О подписании Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Организации Объединенных Наций о Технической помощи, направленной на повышение потенциала в области анализа сельскохозяйственной политики и вопросов торговли
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 55
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Продовольственной и сельскохозяйственной организацией Организации Объединенных Наций о Технической помощи, направленной на повышение потенциала в области анализа сельскохозяйственной политики и вопросов торговли (далее - Соглашение).
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова Ахметжана Смагуловича подписать Соглашение, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и
Продовольственной и сельскохозяйственной организацией
Организации Объединенных Наций о Технической помощи,
направленной на повышение потенциала в области анализа
сельскохозяйственной политики и вопросов торговли
Правительство Республики Казахстан (далее - Правительство) и Продовольственная и сельскохозяйственная организация Организации Объединенных Наций (далее - ФАО), совместно именуемые Сторонами, в целях предоставления ФАО Технической помощи Казахстану для повышения потенциала в области анализа сельскохозяйственной политики и вопросов торговли (далее - Техническая помощь),
согласились о нижеследующем:
Статья I
Предоставление технической помощи
ФАО предоставит Правительству Техническую помощь в сумме 286625 (двести восемьдесят шесть тысяч шестьсот двадцать пять) долларов США.
Техническая помощь предоставляется в соответствии с положениями Приложения, которое является неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья II
Уполномоченный орган
Правительство настоящим назначает Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан уполномоченным органом по взаимодействию с ФАО и непосредственно ответственным за выполнение обязательств, возложенных на Правительство настоящим Соглашением.
Статья III
Использование суммы технической помощи
Предоставленная Техническая помощь будет использована только для повышения квалификации сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора в области выработки, анализа и оценки сельскохозяйственных программ, стратегий и проектов по устойчивому сельскохозяйственному развитию, создания возможностей для успешной деятельности в условиях меняющихся экономических условий.
Сроки реализации Технической помощи:
Начало - январь 2004 года
Окончание - февраль 2005 года
Статья IV
Уведомление
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Любое письменное уведомление одной Стороной другой Стороне будет считаться надлежащим образом представленным, если оно будет передано по почте или телексу по одному из следующих адресов:
Для Правительства Республики Казахстан:
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан,

Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлiк және ауыл шаруашылығы ұйымы арасындағы Ауыл шаруашылығы саясатын талдау мен сауда мәселелерi саласындағы әлеуеттi арттыруға бағытталған техникалық көмек туралы келiсiмге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 55 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлiк және ауыл шаруашылығы ұйымы арасындағы Ауыл шаруашылығы саясатын талдау мен сауда мәселелерi саласындағы әлеуеттi арттыруға бағытталған техникалық көмек туралы келiсiмнiң (бұдан әрi - Келiсiм) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары - Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрi Ахметжан Смағұлұлы Есiмовке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Келiсiмге қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлiк және ауыл шаруашылығы ұйымы арасындағы Ауыл шаруашылығы саясатын талдау мен сауда мәселелерi саласындағы әлеуеттi арттыруға бағытталған техникалық көмек туралы келiсiм
Бiрлесiп Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi (бұдан әрi - Yкiмет) мен Бiрiккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлiк және ауыл шаруашылығы ұйымы (бұдан әрi - ФАО), ФАО-ның ауыл шаруашылығы саясатын талдау мен сауда мәселелерi саласындағы әлеуеттi арттыру үшiн Қазақстанға техникалық көмектi (бұдан әрi - Техникалық көмек) ұсынуы мақсатында мына төмендегiлер туралы келiстi:
I БАП
Техникалық көмектi ұсыну
ФАО 286625 (екi жүз сексен алты мың алты жүз жиырма бec) АҚШ доллары сомасында Үкiметке Техникалық көмек ұсынады.
Техникалық көмек осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын Қосымшаның ережелерiне сәйкес ұсынылады.
II БАП
Уәкілеттi орган
Yкiмет осы арқылы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiн ФАО-мен өзара iс-қимыл жасау жөнiндегi уәкiлеттi орган және осы Келiсiммен Yкiметке жүктелген мiндеттемелердi орындауға тiкелей жауапты етiп тағайындайды.
III БАП
Техникалық көмектiң сомасын пайдалану
Ұсынылған Техникалық көмек Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгi және басқа мемлекеттiк аграрлық сектор ұйымдары қызметкерлерiнiң ауыл шаруашылығы бағдарламаларын, орнықты ауыл шаруашылық даму жөнiндегi стратегиялар мен жобаларды әзiрлеу, талдау және бағалау, өзгермелi экономикалық шарттар жағдайындағы табысты қызмет үшiн мүмкiндiктер жасау саласындағы бiлiктiлiктерiн көтеру үшiн ғана пайдаланылатын болады.
Техникалық көмектi iске асыру мерзiмдерi:
Басталуы - 2004 жылғы қаңтар.
Аяқталуы - 2005 жылғы ақпан.
IV БАП
Хабарлама
Осы Келiсiм Тараптардың өздерi қатысушысы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын құқықтары мен мiндеттемелерiн қозғамайды.
Бір Тараптың екiншi Тарапқа жасаған кез келген жазбаша хабарламасы, егер ол почта немесе телекс арқылы мынадай мекен-жайлардың бiрiне жiберілген болса, тиiстi түрде ұсынылды деп саналады:
Қазақстан Республикасының Yкiметi үшiн:
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлiгi,

473000 г. Астана, пр. Абая 49
Телефон: (3172) 323962
Для Продовольственной и сельскохозяйственной
организации Организации Объединенных Наций:
Республика Италия
00100 Рим
Телеграф: (39) 0657056764
Телекс: 625852 ФАО I
Факс: (39) 0657055634
Статья V
Заключительные положения
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
В случае возникновения споров и разногласий при толковании или применении положений настоящего Соглашения Стороны будут разрешать их путем переговоров и консультаций.
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня его подписания.
Срок действия Соглашения до 28 февраля 2005 года.
Совершено в городе Астане "__" _____ 2004 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу. В случае разногласий в толковании положений настоящего Соглашения Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За                           За
Правительство                Продовольственную и
Республики Казахстан:        сельскохозяйственную организацию
Организации Объединенных Наций:
_______________________      _____________________
Приложение
к Соглашению о Технической помощи,
направленной на повышение потенциала
в области анализа сельскохозяйственной
политики и вопросов торговли
I. ПРЕДПОСЫЛКИ И ОБОСНОВАНИЯ
1.1 Предпосылки:
Снижение темпов развития экономики Казахстана, полностью интегрированной в экономику бывшего Советского Союза, является естественным следствием развала единого государства в 1991 г. Значительное снижение показателей сельскохозяйственного производства характерно для периода 1991-1998 г.г. Валовое производство сельхозпродукции снизилось на 10% и 12% в 1991 и 1995 г.г. соответственно. Основная задача государства, направленная на преодоление стремительного экономического спада, заключается в необходимости реструктуризации экономики страны в целом.
В 1990-ые годы Правительство Республики Казахстан приступило к реформированию экономической политики, основная задача которой заключается в переходе к рыночной экономике и кардинальных изменениях макроэкономической стратегии. На фоне остальных стран СНГ, Казахстан достиг значительного прогресса в установлении макроэкономической стабильности, проведении реформ в области приватизации и переводе сельскохозяйственного сектора к условиям рыночной экономики. Программа, ориентированная на развитие, стала приносить плоды после 1998 года. Рост реального ВВП в 2001 г. по сравнению с 1999 г. достиг 6,3 %, а соответствующий показатель роста сельскохозяйственного производства составил 13,9 %. Уровень производства растениеводческой продукции в 2000 г. и, в особенности, в 2001 г. достиг рекордных показателей.
В списке стран Центрально-азиатского региона Казахстан занимает одно из ведущих мест в области проведения экономических реформ в сельскохозяйственном секторе. В сельском хозяйстве Казахстана осуществлено системное реформирование, его итогом стала приватизация имущества, изменение системы земельных отношений, либерализация цен, формирование свободного рынка сельскохозяйственной продукции. Но фермерские хозяйства еще не обладают достаточным опытом ведения частного хозяйства. Появление частных торговцев на рынках факторов производства и конечной продукции является существенным прогрессом, хотя рыночные структуры еще далеки от достижения конкурентоспособности.

473000 Астана қаласы, Абай даңғылы, 49
Телефон: (3172) 323962
Біріккен Ұлттар Ұйымының Азық-түлiк және
ауыл шаруашылығы ұйымы үшiн:
Италия Республикасы
00100 Рим
Телеграф:(39) 0657056764
Телекс: 625852 ФАО I
Факс: (39) 0657055634
V БАП
Қорытынды ережелер
Тараптардың өзара келісуi бойынша осы Келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн, олар осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiктерi болып табылатын жеке хаттамалармен ресiмделедi.
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндіргенде немесе қолданғанда даулар мен келiспеушiлiктер туындаған жағдайда, Тараптар оларды келiссөздер мен консультациялар жолымен шешеді.
Осы Келiсiм қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Келiсiмнiң қолданылу мерзiмi 2005 жылғы 28 ақпанға дейiн.
2004 жылғы "__" _________ Астана қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тiлдерiндегi екі түпнұсқа данада жасалды, және де барлық мәтiндердiң күшi бiрдей. Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгiнедi.
Қазақстан Республикасының     Бiрiккен Ұлттар Ұйымының
Үкiметi                       Азық-түлiк және ауыл шаруашылығы
үшін:                         ұйымы
үшін:
Ауыл шаруашылығы саясатын талдау
мен сауда мәселелерi саласындағы
әлеуеттi арттыруға бағытталған
техникалық көмек туралы келiсiмнiң
Қосымшасы
I. Алғышарттар мен негіздемелер
1.1 Алғы шарттар:
Бұрынғы Кеңес Одағы экономикасына толығымен қосылған Қазақстан экономикасының даму қарқынының төмендеуi 1991 жылы бiртұтас мемлекеттiң ыдырауының табиғи салдары болып табылады. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi көрсеткiштерiнiң айтарлықтай төмендеуi 1991-1998 жылдар аралығындағы кезеңге тән. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң жалпы өндiрiсi 1991 және 1995 жылдары тиiсінше 10 %-ға және 12 %-ға төмендедi. Мемлекеттiң қарқынды экономикалық құлдырауды жеңуге бағытталған негізгі мiндетi жалпы ел экономикасын қайта құрылымдаудың қажеттігіне келiп тiреледi.
1990 жылдарда Қазақстан Республикасының Yкiметi экономикалық саясатты реформалауға кiрiсті, оның негізгі міндеті нарықтық экономикаға көшуде және макроэкономикалық стратегияны түбегейлі өзгертуде. ТМД-ның басқа елдерiнің алдында Қазақстан макроэкономикалық тұрақтылықты орнатуда, жекешелендiру саласында реформалар жүргізуде және ауыл шаруашылығы секторын нарықтық экономика жағдайларына көшiруде айтарлықтай прогреске қол жеткiздi. Дамуға бағытталған бағдарлама 1998 жылдан кейiн өз жемiсін бере бастады. 2001 жылы ЖIӨ 1999 жылмен салыстырғанда 6,3 %-ға жетсе, ал ауыл шаруашылығы өнiмiнiң тиiстi көрсеткiшi 13,9 % құрады. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмi 2000 жылы және әсiресе 2001 жылы рекордтық көрсеткiштерге жетті.
Орталық Азия өңiрi елдерінің тiзiмiнде Қазақстан ауыл шаруашылығы секторында экономикалық реформаларды жүргізу саласында жетекші орындардың бiрiн иеленедi. Қазақстанның ауыл шаруашылығында жүйелi реформалар іске асырылып, оның нәтижесi мүлiкті жекешелендіру, жер қатынастары жүйесiн өзгерту, бағаны ырықтандыру, ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң еркін нарығын қалыптастыру болды. Бiрақ, фермер қожалықтарының әлі де жеткiлiктi жеке меншiк шаруашылықты жүргізуге тәжiрибесi жоқ. Өндiрiс факторлары мен түпкiлiктi өнiм нарығында жеке меншiк сатушылардың пайда болуы айтарлықтай прогресс болып табылады, әйтсе де нарықтық құрылымдар бәсекеге қабiлеттікке жетуге әлi де алыс.

Сельское хозяйство является важным компонентом основных экономических показателей Казахстана: его доля в общем ВВП составила 8,6 %, обеспечив рабочими местами 17 % населения республики. Доля доходов от экспорта сельхозпродукции составляет 13 % от общей прибыли от экспортных операций в республике. В сельской местности проживает 43 % населения Казахстана, значительная доля которого причисляется к малоимущим слоям. В долгосрочном периоде аграрная политика государства должна привести к повышению эффективности, высоким достижениям, снижению потерь и росту рентабельности производства.
Правительство прилагает усилия по смягчению факторов, сдерживающих развитие экономики переходного периода. Были предприняты действия по созданию здоровой и жизнеспособной макроэкономической системы и внедрению программ развития сельскохозяйственного сектора. Тем не менее, процесс принятия реформ в сельском хозяйстве сталкивается с серьезными проблемами и факторами, сдерживающими прогресс реформирования сектора, которые могут быть определены как: а) неадекватность существующей институциональной структуры условиям функционирования рыночной экономики; б) нехватка квалифицированных специалистов в области краткосрочного и среднесрочного анализа сельскохозяйственной политики и технической поддержки при разработке стратегий сектора; в) недостаточность адекватной системы кредитования сельхозпроизводителей и соответствующих программ в этой области; г) недостаточное финансирование, неэффективность системы маркетинга, низкое качество услуг и недостаточность информации о рынке; д) отсутствие частной собственности на землю, ограничивающее развитие ипотечного кредитования и рост инвестирования сельского хозяйства; ж) отсутствие устойчивых земельных отношений, что препятствует развитию средних и крупных коммерческих фермерских хозяйств; з) отсутствие прозрачности законодательной структуры в области прав на сельскохозяйственное землепользование; и) низкая рентабельность секторов растениеводства и животноводства, недостаток государственного инвестирования, неэффективное распределение инвестиций и недостаточная активность частного сектора, ограничивающие интенсивный экономический рост.
Цель предлагаемого проекта TCP (Программа Технического Сотрудничества) заключается в повышении квалификации сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора, и оказании поддержки в области анализа и формулирования политики, уделяя особое внимание вопросам сравнительного преимущества и конкурентоспособности. Кроме того, Правительству Республики Казахстан будет оказано содействие в подготовке комплексной стратегии развития сельского хозяйства, направленной на преодоление факторов, сдерживающих развитие сектора, а также рост эффективности производства и интеграцию в мировую экономику.
В силу нехватки обучающих программ по экономическому планированию, сотрудники Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан нуждаются в инструментах экономического анализа, необходимых для разработки стратегических программ в условиях экономики свободных рыночных отношений, в особенности в методиках количественного анализа и сравнительных преимуществ. Более того, большинство сотрудников закончили местные учебные заведения, в которых не было предусмотрено обучение данным методикам и таким образом, их знания в этой области ограничены. Экономика переходного периода нуждается в квалифицированных специалистах в области разработки политических программ и стратегий. Кроме того, необходимо обучение специалистов использованию соответствующих инструментов адаптации к новой экономической среде. Данная инициатива поддерживается организациями-донорами. TACIS, Всемирный Банк, Азиатский Банк Развития и другие доноры разделяют мнение о необходимости повышения квалификации специалистов республики как с целью расширения знаний в области разработки стратегий и политических программ, так и для укрепления взаимодействия с донорами и лучшего понимания друг друга. Кроме того, доноры придерживаются общего мнения о том, что сотрудники Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан нуждаются в активной поддержке в этой области, поскольку Правительство Республики Казахстан также придает большое значение решению данных проблем. Предлагаемый проект ФАО будет содействовать Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в разработке программ и стратегий роста эффективности производства продукции местного назначения и экспортных товаров, а также усиления темпов роста.

Ауыл шаруашылығы Қазақстанның негiзгi экономикалық көрсеткiштерiнiң негізгі компоненттерінің бiрi болып табылады: оның тұтас ЖIӨ-дегi үлесi 8,6 % құрап, республика тұрғындарының 17 % жұмыс орындарымен қамтамасыз етiп отыр. Ауыл шаруашылығы өнiмдерi экспортынан түскен кiрiс республикадағы экспорттық операциясынан түсетiн жалпы пайданың 13 % құрайды. Қазақстан халқының 43 % ауылды жерлерде тұрады, олардың айтарлықтай бөлiгі тұрмыс деңгейi төмендерге жатқызылады.
Ұзақ мерзiмдi кезеңде мемлекеттiң аграрлық саясаты өндiрiстiң тиiмдiлiгін арттыруға, жоғарғы жетiстiктерге, ысыраптарды азайтуға және рентабельдiлiгін өcipугe алып келуге тиiс.
Үкiмет өтпелi кезеңнiң экономикасының дамуын тежейтiн факторларын жеңiлдетуге күш салады. Салауатты және өмiрге бейiм макроэкономикалық жүйе құру және ауыл шаруашылығы секторын дамытудың бағдарламасын енгізу жөнiндегi iс-қимылдар жасалды. Дегенмен де ауыл шаруашылығындағы реформаларды қабылдау процестерi секторды реформалау прогресін тежейтiн елеулi проблемалар мен факторларға тап болуда, олар былай деп анықталуы мүмкiн: а) қолданыстағы институционалдық құрылымның нарықтың экономиканың қызмет ету шарттарына сәйкессiздiгі; б) ауыл шаруашылығы саясатын және сектордың стратегиясын жасау кезiндегі техникалық қолдау көрсетудi қысқа және орта мерзiмдегi талдау саласындағы білiктi мамандардың тапшылығы; в) ауыл шаруашылығы өнiмін өндiрушiлердi несиелеу жүйесi мен осы саладағы сәйкес бағдарламалардың жетiспеушiлiгі; г) жеткіліксiз қаржыландыру, маркетинг жүйесiнiң тиiмсiздігі, қызмет көрсету сапасының төмендiгi және нарық туралы ақпараттың жеткілiксiздігі; д) ауыл шаруашылығына инвестиция тарту мен ипотекалық несиелеудi дамытуға тежеу боп тұрған жерге жеке меншiктің болмауы; ж) орнықты жер қатынастарының жоқтығы, бұл орта және iрi фермерлiк коммерциялық шаруашылықтардың дамуына кедергi боп тұр; з) ауыл шаруашылығы жерiн пайдалану құқығы саласындағы заңнамалық құрылымның ашық болмауы; и) қарқынды экономикалық өсiмдi шектейтiн өсiмдiк және мал шаруашылықтары секторларының төмен рентабелдiлiгі, мемлекеттiк инвестициялаудың жетiспеушiлiгi, инвестициялардың тиiмсiз бөлiнуi және жеке меншiк сектордың белсендiлiгiнiң жеткiлiксiздiгі.
Ұсынып отырған ТЫБ (Техникалық Ынтымақтастық бағдарламасы) жобасының мақсаты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі және басқа аграрлық салада қызмет iстейтiн мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлерiнiң біліктiлiк дәрежесiн көтеру және саясатты тұжырымдау мен талдау саласындағы мәселелерге салыстырмалы басымдылық пен бәсекеге қабілеттiлiк мәселелерiне ерекше көңiл аудара отырып қолдау көрсету болып табылады. Сонымен қатар, Қазақстан Республикасының Үкiметіне сектордың дамуын, сондай-ақ өндiрiс тиiмділігінің өсуi мен әлемдiк экономикаға қосылуды тежейтін факторларды жеңуге бағытталған ауыл шаруашылығының кешендi стратегиясын әзiрлеуде қолдау көрсетілетiн болады.
Экономикалық жоспарлау жөнiндегі оқыту бағдарламаларының жетіспеушiлiгiнен Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгі қызметкерлерi еркiн нарықтық қатынастар экономикасы жағдайындағы стратегиялық бағдарламаларды жасау үшiн қажеттi экономикалық талдау құралдарына, әсiресе сандық талдау мен салыстырмалы артықшылық әдiстемелерiне зәру. Оның үстiне, қызметкерлердiң көпшілігі жергілiкті оқу орындарын бiтiрген, оларда бұл әдiстемелердi оқыту көзделмеген және осылайша олардың бұл саладағы бiлiмдерi шектеулi. Өтпелi кезеңнiң экономикасы саяси бағдарламалар мен стратегиялар жасау саласындағы бiлiктi мамандарға зәру. Сонымен қатар, мамандарды жаңа экономикалық ортаға бейiмделудiң тиiстi құралдарын пайдалануға оқыту қажет.
Бұл бастаманы донор ұйымдар қолдауда. TACIS, Дүниежүзiлiк Банк, Азия Даму Банкi және басқа да донорлар стратегиялар мен саяси бағдарламаларды жасау саласындағы бiлiмдерiн ұлғайту мақсатында және донорлармен өзара iс-қимылды нығайту мен бiрiн-бiрi жақсы түсiну үшiн республика мамандарының білiктілігін көтерудiң қажеттiгi туралы пiкiрлердi бөлiседi. Сонымен қатар донорлар Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі қызметкерлерi осы саладағы белсендi қолдауды қажет етедi деген жалпы пiкiрдi ұстанады, өйткенi Қазақстан Республикасының Үкiметi бұл мәселелердi шешуге де үлкен мән бередi. Ұсынылып отырған ФАО жобасы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне жергiлiктi өнiм өндiрiсi мен экспорттық тауарлар тиiмдiлiгiнiң өсуi, сондай-ақ өсiм қарқынын күшейту бағдарламалары мен стратегияларын жасауға жәрдемдесетiн болады.

1.2. Обоснование
В рамках регулярной программы ФАО оказывается техническая поддержка, позволяющая Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан проводить анализ и формулировать рекомендации по принятию стратегии, основываясь на результатах исследований по определению сравнительного преимущества и конкурентоспособности. Региональный офис по странам Ближнего Востока (RNEP) завершил исследование "Экономических стимулов и сравнительного преимущества сельскохозяйственного производства в Республике Казахстан" для 9 основных сельскохозяйственных культур. Вследствие ограниченности бюджета проекта, работа была ограничена обследованием небольшого количества фермерских хозяйств. Результаты исследования, представленные на финальном семинаре в октябре 2002 г., были одобрены Правительством Республики Казахстан, представителями Всемирного Банка и других донорских организаций. Правительство Республики Казахстан обратилось с просьбой к ФАО оказать поддержку в области повышения потенциала сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в рамках Программы Технического Сотрудничества (TCP), и в рамках обучающей программы провести расширенное исследование анализа аграрной политики с обследованием большего набора фермерских хозяйств по продукции растениеводства и животноводства. Проект также будет полезен при реализации государственной программы, и при подготовке структуры расширенной национальной стратегии устойчивого развития сектора сельского хозяйства. В настоящее время в рамках проекта TACIS проводится работа по содействию в выработке стратегии для Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, но цель данного проекта не направлена на повышение потенциала работников министерства. Инициаторы проекта проявили интерес к сотрудничеству по предлагаемой программе ФАО. Всемирный Банк также выразил свою заинтересованность сотрудничеством в области повышения квалификации в вопросах анализа и выработки политики и стратегии. В рамках проекта TCP планируются проведение расширенного исследования, инициированного ФАО в начале 2002 г., и определение ключевых видов фермерской деятельности, нуждающихся в поддержке государства (новая роль государственной поддержки), и углубленная работа по определению конкурентоспособности исследуемой продукции. Кроме того будет разработана модель анализа политики, а также определена основа для развития стратегии сельскохозяйственного сектора на ближайшие 5 лет.
Предлагаемая техническая поддержка (обучающая программа) состоит из двух компонентов: 1) обучение методам анализа и выработки политики и стратегий; 2) проведение исследований сельскохозяйственной политики в стратегически важных областях. Кроме того, важный акцент будет сделан на эффективное использование водных ресурсов, содействие развитию частной инициативы и образование добровольных сельскохозяйственных ассоциаций.
Обучающий компонент предусматривает разработку тренинговой программы в соответствии с нуждами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан. Программа будет рассчитана на различные уровни сотрудников, принимая во внимание область их квалификации и образования; кроме того, особый акцент будет сделан на обучение основной группы, слушатели которой должны будут в дальнейшем передавать полученные знания коллегам в областных управлениях министерства. Таким образом, в рамках проекта будет повышена квалификация сотрудников в области проведения исследований, консультирования по вопросам выработки и реализации программ и стратегий на уровне Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Это программа является одной из первых в данной области и может положить начало программе по институциональному обучению донорами и/или региональными и международными организациями, а также содействию развитию сельскохозяйственного сектора. Всемирный Банк выразил заинтересованность в сотрудничестве с ФАО в проведении данной работы. Встречи, проведенные с руководством Программы Развития ООН (UNDP), Программы TACIS, Европейской Комиссией, Всемирным Банком и Азиатским Банком Развития, подтверждают заинтересованность сторон в оказании поддержки Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан.
1.3. Бенефициары
В рамках проекта планируется провести обучение сотрудников структурных подразделений Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора. Слушатели курса приобретут знания в области анализа сельскохозяйственной политики и релевантных предметов.
II. ЦЕЛЬ ОКАЗЫВАЕМОЙ ТЕХНИЧЕСКОЙ ПОДДЕРЖКИ
Основная цель проекта заключается в повышении квалификации сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора в области выработки, анализа и оценки сельскохозяйственных программ, стратегий и проектов по устойчивому сельскохозяйственному развитию, создания возможностей для успешной деятельности в условиях меняющихся экономических условий.
Конкретные задачи можно определить как:
- Создание высококвалифицированной базы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в области выработки, анализа, реализации и оценки сельскохозяйственных программ и стратегий.
- Содействие Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан в подготовке исследований ключевых сфер деятельности и оценке стратегий развития аграрного сектора.
III. РЕЗУЛЬТАТЫ ПРОЕКТА
- Обучение 24 сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора, занимающихся вопросами сельскохозяйственной политики и планирования, методам подготовки, выработки, формулирования, анализа и реализации программ и стратегий сельскохозяйственного сектора.
- Стажировка трех сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан за границей, углубленное изучение вопросов выработки стратегических программ и многосторонних вопросов торговли и/или развития сельских территорий.
- Разработка 2 исследований стратегий, по вопросам: устойчивого развития сельского хозяйства и программ продовольственной безопасности, уделяя особое внимание деятельности, мероприятиям и инвестиционным планам в рамках национальной стратегии по продовольственной безопасности и развития сельских территорий на основе сравнительного преимущества и конкурентоспособности стратегически важных культур и продукции сектора животноводства.
IV РАБОЧИЙ ПЛАН
Рабочий план проекта предусматривает проведение: разъяснительных семинаров по повышению квалификации сотрудников в области выработки, анализа и оценки сельскохозяйственных программ, стратегий и проектов по устойчивому сельскохозяйственному развитию; подготовки обучающих материалов; вводных обучающих курсов; обучающего курса по вопросам торговли и ВТО; обучающего курса по политике управления природными ресурсами и развития сельских территорий; продвинутых обучающих курсов 2 международных исследований для обзора и обновления национальных стратегий; стажировки за границей и однодневного финального семинара.
Консультанты и преподаватели подготовят 2 исследовательские работы, рассматривающие существующие проблемы сектора, кроме того, ими будет осуществляться надзор за подготовкой исследований по оценке сектора, выполняемых слушателями курса. Процесс повышения потенциала Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан будет продолжен в рамках последующих проектов при технической поддержке ФАО и финансируемых за счет донорских инвестиций.
Основные принципы и направления деятельности по проекту представлены в следующем подразделе документа.

1.2. Негіздеме
ФАО-ның жүйелi бағдарламасы шеңберiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне салыстырмалы артықшылықтар мен бәсекеге қабiлеттiлiктi анықтау жөнiндегi зерттеулер нәтижелерiн негізге ала отырып талдау жүргiзуге және стратегиялар қабылдау жөнiндегi ұсыныстарды тұжырымдауға мүмкiндiк беретін техникалық көмек берiледi.
Таяу Шығыс елдерi бойынша аймақтық офис (RNEP) 9 негiзгi ауыл шаруашылығы дақылдары үшiн "Қазақстан Республикасындағы ауыл шаруашылығы өндiрiсiн экономикалық ынталандыру және салыстырмалы артықшылықтары" зерттеу жұмыстарын аяқтады. Жобаның бюджетi шектеулi болуына байланысты жұмыс тек қана санаулы фермерлiк шаруашылықтарды зерттеумен шектелдi. 2002 жылғы қазанда соңғы семинардағы берiлген зерттеудiң нәтижелерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi, Әлемдiк Банктiң және басқа донорлық ұйымдардың өкiлдерi мақұлдады. Қазақстан Республикасының Үкiметi ФАО-ға Техникалық Ынтымақтастық Бағдарламасы (ТЫБ) шеңберiнде Ауыл шаруашылығы министрлігінiң қызметкерлерiнiң әлеуетiн көтеру саласында көмек берудi және оқыту бағдарламасы шеңберiнде өсiмдiк және мал шаруашылықтары өнiмiн жөнiндегi фермерлiк шаруашылықтардың көп жиынтығын зерттей отырып аграрлық саясатты талдауды кең ауқымды зерттеу жүргізудi сұрады. Жоба сондай-ақ мемлекеттiк бағдарламаны жүзеге асыруда және ауыл шаруашылығы секторын тұрақты дамытудың кең ауқымды ұлттық стратегиясы құрылымдарын әзiрлеуде пайдалы болмақ. Қазiргi уақытта TACIS жобасы шеңберiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiне арналған стратегия жасауға жәрдемдесу жөнiндегi жұмыс жүргiзiлуде, бiрақ бұл жобаның мақсаты министрлiк қызметкерлерiнiң әлеуетiн арттыруға бағытталмаған. Жобаның бастаушылары ФАО ұсынған бағдарламасы бойынша ынтымақтасуға қызығушылық танытты. Әлемдiк Банк те саясат пен стратегияны талдау және жасау мәселелерiндегі бiлiктiлiктi көтеру саласындағы ынтымақтастыққа мүдделi екендігін бiлдiрдi. ТЫБ жобасы шеңберiнде 2002 жылдың басында ФАО бастама көтерген кең ауқымды зерттеулер жүргiзу және мемлекеттің қолдауын қажет ететiн фермерлiк қызметтің негізгi түрлерiн анықтау және зерттелiнетiн өнiмнiң бәсекеге қабiлеттілігін анықтау жөнiндегі жұмыстар жоспарлануда. Сонымен қатар саясатты талдау моделi әзiрленетiн, сондай-ақ таяудағы 5 жылға арналған ауыл шаруашылығы секторын дамытуға арналған негiздерi анықталатын болады.
Ұсынылып отырған техникалық көмек (оқыту бағдарламасы) екi компоненттен тұрады: 1) саясат пен стратегияны талдау және жасау әдiстерiн үйрету; 2) стратегиялық маңызды салалардағы ауыл шаруашылығы саясатына зерттеулер жүргізу. Сонымен қатар, негізгi назар су ресурстарын тиiмдi пайдалануға, жеке бастамаларды дамытуға және ерiктi ауыл шаруашылық ассоциацияларын құруға бөлiнетiн болады.
Оқыту компонентi Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінiң қажеттілiктерiне сәйкес тренингтiк бағдарламаларды жасауды көздейдi. Бағдарлама қызметкерлердiң бiлiктiлiк саласы мен бiлiмiн назарға ала отырып олардың әртүрлi деңгейiне арналған; сонымен қатар, тыңдаушылары алған бiлiмдерiн кейiннен министрлiктiң облыстық басқармаларындағы әрiптестерiне жеткiзуге тиiс негізгі топты оқытуға ерекше көңiл бөлiнетiн болады. Осылайша, жобаның шеңберiнде қызметкерлердiң зерттеулер жүргізу, Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi деңгейiнде бағдарламалар мен стратегиялар жасау және жүзеге асыру мәселелерi бойынша консультациялар беру саласындағы бiлiктiлiктерi көтерiлетiн болады.
Бұл бағдарлама осы саладағы ең алғашқыларының бiрi болып табылады және донорлардың және/немесе аймақтық және халықаралық ұйымдардың институционалдық оқытуы, сондай-ақ ауыл шаруашылық секторын дамыту жөнiндегі бағдарламасына бастау бола алады. Дүниежүзiлiк Банк осы жұмысты жүргiзуде ФАО-мен ынтымақтастыққа мүдделілiк танытып отыр. БҰҰ Даму Бағдарламасы басшылығымен, TACIS бағдарламасымен, Еуропалық Комиссиямен, Дүниежүзiлiк Банкпен және Азия Даму Банкiмен болған кездесулер тараптардың Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігіне қолдау көрсетуге мүдделiктерiн дәлелдейдi.
1.3 Бенефициарлар
Жоба шеңберiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігінiң және аграрлық сектордағы басқа да мемлекеттiк ұйымдардың қызметкерлерiн оқыту жоспарланады.
II. Көрсетілген техникалық көмектің мақсаты
Жобаның негізгі мақсаты Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігінiң және аграрлық сектордағы басқа да мемлекеттік ұйымдардың қызметкерлерiнiң ауыл шаруашылық бағдарламаларын, тұрақты ауыл шаруашылық даму жөнiндегі стратегиялар мен жобаларды жасау, талдау және бағалау, өзгермелi экономикалық шарттар жағдайында жемiстi қызмет ету үшiн мүмкiндiктер жасау саласындағы бiлiктілiктерiн арттыруда.
Нақты мiндеттердi былай анықтауға болады:
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ауыл шаруашылық бағдарламалары мен стратегияларын жасау, талдау, жүзеге асыру және бағалау саласындағы жоғары бiліктi базасын құру.
- Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгіне
қызметінiң шешушi салаларын зерттеулердi әзiрлеуде және
аграрлық секторды дамыту стратегияларын бағалауда
жәрдемдесу.
III. Жобаның нәтижелері
- Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң,
Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау
министрлігінiң және аграрлық сектордағы басқа да
мемлекеттiк ұйымдардың ауыл шаруашылық саясат пен жоспарлау
мәселелерiмен шұғылданатын 24 қызметкерiне ауыл шаруашылығы
секторының бағдарламалары мен стратегияларын әзiрлеу, жасау,
тұжырымдау, талдау және жүзеге асыру әдiстерiн үйрету.
- Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінiң 3
қызметкерiн шет елге стажировкаға жiберу, стратегиялық
бағдарламалар жасаудың мәселелерi мен сауданың және/немесе
ауыл аумақтарын дамытудың сан қырлы мәселелерiн тереңдеп
зерделеу.
- Мына мәселелер бойынша 2 стратегиялар зерттеуiн жасау:
стратегиялық маңызды дақылдар мен мал шаруашылығы секторы
өнiмiнiң салыстырмалы артықшылығы мен бәсекеге қабiлеттілігі
негiзiнде азық-түлiк қауiпсiздiгi мен ауылдық аумақтарды
дамытудың ұлттық стратегиясы шеңберiндегі қызметке,
iс-шараларға және инвестициялық жоспарларға ерекше көңiл
бөле отырып, ауыл шаруашылығын тұрақты дамыту және
азық-түлiк қауiпсiздiгi.
IV. Жұмыс жоспары
Жобаның жұмыс жоспары мыналарды: қызметкерлердiң ауыл шаруашылық бағдарламаларын, стратегияларын және тұрақты ауыл шаруашылық даму жөнiндегi жобаларды жасау, талдау және бағалау саласындағы бiлiктілігін көтеру жөнiндегi түсiндiрме семинарлар өткiзудi; оқыту материалдарын дайындауды; кiрiспе оқу курстарын, сауда және ДСҰ мәселелерi бойынша оқу курсын; табиғи ресурстарды басқару мен ауыл аумақтарын дамыту саясаты бойынша оқу курстарын; ұлттық стратегияларды шолу мен жаңартуға арналған 2 халықаралық зерттеудiң iлгерiлеген оқу курсын; шетелдердегi стажировкаларды және бiр күндiк финалдық семинар өткiзудi көздейдi.
Консультанттар мен оқытушылар сектордың туындап отырған проблемаларын қарастыратын 2 зерттеу жұмысын дайындайды, сонымен қатар, олар курстың тыңдаушылары орындайтын секторды бағалау жөнiндегі зерттеулердiң әзiрленуiн қадағалайтын болады. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң әлуетiн арттыру процесi ФАО-ның техникалық қолдауымен және донорлық инвестициялар есебiнен қаржыландырылатын кезектi жобалар шеңберiнде жалғасатын болады.
Жоба бойынша қызметтiң негiзгi принциптерi мен бағыттары құжаттың келесi iшкi бөлiмiнде көрсетiлген.

4.1. Обучающая программа
Обучение
Основная цель обучения заключается в ознакомлении участников с концептуальными основами и обретении практических навыков, необходимых для работы в области сельскохозяйственной политики. Слушатели ознакомятся с базовыми концепциями, формулировками и подходами сельскохозяйственной политики, а также основными понятиями процессов функционирования рыночных механизмов. Кроме того, они ознакомятся с новыми методами компьютерной обработки данных и статистического анализа. Принимая во внимание профиль и опыт работы слушателей, в ходе курсов будут применяться разные методики, предусматривающие различную степень сложности изучаемых материалов. Методология обучения согласуется с принципами обучения взрослых и принимает во внимание необходимость интегрирования теоретических и практических занятий, а также активное участие слушателей. В качестве дополнения к лекциям будут организованы занятия по решению проблемно-ориентированных задач, семинары и групповые обсуждения. Отобранные сотрудники Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан будут тесно сотрудничать с национальными и международными преподавателями (консультантами) и приобретать опыт в реализации проекта по повышению потенциала.
Согласно предложению Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан участники будут разделены на две группы по 12 человек каждая с целью гарантирования участия слушателей и во избежание сбоев в их работе. Офис для работы по проекту будет находиться в здании Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в городе Астане, там же будет проводиться и обучение сотрудников.
Будет подготовлена специальная программа обучения, включающая набор материалов на английском и русском языках. Курс предусматривает обучение 24 специалистов из Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора. Отдельные участники будут вовлечены в будущую работу по обучению анализу политики как в министерствах, так и на областном уровне.
В рамках проекта планируется 2-х недельная стажировка трех сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан за границей в области:
1) планирования сельскохозяйственной политики и принятия стратегических решений;
2) многосторонней торговли и вопросов ВТО;
3) развития сельских территорий.
Эти сотрудники будут отобраны из состава основной группы обучаемых и будут вовлечены в работу по:
- подготовке стратегий устойчивого развития сельскохозяйственного сектора;
- оказанию технической поддержки департаментам Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, кооперирующим с такими международными организациями, как ВТО, Всемирный Банк, ФАО, ИФАД, ТАСИС и т.д.;
- подготовке технических исследований для поддержки разработчиков государственных стратегий;
- определению стратегии развития сельских территорий;
- поддержке процесса вступления в ВТО;
- оценке сектора в рамках данного проекта TCP;
- подготовке исследовательских работ по оценке производительности подсекторов сельского хозяйства, определению факторов, сдерживающих развитие и возможности повышения эффективности и рентабельности.
Преподаватели
Команда преподавателей будет состоять из сотрудников ФАО, а также международных и национальных консультантов. Кроме того, для преподавания отдельных предметов будут привлекаться преподаватели университетов, научно-исследовательских институтов, министерств и государственных агентств. В рамках проекта будут также использованы ресурсы стран СНГ. Консультанты будут вести надзор за выполнением обучающимися полевых исследований и проведением оценки сельскохозяйственного сектора.
Слушатели

4.1. Оқыту бағдарламасы
Оқыту
Оқытудың негiзгі мақсаты қатысушыларға ауыл шаруашылығы саясаты саласындағы жұмысқа қажеттi тұжырымдамалық негiздерiн таныстыру және практикалық дағдыларды меңгерту болып табылады. Тыңдаушылар ауыл шаруашылығы саясатының базалық тұжырымдамаларымен, тұжырымдауларымен және тәсiлдерiмен, сондай-ақ нарықтық тетiктердi қалыптастыру процестерiнiң негiзгі ұғымдарымен танысады. Сонымен қатар олар мәлiметтердi компьютерлiк өңдеу мен статистикалық талдаудың жаңа әдiстерiмен танысады. Тыңдаушылардың жұмыс бағдары мен тәжiрибесiн назарға ала отырып, курстық сабақтар барысында зерделеу материалдарының сан алуан күрделiлiк деңгейi көзделетiн әр түрлi әдiстемелер қолданылады. Оқу әдiснамасы ересектердi оқыту принциптерiмен сәйкестендiрiледi және теориялық пен практикалық сабақтарды бiрiктiру қажеттiгiн, сондай-ақ тыңдаушылардың белсене қатысуын назарда ұстайды. Лекцияларға толықтырулар ретiнде проблемалық-бағдарлық мiндеттердi шешу жөнiндегi сабақтар, семинарлар және топтық талқылаулар ұйымдастырылатын болады. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң iрiктелiп алынған қызметкерлерi ұлттық және халықаралық оқытушылармен (консультанттармен) тығыз ынтымақтастықта болады және әлуеттi арттыру жөнiндегi жобаны iске асыруда тәжiрибе алады.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ұсынысына сәйкес, тыңдаушылардың қатысуына кепiлдiк беру және олардың жұмысындағы кемшiлiктерден сақтану мақсатында қатысушылар әрқайсысы 12 адамнан екi топқа бөлiнедi. Жоба бойынша жұмысқа арналған офис және қызметкерлердi оқытатын жер Астана қаласында Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ғимаратында.
Ағылшын және орыс тiлiндегі материалдар жиынтығы қоса кіретін арнайы оқу бағдарламасы оқу бағдарламасы даярланатын болады. Курс Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнен, Қазақстан Республикасының Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігінен және басқа аграрлық сектордағы мемлекеттiк ұйымдардан 24 маманды оқытуды көздейдi. Жекелеген қатысушылар министрлiктерде және облыстық деңгейде саясатты талдауды оқыту жөнiндегi болашақта жұмысқа тартылатын болады.
Жоба шеңберiнде Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгінiң үш қызметкерiнiң шетелдерде мына салалардағы 2 апталық стажировкасы жоспарлануда:
1) ауыл шаруашылығы саясатын жоспарлау және стратегиялық шешiмдер қабылдау;
2) көп тарапты сауда және ДСҰ мәселелерi;
3) ауылдық аумақтарды дамыту мәселелерi бойынша.
Бұл қызметкерлер оқытылған негiзгi топтың құрамынан iрiктеледi және мынадай жұмысқа тартылатын болады:
- ауыл шаруашылық секторын тұрақты дамыту стратегиясын әзiрлеу;
- ДСҰ, Дүниежүзілiк банк, ФАО, ИФАД, ТАСИС және т.с.с. халықаралық ұйымдармен қауымдасқан Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы департаменттерiне техникалық қолдау көрсету;
- мемлекеттік стратегияларды әзірлеушілерді қолдау үшін техникалық зерттеулерді даярлау;
- ауылдық аумақтарды дамыту стратегиясын анықтау;
- ДСҰ-ға кiру процесiн қолдау;
- осы ТЫБ жобасы шеңберiнде секторды бағалау;
- ауыл шаруашылығы iшкi секторларының өнiмділігін бағалау, дамуды және тиiмдiлігі мен рентабельдiлiгiн арттыру мүмкiндiктерiн тежейтiн факторларды анықтау жөнiндегi зерттеу жұмыстарын әзiрлеу.
Оқытушылар
Оқытушылар командасы ФАО қызметкерлерінен, сондай-ақ халықаралық және ұлттық консультанттардан тұратын болады. Сонымен қатар, жекелеген пәндердi оқыту үшiн университеттерден, ғылыми-зерттеу институттарынан, министрлiктерден және мемлекеттiк агенттіктерден оқытушылар тартылады. Жоба шеңберiнде ТМД елдерiнiң ресурстары да пайдаланылатын болады. Консультанттар оқып жүргендердiң танаптық зерттеулердiң орындауын және ауыл шаруашылығы секторына баға беруiн қадағалайды.
Тыңдаушылар
Оқыту бағдарламасы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлiгінiң және аграрлық сектордағы басқа да мемлекеттiк ұйымдардың қызметкерлерiне шақталған.

Обучающая программа рассчитана на сотрудников Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора. Отбор слушателей будет производиться в соответствии с заранее определенными критериями, такими как возраст 30-40 лет, заинтересованность темой проекта, коммуникативные способности и т.д. Предпочтение также будет отдаваться слушателям, обладающим знаниями в области  экономики и анализа политики.
Методика обучения
Методология обучения предусматривает проведение лекций, групповую работу, выполнение упражнений в группах и индивидуально, обсуждение исследований и проведение дискуссий. Чтению лекций будет посвящено не более 50% от общего времени занятий. Остальное время рассчитано на практическое применение аналитических инструментов/методов и дискуссий между участниками и преподавателем.
Исследование политики
На основании исследований, проведенных местными и международными консультантами (преподавателями), в ходе проекта будут составлены два отчета по исследованию политики: 1) устойчивое развитие сельского хозяйства и программы продовольственной безопасности, уделяя особое внимание деятельности, мероприятиям и инвестиционным планам в рамках национальной стратегии по продовольственной безопасности; 2) сравнительное преимущество и конкурентоспособность стратегически важных культур и продукции сектора животноводства.
Подготовка этих исследований предусматривает анализ спроса на продовольствие, производства, маркетинга и торговли (на местных и международных рынках), системы товаров (ССА), рыночных условий и стратегических аспектов управления природными ресурсами. На основании результатов исследований и данных, собранных местными консультантами, а также работы, выполненной под руководством ФАО, международными консультантами будут подготовлены ключевые отчеты по стратегии, которые могут быть использованы при разработке национальной стратегии сельскохозяйственного сектора на перспективу. Окончательная тема стратегических отчетов будет определена совместно с Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан.
В дополнение к оценке вариантов сельскохозяйственной политики, данные исследования будут использоваться в качестве практических упражнений в ходе всей обучающей программы, таким образом, слушатели будут также принимать участие в подготовке, обзоре и конечной отработке отчетов.
Разъяснительные семинары
Планируется организация однодневного семинара на начальной стадии проекта и двухдневного семинара при завершении, цель которых заключается в разъяснении важности сельскохозяйственной политики, управлении природными ресурсами и развитии сельских территорий для усовершенствования процесса стратегического планирования аграрного сектора.
В ходе этих семинаров планируется представление и обсуждение целей, задач и результатов проекта.
V. РЕСУРСЫ ФАО
а) Сотрудники
Международные консультанты-преподаватели
- Специалист по торговой политике (ТРЕ) 4 недели, опыт работы в международных проектах по вопросам ВТО.
Эксперты Партнерской Программы - TCDC/TCCT:
- TCDC/TCCT Экономист сельскохозяйственной политики - Руководитель команды, TCDC (12 недель), опыт работы в международных проектах по вопросам производства, маркетинга и торговли.
- TCDC/TCCT экономист сельского хозяйства - TCDC (6 недель), опыт подготовки обучающих материалов, разработки и реализации обучающих программ.
- TCDC/TCCT Преподаватель Экономики сельскохозяйственной политики (6 недель), опыт подготовки обучающих материалов, разработки и реализации обучающих программ.
Технический надзор ФАО
- Технический сотрудник RNEP: 3 недели, 3 миссии подготовка рабочего плана, обзор продвижения работы по проекту, подготовка/участие в финальном семинаре.
Консультационная работа ФАО
- Экономист сельскохозяйственной политики офиса RNEP/Технический координатор (6 недель) - Специалист по проектам повышения потенциала.
- Сотрудник офиса RNEP по вопросам макроэкономики и сельскохозяйственной политики по странам СНГ; специалист по разработке методики проведения исследований. (2 недели)
- Сотрудник TCAS/ESA по вопросам сельскохозяйственной торговли. (2 недели) Преподаватели (консультанты) - национальные специалисты в области экономической политики
- Преподаватель-аналитик экономической политики/Руководитель национальной команды (12 месяцев)
- Преподаватель-эксперт в области сельскохозяйственной политики/Ассистент (8 месяцев)
- Преподаватель-экономист сельскохозяйственной политики по развитию сельских территорий (6 месяцев)
- Преподаватель-специалист по внешней торговле (экономист) (6 месяцев)
- Преподаватель-специалист в области маркетинга и торговли (6 месяцев)
(Внештатная) временная должность (до 5 000 долл. США)
- Услуги переводчиков при возникновении необходимости, в качестве дополнения к услугам переводчиков, предоставляемым Министерством сельского хозяйства Республики Казахстан и поддержке, оказываемой национальным преподавателем (консультантом-ассистентом), а также для оказания административной поддержки в ходе реализации проекта.
б) Официальные поездки (до 17 500 долл. США)
Для покрытия издержек на командировки сотрудников проекта по Казахстану, в частности поездки национальных консультантов на объекты для проведения обследований и подготовки отчетной документации по проекту.

Тыңдаушыларды iрiктеу 30-40 жас аралығындағылар, жоба тақырыбына қызығушылығы, коммуникативтiк қабiлетi және т.б. сияқты алдын ала анықталған критерийлерге сәйкес жүргiзiледi. Экономика және саясатты талдау саласындағы бiлiмдердi меңгерген тыңдаушыларға да артықшылықтар берiледi.
Оқу әдiстемесi
Оқу әдiснамасы лекциялар, топтық жұмыстар жүргізудi, жаттығуларды топтарда және жеке орындауды, зерттеулердi талқылауды және пiкiрталастар өткiзудi көздейдi. Лекцияларға бөлiнетiн уақыт сабақтың жалпы уақытының 50%-нан аспайды. Қалған уақыт талдау аспаптарын/әдiстемелердi практикалық қолдануға және қатысушылар мен оқытушылар арасында пiкiрсайыстарға арналған.
Саясатты зерттеу
Жергiлiктi және халықаралық консультанттар (оқытушылар) жүргiзген зерттеулер негiзiнде, жоба барысында саясатты зерттеу бойынша берiлетiн 2 есеп жасалатын болады: 1) азық-түлiк қауiпсiздiгi жөнiндегі ұлттық стратегия шеңберiндегi қызметке, iс-шаралар мен инвестициялық жоспарларға ерекше назар аудара отырып, ауыл шаруашылығын тұрақты дамыту және азық-түлiк қауiпсiздігі бағдарламалары, 2) стратегиялық маңызы дақылдар мен мал шаруашылығы секторы өнiмдерiнiң салыстырмалы артықшылықтары мен бәсекеге қабiлеттiлiгi.
Бұл зерттеулерді даярлау азық-түлiкке, өндiрiске, маркетингке және саудаға (жергілiктi және халықаралық рыноктардағы) сұранысты, тауар жүйесiн (ССА), табиғи ресурстарды басқарудың нарықтық жағдайлары мен стратегиялық аспектiлерiн талдауды көздейдi. Жергілiктi консультанттар жинаған зерттеулер мен деректердiң, сондай-ақ ФАО басшылығымен орындалған жұмыстардың нәтижелерi негiзiнде халықаралық консультанттар ауыл шаруашылығы секторының болашаққа арналған ұлттық стратегиясын әзiрлеу кезiнде пайдаланылуы мүмкiн стратегия бойынша негiзгi есептердi дайындайтын болады. Стратегиялық есептердiң түпкiлiктi тақырыбы Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгімен бiрлесе анықталатын болады.
Ауыл шаруашылығы саясатын нұсқаларын бағалауға толықтыру ретiнде бұл зерттеулер бүкiл оқыту бағдарламасының барысында практикалық жаттығулар ретiнде пайдаланылатын болады, осылайша, тыңдаушылар да есепте дайындауға, шолуға және түпкiлiкті пысықтауға қатысады.
Түсiндiрме Семинарлар
Жобаның бастапқы сатысында бiр күндiк және аяқталуында екi күндiк семинар ұйымдастыру жоспарлануда, ондағы мақсат ауыл шаруашылығы саясатының, аграрлық секторды стратегиялық жоспарлау процесiн жетiлдiру үшiн ауылдық аумақтардың табиғи ресурстарын басқарудың және дамытудың маңыздылығын түсiндiру болып табылады.
Бұл семинарлардың барысында жобаның мақсаттарын, мiндеттерiн және нәтижелерiн ұсыну және талқылау жоспарлануда.
V. ФАО ресурстары
а) Қызметкерлер
Халықаралық оқытушылар - консультанттар
- Сауда саясаты жөнiндегi мамандар (TPE) 4 апта, ДСҰ
мәселелерi бойынша халықаралық жобалардағы жұмыс
тәжiрибелерi.
ТСДС/ТССТ - Серiктестiк Бағдарламасының сарапшылары:
- ТСДС/ТССТ Ауыл шаруашылығы саясатының экономисi - Команда
жетекшісі, ТСДС (12 апта), өндіріс, маркетинг және сауда
мәселелері жөнiндегі халықаралық жобалардағы жұмыс
тәжiрибесi.
- ТСДС/ТССТ Ауыл шаруашылығының экономисі - ТСДС (6 апта),
оқыту материалдарын әзірлеу, оқыту бағдарламаларын жасау
және жүзеге асыру тәжiрибесi.
- ТСДС/ТССТ Ауыл шаруашылығы саясаты экономикасының оқытушысы
(6 апта), оқыту материалдарын дайындау, оқыту
бағдарламаларын жасау және жүзеге асыру тәжірибесі.
ФАО техникалық қадағалауы
- RNEP техникалық қызметкерi: 3 апта, жұмыс жоспарын
даярлаудың 3 миссиясы, жоба бойынша жұмыстың жылжуына шолу,
финалдық семинарды даярлау/атсалысу
ФАО консультациялық жұмысы
- RNEP офисi ауыл шаруашылығы саясатының экономисi/Техникалық
үйлестіруші (6 апта) - Әлеуетті арттыру жобасы жөнiндегі
маман.
- RNEP офисiнiң ТМД елдері бойынша макроэкономика және ауыл
шаруашылығы саясаты мәселелері жөнiндегі қызметкерi;
зерттеулер өткiзу әдiстемесiн әзірлеу жөнiндегі маман
(2 апта)
- TCAS/ESA ауыл шаруашылығы саудасы мәселелерi бойынша
қызметкері (2 апта)
Оқытушылар (консультанттар) - экономикалық саясат саласындағы ұлттық мамандар.
- Экономикалық саясаттың оқытушы-талдампазы/Ұлттық команданың
жетекшісi (12 ай)
- Ауыл шаруашылығы саясаты саласындағы
окытушы-сарапшы/Ассистент (8 ай)
- Ауылдық аумақтарды дамыту бойынша ауыл шаруашылығы
саясатының оқытушы-экономисі (6 ай)
- Сыртқы сауда бойынша оқытушы-маман (экономист) (6 ай)
- Маркетинг және сауда саласындағы оқытушы-маман (6 ай)
(Штаттан тыс) уақытша лауазым (5000 АҚШ долл. дейін)
- Қажет болған жағдайда Қазақстан Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрлiгi ұсынатын аудармашылар қызметiне
қосымша ретiндегі аудармашылар қызметi, ұлттық оқытушы
(консультант-ассистент) көрсететiн қолдауға, сондай-ақ
жобаны іске асыру барысына әкiмшiлiк қолдау көрсету үшін.
б) Ресми сапарлар (17500 АҚШ долл. дейін).
Жоба қызметкерлерінің Қазақстан бойынша іссапарларының, ішінара алғанда ұлттық консультанттардың зерттеу жүргізу және жоба бойынша есеп беру құжаттамаларын дайындау үшiн объектiлерге бару сапарларына арналған шығындарын жабу үшiн.

в) Контракты (до 20 000 долл. США)
Перевод и размножение дидактических материалов для проведения 6 обучающих курсов, 2 семинаров, 3 отчетов по проекту, 4 исследований, и отчета для финального семинара. Контракты с местными или региональными (СНГ) организациями/институтами.
г) Общие эксплуатационные расходы (ОЭР) (до 10 000 долл. США)
Для покрытия различных расходов в рамках проекта, в том числе телефонных переговоров, канцелярских товаров для офиса, факсимильной связи, ксерокопирования, бензина и т.д.
д) Оборудование (до 10 000 долл. США)
Оборудование, необходимое для проведения обучающей программы предусматривает закупку 4 персональных компьютеров, 2 портативных компьютеров и необходимого программного обеспечения на сумму 2000 долл. США компьютеры и ПО; 2 принтера - 500 долл. США каждый. Поскольку для проведения обучения потребуется, по крайней мере, 8 компьютеров, предоставление для временного использования на проведение обучающих программ 4 дополнительных ПК Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан берет на себя.
ж) Техническое обеспечение и материалы (до 5 000 долл. США)
Техническое обеспечение и материалы для обучения, подготовка отчетов, текстов, дискет для ПК, закупка специального программного обеспечения, необходимого для подготовки отчетов и документации.
з) Прямые эксплуатационные расходы (ПЭР) (US$)
Покрытие различных расходов по реализации проекта в головном офисе ФАО (7 % от общих затрат по проекту).
и) Обучение (до 24 000 долл. США)
Обучение в Казахстане (до 12 000 долл. США)
- Однодневный семинар на начальной стадии проекта (около 30 участников), цель которого заключается в объяснении разработчикам государственных стратегий важности повышения потенциала в области выработки, анализа и реализации политики, ознакомление с содержанием программы. Ориентировочная стоимость (аренда помещения и проезд участников из других городов): 3500 долл. США.
- Двухдневный семинар (около 30 участников) в заключительной стадии проекта предусматривает обсуждение результатов обучающей программы, проведенных исследований и их важности для будущей работы, обсуждение вариантов стратегии развития аграрного сектора, обсуждение с Правительством и донорами необходимости последующих шагов. Ориентировочная стоимость (аренда помещения и проезд участников из других городов): 4500 долл. США
- 2-3-дневное обучение с выездом на места проведения исследований для каждой группы, состоящей из 12 участников. Ориентировочная стоимость (проезд, питание и проживание участников): 4500 долл. США на каждый выезд.
- Обучение в г. Астане не предусматривает дополнительных затрат по проекту.
Стажировка за границей (до 12 000 долл. США)
- Из 24 участников программы будут отобраны 3 кандидата, которые будут проходить дальнейшую стажировку за границей, один - по вопросам планирования аграрной политики, второй - в области многосторонней торговли и вопросов ВТО и третий - по вопросам развития сельских территорий. Участники прослушают 2-х недельный курс интенсивного обучения в международных университетах (Египет, Япония или Западно-Европейская страна). Общая стоимость составляет 12 000 долл. США и предусматривает проезд участников ($2000 х 3) и единовременно выплачиваемую сумму на питание и проживание ($2000 х 3).
VI. ОТЧЕТНОСТЬ ПО ПРОЕКТУ
Каждый консультант - преподаватель (национальный и международный) должен подготовить технический отчет по окончанию своего задания с подробным описанием результатов, выводов и рекомендаций. Руководитель международной команды вместе с сотрудниками ФАО составит отчет, оценивающий деятельность по проекту. Кроме того, офис RNEP представит на рассмотрение Правительства окончательный отчет в соответствии с процедурами ФАО/ТСР.
VII. ВКЛАД И ПОДДЕРЖКА КАЗАХСТАНСКОЙ СТОРОНЫ
Департамент анализа и государственного регулирования развития АПК и сельских территорий Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан является ответственным за реализацию проекта. Слушатели курса будут набраны из числа сотрудников этого и других департаментов Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, Министерства экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан и других государственных организаций аграрного сектора.
Вклад казахстанской стороны заключается в следующем (в рамках действующего бюджетного финансирования Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан на соответствующий год):
- Предоставление дополнительного оборудования в дополнение к закупленному по проекту (минимум 4 компьютера и рабочих стола), мебели и другого офисного оборудования.
- Определение и разрешение участвовать в работе по проекту.
- Предоставление оборудования и помещения для проведения тренингов.
- Предоставление услуг секретаря/клерка для работы по проекту.
- Обеспечение в рамках законодательства Республики Казахстан доступа к информации, необходимой для реализации проекта.
- Предоставление помещения для офиса для национальных и международных консультантов.
- Предоставление услуг переводчиков при необходимости в дополнение к временным услугам, предусмотренным проектом.
Бюджет проекта, ПРЕДУСМАТРИВАЮЩИЙ ВКЛАД ФАО
(в долл. США)
Страна:                       Республика Казахстан
Название проекта:             Повышение потенциала в области
анализа сельскохозяйственной
политики и вопросов торговли
Номер проекта:                TCP/
-------------------------------------------------------------------
Компонент !      Описание компонента        !Sub.Comps.!  Main
!                                 !          !  Comps.
-------------------------------------------------------------------

в) Келiсiм-шарттар (20 000 АҚШ долл. дейін).
6 оқыту курстарын, 2 семинар, жоба бойынша 3 есеп бepу, 4 зерттеулер жүргізу және финалдық семинар үшiн дидактикалық материалдарды аудару және көбейту.
Жергілiктi және аймақтық (ТМД) ұйымдармен/институттармен келiсiм-шарттар.
г) Жалпы пайдалану шығыстары (ЖПШ) (10 000 АҚШ долл.дейiн)
Жоба шеңбердегі әр түрлi шығыстарды, оның iшiнде телефон келіссөздерiн, офиске арналған кеңселiк тауарларды, факсимильдік байланысты, ксерокөшiрмелердi, бензинді және т.б. жабу үшін.
д) Жабдықтар (10 000 АҚШ долл. дейін)
Оқыту оқу бағдарламасын жүргізу үшін қажеттi жабдықтар 4 дербес компьютер, 2 портативтiк компьютер және 2000 АҚШ долл. сомасындағы қажет бағдарламамен қамтамасыз етудi/компьютерлер мен БҚ сатып алуды көздейді; 2 принтер - әрқайсысы 500 АҚШ долл. Оқуды жүргізу үшiн кемінде 8 компьютер қажет болатындықтан, оқыту бағдарламаларын жүргізуге қосымша 4 ДК-дi уақытша пайдалануға беруді Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы министрлігі өз мойнына алып отыр.
ж) Техникалық қамтамасыз ету және материалдар (5000 АҚШ долл.дейін).
Техникалық қамтамасыз ету және оқытуға арналған материалдар, есептердi, мәтiндердi, ДК-ге арналған дискеттерді дайындау, есептер мен құжаттарды дайындау үшiн қажет арнаулы бағдарламамен қамтамасыз етуді сатып алу.
з) Тікелей пайдалану шығыстары (ТПШ)
ФАО бас офисiндегi жобаны іске асыру бойынша әртүрлi шығындарды жабу (жоба бойынша жалпы шығыстардың 7%-ы).
и) Оқыту (24 000 АҚШ долл.дейін)
Қазақстанда оқыту (12 000 АҚШ долл. дейiн)
- Жобаның бастапқы сатысындағы бiр күндiк семинар (30 шақты
қатысушылар), оның мақсаты мемлекеттік стратегияны
әзiрлеушiлерге саясатты жасау, талдау және жүзеге асыру
саласындағы әлеуетті арттырудың маңыздылығын түсiндiру,
бағдарламаның мазмұнымен таныстыру. Шамаланған құны
(үй-жайды жалға алу және басқа қалалардан келген
қатысушылардың жол ақысы): 3500 АҚШ долл.
- Жобаның қорытынды сатысындағы екі күндік семинар (30 шақты
қатысушылар) оқыту бағдарламасының, жүргізілген
зерттеулердiң нәтижелерiн және олардың болашақ жұмыстар
үшін маңыздылықтарын талқылауды, аграрлық секторды дамыту
стратегиясының нұсқаларын талқылауды, Үкiметпен және
донорлармен келесi қадамның қажеттілiгiн талқылауды
көздейдi. Шамаланған құны: (үй-жайды жалға алу және басқа
қалалардан келген қатысушылардың жол ақысы): 4500 АҚШ долл.
- 12 қатысушыдан тұратын әрбiр топ үшiн зерттеулер жүргiзу
орындарына сапар шеге отырып 2-3 күндiк оқыту. Шамаланған
құны: (қатысушылардың жол ақысы, тамағы және орналасқан
жерi): әр сапарға 4500 АҚШ долл.
- Астана қаласында оқыту жоба бойынша қосымша шығындарды
қажет етпейдi.
Шет елдерде стажировкадан өту (12000 АҚШ долл. дейiн)
- Бағдарламаның 24 қатысушыларынан 3 кандидат таңдалады, олар
әрi қарай стажировкадан шет елдерде өтетін болады, бipeуi -
аграрлық саясатты жоспарлау мәселесi бойынша, екiншiсi -
көп жақты сауда және ДСҰ мәселелерi саласында және
үшiншiсi - ауылдық аумақтарды дамытуы мәселесi бойынша.
Қатысушылар жеделдетiп оқытудың 2 апталық курсын
халықаралық университеттерде (Египет, Жапония немесе
Батыс-Еуропа елдерiнде) тыңдайды. Жалпы құны 12000 АҚШ долл.
құрайды және қатысушылардың жол ақысы (2000 АҚШ долл. x 3)
және тамақ пен тұратын жерiне бiр жолғы төленетін соманы
(2000 АҚШ долл. x 3) көздейдi.
VI. Жоба бойынша есептілік
Әрбiр консультант - оқытушы (ұлттық және халықаралық) нәтижелердi, тұжырымдарды және ұсыныстарды толық сипаттамай отырып өзiнiң тапсырмасының аяқталғаны жөнiнде техникалық есеп дайындауға тиiс. Халықаралық топтың жетекшiсi ФАО қызметкерлерiмен бiрге жоба бойынша қызметтi бағалайтын есеп жасайды. Сонымен қатар, RNEP офисi ФАО/ТЫБ рәсiмдерiне сәйкес Түпкiлiктi Есептi үкiметтiң қарауына бередi.
VII. Қазақстан Тарапының салымы мен қолдауы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнің АӨК мен ауыл аумақтарының дамуын талдау және мемлекеттік реттеу департаментi жобаны iске асыруға жауапты болып табылады. Курстың тыңдаушылары Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігінiң осы және басқа департаменттерi, Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк жоспарлау министрлігі мен аграрлық сектордағы басқа мемлекеттiк ұйымдар қызметкерлерiнiң қатарынан таңдап алынады.
Қазақстан тарапының салымы төмендегiдей (Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң қолданылып жүрген тиiстi жылға арналған бюджеттік қаржыландыруы шеңберiнде):
- Жоба бойынша сатып алынғандарына толықтыру ретiнде (кемiнде
4 компьютер және жұмыс столдары) қосымша жабдықтар,
жиһаздар мен басқа да офистік жабдықтар беру.
- Жоба бойынша жұмыстарды анықтау және қатысуға рұқсат беру.
- Тренингтер өткiзу үшiн жабдықтар мен үй-жай беру.
- Жоба бойынша жұмыс iстеуге хатшы/клерк қызметтерiн ұсыну.
- Қазақстан Республикасы заңнамасы шеңберiнде жобаны жүзеге
асыру үшiн қажет ақпараттарға қолжетiмдiктi қамтамасыз ету.
- Ұлттық және халықаралық консультанттарға арналған офистер
үшiн үй-жай беру.
- Қажет болған жағдайда жобада көзделген уақытша қызмет
көрсетуге қосымша ретiнде аудармашылар қызметiн ұсыну.
ФАО салымын көздейтін жоба бюджеті
(АҚШ долл.)
Ел:                      Қазақстан Республикасы
Жобаның атауы:           Ауыл шаруашылығы саясатын талдау мен
сауда мәселелері саласындағы әлеуетті
арттыру
Жоба номері:             ТСР/
___________________________________________________________________
Компонент |   Компоненттің сипаттамасы      |Sub.Comps.|  Main
|                                 |          |  Comps.
___________________________________________________________________

5013     Консультанты                                      59100
5542     Консультанты - международные            7500
5543     Консультанты - местные                 30600
5544     Консультанты - TCDC/TCCT               21000
5544     Консультанты - Retiree
Контакты                                          20000
Бюджет                                 20000
5020     Сверхурочная работа                                5000
Непостоянная работа - внештатная
5652     должность                               5000
5021     Поездки                                           96490
5661     Командировки, другое                   17500
5684     Консультанты - международные            6500
5685     Консультанты - Retiree                     0
5686     Консультанты - TCDC/TCCT               37000
5694     Поездка на обучение                    12000
5692     Travel ATS (поездки)                  14,424
5693     Travel STS (поездки)                   9,066
2530     Обучение                                         12,000
5920     Бюджет                                12,000
5024     Expandible Euipment (оборудование)               10,000
6000     Expandible Euipment_Budget
(бюджет на оборудование)              10,000
5025     Non-Expandible Euipment                           5,000
(оборудование)
6100     Non-Expandible Euipment_Budget         5,000
(бюджет на оборудование)
5027     Техническая поддержка                             50284
6111     Report Cost (затраты на отчет)
6116     Оценка                                  1000
6120     Гонорар ATS                            28952
6122     Стандартный контроль технического
обслуживания                          17,700
6123     Контролирующие функции LTU             2,632
5028     Общие эксплуатационные расходы                    10000
6300     Бюджет общих эксплуатационных
расходов                               10000
5029     Технические издержки                           18751.18
Промежуточная сумма                   267874
6118     Прямые эксплуатационные расходы     18751.18
-------------------------------------------------------------------
Общая сумма                                    286625.2
-------------------------------------------------------------------
Таблица 1: Предлагаемый рабочий план
-------------------------------------------------------------------
Месяцы              !1!2!3!4!5!6!7!8!9!10!11!12!13!14
-------------------------------------------------------------------
Разъяснительный семинар            х
Подготовка обучающих материалов
на русском языке                   х х х х х х
Обучающий курс по введению в
сельскохозяйственную политику        х х
Обучающий курс по вопросам
торговли и ВТО                             х х
Обучающий курс по политике
управления природными ресурсами и
стратегии развития сельских
территорий                                         х х
Углубленный курс по анализу
политики, торговле и
продовольственной безопасности                          х  х
Подготовка 2 исследований
национальными консультантами -
преподавателями                        х х х х х х х х
Исследования для обзора и
обновления национальной
стратегии                            х х х х х х х х
Обзор, обновление и финальная
версия национальной стратегии.                   х х х  х
Обучение за границей                     х х х х х х х
Национальный семинар-обсуждение
предварительных результатов
проведенной работы с участием
доноров                                                        х
Финальный отчет (TCDC
руководитель команды)                                        х х х
Технический обзор и утверждение
финального отчета ФАО                                        х х х
Техническая поддержка ФАО*         х х х х х х х х х х х х х х х х
-------------------------------------------------------------------
* Техническая поддержка офиса RNEP по инициированию, надзору и координации деятельности по проекту
Примечание РЦПИ: в таблице 1: х означает заштрихованную клетку.
Примечание РЦПИ: далее текст на английском языке (см. бумажный вариант).

5013    Консультанттар                              59100
5542     Халықаралық - консультанттар            7500
5543     Жергілікті - консультанттар            30600
5544     TCDC/TCCT - консультанттар             21000
5544     Retiree - консультанттар
Келісім-шарттар                             20000
Бюджет                                 20000
5020    Мерзімнен тыс қызмет                         5000
Тұрақты емес жұмыс - штаттан тыс
5652     лауазым                                 5000
5021    Жол сапарлары                               96490
5661     Іс-сапарлар, басқалар                  17500
5684     Халықаралық - консультанттар            6500
5685     Retiree - консультанттар                   0
5686     TCDC/TCCT консультанттар               37000
5694     Оқуға сапар                            12000
5692     Travel ATS (сапар)                    14,424
5693     Travel STS (сапар)                     9,066
2530    Оқыту                                      12,000
5920     Бюджет                                12,000
5024    Expandible Euipment (құрал
жабдықтар)                                 10,000
6000     Expandible Euipment_Budget
(құрал жабдықтар бюджеті)             10,000
5025    Non-Expandible Euipment
(құрал жабдықтар)                           5,000
6100     Non-Expandible Euipment_Budget         5,000
(құрал жабдықтар бюджеті)
5027    Техникалық қолдау                           50284
6111     Есеп беру шығындары
6116     Бағалау                                 1000
6120     ATS қаламақысы                         28952
6122     Техникалық қолдауды стандартты
бақылау                               17,700
6123     LTU бақылау міндеттері                 2,632
5028    Жалпы пайдалану шығыстары                   10000
6300     Жалпы пайдалану шығыстары бюджеті      10000
5029    Техникалық ұсталымдар                    18751.18
Аралық сома                                267874
6118     Тікелей пайдалану шығыстары         18751.18
___________________________________________________________________
Жалпы сома                               286625.2
___________________________________________________________________
1 кесте: Ұсынылатын Жұмыс жоспары
___________________________________________________________________
айлар              |1|2|3|4|5|6|7|8|9|10|11|12|13|14
___________________________________________________________________
Түсіндірме семинар                х
Орыс тіліндегі оқыту
материалдарын дайындау            х х х х х х
Ауылшаруашылығы саясатына
кіріспе бойынша оқыту курсы         х х
Сауда және ДСҰ мәселелері
бойынша оқыту курсы                       х х
Табиғи ресурстарды басқару
саясаты мен ауыл аумақтарын
дамыту стратегиясы бойынша
оқыту курсы                                       х х
Саясатты талдау, сауда және
азық-түлік қауіпсіздігі
бойынша тереңдетілген курс                             х  х
Ұлттық консультанттардың-
оқытушылардың 2 зерттеу
дайындауы                             х х х х х х х х
Ұлттық стратегияны шолуға
және жаңартуға арналған
зерттеулер                          х х х х х х х х
Ұлттық стратегияның шолуы,
жаңаруы және ең соңғы
нұсқасы                                         х х х  х
Шет елде оқыту                          х х х х х х х
Ұлттық семинар - донорлар.
дың қатысуымен жүргізілген
жұмыстың алдын ала
нәтижелерін талқылау                                         х
Ақырғы есеп (TCDC
команда жетекшісі)                                         х х х
Техникалық шолу және ФАО
ақырғы есебін бекіту                                       х х х
ФАО техникалық көмегі*            х х х х х х х х х х х  х х х х х
___________________________________________________________________
* Жоба бойынша бастама көтеру, қадағалау және қызметін үйлестіру жөніндегі RNEP офисінің техникалық көмегі