О Программе борьбы с правонарушениями в сфере экономики в Республике Казахстан на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 декабря 2004 года N 1401. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2009 года № 1411
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 19.09.2009 № 1411.
Во исполнение пункта 10.13. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу борьбы с правонарушениями в сфере экономики в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам, иным государственным органам (по согласованию):
1) обеспечить надлежащее и своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
2) ежегодно к 20 января и 20 июля представлять в Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью (финансовая полиция) (далее - Агентство) информацию о ходе реализации Программы.
3. Агентству ежегодно к 30 января и 30 июля представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Программы.
4. Контроль за реализацией Программы возложить на Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 декабря 2004 года N 1401
ПРОГРАММА
БОРЬБЫ С ПРАВОНАРУШЕНИЯМИ В СФЕРЕ ЭКОНОМИКИ В
РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН НА 2005-2007 ГОДЫ
1. Паспорт Программы
Наименование       Программа борьбы с правонарушениями в сфере
Программы          экономики в Республике Казахстан на 2005-2007 годы
Основание          Пункт 10.13. Плана мероприятий по реализации
для разработки     Программы Правительства Республики Казахстан на
2003-2006 годы, утвержденного  постановлением
Правительства Республики Казахстан от 5 сентября
2003 года N 903
Основной           Агентство Республики Казахстан по борьбе с
разработчик        экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция).
Цель               Дальнейшее формирование системы мер по обеспечению
экономической безопасности страны путем эффективного
противодействия правонарушениям в сфере экономики,
содействие ее росту, развитие добросовестного
предпринимательства и улучшение конкурентной среды.
Задачи             Совершенствование нормативно-правовой базы и условий
для эффективной работы по предупреждению, выявлению
и пресечению экономических правонарушений, в том числе
по сокращению криминальной экономики;
повышение эффективности межведомственного
взаимодействия в области борьбы с экономическими
правонарушениями;
организация эффективного международного сотрудничества
в области борьбы с экономическими правонарушениями;
разъяснение и пропаганда законопослушного образа
поведения в сфере экономики.
Источники и        Финансирование Программы будет осуществляться за счет
объемы             средств республиканского бюджета. Реализация
финансирования     мероприятий Программы потребует финансирования из

Қазақстан Республикасында экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 27 желтоқсандағы N 1401 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 19 қыркүйектегі N 1411 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.09.19. N 1411 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 10.13-тармағын орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында Экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестің 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергілiктi атқарушы органдар, өзге де Мемлекеттік органдар (келiсiм бойынша):
1) Бағдарламада көзделген iс-шаралардың тиесілi және уақтылы орындалуын қамтамасыз етсiн;
2) жыл сайын 20 қаңтарға және 20 шілдеге Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгiне (қаржы полициясы) (бұдан әрi - Агенттік) Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат берсiн.
3. Агенттік жыл сайын 30 қаңтарға және 30 шілдеге Қазақстан Республикасының Yкiметіне Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат берсiн.
4. Бағдарламаның iске асырылуын бақылау Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiнiң Кеңсесiне жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
2004 жылғы 27 желтоқсандағы
N 1401 қаулысымен
бекiтiлген
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ЭКОНОМИКА САЛАСЫНДАҒЫ ҚҰҚЫҚ БҰЗУШЫЛЫҚТАРҒА ҚАРСЫ КYРЕСТIҢ 2005-2007 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН БАҒДАРЛАМАСЫ
Астана, 2004 жыл
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның        Қазақстан Республикасында Экономика саласындағы
атауы                құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң 2005-2007
жылдарға арналған бағдарламасы
Әзiрлеу              Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003 жылғы
негiздемесi          5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2003-2006
жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру
жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 10.13-тармағы
Негiзгі әзірлеуші    Қазақстан Республикасының Экономикалық қылмысқа
және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес
агенттiгi (қаржы полициясы)
Мақсаты              Экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға
қарсы тиiмдi iс-қимыл жасау, оның өсуiн қолдау,
адал кәсiпкерлiктi дамыту және бәсекелес
ортаны жақсарту арқылы экономикалық
қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi шаралар
жүйесiн одан әрi қалыптастыру
Мiндеттерi           Нормативтiк құқықтық базаны және экономикалық
құқық бұзушылықтардың алдын алу, оны анықтау
және жолын кесу жөнiндегi, соның iшiнде
криминалды экономиканы азайту жөнiндегi тиiмдi
жұмыстар үшiн жағдайды жетiлдiру;
экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес
саласындағы ведомствоаралық өзара iс-қимылдың
тиiмдiлiгiн арттыру;
экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес
саласындағы тиiмдi халықаралық ынтымақтастықты
ұйымдастыру;
экономика саласындағы тәртiптiң заңға
бағынушылық салтын түсiндiру және насихаттау.
Қаржыландыру         Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет
көздерi мен          қаражаты есебiнен жүзеге асырылады.

республиканского бюджета в размере 80,647 млн. тенге.
2005 год - 80,647 млн. тенге;
2006 год - 0 млн. тенге;
2007 год - 0 млн. тенге.
Объем бюджетных средств, необходимы для реализации
Программы в 2005-2007 годах, будет уточняться при
формировании республиканского бюджета на
соответствующий финансовый год.
Ожидаемый          Создание благоприятных предпосылок для роста
результат          экономики, развития добросовестного
от реализации      предпринимательства, увеличения сбора
Программы          налоговых, таможенных платежей, а также инвестиций
в экономику страны;
улучшение конкурентной среды;
совершенствование нормативно-правовой, методической и
информационной базы для эффективной борьбы с
правонарушениями в сфере экономики;
повышение эффективности борьбы с экономическими
правонарушениями, теневой экономикой, коррупцией и
организованной преступностью в сфере экономики;
повышение взаимопонимания населения с государственными
органами, ведущими борьбу с правонарушениями в сфере
экономики.
Сроки              2005-2007 годы
реализации
2. Введение
В настоящее время социально-экономическая ситуация в Республике Казахстан характеризуется улучшением макро- и микроэкономических показателей, переходом к качественно новому этапу в рамках реализации  Стратегии индустриально-инновационного развития, ростом государственных расходов на социальные нужды, развитием предпринимательства, увеличением уровня жизни населения, дальнейшей интеграцией в мировое экономическое сообщество. Эти факторы оказывают влияние на изменение качественных характеристик экономической преступности. Появляются новые и усложняются прежние формы преступного поведения. Указанные обстоятельства требуют постановки новых ориентиров в борьбе с экономической преступностью, совершенствование нормативной и методической базы с учетом современных требований, актуализации способов и средств правоохранительной деятельности.
Первым опытом разработки и реализации специализированных комплексных программ в области борьбы с экономическими правонарушениями с использованием возможностей ряда государственных органов послужила Концепция борьбы с правонарушениями в сфере экономики за 2001-2003 годы, одобренная  распоряжением Президента страны (далее - Концепция). Реализация Правительством страны этой Концепции позволила создать систему мер эффективного государственного и общественного противодействия экономической преступности. Принятые меры способствовали стабилизации и укреплению позитивных экономических тенденций в стране.
Однако анализ деятельности государственных органов по реализации Концепции показывает, что снижение криминализации экономики еще не приобрело устойчивого характера: медленно сокращаются масштабы теневой экономики, увеличиваются факты незаконной легализации денег, полученных преступным путем, незаконного банкротства, имеются попытки регулирования и стимулирования нелегальной экономики со стороны организованной преступности, существуют факты контактов с международной преступностью.
Борьба с этими явлениями является важнейшей задачей правоохранительных и контролирующих органов страны на современном этапе. Однако одними уголовно-правовыми и административными мерами противостоять этим явлениям невозможно. Необходима реализация комплекса взаимосвязанных экономических, социальных, правовых, пропагандистских и других задач.
Опыт реализации Концепции показал возможность установления определенного контроля над развитием криминальных процессов в экономике страны путем системного и целевого воздействия на преступность, подтвердил необходимость дальнейшего применения программно-целевого подхода.

көлемдерi            Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру 80,647
млн. теңге көлемiнде республикалық бюджеттен
қаржыландыруды қажет етедi.
2005 жылы - 80,647 млн. теңге;
2006 жылы - 0 млн. теңге;
2007 жылы - 0 млн. теңге.
2005-2007 жылдары Бағдарламаны iске асыру үшiн
қажеттi бюджет қаражатының көлемi тиiстi қаржы
жылына арналған республикалық бюджетті
қалыптастыру кезiнде нақтыланады.
Бағдарламаны іске    Экономиканың өсуi, адал кәсiпкерлiктiң дамуы;
асырудан күтілетiн   салық, кеден төлемдерiн жинауды, елiмiздiң
нәтижелер            экономикасына инвестицияны арттыру үшiн
қолайлы алғы шарттар жасау;
бәсекелес ортаны жақсарту;
экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға
қарсы тиiмдi күрес үшiн нормативтiк құқықтық,
әдiстемелiк және ақпараттық базаны жетiлдiру;
экономикалық құқық бұзушылықтарға, көлеңкелi
экономикаға, экономика саласындағы сыбайлас
жемқорлыққа және ұйымдасқан қылмысқа қарсы
күрестiң тиiмдiлiгiн арттыру;
экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға
қарсы күресті жүргізетін мемлекеттiк
органдармен халықтың өзара түсiнiстігiн
арттыру.
Iске асыру           2005-2007 жылдар
мерзiмдерi
2. Кiрiспе
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасындағы әлеуметтiк-экономикалық жағдай макро- және микроэкономикалық көрсеткiштердiң жақсаруымен, Индустриалдық-инновациялық даму стратегиясының iске асыру шегiнде сапалы жаңа кезеңге өтуiмен, әлеуметтiк мұқтаждықтарға, кәсiпкерлiктi дамытуға арналған мемлекеттiк шығыстардың өсуiмен, халықтың тұрмыс деңгейiнiң артуымен, әлемдiк экономикалық қоғамдастыққа одан әрi бiрiктiрумен сипатталады. Бұл факторлар экономикалық қылмыстың сапалы сипаттамасының өзгеруiне ықпалын тигiзедi. Қылмыстық әрекеттердiң жаңа нысандары пайда болып, оның бұрынғы нысандары күрделене түсуде. Көрсетiлген жағдайлар экономикалық қылмысқа қарсы күресте жаңа бағыттардың қалыптасуын, қазiргi талаптарды ескере отырып нормативтiк және әдiстемелiк базалардың жетiлдiруiн, құқық қорғау органдарының әдiстерi мен құралдарын жандандыруды талап етедi.
Бiрқатар мемлекеттiк органдардың мүмкiндiгiн пайдалана отырып, экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес саласындағы мамандандырылған кешендi бағдарламаларды әзірлеу мен iске асырудың алғашқы тәжiрибесiне ел Президентiнiң өкiмiмен мақұлданған Экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң 2001-2003 жылдарға арналған тұжырымдамасы (бұдан әрi - Тұжырымдама) себеп болды. Ел Үкiметiнiң осы Тұжырымдаманы iске асыруы экономикалық қылмысқа тиiмдi мемлекеттiк және қоғамдық қарсы ic-қимыл шараларының жүйесiн құруға мүмкiндiк бердi. Қабылданған шаралар елiмiздегi экономикалық оң үрдiстердiң тұрақтануына және нығаюына әсер еттi.
Алайда, Тұжырымдаманы iске асыру жөнiндегi мемлекеттiк органдар қызметiнiң талдауы экономика криминализациясының төмендеуi әлi тұрақты сипат алмағанын көрсетедi: көлеңкелi экономиканың көлемi баяу азаюда, қылмыстық жолмен алынған ақшаларды заңсыз заңдастыру, заңсыз банкроттық фактiлерi артуда, ұйымдасқан қылмыстар тарапынан заңсыз экономиканы реттеу және ынталандыру әрекеттерi орын алған, халықаралық қылмыспен байланыс фактiлерi бар.
Ocы құбылыстармен күрес қазiргi кезеңде құқық қорғау және бақылаушы органдардың маңызды мiндеттерi болып табылады. Алайда, бiр ғана қылмыстық-құқықтық және әкiмшiлiк шаралармен бұл құбылыстарға қарсы тұру мүмкiн емес. Өзара байланысқан экономикалық, әлеуметтік, құқықтық, насихаттау және басқа да мiндеттердi кешендi iске асыру қажет.
Тұжырымдаманы iске асыру тәжiрибесi қылмысқа жүйелi және мақсатты ықпал ету арқылы елiмiздiң экономикасындағы криминал процестердiң дамуына белгiлi бiр бақылауды белгілеу мүмкiндiгiн көрсетiп, бағдарламалық-мақсатты тәсiлдi бұдан әрi де қолдану қажеттiлiгiн дәлелдедi.

В связи с этим, разработана Программа борьбы с правонарушениями в сфере экономики в Республике Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа), которая направлена на дальнейшее совершенствование системы мер по эффективному и целенаправленному противодействию правонарушениям в сфере экономики.
Программа разработана во исполнение пункта 10.13. Плана мероприятий по реализации Программы Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы, утвержденного  постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2003 года N 903. Программа реализуется наряду с Планом мероприятий по реализации Стратегии национальной безопасности до 2005 года,  Государственной программой борьбы с коррупцией на 2001-2005 годы.
Настоящий документ подготовлен на основе предложений правоохранительных и контролирующих органов, местных исполнительных органов, неправительственных организаций и средств массовой информации. Он отражает стратегию действий государственных органов по приоритетным направлениям борьбы с экономическими правонарушениями, содержит конкретные меры, обеспечивающие достижение целей и решение основных задач Программы. В нее включены мероприятия, требующие межведомственного решения либо реализации на правительственном уровне.
3. Анализ современного состояния проблемы
Ущерб, наносимый государству правонарушениями в сфере экономики, оценивается в десятки миллиардов тенге в год, а с учетом незаконных операций с использованием трансфертного ценообразования - 140-145 миллиардов тенге. Удельный вес совершаемых в сфере экономики преступлений составляет более 10 % от общего количества всех зарегистрированных преступлений.
Динамика роста преступлений,
предусмотренных главой 7 Уголовного кодекса Республики Казахстан
за 1998-2003 годы
(См. бумажный вариант)
Как показывает практика, правонарушения в сфере экономики совершаются все более ухищренными и сложными способами, существуют определенные условия для формирования и развития теневого, в том числе криминального сектора экономики. Несмотря на снижение за последние пять лет доли ненаблюдаемой экономики в 1,5 раза, все же ее удельный вес в 2002 году еще значителен - 22,6 % от валового внутреннего продукта страны.
Основной причиной теневой экономической активности следует считать нерациональный правовой режим, когда результативность бизнеса в меньшей степени зависит от того, насколько эффективно он организован, и в большей - от издержек, налагаемых на него законом. Предприниматель, который лучше манипулирует такими издержками или связями с чиновниками, оказывается более успешным, чем тот, кто занят лишь производством.
Принятие "нерыночных" законов, неэффективность налоговой системы и ее антистимулирующий характер, как показывает общественная практика, выталкивает в тень конструктивную экономику. В этих условиях предприятия реального сектора стремятся компенсировать налоговые изъятия не увеличением эффективности производства, а ценовой политикой, переносом тяжести налогового бремени на потребителя (в виде ценовых надбавок) и ориентацией на получение налоговых льгот (особенно по налогу на добавленную стоимость). Это объективно приводит к сокращению внутреннего потребительского спроса и возможностей роста производства, работающего на внутренний рынок.
Доля ненаблюдаемой экономики в объеме ВВП

Осыған байланысты, экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға тиiмдi және мақсатты iс-қимылдар жөнiндегi шаралар жүйесiн бұдан әрi жетiлдiруге бағытталған Қазақстан Республикасындағы экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) әзiрленген.
Бағдарлама Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2003-2006 жылдарға арналған бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарының 10.13-тармағын орындау мақсатында әзiрленген. Бағдарлама Ұлттық қауiпсiздiктің 2005 жылға дейiнгi стратегиясын іске асыру бойынша iс-шаралар жоспарымен, Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестiң 2001-2005 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасымен қатар iске асырылады.
Осы құжат құқық қорғау және бақылаушы органдардың, жергiлiктi атқарушы органдардың, үкiметтiк емес ұйымдар мен бұқаралық ақпарат құралдардың ұсыныстары негiзiнде дайындалды. Ол экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрестің басым бағыттары бойынша мемлекеттік органдар әрекеттерiнiң стратегиясын көрсетедi, Бағдарламаның мақсаттарына жетуiн және негiзгi мiндеттердiң шешiлуiн қамтамасыз ететiн нақты iс-шаралардан тұрады. Оған ведомствоаралық шешiмдi не үкiметтiк деңгейде iске асыруды талап ететiн iс-шаралар енгiзiлген.
3. Проблеманың қазiргі жай-күйiн талдау
Экономика саласындағы құқық бұзушылықтардың мемлекетке келтiрiп жатқан залалы жылына ондаған миллиард теңгеге, ал трансферттiк баға белгiлеулердi пайдалану арқылы жасалған заңсыз операцияларды есепке алғанда - 140-145 миллиард теңгеге бағалануда. Экономика саласында жасалатын қылмыстардың үлес салмағы барлық тiркелген қылмыстың 10%-нан астамын құрайды.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 7-тарауында көзделген қылмыстардың 1998-2003 жылдардағы өсу серпiнi.
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚСжАЕК-i
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Практика көрсеткендей экономика саласындағы құқық бұзушылықтар әр түрлі айла мен күрделi тәсiлдер арқылы жасалуда, экономиканың көлеңкелi, оның iшiнде криминалды секторының қалыптасуына және дамуына белгiлi бiр жағдайлар жасалуда. Соңғы бес жылда қадағаланбайтын экономика үлесiнiң 1,5 есе төмендегенiне қарамастан, оның 2002 жылғы үлес салмағы әлi де елеулi - елiмiздiң жалпы iшкi өнiмiнiң 22,6%-ын құрайды.
Көлеңкелi экономика белсендiлiгiнiң негiзгi себебi бизнестiң нәтижелiлiгi кем дегенде оның қалай тиiмдi ұйымдастырылғандығына, ал әрi кеткенде, оған заңмен салынатын шығындарға тәуелдi болғанда рационалды емес құқықтық режим деп санау керек. Осындай шығындармен немесе шенеунiктер байланысымен ұтымды айла жасайтын кәсiпкер, тек өндiрiспен айналысатындарға қарағанда неғұрлым табысты болады.
"Рыноктық емес" заңдардың қабылдануы, салық жүйесiнiң тиiмсiздiгi мен оның ынталандыруға қарсы сипаты, қоғамдық практика көрсеткендей, құрылымдық экономиканы көлеңкеге итермелейдi. Мұндай жағдайда iс жүзiндегi сектордың кәсiпорындары салықтық алымдарды өндiрiс тиiмділігiн ұлғайтумен емес, баға саясатымен, салық жүгiн тұтынушыға аудару (үстеме баға түрiнде) және салықтық жеңiлдiктер алуға (әсiресе қосымша құнға салық бойынша) бағыттала отырып өтеуге тырысады. Бұл объективтi түрде iшкi рынокқа жұмыс iстейтiн iшкi тұтынушылық сұраныс пен өндiрiс өсiмiнiң азаюына әкеп соқтырады.

за 1996-2002 годы (в % к ВВП)
(См. бумажный вариант)
Наиболее опасная часть теневой экономики - нелегальный сектор, т.к. его воздействие на общество и экономику происходит в легальных сферах и через легальные структуры, что приводит, в свою очередь, к криминализации деятельности последних. Его ключевыми критериями являются уклонение от официальной регистрации и государственного контроля за экономической деятельностью, а также противоправный характер деятельности.
В сферу нелегальной экономики вовлечены основной капитал в виде движимого и недвижимого имущества, активной части средств производства, а также иных производственных ресурсов, финансовые средства и ценные бумаги (акции, векселя, электронные карты и т.п.), личный капитал субъектов теневой экономики (дома, земля, автомашины и т.п.), трудовые ресурсы, задействованные в теневой и криминальной деятельности. На различных стадиях общественного производства данный сектор может охватывать в той или иной степени все виды операций, включая хозяйственные (технологические, производственные, трудовые, маркетинговые, сбытовые, операции по материально-техническому обеспечению, торговые и ряд других), финансовые (расчетные, кредитные, фондовые, валютные, страховые), учетные, связанные с осуществлением бухгалтерского, управленческого и статистического учета экономической деятельности.
С позиций теории управления нелегальная экономика и преступность работают как современные сетевые структуры. Поэтому в последнее время характерной чертой данного сектора экономики становится совершение межрегиональных правонарушений и преступлений, а также их перенос на территорию сопредельных государств.
Основными целями теневых операций в легальном секторе экономики являются снижение налоговой нагрузки, ограничение конкуренции, получение льгот, привилегий, исключительных прав у государства, в т.ч. путем коррупции и лоббирования принятия соответствующих нормативных документов, ограничение риска, легализация незаконно полученных доходов, незаконное присвоение права на экономические блага и уклонение от уплаты налогов.
В настоящее время произошло резкое изменение характера, масштабов и механизмов функционирования теневой экономики. Участие в видах деятельности, являющихся по экономической сути распределительной и перераспределительной системой общественного производства, значительно выросло. В рамках теневой экономики накапливаются целые состояния. Доходы имеют три основных источника - различные льготы, включая налоговые, скрытые субсидии и дотирование. К числу скрытого государственного дотирования и субсидирования следует относить применение мер по регулированию тарифов, государственный контроль цен, инвестиционную поддержку отдельных отраслей либо секторов. Все перечисленные меры по своей экономической сути могут превращаться в средство, либо перевода бюджетных средств от одной группы предпринимателей к другой, либо сокращение размеров налогообложения одной категории налогоплательщиков за счет увеличения налоговой нагрузки в других группах, либо передела собственности и капитала.
По статистическим данным нерегистрируемая деятельность по удельному весу наиболее значительна в сфере услуг, включая риэлторские и строительно-ремонтные услуги, и торговой сфере, прежде всего, в торговле на продуктовых и товарных рынках.
Динамика выявления органами финансовой полиции
преступления, предусмотренного статьей 199 Уголовного кодекса РК
(Незаконное использование товарного знака) за 2001-2003 годы
(См. бумажный вариант)

1996-2002 жылдардағы IЖӨ көлемiндегi қадағаланбайтын
экономика үлесі (IЖӨ-ге %-бен)
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Көлеңкелi экономиканың неғұрлым қауiптiрек бөлiгi - қоғам мен экономикаға әсерi өз кезегiнде соңғылардың қызметiнiң криминалдануына соқтыратын заңды салаларда және заңды құрылымдар арқылы жасалатындықтан, заңсыз сектор болып табылады. Экономикалық қызметті ресми тiркеуден және мемлекеттiк бақылаудан жалтару, сондай-ақ қызметтiң құқыққа қарсы сипаты оның негiзгi өлшемдерi болып табылады.
Заңсыз экономика саласына жылжитын және жылжымайтын мүлiк, өндiрiс құралдарының белсендi бөлiгi, сондай-ақ өзге де өндiрiстiк ресурстар, қаржы құралдары мен құнды қағаздар (акциялар, векселдер, электрондық карталар және т.б.), көлеңкелi экономика субъектiлерiнiң жеке капиталы (үйлер, жер, автомашиналар және т.б.), көлеңкелi және криминалды қызметке тартылған еңбек ресурстары түрiндегi негiзгi капитал енгiзiлген. Қоғамдық өндiрiстiң түрлi кезеңiнде аталған сектор осы немесе басқа дәрежеде операцияларының барлық түрiн, шаруашылық (технологиялық, өндiрiстiк, еңбек, маркетингтiк, өткiзу, материалдық-техникалық қамтамасыз ету операциялары, сауда және бiрқатар басқаларды), қаржылық (есептесу, кредиттiк, қорлық, валюталық, сақтандыру), экономикалық қызметтiң бухгалтерлiк, басқарушылық, статистикалық есепке алуды қоса алғанда, қамти алады.
Басқару теориясы ұстанымы бойынша заңсыз экономика мен қылмыстылық қазiргі желiлiк құрылымдар ретiнде жұмыс iстейдi. Сондықтан соңғы уақытта осы сектордың ерекше белгiсi өңiраралық құқық бұзушылықтар мен қылмыстарды жасау, сондай-ақ шекаралас мемлекеттер аумағына тасымалдау болып барады.
Экономиканың заңды секторындағы көлеңкелi операциялардың негiзгi мақсаттары салықтық жүктеменi төмендету, бәсекелестiктi шектеу, мемлекеттен жеңiлдiк, артықшылық, айрықша құқықтар алу, соның iшiнде сыбайлас жемқорлық және тиiстi нормативтiк құжаттарды қабылдауды қорғау, тәуекелдi шектеу, заңсыз алынған кiрiстердi заңдастыру, экономикалық игiлiкке құқықты заңсыз иемдену және салық төлеуден жалтару арқылы жүзеге асыру болып табылады.
Қазiргi кезде көлеңкелi экономика қызметiнiң сипаты, көлемi және тетiктерi күрт өзгердi. Экономикалық мәнi бойынша қоғамдық өндiрiстiң бөлетiн және қайта бөлетiн жүйелерi болып табылатын қызметтер түрлерiне қатысу айтарлықтай өстi. Көлеңкелi экономика шеңберiнде бiрқатар жағдайлар туындауда. Кiрiстердiң үш негiзгi көзi бар - салықты, жасырын бөлiнетiн ақшаны және демеу қаржыландыруды қоса алғандағы түрлi жеңiлдiктер. Жасырын мемлекеттiк демеу қаржы мен бөлiнетiн ақша қатарына тарифтердi реттеу жөнiндегi шараларды қолдану, бағаны мемлекеттiк бақылау, жекелеген салалардың немесе секторлардың инвестициялық қолдауын жатқызу керек. Аталған барлық шаралар өзiнiң экономикалық мәнi бойынша не бюджеттiк қаражаттарды кәсiпкерлердiң бiр тобынан екiншiсiне құюдың, не басқа топтардағы салықтық жүктеменiң ұлғаюы есебiнен салық төлеушiлердiң бiр санатының салық салу мөлшерiн қысқартудың, не меншiк пен капиталды қайта бөлудiң құралына айналуы мүмкiн.
Статистикалық мәлiметтер бойынша үлес салмағы бойынша тiркелмеген қызмет қызмет көрсету саласында риэлторлық және құрылыстық-жөндеу қызметiн қоса алғанда, және сауда саласында, бәрiнен бұрын азық-түлiк және тауар рыноктары саудасында неғұрлым маңыздырақ.
Қаржы полициясы органымен ҚР Қылмыстың кодексiнiң  199-бабында (Тауарлық белгiнi заңсыз пайдалану) қарастырылған қылмыстарды анықтаудың 1998-2003 жылдардағы серпiнi
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттiгi
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.

В последнее время правоохранительные органы стали выявлять все большее число правонарушений, связанных с несоблюдением прав интеллектуальной собственности и смежных прав, а также реализацией фальсифицированных товаров. В Казахстане рынок фальсифицированной продукции состоит из двух основных сегментов: контрафактной продукции и продукции, не имеющей законного сертификата происхождения. По экспертным оценкам, на рынок Казахстана поступает фальсифицированной продукции на сумму около миллиарда долларов США, в том числе 25-30 % контрафактной. В странах Содружества независимых государств подобный оборот составляет около 450-500 млн. долл. США, в России - порядка 300-350 млн. долл. США.
Помимо этого, в странах с переходной экономикой функционирует широкомасштабное неучтенное производство товаров и услуг. Наибольшее распространение получила незаконная реализация таких подакцизных товаров, как алкогольная продукция, спирт, табачные изделия, нефть, бензин и дизельное топливо. Это вытекает из анализа статистической информации о размерах производства и экспертных аналитических расчетов по потреблению различных пищевых продуктов, значительно превышающих официально учитываемые объемы их реализации.
Осуществление незаконной деятельности, хищения более свойственно небольшим компаниям. Крупный бизнес получает сверхприбыль на законных основаниях: от эксплуатации природных ресурсов, через различные системы преференций, предоставляемые органами государственного управления.
Наблюдается тенденция роста, имеющих в настоящее время относительно небольшую распространенность правонарушений на рынке финансовых инструментов и в сфере электронных операций. Это особенно важно, поскольку финансовый сектор всегда будет иметь особую привлекательность для нелегального бизнеса с позиций возможности его использования для легализации денежных средств и имущества.
Механизм взаимодействия теневого, нелегального и открытого секторов к настоящему времени в определенной степени сформировался, имеет вполне устойчивые внутренние закономерности своего существования и определяется двумя основными факторами:
отраслевой структурой экономики как соотношением между производственной и непроизводственной сферой;
отраслевой структурой промышленности как соотношением между экспортно- ориентированным и внутренне-ориентированным секторами.
Интенсивность структурных сдвигов в высокой степени влияет на индикаторы теневого сектора экономики. Их перемещение в сторону промышленного производства приводит к уменьшению теневого сектора.
Диаграмма о количестве зарегистрированных преступлений,
предусмотренных главой 7 Уголовного кодекса Республики Казахстан
в сравнении 1998 года и 2003 года
(всего по всем правоохранительным органам)
(см. бумажный вариант)
Существует ряд устоявшихся схем экономических правонарушений:

Соңғы уақытта құқық қорғау органдары зияткерлiк меншiк және аралас құқықтарды сақтамауға, сондай-ақ бұрмаланған тауарларды өткiзуге байланысты құқық бұзушылықтар санын көбiрек анықтауда. Қазақстанда бұрмаланған өнiмнiң рыногы екi негiзгі бөлiктерден: контрафактілi өнiмдерден және шығуы туралы заңды сертификаты жоқ өнiмдерден тұрады. Сараптама бағалары бойынша Қазақстан рыногына миллиардқа жуық АҚШ доллары сомасында бұрмаланған, соның iшiнде 25-30 % контрафактiлiк тауарлар келiп түседi. Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы елдерiнде мұндай айналым шамамен 450-500 млн. АҚШ долларын, Ресейде - шамамен 300-350 млн. АҚШ долларын құрайды.
Бұдан басқа ауыспалы экономикалы елдерде тауарлар мен қызмет көрсетулердiң кең көлемдi есепке алынбаған өндiрiсi қызмет iстейдi. Алкоголь өнiмдерi, спирт, темекi өнiмдерi, мұнай, бензин және жанар-жағар май сияқты акцизделетiн тауарларды заңсыз өткiзу көбiрек орын алған. Бұл өткiзiлуiнiң ресми есепке алынатын көлемiнен елеулi асатын түрлi тамақ өнiмдерiн тұтыну жөнiндегi өндiрiс және сараптама талдау есептерiнiң мөлшерi туралы статистикалық ақпараттың талдауынан туындайды.
Заңсыз әрекетті жүзеге асыру, талан-таражға салу кiшiгiрiм компанияларға тән. Iрi бизнестер үстеме пайданы заңды түрде - мемлекеттiк басқару органдарымен ұсынылатын преференцияның түрлi жүйелерi арқылы табиғи ресурстарды пайдаланудан алады.
Қазiргi кезде қаржы құралдар рыногындағы және электрондық операциялар саласындағы құқық бұзушылықтардың салыстырмалы түрде аз көлемде таралу үрдiсi байқалады. Бұл қаржы секторы үнемi ақша қаражаттары мен мүлiктердi заңдастыру үшiн оны қолдану мүмкiндiгi ұстанымымен заңсыз бизнес үшiн ерекше тартымдылыққа ие болғандықтан ерекше маңызды.
Қазiргi уақытта көлеңкелi, заңсыз және ашық секторлардың өзара iс-қимыл тетiгi белгілi бiр дәрежеде қалыптасқан, өз әрекетiнде барынша тұрақты iшкi заңдылықтары бар және олар екi негiзгi факторлармен;
өндiрiстiк және өндiрiстiк емес салалар арасындағы қатынас ретiндегi экономиканың салалық құрылымымен;
экспорттық-бағдарлық және iшкi-бағдарлық секторлар арасындағы қатынас ретiндегi өнеркәсiптiң салалық құрылымымен анықталады.
Жоғары деңгейдегi құрылымдық жылжудың қарқындылығы экономиканың көлеңкелi секторының индикаторына әсер етедi. Олардың өнеркәсiптiк өндiрiс жағына ауытқуы көлеңкелi сектордың азаюына әкеп соқтырады.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 7-тарауында көзделген қылмыстардың 1998 жылмен 2003 жылды салыстырғандағы тiркелген саны туралы серпiнi (құқық қорғау органдары бойынша барлығы)
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚСжАЕК-i
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Бiрқатар экономикалық құқық бұзушылықтардың тұрақталған схемасы бар:

1. Осуществление фиктивных экспортно-импортных операций. Возврат на территорию страны экспортированного товара. Осуществление неоднократных операций по вывозу и возврату одного и того же товара. Необоснованное завышение цен экспортируемых товаров, стоимость которых трудно установить, с целью получения возмещения налога на добавленную стоимость (далее - НДС) из бюджета. Незаконное использование льгот, в первую очередь, экспортной льготы по НДС в целях уклонения от уплаты налогов и хищения бюджетных средств.
Совершение лжеэкспортных операций предполагает возможное участие в данном виде преступления сотрудников пограничных и внутренних таможен, а также сотрудников банков. Организаторы и разработчики преступных схем имеют нередко криминальные связи в других регионах, где осуществляется процесс обналичивания денежных средств. Кроме того, при осуществлении внешнеэкономических операций используются подставные фирмы, зарегистрированные в сопредельных государствах.
2. Покупка товара предприятием с уплатой НДС, либо экспортером на внутреннем рынке у фирмы, зарегистрированной по подложным документам, а также использование подставных фирм, зарегистрированных в сопредельных государствах с целью получения права на зачет, либо возмещение НДС. Предприятиям - переработчикам невыгодно приобретать сырье у частных предпринимателей с потерей права на возмещение НДС. В связи с этим возникла сеть посредников, которые, скупая сырье за наличные деньги, перепродают по завышенной цене от имени подставных юридических лиц, нередко зарегистрированных по подложным документам.
3. Сокрытие объектов налогообложения при совершении импортных и экспортных операций, в том числе на основе осуществления бартерных сделок и реализации продукции конечным пользователям через сеть посредников.
4. Перевод денежных средств в иностранной валюте под заведомо ложные контракты. Реализация данного способа осуществляется, как правило, по предварительному сговору всех участников внешнеэкономической сделки.
Динамика преступлений, предусмотренных статьей 213 Уголовного кодекса РК                 "Невозвращение из-за границы средств в иностранной валюте"
за 1998-2003 годы
(см. бумажный вариант)
5. Невозвращение валютной выручки. Проведение финансовых операций, минуя расчетные счета, и использование для взаиморасчетов дочерних и коммерческих структур, оффшорных компаний. Проведение финансово-хозяйственных и внешнеэкономических операций через счета предприятий, учрежденных по подложным документам.

1. Жалған экспорттық-импорттық операцияларды жүзеге асыру. Тауарды экспортқа шығарған елiне қайтару. Бiр ғана тауарды шығару және қайтарып алу бойынша бiрнеше операцияны жүзеге асыру. Бюджеттен қосымша құн салығының (бұдан әрi - ҚҚС) орнын толтыру мақсатында бағасын белгілеу қиынға түсетiн экспортқа шығарылатын тауарлардың құнын негiзсiз көтеру. Жеңiлдiктердi, бiрiншi кезекте салық төлеуден жалтару және бюджет қаражатын талан-таражға салу мақсатында ҚҚС бойынша экспорттық жеңiлдiктi заңсыз қолдану.
Жалған экспорттық операцияларды жасау қылмыстың осы түрiнде шекаралық және iшкi кеден, сондай-ақ банк қызметкерлерiнiң қатысу мүмкiндiгiн болжайды. Қылмыстық схемаларды ұйымдастырушылар мен әзірлеушiлер көп жағдайда ақша қаражаттарын қолма-қол ақшаға айналдыру процесiн жүзеге асыратын басқа аймақтармен криминалдық байланыста болады. Сонымен қатар, сыртқы экономикалық операцияларды жүзеге асыру кезiнде шекаралас мемлекеттерде тiркелген жалған фирмалар пайдаланылады.
2. ҚҚС төленген кәсiпорынның не iшкi рынокта жалған құжаттармен тiркелген фирмадан экспортқа шығарушының тауарды сатып алуы, сондай-ақ есепке алуға құқық алу не ҚҚС орнын толтыру мақсатында шекаралас мемлекеттерде тiркелген жалған фирмаларды пайдалану. Қайта өңдеушi кәсiпорындарға ҚҚС орнын толтыру құқығын жоғалта отырып, жекеменшiк кәсiпкерлерден шикiзатты сатып алудың пайдасы жоқ. Осыған байланысты көп жағдайда жалған құжатпен тiркелетiн жалған заңды тұлғалардың атынан шикiзатты қолма-қол ақшаға сатып алып, көтерiлген құнмен қайта сататын делдалдар желiсi пайда болды.
3. Импорттық және экспорттық операцияларды жасау кезiнде салық салу объектiлерiн жасыру соның iшiнде баспа бас мәмілелердi жүзеге асыру және делдалдар желiсi арқылы ақырғы пайдаланушының өнiмдi жүзеге асыру негiзiнде жасыру.
4. Ақша қаражаттарын шетел валютасымен қасақана жалған келiсiм-шарт арқылы аудару. Мұндай тәсiлдiң iске асуы, әдеттегiдей, сыртқы экономикалық мәмiленiң барлық қатысушыларының алдын ала сөз байласуы арқылы жүзеге асырылады.
5. Валюталық түсiмдi қайтармау. Есеп шоттарынан тыс қаржы операцияларын жүргiзу және еншiлес және коммерциялық құрылымдардың, оффшорлық компаниялардың өзара есептесуi үшiн пайдалану. Жалған құжаттармен құрылған кәсiпорындар есеп шоты арқылы қаржы-шаруашылық және сыртқы экономикалық операцияларды жүргiзу.
ҚР Қылмыстық кодексiнiң "Шетел валютасындағы қаражатты шетелден қайтармау" 213-бабында қарастырылған қылмыстардың 1998-2003 жылдардағы серпіні
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚСжАЕК-i
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.

6. Манипуляции в сфере трансфертного ценообразования с целью уклонения от уплаты налогов, которые помимо недопоступления налоговых платежей в бюджет, влекут за собой такое негативное последствие как несанкционированный вывоз капитала.
7. Серьезной проблемой являются правонарушения в области реализации законодательства о банкротстве.
Только в 2003 году по фактам преднамеренного банкротства либо ложного банкротства органами финансовой полиции возбуждены уголовные дела о 40 преступлениях, что в шесть раз больше, чем в 1998-1999 годы.
В результате государство теряет миллиарды тенге в виде недопоступления налогов, поскольку распределение наиболее ценных активов предприятия происходит на стадии подготовки к банкротству путем оформления залога и продаж активов по заниженным ценам аффилиированным лицам. Задолженность перед государством удовлетворяется не более чем на 5-10 %. Кроме того, банкротство предприятий используется в качестве способа незаконного перехода государственной собственности в негосударственную.
Динамика преступлений, предусмотренных статьями 216
(Преднамеренное банкротство), 217 (Ложное банкротство)
Уголовного кодекса РК за 1998-2003 годы
(см. бумажный вариант)
8. Нарушение конкурсных процедур при осуществлении процесса государственных закупок, влекущих необоснованное завышение цен и расхищение государственных финансовых средств.
9. Правонарушения в сфере земельных отношений в процессе передачи прав пользования и (или) собственности на землю.
10. Необоснованное ограничение конкуренции и злоупотребление субъектами рынка своим доминирующим положением на различных товарных рынках. Ценовые сговоры на отдельных товарных рынках, в частности нефтепродуктов, оказывают мультипликативное негативное влияние практически на все отрасли экономики, причиняя значительный ущерб государству.
В то же время такие правонарушения остаются латентными, факты привлечения к уголовной ответственности являются единичными.
11. Включение в оборот части нелегальных товаров путем реализации без марок акцизного сбора, с недействительными или поддельными акцизными марками.
Большинство правонарушений в экономической сфере основано на схемах, формально не противоречащих законодательству. Это обусловлено несовершенством действующих нормативно- правовых актов, отсутствием эффективных методик выявления и пресечения противоправных действий, недостаточностью взаимодействия контролирующих и правоохранительных органов, коррупционными проявлениями в органах государственного управления.
Динамика преступлений, предусмотренных статьями 192
(Лжепредпринимательство), 193 (Легализация денежных средств
или иного имущества, приобретенного незаконным путем)
Уголовного кодекса РК за 1998-2003 годы
(см. бумажный вариант)

6. Салық төлемдерiнiң бюджетке толық түспеуiмен қатар, капиталды рұқсатсыз әкету сияқты жағымсыз салдарға соқтыратын салық төлеуден жалтару мақсатында трансфертті баға белгілеу саласында манипуляция жасау.
7. Банкроттық туралы  заңнаманы iске асыру саласындағы құқық бұзушылықтар маңызды проблемалар болып табылады.
ҚР Қылмыстық кодексiнiң "Әдейi банкроттық"  216-бабында , "Жалған банкроттық"  217-бабында қарастырылған қылмыстардың 1998-2003 жылдардағы серпiнi
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚСжАЕК-i
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.
Тек 2003 жылда қасақана банкроттық не жалған банкроттық фактiлерi бойынша қаржы полициясы органдарымен 40 қылмыс туралы қылмыстық iстер қозғалған, ол 1998-1999 жылдарға қарағанда алты есе артық.
Кәсiпорынның барынша құнды активтерiн тарату кепiлдi ресiмдеу және аффилиирленген тұлғаларға төмендетiлген бағамен активтердi сату жолымен банкроттыққа дайындалу кезеңiнде болатындықтан, нәтижесiнде мемлекет салықтың толық түспеуi түрiнде миллиардтаған теңгеден айырылады. Мемлекет алдындағы қарыз 5-10%-дан кем қанағаттандырылмайды. Сонымен қатар, кәсiпорындар банкротталуы мемлекеттiк меншiктен мемлекеттiк емес меншiкке заңсыз өту тәсiлi ретiнде пайдаланылады.
8. Бағалардың негiзсiз өсуiне және мемлекеттiк қаржы қаражаттарының ұрлануына әкеп соқтыратын мемлекеттік сатып алулар процесiн жүзеге асыру кезiнде конкурстық рәсiмдердiң бұзылуы.
9. Жердi қолдану және (немесе) меншiктеу құқығын беру процесiнде жер қатынастары саласындағы құқық бұзушылықтар.
10. Түрлi тауар рыноктарында бәсекелестiктi негiзсiз шектеу және рынок субъектiлерiнiң өз басым жағдайын терiс пайдалануы. Жекелеген тауар рыноктарында, атап айтқанда мұнай өңдеу өнiмдерi рыногында, бағалық бiтiмгершiлiктер мемлекетке елеулi залал келтiре отырып, экономикамыздың барлық салаларына мультипликативтiк керi әсерiн тигiзедi. Сонымен қатар, осындай құқық бұзушылықтар латенттi болып қалып отыр, қылмыстық жауапкершiлiкке тарту фактiлерi бiрлi-жарым болып табылады.
11. Жарамсыз немесе жасанды акциздi маркiлермен акциздiк алым маркiсiнсiз өткiзу жолымен заңсыз тауарлардың бөлiгiн айналымға қосу.
Экономика саласындағы құқық бұзушылықтардың көпшiлiгi шартты түрде заңнамаға қайшы келмейтiн схемаларға негiзделген. Бұл қолданыстағы нормативтiк құқықтық актiлердiң жетiлдiрiлмегендiгiмен, құқыққа қарсы iс-қимылды анықтау және жолын кесу тиiмдi әдiстемелерiнiң болмағандығымен, бақылау және құқық қорғау органдары өзара қатынасының жеткiлiксiздігімен, мемлекеттiк басқару органдарында сыбайлас жемқорлық көрiнiстерiмен байланысты.
ҚР Қылмыстық кодексiнiң (Жалған кәсiпкерлiк)  192-бабында , (Заңсыз жолмен алынған ақша қаражатын немесе өзге мүлiк заңдастыру)  193-бабында қарастырылған қылмыстардың 1998-2003 жылдардағы серпiнi
Дереккөз: Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ҚСжАЕК-i
Суретті қағаз мәтіннен қараңыз.

12. Особое внимание должно быть уделено предотвращению легализации денежных средств, полученных преступным путем, на основе их обналичивания либо приобретения имущества. Именно эти операции содействуют перетоку финансовых средств из нелегального сектора в открытую экономику, криминализируя ее и подрывая финансовую стабильность государства.
О серьезности данной проблемы свидетельствуют следующие статистические показатели. Если в 1998 году установлено лишь 16 фактов незаконного "обналичивания" денежных средств, то только в 2003 году их выявлено более 300.
По экспертным оценкам, потери государства от неуплаты НДС лжепредприятиями составляют свыше 40 млрд. тенге.
Наиболее характерными такими операциями являются обналичивание:
с заключением фиктивных договоров на выполнение работ, оказание услуг;
в целях легализации и экспорта продукции "теневой" экономики;
денежных средств с одновременной их конвертацией;
при импорте товара;
с привлечением страховой компании;
через получение заведомо невозвратного кредита или ссуды предприятия;
нематериальных активов;
с использованием договоров, которые заведомо будут не исполнены;
с участием общественной организации;
с использованием организаций игорного бизнеса.
Большинство этих операций осуществляется с участием фиктивных предприятий и фирм, расположенных в оффшорных зонах.
Часть вывезенного теневого капитала позднее возвращается обратно в страну в виде "иностранных" инвестиций. Нередко поступления из оффшорных зон в десятки раз превышают их реальную возможность инвестирования.
В целом, проблема снижения размеров нелегальной экономики должна решаться в комплексе с реализацией других государственных и отраслевых программ развития.
Наиболее эффективным путем выявления экономических правонарушений в настоящее время станет сочетание традиционных форм оперативно-розыскной деятельности и технологий аналитического поиска на основе использования возможностей специализированного программного обеспечения. Формирование разнообразных баз данных (правоохранительных, налоговых, таможенных, регистрирующих, лицензирующих и других государственных органов, информационных и рекламных агентств) их обработка с помощью специализированных программных продуктов позволяют прогнозировать развитие ситуации в теневом секторе экономики, выявлять первичные признаки подготавливаемых и совершаемых экономических преступлений с целью их пресечения или предотвращения.
Актуальным направлением деятельности органов финансовой полиции должно стать определение доли нелегальной экономики, а также степени криминогенности отраслей экономики страны в целом и в пределах отдельных регионов.
Экономическая преступность является одной из самых интенсивно развивающихся и усложняющихся видов преступности. Это предъявляет повышенные требования к совершенствованию методической и кадровой базы государственных органов, осуществляющих борьбу с экономическими правонарушениями.
Несмотря на серьезность угрозы экономической преступности для национальной безопасности, до сих пор в стране нет специализированных исследовательских структур, осуществляющих углубленный анализ, прогнозирование и стратегическое "видение" экономической преступности. Не проводятся научные комплексные исследования в различных сферах экономики на предмет выявления различных угроз для экономической безопасности, не разрабатываются единые типовые методики выявления экономических правонарушений. Недостаточно обеспечивается работа по переподготовке и регулярному повышению квалификации сотрудников государственных органов, ведущих борьбу с правонарушениями в сфере экономики, в том числе путем привлечения зарубежных экспертов. Из-за отсутствия доступа к информационным базам данных государственных органов и организаций, государственные органы, осуществляющие борьбу с экономическими правонарушениями, теряют возможность оперативного и своевременного пресечения противоправных проявлений в сфере экономики.

12. Қолма-қол ақшаға айналдыру не мүлiк сатып алу негiзiнде қылмыстық жолмен алынған ақша қаражаттарының заңдастыруын болдырмауға ерекше назар аударылуы тиiс. Дәл осы операциялар қаржы қаражаттарының заңсыз сектордан ашық экономикаға, оны криминалдандыра отырып және мемлекеттiң қаржылық тұрақтылығын бұза отырып құйылуына көмектеседi.
Осы мәселенiң маңыздылығын келесi статистикалық көрсеткiштер растайды. Егер 1998 жылы ақша қаражаттарын "заңсыз қолма-қол ақшаға айналдырудың" 16 фактiсi ғана анықталған болса, тек 2003 жылы 300-ден аса фактiлер анықталған.
Сараптама бағалары бойынша кәсiпорындардың ҚҚС төлемеу салдарынан мемлекет шығындары 40 млрд.-тан астам теңгенi құрайды.
Осындай сипаттағы операциялардың көпшілігi мыналар:
жұмыстарды орындауға, қызмет көрсетуге жалған шарттар бекiту арқылы;
"көлеңкелi" экономика өнiмдерiн заңдастыру және экспортқа шығару мақсатында;
ақша қаражаттарын, оларды бiр мезгiлде айырбастау арқылы;
тауарларды импорттау кезiнде;
сақтандыру компаниясын тарту арқылы;
кәсiпорындардың қасақана қайтарылмайтын кредит және несие, материалдық емес активтер алуы арқылы;
қасақана орындалмайтын шарттарды пайдалану арқылы;
қоғамдық ұйымның қатысуы арқылы;
ойын бизнестерiн ұйымдастыруды пайдалану арқылы қолма-қол ақшаға айналдыру болып табылады.
Бұл операциялардың көпшiлiгі оффшорлы аймақтарда орналасқан жалған кәсiпорындар мен фирмалардың қатысуымен жүзеге асырылады.
Тысқа шығарылатын көлеңкелi капиталдың бiр бөлiгi кейiнiрек "шетелдiк" инвестициялар түрiнде елге қайтарылады. Көп жағдайда оффшорлық аймақтардан келетiн түсiмдер инвестициялаудың нақты мүмкiндiгiнен он есе асады.
Жалпы, заңсыз экономика мөлшерiн төмендету мәселесi басқа мемлекеттік және салалық дамыту бағдарламаларын жүзеге асырумен кешендi түрде шешiлуi тиiс.
Қазiргi кезде экономикалық құқық бұзушылықтарды анықтаудың ең тиiмді жолы мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз ету мүмкiндiктерiн қолдану негізiнде жедел-iздестiру қызметiнiң дәстүрлi нысаны мен талдаулық іздестiрулердiң үйлесiмi болмақ. Түрлi мәлiметтер базасының (құқық қорғау, салықтық, кедендiк, тiркеуге алушы, лицензия берушi және басқа да мемлекеттік органдар, ақпараттық және жарнамалық агенттiктер) қалыптасуы, олардың мамандандырылған бағдарламалық өнiмдердiң көмегiмен өңделуi экономиканың көлеңкелi секторындағы оқиғалардың дамуын болжауға, жолын кесу және алдын алу мақсатында дайындалатын және жасалатын экономикалық қылмыстардың алғашқы белгiлерiн анықтауға мүмкiндiк бередi.
Қаржы полициясы органдары қызметiнiң өзектi бағыты заңсыз экономика үлесiн, сондай-ақ ел экономикасы салаларының криминогендiк дәрежесiн толық және жеке аймақтар шегiнде анықтау болуы тиiс.
Экономикалық қылмыс қарқынды дамып және түрлерi күрделiленiп жатқан қылмыстардың бiрi болып табылады. Бұл экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күресті жүзеге асыратын мемлекеттік органдардың әдістемелiк және кадрлық базасын жетiлдiруге талаптың көтерiлуiн талап етедi.
Экономикалық қылмыстың ұлттық қауiпсiздiкке қаупiнiң зор болуына қарамастан, әлi күнге дейiн елiмiзде экономикалық қылмысқа терең зерттеудi, жобалауды және стратегиялық көзқарасты жүзеге асыратын мамандандырылған зерттеу құрылымдары жоқ. Экономиканың әртүрлi саласында экономикалық қауiпсiздiкке төнетiн әртүрлi қауiптердiң анықталу белгiсiне бағытталған кешендi ғылыми-зерттеулер жүргiзiлмейдi, экономикалық құқық бұзушылықтарды анықтаудың бiрыңғай үлгiлiк әдiстемелiктерi әзiрленбейдi. Экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға, соның iшiнде шетел сарапшыларын қиыстыру арқылы қарсы күрес жүргiзетiн мемлекеттiк органдарда қызметкерлердiң кәсiби біліктiлігін көтеру және қайта даярлау жөнiндегi жұмыстар жеткiлiктi қамтамасыз етiлмейдi. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың ақпараттық базаларынан мәлiмет алуға рұқсаты болмағандықтан экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес жүргiзетiн мемлекеттiк органдар экономика саласындағы құқыққа қарсы көрiнiстердiң жедел және уақтылы жолын кесу мүмкiндiгiн жоғалтады.

4. Цель и задачи Программы
Основной целью Программы является дальнейшее формирование системы мер по обеспечению экономической безопасности страны путем эффективного противодействия правонарушениям в сфере экономики, содействия ее росту, развитию добросовестного предпринимательства и улучшению конкурентной среды.
Для достижения поставленной цели настоящей Программы предусматривается решение следующих приоритетных задач:
совершенствование нормативно-правовой базы и условий для эффективной работы по предупреждению, выявлению и пресечению экономических правонарушений, в том числе по сокращению криминальной экономики;
повышение эффективности межведомственного взаимодействия в области борьбы с экономическими правонарушениями;
организация эффективного международного сотрудничества в области борьбы с экономическими правонарушениями;
разъяснение и пропаганда законопослушного образа поведения в сфере экономики.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Для достижения поставленной цели и решения задач Программой предусматривается реализация комплексных задач, направленных на предотвращение и пресечение противоправных проявлений в экономике, совершенствование базы для контролирующих и правоохранительных органов, укрепление международного сотрудничества.
В сфере совершенствования нормативно-правовой базы будут инициированы следующие меры:
совершенствование вопросов банкротства, возврата экспортерам суммы НДС из бюджета с целью добросовестного исполнения налоговых обязательств;
совершенствование системы противодействия легализации доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма, принятие Закона о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансирования терроризма и подзаконных актов, направленных на его реализацию. При этом до принятия названного Закона необходимо в рамках действующего законодательства создать механизм, направленный на предупреждение и пресечение финансового мошенничества, путем совместных мероприятий заинтересованных государственных органов, организации и обмена соответствующей информации между банками и органами внутренних дел (о лицах, подавших заявку на снятие наличности на предмет утери удостоверения личности или нахождения лица в розыске, в местах лишения свободы), налоговой службы (на предмет исполнения налогового законодательства хозяйствующего субъекта, со счета которого снимается наличность); предусмотреть в качестве основания для приостановления операций по банковским счетам налогоплательщика в случае отсутствия его по юридическому адресу по неуважительным причинам или регистрации юридического лица на подставное лицо; установления ответственности должностных лиц банка за несвоевременное предоставление либо сокрытие предусмотренной законодательством информации;
совершенствование административных процедур, связанных с выявлениями нарушений валютного законодательства, обменом информации и координации действий между заинтересованными государственными органами;
с учетом международного опыта и правоприменительной практики совершенствование уголовного законодательства Республики Казахстан в части декриминализации отдельных составов присвоения или растраты чужого имущества и усиления ответственности за совершение преступлений, связанных с банкротством, налогообложением, нецелевым использованием
кредитов, производством и реализацией фальсифицированной продукции, опасной для здоровья людей, а также созданием и руководством организованной преступной группой или преступным сообществом в сфере экономики;
совершенствование административного законодательства в части конкретизации норм в сфере оборота подакцизной продукции, банкротства;
создание эффективного механизма обмена информацией между уполномоченными правоохранительными органами и соответствующими организациями о регистрируемых предприятиях, о случаях возврата НДС из бюджета с целью предотвращения и пресечения фактов лжепредпринимательства;
совершенствование механизма оперативного взаимодействия налоговых служб, органов финансового контроля, антимонопольных органов с органами финансовой полиции. В этом механизме следует предусмотреть порядок привлечения финансовой полиции с целью
оперативного сопровождения при производстве проверок и ревизий, проводимых контролирующими органами, проведения контролирующими органами проверок и ревизий по постановлению органов финансовой полиции при доследственной проверке на основании необходимых документов;
совершенствование механизма обмена информацией между судами и уполномоченными органами по вопросам банкротства и исполнительного производства;
конкретизация понятия дохода от предпринимательской деятельности и порядка проведения проверок по вопросам исчисления доходов от предпринимательской деятельности;
укрепление взаимодействия заинтересованных государственных органов по вопросам выявления и пресечения правонарушений в сфере государственных закупок;
усиление механизма контроля над передачей земель в частную собственность на предмет неукоснительного соблюдения земельного законодательства и обеспечения стратегических интересов страны;
разработка механизма проверок достоверности деклараций государственных служащих;
внесение предложений Правительству Республики Казахстан об изменении и дополнении в подзаконные акты Республики Казахстан в части оптимизации правил транспортировки, хранения и реализации конфискованного имущества;
совершенствование контроля над производством, хранением, реализацией, отгрузкой, перевозкой и экспортом зерна;
конкретизация законодательства и усиления взаимодействия государственных органов по вопросам борьбы с нарушениями в сфере лицензионного законодательства.
Совершенствование организационно-методического обеспечения борьбы с правонарушениями в сфере экономики политики будет осуществляться посредством:
разработки согласованных и взаимосвязанных между собой единых критериев оценок деятельности государственных органов, осуществляющих борьбу с экономическими правонарушениями, с целью создания эффективных предпосылок для укрепления межведомственного взаимодействия;
выработки системы государственных мер по обеспечению транспарентности деятельности национальных компаний;
обеспечения мониторинга государственных закупок, в первую очередь, стратегических ресурсов (зерна, нефтепродуктов и т.п.);
внесения предложений Правительству Республики Казахстан о создании в органах финансовой полиции, в рамках имеющейся штатной численности, специальных подразделений, имеющих право осуществлять специальные оперативно-розыскные мероприятия;
обеспечения дальнейшего функционирования специального Аналитического центра в системе органов финансовой полиции, занимающегося углубленным анализом и прогнозированием состояния криминогенной обстановки в сфере экономики, исследованиями в различных сферах общества на предмет выявления различных угроз для экономической безопасности.
Укрепление кадрового потенциала и материально-технической базы следует проводить путем:
совершенствования механизма ротации, повышения квалификации, переподготовки кадров среднего и высшего управленческого звена;
создания при Академии финансовой полиции, за счет имеющейся штатной численности, Центра тестирования и повышения квалификации для сотрудников органов финансовой полиции;
разработки учебных программ по сочетанию юридической подготовки с углубленным изучением экономических дисциплин во всех учебных заведениях органов, осуществляющих борьбу с экономическими правонарушениями;
внесения предложений Правительству Республики Казахстан об организации в Академии финансовой полиции специального обучения оперативных сотрудников для работы в условиях длительного и глубокого внедрения в преступные формирования;
обеспечения правоохранительных органов техническими средствами борьбы с преступностью: оснащение вооружением, средствами защиты, спецсредствами, оперативной, специальной и криминалистической техникой, транспортом, обмундированием и снаряжением, оборудованием, размещением в зданиях и сооружениях в соответствии с нормативами;
первоочередного решения жилищных и социальных проблем с целью снижения возможных коррупционных проявлений среди сотрудников.
Приоритет в практической деятельности будет отдаваться борьбе с правонарушениями в сферах: налогообложения, "отмывания" денег, полученных незаконным путем, внешнеэкономической деятельности и трансфертного ценообразования, банкротства, незаконного производства и реализации подакцизных товаров, бюджетных расходов, финансовых инструментов и электронных операций.
Международное сотрудничество будет осуществляться путем:
расширения сотрудничества с компетентными органами и спецслужбами иностранных государств по вопросам борьбы с правонарушениями в сфере экономики. Первоочередными из них должны стать вопросы взаимодействия с государствами, ведущими с Казахстаном наиболее интенсивные товарообменные и финансовые операции;

4. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның негiзгi мақсаты экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы тиiмдi iс-қимыл жасау, оның өсуiн қолдау, адал кәсiпкерлiктi дамыту және бәсекелес ортаны жақсарту арқылы елiмiздiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi шаралардың жүйесiн одан әрi қалыптастыру болып табылады.
Осы Бағдарламаның алға қойған мақсатына жету үшiн мынадай басым мiндеттердiң шешiлуi көзделедi:
нормативтiк құқықтық базаны және экономикалық құқық бұзушылықтардың алдын алу, оны анықтау және жолын кесу жөнiндегi, соның iшiнде криминалды экономиканы азайту жөнiндегi тиiмдi жұмыстар үшiн жағдайды жетілдiру;
экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес саласындағы ведомствоаралық өзара iс-қимылдың тиiмділігiн арттыру;
экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрес саласындағы тиiмдi халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру;
экономика саласындағы тәртiптiң заңға бағынушылық салтын түсiндiру және насихаттау.
5. Бағдарламаны iске асырудың негiзгi
бағыттары мен тетiгi
Бағдарламада алға қойылған мақсатқа жету және мiндеттердi шешу үшiн, экономикадағы құқыққа қарсы көрiнiстердi болдырмау және жолын кесуге, бақылаушы және құқық қорғау органдары үшiн базаны жетiлдiруге, халықаралық ынтымақтастықты нығайтуға бағытталған кешендi мiндеттердi iске асыру қарастырылады.
Нормативтiк-құқықтық базаны жетiлдiру саласында мынадай шаралар бастамашылық етiледi:
банкроттық, салық мiндеттемелерiн адал пайдалану мақсатында бюджеттен ҚҚС сомасын экспорттаушыларға қайтару мәселелерiн жетілдiру;
заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға (жылыстатуға) қарсы iс-қимылдар туралы заңды қабылдау арқылы оның iске асуына бағытталған заңсыз жолмен алынған кiрiстердi заңдастыруға қарсы iс-қимылдар жүйесiн жетiлдiру. Бұл ретте, аталған Заңды қабылдағанға дейiн мүдделi мемлекеттiк органдардың, бiрлескен iс-шаралары, банктер мен iшкi iстер органдары (қолма-қол ақшаны алуға өтiнiш берген адамдар туралы, жеке куәлiгiн жоғалтқаны немесе адамның iздестiруде, бас бостандығынан айыру орындарында екенi туралы), салық қызметi (шотынан қолма-қол ақша алынатын шаруашылық субъектiсiнiң салық заңнамасын орындау тәртiбiне) арасында тиiстi ақпаратты ұйымдастыру және алу арқылы қаржылық алаяқтықтың алдын алу және жолын кесуге бағытталған тетiктi құру; салық төлеушiнiң объективтi себептерiн қоспағанда заңды мекен-жайында болмаған не ол заңды тұлғаны жалған адамға тiркеген жағдайда салық төлеушiнiң банк шоттары бойынша операцияларды тоқтатып қоюға негiздеме ретiнде қарастырылсын; заңнамада көрсетiлген ақпараттарды жасырғаны немесе уақтылы ұсынбағаны үшiн банктердiң лауазымды тұлғаларына жауапкершiлiктi белгiлеу;
валюталық заңнаманы бұзушылыққа, мүдделi мемлекеттiк органдар арасындағы ақпаратпен алмасу және iс-әрекет үйлесiмдiлiгiне байланысты әкiмшiлiк рәсiмдердi жетiлдiру;
банкроттыққа, салық салуға, кредиттi мақсатсыз пайдалануға, адамдардың денсаулығына қауiптi бұрмаланған өнiмдi өндiруге және өткiзуге, сондай-ақ, экономика саласында ұйымдасқан қылмыстық топ немесе қылмыстық қоғамдастық құру және басшылық етуге байланысты қылмыс жасағаны үшiн жауапкершiлiктi күшейту жөнiнде халықаралық тәжiрибе мен құқық қолдану практикасын ескере отырып, Қазақстан Республикасы қылмыстық заңнамаларына өзге бiреудiң мүлкiн иелену немесе талан-таражға салудың жекелеген құрамдарын криминалсыздандыру бөлiгіне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстар енгiзу;
акцизделетiн өнiм айналымы, банкроттық саласындағы нормаларды нақтылау бөлiгiнде әкiмшiлiк заңнамаларды жетiлдiру;
жалған кәсiпкерлiк факторларын болдырмау және жолын кесу мақсатында, тiркелетiн кәсiпорындар туралы, бюджеттен ҚҚС қайтарылу жағдайлары туралы уәкiлеттi құқық қорғау органдары мен тиiстi ұйымдар арасында ақпарат алмасудың тиiмдi тетiгiн құру;
салық қызметi, қаржылық бақылау, монополияға қарсы күрес органдарының қаржы полициясы органдарымен жедел өзара iс-қимыл тетiгiн жетiлдiру. Осы тетiкте бақылаушы органдармен өткiзiлетiн тексерулер мен ревизиялар, қаржы полициясы органдарының қаулысы бойынша алдын ала тексеру кезiндегі бақылау органдарының тексерулер мен ревизиялар жүргiзу өндiрiсi кезiнде жедел қамтамасыз ету мақсатында қаржы полициясын тарту тәртiбiн қарастыру қажет;
банкроттық және атқару өндiрiсi мәселелерi бойынша соттар мен уәкiлеттi органдарының арасында ақпарат алмасу тетiгiн жетiлдiру;
кәсiпкерлiк қызметтен түсетiн кiрiстер туралы түсiнiктi және кәсiпкерлiк қызметтен түскен кiрiстердi есептеу мәселелерi бойынша тексерулер жүргiзу тәртiбiн нақтылау;
мемлекеттiк сатып алулар саласындағы құқық бұзушылықтарды анықтау және жолын кесу мәселелерi жөнiндегі мүдделi мемлекеттiк органдардың қаржы полициясы органдарымен өзара iс-қимылын нығайту;
мемлекеттiк қызметкерлер декларацияларының растығын тексеру тетiгiн әзірлеу;
Қазақстан Республикасының заңдар кесiмдерiне тәркiленген мүлiктi тасымалдау, сақтау және өткiзу ережесiн оңтайландыру бөлігінде өзгерiстер мен толықтырулар туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзу;
астықты өндiруге, сақтауға, өткiзуге, жөнелту, тасымалдау және экспорттауға бақылауды жетiлдiру;
лицензиясыз қызмет мәселелерi бойынша құқық қорғау органдарының өзара iс-қимылын нығайту және заңнаманы нақтылау.
Саяси экономика саласындағы құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң ұйымдастыру-әдiстемелiк қамтамасыз етiлуiн жетiлдiру:
ведомствоаралық өзара iс-қимылды нығайтудағы тиiмдi алғы шарттарды құру мақсатында экономикалық құқық бұзушылықтарға қарсы күрестi жүзеге асыратын мемлекеттiк органдар қызметiнiң өзара келiсілген және өзара байланысқан бiрыңғай баға өлшемiн әзірлеу;
ұлттық компаниялар қызметтерiнiң транспаренттiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi мемлекеттiк шаралар жүйесiн әзірлеу;
мемлекеттiк сатып алу мониторингiсiнiң, бiрiншi кезекте, стратегиялық ресурстарды (астық, мұнай өнiмдерi және т.б.) қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне қаржы полициясы органында, қолда бар штат саны шегiнде арнайы жедел-iздестiру iс-шараларын жүзеге асыруға құқығы бар арнайы бөлiмшелердi құру туралы ұсыныс енгiзу;
қаржы полициясы органдары жүйесіне экономика саласында криминогендiк ахуал жағдайын тереңдетiп талдаумен және болжаумен, қоғамның түрлі салаларында экономикалық қауіпсiздiк үшiн әртүрлi қауіптердiң анықталу құралдарына зерттеумен айналысатын арнайы Талдау орталығын құру арқылы жүзеге асырылады.
Кадрлар әлеуетi мен материалдық-техникалық базаны:
орта және жоғары басқарушы буындағы кадрларды алмастыру, бiлiктiлiгiн арттыру, қайта даярлау тетiгiн жетiлдiру;
Қаржы полициясы академиясы жанынан қолда бар штаттық сан есебiнен қаржы полициясы қызметкерлерi үшiн тестiлеу және бiлiктiлiктi көтеру орталығын құру;
экономикалық құқық бұзушылыққа қарсы күрестi жүзеге асыратын органдардағы барлық оқу мекемелерiнде заң тұрғысынан дайындықты экономика тәртiбiн тереңдетiп оқытумен үйлестiру бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу;
Қазақстан Республикасының Yкiметiне Қаржы полициясы академиясында қылмыстық құрылымдарға ұзақ және тереңдетiп енгiзу жағдайындағы жұмыстарға арналған мамандарды дайындау үшiн арнайы оқытуды ұйымдастыру туралы ұсыныс енгiзу;
құқық қорғау органдарын қылмысқа қарсы күрестiң техникалық құралдарымен: қару-жарақпен, қорғаныс құралдарымен, арнайы құралдармен, жедел, арнайы және криминалдық техникамен, көлiкпен, киiм-кешекпен және жабдықтармен, құрал-жабдықпен жабдықтау, нормативке сәйкес ғимараттарда және құрылымдарда орналастыруды қамтамасыз ету;
қызметшiлер арасында сыбайлас жемқорлық көрiнiстерiн азайту мақсатында тұрғын үй және әлеуметтік проблемаларды бiрiншi кезекте шешу арқылы нығайту қажет.
Практикалық қызметтегi басымдылық құқық бұзушылықтарға қарсы күрестiң: салық салу, қылмыстық ақша қаражаттарын "жылыстату", сыртқы экономикалық қызмет пен трансферттiк бағаны белгілеу, банкроттық, экономикалық қызмет пен трансферттiк бағаны белгiлеу, банкроттық, акцизделетiн тауарларды заңсыз өндiру және iске асыру, бюджеттiк шығындар, қаржылық құралдар мен электрондық операциялар салаларына берiледi.
Халықаралық ынтымақтастық мыналар:
экономика саласындағы құқық бұзушылыққа қарсы күрес мәселесi жөнiндегi шетел мемлекеттерiнiң құзыреттi органдарымен және арнайы қызметтерiмен ынтымақтастықты кеңейту. Олардың iшiнде бiрiншi кезекте Қазақстанмен қарқынды тауар айырбасы мен қаржы операцияларын ең көп жүргiзетiн мемлекеттермен өзара iс-қимыл бағдарламалары орын алуға тиiс;

принятия мер по присоединению Республики Казахстан к Конвенции об отмывании, выявлении, изъятии и конфискации доходов от преступной деятельности от 8 ноября 1990 года, Страсбург, Международной конвенции по борьбе с подделкой денежных знаков от 20 апреля 1920 года, Женева.
Разъяснение и пропаганда законопослушного образа поведения в сфере экономики должно реализовываться путем широкого разъяснения правовых актов и норм, доступного изложения финансовых и бухгалтерских нормативов и действий, поднятия престижа законопослушных налогоплательщиков. Постоянная пропаганда должна быть направлена на создание состояния психологической комфортности в связи с отсутствием конфликта с законом по поводу экономических правонарушений на основе высокой осведомленности о нормах законодательства, включая налогового.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Финансирование Программы будет осуществляться за счет средств республиканского бюджета. Реализация мероприятий Программы потребует финансирования из республиканского бюджета в размере 80,647 млн. тенге.
__________________________________________________________________________
Годы                   | Республиканский бюджет (в млн. тенге)
--------------------------------------------------------------------------
2005                                         80,647
2006                                           0

Қылмыстық әрекетпен табылған кiрiстердi "жылыстату", анықтау, алып қою және тәркiлеу туралы 1990 жылғы 8 қарашадағы, Страсбург, конвенцияға, 1920 жылғы 20 сәуiрдегi, Женева, Ақша белгiлерiн қолдан жасауға қарсы күрес жөнiндегi халықаралық конвенцияға Қазақстан республикасының қосылуы жөнiндегi шараларды қабылдау жолымен жүзеге асырылады.
Экономика саласындағы мiнез-құлықтық заңға бағынушылық салтын түсiндiру және насихаттау құқықтық кесiмдер мен нормаларды кеңiнен түсiндiру, қаржылық және бухгалтерлiк нормативтер мен әрекеттердi түсiнiктi етiп баяндау, заңға бағынушы салық төлеушiлердiң беделiн көтеру арқылы iске асырылуы керек. Тұрақты насихаттау заңнамаларының нормалары туралы, жоғары меңгеру негiзiнде, салық заңнамасын қоса алғанда, экономикалық құқық бұзушылықтар жөнiндегi заңмен жанжалдың болмауына байланысты психологиялық жайлы жағдай жасауға бағытталуы керек.
6. Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Бағдарламаны қаржыландыру республикалық бюджет есебiнен жүзеге асырылады. Бағдарламаның iс-шараларын iске асыру 80,647 млн. теңге мөлшерiнде республикалық бюджеттен қаржыландыруды қажет етедi.
__________________________________________________________________
Жылдар            |  Республикалық бюджет (млн.теңге)
__________________________________________________________________
2005                      80,647
2006                        0

55/25 Генеральной
Ассамблеи от 15
ноября 2000 года
46  Совершенствовать      Инфор-   АБЭКП         30      Не тре-
сотрудничество с      мация    (свод), МИД,  июля    буются
правоохранительными   Прави-   МВД, МФ,      2005
органами и спец-      тель-    КНБ (по сог-  года,
службами иностранных  ству     ласованию),   30
государств, особенно  Респуб-  ГП (по сог-   января
со странами, имею-    лики     ласованию)    и 30
щими с Казахстаном    Казах-                 июля
наиболее интенсивные  стан                   2006-
товарообменные и                             2007
финансовые операции,                         г.г.
по вопросам борьбы
с организованной
преступностью в
сфере экономической
деятельности
Итого:                2005     80,647
млн.тенге
2006     0 млн.тенге   Республиканский
2007     0 млн.тенге   бюджет
Итого:   80,647
млн.тенге
__________________________________________________________________________
Расшифровка буквенных аббревиатур:
ГП - Генеральная прокуратура
НБ - Национальный Банк
КНБ - Комитет национальной безопасности
СК - Счетный комитет по контролю за исполнением
республиканского бюджета
МИД - Министерство иностранных дел
МЮ - Министерство юстиции
МВД - Министерство внутренних дел
МФ - Министерство финансов
МКИС - Министерство культуры, информации и спорта
МОН - Министерство образования и науки
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования
МИТ - Министерство индустрии и торговли
МООС - Министерство охраны окружающей среды
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям
МСХ - Министерство сельского хозяйства
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с
экономической и коррупционной преступностью
(финансовая полиция)
АФН - Агентство Республики Казахстан по регулированию
и надзору финансового рынка и финансовых организаций
АИС - Агентство по информатизации и связи
ВС - Верховный суд
АУЗР - Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
АРЕМ - Агентство по регулированию естественных монополий

шадағы 55/25
бұрыштамасымен
қабылданған
трансұлттық
ұйымдасқан
қылмысқа қарсы
БҰҰ конвенция-
сын бекiту
жөнiнде iс-
шаралар қолдану
46. Экономика қыз-   Қазақстан ЭСЖҚА      2005      Қажет
метi саласындағы Республи- (жиынтық), жылғы     емес
ұйымдасқан       касы      CIM,       30 шiлде,
қылмысқа қарсы   Yкiметiне IIМ,       2006-2007
күрес мәселелерi ақпарат   Қаржыминi, жылдарғы
бойынша Қазақ-   беру      ҰҚК        30 қаңтар
станмен неғұр-             (келiсiм   және
лым қарқынды               бойынша),  30 шiлде
тауар айналымдық             БП
және қаржылық              (келiсiм
операциялар                бойынша)
жасасқан шетел
мемлекеттерiнiң
құқық қорғау
органдары және
арнайы қызмет-
терiмен ынты-
мақтастықты
жетiлдiру
___________________________________________________________________
Барлығы:         2005      80,647
млн.теңге     Республикалық бюджет
2006      0 млн.
теңге
2007      0 млн.
теңге
Барлығы:  80,647 млн.
теңге
___________________________________________________________________
Аббревиатуралардың (қысқарған сөздердің) толық жазылуы:
БП - Бас прокуратура                Қоршағанортаминi - Қоршаған
ҰБ - Ұлттық банк                    ортаны қорғау министрлiгі
ҰҚК - Ұлттық қауіпсіздік комитеті   ТЖМ - Төтенше жағдайлар
ЕК - Республикалық бюджеттің        министрлiгi
атқарылуын бақылау есеп комитеті    АШМ - Ауыл шаруашылығы
СІМ - Сыртқы істер министрлігі      министрлiгi
Әділетмині - Әділет министрлігі     ККM - Көлiк және коммуникация
IIМ - Iшкi iстер министрлiгi        министрлiгi
Қаржыминi - Қаржы министрлiгi       ЭСЖҚА - Экономикалық қылмысқа
МАСМ - Мәдениет, ақпарат және       және сыбайлас жемқорлыққа
спорт министрлiгi                   қарсы күрес агенттiгi
БҒМ - Бiлiм және ғылым министрлiгi  ҚҚА - Қаржы нарығы мен қаржы
ЭБЖМ - Экономика және бюджеттiк     ұйымдарын реттеу және
жоспарлау министрлiгi               қадағалау агенттiгi
ИСМ - Индустрия және сауда          АБА - Ақпараттандыру және
министрлiгi                         байланыс агенттiгi
ЖС - Жоғарғы сот
ЖРА - Қазақстан Республикасының
Жер ресурстарын басқару
агенттiгi
ТМА - Табиғи монополияларды
реттеу агенттiгi