О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стандартизации и сертификации"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 октября 2002 года N 1134
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам стандартизации и сертификации".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
Законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам стандартизации и сертификации
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О стандартизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 724):
1) в статье 1:
в подпункте 6) после слов "в области стандартизации" дополнить словами "в том числе в области каталогизации продукции,";
в подпункте 7) слова "содержащий обязательные и (или) рекомендуемые требования и" исключить;
в подпункте 10) слова "содержащий обязательные и (или) рекомендуемые требования" исключить;
в подпункте 15) слова "утвержденный уполномоченным органом государственного управления" исключить;
дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) отраслевой стандарт - стандарт, содержащий требования к продукции, процессам (работам) и услугам отраслевого значения;";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) система каталогизации продукции - организационно-техническая система, обеспечивающая сбор и представление в определенном порядке информации о производимой продукции, ее характеристиках и изготовителях;";
в подпункте 25) слова "и утвержденный признанным органом по стандартизации, метрологии и сертификации" исключить;
в подпункте 27) после слова "документ" дополнить словами "по стандартизации";
дополнить подпунктом 31) следующего содержания:

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне стандарттау және сертификаттау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 21 қазан N 1134
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне стандарттау және сертификаттау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлеріне стандарттау
және сертификаттау мәселелерi бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Стандарттау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы  16 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 724-құжат):
1) 1-бапта:
6) тармақшада "стандарттау саласындағы" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде өнiмдi каталогтау саласындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақшада "мiндетті және (немесе) ұсынылатын талаптардан тұратын" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) өнiмдi каталогтау - өндiрілетін өнiм, оның сипаттамасы мен дайындаушылар туралы ақпаратты жинауға және оны белгiленген тәртіппен ұсынуға бағытталған қызмет;";
10) тармақшада "мiндетті және (немесе) ұсынылатын талаптардан тұратын" деген сөздер алынып тасталсын;
15) тармақшада "уәкiлетті мемлекеттiк басқару органы бекiткен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) салалық стандарт - салалық маңызы бар өнiмдерге, процестерге (жұмыстар) мен көрсетілетін қызметтерге қойылатын талаптар қамтылатын стандарт;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) өнiмдi каталогтау жүйесi - өнiмдi каталогтау саласында олардың құзыретi шегінде жұмыстарды жүзеге асыратын мемлекеттiк басқару органдарының, жеке және заңды тұлғалардың, Қазақстан Республикасында өнiмдi каталогтау жөнiндегі жұмыстарды жүргізудiң тәртібiн белгiлейтiн нормативтiк құжаттардың жиынтығы;";
25) тармақшада "стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi танылған орган бекiткен" деген сөздер алынып тасталсын;
27) тармақшада "нормативтiк құжат" деген сөздердiң алдынан "стандарттау жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 31) тармақшамен толықтырылсын:

"31) эксперт по стандартизации - специалист, аттестованный в установленном порядке на право проведения работ в области стандартизации.";
2) в статье 4:
в заголовке после слова "Цели" дополнить словами "и принципы";
в подпункте 9) после слова "вопросах" дополнить словами "безопасности и";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Основными принципами стандартизации являются:
1) согласие (консенсус);
2) открытость (прозрачность);
3) добровольность;
4) равные требования в сфере стандартизации для отечественных и зарубежных производителей и поставщиков (отсутствие дискриминации);
5) экономическая целесообразность.";
3) пункт 2 статьи 6 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) устанавливает порядок подтверждения переводов нормативных документов по стандартизации на государственный и русский языки.";
4) подпункт 3) статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3) физических и юридических лиц, в том числе технических комитетов и экспертов по стандартизации, осуществляющих работы в области стандартизации;";
5) в статье 9:
пункт 1 дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) отраслевые стандарты.";
в пункте 5:
часть первую изложить в следующей редакции: "Нормативные документы по стандартизации, указанные в подпунктах 1), 2), 5), 6), 7), 8), 9) пункта 1 настоящей статьи, изменения к ним, а также решения об их отмене подлежат утверждению и регистрации.";
часть вторую исключить;
6) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Отраслевые стандарты
1. Отраслевые стандарты разрабатываются на продукцию, процессы (работы) и услуги отраслевого значения и утверждаются органами государственного управления в пределах их компетенции.
2. Объекты и общие положения по разработке, согласованию, регистрации отраслевых стандартов устанавливаются уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
3. Требования к конкретным видам отраслевых стандартов, их объектам, особенностям разработки и согласования, порядку утверждения устанавливают органы государственного управления, их утверждающие.
4. Нормы и требования, установленные отраслевыми стандартами, должны быть не ниже установленных государственными, межгосударственными, международными стандартами.";
7) в пункте 2 статьи 13 после слова "утверждаются" дополнить словами "и регистрируются";
8)в статье 15:
в части третьей пункта 1 после слов "нормативные документы" дополнить словами "по стандартизации";
в части четвертой пункта 2 слово "постановлением" заменить словом "приказом";

"31) стандарттау жөнiндегі сарапшы - стандарттау саласында жұмыстар жүргізу құқығына белгiленген тараппен аттестатталған маман.";
2) 4-бапта:
тақырыбында: "мақсаттары" деген сөзден кейiн "мен принциптерi" деген сөздермен толықтырылсын;
9) тармақшада "сапасы" деген сөзден кейiн "және қауiпсiздiгi" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мыналар стандарттаудың негiзгi принциптерi болып табылады:
1) келiсу (консенсус);
2) ашықтық (мөлдiрлік);
3) ерiктiлiк;
4) отандық және шетелдік өндiрушiлер мен берушілер үшiн стандарттау саласында бiрдей талаптардың қойылуы (қысым көрсетiлмеуi);
5) экономикалық орындылығы.";
3) 6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) стандарттау, көрсетiлген бағытта кадрларды даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру саласында консалтинг қызметтерiн көрсететiн жеке және заңды тұлғаларды есепке алуды жүзеге асырады.";
4) 8-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) стандарттау саласындағы жұмыстарды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар, оның iшiнде стандарттау жөнiндегi техникалық комитеттер мен сарапшылар;";
5) 9-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
"9) салалық стандарттар.";
5-тармақта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Нормативтiк құжаттар, оларға өзгерiстер, сондай-ақ олардың күшiн жою туралы шешiмдер осы Заңның 10, 11, 12, 13, 14-баптарына сәйкес бекiтiлуге және тiркелуге жатады.";
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
6) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Салалық стандарттар
1. Салалық стандарттар салалық маңызы бар өнiмдерге, процестерге (жұмыстарға) және көрсетiлетiн қызметтерге әзiрленедi әрi мемлекеттiк басқару органдары олардың құзыретi шегiнде бекiтедi.
2. Салалық стандарттарды әзiрлеу, келiсу, тiркеу жөнiндегi объектiлер мен жалпы ережелердi стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттік орган белгiлейді.
3. Салалық стандарттардың, олардың объектiлерiнiң нақты түрлерiне қойылатын талаптарды, оларды әзiрлеу мен келiсудiң ерекшелiктерiн, бекiту тәртібiн оларды бекiтетiн мемлекеттiк басқару органдары белгiлейдi.
4. Салалық стандарттарда белгiленген нормалар мен талаптар мемлекеттiк, мемлекетаралық, халықаралық стандарттар белгiлегеннен төмен болмауы тиiс.";
7) 13-баптың 2-тармағында "бекiтiледi" деген сөзден кейiн "және тiркейдi" деген сөзбен толықтырылсын;
8) 15-бапта:
1-тармағының үшіншi бөлiгiнде "нормативтiк құқықтық" деген сөздердiң алдынан "стандарттау жөнiндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармағының төртіншi бөлiгiнде "қаулысымен" деген сөз "бұйрықпен" деген сөзбен ауыстырылсын;

9) пункт 2 статьи 17 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) организует формирование, ведение и выдачу информации по каталогизации продукции.";
10) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Система каталогизации продукции
1. Система каталогизации продукции является составной частью государственной системы стандартизации, создается в интересах государства, изготовителей и потребителей.
2. Каталогизации подлежит продукция, производимая на территории Республики Казахстан.";
11) в части второй пункта 1 статьи 18 слово "отнесенные" заменить словами "не отнесенные";
12) пункт 1 статьи 19 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) заместители главных государственных инспекторов областей и городов по надзору за соблюдением обязательных требований нормативных документов и средствами измерений - руководители отделов территориальных подразделений, подведомственных уполномоченному государственному органу по стандартизации, метрологии и сертификации;";
13) подпункт 7) статьи 21 дополнить словами "(копий сертификатов соответствия и (или) знаков соответствия) или деклараций о соответствии (копий деклараций о соответствии).";
14) абзац четвертый подпункта 2) пункта 1 статьи 23 после слов "сертификатов соответствия" дополнить словами "(копий сертификатов соответствия и (или) знаков соответствия) или деклараций о соответствии (копий деклараций о соответствии);";
15)в статье 28:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) программы и планы государственной стандартизации;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Работы по стандартизации, не указанные в пункте 1 настоящей статьи, выполняются на договорной основе.".
2. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О сертификации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 20, ст. 725; 2001 г., N 1, ст. 7; N 15-16, ст. 231; N 23, ст. 321):
1) в статье 1:
подпункт 12) дополнить словами "(далее - нормативный документ);";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) Организации по оказанию консалтинговых услуг в области сертификации - юридические лица, проводящие работы по подготовке к аккредитации органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров), сертификации систем качества.";
в подпункте 16) слова "по правилам государственной системы сертификации" заменить словами "в соответствии с требованиями нормативных документов";
подпункт 17) исключить;

9) 17-бабының 2-тармағы мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) Өнiмдi каталогтау жөнiндегi ақпаратты қалыптастыруды, жүргiзудi және бepyдi ұйымдастырады.";
10) мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1-бап. Өнiмдi каталогтау жүйесi
1. Өнiмдi каталогтау жүйесi стандарттаудың мемлекеттiк жүйесiнiң құрамдас бөлiгі болып табылады, мемлекеттiң, дайындаушылардың және тұтынушылардың мүддесiне жасалады.
2. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн өнiм каталогтауға жатады.";
11) 18-бабы 1-тармағының екiншi бөлiгiнде "жатқызылған" деген "жатқызылмаған" деген сөзбен ауыстырылсын;
12) 19-бабының 1-тармағы мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) нормативтiк құжаттар мен өлшеу құралдары мiндетті талаптарының сақталуын қадағалау жөнiндегі облыстар мен қалалар бас мемлекеттiк инспекторларының орынбасарлары - стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегі уәкiлеттi мемлекеттік органға ведомстволық бағыныстағы аумақтық бөлiмшелердiң басшылары;";
13) 21-бабының 7) тармақшасы "сәйкестiк сертификатынсыз" деген сөздерден кейiн "(сәйкестiк сертификатының және (немесе) сәйкестiк таңбаларының көшірмелерiнсiз) немесе сәйкессіз туралы декларацияларсыз (сәйкестігі туралы декларациялар көшiрмелерiнсiз)" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 23-бабының 1-тармағы 2) тармақшасының төртiншi абзацы "сәйкестiк сертификатынсыз" деген сөздерден кейiн "(сәйкестiк сертификатының және (немесе) сәйкестік таңбаларының көшiрмелерiнсiз) немесе сәйкестігі туралы декларацияларсыз (сәйкестігi туралы декларациялар көшiрмелерiнсiз)" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 28-бапта:
1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттiк стандарттаудың бағдарламалары мен жоспарлары;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген стандарттау жөнiндегi жұмыстар шарттық негiзде жүзеге асырылады.".
2. "Сертификаттау туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 20, 725-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 15-16, 231-құжат; N 23, 321-құжат):
1) 1-бапта:
12) тармақшада "нормативтiк құжат" деген сөздерден кейiн "(бұдан әрi - нормативтiк құжат)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) Сертификаттау және аккредиттеу саласында консалтинг қызметтерiн көрсету жөнiндегі ұйымдар - белгiлi бiр қызмет саласында аккредиттеу, сапа жүйелерiн сертификаттау, кадрларды даярлау және қайта даярлау жөнiнде жұмыс жүргізетiн заңды тұлғалар.";
16) тармақшада "ережелерi бойынша" деген сөздер "нормативтiк құжаттардың талаптарымен сәйкес" деген сөздермен алмастырылсын;
17) тармақша алынып тасталсын;

2) пункт 2 статьи 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"Органы по сертификации продукции, процессов (работ), услуг не должны оказывать консалтинговые услуги в области сертификации.";
3) в пункте 1 статьи 5:
в абзаце втором слово "государственный" заменить словами "уполномоченный государственный";
дополнить абзацем следующего содержания:
"эксперты - аудиторы по сертификации.";
4) пункт 2 статьи 6 дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"предоставлять информацию об организациях по оказанию консалтинговых услуг в области сертификации.";
5) в статье 14:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Государственный надзор за соблюдением обязательных требований нормативных документов и качеством сертифицированной продукции";
в пункте 1 слова "правил сертификации," заменить словами "обязательных требований нормативных документов и";
пункт 2 исключить;
6) в статье 16:
абзац первый после слов "государственный надзор за" дополнить словами "безопасностью и";
в абзацах втором и третьем после слов "государственного надзора за" дополнить словами "безопасностью и";
7)в статье 18:
абзац третий пункта 1 изложить в следующей редакции:
"программы развития государственной системы сертификации Республики Казахстан;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Работы в государственной системе сертификации, предусмотренные настоящим Законом и не указанные в пункте 1 данной статьи, выполняются на договорной основе.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2) 4-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Сертификаттау жөнiнде жұмыстар жүргiзуші заңды тұлғалар, сертификаттау және тiркеу саласында консалтингтік қызмет көрсетпеуге тиiстi.";
3) 5-баптың 1-тармағында:
екiншi абзацта "мемлекеттiк орган" деген сөздiң алдынан "уәкiлеттi" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы тәртiппен төртінші абзацпен толықтырылсын:
"сертификаттау жөнiндегi сарапшы-аудиторлар.";
4) 6-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"сертификаттау және тiркеу саласында консалтингтік қызмет көрсету жөнiндегi ұйымдардың есебiн жүзеге асыру.";
5) 14-бапта:
бас тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
14-бап. "Нормативтiк құжаттардың мiндетті талаптарының сақталуына және сертификатталған өнiмнiң сапасын мемлекеттiк қадағалау";
1-тармақта "сертификаттау ережелерi," деген сөздер "нормативтiк құжаттардың мiндеттi талаптары және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
6) 16-бапта:
бiрiншi абзацта "мемлекеттiк қадағалау" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздігі және" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi және үшінші абзацта "мемлекеттiк қадағалау" деген сөздерден кейiн "қауiпсiздігі және" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 18-бапта:
1-тармақтың үшінші абзацы мынадай мазмұнда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының мемлекеттiк сертификаттау жүйесiн дамыту бағдарламалары;";
2-тармақ мынадай мазмұнда жазылсын:
"2. Осы Заңмен көзделген және осы баптың 1-тармағында көрсетiлмеген, мемлекеттік сертификаттау жүйесiндегі жұмыстар шарт негізiнде орындалады.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күннен бастап күшiне енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi