Об утверждении Плана развития закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2004 года N 344. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 5 марта 2005 г. N 215 (P050215)
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки индикативных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" на 2004-2006 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
План развития закрытого акционерного общества
"Государственный накопительный пенсионный фонд"
на 2004-2006 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
1. Введение
Миссия закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд" - обеспечение доступности и качества предоставления пенсионных услуг для всех слоев населения и регионов Республики Казахстан, осуществление эффективного инвестиционного
управления активами в интересах сохранности и прироста пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков.
"Государственный накопительный пенсионный фонд" стремится к получению доходов для вкладчиков в виде прироста пенсионных накоплений, для учредителя в лице Правительства Республики Казахстан посредством выплаты дивидендов, а также способствовать дальнейшему развитию накопительной пенсионной системы Республики Казахстан и иных секторов финансового рынка республики.
"Государственный накопительный пенсионный фонд" создан в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 1997 года N 1372
"О создании закрытого акционерного общества "Государственный накопительный пенсионный фонд"". "Государственный накопительный пенсионный фонд" имеет генеральную государственную
лицензию на право осуществления деятельности по привлечению пенсионных взносов и осуществлению пенсионных выплат (лицензия N 6 от 30 декабря 1998 года), государственную лицензию на занятие брокерской и дилерской деятельности на рынке ценных бумаг без права ведения счетов клиентов (лицензия N 0402200075 от 11 августа 1999 года) и на занятие деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами (лицензия N 0412200040
от 11 августа 1999 года). Акционером "Государственного накопительного пенсионного фонда" является Правительство Республики Казахстан. В соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан N 837 от 27 июля 2002 года права владения и пользования государственным пакетом акций "Государственного накопительного пенсионного фонда" переданы
Национальному Банку Республики Казахстан. "Государственный накопительный пенсионный фонд" не имеет дочерних и зависимых организаций, не участвует в капитале других юридических лиц. В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2001 года N 290 "О мерах по организации эффективного управления и контроля за деятельностью некоторых акционерных обществ и республиканских государственных предприятий (национальных компаний)" "Государственный накопительный пенсионный фонд" имеет статус национальной компании. "Государственный накопительный пенсионный фонд" решением Биржевого совета закрытого акционерного общества "Казахстанская фондовая биржа" от 13 августа 1999 года принят в члены Казахстанской Фондовой биржи с правом участия в торгах государственными
ценными бумагами (категория К), свидетельство N М061, а также с правом участия в торгах негосударственными эмиссионными ценными бумагами, включенными в официальный список фондовой биржи (категория "Р"), протокол от 10 октября 2003 года N 24. Высшим органом "Государственного накопительного пенсионного фонда" является Общее собрание акционеров в
лице Правительства Республики Казахстан. Органом управления - Совет директоров. Исполнительным органом (единоличным) является Генеральный директор. Функции контрольного органа осуществляет Ревизионная комиссия.

"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлiк қоғамының 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 наурыздағы N 344 қаулысы. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 5 наурыздағы N 215 Қаулысымен
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының индикативтiк жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлiк қоғамының 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры"
жабық акционерлік қоғамының
2004-2006 жылдарға арналған
даму жоспары
1-Бөлім. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры"
ЖАҚ-тың жай-күйі және оны дамытудың перспективалары
туралы баяндама
1. Кiріспе
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры жабық акционерлік қоғамының миссиясы - Қазақстан Республикасы халқының барлық жiктерiне және өңiрлерiне зейнетақы қызметтерiн ұсыну қол жетiмдiлiгiн және сапасын қамтамасыз ету, салымшылардың жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы жинақтарын сақтау және олардың өсiмi мүддесiнде активтердi тиiмдi түрде инвестициялық басқаруды жүзеге асыру. "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" салымшылар үшiн зейнетақы жинақтарының өсімі, құрылтайшы үшiн Қазақстан Республикасының Үкiметi дивидендтер төлеу арқылы кiрiстер алуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы жинақтаушы зейнетақы жүйесінің және республиканың өзге де қаржы рыногы секторларының одан әрі дамуына ықпал етуге ұмтылады.
Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" жабық акционерлік қоғамын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 24 қыркүйектегi N 1372  қаулысына сәйкес құрылды. "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдерiн төлеу жөнiндегi қызметтi жүзеге асыру құқығына мемлекеттiк бас лицензиясы (1998 жылғы 30 желтоқсандағы N 6 лицензия) және бағалы қағаздар рыногында клиенттердiң шоттарын жүргiзу құқығынсыз брокерлік және дилерлiк қызметпен айналысуға (1999 жылғы 11 тамыздағы N 0402200075 лицензия) және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару жөнiндегi қызметпен айналысу (1999 жылғы 11 тамыздағы N 0412200040 лицензия) құқығына мемлекеттiк лицензиялары бар. Қазақстан Республикасының Үкiметi "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" акционерi болып табылады. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 27 шiлдедегi N 837  қаулысына сәйкес "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" мемлекеттiк акциялар пакетiн иемдену және пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне берiлдi. "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" еншiлес және тәуелдi ұйымдары жоқ, басқа заңды тұлғалардың капиталына қатыспайды. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Кейбiр акционерлiк қоғамдар мен республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың (ұлттық компаниялардың) қызметтерiн тиiмдi басқару мен бақылауды ұйымдастыру шаралары туралы" 2001 жылғы 28 ақпандағы N 290  қаулысына сәйкес "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" ұлттық компания мәртебесi бар. "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" "Қазақстан қор биржасы" жабық акционерлiк қоғамының Биржа кеңесiнiң 1999 жылғы 13 тамыздағы шешiмi бойынша мемлекеттiк бағалы қағаздармен (К санаты) сауда-саттыққа қатысу құқығымен, куәлiк N МО61, сондай-ақ қор биржасының ("Р" санаты) ресми тiзiмiне енгiзiлген мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздар саудасына қатысу құқығымен, 2003 жылғы 10 қазандағы N 24 хаттама, Қазақстандық Қор биржасының мүшелiгiне қабылданды. Қазақстан Республикасының Үкiметi тұлғасында Акционерлердiң жалпы жиналысы "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" жоғарғы органы болып табылады. Басқару органы - Директорлар кеңесi. Атқарушы (жекедара) орган - Бас директор. Бақылаушы органның функциясын Тексеру комиссиясы жүзеге асырады.

2. Анализ финансового, пенсионного рынков
Конкуренты и доля Фонда на общем рынке
Внутренний финансовый рынок Республики Казахстан
Относительное увеличение внутреннего валового продукта в Республике Казахстан за 2001 год составило 13,5%, за 2002 год - 9,5%. Последние мировые события, сказавшиеся на повышении цен на углеводороды и другое сырье, экспортируемое Казахстаном, к концу 2002
года и в начале 2003 года повлияли на рост положительного сальдо торгового баланса страны и снижение дефицита государственного бюджета. На валютном рынке за 2001 и 2002 годы девальвация тенге к доллару США составила 3,86% и 3,32% годовых соответственно. В начале 2003 года наблюдалось укрепление тенге по отношению к данной валюте, то есть так называемая ревальвация тенге, которая составила за первое полугодие текущего года 3,57% годовых.
На секторе государственных ценных бумаг, в частности по аукционам за 2001 год, объем заимствований со стороны государства на внутреннем рынке составил 142 401 млн. тенге, из них по краткосрочном Нотам Национального Банка - 116 433 млн. тенге, ценным бумагам Министерства финансов - 25 930 млн. тенге, ценным бумагам местных исполнительных органов - 38 млн. тенге. За 2002 год объем эмиссии на первичном рынке составил 262 688 млн. тенге, что на 84,41% больше, чем за 2001 год. При этом краткосрочные Ноты Национального Банка составили 208 347 млн. тенге (+78,87%), ценные бумаги Министерства финансов - 51 736 млн. тенге (+99,52%), ценные бумаги местных исполнительных органов - 2 605 млн. тенге (+6706,33%). За первое полугодие 2003 года объем эмиссии на первичном рынке составил
347 950 млн. тенге, что на 24,50% больше, чем за 2002 год в целом. При этом краткосрочные Ноты Национального Банка составили 336 313 млн. тенге (+38,05%), ценные бумаги Министерства
финансов - 6 945 млн. тенге (-644,92%), ценные бумаги местных исполнительных органов -
4 692 млн. тенге (+44,49%).
Следует отметить, что в конце 2002 года, объем заимствований со стороны Министерства финансов Республики Казахстан на внутреннем и на внешнем финансовом рынках снизился вследствие значительных поступлений от налоговых и обязательных платежей в бюджет, от доходов экспортных операций и продажи государственного пакета акций корпорации "Казахмыс".
В результате на данный момент основным эмитентом государственных ценных бумаг со стороны государства является Национальный Банк Республики Казахстан. С точки зрения спекулятивной составляющей, краткосрочный сектор нот и сектор РЕПО более актуален в случае ревальвации тенге. Но, с другой стороны, это не решает проблему потребности накопительных пенсионных фондов в финансовых инструментах для инвестирования интенсивно растущих пенсионных активов. Это, в свою очередь, должно активизировать развитие сектора негосударственных ценных бумаг в части роста объема первичного размещения корпоративного долга.
На вторичном рынке сектора государственных ценных бумаг наблюдаются постепенные снижения уровня процентных ставок основных базовых финансовых инструментов, которые формируют портфели инвестиций накопительных пенсионных фондов (Таблица 1).
Таблица 1
Динамика доходности
суверенных еврооблигаций Республики Казахстан
(в процентах)
____________________________________________________________________
Наименование еврооблигаций  ! 2001 год  !  2002 год ! 1 полугодие
!           !           ! 2003 года
--------------------------------------------------------------------

2. Қаржы, зейнетақы рыноктарын талдау Бәсекелестер және Қордың жалпы рыноктағы үлесі Қазақстан Республикасының iшкі қаржы рыногы
Қазақстан Республикасы iшкi жалпы өнімiнiң салыстырмалы түрде көбеюi 2001 жыл iшiнде 13,5%, 2002 жыл iшiнде 9,5% құрады. Қазақстан экспорттайтын көмір сутегі мен басқа да шикiзат бағаларының өсуiне әкеп соқтырған соңғы әлемдiк оқиғалар 2002 жылдың аяғы мен 2003 жылдың басында елiмiздiң сауда балансының оң сальдосына және мемлекеттiк бюджет тапшылығының төмендеуiне әсер етті. Валюта рыногында 2001 және 2002 жылдары теңгенiң АҚШ долларына шаққандағы құнсыздануы тиiсiнше жылдық 3,86% және 3,32% құрады. 2003 жылдың басында теңгенің аталған валютаға қатысының бекігендігі, яғни ағымдағы жылдың бiріншi жартысында жылдық 3,57% құраған теңгенің бағамының көтерілгендігі байқалды.
Мемлекеттік бағалы қағаздар секторында, атап айтқанда 2001 жылғы аукциондар бойынша мемлекет тарапынан қарызға алу көлемі ішкі рынокта 142 401 млн. теңгені, олардың iшінде Ұлттық Банкiнің қысқа мерзiмді ноталары - 116 433 млн. теңгенi, Қаржы министрлiгiнiң бағалы қағаздары - 25 930 млн. теңгенi, жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары - 38 млн. теңгенi құрады. 2002 жылы эмиссиялар көлемi бастапқы рынокта 2001 жылмен салыстырғанда 84,41% артып, 262 688 млн. теңгенi құрады. Бұл ретте Ұлттық Банкiнiң ноталары - 208 347 млн. теңгенi (+78,87%), Қаржы министрлiгiнiң бағалы қағаздары - 51 736 млн. теңгені (+99,52%), жергіліктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары - 2 605 млн. теңгенi (+6706,33%) құрады. 2003 жылдың бiрiншi жарты жылдығында бастапқы рыноктағы эмиссиялар көлемi 347 950 млн. теңгенi құрады, ол тұтас алғанда 2002 жылғы мөлшерден 24,50% жоғары. Бұл ретте, Ұлттық Банкінің қысқа мерзiмдi ноталары - 336 313 млн. теңгенi (+38,05%), Қаржы министрлiгiнiң бағалы қағаздары - 6 945 млн. теңгенi (-644,92%), жергiлiктi атқарушы органдардың бағалы қағаздары - 4 692 млн. теңгенi (+44,49%) құрады.
2002 жылдың аяғында Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi тарапынан қарызға алу көлемi iшкi және сыртқы қаржы рыноктарында негiзiнен бюджетке салық және мiндеттi төлемдердiң келiп түсуiнен, "Қазақмыс" корпорациясы акцияларының мемлекеттік пакетiн сатудан және экспорттық операциялар кiрiсiнен болған өтiмдiлiк түсiмi әсерiнен төмендегенiн атап өту керек. Нәтижесiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi қазiргi уақытта мемлекет тарапынан мемлекеттiк бағалы қағаздардың негiзгi эмитентi болып табылады. Алыпсатарлық құрамдас бөлiк көзқарасынан алғанда қысқа мерзiмдi ноталар және РЕПО секторлары қалыптасқан теңге ревальвациясы жағдайында барынша актуальды болады. Бiрақ ол екiншi жағынан алғанда қарқынды дамып келе жатқан зейнетақы активтерiн инвестициялау үшiн қаржы құралдарында жинақтаушы зейнетақы қорларының тұтыну проблемаларын шешпейдi. Ол өз кезегiнде корпоративтiк борышты бастапқы орналастыру көлемiн арттыру бөлiгiнде мемлекеттiк емес бағалы қағаздар секторының дамуын жеделдетуi тиiс.
Мемлекеттiк бағалы қағаздар секторының қайталама рыногында жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялар қоржынын құрайтын негiзгi базалық қаржы құралдары пайыздық ставкасы деңгейiнiң бiртiндеп төмендеуi байқалуда (1-кесте).
1-кесте
Қазақстан Республикасының тәуелсiз еурооблигациялар
кiрiстiлiгiнiң серпiнi
(пайыз)
___________________________________________________________________
Еурооблигациялар атауы     | 2001 жыл | 2002 жыл | 2003 жылдың 1
|          |          | жарты жылдығы
___________________________________________________________________

Евроноты-4                   6,11         2,83         2,66
Евроноты-7                   6,59         4,29         3,35
--------------------------------------------------------------------
Снижение ставок по Евро-4 с 6,11% по итогам 2001 года до 2,83% к концу 2002 года и по Евро-7 с 6,59% на начало 2002 года до 4,29% к началу, 2003 года обусловлено достаточной ликвидностью и спросом на эти инструменты для растущих пенсионных активов.
На первичном рынке сектора негосударственных ценных бумаг наблюдался значительный выпуск бумаг. Так, за 2002 год, свои первые выпуски облигаций осуществили ОАО ДБ "Альфа-банк", ОАО "Арна", ОАО "Альянс Банк", ЗАО "Банк Развития Казахстана", ОАО "Жайремский ГОК", НАК "Казатомпром", ЗАО "Казахстанская Ипотечная Компания", ОАО "Нурбанк", Корпорация "Ордабасы", второй выпуск облигации осуществили ОАО "Астана-финанс", ОАО "АТФ Банк", ОАО "БанкТуранАлем", ОАО "БанкЦентрКредит", ОАО "Народный Банк     Казахстана", ОАО "Казкоммерцбанк", третью эмиссию осуществили ОАО "Казкоммерцбанк" и ОАО
"Темирбанк". На 1 января 2002 года накопительными пенсионными фондами в акции основных крупных предприятий Республики Казахстан, входящих в листинг "А", инвестировано 6 642 млн. тенге (или 3,9% от общей суммы инвестированных активов), в облигации листинга "А" - 33 874 млн. тенге (или 19,7% от общей суммы инвестированных активов). По сравнению с 2001 годом,
удельный вес вложений за 2002 год в негосударственные ценные бумаги увеличился. В основном операторы пенсионного рынка осуществляли инвестирование в облигации и еврооблигации   крупных предприятий. Так, на 1 января 2003 года объем вложений пенсионных активов в акции
листинга "А" возрос до 10 334 млн. тенге (или 4,0% от объема инвестированных активов), в облигации листинга "А" - до 60 771 млн. тенге (или 23,5% от объема инвестированных активов). На 1 июля 2003 года объем вложений пенсионных активов в акции листинга "А" возрос до 13 329 млн. тенге (или 4,35% от объема инвестированных активов), в облигации листинга "А" - до 68 261 млн. тенге (или 22,30% от объема инвестированных активов).
Можно предположить, что происходившее увеличение эмиссий корпоративных облигаций в 2002 году и в начале 2003 года нацелено, в первую очередь, на накопительные пенсионные фонды, у которых на данный момент наблюдается дефицит в финансовых инструментах. Данный подход со стороны эмитентов дает значительный толчок развитию негосударственного сектора ценных бумаг.
На секторе банковских услуг можно отметить незначительные снижения депозитных ставок вознаграждения у основных крупных банков второго уровня (Таблица 2).
Таблица 2
Динамика ставок вознаграждения по депозитам банков второго уровня
(в процентах)
____________________________________________________________________

Еуронота - 4                   6,11         2,83         2,66
Еуронота - 7                   6,59         4,29         3,35
___________________________________________________________________
2001 жылдың қорытындылары бойынша Eуpo-4 ставкасының 6,11%-тен 2002 жылдың аяғына 2,83%-ке және Eуpo-7 ставкасы бойынша 2002 жылдың басындағы 6,59%-тен 2003 жылдың басына 4,29%-ке төмендеуi өсiп келе жатқан зейнетақы активтерiнiң айтарлықтай өтiмділiгiмен және бұл құралдарға сұраныстың болуымен ерекшеленедi.
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар секторындағы бастапқы рынокта бағалы қағаздар шығарудың едәуiр өскенi байқалды. Айталық, 2002 жылы "Альфа-Банк" ЕБ ААҚ, "Арна" ААҚ, "Альянс Банк" ААҚ, "Қазақстан Даму Банкi" ЖАҚ, "Жәйрем КБК" ААҚ, "Қазатомпром" ҰАҚ, "Қазақстандық ипотекалық компания" ЖАҚ, "Нұрбанк" ААҚ, "Ордабасы" корпорациясы алғаш рет өз облигацияларын шығарды, "Астана-финанс" ААҚ, "АСҚ Банкі" ААҚ, "ТұранӘлемБанк" ААҚ, "ЦентрКредитБанк" ААҚ, "Қазақстан Халық Банкi" ААҚ, "Казкоммерцбанк" екінші облигацияларын шығарса, "Казкоммерцбанк" ААҚ және "Темiрбанк" ААҚ үшiнші эмиссияны жүзеге асырды. 2002 жылғы 1 қаңтарға жинақтаушы зейнетақы қорлары "А" дәрежесiне енгiзiлген Қазақстан Республикасының негiзгi iрi кәсіпорындардың акцияларына 6 642 млн. теңге (немесе инвестицияланған активтердiң 3,9%-ын), "А" дәрежелi облигацияларға - 33 874 млн. теңге (немесе инвестицияланған активтердiң жалпы сомасының 19,7%) инвестициялады. 2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылы мемлекеттік емес бағалы қағаздар салудың үлесті салмағы артты. Зейнетақы рынок операторлары негiзiнен ірі кәсiпорындардың облигациялары мен еурооблигацияларына инвестициялауды жүзеге асырды. Айталық, 2003 жылғы 1 қаңтарға зейнетақы активтерiн "А" дәрежесiндегi акцияларға салу 10 334 млн. теңгеге (немесе инвестицияланған активтер көлемiнiң 4,0%), "А" дәрежесiндегi облигацияларда - 60 771 млн. теңгеге (немесе инвестицияланған активтер көлемiнiң 23,5%) артты. 2003 жылғы 1 шiлдеге зейнетақы активтерiн "А" дәрежелi акцияларға салу көлемi 13 329 млн. теңгеге (немесе инвестицияланған активтер көлемiнiң 4,35%), "А" дәрежелi облигациялар - 68 261 млн. теңгеге (немесе инвестицияланған активтер көлемiнiң 22,30%) дейiн өстi.
2002 жылы және 2003 жылдың басында жүзеге асырылған корпоративтiк облигациялар эмиссияларының ұлғаюы бiрiншi кезекте, қазiргi уақытта қаржы құралдарына тапшылығы байқалатын жинақтаушы зейнетақы қорларына бағытталған деп болжауға болады. Эмитенттер тарапынан жасалған мұндай тәсiлдеме мемлекеттiк емес бағалы қағаздар секторының дамуына айтарлықтай түрткi болды.
Банк қызметтерi секторында екiншi деңгейдегi iрi банктердiң депозиттi сыйақы ставкасының сәл төмендегенiн атап өтуге болады (2-кесте).
2-кесте
Екiншi деңгейдегi банк депозиттерi бойынша сыйақы
ставкасының серпiнi
(пайыз)
____________________________________________________________________

Год  !Валюта! 1 месяц ! 3 месяца! 6 месяцев! 9 месяцев! 12 месяцев
--------------------------------------------------------------------
2001   USD      4,47      5,91      7,00       7,48       8,78
KZT      6,46      8,14      9,70      11,23      12,63
2002   USD      4,30      5,80      6,00       7,30       8,50
KZT      6,29      7,60      9,60      11,00      12,30
1 полу-  USD      2,60      3,34      4,66       6,80       7,90
годие    KZT      3,80      4,90      6,46       8,30       9,40
2003     EUR      2,14      2,84      3,94       5,76       6,76
года
--------------------------------------------------------------------
Снижение ставок за год составили в среднем порядка 10-15 пунктов. Сохраняющиеся тенденции стабилизации при незначительной коррекции ставок вниз свидетельствуют о неизменности позиций банков второго уровня в привлечении дешевых денег со стороны юридических лиц. В течение 2003 года отмечается снижение депозитов, номинированных в долларах США, с увеличением в структуре тенговых депозитов. В целом, учитывая прогнозные
данные по дальнейшему снижению ставки рефинансирования, также следует ожидать незначительные снижения ставок по депозитам.
Пенсионный рынок Казахстана
За прошедшие 2001-2002 годы накопительная пенсионная система Казахстана претерпела существенные структурные изменения. Динамичное развитие накопительных пенсионных фондов за счет интеграции пенсионного и финансовых рынков повлекло за собой изменение инвестиционного климата и условий деятельности институциональных инвесторов на финансовом рынке. Одновременно, изменение за 2001-2002 годы динамических характеристик финансового рынка привели к структурным преобразованиям внутри накопительной системы. Согласно агрегированным данным Национального Банка Республики Казахстан всего количество участников/вкладчиков, имеющих пенсионные накопления, на 1 января 2003 года составило
5 399 320 человек. Удельное распределение вкладчиков среди накопительных пенсионных фондов
в совокупности с ее годовой динамикой говорит о том, что система по данному статистическому показателю в течение 2001 и 2002 годов стабилизировалась и, в настоящее время, является относительно устойчивой (таблица 3).
Таблица 3
Динамика количества участников/вкладчиков
накопительной пенсионной системы (удельный вес, прирост)
____________________________________________________________________
Наименование фонда! 2001 год, !Удельный! 2002 год,!Удельный!Прирост,
! человек   !вес,%   ! человек  !вес, %  !%
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный

Жыл  | Валюта |  1 ай  |  3 ай   |   6 ай   |  9 ай   |   12 ай
____________________________________________________________________
2001   USD      4,47      5,91      7,00       7,48       8,78
KZT      6,46      8,14      9,70      11,23      12,63
2002   USD      4,30      5,80      6,00       7,30       8,50
KZT      6,29      7,60      9,60      11,00      12,30
2003     USD      2,60      3,34      4,66       6,80       7,90
жылдың   KZT      3,80      4,90      6,46       8,30       9,40
1 жарты
жылдығы  EUR      2,14      2,84      3,94       5,76       6,76
____________________________________________________________________
Жыл iшiнде ставканың төмендеуi орташа алғанда 10-15 тармақты құрады. Ставканы төмендететiн елеусiз түзетулер енгiзе отырып сақталған тұрақтандыру тенденциялары екiншi деңгейдегi банктердiң заңды тұлғалардан арзан ақшаларды тарту позицияларының өзгермегендiгiн куәландырады. 2003 жыл iшiнде құрылымдағы теңгелiк депозиттердiң артуына байланысты АҚШ долларында аталған депозиттердiң төмендегені байқалады. Жалпы алғанда, қайта қаржыландыру ставкаларын одан әрi төмендету бойынша болжалды деректерді есепке ала отырып, депозиттер бойынша да ставкасының сәл төмендеуiн күтуге болады.
Қазақстанның зейнетақы рыногы
Өткен 2001-2002 жылдары Қазақстан жинақтаушы зейнетақы жүйесі елеулi құрылымдық өзгерiстердi бастан кешiрдi. Зейнетақы және қаржы рыноктарын интеграциялау есебiнен жинақтаушы зейнетақы қорларының серпiндi дамуы қаржы рыногында инвестициялық климаттың және институционалдық инвесторлар қызметi шарттарының өзгеруiне әсер еттi. Сонымен бiр мезгiлде 2001-2002 жылдарда қаржы рыноктарының серпiндiлiк сипаттамаларының өзгеруі жинақтау жүйесiнiң өз iшiнде құрылымдық өзгерiстерге әкеп соқты. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бiрiктiрме деректерiне сәйкес 2003 жылғы 1 қаңтарда зейнетақы жинақтары бар қатысушылар/салымшылар саны 5 399 320 адамды құрады. Жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларын жылдық серпiн жиынтығымен сыбағалы қайта бөлу аталған статистикалық көрсеткiш бойынша 2001 және 2002 жылдар iшiнде жүйенiң тұрақтанғандығын және қазiргi уақытта салыстырмалы түрде орныққандығын көрсетедi (3-кесте).
3-кесте
Жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң қатысушылар/салымшылар
санының серпiнi (үлес салмағы, өсiм)
____________________________________________________________________
Қорлардың атауы | 2001 жыл, | Үлес   |2002 жыл, | Үлес   |  Үлес
|адам саны  |салмағы,|адам саны |салмағы,|салмағы
|           |    %   |          |   %    |    %
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк

пенсионный фонд"   2 143 104    46,3     2 299 416   42,6     7,3
"Валют-транзит
фонд"                178 597     3,9       292 548    5,4    63,8
"Коргау"              45 461     1,0        64 939    1,2    42,8
"Казахстан"           64 083     1,4        90 199    1,7    40,8
"НефтеГазДем"         90 106     1,9       123 424    2,3    37,0
"Абн-Амро
КаспийМунайГаз"       93 984     2,0       123 503    2,3    31,4
"Народный
пенсионный фонд"     107 244     2,3       137 991    2,6    28,7
"Сеним"              107 350     2,3       129 450    2,4    20,6
"Курмет"             194 854     4,2       244 672    4,5    25,6
"Фонд Народного
банка Казахстана"    776 093    16,8       914 326   16,9    17,8
"Фонд имени
Д. А. Кунаева"        26 151     0,6        30 358    0,6    16,1
"Филип Моррис
Казахстан"             1 043     0,0         1 180    0,0    13,1
"УларУмит"           715 177    15,4       808 095   15,0    13,0
"Казахмыс"            83 625     1,8        92 081    1,7    10,1
"Отан"                 3 333     0,1        28 505    0,5   755,2
"Капитал"                -        -         18 633    0,3      -
----------------------------------------------------------------------
Всего              4 630 205   100,0     5 399 320  100,0    16,6
______________________________________________________________________
За 2002 год увеличение вкладчиков составило 769 115 человек (+16,6%), что говорит о росте охвата трудоспособного населения на протяжении анализируемого периода. По сравнению с 2001 годом за 2002 год, при рассмотрении позиции лидеров накопительной пенсионной системы, наблюдается снижение удельного веса счетов вкладчиков у "Государственного
накопительного пенсионного фонда" на 3,7 процентных пункта до уровня 42,6%. Максимальный относительный рост количества вкладчиков за данный период наблюдается у следующих пенсионных фондов: "Отан" - 755,2%, "Валют-транзит фонд" - 63,8%, "Коргау" - 42,8%, "Казахстан" - 40,8%.
Динамика базового количества вкладчиков в разрезе накопительных пенсионных фондов показывает, что стадия массированного привлечения участников в накопительную пенсионную систему закончилась, но их перераспределение внутри самой системы продолжается, что происходит посредством максимизации интенсивности маркетинговых действий со стороны накопительных пенсионных фондов (Таблица 4). Ожидается сохранение сложившейся тенденции в силу усиления конкурентной борьбы за привлечение вкладчиков.
Таблица 4
Поступления средств в виде переводов пенсионных
накоплений в накопительные пенсионные фонды за 2002 год
____________________________________________________________________
Наименование фондов ! 2002 ! Удельный ! В том числе     ! Удельный
! год, ! вес, %   ! перечислено     ! вес %
! млн. !          ! из "Государ-    !
! тенге!          ! ственного       !
!      !          ! накопительного  !
!      !          ! пенсионного     !
!      !          ! фонда" в        !
!      !          ! соответствующие !
!      !          ! фонды, млн.тенге!
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный

жинақтаушы         2 143 104    46,3     2 299 416   42,6     7,3
зейнетақы қоры"
"Валют-транзит       178 597     3,9       292 548    5,4    63,8
қоры"
"Қорғау"              45 461     1,0        64 939    1,2    42,8
"Қазақстан"           64 083     1,4        90 199    1,7    40,8
"НефтеГазДем"         90 106     1,9       123 424    2,3    37,0
"Абн-Амро
КаспийМұнайГаз"       93 984     2,0       123 503    2,3    31,4
"Халықтық зейнетақы  107 244     2,3       137 991    2,6    28,7
қоры"
"Сенiм"              107 350     2,3       129 450    2,4    20,6
"Құрмет"             194 854     4,2       244 672    4,5    25,6
"Қазақстан Халық     776 093    16,8       914 326   16,9    17,8
Банкi қоры"
"Д.А. Қонаев
атындағы қор"         26 151     0,6        30 358    0,6    16,1
"Филип Моррис          1 043     0,0         1 180    0,0    13,1
Қазақстан"
"ҰларҮмiт"           715 177    15,4       808 095   15,0    13,0
"Қазақмыс"            83 625     1,8        92 081    1,7    10,1
"Отан"                 3 333     0,1        28 505    0,5   755,2
"Капитал"                -        -         18 633    0,3      -
____________________________________________________________________
Барлығы            4 630 205   100,0     5 399 320  100,0    16,6
____________________________________________________________________
2002 жыл iшiнде салымшылар саны 769 115 адамға (+16,6%) артты, ол талданып отырған мерзiм iшiнде еңбекке жарамды халықтың қамтылу аумағының кеңейгенiн көрсетедi. Жинақтаушы зейнетақы жүйесi жетекшiлерiнiң позицияларын қарастыру кезiнде, 2001 жылмен салыстырғанда 2002 жылы "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" салымшыларының үлес салмағы 3,7 пайыздық тармаққа 42,6% деңгейiне төмендегенi байқалады. Аталған мерзiм iшiнде салымшылар санының ең жоғары салыстырмалы өсуi мына зейнетақы қорларында байқалады: "Отан" - 755,2%, "Валют-транзит қоры" - 63,8%, "Қорғау" - 42,8%, "Қазақстан" - 40,8%.
Жинақтаушы зейнетақы қорлары қимасындағы салымшылардың базалық санының серпiнi қатысушыларды жинақтаушы зейнетақы жүйесiне жаппай тарту сатысының аяқталғандығын, бiрақ олардың жинақтаушы зейнетақы қорлары тарапынан қарқынды жүргiзілген маркетингiлiк қызмет әсерiнен жүйе ішiнде қайта бөлінуi жалғасуда екенін байқатады (4-кесте). Салымшыларды тарту мақсатында бәсекелестiктi күшейту барысында қалыптасқан тенденцияның сақталуы болжануда.
4-кесте
2002 жылға жинақтаушы зейнетақы қорларына қаражаттардың
зейнетақы жинақтарын аудару түрiнде келiп түсу
____________________________________________________________________
|      |         |  Оның iшiнде,    |
|      |         |  "Мемлекеттiк    |
|      |         |жинақтаушы зейнет.|
Қорлардың атауы   | 2002 |  Үлес   |   ақы қорынан"   |  Үлес
| жыл, |салмағы, |  басқа қорларға  | салмағы,
| млн. |   %     |   аударылғаны,   |    %
|теңге |         |    млн. теңге    |
____________________________________________________________________
1           |   2  |    3    |         4        |    5
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.

пенсионный фонд"         445     2,9             -              -
"Валют-транзит фонд"   1 520     9,9          1 068           70,3
"Фонд имени
Д. А. Кунаева"           134     0,9             80           59,7
"Народный
пенсионный фонд"         749     4,9            353           47,1
"Казахстан"              595     3,9            215           36,1
"Фонд Народного
банка Казахстана"      3 669    23,9          1 579           43,0
"Казахмыс"                48     0,3             13           27,1
"УларУмит"             2 380    15,5          1 563           65,7
"НефтеГазДем"            403     2,6            205           50,9
"Курмет"               1 080     7,0            626           58,0
"Абн-Амро
КаспийМунайГаз"        1 177     7,7            648           55,1
"Сеним"                  297     1,9            156           52,5
"Коргау"                 337     2,2            239           70,9
"Филип Моррис Казахстан" 104     0,7             46           44,2
"Отан"                 1 992    13,0            190            9,5
"Капитал"                429     2,8            138           32,2
--------------------------------------------------------------------
Всего                 15 359   100,0          7 119           46,4
____________________________________________________________________
В 2001 году накопительные пенсионные фонды "УларУмит", "Абн-Амро КаспийМунайГаз" и "Фонд Народного банка Казахстана" привлекали в совокупности 81% от общего объема переводимых вкладчиками пенсионных накоплений. Как видно из таблицы, 2002 год также характеризует "Фонд Народного банка Казахстана" и "УларУмит", как лидеров по привлечению
переведенных накоплений (39,4%), причем "Фонд Народного банка Казахстана" за 2002 год вдвое увеличил объем привлеченных пенсионных накоплений по сравнению с предыдущим периодом. Лидерство "Фонда Народного банка Казахстана" и "УларУмит" по привлечению вкладчиков других фондов является результатом жесткой маркетинговой стратегии, направленной на привлечение вкладчиков посредством отлаженной работы агентской сети, сопровождающейся масштабными рекламными кампаниями. Наряду с данными других накопительных
пенсионных фондов в "Государственный накопительный пенсионный фонд" поступал 1% от совокупного объема переводимых вкладчиками средств в 2001 году и 2,9% в 2002 году. Столь незначительный уровень переводов в "Государственный накопительный пенсионный фонд" по сравнению с вышеотмеченными фондами, объясняется тем, что "Государственный накопительный пенсионный фонд" ограничивается лишь информационно-разъяснительной деятельностью,
раскрывающей изменения в законодательстве и не проводит стратегий по привлечению вкладчиков, а работу агентской сети ограничивает деятельностью по заключению пенсионных договоров с действующими вкладчиками Фонда, объединением ошибочных счетов и участием в кампании по оповещению. На основании чего можно сделать, вывод, что вкладчики, переведенные в "Государственный накопительный пенсионный фонд" сделали свой выбор не под
влиянием приемов маркетинга, а осознанно.

таушы зейнетақы қоры"    445     2,9             -              -
"Валют-транзит қоры"    1 520    9,9          1 068           70,3
"Д.А. Қонаев атындағы    134     4,9            80            59,7
қор"
"Халықтық зейнетақы      749     4,9            353           47,1
қоры"
"Қазақстан"              595     3,9            215           36,1
"Қазақстан Халық Банкi   3 669   23,9          1 579          43,0
қоры"
"Қазақмыс"                48     0,3            13            27,1
"Ұлар Үмiт"              2 380   15,5          1 563          65,7
"НефтеГазДем"             403     2,6           205           50,9
"Құрмет"                 1 080    7,0           626           58,0
"Абн-Амро
КаспийМұнай Газ"         1 177    7,7           648           55,1
"Сенiм"                   297     1,9           156           52,5
"Қорғау"                  337     2,2           239           70,9
"Филип Моррис Қазақстан"  104     0,7           46            44,2
"Отан"                   1 992    13,0          190            9,5
"Капитал"                 429     2,8           138           32,2
____________________________________________________________________
Барлығы                 15 359   100,0        7 119          46,4
____________________________________________________________________
2001 жылы "ҰларҮмiт", "Абн-Амро КаспийМұнайГаз" және "Қазақстан Халық Банкi қоры" жиынтығында салымшылар аударған зейнетақы жинақтары жалпы көлемiнiң 81%-iн тарта бiлдi. Кестеден көрінгендей, 2002 жылы "Қазақстан Халық Банкi қоры" мен "Ұлар Үмiт" қорлары аударылған зейнетақы жинақтарын тартуда жетекшi орындарда болды (39,4%), ал "Қазақстан Халық Банкi қоры" бұрынғы мерзiммен салыстырғанда 2002 жылы зейнетақы жинақтарын тарту көлемiн екi есеге арттырды. Басқа қорлардан салымшыларды тартуда "Қазақстан Халық Банкi қоры" мен "ҰларҮмiт" қорларының көш бастауы ауқымды жарнамалы компаниямен қатар сараланған агенттiк желi жұмысына бағытталған жұмылдырылған қатаң маркетингтiк стратегияның жемiсi болып табылады. Басқа жинақтаушы зейнетақы қорларының деректерiмен қатар 2001 жылы "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қорына" салымшылар аударған жинақтардың жиынтық көлемiнiң 1%, 2002 жылы 2,9% келіп түстi. Жоғарыда атап өтiлген қорлармен салыстырғанда "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына" аударымдардың мұндай елеусiз деңгейi "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" заңға енгiзiлген өзгерiстердi айқындайтын ақпараттық-түсiндiрме жұмыстарымен ғана шектелiп, салымшыларды тарту стратегиясын жүргiзбейтіндiгiмен, ал агенттiк желiнiң жұмысы Қордың салымшысы болып табылатын тұлғалармен зейнетақы келiсiм-шарттарын жасасу, қате шоттарды бiрiктiру қызметiмен және құлақтандыру науқанына қатысумен ғана шектелетiндiгiмен түсiндiрiледi. Осының негiзiнде "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына" ауысқан салымшылар өз таңдауларын маркетингтiк тәсiлдiң әсерiнен емес, саналы түрде жасаған деген тұжырымға келуге болады.

Общая тенденция переводов накоплений в 2002 году снизилась на 29,5% по сравнению с предыдущим периодом, что говорит об отнесении вкладчиками принятия решения о переводе пенсионных накоплений в категорию серьезных финансовых вопросов, требующих достаточно полный объем информации, раскрывающей преимущества перевода и длительный срок принятия решения. Также таблица 4 показывает, что отдельные пенсионные фонды целенаправленно ориентированы на привлечение вкладчиков "Государственного накопительного пенсионного фонда": "Коргау" (70,9%), "Валют-транзит фонд" (70,3%), "УларУмит" (65,7%) и "Фонд имени Д. А. Кунаева" (59,7%).
Таблица 5
Переводы пенсионных накоплений из накопительных
пенсионных фондов за 2002 год
____________________________________________________________________
Наименование фондов ! 2002 ! Удельный ! В том числе     ! Удельный
! год, ! вес, %   ! поступило в     ! вес, %
! млн. !          ! "Государственный!
! тенге!          ! накопительный   !
!      !          ! пенсионный фонд"!
!      !          ! из соответствую-!
!      !          ! щих фондов,     !
!      !          ! млн.тенге       !
--------------------------------------------------------------------
1           !  2   !     3    !        4        !    5
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный
пенсионный фонд"       7 119    46,4            -              -
"Валют-транзит фонд"     273     1,8           23             8,4
"Фонд имени
Д. А. Кунаева"            55     0,4            7            12,7
"Народный
пенсионный фонд"         429     2,8           19             4,4
"Казахстан"              132     0,9            3             2,3
"Фонд Народного
банка Казахстана"      1 666    10,9          180            10,8
"Казахмыс"                93     0,6            4             4,3
"УларУмит"             3 298    21,5          108             3,3
"НефтеГазДем"            156     1,0            9             5,8
"Курмет"                 576     3,8           24             4,2
"Абн-Амро
КаспийМунайГаз"          988     6,4           27             2,7
"Сеним"                  204     1,3           10             4,9
"Коргау"                 235     1,5           10             4,3
"Филип Моррис Казахстан"  83     0,5           19            22,9
"Отан"                    38     0,2            1             2,6
"Капитал"                  5     0,0         0,06             1,2
--------------------------------------------------------------------
Всего                 15 350   100,0          444             2,9
____________________________________________________________________

Жинақтарды аударудың жалпы тенденциясы бұрынғы мерзiммен салыстырғанда 2002 жылы 29,5% төмендедi, бұл салымшылардың зейнетақы жинақтарын аудару туралы шешiм қабылдауды олардың аударымдардың артықшылықтарын ашып көрсететiн, толық көлемдегi ақпаратты және шешiм қабылдау үшiн ұзақ мерзiм талап етiлетiн жауапты қаржы мәселесi санатына жатқызатындығын көрсетедi. Сондай-ақ 4-кестеден көрiнгендей, жекелеген зейнетақы қорлары "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына" салымшылар тартуға мақсатты түрде бағдар ұстанған, мысалы: "Қорғау" (70,9%), "Валют-транзит қоры" (70,3%), "ҰларҮмiт" (65,7%) және "Д.А.Қонаев атындағы қор" (59,7%).
5-кесте
Жинақтаушы зейнетақы қорларынан 2002 жылға
зейнетақы жинақтарын аудару
____________________________________________________________________
|      |         |  Оның iшiнде,    |
|      |         |  "Мемлекеттiк    |
|      |         |жинақтаушы зейнет.|
Қорлардың атауы   | 2002 |  Үлес   |   ақы қорынан"   |  Үлес
| жыл, |салмағы, |  басқа қорлардан | салмағы,
| млн. |   %     |  келіп түскені,  |    %
| теңге|         |    млн. теңге    |
____________________________________________________________________
1           |   2  |    3    |         4        |    5
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.
таушы зейнетақы қоры"    7 119    46,4            -              -
"Валют-транзит қоры"      273     1,8           23             8,4
"Д.А. Қонаев атындағы      55     0,4            7            12,7
қор"
"Халықтық зейнетақы       429     2,8           19             4,4
қоры"
"Қазақстан"               132     0,9            3             2,3
"Қазақстан Халық Банкi   1 666    10,9          180            10,8
қоры"
"Қазақмыс"                 93     0,6            4             4,3
"Ұлар Үмiт"              3 298    21,5          108            3,3
"НефтеГазДем"             156     1,0            9             5,8
"Құрмет"                  576     3,8           24             4,2
"Абн-Амро
КаспийМұнай Газ"          988     6,4           27             2,7
"Сенiм"                   204     1,3           10             4,9
"Қорғау"                  235     1,5           10             4,3
"Филип Моррис Қазақстан"  83      0,5           19            22,9
"Отан"                    38      0,2            1             2,6
"Капитал"                  5      0,0         0,06             1,2
____________________________________________________________________
Барлығы               15 350   100,0          444            2,9
____________________________________________________________________

Несмотря на то, что удельный вес оттока средств в результате переводов накоплений в другие фонды у "Государственного накопительного пенсионного фонда" снизился с 86,5% в 2001 году до 46,4% в 2002 году, "Государственный накопительный пенсионный фонд" продолжает занимать по этому показателю первое место. Значительно увеличился объем переводов из "УларУмит" - с 2,1% в 2001 году до 21,5% в 2002 году. В общем оттоке средств в результате переводов удельный вес по "Государственному накопительному пенсионному фонду", "Фонду Народного банка Казахстана" и "УларУмит" в 2002 году составил 78,8%, что объясняется администрированием в данных фондах 67,8% активов накопительной пенсионной системы. Рассматривая удельный вес сумм, поступивших в "Государственный накопительный пенсионный фонд" из других накопительных пенсионных фондов в результате переводов лидирующую позицию занимает "Филип Моррис Казахстан" (22,9% из общей суммы переводов), что объясняется возможной значительной текучестью кадров данной корпорации. Несмотря на значительный объем переводов из "Фонда Народного банка Казахстан" и "УларУмит" потери данных фондов компенсировались за счет переводимых в фонды накоплений, чем не характеризуется позиция "Государственного накопительного пенсионного фонда", который был вынужден терять свои активы, переводя в другие фонды средства, поступившие в виде пенсионных взносов.
Таблица 6
Динамика поступления пенсионных взносов в разрезе
накопительных пенсионных фондов  ____________________________________________________________________
Наименование фонда !  2001 год, ! Удельный !  2002 год ! Удельный
!  человек   ! вес,%    !  человек  ! вес, %
--------------------------------------------------------------------
1           !      2     !     3    !     4     !     5
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный
пенсионный фонд"        15 449        35,0      15 887      24,1
"Валют-транзит
фонд"                    1 361         3,1       2 225       3,4
"Фонд имени
Д. А. Кунаева"             119         0,3         172       0,3
"Народный
пенсионный фонд"           838         1,9       1 443       2,2
"Казахстан"              1 276         2,9       1 676       2,5
"Фонд Народного
банка Казахстана"       12 577        28,5      15 621      23,7
"Казахмыс"               1 531         3,5       1 791       2,7
"УларУмит"               1 308         3,0      11 831      18,0
"НефтеГазДем"            1 191         2,7       1 731       2,6
"Курмет"                 2 311         5,2       3 400       5,2
"Абн-Амро

Жинақтарды басқа қорларға аудару нәтижесiнде "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорында" қаражаттардың жылыстауының үлес салмағы 2001 жылғы 86,5%-тен 2002 жылы 46,4%-ке дейiн төмендегенiне қарамастан, "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" бұл көрсеткiш бойынша бiрiншi орында қалуда. "ҰларҮмiт" қорынан ауысу көлемi 2001 жылғы 2,1%-тен 2002 жылы 21,5%-ке дейiн едәуiр өстi. Аударым нәтижесiнде қаражаттардың жалпы жылыстауы "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры", "Қазақстан Халық Банкi қоры" және "ҰларҮмiт" қорының 2002 жылғы үлес салмағы 78,8% құрады, ол аталған қорларда жинақтаушы зейнетақы жүйесi активтерiнiң 67,8%-нiң әкiмшiлдендiрiлуiмен түсiндiрiледi. Аударым нәтижесiнде "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына" басқа жинақтаушы зейнетақы қорларынан келiп түскен сомалардың үлес салмағын қарастырсақ, алдыңғы позицияны "Филип Моррис Қазақстан" (жалпы аударым сомасының 22,9%) иеленедi, бұл осы корпорациядағы кадрлардың тұрақтамауынан болуы мүмкiн. "Қазақстан Халық Банкi қоры" мен "ҰларҮмiт" қорынан аударымдардың айтарлықтай көлеміне қарамастан, осы қорлардың шығыны қорларға аударылған жинақтар есебiнен өтелiп отырды, зейнетақы жарналары түрiнде келiп түскен жинақтарын басқа қорларға аудару арқылы өз активтерiнен айрылуға мәжбүр болған "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" позициясы осылай сипатталады.
6-кесте
Жинақтаушы зейнетақы қорлары қимасында
зейнетақы жарналарының келiп түсу серпiнi
____________________________________________________________________
Қорлардың атаулары  |  2001 жыл, |  Үлес    |2002 жыл,  |  Үлес
| млн. теңге |салмағы, %|млн. теңге |салмағы, %
____________________________________________________________________
1           |     2      |     3    |     4     |    5
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.
таушы зейнетақы қоры"     15 449        35,0      15 887      24,1
"Валют-транзит қоры"       1 361         3,1       2 225       3,4
"Д.А.Қонаев атындағы қор"    119         0,3         172       0,3
"Халықтық зейнетақы қоры"    838         1,9       1 443       2,2
"Қазақстан"                1 276         2,9       1 676       2,5
"Қазақстан Халық Банкi    12 577        28,5      15 621      23,7
қоры"
"Қазақмыс"                 1 531         3,5       1 791       2,7
"Ұлар Үмiт"                1 308         3,0      11 831      18,0
"НефтеГазДем"              1 191         2,7       1 731       2,6
"Құрмет"                   2 311         5,2       3 400       5,2
"Абн-Амро

КаспийМунайГаз"          2 410         5,5       5 239       7,9
"Сеним"                  2 650         6,0       2 835       4,3
"Коргау"                 1 017         2,3       1 265       1,9
"Филип Моррис Казахстан"    66         0,1         160       0,2
"Отан"                      19         0,0         447       0,7
"Капитал"                  -            -          187       0,3
--------------------------------------------------------------------
Всего                   44 123       100,0      65 910     100,0
--------------------------------------------------------------------
Лидирующую позицию по поступившим суммам пенсионных взносов занимает "Государственный накопительный пенсионный фонд" - 24,1%, "Фонд Народного банка Казахстана" - 23,7%, "УларУмит" - 18,0%, что пропорционально количеству администрируемых в данных фондах индивидуальных пенсионных счетов. Значительный объем поступлений в "Абн-Амро КаспийМунайГаз" (7,9%) объясняется высоким уровнем доходов вкладчиков данного фонда.
Таблица 7
Динамика выплат пенсионных накоплений
из накопительных пенсионных фондов за 2002 год
____________________________________________________________________
Наименование фондов      !   2002 год,   !  Удельный вес, %
! млн. тенге    !
--------------------------------------------------------------------
"Государственный накопительный
пенсионный фонд"                    1 498             22,9
"Валют-транзит фонд"                  218              3,3
"Фонд имени Д. А. Кунаева"             14              0,2
"Народный пенсионный фонд"            109              1,7
"Казахстан"                           201              3,1
"Фонд Народного банка Казахстана"   1 548             23,7
"Казахмыс"                            312              4,8
"УларУмит"                          1 095             16,7
"НефтеГазДем"                         124              1,9
"Курмет"                              290              4,4
"Абн-Амро КаспийМунайГаз"             509              7,8
"Сеним"                               554              8,5
"Коргау"                               33              0,5
"Филип Моррис Казахстан"                6              0,1
"Отан"                                 26              0,4
"Капитал"                               1              0,0
--------------------------------------------------------------------
Всего                              6 538            100,0
--------------------------------------------------------------------
На 1 января 2003 года сумма выплат пенсионных накоплений (выхода денежных средств из системы на пенсионное обеспечение) составила нарастающим итогом с начала функционирования накопительной пенсионной системы 14 611 млн. тенге, в том числе за 2002 год на пенсионные выплаты получателям было направлено 6 538 млн. тенге (таблица 7). Колебания в показателях обязательных пенсионных выплат из накопительной пенсионной системы, прежде всего, связаны с демографическими условиями и суммами персонифицированных накоплений, формирующими общий объем пенсионных выплат за отчетный период. В целом, по годовой динамике наблюдается ступенчатый рост объемов пенсионных выплат, в результате чего объемы обязательных пенсионных выплат всеми накопительными пенсионными фондами в декабре 2002 года превышают на 45% объемы произведенных пенсионных выплат в январе 2002 года. Пенсионные выплаты осуществляют все пенсионные фонды, и наибольшие объемы пенсионных выплат отмечаются у крупных пенсионных фондов. За период с 1 января 2001 года по 1 января 2002 года суммарная
стоимость пенсионных активов накопительной пенсионной системы увеличилась с 112 869 млн. тенге до 182 652 млн. тенге, из которых 32,30% составляют пенсионные активы "Государственного накопительного пенсионного фонда" или 58 999 млн. тенге. За 2002 год стоимость пенсионных активов накопительной пенсионной системы  увеличилась на 87 507 млн. тенге и составила 270 159 млн. тенге, из них активы "Государственного накопительного пенсионного фонда" составили 75 774 млн. тенге (28,05% от суммы пенсионных активов по
накопительной пенсионной системе) (таблица 8).
Таблица 8
Динамика рыночной доли по пенсионным активам
____________________________________________________________________

КаспийМұнай Газ"           2 410         5,5       5 239       7,9
"Сенiм"                    2 650         6,0       2 835       4,3
"Қорғау"                   1 017         2,3       1 265       1,9
"Филип Моррис Қазақстан"      66         0,1         160       0,2
"Отан"                        19         0,0         447       0,7
"Капитал"                      -          -          187       0,3
____________________________________________________________________
Барлығы                 44 123        100,0       65 910    100,0
____________________________________________________________________
Зейнетақы жарналарының келiп түскен сомаларының позициясы бойынша алғашқы орынға "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ие - 24,1%, "Қазақстан Халық Банкi қоры" - 23,7%, "ҰларҮмiт" - 18,0%, ол осы қорларда әкiмшiлiк жолмен басқарылатын жеке зейнетақы шоттарының санына пара-пар деген сөз. "Абн-Амро КаспийМұнайГаз" қорына едәуiр көлемде түскен түсiмдер (7,9%) бұл қордың салымшылар кiрiсiнiң жоғары деңгейлiлігімен түсiндiрiледi.
7-кесте
2002 жылға жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы
жинақтарын төлеу серпiнi
____________________________________________________________________
Қорлардың атаулары        | 2002 жыл, млн. | Үлес салмағы, %
|      теңге     |
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.
таушы зейнетақы қоры"                 1498            22,9
"Валют-транзит қоры"                  218              3,3
"Д.А.Қонаев атындағы қор"             14               0,2
"Халықтық зейнетақы қоры"             109              1,7
"Қазақстан"                           201              3,1
"Қазақстан Халық Банкi қоры"          1 548            23,7
"Қазақмыс"                            312              4,8
"Ұлар Үмiт"                           1 095            16,7
"НефтеГазДем"                         124              1,9
"Құрмет"                              290              4,4
"Абн-Амро                             509              7,8
КаспийМұнай Газ"
"Сенiм"                               554              8,5
"Қорғау"                              33               0,5
"Филип Моррис Қазақстан"              6                0,1
"Отан"                                26               0,4
"Капитал"                             1                0,0
____________________________________________________________________
Барлығы                              6 538            100,0
____________________________________________________________________
2003 жылғы 1 қаңтарға зейнетақы жинақтарын төлеу (ақша қаражаттарының жүйеден зейнетақымен қамсыздандыруға шығуы) сомасы жинақтаушы зейнетақы жүйесi қызмет ете бастаған уақыттан бергі үдемелi қорытындымен 14 611 млн. теңгені құрады, оның iшiнде 2002 жылы алушылардың зейнетақы төлемдерiне 6 538 млн. теңге жiберiлдi (7-кесте). Жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы төлемдерiн төлеу көрсеткiшiнiң ауытқуы ең алдымен демографиялық жағдайларға және есеп беретiн мерзiм iшiнде зейнетақы төлемдерiнiң жалпы көлемiн құрайтын дербестендiрiлген жинақ сомасына байланысты. Тұтас алғанда жылдық серпiн бойынша зейнетақы төлемдерi көлемінiң сатылы өсуi байқалады, соның нәтижесінде 2002 жылдың желтоқсанында барлық жинақтаушы зейнетақы қорлары мiндеттi зейнетақы төлемдерiнiң көлемi 2002 жылғы қаңтарда жүзеге асырылған зейнетақы төлемдерiнiң көлемiнен 45% артты. Зейнетақы қорларының барлығы зейнетақы төлемдерiн жүзеге асырады және зейнетақы төлемдерiнiң ең көп көлемi iрi зейнетақы қорларында байқалады. 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап 2002 жылғы 1 қаңтар аралығында жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң зейнетақы активтерінің жиынтық құны 112 869 млн. теңгеден 182 652 млн. теңгеге дейін көтерілдi, оның iшiнде 32,30% немесе 58 999 млн. теңгенi "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" активi құрайды. 2002 жылы жинақтаушы зейнетақы жүйесі зейнетақы активтерінің құны 87 507 млн. теңгеге артып, 270 159 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" активтерi 75 774 млн. теңге (жинақтаушы зейнетақы жүйесi бойынша активтер құнының 28,05%) (8-кесте).
8-кесте
Зейнетақы активтерi бойынша рыноктық үлес серпiнi
____________________________________________________________________

Наименование фонда      !   за 2001 год      !  за 2002 год
!---------------------------------------
!млн.тенге! удельный !млн.тенге! удельный
!         ! вес,%    !         ! вес,%
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный
пенсионный фонд"               58999     32,30       75774   28,05
"Валют-транзит фонд"            4017      2,20        7889    2,92
"Фонд имени Кунаева"             515      0,28         821    0,30
"Народный пенсионный фонд"      2974      1,63        5072    1,88
"Казахстан"                     4681      2,56        7342    2,72
"Фонд Народного Банка
Казахстана"                    39058     21,38       60832   22,52
"Казахмыс"                      6483      3,55        8858    3,28
"УларУмит"                     31452     17,22       46504   17,21
"Нефте-Газ-Дем"                 3983      2,18        6433    2,38
"Курмет"                        6508      3,57       11169    4,14
"Абн-Амро КаспийМунайГаз"      12127      6,64       18923    7,00
"Сеним"                         9035      4,95       12757    4,72
"Коргау"                        2285      1,25        3916    1,45
"Филип Моррис Казахстан"         421      0,23         649    0,24
"Отан"                           114      0,06        2596    0,96
"Капитал"                         -         -          624    0,23
--------------------------------------------------------------------
Всего                         182652    100,00      270159  100,00
____________________________________________________________________
Анализ динамики рыночных долей и изменения структуры портфелей финансовых инструментов накопительных пенсионных фондов за 2001-2002 годы показал, что при всей диверсифицированности портфельных моделей пенсионных активов, у большинства фондов наблюдается устойчивая тенденция снижения значения коэффициента номинального дохода. "Государственный накопительный пенсионный фонд", несмотря на незначительное снижение,
на протяжении 2002 года максимально стабилизировал свою номинальную доходность посредством проведения взвешенной и эффективной стратегии управления доверенными ему пенсионными активами.
Следует отметить, что представленная динамика коэффициента номинального дохода из месяца в месяц взаимоувязана с таким финансовым показателем, как стоимость одной условной пенсионной единицы накопительного пенсионного фонда (таблица 9).
Таблица 9
Динамика коэффициента номинальной доходности (К2)
и стоимости одной условной пенсионной единицы (УПЕ)
____________________________________________________________________
Наименование фонда      !      2001 год     !     2002 год
!---------------------------------------

|      2001 жыл     |     2002 жыл
|______________________________________
Қорлардың атауы         |  млн.  |  Үлес    |  млн. |  Үлес
| теңге  |салмағы, %| теңге |салмағы, %
____________________________________________________________________
1               |   2    |    3     |    4  |    5
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.            58999     32,30      75 774   28,05
таушы зейнетақы қоры"
"Валют-транзит қоры"           4017      2,20        7889    2,92
"Д.А.Қонаев атындағы қор"       515      0,28         821    0,30
"Халықтық зейнетақы қоры"      2974      1,63        5072    1,88
"Қазақстан"                    4681      2,56        7342    2,72
"Қазақстан Халық Банкi қоры"   39058     21,38       60832   22,52
"Қазақмыс"                     6483      3,55        8858    3,28
"Ұлар Үмiт"                    31452     17,22       46504   17,21
"НефтеГазДем"                  3983      2,18        6433    2,38
"Құрмет"                       6508      3,57       11169    4,14
"Абн-Амро КаспийМұнай Газ"    12127      6,64       18923    7,00
"Сенiм"                        9035      4,95       12757    4,72
"Қорғау"                       2285      1,25        3916    1,45
"Филип Моррис Қазақстан"       421      0,23          649    0,24
"Отан"                         114      0,06         2596    0,96
"Капитал"                       -         -           624    0,23
____________________________________________________________________
Барлығы                      182652    100,00      270159  100,00
____________________________________________________________________
2001-2002 жылдардағы жинақтаушы зейнетақы қорларының рыноктық үлестер серпiнiн және қаржылық құралдар себетi құрылымының өзгерiстерiн талдау - зейнетақы активтерi себетi үлгiлерiнiң әртараптандырылғанына қарамастан, көптеген қорларда атаулы табыс коэффициентi мәнiнiң тұрақты төмендеу тенденциясы байқалатындығын көрсеттi. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" елеусiз төмендегеніне қарамастан, 2002 жыл бойына өзiнiң нақты табыстылығын өзiне сенiп тапсырылған зейнетақы активтерiн басқарудың өлшеулi және тиiмдi стратегиясы арқылы жүргiзiп, барынша тұрақтандырды.
Ұсынылған нақты кiрiс коэффициентiнiң ай сайынғы серпiнi жинақтаушы зейнетақы қорының шартты зейнетақы бiрлiгiнiң құны сияқты қаржы көрсеткiшiмен өзара сабақтас екендiгiн атап өткен жөн (9-кесте).
9-кесте
Нақты кiрiстiк коэффициентi (К2) мен шартты зейнетақы
бiрлiгi (ШЗБ) құнының серпiнi
____________________________________________________________________
|     2001 жыл      |    2002 жыл
|_______________________________________

! К2, % !Стоимость  ! К2, %! Стоимость
!       !УПЕ, тенге !      ! УПЕ, тенге
--------------------------------------------------------------------
"Государственный
накопительный
пенсионный фонд"              15,84   232,4482    14,80  266,6102
"Валют-транзит фонд"          14,42   250,8393    12,38  281,0647
"Фонд имени Кунаева"          14,44   233,7715    11,87  260,9985
"Народный пенсионный фонд"    15,42   267,3640    12,46  299,8405
"Казахстан"                   16,54   251,0615    13,27  283,3791
"Фонд Народного Банка
Казахстана"                   15,02   261,7668    12,71  294,3595
"Казахмыс"                    14,87   268,4221    13,01  304,0027
"УларУмит"                    14,25   262,2282    12,97  299,7234
"Нефте-Газ-Дем"               15,78   258,8800    13,12  288,3535
"Курмет"                      16,54   211,8701    13,27  239,3788
"Абн-Амро КаспийМунайГаз"     14,51   181,8676    12,64  204,5951
"Сеним"                       15,52   141,5332    12,91  160,3808
"Коргау"                      15,52   131,5510    11,36  146,1375
"Филип Моррис Казахстан"        -     106,5426    11,42  118,4678
"Отан"                          -     100,5905     9,87  110,6464
"Капитал"                       -         -         -    105,2561
-------------------------------------------------------------------
Темпы прироста стоимости условной пенсионной единицы изменяется в зависимости от результатов инвестиционной деятельности накопительных пенсионных фондов и эффективного управления пенсионными активами организациями по инвестиционному управлению пенсионными активами.
Инвестиционная деятельность "Государственного накопительного пенсионного фонда" по управлению пенсионными активами направлена на обеспечение в складывающихся условиях внутреннего и внешнего финансового рынков стабильного уровня прироста стоимости пенсионной единицы Фонда.
Основные клиенты (потребители, заказчики)
Основными потенциальными клиентами (вкладчиками) накопительных пенсионных фондов является трудоспособное население Республики Казахстан, участие которого в накопительной пенсионной системе имеет тенденцию к росту. Исходя из предварительных данных Агентства Республики Казахстан по статистике, в накопительной пенсионной системе участвует 73,0% экономически активного населения. В 2002 году количество участников в накопительной
пенсионной системе возросло по сравнению с началом года на 16,6% и составило 5 399 320 граждан республики, из них 42,6% от общего количества всех вкладчиков/участников являются вкладчиками "Государственного накопительного пенсионного фонда" (далее - Фонд), который формирует пенсионные сбережения населения и самостоятельно управляет ими с целью получения инвестиционного дохода для вкладчиков. Клиентами-вкладчиками Фонда являются граждане,
представляющие практически все слои населения и регионы Казахстана вне зависимости от уровня их индивидуального дохода, то есть имеет место охват всего сегмента рынка труда. По итогам 2002 года в Фонде открыто и обслуживается 2 299 416 индивидуальных пенсионных счетов (на 7,3% больше, чем в 2001 году). В административно-территориальном делении наибольший удельный вес вкладчиков приходится на Алматинскую (включая г. Алматы) - 24,8%, Акмолинскую (включая г. Астана) - 14,4%, Восточно-Казахстанскую - 9,8% области (Таблица 10).
Таблица 10
Динамика удельного веса количества вкладчиков
в административно-территориальном разрезе
____________________________________________________________________

Қорлардың атауы       | К2, % | ШЗБ құны, | К2,%  | ШЗБ құны,
|       |   теңге   |       |  теңге
____________________________________________________________________
1              |   2   |    3      |   4   |    5
____________________________________________________________________
"Мемлекеттiк жинақ.           15,84   232,4482    14,80  266,6102
таушы зейнетақы қоры"
"Валют-транзит қоры"          14,42   250,8393    12,38  281,0647
"Д.А.Қонаев атындағы қор"     14,44   233,7715    11,87  260,9985
"Халықтық зейнетақы қоры"     15,42   267,3640    12,46  299,8405
"Қазақстан"                   16,54   251,0615    13,27  283,3791
"Қазақстан Халық Банкi қоры"  15,02   261,7668    12,71  294,3595
"Қазақмыс"                    14,87   268,4221    13,01  304,0027
"Ұлар Үмiт"                   14,25   262,2282    12,97  299,7234
"НефтеГазДем"                 15,78   258,8800    13,12  288,3535
"Құрмет"                      16,54   211,8701    13,27  239,3788
"Абн-Амро КаспийМұнай Газ"    14,51   181,8676    12,64  204,5951
"Сенiм"                       15,52   141,5332    12,91  160,3808
"Қорғау"                      15,52   131,5510    11,36  146,1375
"Филип Моррис Қазақстан"        -     106,5426    11,42  118,4678
"Отан"                          -     100,5905     9,87  110,6464
"Капитал"                       -         -         -    105,2561
____________________________________________________________________
Шартты зейнетақы бiрлiгi құнының өсу қарқыны жинақтаушы зейнетақы қорларының инвестициялық қызметi мен зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару органдарының зейнетақы активтерiн тиімдi пайдалану нәтижелерiне сай өзгерiп отырады.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" зейнетақы активтерін басқару бойынша инвестициялық қызметi iшкi және сыртқы рыноктарда қалыптасқан жағдайларда Қордың зейнетақы бiрлiгi құны өсу қарқынының тұрақты деңгейiн қамтамасыз етуге бағытталған.
Негiзгi клиенттер (тұтынушылар, тапсырыс берушiлер)
Қазақстан Республикасының жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатысу тенденциясы өсiп отырған жұмысқа жарамды халқы жинақтаушы зейнетақы қорларының негiзгi әлеуетті клиенттері (салымшылары) болып табылады. Қазақстан Республикасы Статистика жөнiндегi агенттiгiнiң деректерiне сүйенсек, жинақтаушы зейнетақы жүйесiне экономикалық белсенді халықтың 73,0% қатысады. 2002 жылы жылдың басымен салыстырғанда жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатысушылар саны 16,6%-ға өсіп, республика азаматтарының 5 399 320 құрады, олардың iшiнде барлық салымшылардың/қатысушылардың жалпы санының 42,6% халықтың зейнетақы жинақтарын құрайтын және салымшылар үшiн инвестициялық кiрiс алу мақсатында оларды өзi дербес басқаратын "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорының" (бұдан былай - Қор) салымшылары болып табылады. Қордың клиенттерi - салымшылары, олардың жеке кiрiс деңгейiне қарамастан, Қазақстанның барлық өңiрiн және барлық әлеуметтiк жiктердi қамтитын азаматтары болып табылады, яғни еңбек рыногының барлық сараланымын қамтиды. 2002 жылдың қорытындылары бойынша Қорда 2 299 416 жеке зейнетақы шоттары (2001 жылмен салыстырғанда 7,3%-ға артық) ашылып, оларға қызмет көрсетiлдi. Әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiсте салымшылардың ең көп үлес салмағы Алматы облысына (Алматы қаласын қоса алғанда) - 24,8%, Ақмола облысына (Астана қаласын қоса алғанда) - 14,4%, Шығыс Қазақстан облысына - 9,8% тиесiлi (10-кесте).
10-кесте
Әкiмшiлiк-аумақтық бөлiнiстегі салымшылар саны үлес
салмағының cepпіні
____________________________________________________________________

По классификации вкладчиков в разрезе отраслей экономики на 1 января 2003 года, основная доля вкладчиков работает в недепозитарных финансовых корпорациях (страховые, брокерские, трастовые компании, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций и другие) - 41,9%, в Правительстве Республики Казахстан - 25,9% (Таблица 12).
Таблица 12
Динамика удельного веса
количества вкладчиков в разрезе отраслей экономики
(в процентах)
____________________________________________________________________
Наименование                   !  2001 год     !  2002 год
--------------------------------------------------------------------
1                      !      2        !      3
--------------------------------------------------------------------
Международные организации                  0,0             0,0
Правительство                             45,7            25,9
Региональные и местные
органы управления                          0,0             9,6
Национальный Банк Республики
Казахстан и центральные банки
других стран                               0,1             0,1
Денежно-депозитарные корпорации            0,1             1,6
Недепозитарные финансовые корпорации      31,1            41,9
Государственные нефинансовые корпорации    0,0             3,9
Негосударственные нефинансовые корпорации  0,0             9,8
Некоммерческие учреждения                  0,0             0,4
Домашние хозяйства                         0,0             2,9
Другие                                    23,0             3,9
____________________________________________________________________
Основное количество вкладчиков Фонда составляют граждане/участники в возрасте 40-49, 30-39 лет, что является стабильным на протяжении 2001-2002 годов (Таблица 13).
Таблица 13
Динамика удельного веса
вкладчиков в разрезе возрастных групп
(в процентах)
____________________________________________________________________
Возраст   !      2001 год          !        2002 год
!------------------------------------------------------
!  мужчины  !  женщины   !  мужчины    !   женщины
--------------------------------------------------------------------
<16-19            1,0          0,8         1,2            1,0
20-29            22,9         24,2        23,0           24,3
30-39            28,5         29,9        28,2           29,5
40-49            27,6         30,4        27,8           30,2
50-59            15,3         13,5        15,4           14,0
60- >63           4,7          1,2         4,4            1,0
Итого           100,0        100,0       100,0          100,0
____________________________________________________________________
Как видно из анализа, вкладчики (клиенты) Фонда представлены широким спектром граждан, проживающих во всех областях Казахстана, как в городской, так и сельской местности, работающих в различных секторах экономики, различными половозрастными группами.
Фонд, используя разветвленную сеть, целенаправленно ведет работу на обеспечение доступности пенсионных услуг для всех вкладчиков, а также всех слоев населения, участвующих в накопительной пенсионной системе Казахстана, с целью обеспечения реализации задачи по привлечению потенциальных вкладчиков, не участвующих в накопительной пенсионной системе.

Салымшыларды 2003 жылғы 1 қаңтарға экономика саласы қимасында сыныптау бойынша салымшылардың негiзгi үлесі депозитарийлiк емес қаржылық корпорацияларда (сақтандыру, делдалдық, сенiмгерлiк мекемелер, банк операцияларының кейбiр түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарда және т.б.) - 41,9%, Қазақстан Республикасы Yкiметiнде - 25,9% жұмыс істейдi (12-кесте).
12-кесте
Салымшылар санының экономика саласы қимасындағы үлес
салмағының серпiнi
(пайыз)
____________________________________________________________________
Атауы                  |   2001 жыл        |  2002 жыл
____________________________________________________________________
Халықаралық ұйымдар                        0,0             0,0
Үкiмет                                    45,7            25,9
Өңiрлiк және жергiлiктi                    0,0             9,6
басқару органдары
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі және басқа                    0,1             0,1
елдердiң орталық банктерi
Ақша - депозитарийлiк                      0,1             1,6
корпорациялар
Депозитарийлiк емес қаржы                 31,1            41,9
корпорациялары
Мемлекеттiк қаржылық емес                 0,0             3,9
корпорациялар
Мемлекеттік емес қаржылық                  0,0            9,8
емес корпорациялар
Коммерциялық емес мекемелер                0,0            0,4
Үй шаруашылығы                             0,0            2,9
Басқалары                                 23,0            3,9
____________________________________________________________________
Қор салымшыларының басым көпшілігін 2001-2002 жылдарда тұрақты түрде 40,49, 30-39 жастағы азаматтар/салымшылар құрады (13-кесте).
13-кесте
Жас шамасы қимасындағы салымшылар үлес салмағының серпiнi
(пайыз)
____________________________________________________________________
|       2001 жыл        |          2002 жыл
Жас     |_______________________|___________________________
| еркектер  |  әйелдер  |  еркектер   |  әйелдер
____________________________________________________________________
<16-19            1,0          0,8         1,2            1,0
20-29            22,9         24,2        23,0           24,3
30-39            28,5         29,9        28,2           29,5
40-49            27,6         30,4        27,8           30,2
50-59            15,3         13,5        15,4           14,0
60->63            4,7          1,2         4,4            1,0
Барлығы         100,0        100,0       100,0          100,0
____________________________________________________________________
Талдаудан көрiнiп тұрғанындай Қордың салымшылары (клиенттерi) Қазақстанның барлық облыстарының қалалары мен селоларында тұратын, экономиканың түрлi секторларында жұмыс жасайтын жынысы және жас шамасы әр түрлi топтағы азаматтардың спектрiн құрайды.
Қор сан салалы жүйенi пайдалана отырып, жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатыспаған әлуеттi салымшыларды тарту мiндетiн жүзеге асыру мақсатында барлық салымшыларды, сондай-ақ Қазақстан жинақтаушы зейнетақы жүйесiне қатысушы тұрғындардың барлық әлеуметтiк жiктерiн зейнетақы қызметтерiмен бiрдей қамтамасыз етуге мақсатты бағытталған жұмыстар жүргiзiп жатыр.

3. Анализ производственно-финансовой деятельности за 2001-2003 годы
Общий объем собственных активов Фонда за 2002 год увеличился на 31,5% и на 1 января 2003 года составил 1 361 млн. тенге. При этом удельный вес высоколиквидных активов в общем объеме активов увеличился за период до 80,9% или на 5,0%, а активов, приносящих доход (финансовые инвестиции) - до 78,5% или на 37,3% за счет инвестирования свободных собственных средств Фонда. Общий объем обязательств Фонда за 2002 год возрос на 28,9% и составил на 1 января 2003 года 339 млн. тенге. Основной объем обязательств составляют начисленные дивиденды за 2002 год в размере 253 млн. тенге или 74,6% от общей суммы обязательств. В течение 2002 года Фонд уделял особое внимание оптимизации структурных
подразделений центрального аппарата, филиала и представительств Фонда, а также уменьшению себестоимости оказываемых услуг и минимизации расходов, что в конечном итоге позволило укрепить финансовую устойчивость и завершить 2002 год с положительным финансовым результатом.
Объем собственного капитала Фонда возрос на 32,9% за счет нераспределенного дохода 2002 года и составил на 1 января 2003 года 1 021 млн. тенге при увеличении резервного капитала на 48,5% или до 101 млн. тенге.
Общий объем доходов Фонда за 2002 год увеличился на 21,5% и составил 1 230 млн. тенге, из них: доход в виде комиссионных вознаграждений от пенсионных взносов составили 12,9%, доход в виде комиссионных вознаграждений от инвестиционной деятельности за счет
пенсионных накоплений - 82,8%, доходы от инвестиционной деятельности за счет собственных средств - 3,8%, прочие доходы - 0,5%. Объем доходов в виде комиссионных вознаграждений от пенсионных взносов увеличился в 2002 году на 3,2%, в виде комиссионных вознаграждений от инвестиционной деятельности за счет пенсионных накоплений - на 26,3%. Кроме увеличения
общего объема пенсионных накоплений вкладчиков и соответствующего увеличения объема инвестирования, существенный прирост связан как с активизацией в первом полугодии 2002 года продаж пакетов базового актива из портфеля инвестиций Фонда, так и с эффективностью торговых операций на внешнем рынке, что было обусловлено сложившейся в этот период
благоприятной конъюнктурой цен на финансовых рынках. Объем доходов в виде комиссионных вознаграждений от инвестиционной деятельности за счет собственных средств Фонда возрос на 6,8%. Данный прирост обусловлен сохранением ежемесячной динамики роста собственных активов Фонда за счет поступления сумм комиссионных вознаграждений за минусом текущих расходов,
а также дальнейшим инвестированием свободных денег в высоколиквидные финансовые инструменты.
Общий объем расходов Фонда возрос на 17,2% и составил за 2002 год 497 млн. тенге, из них расходы на оплату труда работников составили 29,6%, отчисления от оплаты труда - 5,4%, амортизацию основных средств и нематериальных активов - 7,6%, обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов - 1,2%, услуги связи - 10,3%, консультационные
(аудиторские) и информационные услуги - 7,6%, банковские услуги - 12,9%, расходы по аренде - 1,6%, прочие расходы - 18,5%. Увеличение в 2002 году расходов по оплате труда работников (на 38,7%) связано с увеличением штатной численности и ростом должностных окладов сотрудников. Данная статья расходов оказала влияние на увеличение расходов по отчислениям от оплаты труда. Рост объема расходов на амортизацию основных средств и нематериальных активов за аналогичный период (на 15,2%) напрямую связан с увеличением вложений Фонда в основные средства и нематериальные активы. Повышение расходов на услуги связи (на 21,4%) связано с повышением объема оказанных услуг по доставке извещений и коммуникационных услуг. Увеличение объема расходов на консультационные (аудиторские) и информационные услуги (на 58,3%) связано с ростом расходов на размещение информации в рамках проведения
разъяснительной кампании среди населения по пенсионной реформе, а также увеличением расходов по информационной системе "REUTERS". Несмотря на снижение в 2002 году расходов на банковские услуги (по сравнению с 2001 годом - на 7,2%), данная статья сохраняет существенный удельный вес в общей сумме расходов. Прочие расходы увеличились на 24,3%.
Чистый доход Фонда по сравнению с данными за 2001 год вырос на 22,2% и составил за 2002 год 506 млн. тенге, соответственно корпоративный подоходный налог увеличился на   30,5% и составил 227 млн. тенге, начисленные дивиденды выросли на 22,2% и составили 253 млн. тенге.
Ожидаемые результаты за 2003 год.
В соответствии с утвержденной сметой на 2003 год ожидаются доходы Фонда на уровне
1 341 млн. тенге (по сравнению с результатами 2002 года увеличение на 9,0%). Кроме того, по предварительным результатам 2003 года ожидается превышение исполнения доходов, снижения расходов, предусмотренных утвержденной сметой на 2003 год, и превышение чистой прибыли по сравнению с 2002 годом.
При прогнозе доходов учитывались следующие предположения:

3. 2001-2003 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы қызметiне талдау
Қордың меншiктi активтерiнiң жалпы көлемi 2002 жылда 31,5% көбейдi және 2003 жылғы 1 қаңтарға 1 361 млн. теңгенi құрады. Бұл орайда активтердiң жалпы көлемiндегi өтiмдiлiгi жоғары активтердiң үлес салмағы мерзiм iшiнде 80,9%-ға дейiн немесе 5,0% өстi, ал кiрiс әкелетiн активтерi (қаржылық инвестициялар) Қордың еркiн меншiктi қаражатын инвестициялау есебiнен 78,5%-ғa дейiн немесе 37,3% өстi. Қордың мiндеттерiнiң жалпы көлемi 2002 жылда 28,9% өсiп, 2003 жылғы 1 қаңтарға 339 млн. теңгенi құрады. Мiндеттемелердiң негiзгi көлемiн 2002 жылы есептелген 253 млн. теңге мөлшерiндегi немесе мiндеттемелердiң жалпы сомасының 74,6% көлемiндегi дивидендтер құрайды. 2002 жыл бойына Қор орталық аппараттың құрылымдық бөлiмшелерiн, Қордың филиалы мен өкiлдiктерiн оңтайландыруға, сондай-ақ көрсетiлетiн қызметтердiң өзiндiк құнын төмендетуге және шығынды барынша азайтуға баса назар аударды. Соның нәтижесiнде қаржылық тұрақтылық нығайып, 2002 жылды оң қаржы көрсеткiшiмен аяқтауға мүмкiндiк бердi.
Қордың меншiктi капиталының көлемi 2002 жылғы бөлiнбеген кiрiс есебiнен 32,9% көбейдi және 2003 жылғы 1 қаңтарға сақтық капиталының 48,5% немесе 101 млн. теңгеге көбеюiмен 1 021 млн. теңгенi құрады.
Қордың кiрiсiнiң жалпы көлемi 2000 жылы 21,5% көбейiп, 1 230 млн. теңгенi құрады: оның iшiнде зейнетақы жарналарынан комиссиялық сыйақы түрiнде алынған кiрiс - 12,9%, зейнетақы жинақтары есебінен инвестициялау түрiнде алынған кiрiс - 82,8%, меншiктi қаражаттар есебiнен инвестициялық қызметтен кiрiс - 3,8%, басқа да кiрiс - 0,5% құрады. 2002 жылы зейнетақы жарналары есебiнен инвестициялық қызметтен комиссиялық сыйақы түрiнде түскен кiрiс көлемi 3,2%-ке, зейнетақы жинақтары есебiнен инвестициялық қызметтен комиссиялық сыйақы түрiнде түскен кiрiс 26,3%-кe өстi. Салымшылардың зейнетақы жинақтары жалпы көлемiнiң өсуiнен және тиiсiнше инвестициялау көлемiнiң көбеюiмен бiрге айтарлықтай өсiм қаржы рыноктарында осы мерзiм iшiнде қолайлы жағдаятты бағаның қалыптасуына орай 2002 жылдың бiрiншi жартысында Қордың инвестициялар қоржынындағы базалық активтер пакетiнiң сатылуымен қатар, сыртқы рыноктағы сауда операцияларының тиiмдiлiгiне де қатысты болды. Қордың меншiктi қаражаттары есебiнен инвестициялау қызметiнiң комиссиялық сыйақысы түріндегi кiрiс көлемi 6,8% өстi. Аталған өсiм ағымдағы шығындарды шегергенде комиссиялық сыйақы сомаларының келiп түсу есебiнен Қордың меншiктi активтерi өсiмiнiң ай сайынғы серпiнiнiң сақталуымен, сондай-ақ еркiн ақшаларды өтiмдiлiгi жоғары қаржы құралдарына одан әрi инвестициялаумен сипатталады.
Қор шығынының жалпы көлемi 17,2% өсіп, 2002 жылы 497 млн. теңгенi құрады, оның iшiнде қызметкерлерге еңбек ақы төлеу шығыны 29,6%, еңбек ақыдан аудару - 5,4%, негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердiң өтелiмi - 7,6%, негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi жөндеу және оларға қызмет көрсету - 1,2%, байланыс қызметтерi - 10,3%, консультациялық (аудиторлық) және ақпараттық қызметтер - 7,6%, банк қызметтерi - 12,9%, жалдау шығыны - 1,6%, басқаша шығындар - 18,5% құрады. 2002 жылы қызметкерлерге ақы төлеу шығынының көбеюi (38,7%) штат санының және қызметкерлердiң лауазымдық жалақыларының өсуiмен де байланысты. Шығынның көрсетiлген бабы еңбек ақыдан ұсталатын аударым жарнасы бойынша шығынның өсуiне әсер еттi. Осы мерзiм iшiнде негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердiң өтелiмiне кеткен шығын көлемiнiң өсуi (15,2%) Қордың негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерге салған салымының көбеюiне, байланыс қызметтерiндегi шығынның ұлғаюы (21,4%) хабарламаларды жеткiзу қызметi мен коммуникация қызметi көлемiнiң артуына байланысты. Консультациялық (аудиторлық) және ақпараттық қызметтер шығыны көлемiнiң артуы (58,3%), халық арасында зейнетақы реформасы туралы түсiндiрме науқанын жүргiзу аясында ақпараттар беру шығыны, сондай-ақ "REUTERS" ақпараттық жүйесi бойынша шығынның өсуiмен байланысты. 2002 жылы банк қызметтеріне жiберілген шығынның азайғандығына (2001 жылмен салыстырғанда - 7,2%) қарамастан, бұл бап шығындардың жалпы сомасында айтарлықтай үлесiн сақтап отыр. Басқа шығындар 24,3%-ке артты.
Қордың таза кiрiсi 2001 жылғы деректермен салыстырғанда 22,2% өсті және 506 млн. теңге құрады, тиiсiнше корпоративтiк табыс салығы 30,5%-кe өсiп, 227 млн. теңгенi, ал есептелген дивидендтер 22,2%-ке өсiп, 253 млн. теңгені құрады.
2003 жыл iшiндегі болжалды нәтижелер.
2003 жылы Қордың кiрiсi 1 341 млн. теңге деңгейiнде (2002 жылғы нәтижелермен салыстырғанда 9,0% артық) болжанып отыр. Бұдан басқа, 2003 жылғы алдын-ала нәтижелер бойынша 2003 жылға бекiтiлген сметада қарастырылған кiрiстердiң артуы, шығыстардың кемуі және 2002 жылмен салыстырғанда таза табыстың артуы болжанып отыр.
Кiрiстердi болжауда төмендегі топшыламалар есепке алынды:

1) Экономический рост республики и снижение дефицита государственного бюджета за 2001-2002 годы привел к уменьшению объемов внутреннего заимствования со стороны государства и снижению процентных ставок доходности по среднесрочным государственным ценным бумагам и, соответственно, к снижению рыночных процентных ставок, что привело к
понижению внутренней эффективной доходности инвестиционных портфелей всех пенсионных фондов, достигнув уровня 9,5-10% годовых. Одновременно, значительное влияние оказывает ситуация конца 2002 и начала 2003 года, сложившаяся на валютных секторах международного
и внутреннего финансовых рынков, которая привела к снижению темпов роста пенсионных активов за счет инвестиционного дохода от курсовой разницы. В настоящий инвестиционный период большинство накопительных пенсионных фондов республики несут значительные курсовые убытки, полученные при переоценке текущей стоимости финансовых активов, номинированных в иностранной валюте в своих портфелях инвестиций, удельный вес которых в среднем достигает до 75%;
2) Новая методика исчисления и взимания комиссионного вознаграждения потребовала от Фонда применения более консервативного подхода при планировании доходов от своей деятельности по причине сильной зависимости текущей стоимости инвестированных пенсионных
активов от результатов инвестирования на фоне общего снижения доходности финансовых инструментов в Казахстане и в мире, а также рисков получения убытков от курсовой разницы;
3) Планируемое изменение норм обязательной диверсификации позволит в будущем сделать более устойчивым инвестиционный портфель Фонда и снизить инвестиционные риски. При этом оценки, проведенные специалистами Фонда, показывают, что при реструктуризации портфеля
инвестиций и размещения части пенсионных активов в финансовые инструменты корпоративного сектора внутреннего и внешнего фондовых рынков под существующие рыночные ставки, эффективная доходность незначительно возрастет до 8,35-8,75% годовых. Это связано с одновременным снижением в портфеле инвестиций 20% удельной доли депозитов, размещенных в казахстанских банках второго уровня (средняя эффективная доходность при размещении составляла около 15% годовых), до 10% диверсификационной нормы со сроком размещения не более трех месяцев и реинвестированием этих пенсионных активов в финансовые инструменты с рыночной доходностью 6,8-7,3% годовых.
Основными факторами, которые могут повлиять на изменение доходов Фонда, являются следующие:
доходы от основной деятельности
- общие тенденции на финансовых рынках по сохраняющейся динамике снижения процентных ставок и индексов, как на внутреннем, так и на внешнем рынках ценных бумаг;
- утрата Фондом статуса "фонда по умолчанию" при работе по привлечению вкладчиков;
- новая методика расчета комиссионных вознаграждений накопительных пенсионных фондов и расширение диверсификации инвестирования пенсионных активов Фонда, в связи с изменениями в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
- усиление конкурентной и маркетинговой работы со стороны других накопительных пенсионных фондов.
При расчете объема доходов от основной деятельности приняты следующие прогнозные значения и допущения: среднемесячная сумма поступлений пенсионных активов - 1 400-1 600 млн. тенге, среднемесячные выплаты пенсионных накоплений планируются на уровне 800-900 млн. тенге, среднемесячный прирост размера инвестиций пенсионных активов - 400-600 млн. тенге. Согласно изменениям и дополнениям в пенсионное законодательство предусмотрен новый порядок исчисления размера комиссионных вознаграждений - от суммы пенсионных активов,
инвестированных в финансовые инструменты, и от начисленного инвестиционного дохода.
В связи с этим, Фондом предусматривается наиболее консервативный уровень исчисления комиссионных вознаграждений: от размера инвестированной суммы пенсионных активов в финансовые инструменты в размере - 0,02%, от начисленного инвестиционного дохода в
размере - 15%. В результате произведенных расчетов ожидается инвестирование пенсионных активов в финансовые инструменты в размере 84 400 млн. тенге. Общая сумма доходов от основной деятельности (доходы от пенсионных активов и инвестиционного дохода) планируется в размере 1 267 млн. тенге или больше аналогичного показателя за 2002 год на 7,6%.
доходы от не основной деятельности
Предполагается размещение среднегодового объема собственных средств Фонда в размере 800-900 млн. тенге, при этом учитывается объем инвестиций на начало 2003 года, который составил около 1 050 млн. тенге, свободные остатки денег на банковских счетах, поступление планируемых в 2003 году комиссионных вознаграждений в размере 1 267 млн. тенге, выплаты дивидендов и корпоративного подоходного налога в 1 квартале 2003 года по итогам 2002 года,
а также административно-хозяйственные расходы, включая уплату налогов и проведение предусмотренных в 2003 году расходов. Планируемый прирост активов будет инвестирован в финансовые инструменты на протяжении всего 2003 года, с уровнем среднегодовой доходности 5,2-5,4% годовых в тенге или получением доходов от инвестирования собственных средств в размере 74 млн. тенге.

1) Республика экономикасының өсуi және 2001 - 2002 жылдар iшiнде мемлекеттiк бюджет тапшылығының төмендеуi мемлекет тарапынан іштей қарызға алу көлемiнiң азаюына және қысқа мерзiмдi мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша пайыздық табыстылық ставканың және тиiсінше рыноктық пайыздық ставканың төмендеуiне, ол өз нәтижесiнде жылдық 9,5-10% деңгейiне жетіп, барлық зейнетақы қорларының инвестициялық қоржынының iшкi кiрiсiнiң төмендеуiне әкелдi. Сонымен қатар, бағам айырмасынан инвестициялық кiрiс есебінде зейнетақы активтері өсiм қарқынының төмендеуiне әкелген халықаралық және iшкі қаржы рыноктарының валюталық секторларында көрiнiс алған 2002 жылдың аяғы мен 2003 жылдың басындағы ахуал да барынша әсер еттi. Қазiргi инвестициялық мерзiм iшiнде республиканың жинақтаушы зейнетақы қорларының көпшілiгi өз инвестициялар қоржынындағы, орташа алғанда үлес салмағы 75% шетелдiк валютада аталған қаржы активтерiнiң ағымдағы құнын қайта есептеу кезiнде айтарлықтай бағам зиянын шектi;
2) Комиссиялық сыйақыны есептеу және өндiрiп алудың жаңа үлгiсi Қордан Қазақстанда және әлемде қаржы құралдарына кiрiстiлiктiң жалпы төмендеуi жағдайында, зейнетақы активтерiнiң ағымдағы құнының инвестициялау нәтижелерiнен барынша тәуелдi болуы, сондай-ақ бағам айырмасынан залалға қалу қатерiнiң болуы себептi, өз қызметiнен алынатын кiрiстi жоспарлау кезiнде сақтанымпаз көзқарасты талап еттi;
3) Әртараптандыру мiндеттемелерiнiң нормаларын жоспарлы өзгерту болашақта Қордың инвестициялық қоржынын барынша тұрақтандырып, инвестициялық қатердi төмендетуге мүмкiндiк бередi. Бұл ретте Қордың мамандары жүзеге асырған бағалаулар көрсеткiшiндегi инвестициялар себетiн қайта құрылымдау және зейнетақы активтерiнiң бiр бөлiгiн iшкi және сыртқы қаржы рыноктарының корпоративтiк секторының қаржы құралдарында қолданыстағы рыноктық ставка бойынша орналастыру кезiнде тиiмдi кiрiстiлiк жылдық 8,35-8,75%-ке дейiн аздап өседi. Ол 10% әртараптандыру нормаларына дейiн үш айдан көп артық болмайтындай уақытқа депозитке орналастыру мерзiмiмен екiншi деңгейдегi қазақстандық банктерде орналастырылған (орналастыру кезiнде орташа тиiмдi кiрiстiлiк жылдық 15% құрады) депозиттердiң инвестициялар қоржынындағы үлес салмағының бiр мезгiлде 20% төмендеуiне және бұл зейнетақы активтерiнiң жылдық 6,8 - 7,3% рыноктық кiрiстiлiгi бар қаржы құралдарына қайта инвестициялануына байланысты.
Қор кiрiсiнiң өзгеруiне әсер етуi мүмкiн негiзгi факторларға мыналар жатады:
Негiзгi қызметтен түскен кiрiс
- iшкi, сондай-ақ сыртқы бағалы қағаздар рыноктарында
сақталған пайыздық ставкалар мен индекстердiң төмендеу
серпiнi бойынша қаржы рыноктарындағы жалпы тенденциялар;
- Қордың салымшыларды тарту жұмысында "жанама қор" мәртебесiн
жоғалтуы;
- "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер
енгiзуге байланысты жинақтаушы зейнетақы қорларында
комиссиялық сыйақы есептеудiң жаңа әдiсi және Қордың
зейнетақы активтерiн инвестициялауды әртараптандыруды
кеңейту;
- басқа жинақтаушы зейнетақы қорлары тарапынан бәсекелестiк
және маркетингтiк жұмыстарды күшейту.
Негiзгi қызметтен алынған кiрiс көлемiн есептеу кезiнде мына болжамды мәндер мен жорамалдар қабылданды: зейнетақы активтерiнің орташа айлық келiп түсу сомалары - 1 400 - 1 600 млн. теңге, зейнетақы жинақтарын төлеудiң орташа айлық деңгейi 800 - 900 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланады, зейнетақы активтерiн инвестициялаудың орташа айлық өсiм мөлшерi - 400 - 600 млн. теңге. Зейнетақы заңына енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес комиссиялық сыйақы мөлшерiн есептеудiң жаңа тәртiбi - қаржы құралдарына инвестицияланған зейнетақы активтерiнiң сомасынан және есепке алынған инвестициялық кiрiстен есептеу тәртiбi қарастырылған. Осыған байланысты Қор комиссиялық сыйақы есептеудiң ең сақтанымпаз деңгейiн қарастырады: қаржы құралдарына инвестицияланған зейнетақы активтерi сомасының мөлшерiнен - 0,02%, есептелген инвестициялық кiрiс мөлшерiнен - 15%. Жүзеге асырылған есептесулердiң нәтижесiнде зейнетақы активтерiн 84 400 млн. теңге мөлшерiндегi қаржы құралдарына инвестициялау жоспарланады. Негiзгi қызметтен (зейнетақы активтерiнiң кiрiсi мен инвестициялық кiрiс) түсетiн жалпы кiрiс сомасы 1 267 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланады немесе ол 2002 жылғы осындай көрсеткiштен 7,6% артық.
Қосымша қызметтен түскен кiрiс
800-900 млн. теңге мөлшерiнде Қордың меншiктi қаражаттарының орташа жылдық көлемiн орналастыру болжанады, оның iшiнде 2003 жылдың басында 1 050 млн. теңгедей құраған инвестициялар көлемі, банктегi есепшоттардағы еркiн қаражат қалдығы, 2003 жылы түседi деп жоспарланған мөлшерi 1 267 млн. теңге комиссиялық сыйақы, 2002 жылдың қорытындылары бойынша 2003 жылдың 1 тоқсанында төленетiн дивидендтер мен корпоративтiк табыс салығы, сондай-ақ 2003 жылы қарастырылған салық төлемiн қоса алғанда, әкiмшiлiк-шаруашылық шығыстары есепке алынады. Активтердiң жоспарланған өсiмi орташа жылдық кiрiстiлiк деңгейi теңгемен жылдық 5,2-5,4% немесе меншiктi қаражаттарды инвестициялаудан 74 млн. теңге мөлшерiнде алынатын кiрiспен 2003 жыл бойына қаржы құралдарына инвестицияланатын болады.

В 2003 году общая сумма расходов Фонда запланирована в размере 644,88 млн. тенге, что превышает соответствующий показатель 2002 года на 29,7%. (Приложение 1). По итогам кассового перечисления ожидаются расходы на уровне 700 млн. тенге (Приложение 4). Увеличение расходов Фонда связано с ростом расходов по оплате труда работников, износом основных средств и амортизации нематериальных активов, обслуживание и ремонт основных
средств и нематериальных активов, коммунальными расходами, представительскими расходами, расходами на повышение квалификации работников, канцелярскими и типографскими работами, услугами связи, расходами на охрану, банковскими услугами, расходами по аренде и прочими
расходами.
В целом, сумма расходов на оплату труда работников Фонда (фонд оплаты труда и премирование) планировалась, равной 218 млн. тенге, в том числе: по штатным работникам - 210 млн. тенге, по привлеченным работникам (агенты) - 8 млн. тенге. Превышение общей суммы расходов по оплате труда по сравнению с 2002 годом составляет 70,9 млн. тенге или 48,2%. Увеличение обуславливается следующим:
1) в 2003 г. статью "Фонд оплаты труда" помимо оплаты труда штатным работникам дополнительно включена оплата труда привлеченным работникам (агентам) в сумме 8 млн. тенге;
2) повышением реальной заработной платы с учетом инфляции в 6%, а также с целью предотвращения оттока квалифицированных кадров по инвестиционному управлению, управлению рисками, учету пенсионных активов, получающих на рынке вознаграждение за труд выше специалистов ГНПФ;
3) увеличение количества штатной численности на 22 единицы по следующим направлениям деятельности: управление инвестициями пенсионных и собственных активов, обеспечение технического и технологического развития, формирование объема услуг, предоставляемых
вкладчикам, развитие аналитической работы, системы управления рисками Фонда на основе анализа международной практики деятельности аналогичных финансовых институтов, и заключений международных консультантов (в частности корпорации ПРАГМА), с учетом анализа рисков, присутствующих в деятельности Фонда, а также в связи с появлением новых
направлений деятельности Фонда в соответствии с изменениями и дополнениями в Закон, в части изменения условий инвестиционной деятельности (инвестирование пенсионных активов в негосударственные ценные бумаги, переход на рыночную переоценку пенсионных активов),
необходимости программно-технического развития, развития технологической и маркетинговой политик Фонда, условий пенсионных выплат получателям пенсионных накоплений (по графику), управления рисками Фонда.
С увеличением расходов по оплате труда работников предполагается соответствующий рост расходов, связанных с отчислениями от оплаты труда (социальный налог).
Рост расходов по амортизации основных средств и нематериальных активов связан с необходимостью приобретения серверов (с созданием резервного центра), планового обновления парка компьютерной и организационной техники, с учетом планируемого приобретения основных
средств и нематериальных активов с целью автоматизации ключевых процессов операционной и инвестиционной деятельности Фонда.
Увеличение расходов на обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов сложилось за счет: переноса из статьи "Коммунальные расходы" суммы на ремонт эл. сетей плюс увеличения расходов по плановому ремонту автомашин, кондиционеров, обслуживанию дизельного генератора.

2003 жылы Қордың жалпы шығыс сомасы 644,88 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған, ол тиiсiнше 2002 жылғы көрсеткiштен 29,7% артық (1-қосымша). Кассалық аударымдардың қорытындысы бойынша 700 млн. теңге деңгейiнде шығыс болмақ (4-қосымша). Қор шығысының көбеюi қызметкерлерге еңбек ақы төлеу шығысының өсуiмен, негiзгi құрал-жабдықтардың тозуымен, материалдық емес активтердiң өтелiмi, негiзгi құрал-жабдықтар және материалдық емес активтердi жөндеу мен оларға қызмет көрсету, коммуналдық шығыстар, өкiлдiктер шығысы, қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн көтеру шығысы, кеңселiк және баспа жұмыстарына байланысты қызметтер шығысы, күзет шығыстары, банктiң көрсеткен қызметi үшiн шығыстар, жалгерлiк және басқа да шығыстармен байланысты.
Тұтас алғанда, Қор қызметкерлерiне еңбек ақы төлеу (еңбек ақы және сыйақы қоры) шығындар сомасы 218 млн. теңгенi құрайды, соның iшiнде: штаттық қызметкерлер бойынша - 210 млн. теңге, тартылған қызметкерлер (агенттер) бойынша - 8 млн. теңге. Еңбек ақы бойынша шығыстың жалпы сомасы 2002 жылмен салыстырғанда 70,9 млн. теңге немесе 48,2%-ды құрайды. Көбею:
1) 2003 жылы "Еңбек ақы қоры" бабына штаттық қызметкерлерге төленетiн ақымен қоса, қосымша 8 млн. теңге сомасында, тартылған қызметкерлерге (агенттерге) төленетiн ақының кiргiзiлуiмен;
2) 6% инфляция есепке алына отырып, нақты жалақының өсуiмен, сондай-ақ инвестициялық басқару, тәуекелдiлiктi басқару, зейнетақы активтерiн есепке алу бойынша рынокта еңбегi үшiн жалақыны МЖЗҚ қызметкерлерiнен артық алатын бiлiктi мамандардың жұмыстан кетуiн тоқтату мақсатымен;
3) төмендегi қызмет бағыттары бойынша: зейнетақы және меншiктi активтердi инвестициялық басқару, техникалық және технологиялық дамуды қамтамасыз ету; салымшыларға көрсетiлетін қызмет көлемiн қалыптастыру, ұқсас қаржы институттары қызметiнiң халықаралық практикасын талдау және Қордың қызметiне қатысушылардың тәуекелiне талдауды ескере отырып, халықаралық кеңесшілер (соның iшiнде, ПРАГМА корпорациясы) жасаған қорытындылар негiзiнде, сондай-ақ инвестициялық қызметтiң (зейнетақы активтерiн мемлекеттiк емес бағалы қағаздарға инвестициялау, зейнетақы активтерiн нарықтық қайта бағалауға көшу) шарттарын өзгерту бөлiгiнде Заңға енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес, Қор қызметiнде жаңа бағыттардың пайда болуына, бағдарламалық-техникалық дамудың, Қордың технологиялық және маркетингтiк саясатын, зейнетақы жинақтарын (график бойынша) алушыларға зейнетақы төлеу жағдайларын, Қор тәуекелiн басқаруды дамыту қажеттiгiне байланысты даму бойынша штат санын 22 бiрлiкке көбейтумен ерекшеленедi.
Қызметкерлерге еңбек ақы тиеу шығысының ұлғаюымен байланысты еңбек ақыдан аударылатын төлемдерге (әлеуметтiк салық) байланысты тиiстi шығыс көлемiнiң өсуi.
Негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердiң амортизациясы бойынша шығыстардың артуы компьютерлiк және ұйымдық техникалар паркiн жаңарту қажеттiлiгiне сай Қордың операциялық және инвестициялық қызметiнiң шешушi процестерiн автоматтандыру мақсатында жоспарланған негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi сатып алу ескерiле отырып, серверлердi (резервтiк орталық құруға орай) сатып алу қажеттiлiгiне байланысты болып отыр.
Негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi жөндеу және оларға қызмет көрсету шығыстары сомалардың "Коммуналдық шығыстар" бабынан электрлiк жүйелердi жөндеуге бөлiнуi және нақты жүргiзілген шығыстарға: автокөлiктердi, кондиционерлердi жөндеу, дизелдi генератор қызметiн қамтамасыз ету шығыстарының көбеюi есебiнен ұлғаяды.

Общая сумма коммунальных расходов составляет 3,28 млн. тенге, (увеличение на 4,5% в сравнении с 2002 годом) и включает в себя коммунальные услуги по Центральному аппарату, филиалу в г. Астана, региональным представительствам, рассчитанные в соответствии с условиями заключенных договоров на аренду помещений в части возмещения коммунальных услуг. В связи с увеличением тарифов увеличены расходы по оплате услуг коммунальных служб по уборке территории, прилегающей к офису филиала Фонда в г. Астане и расходы на электроэнергию по центральному аппарату.
Представительские расходы в 2003 году запланированы в сумме 17 тыс. тенге. Рост расходов на 7 тыс. тенге связан:
- с визитами делегаций международных финансовых организаций и институтов,
- визитами представителей от консалтинговых организаций по внедрению системы менеджмента качества в соответствии с международным стандартом ИСО 9001-2000,
- сертификацией на соответствие Международным стандартам ИСО 9001:2000, аккредитованным международным органом по сертификации ИСО (Регистратором) с последующим проведением во втором полугодии аудита наблюдения.
Увеличение расходов на повышение квалификации работников (обучение) составит 7 млн. тенге и связано с:
1) законодательно требуемым обучением специалистов по брокерско-дилерской деятельности и управлению портфелем ценных бумаг с получением квалификационных свидетельств Национального Банка Казахстана, а также по новым направлениям работы в соответствии с внесением изменений и дополнений в Закон "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) обучением в целях соблюдения требований законодательства относительно правил лицензирования деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами, изменения диверсификационной модели, требующего изучения учета корпоративных ценных бумаг и управленческого менеджмента в целях повышения эффективности управления портфелем и
размещением инвестиционных ресурсов Фонда, а также для совершенствования методик учета и анализа финансовых инструментов в инвестиционном портфеле Фонда;
3) требованием взаимозаменяемости работников ключевых и специфических подразделений Фонда;
4) использованием информационных систем, позволяющих повысить интенсивность и доходность инвестиционных сделок на финансовом рынке, оптимизацией технологических процессов, повышением информационной безопасности деятельности Фонда и уровня управления рисками.
Рост канцелярских расходов связан с необходимым увеличением штатной численности Фонда, сумма рассчитана на основании планируемой потребности на 1 человека, анализа аналогичных расходов в 2002 году.

Коммуналдық шығыстардың жалпы сомасы 3,28 млн.теңгенi құрайды (2002 жылмен салыстырғанда, 4,5% артық) және оның құрамына ғимараттарды жалгерлiкке алу турасында жасалған келiсiм-шарттың шарттарына сәйкес коммуналдық қызметтердi өтеу бөлiгiнде есептелген Орталық аппарат, Астана қаласындағы филиал, өңiрлiк өкiлдiктер бойынша коммуналдық қызметтер кiредi. Тарифтердiң артуына байланысты Қордың Астана қаласындағы филиалына тиесілi аймақты тазалау бойынша көрсетiлетiн коммуналдық қызметке ақы төлеу шығысы және орталық аппарат бойынша электр энергиясының шығыстары да көбейдi.
Өкiлдiк шығыстар 2003 жылы 17 мың теңге сомасында жоспарланды. Аталған баптың 7 мың теңгеге ұлғаюы:
- халықаралық қаржы ұйымдары мен институттарынан делегациялардың келуiне;
- ИСО 9001:2000 халықаралық стандартына сәйкес сапа менеджментi жүйесiн енгiзу бойынша консалтингтiк ұйымдар өкiлдерiнiң iссапарларына;
- кейiн екiншi жарты жылдықта қадағалау аудитiн жүргiзе отырып, ИСО (Тiркеушi) сертификаттау жөнiндегi халықаралық орган аккредиттеген ИСО 9001:2000 халықаралық стандарттарына сәйкестендiруге байланысты болып отыр.
Қызметкерлердiң бiлiктілiгiн арттыру (оқыту) шығыстары 7 млн. теңгенi құрайды және:
1) заң бойынша талап етiлетiн Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкiнiң бiлiктiлiк куәлiктерiн алу үшiн
делдалдық-дилерлiк қызмет және бағалы қағаздар қоржынын
басқару бойынша мамандар оқытумен, сондай-ақ "Қазақстан
Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңға
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге сәйкес қызмет атқару
үшiн қажеттi жаңа жұмыс бағыттары бойынша;
2) заңдардың зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару
бойынша қызметтi лицензиялау ережелерiне қатысты
талаптарын сақтау мақсатында, қоржынды тиiмдi басқаруды
және Қордың инвестициялық ресурстарын орналастыруды
арттыру мақсатында, корпоративтік бағалы қағаздардың
есебiн және басқару менеджментiн оқытуды талап ететiн
диверсификациалық үлгiнi өзгерту, сондай-ақ Қордың
инвестициялық қоржынындағы қаржы құралдарын есептеу және
талдау үлгiсiн жетiлдiру үшiн оқытуға;
3) Қордың шешушi және арнаулы бөлiмшелерiндегi
қызметкерлердiң өзара алмастырушылық талаптарына;
4) қаржы рыногында инвестициялық мәмілелердiң қарқындылығы мен
кiрiстілiгiн арттыруға мүмкiндiк беретiн ақпараттық
жүйелердi қолдануға, технологиялық процестердi
оңтайландыруға, Қор қызметiнiң ақпараттық
қауiпсiздiгiн және тәуекелдiлiктi басқару деңгейiн
арттыруға байланысты.
Кеңсе шығыстарының өсуi Қордың штаттық санының қажеттi түрде артуына байланысты, сома 1 адамға шаққандағы жоспарлы тұтыным және 2002 жылғы ұқсас шығыстарды талдау негiзiнде есептелген.

Расходы на услуги связи, представленные услугами телефонной связи, затратами на коммуникации и доставке извещений и корреспонденции, запланированы в размере 75,3 млн. тенге. Увеличение запланировано в связи с прогнозируемым ростом объема оказываемых Фонду услуг связи, созданием Web-site для вкладчиков и подготовки основы для внедрения Интернет-
технологий.
Рост расходов на охрану предполагает расходы на охрану помещений Центрального аппарата Фонда, охрану помещения филиала в г.Астана и охрану помещений региональных представительств (Северо-Казахстанское и Кызылординское). Расходы по охране помещений рассчитаны исходя из стоимости данных услуг в соответствии с условиями действующих
заключенных договоров.
Рост расходов на банковские услуги по услугам, оказываемым Банком-кастодианом, связан с увеличением затрат по инвестированию пенсионных активов в ценные бумаги, эмитированные негосударственными организациями в соответствии с вступлением в силу изменений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
Рост расходов по аренде запланирован с учетом предстоящих расходов на аренду дополнительных помещений для операционных залов и архива, а также прогнозируемого изменения арендной платы в связи со сменой арендуемых региональными представительствами помещений в нескольких областных центрах Казахстана. Это обусловлено изменением условий аренды, отказом прежних арендодателей от предоставления помещений в некоторых регионах, а также улучшением месторасположения представительств для обеспечения доступности услуг для вкладчиков.
Прочие расходы увеличились с ростом следующих расходов:
- плату за сопровождение программных продуктов в соответствии с заключенными договорами, комплексный анализ программного обеспечения, предусмотренный в соответствии с рекомендательным письмом Национального Банка "О модернизации серверов вычислительной системы ЗАО "ГНПФ".
- расходы на проведение кампании по оповещению вкладчиков, на оплату услуг агентов-юридических лиц с целью финансирования программы по проведению информационной и практической работы с плательщиками 10%-ных пенсионных взносов, проживающими вне областных центров.
- расходы по монтажу локальной сети в операционных залах и помещениях Центрального аппарата в связи с планируемым переоборудованием помещений, в региональных представительствах - в связи с изменением места их нахождения.
- в обязательном порядке по требованию Акимата столицы предусмотрены расходы по оформлению здания филиала в г. Астана к праздничным датам (плакаты, подсветка и т.п.). В 2002 году такие расходы не были предусмотрены.
Согласно планируемым в 2003 году показателям в отношении общего объема доходов и расходов, чистый доход Фонда в 2003 году может составить 488 млн. тенге, что меньше соответствующего показателя за 2002 год на 3,6%. При этом в рамках консервативных оценок планировалось снижение расходов по корпоративному подоходному налогу до 209 млн. тенге - на 18,0 млн. тенге или на 7,9% по сравнению с 2002 годом. Объем дивидендов составит 244 млн. тенге.

Телефон байланысы қызметтерiнiң, коммуникация және хабарламалар мен корреспонденцияларды жеткiзу шығыстарына байланысты байланыс қызметтерiнiң шығысы 75,3 млн. теңге мөлшерiнде жоспарланған. Бұл көбею Қорға көрсетiлетiн байланыс қызметi көлемiнiң болжамды өсiмiмен, салымшылар үшiн Web-site ашумен және интернет-технологияларын енгiзу дайындықтарымен байланысты.
Күзет шығыстарының өсiмi Қордың орталық аппарат ғимаратын, Астана қаласындағы филиалының ғимаратын және өңiрлiк өкiлдiктер (Солтүстiк Қазақстан мен Қызылорда) ғимараттарын күзету шығыстарын көздейдi. Үй-жайларды күзету шығыстары жасалған шарттардың талаптарына сәйкес осы қызметтердiң құнына орай есептелiнедi.
Кастодиан-банк көрсететiн қызметтер бойынша банк қызметтерi шығыстарының өсуi "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстердiң күшiне енуiне сәйкес мемлекеттiк емес ұйымдар шығарған бағалы қағаздарға зейнетақы активтерiн инвестициялау шығыстарының көбеюiмен байланысты болды.
Жалгерлiк бойынша шығыстың өсуi операциялық залдар мен мұрағат үшiн қосымша ғимараттарды жалға алу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының кейбiр облыс орталықтарындағы өңiрлiк өкiлдiктер жалдап отырған ғимараттарды алмастыруға байланысты жалгерлiк шығынның болжамды өзгеруiн есепке ала отырып жоспарланды. Бұл жалдау жағдайының өзгеруiмен, кейбiр өңiрлерде бұрынғы жалға берушiлердiң ғимараттарды жалға беруден бас тартуымен, сондай-ақ салымшыларға қызмет көрсетудi қамсыздандыру үшiн өкiлдiктердiң орналасқан жерiн жақсартумен ерекшеленедi.
Басқа шығыстар мынадай шығыстарға сай артты:
- жасалған келiсiм-шарттарға сәйкес бағдарламалық өнiмдердi қолдау, Ұлттық Банкiнiң "МЖЗҚ" ЖАҚ-тың есептеу жүйесi серверлерiн жаңғырту туралы" ұсыныс хатына сәйкес көзделген бағдарламалық қамтамасыз етудi кешендi талдау ақысы;
- салымшыларды құлақтандыру науқанын жүргiзу, облыс орталықтарынан тыс жерлерде тұратын 10% зейнетақы жарналарын төлеушiлермен ақпараттық және практикалық жұмыстарды жүргiзу бағдарламасын қаржыландыру мақсатында заңды тұлға - агенттердің қызметтеріне төленетiн ақы төлеу;
- өңірлiк өкілдіктерде - олардың орналасқан жерлерiнiң өзгеруiне сай үй-жайлардың қайта жабдықталуын жоспарлаумен байланысты, операциялық залдар мен Орталық аппарат үй-жайларында жергілiктi желiнi құрастыру жөнiндегi шығыстар;
- астана әкiмшiлiгiнiң талабы бойынша Астана қаласындағы филиал ғимаратын мейрам күндеріне мiндетті түрде безендіру (плакаттар, жарықтандыру және т.б.) шығыстары да қарастырылған. 2002 жылы мұндай шығыстар қарастырылмаған болатын.
Жалпы кiріс және шығыс көлемдерiне қатысты 2003 жылға жоспарланған көрсеткiштерге сәйкес Қордың 2003 жылғы таза кiрiсi 488 млн. теңгенi құрауы мүмкін, ол 2002 жылғы салыстырмалы көрсеткіштен 3,6% кем. Бұл орайда консервативтi бағалаулар аясында корпоративтік табыс салығы бойынша шығыстар 209 млн. теңгеге дейiн - 18,0 млн. теңгеге немесе 7,9% азаяды деп жоспарланды. Дивидендтер көлемi 244 млн. теңгенi құрайды.

4. План развития на 2004-2006 годы
4.1. Цели и задачи (стратегические и на 2004 год)
Стратегической целью Фонда является его становление в качестве устойчивого финансового института с профессиональным менеджментом и высоким уровнем качества и доступности предоставления пенсионных услуг для всех слоев населения и регионов Республики Казахстан.
Для реализации поставленной стратегической цели в 2004 году Фонд планирует решить следующие задачи:
1. внедрение и следование международным стандартам качества менеджмента и услуг, соответствующим и превосходящим ожидания вкладчиков;
2. обеспечение эффективного инвестиционного управления пенсионными активами в интересах сохранности и прироста пенсионных накоплений на индивидуальных пенсионных счетах вкладчиков;
3. разработка и внедрение системы управления рисками с целью обеспечения финансовой устойчивости работы Фонда и сохранности пенсионных накоплений вкладчиков;
4. усиление информационно-разъяснительной работы с состоявшимися вкладчиками Фонда с целью расширения их знания своих прав и обязанностей по пенсионному законодательству, а также обеспечения открытости и "прозрачности" деятельности Фонда для населения;
5. активное развитие региональной политики, включающее расширение доступности и качества пенсионных услуг для населения с увеличением работы в регионах через сеть региональных представительств, филиалов (включая создание филиала в г. Алматы), агентских пунктов и агентов физических лиц;
6. усиление маркетинговой работы с созданием маркетингового подразделения в Фонде с целью обеспечения устойчивости работы Фонда в условиях конкурентной среды и улучшения качества предоставляемых пенсионных услуг;
7. увеличение количества и качества информационных материалов для вкладчиков;
8. завершение начатой работы по модернизации программно-технического обеспечения Фонда с автоматизацией основных бизнес-процессов в целях обеспечения надежности учета пенсионных накоплений вкладчиков на их индивидуальных пенсионных счетах и предоставления пенсионных услуг с использованием новых информационных технологий.
Реализация этих мер позволит обеспечить планируемые показатели работы Фонда.
4.2. Выбор путей достижения поставленных задач
Внедрение и следование международным стандартам качества
Реализация поставленной задачи планируется в четыре основных этапа:
1. Для повышения эффективности деятельности и собственной конкурентоспособности планируется внедрить систему менеджмента качества в соответствии с международным стандартом ИСО 9001-2000 в 2004 году;

4. 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары
4.1. Мақсаттары мен мiндеттерi (стратегиялық және
2004 жылға арналған)
Қордың кәсiби менеджментi бар, халықтың барлық әлеуметтiк жiктерi мен Қазақстан Республикасының барлық өңiрi үшiн бiрдей жоғары сапалы және қол жетiмдi зейнетақы қызметтерiн ұсынатын орнықты қаржылық институт ретiнде қалыптасуы стратегиялық мақсаты болып табылады.
2004 жылы алға қойылған стратегиялық мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Қор төмендегi мiндеттердi шешудi:
1. салымшылардың талғамына сәйкес келетiн және олардың
болжалынан асып түсетiн менеджмент пен қызмет сапасының
халықаралық стандартын енгiзу мен пайдалануды;
2. салымшылардың жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы
жинақтарын сақтау мен өсiру мүддесiне сай зейнетақы
активтерiн тиiмдi инвестициялық басқаруды қамтамасыз етудi;
3. Қор жұмысының қаржылық тұрақтылығын қамсыздандыру және
салымшылардың зейнетақы жинақтарын сақтау мақсатында
тәуекелдiлiктi басқару жүйесiн дайындау мен енгiзудi;
4. Қордың қалыптасқан салымшыларымен олардың зейнетақы заңдары
бойынша өз құқықтары мен мiндеттерi туралы бiлiмдерiн
арттыруды, сондай-ақ тұрғындар үшiн Қор қызметiнiң
ашықтығын және айқындығын қамтамасыз ету мақсатында
олармен ақпараттық-түсiндiрме жұмыстарын күшейтудi;
5. жүйе арқылы өңiрлерде өңiрлiк өкiлдiктердiң, филиалдардың
(Алматы қаласында филиал құруды қоса алғанда), агенттiк
пункттердiң және жеке тұлға-агенттердiң жұмысын арттыра
отырып, тұрғындар үшiн зейнетақы қызметтерiнiң қол жеткiзу
мүмкiндiгiн және оның сапасын арттырудан тұратын өңiрлiк
саясатты одан әрi белсендi дамытуды;
6. бәсекелi орта жағдайларында Қордың тұрақты жұмыс iстеуiн
қамтамасыз ету және көрсетiлетiн зейнетақы қызметтерiнiң
сапасын арттыру мақсатында Қорда маркетингтiк бөлiмшесiн
құра отырып, маркетингтiк жұмысты күшейтудi;
7. салымшыларға арналған ақпараттық материалдардың саны мен
сапасын арттыруды;
8. салымшылардың жеке зейнетақы шоттарындағы зейнетақы
жинақтар есебiнiң сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету және
зейнетақы қызметтерiн жаңа ақпараттық технологияларды
пайдалана отырып көрсету мақсатында негiзгi
бизнес-процессорларды автоматтандырып, Қордың
бағдарламалық-техникалық жағынан қамтамасыз етiлуiн
жаңғырту жөнiнде басталған жұмысты аяқтауды жоспарлайды;
Бұл шараларды iске асыру Қор жұмысының жоспарлы көрсеткiштерiн қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi.
4.2. Алға қойылған міндеттерге қол жеткізу
жолдарын таңдау
Халықаралық сапа стандарттарын енгiзу және пайдалану
Алға қойылған мiндеттерде негiзгi төрт кезеңде іске асыру жоспарланады:
1. Еңбек тиiмдiлiгiн және бәсекеге жарамдылықты арттыру үшін 2004 жылы ИСО 9001-2000 халықаралық стандартына сәйкес сапа менеджмент жүйесiн енгiзу жоспарланады;

2. Поддерживать внедренную систему менеджмента качества на высоком уровне, соответствующему требованиям стандарта ИСО 9001-2000;
3. Осуществить профессиональную подготовку сотрудников работе в соответствии с разработанной системой менеджмента качества;
4. Сохранить и совершенствовать рыночную конкурентоспособность посредством завоевания и поддержания уверенности вкладчика в финансовой устойчивости Фонда и его способности предоставлять своевременные, качественные пенсионные услуги с получением стабильной доходности.
Общая стоимость обучения специалистов (включая аудит) и внедрения ИСО 9001-2000, согласно подписанного договора, составила 620 тыс.тенге. Проектируемые затраты на проведение сертификации сертифицирующим органом составят на уровне 805-966 тыс. тенге и могут быть проведены в начале 2004 года. Период контроля соответствия международным стандартам качества, сертификационным органом длится три года, а проверка проводится не
реже одного раза в год. Для управления в процессе внедрения назначается руководитель проекта из числа обученных сотрудников и при непосредственном участии и контроле руководства ведется постоянная работа для достижения поставленной цели - соответствие международным стандартам качества ИСО 9001-2000.
Обеспечение эффективности инвестиционного управления
Основная стратегическая цель - формирование оптимального, эффективного портфеля, отвечающего требованиям по минимизации инвестиционных рисков и получения стабильной доходности путем оптимизации портфеля инвестиций, то есть улучшения качественных характеристик портфеля - эффективной срочности и доходности в каждый данный момент времени в долгосрочной перспективе.
Задачи по достижению цели - разработка и внедрение системы стандартов качества в Фонде в целом, исходя из внутренней мотивации деятельности Фонда - улучшения работы всех подразделений Фонда для удовлетворения потребностей вкладчиков и повышения качества пенсионных услуг и услуг по инвестиционному управлению. В качестве одного из этапов
реализации данной цели планируется получение сертификата международной организации по стандартизации - ИСО 9001.
Необходимо, чтобы Фонд и все его сотрудники всегда стремились к обеспечению 100%-ой удовлетворенности своих вкладчиков в услугах, предоставляемых на рынке пенсионных услуг. Данные цели достигаются посредством:
- полного понимания нужд и требований вкладчиков;
- тщательного планирования объема оказываемых услуг вкладчикам, посредством включения в общую программу Фонда по обеспечению качественной и безошибочной работы;
- выполнение всех  предусмотренных программой работ строго по намеченным планам;
- обеспечение работы по улучшению всех бизнес-процессов, влияющих на качество выполняемых услуг;
- предотвращение повторяемости проблем, ненужного дублирования процессов работы, которые приводят к увеличению времени и затрат на осуществление работ и услуг.
Формулировка инвестиционных целей Фонда в качестве элемента формализованной системы качества предполагает:
- наличие единого критерия результатов инвестиционной деятельности, а именно соответствие размеров будущих поступлений, генерируемых инвестиционным портфелем, распределенных во времени и обязательств Фонда перед вкладчиками в эти же временные интервалы;
- для определения количественного выражения этого критерия необходимы формализованные процедуры расчета текущих и будущих пассивов Фонда и рыночной оценки его активов - текущей и будущей, закрепленные в соответствующих нормативных документах;
- контроль руководства за осуществлением этих процедур и соблюдением степени достижения основного критерия инвестиционной деятельности;
- формализованной декларации руководства по инвестиционной политике на последующие периоды, исходя из результатов инвестиционной деятельности, оцениваемой количественным значением единого критерия, направляемой для исполнения в соответствующее структурное подразделение.
Стандартизация процесса разработки, принятия и контроля за исполнением инвестиционных решений включает в себя:
- наличие структурного подразделения, отвечающего за разработку инвестиционных стратегий и анализ состояния портфеля инвестиций;
- наличие коллегиального органа, ответственного за принятие инвестиционных решений в соответствии с принятой инвестиционной стратегией;
- наличие стандартных процедур анализа состояния портфеля инвестиций и документарное представление его результатов членам инвестиционного комитета;
- наличие стандартных процедур анализа состояния финансовых рынков, документарное и оперативное представление его результатов в инвестиционное подразделение;
- документарное представление предлагаемой инвестиционной стратегии, выработанной на основе результатов анализа портфеля и рынков для обсуждения на инвестиционном комитете;
- выработку инвестиционных решений инвестиционным комитетом на основе рекомендаций инвестиционного подразделения Фонда и документарное оформление их в виде протоколов и рекомендаций по совершению сделок на финансовых рынках;
- наличие стандартных процедур по оформлению и передаче поручений на исполнение сделок с ценными бумагами из инвестиционного подразделения в подразделение, совершающее сделки;
- наличие стандартных процедур контроля за совершением сделок и их эффективностью, ведение журнала учета заключенных и исполненных заявок, а также журнала неисполненных поручений;
- наличие стандартных процедур по осуществлению учета портфеля инвестиций в разрезе финансовых инструментов;
- стандартизация системы сверки и подтверждения сделок с ценными бумагами, как на внутреннем, так и на внешнем, международном рынках;
- стандартизация процедур по движению и учету денег, ценных бумаг по различным счетам, находящие отражение в учете портфеля инвестиций;
- автоматизация и программное обеспечение процессов, доработка существующих программных продуктов, касающиеся процедур анализа и учета портфеля инвестиций;
- внедрение рыночной оценки учета финансовых инструментов, находящиеся в портфеле инвестиций, оценка и переоценка их по справедливой рыночной стоимости;
- стандартизация и определение критерий отнесения финансовых инструментов в категории портфеля инвестиций и учет инвестиций в различных портфелях.
Все вышеназванные процессы необходимо разрабатывать и внедрять, начиная с 2003 года, путем систематизации, пересмотра и внесения новых разработок в ранее существующие процессы. Разработать рабочие инструкции - технологические карты каждого конкретного процесса, с описанием последовательности и пошагового выполнения каждого отдельного процесса, охватывающий все ступени осуществления управления активами Фонда: от сбора, анализа и обработки информации для принятия инвестиционного решения до покупки финансовых инструментов их отнесения в портфель ценных бумаг и начисления в конечном итоге инвестиционного дохода на индивидуальные пенсионные счета вкладчиков.

2. Енгiзiлген сапа менеджмент жүйесiн ИСО 9001-2000 стандарт талаптарына сәйкес келетiн жоғары деңгейде қолдау;
3. Қызметкерлердiң жұмысқа кәсiби дайындығын менеджмент әзірлеген сапа жүйесіне сәйкес жүзеге асыру;
4. Салымшының Қордың қаржылық орнықтылығын және оның тұрақты табыс беретiн қазіргі заманға сай сапалы қызмет көрсету мүмкiндiктерiне деген сенiмiне ие болып, оны тұрақты сақтап қалу арқылы Қордың рыноктық бәсекеге жарамдылығын сақтау және жетілдiру.
Мамандарды (аудитті қоса алғанда) оқытудың және ИСО 9001-2000 енгiзудiң жалпы құны қол қойылған шартқа сәйкес 620 мың теңгені құрады. Сертификат берушi органдарда сертификаттауға жiберілетін жобалы шығын 805 - 966 мың теңге деңгейін құрайды және ол 2004 жылдың басында жүргiзiлуi мүмкiн. Сертификаттаушы органның халықаралық сапа стандартына сәйкес келетiндiгiн бақылау мерзiмi үш жылға созылады, ал оны тексеру жылына бiр реттен кем болмайды. Сапаны енгiзу процесінде басшылық ету үшін оқып шыққан қызметкерлер арасынан жобаның басшысы тағайындалады және басшының тiкелей қатынасуымен және бақылауымен алға қойылған мақсат - ИСО 9001-2000 халықаралық сапа стандартына қол жеткiзу үшiн тұрақты жұмыс жүргiзiледi.
Инвестициялық басқару тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету
Негiзгi стратегиялық мақсат - инвестициялық қауiптi барынша азайту және инвестициялар қоржынын оңтайландыру жолымен тұрақты кiрiстiлiк алу, яғни қоржынның сапалық сипаттамаларын - ұзақ мерзiмдi перспективада әрбiр аталған уақыт сәтiнiң тиiмдi мерзiмдiлiгi мен кiрiстiлiгiн жетiлдiру талаптарына жауап беретiн оңтайландырылған, тиiмдi қоржын қалыптастыру.
Мақсатқа қол жеткiзудегi мiндет - салымшылардың қажеттiлiгiн қанағаттандыру және зейнетақы қызметтері мен инвестициялық басқару қызметiнiң сапасын арттыру үшін Қордың барлық бөлiмшелерiнiң жұмысын жақсарту сияқты Қор қызметінің iшкi уәждемесінен бастау ала отырып, тұтас алғанда Қордың сапа стандарты жүйесiн дайындап енгiзу. Аталған мақсатты жүзеге асырудың бiр кезеңi ретiнде халықаралық стандарттау ұйымының сертификатын - ИСО 9001 алу жоспарланады.
Зейнетақы қызметтерi рыногында Қор және оның қызметкерлерi өз салымшыларына әрдайым 100% қанағаттандырарлық қызмет көрсетуге ұмтылуы қажет. Бұл мақсаттар:
- салымшылардың мұқтаждары мен талаптарын толықтай ұғыну;
- Қордың сапалы және қатесiз жұмыспен қамтамасыз ету жөнiндегi
жалпы бағдарламасына енгiзе отырып, салымшыларға
көрсетiлетiн жұмыс көлемiн мұқият жоспарлау;
- бағдарламамен көзделген барлық жұмыстарды тек межеленген
жоспар бойынша орындау;
- көрсетiлетiн қызмет сапасына әсер етушi барлық
бизнес-процестерiн жақсарту;
- жұмыс жасау және қызмет көрсету кезiнде көп уақыт пен
шығынға әкеп соғатын қажетсiз жұмыс процестерiнiң
қайталануын болдырмау арқылы орындалады.
Қордың инвестициялық мақсаттарын нысандандырылған сапа жүйесiнiң элементi ретiнде тұжырымдау:
- инвестициялық қызмет нәтижелерiнiң бiрыңғай критерийiнiң
болуын, атап айтқанда белгілi бiр уақыт iшiнде бөлiнген
инвестициялар қоржыны тудыратын болашақтағы түсiм мөлшерi
мен осы уақыт межелдемесi iшiндегi салымшылар алдындағы
Қордың мiндеттерiнiң сәйкес келуiн топшылайды;
- бұл критерийдiң сандық мәнiн анықтау үшiн Қордың ағымдағы
және болашақ пассивтерiн есептеудiң нысандандырылған
рәсiмдерi және оның тиiсті нормативтiк құжаттарда бекiтiлген
ағымдағы және болашақ активтерiнiң рыноктың бағамы қажет;
- бұл рәсiмдердiң жүзеге асырылуын және инвестициялық
қызметтiң негiзгi критерийiне қол жеткiзу деңгейiнiң
сақталуын басшылық тарапынан бақылауды;
- бiрыңғай критерийдiң сандық мәнiн бағалайтын, орындау үшiн
тиiстi құрылымдық бөлiмшеге жiберiлетiн, инвестициялық
қызметтiң нәтижелерiнен бастау ала отырып, кейiнгi
мерзiмдерге инвестициялық саясат бойынша басшылық
нысандандырған декларацияны топшылайды.
Инвестициялық шешiмдердi дайындау, қабылдау және оның орындалуын бақылау процесiн стандарттау:
- инвестициялық стратегияларға және инвестициялық қоржынның
мән-жайына талдау жүргiзуге жауапты құрылымдық бөлiмшенiң
болуын;
- қабылданған инвестициялық стратегияға сәйкес инвестициялық
шешiм қабылдауға жауапты алқалы органның болуын;
- инвестициялық қоржынның мән-жайын талдайтын стандартты
рәсiмдердiң болуын және оның нәтижелерiн инвестициялық
комитеттiң мүшелерiне құжат түрiнде ұсынуын;
- қаржы рыноктарының мән-жайын талдайтын стандартты
рәсiмдердiң болуын және оның нәтижелерiн инвестициялық
бөлiмшелерге құжат түрiнде жедел тапсыруын;
- қоржын мен рыноктарды талдаудың нәтижелерi негiзiнде
дайындалған инвестициялық стратегияның талқылау үшiн
инвестициялық комитетке құжат түрiнде ұсынылуын;
- Қордың инвестициялық бөлiмшелерiнiң ұсынысы негiзiнде
инвестициялық комитеттiң инвестициялық шешiм қабылдауын және
оның қаржы рыноктарында мәмiле жасау хаттамасы және ұсынысы
ретiнде құжатталып, ресiмделуiн;
- бағалы қағаздармен мәмiле жасау тапсырмаларын ресiмдеу және
оларды инвестициялық бөлiмшелерден мәмiле жасаушы
бөлiмшелерге ұсынудың стандартты ресiмдерiнiң болуын;
- мәмiле жасау және олардың тиiмдiлiгiн, жасасылған және
орындалған өтiнiмдер бойынша журнал жүргiзілуiн, сондай-ақ
орындалмаған тапсырмалар журналының жүргiзiлуiн
бақылаудың стандартты рәсiмдерiнiң болуын;
- қаржы құралдары қиылымында инвестициялар қоржынын есепке
алудың стандартты рәсiмдерiнiң болуын;
- iшкi, сыртқы және халықаралық рыноктардағы бағалы
қағаздармен мәмiлелердi салыстырып тексеру және растау
жүйесiнiң бiр үлгiге келтiрiлуiн;
- инвестициялар қоржынында есепке алынған әр түрлi шоттардағы
бағалы қағаздар және ақша қозғалысы, оларды есепке алу
рәсiмдерiнiң бiр үлгiге келтiрiлуiн;
- талдауға және инвестициялар қоржынын есепке алуға қатысты
үдерiстердi автоматтандыру және бағдарламалық қамтамасыз
етудi, бар бағдарламалық өнiмдердi жетiлдiрудi;
- инвестициялар қоржынындағы қаржы құралдары есебiн рыноктық
тұрғыдан бағалауды енгiзудi, оларды әдiл нарықтық құн
бойынша бағалауды және қайта бағалауды;
- қаржы құралдарын инвестициялар қоржыны санатына жатқызу
критерийлерiн және әр түрлi қоржындардағы инвестициялар
есебiн анықтауды және бiр үлгiге келтiрудi қамтиды.
Жоғарыда аталған процестер 2003 жылдан бастап жүйелендiру, қайта қарау және бұрынғы процестерге жаңа талдамалар енгiзу жолымен дайындалып, енгiзiлуi қажет. Қордың активтерiн басқарудың барлық сатыларын: инвестициялық шешiм қабылдау үшiн ақпараттар жинау, оларды талдау және өңдеуден бастап қаржы құралдарын сатып алу, оларды бағалы қағаздар қоржынына салу және салымшылардың жеке зейнетақы шоттарына инвестициялық кiрiс есептеу сияқты түпкілiктi қорытындыға дейiнгi әр нақты үдерiстi орындаудың әрбiр қадамын және жүйелiлiгiн қамтитын технологиялық карта - жұмыс нұсқаулықтарын дайындау қажет.

Фонд будет стремиться к сохранению позиций 2002 года, который определяет  минимальный уровень рисковых активов при значительном капиталообороте пенсионных активов портфеля. Поэтому планируется, что инвестиционная политика будет сохранять предпочтение размещению пенсионных активов в высокорейтинговые ценные бумаги. При этом, чтобы доходность пенсионных активов не была негативной, Фонд на протяжении 2004-2006 годов будет наращивать свои операции на внутреннем финансовом рынке, с аналогичным увеличением оборотов портфеля инвестиций, а также на внешнем рынке. Фонд в проведении управления активами руководствуется активной позицией управления, которая позволяет использовать максимальную прибыль от движения тех или иных индикаторов финансовых рынков с соблюдением требований по минимизации портфельных рисков для пенсионных активов и соблюдением законодательно закрепленных норм и лимитов по их инвестированию.
В соответствии с изменениями и дополнениями в Закон "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" планируется проведение активной политики инвестирования, дальнейшее формирование оптимальной структуры инвестиционного портфеля с максимально возможной в условиях текущей деятельности нормой его доходности и сохранением низкого уровня рисков,
переход к единой диверсификационной модели на уровне:
- государственные ценные бумаги Республики Казахстан - не менее 35%;
- государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными
исполнительными органами - не более 5%;
- ценные бумаги иностранных эмитентов - не более 30%;
- вклады в Национальном Банке Республики Казахстан, а также в банках второго уровня, в депозитные сертификаты, выпущенные банками второго уровня - не более 10%;
ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список ЗАО "Казахстанская фондовая биржа" - не более 10%;
- иные, помимо ипотечных облигаций, негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории "А", выпущенные в соответствии с законодательством Республики Казахстан и других государств - не более 50%;
- облигации ЗАО "Банк Развития Казахстана" - не более 10%.
Также планируется:
- дальнейшее формирование оптимальной структуры инвестиционного портфеля с максимально возможной в условиях текущей деятельности нормой доходности и сохранением низкого уровня рисков;
- проведение основной стратегической инвестиционной линии на снижение риска эмитента и процентных ставок за счет внутренней балансировки портфеля путем перераспределения объемов текущих инвестиций пенсионных активов, а также снижения удельного веса одного финансового инструмента путем перераспределения в другие;
- выделение в структуре общего портфеля пенсионных активов - портфеля краткосрочных инвестиций для обеспечения достаточного уровня краткосрочной ликвидности портфеля,
а также покрытия при срочном исполнении текущих обязательств за счет безубыточных операций на финансовых рынках.

Қор зейнетақы активтерi қоржынындағы елеулi капитал айналымы кезiнде актив қаупiнiң ең төмен деңгейiн анықтаған 2002 жылғы позицияны сақтап қалуға тырысады. Сондықтан инвестициялық саясат зейнетақы активтерiн жоғары рейтингтi бағалы қағаздарға орналастыру артықшылығын сақтап қалады деп жоспарланады. Бұл орайда зейнетақы активтерiнiң кiрiстiлiгi төмен болмауы үшiн Қор 2004-2006 жылдары сыртқы рынокты да қоса алғанда iшкi қаржы рыногындағы инвестициялар қоржыны айналымын көбейтумен қатар, өз операцияларын да ұлғайтатын болады. Қор активтердi басқаруда зейнетақы активтерiн инвестициялау бойынша заңмен белгiленген нормалар мен шектеулердi және ең төмен қоржын қаупi жөнiндегi талаптарды сақтай отырып, қаржы рыноктарының әр түрлi индикаторлары қозғалысынан ең жоғары пайда алуға мүмкiндiк беретiн белсендi басқару позициясына сүйенетiн болады.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңға енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес белсендi инвестициялау саясатын жүргiзу, ағымдағы қызмет шарттарында барынша мүмкiн кiрiстiлiк нормалары бар және қауiптiң төменгi деңгейi сақталған инвестициялық қоржынның оңтайлы құрылымын қалыптастыру, төмендегiдей деңгейдегi әртараптандыру үлгісiне көшу жоспарланады:
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары - 35%-дан төмен емес;
- жергiлiктi атқарушы органдар шығарған Қазақтан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары - 5%-дән көп емес;
- шетелдiк эмитенттердiң бағалы қағаздары - 30%-дан көп емес;
- Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiндегi, сондай-ақ екiншi деңгейдегi банктердегi салымдарды екiншi деңгейдегi банктер шығарған депозиттiк сертификаттарға (депозиттерге) - 10%-дан көп емес;
- "Қазақстан қор биржасы" ЖАҚ-тың ресми тiзiмiне енгiзiлген Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары - 10%-дан көп емес;
- Қазақстан Республикасы мен басқа да мемлекеттердiң заңдарына сәйкес шығарылған, "А" санаты бойынша сауда ұйымдастырушыларының ресми тiзiмiне енгізiлген Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялардан басқа мемлекеттiк емес эмиссиялық бағалы қағаздары - 50%-дан көп емес;
- "Қазақстан даму банкi" ЖАҚ-тың облигациялары - 10%-дан көп емес.
Сондай-ақ:
- ағымдағы қызмет шарттарында барынша мүмкiн кiрiстiлiк
нормалары бар және қауiптiң төменгi деңгейi сақталған
инвестициялық қоржынның оңтайлы құрылымын одан әрi
қалыптастыру;
- зейнетақы активтерi инвестицияларының ағымдағы көлемiн
қайта бөлу жолымен қоржынның iшiндегi теңгеру есебiнен
эмитент қаупiн және пайыздық ставканы төмендетiп, сондай-ақ
бiр қаржы құралын екiншi қаржы құралына қайта орналастыру
арқылы оның үлес салмағын азайтатын негiзгi стратегиялық
инвестициялық желiнi жүргiзу;
- жалпы зейнетақы қоржыны құрылымында қоржынның жеткiлiктi
қысқа мерзiмдi өтiмдiлiгі деңгейiн қамтамасыз ету, сондай-ақ
ағымдағы мiндеттердi жылдам орындау барысында қаржы
рыноктарындағы залалсыз операциялар есебiнен жабу үшiн қысқа
мерзiмдi инвестициялар қоржынын бөлу жоспарланады.

С учетом изменяющейся ситуации и перспективами развития финансовых рынков в 2004-2006 годы, в целях поддержания высокой рентабельности Фонда, его абсолютной ликвидности планируется оптимизировать внешнеторговый оборот в части усовершенствования и экономически обоснованного инвестиционного управления пенсионными активами. Для этого Фонд, начиная с 2003 года, планирует оптимизировать структурные подразделения в соответствии с международными стандартами качества, продолжить работу по внедрению
передовых технологий, таких агентств как REUTERS, BLOOMBERG и другие. Посредством внедрения новых передовых технологий особое внимание будет уделяться управлению рисками как инвестиционной, так и всей финансовой деятельности Фонда.
В прогноз ключевых параметров заложен осторожный оптимизм в отношении ожидаемых результатов деятельности Фонда. В прогнозе деятельности Фонда на 2004-2006 годы существует следующее предположение. Чем больше стабилизируется ситуация в Республике Казахстан, тем меньше инвестиционная доходность Фонда по разрешенному законодательством портфелю, так как в соответствии с этим естественно снижается инфляция, снижается уровень девальвации, снижаются процентные ставки вознаграждения по ценным бумагам, что безусловно оказывает
влияние и на инвестиционные доходы Фонда. К примеру, можно привести тот факт, что основная часть пенсионных активов Фонда размещается в государственные ценные бумаги, доходность по которым за год с небольшим уменьшилась почти в два раза и достигла уровня в 5% годовых по
краткосрочным и 8,3% годовых по долгосрочным государственным ценным бумагам, что в некоторых случаях сопоставимо или ниже уровня инфляции. С изменением условий инвестирования в 2003 году Фонд перейдет на общую диверсификационную модель, предусматривающую размещение пенсионных активов в корпоративные ценные бумаги, что увеличит доходность портфеля и, как следствие, возрастут доходы Фонда.
Развитие региональной политики
Одной из основных стратегических целей Фонда на 2004-2006 годы в работе с состоявшимися и потенциальными вкладчиками, включая невовлеченных в накопительную пенсионную систему, является региональная политика, заключающаяся в расширении возможностей привлечения и повышения качества обслуживания городских и сельских вкладчиков путем развития региональных представительств, филиалов, агентских пунктов и сети агентов с осуществлением соответствующей информационно-разъяснительной работы.
Принимая во внимание одну из приведенных стратегических целей, Фонд планирует проводить целевую информационно-разъяснительную работу через региональные средства массовой информации путем публикаций информации о накопительной пенсионной системе Казахстана, о роли и деятельности Фонда, ответов на актуальные вопросы вкладчиков и агентов по уплате пенсионных взносов посредством размещения интервью с директорами региональных подразделений в газетных изданиях на местах.
Для улучшения качества предоставления услуг вкладчикам и агентам по уплате обязательных пенсионных взносов Фондом предусматривается модернизация программно-технического обеспечения центрального аппарата, региональных подразделений Фонда, включая разработку, внедрение и оптимизацию программных продуктов.
В период 2004-2006 годы планируется продолжить работу по уменьшению существующего количества индивидуальных пенсионных счетов без присвоения СИК путем взаимодействия с агентами по уплате обязательных пенсионных взносов через агентов-физических лиц.

Өзгермелi ахуалды және 2004-2006 жылдардағы қаржы рыноктарының даму перспективаларын есепке ала отырып, Қордың жоғары пайдалылығын, оның абсолюттiк өтiмдiлiгiн қолдау мақсатында сыртқы сауда айналымын жетiлдiру және зейнетақы активтерiн экономикалы негiзде инвестициялық басқару тарапында оңтайландыру жоспарда бар. Қор бұл үшiн 2003 жылдан бастап халықаралық сапа стандартына сәйкес құрылымдық бөлiмшелердi оңтайландыруды, REUTERS, BLOOMBERG және басқа агенттiктер сияқты алдыңғы қатарлы технологияларды енгiзу жұмыстарын жалғастыруды жоспарлайды. Алдыңғы қатарлы жаңа технологияларды енгiзу арқылы Қордың инвестициялық қызметiмен қатар барлық қаржы қызметiнiң тәуекелiн басқаруға барынша көңiл бөлiнетiн болады.
Тұтқалы параметрлер болжамында Қордың алдағы уақытта күтілетiн нәтижелерi турасында байқампаз оптимизм орын алған. 2004-2006 жылдардағы Қордың қызметiне болжамда мынадай жорамалдар бар. Қазақстан Республикасында ахуал тұрақталған сайын Қордың заңмен рұқсат етілген қоржыны бойынша инвестициялық кiрiс төмендей түседi, өйткенi онымен бiрге инфляция төмендейдi, әртараптандыру деңгейi төмендейдi, бағалы қағаздар бойынша пайыздық сыйақы ставкалары да төмендейдi, мұның бәрi бiрiгiп Қордың инвестициялық кiрiсiне әсер етедi. Мысалға мына фактiнi келтiруге болады: Қордың зейнетақы активтерiнiң негiзгi бөлiгi мемлекеттiк бағалы қағаздарға орналастырылады, олардың кiрiстiлiгi бiр жылдан сәл аса уақыт iшiнде екi есеге жуық төмендеп, қысқа мерзiмдi бағалы қағаздар бойынша жылдық 5%, ұзақ мерзiмдi мемлекеттiк бағалы қағаздар бойынша жылдық 8,3% деңгейiне жеттi, бұл кейбiр жағдайларда инфляция деңгейiмен салыстырмалы немесе одан төмен. Инвестициялау шарттарының өзгеруiне байланысты 2003 жылы Қор зейнетақы активтерiн корпоративтiк бағалы қағаздарға орналастыруды қарастыратын жалпы әртараптандыру үлгiсiне көшедi, ол қоржынның кiрiстілігiн көбейтедi, соның нәтижесiнде Қордың кiрiсi де көбейедi.
Өңiрлiк саясаттың дамуы
Қордың жинақтаушы зейнетақы жүйесiне тартылмаған салымшыларды қоса алғанда, қалыптасқан және әлуетті салымшылармен жұмыстағы 2004-2006 жылдарға арналған негiзгi стратегиялық мақсаттарының бiрi болып қалалық және ауылдық салымшыларды тарту, оларға қызмет көрсету сапасын арттыру, мүмкiндiктер кеңейтуден тұратын тиiсті ақпараттық-түсiндiрме жұмысын жүзеге асыра отырып, өңiрлiк өкiлдiктердi, филиалды, агенттiк пункттер мен агенттер желiсiн дамыту өңiрлiк саясаты табылады.
Келтiрiлген стратегиялық мақсаттардың бiрiн назарға ала отырып, Қор өңiрлiк бұқаралық ақпарат құралдарына Қазақстандағы жинақтаушы зейнетақы жүйесi, Қордың қызметi мен оның ролi туралы жариялау, газет баспаларында өңiрлiк директорлармен берілетiн сұхбаттарда салымшылар мен зейнетақы жарналарын төлеушi агенттердiң көкейтестi сұрақтарына жауап беру арқылы мақсатты ақпараттық-түсiндiрме жұмысын жүргiзудi жоспарлайды.
Қор салымшыларға және мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушi агенттерге қызметтер көрсету сапасын жақсарту үшiн жаңа бағдарламалық өнiмдердi әзiрлеудi, енгiзудi және оңтайландыруды, Қордың орталық аппаратын, өңiрлiк бөлiмшелерiн бағдарламалық-техникалық қамсыздандыруды жаңғыртуды көздейдi.
2004-2006 жылдар аралығында жеке тұлға - агенттер арқылы мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушi агенттермен өзара әрекет ету жолымен ӨЖК тағайындалмаған жеке зейнетақы шоттарының қазiргi санын азайту жұмыстарын жалғастыру жоспарланып отыр.

В связи с внесенными изменениями и дополнениями в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 29 декабря 2002 года, в результате которых исключена возможность принятия Фондом обязательных пенсионных взносов вкладчиков без заключенного пенсионного договора, а также усилением конкуренции на рынке пенсионных услуг, планируется развитие агентской сети.
Следует отметить, что использование услуг агентов-физических лиц позволяет предоставлять информацию о накопительной пенсионной системе и Фонде агентам по уплате обязательных пенсионных взносов и всему трудоспособному населению республики, включая отдаленные сельские регионы.
Помимо улучшения качества осуществления текущей операционной деятельности в региональных представительствах, филиале, а также районных и городских отделениях Агента Фонда РГКП "Государственный центр по выплате пенсий" (далее - Центр), планируется осуществление деятельности по привлечению новых вкладчиков в накопительную пенсионную
систему, вкладчиков других накопительных пенсионных фондов и проведению работ по "удержанию" состоявшихся вкладчиков Фонда.
4.3. Динамика развития производства продукции
(работ и услуг в натуральном и денежном выражении)
В 2004 году общая сумма расходов Фонда запланирована в размере 739,04 млн. тенге, что превышает соответствующий показатель 2003 года на 5,6%. (Приложение 4). При учете кассового исполнения сметы по общим расходам за минусом износа основных средств и амортизации нематериальных активов, суммы расходов практически не изменились: в 2003 году - 653 млн. тенге, в 2004 году - 658 млн. тенге. В соответствии с изменениями и дополнениями в Закон "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" увеличение расходов необходимо для обеспечения прогнозных объемов доходов Фонда.
Увеличение расходов по оплате труда в 2004 году на 5,4% по сравнению с 2003 г. связано с увеличением количества работников для работы в регионах без увеличения численности центрального аппарата Фонда. В соответствии с рекомендациями международных экспертов корпорации Прагма/USAID, осуществлявших в мае 2003 года оценку рисков функционирования Фонда, запланировано построение эффективной системы управления рисками в Фонде. Внедрение данных рекомендаций позволит Фонду снизить риски, связанные с осуществлением своей деятельности по работе с вкладчиками/получателями и по инвестиционному управлению их пенсионными накоплениями, обеспечение сохранности пенсионных накоплений, их достоверного учета и прироста в соответствии с изменениями и дополнениями в пенсионное законодательство, а также международной практикой функционирования пенсионных фондов и управляющих компаний как крупнейших финансовых институтов. Кроме того, Фонд планирует усилить региональную политику, работу по учету пенсионных активов, снижению ошибочных счетов, расширению инвестиционной деятельности, управления рисками с целью их, снижения, предусматривается создание Отдела маркетинга и развития пенсионных услуг. ЗАО "ГНПФ" не планирует использовать активную рекламную политику по привлечению и удержанию
вкладчиков, однако принимает меры по обеспечению доступности и повышению качества предоставляемых пенсионных услуг для обеспечения стабильной численности вкладчиков Фонда.
В связи с увеличением объема работ и необходимостью улучшения качества работы с вкладчиками увеличена на 1 штатную единицу численность персонала Фонда в следующих регионах: г.Астана; Алматинская область; Акмолинская область; г.Жезказган; г.Семипалатинск, а также на базе отдельно размещенного Операционного отдела (12 человек в 2003 году) Управления по работе с вкладчиками в 2004 году создается филиал ЗАО "ГНПФ" с
расположением в г. Алматы и с увеличением на 1 штатную численность для осуществления обслуживания вкладчиков Фонда по городу Алматы и Алматинской области. В 2005-2006 годы увеличение количества работников не планируется.

"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңына 2002 жылғы 29 желтоқсанда енгiзiлген өзгерiстер мен толықтырулардың нәтижесiнде Қор зейнетақы келiсiм-шартын жасаспай-ақ салымшылардың мiндеттi зейнетақы жарналарын қабылдау мүмкiндiгiнен айрылды, сондықтан зейнетақы қызметтерi рыногында бәсекелестiктiң күшеюіне байланысты агенттiк желiнi дамыту жоспарланады.
Жеке тұлға - агенттердiң қызметiн пайдалану мiндеттi зейнетақы жарналарын төлеушi агенттерге және республиканың шалғай өңiрлерiн қоса алғанда барлық еңбекке жарамды халыққа жинақтаушы зейнетақы жүйесi мен Қор туралы ақпараттар жеткiзуге мүмкiндiк беретiндігін атап өту қажет.
Өңiрлiк өкiлдiктердегi, филиалдағы, сондай-ақ Қордың Агентi - "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық" РМҚМ-ның (бұдан былай - Орталық) аудандық және қалалық бөлiмшелерiндегi ағымдағы операциялық қызметтiң сапасын жақсартумен қатар, жинақтаушы зейнетақы жүйесiне жаңа салымшыларды, басқа жинақтаушы зейнетақы қорларының салымшыларын тарту және Қордың қалыптасқан салымшыларын "ұстап қалу" жұмыстарын жүзеге асыру жоспарланады.
4.3. Өнiм өндiрiсiнiң (заттай және ақшалай мәндегi
жұмыстар мен қызметтер көрсету) даму серпiнi
2004 жылы Қордың жалпы шығыс сомасы 739,04 млн. теңгеге жоспарланған, ол 2003 жылғы тиiсiнше көрсеткiштерден 5,6% артық (4-қосымша). Сметаның кассалық орындалуын ескере отырып, негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердiң өтелiмiн алып тастағанда, жалпы шығыстар бойынша шығыс сомасы iс жүзiнде өзгермейдi: 2003 жылы - 653 млн. теңге, ал 2004 жылы - 658 млн. теңге. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңға енгiзілген өзгерiстер мен толықтыруларға сәйкес шығыстардың өсуi Қор табысының болжамдық көлемiн қамтамасыз ету үшiн қажет.
2004 жылы қызметкерлерге ақы төлеу шығыстардың 2003 жылмен салыстырғанда 5,4% өсуi Қордың орталық аппаратындағы қызметкерлер санын көбейтпей, өңiрлерде жұмыс iстеу үшiн қызметкерлер санын арттыруға байланысты. 2003 жылғы мамырда Қордың қызмет ету қаупiне баға берген Прагма/USAID арқылы Қорда қауiптi тиiмдi басқару жүйесiн құру жоспарланған. Осындай кепiлдемелердi енгiзу зейнетақы заңына енгiзiлген өзгерiстер мен толықтыруларға, сондай-ақ халықаралық зейнетақы қорларының және басқарушы компаниялар сияқты iрi қаржы институттары тәжiрибесiне сәйкес Қорға салымшылармен/алушылармен жұмыс iстеуде және олардың зейнетақы қаражаттарын инвестициялық басқаруда, зейнетақы қаражаттарының сақталуын қамтамасыз етуде, олардың сенiмдi есебiн жүргiзуге және олардың өсуiне байланысты тәуекелділiктердi азайтуға мүмкiндiк бередi. Бұдан басқа, Қор өңiрлiк саясатты, зейнетақы активтерiн есепке алу жөнiндегi жұмыстарды, қате шоттарды азайту, инвестициялық қызметтi кеңейту, тәуекелділiкті азайту мақсатында оларды басқаруды күшейтудi жоспарлауда, маркетинг және зейнетақы қызметтерiн дамыту бөлiмiн құру қарастырылуда. "МЖЗҚ" ЖАҚ салымшыларды тарту мен ұстап қалуда белсендi жарнамалық саясатты қолдануды жоспарламайды, алайда Қордың тұрақты салымшылар санының қалыптасуы үшiн арнайы көрсетiлетiн зейнетақы қызметтерiнiң сапасын көтеру және оларға қол жеткiзу мүмкiншiлiгiн қамтамасыз етуде көптеген жұмыстар iстейдi.
Жұмыс көлемiнiң көбеюiне және салымшылармен жұмыс iстеу сапасын көтеру қажеттiлiгiне байланысты Қордың қызметкерлер саны келесi өңiрлерде 1 штаттық бiрлiкке көбейтiлген: Астана қаласы, Алматы облысы, Ақмола облысы, Жезқазған, Семей қалаларында, сондай-ақ жеке бөлiнген операциялық бөлiм базасында (2003 жылы 12 адамға) салымшылармен жұмыс басқармасында 2004 жылы қайта тiркелуден кейiн "МЖЗҚ" ЖАҚ-тың Алматы қаласында орналасатын жаңа филиалы ашылады, ол 1 штаттық бiрлiкке көбейтiлiп, Алматы және Алматы облысы бойынша Қордың салымшыларына қызмет етедi. 2005-2006 жылдары қызметкерлер санының өсуi жоспарланбайды.

Увеличение амортизационных отчислений на 34,7 млн. тенге или на 74,6 % предусмотрено за счет:
1) значительного увеличения балансовой стоимости фиксированных активов на начало 2004 года, включая вычислительное оборудование с нормой амортизации в 25 % и нематериальных активов (программное обеспечение, лицензии и экспертиза программно-технического комплекса) с нормой в 15%.
2) увеличения норм амортизационных отчислений по нематериальным активам с 10 % в 2003 году до 15 % в 2004 году и прочим основным средствам с 6,7 % до 10,0 % (в соответствии с новой утвержденной Учетной политикой Фонда).
3) планируемого в 2004 году приобретения фиксированных активов, основной объем которых составят нематериальные активы (80 %).
Увеличение расходов на обслуживание и ремонт основных средств и нематериальных активов предусмотрено за счет включения затрат на:
- профиспытание электрооборудования и сетей.
- увеличение по сравнению с 2003 годом расходов на ремонт электрооборудования и сетей.
- текущий ремонт мебели.
- постгарантийное обслуживание системы контроля доступа по системе безопасности.           - создание резервного центра Фонда в г.Астане.
Рост коммунальных расходов по сравнению с 2003 годом составляет 1,4 млн. тенге. В 2003 году Фонд оплачивал эти услуги самостоятельно. Увеличение связано с предстоящим заключением Договора с балансодержателем здания КГПК "Козгалмас" на возмещение коммунальных услуг в здании Центрального аппарата Фонда. Кроме того, в связи с открытием филиала в г.Алматы планируется увеличение расходов на коммунальные услуги.
В 2004 году увеличение расходов по налогам на 1,7 млн. тенге предусмотрено в основном за счет роста налога на имущество в связи с плановой закупкой вычислительной техники в конце 2003 года.
Увеличение расходов на услуги связи предусмотрено за счет:
- роста затрат на услуги городской, сотовой, междугородней и пейджинговой связи в связи с ожидаемым ростом тарифов по абонентской плате и другим услугам связи,
- роста затрат на услуги по доставке корреспонденции в связи с увеличением тарифов на услуги фельдъегерской связи,
- увеличения затрат на коммуникации за счет аренды выделенных каналов связи для доступа к торговым площадкам систем Bloomberg и Reuters. В 2003 году предусматривалось подключение только к каналу связи системы Bloomberg, оплата по которому предусматривалась по статье "Консультационные (аудиторские) и информационные услуги".
- использования выделенного канала связи для доступа к системе Интернет.
- увеличения пропускной способности каналов связи для улучшения качества их работы с региональными представительствами.

Амортизациялық аударымдардың 34,7 млн. теңгеге немесе 74,6% көбеюi мынадай жағдайлар есебiнен қарастырылды:
1) 2004 жылдың басында белгiленген активтердiң баланстық құны
едәуiр өстi; есептегiш құрал-жабдықтарға амортизация
мөлшерi 25% және материалдық емес активтерге
(бағдарламалық қамтамасыз ету, лицензия және бағдарламалық
-техникалық кешенге сараптама) - 15%.
2) Амортизациялық аударымдар мөлшерінiң материалдық емес
активтер бойынша ұлғаюы 2003 жылы 10%-дан 2004 жылы 15
%-ға дейiн және басқа негiзгі активтер бойынша (Қордың
жаңа бекiтiлген есеп саясатына сәйкес) - 6,7%-дан
10,0%-ды құрады.
3) 2004 жылға белгіленген активтердi жоспарлы сатып алу 62
млн. теңгеге жоспарланып отыр, оның негiзгi көлемiн (80%)
материалдық емес активтер құрайды.
Негiзгi құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердi жөндеу және оларды қамтамасыз ету шығысының көбеюi келесi шығыстардың есепке алынуымен қарастырылды:
- электр құралдары мен желілерiн алдын-ала сынау;
- 2003 жылмен салыстырғанда электр құралдары мен желілерiн жөндеуге кеткен шығыстардың өсуi;
- мүлiктердi ағымдық жөндеу;
- қол жетiмділiк бақылау жүйесiнiң кепiлдiктен кейiн қамтамасыз етiлуi;
- Астана қаласында резерв орталығын құру.
Коммуналдық шығыстардың 2003 жылмен салыстырғанда өсуi 1,4 млн. теңгенi құрады. 2003 жылы Қор осы қызмет түрiн өзiнше төледi. Өсiмнiң көбеюiне ғимараттың балансын ұстаушы "Қозғалмас" ҚМКК-мен Қордың орталық аппарат ғимаратының коммуналдық қызметiн төлеуге шарт жасасуымен байланысты болмақ. Бұдан басқа, Алматы қаласында филиалдың ашылуына сәйкес коммуналдық қызмет шығысының өсуi жоспарланып отыр.
2004 жылы салықтар шығысының 1,7 млн. теңгеге өсуi негiзiнен 2003 жылдың аяғында есептегіш техниканы жоспарлы түрде сатып алуға орай, мүлiк салығының артуына байланысты қалыптасты.
Байланыс қызметiнiң шығысының өсуi мынадай жағдайларға сай қалыптасты:
- абоненттiк төлем бойынша тарифтердiң өсу мүмкiндiгiн ескере отырып, қалааралық, ұялы, қалалық және пейджингтiк байланыс түрлерiнiң шығындары көбейдi;
- фельдъегерлiк байланыс қызметтерiне тарифтердiң өсуiмен корреспонденцияларды жеткiзу қызметтерiнiң шығындары артты;
- Bloomberg және Reuters жүйелерiнiң сауда алаңдарына қол жеткiзу үшiн байланысқа бөлiнген арналарды жалдау есебiнен коммуникация шығындары көбейдi. 2003 жылы тек Bloomberg байланыс жүйесінің арнасына қосылу қарастырылған болатын, ақы "Кеңес беру (аудит) және ақпараттық қызметтер" бабы бойынша қарастырылды;
- Интернет жүйесiне қол жеткiзу үшiн берiлген байланыс арнасын пайдалану;
- өңiрлiк өкiлдiктермен жұмыс iстеу сапасын арттыру үшiн байланыс арналарының өткізу мүмкiндiгін арттыру.

Расходы на охрану в 2004 году возросли в связи с планируемым открытием филиала в г. Алматы, а также в соответствии с проектами договоров на 2004 год на охрану помещений операционного зала в г. Алматы, архива в г. Алматы, представительств в г. Талдыкоргане и г. Атырау.
Увеличение расходов на консультационные (аудиторские) и информационные услуги предусмотрено за счет:
1) увеличения расходов на информационную деятельность (выпуск буклетов, памяток, проспектов, календарей, открыток, проведение двух пресс-конференций, выпуск сборников с официальными отчетными материалами).
2) роста затрат по специализированным информационным системам Reuters и Bloomberg:
- в 2004 году подписка на информационный пакет Reuters предусмотрена на весь год, тогда как в 2003 году - Фонд пользовался этими услугами только с мая. Кроме того, в соответствии с Постановлением Правления НБ РК от 23 июля 2003 г. N 264 "Об утверждении Правил осуществления деятельности по инвестиционному управлению пенсионными активами" ГНПФ разрешено инвестировать пенсионные активы в акции иностранных эмитентов. Для эффективного проведения операций с ценными бумагами, необходим доступ к котировкам акций ведущих фондовых бирж в режиме реального времени.
- в 2004 году подписка на информационные услуги Bloomberg планируется с начала 2004 года, тогда как в 2003 году - только на последние 3 месяца 2003 года. Необходимо для облегчения торговли с западными контрпартнерами, в большинство использующий в работе Bloomberg, сократит расходы на международные телефонные переговоры. Наличие информационной системы Bloomberg позволит нарастить эффективность управления пенсионными активами вкладчиков на международном финансовом рынке.
3) увеличения расходов по информационному обслуживанию. Дополнительно к ежедневному получению ежедневных информационных обзоров о материалах, освещаемых в прессе по экономической, политической ситуации и рынку пенсионных услуг, в соответствии с Правилами инвестиционной деятельности, стратегическими задачами планируется увеличение расходов на получение еженедельного обзора СМИ и ежемесячно - анализа по обзору макросреды, рынков валюты, сырья и труда, пенсионного рынка, деятельности накопительных пенсионных фондов.
4) роста затрат на аудиторские и консалтинговые услуги. В связи с переходом "ГНПФ" с 1 января 2003 года на Международные стандарты финансовой отчетности, а также в соответствии с требованиями Постановления Правления НБ РК N 54 от 02.02.2002 года "Об утверждении правил расчета критериев финансовой устойчивости для организаций, осуществляющих брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг и предоставлении отчетности по их соблюдению взамен 1 раза в год" оценка имущества должна производится ежеквартально.

2004 жылы күзетке бөлiнген шығыстар Алматы қаласында филиалдың ашылуымен, сондай-ақ 2004 жылы Алматы қаласындағы операциялық залдың, Алматы қаласындағы мұрағаттың, Атырау мен Талдықорған өкiлдiктерiнiң ғимараттарын күзету келiсiм-шарт жобасына сәйкес артты.
Консультациялық (аудит) және ақпараттық қызметтер шығысының өсуi келесi жағдайларда қарастырылған:
1) ақпараттық қызмет шығысы (буклеттер, жаднама, күнтiзбе,
құттықтау хат жобаларын шығару, екi пресс-конференция
өткiзу, ресми есеп материалдар жинағын шығару) өстi;
2) Reuters және Bloomberg мамандандырылған ақпаратты
жүйелер шығысы өстi;
- 2004 жылға Reuters ақпараттық пакетiне бiр жылға түгел қарастырылған, ал 2003 жылы - Қор бұл қызметтердi мамыр айынан бастап қана қолданды. Бұдан басқа, ҚP ҰБ Басқармасының "Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару бойынша қызметтi жүзеге асыру ережелерiн бекiту туралы" 2003 жылғы 23 шiлдедегi N 264 қаулысына сәйкес МЖЗҚ-ға зейнетақы активтерiн шетелдiк эмитенттердiң акциясына инвестициялауға рұқсат берiлген. Бағалы қағаздардың операцияларын тиiмдi өткiзу үшiн нақты уақыт режимiндегi алдыңғы қатарлы қор биржалары акцияларының баға белгiсiне қол жеткiзу қажет.
- 2004 жылы Bloomberg ақпаратты қызметiне жазылу 2004 жылдың басынан жоспарланды, ал 2003 жылы - 2003 жылдың соңғы 3 айында ғана болған. Жұмыстарында Bloomberg жүйесiн пайдаланушы батыстық қарсы агенттермен сауданы жеңiлдету үшiн халықаралық телефондық келiссөздер шығысын азайту қажет. Bloomberg ақпараттық жүйесiнiң болуы халықаралық қаржы рыногында салымшылардың зейнетақы активтерiн тиiмдi басқаруға мүмкiндiк бередi;
3) Ақпараттық қызмет көрсету шығысы көбейдi. Күн сайынғы
келiп түсетiн экономикалық, саяси ахуалдар және зейнетақы
қызметтерi рыногындағы баспасөздегi күн сайынғы ақпараттық
шолулардан басқа қосымша инвестициялық қызмет ережелерiне,
стратегиялық тапсырыстарға сәйкес апта сайын БА
құралдарына шолу және ай сайын - макро орта, валюта
рыногы, зейнетақы рыногының өнiм және еңбек алаңына,
жинақтаушы зейнетақы қорларының қызметiне талдаулар алып
тұруға шығыстар арттыру жоспарда бар;
4) аудиторлық және консалтингiлiк қызметтер шығысы өстi. 2003
жылғы 1 қаңтардан бастап "МЖЗҚ" ЖАҚ-тың қаржылық есептiң
халықаралық стандартына көшуiне байланысты, сондай-ақ ҚР
ҰБ Басқармасының "Бағалы қағаздар рыногында брокерлiк және
дилерлiк қызметте жүзеге асыратын ұйымдарға арналған қаржы
тұрақтылығының өлшемдерiн есептеудiң және қолданудың және
оларды сақтау жөнiнде есеп берудiң тәртiбi туралы ереженi
бекiту туралы" 2002 жылғы 2 ақпандағы N 54  қаулысының
талаптарына сәйкес мүліктік бағалау бұрынырақ
белгiленгендей бiр рет қана емес, тоқсан сайын өткiзілуi
керек.

Увеличение расходов на банковские услуги предусмотрено в основном за счет роста затрат на услуги банка-кастодиана, которые сложились из роста затрат по проведению платежных поручений и хранению ценных бумаг. Расчет стоимости услуг банка по проведению платежных поручений через СКП и СРП произведен путем анализа фактических данных по количеству отправленных платежей и затрат по оплате услуг за период с января по сентябрь 2003 года. Расчет стоимости услуг по проведению платежей через КЦМР (СРП) выполнен исходя из средних затрат и неизменности тарифов в течение 12 месяцев 2003 года.
Увеличение расходов на страхование предусмотрено за счет увеличения расходов на профилактическую вакцинацию сотрудников, а также расходов на страхование имущества Фонда от пожара, землетрясения и иных стихийных бедствий.
Расходы по аренде увеличиваются в соответствии с условиями заключенных Договоров с арендодателями на основании размеров занимаемых площадей и установленных тарифов.
Социальные вопросы
В 2004-2006 годы Фонд планирует уделить особое внимание социальным вопросам, как одному из факторов улучшения его деятельности.
Основными направлениями кадровой политики являются обеспечение комплексного и целостного характера системы управления, как в центральном аппарате, так и в региональных представительствах и филиале Фонда, а также работа, направленная на формирование профессионального, высококвалифицированного персонала. В целях улучшения работы кадров,
роста его профессионализма будет продолжена работа по совершенствованию системы работы с персоналом, оптимизация организационной структуры и штатной численности Фонда. Особое внимание будет уделено повышению эффективности менеджмента, направленного на разработку и поддержание политики и целей Фонда, ее распространения среди сотрудников для повышения их осознания, мотивации и вовлечения персонала в творческую работу по достижению этих целей путем внедрения современных методов управления и планирования. Основными средствами профессионального развития персонала Фонда и улучшения его квалификационных характеристик являются обучение, переподготовка и повышение квалификации работников. В бюджете Фонда регулярно предусматриваются средства на организацию и проведение семинаров, тренингов, курсов. Кроме того, учитывая специфику деятельности Фонда, значительное внимание будет
направлено на качественное обучение специалистов по овладению навыками работы на финансовом рынке, в том числе на рынке ценных бумаг, актуарным расчетам, инвестиционному анализу. Предполагается уделить особое внимание повышению уровня специалистов, в обязанности которых входит обеспечение защиты информации, путем направления их на
специализированные курсы.
Необходимость затрат на повышение квалификации работников обусловлено следующим.
В связи с введением в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" от 29.12.02 N 369-II ЗРК, который повлек за собой ряд изменений, а также создание дополнительных нормативных документов, деятельность ГНПФ приравнена к деятельности
других накопительных пенсионных фондов. В связи с этим у Фонда появились новые возможности и задачи (расширение диверсификационной модели инвестирования пенсионных активов, проведение более активной маркетинговой политики и т.д.).
Для полного перехода Фонда на международные стандарты качества и финансовой отчетности предусмотрены семинары "Разработка, внедрение систем управления качеством в соответствии со стандартами ИСО 9001:2000" и "Переход на международные стандарты финансовой отчетности".
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан N 661 от 4 июля 2003 года "Об утверждении Правил осуществления пенсионных выплат из пенсионных накоплений, сформированный за счет обязательных пенсионных взносов, добровольных профессиональных
пенсионных взносов из накопительных пенсионных фондов" выплаты пенсионных накоплений осуществляются по графику, в связи с чем работники Фонда пройдут обучение на базовых актуарных курсах. В соответствии с требованиями, предъявляемыми к работникам, осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами, специалисты Фонда будут направляться на обучение по получению и подтверждению ранее полученных квалификационных свидетельств (1 категория - брокерско-дилерская деятельность на рынке ценных бумаг,
3 категория - управление портфелем ценных бумаг).
Мероприятия по охране окружающей среды,
соблюдению техники безопасности труда
Фонд представляет собой организацию, деятельность которой не наносит вреда окружающей среде, при этом основное внимание уделяется мероприятиям по соблюдению техники безопасности. В 2004-2006 годы Фонд планирует провести комплекс мероприятий по охране окружающей среды, соблюдению техники безопасности труда. Мероприятия по охране окружающей среды будут направлены на обновление технологического парка оборудования, содержание в надлежащем состоянии транспортных средств, в соответствии с экологическими стандартами.
В целях соблюдения техники безопасности планируется проведение мероприятий, направленных на содержание помещений, рабочих мест, техники в соответствии с установленными нормами, внедрение современного оборудования, отвечающего нормам пожарной безопасности, регулярное проведение инструктажа с сотрудниками Фонда. При необходимости внедрение и использование экологически безопасных технологий и применение технологий, не оказывающих побочных эффектов на окружающую среду и людей.

Банктiк қызметтер шығысының өсуi негiзiнен төлем тапсырмаларын өткiзу және бағалы қағаздарды сақтау бойынша шығындардың өсуiмен байланысты банк-кастодиан қызметтерi шығысының артуынан болып отыр. Төлем тапсырмаларын IТЖ (ipi төлем жүйесi) және БТЖ (бөлшек төлем жүйесi) арқылы өткiзу бойынша банк қызметiнiң құндық есебi 2003 жылғы қаңтардан қыркүйекке дейiнгi қызмет көрсету төлемiнiң шығыны мен жiберiлген төлем санының нақты мәлiметтерiне талдау жасау арқылы шығарылған. ҚЕБАО (Қазақстан есеп айырысу банк аралық орталығы (БТЖ)) бойынша төлемдердi өткiзу қызметiнiң құнын есептеу орташа шығындар және 2003 жылдың 12 айы iшiнде тарифтердiң өзгерiссiздiгi есебiнен орындалған.
Сақтандыру шығыстарының өсуi қызметкерлердi алдын-ала вакцинациялау, сондай-ақ Қордың мүлкiн өрттен, жер сілкiнiсiнен және басқа да апаттан сақтандыру шығыстарының артуы есептi қалыптасты.
Жалгерлiк бойынша шығыстың көбеюi жалға берушiлермен жасалған шарт талабына сай ғимараттың ауданын және белгiленген тарифтердi негiзге ала отырып қалыптасты.
Әлеуметтiк мәселелер
2004-2006 жылдары Қор өз қызметiн арттыру факторының бiрi ретiнде әлеуметтiк мәселелерге ерекше көңiл аударуды жоспарлайды. Орталық аппаратпен қатар Қордың өңiрлiк өкiлдiктерiнде және филиалында кешендi және тұтас сипаттағы басқару жүйесiн қамтамасыз ету, сондай-ақ кәсiби, жоғары бiлiктi мамандар қалыптастыру кадр саясатының негiзгi бағыттары болып табылады. Кадр жұмысын, оның кәсiбилiгiн жақсарту мақсатында қызметкерлер құрамымен жұмыс жүйесiн жетiлдiру, Қордың ұйымдық құрылымы мен штат санын оңтайландыру жұмыстары жалғастырылатын болады. Қордың саясатын және оның алға қойған мақсаттарын анықтап, енгiзуге, оны қызметкерлер ұғымына жеткiзе бiлуге, басқару мен жоспарлаудың жаңа әдiстерiн енгiзе отырып, мақсаттарға қол жеткiзу үшiн қызметкерлердi уәждемелеу және оларды шығармашылық жұмысқа тартуға бағытталған менеджменттiң тиiмдiлiгiн арттыруға баса назар аударылатын болады. Қызметкерлердi оқыту, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiктерiн арттыру Қор персоналын кәсiби дамытудың және оның бiлiктiлiк сипаттамаларын арттырудың негiзгi құралдары болып саналады. Қордың бюджетiнде семинарлар, тренинг, курстар ұйымдастырып, жүргiзуге қаражаттар әрдайым қарастырылады. Бұдан басқа Қор қызметiнiң өзiндiк ерекшелiгiн есепке ала отырып, мамандарды қаржы рыногында, оның iшiнде бағалы қағаздар рыногында, актуарийлiк есептеме, инвестициялық талдау жұмыс машығын сапалы иелену үшiн оқытуға жiберуге айрықша көңiл бөлiнетiн болады. Ақпараттарды қорғау мiндеттерi жүктелген мамандарды да арнайы курстарға жiберу арқылы олардың кәсiби деңгейiн арттыру қарастырылады.
Қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн арттыруға қажеттi шығындар төмендегiлермен ескертiледi:
Кейiнгi бiрталай өзгерiстер, сондай-ақ қосымша нормативтi актiлер енгiзудi қажет еткен "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 29.12.2002 жылғы N 369-II Заңының күшiне енуiне байланысты МЖЗҚ қызметi басқа жинақтаушы зейнетақы қорлары қызметiмен теңестiрiлдi. Осыған байланысты Қорда жаңа мүмкiндiктер мен талаптар (зейнетақы активтерiн инвестициялаудың әртараптандырылған үлгiсiн кеңейту, белсендiрек маркетингтiк саясат жүргiзу және т.б.) пайда болды. Соған орай, белгiленген мақсаттарға қол жеткiзу үшiн Қор мамандарының бiлiктiлiктерi мен кәсiби деңгейлерiн ұдайы арттыру мүмкiндiктерi мен тапсырмалары (зейнетақы активтерiн инвестициялық басқарудың диверсификациялық үлгiсiн пайдалану барынша белсендi маркетингтiк саясат жүргiзу) пайда болды. "Жинақтаушы зейнетақы қорларынан мiндеттi зейнетақы жарналарының, ерiктi кәсiптiк зейнетақы жарналарының есебiнен қалыптасқан зейнетақы жинақтарынан төленетiн зейнетақы төлемдерiн жүзеге асыру ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 4 шiлдедегi N 661  қаулысына сәйкес зейнетақы қаражаттары кесте бойынша жүзеге асырылмақшы, соған байланысты Қордың қызметкерлерi базалық актуарийлiк курстарда оқитын болады. Тиiсiнше зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды iске асыратын қызметкерлерге қойылатын талаптарға сәйкес, Қордың мамандары бiлiктiлiк куәлiктерiн және бұрын алған куәлiктерiн бекiту (1-санат - бағалы қағаздар рыногында делдалдық-дилерлiк қызмет ету, 3-санат - бағалы қағаздар қоржынын басқару) үшiн оқуға жiберiледi.
Қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауiпсiздiгi
техникасын сақтау шаралары
Қор өз қызметiн қоршаған ортаға зиян келтiрмейтiн ұйым ретiнде жүргiзедi, басты назарды қауiпсiздiк техникасын сақтау шараларына бөледi. 2004-2006 жылдары Қор қоршаған ортаны қорғау, еңбек қауiпсiздiгi техникасын сақтау бойынша кешендi шаралар жүргiзудi жоспарлайды. Қоршаған ортаны қорғау шаралары құрал-жабдықтардың технологиялық паркiн жаңартуға, көлiк құралдарын экологиялық стандарттарға сәйкес қалыпта ұстауға бағытталатын болады. Қауiпсiздiк техникасын сақтау мақсатында ғимараттарды, жұмыс орындарын, техникаларды белгiленген нормаларға сәйкес ұстау, өрт қауiпсiздiгi нормаларына жауап беретiн қазiргi заманғы құрал-жабдықтарды енгiзу, тұрақты түрде Қордың қызметкерлерiмен нұсқамалық өткiзiп тұру жоспарда бар. Қажет жағдайда қоршаған орта мен адамдарға жанама зиян келтiрмейтiн экологиялық қауіпсіз технологияларды енгiзiп, пайдалану да жоспарланған.

4.4. Ценовая и тарифная политика и ее обоснование
Для успешной реализации региональной политики Фонд планирует привлечь агентов-физических лиц. С начала 2003 года установлен фиксированный тариф в размере 65 тенге, утвержденный 19 июля 2001 года Министерством труда и социальной защиты населения Республики Казахстан для агента Фонда - РГКП "ГЦВП" по следующим видам услуг агентов-
физических лиц:
- заключение пенсионного договора с новым вкладчиком в накопительной пенсионной системе;
- заключение пенсионного договора с вкладчиком с принятием заявления на перевод пенсионных накоплений в "Государственный накопительный пенсионный фонд";
- представление заявления вкладчика на аннулирование ранее поданного заявления на перевод пенсионных накоплений из "Государственного накопительного пенсионного фонда".
Оплату перечисленных услуг агентов-физических лиц предусмотрено производить по факту поступления первого взноса или перевода пенсионных накоплений на индивидуальные пенсионные счета вкладчика. Результаты работ за отчетный год по данному направлению деятельности определят конкурентоспособность установленного тарифа со схемами оплаты труда
агентов-физических лиц других накопительных пенсионных фондов.
В 2004 году планируется разработка схем оплаты труда агентов-физических лиц, включая создание программного модуля, предоставляющего возможность получения конечного результата в денежном выражении за отчетный период. Следует отметить, что услуги по заключению пенсионных договоров, принятию заявлений по видам выплат и переводам пенсионных накоплений, ежегодное информирование вкладчиков о состоянии пенсионных накоплений, выдача выписок с индивидуальных пенсионных счетов по запросам предоставляются вкладчикам на безвозмездной основе за счет средств Фонда. При этом расходы Фонда на администрирование одного индивидуального счета в 2004-2006 годы составят:
Таблица 14
Расходы на администрирование одного индивидуального счета
____________________________________________________________________
Показатели      ! Единица   !        Прогноз
! измерения !----------------------------------
!           ! 2004 г. ! 2005 г. !  2006 г.
--------------------------------------------------------------------
Расходы, всего        млн. тенге    764        772       781
Количество
вкладчиков            человек      2100000-  2000000-  1900000-
2200000   2100000   2000000
Расходы на одного
вкладчика             тенге        347-364   368-386   390-411
____________________________________________________________________

4.4. Бағалық және тарифтік саясат және оның негiздемесi
Өңiрлiк саясатты табысты жүзеге асыру үшiн Қор жеке тұлға - агенттердi тартуды жоспарлайды. 2003 жылдан бастап Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң 2001 жылғы 19 шiлдеде Қордың агенті - "Зейнетақы төлеу жөнiндегi мемлекеттiк орталық" РМҚМ үшiн бекiткен, агент - жеке тұлғалардың төмендегiдей қызмет түрлерiне:
- жинақтаушы зейнетақы жүйесiндегі жаңа салымшымен зейнетақы шартын жасасу;
- салымшыдан оның зейнетақы қаражаттарын "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорына" аудару өтiнiшiн қабылдаумен бірге, зейнетақы шартын жасасу;
- салымшының "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қорынан" зейнетақы жинақтарын аударуға бұрынырақ берген өтiнiшiнiң күшiн жою туралы өтiнiшi бойынша 65 теңге мөлшерiнде бекiтiлген тариф белгілендi.
Жеке тұлға - агенттердiң жоғарыда аталған қызметтеріне ақыны бiрінші жарнаның келiп түсу немесе зейнетақы жинақтарының салымшының жеке зейнетақы шотына аударылу фактылары бойынша ғана төлеу қарастырылған. Аталған бағыттағы қызметтiң есеп беретiн жыл iшiндегi нәтижелері белгіленген тарифтің басқа жинақтаушы зейнетақы қоры жеке тұлға-агенттерiнiң еңбек ақы тәсімімен салыстырғанда бәсекеге жарамды екендiгiн анықтайды.
2004 жылы жеке тұлға - агенттердiң еңбек ақы тәсімін дайындау жоспарланады, оның iшiне есеп беретiн мерзім ішінде ақшаға шағылғандағы түпкiлiктi нәтиженi алуға мүмкiндiк беретiн бағдарламалық үлгіні құру да енедi. Зейнетақы шарттарын жасасу, зейнетақы төлемін жүзеге асыру және зейнетақы жинақтарын аудару өтініштерін қабылдау, салымшыларды зейнетақы салымдарының жай-күйi туралы жыл сайынғы ақпараттандыру, салымшыларға олардың сұраныстары бойынша жеке зейнетақы шоттарынан көшірме үзінділер беру қызметтерi Қордың қаражаттары есебiнен тегiн жасалатындығын ескерте кету қажет. Бұл орайда 2004-2006 жылдары әр жеке шотты әкімшiлік етуге Қордың шығыны:
14-кесте
Бiр шотты әкiмшiлiк ету шығыны
___________________________________________________________________
Көрсеткiштер    |   Өлшем   |            Болжам
|   бiрлiгi |_________________________________
|           |  2004 ж. | 2005 ж. |  2006 ж.
___________________________________________________________________
1         |     2     |     3    |     4   |     5
___________________________________________________________________
Шығындар, барлығы       млн. теңге    764        772       781
Салымшылар саны           адам     2100000-  2000000-  1900000-
2200000   2100000   2000000
Бiр салымшыға
шығатын шығын             теңге       347-364   368-386   390-411
___________________________________________________________________

Уменьшение количества вкладчиков в 2004-2006 годы связано с тем, что с 2003 года у Фонда исключено право принимать впервые перечисляемые обязательные пенсионные взносы без заключения пенсионных договоров ("по умолчанию"), количество которых составляло порядка 250 000 - 350 000 ежегодно.
В соответствии с утвержденной политикой фонду рекомендовано проводить достаточно ограниченную по интенсивности рекламную деятельность в основном информационно-
разъяснительного характера, что фактически приводит к оттоку вкладчиков из фонда за счет более динамичной рекламной позиции негосударственного сектора накопительной пенсионной
системы. Это продиктовано достаточно значительной долей присутствия на пенсионном рынке фонда как по сумме активов (около 25% от пенсионных активов всей накопительной пенсионной системы), так и по количеству вкладчиков (около 40% вкладчиков системы).
4.5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
В 2004 году Фонд планирует выплатить налогов и дивидендов на сумму 468,9 млн. тенге, в 2005 году - 491,6 млн. тенге, в 2006 году - 530,9 млн. тенге (Таблица 15).
____________________________________________________________________
Наименование     !     2004 год                 ! 2005  ! 2006
показателя       !------------------------------! год   ! год
!1      ! 1 полу-! 9     ! год !       !
!квартал! годие  !месяцев!     !       !
--------------------------------------------------------------------
1            !   2   !    3   !   4   !  5  !   6   !    7
--------------------------------------------------------------------
Чистый доход (убыток)  65.2     155.5   250.7  427.3  448.9   487.1
Дивиденды                                      213.7  224.4   243.6
Корпоративный
подоходный налог       40.0     70.00  110.00  183.1  192.4   208.8
Социальный налог        7.5     14.89   22.34   29.8   30.0    30.1
Индивидуальный
подоходный налог
(доход работника,
облагаемый у
источника выплаты)      8.9     18.24   28.62   37.0   39.0    41.0
Налог на транспортные
средства               0.07      0.07    0.07   0.07   0.07    0.70
Налог на имущество      0.4      0.88    1.31    2.7    2.7     2.7
Другие налоги и
обязательные платежи    1.0      1.50    2.00    2.5    3.0     4.0
Всего налоги           57.9     105.6   164.3  255.2  267.2   287.3
____________________________________________________________________
Постановлением Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам от 15 ноября 2000 года N 87 "Об утверждении Правил о пруденциальных нормативах для организаций,
осуществляющих инвестиционное управление пенсионными активами" (с изменениями, внесенными постановлениями Правления Национального Банка РК от 16.11.01 г. N 434; от 21.04.03 г. N 134) установлены требования по исполнению пруденциальных нормативов к организациям,
осуществляющим инвестиционное управление пенсионными активами и накопительному пенсионному фонду, самостоятельно осуществляющему инвестиционное управление пенсионными активами, которым и является Государственный накопительный пенсионный фонд. Одним из пруденциальных
нормативов является требование по формированию основного и резервного капиталов. В соответствии с п. 23 вышеназванного постановления основной и дополнительный
резервный капиталы формируются за счет чистого дохода или дополнительных взносов учредителей (акционеров). Таким образом, имеющийся профицит направляется на пополнение собственного капитала в части формирования резервного капитала.

2004-2006 жылдары салымшылар санының азаюы 2003 жылдан бастап Қор зейнетақы шартын жасаспай-ақ ("жанама" қор) бiрiншi рет аударылған мiндеттi зейнетақы жарналарын қабылдау мүмкiндiгiнен айрылуына байланысты, ондай салымшылар саны жыл сайын 250 000 - 350 000 құраған болатын.
Бекiтiлген саясатқа байланысты қорға қарқындылығы жағынан барынша шектеулi, оның өзiнде негiзiнен ақпараттық-түсiндiрмелi сипаттағы ғана жарнама жұмысын жүргiзу ұсынылды, ол қордың салымшыларының серпiндi жарнамалық позициялары есебінен жинақтаушы зейнетақы жүйесiнiң мемлекеттiк емес секторына жылыстауына әкеп соқтырады. Бұл қордың зейнетақы рыногындағы активтерінің (жалпы жинақтаушы зейнетақы жүйесiндегi зейнетақы активтерiнiң 25%-дайы) сомасымен қатар, салымшылар санының (жүйе салымшыларының 40%-дайы) салмақты үлесiнiң әлi де барынша сақталуымен iспеттес.
4.5. Қаржылық нәтижелер және бюджетпен қарым-қатынас
2004 жылы Қор 468,9 млн. теңге, 2005 жылы - 491,6 млн. теңге, 2006 жылы - 530,9 млн. теңге сомасына салықтар мен дивидендтер есептеудi жоспарлайды (15-кесте).
15-кесте
Бюджетке дивидендтер, салықтар мен басқа да
мiндеттi төлемдер төлеу
млн. теңге
____________________________________________________________________
|         2004 жыл             |      |
|______________________________| 2005 | 2006
Көрсеткiш атауы   |  1    |1 жарты | 9 ай | жыл  | жыл  | жыл
|тоқсан | жылдық |      |      |      |
____________________________________________________________________
1           |   2   |    3   |   4  |  5   |   6  |   7
____________________________________________________________________
Таза кiрiс (залал)     65,2    155,5   250,7  427,3  448,9    487,1
Дивидендтер                                   213,7   224,4   243,6
Корпоративтік
табыс салығы           40,0    70,0    110,0  183,1   192,4   208,8
Әлеуметтік              7,5    14,89   22,34   29,8    30,0    30,1
салық
Жеке табыс
салығы (төлем           8,9    18,24   28,62   37,0    39,0    41,0
көзiнен салық
салынатын
қызметкер кiрiсi)
Көлік құралдары
салығы                 0,07    0,07    0,07    0,07    0,07    0,70
Мүлік салығы            0,4    0,88    1,31     2,7     2,7     2,7
Басқа салықтар
мен міндетті төлемдер   1,0    1,50    2,00     2,5     3,0     4,0
Барлығы                57,9   105,6   164,3   255,2   267,2   287,3
салықтар
____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының Зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға арналған пруденциалдық нормативтер туралы ереженi бекіту жөнiндегі 2000 жылғы 15 қарашадағы N 87 (ҚP Ұлттық Банкi Басқармасының 16.11.01 ж. N 434, 21.04.03 ж. N 134 қаулыларымен енгiзiлген өзгерiстерiмен қоса) қаулысымен зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды жүзеге асыратын ұйымдарға және зейнетақы активтерiн инвестициялық басқаруды өз бетінше жүзеге асыратын жинақтаушы зейнетақы қорларына, Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры соның бiрi болып табылады, пруденциалдық нормативтердiң орындалуы турасында талаптар бекiтiлдi. Негiзгi және резервтiк капиталды қалыптастыру талабы пруденциалдық нормативтердiң бiрi болып табылады. Жоғарыда айтылған қаулының 23-тармағына сәйкес негiзгi және қосымша резервтiк капитал таза пайдадан немесе құрылтайшылардың (акционерлердiң) қосымша жарнасынан қалыптасады. Осылайша, бар профицит негiзiнен резервтiк капиталды қалыптастыру бөлiгiнде меншiктi капиталды толықтыруға бағытталады.

Раздел 2. Инвестиционный план развития ЗАО
"Государственный накопительный пенсионный фонд"
Инвестиционная деятельность
Инвестиционная стратегия ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" будет направлена на сбережение пенсионных вкладов и получение инвестиционного дохода. Будет поддержан сформированный портфель инвестиций, отвечающий надежности, стабильности и безопасности вложений. Эффективное управление портфелем инвестиций обеспечит снижение рисков и получение соответствующего уровня доходности относительно конкурентного рынка.
Для обеспечения оптимальной инвестиционной политики, обеспечивающей конкурентный рост стоимости инвестиционного портфеля, будут предприняты следующие действия:
- соблюдение диверсификационной модели инвестирования пенсионных активов, установленной уполномоченным органом для организаций, осуществляющих управление пенсионными активами;
- осуществление реструктуризации портфеля инвестиций за счет пенсионных активов;
- инвестирование входящих денежных потоков и реинвестирование полученных доходов от ценных бумаг и погашения финансовых инструментов в связи с наступлением их срока обращения;
- активное управление пенсионными активами, находящихся в инвестиционном управлении, посредством увеличения торговых сделок и операций с ценными бумагами;
- эффективное управление портфелем инвестиций, формирование оптимального портфеля ценных бумаг, отвечающего требованиям по сбалансированному соотношению уровня риска и доходности и проводимой инвестиционной политики Фонда;
- осуществление профессионального и качественного инвестиционного менеджмента.
В связи с введением в действие Закона "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан", изменились условия и модель инвестирования пенсионных активов для ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд", т.е. снизились ограничения, существовавшие по инвестированию пенсионных активов, расширилась возможность в инвестировании активов в негосударственные ценные бумаги, как организаций Республики Казахстан, так и иностранных эмитентов, в международные ценные бумаги иностранных
корпораций, имеющие рейтинговую оценку "АА" и "А", ипотечные облигации организаций Республики Казахстан, облигации ЗАО "Банка Развития Казахстана". В этой связи сформированный портфель инвестиций будет пересматриваться, реструктуризироваться, путем перевложения низкодоходных финансовых инструментов в более доходные, замены краткосрочных ценных бумаг на более долгосрочные финансовые инструменты, тем самым удлинить дюрацию портфеля инвестиций, для более эффективного управления, осуществить диверсификацию портфеля пенсионных активов, с целью минимизации рисков и стабильного получения доходов по группам активов.
Согласно стратегии ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд" предполагается обеспечить начисляемую доходность портфеля инвестиций пенсионных активов не ниже уровня инфляции, снизить совокупные риски портфеля, для достижения этих целей реструктуризировать портфель инвестиций и диверсифицировать инвестирование пенсионных активов в финансовые инструменты в соответствии со следующими индикаторами:
- государственные ценные бумаги Республики Казахстан - не менее 35%;
- государственные ценные бумаги Республики Казахстан, выпущенные местными исполнительными органами - не более 5%;
- во вклады в Национальном Банке Республики Казахстан, а также в банках второго уровня, определенных уполномоченным органом - не более 10 %;
- негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, ценные бумаги международных финансовых организаций, имеющие рейтинговую оценку не ниже "ААА" - не более 10%;
- негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов и ценные бумаги иностранных государств, имеющие рейтинговую оценку не ниже "АА" - не более 10%;
- негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов, имеющие рейтинговую оценку не ниже "А" - не более 10%;
- негосударственные эмиссионные ценные бумаги организаций Республики Казахстан, включенные в официальный список организатора торгов по категории "А" - более 50%;
- ипотечные облигации организаций Республики Казахстан - не более 10%;
- облигации ЗАО "Банка Развития Казахстана" - не более 10%.
Приоритетным направлением в инвестиционной политике будет размещение пенсионных активов в высокорейтинговые ценные бумаги.
При этом сохранить по возможности активность по совершаемым сделкам и операциям с ценными бумагами, как на внутреннем, так и на внешнем финансовых рынках.
Для оптимизации портфеля инвестиций, учитывая ситуации, связанные с динамикой движения цен и доходности, макроэкономических индикаторов и индексов рынков, как на внутреннем, так и внешнем рынках, снижением рисков из-за нестабильности экономической ситуации в мировых странах и для реализации поставленных задач следует:

2-БӨЛIМ. "Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры"
ЖАҚ-тың Инвестициялық даму жоспары Инвестициялық қызмет
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың инвестициялық стратегиясы зейнетақы салымдарын сақтау және инвестициялық кiрiс алуға бағытталатын болады. Салымдардың сенiмдiлiгi, тұрақтылығы және қауiпсiздiгiне жауапты қалыптасқан инвестициялар қоржыны қолданылатын болады. Инвестициялар қоржынын тиiмдi басқару тәуекелдiлiктi азайтуды және бәсекелестiк рыногына қатысты тиiстi кiрiстiлiк деңгейiн алуды қамтамасыз етедi.
Инвестициялық қоржын құнының бәсекелес өсiмiн қамтамасыз ететiн оңтайлы инвестициялық саясатты қамтамасыз ету үшiн төмендегiдей әрекеттер жүзеге асырылатын болады:
- уәкiлеттi орган зейнетақы активтерiн басқарушы ұйымдар үшiн бекiткен зейнетақы активтерiн инвестициялаудың әртараптандыру үлгiсiн сақтау;
- зейнетақы активтерi есебiнен инвестициялар қоржынын қайта қарау;
- кiрiс ақша ағындарын инвестициялау мен бағалы қағаздардан алынған кiрiстердi қайта инвестициялау және олардың айналым мерзiмiнiң басталуына байланысты қаржы құралдарын өтеу, бағалы қағаздармен сауда мәмiлелерiн және операцияларды арттыру арқылы инвестициялық басқарымдағы зейнетақы активтерiн белсендiрек басқару;
- инвестициялар қоржынын тиiмдi басқару, тәуекелдiлiк деңгейi мен кiрiстiлiк және Қордың жүргiзiп отырған инвестициялық саясатының баланстандырылған ара салмағы бойынша талаптарға сай, бағалы қағаздардың оңтайлы қоржынын қалыптастыру;
- кәсiби және сапалы инвестициялық менеджменттi жүзеге асыру.
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Заңның күшiне енуiне байланысты "Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ үшiн зейнетақы активтерiн инвестициялау шарттары мен үлгiсi өзгердi, яғни зейнетақы активтерiн инвестициялау бойынша болып келген шектеулер азайтылды, активтердi Қазақстан Республикасымен қатар шетелдiк эмитенттердiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздарына, шетелдiк корпорациялардың "АА" және "А" рейтингтiк бағаға ие халықаралық бағалы қағаздарына, Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигацияларына, "Қазақстан даму банкi" ЖАҚ-тың облигацияларына инвестициялау мүмкiндiктерi кеңейдi. Осыған орай қалыптасқан инвестициялар қоржыны қайта қаралып, төмен табысты қаржы құралдарын басым табысты қаржы құралдарына қайта салу, соның арқасында инвестициялар қоржынының дюрациясын тиiмдiрек басқару үшiн ұзарту, қауiптi азайту мақсатында және активтер топтары бойынша тұрақты кiрiс алу жолымен оның құрылымы қайта қаралатын болады.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ стратегиясына сәйкес зейнетақы активтерi инвестициялар қоржынының есептелген кiрiстiлiгiн инфляция деңгейiнен төмендетпеу, қоржынның жиынтық қаупiн азайту, осы мақсаттарға жету үшiн инвестициялар қоржынын қайта құру және зейнетақы активтерiн қаржы құралдарына төмендегi көрсеткiштерге сәйкес әртараптандыруды қамтамасыз ету болжанған:
- Қазақстан Республикасының бағалы қағаздары - 35%-дан төмен емес;
- жергiлiктi атқарушы органдар шығарған Қазақстан Республикасының мемлекеттiк бағалы қағаздары - 5%-дан артық емес;
- Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң, сондай-ақ уәкiлеттi органмен бекiтiлген екiншi деңгейдегi банктердегi салымдарға - 10%-дан артық емес;
- шетелдiк эмитенттердiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздары, халықаралық қаржы ұйымдарының "ААА" рейтингiлiк бағасынан кем емес бағалы қағаздары - 10%-дан артық емес;
- шетелдiк эмитенттердiң мемлекеттiк емес бағалы қағаздары, шетелдiк мемлекеттердiң "АА" рейтингiлiк бағасынан кем емес бағалы қағаздары - 10%-дан артық емес;
- шетелдiк эмитенттердiң "А" рейтингiлiк бағасынан кем емес мемлекеттiк емес бағалы қағаздары - 10%-дан артық емес;
- "А" санаты бойынша ұйымдастырушының ресми тiзбесiне енгiзiлген Қазақстан Республикасы ұйымдарының мемлекеттiк емес эмиссиялы бағалы қағаздары - 50%-дан артық емес;
- Қазақстан Республикасы ұйымдарының ипотекалық облигациялары - 10%-дан артық емес;
- "Қазақстан Даму Банкi" ЖАҚ-тың облигациялары - 10%-дан артық емес.
Инвестициялық саясаттағы басым бағыт зейнетақы активтерiн жоғары рейтингілi бағалы қағаздарға орналастыру болып табылады. Бұл ретте жасалынған мәмiлелер және бағалы қағаздармен жасалған операциялар бойынша iшкi рынокпен қатар сыртқы қаржы рыноктарында белсендiлiк барынша сақталуы тиiс.
Инвестициялар қоржынын оңтайландыру үшiн баға және кiрiстiлiк қозғалысы серпiнiне, iшкi және сыртқы рыноктардағы макроэкономикалық көрсеткiштер мен рыноктар индекстерiне, әлемдегi экономикалық ахуалдың тұрақсыздығына сай тәуекелдiлiктiң төмендеуiне байланысты ахуалды есепке ала отырып және алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзу үшiн:

1) осуществлять постоянный мониторинг внутреннего и внешних рынков, посредством фундаментального и технического анализа финансовых рынков, с целью достижения эффективного управления портфелем инвестиций;
2) четко и качественно осуществлять функции инвестиционного менеджмента, следовать и претворять выработанную инвестиционную политику, осуществлять финансовый анализ, формировать оптимальный портфель, пересматривать портфель и производить оценку эффективности портфеля по заданному уровню риска и доходности, для достижения эталонного портфеля;
3) анализировать структуру портфеля инвестиций в разрезе финансовых инструментов, совершенных сделок на финансовом рынке, отслеживание конечного результата, изменений дохода и его возможных отклонений, отслеживание динамики и соотношения различных видов валют при подборе ценных бумаг в портфель инвестиций, с целью минимизации валютных рисков;
4) разделение портфеля инвестиций на категории, для осуществления стратегий на финансовых рынках, классифицируя их на подлежащих к продаже и удерживаемых до погашения;
5) необходимо увеличить информированность о движениях рынков и финансовом состоянии эмитентов, создать информационную базу по эмитентам негосударственных ценных бумаг (резидентов и нерезидентов) посредством подключения к информационным продуктам, оказываемых системами Reuters и Bloomberg, для оперативного и эффективного принятия инвестиционных решений по осуществлению действий на рынке ценных бумаг;
6) при формировании портфеля инвестиций добиваться обеспечения ликвидности активов и ценных бумаг;
7) осуществлять качественный и достоверный учет пенсионных активов по рыночной оценке, учет финансовых инструментов в портфеле инвестиций по справедливой стоимости.
Инвестиции, направленные на обеспечения деятельности
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
В части информационных технологий планируется реализовать инвестиционный проект по созданию интегрированной информационной системы Фонда, состоящую из следующих компонентов, которые будут финансироваться за счет собственных средств Фонда:
1. Модернизация программно-технологического комплекса.
2. Комплексный системный анализ прикладного программного обеспечения.
3. Обновление программного обеспечения Фонда.
1. Модернизация программно-технологического комплекса.
1.1. В результате становления и развития накопительной пенсионной реформы и 5 летнего существования, Фонд имеет 2 299 416 вкладчиков. Объем чистых пенсионных активов, находящихся в инвестиционном управлении Фонда достиг более 75 650 млн. тенге. Выросли и объемы обрабатываемой информации. Так, если в 1999 г. объем хранимой информации исчислялся в 19 Гбайт, то в 2003 уже в 100 Гбайт. В связи с разработкой и внедрением новых программных продуктов, увеличением объемов хранимой информации значительно возросли требования к быстродействию серверов.
Разработка программного обеспечения "Хранилище данных" позволила получать отчеты по различным срезам финансовой информации, расширила возможности аналитической работы и принятия обоснованных решений по управлению пенсионными активами. Увеличение количества транзакций, а их приходится обрабатывать в день порядка 40 тысяч, потребовало до предела
увеличить вычислительную мощь серверов путем максимально возможной для данного типа серверов установки дополнительных процессоров и оперативной памяти. Вместе с ростом объемов обрабатываемой и хранимой информации растет и функциональность программного обеспечения, что тоже требует увеличения производственных мощностей серверов.
Объективно увеличиваются операции по выплате пенсионных накоплений, переводные операции. Обеспечение бесперебойной работы Фонда предъявляет повышенные требования к функционированию автоматизированной информационной системы Фонда. Надежность и устойчивость в работе становятся наиболее приоритетными задачами технических служб Фонда.

1) инвестициялар қоржынын тиiмдi басқару мақсатында қаржы рыноктарын iргелi және техникалық талдау арқылы iшкi және сыртқы рыноктарды тұрақты бақылау;
2) инвестициялық менеджмент функцияларын айқын және сапалы түрде жүргiзу, дағдыланған инвестициялық саясатқа жүгiну және iске асыру, қаржылық талдау жасау, оңтайлы қоржын құру, эталон қоржынына қол жеткiзу үшiн қоржынды қайта қарау және қоржынның берiлген тәуекелдiлiк деңгейi мен кiрiстiлiгi бойынша тиiмдiлiк бағамын жүзеге асыру;
3) қаржы құралдары, қаржы рыногында жасалған мәмiлелер қимасында инвестициялар қоржынын талдау түпкілiктi нәтиженi, кiрiстілiк өзгерiсiн және оның мүмкiн болған ауытқуларын қадағалау, валюталық қауiпте азайту мақсатында инвестициялар қоржынындағы бағалы қағаздарды таңдау кезiнде түрлi валюталар түрлерiнiң ара салмағы мен серпiнiн қадағалау;
4) қаржы рыноктарындағы стратегияны жүзеге асыру үшiн инвестициялар қоржынын сатуға жататындар және өтелгенге дейiн ұсталынатындар етiп сыныптай отырып, санаттарға бөлу;
5) рыноктар қозғалысы және эмитенттердiң қаржылық жай-күйi туралы ақпараттарды ұлғайту, бағалы қағаздар рыногындағы әрекеттер бойынша оперативтiк және тиiмдi инвестициялық шешiмдер қабылдау үшiн Reuters, Bloomberg жүйелерi бойынша көрсетiлетiн ақпараттық құралдарға қосылу арқылы мемлекеттiк емес эмитенттер (резиденттер және бейрезиденттер) бойынша ақпараттық база құру;
6) инвестициялар қоржынын құру кезiнде активтер мен бағалы қағаздардың өтiмдiлiгiн қамтамасыз ету;
7) рыноктық бағамы бойынша зейнетақы активтерiн сапалы және сенiмдi есептеудi жүзеге асыру, әдiл құны бойынша инвестициялар қоржынындағы қаржы құралдарын есептеу қажет.
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың қызметiн
қамтамасыз етуге бағытталған инвестициялар
Ақпараттық технологиялар бөлiмiнде Қордың меншiктi қаражаттары есебiнен қаржыландырылатын, төмендегiдей компоненттерден тұратын Қордың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiн қалыптастыру бойынша инвестициялық жобаларды жүзеге асыру жоспарланады:
1. Бағдарламалы-техникалық кешендi жаңғырту
2. Қолданбалы бағдарламалы қамтамасыз етудi кешендi жүйелi
талдау
3. Қордың бағдарламалық жағынан қамтамасыз етiлуiн жаңарту
1. Бағдарламалы-техникалық кешендi жаңғырту
1.1. Жинақтаушы зейнетақы реформасының қалыптасып, дамуының және 5 жылғы қызметiнiң нәтижесiнде Қорда бүгiнгi күнi 2 299 416 салымшы бар. Қордың инвестициялық басқармасындағы таза зейнетақы активтерiнiң көлемi 75 650 млн. теңгеге жеттi. Сонымен қатар өңделетiн ақпараттар көлемi де өстi. Егер 1999 жылы сақталатын ақпарат көлемi 19 Гбайт көлемiнде есептелген болса, 2003 жылы 100 Гбайт болды. Жаңа бағдарламалық өнiмдердi дайындап, енгiзуге, сақталатын ақпараттар көлемiнiң артуына байланысты серверлердiң жедел әрекетiне деген талаптар да артты.
"Деректер сақтау орны" бағдарламалық қамтамасыз етудi дайындау қаржы ақпараттарының әр түрлi қималары бойынша есептер алуға, талдамалы жұмыстардың мүмкiндiгiн арттыруға және зейнетақы активтерiн басқару бойынша негiзделген шешiмдер қабылдауға мүмкiндiк бердi. Транзакциялардың көбеюi, ал күнiне олардың 40 мыңдайын өңдеу талап етілдi, сервердiң есептеу қуатын сервердiң аталған тұрпаты үшiн барынша мүмкiн қосымша процессорлар мен оперативті зерделер қондыру арқылы ең соңғы шегiне дейiн ұлғайтуға мәжбүр етті. Өңделетiн және сақталатын ақпараттардың көбеюiмен қатар серверлердiң өндiрiстiк қуатын көбейтудi талап ететiн бағдарламалық қамтамасыз етудiң атқарымдығы да артады.
Объективтi түрде зейнетақы жинақтарын төлеу және аудару операциялары да ұлғаюда. Қордың iркiлiссiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету Қордың автоматтандырылған ақпараттық жүйесiнiң қызмет етуiне де жоғары талаптар қойды. Жұмыстағы сенiмдiлiк пен тұрақтылық Қордың техникалық қызметiнiң ең негiзгi мiндеттерi.

1.2. Одними из самых критичных звеньев в обеспечении бесперебойной работы Фонда являются серверы Базы данных и серверы приложений. Они являются ядром в обработке информации и именно от их стабильной работы зависит нормальная работа Фонда. Эксплуатируемые в настоящее время сервера уже выработали свой ресурс, так как находятся в работе с 1999 года. Учитывая их физический и моральный износ, невозможность модернизации,
Фонд планирует заменить их в 2003 году на современные, с более мощными процессорами с некоторой избыточной производительностью с учетом перспективы. Три сервера, два из которых будут объединены в кластер обеспечат устойчивую работу Фонда на ближайшие 4 года. Обновление серверов - это важнейшая задача, которую нельзя откладывать. Вместе с тем,
одной из важнейших составляющих бесперебойной работы Фонда является наличие резервного сервера, находящегося на расстоянии от основного сервера и полностью дублирующего его работу. Из-за наличия угрозы потери информации в результате аварий или пожаров (стихийные бедствия), Фонд планирует создать резервный центр в г. Астане. Для вновь создаваемого
резервного центра планируется приобретение лицензий на систему по управлению базами данных и прикладное программное обеспечение. Работа резервного сервера в режиме репликаций повлечет за собой увеличение затрат на телекоммуникационные услуги. Помимо обновления серверов и серверного оборудования, с целью улучшения технологии обработки информации и повышения уровня информационной безопасности, Фонд планирует планомерное обновление всего компьютерного парка. Этот процесс обновления будет носить перманентный характер, ежегодно будут выводиться из эксплуатации компьютеры, проработавшие 4 года. Общая стоимость реализации, планируемой в 2003 году, составит 116 млн. тенге (Приложение 5).
2. Комплексный системный анализ
прикладного программного обеспечения
Используемое программное обеспечение Фонда создавалось эволюционно на протяжении нескольких лет. Заказчиком выступали структурные подразделения Фонда, исполнителем - коммерческая фирма - разработчик программ, резидент Республики Казахстан. По мере возникновения потребности в автоматизации какого-либо процесса, разрабатывалось Техническое задание, согласно которому создавалась программа, то есть отсутствовала системность при создании программного обеспечения. Такой подход был полностью оправдан сложившейся на тот момент экономической ситуацией: достаточных средств не было, а всей
нужной функциональности никто не знал. Такая последовательная автоматизация имеет несомненные положительные стороны: за сравнительно небольшие средства проведена автоматизация деятельности Фонда. Однако на определенном этапе развития, разработанное программное обеспечение становится узким местом в работе Фонда. Реализация новых функций
с каждым разом становится все труднее, а некоторые из них требуют кардинальной переработки всего программного обеспечения, так как в начале разработки такая функциональность не закладывалась. В настоящее время перед Фондом стоит задача обновления программного обеспечения, что включает в себя - приобретение готового пакета (лицензий) прикладного
программного продукта у известного и крупного разработчика программ. Требуется создание необходимой модели функционирования путем настройки параметров пакета, а также подготовка специалистов Фонда для успешной эксплуатации пакета (в рамках внедрения). Для решения
поставленной задачи в 2003 году, при помощи фирмы - эксперта по IT-технологиям, выбранной по тендеру, Фонд планирует провести обследование используемого программного обеспечения Фонда и получить рекомендации по приобретению нового программного обеспечения. Рекомендации найдут свое отражение в конкурсных документах по выбору поставщика нового
программного обеспечения. Общая стоимость реализации, планируемой в 2003 году, составит 3 млн. тенге (Приложение 5).

1.2. Қордың iркілiссiз жұмыс iстеуiн қамтамасыз етудегi сындарлы бөлiмнiң бiрi деректер базасы серверi мен қосымшалар cepвepi. Олар ақпараттарды өңдеудегi негiзгi ұйытқы болып табылады, олардың тұрақты жұмысынан Қордың қалыпты қызмет етуi мүдделi. Қазiргi уақытта қолданылып жүрген серверлер өз ресурсын сарқыды, өйткенi 1999 жылдан берi жұмыс iстеп келедi. Олардың қай жағынан алғанда да тозғанын, оларды жаңғырту мүмкiндiгiнiң жоқ екендiгiн есепке ала отырып, Қор 2003 жылы оларды өнiмдiлiгi артығырақ, қазiргi барынша қуатты процессорлармен алмастыруды жоспарлайды. Үш сервер, олардың екеуi бiр кластерге бiрiктiрiлiп, алдағы 4 жылға Қордың тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн болады. Серверлердi жаңарту одан әрi ысыруға болмайтын негiзгi мiндеттердiң бiрi. Онымен қатар Қордың iркiлiссiз жұмыс iстеуiнiң негiзгi құрамдас бөлiгi - негiзгi сервердiң жанында орналасатын және оның жұмысын толықтай қосарлап отыратын сақтық серверiнiң болуы қажет. Ақпараттарды апаттардың немесе өрттiң (дүлей апаттардың) нәтижесiнде жоғалтып алу қаупi болғандықтан, Қор Астана қаласында сақтық қорын құруды ойластыруда. Жаңадан құрылатын сақтық орталығы үшiн деректер базасын басқару жүйесiне лицензиялар және қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз ету жоспарланады. Сақтық серверiнiң репликациялар режимiнде жұмыс iстеуi телекоммуникация қызметiне кететiн шығын көлемiн ұлғайтады. Серверлер мен серверлiк жабдықтарды жаңғыртудан басқа ақпараттарды өңдеу технологияларын жетiлдiру және ақпараттық қауiпсiздiк деңгейiн арттыру мақсатында Қор жоспарлы түрде компьютер қорын түгелдей жаңартуды күн тәртiбiне қоюда. Бұл жаңарту процесі бойынша жыл сайын 4 жылдан аса уақыт жұмыс iстеген компьютерлер қолданыстан алынатын болады. 2003 жылға жоспарланған сатып алу құны 116 млн. теңгенi құрайды (5-қосымша).
2. Қолданбалы бағдарламалы қамтамасыз етудi
кешендi жүйелi талдау
Қордың қолданыстағы бағдарламалық қамтамасыз етiлуi эволюциялық жолмен бiрнеше жыл бойына жасалды. Тапсырыс берушiлер - Қордың құрылымдық бөлiмшелерi де, орындаушы - бағдарламаны дайындаушы коммерциялық фирма - Қазақстан Республикасының резидентi. Әрдайым қандай да бiр процестi автоматтандыру қажеттiлiгi туындаған сайын, техникалық тапсырма әзiрленiп отырды, соған сәйкес бағдарлама да дайындалды, яғни бағдарламалық қамтамасыз етудi құруда жүйелiлiк болған емес.
Мұндай тәсiлдеме сол кезеңде орын алған экономикалық ахуалмен толықтай ақталды: жеткiлiктi қаражат болған жоқ, ал қажет атқарымдығын түгел бiлетiн ешкiм болмады. Мұндай бiр iздi автоматтандырудың күдiксiз жайлы жақтары да бар: шағын қаражатқа Қордың қызметiн автоматтандыру жүзеге асырылды. Алайда белгiлi бiр даму кезеңiнде дайындалған бағдарламалық қамтамасыз ету Қордың қызметiндегi ең тар алаң бола бастайды. Жаңа функцияларды орындау күн сайын қиындай түседi, ал оның кейбiреулерi әзiрлену барысында ондай атқарымдық қаланбағандықтан, түбегейлi өзгерiстердi қажет етедi. Қазiргi уақытта Қор алдында бағдарламалық қамтамасыз етудi жаңарту - белгiлi және ең iрi бағдарлама дайындаушыдан қолданбалы бағдарламалық өнiмнiң дайын пакетiн (лицензиясын) сатып алу мiндетi тұр. Пакет параметрлерiн күйге келтiру арқылы қажеттi атқарымдық үлгiсiн құру, сондай-ақ пакеттi ойдағыдай (енгiзу аясында) пайдалану үшiн Қордың мамандарын дайындау талап етiледi. Қойылған мақсатты 2003 жылы орындау үшiн Қор тендермен таңдалып алынған IТ-технологиялары бойынша эксперт - фирманың көмегiмен Қордың қолданыстағы бағдарламалық қамтамасыз етiлуiн зерттеудi және жаңа бағдарламалық қамсыздандыру сатып алу жөнiнде ұсыныстар алуды жоспарлайды. Ұсыныстар жаңа бағдарламалық қамсыздандыру жеткiзетiн орындаушыны таңдау жөнiндегi конкурстық құжаттамаларда бейнеленетiн болады. 2003 жылға жоспарланған жалпы сатып алу құны 3 млн. теңгенi құрайды (5-қосымша).

3. Обновление программного обеспечения Фонда
Конкурс на приобретение интегрированной информационной системы планируется провести в 2004 году, а внедрение - в 2004-2005 годах. Внедрение интегрированной информационной системы, реализованной с единых методологических, программных и концептуальных позиций
позволит решить сразу несколько задач:
Преодолеть так называемую "лоскутность" программного обеспечения, когда различные бизнес-процессы Фонда реализованы различными программами и системами, и когда процесс интеграции их требует значительных временных и финансовых ресурсов;
Параллельно будет решена проблема перехода на международные стандарты финансовой отчетности;
Фонд перестает быть в роли "догоняющего", когда изменение законодательства требует срочной доработки программного обеспечения.
При необходимости внесения изменений, требуется лишь, настроить соответствующие параметры без написания программного кода, что значительно сокращает вероятность ошибки;
Повышение уровня информационной безопасности;
Использование новейших информационных технологий, в том числе и Интернет-технологий;
Общая стоимость реализации, планируемой в 2004-2006 годы, составит 385 млн. тенге (Приложение 5).
Инвестиционный проект по созданию интегрированной информационной системы Фонда, призванный обеспечивать комплексное решение автоматизации задач по инвестиционному управлению пенсионными активами, внедрению системы управлению рисками, информационную сохранность и учет пенсионных накоплений вкладчиков информационную безопасность и прозрачность финансовой деятельности Фонда.
Указанная интегрированная информационная система будет построена на основе международных стандартов по инвестиционному управлению активами, международных стандартов финансовой отчетности, а также международных стандартов системы менеджмента качества ISO 9001:2000 в целях повышения уровня работы Фонда и реализации требований законодательства Республики Казахстан.
Приложение 1
Прогноз важнейших показателей развития на 2004-2006 годы ЗАО
"Государственный накопительный пенсионный фонд"
форма 1 НК
____________________________________________________________________
N !                       ! Един.  ! 2002 г.! 2003 г.! 2003 г.в %
п/п!   Показатели          ! измер. !-----------------! к 2002 г.
!                       !        ! отчет  ! оценка !
--------------------------------------------------------------------
А !           Б           !   1    !   2    !    3   !     4
--------------------------------------------------------------------
1.   Объем произведенной    к-во/
продукции              стоим.
(работ, услуг) -
всего:

3. Қордың бағдарламалы қамтамасыз етiлуiн жаңарту
Бiрiктiрiлген ақпараттық жүйенi сатып алу конкурсын жүргiзу 2004 жылға жоспарланған, ал оны енгiзу - 2004-2005 жылдары жүзеге асырылады. Бiркелкi әдiстемелiк, бағдарламалық және тұжырымдамалық позициялардан бiрiктiрiлген ақпараттық жүйенi енгiзу бiрден бiрнеше талаптарды шешедi:
Қордың бизнес-процессорлары әртүрлi бағдарламалармен және жүйелермен дайындалған және оларды бiрiктiру процесi бiраз уақытты және қаржы ресурстарын талап ететiндiктен, "құрақталған" бағдарламалық қамтамасыз етудi жеңiп шығу;
онымен қатар халықаралық қаржы есептемелерi стандартына көшу мәселесi шешiледi;
Заңға енгiзiлген өзгерiстер жедел бағдарламалық пысықтауларды қажет ететiн сәтте, Қор "қуғыншының" ролiнде болуды доғарады. Өзгерiстер енгiзу қажет жағдайда, қате жiберу мүмкiндiгiн барынша азайтып, тиiстi параметрлердi бағдарламалық кодты жазбай-ақ, дәлдеу қажет болады.
Ақпараттық қауiпсiздiк деңгейiн арттыру;
Жаңа ақпараттық технологияларды, оның iшiнде Интернет-технологияларын пайдалану.
2004-2006 жылдары жоспарланып отырған жалпы сату құны 385 млн. теңгенi құрайды (5-қосымша).
Қордың бiрiктiрiлген ақпараттық жүйесiн құру турасындағы инвестициялық жоба зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару бойынша мiндеттердi автоматтандыру, қауiптi басқару жүйесiн енгiзу, ақпараттың сақталуы және салымшылардың зейнетақы жинақтарының есебiн жүргiзу ақпараттық қауiпсiздiк және Қор қызметiнiң ашықтығын қамтамасыз етудi кешендi шешуге бағытталған.
Көрсетiлген бiрiктiрілген ақпараттық жүйе Қор жұмысының деңгейiн арттыру және Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарын iске асыру мақсатында зейнетақы активтерiн инвестициялық басқару бойынша халықаралық стандарттар, қаржылық есептеменiң халықаралық стандарттары, сондай-ақ ISO 9001:2000 сапа менеджмент жүйесiнiң халықаралық стандарттары негiзiнде құрылған.
1-қосымша
"Мемлекеттік жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың 2004-2006
жылдарға арналған маңызды даму көрсеткіштерінің болжамы
1 НК нысаны
____________________________________________________________________
N |     Көрсеткіштер      | Өлшем  |2002 ж.| 2003 ж. |   2002 ж.
|                       | бірлігі|_________________|  2003 ж. %
|                       |        | есеп  | барлығы |
____________________________________________________________________
А |           Б           |   1    |   2   |    3    |     4
____________________________________________________________________
1.   Өндірілген өнім
(жұмыс, қызметтер     саны/құны
көрсету) көлемі -
барлығы:

1.1   в том числе по видам     "
2.   Экспорт всего:           "
2.1   в т.ч. в страны СНГ      "
2.2   дальнее зарубежье        "
2.3   по видам продукции:      "
3.   Импорт всего:
3.1   в т.ч. страны СНГ        "
3.2   дальнее зарубежье        "
3.3   по видам продукции:      "
4.   Инвестиции в основной
капитал за счет всех
источников
финансирования -       млн.
всего;                 тенге
4.1   за счет заемных
средств                  "
4.1.1 в т.ч. средств
государственного
бюджета                  "
4.2   за счет собственных
средств                  "       9,71   118,42    1219,81
5.   Доходы, всего            "    1230,27  1341,40     109,03
6.   Расходы, всего           "     497,21   644,88     129,70
7.   Доход от основной
деятельности             "    1177,64  1267,00     107,59
8.   Себестоимость
реализованной готовой
продукции (товаров,
работ, услуг):           "
9.   Валовый доход            "
10.   Расходы периода, всего   "     497,21   644,88     129,70
10.1  общие и административные "     497,21   644,88     129,70
расходы
10.2  расходы по реализации
готовой продукции
(товаров, работ, услуг)  "
10.3  расходы в виде
вознаграждения           "
11.  Налогооблагаемый доход   "     733,06   696,52      95,02
12.  Корпоративный                  227,01   208,96      92,05
подоходный налог         "
13.  Чистый доход (убыток)    "     506,04   487,56      96,35
14.  Дивиденды, всего         "     253,02   243,78      96,35
14.1  в т. ч. на
государственный         млн.
пакет акций             тенге  253,02   243,78      96,35
15.  Нормативы отчислений
от прибыли*              %
16.  Рентабельность
деятельности             "
17.  Расходы на амортизацию
нематериальных активов  млн.
и основных средств      тенге   38,10    46,51     122,07
18.  Численность работников
компании, всего         чел.      172      194     112,79
18.1  Численность сотрудников
центрального аппарата    "        106      134     126,42
19.  Фонд заработной платы   млн.
тенге  147,09   218,00     148,21
20.  Среднемесячная
заработная плата
работников, в целом     тыс.

1.1   оның ішінде түрлер
бойынша                  -
2.   Экспорт, барлығы:        -
2.1   оның ішінде ТМД
елдері                   -
2.2   алыс шетел               -
2.3   өнім түрлері бойынша:    -
3.   Импорт барлығы:
3.1   оның ішінде ТМД
елдері                   -
3.2   алыс шетел               -
3.3   өнім түрлері бойынша:    -
4.   Барлық қаржы көзі
есебінен негізгі
капиталға инвестиция.
лау - барлығы:          млн.
теңге
4.1   қарыз қаражаты
есебінен                 -
4.1.1 оның ішінде мемлекет.
тік бюджет қаражаты
есебінен                 -
4.2   меншікті қаражат
есебінен                 -       9.71   118.42    1219.81
5.   Кіріс, барлығы           -    1230.27  1341.40     109.03
6.   Шығыс, барлығы           -     497.21   644.88     129.70
7.   Негізгі қызмет кірісі    -    1177.64  1267.00     107.59
8.   Өткізілген дайын
өнімнің (тауар,
жұмыс, қызмет)
өзіндік құны:            -
9.   Жалпы кіріс              -
10.   Мерзім шығысы, барлығы   -     497.21   644.88     129.70
10.1  жалпы және әкімшілік
шығысы                   -     497.21   644.88     129.70
10.2  өткізілген дайын өнім
(тауар, жұмыс, қызмет)
шығысы                   -
10.3  сыйақы түріндегі шығыс   -
11.  салық салынатын кіріс    -     733.06   696.52      95.02
12.  Корпоративтік табыс
салығы                   -     227.01   208.96      92.05
13.  Таза кіріс (залал)       -     506.04   487.56      96.35
14.  Дивидендтер, барлығы     -     253.02   243.78      96.35
14.1  оның ішінде мемлекеттік млн.
акциялар пакеті         теңге  253.02   243.78      96.35
15.  Пайдадан аударым
нормативтері*            %
16.  Қызмет пайдалылығы       -
17.  Материалдық емес
активтер мен негізгі
құрал-жабдықтар
амортизациясының        млн.
шығыны                  теңге   38.10    46.51     122.07
18.  Компанияның қызмет.
керлер саны, барлығы    адам      172      194     112.79
18.1  Орталық аппарат
қызметкерлерінің саны    -        106      134     126.42
19.  Жалақы қоры             млн.
теңге  147.09   218.00     148.21
20.  Компаниялардағы
қызметкердің орташа     мың

по компании             тенге   71,27    93,64     131,40
20.1  в том числе работников  тыс.
центрального аппарата   тенге   73,39    95,14     129,64
21   Тарифы (цены)           тыс.
на единицу продукции    тенге за
(работ, услуг)          единицу
21.1  изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                   %
22.  Кредиторская            млн.
задолженность           тенге   339,34  190,31      56,08
23.  Дебиторская
задолженность             "     128,02   93,79      73,26
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________

айлық жалақысы          теңге   71.27    93.64     131.40
20.1  оның ішінде, орталық
аппарат қызметкер.      мың
лерінің                 теңге   73.39    95.14     129.64
21   Өнім (жұмыс, қызмет)    мың
бірлігінің тарифі       теңге
(бағасы)                бірлік
үшін
21.1  алдыңғы кезеңге
қарағанда тарифтің
(бағаның) өзгеруі        %
22.  Несиегерлік берешек      млн.
теңге   339.34  190.31      56.08
23.  Дебиторлық берешек         -     128.02   93.79      73.26
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________

N  !  2004 г. !  2005 г. !  2006 г. ! 2006 г. в % ! 2006 г. %
п/п !--------------------------------! к 2002 г.   ! к 2003 г.
! прогноз  ! прогноз  ! прогноз  !             !
--------------------------------------------------------------------
А  !    5     !    6     !    7     !      8      !      9
--------------------------------------------------------------------
1.
1.1.
2
2.1
2.2
2.3
3
3.1
3.2
3.3
4
4.1
4.1.1
4.2     200,2      92,4      92,4        951,83       78,03
5.   1349,47   1416,94   1508,86        122,64      112,48
6.    739,04    775,73    812,97        163,51      126,07
7.   1268,00   1316,66   1454,35        123,50      114,79
8.
9.
10.    739,04    775,73    812,97        163,51      126,07
10.1    739,04    775,73    812,97        163,51      126,07
10.2
10.3
11.    610,43    641,21    695,89         94,93       99,91
12.    183,13    192,36    208,77         91,96       99,91
13.    427,30    448,85    487,12         96,26       99,91
14.    213,65    224,42    243,56         96,26       99,91
14.1    213,65    224,42    243,56         96,26       99,91
15.
16.
17.     81,22     82,84     85,32        223,95      183,47
18.      212       212       212         123,26      109,28
18.1      134       134       134         126,42      100,00
19     221,13    221,63    221,83        150,81      101,76

N  |  2004 ж. |  2005 ж. |  2006 ж. |  2006 ж. %  | 2006 ж. %
|--------------------------------|  2002 ж.    | 2003 ж.
| болжам   | болжам   | болжам   |             |
____________________________________________________________________
1  |    5     |    6     |    7     |      8      |      9
____________________________________________________________________
1.
1.1.
2
2.1
2.2
2.3
3
3.1
3.2
3.3
4
4.1
4.1.1
4.2     200.2      92.4      92.4        951.83       78.03
5.   1349.47   1416.94   1508.86        122.64      112.48
6.    739.04    775.73    812.97        163.51      126.07
7.   1268.00   1316.66   1454.35        123.50      114.79
8.
9.
10.    739.04    775.73    812.97        163.51      126.07
10.1    739.04    775.73    812.97        163.51      126.07
10.2
10.3
11.    610.43    641.21    695.89         94.93       99.91
12.    183.13    192.36    208.77         91.96       99.91
13.    427.30    448.85    487.12         96.26       99.91
14.    213.65    224.42    243.56         96.26       99.91
14.1    213.65    224.42    243.56         96.26       99.91
15.
16.
17.     81.22     82.84     85.32        223.95      183.47
18.      212       212       212         123.26      109.28
18.1      134       134       134         126.42      100.00
19     221.13    221.63    221.83        150.81      101.76

20      86,92     87,12     87,20        122,36       93,12
20.1     88,40     89,00     89,50        121,95       94,07
21
21.1
22     171,28    159,29    140,00         41,26       73,56
23      84,41     78,50     69,00         53,90       73,57
____________________________________________________________________
Приложение 2
Прогноз доходов и расходов 2004 год
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
форма 2 НК
млн.тенге
____________________________________________________________________
N   !  Наименование    ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 год (прогноз)
п/п  !  показателей     ! отчет   ! оценка  !-----------------------

20      86.92     87.12     87.20        122.36       93.12
20.1     88.40     89.00     89.50        121.95       94.07
21
21.1
22     171.28    159.29    140.00         41.26       73.56
23      84.41     78.50     69.00         53.90       73.57
____________________________________________________________________
2-қосымша
"Мемлекеттiк жинақтаушы Зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың
2004 жылға арналған кiрiс және шығыс болжамы
2 HК нысаны
млн. теңге
____________________________________________________________________
|                    |        |        |   2004 ж. (болжам)
N   | Көрсеткiштер атауы | 2002 ж.| 2003 ж.|_______________________

!                  !         !         !1        ! 1 полу-
!                  !         !         !квартал  ! годие
--------------------------------------------------------------------
А  !       Б          !    1    !    2    !    3    !   4
--------------------------------------------------------------------
1   Доход от основной    1177,64   1267,00   270,00    550,00
деятельности
2   Себестоимость
реализованной
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)
3   Валовой доход
(стр.1-стр.2)        1177,64   1267,00   270,00    550,00
4   Расходы периода,
в том числе           497,21    644,88   184,76    369,52
4.1. общие и
административные
расходы               497,21    644,88   184,76    369,52
4.2. расходы по
реализации готовой
продукции
(товаров, работ,
услуг)
4.3. расходы в виде
вознаграждения
5   Доход (убыток)
от основной
деятельности
(стр.3-стр.4)         680,43    622,12    85,24    180,48
6   Доход (убыток) от
неосновной
деятельности           52,63     74,40    20,00     45,00
7   Доход (убыток) от
обычной
деятельности до
налогообложения
(стр.5 +(-) стр.6)    733,06    696,52   105,24    225,48
8   Корпоративный
подоходный налог      227,01    208,96    40,00     70,00
9   Доход (убыток) от
обычной
деятельности после
налогообложения

|                    |  есеп  |  бағам |1 тоқсан |   1 жарты
|                    |        |        |         |    жылдық
____________________________________________________________________
А  |         Б          |    1   |   2    |    3    |      4
____________________________________________________________________
1   Негізгі қызмет кірісі  1177,64   1267,00   270,00    550,00
2   Өткiзiлген дайын
өнiмнiң (тауар, жұмыс,
қызмет) өзiндiк құны:
3   Жалпы кіріс (1-2 бет)  1177,64   1267,00   270,00    550,00
4   Мерзiм шығысы,
оның iшiнде             497.21   644.88    184.76    369.52
4.1  жалпы және әкімшілік
шығысы                  497.21   644.68    184.76    369.52
4.2  өткiзiлген дайын
өнiм (тауар, жұмыс,
қызмет) шығысы
4.3  сыйақы түрiндегi шығыс
5   Негiзгі қызмет кiрісі
(залал) (3-4 бет)      660.43    622.12    65.24     180.48
6   Қосымша қызмет кiрiсі
(залал)                 52.63     74.40    20.00      46.00
7   Кәдуiлгі қызметтен
салық салғанға дейiн
түскен кiрiс (залал)
(5 +(-) 6 бет)         733.06    696.52   105.24     225.48
8   Корпоративтiк табыс
салығы                  227.1    208.96    40.00      70.00
9   Кәдуiлгi қызметтен
салық салғаннан
кейiнгі кiрiс

(стр.7 - стр. 8)      506,04    487,56    65,24    155,48
10  Доходы (убытки)
от чрезвычайных
ситуаций и
прекращенных
операций
11  Чистый доход
(убыток)
(стр. 9 +(-)
стр. 10)              506,04    487,56    65,24    155,48
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N  !   2004 г. (прогноз    !  2003 г.   !  2004 г.
п/п  !-----------------------!  в % к     !  в % к
! 9 месяцев   !  год    !  2002 г.   !  2003 г.
-------------------------------------------------------------------
А  !     5       !   6     !     7      !      8
-------------------------------------------------------------------

(залал) (7-8 бет)      506.04    487.56    65.24      155.48
10   Төтенше жағдайлар
мен тоқтатылған
операциялар кiрiсі
(залал)
11   Таза кiрiс (залал)     506.04    487.56    65.24      155.48
(9+(-) 10-бет)
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________________________
N  |   2004 ж. (болжам)    |  2003 ж.   |  2004 ж.
|-----------------------|  2002 ж. % |  2003 ж. %
|    9 ай     |  жыл    |            |
_________________________________________________________
1  |     5       |   6     |     7      |      8
_________________________________________________________

9     250,72        427,30      96,35        87,64
10
11     250,72        427,30      96,35        87,64
___________________________________________________________________
Приложение 3
Прогноз движения денежных потоков в 2004 году*
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
форма 3 НК
млн.тенге
____________________________________________________________________
N   !  Наименование      ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 год (прогноз)
п/п !  показателей       ! отчет   ! оценка  !---------------------
!                    !         !         !1        ! 1 полу-
!                    !         !         !квартал  ! годие
--------------------------------------------------------------------
А  !       Б            !    1    !    2    !    3    !   4
--------------------------------------------------------------------
I.   Движение денег от
операционной
деятельности
I.1   Поступление денег:    1168,94   1318,57    257,20    640,30
1.1   доход от реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)                1164,55   1295,60    250,00    630,00
1.2   авансы полученные
1.3   вознаграждения           3,10     12,51      2,20      3,30
1.4   дивиденды
1.5   роялти
1.6   прочие поступления       1,29     10,46      5,00      7,00
I.2.  Выбытие денег:         681,16    875,31    271,40    449,20
2.1   по счетам
поставщиков и
подрядчиков            216,70    228,50    179,00    250,00
2.2   авансы выданные                  125,99
2.3   по заработной плате    112,93    197,29     47,00     97,00
2.4   в фонды социального     11,94     14,27      4,40      9,20
страхования и
пенсионного
обеспечения
2.5   по налогам             332,96    244,41     35,00     80,00
2.6   выплата
вознаграждений
2.7   прочие выплаты           6,64     64,85      6,00     13,00
I.3.  Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
операционной
деятельности           487,77    443,26    -14,20    191,10
II.   Движение денег от
инвестиционной
деятельности
II.1. Поступление денег:    1053,21   4043,12    280,00    500,00
1.1   доход от выбытия
нематериальных
активов
1.2   доход от выбытия
основных средств
1.3   доход от выбытия
других долгосрочных
активов
1.4   доход от выбытия
финансовых
инвестиций            1053,21   4043,12    280,00    500,00
1.5   доход от получения
займов,
предоставленных
другим юридическим
лицам
1.6   прочие поступления
II.2. Выбытие денег:        1,680.64  4,175.66   290.00    375.00
2.1   приобретение
нематериальных
активов                  10.49      9.49    10.00     10.00
2.2   приобретение
основных средств         20.09     39.17    10.00     25.00

9     250,72        427,30      96,35        87,64
10
11     250,72        427,30      96,35        87,64
_________________________________________________________
3-қосымша
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың
2004 жылға арналған ақша ағыны қозғалысының болжамы
3 НК нысаны
млн. теңге
____________________________________________________________________
|                    |          |        |   2004 ж. (болжам)
N   | Көрсеткiштер атауы | 2002 ж.  | 2003 ж.|_____________________
|                    |  есеп    |  бағам |1 тоқсан |  1 жарты
|                    |          |        |         |   жылдық
____________________________________________________________________
А  |         Б          |    1     |   2    |    3    |      4
____________________________________________________________________
1    Ақша түсiмі:          1,168.94  1,318.57   257.20     640.30
І.1   өткізілген дайын
өнімнің (тауар,
жұмыс, қызмет)
өзіндік құны:         1164,55  1295.60     250.00     630.00
1.2   алынған аванстар
1.3   сыйақылар               3.10     12.51       2.20       3.30
1.4   дивидендтер
1.5   роялти
1.6   басқалай түсімдер       1.29     10.46       5.00       7.00
І.2.  Ақшаның шығуы         681.16    875.31     271.40     449.20
2.1   өнiм берушiлер мен
мердiгерлер шоттары
бойынша               216.70    228.60     179.00     250.00
2.2   берiлген аванстар               125.99
2.3   жалақы бойынша        112.93    197.29      47.00      97.00
2.4   әлеуметтік қамсыз.
дандыру және
зейнетақымен қамсыз.
дандыру қорларына      11.94     14.27       4.40       9.20
2.5   салық бойынша         332.96    244.41      35.00      80.00
2.6   сыйақылар төлемі
2.7   басқалай төлемдер       6.64     64.85       6.00      13.00
І.3.  Операциялық қызмет
нәтижесінде ақшаның
артуы (+)/кемуі (-)    487.77   443.26     -14.20     191.10
ІІ    Инвестициялық қызмет.
тен түскен ақша
қозғалысы
ІІ.1  Ақша түсiмi:          1,053.21  4,043.12    280.00    500.00
1.1   материалдық емес
активтердің шығуынан
түскен кiрiс
1.2   негізгi құрал-жабдық.
тың шығуынан түскен
кiрiс
1.3   басқа да ұзақ
мерзiмдi активтердiң
шығуынан түскен кiріс
1.4   қаржы инвестицияла.
рының шығуынан
түскен кiрiс         1.053.21  4,043.12    280.00    500.00
1.5   басқа заңды
тұлғаларға берілген
қарыздан алынған
кіpic
1.6   басқалай түсiмдер
ІІ.2  Ақшаның шығуы        1,680.64   4,175.66   290.00    375.00
2.1   материалдық емес
активтер сатып алу     10.49       9.49     10.00     10.00
2.2   негiзгi құрал-
жабдықтар сатып алу    20.09      39.17     10.00     25.00

2.3   приобретение других
долгосрочных активов
2.4   приобретение
финансовых инвестиций 1,650.07  4,127.01   270.00    340.00
2.5   предоставление
займов другим
юридическим лицам
2.6   прочие выплаты
II.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
инвестиционной
деятельности          -627.43    -132.54   -10.00    125.00
III.  Движение денежных
средств от
финансовой
деятельности
III.1.Поступление денег:
1.1   от выпуска акций
и других ценных
бумаг
1.2   получение
банковских займов
1.3   прочие поступления
III.2.Выбытие денег          176.15     253.02     0.00    243.78
2.1   погашение банковских
займов
2.2   приобретение
собственных акций
2.3   выплата дивидендов     176.15     253.02             243.78
2.4   прочие выплаты
III.3.Увеличение (+)/       -176.15    -253.02     0.00   -243.78
уменьшение (-)
денег в результате
финансовой
деятельности
Итого:
Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег  -315.80      57.70    -24.20    72.32
Деньги на начало
периода                345.32      29.52     87.22    63.02
Деньги на конец
периода                 29.52      87.22     63.02   135.34
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
____________________________________________________________________
N   !   Наименование     !  2004 г. (прогноз)! 2003 г.  ! 2004 г.
п/п  !   показателей      !-------------------! в % к    ! в % к
!                    !9 месяцев!  год    ! 2002 г.  ! 2003 г.
--------------------------------------------------------------------
А  !       Б            !    5    !    6    !    7     !    8
--------------------------------------------------------------------
I.   Движение денег от
операционной
деятельности
I.1   Поступление денег:    1113,70    1293,60   112,80     98,11
1.1   доход от реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг)                1100,00    1270,00   111,25     98,02
1.2   авансы полученные
1.3   вознаграждения           4,70      12,70   403,49    101,53
1.4   дивиденды
1.5   роялти
1.6   прочие поступления       9,00      10,90   810,12    104,22
I.2.  Выбытие денег:         590,40     859,00   128,50     98,14
2.1   по счетам
поставщиков и
подрядчиков            300,00     320,00   105,44    140,04
2.2   авансы выданные
2.3   по заработной плате    152,00     200,00   174,70    101,38
2.4   в фонды социального     13,40      14,00   119,51     98,13
страхования и
пенсионного
обеспечения
2.5   по налогам             105,00     255,00    73,41    104,33
2.6   выплата
вознагаждений
2.7   прочие выплаты          20,00      70,00   976,93    407,94
I.3.  Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
операционной
деятельности           523,30     434,60    90,87     98,05
II.   Движение денег от
инвестиционной
деятельности
II.1. Поступление денег:     750,00    1700,00   383,88     42,05
1.1   доход от выбытия
нематериальных
активов
1.2   доход от выбытия
основных средств
1.3   доход от выбытия
других долгосрочных
активов
1.4   доход от выбытия
финансовых
инвестиций             750,00    1700,00   383,88     42,05
1.5   доход от получения
займов,
предоставленных
другим юридическим
лицам
1.6   прочие поступления
II.2. Выбытие денег:         845.00    1,920.00   248.46    45.98
2.1   приобретение
нематериальных
активов                 10.00       10.00    90.50   105.36
2.2   приобретение
основных средств        35.00       50.00   194.99   127.66
2.3   приобретение других
долгосрочных активов
2.4   приобретение
финансовых инвестиций  800.00    1,860.00   250.11    45.07
2.5   предоставление
займов другим
юридическим лицам
2.6   прочие выплаты
II.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
инвестиционной
деятельности           -95.00      -220.00   21.12   165.99
III.  Движение денежных
средств от
финансовой
деятельности
III.1.Поступление денег:
1.1   от выпуска акций
и других ценных
бумаг
1.2   получение
банковских займов
1.3   прочие поступления
III.2.Выбытие денег          243.78       243.78   143.64   96.35
2.1   погашение банковских
займов
2.2   приобретение
собственных акций
2.3   выплата дивидендов     243.78       243.78   143.64   96.35
2.4   прочие выплаты
III.3.Увеличение (+)/       -243.78      -243.78   143.64   96.35
уменьшение (-)
денег в результате
финансовой
деятельности
Итого:
Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег   184.52       -29.18   -18.27   -50.58
Деньги на начало
периода                135.34        87.22     8.55   295.45
Деньги на конец
периода                319.85        58.04   295.45    66.54
--------------------------------------------------------------------
* по перечислению
Приложение 4
Прогноз расходов на 2004 год
ЗАО "Государственный накопительный пенсионный фонд"
форма 4 НК
млн.тенге
____________________________________________________________________
N   !  Наименование      ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 год (прогноз)
п/п !  показателей       ! отчет   ! Оценка* !---------------------
!                    !         !         !1        ! 1 полу-
!                    !         !         !квартал  ! годие
--------------------------------------------------------------------
А  !       Б            !    1    !    2    !    3    !   4
--------------------------------------------------------------------
Всего                  497,21    700,08    184,76    369,52
1   Общие и
административные
расходы, всего         497,21    700,08    184,76    369,52

2.3   басқа да ұзақ
мерзiмді активтерді
сатып алу
2.4   қаржы инвестицияла.
рын сатып алу         1,650.07   4,127.01   270.00    340.00
2.5   басқа заңды тұлға.
ларға қарыз беру
2.6   басқалай төлемдер
II.3. Инвестициялық қызмет
нәтижесiнде ақшаның
артуы (+)/кемуi (-)    -627.43    -132.54   -10.00    125.00
III.  Қаржылық қызметтен
түскен ақша қозғалысы
III.1. Ақша түсiмi:
1.1   акциялар және басқа
бағалы қағаздар
шығарудан
1.2   банкіден қарыз алу
1.3   басқалай түсімдер
ІІІ.2. Ақшаның шығуы           176.15    253.02     0.00    243.78
2.1   банкілердiң қарыз.
дарын өтеу
2.2   меншiктi акциялар
сатып алу
2.3   дивидендтер төлеу        176.15    253.02             243.78
2.4   басқалай төлемдер
ІII.3. Қаржы қызметi
нәтижесiнде
ақшаның артуы (+)/
кемуi (-)               -176.151  -253.02    0.00   -243.78
БАРЛЫҒЫ: Ақшаның
артуы (+)/кемуi (-)      -315.80    57.70    -24.20   72.32
Мерзім басындағы ақша     345.32    29.52     87.22   63.02
Мерзім аяғындағы ақша      29.52    87.22     63.02  135.34
____________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
_________________________________________________
N   |  2004 ж. (болжам) | 2002 ж.  | 2003 ж.
|-------------------| 2003 ж. %| 2004 ж. %
|   9 ай  |    жыл  |          |
_________________________________________________
А  |    5    |    6    |    7     |     8
_________________________________________________
I.
I.1      1113,70    1293,60   112,80    98,11
1.1      1100,00    1270,00   111,25    98,02
1.2
1.3        4,70      12,70   403,49    101,53
1.4
1.5
1.6        9,00      10,90   810,12    104,22
I.2.     590,40     859,00   128,50     98,14
2.1      300,00     320,00   105,44    140,04
2.2
2.3      152,00     200,00   174,70    101,38
2.4       13,40      14,00   119,51     98,13
2.5      105,00     255,00    73,41    104,33
2.6
2.7       20,00      70,00   976,93    407,94
I.3.     523,30     434,60    90,87     98,05
II.
II.1.    750,00    1700,00   383,88     42,05
1.1
1.2
1.3
1.4      750,00    1700,00   383,88     42,05
1.5
1.6
II.2.    845.00    1,920.00   248.46    45.98
2.1       10.00       10.00    90.50   105.36
2.2       35.00       50.00   194.99   127.66
2.3
2.4       800.00    1,860.00   250.11   45.07
2.5
2.6
II.3.     -95.00      -220.00   21.12  165.99
III.
III.1.
1.1
1.2
1.3
III.2.    243.78      243.78   143.64   96.35
2.1
2.2
2.3       243.78      243.78   143.64   96.35
2.4
III.3.    -243.78     -243.78   143.64   96.35
Барлығы:  184.52      -29.18   -18.27   -50.58
Мерзім
басындағы 135.34       87.22     8.55   295.45
ақша
Мерзім
аяғындағы 319.85       58.04   295.45    66.54
ақша
___________________________________________________________________
*аудару бойынша
4-қосымша
"Мемлекеттiк жинақтаушы зейнетақы қоры" ЖАҚ-тың
2004 жылға арналған шығыс болжамы
4 НК нысаны
млн. теңге
____________________________________________________________________
|                    |          |        |   2004 ж. (болжам)
N   | Көрсеткiштер атауы | 2002 ж.  | 2003 ж.|_____________________
|                    |  есеп    |  бағам |1 тоқсан | 1 жарты
|                    |          |        |         |  жылдық
____________________________________________________________________
А  |         Б          |    1     |   2    |    3    |     4
____________________________________________________________________
Барлығы                497,21    700,08    184,76    369,52
1   Жалпы және әкімшілік
шығыс, барлығы         497,21    700,08    184,76    369,52

1.1   Материалы
1.2   Оплата труда
работников             147,09    218,00     55,28    110,57
1.3   Отчисления от
оплаты труда            27,25     41,09      7,45     14,89
1.4   Износ основных
средств и
амортизация
нематериальных
активов                 38,10     46,51     20,30     40,61
1.5   Обслуживание и
ремонт основных
средств и
нематериальных
активов                  5,93     17,10      5,14     10,27
1.6   Коммунальные
расходы                  3,13      3,28      1,17      2,35
1.7   Командировочные
расходы, всего           3,16      2,61      0,61      1,21
1.7.1 в пределах
установленных норм       3,16      2,61      0,61      1,21
1.7.2 сверх норм
1.8   Представительские
расходы                  0,01      0,02      0,00      0,01
1.9.  Расходы на
повышение
квалификации
работников               1,58      7,04      1,66      3,32
1.10  Расходы на
содержание Совета
директоров
1.11  Расходы по налогам       2,77      3,59      1,31      2,63
1.12  Канцелярские и
типографские
работы                  11,46     14,25      2,88      5,76
1.13  Услуги связи            50,57     75,34     21,46     42,92
1.14  Расходы на охрану        4,02      4,48      1,31      2,61
1.15  Консультационные
(аудиторские) и
информационные
услуги                  37,96     35,45     11,47     22,94
1.16  Банковские услуги       63,77     83,08     29,05     58,10
1.17  Расходы на
страхование                        0,37      0,27      0,55
1.18  Судебные издержки
1.19  Штрафы, пени и
неустойки за
нарушение условий
договора
1.20  Штрафы и пени за
сокрытие (занижение)
дохода
1.21  Убытки от хищений,
сверхнормативные
потери, порча,
недостача ТМЗ
1.22  Расходы по аренде       8.32      27.86     7.18      14.36
1.23  Расходы на
социальную сферу
1.24  Расходы по созданию
резервов по
сомнительным
требованиям
1.25  Расходы на проведение
праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий            3.58      0.48       0.96
1.26  Благотворительная
помощь
1.27  Прочие расходы         92.10    116.44     17.74      35.47
2    Расходы по реализации
готовой продукции
(товаров, работ,
услуг), всего
2.1   Материалы
2.2   Оплата труда
работников
2.3   Отчисления
от оплаты труда
2.4   Амортизация основных
средств и
нематериальных активов
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные
расходы, всего
2.7.1 в пределах
установленных норм
2.7.2 сверх норм
2.8   расходы по погрузке,
транспортировке
и хранению
2.9   Расходы на
рекламу и маркетинг
2.10  Расходы по аренде
2.11  Расходы на
социальную сферу
2.12  Прочие расходы
3    Расходы в виде
вознаграждения,
всего

1.1   Материалдар
1.2   қызметкер еңбегіне
ақы төлеу              147,09    218,00     55,28    110,57
1.3   Жалақыдан аударым       27,25     41,09      7,45     14,89
1.4   Негiзгi құрал-жабдық.
тар мен материалдық
емec активтердiң
амортизациясы           38.10     46.51     20.30     40.61
1.5   Негiзгі құрал-жабдық.
тар мен материалдық
емес активтерге
қызмет көрсету және
жөндеу                   5.93     17.10      5.14     10.27
1.6   Коммуналдық шығыс        3.13      3.28      1.17      2.35
1.7   Іссапарлар шығысы,
барлығы                  3.16      2.61      0.61      1.21
1.7.1 белгiленген мөлшер
аясында                  3.16      2.61      0.61      1.21
1.7.2 мөлшерден жоғары
1.8   Өкілдік шығыс            0.01      0.02      0.00      0.01
1.9   Қызметкерлердiң
бiліктiлігiн
арттыру шығысы           1.58      7.04      1.66      3.32
1.10  Директорлар кеңесін
ұстау шығысы
1.11  Салық шығыстары          2.77      3.59      1.31      2.63
1.12  Кеңсе және типогра.
фиялық жұмыстар          11.46    14.25      2.88      5.76
1.13  Байланыс қызметi         50.57    75.34     21.46     42.92
1.14  Күзет шығысы              4.02     4.48      1.31      2.61
1.15  Кеңес беру (аудит)
және ақпараттық
қызмет                   37.96    35.45     11.47     22.94
1.16  Банк қызметі             63.77    83.08     29.05     58.10
1.17  Сақтандыру шығысы                  0.37      0.27      0.55
1.18  Сот шығыны
1.19  Келiсiм шарттарын
бұзғаны үшiн айыппұл,
өсiмпұл және тұрақ.
сыздық төлемі
1.20  Табысты жасырғаны
(кемітiп көрсеткенi)
үшiн айыппұл, өсiмпұл
1.21  Ұрлық залалы, мөлшер.
ден тыс ысырап, бұзылу,
ТМҚ жетіспеуі
1.22  Аренда шығысы             8.32    27.66     7.18     14.36
1.23  Әлеуметтiк сала шығысы
1.24  Күмәндi талаптар
бойынша резерв құру
шығысы
1.25  Мерекелік, жалпы-
мәдени, спорттық
шаралар жүргізу                    3.58      0.48    0.96
1.26  Қайырымдылық көмек
1.27  Басқа да шығыстар          92.10  116.44    17.74   35.47
2     Дайын өнiмдi
(тауар, жұмыс,
қызмет) өткiзу
шығысы, барлығы
2.1   Материалдар
2.2   Қызметкерлер
еңбегіне ақы төлеу
2.3   Жалақыдан аударым
2.4   Негізгі құрал-жабдық.
тар мен материалдық
емес активтердің
амортизациясы
2.5   Негізгі құрал-
жабдықтар мен
материалдық емес
активтерге қызмет
көрсету және жөндеу
2.6   Коммуналдық шығыс
2.7   Іссапарлар шығысы,
барлығы
2.7.1 белгіленген мөлшер
аясында
2.7.2 мөлшерден жоғары
2.8   Тиеу, тасымалдау
және сақтау шығысы
2.9   Жарнама мен маркетинг
шығысы
2.10  Аренда шығысы
2.11  Әлеуметтік сала
шығысы
2.12  Басқа да шығыстар
3     Сыйақы түріндегі
шығыс, барлығы

обеспечения                           385,0      средств
Фонда
--------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
___________________________________________________________________
N  !        Финансирование по годам                    !остаток на
п/п!---------------------------------------------------!01.01.07 г.
!освоено      !  2004 год  !  2005 год  ! 2006 год  !
!---------------------------------------------------!
!на 01.01.04г.! (прогноз)  !  (прогноз) ! (прогноз) !
-------------------------------------------------------------------
1     118,4           200,2         92,4       92,4

жаңарту                                 385.0      есебiнен
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
N  |  Жоба атауы  |      жылдар бойынша қаржыландыру    |
Р/н |              |_____________________________________|01.01.07ж.
|              |01.01.04ж.|2004 жыл|2005 жыл|2006 жыл|  Қалдық
|              |_____________________________________|
|              |игерілгені|(болжам)|(болжам)|(болжам)|
____________________________________________________________________
1  Бiрiктiрiлген
ақпараттық
жүйе құру           118.4    200.2    92.4     92.4

1. 115,6
2.  2,8
3.                 200,2         92,4       92,4
___________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Бағдарламалық
техникалық
көшенді жаңғырту    115.6
2. Қолданбалы
бағдарламалық
қамсыздандыруды
кешенді жүйелі
талдау                2.8
3. Қордың
бағдарламалық
қамсыздандырылуын
жаңарту                      200.2     92.4     92.4
____________________________________________________________________