О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Таможенный кодекс Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2004 года 20 октября N 1078
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Таможенный  кодекс Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в
Таможенный кодекс Республики Казахстан
Статья 1. Внести в Таможенный  кодекс Республики Казахстан от 5 апреля 2003 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 7-8, ст. 40; N 15, ст. 139; N 18, ст. 106) следующие изменения и дополнения:
1) в заголовке и в пунктах 1 и 2 статьи 8 слова "и вывоз из Республики Казахстан" заменить словами ", вывоз из Республики Казахстан и транзит через территорию Республики Казахстан";
2) статью 14 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Условно выпущенные товары имеют статус иностранных товаров.";
3) часть вторую пункта 1 статьи 24 исключить;
4) в пункте 4 статьи 42 слово "принятия" заменить словом "регистрации";
5) пункт 2 статьи 53 исключить;
6) пункт 2 статьи 54 после слова "Казахстан" дополнить словами "допускается в пунктах пропуска, определяемых в соответствии со статьей 55 настоящего Кодекса, во время их работы в соответствии с законодательством Республики Казахстан и";
7) подпункт 4) пункта 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
"4) документы, подтверждающие соответствие квалификационным требованиям, установленным статьей 63 настоящего Кодекса.";
8) в пункте 4 статьи 78 слова "прибытия транспортного средства в таможенный орган" заменить словами "оплаты сбора за таможенное сопровождение";
9) статью 79 дополнить частью второй следующего содержания:
"По мотивированному запросу заинтересованного лица таможенный орган продлевает установленный срок внутреннего таможенного транзита в пределах срока, установленного частью первой настоящей статьи.";
10) пункт 2 статьи 82 изложить в следующей редакции:
"2. Перегрузка товаров с одного транспортного средства на другое допускается с предварительного уведомления таможенного органа, в зоне деятельности которого производится данная операция. В случае осуществления перегрузки товаров с повреждением таможенных пломб и печатей оформляется новый документ контроля доставки товаров.";

"Қазақстан Республикасының Кеден кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 20 қазандағы N 1078 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының Кеден  кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының Кеден кодексіне
өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының 2003 ж. 5 сәуiрдегі Кеден   кодексiне(Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 7-8, 40-құжат; N 15, 139-құжат; N 18, 106-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1) 8-баптың тақырыбы мен 1 және 2-тармақтарындағы "және Қазақстан Республикасынан әкету" деген сөздер ", Қазақстан Республикасынан әкету және Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 14-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Шартты түрде жiберiлген тауарлардың шетелдiк тауарлар мәртебесi болады.";
3) 24-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгі алынып тасталсын;
4) 42-баптың 4-тармағындағы "қабылданған" деген сөз "тiркелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 53-баптың 2-тармағы алынып тасталсын;
6) 54-баптың 2-тармағындағы "өту" деген сөз "өтуге" деген сөзбен ауыстырылсын, "тауарлар" деген сөздiң алдынан "осы Кодекстiң 55-бабына сәйкес айқындалатын өткiзу пункттерiнде, олардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жұмыс iстеу уақытында рұқсат етiледi және бұл" деген сөздермен толықтырылсын;
7) 64-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Кодекстiң 63-бабында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар қажет.";
8) 78-баптың 4-тармағындағы "көлiк құралы кеден органына келген" деген сөздер "кедендiк iлесіп алып жүру үшiн алым төленген" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 79-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мүдделi тұлғаның дәлелдi сұрау салуы бойынша кеден органы iшкi кедендiк транзиттің белгіленген мерзiмiн осы баптың бiрiншi бөлiгімен белгiленген мерзiмнiң шегiнде ұзартады.";
10) 82-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тауарларды бiр көлiк құралынан екiншiсiне қайта тиеуге қызмет аймағында осы операция жүргiзiлетiн кеден органына алдын ала хабарлау арқылы жол берiледi. Тауарларды қайта тиеу кедендiк пломбалар және мөрлер бұзыла отырып жүзеге асырылған жағдайда тауарлардың жеткiзiлуiн бақылаудың жаңа құжаты ресiмделедi.";

11) в статье 86:
в пункте 1 слова "выдачи перевозчику письменного подтверждения о прибытии" заменить словами "регистрации прибытия";
в пункте 2:
в части первой слова "и выдает перевозчику письменное подтверждение о прибытии транспортного средства, форма которого устанавливается уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." исключить;
часть вторую исключить;
в пункте 3 слова "в место доставки, указанное в товаросопроводительных документах, в зоне" заменить словами "в зону таможенного контроля, находящейся в регионе";
12) пункт 2 статьи 91 изложить в следующей редакции:
"2. Временное хранение товаров и транспортных средств, являющихся вещественными доказательствами по уголовным делам и делам об административных правонарушениях в сфере таможенного дела, осуществляется до вступления в законную силу решения суда или постановления о прекращении дела.";
13) пункт 1 статьи 122 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) быть идентифицированы таможенными органами.";
14) в пункте 1 статьи 123:
в абзаце первом слова "таможенный орган возвращает" заменить словом "возвращаются";
подпункт 3) исключить;
15) статью 134 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Допускаются отчуждение товаров, находящихся на таможенном складе, передача в отношении их прав владения, пользования или распоряжения при условии предварительного уведомления таможенного органа в письменной форме. При этом лицо, приобретшее имущественные права на товары, предоставляет в таможенный орган обязательство в письменной форме по дальнейшему соблюдению в отношении этих товаров требований и условий, установленных настоящей Главой. Со дня, следующего за днем получения таможенным органом указанного обязательства, лицо, приобретшее имущественные права на товары, пользуется правами и несет обязанности, установленные настоящим Кодексом в отношении лица, поместившего товары на таможенный склад.";
16) подпункт 9) пункта статьи 137 исключить;
17) в пункте 1 статьи 146:
после слова "учреждается" дополнить словами "казахстанским лицом";
слова "его владельцем" исключить;
18) в пункте 1 статьи 192 слова "ввоза товаров на таможенную территорию Республики Казахстан" заменить словами "помещения товаров под таможенный режим временного ввоза";
19) пункт 4 статьи 193 дополнить частью второй следующего содержания:
"Новая таможенная декларация подается не позднее пятнадцати календарных дней со дня передачи права пользования и (или) распоряжения либо отчуждения временно ввезенного товара.";

11) 86-бапта:
1-тармақтағы "көлiк құрылының келгендiгi туралы тасымалдаушыға жазбаша растама берiлген" деген сөздер "көлік құралы тiркелген" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы:
бiрiншi бөлiктегi "және тасымалдаушыға нысанын кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкілетті орган белгiлейтiн көлiк құралының келгендiгі туралы жазбаша растама бередi. Кеден iсi саласында құқық бұзушылық анықталған жағдайда көлiк құралының келгендiгi туралы растаманы беру мерзiмi талқылау аяқталғанға дейiн тоқтатыла тұрады." деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
3-тармақта "тауарға iлеспе құжаттарда көрсетiлген жеткiзу орнында" деген сөздер "кедендiк бақылау аймағында" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 91-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеден iсi саласындағы қылмыстық iстер мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар iстерi бойынша заттай айғақтар болып табылатын тауарлар мен көлiк құралдарын уақытша сақтау соттың шешімi немесе iсті тоқтату туралы қаулы заңды күшiне енгенге дейiн жүзеге асырылады.";
13) 122-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) кеден органдары бiрдейлендiрген болуы тиiс.";
14) 123-баптың 1-тармағындағы:
бiрiншi абзацтағы "кеден органы қайтарады" деген сөздер "қайтарылады" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) тармақша алынып тасталсын;
15) 134-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кеден органын жазбаша нысанда алдын ала хабардар ету шартымен кеден қоймасындағы тауарларды иелiктен шығаруға, оларға қатысты иелік ету, пайдалану немесе билік ету құқықтарын беруге жол беріледi. Бұл ретте, тауарларға мүлiк құқықтарын алған тұлға осы Тарауда бұл тауарларға қатысты белгiленген талаптар мен шарттарды одан әрi сақтау жөнiнде жазбаша нысандағы міндеттемені кеден органына ұсынады. Тауарларға мүлік құқықтарын алған тұлға кеден органы көрсетiлген мiндеттеменi алған күннен кейiнгi күннен бастап осы Кодексте тауарларды кеден қоймасына орналастырған тұлғаға қатысты белгiленген құқықтарды пайдаланады және мiндеттілікте болады.";
16) 137-баптың 1-тармағының 9) тармақшасы алынып тасталсын;
17) 146-баптың 1-тармағындағы:
"Бажсыз сауда дүкенi" деген сөздерден кейін "қазақстандық тұлға" деген сөздермен толықтырылсын;
"оның иесi" деген сөздер алынып тасталсын;
18) 192-баптың 1-тармағындағы "Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына тауарларды әкелу" деген сөздер "тауарлар уақытша әкелу кедендiк режимiне орналастырылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 193-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жаңа кедендiк декларация уақытша әкелiнген тауарды пайдалану және (немесе) билiк ету, не иеліктен шығару құқықтары берiлген күннен бастап он бес күнтізбелік күннен кешіктірiлмей беріледi.";

20) в статье 210:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) вывоза товаров, находящихся в местах временного хранения, до помещения под определенный таможенный режим в случаях:
если условия внешнеторговой сделки предусматривают реэкспорт;
вывоза товаров поставщику либо иному указанному им лицу по причине не соответствия условиям внешнеэкономической сделки;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вывоза иностранных товаров, ранее помещенных под таможенные режимы таможенного склада, свободного склада, свободной таможенной зоны в случаях, если:
условия внешнеторговой сделки предусматривают реэкспорт;
товары возвращаются поставщику либо иному указанному им лицу в виду несоответствия условиям внешнеэкономической сделки.";
пункт 2 исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Помещение товаров под таможенный режим реэкспорта товаров при условии соблюдения требований пункта 1 настоящей статьи допускается также и в случае, если обратно вывозиться только часть ввезенных товаров.";
21) в подпункте 2) статьи 212 слова ", за исключением требований по безопасности товаров и мер в области экспортного контроля" исключить;
22) в подпункте 1) пункта 1 статьи 213 слова "ввозу в Республику Казахстан и вывозу из" заменить словами "транзиту через территорию";
23) в пункте 3 статьи 223 слова "Порядок таможенного оформления отходов, образовавшихся в результате уничтожения, определяется уполномоченным органом по вопросам таможенного дела." исключить;
24) в статье 225 слово "пошлин" заменить словом "платежей";
25) статью 228 исключить;
26) статью 252 дополнить словами ", за исключением требований в области экспортного контроля";
27) в пункте 3 статьи 264:
слова "заграничных учреждениях" заменить словом "загранучреждениях";
после слова "товары," дополнить словами "из страны пребывания,";
28) подпункт 1) пункта 2 статьи 275 изложить в следующей редакции:
"1) международные почтовые отправления пересылаются юридическими лицами при условии, что:
таможенная стоимость декларируемой партии товара превышает девяносто месячных расчетных показателей, установленных законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год;
в отношении данных товаров установлены меры нетарифного регулирования;";
29) в статье 279, в пункте 1 статьи 280, в статье 281, в пункте 1 статьи 285 слова ", за исключением таможенных сборов за таможенное оформление товаров вне установленных для этого мест и вне времени работы таможенных органов" исключить;

20) 210-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мынадай:
егер сыртқы сауда мәмілесiнiң шарттары керi экспортты көздеген;
тауарлар жеткiзушiге не ол көрсеткен өзге тұлғаға сыртқы экономикалық мәміленiң шарттарына сәйкес келмеу себептерi бойынша әкетілген жағдайларда, уақытша сақтау орындарындағы тауарлар белгілі бiр кедендiк режимге орналастырғанға дейiн әкетілген;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) егер:
сыртқы сауда мәмілесінің шарттары керi экспортты көздеген;
тауарлар жеткiзушіге не ол көрсеткен өзге тұлғаға сыртқы экономикалық мәмiленiң шарттарына сәйкес келмеу тұрғысында қайтарылған жағдайларда, бұрын кеден қоймасының, еркiн қойманың, еркiн кеден аймағының кедендiк режимдерiне орналастырылған шетелдiк тауарлар әкетiлген жағдайда жүзеге асырылады.";
2-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы баптың 1-тармағы талаптарының сақталу шартымен, егер әкелiнген тауарлардың бөлiгі ғана керi әкетілген жағдайда да тауарларды тауарлардың керi экспортының кедендiк режимiне орналастыруға жол берiледi.";
21) 212-баптың 2) тармақшасында "тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды және экспорттық бақылау саласындағы шараларды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
22) 213-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында "Қазақстан Республикасына әкелiнуге және Қазақстан Республикасынан әкетілуге" деген сөздер "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы транзитiне" деген сөздермен ауыстырылсын;
23) 223-баптың 3-тармағындағы "Жою нәтижесiнде пайда болған қалдықтарды кедендiк ресiмдеу тәртібiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкілетті орган белгiлейдi." деген сөздер алынып тасталсын;
24) 225-бапта "баждарды" деген сөз "төлемдердi" деген сөзбен ауыстырылсын;
25) 228-бап алынып тасталсын;
26) 252-бап "экспорттық бақылау саласындағы талаптарды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
27) 264-баптың 3-тармағындағы:
"жұмысының аяқталуына орай," деген сөздерден кейiн "келген елiнен" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 275-бап 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тауардың декларацияланатын легiнiң кедендiк құны тиiстi қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгiленген тоқсан айлық есептiк көрсеткiштен асуы;
аталған тауарларға қатысты тарифтік емес реттеу шараларының белгіленуі шартымен халықаралық почта жөнелтімдерiн заңды тұлғалар жiберсе;";
29) 279-баптағы, 280-баптың 1-тармағындағы, 281-баптағы, 285-баптың 1-тармағындағы "олардың кедендiк ресiмделуi үшiн белгіленген орындардан тыс және кеден органдарының жұмыс уақытынан тыс" деген сөздер алынып тасталсын;

30) пункт 1 статьи 283 после слов "Кодексом для" дополнить словами "дипломатических представительств иностранных государств, а также";
31) подпункт 1) пункта 4 статьи 317 после слова "ввозимой" дополнить словом "(вывозимой)";
32) в статье 327 слова "по требованиям" заменить словами "на требования таможенных органов Республики Казахстан об уплате пересмотренных сумм таможенных платежей либо взыскании неуплаченных сумм таможенных платежей, а также на требования";
33) статью 333 изложить в следующей редакции:
"Статья 333. Промышленная переработка
Для целей настоящей главы под промышленной переработкой сырья и (или) материалов понимается дальнейшее их использование в процессе производства товаров, если при этом выполняется хотя бы одно из нижеперечисленных условий:
1) полученные после промышленной переработки продукт (товар) имеет отличный от использованных сырья и материалов код товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности на уровне любого из первых четырех знаков;
2) выполнение производственных или технологических операций, достаточных для того, чтобы страной происхождения товара считалась Республика Казахстан. Страна происхождения товара определяется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан;
3) процентная доля стоимости сырья и материалов достигает фиксированной доли в цене конечного продукта (правило адвалорной доли).
Условия, указанные в подпунктах 2) и 3) части первой настоящей статьи, в отношении конкретных товаров устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
К промышленной переработке не относятся:
1) операции по обеспечению сохранности товаров во время их хранения или транспортировки;
2) операции по подготовке товаров к продаже и транспортировке (дробление партий, формирование отправок, сортировка, переупаковка);
3) простые сборочные операции, под которыми понимается сборка компонентов товара с помощью крепежного материала (винтов, гаек, болтов и прочих крепежных материалов) либо клепкой, сваркой, пайкой или путем склеивания;
4) смешивание товаров (компонентов), происходящих из различных стран, если характеристики конечного продукта (товара) существенно не отличаются от характеристик смешиваемых сырья и материалов;
5) убой скота.";
34) в пункте 1 статьи 338:
подпункт 2) после слова "перевозке" дополнить словом "товаров";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:

30) 283-баптың 1-тармағы "олардың отбасы мүшелерiне" деген сөздерден кейiн "шетел мемлекеттерiнiң дипломатиялық өкiлдiктерi, сондай-ақ" деген сөздермен толықтырылсын;
31) 317-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы "әкелiнетiн" деген сөзден кейiн "/әкетiлетiн" деген сөзбен толықтырылсын;
32) 327-бапта "артық төленген" деген сөздердiң алдынан "Қазақстан Республикасы кеден органдарының кедендік төлемдердiң қайта қаралған сомаларын төлеу не кедендiк төлемдердiң төленбеген сомаларын алу туралы талаптарына, сондай-ақ" деген сөздермен, "төлеушілердің" деген сөздерден кейiн "талаптарына" деген сөздермен толықтырылсын;
33) 333-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"333-бап. Өнеркәсiптiк қайта өңдеу
осы тараудың мақсаттары үшін шикiзаттарды және (немесе) материалдарды өнеркәсiптiк қайта өңдеу деп, егер бұл ретте төменде санамаланған шарттардың бiрi орындалса, оларды тауарлар өндiру процесiнде одан әрі пайдалану түсініледi:
1) өнеркәсiптiк қайта өңдеуден кейiн алынған өнiмнiң (тауардың) пайдаланылған шикiзаттар мен материалдардан ерекшеленетін cыртқы экономикалық қызметтің Тауар номенклатурасының бiрiншi төрт белгінің кез келген деңгейiндегi коды болады;
2) тауар шығарылған ел Қазақстан Республикасы болып саналуы үшін жеткiлiктi өндiрiстік және технологиялық операцияларды орындау. Tауap шығарылған ел Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес айқындалады;
3) шикiзаттар мен материалдар құнының пайыздық үлесi түпкілiктi өнiм бағасындағы тiркелген үлеске жетедi (адвалорлық үлес).
Осы баптың бiрiншi бөлігiнің 2) тармақшаларында көрсетілген нақты тауарларға қатысты шарттарды Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Өнеркәсіптік қайта өңдеуге:
1) тауарларды сақтау немесе тасымалдау кезiнде олардың сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi операциялар;
2) тауарларды сатуға және тасымалдауға дайындау жөнiндегi операциялар (тауарлар лектерін бөлшектеу, жөнелтілімдердi қалыптастыру, сұрыптау, қайта буып-түю);
3) онымен бекiту материалының (винттердiң, гайкалардың, болттардың және өзге де бекiту материалдарының) көмегiмен не тойтарумен, пісiрумен, дәнекерлеумен немесе желiмдеу жолымен тауардың компоненттерiн құрастыру түсінілетiн қарапайым құрастыру операциялары;
4) егер түпкілікті өнiмнiң (тауардың) сипаттамалары араластырылған шикiзаттар мен материалдардың сипаттамаларынан елеулi түрде ерекшеленбесе, әр түрлi елдерден шығарылатын тауарларды (компоненттерді) араластыру;
5) мал сою жатпайды.";
34) 338-баптың 1-тармағы:
2) тармақшадағы "транзит рәсiмi бойынша" деген сөздерден кейiн "тауарлар мен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:

"10) при выпуске товаров в соответствии со статьями 392, 393 настоящего Кодекса.";
35) в заголовке главы 44 после слова "Возврат" дополнить словами "и зачет";
36) статью 346 изложить в следующей редакции:
"Статья 346. Возврат и зачет излишне уплаченных таможенных платежей и налогов
1. Излишне уплаченными суммами таможенных платежей и налогов признается разница между фактически уплаченными и подлежащими к уплате в бюджет суммами таможенных платежей и налогов в соответствии с настоящим Кодексом и налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. В целях получения возврата или зачета таможенных платежей и налогов плательщик в срок не позднее пяти лет со дня уплаты излишне уплаченных сумм обращается в таможенный орган, совершивший таможенное оформление, хранение, таможенное сопровождение товаров и транспортных средств, выдачу лицензий, принятие предварительного решения, с заявлением о предоставлении подтверждения о наличии излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов.
3. Одновременно с заявлением о подтверждении наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов должны быть предъявлены копии следующих документов:
1) платежного документа, подтверждающего уплату сумм;
2) таможенной декларации, оформленной таможенным органом, по которой начислялись и вносились таможенные платежи и налоги, представляемой в случае оформления таможенной декларации;
3) других документов, оформленных таможенными органами при хранении товаров, таможенном сопровождении товаров и транспортных средств, выдаче лицензий, принятии предварительного решения, за осуществление которых вносились таможенные платежи, представляемых в случаях, когда уплата таможенных платежей производилась без оформления таможенной декларации.
4. Срок рассмотрения заявления о подтверждении наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов не должен превышать десять рабочих дней со дня подачи заявления плательщиком.
5. Порядок рассмотрения заявления о подтверждении наличия излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов устанавливается уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.
6. Излишне уплаченные таможенные платежи и налоги подлежат возврату или зачету налоговыми органами по заявлению плательщика, в порядке и сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан за исключением случаев предусмотренных пунктом 7 настоящей статьи.
7. Таможенные органы по заявлению плательщика производят зачет в счет уплаты будущих таможенных платежей и налогов по тому виду таможенного платежа или налога, по которому имеется излишне уплаченная сумма.";

"10) осы Кодекстің 392, 393-баптарына сәйкес тауарларды шығару кезiнде;";
35) 44-тараудың тақырыбында "және" деген сөз "мен" деген сөзбен ауыстырылсын, "қайтару" деген сөзден кейiн "және есепке алу" деген сөздермен толықтырылсын;
36) 346-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"346-бап. Артық төленген кедендік төлемдер мен салықтарды қайтару және есепке алу
1. Осы Кодекс пен Қазақстан Республикасының салық заңдарына сәйкес кедендiк төлемдер мен салықтардың бюджетке нақты төленген сомасы мен төленуге тиiс сомасы арасындағы айырма кедендік төлемдер мен салықтардың артық төленген сомасы болып танылады.
2. Кедендiк төлемдер мен салықтарды қайтарып алу немесе есепке алу мақсатында төлеушi артық төленген сомалар төленген күннен бастап бес жылдан кешіктірмей кедендiк ресiмдеудi, тауарлар мен көлiк құралдарын сақтауды, кедендiк iлесiп алып жүрудi, лицензиялар берудi, алдын ала шешiм қабылдауды жасаған кеден органына кедендiк төлемдер мен салықтардың артық төленген сомаларының бар екендiгi туралы растау беру туралы өтiнішпен жүгінедi.
3. Артық төленген кедендiк төлемдердiң және салықтардың сомасын қайтару туралы өтiнiшпен бiр мезгiлде:
1) соманың төленгенiн растайтын төлем құжатының көшірмесi;
2) кедендiк декларация ресiмделген жағдайда берiлетiн, кеден органы ресiмдеген, сол бойынша кедендiк төлемдер және салықтар есептелген және енгiзiлген кедендiк декларацияның көшiрмесi;
3) жүзеге асыру үшiн кедендiк төлемдер енгізіліп, тауарларды сақтау, тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк iлесiп алып жүру, лицензия бepу, алдын ала шешiм қабылдау кезiнде кеден органдары ресiмдеген, кедендiк төлемдердi төлеу кедендiк декларацияны ресiмдемей жүргiзiлген жағдайларда берiлетiн басқа да құжаттардың көшiрмелерi берiлуi тиiс.
4. Артық төленген кедендiк төлемдер мен салықтар сомасының бар екендiгін растау туралы өтiнiшті қарау мерзiмi төлеушi өтініш берген күннен бастап он жұмыс күнiнен аспауға тиiс.
5. Артық төленген кедендiк төлемдер мен салықтар сомасының бар екендiгiн растау туралы өтiнiштi қарау тәртiбiн кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті орган белгiлейдi.
6. Артық төленген кедендiк төлемдер мен салықтар осы баптың 7-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгiленген тәртіппен және мерзiмде төлеушінің өтiнiшi бойынша салық органдарының қайтаруына немесе есепке алуына жатады.
7. Кеден органдары алдағы кедендiк төлемдер мен салықтар төлеу шотына есепке алуды кедендiк төлемнiң немесе салықтың ол бойынша артық төленген сома бар түрi бойынша жүргiзеді.";

37) подпункт 2) пункта 2 статьи 348 после слова "сумм" дополнить словами "таможенных платежей и налогов по тому же виду таможенного платежа или налога";
38) по статье 351:
в заголовке после слова "сумм" дополнить словами "по тому же виду таможенного платежа или налога";
в пункте 1 после слова "сумм" дополнить словами "таможенных платежей и налогов по тому же виду таможенного платежа или налога";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Зачет излишне уплаченных сумм таможенных платежей и налогов в счет погашения задолженности по тому же виду таможенного платежа или налога либо депозита осуществляется в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.";
39) пункт 1 статьи 352:
после слова "сумм" дополнить словами "таможенных платежей и налогов";
после слова "задолженности" дополнить словами "по тому же виду таможенного платежа или налога";
40) подпункт 2) пункта 2 статьи 379 дополнить словами ", за исключением требований по безопасности товаров";
41) статью 380 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Грузовая таможенная декларация на товары, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан с нарушением таможенных правил подается в течение тридцати календарных дней со дня вступления в законную силу решения суда или уполномоченного органа (должностного лица) о привлечении к уголовной или административной ответственности, либо со дня вступления в законную силу решения суда, уполномоченного органа (должностного лица) об освобождении от ответственности или прекращения производства по факту нарушения таможенных правил.";
42) в статье 383:
абзац второй подпункта 1), абзац третий подпункта 3), подпункт 12), абзац четвертый подпункта 13), подпункт 16) после слов "на безопасность продукции" дополнить словами "или декларация о соответствии";
в абзаце втором подпункта 1), в абзаце третьем подпункта 3), в подпункте 12), в абзаце четвертом подпункта 13), в подпункте 16) слова "для которых представление сертификата" заменить словами "представление которых";
подпункт 6) исключить;
абзац третий подпункта 10) изложить в следующей редакции:
"сертификат соответствия или декларация о соответствии на товары, представление которых обязательно в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением товаров (экспонатов) предназначенных для проведения выставок, без последующей реализации;";
дополнить частью второй следующего содержания:

37) 348-бап 2-тармағының 2) тармақшасындағы "артық төленген сома" деген сөздер "кедендiк төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрі бойынша кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы" деген сөздермен толықтырылсын;
38) 351-бап бойынша:
тақырыптағы "сома" деген сөзден кейiн "кедендік төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрi бойынша кедендiк төлемдер мен салықтардың сомасы" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтағы "сома" деген сөзден кейiн "кедендiк төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрi бойынша кедендік төлемдер мен салықтардың сомасы" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кедендiк төлемдер мен салықтардың артық төленген сомаларын кедендiк төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрi бойынша берешекті өтеу не депозит есебiне жатқызу кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен жүзеге асырылады.";
39) 352-баптың 1-тармағында:
"Артық төленген сома" деген сөздер "Кедендік төлемнiң немесе салықтың нақ сол түрi бойынша артық төленген сома" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 379-бап 2-тармағының 2) тармақшасында "тауарларға қатысты" деген сөздердiң алдынан "тауарлардың қауiпсiздiгi жөнiндегi талаптарды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын;
41) 380-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына кеден ережелерiн бұза отырып әкелiнген тауарларға арналған жүктің кедендiк декларациясы қылмыстық немесе әкімшілiк жауапкершілікке тарту туралы соттың немесе уәкiлетті органның (лауазымды адамның) шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап, не жауапкершіліктен босату немесе кеден ережелерiн бұзу фактiсi бойынша iсті тоқтату туралы соттың, уәкілетті органның (лауазымды адамның) шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап отыз күнтiзбелік күн iшiнде берiледi.";
42) 383-бапта:
1) тармақшаның екiншi абзацы, 3) тармақшаның үшінші абзацы, 12) тармақша, 13) тармақшаның төртiншi абзацы, 16) тармақша "сәйкестілiк сертификаты" деген сөздерден кейiн "немесе сәйкестiк туралы декларация" деген сөздермен толықтырылсын;
тармақшаның екiншi абзацындағы, 3) тармақшаның үшіншi абзацындағы, 12) тармақшадағы, 13) тармақшаның төртiншi абзацындағы, 16) тармақшадағы "сертификат беру" деген сөздер "оларды бepу" деген сөздермен ауыстырылсын;
6) тармақша алынып тасталсын;
10) тармақшаның үшіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көрмелер өткiзуге арналған, кейiннен сатылмайтын тауарларды (экспонаттарды) қоспағанда, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес оларды беру мiндеттi тауарларға сәйкестiк сертификаты немесе сәйкестілік туралы декларация;";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:

"В случае, когда проведение работ по сертификации ввозимых товаров невозможно по причине отсутствия аккредитованного органа по сертификации в зоне деятельности таможенного органа, в котором производится таможенное оформление товара, участник внешнеэкономической деятельности согласно выбранных таможенных режимов в подпунктах 1), 3), 10), 12), 13) и 16) части первой настоящей статьи, представляет заявление - декларацию.";
43) пункт 6 статьи 385 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом отозванная грузовая таможенная декларация подлежит аннулированию в порядке, определяемом уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.";
44) пункт 6 статьи 387 изложить в следующей редакции:
"6. Не позднее тридцати дней, после поставки заявленной во временной грузовой таможенной декларации партии товара, декларант представляет в таможенный орган, производивший таможенное оформление товара, полную грузовую таможенную декларацию.
При перемещении товаров по договорам с условиями определения цены, при передаче права собственности за пределами таможенной территории Республики Казахстан указанный срок исчисляется со дня оформления коносамента, приемо-сдаточного акта, используемого для определения цены и количества. В случае если на декларируемую партию составлялось несколько транспортных документов, указанный срок исчисляется с даты оформления последнего транспортного документа.";
45) подпункт 2) статьи 390 после слова "сертификаты," дополнить словами "декларация о соответствии, заявление-декларация,";
46) подпункт 4) пункта 2 статьи 401 исключить;
47) часть первую пункта 1 статьи 448 после слов "законодательства Республики Казахстан." дополнить предложением следующего содержания:
"В необходимых случаях досмотр проводится безотлагательно с последующим письменным уведомлением руководства таможенного органа в течение двадцати четырех часов.";
48) в пункте 3 статьи 453 слова "идентификационные знаки" заменить словами "средства идентификации";
49) в статье 459:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Проверка участников внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела осуществляется таможенными органами в целях контроля за соблюдением таможенного и иного законодательства, контроль, за соблюдением которого возложен на таможенные органы, в порядке, установленном уполномоченным органом по вопросам таможенного дела.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Проверки внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела подразделяются на следующие виды:

"Тауарға кедендiк ресiмдеу жүргiзiлетiн кеден органының қызмет аймағында сертификаттау жөнiндегi тiркелген органның болмауы себептi әкелiнген тауарларды сертификаттау бойынша жұмыс жүргізу мүмкiн болмайтын жағдайда, сыртқы экономикалық қызметке қатысушы осы баптың бiрiншi бөлігінің 1), 3), 10), 12), 13) және 16) тармақшаларындағы таңдалған кедендiк режимдерге сәйкес өтініш-декларация ұсынады.";
43) 385-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте қайтарып алынған жүктің кедендiк декларациясы кеден iсi мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi орган айқындайтын тәртiппен жойылуға жатады.";
44) 387-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жүктiң уақытша кедендiк декларациясында мәлiмделген тауарлар легі жеткiзiлгеннен кейiнгі күннен бастап отыз күннен кешіктірiлмей декларант тауарға кедендiк ресiмдеу жүргiзген кеден органына жүктiң толық кедендiк декларациясын ұсынады.
Бағаны айқындау шартымен тауарларды шарт бойынша өткiзу кезiнде, меншiк құқықтарын Қазақстан Республикасының шегiнен тысқары жерлерге беру кезiнде көрсетілген мерзiм баға мен мөлшердi айқындау үшiн пайдаланылатын коносамент, қабылдап алу-тапсыру актiсi ресiмделген күннен бастап есептеледi. Егер декларацияланатын тауарлар легіне бiрнеше көлiктік құжаттар жасалса, көрсетілген мерзiм соңғы көлiктiк құжат ресiмделген күннен бастап есептеледi.";
45) 390-баптың 2) тармақшасы "сертификаттар," деген сөзден кейiн "сәйкестілiк туралы декларация, өтiніш-декларация," деген сөздермен толықтырылсын;
46) 401-баптың 2-тармағының 4-тармақшасы алынып тасталсын;
47) 448-бап 1-тармағының бiрiншi бөлiгi "жазбаша шешiмi бойынша жүргiзiледi" деген сөздерден кейiн мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қажет болған жағдайда тексерiп қарау кейiннен кеден органының басшылығын жазбаша хабардар ете отырып, жиырма төрт сағаттың ішiнде шұғыл түрде жүргiзiледі.";
48) 453-баптың 3-тармағындағы "бiрдейлендiру белгiлерi" деген сөздер "бiрдейлендiру құралдары" деген сөздермен ауыстырылсын;
49) 459-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды тексерудi оның сақталуын бақылау кеден органдарына жүктелетін кеден және өзге де заңдарының сақталуын бақылау мақсатында кеден iсi мәселелерi жөнiндегі уәкiлетті орган белгiлеген тәртiппен кеден органдары жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыларды тексеру мынадай түрлерге бөлiнедi:

1) плановая - заранее запланированная проверка, проводимая с учетом установленных законодательством временных интервалов по отношению к предшествующим проверкам;
2) внеплановая - проверка, назначаемая в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией, требующей немедленного устранения угрозы общественному порядку, здоровью населения и национальной безопасности, требующей немедленного реагирования на жалобы, обращения и заявления; при получении сведений, свидетельствующих о нарушении требований, посредством информации, предоставленной органами государственного контроля (надзора), а также по результатам анализа информации содержащейся в базах и банках данных органов государственного контроля (надзора); по поручению уполномоченного органа по вопросам таможенного дела;
3) рейдовая - проверка, осуществляемая таможенными органами по вопросам соблюдения участниками внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела отдельных требований таможенного законодательства Республики Казахстан;
4) встречная - проверка, проводимая в отношении третьих лиц в случае, если при проведении проверок у таможенных органов возникает необходимость в получении дополнительной информации, связанной с указанными лицами, с целью перепроверки достоверности сведений, предоставленных проверяемым субъектом;
5) документальная - проверка, осуществляемая таможенными органами на основе изучения и анализа сведений, содержащихся в грузовых таможенных декларациях, товаросопроводительных, бухгалтерских, и иных документах, предоставленных участниками внешнеэкономической деятельности при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу Республики Казахстан.";
50) в пункте 7 статьи 465 слова ". При получении акта проверки участник внешнеэкономической и иной деятельности в сфере таможенного дела обязан сделать отметку о его получении." заменить словами "под роспись или иным способом, подтверждающим факт отправки и получения акта проверки.";
51) пункт 3 статьи 471 после слов "Банка Республики Казахстан" дополнить словами ", Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Управляющего делами Президента Республики Казахстан, начальника Службы охраны Президента Республики Казахстан";
52) пункт 3 статьи 522 изложить в следующей редакции:
"3. В стаж службы, дающий право на установление коэффициента к должностному окладу в зависимости от выслуги лет, засчитывается время:
1) прохождения военной службы в Вооруженных Силах, внутренних, пограничных войсках, органах управления и частях гражданской обороны Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в системе органов Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и Комитета государственной безопасности СССР, в Службе охраны Президента Республики Казахстан и Республиканской гвардии Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;

1) жоспарлы - алдыңғы тексерулерге қатысы бойынша заңдарда белгiленген уақыт аралықтары ескерiле отырып жүргiзiлетiн алдын ала жоспарланған тексеру;
2) жоспардан тыс - қоғамдық тәртiпке, халықтың денсаулығына және ұлттық қауiпсiздiкке төнген қатердi жедел жоюды талап ететiн, шағымдарға, өтiнiштерге және арыздарға жедел ден қоюды талап ететiн қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық жағдайларға байланысты; мемлекеттiк бақылау (қадағалау) органдары берген ақпарат арқылы, сондай-ақ мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарының деректер базалары мен банктерiндегі ақпараттарды талдау нәтижелерi бойынша талаптардың бұзылғандығы туралы растайтын мәлiметтер алынған жағдайда; кеден iсi мәселелерi жөніндегі уәкiлеттi органның тапсырмасы бойынша тағайындалатын тексеру;
3) рейдтік - кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушылардың Қазақстан Республикасы кеден заңдарының жекелеген талаптарын сақтауы мәселелерi бойынша кеден органдары жүзеге асыратын тексеру;
4) қарсы - егер тексеру жүргiзу кезiнде кеден органдарында үшiншi тұлғаларға байланысты тексерiлетiн субъект берген мәлiметтердiң дұрыстығын қайта тексеру мақсатында қосымша ақпарат алу қажеттігi туындаған жағдайда, көрсетiлген тұлғаларға қатысты жүргiзiлетiн тексеру;
5) құжаттамалық - тауарлар мен көлiк құралдарын Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзу кезiнде сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар ұсынатын жүктің кедендік декларацияларындағы, тауарға iлеспе, бухгалтерлiк және өзге де құжаттардағы мәлiметтердi зерделеу және талдау негiзiнде кеден органдары жүзеге асыратын тексеру.";
50) 465-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тексеру актісінің бiр данасы қол қою арқылы немесе жөнелту және тексеру актiсiн алу фактiсiн растайтын өзге де тәсiлмен кеден iсi саласындағы сыртқы экономикалық және өзге де қызметке қатысушыға берiледі.";
51) 471-баптың 3-тармағы "Ұлттық Банкiнiң Төрағасы," деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасы Ұлттық қауiпсiздiк комитетінiң төрағасы, Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқарушысы, Қазақстан Республикасының Президентi Күзет қызметiнің бастығы," деген сөздермен толықтырылсын;
52) 522-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Еңбек сiңiрген жылдарына қарай лауазымдық айлықақыға коэффициент белгiлеу құқығын беретiн қызмет стажына:
1) жағымсыз себептер бойынша қызметтен шығарылған адамдардан басқа, Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының Қарулы Күштерiнде, iшкi, шекара әскерлерiнде, басқару органдарында және азаматтық қорғаныс бөлiмдерiнде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетi мен КCPO Мемлекеттік қауіпсiздiк комитетi органдарының жүйесінде, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнде және Қазақстан Республикасының Республикалық Ұланында әскери қызмет өткерген;

2) прохождения службы лицами начальствующего состава в системе органов внутренних дел, финансовой полиции, службы в органах прокуратуры, работы судьей и на ответственных должностях в аппаратах судов Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, службы лицами начальствующего состава в бывшем Государственном следственном комитете Республики Казахстан, кроме лиц, уволенных по отрицательным мотивам;
3) работы на должностях, дающих право на получение надбавки за выслугу лет, в судах, органах прокуратуры, внутренних дел, финансовой полиции Республики Казахстан и бывшего Союза ССР, в органах государственной безопасности СССР, национальной безопасности и бывшего Государственного следственного комитета Республики Казахстан;
4) частично оплачиваемого отпуска по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет и дополнительного отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста полутора лет, а также других видов неоплачиваемых отпусков лицам, состоящим на государственной службе;
5) работы в системе Государственного банка СССР и Национального банка Республики Казахстан;
6) работы за границей по направлению государственных органов и государственных организаций, если перед направлением за границу лицо пребывало на государственной службе и в течение двух месяцев со дня возвращения из-за границы, не считая времени переезда, поступило на государственную службу;
7) работы на выборных и других ответственных должностях в партийных, профсоюзных и комсомольских органах Казахской ССР и Республики Казахстан до 1 января 1992 года;
8) последнего места работы на руководящих должностях, на должностях по специальностям, идентичным специальностям государственной службы в государственных организациях;
9) работы на должностях работников, осуществлявших техническое обслуживание и обеспечивавших функционирование государственных органов и их аппаратов, если эти должности отнесены к должностям государственных служащих в соответствии с законодательством;
10) работы в международных организациях или других государствах по направлению государственных органов Республики Казахстан, если лицо до направления пребывало на государственной службе;
11) обучения на курсах по подготовке, переподготовке и повышения квалификации кадров с отрывом от работы, а также учебы за границей по направлению государственных органов и организаций, если лицо до поступления пребывало на государственной службе и после окончания их вернулось на государственную службу;

2) жағымсыз себептер бойынша қызметтен шығарылғандардан басқа, басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының және бұрынғы КСР Одағының iшкi iстер, қаржы полициясы органдары жүйесiнде қызмет өткерген, прокуратура органдарында қызмет iстеген, судья болып немесе сот аппараттарында жауапты лауазымдарда iстеген, басшы құрамдағы адамдардың Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетiнде қызмет атқарған;
3) Қазақстан Республикасы мен бұрынғы КСР Одағының соттарында, прокуратура, iшкi iстер, қаржы полициясы органдарында, КCPO мемлекеттiк қауiпсiздiк, ұлттық қауiпсiздiк және Қазақстан Республикасының бұрынғы Мемлекеттiк тергеу комитетi органдарында еңбек сiңiрген жылдары үшiн үстеме ақы алуға құқық беретін лауазымдарда жұмыс iстеген;
4) мемлекеттiк қызметте тұрған адамдардың бала бiр жарым жасқа толғанға дейiн оны күтуге берiлетiн iшiнара ақы төленетiн демалысы мен бала бір жарым жасқа толғанға дейiн оны күтуге берiлетін жалақысы сақталмайтын қосымша демалысының, сондай-ақ басқа да ақысыз демалыс түрлерiнiң;
5) КCPO Мемлекеттiк банкi мен Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi жүйесiнде жұмыс iстеген;
6) егер шетелге жіберердiң алдында қызметшi мемлекеттік қызметте болса және көшiп келген уақытын есептемегенде, шетелден қайтып келген күннен бастап екi ай мерзiм iшінде мемлекеттiк қызметке кiрсе, мемлекеттiк органдар мен мемлекеттік ұйымдардың жолдамасы бойынша шетелде жұмыс iстеген;
7) 1992 жылдың 1 қаңтарына дейiн Қазақ КCP-i мен Қазақстан Республикасының партия, кәсiподақ және комсомол органдарында сайланбалы және өзге де жауапты лауазымдарда жұмыс iстеген;
8) басшы лауазымдардағы, мемлекеттік ұйымдардағы мемлекеттік қызмет мамандықтарымен бiрдей мамандық бойынша лауазымдардағы соңғы жұмыс орнының;
9) егер бұл қызметтер заңдарға сәйкес мемлекеттік қызметшілер лауазымдарына жатқызылса, мемлекеттiк органдар мен олардың аппараттарына техникалық қызмет көрсетудi жүзеге асыратын және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз ететiн қызметкерлер лауазымдарында жұмыс iстеген;
10) егер қызметші жiберiлгенге дейiн мемлекеттік қызметте болса, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының жолдамасы бойынша халықаралық ұйымдарда немесе басқа мемлекеттерде жұмыс iстеген;
11) кадрларды даярлау, қайта даярлау және олардың біліктілiгін көтеру жөнiндегi курстарда жұмыстан қол үзiп оқыған, сондай-ақ егер қызметші оқуға түскенге дейiн мемлекеттік қызметте болса және оны бiтiрген соң мемлекеттiк қызметке қайтып келсе, мемлекеттік органдар мен ұйымдардың жолдамасы бойынша шетелде оқыған;

12) осуществления полномочий депутата Парламента Республики Казахстан.";
53) абзац первый пункта 4 статьи 526 после слова "компенсация" дополнить словами "в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан".
Статья 2. Настоящий закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

12) Қазақстан Республикасының Парламентi депутатының өкілеттілігін жүзеге асырған уақыт есептеледі.";
53) 526-баптың 4-тармағының бірінші абзацы "бюджет есебiнен" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген  тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы заң ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi