О Классификации отраслей законодательства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 1378. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 190.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 11.04.2019 № 190.
В целях систематизации действующего законодательства Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить прилагаемую Классификацию отраслей законодательства Республики Казахстан (далее - Классификация).
2. Рекомендовать центральным и местным государственным органам Республики Казахстан руководствоваться Классификацией в процессе нормотворческой деятельности.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан в двухмесячный срок внести в Правительство Республики Казахстан предложения по систематизации действующего законодательства в соответствии с Классификацией.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2002 года N 1378
Классификация отраслей законодательства
Республики Казахстан
010.000.000. Конституция Республики Казахстан
020.000.000. Законодательство о государственном и
общественном устройстве
020.001.000. Права, свободы и обязанности человека и
гражданина
020.002.000. Государственные символы Республики Казахстан.
Столица
020.003.000. Государственный язык в Республике Казахстан
020.004.000. Административно-территориальное устройство
020.005.000. Референдум. Выборы. Избирательная система
020.006.000. Президент Республики Казахстан
020.007.000. Парламент Республики Казахстан
020.008.000. Правительство Республики Казахстан
020.009.000. Конституционный Совет Республики Казахстан
020.010.000. Суды и правосудие
020.011.000. Прокуратура
020.012.000. Государственные органы непосредственно
подчиненные и подотчетные Президенту Республики
Казахстан
020.013.000. Иные центральные исполнительные органы
020.014.000. Местное государственное управление
020.015.000. Местное самоуправление
020.016.000. Адвокатура
020.017.000. Нотариат
020.018.000. Общественные и религиозные объединения
020.019.000. Политические партии
020.020.000. Вопросы государственного управления
020.021.000. Государственная служба
020.022.000. Государственные награды. Государственные и иные
премии
020.023.000. Административно-правовые режимы
020.024.000. Иное законодательство в области государственного и
общественного устройства
030.000.000. Гражданское законодательство
030.001.000. Субъекты гражданских прав
030.002.000. Право собственности и иные вещные права

Қазақстан Республикасының заңнамасы салаларының жiктемесi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2002 жылғы 26 желтоқсан N 1378. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 190 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 11.04.2019 № 190 қаулысымен.
Қолданыстағы заңнаманы жүйелеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiп отырған Қазақстан Республикасының заңнамасы салаларының жіктемесі (бұдан әрi - Жіктеме) мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекетi органдарына норма шығармашылығы қызмет процесінде Жiктеменi басшылыққа алу ұсынылсын.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi екi ай мерзiмде Қазақстан Республикасының Yкiметіне қолданыстағы заңнаманы Жіктемеге сәйкес жүйелеу жөнiнде ұсыныстар енгiзсiн.
4. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1378 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының заңнамасы
салаларының жіктемесi
010.000.000. Қазақстан Республикасының Конституциясы
020.000.000. Мемлекеттiк және қоғамдық құрылыс туралы
заңнама
020.001.000. Адам мен азаматтың құқықтары, бостандықтары және
мiндеттерi
020.002.000. Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәмiздерi.
Астана
020.003.000. Қазақстан Республикасындағы мемлекеттiк тiл
020.004.000. Әкімшілік-аумақтық құрылым
020.005.000. Референдум. Сайлау. Сайлау жүйесi
020.006.000. Қазақстан Республикасының Президентi
020.007.000. Қазақстан Республикасының Парламентi
020.008.000. Қазақстан Республикасының Үкiметi
020.009.000. Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесi
020.010.000. Соттар және сот төрелігі
020.011.000. Прокуратура
020.012.000. Қазақстан Республикасының Президентiне тiкелей
бағынысты және есеп беретiн мемлекеттiк органдар
020.013.000. Өзге де орталық атқарушы органдар
020.014.000. Жергiлiктi мемлекеттiк басқару
020.015.000. Жергiлiктi өзiн-өзi басқару
020.016.000. Адвокатура
020.017.000. Нотариат
020.018.000. Қоғамдық және дiни бiрлестiктер
020.019.000. Саяси партиялар
020.020.000. Мемлекеттiк басқару мәселелерi
020.021.000. Мемлекеттiк қызмет
020.022.000. Мемлекеттiк наградалар. Мемлекеттiк және өзге де
сыйлықтар
020.023.000 Әкімшілік-құқықтық режимдер
020.024.000. Мемлекеттік және қоғамдық құрылыс саласындағы өзге
де заңнама
030.000.000. Азаматтық заңнама
030.001.000. Азаматтық құқықтардың субъектілері
030.002.000. Меншік құқығы және өзге де заттық құқықтар

030.003.000. Обязательственное право
030.004.000. Право интеллектуальной собственности
030.005.000. Наследственное право
030.006.000. Ценные бумаги. Рынок ценных бумаг
030.007.000. Иное законодательство в области гражданских
правоотношений
040.000.000. Гражданско-процессуальное законодательство
050.000.000. Законодательство об исполнительном производстве
060.000.000. Трудовое законодательство
070.000.000. Брачно-семейное законодательство
080.000.000. Законодательство о социальном обеспечении
080.001.000 Пенсии
080.002.000 Государственные пособия
080.003.000 Социальное страхование
080.004.000 Социальная помощь
080.005.000 Иное законодательство в области социального
обеспечения
090.000.000. Финансовое законодательство
090.001.000 Бюджетная система и процесс
090.002.000 Управление в сфере финансов
090.003.000 Банковское дело
090.004.000 Валютное регулирование и валютный контроль
090.005.000 Инвестиции
090.006.000 Бухгалтерский учет и финансовая отчетность
090.007.000 Аудиторская деятельность
090.008.000 Страховое дело
090.009.000 Иное законодательство в сфере финансовых отношений
100.000.000. Налоговое законодательство
110.000.000. Таможенное законодательство
120.000.000. Законодательство о государственном
регулировании хозяйственной деятельности
120.001.000 Антимонопольное законодательство
120.002.000 Лицензирование
120.003.000 Государственные закупки
120.004.000 Приватизация
120.005.000 Сертификация, стандартизация
120.006.000 Промышленность
120.007.000 Энергетика
120.008.000 Строительство
120.009.000 Транспорт
120.010.000 Связь
120.011.000 Торговля и услуги
120.012.000 Сельское хозяйство
120.013.000 Статистика
120.014.000 Иное законодательство в области государственного
регулирования хозяйственной деятельности
130.000.000. Законодательство об охране окружающей среды и
использовании природных ресурсов
130.001.000 Использование и охрана земель
130.002.000 Использование и охрана недр
130.003.000 Охрана атмосферного воздуха и озонового слоя Земли
130.004.000 Использование и охрана животного и растительного
мира
130.005.000 Использование, охрана и воспроизводство лесов
130.006.000 Использование и охрана вод
130.007.000 Охрана особо охраняемых природных территорий
130.008.000 Иное законодательство в области охраны окружающей
среды и использования природных ресурсов
140.000.000. Социально-культурное законодательство
140.001.000 Образование
140.002.000 Наука
140.003.000 Культура
140.004.000 Здравоохранение
140.005.000 Средства массовой информации
140.006.000 Спорт
140.007.000 Туризм
140.008.000 Иное законодательство в области
социально-культурных отношений

030.003.000. Міндеттеме құқығы
030.004.000. Зияткерлік меншік құқығы
030.005.000. Мұрагерлік құқығы
030.006.000. Бағалы қағаздар. Бағалы қағаздар рыногы
030.007.000. Азаматтық құқық қатынастары саласындағы өзге де
заңнама
040.000.000. Азаматтық жүргiзу заңнамасы
050.000.000. Атқарушылық жүргiзу туралы заңнама
060.000.000. Еңбек заңнамасы
070.000.000. Неке-отбасы заңнамасы
080.000.000. Әлеуметтiк қамсыздандыру туралы заңнама
080.001.000. Зейнетақылар
080.002.000. Мемлекеттiк жәрдемақылар
080.003.000. Әлеуметтiк сақтандыру
080.004.000. Әлеуметтік көмек
080.005.000. Әлеуметтiк қамсыздандыру саласындағы өзге де заңнама
090.000.000. Қаржы заңнамасы
090.001.000. Бюджет жүйесi және процесi
090.002.000. Қаржы саласындағы басқару
090.003.000. Банк iсi
090.004.000. Валюталық реттеу және валюталық бақылау
090.005.000. Инвестициялар
090.006.000. Бухгалтерлiк есеп және қаржылық есептiлік
090.007.000. Аудиторлық қызмет
090.008.000. Сақтандыру iсi
090.009.000. Қаржылық қатынастар саласындағы өзге де заңнама
100.000.000. Салық заңнамасы
110.000.000. Кеден заңнамасы
120.000.000. Шаруашылық қызметтi мемлекеттiк реттеу туралы
заңнама
120.001.000. Монополияға қарсы заңнама
120.002.000. Лицензиялау
120.003.000. Мемлекеттiк сатып алу
120.004.000. Жекешелендіру
120.005.000. Сертификаттау, стандарттау
120.006.000. Өнеркәсiп
120.007.000. Энергетика
120.008.000. Құрылыс
120.009.000. Көлiк
120.010.000. Байланыс
120.011.000. Сауда және қызметтер
120.012.000. Ауыл шаруашылығы
120.013.000. Статистика
120.014.000. Шаруашылық қызметті мемлекеттiк реттеу саласындағы
өзге де заңнама
130.000.000. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды
пайдалану туралы заңнама
130.001.000. Жердi пайдалану және қорғау
130.002.000. Жер қойнауын пайдалану және қорғау
130.003.000. Атмосфералық ауаны және Жердiң озон қабатын қорғау
130.004.000. Жануарлар мен өсiмдiктер әлемiн пайдалану және қорғау
130.005.000. Ормандарды пайдалану, қорғау және өсiмiн молайту
130.006.000. Суды пайдалану және қорғау
130.007.000. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қорғау
130.008.000. Қоршаған ортаны қорғау және табиғи ресурстарды
пайдалану саласындағы өзге де заңнама
140.000.000. Әлеуметтiк-мәдени заңнама
140.001.000. Бiлiм
140.002.000. Ғылым
140.003.000. Мәдениет
140.004.000. Денсаулық сақтау
140.005.000. Бұқаралық ақпарат құралдары
140.006.000. Спорт
140.007.000. Туризм
140.008.000. Әлеуметтік-мәдени қатынастар саласындағы өзге де
заңнама

150.000.000. Законодательство об обороне, безопасности и
правопорядке
150.001.000 Вооруженные Силы Республики Казахстан, другие
войска, воинские формирования и органы,
привлекаемые к выполнению задач в области обороны
150.002.000. Силы и средства обеспечения безопасности общества
и государства
150.003.000 Силы и средства обеспечения правопорядка
150.004.000 Социальная защита военнослужащих
150.005.000 Гражданская оборона
150.006.000 Иное законодательство в области обороны,
безопасности и охраны правопорядка
160.000.000. Законодательство об административных
правонарушениях
170.000.000. Уголовное законодательство
180.000.000. Уголовно-процессуальное законодательство
190.000.000. Уголовно-исполнительное законодательство
200.000.000. Международное право и международные отношения
210.000.000. Жилищные правоотношения
220.000.000 Законодательство в области предупреждения
ликвидации чрезвычайных ситуаций
220.001.000 Предупреждение и ликвидация чрезвычайных ситуаций
220.002.000 Противопожарная безопасность
220.003.000 Промышленная безопасность
220.004.000 Аварийно-спасательные службы
220.005.000 Иное законодательство в области предупреждения
и ликвидации чрезвычайных ситуаций

150.000.000. Қорғаныс, қауіпсіздік және құқық тәртібі туралы
заңнама
150.001.000. Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерi, басқа да
әскерлер, әскери құралымдар және қорғаныс
саласындағы мiндеттердi орындауға тартылатын органдар
150.002.000. Қоғам мен мемлекеттiң қауiпсiздігін қамтамасыз
ететiн күштер мен құралдар
150.003.000. Құқық тәртiбiн қамтамасыз ететiн күштер мен құралдар
150.004.000. Әскери қызметшiлерін әлеуметтiк қорғау
150.005.000. Азаматтық қорғаныс
150.006.000. Қорғаныс, қауiпсiздiк және құқық тәртiбiн қорғау
саласындағы өзге де заңнама
160.000.000. Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы заңнама
170.000.000. Қылмыстық заңнама
180.000.000. Қылмыстық іс жүргізу заңнамасы
190.000.000. Қылмыстық-атқару заңнамасы
200.000.000. Халықаралық құқық және халықаралық қатынастар
210.000.000. Тұрғын үй құқық қатынастары
220.000.000. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
саласындағы өзге де заңнама
220.001.000. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
220.002.000. Өртке қарсы қауіпсiздiк
220.003.000. Өнеркәсiп қауіпсiздiгi
220.004.000. Авариядан құтқару қызметтерi
220.005.000. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою
саласындағы өзге де заңнама