Об утверждении Плана развития акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" на 2005-2007 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2005 года N 932
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" на 2005-2007 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и торговли Республики Казахстан Мынбаева С. М.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 сентября 205 года N 932
План развития
акционерного общества "Национальная компания
"Казахское информационное агентство"
на 2005-2007 годы
Оглавление
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития национальной компании
1. Введение
2. Анализ рынка (сферы деятельности)
3. Анализ производственно-финансовой деятельности за 2002-2004 годы
Параграф 1 Итоги 2002-2003 годов
Параграф 2 Итоги 2004 года
4. Мероприятия, проводимые Компанией, в том числе: в соответствии со Стратегией
индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственными и отраслевыми программами
5. План развития на 2005-2007 годы
Параграф 1 Цели и задачи (стратегические и на 2005 год)
Параграф 2 Выбор путей достижения поставленных задач
Параграф 3 Мероприятия, планируемые Компанией по реализации стратегии индустриально-
инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственных и отраслевых программ
Параграф 4 Динамика развития производства продукции (работ, услуг)
Параграф 5 Ценовая и тарифная политика
Параграф 6 Развитие социальной сферы
Параграф 7 Кадровая политика
Параграф 8 Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
2. Инвестиционная программа
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах
развития национальной компании
1. Введение
План развития акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" (далее - Компания) разработан во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан".
Компания создана постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство (далее - КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан" как открытое акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале. Миссией Компанией в соответствии с Уставом, утвержденным приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2002 года N 250, являются формирование национального информационного агентства, осуществляющего информационное сопровождение внешней и внутренней политики страны, а формирование и поддержка положительного имиджа Казахстана на мировом информационном пространстве.
Деятельность Компании продолжает и развивает направление работы ранее существовавшего КазААГ (бывший КазТАГ), осуществлявшего свою деятельность на рынке информационных услуг более 80 лет и являвшегося единственным государственным информационным агентством республики.
Компания, будучи правопреемником КазААГ, сохранила основной профиль своей деятельности. Компания имеет самую разветвленную сеть корреспондентских пунктов по всей республике, что позволяет предоставлять оперативную и объективную информацию о событиях, происходящих в общественно-политической, экономической и культурной жизни Казахстана. Также имеются зарубежные корпункты в Нью-Йорке, Брюсселе, Москве, Пекине, Ташкенте, Бишкеке.
В целях приведения учредительных документов в соответствие с требованиями Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года "Об акционерных обществах", 28 июля 2004 года Компания осуществила перерегистрацию в Департаменте юстиции по г. Астана в связи с изменением наименования из открытого акционерного общества в акционерное общество.
Размер Уставного капитала Компании составляет 45950000 (сорок пять миллионов девятьсот пятьдесят тысяч) тенге.
Уставный капитал разделен на 45950 (сорок пять тысяч девятьсот пятьдесят) экземпляров простых именных акций, номинальной стоимостью 1000 (одна тысяча) тенге каждая акция.
Компания - единое юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе структурное подразделение (бюро в городе Алматы).
Дочерних компаний в структуре организации не имеется.
Управление Компанией осуществляют:

"Қазақ ақпарат агенттiгі" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 21 қыркүйектегі N 932 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдiк жоспарларын әзiрлеудің epeжeciн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына  сәйкес Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қoca беріліп oтырған "Қазақ ақпарат aгенттігі" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда министрi С.М.Мыңбаевқа жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Pеcпубликасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Pеcпубликасы
Үкіметінің
2005 жылғы 21 қыркүйектегі
N 932 қаулысымен
бекітілген
"Қазақ ақпарат агенттiгі" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамын дамытудың 2005-2007 жылдарға арналған жоспары
Мазмұны
1-бөлiм. Ұлттық компанияның жай-күйі мен даму
перспективалары туралы баяндама
1. Кірiспе
"Қазақ ақпарат aгeнттігі" ұлттық компаниясы" (бұдан әрі - Компания) акционерлiк қоғамының даму жоспары "Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесін бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысын  орындау үшін әзiрленген.
Компания "Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және  қоғамдық келісім министрлігінің "Қазақ ақпарат aгeнттігі" (бұдан әрі - ҚазААГ) Республикалық қазыналық кәсіпорнын қайта ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметiнің 2002 жылғы 8 қарашадағы N 1186  қаулысымен  жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын ашық акционерлiк қоғам ретiнде құрылды. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендіру комитетiнiң 2002 жылғы 20 желтоқсандағы N 250 бұйрығымен бекiтiлген Жарғысына сәйкес Компанияның миссиясы - елдiң сыртқы және ішкі саясатын ақпараттық қолдауды жүзеге асыратын ұлттық ақпарат агенттігін қалыптастыру, әлемдiк ақпараттық кеңiстiкте Қазақстанның оң имиджін қалыптастыру және қолдау болып табылады.
Ақпараттық қызметтер нарығында Компания қызметi 80 жылдан астам уақыт өз қызметiн жүзеге асырған және республиканың бiрден-бiр мемлекеттік ақпарат агенттiгi болып табылған бұрынғы ҚазААГ (бұрынғы - ҚазТАГ) жұмысының бағытын жалғастыруда және дамытуда.
Компания ҚазААГ-тың құқықтық мұрагерi бола отырып, өз қызметiнің негiзгi бейiнiн сақтап қалды. Компания бүкіл республика бойынша тілшілер пункттерінің кең тарамдалған желiсіне ие, бұл Қазақстанның қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өмiрінде болып жатқан оқиғалар туралы жедел әрі ақиқатты ақпарат ұсынуына мүмкiндiк бередi. Сондай-ақ, Нью-Йоркте, Брюссельде, Мәскеуде, Пекинде, Ташкентте және Бішкекте шетелдiк тiлшілер пункттерi бар.
Құрылтай құжаттарын "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 13 мамырдағы  Заңының  талаптарына сәйкес келтiру мақсатында атауының ашық акционерлік қоғамнан акционерлік қоғамға өзгеруiне байланысты Компания 2004 жылғы 28 шiлдеде Астана қаласы бойынша Әділет департаментінде қайта тіркеуден өтті.
Компанияның жарғылық капиталының мөлшері 45950000 (қырық бес миллион тоғыз жүз елу мың) теңгенi құрайды.
Жарғылық капиталы 45950 (қырық бес мың тоғыз жүз елу) дана жай атаулы акцияларға бөлінген, әр акцияның номиналдық құны 1000 (бір мың) теңге.
Компания өз құрамында жеке құрылымдық бөлiмшесi бар (Алматы қаласында бюро) бiр орталықтан басқарылатын бiртұтас заңды тұлға болып табылады.
Ұйым құрылымында еншілес компаниялар жоқ.
Компанияны басқаруды:

2. Анализ рынка (сферы деятельности)
По официальным сведениям на 1 февраля 2005 года в республике действует 2116 средств массовой информации, из них 490 государственных и 1626 негосударственных. В отраслевом разрезе распределение СМИ обстоит следующим образом: 1327 газет, 591 журналов, 147 телекомпаний и телерадиокомпаний, 40 радиостанций и 11 информационных агентств.
На рынке присутствует несколько крупных информационных агентств - прямых конкурентов Компании. В их числе: "Интерфакс-Казахстан", "ИТАР-ТАСС", "Рейтер" с широко разветвленной международной корреспондентской сетью. Существует ряд более мелких информационных агентств - "Kazakhstan Today", "Кода" и другие. Уровень конкуренции на информационном рынке можно оценить как высокий.
При этом необходимо отметить, что конкуренты работают примерно на аналогичные сегменты рынка (СМИ, государственные органы, крупные компании) и используют гибкую тарифную политику (реализация продукции осуществляется по цене в зависимости от бюджета организации).
На сегодня из общего числа подписчиков Компании 35,2 % составляют СМИ, 17,6 % - государственные органы и организации, 43,5 % - предприятия и 3,5 % - ВУЗы. При этом по результатам предварительных исследований по оценке рынка удельный вес компании на рынке информационных услуг составляет 15-20 %.
Малая доля участия на информационном рынке во многом объясняется тем, что Компания лишь в течение 2002-2003 годов стала активным участником международного информационного рынка, в связи с чем идет процесс наработки постоянной клиентской базы, расширения зоны распространения продукции Компании. В этом плане ведется работа по поиску новых клиентов Компании; индивидуальная работа с постоянными клиентами (система льготных периодов, персональный подход). В отношении средств массовой информации, издающихся на государственном языке, будет продолжена практика предоставления 50 %-ой скидки в рамках программы поддержки средств массовой информации, издающих или вещающих на государственном языке. В отношении прочих участников рынка, включая госорганы, будет развиваться практика предоставления информации на платной основе.
Основными клиентами Компании являются и в перспективе останутся крупные представители СМИ - 40-70 %, такие как "АО "Агентство "Хабар", АО "РТРК "Казахстан", медиа-холдинг "Рахат-ТВ", ОАО "Республиканская газета "Казахстанская правда", ОАО "Республиканская газета "Егемен Казахстан", "ИД "Алма Медиа" и многие другие.
Вторыми в ряде основных подписчиков стоят государственные органы управления (центральные и местные) - 30-50 %.

2. Нарықты (қызмет саласын) талдау
2005 жылғы 1 ақпандағы ресми мәлімет бойынша республикада 2116 бұқаралық ақпарат құралы жұмыс iстейдi, олардың 490 - мемлекеттiк, 1626 - мемлекеттік емес ақпарат құралдары. Салалық бөліністегі БАҚ бөлінiсi мынадай: 1327 газет, 591 журнал, 147 телекомпания мен телерадиокомпания, 40 радиостанция және 11 ақпараттық агенттік.
Ақпарат нарығында Компанияның тiкелей бәсекелестері болып табылатын бiрнеше ірі ақпараттық агенттiк бар. Олардың ішінде: кең тарамдалған халықаралық тiлшілер желiсi бар "Интерфакс-Қазақстан", "Итар-ТАСС", "Рейтер" агенттіктерi. "Каzakhstan Тоdау", "Кода" және тағы да басқа бiрқатар ұсақ ақпараттық агенттіктер бар. Ақпарат нарығындағы бәсеке деңгейін жоғары деп бағалауға болады.
Бұл ретте, бәсекелестердiң нарықтың біршама ұқсас сегменттерiне (БАҚ, мемлекеттік органдар, ірі компаниялар) жұмыс істейтінін және икемдi тариф саясатын (өнiмдi iске асыру ұйымның бюджетiне қарай қойылған баға бойынша жүзеге асырылады) пайдаланатындықтарын атап өту қажет.
Бүгінде Компанияның өнімiн жаздырып алушылардың 35,2% - БАҚ, 17,6% - мемлекеттiк органдар мен ұйымдар, 43,5% - кәсіпорындар, 3,5% - жоғары оқу орындары құрайды. Бұл ретте алдын ала жүргізілген зерттеулердiң нәтижелері бойынша Компанияның ақпарат нарығындағы үлес салмағы - 15-20% құрайды.
Ақпарат нарығындағы қатысу үлесінің аз болуы Компанияның тек 2002-2003 жылдар ішінде ғана халықаралық ақпарат нарығына белсендi қатысушыға айналуымен түсіндіріледі, осыған байланысты тұрақты клиенттiк базаны толықтыру, Компания өнiмiнiң таратылу аймағын кеңейтудi жолға қою процесi жүруде. Осы тұрғыдан алғанда Компанияға жаңа клиенттер іздеу; тұрақты клиенттермен жеке жұмыс істеу (жеңілдікті кезеңдер жүйесi, дербес көзқарас) жөнiнде жұмыстар жүргізіліп отыр. Мемлекеттiк тiлде басып шығарылатын немесе хабар тарататын бұқаралық ақпарат құралдарын қолдау бағдарламасы шеңберiнде мемлекеттік тiлде шығарылатын бұқаралық ақпарат құралдарына қатысты 50% шегерім ұсыну тәжірибесі жалғастырылады. Мемлекеттік органдарды қоса алғанда, нарықтың басқа да қатысушыларына қатысты ақпаратты ақылы негiзде ұсыну практикасы даму алады.
БАҚ-тың 40-70% құрайтын iрi өкiлдерi, яғни мыналар "Хабар" агенттігі" АҚ, "Қазақстан" РТРК" АҚ, "Рахат-TB" медиа-холдингi, "Казахстанская правда" республикалық газетi" ААҚ, "Егемен Қазақстан" республикалық газетi" ААҚ, "Алма-Медиа" БҮ" және т.б. Компанияның негiзгi клиенттерi болып табылады және келешекте де қала береді.
Негізгі жазылушылар қатарында екiншi болып мемлекеттiк басқару органдары (орталық және жергіліктi) - 30-50% тұр.

Немаловажными клиентами являются крупные предприятия, а также высшие учебные заведения и библиотеки - 20-30 %.
Как было отмечено выше, Компания уделяет огромное внимание республиканским СМИ, полностью издающимся или вещающим на государственном языке, а также региональным СМИ.
На взаимовыгодной основе Компания сотрудничает с рядом аналогичных информационных агентств и СМИ других стран. В их числе: ИТАР-ТАСС, ИА "МТИ-Венгрия", ИА КНР "Xinhua", ИА "УкрИнформ", Киргизское информационное агентство "Кабар", ИА Республики Беларусь "Белта", ИА "Ташкент", ИА Молдавии, АзерТАГ и другие.

Iрi кәсiпорындар, сондай-ақ жоғары оқу орындары мен кiтапханалар да - 20-30% маңызды клиенттер болып табылады.
Жоғарыда атап өтiлгенiндей Компания толық мемлекеттiк тiлде шығарылатын немесе хабар тарататын БАҚ-қа, сондай-ақ өңiрлiк бұқаралық ақпарат құралдарына орасан зор назар аударады.
Компания өзара тиiмділік негiзiнде басқа елдердiң осындай ақпарат агенттiктерінің бiрқатарымен ынтымақтастық орнатып отыр. Олардың ішінде: ИТАР-ТАСС, "МТИ-Венгрия" АА, "Хinhuа" ҚХР АА, "УкрИнформ" АА, "Кабар" Қырғыз ақпарат агенттігі, "Белта" Беларусь Республикасының ақпарат агенттігі, "Ташкент" АА, Молдавияның ақпарат агенттігі, АзерТАГ және т.б. ақпараттық агенттiктер бар.

3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2002-2004 годы
Параграф 1. Итоги 2002-2003 годов
По результатам производственно-финансовой деятельности Компании за период 2002-2003 годов сложилась следующая динамика доходов (таблица 1):
Таблица 1
Структура доходов за 2002-2003 годы
(тыс. тенге)
Показатели
Ед. изм.
2002 год отчет
2003 год отчет
2003 год в % к 2002 году
Доходы всего,
в т.ч:
тыс. тенге
22 015
100907
458
Доход от основной деятельности
(информационные услуги)
тыс. тенге

3. 2002-2004 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы қызметiн талдау
Параграф 1. 2002-2003 жылдардың қорытындылары
Компанияның 2002-2003 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы қызметінің нәтижелерi бойынша мынадай кiрiстер серпінi қалыптасты: (1-кесте)
1-кесте
2002-2003 жылдардағы кiрiстер құрылымы:
(мың теңге)
Көрсеткіштер
Бірлік
өлшемі
2002 жыл есеп
2003 жыл есеп
2003 жыл
%
есебімен
2002 жылға
Барлық кіріс,
с.і:
мың теңге
22 015
100907
458
Негізгі қызметтен түсетін кіріс
(ақпараттық
қызметтер)
мың теңге

19 831
99 683
503
в % от доходов, всего:
%
90,1
98,8
Прочие доходы
тыс. тенге
2 184
1 224
56
в % от доходов, всего:
%
9,9
1,2
Из данных таблицы 1 видно, что в 2002-2003 годах основным видом деятельности Компании, составляющим в удельном выражении более 90 %, являлось предоставление информационных услуг.
Следует отметить и тот немаловажный факт, что Компания в 2002-2003 годах выигрывала конкурс по государственным закупкам на предоставление информационных услуг. Так, в 2002 году сумма государственного заказа составляла 18 млн. тенге, в 2003 году - 74,9 млн. тенге, что говорит о темпах роста как производственной, так и финансовой мощи Компании. Дополнительно на развитие и оснащение Компании в 2003 году было выделено 75,1 млн. тенге, что нашло отражение в пополнении ее основных фондов.
По сравнению с показателями 2002 года, в 2003 году наблюдается увеличение доходов до 100 907 тыс. тенге, то есть на 78 892 тыс. тенге, или на 358 %, в том числе по основному виду деятельности - на 79 852 тыс. тенге, или на 403 %.
Данный рост обусловлен, в первую очередь, увеличением объемов производства, ростом числа потребителей, что, соответственно, сказалось и на повышении расходной части бюджета Компании.
За период с 2002 по 2003 годы расходы Компании выросли в абсолютном значении на
78 946 тыс. тенге, или на 332 %. При этом темп роста доходов в 2003 году по сравнению с 2002 годом на 7,8 % превышает темп роста расходов.
Таблица 2
Расходы за 2002-2003 годы
(тыс. тенге)
2002 год отчет
2003 год отчет
2003 год в %
к 2002 году

19 831
99 683
503
Кірістердің %,
барлығы
%
90,1
98,8
Өзге де кірістер
мың теңге
2184
1224
56
Кірістердің %,
барлығы
%
9,9
1,2
1-кестенің мәліметтерiнен 2002-2003 жылдары Компания қызметінің негiзгі түрі үлестік көрінicі 90% құрайтын ақпараттық қызметтер көрсетуді ұсыну болғаны көрiнiп тұр.
Маңызды фактілердiң бiрi - Компанияның 2002-2003 жылдары ақпараттық қызмет көрсетулердi ұсыну жөнiндегi мемлекеттік сатып алу конкурсын жеңiп алғандығын атап өту қажет. Атап айтсақ, 2002 жылы мемлекеттiк тапсырыстың сомасы 18 млн. теңгенi, 2003 жылы - 74,9 млн. теңгені құрады, бұл Компанияның өндiрiстiк және қаржылық қуатының өсу қарқынын көрсетедi. Компанияны дамытуға және жарақтандыруға 2003 жылы қосымша 75,1 млн. теңге бөліндi, бұл оның негiзгi қорларын толықтыруда көрініс тапты.
2002 жыл көрсеткіштерiмен салыстырғанда 2003 жылы кiрiстiң - 100907 мың теңгеге дейiн, яғни, 78 892 мың теңгеге немесе 358 %, оның ішінде қызметтiң негiзгi түрі бойынша - 79 852 мың теңгеге немесе 403% өскені байқалады.
Бұл өсiм бірінші кезекте, өндiрiс көлемiнің ұлғаюымен, тұтынушылар санының өсуімен сипатталады, ал бұл тиісінше Компания бюджетінің шығыс бөлiгiнiң артуына да әсер eттi.
2002-2003 жылдар кезеңiнде Компания шығыстары абсолюттiк мәнінде 78 946 мың теңгеге немесе 332% өстi. Бұл ретте шығыстың өсу қарқыны 2002 жылмен салыстырғанда 2003 жылы шығыстар өсiмiнiң қарқынынан 7,8% асты.
2-кесте
2002-2003 жылдардағы шығыстар
(мың теңге)
2002 жыл есеп
2003 жыл есеп
2003 жылы 2002 жылға қарағанда %-бен

23799
102745
432
Активизация роста производства информационной продукции, предпринятые меры по увеличению количества подписчиков, повышение качества предлагаемой продукции, дальнейшее укрупнение корреспондентской сети позволили Компании добиться определенных результатов.
При сравнении показателей производства 2002 и 2003 годов можно отметить увеличение доли зарубежной редакции в общем объеме произведенной продукции (рис. 1). Данный факт свидетельствует о том, что Компания уделяет особое внимание выпуску новостей на английском языке, что играет немаловажную роль в стремлении Компании интегрироваться в международное геоинформационное пространство.
Рис. 1 Диаграммы объема произведенной продукции (новостей)
в месяц в 2002-2003 годах в разрезе по редакциям
(См. бумажный вариант)

23799
102745
432
Ақпараттық өнiмдер өндiрiсiнiң өсуiн жандандыру, жаздырып алушылар санын өсiру жөніндегi қабылданған шаралар, ұсынылатын өнім сапасын көтеру, тілшілер желісін одан әрі ұлғайту шаралары - Компанияның белгілі бір нәтижелерге қол жеткiзуiне мүмкiндік берді.
2002 және 2003 жылдардағы өндiрiстiң көрсеткіштерiн салыстырған кезде өндiрiстiк өнімнің жалпы көлемiнде шетелдiк редакцияның үлесінің өскендігін айтуға болады (1-сурет). Компания жаңалықтардың ағылшын тілінде шығуына ерекше көңiл бөлетіндігін осы фактi айғақтайды, бұл Компанияның халықаралық геоақпараттық кеңістіктегі ықпалдастыққа ұмтылуына маңызды рөл атқарады.
1-сурет. 2002-2003-жылдары редакциялар бойынша айына шығарылған өнімдер (жаңалықтар) көлемінің диаграммасы
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)

При детальном рассмотрении роста производственной мощности Компании в 2003 году по сравнению с 2002 годом, количество выпускаемой новостной продукции в абсолютном значении возросло на 15204 новостей ежегодно, или на 83,4 % (рис 2).
Рис. 2 Темпы роста информационной мощности*
(См. бумажный вариант)
(объем ежемесячно выпускаемых новостей при среднем объеме новости в 1900 печатных знаков)
*Примечание: при расчете информационной мощности не учитывалось производство фотоматериалов.
Показатели информационной мощности Компании за 2002 год:
- в среднем в день 4,21 газетных полос формата А2 - 78 новостей (в 1 900 знаков)
- в среднем в месяц 82,28 полосы - 1520 новостей
- в год 988 полос - 18240 новостей
Показатели информационной мощности Компании за 2003 год:
- в среднем в день 7,5 газетных полос формата А2 - 139 новостей (в 1900 знаков)
- в среднем в месяц 150,9 полосы - 2787 новостей
- в год 1811 полосы - 33444 новости.
Однако при значительном темпе роста производственных мощностей Компания за анализируемый период пока не вышла на определенный уровень рентабельности, то есть показатели, характеризующие ее платежеспособность, финансовую устойчивость и потенциальную возможность возвращать заемные средства, в динамике не достигли еще уровня, при котором Компания являлась бы гарантом эффективной реализации экономических интересов всех участников финансовых отношений.

Компанияның өндірістік қуатының өсуін егжей-тегжейлі қарау кезінде шығарылатын жаңалықтардың өнімдік саны 2003 жылы 2002 жылмен салыстырғанда абсолюттік мәнінде жылына 15204 немесе 83,4%-ға өскен (2-сурет).
2-сурет Ақпараттық қуаттың өсу қарқыны*
(1900 баспа белгiсi болғандығы жаңалықтардың орташа көлемінде
ай сайын шығарылған жаңалықтар көлемі)
________________________
* Ескерту: ақпараттық қуатты есептеуде фотоматериалдар
өндірісі есептелген жоқ
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Компанияның 2002 жылғы ақпараттық қуатының көрсеткiштерi
- күніне орта есеппен А2-78 жаңалықтар форматының 4,21 газет бетi (1900 таңба)
- айына орта есеппен 82,28 бет - 1 520 жаңалық
- жылына 988 бет - 18 240 жаңалық
Компанияның 2003 жылғы ақпараттық қуатының көрсеткiштерi
- күніне орта есеппен А2- 139 жаңалықтар форматында 7,5 газет бетi (1900 белгi)
- айына орта есеппен 150,9 жол - 2 787 жаңалық
- жылына 1811 жол - 33 444 жаңалық
Алайда, өндiрiстiк қуаттар қарқыны бiршама өскенiмен, талдау жүргізіліп отырған кезеңде Компания рентабельдiлiктiң межелі деңгейiне шыға қойған жоқ, яғни оның төлем жасау қабілетiн, қаржылық тұрақтылығын және қарыз қаражатын қайтара алуының ықтимал мүмкiндiгiн сипаттайтын көрсеткiштерi қаржылық қатынастардың барлық қатысушыларының экономикалық мүдделерiн тиiмдi iске асырудың кепiлi бола алатын деңгейге жете алған жоқ.

В нижеприведенной таблице можно проследить положительную тенденцию по укреплению финансового состояния Компании. Так, в 2003 году по сравнению с 2002 годом объем денежных средств возрос в 4,4 раза, что в свою очередь оказало влияние на показатель абсолютной ликвидности Компании, увеличение которого взаимосвязано с размером денежных средств и суммой краткосрочных обязательств. При этом необходимо отметить, что соотнесение текущих активов с текущими обязательствами охватывает только небольшую долю возможных денежных поступлений, поэтому анализ ликвидности баланса Компании является приближенным.
Таблица 3
Показатели ликвидности
Коэффициенты
2002 год
2003 год
текущей ликвидности

Төменде келтiрілген кестеден Компанияның қаржылық жағдайын нығайту жөніндегі оң үрдiсті байқауға болады. Мысалы, 2002 жылмен салыстырғанда 2003 жылы ақша қаражатының көлемi 4,4 есе өстi, оның өсуi ақшалай қаражаттың мөлшерімен және қысқа мерзiмдi мiндеттемелер сомасымен өзара байланысты. Бұл ретте ағымдағы активтердiң ағымдағы мiндеттемелерге арақатынасы ақша түсiмдерiнiң шамалы ғана бөлiгiн қамтитынын атап өту қажет, сондықтан да Компания теңгерімiнiң өтiмділігін талдау шамалап берiлiп отыр.
3-кесте
Өтімдiлiк көрсеткішi
Коэффициенттер
2002 жыл
2003 жыл
ағымдағы өтімділік

0,37
2,59
срочной ликвидности
0,19
0,26
абсолютной ликвидности
0,029
0,050
Все же следует отметить, что за почти два года существования Компании удалось добиться определенных финансовых результатов: усилена материально-техническая база за счет обновления и приобретения основных средств, увеличен объем выпускаемой продукции, улучшен ассортимент предлагаемой продукции, расширена корреспондентская сеть в регионах и за рубежом.
Таблица 4
Основные средства
(тыс. тенге)
2002 год
2003 год
доля ОС в активах
0,76
0,81
доля активных ОС
(транспорт, оборудование)
0,59
0,67
коэффициент износа ОС
0,453
0,075
За анализируемый период произошло суммарное увеличение основных средств, более чем в 13 раз, возросла также доля активных основных средств Компании, соответственно, в связи с обновлением основных фондов уменьшился коэффициент износа основных средств. В 2003 году Компания значительно обновила свои активы: была закуплена современная компьютерная техника, фотооборудование, другие основные средства. Устаревшее оборудование, мебель были заменены на более современные и эргономичные. Все это положительно сказывается как на производстве продукции, так и на ее качестве.
Рис. 3 Диаграмма изменения основных средств
в 2002-2003 годах
(См. бумажный вариант)
При определенном позитивном росте по многим характеристикам, надо отметить, что без поддержки государства на начальном этапе развития Компании (в 2003 году на развитие и оснащение было выделено 75,1 млн. тенге), было бы трудно достигнуть тех результатов, которые характеризуют ее как одно из крупных конкурентоспособных информационных агентств, постепенно увеличивающее свою мощь.
В 2002-2003 годах в качестве налоговых отчислений были произведены следующие выплаты.
Таблица 5
Налоговые отчисления за 2002-2003 годы
(тыс. тенге)
Виды отчислений в бюджет
2002 год
2003 год
Социальный налог
1755
9292
Индивидуальный
подоходный налог
696
5082
Налог на имущество
13
126
Плата за загрязнение
окр. среды
14
8
Налог на транспортные
средства
5
5
НДС

0,37
2,59
мерзімді өтімділік
0,19
0,26
абсолютті өтімділік
0,029
0,050
Дегенмен, Компания құрылған уақыттан бepгi 2 жылда белгiлi бip қаржылық нәтижелерге қол жеткiзгенiн атап өту керек: негiзгі құралдарды сатып алу және жаңарту есебiнен материалдық техникалық база күшейтiлдi, шығарылатын өнiмнiң көлемi ұлғайтылды, ұсынылатын өнiмдердiң түр-түрi жақсартылды, өңiрлердегi және шет елдердегі тiлшiлер желiсi кеңейтілдi.
4-кесте
Негiзгi құралдар
(мың теңге)
2002 жыл
2003 жыл
НҚ активтердегі үлесі
0,76
0,81
Қолданыстағы НҚ үлесі
(көлік, құрал-жабдық)
0,59
0,67
НҚ тозу коэффициенті
0,453
0,075
Талдау жүргiзiлiп отырған кезеңде негiзгi қаражаттардың жиынтық өсiмi 13 еседен астам өсті, сондай-ақ Компанияның қолданыстағы негiзгi құралдарының да үлесi артты, тиiсiнше негiзгi қорларды жаңартуға байланысты негiзгi құралдардың тозу коэффициентi азайды. 2003 жылы Компания өзiнiң активтерiн едәуір жаңартты: қазiргi заманғы компьютерлiк техника, фотожабдықтар, басқа да негізгі құралдар сатып алынды. Ескiрген құрал-жабдықтар, жиhаздар қазiргi заманғы әрі эргономикалық тиiмдiлерiмен ауыстырылды. Осының барлығы өнiмнiң өндiрiсiне де оның сапасына да оң әсер етуде.
3-сурет. 2002-2003 жылдардағы негізгi құралдардың өзгеру
диаграммасы
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
Көптеген сипаттамалар бойынша белгілі бiр оң өсiм болғанымен, Компания өзiнiң бастапқы даму кезеңiнде мемлекеттiң қолдауынсыз (2003 жылы дамуға және жарақтандыруға 75,1 млн. теңге бөлiндi) өзінің қуатын бiртiндеп арттырып келе жатқан бәсекеге қабiлеттi iрi ақпараттық агенттiк ретiнде оны сипаттайтын нәтижелерге қол жеткiзуi қиын болар едi.
2002-2003 жылдары салықтық аударымдар ретiнде мынадай төлемдер жүргізілді.
5-кесте
2002-2003 жылдардағы салық аударымдары
Бюджетке аударымдардың түрлері
2002 жыл
мың теңге
2003 жыл
мың теңге
Әлеуметтік салық
1755
9292
Жеке табыс салығы
696
5082
Мүлікке салынатын салық
13
126
Қоршаған ортаны ластағандығы үшін төлемақы
14
8
Көлік құралдарына салынатын салық
5
5
ҚҚС

2040
1140
Всего
4523
15653
Среди сильных сторон в деятельности Компании следует отметить динамично развивающуюся корреспондентскую сеть, человеческий капитал Компании (кадровый персонал), а также статус Компании как национального информационного агентства.
Компания является одним из прямых источников официальной информации, которой пользуются многие средства массовой информации, так как оперативность и достоверность - важнейшие критерии в работе Компании.
Нельзя не отметить то, что вся информация, предоставляемая широкому кругу читателей, предлагается на казахском, русском и английском языках. Также существует версия перевода новостей с казахского языка на латиницу по методу академика Абдуали Хайдарова.

2040
1140
Барлығы:
4523
15653
Компания қызметінің күшті жақтары ретінде серпінді дамып келе жатқан тілшілер желісін, Компанияның адами қорын (кадр персоналын),  сондай-ақ ұлттық ақпараттық агенттік ретіндегі Компанияның мәртебесін атап өту керек.
Компания көптеген бұқаралық ақпарат құралдары тұтынатын ресми ақпараттық дерек көздерінің бipi, себебi жеделдік пен шынайылық - Компания жұмысының маңызды өлшемi болып табылады.
Қалың оқырманға ұсынылып отырған ақпараттың барлығы орыс, қазақ және ағылшын тiлдерiнде ұсынылатынын атап өту керек. Сондай-ақ, академик Әбдуәли Хайдардың әдiсi бойынша қазақ тіліндегi жаңалықтар латын жазуына ауыстырылып шығып жүр.

Естественно, существует ряд вопросов, которым следует уделить пристальное внимание в работе Компании, принимая во внимание ее статус и специфику освещения сугубо официальной жизни страны, что, несомненно, сказывается и на рейтинге Компании. Также нельзя не отметить, что повышению имиджа, как среди государственных структур, так и в сфере крупного и малого бизнеса (деловых кругах) уделяется недостаточно внимания. Исправление этой ситуации напрямую будет зависеть от вложений в проведение мощных рекламных кампаний. По данному вопросу необходимо прорабатывать и внедрять современные разработки, что постепенно планируется осуществить в течение 2005-2007 годов.
При этом необходимо отметить все расширяющийся ассортимент продукции. Так, в 2003 году были выпущены новые виды продуктов, такие как: информационный пакет - "Утренний вестник", календарь "Даты, события, имена".
Параграф 2. Итоги 2004 года
При формировании финансовых показателей 2004 года учтена сумма государственного заказа в размере 101,9 млн. тенге (согласно договору о государственных закупках N 38 от 20 февраля 2004 года, заключенного с Министерством информации Республики Казахстан).
По результатам производственно-финансовой деятельности за 2004 год общий доход составит 131,7 млн. тенге, что по сравнению с 2003 годом больше на 30,5 %, или на 30,8 млн. тенге.
Расходы составили 129,7 млн. тенге, в том числе общие и административные расходы - 50,2 млн. тенге.
По итогам 2004 года получен чистый доход в размере 1 973 тыс. тенге, но с учетом убытка прошлых лет (-8 643 тыс. тенге), данный показатель составил (-6 670 тыс. тенге).
Учитывая данный фактор, Компанией выплата дивидендов по 2004 году не производилась.
В целом по результатам 2004 года в Компании наблюдается положительная тенденция роста, как по производственным, так и по финансовым показателям. Так, в среднем за 2004 год, в месяц выпускалось 277,6 печатных полос формата А2, что по сравнению с 2003 годом (151 печатная полоса) больше на 83 %, или в 1,83 раза.
Данный факт свидетельствует о стабилизации производственного процесса, наращивании объемов производства, что предполагает увеличение доходов Компании, расширение круга основных потребителей.
С целью увеличения количества подписчиков и повышения рейтинга Компании были внесены изменения на сайте. С начала декабря 2004 года полностью изменен дизайн сайта, расположение баннеров, шрифт, облегчен доступ фотоархива для клиентов, введены новые рубрики.
На протяжении 2004 года были усилены действующие позиции Компании, а также определены перспективные информационные рынки. В этом плане за первый квартал 2004 года была проделана работа по повышению рейтинга Компании, в среднем он варьируется в пределах 40-50 мест среди 500 информационных агентств на территории стран СНГ и России. Учитывая мониторинг посещаемости сайта, в 2004 году ежедневно на сайт Компании заходило в среднем 1500-2000 посетителей. По данному показателю Компания значительно опережает своих основных конкурентов.

Компанияның өз мәртебесi мен елдiң ресми тіршілігі туралы хабарларды таратудағы ерекшелігін назарға ала отырып, оларға Компания жұмысында баса назар аударуды қажет ететін бiрқатар мәселелер, әрине бар, мұның өзi Компания рейтингіне әсер ететінi күмәнсiз. Сондай-ақ, мемлекеттік құрылымдардың арасында да, iрi және шағын бизнес саласында да (iскер топтар) Компанияның имиджін көтеруге жеткiлiктi дәрежеде көңіл бөлінбейтiндігін атап өтпеуге болмайды. Бұл жағдайды түзету қуатты жарнамалық науқандардың өткiзілуіне қаражат салуға тікелей тәуелдi болады. Осы мәселе бойынша қазiргi заманғы әзiрлемелердi пысықтау және енгізу қажет, оларды 2005-2007 жылдар ішінде бiртіндеп жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Бұл peтте, өнiм түрлерінің кеңейiп отырғанын атап өту қажет. Мысалы, 2003 жылы "Таңғы жаршы" ақпараттық топтамасы, "Елеулi оқиғалар, атаулы күндер, есiмдер" күнтізбесi сияқты өнiмдердiң жаңа түрлерi шығарылды.
Параграф   2. 2004 жылдың қорытындысы
Қаржы көрсеткішін қалыптастыру барысында 2004 жылғы мемлекеттік тапсырыс сомасының 101,9 млн.теңге мөлшерi ескерілдi (Қазақстан Республикасының Ақпарат министрлігімен жасалған мемлекеттiк сатып алу туралы 2004 жылғы 20 ақпандағы N 38 шартқа сәйкес).
Өндiрiстiк-қаржы қызметi қорытындысы бойынша 2004 жылғы жалпы кiрiс 131,7 млн. теңгенi құрап, 2003 жылғымен салыстырғанда 30,5%-ға немесе 30,8 млн.теңгеге көбейген.
Шығын 129,7 млн.теңгенi құрайды, оның iшiнде жалпы және әкiмшілік шығындар - 50,2 млн.теңге.
2004 жылғы қорытынды бойынша таза кiрiс мөлшерi 1 973 мың.теңге, бiрақ өткен жылдарғы шығын есебiмен (-8 643 мың.теңге) деректер көрсеткіші (-6 670) мың теңгенi құрады.
Осы факторларды ескере отырып, Компания 2004 жылы бойынша үлеспайда төлемдерін жүргізбеді.
2004 жылғы толықтай қорытынды бойынша Компанияның өндiрiстiк, сонымен қатар қаржылық көрсетілімiнiң өсу бағыты байқалады. Орта есеппен алғанда 2004 жылы ай сайын A2 пішінінде 277,6 баспа бетi шығарылды, бұл 2003 жылмен салыстырғанда (151 баспа бет) 83%-ға немесе 1,83 eceгe көп.
Ocы деректер өндірістік процестің тұрақтанғандығы туралы куәландырып, өндіріс көлемiн ұзартады. Компания кiрiсiнiң көбеюi және негiзгi пайдаланушылар шеңберiн кеңеюi болжануда.
Компанияның рейтингiсiн көтеру және жазылушылар санын көбейту мақсатында сайтқа өзгертулер енгізiлдi. 2004 жылдың желтоқсаны басында сайт дизайны, баннерлердің орналасуы, қарпі толығымен өзгертілді, клиенттердің фотомұрағатқа кiруi жеңілдетілді, жаңа айдарлар енгiзiлдi.
2004 жылдың ішінде Компания қолданыстағы ұстанымдары күшейтілдi, сонымен қатар перспективалы ақпараттық нарықтар анықталды. Осы тұрғыдан алғанда 2004 жылдың бірінші тоқсанында Компанияның рейтингiсiн көтеру бойынша жұмыстар жасалып, орташа есеппен алғанда ол ТМД елдерi мен Ресей аумағындағы 500 ақпараттық агенттiк арасында 40 - 50 орын деңгейiне шығып отыр. Сайтқа кiру мониторингін ескере отырып, 2004 жылы күн сайын Компания сайтына орта есеппен 1500 - 2000 адам кiредi. Деректер бойынша Компания өзiнiң негiзгi бәсекелестерiн озады.

В целом за 2004 год на платной основе получали информацию 116 подписчиков, бесплатно - 20 подписчиков, на основе обмена информацией - 4 подписчика. Проделана немаловажная работа по выявлению сильных и слабых сторон в процессе реализации продукции, что позволит в будущем ориентироваться на наиболее предпочтительные и важные сегменты рынка для Компании.
Также предполагается дальнейшее расширение клиентской базы за счет проведения числа качественных рекламных кампаний, а также внедрение новых пилотных проектов, проведение дополнительных маркетинговых разработок. В рамках расширения производственной деятельности Компании предусматривается выпуск новых видов продуктов, отвечающие новым требованиям информационного рынка.
4. Мероприятия, проводимые Компанией, в том числе
в соответствии со Стратегией индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственными и отраслевыми программами
Мероприятия, проводимые Компанией в соответствии со Стратегией "Казахстан-2030",   Стратегией индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы, государственными и отраслевыми программами, заключаются, прежде всего, в информационном обеспечении всех практических реализаций целей и задач вышеуказанных программ.
Так, для освещения индустриально-инновационной политики Казахстана, на сайте Компании в начале 2004 года был размещен баннер "Индустриально-инновационная политика", где находит отражение освещение всех тем и вопросов, касающихся истории, текущего состояния и перспектив стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан.
Сегодня сфера стратегических задач Компании значительно расширилась. Опыт ведения крупномасштабных медиа-проектов и других креативных разработок разного уровня объективно подталкивает к решению задач, в полной мере отвечающих общественным интересам и перспективным целям "Стратегии-2030".
В сферу перспективных задач Компании входят такие проекты:
1. Всесторонняя информационная подготовка и превентивное освещение конфессиональной тематики, консолидация и интеграция информационного и организационного потенциала Компании для всестороннего, эффективного и полномасштабного освещения предстоящего II Съезда мировых и традиционных религий в городе Астане.
2. Создание мощной информационной медиа-структуры в лице Международного информационного пресс-центра с обслуживающим аппаратом и обеспеченными информационными потоками, призванного удовлетворять возрастающий спрос мирового и регионального сообщества в исчерпывающей и всеобъемлющей информации обо всех видах деятельности нашего государства.
Необходимо отметить, что Компания выступила инициатором и активным сторонником разработки концепции по вопросу трансформации казахстанского общества в полноценное информационное пространство, обеспечивающее казахстанцам эффективную и оптимальную интеграцию в передовое мировое сообщество. При этом, несмотря на то, что развитые страны сегодня уделяют пристальное внимание проблемам концептуализации и построения информационного общества как конечной цели постиндустриального развития, на территории СНГ этой жизненно важной теме уделяется недостаточное внимание.

2004 жылы ақылы түрде толығымен 116 жазылушы, тегiн - 20 жазылушы және ақпарат ауыстыру негiзінде 4 жазылушы ақпарат алды. Өнiмдi iске асыру процесінде күшті және әлсiз жақтарды анықтау жөнiнде маңызды жұмыс жасалды, мұның өзі болашақта Компания үшін нарықтың неғұрлым маңызды және тиiмдi сегменттеріне бағдар алуына мүмкiндiк бередi.
Сонымен қатар, клиенттер базасын сапалы жарнама компаниялары арқылы одан ары кеңейту, сондай-ақ жаңа пилоттық жобалар енгiзу, қосымша маркетингiлiк әзірлемелер жүргiзу көзделуде. Компанияның өндiрiстік қызметін кеңейту шеңберiнде ақпараттық нарықтың жаңа талаптарына жауап беретiн жаңа өнiм түрлерін шығару қарастырылуда.
4. Компания, соның ішінде: Қазақстан Республикасының
индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға
арналған стратегиясына, мемлекеттік және салалық
бағдарламаларға сәйкес жүргiзiлетiн iс-шаралар
Компанияның "Қазақстан-2030"  стратегиясына , Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған  стратегиясына , мемлекеттік және салалық бағдарламаларға сәйкес жүргiзетiн іс-шаралары, ең алдымен жоғарыда көрсетiлген бағдарламалардың мақсаттары мен міндеттерінің барлығының практикада іске асырылуын ақпараттық қамтамасыз етуден көрiнедi.
Қазақстанның индустриялық-инновациялық саясатын жария ету үшiн Компания сайтында 2004 жылдың басында "Индустриялық-инновациялық саясат" баннерi орналастырылды, онда Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының тарихына, ағымдағы жай-күйіне және перспективаларына қатысты барлық тақырыптар мен мәселелер көрініс тапты.
Бүгiн Компанияның стратегиялық мiндеттер аясы едәуiр кеңейдi. Әртүрлі деңгейдегi iрi ауқымды медиа-жобалар және басқа да жасалған әзiрлемелердi жүргiзу тәжірибесi қоғамның мүдделерi мен "2030-Стратегияның" перспективалық мақсаттарына толық жауап беретін мiндеттердi шешуге объективтi түрде жетелейдi.
Компанияның перспективалық мiндеттерінің аясына мынадай жобалар кіреді:
1. Астана қаласында болатын ІІ Әлемдiк және дәстүрлi дiндер съезін жан-жақты, тиiмдi және жалпы көлемде қамтамасыз ету үшін жан-жақты ақпараттық дайындық жасау және конфессионалдық тақырыптарды алдын-ала жария ету, Компанияның ақпараттық және ұйымдастырушылық әлеуетiн топтастыру және бiрiктiру.
2. Қызмет көрсететiн аппараты бар және бiздiң мемлекетіміздiң қызметінің барлық түрлерi бойынша толыққанды және жан-жақты ақпаратпен әлемдiк және өңiрлiк қауымдастықтың өсіп отырған сұранысын қанағаттандыруға арналған ақпарат ағынымен қамтамасыз етiлген Халықаралық ақпараттық баспасөз орталығы тұлғасында қуатты ақпараттық медиа-құрылым құру.
Компания қазақстандық қоғамды алдыңғы қатарлы әлемдiк қауымдастыққа тиiмдi де оңтайлы ықпалдастыруды қамтамасыз ететін толыққанды ақпараттық кеңiстiкке кiрiктiру мәселесi бойынша бастамашы және тұжырымдама әзiрлеудiң белсендi жақтаушысы болғандығын атап өту қажет. Бұл peтте, дамыған елдер бүгiнде постиндустриялық дамудың түпкiлiктi мақсаты ретiнде ақпараттық қоғамның тұжырымдамасын жасау және оны құру проблемаларына баса назар аударып отырғанына қарамастан, ТМД аумағында осы бiр өмiрлік маңызы бар тақырыпқа жеткiлiктi түрде назар аударылмай отыр.

5. План развития на 2005-2007 годы
Параграф 1. Цели и задачи (стратегические и на 2005 год)
Деятельность Компании должна отвечать мировым стандартам ведения информационной и пропагандистской работы и являться одним из показателей развития Казахстана как демократического общества.
В условиях бурно развивающейся национальной экономики, Компании в своем развитии необходимо акцентировать внимание на необходимость активного участия в формировании регионального геоинформационного пространства Казахстана и Центральной Азии. Это подразумевает усиление коммуникативных и операторских возможностей Компании в сфере получения, обработки, систематизации и рассылки новостных потоков за счет укрепления своей технической и профессиональной базы.
Благоприятные макроэкономические факторы, характеризующиеся подъемом экономики, оживлением деловой активности, формируют повышенный спрос на информационные услуги и предполагают динамичное развитие рынка информационных услуг в прогнозируемом периоде.
Все более серьезным фактором становится повышение геополитической активности Казахстана на мировой и региональной арене. Активное участие Казахстана в миротворческой и интеграционной деятельности заставляет искать более эффективные и адекватные ситуации формы и механизмы обмена информацией. Кроме того, не следует упускать из виду и повышенное внимание мировой общественности к такому важному геостратегическому району Евразии как Центральная Азия и Прикаспий, составной и очень важной частью которого является Республика Казахстан.
В этом отношении все более насущной задачей, стоящей в рамках повышения и поддержания положительного имиджа государства и казахстанского общества, является становление мощного, разветвленного и оперативного информационного агентства, имеющего не только национальный, но и региональный (центрально-азиатский или каспийский) масштаб.
Стратегической целью Компании на период 2005-2007 годов является формирование информационно-аналитического агентства с сильной корреспондентской сетью, обеспечивающей информационные потребности Республики Казахстан и стран Центральной Азии и Прикаспия, работающего с применением высоких информационных технологий в области получения, передачи и обработки информации.
Задачами Компании на предстоящий период являются:
1. Формирование и реализация бизнес-ориентированной стратегии развития;
2. Повышение конкурентоспособности информационной продукции;
3. Совершенствование информационной и технической инфраструктуры;
4. Улучшение качества информационных материалов;

5. 2005-2007 жылдарға арналған даму жоспары
Параграф   1. Мақсаттары мен мiндеттерi
(стратегиялық және 2005 жылға арналған)
Компанияның қызметi ақпараттық және насихаттық жұмысты жүргiзудiң әлемдiк стандарттарына сай келуi әрi Қазақстанның демократиялық қоғам ретiнде дамуының көрсеткiштерінің бiрi болуы тиiс.
Компания қарқынды дамып келе жатқан ұлттық экономика жағдайында өзiнiң дамуында Қазақстан мен Орталық Азияның өңiрлiк геоақпараттық кеңiстiгiн қалыптастыруға белсендi қатысудың қажеттiлігіне баса назар аударуы қажет. Бұл өзінің техникалық және кәсiби базасын нығайту есебiнен жаңалықтар ағынын алу, өңдеу, жүйелеу және тарату саласында Компанияның коммуникативтік және операторлық мүмкiндiктерiн күшейтудi бiлдіредi.
Экономиканың көтерiлуiмен, іскерлiк белсенділіктің жандануымен сипатталатын қолайлы макроэкономикалық факторлар ақпараттық қызметтерге деген көтеріңкі сұранысты қалыптастырды және болжамды кезеңде ақпараттық қызметтер нарығының серпінді дамуын көздейді.
Қазақстанның әлемдік және өңiрлік аренасындағы геосаяси белсенділігінiң артуы неғұрлым елеулі факторға айналуда. Қазақстанның бiтiмгершілік және ықпалдастық қызметке белсене қатысуы ақпарат алмасудың неғұрлым тиiмдi әрi ахуалға барабар нысандары мен тетiктерiн iздеуге мәжбүрлейдi. Сонымен қатар, әлем жұртшылығының Орталық Азия мен Каспий өңiрi сияқты Еуразияның маңызды геостратегиялық ауданына назары артып отырғанын да ескеру керек, ал Қазақстан Республикасы оның құрамдас және өте маңызды бөлiгi болып табылады.
Осы тұрғыдан алғанда, мемлекеттiң және қазақстандық қоғамның оң имиджiн көтермелеу мен оны қолдау шеңберiнде ұлттық қана емес, сондай-ақ өңiрлік (орталық азиялық немесе каспийлік) ауқымдағы қуатты, тарамдалған әрi жедел ақпарат тарататын агенттiк құру неғұрлым көкейкестi міндет болып табылады.
Қазақстан Республикасы және орталық Азия мен Каспий өңiрiнiң ақпараттық қажеттіліктерiн қамтамасыз ететiн, ақпарат aлу, беру және өңдеу саласында жоғары ақпараттық технологияларды қолдана отырып жұмыс iстейтiн мықты тілшілеp желiсi бар ақпараттық-талдау агенттігін қалыптастыру Компанияның 2005-2007 жылдар кезеңiне арналған маңызды мақсаттарының бiрi болып табылады.
Компанияның алдағы кезеңге арналған мiндеттерi мыналар болып табылады:
1. Дамудың бизнес-бағдарлық стратегиясын қалыптастыру және iске асыру;
2. Ақпараттық өнiмнің бәсекелестiк қабiлетін арттыру;
3. Ақпараттық және техникалық инфрақұрылымды жетілдiру;
4. Ақпараттық материалдардың сапасын жақсарту;

5. Обеспечение оперативного и полномасштабного сервиса по предоставлению новостной информации резидентам Казахстана и зарубежным потребителям;
6. Расширение корреспондентской сети, а также создание условий для улучшения деятельности корреспондентских пунктов внутри республики и за рубежом;
7. Улучшение финансово-экономических показателей деятельности компании путем финансового оздоровления деятельности Компании.
Параграф 2. Выбор путей достижения поставленных задач
Достижение поставленных задач предполагается осуществить путем реализации следующего комплекса мероприятий:
1. Совершенствование системы оплаты труда специалистов Компании, с учетом современных требований, предъявляемым к информационным агентствам и производимым информационным материалам.
2. Разработка информационно-аналитического пакета услуг для корпоративных клиентов - комплекса информационных продуктов по обзору, навигации, обработке, анализу и хранению информации, включающего специализированное программное обеспечение, электронную
рассылку на CD-носителях, а также периодическое информационно-аналитическое издание.
3. Разработка WAP-версии информационных продуктов для распространения в сетях мобильной связи. Простота и распространенность данной технологии позволят каждому обладателю сотового телефона просмотреть наиболее важные новости. Учитывая расширяющийся рынок сотовых телефонов, имеющих выход в Интернет, предполагается существенно увеличить количество пользователей - индивидуальных клиентов.
4. Создание программного модуля электронной коммерции для оплаты за информационные материалы посредством Интернета и с использованием пластиковых карточек на веб-сайте Компании.
5. Развитие аналитического направления деятельности Компании путем создания соответствующего структурного подразделения, а также специализация информационных направлений в наиболее актуальных сферах общественно-политической жизни.
6. Автоматизация учета в сфере финансов, производственного и бухгалтерского учета, управления кадрами, анализа качества и прогнозирования уровня продаж, оценки выпуска информационных материалов путем внедрения единой системы управления предприятием -
интегрированной платформы бизнес-решений и управления организацией.
7. Улучшение материально-технического оснащения корреспондентских пунктов, являющихся одними из основных источников информации в регионах республики и за рубежом. Предполагается оснастить корреспондентские пункты современным компьютерным, фото- и коммуникационным оборудованием, а также обеспечить удаленный доступ к сети Интернет, что позволит в значительной степени повысить мобильность и оперативность региональных корреспондентов.

5. Қазақстанның резиденттерiне және шетелдiк тұтынушыларға жаңалықтар ақпаратын жеткізудi жедел әрi толық ауқымды сервиспен қамтамасыз ету;
6. Тілшілер желісiн кеңейту, сондай-ақ республика iшiндегi және шет елдердегі тілшілер пункттерінің қызметiн жақсарту үшін жағдай жасау;
7. Компанияның қызметiн қаржылық сауықтандыру жолымен компания қызметiнiң қаржылық-экономикалық көрсеткiштерiн жақсарту.
Параграф   2. Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзудің
жолдарын таңдау
Алға қойылған мiндеттерге қол жеткiзудi iс-шаралар кешенiн iске асыруды мынадай жолмен жүзеге асыру көзделіп отыр:
1. Ақпараттық агенттiктер мен өндiрiлетiн ақпараттық материалдарға қойылатын қазiргi заман талаптарын ескере отырып Компания қызметкерлерiне еңбекақы төлеудiң жүйесiн жетiлдiру;
2. Мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етудi, электронды СD-жеткiзушiсiн, сондай-ақ мерзiмдiк ақпараттық-талдамалық басылымдарды қамтитын ақпаратты шолу, бағдарлау, өңдеу, талдау және сақтау жөнiндегi ақпараттық өнiмдер кешенiнiң корпоративтi клиенттерге арналған ақпараттық-талдамалық қызмет көрсетудiң топтамасын әзiрлеу;
3. Ұялы ұтқыр байланыс желілерімен тарату үшін ақпараттық өнiмдердiң WАР-версияларын әзiрлеу. Осы технологияның қарапайымдылығы және кең таралуы ұялы телефонның иесiне неғұрлым маңызды жаңалықтарды қарап шығуына мүмкіндік бередi. Ұялы телефондардың интернетке қосылған нарығының кеңеюiн ескере отырып, оларды пайдаланушы жеке клиенттер санын арттыру көзделіп отыр;
4. Интернет арқылы және Компанияның электрондық сайтының пластикалық карточкаларын пайдаланып, ақпараттық материалдарға ақы төлеу үшiн электронды коммерцияның бағдарламалық модулін құру;
5. Тиiстi құрылымдық бөлімшені құру, сондай-ақ қоғамдық-саяси өмiрдiң неғұрлым өзектi салаларындағы ақпараттық бағыттарды мамандандыру жолымен Компания қызметiнiң талдамалық бағытын дамыту;
6. Кәсіпорынды басқарудың бiрыңғай жүйесiн - бизнес-шешімдердiң және ұйымды басқарудың бiрiктiрiлген тұғырнамасын енгiзу жолымен қаржы, өндiрiс және бухгалтерлiк есеп салаларында есепке алуды, кадрларды басқару, сатылған өнiмдердiң сапасын талдау мен олардың деңгейiн болжау, ақпараттық өнiмдер шығарылымын бағалауды автоматтандыру;
7. Республика өңiрлерiндегi және шет елдердегi негiзгi ақпарат көзi болып табылатын тілшілер пункттерінің материалдық-техникалық жарақталуын жақсарту. Тiлшiлер пункттерiн қазiргi заманғы компьютерлік, фото және коммуникациялық жабдықтармен жабдықтау, сондай-ақ өңірлік тiлшiлердiң ұтқырлығы мен жеделдiгiн едәуiр дәрежеде арттыруға мүмкiндiк беретiн Интернет желісiне қашықтан қол жеткiзудi қамтамасыз ету;

8. Расширение технологических возможностей оперативной и первичной доставки информации до пользователя, не допуская предельного использования производственных мощностей, сопряженного с риском перезагруженности локальных и магистральных сетей. В этой связи необходимо улучшить, увеличить пропускную способность Интернет-каналов Компании и совершенствовать локальную структуру передачи данных.
9. Проведение процедуры санации Компании путем оптимизации расходов, сокращения издержек производства, реструктуризации кредиторской и дебиторской задолженностей.
10. Повышение квалификации работников посредством организации обмена опытом со странами ближнего и дальнего зарубежья.
11. Проведение маркетинговых исследований по изучению основных потребительских настроений, рыночных приоритетов, ценовых стратегий, а также возможных путях развития бизнес-стратегии Компании.
12. Получение дополнительных доходов от расширения зоны обслуживания в сфере оказания специализированных информационных услуг для неосновных заказчиков.
13. Обеспечение современного уровня менеджмента, привлечение консультантов, взаимодействие с партнерскими организациями.
14. Реализация инвестиционных проектов, обеспечение роста стоимости Компании.
Параграф 3. Мероприятия, планируемые Компанией по реализации
Стратегии индустриально-инновационного развития
Республики Казахстан на 2003-2015 годы,
государственных и отраслевых программ
Диверсификация деятельности Компании подразумевает принятие оперативной программы по информационному обеспечению и содействие практической реализации основных целей и задач Стратегии индустриально-инновационного развития Казахстана на 2003-2015 годы.
По информационному обеспечению и содействию практической реализации основных целей и
задач Стратегии индустриально-инновационного развития Казахстана на 2003-2015 годы, Компания стремится использовать прогрессивные технологии, которые будут применяться на информационном рынке, например, таких, как онлайновые технологии.
Как известно, самым удобным и технологичным способом доступа к информационным ресурсам, является Интернет, дающий новостным агентствам более эффективные механизмы сбора, хранения, обработки и публикации информации, информационных продуктов. Онлайновый характер Интернета позволяет избавиться от недостатков традиционных способов публикации. Онлайновые технологии не исключают традиционные способы публикации новостных и аналитических продуктов, а способны их органично дополнить.
Освоение онлайновых технологий поможет добиться определенных качественных и количественных результатов, таких как:
возможность индивидуальной работы с читателями;
обратная связь с читателями, интерактивность - опросы и анкетирование;
возможность расширения предлагаемых информационных продуктов и услуг (новостные и поисковые сервисы);
увеличение количества читателей;
удобство доступа к информации.
В рамках информационного обеспечения и сопровождения стратегии индустриально-
инновационного развития со стороны Компании будут приняты меры по дальнейшему совершенствованию и оптимизации проекта "Стратегия индустриально-инновационного развития", разработанного и внедренного в текущем году на официальном сайте Компании - www.inform.kz. Это касается создания расширенной базы данных, из которой можно получить полное и исчерпывающее представление обо всех аспектах, касающихся истории, текущего состояния и перспектив реализации Стратегии индустриально-инновационного развития Казахстана.

8. Жергілікті және магистральдық желiлер жүктемесінің шамадан тыс артуы қаупімен қабаттасатын өндiрiстік қуаттарды шексiз пайдалануды болдырмай, ақпаратты тұтынушыларға жедел әрi бастапқы жеткiзудің технологиялық мүмкiндiктерiн кеңейту. Осыған байланысты Компанияның интернет-арналарының өткiзгіштiк қабiлетін ұлғайтып, жақсарту және деректердi берудiң жергілікті құрылымын жетiлдiру;
9. Шығыстарды оңтайландыру, өндiрiстік шығындарды азайту, кредиторлық және дебиторлық берешектердi қайта құрылымдау жолымен Компанияны сауықтыру рәсімін жүргізу;
10. Таяу және алыс шет елдермен тәжірибе алмасуды ұйымдастыру арқылы қызметкерлердiң біліктілігiн арттыру;
11. Негiзгi тұтынушылық көңiл-күйдi, нарық басымдықтарын, баға стратегиясын, сондай-ақ Компанияның бизнес-стратегиясын дамытудың ықтимал жолдарын зерделеу жөнiнде маркетингтiк зерттеулер жүргізу;
12. Негiзгi емес тапсырысшыларға арналған мамандандырылған ақпараттық қызметтер көрсету саласында қызмет көрсету аймағын кеңейтуден қосымша кiрiс алу;
13. Менеджменттiң қазiргi заманғы деңгейiн қамтамасыз ету, консультанттар тарту, әріптес ұйымдармен өзара iс-қимыл жасау;
14. Инвестициялық жобаларды iске асыру, Компания құнының өсуiн қамтамасыз ету.
Параграф   3. Компания жоспарлаған Қазақстан Республикасының
индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға
арналған стратегиясын, мемлекеттік және салалық
бағдарламаларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар
Компания қызметiн әртараптандыру Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының негiзгi мақсаттары мен мiндеттерiн ақпараттық қамтамасыз ету және оларды практикада iске асыруға жәрдемдесу жөнiндегi жедел бағдарламаны қабылдауды білдіредi.
Қазақстанның индустриялық-инновациялық дамуының 2003-2015 жылдарға арналған стратегиясының негiзгі мақсаттары мен мiндеттерiн ақпараттық қамтамасыз ету және оларды практикада iске асыруға жәрдемдесу жөнiнде Компания ақпараттық нарықта қолданылатын, мысалы, онлайн технологиялары сияқты, прогрессивтiк технологияларды пайдалануға ұмтылады.
Ақпараттық ресурстарға қол жеткiзудiң ең қолайлы әрі технологиялық тәсілі - жаңалық тарататын агенттіктерге ақпаратты, ақпараттық өнiмдердi жинау, сақтау, өңдеу және жариялаудың тиiмдi тетiктерiн ұсынатын Интернет болып табылатыны белгілі. Интернеттiң онлайндық сипаты жариялаудың дәстүрлi тәсілдерін кемшілiктерiнен құтылуға мүмкiндiк бередi. Онлайн технологиялары жаңалық және талдау өнiмдерiн жариялаудың дәстүрлі тәсілдерiн жоққа шығармайды, тек оларды ұтымды толықтыруға қабiлетті.
Онлайн технологияларын игеру:
оқырманмен жеке жұмыс iстеуге;
оқырманмен керi байланыс орнатуға, интерактивтiлігі - сауалнамалар жүргізуге және олардан жауап алуға;
ұсынылып отырған ақпараттық өнiмдер мен қызметтердің (жаңалықтар мен iздеу қызметі) аясын кеңейту мүмкiндiгiне;
оқырмандар санын арттыруға;
ақпаратқа қол жеткізудiң қолайлығы сияқты сапалық және сандық нәтижелерге қол жеткiзуге көмектеседi.
Индустриялық-инновациялық даму стратегиясын ақпараттық қамтамасыз ету және оны қолдау шеңберiнде Компания тарабынан ағымдағы жылы әзiрленiп, Компанияның  www.inform.kz.  ресми сайтына енгiзiлген "Индустриялық-инновациялық даму стратегиясы" жобасын одан әрi жетілдiру мен оңтайландыру жөнiнде шаралар қабылданды. Бұл Қазақстанның индустриялық-инновациялық даму стратегиясының тарихына, ағымдағы жай-күйi мен оны iске асыру перспективаларына қатысты барлық аспектілер туралы толық және егжей-тегжейлi мағлұмат алуға болатын кеңейтiлген дерекқор құруға да қатысты.

Параграф 4. Динамика развития производства продукции
(работ, услуг)
План развития на 2005-2007 годы, разработанный согласно типовым планам развития национальных компаний (по формам 1-6), предполагает, прежде всего, сохранение существующих позиций на рынке информационных услуг, оказываемых информационными агентствами, а также создание предпосылок роста Компании, особенно в области коммерциализации ее деятельности.
Вместе с тем увеличение дохода в 2005 году предполагается преимущественно путем увеличения объемов государственного заказа на проведение государственной информационной политики. Это связано со стратегической ролью Национальной компании в информационном сопровождении внешней и внутренней политики страны, а также в формировании и укреплении позитивного имиджа Казахстана в мировом информационном пространстве.
Расширение группы клиентов, качества и количества предлагаемых продуктов, за счет внедрения новой концепции маркетинга, кардинального изменения структуры текущих затрат, технического перевооружения основных фондов и улучшения качества информационных материалов предусматривается осуществить в будущие периоды.
При этом в 2005 году получение коммерческого дохода от основного вида деятельности планируется за счет реализации следующих видов информационных продуктов:
1. "Утренний вестник".
2. Календарь событий "Даты, события, имена" (ежемесячный).
3. Календарь событий "Даты, события, имена" (годовой).
4. Новостная лента "Казинформ".
5. "Официальный вестник".
6. "Казахстан - Бизнес".
7. Календарь анонсов "Казинформ - Анонс".
8. Лента фотоновостей "Казинформ - Фото".
В 2006 году наряду с действующими информационными продуктами будут предложены принципиально новые виды продуктов, обладающие значительно более широкими функциональными возможностями работы с информационным материалом. При этом, учитывая предпринимаемые меры по совершенствованию качества информационных материалов, развитию аналитического направления деятельности, предполагается увеличение количества подписчиков ориентировочно на 30 %. Таким образом, планируется увеличить объем доходов от основной деятельности со 129,5 млн. тенге в 2004 году до 227 млн. тенге в 2006 году.
К числу ключевых задач развития относится снижение себестоимости продукции, в обобщенном виде отражающей все стороны хозяйственной деятельности организации, их достижения и недостатки.
Как уже отмечено, одним из основных видов деятельности Компании является выпуск новостных информационных лент, а информационный продукт довольно специфичен по своей структуре. Одними из основных составляющих структуру себестоимости продукта, производимого Компанией, являются:
- расходы на заработную плату и отчисления в фонды социального страхования пенсионного обеспечения сотрудникам производственного персонала;
- расходы на связь, Интернет;
- командировочные расходы;
- канцелярские и полиграфические расходы;
- расходы по аренде помещений и автотранспорта.
При этом в отличие от сферы материального производства в структуре себестоимости информационных услуг отсутствуют расходы на сырье, материалы и прочие производственные расходы. Безусловно, основной составляющей себестоимости являются расходы на заработную плату производственного персонала.

Параграф   4. Өнiм (жұмыстар, қызметтер көрсету) өндiрудiң даму серпiнi
Ұлттық компанияларды дамытудың үлгi жоспарына сәйкес (1-6 нысандары бойынша) әзiрленген 2005-2007 жылдарға арналған даму жоспары, ең алдымен ақпараттық агенттiктер көрсететiн ақпараттық қызметтер нарығындағы қазiргi тұғырын сақтауды, сондай-ақ Компанияның дамуына, әсiресе оның қызметін коммерцияландыру саласында дамуына алғышарттар жасауды көздейдi.
Сонымен бiрге, 2005 жылы кірiсті, негізінен, мемлекеттiк ақпараттық саясатты жүргiзуге арналған мемлекеттiк тапсырыстың көлемiн арттыру жолымен ұлғайту көзделедi. Бұл елдiң ішкi және сыртқы саясатын ақпараттық қолдаудағы Ұлттық компанияның стратегиялық рөлiмен, сондай-ақ әлемдiк ақпараттық кеңістікте Қазақстанның оң имиджiн қалыптастыру және нығайтумен байланысты.
Алдағы кезеңдерде маркетингтің жаңа тұжырымдамасын енгiзу, ағымдағы шығыстар құрылымын түбегейлі өзгерту, негiзгi қорларды техникалық тұрғыдан қайта жарақтандыру және ақпараттық материалдардың сапасын жақсарту есебiнен клиенттер тобын кеңейту, ұсынылатын өнiмдердiң сапасы мен санын арттыруды жүзеге асыру көзделедi.
Бұл ретте, 2005 жылы ақпараттық өнімдердiң мынадай түрлерiн iске асыру есебiнен қызметтiң негiзгi түрiнен коммерциялық кiрiс aлу жоспарланған:
1. "Таңғы жаршы".
2. "Елеулі оқиғалар, атаулы күндер, есімдер" оқиғалар күнтiзбесi (ай сайын).
3. "Елеулі оқиғалар, атаулы күндер, есiмдер" оқиғалар күнтiзбесi (жылдық).
4. "Қазақпараттың" жаңалықтар таспасы.
5. "Ресми жаршы".
6. "Қазақстан-Бизнес".
7. "Қазақпарат Анонс" алдағы аптадағы оқиғаларды алдын ала жария ету күнтiзбесi.
8. "Қазақпарат-Фото" фотожаңалықтар таспасы.
2006 жылғы қолданыстағы ақпараттық өнiмдермен қатар, ақпаратты материалдармен жұмыс iстеудiң едәуiр кең функционалдық мүмкіндіктеріне ие өнімдердiң жаңа түрлерi ұсынылатын болады. Бұл ретте ақпараттық материалдардың сапасын жетілдіру, қызметтiң талдамалық бағытын дамыту жөнінде алдын ала қабылданып жатқан шараларды ескере отырып, жазылатын оқырмандардың санын шамамен 30%  арттыру көзделуде. Сөйтiп, негiзгi қызметтен түсетін кiрiс көлемiн 2004 жылғы 129,5 млн. теңгеден 2006 жылы 227 млн. теңгеге дейiн өсiру жоспарланып отыр.
Ұйымның шаруашылық қызметiнiң барлық жақтарын, олардың жетістіктері мен кемшiлiктерiн жалпылама түрде бейнелейтін өнімнің өзіндiк құнын төмендету дамудың түйiндi міндеттерiнің бiріне жатады.
Компания қызметiнiң негiзгi бiр түрi - жаңалықтардың ақпараттық таспаларын шығару екені белгiлi, ал ақпараттық өнімнің құрылымы жағынан өзiндiк ерекшелігi бар. Компания шығаратын өнiмнiң өзiндiк құнының құрылымын құраушылар, негiзінен мыналар болып табылады:
- өндiрiстiк персонал қызметкерлерінің жалақыларына бөлiнетiн және зейнетақы мен қамтамасыз етудi әлеуметтiк сақтандыру қорларына аударылатын шығыстар;
- байланыс, Интернет шығыстары;
- iссапар шығыстары;
- кеңселік және полиграфиялық шығыстар;
- үй-жайларды және автокөліктердi жалға алу шығыстары.
Бұл ретте, материалдық өндiрiс саласынан ерекшелiгi, ақпараттық қызметтің өзiндiк құнының құрылымында шикiзаттарға, материалдарға және өзге де өндiрiстiк шығындарға шығыстар жоқ. Өзiндiк құнның негізгi құраушысы, өндiрiстiк персоналдың жалақысына арналған шығыстар болып табылатыны сөзсiз.

В целом в течение анализируемого периода состав общепроизводственных расходов не будет изменяться относительно общих затрат на производство продукции. При этом можно отметить стабильную динамику роста себестоимости продукции, основанную на приоритетном увеличении фонда оплаты труда. Так, в 2005 году расходы на производство продукции составят в общей сумме 114055 тыс. тенге, в 2006 году - 130396 тыс. тенге, в 2007 году - 178464 тыс. тенге, соответственно. Также это объясняется тем, что в 2007 году намечена реализация инвестиционного проекта по материально-техническому оснащению корреспондентских пунктов, увеличивающего расходы на амортизацию основных средств и, соответственно, обусловливающего рост расходов по себестоимости продукции.
Относительно роста расходов периода в 2005 году по сравнению с 2004 годом следует отметить, что данное увеличение связано с общим ростом Компании, и, соответственно, с увеличением производственных мощностей, расширением ассортимента продукции, диверсификацией производства.
При этом необходимо отметить, что по статье "Командировочные расходы" увеличение планируется на 32 %, данное отклонение характеризуется дальнейшим расширением зарубежной и региональной корреспондентской сети, расширением зоны распространения продукции Компании, что повлечет за собой увеличение расходов на командировки. При этом Компания из года в год становится активным участником международных мероприятий, принимает активное участие во многих крупных съездах и форумах, является организатором и участником специализированных выставок, экспедиций, что способствует повышению имиджа Компании, позитивно влияет на конкурентоспособность производимой продукции. В целом Компания пока еще находится на стадии дальнейшего развития, и она будет стремиться к одной из основных своих целей - стать мощной информационной медиа-структурой международного уровня.
Также увеличение затрат на командировочные расходы объясняется изменением норм возмещения суточных расходов по командировочным поездкам за пределы страны, которые были учтены при составлении плановых показателей, согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 11 февраля 2003 года N 148 "О мерах по упорядочению расходования валютных средств на заграничные командировки за счет республиканского и местных бюджетов".
Увеличение по статье "Представительские расходы" предполагается на 65 %, при этом стоит учитывать повышение размера месячного расчетного показателя, применяемого при расчете плановых данных. Во-вторых, в процессе активного сотрудничества со многими международными организациями, будут соответственно повышаться расходы на прием официальных лиц.
Увеличение расходов по статье "Банковские услуги" в большей части связано с прогнозируемым увеличением оборотов денежных средств по сравнению с 2004 годом, что повлечет за собой увеличение оборотных средств роста с учетом роста затрат на банковские услуги. При этом возможны изменения тарифов, предоставляемых банками.
По статье "Консультационные, аудиторские и информационные услуги" увеличение можно объяснить тем, что в 2004 году не предусматривались консультационные расходы. Вместе с тем планируется повышение стоимости аудиторских услуг. Дополнительно были внесены расходы на подключение дополнительных пользователей к юридической базе регистрационного Центра правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан.

Жалпы алғанда, талдау жасалып отырған кезең iшiнде жалпы өндiрiстiк шығыстардың құрамы өнiм шығаруға арналған жалпы шығынға қатысты өзгере қоймайды. Бұл ретте, еңбекақы төлеу қорына басым түрде негiзделген өнімнің өзiне құнының серпіні тұрақты түрде өсіп отырғанын атап өту керек. Мысалы, 2005 жылы өнім шығаруға жұмсалатын шығыстардың жалпы сомасы 114055 мың теңгенi, 2006 жылы - 130396 мың теңгенi, 2007 жылы 178464 мың теңгенi құрайды. Сондай-ақ, бұл 2007 жылы негізгi құралдарды амортизациялау шығыстарын және тиiсiнше өнімнің өзiндiк құны бойынша шығыстардың өсуiн туғызатын корреспонденттiк желілердi материалдық-техникалық жабдықтау жөніндегi инвестициялық жобаны iске асырудың жоспарлануымен түсiндiріледi.
2004 жылмен салыстырғанда 2005 жыл кезеңi шығыстарының өcуiне қатысты, бұл өсiм Компанияның жалпы өсiмiне, тиiсiнше, өндiрiстiк қуаттың ұлғаюымен, өнім ассортиментінің кеңеюімен, өндірістің әртараптандырылуымен байланысты.
Бұл ретте, "Iссапар шығыстары" бабы бойынша шығысты 32%-ға арттыру жоспарланып отыр, бұл ауытқу шетелдiк және өңірлік тілшілер желiсiнiң одан әрі кеңеюiмен, Компания өнiмiн тарату аумағының кеңеюімен байланысты, бұл iссапарға арналған шығыстардың ұлғаюына әкеп соғады. Бұл ретте, Компания жылдан-жылға халықаралық iс-шаралардың белсендi қатысушысы болып отыр, көптеген iрi съездер мен форумдарға белсендi түрде қатысып, мамандандырылған көрмелер, экспедициялар ұйымдастырады және қатысады, мұның өзi Компанияның имиджін көтеруге жәрдемдесіп, шығарылатын өнiмнің бәсекелестік қабілетiне оң әcеp етедi. Жалпы алғанда, Компания әзiрге одан әрi даму кезеңінде және ол өзiнiң негізгі мақсаттарының бiрi - әлемдiк деңгейдегі қуатты ақпараттық медиа-құрылым болуға ұмтылады.
Сондай-ақ, іссапар шығыстарының артуы "Республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен шетелдiк iссапарларға валюталық қаражаттың жұмсалуын ретке келтiру жөнiндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметінің 2003 жылғы 11 ақпандағы N 148  қаулысына  сәйкес жоспарлы көрсеткiштер жасалған кезде елден тысқары жерлерге iссапарлар бойынша тәуліктік шығыстарды өтеу нормаларының өзгеруiмен байланысты.
"Өкiлдiк шығыстар" бабы бойынша шығыстарды 65%-ға арттыру көзделуде, бұл ретте жоспарлы деректердi есептеуде қолданылатын айлық есептiк көрсеткіштiң артқанын ескеру керек. Екiншiден, көптеген халықаралық ұйымдармен белсендi ынтымақтастық процесiнде ресми тұлғаларды қабылдау шығысы да тиiсiнше артады.
"Банк қызметтерi" бабы бойынша шығыстардың өсуi, негiзiнен, 2004 жылмен салыстырғанда ақшалай қаражат айналымының болжамды ұлғаюымен байланысты, бұл банк қызметтеріне шығындардың өсуiн ескере отырып, айналымдағы қаражаттың ұлғаюына әкеп соғады. Бұл peттe банктер көрсететін тарифтердiң өзгеруi ықтимал.
"Консультациялық, аудиторлық және ақпараттық қызмет көрсету" бабы бойынша шығыстардың артуын 2004 жылы консультациялық шығыстардың көзделмеуімен түсiндiруге болады. Сонымен бiрге аудиторлық қызметтердiң құнын көтеру жоспарланып отыр. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Құқықтық ақпарат орталығының заңгерлік базасына қосымша пайдаланушылардың қосылуына байланысты шығыстар қосымша енгiзiлдi.

По статье "Расходы по аренде" увеличение связано с плановым увеличением арендуемой площади. В 2005 году планируется передислокация Компании в здание, подходящее для размещения всех сотрудников в соответствии с нормами площадей для размещения аппарата государственных органов, утвержденные постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 октября 1996 года N 1217 "О служебных телефонах и нормах площадей для размещения аппарата государственных органов". Также необходимо учесть рост тарифов по аренде помещений.
Увеличение расходов по статье "Проведение праздничных, культурно-массовых и спортивных мероприятий" связано как с увеличением численности работников Компании, так и с планируемыми расходами на проведение спортивных оздоровительных мероприятий в рамках стратегии "Казахстан-2030". Человеческий ресурс - ключевой фактор в работе Компании, поэтому пропаганда здорового образа жизни, проведение спортивных мероприятий, разнообразных турниров, соответственно, повлияет на увеличение расходов по данной статье.
Также в 2005 году планируется празднование знаменательной даты - 85-летия Компании (как преемницы КазТАГа). При этом связанное с этим увеличение расходов на проведение праздничных мероприятий представляется вполне обоснованным и правомерным, если учитывать, что в силу различных причин 75-летие и 80-летие Компании не отмечалось.
Анализ динамики роста производства информационной продукции Компании позволяет отметить, что увеличение количества подписчиков, повышение качества предлагаемой продукции, дальнейшее укрупнение корреспондентской сети позволило Компании добиться позитивных результатов. Так, в среднем объем выпускаемой продукции за первое полугодие 2004 года по сравнению с аналогичным периодом 2003 года увеличился в 1,7 раз.
Оптимизация продуктовой линейки позволила Компании прекратить выпуск нерентабельных лент и существенно повысить общие поступления за счет качественного улучшения информационных продуктов, пользующихся повышенным спросом. Так, Компания ежедневно выпускает информационные ленты объемом, в переводе на печатную продукцию, 15,7 информационных полос формата А2, что в 4 раза превышает объем изданий ведущих республиканских газет.
В целях быстрого поиска необходимой информации и для удобства пользования информацией, Компанией были созданы тематические рубрики новостей, отражающие основные направления приоритетов внутренней политики государства, такие как: "Выборы", "Выступления Президента Республики Казахстан", а также "Индустриально-инновационная политика Казахстана", "Год аула", "Культурное наследие", "Интеграция", "Год России в Казахстане".
Значительно расширилась продуктовая линейка Компании на казахском, русском, английском языках, а также, как отмечалось выше, предложена новая версия перевода новостей с казахского языка на латиницу по методу академика Абдуали Хайдарова. Необходимо отметить, что Компания является первым информационным агентством, использовавшим на практике данный метод.
Все это позволило не только увеличить доходную часть бюджета Компании, но и укрепить свои позиции среди конкурентов. В 2004 году была продолжена работа по увеличению числа потенциальных потребителей информационной продукции, разработке и внедрению новых информационно-новостных лент, изучению новых сегментов информационного рынка.
Существующее организационно-техническое и финансовое положение Компании требует в ближайшие годы государственного регулирования и финансовой поддержки. Планом развития предусмотрены расходы в 2005-2007 годах на создание нескольких корреспондентских пунктов за рубежом, приобретение мебели, компьютерной техники и других основных средств.
В связи с осуществляемыми инвестиционными и текущими затратами по реструктуризации Компании в 2005-2007 годах сохранится низкая рентабельность с динамикой постепенного ее увеличения.
В процессе работы Компании отсутствуют факторы, оказывающие отрицательное влияние на окружающую среду. При этом в форме налоговых отчислений - платы за загрязнение окружающей среды Компания ежегодно производит отчисления в бюджет вследствие эксплуатации транспортных средств.
Осуществление функциональных обязанностей большинства сотрудников Компании непосредственно связано с ежедневным контактом с компьютерным оборудованием и оргтехникой, которые являются источником ряда неблагоприятных физических факторов воздействия на здоровье пользователей. К числу таких факторов можно отнести электромагнитное и электростатическое излучения, акустический шум, изменения ионного состава воздуха и параметров микроклимата в помещении и другие.
В целях предотвращения возникновения вышеуказанных неблагоприятных последствий для здоровья работников Компании проводится планомерная работа, в соответствии со сметой расходов на соответствующий период, по замене устаревшей компьютерной техники на современную с малым уровнем излучения, улучшению других условий труда.

"Жалдау жөнiндегi шығыстар" бабы бойынша шығыстардың артуы жалға алынып отырған алаңның жоспарлы түрде артуымен байланысты. 2005 жылы "Қызмет телефондары мен мемлекеттiк органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаң нормалары туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметінің 1996 жылғы 3 қазандағы N 1217  қаулысымен  бекiтiлген мемлекеттiк органдардың аппаратын орналастыруға арналған алаң нормаларына сәйкес барлық қызметкерлердi қолайлы ғимаратқа орналастыру үшін Компанияның қоныс аударуы жоспарланып отыр. Сондай-ақ, үй-жайларды жалға алу жөнiндегi тарифтердiң артқанын да ескеру қажет.
"Мерекелік, мәдени-бұқаралық және спорттық іс-шараларды өткізу" бабы бойынша шығыстардың артуы Компания қызметкерлерi санының өсуiмен қатар, "Қазақстан-2030"  стратегиясы  шеңберiнде өткiзiлетiн спорттық сауықтыру іс-шараларының жоспарланып отырған шығыстарымен байланысты. Адам ресурсы - Компания жұмысындағы түйiндi фактор, сондықтан салауатты өмiр салтын насихаттау, спорттық iс-шараларды, әртүрлі жарыстарды өткiзу, тиiсiнше, осы бап бойынша шығыстардың өсуiне әcep eтeдi.
Сондай-ақ 2005 жылы Компанияның (ҚазТАГ-тың құқықтық мұрагерi ретiнде) 85 жылдығы атаулы күнді атап өту жоспарланып отыр. Бұл ретте белгілі бір себептерге байланысты Компанияның 75 және 80 жылдықтары атап өтілмегендігін ескере отырып, мерекелік iс шаралар өткiзуге арналған шығыстарының өсуi әбден негiздi әрі заңды деп пайымдауда.
Компания шығаратын ақпараттық өнімдердiң өсу серпінін талдау жаздырып алушылар санының өскені, ұсынылатын өнімдер сапасының артуы, тілшілер желісінің одан әрі iрiлендiрiлуi Компанияның оң нәтижелерге қол жеткiзуiне мүмкiндiк бергендiгін атап көрсеттi. Мысалы, 2003 жылдың дәл осындай кезеңмен салыстырғанда 2004 жылдың бiрiншi жарты жылдығында шығарылған өнiмнiң көлемi 1,7 есе өстi.
Өнiмдер сызбасын оңтайландыру Компанияға тиімсiз таспалар шығаруды тоқтатуға және жоғары сұраныстағы ақпараттық өнiмдер сапасын жақсарту есебінен жалпы түсімдi едәуiр арттыруға мүмкiндiк бердi. Мысалы, Компания күн сайын баспа өнiмiне аударғанда А2 форматтағы 15,7 ақпараттық бет көлемiндегi ақпараттық таспаларды шығарады, бұл жетекші республикалық газеттер басылымы көлемiнен 4 есе артық.
Қажеттi ақпаратты жылдам табу мақсатында және ақпаратты пайдалануды жеңілдету үшін Компания мемлекеттің ішкі саясатының негiзгi басым бағыттарын көрсететiн тақырыптық жаңалықтар айдарларын жасады, олар: "Сайлау", "Қазақстан Республикасы Президентiнiң сөздерi", сондай-ақ "Қазақстанның индустриялық-инновациялық саясаты", "Ауыл жылы", "Мәдени мұра", "Ықпалдастық", "Қазақстандағы Ресей жылы".
Компанияның қазақ, орыс, ағылшын тiлдерiндегi өнiмдер көлемi едәуір кеңейдi, сондай-ақ қазақ тiлiндегi жаңалықтарды академик Әбдуәли Қайдардың жаңа нұсқасы бойынша латын әліпбиінде беру ұсынылып отыр. Компания бұл әдісті практикада пайдаланған алғашқы ақпарат агенттігі екендігін атап өту қажет.
Осының бәрi, Компания бюджетінің кiрiс бөлігін ұлғайтып қана қоймай, сондай-ақ бәсекелестер арасында өз тұғырын нығайтуға да мүмкiндiк бердi. 2004 жылы ақпарат өнiмдерiн ықтимал тұтынушылардың санын ұлғайту, жаңа ақпараттық-жаңалықтар таспаларын жасау және енгізу, ақпарат нарығының жаңа сегменттерін зерделеу жөнiндегi жұмыстар жалғастырылды.
Компанияның қазіргі ұйымдастыру-техникалық және қаржылық жағдайы таяу жылдарда мемлекеттік реттеуді және қаржылық қолдауды талап етеді. Даму жоспарында 2005-2007 жылдары шет елдерде бірнеше тілшілер пункттерін құру, жиһаздар, компьютерлік техника және басқа да негiзгi құралдар сатып алуға шығыстар көзделген.
Компанияны қайта құрылымдау жөніндегi зор инвестициялық және ағымдағы шығыстарға байланысты 2005-2007 жылдары оның бiрте-бiрте ұлғаюы серпінімен бiрге төмен рентабельділігі сақталады.
Компания жұмысының процесiнде қоршаған ортаға теріс ықпал ететiн факторлар жоқ. Бұл ретте қоршаған ортаны ластағаны үшін Компания жыл сайын көлiк құралдарын пайдаланған салдарына салық аударымдары нысанында ақы төлеп отырады.
Компанияның көптеген қызметкерлерiнiң функционалдық мiндеттерiн жүзеге асыру пайдаланушылар денсаулығына физикалық тұрғыдан қолайсыз әсер ету көздерi болып табылатын компьютер құралдарымен және ұйымдастыру техникасымен күн сайын тiкелей жұмыс жасаумен байланысты. Мұндай факторлар қатарына электромагниттік және электростатикалық сәуле шығаруларды, акустикалық шуды, ауадағы ион құрамының және үй-жайлардағы микроклимат өлшемдерінің өзгеруiн және басқаларды жатқызуға болады.
Компания қызметкерлерінің денсаулығына жоғарыда аталған қолайсыз салдарлардың туындауын болдырмау мақсатында тиiсті кезеңге арналған шығыстар сметасына сәйкес ескiрген компьютерлік техниканы сәуле шығару деңгейi төмен қазiргі заманғы техникаға ауыстыру, еңбектiң басқа да жағдайын жақсарту жөнiндегi жоспарлы жұмыстар жүргiзiлуде.

Параграф 5. Ценовая и тарифная политика
Ценовая политика - это один из важных элементов общей стратегии Компании. При определении стоимости информационных услуг применяется дифференцированный подход, учитывающий помимо издержек производства и платежеспособности потенциальных потребителей, набор таких дополнительных услуг как льготный период и скидки, а также объем выпуска продукции, регион распространения.
Ведущим фактором в формировании ценовой политики является влияние конкурентных цен. Большинство информационных агентств практикуют довольно гибкую ценовую политику. Суть заключается в дифференцированном подходе к финансовым возможностям каждого конкретно взятого потенциального получателя информации. Исходя из этого, цены и тарифы могут колебаться в значительном диапазоне.
С целью максимизации притока денежных средств в будущем планируется разрабатывать разнообразные модели договоров с гибкими условиями формы оплаты и гибким ценообразованием.
Принимая во внимание вышеуказанный фактор, Компанией планируется пересмотр ценовой политики в сторону дальнейшего снижения в соответствии с выбранным направлением, что позволит существенно повысить конкурентоспособность Компании. Также необходимо учитывать то, что Компания находится на начальном этапе своего становления, в связи с чем в ближайшей перспективе главной целью будет позиционирование информационных продуктов Компании на рынке масс-медиа. В дальнейшем изменение ценовых показателей на информационную продукцию Компании будет прямо пропорционально зависеть от изменения внутренней структуры продукции, ее качества, эксклюзивности. Также планируется создание мощной организованной системы подписки.
Тарифная и ценовая политики, безусловно, зависят от общей стратегии развития Компании в целом, но на данном этапе Компания не придерживается жесткого тарифного плана, это связано, как и с самой спецификой продукта, так и с другими факторами.

Параграф   5. Баға және тариф саясаты
Баға саясаты - Компанияның жалпы стратегиясының маңызды элементтерінің бiрi болып табылады. Ақпараттық қызмет құнын анықтаған кезде өндiрiс шығындары мен нақты тұтынушылардың төлем жасау қабiлеттiлігін, жеңiлдiктi кезеңдер мен шегерiмдер сияқты қосымша қызметтер жиынтығы, сондай-ақ өнiм шығару көлемі, таралу аймағы ескерілетін сараланған көзқарас қолданылады.
Бәсекелестiк бағалардың әсер баға саясатын қалыптастыруда жетекшi фактор болып табылады. Көптеген ақпарат агенттiктерi бiршама икемдi баға саясатын ұстауды. Оның мәнi - әрбiр нақты ақпарат алушының қаржылық мүмкiндiктерiне сараланған көзқарас көрсету болып табылады. Осыны ескере отырып, бағалар мен тарифтер едәуiр ауқымда өзгеріп тұруы мүмкiн.
Ақша қаражатын барынша мол түсiру мақсатында болашақта икемдi төлем нысаны бар және икемдi баға құрайтын шарттардың әртүрлi модельдерiн әзірлеу жоспарлануда.
Жоғарыда көрсетiлген факторды назарға ала отырып, Компания таңдап алынған бағытқа сәйкес, одан әрi бiртiндеп төмендету жолымен баға саясатын қайта қарауды жоспарлап отыр, бұл Компанияның бәсекелестік қабілетін елеулі түрде көтеруге мүмкiндік бередi.
Сондай-ақ, өзінің қалыптасуының бастапқы кезеңiнде екенін де ескеру қажет, осыған байланысты таяу болашақтағы басты мақсат - Компанияның ақпараттық өнімдерін масс-медиа нарығына шығару болмақшы. Бұдан әрі Компанияның ақпараттық өнімдеріне баға көрсеткiшінің өсуі, өнімдердің ішкі құрылымының өзгеруiне, оның сапасына, айрықшалығына тікелей байланысты болады. Сондай-ақ, мықты ұйымдастырылған жаздырып алушылар жүйесін құру жоспарлануда.
Tарифтiк және баға саясаты, тұтастай алғанда, Компания дамуының жалпы стратегиясына тәуелді екендігі сөзсіз. Бірақ, осы кезеңде Компания қатаң тарифтік жоспарды ұстанып отырған жоқ, бұл өнімнің өзіндік ерекшеліктерімен және басқа да факторлармен байланысты.

В период с 2005 по 2007 годы Компанией планируется проведение маркетинговых исследований в области изучения рынков сбыта, условий и процессов реализации информационных продуктов.
Параграф 6. Развитие социальной сферы
В целях развития социальной сферы Компанией реализуется программа возрождения профсоюзного комитета. Так, в декабре 2003 года создан профсоюзный комитет, в задачи которого входят представление, защита трудовых и социально-экономических интересов своих членов, охрана и улучшение условий труда. В процессе реализации планируемых задач намечается оздоровительная программа для сотрудников Компании.

2005-2007 жылдардағы кезеңде Компания өткiзу нарығын, ақпараттық өнiмдердi сату жағдайы мен процесiн зерделеу саласында маркетингілік зерттеу жүргiзудi жоспарлауда.
Параграф   6. Әлеуметтiк саланы дамыту
Әлеуметтiк саланы дамыту мақсатында Компания кәсiподақтар комитетiн қалпына келтiру бағдарламасын iске асыруда. Мысалы, 2003 жылдың желтоқсан айында құрылған кәсiподақ комитетiнің мiндетi өз мүшелерінің еңбек және әлеуметтiк-экономикалық мүдделерiн қорғау, еңбек жағдайын қорғау және жақсарту болып табылады. Жоспарланған міндеттердi iске асыру барысында Компания қызметкерлерi үшін сауықтыру бағдарламалары көзделген.

Параграф 7. Кадровая политика
Кадровая политика Компании направлена на обеспечение высокого профессионального уровня сотрудников. Кроме того, в рамках кадровой политики осуществляется прием студентов старших курсов журналистских факультетов для прохождения учебно-ознакомительной практики. За период практики студенты, показавшие наиболее высокие профессиональные знания, получают возможность последующего трудоустройства в Компании.
В настоящее время коллектив Компании представляет собой сочетание знаний и опыта профессионалов, с энергией и новыми творческими идеями молодого поколения, что способствует развитию производственного потенциала и стремлению к достижению существующих международных параметров и стандартов, предъявляемых к информационным агентствам, работающим на мировом информационном пространстве.
В Компании реализуется программа обучения и повышения квалификации персонала. В рамках указанной программы проводятся стажировки областных корреспондентов в центральном офисе (Астана), а также обмен опытом с информационными агентствами ближнего зарубежья, в том числе одним из крупнейших российских информационных агентств "РИА Новости". Обеспечивается прохождение сотрудниками Компании специализированных обучающих семинаров и тренингов.

Параграф   7. Кадр саясаты
Компанияның кадр саясаты қызметкерлердiң жоғары кәсiби деңгейiн қамтамасыз етуге бағытталған. Бұдан басқа, кадр саясаты шеңберiнде оқу-танысу практикасынан өту үшін журналистика факультеттерінің жоғарғы курс студенттерiн қабылдау жүзеге асырылады. Практика кезiнде неғұрлым жоғары кәсiби біліктілік көрсеткен студенттер кейіннен Компанияда жұмысқа орналасуға мүмкіндiк алады.
Қазiргi уақытта Компания ұжымы білім мен тәжiрибе, жас ұрпақтың күш-қайраты мен жаңа шығармашыл идеялары ұштасқан кәсiпқойлардың ұжымы, бұл өндірiстiк әлеуеттiң өсуiне және әлемдiк ақпарат кеңiстiгiнде жұмыс iстейтiн ақпарат агенттiктерiне қойылатын қазiргi халықаралық өлшемдер мен стандарттарға қол жеткiзуге ұмтылуға ықпал етедi.
Компанияда персоналды оқыту және біліктілігiн арттыру бағдарламасы iске асырылуда. Көрсетiлген бағдарлама шеңберiнде облыстағы тiлшiлер орталық офисте (Астана) тағылымдамадан өтедi, сондай-ақ таяу шет елдердің ақпарат агенттiктерiнде, оның iшiнде Ресейдiң iрi ақпарат агенттiктерінің бiрi "РИА Новости" агенттiгiнде тәжiрибе алмасады. Компания қызметкерлерінің мамандандырылған семинарлар мен тренингтерде оқуы қамтамасыз етіледі.

Параграф 8. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
Результаты производственно-финансовой деятельности в первую очередь находят отражение в экономических показателях, являющихся основными индикаторами эффективности функционирования организации.
В течение 2005-2007 годов планируется увеличение в несколько раз объемов производимой продукции, ассортимента продукции, расширение рынков сбыта как в зоне ближнего, так и дальнего зарубежья и как следствие - наличие продукции, поставляемой на экспорт.

Параграф   8. Қаржы нәтижелерi және бюджетпен қатынас
Өндiрiстiк-қаржылық қызметтің нәтижесi, бiрiншi кезекте, ұйымның тиiмдi жұмыс iстеуінің негiзгі индикаторлары болып табылатын экономикалық көрсеткіштерде көрiнiс табады.
2005-2007 жылдар iшiнде шығарылатын өнiмдер көлемiн, олардың түр-түрін бiрнеше есе ұлғайту, таяу және алыс шет елдерге өткiзу арқылы - экспортқа шығарылатын өнiмдер нарығын кеңейту жоспарлануда.

7797
8663
12168
налоговых выплат, всего:
44556 49840 62126
По данным таблицы 6 за период с 2005 по 2007 годы объем всех выплат в бюджет по налогам должен составить 157 млн. тенге, что характеризует Компанию как одного из крупных налогоплательщиков.
Компания также планирует участие в конкурсе по государственным закупкам услуг на проведение информационной политики через средства массовой информации. В настоящее время идет процесс активного сотрудничества со многими информационными агентствами, ведется работа с регионами. Это в определенной мере доказывает, что Компания стремится к всестороннему охвату информационного пространства в стране, что повлечет за собой достижение одной из главных ее целей - стать одним из крупнейших операторов информационных потоков в Казахстане.
Как известно, вложения в основные средства и долгосрочные инвестиции разносторонне и многопланово влияют на финансовые результаты деятельности Компании: увеличение расходной и
в дальнейшем - увеличение доходной частей бюджета Компании (в основном за счет временного фактора), обновление материально-технической базы и других критериев деятельности организации.

7797
8663
12168
Салық төлемдері, барлығы:
44556
49840
62126
6-кестедегi деректер бойынша 2005-2007 жылдар кезеңiнде салықтар бойынша бюджетке төленетiн барлық төлемдер көлемi 157 млн. теңгенi құрауға тиiс, бұл Компанияны iрi салық төлеушiлердiң бiрi ретiнде сипаттайды.
Компания, сондай-ақ, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы ақпараттық саясат жүргізуге мемлекеттiк сатып алу бойынша конкурсқа қатысуды жоспарлауда. Қазiргi уақытта көптеген ақпарат агенттiктерiмен белсендi ынтымақтастық процесi жүріп жатыр, өңiрлермен жұмыс жасалуда. Бұл белгілі бiр дәрежеде Компанияның елдегi ақпарат кеңiстігін жан-жақты қамтуға ұмтылып отырғандығын көрсетеді, бұл оның басты мақсаттарының бiрi - Қазақстанда ақпарат таратудың аса iрi операторларының бiрi болуға жеткiзедi.
Негізгi қаражаттар мен ұзақ мерзiмдi инвестицияларға салымдар салу Компания қызметiнiң қаржылық нәтижесiне: Компанияның шығыс бөлігiн және одан әрi бюджетiнің кiрiс бөлігін ұлғайту (негiзiнен уақытша факторлар есебінен), материалдық-техникалық базаны жаңарту және ұйым қызметінің тағы басқа өлшемдерiне жан-жақты және санқырлы әсер ететiндiгі белгілі.

Увеличение ассортимента продукции свидетельствует о диверсификации производства, а значит, обусловливает получение дополнительной прибыли. При этом прогноз 2005-2007 годов предусматривает постепенный выход Компании на безубыточный уровень и получение определенных стабильных результатов.
Рис. 4 Планируемый объем доходов и расходов в 2005-2007 годы
(См. бумажный вариант)
В 2005 году планируется получить доход от основной деятельности на уровне 201696 тыс. тенге, в 2006 году 227826 тыс. тенге, 2007 году - 289130 тыс. тенге, расходы составят - 201207 тыс. тенге, 217202 тыс. тенге и 283391 тыс. тенге, соответственно (диаграмма 4). Основным источником доходов Компании в указанный период будет производство информационных продуктов. Проанализировав динамику доходной и расходной частей, можно отметить неравномерность в росте чистого дохода. Так, в 2005 году он должен составить 488 тыс. тенге, в 2006 году - 10625 тыс. тенге и в 2007 году - 5739 тыс. тенге. Данное соотношение объясняется как разной инвестиционной нагрузкой, так и увеличением общих производственных показателей на эти годы.
Необходимо отметить, что в связи с низкой нормой рентабельности и незначительными объемами чистых доходов в 2005 году Компания не планирует выплату дивидендов. Полученную прибыль предполагается направить на покрытие убытков прошлых лет, а также реинвестировать для реализации инвестиционных проектов и улучшения материально-технической базы Компании. В 2006-2007 годах Компания предполагает выплату дивидендов ориентировочно в размере 2125 тыс. тенге и 1722 тыс. тенге, соответственно.
Реинвестирование прибыли позволит уменьшить размер привлекаемых внешних источников и снизить размер долговых обязательств Компании. В соответствии со стратегией дальнейшего роста, Компания будет стремиться к показателям, повышающим ее деловую активность. Улучшение производственных мощностей Компании и ее подразделений, внедрение более экономичных производственных процессов является одним из важных факторов, оказывающих влияние на эффективность использования основных фондов. Это актуально на сегодняшний момент, и в данном направлении будет проводиться определенная работа. В частности, меры по снижению себестоимости продукции без влияния на качество будут являться одними из основополагающих в политике, проводимой Компанией. Благодаря своим достаточно прочным позициям и диверсификации бизнеса, Компания сможет добиться хороших финансовых показателей.
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Инвестиционная политика Компании направлена на формирование современной инфраструктуры производства, а также на укрепление и расширение сферы деятельности Компании как внутри страны, так и на международном информационном пространстве.
Основные приоритетные направления инвестиционной политики Компании включают в себя решение целого ряда задач по расширению зарубежной корреспондентской сети, укреплению ее материально-технической базы.

Өнімнің түр-түрінің көбеюі өндірістің әртараптылығын, яғни қосымша пайда алынатындығын айғақтайды. Бұл peттe, 2005-2007 жылдарға арналған болжам Компанияның бiртiндеп залал шекпейтiн деңгейге шығатынын және белгiлi бiр тұрақты нәтижелерге қол жеткiзетiндiгiн көрсетедi.
4-сурет. 2005-2007 жылдарға жоспарланып отырған кірiстер мен шығыстар көлемi
(суретті қағаз мәтінінен қараңыз)
2005 жылы негiзгi қызметтен 201696 мың теңге шамасында, 2006 жылы - 227826 мың теңге, 2007 жылы - 289130 мың теңге кiрiс алу жоспарланып отыр, шығыстар тиiсiнше, 201207 мың теңге, 217202 мың теңге және 283391 мың теңгені құрайды (4-сурет). Көрсетiлген кезеңдегі Компания кiрiстерінің негiзгi көзi ақпараттық өнiмдер шығару болып табылмақ. Кiрiс пен шығыс бөлiктерінiң серпінін талдай келе, таза кiрiстiң өсуi бiркелкi емес екенін байқауға болады. Мысалы, 2005 жылы ол 488 мың теңге, 2006 жылы - 10625 мың теңге, 2007 жылы 5739 мың теңге құрауы тиiс. Бұл көрсеткiш түрлі инвестициялық жүктемемен және осы жылдардағы жалпы өндiрiстiк көрсеткіштердің ұлғаюымен түсіндіріледі.
Рентабельділіктiң нормасы төмен болуына және таза кiрiстiң көлемi мардымсыз болуына байланысты 2005 жылы Компания дивиденд төлеудi жоспарлап отырған жоқ. Түскен пайданы өткен жылдардың шығындарын жабуға, сондай-ақ инвестициялық жобаларды iске асыру үшiн қайта инвестициялауға және Компанияның материалдық-техникалық базасын жақсартуға жұмсау көзделедi. 2006-2007 жылдары Компания шамамен алғанда, тиiсiнше, 2125 мың теңге және 1722 мың теңге дивиденд төлеудi көздейдi.
Пайданы қайта инвестициялау тартылатын сыртқы көздердiң мөлшерiн азайтып, Компанияның борыштық мiндеттемелерінiң мөлшерiн азайтуға мүмкiндiк бередi. Одан әрi даму стратегиясына сәйкес, Компания өзiнiң iскерлiк белсенділігін арттыратын көрсеткіштерге ұмтылатын болады. Компания мен оның бөлiмшелерінің өндiрiстiк қуаттарын жақсарту, неғұрлым үнемдi өндiрiстiк үрдiстердi енгiзу негiзгi қорларды тиімдi пайдалануға әсер ететiн маңызды факторлардың бiрi болып табылады. Бұл қазiргi сәтте өзектi мәселе, бұл бағытта белгiлi бiр жұмыс жүргiзілетін болады. Атап айтқанда, өнiмнің сапасын төмендетпей, оның өзiндiк құнын төмендету Компания жүргiзіп отырған саясаттың негiзiн қалайтын болады. Өзiнiң жеткіліктi түрде мықты тұғыры мен бизнестi әртараптандыру шаралары арқасында Компания жақсы қаржы көрсеткіштеріне қол жеткiзе алады.
2-бөлім. Ұлттық компанияны дамытудың инвестициялық жоспары
1. Қаржы салымының саясаты және оның негiзi
Компанияның қаржы салымы саясаты қазiргі заман талабына сай инфрақұрылымдарды қалыптастыру, сонымен қатар Компанияның қызмет аясын ел iшiнде және халықаралық ақпараттық кеңiстiкте кеңейту мен нығайтуға бағытталған.
Компанияның негiзгi қаржы салымы саясатына шетелдегi корреспондент желiлерiн кеңейту, олардың материалдық-техникалық базасын нығайту мiндеттерiн шешу қосылады.

2. Инвестиционная программа
В рамках инвестиционной программы Компании предполагается в 2006-2007 годах осуществить реализацию инвестиционного проекта по созданию и материально-техническому оснащению зарубежных корреспондентских пунктов. В рамках данного проекта предполагается
открытие корреспондентских пунктов компании более чем в 10 странах дальнего и ближнего зарубежья.
Таблица 7
Перечень инвестиционных проектов
тыс. тенге
Наименование проекта
2005
год
2006
год
2007   год
Источник финансирования
Материально-
техническое оснащение вновь созданных корреспондентских пунктов за рубежом
-
10000
25000
Собственные средства
Основными задачами данного проекта являются расширение собственной базы источников информации, укрепление позиций компании на международной арене, повышение конкурентоспособности информационной продукции.
Эффективность деятельности корреспондентских пунктов требует, прежде всего, повышения мобильности и оперативности, а также улучшения качества информационных материалов. При этом основными факторами улучшения работы являются техническая оснащенность корреспондентов, доступ к современным системам связи.
Для решения данных проблем предполагается осуществить закуп необходимого компьютерного, коммуникационного и прочего технического оборудования. Также предусматривается решить проблему оснащения офисной мебелью корреспондентских пунктов и обеспечить скоростной доступ к сети Интернет. Ориентировочные расходы на реализацию данного проекта составляют 35 000 тыс. тенге. Срок реализации проекта 2006-2007 годы.
Источником финансирования инвестиционного проекта являются собственные средства компании
Вся деятельность Компании в предстоящем периоде будет направлена на обеспечение конкурентоспособности национального информационного агентства, информационной поддержки внешней и внутренней политики Казахстана, его положительного имиджа.
Компания видит своей целью создание мощного национального информационного агентства, функционирующего и развивающегося на основе передовых информационных технологий, обеспечивающего предоставление широкого спектра информационных услуг в интересах общества и государства.
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития
3.1. Прогноз важнейших показателей
развития на 2005-2007 годы
по АО "НК "КАЗИНФОРМ"
форма 1
тыс.тенге
N
п/п
Показатели Един. измер. 2003г. 2004 г. 2004 г.
в % к
2003 г.
отчет оценка
А Б 1 2 3 4
1.
Объем произ-
веденной про-
дукции (работ,
услуг) - всего:
тыс. тенге

2. Қаржы салымы бағдарламасы
Қаржы саясаты бағдарламасы шеңберiнде Компания 2006-2007 жылдары шетел корреспонденттiк пункттерін материалдық-техникалық жабдықтау және құру жөніндегi қаржы салымы жобасын жүзеге асыру ұйғарылуда. Осы жоба негiзiнде 10-нан астам таяу және алыс шетелдерде корреспонденттiк пункттер ашу ұйғарылуда.
7-кесте
Қаржы салымы жобасының тізбесi
мың теңге
Жоба атауы
2005
жыл
2006
жыл
2007
жыл
Қаржылан-
дыру көзі
1
Шетелде қайта құрылған
корреспонденттік
желілерді материалдық-
техникалық жабдықтау
-
10000
25000
өзіндік қаражат
Осы жобаның негiзгi міндеті ақпарат алу көздерiнiң өзiндiк базасын кеңейту, халықаралық аренада Компания ұстанымын нығайту, ақпараттық өнімдерiнің бәсекеге қабілеттілігін жоғарлату болып табылады.
Корреспонденттiк пункттердiң қызметi нәтижесiнде бәрiнен бұрын ұтқырлық пен жеделділіктi, сонымен қатар ақпараттық материалдардың сапасын жаңартуды талап етедi.
Осы мәселелердi шешу үшін қажеттi компьютерлік, коммуналдық және басқа да техникалық құрал-жабдықтарды сатып алуды жүзеге асыру ұйғарылуда. Сонымен қатар корреспонденттiк пункттердi офистік жиһаздармен жабдықтау мәселелерiн шешу және Интернет желiлерiне жылдам қатынауды қамтамасыз ету қарастырылуда. Осы жобаны жүзеге асыру шығыны мөлшермен 35 000 мың теңгенi құрайды.
Қаржы салымы жобасын қаржыландыру көздерi Компанияның өзiндiк құралдары болып табылады.
Алдағы кезеңде Компанияның барлық қызметi ұлттық ақпарат агенттігінің бәсекеге қабілеттілiгін қамтамасыз етуге, Қазақстанның сыртқы және iшкi саясатын ақпараттық қолдауға, оның оң имиджiне бағытталады.
Компания қоғам мен мемлекет қызығушылығындағы кең көлемдi ақпарат қызметiн жеткiзудi қамтамасыз ететiн, алдыңғы қатарлы ақпараттық технологиялар негiзiнде дамып келе жатқан және қызмет көрсететiн мықты ұлттық ақпарат агенттiгiн құруды өз мақсаты деп таниды.
3-бөлім. дамудың аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1. "Қазақпарат" ҰК" АҚ бойынша дамудың 2005-2007 жылдарға
арналған аса маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1-нысан
мың теңге
N
Р/с
көрсеткіштер
өлшем бірлігі
2003 ж.
2004 ж.
2004 ж-дың
2003 ж-ға
% есебінде
есеп
бағалау
А
Б
1
2
3
4
1.
Шығарылған өнімнің (жұмыстар,
қызмет көрсетулер) - барлығы:
мың теңге