О проекте Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании производства и оборота табачных изделий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2002 года N 1034
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан "О государственном регулировании
производства и оборота табачных изделий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О государственном регулировании производства
и оборота табачных изделий
Глава 1. Общие положения
Настоящим Законом регулируются отношения, возникающие в процессе производства и оборота табачных изделий.
Статья 1. Основные понятия, применяемые в настоящем Законе
В настоящем Законе применяются следующие понятия:
1) единая база данных - электронная база данных по производству и обороту табачных изделий;
2) марка акцизного сбора - марка, обладающая голографической полосой, наносимая на единицу продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) уполномоченный орган в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий (далее - уполномоченный орган) государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование производства и оборота табачных изделий;
4) оборот табачных изделий - экспорт, импорт, хранение, оптовая и розничная реализация табачных изделий;
5) оптовая реализация табачных изделий - отгрузка поставщиками табачных изделий со складских помещений по транспортным накладным для дальнейшей реализации;
6) павильон - временное, сборно-разборное помещение из быстровозводимых конструкций;
7) паспорт производства - документ установленного образца, отражающий показатели производственных мощностей производителя табачных изделий, основные его характеристики, регламентирующие использование имеющегося оборудования для соблюдения технологического процесса производства, условия производства и труда, соответствие помещений нормативным требованиям, наличие производственных вредностей и их характеристику;
8) производство табачных изделий - совокупность технологических процессов, необходимых для изготовления табачных изделий с соблюдением установленных правил и стандартов;
9) розничная реализация табачных изделий - реализация табачных изделий конечному потребителю;
10) табачное изделие - любое изделие, содержащее табак, за исключением фармацевтической продукции, содержащей никотин;
11) стационарное помещение - капитальное здание, сооружение или его часть, имеющие фундамент, перемещение которых невозможно без нанесения ущерба их несущей конструкции;

"Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк peттey туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 19 қыркүйек N 1034
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлісінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
ЖОБА
Қазақстан Республикасының Заңы
Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуі мен
айналымын мемлекеттiк реттеу туралы
1-тарау. Жалпы ережелер
Осы Заң Қазақстан Республикасында темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы кезiнде туындайтын қатынастарды реттейдi.
1-бап. Осы Заңда қолданылатын негiзгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар қолданылады:
1) деректердiң бiрыңғай қоры - темекi өнiмдерiн өндiру мен айналымы бойынша деректердiң электрондық қоры;
2) акциздiк алым маркалары - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өнiмнiң бiрлігіне түсiрiлетiн голографиялық жолағы бар марка;
3) темекi өнiмдерiн өндiру мен айналымын мемлекеттiк реттеу саласындағы уәкiлетті орган (бұдан әрi - уәкiлетті орган) - темекi өнiмдерiнiң өндірiлуi мен айналымын мемлекеттiк бақылау және реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган;
4) темекi өнiмдерiнiң айналымы - темекi өнiмдерiн экспорттау, импорттау, сақтау, көтерме және бөлшек сату;
5) темекi өнiмдерiн көтерме сату - тасымалдаушылардың көлiктiк жүкқұжаттар бойынша ары қарай сату үшiн қойма жайларынан темекi өнiмдерiн жөнелтуi;
6) павильон - тез тұрғызылатын конструкциялардан жасалған жиналмалы-құрастырмалы уақытша жай;
7) өндiрiс төлқұжаты - темекi өнiмiн өндiрушiнiң өндiрiс қуаттылығының көрсеткiштерiн, өндiрiстiң технологиялық процесiн сақтау үшiн қолда бар жабдықтарды пайдалануды, өндiрiс және еңбек шарттарын реттейтiн оның негiзгі сипаттамасын, үй-жайдың нормативтiк талаптарға сәйкестiгiн, өндiрiстiк залалдар мен олардың сипаттамасы көрсеткiштерiн көрсететiн белгіленген үлгідегi құжат;
8) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi - белгiленген ережелер мен стандарттарды сақтаумен темекi өнiмдерiн дайындау үшiн қажет технологиялық процестердiң жиынтығы;
9) темекi өнiмдерiнiң бөлшек саудасы - темекi өнiмдерiн түпкiлiктi тұтынушыға сату;
10) темекi өнiмдерi - никотинi бар фармацевтикалық өнiмдерден басқа құрамында темекi бар кез-келген өнiм;
11) тұрақты жай - іргетасы бар, негiзгi конструкциясына зиян келтiрмей қозғау мүмкiн емес, iргелi құрылыс, ғимарат немесе оның бөлiгі;

12) фирменный специализированный магазин - стационарное помещение, принадлежащее производителю табачных изделий и предназначенное для розничной реализации табачных изделий.
Статья 2. Цели и задачи Закона
Целями и задачами настоящего Закона являются:
1) охрана здоровья граждан и защита экономических интересов Республики Казахстан;
2) обеспечение контроля за соблюдением законодательства о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий;
3) создание условий для повышения качества производимых и импортируемых табачных изделий.
Статья 3. Законодательство Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий
1. Законодательство Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий основывается на K951000_ Конституции Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан, регулирующих отношения, связанные с производством и оборотом табачных изделий.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем предусмотренные настоящим Законом, применяются правила международного договора.
Статья 4. Государственное регулирование производства и оборота табачных изделий
1. Государственное регулирование производства и оборота табачных изделий осуществляется Правительством Республики Казахстан, уполномоченным им государственным органом, а также иными государственными органами в пределах их компетенции, закрепленной в настоящем Законе и иных нормативных правовых актах Республики Казахстан.
2. Под государственным регулированием производства и оборота табачных изделий понимается устанавливаемый нормативными правовыми актами контроль производства и оборота табачных изделий.
3. Государственное регулирование производства и оборота табачных изделий включает в себя:
1) лицензирование деятельности по производству, хранению и оптовой реализации табачных изделий;
2) регулирование импорта табака и табачных изделий;
3) установление норм и правил в области производства и оборота табака и табачных изделий;
4) организация государственного контроля над производством и оборотом табачных изделий;
5) осуществление контроля производства и оборота табачных изделий посредством декларирования, мониторинга и ведения единой базы данных.
Глава 2. Компетенция государственных органов
по регулированию производства и оборота табачных изделий
Статья 5. Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:

12) фирмалық арнайы дүкен - темекi өнiмдерiнiң өндiрушiсiне тиесiлi және темекi өнiмдерiн бөлшектеп сатуға арналған тұрақты жай.
2-бап. Заңның мақсаты мен мiндеттерi
Осы Заңның мақсаты мен мiндеттерi:
1) Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау және экономикалық мүдделердi қорғау;
2) темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңның сақталуына бақылауды қамтамасыз ету;
3) өндiрiлетiн және импортталатын темекi өнiмдерiнiң сапасын арттыру үшiн жағдай жасау болып табылады.
3-бап. Қазақстан Республикасының темекi өнiмдерiнiң өндiрілуі мен
айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңы
1. Қазақстан Республикасының темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңы Қазақстан Республикасының K951000_ Конституциясына сүйенедi және темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымына байланысты қатынастарды реттейтiн осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк-құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартпен осы Заңда көзделген өзге де ережелер белгіленсе, халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
4-бап. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу
1. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеуi Қазақстан Республикасының Үкiметi, ол уәкiлеттік берген мемлекеттік орган, сондай-ақ осы заңда және Қазақстан Республикасының өзгеде нормативтiк құқықтық актiлерiнде бекiтiлген өзге де мемлекеттiк органдар өз құзыретi шегiнде жүзеге асырады.
2. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу
болып нормативтiк-құқықтық актiлермен белгiленетiн темекi өнiмдерiнiң
өндiрiлуi мен айналымын бақылау ұғылады.
3. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу
өзiне:
1) темекi өнiмдерiн өндiру, сақтау және көтерме сату қызметiн
лицензиялау;
2) темекi және темекi өнiмдерi импортын реттеу;
3) темекi өнiмдерi өндiру мен айналымы саласында нормалары мен
тәртiптерiн белгiлеу;
4) темекi өнiмдерi өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк бақылауды
ұйымдастыру;
5) темекi өнiмдерi өндiрiлуi мен айналымын бақылауды мәлімдеу,
мониторинг және деректердiң бiрыңғай қорын енгiзу жолымен жүзеге асыруды
қосады.
2-тарау. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк
реттеу бойынша мемлекеттiк органның құзыретi
5-бап. Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Yкiметi:

1) определяет государственную политику развития производства и оборота табачных изделий;
2) принимает нормативные правовые акты в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий;
3) определяет уполномоченный орган.
Статья 6. Компетенция уполномоченного органа
К ведению уполномоченного органа в области государственного регулирования производства и оборота табачных изделий относятся:
1) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий;
2) контроль за реализацией марок акцизного сбора;
3) контроль, ведение учета и анализ балансов объемов производства и оборота табачных изделий;
4) осуществление мониторинга деятельности в области производства и оборота табачных изделий;
5) ведение единой базы данных с составлением взаимоувязанного баланса производства и оборота табачных изделий;
6) осуществление контроля за соответствием между данными государственного учета с фактически сложившимися показателями производства и оборота табачных изделий на основе данных налоговых и таможенных органов, органов статистики и других государственных органов;
7) направление сведений в иные уполномоченные органы в пределах их компетенции по фактам несоответствия между данными учета с фактически сложившимися показателями производства и оборота табачных изделий на основе данных налоговых и таможенных органов, органов статистики и других государственных органов;
8) разработка по согласованию с заинтересованными государственными органами экономического обоснования об изменении ставок акцизов;
9) лицензирование деятельности по производству, хранению и оптовой реализации табачных изделий;
10) установление порядка декларирования объемов производства и оборота табачных изделий;
11) установление перечня сведений, включаемых в паспорт производства, и согласование паспорта производства.
Статья 7. Взаимодействие уполномоченного органа с иными государственными органами
1. Уполномоченный орган осуществляет межведомственную координацию в области контроля над производством и оборотом табачных изделий.
2. Уполномоченный орган взаимодействует с центральными и местными государственными органами, принимает совместные меры контроля, обеспечивает взаимный обмен информацией.
3. Компетентные государственные органы оказывают содействие уполномоченному органу в выполнении задач по осуществлению контроля над производством и оборотом табачных изделий.
4. В случае обнаружения фактов нарушения настоящего Закона уполномоченный орган информирует об этом соответствующие государственные органы, которые полномочны принимать по ним меры по привлечению виновных к установленной законодательными актами ответственности.

1) темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын дамытудың мемлекеттiк
саясатын айқындайды;
2) Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттік реттеу саласында нормативтік-құқықтық актiлер қабылдайды;
3) уәкiлеттi мемлекеттiк органды айқындайды.
6-бап. Уәкілеттi органның құзыреті
Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу саласында уәкілеттi мемлекеттiк органның қарауына мыналар жатады:
1) Қазақстан Республикасының темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңының сақталуына бақылау жасау;
2) акциздiк алым маркаларымен сатылуына бақылау жасау;
3) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымының көлемдерi теңгерiмiн бақылау, есеп және талдау жүргiзу;
4) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымы саласындағы қызметке мониторингтi жүзеге асыру;
5) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымының өзара байланысты теңгерiмiн жасаумен деректердiң бiрыңғай қорын енгізу;
6) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымының қалыптасқан нақты көрсеткiштерiнiң мемлекеттiк есеп деректерi арасындағы сәйкестiгін салық және кеден органдары, статистика органдары және басқа мемлекеттiк органдар деректерiнiң негiзiнде бақылауды жүзеге асыру;
7) өз құзыретi шегiнде өзге уәкiлеттi органдарға темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымының қалыптасқан нақты көрсеткiштерiнiң мемлекеттiк есеп деректерi арасындағы сәйкес келмеу фактiлерi бойынша салық және кеден органдары, статистика органдары және басқа мемлекеттiк органдар
деректерiнiң негiзiнде мәлiметтердi жiберу;
8) мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша акциздер
ставкаларын өзгерту туралы экономикалық негiздеменi әзiрлеу;
9) темекi өнiмдерiн өндiру, сақтау және көтерме сату қызметін
лицензиялау;
10) темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымының көлемдерiн мәлiмдеу
тәртiбiн белгiлеу;
11) өндiрiс төлқұжатына енгiзiлетiн мәлiметтер тiзбесiн белгiлеу және
өндiрiс төлқұжаттарын келiсу.
7-бап. Уәкiлеттi органның өзге мемлекеттiк органдармен өзара
iс-әрекетi
1. Уәкiлеттi орган темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымын бақылау саласында ведомствоаралық үйлестiрудi жүзеге асырады.
2. Уәкiлеттi орган орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдармен өзара iс-әрекет жасайды, бiрлескен бақылау шараларын қолданады, өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етедi.
3. Құзыреттi мемлекеттiк органдар темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымын бақылауды жүзеге асыру жөнiндегi мiндеттердi орындауда уәкiлеттi органға жәрдем көрсетедi.
4. Осы Заңды бұзу фактiлерiн тапқанда уәкiлеттi орган бұл жөнiнде кiнәлiнi заң актiлерiмен белгiленген жауаптылыққа тарту жөнiнде олар бойынша шара қабылдауға уәкiлеттiгi бар мемлекеттiк органдарға хабарлайды.

Глава 3. Производство и оборот табачных изделий
Статья 8. Условия производства табачных изделий
1. Производство табачных изделий осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на производство табачных изделий и паспорт производства.
2. Паспорт производства составляется производителем на основании перечня сведений, устанавливаемого уполномоченным органом.
3. Производство табачных изделий допускается в стационарных помещениях и на оборудовании, соответствующих предъявляемым к ним требованиям.
Статья 9. Условия реализации и хранения табачных изделий
1. Импорт табака осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими лицензии на производство табачных изделий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Импорт табачных изделий на территорию Республики Казахстан осуществляется физическими и юридическими лицами, имеющими лицензию на производство табачных изделий или хранение и оптовую реализацию табачных изделий в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Оптовая реализация табачных изделий осуществляется на основании лицензии на хранение и оптовую реализацию табачных изделий при наличии сертификатов соответствия, марок акцизного сбора.
4. Розничная реализация табачных изделий допускается в стационарных помещениях, летних площадках при стационарных помещениях, павильонах, вагонах-ресторанах, соответствующих санитарно-гигиеническим требованиям, и только лицам, достигшим совершеннолетия.
5. Производители табачных изделий имеют право реализовывать табачные изделия только физическим и юридическим лицам, имеющим лицензии на хранение и оптовую реализацию, и/или через фирменные специализированные магазины.
6. Запрещается реализация табачных изделий без марок акцизного сбора.
7. Табачные изделия, реализуемые без марок акцизного сбора, подлежат конфискации и последующему уничтожению.
8. Порядок и условия уничтожения конфискованных табачных изделий определяются Правительством Республики Казахстан.
Статья 10. Декларирование и мониторинг производства и оборота табачных изделий
1. Лица, осуществляющие деятельность в сфере производства и оборота табачных изделий, обязаны представлять уполномоченному органу декларации об объемах производства, реализации и остатках табачных изделий. Форма, содержание, порядок и сроки представления деклараций определяются уполномоченным органом.
2. Мониторинг деятельности производства и оборота табачных изделий осуществляется в порядке, устанавливаемом уполномоченным органом.
3. Ведение единой базы данных осуществляется с составлением взаимоувязанного баланса производства и оборота табачных изделий.

3-тарау. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымы
8-бап. Темекi өнiмдерiн өндiрудiң шарттары
1. Темекi өнiмдерiн өндiрудi темекi өнiмдерiн өндiруге лицензиясы және өндiрiс төлқұжаты бар жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
2. Өндiрiс төлқұжатын өндiрiс иесi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген мәлiметтер тiзбесi негiзiнде жасайды.
3. Өндiрушiге меншiк құқығына ретiнде жататын әрi оларға қойылатын талаптарға сәйкес келетiн тұрақты жайлар мен жабдықтарда темекi өнiмдерiн өндiруге рұқсат етiледi.
9-бап. Темекi өнiмдерiн сату және сақтау шарттары айналымы
1. Темекi өнiмдерiнiң айналымымен Қазақстан Республикасының заңына сәйкес темекi өнiмдерiн өндiруге лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар айналысады.
2. Қазақстан Республикасының аумағына темекi өнiмдерiнiң импортын темекi өнiмдерiн өндiруге, сақтауға әрi көтерме сатуға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар жүзеге асырады.
3. Темекi өнiмдерiн сату сәйкестiк сертификаттары, акциздiк алым маркалары бола отырып, темекi өнiмдерiн сақтауға және көтерме сатуға лицензия негiзiнде жүзеге асырылады.
4. Темекi өнiмдерiн бөлшек сату санитарлық-гигиеналық талаптарға сай келетiн тұрақты жайларда, павильондардың, тұрақты жайлардың жазғы алаңшаларында, вагон-ресторандарда, кәмелетке жасы толғандарға ғана рұқсат етіледi.
5. Темекі өнiмдерiн өндiрушiлер темекi сақтауға әрi көтерме сатуға лицензиясы бар жеке және заңды тұлғаларға және/немесе арнайы фирмалық дүкендер арқылы сатуға құқығы бар.
6. Акциздiк алым маркаларынсыз темекi өнiмдерiн сатуға тыйым салынады.
7. Акциздiк алым маркаларынсыз сатылатын темекi өнiмдерi тәркiленуге және одан кейiн жойылуға жатады.
8. Тәркiленген темекi өнiмдерiн жою тәртiбi мен шарттарын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайды.
10-бап. Темекi бұйымдарының өндiрiлуi мен айналымын мәлiмдеу және
мониторингi
1. Темекi өнiмдерiн өндiру мен айналымы саласында қызметiн жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар белгiленген тәртiппен уәкілеттi мемлекеттiк органға темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымының көлемдерi туралы декларацияны тапсыруы мiндеттi. Декларацияны тапсыру нысанын, мазмұнын, тәртібiн және мерзiмiн уәкiлеттi мемлекеттiк орган айқындайды.
2. Темекi өнiмдерiн өндiру мен айналымы қызметiнiң және мониторингiн
уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгілеген тәртiпте жүзеге асырылады.
3. Деректердiң бiрыңғай қорын енгiзу темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен
айналымының өзара байланысты теңгерiмiн жасаумен жүзеге асырылады.

Глава 4. Лицензирование деятельности
по производству и обороту табачных изделий
Статья 11. Лицензирование деятельности в области производства и оборота табачных изделий
1. Деятельность по производству и обороту табачных изделий осуществляется физическими и юридическими лицами на основании лицензий, выданных уполномоченным органом.
2. Лицензированию подлежат следующие виды деятельности в сфере производства и оборота табачных изделий:
1) производство табачных изделий;
2) хранение и оптовая реализация табачных изделий.
Лицензия на производство табачных изделий дает право на хранение и оптовую реализацию табачных изделий.
Статья 12. Приостановление действия и отзыв лицензии
1. Действие лицензий на производство, хранение и оптовую реализацию может быть приостановлено на срок до шести месяцев в предусмотренном законодательством порядке в случае:
1) нарушения настоящего Закона и правил лицензирования, определяемых Правительством Республики Казахстан;
2) выявления уполномоченным органом нарушений лицензиатом квалификационных требований;
3) нарушения установленного порядка декларирования объемов производства и оборота табачных изделий (искажения и (или) непредставления в установленные сроки деклараций об объеме производства и оборота табачных изделий);
4) неосуществления лицензируемой деятельности в течение года со дня выдачи лицензии;
5) невыполнения лицензиатом требований лицензиара об устранении выявленных нарушений;
6) отказа в предоставлении лицензиару сведений в соответствии с его компетенцией или предоставления недостоверной информации;
7) производства или реализации табачных изделий, несоответствующих требованиям стандартов;
8) нарушения правил маркировки табачных изделий марками акцизного сбора;
9) производства, хранения и оптовой реализации табачных изделий по адресам, не указанным в лицензии;
10) нарушения правил оптовой реализации табачных изделий, определенных Правительством Республики Казахстан;
11) выявления табачных изделий, происхождение которых не установлено.
2. Лицензии на производство, хранение и оптовую реализацию табачных изделий могут быть отозваны в судебном порядке, в соответствии с Законом Республики Казахстан Z952200_ "О лицензировании".
3. В случае отзыва лицензии новая лицензия может быть выдана вновь по истечении одного года со дня отзыва.
Статья 13. Ответственность за нарушение законодательства о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий
1. Юридические и физические лица, осуществляющие Деятельность с нарушением законодательства о государственном регулировании производства и оборота табачных изделий несут ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.

4-тарау. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы бойынша қызметтi
лицензиялау
11-бап. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы саласындағы
қызметтi лицензиялау
1. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы жөнiндегi қызметтi жеке
және заңды тұлғалар уәкiлеттi орган берген лицензия негiзiнде жүзеге
асырады.
2. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы жөнiндегi өндiрiстiк
қызметтiң мына түрлерi лицензиялауға жатады:
1) темекi өнiмдерiн өндiру;
2) темекi өнiмдерiн сақтау және көтерме сату.
3. Темекi өнiмдерiн өндiруге лицензия темекi өнiмдерiн сақтауға және
көтерме саудаға рұқсат бередi.
12-бап. Лицензия күшiн тоқтата тұру және қайтарып алу
1. Темекi өнiмдерiн өндiру, сақтау мен оның айналымына лицензия күшi заңнамада белгiленген тәртiппен алты айлық мерзiмге дейiн мына жағдайларда тоқтата тұрылуы мүмкiн:
1) осы Заңды және Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған лицензиялау ережесiн бұзу;
2) уәкiлеттi органның лицензиаттың бiлiктiлiк талаптарын бұзуын анықтау;
3) темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы көлемдерiн мәлiмдеудiң белгiленген тәртiбiнiң бұзылуы (темекi өнiмдерiнiң өндiрiсi мен айналымы туралы мәлiмдеменiң бұрыс көрсетiлуi және (немесе) белгiленген мерзiмде тапсырылмауы);
4) лицензия берiлген күннен бастап жыл барысында лицензияланатын қызметті жүзеге асырмау;
5) лицензиаттың анықталған бұзушылықтарды жою туралы лицензиардың талаптары мен өкiмдерiн орындамауы;
6) лицензиарға уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген тiзбе бойынша мәлiметтердi беруден бас тарту немесе дәл емес ақпаратты тапсыру;
7) стандарт талаптарына сәйкес келмейтiн темекi өнiмдерiн өндiру немесе сату;
8) темекi өнiмдерiн акциздiк алым маркаларымен таңбалау ережелерiн бұзу;
9) лицензияда көрсетiлмеген мекен-жай бойынша темекi өнiмдерiн өндiру, сақтау және айналымға түсу;
10) Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындаған темекi өнiмдерiн көтерме сату ережелерiн бұзу;
11) шығу тегi анықталмаған темекi өнiмдерiн анықтау.
2. Темекi өнiмдерiн өндiруге, сақтауға және көтерме сатуға, бөлшектеп сатуға лицензиялар "Лицензиялау туралы" Z952200_ Қазақстан Республикасының заңына сәйкес сот тәртiбiмен қайтарылып алынуы мүмкiн.
3. Лицензияны қайтарып алған жағдайда жаңа лицензия қайтарылып алу күнiнен бастап есептегенде бiр жыл өткен соң қайта берiлуi мүмкiн.
13-бап. Темекi өнiмдерiнің өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу
туралы заңды бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
1. Темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымы, темекi өнiмдерiнiң өндiрiлуi мен айналымын мемлекеттiк реттеу туралы заңнаманы бұза жүргiзiлсе, Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жауапкершiлiкке тартылады.

2. Табачные изделия не установленного происхождения, не
соответствующие требованиям государственных стандартов,
санитарно-гигиенических норм подлежат конфискации и уничтожении в
установленном порядке.
Статья 14. Срок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев со дня
его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)

2. Шыққан жерi анықталмаған, мемлекеттiк стандарттарға,
санитарлық-гигиеналық талаптарға сәйкес келмейтiн темекi өнiмдерi
белгiленген тәртiппен тәркiленуге және жоюға жатады.
14-бап. Осы Заңның қолданысқа ену мерзімі
Осы заң ресми түрде жарияланған күннен бастап алты ай өткеннен
кейін қолданысқа енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.