О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2005 года N 646
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений
в некоторые законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам страхования"
Статья 1.  Внести следующие изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 16-17, ст. 642; N 23, ст. 929; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; N 22, ст. 408; 2001 г., N 23, ст. 309; N 24, ст. 338; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 7; N 4, ст. 25; N 11, ст. 56; N 14, ст. 103; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 3-4, ст. 16; N 5, ст. 25; N 6, ст. 42; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142):
1) в статье 807:
пункт 1 статьи 807 изложить в следующей редакции:
"1. Объектами имущественного и личного страхования могут быть имущественные интересы, связанные:
1) с дожитием граждан до определенного возраста или срока, установленного договором страхования, со смертью, с наступлением определенных событий в жизни граждан;
2) с причинением вреда жизни и здоровью граждан в результате несчастных случаев и иных событий, заболеваний;
3) с владением, пользованием и распоряжением имуществом;
4) с обязанностью возместить вред, причиненный другим лицам, в том числе в результате нарушения договора (обязательств);
5) с иными рисками граждан и юридических лиц.";
в пункте 2 после слова "противоправные" дополнить словом "имущественные";
в пункт 3 после слова "выступают" дополнить словом "имущественные";
2) в статье 809:
в пункте 1 после слова "гражданина" дополнить словом "имущественных";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. К имущественному страхованию относится страхование имущества и связанных с ним имущественных интересов.";
в пункте 5 слова "(страхование ответственности за причинение вреда)" и "(страхование ответственности по договору)" исключить;

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 29 маусымдағы N 646 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актілерiне
сақтандыру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен
толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасының Заңы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актілерiне мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 1999 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне (ерекше бөлiм), (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат):
1) 807-бапта:
807-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мүлiктiк және жеке сақтандыру объектiлерi:
1) азаматтардың белгілі бiр жасқа дейiн немесе сақтандыру шартында белгiленген мерзiмге дейiн өмiр сүруiне, өлiмiне, азаматтардың өмiрiнде белгілі бiр оқиғалардың басталуына;
2) жазатайым жағдайлардың және өзге де оқиғалардың, аурулардың нәтижесiнде азаматтардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрiлуiне;
3) мүлiкті иеленуiне, пайдалануына және билiк етуiне;
4) басқа тұлғаларға келтiрiлген, оның iшiнде шартты (мiндеттемелердi) бұзу нәтижесiнде зиянды өтеу мiндетiне;
5) азаматтар мен заңды тұлғалардың өзге тәуекелдерiне байланысты мүлiктiк мүдделер болуы мүмкiн.";
2-тармақта "құқыққа қайшы" деген сөздерден кейiн "мүлiктiк" деген сөзбен толықтырылсын;
3-тармақта "мүдделер" деген сөздiң алдында "мүлiктік" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 809-бапта:
1-тармақта "мүдделерiн" деген сөздiң алдында "мүлiктiк" деген сөзбен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Мүлiктi және оларға байланысты мүлiктiк мүдделердi сақтандыру мүлiктiк сақтандыруға жатады.";
5-тармақта "(келтiрiлген зияндар үшiн жауаптылықты сақтандыру)" және "(шарт бойынша жауаптылықты сақтандыру)" деген сөздер алып тасталсын;

3) в статье 809-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Накопительным страхованием является страхование, предусматривающее осуществление страховой выплаты при наступлении страхового случая, в том числе по истечении установленного договором страхования периода либо иного события, предусмотренного договором страхования, в зависимости от того, какое из них наступит первым.";
пункт 2 дополнить словами ", обладающего признаками вероятности и случайности его наступления.";
в пунктах 3 и 5 слова "Договор аннуитета" заменить словами "Договор аннуитетного страхования";
4) статьи 810, 811 и 812 исключить;
5) пункт 3 статьи 816 исключить;
6) в части первой пункта 1 статьи 818 слова "или аннуитета" исключить;
7) в статье 819:
в пункте 3 второе предложение исключить;
пункт 5 исключить;
8) пункт 1 статьи 820 дополнить частью второй следующего содержания:
"Страховая выплата осуществляется единовременным платежом, за исключением страховых выплат по договорам аннуитетного страхования.";
9) в статье 821:
в пункте 3:
дополнить словами ", за исключением страховых выплат, связанных с компенсацией расходов застрахованного в связи с заболеванием и иным расстройством здоровья.";
дополнить вторым предложением следующего содержания:
"При этом страховая выплата, связанная с компенсацией расходов застрахованного в связи с заболеванием и иным расстройством здоровья, осуществляется в порядке, предусмотренном пунктом 2 настоящей статьи.";
10) в части первой пункта 3 статьи 824 слова "перестрахователя и перестраховщика" заменить "перестрахования между перестрахователем и перестраховщиком";
11) в статье 825:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) составления сторонами договора страхования;";
подпункт 4) исключить;
12) в статье 825-1:
в пункте 1 слова "и подлежат согласованию с уполномоченным государственным органом в случаях, установленных законодательными актами Республики Казахстан" исключить;
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) перечень страховых случаев;";
подпункт 14) исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) дополнительные условия.";
пункт 5 исключить;
13) статью 826 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Франшиза - предусмотренное условиями страхования освобождение страховщика от возмещения ущерба, не превышающего определенного размера.
Франшиза бывает условная (невычитаемая) и безусловная (вычитаемая).
При условной франшизе страховщик освобождается от возмещения ущерба, не превышающего установленного размера франшизы, но должен возместить ущерб полностью, если его размер больше этой суммы.
При безусловной франшизе ущерб во всех случаях возмещается за вычетом установленной суммы.
Франшиза устанавливается либо в процентах к страховой сумме, либо в абсолютном размере.";

3) 809-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру жағдайы басталған кезде, оның ішінде сақтандыру шартында белгiленген кезең не қайсысының бұрын туындауына қарай сақтандыру шартында көзделген өзге оқиға аяқталғаннан кейiн сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн сақтандыру жинақтаушы сақтандыру болып табылады.";
2-тармақ ", оның басталуының ықтималдық және кездейсоқ белгісi бар" деген сөздермен толықтырылсын;
3 және 5-тармақтардағы "Аннуитет шарты" деген сөздер "Аннуиеттiк сақтандыру шарты" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 810, 811 және 812-баптар алып тасталсын;
5) 816-баптың 3-тармағы алып тасталсын;
6) 818-баптың 1-тармағының бiрiнші бөлiгiнде "немесе аннуитет" деген сөздер алып тасталсын;
7) 819-бапта:
3-тармақта екiншi сөйлем алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын;
8) 820-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аннуитеттiк сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерiн қоспағанда, сақтандыру төлемi бiр мезгiлдi төлеммен жүзеге асырылады.";
9) 821-баптa:
3-тармақта:
"қарамастан," деген сөзден кейiн "сақтандырылушының ауруымен және денсаулығының өзге де нашарлауымен байланысты шығыстарды өтеуге қатысты сақтандыру төлемдерiн қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
Бұл ретте сақтандырылушының ауруымен және денсаулығының өзге де нашарлауымен байланысты шығыстарды өтеуге қатысты сақтандыру төлемi осы баптың 2-тармағында көзделген тәртiппен жүзеге асырылады.";
10) 824-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлігінде "қайта сақтанушының және қайта сақтандырушының" деген сөздер "қайта сақтанушының және қайта сақтандырушының арасында қайта сақтандыру" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 825-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) тараптар сақтандыру шартын жасауы;";
4) тармақша алып тасталсын;
12) 825-1-бапта:
1-тармақта "және Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген жағдайларда ол уәкiлеттi мемлекеттiк органмен келiсуге тиiс" деген сөздер алып тасталсын.
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру жағдайларының тiзбесi;";
14) тармақша алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) қосымша шарттар болуға тиiс.";
5-тармақ алып тасталсын;
13) 826-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Франшиза - сақтандыру талаптарымен көзделген сақтандырушыны белгiлi бiр мөлшерден аспайтын шығындарды өтеуден босату.
Франшиза шартты (азайтылатын) және шартсыз (азайтылмайтын) болады.
Шартты франшиза болғанда сақтандырушы франшизаның белгіленген мөлшерiнен аспайтын зиянды өтеуден босатылады, бiрақ егер оның мөлшерi осы сомадан көп болса, зиянды толығымен өтеуi тиiс.
Шартсыз франшиза болғанда зиян барлық жағдайларда белгіленген соманы шегере отырып өтеледi.
Франшиза сақтандыру сомасына процентпен не абсолютті мөлшерде белгiленедi.";

14) пункт 1 статьи 826-1 изложить в следующей редакции:
"1. В случае несоблюдения страхователем два раза подряд условий уплаты страхового взноса по договорам накопительного страхования, страховщик обязан уведомить страхователя о необходимости уплаты страхового взноса.";
15) в статье 826-2:
подпункт 1) пункта 1 исключить;
в части второй пункта 3 слово "существенного" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Страховщик вправе отказаться от восстановления действия договора накопительного страхования, если действие такого договора было досрочно прекращено, и страховщиком была выплачена выкупная сумма.";
16) статью 830 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Законодательными актами об обязательном страховании могут быть предусмотрены иные условия и порядок разглашения сведений, составляющих тайну страхования.";
17) в статье 841:
в части первой пункта 1:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховщика. При этом организация, осуществляющая гарантирование страховых выплат по обязательным видам страхования, выполняет свои обязательства, по договорам страхования, гарантированным ею, в порядке и сроки, установленные законодательными актами.";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) вступления в силу решения уполномоченного государственного органа о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховщика.";
18) в части второй пункта 1 статьи 842 слова ", страховые взносы, полученные от страхователя, подлежат возврату в полном объеме" заменить словами "возврату подлежит выкупная сумма в размере, установленном договором.";
19) подпункты 6) и 7) пункта 1 статьи 843 исключить;
20) в статье 845:
в пункте 1 слова "свое имущество и иные имущественные интересы, указанные в пункте 2 статьи 809" заменить словами "свои имущественные интересы, указанные в пункте 1 статьи 807";
в части первой пункта 2 слова "имущества и иных" исключить;
в пункте 3 слова "имущества и" исключить;
пункт 5 исключить.
2. В Закон  Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью ("Ведомости Парламента Республики Казахстан", 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30):

14) 826-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру жарнасын төлеу талаптарын қатарына екi рет сақтамаған жағдайда сақтандырушы сақтанушыны сақтандыру жарнасын төлеу қажеттi туралы хабардар етуге мiндеттi.";
15) 826-2-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақтың екiншi бөлiгiнде "айтарлықтай" деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"Егер жинақтаушы сақтандыру шартының қолданылуы мерзiмiнен бұрын тоқтатылса және сақтандырушы сатып алу сомасын төлеген болса, сақтандырушы мұндай шарттың қолданылуын қалпына келтiруден бас тартуға құқылы.";
16) 830-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мiндеттi сақтандыру жөнiндегi заң актiлерiнде сақтандыру құпиясын құрайтын өзге талаптар мен мәлiметтердi жария ету тәртiбi көзделуi мүмкiн.";
17) 841-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгінде:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушыны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмiнiң заңды күшiне енуi. Бұл ретте мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беретiн ұйым заңнамалық актілерде белгіленген тәртiппен және мерзiмде кепiлдiгін берген сақтандыру шарттары бойынша өз мiндеттемелерiн орындайды.";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) уәкiлеттi мемлекеттiк органның сақтандырушының ерiктi таратылуына рұқсат беру туралы шешiмi күшiне енгiзiлген реттерде мерзiмiнен бұрын тоқтатылады.";
18) 842-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгіндегi "сақтанушыдан алынған сақтандыру жарналары толық көлемде қайтарылуға тиiс" деген сөздер "шартта белгіленген мөлшерде өтемақы сомасы қайтарылуға тиiс" деген сөздермен ауыстырылсын.";
19) 843-баптың 1-тармағының 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
20) 845-бапта:
1-тармақта "809-бабының 2-тармағында аталған өзге де мүлiктiк мүдделердi" деген сөздер "807-бабының 1-тармағында аталған өзiнiң мүлiктiң мүдделерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтың бiрiншi бөлiгiндегi "мүлкiн және өзге де" деген сөздер алып тасталсын;
3-тармақта "мүлкiн және" деген сөздер алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын.
2. "Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлігі бар серiктестiктер туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 22 сәуiрдегі N 220-1  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 5-6, 49-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат; "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 16 шілдедегi N 436-1  Заңы , 1999 жылғы 3 тамыздағы "Казахстанская правда" N 185-186, (22902-22903); 1999 жылғы 5 тамыздағы N 187-188 (22904-22905), 1999 жылғы 7 тамыздағы "Егемен Қазақстан"):

1) часть вторую пункта 2 статьи 1 изложить в следующей редакции:
"Особенности товариществ с ограниченной и дополнительной ответственностью, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо являющихся профессиональными участниками страхового рынка, могут определяться законодательными актами Республики Казахстан.".
3. В Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66):
1) статью 1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.";
2) в статье 3:
абзац второй изложить в следующей редакции:
"актуарий - физическое лицо, имеющее лицензию уполномоченного органа, осуществляющее деятельность, связанную с проведением экономико-математических расчетов размеров обязательств, ставок страховых премий по договорам страхования и перестрахования, а также производящее оценку прибыльности и доходности проводимых и планируемых к проведению видов страхования страховой (перестраховочной) организации, в целях обеспечения необходимого уровня платежеспособности и финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации;";
абзац четвертый исключить;
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"перестрахование - деятельность и связанные с ней отношения, возникающие в связи с передачей перестрахователем всех или части страховых рисков в перестрахование с одной стороны, и принятием этих рисков перестраховочной организацией с другой стороны, в соответствии с заключенным между ними договором перестрахования.";
абзац девятый исключить;
в абзаце четырнадцатом после слова "страхования" дополнить словом "(перестрахования)";
абзацы пятнадцатый, шестнадцатый изложить в следующей редакции:
"страховой агент - физическое или юридическое лицо, осуществляющее посредническую деятельность по заключению договоров страхования от имени и по поручению одной или нескольких страховых организаций в соответствии с предоставленными полномочиями;
страховой брокер - юридическое лицо, представляющее страхователя в отношениях связанных с заключением и исполнением договоров страхования со страховщиком по поручению страхователя или осуществляющее от своего имени посредническую деятельность по оказанию услуг, связанных с заключением договоров страхования или перестрахования, а также осуществляющее консультационную деятельность по вопросам страхования и перестрахования;";

1) 1-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын не сақтандыру рыногының кәсiби қатысушылары болып табылатын жауапкершiлiгі шектеулi және қосымша жауапкершiлiгі бар серiктестiктердiң ерекшелiктерi Қазақстан Республикасының заң актiлерiмен белгiленуi мүмкiн.";
3. "Сақтандыру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12 (2421), 66-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шартта осы Заңда қамтылғанынан өзге ережелер белгiленген болса, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.";
2) 3-бапта:
екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"актуарий - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қажеттi төлем қабiлеттiлiгi мен қаржылық тұрақтылық деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша мiндеттемелер мөлшерінің, сақтандыру сыйлықақы ставкаларының экономикалық-математикалық есептеулерiн жүзеге асыруға байланысты қызметті жүзеге асыратын, сондай-aқ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өткiзiп жатқан және өткiзудi жоспарлаған сақтандыру түрлерiнiң табыстылығы мен кірiстiлігін бағалайтын уәкiлеттi органның лицензиясына ие жеке адам;";
төртiншi абзац алып тасталсын;
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"қайта сақтандыру - бiр жағынан қайта сақтанушының қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерiнiң бәрiн немесе бiр бөлігін беруге және екiнші жағынан солардың арасында жасалған қайта сақтандыру шартына сәйкес осы тәуекелдердi қайта сақтандыру ұйымының қабылдауына байланысты қызмет және соған байланысты туындайтын қатынастар;";
тоғызыншы абзац алып тасталсын;
он төртiншi абзацта "сақтандыру" деген сөзден кейiн "(қайта сақтандыру)" деген сөздермен толықтырылсын;
он бесiншi, он алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандыру агентi - берілген өкiлеттігіне сәйкес бiр немесе бiрнеше сақтандыру ұйымдарының атынан және тапсыруымен сақтандыру шарттарын жасасу жөнiндегі делдалдық қызметтi жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
сақтандыру брокерi - сақтанушының тапсыруымен сақтандырушымен сақтандыру шарттарын жасауға және орындауға байланысты қатынастарда сақтанушыны бiлдiретiн немесе өз атынан сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарттарын жасауға байланысты қызметтердi көрсету жөнiндегі делдалдық қызметті жүзеге асыратын, сондай-aқ сақтандыру және қайта сақтандыру мәселелерi бойынша консультациялық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";

3) в пункте 1 статьи 4 слова "по имущественной защите законных интересов" заменить словами "по защите законных имущественных интересов";
4) пункт 2 статьи 5 исключить;
5) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Страхование страховыми организациями -
нерезидентами Республики Казахстан
1. Страхование расположенных на территории Республики Казахстан имущественных интересов юридического лица или его обособленных подразделений и имущественных интересов физического лица, являющегося резидентами Республики Казахстан, может осуществляться только страховой организацией - резидентом Республики Казахстан.
2. Допускается заключение договоров страхования со страховыми организациями нерезидентами Республики Казахстан физическими лицами - резидентами Республики Казахстан, временно находящимися за пределами Республики Казахстан с целью работы, учебы, лечения или отдыха только на период временного пребывания этих лиц за пределами Республики Казахстан.
3. Банкам второго уровня Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, запрещается осуществлять платежи и переводы денег, связанные с оплатой страховых премий (взносов) в пользу нерезидентов Республики Казахстан, от юридических и физических лиц резидентов Республики Казахстан.";
6) в статье 6:
пункт 2 дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) страхование к наступлению определенного события в жизни;
4) страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика.";
пункты 3, 4 изложить в следующей редакции:
"1) страхование от несчастных случаев;
2) страхование на случай болезни;
3) страхование автомобильного транспорта;
4) страхование железнодорожного транспорта;
5) страхование воздушного транспорта;
6) страхование водного транспорта;
7) страхование грузов;
8) страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3) - 7) настоящего пункта;
9) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта;
10) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта;
11) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта;
12) страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9) - 11) настоящего пункта;
13) страхование займов;
14) ипотечное страхование;
15) страхование гарантий и поручительств;
16) страхование от прочих финансовых убытков;
17) страхование расходов, связанных с правовой защитой.
4. Дополнительные требования по условиям проведения отдельного класса (вида) страхования в добровольной форме страхования, в том числе пруденциальные нормативы в рамках отдельных классов страхования устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
в пункте 5 второе предложение исключить;
в пункте 6 после слов "данный класс" дополнить словом "обязательного";

3) 4-баптың 1-тармағындағы "заңды мүдделерiн мүлiктiк жағынан қорғауға" деген сөздер "заңды мүлiктiк мүдделерiн қорғауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
5) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң -
сақтандыру ұйымдарының сақтандыруы
1. Заңды тұлғаның немесе оның оқшауланған бөлiмшесiнiң Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан мүлiктiк мүдделерiн және Қазақстан Республикасының резидентi болып табылатын заңды тұлғаның мүлiктiк мүдделерiн сақтандыруды тек Қазақстан Республикасының резидентi - сақтандыру ұйымы ғана жүзеге асыра алады.
2. Қазақстан Республикасының резидентi емес сақтандыру ұйымдарымен Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде уақытша болуы кезеңiнде ғана жұмыс iстеу, оқу, емделу немесе демалу мақсатында осы тұлғалардың Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде уақытша жүрген Қазақстан Республикасының резиденттерi - жеке тұлғалармен сақтандыру шарттарын жасауға рұқсат етiледi.
3. Қазақстан Республикасының екiншi деңгейдегi банктерiне және банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдарға Қазақстан Республикасының резиденттерiнен заңды және жеке тұлғалардан Қазақстан Республикасы резидент еместерiнiң пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарын) төлеуге байланысты төлемдер мен аударымдарды жасауға тыйым салынады.";
6) 6-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) өмiрде белгiлi бiр оқиғаның басталуына сақтандыру;
4) сақтандырушының инвестициялық кiрiсiндегi сақтанушының қатысуымен өмiрдi сақтандыру.";
3, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жазатайым жағдайдан сақтандыру;
2) аурудан сақтандыру;
3) автомобиль көлігін сақтандыру;
4) темiр жол көлігін сақтандыру;
5) әуе көлігін сақтандыру;
6) су көлігін сақтандыру;
7) жүктердi сақтандыру;
8) осы тармақтың 3)-7) тармақшаларында аталған сыныптарды қоспағанда, мүлiкті зияннан сақтандыру;
9) автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
10) әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
11) су көлiгі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;
12) осы тармақтың 9) - 11) тармақшаларында аталған сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;
13) заемдарды сақтандыру;
14) ипотеканы сақтандыру;
15) кепілдiктер мен кепілдемелердi сақтандыру;
16) басқа қаржы шығындарынан сақтандыру;
17) құқықтық қорғауға байланысты шығыстарды сақтандыру.
4. Epiкті сақтандыру нысанындағы сақтандырудың жекелеген сыныбын (түрiн) жүргізу шарттары бойынша қосымша талаптар, оның iшiнде сақтандырудың жекелеген сыныптары шеңберiндегi пруденциалдық нормативтер уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiмен белгiленедi.";
5-тармақтың екiншi сөйлемi алып тасталсын;
6-тармақта "сақтандырудың осы сыныбын" деген сөздердiң алдында "мiндетті" деген сөзбен толықтырылсын;

7) в статье 7:
пункты 1, 2 изложить в следующей редакции:
"1. Страхование жизни представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в случаях смерти застрахованного или дожития им до окончания срока страхования, либо определенного договором страхования возраста.
2. Аннуитетное страхование представляет собой совокупность видов накопительного страхования, предусматривающих осуществление периодических страховых выплат в виде пенсии или ренты в течение установленного договором срока или пожизненно - в случаях достижения застрахованным определенного возраста, утраты трудоспособности (по возрасту, по  инвалидности, по болезни), смерти кормильца, безработицы или иных случаях, приводящих к  снижению или потере застрахованным личных доходов. Условие об осуществлении периодических страховых выплат по договорам аннуитетного страхования не связано с определением, уточнением и подтверждением размера страховых выплат.";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Страхование к наступлению определенного события в жизни представляет собой совокупность видов накопительного страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме в случаях наступления заранее оговоренного события в жизни (бракосочетание или рождение ребенка) застрахованного.
2-2. Страхование жизни с участием страхователя в инвестиционном доходе страховщика представляет собой совокупность видов накопительного страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме или страховых выплат в виде пенсии или ренты в случаях смерти застрахованного или дожития им до окончания срока страхования, либо определенного договором страхования возраста с условием участия страхователя  (застрахованного, выгодоприобретателя) в прибыли, получаемой страховой организацией в результате инвестиционной деятельности, посредством осуществления дополнительных страховых выплат либо увеличения страховой суммы. Порядок участия застрахованного (выгодоприобретателя) в доходах, получаемых страховой организацией в результате инвестиционной деятельности, определяется нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункты 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 изложить в следующей редакции:
"3. Страхование от несчастного случая представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме и/или в размере частичной или полной компенсации расходов застрахованного в случаях смерти, утраты (полной или частичной) трудоспособности (общей или профессиональной) или иного причинения вреда здоровью застрахованного в результате несчастного случая, профессионального заболевания, за исключением страхования рисков, указанных в подпункте 2) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
Под несчастным случаем понимается наступившее вопреки воле человека внезапное, кратковременное событие (происшествие) в результате внешнего механического, электрического, химического или термического воздействия на организм застрахованного, повлекшее за собой вред здоровью, увечье либо смерть.

7) 7-бапта:
1, 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өмiрдi сақтандыру сақтандырылушы қайтыс болған немесе ол сақтандыру мерзiмi бiткенге дейiн немесе сақтандыру шартында белгіленген жасқа дейiн өмiр сүрген жағдайда сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
2. Аннуитеттiк сақтандыру, сақтандырылушы белгілі бiр жасқа жеткен, еңбек ету қабiлетiн (жасына байланысты, мүгедектігіне байланысты, науқастығына байланысты) жоғалтқан, асыраушысы қайтыс болған, жұмыссыз қалған жағдайларда немесе сақтандырылушының жеке табыстарының кемуiне немесе одан айрылуына әкелiп соққан өзге де жағдайларда зейнетақы немесе рента түрiнде шартта белгiленген мерзiм ішінде немесе өмiр бойы кезең-кезеңiмен сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн жинақтаушы сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Өмiрде белгілi бiр оқиғаның басталуына сақтандыру, сақтандырылушының өмiрiнде алдын ала келiсiлген оқиға (неке қию немесе сәбидiң дүниеге келуi) басталған жағдайларда белгілi бiр сомада сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн жинақтаушы сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
2-2. Сақтандырушының инвестициялық кiрiсiндегi сақтанушының қатысуымен өмiрдi сақтандыру сақтандыру ұйымы қосымша сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру не сақтандыру сомасын ұлғайту арқылы инвестициялық қызмет нәтижесiнде алатын табысқа сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) қатысуы талабымен сақтандырылушы қайтыс болған немесе ол сақтандыру мерзiмi бiткенге дейiн не сақтандыру шартында айқындалған жасқа дейiн өмiр сүрген жағдайда белгілi бiр сомада сақтандыру төлемдерiн немесе зейнетақы немесе рента түрiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн жинақтаушы сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi. Сақтандыру ұйымы инвестициялық қызмет нәтижесiнде алатын кiрiске сақтандырылушының (пайда алушының) қатысу тәртібi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен айқындалады.";
3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жазатайым жағдайдан сақтандыру, сақтандырылушы, осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру тәуекелдерiн қоспағанда, жазатайым жағдайдың салдарынан, кәсiби аурудың салдарынан қайтыс болған, еңбек ету (жалпы немесе кәсiптiк жағынан) қабiлетiн (толық немесе iшінара) жоғалтқан немесе оның денсаулығына өзге де зиян келтiрiлген жағдайларда оның шығыстарын белгілi бiр сомада және/немесе iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын білдiредi.
Жазатайым жағдай деп адамның жiгерiне қарамастан оның денсаулығына зиянды, жарақат алуына не өлiмiне әкелiп соқтырған сақтандырылғанның организмiне сырттан механикалық, электр, химиялық немесе термикалық әсер етуi нәтижесiнде кенеттен болған, қысқамерзiмдi оқиғаны (жағдайды) түсiнуге болады.

4. Страхование на случай болезни представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховой выплаты в фиксированной сумме и/или в размере частичной или полной компенсации расходов застрахованного в связи с заболеванием и иным расстройством здоровья, за исключением страхования классов, указанных в подпункте 1) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
5. Страхование средств транспорта, перечисленных в подпунктах 3), 4), 5), 6) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона, представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с владением, пользованием, распоряжением средством транспорта, вследствие его повреждения или уничтожения, включая угон или кражу.
6. Страхование грузов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с владением, пользованием, распоряжением грузом, в том числе включая багаж, товары и все прочие виды продукции, вследствие их повреждения, уничтожения, пропажи, независимо от способа транспортировки.
7. Страхование имущества представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с владением, пользованием, распоряжением имуществом, вследствие его повреждения или уничтожения, кражи, за исключением имущества, перечисленного в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
8. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев средств транспорта, предусмотренное подпунктами 9), 10), 11) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона, представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с его обязанностью возместить ущерб, нанесенный третьим лицам, в связи с использованием им транспортного средства, включая гражданско-правовую ответственность перевозчика.
9. Страхование гражданско-правовой ответственности представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с его обязанностью возместить ущерб, нанесенный третьим лицам, вследствие страхования всех рисков, за исключением указанных в подпунктах 9), 10), 11) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.

4. Аурудан сақтандыру, осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетiлген сақтандыру тәуекелдерiн қоспағанда, сақтандырылушының ауруына және денсаулығының өзге де бұзылуына байланысты оның шығыстарын белгілi бiр сомада және/немесе iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемiн жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығын бiлдiредi.
5. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 3), 4), 5), 6) тармақшаларында аталған көлiк құралдарын сақтандыру, көлiк құралын иеленуге, пайдалануға, оған билiк етуге байланысты адамдардың мүлiктік мүдделеріне оның зақымдануы немесе жойылуы, соның iшiнде айдап немесе ұрлап әкетілуі салдарынан келтiрілген зиянды iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
6. Жүктердi сақтандыру, жүктердi, тауарлар мен өнiмнiң басқа да барлық түрлерiн қосқанда, иеленуге, пайдалануға, оған билiк етуге байланысты адамдардың мүлiктiк мүдделеріне жүктердiң тасымалдану әдiсiне қарамастан оның зақымдануы, жойылуы, жоғалып кетуi салдарынан келтiрiлген зиянды iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын білдiредi.
7. Мүлiктi сақтандыру, мүлiктi иеленуге, пайдалануға оған билік етуге байланысты адамдардың мүлiктік мүдделерiне, осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында аталған мүлiктi қоспағанда, оның зақымдануы немесе жойылуы салдарынан келтірілген зиянды ішінара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерінің жиынтығын бiлдiредi.
8. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11) тармақшаларында көзделген көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн сақтандыру, тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін қосқанда, үшіншi тұлғаға өзі көлiк құралын пайдалануға байланысты келтірген зиянын өтеу мiндетiне байланысты адамның мүлiктік мүдделерiне келтiрiлген зиянды iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
9. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру, осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетiлгендердi қоспағанда, барлық тәуекелдердi сақтандыру салдарынан үшiншi тұлғаға келтiрген зиянды өтеу мiндетiне байланысты адамның мүлiктiк мүдделерiне келтiрiлген зиянды iшiнара немесе толық өтемi мөлшерiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.

10. Страхование займов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат при возникновении убытков страхователя в результате невыполнения заемщиком обязательств перед страхователем.
11. Ипотечное страхование представляет собой вид страхования, предусматривающий осуществление страховых выплат в результате неисполнением заемщиком обязательств перед страхователем по договору ипотечного жилищного займа.
12. Страхование гарантий и поручительств представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат при возникновении убытков страхователя в результате его обязанности исполнить выданную им гарантию или поручительство.";
дополнить пунктами 13, 14 и 15 следующего содержания:
"13. Страхование от прочих финансовых убытков представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат при возникновении убытков в результате потери работы, потери дохода, плохой погоды, непрерывных, непредвиденных расходов, потери рыночной стоимости и других убытков в результате осуществления финансово-хозяйственной деятельности, за исключением страхования рисков, указанных в подпунктах 12), 13), 14), 15) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.
14. Страхование расходов, связанных с правовой защитой, представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат при потерях страхователя (застрахованного) в результате понесенных им расходов в связи с судебным разбирательством.
15. По договорам страхования рисков, указанных в пунктах 10-13 настоящей статьи, может быть застрахован риск только самого страхователя и только в его пользу.";
8) в статье 8 пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Деятельность в отрасли "страхование жизни" не может совмещаться с деятельностью в отрасли "общее страхование", а также соответствующих классов в обязательной форме страхования, за исключением страхования рисков в пределах классов страхования, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.";
9) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Деятельность по перестрахованию
1. Деятельность по осуществлению перестрахования на территории Республики Казахстан подлежит лицензированию в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
2. Страховая организация осуществляет передачу страховых рисков на перестрахование без наличия лицензии по перестрахованию.
3. Страховая организация вправе принимать страховые риски на перестрахование только при наличии лицензии по перестрахованию.

10. Заемдарды сақтандыру, заемшы сақтанушының алдында өз мiндеттемелерiн орындамауы нәтижесiнде сақтанушыда зиян пайда болғанда сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
11. Ипотеканы сақтандыру, заемшы сақтанушының алдында ипотекалық тұрғын үй заемының шарты бойынша мiндеттемелерiн орындамауы нәтижесiнде сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
12. Кепiлдiктер мен кепiлдемелердi сақтандыру сақтанушы берген кепiлдiк пен кепiлдеменi орындау мiндеті нәтижесiнде оның зияны пайда болғанда сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.";
мынадай мазмұндағы 13, 14 және 15-тармақтармен толықтырылсын:
"13. Басқа қаржы шығындарынан сақтандыру, жұмыстан айырылу, кiрiстi жоғалту, нашар ауа-райы, үздiксiз, көзделмеген шығыстары, нарықтық құнын жоғалту шығындары және осы Заңның 3-бабы 3-тармағының 12), 13), 14), 15) тармақшаларында көрсетiлген сақтандыру тәуекелдерiн қоспағанда, қаржы-шаруашылық қызметiн жүзеге асыру нәтижесiнде болған басқа шығындар пайда болғанда сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын бiлдiредi.
14. Құқықтық қорғауға байланысты шығыстарды сақтандыру сақтанушы (сақтандырылушы) соттың iстi қарауына байланысты шеккен шығыстары нәтижесiнде шығындар болғанда сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру көзделетiн сақтандыру түрлерiнiң жиынтығын білдiредi.
15. Осы баптың 10-13-тармақтарында көрсетiлген тәуекелдердi сақтандыру шарттары бойынша сақтанушының өзiнiң және тек оның пайдасына ғана тәуекелi сақтандырылуы мүмкiн.";
8) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру сыныптары шегiндегi тәуекелдердi сақтандыруды қоспағанда, "өмiрдi сақтандыру" саласындағы қызметтi "жалпы сақтандыру" саласындағы қызметпен, сондай-ақ мiндеттi нысандағы сақтандырудың тиiстi сыныптары саласындағы қызметпен бiрiктiруге болмайды.";
9) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Қайта сақтандыру жөнiндегi қызметi
1. Қазақстан Республикасының аумағында қайта сақтандыруды жүзеге асыру жөнiндегi қызмет осы Заңда көзделген тәртiппен лицензиялануға жатады.
2. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөнiндегi лицензиясыз сақтандыру тәуекелдерiн қайта сақтандыруға берудi жүзеге асырады.
3. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөнiндегi лицензиямен ғана сақтандыру тәуекелдерiн қайта сақтандыруға қабылдауға құқылы.

4. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "общее страхование", имеет право получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования исключительно в отрасли "общее страхование".
5. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "страхование жизни", имеет право получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования исключительно в отрасли "страхование жизни".
6. Перестраховочная организация, осуществляющая перестрахование как исключительный вид деятельности на основании лицензии по перестрахованию, вправе осуществлять перестрахование по всем классам страхования в отраслях "страхование жизни" и "общее страхование".
7. Нормы настоящего Закона в части создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности страховой организации применяются к условиям создания лицензирования, регулирования и прекращения деятельности перестраховочных организаций, осуществляющим перестрахование как исключительный вид деятельности.";
10) в статье 11:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами уполномоченного органа" исключить;
в подпункте 2) после слов "(для страховой организации" дополнить словами ", осуществляющей деятельность в отрасли "страхование жизни";
в подпункте 10) слово "Казахстан." заменить словом "Казахстан;";
дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) ассистанс;
12) деятельность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан, в рамках участия в системе гарантирования страховых выплат.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Ассистанс - предоставление страховыми организациями, юридическими лицами помощь страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю), попавшему в затруднительное положение во время его путешествия либо его нахождения вдалеке от места жительства, в виде денег и/или в натурально-вещественной форме через техническое, медицинское содействие вследствие наступления страхового случая.
Ассистанс осуществляется на основании договора о совместной деятельности между страховыми организациями, либо между страховыми организациями и иными юридическими лицами, оказывающие услуги ассистанса.";
11) дополнить статьей 11-1 следующего содержания:
"Статья 11-1. Общие условия осуществления страховой деятельности
1. Страховая (перестраховочная) организация вправе осуществлять страховую деятельность только при наличии лицензии на право осуществления страховой деятельности (деятельности по перестрахованию), правил страхования, определяющих общие условия осуществления страхования по определенному виду и внутренних правил.

4. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымының тек қана "жалпы сақтандыру" саласында сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыру жөнiнде лицензия алуға және қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар.
5. "Өмiрдi сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымының тек қана "өмiрдi сақтандыру" саласында сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыру жөнiнде лицензия алуға және қызметтi жүзеге асыруға құқығы бар.
6. Қайта сақтандыруды қайта сақтандыру жөнiндегi лицензия негiзiнде қызметтің ерекше түрi ретiнде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы "өмiрдi сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салалары бойынша сақтандырудың барлық түрлерi бойынша қайта сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы.
7. Сақтандыру ұйымын құру, лицензиялау, peттеу және оның қызметiн тоқтату бөлiгіндегi осы Заңның нормалары қайта сақтандыруды қызметтiң ерекше түрi ретiнде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдарын құру, лицензиялау, реттеу және олардың қызметiн тоқтату талаптарына қолданылады.";
10) 11-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшада "уәкiлеттi мемлекеттiк органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен" деген сөздер алып тасталсын;
2) тармақшада "сақтандыру ұйымы үшiн" деген сөздердiң алдында "өмiрдi сақтандыру" саласында қызметтi жүзеге асыратын" деген сөздермен толықтырылсын;
10) тармақшада "жүзеге асыруға құқылы." деген сөздер "жүзеге асыруға;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) ассистанс;
12) сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiне қатысу шеңберiнде Қазақстан республикасының заң актiлерiнде көзделген қызметтi жүзеге асыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Ассистанс - сақтандыру ұйымдарының, заңды тұлғалардың сақтандыру жағдайының басталуы салдарынан сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) саяхатта не тұрғылықты жерiнен алыс болған уақытында қиын жағдайда душар болғанда оған техникалық, медициналық қолдау көрсету арқылы ақшалай түрде және/немесе натуралды-заттай нысанда көмек көрсетуi.
Ассистанс сақтандыру ұйымдары арасында не сақтандыру ұйымдары мен ассистанс қызметін көрсететiн өзге де заңды тұлғалар арасында бiрлескен қызмет туралы шарттың негiзiнде жүзеге асырылады.";
11) мынадай мазмұндағы 11-1-баппен толықтырылсын:
"11-1. Сақтандыру қызметiн жүзеге асырудың жалпы талаптары
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру қызметiн (қайта сақтандыру жөнiндегi қызметiн) жүзеге асыру құқығына лицензиясы, сақтандыруды белгілi бiр түрi бойынша жүзеге асырудың жалпы талаптарын айқындайтын сақтандыру ережелерi және iшкi ережелер болғанда ғана сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға құқылы.

2. Внутренние правила страховой (перестраховочной) организации должны определять:
1) структуру, задачи, функции и полномочия подразделений страховой  (перестраховочной) организации;
2) структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
3) систему управлениями рисками, раскрывающую политику страховой (перестраховочной) организации по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
4) права и обязанности руководителей структурных подразделений;
5) полномочия должностных лиц и работников страховой (перестраховочной) организации при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет.
3. Правила страхования и внутренние правила страховой (перестраховочной) организации утверждаются советом директоров.
4. Страховая (перестраховочная) организация не вправе осуществлять страховую деятельность без наличия в своем штате актуария.";
12) пункт 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"1. При осуществлении страхования рисков посредством создания страхового пула,
договор сострахования заключается на условиях страховой организации, принимающей на себя функции и полномочия ведущей страховой организации.";
13) в статье 15:
в пункте 1:
слова "предоставлению страховых услуг" заменить словами "заключению и исполнению договоров страхования";
второе предложение исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Передача страховой (перестраховочной) организацией принятых ею страховых рисков в перестрахование осуществляется с учетом требований к Порядку расчета пруденциальных нормативов.";
пункт 5 исключить;
14) главу 4 дополнить статьями 16-1, 16-2, 16-3 следующего содержания:
"Статья 16-1. Создание страхового брокера
1. Организационно-правовой формой страхового брокера является товарищество с ограниченной ответственностью либо акционерное общество.
2. Наименование страхового брокера должно содержать слова "страховой брокер" или производные от них слова.
3. Страховому брокеру запрещается использовать в своем наименовании слова "национальный", "центральный", "бюджетный", "республиканский".
4. Не допускается использование в качестве наименования обозначений, тождественных или сходных до степени его смешения с наименованием ранее созданных страховых брокеров, в том числе страховых брокеров - нерезидентов Республики Казахстан. Настоящий запрет не распространяется на дочернего страхового брокера в случае использования им наименования родительской организации.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iшкi ережелерi:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бөлiмшелерiнiң құрылымын, мiндеттерiн, функциялары мен өкiлеттiктерiн;
2) iшкi аудит қызметінiң және басқа да тұрақты жұмыс істейтін органдардың құрылымын, мүшелерiнiң санын, мiндеттерiн, функциялары мен өкiлеттiктерiн;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының техникалық сақтандыру), инвестициялық, кредиттiк, операциялық, нарықтық және басқа да тәуекелдердi басқару жөнiндегi саясатын ашып көрсететiн тәуекелдердi басқару жүйесiн;
4) құрылымдық бөлiмшелер басшыларының құқықтары мен мiндеттерiн;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерi оның атынан және оның есебiнен мәмiлелердi жүзеге асырған кездегi олардың өкiлеттiктерiн айқындауы тиiс.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру ережелерi мен iшкi ережелерiн директорлар кеңесi бекiтедi.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында актуарий болмаса, ол сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға құқылы емес.";
12) 13-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру пұлын жасау арқылы сақтандыру тәуекелдерiн жүзеге асыру кезiнде ортақ сақтандыру шарты жетекшi сақтандыру ұйымының функциялары мен өкiлеттiктерiн өзiне алған сақтандыру ұйымының талаптары негiзiнде жасалады.";
13) 15-бапта:
1-тармақта:
"сақтандыру қызметiн көрсету" деген сөздер "сақтандыру шарттарын жасау және орындау" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi сөйлем алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыруға қабылдаған сақтандыру тәуекелдерiн беру пруденциалдық нормативтердi есептеу тәртiбiне қойылатын талаптарды ескере отырып жүзеге асырылады.";
5-тармақ алып тасталсын;
14) 4-тарау мынадай мазмұндағы 16-1, 16-2, 16-3-баптармен толықтырылсын:
"16-1 бап. Сақтандыру брокерiн құру
1. Сақтандыру брокерiнiң ұйымдық-құқықтық нысаны жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiк не акционерлiк қоғам болып табылады.
2. Сақтандыру брокерiнiң атауы "сақтандыру брокерi" деген сөзден немесе осы сөзден шыққан туынды сөзден тұруы тиiс.
3. Сақтандыру брокерiне өз атауында "ұлттық", "орталық", "бюджеттiк", "республикалық" деген сөздердi пайдалануға тыйым салынады.
4. Осының алдында құрылған сақтандыру брокерлерiнiң, оның iшiнде Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру брокерлерiнiң атауларымен қосылатын дәрежеге дейiнгі бiрегей немесе ұқсас белгiлердi атаулар ретiнде пайдалануға рұқсат етiлмейдi. Осы тыйым салу еншiлес сақтандыру брокерiнiң басшы ұйымның атауын алу кезiндегi жағдайында қолданылмайды.

5.  Государственная регистрация страхового брокера производится в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан.
Статья 16-2. Требования к учредителям страхового брокера
1. Запрещается участие страховой (перестраховочной) организации или ее работников в создании или деятельности страхового брокера.
2.  Учредители и работники страхового брокера не могут занимать одновременно должности в страховой (перестраховочной) организации.
Статья 16-3. Формирование уставного капитала страхового брокера
1. Учредители, участники либо акционеры страхового брокера обязаны оплачивать приобретаемые доли участия либо акции исключительно деньгами в национальной валюте.
2. Минимальный размер уставного капитала создаваемого страхового брокера должен быть полностью оплачен его учредителями к моменту его государственной регистрации.
3. Требования к минимальному размеру уставного капитала и к иным условиям деятельности страхового брокера устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
15) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Деятельность страхового брокера и требования, предъявляемые к ней
1. Деятельность страхового брокера является исключительным видом деятельности и подлежит лицензированию уполномоченным органом.
Страховой брокер не вправе осуществлять деятельность страхового агента.
2. Страховой брокер осуществляет следующие виды брокерской деятельности:
1) посредническая деятельность по заключению договоров страхования от своего имени и по поручению страхователя или договоров перестрахования от своего имени и по поручению цедента;
2) консультационная деятельность по вопросам страхования (перестрахования);
3) поиск и привлечение физических и юридических лиц к страхованию (перестрахованию);
4) проведение сравнительного анализа услуг и финансового состояния страховых
(перестраховочных) организаций;
5) сбор информации об объектах страхования с целью проведения сравнительного анализа услуг, предоставляемых страховыми (перестраховочными) организациями;
6) разработка по поручению клиентов условий страхования (перестрахования), критериев выбора страховщиков (перестраховщиков), оказание экспертных услуг по выявлению страховых
рисков;
7) подготовка и/или оформление по поручению страхователя (цедента) необходимых для заключения договора страхования (перестрахования) документов, сбор информации по вопросам страхования;
8) оформление по поручению страхователя (цедента) договора страхования (перестрахования);
9) сбор страховых премий от страхователей (цедентов) по договорам страхования (перестрахования) для их последующего перевода страховым (перестраховочным) организациям при наличии соответствующего соглашения со страхователем (цедентом);

5. Сақтандыру брокерiн мемлекеттiк тiркеу Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған тәртiппен жасалады.
16-2 бап. Сақтандыру брокерiнiң құрылтайшыларына қойылатын
талаптар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе оның қызметкерлерiне сақтандыру брокерiн құруға немесе қызметiне қатысуға тыйым салынады.
2. Сақтандыру брокерiнiң құрылтайшылары және қызметкерлерi сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында бiр мезгілде қызмет атқара алмайды.
16-3 бап. Сақтандыру брокерiнiң жарғылық капиталын
қалыптастыру
1. Сақтандыру брокерiнiң құрылтайшылары, қатысушылары не акционерлерi сатып алынған қатысу үлестерiн не акцияларды тек ұлттық валютадағы ақшамен төлеуi мiндеттi.
2. Құрылып отырған сақтандыру брокерi жарғылық капиталының ең аз мөлшерiн құрылтайшы мемлекеттiк тіркеу сәтiне толық төлеуi тиіс.
3. Сақтандыру брокерiнiң жарғылық капиталының ең аз мөлшерiне және оның қызметiнiң өзге шарттарына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiмен белгіленедi.";
15) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Сақтандыру брокерiнiң қызмет және оған қойылатын
талаптар
1. Сақтандыру брокерiнiң қызметi айырықша қызмет түрi болып есептеледi және оған уәкілетті орган лицензия беруi тиiс.
Сақтандыру брокерiнiң сақтандыру агенті қызметiн жүзеге асыруға құқығы жоқ.
2. Сақтандыру брокерi мынадай брокерлiк қызмет түрлерiн жүзеге асырады:
1) өз атынан және сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасау немесе өз атынан және цеденттiң тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасау жөнiндегi делдалдық қызмет;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) мәселелерi бойынша кеңес беру қызметi;
3) сақтандыруға (қайта сақтандыруға) жеке және заңды тұлғаларды тарту және iздеу;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызмет көрсетуiне және қаржылық жай-күйiне салыстырмалы талдау жасау;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары көрсететiн қызметке салыстырмалы талдау жасау мақсатында сақтандыру объектiлерi жөнiнде ақпарат жинау;
6) клиенттердiң тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын әзiрлеу, сақтандыру (қайта сақтандыру) критерийлерiн таңдау, сақтандыру тәуекелдерiн анықтау жөнiнде сараптамалық қызмет көрсету;
7) сақтанушының (цеденттiң) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау үшiн қажеттi құжаттарды ресiмдеу және/немесе дайындау, сақтандыру мәселесi бойынша ақпарат жинау;
8) сақтанушының (цеденттiң) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын ресiмдеу;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтанушылардан (цеденттерден) сақтанушымен (цедентпен) тиiстi келiсiм болған жағдайда, оларды кейiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына аудару арқылы сақтанушылардан (цеденттерден)сақтандыру сыйлықақыларын жинау;

10) размещение страховых рисков по договорам страхования (перестрахования) или сострахования по поручению клиентов;
11) обеспечение правильного и своевременного оформления документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключенными договорами страхования (перестрахования);
12) оказание консультаций и содействие в получении страхователем (цедентом), выгодоприобретателем страховой выплаты при наступлении страхового случая;
13) оформление в соответствии с представленными полномочиями, необходимых документов для получения страховой выплаты;
14) сбор, по поручению страхователя (цедента), страховых выплат от страховых (перестраховочных) организаций для их последующей передачи страхователю (цеденту), выгодоприобретателю;
15) подготовка документов по рассмотрению и урегулированию убытков при наступлении страхового случая по поручению заинтересованных лиц;
16) организация услуг экспертов по оценке ущерба и определению размера страховой выплаты.
3. Страховой брокер при осуществлении своей деятельности не является стороной договора страхования (перестрахования).
4. Основные права, обязанности и ответственность страхового брокера должны быть определены в его внутренних правилах осуществления деятельности страхового брокера.";
16) дополнить статьей 18-1 следующего содержания:
"Статья 18-1. Требования к страховому агенту
1. Не может быть страховым агентом физическое лицо при наличии у него непогашенной или неснятой в установленном законом порядке судимости.
2. В своей деятельности страховой агент обязан:
1) предъявлять страхователю агентское соглашение или иной документ, удостоверяющий его право заключать договоры страхования от имени и по поручению страховой организации;
2) предъявить информацию о страховой организации (всех страховых организациях), страховым агентом которой (которых) он является, включая копию лицензии страховой организации (страховых организаций) на право осуществления страховой деятельности;
3) по требованию страхователя ознакомить с условиями страхования по заключаемому договору страхования.";
17) в статье 20:
в пункте 1 слово "деятельности" исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок осуществления аудита страховой (перестраховочной) организации, а также требования, предъявляемые к отчету и заключению уполномоченной аудиторской организации, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
в пункте 5:
слово "(аудитора)" исключить;
в пункте 6 после слова "требований" дополнить словами "нормативных правовых актов";

10) клиенттердiң тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) немесе ортақ сақтандыру шарты бойынша сақтандыру тәуекелдерiн орналастыру;
11) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасау, сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыру, сақтандыру жағдайы басталған кездегі шағымдарды қарау кезiнде, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасауға байланысты басқа да құжаттарды дұрыс және уақтылы ресiмдеудi қамтамасыз ету;
12) сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушыға (цедентке), пайда алушыға кеңес беру және сақтандыру төлемiн алуға қолдау көрсету;
13) берiлген өкілеттiктерге сәйкес сақтандыру төлемдерiн алу үшін қажеттi құжаттарды ресiмдеу;
14) сақтанушының (цеденттiң) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан сақтандыру төлемдерiн кейiн сақтанушыға (цедентке), пайда алушыға жiберу үшiн жинау;
15) мүдделi тұлғалардың тапсырмасы бойынша сақтандыру жағдайы басталған кездегi зиянды қарау және peттеу жөнiндегi құжаттарды дайындау;
16) зиянға баға беру және сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн белгiлеу жөнiндегі сарапшылар қызметiн ұйымдастыру.
3. Сақтандыру брокерi өз қызметiн атқару кезiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасаған тарап болып табылмайды.
4. Сақтандыру брокерiнiң негізгi құқықтары, мiндеттерi және жауапкершілігі сақтандыру брокерiнiң қызметiн жүзеге асырудың iшкi ережелерiнде белгiленуi тиiс;
16) мынадай мазмұндағы 18-1-баппен толықтырылсын:
"18-1-бап. Сақтандыру агентiне қойылатын талаптар
1. Заңда белгiленген тәртiппен сотта өтелмеген немесе сотталғандығы алынбаған iсi бар жеке тұлға сақтандыру агентi болып жұмыс iстей алмайды.
Сақтандыру агентi өз қызметiнде мыналар үшін мiндетті:
1) сақтанушыға агенттiк келiсiмдi немесе сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсыруы бойынша сақтандыру шартын жасау құқығын куәландыратын өзге де құжатты көрсетуге;
2) сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға құқық берген сақтандыру ұйымы (сақтандыру ұйымдары) лицензиясының көшiрмесiн қосқандағы ол сақтандыру агентi болып табылатын сақтандыру ұйымы (барлық сақтандыру ұйымдары) туралы ақпаратты беру;
3) сақтанушының талап етуi бойынша жасалған сақтандыру шарты бойынша сақтандыру ережелерiмен таныстыру.";
17) 20-бапта:
1-тармақтағы "қызметiнiң" деген сөз алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына аудит жүргізу тәртiбi, сондай-ақ есеп беруге және уәкiлетті аудиторлық ұйымның қорытындысына қойылатын талаптар уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.";
5-тармақта:
"(аудиторды)" деген сөз алып тасталсын;
6-тармақтағы "талаптары" деген сөздiң алдында "нормативтiк құқықтық актiлерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;

18) в статье 21:
в часть первую пункта 2 дополнить словами "и Национального Банка Республики Казахстан";
часть первую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридические лица, зарегистрированные в оффшорных зонах, или физические лица, являющиеся участниками (учредителями, акционерами) юридических лиц, зарегистрированных в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, не могут прямо или косвенно быть учредителями или акционерами страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан.
Указанное ограничение не распространяется на страховые (перестраховочные) организации, зарегистрированные в оффшорных зонах, имеющих международный кредитный рейтинг не ниже рейтинга "А" одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом.
Перечень зон, признаваемых оффшорными, при осуществлении надзора за страховой деятельностью устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченным органом.";
19) в статье 22:
часть вторую пункта 1 исключить;
в пункте 4 слово "Официальный" заменить словом "Правовой";
20) в пункте 2 статьи 24 после слов "уполномоченного аудитора," дополнить словом "службы";
21) в статье 25:
в пункте 5 слова ", обладающих правом контроля над ней" исключить;
22) пункты 3 и 4 статьи 32 исключить;
23) пункт 1 статьи 35 исключить;
24) статью 36 исключить;
25) в статье 43:
в подпункте 5) слова "уставного и собственного капиталов" заменить словами "уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности";
дополнить подпунктами 9-1), 9-2) следующего содержания:
"9-1) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций;
9-2) определяет порядок расчета коэффициента убыточности страховой (перестраховочной) организации;";
в подпункте 10) после слов "страховых брокеров" дополнить словами "филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, в том числе нерезидентов Республики Казахстан,";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) устанавливает требования к автоматизации страховой (перестраховочной) организации;";
подпункт 14) дополнить словами ", страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров, в том числе созданных страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентами Республики Казахстан, страховыми брокерами - нерезидентами Республики Казахстан";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) вправе получать от профессиональных участников страхового рынка и их объединений, страховых агентов, необходимые сведения для осуществления своих контрольных и надзорных функций в соответствии с настоящим Законом;";
подпункты 22), 23) изложить в следующей редакции:

18) 21-бапта:
2-тармақта екiншi бөлiк "және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақтың бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
4. Оффшорлық аймақтарда тiркелген заңды тұлғалар немесе тізбесiн уәкілеттi орган белгiлейтін оффшорлы аймақтарда тiркелген заңды тұлғалардың қатысушылары болып табылатын (құрылтайшылар, акционерлер), жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының резидент - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тура немесе жанама құрылтайшылары немесе акционерлерi бола алмайды.
Аталған шектеу, тізбесiн уәкілеттi орган белгiлейтiн рейтинг агенттiктерi бiрiнiң "А" рейтингiнен төмен емес халықаралық кредиттік рейтингі бар оффшорлық аймақтарда тіркелген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Оффшорлық деп танылған аймақтар тізбесi сақтандыру қызметiне қадағалауды жүзеге асырған кезде уәкілеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгіленедi.";
19) 22-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлігі алып тасталсын;
4-тармақтағы "ресми" деген сөз "құқықтық" деген сөзбен ауыстырылсын;
20) 24-баптың 2-тармағындағы "уәкiлеттi аудитор" деген сөздерден кейiн "қызметi" деген сөзбен толықтырылсын;
21) 25-бапта:
5-тармақтағы "бақылау жасау құқығы бар" деген сөздер алып тасталсын;
22) 32-баптың 3 және 4-тармақтары алып тасталсын;
23) 35-баптың 1-тармағы алып тасталсын;
24) 36-бап алып тасталсын;
25) 43-бапта:
5) тармақшадағы "жарғылық және меншiктi капиталдың" деген сөздер "жарғылық капиталдың, кепiлдiк беру қорының, төлем қабiлетi маржасының" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-1), 9-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"9-1) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлерi) бойынша сақтандыру тарифтерiн есептеу принциптерiне және баға беру әдiстерiне талаптар қояды;
9-2) Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының шығын коэффициентiмен есеп айырысу тәртібiн белгілейдi;";
10) тармақшадағы "сақтандыру брокерлерiнiң" деген сөздерден кейiн "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің, оның iшiнде Қазақстан Республикасының резидент еместерiнiң филиалдары мен өкiлдiктерiнiң" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын автоматтандыруға қойылатын талаптарды белгiлейдi;";
14) тармақшада ", сақтандыру брокерлерiн, сақтандыру қызметi мен сақтандыру брокерлерiнiң субъектілерiнiң оқшауланған бөлiмшелерiн, оның iшiнде Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасының резидент еместерi сақтандыру брокерлерi құрған бөлiмшелерiн" деген сөздермен толықтырылсын;
19) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"19) сақтандыру нарығының кәсiби қатысушыларынан және олардың бiрлестiктерiнен, сақтандыру агенттерінен өздерiнiң бақылау және қадағалау функцияларын осы Заңға сәйкес жүзеге асыруға қажеттi мәлiметтерді алуға құқылы;";
22), 23) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

"22) устанавливает требования к содержанию и изготовлению бланков страховых полисов по отдельным видам обязательного страхования;
23) вправе применять ограниченные меры воздействия к профессиональным участникам страхового рынка;";
26) в статье 44:
в пункте 1 слова "и страхового брокера" заменить словами ", страхового брокера и их обособленных подразделений, в том числе созданных страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентами Республики Казахстан, страховыми брокерами - нерезидентами Республики Казахстан,";
в пункте 2 слова "Субъект страховой деятельности обязан" заменить словами "Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, их обособленные подразделения, в том числе созданные страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентами Республики Казахстан, страховыми брокерами - нерезидентами Республики Казахстан - обязаны";
в пункте 4 после слов "страховых (перестраховочных) организаций," дополнить словами ", страховых брокеров и обособленных подразделений страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, в том числе созданных страховыми (перестраховочными) организациями - нерезидентами Республики Казахстан, страховыми брокерами - нерезидентами Республики Казахстан,";
27) статью 45 исключить;
28) статью 46 изложить в следующей редакции:
"Статья 46. Пруденциальные нормативы и иные,
обязательные к соблюдению нормы и лимиты
1. Надзор за платежеспособностью и финансовой устойчивостью страховой (перестраховочной) организации и лиц, в отношении которых осуществляется надзор на консолидированной основе, производится посредством установления для них пруденциональных нормативов и иных, обязательных к соблюдению норм и лимитов.
2. Пруденциальные нормативы включают:
1) минимальный размер уставного капитала;
2) минимальный размер гарантийного фонда;
3) минимальный размер маржи платежеспособности;
4) норматив достаточности маржи платежеспособности и гарантийного фонда;
5) норматив достаточности высоколиквидных активов;
6) нормативы диверсификации активов.
Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные пруденциальные нормативы.
3. Маржа платежеспособности представляет собой превышение активов, рассчитанных с учетом их классификации по качеству и ликвидности, над обязательствами страховой (перестраховочной) организации.
4. Гарантийный фонд создается в целях обеспечения финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации в результате снижения маржи платежеспособности ниже минимально установленного размера.

"22) мiндеттi сақтандырудың жекелеген түрлерi бойынша сақтандыру полистерiнiң бланктерiн дайындайды және олардың мазмұнына және дайындауға қойылатын талаптарды белгілейдi;
23) сақтандыру рыногының кәсiби қатысушыларына шектеулi ықпал ету шараларын қолдануға құқылы;";
26) 44-бапта:
1-тармақта "мен сақтандыру брокерiнiң" деген сөздер ", сақтандыру брокерiн және олардың оқшауланған бөлiмшелерiн, оның ішінде Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру брокерлерi құрғандарын," деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта "Сақтандыру қызметi субъектi" деген сөз "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокерi, олардың оқшауланған бөлiмшелерi, оның iшiнде Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру брокерлерiнiң құрғандары - мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының" деген сөздердiң алдында ", сақтандыру брокерлерiнiң және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының оқшауланған бөлiмшелерi, оның iшiнде Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, Қазақстан Республикасының резидент еместерi - сақтандыру брокерлерi құрған" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 45-бап алып тасталсын;
28) 46-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"46-бап. Пруденциалдық нормативтер және өзге де және
сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттер
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және оларға қатысты төлем қабiлеттілігі мен қаржылық тұрақтылығын шоғырландырылған негізде қадағалау жүзеге асырылатын тұлғалардың қадағалау оларға пруденциалдық нормативтер сақталуға мiндетті өзге де нормалар мен лимиттер белгiлеу арқылы жүргізiледi.
2. Пруденциалдық нормативтерге мыналар жатады:
1) жарғылық капиталдың ең аз мөлшерi;
2) кепiлдiк беру қорының ең аз мөлшерi;
3) төлем қабілеттілiгі маржасының ең аз мөлшерi;
4) төлем қабiлеттілігі маржасының және кепiлдiк беру қорының жеткіліктiлiк нормативi;
5) жоғары өтiмдi активтердiң жеткіліктiлігі нормативі;
6) активтердi әртараптандыру нормативi.
Уәкiлетті орган қосымша пруденциалдық нормативтердi белгiлеуге құқылы.
3. Төлем қабiлеттiлiгi маржасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мiндеттемелерiнiң сапасы мен өтiмдiлiгін жiктелуiн ескерiп есептелген активтердiң өсуiн бiлдiредi.
4. Кепiлдiк беру қоры сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабiлеттiлігін қамтамасыз ету мақсатында төлем қабiлеттiлiгi маржасының ең аз мөлшерден төмендеуi нәтижесiнде құрылады.

5. Максимальный объем обязательств страховой (перестраховочной) организации по отдельному договору страхования или перестрахования рассчитывается актуарием и не может превышать фактический размер маржи платежеспособности, рассчитанных с учетом требований настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.
При этом страховая организация вправе передавать на перестрахование только часть страхового риска, превышающую норматив, указанный в настоящем пункте.
6. При групповом страховании норма, указанная в пункте 5 настоящей статьи, рассчитывается по каждому застрахованному отдельно.
7. При состраховании норма, указанная в пункте 5 настоящей статьи, рассчитывается исходя из доли от страховой суммы каждого состраховщика.
8. Уполномоченный орган вправе устанавливать дополнительные требования к минимальному уровню маржи платежеспособности и порядку расчета страховых резервов для страховой организации, осуществляющей деятельность по ипотечному страхованию.
9. Совокупный размер страховых премий, уплаченных цедентом перестраховочным организациям - нерезидентам Республики Казахстан не должен превышать восьмидесяти пяти процентов от совокупного размера страховых премий, полученных им по договорам страхования (перестрахования), с учетом уплаченных перестраховочным организациям, по завершении полного финансового года.
10. Страховая (перестраховочная) организация представляет в уполномоченный орган сведения о наличии и ограничении использования производных финансовых инструментов, не входящих в финансовую отчетность.
11. Нормативные значения и методики расчетов пруденциальных нормативов, а также требования к методике расчета стоимости активов с учетом их классификации по качеству и ликвидности для расчета пруденциальных нормативов и иных, обязательных к соблюдению норм и лимитов, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
29) в пункте 3 статьи 47 слова "порядку размещения средств страховых резервов" заменить словами ", их структуре";
30) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Рекомендации по оздоровлению финансового
положения страховой (перестраховочной) организации
В случаях ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации уполномоченный орган вправе поставить перед его акционерами вопрос о необходимости финансового оздоровления, смене руководства или реорганизации страховой (перестраховочной) организации, включая выдачу рекомендаций:
1) об ограничении принятия обязательств по договорам страхования (перестрахования);

5. Жекелеген сақтандыру немесе қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының мiндеттемелерiнiң барынша жоғары көлемi актуариймен есептеледi және ол осы Заң талаптарын және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiн ескерiп жасалған төлем қабiлеттiлігі маржасынан асуы мүмкiн емес.
Сонымен бiрге сақтандыру ұйымы осы тармақта көрсетiлген нормативтен асып кеткен сақтандыру тәуекелiнiң бөлiгiн ғана қайта сақтандыруға беруге құқылы.
6. Топтап сақтандыру кезiнде осы баптың 5-тармағында көрсетілген норма әр сақтандырылушыға жеке есептеледi.
7. Ортақ сақтандыру кезiнде осы баптың 5-тармағында көрсетiлген норма әр ортақ сақтандырушының сақтандыру сомасынан түскен үлес негiзiнде есептеледi.
8. Уәкiлеттi орган төлем қабiлетi маржасының ең аз деңгейiне және ипотеканы сақтандыру жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымына арналған сақтандыру резервтерiн есептеу тәртiбiне қосымша талаптарды белгiлеуге құқылы.
9. Қазақстан Республикасының резидент еместерi - қайта сақтандыру ұйымының цедентi төлеген сақтандыру сыйлықақысының жиынтық мөлшерi қаржы жылының толық аяқталуы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарында қайта сақтандыру ұйымына төленгенiн ескерiп алынған сақтандыру сыйлықақыларының жиынтық мөлшерiнiң сексен бес процентiнен аспауы тиiс.
10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қаржылық есеп беруiне кiрмейтiн туынды қаржы құралдарының болуын және оны пайдалануды шектеу жөнiндегі мәлiметтердi уәкiлеттi органға ұсынады.
11. Пруденциалдық нормативтер есеп беруiнiң нормативтiк мәнi мен әдiстемесiн, сондай-ақ пруденциалдық нормативтер және басқа сақтауға мiндетті нормалар мен лимиттер есеп беруi үшiн олардың сапа және өтiмділік жөнiндегi жiктелуiн ескере отырып, активтер құны әдiстемесiне қойылатын талаптарын уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiмен белгiленедi.";
29) 47-баптың 3-тармағындағы "сақтандыру резервтерiнiң қаражатын орналастыру тәртiбiне" деген сөздер "олардың құрылымына" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық
жағдайын сауықтыру жөнiндегi ұсынымдар
Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда оның акционерлерi алдына қаржылық сауықтыру қажеттігі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшылығын ауыстыру немесе оны қайта ұйымдастыру туралы және мына төмендегiдей ұсыным жiберуге құқығы бар:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша мiндеттемелер қабылдауды шектеу туралы;

2) об увеличении уставного капитала;
3) о прекращении выплат дивидендов и увеличении страховых резервов;
4) о сокращении расходов посредством закрытия отдельных филиалов и представительств, а также посредством прекращения или ограничения дополнительного найма работников;
5) о постоянном или временном отстранении от должности любого из руководящих или иных работников страховой (перестраховочной) организации;
6) о приостановлении или ограничении страховой деятельности по некоторым классам страхования с повышенной степенью риска.";
31) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"Статья 53-1. Ограниченные меры воздействия
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений пруденциальных нормативов и других, обязательных к соблюдению норм и лимитов страховой (перестраховочной) организацией, нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников страховой (перестраховочной)  организации и страхового брокера, уполномоченный орган вправе применить к страховой
(перестраховочной) организации и страховому брокеру одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) затребовать письменное обязательство;
2) дать обязательное для исполнения письменное предписание;
3) вынести письменное предупреждение;
4) составить письменное соглашение.
В случае обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности актуарием, уполномоченный орган вправе применить ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта.
2. Письменное обязательство страховой (перестраховочной) организации или страхового брокера должно содержать факт признания имеющихся нарушений законодательства Республики Казахстан и/или недостатков и гарантию руководства страховой (перестраховочной) организации или страхового брокера по недопущению в дальнейшем выявленных недостатков и/или нарушений законодательства Республики Казахстан.
3. Письменное предписание - указание страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру о принятии обязательных для исполнения коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, а также нарушений договорных обязательств, в строго определенные сроки и о недопущении в дальнейшем выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан.
Письменное предписание также может выноситься уполномоченным органом в случаях нарушения страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов и других, обязательных к соблюдению норм и лимитов, нарушения в течение шести последовательных месяцев принятых страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером на себя обязательств согласно письменному обязательству.
Страховая (перестраховочная) организация или страховой брокер обязаны уведомить уполномоченный орган об исполнении письменного предписания в указанный в нем срок.

2) жарғылық капиталды ұлғайту туралы;
3) дивидендтер төлеудi тоқтатуды және сақтандыру резервтерiн ұлғайту туралы;
4) жекелеген филиалдар мен өкiлдiктердi жабу арқылы, сондай-ақ қызметкерлердi қосымша жалдауды тоқтату немесе шектеу арқылы шығыстарды қысқарту туралы;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кез-келген басшы немесе басқа қызметкерлерiн тұрақты немесе уақытша қызметтен шеттету туралы;
6) тәуекел дәрежесi жоғары кейбiр сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру қызметiн тоқтата тұру немесе шектеу туралы.";
31) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
"53-1-бап. Шектеулi ықпал ету шаралары
1. Уәкілеттi орган пруденциалдық нормативтер және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақталуға мiндеттi өзге де нормалары мен лимиттерiнiң бұзылуын, Қазақстан Республикасының заңдарының бұзылуын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметкерлерi мен лауазым иелерiнiң және сақтандыру брокерiнiң заңсыз қимылдарын немесе әрекетсiздiктерiн анықтаған жағдайда уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және сақтандыру брокерiне мынадай шектеулi ықпал ету шараларының бiрiн қолдануға құқылы:
1) жазбаша мiндеттеменi талап етуге;
2) орындалу мiндеттi жазбаша нұсқама беруге;
3) жазбаша ескерту жасауға;
4) жазбаша келiсiм жасауға.
Уәкілеттi орган актуарийлердiң сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңдар бұзылуы анықталған жағдайда осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетiлген шектеулi ықпал ету шараларын қолдану құқығы бар.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру брокерiнiң жазбаша мiндеттемесiнде Қазақстан Республикасының заңдары бұзылғандығы және/немесе кемшілiктердi растаған факт болуы және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокерi басшылығының болашақта анықталған кемшілiктердi және/немесе Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуды болдырмау жөнiндегі кепiлдігі болуы тиiс.
3. Жазбаша нұсқама - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокерiне Қазақстан Республикасының заңдарындағы анықталған бұзуларды, сондай-ақ қатаң белгіленген мерзiмде шарт мiндеттемелерiнiң бұзылуын жоюға не Қазақстан Республикасының заңдарындағы анықталған бұзылуды болашақта болдырмауға бағытталған мiндетi түзету шараларын орындау үшiн қабылданылады.
Сондай-ақ уәкілеттi орган жазбаша нұсқаманы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы пруденциалдық нормативтердi және басқа сақталуға мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердi бұзған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокерi қабылдаған жазбаша мiндеттемеге сәйкес қатарынан алты ай аралығында қабылдаған мiндеттемесiн бұзған жағдайда қабылдайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокерi жазбаша нұсқаманы аталған құжаттарда көрсетiлген мерзiмде орындайтындығы туралы уәкілеттi органды хабардар етуi тиiс.

4. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру санкций, предусмотренных статьей 53-2 настоящего Закона в случае, если имеющиеся нарушения законодательства Республики Казахстан, не будут устранены в установленный уполномоченным органом срок, а также в случае невыполнения принятых страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером на себя обязательств в срок, установленный в письменном обязательстве, и/или письменного предписания уполномоченного органа.
5. Письменное соглашение - соглашение между страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером и уполномоченным органом о необходимости устранения выявленных недостатков и об утверждении первоочередных мер в связи с этим. Письменное соглашение может составляться в случаях, когда уполномоченным органом вместе со страховой (перестраховочной) организацией или страховым брокером приходят к выводу, что для устранения имеющихся недостатков требуется срок, превышающий два месяца.
6. Уполномоченный орган вправе применить к страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру любое из ограниченных мер воздействия, определенных настоящей статьей вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.";
32) дополнить статьей 53-2 следующего содержания:
"Статья 53-2. Санкции
1. Применение санкций к страховой (перестраховочной) организации и страховому брокеру производится уполномоченным органом либо судом в соответствии с настоящим Законом.
2. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) наложение административного штрафа по основаниям и в порядке, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
2) приостановление действия лицензии по основаниям, установленным статьей 54 настоящего Закона;
3) отзыв лицензии по основаниям, предусмотренным статьей 55 настоящего Закона;
4) принять решение о принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации у ее акционеров и реализовать их новому инвестору в соответствии с условиями статьи 61 настоящего Закона.";
33) в статье 54:
в пункте 1:
в подпункте 1) слова "письменного предписания" заменить словами "ограниченных мер воздействия";
подпункт 4) дополнить словами "и деятельности страхового брокера";
подпункт 6) исключить;
в подпункте 9) слово "страхования." заменить словом "страхования;";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) осуществление страховым брокером деятельности страхового агента.";

4. Жазбаша ескерту - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокерiне, осы Заңның 53-2-бабында көзделген санкцияларды мына жағдайда, егер Қазақстан Республикасының заңдарын бұзуды уәкiлеттi органның белгілеген мерзiмiнде жоймаса, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокерi өзiне қабылдаған мiндеттемелерiн уәкiлеттi органның жазбаша мiндеттемесiнде және/немесе жазбаша ұйғарымында белгіленген мерзiмде орындамаған жағдайда қолданылуы мүмкiн уәкiлеттi органның хабарламасы болып табылады.
Жазбаша келiсiм - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру брокерiнiң уәкiлеттi органмен арадағы анықталған кемшілiктерiн жою және осыған байланысты бiрiншi кезектегi шараларды бекiту қажеттiгi туралы келiсiмi. Жазбаша келiсiм сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы немесе сақтандыру брокерi мен уәкiлеттi орган кездескен кемшiлiктердi жою үшiн екi айдан асатын мерзiм талап етіледi деген ұйғарымға келген жағдайларда жасалады.
Уәкілеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокерiне осының алдындағы қолданылған ықпал ету шараларына қатыссыз, осы бап белгілеген кез-келген шектеулi ықпал ету шараларын қолдануға құқылы.";
32) мынадай мазмұндағы 53-2-баппен толықтырылсын:
"53-2 бап. Санкциялар
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына немесе сақтандыру брокерiне санкцияны осы Заңға сәйкес уәкiлеттi орган не сот қолданады.
2. Уәкiлеттi органның санкция ретiнде мынадай шараларды қолдану құқығы бар:
1) Қазақстан Республикасының заң актiлерiнде белгiленген тәртiппен және негіздемеге сәйкес әкiмшiлiк айыппұл салу;
2) осы Заңның 54-бабымен белгiленген негiздемелер бойынша лицензиялардың қолданылуын уақытша тоқтату;
3) осы Заңның 55-бабымен көзделген негіздемелер бойынша лицензияларды қайтарып алу;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларды олардың акционерлерiнен мәжбүрлеп сатып алуы туралы шешiм қабылдау және жаңа инвесторға осы Заңның 61-бабының талаптарына сәйкес сату.";
33) 54-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшадағы "жазбаша нұсқама" деген сөз "шектеулi ықпал ету шараларын" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшада "сақтандыру қызметiн" деген сөздерден кейiн "және сақтандыру брокерiнiң қызметiн" деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақша алып тасталсын;
9) тармақшада "тоқтатыла тұрады." деген сөздер "тоқтатыла тұрады;" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) сақтандыру брокерiнiң сақтандыру агентi қызметiн жүзеге асыруы.";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Действие лицензии страховой (перестраховочной) организации может быть приостановлено как по всем классам, так и по отдельным классам страхования.";
в части второй пункта 3 слова "страховой (перестраховочной) организации" заменить словом "лицензиата";
34) в статье 55:
в пункте 1:
подпункт 4) исключить;
в подпункте 5) слово "организации." заменить словом "организации;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) неосуществление страховой деятельности, деятельности страхового брокера в течение одного года со дня получения лицензии.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховая (перестраховочная) организация, у которой отозваны лицензии, не вправе осуществлять страховую или иную деятельность, обязана прекратить все операции по имеющимся банковским счетам, за исключением операций, перечень которых определяется уполномоченным органом.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Страховой брокер, у которого отозвана лицензия, не вправе осуществлять свою деятельность, обязан прекратить все операции по имеющимся банковским счетам, за исключением случаев, связанных с текущими расходами на его содержание, зачислением денег, поступающих страховому брокеру.";
35) в пункте 1 статьи 56 слова "доведения его до сведения лицензиата либо опубликования в печати" заменить словами "его принятия уполномоченным органом";
36) пункт 8 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"8. Запрещается финансирование уполномоченным органом расходов по прекращению деятельности страховых (перестраховочных) организаций по основанию принудительной ликвидации, за исключением расходов, связанных с оплатой труда работников уполномоченного органа, включенных в состав временной администрации (временного администратора) страховой (перестраховочной) организации и ликвидационной комиссии, а также расходов по опубликованию в официальных печатных изданиях центрального органа юстиции информации о принятом судом решения о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации и расходов, связанных с государственной  регистрацией прекращения деятельности страховой (перестраховочной) организации по основанию принудительной ликвидации органом юстиции и сдаче документов для хранения в архив после завершения ликвидации страховой (перестраховочной) организации в случаях отсутствия имущества страховой (перестраховочной) организации либо если его стоимость недостаточна для покрытия данных расходов.";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы лицензиясының қолданылуы барлық сыныптар бойынша, сонымен бiрге сақтандырудың жеке сыныптары бойынша да тоқтатыла тұрылуы мүмкін.";
3-тармақтың екiншi бөлiгiндегi "сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының" деген сөздер "лицензиаттың" деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 55-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша алып тасталсын;
5) тармақшада "шығаруға құқылы." деген сөздер "шығаруға;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) лицензияны алған күннен бастап бiр жыл iшiнде сақтандыру қызметiн, сақтандыру брокерiнiң қызметiн жүзеге асырмауға құқылы.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Лицензиялары қайтарып алынған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру немесе өзге қызметтi жүзеге асыруға құқылы емес, әрi тiзбесiн уәкiлеттi орган айқындайтын операцияларды қоспағанда, қолдағы банк шоттары бойынша барлық операцияларды тоқтатуға мiндеттi.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Лицензиясы қайтарып алынған сақтандыру брокерi өз қызметiн жүзеге асыруға құқығы жоқ, оны ұстауға байланысты ағымдағы шығыстарға, сақтандыру брокерiне келiп түскен ақшаны есептеуге байланысты жағдайларды қоспағанда, ол банктiк шоттар бойынша барлық операцияларды тоқтатуға мiндетті.";
35) 56-баптың 1-тармағындағы "оның лицензиат назарына жеткiзiлген не баспасөзде жарияланған" деген сөздер "оны уәкiлеттi орган қабылдаған" деген сөздермен ауыстырылсын;
36) 56-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Уәкілетті органның, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және тарату комиссиясының уақытша әкiмшілiгінiң (уақытша басқарушы) құрамына енгiзiлген уәкiлеттi орган қызметкерлерiнiң еңбегiне ақы төлеу, сондай-ақ орталық әдiлет органының ресми баспасөз басылымдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын соттың мәжбүрлеп тарату жөнiндегi қабылдаған шешiмi туралы ақпаратына және әділет органының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мәжбүрлеп таратылу негізiнде қызметi тоқтатылуын мемлекеттiк тiркеуге байланысты шығыстардан басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату негіздемесi бойынша қызметiн тоқтатқан жағдайдағы шығыстарын қаржыландыруына және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкi болмаған не оның құны осы шығыстарды жабуға жеткiлiксiз болған жағдайында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын таратуды аяқтаған соң құжаттарды сақтау үшiн архивке өткiзу жөнiндегi ақпаратты жариялау жөнiндегi шығыстарды жабудан басқа жағдайлардағы шығыстарын қаржыландыруына тыйым салынады.";

37) статью 59 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) невыполнение письменного предписания и письменного предупреждения уполномоченного органа об устранении нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности;";
38) в статье 61:
пункты 2, 3 изложить в следующей редакции:
"2. Принудительный выкуп уполномоченным органом акций страховой (перестраховочной) организации осуществляется по цене, определяемой исходя из размера ее фактической маржи
платежеспособности на дату принятия им решения о принудительном выкупе акций (долей
акционеров) страховой (перестраховочной) организации в целях их последующей реализации новому инвестору.
3. Реализация выкупленных акций страховой (перестраховочной) организации производится уполномоченным органом по цене их приобретения.
Права и обязанности владельцев всех принудительно выкупаемых акций страховой (перестраховочной) организации переходят к новому инвестору.";
39) пункт 2 статьи 62 дополнить частью второй следующего содержания:
"При получении разрешения на добровольную реорганизацию в юридическое лицо, не осуществляющее страховую деятельность страховая (перестраховочная) организация обязана в недельный срок вернуть все ранее выданные лицензии в уполномоченный орган.";
40) статью 64 исключить;
41) пункт 4 статьи 67 после слова "обязана" дополнить словами "в недельный срок";
42) пункт 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"2. Временная администрация складывает свои полномочия и передает документы и имущество страховой (перестраховочной) организации председателю ликвидационной комиссии в срок не более десяти дней. В случае если принудительно ликвидируемая страховая организация является участником системы гарантирования страховых выплат, временная администрация предоставляет в организацию, осуществляющую гарантирование страховых выплат по обязательным видам страхования, информацию в объеме и в сроки, предусмотренным нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
43) в части второй пункта 1 статьи 70 после слова "назначения" дополнить словами "и освобождения";
44) подпункт 5) пункта 1 статьи 72 слова "гарантийным выплатам" заменить словами "гарантийным, компенсационным выплатам и иным расходам, связанным с их осуществлением";
45) в статье 74:
в пункте 3 слово "обязана" заменить словами "и страховой брокер обязаны";
в пункте 4 слово "проводит" заменить словами "и страховой брокер проводят";
46) дополнить статьей 75-1 следующего содержания:

37) 59-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уәкiлеттi органның сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңдарының бұзылуын жою туралы жазбаша ұйғарымының және жазбаша ескертуiнiң орындалмауы;";
38) 61-бапта:
2, 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкiлеттi органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акциясын мәжбүрлеп сатып алуы оларды кейiн жаңа инвесторға сату мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын (акционерлер үлесi) мәжбүрлеп сатып алу туралы шешiм қабылдаған күнгi оның нақты төлем қабiлетi маржасының мөлшерi негізiнде белгiлi болған баға бойынша жүзеге асырылады.
3. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатып алған акцияларын сатуды сатып алу бағасы бойынша жүргiзедi.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық мәжбүрлеп сатып алынатын акцияларын иеленушiлердiң құқықтары мен мiндеттерi жаңа инвесторға көшедi.";
39) 62-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын заңды тұлға ерiктi қайта ұйымдастырылуына рұқсатты алған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уәкiлеттi органға бұрын берiлген барлық лицензияларды бiр апталық мерзiмде қайтарып беруге мiндеттi.";
40) 64-бап алып тасталсын;
41) 67-баптың 4-тармағында "қайтаруға мiндеттi" деген сөздердiң алдында "бip апталық мерзiмде" деген сөздермен толықтырылсын;
42) 69-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уақытша әкiмшілiк өз өкiлеттігін тапсыра отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкiн және құжаттарын он күннен аспайтын мерзiмде тарату комиссиясының төрағасына бередi. Егер мәжбүрлеп таратылып отырған сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiнiң қатысушысы болған жағдайда, уақытша әкiмшілік мiндеттi сақтандыру түрлерi бойынша сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк берудi жүзеге асыратын ұйымға уәкілетті органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген мерзiмде және көлемде ақпарат бередi.";
43) 70-баптың 1-тармағының екінші бөлігіндегі "тағайындау" деген сөзден кейiн "және босату" деген сөзбен толықтырылсын;
44) 72-баптың 1-тармағының 5) тармақшасындағы "кепілдiк төлемдерi" деген сөздер "кепiлдiк, өтемақылық төлемдер және оларды жүзеге асыруға байланысты өзге шығыстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 74-бапта:
3-тармақта "мiндеттi" деген сөз "сақтандыру брокерi мiндеттi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақта "жүргізiп отырады" деген сөздер "сақтандыру брокерлерi жүргiзiп отырады" деген сөздермен ауыстырылсын;
46) мына мазмұндағы 75-1-баппен толықтырылсын:

"Статья 75-1. Коэффициент убыточности
1. Страховые (перестраховочные) организации в целях анализа своей деятельности при
проведении всех либо отдельных классов (видов) страхования производят расчет коэффициента
убыточности.
2. Коэффициент убыточности - относительный показатель, отражающий убыточность деятельности страховой (перестраховочной) организации при осуществлении всех либо отдельных классов (видов) страхования.
Порядок расчета коэффициента убыточности устанавливается нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
47) пункты 1 и 2 статья 77 изложить в следующей редакции:
"1. Профессиональные участники страхового рынка, страховые агенты, осуществляющие предпринимательскую деятельность, обязаны формировать данные по страхованию (перестрахованию), страховому посредничеству и обеспечивать учет и хранение документов, связанных с их деятельностью в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Перечень документов, подлежащих обязательному хранению, порядок и сроки их хранения профессиональными участниками страхового рынка, страховыми агентами, осуществляющими предпринимательскую деятельность, устанавливаются уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом управления архивами и  документацией.".
4. В Закон  Республики Казахстан от 3 июня 2003 г. "О Фонде гарантирования страховых
выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 11, ст. 63):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) банк-агент - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, оказывающие услуги по осуществлению гарантийных выплат кредиторам на основе агентского соглашения с Фондом гарантирования страховых выплат.";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) кредитор - страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель) принудительно
ликвидируемой страховой организации - участника Фонда, имеющий право на получение гарантийной выплаты в случаях, предусмотренных настоящим Законом;";
подпункт 7) дополнить словами "по видам обязательного страхования, гарантированным Фондом гарантирования страховых выплат";
подпункт 11) дополнить словами ", а также расходов, связанных с определением страхового случая, размера причиненного вреда и иных расходов, связанных с осуществлением гарантийных и компенсационных выплат;";
2) подпункт 1) статьи 4 дополнить словами ", в том числе регулирующие вопросы порядка осуществления гарантийных и компенсационных выплат;";
3) в статье 5:
пункты 3, 4 изложить в следующей редакции:

"75-1-бап. Шығын коэффициентi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары сақтандырудың барлық не жекелеген сыныптары (түрлерi) бойынша өз қызметтерiне талдау жасау мақсатында шығын коэффициентi есебiн жасайды.
2. Шығын коэффициентi - сақтандырудың барлық не жекелеген сыныптарын (түрлерiн) жүзеге асыру кезіндегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметiнiң шығындарын көрсетуге қатысты көрсеткiш.
Шығын коэффициентi есебiнiң тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiмен белгiленедi.";
47) 77-баптың 1 және 2 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру нарығының кәсiби қатысушылары, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру aгенттеpi сақтандыру (қайта сақтандыру), сақтандыру делдалдығы жөнiндегі деректердi қалыптастыруға және Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртiппен олардың қызметiне байланысты құжаттардың сақталуын және есебiн жүргiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
2. Сақтандыру нарығы кәсiби қатысушыларының, кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру агенттерiнiң сақталуы мiндетті болып табылатын құжаттар тiзбесiнiң сақталу тәртiбiн және мерзiмiн мұрағат пен құжаттаманы басқарудың уәкілетті мемлекеттiк органымен келiсе отырып уәкiлеттi орган белгілейдi.".
4. "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 11, 63-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) агент банк - Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорымен жасалған агенттік келiсiмiнiң негізiнде кредиторларға кепiлдiк төлемдерiн жүзеге асыру бойынша қызмет көрсететiн банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын банк немесе ұйым.";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) кредитор - мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының - Қор қатысушысының осы Заңда көзделген жағдайларда кепiлдiк төлемiн алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы);";
7) тармақша "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры кепiлдiк берген мiндетті сақтандырудың түрлерi бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша "сондай-ақ сақтандыру жағдайын, келтiрiлген зиян мөлшерiн анықтауға байланысты шығыстарды және кепiлдiк пен өтемақы төлемдерiн жүзеге асыруға байланысты өзге шығыстарды" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 4-баптың 1) тармақшасындағы "сақтандыру ұйымдарының қызметiн реттейтiн" деген сөздерден кейiн ", оның ішінде кепiлдiк және өтемақы төлемдерiн жүзеге асыру тәртiбiнiң мәселелерiн реттейтiн" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 5-бапта:
3, 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Общее руководство за деятельностью Фонда осуществляет совет директоров, который состоит из пяти человек. В состав совета директоров входят один представитель уполномоченного органа, один представитель от страховых организаций - участников Фонда, один представитель Учредителя, генеральный директор Фонда, осуществляющий руководство текущей деятельностью Фонда, назначаемый Учредителем и один представитель Фонда.
4. Банковские счета Фонда открываются в Национальном банке Республики Казахстан. Для осуществления гарантийных выплат, а также в целях осуществления Фондом текущей финансово-хозяйственной деятельности банковские счета Фонда могут открываться в банках второго уровня.";
4) в статье 6:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) установления ставок обязательных и чрезвычайных взносов страховых организаций-участников на каждый календарный год, размера чрезвычайных взносов, подлежащих к уплате страховыми организациями-участниками в Фонд;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) установления предельных размеров привлекаемых займов и заимствований Фондом;";
5) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Гарантии Фонда
Со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника Фонд принимает на себя обязательства по осуществлению гарантийных выплат кредиторам по всем наступившим страховым случаям по договорам обязательного страхования, по которым принудительно ликвидируемая страховая организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в  полном объеме, в том числе и в период до отзыва лицензии на право осуществления страховой деятельности и вступления в силу решения суда о ее принудительной ликвидации.";
6) статью 8 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения своих функций, Фонд вправе в пределах своей компетенции получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
Полученные сведения не подлежат дальнейшему разглашению.
4. Работники Фонда несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.";
7) подпункт 7 статьи 10 исключить;
8) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Основания и порядок осуществления гарантийной выплаты

"3. Қордың қызметiне жалпы басшылықты бес адамнан тұратын директорлар кеңесi жүзеге асырады. Директорлар кеңесiнiң құрамына уәкiлеттi органның бiр өкілі, Қор қатысушысы-сақтандыру ұйымдарының бiр өкiлi, Құрылтайшының бiр өкiлi, Қордың ағымдағы қызметiне басшылықты жүзеге асыратын және Құрылтайшы болып тағайындалған Қордың бас директоры мен Қордың бiр өкiлi кiредi.
4. Қордың банк шоттары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнде ашылады. Кепілдiк төлемдерiн жүзеге асыру үшiн, сонымен қатар Қордың ағымдағы қаржы-шаруашылық қызметтi жүзеге асыруы мақсатында Қордың банк шоттары екiншi деңгейдегі банктерде ашылуы мүмкiн.";
4) 6-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының мiндеттi және төтенше жарналарының ставкаларын қатысушылар-сақтандыру ұйымдарының Қорға төлеуi тиiс төтенше жарналарының көлемiн әрбiр күнтiзбелiк жылға белгiлеу;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) тартылған заемдардың және Қордың қарызға алуының шектi мөлшерлерiн белгiлеу;";
5) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Қордың кепiлдiктерi
"Қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заң күшiне енген күннен бастап Қор ол бойынша мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы заңсыз бас тартқан (толық немесе iшiнара) не сақтандыру төлемiн толық көлемде жүзеге асырмаған, оның iшiнде сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияны қайтарып алғанға да және оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi күшіне енгенге де дейiнгi кезеңде, мiндеттi сақтандыру шарты бойынша барлық басталған сақтандыру жағдайы бойынша кредиторларға кепiлдiк төлемдерiн жүзеге асыру жөнінде өзiне мiндеттемелер алады.";
6) 8-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтармен толықтырылсын:
"3. Өз функцияларын сапалы және уақтылы орындауды қамтамасыз ету мақсатында, Қор өз құзыретiнiң шегiнде жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан ақпаратты, оның iшiнде сақтандыруды құрайтын құпияны алуға құқылы.
Алынған мәлiметтер одан әрi жария етiлмеуi тиiс.
4. Қордың қызметкерлерi қызметтік, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын өз функцияларын олардың жүзеге асыруы барысында алынған мәлiметтердi жария етпеуге жауап бередi.";
7) 10-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
8) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Кепiлдiк төлемiн жүзеге асыру негіздерi және тәртiбi

1. Право требования к Фонду по осуществлению гарантийной выплаты возникает у кредитора со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Право на получение гарантийной выплаты имеют кредиторы:
1) по всем наступившим страховым случаям в период до вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации по договорам обязательного страхования, по которым принудительно ликвидируемая страховая организация неправомерно отказала (полностью или частично) либо не осуществила страховую выплату в полном объеме;
2) по страховым случаям, наступившим в период со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации до дня заключения страхователем нового договора обязательного страхования с другой страховой организацией-участником, но не более двух месяцев со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации.
2. При возникновении у кредитора права требования к Фонду на основаниях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 1 настоящей статьи, при наличии подтверждающих документов, кредитор вправе в течение двух месяцев, со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, обратиться в Фонд с письменным заявлением об осуществлении гарантийной выплаты.
В случае отсутствия подтверждающих документов, для их получения, кредитор вправе обратиться в ликвидационную комиссию принудительно ликвидируемой страховой организации с заявлением (претензией) об осуществлении страховой выплаты.
3. При наступлении страхового случая по договору обязательного страхования в случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, кредитор вправе обратиться с требованием об осуществлении страховой (гарантийной) выплаты непосредственно в Фонд либо в страховую организацию-участнику Фонда.
После получения требования кредитора, страховая организация-участник либо Фонд в порядке, предусмотренном законодательными актами об обязательном страховании, проводят работу по определению страхового случая и размера причиненного вреда.
4. После предоставления кредитором либо страховой организаций-участником полного пакета документов, необходимых для осуществления гарантийной выплаты, Фонд принимает решение об осуществлении гарантийной выплаты либо об отказе в осуществлении гарантийной выплаты.
5. Фондом возмещаются расходы страховых организаций-участников, связанные с осуществлением мероприятий, предусмотренных пунктом 3 настоящей статьи, в размере фактических расходов, но не более пяти месячных расчетных показателей.

1. Кепiлдiк беру төлемiн жүзеге асыру жөнiндегi Қорға қойылатын талап ету құқығы қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заң күшіне енген күннен бастап туындайды.
Кепiлдiк беру төлемiн алуға кредиторлардың құқығы бар:
1) сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына берiлген лицензияны қайтарып алғанға және ол бойынша мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы заңсыз бас тартқан (толық немесе iшiнара) не сақтандыру төлемiн толық көлемде жүзеге асырмаған мiндеттi сақтандыру шарты бойынша оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшiне енгенге дейiнгi кезеңде барлық басталған сақтандыру жағдайы бойынша;
2) сақтанушының басқа қатысушы-сақтандыру ұйымымен мiндеттi сақтандырудың жаңа шартын жасаған күнге дейiн сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап, бiрақ мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап екi айдан аспайтын кезеңде басталған сақтандыру жағдайы бойынша.
2. Осы баптың 1-тармағының 1) тармақшасында көзделген негіздерде Қорға қойылатын талап құқығы кредиторда туындаған кезде, растайтын құжаттар болған кезде кредитор қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшiне енген күннен бастап екi айдың iшiнде кепiлдiк төлемiн жүзеге асыру туралы жазбаша өтiнiшпен Қорға баруға құқылы.
Растайтын құжаттар болмаған кезде, оларды алу үшiн, кредитор мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына сақтандыру төлемiн жүзеге асыру туралы өтiнiшпен (шағыммен) баруға құқылы.
3. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде кредитор сақтандыру (кепiлдiк беру) төлемiн жүзеге асыру туралы талаптармен тiкелей Қорға не Қордың қатысушысы-сақтандыру ұйымына баруға құқылы.
Кредитордың талаптарын алғаннан кейiн қатысушы - сақтандыру ұйымы не Қор мiндеттi сақтандыру туралы заң актiлерiнде көзделген тәртiппен сақтандыру жағдайын және келтiрiлген зиянның мөлшерiн анықтау бойынша жұмысты жүргiзедi.
4. Кредитор не қатысушы-сақтандыру ұйымы кепiлдiк беру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажет құжаттардың толық пакетiн бергеннен кейін Қор кепiлдiк төлемiн жүзеге асыру туралы не кепiлдiк беру төлемiн жүзеге асырудан бас тарту туралы шешiм қабылдайды.
5. Қор қатысушы-сақтандыру ұйымдарының осы баптың 3-тармағында көзделген iс-шараларды жүзеге асыруға байланысты, нақты шығыстар мөлшерiндегі, бiрақ бес айлық есептiк көрсеткiштен аспайтын шығыстарын өтейдi.

6. Размер гарантийной выплаты определяется в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан по обязательному виду страхования для осуществления страховых выплат по договору обязательного страхования. Порядок осуществления гарантийной выплаты определяется в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
7. Гарантийной выплатой не покрываются моральный ущерб, упущенная выгода кредитора, а также неустойка по договору обязательного страхования.
8. Гарантийная выплата кредиторам осуществляется непосредственно Фондом или через банк-агент в безналичной форме на банковский счет кредитора либо наличными деньгами.
9. Со дня осуществления гарантийной выплаты кредитору принудительно ликвидируемой страховой организации к Фонду переходит право требования кредитора по договору обязательного страхования в объеме осуществленной гарантийной выплаты.
Перешедшее право требования кредитора, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением гарантийной выплаты, предъявляется Фондом к ликвидационной комиссии принудительно ликвидируемой страховой организации (далее - ликвидационная комиссия) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
9) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Дополнительные способы защиты прав страхователей
1. По договорам обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, срок действия которых не истек, страхователь вправе в двухмесячный срок, с даты вступления в силу решения суда, заключить договор обязательного страхования со страховой организацией-участником Фонда, на оставшийся период времени, в течение которого должен был действовать договор обязательного страхования, ранее заключенный с принудительно ликвидируемой страховой организацией.
2. В случае заключения страховой организацией-участником договора обязательного страхования, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, Фонд осуществляет компенсационную выплату страховой организации-участнику.
3. Размер компенсационной выплаты определяется в соответствии с законодательным актом об обязательном страховании, исходя из периода действия вновь заключенного договора обязательного страхования. Порядок осуществления компенсационной выплаты определяется в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
Срок действия вновь заключенного договора составляет период с даты заключения нового договора и до момента окончания срока, в течение которого должен был действовать договор обязательного страхования, ранее заключенный страхователем с принудительно ликвидируемой страховой организацией.
Если страхователь полностью не уплатил страховую премию по договору обязательного страхования, ранее заключенному с принудительно ликвидируемой страховой организацией, Фонд вправе осуществить компенсационную выплату за вычетом неуплаченной страхователем суммы страховой премии. В этом случае, страховая организация-участник, заключившая договор обязательного страхования, вправе требовать от страхователя неуплаченную сумму страховой премии.

6. Кепiлдiк беру төлемiнiң мөлшерi мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға арналған сақтандырудың мiндетті түрi бойынша Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес айқындалады.
7. Кепілдiк беру төлемi моральдық зиянның, кредитордың жiберген пайдасының, сондай-ақ мiндеттi сақтандыру шарты бойынша тұрақсыздық айыбының орнын толтырмайды.
8. Кредиторларға кепілдiк беру төлемiн тiкелей Қор немесе кредитордың банк шотына қолма-қол жасалмайтын нысанда не қолма-қол ақшамен агент арқылы жүзеге асырылады.
9. Мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторына кепiлдiк төлемiн жүзеге асырған күннен бастап жүзеге асырылған кепiлдiк төлемiнiң көлемiнде мiндеттi сақтандыру шарты бойынша кредитордың талап ету құқығы көшедi.
Кредитордың көшкен талап ету құқығын, сонымен қатар кепiлдiк төлемiн жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөнiндегi талапты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату комиссиясына (бұдан әрi - тарату комиссиясы) Қор ұсынады.";
9) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтанушылардың құқықтарын қорғаудың қосымша
тәсiлдерi
1. Мерзiмдерi өтпеген мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтанушы сот шешiмi күшiне енген күннен бастап екi айлық мерзiмде Қордың қатысушы-сақтандыру ұйымымен қалған уақыт кезеңiне мiндеттi сақтандыру шартын жасауға құқылы, бұл кезең iшiнде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымымен бұрын жасалған мiндетi сақтандыру шарты қолданыста болуы тиiс.
2. Қатысушы-сақтандыру ұйымымен осы баптың 1-тармағында көзделген мiндеттi сақтандыру шартын жасаған жағдайда, Қор қатысушы-сақтандыру ұйымына өтемақы төлемiн жүзеге асырады.
3. Өтемақы төлемiнiң мөлшерi жаңадан жасалған мiндеттi сақтандыру шартының қолданылу кезеңiне сүйене отырып, мiндеттi сақтандыру туралы заң актiсiне сәйкес айқындалады. Өтемақы төлемiн жүзеге асыру тәртiбi осы Заңға және уәкiлетті органның нормативтiк құқықтық актілерiне сәйкес айқындалады.
Жаңадан жасалған шарттың қолданылу мерзiмi жаңа шартты жасаған күннен бастап, бұл кезең iшiнде мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымымен сақтанушы бұрын жасаған мiндетi сақтандыру шарты қолданыста болуы тиiс мерзiм аяқталған кезге дейiнгi кезеңдi құрайды.
Егер сақтанушы мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымымен бұрын жасалған мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын толық төлемесе, Қор сақтанушы төлемеген сақтандыру сыйлықақысының сомасын шегере отырып, өтемақы төлемiн жүзеге асыруға құқылы. Мұндай жағдайда, мiндеттi сақтандыру шартын жасаған қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтанушыдан сақтандыру сыйлықақысының төленбеген сомасын талап етуге құқылы.

4. При заключении страховой организацией-участником договора обязательного страхования со страхователем принудительно ликвидируемой страховой организации страховая организация-участник несет ответственность по такому договору в объеме, предусмотренном законодательным актом Республики Казахстан по данному виду обязательного страхования.
5. Страховая организация-участник не вправе отказать страхователям принудительно ликвидируемой страховой организации в заключении договора обязательного страхования на неистекший период действия договора обязательного страхования.
По договорам, заключенным на неистекший период действия ранее заключенного с принудительно ликвидируемой страховой организацией-участником Фонда договора обязательного страхования, страховая организация-участник не уплачивает обязательные взносы Фонду, а формирует условные обязательства.
6. Со дня осуществления компенсационной выплаты Фонду переходит право требования страхователя по договору обязательного страхования в объеме осуществленной компенсационной выплаты.
Перешедшее право требования, а также требование по возмещению расходов, связанных с осуществлением компенсационных выплат предъявляется Фондом к ликвидационной комиссии в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Уполномоченный орган незамедлительно, но не позднее 10 дней со дня вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, направляет в Фонд копию решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника Фонда.
8. Фонд, в течение десяти рабочих дней, со дня получения копии вступившего в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника, публикует в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, сообщение об осуществлении гарантийных выплат кредиторам принудительно ликвидируемой страховой организации по наступившим страховым случаям, а также перечень страховых организаций-участников с указанием их адреса, к которым страхователи вправе обратиться при наступлении страхового случая по договорам обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации, а также для заключения нового договора обязательного страхования на неистекший период действия договора, ранее заключенного с принудительно ликвидируемой страховой организацией.";
10) в статье 18:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) ходатайствовать перед уполномоченным органом о включении своего представителя в состав ликвидационной комиссии и участвовать в ликвидационном производстве принудительно ликвидируемой страховой организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;";
в подпункте 3) слова "информации, необходимой" заменить словами "информации и документов, необходимых";
в пункте 2:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) представлять в уполномоченный орган сведения о деятельности Фонда и отчетность (за исключением финансовой отчетности Фонда) в порядке, объемах и сроках, определяемых уполномоченным органом;

4. Қатысушы-сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтанушысымен мiндетті сақтандыру шартың жасаған кезде қатысушы-сақтандыру ұйымы мiндеттi сақтандырудың осы түрi бойынша Қазақстан Республикасының заң актiсiнде көзделген көлемдер осындай шарт бойынша жауапты болады.
5. Қатысушы-сақтандыру ұйымы мiндетті сақтандыру шарты қолданысының өтпеген кезеңiне мiндетi сақтандыру шартын жасағанда мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтанушысынан бас тартуға құқылы.
Мәжбүрлеп таратылатын Қордың қатысушысы-сақтандыру ұйымымен бұрын жасалған шарт қолданысының өтпеген кезеңiне жасаған шарт бойынша қатысушы-сақтандыру ұйымы Қорға мiндеттi жарналар төлемейдi, шартты мiндеттемелердi қалыптастырады.
6. Өтемақы төлемдерiн жүзеге асырған күннен бастап жүзеге асырылған өтемақы төлемi көлемiндегi мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтанушының талап ету құқығы Қорға көшедi.
Көшкен талап ету құқығын, сонымен қатар өтемақы төлемiн жүзеге асыруға байланысты шығыстарды өтеу жөнiндегі талапты Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен тарату комиссиясына Қор ұсынады.
7. Уәкiлеттi орган дереу, бiрақ қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап 10 күннен кешiктiрмей, Қордың қатысушысы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімiнiң көшiрмесiн Қорға жiбередi.
8. Қор, он жұмыс күнiнiң iшiнде қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы заң күшiне енген сот шешiмiнiң көшірмесiн алған күннен бастап Қазақстан Республикасының барлық аумағына тараған мемлекеттiк және орыс тiлдерiндегі мерзiмдiк баспасөз басылымдарында басталған сақтандыру жағдайы бойынша мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторларына кепiлдiк төлемдерiн жүзеге асыру туралы хабарды, сонымен қатар мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушылар баруға құқылы олардың мекен-жайларын көрсете отырып, сонымен бiрге мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымымен бұрын жасалған шарт қолданысының өтпеген кезеңiне мiндеттi сақтандырудың жаңа шартын жасау үшiн қатысушы-сақтандыру ұйымдарының тiзбесiн жариялайды.";
10) 18-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тарату комиссиясының құрамына өз өкiлiн енгiзу туралы уәкiлеттi органның алдында өтiнiш жасауға және Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртiппен мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының тарату өндiрiсiне қатысуға;";
3) тармақшадағы "қажеттi ақпарат" деген сөздер "қажетті ақпарат пен құжаттар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
3) уәкiлеттi орган айқындайтын тәртiппен, көлемде және мерзiмде уәкiлеттi органға Қордың қызметi туралы мәлiметтер мен қаржылық есеп (Қордың қаржылық есебiнен басқа) беруге;

4) представлять страховым организациям-участникам по их запросам свой годовой бухгалтерский баланс и отчет о доходах и расходах в соответствии с договором участия;";
подпункт 5) после слова "годовой" дополнить словом "бухгалтерский";
подпункт 7) дополнить словами "и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;";
подпункт 11) дополнить словами "и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;";
дополнить подпунктом 13) следующего содержания:
"13) возместить расходы страховых организаций-участников в порядке, предусмотренном пунктом 6 статьи 15 настоящего Закона.";
11) в статье 19:
подпункт 3) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3) требовать от Фонда представления годового бухгалтерского баланса и отчета о доходах и расходах;";
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) осуществлять мероприятия, предусмотренные пунктом 3 статьи 15 настоящего Закона.".
5. В Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N№15, ст. 104):
1) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств, обязан ежегодно публиковать свою финансовую отчетность на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, в объеме и сроки, предусмотренные нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан о порядке публикации годовой финансовой отчетности.";
2) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. База данных по обязательному страхованию
1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств обязано стать участником базы данных по обязательному страхованию в порядке, определенном настоящим Законом.
2. База данных по обязательному страхованию - совокупность информации о страхователе, застрахованном и страховщике.
Страховой отчет - форма полной или частичной выдачи информации, содержащейся в базе данных по обязательному страхованию.
Субъектами базы данных по обязательному страхованию являются страхователь и застрахованный.
3. Организациями по формированию и ведению базы данных по обязательным видам страхования являются кредитное бюро, создаваемые и осуществляющие свою деятельность в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и нормативными правовыми актами уполномоченного государственного органа по регулированию и надзору за страховой деятельностью.

4) қатысушы-сақтандыру ұйымдарына олардың сұратулары бойынша өзінің жылдық бухгалтерлiк балансын және қатысу шартына сәйкес кiрiстер мен шығыстар туралы есебiн беруге;";
5) тармақшада "жылдық" деген сөзден кейiн "бухгалтерлiк" деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақша "және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
11) тармақша "және уәкілетті органның нормативтiк құқықтық актілерiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 13) тармақшамен толықтырылсын:
"13) осы Заңның 15-бабының 6-тармағында көзделген тәртiппен қатысушы-сақтандыру ұйымдарының шығыстарын өтеуге.";
11) 19-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жылдық бухгалтерлiк баланс және кiрiстер мен шығыстар туралы есебiн берудi Қордан талап етуге;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы Заңның 15-бабының 3-тармағында көзделген iс-шараларды жүзеге асыруға.".
5. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 104-құжат):
1) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушы жыл сайын өзiнiң қаржылық есебiн Қазақстан Республикасының барлық аумағына таралатын кемiнде екi мерзiмдiк баспасөз басылымында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жылдық қаржылық есептi жариялау тәртiбi туралы нормативтік құқықтық актiсiнде көзделген көлемде және мерзiмде жариялауға мiндетті.";
2) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Мiндеттi сақтандыру жөнiндегi деректер базасы
1. Сақтандыру ұйымы ретiнде тіркелген заңды тұлға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігін мiндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензияны алғанға дейiн осы Заңмен айқындалған тәртiппен мiндеттi сақтандыру жөнiндегі деректер базасының қатысушысы болуға мiндеттi.
2. Мiндетті сақтандыру жөнiндегi деректер базасы - сақтанушы, сақтандырылушы және сақтандырушы туралы ақпараттың жиынтығы.
Сақтандыру есебi - сақтандыру тарихында бар ақпаратты толық немесе iшiнара берудiң нысаны.
Сақтанушы және сақтандырылушы деректер базасының субъектiлерi болып табылады.
3. Сақтандырудың мiндеттi түрi бойынша деректеp базасын қалыптастыру мен жүргiзу жөнiндегi ұйым Қазақстан Республикасының заң актілерiне және сақтандыру қызметiн реттеу мен қадағалау жөнiндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес құрылған және өз қызметiн жүзеге асыратын кредит бюросы болып табылады.

4. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения функций по реализации требований, предусмотренных законодательными актами и настоящим Законом, кредитные бюро и Фонд гарантирования страховых выплат вправе получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
Работники кредитных бюро и Фонда гарантирования страховых выплат несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную, охраняемую законом тайну, в соответствии с законами Республики Казахстан.
5. Поставщиками информации для формирования базы данных по обязательному страхованию являются:
1) подразделения дорожной полиции органов внутренних дел;
2) страховщики, осуществляющие обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств;
3) иные лица на основании договоров о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
6. Поставщик информации вправе:
1) требовать от кредитных бюро использования предоставляемой информации в соответствии с настоящим Законом;
2) иметь иные права в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан и (или) договором о предоставлении информации и (или) получении информации.
7. Поставщики информации обязаны:
1) заключить договор участия о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов;
2) предоставлять информацию в кредитные бюро для формирования базы данных по обязательному страхованию в объеме и порядке, определенных настоящим Законом и договорами о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов;
3) вносить корректировки в информацию, переданную в кредитные бюро, по требованию субъекта базы данных по обязательному страхованию;
4) предоставлять информацию в кредитные бюро, в точном соответствии с имеющимися сведениями о субъекте базы данных по обязательному страхованию;
5) использовать информационные ресурсы и информационные системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
6) обеспечивать надлежащие условия получения и обработки информации за счет собственных средств.
8. Получателями страхового отчета являются:
1) уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью;
2) подразделение дорожной полиции органов внутренних дел;
3) страховщики, осуществляющие обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств;
4) субъекты базы данных по обязательному страхованию;

4. Заң актілерi мен осы Заңда көзделген талаптарды iске асыру жөнiндегі функцияларды сапалы және уақтылы қамтамасыз ету мақсатында кредит бюросы және Сақтандыру төлемдерiне кепілдiк беру қоры жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттiк органдардан ақпаратты, оның iшiнде сақтандыруды құрайтын құпияны алуға құқылы.
Кредит бюросының және Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорының қызметкерлерi қызметтік, коммерциялық құпияны, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге құпияны құрайтын, өз функцияларын жүзеге асыруы барысында олар алған мәлiметтердi жария етпеуге жауапты болады.
5. Мiндеттi сақтандыру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыруға арналған ақпаратты жеткiзушiлер мыналар болып табылады:
1) iшкi iстер органдары жол полициясының бөлiмшелерi;
2) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушылар;
3) ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттардың негiзiнде өзге тұлғалар.
6. Ақпаратты жеткiзушi:
1) кредит бюросынан осы Заңға сәйкес берiлген ақпаратты пайдалануды талап етуге;
2) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне және (немесе) ақпарат беру және (немесе) ақпарат алу туралы шартқа сәйкес өзге құқықтары болуға құқылы.
7. Ақпаратты жеткiзушi:
1) ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы қатысу шартын жасауға;
2) осы Заң және ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шарттар айқындаған көлемде және тәртiппен мiндеттi сақтандыру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыруға арналған ақпаратты кредит бюросына беруге;
3) сақтандыру тарихы субъектiсiнiң талабы бойынша кредиттік бюроға берiлген ақпаратқа түзетулер енгiзуге;
4) кредит бюросына сақтандыру тарихының субъектiсi туралы қолда бар мәлiметтерге дәл сәйкес келетiн ақпарат беруге;
5) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес ақпарат ресурстарын және ақпарат жүйелерiн пайдалануға;
6) меншiктi қаражаттың есебiнен ақпарат алудың және өңдеудiң қажеттi жағдайларын қамтамасыз етуге мiндеттi.
8. Сақтандыру есебiн алушылар мыналар болып табылады:
1) сақтандыру қызметiн peттеу мен қадағалау жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік орган;
2) iшкi iстер органдары жол полициясының бөлiмшесi;
3) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушылар;
4) мiндетті сақтандыру жөнiндегi деректер базасының субъектiлерi;

5) консалтинговые и научно-исследовательские организации, предоставляющие консультационные услуги в сфере страхования и актуарных расчетов.
Не допускается предоставление информации иным лицам, не указанным в настоящем пункте.
9. Лица, указанные в подпунктах 3) и 5) пункта 8 настоящей статьи, после заключения договора о предоставлении информации и (или) получении страхового отчета должны зарегистрироваться в кредитных бюро в качестве получателей страховых отчетов.
Получатель информации вправе получать страховой отчет и иметь иные права в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
Получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 3) и 5) пункта 8 настоящей статьи, обязаны:
1) сообщать об изменении сведений, представленных им при регистрации в качестве получателя информации;
2) соблюдать конфиденциальность в отношении полученной информации и не разглашать ее третьим лицам;
3) использовать полученную информацию только для целей, предусмотренных настоящим Законом;
4) ознакомить субъекта базы данных по обязательному страхованию по его требованию с содержанием информации либо выдать ему в соответствии с внутренними правилами получателя информации ее копию;
5) оплатить услуги базы данных по предоставлению информации;
6) нести иные обязанности в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.";
3) дополнить статьей 8-2 следующего содержания:
"Статья 8-2. Информация, представляемая для формирования базы
данных по обязательному страхованию
1. В целях выполнения своих обязательств по предоставлению информации и получения страховых отчетов поставщики информации, указанные в подпунктов 2) и 3) пункта 5 статьи 8-1 настоящего Закона, и получатели страхового отчета, указанные в подпунктах 3) и 5) пункта 8 статьи 8-1 настоящего Закона, обязаны заключить со всеми кредитными бюро договоры о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
2. Подразделение дорожной полиции органов внутренних дел предоставляет кредитным бюро возможность получать информацию по дорожно-транспортным происшествиям, транспортным средствам, прошедшим государственный технический осмотр и об их владельцах, заключивших договор обязательного страхования своей ответственности, в порядке, сроки и объеме предусмотренным договором о предоставлении информации.
3. Страховщики предоставляют информацию по каждому заключенному договору страхования, об объемах страховых премий, страховых случаях, а также суммах страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью), в порядке, сроки и объеме, предусмотренным договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.

5) сақтандыру және актуарлық есеп айырысу саласында консультациялық қызмет көрсететін консалтингтiк және ғылыми-зерттеу ұйымдары.
Осы тармақта көрсетiлмеген өзге тұлғаларға ақпарат беруге жол берiлмейдi.
9. Осы баптың 8-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар ақпарат беру және (немесе) ақпарат алу туралы шарт жасағаннан кейiн сақтандыру есебiн алушылар ретiнде кредит бюросында тiркелуi тиiс.
Ақпарат алушы сақтандыру есебiн алуға және Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге құқықтарға ие болуға құқылы.
Осы баптың 8-тармағының 3) және 5) тармақшаларында көрсетiлген сақтандыру есебiн алушылар:
1) ақпарат алушы ретiнде тiркеу кезінде олар берген мәлiметтердiң өзгерiсi туралы хабарлауға;
2) ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға және оны үшiншi тұлғаларға жария етпеуге;
3) алынған ақпаратты осы Заңда көзделген мақсат үшiн ғана пайдалануға;
4) міндетті сақтандыру жөнiндегi деректер базасы субъектiсiнiң талабы бойынша оны ақпараттың мазмұнымен таныстыруға не ақпарат алушының iшкi ережелерiне сәйкес оның көшiрмесiн оған беруге;
5) ақпарат беру жөнiндегi деректер базасының қызметiне ақы төлеуге;
6) Қазақстан Республикасының заң актiлерiне сәйкес өзге мiндеттерге ие болуға мiндеттi;";
3) мынадай мазмұндағы 8-2-баппен толықтырылсын:
"8-2-бап. Мiндеттi сақтандыру жөнiндегі деректер базасын
қалыптастыру үшiн берілген ақпарат
1. Ақпарат беру жөнiндегi өз мiндеттемелерiн орындау және сақтандыру есептерiн алу мақсатында осы Заңның 8-1-бабы 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жеткiзушiлер және осы Заңның 8-1-бабы 8-тармағының 3) тармақшасында көрсетiлген сақтандыру есебiн алушылар барлық кредит бюроларымен ақпарат беру және немесе) кредиттiк есептердi алу туралы шарт жасауға мiндеттi.
2. Iшкi iстер органдары жол полициясының бөлiмшесi кредиттiк бюроларға жол-көлiк оқиғалары, мемлекеттiк техникалық қараудан өткен көлiк құралдары жөнiндегі және өздерiнiң жауапкершіліктерiн мiндетті сақтандыру шартын жасаған олардың иелерi жөнiндегі ақпаратты ақпаратты беру туралы шартта көзделген тәртiппен, мерзiмде және көлемде алуға мүмкiндiгi берiледi.
3. Сақтандырушылар әрбiр жасалған сақтандыру шарты бойынша, сақтандыру сыйлықақыларының көлемi, сақтандыру жағдайлары, сондай-ақ сақтандыру төлемдерiнiң сомалары (мүлiк және денсаулық бойынша төлемдер бөлігінде) жөнінде ақпаратты ақпаратты беру және (немесе) сақтандыру есептерiн алу туралы шартта көзделген тәртiппен, мерзiмде және көлемде ұсынады.

4. Информация, перечисленная в пунктах 2 и 3 настоящей статьи, представляется в электронном виде с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением.
5. Кредитные бюро обязаны своевременно вводить информацию, полученную от подразделения дорожной полиции и предоставленную страховщиками.
6. Кредитные бюро обязаны обеспечить равные условия участия страховщиков в создании и доступа к информационным ресурсам базы данных.";
4) пункт 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"4. Допускается заключение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на срок иной, чем предусмотрено пунктом 3 настоящей статьи:
1) при сезонной эксплуатации транспортного средства, но не менее шести месяцев;
2) с кредиторами (страхователями) принудительно ликвидируемой страховой организации-участника системы гарантирования страховых выплат.";
5) подпункт 3) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"3) наступления первого страхового случая, предусматривающего осуществление страховой выплаты.";
6) подпункт 1) пункта 2 статьи 16 дополнить словами ", в том числе о двойном страховании, сезонной эксплуатации транспортного средства, временном въезде на территорию Республики Казахстан и праве на уменьшение размера страховой премии в порядке, предусмотренном настоящим Законом;";
7) в подпункте 6) пункта 2 статьи 17 слова "в течение семи рабочих дней с момента получения сообщения о наступлении страхового случая" заменить словами "в сроки, установленные настоящим Законом";
8) в статье 22:
дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Страховщик производит оценку размера вреда, причиненного имуществу, или организует названную оценку с привлечением независимого эксперта за свой счет. Страховщик не вправе удерживать со страховой выплаты, причитающейся выгодоприобретателю, собственные расходы на проведение оценки.
Страховщик не вправе отказать страхователю в проведении оценки размера вреда, причиненного имуществу потерпевшего, в случаях, когда привлечение страхователем независимого эксперта невозможно.
5-2. Страхователь (застрахованный) или потерпевший вправе самостоятельно воспользоваться услугами независимого эксперта. При этом затраты на оценку размера вреда, причиненного имуществу, несет сам страхователь (застрахованный) или потерпевший. Если оценка, произведенная по инициативе страхователя (застрахованного) или потерпевшего, будет признана страховщиком и использована им при расчете размера страховой выплаты, то страховщик возмещает затраты на экспертизу лицу, понесшему эти расходы.
В случае несогласия с оценкой размера вреда, причиненного имуществу потерпевшего, произведенного по инициативе страхователя (застрахованного) или потерпевшего, страховщик вправе произвести собственную оценку. При согласии выгодоприобретателя с оценкой, произведенной страховщиком, расходы страхователя (застрахованного) или потерпевшего на проведение оценки не подлежат возмещению страховщиком.";
в пункте 6:
слова "в течение семи рабочих дней со дня уведомления им либо страхователем (застрахованным) страховщика о наступлении страхового случая" заменить словами "в течение трех рабочих дней со дня представления им или страхователем (застрахованным) страховщику документов, подтверждающих факт наступления страхового случая,";
слова "произвести оценку" заменить словами "произвести осмотр поврежденного имущества и оценку";

4. Осы баптың 2 және 3-тармақтарында көрсетілген ақпарат тиiстi бағдарламалық қамтамасыз етумен бiрiккен ақпарат жүйелерiн пайдалана отырып электрондық түрде беріледi.
5. Кредиттік бюролар жол полициясы бөлiмшесiнен алынған және сақтандырушыларға берiлген ақпаратты уақтылы енгiзуге мiндеттi.
6. Кредит бюро деректер базасының ақпарат ресурсын құру мен оған қол жеткiзуге тең қатысу жағдайын қамтамасыз етуге мiндетті.";
4) 13-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы баптың 3-тармағында көзделгеннен өзге мерзiмге көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру шартын жасауға жол берiледi:
1) көлiк құралын маусымдық пайдалану кезiнде, бiрақ кемiнде алты ай;
2) сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiнiң мәжбүрлеп таратылатын қатысушы-сақтандыру ұйымының кредиторларымен (сақтанушыларымен);";
5) 14-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру төлемiн жүзеге асыруды көздейтiн алғашқы сақтандыру жағдайының басталуы.";
6) 16-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай сөздермен толықтырылсын:
", оның iшiнде қос сақтандыру көлiк құралдарын маусымдық пайдалану Қазақстан Республикасының аумағына уақытша кiру және осы Заңда көзделген тәртiппен сақтандыру сыйлықақысының мөлшерiн азайтуға берiлген құқық туралы;";
7) 17-баптың 2-тармағының 6) тармақшасындағы "сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабар алынған кезден бастап жетi жұмыс күнi iшiнде" деген сөздер "осы Заңда белгiленген мерзiмде" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 22-бап:
мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Сақтандырушы мүлiкке келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалайды және өз есебiнен тәуелсiз сарапшыны тарта отырып аталған бағалауды ұйымдастырады. Сақтандырушы пайда алушыға тиесiлi сақтандыру төлемiнен бағалауды жүргiзуге меншiктi шығыстарды ұстап қалуға құқылы емес.
Сақтанушының тәуелсiз сарапшыны тартуы мүмкiн болмаған жағдайда, жәбiрленушiнiң мүлігіне келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалағанда сақтандырушы сақтанушыдан бас тартуға құқылы емес.
5-2. Сақтанушы (сақтандырылушы) немесе жәбiрленушi тәуелсiз сарапшының қызметiн дербес пайдалануға құқылы. Бұл ретте мүлiкке келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалау шығыстарын сақтанушының (сақтандырылушының) өзi немесе жәбiрленушi өтейдi. Егер сақтанушының (сақтандырылушының) немесе жәбiрленушiнiң бастамасымен болған бағалауды сақтандырушы мойындайтын және сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн есептеу кезiнде ол пайдаланатын болса, онда сақтандырушы осы шығыстары бар тұлғаға сараптама шығындарын өтейдi.
Сақтанушының (сақтандырылушының) немесе жәбiрленушiнiң бастамасы бойынша жәбiрленушiнiң мүлігіне келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалаумен келiспеген жағдайда, сақтандырушы өз бағасын жасауға құқылы.
Сақтандырушы жасаған бағамен пайда алушы келiскен кезде, сақтанушының (сақтандырылушының) немесе жәбiрленушiнiң бағалау шығыстарын сақтандырушының өтеуi тиiс емес.";
6-тармақта:
"сақтандыру жағдайының басталғаны туралы сақтандырушыға ол не сақтанушы (сақтандырылушы) хабарлаған күннен бастап жетi жұмыс күні ішінде" деген сөздер "сақтандыру жағдайының басталу дерегiн растайтын құжаттарды ол немесе сақтанушы (сақтандырылушы) берген күннен бастап үш жұмыс күнi ішінде," деген сөздермен ауыстырылсын;
"бағалау" деген сөз "зақымдалған мүлiкті қарау мен бағалау" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Страховщик в течение 4 рабочих дней со дня проведения осмотра поврежденного имущества и оценки размера вреда, причиненного имуществу потерпевшего либо получения результатов такой оценки, произведенной независимым экспертом по инициативе страхователя (застрахованного) или потерпевшего, составляет отчет об оценке (при необходимости) и страховой акт и представляет их на ознакомление выгодоприобретателю.";
9) пункт 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"2. Если страховщиком на основании заявления страхователя (застрахованного) или потерпевшего в течение трех рабочих дней со дня получения документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и предоставления на осмотр поврежденного имущества не будет произведена оценка причиненного вреда, страхователь (застрахованный) либо потерпевший вправе воспользоваться услугами независимого эксперта и начать восстановление (утилизацию) имущества.";
10) в статье 24:
в пункте 1:
подпункт 1) дополнить абзацем седьмым следующего содержания:
"ребенок-инвалид" - 300;";
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) за вред, причиненный имуществу одного потерпевшего - в размере причиненного вреда, но не более 400;
3) за вред, причиненный одновременно имуществу 2-х и более потерпевших - в размере причиненного вреда, но не более 400 каждому потерпевшему. При этом общий размер страховых выплат всем потерпевшим не может превышать 1000. В случае превышения размера вреда над предельным объемом ответственности страховщика страховая выплата каждому потерпевшему осуществляется соразмерно степени вреда, причиненного его имуществу.";
11) пункт 6 статья 24 изложить в следующей редакции:
"6. В случае смерти потерпевшего лицу, осуществившему погребение потерпевшего, страховщиком возмещаются необходимые расходы на погребение в размере фактических затрат, но в пределах страховой суммы, установленной договором обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
12) в статье 25:
в части первой пункта 2:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нотариально удостоверенная копия свидетельства о смерти потерпевшего;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) документ, подтверждающий право выгодоприобретателя на возмещение вреда (копия);";
подпункт 8) дополнить словами ", в том числе копия свидетельства о регистрации транспортного средства.";
пункт 4 дополнить частью второй следующего содержания:
"При причинении вреда имуществу потерпевшим признается собственник данного имущества, а в случае его смерти - лица, имеющие право на возмещение вреда.";

мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Сақтандырушы зақымдалған мүлiктi қараған және жәбiрленушiнiң мүлігіне келтiрiлген зиянның мөлшерiн бағалаған не сақтанушының (сақтандырылушының) немесе жәбiрленушiнiң бастамасы бойынша тәуелсiз сарапшы жасаған осындай бағалау нәтижелерiн алған күннен бастап 4 жұмыс күнi iшiнде бағалау туралы есеп (қажет болған жағдайда) пен сақтандыру актiсiн жасайды және оларды пайда алушыға танысу үшiн бередi.";
9) 23-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Егер сақтандырушы сақтандыру жағдайының басталу дерегiн растайтын құжаттарды алған және зақымдалған мүлiктi қарауға берген күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде сақтанушы (сақтандырылушы) немесе жәбiрленуші өтiнiшiнiң негізiнде келтiрiлген зиянға бағалау жасамаса, сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбiрленушi тәуелсiз сарапшы көрсететiн қызметтердi пайдалануға және мүлiктi қалпына келтiрудi (кәдеге жаратуды) бастауға құқылы.";
10) 24-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай мазмұндағы жетiншi абзацпен толықтырылсын:
"мүгедек бала" - 300;";
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) бiр жәбiрленушiнiң мүлкiне келтiрiлген зиян үшiн - келтірілген зиян мөлшерiнде, бiрақ 400-ден көп емес;
3) екi және одан астам жәбiрленушiнiң мүлкiне бiр мезгiлде келтiрiлген зиян үшiн, бiрақ әрбiр жәбiрленушiге 400-ден көп емес. Бұл ретте сақтандыру төлемдерiнiң жалпы мөлшерi барлық жәбiрленушiге 1000-нан аса алмайды. Сақтандырушы жауапкершілiгінiң шектi көлемiнен зиян мөлшерi асқан жағдайда әрбiр жәбiрленушiге сақтандыру төлемi оның мүлігіне келтiрiлген зиянның дәрежесiне барабар түрде жүзеге асырылады.";
11) 24-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жәбiрленушi қайтыс болған жағдайда, жәбiрленушiнi жерлеген адамға сақтандырушы жерлеуге қажетті шығыстарды нақты шығындар мөлшерiнде, бiрақ көлiк құралы иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында белгiленген сақтандыру сомасы шегінде өтейдi.";
12) 25-бапта:
2-тармақтың бiрiншi бөлігінде:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбiрленушiнiң қайтыс болғаны туралы куәлiктiң нотариатта куәландырылған көшiрмесi;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) пайда алушының зиянды өтеп алу құқығын растайтын құжат (көшiрмесi);";
8) тармақша ", оның iшiнде көлiк құралының тiркелгендігі туралы куәлiктiң көшiрмесi.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Мүлiкке зиян келтiрiлген кезде жәбiрленушi осы мүлiктi меншiктенушi болып танылады, ал ол қайтыс болған жағдайда - зиянды өтеуге құқығы бар тұлға.";

13) в статье 26:
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"Оспариваемая часть страховой выплаты должна быть осуществлена страховщиком в течение трех рабочих дней со дня вступления в законную силу определения суда об утверждении мирового соглашения либо вступления в законную силу решения суда по данному спору, если судом решение не обращено к немедленному исполнению.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В случае причинения вреда имуществу нескольких потерпевших, страховщик обязан начать страховую выплату в течение семи рабочих дней со дня получения им документов всех потерпевших, но не позднее 15 календарных дней со дня получения документов от потерпевшего, первым, представившим страховщику документы, независимо от представления документов другими застрахованными.";
14) статью 29 дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Страховая выплата не осуществляется за поврежденное транспортное средство, указанное в страховом полисе.".
6. В Закон  Республики Казахстан от 1 июля 2003 г. "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N№15, ст. 102):
1) пункт 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщик, осуществляющий обязательное страхование ответственности перевозчика, обязан ежегодно публиковать свою финансовую отчетность на государственном и русском языках не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, в объеме и сроки, предусмотренные нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан о порядке публикации годовой финансовой отчетности.";
2) статью 11 дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) Допускается заключение договора обязательного страхования ответственности перевозчика перед пассажирами на срок менее двенадцати месяцев с кредиторами (страхователями) принудительно ликвидируемой страховой организации-участника системы гарантирования страховых выплат.".
7. В Закон  Республики Казахстан от 6 июля 2004 г. "О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., N 15, ст. 87):
1) статью 2 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Положения настоящего Закона распространяются на отношения, возникающие при формировании базы данных по обязательному страхованию и их использования и применяются с учетом особенностей, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";

13) 26-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру төлемінің дау туғызған бөлігін сақтандырушы бiтiм келiсiмiн бекiту туралы сот ұйғарымы заңды күшiне енген не осы дау бойынша соттың шешiмi заңды күшiне енген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде, егер сот шешiмi шұғыл түрде орындауды ұйғармаса, төлеуге тиiс.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Бiрнеше жәбiрленушінiң мүлiгiне зиян келтiрiлген жағдайда, сақтандырушы барлық жәбiрленушiлердiң құжаттарын олар алған күннен бастап жетi жұмыс күнi iшiнде, бiрақ басқа сақтандырылғандардың құжаттарды беруiне тәуелсiз түрде, сақтандырушыға құжаттарды бiрiншi берген жәбiрленушiден құжаттарды алған күннен бастап 15 күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей сақтандыру төлемiн бастауға мiндеттi.";
14) 29-бап мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Сақтандыру төлемi сақтандыру полисiнде көрсетiлген зақымдалған көлiк құралдары үшiн төленбейдi.".
6. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 102-құжат):
1) 8-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушының жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыратын сақтандырушы өзiнiң қаржылық есебiн Қазақстан Республикасының барлық аумағына таратылатын кемiнде екi мерзiмдi баспасөз басылымында мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң жылдық қаржылық есептi жариялау тәртiбi туралы нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген көлемде және мерзiмде жыл сайын жариялауға мiндеттi.";
11-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақшамен толықтырылсын:
"4-1. Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру жүйесiнiң қатысушысы - мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторларымен (сақтанушыларымен) кем дегенде он екi ай мерзiмге жасалады.".
7. "Қазақстан Республикасындағы кредиттiк бюролар және кредиттiк тарихты қалыптастыру туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 6 шiлдедегi  Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2004 ж., N 15, 87-құжат):
1) 2-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы Заңның ережесi мiндеттi сақтандыру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру мен оларды пайдалану кезiнде туындайтын қатынастарға таралады және Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген ерекшелiктердi есепке ала отырып қолданылады.";

2) в статье 7:
в пункте 2:
в подпункте 5) слова "исследования." заменить словом "исследования;";
дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) формирование и ведение базы данных по отдельным видам обязательного страхования в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"3. Кредитные бюро осуществляют деятельность по формированию и ведению базы данных по обязательному страхованию в порядке, предусмотренном законодательными актами и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".
Статья 2.  Порядок введения настоящего Закона
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней со дня официального опубликования, за исключением абзаца одиннадцатого подпункта 11) пункта 3 статьи 1 для страховых организаций, осуществляющих деятельность в отрасли "общее страхование", которое вводится в действие с 1 января 2007 года.
2. Профессиональным участникам страхового рынка привести свою деятельность в соответствие с требованиями настоящего Закона в срок до 1 января 2006 года.
Президент
Республики Казахстан

2) 7-бапта:
2-тармақта:
5) тармақшада "зерттеулер жатады." деген сөздер "зерттеулер;" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын;
"6) мiндеттi сақтандырудың жекелеген түрлерi жөнiндегi деректер базасын Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiнде көзделген тәртiппен қалыптастыру және жүргізу жатады.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Кредиттiк бюролар заңнамалық актiлерде және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде көзделген тәртiппен мiндетті сақтандыру жөнiндегi деректер базасын қалыптастыру мен жүргізу жөнiндегi қызметтi жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заңды енгiзу тәртiбi
1. 2007 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгiзiлетiн осы Заң "жалпы сақтандыру" саласында қызметтi жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарына арналған 1-баптың 3-тармағы 11) тармақшасының он бiрiншi абзацын қоспағанда, ресми жарияланған күннен бастап он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгізiледi.
2. Сақтандыру рыногының кәсiби қатысушылары өз қызметiн 2006 жылғы 1 қаңтарға дейiнгі мерзiмде осы Заңның талаптарына сәйкес келтiрсiн.
Қазақстан Республикасының
Президентi