О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2003 года N 398
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О Банке Развития Казахстана"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 г. "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 9, ст. 85) следующие изменения и дополнения:
в пункте 3 статьи 2 слова "софинансирования и предоставления гарантий Банком Развития устанавливаются в Меморандуме о кредитной политике Банка Развития (далее - Меморандум), утверждаемом Правительством Республики Казахстан на трехлетний период" заменить словами "размещения собственного капитала, софинансирования, предоставления гарантий, выполнения функций агента устанавливаются в Меморандуме о кредитной политике Банка Развития (далее - Меморандум), утверждаемом Правительством Республики Казахстан.";
в пункте 1 статьи 3:
слова "обрабатывающих производств" заменить словами "обрабатывающей промышленности";
в пункте 2:
подпункт 2) дополнить словами "(далее - экспортные операции)";
в подпункте 4) слова "(Программа государственных инвестиций (далее - Программа)" исключить;
в пункте 1 статьи 4:
подпункт 1) исключить;
подпункты 2), 3), 4) и 5) изложить в следующей редакции:
"2) отбор и кредитование инвестиционных проектов и экспортных операций, за исключением республиканских и местных инвестиционных проектов, в соответствии с Меморандумом, включая софинансирование";
"3) выполнение функций агента по обслуживанию республиканских и местных инвестиционных проектов, финансируемых на возвратной основе, а также проектов, финансируемых за счет средств, привлеченных под государственные гарантии, в соответствии с Меморандумом;
4) проведение банковской экспертизы предлагаемых к финансированию на возвратной основе республиканских и местных инвестиционных проектов, а также проектов, предлагаемых к финансированию за счет средств, привлекаемых под государственные гарантии;
5) мониторинг финансового состояния заемщиков Банка Развития и принятие мер по обеспечению исполнения ими обязательств перед Банком Развития;
мониторинг реализации обслуживаемых Банком Развития республиканских и местных инвестиционных проектов, а также проектов, финансируемых за счет средств, привлеченных под государственные гарантии;";
в статье 5:
в подпункте 4) после слов "заемные средства" дополнить словами ", в том числе из республиканского и местных бюджетов";

"Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 24 сәуірдегі N 398 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы "Қазақстанның Даму банкi туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. "Қазақстанның Даму Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 25 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 9, 85-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
2-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы жаңа редакцияда жазылсын:
Даму Банкiнiң инвестициялық басымдықтары, заем қаражатын тартуға сандық шектеулер, кредит беруiнiң, меншiктi капиталын орналастыруының, бiрлесiп қаржыландыруының, кепiлдiктер беруiнiң, агент функцияларын орындауының лимиттерi, бағыттары, ықтимал шарттары, тәртiбi мен мерзiмдерi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн Даму Банкiнiң кредит саясаты туралы Меморандумда белгiленедi.
3-баптың 1-тармағында:
"өңдеушi өндiрiстердi" деген сөздер "өңдеушi өнеркәсiптi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
2) тармақшадағы "кредит бepу" деген сөздерден кейiн "(бұдан әрi - экспорттық операциялар)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшадағы "(Мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама)" деген сөздер алынып тасталсын;
4-баптағы 1-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
2), 3), 4) және 5) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Меморандумға сәйкес республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларды қоспағанда, инвестициялық жобалар мен экспорттық операцияларды iрiктеу және кредит беру, оның iшiнде бiрлесiп қаржыландыру";
"3) қайтарымды негiзде қаржыландырылатын республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларға, сондай-ақ Меморандумға сәйкес мемлекеттiк кепiлдiктермен тартылған қаражат есебiнен қаржыландырылатын жобаларға қызмет көрсету жөнiндегi агенттiң функцияларын орындау;
4) қайтарымды негiзде қаржыландыруға ұсынылатын республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобалардың, сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiктермен тартылатын қаражат есебiнен қаржыландыруға ұсынылатын жобалардың банк сараптамасын жүргiзу;
5) Даму Банкi заемшыларының қаржылық жай-күйiнiң мониторингi және олардың Даму Банкi алдындағы мiндеттемелерiн орындауын қамтамасыз ету жөнiнде шаралар қабылдау;
Даму Банкi қызмет көрсететiн республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларды, сондай-ақ мемлекеттiк кепiлдiктермен тартылған қаражат есебiнен қаржыландырылатын жобаларды iске асыру мониторингi;";
5-бапта:
4) тармақша "заем қаражатын" деген сөздерден кейiн ", оның iшiнде республикалық және жергiлiктi бюджеттерден заем қаражатын" деген сөздермен толықтырылсын;

дополнить статью подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) размещать свободные средства, включая заемные, на внутреннем и внешнем рынках высоколиквидных финансовых инструментов в пределах и порядке, определенных в Меморандуме;"
в подпункте 5) слова "не входящих в Программу" заменить словами "за исключением республиканских и местных инвестиционных проектов";
пункт 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный орган, осуществляющий в соответствии с законодательством Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций Банка Развития:
координирует и участвует в процессе взаимодействия Банка Развития с государственными органами по вопросам правового, имущественного и финансового обеспечения его деятельности;
контролирует соблюдение Банком Развития Меморандума.";
подпункт 3) статьи 7 изложить в следующей редакции:
"3) открытие и ведение банковских счетов для зачисления займов Банка Развития, средств республиканского и местного бюджетов в целях осуществления платежей и переводов денег на территории Республики Казахстан, зачисления других займов Банка Развития и осуществления платежей и переводов денег в банки-нерезиденты Республики Казахстан, предусмотренных договорами (соглашениями), заключенными в соответствии с обслуживаемыми Банком Развития инвестиционными проектами и экспортными операциями. При этом сумма денег на банковских счетах должна быть не более суммы совершаемых по ним операций, предусмотренных настоящим подпунктом;";
в статье 8:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Проведение Банком Развития банковской экспертизы";
в пункте 1 слова "предлагаемых для включения в Программу" заменить словами "указанных в подпункте 4) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона";
в пункте 2 слова "включения проекта в Программу" заменить словами "финансирования инвестиционного проекта на возвратной основе";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Рассмотрение инвестиционного проекта, предлагаемого к финансированию на возвратной основе за счет средств государственного бюджета или негосударственного займа, привлекаемого под государственную гарантию, осуществляется в порядке, установленном законодательством, при наличии положительного заключения Банка Развития по результатам банковской экспертизы.";
в статье 9:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Привлечение и использование Банком Развития займов из республиканского и местных бюджетов";
в пункте 1:
слова "кредитов из средств республиканского бюджета" заменить словами "займов из средств республиканского и местных бюджетов";
слова "путем их включения в Программу" исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) заем қаражатын қоса алғанда, өтiмдiлiгi жоғары қаржы құралдарының iшкi және сыртқы рыноктарында Меморандумда белгiленген шекте және тәртiппен бос қаражатты орналастыруға;
5) тармақшада "Бағдарламаға енбейтiн" деген сөздер "республикалық және жергiлiктi инвестициялық жобаларды қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
6-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Даму Банкi акцияларының мемлекеттiк пакетін иелену және пайдалану құқығын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асыратын мемлекеттiк орган:
өзiнiң қызметiн құқықтық, мүлiктiк және қаржылық жағынан қамтамасыз ету мәселелерi бойынша мемлекеттiк органдармен Даму Банкiнiң өзара iс-қимылы процесiн үйлестiредi және оған қатысады;
Даму Банкiнiң Меморандумды сақтауын бақылайды.";
7-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасының аумағында төлемдер мен ақша аударымдарын жүзеге асыру мақсатында, Даму Банкiнiң заемдарын, республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатын есепке алу, Даму Банкiнiң басқа заемдарын есепке алу және Даму Банкi қызмет көрсететiн инвестициялық жобаларға және экспорттық операцияларға сәйкес жасалған шарттарда (келiсiмдерде) көзделген Қазақстан Республикасының резидент емес банктерiне төлемдердi және ақша аударымдарын жүзеге асыру үшiн банк шоттарын ашу және жүргiзу. Бұл орайда банк шоттарындағы ақша сомасы осы тармақшада көзделген олар бойынша жасалған операциялардың сомасынан артық болмауы тиiс;".
8-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"8-бап. Даму Банкiнiң банк сараптамасын жүргiзуi";
1-тармақта "Бағдарламаға енгiзу үшiн ұсынылатын" деген сөздер "осы Заңның 4 бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көрсетілген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "жобаны Бағдарламаға енгiзудiң" деген сөздер "инвестициялық жобаны қайтарымды негiзде қаржыландырудың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мемлекеттiк бюджет қаражаты немесе мемлекеттiк кепiлдiкпен тартылатын мемлекеттiк емес заем есебiнен қайтарымды негізде қаржыландыруға ұсынылатын инвестициялық жобаны қарау банк сараптамасының нәтижелері бойынша Даму Банкiнiң оң қорытындысы болған кезде заңдарда белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.";
9-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Даму Банкiнiң республикалық және жергiлiктi бюджеттерден заемдар тартуы және пайдалануы";
1-тармақта:
"республикалық бюджеттiң қаражатынан кредиттер алуы" деген сөздер "республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражатынан заемдар алуы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"оларды Бағдарламаға енгiзу жолымен" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

"3. Займы, привлекаемые из республиканского и местных бюджетов, используются для кредитования Банком Развития проектов, отбор которых производится им самостоятельно в соответствии с Меморандумом.";
в статье 10:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 10. Выполнение Банком Развития функций агента";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Банк Развития выполняет функции агента по инвестиционным проектам, указанным в подпункте 3) пункта 1 статьи 4 настоящего Закона, в соответствии с заключенными им договорами на агентское обслуживание.";
в пункте 2 слова "включенных в Программу" заменить словами "по которым Банк Развития является агентом";
в пункте 4 слова "банка-" и "Программы" исключить;
в статье 11:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Мониторинг реализации обслуживаемых Банком Развития инвестиционных проектов";
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Банк Развития осуществляет мониторинг обслуживаемых им инвестиционных проектов в соответствии с договорами на агентское обслуживание, которые могут предусматривать мониторинг:";
в подпункте 2) слова "по займам, предоставленным Банком Развития на реализацию проектов" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Банк Развития ежегодно в соответствии с договорами на агентское обслуживание проводит анализ реализации и финансирования инвестиционных проектов, с оценкой соответствия результатов проектным технико-экономическим показателям и представляет соответствующее заключение в уполномоченный орган по экономическому планированию."
в статье 12:
в пункте 1:
после слова "проектов" дополнить словами "и экспортных операций";
слова "процентной ставки" заменить словами "ставки вознаграждения";
пункт 2 после слов "исполнения обязательств)" дополнить словами "в соответствии с Меморандумом";
в статье 13: в пункте 1 слова "путем заключения договора", "или под государственные гарантии Республики Казахстан" исключить;
в пункте 2 слово "гражданским" исключить;
статью 14 изложить в следующей редакции:
"Банк Развития в соответствии с Меморандумом и законодательством Республики Казахстан участвует в уставных капиталах других юридических лиц, в случаях:
1) обращения взыскания на долю участия или акции юридических лиц, ранее оформленных Банком Развития в залог, с целью их дальнейшей реализации;
2) участия в уставном капитале юридических лиц, создаваемых профессиональными участниками рынка ценных бумаг;
3) участия в уставных капиталах инвестиционных компаний, страховых организаций и организаций-лизингодателей.";
в статье 15:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) выдавать кредиты физическим лицам и финансовым институтам - банкам второго уровня, кредитным товариществам, негосударственным пенсионным фондам, компаниям по управлению пенсионными активами, инвестиционным фондам, страховым организациям, организациям-лизингодателям и другим кредитным организациям, а также гарантии по их обязательствам;";
B подпункте 2) цифры "2) и 3)" заменить цифрами "2), 3) и 5)";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществлять расчетно-кассовое обслуживание организаций, приобретать акции юридических лиц, кроме случаев, предусмотренных настоящим Законом;";
в статье 16:

"3. Республикалық және жергiлiктi бюджеттерден тартылатын заемдарды Даму Банкi Меморандумға сәйкес iрiктеудi өзі жүргiзетiн жобаларға кредит беру үшiн пайдаланады";
10-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Даму Банкiнiң агент функцияларын орындауы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Даму Банкi агенттiк қызмет көрсетуге өзі жасаған шарттарға сәйкес осы Заңның 4-бабы 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген инвестициялық жобалар бойынша агенттiң функцияларын орындайды.";
2-тармақта "Бағдарламаға енгiзiлген" деген сөздер "Даму Банкi агентi болып табылатын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "банк-" деген сөз алынып тасталсын, "Бағдарламаның жобаларын" деген сөздер "жобаларды" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Даму Банкi қызмет көрсететiн инвестициялық жобаларды iске асыру мониторингi";
1-тармақта:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Даму Банкi мониторингтi көздеуi мүмкiн агенттiк қызмет көрсетуге арналған шарттарға сәйкес өзi қызмет көрсететiн инвестициялық жобалардың мониторингiн жүзеге асырады:";
2) тармақшадағы "Даму Банкiнiң жобаларды iске асыруға берген заемдары бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму Банкi жыл сайын агенттiк қызмет көрсетуге арналған шарттарға сәйкес нәтижелердiң жобалық техникалық-экономикалық көрсеткiштерге сәйкес келуiне баға бере отырып, инвестициялық жобаларды iске асыруға және қаржыландыруға талдау жүргiзедi, экономикалық жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органға тиiстi қорытынды береді.";
12-бапта:
1-тармақта:
"жобаларға" деген сөздерден кейiн "және экспорттық операцияларға" деген сөздермен толықтырылсын;
"проценттiк ставканың" деген сөздер "сыйақы ставкасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "басқа да әдiстерi" деген сөздерден кейiн "Меморандумға сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
13-бапта:
1-тармақтағы ", шарт жасасу жолымен немесе Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiктерiмен" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақтағы "азаматтық" деген сөз алынып тасталсын;
14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму Банкi Меморандумға және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес:
1) оларды одан әрi сату мақсатында Даму Банкi бұрын кепiлге ресiмдеген заңды тұлғалардың қатысу үлесiн немесе акцияларын өндiрiп алған;
2) бағалы қағаздар рыногына кәсiби қатысушылар құратын заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысқан;
3) инвестициялық компаниялардың, сақтандыру ұйымдарының және лизинг берушi ұйымдардың жарғылық капиталдарына қатысқан жағдайларда басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қатысады.";
15-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлғаларға және қаржы институттарына - екiншi деңгейдегi банктерге, кредиттiк серiктестiктерге, мемлекеттiк емес зейнетақы қорларына, зейнетақы активтерiн басқару жөнiндегi компанияларға, инвестициялық қорларға, сақтандыру ұйымдарына, лизинг берушi ұйымдарға және басқа да кредиттiк ұйымдарға кредиттер, сондай-ақ олардың мiндеттемелерi бойынша кепiлдiктер беруге;";
2) тармақшадағы "2) және 3)" деген сандар "2), 3) және 5)" деген сандармен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңда көзделген жағдайлардан басқа, ұйымдарға есептiк-кассалық қызмет көрсетудi жүзеге асыруға, заңды тұлғалардың акцияларын сатып алуға;";
16-бапта:

пункты 1, 2, и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Уставный капитал Банка Развития составляет не менее тридцати миллиардов тенге и формируется за счет средств республиканского и местных бюджетов.
2. Доля Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы в уставном капитале Банка Развития определяется учредительными документами Банка Развития.
3. Доля каждого из местных исполнительных органов областей, городов Астаны и Алматы в уставном капитале Банка Развития должна быть оплачена в течение одного года со дня регистрации Банка Развития, если иное не установлено учредительными документами.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Уставный капитал Банка Развития не может быть направлен на цели кредитования, кроме кредитования экспортных операций в соответствии с Меморандумом, и инвестируется на внутреннем и внешнем рынках высоколиквидных финансовых инструментов, в том числе для приобретения акций в соответствии со статьей 14 настоящего Закона.";
в статье 20:
в подпункте 1) слова "Министерство финансов Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченный орган по исполнению бюджета";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) об освоении кредитных ресурсов, выделенных Банку Развития из республиканского бюджета - в уполномоченные органы по исполнению бюджета и бюджетному планированию, из местных бюджетов - в соответствующие местные исполнительные органы, ежемесячно;";
в пункте 2 статьи 21 после слова "организацией" дополнить словами "(аудитором) о проведении аудита деятельности Банка Развития по итогам финансового года".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Даму Банкiнiң жарғылық капиталы кемiнде отыз миллиард теңгенi құрайды және республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен қалыптасады.
2. Даму Банкiнiң жарғылық капиталындағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарының үлесi Даму Банкiнiң құрылтай құжаттарымен айқындалады.
3. Даму Банкiнiң жарғылық капиталындағы облыстардың, Астана және Алматы қалаларының жергiлiктi атқарушы органдарының әрқайсысының үлесi, егер құрылтай құжаттарында өзгеше белгiленбесе, Даму Банкi тiркелген күннен бастап бір жыл iшiнде төленуге тиiс.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Даму Банкiнiң жарғылық капиталы Меморандумға сәйкес экспорттық операцияларға кредит беруден басқа, кредит беру мақсатына жiберiлмейдi және өтiмдiлiгi жоғары қаржы құралдарының iшкi және сыртқы рыноктарында, оның iшiнде осы Заңның 14 бабына сәйкес акцияларды сатып алу үшiн инвестицияланады.";
20-бапта:
1) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiне" деген сөздер "бюджеттiң атқарылуы жөнiндегi уәкiлеттi органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) ай сайын Даму Банкiне бюджеттiң атқарылуы және бюджеттiк жоспарлау жөнiндегi уәкiлеттi органдарға республикалық бюджеттен бөлiнген кредиттiк ресурстардың игерiлуi туралы есептiлiктi және тиiстi жергiлiктi атқарушы органдарға - жергiлiктi бюджеттерден бөлiнген кредиттiк ресурстардың игерiлуi туралы есептiлiктi".
21-баптың 2-тармағындағы "ұйыммен" деген сөз "(аудитормен) қаржы жылының қорытындылары бойынша Даму Банкiнiң қызметiне аудит жүргiзу туралы" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күннен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті