О проекте Закона Республики Казахстан "О денонсации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о межгосударственных воинских перевозках пограничных войск и грузов для их обеспечения в интересах охраны внешних границ государств-участников Содружества Независимых Государств"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2004 года N 795
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О денонсации Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о межгосударственных воинских перевозках пограничных войск и грузов для их обеспечения в интересах охраны внешних границ государств-участников Содружества Независимых Государств".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О денонсации Соглашения между Правительством
Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации
о межгосударственных воинских перевозках пограничных войск и
грузов для их обеспечения в интересах охраны внешних границ
государств-участников Содружества Независимых Государств
Статья 1. Денонсировать Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о межгосударственных воинских перевозках пограничных войск и грузов для их обеспечения в интересах охраны внешних границ государств-участников Содружества Независимых Государств, совершенное в городе Москве 9 сентября 1994 года.
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о межгосударственных воинских
перевозках пограничных войск и грузов для их обеспечения
в интересах охраны внешних границ государств-участников
Содружества Независимых Государств
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
исходя из взаимных интересов по обеспечению безопасности государств на внешних границах (границах с третьими странами, не являющимися государствами-участниками Содружества Независимых Государств),
выражая заинтересованность в осуществлении эффективного сотрудничества в решении практических вопросов всестороннего обеспечения охраны внешних границ Содружества,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения нижеуказанные термины означают:

"Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын күзету мүддесiн қамтамасыз ету үшiн шекара әскерлерiн және жүктердi мемлекетаралық әскери тасымалдау туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы келiсiмнiң күшiн жою туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 шілдедегі N 795 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
"Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын күзету мүддесiн қамтамасыз ету үшiн шекара әскерлерiн және жүктердi мемлекетаралық әскери тасымалдау туралы Қазақстан Республикасының Үкiметі мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы келiсiмнiң күшiн жою туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын күзету мүддесiн қамтамасыз ету үшiн шекара әскерлерiн және жүктердi мемлекетаралық әскери тасымалдау туралы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы келiсiмнiң күшiн жою туралы
1-бап. 1994 жылғы 9 қыркүйекте Мәскеу қаласында жасалған Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердің сыртқы шекараларын күзету мүддесiн қамтамасыз ету үшін шекара әскерлерін және жүктердi мемлекетаралық әскери тасымалдау туралы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы келісімнің күшi жойылсын.
2-бап. Осы Заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi
Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын күзету мүддесiн қамтамасыз ету үшiн шекара әскерлерiн және жүктердi мемлекетаралық әскери тасымал туралы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Россия Федерациясының Yкiметi арасындағы
Келісім
Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Россия Федерациясының Үкiметi, бұдан әpi Тараптар деп аталады, сыртқы шекараларда (Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттер болып табылмайтын үшiншi мемлекеттермен шекараларда) мемлекеттердiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi өзара мүдделердi басшылыққа ала отырып,
Достастықтың сыртқы шекараларын күзетудi жан-жақты қамтамасыз етудiң нақты мәселелерiн шешуде тиiмдi ынтымақтастықты жүзеге асыруға мүдделiлiк бiлдiре отырып,
төмендегi мәселелер жөнiнде келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн төменде көрсетiлген терминдер мыналарды бiлдiредi:

1. "Пограничные войска Российской Федерации" - соединения, части и подразделения Пограничных войск Российской Федерации, находящиеся на территории государств-участников Содружества Независимых Государств.
2. "Лица, входящие в состав Пограничных войск Российской Федерации":
а) военнослужащие Пограничных войск Российской Федерации;
б) лица из числа граждан Российской Федерации, не являющиеся военнослужащими, работающие в частях, учреждениях, организациях и на предприятиях Пограничных войск Российской Федерации.
3. "Члены семей лиц, входящих в состав Пограничных войск Российской Федерации" - супруги, дети, а также совместно проживающие и находящиеся на иждивении родственники.
4. "Имущество" - все виды вооружений, боеприпасов, военной техники, включая транспортные и другие материально-технические средства, а также любые иные материальные средства, необходимые для обеспечения деятельности Пограничных войск Российской Федерации.
5. "Межгосударственные воинские перевозки" - перевозки с территории Российской Федерации по территории Республики Казахстан и обратно войск, имущества и лиц входящих в состав Пограничных войск Российской Федерации и членов их семей.
Статья 2
Казахстанская Сторона обеспечивает свободный безвозмездный транзит через свою территорию межгосударственных воинских перевозок Российской Федерации в интересах обеспечения охраны внешних границ государств-участников Содружества Независимых Государств без взимания таможенных пошлин, транзитных и других сборов, установленных в отношении транзита.
Статья 3
Стороны при осуществлении межгосударственных воинских перевозок руководствуются законодательными актами своих государств по воинским перевозкам и настоящим Соглашением.
Статья 4
Межгосударственные воинские перевозки осуществляются железнодорожным, воздушным, морским, речным и автомобильным транспортом.
Перевозка опасных грузов осуществляется в соответствии с Правилами перевозок таких грузов, действующими в Республике Казахстан.
Лица, входящие в состав Пограничных войск Российской Федерации, и члены их семей следуют через территорию Республики Казахстан на безвизовой основе по предъявлению документов, удостоверяющих личность, а их несовершеннолетние дети - по записям в этих документах.
Стороны предоставляют право лицам, входящим в состав Пограничных войск Российской Федерации и членам их семей провозить через территорию Республики Казахстан личное имущество без ограничений и взимания таможенных пошлин, налогов и сборов.
Статья 5
Заявки на планирование межгосударственных воинских перевозок направляются в военно-транспортные органы Сторон.

1. "Россия Федерациясының шекара әскерлерi" - Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң аумағында тұрған Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң құрамалары, бөлiмдерi мен бөлiмшелерi.
2. "Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң құрамына кiретiн адамдар":
а) Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң әскери қызметшiлерi;
ә) Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң бөлiмдерiнде, мекемелерiнде, ұйымдары мен кәсiпорындарында жұмыс iстейтiн, әскери қызметшi болып табылмайтын Россия федерациясының азаматтары қатарынан алынған адамдар.
3. "Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң құрамына кiретiн адамдардың отбасы мүшелерi" - жұбайлары, балалары, сондай-ақ бiрге тұратын және асырауындағы туысқандары.
4. "Мүлiк" - Көлiк және басқа материалдық-техникалық құрал-жабдықтарды қоса алғанда, қару-жарақтың, оқ-дәрiнiң, әскери техниканың барлық түрлерi, сондай-ақ Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң қызметiн қамтамасыз етуге қажеттi кез-келген өзге материалдық құрал-жабдықтар.
5. "Мемлекетаралық әскери тасымал" - Россия Федерациясы аумағынан Қазақстан Республикасының аумағы бойынша және керi қарай әскерлердi, мүлiктi және Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң құрамына кiретiн адамдар мен олардың отбасы мүшелерiн тасымалдау.
2-бап
Қазақстан Жағы Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң сыртқы шекараларын күзетудi қамтамасыз ету мүддесiнде өз аумағы арқылы Россия Федерациясының мемлекетаралық әскери тасымалын кеден бажын, транзит және транзитке қатысты белгiленген басқа да алымдарды алмай-ақ еркiн тегiн транзиттi қамтамасыз етедi.
3-бап
Тараптар мемлекетаралық әскери тасымалды жүзеге асырған кезде өз мемлекеттерiнiң әскери тасымал жөнiндегi заң актiлерiн және осы Келiсiмдi басшылыққа алады.
4-бап
Мемлекетаралық әскери тасымал темiр жол, әуе, теңiз, өзен және автомобиль көлiгi арқылы жүзеге асырылады.
Қауiптi жүктi тасымалдау Қазақстан Республикасында қолданылатын осындай жүктердi тасымалдау Ережелерiне сәйкес жүргiзiледi.
Россия Федерациясының Шекара әскерлерi құрамына кiретiн адамдар мен олардың отбасы мүшелерi Қазақстан Республикасының аумағы арқылы олардың жеке басын куәландыратын құжаттарды көрсету, ал олардың кәмелетке толмаған балалары - осы құжаттардағы жазбалар бойынша визасыз негiзде өтедi.
Тараптар Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң құрамына кiретiн адамдар мен олардың отбасы мүшелерiне Қазақстан Республикасының аумағы арқылы жеке мүлкiн шектеусiз және Кeден бажын, салық пен алым төлемей алып жүру құқын бередi.
5-бап
Мемлекетаралық әскери тасымалды жоспарлауға өтiнiмдер Тараптардың әскери-көлiк органдарына жiберiледi.

Статья 6
Управление межгосударственными воинскими перевозками осуществляется:
на территории Республики Казахстан - Отделом специальных и воинских перевозок МВД Республики Казахстан,
на территории Российской Федерации - Управлением специальных перевозок МВД России.
По состоянию на 6.00 и 18.00 московского времени отчетных суток Отдел специальных и воинских перевозок МВД Республики Казахстан и Управление специальных перевозок МВД России обмениваются информацией о межгосударственных воинских перевозках.
Статья 7
Транспортные органы Республики Казахстан обеспечивают выполнение графиков движения и безопасности межгосударственных воинских перевозок по территории Республики Казахстан.
Статья 8
Межгосударственные воинские перевозки, требующие сопровождения, охраняются воинскими караулами в соответствии с положениями, действующими в Пограничных войсках Российской Федерации.
Личный состав караулов по сопровождению межгосударственных воинских перевозок в пути следования взаимодействует с представителями военно-транспортных органов на путях сообщения, по которым осуществляются перевозки.
Статья 9
Организация межгосударственных воинских перевозок воздушным транспортом осуществляется по согласованию с органами Сторон, ведающими вопросами воздушного транспорта.
Управление полетами воздушных судов по международным воздушным линиям осуществляется территориальными органами управления на воздушном транспорте Республики Казахстан.
Безопасность полетов воздушных судов, выполняющих межгосударственные воинские перевозки, обеспечивается в соответствии с международным правом и законодательством Республики Казахстан.
Казахстанская Сторона не препятствует полетам (перелетам) в воздушном пространстве Республики Казахстан самолетов и вертолетов Пограничных войск Российской Федерации.
Самолеты и вертолеты Пограничных войск Российской Федерации осуществляют полеты (перелеты) в воздушном пространстве Республики Казахстан по заранее поданным заявкам в порядке и по маршрутам, определенным по согласованию между Сторонами.
Обеспечение полетов авиации Пограничных войск Российской Федерации на территории Республики Казахстан осуществляется безвозмездно, за исключением заправки, которая осуществляется по безналичному расчету по действующим ценам в Республике Казахстан.
Статья 10
Межгосударственные воинские перевозки морским и речным транспортом осуществляются по согласованию с органами Сторон, ведающими вопросами морского и речного транспорта.
Статья 11
Межгосударственные воинские перевозки автомобильным транспортом осуществляются как в одиночном порядке, так и в составе колонны.
Движение колонн осуществляется в соответствии с правилами дорожного движения Республики Казахстан, если компетентными органами Сторон не будет согласовано иное.

6-бап
Мемлекетаралық әскери тасымалды басқаруды:
Россия Федерациясының аумағында - Россия Iшкi iстер министрлiгiнiң Арнайы тасымал жөнiндегi басқармасы.
Қазақстан Республикасының аумағында - Қазақстан Республикасы Iшкi iстеp министрлiгiнiң Арнайы және әскери тасымал бөлiмi жүзеге асырады.
Есеп берiлiп отырған тәулiктерде Москва уақыты бойынша сағат 6.00-де және 18.00-де Россия IIМ-нiң Арнайы тасымал басқармасы мен Қазақстан Республикасы ІIМ-нiң Арнайы және әскери тасымал бөлiмi мемлекетаралық әскери тасымал жөнiндегi ақпаратпен алмасады.
7-бап
Қазақстан Республикасының көлiк органдары мемлекетаралық әскери тасымалдың Қазақстан Республикасындағы қозғалыс кестесi мен қауiпсiздiгiн қамтамасыз етедi.
8-бап
Iлесiп жүрудi қамтамасыз ететiн мемлекетаралық әскери тасымал Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнде қолданылатын ережелерге сәйкес әскери қарауылдармен күзетiледi.
Мемлекетаралық әскери тасымалды алып жүру жөнiндегi күзеттердiң жеке құрамы бара жатқан жолында тасымал жүзеге асырылатын жол қатынасы әскери-көлiк органдарының өкiлдерiмен бiрлесiп ic-қимыл жасайды.
9-бап
Мемлекетаралық әскери тасымалды әуе көлiгi арқылы ұйымдастыру Тараптардың әуе көлiгi мәселелерiмен айналысатын органдарының келiсiмiмен жүзеге асырылады.
Халықаралық әуе жолдары бойынша әуе кемелерiнiң ұшуын басқаруды Қазақстан Республикасының әуе көлiгiн басқарудың аумақтық органдары жүзеге асырады.
Мемлекетаралық әскери тасымалды орындаушы әуе кемелерiнiң ұшу қауiпсiздiгi халықаралық құқыққа және Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қамтамасыз етiледi.
Қазақстан Жағы Россия Федерациясы шекара әскерлерiнiң ұшақтары мен тiк ұшақтарының Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшуына (ұшып өтуiне) кедергi жасамайды.
Россия Федерациясы Шекара әскерлерiнiң ұшақтары мен тiк ұшақтары Қазақстан Республикасының әуе кеңiстiгiнде ұшуды (ұшып өтудi) алдын-ала берiлген өтiнiмдер бойынша, Тараптар арасындағы Келiсiммен белгiленген тәртiппен және маршруттармен жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағында Россия Федерациясы Шекара әскерлерi авиациясының ұшуын қамтамасыз ету Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген бағалар бойынша, май құйып алуды қоспағанда, қолма-қол есеп айырусыз тегiн жүзеге асырылады.
10-бап
Теңiз және өзен көлiгiмен мемлекетаралық әскери тасымал Тараптардың теңiз және өзен көлiгiнiң мәселелерiмен айналысатын органдарының келiсiмiмен жүзеге асырылады.
11-бап
Мемлекетаралық әскери тасымал автомобиль көлiгiмен жеке түрде де, сол сияқты колонна құрамымен де жүзеге асырылады.
Егер Тараптардың құзырлы органдарының арасында басқадай келiсiм болмаса, колонна қозғалысы Қазақстан Республикасының жол қозғалысы ережелерiне сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 12
Решение спорных вопросов, связанных с выполнением положений настоящего Соглашения, осуществляется путем консультаций между компетентными органами Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 13
Настоящее Соглашение вступает в силу со дня его подписания и будет действовать в течение пяти лет, а затем автоматически продлеваться каждый раз на последующий пятилетний период, если ни одна из Сторон не заявит о своем желании прекратить действие Соглашения, о чем она должна письменно известить другую Сторону не позднее чем за шесть месяцев до истечения очередного пятилетнего периода.
По взаимному согласию Сторон в Соглашение могут вноситься изменения и дополнения.
Совершено в г. Москве 9 сентября 1994 г. в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                 За Правительство
Республики Казахстан              Российской Федерации

12-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн орындауға байланысты даулы мәселелердi шешу Россия Федерациясы мен Қазақстан Республикасының құзырлы органдарының арасында консультациялар жолымен жүзеге асырылады.
13-бап
Осы Келiсiм қол қойылған күннен бастап күшiне енедi және бес жыл бойы қолданылады, ал кейiн егер Тараптардың ешқайсысы Келiсiмнiң күшiн тоқтатуға ниет бiлдiрмесе, бұл жөнiнде ол кезектi бес жылдық мерзiм бiткенге дейiн алты айдан кешiктiрмей екiншi Жаққа жазбаша хабарлауы тиiс, өзiнен-өзi әр жолы келесi бес жылдық кезеңге ұзартылады.
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша Келiсiмге өзгертулер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
Москва қаласында 1994 жылы 9 қыркүйекте әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi дана етiп жасалды, екi мәтiннiң де күшi бiрдей.
Қазақстан Республикасының           Россия Федерациясының
Үкiметi үшін                        Үкiметi үшін