Об утверждении Правил отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1287. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2015 года № 745
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 04.09.2015 № 745 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 18-02/178.
В соответствии с Лесным кодексом Республики Казахстан от 8 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда.
2. Признать утратившим силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 29 мая 1995 года N 752 "Об утверждении Правил отпуска древесины на корню в лесах Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 19, ст. 215);
2) пункт 4 изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2002 года N 431 "Об утверждении базовых ставок платы за древесину, отпускаемую на корню, Правил исчисления и внесения в бюджет платы за лесные пользования, а также изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 11, ст. 110);
3) подпункт 2) пункта 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2003 года N 358 "О внесении изменений и дополнений в постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 18 февраля 1994 года N 199 и от 29 мая 1995 года N 752 (САПП Республики Казахстан, 2003 г., N 17, ст. 170).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2003 года N 1287
Правила отпуска древесины на корню
на участках государственного лесного фонда
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда (далее - Правила) устанавливают порядок отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда для проведения рубок главного пользования,  рубокпромежуточного пользования и прочих рубок.
2. Для лесных насаждений, входящих в государственный лесной фонд, но расположенных на полосах отвода железных, автомобильных дорог, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений, предназначенных для защиты данных объектов от неблагоприятных природных явлений, предотвращения загрязнения окружающей среды, снижения шумового воздействия, настоящие Правила применяются с учетом назначения этих насаждений для выполнения ими защитных функций и установленного порядка их использования.
3. При отпуске древесины на корню на участках государственного лесного фонда, расположенных в пограничных зонах, настоящие Правила применяются с учетом особенностей пользования участками государственного лесного фонда, определенных законодательством Республики Казахстан о Государственной границе.

Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1287 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 4 қыркүйектегі № 745 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 04.09.2015 № 745 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 шілдедегi Орман кодексiне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берілiп отырған Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының ормандарында өсiп тұрған сүректi босату ережелерiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 29 мамырдағы N 752 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1995 ж., N 19, 215-құжат);
2) "Өсiп тұрған сүрек үшiн төлемнiң базалық ставкаларын, Орманды пайдаланғаны үшiн төлемді есептеу және бюджетке енгiзу ережесiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 15 сәуiрдегi N 431 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкіметінiң кейбiр шешiмдерiне өзгерiстер мен толықтырулардың 4-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 11, 110-құжат);
3) "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінiң 1994 жылғы 18 ақпандағы N 199 және 1995 жылғы 29 мамырдағы N 752 қаулыларына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы 14 сәуiрдегi N 358 қаулысының 1-тармағының 2) тармақшасы (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2003 ж., N 17, 170-құжат).
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi және жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1287 қаулысымен
бекiтілген
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату ережесi (бұдан әрi - Ереже) басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудi, аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудi және басқа ағаш кесудi жүргiзу үшiн мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi босатудың тәртiбiн белгiлейдi.
2. Мемлекеттiк орман қорына кiретiн, бiрақ темiр жолдардың, автомобиль жолдарының, каналдардың, магистральды құбырлардың және осы объектілердi қолайсыз табиғат құбылыстарынан қорғауға, қоршаған ортаның ластануын болдырмауға, шу әсерiн азайтуға арналған басқа желiлiк құрылыстардың белдеулерiнде орналасқан орман екпелерi үшiн осы Ереже өздерiнiң қорғаныш функцияларын және оларды пайдаланудың белгіленген тәртiбiн орындау үшiн осы екпелердiң мақсаты ескерiле отырып қолданылады.
3. Шекаралық аймақтарда орналасқан мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босату кезiнде осы Ереже Мемлекеттiк шекара туралы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн пайдаланудың ерекшелiктерi ескерiле отырып қолданылады.

4. Отпуск древесины в порядке рубок главного пользования,   рубок промежуточного пользования и прочих рубок на участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами, правилами рубок леса, а также другими нормативными правовыми актами и нормативными актами по вопросам ведения лесного хозяйства.
5. В лесах государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков и других особо охраняемых природных территориях настоящие Правила применяются в части, не противоречащей режиму этих территорий, порядку ведения лесного хозяйства и использования лесов, установленному лесным законодательством и законодательством об особо охраняемых природных территориях.
6. Отпуск древесины на корню при рубках главного пользования осуществляется в спелых и перестойных насаждениях, при этом в первую очередь, вне зависимости от планов рубок, в рубку назначаются насаждения, в которых она требуется по их состоянию (поврежденные пожарами, ветром, осадками, вредителями леса, выбросами (сбросами) загрязняющих веществ, в результате других неблагоприятных воздействий), недорубы прошлых лет, вышедшие из подсочки древостой.
7. Отпуск древесины на корню при рубках промежуточного пользования осуществляется при проведении рубок ухода за лесом (осветление, прочистка, прореживание, проходная рубка), выборочных санитарных рубокрубок реконструкции и иных рубок, связанных с рубкой малоценных древостоев, а также рубок насаждений, теряющих защитные, водоохранные и другие функции, рубок единичных деревьев в молодняках.
8. Отпуск древесины на корню при прочих рубках осуществляется при проведении расчистки лесных земель для строительства зданий и сооружений, строительства и эксплуатации гидроузлов (включая зоны затопления водохранилищами), трубопроводов, дорог, линий связи и электропередачи, добычи полезных ископаемых и в иных случаях, связанных с переводом в установленном порядке лесных земель в нелесные, а также при прокладке просек, создании противопожарных разрывов, проведении лесокультурных, противопожарных, лесомелиоративных и других лесохозяйственных работ, сплошных санитарных рубок, уборке ликвидной захламленности.
9. Рубка насаждений, выделенных в качестве временных лесосеменных участков, допускается только в урожайные годы с целью заготовки семян лесных древесных растений. На участках государственного лесного фонда, переданных в долгосрочное лесопользование, выделение временных лесосеменных участков производится в случаях, предусмотренных договором.

4. Ұзақ мерзімді орман пайдалануға берiлген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу, аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу және өзге де ағаш кесу тәртiбiмен сүректi босату осы Ережеге, ағаш кесу ережесiне, сондай-ақ басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерге және орман шаруашылығын жүргiзу мәселелерi жөнiндегi нормативтiк кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
5. Мемлекеттiк табиғи қорықтар, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтар ормандарында және басқа ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда осы Ереже осы аймақтардың режимiне, орман шаруашылығын жүргiзудiң және ормандарды пайдаланудың орман заңнамасымен және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы заңнамамен белгiленген тәртiбiне қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады.
6. Басты мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу кезiнде өсiп тұрған сүректi босату толысқан және қураған екпелерде жүзеге асырылады, бұл орайда бiрiншi кезекте, ағаш кесудiң жоспарына қарамастан, өздерiнiң жай-күйiне қарай (өрт, жел, жауын-шашын, орман зиянкестерi, ластайтын заттардың қалдықтары (тастандылары), басқа да қолайсыз әсер етулер салдарынан бүлiнген) кесу талап етiлетiн екпелердi, өткен жылдардан кесiлмей қалған ағашты, сөлi алынған сүрекдiңдердi кесу белгiленедi.
7. Аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу кезiнде өсiп тұрған сүректi босату орманды күтiп-баптау мақсатында ағаш кесу (сирексiту, тазарту, сирету, өтпелiк кесу), санитарлық мақсатта iрiктеп ағаш кесу, қайта жаңарту үшiн ағаш кесу және құндылығы аз сүрекдiңдердi кесуге байланысты өзге де ағаш кесулер, сондай-ақ қорғаныштық, судан қорғау және басқа функцияларын жоғалта бастаған екпелердi кесу, жас шоғырларындағы жекелеген ағаштарды кесу кезiнде жүзеге асырылады.
8. Басқа да ағаш кесу кезiнде өсiп тұрған сүректi босату үй және құрылыс салу, су тораптарының (cу қоймаларымен толтырылатын аймақтарды қоса алғанда), құбырлар, жолдар, байланыс және электр беру желiлерiн салу және пайдалану үшiн орман жерлерiн тазарту жүргiзген, пайдалы қазбаларды өндiру кезiнде және орман жерлерiн орман емес жерлерге белгiленген тәртiппен көшiруге байланысты өзге де жағдайларда, сондай-ақ орман соқпағын салу өртке қарсы ор қазу, орман өсiру, өртке қарсы, орман-мелиоративтiк және басқа орман шаруашылық жұмыстарын жүргізу, санитарлық мақсатта жаппай ағаш кесу, жойылуға тиiс қоқыстарды жинау кезiнде жүзеге асырылады.
9. Уақытша орман тұқымдық учаскелер ретiнде бөлiнген екпелердi орман сүректi ағаштарының тұқымдарын даярлау мақсатында бiтiк шыққан жылдарда ғана кесуге жол берiледi. Ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға берiлген мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде уақытша орман тұқымдық учаскелерiн бөлу шартта көзделген жағдайларда жүргiзiледi.

10. Заготовка древесины, независимо от срока пользования участками государственного лесного фонда, допускается только по лесорубочным билетам.
Лесорубочный билет ежегодно выдается государственным лесовладельцем на конкретную лесосеку и является документом, предоставляющим лесопользователю право осуществлять заготовку и вывозку древесины в установленных объемах и в установленные сроки.
11. Разработка лесосек при всех видах рубок леса производится по технологическим картам, без которых лесорубочные билеты не выдаются.
12. Порядок исчисления и уплаты сумм платы за древесину, отпускаемую на корню, определяется в соответствии со статьей 507 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Сноска. Пункт 12 в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2011 № 1002 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
13. Незаконно заготовленная древесина, в том числе заготовленная лесопользователями после принятия решения о приостановлении или прекращении права пользования участком государственного лесного фонда и прекращения действия лесорубочного билета, не вывезенная по истечении установленных сроков, изымается государственным лесовладельцем. Реализация изъятой древесины производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
14. К лесопользователям при заготовке древесины предъявляются требования, предусмотренные статьей 38 Лесного кодекса Республики Казахстан, а также следующие:
1) приступать к заготовке древесины только после получения лесорубочного билета;
2) не допускать использования русел рек и ручьев для сплава древесины, а также в качестве трелевочных волоков и лесовозных дорог;
3) производить очистку лесосек, не допуская в бесснежный период разрыва более 15 дней между рубкой деревьев и очисткой площади от порубочных остатков, а также производить доочистку зимних лесосек до наступления пожароопасного сезона в лесу;
4) не допускать захламления участков государственного лесного фонда при рубке леса и расчистке трасс дорог, устройстве лесных складов, строительстве сооружений, а также оставления срубленных зависших деревьев и завалов;
5) обеспечивать сохранность семенных, плюсовых и других, не подлежащих рубке деревьев, подроста, прилегающих к лесосекам насаждений на полосах шириной 50 метров с каждой стороны, а также целостность лесоустроительных и лесохозяйственных знаков, клейм на деревьях и пнях;
6) сохранять и приводить за свой счет в надлежащее состояние нарушенные при вывозке древесины и перевозке иных грузов дороги, мосты и просеки, а также осушительную сеть, дорожные, гидромелиоративные и другие сооружения, водотоки, ручьи, речки.

10. Cүpeк даярлауға, мемлекеттiк орман қоры учаскелерiн пайдалану мерзiмiне қарамастан, ағаш кесу билеттерi бойынша ғана рұқсат етiледi.
Ағаш кесу билетiн мемлекеттiк орман иеленушi нақты кеспеағаш аймағына жыл сайын бередi және ол орман пайдаланушыға сүректi белгiленген көлемде және белгіленген мерзiмде даярлау мен әкетудi жүзеге асыруға құқық беретiн құжат болып табылады.
11. Ағаш кесудiң барлық түрлерi жағдайында кеспеағаш аймағын әзiрлеу технологиялық карталар бойынша жүргiзiледi, онсыз ағаш кесу билеттерi берiлмейдi.
12. Өсіп тұрған күйінде босатылатын сүрек үшін төлемақы сомасын есептеудің және төлеудің тәртібі «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Кодексінің 507-бабына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.09.01 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. Заңсыз дайындалған, соның iшiнде мемлекеттiк орман қоры учаскесiн пайдалану құқығын тоқтата тұру немесе тоқтату және ағаш кесу билетiнiң қолданылуын тоқтату туралы шешiм шығарылғаннан кейiн орман пайдаланушылар дайындаған, белгiленген мерзiмдерi өткеннен кейiн әкетiлмеген сүректi мемлекеттiк орман иеленушi алады. Алынған сүректi сату Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
14. Сүректi даярлау кезiнде орман пайдаланушыларға Қазақстан Республикасы Орман кодексiнiң 38-бабымен көзделген талаптар, сондай-ақ мынадай талаптар қойылады:
1) сүрек дайындауға ағаш кесу билетiн алғаннан кейiн ғана кiрiсу;
2) өзендер мен жылғалардың арнасын ағызу, сондай-ақ ағашты сүйрету және ағаш тасу жолы ретiнде пайдалануға жол бермеу;
3) қар жоқ кезеңде ағаштарды кесу мен кесiндi қалдықтарынан алаңды тазарту арасындағы алшақтықтың 15 күннен асуына жол бермей, кеспеағаш аймағын тазалау сондай-ақ орманда өрт қаупi бар кезең басталғанға дейiн қысқы кеспеағаш аймағын тазалау;
4) ағаш кесу және жол бойын тазалау, орман қоймаларын орналастыру, құрылыстар салу кезiнде мемлекеттік орман қоры учаскелерiн ластауға, сондай-ақ кесiлген күйi салбырап қалған ағаштарды және үйiнділердi қалдыруға жол бермеу;
5) тұқымдық, артықшылығы бар және басқа да кесілуге жатпайтын ағаштардың, өскiндердiң кеспеағаш аймағына iргелес жатқан әрбiр жағынан алғандағы енi 50 метр белдеулердегi екпелердiң сақталуын, сондай-ақ орман орналастыру және орман шаруашылығы белгiлерiнiң, ағаштар мен түбiрлердегi жапсырмалардың бүтiндiгiн қамтамасыз ету;
6) сүректi әкеткен және өзге жүктердi тасымалдаған кезде жолдарды, көпiрлердi және орман соқпағын, сондай-ақ құрғату тораптарын, жол, гидро-мелиоративтiк және басқа құрылғыларды, суағарларды, жылғаларды, өзендердi сақтау және олар бұзылған жағдайда өз есебiнен тиiстi жай-күйiне келтiру.

2. Условия и порядок отпуска древесины на участках
государственного лесного фонда
15. Ежегодный размер отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда включает ежегодные объемы рубок главного пользования (лесосечный фонд), промежуточного пользования, прочих рубок, определяемых в соответствии с лесоустроительными проектами, планами рубок, проектами по расчистке лесных площадей под строительные объекты, разрешениями на проведение сплошных санитарных рубок и утверждается уполномоченным органом.
16. Государственные лесовладельцы формируют сводные материалы на ежегодный отпуск древесины на корню на основании заявок лесопользователей, имеющих право долгосрочного лесопользования, с включением в них собственных заявок на рубки промежуточного пользования и прочие рубки.
Порядок установления ежегодного размера отпуска древесины на корню на участках государственного лесного фонда, проведения подготовительных работ для разработки лесосек, освидетельствования мест рубок и заготовленной древесины определяется уполномоченным органом.
17. Государственные лесовладельцы производят отвод и материально-денежную оценку лесосек для проведения рубок леса в соответствии с лесоустроительным проектом, планом рубок, а также с учетом потребностей местного населения в топливной древесине за год до поступления лесосек в рубку.
Отвод и таксация лесосек производятся государственными лесовладельцами в соответствии с Правилами отвода и таксации лесосек на участках государственного лесного фонда, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 декабря 2011 года № 1512.
Сноска. Пункт 17 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 07.03.2012 № 305.
3. Сроки и порядок заготовки,
вывозки древесины и получения отсрочек
18. Срок заготовки древесины устанавливается с 1 января по 31 декабря того года, на который лесосека назначена в рубку, а срок вывозки - до 1 мая следующего года. Сроки заготовки и вывозки древесины указываются в лесорубочном билете.
Лесорубочный билет выдается лесопользователю в течение 3 рабочих дней после утверждения объемов заготовки древесины уполномоченным органом при наличии у него технологических карт на разработку лесосек, согласованных с лесовладельцем.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2011 № 1002 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

2. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде сүректi босатудың шарттары мен тәртiбi
15. Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босатудың жыл сайынғы мөлшерiне орман орналастыру жобаларына, ағаш кесу жоспарларына, құрылыс объектiлерi үшiн орман алаңдарын тазалау жөнiндегi жобаларға, жаппай санитарлық ағаш кесудi жүргiзуге арналған рұқсаттарға сәйкес белгіленген басты мақсатта пайдалану үшiн (кеспеағаш қоры), аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесудiң, өзге де ағаш кесулердің жыл сайынғы көлемi кiредi және оны уәкiлеттi орган бекiтедi.
16. Мемлекеттiк орман иеленушілер ұзақ мерзiмдi орман пайдалануға құқығы бар орман пайдаланушылардың өтiнiмдерi негiзiнде, оларға аралық мақсатта пайдалану үшiн ағаш кесу мен өзге де ағаш кесуге арналған өздерiнiң өтiнiмдерiн енгiзе отырып, өсiп тұрған сүректi жыл сайын босатуға жиынтық материалдар қалыптастырады.
Мемлекеттiк орман қоры учаскелерiнде өсiп тұрған сүректi босатудың жыл сайынғы мөлшерiн белгiлеудiң, кеспеағаш аймағын әзiрлеу үшiн даярлық жұмыстарын жүргiзудiң, ағаш кесілген орындар мен даярланған сүректi куәландырудың тәртiбiн уәкiлеттi орган айқындайды.
17. Мемлекеттiк орман иеленушiлер ағаш кесу жүргiзуге арналған кеспеағаш аймағын бөлу мен оны материалдық-ақшалай бағалауды орман орналастыру жобасына, ағаш кесу жоспарына сәйкес, сондай-ақ кеспеағаш аймағы ағаш кecугe түсуден бiр жыл бұрын жергiлiктi халықтың отындық сүрекке деген қажеттерiн ескере отырып жүргiзедi.
Кеспеғаш аймағын бөліп беру мен мөлшерлеуді мемлекеттік орман иеленушiлер Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 желтоқсандағы № 1512 қаулысымен бекiтілген Мемлекеттік орман қоры учаскелерiнде кеспеағаштарды бөліп беру мен мөлшерлеу қағидаларына сәйкес жүргізеді.
Ескерту. 17-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.03.07 № 305 Қаулысымен.
3. Сүректi даярлаудың, әкетудiң және мерзiмдi кейiнге қалдырудың мерзiмдерi мен тәртібi
18. Cүpeк даярлаудың мерзiмi кеспеағаш аймағында ағаш кесу белгiленген жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсан аралығында деп, ал әкету мерзiмi - келесi жылдың 1 мамырына дейiн болып белгiленедi. Cүpeктi даярлау мен әкетудiң мерзiмдерi ағаш кесу билетiнде көрсетiледi.
Ағаш кесу билеті орман пайдаланушыға онда орман иеленушімен келісілген кеспеағаштар дайындауға технологиялық карталар болған жағдайда уәкілетті орган сүректі дайындау көлемін бекіткеннен кейін 3 жұмыс күні ішінде беріледі.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.09.01 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

19. Лесопользователи ежегодно, не позднее 15 января, представляют государственным лесовладельцам, в соответствии с договором на долгосрочное пользование, сведения в письменном виде о площади, на которой произведена рубка, и количестве заготовленной древесины, в том числе деловой, в истекшем году (по состоянию на 1 января), а также о площади и переходящих остатках древесины на корню на лесосеках, рубка которых не закончена, по каждому лесорубочному билету (лесосеке).
В случае непредставления сведений государственный лесовладелец приостанавливает выписку последующих лесорубочных билетов.
20. При отпуске древесины на корню с учетом по площади и числу деревьев, назначенных в рубку, вывозка древесины разрешается одновременно с ее заготовкой.
При отпуске древесины на корню с учетом по количеству заготовленной древесины допускается только подвозка ее на временные лесные склады, указанные в лесорубочном билете. Вывозка этой древесины разрешается после освидетельствования количества заготовленной древесины.
При отпуске древесины с учетом по количеству заготовленной древесины в насаждениях, поврежденных пожарами, а также за счет разработки бурелома и ветровала разрешается ее вывозка только при условии организации учета этой древесины.
Древесина считается вывезенной с мест рубок, если она подвезена к складам у железных и шоссейных дорог, к установкам и приспособлениям для переработки, а также к промежуточным складам у лесовозных дорог круглогодичного действия, устроенным в местах, согласованных с государственным лесовладельцем и указанных в лесорубочных билетах.
21. Отпуск древесины на площадях, подлежащих расчистке в связи со строительством гидроузлов, трубопроводов, дорог, линий связи и электропередачи, разработкой карьеров и добычей полезных ископаемых, а также в иных случаях вырубки леса, связанной с переводом лесных площадей в нелесные, производится в сроки, установленные для проведения этих работ в проектной документации. Лесорубочные билеты при этом выписываются в течение года на количество древесины, предусмотренное к освоению в текущем году.
22. Сроки вывозки древесины, заготавливаемой государственными лесовладельцами, при проведении ими рубок ухода и санитарных рубок, в лесорубочных билетах не предусматриваются. Сроки вывозки этой древесины, а также древесины, поступающей в распоряжение государственных лесовладельцев (бесхозяйная, не вывезенная лесозаготовителями в установленный срок и незаконно срубленная), устанавливаются государственными лесовладельцами в зависимости от количества такой древесины, сезона вывозки, путей транспортирования и других условий.

19. Орман пайдаланушылар жыл сайын 15 қаңтардан кешiктiрмей, мемлекеттiк орман иеленушiлерге, ұзақ мерзiмдi пайдалану шартына сәйкес ағаш кесу жүргiзiлген алаң және даярланған сүректiң мөлшерi, соның iшiнде өткен жылғы iске жарамдылары (1 қаңтардағы жағдай бойынша) туралы, сондай-ақ әрбiр ағаш кесу билетi бойынша (кеспеағаш) ағаш кесу аяқталмаған кеспеағаш аймағында өсiп тұрған сүректiң алаңы мен кейiнге қалдырылатын қалдықтары туралы жазбаша мәлiмет ұсынады.
Мәлiмет ұсынылмаған жағдайда мемлекеттiк орман иеленушi мұнан кейiнгi ағаш кесу билеттерiн берудi тоқтата тұрады.
20. Өсiп тұрған cүpeктi ағаштың алаңын және кесуге белгіленген санын ескере отырып босату кезiнде сүректi оны даярлаумен бiр мезгiлде әкетуге рұқсат етiледi.
Өсiп тұрған сүректi даярланған сүректiң санын ескере отырып босату кезiнде оны ағаш кесу билетiнде көрсетiлген уақытша орман қоймасына әкелуге ғана жол берiледi. Бұл сүректi әкетуге даярланған сүректiң мөлшерi куәландырылғаннан кейiн рұқсат етiледi.
Сүректiң өрт салдарынан бүлiнген екпелерден даярланған санын ескере отырып, сондай-ақ боран сындыру мен жел құлатудан әзiрлеу есебiнен босату кезiнде осы сүректердi есепке алу ұйымдастырылған жағдайда ғана оларды әкетуге рұқсат етiледi.
Егер олар темiр жол мен тас жолдардың маңында орналасқан қоймаларға, қайта өңдеуге арналған қондырғыларға және құрылғыларға, сондай-ақ мемлекеттiк орман иеленушiмен келiсiлген және ағаш кесу билеттерiнде көрсетiлген орындарда орналастырылған жыл бойы жұмыс iстейтiн ағаш тасымалданатын жолдардағы аралық қоймаларға әкелiнсе, сүрек ағаш кесетiн жерден әкетiлген деп есептеледi.
21. Су тораптарын, құбырлар, жолдар, байланыс және электр беру желiлерiн салуға, карьерлер әзiрлеу мен пайдалы қазбалар өндiруге байланысты тазартылуға тиiс алаңдарда cүpeктi босату, сондай-ақ орман алаңдарын орман емес жерлерге көшiруге байланысты өзге де жағдайларда ағаш кесу, жобалау құжаттамаларында осы жұмыстарды жүргiзу үшін белгіленген мерзiмдерде жүргiзiледi. Ағаш кесу билеттерi бұл орайда ағымдағы жылда игеру көзделген сүрек мөлшерiне жыл iшiнде жазылады.
22. Мемлекеттiк орман иеленушiлер дайындаған сүректi әкету мерзiмдерi олар күтiп-баптау мақсатында ағаш кесудi және санитарлық ағаш кесудi жүргiзген кезде ағаш кесу билеттерiнде көзделмейдi. Осы сүректі, сондай-ақ мемлекеттiк орман иеленушілер иелiгiне түсетiн сүректi (ағаш дайындаушылар белгіленген мерзiмде алып кетпеген иесiз және заңсыз кесiлген) әкету мерзiмдерін осындай сүректің мөлшерiне, әкету маусымына, тасымалдау жолдары мен басқа да жағдайларға байланысты мемлекеттiк орман иеленушілер белгілейдi.

23. При наличии лесосек, начатых и не законченных рубкой к установленному сроку, а также при оставлении в лесу заготовленной, но не вывезенной в срок древесины лесопользователь получает отсрочку на проведение этих работ на срок не более 5 месяцев.
Отсрочка предоставляется государственным лесовладельцем по письменному заявлению лесопользователя, которое должно быть подано не позднее установленного срока окончания заготовки или вывозки древесины.
Сноска. Пункт 23 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2011 № 1002 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
24. При предоставлении отсрочки на заготовку древесины с лесопользователя в установленном порядке взыскивается пеня в размере 1,5 процента в месяц стоимости древесины, оставшейся на корню, исчисленной в соответствии с базовыми ставками платы за древесину, отпускаемую на корню.
При предоставлении отсрочки на вывозку древесины лесопользователи в установленном порядке оплачивают за каждый месяц отсрочки пеню, начисляемую в размере 4,5 процента ее стоимости по базовым ставкам платы за древесину, отпускаемую на корню, принимая в расчет объем древесины, не вывезенной в срок.
Государственными лесовладельцами проводятся контрольные проверки соответствия оставленных недорубов и не вывезенной древесины по количеству, указанному в заявке лесопользователя.
Отметка об отсрочке производится государственными лесовладельцами в лесорубочных билетах.
В таком же порядке предоставляется отсрочка потребителям на вывозку древесины, заготавливаемой государственными лесовладельцами в порядке рубок ухода за лесом и санитарных рубок и реализуемой государственным лесовладельцем на условиях франко-лесосека.
Сноска. Пункт 24 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 01.09.2011 № 1002 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).

23. Кесу басталған және белгіленген мерзімде аяқталмаған ағаш кесетін жерлер болған жағдайда, сондай-ақ дайындалған, бірақ мерзімінде әкетілмеген сүрек орманда қалдырылған жағдайда орман пайдаланушы осы жұмыстарды жүргізуді 5 айдан аспайтын мерзімге кейінге қалдырады.
Мемлекеттiк орман иеленушi орман пайдаланушының жазбаша өтінiшi бойынша мерзiмдi кейiнге қалдырады, ол сүректi дайындау мен әкетудiң белгіленген мерзiмiнен кешiктірiлмей берiлуге тиiс.
Ескерту. 23-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.09.01 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Сүрек дайындаудың мерзiмi кейiнге қалдырылған кезде орман пайдаланушыдан белгiленген тәртіппен өсiп тұрған босатылатын сүрекке төлемнің базалық ставкаларына сәйкес есептелген өсiп тұрған сүрек құнының айына 1,5 пайызы мөлшерiнде өсiмақы алынады.
Сүректi әкету мерзiмi кейiнге қалдырылған кезде орман пайдаланушылар белгiленген тәртiппен мерзiмi кейiнге қалдырылған әрбiр ай үшiн мерзiмінде әкетiлмеген сүрек көлемiн есепке ала отырып, өсiп тұрған сүректi босату төлемінің базалық ставкалары бойынша оның құнының 4,5 пайыз мөлшерiнде есептелетiн өсiмақы төлейдi.
Мемлекеттік орман иеленушiлер орман пайдаланушының өтiнiмінде көрсетiлген мөлшерге кесiлмей қалған және әкетiлмеген сүректiң сәйкес келуiне бақылау тексеруiн жүргiзедi.
Мемлекеттiк орман иеленушiлер ағаш кесу билеттерiне кесу мерзiмiн кейiнге қалдыру туралы белгi соғады.
Мемлекеттік орман иеленушілер орманды күтіп-баптау мақсатында ағаш кесу және санитарлық мақсатта ағаш кесу тәртібімен дайындайтын және мемлекеттік орман иеленуші франко-кеспеағаш шартымен сататын сүректі тасып әкетуге тұтынушыларға дәл осы тәртіппен кейінге қалдыру уақыты беріледі.
Ескерту. 24-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.09.01 № 1002 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.