Об утверждении Правил субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств
Постановление Правительства Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года N 112
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года "О республиканском бюджете на 2005 год", в целях государственной поддержки предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 7 февраля 2005 года N 112
Правила
субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам,
выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств
1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их оборотных средств (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 2 декабря 2004 года "О республиканском бюджете на 2005 год" и определяют порядок и условия субсидирования ставки вознаграждения (интереса) (далее - Субсидирование) по кредитам (далее - Кредит), выдаваемым банками второго уровня (далее - Банк) предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции (далее - Заемщик) на пополнение их оборотных средств для закупа отечественного сельскохозяйственного сырья для производственных целей (переработки).
2. Субсидирование является мерой поддержки развития предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции и осуществляется для частичного удешевления суммы платежей, уплачиваемых Заемщиками Банкам в качестве вознаграждения по Кредитам.
3. Субсидирование осуществляется за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на 2005 год по подпрограмме 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение оборотных средств" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства" (далее - Средства) в общей сумме 1000000000 (один миллиард) тенге.

Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 7 ақпандағы N 112 Қаулысы
"2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 2 желтоқсандағы Заңына сәйкес, ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарды мемлекеттiк қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы ресми түрде жарияланған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң
2005 жылғы 7 ақпандағы
N 112 қаулысымен
бекiтiлген
Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтін кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретін кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау ережесi (бұдан әрі - Ереже) "2005 жылға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 2 желтоқсандағы  Заңына сәйкес әзiрленген және екiншi деңгейдегi банктер (бұдан әрi - Банк) ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсіпорындарға (бұдан әрі - Қарыз алушы) өндiрiстiк мақсаттар (қайта өңдеу) үшiн отандық ауыл шаруашылығы шикiзатын сатып алу үшін олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер (бұдан әрi - Кредит) бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау (бұдан әрi - Субсидиялау) тәртiбi мен шарттарын анықтайды.
2. Субсидиялау ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтін кәсiпорындардың дамуын қолдау шарасы болып табылады және Банктерге Қарыз алушылар Кредиттер бойынша сыйақы ретiнде төлейтiн төлемдер сомасын iшiнара арзандату үшiн жүзеге асырылады.
3. Субсидиялау 2005 жылға арналған республикалық бюджетте 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттiк қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасы бойынша көзделген жалпы сомасы 1000000000 (бiр миллиард) теңге қаражат (бұдан әрi - Қаражат) есебiнен жүзеге асырылады.

2. Порядок субсидирования ставок вознаграждения (интереса) банков,
определяемых Администратором программы в 2005 году
4. Средства для Субсидирования по Кредитам, выдаваемым Банками Заемщикам, Администратор программы распределяет по следующим подотраслям (лотам):
1) переработка мяса, производство мяса птицы и яиц;
2) переработка молока;
3) переработка кожсырья и шерсти;
4) переработка плодов, ягод, овощей и производство плодоовощных консервов, детского питания;
5) переработка масличных культур и производство растительного масла;
6) переработка зерновых культур;
7) переработка сахарной свеклы и производство сахара;
8) переработка хлопка-сырца и производства хлопко-волокна.
5. Для осуществления Субсидирования Администратор программы предварительно направляет приглашение всем Банкам и осуществляет определение Банков, участвующих в реализации подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение оборотных средств" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства", в соответствии со следующими требованиями:
1) уровень ставки вознаграждения (интереса) по Кредиту, выдаваемому Заемщику, не должен превышать 15 (пятнадцать) процентов годовых;
2) наличие сформированного портфеля заявок Заемщиков, включающего краткое описание Заемщика и проекта;
3) положительный опыт работы Банка с предприятиями по переработке сельскохозяйственной продукции;
4) отсутствие просроченной задолженности по кредитам, полученным ранее за счет средств республиканского бюджета;
5) соблюдение пруденциальных нормативов уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций (далее - Уполномоченный орган) в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения определения;
6) соблюдение установленных Уполномоченным органом лимитов минимального размера уставного и собственного капиталов;
7) наличие филиальной и/или корреспондентской сети.
Несоответствие указанным требованиям является основанием к недопущению Банков к участию в реализации бюджетной подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение оборотных средств" программы 006 "Государственная поддержка развития сельского хозяйства".
6. Для проверки соответствия Банка требованиям, указанным в подпунктах 4), 5), 6), 7) пункта 5 настоящих Правил, Администратор программы обращается с письменным запросом в Уполномоченный орган.

2. Бағдарламаның әкiмшiсi 2005 жылы анықтайтын
банктердің сыйақы (мүдде) ставкаларын
субсидиялау тәртiбi
4. Бағдарламаның әкiмшiсi Қарыз алушыларға Банктер беретiн Кредиттер бойынша Субсидиялау үшiн қаражатты мынадай кiшi салалар (лоттар) бойынша бөледi:
1) ет өңдеу, құс етiн және жұмыртқа өндiру;
2) сүт өңдеу;
3) терi шикiзатын және жүн өңдеу;
4) жемiс-жидектердi, көкөнiстердi өңдеу және жемiс-көкөнiс консервiлерiн, балалар тағамдарын өндiру;
5) майлы дақылдарды өңдеу және өсiмдiк майын өндiру;
6) дәндi дақылдарды өңдеу;
7) қант қызылшасын өңдеу және қант өндiру;
8) шитті мақта өңдеу және мақта-талшығын өндiру.
5. Субсидиялауды жүзеге асыру үшiн Бағдарламаның әкiмшiсi барлық Банктерге алдын ала шақыру жiбередi және 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттік қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға қатысушы Банктерді мынадай талаптарға сәйкес анықтауды жүзеге асырады:
1) Қарыз алушыға берiлетiн Кредит бойынша сыйақы (мүдде) ставкасының деңгейi жылдық 15 (он бec) пайыздан аспауы тиiс;
2) Қарыз алушының және жобаның қысқаша сипаттамасын қамтитын Қарыз алушылардың өтiнiмдерiнен қалыптасқан портфелiнiң болуы;
3) Банктің ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындармен оң жұмыс тәжiрибесi;
4) республикалық бюджеттiң қаражаты есебiнен бұрын алынған кредиттер бойынша берешектiң болмауы;
5) анықтау өткiзілетiн күннің алдындағы соңғы үш ай iшiнде қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөнiндегi уәкілетті органның (бұдан әрi - Уәкілетті орган) пруденциалдық нормативтерiн сақтауы;
6) Уәкiлеттi орган белгiлеген жарғылық және меншiктi капиталдардың ең төменгi мөлшерiнiң лимиттерiн сақтауы;
7) филиалдық және/немесе корреспонденттiк желiнiң болуы.
Көрсетiлген талаптарға сәйкес келмеу Банктердi 006 "Ауыл шаруашылығын дамытуды мемлекеттiк қолдау" бағдарламасының 107 "Екiншi деңгейдегі банктер ауыл шаруашылығы өнiмін қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға қатыстырмауға негiз болып табылады.
6. Осы Ереженiң 5-тармағының 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетiлген талаптарға Банктiң сәйкестiгiн тексеру үшiн Бағдарламаның әкiмшiсi жазбаша сұрау салумен Уәкiлеттi органға жүгiнедi.

7. Порядок осуществления определения Банков для участия в реализации подпрограммы 107 "Субсидирование ставки вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по переработке развития сельского хозяйства на пополнение оборотных средств", а также перечень Банков, определенных участниками в разрезе каждого лота, утверждаются Администратором программы.
При этом Администратор бюджетной программы может не допускать к участию в определении Банков-участников Банки, отобранные к участию по бюджетной программе в 2004 году и допустившие изменение перечня Заемщиков, утвержденных при отборе и сумм их субсидирования.
8. Распределение Средств по лотам, а также доли каждого Банка в лоте производится Администратором программы по каждому лоту прямо пропорционально суммам вознаграждений по Кредитам, подлежащим выдаче Заемщикам, не отклоненным Администратором программы, как не соответствующим требованиям, указанным в пункте 9 настоящих Правил.
9. Банки самостоятельно определяют Заемщиков, исходя из следующих предъявляемых к ним требований:
1) резидент Республики Казахстан;
2) финансовая устойчивость Заемщика, отсутствие задолженностей по налогам и другим обязательным платежам в бюджет, а также по ранее выданным Банком кредитам;
3) наличие обоснованного бизнес-проекта;
4) использование промышленной технологии и оборудования;
5) наличие и емкость рынков сбыта для предлагаемой к производству продукции;
6) закуп необходимого для производственных целей сельскохозяйственного сырья у отечественного товаропроизводителя.
При этом в качестве Заемщика не могут быть представлены юридические и физические лица, принимавшие участие в реализации данной бюджетной программы в 2004 году и отказавшиеся от получения кредита Банков или их части.
10. Одному Заемщику в течение года может предоставляться только один Кредит, по которому Банку (Банкам) будет осуществляться Субсидирование в соответствии с настоящими Правилами.
11. Сумма Субсидирования, предоставляемая из республиканского бюджета, составляет до 80 % ставки вознаграждения (интереса) по Кредиту, выданному сроком до двенадцати месяцев, сумма которого не должна превышать 150000000 (сто пятьдесят миллионов) тенге. При этом доля субсидируемой части процентной ставки Кредита должна быть равной для всех Заемщиков.
12. По итогам определения в течение 20 календарных дней со дня утверждения перечня Банков-участников Администратором программы Банки выдают Кредиты Заемщикам.
13. В течение 10 календарных дней после выдачи Банками Кредитов Заемщикам между Администратором программы и Банками заключаются договоры на субсидирование, предусматривающие порядок и условия перечисления Средств, ответственность сторон, перечень Заемщиков и иные условия.

7. 107 "Екiншi деңгейдегi банктер ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарға олардың айналым қаражатын толықтыруға беретiн кредиттер бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын субсидиялау" кiшi бағдарламасын iске асыруға қатысу үшiн Банктердi анықтауды жүзеге асырудың тәртiбi, сондай-ақ әрбiр лот бөлiсiнде қатысушылар анықтаған Банктердің тiзбесiн Бағдарламаның әкiмшiсi бекiтедi.
Бұл ретте бюджеттiк Бағдарламаның әкімшісі 2004 жылы бюджеттiк бағдарлама бойынша қатысуға iрiктелiп алынған және iрiктеу кезiнде бекiтiлген Қарыз алушылар тiзбесiнiң және оларды субсидиялау сомасының өзгеруiне жол берген Банктердi қатысушы Банктердi анықтауға қатысуға жiбермеуi мүмкiн.
8. Лоттар бойынша қаражатты, сондай-ақ лоттағы әрбiр Банктiң үлесін бөлудi Бағдарламаның әкiмшiсi әрбiр лот бойынша осы Ереженiң 9-тармағында көрсетiлген талаптарға сәйкес келмейтiн ретiнде Бағдарламаның әкiмшiсi кейінге қалдырмаған Қарыз алушыларға берілуге жататын Кредиттер бойынша сыйақы сомасына тура үйлесiмдi түрде жүргiзедi.
9. Банктер Қарыз алушыларды оларға қойылатын мына талаптарды негiзге ала отырып, дербес анықтайды:
1) Қазақстан Республикасының резиденті;
2) Қарыз алушының қаржылық тұрақтылығы, салықтар және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдер бойынша, сондай-ақ Банк бұрын берген кредиттер бойынша берешектiң болмауы;
3) негiзделген бизнес-жобаның болуы;
4) өнеркәсiптiк технология мен жабдықтарды пайдалануы;
5) өндiруге ұсынылатын өнiмнiң болуы және өткiзу нарығының сыйымдылығы;
6) отандық тауар өндiрушiден өндiрiстiк мақсаттар үшiн қажеттi ауыл шаруашылығы шикiзатын сатып алу.
Бұл ретте 2004 жылы осы бюджеттiк бағдарламаны iске асыруға қатысқан және кейiннен Банктердің кредитiн немесе олардың бір бөлiгiн алудан бас тартқан заңды және жеке тұлғалар Қарыз алушы ретiнде ұсыныла алмайды.
10. Бір Қарыз алушыға бір жыл iшiнде осы Ережеге сәйкес ол бойынша Банкке (Банктерге) Субсидиялау жүзеге асырылатын бір ғана Кредит берiле алады.
11. Республикалық бюджеттен берілетін Субсидиялаудың сомасы он екi айға дейiн мерзiмге берiлген Кредит бойынша сомасы 150000000 (бip жүз елу миллион) теңгеден аспайтын сыйақы (мүдде) ставкасының 80%-ына дейiндi құрайды. Бұл ретте Кредиттің пайыздық ставкасының субсидияланатын бөлігінің үлесi барлық Қарыз алушылар үшiн тең болуы тиiс.
12. Анықтаудың қорытындылары бойынша Бағдарламаның әкiмшiсi қатысушы Банктердің тiзбесiн бекiткен күннен бастап 20 күнтізбелік күн iшінде Банктер Қарыз алушыларға Кредиттер бередi.
13. Қарыз алушыларға Банктер Кредиттер бергеннен кейiн 10 күнтізбелiк күн iшiнде Бағдарламаның әкiмшiсi мен Банктер арасында Қаражат аудару тәртiбi мен шарттарын, тараптардың жауапкершiлiгiн, Қарыз алушылардың тiзбесiн және өзге де шарттарды көздейтiн субсидиялауға арналған шарттар жасалады.

14. Выделение Средств Администратору программы для последующего перечисления их на расчетный счет Банка осуществляется в соответствии с Правилами финансовых процедур по исполнению бюджета и ведению форм отчетности (периодической и годовой) для государственных учреждений, содержащихся за счет государственного бюджета, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2002 года N 832.
15. Субсидии перечисляются Банку Администратором программы в следующем порядке:
по вознаграждению, подлежащему начислению в 2005 году, - ежеквартально авансовым платежом;
по вознаграждению, подлежащему начислению в 2006 году, - в течение декабря 2005 года авансовым платежом.
16. Субсидии выплачиваются при предоставлении Банком Администратору программы заявки на перечисление Средств из республиканского бюджета на расчетный счет Банка в соответствии с условиями Договора на субсидирование между Администратором программы и Банками.
3. Заключительные положения
17. В случае досрочного прекращения Заемщиком обязательств по уплате вознаграждения (интереса) Банку или нарушения Заемщиком обязательств по кредитному договору Банк должен в течение пяти календарных дней информировать об этом Администратора программы. В этом случае Субсидирование прекращается с того момента, как Администратору программы стало известно о наступлении указанных обстоятельств.
18. Банки несут ответственность за нецелевое использование Средств, полученных в качестве Субсидирования, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
19. Ответственность перед Банками за неисполнение обязательств по своевременному и полному возврату Кредита, уплату вознаграждения по Кредиту несут Заемщики в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.

14. Бағдарламаның әкiмшiсiне Қаражат бөлу кейiннен оларды Банктің есеп айырысу шотына аудару үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2002 жылғы 25 шiлдедегi N 832 қаулысымен бекiтілген Мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын мемлекеттiк мекемелер үшiн бюджеттiң атқарылуы және есептілік нысандарын жүргiзу (мерзiмдiк және жылдық) жөнiндегi қаржылық рәсiмдердiң ережесiне сәйкес жүзеге асырылады.
15. Бағдарламаның әкiмшiсi Банкке Субсидияларды мынадай тәртiппен аударады:
2005 жылы есептелуге жататын сыйақы бойынша - тоқсан сайын аванстық төлеммен;
2006 жылы есептелуге жататын сыйақы бойынша - 2005 жылдың желтоқсан айы iшiнде аванстық төлеммен.
16. Субсидиялар Банк Бағдарламаның әкiмшiсiне республикалық бюджеттен Банктің есеп айырысу шотына Қаражат аударуға өтiнiм тапсырған кезде Бағдарламаның әкiмшiсi және Банктер арасындағы Субсидиялауға арналған шарттың талаптарына сәйкес төленедi.
3. Қорытынды ережелер
17. Қарыз алушы Банкке сыйақы (мүдде) төлеу жөнiндегi мiндеттемелердi мерзiмiнен бұрын тоқтатқан немесе Қарыз алушы кредиттiк шарт бойынша мiндеттемелерін бұзған жағдайда Банк бес күнтiзбелiк күн iшiнде Бағдарламаның әкiмшiсiне осы туралы хабарлауға мiндеттi. Осы жағдайда Субсидиялау Бағдарламаның әкiмшiсiне көрсетiлген жағдайлардың басталғаны туралы белгiлi болған сәттен бастап тоқтатылады.
18. Субсидиялау ретiнде алынған Қаражаттың мақсатсыз пайдаланылғаны үшін Банктер Қазақстан Республикасының заңнамалық кесiмдерiне сәйкес жауап бередi.
19. Кредиттi уақтылы және толық қайтару, Кредит бойынша сыйақыны төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiн орындамағаны үшiн Қарыз алушылар Банктердің алдында Қазақстан Республикасының заңнамалық келiсiмдерiне сәйкес жауап бередi.