О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2003 года N 957
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного социального страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по
вопросам обязательного социального страхования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 г. "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 7; N 13-14, ст. 205; 1998 г., N 14, ст. 198; N 17-18, ст. 225; 2000 г., N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст.52; N 17-18, ст. 240; 2001 г., N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 4, ст. 26):
1) подпункт 14) статьи 1 дополнить словами ", а также по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
2) в пункте 2 статьи 11 после слова "по оплате труда," дополнить словами "обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования,";
3) пункт 2 статьи 18 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) сумму задолженности по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования;";
4) подпункт 4) пункта 2 статьи 29 дополнить словами ", а также по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
5) в подпункте 3) пункта 1 статьи 47 после слова "бюджет" дополнить словами ", а также обязательные социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования";
6) пункт 5 статьи 75 дополнить словами ", а также по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования";
7) в статье 80:
в пункте 1 после слова "бюджет" дополнить словами ", а также по уплате обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования,";
в пункте 2 после слова "бюджет," дополнить словами "а также обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 19 қыркүйектегі N 957 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжілісінің қарауына енгiзілсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне
мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Банкроттық туралы" 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 7-құжат; N 13-14, 205-құжат; 1998 ж., N 14, 198-құжат; N 17-18, 225-құжат; 2000 ж., N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 4, 26-құжат):
1) 1-баптың 14) тармақшасы  "төлемдер" деген сөзден кейiн ",  сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтік сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар төлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 11-баптың 2-тармақшасында "төлеу" деген сөзден кейiн "Мемлекеттiк әлеуметтік сақтандыру қорына міндеттi әлеуметтiк аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 18-баптың 2-тармақшасы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар төлеу бойынша берешектiң сомасы";
4) 29-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы "төлемдер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына міндеттi әлеуметтік аударымдар төлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 47-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында "төлемдер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына міндеттi әлеуметтiк аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 75-баптың 5-тармағы "төлемдер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар төлеу" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 80-бапта:
1-тармақта "бойынша" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтік аударымдар төлеу жөніндегi" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармағы "төлемдер" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына мiндеттi әлеуметтiк аударымдар" деген сөздермен толықтырылсын.

2. В Гражданский Кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7):
1) в статье 741 слова "и законодательным актом Республики Казахстан о пенсионном обеспечении" заменить словами "и законодательными актами Республики Казахстан о пенсионном обеспечении и обязательном социальном страховании";
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 742 изложить в следующей редакции:
"2) во вторую очередь производится изъятие денег по обязательствам клиента по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды и обязательным социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования, а также по исполнительным документам, предусматривающим изъятие денег для расчетов по выплате выходных пособий и оплате труда с лицами, работающими по трудовому договору, в том числе по контракту, по выплате вознаграждения по авторскому договору;".
3. Кодекс Республики Казахстан от 30 января 2001 г. "Об административных правонарушениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; 2001 г., N 17-18, ст. 241; 2001 г., N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155):
1) дополнить статьей 88-1 следующего содержания:
"Статья 88-1. Нарушение законодательства об обязательном социальном страховании
1. Невыплата социальных выплат по вине должностных лиц Государственного фонда социального страхования и Центра по выплате пенсий в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан об обязательном социальном страховании, -
влечет штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей.
2. Неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязанности по перечислению обязательных социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования индивидуальным предпринимателем, частным нотариусом, адвокатом, юридическим лицом или его должностными лицами -
влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на индивидуальных предпринимателей, частных нотариусов, адвокатов или юридических лиц - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) обязательных социальных отчислений.".
2) часть первую статьи 570 после слов "88 (частью третьей)" дополнить словами ", 88-1 (частью второй),";

2. Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 1 шiлдедегi Азаматтық Кодексiне (Ерекше бөлiм) (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат):
1) 741-баптағы "және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң актiсiнде" деген сөздер "және Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру және мiндеттi әлеуметтік сақтандыру туралы заң актiлерiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 742-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екiншi кезекте клиенттің мiндеттi зейнетақы жарналарын жинақтаушы зейнетақы қорларына және мiндетті әлеуметтік аударымдарды Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына аудару жөнiндегi мiндеттемелерi бойынша, сондай-ақ еңбек шарты, оның iшiнде келiсiм-шарт бойынша жұмыс iстейтiн адамдармен жұмыстан шығу жәрдемақыларын төлеу және еңбегiне ақы төлеу бойынша авторлық шарт жөніндегi сыйақы төлеу бойынша есеп айырысу үшiн ақша алуды көздейтiн атқарушы құжаттар бойынша ақша алу жүргізіледі;".
3. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; 2001 ж., N 17-18, 241-құжат; 2001 ж., N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат):
1) мынадай мазмұндағы 88-1-баппен толықтырылсын:
"88-1-бап. Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы заңнаманы бұзу
1. Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры мен Зейнетақы төлеу жөнiндегi орталықтың лауазымды адамдарының кiнәсiнен Қазақстан Республикасының мiндетті әлеуметтік сақтандыру туралы заңдарында белгіленген мерзімдерде әлеуметтiк төлемдердің төленбеуi - лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Жеке кәсiпкердің, жеке нотариустың, адвокаттың, заңды тұлғаның немесе оның лауазымды адамдарының Мемлекеттiк әлеуметтік сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдарды аудару жөнiндегi міндетін орындамауы немесе тиісiнше орындамауы -
лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, жеке нотариустарға, адвокаттарға немесе заңды тұлғаларға - аударылмаған (уақытылы аударылмаған) мiндеттi әлеуметтiк аударымдар сомасының елу пайызы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 570-баптың бiрiншi бөлiгі "88 (үшiншi бөлiгiнде)" деген сөздерден кейiн ", 88-1 (екiншi бөлiкте)," деген сөздермен толықтырылсын;

3) в части первой статьи 574 слова "статьей 88 (частью второй)" заменить словами "статьями 88 (частью второй), 88-1 (частью первой)".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан

3) 574-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "88-бабында (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "88 (екiнші бөлiгiнде), 88-1 (бiрінші бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2005 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiледі.
Қазақстан Республикасының
Президентi