О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 1995 года N 414 и от 4 декабря 1996 года N 1480
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 мая 2003 года N 427. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 марта 2005 года N 246 (P050246).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.03.2005 № 246 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования).
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 28 августа 2002 года N 931 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1995 года N 414 "Об утверждении Положения об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 12, ст. 140):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов";
слова "Положение об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики Казахстан (прилагается)" заменить словами "прилагаемые Правила закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов";
в Положении об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов";
в тексте слова:
"настоящего Положения", "органами рыбоохраны", "органом рыбоохраны", "с органами рыбоохраны", "органов рыбоохраны", "органы рыбоохраны", "настоящим Положением", "рыбоохраны" заменить словами "настоящих Правил", "специальным уполномоченным органом", "специальными уполномоченными органами", "со специальными уполномоченными органами", "специальных уполномоченных органов", "специальные уполномоченные органы", "настоящими Правилами";
в пункте 2:
после слов "и других водных животных" дополнить словом "государственный";
после слов "правил рыболовства" дополнить словами "и добывания других водных животных в Республике Казахстан";
слова "органами рыбоохраны" заменить словами "специально уполномоченными органами в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных (далее - специально уполномоченный орган)";
в пункте 3:
в абзаце первом слова "Кабинетом Министров" заменить словом "Правительством";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Правила рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан разрабатываются специально уполномоченным органом на основе рекомендаций соответствующих научных организаций и предложений природопользователей (юридических и физических лиц)";
в пункте 4:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Указанные решения органов исполнительной власти принимаются на основе решения конкурсной (тендерной) комиссии. Решения по распределению лимитов и квот вылова рыбы и других водных животных между природопользователями принимаются специально уполномоченным органом на основе решения конкурсной (тендерной) комиссии";
в пункте 7:
слова "Научно-исследовательские учреждения" заменить словами "научные организации";
после слов "любыми орудиями лова" дополнить словами "в порядке, установленном законодательством";
в пункте 8 слова "за исключением заповедников, рыбопитомников, прудовых и других культурных рыбных хозяйств, с соблюдением установленных правил рыболовства и охраны рыбных запасов, а также правил водопользования" заменить словами "с соблюдением требований природоохранного законодательства и настоящих Правил";
в пункте 13:
слова "запреты и ограничения", заменить словами "меры и ограничения";
в абзаце первом слово "запреты" заменить словом "меры";
в пункте 14 слово "Запрещается" заменить словом "Не разрешается";
в пункте 16 после слов "объединения, предприятия, учреждения и организации" дополнить словами "природопользователи, независимо от форм собственности";
в подпункте а) пункта 17:
слова "учреждений, предприятий, организаций, колхозов, кооперативов и других хозяйствующих субъектов, а также от отдельных граждан" заменить словами "природопользователей, независимо от форм собственности";
после слов "и правил рыболовства" дополнить словами "и добывания других водных животных в Республике Казахстан";

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 және 1996 жылғы 4 желтоқсандағы N 1480 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 5 мамырдағы N 427 қаулысы. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005.03.18. N 246 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқару жүйесiн одан әрi жетiлдiру шаралары туралы" 2002 жылғы 28 тамыздағы N 931  Жарлығына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) "Қазақстан Республикасының су қоймаларындағы балық қорларын қорғау және балық аулауды реттеу жөнiндегi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1995 ж., N 12, 140-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесiн бекiту туралы";
"Қазақстан Республикасының су қоймаларындағы балық қорларын қорғау және балық аулауды реттеу жөнiндегі Ереже бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр)" деген сөздер "Қоса берiлiп отырған Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесi бекiтiлсiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының су қоймаларындағы балық қорларын қорғау және балық аулауды реттеу жөнiндегi ережеде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесi";
мәтiнде:
"балық қорғау органдары", "балық қорғау органдарының", "балық қорғау органдарымен", "балық қорын қорғау органдарының", "балық қорғау" деген сөздер "арнайы уәкiлеттi органдар", "арнайы уәкiлеттi органдардың", "арнайы уәкiлеттi органдармен", "арнайы уәкiлеттi орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"бақылау" деген сөздiң алдынан "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
"балық аулау ережелерiн" деген сөздер "Қазақстан Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
"балық қорғау органдары" деген сөздер "балық ресурстарын және басқа да су жәндiктерiн қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы арнайы уәкiлеттi органдар (бұдан әрi - арнайы уәкiлеттi орган) деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта:
бiрiншi абзацтағы "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Yкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан  Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн арнайы уәкiлеттi орган тиiстi ғылыми ұйымдардың ұсынымдары мен табиғат пайдаланушылардың (заңды және жеке тұлғалардың) ұсыныстары негiзiнде әзiрлейдi";
4-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Атқарушы өкiмет органдарының көрсетiлген шешiмдерi конкурстық (тендер) комиссияның шешiмi негiзiнде қабылданады. Табиғат пайдаланушылар арасында балықтар мен басқа да су жәндiктерiн аулау лимиттерi мен квоталарын бөлу жөнiндегi шешiмдердi арнайы уәкiлеттi орган конкурстық (тендер) комиссия шешiмiнiң негiзiнде қабылдайды";
7-тармақта:
"Ғылыми-зерттеу мекемелерi" деген сөздер "Ғылыми ұйымдар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"келiсiм бойынша" деген сөздерден кейiн "заңнамада белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
8-тармақтағы "Балық аулау мен балық қорларын қорғаудың белгiленген ережесiн, сондай-ақ су пайдалану ережесiн сақтай отырып, қорықтардан, балық питомниктерiнен, тоған және басқа қолдан өсiрiлетiн балық шаруашылықтарынан басқа" деген сөздер "Табиғат қорғау заңнамасы мен осы Ереженiң талаптарын сақтай отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-тармақта:
"тыйым салынуы және шек қойылуы" деген сөздер "шаралар мен шек қойылуы" деген сөздермен ауыстырылсын";
бiрiншi абзацтағы "тыйым салу" деген сөздер "шаралар" деген сөзбен ауыстырылсын;
14-тармақтағы "тыйым салынады" деген сөздер "рұқсат етiлмейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
16-тармақтағы "бiрлестiктер, кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар" деген сөздерден кейiн "меншiк нысанына қарамастан, табиғат пайдаланушылар" деген сөздермен толықтырылсын;
17-тармақтың а) тармақшасында: "мекемелердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың, колхоздардың, кооперативтердiң және басқа да шаруашылық жүргiзушi ұйымдардың лауазымды адамдарынан, сондай-ақ жекелеген азаматтардан" деген сөздер "меншiк нысанына қарамастан, табиғат пайдаланушылардың лауазымды адамдарынан" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мен балық аулау тәртiбiн" деген сөздер "Қазақстан Республикасында балық аулау және басқа да су жәндiктерiн аулау ережесiн" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 декабря 1996 года N 1480 "Об утверждении Правил рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 49, ст. 479):
в Правилах рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правилами рыболовства и добывания других водных животных в Республике Казахстан регулируются отношения центральных и местных исполнительных органов, специально уполномоченных органов государственного управления в области охраны, воспроизводства и использования рыбных запасов и других водных животных (далее - специально уполномоченный орган) и природопользователей (юридических и физических лиц).";
в пункте 3 и абзаце пятом пункта 7 слова "Министерством экологии и биоресурсов", "Министерства экологии и биоресурсов" заменить словами "Министерством сельского хозяйства", "Министерства сельского хозяйства" соответственно;
в пункте 3 слово "биоресурсов" заменить словами "рыбных запасов";
в пункте 4 в абзаце первом после слов "(тендерной) основе" дополнить словами "областным органом исполнительной власти";
слова "приоритетно за организациями, специализирующимися на промысловом лове рыбы и морского зверя, независимо от форм собственности" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции: "Распределение лимитов и квот между природопользователями производится специально уполномоченным органом на основе решения конкурсной (тендерной) комиссии";
пункт 5 дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Специально уполномоченный орган на основании решения конкурсной (тендерной) комиссии заключает договора на пользование рыбными ресурсами и другими водными животными и закрепление водоема (участка), выдает разрешения на вылов рыбы и добычу других водных животных.
По водоемам, расположенным на территории двух и более областей, председатель конкурсной (тендерной) комиссии является представителем специально уполномоченного органа.";
пункт 6 после слов "исполнительных органов и" дополнить словом "областных";
в пункте 7:
в абзаце втором слова "запрещенная Положением об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства в водоемах Республики Казахстан, утвержденным постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 апреля 1995 г. N 414" заменить словами "не разрешенная Правилами закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов";
в абзаце третьем слово "запрещается" заменить словами "не разрешается";
абзац шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"Примечание. Порядок движения водного транспорта в запретный для рыболовства нерестовый период, а также в запретных водоемах (участках) устанавливает специально уполномоченный орган";
в абзаце тринадцатом пункта 8 слова "Положения об охране рыбных запасов и регулировании рыболовства на водоемах Республики Казахстан" заменить словами "Правил закрепления, использования и охраны рыбохозяйственных водоемов";
в пункте 9:
в абзацах втором, шестом, восьмом, девятом и абзаце третьем подпункта б) слова "научно-исследовательских" заменить словами "научных";
в подпункте а) после слов "научных организаций" дополнить словами "и экологической экспертизой охраны окружающей среды";
в пункте 10 слова "специально уполномоченных органов на основе рекомендаций научных организаций, предложений республиканского органа государственного управления рыбным хозяйством" заменить словами "специально уполномоченного органа в области охраны, воспроизводства и использования рыбных ресурсов и других водных животных на основе рекомендаций научных организаций".

2) "Қазақстан Республикасында балық және басқа су жануарларын аулау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 4 желтоқсандағы N 1480  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1996 ж., N 49, 479-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Қазақстан Республикасында балық және басқа су жануарларын аулау Ережесiнде:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасында балық аулау және басқа су жануарларын аулау ережесiмен орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың, балық қорларын және басқа су жануарларын қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы арнайы уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк басқару органдарының (бұдан әрi - арнайы уәкiлетті орган) және табиғат пайдаланушылардың (заңды және жеке тұлғалардың) қатынастары реттеледi.";
3-тармақтағы және 7-тармақтың бесiншi абзацындағы "Экология және биоресурстар министрлiгi", "Экология және биоресурстар министрлiгiнiң" деген сөздер тиiсiнше "Ауыл шаруашылығы министрлiгi", "Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "биоресурстарын" деген сөздер "балық қорларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта бiрiншi абзацтағы "конкурстық (тендерлiк) негiзде" деген сөздердiң алдынан "облыстық атқарушы өкiмет органы" деген сөздермен толықтырылсын;
"меншiк нысанына қарамастан балық және теңiз аңдарын кәсiпшiлiк аулауға мамандандырылған ұйымдар басым түрде" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын: "Табиғат пайдаланушылар арасында лимиттер мен квоталарды бөлудi конкурстық (тендер) комиссия шешiмiнiң негiзiнде арнайы уәкiлеттi орган жүргiзедi";
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Арнайы уәкiлеттi орган конкурстық (тендер) комиссия шешiмiнiң негiзiнде балық ресурстарын және басқа су жануарларын пайдалануға және су айдындарын (телiмдерiн) бекiтiп беруге шарттар жасасады, балық аулауға және басқа су жануарларын аулауға рұқсат береді.";
Екi және одан да көп облыстардың аумағында орналасқан су айдындары бойынша конкурстық (тендер) комиссияның төрағасы арнайы уәкiлеттi органның өкiлi болып табылады";
6-тармақ "атқарушы органдар мен" деген сөздерден кейiн "облыстық" деген сөзбен толықтырылсын;
7-тармақта:
екiншi абзацтағы "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 5 сәуiрдегi N 414 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының су қоймаларындағы балық қорларын қорғау мен балық аулауды реттеу туралы Ережемен тыйым салынған" деген сөздер "Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесiмен рұқсат етiлмеген" деген сөздермен ауыстырылсын";
үшiншi абзацтағы "тыйым салынады" деген сөздер "рұқсат етiлмейдi" деген сөздермен ауыстырылсын;
он алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ескерту. Балық аулауға тыйым салынған уылдырық шашу кезеңiнде, сондай-ақ тыйым салынған су айдындарында (телiмдерiнде) су көлiгiнiң қозғалыс тәртiбiн арнайы уәкiлетті орган белгiлейдi";
8-тармақтың он үшiншi абзацындағы "Қазақстан Республикасының балық қорларын қорғау мен су қоймаларындағы балық аулауды ретке келтiру туралы Ереженi" деген сөздер "Балық шаруашылығы су айдындарын бекiту, пайдалану және қорғау ережесiн" деген сөздермен ауыстырылсын";
9-тармақта:
екiншi, алтыншы, сегiзiншi, тоғызыншы абзацтардағы және б) тармақшасының үшiншi абзацындағы "ғылыми-зерттеу" деген сөздер "ғылыми" деген сөзбен ауыстырылсын;
а) тармақшасындағы "биологиялық негiздеуiне" деген сөздерден кейiн "және қоршаған ортаны қорғаудың экологиялық сараптамасына" деген сөздермен толықтырылсын;
10-тармақтағы "ғылыми ұйымдардың ұсынымы, мемлекеттiк балық шаруашылығы басқармасы республикалық органының ұсынысы және мемлекеттiк экологиялық сараптамасының оң қорытындысы негiзiнде арнайы өкiлеттi органдардың" деген сөздер "ғылыми ұйымдардың ұсынымдары және мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысы негiзiнде балық ресурстарын және басқа су жануарларын қорғау, олардың өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы арнайы уәкiлеттi органның" деген сөздермен ауыстырылсын.

2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі