверки;
3) соответствие квалификационным требованиям, установленным уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
3. При поступлении на службу в таможенные органы устанавливается испытательный срок до трех месяцев, без присвоения специального звания.
Статья 560. Прием молодых специалистов на службу в таможенные органы
Молодые специалисты, поступившие на службу в таможенные органы, проходят обязательную стажировку на таможенных постах, в таможнях и таможенных управлениях в порядке, установленном центральном таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 561. Порядок назначения на должность и освобождения от
должности
1. Руководитель центрального таможенного органа назначается на должность и освобождается от должности Правительством Республики Казахстан по представлению руководителя уполномоченного государственного органа по вопросам таможенного дела.

2. Жеңiлдетiлген тәртіппен берiлген шағым тез арада қарауға жатады
және ол бойынша шешiм шағым берiлген күнi қабылдануы тиiс.
3. Шағымды қарайтын кеден органының басшысы жеңiлдетiлген тәртiппен
шағымды қараған кезде шағым жасаған тұлға туралы мәлiмет, шағымның қысқаша
мазмұны және қабылданған шешiм көрсетiлетiн жеңiлдетiлген тәртiппен
шағымды қарау туралы актi жасайды.
4. Шағымды қарау туралы актiге шағымды қараған кеден органының
басшысы және шағым жасаған тұлға қол қояды. Шағымды қарау туралы актiнiң
көшiрмесi шағым жасаған тұлғаға берiледi.
18-БӨЛIМ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНДА ҚЫЗМЕТТЕН ӨТУ ТӘРТIБI
76-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНДА ҚЫЗМЕТТЕН ӨТУ ТӘРТIБI
558-бап. Кеден органдарындағы қызмет
1. Қызмет органдарындағы қызмет Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес кеден органдарының мiндеттерiн, құқықтарын және мiндеттемелерiн, сондай-ақ құқық қорғау органдарының функцияларын iске асыру жөнiндегi кәсiби қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының азаматтары мемлекеттiк қызметiнiң арнаулы түрi болып табылады.
2. Кеден органдарында қызметтен өту тәртiбi осы Кодекспен, мемлекеттiк қызмет туралы және еңбек туралы заңнамаларымен реттеледi.
559-бап. Кеден органдарына қызметке қабылдау
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары өзiнiң жеке, моральдiк, iскерлiк, кәсiби санаттары, оларға жүктелген мiндеттердi орындауға денсаулығы, дене бiтiмiнiң дамуы және бiлiм деңгейi бойынша қабiлеттi кеден органына қызметке қабылданған Қазақстан Республикасының еңбекке жарамды азаматтары болып табылады.
2. Кеден органдарына қызметке қабылдау үшiн:
1) қызметке жарамдылығы туралы медициналық қорытындының болуы;
2) мiндеттi арнаулы тексерудiң болуы;
3) кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген бiлiктiлiк талаптарға сәйкес болуы қажет.
3. Кеден органдарына қызметке орналасқаннан кейiн арнайы атақты берусiз үш айға дейiн сынақ мерзiмi белгiленедi.
560-бап. Кеден органына қызметке жас мамандарды қабылдау
Кеден органына қызметке орналасқан жас мамандар кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлетті мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы белгiлеген тәртiппен кеден бекеттерiнде, кедендерде және кеден басқармаларында мiндеттi тағлымдамадан өтедi.
561-бап. Қызметке тағайындау және қызметiнен босату тәртiбi
1. Орталық кеден органының басшысын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган басшысының ұсынысы бойынша Қазақстан республикасының Үкiметi қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.

2. Заместители руководителя центрального таможенного органа назначаются на должность и освобождаются от должности руководителем уполномоченного государственного органа по вопросам таможенного дела по представлению руководителя центрального таможенного органа.
3. Другие должностные лица таможенных органов назначаются на должность и освобождаются от должности в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
4. Должностным лицам таможенных органов выдаются удостоверения и личные номерные печати в порядке, установленном центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
Статья 562. Присяга должностного лица таможенного органа
Должностное лицо таможенного органа принимает присягу в порядке,
установленном центральным таможенным органом.
Статья 563. Специальные звания должностного лица таможенного органа
1. Должностному лицу таможенного органа в соответствии с занимаемой
должностью и выслугой лет в установленном порядке присваиваются следующие
специальные звания:
1) младший начальствующий состав:
прапорщик таможенной службы;
старший прапорщик таможенной службы;
2) средний начальствующий состав:
младший лейтенант таможенной службы;
лейтенант таможенной службы;
старший лейтенант таможенной службы;
капитан таможенной службы;
3) старший начальствующий состав:
майор таможенной службы;
подполковник таможенной службы;
полковник таможенной службы;
4) высший начальствующий состав:
генерал-майор таможенной службы;
генерал-лейтенант таможенной службы;
генерал-полковник таможенной службы.
2. Должностные лица таможенных органов, которым присвоены специальные звания, бесплатно обеспечиваются форменной одеждой, образцы и нормы положенности, которой устанавливаются Правительством Республики Казахстан, а правила ее ношения определяются центральным таможенным органом.
3. Положения настоящей статьи применяются также к руководителям и специалистам специализированных учреждений.
Статья 564. Порядок присвоения специальных званий
должностным лицам таможенных органов
1. Специальные звания, присваиваемые должностным лицам таможенных органов, подразделяются на первое, очередное и предельное.
2. Первое специальное звание должностным лицам таможенных органов присваивается в соответствии с занимаемой должностью, по истечении испытательного срока, за исключением случаев, когда должностное лицо таможенных органов имеет более высокое воинское и (или) специальное звание.
3. Очередное специальное звание присваивается в последовательном порядке, по истечении установленного срока пребывания в предыдущем специальном звании согласно статье 565 настоящего Кодекса. При наличии нескольких очередных специальных званий, предусмотренных для данной занимаемой должности, сроки пребывания в последнем специальном звании не устанавливаются.

2. Орталық кеден органы басшысының орынбасарын орталық кеден органы басшысының ұсынымы бойынша кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган қызметке тағайындайды және қызметiнен босатады.
3. Кеден органдарының басқа лауазымды тұлғалары кеден iсi мәселелерi
жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тәртiппен қызметке
тағайындалады және қызметiнен босатылады.
4. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына кеден iсi мәселелерi
жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден
органы белгiлеген тәртiппен куәлiктер мен жеке номерлiк мөрлер берiледi.
562-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының анты
Кеден органының лауазымды тұлғасы орталық кеден органы белгiлеген
тәртiппен ант қабылдайды.
563-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының арнайы атақтары
1. Кеден органының лауазымды тұлғасына атқаратын қызметiне және
қызмет өткеретiн жылдарына сәйкес белгiленген тәртіппен мынадай арнайы
атақтар берiледi:
1) кiшi басшы құрам:
кеден қызметiнiң прапорщигi;
кеден қызметiнiң аға прапорщигi;
2) орта басшы құрам:
кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты;
кеден қызметiнiң лейтенанты;
кеден қызметiнiң аға лейтенанты;
кеден қызметiнiң капитаны;
3) аға басшы құрам:
кеден қызметiнiң майоры;
кеден қызметiнiң подполковнигi;
кеден қызметiнiң полковнигі;
4) жоғары басшы құрам:
кеден қызметiнiң генерал-майоры;
кеден қызметiнiң генерал-лейтенанты;
кеден қызметiнiң генерал-полковнигi.
2. Арнайы атақтар берiлген кеден органдарының лауазымды тұлғалары
тиiстi үлгiлерi мен нормаларын Қазақстан Республикасының Yкiметi, ал оны
кию ережесiн орталық кеден органы анықтайтын пiшiмдi киiммен тегiн
қамтамасыз етiледi.
3. Осы баптың ережелерi, сондай-ақ арнайы мекемелердiң басшылары мен
мамандарына да қолданылады.
564-бап. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына арнайы атақтар
беру тәртiбi
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына берiлетiн арнайы атақтар
бiрiншi, кезектi және шектiге бөлiнедi.
2. Кеден органының лауазымды тұлғаларына бiрiншi арнайы атақ кеден органы лауазымды тұлғасының неғұрлым жоғары әскери және (немесе) арнайы атағы болған жағдайды қоспағанда, сынақ мерзiмi өткеннен кейiн атқарып отырған қызметiне сәйкес берiледi.
3. Кезектi арнайы атақ осы Кодекстiң 565-бабына сәйкес белгiленген алдыңғы арнайы атағында болу мерзiмi аяқталғаннан кейiн кезектi тәртіппен берiледi.
Осы атқарып отырған лауазым үшiн көзделген бiрнеше кезектi арнайы
атақтар болған кезде соңғы арнайы атақта болу мерзiмi анықталмайды.

4. Предельное специальное звание присваивается в соответствии с
занимаемой должностью, по истечении установленного срока пребывания в
предыдущих специальных званиях, предусмотренных статьей 565 настоящего
Кодекса.
5. Первое, очередное и предельное специальные звания присваиваются
должностным лицам в соответствии с занимаемой должностью в следующем
порядке:
1) в центральном таможенном органе:
___________________________________________________________________________
Должность          !              Специальное звание
!_________________________________________________
!     первое      !     очередное    ! предельное
_________________________!_________________!__________________!____________
председатель              генерал-майор     генерал-лейтенант  генерал-
таможенной        таможенной         полковник
службы            службы             таможенной
службы
заместитель председателя  полковник         генерал-майор      генерал-
таможенной        таможенной         лейтенант
службы            службы             таможенной
службы
начальник Главного        майор таможенной  подполковник       генерал-
управления,               службы            таможенной         майор
самостоятельного                            службы,            таможенной
Управления                                  полковник          службы
таможенной
службы
заместитель начальника    майор таможенной  подполковник       полковник
Главного управления,      службы            таможенной         таможенной
самостоятельного                            службы             службы
Управления, начальник
управления в
Главном управлении
начальник отдела          капитан           майор              подполковник
таможенной        таможенной         таможенной
службы            службы             службы
начальник отделения,      старший лейтенант капитан            майор
главный инспектор         таможенной        таможенной         таможенной
службы            службы             службы
ведущий инспектор         младший лейтенант лейтенант,         капитан
таможенной        старший            таможенной
службы            лейтенант          службы
таможенной
службы
инспектор (со средним     прапорщик         старший            старший
специальным образова-     таможенной        прапорщик          прапорщик
нием)                     службы            таможенной         таможенной
службы             службы
___________________________________________________________________________
2) в таможенных управлениях, таможнях, специализированных
учреждениях, таможенных постах и контрольно-пропускных пунктах:
___________________________________________________________________________
Должность          !                Специальное звание
!_________________________________________________
!     первое      !     очередное    ! предельное
_________________________!_________________!__________________!____________
начальник  таможенного    подполковник      полковник          генерал-
управления                таможенной        таможенной         майор
службы            службы             таможенной
службы
заместитель начальника    майор таможенной  подполковник       полковник
таможенного управления,   службы            таможенной         таможенной
начальник таможни,                          службы             службы
руководитель
специализированного
учреждения
заместитель начальника    капитан           майор              подполковник
таможни, заместитель      таможенной        таможенной         таможенной
руководителя              службы            службы             службы
специализированного
учреждения, начальник
таможенного поста
начальник  контрольно-    старший лейтенант капитан            майор
пропускного пункта,       таможенной        таможенной         таможенной
заместитель начальника    службы            службы             службы
таможенного поста,
начальник отдела
начальник отделения,      лейтенант         старший            капитан
главный инспектор         таможенной        лейтенант          таможенной
службы            таможенной         службы
службы
старший инспектор         младший лейтенант лейтенант          старший
таможенной        таможенной         лейтенант
службы            службы             таможенной
службы
инспектор                 прапорщик         старший            младший
таможенной        прапорщик          лейтенант
службы            таможенной         таможенной
службы             службы
младший инспектор         прапорщик         старший            старший
таможенной        прапорщик          прапорщик
службы            таможенной         таможенной
службы             службы
___________________________________________________________________________

4. Шектi арнайы атақ белгiленген алдағы арнайы атақтарында болу
мерзiмi өткеннен кейiн осы Кодекстiң 565-бабында көзделген атқаратын
қызметiне сәйкес берiледi.
5. Бiрiншi, кезектi және шектi арнайы атақ лауазымды тұлғаларға
атқарып отырған қызметiне сәйкес мынадай тәртiппен берiлудi:
орталық кеден органында:
___________________________________________________________________________
Лауазымы            Арнайы атағы
_______________________________________________________
Бiрiншi            Кезекті              Шекті
___________________________________________________________________________
төраға                Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
генерал-майоры     генерал-             қызметiнiң
лейтенанты           генерал-
полковнигi
Төрағаның орынбасары  Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
полковнигi         генерал-майоры       қызметiнiң
генерал-
лейтенанты
Бас басқарманың       Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
бастығы, дербес       майоры             подполковнигi,       қызметiнiң
басқарманың бастығы                      Кеден қызметiнiң     генерал-
полковнигi           майоры
Бас басқарма, дербес  Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
басқарма бастығының   майоры             подполковнигi        қызметiнiң
орынбасары, Бас                                               полковнигi
басқармадағы басқарма
бастығы
бөлiм бастығы         Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
капитаны           майоры               қызметiнiң
подполковнигi
бөлiмшенiң бастығы,   Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
бас инспектор         аға лейтенанты     капитаны             қызметiнiң
майоры
жетекші инспектор     Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
кішi лейтенанты    лейтенанты, аға      қызметiнiң
лейтенанты           капитаны
инспектор (орта       Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
арнайы бiлiмiмен)     прапорщигi         аға прапорщигi       қызметiнiң
аға
прапорщигi
___________________________________________________________________________
2) кеден басқармаларында, кедендерде, арнайы мекемелерде, кеден
бекеттерiнде және бақылау-өткiзу пункттерiнде:
___________________________________________________________________________
Лауазымы            Арнайы атағы
_______________________________________________________
Бiрiншi            Кезекті              Шекті
___________________________________________________________________________
кеден басқармасының   Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
бастығы               подполковнигi      подполковнигi        қызметiнiң
генерал-
майоры
кеден басқармасы      Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
бастығының            майоры             подполковнигi        қызметiнiң
орынбасары, кеден                                             подполковнигi
бастығы, арнайы
мекеме жетекшiсi
кеден бастығының      Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
орынбасары, арнайы    капитаны           майоры               қызметiнiң
мекеменiң жетекшiсi,                                          подполковнигі
кеден бекетiнiң
бақылау-өткiзу        Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
пунктiнiң бастығы,    аға лейтенанты     капитаны             қызметiнiң
кеден бекетiнiң                                               майоры
бастығының
орынбасары,
бөлiм бастығы
бөлiмшенiң бастығы,   Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
инспектор             лейтенанты         аға лейтенанты       қызметiнiң
капитаны
аға инспектор         Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
кiшi лейтенанты    лейтенанты           қызметiнiң
аға
лейтенанты
инспектор             Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
прапорщигi         аға прапорщигi       қызметiнiң
кiшi
лейтенанты
кiшi инспектор        Кеден қызметiнiң   Кеден қызметiнiң     Кеден
прапорщигi         аға прапорщигi       қызметiнiң
аға
прапорщигi
___________________________________________________________________________

6. Сроки пребывания первых, очередных и предельных специальных званий старшего прапорщика, полковника, генерал-майора, генерал-лейтенанта и генерал-полковника таможенной службы не устанавливаются.
7. Специальные звания младшего начальствующего состава должностных лиц таможенных органов присваиваются руководителем центрального таможенного органа.
8. Специальные звания среднего и старшего начальствующего состава должностных лиц таможенных органов присваиваются руководителем центрального таможенного органа по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
9. Специальные звания высшего начальствующего состава присваиваются
Президентом Республики Казахстан, по представлению уполномоченного
государственного органа по вопросам таможенного дела.
Статья 565. Сроки пребывания в специальных званиях
1. Для должностных лиц таможенных органов, за исключением должностных
лиц, определенных пунктом 6 статьи 564, устанавливаются следующие сроки
пребывания в специальных званиях:
1) прапорщика таможенной службы 5 лет;
2) младшего лейтенанта таможенной службы 1 год;
3) лейтенанта таможенной службы 2 года;
4) старшего лейтенанта таможенной службы 3 года;
5) капитана таможенной службы 3 года;
6) майора таможенной службы 4 года;
7) подполковника таможенной службы 5 лет.
2. Должностным лицам таможенных органов очередное специальное звание может быть присвоено досрочно в порядке, установленном статьями 566, 575 настоящего Кодекса.
Статья 566. Порядок досрочного присвоения очередного
специального звания
1. Очередное специальное звание должностному лицу таможенных органов может быть присвоено досрочно:
1) до истечения установленного срока пребывания в первом специальном звании лейтенанта таможенной службы, но не менее одного года с момента присвоения, выпускникам высших учебных заведений со сроком обучения четыре года и более, которые проходят службу в таможенных органах;
2) до истечения установленного срока пребывания и не менее половины срока пребывания в предыдущем специальном звании, но не выше очередного специального звания, соответствующего занимаемой должности, как поощрение за добросовестное исполнение должностных обязанностей.
2. Присвоение очередного специального звания должностному лицу таможенных органов допускается досрочно не более двух раз в течение всего периода службы в таможенных органах.
Статья 567. Порядок приостановления присвоения
очередного специального звания
1. Присвоение очередного специального звания должностному лицу таможенного органа, на которого наложено дисциплинарное взыскание (за исключением объявленного устно), либо в отношении которого возбуждено уголовное дело или проводится служебная проверка по фактам нарушения им служебной дисциплины, совершения коррупционного правонарушения, приостанавливается до снятия дисциплинарного взыскания либо прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или окончания служебной проверки.

6. Кеден қызметi аға прапорщигiнiң, полковнигiнiң, генерал-майорының және генерал-лейтенантының бiрiншi, кезектi және шектi арнайы атақтарында болу мерзiмi белгiленбейдi.
7. Кеден органы лауазымды тұлғаларының кiшi басқарушы құрамының арнайы атақтарын орталық кеден органының басшысы бередi.
8. Кеден органы лауазымды тұлғаларының орта және аға басқарушы құрамының арнайы атақтарын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсім бойынша орталық кеден органының басшысы бередi.
9. Жоғары басшы құрамының арнайы атақтарын кеден iсi мәселелерi
жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органының ұсынымы бойынша Қазақстан
Республикасының Президентi бередi.
565-бап. Арнайы атақтарда болу мерзiмдерi
1. 564-баптың 6-тармағында анықталған лауазымды тұлғаларды қоспағанда
кеден органдары лауазымды тұлғалары үшiн арнайы атақтарда болудың мынадай
мерзiмi белгiленедi:
1) кеден қызметiнiң прапорщигi                              5 жыл;
2) кеден қызметiнiң кiшi лейтенанты                         1 жыл;
3) кеден қызметiнiң лейтенанты                              2 жыл;
4) кеден қызметiнiң аға лейтенанты                          3 жыл;
5) кеден қызметiнiң капитаны                                3 жыл;
6) кеден қызметiнiң майоры                                  4 жыл;
7) кеден қызметiнiң подполковнигi                           5 жыл.
2. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына кезектi арнайы атақ осы
Кодекстiң 566, 575-баптарында белгiленген тәртiппен мерзiмiнен бұрын
берiлуi мүмкін.
566-бап. Кезектi арнайы атағын мерзiмiнен бұрын беру тәртiбi
1. Кеден органының лауазымды тұлғасына кезектi арнайы атақ:
1) кеден қызметiнiң белгіленген бiрiншi арнайы лейтенант атағында болу мерзiмi өткенге дейiн, бiрақ кеден органдарында қызмет атқаратын төрт жыл немесе одан жоғары оқу мерзiмiмен жоғары оқу орындарының бiтiрушiлерiне беру сәтiнен бастап кемiнде бiр жыл;
2) белгiленген атқару мерзiмi өткенге дейiн және алдағы арнайы атағында болу мерзiмiнiң жартысынан кем емес, бiрақ қызметтегi мiндеттерiн адал атқарғаны үшiн қолдау ретiнде тиiстi атқаратын қызметiнiң кезектi арнайы атағынан асырылмай мерзiмiнен бұрын беруi мүмкiн.
2. Кеден органдарында кезектi арнайы атақты мерзiмiнен бұрын кеден органдарында атқаратын қызметi бойынша барлық кезең iшiнде кемiнде екi рет беруге жол берiледi.
567-бап. Кезектi арнайы атақты берудi тоқтата тұрудың тәртiбi
1. Оған тәртiптiк жаза қолданылған (ауызша жарияланғаннан басқа), не оған қатысты қылмыстық iс қозғалған немесе олардың қызметтiк тәртiптi бұзу, сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасау фактiлерi бойынша қылмыстық тексеру жүргiзiлiп жатқан кеден органының лауазымды тұлғасына кезектi арнайы атақ беру, тәртiптiк жаза алынғанға не ақтау негiзi бойынша қылмыстық iс тоқтатылғанға немесе қызметтiк тексерiс аяқталғанға дейiн тоқтатыла тұрады.

2. Руководитель таможенного органа, необоснованно приостановивший присвоение очередного специального звания должностному лицу таможенного органа, кроме случаев, установленных пунктом 1 настоящей статьи, несет дисциплинарную ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 568. Порядок ротации должностного лица таможенного органа
1. Ротация должностного лица таможенного органа в том же таможенном органе, либо в другой таможенный орган в той же местности или на службу в другую местность осуществляется в соответствии с порядком, определенным уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.
2. При ротации должностного лица таможенных органов на службу в другую местность должностному лицу компенсация и иные расходы осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Глава 76. Применение физической силы, специальных средств и
огнестрельного оружия
Статья 569. Основные положения по применению физической
силы, специальных средств и огнестрельного оружия
1. В случаях и порядке, предусмотренных настоящим Кодексом, должностные лица таможенных органов имеют право применять физическую силу, специальные средства и огнестрельное оружие.
2. При применении физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия должностное лицо таможенного органа обязано:
1) предупредить о намерении их применения, за исключением тех случаев, когда промедление в применении физической силы, специальных средств и оружия создает непосредственную опасность его жизни и здоровью, может повлечь иные тяжкие последствия, при внезапном или вооруженном нападении, нападении с использованием боевой техники и транспортных средств или при иных обстоятельствах, когда такое предупреждение в создавшейся обстановке является неуместным или невозможным;
2) обеспечить лицам, получившим телесные повреждения, предоставление доврачебной помощи и немедленно уведомить о происшедшем руководителя таможенного органа или лица, его замещающего;
3) стремиться в зависимости от характера и степени опасности правонарушения и лиц, его совершивших, а также силы оказываемого противодействия, к тому, чтобы любой ущерб, причиненный при устранении опасности, был минимальным;
4) руководитель таможенного органа или лицо, его замещающее, обязано незамедлительно уведомить прокурора, органы внутренних дел и вышестоящего руководителя таможенного органа о факте применения огнестрельного оружия, смерти или причинении телесных повреждений.
3. Порядок ведения учета, хранения и использования средств вооружения, специальных средств и служебных животных определяется центральным таможенным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом по вопросам таможенного дела.

2. Осы баптың 1-тармағында белгiленген жағдайлардан басқа, кеден органының лауазымды тұлғасына негiзсiз кезектi арнайы атақ берудi тоқтата тұрған кеден органының басшысы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес тәртiптiк жауап бередi.
568-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының ауысу тәртiбi
1. Кеден органы лауазымды тұлғасының сол кеден органында не басқа кеден органына сол жерде немесе басқа жерге қызметке ауысуы кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган анықтаған тәртiпке сәйкес жүзеге асырылады.
2. Кеден органының лауазымды тұлғасы басқа жерге қызметке ауысқан кезде лауазымды тұлғаға өтемақы және өзге де шығындар Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
76-ТАРАУ. КҮШ, АРНАУЛЫ ҚҰРАЛДАР МЕН АТЫС ҚАРУЫН ҚОЛДАНУ
569-бап. Күш, арнаулы құралдар мен атыс қаруын қолдану бойынша
негiзгi ережелер
1. Осы Кодексте көзделген жағдайлар мен тәртiппен кеден органдарының лауазымды тұлғаларының күш, арнаулы құралдар мен атыс қаруын қолдануға құқықтары бар.
2. Кеден органының лауазымды тұлғасы күш, арнаулы құралдар мен атыс қаруын қолданғанда:
1) күш, арнаулы құралдар мен қаруды қолдануды кешеуiлдету өзiнiң өмiрi мен денсаулығына тiкелей қатер төндiретiн, өзге де ауыр зардаптарға әкеп соғатын, тұтқиылдан болған немесе қарулы шабуыл жасаған, әскери техника, кемелер мен көлiк құралдарын пайдаланумен жасаған шабуыл кезiнде немесе өзге де жағдаяттарда, егер осындай ескертудiң қалыптасқан жағдайда орынсыз болған немесе мүмкiн болмаған жағдайларды қоспағанда, оларды қолдану туралы ескертуге;
2) дене жарақатын алған адамдарға дәрiгер келгенге дейiнгі көмек көрсетудi қамтамасыз етуге және болған оқиға туралы кеден органының басшысына немесе оның мiндетiн атқарушы адамға дереу хабарлауға;
3) құқық бұзушылықтың сипаты мен оны жасаған адамдардың қауiптiлiк деңгейiне, сондай-ақ көрсетілген қарсы әрекеттің күшiне қарай қауiптi жою кез келген залалдың мейлiнше төмен болуына ұмтылуға;
4) кеден органының басшысы немесе оның мiндетiн атқарушы адам атыс қаруын қолдану, кiсi өлiмi немесе дене зақымдарын түсiрудiң жағдайлары туралы прокурорға және iшкi iстер органдары мен жоғары тұрған кеден органының басшысына шұғыл хабарлауға мiндеттi.
3. Қарулану құралдарын, арнаулы құралдар мен қызметтiк жануарларды есепке алуды жүргiзу, сақтау және пайдалану тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсiм бойынша орталық кеден органы айқындайды.

4. Применение физической силы, специальных средств и огнестрельного оружия с нарушением установленного порядка влечет за собой ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
Статья 570. Применение физической силы
1. Должностные лица таможенных органов имеют право применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы, только в случаях, когда ненасильственные способы не могут обеспечить выполнение возложенных на таможенные органы обязанностей.
2. Физическая сила применяется при:
1) пресечении правонарушений в сфере таможенного дела;
2) задержании лиц, совершивших правонарушение;
3) преодолении физического сопротивления законным распоряжениям или требованиям должностных лиц таможенных органов.
3. Запрещается применять физическую силу в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения группового нападения, угрожающего жизни и здоровью людей.
Статья 571. Применение специальных средств
1. При исполнении служебных обязанностей должностные лица таможенных органов имеют право применять специальные средства: наручники, резиновые палки, слезоточивые вещества, устройства для вскрытия помещений, для принудительной остановки транспорта, а также другие специальные средства и технику в следующих случаях:
1) для отражения нападения на должностных лиц таможенных органов и иных лиц;
2) для отражения нападения на здания, помещения, сооружения, транспортные средства, принадлежащие или используемые таможенными органами, на товары и транспортные средства, находящиеся под таможенным контролем, а равно для освобождения названных объектов в случае их захвата;
3) для пресечения оказываемого должностному лицу таможенного органа физического сопротивления;
4) для задержания правонарушителей, их доставления в таможенный орган, либо в правоохранительные органы Республики Казахстан, если эти лица оказывают физическое сопротивление или иное противодействие;
5) для остановки транспортного средства, в отношении которого имеются основания полагать, что указанное транспортное средство является объектом правонарушения в сфере таможенного дела.
2. Запрещается применять специальные средства в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и малолетних, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения группового нападения, угрожающего жизни и здоровью людей.
3. Перечень специальных средств, применяемых должностными лицами таможенных органов, определяется Правительством Республики Казахстан.

4. Күш, арнаулы құралдар мен атыс қаруын белгiленген тәртiптi бұзуы мен қолдану Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
570-бап. Күш қолдану
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары күш, соның iшiнде күрестiң жауынгерлiк тәсiлдерiн тек кеден органдарына жүктелген мiндеттердi зорлық тәсiлдерiнсiз орындауды қамтамасыз ету мүмкiн болмаған жағдайларда қолдануға құқығы бар.
2. Күш:
1) кеден iсi саласындағы құқық бұзушылықтың жолын кесу;
2) құқық бұзушылықты жасаған адамдарды ұстау;
3) кеден органдарының лауазымды тұлғалардың заңды өкiмi немесе талаптарына күш қарсылығын тойтару;
3. Әйелдерге, мүгедектiк белгiлерi анық байқалған адамдарға және кәмелетке толмағандарға қарсы, олар адамдардың өмiрiне қатер төндiретiн қарулы қарсылық көрсеткен және (немесе) топтасып шабуыл жасаған жағдайларды қоспағанда, арнайы күш қолдануға тыйым салынады.
571-бап. Арнаулы құралдарды және қызмет иттердi қолдану
1. Қызметтiк мiндеттерiн атқару кезiнде кеден органдарының лауазымды тұлғалары: кiсендер, резеңке таяқтар, жас аққыш заттар, үй-жайларды ашу үшiн құрылғылар, көлiктi мәжбүрлеп тоқтату үшiн арнаулы құралдарды, сондай-ақ мынадай жағдайларда басқа да арнайы құралдарды және техниканы қолданады:
1) кеден органдарының лауазымды тұлғаларға және өзге де адамдарға жасалған шабуылдарға тойтарыс беру үшiн;
2) кеден органдарының иелiгiндегi немесе пайдалануындағы үйлерге, үй-жайларға, ғимараттар мен көлiк құралдарына, кеден бақылауындағы тауарлар мен көлiк құралдарына жасалған шабуылға тойтарыс беру үшiн, сондай-ақ басып алынған жағдайда аталған объектiлердi босату үшiн;
3) кеден органының лауазымды тұлғасына күш қарсылығын көрсетудi тыю үшiн;
4) егер бұл тұлғалар күш қарсылығын немесе өзге қарсы әрекет көрсетсе, құқық бұзушыларды ұстау, кеден органына немесе Қазақстан Республикасының құқық қорғау органдарына жеткiзу үшiн;
5) көлiк құралына қатысты кеден iсi саласында құқық бұзушылық объектiсi болып тапқанға негiз болғанда аталған көлiк құралын тоқтату үшiн.
2. Әйелдерге, мүгедектiк белгiлерi анық байқалған адамдарға және кәмелетке толмағандарға қарсы, олар адамдардың өмiрiне қатер төндiретiн қарулы қарсылық көрсеткен және (немесе) топтасып шабуыл жасаған жағдайларды қоспағанда, арнаулы құралдарды қолдануға тыйым салынады.
3. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары қолданатын арнаулы құралдардың тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.

Статья 572. Ношение, хранение и пользование огнестрельным оружием
1. Категории должностных лиц таможенных органов, наделенных правом ношения, хранения и пользования огнестрельным оружием, а также перечень видов огнестрельного оружия и боеприпасов определяется Правительством Республики Казахстан.
2. Огнестрельное оружие применяется в случаях, определяемых статьей 573 настоящего Кодекса.
3. Должностные лица таможенных органов Республики Казахстан несут ответственность за утрату, небрежное хранение, ненадлежащее исполнение обязанностей по охране оружия и боеприпасов в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 573. Применение и использование огнестрельного оружия
1. Должностные лица таможенных органов имеют право применять огнестрельное оружие в следующих случаях:
1) для отражения группового и (или) вооруженного нападения на должностных лиц таможенных органов и членов их семей, а равно пресечения попытки завладеть оружием должностных лиц таможенных органов;
2) для отражения вооруженного нападения на здания, помещения, сооружения и транспортные средства, принадлежащие и (или) используемые таможенными органами, а также в случаях вооруженной попытки завладеть товарами и транспортными средствами, находящимися под таможенным контролем;
3) для задержания лиц, оказывающих вооруженное сопротивление, либо застигнутых при совершении тяжкого преступления, а также вооруженных лиц, отказывающихся выполнять законное требование о сдаче оружия;
4) для остановки транспортных средств путем их повреждения, если лицо, управляющее транспортным средством, не подчиняется законным требованиям должностных лиц таможенных органов;
5) для защиты от нападения животных;
6) для предупреждения о применении оружия, подачи сигнала тревоги или вызова помощи;
7) в иных случаях необходимой обороны и крайней необходимости.
2. Запрещается применять оружие в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и несовершеннолетних, кроме случаев оказания ими вооруженного сопротивления и (или) совершения вооруженного или группового нападения, а также в случаях, когда применение оружия может создать угрозу для жизни и здоровья других граждан.
3. Во всех случаях применения оружия должностное лицо таможенного органа обязано принять необходимые меры для обеспечения безопасности окружающих граждан, оказания неотложной медицинской помощи пострадавшим, информирования прокурора, вышестоящего таможенного органа.
Глава 77. Материальное обеспечение и социальная защита
должностных лиц таможенных органов

572-бап. Атыс қаруын алып жүру, сақтау және пайдалану
1. Атыс қаруын өзiмен бiрге алып жүру, сақтау және пайдалану құқығы берiлген кеден органдарының лауазымды тұлғаларының санаттарын, сондай-ақ атыс қаруы мен оқ-дәрi түрлерiнiң тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
2. Атыс қаруы осы Кодекстiң 573-бабында айқындалған жағдайда қаруын қолданылады.
3. Қазақстан Республикасы кеден органдарының лауазымды тұлғалары қарулар мен оқ-дәрiлердi жоғалтқаны, салақ сақтағаны, оларды күзету жөнiндегi мiндеттерiн лайықты орындамағаны үшiн Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес жауап бередi.
573-бап. Атыс қаруын қолдану және пайдалану
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары атыс қаруын мынадай жағдайларда:
1) кеден органдарының лауазымды тұлғаның және олардың отбасы мүшелерiне жасалған топтасып және (немесе) қарулы шабуылға тойтарыс беру сонымен қатар кеден органдарының лауазымды тұлғаларының қаруын тартып алмақ әрекетiнiң жолын кесу үшiн;
2) кеден органдарының иелiгiндегi немесе пайдалануындағы үймереттерге, үй-жайларға, ғимараттарға, кемелер мен көлiк құралдарына, сондай-ақ кеден бақылауында тұрған тауарлар мен кеден бақылауында тұрған тауарлар мен көлiк құралдарына қарулы әрекет жасау жағдайларда жасалған қарулы шабуылға тойтарыс беру үшiн;
3) қарулы қарсылық көрсеткен не ауыр қылмыс жасау үстiнде қолға түскен тұлғаларды, сондай-ақ қаруды тапсыру туралы заңды талапты орындаудан бас тартқан қарулы адамды ұстау үшiн;
4) егер көлiк құралын жүргiзетiн тұлға кеден органдарының лауазымды тұлғаларының заңды талаптарына бағынбаса, көлiк құралдарын оларды iстен шығару арқылы тоқтату үшiн;
5) аңдардың шабуылынан қорғану үшiн;
6) қару қолданатындығы туралы ескерту, дабыл белгiсiн беру немесе көмекке шақыру үшiн;
7) қажеттi қорғау мен аса қажеттiлiктiң өзге жағдайында қолдануға құқылы.
2. Әйелдерге, мүгедектiк белгiсi анық көрiнiп тұрған тұлғаларға және кәмелетке толмағандарға қатысты, олар қарулы қарсылық көрсеткен, қарулы немесе топтық шабуыл жасаған жағдайлардан басқа кезде, сондай-ақ қару қолдану басқа азаматтардың өмiрi мен денсаулығына қатер төндiруi мүмкiн жағдайларда атыс қаруын қолдануға тыйым салынады.
3. Атыс қаруын қолданудың барлық жағдайларында кеден органының лауазымды тұлғасы айналадағы азаматтардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, зардап шеккендерге жедел дәрiгерлiк көмек көрсету үшiн қажеттi шаралар қолдануға, прокурорды және жоғары тұрған кеден органын хабардар етуге мiндеттi.
77-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНДАРЫНЫҢ ЛАУАЗЫМДЫ ТҰЛҒАЛАРЫН
МАТЕРИАЛДЫҚ ҚАМСЫЗДАНДЫРУ ЖӘНЕ ӘЛЕУМЕТТIК ҚОРҒАУ

Статья 574. Оплата труда должностных лиц таможенных органов
1. Денежное довольствие должностных лиц таможенных органов устанавливается на основании единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждаемой Президентом Республики Казахстан, и включает в себя денежное содержание, надбавки за особые условия прохождения службы, устанавливаемые законодательством Республики Казахстан порядке.
2. Денежное содержание должностных лиц таможенных органов состоит из
должностного оклада и надбавки за специальное звание.
3. В стаж службы, дающий право на получение надбавки к должностному
окладу за выслугу лет и предоставление дополнительного оплачиваемого
отпуска, засчитывается время службы:
1) в Вооруженных Силах Республики Казахстан и правоохранительных
органах Республики Казахстан;
2) на государственной службе;
3) в судах;
4) на выборных должностях в представительных органах Республики
Казахстан.
Статья 575. Поощрения должностных лиц таможенных органов
1. За образцовое исполнение служебных обязанностей и высокие
показатели в службе для должностных лиц таможенных органов
предусматриваются следующие виды поощрений и наград:
1) объявление благодарности;
2) выдача единовременного денежного вознаграждения;
3) награждение ценным подарком;
4) награждение Почетной грамотой;
5) награждение нагрудным знаком "За отличную службу в таможенных
органах";
6) награждение Почетным знаком "Заслуженный сотрудник таможенной
службы";
7) досрочное присвоение очередного специального звания;
8) присвоение специального звания на одну ступень выше звания,
предусмотренного по занимаемой штатной должности;
9) иные формы поощрений, предусмотренные законодательством Республики
Казахстан.
2. В качестве поощрения может применяться досрочное снятие ранее
наложенного дисциплинарного взыскания.
Статья 576. Отпуск должностного лица таможенного органа
Должностным лицам таможенных органов предоставляются ежегодные отпуска продолжительностью тридцать календарных дней, с выплатой пособия для оздоровления в размере двух должностных окладов.
Статья 577. Пенсионное обеспечение должностных лиц
таможенных органов
Пенсионное обеспечение должностных лиц таможенных органов осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 578. Правовая и социальная защита должностных
лиц таможенных органов
1. Должностные лица таможенных органов являются представителями государственной власти и находятся под защитой государства.
2. В случае гибели (смерти) должностного лица таможенного органа в связи с исполнением служебных обязанностей иждивенцам и наследникам погибшего выплачивается единовременная компенсация в размере шестидесятимесячного денежного содержания погибшего по последней должности, занимаемой им в таможенных органах.

574-бап. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларға еңбек ақы төлеуi
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларын ақшалай жабдықтау Қазақстан Республикасының Президентi бекiткен мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын Қазақстан Республикасының органдары қызметкерлерiнiң бiрыңғай еңбекақы төлеу жүйесiнiң негiзiнде белгiленедi және өзiне Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленетiн тәртiпте қызметте өткерген ерекше жағдайлары үшiн ақшалай қаражат, үстемеақыны қосады.
2. Кеден органының лауазымды тұлғаларының ақшалай жабдықтарына
лауазымдылық қызмет ақысы мен арнаулы атақ үшiн қосымшалардан тұрады.
3. Еңбек сiңiрген жылдары үшiн лауазымдылық қызмет ақыға қосымшаны
алуға және қосымша төленетiн демалыс ұсынуына құқық беретiн қызмет өтiлiне:
1) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде және құқық қорғау
органдарында;
2) мемлекеттiк қызметiнде;
3) соттарда;
4) Қазақстан Республикасының өкiлдiк органдарында сайланбалы
қызметiндегi қызмет мерзiмi есептеледi.
575-бап. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларын көтермелеу
1. Мiндеттерiн үлгiлi орындағаны және қызметте қол жеткiзген жоғары
нәтижелерi үшiн кеден органдарының лауазымды адамдарына көтермелеудiң
мынадай түрлерi:
1) алғыс жариялау;
2) бiр жолғы ақшалай сыйақы беру;
3) бағалы сыйлықпен марапаттау;
4) Құрмет грамотасымен марапаттау;
5) "Кеден органдарындағы үздiк қызметi үшiн" омырау белгiсiмен
марапаттау;
6) "Кеден қызметiнiң еңбек сiңiрген қызметкерi" Құрмет белгiсiмен
марапаттау;
7) кезектi арнаулы атақты мерзiмiнен бұрын беру;
8) атқаратын штаттық лауазымы бойынша көзделгеннен бiр саты жоғары
арнаулы атақ беру көзделедi.
9) Қазақстан Республикасының заңдарымен көзделген өзге де көтермелеу
нысандары.
2. Мерзiмiнен бұрын көтермелеу ретiнде бұрын салынған тәртiптiк
жазаны алып тастаудың қолданылуы мүмкiн.
576-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының демалысы
Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына екi лауазымдық айлықақысы
мөлшерiнде сауығу үшiн жәрдемақыны төлеумен ұзақтығы отыз күнтiзбелiк
күндiк жыл сайынғы демалыстар берiледi.
577-бап. Кеден органдары лауазымды тұлғаларын зейнетақылық
қамтамасыз ету
Кеден органдарының лауазымды тұлғаларын зейнетақылық қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
578-бап. Кеден органдары лауазымды тұлғаларының құқықтық және
әлеуметтiк қорғалуы
1. Кеден органдарының лауазымды тұлғалары мемлекеттiк өкiмнiң өкiлдерi болып табылады және мемлекеттiң қорғауында болады.
2. Кеден органының лауазымды тұлғасы қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты қаза тапқан (қайтыс болған) жағдайда қаза тапқан адамның асырауындағыларға және мұрагерлерiне кеден органының атқарған соңғы қызметi бойынша қаза тапқанның алпысжылдық ақшалай қамтамасыз ету мөлшерiнде бiр уақыттағы өтемақы төленедi.

3. При получении должностным лицом таможенного органа в связи с исполнением служебных обязанностей увечья либо иного повреждения здоровья, исключающих для него возможность в дальнейшем заниматься профессиональной деятельностью, указанному лицу выплачивается из средств государственного бюджета единовременная компенсация в размерах:
1) инвалиду первой группы - в размере тридцатимесячного денежного содержания;
2) инвалиду второй группы - в размере восемнадцатимесячного денежного содержания;
3) инвалидам третьей группы - в размере шестимесячного денежного содержания;
4) при определении стойкой утраты трудоспособности без установления
инвалидности  - полуторамесячного денежного содержания.
4. Единовременная компенсация не выплачивается, если в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке доказано, что гибель
(смерть), травма, ранение (увечье), заболевание должностного лица
таможенного органа наступили в связи с обстоятельствами, не связанными с
исполнением служебных обязанностей.
Глава 78. Дисциплинарная ответственность должностных лиц
таможенных органов
Статья 579. Виды дисциплинарных взысканий, налагаемых
на должностные лица таможенных органов
1. За неправомерные решения, действия (бездействие), ненадлежащее
выполнение своих служебных обязанностей, на должностных лиц таможенных
органов, за исключением пункта 2 настоящей статьи, налагаются следующие
виды дисциплинарных взысканий:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) предупреждение о неполном служебном соответствии;
5) увольнение из таможенных органов.
2. Для отдельных нарушений норм таможенного законодательства Республики Казахстан на должностных лиц таможенных органов налагаются минимальные дисциплинарные взыскания не ниже, установленные статьями 580-588 настоящего Кодекса.
3. По нарушениям, не установленным пунктом 2 настоящей статьи, на должностных лиц таможенных органов дисциплинарные взыскания налагаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Статья 580. Нарушение должностным лицом таможенного органа срока
рассмотрения заявления о принятии предварительного решения
За нарушение срока рассмотрения заявления о принятии предварительного решения, установленного статьей 56 настоящего Кодекса, на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде выговора.
Статья 581. Нарушение должностным лицом таможенного
органа отдельных действий в сфере таможенного дела
За нарушение порядка и сроков выдачи, приостановления и отзыва
лицензий на осуществление деятельности в качестве таможенного брокера,
магазина беспошлинной торговли, учреждение склада временного хранения,
таможенного склада, свободного склада, а также решение на учреждение мест
временного хранения, таможенного перевозчика и квалификационного аттестата
специалиста по таможенному оформлению, установленных настоящим Кодексом,
на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание
в виде выговора.

3. Кеден органының лауазымды тұлғасы қызметтiк мiндеттерiн орындауына байланысты, ол үшiн өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн одан әрi жүзеге асыруға мүмкiндiк бермейтiн, мертiккен не денсаулығы өзге де зақымданған кезде белгiленген тұлғаға республикалық бюджеттiң қаражатынан бiр жолғы өтемақы:
1) 1 топ мүгедегiне - отыз айлық ақшалай үлес көлемiнде;
2) 2 топ мүгедегiне - он сегiз айлық ақшалай үлес көлемiнде;
3) 3 топ мүгедегiне - алты айлық ақшалай үлес көлемiнде;
4) мүгедектiгi белгiленбестен еңбек қабiлетiн жоғалтудың тұрақтылығы
анықталған кезде - бiржарым айлық ақшалай үлес мөлшерлерiнде төленедi.
4. Егер кеден органының лауазымды тұлғаның қаза табуы (қайтыс болуы),
жарақат алуы, жаралануы (мертiгуi), ауруы қызметтiк мiндеттерiн атқаруына
байланысты емес мән-жайлардан болғандығы Қазақстан Республикасының
заңнамаларында белгiленген тәртiппен дәлелденсе, бiр жолғы өтем төленбейдi.
78-ТАРАУ. КЕДЕН ОРГАНЫ ЛАУАЗЫМДЫ ТҰЛҒАСЫНЫҢ ТӘРТIПТIК
ЖАУАПКЕРШІЛIГI
579-бап. Кеден органдарының лауазымды тұлғаларына қолданылатын
тәртiптiк жазаның түрлерi
1. Осы баптың 2-тармағын қоспағанда, заңсыз шешiм, әрекет (әрекетсiз)
шешiмi, өз қызметтiк мiндеттерiн тиiстi орындамағаны үшiн кеден
органдарының лауазымды тұлғаларына жазаның мынадай түрлерi:
1) ескерту;
2) сөгiс;
3) қатаң сөгiс;
4) қызметiне толық сәйкес келмейтiнi туралы ескерту жасау;
5) кеден органдарынан босату қолданылады.
2. Қазақстан Республикасы кеден заңына жекелеген нормаларын бұзған
үшiн кеден органдарының лауазымды тұлғаларына осы Кодекстiң 580-588-баптарымен белгiленгеннен төмен емес тәртiптiк жаза қолданады.
3. Осы баптың 2-тармағымен белгiленбеген тәртіп бұзушылықтар бойынша кеден органдарының лауазымды тұлғаларына Қазақстан Республикасының заңымен белгiленген тәртiппен тәртiптiк жаза қолданады.
580-бап. Кеден органының лауазымды тұлғасының алдын ала шешiм
қабылдау туралы өтiнiшiн қарау мерзiмiн бұзуы
Осы Кодекстiң 56-бабымен белгiленген алдын ала шешiм қабылдау туралы өтiнiштi қараудың мерзiмiн бұзғаны үшiн кеден органының тұлғасына сөгiс түрiндегi тәртiптiк жаза қолданады.
581-бап. Кеден органының лауазымды тұлғасының кеден ici саласындағы
кейбiр қызмет тәртiптерiн бұзуы
Кеден брокерi, кеден тасымалдаушысы, бажсыз сауда дүкенi, кеден қоймасы, еркiн қойма ретiнде қызметiн жүзеге асыру лицензияларын берудiң тәртiбi мен мерзiмдерiн, тоқтата тұру және керi қайтарып алу, сондай-ақ осы Кодекспен белгiленген уақытша сақтау қоймасын ашу және кедендiк
ресiмдеу жөнiндегi маманға бiлiктiлiк аттестатын берудi бұзғаны үшiн кеден
органының лауазымды тұлғасына сөгiс түрiндегi тәртiптiк жаза қолданады.

Статья 582. Необоснованный отказ должностного лица
таможенного органа в процедуре оформления
внутреннего таможенного транзита
За необоснованный отказ в процедуре оформления внутреннего
таможенного транзита, установленного статьей 82 настоящего Кодекса, на
должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в
виде выговора.
Статья 583. Непроставление должностным лицом таможенного
органа печатей и штампов на документы,
предусмотренные таможенным законодательством
Республики Казахстан
За непроставление в установленном порядке печатей и штампов на документы, предусмотренные таможенным законодательством Республики Казахстан, на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде выговора.
Статья 584. Неправомерный отказ декларанту в выборе
таможенного режима
За неправомерный отказ декларанту в помещении товаров и транспортных средств согласно выбранному таможенному режиму, в соответствии с настоящим Кодексом на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде выговора.
Статья 585. Неуведомление таможенного органа
За неуведомление таможенным органом, расположенным в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан, о фактическом перемещении товаров с таможенной территории Республики Казахстан, таможенного органа отправления в установленные статьей 123 настоящего Кодекса сроки, на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде строгого выговора.
Статья 586. Неправомерное задержание транспортных
средств в пункте пропуска через таможенную
границу Республики Казахстан
За неправомерное задержание транспортных средств в пункте пропуска через таможенную границу Республики Казахстан свыше установленных статьей 279 сроков настоящего Кодекса, на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде строгого выговора.
Статья 587. Неправомерный отказ должностного лица таможенного
органа в регистрации таможенной декларации
За неправомерный отказ в регистрации таможенной декларации на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде строгого выговора.
Статья 588. Неправомерное нарушение сроков проверки таможенной
декларации, дополнительных сведений и документов
За неправомерное нарушение сроков проверки таможенной декларации, дополнительных сведений и документов, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, на должностное лицо таможенного органа налагается дисциплинарное взыскание в виде строгого выговора.
Президент
Республики Казахстан

582-бап. Кеден органының лауазымды тұлғасының тауарлардың ішкi
кедендiк транзитiн рәсiмдеуден негiзсiз бас тартуы
Осы Кодекстiң 82-бабымен белгiленген тауарлардың iшкi кедендiк
транзитiн рәсiмдеуден бас тартқаны үшiн кеден органының лауазымды
тұлғасына сөгiс түрiндегi тәртiптiк жаза қолданады.
583-бап. Кеден органы лауазымды тұлғаларының Қазақстан
Республикасының кедендiк заңдарында көзделген құжаттарға
мөрлер мен мөртабандарды қоймауы
Белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарында
көзделген құжаттарға мөрлер мен мөртабандарды қоймағаны үшiн кеден
органының лауазымды тұлғасына сөгiс түрiнде тәртiптiк жаза қолданылады.
584-бап. Декларантқа кедендiк режимдi таңдауға заңсыз бас тарту
Декларантқа осы Кодекске сәйкес таңдалған кедендiк режимге сәйкес тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзуге заңсыз бас тартқаны үшiн кеден органының лауазымды тұлғасына сөгiс түрiнде тәртiптiк жаза қолданылады.
585-бап. Кеден органының хабарламауы
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу бекетiнде орналасқан кеден органы жөнелту кеден органын осы Кодекстiң 123-бабында белгiленген мерзiмде Қазақстан Республикасының аумағынан тауарларды iс жүзiнде өткiзу туралы хабарламағаны үшiн кеден органының лауазымды
тұлғасына қатаң сөгiс түрiнде тәртіптiк жаза қолданылады.
586-бап. Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу
бекетiнде көлiк құралдарын заңсыз ұстау
Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу бекетiнде
көлiк құралдарын осы Кодекстiң 279-бабында белгiленген мерзiмдерден артық
заңсыз ұстағаны үшiн кеден органының лауазымды тұлғасына қатаң сөгiс
түрiнде тәртiптiк жаза қолданылады.
587-бап. Кеден органы лауазымды тұлғасының кеден декларациясын
тiркеуден заңсыз бас тартуы
Кеден декларациясын тiркеуден заңсыз бас тартқаны үшiн кеден
органының лауазымды тұлғасына қатаң сөгiс түрiнде тәртiптiк жаза
қолданылады.
588-бап. Кеден декларациясын, қосымша мәлiметтер мен құжаттарды
тексеру мерзiмдерiн заңсыз бұзу
Қазақстан Республикасының кедендiк заңдарында белгiленген кеден
декларацияларын, қосымша мәлiметтер мен құжаттарды тексеру мерзiмдерiн
заңсыз бұзғаны үшiн кеден органының лауазымды тұлғасына қатаң сөгiс
түрiнде тәртiптiк жаза қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.