О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года N 1294. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2006 года N 1203
Сноска. Постановление Правительства РК от 22 декабря 2003 года N 1294 утратило силу постановлением Правительства РК от 14 декабря 2006 года N  1203 .
В целях упорядочения рынка вторичных черных и цветных металлов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 13 марта 2000 года N 383 "О рынке вторичных черных и цветных металлов" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 15, ст. 148) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 3:
слова "Министерству государственных доходов" заменить словами "Налоговому комитету Министерства финансов";
слово "экономики" заменить словом "индустрии";
2) в Правилах лицензирования деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 2 слово "экономики" заменить словом "индустрии";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Действие настоящих Правил не распространяется на реализацию лома и отходов цветных и черных металлов, образовавшегося у юридических лиц, предметом деятельности которых не являются сбор (заготовка), хранение, переработка и реализация лома и отходов черных и цветных металлов.";
в пункте 7 слова "металлы (сплавы)" заменить словом "сплавы";
в пункте 11:
в абзаце первом слова ", включая его филиалы и представительства" исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Приемные пункты могут открываться лишь в той области, в городах Астаны и Алматы, где расположены основная производственная база или филиал (представительство) Лицензиата. После принятия положительного решения Лицензиара приемные пункты оформляются приложением к Лицензии с указанием их места расположения.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Представленные документы должны быть сброшюрованы, скреплены печатью, подписаны первым руководителем юридического лица с указанием количества листов (копии документов должны быть заверены нотариально).";
в пункте 19 слова "15 дней" заменить словами "30 дней";
второе предложение пункта 20 изложить в следующей редакции:
"После принятия положительного решения Лицензиара филиалы (представительства) оформляются приложением к Лицензии с указанием их места расположения.";

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 22 желтоқсандағы N 1294 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N 1203 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2006 жылғы 14 желтоқсандағы N  1203  қаулысымен.
Қайталама қара және түстi металдардың рыногын реттеу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Қайталама қара және түстi металдар рыногы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2000 жылғы 13 наурыздағы N 383  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 15 148-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 3-тармақта:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi" деген сөздер "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетi" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Экономика" деген сөз "Индустрия" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Заңды тұлғалардың қара  және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөніндегі қызметтi лицензиялаудың ережесінде:
2-тармақтағы "Экономика" деген сөз "Индустрия" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Ереженiң әрекетi қызметiнiң мәнi қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату болып табылмайтын заңды тұлғаларда жинақталған түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын сатуға қолданылмайды.";
7-тармақтағы "металдар (қорытпалар)" деген сөздер "қорытпалар" деген сөзбен ауыстырылсын;
11-тармақта:
бiрiншi абзацта "оның филиалдары мен өкiлдiктерiн қоса алғанда" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қабылдау пункттерi тек Лицензиаттың негiзгi өндiрiстiк базасы немесе филиалы (өкiлдiгi) орналасқан облыста, Астана және Алматы қалаларында ғана ашылуы мүмкiн. Лицензиар оң шешiм қабылдағаннан кейiн қабылдау пункттері олардың орналасқан жерi көрсетіліп, Лицензияға қосымшамен ресімделеді.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Ұсынылған құжаттар парақ саны көрсетiлiп тiгiлген, мөрмен бекiтiлген, заңды тұлғаның бiрiншi басшысы қол қойған болуы тиiс (құжаттардың көшiрмелерi нотариалды куәландырылған болуы тиiс).";
19-тармақтағы "15 күннің" деген сөздер "30 күннiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-тармақтың екiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензиар оң шешiм қабылдағаннан кейiн филиалдар (өкілдiктер) олардың орналасқан жерiн көрсете отырып, Лицензияға қосымшамен ресімделедi.";

пункты 20-1 и 20-2 исключить;
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Юридические лица, претендующие на получение Лицензии на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке лома и отходов цветных и черных металлов (не включающую металлургический передел), должны иметь, в том числе и на правах собственности,:
1) специализированную производственную базу, соответствующую санитарным и строительным нормам и правилам, отвечающую требованиям пожарной безопасности, горнотехнического и экологического надзора;
2) земельный участок (может использоваться на правах долгосрочной аренды):
Территория должна быть огороженная, охраняемая и следующих размеров:
для работы с ломом и отходам цветных металлов - не менее 400 кв. м;
для работы с ломом и отходами черных металлов - не менее 1000 кв. м.
Территория должна быть обеспечена подъездными путями для автотранспорта и подъездными железнодорожными путями.
Места сбора (заготовки), хранения и переработки лома должны быть заасфальтированы или иметь твердое покрытие;
3) служебные помещения для размещения работающего персонала, отвечающие требованиям санитарной и пожарной безопасности;
4) стационарное или мобильное грузоподъемное оборудование грузоподъемностью не менее 5 тонн, не менее 50% которого должно быть оснащено электромагнитными шайбами либо грейферными захватами, зарегистрированное и имеющее соответствующее разрешение служб уполномоченных органов в области горно-технического надзора, а также наличие государственной лицензии, выданной Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на эксплуатацию грузоподъемных кранов;
5) оборудование для огневой резки лома черных металлов, в том числе сосуды, работающие под давлением (репициенты) при наличии государственной лицензии, выданной Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан на эксплуатацию сосудов, работающих под давлением;
6) места для хранения баллонов с кислородом и пропаном;
7) на головном предприятии пресса для пакетирования легковесного лома черных металлов, гидроножниц, установки для сортировки и дробления стружки;
8) на головном предприятии автотранспорт (КАМАЗы, МАЗы, автокраны и другой автотранспорт) для заготовки металлолома с предприятий и организаций;
9) весовое хозяйство (автомобильные, железнодорожные весы) и другое метрологическое оборудование, внесенное в государственный реестр, поверенное соответствующим органом;
10) контейнера или площадки для раздельного хранения лома и отходов черных металлов и сплавов по группам, видам, маркам и сортам;

20-1 және 20-2-тармақтар алынып тасталсын;
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу жөнiндегi қызметке (металлургиялық қайта жасауды қамтымайтын) Лицензия алуға үміткер заңды тұлғаларда мыналар болуы тиiс, оның iшiнде меншiк құқығында:
1) өрт қауiпсiздiгi, тау-кен-техникалық және экологиялық қадағалау талаптарына жауап беретiн санитарлық және құрылыс нормалары мен ережелерiне сәйкес келетiн мамандандырылған өндірiстiк база;
2) жер учаскесi (ұзақ мерзiмдi жалға алу құқығында пайдаланылуы мүмкiн).
Аумақ қоршалған, күзетiлетін және мынадай мөлшерлерде болуы тиiс:
түстi металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемiнде 400 шаршы метр;
қара металдардың сынықтарымен және қалдықтарымен жұмыс iстеу үшiн - кемінде 1000 шаршы метр.
Аумақ автокөлiк үшiн кiрме жолдармен және кiрме темiр жолдармен қамтамасыз eтілуi тиiс.
Сынықты жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу орны асфальтталуы немесе онда қатты жабынды болуы тиiс;
3) санитарлық және өрт қауiпсiздiгi талаптарына жауап беретiн жұмыс iстейтiн қызметкердi орналастыру үшiн қызметтiк үй-жай;
4) кемiнде 50%-i тiркелген және тау-кен-техникалық қадағалау саласындағы уәкілеттi органдар қызметтерiнің тиiстi рұқсаты бар электромагниттiк шайбамен не грейферлiк қапсырулармен жарақталуы тиiс кемінде жүк көтергiштiгi 5 тонна стационарлық немесе ұтқыр жүк көтергiш жабдық, сондай-ақ жүк көтергiш крандарды пайдалануға Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi берген мемлекеттiк лицензияның болуы;
5) қара металдар сынығын отпен кесуге арналған жабдық, оның iшiнде қысыммен жұмыс iстейтiн сосудтарды пайдалануға Қазақстан Республикасының Энергетика және минералдық ресурстар министрлiгi берген мемлекеттiк лицензия болған кезде қысыммен жұмыс iстейтiн сосудтар (репициенттер);
6) оттегі және пропан бар баллондарды сақтауға арналған орын;
7) бас кәсіпорында қара металдардың салмағы жеңiл сынығын, су пышақтарды пакеттеуге арналған прес, жоңқаны сорттауға және ұсақтауға арналған қондырғы;
8) бас кәсiпорында кәсiпорындардан және ұйымдардан металл сынықтарын дайындау үшiн автокөлiк (КАМАЗ-дар, МАЗ-дар, автокрандар мен басқа да автокөлік);
9) таразы шаруашылығы (автомобиль, темiр жол таразылары) және мемлекеттiк тiркелiмге енгiзiлген, тиiстi орган тексерген басқа да метрологиялық жабдық;
10) қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын және қорытпаларды топтары, түрлерi, маркалары мен сорттары бойынша бөлек сақтауға арналған контейнерлер немесе алаңдар;

11) закрытые помещения либо навесы для хранения лома и отходов цветных металлов;
12) специальные площадки или производственные помещения с оборудованием и инструментами для сортировки, резки и пакетирования лома и отходов;
13) производственные объекты, отвечающие обязательным требованиям пожарной безопасности (ГОСТ 12.1.004-76) и оснащенные средствами пожаротушения;
14) хранилища для взрывоопасного лома цветных и черных металлов, оснащенных средствами пожаротушения;
15) дозиметрическое оборудование для измерения уровня радиации лома и отходов черных и цветных металлов, разрешенное к промышленному использованию, внесенное в государственный реестр и поверенное соответствующим органом;
16) квалифицированный персонал для работы с используемым оборудованием, обеспечивающий выполнение требований ГОСТов и инструкций, касающихся вопросов сбора (заготовки), хранения, переработки и реализации лома и отходов металлов;
17) краткосрочные активы в размере не менее 80 000 (восемьдесят тысяч) месячных расчетных показателей, подтвержденных аудиторской организацией;
18) копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица и филиалов;
19) Инструкцию по сбору (заготовке), хранению и переработке лома и отходов цветных и черных металлов, утвержденную Лицензиатом;
20) компьютерную технику и соответствующее программное обеспечение для подключения к сети электронного мониторинга и его ведения для головной организации;
21) акт обследования по условиям сбора (заготовки), хранения, переработки лома и отходов цветных и черных металлов уполномоченного органа в области стандартизации, метрологии и сертификации.";
в пункте 23:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"Лицензиат предоставляет Лицензиару ежегодно отчеты о деятельности по итогам года не позднее 15 марта года, следующего за отчетным по форме, утвержденной Лицензиаром. Ежеквартально, не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом, Лицензиат предоставляет отчеты в Налоговый комитет Министерства финансов для ведения электронного мониторинга по формам, утвержденным Лицензиаром и Налоговым комитетом Министерства финансов Республики Казахстан.";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, Лицензиат предоставляет отчет в налоговый комитет по месту регистрации о заготовке лома и отходов цветных и черных металлов с указанием фамилии, имени и отчества ломосдатчиков, РНН ломосдатчиков, количества сданного лома, суммы к выдаче и суммы удержанного подоходного налога и оплаты других налогов согласно  Налоговому кодексу  Республики Казахстан (на электронном носителе).";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

11) түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын сақтауға арналған жабық үй-жайлар не қалқалар;
12) сынықтар мен қалдықтарды сорттауға, кесуге және пакеттеуге арналған жабдықтар мен құрал-саймандар бар арнайы алаңдар немесе өндiрiстiк үй-жайлар;
13) өрт қауiпсiздігінің мiндеттi талаптарына жауап беретiн (МЕМСТ 12.1.004-76) және өрт сөндiру құралдарымен жарақталған өндiрiстiк объектiлер;
14) өрт cөндipу құралдарымен жарақталған түстi және қара металдардың жарылыс қаупi бар сынықтарына арналған қойма;
15) өнеркәсiптiк пайдалануға рұқсат етiлген, мемлекеттiк тiркелiмге енгiзiлген және тиiстi орган тексерген қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтары радиациясының деңгейiн өлшеуге арналған дозиметрлiк жабдық;
16) МЕМС-тардың талаптарын орындауды қамтамасыз ететiн пайдаланатын жабдықпен жұмыс iстеуге арналған бiлiктi қызметкер және металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату мәселелерiне қатысты нұсқаулықтар;
17) аудиторлық ұйым растаған кемiнде 80 000 (сексен мың) айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiндегi қысқа мерзімдi активтер;
18) заңды тұлға мен филиалдарды мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктің көшiрмесi;
19) Лицензиат бекiткен Түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу жөнiндегi нұсқаулық;
20) электронды мониторинг желiсiне қосуға және оны бас ұйым үшiн жүргiзуге арналған компьютерлiк техника мен тиiстi бағдарламалық қамтамасыз ету;
21) стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы уәкiлеттi органның түсті және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау және қайта өңдеу шарттары бойынша тексеру актiсi.";
23-тармақта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Лицензиат Лицензиарға жыл сайын Лицензиар бекiткен нысан бойынша есептіден кейінгi жылдың 15 наурызынан кешіктiрмей жылдың қорытындылары бойынша қызметi туралы есептi ұсынады. Тоқсан сайын, есептi кезеңнен кейiнгi айдың 25-күннен кешiктiрмей Лицензиат Лицензиар мен Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Салық комитетi бекiткен нысандар бойынша электронды мониторинг жүргiзу үшiн есептi Қаржы министрлiгiнің Салық комитетiне ұсынады.";
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Ай сайын, есептiден кейiнгi айдың 15-күнiнен кешiктiрмей Лицензиат тiркеу орны бойынша салық комитетiне сынық тапсырушының тегiн, атын және әкесiнiң атын, сынық тапсырушының СТН-ін, тапсырылған сынықтың санын, беруге арналған соманы және Қазақстан Республикасының Салық кодексiне сәйкес ұсталған табыс салығының сомасы мен басқа да салықтарды төлеудi көрсете отырып, түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын дайындау туралы есептi ұсынады (электронды тасымалдаушыда).";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Со дня получения письменного уведомления о приостановлении действия лицензии Лицензиат прекращает сбор (заготовку), переработку и реализацию лома и отходов цветных и черных металлов, совместно с представителями налогового органа и акимата в течение трех дней составляет акт инвентаризации остатков лома и отходов.";
3) в приложении 2 формы лицензии на деятельность по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации юридическими лицами лома и отходов цветных и черных металлов, утвержденных указанным постановлением, разделы "Герб" и "Лицензия" исключить.
2. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан:
1) обеспечить выдачу лицензий по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов по форме согласно ранее установленной форме;
2) в течение трех месяцев принять в установленном законодательством порядке меры по отзыву лицензий, выданных с нарушением требований законодательства в области лицензирования деятельности по сбору (заготовке), хранению, переработке и реализации лома и отходов цветных и черных металлов.
3. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2004 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

"28. Лицензиат лицензияның қолданылуын тоқтата тұру туралы жазбаша хабарлама алған күннен бастап түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинауды (дайындауды), қайта өңдеуді және сатуды тоқтатады, салық органының және әкiмдiктің өкілдерiмен бiрлесiп үш күн iшінде сынықтар мен қалдықтардың қалдығын түгендеу актісiн жасайды.";
3) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген қара және түстi металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөніндегi қызметке арналған лицензиялардың нысанының 2-қосымшасындағы "Елтаңба" және "Лицензия" деген бөлiмдер алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрлігі:
1) бұрын белгiленген нысанға сәйкес нысан бойынша түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегі лицензиялардың берілуін қамтамасыз етсін;
2) үш ай iшiнде заңнамада белгiленген тәртiппен түстi және қара металдардың сынықтары мен қалдықтарын жинау (дайындау), сақтау, қайта өңдеу және сату жөнiндегi қызметті лицензиялау саласындағы заңнама талаптары бұзылып берiлген лицензияларды қайтару жөнiнде шаралар қабылдасын.
3. Осы қаулы 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi