О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О торговом мореплавании"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2004 года N 1234
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в  Закон Республики Казахстан "О торговом мореплавании".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в Закон Республики
Казахстан "О торговом мореплавании"
Статья 1. Внести в  Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 г. "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 2, ст. 16; 2004 г., N 20, ст. 116) следующие изменения и дополнения:
1. По всему тексту слова "Государственном судовом реестре", "Государственный судовой реестр", "Государственного судового реестра" заменить словами "Государственном судовом реестре морских судов", "Государственный судовой реестр морских судов", "Государственного судового реестра морских судов".
2. Статью 1 дополнить подпунктами 12-1), 13-1), 20-1), 49-1) следующего содержания:
"12-1) каботаж - перевозка и буксировка в сообщении между морскими портами Республики Казахстан, а также из пункта загрузки до пункта выгрузки, находящихся в юрисдикции Республики Казахстан;
13-1) классификационное общество - организация, осуществляющая технический надзор и классификацию судов, признанная Правительством Республики Казахстан в порядке определенном международными договорами Республики Казахстан в области торгового мореплавания;
20-1) морской терминал - специализированный район в морском порту, включающий совокупность технических средств, инженерных сооружений, подъемно-транспортного и иного оборудования, обеспечивающих условия для погрузки-выгрузки грузов, обработки транспортных средств смежных с морским видом транспорта, а также посадки-высадки и иного обслуживания пассажиров;
49-1) технический надзор классификационным обществом - проведение технического освидетельствования судна с учетом международных требований, содержащих нормы и стандарты, относящиеся к проектированию, конструкции и оборудованию судов и выдачи на основании освидетельствования соответствующих свидетельств международного образца, при этом контроль за проведением технического надзора классификационным обществом остается за уполномоченным органом;".

"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 26 қарашадағы N 1234 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
ЖОБА
Қазақстан Республикасының Заңы "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. "Сауда мақсатында теңiзде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 ж. 17 қаңтардағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат; 2004 ж., N 20, 116-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Бүкiл мәтіні бойынша "Мемлекеттiк кеме тiзілімінде", "Мемлекеттiк кеме тiзілімiне", "Мемлекеттiк кеме тiзілімі", "Мемлекеттік кеме тiзілімiнен" деген сөздер "Теңiз кемелерінің мемлекеттік кеме тiзілімiнде", "Теңiз кемелерiнің мемлекеттiк кеме тiзiліміне", "Теңiз кемелерiнің мемлекеттік кеме тiзілімi", "Теңiз кемелерiнің мемлекеттiк кеме тiзілімінен" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. 1-бап мынадай мазмұндағы 12-1), 13-1), 20-1), 49-1) тармақшаларын толықтырылсын:
"12-1) каботаж - Қазақстан Республикасының теңiз порттары арасындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңды құзырындағы тиеу пунктiнен түсiру пунктіне дейiн тасымалдау мен сүйретiп жүзу;
13-1) жiктеу қоғамы - Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы халықаралық шарттарында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі таныған кемелердi техникалық қадағалауды және жіктеудi жүзеге асыратын ұйым;
20-1) теңiз терминалы - жүктердi тиеу-түсіру, теңiз көлiгiнің түрiмен сабақтас көлiк құралдарын өңдеу, сондай-ақ жолаушыларды отырғызу-түсiру және оларға өзге де қызметтер көрсетуге арналған жағдайларды қамтамасыз ететін техникалық құралдардың, инженерлiк құрылыстардың, көтергіш-көлiктiк және өзге де жабдықтардың жиынтығын қамтитын теңiз портындағы мамандандырылған аудан;
49-1) жiктеу қоғамының техникалық қадағалауы - кемелерді жобалауға, олардың конструкциясы мен жабдығына қатысты және куәландырудың негізiнде халықаралық нысандағы тиiстi куәлiктердi берудiң нормалар мен стандарттарын қамтитын халықаралық талаптарды ескере отырып, кемеге техникалық куәландыруды жүргізуі, бұл peтте жiктеулiк қоғамның техникалық қадағалауын бақылау уәкiлеттi органда қалады;".

3. В подпункте 2) пункта 1 статьи 3 слова "а также на" исключить.
4. В статье 4:
1) пункт 1 исключить;
2) пункт 2 дополнить подпунктами 12-1), 12-2) и 12-3) следующего содержания:
"12-1) утверждение порядка оформления, выдачи, продления, а также изъятия паспорта моряка Республики Казахстан;
12-2) утверждение порядка выдачи разрешений на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства;
12-3) принятие, на основании международных договоров Республики Казахстан в области торгового мореплавания, решения о признании классификационного общества, осуществляющего технический надзор и классификацию судов.";
3) в пункте 3:
дополнить подпунктами 5-1), 6-1) следующего содержания:
"5-1) утверждение правил плавания и стоянки судов в морских портах Республики Казахстан и на подходах к ним;
6-1) выдача разрешений на осуществление каботажа судами, плавающими под флагом иностранного государства;";
подпункт 9) после слова "осуществление" дополнить словами "контроля за ведением";
подпункт 10) дополнить словами ", искусственных островов;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) согласование создания искусственных островов и других сооружений на море;".
5. Статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Каботаж
Перевозка и буксировка в сообщении между морскими портами, а также из пункта загрузки до пункта выгрузки осуществляется судами, плавающими под Государственным флагом Республики Казахстан, а также судами, плавающими под флагом иностранного государства, на основании разрешения, выданного в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.".
6. Статью 12 после слов "уполномоченного органа" дополнить словами "на срок, не превышающий двух лет, с правом последующего продления через каждые два года, но не свыше срока действия бербоут-чартера".
7. Пункт 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"2. Технический надзор за морскими судами и их классификация осуществляются классификационными обществами. Ведение технического надзора за судами и отдельными элементами судна иными организациями не допускается.
Присвоение класса судну удостоверяется классификационным свидетельством, выдаваемым классификационным обществом.".
8. В статье 16:
1) пункт 4 после слова "регистрируются" дополнить словом "морские,";
2) пункт 7 дополнить словами "сроком на два года, с дальнейшим продлением срока действия бербоут-чартера.";

3. 3 баптың 1-тармағының 2) тармақшасында "сондай-ақ" деген сөз алынып тасталсын.
4. 4-бапта:
1) 1-тармақ алынып тасталсын;
2) 2-тармақ 12) тармақшадағы "жатады" деген сөздiң алдынан ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) және 12-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"12-1) Қазақстан Республикасы теңiзшiсiнің паспортын ресiмдеу, беру, ұзарту, сондай-ақ алып қою тәртібін бекiту;
12-2) шетел мемлекетінiң туын көтеріп жүзуші кемелерге каботажды жүзеге асыруға рұқсаттар беру тәртiбін бекiту;
12-3) Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңiзде жүзу саласындағы халықаралық шарттары негізiнде кемелердi техникалық қадағалау мен жiктеудi жүзеге асыратын жiктеу қоғамын тану туралы шешiм қабылдау";
3) 3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 5-1), 6-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) Қазақстан Республикасының теңiз порттарында және оларға кiреберiстерде кемелердiң жүзу және тұрақтау ережесiн бекiту;
6-1) шетел мемлекетiнің туын көтеріп жүзуші кемелерге каботажды жүзеге асыруға рұқсаттар бepу;";
9) тармақша "жүзеге асыру" деген сөздердiң алдынан "жүргiзуге бақылауды" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақша "гидроқұрылыстардың" деген сөзден кейiн ", жасанды аралдардың" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) теңізде жасанды аралдар мен басқа құрылыстарды салуды келісу;".
5. 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Каботаж
Теңiз порттары арасындағы қатынаста, сондай-ақ тиеу пунктiнен түсiру пунктіне дейін тасымалдау мен сүйретіп жүзуді Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк туын көтерiп жүзуші кемелер, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Yкiметі белгілеген тәртіппен берілген рұқсат негiзiнде шетел мемлекетiнің туын көтеріп жүзуші кемелер жүзеге асырады.".
6. 12-бап "негiзінде" деген сөзден кейiн "әpбip екi жыл сайын кейiннен ұзарту құқығымен екі жылдан аспайтын, бiрақ бербоут-чартердiң қолданылу мерзiмiнен аспайтын мерзiмге" деген сөздермен толықтырылсын.
7. 15-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Теңiз кемелеріне техникалық қадағалауды және оларды жіктеудi жіктеу қоғамдары жүзеге асырады. Өзге ұйымдардың кемелерге және кеменiң жекелеген элементтеріне техникалық қадағалау жүргiзуiне жол берiлмейдi.
Кемеге сынып беру жiктеу қоғамы беретiн жіктеу куәлігімен куәландырылады.".
8. 16-бапта:
1) 4-тармақ "тізілімiнде" деген сөзден кейiн "теңiз," деген сөзбен толықтырылсын;
2) 7-тармақ "тiзілiмiнде" деген сөзден кейiн "бербоут-чартердiң қолданылу мерзiмiн одан әрi ұзарта отырып, екi жыл мерзiмге" деген сөздермен толықтырылсын;

3) пункт 8 после слова "регистрацию" дополнить словами ", перерегистрацию и выдачу дубликата документа, удостоверяющего государственную регистрацию".
9. Дополнить статьями 18-1, 18-2 следующего содержания:
"Статья 18-1. Перерегистрация судов
В случае, если в результате происшествия или любой другой причины судно перестает соответствовать сведениям, ранее внесенным в Государственный судовой реестр или судовую книгу, может быть осуществлена государственная перерегистрация судна в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, после освидетельствования и получения свидетельства о годности к плаванию.
Статья 18-2. Исключение судна из Государственного судового реестра или судовой книги
Из Государственного судового реестра или судовой книги подлежит исключению судно:
1) погибшее или пропавшее без вести;
2) конструктивно погибшее;
3) утратившее качества судна в результате перестройки или любых других изменений;
4) переставшее соответствовать требованиям, предусмотренным пунктом 3 статьи 11 настоящего Закона.".
10. Статью 28 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Судовладелец обязан оказывать содействие при расследовании аварийных случаев, произошедших с его судами.".
11. Пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) об аварийном случае донести судовладельцу, провести предварительное расследование в соответствии с правилами расследования аварийных случаев с судами, утвержденными уполномоченным органом, и, по прибытию судна, либо его экипажа, в первый казахстанский порт в течение 3 суток представить капитану порта подробное донесение об аварийном случае, выписки из судовых документов, объяснения причастных лиц и свидетелей.
При необходимости представить ленты самописцев, их расшифровку, путевую карту с прокладкой, схему маневрирования, схемы и чертежи повреждений, другие необходимые документы.".
12. В статье 35:
1) пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В морском порту осуществляются погрузка (разгрузка) и обслуживание судов в порядке очередности их прибытия, транспортно-экспедиторские и складские операции с грузами, перевалка на морской транспорт грузов с других видов транспорта и обратно, обслуживание пассажиров морских судов, а также перевозка пассажиров, багажа и грузов на судах порта и на других видах транспорта.";
2) в пункте 2 слова "оператором морского терминала" заменить словами "лицом, владеющим морским портом на праве собственности или иных законных основаниях, оператором морского терминала и иными физическими и юридическими лицами.".

3) 8-тармақ "тiркеу" деген сөзден кейiн ", қайта тiркеу және мемлекеттік тiркеудi куәландыратын құжаттың көшiрмесiн бepу" деген сөздермен толықтырылсын.
9. Мынадай мазмұндағы 18-1, 18-2-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Кемелердi қайта тiркеу
Егер кеме оқиғаның немесе кез келген басқа себептiң нәтижесінде Мемлекеттік кеме тiзiлiмiне немесе кеме кiтабына бұрын енгiзілген мәліметтерге сәйкес келмеген жағдайда, куәландырылғаннан және жүзуге жарамдылығы туралы куәлiктi алғаннан кейiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен кеменi мемлекеттік қайта тiркеу жүзеге асырылуы мүмкін.
18-2-бап. Кеменi Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан шығару
Мемлекеттiк кеме тiзiлiмiнен немесе кеме кiтабынан:
1) опат болған немесе хабарсыз жоғалып кеткен;
2) конструкциялық жағынан күйреген;
3) қайта жасау немесе кез келген басқа да өзгерiстер нәтижесiнде кеме сапасын жоғалтқан;
4) осы Заңның 11-бабының 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігiн жоғалтқан кеме шығарылуға тиiс.".
10. 28-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кеме иесi оның кемелерiмен болған авариялық жағдайларды тексеру кезiнде көмек көрсетуге мiндетті.".
11. 31-баптың 1-тармағы 15) тармақшадағы "мiндетті" деген сөз алынып тасталып, мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) кеме иесiне авариялық жағдай туралы хабарлауға, уәкілеттi орган бекiткен кемелермен болған авариялық жағдайларды тексеру ережесiне сәйкес алдын ала тексеру жүргiзуге және кеме не оның экипажы бiрiншi қазақстандық портқа келгеннен кейін 3 тәулiк iшiнде порт капитанына авариялық жағдай туралы егжей-тегжейлі хабарламаны, кеме құжаттарынан көшiрмелердi, қатысы бар тұлғалар мен куәгерлердiң түсініктемелерін беруге міндетті.
Қажет болған кезде өзі жазатын таспаларды, олардың мағынасын ашып жазуды, жолы көрсетiлген жол картасын, маневрлеу схемасын, зақымданулардың схемалары мен сызбаларын, басқа да қажетті құжаттарды ұсынсын.".
12. 35-бапта:
1) 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Теңiз портында жүк тиеу (түсiру) және кемелерге олардың келу кезектілігі тәртібімен қызмет көрсету, жүкпен көлiктiк-экспедиторлық және қойма операциялары, көлiктiң басқа түрлерiнен жүктi теңiз көлiгiне ауыстырып тиеу және керiсiнше iстеу, теңiз кемелерi жолаушыларына қызмет көрсету, сондай-ақ порт кемелерiнде және көлiктiң басқа түрлерiнде жолаушыларды, багаж бен жүктердi тасымалдау жүзеге асырылады.";
2) 2-тармақтағы "теңiз терминалының операторы" деген сөздер "теңiз портын меншік құқығында немесе өзге де заңды негiздерде иеленген тұлға, теңiз терминалының операторы мен өзге де жеке және заңды тұлғалар." деген сөздермен ауыстырылсын.

13. В статье 36:
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 36. Ответственность лиц, владеющих морским портом на праве собственности или иных законных основаниях, оператора морского терминала и иных физических и юридических лиц";
2) в пункте 1 слова "Морской порт (оператор морского терминала) несет" заменить словами "Лица, владеющие морским портом на праве собственности или иных законных основаниях, оператор морского терминала и иные физические и юридические лица несут";
3) в пунктах 2 и 3 слова "морского порта (оператора морского терминала)" заменить словами "лиц, владеющих морским портом на праве собственности или иных законных основаниях, оператора морского терминала и иных физических и юридических лиц".
14. В статье 37 слова "Морской порт (оператор морского терминала)" заменить словами "Лица, владеющие морским портом на праве собственности или иных законных основаниях, оператор морского терминала и иные физические и юридические лица".
15. Подпункт 1) пункта 4 статьи 40 дополнить словами ", в том числе объявлять допустимую проходную осадку судов на акватории и подходном канале порта".
16. Пункт 2 статьи 177 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

13. 36-бапта:
1) атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"36-бап. Теңiз портын меншік құқығында немесе өзге де заңды
негiздерде иеленген тұлғалардың теңiз терминалы
операторы мен өзге де жеке және заңды тұлғалардың
жауапкершiлiгі";
2) 1-тармақтағы "Теңiз порты (теңiз терминалының операторы)" деген cөздер "Теңiз портын меншiк құқығында немесе өзге де заңды негiздерде иеленген тұлғалар, теңiз терминалының операторы мен өзге де жеке және заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 2 және 3-тармақтардағы "Теңiз портына (теңiз терминалының операторына)" деген сөздер "Теңiз портын меншік құқығында немесе өзге де заңды негiздерде иеленген тұлғаларға, теңiз терминалы операторы мен өзге де жеке және заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын.
14. 37-баптағы "Теңiз порты (теңiз терминалының операторы)" деген сөздер "Теңiз портын меншік құқығында немесе өзге де заңды негiздерде иеленген тұлғалар, теңiз терминалының операторы мен өзге де жеке және заңды тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. 40-баптың 4 тармағының 1) тармақшасы ", соның iшiнде порттың айдынында және кiреберiс каналында кемелердiң өтуінің рұқсат етiлген шөгуiн жариялауға" деген сөздермен толықтырылсын.
16. 177-баптың 2-тармағы алынып тасталсын.
2-бап. Осы Заң ресми түрде жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi