О Генеральном плане города Актау
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 февраля 2005 года № 128. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 сентября 2012 года № 1147
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 05.09.2012 № 1147.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года N 242-II "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного градостроительного развития административного центра Мангистауской области города Актау Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить одобренный Мангистауским областным маслихатом Генеральный план города Актау согласно приложению.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Генеральный план города Актау
(См. бумажный вариант)
Основные положения генерального плана г.Актау
1. Общие положения
Последний утвержденный генеральный план города был выполнен в 1983 г. архитекторами Ленинградского проектного института.
Большие изменения в экономической и жилищной политике вызвали необходимость в проектировании нового генерального плана города.
Акимом области Б.А. Палымбетовым были выделены из бюджета области средства на разработку генерального плана г. Актау.
В апреле 2003 года был проведен конкурс на государственные закупки услуг по разработке генерального плана г. Актау. Победителем был определен ТОО ПФ "КадастрГрадПроект", который в соответствии с договором завершил разработку генерального плана г. Актау.
На рабочем совещании Акима г. Актау предварительно было рассмотрено 7 вариантов развития города, в результате чего был разработан восьмой вариант, который и был принят как окончательный для дальнейшего проектирования.
Рассматриваемый проект является основным документом, определяющим комплексное развитие города, градостроительное зонирование, формирование системы общественного обслуживания, развития транспортной и инженерной инфраструктуры, благоустройство и резервирование территорий на долгосрочный прогнозный период.
Разработка генерального плана велась в две стадии:
- Концепция градостроительного развития города на период до 2030 года,
- Генеральный план с расчетным сроком до 2020 года.
2. Общая характеристика проектного решения
Город Актау на период до 2020 года будет территориально развиваться в соответствии с Концепцией градостроительного развития в северо-западном направлении вдоль береговой полосы Каспийского моря. В северо-восточной стороне городская застройка будет расширяться до автомобильной магистрали Актау - Форт-Шевченко.
Сохраняется четкое деление города на две части - селитебную (западную) и промышленно-производственную (восточную). В сложившемся городе по своим территориальным параметрам промышленно-производственная часть в несколько раз превышает селитебную часть. Концепцией сохраняются внешние границы промышленных территорий без изменений, а селитебные территории увеличиваются более чем в 3 раза. Развитие промышленного потенциала будет происходить за счет реорганизации существующих предприятий, уплотнения застройки и более эффективного использования земельных участков.

Ақтау қаласының Бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 10 ақпандағы N 128 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 5 қыркүйектегі № 1147 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.09.05 № 1147 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi N 242-ІІ  Заңына сәйкес және Маңғыстау облысының әкiмшiлiк орталығы Ақтау қаласының құрылысын кешендi дамытуды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес Маңғыстау облыстық мәслихаты мақұлдаған Ақтау қаласының Бас жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ақтау қаласы бас жоспарының негiзгi ережесi
1. Жалпы ереже
Ленинград жобалау институтының сәулетшiлерi соңғы бекiткен бас жоспары 1983 жылы орындалды.
Экономика және тұрғын үй саясатындағы үлкен өзгерiстер, қаланың жаңа бас жоспарын жобалау қажеттігін туғызды. Ақтау қаласының бас жоспарын әзiрлеуге қалалық бюджетінен қаражат бөлінді.
2003 жылдың сәуірінде Ақтау қаласының бас жоспарын әзiрлеу жөнiндегi қызмет көрсетулердi мемлекеттiк сатып алуға конкурс өткiзiлдi. Жеңiмпазы болып "КадастрГрадПроект" ЖШС ОФ белгiлендi, ол шартқа сәйкес Ақтау қаласының бас жоспарын әзiрлеудi аяқтады.
Ақтау қаласы әкiмiнiң жұмыс бабындағы кеңесiнде қаланы дамытудың 7 нұсқасы қаралып, соның нәтижесiнде сегiзiншi нұсқасы әзiрлендi, ол одан әрi жобалау үшiн түпкiлiктi нұсқа ретiнде қабылданды.
Қаралатын жоба, қаланы кешендi дамытуды, қала құрылысын салуды аймаққа бөлудi, қоғамдық қызмет көрсету жүйесiн қалыптастыруды, көлiк және инженерлiк инфрақұрылымды дамытуды, ұзақ мерзiмдi болжамды кезеңге аумақтарды абаттандыруды және резервке қалдыруды айқындайтын негiзгi құжат болып табылады.
Бас жоспарды әзiрлеу екi сатыда жүргiзiлдi:
- Қаланың 2030 жылға дейiнгi кезеңге арналған қала құрылысы дамуының тұжырымдамасы;
- 2020 жылға дейiн есептелген мерзiмi бар Бас жоспары.
2. Жобалық шешiмінің жалпы сипаттамасы
Ақтау қаласы 2020 жылға дейiнгi кезеңде Қала құрылысы дамуының Тұжырымдамасына сәйкес Каспий теңiзiнiң жағалық жолағын бойлай солтүстiк-батыс бағытқа қарай дамитын болады. Солтүстiк-шығыс жағында қала құрылысын салу Ақтау - Форт-Шевченко автомобиль магистралына дейiн кеңейтiлетiн болады.
Қаланың екi бөлiкке - ел қоныстанған (батыс) және өнеркәсiп - өндiрiстiк (шығыс) аймаққа бөлiнуi сақталады. Қалада өзiнiң қалыптасқан аумақтық ауқымында, өнеркәсiп - өндiрiстiк бөлiгi, ел қоныстанған бөлiктен бiрнеше есе асып түседi. Тұжырымдамада өнеркәсiптiк аумақтың сыртқы Шекарасы өзгерiссiз сақталған, ал ел қоныстанған аумақ 3 еседен аса ұлғайтылған. Өнеркәсiптік әлеуеттiң дамуы әрекет үстiндегi кәсiпорындарды қайта ұйымдастыру, тығыз құрылыс салу және жер учаскелерiн барынша тиiмдi пайдалану есебiнен жүргiзiлетiн болады.

Согласно расчетам потребная территория под градостроительное освоение составит 4700 га. В эту площадь включены территории северо-западнее Актау и прилегающие территории к поселкам Мангистау, Кызылтюбе, Бирлик, Даулет, Баянды, Приозерный. На период разработки генерального плана вышеназванные поселки в 2001-2003 активно расширялись за счет нового индивидуального жилищного строительства.
Исходя из природных особенностей, в которых находится город Актау, принята следующая функциональная направленность. Прибрежная полоса вдоль всего города и за его пределами является притягательной для отдыха населения и в проекте генплана рассматривается рекреационной зоной , с размещением в ней пляжей, спортивных и развлекательных комплексов, кафе, гостиниц, санаториев, пансионатов, парков, аттракционов и других объектов отдыха.
На новых территориях, расположенных в северо-западном направлении от города, формируются три новых жилых массива Орталык, Баскудук, Солтустик (прогнозный).
На территориях огороднического сообщества "Металлург", расположенного северо- восточнее существующей жилой застройки, предусматривается организация жилого массива индивидуальной жилой застройки "Шыгыс". Жилой массив "Мангистау" формируется в районе одноименной железнодорожной станции.
Территория с северо-восточной стороны, вдоль автодороги Актау - Форт-Шевченко, в пределах санитарно-защитной полосы от накопителя (хвостохранилища) Кошкарата и жилой застройки, может использоваться только под размещение промышленно-производственных, коммунально-складских и инженерных объектов. На этой территории будут размещаться предприятия без вредного производства для приложения женских рук, что немаловажно с социальной точки зрения.
В пределах территории между этими двумя зонами предусматривается размещение жилой и общественной застройки. Новая городская застройка в плане получает вытянутую конфигурацию в северо-западном направлении длиной 9 км от границы существующей застройки, с уменьшением расстояния в поперечнике от 5 до 1,5 км.
Главным притягательным фактором при формировании архитектурно-планировочной и пространственной среды является Каспийское море.
Исходя из этого, проектом определена регулярная планировочная структура города с продольными и поперечными магистральными улицами. Расстояния между магистральными улицами приняты в пределах 500-900 метров.
Планировочный каркас представляет собой сеть продольных и поперечных магистралей с примагистральными территориями, формирующими облик города, и всплесками-пересечениями, архитектурными ансамблями и комплексами. В продольном направлении - это три основные магистрали: одна проходит вдоль берега, обрамляя город со стороны моря. На ней размещаются центры рекреационно-туристического, оздоровительного, развлекательного характера, гостиницы, зеленые парки и бульвары, пляжи. Две другие магистрали закольцованы в промышленной зоне и приходят в селитебную территорию - одна из промзоны, объединяя центры районного обслуживания; другая - с юга продолжает ось бывшей ул. Ленина, проходит через многофункциональный центр (на месте карьеров) и, формируя на пересечении с эспланадой крупный линейный административно-общественный центр (главпочтамт, административные здания, бизнес-центры, проектные бюро), уходит к границе города. На этой магистрали концентрируются общегородские центры административно-общественного, торгового, делового, спортивного, культурного функционального назначения. Таким образом, каждая продольная магистраль имеет свою приоритетную функцию:
- северная магистраль приближена к местам приложения труда;
- средняя - концентрирует разнофункциональные центры общегородского значения;
- прибрежная - имеет превалирующий рекреационно-развлекательный характер.
Эти магистрали направлены в сторону п. Акшукур и по Концепции перспективного развития города завершаются крупным городским спортивным центром - ипподромом.
Главной из поперечных магистралей является эспланада, представляющая собой уникальный городской элемент, не только формирующего, планировочного характера, но в большей степени художественно-эстетического.
Эспланада формирует новую центральную среду, где концентрируются все функции общегородского центра. Чередование озелененных скверов, бульваров с важнейшими уникальными объектами, комплексами и ансамблями будут формировать в сознании незабываемый индивидуальный облик города.
Основные поперечные магистрали в существующем городе имеют благоустроенные спуски к морю, такой прием продолжается и в новом городе - на общегородских магистралях при выходе к морю формируются озелененные бульвары, спуски, скверы, парки.
Проектом генерального плана к расчетному сроку намечено доведение площади зеленых насаждений общего пользования до 123 га.
Принятая система организации улично-дорожной сети города предусматривает возможности удобных транспортных и пешеходных связей различных районов города между собой, обеспечивает выходы на внешние дороги. На перспективу предполагается использование в городе скоростного транспорта, для этого в проекте заложены достаточные параметры поперечных профилей применяемых для этой цели магистралей.

Қала құрылысын салуды игеруге қажеттi аумақ есептелiмге сәйкес 4700 га құрайды. Осы алаңға Ақтаудың солтүстiк - батыс аумағы мен Маңғыстау, Қызылтөбе, Бiрлiк, Дәулет, Баянды, Приозерный поселкелерiнiң маңайындағы аумақтар енедi. Бас жоспарды әзiрлеу кезеңiнде жоғарыда аталған поселкелер 2001-2003 жылдарда жаңадан жеке тұрғын үй құрылысын салу есебiнен белсендi түрде кеңейе түстi.
Ақтау қаласының орналасқан жерiнiң табиғи ерекшелiгi тұрғысынан мынадай функционалдық бағыттар қабылданды. Бүкiл қаланы бойлай жатқан жағалық жолақ пен одан тысқары жерлер халықтың демалысы үшiн тартымды жер болып табылады сондықтан да бас жоспардың жобасында оған жағажайлар, спорт және көңiл көтеретiн кешендер, кафе, қонақ үйлер, санаториялар, пансионаттар, саябақтар, аттракциондар мен демалыстың басқада объектiлерi орналастырылған тынығу аймағы қарастырылған.
Қаланың солтүстiк - батыс жағына орналасқан жаңа аумақтарда Орталық, Басқұдық, Солтүстiк (болжамдық) үш жаңа тұрғын жай алабы Солтүстiк - шығыс жағында орналасқан "Металлург" баубақша қоғамдастығының әрекет үстiндегi тұрғын үй құрылысын салу аумағында, "Шығыс" жеке тұрғын жай алабын ұйымдастыру көзделген "Маңғыстау" тұрғын жай алабы, онымен аттас темiр жол станциясы ауданында қалыптастырылады.
Қошқар-Ата қалдықтар қоймасының (қалдық сақтаушы) және тұрғын жай құрылысының санитарлық-қорғау жолағы шегiнде, Ақтау - Форт-Шевченко автомобиль жолын бойлай, солтүстiк - шығыс жақтағы аумақ тек өнеркәсiптiк - өндiрiстiк, коммуналдық - қоймалық және инженерлiк объектiлердi орналастыру үшiн ғана пайдаланылады. Осынау аумаққа әйелдер қолын қажет ететiн зиянсыз өндiрiстегi кәсiпорындар орналастырылатын болады, мұның әлеуметтiк көзқарас тұрғысынан маңызы зор.
Осынау екi аймақ арасындағы аумақтар шегiнде тұрғын үй және қоғамдық құрылыстарды орналастыру көзделген. Қаланың жаңа құрылыс салу бағыты, қашықтығы көлденеңi 5 км-ден - 1,5 км-ге дейiн азайтылып, әрекет үстiндегi құрылыс салу шекарасынан ұзындығы 9 км солтүстiк - батыс бағытқа созылып пiшiн үйлесiмдiлiгiне ие болады.
Сәулеттiк - жоспарлау мен кеңiстiк ортаны қалыптастыру кезiнде басты тартымды фактор Каспий теңiзi болып табылады.
Осы тұрғыдан, жобада бойлай және көлденең жатқан магистральды көшелерi бар қаланың ұдайы жоспарлы құрылымы анықталған.
Магистральды көшелер арасындағы қашықтық 500-900 метр шегiнде алынды.
Жоспарлама қаңқасы, қала келбетiн қалыптастыратын, магистраль маңайындағы аумағымен астасатын бойлық және көлденең магистральдар және ара-тұра қиылыстар, сәулеттiк ансамбльдер мен кешендер желiсiнен тұрады. Бойлық бағытында - бұл үш негiзгi магистральдан: бipeуi - қаланы теңiз жағынан көмкерiп жатқан жаға тұстан өтедi. Онда тынығу - туристiк, сауықтыру, көңiл көтеру сипатындағы орталықтар, қонақ үйлер, жасыл желектi саябақтар мен гүлзарлар, жағажайлар орналастырылады. Басқа екi магистраль өнеркәсiп аймағын айналып өтiп, бiреуi - аудандық қызмет көрсете қамту орталықтарын бiрiктiрiп, өнеркәсiп аймағынан ел қоныстанған аумаққа келедi; екiншiсi оңтүстiк жақтан бұрынғы Ленин көшесiн бойлай жалғастырып, қиылыстарда iрi желiлiк әкiмшiлiк - қоғамдық орталық көрiнiстерi (бac почтамт, әкiмшiлiк ғимараттар, бизнес - орталығы, жобалау бюросы) қалыптасқан, көп функциональды орталық (карьер орнындағы) арқылы өтiп, қала шекарасына қарай созылады.
Суретті қағаз мәтінінен қараңыз
Осы магистральға әкiмшiлiк - қоғамдық, сауда, iскерлiк, спорт, мәдени функциональдық мақсаттағы жалпықалалық орталықтар шоғырландырылады. Осылайша, әрбiр бойлық магистральдың өзiндiк мынадай басымдық функциясы бар:
- солтүстiк магистраль еңбек ететiн жерлерге жақындатылған;
- орта магистраль - жалпы қалалық маңызы бар әртүрлi функциональды орталықтарды шоғырландырады;
- жағалаудағысында - тынығу - көңiл көтеру сипаты басым болады.
Осы магистраль Ақшұқыр поселкесiне қарай бағытталған және қаланың келешек даму Тұжырымдамасы бойынша қаладағы iрi спорт орталығы - ипподром болып тұйықталады. Көлденең магистральдардың iшiндегi бастысы, тек жоспарлама сипатында ғана емес, сонымен бiрге жоғары дәрежедегi көркемдiк - эстетикалық сипатын қалыптастыратын бiрегей қалалық элементтен тұратын айшықты әшекейлер болып табылады. Айшықты әшекейлер жаңа орталық ортаны қалыптастырады, онда жалпы қалалық орталықтың барлық функциясы шоғырландырылады. Аса маңызды бiрегей объектiлерi, кешендерi мен ансамбльдерi бар көгалдандырылған саялардың, гүлзарлардың бiрiнен соң бiрiнiң алмасуы қаланың естен кетпес айырықша ажарлы келбетiн санада қалыптастыратын болады.
Қаланың әрекет үстiндегi негiзгi көлденең магистральдарының теңiзге қарай баратын қолайлы еңiстiк жолдары болады, осындай тәсiл жаңа қалада да жалғасын табады, теңiзге қарай баратын жалпы қалалық магистральдарда көгалдандырылған гүлзарлар, еңiстiк жолдар, саялар, саябақтар қалыптастырылады.
Бас жоспардың жобасында есептелген мерзiмге жалпы пайдаланудағы жасыл желек алаңдарын 123 га дейiн жеткiзу белгiленiп отыр. Қаланың көшелiк - жол желiсiн ұйымдастырудың қабылданған жүйесi, қаланың әртүрлi аудандары арасындағы өзара қолайлы көлiкпен және жаяу жүру байланысының мүмкiндiктерi көзделген, ол сыртқы жолдарға шығуын да қамтамасыз етедi. Келешекте қалада шапшаң жүретiн көлiктi пайдалану көзделуде, ол үшiн жобада осы мақсат үшiн қолданылатын магистральдардың көлденең бағдарының жеткiлiктi өлшемдi көрсеткiштерi кiргiзiлген.

На расчетный срок плотность магистральной улично-дорожной сети города составит 2,67 км/км 2 , будет построено 87,8 км магистральной сети, 174,3 км улиц и дорог местного значения. Предусматривается дополнительное строительство 8 АЗС и 6 станций технического обслуживания.
Учитывая дальнейший территориальный рост города, Генеральным планом предусматриваются строительство еще 2 пожарных депо на первую очередь и 3 - на расчетный срок.
Рисунок
(см. бумажный вариант)
3. Социально-экономическое развитие
Стратегической целью развития Мангистауской области, и города Актау в частности, является формирование устойчивой и конкурентоспособной экономики и надежной инженерно-транспортной инфраструктуры, от которых зависит решение всех социальных проблем. Это - и повышение качества жизни населения, и поддержание экологического равновесия, и совершенствование существующей и формирование на вновь застраиваемых землях территориально-планировочной организации города с целью создания благоприятных условий проживания населения.
Основу экономической деятельности Актауской городской администрации составляет нефтедобывающая промышленность. Значительная часть занятого населения трудится в нефтедобывающей отрасли, в частности на месторождениях и на предприятиях, оказывающих услуги, связанные с добычей нефти и газа.
Экономику города в настоящее время представляют следующие отрасли: промышленность и энергетика, строительство, транспорт и связь, организации управления, финансово-кредитные учреждения, коммунально-эксплуатационные службы, общественного питания и торговли.
Перспективное развитие экономики города и области, обеспечивающее реализацию политики ускоренного экономического роста в прогнозируемом периоде, связано с ростом объемов нефтедобычи и созданием крупного промышленного комплекса, восстановлением и дальнейшим развитием строительного комплекса, совершенствованием системы образования и здравоохранения, развитием индустрии туризма, отдыха и развлечений.
Приоритетные направления развития экономики, предусмотренные Генеральным планом, включают:
- создание на базе углеводородного сырья мощного нефтехимического и химического комплекса с использованием новых технологий с целью расширения экспортного потенциала республики;
- дальнейшее развитие пищевой, текстильной, швейной и кожевенной промышленности с участием значительного числа предприятий среднего и малого бизнеса;
- создание рекреационной и, в частности туристской, инфраструктуры, предполагающей организацию повышенного сервиса в обслуживании туристов и отдыхающих;
- организацию в существующих высших учебных заведениях специальных отделений по подготовке экскурсоводов, гидов-переводчиков, искусствоведов и создании средних специальных учебных заведений по подготовке специалистов среднего и низшего звена для работы в отраслях "Индустрия туризма и отдыха", "Строительство", "Торговля", "Гостиницы и рестораны";
- создание и расширение строительного комплекса на базе восстановления недействующих предприятий, строительство новых производств строительных материалов и конструкций, с целью реализации предусмотренных Генеральным планом программ по жилищно-гражданскому строительству.

Есептелiнген мерзiмге магистральдық көшелiк жол желiсiнiң тығыздығы 2,67 км/км 2 құрайды, 87,8 км магистральдық желi, 174,3 км көшелер мен жергiлiктi маңыздағы жолдар салынатын болады. Қосымша 8 АМС мен 6 техникалық қызмет көрсете қамту станциясының құрылысы салынатын болады.
Қаланың одан арғы аумақтық өсуiн ескере келiп, Бас жоспарда тағыда бiрiншi кезектегi 2 және есептелiнген мерзiмге 3 өрт депосының құрылысын салу көзделген.
3. Әлеуметтiк-экономикалық даму
Маңғыстау облысын, және атап айтқанда Ақтау қаласын дамытудың стратегиялық мақсаты - соларға барлық әлеуметтiк проблемаларды шешу тәуелдi болатын, орнықты әрi бәсекеге қабiлеттi экономика мен сенiмдi инженерлiк-көлiктiк инфрақұрылымын қалыптастыру болып табылады. Мұның өзi - халықтың өмiр сүру сапасының артуы, экологиялық тепе-теңдiктi қалыпты ұстау, әрекет үстiндегiлерiн жетiлдiру, халықтың өмiр сүруiне қолайлы жағдайлар туғызу мақсатымен жаңадан құрылыс салынатын жерлерде қаланың аумақтық-жоспарлы ұйымдарын қалыптастыру деген сөз.
Ақтау қалалық әкiмшiлiгiнiң экономикалық қызметiнiң негiзiн мұнай өндiру өнеркәсiбi құрайды. Жұмыспен қамтылған халықтың едәуiр бөлiгi мұнай өндiру саласында, атап айтқанда кенорындарында және мұнай мен газ өндiруге байланысты қызмет көрсететiн кәсiпорындарында еңбек етедi.
Қазiргi кезде қала экономикасы: өнеркәсiп және энергетика, құрылыс, көлiк және байланыс, басқару ұйымдары, қаржылық-несиелiк мекемелер, коммуналдық-пайдалану қызметтерi, қоғамдық тамақтандыру және сауда салаларынан тұрады.
Болжамдалған кезеңде шапшаң экономикалық өсу саясатын iске асырылуын қамтамасыз ететiн қала мен облыс экономикасының даму келешегi, мұнай өндiру көлемiнiң өсуiне және iрi өнеркәсiп кешенiн құруға, бiлiм беру мен денсаулық сақтау жүйелерiн жетiлдiруге, туризм, демалыс және көңiл көтеру индустриясын дамытуға байланысты болмақ.
Бас жоспарда көзделген экономиканы дамытудың басым бағыттарына мыналар кiредi:
- көмiрсутегi базасында, республиканың экспорттық әлеуетiн кеңейту мақсатымен жаңа технологияларды пайдалана отырып қуатты мұнай-химиялық және химиялық кешен құру;
- орта және шағын бизнес кәсiпорындары едәуiр бөлiгiнiң қатысуымен тамақ, тоқыма, тiгiн және былғары өнеркәсiбiн одан әрi дамыту;
- әрекет үстiндегi жоғары оқу орындарында экскурсия жүргiзушiлерiн, аудармашы бастап алып жүрушiлерiн, өнертанушыларды даярлау жөнiнде арнайы бөлiмдер ұйымдастыру және "Туризм және демалыс индустриясы", "Құрылыс салу", "Сауда-саттық", "Қонақ үйлер мен мейрамханалар" салаларында жұмыс iстеу үшiн орта және төменгi буындағы мамандар даярлау жөнiнде арнаулы орта оқу орындарын құру;
- Бас жоспарда көзделген, тұрғын үй-азаматтық құрылыс жөнiндегi бағдарламаларды iске асыру мақсатымен, жұмыс істемей тұрған кәсiпорындарды қайта қалпына келтiру, құрылыс материалдары мен конструкцияларының жаңа өндiрiстерi құрылысын салу базасында құрылыс кешенiн құру және кеңейту.

Промышленность является основной отраслью в экономике города. В 2002 году действующими промышленными предприятиями и производствами города Актау было произведено промышленной продукции на 168,5 млрд. тенге, индекс физического объема к 2001 году составил 113,4%.
Доля товарной продукции, произведенной предприятиями города составила в республиканском разделении труда 7,4 %, в областном - 61,5 %.
В объеме произведенной продукции 93,0 процента приходится на горнодобывающую промышленность, 5,2 - на производство и распределение электроэнергии, 1,8 - на обрабатывающую промышленность. В структуре горнодобывающей отрасли 99,9 % пришлось на нефтегазодобывающий сектор. Предприятия г. Актау в 2002 году добыли 61 % областного объема сырой нефти.
Наиболее крупные промышленные предприятия и производства сегодня - это нефтегазодобывающие фирмы, "Химкомплекс "Актал-ЛТД", ТОО "Завод пластических масс".
На этих предприятиях в 2002 году было занято около 93,0 % численности промышленно- производственного персонала.
Генеральный план города Актау предполагает бурный рост промышленного производства, что позволит создать достаточное количество мест приложения труда, обеспечив население работой.
Промышленная политика, направленная на наращивание темпов нефтедобычи, дальнейшее повышение темпов роста промышленного производства от деятельности существующих предприятий, а также на создание на базе углеводородного сырья мощного нефтехимического и химического комплекса с использованием новых технологий с цепью развития экспортного потенциала республики, приведет к значительному росту объемов промышленного производства.
Развитие получат все отрасли промышленности, приоритетными среди них являются химическая и нефтехимическая, от которых будет зависеть развитие производства строительных материалов, текстильной и швейной промышленности.
Переработка углеводородов и утилизация их отходов дает возможность производить широкий спектр различных материалов и изделий, которые находят применение практически во всех сферах жизнедеятельности и имеют спрос не только на внутреннем рынке, но и за пределами республики.
Генеральным планом на основе использования прогрессивных технологий рекомендуется строительство следующих предприятий и производств:
- завода по производству полимерных гидрогелей;
- завода полимерных композиций на основе гидрогелей для использования их в сельском хозяйстве, с целью обеспечения влагой в условиях аридной зоны;
- фабрики медицинских препаратов и средств на основе использования гидрогелей, что позволит решить многие насущные проблемы медицины;
- завода по производству гидрофильных полимеров для нефтяной промышленности - стабилизаторов буровых растворов и разрушителей водно-нефтяных эмульсий, использование которых при извлечении остаточной нефти из буровых скважин позволит обходиться без гигантских отстойников;
- завода электронных изделий;
- завода синтетического каучука;
- комбината синтетических волокон, строительство которого позволит обеспечить текстильную отрасль сырьем для производства тканей, искусственного меха, канатов и т.п.;
- завода стеклопластиков (стекловолокнитов, стеклотекстолитоя), которые с успехом используются в производстве строительных материалов;
- завода лакокрасочных материалов;
- завода электроизоляционных материалов;
- завода по производству упаковочного материала для пищевых и не пищевых продуктов;
- завода строительных материалов на основе композитов;
- завода по производству санитарно-технического оборудования;
- предприятия по производству спортивного инвентаря;
- фабрики пластмассовых игрушек;
- предприятия по производству моющих средств;
- завода по производству мебели из композиционных материалов и др.
Важное значение для развития промышленности имеет создание "Свободной экономической зоны", так как это дает возможность сосредоточить здесь конкурентоспособных на внутреннем и внешнем рынках различных производств с высокой добавленной стоимостью путем установления особого режима на территории СЭЗ, предусматривающего налоговые и таможенные льготы и преференции.
Строительство ряда предприятий нефтехимического и химического комплекса также можно осуществить в режиме СЭЗ, что привлечет потенциальных инвесторов.
Современная и перспективная отраслевая структура промышленности с численностью персонала приводится в таблице 1.
Таблица 1
№N п/п
Отрасли промышленности
Численность персонала
Исходный год
Первая очередь
Расчетный  срок
чел.
%
чел.
%
Чел.
%
1
2
3
4
5
6
7
8
1.
Добыча сырой нефти и природного газа;
услуги, связанные с добычей нефти и газа

Өнеркәсiп - қала экономикасындағы негiзгi сала болып табылады. 2002 жылы Ақтау қаласының әрекет үстiндегi өнеркәсiп кәсiпорындары мен өндiрiстерi 168,5 млрд. теңгенiң өнеркәсiп өнiмдерiн өндiрдi, оның нақты көлемiнiң индексi 2001 жылға 113,4% құрады.
Қала кәсiпорындары өндiрген тауар өнiмдерiнiң үлесi республикалық еңбек бөлiнiсiнде 7,4%, облыстық - 61,5% құрады.
Өндiрiлген өнiмдер көлемiнiң 93,0 пайызы тау-кен өндiру өнеркәсiбiнiң, 5,2 - электр энергиясын өндiру мен бөлу өндiрiсiнiң, 1,8 - өңдеу өнеркәсiбiнiң үлесiне тиедi. Тау-кен өндiру саласы құрылымының 99,9% мұнай, газ өндiру секторының үлесiне тиесiлi.
Ақтау қаласының кәсiпорындары 2002 жылы облыс шикi мұнай көлемiнiң 61% өндiрдi.
Қазiргi кезде мейлiнше iрi кәсiпорындар мен өндiрiстер - мұнай, газ өндiретiн фирмалар, "Актал-ЛТД" химия кешенi, "Пластмасса зауыты" ЖШС.
Осынау кәсiпорындарда 2002 жылы өнеркәсiп-өндiрiсi қызметшiлерi санының 93,0% жуық адам жұмыс iстедi.
Ақтау қаласының Бас жоспары өнеркәсiп өндiрiсiнiң жедел өсуiн көздейдi, мұның өзi халықты жұмыспен қамти отырып, еңбек етуге жеткiлiктi сандағы орындарды құруға мүмкiндiк бередi.
Мұнай өндiру қарқынын арттыруға, әрекет үстiндегi кәсiпорындар қызметiнiң нәтижесiнен өнеркәсiп өндiрiсiнiң өсу қарқынын одан әрi арттыруға, сондай-ақ республиканың экспорттық әлеуетiн дамыту мақсатымен жаңа технологияларды пайдалана отырып көмiрсутегi шикiзаты базасында қуатты мұнайхимиялық және химиялық кешенiн құруға бағытталған өнеркәсiп саясаты өнеркәсiп өндiрiсi көлемiнiң елеулi түрде өсiмiне әкеледi.
Өнеркәсiптiң барлық саласы дами түседi, олардың арасында, соларға құрылыс материалдары өндiрiсiнiң, тоқыма және тiгiн өнеркәсiбiнiң дамуы тәуелдi болатын, химия және мұнайхимия басымдық бағытта болып табылады.
Көмiрсутегiн өңдеу және олардың қалдықтарын қайта пайдалану, iс жүзiнде тiршiлiк қызметiнiң барлық саласында пайдалануға болатын және iшкi рынокта ғана емес, сонымен қатар республикадан тысқары жерлерде де сұранысқа ие әртүрлi материалдар мен бұйымдардың сан алуан түрiн шығаруға мүмкiндiк бередi.
Бас жоспарда прогрессивтi технологияларды пайдалану негiзiнде мынадай кәсiпорындар мен өндiрiстер құрылысын салу ұсынылған:
- полимерлi гидрогели өндiру зауыты;
- қуаңшылық аймақ жағдайында ылғалды қамтамасыз ету мақсатымен, оларды ауыл шаруашылығында пайдалану үшiн гидрогели негiзiнде, полимерлi композициялар зауыты;
- гидрогелидi пайдалану негiзiнде медициналық препараттар мен заттар фабрикасы, бұл - медицинаның көптеген өзектi проблемаларын шешуге мүмкіндік береді;
- бұрғылау ұңғымаларынан мұнай қалдығын алу кезiнде, iрi тұндырғыштарсыз-ақ мүмкiндiк беретiн, оларды пайдалану арқылы бұрғылау ерітiндiлерiн тұрақтандырғыштар мен сулы мұнай эмульсияларын бұзушыларын шығаратын, мұнай өнеркәсiбiне арналған гидрофильдi полимер өндiру зауыты;
- электрондық бұйымдар зауыты;
- синтетикалық каучук зауыты;
- синтетикалық талшық комбинаты, оның құрылысын салу, маталар, жасанды үлбiрлер, канаттар және с.с. шығару үшiн тоқыма саласын шикiзатпен қамтамасыз етуге мүмкiндiк бередi;
- әйнектi пластикалар зауыты (шынылыталшықтар, шынылытоқымалар), олар құрылыс материалдары өндiрiсiнде ойдағыдай пайдаланылады;
- лакпен бояу материалдары зауыты;
- электр оқшаулау материалдары зауыты;
- тамақ және тамақ емес өнiмдерге арналған буып-түю материалдарын шығару зауыты;
- композиттер негiзiндегi құрылыс материалдары зауыты;
- санитарлық-техникалық жабдықтар шығару зауыты;
- спорт бұйымдарын шығару кәсiпорны;
- пластмасса ойыншықтар фабрикасы;
- жуу құралдарын шығару кәсiпорны;
- композициялық материалдардан жиһаз шығару зауыты және басқалары.
Өнеркәсiпті дамыту үшiн "Еркiн экономикалық аймақ" құрудың маңызды мәнi бар, себебi, бұл - салықтық және кедендiк жеңiлдiктер мен преференциялар көздестiретiн ЕЭА аумағында айырықша режим орнату жолымен жоғары қосылған құны бар iшкi сыртқы рыноктарда бәсекеге қабiлеттi әртүрлi өндiрiстердi осында шоғырландыруға мүмкiндiк бередi.
Мұнайхимиялық және химиялық кешенiнiң бiрқатар кәсiпорындары құрылысын салуды да ЕЭА режимiнде жүзеге асыруға болады, бұл - қарымды инвесторларды тарта түседi.
Қазiргi заманғы және келешектегi өнеркәсiптiң салалық құрылымы қызметшiлерiнiң санымен бiрге 1 кестеде келтiрiлiп отыр.
1 кесте
Рет
N
Өнеркәсiп саласы
Қызметшілер саны
Бастапқы
жыл
Бірінші
кезек
Есептелген
мерзім
адам
%
адам
%
адам
%
1
2
3
4
5
6
7
8
1
Мұнай мен газ
өндіруге байланысты
шикі мұнай мен
табиғи газ өндіру

500
1,2
Итого
25099
100
31925
100
42600
100
Из таблицы 1 видно, что в настоящее время среди отраслей промышленности наибольшее развитие получила нефтедобывающая отрасль. Здесь сосредоточено 86,4 % рабочих мест, значительная часть которых находится за пределами Актауской городской администрации. На втором месте находится отрасль по производству пластмассовых изделий - 4,2 % рабочих мест, на третьем месте - производство машин и оборудования - 2,3 %.
В перспективе лидирующее место по-прежнему останется за предприятиями нефтедобывающей отрасли при уменьшении доли персонала в структуре промышленного производства до 68,9 % в период первой очереди и до 54,0 % - к расчетному сроку. Второе место займет химическая промышленность, на долю которой к концу первой очереди предположительно будет приходиться 8,7 % рабочих мест, к расчетному сроку - 16,3 %. Отрасль по производству пластмассовых изделий со второго места в 2002 году в период первой очереди перейдет на третье место (8,3 %) и сохранит его к расчетному сроку (10,2 %).

500
1,2
Жиыны
25099
100
31925
100
42600
100
1 кестеден, қазiргi кезде өнеркәсiп салаларының арасында мұнай өндiру саласы мейлiнше дами түскенiн көремiз. Мұнда жұмыс орындарының 86,4% шоғырланған, оның едәуiр бөлiгi Ақтау қалалық әкiмшiлiгiнен тысқары жерде орналасқан. Екiншi орында пластикалық бұйымдар шығару өндiрiсi тұр - жұмыс орындарының 4,2%, үшiншi орында - машиналар мен жабдықтар шығару саласы 2,3%.
Келешекте жетекшi орын, бұрынғысынша мұнай өндiру саласының кәсiпорындарында қалады, өнеркәсiп өндiрiсiнiң құрылымында қызметшi адамдардың үлесi, бiрiншi кезектегi кезеңде 68,9% дейiн және есептелiнген мерзiмге - 54,0% дейiн кемидi. Химия өнеркәсiбi екiншi орынға ие болады, оның үлесiне бiрiншi кезектiң аяғына шамамен 8,7%, есептелiнген мерзiмге - 16,3% жұмыс орны келетiн болады.
Пластмасса бұйымдарын шығару жөнiндегi сала, бiрiншi кезектiң кезеңiнде 2002 жылғы екiншi орыннан үшiншi орынға (8,3%) ауысады және оны есептелiнген мерзiмге (10,2%) сақтайтын болады.

Значительное развитие получат отрасли "Производство пищевых продуктов", "Текстильная, швейная и кожевенная промышленность" и "Производство прочих неметаллических минеральных продуктов". Удельный вес числа рабочих мест здесь увеличится к расчетному сроку, соответственно, в 1,8, 4,3 и 1,9 раза.
В целом в промышленности численность персонала предположительно возрастет в период первой очереди в 1,3 раза, к расчетному сроку - в 1,7 раза по сравнению с 2002 годом и составит, соответственно, 31925 и 42600 человек.
Среди отраслей экономики превалирующими по численности занятого населения в настоящее время являются "Промышленность" (41,1 % от общей численности работающих), "Образование" (10,5 %), "Строительство" (10,2 %).
На протяжении всего проектного периода в отраслевой структуре первое место будет принадлежать промышленности (41,1 % и 40,9 %), отрасль "Образование" перейдет на третье место (11,2 % и 11,1 %), уступив второе место отрасли "Строительство" (12,9 % и 13,7 %).
Особое внимание предлагается уделить развитию индустрии туризма и отдыха, в связи с чем, удельный вес рабочих мест в отрасли в период первой очереди составит 1,7 %, а на расчетный срок - 1,9 % от численности населения, занятого в отраслях экономики.
Развитие получат отрасли "Транспорт и связь", "Здравоохранение", "Торговля гостиницы и рестораны; ремонт автомобилей и изделий домашнего пользования". Здесь предполагается постоянное создание новых рабочих мест.
Все остальные отрасли экономики значительно отстают от первых трех в темпах своего развития.
Удельный вес персонала в отрасли "Производство и распределение электрической энергии, газа и воды" снизится до 4,4 % к расчетному сроку по сравнению с 7,6 % в 2002 году.
В государственном управлении предусматривается сокращение удельного веса числа рабочих мест при росте численности занятых в этом секторе.

"Тамақ өнiмдерi өндiрiсi", "Тоқыма және былғары өнеркәсiбi" және "Басқа да бейметалл минералды өнiмдер өндiрiсi" салалары елеулi түрде дами түседi. Мұнда жұмыс орындарының меншiктi салмағы есептелiнген мерзiмге тиiсiнше 1,8, 4,3 және 1,9 есе ұлғаяды.
Тұтас алғанда өнеркәсiпте қызметшi адамдар саны 2002 жылмен салыстырғанда шамамен бiрiншi кезектегi кезеңде - 1,3 есе есептелiнген мерзiмге - 1,7 есе өседi және тиiсiнше, 31925 және 42600 адам құрайды.
Экономика салаларының арасында қазiргi кезде халықтың жұмыспен қамтылған саны бойынша көптiгi жағынан "Өнеркәсiп" (жұмыс істейтiндер жалпы санының 41,1%), "Бiлiм бepу" (10,5%), "Құрылыс" (10,2%) саласы болып табылады.
Бүкіл жобалау кезеңi бойына салалық құрылымда бiрiншi орын өнеркәсiпке (41,1% және 40,9%) тиесiлi болады, "Бiлiм беру" саласы (11.2% және 11,1%) "Құрылыс" (12.9 және 13,7%) саласына орнын берiп, үшiншi орынға ауысады.
Туризм және демалыс индустриясын дамытуға айырықша көңiл болу кенелуде, осыған байланысты, бiрiншi кезектегi кезеңде салалардағы барлық жұмыс орындарының меншiктi салмағы экономика салаларында жұмыспен қамтылған халық санының 1,7%, ал есептелген мерзімге - 1,9% құрайды.
"Көлiк және байланыс", "Денсаулық сақтау", "Сауда-саттық, қонақ үйлер мен мейрамханалар", салалары; автомобиль және үйде пайданылатын бұйымдарды жөндеу" дами түседi. Мұнда тұрақты жаңа жұмыс орындарын құру көзделген.
Экономиканың қалған барлық саласы өз даму қарқыны бойынша алғашқы үшеуiнен едәуiр артта қалуда. "Электр энергиясын, газды және суды өндiру және бөлу" саласындағы қызметшiлердiң меншiктi салмағы 2002 жылғы 7,6% салыстырғанда есептелген жылға 4,4% дейiн төмендейдi.
Мемлекеттiк басқаруда, осы секторда жұмыспен қамтылған санының өсуi кезiнде жұмыс орындарының меншiктi салмағын қысқарту көзделген.

- на первую очередь - 190,0 тыс. человек,
- на расчетный срок - 215,0 тыс. человек.
По рынку труда перспективная численность населения определяется исходя из оптимального использования экономически активного населения во всех сферах социально-экономической деятельности. Она составит по сравнению с численностью на 01.01.03 (170,2 тыс. человек):
- на первую очередь - 200,0 тыс. человек,
- на расчетный срок - 260,0 тыс. человек.
Перспективная потребность в местах приложения труда предположительно составит к 2008 году 91,0, к 2030 году - 124,02 тысяч рабочих мест. В соответствии с расчетной численностью населения в сфере социально-экономической деятельности может быть занято к 2008 году 86,45, к 2030 году - 102,55 тысяч человек.
Дефицит трудящихся предполагается восполнять их привлечением из трудоизбыточных районов Мангистауской области и регионов Республики.
5. Жилищный фонд.
Реальный уровень жизни населения зависит от состояния социальной инфраструктуры города и, прежде всего, от жилищных условий.
Проектный период, определенный Генеральным планом, совпадает с периодом формирования рыночной жилищной системы.
Как результат реализации новой жилищной политики приоритет получит малоэтажная застройка усадебного типа. Резко сократится массовое унифицированное государственное строительство, основанное на типовом проектировании.
Приоритетное развитие малоэтажного жилья усадебного типа требует радикального изменения территориальной организации жилой среды, отвода новых земель для жилищного строительства.
Формирование жилой среды города на перспективу основано на дифференциации состава и качества жилья по уровню доходов населения и, соответственно, его потребительского спроса.
Генеральным планом принято следующее строительное зонирование по этажности нового жилищного фонда: 40% - это 1-2-х этажные усадебные дома, размер земельного участка при доме в усадебной застройке - 1000 м 2 ; на жилищный фонд в пяти-десятиэтажных многоквартирных домах будет приходиться 30 % общей площади вновь вводимого жилья; жилищный фонд в блокированных домах и домах с высокоплотной застройкой также составит 30 %.
Потребность в жилищном строительстве определена исходя из средней нормы обеспеченности 25 кв.м на одного человека на весь проектный период. При этом расчетная обеспеченность жильем дифференцирована между населением, тяготеющим к различным группам по уровню доходов.
Предполагаемый социально-гарантированный минимум жилья на одного человека в период первой очереди принят в размере 18 кв.м, к концу расчетного срока он может достичь порядка 20 кв.м. Для элитной усадебной застройки норма обеспеченности может составить 40 и более кв.м на одного человека. В домах-ночлежках эта норма может быть снижена до 9 кв.м на одного человека.
Жилищный фонд, в котором обеспечивается социально-гарантированный минимум общей площади, должен принадлежать муниципальным службам.
За счет средств государства предполагается строительство домов престарелых и инвалидов со специальным персоналом.
Эксплуатация муниципального жилищного фонда потребует развития предприятий коммунального хозяйства, организации ремонтно-эксплуатационных служб для осуществления ремонтно-восстановительных работ.
Значительная часть населения должна будет решать свои жилищные проблемы, используя собственные средства, кредиты банков, ссуды предприятий и т.п.

- бiрiншi кезекте - 190,0 мың адам;
- есептелген мерзiмге - 215,0 мың адам құрайды.
Еңбек рыногы бойынша халықтың келешектегi саны, әлеуметтiк-экономикалық қызметтiң барлық саласындағы халықтың экономикалық белсендi тобын оңтайлы пайдалану тұрғысынан анықталады. Ол - 01.01.03 ж. (170,2 мың адам) салыстырғанда:
- бiрiншi кезекте - 200,0 мың адам;
- есептелген мерзiмде - 260,0 мың адам құрайды.
Еңбек ету орындарда келешектегi қажеттiлiк 2008 жылға - 91,0, 2030 жылға - 124,0 мың жұмыс орнын құрайды. Халықтың есептелiнген санына сәйкес әлеуметтiк-экономикалық қызмет саласында 2008 жылға - 86,45, 2030 жылға 102,55 мың адам жұмыспен қамтылуы мүмкiн.
Еңбекшiлер тапшылығын, оны Маңғыстау облысы мен Республика өңiрлерiнде жұмыс күшi мол аудандарынан тарту арқылы орнын толтыру көзделуде.
5. Тұрғын үй қоры
Халықтың өмiр сүруiнiң нақты деңгейi қаланың әлеуметтiк инфрақұрылымы жай күйiне және ең алдымен, тұрғын үй жағдайына байланысты болмақ.
Бас жоспар айқындаған жобалық кезең, нарықтық тұрғын үй жүйесiн қалыптастыру кезеңiне сәйкес келедi.
Жаңа тұрғын үй саясатын iске асыру нәтижесi ретiнде, оңаша үлгiдегi шағын қабатты құрылыс салу басымдық алады. Үлгi жобаға негiзделген, бiрдейлендiрiлген жаппай мемлекеттiк құрылыс салу күрт азаяды.
Оңаша үлгідегi шағын қабатты тұрғын үйлердi басым дамыту, тұрғын жай ортасын аумақтық ұйымдастырылуын түбегейлi өзгертудi, тұрғын үй құрылысын салу үшiн жаңа жер бөлудi талап етедi.
Келешекте қаланың тұрғын жай ортасын қалыптастыру, халықтың табыс деңгейi бойынша тұрғын үйдiң құрамы мен сапасын саралауға және тиiсiнше оның қажеттілік сұранысына негiзделген.
Бас жоспарда жаңа тұрғын үй қорын қабаттылығы бойынша мынадай құрылыстық аймаққа бөлу қабылданды: бұл - 1-2 қабатты оңаша үй - 40%, оңаша құрылысы салынатын үй жанындағы жер учаскесiнiң көлемi - 1000 м 2 , бес-он қабатты көппәтердi үйлердiң тұрғын үй қорына, жаңадан қатарға қосылатын тұрғын үйлер жалпы алаңының 30% келедi, оқшауланған үйлер мен құрылысын салуда тығыздығы жоғары үйлердегi тұрғын үй қоры да 30% құрайды.
Тұрғын үй құрылысын салу қажеттiлiгi, бүкіл жобалық кезеңге бiр адамға 25 ш.м. орташа қамтамасыз ету нормасы тұрғысынан анықталған. Бұл ретте тұрғын үймен есептемелiк қамтамасыз етiлуi, халықтың табысы бойынша қиындық көрiп отырған әртүрлі топтар арасында сараланған.
Бiрiншi кезектегi кезеңде бiр адамға тұрғын үйдiң көзделген әлеуметтiк-кепiлдендiрiлген төменгi көлемі 18 ш.м., есептелген мерзiмнiң аяғына қарай ол шамамен 20 ш.м. көлемiне жетуi мүмкiн. Таңдаулы оңаша үй құрылысын салу үшін қамтамасыз етiлу нормасы бiр адамға 40 ш.м. және одан да артық ш.м. құрауы мүмкін. Түнемелiк үйлерде осынау норма бiр адамға 9 ш.м. дейiн төмендетiлуi мүмкiн.
Онда әлеуметтiк-кепiлдендiрiлген ең төменгi жалпы алаңмен қамтамасыз етiлетiн тұрғын үй қоры муниципалдық қызметке тиесiлi болуға тиiс.
Мемлекет қаражаты есебiнен арнайы қызметшi адамдарымен қоса қарттар мен мүгедектер үйлерi құрылысын салу көзделуде.
Муниципалдық тұрғын үй қорын пайдалану, коммуналдық шаруашылық кәсіпорындарын дамытуды, жөндеу-қайта қалпына келтiру жұмыстарын жүзеге асыру үшiн жөндеу-пайдалану қызметтерін ұйымдастыруды талап етедi.
Халықтың едәуір бөлiгi, өз қаражатын, банктер несиелерін, кәсiпорындардың несие қаражатын және т.с. пайдаланып, өзiнiң тұрғын үй проблемасын шешуге тиіс болады.

Предполагаемый объем нового жилищного строительства за период 2002-2030 годы должен будет составить 3648,7 тыс. кв. метров. Это потребует отвода новых территорий порядка 2070 га. Территории с ветхим и аварийным жилфондом после его сноса предполагается использовать либо под строительство объектов жилищно-гражданского назначения.
Для строительства жилых многоэтажных многоквартирных домов потребуется около 189 га свободной и реконструируемой территории при плотности брутто жилого района 5800 м 2 на 1 га, что соответствует расселению 236 человек на 1 га территории.
При строительстве блокированных жилых многоквартирных домов и домов с высокой плотностью застройки потребуется 419, 2 га свободной территории при плотности брутто жилого района 2610 м 2 на 1 га, что соответствует расселению 105 человек на 1 га территории.
Для строительства 1-2-х этажных коттеджей с приусадебными участками 800-1000 м 2 необходимо отвести около 1460 га. Здесь средняя плотность брутто жилого района принята в размере 1000 м 2 /га при расселении 40 человек на 1 га территории (СНиП 3.01-01-2002; СНиП РК Б.2.2-1-96).
6. Организация культурно-бытового обслуживания.
Развитие социальной инфраструктуры города сегодня осуществляется с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий и ориентировано на поддержание здоровья человека (физического, духовного, интеллектуального), на удовлетворение его разнообразных запросов.
Уровень обеспечения населения комплексом социальных услуг на перспективу определен в соответствии со СНиП РК 3.01-01-2002 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских поселений" и СНиП РК Б.2.2-1-96 "Планировка и застройка районов индивидуального жилищного строительства". Принятые для расчета нормы отражают минимальные стандарты качества городской среды.
На перспективу проектом предусмотрен ввод новых объектов сферы обслуживания, а также реконструкция и расширение ряда существующих учреждений.
7. Оценка воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду
Неблагоприятная экологическая ситуация в Каспийском регионе сложилась в результате взаимодействия уникальных природных факторов и интенсивной хозяйственной деятельности.
Город Актау расположен в пустынной зоне с резко континентальным климатом и характеризуется дискомфортными условиями для проживания людей, ограниченностью пресных водных ресурсов, малоценными для сельскохозяйственного использования землями.
Создание в г. Актау мощного энергетического и химико-металлургического комплексов определило дальнейшую перспективу развития города как промышленного центра. Стремительное развитие и превращение его в крупный индустриальный центр всего за 40 лет привели к возникновению на его территории проблемных экологических ситуаций и зон.
Особо опасной территорией в экологическом отношении в настоящее время является хвостохранилище Кошкар-Ата. Кризисная обстановка складывается и в отношении загрязнения Каспийского моря, неблагоприятна медико-санитарная и радиационная обстановка.

2002-2030 жылдар кезеңi аралығында көзделген жаңа тұрғын үй құрылысының көлемi 3648,7 мың ш.м. құрайтын болады. Бұл - 2070 га шамасында жаңа аумақтар бөлудi талап етедi. Тозған және апатты тұрғын үй қоры бар аумақтарда, оны сүріп тастағаннан кейiн, тұрғын үй-азаматтық мақсаттағы объектiлер құрылысын салуға пайдалану көзделген.
Көпқабатты көп пәтерлi тұрғын үйлер құрылысын салу үшiн шамамен 189 га бос жатқан және 1 га шаққанда тұрғын жай ауданының жалпы тығыздығы 5800 м 2 жағдайдағы қайта құрылымдалатын аумақты қажет етедi, бұл - 1 га аумаққа 236 адамды қоныстандыруға сәйкес келедi.
Оңашаланған көп пәтерлi тұрғын үйлер мен құрылысы салынған тығыздығы жоғары үйлердiң құрылысын салу кезiнде 1 га шаққанда тұрғын жай ауданының жалпы тығыздығы 2610 м 2 жағдайда 419,2 га бос жатқан аумақты қажет етедi, бұл - 1 га аумаққа 105 адамды қоныстандыруға сәйкес келедi.
800-1000 м 2 оңаша учаскесi бар 1-2 қабатты коттедждер құрылысын салу үшiн 1460 га жуық жер бөлiнуi қажет. Мұнда тұрғын жай ауданының орташа жалпы тығыздығына, 1 га аумаққа 40 адамды қоныстандыру жағдайындағы 1000м 2 көлемi қабылданды (ҚРҚНжЕ 3.01-01-2002; ҚНжЕ Б.2.2-1-96).
6. Мәдени-тұрмыстық қызмет көрсете қамтуды ұйымдастыру
Қазiргi кезде қаланың әлеуметтiк инфрақұрылымын дамыту жаңа әлеуметтiк-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын есепке ала отырып жүзеге асырылады және адам денсаулығын қолдауға (дене бітiмдiк, рухани, зияткерлiк) оның алуан түрлi сұраныстарын қанағаттандыруға бағдарланған.
Келешекте халықтың әлеуметтiк қызмет көрсетулер кешенiмен қамтамасыз етiлуi деңгейi "Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық қоныстарды жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ҚНжЕ 3.01-01-2002 "Жеке тұрғын үй құрылысын салу аудандарын жоспарлау және құрылысын салу" ҚР ҚНжЕ Б.2.2.-1-96 сәйкес анықталған. Есептеу үшiн қабылданған нормалар қала ортасының ең төменгi сапа стандартын көрсетедi.
Келешекте жобада қызмет көрсете қамту саласының жаңа объектiлерiн қатарға қосу, сондай-ақ бiрқатар әрекет үстiндегi мекемелердi қайта құрылымдау және кеңейту көзделген.
7. Шаруашылық қызметiнiң қоршаған ортаға
тигiзетiн әсерiн бағалау
Каспий өңiрiндегi қолайсыз экологиялық жағдай, бiрегей табиғи факторлар мен қарқынды шаруашылық қызметiнiң өзара iс-әрекетi нәтижесiнде қалыптасқан.
Ақтау қаласы күрт континенталды климаты бар, қуаңшылық аймаққа орналасқан және адамдардың өмiр сүруi үшiн қолайсыздығымен, тұщы су ресурстарының шектеулігімен, жерді ауыл шаруашылығы үшiн пайдалануға құнсыздығымен сипатталады.
Ақтау қаласында қуатты энергетика және химиялық-металлургия кешендердiң құрылуы, өнеркәсiп орталығы ретiнде қаланың одан арғы даму келешегін айқындайды. Бар болғаны 40 жыл iшiнде, оның iрi индустриялық орталыққа айналуы және жедел дамытылуы, аумағында проблемалық экологиялық жағдайлармен аймақтардың пайда болуына әкеледi.
Қазiргi кезде экологиялық жағынан аса қауiптi аймақ Қошқар-Ата қалдықтар қоймасы болып табылады. Каспий теңiзiнiң ластануына қатысты дағдарысты жағдай қалыптасқан, медициналық санитарлық және радиациялық жағдайы да қолайсыз.

Атмосфера. За последнее десятилетие из-за экономического кризиса наблюдается снижение загрязнения воздушного бассейна. Загрязнение атмосферы в селитебной зоне не превышает предельно-допустимых концентраций за исключением пыли и оксида углерода (2,5-1,4 ПДК). В промышленной зоне при работе предприятий на полную мощность отмечается загрязнение сероводородом, стиролом, свинцом, диоксидом азота, сварочной аэрозолью.
Шум. В настоящее время неблагоприятные зоны по шумовому воздействию сформировались в местах интенсивного грузового движения и на городских магистралях с высокой интенсивностью движения и превышает допустимый на 1-4 дБА.
Электромагнитные излучения. Электромагнитная ситуация в целом на территории города находится в удовлетворительном состоянии. Электромагнитные излучения носят локальный характер и располагаются на территории производственных объектов или санитарно-защитных зон.
Поверхностные воды. За последние годы происходит тенденция к ухудшению состояния вод Каспия причиной, которой является активная нефтедобыча на шельфе и его побережье, а также сброс загрязненных сточных. Стационарных пунктов наблюдений за загрязнением вод в районе г. Актау в настоящее время не имеется.
Подземные воды. Слабоминерализованные (4-6 г/л) подземные воды месторождения "Куюлус" используются путем смешивания с дистиллятом для приготовления искусственной хозпитьевой воды. Запасы подземных вод истощаются. Для наблюдения за сработкой водоносного горизонта и изменением химического состава подземной воды вокруг месторождения пробурена сеть наблюдательных скважин (43 шт.).
Почвы. Почвы подвергнуты интенсивному загрязнению в районе хвостохранилища "Кошкарата", городской свалки, накопителей сточных вод, на территории промзоны. В настоящее время самой опасной (зона экологического риска) территорией является хвостохранилище "Кошкарата".
Растительность, животный мир. Флора и фауна Каспийского региона отличается высокой степенью эндемизма. 60 видов и форм организмов, обитающих здесь, не встречается больше нигде в мире.
Наблюдающиеся неблагоприятные изменения качества природной среды могут привести к нарушению функционирования экологической системы Каспия.
Проектом предусмотрен комплекс мер по оздоровлению окружающей среды г. Актау: планировочные, технические и технологические, организационные, а также научно- исследовательские и проектные работы.
Оценка воздействия намечаемой генеральным планом хозяйственной деятельности показала, что ее реализация не окажет негативного влияния на окружающую среду. Улучшится микроклимат, комфортность жилой среды, здоровье населения, санитарное состояние территории, снизится уровень загрязнения природной среды. Проблемными остаются вопросы состояния экосистемы Каспия и хвостохранилища "Кошкарата".
На первую очередь строительства в целях оздоровления окружающей среды г. Актау проектом предусматривается:

Атмосфера . Экономикалық дағдарыс салдарынан соңғы онжылдықта ауа бассейнi ластануының төмендегенi байқалады. Ел қоныстанған аймақтағы атмосфераның ластануы, шаң-тозаң мен көмiртегі тотығын қоспағанда, шоғырланудың шектеулi рауалынан аспайды (2.5-1.4 ШШР). Өнеркәсiптiк аймақта кәсiпорындардың толық қуатымен жұмыс iстеуi кезiнде күкiрттi сутегiмен, стиролмен, қорғасынмен, азоттық қос тотығымен, пiсiру аэрозолiмен ластанатыны байқалды.
Шу. Қазiргi кезде жүк қозғалысының қарқынды жүретiн жерлерiнде және жоғары қарқынды қозғалыстағы қалалық магистральдарда шудың әсерiнен қолайсыз аймақтар қалыптасқан және шектеулi рауалдан 1-4 дБА артып кетуде.
Электромагниттiк сәулелену.
Қала аумағында тұтас алғанда электромагниттiк жағдай қанағаттанарлық жағдайда тұр. Электромагниттiк сәулелену жергiлiктi сипат алады және өндiрiстiк объектiлер аумағына немесе санитарлық-қорғау аймақтарына орналасады.
Жерүстi суы.
Соңғы жылдары Каспий теңiзi суының жай күйiнде нашарлай түсу беталысы өтуде, оның себебi, теңiз қайраңы мен оның жағалауында белсендi түрде мұнай өндiрiлуi, сондай-ақ оған сарқынды судың ағызылуы болып табылады. Қазiргi кезде Ақтау қаласы маңайында судың ластануын бақылайтын тұрақты пункттер жоқ.
Жерасты сулары.
"Құйылыс" кенорнының болмашы минералданған (4-6 г/л) жерасты суы жасанды шаруашылық ауыз су дайындау үшiн дистиллятпен араластыру жолымен пайдаланылады. Жерасты суының қоры азаюда. Жерасты суы өнетiн горизонттың өнiмдiлiгi мен оның химиялық құрамының өзгерiстерiн бақылау үшiн кенорнының айналасынан бақылау ұңғымаларының (43 дана) желiсi бұрғыланған.
Топырағы.
Топырағы "Қошқар-Ата" қалдықтары қоймасының, қалалық қоқыс төгiндiлерi, сарқынды су жинағыштар маңайында, өнеркәсiп аймағы аумағында белсендi ластануға ұшыраған. Қазiргi кезде ең қауiптi аумақ "Қошқар-Ата" қалдықтары қоймасы (экологиялық қауiптi аймақ) болып табылады.
Өсiмдiгi, жануарлар дүниесi.
Каспий өңiрiнiң флорасы мен фаунасы эндемизмнiң жоғары дәрежесiмен ерекшеленедi. Осында мекендейтiн организмдердiң 60 түрi мен нысаны әлемнiң басқа ешбiр жерiнен кездеспейдi. Табиғат ортасы сапасының бақыланған қолайсыз өзгерiстерi Каспийдiң әрекеттегi экологиялық жүйесiн бұзуға әкелiп соғуы мүмкiн.
Жобада Ақтау қаласының қоршаған ортасын сауықтыру жөнiнде: жоспарлы, техникалық және технологиялық, ұйымдастыру, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және жобалау жұмыстарының кешендi шаралары көзделген.
Бас жоспарда белгіленген шаруашылық қызметiнiң әсерiн бағалау, оны iске асырудың қоршаған ортаға терiс ықпал етпейтiндiгiн көрсетiп отыр. Шағын климат, тұрғын үйдiң қолайлығы, халық денсаулығы, аумақтың санитарлық жай-күйi жақсарады, табиғат ортасын ластау деңгейi төмендейдi. Каспий экожүйесiнiң және "Қошқар-Ата" қалдықтар қоймасының жай-күйi проблемалық мәселелер болып қалады.
Ақтау қаласының қоршаған ортасын сауықтыру мақсатында жобада бірінші кезекте мынадай құрылыс салу көзделген:

организация системы экологического мониторинга (создание стационарных пунктов наблюдений за загрязнением вод Каспия (2), атмосферного воздуха (3), почвами и другими средами);
создание морской (береговой) метеостанции;
рекультивация южной части (пляжа) хвостохранилища "Кошкарата";
модернизация действующих предприятий с внедрением новейших технологий и оборудования;
строительство усовершенствованного полигона ТБО;
озеленение территории города на площади _123__ га;
организация санитарно-защитных зон промпредприятий;
организация водоохранной зоны Каспийского моря (0,5 км);
разработка экологического кадастра.
8. Водоснабжение
В настоящее время в г. Актау функционируют три раздельные системы водоснабжения: питьевого, объединенного технического и противопожарного и горячего водоснабжения.
Источником питьевого водоснабжения является ТОО "МАЭК - Казатомпром", расположенное на трех площадках и работающее на принципе термического опреснения морской воды. Производительность МАЭК: выработка дистиллята - до 63 тыс. м 3 /сут, приготовление воды питьевого качества - до 45 тыс. м 3 /сут.
Источником технического водоснабжения являются подземные воды месторождения Куюлус - Меловое, расположенное северо-восточнее города в 43 км. Мощность месторождения составляет 36,038 тыс. м 3 /сут. Вода по своему составу - минерализованная (с содержанием солей 3,3 г/л).
Источником горячего водоснабжения является тепловая электростанция ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2.
Приготовление воды питьевого и технического качества производится на трех площадках ЦУВС-1, ЦУВС-2, ЦУВС-3 путем смешивания дистиллята и минерализованной воды в соответствующих пропорциях. Существующее водопотребление г. Актау составляет 33,55 тыс.
м 3 /сут.
На расчетный срок до 2020 г. водопотребление г. Актау составит 108,52 тыс. м 3 /сут. Для обеспечения водой намечается использовать существующие источники водоснабжения, а также дополнительный - строящийся за счет средств ОАО "Мангистаумунайгаз" опреснительный завод мощностью 40,0 тыс. м 3 /сут с использованием мембранных технологий.
Водообеспечение мелких поселков будет осуществляться с помощью модульных установок по очистке питьевой воды. Модульную установку производительностью 10000 л/час намечается построить в п. Баянды.
9. Канализация
В г. Актау действует централизованная система водоотведения. Стоки от жилых зданий и общественной застройки, а также промышленных предприятий поступают на сооружения механической и биологической очистки КОС-1 и недостроенные сооружения КОС-2. Далее, после очистки на сооружениях КОС-1 и без очистки на сооружениях КОС-2, стоки отводятся в хвостохранилище оз. Кошкарата.
Существующее водоотведение по г. Актау составляет 21,14 тыс. м 3 /сут. На расчетный срок объем водоотведения по г. Актау намечается в объеме 84,14 тыс. м 3 /сут.

- экологиялық мониторинг жүйесiн ұйымдастыру (Каспий суының (2) атмосфералық ауаның (3), топырақ пен басқа да ортаның ластануын тұрақты бақылау пункттерiн құру);
- теңiз (жағалық) метеостансасын құру;
- "Қошқар-Ата" қалдықтары қоймасының оңтүстiк бөлiгiн (жайылма жағалауын) қайта қалпына келтiру;
- ең соңғы технологиялар мен жабдықтарды енгiзе отырып, әрекет үстiндегi кәсiпорындарды жетiлдiру;
- ТБО жетiлдiрілген полигонының құрылысын салу;
- қала аумағының 123 га алаңын көгалдандыру;
- өнеркәсiп кәсiпорындарының санитарлық-қорғау аймақтарын ұйымдастыру;
- Каспий теңiзiнiң суда қорғау аймағын (0,5 км) ұйымдастыру;
- экологиялық кадастр әзiрлеу.
8. Сумен жабдықтау
Қазiргi кезде Ақтау қаласында сумен жабдықтаудың бөлек үш: ауыз су, бiрiктiрiлген техникалық және өртке қарсы және ыстық сумен жабдықтау жүйесi жұмыс iстейдi.
Ауыз сумен жабдықтау көзi-үш алаңға орналасқан және теңiз суын қыздырып тұщыту қағидатында жұмыс iстейтiн "МАЭК-Казатомпром" ЖШС болып табылады.
МАЭК өнiмдiгі: дистиллят өндiру - 63 мың м 3 /тәу. дейiн.
Техникалық сумен жабдықтау көзi, қаладан 43 шақырым солтүстiк-шығысында орналасқан Құйылыс-Меловое кенорнының жерасты суы болып табылады. Кенорынның қуаттылығы 36,038 мың м 3 /тәул. құрайды. Су өз құрамы бойынша минералданған (тұз құрамы 3,3 г/л).
Ыстық сумен жабдықтау көзi ТЭЦ-1 және TЭЦ-2 болып табылады.
Ауыз су мен техникалық сападағы суды дайындау, тиiстi сайма-сай мөлшерде дистиллят пен минералданған суды араластыру жолымен ЦУВС-1, ЦУВС-2, ЦУВС-3 үш алаңына жүргiзiледi.
Ақтау қаласында нақтылы су тұтыну 33,55 мың м 3 /тәул. құрайды.
2020 жылға дейiн есептелiнген мерзiмге Ақтау қаласында су тұтыну 108,52 мың м 3 /тәул. құрайды.
Сумен жабдықтау үшiн әрекет үстiндегi сумен жабдықтау көздерiн, сондай-ақ "Маңғыстаумұнайгаз" ААҚ қаражаты есебiнен салынып жатқан, мембранды технологияны пайдаланатын, қуаты - 40,0 мың м 3 /тәул. су тұшыту зауыты қосымша көзiн пайдалану белгiленуде.
Шағын поселкелердi сумен жабдықтау ауыз су тазарту жөнiндегi модулдiк қондырғылар көмегiмен жүзеге асырылатын болады. Өнiмдiлiгi 10 000 л/сағ. Модулдiк қондырғыны Баянды поселкесiнде салу белгiленуде.
9. Кәрiз
Ақтау қаласында орталықтандырылған су бөлу жүйесi жұмыс iстейдi. Тұрғын үй ғимараттары мен қоғамдық құрылыс үйлерiнен, сондай-ақ өнеркәсiп кәсiпорындарынан аққан сарқынды сулар КОС-1 механикалық және биологиялық тазарту имаратына және КОС-2 салынып бiтпеген имаратына келiп құйылады. Одан әрi КОС-1 имаратында тазартылғаннан, және КOC-2 имаратында тазартылмаған күйiнде сарқынды сулар Қошқар-Ата қалдықтар көлiне ағызылады. Әрекет үстiндегi су бөлу Ақтау қаласы бойынша 21,14 мың м 3 /тәул. құрайды. Есептелген мерзiмге су бөлу көлемi Ақтау қаласы бойынша 84,14 мың м 3 /тәул. көлемiнде белгiленуде.

На перспективу сохраняется централизованная схема канализования г. Актау. При этом намечается возобновить строительство сооружений КОС-2 механической и биологической очистки стоков на полную потребность г. Актау производительностью 85,0 тыс. м 3 /сут. Сооружения биологической очистки КОС-1 к тому времени выработают свой ресурс и будут остановлены. Однако схема канализации сохранится, и стоки с южной и центральной частей города также будут поступать на КОС-1 и далее с помощью КНС перекачиваться на сооружения КОС-2 для последующей очистки и утилизации.
Рисунок
(см. бумажный вариант)
10. Теплоснабжение
Система теплоснабжения города развивается по двум направлениям:
- централизованная на базе теплофикации (комбинированная выработка электрической и тепловой энергии) от тепловых электростанций ТОО "МАЭК-Казатомпром";
- децентрализованная  от индивидуальных источников теплоснабжения (АСО).
Суммарные тепловые нагрузки на 2020 год определены расчетами генерального плана в размере 1580 Гкал/ч.
Основные источники теплоснабжения потребителей города на весь проектный период остаются ТЭЦ-1 и ТЭЦ-2 МАЭК (более 75%) с учетом их технического перевооружения, модернизации, заменой устаревшего оборудования с доведением технологического состояния станций до уровня мировых стандартов.
В районах усадебной застройки внедрение современных высококачественных автономных систем отопления (АСО) заводского изготовления, работающих на сетевом природном газе, позволит довести уровень их использования до 15%.
В качестве теплоносителя используется перегретая вода по температурному графику 150-70 о С.
Схема тепловых сетей двухтрубная (подающая и обратная) с совместной подачей тепловой энергии на нужды отопления, вентиляции и горячего водоснабжения.
Регулирование отпуска теплоты качественное, осуществляется централизованно изменением температуры воды в подающем трубопроводе в зависимости от температуры наружного воздуха.
Система горячего водоснабжения - открытая с непосредственным водозабором из тепловых сетей.
Прокладка тепломагистралей выполнена на свободных территориях надземным способом на низких сборных железобетонных опорах, в пределах селитебных территорий - подземным способом, совмещенно с другими подземными коммуникациями в общих траншеях, в основном, под тротуарами.
Компенсация температурных деформаций осуществляется, в основном, П-образными компенсаторами, а также за счет самокомпенсации на углах поворота трассы.
Размещение нового жилого фонда на свободных территориях северозападной части города (жилые массивы Орталык, Баскудук, Шыгыс) расширяет зону теплофикации от ТЭЦ, что потребует сооружения по мере необходимости новых тепловых сетей, резервирующих трубопроводов, устройства перемычек между тепловыми сетями смежных районов и спецустановок (насосных станций, узлов рассечки и т.п.), а также усиления и реконструкции существующих тепломагистралей после тщательной ревизии состояния сетей и конструкций, обязательного проведения гидравлических расчетов трубопроводов.

Келешекте Ақтау қаласының орталықтандырылған канализациялау схемасы сақталады. Бұл ретте Ақтау қаласының толық қажеттiлiгiне сарқынды суларды механикалық және биологиялық тазартатын КОС-2 имараты құрылысын өнiмдiлiгi 85,0 мың м 3 /тәул. болатындай етiп жаңарту көзделуде. КОС-1 биологиялық тазарту имараты осы мезгiлде өз ресурсын сарқып бiтедi және тоқтатылатын болады. Дегенмен, канализация схемасы сақталып қалады және қаланың оңтүстiк пен орталық бөлiгiнiң сарқынды сулары КOC-1-ге келiп құйылып, одан әрi КHC көмегiмен, оны одан кейiн тазарту және қайта пайдалану үшiн КОС-2 имаратына айдайды.
10. Жылумен жабдықтау
Қаланың жылуымен жабдықтау жүйесi екi бағыт бойынша дамуда:
- "МАЭК-Казатомпром" ЖШС жылу электр станцияларынан жылу беру (электрлi және жылу энергиясы) базасында орталықтандырылған;
- Жеке дара жылумен жабдықтау көздерiнен алынатын орталықсыздандырылған (АСО) 2000 жылға жинақталған жылу жүктелiмi, бас жоспар есептемесiмен 158 Гкал/сағ. көлемiнде анықталған. Бүкiл жобалау кезеңiне қала тұтынушыларын жылумен жабдықтаудың негiзгi көздерi, олардың техникалық қайта жарақтануын, жетiлдiрiлуiн, ескiрген жабдықтарын ауыстыруды, станциялардың технологиялық жай-күйiн әлемдiк стандарт деңгейiне дейiн жеткiзiлуiн есепке алғанда, MAЭК, ТЭЦ-1 мен ТЭЦ-2 (75 % астам) болып қала бередi.
Оңаша салынған тұрғын жай аудандарында, желiлiк табиғи газбен жұмыс iстейтiн, зауытта даярланған қазiргi заманғы жоғары сапалы дербес жылу жүйесiн енгiзу, олардың пайдалану деңгейiн 15 % дейiн жеткiзуге мүмкiндiк бередi.
Жылу жеткiзушi ретiнде температуралық кесте бойынша 150-170 о C қайнатылған су пайдаланылады.
Жылу желiлерiнiң схемасы жылу желдету және ыстық сумен жабдықтау қажетiне бiрлесе жылу энергиясын беретiн қос құбырлы (беретiн және керi қайтарылатын) болады.
Жылудың сапалы босатылуын реттеу, сыртқы ауа температурасына қарай су беретiн құбырдағы судың температурасын орталықтандыра өзгертумен жүзеге асырылады.
Ыстық сумен жабдықтау жүйесi - жылу желiлерiнен тiкелей су жинайтын ашық болады.
Жылу магистралдарының төселуi, бос аумақтарда аласа құрастырмалы темiрбетон тiректерiне жерүстiлiк тәсiлмен, ел қоныстанған аумақтар шегiнде - жалпы траншеяларда, негiзiнен, жаяу жүретiн жол астында, басқа да жерасты коммуникациялармен астастыра, жерастылық тәсiлмен орындалған.
Температуралық өзгерiстердiң орнын толтыру, негiзiнен, П-үлгiсiндегi компенсатормен, сондай-ақ трасса бұрылысының бұрыштарындағы өзiн-өзi орнын толтырғыштар есебiнен жүзеге асырылады.
Қаланың солтүстiк-батыс бөлiгiндегi бос аумақтарда (Орталық, Басқұдық, Шығыс тұрғын жай алабтары) жаңа тұрғын жай қорын орналастыру, жылу беру аймағын кеңейтедi, бұл - қажетiне қарай жаңа жылу желiлерi, резервтiк құбырлар, сабақтас аудандардың жылу желiлерi мен арнайы қондырғылар (сорғы станциялары, бөлiп ажырату тораптары және т.с.) арасында түйiстiру қондырғысы имараттарын, сондай-ақ желiлер мен конструкцияларды мұқият тексергеннен кейiн, әрекет үстiндегi жылу магистралдарын күшейтудi және қайта құрылымдауды, құбырларға мiндеттi түрде гидравликалық есептемелер жүргізудi талап етедi.

11. Газоснабжение
На территории рассматриваемого региона находятся уникальные нефтегазовые месторождения: "Тенгизское", "Узеньское", нефтегазоконденсатное "Жетыбай", газоконденсатные месторождения Каражанбас, северо-Бузачинское, Каламкас и другие, разработка которых при соответствующих инвестициях позволит полностью покрыть потребности г. Актау и всего региона в природном товарном газе. Кроме того промышленное освоение богатейшего Кашаганского нефтегазового месторождения со строительством комплекса по очистке и обработке нефти и газа гарантирует подачу подготовленного газа в систему магистральных газопроводов "Средняя Азия - Центр". Потребители региона необходимое количество газа могут получить за счет замещения собственного газа туркменским в порядке взаиморасчетов за перекачку углеводородного сырья.
Таким образом, предусматривается дальнейшее развитие системы газификации г. Актау и всего региона в целом с использованием природного газа в качестве основного вида топлива для всех типов теплогенерирующих установок.
В настоящее время газоснабжение города производится, в основном, газом от Казахстанского газоперерабатывающего завода (Каз ГПЗ) ОАО "Озенмунайгаз". Дополнительно, преимущественно в отопительный сезон, производится поставка газа от месторождений ТОО "Тенгизшевройл" и, частично, за счет замещения тенгизского газа туркменским в системе магистральных газопроводов "Средняя Азия - Центр" в порядке взаиморасчетов за перекачку импортного сырья.
Подачу газа городу осуществляет ТОО "Мангистауская газораспределительная система" по трем ниткам магистрального газопровода Д у =700 мм, Д у =500 мм и Д у =325 мм через две совмещенные газораспределительные станции (ГРС-1 и ГРС-2). ГРС располагаются в восточной части промзоны на расстоянии 8,2 км от селитебных территорий.
По отчетным данным ЗАО "Актаугаз" реализация газа за 2002 год составила всего - 1186,1 млн. м 3 , в том числе населению (включая п. Мангистау) - 18,2 млн. м 3 , промышленным предприятиям - 1167,9 млн. м 3 .
Основным потребителем является ТОО "МАЭК-Казатомпром", использующий газ в качестве основного вида топлива для тепловых электростанций в объеме 1124,7 млн. м 3 , что составляет около 95 % общего объема газопотребления.
Система распределения газа по городу четырехступенчатая.
Газопроводы высокого давления обеспечивают подачу природного газа тепловым электростанциям и промышленным предприятиям.
По городским закольцованным газопроводам высокого и среднего давления, производится подача газа газорегуляторным пунктам (ГРП), понижающим давление до низкого для подключения коммунально-бытовых потребителей и поддерживающим его на необходимом в эксплуатации постоянном уровне независимо от изменения расхода газа.

11. Газбен жабдықтау
Қаралып отырған өңiр аумағында "Теңiз", "Өзен" бiрегей мұнайгаз кенорындары, "Жетiбай" мұнайгаз конденсатты, Қаражанбас, солтүстiк - Бозашы, Қаламқас және басқа да мұнай газ конденсатты кенорындары жатыр, оларды тиiстi инвестициялар жағдайында әзiрлеп, игеру, Ақтау қаласының және бүкiл өңiрдiң табиғи тауарлы газына деген қажеттiлiгiнiң толықтай орнын жабуға мүмкiндiк бередi. Бұдан басқа, мұнай мен газды тазарту және өңдеу жөнiндегi кешен құрылысын салумен бiрге, аса бай Қашаған мұнайгаз кенорнын өнеркәсiптiк игеру, даярланған газды "Орта Азия - Орталық" магистралдi газ құбыры жүйесiне беруге кепiлдiк бередi. Өңiр тұтынушылары қажеттi газ көлемiн, көмiрсутегi шикiзатын айдағаны үшiн өзара есеп айырысу тәртiбiмен өзiндiк газын түрікмен газына ауыстыру есебiнен ала алатын болады.
Осылайша, жылуды ұдайы өндiретiн барлық үлгiдегi қондырғылар үшiн жылудың негiзгi түрi ретiнде табиғи газды пайдалана отырып, Ақтау қаласының және тұтастай бүкiл өңiрдiң газдандыру жүйесiн одан әрi дамыту көзделедi.
Қазiргi кезде қаланы газбен жабдықтау, негiзiнен, "Өзенмұнайгаз" ААҚ-ның Қазақ газ өңдеу зауытының (ҚАЗГӨЗ) газымен жүргiзiлуде. Оған қосымша, жылу маусымында, "Тенгизшевройл" ЖШС кенорындарынан газ жеткiзiлiмi арқылы және iшiнара, импорттық шикiзатты айдағаны үшiн өзара есеп айырысу тәртiбiмен, "Орта Азия-Орталық" магистралды газ құбыры желiсiнде теңiз газын түрiкмен газына ауыстыру есебiнен жүргiзiледi.
Қалаға газ жеткiзiп берудi "Маңғыстау газ тарату жүйесi" ЖШС екi ұштастырылған газ тарату станциясы (ГТС-1 және ГТС-2) арқылы Ду=700мм, Ду=500мм және Ду=325мм магистралды газ құбырларының үш тiнi бойынша жүзеге асырылады. ГТС ел қоныстанған аумақтан 8,2 ш. қашықта, өнеркәсiптiк аймақтың шығыс бөлiгiне орналасқан.
"Ақтаугаз" ЖАҚ есептiк мәлiметтерi бойынша 2002 жылда газ өткiзу барлығы - 1186,1 млн. м 3 , оның iшiнде халыққа (Маңғыстау поселкесiн қоса алғанда)- 18,2 млн. м 3 , өнеркәсiп кәсiпорындарына - 1167,9 млн. м 3 құрады.
Газдың негiзгi тұтынушысы, жылу электр станциялары үшiн отынның негiзгi түрi ретiнде газды 1124,7 млн. м 3 көлемiнде пайдаланатын мұның өзi газ тұтынудың жалпы көлемiнiң 95 % жуығын құрайтын, "MAЭК-Казатомпром" ЖШС болып табылады.
Қала бойынша газ тарату жүйесi төрт сатылы.
Жоғары қысымдағы газ құбырлары табиғи газды жылу электр станциялары мен өнеркәсiп кәсiпорындарына жеткiзiп берiлуiн қамтамасыз етедi.
Қалалық жоғары және орта қысымдағы сақиланған газ құбырлары бойынша газ беру коммуналдық-тұрмыстық тұтынушыларды қосу үшiн қысымын ең төменгiсiне дейiн азайтатын және оны газ шығынының өзгерiсiне қарамастан, қажеттi тұрақты пайдалану деңгейiнде қалыпты ұстайтын, газ реттеу пункттерiне беру арқылы жүргiзiледi.

На перспективу намечается подключение к системе городских газопроводов новых жилых массивов, а также плановая реконструкция и техперевооружение существующих систем и сооружений. Общая потребность в газе к расчетному сроку составит 1482,0 млн. м 3 /год.
Предусматривается использование сжиженного газа на нужды промышленности (резка, сварка металла и другие технологические потребности) по проектным периодам в следующих объемах:
на 2008 год - 100 т;
на 2020 год - 300 т.
12. Телефонизация
Городская телефонная сеть, суммарная емкость которой составляет 51240 номеров, принадлежит: ОАО "КАЗАХТЕЛЕКОМ", ОАО "КАСКОР-ТЕЛЕКОМ", "МУНАЙТЕЛЕКОМ" и ТОО УЭС.
ОАО "КАЗАХТЕЛЕКОМ" принадлежат:
АТС - 33/43, емкостью на 8000 и 12000 номеров, соответственно координатная и цифровая, типа S-12;
АТС - 44 на 3840 номеров, типа SSA;
Подстанция ПС - 422 на 1952 номера, типа RSU;
Подстанция ПС - 422 на 1952 номера, типа RSU;
Итого: 27744 номеров.
ОАО "КАСКОР-ТЕЛЕКОМ" принадлежат:
АТС - 51 на 10000 номеров, цифровая;
АТС - 52 на 3000 номеров, цифровая;
АТС - 53 на 5000 номеров, цифровая;
Подстанция ПС-579 на 500 номеров, цифровая.
Итого: 18500 номеров. Задействована почти вся смонтированная емкость.
ОАО "МУНАЙТЕЛЕКОМ" принадлежит АТС-21 емкостью на 3000 номеров, цифровая типа S-12. Задействованная емкость составляет 1200 номеров, т.е. 40 %.
ТОО УЭС (промзона) принадлежит АТС на 2000 номеров, аналоговая типа АТСК-100/2000. Задействованная емкость составляет 300 номеров, т.е. - 15 %. Телефонная плотность (количество телефонов на 100 жителей) составляет 33,4, что для Республики Казахстан является хорошим показателем.
Телевидение. Существующий телецентр г. Актау осуществляет передачу двух местных программ "Казахстан-Актау" (6-й и 8-й каналы), кроме того ретранслируются программы Республиканского телевидения "Хабар", ОРТ, успешно развивается кабельное и спутниковое телевидение.
Радиофикация. Сети радиотрансляционных линий в городе Актау, как и во всех городах бывшего СССР построены стальными, медными и биметаллическими проводами различных диаметров и проложены, на деревянных опорах электрических сетей и радиофикации.
В настоящее время данный вид услуг не пользуется спросом, из-за чего вопрос по развитию проводного радиовещания не рассматривается.
Проектные предложения
По генеральному плану предусматривается дальнейшее развитие города Актау в северном направлении. До 2008 года намечается строительство жилых массивов Орталык и Шыгыс. В связи с этим предлагается построить автоматическую телефонную станцию емкостью на 25700 номеров и использовать имеющийся резерв. При этом общая номерная емкость на телефонной сети должна составить 76000 номеров при телефонной плотности 38 номеров на 100 человек.
АТС намечается разместить в жилом массиве Орталык. Для удовлетворения растущего спроса на качество и количество предоставляемых телекоммуникационных услуг, предлагается заменить оставшиеся аналоговые АТС на цифровые, построить оптико-волоконные линии связи на межстанционной сети с применением оборудования стандарта SDH или ATM.
Абонентскую сеть предусматривается организовать на базе цифровых абонентских доступов (А/Д) и выносных концентраторов, схема размещения 16-ти ПС (А/Д) показана на графическом материале.
Перевод на цифровые системы в телекоммуникационной сети и переход на оптико-волоконную технологию позволят предоставить широкий спектр услуг связи, которые условно можно разделить на основные и дополнительные.
Основные услуги:
- передача информации, включающей речевую, цифровую информации без ограничений, пакетный режим;
- услуги телесервиса, включающие: телефакс, телетекс, телефонию, видеотекс, видеотелефонию.

Келешекте қалалық газ құбырлары жүйесiне жаңа тұрғын жай алабтарын қосу, сондай-ақ әрекет үстiндегi жүйелер мен имараттарды жоспарлы қайта құрылымдау және техникалық қайта жарақтандыру белгiленуде. Есептелiнген мерзiмге газға деген жалпы қажеттiлiк 1482,0 млн. м 3 /жыл құрайды.
Сұйытылған газды өнеркәсiптiң қажетiне (металды кесу, пiсiру және басқа да технологиялық қажеттiлiк) жобалық кезең бойынша мынадай көлемде пайдалану көзделген:
2008 жылға - 100 т.;
2020 жылға - 300 т.
12. Телефондандыру
Оның жинақталған сыйымдылығы 51240 нөмiр құрайтын, қалалық телефон желiсi: "Қазақтелеком" ААҚ-на, "Каскор-Телеком" ААҚ-на, "Мұнайтелекомға" және "УЭС" ЖШС-не тиесiлi.
"Қазақтелеком" ААҚ-на мыналар тиесілі:
сыйымдылығы 8000 және 12000 нөмiрге арналған, тиiсiнше S-12 үлгiдегi, үйлестiру және сандық ATC-33143;
3840 нөмiрге арналған, SSА үлгiсiндегi, АТС-44;
1952 нөмiрге арналған RSU үлгiсiндегi, ПС-422 кiшi стансасы;
1952 нөмiрге арналған RSU үлгiсiндегi, ПС-422 кiшi стансасы;
Жиыны: 27744 нөмiр.
"Каскор-Телеком" ААҚ-на мыналар тиесілi:
10000 нөмiрге арналған, сандық ATC-51;
3000 нөмiрге арналған сандық ATC-52;
5000 нөмiрге арналған сандық ATC-53;
500 нөмiрге арналған, сандық ПС-579 кiшi стансасы;
Жиыны: 18500 нөмiр.
Құрастырылған барлыққа жуық сыйымдылықтар іске қосылған.
"Мұнайтелеком" ААҚ-на мыналар тиесілі:
сыйымдылығы 3000 нөмірге арналған, сандық, S-12 үлгісіндегі АТС-21. Іске қосылған сыйымдылық 1200 нөмір құрайды яғни 40%.
"УЭС" ЖШС (өнеркәсiп аймағы) мыналар тиесілі:
2000 нөмiрге арналған, АТСК -100/2000 ұқсас үлгiдегi ATC. Іске қосылған сыйымдылық 300 нөмiр құрайды, яғни - 15%. Телефон тығыздығы (100 тұрғынға шаққанда телефон саны) 33,4 құрайды, бұл - Қазақстан Республикасы үшiн жақсы көрсеткіш болып табылады.
Телевидение. Ақтау қаласындағы әрекет үстiндегi телеорталық "Қазақстан-Ақтау" екі жергілікті бағдарламаны (6-шы және 8-ші арналар) жүзеге асырылады, бұдан басқа "Хабар" Республикалық теледидарламасының, OPT бағдарламалары таратылады, кабелдік және спутниктік теледидарламасы ойдағыдай даму үстінде.
Радиоландыру . Ақтау қаласындағы радиохабарларын тарату желісінің жүйелері, бұрынғы КCPО-ның барлық қалалары тәрізді, әртүрлi диаметрдегi болат, мыс және биметал өткiзгiштерiне құрылған және электр желiлерi мен радиоландырудың ағаштан қойылған тіректерге жүргізілген.
Қазіргі кезде қызмет көрсетулердің осы түріне сұраныс жоқ, сол себепті өткізгішпен радиохабарларын таратуды дамыту жөніндегі мәселе қаралмауда.
Жобалық ұсыныстар.
Бас жоспар бойынша Ақтау қаласын солтүстік бағытқа қарай одан әрi дамыту көзделген. 2008 жылға дейін орталық және шығыс тұрғын жай алабтарының құрылысын салу белгіленген. Осыған байланысты 25700 нөмiрге арналған автоматты телефон стансасын салу және қолда бар резервті пайдалану белгiленген. Бұл peттe телефон желiсіндегі жалпы нөмірлік сыйымдылық, 100 адамға шаққанда телефон тығыздығы 38 нөмір жағдайында, 76 000 нөмір құрауға тиiс. ATC-тi орталық тұрғын жай алабында орналастыру белгіленген. Ұсынылатын телекоммуникациялық қызмет көрсетулердің сапасы мен санына деген өсіп отырған сұранысын қанағаттандыру үшін қалған осы тектес АТС-дi сандыққа ауыстыру, SДH немесе ATM стандартының жабдықтарын қолдана отырып, станцияаралық желілерде оптикалық-талшықты байланыс желілерін салу ұсынылады.
Абоненттік желіні, сандық абоненттiк кіру (А/Д) және шығарылатын қоспалар базасында ұйымдастыру көзделген, 16 ПС (А/Д) орналастыру схемасы кескіндемелік материалда көрсетілген. Телекоммуникациялық желiлердi сандық жүйеге ауыстыру және оптикалық-талшықты технологияға көшіру байланыс қызмет көрсетулерiнiң алуан түрiн ұсынуға мүмкiндiк бередi, оны шартты түрде негiзгi және қосымша деп бөлуге болады.
Негiзгi қызмет көрсетулер:
- шектеусiз сөздiк, сандық ақпарат кiретiн ақпарат беру, пакеттiк режим;
- телефакс, телемәтiн, теледыбыс, бейнемәтiн, бейнетеледыбыс кiретiн, телесервис қызмет көрсетулер.

В связи с дальнейшим ростом численности населения, улучшения уровня жизни населения, на основании прогнозов распределения жилищного фонда предлагается до 2020 года довести уровень телефонной плотности в г. Актау до 45 телефонов на 100 жителей, произвести реконструкцию линейных сооружений:
- частично построить абонентскую сеть с применением оптиковолоконных кабелей;
- дополнительно предусмотреть строительство телефонной канализации и т.д.

Халық санының одан әрi өсуiне, халықтың өмiр сүру деңгейiнiң жақсаруына байланысты, тұрғын үй қорын болжамдалған бөлiнiсi негiзiнде, 2020 жылға дейiн Ақтау қаласындағы телефон тығыздығы деңгейiн, 100 тұрғынға шаққанда 45 телефонға дейiн жеткiзу, мына желiлiк имараттарға қайта құрылымдау жүргiзу ұсынылады:
- оптикалық-талшықты кабельдердi қолдана отырып iшiнара абоненттiк желi салу;
- телефон канализациясы және т.б. құрылысын салуды қосымша көздестiру.

13. Санитарная очистка
Планово-регулярной очисткой в г. Актау охвачено порядка 90% территории города. В районах частной застройки очистка территории осуществляется по заявочной схеме.
В настоящее время твердые бытовые отходы вывозятся на полигон ТБО (городская свалка), расположенный в 5 км от г. Актау и в 7-8 км от моря. Площадь свалки занимает 14,65 га. Эксплуатация полигона не соответствует санитарным правилам. Ежегодно поступает на захоронение порядка 48000 тонн ТБО. Проектом предусматривается складирование и обезвреживание отходов с территории города на усовершенствованной свалке, для чего предусматривается полная реконструкция полигона ТБО.
Промышленные отходы предприятий вывозились на промышленную свалку за пределы г. Актау, а также сбрасывались в хвостохранилище оз. Кошкарата. В связи с остановкой основных предприятий ХГМ ТОО "Актал ЛТД", АО "АКМО", ТОО УПП "ПУС" и др. после 1988 г. промышленная свалка и хвостохранилище бездействуют.

13. Санитарлық тазарту
Ақтау қаласында жоспарлы ұдайы тазарту, қала аумағының шамамен 90% қамтиды. Жеке құрылыс салу аудандарында аумақты тазарту өтiнiм схемасы бойынша жүзеге асырылады. Қазiргi кезде қатты тұрмыстық қалдықтар, Ақтау қаласынан 5 шақырым, және теңiзден 7-8 шақырым жерлерде орналасқан ТБО (қалалық қоқыстар үйiндiсi) полигонына тасымалданып шығарылады. Қоқыстар үйiндiсiнiң алаңы 15,65 га жердi алып жатыр. Полигонды пайдалану санитарлық ережелерге сәйкес келмейдi. Жыл сайын 48 000 тонна шамасында төгiндi ТБО-ға көмуге келiп түседi. Жобада, жетiлдiрiлген қоқыстар үйiндiсiне қала аумағынан келiп түскен қалдықтарды қатарлап жинау және залалсыздандыру көзделген, ол үшiн ТБО полигонын толықтай қайта құрылымдау көзделген. Кәсiпорындардың өнеркәсiптiк қалдықтарды Ақтау қаласынан тысқары жердегi өнеркәсiптiк қоқыстар үйiндiсiне тасымалданып шығарылады, сондай-ақ Қошқар-Ата қалдық қоймасына төгiледi. XГМЗ, "Ақтал ЛТД" ЖШС, "АКМО" АҚ, "ПУС" УПП ЖШС және басқаларының негiзгi кәсiпорындарының тоқтауына байланысты, 1988 жылдан кейiн өнеркәсiптiк қоқыстар үйiндiсi мен улы қалдықтар қоймасы әрекетсiз күйде.