Об утверждении Правил сертификации услуг организаций гражданской авиации по авиационной безопасности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2004 года N 1019. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26 сентября 2008 года N 891
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26 сентября 2008 года N 891 (порядок введения в действие см. п.3 )
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации", а также в целях дальнейшего совершенствования законодательства в сфере государственного регулирования гражданской авиации Правительство Республики Казахстан:
1. Утвердить прилагаемые Правила сертификации услуг организаций гражданской авиации по авиационной безопасности.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 4 октября 2004 года N 1019
Правила
сертификации услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации услуг организаций гражданской авиации по авиационной безопасности (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 15 декабря 2001 года "О государственном регулировании гражданской авиации" (далее - Закон) и устанавливают порядок проведения сертификации услуг организаций гражданской авиации Республики Казахстан в области обеспечения авиационной безопасности (далее - организации гражданской авиации, обеспечивающие авиационную безопасность).
2. В настоящих Правилах используются понятия, предусмотренные Законом и Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу закона, от 20 декабря 1995 года N 2697 "Об использовании воздушного пространства и деятельности авиации Республики Казахстан" (далее - Указ), а также следующие понятия:
1) заявитель - юридическое лицо, обратившееся в уполномоченный орган для получения Сертификата соответствия услуг по авиационной безопасности (далее - Сертификат);
2) инспекционный контроль - контроль со стороны аккредитованных органов по сертификации за соответствием сертифицированных продукции, процесса, работы, услуги установленным требованиям;
3) организация гражданской авиации - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в сфере гражданской авиации;
4) сертификационное обследование - осуществляемая уполномоченным органом проверка заявителя (персонала, оборудования, технологических процессов по оказанию услуг по обеспечению авиационной безопасности) на соответствие сертификационным требованиям;

Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi қызметтерiн сертификаттау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 4 қазандағы N 1019 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 қыркүйектегі N 891 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.09.26 N 891 Қаулысымен.
"Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына сәйкес, сондай-ақ азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу саласындағы заңнаманы одан әрі жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауiпсіздiк жөнiндегі қызметтерiн сертификаттау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2004 жылғы 4 қазандағы
N 1019 қаулысымен
бекiтiлген
Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегі қызметтерiн сертификаттау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi қызметтерiн сертификаттау ережесi (бұдан әрі - Ереже) "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 15 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрленген және Қазақстан Республикасының азаматтық авиация ұйымдарының авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласында (бұдан әрі - авиациялық қауіпсiздіктi қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымдары) қызметтерiн сертификаттауды жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ережеде Заңда және Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының әуе кеңiстігін пайдалану және авиация қызметi туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күшi бар Жарлығында (бұдан әрi - Жарлық) көзделген ұғымдар, сондай-ақ мынадай ұғымдар қолданылады:
1) өтiнiш беруші - Авиациялық қауiпсіздік жөнiндегі қызметтердiң сәйкестiк сертификатын (бұдан әрі - Сертификат) алу үшін уәкiлеттi органға өтiнiш берген заңды тұлға;
2) инспекциялық бақылау - сертификаттау жөнiндегi тiркелген органдардың тарапынан сертификатталған өнiмнің, процестің, жұмыстың, қызметтердің белгiленген талаптарға сәйкестiгiн бақылау;
3) азаматтық авиация ұйымы - азаматтық авиация саласындағы қызметтi жүзеге асыратын заңды тұлға;
4) сертификаттық тексеру - уәкiлетті орган жүзеге асыратын өтiнiш берушінің (авиациялық қауіпсіздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi қызмет көрсету бойынша персоналдың, жабдықтың, технологиялық процестердiң) сертификаттық талаптарға сәйкестігін тексеру;

5) сертификационные требования - требования, установленные нормативными правовыми актами в сфере сертификации гражданской авиации;
6) специальные технические средства обеспечения авиационной безопасности - специальные устройства, предназначенные для использования самостоятельно или как часть какой-либо системы при обеспечении защиты от актов незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
3. Сертификацию услуг организации гражданской авиации, обеспечивающей авиационную безопасность, проводит уполномоченный орган с выдачей сертификата на срок не более 2-х лет с указанием области действия и срока действия.
Учет выдачи Сертификатов, а также контроль за соблюдением сертификационных требований осуществляет уполномоченный орган.
4. Сертификация услуг организации гражданской авиации по авиационной безопасности проводится комплексно по основным видам деятельности, обеспечивающим авиационную безопасность до получения лицензий на аэропортовскую деятельность либо на осуществление воздушных перевозок.
5. Основными видами деятельности организации гражданской авиации, обеспечивающей авиационную безопасность, подлежащими сертификации являются:
1) организация обеспечения авиационной безопасности;
2) обеспечение безопасности сооружений и наземных средств организаций гражданской авиации;
3) обеспечение безопасности воздушных судов;
4) организация досмотра пассажиров, ручной клади, членов экипажей воздушных судов и авиаперсонала;
5) организация предполетного досмотра багажа, груза, почты и бортовых запасов;
6) организация и принятие мер по координации взаимодействия с государственными органами и организациями гражданской авиации, в том числе при актах незаконного вмешательства в деятельность гражданской авиации.
6. Организация гражданской авиации, обеспечивающая авиационную безопасность, осуществляет деятельность в области обеспечения авиационной безопасности при наличии у нее Сертификата соответствия по авиационной безопасности по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
2. Порядок проведения сертификации
7. Устанавливается следующий порядок проведения сертификации:
1) подача заявителем в уполномоченный орган заявки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам, с приложением документов, указанных в пункте 9 настоящих Правил;
2) предварительная оценка и принятие решения по заявке уполномоченным органом;
3) проведение уполномоченным органом сертификационного обследования;
4) принятие решения и выдача (отказ в выдаче) Сертификата.
8. К заявке прилагаются следующие документы:

5) сертификаттық талаптар - азаматтық авиацияны сертификаттау саласындағы нормативтiк құқықтық кесімдермен белгiленген талаптар;
6) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң арнайы техникалық құралдары - азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерiнен қорғауды қамтамасыз ету кезiнде жеке немесе қандай да бiр жүйенiң бөлiгі ретiнде пайдалануға арналған арнайы құрылғылар.
3. Авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететін азаматтық авиация ұйымдарының қызметтерiн сертификаттауды уәкілеттi орган сертификатты 2 жылдан артық емес мерзiм берiп, қолданылу саласы мен қолданылу мерзiмiн көрсетiп жүргізедi.
Сертификаттарды берудi есепке алуды, сондай-ақ сертификаттық талаптардың сақталуын бақылауды уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
4. Авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегі азаматтық авиация ұйымдарының қызметтерiн сертификаттау әуежайлық қызметке арналған немесе әуе тасымалдарын жүзеге асыруға арналған лицензияны алғанға дейiн авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн қызметтiң негiзгі түрлерi бойынша кешендi жүргiзiледi.
5. Сертификаттауға жататын авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымдары қызметiнiң негiзгi түрлерi:
1) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi ұйымдастыру;
2) азаматтық авиация ұйымдарының құрылыстары мен жердегi құралдарының қауiпсiздiгін қамтамасыз ету;
3) әуе кемелерінің қауiпсiздiгін қамтамасыз ету;
4) жолаушыларды, қол жүгiн, әуе кемесiнiң экипаж мүшелерiн және авиаперсоналды тексерудi ұйымдастыру;
5) багажды, жүктi, почтаны және борттық қорларды ұшу алдында тексерудi ұйымдастыру;
6) мемлекеттiк органдармен және азаматтық авиация ұйымдарымен өзара iс-қимылды үйлестiру жөнiндегі, соның ішінде азаматтық авиация қызметiне заңсыз араласу актiлерi кезiнде шаралар ұйымдастыру және қолдану болып табылады.
6. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымы онда осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Авиациялық қауіпсіздік жөнiндегі сәйкестiк сертификаты бар болған кезде ғана авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету саласындағы қызметті жүзеге асырады.
2. Сертификаттау жүргiзу тәртiбi
7. Сертификаттау жүргiзудiң мынадай тәртiбi белгiленедi:
1) өтiнiш берушінің осы Ереженің 9-тармағында көрсетiлген құжаттарды қоса бере отырып, осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті органға өтiніш беруi;
2) алдын-ала бағалау және өтiнiш бойынша уәкiлеттi органның шешiм қабылдауы;
3) уәкiлеттi органның сертификаттық тексеру жүргiзуi;
4) шешiм қабылдау және Сертификат беру (беруден бас тарту).
8. Өтінiшке мынадай құжаттар қоса беріледi:

1) учредительные документы заявителя;
2) свидетельство о государственной регистрации юридического лица;
3) перечень эксплуатантов и предприятий гражданской авиации, имеющих с заявителем договорные отношения по обеспечению авиационной безопасности (при наличии);
4) копии договоров (приложений к договорам) с эксплуатантами по обеспечению мер авиационной безопасности (при наличии);
5) данные о руководящем составе заявителя, непосредственно осуществляющим обеспечение авиационной безопасности по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
6) схема организационной структуры службы авиационной безопасности (далее - САБ) заявителя с указанием подчиненности и взаимодействующих связей (администрация, структурные подразделения заявителя);
7) положение о САБ заявителя;
8) данные по укомплектованности персоналом САБ;
9) данные по производственной базе САБ;
10) перечень технических средств обеспечения авиационной безопасности;
11) перечень руководящих документов по авиационной безопасности;
12) акт инспекционного обследования организации - заявителя (при условии его проведения);
13) схема плана территории заявителя с указанием на ней контролируемых САБ зон (зон ограниченного доступа);
14) подробная схема (план) здания аэровокзала с расположением на ней пунктов досмотра;
15) программы обучения персонала САБ и авиаперсонала (по категориям);
16) программа обеспечения авиационной безопасности заявителя;
17) копия положения об аэропортовой комиссии по авиационной безопасности, ее персональный состав;
18) квитанция об оплате работ по сертификации.
Документы, предусмотренные подпунктами 1) - 2) настоящего пункта, представляются в виде нотариально заверенных копий.
Документы, указанные в подпунктах 3) - 18) настоящих Правил, представляются в виде копий, заверенных первым руководителем и печатью заявителя.
9. Уполномоченный орган рассматривает заявку и прилагаемые к заявке документы на соответствие требованиям настоящих Правил в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня их получения и сообщает заявителю о принятом по заявке решении согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
10. В случае, если заявка и (или) прилагаемые к заявке документы не соответствуют требованиям настоящих Правил или прилагаемые к заявке документы представлены не в полном объеме, такая заявка подлежит возврату с указанием причин возврата.
11. При отсутствии замечаний (после устранения замечаний) по заявке, на основании решения по заявке, приказом уполномоченного органа создается комиссия для проведения сертификационного обследования (далее - Комиссия).

1) өтініш берушінің құрылтай құжаттары;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тiркеу туралы куәлiк;
3) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша өтiнiш берушімен шарттық қатынастары бар (бар болған кезде) пайдаланушылар мен азаматтық авиация кәсіпорындарының тiзбесi;
4) авиациялық қауіпсіздік шараларын қамтамасыз ету бойынша пайдаланушылармен жасалған шарттардың (шарттарға қосымшалардың) (бap болған кезде) көшiрмелерi;
5) осы Ережеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi тiкелей жүзеге асыратын өтiнiш берушінің басшы құрамы туралы деректер;
6) өтiнiш берушінің бағыныштылық пен өзара іс-қимыл жасайтын байланыстары (өтiнiш берушінің әкiмшiлiгi, құрылымдық бөлiмшелерi) көрсетiлген авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң (бұдан әрі - АҚҚ) ұйымдастырушылық құрылымының сызбасы;
7) өтiнiш берушінің AҚҚ туралы ережесi;
8) АҚҚ-тың персоналмен жинақталуы жөнiндегi деректер;
9) AҚҚ-тың өндiрiстiк базасы жөнiндегi деректер;
10) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудiң техникалық құралдарының тiзбесi;
11) авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi басшы құжаттардың тiзбесі;
12) өтiнiш беруші ұйымды инспекциялық тексеру актiсi (ол өткiзiлген жағдайда);
13) АҚҚ бақылайтын аймақтар (енуi шектелген аймақтар) көрсетiлген өтініш беруші аумағы жоспарының сызбасы;
14) онда тексеру пункттері орналасқан аэровокзал ғимаратының нақты сызбасы (жоспары);
15) АҚҚ персоналы мен авиаперсоналды (санаттары бойынша) оқыту бағдарламасы;
16) өтiнiш берушінің авиациялық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бағдарламасы;
17) авиациялық қауiпсiздiк жөніндегi әуежай комиссиясы туралы ереженің көшiрмесi, оның жеке құрамы;
18) сертификаттау жөніндегі жұмыстарға ақы төлеу туралы түбіртек.
Осы тармақтың 1)-2) тармақшаларында көзделген құжаттар нотариалды расталған көшiрмелер түрінде ұсынылады.
Осы Ереженің 3)-18) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар өтiнiш берушінің бiрiншi басшысы қол қойған және мөрiмен расталған көшiрмелер түрінде ұсынылады.
9. Уәкiлеттi орган өтiнiштi және өтiнiшке қоса берiлген құжаттарды оларды алған күнiнен бастап 30 (отыз) күнтiзбелiк күн iшiнде осы Ереженің талаптарына сәйкестігін қарайды және өтiнiш жөнiнде қабылданған шешiм туралы өтiнiш берушіге осы Ережеге 3-қосымшаға сәйкес хабарлайды.
10. Егер өтiнiш және (немесе) өтiнiшке қоса берiлген құжаттар осы Ереженің талаптарына сәйкес келмеген немесе өтiнiшке қоса берiлген құжаттар толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, мұндай өтінім, қайтару себептерi көрсетiлiп қайтарылуға жатады.
11. Өтiнiм бойынша ескертулер болмаған кезде (ескертулердi жойғаннан кейiн) өтiнiм бойынша шешiм негiзiнде уәкiлеттi органның бұйрығымен сертификаттық тексеру жүргiзу үшiн комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.

3. Сертификационное обследование
12. Данное обследование проводится применительно к заявленным сферам деятельности организации гражданской авиации.
13.  В ходе сертификационного обследования заявитель подтверждает соответствие заявленной сферы деятельности сертификационным требованиям.
14. Сертификационное обследование проводится в соответствии с типовой программой сертификационного обследования организаций гражданской авиации по авиационной безопасности, утверждаемой уполномоченным органом.
15. По результатам сертификационного обследования составляется акт сертификационного обследования (далее - Акт) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам в двух экземплярах (по одному для заявителя и уполномоченного органа), с указанием фактического состояния авиационной безопасности, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи Сертификата.
Акт подписывается всеми членами комиссии.
16. Срок сертификационного обследования комиссией не должен превышать 30 (тридцать) календарных дней с момента прибытия комиссии к месту сертификационного обследования.
4. Выдача, отказ в выдаче,
приостановление действия и отзыв сертификата
17. Основанием для выдачи Сертификата является Акт с заключением о возможности выдачи Сертификата.
18. После составления Акта с заключением о возможности выдачи Сертификата, уполномоченный орган в десятидневный срок акта проводит оформление и выдачу Сертификата.
19. Отказ в выдаче Сертификата производится в случаях, если:
1) обеспечение авиационной безопасности запрещено для данных категорий лиц и организаций нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
2) по результатам сертификационного обследования заявитель не соответствует сертификационным требованиям;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему осуществление деятельности по обеспечению авиационной безопасности.
20. При отказе в выдаче Сертификата заявителю в течение десяти суток дается мотивированный ответ с указанием причин отказа.
21. Приостановление действия или отзыв Сертификата могут быть произведены по следующим причинам:
1) при несоответствии организации гражданской авиации, обеспечивающей авиационную безопасность, сертификационным требованиям, выявленным в ходе инспекционного контроля;
2) по заявлению организации гражданской авиации, обеспечивающей авиационную безопасность.
22. Отказ в выдаче сертификата может быть обжалован в суде по месту нахождения органа, отказавшего в выдаче сертификата.
23. Уполномоченный орган по результатам инспекционного контроля может приостановить действие Сертификата на срок до шести месяцев, с указанием причины приостановления.
В случае неустранения причин, на основании которых было приостановлено действие Сертификата, он отзывается.

3. Сертификаттық тексеру
12. Осы тексеру азаматтық авиация ұйымдары қызметiнiң өтінім берiлген аясына қатысты жүргiзiледi.
13. Сертификаттық тексеру барысында өтінім беруші өтінiм берiлген қызмет саласының сертификаттық талаптарға сәйкестiгiн растайды.
14. Сертификаттық тексеру авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегі азаматтық авиация ұйымдарын сертификаттық тексерудің уәкiлеттi орган бекiтетiн үлгілік бағдарламасына сәйкес жүргiзiледi.
15. Сертификаттық тексеру нәтижелерi бойынша екі данада (өтiнiш беруші мен уәкiлеттi орган үшiн бiр-бiрден) осы Ережеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша авиациялық қауiпсiздiктiң нақты жай-күйі, Сертификат беру мүмкiндiгi (мүмкін еместігі) туралы тұжырымдар, ұсынымдар мен қорытындылар көрсетiлген сертификаттық тексеру актісі (бұдан әрi - Акт) жасалады.
Актіге комиссияның барлық мүшелерi қол қояды.
16. Комиссияның сертификаттық тексеру мерзiмi комиссия сертификаттық тексеру орнына келген сәттен бастап 30 (отыз) күнтiзбелiк күннен аспауы тиiс.
4. Сертификатты беру, беруден бас тарту,
қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу
17. Сертификат беру мүмкiндiгi туралы қорытындысы бар Акт Сертификат беру үшін негіз болып табылады.
18. Сертификатты беру мүмкiндігі туралы қорытындысы бар Акт жасалғаннан кейiн уәкiлетті орган актiнiң он күн мерзiмiнде Сертификатты ресiмдеудi және берудi жүргiзедi.
19. Сертификатты беруден бас тарту мынадай жағдайларда жүргiзiледi:
1) авиациялық қауіпсіздiктi қамтамасыз ету осы санаттағы тұлғалар және ұйымдар үшiн Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық кесiмдерiмен тыйым салынғанда;
2) сертификаттық тексеру нәтижелерi бойынша өтiнiш берушi сертификаттау талаптарына сәйкес келмегенде;
3) өтінім берушіге қатысты оған авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету бойынша қызметті жүзеге асыруды тыйым салатын заңды күшіне енген сот шешiмi болғанда.
20. Сертификат беруден бас тарту кезiнде өтiнiш берушiге бас тарту себептерiн көрсетiп, он тәулiк iшiнде дәлелдi жауап берiледi.
21. Сертификаттың қолданылуын тоқтата тұру немесе оны қайтарып алу мынадай себептер бойынша жүргiзiлуi мүмкiн:
1) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымы инспекциялық бақылау барысында анықталған сертификаттық талаптарға сәйкес келмеген кезде;
2) авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымының өтiнiшi бойынша.
22. Сертификат беруден бас тарту сертификат беруден бас тартқан органның орналасқан жерi бойынша сотқа шағымдануы мүмкiн.
23. Уәкiлеттi орган инспекциялық бақылау нәтижелерi бойынша Сертификаттың қолданылуын тоқтату себептерiн көрсетiп, алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата алады.
Сертификаттың қолданылуын тоқтатуға негiз болған себептер жойылмаған жағдайда, ол қайтарылып алынады.

24. При отзыве Сертификата организация гражданской авиации, обеспечивающая авиационную безопасность, незамедлительно возвращает Сертификат в уполномоченный орган.
25. Восстановление действия Сертификата (в случае его приостановления) может быть осуществлено уполномоченным органом только после устранения организацией выявленных недостатков, представления в уполномоченный орган подтверждающих документов и проведения им необходимых проверок.
26. Переоформление выданных сертификатов проводится в случае изменения наименования организации гражданской авиации, обеспечивающей авиационную безопасность, его организационно-правовой формы и других изменений, если они не влекут за собой несоответствия сертификационным требованиям.
Приложение 1
к Правилам сертификации
услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
от "__" _______ 2004 года N___
ГОСУДАРСТВЕННАЯ СИСТЕМА СЕРТИФИКАЦИИ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Знак                 ______________________________________
соответствия             (наименование органа по сертификации
______________________________________
и его адрес)
КСУ N ______________
СЕРТИФИКАТ СООТВЕТСТВИЯ
"__" ____ 200__г.           Серия _______N _________
Действителен до"__"_______200_г.
_________________________________________________________________
(наименование исполнителя услуги, юридический адрес)
_________________________________________________________________
Настоящий Сертификат удостоверяет, что услуга (услуги)_____
_________________________________________________________________
(наименование)
соответствуют требованиям ___________________________ нормативных
документов_______________________________________________________
(обозначение)
Сертификат выдан на основании ___________________________________
_________________________________________________________________                                   (наименование, N, дата регистрации документов)
Инспекционный контроль осуществляет _____________________________
(наименование уполномоченного органа)
МП        Руководитель органа, выдавшего сертификат
__________________    ______________________
(подпись)                 (Ф.И.О.)
Приложение
к Сертификату соответствия
Серия ________N _______
Область действия сертификата
___________________________________________________________________
N !    Наименование    !  Наименование          !   Примечание
п/п!    организации     !нормативного документа, !
!гражданской авиации !на соответствие которому!
!                    !проводилось обследование!
-------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
МП                   Руководитель уполномоченного органа
_____________________
(подпись Ф.И.О.)
Приложение 2
к Правилам сертификации
услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
от "__" _______ 2004 года N___
ЗАЯВКА
на проведение сертификации услуг в Государственной
системе сертификации Республики Казахстан
1.________________________________________________________________
(наименование организации)
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. руководителя)
просит провести сертификационное обследование услуг по обеспечению
авиационной безопасности

24. Сертификат қайтарылып алынған кезде авиациялық қауiпсiздiктi қамтамасыз ететін азаматтық авиация ұйымы уәкiлеттi органға Сертификатты дереу қайтарады.
25. Сертификаттың қолданылуын қалпына келтiрудi (оның қолданылуы тоқтатылған жағдайда) ұйым анықталған кемшіліктердi жойғаннан, уәкiлеттi органға растайтын құжаттарды көрсеткеннен және ол қажетті тексерулердi жүргізгеннен кейiн ғана уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
26. Авиациялық қауiпсiздіктi қамтамасыз ететiн азаматтық авиация ұйымының атауы, оның ұйымдастырушылық құқықтық нысаны өзгерген жағдайда және басқа өзгертулер болғанда, егер олар сертификаттық талаптарға сәйкессiздікке соқтырмаса, берiлген сертификаттарды қайта ресiмдеу жүргiзiледi.
2004 жылғы "___" ______ N ___
Азаматтық авиация ұйымдарының
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi
қызметтерiн сертификаттау
ережесiне
1-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
сертификаттау жүйесі
Сәйкестік  _______________________________________________________
белгісi       (сертификаттау жөнiндегі органның атауы және
_______________________________________________________
оның мекен-жайы)
КСУ N ___________________________
Сәйкестік сертификаты
200_ жылғы "___" _____            Сериясы _________ N ____
200_ жылғы "__" ____дейiн жарамды
___________________________________________________________________
(қызмет орындаушының атауы, заңды мекен-жайы)
Осы Сертификат ____________________________________________________
(атауы)
қызметi (қызметтер) ___________________________________ нормативтiк
құжаттардың _______________________________________________________
(белгiленуi)
талаптарына сәйкестiгiн куәландырады. _____________________________
Сертификат ________________________________________________________
(атауы, N, құжаттарды тiркеу күнi)
негiзiнде берiлдi
Инспекциялық бақылауды ____________________________ жүзеге асырады.
(уәкiлетті органның атауы)
МО
Сертификат берген органның басшысы
__________                            ____________________
(қолы)                                  (аты-жөнi)
Сәйкестік сертификатына
қосымша
Сериясы ____ N ____
Сертификаттың қолданылу саласы
___________________________________________________________________
p/c  |  Азаматтық авиация | Соған сәйкестiкке тексеру |  Ескерту
N   |   ұйымының атауы   |  жүргізілген нормативтік  |
|                    |     құжаттың атауы        |
_____|____________________|___________________________|____________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
МО                     Уәкiлетті органның басшысы
________________________________
(Қолы, аты-жөнi)
2004 жылғы "___" ______ N ___
Азаматтық авиация ұйымдарының
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi
қызметтерiн сертификаттау
ережесiне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сертификаттау жүйесiнде қызметтердi сертификаттауды жүргізуге арналған
Өтінім
1. ________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
___________________________________________________________________
(басшының лауазымы, аты-жөнi)
авиациялық қауiпсiздiкті қамтамасыз ету бойынша қызметтерге
сертификаттық тексеру жүргiзуге өтiнедi.

2. Сведения об организации:
1) форма собственности ___________________________________________
2) свидетельство о регистрации____________________________________
(номер, кем и когда выдано)
3) банковские реквизиты __________________________________________
(N Р/с, корсчета, МФО, наименование и
место нахождения банка)
4) юридический адрес и другие реквизиты___________________________
(почтовый адрес, тел. факс)
__________________________________________________________________
3. Прилагаемые документы:_________________________________________
(на скольких листах)
Руководитель организации: _______________     "__"_______200__г.
(Ф.И.О. подпись)
МП
Документы принял:__________________________________________
(должностное лицо уполномоченного органа)
"___"___________200__г.
Приложение 3
к Правилам сертификации
услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
от "__" _______ 2004 года N___
Решение
по заявке на проведение сертификации организаций гражданской авиации
по авиационной безопасности
N ___ от "___"________ 200___года
__________________________________________________________________
(наименование организации)
Рассмотрев представленную заявку от "____"__________N _____
на проведение сертификации _______________________________________
(наименование объекта)
_________________________________________________________сообщаем:
1. Представленные Вами документы соответствуют (не соответствуют)
сертификационным требованиям (в случае несоответствия указывается пункт несоответствия)_____________________________________________
2. Сертификационное обследование будет проведено
в период с ___по ____
3. Обследование будет проведено на соответствие требованиям __________________________________________________________________
(наименование и обозначение нормативных документов)
4. Инспекционный контроль будет осуществлять______________________
(наименование уполномоченного органа, адрес)
5. Работы проводятся на основе ___________________________________
Руководитель уполномоченного органа
МП             ________________      __________________
Подпись                  Ф.И.О.
"____"__________200__г.
Приложение 4
к Правилам сертификации
услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
от "__" _______ 2004 года N___
Сводные данные по авиационному персоналу,
производственной базы службы авиационной безопасности, перечню технических средств и организаций, имеющих с заявителем договорные отношения по обеспечению
авиационной безопасности
1. Данные по руководящему составу
(наименование Организации-Заявителя)
непосредственно осуществляющему обеспечение
авиационной безопасности
____________________________________________________________________
Основная!Штатная  !Ф.И.О.!Год  !Основное!Стаж    !Стаж   !Повышение
функция !должность!      !рож- !образо- !работы  !работы !квалифи-
!         !      !дения!вание   !по авиа-!в долж-!кации по
!         !      !     !        !ционной !ности  !авиацион-
!         !      !     !        !безопас-!       !ной без-
!         !      !     !        !ности   !       !опасности
!         !      !     !        !        !       !(дата,
!         !      !     !        !        !       !уч.завед)
--------------------------------------------------------------------
Руководитель аэропорта (авиакомпании)
Заместитель руководителя аэропорта (авиакомпании) по авиационной
безопасности.
Руководитель службы авиационной безопасности;
Руководители подразделений досмотра, безопасности, административного
подразделения службы авиационной безопасности (далее САБ);
Руководитель аэропорта (авиакомпании)___________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата______________М.П.

2. Ұйым туралы мәлiмет:
1) меншiк нысаны _________________________________________________
2) тiркеу туралы куәлiк __________________________________________
(нөмiрi, кiм және қашан бердi)
3) банктiк деректемелерi _________________________________________
(е/ш N, коршот, МФО, банктiң атауы мен орналасқан жерi)
4) заңды мекен-жайы және басқа деректемелер ______________________
(почталық мекен-жайы, тел. факс)
__________________________________________________________________
3. Қоса берiліп отырған құжаттар _________________________________
(қанша бет)
Ұйым басшысы: _________________  200_ жылғы "___" ______
(аты-жөнi, қолы)
M.O.
Құжаттарды: ____________________ 200_ жылғы "__" ______ қабылдады
(уәкілеттi органның лауазымды тұлғасы)
2004 жылғы "___" ______ N ___
Азаматтық авиация ұйымдарының
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi
қызметтерiн сертификаттау
ережесiне
3-қосымша
Азаматтық авиация ұйымдарын авиациялық қауiпсiздiк бойынша сертификаттау жүргiзуге арналған өтiнiм бойынша
Шешім
200_ жылғы "___" ______ N ___
___________________________________________________________________
(ұйымның атауы)
"___" ______ N ___  _______________________________________________
(объектінің атауы)
___________________________________________________________________
ұсынылған сертификаттау жүргiзуге арналған өтiнiмдi қарап,
___________________________________________________________________
мыналарды хабарлаймыз:
1. Сiздер ұсынған құжаттар сертификаттау талаптарына сәйкес
келедi (сәйкес келмейдi) (сәйкес келмеген жағдайда сәйкес келмейтiн
тармақ көрсетiледi) _______________________________________________
2. Сертификаттық тексеру ___________ бастап _________ кезеңде
өткiзiледi.
3. Тексеру __________________________________________________
(нормативтік құжаттардың атауы мен белгіленуi)
талаптарына сәйкестiгiне жүргiзiледi.
4. Инспекциялық бақылауды ___________________________________
(уәкiлеттi органның атауы, мекен-жайы)
жүзеге асырады.
5. Жұмыстар _________________________________________________
негiзiнде жүргiзiледі.
Уәкiлеттi органның басшысы
M.O.                               __________    __________________
(қолы)            (аты-жөнi)
200_ жылғы "___" ______
2004 жылғы "___" ______ N ___
Азаматтық авиация ұйымдарының
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi
қызметтерiн сертификаттау
ережесiне
4-қосымша
Авиациялық қауіпсіздiк қызметі өндірістік базасының авиациялық персоналы, техникалық құралдар мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде өтінім берушімен шарттық қатынастары бар ұйымдардың тізбесі бойынша жиынтық деректер
1. Авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз
етуді тікелей жүзеге асыратын
(өтініш беруші ұйымның атауы)
басшы құрамы бойынша деректер
____________________________________________________________________
Негiзгі|Штаттық |Аты-|Туған|Негізгi|Авиациялық |Лауазым.|Авиациялық
функ.  |лауазымы|жөні|жылы |білім  |қауіпсіздік|дағы    |қауіпсіздік
циясы  |        |    |     |       |бойынша    |жұмыс   |бойынша
|        |    |     |       |жұмыс      |стажы   |біліктілі.
|        |    |     |       |стажы      |        |гін арттыру
|        |    |     |       |           |        |(күні, оқу
|        |    |     |       |           |        | орны)
____________________________________________________________________
Әуежай (авиакомпания) басшысы
Әуежай (авиакомпания) басшысының авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегі орынбасары.
Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнің басшысы.
Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнің (бұдан әрi - АҚҚ тексеру, қауіпсіздік бөлімшелерінің, әкімшілік бөлімшесінің басшылары.
Әуежай (авиакомпания) басшысы _____________________
(қолы, аты-жөнi)
Күні ________________________ М.О.

2. Данные по укомплектованности персоналом
службы авиационной безопасности
(наименование предприятия гражданской авиации)
Общая численность ___чел.
Фактическая численность ___ чел.
___________________________________________________________________
Данные по структурным подразделениям службы
авиационной безопасности
-------------------------------------------------------------------
Штатные должности    ! Категория ! Количество  ! Фактическое
!           ! по штату    ! количество
-------------------------------------------------------------------
Штатные должности
руководящего состава
САБ
1.
2.
Штатные должности
подразделения
досмотра
1.
2.
Штатные должности
подразделения
безопасности САБ
1.
2.
Штатные должности
других подразделений
САБ
1.
2.
__________________________________________________________________
Руководитель аэропорта (авиакомпании)______________________
(подпись) (Ф.И.О.)
Дата ______________       М.П
3. Данные по производственной базе службы
авиационной безопасности
наименование аэропорта (авиакомпании)
____________________________________________________________________
Производственные помещения  ! Количество и общ. площадь - (кв. м)
и сооружения для САБ        !--------------------------------------
!  Собственные   !   Арендуемые
--------------------------------------------------------------------
1. Служебные помещения САБ
2. Бытовые помещения САБ
3. Помещения для хранения
оружия и боеприпасов
(оснащение и сигнализация)
4. Учебный класс САБ
5. КПП для прохода/проезда
6. Постовые вышки и
стационарные посты
(оснащение и связь)
7. Пункты досмотра пассажиров,
членов экипажей ВС,
авиаперсонала.
8. Пункты досмотра багажа,
груза, почты, бортовых
запасов.
9. Помещение для оперативного
штаба операции "Дабыл"
(оснащение, связь).
10. Специальная стоянка ВС.
11. Дополнительная информация
____________________________________________________________________
Руководитель аэропорта (авиакомпании)_____________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата:_____________М.П.
4. Перечень технических средств обеспечения
авиационной безопасности
____________________________________________________________________
Кол-во   ! 1. На международных линиях_____________
пунктов  ! 2. На внутренних линиях________________
досмотра ! 3. На КПП______________________________
! 4. В зале CIP/VIP______________________
! 5. Для досмотра багажа, груза, бортовых запасов_____
____________________________________________________________________
Назначение и наименование технических ! Тип, модель ! Количество
средств авиационной безопасности      !             !
--------------------------------------------------------------------
1                    !      2      !      3
-------------------------------------------------------------------
1. Технические средства досмотра
пассажиров, членов экипажей,
авиаперсонала и их ручной клади:
Интроскопы
стационарные металлоискатели
переносные (ручные) металлоискатели
2. Технические средства досмотра
багажа, грузов, почты и бортовых
запасов:
грузовые (другие) интроскопы
переносные (ручные) металлоискатели
3. Технические средства обнаружения,
локализации и обезвреживания
взрывчатых веществ
4. Технические средства охраны:
- средства видеонаблюдения;
- средства охранной сигнализации.
____________________________________________________________________
Руководитель аэропорта (авиакомпании)_________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата:__________М.П.

2. Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң персоналмен
жинақталуы бойынша деректер
(азаматтық авиация кәсiпорнының атауы)
Жалпы саны ____ адам
Нақты саны ____ адам
___________________________________________________________________
Авиациялық қауiпсiздiк қызметiнiң құрылымдық
бөлімшелері бойынша деректер
___________________________________________________________________
Штаттық лауазымдары              |  Санаты  |  Штат    |  Нақты
|          |бойынша   |  саны
|          |  саны    |
_________________________________|__________|__________|___________
АҚҚ басшы құрамының штаттық
лауазымдары
1.
2.
___________________________________________________________________
Тексеру бөлiмшесiнiң штаттық
лауазымдары
1.
2.
___________________________________________________________________
АҚҚ қауiпсiздiк бөлiмшесiнiң
штаттық лауазымдары
1.
2.
___________________________________________________________________
АҚҚ басқа бөлiмшелерінің штаттық
лауазымдары:
1.
2.
___________________________________________________________________
Әуежай (авиакомпания) басшысы _____________________________________
(қолы, аты-жөнi)
Күні __________               М.О.
3. Авиациялық қауiпсiздiк қызметінің өндірiстiк
базасы бойынша деректер
әуежай (авиакомпания) атауы
___________________________________________________________________
АҚҚ-ке арналған өндiрiстiк үй-жайлар   | Саны және жалпы ауданы -
мен құрылыстар                 |       (шаршы м.)
|____________________________
|  Меншiктi   Жалға алынған
_______________________________________|___________________________
1. АҚҚ-тың қызметтік үй-жайлары
___________________________________________________________________
2. АҚҚ-тың тұрмыстық үй-жайлары
___________________________________________________________________
3. Қару мен оқ-дәрiлердi сақтауға
арналған үй-жайлар (жарақтау мен
дабыл бepу)
___________________________________________________________________
4. АҚҚ-тың оқу бөлмесi
___________________________________________________________________
5. Өтеуге/жүруге арналған БӨП
___________________________________________________________________
6. Күзеттік мұнаралар және тұрақты
бекеттер (жарақтау мен байланыс)
___________________________________________________________________
7. Жолаушыларды, ӘК экипаждарының
мүшелерiн, авиаперсоналды тексеру
пункттері
___________________________________________________________________
8. Багажды, жүкті, почтаны, борттық
қорларды тексеру пункттерi
___________________________________________________________________
9. "Дабыл" операциясының оперативтiк
штабына арналған үй-жай (жарақтау,
байланыс)
___________________________________________________________________
10. ӘК-тiң арнайы тұрағы
___________________________________________________________________
11. Қосымша ақпарат
___________________________________________________________________
Әуежай (авиакомпания) басшысы  ______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Күні: ____________________     М.О.
4. Авиациялық қауiпсіздiктi қамтамасыз етудiң техникалық құралдарының тiзбесi
___________________________________________________________________
Тексеру             1. Халықаралық желiлерде _________________
пункттерiнiң        2. Iшкi желiлерде________________
саны                3. БӨП-те ______________________
4. CIP/VIP залында ________________
5. Багажды, жүктi, борттық қорларды тексеру үшiн
________________________________
___________________________________________________________________
Авиациялық қауіпсіздiк техникалық          |   Үлгісі,  | Саны
құралдарының тағайындалуы мен атауы        |   моделі   |
___________________________________________|____________|__________
1                          |     2      |    3
___________________________________________________________________
1. Жолаушыларды, экипаж мүшелерін,
авиаперсонал мен олардың қол жүгін
тексерудiң техникалық құралдары:
- Интроскоптар
- тұрақты темір іздегіштер
- тасымалданатын (қол) темір іздегіштер
2. Багажды, жүктерді, почтаны және
борттық қорларды тексерудің
техникалық құралдары:
- жүк (басқа) интроскоптары
- тасымалданатын (қол) темір іздегіштер
3. Жарылғыш заттарды табудың,
оқшаулаудың және зиянсыздандырудың
техникалық құралдары
4. Техникалық күзет құралдары:
- бейне-бақылау құралдары
- күзеттiк дабыл құралдары
___________________________________________________________________
Әуежай (авиакомпания) басшысы  ______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Күні: ____________________     М.О.

5. Перечень организаций гражданской авиации,
имеющих с заявителем договорные отношения
по обеспечению авиационной безопасности
___________________________________________________________________
N !  Официальное наименование ! Базовый пункт ! Номер договора,
п/п!        организации        !               ! дата подписания
-------------------------------------------------------------------
1 !            2              !       3        !       4
-------------------------------------------------------------------
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Руководитель аэропорта (авиакомпании)______________________
(подпись, Ф.И.О.)
Дата:__________М.П.
Приложение 5
к Правилам сертификации
услуг организаций гражданской
авиации по авиационной безопасности
от "__" _______ 2004 года N___
АКТ
сертификационного обследования
по авиационной безопасности
В соответствии с приказом ________________________________________
(наименование уполномоченного органа)
от "__"______200__года N___ комиссией в составе:
Председатель комиссии: ___________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Члены комиссии:___________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
___________________________________________________
(Ф.И.О. должность)
Проведено сертификационное обследование __________________________
(наименование организации)
текст заключения:
Председатель комиссии: _________________    ____________
(Ф.И.О.)           (подпись)
Члены комиссии:        _________________    ____________
(Ф.И.О.)           (подпись)
_________________    ____________
(Ф.И.О.)           (подпись)
С Актом ознакомлен:
Руководитель организации _______________    ____________
(Ф.И.О.)           (подпись)

5. Өтініш берушімен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөнінде шарттық қатынастары бар азаматтық авиация ұйымдарының тізбесі
___________________________________________________________________
Р/с |  Ұйымның ресми атауы    |   Базалық  |   Шарттың нөмірі,
N  |                         |   пункті   |  қол қойылған күні
_____|_________________________|____________|______________________
1  |          2              |      3     |          4
_____|_________________________|____________|______________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Әуежай (авиакомпания) басшысы  ______________________________
(қолы, аты-жөнi)
Күні: ____________________     М.О.
2004 жылғы "___" ______ N ___
Азаматтық авиация ұйымдарының
авиациялық қауiпсiздiк жөнiндегi
қызметтерiн сертификаттау
ережесiне
5-қосымша
Авиациялық қауiпсiздiк бойынша сертификаттық тексеру
Актісі
____________________________    200__ жылғы "____" ________ N ____
(уәкiлеттi органның атауы)
бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Комиссия төрағасы: ________________________________________________
(аты-жөнi, лауазымы)
Комиссия мүшелерi: ________________________________________________
(аты-жөнi, лауазымы)
________________________________________________
(аты-жөнi, лауазымы)
___________________________________сертификаттық тексеру жүргiзiлдi
(ұйымның атауы)
қорытынды мәтiнi:
Комиссия төрағасы:  __________________   __________________
(аты-жөнi)             (қолы)
Комиссия мүшелерi:  __________________   __________________
(аты-жөнi)             (қолы)
__________________   __________________
(аты-жөнi)             (қолы)
Актiмен таныстым:
Ұйымның басшысы      __________________   __________________
(аты-жөнi)             (қолы)