О заключении Протокола о тарифных льготах, применяемых государствами-членами Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2005 года N 952
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о тарифных льготах, применяемых государствами-членами Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами.
2. Заключить Протокол о тарифных льготах, применяемых государствами-членами Евразийского экономического сообщества в торговле с третьими странами.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Протокол
о тарифных льготах, применяемых государствами-
членами Евразийского экономического сообщества
в торговле с третьими странами
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан, Правительство Кыргызской Республики, Правительство Российской Федерации и Правительство Республики Таджикистан, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь  Договором об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года,
реализуя положения  Договора о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года,
стремясь проводить в отношении третьих стран согласованную торговую политику,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Протокола под тарифной льготой понимается предоставляемое на условиях взаимности или в одностороннем порядке при реализации торговой политики государств-членов Евразийского экономического сообщества (далее - ЕврАзЭС) льготное по сравнению с Общим таможенным тарифом ЕврАзЭС и национальными экспортными тарифами обложение таможенной пошлиной товара при ввозе (вывозе) из третьих стран.
Статья 2
Основные виды применяемых тарифных льгот (тарифных преференций):
1) освобождение от уплаты таможенной пошлины;
2) снижение ставки таможенной пошлины;
3) установление тарифных квот на преференциальный ввоз (вывоз) товара.
Статья 3
Настоящий Протокол определяет порядок применения Сторонами тарифных льгот в отношении импорта (экспорта) товаров из третьих стран.
Стороны установили, что в соответствии с принципом государственного регулирования внешнеторговой деятельности государств-членов ЕврАзЭС и, в частности принципа недискриминации участников внешнеторговой деятельности тарифные льготы не могут носить индивидуальный характер.
Статья 4
Стороны применяют тарифные льготы при экспорте и (или) импорте товаров и транспортных средств, используемых в целях, в связи с которыми данные льготы предоставляются, на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС на основе Единого перечня товаров и транспортных средств, в отношении которых государствами-членами ЕврАзЭС применяются тарифные льготы (приложение).
Виды применяемых тарифных льгот и порядок применения тарифных льгот при ввозе и (или) вывозе товаров, включенных в Единый перечень товаров и транспортных средств, в отношении которых государствами-членами ЕврАзЭС применяются тарифные льготы, определяется законодательствами государств-членов ЕврАзЭС.

Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттер үшiншi елдермен саудада қолданатын тарифтiк жеңiлдiктер туралы хаттама жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 27 қыркүйектегі N 952 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттер үшiншi елдермен саудада қолданатын тарифтiк жеңiлдiктер туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттер үшіншi елдермен саудада қолданатын тарифтік жеңiлдіктер туралы хаттама жасалсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше
мемлекеттер үшiншi елдермен саудада қолданатын
тарифтiк жеңiлдiктер туралы
хаттама
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкiметi, Қазақстан Республикасының Үкiметі, Қырғыз Республикасының Yкiметі, Ресей Федерациясының Үкiметi және Тәжiкстан Республикасының Yкiметі,
2000 жылғы 10 қазандағы Еуразия экономикалық қоғамдастығын бекіту туралы  шартты басшылыққа ала отырып,
1999 жылғы 26 ақпандағы Кедендiк одақ және Бiртұтас экономикалық кеңістік туралы  шарттың ережелерін icке асыра отырып,
үшіншi елдерге қатысты келiсiлген сауда саясатын жүргiзуге ұмтыла отырып,
төмендегілер туралы келістi:
1-бап
Еуразия экономикалық қоғамдастығына (бұдан әрi - ЕурАзЭҚ) мүше мемлекеттердiң сауда саясатын iске асыру кезiнде өзаралылық шарттарында немесе бiр жақты тәртіппен берiлетiн, ЕурАзЭҚ-тың Жалпы кедендiк тарифiмен және ұлттық экспорттық тарифтермен салыстырғанда үшiншi елдерден тауарды әкелу (әкету) кезінде тауарға кедендiк бажы жеңiлдiкпен салу түсініледi.
2-бап
Қолданылатын тарифтік жеңiлдіктердiң (тарифтiк преференциялардың) негізгi түрлерi:
1) кеден бажын төлеуден босату;
2) кеден бажының ставкасын төмендету;
3) тауарды преференциялық әкелуге (әкетуге) тарифтiк квоталарды белгiлеу.
3-бап
Осы Хаттама Тараптардың үшiншi елдерден тауарлардың импортына (экспортына) қатысты тарифтiк жеңілдiктердi қолдану тәртiбiн айқындайды.
Тараптар ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң сыртқы сауда қызметiн мемлекеттiк реттеу қағидатына және атап айтқанда, сыртқы сауда қызметiне қатысушыларды кемсiтпеушілік қағидатына сәйкес тарифтiк жеңiлдiктер жeкe сипатта бола алмайды деп белгiледi.
4-бап
Тараптар оларға қатысты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер тарифтiк жеңiлдiктердi (қосымша) қолданатын Тауарлар мен көлiк құралдарының бiрыңғай тiзбесi негiзiнде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумағына осы жеңілдiктердiң берiлуiне байланысты мақсаттарда пайдаланылатын тауарлар мен көлiк құралдарының экспорты және (немесе) импорты кезiнде тарифтiк жеңілдiктердi қолданады.
Оларға қатысты ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер тарифтік жеңiлдiктердi қолданатын Тауарлар мен көлiк құралдарының бiрыңғай тiзбесiне енгізiлген тауарларды әкелу және (немесе) әкету кезінде қолданылатын тарифтік жеңілдiктердің түрлерi және тарифтік жеңiлдiктердi қолдану тәртiбi ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң заңнамасымен айқындалады.

Статья 5
Стороны предоставляют тарифные льготы в виде освобождения от уплаты таможенной пошлины, снижения ставки таможенной пошлины либо установления тарифных квот на преференциальный ввоз товаров, происходящих из наименее развитых или развивающихся стран в рамках отдельных протоколов.
Статья 6
Настоящий Протокол не затрагивает права и обязательства Сторон, вытекающие из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 7
Изменения и дополнения в настоящий Протокол вносятся по взаимному согласию Сторон и оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Протокола.
Статья 8
В случае возникновения споров между Сторонами о толковании и (или) применении настоящего Протокола они будут разрешаться путем переговоров или консультаций между Сторонами, а при необходимости Судом ЕврАзЭС.
Статья 9
Настоящий Протокол вступает в силу со дня сдачи депозитарию, которым является Интеграционный Комитет ЕврАзЭС, последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Настоящий Протокол заключается на неопределенный срок.
Каждая из Сторон может выйти из настоящего Протокола, направив письменное уведомление об этом депозитарию. Действие настоящего Протокола прекращается для такой Стороны через шесть месяцев с даты получения депозитарием письменного уведомления.
Совершено в городе ________"___"_______ 200__ года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится у депозитария, который направит каждой Стороне его заверенную копию.
За                За                 За
Правительство      Правительство      Правительство
Республики         Республики         Кыргызской
Беларусь          Казахстан          Республики
За                   За
Правительство        Правительство
Российской            Республики
Федерации            Таджикистан
Приложение
к Протоколу о тарифных льготах,
применяемых государствами-членами
Евразийского экономического сообщества
в торговле с третьими странами
Единый перечень товаров и транспортных средств,
в отношении которых государствами-членами Евразийского
экономического сообщества применяются тарифные льготы
1. Транспортные средства, осуществляющие регулярные международные перевозки грузов, багажа и пассажиров, а также предметы материально-технического снабжения и снаряжение, топливо, продовольствие и другое имущество, необходимое для их нормальной эксплуатации на время следования в пути, в пунктах промежуточной остановки или приобретенное за границей в связи с ликвидацией аварии (поломки) данных транспортных средств.

5-бап
Тараптар кедендік бажды төлеуден босату, кеден бажының ставкасын төмендету не неғұрлым нашар дамыған немесе дамушы мемлекеттерден шығатын тауарларды преференциалды әкелуге тарифтік квотаны бекiтуден босату түрiндегi тарифтiк жеңiлдiктердi жекелеген хаттамалар шеңберiнде бередi.
6-бап
Осы Хаттама олар қатысушы болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
7-бап
Осы Хаттамаға өзгерiстер мен толықтырулар Тараптардың өзара келiсiмi бойынша енгізіледі және осы Хаттаманың ажырамас бөлiгi болып табылатын жеке хаттамалармен ресімделеді.
8-бап
Осы Хаттаманы түсіндiру және (немесе) қолдану туралы Тараптар арасында даулар туындаған жағдайда, олар Тараптар арасындағы келiссөздер немесе консультациялар жолымен, ал қажет болған жағдайда ЕурАзЭҚ Сотымен шешілетін болады.
9-бап
Осы Хаттама ЕурАзЭҚ-тың Интеграциялық комитеті болып табылатын депозитарийге Тараптардың оның күшіне енуiне қажетті мемлекетішілік ресiмдердi орындағандығы туралы соңғы жазбаша хабарламаны тапсырған күнiнен бастап күшіне енедi.
Осы Хаттама белгiленбеген мерзiмге жасалады.
Тараптардың әрқайсысы бұл туралы депозитарийге жазбаша хабарлама жiбере отырып, осы Хаттамадан шыға алады. Осы Хаттаманың қолданылуы мұндай Тарап үшін депозитарий жазбаша хабарлама алған күннен бастап алты айдан кейiн тоқтатылады.
200__ "___" ___________  ________ қаласында орыс тілінде бiр түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы оның куәландырылған көшірмесiн әрбiр Тарапқа жiберетiн депозитарийде сақталады.
Беларусь                 Қазақстан             Қырғыз
Республикасының          Республикасының       Республикасының
Үкiметi үшін             Үкiметі үшін          Үкiметі үшін
Ресей                     Тәжiкстан
Федерациясының            Республикасының
Үкiметi үшін              Үкiметi үшін
Үшiншi елдермен саудада
Еуразия экономикалық
қоғамдастығына мүше
мемлекеттер қолданатын
тарифтiк жеңілдiктер
туралы хаттамаға
қосымша
Еуразия экономикалық қоғамдастығына мүше мемлекеттер
тарифтiк жеңілдiктердi қолданатын тауарлар мен көлiк
құралдарының бiрыңғай тiзбесi
1. Жүктердi, багаждарды және жолаушыларды тұрақты халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын көлiк құралдары, сондай-ақ материалдық-техникалық жабдықтау заттары және жабдық, отын, азық-түлік және олардың қалыпты пайдаланылуы үшiн жол жүру уақытында, өтпелi аялдама пункттерiнде немесе осы көлiк құралдарының авариясын (сынуын) жоюмен байланысты шетелде сатып алынған қажетті басқа мүлiк.

2. Предметы материально-технического снабжения и снаряжения, топливо, продовольствие и другое имущество, вывозимое за пределы таможенной территории государств-членов ЕврАзЭС для обеспечения деятельности национальных и арендованных (зафрахтованных) физическими или юридическими лицами государств-членов ЕврАзЭС судов, ведущих морской промысел, а также продукция их промысла, ввозимая на таможенную территорию государств-членов ЕврАзЭС.
3. Товары, ввозимые на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС или вывозимые с этих территорий для официального или личного пользования представителями иностранных государств, физическими лицами, имеющими право на беспошлинный ввоз таких предметов на основании международных договоров государств-членов ЕврАзЭС или их законодательствами.
4. Национальная валюта государств-членов ЕврАзЭС, иностранная валюта (кроме используемой для нумизматических целей), а также ценные бумаги в соответствии с законодательными и иными нормативными правовыми актами государств-членов ЕврАзЭС.
5. Товары, ввозимые на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС и вывозимые с этих территорий в качестве гуманитарной помощи; в целях ликвидации последствий аварий и катастроф, стихийных бедствий; учебные пособия для бесплатных учебных, дошкольных и лечебных учреждений.
6. Товары, ввозимые на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС в качестве безвозмездной помощи (содействия), а также ввозимые на эти территории и (или) вывозимые с этих территорий в благотворительных целях по линии государств, международных организаций, правительств, в том числе оказания технической помощи (содействия).
7. Не подакцизные товары, относящиеся к основным производственным фондам, ввозимые в качестве вклада иностранного инвестора в уставные (складочные) капиталы коммерческих организаций с иностранными инвестициями в пределах сроков, установленных учредительными документами для формирования уставного (складочного) капитала.
8. Товары, перемещаемые в рамках таможенных режимов, предусматривающих освобождение от обложения таможенными пошлинами.
9. Товары, перемещаемые физическими лицами, за исключением запрещенных законодательствами государств-членов ЕврАзЭС к ввозу на таможенные территории государств-членов ЕврАзЭС или вывозу за пределы таможенных территорий государств-членов ЕврАзЭС, не предназначенные для производственной или иной предпринимательской деятельности, при соблюдении условий и норм, установленных законодательствами государств-членов ЕврАзЭС.
10. Товары, вывозимые в составе комплектных поставок для сооружения объектов инвестиционного сотрудничества в третьих странах в соответствии с международными договорами, участниками которых являются государства-члены ЕврАзЭС.

2. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң жеке немесе заңды тұлғаларының теңiз кәсiпшілігін жүргiзетiн кемелердiң, сондай-ақ ЕуАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендік аумағына олардың кәсіпшілігі өнімінің ұлттық және жалға алған (фрахталған) қызметiн қамтамасыз ету үшiн ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумағынан тыс әкетілетін материалдық-техникалық жабдықтау заттары және жабдық, отын, азық-түлік және басқа мүлiк.
3. Шет мемлекеттердiң өкiлдерi, ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң халықаралық шарттары немесе олардың заңнамасы негiзінде осындай заттарды бажсыз әкелуге құқығы бар жеке тұлғалар ресми немесе жеке пайдалану үшiн ЕуАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендік аумақтарына әкелiнетiн немесе осы аумақтардан әкетілетін тауарлар.
4. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң ұлттық валютасы, шетелдiк валюта (нумизматтық мақсат үшін пайдаланылатынын қоспағанда), сондай-ақ ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң заңнаманың және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдеріне сәйкес бағалы қағаздар.
5. Авариялармен дүлей апаттар мен зұлматтардың, тiлсiз қияпаттардың салдарларын жою мақсатында ізгілік көмек ретiнде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендік аумағына әкелiнетiн және осы аумақтардан әкетілетін тауарлар; тегiн оқу, мектепке дейiнгi және емдеу мекемелеріне арналған oқу құралдары.
6. Өтеусiз көмек (жәрдем ету) ретiнде ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кедендiк аумақтарына әкелінетін, сондай-ақ мемлекеттердiң, халықаралық ұйымдардың, үкіметтердiң, оның ішінде, техникалық көмек көрсету (жәрдем ету) желiсi бойынша қайырымдылық мақсатында осы аумаққа әкелiнетiн және (немесе) осы аумақтардан әкетілетін тауарлар.
7. Жарғылық (жинақтамалы) капиталды қалыптастыру үшін құрылтай құжаттарымен белгіленген мерзiм шегінде шетелдiк инвестициялармен коммерциялық ұйымдардың жарғылық (жинақтамалы) капиталына шетелдiк инвестордың салымы ретiнде әкелінетiн негiзгi өндiрiстiк қорларға жататын акциздiк емес тауарлар.
8. Кеден баждары салудан босатуды көздейтiн кеден режимдерi шеңберінде тасымалданатын тауарлар.
9. ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң заңнамаларымен белгіленген шарттар мен нормаларды сақтау кезiнде, өндiрiстiк немесе өзге кәсіпкерлiк қызметiне арналмаған, ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң кеден аумағына әкелуге не ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердің кедендiк аумағынан тысқары әкетуге ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң заңнамаларымен тыйым салынбағанды қоспағанда, жеке тұлғалар тасымалдайтын тауарлар.
10. Халықаралық шарттарға сәйкес ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер қатысушылар болып табылатын үшіншi елдердегi инвестициялық ынтымақтастық объектілерін салуға арналған кешендi жеткiзулердiң құрамында әкетілетiн тауарлар.

11. Товары, подлежащие обращению в собственность государств-членов ЕврАзЭС, в случаях, предусмотренных их законодательствами.
12. Оборудование, в том числе комплектующие и запасные части к нему, аналоги которого не производятся в государствах-членах ЕврАзЭС, приобретенное за счет целевых средств государственных бюджетов либо за счет связанных кредитов иностранных государств, банков, фирм, привлеченных под гарантии правительств государств-членов ЕврАзЭС. Порядок и условия применения данных льгот устанавливаются национальными законодательствами государств-членов ЕврАзЭС.

11. Олардың заңнамасымен көзделген жағдайларда ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң меншiгiне айналдыруға жататын тауарлар.
12. Мемлекеттік бюджеттердiң мақсатты қаражаты есебiнен немесе ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттер үкiметтерінің кепiлiмен тартылған шетелдiк мемлекеттердiң, банктердiң, фирмалардың байланыстырылған кредиттерi есебiнен ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттерде шығарылмайтын жабдық, оның iшiнде жинақтаушылар және оған қосалқы бөлшектер. Осы жеңiлдiктердi қолдану тәртiбi мен шарттары ЕурАзЭҚ-қа мүше мемлекеттердiң ұлттық заңнамасымен белгiленедi.