О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 апреля 2004 года N 394
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в
Закон Республики Казахстан "О естественных монополиях"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 г. "О естественных монополиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 16, ст. 214; 1999 г., N 19, ст. 646; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 23, ст. 309; 2002 г., N 23-24, ст. 193) следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 1 статьи 2 слово "регулирует" заменить словами "распространяется на";
2) в статье 3:
дополнить подпунктами 1-3), 2-1), 3-1), 3-2), 3-3) следующего содержания:
"1-3) аффилиированное лицо субъекта естественной монополии - лицо (за исключением государственных органов, осуществляющих регулирование его деятельности в рамках предоставленных полномочий), которое имеет возможность прямо и (или) косвенно определять решения и (или) оказывать влияние на принимаемые субъекты естественной монополии решения, в том числе в силу договора, включая устный договор, или иной сделки, а также любое лицо, в отношении которого субъект естественной монополии имеет такое право;
2-1) долгосрочный период - временной интервал более пяти лет;
3-1) инвестиционная программа (проект) - программа вложения и возврата средств, направленных на создание новых активов, расширение, восстановление, реновацию, поддержку существующих активов, реконструкцию, техническое перевооружение основных средств субъекта естественной монополии на краткосрочный, среднесрочный или долгосрочный период с целью получения технико-экономического эффекта;
3-2) инвестиционный тариф (цена, ставка сбора) - утвержденный уполномоченным органом в рамках одного инвестиционного проекта тариф (цена, ставка сбора) или его предельный уровень на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, оказываемые на вновь созданных объектах, действующий до полной окупаемости вложенных инвестиций;
3-3) краткосрочный период - временной интервал до одного года включительно;";
в подпункте 4):
после слова "потребитель" дополнить словом "регулируемых";
после слова "пользующееся" дополнить словом "регулируемыми";
в подпункте 4-1) слова "на услуги" заменить словами "или его предельного уровня на регулируемые услуги (товары, работы)";

"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 сәуірдегі N 394 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап . "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 16, 214-құжат; 1999 ж., N 19, 646-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; 2002 ж., N 23-24, 193-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 2-баптың 1-тармағындағы "реттейдi" деген сөз "қолданылады" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-3), 2-1), 3-1), 3-2), 3-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) табиғи монополия субъектiсiнiң үлестес тұлғасы - шешiмдi тiкелей және (немесе) жанама айқындауға және (немесе) табиғи монополия субъектiсi қабылдаған шешiмге әсер ету, оның iшiнде шарттың, ауызша шартты немесе өзге мәміленi қоса мүмкiндiгi бар (берiлген өкiлеттiктердiң шеңберiнде оның қызметiн реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдардан басқа) тұлға, сондай-ақ табиғи монополия субъектiсiне қатысты осындай құқығы бар кез келген тұлға;
2-1) ұзақ мерзiмдi кезең - бес жылдан астам уақыт аралығы;
3-1) инвестициялық бағдарлама (жоба) - жаңа активтердi жасауға, қазiргi бар активтердi кеңейтуге, қалпына келтiруге, қайта жаңартуға, қолдауға бағытталған қаражаттарды салу және қайтару, табиғи монополия субъектiсiнiң негiзгi құралдарын техникалық-экономикалық тиiмдiлiк алу мақсатында қысқа мерзiмге, орташа мерзiмге немесе ұзақ мерзiмге қайта жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру бағдарламасы;
3-2) инвестициялық тариф (баға, алым ставкасы) - бiр инвестициялық жобаның шеңберiнде уәкiлеттi орган бекiткен тариф (баға, алым ставкасы) немесе жаңадан құрылған, салынған инвестициялардың толық өтелiмдiлiгiне дейiн жұмыс iстейтiн объектiлерге көрсетiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) арналған оның шектi деңгейi;
3-3) қысқа мерзiмдi кезең - бiр жылға дейiнгi уақытты қоса уақыт аралығы;";
4) тармақшада:
"қызметтерiн" деген сөздiң алдынан "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"тауарларын" деген сөздiң алдынан "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
4-1) тармақша "қызметтерiне" деген сөз "немесе реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) оның шектi деңгейiне" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 4-2), 4-3) следующего содержания:
"4-2) предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора) - максимальная величина тарифа (цены, ставки сбора) на регулируемую услугу (товар, работу) субъекта естественной монополии, утверждаемая на среднесрочный или долгосрочный период;
4-3) среднесрочный период - временной интервал более одного года до пяти лет включительно;";
в подпункте 5-2) слово "услуг" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
подпункт 5-3) изложить в следующей редакции:
"5-3) тарифная смета - утверждаемые уполномоченным органом ежегодно и (или) на среднесрочный или долгосрочный период в разрезе регулируемых услуг (товаров, работ), показатели о статьях доходов и расходов, объемах оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ) и другие экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии по форме, установленной уполномоченным органом;";
дополнить подпунктами 5-4), 6-1) следующего содержания:
"5-4) техническая экспертиза - анализ технического состояния (технических характеристик) задействованных активов и необходимости проведения работ, обеспечивающих поддержание активов в рабочем состоянии, эффективности технологического процесса, включая соответствие установленных норм материальных, трудовых затрат технологии производства, оценка необходимости осуществления инвестиционных программ (проектов), уровня задействованности и правильности распределения основных средств по видам предоставляемых регулируемых услуг;
6-1) финансовая экспертиза - анализ финансово-хозяйственной деятельности субъекта естественной монополии с целью оценки исполнения им законодательства о естественных монополиях и решений уполномоченного органа, а также влияния применяемых тарифов (цен, ставок сборов) на финансовые показатели деятельности субъекта естественной монополии, проверка (оценка) исполнения тарифной сметы и соблюдения учетной политики, исполнения инвестиционных программ (проектов), согласованных с уполномоченным органом;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии - услуги (товары, работы), предоставляемые субъектом естественной монополии в сфере естественной монополии и подлежащие государственному регулированию уполномоченным органом, включая случаи предоставления услуг в виде передачи определенного товара потребителю;";
3) в статье 4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Сферы естественных монополий"
в пункте 1:
слово "сфере" заменить словом "сферам";
слова "следующие виды деятельности" исключить;
в подпункте 3-1) слова "отопительными котельными, станциями с комбинированным типом производства" исключить;
в подпункте 4-1) слова "при условии отсутствия конкурентного подъездного пути и технологической невозможности либо экономической нецелесообразности его строительства" исключить;
в подпункте 5) слова ", портов, аэропортов" исключить;

мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-2) тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейi - орташа немесе ұзақ мерзiмге бекiтiлетiн табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметiне (тауарға, жұмысқа) арналған тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) ең жоғары шамасы;
4-3) орташа кезең - бiр жылдан асатын бес жылға дейiнгi уақытты қоса уақыт аралығы;";
5-2) тармақшадағы "қызметтерiнiң" деген сөз "реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың)" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-3) тарифтiк смета - уәкiлеттi орган жыл сайын және (немесе) орташа немесе ұзақ кезеңге арналған реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) мөлшерiнде бекiтетiн көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) кiрiстерi мен шығыстарының статьялары, көлемдерi туралы көрсеткiштерi мен уәкiлеттi орган белгiлеген нысан бойынша табиғи монополия субъектiсi қызметiнiң басқа экономикалық көрсеткiштерi;";
мынадай мазмұндағы 5-4), 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-4) техникалық сараптама - iске қосылған активтердiң техникалық жай-күйiн (техникалық сипаттамасын) талдау және активтердi жұмыс iстеу қалпында ұстауды қамтамасыз ететiн жұмыстар жүргiзудiң қажеттiгi, технологиялық процестiң, технология өндiрiсiнiң материалдық, еңбек шығындарының белгiленген нормаларына сәйкестiгiн қоса тиiмдiлiгi, инвестициялық бағдарламаларды (жобаларды) жүзеге асырудың қажеттiлiгiн бағалау, ұсынылатын реттелетiн қызметтердiң түрлерi бойынша негiзгi құралдарды бөлудiң iске қосылған деңгейi және дұрыстығы;
6-1) қаржылық сараптама - олардың табиғи монополиялар туралы заңнаманың және уәкiлеттi орган шешiмдерiнiң орындалуын бағалау мақсатында табиғи монополия субъектiсiнiң қаржы-шаруашылық қызметiн, сондай-ақ табиғи монополия субъектiсi қызметiнiң қаржылық көрсеткiштерiне қолданылатын тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) әсерiн талдау, тарифтiк сметаның орындалуын тексеру (бағалау) және есеп саясатын сақтау, уәкiлеттi органмен келiсiлген инвестициялық бағдарламалардың (жобалардың) орындалуы;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары) - табиғи монополия саласындағы табиғи монополия субъектiсi ұсынатын және уәкiлеттi органның мемлекеттiк реттеуiне, қызметтердi тұтынушыға белгiлi бiр тауар беру түрiнде ұсыну жағдайларын қоса жататын қызметтер (тауарлар, жұмыстар);";
3) 4-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Табиғи монополиялар аясы"
1-тармақта:
"аясында" деген сөз "аяларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
"мынадай iс-әрекет түрлерi" деген сөздер алынып тасталсын;
3-1) тармақшадағы "жылыту қазандықтарында, өндiрiстiң құрамдастырылған үлгісіндегі стансаларында өндiру" деген сөздер алынып тасталсын;
4-1) тармақшадағы "бәсекелес кiрме жолдар және оны салудың технологиялық мүмкiндiктерi не экономикалық тиiмдiлiгi болмаған кездегi кiрме жолдардың қызметтерi" деген сөздер алынып тасталсын;
5) тармақшадағы ", айлақтар, әуежайлар" деген сөздер алынып тасталсын;

дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) услуги портов, аэропортов;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) услуги телекоммуникаций при условии отсутствия конкурентного оператора связи, предоставляющего эти услуги по причине технической невозможности либо экономической нецелесообразности, за исключением универсальных услуг телекоммуникаций, тарифы на которые определяются Правительством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) услуги предоставления в аренду или пользование кабельной канализации и технологического имущества с целью присоединения сетей телекоммуникаций к сети телекоммуникаций общего пользования;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган осуществляет анализ сфер естественных монополий, перечисленных в пункте 1 настоящей статьи, на предмет отнесения предоставляемых субъектами естественной монополии услуг (товаров, работ) в рамках данных сфер к регулируемым.
Перечень регулируемых услуг (товаров, работ) утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению уполномоченного органа.";
в пункте 2:
слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
дополнить словами ", с указанием конкретных видов предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ)";
в пункте 3 слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
пункт 3-1 исключить;
4) в статье 5:
в заголовке слова "естественной монополии" заменить словами "естественных монополий";
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "его основной деятельности" заменить словами "сферам естественных монополий";
в подпункте 2) слово "услуг" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
в подпункте 4):
слово "предоставляемые" заменить словом "регулируемые";
после слов "платы за" дополнить словом "регулируемые";
дополнить словами "или их предельных уровнях";
в подпункте 5):
слово "услугам" заменить словами "регулируемым услугам (товарам, работам)";
слово "услуг" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) передавать принадлежащее на праве собственности и ином законном основании имущество, используемое для производства и предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), в доверительное управление, имущественный найм, лизинг;";
в подпункте 6) слово "услуги" заменить словами "регулируемые услуги (товары, работы)";
в подпункте 7):
после слова "предоставлении" дополнить словом "регулируемых";
после слова "объема" дополнить словом "регулируемых";
в подпункте 8) слова "на услуги (товары, работы)" заменить словами "или их предельные уровни на регулируемые услуги (товары, работы)";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:

мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) порттардың, әуежайлардың қызметтерi";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) телекоммуникациялардың техникалық мүмкiн еместiк не экономикалық мақсатсыздық себебi бойынша, тарифтерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын телекоммуникациялардың әмбебап қызметтерiн қоспағанда, осы қызметтердi көрсететiн нақты байланыс операторының болмау жағдайы кезiндегi қызметтерi;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
6-1) телекоммуникациялар желiлерiн жалпы пайдаланудағы телекоммуникациялар желiлерiне қосу мақсатында жалға немесе кабельдiк арналар мен технологиялық мүлiктi пайдалануға қызметтер ұсыну;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Уәкiлеттi орган осы баптың 1-тармағында санамаланған табиғи монополиялар саласының табиғи монополия субъектiлерiнiң осы сала шеңберiнде ұсынылатын қызметтерiн (тауарларын, жұмыстарын) реттелетiнге жатқызу мәнiн талдауды жүзеге асырады.
Реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тiзбесiн Қазақстан Республикасының Үкiметi уәкiлеттi органның ұсынуы бойынша бекiтедi.";
2-тармақта:
"табиғи монополия" деген сөздер "табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
", ұсынылатын реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) нақты түрлерiн көрсете отырып" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-1-тармақ алынып тасталсын;
4) 5-бапта:
"Табиғи монополия" деген сөздер "Табиғи монополиялар" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта:
1) тармақшадағы "өзiнiң негiзгi қызметiне" деген сөздер "табиғи монополиялар салаларына" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы "қызметтер" деген сөз "реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада:
"ұсынылған" деген сөз "реттелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
"ескерiлмеген" деген сөзден кейiн "реттелген" деген сөзбен толықтырылсын;
"немесе олардың шектi деңгейлерi" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада:
"қызметтерге" деген сөз "реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қызметтер" деген сөз "реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) өндiрiске және реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсыну үшiн пайдаланылатын меншiк құқығына және өзге де заңды негiзде тиесiлi мүлiктi сенiмдi басқаруға, мүлiктiк жалдауға, лизингке беруге;";
6) тармақшадағы "қызметтерi" деген сөз "реттелетiн қызметтерi (тауарлары, жұмыстары)" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) тармақшада:
"қызмет көрсетулер" деген сөздердiң алдынан "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"тұтынушыларға" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
8) тармақшадағы "қызмет көрсетулерге (тауарларға, жұмыстарға)" деген сөздер "немесе реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) олардың шектi деңгейiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:

"9) требовать оплаты предоставленных регулируемых услуг (товаров, работ), не соответствующих требованиям к качеству регулируемых услуг (товаров, работ), установленным государственными органами в пределах их компетенции;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В целях соблюдения ограничений, предусмотренных в подпунктах 4) и 6) пункта 1 настоящей статьи, субъект естественной монополии обязан иметь кассы приема платежей за предоставляемые им регулируемые услуги (товары, работы).";
5) в статье 6:
подпункт 1-1) после слова "предоставляемые" дополнить словом "регулируемые";
дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
"1-3) представлять к рассмотрению в уполномоченный орган по своему выбору заявку на утверждение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на регулируемые услуги (товары, работы);";
2) в статье 7:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) обеспечивать всеобщее обслуживание потребителей регулируемых услуг (товаров, работ) в соответствии с требованиями к качеству предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ), установленными государственными органами в пределах их компетенции с учетом тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней, утвержденных уполномоченным органом на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы);";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) обеспечивать прием платежей от потребителей за предоставляемые им услуги (товары, работы) через собственные кассы, а также банки и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;";
в подпункте 3):
после слова "потребителям" дополнить словом "регулируемых";
после слова "предоставления" дополнить словом "регулируемых";
дополнить словами ", в том числе равные условия доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в порядке, утвержденном уполномоченным органом";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) в случае утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) предоставлять для всех потребителей регулируемые услуги (товары, работы) по тарифам (ценам, ставкам сбора), не превышающим предельный уровень тарифа (цены, ставки сбора);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) осуществлять закупки товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии в порядке, установленном настоящим Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;";
в подпункте 7) слова "в соответствии с дополнительными требованиями к договору на проведение аудита, установленными законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях" заменить словами ", за исключением субъектов естественных монополий, указанных в пункте 3 статьи 15 настоящего Закона, которые проводят обязательный аудит один раз в три года";
подпункт 7-1) изложить в следующей редакции:
"7-1) вести раздельный учет доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности в порядке, утвержденном уполномоченным органом;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) заключать индивидуальные договоры с потребителями на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ), в соответствии с типовыми договорами, утвержденными Правительством Республики Казахстан;";
подпункт 10) после слов "тарифов (цен, ставок сбора)" дополнить словами "или их предельных уровней";
подпункт 12) после слова "предоставление" дополнить словом "регулируемой";
подпункт 13) после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "не позднее чем";

"9) мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретi шегiнде белгілеген реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) сапасына қойылатын талаптарға сәйкес келмейтiн ұсынылатын реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) ақы талап етуге.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағының 4) және 6) тармақшаларында көзделген шектеулердi сақтау мақсатында, табиғи монополия субъектiсiнiң олар ұсынатын реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшін төлемдер қабылдау кассасының болуы мiндеттi.";
5) 6-бапта:
1-1) тармақша "ұсынылатын" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
"1-3) өзiнiң таңдауы бойынша тарифтi (бағаны, алым ставкасын) бекiтуге немесе реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған оның шекті деңгейiне арналған өтiнiмдi уәкiлеттi органның қарауына ұсынуға;";
6) 7-бапта:
2) тармақша мынадай мазмұнда жазылсын:
"2) мемлекеттiк басқару органдары өздерiнiң құзыретi шегiнде уәкiлеттi орган ұсынған реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) бекiткен тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн ескере отырып, белгiлеген ұсынылатын реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) сапасына қойылатын талаптарға сәйкес, реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушыларға жалпыға бiрдей қызмет көрсетудi қамтамасыз етуге;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) олар ұсынған қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшiн тұтынушылардан өз кассалары, сондай-ақ банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдар арқылы төлемдер қабылдауды қамтамасыз етуге;";
3) тармақшада:
"ескерiлген" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"жағдайларда," деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
", оның iшiнде уәкiлеттi орган бекiткен тәртiппен реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тең жағдайлармен қол жеткiзуге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейi бекiтiлген жағдайда, барлық тұтынушыларға тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейiнен аспайтын тарифтер (бағалар, алым ставкалары) бойынша реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) ұсынуға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық кесiмдерiнде белгiленген тәртiппен шығындары табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне тарифтi (бағаны, алым ставкасын) немесе оның шектi деңгейiн және тарифтiк сметаларды бекiту кезiнде ескерiлетiн тауарларды, жұмыстар мен қызметтердi сатып алуды жүзеге асыруға;";
7) тармақшадағы "Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар туралы заңдарында белгiленген аудит жүргiзу шартына қосымша талаптарға сәйкес" деген сөздер ", осы Заңның 15-бабының 3-тармағында көрсетiлген, үш жылда бiр рет мiндеттi аудит жүргiзетiн табиғи монополия субъектiлерiнен басқа" деген сөздермен ауыстырылсын;
7-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) реттелетін қызметтердiң әрбiр түрi бойынша және тұтастай уәкiлеттi орган бекiткен тәртiппен өзге қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен iске қосылған активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзуге;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) ұсынылатын реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрiне тұтынушылармен Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен үлгi шарттарға сәйкес жеке шарттар жасасуға;";
10) тармақша "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
12) тармақша "қызметтер" деген сөздiң алдынан "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
13) тармақша "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "кешiктiрмей" деген сөзбен толықтырылсын;

дополнить подпунктами 14), 15), 16) следующего содержания:
"14) проводить независимую экспертизу своей деятельности, в соответствии с требованиями, установленными уполномоченным органом:
финансовую - не менее одного раза в два года;
техническую - не менее одного раза в пять лет;
15) снижать тарифы (цены, ставки сбора) или их предельные уровни за предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) для всех потребителей в случае изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого стоимость затрат субъекта естественной монополии уменьшается, со дня введения в действие указанных изменений;
16) отчуждать имущество, предназначенное для производства и предоставления регулируемых услуг (товаров, работ), на торгах в форме тендера, за исключением случаев передачи имущества в собственность государства.";
7) в подпункте 1) статьи 10 слово "услуги" заменить словами "регулируемые услуги (товары, работы)";
8) в статье 11:
пункт 2:
после слова "монополии," дополнить словом "регулируемыми";
пункт 3 после слова "услуг" дополнить словами "(товаров, работ)";
9) статью 12 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Уполномоченный орган
Положение, структура и общая штатная численность уполномоченного органа утверждаются Президентом Республики Казахстан.";
10) подпункт 4) статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4) разрабатывает, утверждает и применяет недискриминационные методики расчета тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии;";
11) в статье 14:
в пункте 1:
подпункт 2) после слова "регулирующие" дополнить словами "и контролирующие";
подпункт 3) дополнить словами "и контроля";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) при необходимости проводить финансовую и (или) техническую экспертизу деятельности субъектов естественной монополии;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) вносить субъектам естественной монополии, государственным органам в случаях нарушения законодательства о естественных монополиях, обязательные для исполнения предписания и предписания о реорганизации субъектов естественной монополии и (или) об отчуждении имущества;";
в подпункте 9-1) после слова "потребителями" дополнить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)";
подпункты 9-2), 9-3) изложить в следующей редакции:
"9-2) инициировать изменение тарифов (цен, ставок сборов) на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии или их предельных уровней и тарифных смет субъектов естественной монополии в установленном им порядке;

мынадай мазмұндағы 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) уәкiлеттi орган бекiткен талаптарға сәйкес өз қызметiне:
қаржылық - екi жылда бiр реттен кем емес;
техникалық - бес жылда бiр реттен кем емес тәуелсiз сараптама жүргiзуге;
15) Қазақстан Республикасының салық заңнамасы өзгерген жағдайда, соның салдарынан табиғи монополия субъектiсiнiң шығындарының құны аталған өзгерiстер қолданысқа енген күннен бастап азайса, барлық тұтынушылар үшiн ұсынылатын реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар) үшiн тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) және олардың шектi деңгейiн төмендетуге;
16) сауда-саттықта тендер нысанында, мүлiктердi мемлекет меншiгiне беру жағдайларынан басқа реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) өндiруге және ұсынуға арналған мүлiктi иелiктен айыруға мiндеттi.";
7) 10-баптың 1) тармақшасындағы "қызметтерiн" деген сөз "реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 11-бапта:
2-тармақ:
"субъектiсiнiң" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақ "қызметтерiн" деген сөзден кейiн "(тауарларын, жұмыстарын)" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Уәкiлеттi орган
Уәкiлеттi органның ережесiн, құрылымын және жалпы штат санын Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi.";
10) 13-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алым ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн есептеудiң кемсiтпеушiлiк әдiстемесiн әзiрлейді, бекiтедi және қолданады;";
11) 14-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "реттейтiн" деген сөзден кейiн "және бақылайтын" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "және бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) қажет болған жағдайда, табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiне қаржылық және (немесе) техникалық сараптама жүргiзуге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) табиғи монополиялар туралы заңнама бұзылған жағдайда, табиғи монополия субъектiлерiне, мемлекеттік органдарға орындалуы мiндеттi нұсқама мен табиғи монополия субъектiлерiн қайта ұйымдастыру туралы және (немесе) мүлiктi иелiктен айыру туралы нұсқама енгiзуге;";
9-1) тармақшадағы "субъектiлерiнiң" деген сөзден кейiн "реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды)" деген сөздермен толықтырылсын;
9-2), 9-3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2) табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтiк сметаларын олар белгiлеген тәртiппен өзгертуге бастамашылық жасауға;";

9-3) осуществлять контроль за закупками, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии;";
подпункт 9-4) исключить;
подпункт 9-6) после слов "(цен, ставок сборов) на" дополнить словом "регулируемые";
дополнить подпунктами 9-7), 9-8), 9-9) следующего содержания:
"9-7) утверждать порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности;
9-8) согласовывать кандидатуру назначаемого реабилитационного управляющего и план реабилитации субъектов естественной монополии;
9-9) утверждать тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии с учетом требований к качеству, установленных государственными органами в пределах их компетенции;";
2) в статье 14-1:
в подпункте 1):
после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней";
после слов "тариф (цену, ставку сбора)" дополнить словами "или его предельный уровень";
дополнить словами ", нецелевым использованием средств амортизационных отчислений, предусмотренных тарифной сметой, и неисполнением статей затрат тарифной сметы";
подпункт 2) дополнить словами "или их предельных уровней";
подпункт 3) исключить;
подпункты 5), 6) изложить в следующей редакции:
"5) проводить публичные слушания при рассмотрении заявок субъектов естественной монополии на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
6) определять порядок:
утверждения тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
представления проектов тарифных смет, тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней;
утверждения временного понижающего коэффициента.";
13) в статье 15:
в пункте 1:
дополнить подпунктами 1-1), 1-2) следующего содержания:
"1-1) утверждением предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора);
1-2) утверждением инвестиционного тарифа (цены, ставки сбора);";
в подпункте 4) слова "особым порядком" заменить словами "утверждением особого порядка";
дополнить подпунктами 5), 6) следующего содержания:

9-3) шығындары табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және тарифтiк сметасын бекiту кезiнде ескерiлетiн сатып алулар үшiн бақылауды жүзеге асыруға;";
9-4) тармақша алынып тасталсын;
9-6) тармақша "субъектiсiнiң" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-7), 9-8), 9-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-7) реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрi бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табыстарды, шығындар мен және iске қосылған активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу тәртiбiн бекiтуге;
9-8) тағайындалатын оңалтушы басқарушының кандидатурасын және табиғи монополия субъектiлерiнiң оңалту жоспарын келiсуге;
9-9) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейiн мемлекеттiк органдар өздерiнiң құзыретi шегiнде белгiлеген сапаға қойылатын талаптарды ескере отырып бекiтуге;";
12) 14-1-бапта:
1) тармақшада:
"тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
"тарифке (бағаға, алым ставкасына)" деген сөздерден кейiн "немесе оның шектi деңгейiне" деген сөздермен толықтырылсын;
"тарифтiк сметада көзделген амортизациялық аударымдардың қаражаттарын мақсатсыз пайдалануға және тариф сметасының шығын баптарын орындамауға" деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақша "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша алынып тасталсын;
5), 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) табиғи монополия субъектiлерiнiң тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн бекiтуге берген өтiнiмдерiн қарау кезiнде жария тыңдаулар өткiзуге;
6) мыналарды:
тарифтiк сметаларды, тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн бекiту;
тарифтiк сметалардың жобаларын, тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн ұсыну;
уақытша төмендету коэффициентiн бекiту тәртiбiн айқындауға мiндеттi.";
13) 15-бапта:
1-тармақта:
мына мазмұндағы 1-1), 1-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-1) тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейiн бекiтумен;
1-2) инвестициялық тарифтi (бағаны, алым ставкасын) бекiтумен;";
4) тармақшадағы "ерекше тәртiбiмен" деген сөздер "ерекше тәртiптi бекiтумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5), 6) тармақшалармен толықтырылсын:

"5) утверждением порядка ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг (товаров, работ) и в целом по иной деятельности;
6) согласованием учетной политики.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. К деятельности субъектов естественных монополий, доход от предоставления регулируемых услуг (товаров, работ) которых не превышает 350 000 месячных расчетных показателей в год, применяется упрощенный порядок государственного регулирования, утверждаемый Правительством Республики Казахстан. Перечень указанных субъектов естественных монополий утверждается уполномоченным органом по представлению акимов области (города республиканского значения, столицы).";
14) в статье 15-1:
в заголовке слова "на услуги" заменить словами "или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы)";
в пункте 1:
слова "на услуги" заменить словами "или их предельные уровни на регулируемые услуги (товары, работы)";
после слова "предоставления" дополнить словом "регулируемых";
в пункте 2:
после слов "тарифа (цены, ставки сбора)" дополнить словами "или его предельного уровня";
подпункт 1) дополнить словами "или его предельный уровень";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) обеспечение возврата кредитов, полученных ранее под государственную гарантию Правительства Республики Казахстан;";
подпункт 3) дополнить словами "или его предельного уровня";
подпункт 4) дополнить словами "или его предельный уровень";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В тариф (цену, ставку сбора) или его предельный уровень на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии включаются затраты на приобретение и установку приборов учета в порядке, установленном уполномоченным органом.";
15) в статье 16:
заголовок дополнить словами "или их предельных уровней и тарифных смет";
в пункте 1 слова "утверждения (изменения) тарифов (цен, ставок сборов) на предоставляемые" заменить словами "утверждения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые";
в пункте 2:
слова "тарифную смету и проекты" заменит словами "проекты тарифных смет и";
слово "свои" заменить словом "регулируемые";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае утверждения предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора), субъект естественной монополии представляет в уполномоченный орган заявку на рассмотрение тарифа (цены, ставки сбора) за сто восемьдесят дней до введения их в действие.";
в части второй после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней и тарифных смет";
в пункте 3:
после слов "тарифов (цен, ставок сборов) на" дополнить словом "регулируемые";
после слова "дней" дополнить словами ", а в случае утверждения предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) в течение ста шестидесяти пяти дней";
второе предложение после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней";

"5) реттелетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) әрбiр түрi бойынша және тұтастай өзге қызмет бойынша табыстарды, шығындарды, iске қосылған активтердi бөлектеп есепке алуды жүргiзу тәртiбiн бекiтумен;
6) есепке алу саясатын келiсумен жүзеге асырылады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жылына айлық есептiк көрсеткiштерi 350 000-нан аспайтын реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) көрсетуден алынған табыс табиғи монополия субъектiлерiнiң қызметiне Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтетiн мемлекеттiк реттеудiң оңайлатылған тәртiбi қолданылады. Көрсетiлген табиғи монополиялар субъектiлерiнiң тiзбесiн облыс (республикалық маңызы бар қалалық, астана) әкiмдерiнiң ұсынымы бойынша уәкiлеттi орган бекiтедi.";
14) 15-1-бапта:
тақырыбындағы "субъектi қызметтерiне" деген сөздер "субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне" деген сөздермен ауыстырылсын, "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;";
1-тармақта:
"субъектi қызметтерiне" деген сөздер "субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне" деген сөздермен ауыстырылсын, "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;";
"қызметтердi ұсыну" деген сөздердiң алдынан "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақта:
"тарифтi (бағаны, алым ставкасын)" деген сөздерден кейiн "немесе оның шектi деңгейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
1) тармақша "немесе оның шектi деңгейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң мемлекеттiк кепiлдiгiмен бұрын алынған кредиттердi қайтаруды қамтамасыз етудi;";
3) тармақша "немесе оның шектi деңгейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша "немесе оның шектi деңгейiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) арналған тарифке (бағаға, алым ставкасына) немесе оның шектi деңгейiне есептеу құралдарын сатып алу және орнату шығындары уәкiлеттi орган белгiлеген тәртiппен қосылады.";
15) 16-бапта:
тақырыбы "немесе олардың шектi деңгейлерi мен тарифтiк сметалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта "ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, алымдар ставкаларына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiту (өзгерту)" деген сөздер "ұсынылатын реттелетiн қызметтерге (тауарларға, алымдар ставкаларына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн бекiту" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
"тарифтiк сметаны және тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын" деген сөздер "тарифтiк сметалардың және тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) жобаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"өзiнiң" деген сөз "реттелетiн" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейi бекiтiлген жағдайда, табиғи монополия субъектiсi уәкiлеттi органға тарифтi (бағаны, алым ставкасын) қарауға олар қолданысқа енгізiлгенге дейiн бip жүз сексен күн бұрын өтiнiм ұсынады.";
екiншi бөлiмдегi "тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерi мен тарифтік сметалары" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақта:
"көрсететiн" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
"күн iшiнде" деген сөздерден кейiн ", ал тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн бекiткен жағдайда, бiр жүз алпыс бес күн iшiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi сөйлемнiң "тарифтер (бағалар, алымдар ставкалары) деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерi" деген сөздермен толықтырылсын;

16) в статье 17:
заголовок дополнить словами "или их предельных уровней и тарифных смет";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В случаях принятия к рассмотрению заявок на изменение действующих тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъектов естественной монополии уполномоченный орган, при необходимости, проводит дополнительную финансовую и (или) техническую экспертизу проектов тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет с привлечением для этого независимых экспертов, государственных органов, потребителей и их общественных объединений, субъектов естественной монополии, представивших проект.";
в пункте 1-1:
слова "В случае проведения" заменить словами "При проведении";
слово "пятнадцать" заменить словом "семь";
слова "на услуги" заменить словами "или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы)";
17) в статье 18:
заголовок дополнить словами "или их предельных уровней и тарифных смет";
в пункте 2 слова "на услуги (товары, работы)" заменить словами "или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы)";
в пункте 3 слова "Изменение тарифов (цен, ставок сборов) на услуги (товары, работы)" заменить словами "Утверждение тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы)";
пункт 4 после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней";
в части первой пункта 5:
в первом предложении:
после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "и тарифных смет";
слова "предусмотренном законодательством Республики Казахстан" заменить словами "определенном уполномоченным органом";
второе предложение после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "и тарифных смет";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Субъект естественной монополии, активы которого поступили в его собственность в результате заключенной сделки или реализации конкурсной массы должника - субъекта естественной монополии, признанного банкротом, предоставляет потребителям регулируемые услуги (товары, работы) по ранее утвержденным уполномоченным органом для собственников этих активов или имущества, на которое обращено взыскание в процессе конкурсного
производства, тарифам (ценам, ставкам сборов) или их предельным уровням и тарифным сметам до представления заявки на утверждение тарифов (цен, ставок сборов) и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы), но не более чем на шесть месяцев.";
в пункте 6:
после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "и тарифных смет";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого стоимость затрат субъектов естественной монополии уменьшается, уполномоченный орган утверждает по собственной инициативе тарифы (цены, ставки сборов) или их предельные уровни с учетом такого уменьшения затрат субъектов естественных монополий, которые вводятся со дня введения в действие указанных изменений.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:

16) 17-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Табиғи монополия субъектiлерiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) қолданыстағы тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және тарифтiк сметаларын өзгертуге арналған өтiнiмдi қарауға қабылдаған жағдайда, уәкiлеттi орган, қажет болған жағдайда, тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) немесе олардың шектi деңгейлерінің және тарифтiк сметалардың жобаларына қосымша қаржылық және (немесе) техникалық сараптаманы, бұл үшiн тәуелсiз сарапшыларды, мемлекеттiк органдарды, тұтынушыларды және олардың қоғамдық бiрлестiктерiн, жобаны ұсынушы табиғи монополия субъектiлерiн тарта отырып жүргiзедi.
1-1-тармақта:
"өткiзген жағдайда" деген сөздер "өткiзген кезде" деген сөздермен ауыстырылсын;
"он бес" деген сөз "жетi" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қызметтерiне" деген сөз "немесе реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) олардың шектi деңгейлерiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
17) 18-бапта:
тақырып "немесе олардың шектi деңгейлерi мен тарифтiк сметаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтағы "қызметтерiнiң (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын)" деген сөздер "реттелетiн қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тарифтерiн (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерi мен тарифтiк сметаларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) өзгерту" деген сөздер "реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) бекiту" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақтың бiрiншi бөлiмiндегi:
бiрiнші сөйлемдегi:
"тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "және тарифтiк сметаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген" деген сөздер "уәкiлеттi орган айқындаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "және тарифтiк сметаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Активтер жасалған мәмiлелердiң немесе банкрот деп танылған қарызгер - табиғи монополия субъектiсiнiң конкурстық массасын өткiзудiң нәтижесiнде оның меншiгiне түскен табиғи монополия субъектiсi тұтынушыларға осы активтердi иеленушiлер үшiн уәкiлеттi орган бұрын бекiткен реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) немесе тарифтерге (бағаларға, алымдар ставкаларына) немесе олардың шектi деңгейлерiне және тарифтiк сметаларға реттелетiн қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) және тарифтiк сметаларды бекiтуге өтiнiм ұсынғанға дейiнгi конкурстық өндiрiс процесінде өндiрiп алынған мүлiктердi ұсынады, бiрақ бұл алты айдан аспауға тиiс.";
6-тармақта:
"тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "және тарифтiк сметаларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiммен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының салық заңнамасы өзгерген жағдайда, соның нәтижесiнде табиғи монополия субъектiсiнiң шығын құны азаяды, уәкiлеттi орган өзiнiң бастамасы бойынша тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн табиғи монополия субъектiсiнiң осындай шығынның азаюын ескере отырып бекiтедi, көрсетiлген өзгерiстер қолданысқа енгiзiлген күннен бастап қолданылады.";
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:

"7. При утверждении уполномоченным органом предельного уровня тарифа (цены, ставки сбора) устанавливаются сроки действия определенной величины тарифа (цены, ставки сбора).
Введение предельного уровня тарифов (цен, ставок сборов) осуществляется с первого июля соответствующего года.";
18) в статье 18-1:
в пункте 1:
слово "услуг" заменить словом "регулируемых услуг (товаров, работ)";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) отчуждением и (или) совершением иных сделок с имуществом субъекта естественной монополии, если балансовая стоимость отчуждаемого имущества либо имущества субъекта естественной монополии, в отношении которого совершаются иные сделки, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, при условии, что они не повлекут за собой повышения тарифов (цен, ставок сборов)
или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, нарушения договоров с потребителями, нарушения неразрывно связанной технологической системы, прерывания либо существенного снижения объемов предоставляемых регулируемых услуг (производимых товаров, работ);";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) наймом субъектом естественной монополии имущества, используемого для предоставления регулируемых услуг (товаров работ), балансовая стоимость, учтенная в бухгалтерском балансе на начало текущего года которого превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года, при условии, что заключение договора имущественного найма не повлечет за собой повышения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, нарушения договоров с потребителями, нарушения неразрывно связанной технологической системы, прерывания либо существенного снижения объемов предоставляемых регулируемых услуг (производимых товаров,
работ);";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) осуществлением субъектом естественной монополии иной деятельности, технологически связанной с регулируемыми услугами (товарами, работами), осуществлением деятельности, установленной законодательством о почте, а также иной деятельности, при условии, что доходы от этой деятельности не будут превышать пяти процентов доходов от всей деятельности субъекта естественной монополии за один календарный год;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:

"7. Уәкiлеттi орган тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) шектi деңгейiн бекiткен кезде тарифтiң (бағаның, алым ставкасының) белгiлi бiр шамасының қолданыс мерзiмi белгiленедi.";
"Тарифтердiң (бағалардың, алымдар ставкаларының) шектi деңгейiн енгiзу тиiстi жылдың бiрiншi шілдесiнен бастап жүзеге асырылады.";
18) 18-1-бапта:
1-тармақта:
"қызметiн" деген сөз "реттелетiн қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды)" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) (егер өзге мәмiлелер жасауға қатысты табиғи монополия субъектiсiнiң иелiктен айырылған мүлiктерiнiң немесе табиғи монополия субъектiсiнiң мүлiктерiнiң қаржылық жылға арналған баланстық құны жыл басындағы оның активтерiнiң баланстық құнынан 0.05 пайыз асып кетсе) және олар табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн өсiруге, үзiлмейтiн байланыстағы технологиялық жиенi бұзуға,
ұсынылатын реттелетiн қызметтердiң (өндiрiлетiн тауарлардың, жұмыстардың) көлемдерін үзуге не елеулi төмендетуге алып келмейтiн жағдайда табиғи монополия субъектiсiнiң мүлкін иелiктен айыруға және онымен өзге мәмiлелер жасауға;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қаржылық жылда құндық көрiнiсi оның активтерiнiң баланстық құнынан 0,05 пайыз артатын реттелетін қызметтердi (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін пайдаланылатын табиғи монополия субъектiсi жалға алған мүлiктер және мүлiктiк жалдау шартын жасаған кезде табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне (тауарларына, жұмыстарына) тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн арттыруға, тұтынушылармен жасалған шарттарды бұзуға, технологиялық жүйемен үзiлiссiз байланысты бұзуға, ұсынылатын реттелетiн қызметтердi (өндiрiлетiн тауарларды, жұмыстарды) үзуге не олардың көлемдерiн едәуiр азайтуға алып келмейдi;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтермен (тауарлармен, жұмыстармен) технологиялық байланысты, өзге де қызметтi жүзеге асыруына, пошта туралы заңнамада белгiленген қызметтi жүзеге асыруға, сондай-ақ осы қызметтен алынған табыстар табиғи монополия субъектiсiнiң барлық қызметiнен бiр күнтiзбелiк жыл iшiнде алынған табыстардан бес пайыз аспайтындай жағдайда жүзеге асыруына;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:

"4-1) приобретением физическими или юридическими лицами (или группой лиц), более десяти процентов голосующих акций (долей) в уставном капитале субъекта естественной монополии;";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Перечень видов деятельности, технологически связанных с регулируемыми услугами (товарами, работами), утверждается уполномоченным органом совместно с государственным органом в пределах его компетенции или местным исполнительным органом, если субъект естественной монополии включен в местный раздел Государственного регистра субъектов естественных монополий и (или) находится в коммунальной собственности, за исключением случаев, когда государственный орган определяется Правительством Республики
Казахстан по представлению местных исполнительных и представительных органов.";
19) статью 18-2 исключить;
20) пункт 3 статьи 18-3 после слова "предоставляемых" дополнить словом "регулируемых";
21) в статье 18-4:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Закупка товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии осуществляется в форме тендера, за исключением случаев, предусмотренных пунктами 4 и 5 настоящей статьи.";
в пункте 3 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченным органом";
дополнить пунктами 3-1, 5-1, 7-1 следующего содержания:
"3-1. Субъект естественной монополии вправе выступать в качестве единого организатора конкурса для своих аффилированных лиц.
5-1. Аффилированные лица субъекта естественной монополии не имеют права участвовать в тендере (лоте), проводимом указанным субъектом естественной монополии, за исключением случаев, установленных Правительством Республики Казахстан.
7-1. В случае закупки субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней и тарифных смет на регулируемые услуги (товары, работы) субъекта естественной монополии, по цене, превышающей рыночную, уполномоченный орган вправе исключить произведенные затраты, превышающие рыночную стоимость товаров, работ и услуг из утвержденной тарифной сметы и (или) из затрат, включаемых в тариф (цену, ставку сбора) или их предельных уровней при последующем рассмотрении проекта тарифной сметы, тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня.
Рыночная цена товаров (работ и услуг), сложившаяся на период проведения тендера, определяется на основе отчета об оценке, составленного оценщиком, привлеченным уполномоченным органом в соответствии с законодательством об оценочной деятельности.";
пункт 8 после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

"4-1) табиғи монополия субъектiсiнiң жарғылық капиталындағы дауыс беретiн акцияларының (үлестерiнiң) он пайыздан астамын жеке немесе заңды тұлғалардың (немесе тұлғалар тобының) сатып алуына;";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Реттелетiн қызметтермен технологиялық байланысты қызмет түрлерiнiң тiзбесiн уәкiлеттi орган өз құзыретiнiң шегiнде мемлекеттiк органмен немесе жергiлiктi атқарушы органмен, егер табиғи монополия субъектiсi табиғи монополиялар субъектiлерiнiң Мемлекеттiк тiркелiмiнiң жергiлiктi бөлiмiне енгiзiлсе және (немесе) коммуналдық меншiкте болса мемлекеттiк органды Қазақстан Республикасының Үкiметi жергiлiктi атқарушы және өкiлеттi органдардың ұсынуы бойынша айқындаған жағдайды қоспағанда, бiрлесiп бекiтедi.
19) 18-2-бап алынып тасталсын;
20) "ұсынылатын" деген сөзден кейiн "реттелетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
21) 18-4-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Шығындары табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және тарифтiк сметаларды бекiту кезiнде ескерiлетiн тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi сатып алу осы баптың 4 және 5-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, тендер нысанында жүзеге асырылады.";
3-тармақтағы "Қазақстан Республикасының заңдарымен" деген сөздер "уәкiлеттi органмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1, 5-1 және 7-1-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Табиғи монополия субъектiсi өзiнiң үлестес тұлғалары үшiн конкурстың бiрыңғай ұйымдастырушысы ретiнде шығуға құқылы.
5-1. Табиғи монополия субъектiсiнiң үлестес тұлғаларының аталған табиғи монополия субъектiсi өткiзетiн тендерге (лотқа) қатысуға, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген жағдайларды қоспағанда, құқықтары жоқ;
7-1. Шығындары табиғи монополия субъектiсiнiң реттелетiн қызметтерiне тарифтер (бағалар, алымдар ставкаларын) немесе олардың шектi деңгейлерiн және тарифтiк сметаларды бекiту кезiнде ескерiлетiн тауарларды, жұмыстарды және қызметтердi рыноктық бағадан жоғары бағамен сатып алған жағдайда уәкiлеттi орган тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердiң рыноктық құнынан асатын жұмсалған шығындарды бекiтiлген тарифтiк сметадан және (немесе) тарифтiк сметаның жобасын, тарифтi (бағаны, алым ставкасын) немесе оның шектi деңгейiн кейiннен қарау кезiнде тарифке (бағаға, алым ставкасына) немесе олардың шектi деңгейлерiне енгiзiлетiн шығындардан алып тастауға құқылы.
Тендер өткiзу кезiнде қалыптасқан тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердiң) рыноктық бағасын бағалау қызметi туралы заңнамаға сәйкес уәкiлеттi орган тартқан бағалаушы жасаған бағалау туралы есептiң негiзiнде айқындалады.";
8-тармақ "тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. Требования, предусмотренные настоящей статьей, не распространяются на субъектов естественной монополии, осуществляющих закупки балансирующей электрической энергии, электрической энергии на централизованных торгах, спот рынке в соответствии с законодательством об электроэнергетике.";
22) в статье 19:
в пункте 1:
после слова "монополии," дополнить словами "государственные органы";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отменить или изменить акт, не соответствующий настоящему закону";
в пункте 2 после слова "монополии," дополнить словами "а также по результатам анализа исполнения субъектом естественной монополии тарифной сметы";
23) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Предписания уполномоченного органа
1. Предписания уполномоченного органа исполняются субъектами естественных монополий, государственными органами, их руководителями в срок, предусмотренный решениями (предписаниями), но не позднее 30 дней со дня их получения.
2. В случае неисполнения государственными органами предписаний об отмене или об изменении актов, принятых с нарушением настоящего Закона, либо о восстановлении первоначального положения уполномоченный орган вправе обратиться в суд с иском о признании данных актов недействительными (полностью или частично) и (или) о понуждении восстановить первоначальное положение.
3. В случае неисполнения субъектом естественной монополии предписания, уполномоченный орган вправе предъявить в суд иск о понуждении субъекта естественной монополии совершить действия, указанные в предписании.";
24) в статье 21:
после слов "тарифов (цен, ставок сборов)" дополнить словами "или их предельных уровней";
слово "услуг" заменить словами "регулируемых услуг (товаров, работ)".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"9. Осы бапта көзделген талаптар теңгерiмдiк электр энергиясын, орталықтандырылған сауда-саттықтардағы, спот рыногындағы электр энергиясын электр энергетикасы туралы заңнамаға сәйкес сатып алуды жүзеге асыратын табиғи монополия субъектiлерiне қолданылмайды.";
22) 19-бапта:
1-тармақта:
"субъектiлерi" деген сөзден кейiн ", мемлекеттiк органдар," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы заңға сәйкес келмейтiн кесiмдердi алып тастауға немесе өзгертуге;";
2-тармақтағы "негiзiндегi" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ табиғи монополия субъектiсiнiң тарифтiк сметаны орындауын талдау қорытындысы бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
23) мынадай мазмұндағы 19-1 баппен толықтырылсын:
"19-1 бап. Уәкiлеттi органның нұсқамасы
1. Уәкiлеттi органның нұсқамасын табиғи монополия субъектiлерi, мемлекеттік органдар, олардың басшылары шешiмдерде (нұсқамаларда) көзделген мерзiмде, бiрақ оларды алған күннен бастап 30 күннен кешiктiрмей орындайды.
2. Мемлекеттiк органдар осы Заңды бұзып қабылдаған кесiмдердi алып тастау немесе өзгерту туралы, не алғашқы жағдайға келтiру жөнiндегi нұсқамаларды орындамаған жағдайда, уәкiлеттi орган осы кесiмдердi (толық немесе iшiнара) жарамсыз деп тану туралы және (немесе) алғашқы жағдайға келтiруге мәжбүрлеу туралы талап-арызбен сотқа жүгінуге құқылы.
3. Табиғи монополия субъектiсi нұсқаманы орындамаған жағдайда, уәкiлеттi орган табиғи монополия субъектiсiн нұсқамада көрсетiлген iс-әрекеттердi жасауға мәжбүрлеу туралы талап-арызбен сотқа жүгiнуге құқылы.";
24) 21-бап:
"тарифтердi (бағаларды, алымдар ставкаларын)" деген сөздерден кейiн "немесе олардың шектi деңгейлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
"қызметтер" деген сөз "реттелетiн қызметтер (тауарлар, жұмыстар)" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi