Об утверждении Программы занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 января 2005 года N 68
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа).
2. Центральным и местным исполнительным органам:
обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Программой;
представлять информацию о ходе реализации Программы в Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан два раза в год, к 15 января и 10 июля, по итогам полугодия.
3. Министерству труда и социальной защиты населения Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе реализации Программы в Правительство Республики Казахстан два раза в год, к 30 января и 25 июля, по итогам полугодия.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Есимова А.С.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 января 2005 года N 68
Программа занятости населения
Республики Казахстан на 2005-2007 годы
Паспорт Программы
Наименование         Программа занятости населения Республики Казахстан
на 2005-2007 годы
Основание для        Пункт 6.3.1. Плана мероприятий по реализации
разработки           Программы Правительства Республики Казахстан на
2003-2006 годы, утвержденного  постановлением
Правительства Республики Казахстан от 5 сентября
2003 года N 903, пункт 5.1.1. Плана мероприятий
по реализации Программы дальнейшего углубления
социальных реформ в Республике Казахстан на
2005-2007 годы, утвержденного  постановлением
Правительства Республики Казахстан от 30 ноября
2004 года N 1241
Государственный      Министерство труда и социальной защиты населения
орган - разработчик  Республики Казахстан
Цель                 Обеспечение продуктивной занятости, снижение
уровня безработицы
Задачи               Осуществление мер, стимулирующих рост уровня
занятости населения;
содействие занятости целевых групп;
информационная поддержка политики занятости
населения;
совершенствование нормативной правовой базы
в сфере занятости
Объемы и источники   Финансирование Программы будет осуществляться
финансирования       за счет средств местных бюджетов в объеме

Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 қаңтардағы N 68 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. Орталық және жергiлiктi атқарушы органдар:
Бағдарламада көзделген iс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін;
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет 15 қаңтарға және 10 шiлдеге Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
3. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiне жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет 30 қаңтарға және 25 шілдеге Бағдарламаның iске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары А.С. Есiмовке жүктелсiн.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 27 қаңтардағы
N 68 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен
қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Бағдарламаның паспорты
Атауы                    Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен
қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасы
Әзiрлеу үшiн негiздеме   Қазақстан Республикасы Yкiметінің
2003 жылғы 5 қыркүйектегi N 903  қаулысымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің 2003-2006 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
іс-шаралар жоспарының 6.3.1.тармағы,
Қазақстан Республикасы Үкiметінің
2004 жылғы 30 қарашадағы N 1241  қаулысымен
бекiтiлген Қазақстан Республикасында
әлеуметтік реформаларды одан әрі
тереңдетудің 2005-2007 жылдарға арналған
бағдарламасын iске асыру жөнiндегi
іс-шаралар жоспарының 5.1.1.тармағы
Әзірлеуші-мемлекеттік    Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
орган                    әлеуметтiк қорғау министрлiгі
Мақсаты                  Өнiмдi жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету,
жұмыссыздық деңгейiн төмендету
Міндеттері               Халықты жұмыспен қамту деңгейінің өсуiн
ынталандыратын шараларды жүзеге асыру;
нысаналы топтарды жұмыспен қамтуға
жәрдемдесу;
халықты жұмыспен қамту саясатын ақпараттық
қолдау;
жұмыспен қамту саласындағы нормативтiк
құқықтық базаны жетілдiру
Қаржыландыру көлемi      Бағдарламаны қаржыландыру жергiлiктi

10861,2 млн. тенге, в том числе:
2005 г. - 3251,5 млн. тенге;
2006 г. - 3282,5 млн. тенге;
2007 г. - 4327,2 млн. тенге.
Ожидаемый            Реализация программы позволит снизить напряженность
результат            на рынке труда за счет:
от реализации          создания 902,1 тыс. рабочих мест, в том числе:
Программы            2005 г. - 705.0 тыс., 2006 г. - 158,8 тыс.,
2007 г. - 38,3 тыс.;
оказания содействия в трудоустройстве
460,4 тыс. человек, в том числе: 2005 г. -
184,6 тыс., 2006 г. - 137,4 тыс.,
2007 г. - 138,4 тыс.;
организации общественных работ для
347,2 тыс. человек, в том числе: 2005 г. -
123,6 тыс., 2006 г. - 111,6 тыс.,
2007 г. - 112,0 тыс.;
направления на профессиональное обучение
и переподготовку 73,0 тыс. безработных,
в том числе: 2005 г. - 25,3 тыс.,
2006 г. - 23,9 тыс., 2007 г. - 23,8 тыс.;
создания 22,7 тыс. социальных рабочих мест
для целевых групп, в том числе: 2005 г. - 5,4
тыс., 2006 г. - 8,4 тыс., 2007 г. - 8,9 тыс.;
направления на финансирование организации
клубной работы для длительных безработных
14,0 млн. тенге, в том числе: 2005 г. - 1,0
млн. тенге, 2006 г. - 4,1 млн. тенге,
2007 г. - 8,9 млн. тенге;
направления на финансирование трудоустройства
выпускников организаций образования через
молодежную практику 182,3 млн. тенге,
в том числе: 2005 г. - 43,6 млн. тенге,
2006 г. - 59,8 млн. тенге, 2007 г. - 78,9
млн. тенге;
снижения уровня безработицы к концу 2007
года до 7,2 процента.
Срок реализации      2005-2007 годы
Сноска. В паспорт Программы внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 июня 2006 года N  540 .
Введение
Программа занятости населения Республики Казахстан на 2005-2007 годы (далее - Программа) разработана в целях предупреждения роста безработицы, содействия трудоустройству и обеспечения потребностей инновационного развития промышленного производства, аграрного сектора в высококвалифицированных кадрах, а также содействия продуктивной занятости населения в легальном секторе путем снижения уровня безработицы, повышения качества рабочей силы, сбалансированности предложения рабочей силы и числа рабочих мест, защиты национального рынка труда.
Программа учитывает социально-экономическую ситуацию, сложившуюся за последние годы в республике, а также меры по снижению безработицы, предусмотренные в региональных программах занятости населения.
Принимая во внимание ориентированность стратегии социально-экономического развития Казахстана на интеграцию в систему мировых хозяйственных связей, Программа разработана с учетом подходов, содержащихся в Глобальной программе занятости, одобренной Международной Организацией Труда в 2003 году и Европейской хартией занятости 2002 года.

және көздері             бюджеттердiң 10861,2 млн. теңге
көлемiндегi қаражаты есебiнен жүзеге
асырылатын болады, оның iшiнде:
2005 жылы - 3251,5 млн. теңге;
2006 жылы - 3282,5 млн. теңге;
2007 жылы - 4327,2 млн. теңге.
Бағдарламаны iске          Бағдарламаны iске асыру:
асырудан күтілетін         902,1 мың жұмыс орнын, оның iшiнде:
нәтиже                   2005 ж. - 705,0 мың, 2006 ж. - 158,8 мың,
2007 ж. - 38,3 мың жұмыс орнын құру;
460,4 мың адамды жұмысқа орналастыруға
жәрдемдесу, оның iшiнде: 2005 жылы - 184,7
мың, 2006 жылы - 137,4 мың, 2007 жылы -
138,4 мың;
347,2 мың адам үшiн қоғамдық жұмыстарды
ұйымдастыру, оның iшiнде: 2005 жылы -
123,6 мың, 2006 жылы - 111,6 мың, 2007
жылы - 112,0 мың;
73,0 мың жұмыссызды кәсiптiк оқуға және
қайта даярлауға жiберу, оның iшiнде: 2005
жылы - 25,3 мың, 2006 жылы - 23,9 мың,
2007 жылы - 23,8 мың;
нысаналы топтар үшiн 22,7 мың
әлеуметтiк жұмыс орындарын құру, оның
iшiнде: 2005 жылы - 5,4 мың, 2006 жылы -
8,4 мың, 2007 жылы - 8,9 мың;
ұзақ уақыт жұмыссыз жүргендер үшiн
клубтық жұмыс ұйымдарын қаржыландыруға
14,0 млн. теңге жiберу, оның iшiнде: 2005
жылы - 1,0 млн. теңге, 2006 жылы - 4,1
млн. теңге, 2007 жылы - 8,9 млн. теңге;
бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн
жастар практикасы арқылы жұмысқа
орналастыруды қаржыландыруға 182,3 млн.
теңге жiберу, оның iшiнде: 2005 жылы -
43,6 млн. теңге, 2006 жылы - 59,8 млн.
теңге, 2007 жылы - 78,9 млн. теңге;
2007 жылдың аяғына қарай жұмыссыздық
деңгейiн 7,2 пайызға дейiн төмендету
есебiнен еңбек рыногындағы шиеленiсті
төмендетуге мүмкiндiк бередi.
Iске асыру мерзiмi       2005 - 2007 жылдар
Ескерту. 1-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.12.   N  540 қаулысымен.
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) жұмыссыздықтың өсуiнiң алдын алу, жұмысқа орналасуға жәрдемдесу және өнеркәсіптiк өндiрiстiң инновациялық дамуының, аграрлық саланың жоғары білікті кадрларға қажеттiлiгiн қамтамасыз ету, сондай-ақ заңды сектордағы халықтың жұмыссыздық деңгейiн төмендету, жұмыс күші сапасының артуы, жұмыс күші ұсынысы мен жұмыс орындары санының теңгерiмдiлігі, ұлттық еңбек рыногын қорғау жолымен өнiмдi жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу мақсатында әзiрлендi.
Бағдарлама республикада соңғы жылдары қалыптасқан әлеуметтiк-экономикалық ахуалды, сондай-ақ халықты жұмыспен қамтудың өңiрлiк бағдарламаларында көзделген жұмыссыздықты азайту жөніндегі шараларды ескередi.
Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму стратегиясының әлемдiк шаруашылық байланыстар жүйесiне ықпалдасуға бағдарланғанын назарға ала отырып, Бағдарлама 2003 жылы Халықаралық Еңбек Ұйымы мақұлдаған Жаһандық жұмыспен қамту бағдарламасында және 2002 жылғы Еуразиялық жұмыспен қамту хартиясында қамтылған тәсiлдердi ескере отырып әзiрлендi.

Программа определяет перечень задач, которые предстоит решить за период 2005-2007 годы, содержит механизмы реализации этих задач и ожидаемые результаты.
Программа будет способствовать осуществлению активной политики на рынке труда, направленной на содействие продуктивной занятости через создание новых рабочих мест в отраслях экономики и поддержку предпринимательской деятельности и самозанятости, повышение качества рабочей силы и рост конкурентоспособности на рынке, меры по содействию занятости целевых групп.
Основанием для разработки Программы являются  Закон Республики Казахстан "О занятости населения", Планы мероприятий по реализации Программ Правительства Республики Казахстан на 2003-2006 годы и дальнейшего углубления социальных реформ в Республике Казахстан на 2005-2007 годы.
Раздел 1. Анализ современного состояния рынка труда
Состояние рынка труда в последние годы характеризуется ростом снижения уровня безработицы и увеличением численности занятого населения.
По предварительным данным Агентства Республики Казахстан по статистике в экономике республики в 2004 году были заняты 7,2 млн. человек, что на 180,7 тыс. человек или 2,6 % больше, чем в предыдущем году.
Среди занятых 62,2 % (4,5 млн. человек) - наемные работники, 37,8 % (2,7 млн. человек) - самозанятые.
Численность безработного населения составила 657,4 тыс. человек, что на 14,7 тыс. человек или на 2,2 % меньше, чем в 2003 году.
Уровень безработицы сложился в 8,4 % и сократился по сравнению с 2003 годом на 0,4 %.
Отмечается тенденция снижения доли зарегистрированных безработных. По сравнению с 2003 годом их численность уменьшилась на 25,1 тыс.человек и составило 117,7 тыс. человек.
В структуре безработных каждая вторая - женщина, каждый третий - в возрасте 15-39 лет.
Проблема занятости имеет особую остроту в малых городах и депрессивных сельских регионах.
Для мониторинга состояния рынка труда в республике создана база данных, отражающая фиксируемый спрос и предложение на рабочую силу в разрезе областей, городов и районов. Анализ свидетельствует, что в настоящее время в Казахстане существует достаточный спрос на рабочую силу при одновременном ее дефиците на локальных рынках труда по причине несоответствия качества и профессионально-квалификационной структуры предложения и низкой трудовой мобильности населения. Ежемесячный банк вакансий органов по вопросам занятости составляет 15-17 тыс. единиц. Однако из-за несоответствия спроса и предложения рабочей силы по профессиональному признаку на одно свободное рабочее место претендует в среднем 7-10 безработных в месяц.
Рынок образовательных услуг оказался не готов оперативно реагировать на изменение спроса, что не позволяет решить проблему дефицита квалифицированных рабочих кадров и ликвидировать диспропорцию спроса и предложения на рабочую силу.

Бағдарлама 2005-2007 жылдардағы кезеңде шешiлетiн мiндеттердiң тiзбесiн айқындайды, бұл мiндеттердi шешу тетіктерi мен одан күтiлетiн нәтижелердi қамтиды.
Бағдарлама экономика саласындағы жаңа жұмыс орындарының құрылуы арқылы өнiмдi жұмыспен қамтылуына жәрдемдесуге және кәсiпкерлiк қызметті және өзiн-өзi жұмыспен қамтуды, жұмыс күшiнің сапасын арттыруды қолдауға және рыноктағы бәсекелестiк қабiлеттiң өсуiне, нысаналы топтардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу жөнiндегi шараларға бағытталған еңбек рыногындағы белсендi саясатты жүзеге асыруға ықпал ететiн болады.
Бағдарламаны әзiрлеу үшiн "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының  Заңы , Қазақстан Республикасы Yкiметінің 2003-2006 жылдарға арналған және Қазақстан Республикасында әлеуметтік реформаларды одан әрi тереңдетудiң 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламаларын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарлары негіз болып табылады.
1-бөлiм. Еңбек рыногының қазiргі жай-күйiн талдау
Соңғы жылдары еңбек рыногындағы жағдай жұмыссыздық деңгейiнiң төмендеуiмен және жұмыспен қамтылған халық санының артуымен сипатталады.
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігiнiң алдын ала деректерi бойынша республика экономикасында 2004 жылы 7,2 млн. адам жұмыспен қамтылған, бұл осының алдындағы жылғыдан 180,7 мың адамға немесе 2,6% артық.
Жұмыспен қамтылғандар арасында 62,2% (4,5 млн. адам) - жалданбалы қызметкерлер, 37,8% (2,7 млн. адам) - өзін өзі жұмыспен қамтылғандар.
Жұмыссыз халықтың саны 657,4 мың адамды құрады, бұл 2003 жылға қарағанда 14,7 мың адамға немесе 2,2%-ға кем.
Жұмыссыздық деңгейi 8,4% болды және 2003 жылмен салыстырғанда 0,4%-ға қысқарды.
Tipкелген жұмыссыздар үлесінің азаю үрдiсi байқалады. Олардың саны 2003 жылмен салыстырғанда 25,1 мың адамға азайды және 117,7 мың адам болды.
Жұмыссыздар құрылымындағы әрбір екіншi адам - әйел, әрбiр үшінші адам - 15-39 жаста.
Жұмыспен қамту проблемасы шағын қалалар мен тоқыраған ауылдық өңiрлерде аса өткiр болып отыр.
Республикада еңбек рыногы жай-күйінің мониторингі үшін облыстар, қалалар мен аудандар бөлінісінде жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныстың тіркелуін көрсететін деректер базасы құрылды. Сапа мен ұсыныстың кәсіптік-біліктілік құрылымының сәйкессiздiгi және халықтың еңбек ұтқырлығының төмен болуы себептi жергiлiктi еңбек рыноктарындағы жұмыс күшінің бiр мезгілдегi тапшылығы жағдайында қазiргi уақытта Қазақстанда оған сұраныстың жеткiлiктi екенін талдау дәлелдеп отыр. Жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi органдардың ай сайынғы бос орындар банкі 15-17 мың бiрлiктi құрайды. Бiрақ кәсіптік белгiсi бойынша жұмыс күшiне сұраныс пен ұсыныстың сәйкессiздігінен айына бір бос жұмыс орынынан орта есеппен 7-10 жұмыссыз үмiттенедi.
Бiлiм беру қызметтерінің рыногы сұраныстың өзгеруіне шұғыл әсер етуге дайын болмады, бұл бiлiктi жұмысшы кадрлары тапшылығының проблемасын шешуге және жұмыс күшіне деген ұсыныс пен сұраныстың сәйкессiздiгiн жоюға мүмкiндiк бермейдi.

В ходе реализации  Программы по снижению бедности на 2003-2005 годы, Плана мероприятий по проведению года аула улучшились результаты активных мер на рынке труда. В 2004 году в стране создано 220,4 тыс. рабочих мест, в том числе около 50 % - в сельской местности. При содействии органов по вопросам занятости трудоустроен каждый второй из числа обратившихся (167,5 тыс. человек в сравнении со 154,6 тыс. в 2003 г.). Более половины из числа граждан, обратившихся в органы занятости, принимают участие в общественных работах. Значительное количество безработных направляется на обучение, переподготовку и повышение квалификации. Только в 2004 году завершили обучение и переподготовку более 26,9 тыс. безработных.
Вместе с тем, в реализации политики содействия занятости имеются и определенные проблемы. Темпы создания новых рабочих мест далеко не всегда совпадают с увеличением количества трудоустроенных безработных, более трети безработных, прошедших переобучение, не находят себе активного применения на рынке труда, не всегда общественные работы  обладают экономической, социальной и экологической полезностью для региона.
Не решена проблема трудоустройства (оралманов) репатриантов. Анализ свидетельствует, что при организации работы в этом направлении имеются существенные недостатки. В Акмолинской, Восточно-Казахстанской областях и городах Алматы и Астане уровень трудоустройства оралманов почти вдвое ниже среднереспубликанского уровня.
Ключевыми проблемами на рынке труда также являются:
преобладание неэффективной занятости;
несоответствие квалификационно-профессиональной структуры спроса и предложения рабочей силы;
потеря трудового потенциала квалифицированных кадров;
несоответствие подготовки кадров потребностям экономики;
сложность трудоустройства отдельных групп населения (женщины, молодежь, лица предпенсионного возраста, инвалиды);
большая дифференциация региональных рынков труда;
высокий уровень безработицы в депрессивных, трудоизбыточных сельских районах, малых городах;
нелегальный приток рабочей силы из сопредельных государств.
По прогнозам Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в 2005-2007 годах в органы по вопросам занятости обратятся порядка 826 тыс. человек, из которых около половины будут трудоустроены.
Предполагается, что в 2005-2007 годах из числа оралманов, возвращающихся на историческую родину в пределах установленной квоты, прибудут ориентировочно 45 тыс. семей, в их составе свыше 100 тыс. человек в трудоспособном возрасте, которые будут нуждаться в трудоустройстве.

Кедейлiкті азайту жөнiндегi 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламаны, Ауыл жылын өткiзу жөніндегі iс шаралар жоспарын iске асыру барысында еңбек рыногындағы белсендi шаралардың нәтижелері жақсарды. 2004 жылы елiмiзде 220,4 мың жұмыс орыны, оның iшiнде 50% - ауылдық жерлерде құрылды. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi органдардың көмегiмен өтiнiшпен келгендердiң әрбiр екiншiсi (2003 жылғы 154,6 мыңмен салыстырғанда 167,5 мың адам) жұмысқа орналастырылды. Жұмыспен қамту органдарына өтiнiшпен келген азаматтардың жартысынан көбі қоғамдық жұмыстарға қатысады. Жұмыссыздардың едәуір саны оқуға, қайта даярлауға және біліктілiгiн арттыруға жiберiлдi. 2004 жылы ғана 26,9 мыңнан астам жұмыссыз оқуын және қайта даярлауды тәмамдады.
Сонымен қатар, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу caяcaтын iске асыруда белгiлi бiр проблемалар да бар. Жаңа жұмыс орындарын құру қарқыны көбiнесе жұмысқа орналасқан жұмыссыздар санының көбеюiмен әрдайым сәйкес келмейді, қайта оқытудан өткен жұмыссыздардың үштiң бiрiнен астамы еңбек рыногында өз орынын таба алмайды, қоғамдық жұмыстар өңiр үшiн де экономикалық, әлеуметтiк және экологиялық жағынан әрдайым пайдалы бола бермейдi.
Репатрианттарды (оралмандарды) жұмысқа орналастыру проблемасы шешiлген жоқ. Талдау бұл бағыттағы жұмысты ұйымдастыруда айтарлықтай кемшілiктер бар екенін дәлелдейдi. Ақмола, Шығыс Қазақстан облыстарындағы және Астана және Алматы қалаларындағы оралмандардың жұмысқа орналасу деңгейi орташа республикалық деңгейден екi eceгe жуық төмен.
Еңбек рыногындағы өзектi проблемалар:
тиімсiз жұмыспен қамтудың басым болуы;
жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсыныстың біліктілік-кәсiби құрылымының сәйкессiздiгi;
бiлiктi кадрлардың еңбек әлеуетінiң жоғалуы;
кадрлар даярлаудың экономика қажеттілiктеріне сәйкес болмауы;
халықтың жекелеген топтарын (әйелдер, жастар, зейнеткерлік жас алдындағы адамдар, мүгедектер) жұмысқа орналастыру қиындығы;
өңiрлік еңбек рыноктарының үлкен сараланымы;
тоқырауға ұшыраған, жұмыс күшi артық ауылдық аудандардағы, шағын қалалардағы жұмыссыздықтың жоғары деңгейi;
шекаралас мемлекеттерден келетiн жұмыс күшінің заңсыз ағымдары болып табылады.
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігiнің болжамы бойынша 2005-2007 жылдары 826 мың адам жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi органдарға өтінішпен барады, олардың шамамен жартысы жұмысқа орналастырылатын болады.
2005-2007 жылдары белгiленген квота шегiнде тарихи отанына келетін оралмандар қатарынан шамамен 45 мың отбасының құрамында еңбекке жарамды жастағы 100 мыңнан адам келедi деп болжануда, олардың бәрi де жұмысқа орналасуға мұқтаж болады.

В период 2005-2007 годов при ежегодном пятипроцентном приросте ВВП численность занятых в 2007 году может составить немногим более 8 млн. человек при уровне безработицы в 7,2 %.
В условиях изменения отраслевой структуры занятости в соответствии со структурно- технологической перестройкой, выбором приоритетов в промышленной политике, направленной на импортозамещение, диверсификацию производства и создание новых рабочих мест возникновение дефицита квалифицированной рабочей силы является вполне закономерным явлением.
В рамках государственных и отраслевых (секторальных) программ ожидается, что более половины рабочих мест будет создано в сфере туризма и инфраструктуры, более 20 % в производственном секторе, малом и среднем бизнесе.
Структурная перестройка экономики повлечет за собой изменения в характере спроса на рабочую силу и в ее профессионально-квалификационном составе. Соответственно, должны трансформироваться объемы и профили подготовки специалистов в системе профессионального образования.
С реализацией  Стратегии индустриального развития ожидается существенное увеличение численности занятых в промышленности.
В рамках Программы развития агропромышленного комплекса ожидается повышение спроса на специалистов сельскохозяйственного профиля.
Перспективы развития нефтегазовой промышленности, связанные с ее лидирующим положением в республике, требуют новых подходов к вопросу подготовки кадров в этой отрасли.
Прогнозируется устойчивый спрос на работников организаций рыночной инфраструктуры, бытового и сервисного обслуживания населения, транспорта, связи, школьного образования, науки.
Потребность экономики в квалифицированных кадрах будет характеризоваться устойчивым спросом на руководителей и специалистов в области управления и административно-
производственного обеспечения. Значительно повысится спрос на специалистов, работающих непосредственно в области менеджмента и анализа хозяйственной деятельности предприятий промышленности, транспорта, строительства, связи и т. д.
В связи с развивающимся процессом информатизации общества увеличится спрос на квалифицированных специалистов, владеющих компьютерными технологиями и технических исполнителей. Сохранится стабильный спрос на рабочие места со стороны инвалидов.
Раздел 2. Цель и задачи Программы
Цель Программы - обеспечение продуктивной занятости, снижение уровня безработицы.
Задачи Программы:
осуществление мер, стимулирующих рост уровня занятости населения;
содействие занятости целевых групп;
информационная поддержка политики занятости населения;
совершенствование нормативной правовой базы в сфере занятости.

2005-2007 жылдардағы кезеңде IЖӨ өсiмi жылына бес пайыз, жұмыссыздық деңгейi 7,2% болған кезде 2007 жылы жұмыспен қамтылғандардың саны 8 млн. адамнан сәл ғана асатын болады.
Жұмыспен қамтудың салалық құрылымын өзгерту жағдайында импорт алмастыруға бағытталған құрылымдық-технологиялық қайта құруға, өнеркәсіп саясатындағы басымдықтарды таңдауға сәйкес, өндiрiстi әртараптандыру мен жаңа жұмыс орындарын құру, бiлiктi жұмыс күшіне тапшылықтың пайда болуы заңды құбылыс болып табылады.
Мемлекеттік және салалық (секторальдық) бағдарламалар шеңберінде жұмыс орындарының жартысынан астамы туризм және инфрақұрылым саласында, 20% астамы өндiрiстік секторда, шағын және opтa бизнесте құрылатын болады деп күтілуде.
Экономиканы құрылымдық қайта құру жұмыс күшіне сұраныс сипатындағы және оның кәсіптік-біліктілік құрамындағы өзгерiстерге апарып соғады. Тиісінше, кәсіптік бiлiм беру жүйесінде мамандар даярлаудың көлемі мен бейіні де өзгеруі тиіс.
Индустриялық даму стратегиясын іске асырумен бірге өнеркәсіпте істейтін адамдар саны да едәуір көбейеді деп күтілуде.
Агроөнеркәсіп кешенін дамыту бағдарламасы шеңберінде ауыл шаруашылығы бейініндегі мамандарға сұраныс артады деп күтілуде.
Мұнайгаз өнеркәсiбiнiң республикадағы көш бастаушылық жағдайына байланысты, оның даму перспективалары осы саладағы кадрларды даярлау мәселесіне жаңа тәсiлдерді талап ететiн болады.
Нарық инфрақұрылымы, тұрмыстық және халыққа сервистiк қызмет көрсету, көлiк, байланыс, мектептегi бiлiм беру, ғылым қызметкерлеріне тұрақты сұраныс болады деп болжанып отыр.
Экономиканың бiлiктi кадрларға қажеттілігі басқару және әкiмшiлiк-өндiрiстiк қамтамасыз ету саласындағы басшылар мен мамандарға деген тұрақты сұраныспен сипатталатын болады. Өнеркәсіп, көлік, құрылыс, байланыс және т.б. кәсіпорындарының менеджмент және шаруашылық қызметін талдау салаларында тiкелей жұмыс iстейтін мамандарға сұраныс едәуір артады.
Қоғамды ақпараттандырудың дамып келе жатқан процесіне байланысты компьютерлiк технологияны игерген бiлiктi мамандарға және техникалық орындаушыларға сұраныс көбейедi. Мүгедектер тарапынан жұмыс орындарына тұрақты сұраныс сақталады.
2-бөлiм. Бағдарламаның мақсаты мен мiндеттерi
Бағдарламаның мақсаты - өнiмдi жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, жұмыссыздық деңгейін азайту.
Бағдарламаның мiндеттерi:
халықты жұмыспен қамту деңгейiн өсiруге ынталандыратын шараларды жүзеге асыру;
нысаналы топтарды жұмыспен қамтуға жәрдемдесу;
халықты жұмыспен қамту саясатын ақпараттық қолдау;
жұмыспен қамту саласындағы нормативтiк құқықтық базаны жетілдiру.

Раздел 3. Основные направления и механизм реализации Программы
3.1. Меры, стимулирующие рост уровня занятости населения
3.1.1. Создание новых рабочих мест в отраслях экономики
Создание новых рабочих мест будет обеспечиваться путем:
реализации инвестиционных проектов, государственных и отраслевых (секторальных) программ в 2005-2007 годах (902,1 тыс. рабочих мест);
организации социальных рабочих мест для целевых групп;
развития временной занятости на общественных работах.
Кроме того, будет активизирована работа по выявлению нарушений законодательства Республики Казахстан, в части сокрытия свободных рабочих мест и трудовых прав граждан, включая целевые группы.
Количество создаваемых рабочих мест в Республике Казахстан

3-бөлiм. Бағдарламаның негізгi бағыттары және
оны iске асыру тетiгi
3.1. Халықты жұмыспен қамту деңгейiнiң өсуiн ынталандыратын шаралар
3.1.1. Экономика салаларында жаңа жұмыс орындарын құру
Жаңа жұмыс орындарын құру:
инвестициялық жобаларды, 2005 - 2007 жылдары мемлекеттiк және салалық (секторальдық) бағдарламаларды iске асыру (902,1 мың жұмыс орны);
нысаналы топтар үшiн әлеуметтiк жұмыс орындарын ұйымдастыру;
қоғамдық жұмыстарда жұмыспен уақытша қамтуды дамыту жолымен қамтамасыз етілетін болады.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасы заңнамаларын, бос жұмыс орындарын жасыру және нысаналы топтарды қоса алғанда, азаматтардың еңбек құқықтары бөлігінде бұзушылықтарды анықтау жөнiндегі жұмыс жандандырылады.
Қазақстан Республикасында мемлекеттiк және салалық

4600
36811
902141
3.1.2. Меры по сбалансированности спроса и предложения рабочей силы
Для сбалансированности спроса и предложения рабочей силы необходимо совершенствование профессиональной подготовки в соответствии с потребностями рынка труда, мониторинга спроса и предложений на рабочую силу на рынке труда.
При этом предполагается:
прогнозировать спрос и предложения на рынке труда и рынке образовательных услуг объемов, профилей и сроков подготовки специалистов;
осуществлять мониторинг спроса на рабочую силу с целью определения потребности работодателей в рабочей силе на ближайшие 3 года и приведения системы подготовки кадров в соответствие с потребностями экономики;
повышать конкурентоспособность на рынке труда за счет профессиональной подготовки, повышения квалификации, переподготовки безработных;
внести изменения и дополнения в Классификаторы профессий (специальностей) начального, среднего и высшего профессионального образования;

4600
11
Басқа салалар
20930
15873
8
36811
Республика бойынша
705031
158843
38267
902141
3.1.2. Жұмыс күшiне сұраныс пен ұсыныстың теңгерiмдiлігі жөніндегі шаралар
Жұмыс күшiне сұраныс пен ұсыныстың теңгерiмдiлiгi болуы үшін кәсіптік даярлауды еңбек рыногындағы қажеттiлiктерге сәйкес жетілдiру, еңбек рыногындағы жұмыс күшіне деген сұраныс пен ұсыныс мониторингi қажет.
Бұл ретте мыналар:
еңбек рыногындағы сұраныс пен ұсыныстың және бiлiм беру қызметтері рыногындағы мамандар даярлаудың көлемін, бейіндері мен мерзiмдерiн болжау;
жұмыс берушілердiң таяудағы 3 жылда жұмыс күшіне деген қажеттілігiн айқындау және кадрлар даярлау жүйесiн экономика қажеттіліктерiмен сәйкес келтіру мақсатында жұмыс күшiне сұраныс мониторингiн жүзеге асыру;
жұмыссыздарды кәсiби даярлау, біліктілігін арттыру, қайта даярлау есебінен еңбек рыногындағы бәсекелестік қабілетiн арттыру;
бастауыш, орта және жоғары кәсiби білім берудiң Кәсіптер (мамандықтар) жіктемелерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу;

внести изменения в статистическую отчетность предприятий (Формы N 1-Т, 2-Т), отражающую состав кадров по половозрастным, профессиональным и квалификационным признакам на конец каждого отчетного года;
развивать профессиональную ориентацию школьников, повышать их мотивацию к трудовой деятельности по профессиям, специальностям, востребованным на рынке труда.
3.1.3. Организация занятости целевых групп населения, нуждающихся в социальной поддержке
Осуществление мер по содействию занятости целевых групп будет обеспечиваться за счет:
создания социальных рабочих мест;
приоритетного права при направлении на профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку и общественные работы;
трудоустройства у субъектов малого предпринимательства;
профессиональной ориентации, информирования, консультирования;
повышения конкурентоспособности путем обучения двум-трем смежным профессиям;
установления квоты для трудоустройства инвалидов;
расселения оралманов с учетом ситуации, складывающейся на локальных рынках труда с указанием графика ввоза, районов вселения количества трудоспособных в разрезе профессий (специальности);
проведения мониторинга занятости целевых групп;
публикации сведений о вакантных рабочих местах;
взаимодействия органов занятости и уголовно-исправительной системы;
предоставления органам уголовно-исправительной системы перечня профессий, специальностей, пользующихся спросом на рынке труда с целью организации обучения лиц, отбывающих наказание.
3.1.4. Поддержка и развитие малого и среднего предпринимательства, создающего дополнительные рабочие места
Поддержка и развитие малого и среднего предпринимательства будет осуществляться за счет:
организации гибких форм занятости и развития частной сферы услуг;
содействия возрождению традиционных национальных промыслов, особенно в южных регионах, надомных и промысловых производств сельской местности и в небольших городах для переработки пищевого сырья;
содействия безработным в организации собственного дела путем предоставления материальной помощи;
направления безработного на обучение с целью дальнейшей самозанятости.
3.1.5. Организация гибкой системы профессиональной подготовки и переподготовки безработных с учетом потребности на рынке труда
Организация гибкой системы профессиональной подготовки и переподготовки безработных с учетом потребности на рынке труда будет проводиться путем повышения конкурентоспособности безработных на рынке труда через их профессиональную подготовку, повышение квалификации и переподготовку.

кәсіпорындардың әрбiр есептi жылдың аяғында жыныстық жасы, кәсіптiк және біліктілік белгiлерi бойынша кадрлар құрамын көрсететін статистикалық есептемесіне (N 1-T, 2-Т-нысандары) өзгерiстер енгiзу;
оқушылары кәсіптiк бағдарлауды дамыту, еңбек рыногында талап ететін кәсіптер, мамандықтар бойынша олардың еңбек қызметiне уәждемесін арттыру көзделеді.
3.1.3. Халықтың әлеуметтiк қолдауға мұқтаж нысаналы топтарының жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру
Нысаналы топтардың жұмыспен қамтылуына жәрдемдесу жөнiндегi шараларды жүзеге асыру:
әлеуметтік жұмыс орындарын құру;
кәсіптік даярлауға біліктілігін арттыруға және қайта даярлауға әрi қоғамдық жұмыстарға жiберу кезінде басымдықты құқық;
шағын кәсiпкерлiк субъектілеріне жұмысқа орналастыру;
кәсіптік бағдарлау, хабардар ету, консультациялар беру;
екі-үш аралас кәсіптерге оқыту жолымен бәсекелестiк қабілетiн арттыру;
мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшін квота белгілеу;
оралмандарды жергілікті еңбек рыноктарында қалыптасқан ахуалды ескере отырып, әкелу кестесiн, қоныстану аудандарын, кәсiптер (мамандықтар) бөлінісiнде еңбекке қабілетті адамдардың санын көрсете отырып орналастыру;
нысаналы топтарды жұмыспен қамту мониторингін жүргізу;
бос жұмыс орындары туралы мәліметтер жариялау;
жұмыспен қамту және қылмыстық түзеу жүйесi органдарының өзара әрекет етуі;
жазасын өтеп жүрген адамдарды оқытуды ұйымдастыру мақсатында, еңбек рыногында сұраныс бар кәсіптердiң, мамандықтардың тiзбелерiн қылмыстық-түзеу жүйесi органдарына беру есебiнен қамтамасыз етіледі.
3.1.4. Қосымша жұмыс орындарын құратын шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау мен дамыту
шағын және орта кәсіпкерлiктi қолдау және дамыту:
жұмыспен қамтудың икемдi нысандарын ұйымдастыру және қызметтердiң жекеменшік салаларын дамыту;
дәстүрлі ұлттық кәсіпшiлiктің, әсiресе, оңтүстік өңiрлерде, ауылдық жерлерде және шағын қалалардағы тамақ шикізатын қайта өңдеуге арналған үйде iстейтiн және кәсіпшілік өндiрiстерінiң жаңғыруына жәрдемдесу;
жұмыссыздарға материалдық көмек беру жолымен олардың жеке iсiн ұйымдастыруына жәрдемдесу;
одан әрi өзiн өзi жұмыспен қамту мақсатында жұмыссызды оқуға жіберу есебінен жүзеге асырылатын болады.
3.1.5. Еңбек рыногындағы қажеттiліктi ескере отырып, жұмыссыздарды кәсіптік даярлау мен қайта даярлаудың икемдi жүйесін ұйымдастыру
Еңбек рыногындағы қажеттіліктi ескере отырып, жұмыссыздарды кәсіптік даярлау мен қайта даярлаудың икемдi жүйесін ұйымдастыру еңбек рыногындағы жұмыссыздардың бәсекелестiкке қабілеттілігiн арттыру жолымен оларды кәсіптік даярлау, біліктілігін арттыру, қайта даярлау apқылы жүргiзілетін болады.

3.1.6. Организация и совершенствование общественных работ
В связи с приоритетным развитием общественных работ в 2005-2007 годах предполагается расширение и переориентация общественных работ на дорожное строительство и их ремонт, лесопосадки, улучшение санитарно-эпидемиологического состояния населенных пунктов и регионов, развитие инфраструктуры регионов (коммунальные сети, телефонизация, строительство линий электропередач и др.), транспортной инфраструктуры и оказание социальных услуг.
3.1.7. Меры по повышению роли местных исполнительных органов в решении региональных проблем занятости
Местными исполнительными органами будет продолжена работа по:
активизации работы по сбору информации о вакансиях;
информированию населения и работодателей о ситуации на рынке труда, содействию в поиске работы через распространение буклетов, памяток, плакатов, а также публикаций сведений о вакантных рабочих местах;
консультированию граждан, испытывающих трудности в поиске работы;
содействию в выборе, подходящей работы, в том числе путем организаций ярмарок вакансий, деятельности клубов поиска работы, направления на общественные работы;
направлению на профессиональную подготовку, повышение квалификации, переподготовку безработных с целью повышения конкурентоспособности на рынке труда;
проведению мониторинга спроса и предложения рабочей силы на рынке труда;
реализации активной политики занятости путем создания новых рабочих мест, улучшения качества профессиональной подготовки и переподготовки безработных с учетом потребности на рынке труда, включая целевые группы, поддержки и развития малого и среднего предпринимательства, расширения и переориентации видов общественных работ;
развитию межтерриториального обмена рабочей силой, в том числе в соответствии с международными договорами.
3.1.8. Интеграция деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости с работодателями, общественными объединениями, частными агентствами занятости, занимающимися трудовым посредничеством в вопросах регулирования занятости и рынка труда
Интеграция деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости с работодателями, общественными объединениями, частными агентствами занятости, занимающимися трудовым посредничеством в вопросах регулирования занятости и рынка труда будет осуществляться путем:
расширения взаимодействия органов занятости с частными агентствами занятости и неправительственными организациями в сфере содействия трудоустройству;
развития системы внутрипроизводственного обучения персонала организаций, а также опережающего профессионального обучения работников, подлежащих высвобождению, как важнейшего средства повышения их конкурентоспособности и профессиональной мобильности на рынке труда;
взаимодействия по вопросу содействия трудоустройства выпускников организаций образования посредством заключения Соглашений о трудоустройстве выпускников организаций образования между органами по вопросам занятости, организациями образования и Конфедерацией работодателей.

3.1.6. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру мен жетiлдiру
2005-2007 жылдары қоғамдық жұмыстардың басым дамуына байланысты жол құрылысы мен оларды жөндеуге, ағаш отырғызуға, елдi мекендер мен өңiрлердiң санитарлық-эпидемиологиялық жай-күйін жақсартуға, өңiрлердің инфрақұрылымын (коммуналдық желілер, телефондандыру, электр тарату желілерінің құрылысы және т.б.), көлік инфрақұрылымын дамытуға арналған қоғамдық жұмыстарды кеңейту мен қайта бағдарлау және әлеуметтiк қызметтер көрсету көзделеді.
3.1.7. Жұмыспен қамтудың өңiрлік проблемаларын шешуде жергіліктi атқарушы орындардың рөлін арттыру жөніндегi шаралар
Жергiлiктi атқарушы органдар:
бос орындар туралы ақпарат жинау жөнiндегi жұмысты жандандыру;
халықты және жұмыс берушілерді еңбек рыногындағы ахуал туралы хабардар ету, буклеттер, жадынамалар, плакаттар тарату арқылы жұмыс iздеуге жәрдемдесу, сондай-ақ бос жұмыс орындары туралы мәліметтердi жариялау;
жұмыс іздеуде қиындық көретін азаматтарға консультациялар беру;
лайықты жұмыс таңдауға, оның ішінде бос орындар жәрмеңкелерiн, жұмыс iздеу клубтарының қызметiн ұйымдастыру, қоғамдық жұмыстарға жiберу жолымен жәрдемдесу;
еңбек рыногындағы бәсекелестiк қабілеттілiктi арттыру мақсатында жұмыссыздарды кәсіптiк даярлауға, біліктілiгiн арттыруға, қайта даярлауға жiберу;
еңбек рыногындағы жұмыс күшіне сұраныс пен ұсыныс мониторингін жүргізу;
жұмыспен қамтудың белсендi саясатын жаңа жұмыс орындарын құру жолымен iске асыру, нысаналы топтарды қоса алғанда, еңбек рыногындағы қажеттілiктi ескере отырып жұмыссыздарды кәсіптiк даярлаудың және қайта даярлаудың сапасын жақсарту, шағын және орта кәсіпкерліктi қолдау және дамыту, қоғамдық жұмыстардың түрлерін кеңейту және қайта бағдарлау;
жұмыс күшін аумақаралық, оның ішінде халықаралық шарттарға сәйкес алмасуды дамыту жөніндегі жұмыс жалғасатын болады.
3.1.8. Жұмыспен қамту мәселелерi жөнiндегi уәкілеттi органның қызметiн жұмыспен қамтуды реттеу және еңбек рыногы мәселелерiнде еңбек делдалдығымен айналысатын жұмыс берушілермен, қоғамдық бiрлестiктермен, жеке жұмыспен қамту агенттiктерiмен ықпалдастыру
Жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi уәкілеттi органның қызметін жұмыспен қамтуды реттеу және еңбек рыногы мәселелерінде еңбек делдалдығымен айналысатын жұмыс берушілермен, қоғамдық бiрлестiктермен, жеке жұмыспен қамту агенттiктерiмен ықпалдастыру:
жұмыспен қамту органдарының жеке жұмыспен қамту агенттіктерiмен және жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу саласындағы үкiметтік емес ұйымдармен өзара iс-әрекеттерін кеңейту;
ұйым қызметкерлерiн өндiрiсішілiк оқыту, сондай-ақ босатылуға жататын қызметкерлердi, олардың еңбек рыногындағы бәсекелестік қабiлетi мен кәсiптiк ұтқырлығын арттырудың маңызды құралы ретiнде, ілгерiлеп кәсіптік оқыту жүйесiн дамыту;
жұмыспен қамту мәселелерi жөніндегi органдар, бiлiм беру ұйымдары мен Жұмыс берушілер конфедерациясы арасында Бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн жұмысқа орналастыру туралы келiсiм жасасу арқылы бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу мәселесi бойынша өзара әрекет ету жолымен жүзеге асырылады.

3.1.9. Создание дополнительных рабочих мест с учетом ситуации на рынке труда при разработке инвестиционных программ
Создание дополнительных рабочих мест с учетом ситуации на рынке труда при разработке инвестиционных программ путем рассмотрения проектов инвестиционных контрактов с целью защиты внутреннего рынка труда.
3.1.10. Содействие занятости выпускников организаций образования
Содействию занятости выпускников организаций образования будет способствовать:
заключение, договоров на трудоустройство между обучающимся вуза и работодателем;
организация молодежной практики (стажировка и прохождение практики на рабочем месте) через органы занятости с перспективой дальнейшего трудоустройства после окончания профессиональных учебных заведений;
предоставление рабочего места в государственных организациях или организациях, в уставном капитале которых доля государства составляет более пятидесяти процентов.
Мониторинг трудоустройства выпускников организаций образования будет осуществляться, как на центральном, так и региональном уровнях.
Раздел 4. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Для реализации Программы предусматриваются средства местных бюджетов в объеме 10861,2 млн. тенге, в том числе в 2005 году - 3251,5 млн. тенге, в 2006 году - 3282,5 млн. тенге, в 2007 году - 4327,2 млн. тенге.
Объем бюджетных средств, необходимый для реализации Программы в 2007 году, будет уточняться при формировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В раздел 4 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 июня 2006 года N  540 .
Раздел 5. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Выполнение мероприятий, вытекающих из настоящей Программы, позволит решить вопросы занятости и снижения уровня безработицы.
За счет реализации Программы в 2005-2007 годах предусматривается:
создать 902,1 тыс. рабочих мест, в том числе в 2005 году - 705,0 тыс., в 2006 году - 158,8 тыс., в 2007 году - 38,3 тыс.;
оказать содействие в трудоустройстве 460,4 тыс. человек, в том числе: 2005 г. - 184,6 тыс., 2006 г. - 137,4 тыс., 2007 г. - 138,4 тыс.;
организовать общественные работы для 347,2 тыс. человек, в том числе: 2005 г. - 123,6 тыс., 2006 г. - 111,6 тыс., 2007 г. - 112,0 тыс.;
направить на профессиональное обучение и переподготовку 73,0 тыс. безработных, в том числе: 2005 г. - 25,3 тыс., 2006 г. - 23,9 тыс., 2007 г. - 23,8 тыс.;
создать 22,7 тыс. социальных рабочих мест для целевых групп, в том числе: 2005 г. - 5,4 тыс., 2006 г. - 8,4 тыс., 2007 г. - 8,9 тыс.;

3.1.9. Инвестициялық бағдарламаларды әзiрлеу кезінде еңбек рыногындағы ахуалды ескере отырып, қосымша жұмыс орындарын ашу
Ішкі еңбек рыногын қорғау мақсатында инвестициялық келiсiм-шарттар жобаларын қарау жолымен инвестициялық бағдарламаларды әзiрлеген кезде еңбек рыногындағы ахуалды ескере отырып, қосымша жұмыс орындарын ашу.
3.1.10. Бiлім беру ұйымдарының түлектерiн жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
Бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге:
жоғары оқу орнының шәкiртi мен жұмыс берушiнің арасында жұмысқа орналасуға шарт жасасу;
кәсiптік бiлiм беру орындарын бiтiргеннен кейiн одан әрi жұмысқа орналастыру перспективасымен жұмыспен қамту органдары арқылы жастар практикасын (тағылымдама мен тәжiрибенi жұмыс орнында өткiзу) ұйымдастыру;
мемлекеттік ұйымдарда немесе жарғылық капиталында мемлекеттiң үлесi елу пайыздан асатын ұйымдарда жұмыс орнын беру ықпал ететiн болады.
Бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн жұмысқа орналастыру мониторингi орталықтағы сияқты өңiрлiк деңгейлерде де жүзеге асырылатын болады.
4-бөлiм. Қажетті ресурстар мен қаржыландыру көздерi
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.12.   N  540 қаулысымен.
Бағдарламаны iске асыру үшiн жергiлiктi бюджеттердiң 10861,2 млн. теңге көлемiндегi қаражаты көзделедi, оның iшiнде: 2005 жылы - 3251,5 млн. теңге, 2006 жылы - 3282,5 млн. теңге, 2007 жылы - 4327,2 млн. теңге.
Бағдарламаны 2007 жылы iске асыру үшiн қажетті бюджеттiк қаражат көлемi тиiстi қаржы жылына арналған республикалық және жергiлiктi бюджеттердi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалыптастыру кезiнде нақтыланатын болады.
5-бөлiм. Бағдарламаны iске асырудан күтілетiн нәтижелер
Ескерту. 5-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.12.   N  540 қаулысымен.
Осы Бағдарламадан туындайтын іс-шараларды орындау жұмыспен қамту мәселелерiн шешуге және жұмыссыздық деңгейiн азайтуға мүмкiндiк бередi.
Бағдарламаны iске асыру есебiнен 2005 - 2007 жылдары:
902,1 мың жұмыс орнын, оның ішінде: 2005 жылы - 705,0 мың, 2006 жылы - 158,8 мың, 2007 жылы - 38,3 мың жұмыс орнын құру;
460,4 мың адамды жұмысқа орналастыруға жәрдемдесу, оның iшiнде: 2005 жылы - 184,6 мың, 2006 жылы - 137,4 мың, 2007 жылы - 138,4 мың;
347,2 мың адам үшiн қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру, оның iшiнде: 2005 жылы - 123,6 мың, 2006 жылы - 111,6 мың, 2007 жылы - 112,0 мың;
73,0 мың жұмыссызды кәсiптiк оқуға және қайта даярлауға жiберу, оның iшiнде: 2005 жылы - 25,3 мың, 2006 жылы - 23,9 мың, 2007 жылы - 23,8 мың;
нысаналы топтар үшiн 22,7 мың әлеуметтiк жұмыс орындарын құру, оның iшiнде: 2005 жылы - 5,4 мың, 2006 жылы - 8,4 мың, 2007 жылы - 8,9 мың;

направить на финансирование организации клубной работы для длительных безработных 14,0 млн. тенге, в том числе: 2005 г. - 1,0 млн. тенге, 2006 г. - 4,1 млн. тенге, 2007 г. - 8,9 млн. тенге;
направить на финансирование трудоустройства выпускников организаций образования через молодежную практику 182,3 млн. тенге, в том числе: 2005 г. - 43,6 млн. тенге, 2006 г. - 59,8 млн. тенге, 2007 г. - 78,9 млн. тенге;
снизить уровень безработицы к концу 2007 года до 7,2 процента.
Сноска. В раздел 5 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 июня 2006 года N  540 .
Раздел 6. План мероприятий по реализации Программы
занятости населения Республики Казахстан
на 2005-2007 годы
Сноска. В раздел 6 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 июня 2006 года N  540 .
N
п/п
Мероприятие
Форма
завершения
Ответст-
венные
за испол-
нение
Срок
реализа-
ции
(испол-
нения)
Предпо-
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источ-
ник
финан-
сиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7
1. Меры, стимулирующие рост уровня занятости населения 1.1. Создание новых рабочих мест в отраслях экономики
1.1.1
Обеспечить
создание
902,1 тысяч
рабочих мест
в различных
отраслях
экономики,
в том числе:
2005 г. -
705,0 тыс.
2006 г. -
158,8 тыс.
2007 г. -
38,3 тыс.
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МИТ, МТК,
МЭМР, МЗ, МОН, МСХ,
акимы областей,
гг.
Астаны, Алматы
Еже-
квар-
тально
Не тре-
буются
1.1.2
Создать
социальные
рабочие
места для
целевых групп
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы областей, гг. Астаны и Алматы
II и IV квартал,
ежегодно
Всего:
687,9,
в т.ч.:
2005 г.
- 118,7
2006 г.
- 217,0
2007 г.
- 352,2
Местный
бюджет
1.1.3
Активизиро-
вать конт-
роль по выяв-
лению нару-
шений законо-
дательства
Республики
Казахстан,
в части
сокрытия
свободных
рабочих мест
и трудовых
прав граждан,
включая
целевые
группы
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Террито-
риальные
подраз-
деления
МТСЗ
II и IV
квартал,
ежегодно
Не тре-
буются
1.2. Меры по сбалансированности спроса и
предложения рабочей силы
1.2.1
Осуществлять
прогноз
спроса и
предложения
на рынке
труда и
рынке обра-
зовательных
услуг
объемов,
профилей и
сроков
подготовки
специалистов
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МИТ, МОН
МЭМР,
МСХ, МТК, акимы областей, гг.
Астаны и Алматы с участием респуб-
ликан-
ских
объеди-
нений работо-
дателей и проф-
союзов
Ноябрь
2006-
2007гг.
Не тре-
буются
1.2.2
Осуществлять
мониторинг
спроса на
рабочую силу
с целью
определения
потребности
работодателей
в рабочей
силе на
ближайшие 3
года и приве-
дения систе-
мы подготовки
кадров в со-
ответствие с
потребностями
экономики
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
МЭМР,
МТК, МСХ, акимы областей, гг.
Астаны и Алматы с участием респуб-
ликан-
ских
объеди-
нений работо-
дателей и проф-
союзов
Март,
еже-
годно
Не тре-
буются

ұзақ уақыт жұмыссыз жүргендер үшiн клубтық жұмыс ұйымдарын қаржыландыруға 14,0 млн. теңге жiберу, оның iшiнде: 2005 жылы - 1,0 млн. теңге, 2006 жылы - 4,1 млн. теңге, 2007 жылы - 8,9 млн. теңге;
бiлiм беру ұйымдарының түлектерiн жастар практикасы арқылы жұмысқа орналастыруды қаржыландыруға 182,3 млн. теңге жiберу, оның iшiнде: 2005 жылы - 43,6 млн. теңге, 2006 жылы - 59,8 млн. теңге, 2007 жылы - 78,9 млн. теңге;
2007 жылдың аяғына қарай жұмыссыздық деңгейiн 7,2 пайызға дейiн азайту көзделіп отыр.
6-бөлiм. Қазақстан Республикасының халқын жұмыспен
қамтудың 2005-2007 жылдарға арналған бағдарламасын iске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. 6-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2006.06.12.   N  540 қаулысымен.
P/c
N
Іс-шаралар
Аяқталу
нысаны
Орын-
далуына
жауап-
тылар
Іске
асыру
(орын-
дау)
мерзімі
Болжам-
ды
шығыс-
тар
(млн.
теңге)
Қар-
жылан-
дыру
көзі
1
2
3
4
5
6
7
1. Халықты жұмыспен қамту деңгейiн өсiруге
ынталандыратын шаралар
1.1. Экономика салаларында жаңа жұмыс орындарын құру
1.1.1
Экономиканың
түрлі салала-
рында 902,1
мың жұмыс
орындарын
құруды қамта-
масыз ету,
оның ішінде:
2005 ж. -
705,0 мың,
2006 ж. -
158,8 мың,
2007 ж. -
38,3
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
ИСМ, ККM,
ЭМРМ,
ДСМ, БҒМ,
АШМ, об-
лыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
Тоқсан
сайын
Талап
етiл-
мейдi
1.1.2
Нысаналы
топтар үшін
әлеуметтiк жұмыс орын-
дарын құру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыс-
тар,
Астана,
Алматы
қалала-
рының
әкiмдерi
Жыл
сайын,
II және
IV
тоқсан
Барлы-
ғы: 687,9, оның iшiнде: 2005 жылы - 118,7
2006 жылы - 217,0
2007 жылы - 352,2
Жергі-
лікті
бюджет
1.1.3.
Қазақстан
Республика-
сының заңна-
маларын, бос
жұмыс орында-
рын жасыру
және нысаналы
топтарды қоса
алғанда, аза-
маттардың
еңбек құқық-
тары бөлі-
гінде бұзушы-
лықтарды
анықтау
жөнiндегі
бақылауды
күшейту
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Еңбекми-
нiнің
аумақтық
бөлімше-
лері
Жыл
сайын,
II және
IV
тоқсан
Талап
етiл-
мейдi
1.2. Жұмыс күшiне сұраныс пен ұсыныстың
теңгерімділігі жөніндегі шаралар
1.2.1.
Еңбек рыно-
гындағы және
білім беру
қызметтерi
рыногындағы
көлемдерге,
бейіндерге
және мамандар
даярлау мер-
зіміне сұра-
ныс пен ұсы-
нысты болжау-
ды жүзеге
асыру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
ИСМ, БҒМ,
ЭМРМ, АШМ, ККМ,
облыстар,
Астана
және Алматы
қалала-
рының
әкімдері,
жұмыс
беруші-
лердің
республи-
калық
бірлес-
тіктері-
нің және
кәсіпо-
дақтардың
қатысумен
2006-
2007 ж.ж.,
қараша
Талап
етiл-
мейдi
1.2.2.
Жұмыс күшіне
сұраныс
мониторингін
жұмыс беру-
шілердің
жұмыс күшіне
таяудағы 3
жылға қажет-
тiлігін анық-
тау және
кадрлар даяр-
лау жүйесін
экономика
қажеттілігіне
сәйкес келтi-
ру мақсатында
жүзеге асыру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
БҒМ, ИСМ,
ЭМРМ,
ККМ, АШМ,
облыстар,
Астана
және Алматы
қалала-
рының
әкімдері,
жұмыс
беруші-
лердің
республи-
калық
бірлес-
тіктері-
нің және
кәсіпо-
дақтардың
қатысумен
Жыл
сайын,
наурыз
Талап
етiл-
мейдi

1.2.3
Внести изме-
нения и
дополнения в
Классифи-
каторы про-
фессий
(специаль-
ностей)
начального,
среднего и
профес-
сионального
высшего
образования
Приказ
МОН
Декабрь,
ежегодно
Не тре-
буются
1.2.4
Развивать
профес-
сиональную
ориентацию
школьников,
повышать их
мотивацию к
трудовой
деятельности
по профес-
сиям, специ-
альностям,
востребован-
ным на рынке
труда
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МОН
II квартал
2006 г.
Не тре-
буются
1.2.5
Внести
изменения в
статисти-
ческую
отчетность
предприятий
(Формы N
1-Т, 2-Т),
отражающую
состав кадров
по поло-
возрастным,
профес-
сиональным и
квалифика-
ционным
признакам на
конец каждого
отчетного
года
Приказ
АС, МТСЗ
Август
2007 г.
1.3. Организация занятости целевых групп населения,
нуждающихся в социальной поддержке
1.3.1
Расселять
оралманов с
учетом гра-
фика ввоза,
районов
вселения,
количества
трудоспособ-
ных в раз-
резе профес-
сий (специ-
альности) и
ситуации,
складываю-
щейся на
локальных
рынках труда
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
Комитет
по
миграции
МТСЗ
Ежеквар-
тально,
2005-
2007 гг.
Не тре-
буются
1.3.2
Мониторинг
занятости
целевых групп
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,
гг.
Астаны и
Алматы
II и IV
квартал,
ежегодно
Не тре-
буются
1.3.3
Осуществлять
меры, направ-
ленные на
усиление
взаимодейст-
вия органов
занятости и
уголовно-
исправитель-
ной системы
по содейст-
вию заня-
тости лиц,
освобожденных
из мест
лишения
свободы
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МЮ,
акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально
Не тре-
буются
1.3.4
Предоставлять
органам
уголовно-
исправитель-
ной системы
перечень
профессий,
специаль-
ностей, поль-
зующихся
спросом на
рынке труда
с целью
организации
обучения
лиц, отбываю-
щих наказание
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,
гг.
Астаны
и Алматы
Апрель,
ежегодно
Не тре-
буются
1.4. Поддержка и развитие малого и среднего
предпринимательства, создающего дополнительные рабочие места
1.4.1
Обеспечить
передачу
субъектам
малого пред-
приниматель-
ства неис-
пользованных
объектов,
земельных
участков,
объектов
незакончен-
ного строи-
тельства в
имущественный
наем (аренду)
с обязатель-
ным условием
приема на
работу лиц
из целевых
групп
Решения
акимов
Акимы
областей
гг.
Астаны
и Алматы
IV
квартал,
ежегодно
Не тре-
буются
1.4.2
Развивать
традиционные
формы хозяй-
ствования на
селе и нацио-
нальных худо-
жественных
промыслов
для обеспе-
чения само-
занятости
женщин в
сельской
местности и
в малых
городах
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МИТ, МСХ,
МКИС,
акимы
областей,
гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально,

1.2.3.
Бастауыш,
орта және
кәсіптік
жоғары білім
беру кәсіп-
терінің
(мамандықта-
рының) жік-
темесіне
өзгерістер
мен толықты-
рулар енгізу
Бұйрық
БҒМ
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.2.4
Мектеп оқушы-
ларының кә-
сіби бағдар-
лануын дамыту, олар-
дың еңбек
рыногында
талап етілетін
кәсіптер,
мамандықтар
бойынша еңбек
қызметтеріне
уәждемесін
арттыру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
БҒМ
2006 ж.,
II тоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.2.5.
Кәсiпорындар-
дың, әр есеп-
ті жылдың
аяғында жы-
нысы, жасы,
кәсіптiк және
біліктілік
белгілері бойынша кадрлар
құрамын
көрсететiн
статистикалық
есептілігіне
(N 1-T, 2-Т
нысандары)
өзгерiстер
енгізу
Бұйрық
СА,
Еңбекминi
2007 ж.,
тамыз
1.3. Халықтың әлеуметтік қолдауға мұқтаж нысаналы
топтарының жұмыспен қамтылуын ұйымдастыру
1.3.1
Оралмандарды
жергіліктi
еңбек рыно-
гында қалып-
тасқан кәсіп-
тер (маман-
дықтар) мен
жағдайлар
бөлінісінде
әкелу кесте-
сiн, орналас-
тыру ауданда-
рын, еңбекке
қабiлеттiле-
рiнiң санын
ескере оты-
рып, орналас-
тыру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Еңбекми-
нiнiң
Көші-қон
комитетi
2005-
2007 ж.ж.,
тоқсан
сайын
Талап
етiл-
мейдi
1.3.2.
Нысаналы
топтардың
жұмыспен
қамтылу
мониторингі
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
ІІ және
ІV тоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.3.3.
Жұмыспен қамту және
қылмыстық-
түзету жүйесі
органдарының
өзара ic-қи-
мылын нығай-
туға бағыт-
талған, бас
бостандығынан
айыру жерле-
рiнен боса-
тылған
адамдарды
жұмыспен
қамтуға
жәрдемдесу
жөнiндегi
шараларды
жүзеге асыру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Әділет-
мині,
облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тоқсан
сайын
Талап
етiл-
мейдi
1.3.4.
Жазасын өтеп
жүрген адам-
дарды оқытуды
ұйымдастыру
мақсатында
қылмыстық-тү-
зету жүйесi
органдарына
еңбек рыно-
гында сұраныс
бар кәсіптер,
мамандықтар
тізбесiн
ұсыну
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
сәуір
Талап
етiл-
мейдi
1.4. Қосымша жұмыс орындарын құратын шағын және орта кәсiпкерлікті қолдау мен дамыту
1.4.1.
Шағын бизнес
субъектіле-
ріне пайдала-
нылмайтын
объектілердi,
жер учаскеле-
рін, аяқтал-
маған құрылыс
объектілерін,
нысаналы
топтардан
адамдарды
жұмысқа
қабылдаудың
міндетті шар-
тымен, мүлік-
ті жалға
алуға (жал-
дауға) беруді
қамтамасыз
ету
Әкімдер
шешім-
дері
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
ІV тоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.4.2.
Ауылда шаруа-
шылық жүргі-
зудің дәстүр-
лі нысанда-
рын, әйелдер-
дің ауылдық
жерлерде және
шағын қалаларда
өзін-өзi
жұмыспен
қамтуын
қамтамасыз ету кәсіпші-
лікті дамыту
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
ИСМ, АШМ,
МАСМ,
облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері

2005-
2007 гг.
Не тре-
буются
1.4.3
Содействие
безработным
в органи-
зации собст-
венного дела
путем предос-
тавления
материальной
помощи в
Карагандин-
ской области
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Аким
Караган-
динской
области
Ежеквар-
тально
Всего:
82,1, в
т.ч.:
2005 г.
- 30,4
2006 г.
- 24,2
2007 г.
- 27,5
Местный
бюджет
1.5. Организация гибкой системы профессиональной
подготовки и переподготовки безработных с учетом
потребности на рынке труда
1.5.1
Направить на
обучение и
организовать
профес-
сиональную
подготовку,
перепод-
готовку и
повышение
квалификации
по заявкам
органов
занятости
73,0 тыс.
безработных
Решения
акимов,
информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
облас-
тей, гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально
Всего:
1365,8,
в т.ч.:
2005 г.
- 358,3
2006 г.
- 435,1
2007 г.
- 572,4
Местный
бюджет
1.6. Организация и совершенствование общественных работ
1.6.1
Расширить и
переориенти-
ровать
общественные
работы на
дорожное
строитель-
ство, лесо-
посадки и
развитие
инфраструк-
туры регио-
нов, разви-
тие транс-
портной
инфраструк-
туры, в
особенности
в сельских
территориях
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально
Всего:
8436,7,
в т.ч.:
2005 г.
- 2661,0
2006 г.
- 2518,9
2007 г.
- 3256,8
Местный
бюджет
1.7. Меры по повышению роли местных исполнительных
органов в решении региональных проблем занятости
1.7.1
Пополнять
региональные
информацион-
ные базы
вакансий
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Постоян-но
Не тре-
буются
1.7.2
Информировать
население и
работо-
дателей о
ситуации на
рынке труда,
вакантных
рабочих
местах путем
распростра-
нения
буклетов,
памяток,
плакатов
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально
Всего:
5,6, в
т.ч.:
2005 г.
- 0,4
2006 г.
- 1,5
2007 г.
- 3,7
Местный
бюджет
1.7.3
Совершенство-
вать клубную
работу по
социально-
трудовой
адаптации
безработных,
имеющих
длительный
перерыв в
работе или
отсутствие
опыта работы
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
II и IV
квартал,
ежегодно
Всего:
14,0, в
т.ч.:
2005 г.
- 1,0
2006 г.
- 4,1
2007 г.
- 8,9
Местный
бюджет
1.7.4
Усовершенст-
вовать меро-
приятия по
трудо-
устройству
путем
организации
ярмарок
вакансий,
в том числе:
адаптации
молодежи на
рынке труда
и органи-
зации обще-
ственных
работ для
учащихся
города
Астаны;
организации
гибких форм
занятости
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Ежеквар-
тально
Всего:

2005-
2007 ж.ж.,
тоқсан
сайын
Талап
етiл-
мейдi
1.4.3.
Қарағанды
облысында
жұмыссыздарға
материалдық
көмек көрсету
жолымен жеке
ісін ұйымдас-
тыруға
жәрдемдесу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Қарағанды
облысының
әкімі
Тоқсан
сайын
Барлы-
ғы: 82,1, оның iшiнде:
2005 жылы - 30,4
2006 жылы - 24,2
2007 жылы - 27,5
Жергі-
лікті
бюджет
1.5. Еңбек рыногындағы қажеттілікті ескере отырып, жұмыссыздарды кәсіптік даярлау мен қайта даярлаудың
икемді жүйесін ұйымдастыру
1.5.1.
Жұмыспен қам-
ту органда-
рының өтi-
нiмдерi бой-
ынша 73,0
мың жұмыс-
сызды оқуға
жіберу және
кәсіптік
даярлауды,
қайта даяр-
лауды және
біліктiлігін
арттыруды
ұйымдастыру
Әкiмдер-
дiң ше-
шiмдерi,
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның Ең-
бекминi-
не ақ-
парат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тоқсан
сайын
Барлы-
ғы: 1365,8, оның iшiнде:
2005 жылы - 358,3
2006 жылы - 435,1
2007 жылы - 572,4
Жергі-
лікті
бюджет
6. Қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және жетілдіру
1.6.1.
Жол құрылы-
сына, ағаш
отырғызуға және өңірлер-
дің инфрақұ-
рылымын да-
мытуға, әсi-
ресе ауылдық
аумақтардағы
көлiк инфра-
құрылымын
дамытуға
арналған
қоғамдық
жұмыстарды
кеңейту және
қайта
бағдарлау
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тоқсан
сайын
Барлы-
ғы: 8436,7, оның iшiнде:
2005 жылы - 2661,0
2006 жылы - 2518,9
2007 жылы - 3256,8
Жергі-
лікті
бюджет
1.7. Жергілікті атқарушы органдардың жұмыспен
қамтудың өңірлік проблемаларын шешудегі рөлін
арттыру жөніндегі шаралар
1.7.1.
Өңiрлік
ақпараттық
бос орындар
базасын
толықтыру
Қазақ-
стан
Респу-
блика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тұрақты
Талап
етiл-
мейдi
1.7.2.
Халықты және
жұмыс беруші-
лердi буклет-
тер, жадына-
малар, пла-
каттар тарату
жолымен еңбек
рыногында
ахуал, бос
жұмыс орында-
ры туралы
хабардар ету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тоқсан
сайын
Барлығы: 5,6, оның iшiнде:
2005 жылы - 0,4
2006 жылы - 1,5
2007 жылы - 3,7
Жергі-
лікті
бюджет
1.7.3.
Жұмыста ұзақ
үзілісі бар
немесе жұмыс
тәжірибесі
жоқ жұмыссыз-
дарды әлеу-
меттік-еңбек-
ке бейімдеу
жөніндегі
клубтық
жұмысты
жетілдіру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
ІІ және
ІV тоқсан
Барлы-
ғы: 14,0, оның iшiнде:
2005 жылы - 1,0
2006 жылы - 4,1
2007 жылы - 8,9
Жергі-
лікті
бюджет
1.7.4.
Жұмысқа орна-
ластыру жө-
ніндегі
іс-шараларды
бос орындар
жәрмеңкесiн
ұйымдастыру,
оның ішінде:
еңбек рыно-
гында жас-
тарды бейiм-
деу және
Астана қала-
сының оқушы-
лары үшін
қоғамдық
жұмыстар
ұйымдастыру;
жұмыспен
қамтудың
икемдi нысан-
дарын ұйым-
дастыру
жолымен
жетілдіру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Тоқсан
сайын
Барлы-

67,7, в
т.ч.:
2005 г.
- 19,0
2006 г.
- 21,9
2007 г.
- 26,8
Местный
бюджет
1.7.5
Оказать
содействие
460,4 тыс.
безработным
в трудо-
устройстве
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
2005-
2007 гг.
Не тре-
буются
1.7.6
Мониторинг
ситуации на
рынке труда
Республики
Казахстан
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
II квартал,
ежегодно
Не тре-
буются
1.8. Интеграция деятельности уполномоченного органа по
вопросам занятости с работодателями, общественными
объединениями, частными агентствами занятости, занимающимися
трудовым посредничеством в вопросах регулирования занятости
и рынка труда
1.8.1
Расширять
взаимодейст-
вие органов
занятости с
частными
агентствами
занятости и
неправитель-
ственными
организациями
в сфере
содействия
трудо-
устройству
Соглашения
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Декабрь,
ежегодно
Не тре-
буются
1.8.2
Включить в
отраслевые
(тарифные)
соглашения
меры по
развитию
кадрового
потенциала:
создание и
развитие
систем
внутрипроиз-
водственного
обучения
работников,
учитывающих
повышение
квалификации
и пере-
подготовку
высвобождае-
мых работ-
ников;
опережающее
профес-
сиональное
обучение
молодежи,
находящейся
под риском
увольнения;
совершенст-
вование
(создание)
материально-
технической,
учебно-мето-
дической
базы для
профес-
сиональной
подготовки,
перепод-
готовке,
повышения
квалификации
работников
Решения
акимов,
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
Акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы с
участием
респуб-
ликан-
ских
объеди-
нений
работо-
дателей
и проф-
союзов
IV
квартал
2005-
2007 гг.
Не тре-
буются
1.8.3
Разработать
механизм
взаимо-
действия
уполномочен-
ных органов
по вопросам
занятости,
организаций
образования и
Конфедерацией
работодателей
по вопросу
содействия
трудо-
устройства
выпускников
организаций
образования
Проект
Соглашения
МТСЗ,
МОН,
вузы,
респуб-
ликан-
ские
объеди-
нения
работо-
дателей
и проф-
союзов
Июль
2006 г.
Не тре-
буются
1.9. Создание дополнительных рабочих мест с учетом ситуации
на рынке труда при разработке инвестиционных программ
1.9.1
Принимать
участие при
рассмотрении
проектов
инвестицион-
ных контрак-
тов с целью
защиты
внутреннего
рынка труда
Экспертиза
проектов
инвести-
ционных
контрактов
с целью
защиты
внутрен-
него рынка
труда
МТСЗ
Постоян-
но
Не тре-
буются
1.10. Содействие занятости выпускников
организаций образования
1.10.1
Оказывать
содействие в
предостав-
лении рабо-
чего места в
государствен-
ных органи-
зациях или
организациях,
в уставном
капитале
которых доля
государства
составляет
более пяти-
десяти
процентов
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МОН,
МЭБП,
МИТ, МТК,
МЭМР, МЗ,
МСХ,
акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
декабрь,
ежегодно
Не тре-
буются
1.10.
2
Распростра-
нить в регио-
нах молодеж-
ную практику
с целью
трудо-
устройства
выпускников
организаций
образования
Информация
в МТСЗ
Республики
Казахстан
МОН, МЗ,
акимы
областей,гг.
Астаны
и Алматы
Январь,
ежегодно
Всего:
182,3,
в т.ч.:
2005 г.
- 43,6
2006 г.
- 59,8
2007 г.
- 78,9
Местный
бюджет
Примечание:
1. Всего потребуется средств из местного бюджета - 10861,2 млн. тенге, в т.ч.: 2005 г. - 3251,5 млн. тенге, 2006 г. - 3282,5 млн. тенге, 2007 г. - 4327,2 млн. тенге.

ғы: 67,7, оның iшiнде:
2005 жылы - 19,0
2006 жылы - 21,9
2007 жылы - 26,8
Жергі-
лікті
бюджет
1.7.5.
460,4 мың
жұмыссызға
жұмысқа
орналасуға
жәрдем
көрсету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
2005-
2007
ж.ж.
Талап
етiл-
мейдi
1.7.6.
Қазақстан
Республика-
сының еңбек
рыногындағы
ахуалдың
мониторингі
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
II тоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.8. Жұмыспен қамтуды реттеу және еңбек рыногы
мәселелерiнде еңбек делдалдығымен айналысатын жұмыс
берушілермен, қоғамдық бiрлестіктермен, жеке жұмыспен
қамту агенттіктерімен жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі
уәкілетті органның қызметін ықпалдастыру
1.8.1.
Жұмыспен қам-
ту органдары-
ның жеке
жұмыспен
қамту
агенттiкте-
рiмен және
үкіметтік
емес ұйымдар-
мен жұмысқа
орналастыру
саласындағы
өзара іс-әре-
кетін кеңейту
Келi-
сiмдер
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.8.2.
Салалық
(тарифтік)
келісімдерге
кадрлық әлеу-
етті дамыту
жөніндегі
мынадай:
босаған
қызметкерлер-
дің білікті-
лігін артты-
руды және
қайта даяр-
лауды еске-
ретін, қыз-
меткерлерді
өндірісішілік
оқыту жүйесiн
құру және
дамыту;
жұмыстан
босау
қатерiндегi
жастарды
iлгерiлеп
кәсiптiк
оқыту;
қызметкер-
лердi кәсіп-
тiк даярлау,
қайта даяр-
лау, олардың
біліктiлігін
арттыру үшін
материалдық-
техникалық,
оқу-әдістеме-
лік базаны
жетілдіру
(құру) шараларын
енгізу
Әкiмдер-
дiң ше-
шiмдерi,
Қазақ-
стан
Респуб-
ликасы-
ның Ең-
бекминi-
не ақ-
парат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері,
беруші-
лердiң
және
кәсіпо-
дақтардыңреспубли-
калық
бiрлес-
тіктерi-
нің қаты-
суымен
2005-
2007
ж.ж.,
ІV тоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.8.3.
Жұмыспен қамту, білім
беруді ұйым-
дастыру
мәселелері
жөнiндегi
уәкiлетті
органдармен
және білім
беру ұйымда-
рының түлек-
терін жұмысқа
орналастыруға
жәрдемдесу
мәселелері
жөнiнде Жұмыс
берушілер
конфедерация-
сымен өзара
іс-әрекет
ету тетiгін
әзiрлеу
Келiсiм-
нiң
жобасы
Еңбекми-
нi, БҒМ,
жоғары
оқу орын-
дары,
жұмыс
беруші-
лердің
және
кәсіпо-
дақтардың
республи-
калық
бірлес-
тіктері
2006 ж.,
шілде
Талап
етiл-
мейдi
1.9. Инвестициялық бағдарламаларды әзірлеу
кезінде еңбек рыногындағы ахуалды ескере отырып,
қосымша жұмыс орындарын құру
1.9.1.
Ішкі еңбек
рыногын қор-
ғау мақсатын-
да инвести-
циялық келі-
сім-шарттар
жобаларын
қарау кезінде
қатысу
Ішкі еңбек
рыногын
қорғау
мақса-
тында
инвести-
циялық
келісім-
шарттар
жобасын
сараптау
Еңбекминi
Тұрақты
Талап
етiл-
мейдi
1.10. Білім беру ұйымдарының түлектерiн
жұмыспен қамтуға жәрдемдесу
1.10.1
Мемлекеттік
ұйымдарда
немесе жарғы
капиталын-
дағы мемле-
кеттің үлесі
елу пайыздан
артық ұйым-
дарда жұмыс
орындарын беруге жәрдем
көрсету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
Облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдері,
БҒМ,
ЭМРМ,
ИСМ, ККМ,
ЭБЖМ, ДМ,
АШМ
Жыл
сайын,
желтоқ-
сан
Талап
етiл-
мейдi
1.10.2
Өңiрлерде
білім беру
ұйымдарының
түлектерiн
жұмысқа
орналастыру
мақсатында
жастар прак-
тикасын тарату
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Еңбек-
минiне
ақпарат
БҒМ, ДСМ,
облыстар,
Астана
және
Алматы
қалала-
рының
әкімдерi
жыл
сайын,
қаңтар
Барлы-
ғы: 182,3, оның iшiнде:
2005 жылы - 43,6
2006 жылы - 59,8
2007 жылы - 78,9
Жергі-
лікті
бюджет
Ескерту:
Жергiлiктi бюджеттен талап етiлетiн қаражаттың барлығы - 10861,2 млн. теңге, оның iшiнде: 2005 жылы - 3251,5 млн. теңге, 2006 жылы - 3282,5 млн. теңге, 2007 жылы - 4327,2 млн. теңге.

2. Расходы, предусмотренные на реализацию Программы в 2007 году, будут корректироваться при формировании республиканского и местных бюджетов на соответствующий финансовый год в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Расшифровка буквенных аббревиатур:
МТСЗ - Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан;
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан;
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан;
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан;
МКИС - Министерство культуры, информации и спорта Республики Казахстан;
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан;
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан;
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
АС - Агентство по статистике Республики Казахстан.
Сноска. В примечание внесены изменения - постановлением Правительства РК от 12 июня 2006 года N  540 .

2. Бағдарламаны 2007 жылы iске асыруға көзделген шығыстар тиiстi қаржы жылына арналған Республикалық және жергіліктi бюджеттердi қалыптастыру кезiнде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес түзетілетін болады.
3. Әрiптiк аббревиатуралардың толық жазылуы:
Еңбекминi - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты
әлеуметтiк қорғау министрлігі;
ДСМ - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлiгi;
БҒМ - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі;
ЭБЖМ - Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі;
ИСМ - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі;
MACM - Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және спорт
министрлігі;
ЭМРМ - Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі;
ККМ - Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлігі;
АШМ - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрілігі;
СА - Қазақстан Республикасы Статистика агенттiгi.