О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года N 19
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2005 года N 340. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 27 июня 2007 года N 543
Сноска. Постановление Правительства РК от 12 апреля 2005 г. N 340 утратило силу постановлением Правительства РК от 27 июня 2007 г. N  543  (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление  Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года N 19 "Об утверждении перечня экологически опасных видов хозяйственной деятельности и Правил их обязательного государственного лицензирования" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 1, ст. 10) следующие изменения и дополнения:
1) в перечне экологически опасных видов хозяйственной деятельности, утвержденном указанным постановлением:
пункт 3 исключить;
главу "Осуществление нефтяных операций и использование техногенных минеральных образований" и пункты 4, 5, 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Осуществление производственных процессов, сопровождаемых выбросами в атмосферу вредных (загрязняющих) веществ 1-2 класса опасности.";
в пункте 10 после слов "отходов производства" дополнить словами "1-3 класса опасности";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Хранение техногенных минеральных образований, оказывающих вредное воздействие на окружающую среду.";
пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Размещение, строительство и реконструкция предприятий, сооружений и эксплуатация иных объектов в пределах государственной заповедной зоны в северной части Каспийского моря.
12. Производство химических и биологических веществ, оказывающее вредное воздействие на окружающую среду.";
2) в Правилах обязательного государственного лицензирования экологически опасных видов хозяйственной деятельности, утвержденных указанным постановлением:
главу 2 "Квалификационные требования, предъявляемые при лицензировании экологически опасных видов хозяйственной деятельности", изложить в следующей редакции:
" 2. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим техническую рекультивацию земель,
загрязненных токсическими, радиоактивными и
другими опасными вредными веществами
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;

Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 19 қаулысына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 12 сәуірдегі N 340 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2007.06.27. N 543 (алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. "Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiнiң тiзбесiн және Оларды мiндетті мемлекеттік лицензиялау ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 19  қаулысына  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2004 ж., N 1, 10-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) көрсетiлген қаулымен бекiтiлген шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiнiң тiзбесiнде:
3-тармақ алынып тасталсын;
"Мұнай операцияларын жүзеге асыру және техногендiк минералдық құралымдарды пайдалану" деген тарау және 4, 5, 6-тармақтар алынып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. 1-2 қауiптiлiк сыныбындағы зиянды (ластаушы) заттардың атмосфераға шығарындыларымен бiрге жүретiн өндiрiстiк процестердi жүзеге асыру.";
10-тармақтағы "қауiптi өндiрiс қалдықтарын" деген сөздердiң алдынан "1-3 қауіптілік сыныбындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Қоршаған ортаға Зиянды әсерiн тигізетiн техногендiк минералдық құралымдарды сақтау.";
11 және 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Каспий теңiзiнiң солтүстiк бөлiгiндегi мемлекеттiк қорықтық аймақ шегiндегi кәсiпорындарды, құрылыстарды орналастыру, салу және қайта жаңарту және өзге де объектілердi пайдалану.
12. Қоршаған ортаға зиянды әсерiн тигiзетiн химиялық және биологиялық заттарды өндiру.";
2) көрсетілген қаулымен бекiтiлген Шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн мiндеттi мемлекеттiк лицензиялау ережесiнде:
"Шаруашылық қызметтің экологиялық қауiптi түрлерiн лицензиялау кезiнде қойылатын бiлiктiлiк талаптары" деген 2-тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уытты, радиоактивтi және басқа да қауiптi зиянды
заттармен ластанған жерлердi техникалық қайта құнарландыруды
жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын
білiктілiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;

2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения измерений в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней радиационной безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
специально оборудованными складами, помещениями и емкостями для хранения опасных вредных веществ;
3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) программы производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом центрального исполнительного органа в области охраны окружающей среды (далее - территориальный орган);
5) заключений государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающих соответствие заявителя квалификационным требованиям;
6) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
7) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
8) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проект оценки воздействия на окружающую среду.";
дополнить главами 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7 следующего содержания:
"2-1. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим строительство и размещение
на водосборных площадях предприятий и сооружений,
использующих в производственных целях потенциально
опасные химические и биологические вещества и
радиоактивные материалы, приводящие к загрязнению
водных объектов
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;

2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) өлшемдер жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен):
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес радиациялық қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргiзу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен, қауiптi зиянды заттарды сақтау үшiн арнайы жабдықталған қоймалармен, үй-жайлармен және сыйымдылықтармен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;
3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) қоршаған ортаны қорғау саласындағы орталық атқарушы органның аумақтық органымен (бұдан әрi - аумақтық орган) келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламасының;
5) санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық орган қорытындыларының;
6) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
7) уәкілеттi органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
8) қоршаған ортаға әсердi бағалау жобасына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының болуын қамтиды.";
мынадай мазмұндағы 2-1, 2-2, 2-3, 2-4, 2-5, 2-6, 2-7-тараулармен толықтырылсын:
"2-1. Су объектілерiнiң ластануына әкеп соқтыратын ықтимал
қауiптi химиялық және биологиялық заттар мен радиоактивтi
материалдарды өндiрiстік мақсаттарда пайдаланатын
кәсiпорындар мен құрылыстардың су жинау алаңдарында салуды
және орналастыруды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi
субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Бiлiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;

2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения радиоактивных отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключением государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающим соответствие заявителя квалификационным требованиям;
заключением уполномоченного органа в области использования и охраны водных ресурсов;
3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых сбросов, оценки воздействия на окружающую среду.
2-2. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производственные процессы, сопровождаемые выбросами
в атмосферу вредных (загрязняющих) веществ 1-2 класса опасности
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению уровней, не превышающих предельно-допустимых концентраций;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;

2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
бiлiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгіленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдармен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргiзу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, радиоактивтi қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық орган қорытындыларымен;
су ресурстарын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті органның қорытындысымен жарақталған тиiсті материалдық-техникалық және өндiрiстiк базаның;
3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкілеттi органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) шектi жол берiлген төгiнділер, қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерiнiң жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының болуын қамтиды.
2-2. 1-2 қауiптілiк сыныбындағы зиянды (ластаушы) заттардың
атмосфераға шығарындыларымен бiрге жүретiн өндiрiстiк
процестердi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге
қойылатын білiктiлiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетiлген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілеттi орган тiркеген не белгіленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
белгіленген тәртiппен тексерілген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
шектi жол берiлген шоғырланудан аспайтын деңгейлерге қол жеткiзудi қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастырушылық және техникалық шаралармен;
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен өтiнiш берушiнiң білiктілiк талаптарына сәйкестігiн растайтын аумақтық орган қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстiк базаның;

3) служб, обеспечивающих охрану здоровья, труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых выбросов и оценку воздействия на окружающую среду.
2-3. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производство работ с использованием озоноразрушающих веществ,
а также ремонт, монтаж, обслуживание оборудований,
содержащих озоноразрушающие вещества
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет, прошедших квалификационную проверку знаний правил использования технической эксплуатации и правил безопасности, имеющих допуск на право работы с озоноразрушающими веществами;
2) технологических регламентов и технического паспорта оборудования, содержащих озоноразрушающие вещества;
3) производственно-технической базы, специализированных производственных зданий, оборудовании по извлечению и переработке озоноразрушающих веществ;
4) специально оборудованных складов, помещений и емкостей для хранения продукции, содержащей озоноразрушающие вещества;
5) служб, обеспечивающих эксплуатацию, техническое обслуживание оборудования, учет и перевозку озоноразрушающих веществ;
6) страхового полиса;
7) положительного заключения территориального органа, подтверждающего соответствие заявителя квалификационным требованиям.
2-4. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим ввоз в Республику Казахстан и вывоз из Республики Казахстан озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции
Квалификационные требования включают наличие:
1) копии контракта, договора на поставку озоноразрушающих веществ и содержащей их продукции;
2) сведений о предполагаемых объемах ввоза озоноразрушающих веществ и количестве содержащих их продукции (с указанием формулы, торгового и химического названия, кода торгового номера ТН ВЭД, страны, из которой ввозится продукция);
3) страхового полиса;
4) положительного заключения территориального органа, подтверждающего соответствие заявителя квалификационным требованиям.

3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкiлетті органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) шектi жол берілген төгiнділер мен қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерiнiң жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының болуын қамтиды.
2-3. Озон қабатын бүлдiретiн заттарды пайдалана отырып
жұмыстар жүргізудi, сондай-ақ құрамында озон бүлдiретiн
заттары бар жабдықтарды жөндеудi, монтаждауды, оларға қызмет
көрсетудi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге
қойылатын білiктілiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiстi орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар, техникалық пайдалануды қолдану ережелерiн және қауiпсiздiк ережелерiн білуге білiктілiк тексерiсiнен өткен, озон қабатын бүлдiретiн заттармен жұмыс iстеу құқығына рұқсаты бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттар бар жабдықтардың технологиялық регламенттерi мен техникалық паспортының;
3) озон қабатын бүлдiретiн заттарды алу және қайта өңдеу жөнiндегi өндiрiстік-техникалық базаның, мамандандырылған өндiрiстiк ғимараттардың, жабдықтардың;
4) құрамында озон қабатын бүлдiретiн заттар бар өнiмдердi сақтауға арналған арнайы жабдықталған қоймалардың, үй-жайлар мен сыйымдылықтардың;
5) жабдықтарды пайдалануды, оларға техникалық қызмет көрсетуді, озон қабатын бүлдiретiн заттарды есепке алу және тасымалдауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
6) сақтандыру полисiнiң;
7) өтiнiш берушiнiң бiлiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық органның оң қорытындысының болуын қамтиды.
2-4. Озон қабатын бүлдiретiн заттарды және олар құрамында бар
өнiмдердi Қазақстан Республикасына әкелудi және Қазақстан
Республикасынан әкетудi жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi
субъектілерге қойылатын білiктілiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) озон қабатын бүлдiретiн заттарды және олар құрамында бар өнiмдердi жеткiзуге келiсiм-шарт, шарт көшiрмелерiнiң;
2) озон қабатын бүлдiретiн заттарды әкелудiң болжалды көлемi мен олар құрамында бар өнiмдердiң мөлшерi (өрнегiн, сауда және химиялық атауын, СЭҚ ТН сауда нөмiрiнiң кодын, өнiм әкелiнетiн елдi көрсете отырып) туралы мәліметтердің;
3) сақтандыру полисiнiң;
4) өтiнiш берушiнiң бiлiктілiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын аумақтық органның оң қорытындысының болуын қамтиды.

2-5. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим обработку, хранение и удаление отходов производства
1-3 класса опасности, трансграничную перевозку в связи с выполнением
обязательств Республики Казахстан по Базельской конвенции о контроле
за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центрами) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенных в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней радиационной безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения радиоактивных отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документацией по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) объектов и устройств по размещению, транспортировке, очистке и обезвреживанию вредных (загрязняющих) веществ, опасных отходов производства;

2-5. Қауiптi қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және
оларды аулаққа шығаруды бақылау туралы Базель конвенциясы
бойынша Қазақстан Республикасының мiндеттемелерiн орындаумен
байланысты 1-3 қауiптілiк сыныбындағы өндiрiстiк қалдықтарды
өңдеудi, сақтауды және жоюды, трансшекаралық тасымалдауды
жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi субъектілерге қойылатын
бiлiктілiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкілетті орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгiленген тәртiппен тексерілген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес радиациялық қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметтi жүргiзу қауiпсiздiгiне кепілдiк беретін инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, радиоактивті қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстік мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттік органдары мен аумақтық органның өтiнiш берушiнiң білiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;
3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсiлген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
5) уәкiлетті органмен келiсілген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) зиянды (ластаушы) заттарды, өндiрiстік қауiпті қалдықтарды орналастыру, тасымалдау, тазалау және залалсыздандыру жөнiндегi объектілердің және қондырғылардың;

7) положительного заключения государственной экологической экспертизы на проекты размещения отходов производства (предусмотренные проектом), оценки уровня загрязнения окружающей среды отходами производства;
8) паспортов на хранение опасных отходов производства.
При трансграничной перевозке опасных отходов производства необходимо наличие:
1) сведений об использовании, применении отходов производства;
2) лицензии на транспортировку опасных отходов производства;
3) страхового полиса;
4) информации об учете опасных веществ при перевозке опасных грузов;
5) копий договоров с предприятиями, организациями на прием опасных отходов производства.
2-6. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим размещение, строительство и реконструкцию
предприятий, сооружений и эксплуатацию иных объектов
в пределах государственной заповедной зоны
в северной части Каспийского моря
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центров) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенными в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
заключением уполномоченного органа в области особо охраняемых природных территорий;

7) өндiрiстік қалдықтарды орналастыру (жобада көзделген), қоршаған ортаның өндiрiстік қалдықтармен ластануы деңгейiн бағалау жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындысының;
8) өндiрiстiң қауiптi қалдықтарын сақтауға арналған паспорттардың болуын қамтиды.
Өндiрiстiң қауiптi қалдықтарын трансшекаралық тасымалдау кезiнде:
1) өндiрiстік қалдықтарды пайдалану, қолдану туралы мәлiметтердiң;
2) өндiрiстің қауiптi қалдықтарын тасымалдауға арналған лицензиялардың;
3) сақтандыру полисiнiң;
4) қауiптi жүктердi тасымалдау кезiнде қауiптi заттарды есепке алу туралы ақпараттардың;
5) өндiрiстiң қауіптi қалдықтарын қабылдауға кәсiпорындармен, ұйымдармен жасалған келiсiм-шарттар көшiрмелерiнiң болуын қамтиды.
2-6. Каспий теңiзiнiң солтүстiк бөлігіндегі мемлекеттік
қорықтық аймақтың шегіндегi кәсiпорындарды, құрылыстарды
орналастыруды, салу мен қайта жаңартуды және өзге де
объектілердi пайдалануды жүзеге асыратын шаруашылық жүргiзушi
субъектілерге қойылатын білiктiлiк талаптары
Біліктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктілiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық peттeу жөнiндегi уәкілетті орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететін қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртiппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгiленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметті жүргізу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтік-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсілген өндiрiстiк мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен өтiнiш берушiнiң бiліктілік талаптарына сәйкестiгiн, растайтын аумақтық орган қорытындыларымен;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар саласындағы уәкілетті органның қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;

3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты нормативов предельно-допустимых выбросов, предельно-допустимых сбросов, оценки воздействия на окружающую среду;
5) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;
6) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом.
2-7. Квалификационные требования к хозяйствующим субъектам,
осуществляющим производство химических и биологических веществ,
оказывающих вредное воздействие на окружающую среду
Квалификационные требования включают наличие:
1) инженерно-технических работников - ответственных исполнителей, имеющих соответствующее высшее образование и стаж работы по специальности не менее трех лет или соответствующее среднее специальное образование и стаж работы по специальности не менее пяти лет;
2) соответствующей материально-технической и производственной базы, оснащенной в зависимости от видов работ:
аккредитованными уполномоченным органом по техническому регулированию лабораториями (центров) на право проведения измерений по видам работ, указанным в квалификационных требованиях, либо имеющей договор на право проведения испытаний в аккредитованных в установленном порядке лабораториях (центрах);
необходимым парком обслуживающей техники, а также производственными площадями для ее содержания и хранения;
приборами и оборудованием для контроля качества осуществления работ, поверенными в установленном порядке;
технологиями, обеспечивающими организационные и технические меры по достижению и поддержанию уровней безопасности, не ниже установленных действующими нормами и правилами;
инженерно-техническим обеспечением (производственные комплексы, технологические участки, установки, пункты размещения отходов и материалов, другие объекты, на которых может осуществляться заявляемая деятельность), гарантирующим безопасность проведения заявляемой деятельности;
комплектом нормативов, нормативно-справочной и технической документации по запрашиваемым видам работ;
программой производственного мониторинга, согласованной с территориальным органом;
заключениями государственных органов санитарно-эпидемиологического, горнотехнического надзора и территориального органа, подтверждающими соответствие заявителя квалификационным требованиям;
3) служб, обеспечивающих здоровье, охрану труда и окружающей среды;
4) плана природоохранных мероприятий, согласованного с территориальным органом;

3) денсаулықты, еңбектi және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) шекті жол берiлген шығарындылар, шектi жол берiлген төгiнділер, қоршаған ортаға әсердi бағалау нормативтерінің жобаларына мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының;
5) аумақтық органмен келiсiлген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;
6) уәкілетті органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының болуын қамтиды.
2-7. Қоршаған ортаға зиянды әсерін тигiзетiн химиялық және
биологиялық заттар өндiрудi жүзеге асыратын шаруашылық
жүргiзушi субъектілерге қойылатын білiктiлiк талаптары
Білiктілiк талаптары:
1) тиiстi жоғары білiмi және мамандығы бойынша кемiнде үш жыл жұмыс стажы немесе тиiсті орта арнаулы білiмi және мамандығы бойынша кемiнде бес жыл жұмыс стажы бар инженер-техник қызметкерлердiң - жауапты орындаушылардың;
2) жұмыстардың түрлерiне байланысты:
білiктiлiк талаптарында көрсетілген жұмыстардың түрлерi бойынша өлшемдер жүргiзу құқығына техникалық реттеу жөнiндегi уәкiлеттi орган тiркеген не белгiленген тәртiппен тiркелген зертханаларда (орталықтарда) сынақтар жүргiзу құқығына шарты бар зертханалармен (орталықтармен);
техникаға қызмет көрсететiн қажетті паркпен, сондай-ақ оны ұстауға және сақтауға арналған өндiрiс алаңдарымен;
белгіленген тәртіппен тексерiлген жұмыстарды жүзеге асырудың сапасын бақылауға арналған аспаптармен және жабдықпен;
қолданыстағы нормалар мен ережелерде белгіленгендерден төмен емес қауiпсiздiк деңгейiне қол жеткiзудi және оны ұстап тұруды қамтамасыз ететiн технологиялармен, ұйымдастыру және техникалық шаралармен;
мәлiмделiп отырған қызметтi жүргізу қауiпсiздiгiне кепiлдiк беретiн инженерлiк-техникалық қамтамасыз етумен (өндiрiстiк кешендер, технологиялық учаскелер, қондырғылар, қалдықтар мен материалдарды орналастыру пункттерi, мәлiмделiп отырған қызмет жүзеге асырылуы мүмкiн басқа да объектілер);
жұмыстардың сұратылған түрлерi бойынша нормативтердiң, нормативтiк-анықтамалық және техникалық құжаттаманың жиынтығымен;
аумақтық органмен келiсiлген өндiрiстік мониторинг бағдарламаларымен;
санитарлық-эпидемиологиялық, тау-кен техникалық қадағалау мемлекеттiк органдары мен аумақтық органның өтiнiш берушiнiң білiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын қорытындыларымен жарақталған тиiстi материалдық-техникалық және өндiрiстік базаның;
3) денсаулықты, еңбекті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз ететiн қызметтердiң;
4) аумақтық органмен келiсілген табиғатты қорғау iс-шаралары жоспарының;

5) планов ликвидации аварий, приводящих или могущих привести к загрязнению окружающей среды, согласованных с уполномоченным органом;
6) положительных заключений государственной экологической экспертизы на проекты по производству химических и биологических веществ.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении трех месяцев со дня первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, десятого подпункта 1) пункта 1, которые вводятся в действие с 8 января 2004 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан

5) уәкілетті органмен келiсiлген қоршаған ортаның ластануына әкеп соқтыратын немесе әкеп соқтыруы мүмкiн аварияларды жою жоспарларының;
6) химиялық және биологиялық заттарды өндiру жөнiндегi жобаларға мемлекеттiк экологиялық сараптаманың оң қорытындыларының болуын қамтиды.".
2. Осы қаулы 2004 жылғы 8 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiлетiн 1-тармақтың 1) тармақшасының үшіншi, оныншы абзацтарын қоспағанда, алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап үш ай өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі