О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов, а также объявления рассмотрения проекта закона срочным"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2003 года N 361
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении Правил определения приоритетности рассмотрения проектов законов, а также объявления рассмотрения проекта закона срочным".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Указ Президента Республики Казахстан Об утверждении Правил определения приоритетности
рассмотрения проектов законов, а также объявления
рассмотрения проекта закона срочным
В соответствии с пунктом 1 статьи 45 и пунктом 2 статьи 61 Конституции Республики Казахстан, подпунктом 3) пункта 2 статьи 21 Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан" постановляю:
1. Утвердить прилагаемые Правила определения приоритетности рассмотрения проектов законов, а также объявления рассмотрения проекта закона срочным.
2. Правительству Республики Казахстан в месячный срок привести свои решения в соответствие с настоящим Указом.
3. Настоящий Указ вступает в силу со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Утверждены
Указом Президента
Республики Казахстан
от " "  2003 года N
Правила
определения приоритетности рассмотрения проектов законов,
а также объявления рассмотрения проекта закона срочным
Настоящие Правила определяют порядок и сроки реализации конституционного права Главы государства определять приоритетность рассмотрения проектов законов, а также объявлять рассмотрение проекта закона срочным.
1. При решении Президентом Республики Казахстан определить рассмотрение проекта закона приоритетным или объявить его рассмотрение срочным, Глава государства или по его поручению Администрация Президента Республики Казахстан доводит до сведения соответствующего государственного органа, что рассмотрение данного проекта закона планируется определить приоритетным или объявить срочным.
2. Как правило, рассмотрение в качестве приоритетных определяется Главой государства по отношению к законопроектам, внесенным или готовым к внесению на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан.
3. Проекты законов, определенные Президентом Республики Казахстан специальным посланием приоритетными и еще не внесенные на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан, должны быть согласованы соответствующими государственными органами и внесены Правительством Республики Казахстан на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан в двухмесячный срок.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан такие проекты законов вносятся Правительством Республики Казахстан на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан в десятидневный срок.

Қазақстан Республикасы Президентінің "Заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгілеу, сондай-ақ заң жобасын шұғыл қаралады деп жариялау ережесін бекіту туралы" Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 15 сәуірдегі N 361 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкіметi қаулы етеді:
Қазақстан Республикасы Президентінің "Заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгілеу, сондай-ақ заң жобасын шұғыл қаралады ден жариялау ережесiн бекiту туралы" Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгілеу, сондай-ақ заң жобасын шұғыл қаралады деп жариялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Конституциясы 45-бабының 1-тармағына және 61-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының 21-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса беріліп отырған Заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгiлеу, сондай-ақ заң жобасын шұғыл қаралады деп жариялау ережесi бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Yкіметi бiр ай мерзiмде өз шешiмдерiн осы Жарлыққа сәйкес келтiрсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап күшінe енеді.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Қазақстан Республикасы
Президентiнiң
2003 жылғы "______"
N _____ Жарлығымен
бекiтiлген
Заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгілеу, сондай-ақ заң жобасын шұғыл қаралады деп жариялау ережесi
Осы Ереже Мемлекет басшысының заңдар жобаларын қараудың басымдылығын белгілеу, сондай-ақ заң жобаларын жедел қаралады деп жариялау конституциялық құқығын іске асыру тәртiбi мен мерзiмдерiн белгiлейдi.
1. Қазақстан Республикасының Президентi заң жобасын қарауды басым деп белгiлеуге немесе оны жедел қаралады деп жариялауға шешім қабылдаған кезде Мемлекет басшысы немесе оның тапсырмасы бойынша Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкімшілігi тиісті мемлекеттік органның назарына осы заң жобасының қаралуы басым деп белгілеу немесе шұғыл деп жариялау жоспарланатынын жеткізеді.
2. Әдетте, басым ретінде қарауды Мемлекет басшысы Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжілісiнiң қарауына енгізiлген немесе енгiзуге заң жобаларына қатысы бойынша белгiлейдi.
3. Қазақстан Республикасы Президентінің арнайы жолдауымен басым деп белгiленген және Қазақстан Республикасы Парламентi Мәжілiсiнiң қарауына әлi енгiзiлмеген заңдар жобалары тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсiлуi және Қазақстан Республикасы Үкiметi екi ай мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкiмшiлiгiне қарауға ұсынылуы тиіс.
Қазақстан Республикасы Президентiнің Әкiмшiлігімен келiсілгеннен кейiн мұндай заңдар жобалары Қазақстан Республикасының Үкiметi он күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісінің қарауына енгiзіледi.

4. Проект закона, который запланировано объявить срочным, должен быть согласован соответствующими государственными органами и внесен Правительством Республики Казахстан на рассмотрение в Администрацию Президента Республики Казахстан в двадцатидневный срок со дня поступления извещения, согласно пункту 1 настоящих Правил.
После согласования с Администрацией Президента Республики Казахстан такой законопроект вносится Правительством Республики Казахстан на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан в семидневный срок.
5. Проект закона, объявленный Президентом Республики Казахстан срочным, вносится на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан не позже следующего дня после оглашения в Парламенте Республики Казахстан или направления специального послания в Парламент Республики Казахстан.
6. Правительство Республики Казахстан в отношении разрабатываемых им законопроектов вправе вносить Президенту Республики Казахстан предложение об определении рассмотрения проекта закона приоритетным или объявления его рассмотрения срочным.
7. К предложению, указанному в пункте 6 настоящих Правил, прилагается проект соответствующего закона и пояснительная записка, которая должна содержать:
1) обоснование необходимости определения рассмотрения Парламентом законопроекта приоритетным или объявления его рассмотрения срочным;
2) конкретные цели проекта закона и решаемые им задачи.
8. Администрация Президента Республики Казахстан в десятидневный срок рассматривает предложение об определении проекта закона приоритетным или объявлении его рассмотрения срочным и представляет Главе государства заключение о целесообразности определения проекта закона приоритетным или объявления его рассмотрения срочным.
9. По решению Главы государства могут быть установлены иной порядок, сроки подготовки и согласования проектов законов, рассмотрение которых планируется определить приоритетным или объявить срочным.

4. Шұғыл деп жариялау жоспарланған заң жобасы тиiстi мемлекеттiк органдармен келiсiлуi және Қазақстан Республикасының Үкiметi Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігінің қарауына осы Ереженiң 1-тармағына сәйкес хабарлама түскен күннен бастап жиырма күн мерзiмде енгiзiлуi тиiс.
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшiлiгiмен келiсiлгеннен кейiн мұндай заң жобасын Қазақстан Республикасының Үкiметi жетi күн мерзiмде Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісiнің қарауына енгiзедi.
5. Қазақстан Республикасының Президентi шұғыл деп жариялаған заң жобасы Қазақстан Республикасы Парламентіндe арнайы жолдауын жариялағаннан немесе Қазақстан Республикасының Парламентiне жолдағаннан кейiн келесi күннен кешіктiрмей Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзіледі.
6. Қазақстан Республикасының Үкiметi өзi әзiрлеген заң жобаларына қатысты Қазақстан Республикасының Президентiне заң жобасын қарауды басым деп белгілеу немесе оны шұғыл қаралады деп жариялау туралы ұсыныс енгiзуге құқылы.
7. Осы Ереженiң 6-тармағында көрсетiлген ұсынысқа тиiстi заңның жобасы және:
1) Парламенттің заң жобасын қарауын басым деп белгiлеу немесе оны шұғыл қаралады деп жариялау қажеттілігiне негiздеме;
2) заң жобасының нақты мақсаттары және онымен шешілетiн міндеттер қамтылуы тиiс түсіндiрме жазба қоса беріледi.
8. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі он күн мерзiмде заң жобасын басым деп белгілеудің немесе оны шұғыл қаралады деп жариялау туралы қорытындыны ұсынады.
9. Мемлекет басшысының шешімі бойынша қаралуын басым деп белгілеу немесе оны шұғыл деп жариялау жоспарланған заңдар жобаларын дайындау мен келiсудiң өзгеше тәртiбi, мерзiмi белгiленуi мүмкін.