О Программе совершенствования и развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан на 2002-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2002 года N 835. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21 ноября 2002 г. N 1228
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года N 1560 "О Концепции совершенствования и развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу совершенствования и развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан на 2002-2005 годы.
2. Государственным органам обеспечить выполнение мероприятий, предусмотренных прилагаемой Программой.
3. Настоящее постановление вступает в силу в течение тридцати дней со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 июля 2002 года N 835
Программа совершенствования и развития системы государственной
регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в
Республике Казахстан на 2002-2005 годы 1. Паспорт Программы
Наименование             Программа совершенствования и развития
Программы                системы государственной регистрации
прав на недвижимое имущество и
сделок с ним в Республике Казахстан на
2002-2005 годы
Основание для            Постановление Правительства Республики
разработки               Казахстан от 4 декабря 2001 года N 1560
"О Концепции совершенствования
и развития системы государственной
регистрации прав на недвижимое имущество
и сделок с ним в Республике Казахстан"
Основной Разработчик     Министерство юстиции Республики Казахстан
Срок реализации          2002-2005 годы
Цели и задачи            Формирование необходимой инфраструктуры
Программы                для развивающегося рынка недвижимости;
создание условий для формирования единой
базы данных правового кадастра, а также
применение данных из земельного и
градостроительного кадастров,
необходимых для ведения правового
кадастра; совершенствование деятельности
подведомственных органам юстиции
государственных предприятий,
осуществляющих государственную
регистрацию прав на недвижимое
имущество и сделок с ним; сокращение
сроков государственной регистрации для
субъектов малого бизнеса; повышение
инвестиционной привлекательности
Казахстана за счет обеспечения гарантий
имущественных прав на недвижимость.
Основные мероприятия     Разработка законодательных и иных
Программы                нормативных правовых актов, направленных
на совершенствование и развитие системы
государственной регистрации прав на
недвижимое имущество и сделок с ним;
создание Научно-методического совета как
консультативно-совещательного органа на
общественных началах, рассмотрение
возможности создания структурных
подразделений Комитета регистрационной
службы Министерства юстиции Республики
Казахстан (далее - Комитет) в городах

Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамытудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 26 шілде N 835 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1228 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамыту тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 1560 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамытудың 2002-2005 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлсiн.
2. Мемлекеттiк органдар қоса берiлiп отырған Бағдарламада көзделген iс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап отыз күн iшiнде күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 26 шiлдедегi
N 835 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және
онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамытудың 2002-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның        Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке
атауы                құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi
мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен
дамытудың 2002-2005 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеу үшін         "Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке
негіздеме            құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi
мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамыту
тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 1560
қаулысы
Негiзгi әзiрлеуші    Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Iске асыру           2002-2005 жылдар мерзiмi
Бағдарламаның        Даму үстiндегi жылжымайтын мүлiк рыногы үшін
мақсаттары мен       қажеттi инфрақұрылымды құру;
мiндеттерi           құқықтық кадастрдың бiрыңғай дерекқорын,
қалыптастыруға жағдай жасау, сондай-ақ
құқықтық;
кадастрды енгiзу үшiн қажеттi жер және қала
құрылысы кадастрларының дерекқорын қолдану;
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен
жасалатын мәмілелердi мемлекеттiк тiркеудi
жүзеге асыратын әдiлет органдарына бағынысты
мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiн жетiлдiру;
шағын бизнес субъектiлерi үшiн мемлекеттiк
тiркеу мерзiмдерiн қысқарту;
жылжымайтын мүлiкке мүлiктiк құқықтар
кепiлдiктерiн қамтамасыз ету есебiнен
Қазақстанның инвестициялық тартымдылығын
көтеру.
Бағдарламаның        Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен
негiзгi              жасалатын мәмілелердi мемлекеттiк тiркеу
iс-шаралары          жүйесiн жетiлдiруге және дамытуға бағытталған
заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық
актiлердi әзiрлеу;
қоғамдық негiздегi консультациялық-кеңесшi
орган ретiнде Ғылыми-әдiстемелiк кеңес құру;
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
Тiркеу қызметi комитетiнiң (бұдан әрi -

Алматы и Атырау (по 3-5 человек);
введение свидетельства о государственной
регистрации как единого
правоустанавливающего документа;
преобразование Республиканских
государственных предприятий "Центры по
недвижимости" Комитета (далее - Центры)
в казенные предприятия; сокращение
сроков регистрации для субъектов малого
бизнеса; взимание дифференцированного
сбора за регистрацию объектов
недвижимости в зависимости от вида
объекта и регистрируемого права,
снижение оплаты за услуги, оказываемые
регистрирующими органами; упрощение
порядка и сокращение сроков
государственной регистрации и оказания
информационных услуг; устранение
дублирования действий государственных
органов при формировании различных
кадастров.
Источники финансирования Средства центров
Ожидаемый                Максимальное сближение и унифицирование
конечный результат       действий государственных органов при
формировании земельного, градостроитель-
ного кадастров и правового кадастра,
выдаче правоустанавливающих и иных
документов юридическим и физическим
лицам; создание единой по республике
автоматизированной базы данных по
регистрации недвижимости с учетом
стоимостных и технических характеристик;
постепенное увеличивание количества
зарегистрированных объектов недвижимости
в целях повышения объема поступлений
налогов на имущество, полноты информации
в правовом кадастре.
2. Введение
Настоящая Программа совершенствования и развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан (далее - Программа) разработана на период с 2002 по 2005 годы в соответствии с постановлением Правительства от 4 декабря 2001 года N 1560 "О Концепции совершенствования и развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан".
Программа учитывает современные мировые тенденции развития системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним и изменения в этой области, произошедшие с момента принятия Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 25 декабря 1995 года N 2727 "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним", ставшего базовым законодательным актом по формированию единой системы государственной регистрации, направленного на стабилизацию рыночных отношений и снижение негативных процессов по сделкам с недвижимостью.
Особая значимость развития института собственности юридических и физических лиц на недвижимость обусловлена экономической политикой, проводимой в Республике Казахстан, последовательным формированием рынка недвижимости, в первую очередь - жилищ, зданий и сооружений производственного и непроизводственного назначения, а также земельных участков, в результате чего возникла острая необходимость в надлежащей государственной защите прав и гарантий субъектов собственности.
Суверенный Казахстан первым из стран бывшего Советского Союза законодательно урегулировал правоотношения в этой области.
Деятельность регистрирующих органов, осуществляющих регистрацию недвижимого имущества в единой технологической последовательности, отражая в соответствующих документах технические, стоимостные и правовые характеристики объектов недвижимости, в значительной мере зависит от совершенства законодательной базы.

Комитет) Алматы және Атырау қалаларында (3-5
адамнан) құрылымдық бөлiмшелерiн
құру мүмкiндiгiн қарастыру;
бiрыңғай құқық белгiлеушi құжат ретiнде
мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi енгiзу;
Комитеттiң "Жылжымайтын мүлiк жөнiндегi
орталықтар" (бұдан әрi - Орталықтар)
республикалық мемлекеттiк кәсiпорындарын
қазыналық кәсiпорындар етiп қайта құру;
шағын бизнес субъектiлерi үшiн тiркеу мерзiмiн
қысқарту; объектiнiң түрiне қарай жылжымайтын
мүлiк объектiлерiн және тiркелетiн құқықты
тiркегенi үшiн сараланған алым алу, тiркеушi
органдар көрсететiн қызметтер үшiн төлемдi
төмендету; мемлекеттiк тiркеу әрi ақпараттық
қызметтер көрсету тәртiбiн оңайлату және
мерзiмiн қысқарту; түрлi кадастрларды
қалыптастыру кезiнде мемлекеттiк органдар
әрекеттерiнiң бiрiн-бiрi қайталауын болдырмау.
Қаржыландыру         Орталықтардың қаражаты
көздерi
Күтiлетiн соңғы      жер, қала құрылысы кадастрларын және құқықтық
нәтиже               кадастр құру, заңды және жеке тұлғаларға құқық
белгiлейтiн және өзге де құжаттарды беру
кезiнде мемлекеттік органдардың әрекетiн
мейлiнше жақындастыру әрi бiрдейлендiру;
құндық және техникалық сипаттамаларын ескере
отырып, жылжымайтын мүлiктi тiркеу жөнiнде
республика бойынша бiрыңғай автоматтандырылған
дерекқор құру;
мүлiкке салынатын салықтардың түсу көлемiн
көтеру мақсатында тiркелген жылжымайтын мүлiк
объектiлерi санын, құқықтық кадастрдағы
ақпараттардың толықтығын бiртiндеп ұлғайту.
2. Кiріспе
Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамытудың осы бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) "Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамыту тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 4 желтоқсандағы N 1560 қаулысына сәйкес 2002 және 2005 жылдар аралығындағы кезеңге әзiрлендi.
Бағдарлама нарықтық қатынастарды тұрақтандыруға және жылжымайтын мүлiкпен жасалатын мәмiлелер бойынша шиеленiскен жағымсыз үрдiстердi басуға бағытталған, мемлекеттiк тiркеудiң бiрыңғай жүйесiн қалыптастыру бойынша базалық заң актiсi болған Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу туралы" 1995 жылғы 25 желтоқсандағы N 2727 заң күшi бар Жарлығы қабылданған сәттен бастап жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттік тiркеу жүйесiн дамытудың қазiргі заманғы әлемдiк үрдiстерi мен осы салада болған өзгерiстердi ескередi.
Жылжымайтын мүлiкке заңды және жеке тұлғалардың меншiк институтының дамуына ерекше мән беруiне Қазақстан Республикасында жүргiзiлген экономикалық саясат, жылжымайтын мүлiк рыногының, бiрiншi кезекте тұрғын үйлердiң, өндiрiс және өндiрiстiк емес мақсаттағы үйлер мен ғимараттардың, сондай-ақ жер учаскелерiнiң дәйектi түрде қалыптасуына себепшi болды, соның нәтижесiнде меншiк субъектiлерiнiң құқықтары мен кепiлдiктерiн тиiсінше мемлекеттiк қорғаудың аса зәрулiгi туындады.
Егемен Қазақстан бұрынғы Кеңес Одағы елдерiнен бiрiншi болып осы саладағы құқықтық қатынастарды заңдық тұрғыда ретке келтiрдi.
Бiрыңғай технологиялық реттiлiкпен жылжымайтын мүлiктi тiркеудi жүзеге асыратын тiркеушi органдардың қызметi тиiстi құжаттарда жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң техникалық, құндық және құқықтық сипаттамаларын көрсете отырып, көбiнесе заң базасын жетiлдiруге байланысты болады.

3. Анализ современного состояния регистрации прав
на недвижимое имущество и сделок с ним в Республике Казахстан
Настоящая система регистрации построена с учетом международного опыта и характеризуется следующими особенностями:
1) права, возникшие до введения государственной регистрации, признаются без государственной регистрации;
2) права на недвижимое имущество и сделок с ним считаются соответственно возникшими и совершенными с момента государственной регистрации (если иное не установлено законодательными актами);
3) ведется государственная регистрация как прав на недвижимое имущество, так и сделок с ним.
Ранее функционировавшие Бюро по технической инвентаризации, преобразованные в 1995 году в Управления по оценке и регистрации недвижимости, осуществляли учет имущества, что не обеспечивало государственных гарантий защиты прав субъектов права собственности.
В настоящее время государственную регистрацию прав на недвижимое имущество осуществляют подведомственные Комитету 16 Центров и их филиалы, что позволило создать необходимую материально-техническую базу и обеспечить поступление значительных средств в бюджет государства.
4. Цели и задачи Программы
Главной целью Программы является развитие и совершенствование системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
Для реализации настоящей Программы в полном объеме, необходимо достижение следующих целей:
1) совершенствование деятельности подведомственных органам юстиции государственных предприятий, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
2) создание условий для формирования единой базы данных правового кадастра, а также данных земельного и градостроительного кадастров, необходимых для ведения правового кадастра заинтересованными государственными органами;
3) сокращение сроков государственной регистрации для субъектов малого бизнеса;
4) определение функций и требований к регистраторам;
5) решение вопросов технической инвентаризации, оценки и регистрации недвижимости в правовом и организационном единстве.
Настоящая Программа предусматривает решение следующих задач:
1) разработка законодательных и иных нормативных правовых актов, направленных на совершенствование и развитие системы государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
2) исключение дублирования функций государственных органов на республиканском и местном уровнях при формировании и ведении различных кадастров, достижение полного взаимодействия при мониторинге и использовании их данных.

3. Қазақстан Республикасында жылжымайтын мүлiкке
құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеудiң
қазiргi жай-күйiн талдау
Тiркеудiң осы жүйесi халықаралық тәжiрибенi ескере отырып құрылған және мынадай ерекшелiктермен сипатталады:
1) мемлекеттiк тiркеу жүргiзiлгенге дейiнгi пайда болған құқықтар мемлекеттiк тiркеусiз де танылады;
2) жылжымайтын мүлiкке құқықтар және онымен жасалатын мәмiлелер тиiсiнше мемлекеттiк тiркелген сәтiнен бастап пайда болды және жасалды (егер заң актiлерiнде өзгеше белгiленбесе) деп саналады;
3) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды да, онымен жасалатын мәмiлелердi де мемлекеттiк тiркеу жүргiзiледi.
Бұрын қызмет жасап келген, 1995 жылы Жылжымайтын мүлiктi бағалау және тiркеу жөнiндегi басқарма болып қайта құрылған, Техникалық түгендеу бюросы мүлiктiң есебiн алуды жүзеге асырды, бұл меншiк құқығы субъектiлерiнiң құқықтарын қорғаудың мемлекеттiк кепiлдiктерiн қамтамасыз етпедi.
Қазiргi кезде жылжымайтын мүлiкке құқықтарды мемлекеттiк тiркеудi Комитетке бағынысты 16 орталық пен оның филиалдары жүзеге асырады, бұл қажеттi материалдық-техникалық базаны жасауға және мемлекет бюджетiне едәуiр қаражаттың түсуiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бердi.
4. Бағдарламаның мақсаттары мен мiндеттерi
Бағдарламаның басты мақсаты жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiру мен дамыту болып табылады.
Осы Бағдарламаны толық көлемде iске асыру үшiн мынадай мақсаттарға қол жеткiзу қажет:
1) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын әдiлет органдарына бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiн жетiлдiру;
2) құқықтық кадастрдың бiрыңғай дерекқорын, сондай-ақ мүдделi мемлекеттiк органдар құқықтық кадастрды енгiзу үшiн қажеттi жер және қала құрылысы кадастрларының дерекқорын қалыптастыруға жағдай жасау;
3) шағын бизнес субъектiлерi үшiн мемлекеттiк тiркеу мерзiмдерiн қысқарту;
4) тiркеушiлердiң функциялары мен оларға қойылатын талаптарды анықтау;
5) құқықтық және ұйымдық бiрлiкте жылжымайтын мүлiктi техникалық түгендеу, бағалау және тiркеу мәселелерiн шешу.
Осы Бағдарлама мынадай мiндеттердiң шешiлуiн көздейдi:
1) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу жүйесiн жетiлдiруге және дамытуға бағытталған заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлеу;
2) түрлi кадастрларды қалыптастыру және енгiзу кезiнде республикалық және жергiлiктi деңгейлерде мемлекеттiк органдар функцияларының бiрiн-бiрi қайталауын болдырмау, мониторинг пен олардың деректерiн пайдалану кезiнде толық өзара iс-әрекеттерге қол жеткiзу.

5. Основные направления и механизмы
реализации Программы
Основными направлениями реализации Программы являются:
1) повышение инвестиционной привлекательности Казахстана за счет обеспечения гарантий имущественных прав на недвижимость;
2) создание условий для формирования и последующего объединения баз данных земельного, градостроительного кадастров и правового кадастра недвижимости заинтересованными государственными органами;
3) совершенствование деятельности подведомственных органам юстиции государственных предприятий, осуществляющих государственную регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
Основными механизмами являются:
1) образование при Комитете Научно-методического совета как консультативно-совещательного органа;
2) рассмотрение возможности создания структурных отделов Комитета в городах Алматы и Атырау по 3-5 человек в пределах общей штатной численности Министерства юстиции Республики Казахстан для реализации законодательства о регистрации прав на недвижимость и оценочной деятельности, обеспечения контроля в этой сфере, в том числе за лицензиатами;
3) введение свидетельства о государственной регистрации недвижимости как единого правоустанавливающего документа;
4) создание единой по всей территории республики автоматизированной базы данных о зарегистрированных правах на недвижимость с учетом стоимостных и технических характеристик;
5) преобразование Центров в казенные предприятия;
6) внесение изменений в законодательные и иные нормативные правовые акты;
7) разработка предложений по взиманию дифференцированного сбора за регистрацию прав на недвижимое имущество и сделок с ним.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Источниками финансирования реализации настоящей Программы являются средства Центров.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
В результате реализации Программы предполагается:
1) максимально сблизить и унифицировать действия государственных органов при формировании земельного, градостроительного кадастров и правового кадастра недвижимости, выдаче правоустанавливающих и иных документов физическим и юридическим лицам;
2) устранить дублирование действий государственных органов при формировании различных кадастров;
3) создать условия для формирования единой базы данных правового кадастра, а также данных из земельного, градостроительного кадастров, необходимых для ведения правового кадастра недвижимости;
4) преобразовать Центры в казенные предприятия;
5) создать структурные подразделения Комитета и Научно-методический совет;
6) разработать законодательные и иные нормативные правовые акты в области государственной регистрации прав на недвижимое имущество и сделок с ним.

5. Бағдарламаның негiзгi бағыттары және оны iске асыру тетiктерi
Бағдарламаны iске асырудың негiзгi бағыттары мыналар болып табылады:
1) жылжымайтын мүлікке мүліктік құқықтық кепілдіктерді қамтамасыз ету есебінен Қазақстанның инвестициялық тартымдылығын көтеру;
2) мүдделi мемлекеттiк органдардың жер, қала құрылысы кадастрларының және жылжымайтын мүлiктiң құқықтық кадастрының дерекқорларын құру әрi кейiннен оларды бiрiктiру үшiн жағдай жасау;
3) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыратын әдiлет органдарына бағынысты мемлекеттiк кәсiпорындар қызметiн жетiлдiру.
Негiзгi тетiктерi мыналар болып табылады:
1) Комитеттің жанынан консультациялық-кеңесшi орган ретiнде Ғылыми-әдiстемелiк кеңес құру;
2) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды тiркеу және бағалау қызметi туралы заңнаманы iске асыру, осы салада, соның iшiнде лицензиаттарды бақылауды қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң жалпы штат санының шегiнде Комитеттiң Алматы және Атырау қалаларында 3-5 адамнан тұратын құрылымдық бөлiмшелерiн құру мүмкiндiктерiн қарастыру;
3) бiрыңғай құқық белгiлеушi құжат ретiнде жылжымайтын мүлiктi мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктi енгiзу;
4) құндық және техникалық сипаттамаларын ескере отырып, тiркелген жылжымайтын мүлiк құқықтары жөнiнде республиканың бүкiл аумағы бойынша бiрыңғай автоматтандырылған дерекқор құру;
5) орталықтарды қазыналық кәсiпорындар етiп қайта құру;
6) заң және өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге өзгерiстер енгiзу;
7) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу үшiн сараланған алым алу жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу.
6. Қажеттi ресурстар және оларды қаржыландыру көздерi
Осы Бағдарламаны iске асырудың қаржыландыру көздерi Орталықтардың қаражаты болып табылады.
7. Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Бағдарламаны iске асыру нәтижесiнде:
1) жер, қала құрылысы кадастрларын және құқықтық кадастрды құру, заңды және жеке тұлғаларға құқық беретiн және өзге де құжаттарды беру кезiнде мемлекеттiк органдардың әрекетiн мейлiнше жақындастыру әрi бiрдейлендiру;
2) түрлi кадастрларды қалыптастыру кезiнде мемлекеттiк органдар әрекеттерiнiң бiрiн-бiрi қайталауын болдырмау;
3) бiрыңғай құқықтық кадастрдың дерекқорын, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктiң құқықтық кадастрын енгiзу үшiн қажеттi жер, қала құрылысы кадастрларының дерекқорын құруға жағдай жасау;
4) Орталықтарды қазыналық кәсiпорындар етiп қайта құру;
5) Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерiн және Ғылыми-әдiстемелiк кеңес құру;
6) жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және онымен жасалатын мәмiлелердi тiркеу саласында заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдердi әзiрлеу болжанып отыр.

8. План мероприятий по реализации Программы
N !    Мероприятие   ! Форма    !Ответ-! Сроки    !Предпо-  !Источник
п/п!                  !завершения!ствен-!исполнения!лагаемые !финанси-
!                  !          !ные за!          !расходы  !рования
!                  !          !испол-!          !         !
!                  !          !нение !          !         !
----------------------------------------------------------------------
1 !        2         !     3    !  4   !     5    !    6    !     7
----------------------------------------------------------------------
1. Разработать проект   Проект     МЮ    1 квартал      -          -
Закона "О внесении   Закона           2002 года
изменений и
дополнений в
некоторые акты
по вопросам
государственной
регистрации"
2. Создать единую       Приказ     МЮ    3 квартал   Около     Средства
по республике        МЮ               2003 года   30-35     Центров
автоматизированную                                млн.
базу данных по                                    тенге
регистрации
недвижимости с
учетом стоимостных
и технических
характеристик
3. Разработать проект   Проект     МЮ    3 квартал     -           -
Закона, предусмат-   Закона           2003 года
ривающий внесение
изменений и
дополнений в
Указ Президента
Республики
Казахстан,
имеющий силу
Закона, N 2335
от 19 июня 1995
года
"О государственном
предприятии"
4. Преобразовать        Проект     МЮ    4 квартал     -           -
Центры в казенные    поста-           2003 года
предприятия          новления
Прави-
тельства
Республики
Казахстан
5. Образовать при       Приказ     МЮ     2 квартал    -           -
Комитете                               2004 года
регистрационной
службы Научно-
методический
совет как
консультативно-
совещательный
орган на
общественных
началах
6. Рассмотреть          Проект     МЮ     3 квартал    -           -
возможность          норма-            2004 года
создания             тивного
структурных          право-
отделов              вого
Комитета             акта
регистрационной
службы в городах
Алматы и Атырау
по 3-5 человек
в пределах общей
штатной
численности
Министерства
юстиции
Республики
Казахстан для
реализации
законодательств
о регистрации
прав на
недвижимость и
оценочной
деятельности,
обеспечения
контроля в этой
сфере, в том
числе за
лицензиатами по
оценочной
деятельности
7. Разработать          Проект     МЮ     4 квартал    -           -
предложения по       норма-            2004 года
упрощению            тивного
порядка              правового
государственной      акта
регистрации и
оказания
информационных
услуг
8. Разработать          Проект     МЮ     1 квартал    -           -
предложения по       норма-     АРЕМ   2005 года
взиманию диф-        тивного
ференцированного     правового
сбора за регист-     акта
рацию прав на
недвижимое
имущество и
сделок с ним
9. Создать              Проект     МЮ     3 квартал   Около     Средства
объединенную         совмест-   АЗР    2005 года   5 млн.    Центров
базу данных          ного       МЭТ                тенге
кадастров            приказа

8. Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
---------------------------------------------------------------------------
N !       Іс-шара       ! Аяқтау ! Орын.!  Орындау  !Болжамды!Қаржыландыру
р/с!                     ! нысаны !дауға !  мерзiмi  !шығыстар!    көзі
!                     !        !жауап.!           !        !
!                     !        !тылар !           !        !
---------------------------------------------------------------------------
1 !           2         !    3   !   4  !     5     !    6   !     7
---------------------------------------------------------------------------
1   "Мемлекеттiк тіркеу   Заң      ӘдМ     2002           -         -
мәселелері жөніндегі  жобасы           жылдың
кейбiр актiлерге                       1 тоқсаны
өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу
туралы" Заңның
жобасын әзiрлеу
2   Құндық және           ӘдМ      ӘдМ     2003        30-35   Орталықтар.
техникалық            бұйрығы          жылдың       млн.   дың
сипаттамаларын                         3 тоқсаны   теңге   қаражаты
ескере отырып,                                    шамасында
жылжымайтын
мүлікті тіркеу
жөнiнде республика
бойынша бiрыңғай
автоматтандырылған
дерекқор құру
3   Қазақстан             Заң      ӘдМ     2003           -         -
Республикасы          жобасы           жылдың
Президентiнiң                          3 тоқсаны
"Мемлекеттiк
кәсiпорын туралы"
1995 жылғы 19
маусымдағы N 2335
заң күшi бар
Жарлығына
өзгерiстер мен
толықтырулар
енгiзудi көздейтiн
Заң жобасын
әзiрлеу
4   Орталықтарды         Қазақстан   ӘдМ   2003           -         -
қазыналық            Республика.       жылдың
кәсiпорындар етiп    сының             4 тоқсаны
қайта құру           Үкіметі
қаулысының
жобасы
5   Тiркеу қызметi       Бұйрық      ӘдМ   2004           -         -
комитетiнiң                            жылдың
жанынан қоғамдық                       4 тоқсаны
негiздегi
консультациялық-
кеңесшi орган
ретiнде Ғылыми-
әдiстемелiк
кеңес құру
6   Жылжымайтын          Нормативтік ӘДМ   2004           -         -
мүлiкке құқықтарды   құқықтық          жылдың
тіркеу және          актінің           3 тоқсаны
бағалау қызметi      жобасы
туралы заңнаманы
іске асыру, осы
салада, соның ішінде
бағалау қызметі
бойынша лицензиат.
тарды бақылауды
қамтамасыз ету
үшiн Қазақстан
Республикасы
Әдiлет министрлi.
гiнiң жалпы штат
санының шегiнде
Тiркеу қызметi
комитетiнiң Алматы
және Атырау
қалаларында 3-5
адамнан тұратын
құрылымдық
бөлiмдерiн құру
мүмкіндіктерін
қарастыру
7   Мемлекеттiк         Нормативтік  ӘдМ   2004             -         -
тiркеу және         құқықтық           жылдың
ақпараттық          актілер            4 тоқсаны
қызметтер           жобасы
көрсету тәртiбiн
оңайлату жөнiнде
ұсыныстар әзiрлеу
8   Жылжымайтын         Нормативтік  ӘдМ   2005             -         -
мүлiкке             құқықтық     ТМРА  жылдың
құқықтарды және     актілер            1 тоқсаны
онымен жасалатын    жобасы
мәмiлелердi
тіркеу үшін
сараланған алым
алу жөнiнде
ұсыныстар әзірлеу
9   Бiрiктiрiлген       Бiрлескен    ӘдМ   2005      5 млн.    Орталық.
кадастрлар          бұйрықтың    ЖРА   жылдың    теңге     тардың
дерекқорын құру     жобасы       ЭСМ   3 тоқсаны шамасында қаражаты
--------------------------------------------------------------------------