О некоторых вопросах реализации Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 марта 2003 года N 239
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889 "О Государственной агропродовольственной программе Республики Казахстан на 2003-2005 годы" и в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2002 года N 1379 "О реализации Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2003 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования (увеличения) уставных капиталов и активов организаций, обеспечивающих реализацию Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889 (далее - Правила).
2. Принять участие в создании акционерного общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" (далее - Фонд) с государственным контрольным пакетом акций в его уставном капитале в соответствии с Правилами, утверждаемыми настоящим постановлением.
3. Рекомендовать учредительному собранию Фонда определить в учредительных документах основным предметом деятельности Фонда - обеспечение исполнения обязательств хлебоприемного предприятия - участника Фонда перед держателем зерновой расписки в случае неспособности хлебоприемного предприятия - участника Фонда вернуть зерно с качеством и в количестве, указанных в зерновой расписке, гарантированной Фондом.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан:
1) передать в установленном порядке Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций Фонда;
2) совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке в срок до 1 мая 2003 года внести в Правительство Республики Казахстан проект нормативного правового акта, регламентирующий порядок погашения Фондом обязательств хлебоприемных предприятий - участников Фонда перед держателем зерновой расписки.
6. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие дополнения:
1) в постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:

Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттік аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асырудың кейбiр мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 12 наурыздағы N 239 қаулысы
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасы туралы" 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889 Жарлығын iске асыру мақсатында және "2003 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 26 желтоқсандағы N 1379 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2002 жылғы 5 маусымдағы N 889 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асыруды қамтамасыз ететін ұйымдардың жарғылық капиталдары мен активтерiн қалыптастыру (ұлғайту) ережесi (бұдан әрi - Ереже) бекiтiлсiн.
2. Осы қаулымен бекiтiлетiн Ережеге сәйкес жарғылық капиталында акциялардың мемлекеттiк бақылау пакетi бар "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамын (бұдан әрi - Қор) құруға қатысылсын.
3. Қордың құрылтай жиналысына құрылтай құжаттарында Қор қызметiнiң негiзгi мәнi Қорға қатысушы астық қабылдау кәсiпорны астықты Қор кепiлдiк берген астық қолхатында көрсетiлген сапасында және мөлшерiнде қайтаруға қабiлетсiз болған жағдайда Қорға қатысушы астық қабылдау кәсiпорнының астық қолхатын ұстаушы алдындағы мiндеттемелерiнiң орындалуын қамтамасыз ету деп белгiлеу ұсынылсын.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi:
1) белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне Қор акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелiк ету және пайдалану құқықтарын берсiн;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiмен бiрлесiп, осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен 2003 жылғы 1 мамырға дейiнгi мерзiмде Қазақстан Республикасының Yкiметiне Қорға қатысушы астық қабылдау кәсiпорындарының астық қолхатын ұстаушы алдындағы мiндеттемелерiн Қордың өтеуi тәртiбiн регламенттейтiн нормативтiк құқықтық кесiмнiң жобасын енгiзсiн.
6. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:

раздел "г. Астана" дополнить строкой, порядковый номер 21-46, следующего содержания:
"21-46. АО "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам";
2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
раздел "Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 205-11, следующего содержания:
"205-11. АО "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам".
7. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 марта 2003 года N 239
Правила
формирования (увеличения) уставных капиталов и активов
организаций, обеспечивающих реализацию Государственной
агропродовольственной программы Республики Казахстан
на 2003-2005 годы, утвержденной Указом Президента
Республики Казахстан от 5 июня 2002 года N 889
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок и условия формирования (увеличения) уставных капиталов и активов закрытых акционерных обществ "КазАгроФинанс", "Мал онiмдерi корпорациясы", "Аграрная кредитная корпорация", открытого акционерного общества "Казагромаркетинг" (далее - Общества), а также акционерного общества "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" (далее - Фонд) за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2003 год на эти цели (далее - Средства).
2. Выделение Средств на формирование (увеличение) уставных капиталов и активов Обществ и Фонда осуществляется в соответствии с Правилами финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утверждeнными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832, на основании письменных заявок Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - Минсельхоз).
3. Минсельхоз совместно с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан (далее - Комитет) обеспечивают проведение в установленном законодательством порядке мероприятий по формированию (увеличению) уставных капиталов Обществ.

"Астана қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 21-46-жолмен толықтырылсын:
"21-46. "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" АҚ";
2) "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелiк ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысына :
иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге, өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнiң тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 205-11-жолмен толықтырылсын:
"205-11. "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" АҚ".
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 12 наурыздағы
N 239 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Президентінiң 2002 жылғы
5 маусымдағы N 889 Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан
Республикасының 2003-2005 жылдарға арналған Мемлекеттік
аграрлық азық-түлiк бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз
ететiн ұйымдардың жарғылық капиталдары мен активтерін
қалыптастыру (ұлғайту)
ЕРЕЖЕСI
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ереже "ҚазАгроҚаржы", "Мал өнiмдерi корпорациясы", "Аграрлық кредит корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамдарының, "Қазагромаркетинг" ашық акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Қоғамдар), сондай-ақ "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" акционерлiк қоғамының (бұдан әрi - Қор) жарғылық капиталдары мен активтерiн 2003 жылға арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген қаражат (бұдан әрi - Қаражат) есебiнен қалыптастыру (ұлғайту) тәртiбi мен шарттарын анықтайды.
2. Қоғамдар мен Қордың жарғылық капиталдары мен активтерiн қалыптастыруға (ұлғайтуға) Қаражат бөлу Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң (бұдан әрi - Ауылшарминi) жазбаша өтiнiмдерi негiзiнде Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысымен бекiтiлген Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн бюджеттiң атқарылуы және есептілiк нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөнiндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының Ауылшарминi Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттік мүлiк және жекешелендiру комитетiмен бiрлесiп (бұдан әрi - Комитет) Қоғамдардың жарғылық капиталдарын қалыптастыру (ұлғайту) жөнiндегi iс-шараларды заңнамада белгiленген тәртiппен жүргiзудi қамтамасыз етедi.

2. Порядок использования средств, направляемых на
увеличение уставных капиталов Обществ
4. Общества, после осуществления процедур увеличения уставных капиталов, используют в установленном законодательством порядке выделенные Средства на следующие цели:
1) закрытое акционерное общество "КазАгроФинанс" - для создания в регионах, указанных в паспорте бюджетной программы, машинно-технологических станций (сервис-центров) (далее - МТС), как юридических лиц различных организационно-правовых форм, с возможным участием других субъектов гражданских прав в уставном капитале и для финансирования (кредитования) их деятельности.
При этом, МТС обеспечивают использование Средств на приобретение сельскохозяйственной техники, оборудования и запасных частей, в том числе на условиях лизинга для осуществления деятельности по возделыванию сельскохозяйственных культур, ремонту и реализации сельскохозяйственной техники, запасных частей, сельскохозяйственного оборудования и для организации других видов деятельности, направленных на поддержку сельскохозяйственного производства, а также для обеспечения текущей финансово-хозяйственной деятельности МТС;
2) закрытое акционерное общество "Мал онiмдерi корпорациясы" - на организацию заготовительных пунктов и представительств Общества во всех областях и в городе Алматы, приобретение и установку технологической линии по убою скота, приобретение и установку технологической линии по приемке и переработке молока, приобретение специальной техники для приемки, хранения и транспортировки животноводческой продукции;
3) закрытое акционерное общество "Аграрная кредитная корпорация" - для участия в создании сельских кредитных товариществ в регионах, указанных в паспорте бюджетной программы.
3. Порядок использования средств, направляемых на
формирование уставного капитала открытого
акционерного общества "Казагромаркетинг"
5. Общество, после осуществления процедур формирования уставного капитала, использует в установленном законодательством порядке выделенные Средства для:
1) приобретения основных средств;
2) обеспечения деятельности Общества по внедрению и развитию информационных инфраструктур на селе, в том числе: сбору и аналитической обработке информации, информационному обеспечению органов государственного управления, исследованию рынка сельскохозяйственной продукции и продовольствия, доведению обобщенной маркетинговой информации до участников аграрного рынка, предоставлению аналитических материалов о состоянии агропромышленного рынка для выработки стратегических решений;

2. Қоғамдардың жарғылық капиталдарын ұлғайтуға
бағытталған қаражатты пайдалану тәртiбi
4. Қоғамдар жарғылық капиталдарын ұлғайту рәсiмдерiн жүзеге асырғаннан кейiн бөлiнген Қаражатты заңнамада белгiленген тәртiппен мынадай мақсаттарға пайдаланады:
1) "ҚазАгроҚаржы" жабық акционерлiк қоғамы - бюджеттiк бағдарламаның паспортында көрсетiлген аймақтарда жарғылық капиталына басқа азаматтық құқық субъектiлерiнiң қатысуға мүмкiндiгi бар әртүрлi ұйымдық-құқықтық нысандағы заңды тұлғалар ретiнде машина-технологиялық станциялар (сервис орталықтары) (бұдан әрi - МТС) құру үшiн және олардың қызметiн қаржыландыру (кредит бepу) үшін.
Бұл ретте MTC Қаражаттың ауыл шаруашылығы техникасын, құрал-жабдықтар мен қосалқы бөлшектердi, соның iшiнде ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiру, ауыл шаруашылығы техникасын, қосалқы бөлшектердi, ауыл шаруашылығы құрал-жабдықтарын жөндеу және сатып алу жөнiндегi қызметті жүзеге асыру үшiн және ауыл шаруашылығы өндiрiсiн қолдауға бағытталған қызметтiң басқа да түрлерiн ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ MTC-тың ағымдағы қаржы-шаруашылық қызметiн қамтамасыз ету үшiн лизинг негiзiнде сатып алуға пайдаланылуын қамтамасыз етедi;
2) "Мал өнiмдерi корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы барлық облыстарда және Алматы қаласында Қоғамның дайындау пункттерi мен өкiлдiктерiн ұйымдастыруға, мал сою жөнiндегi технологиялық желi сатып алуға және орнатуға, сүт қабылдау және қайта өңдеу жөнiндегi технологиялық желi сатып алуға және орнатуға, мал шаруашылығы өнiмiн қабылдауға, сақтауға және тасымалдауға арналған арнайы техника сатып алуға;
3) "Аграрлық кредит корпорациясы" жабық акционерлiк қоғамы - бюджеттiк бағдарламаның паспортында көрсетiлген аймақтарда ауылдық кредит серiктестiктерiн құруға қатысу үшiн.
3. "Қазагромаркетинг" ашық акционерлiк қоғамының
жарғылық капиталын қалыптастыруға бағытталған
қаражатты пайдалану тәртiбi
5. Қоғам жарғылық капиталды қалыптастыру рәсiмдерiн жүзеге асырғаннан кейiн бөлiнген Қаражатты заңнамада белгiленген тәртiппен мыналар үшiн пайдаланады:
1) негiзгi құралдарды сатып алуға;
2) Қоғамның ауылдағы ақпараттық инфрақұрылымдарын енгiзу және дамыту, соның iшiнде: ақпарат жинау және талдамалы өңдеу, мемлекеттiк басқару органдарын ақпараттық қамтамасыз ету, ауыл ауыл шаруашылығы өнiмi мен азық-түлiк рыногын зерттеу, аграрлық рынокқа қатысушыларға қорытындыланған маркетингтiк ақпарат беру, стратегиялық шешiмдер әзiрлеу үшiн аграрлық азық-түлiк рыногының жай-күйi туралы талдамалы материалдар беру жөнiндегі қызметін қамтамасыз ету;

3) оказания консалтинговых услуг по позиционированию сельхозпродукции на мировом рынке.
4. Порядок использования средств направляемых
на формирование уставного капитала и активов
(компенсационный фонд) Фонда
6. Средства выделяются Минсельхозу по бюджетной программе 706 "Обеспечение исполнения обязательств по зерновым распискам АО "Фонд гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам" для участия в создании и организации функционирования Фонда в том числе:
для участия государства в формировании уставного капитала в размере 100 000 000 (сто миллионов) тенге;
на формирование активов Фонда (компенсационный фонд), в размере 300 000 000 (триста миллионов) тенге.
7. В целях создания Фонда Минсельхоз:
1) по представлению акимов областей обеспечивает предварительный отбор хлебоприемных предприятий - потенциальных участников Фонда, которые должны отвечать установленным требованиям;
2) согласовывает с хлебоприемными предприятиями - потенциальными участниками вопрос об их участии в Фонде.
8. После определения хлебоприемных предприятий - участников Фонда Комитет проводит учредительное собрание с участием уполномоченных представителей отобранных хлебоприемных предприятий, на рассмотрение которого выносятся проекты учредительного договора и устава Фонда.
9. После проведения учредительного собрания Комитетом в соответствии с законодательством обеспечивается окончательное согласование и подписание документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил, а также осуществляется государственная регистрация Фонда в органах юстиции.
10. Оплата доли государства в уставном капитале Фонда обеспечивается Минсельхозом после его уведомления Комитетом о необходимости оплаты соответствующей доли государства в уставном капитале Фонда.
11. После государственной регистрации Фонда Минсельхозом осуществляется перечисление средств в соответствии с планом финансирования на расчетный счет Фонда для формирования компенсационного фонда.
5. Контроль за использованием Средств
12. Минсельхоз и Министерство финансов Республики Казахстан осуществляют контроль за целевым и эффективным использованием Средств.
В этих целях Минсельхоз, в соответствии с действующим законодательством, определяет порядок создания МТС и их финансирования, а также согласовывает учредительные документы МТС.
13. Общества ежеквартально, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют Минсельхозу отчет об использовании выделенных Средств.
14. Для оценки эффективности и целевого использования средств, выделенных из республиканского бюджета на формирование уставного капитала и активов Фонда, им ежемесячно, по истечении месяца после создания, представляется информация Минсельхозу об использовании выделенных Средств.

3) ауыл шаруашылығы өнiмiн әлемдiк рынокта жайғастыру бойынша консалтингтік қызметтер көрсету.
4. Қордың жарғылық капиталы мен активтерiн (өтемақы қоры)
қалыптастыруға бағытталған қаражатты пайдалану тәртiбі
6. 706 "Астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуына кепiлдiк беру қоры" АҚ астық қолхаттары бойынша мiндеттемелердiң орындалуын қамтамасыз ету" бюджеттік бағдарламасы бойынша Қорды құруға және оның жұмыс iстеуiн ұйымдастыруға қатысу үшiн Ауылшарминiне Қаражат бөлiнедi, соның iшiнде:
100 000 000 (бip жүз миллион) теңге мөлшерiнде жарғылық капиталды қалыптастыруға мемлекеттiң қатысуы үшiн;
300 000 000 (үш жүз миллион) теңге мөлшерiнде Қордың активтерiн (өтемақы қоры) қалыптастыруға.
7. Ауылшарминi Қор құру мақсатында:
1) облыстар әкiмдерiнiң ұсынымдары бойынша белгiленген талаптарға жауап беруi тиiс Қордың әлеуеттi қатысушылары - астық қабылдау кәсiпорындарын алдын ала iрiктеудi қамтамасыз етедi;
2) әлеуеттi қатысушы - астық қабылдау кәсiпорындарымен олардың Қорға қатысуы туралы келiседi.
8. Қорға қатысушы астық қабылдау кәсiпорындары анықталғаннан кейiн Комитет iрiктеп алынған астық қабылдау кәсiпорындарының уәкiлеттi өкiлдерiнiң қатысуымен құрылтай жиналысын өткiзедi, оның қарауына Қордың құрылтай шартының және жарғысының жобалары ұсынылады.
9. Комитет құрылтай жиналысын өткiзгеннен кейiн заңнамаға сәйкес осы Ереженiң 8-тармағында көрсетiлген құжаттарға түпкiлiктi келiсу және қол қою қамтамасыз етiледi, сондай-ақ Қорды әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеу жүзеге асырылады.
10. Қордың жарғылық капиталындағы мемлекеттiң үлесiне ақы төлеудi оған Комитет Қордың жарғылық капиталындағы мемлекеттің тиiстi үлесiне ақы төлеудiң қажеттiгi туралы хабарлағаннан кейiн Ауылшарминi қамтамасыз етедi.
11. Қор мемлекеттiк тiркелгеннен кейiн Ауылшарминi өтем қорын қалыптастыру үшiн Қордың есептiк шотына қаржыландыру жоспарына сәйкес қаражат аударуды жүзеге асырады.
5. Қаражаттың пайдаланылуын бақылау
12. Қазақстан Республикасының Ауылшарминi мен Қаржы министрлiгi Қаражаттың мақсатты және тиiмдi пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
Осы мақсатта Ауылшарминi қолданыстағы заңнамаға сәйкес МТС құрудың және оларды қаржыландырудың тәртiбiн анықтайды, сондай-ақ MTC-тың құрылтай құжаттарын келiседi.
13. Қоғамдар тоқсан сайын есептi тоқсаннан кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей бөлiнген Қаражаттың пайдаланылуы туралы Ауылшарминiне есеп бередi.
14. Қордың жарғылық капиталы мен активтерiн қалыптастыруға республикалық бюджеттен бөлiнген қаражаттың тиiмдi және мақсатты пайдаланылуын бағалау үшiн оларға ай сайын құрылғаннан кейiн бiр ай өткеннен кейiн бөлiнген Қаражаттың пайдаланылуы туралы Ауылшарминiне ақпарат бередi.