О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 1998 года N 1311
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 декабря 2005 года N 1215
С целью обеспечения экологической безопасности, защиты населения от опасных для здоровья радиоэкологических воздействий, сохранности и радиационного мониторинга законсервированных (ликвидированных) недействующих рудников Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в  постановление Правительства Республики Казахстан от 21 декабря 1998 года N 1311 "О создании республиканского государственного предприятия "Уранликвидрудник" следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В целях проведения мероприятий по консервации, ликвидации недействующих урановых рудников и последствий разработки урановых месторождений, захоронению техногенных урановых отходов на объектах уранодобывающих рудоуправлений N 3 (поселок Заозерный), N 4 (поселок Красногорский) Акмолинской области и N 5 (поселок Саумалколь) Северо-Казахстанской области и по всей территории Республики Казахстан для обеспечения экологической безопасности и защиты населения от опасных для здоровья радиоэкологических воздействий, а также в целях обеспечения пострекультивационного (ликвидационного) мониторинга и сохранности государственного имущества законсервированных недействующих предприятий урановой промышленности Казахстана и их целевого финансирования и контроля за использованием бюджетных средств Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :";
в пункте 1:
в абзаце втором:
слово "убыточных" заменить словом "недействующих";
после слов "природной среды в" дополнить словами "Республике Казахстан, а также осуществление пострекультивационного (ликвидационного) мониторинга и охрану законсервированных урановых рудников, за счет средств республиканского бюджета, в соответствии с законом о республиканском бюджете на соответствующий год.";
слово "регионе" исключить;
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Определить Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан органом государственного управления Предприятием.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Министерству финансов Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить передачу Предприятию законсервированных объектов, оставшихся после ликвидации рудоуправлений N 3, 4 и 5, согласно приложению.".

Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 желтоқсандағы N 1311 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 8 желтоқсандағы N 1215 Қаулысы
Экологиялық қауіпсіздікті, халықты денсаулыққа қауіпті радиоэкологиялық әсерлерден қорғауды, консервацияланған (таратылған) жұмыс істемейтін кеніштердің сақталуы мен радиациялық мониторингін қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. "Уранликвидрудник" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 21 желтоқсандағы N 1311  қаулысына  мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Ақмола облысының N 3 (Заозерный кенті), N 4 (Красногор кенті) және Солтүстік Қазақстан облысының N 5 (Саумалкөл кенті) уран өндіруші кеніш басқармаларының объектілерінде және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағы бойынша экологиялық қауіпсіздікті және халықты денсаулыққа қауіпті радиоэкологиялық әсерлерден қорғауды қамтамасыз ету үшін жұмыс істемейтін уран кеніштерін консервациялау, оларды және уран кен орындарын игерудің зардаптарын жою, техногендік уран қалдықтарын көму жөніндегі іс-шараларды жүргізу мақсатында, сондай-ақ Қазақстанның уран өнеркәсібінің консервацияланған жұмыс істемейтін кәсіпорындарының шұрайландырылғаннан (таратылғаннан) кейінгі мониторингі мен мемлекеттік мүлкінің сақталуын және олардың мақсатты қаржыландырылуы мен бюджет қаражатын пайдалануын бақылауды қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі  ҚАУЛЫ ЕТЕДІ: ";
1-тармақта:
екінші абзацта:
"шығынды" деген сөз "жұмыс істемейтін" деген сөздермен ауыстырылсын;
мемлекеттік тілдегі мәтінде "аймақта қоршаған табиғи ортаның экологиялық тепе-теңдігін" деген сөздер "Қазақстан Республикасында қоршаған экологиялық тепе-теңдікті" деген сөздермен ауыстырылсын;
"қайта культивациялау" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ тиісті жылға арналған республикалық бюджет туралы заңға сәйкес республикалық бюджеттің қаражаты есебінен консервацияланған уран кеніштерінің шұрайландырылғаннан (таратылғаннан) кейінгі мониторингін жүзеге асыру және оларды қорғау" деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі Кәсіпорынды мемлекеттік басқару органы болып белгіленсін.";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен Кәсіпорынға қосымшаға сәйкес N 3, 4 және 5 кен басқармалары таратылғаннан кейін қалған консервацияланған объектілерді беруді қамтамасыз етсін.".

2. Министерству энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан привести в соответствие с настоящим постановлением ранее принятые нормативные правовые акты.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Премьер-Министр
Республику Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 8 декабря 2005 года N 1215
Перечень
законсервированных объектов урановых рудников
рудоуправлений N 3, 4 и 5
Рудоуправление N 3
Рудник N 8   - здание хранилища источников ионизирующего
излучения;
- пункт захоронения товарной урановой руды;
- отвалы беднотоварной урановой руды N 1 и 2;
- смешанный отвал;
- стволы шахт N 4, "К" и "С".
Рудник N 9   - отвалы товарной урановой руды N 1, 2 и 3;
- отвал беднотоварной урановой руды;
- смешанные отвалы N 1 и 2;
- стволы шахт N 2, 3, 9 и карьер N 5.
Рудоуправление N 4
Рудник N 1   - смешанный отвал;
и N 2        - отвал беднотоварных урановых руд и ствол шахты N 2;
- отвал беднотоварных урановых руд и ствол шахты N 4;
- смешанный отвал и ствол шахты N 6;
- отвал беднотоварных урановых руд и ствол шахты N 8;
- ствол шахты N 1.
Рудник N 3   - отвал беднотоварных урановых руд;
- пруд-накопитель со складированной в нем товарной
и беднотоварной урановой рудой;
- стволы шахт N 2, 3, 4, 5.
Рудоуправление N 5
Рудник N 12  - отвалы беднотоварных урановых руд N 1 и 2;
- смешанный отвал;
- стволы шахт "Г" и "В";
- насыпь железной дороги от погрузочной площадки
до здания весовой.

2. Қазақстан Республикасы Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі бұрын қабылданған нормативтік құқықтық кесімдерді осы қаулыға сәйкес келтірсін.
3. Осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2005 жылғы 8 желтоқсандағы
N 1215 қаулысына қосымша
N 3, 4 және 5 кен басқармалары уран кеніштерінің
консервацияланған объектілерінің тізбесі
N 3 кен басқармасы
N 8 кеніш         - иондаушы сәулелену көздері қоймасының ғимараты;
- тауарлық уран кенішінің көму пункті;
- N 1 және 2 тауарлық кені аз уран кенінің
үйінділері;
- аралас үйінді;
- N 4, "К" және "С" шахталарының оқпандары.
N 9 кеніш         - N 1, 2 және 3 тауарлық уран кенінің үйінділері;
- тауарлық кені аз уран кенінің үйіндісі;
- N 1 және 2 аралас үйінділер;
- N 2, 3, 9 шахталардың оқпандары және N 5 карьер.
N 4 кен басқармасы
N 1 және          - аралас үйінді;
N 2 кеніштер      - тауарлық кені аз уран кенінің үйіндісі және
N 2 шахтаның оқпаны;
- тауарлық кені аз уран кенінің үйіндісі және
N 4 шахтаның оқпаны;
- аралас үйінді және N 6 шахтаның оқпаны;
- тауарлық кені аз уран кенінің үйіндісі және
N 8 шахтаның оқпаны;
- N 1 шахтаның оқпаны.
N 3 кеніш         - тауарлық кені аз уран кенінің үйіндісі;
- тауарлық және тауарлық кені аз уран кені
қоймаланған жинағыш-тоған;
- N 2, 3, 4, 5 шахталардың оқпандары.
N 5 кен басқармасы
N 12 кеніш        - N 1 және 2 тауарлық кені аз уран кенінің
үйінділері;
- аралас үйінді;
- "Г" және "В" шахталарының оқпандары;
- тиеу алаңынан таразы ғимаратына дейінгі
темір жолдың төгіндісі.