О Концепции предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и совершенствования государственной системы управления в этой области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2005 года N 1154. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2010 года N 1179
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.11.2010 N 1179.
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемую Концепцию предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и совершенствования государственной системы управления в этой области.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2005 года N 1154
Концепция
предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций
природного и техногенного характера и совершенствования
государственной системы управления в этой области
Введение
За более чем десятилетний период функционирования Государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций Республики Казахстан в стране произошли коренные социально-политические изменения.
Переход к рыночной модели экономического развития, глубокая реформа системы государственного управления, появление новых угроз и вызовов со стороны международного терроризма требуют переосмысления роли и места системы чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны в обеспечении национальной безопасности. Возникла настоятельная необходимость в создании и реализации новой идеологии противодействия катастрофам на долгосрочную перспективу, формировании принципиально иной концепции гражданской обороны, приведении системы государственного материального резерва в соответствие с возросшими требованиями времени.
В связи с этим в настоящей Концепции изложены основные идеи и замыслы по дальнейшему развитию деятельности в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны, функционированию государственного материального резерва, совершенствованию государственной системы управления в этих сферах.
Изменение климата, хозяйственное освоение регионов, подверженных стихийным бедствиям, урбанизация, усложнение производственных технологий ведут к росту риска подверженности населения мира чрезвычайным ситуациям. Так, за последние 40 лет ущерб от природных катастроф возрос в 9 раз, а их частота в 5 раз. Начиная с 1960 года, темпы роста экономического ущерба от стихийных бедствий опережают темпы роста объемов промышленного производства.

Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және осы саладағы мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 23 қарашадағы N 1154 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 қарашадағы № 1179 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.09 № 1179 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою және осы саладағы мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 23 қарашадағы
N 1154 қаулысымен
мақұлданған
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың
алдын алу мен жою және осы саладағы мемлекеттiк басқару
жүйесiн жетiлдiру тұжырымдамасы
Кiрiспе
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк төтенше жағдайлардың алдын алу мен жою жүйесiнiң он жылдан астам жұмыс iстеуi кезеңi iшiнде елде түбегейлi әлеуметтік-саяси өзгерiстер болды. Экономикалық дамудың нарықтық үлгісiне көшу, мемлекеттік басқару жүйесiнiң терең реформасы, халықаралық терроризм тарапынан жаңа қатерлер мен арандатушылықтардың пайда болуы төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс жүйесiнiң ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудегі рөлi мен орнын жан-жақты таразылауды талап етедi. Апаттарға қарсы тұрудың ұзақ мерзiмдi перспективаға арналған жаңа идеологиясын құру және іске асыру, азаматтық қорғаныстың мүлдем өзгеше тұжырымдамасын қалыптастыру, мемлекеттік материалдық резерв жүйесiн өсiп отырған уақыт талаптарына сәйкес келтiрудiң көкейтестi қажеттiлiгi туындады.
Осыған байланысты осы Тұжырымдамада төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы қызметті одан әрi дамыту, мемлекеттік материалдық резервтiң жұмыс iстеуi, осы салалардағы мемлекеттiк басқару жүйесiн жетiлдiру жөнiнде негiзгi идеялар мен ойлар баяндалған.
Климаттың өзгеруi, дүлей зiлзалаларға ұшырауға бейiм өңiрлердi шаруашылық тұрғыдан игеру, урбанизациялану, өндiрiстiк технологиялардың күрделенуi әлем халқын төтенше жағдайларға тап болу қатерiнiң өсуiне әкеп соғуда. Мысалы, соңғы 40 жыл iшiнде табиғи апаттардан келген залал 9 есе, ал олардың болу жиiлiгi 5 есе өстi. 1960 жылдан бастап дүлей зiлзалалардан болған экономикалық залалдың өсу қарқыны өнеркәсiптiк өндiрiс көлемiнiң өсу қарқынынан озып кеттi.

В Хиогской декларации, принятой 22 января 2005 года II Всемирной конференцией по уменьшению опасности бедствий (город Кобе, Япония) отмечено, что в борьбу с бедствиями должны включиться правительства, гражданское общество, международные организации, научные сообщества, финансовые институты, частный сектор и добровольцы. Необходимо повышать культуру предупреждения бедствий на всех уровнях от каждого конкретного человека до мирового сообщества. Проблеме снижения уровней рисков следует придать приоритетный характер в национальной политике.
С окончанием холодной войны вероятность глобального мирового конфликта с крупномасштабным применением термоядерного оружия резко снизилась. В то же время в мире участились случаи массового поражения людей от террористических актов. Экстремистские группировки в разных частях мира предпринимают настойчивые усилия к завладению готовыми образцами ядерного, химического и бактериологического оружия, либо технологиями их изготовления. При этом отмечены неоднократные попытки применения против мирного населения спор сибирской язвы, отравляющих веществ и "грязных" радиоактивных бомб.
Республика Казахстан в силу своего географического и политического положения не изолирована от вышеназванных мировых тенденций. Ежегодно прямой ущерб от чрезвычайных ситуаций в республике исчисляется суммой от 3,5 до 4,5 миллиарда тенге (при отсутствии глобальных стихийных бедствий). По экспертным оценкам косвенный ущерб в этом случае оценивается суммой около 15-20 миллиардов тенге и ущерб от гибели людей и лечения пострадавших - около 3 миллиардов тенге. В общей сумме это может составлять до 25 миллиардов тенге ежегодно.
1. Современное состояние защиты населения и территории
от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера,
готовность системы гражданской обороны страны
Чрезвычайные ситуации природного характера
Разнообразные природные, горно-геологические и геодинамические условия территории республики предопределяют значительную ее подверженность природным катастрофам - землетрясениям, паводкам, селям, оползням, снежным лавинам, ураганам, лесным и степным пожарам, резким понижениям температур и снежным буранам, эпидемиям и эпизоотиям.
В то же время от 30 до 60 процентов промышленных и гражданских зданий и сооружений в сейсмически опасных районах не отвечают требованиям сейсмостойкости. Контроль за соблюдением норм сейсмостойкого строительства на вновь сооружаемых и реконструируемых объектах неэффективен. Обширные регионы Казахстана не имеют карт детального сейсморайонирования. Для большинства городов и крупных населенных пунктов карты микросейсморайонирования до сих пор не разработаны, что не дает возможности применять адекватные технические решения при строительстве в них новых зданий и антисейсмическом усилении старых.

2005 жылғы 22 қаңтарда Апаттардың қауiптiлiгiн азайту жөнiндегi II дүниежүзiлiк конференция қабылдаған Хиог декларациясында (Кoбe қаласы, Жапония) апаттармен күресуге үкiметтер, азаматтық қоғам, халықаралық ұйымдар, ғылыми қоғамдастықтар, қаржы институттары, жеке сектор мен ерiктiлердiң қатысуы қажет екендігі атап өтiлген. Апаттардың алдын алу мәдениетiн әрбiр нақты адамнан әлемдiк қоғамға дейiнгі барлық деңгейде көтеру қажет. Қатерлер деңгейiн төмендету проблемасына ұлттық саясатта басымдық сипат беру қажет.
"Қырғи қабақ соғыс" аяқталысымен термоядролық қаруды кең көлемде қолдана отырып жүргізiлетiн әлемдiк шиеленiс ықтималдылығы күрт азайды. Солай бола тұрса да, әлемде адамдардың террорлық әрекеттерден жаппай зардап шегу оқиғалары жиiлеп кеттi. Әлемнiң әр бөлігіндегі экстремистiк топтар ядролық, химиялық және бактериологиялық қарудың даяр үлгiсiн не оларды дайындау технологиясын иеленуге барынша күш салуда. Бұл ретте, бiрнеше рет бейбiт халыққа қарсы түйнеменiң ұрықтарын, улы заттар мен "лас" радиоактивтi бомбаларды қолдану әрекеттерiнiң бiрнеше мәрте жасалғаны байқалды.
Қазақстан Республикасы өзiнiң географиялық және саяси жағдайына байланысты жоғарыда аталған әлемдiк үрдiстерден оқшау жатыр деп айта алмаймыз. Республикада жыл сайын төтенше жағдайлардан келетiн тiкелей залал (жаһандық дүлей зiлзалалар болмағанның өзiнде) 3,5-тен 4,5 миллиард теңге сомасында есептелiп отыр. Сараптамалық бағалау бойынша жанама залал мұндай жағдайда 15-20 миллиард теңге, ал адамдардың қаза болуы мен зардап шеккендердi емдеу - 3 миллиардқа жуық теңге сомасында бағаланып отыр. Бұның жалпы сомасы жыл сайын 25 миллиард теңгенi құрауы мүмкiн.
1. Халық пен аумақты табиғи және техногендік сипаттағы
төтенше жағдайлардан қорғаудың қазiргi заманғы жай-күйi,
елiмiздiң азаматтық қорғаныс жүйесiнiң әзiрлiгi
Табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар
Республика аумағының түрлi табиғи, кен-геологиялық және геодинамикалық жағдайлары оның табиғи апаттарға - жер сiлкiнiсiне, су тасқынына, селге, сырғымаға, қар көшкiнiне, дауылға, орман және дала өрттерiне, температураның күрт төмендеуiне және қарлы боранға, эпидемиялар мен эпизоотияларға ұшырауға бейiм екендігін көрсетедi.
Сонымен қатар сейсмикалық қауiптi аудандардағы 30%-дан 60%-ғa дейiнгі өнеркәсiптік және азаматтық мақсаттағы үйлер мен ғимараттар сейсмикалық орнықтылық талаптарына жауап бермейдi. Салынып және жаңғыртылып жатқан объектiлерде құрылыстағы сейсмикалық орнықтылық нормасының сақталуын бақылау тиiмсiз болып отыр. Қазақстанның көптеген өңiрлерiнде егжей-тегжейлi сейсмикалық аудандарға бөлу картасы жоқ. Қалалардың көпшiлiгіне және iрi елдi мекендерге шағын сейсмикалық аудандарға бөлу картасы осы күнге дейiн жасалынбаған, бұл ол жерде жаңа ғимараттарды салу және ескi құрылыстарды сейсмикаға қарсы нығайту кезiнде барабар техникалық шешiм қолдануға мүмкiндiк бермейдi.

В Казахстане из 653 имеющихся гидросооружений 268, в том числе 28 крупных - нуждаются в срочном ремонте. При этом фактический износ водохозяйственных объектов составляет более 60 %.
Интенсивное освоение горных территорий, активизация (в связи с глобальным потеплением) опасных природных явлений требуют строительства новых и реконструкции существующих защитных противоселевых и противооползневых сооружений, изменения в селе- и оползнеопасных районах градостроительной политики, других организационных мер.
В республике слабо развита противолавинная служба. Профилактические спуски лавин производятся лишь на отдельных, наиболее напряженных участках. Слабо развита сеть наблюдений за состоянием снежного покрова в горных районах республики, из-за чего нет необходимой точности прогнозов не только лавинной, но и вероятной селевой обстановки.
Эффективность мер по снижению ущерба и числа пострадавших от резких понижений температур, буранов, ветров ураганной силы и метелей снижена из-за существующих проблем с их точным прогнозированием и недостаточной готовностью коммунальных и дорожных служб.
Продолжает оставаться нестабильной обстановка с эпидемическими и зоонозными инфекциями.
Чрезвычайные ситуации техногенного характера
Моральный и физический износ основных фондов, подвижного состава и инфраструктуры на транспорте, интенсификация разработки нефтегазовых месторождений и других природных ресурсов, увеличение объемов их транспортировки и переработки создают реальные предпосылки для возрастания техногенных угроз.
Главными причинами, создающими угрозы, являются эксплуатация изношенного оборудования, низкая технологическая и производственная дисциплина, несоблюдение правил техники безопасности, слабый внутриведомственный и производственный контроль, низкая квалификация рабочих и инженерно-технических работников, ввоз в республику физически изношенного и морально устаревшего оборудования.
Не разработана основная часть нормативных правовых актов, содержащих обязательные технические и технологические нормы промышленной безопасности.
Действует сплошная система технического контроля, не дифференцирующая объекты по степени опасности их промышленной деятельности для населения и территорий, вероятности возникновения на них техногенных чрезвычайных ситуаций.
Отсутствуют экономические механизмы регулирования и материально-технического обеспечения деятельности по снижению технических рисков.
Не соответствует условиям рыночной экономики сложившаяся система сертификации оборудования опасных производственных объектов, а также лицензирования и страхования опасной промышленной деятельности.
Не достигнут необходимый уровень безопасности на транспорте.
Несоблюдение градостроительных норм при застройке населенных пунктов, переоборудование, реконструкция, техническое перевооружение зданий и сооружений (особенно жилых домов) без соблюдения норм пожарной безопасности, непринятие мер по приведению в технически исправное состояние противопожарных водопроводов, применение при строительстве и отделке зданий горючих и токсичных материалов увеличивают количество жертв и материальный ущерб от пожаров.
Остается сложной обстановка с обеспечением пожарной безопасности в лесных массивах республики, где ежегодно происходит более 1000 пожаров. В решении задач профилактики и ликвидации природных пожаров нет должной координации действий государственных органов.
Добровольные пожарные формирования практически ликвидированы, что привело к незащищенности многих сельских населенных пунктов от пожаров.
По мере развития морских и речных перевозок резко возрастает вероятность возникновения чрезвычайных ситуаций на акваториях. Вместе с тем, отсутствуют плавсредства, способные ликвидировать чрезвычайные ситуации на морях, озерах и реках.
Во всех без исключения регионах республики эксплуатируется большое количество ветхих и аварийных зданий и сооружений. Ежегодно от обрушения строительных конструкций теряют кров, имущество, получают ранения и гибнут люди.
Начало XXI века ознаменовалось еще одним грозным вызовом человечеству - международным терроризмом и экстремизмом. Возможности использования террористами современной техники, радиационно-, химически и биологически опасных веществ и материалов, а также умышленного создания техногенных чрезвычайных ситуаций требуют дальнейшего укрепления материально-технической базы сил (служб) ликвидации последствий террористических актов, в особенности при совершении химических и биологических атак.
Аварийно-спасательные силы и средства, государственный материальный резерв для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
В условиях роста числа и тяжести чрезвычайных ситуаций, имеющиеся в республике профессиональные аварийно-спасательные силы по своему оснащению и количественному составу не в состоянии выполнять спасательные работы в полном объеме и нуждаются в существенном укреплении.
В пожарных частях практически полностью отсутствует специальная техника для ведения аварийно-спасательных работ, недостаточно аварийно-спасательной экипировки и оборудования.
Тяжелое положение сложилось в системе водно-спасательной службы, где большинство оборудования и техники имеет изношенность более 80 %.
Казахстан на сегодняшний день не обладает морскими судами, способными ликвидировать возможные пожары и техногенные аварии на кораблях, танкерах, паромах, находящихся в территориальных водах Каспийского моря, локализировать нефтяные разливы, проводить спасение людей, терпящих бедствие на море.
Практически не создаются местные профессиональные аварийно-спасательные службы.
Злободневным остается вопрос оснащения оперативно-спасательных отрядов и воинских частей современными средствами малой механизации, специальным защитным снаряжением, приборами разведки и поиска людей, особенно при ведении спасательных работ на территориях, подверженных химическому и радиоактивному заражению.
Существует острая необходимость в специализированных пожарных и аварийно-спасательных летательных аппаратах, в самолетах и вертолетах большой грузоподъемности.
Не соответствуют современным требованиям по своему техническому оснащению, системному построению и программному обеспечению системы связи, оповещения и информатизации в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны. Так, в системе чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны отсутствует единая в масштабах республики информационно-коммуникационная среда. Средств оперативной связи не хватает, а имеющиеся устарели и зачастую не совмещаются с современной аппаратурой. Существующие средства связи, а также компьютерное оснащение не обеспечивают достаточной мобильности пунктов управления ликвидацией чрезвычайных ситуаций. Система оповещения населения о крупномасштабных опасностях не достаточно интегрирована с электронными средствами массовой информации. Существует острый недостаток локальных систем оповещения жителей об авариях на близлежащих производственных объектах.
Эффективность функционирования Службы медицины катастроф значительно снижена в связи с отсутствием необходимой материально-технической и кадровой базы, слабостью ее областных центров, отсутствием единой централизованной диспетчерской службы, неразвитостью системы подготовки специалистов и отечественной научной школы в этой сфере.
Из-за отсутствия клиники медицины катастроф не изучается целый ряд проблем патологических состояний при чрезвычайных ситуациях, теряются профессиональные навыки медицинского персонала, не осуществляется методическое руководство обучением спасателей, пожарных, полиции приемам и методам медицинской защиты пострадавших, не используются возможности по лечению и реабилитации спасателей и участников ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Географическое местоположение предприятий системы государственного материального резерва определено стратегическим планированием для территории бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - СССР) и не адекватно задачам защиты населения Республики Казахстан от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера.
Номенклатура и объемы хранения материальных ценностей государственного материального резерва также не в полной мере соответствуют потребностям гражданского населения в случае возникновения крупномасштабных чрезвычайных ситуаций. Структура и состояние баз хранения не обеспечивают оптимальное функционирование государственного материального резерва, не соотносятся с последними социальными и миграционными процессами в республике. Усложненная процедура выпуска товарно-материальных ценностей с баз хранения приводит к запаздыванию их доставки в зоны чрезвычайных ситуаций.

Қазақстанда қазiргi 653 гидроқұрылыстың 268-i, олардың iшiнде ең iрi 28-i шұғыл жөндеудi қажет етедi. Бұл ретте су шаруашылығы объектiлерiнiң iс жүзiнде тозуы 60%-ды құрап отыр.
Таулы аумақтардың қарқынды игерiлуi, қауiптi табиғи құбылыстардың жандануы (жаһандық жылынуға байланысты) селге және сырғымаға қарсы жаңа қорғану құрылыстарын салуды және қазiргiлерiн жаңғыртуды, сел және сырғыма жүру қаупi бар аудандарда қала құрылысы саясатын өзгертудi, басқа ұйымдастыру шараларын қабылдауды талап етедi.
Республикада көшкiнге қарсы қызмет нашар дамыған. Көшкiндердi алдын ала түсiру жекелеген, аса қауіпті учаскелерде ғана жүргiзiледi. Республиканың таулы аудандарындағы қар жамылғысының жай-күйiн бақылау жүйелерi нашар дамыған, соның салдарынан көшкiн ғана емес, болуы мүмкiн сел жағдайы болжамдарының қажетті дәлдiгi жоқ.
Температураның күрт төмендеуiнен, борандардан, қатты дауылдардан және бұрқасындардан болатын залалды және зардап шеккендердiң санын азайту бойынша шаралардың тиiмдiлiгi оларды дәл болжай алмау әрi коммуналдық және жол қызметтерiнiң жеткiлiктi дайын болмауы сияқты проблемаларға байланысты төмендеген.
Эпидемиялық және зооноздық инфекцияларға қатысты жағдай тұрақсыз күйiнде қалып отыр.
Техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар
Негiзгi қорлардың, жылжымалы құрамның және көлiктегi инфрақұрылымның сапалық және физикалық тозуы, мұнай-газ кен орындарын және басқа да табиғи ресурстарды игерудiң қарқын алуы, оларды тасымалдау және қайта өңдеу көлемдерiнiң ұлғаюы техногендiк қатерлердiң өсуiне нақты алғышарттар жасайды.
Қатерлердiң туындауына тозған жабдықтарды пайдалану, технологиялық және өндiрiстiк тәртiптiң төмен болуы, техника қауiпсiздiгi ережелерiн сақтамау, iшкi ведомстволық және өндiрiстiк бақылаудың әлсiздiгi, жұмысшылар мен инженер-техник қызметкерлердiң төмен бiлiктiлігі, республикаға мүлдем тозған және сапалық ескiрген жабдықтарды әкелу басты себептер болып табылады.
Өнеркәсiптік қауiпсiздiктiң мiндеттi техникалық және технологиялық нормаларын қамтитын нормативтiк құқықтық кесiмдердiң негізгі бөлiгi әзiрленбеген.
Техникалық бақылаудың объектiлерге халық пен аумақтар үшiн өнеркәсiптiк қызметiнiң қауiптiлiгi, олардағы техногендiк төтенше жағдайлардың туындау ықтималдылығы бойынша саралап жiктеу жүргізiлмейтін тұтас жүйесi қолданылып отыр.
Техникалық қатерлердi төмендету жөнiндегi қызметтi реттейтiн және материалдық-техникалық қамтамасыз ететiн экономикалық тетiктер жоқ.
Қауiпті өндiрiстiк объектiлердiң жабдықтарын сертификаттаудың, сондай-ақ қауіпті өнеркәсiптiк қызметтi лицензиялаудың және сақтандырудың қалыптасқан жүйесi нарықтық экономиканың талаптарына сәйкес келмейдi.
Көлiктегі қауiпсiздiктiң қажеттi деңгейi орныға қоймаған.
Елдi мекендердi салу кезiнде қала құрылысы нормаларын сақтамау, өрт қауiпсiздігінiң нормаларын сақтамастан үйлер мен ғимараттарды (әcipece тұрғын үйлердi) қайта жабдықтау, жаңғырту, техникалық қайта жабдықтау, өртке қарсы су құбырларын техникалық дұрыс жағдайға келтiру бойынша шаралардың қабылданбауы, ғимараттарды салу және оларға әрлеу жұмыстарын жүргізу кезiнде жанғыш және улы материалдарды қолдану өрттен болатын құрбандар санын және материалдық зиянды өсiруде.
Жыл сайын 1000-нан аса өрт болатын республиканың орман алқаптарында өрт қауiпсiздігін қамтамасыз етуге байланысты күрделi жағдай қалыптасуда. Табиғи өрттердiң алдын алу және оларды жою жөнiндегi мiндеттердi шешуде мемлекеттік органдар тиiстi үйлескен iс-қимылдар жүргiзбей отыр.
Ерiктi өрт сөндiру құрамалары iс жүзiнде жойылған, бұл көптеген елдi мекендердiң өрттерден қорғансыз қалуына әкелдi.
Теңiз және өзен тасымалының дамуына орай су айдындарында төтенше жағдайлардың туындау мүмкiндiгi күрт арта түседi. Сонымен бiрге, теңiздерде, көлдерде және өзендерде болатын төтенше жағдайларды жоюға қабiлеттi суда жүзу құралдары жоқ.
Негiзiнен алғанда, көптеген ескi және авариялық жағдайдағы ғимараттар мен құрылыстар республиканың барлық өңiрлерiнде пайдаланылып жатыр десе де болады. Жыл сайын құрылыс құрастырмаларының қирауынан адамдар баспанасынан, мүлкiнен айрылады, жарақат алады және қаза табады.
XXI ғасырдың басында адамзат халықаралық терроризм мен экстремизм сияқты тағы да бiр қатерлi арандатушылыққа аяқ басты. Террористердiң осы заманғы техниканы, радиациялық-химиялық және биологиялық қауiптi заттар мен материалдарды пайдалана алатын, сондай-ақ техногендiк төтенше жағдайларды қолдан жасай алатын мүмкiншiлiктерiнiң болуы террорлық әрекеттердiң, әсiресе химиялық және биологиялық шабуылдардың жасалуы кезiнде олардың зардаптарын жоятын күштердiң (қызметтердiң) материалдық-техникалық базасын одан әрi нығайтуды талап етедi.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды
жоюға арналған авариялық-құтқару күштерi мен құралдары,
мемлекеттік материалдық резерв
Төтенше жағдайлардың саны мен ауыртпалығының өсуi жағдайында республикада қазiргi кәсiби авариялық-құтқару күштерi өздерiнiң жарақтануы мен сандық құрамы бойынша құтқару жұмыстарын толық көлемде орындай алмайды және олар елеулi нығайтуды қажет етедi.
Өрт сөндiру бөлiмдерiнде авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзуге арналған арнайы техника iс жүзiнде мүлдем жоқ, авариялық-құтқару керек-жарақтары мен жабдықтары жеткiлiксiз.
Судан құтқару қызметiнiң жүйесiнде күрделi жағдай қалыптасқан, ондағы жабдықтар мен техниканың көпшілiгінiң 80%-дан астамы тозған.
Қазақстанның бүгiнгі таңда Каспий теңiзiнiң аумақтық суларындағы кемелерде, танкерлер мен паромдарда болуы ықтимал өрттер мен техногендiк аварияларды жоюға, теңiзге төгiлген мұнайды оқшауландыруға, теңiзде апатқа тап болған адамдарды құтқаруға қабiлетті теңiз кемелерi жоқ.
Жергiлiктi кәсiби авариялық-құтқару жасақтары iс жүзiнде құрылмай отыр.
Жедел құтқару жасақтары мен әскери бөлiмдердi осы заманғы шағын механизация құралдарымен, арнайы қорғаныш жарақтарымен, барлау және адамдарды iздестiру приборларымен жарақтандыру мәселесi, әсiресе химиялық және радиоактивтi зақымдануға бейiм аумақтарда құтқару жұмыстарын жүргізу кезiнде өткiр күйiнде қалып отыр.
Мамандандырылған өрт сөндiру және авариялық-құтқару операцияларын жүргiзуге арналған ұшу аппараттарына, жүк көтергiштiгi үлкен ұшақтар мен тiкұшақтарға өткiр қажеттілiк бар.
Төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы байланыс, хабарлау және ақпараттандыру жүйелерi өздерiнiң техникалық жарақтануы, жүйелi құрылымы мен бағдарламалық қамтамасыз етiлуi бойынша осы заманғы талаптарға сай емес. Мысалы, төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс жүйесiнде республика ауқымын қамтитын бiртұтас ақпараттық-коммуникациялық орта жоқ. Жедел байланыс құралдары жетiспейдi, ал қазiргi қолда бары ескiрген және көбiне осы заманғы аппаратурамен жұмыс iстеуге сәйкес келмейдi. Қазiргi байланыс құралдары, сондай-ақ компьютерлiк жарақталу төтенше жағдайларды жоюды басқару пункттерiнiң жеткiлiктi ұтқырлығын қамтамасыз ете алмайды. Кең көлемдi қауiптіліктер туралы халықты хабардар ету жүйесi электрондық бұқаралық ақпарат құралдарымен жеткiлiктi кiрiкпеген. Жақын маңайдағы өндiрiс объектiлерiнде болған авариялар туралы тұрғындарға хабар берудiң жергiлiктi жүйелерiне деген өткiр жетiспеушiлiк бар.
Апаттық медицина қызметiнiң қажеттi материалдық-техникалық және кадрлар базасының болмауына, оның облыстардағы орталықтарының әлсiздiгiне, бiртұтас орталықтандырылған диспетчерлiк қызметтiң болмауына, осы саладағы мамандар даярлау жүйесi мен отандық ғылыми мектептердiң кенжелеп қалуына байланысты тиiмдi жұмыс iстеуiн едәуiр төмендетедi.
Апаттық медицина клиникасының болмауына байланысты төтенше жағдайлар кезiндегi патологиялық жай-күйлердiң бiрқатар проблемалары зерделенбейдi, медициналық қызметкерлердiң кәсiби дағдысы жоғалуда, зардап шеккендердi медициналық қорғаудың әдiстерi мен тәсiлдерiне құтқарушыларды, өрт сөндiрушiлердi, полицияны оқып-үйретудiң әдiстемелiк басшылығы жүзеге асырылмайды, құтқарушылар мен төтенше жағдайларды жоюға қатысушыларды емдеу және оңалту жөнiндегi мүмкiндiктер пайдаланылмай отыр.
Мемлекеттiк материалдық резерв жүйесi кәсiпорындарының географиялық орналасқан жерi бұрынғы Кеңестер Социалистiк Республикалар Одағының (бұдан әрi - КСРО) аумағы үшiн стратегиялық жоспармен белгiленген және Қазақстан Республикасының халқын табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау мiндеттерiне барабар емес.
Кең көлемдi төтенше жағдайлар туындаған жағдайда мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтарының сақталу номенклатурасы және көлемi азаматтардың қажеттiлiгіне толықтай сай болмай отыр. Сақтау базаларының құрылымы мен жай-күйi мемлекеттiк материалдық резервтiң оңтайлы жұмыс iстеуiн қамтамасыз етпейдi, республикадағы соңғы әлеуметтік және көшi-қон процестерiне сай емес. Сақтау базаларынан тауарлық-материалдық құндылықтарды шығарудың күрделi рәсiмi оларды төтенше жағдайлар аймақтарына жеткiзудi кешеуiлдетуге әкеледi.

Оперативные резервы для чрезвычайных ситуаций у местных исполнительных органов развиты слабо. В то же время нет законодательной и нормативной правовой основы по созданию оперативного резерва Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - Министерство), необходимого для немедленного (в течение 1-2 суток) обеспечения пострадавшего населения.
Возмещение ущерба населению, пострадавшему от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, социальная защищенность спасателей и добровольцев
В связи с неразвитостью страхования от аварий, катастроф и стихийных бедствий вред, нанесенный при техногенных чрезвычайных ситуациях, возмещается крайне редко. В этих условиях определенную нагрузку по обеспечению пострадавших временным жильем, решению их материальных проблем несут местные исполнительные органы.
Ввиду отсутствия причинителей ущерба, возможную материальную и финансовую помощь пострадавшим от чрезвычайных ситуаций природного характера стремятся оказать государство и местные исполнительные органы. Несмотря на то, что законодательство Республики Казахстан не предусматривает в таких случаях возмещение ущерба пострадавшим, государство и местные исполнительные органы в большинстве случаев обеспечивают их жильем, оказывают определенную материальную помощь. Такая практика является следствием неразвитости добровольного страхования населения от несчастных случаев и чрезвычайных ситуаций. Финансовые и государственный материальный резервы Правительства Республики Казахстан и местных исполнительных органов выполняют в этих случаях, фактически, роль страховых фондов. Наряду с нанесением экономического ущерба государству это снижает у определенной части населения стимулы к заботе о безопасности своих жилищ и имущества. Большинство граждан, надеясь исключительно на помощь государства, пренебрегает необходимостью страховать свою жизнь, здоровье и имущество.
В то же время не получили необходимого воплощения законодательные нормы, предусматривающие страхование и социальную защиту спасателей, а также граждан, привлекаемых к проведению работ по ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Система гражданской обороны, защита населения
от последствий актов терроризма
Существующая структура и принципы функционирования системы гражданской обороны сложились как часть оборонных мероприятий бывшего СССР.
С обретением суверенитета имеющийся потенциал системы гражданской обороны активно использовался для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. В то же время, с углублением социально-политических и экономических реформ, переходом к рыночной модели развития и с принятием новой военной доктрины Республики Казахстан становилось все более очевидным несоответствие существующей системы гражданской обороны новым политическим и экономическим реалиям.
Так, в условиях рыночной экономики стало проблематичным содержание за счет частных собственников имеющихся инженерных сооружений гражданской обороны, а также установленных на предприятиях систем оповещения. Строительство убежищ на вновь строящихся объектах не ведется. Не решены вопросы эффективного хранения средств индивидуальной защиты населения, их количественного состава и территориального распределения по стране. Применение частей гражданской обороны для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и последствий террористических актов затруднено из-за несоответствия этим задачам их технической базы, сложившегося географического расположения и устаревшей организационной структуры.
Не обеспечена стратегическая мобильность сил и средств гражданской обороны. Сохранение же системы гражданской обороны в ее существующем виде может привести к значительным затратам материальных и финансовых средств, оттоку людских ресурсов.
Происходящие в последнее время в ближнем и дальнем зарубежье террористические акты и проявления экстремизма показывают значительную важность аварийно-спасательного обеспечения антитеррористических операция.
Нормативное правовое обеспечение деятельности в сфере
чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны
Проведение в Казахстане реформ в сфере разграничения полномочий между уровнями государственной власти, децентрализация функций и полномочий государственных органов, исключение отдельных контрольных функций государства, а также ограничение лицензируемых видов деятельности в целях поддержки предпринимательства и развития конкуренции предполагают совершенствование норм действующего законодательства в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, гражданской обороны в части уточнения круга и объема полномочий органов по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
Вместе с тем, быстрые темпы развития промышленного блока экономики страны, с соответствующим внедрением современных технологий и потенциально-опасных производств, требуют пересмотра нормативных правовых актов в области промышленной и пожарной безопасности.
Научные исследования и мониторинг
в области чрезвычайных ситуаций
В настоящее время научные исследования, касающиеся тех или иных аспектов чрезвычайных ситуаций, проводятся лишь по нескольким отдельным тематикам в области сейсмологии, селевой и оползневой опасности.
В то же время в республике отсутствует единый научный центр по комплексному исследованию общих проблем предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
В связи с изменением геополитической обстановки и обретением Казахстаном независимости необходимы глубокие стратегические и специальные научные исследования в области организации и ведения гражданской обороны страны.
Крупным недостатком системы прогноза землетрясений является неполный охват всей сейсмоактивной территории Казахстана. Фактически, достаточным количеством пунктов наблюдений оснащен лишь Алматинский прогностический полигон. Практически не исследована возможная техногенная сейсмичность западных регионов Казахстана.
Недостаточное подтверждение штормовых предупреждений, пропуск опасных гидрометеорологических явлений, а также отсутствие надежных долгосрочных прогнозов паводковой ситуации в стране снижают эффективность реагирования на эти чрезвычайные ситуации. Во многом это обусловлено недостаточностью сети метеостанций и гидрологических постов, малым количеством снегомерных маршрутов.
Аэровизуальный мониторинг источников селевой опасности проводится лишь в примыкающей к городу Алматы и Алматинской области горной зоне Заилийского Алатау. Процесс автоматизации мониторинга источников селевой опасности пока не вышел за рамки опытно- экспериментальных работ.
Не налажен систематический мониторинг оползневой опасности.
Не отлажен процесс практического использования службами оперативного реагирования данных космического мониторинга. Дистанционное зондирование из космоса территории республики в интересах предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций находится в начальной стадии развития.
Слабо внедряются современные геоинформационные системы, которые весьма необходимы для точного мониторинга чрезвычайных ситуаций и разработки эффективных автоматизированных планов реагирования.
В республике практически полностью отсутствует системный мониторинг техногенных рисков. В связи с этим промышленные аварии и катастрофы не прогнозируются, комплексные меры по их предотвращению, обеспечению готовности к ним в полной мере не проводятся.
Обучение населения и подготовка кадров
При обучении населения в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны используются формы и методы подготовки, определенные в 70-х годах прошлого столетия, не отвечающие реалиям настоящего времени. Различные программы обучения в этой области (начальная военная подготовка, гражданская оборона, дорожная безопасность, пожарная безопасность, основы безопасности жизнедеятельности, медицинская подготовка и другие) внедряются бессистемно, зачастую вне связи друг с другом.
Организованное в высших учебных заведениях страны обучение специалистов по чрезвычайным ситуациям не обеспечивает даже количественную потребность в них, особенно в специалистах с высшим военно-техническим образованием. Полностью отсутствует система подготовки офицеров для войск гражданской обороны, нет специализированных учебных центров по подготовке спасателей.
В республике отсутствует достаточная учебная база для организации масштабного, комплексного и всестороннего процесса переподготовки и повышения квалификации специалистов в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны.
Международное сотрудничество в области
чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны
Республика Казахстан осуществляет многосторонние международные контакты в области защиты населения от аварий, катастроф и стихийных бедствий. Одними из главных являются мероприятия, выполняемые в рамках Организации Объединенных Наций, Межгосударственного совета по чрезвычайным ситуациям Содружества Независимых Государств, Шанхайской организации сотрудничества, Программы НАТО "Партнерство во имя мира", Международной организации гражданской обороны, Азиатского Центра по уменьшению бедствий, Международного Агентства по атомной энергии.
В то же время, за редким исключением, международные контакты не удается довести до уровня постоянно действующих, наработанных и отлаженных программ и структур взаимодействия. Казахстан недостаточно глубоко интегрирован в международные системы обеспечения безопасности населения, оказания взаимопомощи при чрезвычайных ситуациях и стихийных бедствиях.
Роль центральных и местных органов государственной власти
в обеспечении защиты населения, объектов и территорий
от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
В области чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера Министерство в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан координирует работу центральных и местных исполнительных органов, разрабатывает программы, утверждает или согласовывает нормативы, стандарты и правила, ведет государственный учет, организует научные исследования, пропаганду знаний, обучение населения и специалистов, осуществляет международное сотрудничество, обеспечивает деятельность находящихся в его ведении служб наблюдения, контроля обстановки и прогнозирования, а также аварийно-спасательных и противопожарных служб и формирований.
При этом, Министерство руководит участием сил гражданской обороны в мероприятиях по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, ликвидацией региональных и глобальных чрезвычайных ситуаций, мобилизует материально-технические ресурсы организаций, независимо от форм собственности и ведомственной принадлежности, вносит предложения в Правительство Республики Казахстан об использовании имеющихся в составе государственных и мобилизационных резервов запасов материально-технических, продовольственных, медицинских и других ресурсов, а также об использовании средств из резерва Правительства Республики Казахстан для предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций.
В соответствии с законодательно возложенными задачами Министерство также осуществляет стратегические функции, обеспечивающие формирование государственной политики в сфере государственного материального резерва, государственного контроля и надзора в области пожарной и промышленной безопасности.
Вместе с тем, несовершенство структур территориальных органов и оперативных сил Министерства не позволяет в полной мере эффективно осуществлять реализацию вышеназванных стратегических функций и задач, в особенности, по четкому межведомственному взаимодействию и координации комплекса организационных и практических мер по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций регионального и глобального характера, а также решению общих проблем гражданской обороны.
В то же время, прямая ответственность за предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций на соответствующей территории действующим законодательством Республики Казахстан возложена на местные представительные и исполнительные органы.
В полномочия местных исполнительных органов входят организация мероприятий по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций местного масштаба, обеспечение исполнения местного бюджета на указанные цели, создание и использование местных запасов материально-технических и других ресурсов, информирование населения и организаций о мерах необходимой безопасности.
При этом, ими должны быть обеспечены в пределах своей компетенции социальная защита населения и работников, пострадавших вследствие чрезвычайных ситуаций, возмещение вреда, причиненного здоровью и имуществу граждан, окружающей среде и объектам хозяйствования, медицинское обслуживание, получение компенсаций и льгот за проживание и работу в зонах чрезвычайных ситуаций, а также осуществление после ликвидации чрезвычайных ситуаций мероприятий по оздоровлению окружающей среды и восстановлению хозяйственной деятельности организаций и граждан.
Однако, созданные в соответствии с реформой разграничения функций и полномочий центральных и местных исполнительных органов структурные подразделения при акиматах областей, городов Алматы и Астана до настоящего времени не имеют достаточной материально- технической, информационной и методологической базы для качественной реализации задач по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций на соответствующих территориях, являющихся согласно законодательству сферой их прямой ответственности. В недостаточном объеме формируются ежегодные резервы местных исполнительных органов на предупреждение и ликвидацию чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера. При этом, практически отсутствуют аварийно-спасательные службы и формирования для ликвидации их негативных последствий.

Жергілiктi атқарушы органдардағы төтенше жағдайларға арналған жедел резервтер нашар дамыған. Солай бола тұрса да, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгiнiң (бұдан әрi - Министрлiк) зардап шеккен халықты дереу қамтамасыз етуге (1-2 тәулiк iшiнде) қажеттi жедел резервiн құру бойынша заңнамалық және нормативтiк құқықтық негiз жоқ.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан
зардап шеккен халыққа келтiрiлген залалдың орнын толтыру,
құтқарушылар мен ерiктi құтқарушылардың әлеуметтік қорғалуы
Авариялардан, апаттардан және дүлей зiлзалалардан сақтандырудың дамымауына байланысты техногендiк төтенше жағдайлар кезiнде келтiрiлген зиянның орнын толтыру өте сирек кездеседi. Мұндай жағдайда жергіліктi атқарушы органдарға зардап шегушiлердi уақытша баспанамен қамтамасыз ету, олардың материалдық проблемаларын шешу бойынша белгiлi бiр салмақ түседi.
Залал келтiрушiлердiң болмауына байланысты табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардан зардап шегушілерге ықтимал материалдық және қаржылай көмектi мемлекет пен жергiлiктi атқарушы органдар көрсетуге тырысады. Қазақстан Республикасының заңнамасы мұндай жағдайларда зардап шегушiлерге келтiрiлген залалдың орнын толтыруды көздемегенiне қарамастан мемлекет және жергiлiктi атқарушы органдар көптеген жағдайларда оларды баспанамен қамтамасыз етедi, белгілi бiр материалдық көмек көрсетедi. Мұндай практика халықты жазатайым оқиғалардан және төтенше жағдайлардан ерiктi сақтандырудың дамымауының салдары болып табылады. Мұндай жағдайларда Қазақстан Республикасы Yкiметi мен жергiлiктi атқарушы органдардың қаржылық және мемлекеттiк материалдық резервтерi, iс жүзiнде сақтандыру қорларының рөлiн атқарады. Бұл мемлекетке экономикалық залал әкелгенiмен қатар, халықтың белгiлi бiр бөлігінiң өз баспаналары мен мүлкiнiң қауiпсiздiгін ойлау туралы қамқорлық жасауға деген ынтасын төмендетедi. Азаматтардың көпшiлiгi тек қана мемлекет көмегiне сенiп, өз өмiрiн, денсаулығын және мүлкiн сақтандырудың қажеттілiгіне мән бермейдi.
Солай бола тұрса да, құтқарушыларды, сондай-ақ төтенше жағдайларды жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзуге тартылатын азаматтардың сақтандырылуын және әлеуметтiк қорғалуын көздейтiн заңнамалық нормалар қажеттi шешiмiн тапқан жоқ.
Азаматтық қорғаныс жүйесi,
халықты террорлық әрекеттердiң зардаптарынан қорғау
Азаматтық қорғаныс жүйесiнiң қазiргi құрылымы мен жұмыс iстеу қағидаттары бұрынғы КCPO-ның қорғаныс iс-шараларының бiр бөлiгi ретiнде қалыптасқан.
Егемендiк алғалы берi азаматтық қорғаныс жүйесiнiң қазiргі бар әлеуетi табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою үшiн кең қолданылды. Солай бола тұрса да, Қазақстан Республикасында әлеуметтiк-саяси және экономикалық реформалардың тереңдеуiне, оның нарықтық даму жолына түсуiне және жаңа әскери доктринаны қабылдауына байланысты қазiргi азаматтық қорғаныс жүйесiнiң болып жатқан жаңа саяси және экономикалық ақиқатқа сай келмейтiндiгi барған сайын айқын бола бастады.
Мысалы, нарықтық экономика жағдайларында жеке меншiк иелерi есебiнен азаматтық қорғаныстың қазiргi инженерлiк құрылыстарын, сондай-ақ кәсiпорындарда орнатылған хабарлау жүйелерi ұстау қиынға соқты. Жаңадан салынып жатқан объектiлерде панажайлар салу жүргізiлмей отыр. Халыққа арналған жеке қорғану құралдарын, олардың сандық құрамын тиiмдi caқтaу және елiмiз бойынша аумақтық бөлу мәселелерi шешiлмеген. Азаматтық қорғаныс бөлiмдерiн табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларды және террорлық әрекеттердiң зардаптарын жою үшiн қолдану олардың техникалық базасының, қалыптасқан географиялық орналасуының және ескiрген ұйымдастырушылық құрылымдық бөлiмшелерiнiң осы мiндеттерге сай еместiгiне байланысты қиындап отыр.
Азаматтық қорғаныс күштерi мен құралдарының стратегиялық ұтқырлығы қамтамасыз етiлмеген. Азаматтық қорғаныс жүйесiн қазiргi күйiнде сақтау материалдық және қаржы құралдарының едәуiр шығындарына, адам ресурстарының кетуiне алып келуi мүмкiн.
Соңғы уақытта таяу және алыс шетелдерде болып жатқан террорлық әрекеттер және экстремизмнiң бой көрсетуi террорға қарсы операцияларды авариялық құтқару жағынан қамтамасыз етудiң аса маңыздылығын көрсетедi.
Төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласы қызметiн
нормативтiк құқықтық қамтамасыз ету
Қазақстанда кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту мақсатында мемлекеттік өкiмет билiгi деңгейлерi арасындағы өкiлеттiктердiң ара жiгiн ажырату, мемлекеттік органдардың функциялары мен өкiлеттiктерiн орталықсыздандыру, мемлекеттiң жекелеген бақылау функцияларын алып тастау, сондай-ақ лицензияланатын қызмет түрлерiн шектеу саласындағы реформаларды жүргізу төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегі органдар өкiлеттiктерiнiң ауқымы мен көлемiн нақтылауға қатысты төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, азаматтық қорғаныс саласында қолданыстағы заңнама нормаларын жетiлдiрудi болжайды.
Сонымен бiрге, елде осы заманғы технологиялар мен әлеуеттi-қауiптi өндiрiстер тиiсiнше енгізiле отырып экономиканың өнеркәсiптiк блогының жедел қарқын алуы өнеркәсiп және өрт қауiпсiздігі саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi қайта қарауды талап етедi.
Төтенше жағдайлар саласындағы ғылыми зерттеулер және мониторинг
Қазiргі уақытта төтенше жағдайлардың қандай да бiр аспектiлерiне қатысты ғылыми зерттеулер сейсмология, сел және сырғыма қаупi саласындағы бiрнеше жекелеген тақырыптар бойынша ғана жүргiзiледi.
Солай бола тұрса да, республикада жалпы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою проблемаларын кешендi зерттеу бойынша бiрыңғай ғылыми орталық жоқ.
Геосаяси жағдайлардың өзгеруiне және Қазақстанның тәуелсiздiк алуына байланысты елдiң азаматтық қорғанысын ұйымдастыру және жүргiзу саласында терең стратегиялық және арнайы ғылыми зерттеулер қажет.
Қазақстанның барлық сейсмикалық белсендi аумақтарының толықтай қамтылмауы жер сiлкiнiсi мониторингi жүйесiнiң iрi кемшiлiгі болып табылады. Iс жүзiнде Алматы болжау полигоны ғана жеткiлiктi мөлшерде бақылау пункттерiмен жарақталған. Қазақстанның батыс өңiрлерiнiң ықтимал техногендiк сейсмикалылығы мүлдем зерттелмеген.
Елiмiзде дауылдарға қатысты алдын-ала ескертулердiң жеткiлiктi расталмауы, қауiптi гидрометеорологиялық құбылыстардың назардан тыс қалуы, сондай-ақ су тасқыны ахуалының сенiмдi ұзақ мерзiмдi болжауларының болмауы осы төтенше жағдайларға ден қоюдың тиiмдiлiгiн төмендетедi. Бұған көбiнесе метеостансалар желiсi мен гидрологиялық бекеттердiң жеткiлiксiздiгі, қар өлшеу маршруттары санының аздығы себеп болуда.
Сел қаупі көздерiнiң әуе мониторингi Алматы қаласы мен Алматы облысына тиiп тұрған Iле Алатауы таулы аймақтарында ғана жүргізiледi. Сел жүру қаупi бар көздерi мониторингiнiң автоматтандыру процесi әлi де тәжiрибелiк-экспериментальдық жұмыстар аясынан шыққан жоқ.
Сырғыма қаупiне жүйелi мониторинг жолға қойылмаған.
Ғарыштық мониторингi деректерiн iс жүзiнде пайдалану процесi жедел ден қою қызметтерiнде жолға қойылмаған. Төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою мақсатында республика аумағын қашықтықтан ғарыштық бақылау өзiнiң алғашқы даму сатысында.
Төтенше жағдайларды дәл мониторингiлеуге және тиiмдi автоматтандырылған ден қою жоспарларын әзiрлеуге аса қажет осы заманғы геоақпараттық жүйелер баяу енгiзiлуде.
Iс жүзiнде республикада техногендiк қатерлердiң жүйелi мониторингi мүлдем жоқ. Осыған байланысты өнеркәсiптiк авариялар мен апаттарға болжау жасалынбайды, олардың алдын алу және оларға әзiрлiктi қамтамасыз ету бойынша кешендi iс-шаралар толық деңгейде жүргiзiлмейдi.
Халықты оқыту және кадрлар даярлау
Халықты төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласында оқыту кезiнде өткен ғасырдың 70-шi жылдарында белгiленген, қазiргi заман уақытына жауап бермейтiн даярлау нысандары мен әдiстерi пайдаланылады. Осы саладағы түрлi оқыту бағдарламалары (алғашқы әскери дайындық, азаматтық қорғаныс, жол қауiпсiздiгi, өрт қауiпсiздігі, тыныс-тiршiлiк қауiпсiздiгi негiздерi, медициналық дайындық және басқалар) көбiнесе бiр-бiрiмен еш байланысы жоқ жүйесiз енгізiледi.
Елiмiздiң жоғары оқу орындарында ұйымдастырылған төтенше жағдайлар жөнiндегi мамандарды оқыту оларға деген, әсіресе жоғары әскери-техникалық бiлiмдi мамандарға деген сұранысты қамтамасыз ете алмауда. Азаматтық қорғаныс әскерлерi үшiн офицерлер дайындау жүйесi мүлдем жоқ. Құтқарушылар дайындау жөнiндегі мамандандырылған оқу орталықтары да жоқ.
Республикада төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы мамандарды қайта даярлаудың және олардың бiлiктiлiгiн көтерудiң ауқымды, кешендi және жан-жақты процесiн ұйымдастыру үшiн жеткiлiктi оқу базасы жоқ.
Төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы
халықаралық ынтымақтастық
Қазақстан Республикасы халықты авариялардан, апаттардан және дүлей зiлзалалардан қорғау саласында жан-жақты халықаралық байланыстарды жүзеге асырады. Олардың бастылары Бiрiккен Ұлттар Ұйымының, Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығының Төтенше жағдайлар жөнiндегi мемлекетаралық кеңесiнiң, Шанхай ынтымақтастық ұйымының, НАТО-ның "Бейбiтшiлiк жолындағы әрiптестiк" бағдарламасының, Халықаралық азаматтық қорғаныс ұйымының, Апаттарды азайту жөнiндегі азиялық орталықтың, Атом энергиясы жөнiндегi халықаралық агенттігінiң аясында жүзеге асырылатын іc-шаралар болып табылады.
Солай бола тұрса да, iлуде болмаса, халықаралық байланыстардың тұрақты iстеп тұратын, қалыптасқан және бiр iзге түскен бағдарламалар мен өзара iс-қимыл құрылымдары болатын деңгейiне жете алмай отырмыз. Қазақстан халықтың қауiпсiздiгiн қамтамасыз eту, төтенше жағдайлар мен дүлей зiлзалалар кезiнде өзара көмек көрсету халықаралық жүйелерiне жеткiлiкті кiрiкпеген.
Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардан
халықты, объектiлердi және аумақтарды қорғауды қамтамасыз
етудегi мемлекеттiк өкiмет билiгiнiң орталық және
жергiлiктi органдарының рөлi
Министрлiк Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлар саласында орталық және жергілікті атқарушы органдардың жұмысын үйлестіреді, бағдарламалар әзiрлейдi, нормативтер, стандарттар мен ережелер бекiтедi немесе оларды келiседi, мемлекеттік есеп жүргізедi, ғылыми зерттеулердi, iлiмдердi насихаттауды, халық пен мамандарды оқытуды ұйымдастырады, халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асырады, өзiнiң қарамағындағы ахуалды және болжауды қадағалау, бақылау қызметтерiнiң, сондай-ақ авариялық құтқару және өpткe қарсы қызметтер мен құрамалардың қызметiн қамтамасыз етедi.
Бұл ретте, Министрлiк төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, өңiрлiк және жаһандық төтенше жағдайларды жою бойынша iс-шараларға азаматтық қорғаныс күштерiнiң қатысуына басшылық жасайды, ұйымдардың меншiк нысанына және ведомстволық тиесiлiлігіне қарамастан, олардың материалдық-техникалық ресурстарын жұмылдырады, мемлекеттiк және жұмылдыру резервтерiнiң құрамындағы материалдық-техникалық қорларды, азық-түлiк, медициналық және басқа да ресурстарды, сондай-ақ төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жоюға арналған Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң резервiнен қаражатты пайдалану туралы Қазақстан Республикасының Yкiметiне ұсыныстар енгiзедi.
Сондай-ақ, Министрлiк заңнамаға сәйкес жүктелген мiндеттерге сәйкес мемлекеттік материалдық резерв саласындағы мемлекеттiк саясаттың, өрт және өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласындағы мемлекеттiк бақылау және қадағалаудың қалыптасуын қамтамасыз ететiн стратегиялық функцияларды да жүзеге асырады.
Сонымен қатар, Министрлiктiң аумақтық органдары мен жедел күштерi құрылымдарының жетiлмеуi жоғарыда аталған стратегиялық, әсiресе өңiрлiк және жаһандық төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, сондай-ақ азаматтық қорғаныстың жалпы проблемаларын шешу бойынша ведомствоаралық айқын өзара iс-қимыл және үйлестiру жөнiндегi ұйымдастырушылық және практикалық шаралар кешенiнiң функциялары мен мiндеттерiн iске асыруды толықтай тиiмдi жүзеге асыруға мүмкіндiк бермейдi.
Солай бола тұрса да, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тиiстi аумақтағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жоюға байланысты тiкелей жауапкершiлiк жергiлiктi өкiлдiк және атқарушы органдарға жүктелген.
Жергiлiктi атқарушы органдардың өкiлеттiгiне жергiлiктi ауқымдағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi iс-шараларды ұйымдастыру, көрсетiлген мақсаттарға жергiлiктi бюджеттің орындалуын қамтамасыз ету, жергiлiктi материалдық-техникалық қорлар мен басқа да ресурстарды құру және пайдалану, қажетті қауiпсiздiк шаралары туралы халық пен ұйымдарды хабарлау кiредi.
Бұл ретте, олар төтенше жағдайлар салдарынан зардап шеккен халық пен қызметкерлердi өздерiнiң құзыретi шегінде әлеуметтiк қорғауды, азаматтардың денсаулығы мен мүлкiне, қоршаған ортаға және шаруашылық жүргізу объектiлерiне келтiрiлген зиянның орнын толтыруды, медициналық қызметпен, төтенше жағдайлар аймағында тұрып, жұмыс істегенi үшін өтемақылар мен жеңiлдiктер берудi, сондай-ақ төтенше жағдайлар жойылғаннан кейiн қоршаған ортаны сауықтыру және ұйымдар мен азаматтардың шаруашылық қызметiн қалпына келтiру бойынша iс-шараларды жүзеге асыруды қамтамасыз етуi қажет.
Алайда, орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың функциялары мен өкiлеттiктерiнiң ара-жiгiн ажырату реформасына сәйкес облыстардың, Алматы және Астана қалаларының әкiмдiктерi жанында құрылған құрылымдық бөлiмшелердiң қазiргi уақытқа дейiн, заңнамаға сай олардың тiкелей жауапкершiлiк саласы болып табылатын тиiстi аумақтардағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жөнiндегi мiндеттердi сапалы iске асыру үшiн жеткiлiктi материалдық-техникалық, ақпараттық және әдiснамалық базасы жоқ. Табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жоюға жергiлiктi атқарушы органдардың жыл сайынғы резервтерi жеткiлiктi көлемде құрылмай отыр. Бұл ретте, олардың келеңсiз зардаптарын жоюға арналған авариялық құтқару қызметтерi мен құрамалары iс жүзiнде жоқ.

2. Основная цель и задачи в области предупреждения,
смягчения последствий и ликвидации чрезвычайных ситуаций, гражданской обороны, противодействия терроризму
Основной целью настоящей Концепции является выработка новой идеологии противодействия катастрофам на долгосрочную перспективу, включающей в себя: обеспечение в мирное и военное время надежной защиты населения, объектов и территории страны от пожаров, аварий, катастроф и стихийных бедствий, современных средств поражения и последствий террористических актов; создание и поддержание в высокой степени готовности территориально распределенных, эффективных систем управления, сил и средств, государственных и оперативных резервов, позволяющих адекватно реагировать на угрозы и вызовы мирного и военного времени.
Для достижения указанной цели предстоит решить следующие основные задачи:
выработка эффективных механизмов управления кризисами, в том числе путем совершенствования государственной системы управления в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны, рационального распределения ответственности и полномочий между уровнями государственного управления;
проведение углубленного анализа подверженности территории Казахстана чрезвычайным ситуациям природного и техногенного характера, выявление для каждого региона республики, населенного пункта и объекта возможных угроз и рисков, оценка степени их опасности для населения, материальным ценностям и окружающей природной среде;
создание всеобъемлющей, автоматизированной системы мониторинга рисков, обеспечение своевременности и достоверности прогнозов аварий, катастроф и стихийных бедствий;
разработка систем планов предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций, мероприятий гражданской обороны, охватывающих действия всех уровней государственного управления, территорий, предприятий и организаций;
максимальное предотвращение, либо смягчение последствий возникновения чрезвычайных ситуаций природного характера;
повышение уровня технической и пожарной безопасности на производственных и гражданских объектах, обеспечение своевременного предупреждения и ликвидации природных пожаров;
создание территориально распределенной системы сил и средств реагирования на чрезвычайные ситуации мирного и военного времени, террористические акты, повышение их оперативности и стратегической мобильности, придание противопожарной службе статуса пожарно-спасательной;
повышение готовности системы гражданской обороны, приведение ее в соответствие новому геополитическому и социально-экономическому положению страны;
создание современной, эффективной системы обучения населения правилам действий в условиях чрезвычайных ситуаций мирного и военного времени, самозащите и взаимопомощи в чрезвычайных ситуациях, организовать подготовку и переподготовку кадров для органов управления и служб чрезвычайных ситуаций с учетом мировых стандартов и перспектив развития в этой сфере;
обеспечение условий для широкого участия населения в обеспечении пожарной безопасности, в предупреждении и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, в выполнении мероприятий гражданской обороны страны;
формирование на мирное и военное время государственного материального резерва, оптимально соответствующего по составу, количеству и место расположению (с целью оперативности доставки в пострадавшие от чрезвычайных ситуаций районы) современным угрозам и вызовам, упрощение процедур его разбронирования;
модернизирование системы связи, оповещения, информации и автоматизированного управления в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны на основе современных и перспективных технологий, с охватом ими всех уровней государственного управления, интегрирование их в единые государственные системы;
усовершенствование нормативно-правовой базы, приведение ее в соответствие изменившимся социально-политическим и экономическим условиям, современным угрозам и вызовам, усиление экономических механизмов регулирования в области чрезвычайных ситуаций, в том числе за счет эффективного применения страхования от чрезвычайных ситуаций, обеспечение правовой и социальной защищенности лиц, пострадавших от аварий, катастроф и стихийных бедствий, принимавших участие в их ликвидации, в том числе профессиональных спасателей;
создание специализированных научно-исследовательских и опытно-конструкторских организаций в области чрезвычайных ситуаций и гражданской обороны, используя научно-практический потенциал подведомственных Министерству организаций, обеспечить научную обоснованность решения проблем, внедрение новейших достижений и технологий в этой сфере;
повышение оперативности реагирования медицины катастроф при возникновении чрезвычайных ситуаций, эффективности ее функционирования;
обеспечение уровня международного сотрудничества, гарантирующий в случае возникновения крупномасштабных чрезвычайных ситуаций, оказание Республике Казахстан широкой гуманитарной помощи со стороны других государств мира, международных и неправительственных организаций, приток в республику новейших знаний и технологий в области предупреждения и ликвидации аварий, катастроф и стихийных бедствий, гражданской защиты и борьбы с терроризмом.

2. Төтенше жағдайлардың алдың алу, зардаптарын жеңiлдету
және оларды жою, азаматтық қорғаныс, терроризмге қарсы
әрекет жасау саласындағы негiзгi мақсат пен мiндеттер
Тұжырымдаманың негiзгi мақсаты: бейбiт және соғыс уақыттарында өрттерден, авариялардан, апаттардан және дүлей зiлзалалардан, осы заманғы зақымдану құралдарынан және террорлық әрекеттер салдарларынан елдiң халқын, объектiлерi мен аумағын сенiмдi қорғауды қамтамасыз етудi; бейбiт және соғыс уақытының қатерлерi мен арандатушылықтарға тиiсiнше ден қоя алатын мемлекеттiк және жедел резервтердiң аумақтық бөлiнген тиiмдi басқару жүйелерiн, күштерi мен құралдарын құруды және олардың дайындығын жоғары деңгейде ұстауды қамтитын ұзақ мерзiмдi перспективаға арналған апаттарға қарсы әрекет жасаудың жаңа идеологиясын жасап шығару болып табылады.
Жоғарыда аталған мақсатқа қол жеткiзу үшiн мынадай негiзгi мiндеттердi:
дағдарыстарды басқарудың тиiмдi тетiктерiн, оның iшiнде төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы мемлекеттік басқару жүйесiн жетiлдiру, мемлекеттiк басқару деңгейлерi арасындағы жауапкершiлiк пен өкiлеттіктердi оңтайлы бөлу арқылы жасап шығару;
Қазақстанның табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайларға ұшырауға бейiм аумақтарына терең талдау жүргiзу, республиканың әр өңiрi, елдi мекенi мен объектiсi үшiн ықтимал қауiптер мен қатерлердi анықтау, олардың халыққа, материалдық құндылықтарға және қоршаған табиғи ортаға қауiптілiк деңгейiн бағалау;
қатерлердiң барлығын қамтитын, автоматтандырылған мониторингi жүйесiн құру, авариялар, апаттар және дүлей зiлзалалар болжамдарын дер кезiнде хабарлау және олардың шынайылылығын қамтамасыз ету;
мемлекеттік басқарудың, аумақтардың, кәсiпорындар мен ұйымдардың барлық деңгейдегi iс-қимылдарын қамтитын төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою жоспарларының, азаматтық қорғаныс iс-шараларының жүйесiн әзiрлеу;
табиғи сипаттағы төтенше жағдайлардың туындау салдарларын барынша болдырмау не болмаса жұмсарту;
өндiрiстiк және азаматтық объектiлерде техникалық және өрт қауiпсiздiгi деңгейiн көтеру, табиғи өрттердi уақтылы алдын алу және жоюды қамтамасыз ету;
бейбiт және соғыс уақытындағы төтенше жағдайларға, террорлық әрекеттерге ден қою күштерi мен құралдарын аумақтық бөлу жүйесiн құру, олардың жеделдігін және стратегиялық ұтқырлығын арттыру, өрт сөндіру қызметiне өрт сөндiру-құтқару қызметi деген мәртебе беру;
азаматтық қорғаныс жүйесiнiң әзiрлігін арттыру, оны елдiң жаңа геосаяси және әлеуметтік-экономикалық жағдайына сәйкес келтiру;
бейбiт және соғыс уақытында төтенше жағдайлардағы iс-қимылдардың тәртiбi мен ережесiне, төтенше жағдайларда өзiн-өзi қорғау мен өзара көмек көрсетуге халықты оқытудың осы заманғы, тиiмдi жүйесiн құру, осы саладағы әлемдiк стандарттар мен даму перспективаларын ескере отырып, төтенше жағдайларды басқару органдары мен қызметтерi үшiн кадрлар даярлауды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
өрт қауiпсiздiгін қамтамасыз етуде, табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуда және оларды жоюда, елiмiздiң азаматтық қорғаныс iс-шараларын орындауда халықтың кең түрде қатысуы үшiн жағдайлар қамтамасыз ету;
осы заманғы қатерлер мен арандатушылықтарға бейбiт және соғыс уақытында құрамы, саны және орналасуы бойынша (төтенше жағдайлардан зардап шеккен аудандарға жедел жеткiзу мақсатында) оңтайлығы жағынан сәйкес келетiн мемлекеттiк материалдық резерв құру, резервтердiң броннан шығару рәсiмiн оңайлату;
мемлекеттiк басқарудың барлық деңгейiн қамти отырып, осы заманғы және перспективалық технологиялар негiзiнде төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласындағы байланыс, хабарлау, ақпарат және автоматтандырылған басқару жүйесiн жаңғырту, оларды бiрыңғай басқару жүйесiне кiрiктiру;
нормативтік құқықтық базаны жетiлдiру, оны өзгерiп жатқан әлеуметтiк-саяси және экономикалық жағдайларға, осы заманғы қатерлер мен арандатушылықтарға сәйкес келтiру, төтенше жағдайлар саласындағы экономикалық реттеу тетiктерiн, оның iшiнде төтенше жағдайлардан сақтандыруды тиiмдi қолдану есебiнен нығайту, аварияларды, апаттарды және дүлей зілзалаларды жоюға қатысып зардап шеккен адамдардың, оның ішінде кәсiби құтқарушылардың құқықтық және әлеуметтiк қорғалуын қамтамасыз ету;
Министрлiкке ведомстволық бағынысты ұйымдардың ғылыми-практикалық әлеуетiн пайдалана отырып, төтенше жағдайлар мен азаматтық қорғаныс саласында мамандандырылған ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық ұйымдар құру, осы саладағы жаңа жетiстiктер мен технологияларды енгiзу проблемаларын шешудiң ғылыми негiздiлiгiн қамтамасыз ету;
төтенше жағдайлар туындаған кезде апаттық медицинаның ден қою жеделдiгiн, оның жұмыс iстеу тиiмділігiн арттыру;
кең көлемдi төтенше жағдайлар туындаған жағдайда, әлемнiң басқа мемлекеттерi, халықаралық және үкiметтiк емес ұйымдар тарапынан Қазақстан Республикасына кең көлемде iзгiлiк көмек көрсетуге, республикаға авариялардың, апаттардың және дүлей зiлзалалардың алдын алу мен оларды жою, азаматтық қорғаныс және терроризммен күресу саласындағы ең бip жаңа iлiмдер мен технологиялардың келуiне кепiлдiк беретiн халықаралық ынтымақтастық деңгейiн қамтамасыз ету қажет.