О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и особо охраняемых природных территорий"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2003 года N 1318
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан в области охраны окружающей среды и особо охраняемых природных территорий".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
в области охраны окружающей среды и
особо охраняемых природных территорий
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об охране окружающей среды" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 год, N 17-18, ст. 213; 1998 год, N 24, ст. 443; 1999 год, N 11, ст. 357; N 23, ст. 931; 2001 год, N 13-14, ст. 171; N 24, ст. 338):
в статье 8:
абзац девятый, десятый и одиннадцатый исключить;
абзац двенадцатый изложить в следующей редакции:
"осуществляет государственный контроль в области охраны окружающей среды и природных ресурсов, в пределах своей компетенции;";
статью 67 исключить.
2. В Закон Республики Казахстан от 15 июля 1997 года "Об особо охраняемых природных территориях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 год, N 17-18, ст. 215; 1999 год, N 11, ст. 357; 2001 год, N 3, ст. 20; N 24, ст. 338):
по тексту Закона слова "центральный исполнительный орган Республики Казахстан в области охраны окружающей среды", "центральными исполнительными органами", "центральному исполнительному органу в области охраны окружающей среды", "центральные исполнительные органы в области охраны окружающей среды", "центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды", "центральным исполнительным органом в области охраны окружающей среды", "центральном исполнительном органе в области охраны окружающей среды" заменить словами "уполномоченный государственный орган в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченному государственному органу в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченный государственный орган в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий", "уполномоченном государственном органе в области особо охраняемых природных территорий";
в статье 8:
дополнить абзацем пятым следующей редакции:
"определяет уполномоченный государственный орган в области особо охраняемых природных территорий;";
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"определяет порядок и условия взимания платы за использование этих территорий и оказываемые ими услуги";

"Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 25 желтоқсандағы N 1318 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау және ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы кейбiр заң актiлерiне
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1. "Қоршаған ортаны қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шілдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 213-құжат; 1998 ж., N 24, 443-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; N 23, 931-құжат; 2001 ж., N 13-14, 171-құжат; N 24, 338-құжат):
8-бапта:
тоғызыншы, оныншы және он бiрiншi абзацтар алынып тасталсын;
он екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"өз құзыретi шегiнде қоршаған ортаны және табиғи ресурстарды қорғау саласында мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;";
67-бап алынып тасталсын.
2. "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 15 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 17-18, 215-құжат; 1999 ж., N 11, 357-құжат; 2001 ж., N 3, 20-құжат; N 24, 338-құжат):
Заңның мәтiнi бойынша "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органының", "Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органы", "орталық атқарушы органдардың", "орталық атқарушы органдар", "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органына", "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның", "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органмен", "қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органға" деген сөздер "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілеттi мемлекеттiк органмен", "ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органға" деген сөздермен ауыстырылсын;
8-бапта:
мынадай мазмұндағы бесiншi абзацпен толықтырылсын:
"epeкшe қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлейдi;";
оныншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"осы аумақтарды пайдаланғаны және ол көрсететiн қызметтер үшiн ақы алудың тәртiбi мен шартын айқындайды;";

статьи 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Компетенция уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий
1. Уполномоченный государственный орган в области особо охраняемых природных территорий:
разрабатывает  программы  по  развитию   особо  охраняемых природных территорий;
осуществляет методическое руководство в области заповедного дела и особо охраняемых природных территорий;
разрабатывает и утверждает нормативные правовые акты в области особо охраняемых природных территорий;
ведет государственный учет и государственный кадастр особо охраняемых природных территорий, Красную книгу Республики Казахстан;
осуществляет государственный контроль в области особо охраняемых природных территорий;
утверждает методики по разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований;
организовывает разработку естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий республиканского значения и направляет их на государственную экологическую экспертизу;
утверждает индивидуальные положения особо охраняемых природных территорий, созданных в форме государственного учреждения, находящихся в его ведении;
регистрирует паспорта особо охраняемых природных территорий;
организовывает и обеспечивает функционирование особо охраняемых природных территорий, находящихся в его введении;
осуществляет международное сотрудничество в области особо охраняемых природных территорий.
2. Решения уполномоченного государственного органа в области особо охраняемых природных территорий, принятые в пределах его компетенции в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, обязательны для исполнения всеми физическими и юридическими лицами.
Статья 10. Компетенция иных центральных исполнительных органов, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории
Иные центральные исполнительные органы, в ведении которых находятся особо охраняемые природные территории:
участвуют в разработке и выполнении программ в области особо охраняемых природных территорий;
организовывают разработку естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий, обеспечивают проведение государственной экологической экспертизы и утверждают их по согласованию с уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий;
утверждают индивидуальные положения особо охраняемых природных территорий, созданных в форме государственных учреждений, находящихся в их ведении, по согласованию с уполномоченным государственным органом в области особо охраняемых природных территорий, составляют и направляют на регистрацию паспорта особо охраняемых природных территорий;
организовывают и обеспечивают функционирование особо охраняемых природных территорий, находящихся в их ведении;
организовывают государственный учет и государственный кадастр по особо охраняемым природным территориям, находящимся в их ведении;
создают службы охраны и осуществляют государственный контроль по особо охраняемым природным территориям, находящимся в их ведении;
осуществляют международное сотрудничество в области особо охраняемых природных территорий.";
статью 74 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий республиканского значения;";
статью 75 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"разработке естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию особо охраняемых природных территорий местного значения;";
абзац второй пункта 1 статьи 78 изложить в следующей редакции:
"средств от оказания платных услуг физическим и юридическим лицам при осуществлении научной, культурно-просветительской, учебной, туристской и рекреационной деятельности, в том числе путем участия в конкурсе по государственным закупкам при осуществлении научной деятельности;".
Президент
Республики Казахстан

9 және 10-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның құзыретi
1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік орган:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды дамыту жөнiндегi бағдарламаларды әзiрлейдi;
қорық iсi және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы нормативтiк құқықтық актiлердi әзiрлейдi және бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың мемлекеттiк есебiн және мемлекеттiк кадастрын, Қазақстан Республикасының Қызыл кiтабын жүргiзедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы мемлекеттiк бақылауды жүзеге асырады;
жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелерді әзiрлеу жөнiндегi әдiстемелердi бекiтедi;
республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiнде жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелер әзiрлеудi ұйымдастырады және оларды мемлекеттiк экологиялық сараптамаға жiбередi;
оның қарауындағы мемлекеттiк мекеме нысанында құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жеке ережелерiн бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын тiркейді;
оның қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жұмыс iстеуiн ұйымдастырады және қамтамасыз етедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.
2. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен оның құзыретi шегiнде қабылданған шешiмдердi барлық жеке және заңды тұлғалар орындау үшiн мiндеттi.
10-бап. Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар тұрған өзге де орталық атқарушы органдардың құзыретi
Қарауында ерекше қорғалатын табиғи аумақтар тұрған өзге де орталық атқарушы органдар:
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы бағдарламаларды әзiрлеуге және орындауға қатысады;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiнде жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздемелерiн әзiрлеудi ұйымдастырады, мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзудi қамтамасыз етеді және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсе отырып оларды бекiтедi;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсе отырып оның қарауындағы мемлекеттiк мекеме нысанындағы құрылған ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы үлгі ережелердi бекiтеді, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың паспорттарын жасайды және тiркеуге жiбереді;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың қызметiн ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша мемлекеттiк есебiн және мемлекеттiк кадастрын ұйымдастырады;
өздерiнiң қарауындағы ерекше қорғалатын табиғи аумақтар бойынша күзет қызметiн құрады және оларға мемлекеттiк бақылауды қамтамасыз етеді;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласында халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады.";
74-бап мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"республикалық маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiнде жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеудi;";
75-бап мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"жергіліктi маңызы бар ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды құру жөнiнде жаратылыс-ғылыми және техникалық-экономикалық негiздеме әзiрлеудi;";
78-баптың 1-тармағының екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ғылым, мәдени-ағарту, оқу, туристiк және рекреациялық қызметте заңды және жеке тұлғаларға ақылы қызмет көрсетуден, соның iшiнде ғылыми қызметтерден мемлекеттiк сатып алу бойынша конкурстарға қатысудан түскен қаражат;".
Қазақстан Республикасының
Президентi