О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности государственных органов, осуществляющих регулирование финансового рынка"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2004 года N 1290
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты по вопросам деятельности государственных органов, осуществляющих регулирование финансового рынка".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам деятельности государственных органов, осуществляющих регулирование финансового рынка
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный  кодекс Республики Казахстан от 24 апреля 2004 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 8-9, ст. 53;  Закон Республики Казахстан от 22 октября 2004 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной регистрации ипотеки судна или строящегося судна", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 30 октября 2004 г. и "Казахстанская правда" 30 октября 2004 г.):
подпункт 12) пункта 1 статьи 50 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"компенсация непокрытых убытков Национального Банка Республики Казахстан;".
2. В  Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 г. "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23; N 12, ст. 88; N 15-16, ст. 100; N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 11-12, ст. 262; N 19, ст. 370; 1997 г., N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 10, ст. 123; 2003 г., N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91):
1) по всему тексту слово "(интереса)" исключить;
2) часть вторую статьи 3 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"утверждение Президентом Республики Казахстан по представлению Правления Национального Банка Казахстана системы оплаты труда работников Национального Банка Казахстана;";

"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне қаржы нарығын реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік органдар қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 9 желтоқсандағы N 1290 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне қаржы нарығын реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік органдар қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне
қаржы нарығын реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттік
органдар қызметiнiң мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілеріне өзгерiстер мен толықтырулар енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 24 сәуiрдегі Бюджет  кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 8-9, 53-құжат; 2004 жылғы 30 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде және 2004 жылғы 30 қазанда "Казахстанская правда" газетiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілеріне кеменiң немесе жасалып жатқан кеменiң ипотекасын мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 22 қазандағы  Заңы ):
50-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң орны жабылмаған шығындарын өтеу;".
2. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 30 наурыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат; N 12, 88-құжат; N 15-16, 100-құжат; N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 11-12, 262-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 10, 123-құжат; 2003 ж., N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат):
1) бүкіл мәтiн бойынша "(мүдденің)" деген сөз алынып тасталсын;
2) 3-баптың екiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының ұсынуы бойынша Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қызметкерлерiне еңбекақы төлеу жүйесiн бекiтуi;";

3) в статье 8:
в подпункте а):
в части первой слова "в Республике Казахстан путем регулирования объема денежной массы в обращении" заменить словами "Республики Казахстан";
в части второй слово "ответственность" заменить словом "обязательства";
в подпункте д-1) слова "ломбардные операции;", "и пересылка" и "и в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, выдает уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) заключение о возможности выдачи уполномоченным органом лицензии по отдельным видам банковских операций" исключить;
дополнить подпунктом д-2) следующего содержания:
"д-2) в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан, выдает уполномоченному государственному органу по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - уполномоченный орган) заключение о возможности выдачи уполномоченным органом лицензии по отдельным видам банковских операций, а также определяет порядок выдачи такого заключения;";
подпункты и-1) и и-2) изложить в следующей редакции:
"и-1) выдает лицензии на проведение валютных операций, на осуществление розничной торговли и оказание услуг за наличную иностранную валюту, а также на организацию обменных операций с иностранной валютой юридическим лицам, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;
и-2) выдает лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на осуществление: инкассации банкнот, монет и ценностей; межбанковского клиринга; сейфовых операций; выпуска платежных карточек;";
дополнить подпунктами и-3), и-4) и л-4) следующего содержания:
"и-3) устанавливает минимальный размер и порядок формирования уставного капитала юридических лиц, осуществляющих на основании лицензии Национального Банка Казахстана операции по инкассации, а также юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;
и-4) выдает разрешение на государственную регистрацию в органах юстиции юридическим лицам, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;";
"л-4) устанавливает по согласованию с уполномоченными органами обязательные для исполнения требования по организации охраны помещений банков и организаций, осуществляющих отдельные виды банковских операций;";
подпункт р) изложить в следующей редакции:
"р) формирует отчетный платежный баланс, международную инвестиционную позицию и оценку валового внешнего долга страны, участвует в разработке краткосрочных, среднесрочных и долгосрочных прогнозных оценок платежного баланса, осуществляет регистрацию валютных операций и мониторинг договоров по негосударственным внешним займам, не имеющим государственных гарантий;";
подпункт т) изложить в следующей редакции:
"т) участвует в подготовке и переподготовке кадров для государственных органов и финансовых организаций;";
подпункт у-4) дополнить словами ", а также активами других юридических лиц";
подпункт у-6) изложить в следующей редакции:
"у-6) устанавливает нормативы минимальных резервных требований и осуществляет контроль за их выполнением;";

3) 8-бапта:
а) тармақшасының:
бiрiншi бөлігіндегі "Қазақстан Республикасында айналыстағы ақша көлемiнiң мөлшерiн реттеу жолымен" деген сөздер "Қазақстан Республикасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлігіндегі "жауап бередi" деген сөздер "мiндеттемелер атқарады" деген сөздермен ауыстырылсын;
д-1) тармақшасындағы "ломбардтық операциялар;", "және салып жiберу" және "Қазақстан Республикасының заң актілерiнде белгiленген жағдайларда қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органға (бұдан әрi - уәкілеттi орган) банк операцияларының жекелеген түрлерi бойынша уәкiлеттi органның лицензия беру мүмкiндігі туралы қорытынды бередi" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы д-2) тармақшасымен толықтырылсын:
"д-2) Қазақстан Республикасының заң актілерiнде белгiленген жағдайларда қаржы нарығы мен қаржылық ұйымдарды реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілетті мемлекеттік органға (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) банк операцияларының жекелеген түрлерi бойынша уәкiлетті органның лицензия беру мүмкiндiгi туралы қорытынды бередi, сондай-ақ осындай қорытынды берудің тәртiбiн айқындайды;";
и-1) және и-2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"и-1) қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларға валюталық операциялар жүргізуге, бөлшек сауданы жүзеге асыру мен қолма-қол шетел валютасына қызмет көрсетуге, сондай-ақ шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға лицензиялар бередi;
и-2) банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға: банкноттарды, монеталарды және құндылықтарды инкассациялауды; банкаралық клирингті; сейф операцияларын; төлем карточкаларын шығаруды жүзеге асыруға лицензиялар бередi;";
мынадай мазмұндағы и-3), и-4) және л-4) тармақшаларымен толықтырылсын:
"и-3) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негiзiнде инкассация жөнiндегі операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ қызметінiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерiн және қалыптастыру тәртiбiн белгілейдi;
и-4) қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларға әділет органдарында мемлекеттік тiркелуге рұқсат бередi;";
"л-4) уәкілеттi органдармен келiсiм бойынша банктердiң және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың үйлерiн күзетудi ұйымдастыру жөнiндегі орындауға мiндеттi талаптарды белгілейдi;";
р) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"р) есептiк төлем теңгерiмiн, халықаралық инвестициялық ұстанымды және елдiң жалпы сыртқы борышының бағасын қалыптастырады, төлем теңгерiмiнiң қысқа мерзiмдi, орташа мерзiмдi және ұзақ мерзiмдi болжамдық бағаларын әзiрлеуге қатысады, валюталық операцияларды тiркеудi және мемлекеттік кепiлдiктерi жоқ мемлекеттiк емес сыртқы заемдар бойынша шарттардың мониторингiн жүзеге асырады;";
т) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"т) мемлекеттiк органдар мен қаржылық ұйымдар үшiн кадрлар даярлауға және қайта даярлауға қатысады;";
у-4) тармақшасы "активтердi" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ басқа да заңды тұлғалардың активтерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
у-6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"у-6) ең aз резервтiк талаптардың нормативтерiн белгілейдi және олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;";

дополнить подпунктами у-8), у-9), у-10) и у-11) следующего содержания:
"у-8) осуществляет без получения соответствующих лицензий банковскую деятельность, определенную законодательными актами Республики Казахстан, а также профессиональную деятельность по управлению инвестиционным портфелем, кастодиальную, дилерскую и брокерскую деятельность с правом ведения счетов в качестве номинального держателя;
у-9) в случае нарушения порядка проведения отдельных видов банковских операций, лицензируемых Национальным Банком Казахстана, применяет к организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, меры воздействия и налагает санкции в порядке, установленном банковским и валютным законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции;
у-10) применяет к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, в пределах своей компетенции, меры воздействия и налагает санкции в порядке, установленном банковским и валютным законодательством, в случае нарушения ими нормативных правовых актов по вопросам банковской деятельности, учета, платежей и переводов денег, осуществления валютных операций;
у-11) устанавливает цену продажи юридическим и физическим лицам инвестиционных и коллекционных монет;";
4) в части первой статьи 9 слова "полученного им" заменить словом "нераспределенного";
5) в части первой статьи 10:
слова "образуется в размере" заменить словами "формируется в размере не менее";
после слов "за счет" дополнить словом "нераспределенного";
6) в статье 11:
в части первой слово "Чистый" заменить словами "Нераспределенный чистый";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Нераспределенный чистый доход Национального Банка Казахстана, уменьшенный на сумму созданных общих провизий (резервов) по банковским активам и на сумму реализованного дохода от переоценки золотовалютных активов, направляется на увеличение уставного и/или резервного капиталов в размере, установленном Правлением Национального Банка Казахстана.";
в части третьей:
слово "полученного" заменить словом "нераспределенного";
слова "в следующем финансовом году" заменить словами "с отсрочкой на один финансовый год";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"В случае, если размер резервного капитала составляет менее суммы уставного капитала, то весь нераспределенный чистый доход остается в распоряжении Национального Банка Казахстана и направляется на пополнение резервного капитала до достижения им размера уставного капитала. При недостаточности средств резервного капитала для возмещения убытков финансового года, непокрытые убытки компенсируются Национальному Банку Казахстана в полном объеме за счет средств республиканского бюджета с отсрочкой на один финансовый год.";

мынадай мазмұндағы у-8), у-9), у-10) және у-11) тармақшаларымен толықтырылсын:
"у-8) тиiстi лицензиялар алмай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерiнде айқындалған банк қызметiн, сондай-ақ инвестициялық портфельдi басқару жөніндегі кәсiби қызметті, шоттарды жүргiзу құқығымен нақтылы ұстаушы ретiнде кастодиандық, дилерлiк және брокерлiк қызметтi жүзеге асырады;
у-9) Қазақстан Ұлттық Банкi лицензиялайтын банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүргiзу тәртiбi бұзылған жағдайда, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға өз құзыретi шегiнде Қазақстан Республикасының банктiк және валюталық заңнамасында белгіленген тәртiппен ықпал ету шараларын қолданады және санкциялар салады;
у-10) банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдар банк қызметi, ақша төлемдерi мен аударымдарын есепке алу, валюталық операцияларды жүзеге асыру мәселелерi бойынша нормативтiк құқықтық актілердi бұзған жағдайда, оларға өз құзыретi шегiнде банктік және валюталық заңнамада белгіленген тәртiппен ықпал ету шараларын қолданады және санкциялар салады;
у-11) заңды және жеке тұлғаларға инвестициялық және коллекциялық монеталарды сату бағасын белгiлейдi;";
4) 9-баптың бiрiншi бөлігіндегі "өзi алған" деген сөздер "бөлiнбеген" деген сөзбен ауыстырылсын;
5) 10-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"жарғылық капиталы мөлшерiнде құрылып" деген сөздер "кемiнде жарғылық капиталы мөлшерiнде қалыптасып" деген сөздермен ауыстырылсын;
"таза табысы" деген сөздердiң алдында "бөлiнбеген" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 11-баптағы:
бiрiншi бөлiгiнде "таза" деген сөз "бөлiнбеген таза" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк активтерi бойынша құрылған жалпы провизиялардың (резервтердің) сомасына және алтынвалюта активтерiн қайта бағалаудан жұмсалған кiрiс сомасына азайтылған Қазақстан Ұлттық Банкiнiң бөлiнбеген таза кiрiсi Қазақстан Ұлттық Банкiнiң Басқармасы белгiлеген мөлшерде жарғылық және/немесе резервтiк капиталдарды ұлғайтуға жiберіледi.";
үшiншi бөлiгiнде:
"алынған" деген сөз "бөлiнбеген" деген сөзбен ауыстырылсын;
"келесi қаржы жылында" деген сөздер "бiр қаржы жылына мерзiмiн ұзарта отырып" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер резервтiк капиталдың мөлшерi жарғылық капитал сомасынан аз болған жағдайда, барлық бөлiнбеген таза кiрiс Қазақстан Ұлттық Банкiнiң басқаруында қалады және резервтiк капиталдың мөлшерi жарғылық капиталдың мөлшерiне жеткенге дейiн толықтыруға жiберіледi. Қаржы жылының шығындарын өтеу үшiн резервтiк капиталдың қаражаты жеткіліксiз болғанда өтелмеген шығындар Қазақстан Ұлттық Банкіне толық көлемде республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен бір қаржы жылына мерзiмiн ұзарта отырып өтеледi.";

7) в статье 15:
в части первой:
дополнить подпунктом б-1) следующего содержания:
"б-1) установление порядка выдачи доверенности на совершение операций в банках;";
подпункт в) дополнить словами ", принятие решения о выпуске банкнот и монет национальной валюты Республики Казахстан, замене банкнот и монет при изменении их дизайна (формы), а также установление порядка обмена ветхих и поврежденных банкнот и монет";
дополнить подпунктами в-1), в-2) и в-3) следующего содержания:
"в-1) определение тематики выпуска, тиража изготовления, сплава, сроков и даты выпуска коллекционных и инвестиционных монет;
в-2) принятие решения о чеканке коллекционных монет по заказам других стран из драгоценных и недрагоценных металлов;
в-3) определение порядка продажи и выкупа Национальным Банком Казахстана банкнот и монет;";
в подпункте г) слова "по операциям Национального Банка Казахстана с банками" исключить;
в подпункте е):
после слов "о выдаче" дополнить словами ", приостановлении действия и отзыве";
слово "единственным" заменить словом "исключительным";
слово "наличной" исключить;
дополнить подпунктом е-4) следующего содержания:
"е-4) утверждение требований, предъявляемых к степеням защиты вексельной бумаги, производимой на территории или ввозимой на территорию Республики Казахстан, а также технических требований к вексельной бумаге;";
в подпункте ж) после слова "нормативов" дополнить словом "минимальных";
дополнить подпунктом ж-1) следующего содержания:
"ж-1) установление минимального размера и порядка формирования уставного капитала юридических лиц, осуществляющих на основании лицензии Национального Банка Казахстана операции по инкассации, а также юридических лиц, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой;";
дополнить подпунктом з-1) следующего содержания:
"з-1) определение деятельности, относящейся к монетарной;";
подпункт и) исключить;
дополнить подпунктом и-1) следующего содержания:
"и-1) принятие решений о введении и отмене режима обязательной продажи выручки в иностранной валюте от экспорта товаров, работ и услуг;";
подпункт к-1) дополнить словами ", а также изменений и дополнений в них";
дополнить подпунктом к-2) следующего содержания:
"к-2) утверждение общей суммы финансирования уполномоченного органа по представлению руководителя уполномоченного органа;";
в подпункте м) слова ", а также утверждение директоров департаментов, руководителей филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана" исключить;
дополнить подпунктом м-1) следующего содержания:
"м-1) дача согласия на назначение на должность (освобождение от должности) директоров департаментов, первых руководителей филиалов, представительств и организаций Национального Банка Казахстана;";
подпункт о) изложить в следующей редакции:
"о) определение и утверждение условий труда, его оплаты, социально-бытового обеспечения, повышения квалификации и переподготовки работников Национального Банка Казахстана, его филиалов, представительств и организаций;";
подпункт ф) исключить;
подпункт ц) изложить в следующей редакции:
"ц) установление размера нераспределенного чистого дохода, направляемого на формирование уставного и/или резервного капиталов, в соответствии со статьей 11 настоящего Закона;";
часть третью исключить;

7) 15-баптағы:
бiрiншi бөлік:
мынадай мазмұндағы б-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"б-1) банктерде операциялар жасауға сенімхат беру тәртiбiн белгілеу;";
в) тармақшасы ", Қазақстан Республикасы ұлттық валютасының банкноттары мен монеталарын шығару, олардың дизайны (нысаны) өзгерген кезде банкноттар мен монеталарды ауыстыру туралы шешiм қабылдау, сондай-ақ тозған және бүлiнген банкноттар мен монеталарды айырбастау тәртiбiн белгілеу" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы в-1), в-2) және в-3) тармақшаларымен толықтырылсын:
"в-1) коллекциялық және инвестициялық монеталардың шығарылу тақырыбын, дайындалу таралымын, қоспасын, шығарылу мерзiмдерi мен күнiн айқындау;
в-2) басқа елдердiң тапсырыстары бойынша қымбат және жай металдардан коллекциялық монеталар соғу туралы шешім қабылдау;
в-3) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банкноттар мен монеталарды сату және сатып алу тәртiбiн айқындау;";
г) тармақшасындағы "Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банктермен жасалатын операциялар бойынша" деген сөздер алынып тасталсын;
e) тармақшасы:
"беру" деген сөзден кейiн ", қолданылуын тоқтата тұру және қайтарып алу" деген сөздермен толықтырылсын;
"бiрден-бiр" деген сөздер "айрықша" деген сөзбен ауыстырылсын;
"қолма-қол" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы e-4) тармақшасымен толықтырылсын:
"e-4) Қазақстан Республикасының аумағында жасалатын немесе оның аумағына әкелiнетін вексель қағазының қорғалу дәрежелерiне қойылатын талаптарды, сондай-ақ вексель қағазына қойылатын техникалық талаптарды бекiту;";
ж) тармақшасындағы "банктерге" деген сөзден кейiн "ең аз" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы ж-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"ж-1) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң лицензиясы негізiнде инкассация жөнiндегi операцияларды жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, сондай-ақ қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғалардың жарғылық капиталының ең аз мөлшерiн және қалыптастыру тәртiбiн белгiлеу;";
мынадай мазмұндағы з-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"з-1) монетарлыққа жататын қызметті айқындау;";
и) тармақшасы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы и-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"и-1) тауарлар, жұмыстар және қызметтер көрсету экспортынан түскен шетел валютасындағы түсiмдi мiндеттi түрде сату режимiн енгізу және жою туралы шешiмдер қабылдау;";
к-1) тармақшасы "ереженi" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ оларға өзгерiстер мен толықтыруларды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы к-2) тармақшасымен толықтырылсын:
"к-2) уәкілетті орган басшысының ұсынуы бойынша уәкілетті органды қаржыландырудың жалпы сомасын бекiту;";
м) тармақшасында "сондай-ақ Қазақстан Ұлттық Банкi департаментінің директорларын, филиалдарының, өкілдiктерiнiң және ұйымдарының басшыларын бекiту" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы м-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"м-1) Қазақстан Ұлттық Банкi департаментiнiң директорларын, филиалдарының, өкiлдiктерiнiң және ұйымдарының бiрiншi басшыларын қызметке тағайындауға (қызметтен босатуға) келiсiм беру;";
о) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"о) Қазақстан Ұлттық Банкiнiң, оның филиалдарының, өкiлдiктерiнiң және ұйымдары қызметкерлерінің еңбек жағдайларын, оған ақы төлеудi, әлеуметтік-тұрмыстық жағынан қамсыздандыруды, білiктiлiгін арттыру және қайта даярлауды айқындау және бекiту;";
ф) тармақшасы алынып тасталсын;
ц) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"ц) осы Заңның 11-бабына сәйкес жарғылық және/немесе резервтiк капиталдарды қалыптастыруға жіберілетін бөлінбеген таза кiрiстiң мөлшерiн белгілеу;";
үшінші бөлiгі алынып тасталсын;

8) статью 16 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Должностное лицо уполномоченного органа вправе присутствовать на заседаниях Правления Национального Банка Казахстана с правом совещательного голоса.";
9) в статье 29:
в части первой слова "низкого уровня инфляции и устойчивости национальной валюты" заменить словами "стабильности цен";
в абзаце четвертом части второй слова "обязательных резервов (резервных требований)" заменить словами "резервных требований";
10) статью 32 изложить в следующей редакции:
"Статья 32. Резервные требования
В целях регулирования объемов и ставок вознаграждения по депозитам и займам банков Национальным Банком Казахстана используются нормативы минимальных резервных требований.
Нормативы минимальных резервных требований рассчитываются Национальным Банком Казахстана как процент от суммы обязательств банков.
Структура обязательств банков, принимаемых для расчета, условия выполнения минимальных резервных требований и порядок их резервирования, а также нормативы минимальных резервных требований устанавливаются Национальным Банком Казахстана.
Изменение нормативов минимальных резервных требований вводится в действие не раньше чем через месяц со дня принятия такого решения.
При нарушении нормативов минимальных резервных требований банки несут ответственность, установленную законодательными актами.
В десятидневный срок со дня назначения председателя ликвидационной комиссии Национальный Банк Казахстана возвращает ликвидационной комиссии банка зарезервированные у него средства.";
11) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Выпуск банкнот и монет
Выпуск банкнот и монет, организация их обращения и изъятие из обращения на территории Республики Казахстан осуществляется исключительно Национальным Банком Казахстана.
Выпуск банкнот и монет в обращение осуществляется Национальным Банком Казахстана путем их продажи юридическим и физическим лицам.";
12) статью 42 дополнить частью второй следующего содержания:
"Монеты делятся на следующие виды:
инвестиционные монеты - монеты, изготовленные из драгоценных металлов, являющихся объектом инвестирования и накопления, и реализуемые по стоимости, отличающейся от их нарицательной стоимости;
коллекционные монеты - юбилейные, памятные и иные монеты специального чекана, изготовленные ограниченным тиражом, как из драгоценных, так и из сплавов недрагоценных металлов с применением сложных технологий чеканки и/или методов художественного оформления, придающие этим монетам специфические свойства, представляющие интерес для коллекционирования и накопления, которые реализуются по стоимости, отличающейся от их нарицательной стоимости;
циркуляционные монеты - монеты, изготовленные из сплавов недрагоценных металлов и предназначенные для наличного денежного обращения при расчетах и разменных операциях по нарицательной стоимости.";

8) 16-бап мынадай мазмұндағы төртiнші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi органның лауазымды адамы Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының мәжiлiстерiне кеңесшi дауыс құқығымен қатысуға құқылы.";
9) 29-баптың:
бiрiншi бөлігіндегі "инфляцияның төменгі деңгейiн және ұлттық валютаның тұрақтылығын" деген сөздер "бағалардың тұрлаулылығын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлігiнiң төртiншi абзацындағы "міндетті резервтердің нормативтерін (резервтiк талаптарды)" деген сөздер "резервтiк талаптарды" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 32-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"32-бап. Резервтiк талаптар
Банктердің депозиттері мен заемдары бойынша сыйақы көлемін және ставкаларын реттеу мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкi ең аз резервтiк талаптардың нормативтерін пайдаланады.
Ең аз резервтiк талаптардың нормативтерiн Қазақстан Ұлттық Банкi банктер міндеттемелерінің сомасынан пайыз ретiнде есептейді.
Есеп айырысуға қабылданатын банктер міндеттемелерінің құрылымын, ең aз резервтiк талаптарды орындау шарттарын және оларды резервтеу тәртібiн, сондай-ақ ең аз резервтiк талаптардың нормативтерін Қазақстан Ұлттық Банкi белгiлейдi.
Ең аз резервтiк талаптардың нормативтерін өзгерту осындай шешiм қабылданған күннен бастап бір айдан кейiн қолданысқа енгізіледі.
Ең aз резервтiк талаптардың нормативтерi бұзылғанда банктер заң актілерiнде белгiленген жауапкершілiк атқарады.
Тарату комиссиясының төрағасы тағайындалған күннен бастап он күндiк мерзiмде Қазақстан Ұлттық Банкi банктің тарату комиссиясына өзінде резервтелген қаражатты қайтарады.";
11) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Банкноттар мен монеталарды шығару
Банкноттар мен монеталарды шығаруды, олардың Қазақстан Республикасының аумағында айналысын ұйымдастыруды және айналыстан шығаруды Қазақстан Ұлттық Банкi ғана жүзеге асырады.
Банкноттар мен монеталарды айналысқа шығаруды Қазақстан Ұлттық Банкi оларды заңды және жеке тұлғаларға сату арқылы жүзеге асырады.";
12) 42-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Монеталар мынадай түрлерге бөлiнедi:
инвестициялық монеталар - қымбат металдардан жасалған, инвестициялау және жинақтау объектiсi болып табылатын және белгіленген құнынан ерекшеленетiн құны бойынша сатылатын монеталар;
коллекциялық монеталар - монеталарға тән арнайы қасиет беретiн күрделі соғу технологияларын және/немесе көркем безендіру әдiстерiн пайдалана отырып қымбат металдан және сол сияқты жай металдар қоспасынан, шектеулі таралыммен дайындалған, коллекциялау және жинақтау үшiн қызығушылық туғызатын, белгiленген құнынан ерекшеленетiн құны бойынша сатылатын мерейтойлық, ескерткiш және өзге де арнайы соғылған монеталар;
айналыстағы монеталар - жай металдар қорытпасынан жасалған және белгіленген құны бойынша есеп айырысу мен ақша ұсақтау операциялары кезiнде қолма-қол ақша айналысына арналған монеталар.";

13) дополнить статьей 43-1 следующего содержания:
"Статья 43-1. Продажа и выкуп банкнот и монет Национальным Банком Казахстана
Продажа, выкуп банкнот и циркуляционных монет Национальным Банком Казахстана осуществляется по их нарицательной стоимости.
Продажа Национальным Банком Казахстана инвестиционных и коллекционных монет осуществляется в порядке, установленном нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Выкуп Национальным Банком Казахстана инвестиционных, коллекционных монет, изготовленных из драгоценных металлов, осуществляется по стоимости содержания в них драгоценных металлов, но не ниже их нарицательной стоимости при условии сохранения первоначального веса. Выкуп Национальным Банком Казахстана коллекционных монет, изготовленных из сплавов недрагоценных металлов, как специального, так и неспециального чекана осуществляется по их нарицательной стоимости.";
14) статью 48 изложить в следующей редакции:
"Статья 48. Полномочия Национального Банка Казахстана в организации и регулировании платежей и переводов денег и платежных систем
Национальный Банк Казахстана организует, координирует, регулирует осуществление платежей и переводов денег и устанавливает:
1) правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег, основные требования к содержанию платежных указаний;
2) порядок и условия осуществления платежей с использованием наличных денег.
Национальный Банк Казахстана принимает нормативные правовые акты, направленные на обеспечение эффективности и надежности функционирования платежных систем на территории Республики Казахстан.
В целях осуществления надзора за функционированием платежных систем Национальный Банк Казахстана вправе:
принимать нормативные правовые акты, определяющие условия и порядок организации и функционирования платежных систем;
осуществлять мониторинг функционирования платежных систем и устанавливать порядок его проведения;
проверять организацию и функционирование платежных систем;
получать информацию от участников и операторов платежных систем;
осуществлять проверки деятельности участников платежных систем в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана.
Национальный Банк Казахстана вправе применять к банкам или организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, меры воздействия и налагать санкции в порядке, установленном банковским законодательством Республики Казахстан в пределах своей компетенции, в случае нарушения ими нормативных правовых актов Национального Банка Казахстана, регулирующих порядок организации платежей и переводов денег и платежных систем, а также устанавливающих правила и особенности применения способов осуществления платежей и (или) переводов денег, основные требования к содержанию платежных указаний. При применении санкций к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, Национальный Банк Казахстана уведомляет об этом уполномоченный орган.
Национальный Банк Казахстана в пределах своей компетенции вправе участвовать в организации системы международных (межгосударственных) платежей.";

13) мынадай мазмұндағы 43-1-баппен толықтырылсын:
"43-1-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банкноттар мен монеталарды сатуы және сатып алуы
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң банкноттар мен айналыстағы монеталарды сатуы және сатып алуы олардың белгіленген құны бойынша жүзеге асырылады.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң инвестициялық және коллекциялық монеталарды сатуы Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актілерiнде белгіленген тәртiппен жүзеге асырылады.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қымбат металдардан жасалған инвестициялық, коллекциялық монеталарды сатып алуы бастапқы салмағын сақтау шартымен олардың құрамындағы қымбат металдардың құны бойынша, бiрақ белгiленген құнынан төмен емес құн бойынша жүзеге асырылады. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң жай металдардың қоспасынан дайындалған, арнайы және сол сияқты арнайы емес соғылған коллекциялық монеталарды сатып алуы олардың белгiленген құны бойынша жүзеге асырылады.";
14) 48-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"48-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң ақша төлемдерi мен
аударымдарын және төлем жүйелерiн ұйымдастырудағы
және реттеудегi өкiлеттіктерi
Қазақстан Ұлттық Банкi ақша төлемдерi мен аударымдарын ұйымдастырады, үйлестiредi, реттейдi және:
1) ақша төлемдерiн және (немесе) аударымдарын жүзеге асыру ережесiн және қолдану тәсiлдерiнiң ерекшелiктерiн, төлем нұсқауларына қойылатын негiзгi талаптарды;
2) қолма-қол ақшаны пайдалана отырып төлемдерді жүзеге асыру тәртiбi мен шарттарын белгiлейдi.
Қазақстан Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының аумағында төлем жүйелерінің жұмыс iстеуiнің тиімділігін және сенiмдiлігін қамтамасыз етуге бағытталған нормативтік құқықтық актілердi қабылдайды.
Төлем жүйелерінiң жұмыс iстеуiн қадағалауды жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Ұлттық Банкi:
төлем жүйелерін ұйымдастыру және жұмыс iстеу шарттары мен тәртібін айқындайтын нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға;
төлем жүйелерінің жұмыс істеуiнің мониторингiн жүзеге асыруға және оны жүргiзу тәртiбiн белгілеуге;
төлем жүйелерінің ұйымдастырылуын және жұмыс iстеуiн тексеруге;
төлем жүйелерінің қатысушыларынан және операторларынан ақпарат алуға;
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес төлем жүйелері қатысушыларының қызметiн тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң ақша төлемдерi мен аударымдарын және төлем жүйелерін ұйымдастыру тәртiбiн реттейтін, сондай-ақ ақша төлемдерiн және (немесе) аударымдарын жүзеге асыру ережесiн және тәсiлдерiн қолдану ерекшелiктерiн, төлем нұсқауларының мазмұнына қойылатын негiзгі талаптарды белгілейтiн нормативтiк құқықтық актiлерi бұзылған жағдайда өзiнiң құзыреті шегiнде Қазақстан Ұлттық Банкi Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында белгіленген тәртiппен банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға ықпал ету шараларын және санкциялар қолдануға құқылы. Қазақстан Ұлттық Банкi банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға санкциялар қолданған кезде бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Қазақстан Ұлттық Банкi өзiнiң құзыреті шегiнде халықаралық (мемлекетаралық) төлемдер жүйесін ұйымдастыруға қатысуға құқылы.";

15) статью 48-1 исключить;
16) в статье 56:
в подпункте б) слова "иностранной валютой и ценными бумагами в иностранной валюте" заменить словами "валютными ценностями";
подпункты в), г) и ж) изложить в следующей редакции:
"в) устанавливает порядок ввоза, вывоза и пересылки в Республику Казахстан и из Республики Казахстан валютных ценностей, а также определяет порядок открытия резидентами Республики Казахстан счетов в иностранных банках;
г) устанавливает порядок лицензирования и регистрации валютных операций, предусмотренных валютным законодательством, выдает лицензии и регистрационные свидетельства;";
"ж) устанавливает по согласованию с государственными органами в соответствии с их компетенцией порядок и формы учета и отчетности по валютным операциям, обязательные для исполнения всеми юридическими и физическими лицами в Республике Казахстан;";
подпункты з), м) и н) исключить;
17) в части третьей статьи 58 слова "решением Правления Национального Банка Казахстана" заменить словами "решениями Правления Национального Банка Казахстана, определяющими принципы и стратегию управления золотовалютными активами";
18) статьи 59, 60 и 61 изложить в следующей редакции:
"Статья 59. Ликвидность и сохранность золотовалютных активов
Национальный Банк Казахстана обязан обеспечивать ликвидность и сохранность золотовалютных активов, а также обеспечивать сохранность их покупательной силы на внешних рынках.
Национальный Банк Казахстана должен поддерживать золотовалютные активы на уровне, необходимом для обеспечения стабильности и конвертируемости национальной валюты, осуществления платежей по обязательствам Республики Казахстан.
Статья 60. Счет переоценки золотовалютных активов
Курсовые разницы по золотовалютным активам, являющиеся следствием изменений в оценке активов или обязательств Национального Банка Казахстана, относятся на счета нереализованных доходов или расходов отчетного периода, в котором они возникли. В течение финансового года сумма реализованного дохода/расхода, рассчитанная в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Казахстана, направляется на соответствующие счета доходов и расходов отчетного периода. По результатам завершения финансового года нереализованные доходы и расходы относятся на соответствующие счета переоценки. В случае отсутствия остатков на счетах переоценки по видам золотовалютных активов возникающая отрицательная курсовая разница относится на расходы отчетного периода.
Реализованные доходы от переоценки золотовалютных активов направляются на увеличение резервного капитала в полном объеме.

15) 48-1-бап алынып тасталсын;
16) 56-бапта:
б) тармақшасындағы "шетел валютасымен және шетел валютасындағы бағалы қағаздармен" деген сөздер "валюталық құндылықтармен" деген сөздермен ауыстырылсын;
в), г) және ж) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"в) валюталық құндылықтарды Қазақстан Республикасына әкелу және Қазақстан Республикасынан әкету және жiберу тәртiбiн белгілейді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы резиденттерінің шетел банктерінде шоттар ашу тәртiбiн айқындайды;
г) валюта заңнамасында көзделген валюталық операцияларды лицензиялау және тiркеу тәртiбiн белгілейдi, лицензиялар мен тiркеу куәлiктерiн бередi;";
"ж) мемлекеттік органдармен келiсiм бойынша олардың құзыретіне сәйкес Қазақстан Республикасында барлық заңды және жеке тұлғалар орындауға мiндетті валюталық операциялар бойынша есепке алу және есеп беру тәртiбi мен нысандарын белгілейдi;";
з), м) және н) тармақшалары алынып тасталсын;
17) 58-баптың үшінші бөлiгiндегi "Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының шешiмiмен" деген сөздер "Қазақстан Ұлттық Банкі Басқармасының алтынвалюта активтерiн басқару қағидаттарын және стратегиясын айқындайтын шешiмдерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 59, 60 және 61-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"59-бап. Алтынвалюта активтерінің өтімділігі және сақталуы
Қазақстан Ұлттық Банкi алтынвалюта активтерінің
өтімділігін және сақталуын қамтамасыз етуге,
сондай-ақ олардың сыртқы нарықтардағы сатып алу
күшiнiң сақталуын қамтамасыз етуге мiндетті.
Қазақстан Ұлттық Банкi алтынвалюта активтерiн ұлттық валютаның тұрақтылығын және айырбасталуын қамтамасыз ету үшін, Қазақстан Республикасының мiндеттемелерi бойынша төлемдердi жүзеге асыру үшiн қажетті деңгейде қолдауға тиiс.
60-бап. Алтынвалюта активтерiн қайта бағалау шоты
Қазақстан Ұлттық Банкiнiң активтерiн немесе мiндеттемелерін бағалау өзгерістерінің салдары болып табылатын алтынвалюта активтерi бойынша бағамдық айырмалар олар пайда болған есептік кезеңнiң жүзеге асырылмаған кiрiстерi немесе шығыстары шоттарына жатқызылады. Қаржы жылында Қазақстан Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актілерiне сәйкес есептелген жүзеге асырылған кiрiс/шығыс сомасы есептік кезеңнiң кiрiстерi мен шығыстарының тиiстi шоттарына бағытталады. Қаржы жылының аяқталу нәтижелерi бойынша жүзеге асырылмаған кiрiстер және шығыстар тиісті қайта бағалау шоттарына жатқызылады. Қайта бағалау шоттарында алтынвалюта активтерінің түрлерi бойынша қалдық болмаған жағдайда, пайда болатын терiс бағамдық айырма есептік кезеңнiң шығыстарына жатқызылады.
Алтынвалюта активтерiн қайта бағалаудан жүзеге асырылған кiрiстер толық көлемде резервтiк капиталды ұлғайтуға бағытталады.

Статья 61. Принципы осуществления Национальным Банком Казахстана регулирования и надзора
Национальный Банк Казахстана участвует в регулировании и надзоре за деятельностью финансовых организаций, применяет меры воздействия и налагает санкции в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При применении в пределах своей компетенции санкций к банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, Национальный Банк Казахстана уведомляет об этом уполномоченный орган.
Регулирующие функции Национального Банка Казахстана направлены на содействие обеспечению стабильности финансовой системы Республики Казахстан.
Национальный Банк Казахстана не вмешивается в оперативную деятельность финансовых организаций.
Для выполнения своих функций Национальный Банк Казахстана вправе запрашивать и получать необходимую информацию и/или статистическую отчетность от государственных органов, финансовых и иных организаций, а также их ассоциаций.";
19) часть третью статьи 62 после слов "сотрудничает с" дополнить словами "уполномоченным органом,";
20) в статье 68:
часть первую изложить в следующей редакции:
"На основании решения Правления Национального Банка Казахстана проверка деятельности Национального Банка Казахстана, в том числе аудит финансовой отчетности, ежегодно осуществляется аудиторской организацией, в состав учредителей которой входит аудиторская организация, имеющая опыт аудита центрального банка государства - члена Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР).";
в части третьей слово "подразделений" заменить словом "организаций".
3. В  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О лицензировании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 37; N 12, ст. 88; N 14, ст. 93; N 15-16, ст. 109; N 24, ст. 162; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 8-9, ст. 236; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 7, ст. 80; N 11, ст. 144, 149; N 12, ст. 184; N 13-14, ст. 195, 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 14, ст. 201; N 16, ст. 219; N 17-18, ст. 222, 224, 225; N 23, ст. 416; N 24, ст. 452; 1999 г., N 20, ст. 721, 727; N 21, ст. 787; N 22, ст. 791; N 23, ст. 931; N 24, ст. 1066; 2000 г., N 10, ст. 248; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст. 52, 54; N 13-14, ст. 173, 176; N 23, ст. 321; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 15, ст. 151; N 19-20, ст. 165; 2003 г., N 1-2, ст. 2; N 4, ст. 25; N 6, ст. 34; N 10, ст. 50, 51; N 11, ст. 69; N 14, ст. 107; N 15, ст. 124, 128, 139; 2004 г., N 2, ст. 9; N 5, ст. 27; N 10, ст. 54; N 14, ст. 82; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 17, ст. 98):

61-бап. Қазақстан Ұлттық Банкiнiң реттеу мен қадағалауды
жүзеге асыру қағидаттары
Қазақстан Ұлттық Банкi қаржылық ұйымдардың қызметiн реттеу мен қадағалауға қатысады, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ықпал ету шараларын қолданады және санкциялар салады. Қазақстан Ұлттық Банкi өз құзыреті шегiнде банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға санкциялар қолданған кезде бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
Қазақстан Ұлттық Банкінiң реттеушi функциялары Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге ықпал етуге бағытталған.
Қазақстан Ұлттық Банкi қаржылық ұйымдардың жедел қызметіне араласпайды.
Қазақстан Ұлттық Банкi өзiнiң функцияларын орындау үшiн мемлекеттік органдардан, қаржылық және өзге де ұйымдардан, сондай-ақ олардың қауымдастықтарынан қажетті ақпаратты және/немесе статистикалық eceпті сұратуға және алуға құқылы.";
19) 62-баптың үшінші бөлігіндегі "Қазақстан Ұлттық Банкi" деген сөздерден кейiн "уәкілетті органмен," деген сөздермен толықтырылсын;
20) 68-баптың:
бірінші бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Ұлттық Банкi Басқармасының шешiмi негізiнде Қазақстан Ұлттық Банкiнiң қызметін тексерудi, оның iшiнде қаржылық есептің аудитiн құрылтайшыларының құрамына мемлекеттің орталық банкіне аудит жүргізу тәжірибесі бар аудиторлық ұйым - Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының (ЭЫДҰ) мүшесi кiретiн аудиторлық ұйым жыл сайын жүзеге асырады.";
үшiншi бөлігіндегi "бөлiмшелерiнiң" деген сөз "ұйымдарының" деген сөзбен ауыстырылсын.
3. "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 37-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 93-құжат; N 15-16, 109-құжат; N 24, 162-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 8-9, 236-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 7, 80-құжат; N 11, 144, 149-құжаттар; N 12, 184-құжат; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 14, 201-құжат; N 16, 219-құжат; N 17-18, 222, 224, 225-құжаттар; N 23, 416-құжат; N 24, 452-құжат; 1999 ж., N 20, 721, 727-құжаттар; N 21, 787-құжат; N 22, 791-құжат; N 23, 931-құжат; N 24, 1066-құжат; 2000 ж., N 10, 248-құжат; N 22, 408-құжат 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52, 54-құжаттар; N 13-14, 173, 176-құжаттар; N 23, 321-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 15, 151-құжат; N 19-20, 165-құжат; 2003 ж., N 1-2, 2-құжат; N 4, 25-құжат; N 6, 34-құжат; N 10, 50, 51-құжаттар; N 11, 69-құжат; N 14, 107-құжат; N 15, 124, 128, 139-құжаттар; 2004 ж., N 2, 9-құжат; N 5, 27-құжат, N 10, 54-құжат; N 14, 82-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 17, 98-құжат):

1) пункт 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"2. Осуществление деятельности или совершение определенных действий (операций), требующих лицензирования, допускается лишь при наличии лицензии, за исключением деятельности (операций), проводимой государственным органом, а также Банком Развития Казахстана в пределах полномочий, установленных законодательными актами.";
2) в статье 15:
часть двенадцатую после слова "десяти" дополнить словом "рабочих";
часть тринадцатую после слова "приложением" дополнить словами ", при необходимости,";
дополнить частью четырнадцатой следующего содержания:
"В случае изменения наименования лицензируемого вида деятельности, если такое изменение не повлекло изменение существа выполняемых операций в рамках лицензируемого вида деятельности, лицензиат представляет заявление на переоформление лицензии. При необходимости лицензиар вправе при переоформлении лицензии потребовать у лицензиата дополнительные документы, связанные с осуществлением лицензируемого вида деятельности.".
4. В  Закон Республики Казахстан от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц и учетной регистрации филиалов и представительств" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 35; N 15-16, ст. 109; N 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 1, ст. 180; N 14, ст. 274; 1997 г., N 12, ст. 183; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 63, 64; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 1; N 8, ст. 52; N 24, ст. 338; 2002 г., N 18, ст. 157; 2003 г., N 4, ст. 25; N 15, ст. 139; 2004 г., N 5, ст. 30):
статью 6 дополнить частью второй следующего содержания:
"Для регистрации юридического лица, исключительным видом деятельности которого является организация обменных операций с иностранной валютой, дополнительно требуется разрешение Национального Банка Республики Казахстан на государственную регистрацию в органах юстиции.".
5. В  Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91):

1) 7-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мемлекеттік органның, сондай-ақ Қазақстан Даму Банкiнiң заң актілерiнде белгіленген өкілеттiктерi шегiнде жүргізетiн қызметiн (операцияларын) қоспағанда, лицензия болғанда ғана қызметті жүзеге асыруға немесе лицензиялауды талап ететін белгілi бiр iс-қимылдарды (операцияларды) жасауға жол беріледі.";
2) 15-бапта:
он екіншi бөлiктегі "он күннің" деген сөздер "он жұмыс күнінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi бөлiгiнде "қажеттi құжаттарды" деген сөздерден кейiн ", қажет болған жағдайда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы он төртiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Лицензияланатын қызмет түрінің атауы өзгерген жағдайда, егер мұндай өзгерiс лицензияланатын қызмет түрінің шеңберiнде орындалатын операциялардың мәнiн өзгертуге әкеп соқпаса, лицензиат лицензияны қайта ресiмдеуге өтiнiш ұсынады. Қажет болған жағдайда лицензиар лицензияны қайта ресiмдеген кезде лицензиаттан лицензияланатын қызмет түрін жүзеге асырумен байланысты қосымша құжаттарды талап етуге құқылы.".
4. "Заңды тұлғаларды мемлекеттiк тiркеу және филиалдар мен өкілдіктердi есептiк тiркеу туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 17 сәуiрдегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 35-құжат N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180-құжат; N 14, 274-құжат; 1997 ж., N 12, 183-құжат 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 63, 64-құжаттар; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 1-құжат; N 8, 52-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 18, 157-құжат; 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаны тiркеу үшiн әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеуден өткiзуге Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң рұқсаты қосымша талап етіледi.".
5. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 31 тамыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат ; 1997 ж., N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N  11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат):

1) по всему тексту слово "(интереса)" исключить;
2) пункт 2 статьи 6 дополнить словами ", за исключением деятельности (операций), проводимой государственным органом, а также Банком Развития Казахстана в пределах полномочий, закрепленных законодательными актами";
3) в статье 30:
в пункте 2:
подпункт г) изложить в следующей редакции:
"г) кассовые операции: услуги по приему банкнот и монет в целях их размена, обмена, пересчета, сортировки, упаковки, хранения и последующей выдачи;";
в подпункте о) слова "и пересылка" исключить;
пункт 2-3 изложить в следующей редакции:
"2-3. Лицензии банкам и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на проведение операций, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, за исключением случаев, предусмотренных настоящим пунктом, выдаются уполномоченным органом.
При выдаче лицензии банкам и кредитным товариществам на проведение операций, предусмотренных подпунктами к), л), н), о), п), организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на проведение операции, предусмотренной подпунктом п) пункта 2 настоящей статьи, требуется положительное заключение Национального Банка.
Лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, за исключением кредитных товариществ, на проведение операций, предусмотренных подпунктами к), л), н), о), и юридическим лицам, исключительным видом деятельности которых является организация обменных операций с иностранной валютой, на проведение операции, предусмотренной подпунктом п) пункта 2 настоящей статьи, выдаются Национальным Банком.";
4) в абзаце втором части первой статьи 41 слова "включая нормы резервных требований," исключить;
5) в пункте 3 статьи 42 слова "нормы резервных требований," исключить;
6) статью 46 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Национальный Банк в случае обнаружения нарушения требований законодательства Республики Казахстан по вопросам, регулирование которых входит в его компетенцию, вправе применить к банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, меры воздействия, указанные в подпунктах а), в), г) пункта 1 настоящей статьи.";
7) статью 47 дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Вне зависимости от примененных ранее мер воздействия Национальный Банк вправе применить санкции к банку или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций. В качестве санкций Национальный Банк вправе применить меры, указанные в подпункте а) пункта 2 настоящей статьи, к банку или к организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, а также меры, указанные в подпункте б) пункта 2 настоящей статьи, к организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, лицензию которой выдает Национальный Банк";

1) бүкіл мәтiн бойынша "(мүдденің)" деген сөз алынып тасталсын;
2) 6-баптың 2-тармағы "операциялары" деген сөзден кейiн ", мемлекеттiк органның, сондай-ақ Қазақстан Даму Банкiнiң заң актілерiнде бекiтілген өкілеттіктерi шегiнде жүргiзетiн қызметiн (операцияларын) қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) 30-бапта:
2-тармақта:
г) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"г) кассалық операциялар: банкноттар мен монеталарды ұсақтау, айырбастау, қайта санау, сұрыптау, қаттап буу, сақтау және одан кейiн беру мақсатында оларды қабылдау бойынша қызмет көрсету;";
о) тармақшасында "және басқа жаққа салып жiберу" деген сөздер алынып тасталсын;
2-3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-3. Осы тармақта көзделген жағдайларды қоспағанда, банктерге және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға осы баптың 2-тармағында көзделген операцияларды жүргізуге лицензияларды уәкілетті орган бередi.
Банктерге және кредиттік серiктестіктерге осы баптың к), л), н), о), п) тармақшаларында көзделген операцияларды, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға осы баптың 2-тармағының п) тармақшасында көзделген операцияны жүргізуге лицензия берген кезде Ұлттық Банктiң оң қорытындысы талап етіледi.
Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға, кредиттік серiктестiктердi қоспағанда, осы баптың к), л), н), о) тармақшаларында көзделген операцияларды жүргiзуге және қызметiнiң ерекше түрi шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын заңды тұлғаларға осы баптың 2-тармағының п) тармақшасында көзделген операцияны жүргiзуге лицензияларды Ұлттық Банк бередi.";
4) 41-баптың бiрiншi бөлiгінiң екiншi абзацындағы "резервтiк талаптар нормаларын" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 42-баптың 3-тармағындағы "резервтiк талаптардың нормаларын" деген сөздер алынып тасталсын;
6) 46-бап мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Ұлттық Банк реттелуi өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер бойынша Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұзу анықталған жағдайда, банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға осы баптың 1-тармағының а), в), г) тармақшаларында көрсетілген ықпал ету шараларын қолдануға құқылы.";
7) 47-бап мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Ұлттық Банк бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға санкциялар қолдануға құқылы. Ұлттық Банк санкция ретiнде банкке немесе банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға осы баптың 2-тармағының а) тармақшасында көрсетiлген шараларды, сондай-ақ лицензиясын Ұлттық Банк беретiн банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға осы баптың 2-тармағының б) тармақшасында көрсетiлген шараларды қолдануға құқылы.";

8) в подпункте г) пункта 1 статьи 48 слова "установленных уполномоченным органом" исключить;
9) часть вторую пункта 4 статьи 50 после слов "юридического лица," дополнить словами "предоставление таможенным органам сведений по экспортным и (или) импортным операциям клиентов для осуществления экспортно-импортного валютного контроля в соответствии с валютным законодательством,".
6. В  Закон Республики Казахстан от 28 апреля 1997 г. "О вексельном обращении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 8, ст. 87; 2001 г., N 24, ст. 338; 2003 г., N 15, ст. 138):
1) часть четвертую статьи 83-1 исключить;
2) в части третьей статьи 86 слова "учетной ставкой Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "официальной ставкой рефинансирования, установленной Национальным Банком Республики Казахстан".
7. В  Закон Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66):
в статье 49:
в заголовке после слова "Учет" дополнить словами "и отчетность";
в пункте 1:
после слова "финансовую" дополнить словами "и статистическую";
после слова "активам" дополнить словами "в уполномоченный орган и/или Национальный Банк Республики Казахстан".
8. В  Закон Республики Казахстан от 29 июня 1998 г. "О платежах и переводах денег" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 11-12, ст. 177; N 24, ст. 445; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2003 г., N 4, ст. 25; N 10, ст. 49, 51; N 15, ст. 138):
1) в статье 3:
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"национальная система платежных карточек - система обслуживания платежей с использованием национальной платежной карточки, функционирующая на территории Республики Казахстан;";
дополнить абзацем двенадцатым следующего содержания:
"национальная платежная карточка - платежная карточка с логотипом национальной системы платежных карточек, выпущенная в соответствии с установленными требованиями и стандартами, позволяющая ее держателю осуществлять операции на территории Республики Казахстан, предусмотренные нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан и/или Правительства Республики Казахстан;";

8) 48-баптың 1-тармағының г) тармақшасындағы "уәкiлетті орган белгілеген" деген сөздер алынып тасталсын;
9) 50-баптың 4-тармағының екiншi бөлiгіндегі "хабарлауы" деген сөзден кейiн "валюталық заңнамаға сәйкес экспорт-импорт валюталық бақылауды жүзеге асыру үшiн клиенттердің экспорт және (немесе) импорт операциялары жөнiндегi мәліметтердi кеден органдарына беруi," деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы вексель айналысы туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 28 сәуiрдегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнің Жаршысы, 1997 ж., N 8, 87-құжат; 2001 ж., N 24, 338-құжат; 2003 ж., N 15, 138-құжат):
1) 83-1-баптың төртінші бөлiгi алынып тасталсын;
2) 86-баптың үшінші бөлігінде "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң ресми есеп жүргізу ставкасына" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген ресми қайта қаржыландыру ставкасына" деген сөздермен ауыстырылсын.
7. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 20 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат):
49-бапта:
тақырыбындағы "eceпкe алу" деген сөздерден кейiн "және есеп бepу" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"қаржылық" деген сөзден кейiн "және статистикалық" деген сөздермен толықтырылсын;
"активтерi бойынша" деген сөздерден кейiн "уәкілеттi органға және/немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне" деген сөздермен толықтырылсын.
8. "Ақша төлемi мен аударымы туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 29 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 11-12, 177-құжат; N 24, 445-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат 2003 ж., N 4, 25-құжат; N 10, 49, 51-құжаттар; N 15, 138-құжат):
1) 3-бапта:
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төлем карточкаларының ұлттық жүйесi - Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын ұлттық төлем карточкасын пайдалана отырып, төлемдерге қызмет көрсету жүйесi;";
мынадай мазмұндағы он екiншi абзацпен толықтырылсын:
"ұлттық төлем карточкасы - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң және/немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінiң нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, белгiленген талаптарға және стандарттарға сәйкес шығарылған, оның ұстаушысына Қазақстан Республикасының аумағында операцияларды жүзеге асыруға мүмкiндiк беретiн, төлем карточкалары ұлттық жүйесiнiң логотипi бар төлем карточкасы;";

2) в статье 6:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Банковские счета открываются при заключении между банком и клиентом договора банковского счета и договора банковского вклада. Договор банковского счета подразделяется на договор текущего счета и договор карт-счета.";
в пункте 2-1:
в части первой слова "банковского счета" заменить словами "текущего счета";
часть третью дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) осуществлением иного банковского обслуживания клиента, предусмотренного законодательством Республики Казахстан и (или) договором карт-счета.";
3) статью 11-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 11-1. Национальная система платежных карточек
Общие требования к функционированию национальной системы платежных карточек устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.
Национальная платежная карточка используется на всей территории Республики Казахстан и принимается торговыми (обслуживающими) организациями, имеющими оборудование для обслуживания платежными карточками, без ограничений. При наличии лицензии на выпуск платежных карточек банки обязаны выпускать и принимать к обслуживанию национальную платежную карточку.
Логотип национальной системы платежных карточек, а также функциональные характеристики национальной платежной карточки утверждаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Оператором национальной системы платежных карточек является организация, учредителем которой выступают Национальный Банк Республики Казахстан и банки. Функции оператора национальной системы платежных карточек устанавливаются нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан.";
4) в пункте 4 статьи 20 слова "операционного дня, следующего за днем" заменить словами "двух операционных дней со дня".
9. В  Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66):
1) часть первую пункта 2 статьи 21 дополнить словами "или Национального Банка";
2) в статье 74:
в заголовке после слова "Финансовая" дополнить словами "и иная";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Страховая (перестраховочная) организация обязана предоставлять Национальному Банку, в установленной им форме статистическую отчетность и иную информацию по его запросу, в пределах его компетенции.".

2) 6-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк шоттары банк пен клиенттің арасында банк шотының шарты және банктік салым шарты жасалған кезде ашылады. Банк шотының шарты ағымдағы шоттың шарты және карт-шот шарты болып бөлiнеді.";
2-1-тармағында:
бiрiншi бөлiгiнде "банк шотының" деген сөздер "ағымдағы шоттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) клиентке Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) карт-шоттың шартында көзделген өзге де банктік қызмет көрсетудi жүзеге асыруға.";
3) 11-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-1-бап. Төлем карточкаларының ұлттық жүйесi
Төлем карточкаларының ұлттық жүйесiнiң жұмыс iстеуiне қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актілерiнде белгіленедi.
Ұлттық төлем карточкасы Қазақстан Республикасының барлық аумағында қолданылады және төлем карточкаларына қызмет көрсетуге арналған құрал-жабдығы бар сауда (қызмет көрсету) ұйымдары шектеусіз қабылдайды. Төлем карточкаларын шығаруға лицензиясы болған жағдайда банктер ұлттық төлем карточкасын шығаруға және қызмет көрсетуге қабылдауға мiндеттi.
Төлем карточкаларының ұлттық жүйесiнiң логотипін, сондай-ақ ұлттық төлем карточкасының функционалдық сипаттамасын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі бекiтедi.
Төлем карточкаларының ұлттық жүйесiнiң операторы құрылтайшысы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi және банктер болатын ұйым болып табылады. Төлем карточкаларының ұлттық жүйесі операторының функциялары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтік құқықтық актілерiнде белгiленедi.";
4) 20-баптың 4-тармағында "күннен кейінгі операциялық күннен" деген сөздер "күннен бастап екi операциялық күннен" деген сөздермен ауыстырылсын.
9. "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат):
1) 21-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгі "Үкiметi" деген сөзден кейiн "немесе Ұлттық Банкi" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 74-бапта:
тақырыбындағы "Қаржылық" деген сөзден кейiн "және өзге де" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ол белгілеген нысанда оның сұратуы бойынша, оның құзыреті шегiнде статистикалық есептілікті және өзге де ақпаратты ұсынуға мiндетті.".

10. В  Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 г. "О почте" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 3, ст. 17; N 15, ст. 139):
в подпункте 9) пункта 3 статьи 4 слова "и пересылка" исключить.
11. В  Закон Республики Казахстан от 28 марта 2003 г. "О кредитных товариществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 5, ст. 32):
1) пункт 4 статьи 26 исключить;
2) пункт 2 статьи 27 дополнить частью второй следующего содержания:
"Кредитные товарищества обязаны предоставлять Национальному Банку Республики Казахстан, в установленной им форме статистическую отчетность и иную информацию по его запросу, в пределах его компетенции.".
12. В  Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 г. "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 63):
1) подпункт 4) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"4) определяет объем, порядок и сроки представления отчетности Фонда (за исключением финансовой отчетности);";
2) в статье 5:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Национальный Банк Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом определяет объем, порядок и сроки представления финансовой отчетности Фонда.";
в пункте 3 слова "три представителя уполномоченного органа" заменить словами "два представителя уполномоченного органа, один представитель учредителя".
13. В  Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91):
в статье 7:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Система оплаты труда уполномоченного органа утверждается Президентом Республики Казахстан по представлению Правления уполномоченного органа, согласованному с Национальным Банком Республики Казахстан.";
пункт 3 дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Уполномоченный орган вправе иметь иные финансовые поступления, связанные с возмещением расходов, в порядке, определяемом Положением о нем, которые по результатам финансового года перечисляются в бюджет Национального Банка Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Условия оплаты труда работников уполномоченного органа определяются его Правлением.".
Cтатья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

10. "Почта туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 8 ақпандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 3, 17-құжат; N 15, 139-құжат):
4-баптың 3-тармағының 9) тармақшасында "және жiберу" деген сөздер алынып тасталсын.
11. "Кредиттік серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 28 наурыздағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 5, 32-құжат):
1) 26-баптың 4-тармағы алынып тасталсын;
2) 27-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Кредиттік серіктестіктер Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне ол белгілеген нысанда оның сұратуы бойынша, оның құзыреті шегінде статистикалық есептілікті және өзге де ақпаратты ұсынуға мiндеттi.".
12. "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 63-құжат):
1) 4-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) Қордың есептілігінің (қаржылық есептіліктi қоспағанда) көлемiн, табыс ету тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды;";
2) 5-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Ұлттық Банк уәкілетті органмен келiсiм бойынша Қордың қаржылық есептілігінің көлемiн, табыс ету тәртiбi мен мерзiмдерiн айқындайды.";
3-тармақта "уәкілетті органның үш өкiлi" деген сөздер "уәкілетті органның екі өкiлi, құрылтайшының бір өкiлi" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шiлдедегі  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат):
7-бап:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Уәкілетті органның еңбекақы төлеу жүйесiн Қазақстан Республикасының Президентi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен келiсілген уәкiлетті орган Басқармасының ұсынысы бойынша бекiтедi.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Уәкiлетті орган өзі туралы Ережеде айқындалатын тәртiппен шығыстарды өтеуге байланысты өзге де қаржылық түсiмдерге ие болуға құқылы, олар қаржы жылының нәтижелерi бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң бюджетiне аударылады.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Уәкiлеттi органның қызметкерлерiне еңбекақы төлеу шарттарын оның Басқармасы айқындайды.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгізiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi