Об утверждении Правил разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2004 года N 141. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 870
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.10.2015 № 870 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра сельского хозяйства РК от 01.06.2015 г. № 19-2/508.
В соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан от 9 июля 2003 года Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 февраля 2004 года N 141
Правила
разработки, согласования и утверждения требований
нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и
метрологического обеспечения контроля и учета вод
1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод разработаны в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан и устанавливают порядок разработки, согласования и утверждения требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод (далее - Правила).
2. Система нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод включает национальные стандарты, санитарно-эпидемиологические правила и нормы, другие нормативные правовые акты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 2 в редакции постановления Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
3. Требования нормативно-технического, санитарно- эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод разрабатываются в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
4. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
метрологическая аттестация методики выполнения измерений - установление (подтверждение) соответствия методики выполнения измерений предъявляемым к ней метрологическим требованиям;
методика выполнения измерений - совокупность операций и правил, выполнение которых обеспечивает получение результатов измерений с точностью, установленной данной методикой выполнения измерений.

Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу әрi бекiту ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 6 ақпандағы N 141 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2015 жылғы 31 қазандағы № 870 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкiметiнiң 31.10.2015 № 870 (алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 1 маусымдағы 19-2/508 бұйрығын қараңыз.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi Су кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу әрi бекiту ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінiң
2004 жылғы 6 ақпандағы
N 141 қаулысымен
бекiтілген
Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық,
санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету
талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту
Ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту ережесi Қазақстан Республикасының Су кодексiне сәйкес әзiрлендi және суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу әрi бекiту тәртiбiн белгiлейдi.
2. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитариялық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету жүйесi Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарын, санитариялық-эпидемиологиялық қағидалары мен нормаларын, басқа да нормативтiк құқықтық актілерін қамтиды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 23.07.2013  № 735қаулысымен.
3. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптары Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға сәйкес әзiрленедi.
4. Осы Ережеде мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
өлшемдер орындау әдiстемесiн метрологиялық аттестаттау - өлшемдер орындау әдiстемесiнiң оған қойылатын метрологиялық талаптарға сәйкестiгiн анықтау (растау);
өлшемдер орындау әдiстемесi - орындалуы осы өлшемдер орындау әдiстемесi белгiлеген дәлдiкпен өлшемдер нәтижелерiн алуды қамтамасыз ететiн операциялар мен ережелер жиынтығы.

5. Методики выполнения измерений, используемые для контроля и учета вод, проходят процедуры обязательной метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.
6. Метрологическая аттестация методик выполнения измерений и средств измерений, используемых для контроля и учета вод, осуществляется аккредитованными юридическими лицами в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом по стандартизации, метрологии и сертификации.
2. Разработка, согласование, утверждение требований
нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и
метрологического обеспечения контроля и учета вод
7. Разработка требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод осуществляется в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, санитарно-эпидемиологическими правилами и нормами и действующими стандартами государственной системы стандартизации.
8. При разработке требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод используются результаты научно-исследовательских, опытно-конструкторских, опытно-технологических, проектных работ, результаты патентных исследований, информация о современных достижениях отечественной и зарубежной науки, техники и технологии.
9. Разработка требований нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод осуществляется:
уполномоченным органом по стандартизации, метрологии и сертификации в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по метрологическому обеспечению контроля и учета вод, по согласованию с уполномоченным органом по использованию и охране водного фонда;
уполномоченным органом по использованию и охране водного фонда в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по вопросам контроля и учета поверхностных вод, по согласованию с уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
уполномоченным органом по использованию и охране недр в рамках подготовки проектов нормативно-технических актов по вопросам контроля и учета подземных вод, по согласованию с уполномоченными органами по использованию и охране водного фонда и в области санитарно- эпидемиологического благополучия населения;
уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения в рамках подготовки проектов нормативно- технических актов по вопросам контроля и учета санитарно- эпидемиологического состояния вод, по согласованию с уполномоченными органами по использованию и охране водного фонда и по стандартизации, метрологии и сертификации.

5. Суды бақылау мен есепке алу үшiн пайдаланылатын өлшемдер орындау әдiстемесi өлшемдер бiрлiгiн қамтамасыз етудiң мемлекеттiк жүйесi тiзiлiмiнде мiндеттi метрологиялық аттестаттау мен тiркеу рәсiмдерiнен өтедi.
6. Суды бақылау мен есепке алу үшiн пайдаланылатын өлшемдер орындау әдiстемесiн метрологиялық аттестаттауды аккредиттелген заңды тұлғалар стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгілеген тәртiппен жүзеге асырады.
2. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық,
санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық
қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу, келiсу және бекiту
7. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу Қазақстан Республикасы заңнамасының, санитарлық-эпидемиологиялық ережелер мен нормаларға және қолданыстағы мемлекеттiк стандарттау жүйесi стандарттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
8. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеу кезiнде ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-конструкторлық, тәжiрибелiк-технологиялық, жобалау жұмыстарының нәтижелерi, патенттiк зерттеулердiң нәтижелерi, отандық және шетелдiк ғылымның, техника мен технологияның қазiргi жетiстiктерi туралы ақпарат пайдаланылады.
9. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптарын әзiрлеудi:
стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкiлеттi орган су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша суды бақылау мен есепке алуды метрологиялық қамтамасыз ету жөнiндегi нормативтiк-техникалық актiлер жобаларын дайындау шеңберiнде;
су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкілетті орган халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілеттi органмен келiсiм бойынша жер бетi суларын бақылау мен есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде;
жер қойнауын пайдалану мен қорғау жөнiндегi уәкiлетті орган су қорын пайдалану мен қорғау жөнiндегi және халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органдармен келiсiм бойынша жер асты су қорларын бақылау әрi есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде;
халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті орган су қорын пайдалану мен қорғау және стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi уәкілетті органдармен келiсiм бойынша судың санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйiн бақылау әрi есепке алу мәселелерi бойынша нормативтiк-техникалық актілер жобаларын дайындау шеңберiнде.

10. Срок рассмотрения и согласования проектов нормативно- технических актов, содержащих требования нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод в уполномоченных государственных органах, указанных в пункте 9 настоящих Правил, не должен превышать 30 календарных дней.
11. Нормативно-технические акты, содержащие требования нормативно-технического, санитарно-эпидемиологического и метрологического обеспечения контроля и учета вод, утверждаются уполномоченными государственными органами, указанными в пункте 9 настоящих Правил, в соответствии с их компетенцией.

10. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптары қамтылатын нормативтiк-техникалық актiлер жобаларын осы Ереженiң 9-тармағында көрсетiлген уәкiлеттi мемлекеттiк органдарда қарау және келiсу мерзiмi 30 күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
11. Суды бақылау мен есепке алудың нормативтiк-техникалық, санитарлық-эпидемиологиялық және метрологиялық қамтамасыз ету талаптары қамтылатын нормативтiк-техникалық актілердi осы Ереженің 9-тармағында көрсетiлген уәкілеттi мемлекеттiк органдар олардың құзыретіне сәйкес бекiтедi.