О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О заключении Протокола о внесении изменении и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июля 2005 года N 712
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О заключении Протокола о внесении изменений и дополнений
в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской
Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-
испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные
на территории Республики Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации от 20 января 1995 года
ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева Сауата Мухаметбаевича заключить от имени Республики Казахстан Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации от 20 января 1995 года, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан
Проект
ПРОТОКОЛ
о внесении изменений и дополнении в Соглашение между
Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке
использования 929 Государственного летно-испытательного центра
(объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации

"1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 8 шілдедегі N 712 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң 929 Мемлекеттік ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей
Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын
(Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан
объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану
тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар
енгiзу туралы хаттама жасасу туралы
ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. Қоса берiлiп отырған 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi Сауат Мұхаметбайұлы Мыңбаевқа қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасы атынан 1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы хаттама жасасуға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Жоба

от 20 января 1995 года
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Стороны,
согласились внести в  Соглашение между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации, совершенное в городе Москве 20 января 1995 года (далее - Соглашение), следующие изменения и дополнения:
1. В абзаце втором преамбулы:
слова "года и" заменить словом "года,";
дополнить словами: "и Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военно-техническом сотрудничестве от 28 марта 1994 года".
2. Статью 3 изложить в следующей редакции:
"1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды земельные участки с расположенными на них объектами, движимым и недвижимым имуществом Полигона.
2. Российская Федерация осуществляет оплату за использование Полигоном в интересах Российской Федерации земельных участков в период их аренды в соответствии с Договором об аренде объектов и боевых полей 929 Государственного летно-испытательного центра Российской Федерации, расположенных на территории Республики Казахстан, от 18 октября 1996 года.
3. В статье 4 после слова "субаренду" дополнить словами "юридическим и физическим лицам Сторон или третьих стран".
4. В статье 9:
в абзаце втором пункта 1 слова "восстановление и" исключить;
в абзаце десятом пункта 1 после слова "ракет" дополнить словами "при необходимости в порядке, определяемом по согласованию Сторон";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Допускается использование земельных участков и воздушного пространства 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации при проведении испытательных работ в интересах 4 Государственного центрального межвидового полигона Министерства обороны Российской Федерации на основании годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ, предусмотренных в статье 8 настоящего Соглашения".
5. Статью 11 дополнить абзацем следующего содержания:
"Ведение земельного кадастра и мониторинга на территории Полигона, контроль за целевым использованием земель осуществляет уполномоченный государственный орган по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан в порядке и сроки, согласованные с командованием Полигона".

1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектілерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
ХАТТАМА
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
1995 жылғы 20 қаңтарда Мәскеу қаласында жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге (бұдан әрi - Келiсiм) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келiстi:
1. Кiрiспенiң екiншi абзацында:
"Шартты және" деген сөздер "Шартты," деген сөзбен ауыстырылсын;
"және 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы әскери-техникалық ынтымақтастық туралы келiсiмнiң" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасы Ресей Федерациясына жалға беру шартымен Полигонның онда орналасқан объектiлерiмен, жылжымалы және жылжымайтын мүлкiмен бiрге жер учаскелерiн уақытша пайдалануға бередi.
2. Ресей Федерациясы 1996 жылғы 18 қазандағы Ресей Федерациясының 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын жалдау туралы шартқа сәйкес оларды жалға алу кезеңiнде жер учаскелерiн Полигонның Ресей Федерациясының мүдделерiнде пайдаланғаны үшiн ақы төлеудi жүзеге асырады".
3. 4-баптағы "мүлiк пен жер учаскелерi" деген сөздерден кейiн "Тараптардың немесе үшiншi елдердiң заңды және жеке тұлғаларына субарендаға" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 9-бапта:
1-тармақтың екiншi абзацындағы "қалпына келтiрудi және" деген сөздер алынып тасталсын;
1-тармақтың оныншы абзацындағы "нысаналар" деген сөздiң алдынан "қажет болған кезде Тараптардың келiсiмi бойынша айқындалатын тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"Осы Келiсiмнiң 8-бабында көзделген ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары негiзiнде Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi 4 Мемлекеттiк орталық түраралық полигонының мүдделерiнде сынақ жұмыстарын жүргiзу кезiнде Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының жер учаскелерi мен әуе кеңiстiгiн пайдалануға жол берiледi".
5. 11-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Полигон аумағында жер кадастрын және мониторингтi жүргiзудi, жердiң мақсатты пайдаланылуын бақылауды Полигон қолбасшылығымен келiсiлген тәртiппен және мерзiмде Қазақстан Республикасының жер ресурстарын басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттiк органы жүзеге асырады".

6. Пункт 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Таможенный и пограничный досмотр осуществляется на объектах Полигона представителями таможенных и пограничных служб Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан. Командование Полигона предоставляет беспрепятственный допуск представителей таможенных и пограничных служб Республики Казахстан на объекты Полигона и обеспечивает их доставку на Полигон и обратно".
7. Приложение N 1 к Соглашению "Границы земельных участков 929 Государственного летно-испытательного центра, расположенных на территории Республики Казахстан" изложить в редакции согласно приложению N 1 к настоящему Протоколу.
8. Приложение N 2 к Соглашению "Перечень военных объектов 929 Государственного летно-испытательного центра, размещенных на территории Республики Казахстан" изложить в редакции согласно приложению N 2 к настоящему Протоколу.
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Протокола, будут решаться путем взаимных консультаций и переговоров между Сторонами.
При возникновении вопросов у одной из Сторон, требующих совместного решения, данная Сторона письменно уведомляет другую Сторону не позднее, чем за 30 дней до начала переговоров.
Настоящий Протокол вступает в силу с даты последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол является неотъемлемой частью Соглашения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования 929 Государственного летно-испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные на территории Республики Казахстан) Министерства обороны Российской Федерации, совершенного в городе Москве 20 января 1995 года и прекращает свое действие одновременно с данным Соглашением.
Совершено в городе _____________ "___" _______ 200__года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ                      ЗА РОССИЙСКУЮ
КАЗАХСТАН                          ФЕДЕРАЦИЮ
Приложение N 1
к Протоколу о внесении изменений и дополнений
в Соглашение между Республикой Казахстан
и Российской Федерацией о порядке использования
929 Государственного летно-испытательного центра
(объекты и боевые поля, размещенные на территории
Республики Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации от 20 января 1995 года.
Границы земельных участков 929 ГЛИЦ на
территории Республики Казахстан
Номер
точки
Географические
координаты
Приме-
чание
северная
широта
(град, мин.)
восточная
долгота
(град, мин.)
1
2
3
4
Участок N 1, ограниченный координатами
1

6. 20-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"Полигон объектiлерiнде кедендiк және шекаралық тексерудi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы кедендiк және шекаралық қызметтерiнiң өкiлдерi жүзеге асырады. Полигонның Қолбасшылығы Қазақстан Республикасы кедендiк және шекаралық қызмет өкiлдерiнiң Полигон объектiлерiне кедергiсiз жiберiлуiне мүмкiндiк бередi және оларды Полигонға және керi қарай жеткiзудi қамтамасыз етедi".
7. Келiсiмге "Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының жер учаскелерiнiң шекаралары" деген N 1 қосымша осы Хаттамаға N 1 қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
8. Келiсiмге "Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының әскери объектiлерiнiң тiзбесi" деген N 2 қосымша осы Хаттамаға N 2 қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
Осы Хаттаманың ережелерiн түсiндiру және қолдану кезiнде туындаған барлық даулар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында өзара консультациялар және келiссөздер жолымен шешiлетiн болады.
Тараптардың бiрiнде бiрлесiп шешудi талап ететiн мәселелер туындаған кезде, осы Тарап екiншi Тарапты келiссөздер басталғанға дейiн 30 күннен кешiктiрмей жазбаша түрде хабардар етедi.
Осы Хаттама оның күшiне енуi үшiн қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күнiнен бастап күшiне енедi.
Осы Хаттама 1995 жылғы 20 қаңтарда Мәскеу қаласында жасалған Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігінiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын) пайдалану тәртiбi туралы келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылады және өз қолданысын осы Келiсiммен бiр мезгiлде тоқтатады.
200__жылғы "__"______ _________қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi данада жасалды, әрi екi мәтiннiң күшi бiрдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ        РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
ҮШIН                          ҮШIН
1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы
Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ
орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында
орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын)
пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы хаттамаға
N 1 қосымша
Қазақстан Республикасы аумағындағы 929 МҰСО-ның
жер учаскелерiнiң шекаралары
Нүктенiң нөмiрi
Географиялық координаттары
Ескерту
солтүстiк ендiк (град. мин.)
шығыс бойлық (град. мин.)
1
2
3
4
мына координаттармен шектелген N 1 учаске
1

47 о 57'30"
53 о 15'00"
22
48 о 00'00"
53 о 09'00"
23
48 о 07'00"
53 о 00'00"
24
48 о 15'00"
52 о 55'30"
25
48 о 22'00"
52 о 58'00"
26
48 о 22'00"
53 о 11'00"
27
48 о 32'30"
53 о 14'18"
Участок N№3, ограниченный координатами
Прямоугольник со сторонами 1,7 х 3 км с центром в г. т.
1
47 о 13'00"
51 о 59'00"
Прямоугольник со сторонами 1,6 х 1,6 км с центром в г. т.
1
47 о 13'30"
51 о 55'30"
Приложение N 2
к Протоколу о внесении изменений и дополнений
в Соглашение между Республикой Казахстан
и Российской Федерацией о порядке использования
929 Государственного летно-испытательного центра
(объекты и боевые поля, размещенные на территории
Республики Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации от 20 января 1995 года.
Перечень
военных объектов 929 Государственного летно-
испытательного центра, размешенных на территории
Республики Казахстан
N
п/п
Наименование
объекта
Место
дислокации
1
231 ИП
Бокейординский район, Западно-Казахстанской области,
хутор Тургай
2
171 ИП
Бокейординский район,
Жангалинский район,
поселок Теректы,
Западно-Казахстанской области,
Индерборский район,
Махамбетский район,
Атырауской области
3
85 ИП
г. Атырау,
Индерборский район,
Махамбетский район,
Атырауской области
СОГЛАШЕНИЕ
между Республикой Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 929 Государственного летно-
испытательного центра (объекты и боевые поля, размещенные
на территории Республики Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации
Республика Казахстан и Российская Федерация, именуемые в дальнейшем Сторонами,
исходя из положений Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, Договора между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года и Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о порядке использования испытательных полигонов от 22 января 1993 года,
признавая необходимость сохранения и совершенствования 929 Государственного летно-испытательного центра Министерства обороны Российской Федерации для исследований и использования в интересах укрепления безопасности и развития экономики Сторон,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Предметом настоящего Соглашения являются объекты, боевые поля (земельные участки), размещенные на территории Республики Казахстан, воздушное пространство 929 Государственного летно-испытательного центра, именуемого в дальнейшем - Полигон, и условия использования Российской Федерацией земельных участков, движимого и недвижимого имущества на условиях аренды. Порядок передачи земельных участков, перечень и состав движимого и недвижимого имущества Полигона, продолжительность аренды, размер арендной платы и сроки ее внесения определяются отдельным Договором аренды Полигона, заключаемым Правительствами Сторон в трехмесячный срок после подписания настоящего Соглашения.
Полигон расположен на территории Западно-Казахстанской и Атырауской областей Республики Казахстан. Границей земельных участков Полигона считается линия, соединяющая геодезические знаки и опорные точки на местности, координаты которых приведены в приложении N 1, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Перечень военных объектов Полигона приведен в приложении N 2, также являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Границы воздушного пространства Полигона с перечнем их координат приведены в приложении N 3, тоже являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

47 о 57'30"
53 о 15'00"
22
48 о 00'00"
53 о 09'00"
23
48 о 07'00"
53 о 00'00"
24
48 о 15'00"
52 о 55'30"
25
48 о 22'00"
52 о 58'00"
26
48 о 22'00"
53 о 11'00"
27
48 о 32'30"
53 о 14'20"
мына координаттармен шектелген N 3 учаске
геологиялық нүктеде орталығы бар 1,7 х 3 км
жақтарымен тік бұрыш
1
47 о 13'00"
51 о 59'00"
геологиялық нүктеде орталығы бар 1,6 х 1,6 км
жақтарымен тік бұрыш
1
47 о 13'30"
51 о 55'30"
1995 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы мен
Ресей Федерациясы арасындағы Ресей Федерациясы
Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ
орталығын (Қазақстан Республикасының аумағында
орналасқан объектiлерi мен әскери алаңдарын)
пайдалану тәртiбi туралы келiсiмге өзгерiстер мен
толықтырулар енгiзу туралы хаттамаға
N 2 қосымша
Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан
929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығы әскери
объектiлерiнiң тiзбесi
р/с
N
Объектiнiң
атауы
Орналасқан орны
1
231 ИП
Батыс Қазақстан облысының, Бөкей ордасы ауданы, Торғай қыстағы
2
171 ИП
Батыс Қазақстан облысының, Бөкей ордасы ауданы, Жанғалы ауданы, Теректi кенiші Атырау облысының Индер ауданы, Махамбет ауданы
3
85 ИП
Атырау қ., Атырау облысының Индер ауданы, Махамбет ауданы
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы
арасындағы Ресей федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң
(объектiлерi мен ұрыс алаңдары Қазақстан Республикасының
аумағында орналасқан) 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ
орталығын пайдалану тәртiбі туралы
КЕЛIСIМ
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1992 жылғы 25 мамырдағы достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы Шарттың, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери ынтымақтастық туралы Шарттың және Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1993 жылғы 22 қаңтардағы сынақ полигондарын пайдалану туралы Келiсiмнiң ережелерiн негiзге ала отырып,
Тараптардың қауiпсiздiгiн нығайту және экономикасын дамыту мүдделерi үшiн зерттеулер мен пайдалану мақсатында Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығын сақтау мен жетiлдiру қажеттiлiгiн мойындай отырып,
төмендегiлер жөнiнде келiстi:
1-бап
Осы Келiсiмнiң тақырыбы, әрi қарай Полигон деп аталатын 929 Мемлекеттiк ұшу-сынақ полигонының Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан объектiлерi, ұрыс алаңдары (жер учаскелерi), Ресей Федерациясының жалға алу жағдайымен жер учаскелерiн, жылжымалы және тұрақты мүлiктi пайдалану шарттары болып табылады. Полигонның жер учаскелерiн беру тәртiбi, жылжымалы және тұрақты мүлкiнiң тiзбесi мен құрамы, жалға беру ұзақтығы, жалға беру ақысының мөлшерi мен оны енгiзу мерзiмi, осы Келiсiмге қол қойылғаннан кейiн үш ай мерзiм iшiнде Тараптардың Үкiметтерi арасында жасалатын Полигонды жалға берудiң жеке Шартымен анықталады.
Полигон Қазақстан Республикасының Батыс-Қазақстан және Атырау облыстары аумағында орналасқан. Полигон жер алаңының шекарасы болып осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын 1 Қосымшада координаталары келтiрiлген, геодезиялық белгiлер мен тұрғылықты жердегi негiзгi нүктелердi жалғастыратын сызық болып табылады.
Полигонның әскери объектiлерiнiң тiзбесi осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын N 2 Қосымшада келтiрiлген.
Полигон әуе кеңiстiгiнiң шекаралары, олардың координаталарымен бiрге, осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын 3 Қосымшада келтiрiлген.

Статья 2
1. Движимое и недвижимое имущество Полигона, созданное, приобретенное и поставленное по состоянию на 31 августа 1991 года, является собственностью Республики Казахстан.
2. Право собственности на движимое и недвижимое имущество, созданное, приобретенное и поставленное на Полигон после 31 августа 1991 года, принадлежит Стороне, осуществившей финансирование его создания, приобретения и поставки, без учета затрат на содержание, эксплуатацию и текущий ремонт движимого и недвижимого имущества Полигона. При этом Российская Федерация согласовывает с Республикой Казахстан создание и поставки такого имущества, а также его использование Сторонами после окончания срока аренды.
3. Во всех случаях обеспечение контроля за экологической и иной безопасностью проектных решений осуществляется путем представления командованием Полигона соответствующим министерствам и ведомствам Республики Казахстан необходимых данных для проработки и экспертного заключения. При этом Российская Федерация гарантирует экологическую и иную безопасность своих проектных решений.
Статья 3
1. Республика Казахстан передает во временное пользование Российской Федерации на условиях аренды движимое и недвижимое имущество Полигона по согласуемым инвентаризационным ведомостям по состоянию на 31 августа 1991 года. Стороны создают после подписания настоящего Соглашения совместную комиссию для подготовки договора аренды названного имущества. Совместная комиссия в договоре аренды определяет размер ежегодной арендной платы, а также оценивает размеры имущественных потерь и расходов республики Казахстан, связанных с эксплуатацией Российской Федерацией Полигона в 1992-1994 годах, на уровне годовой арендной платы за каждый год. Правительства обоих государств определяют механизм оплаты в соответствии с договором аренды.
В этих целях Стороны передают совместной комиссии при ее создании документы, необходимые для осуществления названных работ.
2. Республика Казахстан передает Российской Федерации во временное пользование на условиях аренды земельные участки Полигона. Российская Федерация осуществляет оплату за земли, используемые Полигоном в период их аренды (постоянно или периодически) в интересах Российской Федерации.
Статья 4
Движимое и недвижимое имущество, предоставляемое Российской Федерации на условиях аренды, соответствующие земельные участки, указанные в приложении N 1 к настоящему Соглашению, должны использоваться только по целевому назначению в соответствии с положением о Полигоне, утверждаемым Министром обороны Российской Федерации по согласованию с Министром обороны Республики Казахстан. Это имущество и земельные участки не могут быть переданы в субаренду.

2-бап
1. 1991 жылдың 31 тамызына дейiн жасалған, алынған және қондырылған Полигонның жылжымалы және тұрақты мүлкi Қазақстан Республикасының меншiгi болып табылады.
2. Полигонда 1991 жылдың 31 тамызынан кейiн жасалған, алынған және қондырылған жылжымалы және тұрақты мүлiкке деген меншiк құқығы Полигонның жылжымалы және тұрақты мүлкiн ұстауға, пайдалануға және кезектi жөндеуге кеткен шығындарды есептемегенде, оны құруды, алуды және жеткiзудi қаржыландыруды жүзеге асырушы Тарапқа берiледi. Осыған орай Ресей Федерациясы Қазақстан Республикасымен мұндай мүлiктi жасауды және жеткiзудi, сондай-ақ жалға беру мерзiмi бiткеннен кейiн оны Тараптардың пайдалануын келiседi.
3. Барлық жағдайларда жобалық шешiмдердiң экологиялық және басқа да қауiпсiздiгiн бақылауды қамтамасыз ету Полигон басшылығының Қазақстан Республикасының тиiстi министрлiктерi мен ведомстволарына талқылау мен сарап қорытындысы үшiн керектi мәлiметтердi беру жолымен жүзеге асырылады. Осыған орай Ресей Федерациясы өз жобалық шешiмдерiнiң экологиялық және басқа да қауiпсiздiгiн кепiлдейдi.
3-бап
1. Қазақстан Республикасы 1991 жылғы 31 тамыздағы жағдайға сәйкес Ресей Федерациясына жалға беру жағдайымен, келiсiлген түгендеу ведомствосы бойынша Полигонның жылжымалы және тұрақты мүлкiн бередi. Тараптар осы Келiсiмге қол қойылған күннен кейiн аталған мүлiктi жалға беру шартын дайындау үшiн бiрлескен комиссия құрады. Бiрлескен комиссия жалға беру шартында жыл сайынғы жалға беру ақысының мөлшерiн, сондай-ақ 1992-1994 жылдары Ресей Федерациясының Полигонды пайдалануына байланысты Қазақстан Республикасының әрбiр жылға жылдық жалға беру ақысы деңгейiнде мүлiктiк шығын және шығындар мөлшерiн бағалайды. Екi мемлекеттiң Үкiметтерi ақы беру механизмiн жалға беру шартына сәйкес анықтайды.
Осы мақсаттарда Тараптар бiрлескен Комиссияға, оның құрылуы кезiнде, аталған жұмыстарды жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды бередi.
2. Қазақстан Республикасы жалға беру жағдайымен уақытша пайдалануға Ресей Федерациясына Полигонның жер учаскелерiн бередi. Ресей Федерациясы жалға беру (тұрақты немесе мезгiлдi) кезеңiнде Ресей Федерациясының мүддесi үшiн Полигонның пайдаланатын жерлерi үшiн ақы төлейдi.
4-бап
Ресей Федерациясына жалға беру жайымен берiлетiн жылжымалы және тұрақты мүлiк, осы Келiсiмнiң 1 бабында көрсетiлген тиiстi жер учаскелерi тек қана Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi бекiтетiн Полигон туралы Ережеге сәйкес, мақсатты бағытта пайдаланылуға тиiс. Бұл мүлiк пен жер учаскелерi субарендаға берiлмейдi.

Статья 5
По истечении срока аренды, а также в случае досрочного прекращения действия настоящего Соглашения, либо прекращения работ на отдельных объектах, переданных на условиях аренды, Российская Федерация возвращает Республике Казахстан соответствующие земельные участки в пригодном для дальнейшей эксплуатации состоянии, а также арендованное движимое и недвижимое имущество с учетом их амортизации.
Во всех случаях прием-передача имущества и земельных участков осуществляется совместной комиссией, образованной из полномочных представителей Сторон.
Распоряжение арендуемым движимым и недвижимым имуществом, подлежащим в соответствии с техническими нормами списанию, осуществляется государственным органом Республики Казахстан, уполномоченным управлять государственным имуществом, по согласованному представлению министерств обороны Сторон.
Статья 6
Министерство обороны Республики Казахстан имеет приоритетное право на приобретение новых видов вооружения и военной техники, прошедших отработку на Полигоне, в том числе в счет арендной платы, в порядке, установленном Договором между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года.
Статья 7
1. Воинские формирования, обеспечивающие эксплуатацию переданных Российской Федерации движимого и недвижимого имущества Полигона, входят в состав Вооруженных Сил Российской Федерации. Статус воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, лиц, входящих в их состав, и членов их семей, а также вопросы юрисдикции правоохранительных органов Российской Федерации на территории Полигона определяются отдельным соглашением Сторон.
2. Структура и штатная численность воинских формирований утверждаются Министерством обороны Российской Федерации по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
3. При изменении объемов выполняемых Полигоном задач Министерство обороны Российской Федерации согласовывает с Министерством обороны Республики Казахстан необходимые изменения структуры и штатной численности своих воинских формирований, находящихся на Полигоне.
Статья 8
Деятельность Полигона, переданного в аренду Российской Федерации, регламентируется положением о Полигоне и осуществляется на основании:
планов развития Полигона, включая планы капитального строительства;
годовых планов научно-исследовательских и испытательных работ;
годовых планов и графиков проведения учений войск с пусками ракет.
Годовые планы и графики согласовываются с Министерством обороны Республики Казахстан не позднее 1 декабря года, предшествующего планируемому.

5-бап
Жалға беру мерзiмi бiткенде, сондай-ақ осы Келiсiмнiң күшi немесе, жалға беру жайымен берiлген жекелеген объектiлерде жұмыстар уақытынан бұрын тоқтаған жағдайда, Ресей Федерациясы әрi қарай пайдаланылатындай күйде тиiстi жер учаскелерiн, сондай-ақ олардың амортизациялануын есептей отырып, жалға алған жылжымалы және тұрақты мүлiктi Қазақстан Республикасына қайтарады.
Барлық жағдайларда мүлiк пен жер учаскелерiн қабылдау-беру Тараптардың өкiлеттi өкiлдерiнен құралған бiрлескен комиссиямен жүзеге асырылады.
Техникалық Нормаларға сәйкес шығынға жазылуға тиiстi жылжымалы және тұрақты мүлiкке иелiк ету, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүліктi басқаруға өкiлденген мемлекеттiк органымен, Тараптардың қорғаныс министрлiктерiнiң келiсiлген ұсыныстары бойынша жүзеге асырылады.
6-бап
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгi Полигонда өңдеуден өткен жаңа қару-жарақ пен әскери техниканың жаңа түрлерiн, соның iшiнде жалдық ақы есебiнен, Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери ынтымақтастық туралы Шартта бекiтiлген тәртiппен алуға басым құқығы бар.
7-бап
1. Полигонның Ресей Федерациясына берiлген объектiлерiн пайдалануды қамтамасыз ететiн әскери құрамалар Ресей Федерациясы Қарулы Күштерiнiң құрамына кiредi. Уақытша Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясы әскери құрамаларының, оның құрамына кiретiн алаңдардың және олардың отбасы мүшелерiнiң статусы, сондай-ақ Ресей Федерациясының құқық сақтау органдарының Полигон аумағындағы юрисдикция сұрақтары Тараптардың жеке келiсiмiмен анықталады.
2. Әскери құрамалардың штаттық құрылымы мен саны Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiмен бекiтiледi.
3. Полигон орындайтын тапсырмалар көлемi өзгергенде, Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлігi Полигондағы өзiнiң әскери құрамаларының штаттық құрылымы мен санындағы қажеттi өзгертулерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен келiседi.
8-бап
Ресей Федерациясына жалға берiлген Полигонның қызметi Полигон жөнiндегi ережемен реттеледi және:
- күрделi құрылыс жоспарларын қоса есептегенде, Полигонды дамыту жоспарлары;
- ғылыми-зерттеу және сынақ жұмыстарының жылдық жоспарлары;
- ракеталарды ұшырумен әскерлер жаттығуларын жүргiзудiң жылдық жоспарлары мен кестелерi негiзiнде жүзеге асырылады.
Жылдық жоспарлар мен кестелер Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiмен жоспарланып отырған жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанына дейiн бекiтiледi.

Статья 9
1. Российская Федерация при использовании переданного ей в аренду движимого и недвижимого имущества Полигона обязуется обеспечить:
восстановление и содержание инфраструктуры Полигона;
испытания образцов вооружения и военной техники Сторон в отведенных границах Полигона;
безопасность работ и пусков ракет в пределах Полигона;
сохранность и развитие научно-технического испытательного комплекса и инфраструктуры Полигона и поддержание их в надлежащем состоянии;
поиск, эвакуацию и утилизацию остатков ракет и мишеней, своевременную очистку боевых полей;
своевременную ликвидацию последствий аварий и возмещение нанесенного Республике Казахстан ущерба;
беспрепятственный допуск представителей государственного санитарного и экологического надзора и других контролирующих органов Республики Казахстан на Полигон;
оздоровление экологической обстановки Полигона путем разработки, утверждения и реализации долгосрочных и годовых программ по охране природы;
рекультивацию полей падения мишеней и ракет.
2. В случаях падения мишеней, летательных аппаратов, ракет или их частей за пределами боевых полей Полигона Российская Федерация в течение двадцати четырех часов представляет Республике Казахстан официальную информацию о случившемся. Расследование проводится совместной комиссией Сторон, создаваемой не более чем в трехдневный срок с представлением материалов расследования данного случая Республике Казахстан и Российской Федерации.
3. Командование Полигона совместно с местными органами власти и управления определяет порядок использования участков территорий Полигона при проведении сезонных сельскохозяйственных работ и оказывает помощь при ликвидации стихийных бедствий.
4. Эксплуатация, содержание и совершенствование внутриполигонных линий связи, автомобильных дорог и железнодорожных путей осуществляются воинскими формированиями Полигона, эксплуатирующими эти средства.
5. Временное прекращение или ограничение плановых работ Полигона при использовании его территории в других целях производится на основании совместных решений Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства обороны Российской Федерации.
Статья 10
Воздушное пространство для обеспечения деятельности Полигона, границы которого указаны в приложении N 3, является зоной ограниченного использования воздушного пространства.
Порядок и условия использования воздушного пространства Полигона, а также пролета воздушных судов определяются в соответствии с действующими в Республике Казахстан законодательством и нормативными актами.
Статья 11
На земельных участках, используемых Полигоном, запрещаются утилизация и захоронение радиоактивных, ядовитых веществ и другой продукции, представляющей опасность для здоровья людей, растительного и животного мира.
Российская Сторона обязуется не производить геологическую разведку, разработку полезных ископаемых.
Охота на животных, рыбная ловля и сбор дикорастущих растений на территории Полигона осуществляются только на лицензионной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Российская Сторона обязана соблюдать экологические нормативы, правила эксплуатации и нормы водо- и землепользования Республики Казахстан. Экологический ущерб, нанесенный деятельностью Полигона, ликвидируется Российской Федерацией. При этом размеры ущерба и формы его возмещения определяются специально создаваемой Сторонами межгосударственной комиссией.

9-бап
1. Ресей Федерациясы өзiне берiлген Полигонның жылжымалы және тұрақты мүлкiн пайдалану кезiнде:
- Полигонның инфрақұрылымын қалпына келтiрудi және ұстауды;
- Тараптардың қару-жарағы және әскери техникасы үлгiлерiн сынауды Полигонның белгiленген шекараларында өткiзудi;
- жүргiзiлетiн жұмыстар қауiпсiздiгiн және ракеталарды Полигон шеңберiнде ұшыруды;
- Полигонның ғылыми-техникалық сынақ кешенi мен инфрақұрылымын сақтауды мен дамытуды және оларды жұмыс бабында ұстауды;
- ракеталар мен нысаналар қалдықтарын iздеудi, көшiрудi және пайдалануды, ұрыс алаңдарын уақытылы тазалауды;
- апаттар салдарын уақытылы жоюды және Қазақстан Республикасына келтiрiлген зиянның орнын толтыруды;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк санитарлық және экологиялық қадағалау және басқа да бақылау органдарының өкiлдерiн Полигонға кедергiсiз жiберуге;
- Полигонның экологиялық жағдайын табиғатты қорғаудың ұзақ мерзiмдi және жылдық бағдарламасын жасау, бекiту және iске асыру жолымен қалпына келтiрудi;
- нысаналар мен ракеталар құлаған алаңдарды қалпына келтiрудi қамтамасыз етудi мiндеттенедi.
2. Полигонның ұрыс алаңынан тыс нысаналар, ұшу аппараттары, ракеталар немесе олардың бөлшектерi құлаған жағдайда, Ресей Федерациясы бұл жайында жиырма төрт сағат iшiнде Қазақстан Республикасына ресми мәлiмет бередi. Бұл оқиға жөнiнде Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясына тергеу материалдарын берiп, үш күн мерзiм iшiнде құрылатын тергеу жөнiндегi Тараптардың бiрлескен комиссиясы тергеудi жүргiзедi.
3. Полигон басшылығы жергiлiктi өкiмет және басқару органдарымен бiрлесе отырып, Полигон аумағы учаскелерiн маусымдық ауылшаруашылық жұмыстарын өткiзу кезiнде пайдаланудың тәртiбiн анықтайды және апат салдарын жоюда көмек көрсетедi.
4. Полигонның iшкi байланыс жүйелерiн, автомобиль және темiр жолдарын пайдалану, ұстау және жетiлдiру осы құралдарды пайдаланатын Полигонның әскери құрамаларымен жүзеге асырылады.
5. Полигонның аумағын басқа мақсаттарда пайдалану кезiнде оның жоспарлы жұмыстарын уақытша тоқтату немесе шектеу Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлiгiнiң бiрлескен шешiмдерi негiзiнде жүргiзiледi.
10-бап
Шекарасы 3 Қосымшада анықталған, Полигонның қызметiн қамтамасыз ету үшiн қажет әуе кеңiстiгi, әуе кеңiстiгiн пайдаланудың шектелген зонасы болып табылады.
Полигонның әуе кеңiстiгiн пайдалану, сондай-ақ әуе кемелерiнiң ұшып өту тәртiбi мен шарттары, Қазақстан Республикасының iс жүзiндегi заңы және нормативтi актiлерiмен анықталады.
11-бап
Полигон пайдаланатын жер учаскелерiнде адамдар, өсiмдiк және жан-жануарлар өмiрiне қауiп төндiретiн радиоактивтi, улы заттар, ядролық және химиялық қару-жарақ, басқадай өнiмдердi пайдалануға және көмуге тиым салынады.
Ресей Федерациясы геологиялық барлауды, пайдалы қазбаларды өңдеудi жүргiзбеуге мiндеттенедi.
Полигон аумағында аң аулау, балық аулау мен жабайы өсiмдiктердi жинау тек Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес лицензиялық негiзде жүзеге асырылады.
Ресей Федерациясы Қазақстан Республикасының экологиялық нормативтерiн, су мен жердi пайдалану ережелерiн және нормаларын орындауға мiндеттi. Полигонның қызметi салдарынан келтiрiлген экологиялық зиян Ресей Федерациясымен жойылады. Осыған орай, зиянның мөлшерi мен өтеу формалары Тараптардың арнайы құрылған мемлекетаралық комиссиясымен анықталады.

Статья 12
В случае создания одной Стороной на объектах Полигона организаций, предприятий для выполнения в порядке конверсии программ и работ, их перечень, условия деятельности, порядок размещения, финансирования и обеспечения согласовываются правительствами Сторон.
Статья 13
Комплектование воинских формирований Полигона военнослужащими срочной службы осуществляется Министерством обороны Российской Федерации по согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
Статья 14
Правовое положение и социальная обеспеченность лиц, входящих в состав воинских формирований, подразделений и предприятий промышленности, дислоцирующихся на территории Полигона, членов их семей и командированных на полигон лиц определяются в соответствии с Договором между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года и другими соглашениями между Сторонами, регламентирующими статус воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, и лиц, входящих в эти воинские формирования.
Статья 15
Охрана объектов, находящихся на территории Полигона, осуществляется силами воинских формирований, их эксплуатирующих.
Охрана правопорядка и борьба с преступностью на территории Полигона осуществляется правоохранительными органами Республики Казахстан во взаимодействии с командованием Полигона.
Статья 16
Республика Казахстан может направлять на Полигон своих представителей для решения вопросов, связанных с выполнением договора аренды Полигона и настоящего Соглашения.
Статья 17
1. Полигон является режимным объектом. Его контрразведывательное обеспечение осуществляется в соответствии с Соглашением между Российской Федерацией и Республикой Казахстан о сотрудничестве и взаимодействии по обеспечению безопасности воинских формирований Российской Федерации, временно находящихся на территории Республики Казахстан, и лиц, входящих в их состав. Режимные мероприятия на объектах Полигона организуются и осуществляются командованием Полигона в порядке, установленном в Вооруженных Силах Российской Федерации.
2. Стороны взаимно признают существующие формы допусков контрольных органов Сторон к работам и документам особой важности, совершенно секретным и секретным.
3. Допуск на объекты Полигона представителей воинских частей Министерства обороны Республики Казахстан и Министерства обороны Российской Федерации, а также организаций промышленности Сторон осуществляется в соответствии с согласованными планами опытно-конструкторских и научно-исследовательских работ, тактических учений Вооруженных Сил Республики Казахстан, и лимитированных заявок указанных частей и организаций, на основании справок о допуске, выдаваемых контрольными органами Сторон, либо штабами воинских частей, учреждениями и ведомствами Сторон.

12-бап
Полигон объектiлерiнде бiр Тарап конверсия тәртiбiмен бағдарламалар мен жұмыстарды жүргiзу үшiн ұйымдар, кәсiпорындарды құрған жағдайда, олардың тiзбесi, қызмет жағдайлары, орналастыру тәртiбi, қаржыландырылуы, қамтамасыз етiлуi Тараптардың Үкiметтерiмен келiсiледi.
13-бап
Полигонның әскери құрамаларын мiндеттi әскери қызметшiлермен жабдықтау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң келiсiмi бойынша Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгiмен жүзеге асырылады.
14-бап
Полигон аумағында орналасқан әскери құрамалардың, бөлiмшелердiң және өнеркәсiп кәсiпорындарының құрамына кiретiн адамдардың, олардың отбасы мүшелерi мен полигонға iс-сапарға жiберiлген адамдардың құқықтық жағдайы мен әлеуметтiк қамтамасыздығы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери ынтымақтастық туралы Шартқа және Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан Ресей Федерациясы әскери құрамаларының және құрамаларға кiретiн адамдардың статусын реттейтiн Тараптар арасындағы басқа да келiсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
15-бап
Полигон аумақтарында орналасқан объектiлердi қорғау оларды пайдаланатын әскери құрамалардың күштерiмен жүзеге асырылады.
Полигон аумағында құқылық тәртiптi қорғау және қылмыспен күресу Полигон басшылығымен өзара әрекеттесе отырып, Қазақстан Республикасының тәртiп сақтау органдарымен жүзеге асырылады.
16-бап
Қазақстан Республикасы Полигонды шартты жалға беру жөнiндегi Шарттың және осы Келiсiмнiң орындалуына байланысты мәселелердi шешу үшiн Полигонға өз өкiлдерiн жiбере алады.
17-бап
1. Полигон режимдi объект болып табылады. Оның барлауға қарсы қамтамасыз етiлуi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Қазақстан Республикасының аумағында уақытша орналасқан Ресей Федерациясы әскери құрамаларының және оның құрамына кiретiн адамдардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету бойынша ынтымақтастық пен өзара әрекеттестiк туралы Келiсiмге сәйкес жүзеге асырылады. Полигон объектiлерiндегi режимдiк шаралар Полигон басшылығымен Ресей Федерациясы Қарулы Күштерiнде орнатылған тәртiппен ұйымдастырылады және жүзеге асырылады.
2. Тараптардың бақылау органдарын өте маңызды, өте құпия және құпия жұмыстар мен құжаттарға жiберуге рұқсат етудiң iс жүзiндегi формаларын Тараптар өзара мойындайды.
3. Полигон объектiлерiне Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгi және Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери бөлiмдерi, сондай-ақ Тараптардың өнеркәсiп ұйымдарының өкiлдерiн жiберу Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің келiсiлген тәжiрибе-конструкторлық, ғылыми-зерттеу жұмыстарының кестесiне, тактикалық жаттығулардың жоспарлары және аталған бөлiмдер мен ұйымдардың шектелген өтiнiмдерiне сәйкес, Тараптардың бақылау органдары, немесе Тараптардың әскери бөлiмдерiнiң штабтары, мекемелерi және ведомстволарымен берiлген рұқсат ету жөнiндегi анықтама негiзiнде жүзеге асырылады.

4. Допуск официальных лиц Республики Казахстан на Полигон для исполнения ими служебных обязанностей реализуется в порядке, определенном нормативными актами Республики Казахстан, а также положением о Полигоне.
5. Должностные лица и делегации министерств, ведомств и контрольных органов Республики Казахстан командируются на объекты Полигона с целью выполнения ими служебных обязанностей по согласованию с органами безопасности Республики Казахстан, Российской Федерации и командованием Полигона.
6. Согласование посещений объектов Полигона для указанной категории лиц осуществляется не позднее трех суток до даты прибытия.
7. Пребывание граждан третьих стран на Полигоне согласовывается Сторонами в установленном порядке.
Статья 18
Финансирование научно-исследовательских и опытно конструкторских работ, выполняемых Полигоном, осуществляется Стороной, в интересах которой они проводятся.
Статья 19
Воинские формирования Российской Федерации, расположенные на Полигоне, а также содержание и развитие инфраструктуры Полигона финансируются Российской Федерацией.
Статья 20
1. Таможенный досмотр на объектах Полигона осуществляется представителями таможенных служб Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Пропуск грузов для Полигона через таможенные границы Республики Казахстан и Российской Федерации осуществляется в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан и Российской Федерации без уплаты таможенных пошлин, акцизов и иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы.
3. Военнослужащие, члены их семей, специалисты промышленности при их направлении к новому месту службы или работы из Российской Федерации ни Полигон и обратно провозят личное имущество через таможенную границу без уплаты таможенных пошлин, акцизов и иных налогов, взимание которых возложено на таможенные органы.
4. Порядок воинских перевозок и расчеты за них определяются отдельным соглашением Сторон.
Статья 21
На территории Полигона все виды обеспечения воинских формирований Министерства обороны Российской Федерации, в том числе торгово-бытового, осуществляются Министерством обороны Российской Федерации.
На должности рабочих и служащих Полигона принимаются как граждане Российской Федерации, так и граждане Республики Казахстан. При этом на них, вне зависимости от гражданства, распространяются все условия оплаты труда, соответствующие трудовому законодательству Российской Федерации.
Статья 22
Координация деятельности Сторон по выполнению настоящего Соглашения осуществляется совместным комитетом, который создается в соответствии с Договором между Республикой Казахстан И Российской Федерацией о военном сотрудничестве от 28 марта 1994 года. При этом совместный комитет в пределах своих полномочий принимает решения по возникающим спорным вопросам. В иных случаях он вносит соответствующие предложения в правительства Сторон.

4. Полигонға қызмет бабының мiндеттерiн орындау үшiн Қазақстан Республикасының ресми адамдарын жiберу Қазақстан Республикасының iс жүзiндегi нормативтi актiлерi анықтаған тәртiппен, сондай-ақ Полигон туралы ережемен анықталады.
5. Қазақстан Республикасы министрлiктерi, ведомстволары мен бақылау орындарының лауазымды адамдары мен делегациялары Қазақстан Республикасы, Ресей Федерациясы және Полигон басшылығының қауiпсiздiк органдарының келiсiмi бойынша қызметтiк мiндеттерiн орындау мақсатында Полигон объектiлерiне iс-сапарға жiберiледi.
6. Аталған категориядағы адамдар үшiн Полигон объектiлерiне бару келiсiмi келу күнiне дейiн үш күн бұрын жүзеге асырылады.
7. Полигонда үшiншi елдер азаматтарының болуы Тараптардың белгiленген тәртiбiмен келiсiледi.
18-бап
Полигонда орындалатын ғылыми-зерттеу және тәжiрибе-конструкторлық жұмыстарды қаржыландыру, оның мүдделерi үшiн өткiзiлетiн Тараппен жүзеге асырылады.
19-бап
Полигонда орналасқан Ресей Федерациясының әскери құрамаларының қызметi, сондай-ақ Полигонның инфрақұрылымын ұстау мен дамыту Ресей Федерациясымен қаржыландырылады.
20-бап
1. Полигон объектiлерiнде кедендiк тексеру Қазақстан Республикасының кеден қызметiнiң өкiлдерiмен Қазақстан  Республикасының заңына сәйкес жүзеге асырылады.
2. Полигон үшiн Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының шекаралары арқылы жүктердi жiберу Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының кедендік заңына сәйкес алынуы кедендiк органдарға жүктелген кедендiк баж салығын, акциздердi және басқа да салықтарды төлеусіз жүзеге асырылады.
3. Әскери қызметшілер, олардың отбасы мүшелерi, өнеркәсiп мамандары Ресей Федерациясынан Полигонға жаңа қызмет немесе жұмыс орнына және керi қарай жiберiлгенде, алынуы кедендiк органдарға жүктелген кедендiк баж салығын, акциздерді және басқа да салықтарды төлеусіз кеден шекаралары арқылы өз жүктерiн алып өтедi.
4. Әскери тасымал тәртібі мен оларға ақы төлеу Тараптардың жеке келiсiмiмен анықталады.
21-бап
Полигон аумағында Ресей Федерациясы Қорғаныс министрлiгiнiң әскери құрамаларын қамтамасыз етудiң барлық түрлері, соның iшiнде сауда-тұрмыстық қамтамасыз ету Ресей Федерациясының Қорғаныс министрлiгiмен жүзеге асырылады.
Полигонның қызметшілер мен жұмысшылар қызметтеріне Ресей Федерациясының азаматтарымен қатар Қазақстан Республикасының азаматтары да қабылданады. Осыған орай, оларға, азаматтығына қарамастан Ресей Федерациясының еңбек заңына сәйкестi барлық еңбек ақы төлеу шарттары таратылады.
22-бап
Осы Келiсiмдi орындау бойынша Тараптардың қызметін үйлестiру Қазақстан Республикасы және Ресей Федерациясы арасындағы 1994 жылғы 28 наурыздағы әскери ынтымақтастық туралы Шартқа сәйкес құрылатын Бiрлескен комитетпен жүзеге асырылады. Осыған орай Бiрлескен комитет өз өкiлдiгi шеңберiнде пайда болатын даулы мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды. Басқа жағдайларда ол Тараптар Үкiметтерiне тиiстi ұсыныстар енгiзедi.

Статья 23
В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения на основе взаимного согласия Сторон.
Соглашение заключается сроком на десять лет. Его действие затем будет автоматически продлеваться на последующие десять лет, если ни одна из Сторон не менее, чем за шесть месяцев до истечения соответствующего периода, письменно не уведомит другую Сторону о своем желании прекратить его действие.
Действие настоящего Соглашения приостанавливается в случае, если Стороны не пришли к согласованному решению об условиях аренды, или в случае не соблюдения Сторонами этих условий.
Настоящее Соглашение временно применяется со дня его подписания и вступает в силу в день последнего из уведомлений Сторон о выполнении каждой из них внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершено в Москве 20 января 1995 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
ЗА РЕСПУБЛИКУ                         ЗА РОССИЙСКУЮ
КАЗАХСТАН                              ФЕДЕРАЦИЮ
Приложение N 1
к Соглашению между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 929
Государственного летно-испытательного
центра (объекты и боевые поля,
размещенные на территории Республики
Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации
ГРАНИЦЫ ЗЕМЕЛЬНЫХ УЧАСТКОВ 929 ГЛИЦ
НА ТЕРРИТОРИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Участок N 1, ограниченный линией, проходящей
через точки с координатами:
ШИРОТА           ДОЛГОТА
гр. мин. с.ш.    гр. мин. в.д
N 1 48 20        46 49
N 2 48 28        46 49
N 3 48 28        47 00
N 4 48 29        47 00
N 5 48 30        46 55
N 6 48 37        46 55
N 7 48 37        47 10
N 8 48 44        47 10
N 9 48 44        47 13
N 10 48 46       47 16
N 11 48 46       47 25
N 12 48 44       47 25
N 13 48 44       47 27
N 14 48 45       47 28
N 15 48 44       47 48
N 16 48 40       47 48
N 17 48 40       47 33
N 18 48 32       47 33
N 19 48 32       47 48
N 20 48 36       47 48
N 21 48 36       48 03
N 22 48 43       48 03
N 23 48 37       48 52
N 24 48 38       48 53
N 25 48 37       49 07
N 56 48 30       49 05
N 27 48 19       50 15
N 28 48 17       50 14
N 29 48 05       49 58
N 30 48 05       49 47
N 31 48 04       49 44
N 32 48 03       49 25
N 33 47 57       49 25
N 34 48 00       49 12
N 35 48 05       48 53
N 36 48 07       48 27
N 37 48 10       48 02
N 38 48 11       48 00
N 39 48 12       47 49
N 40 48 13       47 35
N 41 48 14       47 28
N 42 48 15       47 12
N 43 43 20       46 49
Участок N 2, ограниченный линией, проходящей
через точки с координатами:
ШИРОТА           ДОЛГОТА
гр. мин. с.ш.    гр. мин. в.д.

23-бап
Осы Келiсiмге Тараптардың өзара келiсуi бойынша өзгертулер мен толықтырылулар енгiзiлуi мүмкiн. Келiсiм он жыл мерзiмге жасалады. Оның күшi, егерде бiр Тарап екiншi Тарапқа әрбiр он жылдық мерзiмнiң бiтуiне алты ай қалғанға дейiн оның қызметiн тоқтату туралы өз тiлегiн жазбаша түрде хабарламаса, оның қызметi кейiнгi он жылға өзiнен-өзi ұзартылады.
Егерде Тараптар жалға беру шарттары турады келiсiлген шешiмге келмесе немесе Тараптар бұл шарттарды орындамаса осы Келiсiмнiң қызметi тоқтатылады.
Осы Келiсiм қол қойылған күннен бастап уақытша қолданылады және Тараптардың оның күшiне енуiне қажеттi мемлекетаралық рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы мәлiмдемесiнен кейiнгi күнi күшiне енедi.
1995 жылы 20 қаңтарда Мәскеу қаласы әрқайсысы қазақ және орыс тiлдерiнде екi дана болып жасалды, сондай-ақ екi текстiң күшi бiрдей.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ       РЕСЕЙ ФЕДЕРАЦИЯСЫ
YШІН                         ҮШІН
Қазақстан Республикасы мен Ресей
Федерациясы арасындағы (объектiлерi
мен ұрыс алаңдары Қазақстан аумағында
орналасқан) Ресей Федерациясы Қорғаныс
министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-
сынақ орталығын пайдалану тәртiбi
туралы Келiсiмге N 1 Қосымша
929 МҰСО-ның ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
АУМАҒЫНДАҒЫ ЖЕР УЧАСКЕЛЕРIНIҢ ШЕКАРАЛАРЫ
мына координаталармен шектелген N 1 учаскесi
ЕНДIК            БОЙЛЫҚ
с.е.гр. мин.     ш.б.гр. мин.
N 1 48 20        46 49
N 2 48 28        46 49
N 3 48 28        47 00
N 4 48 29        47 00
N 5 48 30        46 55
N 6 48 37        46 55
N 7 48 37        47 10
N 8 48 44        47 10
N 9 48 44        47 13
N 10 48 46       47 16
N 11 48 46       47 25
N 12 48 44       47 25
N 13 48 44       47 27
N 14 48 45       47 28
N 15 48 44       47 48
N 16 48 40       47 48
N 17 48 40       47 33
N 18 48 32       47 33
N 19 48 32       47 48
N 20 48 36       47 48
N 21 48 36       48 03
N 22 48 43       48 03
N 23 48 37       48 52
N 24 48 38       48 53
N 25 48 37       49 07
N 26 48 30       49 05
N 27 48 19       50 15
N 28 48 17       50 14
N 29 48 05       49 58
N 30 48 05       49 47
N 31 48 04       49 44
N 32 48 03       49 25
N 33 47 57       49 25
N 34 48 00       49 12
N 35 48 05       48 53
N 36 48 07       48 27
N 37 48 10       48 02
N 38 48 11       48 00
N 39 48 12       47 49
N 40 48 13       47 35
N 41 48 14       47 28
N 42 48 15       47 12
N 43 42 20       46 49
мына координаталармен шектелген N 2 учаскелер:
ЕНДIК            БОЙЛЫҚ
с.е.гр. мин.     ш.б.гр. мин.

N 1 48 32.5      53 14.3
N 2 48 33.5      53 20.0
N 3 48 34.5      53 25.0
N 4 43 35.0      53 30.0
N 5 48 35.3      53 35.0
N 6 48 35.5      53 40.0
N 7 48 33.0      54 00.0
N 8 48 25.0      54 21.5
N 9 48 10.5      54 32.0
N 10 48 05.0     54 30.0
N 11 48 01.0     54 25.0
N 12 47 52.0     54 00.0
N 13 47 52.0     53 55.0
N 15 47 52.0     53 45.0
N 16 47 52.0     53 40.0
N 17 47 52.5     53 35.0
N 18 47 53.5     53 30.0
N 19 47 54.5     53 25.0
N 20 47 55.5     53 20.0
N 21 47 57.5     53 15.0
N 22 48 00.0     53 09.0
N 23 48 07.0     53 00.0
N 24 48 15.0     52 55.5
N 25 46 22.0     52 58.0
N 26 48 22.0     53 11.0
N 27 48 32.5     53 14.3
Участок N 3, ограниченный линией, проходящей
через точки с координатами:
ШИРОТА            ДОЛГОТА
гр. мин. с.ш.     гр. мин. в.д
N 1 44 38.5       50 20.7
N 2 44 36.5       50 21.0
N 3 44 35.0       50 23.0
N 4 44 34.5       50 22.3
N 5 44 36.0       50 19.5
N 6 44 38.3       50 18.5
от точки N 6 до точки N 7 по береговой черте
N 7 44 38.5       50 20.7
Участок N 4, ограниченный координатами:
Прямоугольник со сторонами 1.7 х 3 км с центром в г.т.
47 градусов 13 минут с.ш.
51 градус 59 минут в.д.
Прямоугольник со сторонами 1.6 х 1.6 км с центром в г.т.
47 градусов 13.5 минут с.ш.
51 градус 55.5 минут в.д.
Приложение N 2
к Соглашению между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 929
Государственного летно-испытательного
центра (объекты и боевые поля,
размещенные на территории Республики
Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации
ПЕРЕЧЕНЬ
военных объектов 929 Государственного
летно-испытательного центра, расположенных
на территории Республики Казахстан
НАИМЕНОВАНИЕ ОБЪЕКТА
МЕСТО ДИСЛОКАЦИИ
231 СИП
Урдинский район, Западно-
Казахстанской области,
хут. Тургай
170 СИП
Урдинский район, Западно-
Казахстанской области
171  ИП
Урдинский район, Западно-
Казахстанской области,
пос. Теректа
85 ИП
г. Атырау и Кзылкогинский
район Атырауской области
525 ОИС
г. Форт-Шевченко,
Мангистауской области
248 АК
г. Эмба,
Актюбинской области
Приложение N 3
к Соглашению между Республикой
Казахстан и Российской Федерацией
о порядке использования 929
Государственного летно-испытательного
центра (объекты и боевые поля,
размещенные на территории Республики
Казахстан) Министерства обороны
Российской Федерации
ГРАНИЦЫ ВОЗДУШНОГО ПРОСТРАНСТВА,
ИСПОЛЬЗУЕМОГО 929 ГЛИЦ
ШИРОТА           ДОЛГОТА
гр. мин. с. ш.   гр. мин. в.д.
N 1 49 40        45 24
N 2 49 40        46 00
N 3 50 10        46 52
N 4 50 31        46 54
N 5 50 27        48 08
N 6 50 12        51 10
N 7 49 41        53 30
N 8 48 50        55 10
N 9 48 28        55 20

N 1 48 32.5      53 14.3
N 2 48 33.5      53 20.0
N 3 48 34.5      53 25.0
N 4 48 35.0      53 30.0
N 5 48 35.3      53 35.0
N 6 48 35.5      53 40.0
N 7 48 33.0      54 00.0
N 8 48 25.0      54 21.5
N 9 48 10.5      54 32.0
N 10 48 05.0     54 30.0
N 11 48 01.0     54 25.0
N 12 47 52.0     54 00.0
N 13 47 52.0     53 55.0
N 13 47 52.0     53 50.0
N 15 47 52.0     53 45.0
N 16 47 52.0     53 40.0
N 17 47 52.5     53 35.0
N 18 47 53.5     53 30.0
N 19 47 54.5     53 25.0
N 20 47 55.5     53 20.0
N 21 47 57.5     53 15.0
N 22 48 00.0     53 09.0
N 23 48 07.0     53 00.0
N 24 48 15.0     52 55.5
N 25 46 22.0     52 58.0
N 26 48 22.0     53 11.0
N 27 48 32.5     53 14.3
мына координаталармен шектелген N 3 учаскелер:
ЕНДIК            БОЙЛЫҚ
с.е.гр. мин.     ш.б.гр. мин.
N 1 44 38.5       50 20.7
N 2 44 36.5       50 21.0
N 3 44 35.0       50 23.0
N 4 44 34.5       50 22.3
N 5 44 36.0       50 19.5
N 6 44 38.3       50 18.5
N 6 нүктеден N 7 нүктеге дейін жағалау сызығы бойынша
N 7 44.38.5       50.20.7
мына координаталармен шектелген N 4 учаскелері:
орталығы географиялық нүктедегі 1,7х3 км. жақтарымен тікбұрыш
с.е  47 градус 13 минут
ш.б  51 градус 59 минут
орталығы географиялық нүктедегі 1,6х1,6 км. жақтарымен
тікбұрыш
с.е  47 градус 13,5 минут
ш.б  51 градус 55,5 минут
Қазақстан Республикасы мен Ресей
Федерациясы арасындағы (объектiлерi
мен ұрыс алаңдары Қазақстан аумағында
орналасқан) Ресей Федерациясы Қорғаныс
министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-
сынақ орталығын пайдалану тәртiбi
туралы Келiсiмге N 2 Қосымша
Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан 929
Мемлекеттiк ұшу-сынақ орталығының әскери объектiлерi
ОБЪЕКТIНIҢ АТЫ
ОРНАЛАСУ ОРНЫ
231 СИП
Батыс-Қазақстан облысы, Орда ауданы Торгай хуторы.
170 СИП
Батыс-Қазақстан облысы, Орда ауданы
171  ИП
Батыс-Қазақстан облысы, Орда ауданы Теректі пос.
85 ИП
Атырау қ., Атырау облысының Қызылқоға ауданы
525 ОИС
Маңғыстау облысы, Форт-Шевченко қ.
248 АК
Ақтөбе облысы, Эмба қ.
Қазақстан Республикасы мен Ресей
Федерациясы арасындағы (объектiлерi
мен ұрыс алаңдары Қазақстан аумағында
орналасқан) Ресей Федерациясы Қорғаныс
министрлiгiнiң 929 Мемлекеттiк ұшу-
сынақ орталығын пайдалану тәртiбi
туралы Келiсiмге N 3 Қосымша
929 МҰСО ПАЙДАЛАНАТЫН ӘУЕ КЕҢІСТІГІНІҢ ШЕКАРАСЫ
ЕНДIК            БОЙЛЫҚ
с.е.гр. мин.     ш.б.гр. мин.
N 1 49 40        45 24
N 2 49 40        46 00
N 3 50 10        46 52
N 4 50 31        46 54
N 5 50 27        48 08
N 6 50 12        51 10
N 7 49 41        53 30
N 8 48 50        55 10
N 9 48 28        55 20