О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2005 года N 642
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Кодекс
Республики Казахстан
об административных правонарушениях
Статья 1.  Внести в  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19, 23;  Закон  Республики Казахстан от 4 мая 2005 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам инвестиций", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 18 мая 2005 г. и "Казахстанская правда" 11 мая 2005 г.) следующие изменения и дополнения:
1) в части второй статьи 5 слова "указанного деяния" заменить словами "деяния, предусмотренного Особенной частью настоящего Кодекса,";
2) часть первую статьи 6 изложить в следующей редакции:
"1. Закон, отменяющий или смягчающий ответственность за административное правонарушение, имеет обратную силу, то есть распространяется на правонарушение, совершенное до введения этого закона в действие.";
3) в части первой статьи 9:
слово ", меры" заменить словами "и меры административно-правового";
после слов "административному взысканию," дополнить словами "мерам административно-правового воздействия или";
4) в заголовке статьи 11 слово "граждан" заменить словами "физических и юридических лиц";
5) в статье 16:
часть третью после слова "задержанному" дополнить словами "физическому лицу";
в части восьмой слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";

"Қазақстан Республикасының Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы кодексiне өзгерiстер мен толыктырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 маусымдағы N 642 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкіметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Қазақстан Республикасының Әкімшiлiк құқық
бұзушылық туралы кодексiне өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап. "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы  Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат;
N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19, 23-құжаттар; 2005 жылғы 18 мамырда "Егемен Қазақстан" және 2005 жылғы 11 мамырда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Инвестиция мәселелерi бойынша Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 4 мамырдағы  Заңы ) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгізiлсiн:
1) 5-баптың екіншi бөлігінде "Аталған әрекеттiң" деген сөздер "Осы Кодекстiң Ерекше бөлiмiнде көзделген әрекеттiң" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшілік құқық бұзушылық үшін жауаптылықты жоятын немесе жұмсартатын заңның керi күшi болады, яғни осы заң қолданысқа енгенге дейiн жасалған құқық бұзушылықтарға қолданылады.";
3) 9-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"қолданылатын" деген сөздерден кейiн "әкiмшiлiк-құқықтық" деген сөздермен толықтырылсын;
"әкiмшiлiк жазаға" деген сөздерден кейiн ", әкiмшiлiк-құқықтық ықпал ету шараларына немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 11-баптың тақырыбында "Азаматтардың" деген сөз "Жеке және заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 16-бапта;
үшiншi бөлiк "ұсталған" деген сөзден кейiн "жеке тұлғаға" деген сөзбен толықтырылсын;
сегiзiншi бөлiкте "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;

6) в статье 18 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
7) в части второй статьи 21 слова "определяют своим постановлением" заменить словами "в постановлении по делу об административном правонарушении определяют";
8) в статье 24:
в частях второй и третьей слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в части четвертой слово "граждане" заменить словами "физические лица";
9) в части второй статьи 27 слово "граждан" заменять словами "физических лиц";
10) в статье 34:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Физические лица, зарегистрированные в установленном законодательством порядке и осуществляющие индивидуальную предпринимательскую деятельность без образования юридического лица (далее - индивидуальные предприниматели), частный нотариус, адвокат, а равно работники индивидуального предпринимателя и юридического лица, выполняющие организационно-распорядительные или административно-хозяйственные функции, а также руководители юридического лица несут административную ответственность как должностные лица.";
часть третью исключить;
11) в статье 36:
в части первой слово "прямо" исключить;
дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Если в нормах настоящего Кодекса не указано, применяются ли они к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного бизнеса, или иным организациям, данные нормы в равной мере действуют в отношении всех юридических лиц, за исключением случаев, когда по смыслу данных норм они относятся и могут быть применены только к юридическим лицам, являющимся субъектами малого или среднего предпринимательства, крупного бизнеса.";
12) в части третьей статьи 39 слово "граждане" заменить словами "физические лица";
13) статью 44 дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Административное взыскание не является средством возмещения имущественного ущерба. Причиненный административным правонарушением вред возмещается в порядке, определенном статьей 64 настоящего Кодекса.";
14) в статье 45:
в части первой:
подпункты 3), 4) изложить в следующей редакции:
"3) возмездное изъятие предмета, явившегося орудием совершения административного правонарушения;
4) конфискация предмета, явившегося орудием совершения административного правонарушения, а равно имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения;";
в подпункте 8) слово "самовольно" заменить словом "незаконно";
часть вторую дополнить словами "или отдельных ее видов";
15) в статье 46:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Лишение специального права, лишение или приостановление действия лицензии (специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), приостановление или запрещение предпринимательской деятельности или отдельных ее видов, а также административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранцев или лиц без гражданства могут применяться в качестве как основных, так и дополнительных административных взысканий.";
в части третьей слова "или непосредственным объектом" исключить;

6) 18-бапта "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 21-баптың екiншi бөлігінде "өз қаулысымен" деген сөздер "әкімшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша қаулыда" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 24-бапта:
екінші және үшiншi бөлiктерде "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 27-баптың екiншi бөлігінде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 34-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Заңнамада белгiленген тәртiппен тiркелген және заңды тұлға құрмай кәсiпкерлiк қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар (бұдан әрi - жеке кәсiпкерлер), жекеше нотариус, адвокат, сол сияқты ұйымдық-билiк ету немесе әкiмшiлiк-шаруашылық функцияларды орындайтын жеке кәсiпкердiң және заңды тұлғаның қызметкерлерi, сондай-ақ заңды тұлғалардың басшылары лауазымды адамдар ретiнде әкiмшілік жауаптылықта болады.";
үшiншi бөлiк алынып тасталсын;
11) 36-бапта:
бiрiншi бөлiкте "тiкелей" деген сөз алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Егер осы Кодекстiң нормаларында олардың шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi бизнес субъектілерi, немесе өзге де ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға қолданылатыны көрсетiлмесе, осы нормалардың мәнi бойынша олар тек шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға ғана қолданылуы мүмкiн жағдайларды қоспағанда, осы нормалар барлық заңды тұлғаларға қатысты бiрдей дәрежеде қолданылады.";
12) 39-баптың үшiншi бөлiгінде "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 44-бап мынадай мазмұндағы 3-1 бөлiкпен толықтырылсын:
"3-1. Әкiмшiлiк жаза мүліктік залалдың орнын толтыру құралы болып табылмайды. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықпен келтiрiлген залалдың орны осы Кодекстiң 64-бабында белгіленген тәртiппен толтырылады.";
14) 45-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
3), 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы болған затты өтемiн төлеп алып қою;
4) әкімшілік құқық бұзушылықты жасау құралы болған затты, сол сияқты әкімшілiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiктi тәркiлеу;";
8) тармақшада "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте "қызметiн" деген сөзден кейiн "немесе оның жекелеген түрлерiне" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 46-бапта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Арнаулы құқықтан айыру, лицензиядан (арнайы рұқсаттан, бiлiктiлiк аттестатынан (куәлiктен) айыру немесе оның қолданылуын тоқтата тұру кәсiпкерлiк қызметті немесе оның жекелеген түрлерiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу, сондай-ақ шетел азаматтарын Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге немесе азаматтығы жоқ адамдарды әкімшiлік жолмен кетiру негiзгi де, сол сияқты қосымша да әкімшілік жазалар ретінде қолданылуы мүмкiн.";
үшiншi бөлiкте "немесе оның тiкелей объектісi" деген сөздер алынып тасталсын;

16) в статье 48:
в абзаце втором части первой:
после слов "законодательными актами Республики Казахстан," дополнить словами "в процентах от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан,";
после слов "законодательства Республики Казахстан" дополнить словами "либо в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Размер штрафа, налагаемого на физическое лицо, не может быть менее одной пятой месячного расчетного показателя. Размер штрафа, налагаемого на должностное лицо, индивидуального предпринимателя, юридические лица, за исключением указанных в абзаце втором настоящей части, не может быть менее пяти месячных расчетных показателей.
Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, не может быть менее двадцати месячных расчетных показателей.";
в части третьей:
слова "- четырехсот месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - двух тысяч месячных расчетных показателей." заменить словами ", индивидуального предпринимателя, юридические лица, за исключением указанных в абзаце втором настоящей части, - четырехсот месячных расчетных показателей.";
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Размер штрафа, налагаемого на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, не может превышать двух тысяч месячных расчетных показателей.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Штраф, исчисленный в соответствии с абзацем вторым части первой настоящей статьи, может быть установлен в размерах, превышающих или менее установленных размеров штрафов, указанных в настоящей статье.";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Отнесение юридических лиц к субъектам малого или среднего предпринимательства, крупного бизнеса осуществляется в порядке, установленном законодательством.";
17) заголовок и часть первую статьи 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Возмездное изъятие предмета, явившегося
орудием совершения административного
правонарушения
1. Возмездное изъятие предмета, явившегося орудием совершения административного правонарушения, состоит в его принудительном изъятии на основании постановления судьи и последующей реализации в порядке, предусмотренном для исполнения судебных актов. Вырученная от реализации таких предметов сумма передается судебным исполнителем собственнику за вычетом расходов по их реализации.";
18) статью 50 изложить в следующей редакции:

16) 48-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында:
"орындалмаған сомасының" деген сөздерден кейiн ", Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тасылатын не Қазақстан Республикасының аумағындағы Қазақстан Республикасының кеден заңдарын бұзатын тауарлар құнының процентiмен," деген сөздермен толықтырылсын;
"жүргiзiлген операциялар сомасының процентiмен" деген сөздерден кейiн "не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасының көлемiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке адамға салынатын айыппұлдың мөлшерi айлық есептiк көрсеткіштiң бестен бiр бөлiгінен кем болмайды. Лауазымды адамға, жеке кәсiпкерге, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға, сондай-ақ осы бөлiктің екінші абзацында көрсетілгендердi қоспағанда, өзге де заңды тұлғаларға салынатын айыппұлдың мөлшерi бес айлық есептiк көрсеткiштен кем болмайды.
Iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерi жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем болмайды.";
үшiншi бөлiкте:
"- төрт жүз айлық есептiк көрсеткіштен, заңды тұлғаға - екi мың" деген сөздер ", жеке кәсiпкерге, осы бөліктің екiншi абзацында көрсетiлгендердi қоспағанда, заңды тұлғаларға - төрт жүз" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"Ipi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға салынатын айыппұлдың мөлшерiн екi мың айлық есептiк көрсеткiштен асыруға болмайды.";
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацына сәйкес есептен шығарылған айыппұл осы бапта көрсетілген айыппұлдардың белгiленген мөлшерiнен асатын немесе одан кем мөлшерде белгіленуi мүмкiн.";
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлiкпен толықтырылсын:
"6. Заңды тұлғаларды шағын немесе орта кәсiпкерлiк, iрi бизнес субъектiлерiне жатқызу заңдарда белгіленген тәртiппен жүзеге асырылады.";
17) 49-баптың тақырыбы мен бiрiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы болған
затты өтемiн төлеп алып қою
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы болған затты өтемiн төлеп алып қою, оны судья қаулысының негiзiнде мәжбүрлеп алып қоюдан және сот актiлерiн орындау үшін көзделген тәртiппен кейiннен өткiзуден тұрады. Осындай заттарды өткiзуден түскен соманы сот орындаушысы өткiзу жөнiндегi шығыстарды шегерiп, бұрынғы меншiк иесiне бередi.";
18) 50-бап мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 50. Конфискация предмета, явившегося орудием
совершения административного правонарушения, а
также имущества, полученного вследствие
совершения административного правонарушения
1. Конфискация предмета, явившегося орудием совершения административного правонарушения, а также имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения, состоит в принудительном безвозмездном обращении их в собственность государства в установленном законодательством порядке.
Не является конфискацией изъятие из незаконного владения лица, совершившего административное правонарушение, предметов, подлежащих возвращению их собственнику, либо изъятых из оборота. Предметы, изъятые из оборота, подлежат обращению в собственность государства или уничтожению.
2. Конфискации подлежит лишь предмет, являющийся собственностью нарушителя.
3. Конфискация охотничьего оружия, боевых припасов к нему и других разрешенных орудий охоты и рыболовства не может применяться к лицам, для которых охота (рыболовство) является основным законным источником существования.
4. Конфискация применяется судьей и может налагаться в случаях, когда она предусмотрена соответствующей статьей особенной части настоящего раздела в качестве административного взыскания.";
19) в части пятой статьи 51 после слов "охотничьего оружия" дополнить словами ", боевых припасов к нему";
20) в статье 52:
в части первой слова "индивидуальных предпринимателей или" заменить словами "физических лиц, индивидуальных предпринимателей и";
часть третью исключить;
21) в статье 53:
в заголовке слова "индивидуального предпринимателя или юридического лица" заменить словами "физических и юридических лиц";
в части первой, второй, третьей и четвертой слова "индивидуального предпринимателя или юридического лица" заменить словами "физического и юридического лица или отдельных ее видов";
часть пятую исключить;
22) в заголовке и тексте статьи 54 слово "самовольно" заменить словом "незаконно";
23) в статье 55:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Административный арест назначается судьей в исключительных случаях на срок до пятнадцати суток за отдельные виды административных правонарушений против личности, а также за совершение отдельных видов коррупционных административных правонарушений и (или) нарушений требований режима чрезвычайного положения - до тридцати суток.";
часть вторую исключить;
24) статью 56 изложить в следующей редакции:
"Статья 56. Административное выдворение за пределы
Республики Казахстан иностранных граждан
или лиц без гражданства
Административное выдворение за пределы Республики Казахстан иностранных граждан или лиц без гражданства применяется судьей как мера административного взыскания в порядке и по основаниям, предусмотренным Особенной частью настоящего Кодекса.";

"50-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы болған
затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау
салдарынан алынған мүлікті тәркiлеу
1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасау құралы болған затты, сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған мүлiкті тәркiлеу оларды заңдарда белгiленген тәртiппен мемлекет меншiгіне мәжбүрлеп тегiн аударудан тұрады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның заңсыз иелiгiнен олардың иесiне қайтарып беруге жататын, не айналымнан алынған заттарды алып қою тәркiлеуге жатпайды. Айналымнан алынған заттар мемлекет меншiгi айналысына жатқызылады немесе жойылуға жатады.
2. Тәртiп бұзушының меншiгi болып табылатын зат қана тәркiленуi мүмкін.
3. Аңшылық қаруды, оның атыс оқ-дәрiлерiн және басқа да рұқсат етiлген аң аулау және балық аулау құралдарын тәркiлеудi аң аулау (балық аулау) өмiр сүру құралдарының негізгі заңды көзi болып табылатын адамдарға қолдануға болмайды.
4. Тәркiлеудi судья қолданады және ол осы бөлiмнiң ерекше бөлiмiнiң тиiстi бабында әкiмшiлiк жаза ретінде көзделген жағдайларда тағайындалуы мүмкін.";
19) 51-баптың бесiншi бөлiгiнде "Аң аулау қаруларын" деген сөздерден кейiн ", олардың оқ-дәрiлерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
20) 52-бапта:
бiрiншi бөлiкте "Жеке кәсiпкерлердi немесе" деген сөздер "Жеке тұлғаларды, жеке кәсiпкерлердi және" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiк алынып тасталсын;
21) 53-бапта:
тақырыпта "Жеке кәсiпкердің немесе заңды тұлғаның" деген сөздер "Жеке және заңды тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi, екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктер "заңды тұлғаның" деген сөздерден кейiн "немесе оның жекелеген түрлерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
бесiншi бөлiк алынып тасталсын;
22) 54-баптың тақырыбы мен мәтiнiнде "Өз бетiмен" деген сөздер "Заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
23) 55-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әкiмшiлiк қамауға алуды судья ерекше жағдайларда жеке адамға қарсы әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың жекелеген түрлерi үшiн он бес тәулiкке дейiн, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықпен әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны және (немесе) төтенше жағдай режимi талаптарын бұзғаны үшiн отыз тәулiкке дейiнгі мерзiмге тағайындайды.";
екiншi бөлiк алынып тасталсын;
24) 56-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"56-бап. Шетел азаматтарын немесе азаматтығы жоқ адамдарды
Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкiмшiлiк жолмен
кетiру
Шетел азаматтарын және азаматтығы жоқ адамдарды Қазақстан Республикасынан тыс жерге әкiмшiлiк жолмен кетiрудi судья осы Кодекстің Ерекше бөлiмiнде көзделген тәртіппен және негіздер бойынша әкiмшiлiк жазалау шарасы ретінде қолданады.";

25) статью 58 изложить в следующей редакции:
"Статья 58. Проверка знаний правил дорожного движения
Водители транспортных средств, совершившие правонарушения, предусмотренные статьей 467 (частью шестой), а также при повторном совершении правонарушений, предусмотренных статьями 462 (частью второй), 463 (частью первой), 468 (частями первой и третьей) настоящего Кодекса, могут направляться на сдачу экзамена для проверки знания правил дорожного движения. Постановление о направлении водителя на проверку знания правил дорожного движения вправе выносить начальники отделений (отделов, управлений, департаментов) дорожной полиции органов внутренних дел и их заместители.";
26) в части первой статьи 59 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
27) часть первую статьи 61 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) совершение административного правонарушения впервые по неосторожности.";
28) статью 64 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Возмещение вреда, причиненного административным
правонарушением
1. Судья, рассматривая дело об административном правонарушении, которым причинен имущественный вред, при решении вопроса о наложении административного взыскания одновременно взыскивает такой вред, если отсутствует спор о его размере.
Споры о размере имущественного вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства.
2. Возмещение имущественного вреда по делам, рассматриваемым должностными лицами уполномоченных государственных органов, в случае отказа виновного лица от его добровольного возмещения, производится в порядке гражданского судопроизводства.
3. Требования о защите деловой репутации или возмещении морального вреда, причиненного административным правонарушением, рассматриваются в порядке гражданского судопроизводства по основаниям, предусмотренным Гражданским  кодексом  Республики Казахстан.";
29) в части первой статьи 70 слова ", либо дополнительного вида взыскания" исключить;
30) дополнить статьей 71-1 следующего содержания:
"Статья 71-1. Освобождение от административной
ответственности за совершение правонарушений
частного характера
1. Дела о правонарушениях, предусмотренных главой 9-1, а также статьями 131, 158, 158-1, 174 (часть третья) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим правонарушение.
2. Примирение осуществляется на основе письменного соглашения, подписанного потерпевшим и лицом, совершившим правонарушение.";

25) 58-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"58-бап. Жол жүрiсi ережелерiн бiлудi тексеру
Осы Кодекстiң 467-бабында (алтыншы бөлiгiнде) көзделген құқық бұзушылықтарды жасаған, сондай-ақ 462 (екiншi бөлiгінде), 463 (бiрiншi бөлiгiнде), 468 (бiрiншi және үшiншi бөлiктерiнде) баптарында көзделген қайта құқық бұзушылықтар жасаған кезде көлiк құралдары жүргізушiлерiнiң жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеру үшiн емтихан тапсыруға жiберiлуi мүмкiн. Iшкi iстер органдарының жол полициясы бөлiмшелерiнiң (бөлiмдерiнiң, басқармаларының, департаменттерiнiң) бастықтары мен олардың орынбасарлары жүргiзушiнi жол жүрiсi ережелерiн бiлуiн тексеруге жiберу туралы қаулы шығаруға құқылы.";
26) 59-баптың бiрiншi бөлiгiнде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 61-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
"8) әкiмшiлiк құқық бұзушылықты алғаш рет абайсыз жасау";
28) 64-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"64-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықпен келтірiлген зиянды өтеу
1. Судья мүлiктік зиян келтiрiлген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарай келiп, егер оның мөлшерi туралы дау болмаса, әкiмшiлiк жаза қолдану туралы мәселенi шешу кезiнде бiр мезгілде осындай зиянды өндiрiп алады.
Әкiмшiлiк құқық бұзушылықпен келтiрiлген мүлiктiк зиянының мөлшерi туралы даулар азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.
2. Уәкiлеттi мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары қарайтын iстер бойынша мүліктік зиянды өтеу, кiнәлi адам оны өз еркiмен өтеуден бас тартқан жағдайда, азаматтық сот iсiн жүргізу тәртiбiмен жүргізiледі.
3. Әкiмшiлік құқық бұзушылықпен келтiрiлген iскерлiк беделді немесе моральдық зиянды қорғау туралы талаптар Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнде көзделген негiздемелер бойынша азаматтық сот iсiн жүргiзу тәртiбiмен қаралады.";
29) 70-баптың бiрiншi бөлiгiнде ", не жазаның қосымша түрiнен" деген сөздер алынып тасталсын;
30) мынадай мазмұндағы 71-1-баппен толықтырылсын:
"71-1-бап. Жекеше сипаттағы құқық бұзушылықтар жасағаны үшiн
әкiмшiлiк жауаптылықтан босату
1. Осы кодекстiң 9-1-тарауында, сондай-ақ 131, 158, 158-1, 174 (үшiншi бөлiгі) баптарында көзделген құқық бұзушылықтар туралы iстер жәбiрленушiнiң өтініші бойынша қозғалады және оның құқық бұзушылық жасаған адаммен бiтiмгершiлiкке келгенінен кейiн тоқтатылуға жатады.
2. Бiтiмгершiлiкке келу жәбiрленушi мен құқық бұзушылық жасаған адамның жазбаша келiсiмiнiң негізiнде жүзеге асырылады.";

31) часть первую статьи 73 изложить в следующей редакции:
"1. Размер административного штрафа, налагаемого на несовершеннолетнего, не может быть менее одной десятой месячного расчетного показателя и не может превышать десяти месячных расчетных показателей, независимо от размера штрафа, предусмотренного статьей Особенной части настоящего Кодекса.
Штраф уплачивается за счет имеющегося у несовершеннолетнего имущества. При отсутствии у несовершеннолетнего имущества, достаточного для уплаты штрафа, штраф налагается на родителей или лиц, их заменяющих.";
32) статью 79-2 исключить;
33) абзац первый статьи 79-3 после слов "неосторожности" дополнить словами ", не имеющее признаков уголовно наказуемого деяния,";
34) в заголовке, абзаце первом статьи 82 и абзаце первом статьи 83 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
35) в статье 84:
в заголовке слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
в абзаце первой:
перед словом "Неправомерный" дополнить цифрой "1.";
слова "гражданина" и "гражданину" заменить соответственно словами "физического лица" и "физическому лицу";
абзацы третий, четвертый изложить в следующей редакции:
"2. Незаконное ограничение права на доступ к информационным ресурсам -
влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двадцати до ста месячных расчетных показателей.";
в абзаце пятом:
перед словом "Совершение" дополнить цифрой "3.";
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце шестом слова "двухсот" заменить словами "ста";
36) в абзаце первом статьи 85 слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
37) абзац второй статьи 86 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
38) статью 87 изложить в следующей редакции:
"Статья 87. Нарушение законодательства о труде
1. Нарушение работодателем или должностным лицом законодательных и иных нормативных правовых актов о труде, за исключением действий, предусмотренных частью третьей настоящей статьи, -
влечет штраф в размере от трех до десяти месячных расчетных показателей.

31) 73-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Кәмелетке толмаған адамға салынатын әкiмшiлiк айыппұлдың мөлшерi он айлық есептiк көрсеткiштiң бiреуiнен аз болмауға және осы Кодекстiң Ерекше бөлiмiнiң бабында көзделген айыппұл мөлшерiне қарамастан он айлық есептiк көрсеткiштен аспауға тиiс.
Айыппұл кәмелетке толмаған адамда бар мүліктің есебiнен төленеді. Кәмелетке толмаған адамның айыппұл төлеу үшiн мүлкi жеткiлiктi болмаған жағдайда, айыппұл ата-анасына немесе оларды ауыстыратын адамға салынады.";
32) 79-2-бап алынып тасталсын;
33) 79-3-баптың бiрiншi абзацында "орташа ауырлықтағы" деген сөздерден кейiн "қылмыстық жазалау әрекеттерiнiң белгілерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 82-баптың тақырыбында, бiрiншi абзацында және 83-баптың бiрiншi абзацында "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 84-бапта:
тақырыпта "Азаматқа" деген сөз "Жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi абзацта:
"Қылмыстық" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
"азаматтың" және "азаматқа" деген сөздер тиiсiнше "жеке тұлғаның" және "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi, төртiншi абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ақпараттық ресурстарға қол жеткiзу құқығын заңсыз шектеу - жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесiншi абзацта "Лауазымды адамның" деген сөздердiң алдынан "3." деген санмен толықтырылсын;
алтыншы абзацта "екі жүзге" деген сөздер "жүзге" деген сөзбен ауыстырылсын;
36) 86-баптың бiрiншi абзацында "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 86-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейiнгі, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге немесе шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
38) 87-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"87-бап. Еңбек туралы заңдарды бұзу
1. Жұмыс берушiнiң немесе лауазымды адамның еңбек туралы заңдарды және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi бұзуы осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген iс-әрекеттердi қоспағанда, -
айлық есептік көрсеткiштiң үштен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия (бездействие), предусмотренные частью первой настоящей статьи совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
3. Невыплата заработной платы работодателем в полном объеме и в сроки, установленные законодательными актами, а равно неначисление и невыплата пени за период задержки платежа, -
влечет штраф в размере от пятнадцати до тридцати месячных расчетных показателей.
4. Действия (бездействие), предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.
Примечания.
1. Работодателем в настоящем Кодексе признается юридическое лицо, представляемое ее руководителем (администрацией), либо физическое лицо, с которым работник состоит в трудовых отношениях.
2. Под должностными лицами, указанными в частях первой и второй настоящей статьи, следует понимать руководителей исполнительных органов и иных организаций, если возглавляемые ими организации задержали выдачу (перечисление) средств на выплату заработной платы.";
39) в абзаце втором статьи 87-1 слова "юридическое лицо" заменить словами "юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, в размере до двухсот, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса,";
40) в статье 88:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац восьмой части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц в размере от сорока до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайта жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), -
айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Жұмыс берушiнiң жалақыны заң актілерiнде белгіленген толық көлемде және мерзiмде төлемеуi, сол сияқты төлемдi кiдiрту кезеңiнде өсiмпұлды есептемеуi және төлемеуi, -
айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшіншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайта жасалған әрекеттер (әрекетсiздiк), -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
1. Осы Кодексте жұмыс берушi деп оның басшысын (әкiмшiлiгi) бiлдiретін заңды тұлға, не қызметкер онымен еңбек қатынастарында тұратын жеке адам танылады.
2. Осы баптың бiрiншi және екінші бөлiктерiнде аталған лауазымды адамдар деп, егер олар басқаратын ұйымдар жалақыны төлеуге қаражат берудi (аударуды) кідiртсе, атқарушы органдардың және өзге де ұйымдардың басшыларын түсiнген жөн.";
39) 87-1-баптың екiнші абзацында "заңды тұлғаға" деген сөздер "шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаға - екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
40) 88-бапта:
бірiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң сегізiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға қырықтан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден үш жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

41) абзац второй части второй статьи 88-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от суммы неперечисленных (несвоевременно перечисленных) социальных отчислений.";
42) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Нарушение правил обеспечения безопасности
и охраны труда
1. Нарушение работодателем или должностным лицом законодательства о безопасности и охране труда, не повлекшее за собой несчастного случая, -
влечет штраф на должностное лицо, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
3. Неосуществление должностным лицом, обязанностей по контролю и надзору за соблюдением законодательства о безопасности и охране труда, если это повлекло несчастный случай с причинением легкого вреда здоровью работника или заведомо создало опасность для его жизни и здоровья, -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
43) в заголовке статьи 96 слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
44) в абзаце втором статьи 97 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
45) дополнить статьей 111-1 следующего содержания:
"Статья 111-1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение
административного правонарушения
1. Вовлечение несовершеннолетнего в совершение административного правонарушения, если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей либо административный арест до пятнадцати суток.";

41) 88-1-баптың екiншi бөлігінің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, сондай-ақ шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға, - аударылмаған (уақытында аударылмаған) әлеуметтiк аударымдар сомасының жиырма процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
42) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"89-бап. Қауiпсiздiктi қамтамасыз ету және еңбекті қорғау
ережелерiн бұзу
1. Жұмыс берушiнiң немесе лауазымды адамның жазатайым жағдайға әкеп соқпаған еңбек қауiпсiздiгі және еңбектi қорғау туралы заңдарды бұзуы, -
лауазымды адамға, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайта жасалған әрекеттер, -
лауазымды адамға, жеке кәсiпкерлерге немесе шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Еңбек қауiпсiздігі және еңбектi қорғау туралы заңдардың сақталуын бақылау және қадағалау жөнiндегi мiндеттердi лауазымды адамның жүзеге асырмауы, егер бұл абайсызда жеңiл дене жарақаты түрiнде адам денсаулығына зиян келтiруге әкеп соқса немесе оның өмiрi мен денсаулығына көрiнеу қауiп төндiрсе, -
айлық есептік көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
43) 96-баптың тақырыбында "Азаматтың" деген сөз "Жеке тұлғаның" деген сөздермен ауыстырылсын;
44) 97-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) мынадай мазмұндағы 111-1-баппен толықтырылсын:
"111-1-бап. Кәмелетке толмағанды әкімшілік құқық бұзушылықтар
жасауға тарту
1. Кәмелетке толмағанды әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасауға тарту, егер бұл iс-әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілерi болмаса, -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде жасалған iс-әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не он бес тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.";

46) в абзаце втором статьи 113 слово "двух" заменить словом "десяти";
47) в статье 114:
в абзаце втором части первой:
после слов "должностных лиц" дополнить словами "и индивидуальных предпринимателей";
слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
48) абзац первый части второй статьи 115 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
49) в заголовке и абзаце первом статьи 116 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
50) статьи 118 и 119 исключить;
51) в статье 120:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
52) в статье 121:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до семидесяти на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
53) в статье 122:
в абзаце первом слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";

46) 113-баптың екiншi абзацында "екiге" деген сөз "онға" деген сөзбен ауыстырылсын;
47) 114-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацында:
"лауазымды адамдарға" деген сөздерден кейiн және жеке кәсiпкерлерге" деген сөздермен толықтырылсын;
"оннан жиырмаға дейінгі" деген сөздер "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -
жеке адамдарға айлық есептiк көрсеткiштің он мөлшерiнде, лауазымды адамдарға және жеке кәсiпкерлерге - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
48) 115-баптың екiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекет, -";
49) 116-баптың тақырыбында және бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
50) 118 және 119-баптар алынып тасталсын;
51) 120-бапта:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
52) 121-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға бестен онға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейінгі мөлшерiнде, ipi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
53) 122-бапта:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштің жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

54) абзац второй статьи 123 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от восьмидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
55) статью 124 изложить в следующей редакции:
"Статья 124. Нарушение права государственной
собственности на воды
1. Незаконный захват водных объектов, незаконное водопользование, переуступка права водопользования, а также совершение других сделок, в прямой или скрытой форме нарушающих право государственной собственности на воды, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот пятидесяти до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Забор воды с нарушением лимитов, незаконное производство гидротехнических работ, бесхозяйственное использование подземных и поверхностных вод, добытых или отведенных из водных объектов -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.";
56) статьи 125 и 126 исключить;
57) в статье 127:
в заголовке и абзаце первом слова "Самовольное" и "самовольное" заменить соответственно словами "Незаконное" и "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, -
в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
58) абзац второй статьи 128 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на должностных лиц, - в размере от двадцати до пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.";

54) 123-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
55) 124-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"124-бап. Суға мемлекеттiк меншік құқығын бұзу
1. Су объектілерiн заңсыз алып қою, суды заңсыз пайдалану, су пайдалану құқығын басқа бiреуге беру, сондай-ақ мемлекеттің суға меншiк құқығын тiкелей немесе жасырын нысанда бұзатын басқа да мәмiлелер жасау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лимиттердi бұза отырып су жинау, гидротехникалық жұмыстарды заңсыз жүргізу, жер асты және су объектiлерiнен алынған немесе бөлiнген жер үстi суларын ысырапқорлықпен пайдалану, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
56) 125 және 126-баптар алынып тасталсын;
57) 127-бапта:
тақырыпта және бiрiншi абзацта "өз бетiмен" "өз бетiнше" деген сөздер тиiсiнше "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - отыздан алпысқа дейiнгi, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
58) 128-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

59) в статье 129:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров произведений и фонограмм.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией экземпляров произведений и фонограмм.";
60) абзац второй статьи 130 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
61) статьи 132, 133, 134 исключить;
62) абзац второй статьи 134-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятисот до тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
63) статью 135 исключить;
64) абзац первый части второй статьи 135-1 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
65) статьи 137, 138, 139 исключить;
66) в статье 140:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:

59) 129-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шығармалар мен фонограммалардың даналарын тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
шығармалар мен фонограммалардың даналарын тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
60) 130-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
61) 132, 133, 134-баптар алынып тасталсын;
62) 134-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде, ipi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
63) 135-бап алынып тасталсын;
64) 135-1-баптың екiншi бөлігінің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкімшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
65) 137, 138, 139-баптар алынып тасталсын;
66) 140-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге және лауазымды адамдарға - онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере до пятнадцати, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до шестидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией сырья или товаров или без таковой.";
67) статью 142 исключить;
68) абзац второй статьи 143 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.";
69) абзац второй статьи 144 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до ста месячных расчетных показателей.";
70) абзац второй статьи 145 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
71) статью 146 исключить;
72) в статье 147:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двухсот пятидесяти до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятисот до тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, - в размере от ста до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятисот до тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от одной тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с конфискацией имущества, полученного вследствие совершения административного правонарушения.";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішінде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
шикiзатты немесе тауарларды тәркiлей отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық eceптiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - он беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
67) 142-бап алынып тасталсын;
68) 143-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз жиырмаға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
69) 144-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, жеке кәсіпкерлер мен лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
70) 145-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
71) 146-бап алынып тасталсын;
72) 147-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүз елуден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бiр мыңнан екі мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстерi, ақшалары, бағалы қағаздары тәркiлене отырып, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткіштiң жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бiр мыңнан екi мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

73) дополнить статьей 147-1 в следующей редакции:
"Статья 147-1. Нарушение законодательства о
государственной монополии
Несоблюдение субъектом государственной монополии установленных законодательством Республики Казахстан о государственной монополии ограничений, -
влечет штраф на субъекта государственной монополии в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";
74) статьи 148, 149 и 150 исключить;
75) в статье 151:
в абзаце первом слова "граждан (индивидуальных предпринимателей) и юридических лиц, в том числе в виде" заменить словами "индивидуальных предпринимателей и юридических лиц путем";
76) статью 152 исключить;
77) в статье 153:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 153. Незаконное проведение проверок";
в абзаце втором части первой слово "пятнадцати" заменить словом "двадцати";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания,";
78) в статье 154:
в абзаце первом слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц и индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
79) в статье 155:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностное лицо или собственника организации-должника в размере от тридцати до восьмидесяти, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до трехсот, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностное лицо, индивидуального предпринимателя в размере от тридцати до восьмидесяти, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, в размере от трехсот до пятисот, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.";

73) мынадай мазмұндағы 147-1-баппен толықтырылсын:
"147-1-бап. Мемлекеттік монополия туралы заңдарды бұзу
Мемлекеттiк монополия субъектісiнiң Қазақстан Республикасының мемлекеттiк монополия туралы заңдарында белгiленген шектеулердi сақтамауы, -
айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде мемлекеттiк монополия субъектісiне айыппұл салуға әкеп соғады.";
74) 148, 149 және 150-баптар алынып тасталсын;
75) 151-бапта:
бiрiншi абзацта "азаматтар (жеке кәсiпкерлер) және заңды тұлғалар қызметiне заңсыз араласуы, оның iшiнде олардың кәсiпкерлiк қызметiне кедергі келтiретін заңсыз актілер шығару және заңсыз тапсырмалар беру түрiнде" деген сөздер "жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғалардың қызметiне заңсыз араласуы, олардың кәсiпкерлiк қызметiне кедергi келтiретiн заңсыз актілер шығару және заңсыз тапсырмалар беру арқылы" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "жүзге" деген сөз "жетпiске" деген сөзбен ауыстырылсын;
76) 152-бап алынып тасталсын;
77) 153-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"153-бап. Тексерудi заңсыз жүргізу";
бiрiншi бөлiктiң екiнші абзацында "он беске" деген сөздер "жиырмаға" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi тармағында көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
78) 154-бапта:
бiрiншi абзацта "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға және жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
79) 155-бапта:
бiрiншi бөлiктің екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"борышкер ұйымның лауазымды адамына немесе меншiк иесiне - айлық есептік көрсеткiштiң отыздан сексенге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға, жеке кәсiпкерге - айлық есептiк
көрсеткiштiң отыздан сексенге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

80) в статье 156:
в абзаце первом слова "создание или увеличение" заменить словами "приведение к";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства в размере от двухсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до семисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
81) абзац второй статьи 157 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц - в размере от двухсот до пятисот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
82) в статье 159:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до трех, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности и приостановлением или запрещением деятельности на срок до трех лет.";
83) в статье 160:
в части первой:
в абзаце первом слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
в абзаце втором слово "двадцати" заменить словом "тридцати";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слово "ста" заменить словом "восьмидесяти";
в части третьей:
в абзаце первом слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
в абзаце втором слово "пятидесяти" заменить словом "сорока";
84) статью 161 изложить в следующей редакции:
"Статья 161. Нарушение законодательства Республики Казахстан
в сфере регулирования торговой деятельности
1. Непредставление по просьбе покупателя необходимой информации о товаре, его месте происхождения, изготовителях, потребительских свойствах, гарантийных обязательствах и порядке предъявления претензий, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц в размере от двух до пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.

80) 156-бапта:
бiрiншi абзацта "қабiлетiн туғызуы немесе ұлғайтуы" деген сөздер "қабiлетiне жеткiзу" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жете жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
81) 157-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштің жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
82) 159-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң үшке дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға бестен онға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
үш жылға дейiнгi мерзiмге белгілі бip қызмет түрiне берiлетiн лицензиядан айыру және қызметiн тоқтата тұру немесе оған тыйым салу арқылы жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
83) 160-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "жиырмадан" деген сөз "отыздан" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiнші бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер,-";
екiншi абзацында "жүзге" деген сөз "сексенге" деген сөзбен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "елуге" деген сөз "қырыққа" деген сөзбен ауыстырылсын;
84) 161-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"161-бап. Сауда қызметiн реттеу саласындағы Қазақстан
Республикасының заңдарын бұзу
1. Сатып алушының өтiнiшi бойынша тауар, оның шыққан орны, дайындаушысы, тұтыну қасиеттерi, кепiлдiк берiлген мiндеттемелер және талап қою тәртiбi туралы қажетті ақпаратты ұсынбау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, ipi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Нарушение порядка размещения контрольно-измерительных приборов, -
влечет предупреждение или штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц в размере от двух до трех, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей.
3. Нарушение администрацией рынка требований по обеспечению своевременной уборки и благоустройству территории рынка, проведению санитарного дня на рынке и сервисного обслуживания объектов и мест торговли на территории рынка в части энерго-, водо-, теплоснабжения, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.
4. Реализация субъектами торговой деятельности товаров (в том числе ввезенных на территорию Республики Казахстан из-за ее пределов) без документов, удостоверяющих их качество и безопасность, потерявших качество за время продажи и перешедших в разряд недоброкачественных и/или не отвечающих требованиям безопасности для жизни и здоровья потребителей, а равно неправомерное использование официального документа, удостоверяющего соответствие товаров требованиям безопасности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до семи, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющимися субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией товаров либо без таковой.
5. Совершение действий (бездействия), предусмотренных частями первой-четвертой настоящей статьи, повторно в течение года после наложения административного взыскания -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей.";
85) в абзаце втором статьи 162 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати пяти";

2. Бақылау-өлшеу приборларын орналастыру тәртiбiн бұзу, -
ескерту жасауға немесе жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден үшке дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Базар әкiмшiлігінiң базар аумағын уақытылы тазартуды және абаттандыруды қамтамасыз ету, базарда тазалық күнiн өткiзу және базар аумағында объектiлерге және сауда орындарына энергиямен, сумен, жылумен жабдықтау бөлiгіндегi сервистiк қызмет көрсету жөнiндегі талаптарды бұзуы, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Сауда қызметi субъектілерінiң сапасы мен қауiпсiздігін куәландыратын құжаттарсыз сатылу уақытында сапасын жоғалтқан және сапасыздық разрядына өткен және/немесе тұтынушылардың өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiздiк талаптарына жауап-бермейтiн тауарларды (соның iшiнде Қазақстан Республикасының аумағына одан тыс жерлерден әкелiнген) сатуы, сол сияқты тауарлардың қауiпсiздiк талаптарына сәйкестігін куәландыратын ресми құжатты заңсыз пайдалануы, -
тауарларын тәркiлей отыра немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштен үштен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
5. Осы баптың бiрiншi-төртiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған іс-әрекеттер (әрекетсiздiктер), -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бестен онға дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады;
85) 162-баптың екiншi абзацында "жиырма беске дейінгі" деген сөздер "оннан жиырма беске дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;

86) статьи 163, 163-1 и 164 изложить в следующей редакции:
"Статья 163. Нарушение правил оборота этилового спирта или
алкогольной продукции, а равно производство
этилового спирта или алкогольной продукции, не
соответствующих установленным стандартам
1. Нарушение правил оборота этилового спирта или алкогольной продукции, а равно производство этилового спирта или алкогольной продукции в целях реализации, не отвечающих требованиям безопасности для жизни и здоровья потребителей, -
влекут штраф на физических лиц в размере от ста до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, и доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от семидесяти до ста, на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста пятидесяти до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, и доходов, полученных вследствие совершения правонарушения.
Статья 163-1. Использование марки табачного изделия
1. Умышленное распространение, выставка, продажа любых товаров, имеющих на себе марку табачного изделия, кроме самих табачных изделий или любой пачки, упаковки, в которых табачное изделие продается или транспортируется, -
влекут штраф на физическое лицо в размере от пяти до десяти, на индивидуального предпринимателя и должностное лицо, - в размере от пятнадцати до двадцати, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса - в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физическое лицо в размере от десяти до пятнадцати, на индивидуального предпринимателя и должностное лицо, - в размере от двадцати до тридцати, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до семидесяти, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.

86) 163, 163-1 және 164-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"163-бап. Этил спиртi немесе алкогольдi өнiмдер айналымы
ережелерiн бұзу, сол сияқты белгіленген
стандарттарға сәйкес келмейтiн этил спиртi мен
алкоголь өнiмiн өндiру
1. Этил спиртi немесе алкогольдi өнiмдер айналымы ережелерiн бұзу, сол сияқты тұтынушының өмiрi мен денсаулығы үшiн қауiпсiздiк талаптарына жауап бермейтiн этил спиртi мен алкоголь өнiмiн өткiзу мақсатында өндіру, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiсi болған тауарларды, құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстердi тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің жүзден жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға жүз елуден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жеті жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiнші бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектісi болған тауарларды, құқық бұзушылық жасау салдарынан алынған кiрiстердi тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң жетпiстен жүзге дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
163-1-бап. Темекі бұйымының маркасын пайдалану
1. Темекі бұйымдарының өздерiн немесе темекi бұйымы сатылатын немесе тасымалданатын кез келген қораптарды, қаптамаларды қоспағанда, өзiнде темекi бұйымының маркасы бар кез келген тауарларды тарату, көрмеге қою, сату, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - жиырмадан отызға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

Статья 164. Продажа товаров без документов
1. Продажа товаров индивидуальными предпринимателями и организациями, осуществляющими торговую деятельность, без документов, содержащих сведения о стране происхождения, об изготовителе, поставщике или продавце либо достоверную и достаточную информацию о товаре (услуге) на государственном и русском языках, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц - в размере от пяти до двадцати, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от восьмидесяти до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от восьмидесяти до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей.";
87) в абзаце втором статьи 166 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
88) дополнить статьей 166-1 следующего содержания:
"Статья 166-1. Отказ в приеме банкнот и монет
национальной валюты
1. Отказ в приеме по нарицательной стоимости банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей.
2. Отказ банками и организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций, в приеме, размене и обмене банкнот и монет национальной валюты, находящихся в обращении на территории Республики Казахстан и подлежащих приему в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
89) в статье 168:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере от шестидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - от четырехсот до семисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от шестисот до девятисот месячных расчетных показателей.";

164-бап. Тауарларды құжаттарсыз сату
1. Тауарларды жеке кәсiпкерлердiң және сауда қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың жасалған елi туралы, дайындаушысы, жеткiзушісi немесе сатушысы туралы не тауар (қызмет) туралы мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде анық және жеткiлiктi ақпараты бар құжаттарсыз сатуы, -
жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке кәсiпкерлер мен лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - сексеннен жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
87) 166-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
88) мынадай мазмұндағы 166-1-баппен толықтырылсын:
"166-1-бап. Ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын
қабылдаудан бас тарту
1. Қазақстан Республикасы аумағында айналымдағы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қабылдауға жататын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын нақты құны бойынша қабылдаудан бас тарту, -
жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң он мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма бес мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Банктік операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банктер мен ұйымдардың Қазақстан Республикасы аумағында айналымдағы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес қабылдауға жататын ұлттық валюта банкноттары мен монеталарын қабылдаудан, ұсақтау мен айырбастаудан бас тартуы, -
айлық есептік көрсеткiштiң елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
89) 168-бапта:
бiрiншi бөлiктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейінгі мөлшерiнде, орта кәсіпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң алпыстан жүзге дейінгі мөлшерiнде, орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзден жеті жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүзден тоғыз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

90) в статье 168-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо, в размере от сорока до семидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до тридцати процентов от суммы полученного дохода по операциям, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере до одной десятой процента от суммы сделки либо до пятидесяти процентов от суммы полученного дохода по операциям.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
часть третью исключить;
91) статью 168-2 дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1.  Неоднократное нарушение банками нормативов минимальных резервных требований,  установленных Национальным Банком Республики Казахстан -
влечет штраф  на юридическое лицо в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
92) абзац второй статьи 169-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, - в размере шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
93) в статье 170:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двухсот, на юридических лиц - в размере до тысячи месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридических лиц в размере полутора тысяч месячных расчетных показателей.";
94) в статье 170-1:
в части первой:
в абзаце первом слова "кроме случая, предусмотренного частью второй настоящей статьи" заменить словами "за исключением деяний, предусмотренных частью второй настоящей статьи";
в абзаце втором:
слова "от ста до двухсот" заменить словом "ста";
слова "от пятисот до тысячи" заменить словом "восьмисот";
в части второй:
в абзаце первом слова "Национального Банка Республики Казахстан" заменить словами "уполномоченного государственного органа";
в абзаце втором:
слова "от двухсот до четырехсот" заменить словом "трехсот";
слова "от одной до двух" заменить словом "полутора";

90) 168-1-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға - мәмiле сомасының оннан бiр процентiне дейінгі не операциялар бойынша алынған кірiс сомасының отыз процентiне дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға мәмiле сомасының оннан бiр процентiне дейінгі не операциялар бойынша алынған кiрiс сомасының елу процентiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға - айлық есептік көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiк алынып тасталсын;
91) 168-2-бап мынадай мазмұндағы 4-1 бөлiкпен толықтырылсын:
"4-1. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi белгілеген ең төменгі резервтiк талаптардың нормативтерiн банктердiң әлденеше рет бұзуы, -
заңды тұлғаға - айлық есептiк көрсеткіштің үш жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
92) 169-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырық мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - алпыс мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
93) 170-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiр жарым мың мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
94) 170-1-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "Осы баптың екiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда" деген сөздер "Осы баптың екiншi бөлігінде көзделген iс-әрекеттi қоспағанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта:
"жүзден екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бec жүзден мыңға дейiн" деген сөздер "сегіз жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң" деген сөздер "уәкілетті мемлекеттiк орган" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта:
"екi жүзден төрт жүзге дейiнгi" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бiр мыңнан екi мыңға дейінгі" деген сөздер "бiр жарым мың" деген сөздермен ауыстырылсын;

95) в статье 171:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 171. Несоблюдение требований банковского
законодательства о предоставлении сведений";
абзац первый после слов "аффилированными лицами" дополнить словом "информации";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от тридцати до шестидесяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от семидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
96) в статье 173:
в абзаце втором части второй слова "до четырехсот пятидесяти" заменить словами "от ста до четырехсот пятидесяти";
в абзаце втором части третьей слова "до пятисот" заменить словами "от двухсот до пятисот";
в абзаце втором частей пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой предлог "до" исключить;
абзац второй части десятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пяти процентов от суммы, которая была учтена ненадлежащим образом, но не менее ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части одиннадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере пятисот месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором частей двенадцатой и тринадцатой предлог "до" исключить;
абзац второй части четырнадцатой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере пятидесяти, на юридическое лицо в размере ста месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части пятнадцатой:
слова "до пятидесяти" заменить словами "от тридцати до пятидесяти";
слова "до двухсот пятидесяти" заменить словами "от ста до двухсот пятидесяти";
в абзаце втором части шестнадцатой предлог "до" исключить;
97) абзац второй части первой статьи 174 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере от двадцати до пятидесяти, на юридическое лицо - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";

95) 171-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"171-бап. Мәлiметтердi табыс ету туралы банк заңдарының
талаптарын сақтамау";
бiрiншi абзац "сол сияқты" деген сөздерден кейiн "ақпаратты" деген сөзбен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiстен жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
96) 173-бапта:
екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "төрт жүз елуге дейінгі" деген сөздер "жүзден төрт жүз елуге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктің екiншi абзацында "бес жүзге дейінгі" деген сөздер "екi жүзден бес жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi, алтыншы, жетiншi, сегізiншi бөлiктердiң екiнші абзацында "елуге дейiнгi" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
тоғызыншы бөлiктің екiншi абзацында "екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
оныншы бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға айлық есептік көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, заңды тұлғаға - есепке дұрыс алынбаған соманың бес процентi, бiрақ жүзден кен емес айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, заңды тұлғаға - бес жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он екiншi бөлiктiң екiншi абзацында "жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
он үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "елуге дейiнгi" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
он төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға - айлық есептiк көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, заңды тұлғаға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он бесiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға жүзден екi жүз елуге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
он алтыншы бөлiктiң екiншi абзацында "көрсеткiшке дейiнгi" деген сөздер "көрсеткiш" деген сөздермен ауыстырылсын;
97) 174-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

98) в статье 175:
в абзаце втором части первой:
слова "до пятидесяти" заменить словом "от двадцати до пятидесяти";
слова "до пятисот" заменить словами "от двухсот до пятисот";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, в размере от трех до семи, на должностных лиц в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектом крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.";
99) в статье 176:
в части второй:
в абзаце первом слово "гражданину" заменить словами "физическому лицу";
абзац второй после слов "в размере" дополнить словами "от пятидесяти";
100) абзац первый части третьей статьи 177 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
101) в статье 179:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере от семидесяти до ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектом крупного бизнеса, в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
в части второй:
в абзаце первом слова "собственникам хозяйствующих субъектов" заменить словами "учредителям (участникам) юридического лица";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере до двухсот, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере до пятидесяти процентов от суммы, которая не была учтена, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере до ста процентов от суммы, которая не была учтена.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере до пятидесяти процентов от суммы, которая не была учтена, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере до ста процентов от суммы, которая не была учтена.";

98) 175-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында:
"елуге дейiнгi" деген сөздер "жиырмадан елуге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бec жүзге дейінгі" деген сөздер "екi жүзден бес жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен жетiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
99) 176-бапта:
екінші бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматқа" деген сөз "жеке тұлғаға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац "айлық есептiк көрсеткіштің" деген сөздерден кейiн "елуден" деген сөзбен толықтырылсын;
100) 177-баптың үшiншi бөлігінің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлігінде көзделген әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
101) 179-бапта:
бiрінші бөлiктің екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің жетпiстен жүз қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлiкте:
бipiнші абзацта "шаруашылық субъектілерінің меншік иелерiне" деген сөздер "заңды тұлғаның құрылтайшыларына (қатысушыларына)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiсi немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - айлық есептiк көрсеткіштің екi жүз мөлшерінде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға үш жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектісi немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - есепке алынбаған соманың елу процентіне дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiсi болып табылатын заңды тұлғаға есепке алынбаған соманың жүз процентiне дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектісi немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - есепке алынбаған соманың елу процентiне дейінгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға есепке алынбаған соманың жүз процентiне дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

102) статью 180 изложить в следующей редакции:
"Статья 180. Нарушение правил представления отчетности по
валютным операциям
1. Несвоевременное (в срок, превышающий дату установленного законодательством срока) представление или представление недостоверной физическими и юридическими лицами отчетности по валютным операциям, требуемой в соответствии с валютным законодательством Республики Казахстан, -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Непредставление, а также действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
103) абзац второй статьи 181 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства или некоммерческой организацией, в размере до семидесяти процентов от суммы, на которую выписана справка-сертификат, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере до ста процентов от суммы, на которую выписана справка-сертификат.";
104) статью 182 изложить в следующей редакции:
"Статья 182. Нарушение срока подачи документов для получения
подтверждения об уведомлении о валютных
операциях, а также регистрационного
свидетельства и лицензии на валютные операции
Нарушение физическими и юридическими лицами срока подачи документов для получения подтверждения об уведомлении о валютных операциях, для получения регистрационного свидетельства на валютные операции, для получения лицензии на валютные операции -
влекут штраф на физических лиц в размере до ста, на индивидуальных предпринимателей в размере до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятисот месячных расчетных показателей.";
105) в абзаце втором статьи 183 слова "до двадцати пяти" заменить словом "двадцати";
106) в абзаце втором статьи 184:
слова "до двадцати пяти" заменить словом "двадцати";
слова "до двухсот пятидесяти" заменить словом "двухсот";
107) в статье 185:
абзац первый после слова "проведения аудита" дополнить словом "заведомо";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо, индивидуального предпринимателя, юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

102) 180-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"180-бап. Валюта операциялары бойынша есеп-қисап табыс ету
ережелерiн бұзу
1. Жеке және заңды тұлғалардың Қазақстан Республикасының валюта заңдарына сәйкес талап етiлетiн валюта операциялары бойынша есеп-қисапты дер кезiнде (заңнамада белгіленген мерзiмнен күнi асқан мерзiмде) табыс етпеуі немесе дұрыс емес есеп-қисапты табыс етуi, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту жасауға әкеп соғады.
2. Табыс етпеу, сондай-ақ осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген, әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейін бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсіпкерлерге және шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан сексенге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейінгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
103) 181-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлік субъектісi немесе коммерциялық емес ұйым болып табылатын заңды тұлғаға - анықтама-сертификат жазылған соманың жетпiс процентіне дейінгі мөлшерде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға анықтама-сертификат жазылған соманың жүз процентiне дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.";
104) 182-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"182-бап. Валюта операциялары туралы хабарламаны растауды,
сондай-ақ валюта операцияларына тiркеу куәлігі мен
лицензия алу үшін құжаттар беру мерзiмін бұзу
Жеке және заңды тұлғалардың валюта операциялары туралы хабарламаны растауды алу үшiн, валюта операцияларына тіркеу куәлігін алу үшiн, валюта операцияларына лицензия алу үшін құжаттар беру мерзiмін бұзуы, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің жүзге дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсіпкерлерге - екi жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
105) 183-баптың екiншi абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
106) 184-баптың екiншi абзацында:
"жиырма беске дейінгі" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"екi жүз елуге дейінгі" деген сөздер "екi жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
107) 185-бапта:
бiрiншi абзацта "әкеп соғатын" деген сөздерден кейiн "көрінеу" деген сөзбен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамға, жеке кәсiпкерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға - айлық есептiк көрсеткiштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

108) абзац второй статьи 186 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на руководителя организации, юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства, - в размере двадцати, на юридическое лицо, являющееся субъектом крупного бизнеса, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
109) статью 187 изложить в следующей редакции:
"Статья 187. Невозвращение из-за границы средств в
национальной и иностранной валюте, а равно
неполучение товара либо невозвращение денег
по импортным сделкам
1. Неполучение товаров (работ, услуг) либо невозвращение денег, подлежащих зачислению на счета в уполномоченных банках, переведенных резидентом в пользу нерезидента для осуществления расчетов по импортным сделкам, предусматривающим перемещение товаров через таможенную границу Республики Казахстан, в случаях, когда такое получение товаров (работ, услуг) либо возвращение денег обязательно в соответствии с законодательным актом о валютном регулировании,
влечет штраф на физических и должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двухсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.
2. Невозвращение денег, подлежащих в соответствии с законодательством Республики Казахстан обязательному перечислению на счета в уполномоченных банках Республики Казахстан, по сделкам, связанным с импортом, экспортом товаров (работ, услуг), за исключением случаев, установленных в части первой настоящей статьи,-
влечет штраф на физических и должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двухсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей.
Примечание: ответственность за совершение правонарушений, предусмотренных настоящей статьей, наступает в случаях, когда неполученные товары (работы, услуги) либо невозвращенные деньги превышают сумму, эквивалентную десяти тысячам долларов Соединенных Штатов Америки и если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния.";
110) абзац второй статьи 188 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических  лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста процентов от суммы операции, проведенной с нарушением установленного порядка.";

108) 186-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ұйым басшысына, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектісi болып табылатын заңды тұлғаға - айлық есептiк көрсеткіштің жиырма мөлшерiнде, iрi бизнес субъектісі болып табылатын заңды тұлғаға екi жүз мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
109) 187-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"187-бап. Ұлттық және шетелдiк валюта түрiндегі қаражатты
шетелден қайтармау, сол сияқты импорттық мәмiлелер
бойынша алынатын тауарды алмау не ақшаны қайтармау
1. Тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алу не ақшаны қайтару валюталық реттеу туралы заң актілеріне сәйкес міндетті болған жағдайда, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) алмау не Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы тауарларды өткiзудi көздейтін импорттық мәмілелер бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшiн резиденттің резидент еместiң пайдасына аударған уәкілеттік берілген банктердегi есепшоттарға есептелуге жататын ақшаны қайтармау, -
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге - айлық есептiк көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiнші бөлігінде белгіленген жағдайларды қоспағанда тауарлардың (жұмыстардың, қызмет көрсетулердiң) импортына, экспортына байланысты мәмілелер бойынша Қазақстан Республикасының уәкiлеттік берiлген банктерiндегі есепшоттарына Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мiндетті аударылуға жататын ақшаны қайтармау, -
жеке тұлғалар мен лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің он бестен жиырма беске дейінгi мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту: Осы бапта көзделген құқық бұзушылықтарды жасағаны үшiн жауапкершілік алынбаған тауарлар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) не қайтарылмаған ақша Америка Құрама Штатының он мың долларына шамалас сомадан асқан және егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ болған жағдайда туындайды.";
110) 188-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - белгіленген тәртіпті бұза отырып жүргізген операция сомасының жетпiс процентіне дейінгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз процентiне дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

111) абзац второй статьи 189 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц до ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей.";
112) абзац второй статьи 195 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двухсот, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до четырехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятисот месячных расчетных показателей.";
113) дополнить статьей 201-1 следующего содержания:
"Статья 201-1. Нарушение требований законодательного акта
Республики Казахстан об инвестиционных фондах
1. Нарушение акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией паевого инвестиционного фонда требований законодательного акта Республики Казахстан об инвестиционных фондах к содержанию информации о своей деятельности, показателях, характеризующих состав и стоимость чистых активов инвестиционного фонда, а также порядка ее опубликования и распространения -
влечет штраф на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.
2. Распространение или опубликование акционерным инвестиционным фондом, управляющей компанией паевого инвестиционного фонда неточной, неполной или вводящей в заблуждение информации -
влечет штраф на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц - от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
114) абзац первый части второй статьи 204 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
115) в статье 205:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, в размере до пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц в размере от пяти до десяти, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере тридцати процентов от суммы облагаемого оборота за каждый месяц непостановки на учет, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от суммы облагаемого оборота за каждый месяц непостановки на учет.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами  крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от шестидесяти до ста двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";

111) 189-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
112) 195-баптың екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - үш жүзге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
113) мынадай мазмұндағы 201-1-баппен толықтырылсын:
"201-1-бап. Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар
туралы заңнама актiлерi талаптарын бұзу
1. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың Қазақстан Республикасының инвестициялық қорлар туралы заң актiлерiнiң өзiнiң қызметi, инвестициялық қордың таза активтерiнiң құрамы мен құнын сипаттайтын көрсеткiштердi, сондай-ақ оларды жариялау және тарату тәртiбiне қойылатын талаптарды бұзу, -
лауазымды адамға - айлық есептік көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Пайлық инвестициялық қор компаниясын басқаратын акционерлiк инвестициялық қордың дұрыс емес, толық емес немесе жаңылдыруға әкелетiн ақпаратты тарту және жариялау, -
лауазымды адамға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
114) 204-баптың екіншi бөлiгінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
115) 205-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үшке дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан жүзге дейiнгi мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке тұрмаған әр айы үшiн салық салынатын айналым сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға есепке тұрмаған әр айы үшiн салық салынатын айналым сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштің бестен он беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан алпысқа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

116) абзац второй статьи 205-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
117) в статье 206:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от шестидесяти до восьмидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пятнадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, в размере от сорока до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от ста до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
118) в статье 208:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от десяти до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере пяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг), на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).";
часть вторую изложить в следующей редакции:

116) 205-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге - оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
117) 206-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан сексенге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - отыздан елуге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден бiр мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
118) 208-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнының бес проценті мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының он процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг), на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двадцати процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере десяти процентов от стоимости неучтенных товаров (работ, услуг).";
119) абзац второй статьи 208-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пятнадцати месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати процентов от суммы произведенных расчетов, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса,- в размере пятидесяти процентов от суммы произведенных расчетов.";
120) в статье 209:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - тридцати процентов от доначисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от доначисленной суммы налогов и других обязательных платежей в бюджет.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати процентов от суммы корпоративного подоходного налога или индивидуального подоходного налога, исчисленного от суммы убытка, завышенной в декларации, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от суммы корпоративного подоходного налога, исчисленного от суммы убытка, завышенной в декларации.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати процентов от заниженной суммы текущих платежей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от заниженной суммы текущих платежей.";
в абзаце втором части шестой слово "пятидесяти" заменить словом "тридцати";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының он процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетілген қызметтер) құнының жиырма процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - есепке алынбаған тауарлар (жұмыстар, көрсетiлген қызметтер) құнының бес процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға он процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
119) 208-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң отыз бес мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жүргiзiлген есеп айырысу сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүргізiлген есеп айырысу сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
120) 209-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң он мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге айлық есептiк көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға салықтың және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдердiң үстеп есептелген сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға салықтың және бюджетке төленетін басқа да мiндетті төлемдердiң үстеп есептелген сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - декларацияда өсiрiп көрсетiлген залал сомасынан есептелген корпоративтiк табыс салығы немесе жеке табыс салығы сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға декларацияда өсiрiп көрсетiлген залал сомасынан есептелген корпоративтiк табыс салығы сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - ағымдағы төлемдердiң кемiтіп көрсетiлген сомасының отыз проценті мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға ағымдағы төлемдердiң кемiтiп көрсетiлген сомасының елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлiктiң екіншi абзацында "елу" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;

121) в статье 210:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от неудержанной суммы налогов и других обязательных платежей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от неперечисленной суммы налогов и других обязательных платежей.";
122) абзац второй статьи 211 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, - в размере тридцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста двадцати процентов от суммы налогов на добавленную стоимость, включенной в счет-фактуру, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двухсот процентов от суммы налогов на добавленную стоимость, включенной в счет-фактуру.";
123) в статье 212:
в абзаце втором части первой слова "от десяти до двадцати" заменить словом "пятнадцати";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "от двадцати до сорока" заменить словами "тридцати";
124) в статье 213:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Деяния, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после привлечения к административной ответственности, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от сорока до восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от двухсот пятидесяти до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров.";

121) 210-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға салықтың және басқа да мiндеттi төлемдердiң аударылмаған сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға салықтың және басқа да мiндеттi төлемдердiң ұстап қалмаған сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу проценті мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
122) 211-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыз бес мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға шот-фактураға енгізiлген, қосымша құн салығы сомасының жүз жиырма процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға шот-фактураға енгізiлген, қосымша құн салығы сомасының екi жүз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
123) 212-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "он бec" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -";
екiншi абзацында "жиырмадан қырыққа дейiнгi" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
124) 213-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"акцизделетiн тауарлары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жауапкершiлiк қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -
акцизделетін тауарлары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан елуге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - қырықтан сексенге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға мың мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

125) абзац второй статьи 214 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, маркированных с нарушением порядка и правил маркировки.";
126) абзац первый части третьей статьи 215 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
127) абзац первый части второй статьи 216 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
128) в статье 219:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
129) в статье 220:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
130) в статье 221:
в абзаце первом слова "органам государственного комитета по чрезвычайным ситуациям" заменить словами "уполномоченным органам в области чрезвычайных ситуаций";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей.";

125) 214-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"таңбалау тәртiбi мен ережелерi бұзылып таңбаланған тауарлары тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жеке кәсiпкерлерге - жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
126) 215-баптың үшiншi бөлiгінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер, -";
127) 216-баптың бiрiнші абзацының екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
128) 219-бапта:
екiншi бөліктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөліктің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
129) 220-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
130) 221-бапта:
бiрiншi абзацта "төтенше жағдайлар жөнiндегі мемлекеттiк комитет органының" деген сөздер "төтенше жағдайлар саласындағы уәкiлеттi органдардың";
екіншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға алпыстан жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

131) в статье 222:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей с лишением лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от трехсот до четырехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии, специального разрешения на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";
132) абзац второй статьи 223 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и должностных лиц юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
133) абзац второй статьи 224 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
134) абзац второй статьи 225 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
135) абзац второй статьи 225-1 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двух до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";

131) 222-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензиясынан, атом энергиясын пайдалану саласындағы
қызметтiң белгілi бiр түрiне арнайы рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензиясынан, атом энергиясын пайдалану саласындағы қызметтің белгiлі бiр түрiне арнайы рұқсаттан айыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
132) 223-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге және лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
133) 224-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің екiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерiнде, ірi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
134) 225-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің екiден онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
135) 225-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің екiден онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

136) в статье 229:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольная" заменить словом "незаконная";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пятнадцати до двадцати пяти, на должностных лиц - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
137) абзац второй статьи 230 изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на  должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
138) в статье 231:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.";
139) в статье 232:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без такового.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от трехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятисот до восьмисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности либо без такового.";

136) 229-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетімен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
137) 230-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
138) 231-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қызметтiң тиiстi түрiне лицензиядан айыра отырып немесе онсыз, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден жетi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
139) 232-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензия күшiн тоқтата отырып немесе онсыз, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"қызметтiң тиiстi түрiне лицензиядан айыра отырып не онсыз, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден сегiз жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

140) в статье 233:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановкой производимых работ.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии либо без такового и приостановкой производимых работ.";
141) абзац второй статьи 234 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере от пяти до семи, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
142) в статье 235:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до четырехсот месячных расчетных показателей.";
143) абзац второй статьи 236 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц - членов государственных приемочных комиссий в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей.";

140) 233-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жүргiзiлiп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лицензиядан айыра отырып не онсыз және жүргiзiлiп жатқан жұмыстарын тоқтата тұрып, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға
әкеп соғады.";
141) 234-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жетiге дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
142) 235-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден төрт жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
143) 236-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - мемлекеттік қабылдау комиссиясының мүшелерiне - айлық есептiк көрсеткіштiң оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

144) в статье 237:
в заголовке и абзаце первом слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного или возводимого строения либо без такового.";
145) в статье 238:
в заголовке и абзаце первом части первой слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот расчетных показателей.";
146) абзац второй статьи 239 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
147) в статье 240:
в части первой:
в абзаце первом после слова "требований" дополнить словами ", а также гигиенических нормативов";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц - в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
148) абзац второй статьи 241 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо в размере двадцати пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";

144) 237-бапта:
тақырыпта және бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"заңсыз тұрғызған немесе тұрғызылып жатқан құрылысын мәжбүрлеп құлата отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға оннан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
145) 238-бапта:
тақырыпта және бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
146) 239-баптың екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
147) 240-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "талаптарды" деген сөзден кейiн ", сондай-ақ гигиеналық нормативтердi" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
148) 241-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бес мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

149) в статье 242:
в заголовке и абзаце первом после слов "загрязняющих веществ" дополнить словами ", размещении отходов";
в абзаце втором предлог "до" исключить;
150) абзац второй статьи 243 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере тысячи процентов ставки платы за загрязнение окружающей среды.";
151) статью 244 изложить в следующей редакции:
"Статья 244. Нарушение правил эксплуатации, а также
неиспользование оборудования для очистки
выбросов в атмосферу и сброса сточных вод
Нарушение правил эксплуатации, а также неиспользование оборудования для очистки выбросов в атмосферу и сброса сточных вод -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
152) абзац второй статьи 245 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
153) в статье 246:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением или запрещением деятельности либо без такового.";

149) 242-бапта:
тақырыбы және бiрiншi абзацы "тасталуы мен шығарылуы" деген сөздерден кейiн ", қалдықтарды орналастыру" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi абзацында "жиырма беске дейінгі" деген сөздер "жиырма бec" деген сөздермен ауыстырылсын;
150) 243-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаны ластағаны үшiн төлем ставкасының мың процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
151) 244-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"244-бап. Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және
қалдық суларды ағызуға арналған жабдықтарды
пайдалану ережелерiн бұзу, сондай-ақ пайдаланбау
Атмосфераға шығарылған қалдықтарды тазалауға және қалдық суларды ағызуға арналған жабдықтарды пайдалану ережелерiн бұзу сондай-ақ пайдаланбау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
152) 245-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
153) 246-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң он бестен отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер,
-
қызметін тоқтата тұрып немесе тыйым салып, не онысыз, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға екі жүз елуден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

154) в статье 247:
в части первой:
в абзаце первом слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
в абзаце втором слова "в размере до двух" заменить словами "на физических лиц в размере двух";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти месячных расчетных показателей";
155) статью 248 изложить в следующей редакции:
"Статья 248. Нарушение законодательства по охране атмосферного воздуха
1. Прием в эксплуатацию новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц в размере от десяти до тридцати месячных расчетных показателей.
2. Эксплуатация новых и реконструированных предприятий, сооружений и других объектов, не соответствующих требованиям по охране атмосферного воздуха, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей";
156) в абзаце втором статьи 249:
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
слова "до пятидесяти" заменить словами "от тридцати до сорока";
157) в статье 250:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностное лицо, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати пяти до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей";

154) 247-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта:
"ескерту жасауға" деген сөздердiң алдынан "жеке тұлғаларға" деген сөздермен толықтырылсын;
"екiге дейiнгi" деген сөздер "екi" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл ішінде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бес мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
155) 248-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"248-бап. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегі заңнаманы бұзу
1. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегі талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және қайта жаңғыртылған кәсiпорындарды, ғимараттарды және басқа да объектілердi пайдалануға алу, -
лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Атмосфералық ауаны қорғау жөнiндегі талаптарға сәйкес келмейтiн жаңа және қайта жаңғыртылған кәсiпорындарды, ғимараттарды және басқа да объектілердi пайдалану, -
лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
156) 249-баптың екiншi абзацында:
"азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"елуге дейінгі" деген сөздер "отыздан қырыққа дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
157) 250-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға келтiрген зиян сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

158) статью 251 изложить в следующей редакции:
"Статья 251. Нерациональное использование или неиспользование
земель сельскохозяйственного назначения
Нерациональное использование или неиспользование земель сельскохозяйственного назначения, повлекшее снижение плодородия почв, -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей";
159) в статье 252:
в абзаце втором части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей";
160) абзац второй статьи 253 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста двадцати месячных расчетных показателей.";
161) абзац второй статьи 254 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста десяти месячных расчетных показателей.";
162) абзац второй статьи 255 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, должностных лиц - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей";
163) в статье 256:
в абзаце первом слово "граждан" заменить словом "физических";
в абзаце втором слова "до пятидесяти" заменить словом "тридцати";

158) 251-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"251-бап. Ауыл шаруашылық мақсатындағы жердi тиiмсiз
пайдалану немесе пайдаланбау
Топырақ құнарлылығының төмендеуiне әкеп соқтыратын ауыл шаруашылық мақсатындағы жердi тиiмсiз пайдалану немесе пайдаланбау, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
159) 252-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшілік жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
160) 253-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
161) 254-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүз онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
162) 255-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - оннан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
163) 256-бапта:
бiрiнші абзацта "Азаматтардың" деген сөз "Жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "елуге дейінгі" деген сөздер "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;

164) в статье 257:
заголовок дополнить словами ", специального земельного фонда";
в абзаце первом после слова "жилых домов" дополнить словами ", специального земельного фонда";
165) в абзаце втором статьи 258 предлог "до" исключить;
166) абзац второй статьи 259 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере ста месячных расчетных показателей.";
167) абзац второй статьи 261 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";
168) абзац второй статьи 262 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на должностных лиц в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
169) абзац второй статьи 263 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
170) абзац второй статьи 264 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
171) абзац второй статьи 265 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда.";

164) 257-бапта:
тақырыбы "жер учаскелерi" деген сөздерден кейiн ", арнайы жер қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
бiрiншi абзацта "жер учаскелерi" деген сөздерден кейiн ", арнайы жер қоры" деген сөздермен толықтырылсын;
165) 258-баптың екiншi абзацында "жиырмаға дейінгі" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
166) 259-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
167) 261-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң он мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға отыз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға тигізген зияны сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
168) 262-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
169) 263-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
170) 264-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елу мөлшерiнде iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
171) 265-баптың екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу мөлшерiнде, ipi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қоршаған ортаға тигiзген зияны сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

172) статью 266 исключить;
173) в абзаце втором статьи 267 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
174) в абзаце втором статьи 268 слова "до двадцати пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
175) абзац второй статьи 270 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере от пятнадцати до двадцати, на юридических лиц - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
176) абзац второй статьи 271 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
177) абзац второй статьи 272 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
178) абзац второй статьи 273 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц и на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
179) в абзаце втором статьи 274 предлог "до" исключить;
180) абзац второй статьи 275 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
181) в статье 276:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

172) 266-бап алынып тасталсын;
173) 267-баптың екінші абзацындағы "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
174) 268-баптың екінші абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
175) 270-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
176) 271-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпістен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
177) 272-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
178) 273-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға және шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң он мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
179) 274-баптың екінші абзацында "жиырма беске дейiнгi" деген сөздер "жиырма бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
180) 275-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
181) 276-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілері немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің жетпiс мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

182) в абзаце втором части первой статьи 277 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
183) в статье 278:
в заголовке, абзаце первом частей первой и второй слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с принудительным сносом незаконно возведенного строения.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
184) абзац второй статьи 279 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере до ста месячных расчетных показателей.";
185) абзац второй статьи 280 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
186) в абзаце втором статьи 281 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
187) абзац второй статьи 282 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
188) в статье 283:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до тысячи пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией незаконно срубленных деревьев и кустарников, транспортных средств и иных предметов нарушителя, явившихся орудием совершения указанных нарушений, или без таковой.";

182) 277-баптың бiрiншi бөлігінiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
183) 278-бапта:
тақырыпта, бiрiншi және екiншi абзацтарда "өз бетімен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе өз бетімен салынған құрылысты мәжбүрлеп бұздыра отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
184) 279-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
185) 280-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
186) 281-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
187) 282-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
188) 283-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе заңсыз кесiлген ағаштар мен бұталар, көлiк құралдары мен аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркiленiп немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"заңсыз кесiлген ағаштар мен бұталар, көлiк құралдары мен аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркiленiп немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мың бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

189) в статье 284:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере тысячи пятисот месячных расчетных показателей.";
190) в статье 285:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста пятидесяти до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
191) в статье 286:
в части первой:
абзац первый после слова "участков" дополнить словом "государственного";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от трех до десяти, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";

189) 284-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің жүз мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз мөлшерiнде, ipi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - мың бес жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
190) 285-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
191) 286-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац "иеленiп отырған" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық ұйымдарға қырықтан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден екi жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

192) в статье 287:
в заголовке слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
в абзаце первом части второй и части третьей слова "Самовольное", "Самовольный" заменить соответственно словами "Незаконное", "Незаконный";
в абзаце втором частей первой, второй, третьей и четвертой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
193) в статье 289:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части третьей слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
194) в статье 290:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц,   индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
195) в статье 291:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере четырехсот месячных расчетных показателей.";

192) 287-бапта:
тақырыбындағы "өз бетімен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi және үшiншi бөлiктердiң бiрiншi абзацында "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiнші, екiншi, үшіншi және төртiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
193) 289-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi  бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден екi жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екіншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiс мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiндe, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға eкі жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
194) 290-бапта:
бiрiншi бөлiктің екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң үш мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырық мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң он мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отыз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
195) 291-бапта:
бiрiншi бөлiктің екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - он бес мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің жиырма мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - төрт жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

196) в абзаце втором статьи 293 слова "до четырехсот" заменить словами "трехсот";
197) в статье 294:
в абзаце втором части первой:
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
слова "до двадцати" заменить словами "от десяти до двадцати";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц - в размере от двадцати до двухсот месячных расчетных показателей.";
198) в статье 295:
в заголовке слово "самостоятельное" и в абзаце первом части первой слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до шестидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от восьми до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
199) абзац второй статьи 296 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до восьми, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей.";
200) дополнить статьей 296-1 следующего содержания:
"Статья 296-1. Нарушение порядка пребывания физических лиц
на отдельных видах особо охраняемых природных
территорий
Пребывание физических лиц без специального разрешения и вне отведенных мест для посещения на территориях государственных природных заповедников, государственных национальных природных парков, государственных природных резерватов, государственных природных парков, -
влечет предупреждение или штраф в размере до двух месячных расчетных показателей.";

196) 293-баптың екiншi абзацында "төрт жүзге дейiнгi" деген сөздер "үш жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
197) 294-бапта:
бiрiнші бөлiктің екiншi абзацында:
"азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жиырмаға дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екіншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырмадан екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
198) 295-бапта:
тақырыпта "өз бетімен" деген сөздер және бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан алпысқа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзден он беске дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
199) 296-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң сегiзге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жетпіске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
200) мынадай мазмұндағы 296-1-баппен толықтырылсын:
"296-1-бап. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жекелеген
түрлерiнде жеке тұлғалардың болу тәртібiн бұзу
Жеке тұлғалардың мемлекеттік табиғи қорықтардың, мемлекеттiк ұлттық табиғи саябақтардың, мемлекеттік табиғи резерваттардың, мемлекеттiк табиғи саябақтардың аумақтарына бару үшiн белгіленген орындардың тыс жерлерде және арнайы рұқсатсыз болуы, -
ескерту жасауға немесе екi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

201)  статью 297 изложить в следующей редакции:
"Статья 297. Повреждение или уничтожение объектов
селекционно-генетического назначения
Повреждение или уничтожение объектов селекционно-генетического назначения: плюсовых деревьев, архивных клонов плюсовых деревьев, географических культур, испытательных культур популяций и гибридов -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере трехсот месячных расчетных показателей.";
202) в статье 298:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от семи до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией орудий добывания животных, транспортных средств и иных предметов, явившихся орудием совершения указанного нарушения, или без таковой.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от сорока до семидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей либо лишение права охоты на срок до двух лет с конфискацией предметов, явившихся орудиями совершения или непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
203) в статье 298-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от ста до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией предметов, явившихся орудиями совершения или непосредственными объектами правонарушения, или без таковой.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";

201) 297-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"297-бап. Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi зақымдау
немесе жою
Селекциялық-гендiк мақсаттағы объектiлердi: артықшылығы бар ағаштарды, артықшылығы бар ағаштардың мұрағаттық клондарын, географиялық дақылдарды, популяциялар мен будандардың сынақ ақылдарын зақымдау немесе жою, -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық eмес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiс мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүз мөлшерi де айыппұл салуға әкеп соғады.";
202) 298-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елу мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екіншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жануарларды аулау құралдары, көлiк құралдары және аталған құқық бұзушылықты жасау құралы болған өзге де заттары тәркiленiп немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiден он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылықты жасау құралы немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiсi болған заттары тәркiленiп немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жетпiске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не екi жылға дейiнгi мерзiмге аң аулау құқығынан айыруға әкеп соғады.";
203) 298-1-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпiске дейiн мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"құқық бұзушылық жасау құралы немесе тiкелей құқық бұзушылық объектiсi болған заттары тәркіленiп немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жетпіске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

204) в абзаце втором статьи 299 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
205) абзац второй статьи 300 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
206) в абзаце втором статьи 301:
слова "до пятидесяти" заменить словом "пятидесяти";
слова "до ста пятидесяти" заменить словами "ста пятидесяти";
207) в статье 302:
в абзаце втором части первой слова "до ста пятидесяти" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
в абзаце втором части второй слова "до ста пятидесяти" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
в части третьей:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до двухсот" заменить словами "от ста пятидесяти до двухсот";
208) в статье 303:
в части первой:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
в абзаце втором:
слова "до двадцати" заменить словом "двадцати";
слова "до ста пятидесяти" заменить словом "ста";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до двухсот" заменить словами "от ста пятидесяти до двухсот";
209) в статье 304:
в абзаце втором части первой:
слова "до двадцати" заменить словом "двадцати";
слова "до ста пятидесяти" заменить словом "ста";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения или без таковой.";
210) в статье 305:
в абзаце втором части первой слова "до ста пятидесяти" заменить словами "до семидесяти";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:

204) 299-бапта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
205) 300-баптың екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - қырықтан жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
206) 301-баптың екiншi абзацында:
"елуге дейiнгi" деген сөздер "елу" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүз елуге дейінгі" деген сөздер "жүз елу" деген сөздермен ауыстырылсын;
207) 302-бапта:
бiрiншi бөлiктің екіншi абзацында "жүз елуге дейінгі" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктің екiншi абзацында "жүз eлугe дейінгі" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi немесе екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "екi жүзге дейiнгі" деген сөздер "жүз елуден екi жүзге дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
208) 303-бапта:
бiрiншi бөлікте:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацта "жиырмаға дейінгі" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүз елуге дейінгі" деген сөздер "жүз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "екi жүзге дейiнгi" деген сөздер "жүз елуден екi жүзге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
209) 304-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
"жиырмаға дейінгі" деген сөздер "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"жүз елуге дейінгі" деген сөздер "жүз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары тәркiлене отырып немесе онсыз, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма бес мөлшерiнде, заңды тұлғаларға қоршаған ортаға тигiзген зияны сомасы мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
210) 305-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацында "жүз елуге дейiнгi" деген сөздер "жетпiске дейінгі" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
слова "до двухсот" заменить словами "от ста до ста пятидесяти";
211) в статье 306:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностное лицо в размере до двадцати месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере ста процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц в размере до двадцати пяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц - в размере двухсот процентов от стоимости незаконно переданных минеральных и живых ресурсов с конфискацией судна и орудий совершения правонарушения, а также полученных результатов исследований либо без таковой.";
212) дополнить статьей 306-1 следующего содержания:
"Статья 306-1. Нарушение законодательства об экологическом аудите
1. Невыполнение требований законодательства о проведении обязательного экологического аудита -
влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Составление аудитором заведомо недостоверного аудиторского заключения -
влечет штраф на аудитора в размере от пятидесяти до ста, на аудиторскую организацию - в размере от трехсот до тысячи месячных расчетных показателей.
3. Представление проверяемым лицом в ходе проведения экологического аудита заведомо недостоверной или неполной информации, приведшей к составлению недостоверного аудиторского заключения, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от трехсот до четырехсот, на юридическое лицо - в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей.";
213) абзац второй статьи 307 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющимися субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
214) в статье 308:
в абзаце первом слова "их переадресовка и раскредитование без участия специалистов государственной фитосанитарной службы по карантину растений" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
влечет штраф на физических лиц в размере от двух до пяти, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от шестидесяти до ста месячных расчетных показателей с конфискацией подкарантинной продукции либо без таковой";

"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкімшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
"екi жүзге дейінгі" деген сөздер "жүзден жүз елуге дейінгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
211) 306-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға заңсыз берiлген минералды және тiрi ресурстар құнынан жүз процентке дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылық жасалған кемесi мен құралдары, сондай-ақ алынған зерттеу нәтижелерi тәркiлене отырып не онысыз, лауазымды адамдарға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға заңсыз берiлген минералды және тiрi ресурстар құнының жүз процент мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
212) мынадай мазмұндағы 306-1-баппен толықтырылсын:
"306-1-бап. Экологиялық аудит туралы заңдарды бұзу
1. Мiндеттi экологиялық аудиттi жүргiзу туралы заңдар талаптарын орындамау, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Аудитордың көрiнеу дәйектемесiз аудиторлық қорытынды жасауы, -
аудиторға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, аудиторлық ұйымға - үш жүзден мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Тексерiлiп жатқан адамның экологиялық аудит жүргiзiлу барысында дұрыс емес аудиторлық қорытынды жасауға әкеп соғатын көрiнеу дұрыс емес немесе толық емес ақпаратты табыс етуi, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң үш жүзден төрт жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - бес жүзден жетi жүзеге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
213) 307-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
214) 308-бапта:
бiрiншi абзацта "оларды өсімдік карантинi жөнiндегі мемлекеттiк фитосанитариялық қызмет мамандарының қатысуынсыз басқа мекен-жайға жiберу мен орналастыру," деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"карантиндегi өнiмдердi тәркiлей отырып не онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екiден беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - алпыстан жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

215) статью 309 исключить;
216) в статье 309-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности либо без такового";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от четырехсот до шестисот месячных расчетных показателей";
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти месячных расчетных показателей";
абзац второй части шестой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей";
в абзаце втором части седьмой слова "от двухсот до пятисот" заменить словом "двухсот";
в абзаце втором части восьмой слова "от пятисот до семисот" заменить словом "четырехсот";
217) в статье 309-2:
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до пятисот месячных расчетных показателей";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей";
218) дополнить статьей 309-3 следующего содержания:

215) 309-бап алынып тасталсын;
216) 309-1-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"белгiлi бiр қызмет түрiне лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып не онсыз, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын;
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштiң жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерінде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға төрт жүзден алты жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
бесiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің он мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiс мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
алтыншы бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бес мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
жетіншi бөліктің екiншi абзацында "екi жүзден бес жүзге дейiнгi" деген сөздер "екi жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегiзiншi бөлiктің екiншi абзацында "бec жүзден жетi жүзге дейiнгi" деген сөздер "төрт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
218) 309-2-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе - айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
219) мынадай мазмұндағы 309-3-баппен толықтырылсын:

"Статья 309-3. Нарушение порядка осуществления фитосанитарного
учета и отчетности
Непредставление, а равно несвоевременное представление фитосанитарной отчетности -
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятнадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
219) в статье 310:
в части первой подпункт 9) заменить подпунктами 9) и 10) следующего содержания:
"9) применения новых, усовершенствованных ветеринарных препаратов без согласования с уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
10) нарушения иных нормативных правовых актов в области ветеринарии, не повлекшего распространения эпизоотии или иных тяжких последствий, а также решений местных представительных и исполнительных органов по вопросам борьбы с эпизоотиями -";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста месячных расчетных показателей";
220) в абзаце первом статьи 311 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
221) абзац второй части первой статьи 312 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей";
222) абзац второй статьи 313 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста месячных расчетных показателей";
223) в статье 314:
часть первую исключить;
в части второй:
в абзаце первом слова "должностным или юридическим" исключить;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от сорока до шестидесяти месячных расчетных показателей";

"309-3-бап. Фитосанитариялық есеп пен есептiлiктi жүзеге
асыру тәртiбiн бұзу
Фитосанитарлық есептілікті табыс етпеу, сол сияқты уақтылы табыс етпеу, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бес мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
220) 310-бапта:
9) тармақшаның бiрiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы 9) және 10) тармақшалармен ауыстырылсын:
"9) Мал дәрiгерлiк саласындағы уәкiлеттi мемлекеттік органның келiсiмiнсiз жаңа, жетiлдiрiлген мал дәрiгерлiк препараттарын қолдану;
10) мал дәрiгерлiк саласында iндеттiң немесе өзге де ауыр зардаптардың таралуына әкеп соқпаған басқа да нормативтiк құқықтық актілердi, сондай-ақ iндетке қарсы күрес мәселелерi жөнiндегі жергілiктi өкiлдi және атқарушы органдардың шешiмдерiн бұзу, -";
он бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
221) 311-баптың бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
222) 312-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
223) 313-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

224) в статье 315:
в абзаце первом слова "компетентными", "компетентных" заменить соответственно словами "уполномоченными", "уполномоченных";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии.";
225) абзац второй статьи 316 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей либо лишение лицензии на определенный вид деятельности в области использования атомной энергии";
226) в статье 317:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 317. Нарушение законодательства в области
технического регулирования и обеспечения
единства измерения";
в части первой слова "о стандартизации, сертификации и единстве измерения" заменить словами "в области технического регулирования и обеспечения единства измерения";
абзац пятнадцатый части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от восьмидесяти до ста месячных расчетных показателей";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до пятнадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от сорока до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей";
227) абзац второй статьи 318 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от пятидесяти до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей";

224) 314-бапта:
бiрiншi бөлiк алынып тасталсын;
екiншi бөлiкте:
бiрiншi абзацта "лауазымды адамның немесе заңды тұлғаның" деген сөздер "адамның" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан алпысқа дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
225) 315-бапта:
бiрiншi абзацта "Құзыретті", "құзыреттi" деген сөздер тиiсiнше "Уәкiлетті", "уәкiлеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштің оңға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтің белгілi бiр түрiне лицензиядан айыруға әкеп соғады.";
226) 316-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға не атом энергиясын пайдалану саласында қызметтiң белгілi бiр түрiне лицензиядан айыруға әкеп соғады.";
227) 317-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"317-бап. Өлшем бiрлiктерiн техникалық реттеу және
қамтамасыз ету саласында заңдарды бұзу
бiрiншi бөлiкте "Стандарттау сертификаттау және өлшем бiрлiгi туралы" деген сөздер "Өлшем бiрлiктерiн техникалық реттеу және қамтамасыз ету саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң он бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексеннен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштің оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан елуге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

228) абзац второй статьи 319 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере двухсот месячных расчетных показателей";
229) абзац первый части второй статьи 319-1 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
230) абзац второй части первой статьи 320 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,- в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей";
231) в статье 321:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных и юридических лиц - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных и юридических лиц - в размере шестидесяти месячных расчетных показателей";
232) статью 323 изложить в следующей редакции:
"Статья 323. Нарушение нормативных правовых актов в области
санитарно-эпидемиологического благополучия
населения, а также гигиенических нормативов
Нарушение нормативных правовых актов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также гигиенических нормативов, не повлекшее по неосторожности массовое заболевание или отравление людей, или смерть человека, -
влечет штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей";
233) в абзаце втором частей первой, второй и третьей статьи 324 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";

228) 318-баптың екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жетпiске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
229) 319-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жүз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
230) 319-1-баптың екіншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
231) 320-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде, ipi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
232) 321-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштің қырық мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, заңды тұлғаларға алпыс мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің қырық мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, заңды тұлғаларға алпыс мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
233) 323-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"323-бап. Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық ахуалы
саласындағы нормативтiк құқықтық актілердi,
сондай-ақ гигиеналық нормативтердi бұзу
Абайсызда жаппай ауруға немесе адамдардың улануына, немесе адам өлiмiне әкелiп соқтырмаған халықтың санитарлық-эпидемиологиялық ахуалы саласындағы нормативтiк құқықтық актілердi, сондай-ақ гигиеналық нормативтердi бұзу,-
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

234) в статье 325:
в абзаце первом после слова "Распространение" дополнить словом ", размещение";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,- в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до семидесяти месячных расчетных показателей";
235) в абзаце первом части второй статьи 326 после слов "лечения лиц," дополнить словами "признанных больным алкоголизмом, наркоманией и токсикоманией либо";
236) в абзаце втором части второй статьи 327 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
237) статью 329 исключить;
238) в статье 330:
в части первой:
в абзаце первом слова "гражданам", "граждан" заменить соответственно словами "физическим лицам", "физических лиц";
в абзаце втором слова "до трех" заменить словами "от трех до десяти";
в части второй:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
в абзаце втором слова "до пяти" заменить словами "от десяти до двадцати";
239) в статье 332:
в абзаце первом частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно лицом, привлекавшимся в течение года к административной ответственности за правонарушение, предусмотренное статьей 333 настоящего Кодекса, -";
240) в статье 333:
в абзаце первом слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет на физических лиц предупреждение или штраф в размере до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до двадцати месячных расчетных показателей.";
241) абзац первый части второй статьи 334 изложить в следующей редакции:

234) 324-баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi тармақтарының екiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
235) 325-бапта:
бiрiншi абзацта "таратуы" деген сөзден кейiн ", орналастыруы" деген сөзбен толықтырылсын:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейінгі мөлшерiнде, ipi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
236) 326-баптың екінші бөлiгінiң бiрiншi абзацында "деректер бар" деген сөздің алдында ", маскүнемдiкпен, нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауырады деп танылған" деген сөздермен толықтырылсын;
237) 327-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
238) 329-бап алынып тасталсын;
239) 330-бапта:
бiрiншi бөлiктің:
бiрiншi абзацында "азаматтарды", "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғаларды", "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi абзацында "үшке дейiнгi" деген сөздер "үштен онға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлiкте:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген iс-әрекеттер, -";
екiншi абзацта "беске дейiнгi" деген сөздер "оннан жиырмаға дейiнгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
240) 332-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiгінің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген, әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған сол сияқты осы Кодекстiң 333-бабымен көзделген құқық бұзушылық үшiн бiр жыл iшiнде әкiмшiлiк жауаптылыққа тартылған адам қайталап жасаған iс-әрекеттер, -";
241) 333-бапта:
бiрiншi абзацта "Азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң екiге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға онға дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмаға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
242) 334-баптың екiнші бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, либо совершенные в период   ликвидации аварии, пожаров, последствий стихийных бедствий, -";
242) дополнить статьей 336-2 следующего содержания:
"Статья 336-2. Немедицинское потребление наркотических
средств, психотропных веществ и прекурсоров
в общественных местах
1. Немедицинское потребление наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в общественных местах, -
влечет штраф в размере от одного до двух месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от пяти до десяти месячных расчетных показателей.";
243) статью 337 исключить;
244) в абзаце втором статьи 340 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
245) абзац первый части третьей статьи 342 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
246) в статье 344:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией продукции средств массовой информации.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на должностных лиц - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от трехсот до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии на деятельность по организации телевизионных программ и (или) радиовещания и запрещением деятельности юридического лица.";
247) статью 345 исключить;

"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкімшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған не аварияларды, өрттердi, табиғи апат зардаптарын жою кезеңiнде жасалған iс-әрекеттер, -";
243) мынадай мазмұндағы 336-2-баппен толықтырылсын:
"336-2-бап. Қоғамдық орындарда есiрткі құралдарын,
психотроптық заттарды және прекурсорларды
медициналық тұрғыдан тыс тұтыну
1. Қоғамдық орындарда есiрткi құралдарын, психотроптық заттарды және прекурсорларды медициналық тұрғыдан тыс тұтыну, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
244) 337-бап алынып тасталсын;
245) 340-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
246) 342-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
247) 344-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"бұқаралық ақпарат құралдарының өнiмдерi тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"тәркiлене отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден eкі жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - үш жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - телевизия бағдарламалары мен (немесе) радиохабарларын ұйымдастыру жөнiндегі қызметке берiлетiн лицензиядан айырып және заңды тұлғаның қызметiне тыйым сала отырып, айлық есептiк көрсеткіштiң мыңнан екi мыңға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

248) в абзаце втором статьи 346 слова "граждан в размере до десяти," исключить;
249) в абзаце втором статьи 347 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
250) абзац первый части второй статьи 348 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
251) в статье 349:
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
252) абзац первый части второй статьи 350 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
253) в абзаце первом части первой статьи 353 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
254) в статье 354:
в абзаце первом части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
255) абзац второй части первой статьи 355 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
256) в статье 356:
в абзаце втором части первой:
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
слова "индивидуальных предпринимателей и" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до семи, на должностных лиц - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором частей третьей и четвертой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
257) дополнить статьей 356-1 следующего содержания:

248) 345-бап алынып тасталсын;
249) 346-баптың екiншi абзацында "азаматтарға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде" деген сөздер алынып тасталсын;
250) 347-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
251) 348-баптың екiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
252) 349-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың үшiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
253) 350-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
254) 353-баптың бiрiншi бөлігінiң бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
255) 354-бапта:
бiрiншi бөлiктің бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлігінiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
256) 355-баптың бiрiншi бөлiгiнiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
257) 356-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке кәсiпкерлер мен" деген сөздер алып тасталсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жетiге дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды тұлғаларға - елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi және төртiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
258) мынадай мазмұндағы 356-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 356-1. Незаконная передача контрольных и надзорных функций
Незаконная передача контрольных и надзорных функций должностными лицами государственных органов неуполномоченным организациям -
влечет штраф в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
258) в статье 357:
в абзаце первом слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
259) дополнить статьями 357-1, 357-2, 357-3 и 357-4 следующего содержания:
"Статья 357-1. Занятие предпринимательской или иной
деятельностью, а также осуществление действий
(операций) без соответствующей регистрации или
лицензии, специального разрешения,
квалификационного аттестата (свидетельства)
1. Занятие предпринимательской или иной деятельностью, а также осуществление действий (операций) без регистрации или без лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства), в случаях, когда разрешение, лицензия, квалификационный аттестат (свидетельство) обязательны, если это деяние не содержит признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, являющихся непосредственными объектами правонарушений, либо без таковой, а при занятии предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до пятидесяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до семисот месячных расчетных показателей с конфискацией товаров, явившихся непосредственным объектом правонарушения, а при занятии предпринимательской или иной деятельностью без лицензии дополнительно влечет конфискацию дохода (дивидендов), денег, ценных бумаг, полученных вследствие административного правонарушения.
Статья 357-2. Нарушение правил и норм лицензирования

"356-1-бап. Бақылау және қадағалау функцияларын заңсыз беру
Уәкілетті органдардың мемлекеттiк органдардың лауазымды тұлғаларына бақылау және қадағалау функциясын беруi, -
айлық есептiк көрсеткіштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
259) 357-бапта:
бiрiншi абзацта "өз бетiмен" деген сөздi "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
260) мынадай мазмұндағы 357-1, 357-2, 357-3 және 357-4-баптармен толықтырылсын:
"357-1-бап. Тиiстi тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы
рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлiгiнсiз)
кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу,
сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге
асыру
1. Тiркеусiз немесе лицензиясыз, арнайы рұқсатсыз, бiлiктiлiк аттестатынсыз (куәлігінсiз), мұндай рұқсат, лицензия, бiлiктiлiк аттестаты (куәлiгi) мiндеттi болған жағдайларда кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен айналысу, сондай-ақ iс-әрекеттердi (операцияларды) жүзеге асыру, егер бұл әрекетте қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгiлерi болмаса, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар тәркiленiп не онсыз, кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысқан жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық салдарынан алынған кiрiс (дивидендтер), ақша, бағалы қағаздар қосымша тәркiленiп, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
құқық бұзушылықтың тiкелей объектiлерi болып табылатын тауарлар тәркiленiп, кәсiпкерлiк немесе өзге қызметпен лицензиясыз айналысқан жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық салдарынан алынған кiрiс (дивидендтер), ақша, бағалы қағаздар қосымша тәркiленiп, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден жетi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
357-2-бап. Лицензиялау ережелерi мен нормаларын бұзу

1. Нарушение установленных законодательством лицензионных правил и норм, в том числе несоответствие квалификационным требованиям, предъявляемым к лицензируемым видам деятельности, -
влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на определенный вид деятельности или без такового.
2. Неустранение нарушений лицензионных правил и норм, повлекших привлечение к административной ответственности, по истечении срока приостановления действия лицензии, -
влечет штраф на физических лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на определенный вид деятельности.
Статья 357-3. Нарушение порядка и срока выдачи лицензии,
специального разрешения, квалификационного
аттестата (свидетельства) на занятие
предпринимательской деятельностью
1. Нарушение срока выдачи лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) на занятие определенным видом предпринимательской деятельности, -
влечет штраф на должностное лицо в размере десяти месячных расчетных показателей.
2. Выдача лицензии, специального разрешения, квалификационного аттестата (свидетельства) с нарушением порядка, установленного законодательством, -
влечет штраф на должностное лицо в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей.
3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностное лицо от пятнадцати до двадцати месячных расчетных показателей.
Статья 357-4. Нарушение законодательства о государственной
регистрации юридических лиц, филиалов,
представительств
1. Осуществление деятельности без перерегистрации юридического лица, филиала, представительства в случаях, предусмотренных законодательством, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере сорока месячных расчетных показателей.

1. Заңдарда белгіленген лицензиялық ережелер мен нормаларды бұзу, соның iшiнде лицензияланатын қызмет түрлерiне қойылатын бiлiктiлiк талаптарына сәйкес келмеу, -
белгілi бiр қызмет түрiне лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрып, жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру мерзiмi өткеннен кейiн әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартуға әкеп соққан лицензиялық ережелер мен нормаларды бұзушылықтарды жоймау, -
белгiлi бiр қызмет түрiне берiлген лицензиядан айыра отырып, жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе opтa кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-3-бап. Кәсiпкерлiк қызметпен айналысуға лицензия, арнайы
рұқсат, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) беру
тәртiбi мен мерзiмiн бұзу
1. Кәсiпкерлiк қызметтің белгілi бiр түрiмен айналысуға лицензия, арнайы рұқсат, бiлiктілiк аттестатын (куәлігін) беру мерзiмiн бұзу,-
лауазымды адамға айлық есептік көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Лицензияны, арнайы рұқсатты, бiлiктiлiк аттестатын (куәлiгiн) заңдарда белгіленген тәртiптi бұза отырып беру, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
лауазымды адамға айлық есептiк көрсеткiштiң оң бестен жиырмаға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
357-4-бап. Заңды тұлғаларды, филиалдарды, өкiлдiктердi
мемлекеттiк тiркеу туралы заңнаманы бұзу
1. Заңдарда көзделген жағдайларда заңды тұлғаны, филиалды, өкiлдiктi қайта тiркемей жүзеге асыру, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Несвоевременное извещение регистрирующего органа об изменении местонахождения юридического лица, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере тридцати месячных расчетных показателей.";
260) абзац первый части четвертой статьи 358 изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частями первой, второй и третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
261) абзац первый части третьей статьи 360 изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частями первой и второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
262) абзац первый части второй статьи 361 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
263) в подпунктах 2), 10) статьи 362 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
264) в абзаце первом статьи 363 слова "гражданами", "граждан" заменить соответственно словами "физическими лицами", "физических лиц";
265) в абзаце втором части первой статьи 364 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
266) абзац первый части второй статьи 366 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
267) в статье 368:
в заголовке и абзаце первом части первой слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
268) в абзаце первом части первой статьи 369 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
269) абзац первый части второй статьи 370 изложить в следующей редакции:
"2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
270) абзац первый части второй статьи 371 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
271) в абзаце первом статьи 372 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";

2. Заңды тұлғаның мекен-жайының өзгеруi туралы тiркеушi органға уақытында хабарламау, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға немесе коммерциялық емес ұйымдарға, - айлық есептiк көрсеткіштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
261) 358-баптың төртiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың бiрiншi, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
262) 360-баптың үшiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiнші және екiншi бөлiктерiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
263) 361-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
264) 362-баптың 2), 10) тармақшаларында "азаматтар", "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
265) 363-баптың бiрiншi абзацындағы "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
266) 364-баптың бiрiншi бөлігінiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
267) 366-баптың екiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
268) 368-бапта:
тақырыбында және бiрiншi бөлiктің бiрiнші абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiгінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
269) 369-баптың бiрiншi бөлігінің бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөзбен ауыстырылсын;
270) 370-баптың екiншi бөлігінің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
271) 371-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";

272) в статье 374:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
абзац первый части четвертой изложить в следующей редакции:
"4. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а равно неустранение нарушений, предусмотр";
273) в абзаце первом части первой и части второй статьи 375 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
274) абзац первый части второй статьи 378 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
275) в статье 380:
в абзаце первом слова ", в том числе заграничного паспорта," исключить;
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
276) статью 381 изложить в следующей редакции:
"Статья 381. Отказ, непредставление, несвоевременное
представление, представление заведомо
недостоверной государственной статистической
отчетности и наблюдений
1. Отказ, непредставление в соответствующие статистические органы данных установленной государственной статистической отчетности и наблюдений, включая бухгалтерские балансы и отчетности, а равно умышленное представление недостоверной отчетности, -
влечет предупреждение на физических и юридических лиц.
2. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере пяти, индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
277) дополнить статьей 381-1 следующего содержания:
"Статья 381-1. Отказ, непредставление, несвоевременное
представление, сокрытие, приписки и другие
искажения данных правовой статистики и
специальных учетов
Отказ, непредставление в государственный орган, осуществляющий деятельность в области правовой статистики и специальных учетов, данных правовой статистики и специальных учетов, представление их с нарушением установленного срока, сокрытие, приписки, другие умышленные искажения данных правовой статистики и специальных учетов, а равно воспрепятствование в какой-либо форме получению правовой статистической информации и сведений специальных учетов -
влекут штраф на должностных лиц в размере до двадцати месячных расчетных показателей.";
278) в статье 387:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от двадцати до тридцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до трехсот месячных расчетных показателей.";

272) 372-бапта "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
273) 374-бапта:
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкімшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
төртiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың екiншi бөлiгінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, сол сияқты осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген бұзушылықтарды жоймау, -";
274) 375-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiндегi бiрiншi абзацтарында "азаматтарды", "азаматтардың" деген сөздер "жеке тұлғаларды", "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
275) 378-баптың екіншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
276) 380-бапта:
бiрiнші абзацта "соның iшiнде шетелдiк төлқұжат," деген сөздер алып тасталсын;
екiншi абзацта "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
277) 381-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"381-бап. Мемлекеттік статистикалық есеп-қисап және бақылау
деректерiн беруден бас тарту, бермеу, уақытында
бермеу, дұрыс бермеу
1. Бухгалтерлiк баланстарды және есеп берулердi қоса алғанда, белгiленген мемлекеттiк статистикалық есеп-қисап және бақылау деректерiн тиiстi статистикалық органдарға беруден бас тарту, бермеу, сол сияқты қасақана дәйексiз есеп-қисап беру, -
жеке және заңды тұлғаларға ескерту беруге әкеп соғады.
2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын жеке кәсiпкерлер мен заңды тұлғаларға он мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан қырыққа дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
278) мынадай мазмұндағы 381-1-баппен толықтырылсын:
381-1-бап. Құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн
беруден бас тарту, бермеу, уақытында бермеу,
жасыру, қосып жазу және басқа да бұрмалаушылықтар
Құқықтық статистика мен арнайы есеп деректерiн құқықтық статистика мен арнайы есептердi жүзеге асыратын мемлекеттік органға беруден бас тарту, бермеу, оларды белгіленген мерзiмдi бұзып беру, жасыру, қосып жазу, басқа да қасақана бұрмалаушылықтар, сол сияқты құқықтық статистикалық ақпаратты және арнайы есептер мәлiметтерiн алуға қандай да бiр нысанда болсын кедергi жасау, -
айлық есептік көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

279) в абзаце втором части второй статьи 389 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
280) в абзаце втором частей первой и второй статьи 390 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
281) в статье 391-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц и индивидуальных предпринимателей, а также юридическое лицо, являющееся субъектом малого или среднего предпринимательства - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до трехсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
в абзаце втором части третьей после слова "влекут" дополнить словами "штраф в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей или";
282) в абзаце втором части второй статьи 394 после слова "влечет" дополнить словами "штраф в размере от сорока до пятидесяти месячных расчетных показателей или";
283) абзац второй части третьей статьи 395 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
284) в статье 396:
в части первой:
а абзаце первом слово "самостоятельно" заменить словом "незаконно";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";

279) 387-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
280) 389-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
281) 390-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
282) 391-1-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға және жеке кәсiпкерлерге, сондай-ақ шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден үш жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөлiктiң екiншi абзацында "он тәулiкке дейінгі" деген сөздердiң алдынан "айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
283) 394-баптың екіншi бөлігінiң екiншi абзацы "он бес тәулiкке дейiнгi" деген сөздердiң алдынан "айлық есептiк көрсеткiштiң қырықтан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе" деген сөздермен толықтырылсын;
284) 395-баптың үшiншi бөлігінiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

285) абзац второй статьи 399 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от трехсот до пятисот месячных расчетных показателей.";
286) абзац второй статьи 400 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на физических лиц, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
287) абзац второй статьи 401 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
288) в статье 402:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение либо штраф на физических лиц в размере до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
289) абзац второй статьи 403 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";

285) 396-бапта:
бiрiншi бөлiгiнiң
бiрiншi абзацында "өз бетiмен" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк немесе коммерциялық емес ұйымдардың субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
286) 399-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткіштің жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
287) 400-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға не жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
288) 401-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға не айлық есептiк көрсеткіштің беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
289) 402-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға ескерту жасауға не айлық есептiк көрсеткіштің беске дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

290) абзац второй статьи 404 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных  предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
291) в статье 410:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
292) в абзаце первом статьи 414 слова "таможенной декларации на товары и транспортные средства, а равно" исключить;

290) 403-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
291) 404-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан он беске дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
292) 410-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетін немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейiнгi мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайтадан жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыз бес процент мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн  немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының елу процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жетпiс процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";

293) статью 416 исключить;
294) в статье 417:
в абзаце первом цифры ", 416" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф в размере от пяти до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
295) часть вторую статьи 418 изложить в следующей редакции:
"2. Нарушение установленного порядка замены продуктов переработки казахстанских товаров другими товарами -
влечет штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей либо    приостановление действия лицензии, специального разрешения на переработку товаров.";
296) статьи 419 и 420 исключить;
297) в статье 421:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере тридцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
298) абзац второй статьи 423 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
299) абзац второй части первой статьи 424 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан,  но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";

293) 414-баптың бiрiншi абзацында "тауарлар мен көлiк құралдарына кеден декларациясын, сол сияқты" деген сөздер алынып тасталсын;
294) 416-бап алынып тасталсын;
295) 417-бапта:
бiрiншi абзацта ", 416" саны алынып тасталсын:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"айлық есептiк көрсеткiштiң бестен жиырма беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
296) 418-баптың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстандық тауарлардың қайта өңдеу өнiмдерiн басқа тауарлармен ауыстырудың белгіленген тәртiбiн бұзу, -
айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға не лицензияның, тауарды қайта өңдеуге арнайы рұқсатының қолданылуын тоқтата тұруға әкеп соғады.";
297) 419 және 420-баптар алынып тасталсын;
298) 421-бапта:
бiрiншi бөлiктің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетін немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейінгі мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
екінші бөлiктiң екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыз бес процент мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының елу процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жетпiс процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
299) 423-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейінгі мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";

300) в статье 426:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
301) абзац второй статьи 427 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";

300) 424-баптың бiрiншi бөлігінiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейінгі мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептік көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
301) 426-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейiнгi мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыз бес процент мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының елу процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жетпiс процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";

302) абзац второй статьи 428 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
303) в статье 429:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, -
являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
304) в статье 430:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до сорока процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере тридцати пяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на индивидуальных предпринимателей, должностных лиц, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере семидесяти процентов от стоимости товаров, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан либо находящихся на территории Республики Казахстан с нарушением таможенного законодательства Республики Казахстан, но не менее двадцати месячных расчетных показателей.";

302) 427-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейінгі мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептік көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
303) 428-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетін немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейінгі мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
304) 429-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процентке дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процентке дейiнгi мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыз бес процент мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының елу процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жетпiс процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";

305) абзац второй статьи 431 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от двадцати до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от ста до пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятисот до одной тысячи месячных расчетных показателей.";
306) абзац второй статьи 434 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физическое лицо, индивидуальных предпринимателей, должностных лиц в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, некоммерческим организациям - в размере тридцати процентов, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере пятидесяти процентов от суммы неисполненного налогового обязательства, но не менее двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии, специального разрешения или квалификационного аттестата (свидетельства) или без такового";
307) статьи 436 и 437 исключить;
308) в статье 439:
в абзаце втором частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
дополнить частью шестой следующего содержания:
"6. Нарушение требований правил технической эксплуатации железных дорог, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего бизнеса в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
309) в статье 440:
в абзаце первом части первой слово "Самовольный" и "самовольная" заменить соответственно словом "Незаконный" и "незаконная";
в абзаце первом части второй слово "самовольное" заменить словом "незаконное";
310) в статье 442:
в абзаце втором частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
311) в абзаце втором частей первой и второй статьи 443 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
312) в статье 447:
в абзаце втором части первой слово "двадцати" заменить словом "десяти";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
313) абзац пятый части первой статьи 447-1 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

305) 430-бапта:
бiрiншi бөліктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының оннан жиырма бес процентке дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жиырмадан қырық процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыздан елу процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының отыз бес процент мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының елу процент мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасының кедендiк шекарасы арқылы өткiзiлетiн немесе Қазақстан Республикасының аумағында Қазақстан Республикасының заңнамасы бұзылып орналастырылған тауарлар құнының жетпiс процент мөлшерiнде, бiрақ жиырма айлық есептiк көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
306) 431-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге айлық есептiк көрсеткіштің жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүзден мыңға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
307) 434-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лицензияның, арнаулы рұқсаттың немесе бiлiктiлiк аттестатының (куәлiгiнiң) қолданылуы тоқтатыла тұрып немесе онсыз, жеке тұлғаларға, жеке кәсiпкерлерге, лауазымды адамдарға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға, коммерциялық емес ұйымдар орындалмаған салық мiндеттемесi сомасының отыз процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елу процентi мөлшерiнде, бiрақ екi жүз елу айлық есептік көрсеткiштен кем емес айыппұл салуға әкеп соғады.";
308) 436 және 437-баптар алынып тасталсын;
309) 439-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктердiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы бөлiкпен толықтырылсын:
"6. Темiр жолдарды техникалық пайдалану ережелерiнiң талаптарын бұзу, -
шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен он процентi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отыз процентi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
310) 440-баптың бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң бiрiншi абзацында "өз бетінше" деген сөз "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
311) 442-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң екінші абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөліктің бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -";
312) 443-баптың бiрiнші және екiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
313) 447-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацында "жиырмадан" деген сөз "оннан" деген сөзбен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің оннан он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың екiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

314) в статье 447-4:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 447-4. Осуществление автомобильных перевозок на
территории Республики Казахстан
автотранспортными средствами,
зарегистрированными в иностранном
государстве";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати пяти до сорока месячных расчетных показателей.";
315) в абзаце втором статьи 449 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
316) в статье 450:
в абзаце втором слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в примечании слово "гражданам" заменить словами "физическим лицам";
317) в статье 455:
в абзаце втором частей первой и второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце первом части второй слово "самовольная" заменить словом "незаконная";
318) абзац второй статьи 457 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
319) в статье 458:
в абзаце втором части первой слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
320) в статье 460:
в абзаце первом перед словом "Нарушение" дополнить цифрой "1.";
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двух, на должностных лиц - в размере до пяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц - в размере до десяти месячных расчетных показателей.";
321) в статье 463:
в абзаце первом части первой после слова "грузов," дополнить словами "пользования ремнями безопасности при движении на транспортных средствах, оборудованных ими, мотошлемами при управлении мотоциклами и перевозки на них пассажиров,";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,  - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на индивидуальных  предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от десяти до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

314) 447-1-баптың бiрiншi бөлiгінiң бесiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң оннан жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
315) 447-4-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"447-4-бап. Шет мемлекеттiң аумағында тiркелген автокөлiк
құралдарымен Қазақстан Республикасының аумағында
автомобильмен тасымалдауды жүзеге асыру";
екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
316) 449-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
317) 450-бапта:
екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
ескертуде "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
318) 455-бапта:
бiрiншi және екiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "өз бетiнше" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
319) 457-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
320) 458-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
321) 460-бапта:
бiрiншi абзацында "Көлiкте" деген сөздiң алдынан "1." деген санмен толықтырылсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштiң екiге дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға беске дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

322) в абзаце втором статьи 465 слова "от трех месяцев" заменить словами "от шести месяцев";
323) в абзаце первом части третьей статьи 467 слово "легкого" исключить, после слова "здоровью" дополнить словами ", не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния,";
324) в статье 467-1:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пяти до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятнадцати до двадцати пяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятнадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати пяти до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
325) в статье 468:
в абзаце первом части первой слова "не являющийся существенным" исключить;
абзац второй части первой дополнить словами "или лишение права управления транспортным средством на срок от шести месяцев до одного года";
в абзаце первом части второй:
после слов "Те же действия," дополнить словами "не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния",
слово "легкого" исключить;
в абзаце первом части третьей слова ", а равно нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, причинившие существенный материальный ущерб" исключить;
примечание исключить;
326) в абзаце втором части второй статьи 472 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
327) в статье 473:
в абзаце первом части второй:
слово "легкого" исключить;
после слова "здоровью" дополнить словами "не имеющие признаков уголовно наказуемого деяния";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Систематическое нарушение пешеходами и иными участниками дорожного движения требований установленных правил обеспечения безопасности дорожного движения -
влечет штраф от одного до двух месячных расчетных показателей";
328) в статье 474:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,- в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до сорока месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

322) 463-бапта:
бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацы "тасымалдау" деген сөзден кейiн "көлiк құралдарымен жүру кезiнде олар жабдықталған сақтандыру белдiктерiмен, мотоциклдарды жүргiзу және онда жолаушыларды тасымалдау кезiнде мотошлемдердi пайдалану," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
үшiншi бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға оннан отызға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
323) 465-баптың екiншi абзацында "үш айдан" деген сөз "алты айдан" деген сөздермен ауыстырылсын;
324) 467-баптың үшiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацында "жеңiл" деген сөз алынып тасталсын, "денсаулығына" деген сөзден кейiн "қылмыстық жазалау әрекетінiң белгілерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
325) 467-1-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштің үштен беске дейінгі мөлшерiнде, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға бестен он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға он бестен жиырма беске дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екіншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiнші бөлiгінде көзделген әкімшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң он бестен отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма бестен елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
326) 468-бапта:
бiрiншi бөліктің бiрiншi абзацында "елеусiз" деген сөз алынып тасталсын;
бiрiншi бөліктің екiнші абзацында "айыппұл салуға" деген сөзден кейiн "немесе алты айдан бiр жылға дейінгі мерзiмге көлiк құралын басқару құқығынан айыруға" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң бiрiнші абзацында:
"денсаулығына" деген сөзден кейiн "қылмыстық жазалау әрекетiнiң белгiлерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
"жеңiл" деген сөз алынып тасталсын;
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында ", сол сияқты жол жүрiсi және көлiк құралдарын пайдалану ережелерiн елеулi материалдық залал шектiрiп бұзу" деген сөздер алынып тасталсын;
ескерту алынып тасталсын;
327) 472-баптың екiншi бөлігінiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
328) 473-бапта:
екiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында:
"жеңiл" деген сөз алынып тасталсын;
"денсаулығына" деген сөзден кейін "қылмыстық жазалау әрекетінің белгiлерi жоқ" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Жаяу жүргiншiлердiң және жол қозғалысына өзге де қатысушылардың жол қозғалысы қауiпсiздiгін қамтамасыз етудiң белгiленген ережелерiнiң талаптарын жүйелi бұзу, -
айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

329) абзац второй части второй статьи 475 изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
330) в абзаце втором частей второй и третьей статьи 477 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
331) дополнить статьей 480-1 следующего содержания:
"Статья 480-1. Нарушение правил организации продажи, продления
срока действия проездных документов (билетов)
и работы билетных касс на железнодорожном
транспорте
Нарушение правил организации продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс на железнодорожном транспорте, -
влечет штраф на юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего бизнеса в размере от пяти до десяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
332) в абзаце втором статьи 483 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
333) в статье 484:
в заголовке и абзаце первом части второй слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
в абзаце первом части первой и второй слова "нескольких" заменить словами "два и более";
в абзаце втором части первой и второй слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
334) в статье 485:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от одного до двух, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от трех до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства,- в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от сорока до ста месячных расчетных показателей.";
335) в статье 486:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за состояние дорог, железнодорожных переездов, технических средств регулирования дорожным движением и других дорожных сооружений, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";

329) 474-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептік көрсеткiштiң жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырыққа дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiнші бөліктің екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштен қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
330) 475-баптың екiншi бөлігінiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң жүз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елу мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
331) 477-баптың екiншi және үшіншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
332) 480-1-баппен толықтырылсын:
"480-1-бап. Темiр жол көлігінде жол жүру құжаттарын
(билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн
ұзарту және билет кассаларының жұмысын
ұйымдастыру ережелерін бұзу
Темiр жол көлігіндe жол жүру құжаттарын (билеттердi) сату, олардың қолданылу мерзiмiн ұзаpту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру ережелерiн бұзу, -
шағын және орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға айлық eceптік көрсеткiштің бестен онға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
333) 483-баптың екiншi абзацындағы "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
334) 484-бапта:
тақырыпта "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктiң бiрiнші абзацындағы "бiрнеше" деген сөз "екi және одан да көп" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi және екiншi бөлiктiң екiншi абзацындағы "азаматтарды" деген сөз "жеке тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
335) 485-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екіншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғалар айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден екiге дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейінгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiнші бөлiктiң екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштiң үштен беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырықтан жүзге дейiнгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

336) в статье 487:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на должностных лиц, ответственных за содержание подземных коммуникаций, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере сорока месячных расчетных показателей.";
337) в статье 488:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влекут штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
338) абзац второй статьи 489 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от одного до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";

336) 486-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жолдардың, темiр жол өткелдерiнiң, жол қозғалысын реттейтін техникалық құралдарын және басқа жол құрылғыларының жай-күйiне жауапты лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштен жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жолдардың, темiр жол өткелдерiнiң, жол қозғалысын реттейтiн техникалық құралдардың және басқа жол құрылғыларының жай-күйiне жауапты лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
337) 487-бапта:
бiрiншi бөлiктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жерасты коммуникацияларының күтiп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жерасты коммуникацияларының күтіп-ұсталуына жауапты лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыз мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
338) 488-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

339) абзац второй статьи 490 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до одного, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до тридцати месячных расчетных показателей.";
340) статью 491 исключить;
341) в статье 492:
в заголовке и абзаце первом части первой слово "Самовольное" заменить словом "Незаконное";
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до шестидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией оконечных устройств (оборудования) или без таковой.";
в примечании после слова "служб" дополнить словами ", оборудование кабельного телевидения, удлинители телефонного канала";
342) статью 493 исключить;
343) статью 494 изложить в следующей редакции:
"Статья 494. Нарушение правил регистрации и эксплуатации
радиоэлектронных средств или высокочастотных
устройств, а также использование радиочастот
и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств
или высокочастотных устройств без получения
специального разрешения
1. Нарушение правил регистрации и эксплуатации радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств, а также использование радиочастот и ввоз из-за границы радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств без получения специального разрешения -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере восьмидесяти месячных расчетных показателей.

339) 489-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң бiрден үшке дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
340) 490-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң бірге дейінгі мөлшерінде, лауазымды адамдарға, жеке кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлік субъектілерi жиырмаға дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға отызға дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
341) 491-бап алынып тасталсын;
342) 492-бапта:
тақырыбында және бiрiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "өз бетiнше" деген сөздер "заңсыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың ішінде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
қосылатын құрылғыларды (жабдықтарды) тәркiлей отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға алпысқа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
ескертуде "қосылатын құрылғылары" деген сөздерден кейiн ", кабельдiк теледидар құрал-жабдықтары, телефон каналының ұзартқыштары," деген сөздермен толықтырылсын;
343) 493-бап алынып тасталсын;
344) 494-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"494-бап. Радиоэлектронды құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi
құрылғыларды тiркеу және пайдалану ережелерiн бұзу,
сондай-ақ радиожиiлiктерiн пайдалану және
шетелдерден арнайы рұқсат алмай радиоэлектронды
құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды
әкелу
1. Радиоэлектронды құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды тiркеу және пайдалану ережелерiн бұзу, сондай-ақ радиожиiлiктерiн пайдалану және шетелдерден арнайы рұқсат алмай радиоэлектронды құралдарды немесе жоғары жиiлiктегi құрылғыларды әкелу, -
жеке тұлғаларға - ескерту жасауға немесе айлық есептік көрсеткiштiң бес мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырма мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға сексен мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере ста месячных расчетных показателей с конфискацией радиоэлектронных средств или высокочастотных устройств или без таковой.
Примечание.
1. Под радиоэлектронными устройствами в настоящем Кодексе понимаются технические средства, состоящие из одного или нескольких радиопередающих или радиоприемных устройств или их комбинации и вспомогательного оборудования, предназначенные для передачи и приема радиоволн.
2. Под высокочастотными устройствами в настоящем Кодексе понимаются оборудование или приборы, предназначенные для генерирования и местного использования радиочастотной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых целях, за исключением применения в области электросвязи.";
344) в статье 495:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до ста пятидесяти месячных расчетных показателей.";
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от десяти до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до семидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
345) в статье 496:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц - в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц - в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до трехсот месячных расчетных показателей с конфискацией несертифицированных средств связи или без таковой.";
346) статью 497 исключить;

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
радиоэлектронды құралдарды немесе жоғары жиiлiктегі құрылғыларды тәркiлей отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға - айлық  есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырық мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
Ескерту.
1. Осы Кодексте радиоэлектронды құралдар деп радиотолқындарын беруге және қабылдауға арналған бiр не бiрнеше радиоберушi не радиоқабылдағыш құрылғылардан немесе соларды бiрiктіруден және көмекшi жабдықтан тұратын техникалық құралдар түсiнiледi.
2. Жоғары жиiлiктегі құрылғылар деп электр байланысы саласында қолдануды қоспағанда, радиожиiлiк энергиясын өнеркәсiптiк, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе сол сияқты мақсаттарда жинауға және жергiлiктi пайдалануға арналған жабдықтар немесе аспаптар түсiнiледi.";
345) 495-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiнші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткiштің оннан жиырмаға дейiнгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
346) 496-бапта:
бiрiншi бөліктің екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
сертификатталмаған байланыс құралдарын тәркiлей отырып немесе онысыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - отызға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";

347) абзац второй статьи 497-1 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до тридцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
348) в статье 497-2:
абзац второй части третьей изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
349) абзац второй статьи 497-3 изложить в следующей редакции:
"влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере от пяти до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере от двадцати до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере от пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей.";
350) в статье 498:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
"влекут предупреждение или штраф на физических лиц - в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут предупреждение или штраф на физических лиц - в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, в размере до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией технических средств или без таковой.";
351) в статье 499:
заголовок изложить в следующей редакции:

347) 497-бап алынып тасталсын;
348) 497-1-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан отызға дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
349) 497-2-бапта:
үшiншi бөлiктiң екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - ескерту жасауға немесе айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан жүзге дейiнгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
төртiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектілерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан қырыққа дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
350) 497-3-баптың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң бестен онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымда болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмадан қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
351) 498-бапта:
бiрiншi бөлiктiң екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған iс-әрекеттер, -
техникалық құралдарды тәркiлей отырып немесе онсыз, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - жиырма беске дейінгі мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектілерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүз елуге дейінгі мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
352) 499-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:

"Статья 499. Незаконное строительство сооружений связи";
в абзаце первом слова "или эксплуатация" исключить;
абзац второй изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей.";
352) абзац второй статьи 501 изложить в следующей редакции:
"влечет штраф на физических лиц в размере до двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере до сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере до ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса, - в размере до двухсот пятидесяти месячных расчетных показателей с конфискацией поддельных государственных знаков почтовой оплаты, а также средств их изготовления.";
353) в абзаце втором части второй статьи 522 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
354) в абзаце втором части второй статьи 524 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
355) в статье 525:
в абзаце первом части первой слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
в абзаце втором частей первой, второй и третьей слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
356) в статье 528 слова "гражданами", "граждан" заменить соответственно словами "физическими лицами", "физических лиц";
357) абзац первый части второй статьи 529 изложить в следующей редакции:
"2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -";
358) в абзаце втором части третьей статьи 530 слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
359) в статье 537 слова "в органы правовой статистики и информации," исключить;
360) статью 538 изложить в следующей редакции:
"Статья 538. Органы (должностные лица), уполномоченные
рассматривать дела об административных
правонарушениях
Дела об административных правонарушениях рассматривают:
1) судьи специализированных административных судов;
2) должностные лица государственных органов, уполномоченные настоящим Кодексом.
Примечание. Отнесенные к подведомственности специализированных административных судов дела об административных правонарушениях вправе рассматривать судьи районных (городских) судов, если на территории соответствующей административно-территориальной единицы не образован специализированный административный суд.";
361) в статье 539:
в части первой слова "и комиссии по защите прав несовершеннолетних" исключить;
часть вторую изложить в следующей редакции:

"499-бап. Байланыс құрылыстарын заңсыз салу";
бiрiншi абзацта "немесе пайдалану" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзге дейінгі мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
353) 501-баптың екiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"пошта төлемiнiң жасанды мемлекеттік белгiлерiн, сондай-ақ оларды жасау құралдарын тәркiлей отырып, жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге - қырыққа дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
354) 522-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
355) 524-баптың екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
356) 525-бапта:
бiрiншi бөліктің бiрiншi абзацында "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi, екiншi, үшiншi бөлiктерiнiң екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
357) 528-баптағы "Азаматтардың", "азаматтарға" деген сөздер тиiсiнше "Жеке тұлғалардың", "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
358) 529-баптың екiншi бөлігінiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жылдың iшiнде қайталап жасалған осы баптың бiрiншi бөлігінде көзделген iс-әрекеттер, -";
359) 530-баптағы үшiншi бөліктің екiншi абзацында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
360) 537-баптағы "құқықтық статистика және ақпарат органдарына," деген сөздер алынып тасталсын;
361) 538-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"538-бап. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға
уәкiлеттi органдар (лауазымды адамдар)
Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы істердi мыналар қарайды:
1) мамандандырылған әкiмшiлiк соттардың судьялары;
2) осы Кодексте уәкiлеттiк берiлген мемлекеттiк органдардың лауазымды адамдары.
Ескерту. Мамандандырылған әкімшiлiк соттардың ведомстволық бағынысындағы әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi, егер тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң аумағында мамандандырылған әкiмшiлiк сот құрылмаса, аудандық (қалалық) соттың судьясы қарауға құқылы.";
362) 539-бапта:
бiрiншi бөлiкте "мен кәмелетке толмағандардың құқықтарын қорғау жөнiндегi комиссиялар" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Должностные лица государственных органов, уполномоченные рассматривать дела об административных правонарушениях, рассматривают дела и налагают административные взыскания за административные правонарушения, за исключением дел, указанных в статье 541 настоящего Кодекса.";
части третью и четвертую исключить;
362) статью 540 исключить;
363) в части первой статьи 541:
цифры "79-2" исключить;
цифры "124" заменить словами "124 (частью первой)";
слова "135-138, 139 (частью второй), 140 (частью второй), 142," заменить цифрами "136, 140 (частью второй)";
цифры "148-157," заменить цифрами "147-1, 148, 151, 153-157,";
слова "161 (частями второй и третьей)" заменить словами "161 (частями четвертой и пятой)";
цифры "168-1" заменить словами "168-1 (частями первой и второй)";
после цифр "237," дополнить словами "246 (частью второй),";
слова "329 (частью второй)" исключить;
после цифр "342-357," дополнить словами "357-1, 357-2 (частью второй), 357-3, 357-4,";
после цифр "372-376" дополнить цифрами ", 381-1";
цифры "413-419," заменить цифрами "413-415, 417, 418,";
слова "436 (частью второй), 437,", "447 (частями второй, третьей), 447-1, 447-2, 447-3, 447-4,", "467-1,", "491 (частью второй),", "493 (частью второй)" исключить;
слова "461 (частями третьей и 6-1), 462 (частью третьей), 463 (частями второй и третьей)" заменить словами "461 (частью третьей), 462 (частями второй и третьей), 463 (частями 1-1, второй и третьей)";
364) статью 542 исключить;
365) в статье 543:
в части первой:
слова "131-134, 139 (частью первой)" заменить цифрами "131";
цифры "160" заменить словами "160 (частями первой и второй)";
цифры "337," исключить;
после цифр "341," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
цифры "377-380" заменить словами "377, 378, 379 (частью первой)";
в части второй:
в подпункте 2):
цифры "132" исключить;
цифры "160" заменить словами "160 (частями первой и второй)";
в подпункте 4) цифры "131-132" заменить цифрами "131";
в подпункте 7) слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. В тех случаях, когда меры административного взыскания, указанные в части третьей статьи 539 настоящего Кодекса, не подлежат обязательному применению, дело может быть рассмотрено органом внутренних дел (должностным лицом), но без применения взысканий, указанных в части третьей статьи 539 настоящего Кодекса.";
366) в абзацах втором, третьем, четвертом части второй статьи 544 слова "граждан" заменить словами "физических лиц";

"2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарауға уәкiлеттi мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары, осы Кодекстiң 541-бабында көрсетiлген iстердi қоспағанда, iстердi қарайды және әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн әкiмшiлiк жаза қолданады.";
үшiншi және төртiншi бөлiктер алынып тасталсын;
363) 540-бап алынып тасталсын;
364) 541-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"79-2" деген сандар алынып тасталсын;
"124" деген сандар "124 (бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"135-138, 139 (екiншi бөлiгiнде), 140 (екiншi бөлiгiнде), 142" деген сөздер "136, 140 (екінші бөлiгінде)" деген сандармен ауыстырылсын;
"148-157," деген сандар "147-1, 148, 151, 153-157," деген сандармен ауыстырылсын;
"161 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"168-1" деген сандар "168-1 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"237," деген сандардан кейiн "246 (екiншi бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"329 (екiншi бөлiгінде)" деген сөз алынып тасталсын;
"342-357," деген сандардан кейiн "357-1, 357-2 (екiншi бөлiгiнде), 357-3, 357-4" деген сөздермен толықтырылсын;
"372-376" деген сандардан кейiн ", 381-1" деген сандармен толықтырылсын;
"413-419," деген сандар (413-415, 417, 418," деген сандармен ауыстырылсын;
"436 (екiншi бөлігінде), 437,", "447 (екiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 447-1, 447-2, 447-3, 447-4,", "467-1,", "491 (екiншi бөлiгiнде),", "493 (екiншi бөлiгінде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"461 (үшiншi және 6-1-бөлiктерiнде), 462 (үшiншi бөлiгiнде), 463 (екiншi және үшiнші бөлiктерiнде)" деген сөздер "461 (үшiншi бөлігінде), 462 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 463 (1-1, екiншi және үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
365) 542-бап алынып тасталсын;
366) 543-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"131-134, 139 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "131" деген сандармен ауыстырылсын;
"160" деген сандар "160 (бiрiншi және екіншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"337," деген сандар алынып тасталсын;
"341," деген сандардан кейiн "357-2 (бiрiнші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"377-380" деген сандар "377, 378, 379 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлiкте:
2) тармақшада:
"132" деген сандар алынып тасталсын;
"160" деген сандар "160 (бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "131-132" деген сандар "131" деген сандармен ауыстырылсын;
7) тармақшада "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Осы Кодекстің 539-бабының үшiншi бөлігінде көрсетілген әкiмшiлiк жазалау шаралары мiндетті қолдануға жатпайтын жағдайларда iсті iшкi iстер органы (лауазымды адамы) қарауы мүмкiн, бiрақ осы Кодекстiң 539-бабының үшiншi бөлiгiнде көрсетiлген жазаларды қолданбайды.";

367) в статье 547:
в заголовке и части первой слова "в области использования воздушного пространства" заменить словами "в области государственного регулирования гражданской авиации";
в части второй слова "по использованию воздушного пространства" заменить словами "в области государственного регулирования гражданской авиации";
368) в статье 548:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Органы транспортного контроля рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 246, 247, 357-2 (частью первой), 439, 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (частями первой, третьей), 454 (частями четвертой, пятой), 455, 456, 457, 458, 459-460 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 461 (частью 6-1), 463 (частью первой, когда эти нарушения являются нарушениями правил перевозки пассажиров и грузов, частями второй и третьей), 467-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479-481 (кроме нарушений на судах воздушного, морского транспорта), 483, 486 (частью первой), 490 настоящего Кодекса.";
абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
"по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 357-2 (частью первой), 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 454 (частью четвертой), 455, 456, 461 (частью 6-1), 463 (частью второй), 467-1, 477 (частями первой, второй, четвертой), 479, 480, 486 (частью первой), 490, - уполномоченные на то должностные лица органов транспортного контроля.";
369) в части первой статьи 549:
слова "139 (частью первой)," исключить;
после слов "водном транспорте)," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
слова "479-481, 488-490, 491 (частью первой), 492 (частью первой), 493 (частью первой), 494 (частью первой), 495, 496 (частью первой), 497, 498 (частью первой), 497-1, 497-2, 497-3, 499, 500" заменить словами "481 (в части нарушений на судах морского и воздушного транспорта), 488-489";
370) дополнить статьей 549-1 следующего содержания:
"Статья 549-1. Уполномоченный орган в области информатизации и связи

367) 544-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
368) 547-бапта:
тақырыпта және бiрiншi бөлiкте "Әуе кеңiстiгiн пайдалану саласындағы" деген сөздер, екiншi бөлiкте "Әуе кеңiстiгiн пайдалану жөнiндегі" деген сөздер "Азаматтық авиацияны мемлекеттiк peттeу саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
369) 548-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Көлiк бақылау органдары осы Кодекстiң 246, 247, 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 439, 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 448, 449, 450, 451, 452, 453 (бiрiншi, үшiншi бөлiктерiнде), 454 (төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 455, 456, 457, 458, 459-460 (әуе кемелерiндегі, теңiз көлігіндегi бұзушылықтарды қоспағанда), 461 (6-1 бөлiгінде), 463 (бiрiншi бөлiгiнде, бұл бұзушылықтар жолаушылар мен жүктердi, ережелерiн бұзу болып табылатын кезде, екiншi және үшiншi бөлiгiнде), 467-1, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 479-481 (әуе кемелерiндегі, теңіз көлігіндегі бұзушылықтарды қоспағанда), 483, 486 (бiрiншi бөлiгінде), 490-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстерін қарайды.";
екiншi бөлiктiң үшiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде), 440, 441, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 454 (төртiншi бөлiгiнде), 455, 456, 461 (6-1 бөлiгiнде), 463 (екiншi бөлігінде), 467-1, 477 (бiрiншi, екiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 479, 480, 486 (бiрiншi бөлiгiнде), 490-баптарында көзделген - көлiк бақылау органдарының осыған уәкiлеттi лауазымды адамдары құқылы.";
370) 549-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"cу көлігімен тасымалдаушылар жасаған құқық бұзушылық бөлiгiнде)," деген сөздерден кейiн "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"479-481, 488-490, 491 (бiрiншi бөлігінде), 492 (бiрiншi бөлiгiнде), 493 (бiрiншi бөлігінде), 494 (бiрiншi бөлігінде), 495, 496 (бiрiншi бөлiгiнде), 497, 498 (бiрiншi бөлігінде), 497-1, 497-2, 497-3, 499, 500" деген сөздер "481 (теңiз және әуе көлiгінiң кемелерiндегі бұзушылықтар бөлігінде), 488-489" деген сөздермен ауыстырылсын;
"491 (бiрiншi бөлiгінде), 492 (бiрiншi бөлiгiнде), 493 (бiрiншi бөлiгiнде), 494 (бiрiншi бөлігінде), 495, 496 (бiрiншi бөлігінде), 497, 498 (бiрiншi бөлiгiнде), 497-1, 497-2, 497-3, 499, 500-баптарында" деген сөздер алынып тасталсын;
371) мынадай мазмұндағы 549-1-баппен толықтырылсын:
"549-1-бап. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы
уәкілетті орган

1. Уполномоченный орган в области информатизации и связи рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 357-2 (частью первой), 492 (часть первая), 494 (часть первая), 495, 496 (часть первая), 497-1, 497-2, 497-3, 498 (часть первая), настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в области информатизации и связи и его заместители;
2) руководители территориальных органов уполномоченного органа в области информатизации и связи.";
371) в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом части второй статьи 544 слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
372) статью 551 изложить в следующей редакции:
"Статья 551. Органы по охране прав интеллектуальной собственности
1. Органы по охране прав интеллектуальной собственности рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 128, 145 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного государственного органа в области охраны прав интеллектуальной собственности, его заместители, первые руководители территориальных органов юстиции (областные, городов Астана, Алматы) и их заместители.";
373) дополнить статьей 551-1 следующего содержания:
"Статья 551-1. Уполномоченный государственный орган в сфере
государственной регистрации юридических лиц,
актов гражданского состояния, регулирования
оценочной деятельности, регистрации и
документирования граждан Республики Казахстан
1. Уполномоченный государственный орган в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 379 (частями второй и третьей), 380, 357-2 (частью первой), настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе руководитель уполномоченного государственного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан, его заместители, первые руководители территориальных органов юстиции (областные, городов Астана, Алматы) и их заместители.";
374) в заголовке, частях первой и второй статьи 552 слова "и демографии" исключить;
375) в статье 553:
в части первой:
слова "139 (частью первой)," исключить;

1. Ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi орган осы кодекстiң 357-2 (бiрiншi бөлігінде), 492 (бiрiншi бөлiгiнде), 494 (бiрiншi бөлiгiнде), 495, 496 (бiрiншi бөлігінде), 497-1, 497-2, 497-3, 498 (бiрiншi бөлiгiнде) көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшілік құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазаларды қолдануға;
1) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлеттi органның басшысы мен оның орынбасарлары;
2) ақпараттандыру және байланыс саласындағы уәкiлетті органның аумақтық органдарының басшылары құқылы.";
372) 550-баптың екiншi бөлігінiң екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөздер "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
373) 551-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"551-бап. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау жөнiндегi
органдар
1. Зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау жөнiндегi органдар осы Кодекстiң 128, 145-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк шаралар қолдануға зияткерлік меншік құқықтарын қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық әдiлет органдарының бiрiншi басшылары (облыстық, Астана, Алматы қалаларының) мен олардың орынбасарлары  құқылы.";
374) мынадай мазмұндағы 551-1-баппен толықтырылсын:
"551-1-бап. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн
мемлекеттік тiркеу, бағалау қызметiн реттеу,
Қазақстан Республикасының азаматтарын
тiркеу мен құжаттамалау саласындағы уәкiлетті
мемлекеттiк орган
1. Заңды тұлғаларды, азаматтық хал актілерiн мемлекеттік тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тіркеу мен құжаттандыру саласындағы уәкiлетті мемлекеттік орган әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы осы Кодекстiң 379 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 380, 357-2 (бiрiншi бөлiгінде) көзделген iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк шаралар қолдануға заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттiк тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен құжаттандыру саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның мемлекеттiк органның басшысы, оның орынбасарлары, аумақтық әдiлет органдарының бiрiншi басшылары (облыстық, Астана, Алматы қалаларының) мен олардың орынбасарлары құқылы.";
375) 552-баптың тақырыбында, бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде "және демография" деген сөздер алынып тасталсын;
376) 553-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгінде)," деген сөздер алынып тасталсын;

после слов "(в части технической безопасности)," дополнить словами "357-2 (частью первой),";
в абзацах втором, третьем, четвертом части второй, абзацах втором, третьем части третьей слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
376) в статье 554:
в части первой слова "139 (частью первой), 240-250, 261, 264-266, 270-272, 291, 294, 296, 301, 302 (частью первой), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой)" заменить словами "175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных лицами, осуществляющими экологически опасные виды хозяйственной деятельности), 220 (частью первой), 240-246 (частью первой), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 276, 291, 294, 296, 301, 302 (частью первой), 303 (частью первой), 304 (частью первой), 305 (частью первой), 306 (частью первой), 306-1, 357-2 (частью первой)";
в части второй:
в абзацах втором и третьем слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
абзацы четвертый и пятый изложить в следующей редакции:
"старшие государственные инспекторы Республики Казахстан по охране природных ресурсов - штраф на физических лиц до двадцати пяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
территориальные главные государственные инспекторы по охране природных ресурсов - штраф на физических лиц до двадцати пяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц- до пятисот размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан либо суммы нанесенного окружающей среде вреда;
главный государственный инспектор Республики Казахстан по охране природных ресурсов и его заместители - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до тысячи размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан либо суммы нанесенного окружающей среде вреда;";
377) в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом части второй статьи 554-1 слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
378) в части первой статьи 555:
слова "139 (частью первой), 140 (частью первой), 141, 187 (частью первой)," заменить словами "140 (частью первой), 141, 187 (частью первой), 357-2 (частью второй)";

"(техникалық қауiпсiздiк бөлiгiнде)" деген сөздерден кейiн "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi, үшiншi, төртiншi, үшiншi бөлiктiң екiншi, үшiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
377) 554-бапта:
бiрiншi бөлiктегi "139 (бiрiншi бөлiгiнде), 240-250, 261, 264-266, 270-272, 291, 294, 296, 301, 302 (бiрiншi бөлiгінде), 303 (бiрiншi бөлiгiнде), 304 (бiрiншi бөлiгiнде), 305 (бiрiншi бөлiгiнде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "175 (екiншi бөлiгiнде), (шаруашылық қызметтiң экологиялық қауiптi түрлерiн жүзеге асыратын адамдар жасаған құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 220 (бiрiншi бөлігінде), 240-246 (бiрiншi бөлігінде), 247-250, 261, 264, 265, 270-272, 276, 291, 294, 296, 301, 302 (бiрiншi бөлiгiнде), 303 (бiрiншi бөлiгiнде), 304 (бiрiншi бөлiгінде), 305 (бiрiншi бөлігінде), 306 (бiрiншi бөлiгiнде), 306-1, 357-2 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
екiншi және үшіншi абзацтарда "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi және бесiншi абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi жиырма беске дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгi, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегi аумақтық мемлекеттiк бас инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырма беске дейiнгi, лауазымды адамдарға - жүзге дейiнгі, заңды тұлғаларға бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзып, жүргізiлген сомада не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасындағы проценттерде көрсетiлген айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының табиғи ресурстарды қорғау жөнiндегі мемлекеттiк бас инспекторы мен оның орынбасарлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің елуге дейiнгі, лауазымды адамдарға - жүз елуге дейінгі, заңды тұлғаларға бiр мыңға дейінгі мөлшерiнде, сондай-ақ, Қазақстан Республикасы заңнамасын бұзып, жүргізiлген сомада не қоршаған ортаға келтiрiлген зиян сомасындағы проценттерде көрсетiлген айыппұл салуға құқылы;";
378) 554-1-баптың екiншi бөлiгіндегі екiншi, үшiншi, төртiншi, бесiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
379) 555-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде), 140 (бiрiншi бөлiгiнде), 141, 187 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздер "140 (бiрiншi бөлiгiнде), 141, 187 (бiрiншi бөлiгінде), 387-2 (екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;

слова "420,", "436 (частью первой)," исключить;
379) в статье 556:
в части первой цифры "463" заменить словами "463 (за исключением части 1-1)";
подпункт 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) должностные лица военной автомобильной полиции: начальник или заместитель начальника, председатель военной квалификационной комиссии, старший инспектор и другие военнослужащие, назначенные в установленном порядке штатными и внештатными инспекторами военной автомобильной полиции - в виде предупреждения - за административные правонарушения, предусмотренные статьями 461 (частью первой), 462 (частью первой), 463 (частью первой), 464 (частью первой), 470 (частью первой), 473 (частью первой), 476 настоящего Кодекса.";
в абзаце первом части третьей слово "только" исключить;
380) в статье 557:
в части первой:
слова "139 (частью первой), 140 (частью первой), 161 (частью первой)" заменить словами "140 (частью первой), 161 (частью третьей)";
слова "329 (частью первой), 333" заменить словами "333, 357-2 (часть первой)";
в части второй слова "и их заместители на объектах железнодорожного и воздушного транспорта и других объектах" заменить словами "на транспорте и их заместители";
381) в статье 559:
в заголовке и в части первом слова "ветеринарного надзора" заменить словом "ветеринарии";
в абзацах втором и третьем части второй слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце первом части третьей слова "государственного ветеринарного надзора" заменить словами "государственного управления ветеринарией";
382) в части первой статьи 560 слова "139 (частью первой), 307, 309" заменить цифрами "307";
383) в части первой статьи 560-1 слова "139 (частью первой), 309-1, 309-2 (частями первой-третьей)" заменить словами словами ", 309-1, 309-2 (частями первой-третьей), 357-2 (частью первой)";
384) в статье 560-2:
в части первой слова "139 (частью первой), 220, 294, 309" заменить словами "220, 294, 309-3, 357-2 (частью первой)";
в абзацах втором, третьем, четвертом части второй слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
385) в статье 561:
в заголовке и части первой слова "по водным ресурсам" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";

"420", "436 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
380) 556-бапта:
бiрiншi бөлігіндегi "463" деген сандар "463 (1-1-бөлігін қоспағанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстiң 461 (бiрiншi бөлiгiнде), 462 (бiрiншi бөлiгiнде), 463 (бiрiншi бөлігінде), 464 (бiрiншi бөлігінде), 470 (бiрiншi бөлігінде), 473 (бiрiншi бөлiгiнде), 476-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар үшiн - әскери автомобиль полициясының лауазымды адамдары: бастық немесе бастықтың орынбасары, әскери бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы, аға инспектор және белгіленген тәртіппен әскери автомобиль полициясының штаттағы және штаттан тыс инспекторлары болып тағайындаған басқа да әскери қызметкерлер - ескерту түрiнде әкiмшiлiк шаралар қолдануға құқылы.";
үшiншi бөлiктегi "ғана" деген сөз алынып тасталсын;
381) 557-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде), 140 (бiрiншi бөлiгiнде), 161 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"329 (бiрiншi бөлiгінде), 333" деген сөздер "333, 387-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегі "темiр жол және әуе көлiгi объектiлерiндегi және басқа да объектiлердегі" деген сөздер "көлiктегi" деген сөзбен ауыстырылсын;
382) 559-бапта:
тақырыпта және бiрiншi бөлiктегi "Мал дәрiгерлiк қадағалау" деген сөздер "Мал дәрiгерлiк" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктiң екiншi және үшiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi бөлiктiң бiрiншi абзацында "Мемлекеттiк мал дәрiгерлiк қадағалау" деген сөздер "Мал дәрiгерлiктi мемлекеттiк басқару" деген сөздермен ауыстырылсын;
383) 560-баптың бiрiншi бөлігінде "139 (бiрiншi бөлігінде), 307, 309" деген сандар "307" деген сандармен ауыстырылсын;
384) 560-1-баптың бiрiншi бөлігінде "139 (бiрiншi бөлігінде), 309-1, 309-2 (бiрiншi - үшiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер "309-1, 309-2 (бiрiншi - үшiншi бөліктерiнде), 357-2 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
385) 560-2-бапта:
бiрiншi бөлiгiнде "139 (бiрiншi бөлігінде), 220, 294, 309" деген сөздер "220, 294, 309-3, 357-2 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен ауыстырылсын";
екiншi бөлiктiң екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
386) 561-бапта:
тақырыпта "Cу ресурстары жөнiндегi" деген сөздер "Cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"Cу ресурстары жөнiндегі" деген сөздер "Су қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;

в части первой после цифр "121" дополнить словами "124 (частью второй)";
в части второй:
в абзацах втором, четвертом слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
в абзаце третьем:
слова "по водным ресурсам" заменить словами "в области использования и охраны водного фонда";
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
386) в статье 562:
в части первой и в подпункте 1) части второй:
цифры "125, 126," исключить;
после цифр "299" дополнить цифрами "300";
в подпункте 3) части второй:
цифры "126," исключить;
после слов "294 (частью второй)" дополнить цифрами "296-1";
387) статью 563 изложить в следующей редакции:
"Статья 563. Уполномоченный орган по управлению земельными ресурсами
1. Уполномоченные органы по управлению земельными ресурсами рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 120, 121, 250-254, 256-258, 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе:
главный государственный инспектор по использованию и охране земель Республики Казахстан - штраф на физических лиц - до сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства - до ста пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - до трехсот месячных расчетных показателей; утверждать все протоколы и постановления по делу об административном правонарушении юридического лица по представлению территориальных главных государственных инспекторов по использованию и охране земель;
главные государственные инспекторы по использованию и охране земель соответствующих административно-территориальных единиц - штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства - до двадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - до ста пятидесяти месячных расчетных показателей;
государственные инспекторы по использованию и охране земель -штраф на физических лиц в размере до пяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого и среднего предпринимательства - до пятнадцати, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного бизнеса - до ста месячных расчетных показателей.";
388) в статье 566:
в заголовке и части первой слова "надзор по стандартизации, метрологии и сертификации" заменить словами "контроль в области технического регулирования и обеспечения единства измерения";
в части первой:
слова "139 (частью первой)," исключить;

"121," деген сандардан кейiн "124 (екiншi бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
үшiншi абзацта "cу ресурстары жөнiндегі" деген сөздер "cу қорын пайдалану және қорғау саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
"азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
387) 562-бапта:
бiрiншi бөлiкте және екiншi бөлiктiң 1) тармақшасында:
"125, 126" деген сандар алынып тасталсын;
"299" деген сандардан кейiн ", 300" деген сандармен толықтырылсын;
екiншi бөліктің 3) тармақшасында:
"126," деген сандар алынып тасталсын;
"294 (екiншi бөлiгінде)" деген сөздерден кейiн ", 296-1" деген сандармен толықтырылсын;
388) 563-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"563-бап. Жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi орган
1. Жер ресурстарын басқару жөнiндегі уәкiлеттi органдар осы Кодекстiң 120, 121, 250-254, 256-258, 357-2 (бірінші бөлігінде), бабында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.
2. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға және әкiмшiлiк жазалар қолдануға:
Қазақстан Республикасының жердi пайдалану және қорғау жөнiндегi мемлекеттiк аға инспектор жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң қырыққа дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға үш жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға; жердi қолдану және қорғау жөнiндегі аумақтық мемлекеттiк бас инспекторының ұсыныстары бойынша заңды тұлғаларды әкiмшiлiк құқық бұзушылық iсi бойынша барлық хаттамалар мен қаулыларды бекiтуге;
әкімшiлiк-аумақтық бiрлiктерге сәйкес жердi пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттік бас инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң онға дейінгі мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жиырмаға дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға;
жердi пайдалану және қорғау жөнiндегі мемлекеттік инспекторлар жеке тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткіштің беске дейiнгi мөлшерiнде, лауазымды адамдарға, жеке кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлер болып табылатын заңды тұлғаларға он беске дейiнгi мөлшерiнде, iрi бизнес субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға құқылы.";
389) 566-бапта:
тақырыпта, бiрiнші бөлiкте "Стандарттау, метрология және сертификаттау бойынша мемлекеттік қадағалауды" деген сөздер "Техникалық реттеу және өлшем бiрлiгін қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк бақылауды" деген сөздермен ауыстырылсын;
бiрiншi бөлiкте:
"139 (бiрiншi бөлігінде)," алынып тасталсын;

слова "329 (частью первой)," заменить словами "357-2 (частью первой),";
в части второй слова "области, городов Астаны и Алматы по надзору за стандартами и средствами измерений и их заместители" заменить словами "областей и городов по контролю за стандартами и средствами измерений";
389) в части первой статьи 568:
слова "139 (частью первой)" исключить;
после цифр "291" дополнить словами "357-2 (частью первой)";
390) в части первой статьи 570 слова "139 (частью первой), 146, 166, 205-212, 215-219," заменить словами "205-1, 208-1, 206, 207, 209-212, 215-219, 357-2 (частью первой)";
391) в части первой статьи 570-1:
цифры "146", "166," слова "205 (частями первой, второй, четвертой и пятой)" исключить;
после цифр "161" слова "(частью первой)" заменить словами "(частями первой и второй)";
392) в статье 571:
в части первой:
слова "139 (частью первой)," исключить;
после цифр "204" дополнить словами ", 357-2 (частью первой),";
в подпункте 2) части второй изложить в следующей редакции:
"2) за административные правонарушения, предусмотренные статьями 176 (частью второй), 177, 178, 185-187, 204, 357-2 (частью первой) настоящего Кодекса, - Министр финансов Республики Казахстан и его заместители, руководитель уполномоченного государственного органа в области государственного финансового контроля и его заместители, руководители территориальных органов министерства.";
393) в части первой статьи 572:
слова "139 (часть первой)" заменить цифрами "166-1";
слова "168-2 (части вторая, пятая, седьмая и восьмая по вопросам валютного контроля, части десятая и одиннадцатая)," заменить словами "168-2 (части вторая, 4-1, пятая, седьмая и восьмая по вопросам валютного контроля, части десятая и одиннадцатая),";
после цифр "187" дополнить словами "(часть вторая)";
после слов "(по вопросам валютного контроля)" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
394) в части первой статьи 573:
цифры "170, 171, 172, 172-1, 173, 174" заменить цифрами "170-174";
после цифр "201" дополнить цифрами "201-1,";
после цифр "218" дополнить словами ", 357-2 (частью первой)";
395) в абзацах втором, третьем, четвертом части второй статьи 575 слова "граждан" заменить словами "физических лиц";
396) в части первой статей 576, 576-1 слова "139 (частью первой)" заменить словами "357-2 (частью первой)";

"329 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздер "357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiктегі "облыстардың, Астана және Алматы қалаларының стандарттар мен өлшем құралдарын қадағалау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары мен олардың орынбасарлары" деген сөздер "облыстардың және қалалардың стандарттар мен өлшем құралдарын бақылау жөнiндегi мемлекеттiк бас инспекторлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
390) 568-баптың бiрiншi бөлігінде:
"139 (бiрiншi бөлiгінде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"291," деген сандардан кейiн "357-2 (бiрiншi бөлігінде)," деген сандармен толықтырылсын;
391) 570-баптың бiрiншi бөлiгiнде "(205-1, 208-1, 206, 207, 215-219, 357-2 (бiрiншi бөлігінде)," деген сандармен ауыстырылсын;
392) 570-1-баптың бiрiншi бөлігінде:
"146", "166," деген сандар ", 205 (бiрiншi, екiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)" деген сөздер алынып тасталсын;
"161" деген сандардан кейiн "(бiрiншi бөлiгінде)" деген сөздер "(бiрiншi және екiншi бөлiктерiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
393) 571-бапта:
бiрiншi бөлікте:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер алынып тасталсын;
"204," деген сандардан кейiн "357-2 (бiрiншi бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлiктің 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) осы Кодекстің 176 (екiншi бөлiгінде), 177, 178, 185-187-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық үшiн - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi мен оның орынбасарлары, мемлекеттiк қаржылық бақылау саласындағы мемлекеттік уәкiлетті органның жетекшiсi мен оның орынбасарлары, министрлiктiң аумақтық органдарының басшылары құқылы.";
394) 572-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
"139 (бiрiншi бөлiгiнде)," деген сөздер "166-1" деген сандармен ауыстырылсын;
"168-2 (екiншi, бесiншi, жетінші және сегізiншi бөлiктер - валюталық бақылау мәселелерi бойынша оныншы және он бiрiнші бөлiктер)," деген сөздер "168-2 (екiншi, 4-1, бесiншi, жетiншi және сегізiншi бөлiктер - валюталық бақылау мәселелерi бойынша оныншы және он бiрiншi бөлiктер)," деген сөздермен ауыстырылсын;
"187" деген сандардан кейiн "(екiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
"(валюталық бақылау мәселелерi бойынша)" деген сөздерден кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлігінде)" деген сөздермен толықтырылсын;
395) 573-баптың бiрiншi бөлiгінде:
"170, 171, 172, 172-1, 173, 174" деген сандар "170-174" деген сандармен ауыстырылсын;
"201" деген сандардан кейiн ", 201-1" деген сандармен толықтырылсын;
"218" деген сандардан кейiн ", 357-2 (бiрiншi бөлiгiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
396) 575-баптың екiншi бөлiгiнiң екiншi, үшiншi, төртiншi абзацтарында "азаматтарға" деген сөз "жеке тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;

397) в части второй статьи 604:
после слов "вещественными доказательствами;" дополнить словами "показаниями сертифицированных специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения;";
дополнить абзацем следующего содержания:
"При рассмотрении материалов об административных правонарушениях в качестве доказательств могут быть использованы данные сертифицированных контрольно-измерительных приборов, фото- видеоаппаратуры, фиксирующих вид, время, скорость и направление движения транспортных средств.";
398) в части первой статьи 615 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
399) в статье 618 подпункт 3) части второй изложить в следующей редакции:
"3) наложение ареста или изъятие товаров, транспортных средств и иного имущества, принадлежащего юридическому лицу";
400) в части первой статьи 619:
в подпункте 4) слово "гражданином" заменить словами "физическим лицом";
дополнить подпунктом 5-2) следующего содержания:
"5-2) правонарушений, совершенных при проведении охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц - сотрудниками Службы охраны Президента Республики Казахстан;";
401) статью 620 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) должностными лицами Службы охраны Президента - если правонарушение совершено во время проведения охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц;";
402) в части первой статьи 621:
слова ", в котором" заменить словами ". В протоколе";
дополнить предложением следующего содержания:
"Копия протокола о задержании вручается лицу, задержанному за совершение административного правонарушения.";
403) в статье 627-2:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Осмотр, как правило, производится безотлагательно, когда возникает необходимость. О производстве осмотра составляется протокол. В протоколе указываются дата и место его составления, должность, фамилия и инициалы лица, составившего протокол, сведения о лице, подвергнутом осмотру, виде, количестве, иных идентификационных признаках вещей, в том числе о типе, марке, модели, калибре, серии, номере, признаках оружия, количестве и виде боевых припасов, специальных технических средств для проведения специальных оперативно-розыскных мероприятий и криптографических средств защиты информации.
Протокол осмотра подписывается должностным лицом, его составившим, лицом, подвергнутым осмотру, владельцем вещей, подвергнутых осмотру, понятыми. В случае отказа лица, подвергнутого осмотру, владельца вещей, подвергнутых осмотру, от подписания протокола в нем производится соответствующая запись.";

397) 576, 576-1-баптардың бiрiншi бөлігіндегi "139 (бiрiншi бөлігiнде)" деген сөздер "357-2 (бiрiншi бөлігiнде)" деген сөздермен ауыстырылсын;
398) 604-баптың екiншi бөлiгiнде:
"заттай дәлелдемелермен" деген сөздерден кейiн "арнайы сертификатталған бақылаулы-өлшем техникалық құралдарының көрсеткiштерiмен және құқық бұзушылықты бақылау мен тіркеу құралдарының;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы материалдарды дәлелдемелер ретiнде қарау кезiнде көлiк құралдарының түрiн, уақытын, жылдамдығын және қозғалысының бағытын тіркейтін сертификатталған бақылаулы-өлшем құралдарының, фото-бейне аппараттарының көрсеткіштері қолданылуы мүмкiн.";
399) 615-баптың бiрiншi бөлiгіндегі "азаматтар" деген сөз "жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
400) 618-бапта екiншi бөліктің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) заңды тұлғаға тиесiлi тауарларға, көлiк құралдарына және өзге де мүлiкке тыйым салу немесе тәркiлеу.";
401) 619-баптың бiрiншi бөлiгі:
4) тармақшада "азамат" деген сөз "жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-2) тармақшамен толықтырылсын:
"5-2) Қазақстан Республикасы Президентiнiң күзет Қызметiнiң қызметкерлерi - күзетушi тұлғаның қауiпсiздiгін қамтамасыз ету бойынша жүргiзiлген күзет iс-шаралар барысындағы, құқық бұзушылықтар;";
402) 620-бап мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) Қазақстан Республикасы Президент Күзет қызметiнiң лауазымды адамдары - күзетілетiн адамдардың қауiпсiздiгін қамтамасыз ету жөнiндегi күзет ic-шараларын жүргізу кезiнде құқық бұзушылықтар жасаған кезде;";
403) 621-баптың бiрiншi бөлiгiнде:
", онда" деген сөз ". Хаттамада" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Ұстау туралы хаттаманың көшiрмесi әкiмшiлік құқық бұзушылық жасағаны үшiн ұсталған адамға тапсырылады.";
404) 627-2-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тексеру, әдетте, қажеттілiк туындаған жағдайда дереу жүргiзiледi. Тексеру жүргізiлгенi туралы хаттама толтырылады. Хаттамада оның жасалған күнi мен орны, хаттаманы жасаған адамның лауазымы, аты-жөнi, тексерiлген адам, заттардың түрi, саны, өзге де тақылеттестiк белгілерi туралы, соның iшiнде қарудың тұрпаты, маркасы, үлгiсi, калибрi, сериясы, нөмiрi, белгiлерi, оқ-дәрiлер саны және түрі, арнайы жедел iздестiру шараларын жүргiзуге арналған арнайы техникалық құралдар және ақпаратты қорғаудың криптографиялық құралдары туралы мәлiметтер көрсетiледi.
Тексеру хаттамасына оны жасаған лауазымды адам, тексерiлген адам, тексерiлген заттар иесi, куәгерлер қол қояды. Жеке басы тексерiлген адам, тексерiлген заттар иесi хаттамаға қол қоюдан бас тартқан жағдайда, хаттамаға тиiстi жазба жасалады.";

дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Осмотр живых лиц производится должностными лицами, перечисленными в статье 620 настоящего Кодекса. Осмотр живых лиц производится лицом одного пола с досматриваемым и в присутствии двух понятых того же пола.
Осмотр предметов, находящихся при живом лице, то есть обследование, осуществляемое без нарушения их конструктивной целостности, производится уполномоченными на то должностными лицами, перечисленными в статье 620 настоящего Кодекса, в присутствии лица, в собственности или владении которого эти вещи находятся, и с участием двух понятых.
В исключительных случаях при наличии оснований полагать, что при живом лице находится оружие или иные предметы, которые могут быть использованы для причинения вреда жизни и здоровью окружающих, личный досмотр, досмотр вещей может быть произведен без понятых с уведомлением об этом в течение двадцати четырех часов прокурора.";
в части второй:
первое предложение изложить в следующей редакции:
"Осмотр местности, предметов, документов, за исключением указанных в пункте 1 настоящей статьи, производится с участием понятых.";
слово "граждан" заменить словами "физических лиц";
дополнить частью девятой следующего содержания:
"9. Копия протокола осмотра вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу либо его законному представителю.";
404) в статье 629:
в абзаце первом части второй после слова "судном," дополнить словом "немедицинское";
в части четвертой слова ", а также о направлении" исключить, слова "протоколе административного правонарушения" заменить словами "протоколе об административном правонарушении";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"В протоколе об административном правонарушении указываются дата, время, место, основания отстранения от управления транспортным средством для проведения освидетельствования. Копия протокола вручается лицу, в отношении которого ведется производство по делу либо его законному представителю.";
часть шестую исключить;
405) в статье 635:
часть вторую дополнить словами "а также прилагаются документы, подтверждающие факт совершения административного правонарушения";
в части четвертой после слов "совершившим административное правонарушение," дополнить словами "за исключением случаев, предусмотренных настоящей статьей";
дополнить частью 4-1 следующего содержания:
"4-1. По делам об административных правонарушениях, рассматриваемым судами, в случае отсутствия или неявки надлежащим образом извещенного лица, совершившего административное правонарушение, протокол об административном правонарушении подписывается лицом, его составившим с отметкой в нем об отсутствии или неявки лица, совершившего административное правонарушение.";
часть шестую изложить в следующей редакции:

мынадай мазмұндағы 1-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"1-1. Тiрi адамдарды тексерудi осы Кодекстің 620-бабында аталған лауазымды адамдар жүргізедi. Тiрi адамдарды тексеру тексерiлушiмен бiр жыныстағы адам және осы жыныстас екi куәгердiң қатысуымен жүргізедi.
Тiрi адамның қолындағы заттарды тексерудi, яғни олардың құрылғылық тұтастығын бұзбай жүзуге асырылатын тексерудi осы Кодекстiң 620-бабында тізiп келтiрiлген, оған уәкiлеттi лауазымды адамдар осы заттарды меншiктенушi немесе иеленушi адамның қатысуымен және екi куәгердiң қатысуымен жүргiзедi.
Тiрi адамның қолында айналасындағылардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтіру үшін пайдаланылуы мүмкін қару немесе өзге заттар бар деуге негіз болған ерекше жағдайларда жеке басын тексеру, заттарын тексеру бұл туралы жиырма төрт сағат iшiнде прокурорға хабарланып, куәларсыз жүргiзiлуі мүмкiн.";
екiншi бөлiкте:
бiрiншi сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Орындарды, заттарды, құжаттарды тексеру, осы баптың 1-тармағында көрсетiлгендердi қоспағанда, куәгерлердiң қатысуымен жүргізiледi.";
"азаматтарды" деген сөз "жеке тұлғаларды" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы бөлiкпен толықтырылсын:
"9. Тексеру жөніндегі хаттаманың көшiрмесi өзiне қатысты іс жүргізiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.";
405) 629-бапта:
екiншi бөлiкте "мас күйiн" деген сөздерден кейiн "медициналық емес" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiкте "сондай-ақ мас күйiн куәландыруға жiберу туралы" деген сөздер "мас күйiн куәландыруға" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамада куәландыруға жiберу үшiн көлiк жүргiзуден шеттетiлген күнi, уақыты, орны, негіздемесi көрсетiледi. Хаттаманың көшiрмесi өзіне қатысты іс жүргізiлiп жатқан адамға не оның заңды өкiлiне тапсырылады.";
алтыншы бөлiк алынып тасталсын;
406) 635-бапта:
екiншi бөлік ", сондай-ақ әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасау фактiсiн дәлелдейтін құжаттар қоса берiледi" деген сөздермен толықтырылсын;
төртiншi бөлiк "туралы хаттамаға" деген сөздерден кейiн "осы бапта көзделген жағдайларды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1 бөлiгiмен толықтырылсын:
"4-1. Соттар қарайтын әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша, тиiстi түрде хабарланған әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адам жоқ болған немесе келмеген жағдайда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттамаға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамның жоқтығы немесе келмеуі туралы белгі қоя отырып, оны толтырған адам қол қояды.";
алтыншы бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Физическому лицу, законному представителю юридического лица, в отношении которых возбуждено дело, а также потерпевшему копия протокола об административном правонарушении вручается под расписку немедленно после его составления, за исключением случаев, предусмотренных настоящей частью.
Протокол об административном правонарушении в случае, предусмотренном частью 4-1 настоящей статьи, направляется по почте заказным письмом с уведомлением лицу, в отношении которого возбуждено дело.";
406) в статье 636:
в части первой:
в подпункте 1):
в абзаце втором:
цифры "79-2,", "135," исключить;
слова "(462 часть третья)" заменить словами "(462 части вторая и третья), 463 (часть 1-1)";
слова "(468 часть вторая)" заменить словами "(468 части первая и вторая);
после цифры "521," дополнить цифрой "524,";
в абзаце пятом слова "462 (часть третья)" заменить словами "462 (части вторая, третья)";
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"уполномоченного органа в области использования и охраны водного фонда (статьи 124 (часть первая), 278 (часть первая), 356);";
после абзаца шестого дополнить абзацем следующего содержания:
"уполномоченного органа в области ветеринарии (статьи 137, 310);";
абзац восьмой после слова "статьи" дополнить словами "246 (частью второй),"
в абзаце десятом слова "329 (часть вторая)" исключить;
в абзаце одиннадцатом слова "общественного согласия" заменить словом "спорта";
в абзаце двенадцатом слова "и демографии" исключить;
в абзаце четырнадцатом слова "139 (часть вторая)," исключить;
в абзаце восемнадцатом:
слова "161 (часть третья)" заменить словами "161 (части четвертая и пятая)";
слова "329 (часть вторая)," исключить;
в абзаце девятнадцатом слова "491 (часть вторая), 492 (часть вторая), 493 (часть вторая), 494 (части вторая, третья), 496 (часть вторая), 498 (часть вторая), 501" заменить словами "357-1, 492 (часть вторая), 494 (часть вторая), 496 (часть вторая), 498 (часть вторая)";
в абзаце двадцатом слова "137, 356, 442, 445, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 461 (часть 6-1), 463 (часть вторая и третья), 467-1, 477 (часть третья), 491 (часть вторая), 493 (часть вторая), 496 (часть вторая), 498 (часть вторая)" заменить словами "356, 357-1, 442, 445, 463 (часть вторая и третья)";
в абзаце двадцать первом слова "329 (часть вторая), 329-1 (часть вторая), 356, 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 477 (часть третья)" заменить словами "356, 357-1, 357-2 (частью второй), 453 (часть вторая), 454 (части первая-третья), 463 (часть вторая и третья), 467-1";
в абзаце двадцать четвертом цифры "138," исключить;
абзац двадцать шестой изложить в следующей редакции:

"6. Өздерiне қатысты iс қозғалған жеке адамға, заңды тұлғаның заңды өкiлiне, сондай-ақ жәбiрленушiге әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалғаннан кейiн, осы бөлiкте көзделген жағдайларды қоспағанда, оның көшiрмесiн қол қойғыза отырып дереу тапсырады.
Осы баптың 4-1 бөлiгiнде көзделген жағдайларда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама іс қозғалған адамға хабарлана отырып тапсырмалы пошта арқылы жiберiледі.";
407) 636-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
1) тармақшада:
екiншi абзацта:
"79-2," "135," деген сандар алынып тасталсын;
"462 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "462 (екiншi және үшiншi бөліктерi), 463 (1-1 бөлiгi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"468 (екiншi бөлiгі)" деген сөздер "468 (бiрiншi және екiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"521" деген сандардан кейiн ", 524" деген сандармен толықтырылсын;
бесiншi абзацта "462 (үшiншi бөлiгі)" деген сөздер "462 (екiншi, үшiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"cу қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi органның (124 (бiрiншi бөлiгі), 278 (бiрiншi бөлiгі), 356-баптар);";
алтыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мал дәрiгерлiк саласындағы уәкiлеттi органның (357-1, 310-баптар);";
сегiзiншi абзацта "бақылау органдарының (" деген сөздерден кейiн "(246 (екiншi бөлiгі)" деген сөздермен толықтырылсын;
оныншы абзацта "329 (екінші бөлiгi)" деген сөздер алынып тасталсын;
он бiрiншi абзацта "қоғамдық келiсiм" деген сөздер "спорт" деген сөздермен ауыстырылсын;
он екiншi абзацта "және демография" деген сөздер алынып тасталсын;
он төртiншi абзацта "139 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер алынып тасталсын;
он сегізiншi абзацта:
"161 (үшіншi бөлiгі)" деген сөздер "161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
"329 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер алынып тасталсын;
он тоғызыншы абзацта "491 (екiншi бөлiгi), 492 (екiншi бөлiгi), 493 (екiншi бөлiгі), 494 (екiншi, үшiншi бөлiктерi), 496 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгі), 501" деген сөздер "357-1, 492 (екiншi бөлігі), 494 (екiншi бөлiгi), 496 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгi)" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырмасыншы абзацта "137, 356, 442, 445, 447, 447-1, 447-2, 447-3, 447-4, 461, (6-1 бөлiгі), 463 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 467-1, 477 (үшiншi бөлiгi), 491 (екiншi бөлiгi), 493 (екінші бөлiгi), 496 (екiншi бөлiгi), 498 (екiншi бөлiгi)" деген сөздер "356, 357-1, 442, 445, 463 (екiншi және үшiншi бөлiктерi)" деген сандармен ауыстырылсын;
жиырма бiрiншi абзацта "(329 (екiншi бөлiгі), 329-1 (екiншi бөлiгi), 356, 453 (екiншi бөлiгі), 454 (бiрiншi-үшiншi бөліктерi), 477 (үшiншi бөлiгi)" деген сөздер "356, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгi), 453 (екiншi бөлiгі), 454 (бiрiншi-үшiншi бөлiктерi), 463 (екiншi және үшiншi бөлiктерi), 467-1" деген сөздермен ауыстырылсын;
жиырма төртiншi абзацта "138," деген сандар алынып тасталсын;
жиырма алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:

"органов финансовой полиции (статьи 140 (часть вторая), 143, 151, 153-157, 159 (частью второй), 161 (части четвертая и пятая), 162, 163, 176 (часть первая ), 179, 195, 200, 203, 211, 213, 214, 217, 355, 357-1, 357-2 (часть первая), 357-3, 514-519, 521, 522, 529, 532-535);";
в абзаце двадцать седьмом:
цифры "137, 138," исключить;
после цифр "214," дополнить цифрами "357-1,";
в абзаце двадцать восьмом:
цифры "413-419," заменить цифрами "413-415, 417, 418,";
слова "436 (часть вторая), 437" исключить;
в абзаце двадцать девятом:
цифры "137, 148," исключить;
после цифр "356," дополнить цифрами "357-1, 357-4,";
в абзаце тридцатом:
слова "137, 138, 139 (часть вторая), 140 (часть вторая), 149, 150, 152" заменить словами "140 (часть вторая)";
после цифр "356," дополнить словами "356-1, 357-1, 357-2 (часть вторая), 357-3";
слова "436 (часть вторая), 437," исключить;
в абзаце тридцать первом:
цифры "149, 150," исключить;
после цифр "356," дополнить цифрами "357-3";
после абзаца тридцать первого дополнить абзацем следующего содержания:
"уполномоченного органа в сфере государственной монополии (статья 147-1);";
в абзаце тридцать втором:
цифры "149, 150," исключить;
после цифр "356," дополнить цифрами "357-3,";
абзац тридцать третий изложить в следующей редакции:
"органов в области технического регулирования и обеспечения единства измерения и его территориальных органов (статьи 161 (часть четвертая), 356, 496 (часть вторая), 501);";
абзац тридцать четвертый изложить в следующей редакции:
"органов по охране прав интеллектуальной собственности (статьи 129, 356);";
после абзаца тридцать четвертого дополнить абзацем следующего содержания:
"уполномоченного государственного органа в сфере государственной регистрации юридических лиц, актов гражданского состояния, регулирования оценочной деятельности, регистрации и документирования граждан Республики Казахстан (статьи 356, 357-1, 357-4, 376);";
в абзаце тридцать седьмом цифры "139," исключить;
в абзаце сороковом слова "Службы охраны Президента Республики Казахстан," исключить;
после абзаца сорокового дополнить абзацем следующего содержания:
"Службы охраны Президента Республики Казахстан (о правонарушениях, совершенных при проведении охранных мероприятий по обеспечению безопасности охраняемых лиц);";
в подпункте 3):

"қаржы полициясы органдарының (140 (екiншi бөлiгi), 143, 151, 153-157, 159 (екiншi бөлiгі), 161 (төртiншi және бесiншi бөлiктерi), 162, 163, 176 (бiрiншi бөлiгi), 179, 195, 200, 203, 211, 213, 214, 217, 355, 357-1, 357-2 (бiрiншi бөлiгi), 357-3, 514-519, 521, 522, 529, 532-535-баптар);";
жиырма жетiншi абзацта:
"137, 138," деген сандар алынып тасталсын;
"214," деген сандардан кейiн "357-1," деген сандармен толықтырылсын;
жиырма сегізiншi абзацта:
"413-419," деген сандар "413-415, 417, 418," деген сандармен ауыстырылсын;
"436 (екiншi бөлiгi), 437" деген сөздер алынып тасталсын;
жиырма тоғызыншы абзацта:
"137, 148," деген сандар алынып тасталсын;
"356," деген сандардан кейiн "357-1, 357-4," деген сөздермен толықтырылсын;
отызыншы абзацта:
"137, 138, 139 (екiншi бөлiгі), 140 (екiнші бөлiгi), 149, 150, 152" деген сөздер "140 (екіншi бөлiгi)" деген сандармен ауыстырылсын;
"356," деген сандардан кейiн "356-1, 357-1, 357-2 (екiншi бөлiгi), 357-3" деген сөздермен толықтырылсын;
"436 (екiншi бөлiгі), 437," деген сөздер алынып тасталсын;
отыз бiрiншi абзацта:
"149, 150" деген сандар алынып тасталсын;
"356" деген сандардан кейiн ", 357-3" деген сандармен толықтырылсын;
отыз бiрiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"мемлекеттiк монополия саласындағы уәкiлетті органның (147-1-бабы);";
отыз екінші абзацта:
"149, 150," деген сандар алынып тасталсын;
"356," деген саннан кейiн "357-3," деген сандармен толықтырылсын;
отыз үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"техникалық реттеу және өлшем бiрлiгін қамтамасыз ету саласындағы органдар мен оның аумақтық органдарының (161 (төртiншi бөлiгі), 356, 496 (екiншi бөлiгі), 501-баптар);";
отыз төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"зияткерлiк меншiк құқықтарын қорғау жөнiндегi органдардың (129, 356-баптар);";
отыз төртiншi абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"заңды тұлғаларды, азаматтық хал актiлерiн мемлекеттік тiркеу, бағалау қызметiн реттеу, Қазақстан Республикасының азаматтарын тiркеу мен құжаттамалау саласындағы уәкiлетті мемлекеттiк органның (356, 357-1, 357-4, 376-баптар);";
отыз жетiншi абзацта "139," деген сандар алынып тасталсын;
қырықыншы абзацта "Қазақстан Республикасы Президентiнiң күзет қызметiнiң," деген сөздер алынып тасталсын;
қырықыншы абзацтан кейiн мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы Президентiнің күзет қызметінің (күзетілетін адамдардың қауiпсiздігін қамтамасыз ету бойынша күзету iс-шараларын жүргiзу кезінде жасалған құқық бұзушылықтар туралы);";
3) тармақшада:

цифры "137, 138," исключить;
после цифр "188" дополнить цифрами ", 357-1";
в части второй:
абзац четвертый исключить;
в абзаце шестом цифры "125, 126," исключить;
407) в части первой статьи 637 цифры "150, 151, 152, 342-352, 353, 366, 375," заменить цифрами "151, 342-352, 353, 356-1, 357-3, 366, 375, 381-1";
408) в статье 638:
в части первой:
слово "выявление" заменить словом "обнаружения";
после слов "бюджетных средств" дополнить словами ", а также в сфере технического регулирования и обеспечения единства измерений";
в части второй слова "с момента выявления правонарушения" заменить словами ", а по административным правонарушениям, предусмотренным статьями 182, 187 и 188 настоящего Кодекса, в течение десяти суток с момента обнаружения правонарушения или лица, его совершившего";
дополнить частью пятой следующего содержания:
"5. В случае, когда по материалам об административных правонарушениях в качестве доказательства используются данные сертифицированных контрольно-измерительных приборов, фото- видеоаппаратуры, позволяющие достоверно установить факт нарушения и личность нарушителя, протокол об административном правонарушении может быть составлен в его отсутствие.";
409) в статье 639:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. При совершении административного правонарушения, влекущего наложение административного взыскания в виде предупреждения или штрафа, если он не превышает размера пяти месячных расчетных показателя и лицо (физическое лицо, орган или лицо, осуществляющее функции управления юридическим лицом) признало факт совершения правонарушения, то протокол об административном правонарушении не составляется, а предупреждение оформляется или при наложении взыскания в виде штрафа выдача квитанции, установленного образца, являющейся документом строгой финансовой отчетности, осуществляется уполномоченным на то должностным лицом на месте совершения административного правонарушения.
Лицо, совершившее административное правонарушение, подтверждает свое согласие с наложенным взысканием посредством росписи на втором экземпляре предупреждения или платежного документа.";
дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. При совершении административного правонарушения, по которому доказательствами являются данные, установленные показаниями специальных контрольно-измерительных технических средств и приборов наблюдения и фиксации правонарушения, прошедших метрологическую проверку, протокол об административном правонарушении не составляется, а выносится постановление о привлечении собственника транспортного средства либо лица, управлявшего указанным транспортным средством, к административной ответственности в пределах, установленных особенной частью настоящего Кодекса.";
в части второй слово "граждан" заменить словами "физических лиц";

"137, 138," деген сандар алынып тасталсын;
"188" деген сандардан кейiн ", 357-1" деген сандармен толықтырылсын;
екiншi бөлiкте:
төртiншi абзацы алынып тасталсын;
алтыншы абзацта "125, 126," деген сандар алынып тасталсын;
407) 637-баптың бiрiншi бөлігінде "150, 151, 152, 342-352, 353, 366, 375" деген сандар "151, 342-352, 353, 356-1, 357-3, 366, 375, 381-1" деген сандармен ауыстырылсын;
408) 638-бапта:
бiрiншi бөлiкте:
"анықталғаннан" деген сөз "ашылғаннан" деген сөзбен ауыстырылсын;
"бұзушылық бойынша," деген сөздерден кейiн "сондай-ақ техникалық реттеу және өлшем бiрлігін қамтамасыз ету саласында" деген сөздермен толықтырылсын;
екіншi бөлiкте "анықталған кезден бастап үш" деген сөздер "оны жасаған адам ашылған кезден бастап үш тәулiк iшiнде, ал осы Кодекстiң 182, 187 және 188-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар бойынша он" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы бесiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"5. Әкiмшілiк құқық бұзушылықтар туралы материалдар бойынша дәлелдемелер ретiнде құқық бұзу фактiсiн және құқық бұзушының жеке басын дәйекті анықтауға мүмкіндiк беретін сертификатталған бақылаулы-өлшем құралдарының, фото-бейне аппараттарының көрсеткіштерi қолданылған жағдайда әкiмшілік құқық бұзушылық туралы хаттама ол болмаған жағдайда толтырылуы мүмкін.";
409) 639-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Ескерту немесе егер ол бес айлық есептiк көрсеткіштен аспайтын мөлшерде айыппұл түрiнде әкiмшiлiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшілiк құқық бұзушылық жасалған жағдайда және адам (жеке тұлға, заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган немесе адам) құқық бұзушылық жасау фактісін мойындаса, онда әкiмшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды, ал ескерту ресiмделедi немесе айыппұл түрiнде жаза қолданылған жағдайда қатаң қаржылық есеп-қисап құжаты болып табылатын белгiленген үлгiдегі түбiртек берудi соған уәкілеттік берiлген адам әкімшілік құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"1-1. Айлық еселiк көрсеткiштен аспайтын мөлшерде айыппұл түрiнде әкімшілiк жаза қолдануға әкеп соғатын әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жағдайда, және адам (жеке тұлға, заңды тұлғаны басқару функциясын жүзеге асыратын орган немесе адам) құқық бұзушылық жасау фактiсiн мойындаса, онда әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы хаттама жасалмайды, ал ескерту ресiмделедi немесе айыппұл түрiнде жаза қолданылған жағдайда қатаң қаржылық есеп-қисап құжаты болып табылатын белгіленген үлгiдегi түбiртек берудi соған уәкiлеттiк берiлген адам әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған жерде жүзеге асырады.";
екiншi бөлiкте "Азаматтар" деген сөз "Жеке тұлғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;

410) в части второй статьи 642 после цифры "247," дополнить цифрами "447, 447-1, 447-3,";
411) часть первую статьи 651 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) язык производства по рассматриваемому делу";
412) в части третьей статьи 678 слово "гражданина" заменить словами "физического лица";
413) в части первой статьи 697 слово "гражданами" заменить словами "физическими лицами";
414) абзац первый части второй статьи 709 изложить в следующей редакции:
"2. Постановление о принудительном взыскании штрафа направляется судом в банк или организацию, осуществляющую отдельные виды банковских операций, для изъятия денег с банковского счета юридического лица без его согласия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
415) дополнить статьей 709-1 следующего содержания:
"Статья 709-1. Принудительное исполнение постановления о
наложении штрафа на физическое лицо
1. Постановление о наложении штрафа может быть направлено органом (должностным лицом), наложившим административное взыскание, в суд не позднее сроков, установленных статьей 703 настоящего Кодекса.
2. Постановление о наложении штрафа, направленное в суд с пропуском установленного срока, возвращается судом, о чем выносится определение.
3. Постановление о наложении штрафа рассматривается судьей единолично в течение пятнадцати дней со дня поступления заявления в суд.
4. О поступившем постановлении о наложении штрафа суд уведомляет лицо, совершившее правонарушение.
5. Суд при рассмотрении постановления о наложении штрафа не вправе пересматривать решение органа (должностного лица) о наложении штрафа по существу.
6. Дополнительные расходы, связанные с принудительным взысканием штрафа, возлагаются на лицо, не исполнившее решение добровольно.";
416) в части третьей статьи 717 слова "связи и информатизации" заменить словами "информатизации и связи".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан

410) 642-баптың екiншi бөлiгінде "247," деген сандардан кейiн ", 447, 447-1, 447-3" деген сандармен толықтырылсын;
411) 651-баптың бiрiншi бөлiгі мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қаралатын iс бойынша iс жүргiзу тiлi;";
412) 678-баптың үшiншi бөлiгінде "Азамат" деген сөз "Жеке тұлға" деген сөздермен ауыстырылсын;
413) 697-баптың бiрiншi бөлiгiнде "азаматтардың" деген сөз "жеке тұлғалардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
414) 709-баптың екiншi бөлiгiнiң бiрiншi абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Айыппұлды мәжбүрлеп өндiрiп алу туралы қаулыны сот заңды тұлғаның банктік шотынан оның келiсiмiнсiз Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ақша алу үшiн банкке немесе банктiк операциялардың жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымға жiбередi.";
415) мынадай мазмұндағы 709-1-баппен толықтырылсын;
"709-1-бап. Жеке тұлғаға айыппұл салу туралы қаулыны мәжбүрлеп
орындату
1. Әкiмшiлiк жаза қолданған орган (лауазымды адам) айыппұл салу туралы қаулыны осы Кодекстiң 703-бабында белгіленген мерзiмнен кешiктiрмей сотқа жiберуi мүмкiн.
2. Сотқа белгіленген мерзiмдi өткiзiп алып жiберiлген айыппұл салу туралы қаулыны сот қайтарады, бұл туралы ұйғарым шығарылады.
3. Судья айыппұл салу туралы қаулыны сотқа өтiнiш түскен күннен бастап он бес күн iшiнде жеке-дара қарайды.
4. Сот айыппұл салу туралы қаулының түскенi туралы құқық бұзушылық жасаған адамға хабарлайды.
5. Соттың айыппұл салу туралы қаулыны қарау кезiнде айыппұл салу туралы органның (лауазымды адамның) шешiмiн мәнi бойынша қайта қарауға құқығы жоқ.
6. Айыппұлды мәжбүрлеп өндiруге байланысты қосымша шығыстар шешiмдi өз еркiмен орындамаған адамға жүктеледi.";
416) 717-баптың үшiншi бөлiгiнде "байланыс және ақпараттандыру" деген сөздер "ақпараттандыру және байланыс" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң 2006 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті