Об утверждении Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 марта 2006 года N 149. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2009 года N 1060
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2009 N 1060 .
Сноска. В тексте аббревиатуры "РГП" и "ДГП" заменены аббревиатурой "ТОО" постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
В целях реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы, одобренной решением Правительства Республики Казахстан от 22 июня 2005 года, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Программу первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы (далее - Программа).
2. Установить, что предусмотренные в Плане мероприятий по реализации Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы (далее - План мероприятий) суммы расходов подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на 2006 и последующие годы.
3. Акимам областей, городов Астаны, г. Алматы в месячный срок после утверждения Программы разработать региональные программы и планы мероприятий к ним, согласовав с заинтересованными государственными органами.
4. Государственным органам и заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан два раза в год, к 10 января и к 10 июля, по итогам полугодия.
5. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан представлять сводную информацию о ходе выполнения Плана мероприятий в Правительство Республики Казахстан два раза в год, к 25 января и к 25 июля, по итогам полугодия.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан, курирующего вопросы агропромышленного комплекса.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 марта 2006 года N 149
Программа
первоочередных мер на 2006-2008 годы
по реализации Концепции устойчивого развития
агропромышленного комплекса Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 6 наурыздағы N 149 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 шілдедегі N 1060 Қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2009.07.13. N 1060 Қаулысымен.
Ескерту. Мәтіндегі "РМК" және "ЕМК" деген аббревиатуралар "ЖШС" деген аббревиатурамен ауыстырылды - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2005 жылғы 22 маусымдағы шешiмiмен мақұлданған Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспарында (бұдан әрi - Іс-шаралар жоспары) көзделген шығыстардың сомасы 2006 және одан кейiнгi жылдарға арналған республикалық бюджеттi қалыптастыру кезiнде нақтылауға және түзетуге жатады деп белгiленсiн.
3. Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi Бағдарлама бекiтiлгеннен кейiн бiр ай мерзiмде мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсе отырып, өңiрлiк бағдарламалар мен оларға iс-шаралар жоспарларын әзiрлесiн.
4. Бағдарламаны iске асыруға жауапты мемлекеттiк органдар мен мүдделi ұйымдар (келiсiм бойынша):
1) Бағдарламаны iске асыру жөнiнде шаралар қабылдасын;
2) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет, 10-қаңтарға және 10-шiлдеге Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпарат берсiн.
5. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi Қазақстан Республикасының Үкiметiне жарты жылдықтың қорытындылары бойынша жылына екi рет, 25-қаңтарға және 25-шiлдеге Іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсiн.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң агроөнеркәсiптiк кешен мәселелерiне жетекшiлiк ететiн орынбасарына жүктелсiн.
7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 6 наурыздағы
N 149 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты

на 2006-2010 годы Содержание
1. Паспорт Программы
2. Введение
3. Современное состояние экономики агропромышленного комплекса
4. Цели и задачи Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы
по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного
комплекса на 2006-2010 годы
5. Пути и механизмы реализации первоочередных мер
§ 1.    Производство и переработка продукции растениеводства
§ 1.1. Региональная специализация в земледелии на основе
соблюдения научно-обоснованных агротехнологий
§ 1.2. Внедрение влагоресурсосберегающих технологий земледелия
§ 1.3. Развитие орошаемого земледелия
§ 1.4. Новые механизмы управления рынком горюче-смазочных
материалов для сельскохозяйственного производства
§ 1.5. Качественный рост технической оснащенности производства
и переработки растениеводческой продукции
§ 1.6. Формирование вертикально и горизонтально интегрированных
производств на основе кластерных приоритетов
растениеводческой продукции
§ 1.7. Механизмы регулирования продовольственных рынков
продукции растениеводства и ее переработки
§ 1.8. Инновационные проекты по развитию производства
растениеводческой продукции
§ 1.9. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
производства и переработки продукции растениеводства
§ 2.    Производство и переработка продукции животноводства
и рыбного хозяйства
§ 2.1. Повышение продуктивности и качества продукции
животноводства
§ 2.2. Повышение технической оснащенности производства
и переработки продукции животноводства
§ 2.3. Формирование вертикально и горизонтально интегрированных
производств на основе кластерных приоритетов в
животноводстве и в рыбном хозяйстве
§ 2.4. Механизмы регулирования продовольственных рынков
животноводческой продукции
§ 2.5. Обеспечение экологической безопасности производства
продукции животноводства
§ 2.6. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
производства и переработки продукции животноводства
и рыбного хозяйства
§ 3.    Развитие отечественного сельхозмашиностроения
§ 3.1. Основные направления развития сельхозмашиностроения
§ 3.2. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
сельхозмашиностроения
§ 4.    Развитие обслуживающей инфраструктуры и систем
оценки безопасности и качества продукции
§ 4.1. Модернизация и укрепление системы контроля качества
и оценки рисков безопасности продукции АПК,
совершенствование технического регулирования
§ 4.2. Система заготовки сельскохозяйственной продукции
§ 4.3. Оптовая торговля продукцией АПК
§ 4.4. Финансовая и страховая инфраструктура АПК
§ 4.5. Информационно-маркетинговое обеспечение
§ 4.6. Научное и кадровое обеспечение отраслей АПК
§ 4.7. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
обслуживающей инфраструктуры и систем оценки
безопасности и качества продукции
§ 5.    Конкурентоспособность агропромышленного комплекса в
условиях вступления Казахстана во Всемирную торговую
организацию
§ 5.1. Повышение конкурентоспособности - фактор устойчивого
развития АПК
§ 5.2. Финансовое обеспечение мероприятий по повышению
конкурентоспособности отечественного АПК
§ 6.    Ожидаемые результаты от реализации Программы
первоочередных мер
§ 7.    План мероприятий по реализации Программы первоочередных
мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции
устойчивого развития агропромышленного комплекса

дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске
асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi
кезектегi шаралар бағдарламасы Мазмұны
1. Бағдарламаның паспорты
2. Кiрiспе
3. Агроөнеркәсiп кешенi экономикасының қазiргi таңдағы жай-күйi
4. Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты
дамытудың 2006 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске
асыру жөнiндегi 2006 - 2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi
шаралар бағдарламасының мақсаттары мен мiндеттерi
5. Бiрiншi кезектегi шараларды iске асырудың жолдары мен тетiктерi
Параграф 1 . Өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта өңдеу
Параграф 1.1. Ғылыми-негізделген агротехнологияның сақталынуы
негiзiнде егiншілiктi өңiрлiк мамандандыру
Параграф 1.2. Егіншілiктiң ылғалқорсақтау технологиясын енгiзу
Параграф 1.3. Суармалы егiншілiктi дамыту
Параграф 1.4. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi үшiн жанар-жағар май
материалдары рыногын басқарудың жаңа тетiктерi
Параграф 1.5. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта
өңдеудiң техникалық жарақтануын сапалы арттыру
Параграф 1.6. Өсiмдiк шаруашылығының кластерлiк басым бағыттары
негiзiнде тiгiнен және көлденеңiнен ықпалдасқан өндiрiстi құру
Параграф 1.7. Өсiмдiк шаруашылығы және оның қайта өңделген
өнiмдерiнiң азық-түліктік рыногын реттеу тетiктерi
Параграф 1.8. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiру жөнiндегі
инновациялық жобалар
Параграф 1.9. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта өңдеудi
дамыту жөнiндегi iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
Параграф 2. Мал шаруашылығы мен балық шаруашылығы өнiмдерiн өндiру
және қайта өңдеу
Параграф 2.1. Мал шаруашылығының өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру
Параграф 2.2. Мал шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта өңдеудi
техникалық жарақтандыруды арттыру
Параграф 2.3. Мал шаруашылығындағы және балық шаруашылығындағы
кластерлiк басымдықтар негiзiнде тiгiнен және көлденеңiнен
ықпалдасқан өндiрiстi құру
Параграф 2.4. Мал шаруашылығы өнiмдерiнiң азық-түлiктiк рыногын
реттеу тетiктерi
Параграф 2.5. Мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудiң экологиялық
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Параграф 2.6. Мал шаруашылығы және балық шаруашылығы өнiмдерiн
өндiру мен қайта өңдеудi дамыту жөнiндегi iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
Параграф 3. Отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту
Параграф 3.1. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытудың
негiзгi бағыттары
Параграф 3.2. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту
шараларын қаржылық қамтамасыз ету
Параграф 4. Қызмет көрсету құрылымын және өнiмнiң қауiпсiздiгiн
және сапасын бағалау жүйесiн дамыту
Параграф 4.1. АӨК өнiмiнiң қауiпсiздiгi қаупiн бағалау және
сапасын бақылау жүйесiн жаңарту және нығайту, техникалық реттеудi
жетiлдiру
Параграф 4.2. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн даярлау жүйесi
Параграф 4.3. АӨК өнiмдерiн көтерме саудада сату
Параграф 4.4. АӨК қаржы және сақтандыру құрылымдары
Параграф 4.5. Ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз ету
Параграф 4.6. АӨК салаларын ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Параграф 4.7. Қызмет көрсету инфрақұрылымдарын және өнiмдердің
сапасын бақылау және қаупiн бағалау жүйесiн дамыту бойынша
iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
Параграф 5. Қазақстанның Дүниежүзiлік сауда ұйымына кiруi
жағдайында агроөнеркәсіп кешенiнiң бәсекеге қабілеттілігi
Параграф 5.1. Бәсекеге қабілеттігiн көтеру - АӨК тұрақты дамуының
факторы
Параграф 5.2. Отандық АӨК бәсекеге қабілеттiгiн арттыру жөнiндегi
iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
6. Бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасын iске асырудан күтiлетiн
нәтижелер
7. Қазақстан Республикасының агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты

Республики Казахстан на 2006-2010 годы
Примечание
1. Паспорт Программы
Наименование Программы       Программа первоочередных мер
на 2006-2008 годы по
реализации Концепции
устойчивого развития
агропромышленного комплекса
Республики Казахстан
на 2006-2010 годы
Основание для                Концепция устойчивого
разработки Программы         развития агропромышленного
комплекса на 2006-2010 годы
Основной                     Министерство сельского хозяйства
разработчик                  Республики Казахстан
Программы
Цель Программы               Обеспечение устойчивости АПК
на основе роста производительности
и доходности его отраслей и
развития национальных конкурентных
преимуществ отечественной
продукции
Задачи                       Региональная специализация
и укрупнение сельхозформирований;
внедрение влагоресурсосберегающих
технологий в земледелии;
развитие орошаемого земледелия;
обеспечение технической
и технологической модернизации
отраслей АПК на основе
качественного роста технической
оснащенности АПК;
формирование интегрированных
производств на основе
кластерных приоритетов;
внедрение новых механизмов
регулирования рынков
продовольственной продукции;
обеспечение модернизации и
укрепления системы контроля
качества и оценки рисков
безопасности продукции АПК;
развитие системы заготовки
и оптовой торговли
сельскохозяйственной продукции;
повышение предпринимательской
активности субъектов АПК путем
развития финансовой, страховой
инфраструктуры и информационно-
маркетингового обеспечения;
развитие научно-инновационной
инфраструктуры АПК и
совершенствование кадрового
обеспечения АПК;
повышение конкурентоспособности
субъектов АПК в условиях
вступления в ВТО;
развитие рыбоводства и рыбной
промышленности
Сроки реализации             2006-2008 годы
Источники финансирования     Средства республиканского
и местных бюджетов, средства
внебюджетных источников
(собственные средства субъектов
агропромышленного комплекса,
заемные средства, прямые
инвестиции и другие средства
финансовых институтов)
Объемы финансирования        В 2006 году - 70879,6 млн. тенге.
Финансовое обеспечение мероприятий
Программы на 2007 и 2008 годы
будет определено после утверждения
на Республиканской бюджетной
комиссии
Ожидаемые результаты         Заметно возрастет техническая
от реализации Программы      и технологическая оснащенность
агропромышленного комплекса;
система оценки безопасности
и качества продукции АПК будет
гармонизирована в соответствии
требованиями ВТО;
будут сформированы
зерноперерабатывающий, молочный,
плодоовощной, хлопковый и рыбный
кластеры;
доля крупных и средних хозяйств
в производстве сельскохозяйственной
продукции увеличится до 40 %;
посевы высокорентабельных культур
в структуре пашни увеличатся
до 70 %;
институциональная инфраструктура
будет адаптирована к потребностям
аграрного рынка;
будет создана стабильная сырьевая
основа для развития отечественной
перерабатывающей промышленности
и повышена степень загруженности
перерабатывающих предприятий;
будет заложена основа
регулирования внутреннего
продовольственного рынка,
сформирован
экспортоориентированный
брэнд казахстанской экологически
и биологически чистой продукции;
объем валовой продукции АПК
на 1 га пашни составит около
300 долларов США;
повысится конкурентный потенциал
отечественных субъектов АПК,
что очень важно в свете
вступления в ВТО.
Сноска. Паспорт с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .

дамытудың 2006 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске
асыру жөніндегi 2006 - 2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi
шаралар бағдарламасын iске асыру жөнiндегi iс-шаралар жоспары
Ескерту
1. Бағдарламаның паспорты
Бағдарламаның    Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенiн
атауы            тұрақты дамытудың 2006 - 2010 жылдарға арналған
тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006 - 2008
жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар
бағдарламасы
Бағдарламаны     Агроөнеркәсiп кешенiн тұрақты дамытудың
әзiрлеу үшiн     2006 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасы
негіздеме
Бағдарламаны     Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi
негiзгi әзiрлеушi
Бағдарламаның    Салаларының өнiмділiгi мен табыстылығын арттыру
мақсаты          және отандық өнiмдердің ұлттық бәсекелестiк
артықшылықтарын дамыту негiзiнде АӨК-iнiң
тұрақтылығын қамтамасыз ету
Мiндеттерi       Ауыл шаруашылығы құрылымдарын өңiрлiк мамандандыру
және iрілету;
ылғалқорсақтау технологиясын егiншiлiкке енгiзу;
суармалы егiншілiктi дамыту;
АӨК сапалы техникалық жарақтандыру негiзiнде АӨК
салаларының техникалық жарақтануы және
технологиялық жаңаруын қамтамасыз ету;
кластерлiк басымдылық негiзiнде ықпалдасқан
өндiрiсті құру;
азық-түлiк өнiмдерi нарығын реттеудiң жаңа
тетiктерiн енгiзу;
АӨК өнiмiнiң қауiпсiздiгi қаупiн бағалау және
сапасын бақылау жүйесiн жаңарту және нығайтуды
қамтамасыз ету;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн әзiрлеу және көтерме
сауда жүйесiн дамыту;
қаржылық, сақтандыру инфрақұрылымдары және
ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз ету жолымен АӨК
субъектілерiнiң кәсiпкерлiк белсендiлігiн арттыру;
АӨК-нiң ғылыми-инновациялық инфрақұрылымдарын
дамыту және АӨК-нi кадрлық қамтамасыз етудi
жетілдiру;
ДСҰ кiру жағдайында АӨК субъектiлерiнiң бәсекеге
қабілеттiгiн арттыру;
балық өсіруді және балық өнеркәсібін дамыту.
Iске асыру       2006-2008 жылдар
мерзiмi
Қаржыландыру     Республикалық және жергiліктi бюджеттер қаражаты,
көздерi          бюджеттен тыс көздер қаражаты (агроөнеркәсiптiк
кешен субъектілерiнiң меншiктi қаражаты, заем
қаражаты, тiкелей инвестициялар және басқа да қаржы
институттарының қаражаты)
Қаржыландыру     2006 жылы - 70879,6 млн. теңге.
көлемдерi:       2007 және 2008 жылдарға арналған iс-шаралар
бағдарламасын қаржылай қамтамасыз ету
Республикалық бюджет комиссиясы бекiткеннен кейiн
анықталатын болады
Бағдарламаны     Агроөнеркәсiп кешенiн техникалық және технологиялық
iске асырудан    жарақтандыру елеулi өседi;
күтiлетiн
нәтижелер        АӨК өнiмiнiң қауiпсiздiгi мен саласын бағалау
жүйесi ДСҰ талаптарына сәйкес үйлестiрiлетiн
болады;
астықты қайта өңдейтiн, сүт, жемiс-көкөнiс, мақта
және балық кластерлер қалыптасатын болады;
ауыл шаруашылығы өнiмi өндiрiсiндегi iрi және
орташа шаруашылықтардың үлесi 40 % дейiн артады;
егістiк құрамындағы жоғары рентабельдi егiстер 70%
дейiн артады;
институционалды инфрақұрылым аграрлық рыноктың
қажеттiлігiне бейiмделетiн болады;
отандық қайта өңдейтiн өнеркәсiптердi дамыту үшiн
тұрақты шикiзат негiзi құрылатын болады және қайта
өңдейтiн кәсiпорындардың жүктеме дәрежесi
көтерілетiн болады;
iшкi азық-түлiк рыногын реттеу негiзi қаланатын
болады, қазақстандық экологиялық және биологиялық
таза өнiмнiң экспортты бағдарланған брэндi
құрылған;
АӨК өнiмiнiң жалпы көлемi 1 га егiстiк 300 АҚШ
долларына дейiн артады;
АӨК отандық субъектiлерiнің бәсеке әлеуетi бiршама
өседi, бұл ДСҰ-ға ену үшiн өте маңызды.
Ескерту. Паспортқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 Қаулысымен.

2. Введение
В 2005 году завершена реализация Государственной агропродовольственной программы Республики Казахстан на 2003-2005 годы. Развитие агропромышленного комплекса стабилизировалось, отмечается рост производства сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, снижается уровень импорта продовольствия, растет оснащенность оборудованием и сельхозтехникой, улучшилось благосостояние сельского населения.
В то же время уровень эффективности отрасли еще недостаточен. Сельскохозяйственное производство страны остается все еще мелкотоварным и, как результат, технологически отсталым. Отрасль остро нуждается в скорейшем обновлении основных средств производства, и в первую очередь, технического парка.
Около 80 % произведенной продукции сельского и рыбного хозяйства реализуется в виде сырья без переработки, а готовая продукция имеет слабую конкурентоспособность из-за технологической отсталости перерабатывающих предприятий, моральной и физической изношенности их оборудования.
В сельской местности низка предпринимательская активность населения, в результате валовая продукция на душу населения в селе в пять раз ниже, чем в городе. Отчасти это обусловлено неразвитой производственной инфраструктурой и недоступностью финансовых ресурсов.
Все это становится препятствием повышения производительности труда, рентабельности и качества сельскохозяйственной и рыбной продукции, что особенно актуально при вступлении в ВТО.
Для решения этих задач в соответствии с Посланием Главы государства народу Казахстана была разработана Концепция устойчивого развития агропромышленного комплекса до 2010 года.
На ее основе и в целях конкретизации мер на ближайшие три года разработана Программа первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы.
Сноска. Раздел 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
3. Современное состояние экономики
агропромышленного комплекса
В 2005 году валовая продукция сельского хозяйства достигла уровня 764,8 млрд. тенге, что по сравнению с 2004 годом выше на 9,4 %.
В структуре валового производства растет доля отрасли животноводства, если в 2001 году она снизилась до 39 %, то в настоящее время составляет 46,5 %.
Во внешней торговле сельхозпродукцией и продуктами ее переработки в последние годы сохраняется положительное сальдо. Превышение экспорта сельхозпродукции и продуктов ее переработки над импортом в 2003-2005 годах составило 8 %.
Во внешней торговле рыбой и рыбной продукцией импорт превышает экспорт в физическом объеме. Вместе с тем, рыночная стоимость экспортного портфеля больше.
В растениеводстве

2. Кiрiспе
2005 жылы Қазақстан Республикасының 2003 - 2005 жылдарға арналған Мемлекеттiк аграрлық азық-түлiк бағдарламасын iске асыру аяқталды. Агроөнеркәсiптiк кешенiнiң дамуы тұрақтанды, Ауыл шаруашылығы өнiмдерiн және оның қайта өңделген өнiмдерiн өндiрудiң өсуi байқалады, азық-түлiктiң импорты төмендеуде, құрал-жабдықтармен және ауыл шаруашылығы техникаларымен жарақтандыру артуда, ауыл халқының қуаттылығы жақсарды.
Солай бола тұра бұл жерде шешiлмеген мәселе аз емес. Елдiң ауыл шаруашылық өндiрiсi әлi де ұсақ тауарлы және соның нәтижесiнде техникалық артта қалып отыр. Сала өндiрiстiң негiзгi құрал-жабдықтарын жедел жаңартуды, және бiрiншi кезекте техникалық парктi, қажет етедi.
Өндiрiлген ауыл және балық шаруашылығы өнiмдерiнiң 80%-ға жуығы қайта өңдеусiз, шикiзат түрiнде таралады, ал дайын өнiмнiң қайта өңдеу кәсiпорындарының техникалық артта қалуы, олардың құрал-жабдықтарының моральдық және табиғи тозуы себептi бәсекеқабiлеттiлiгi төмен.
Ауылдық жерлерде халықтың кәсiпкерлiк белсендiлiгi төмен, соның нәтижесiнде ауылдағы халықтың жан басына шаққандағы iшкi өнiм қалаға қарағанда 5 есе төмен. Бiр жағынан бұл өндiрiстiк инфрақұрылымның дамымауымен және қаржы ресурстарына қол жетiмсiздiгімен де байланысты.
Мұның барлығы еңбек өнiмдiлігiнiң артуына, ауыл және балық шаруашылығы өнiмдерiнiң рентабелдiлiгi мен сапасына кедергi болуда, бұл бiзге iшкi азық-түлiк рыногының ашықтығы жағдайынан жұмыс iстеуге тура келетiн ДСҰ кiру алдында аса өзектi.
Бұл мiндеттердi шешу үшiн мемлекет Басшысының Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес Агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2010 жылға дейiн арналған тұжырымдамасы әзiрлендi.
Осының негiзiнде алдағы жақын үш жылдық шараларды нақтылау мақсатында Қазақстан Республикасы агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006 - 2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасы әзiрлендi.
Ескерту. Кіріспеге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 Қаулысымен.
3. Агроөнеркәсiп кешенi экономикасының қазiргi таңдағы жай-күйi
2005 жылы ауыл шаруашылығының жалпы өнiмi 764,8 млрд. теңге деңгейiне жеттi, бұл 2004 жылмен салыстырғанда 9,4%-ға жоғары.
Жалпы өнiм құрылымында мал шаруашылығы саласының үлесi өсуде, егер 2001 жылы ол 39 % төмендесе, қазiргi күнi 46,5 % құрайды.
Сыртқы саудада ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң және оның қайта өңделген өнiмдерiнiң оң айырымы сақталуда. Ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң және оның қайта өңделген өнiмдерiнiң экспортының импорттан жоғарылауы 2003 - 2005 жылдары 8 %-ды құрады.
Балық және балық өнімінің сыртқы саудасындағы импорт физикалық көлемде экспорттан артық. Сонымен қатар, экспорттық портфельдің нарықтық құны жоғары.
Өсiмдiк шаруашылығында

Посевные площади сельскохозяйственных культур в настоящее время составляют 18,4 млн. га. В структуре посевных площадей по-прежнему основная доля приходится на зерновые культуры в целом (до 80 %) и на пшеницу, в частности (68 %), за счет низкой доли зернофуражных, крупяных и кормовых культур. В нарушение севооборота увеличена доля хлопчатника, сохраняется тенденция сокращения площадей плодовых и виноградных насаждений. В то же время наблюдается положительная тенденция увеличения посевов масличных культур, сахарной свеклы.
С целью увеличения продуктивности пашни ежегодно увеличивается доля паров в ее структуре. В 2005 году они составили 19,1 %, что почти на 7 % больше, чем в 2001 году.
За 2002-2004 годы внесение минеральных удобрений в целом по республике составило более 100 тыс. тонн (в действующем веществе), что превышает объем минеральных удобрений, внесенных за предыдущие шесть лет. Несмотря на то, что в Казахстане имеются практически все минерально-сырьевые ресурсы, ассортимент производимых минеральных удобрений ограничен фосфорными.
Парк тракторов сократился с 138,5 тыс. единиц в 1995 году до 129,4 тыс. единиц в 2004 году, кормоуборочных комбайнов - с 7,7 тыс. до 3,1 тыс. единиц и т.д. Средний возраст имеющихся в настоящее время тракторов и комбайнов на 70-75 % составляет 13-14 лет, тогда как нормативный срок эксплуатации - 7-10 лет.
В животноводстве
Производство животноводческой продукции, после критического снижения в 1998-2000 годах, постепенно возрастает, но еще не достигло уровня 1995 года.
Более 80 % мяса, молока и шерсти производится в домашних хозяйствах, за исключением яиц и мяса птицы, более 50 % которых производится сельскохозяйственными формированиями.
Положительные тенденции темпов производства животноводческой продукции связаны, прежде всего с ростом поголовья скота. Численность сельскохозяйственных животных и птиц, начиная с 1998 года имеет тенденцию роста.
Из-за неконкурентоспособности по себестоимости и ассортименту наблюдается тенденция увеличения объема импорта мяса, в основном, мяса птицы. В 2005 году по сравнению с 2002 годом импорт мяса птицы возрос в 2,3 раза. Объемы поступления мяса птицы по импорту (110,4 тыс. тонн) превышают объемы производства по республике (прогноз 45,0 тыс. тонн) почти в 2,5 раза, тогда как существующие мощности птицефабрик имеют возможность производить более 100,0 тыс. тонн мяса птицы.
В рыбном хозяйстве
Общая площадь рыбохозяйственных водоемов, без учета Каспийского моря составляет порядка 3 млн. гектаров. Общий вылов рыбы в водоемах республики в 2006 году составлял 41773,9 тыс. тонн при лимите 49754,6 тыс. тонн.

Қазiргi уақытта ауыл шаруашылығы дақылдарының егіс алаңы 18,4 млн. гектар. Егiс алаңдары құрылымында жемдiк астықтың, жарманың және жем дақылдарының үлесi аз болуы есебiнен негiзгi үлес дәндi дақылдарға (80 %-ға дейiн) мен бидайға (68 %) тиiп отыр. Ауыспалы егiс тәртiбi бұзылып қоза үлесi ұлғайтылған, жемiс ағаштары мен жүзiм ағаштарының алаңын азайту тұрақты сипат алып отыр. Сонымен бiрге майлы дақылдар мен қант қызылшасы егiстiктерiн ұлғайтуда оң өзгерiстер де байқалады.
Егiстiк жердiң өнiмдiлiгiн арттыру мақсатында жыл сайын оның құрылымында сүрi жердiң үлесi ұлғайтылып отырады. 2005 жылы ол 19,1%-ды құрады, бұл 2001 жылмен салыстырғанда 7%-ға дерлiк артық.
2002 - 2004 жылдарда республика бойынша тұтас алғанда 100 мың тоннадан астам минералдық тыңайтқыш (қолданыстағы түрi) себiлдi, яғни өткен 6 жылда себiлген минералдық тыңайтқыш көлемiнен артық. Қазақстанда минералдық-шикiзат ресурстарының барлық түрi болса да, өндiрiлетiн минералды тыңайтқыштың түр-түрiнiң тек фосфорлымен шектелуде.
Тракторлар паркi 1995 жылы 138,5 мың бiрлiк болған едi, 2004 жылы 129,4 мың бiрлiкке дейiн, жемшөп жинайтын комбайн - 7,7 мыңнан 3,1 мың бiрлiкке дейiн және т.с.с. азайды. Қазiргі уақытта қолданыстағы тракторлар мен комбайндардың 70-75 %-ының орташа жасы 13 - 14 жыл, ал оларды пайдаланудың нормативтiк мерзiмi - 7-10 жыл.
Мал шаруашылығында
Мал шаруашылығы өнiмiн өндiру 1998 - 2000 жылдарда құлдырау шегiне жеттi де, бiрте-бiрте ұлғайтыла бастады, алайда әлi 1995 жылғы деңгейге жеткен жоқ.
50 %-дан астамын ауыл шаруашылығы құрылымдары өндiретiн жұмыртқа мен құс етiн қоспағанда, еттiң, сүттiң және жүннiң 80%-дан астамы үй шаруашылықтарында өндiрiледi.
Мал шаруашылығы өнiмiн өндiру қарқынының ұлғаюы ең алдымен мал басының көбеюiне байланысты. 1998 жылдан бастап мал мен құс басы өсуге бағыт алды.
Еттiң (негiзiнен құс етi) өзiндiк құны мен түр-түрi бойынша бәсекеге қабiлетсiздiгiнiң салдарынан импорттың ұлғаюға беталысы байқалады. 2005 жылы құс етi импорты 2002 жылмен салыстырғанда 2,3 есеге өстi. Құс фабрикаларының қолданыстағы қуаттылығы 100,0 мың тоннадан артық құс етiн өндiруге мүмкiндiгi бола тұра, импорт бойынша келiп түскен құс етiнiң көлемi (110,4 мың тонна) республика бойынша өндiрiс көлемiнен (болжаммен 45,0 мың тонна) шамамен 2,5 есе артық.
Балық шаруашылығында
Балық шаруашылығы су тоғандарының жалпы алаңы, Каспий теңізін қоспағанда, 3 миллион гектарға жуық. 2006 жылы республика су тоғандарында лимит 49754,6 мың тонна болғанда 41773,9 мың тонна балық ауланған.

Ежегодный выпуск молоди и личинок рыб в рамках государственного заказа достигает 194,02 млн. штук, в том числе более 6,0 млн. молоди осетровых в Каспийское море.
В республику рыба и рыбная продукция поступает из 35 зарубежных стран. К основным поставщикам рыбы относятся Россия, Норвегия и Латвия.
Импорт рыбы и рыбной продукции за последние пять лет, как по объему, так и по стоимости был самым высоким в 2006 году и достигал соответственно 44,1 тыс. тонн и 31,6 млн. долларов США, против 34,7 тыс. тонн и 16,0 млн. долларов США по сравнению с 2001 годом. Основной объем завозимой продукции в 2006 году приходился на океаническую (мороженную готовую и консервированную) рыбу.
В настоящее время переработка рыбы и производство рыбной продукции осуществляется на 58 предприятиях республики. К основным видам производства рыбной продукции относятся: консервы и пресервы рыбные, филе рыбное, рыба мороженая, рыба копченая, вяленая и другая рыбная продукция.
Продукция переработки сельскохозяйственного сырья
Пищевая промышленность имеет важное значение для устойчивого роста экономики страны. Этот сектор по предварительным данным 2005 года составляет 26,3 % в структуре обрабатывающей промышленности и вносит около 7,5 % в валовой внутренний продукт. За последние четыре года сектор показал темпы роста от 108,2 % до 114,4 % за год. Производство продовольственной продукции в 2005 году достигло 424,8 млрд. тенге, что больше уровня 2004 года на 14,4 %.
Имеющиеся мощности могут обеспечить потребности населения республики в продуктах глубокой переработки по молочным продуктам на 95,3 %, по производству консервированных плодов и овощей на 27 %, по мясопродуктам на 49 %.
Объемы переработки сельскохозяйственной продукции и производства пищевых продуктов с каждым годом увеличиваются. Так, в 2005 году было произведено больше уровня 2002 года растительного масла - в 3,2 раза и уровня 2004 года - на 1,0 %, соответственно, муки на 23,7 % и на 22,6 %, крупы на 27,1 % и на 15,1 %, кондитерских изделий в 1,6 раза и на 16,8 %, сгущенного молока - в 2,2 раза и на 28,8 %, консервов плодоовощных - в 3,3 раза и 4,6 %, колбасных изделий - в 1,4 раза и 1,0 %, сыров - в 1,6 раза и на 10,7 %, молока обработанного жидкого и сливок на 42,6 % и на 13,1 %, масла сливочного - в 2 раза и на 40,9 %.
В 2005 году по сравнению с 2004 годом увеличился экспорт и снизился импорт по важнейшим видам продовольственных товаров.
Положительные тенденции развития пищевой промышленности обусловлены как повышением спроса населения на многие виды продуктов в связи с общим подъемом экономики страны, так и реализацией мер государственной поддержки, направленных на обновление мощностей и привлечение удешевленных кредитов банков второго уровня на пополнение оборотных средств.
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .

Мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жыл сайын жіберілетін балық шабақтары мен личинкалары 194,02 млн. дана, оның ішінде Каспий теңізіне жіберілетін бекіре балығының шабағы 6,0-дан астам данаға дейін жетеді.
Республикамызға балық пен балық өнімі 35 шет елден келіп түседі. Балықты негізгі жеткізіп берушілерге Ресей, Норвегия және Латвия жатады.
Балық пен балық өнімінің импорты соңғы бес жыл ішінде көлемі бойынша да, құны бойынша да 2006 жылы ең жоғары болды және 2001 жылғы 34,7 мың тонна және 16,0 млн. АҚШ доллары болған көрсеткіштермен салыстырғанда тиісінше 44,1 мың тонна мен 31,6 млн АҚШ долларына жетті. 2006 жылы әкелінетін өнімнің негізгі көлемі мұхит балығы (дайын мұздатылған және консервіленген) болды.
Қазіргі уақытта балықты қайта өңдеу және балық өнімін шығару республикамыздың 58 кәсіпорнында жүзеге асырылады. Балық өнімін шығарудың негізгі түрлеріне мыналар жатады: балық консервілері мен пресервтері, балық еті, мұздатылған балық, ысталған балық, сүрленген және басқа да балық өнімі.
Ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу өнiмдерi
Тамақ өнеркәсiбi ел экономикасының тұрақты өсуi үшiн аса маңызға ие. Бұл сектор 2005 жылғы алдын ала алынған деректер бойынша қайта өңдеу өнеркәсiбi құрылымында 26,3% құрайды және жалпы iшкi өнiмнiң шамамен 7,5 %-ын кiргiзедi. Кейiнгi төрт жылда сектор жыл сайын 108,2 %-дан 114,4 %-ға дейiн өсу қарқынын көрсеттi. Азық-түлiк өнiмдерiн өндiру 2005 жылы 424,8 млрд. теңгеге жеттi, бұл 2004 жылдың деңгейiнен 14,4 %-ға жоғары.
Қолданыстағы қуаттылықтар республика халқының сүт өнiмдерiн терең қайта өңдеу жөнiндегi қажеттiгiн 95,3 %-ға, консервiленген жемiс және көкөнiс өндiру бойынша 27%-ға, ет өнiмдерi бойынша 49%-ға қамтамасыз ете алады.
Ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеу және тамақ өнiмдерiн өндiру көлемi жыл сайын ұлғая түсуде. Яғни, 2005 жылы 2002 жылғы деңгейге қарағанда өсiмдiк майы - 3,2 есеге жоғары және 2004 жылдың деңгейiнен - 1,0 %-ға жоғары, тиiсiнше, ұн 23,7 %-ға және 22,6%-ға, жарма 27,1%-ға және 15,1 %-ға, кондитерлiк өнiмдер 1,6%-ға және 16,8 %-ға, қоюлатылған сүт - 2,2 есе және 28,8%-ға, жемiс-көкөнiс консервiлерi - 3,3 есе және 4,6 %-ға, шұжық өнiмдерi - 1,4 есе және 1,0 %-ға, iрiмшiк - 1,6 есе және 10,7%-ға, өңделген сұйық сүт пен кiлегей - 42,6%-ға және 13,1%-ға, сары май - 2 есе және 40,9%-ға артық өндiрiлдi.
2005 жылы 2004 жылмен салыстырғанда ең маңызды азық-түлiк тауарларының түрлерi бойынша экспорт ұлғайып импорт азайды.
Азық-түлiк өнеркәсiбi дамуының оң ағымы елiмiздiң экономикасы жалпы жақсаруына байланысты өнiмнiң көптеген түрлерiне халықтың сұранысы күшеюiмен, сондай-ақ қуаттылықтарды жаңартуға және айналым қаражатын толықтыруға екiншi деңгейдегi банктердiң арзандатылған кредиттерiн тартуға бағытталған мемлекеттiк қолдау шараларын iске асырумен негiзделiнедi.
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 Қаулысымен.

4. Цели и задачи Программы первоочередных мер
на 2006-2008 годы по реализации Концепции
устойчивого развития агропромышленного комплекса
на 2006-2010 годы
Цель - обеспечение устойчивости АПК на основе роста производительности и доходности его отраслей и развития национальных конкурентных преимуществ отечественной продукции.
Задачи:
региональная специализация и укрупнение сельхозформирований;
внедрение влагоресурсосберегающих технологий в земледелии;
развитие орошаемого земледелия;
обеспечение технической и технологической модернизации отраслей АПК на основе качественного роста технической оснащенности АПК;
формирование интегрированных производств на основе кластерных приоритетов;
внедрение новых механизмов регулирования рынков продовольственной продукции;
обеспечение модернизации и укрепления системы контроля качества и оценки рисков безопасности продукции АПК;
развитие системы совместного производства, заготовки, сбыта, переработки, хранения, транспортировки сельскохозяйственной продукции, снабжения товарно-материальными ценностями и оптовой торговли сельскохозяйственной продукции;
повышение предпринимательской активности субъектов АПК путем развития финансовой, страховой инфраструктуры и информационно-маркетингового обеспечения;
развитие научно-инновационной инфраструктуры АПК и совершенствование кадрового обеспечения АПК;
повышение конкурентоспособности субъектов АПК в условиях вступления в ВТО;
ускоренное развитие сельскохозяйственного производства путем индустриализации отраслей АПК;
развитие рыбоводства и рыбной промышленности.
Сноска. Раздел 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
5. Пути и механизмы реализации первоочередных мер
§ 1. Производство и переработка продукции растениеводства
§ 1.1. Региональная специализация в земледелии на
основе соблюдения научно-обоснованных агротехнологий
Проблемы:
в регионах не оптимизирована структура посевных площадей, в структуре посевов недостаточны площади рентабельных культур, наблюдается сокращение посевных площадей кормовых культур и сахарной свеклы, недостаточное использование овса в севооборотах в качестве "санитара полей" для борьбы с сорной растительностью и болезнями зерновых культур (таблицы 1-5);
низкий уровень урожайности сельскохозяйственных культур;
не соблюдаются научно-обоснованные агротехнологии, не выдерживаются оптимальные сроки агротехнических работ и соотношение сортов разных сроков вегетации;
снижение плодородия почв;
недостаточное развитие отечественной селекции и семеноводства, отсутствие высококачественных сортов и гибридов казахстанской селекции;
несовершенство действующего законодательства в области районирования сельскохозяйственных растений, препятствующее ускоренному внедрению новых сортов и гибридов;
слабая техническая оснащенность процессов сортоиспытания, семеноводства, экспертизы качества семян;
недостаточная обеспеченность кадрами;
нехватка качественного сырья для перерабатывающей промышленности;
монокультура хлопчатника;
высокая доля использования отечественными сахарными заводами в производстве сахара тростникового сахара-сырца взамен корнеплодов;
практически отсутствуют специальные овощехранилища с регулируемой газовой средой, обеспечивающие длительное хранение продукции без ухудшения качества;
сокращение площадей виноградных насаждений и производства посадочного материала высококачественных и высокопродуктивных сортов винограда.
Таблица 1. Производство зерновых культур
Годы
Производство
Внутрен-
нее потребле-
ние, тыс. тонн
Импорт, тыс.
тонн
Экспорт, тыс.
тонн
посевная площадь, тыс. га
урожай-
ность, ц/га
валовой сбор млн. тонн
1
2
3
4
5
6
7
Мягкая пшеница

4. Агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006-2010
жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi
2006-2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар
бағдарламасының мақсаттары мен мiндеттерi
Мақсаты - салаларының өнiмдiлiгi мен табыстылығын арттыру және отандық өнiмдердiң ұлттық бәсекелестiк артықшылықтарын дамыту негiзiнде АӨК-iнiң тұрақтылығын қамтамасыз ету.
Мiндеттерi:
ауыл шаруашылығы құрылымдарын аймақтық мамандандыру және iрiлету;
ылғалқорсақтау технологиясын егiншiлiкке енгiзу;
суармалы егiншiлiктi дамыту;
АӨК сапалы техникалық жарақтандыру негiзiнде АӨК салаларының техникалық жарақтануы және технологиялық жаңаруын қамтамасыз ету;
кластерлiк басымдылық негiзiнде ықпалдасқан өндiрiстi құру;
азық-түлiк нарығын реттеудiң жаңа тетiктерiн енгiзу;
АӨК өнiмiнiң қауiпсiздiгi қаупiн бағалау және сапасын бақылау жүйесiн жаңарту және нығайтуды қамтамасыз ету;
ауыл шаруашылығы өнімін бірлесіп өндіру, дайындау, өткізу, қайта өңдеу, сақтау, тасымалдау, тауарлық-материалдық құндылықтармен жабдықтау және ауыл шаруашылығы өнімін көтерме саудамен сату жүйесін дамыту;
қаржылық, сақтандыру инфрақұрылымдары және ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз ету жолымен АӨК субъектiлерiнiң кәсiпкерлiк белсендiлiгiн арттыру;
АӨК-нiң ғылыми-инновациялық инфрақұрылымдарын дамыту және АӨК-нi кадрлық қамтамасыз етудi жетiлдiру;
ДСҰ кiру жағдайында АӨК субъектiлерiнiң бәсекеге қабiлеттiгiн арттыру;
АӨК салаларын индустрияландыру арқылы ауыл шаруашылығы өндірісін жеделдетіп дамыту;
балық өсіру мен балық өнеркәсібін дамыту.
Ескерту. 4-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 Қаулысымен.
5. Бiрiншi кезектегi шараларды iске асырудың жолдары мен тетiктерi
Параграф 1. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта өңдеу
Параграф 1.1. Ғылыми-негiзделген агротехнологияның сақталынуы
негiзiнде егiншiлiкте өңiрлiк мамандану
Мәселелер:
аймақтарда егiс алаңдары құрылымдары оңтайландырылмаған, егiс құрылымында рентабелдi дақылдар алаңдары жеткiлiксiз, жемдiк дақылдар мен қант қызылшасының егiс алаңдары қысқаруы байқалды, арамшөптерге және дәндi дақылдардың ауруларына қарсы күрес жүргiзу үшiн "егiстiк санитары" ретiнде ауыспалы егiстiкте сұлыны пайдаланудың жеткiлiксiздiгi (1-5-кестелер);
ауыл шаруашылығы дақылдарының түсiмдiлiгiнiң деңгейi төмен;
ғылыми негiзделген агротехнология сақталмайды, агротехникалық жұмыстардың оңтайлы мерзiмдерi және сорттардың түрлi мерзiмдiк өсiмділік арақатынасы ұсталмайды, егісте төмен сапалы тұқым пайдаланылады;
топырақтың құнарлылығының төмендеуi;
отандық селекция мен тұқым шаруашылығының жете дамымағандығы, қазақстандық селекцияның жоғары сапалы сорттары мен будандарының жоқтығы;
жаңа сорттар мен будандарды жедел енгiзуде кедергi болып отырған ауыл шаруашылығы саласындағы өсiмдiктердi аудандарға бөлу жөнiндегi қолданыстағы заңдардың жетiлдiрiлмеуi;
сорт сынау, тұқым шаруашылығы, тұқымның сапасын сараптау процестерiнiң техникалық жарақтануының әлсiздiгі;
кадрлармен жеткiлiксiз қамтамасыз етiлу;
қайта өңдеу өнеркәсiптерi үшiн сапалы шикiзаттың жеткiлiксiздiгi;
мақтаның дара дақылы;
отандық қант заводтарының қант өндiрiсiнде тамыр-жемiстi өсiмдiк орнына қамысты қант-шикiзатын пайдалануы үлесiнiң жоғарылығы;
сапасын төмендетпей өнiмдi ұзақ сақтауды қамтамасыз ететiн газды ортаны реттейтiн арнаулы көкөнiс сақтайтын қоймалар iс жүзiнде жоқ;
жүзім екпелерінің алаңын және жүзімнің жоғары сапалы және жоғары өнімді сорттарын отырғызу материалын өндіруді қысқарту.
Мiндеттер:
аймақтық табиғат-ауа райы ерекшелiктерiн ескере отырып, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн шоғырландыру және мамандандыру;
жоғары рентабельдi, экспорт бағытты егiстi кеңейту есебiнен егiс алаңдарын оңтайландыру жолымен өсiмдiк шаруашылығын диверсификациялау;
ғылыми негiзделген агротехнологияны сақтауды ынталандыру;
мемлекеттiк сорт сынау жүйесiн реформалау;
қайта өңдеу кәсiпорындарының шикiзатқа қажеттiлiгін қанағаттандыру.
1-кесте. Астық дақылдарын өндіру
Жылдар
Өндіру
Ішкі
тұтыну,
мың тонна
Импорт,
мың
тонна
Экспорт,
мың
тонна
егіс
алаңы,
мың га
түсім-
ділігі,
ц/га
жалпы
өнім млн.
тонна
1
2
3
4
5
6
7
Жұмсақ бидай

505,0
1621,7
в сред-
нем за
4 года
1044,9
166,3
138,2
2298,2
499,0
1574,7
Задачи:
концентрация и специализация производства сельхозпродукции с учетом региональных природно-климатических особенностей;
диверсификация растениеводства путем оптимизации структуры посевных площадей за счет расширения посевов высокорентабельных, экспортоориентированных культур;
стимулирование соблюдения научно-обоснованных агротехнологий;
реформирование системы государственного сортоиспытания;
удовлетворение потребности предприятий переработки сельхозпродукции в сырье.
Меры:
определение для каждой области республики перечня приоритетных культур (таблица 6) и оптимальной структуры посевных площадей (таблица 7);
наращивание объемов производства и переработки пшеницы сильных и твердых сортов, зерновых, зернофуражных, масличных, бобовых и крупяных культур;
создание прочной кормовой базы, в т.ч. за счет перевода части пашни с низким бонитетом почвы (эродированных, малопродуктивных) в полноценные кормовые угодья и насыщения многолетними бобовыми и злаковыми травами, коренного улучшения естественных кормовых угодий;
использование ячменя в качестве основной фуражной культуры в составе концентрированных и комбинированных кормов;
соблюдение правил и норм агротехники и необходимого уровня культуры земледелия;
стимулирование объединения сельхозтоваропроизводителей в средние и крупные формирования через механизмы субсидирования стоимости горючесмазочных материалов для проведения весенне-полевых и уборочных работ, минеральных удобрений и стоимости доставки поливной воды;
льготное кредитование при проведении весенне-полевых и уборочных работ на приобретение отечественными товаропроизводителями основных и оборотных средств;
возмещение ставки вознаграждения при кредитовании проведения весенне-полевых и уборочных работ за счет средств местного бюджета;
переход на природоохранные и ресурсосберегающие адаптивноландшафтные системы земледелия;
адаптация технологий возделывания к почвенно-климатическим условиям и биологическим особенностям культур и сортов;
создание и внедрение новых высокоурожайных сортов растений, адаптированных к местным условиям, устойчивых к стрессам, развитие селекции и семеноводства, внедрение в производство сортов промышленного направления;
увеличение плодородия пашни путем освоения и соблюдения научно-обоснованных севооборотов, расширения посевов многолетних бобовых трав и зернобобовых культур, внедрения паров;
совершенствование законодательства в области семеноводства и охраны сортов растений;
разработка и принятие проекта Закона Республики Казахстан "О развитии хлопковой отрасли";
строительство завода по производству биодизеля;
переориентирование части производства овощных культур на сорта, предназначенные для консервирования, увеличение ассортимента и объемов производства переработанной продукции;
восстановление (реконструкция) старых и закладка новых площадей виноградников;
повышение конкурентоспособности отечественной винодельческой продукции за счет улучшения ее качества и ассортимента, снижения издержек производства и цен.

505,0
1621,7
4 жылда
орташа
1044,9
166,3
138,2
2298,2
499,0
1574,7
Шаралар:
республиканың әрбiр облысы үшiн басым дақылдар тiзбесiн (6-кесте) және егiс алаңдарының оңтайлы құрылымын анықтау (7-кесте);
бидайдың күштi және қатты сорттарын, астық, жемдiк астық, майлы, дәндi-бұршақты және жарма дақылдарын өндiру мен қайта өңдеу көлемiн арттыру;
мықты жемдiк база құру, оның iшiнде төмен бағалы (эрозияланған, аз өнiмдi) егiстiк жердiң бөлiгiн толыққанды мал азығына арналған жерлерге жоспарлы ауыстыру және көпжылдық дәндi-бұршақтылармен және астық тұқымдастармен толтыру, табиғи мал азығына арналған жерлердi тамырынан жақсарту есебiнен;
құнарландырылған және құрама жемдер құрамында арпаны негiзгі жемдiк дақыл ретiнде пайдалану;
агротехникалық ережелер мен нормаларды және егiншiлiктiң қажеттi жоғары мәдениетiн сақтау;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушілердi көктемгi-егiс және жинау жұмыстарын жүргiзуге қажеттi жанар-жағар май материалдарын, минералды тыңайытқыштарды және суару суларын жеткiзу құнын субсидиялау тетiктерi арқылы орта және iрi құрылымдарға бiрiктiрудi ынталандыру;
көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзген кезде отандық тауар өндiрушiлер негiзгi және айналымдағы қаражаттарды алуға жеңiлдетiлген кредит беру;
көктемгi егiс және егiн жинау жұмыстарын жүргiзуге жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен кредит берген кезде сыйақы ставкасын өтеу;
егiншiлiктiң табиғат қорғау және бейiмдi-ландшафты ылғалқорсақтау жүйесiн әзiрлеу және көшу;
өсiру технологиясын топырақтық-климаттық жағдайларға және дақылдар мен сорттардың биологиялық ерекшелiктерiне бейiмдеу;
өсiмдiктердiң жергілiктi жағдайға бейiмделген, торығуға шыдамды, жоғары түсiмдi сорттарын құру және енгiзу, селекция мен тұқым шаруашылығын дамыту, өндiрiске өнеркәсiптiк сорттарын енгiзу;
ғылыми-негiзделген ауыспалы егiстi сақтау және игеру жолымен егiстiк жерлердiң құнарлылығын арттыру, дәндi-бұршақтылар және астықтық дәндi-бұршақтылар егiсiн кеңейту, сүрi жер енгiзу;
тұқым шаруашылығы және өсiмдiк сорттарын қорғау саласындағы заңнаманы жетiлдiру;
Қазақстан Республикасының "Мақта саласын дамыту туралы" Заңы жобасын әзiрлеу және қабылдау;
биодизель өндіретін зауыт салу;
көкөнiс дақылдарын өндiрудiң бөлiгiн консервiлеуге арналған сорттарға қайта бағыттау, қайта өңделген өнiмдер өндiру түр-түрi мен көлемiн ұлғайту;
жүзімдіктердің ескі алаңдарын қалпына келтіру (қайта жаңарту) және жаңаларының негізін қалау;
отандық шарап ашыту өнімінің сапасы мен түр-түрін жақсарту, өндіріс шығындары мен бағаларын төмендету есебінен оның бәсекеге қабілеттілігін арттыру.

Сноска. Подраздел "Меры" с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589 .
Таблица 6. Рекомендуемый перечень приоритетных
культур по регионам
Акмолин-
ская
Актю-
бинская
Алма-
тинская
Восточно-Казах-
станская
Жамбыл-
ская
Западно-
Казах-
станская
яровая пшеница
озимая рожь
ячмень
ячмень пивовар
овес
гречиха
зерно-
бобовые
рапс
подсол-
нечник
кормовые
культуры
озимая пшеница
яровая пшеница
озимая рожь
ячмень
ячмень пивовар
овес
просо
сафлор
подсол-
нечник
кормовые
культуры
озимая
пшеница
ячмень
ячмень
пивовар
кукуруза на зерно
рис
соя
сафлор
подсол-
нечник
сахарная
свекла
табак
овощи
плоды и ягоды
виноград
кормовые
культуры
озимая
пшеница
яровая
пшеница
озимая рожь
ячмень
ячмень
пивовар
овес
гречиха
просо
зерно-
бобовые
подсол-
нечник
соя
кормовые
культуры
озимая
пшеница
ячмень
кукуруза на зерно
соя
сафлор
сахарная
свекла
овощи
плоды и ягоды
кормовые
культуры
озимая
пшеница
озимая рожь
ячмень
овес
просо
подсол-
нечник
сафлор
кормовые
культуры
Караган-
динская
Кызыл-
ордин-
ская
Костанай-
ская
Павлодар-
ская
Северо-
Казах-
станская
Южно-
Казах-
станская
яровая пшеница
ячмень
овес
зерно-
бобовые
подсол-
нечник
кормовые
культуры
кукуруза на зерно
рис
просо
соя
сафлор
кормовые
культуры
яровая
пшеница
озимая рожь
ячмень
ячмень
пивовар
овес
гречиха
просо
зерно-
бобовые
рапс
подсол-
нечник
кормовые
культуры
яровая
пшеница
озимая рожь
ячмень
овес
гречиха
просо
рапс
подсол-
нечник
кормовые
культуры
яровая
пшеница
озимая рожь
ячмень
овес
гречиха
зерно-
бобовые
рапс
подсол-
нечник
кормовые
культуры
озимая
пшеница
ячмень
пивовар
кукуруза
на зерно
рис
соя
сафлор
подсол-
нечник
хлопчатник
овощи
плоды и
ягоды
виноград
кормовые
культуры
Таблица 7. Рекомендуемая структура посевных площадей, %
Культуры
2005 г.
2006 г.
2007 г.
2008 г.
пшеница мягкая

Ескерту. "Шаралар" деген кіші бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.06.17 N 589 Қаулысымен.
6-кесте. Өңiрлер бойынша ұсынылған басым дақылдар тiзбесi
Ақмола
Ақтөбе
Алматы
Шығыс
Қазақстан
Жамбыл
Батыс
Қазақстан
жаздық
бидай
күздiк
қара бидай
арпа
сыра
қайнататын
арпа
сұлы
бұршақтылар
рапс
күнбағыс
жемдік
дақылдар
күздiк
бидай
жаздық
бидай
күздiк
қара бидай
арпа
сыра
қайнататын
арпа
сұлы
тары
сафлор
күнбағыс
жемдік
дақылдар
күздiк
бидай
арпа
сыра
қайнататын
арпа
жүгерi
дәнi
күрiш
қытай
бұршағы
сафлор
күнбағыс
қант қызылшасы
темекі
көкөніс
жеміс-жидек
жемдік
дақылдар
күздiк
бидай
жаздық
бидай
күздiк
қара
бидай
арпа
сыра
қайнататын
арпа
сұлы
қарақұмық
тары
бұршақтылар
күнбағыс
қытай
бұршағы
жемдік
дақылдар
күздiк
бидай
арпа
жүгерi
дәнi
қытай
бұршағы
сафлор
қант
қызылшасы
көкөніс
жеміс-
жидек
жемдік
дақылдар
күздiк
бидай
күздiк
қара
бидай
арпа
сұлы
тары
күнбағыс
сафлор
жемдік
дақылдар
Қарағанды
Қызылорда
Қостанай
Павлодар
Солтүстік
Қазақстан
Оңтүстік
Қазақстан
жаздық
бидай
арпа
сұлы
бұршақтылар
күнбағыс
жемдік
дақылдар
жүгері
дәні
күріш
тары
қытай
бұршағы
сафлор
жемдік
дақылдар
жаздық
бидай
күздік қара
бидай
арпа
сыра
қайнататын
арпа
сұлы
қарақұмық
тары
бұршақтылар
рапс
күнбағыс
жемдік
дақылдар
жаздық
бидай
күздік қара
бидай
арпа
сұлы
қарақұмық
тары
рапс
күнбағыс
жемдік
дақылдар
жаздық
бидай
күздік
қара
бидай
арпа
сұлы
қарақұмық
бұршақ-
тылар
рапс
күнбағыс
жемдік
дақылдар
күздік
бидай
сыра
қайнататын
арпа
жүгері
дәні
күріш
қытай
бұршағы
сафлор
күнбағыс
мақта
көкөніс
жеміс-
жидек
жемдік дақылдар
7-кесте. Егіс алаңдарының ұсынылған құрылымы, %
Дақылдар
2005 ж.
2006 ж.
2007 ж.
2008 ж.
жұмсақ бидай

15,2
14,8
14,4
Итого
100 100 100 100
Ожидаемые результаты:
внедрение и освоение научно обоснованных севооборотов;
повышение урожайности, валового сбора и качества растениеводческой продукции;
обеспечение внутренней потребности страны в основных продуктах питания;
рост конкурентоспособности, объемов переработки, в том числе глубокой, увеличение объемов экспорта и сокращение импорта продукции растениеводства и продуктов ее переработки;
создание коммерческого брэнда казахстанской экологически и биологически чистой продукции растениеводства и продуктов ее переработки, увеличение ассортимента;
создание стабильной сырьевой основы для развития отечественной перерабатывающей промышленности и повышение степени загруженности перерабатывающих предприятий;
создание стабильной основы кормовой базы для развития промышленного животноводства и птицеводства.
Сноска. Параграф 1.1. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
§ 1.2. Внедрение влагоресурсосберегающих
технологий земледелия
Проблемы:
низкая рентабельность зерновой отрасли, так как цены на зерно формируются под влиянием спроса и предложения и характеризуются нестабильностью, высокая себестоимость производства зерновых культур (таблица 8);
Таблица 8. Структура себестоимости
производства зерновых культур по различным технологиям
Наименование
показателя
Значение показателя по технологиям
традиционная
минимальная
нулевая
тенге/га
%
тенге/га
%
тенге/га
%
Себестоимость
продукции

15,2
14,8
14,4
Барлығы
100
100
100
100
Күтiлетiн нәтижелер:
ғылыми негiзделген ауыспалы егiстi енгiзу және игеру;
түсiмдiлiктi, жалпы өнiмдi және өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң сапасын арттыру;
елдiң негiзгі тамақ өнiмдерiне iшкi қажеттiлiгiн қамтамасыз ету;
бәсекелестiктiң, қайта өңдеу көлемiнiң, оның iшiнде терең, өсуi, өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң және оның қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспорты көлемiнiң ұлғаюы және импорт көлемiнiң қысқаруы;
қазақстандық экологиялық және биологиялық таза өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiнiң және оның қайта өңдеу өнiмдерiнiң коммерциялық брэндiн құру, түр-түрiн арттыру;
отандық қайта өңдеу кәсiпорындарын дамыту үшiн тұрақты шикiзат негiзiн құру және қайта өңдеу кәсiпорындарының жүктелiнiм деңгейiн жоғарылату;
өнеркәсiптiк мал шаруашылығы және құс шаруашылығын дамыту үшiн жемдiк базаның тұрақты негiзiн құру.
Ескерту. 1-1-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 Қаулысымен.
Параграф 1.2. Егiншiлiктiң ылғалқорсақтау технологиясын енгiзу
Мәселелер :
астық салалары рентабельдiгiнiң төмендiгi, себебi астыққа баға сұраным мен ұсыныстың ықпалымен қалыптасады және тұрақсыздылықпен сипатталады, астық өндiрiсiнiң рентабельдiгiн шығынды қысқарту есебiнен ғана көтеру мүмкiн (8-кесте)
8-кесте. Дәндi дақылдарын әртүрлi технологиялар бойынша
өндiрудiң өзiндiк құнының құрылымы
Көрсеткіш атауы
Технология бойынша көрсеткіш мәні
дәстүрлі
ең төменгі
нөлдік
теңге/га
%
теңге/га
%
теңге/га
%
Өнімнің өзіндік
құны

10,0
существующая угроза полной деградации земли при дальнейшей интенсификации обработки, подверженность водной и ветровой эрозии;
высокие затраты на производство продукции растениеводства при традиционной технологии, высокий уровень цен на горюче-смазочные материалы (далее - ГСМ), расходные материалы, технику и оплату труда (традиционный набор машин для зернового севооборота на каждые 2,5 тыс. га включает 64 единицы машин 21 наименования, в т.ч. 12 тракторов. Общая металлоемкость составляет более 206 тонн) (таблица 9);
неподготовленность (техническая, технологическая, моральная) сельхозтоваропроизводителей к внедрению влагоресурсосберегающих технологий;
недостаточность оборотных средств у сельхозтоваропроизводителей для приобретения средств защиты растений (в частности, глифосатсодержащих гербицидов), удобрений, горюче-смазочных материалов, техники по причине высокой их стоимости;
практическое отсутствие у сельхозтоваропроизводителей сеялок со специальными рабочими органами, обеспечивающими минимизацию механического воздействия на почву и уборочной техники с измельчителями, обеспечивающей равномерное разбрасывание соломы для создания мульчирующего слоя;
практическое отсутствие квалифицированных специалистов.
Таблица 9. Экономическая эффективность применения
минимально-нулевой технологии на примере ТОО "Заречное"
Показатели
Технология возделывания
мягкой пшеницы
Традиционная
технология
Минимально-
улевая
технология
Затраты на 1 га,
тенге:
на подготовку пара
возделывание пшеницы

10,0
су және жел эрозиясына ұшырағыштығы, өңдеудiң одан әрi қарқындануы жағдайында жердiң толық тозу қаупi;
дәстүрлi технология жағдайында өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiруге жұмсалатын шығындар, жанар-жағар май (бұдан әрi - ЖЖМ), шығыс материалдары, техника және еңбек ақыны төлеу бағасының деңгейi жоғары (дәндi ауыспалы егiске арналған машиналардың дәстүрлi жиынтығы әр 2,5 мың гектарға машиналардың 21 атаулы 64 бiрлiгiн қамтиды, оның iшiнде 12 трактор. Жалпы металды қажетсiну 206 тоннаны құрайды) (9-кесте);
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң ылғал ресурстарын сақтау технологияларын енгiзуге дайын еместiгi (техникалық, технологиялық, моральдiк);
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң өсiмдiктердi қорғау құралдарын (атап айтқанда құрамында глифосаты бар гербицидтердi), тыңайтқыштарды, жанар-жағар май материалдарын, техникаларды сатып алуға олардың құндарының жоғары болу себебiнен қаражат айналымының жеткiлiксiздiгi;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерде топыраққа механикалық әсер етудi азайтуды қамтамасыз ететiн арнайы жұмыс органдары бар сепкiштер және жабу қабаттарын жасау үшiн сабандарды бiркелкi шашуды қамтамасыз ететiн ұсақтағышы бар жинауыш техникалар жоқтығы;
бiлiктi мамандардың iс жүзiнде жоқтығы.
9-кесте. "Заречное" ЖШС үлгiсiнде ең төменгi-нөлдiк
технологияны қолданудың экономикалық тиiмдiлiгi
Көрсеткіштер
Жұмсақ бидай өсіру технологиясы
дәстүрлі
технология
ең төменгі-нөлдік
технология
1 га шығыс, теңге:
Сүрі әзірлеуге
Бидай өсіру

7739
11070
5879
9973
Себестоимость 1
тонны, тенге
11375
6629
Рентабельность, %
- 2,8
33,5
Меры:
внедрение влагоресурсосберегающих минимально-нулевых технологий на первом этапе в Акмолинской, Костанайской, Северо-Казахстанской областях на базе хозяйствующих субъектов, имеющих соответствующую материально-техническую базу и специалистов;
обучение сельхозтоваропроизводителей новым технологиям, демонстрация компонентов технологии в производственных условиях, ознакомление с зарубежным опытом, широкая пропаганда преимуществ новой системы земледелия через научные публикации и средства массовой информации;
внедрение технологии химического пара (таблица 10).
Таблица 10. Затраты при использовании глифосата
Гербицид
Стоимость гектарной дозы, тенге/га
Затраты на внесение, тенге/га
Затраты на обработку, тенге/га
Затраты на
50 тыс. га, тыс. тенге
Глифосат доза - 1 л/га

7739
11070
5879
9973
1 тоннаның өзіндік құны,
теңге
11375
6629
Рентабельдігі, %
-2,8
33,5
Шаралар:
ылғал ресурстарын сақтау ең аз нөлдiк технологияларды бiрiншi кезеңде Ақмола, Қостанай, Солтүстiк Қазақстан облыстарында тиiстi материалды-техникалық базалары бар шаруашылық жүргiзушi субъектiлер базасында енгiзу;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi жаңа технологияларға үйрету, технология компоненттерiн өндiрiстiк жағдайда көрсету, шетел тәжiрибелерiмен танысу, егiншiлiктiң жаңа жүйесiнiң артықшылығын ғылыми жарияланым және бұқаралық ақпарат құралдары арқылы кеңiнен насихаттау;
химиялық сүрi жер технологиясын енгiзу (10-кесте).
10-кесте. Глифосат пайдаланудағы шығын
Гербицид
Гектарлық
мөлшер бағасы,
теңге/га
енгізуге
шығын,
теңге/га
Өңдеу
шығыны,
теңге/га
50 мың га
шығын, мың
теңге
Глифосат
мөлшері-1 л/га

865
266
1131
56525
Ожидаемые результаты:
ускоренное массовое внедрение влагоресурсосберегающих технологий, обеспечение сохранения влаги, повышения урожайности сельскохозяйственных культур, сокращения трудозатрат, экономии горюче-смазочного материала, рабочей силы, материальных ресурсов и денежных средств, снижения расходов на оборудование;
сохранение органического вещества в верхнем слое почвы, уменьшение риска водной и ветровой эрозии, улучшение структуры и повышение плодородия почв.
§ 1.3. Развитие орошаемого земледелия
Проблемы:
развитие процессов засоления, осолонцевания и ирригационной эрозии;
снижение коэффициента полезного действия оросительной сети;
отсутствие достоверного учета потребляемой воды;
недостаточный объем финансирования мелиорации за счет государственного бюджета и других источников;
использование орошаемых земель в большинстве случаев под монокультуру, несоблюдение научно-обоснованных севооборотов;
слабая организация сельских потребительских кооперативов водопользователей (далее - СПКВ) по эксплуатации и содержанию внутрихозяйственной оросительной сети;
недостаток поливной воды в основных регионах возделывания риса;
увеличение расходов поливной воды в регионах возделывания хлопчатника.
Меры:
совершенствование нормативно-правовой базы;
содействие в создании и становлении гидромелиоративных кондоминиумов и СПКВ;
восстановление системы водоучета и проведение паспортизации гидропостов на оросительных системах;
совершенствование организационной структуры управления водопользованием на орошаемых землях;
проведение мер по улучшению мелиоративного состояния орошаемых земель;
капитальный ремонт и восстановление особо аварийных участков межхозяйственных каналов и гидромелиоративных сооружений;
реконструкция и техническое перевооружение оросительной сети;
применение водосберегающих и почвозащитных технологий орошения;
совершенствование структуры посевных площадей на орошаемых землях;
реконструкция гидротехнических сооружений и водохранилищ комплексного назначения;
субсидирование стоимости услуг по доставке поливной воды сельхозтоваропроизводителям;
применение прогрессивных технологий возделывания сельскохозяйственных культур;
привлечение средств республиканского бюджета и международных финансовых институтов для комплексной реконструкции мелиоративных систем на орошаемых землях.
Ожидаемые результаты:
рациональное использование орошаемых земель, сохранение и повышение плодородия почв за счет восстановления севооборотов;
повышение коэффициента полезного действия мелиоративных систем.
§ 1.4. Новые механизмы управления рынком горюче-смазочных
материалов для сельскохозяйственного производства
Проблемы:
рост мировых цен на нефть и нефтепродукты в последние годы привел к росту внутренних цен;
использование нерыночных методов в регулировании рынка нефтепродуктов (дизельного топлива) с целью снижения цен на них в период проведения сельскохозяйственных кампаний;
отсутствие эффективных механизмов доступа сельхозтоваропроизводителей к ГСМ.
Задачи:
обеспечение отечественных сельхозтоваропроизводителей горючесмазочными материалами по доступным ценам.
Меры:
ежегодное определение потребности в дизельном топливе в разрезе областей;
распределение дизельного топлива с учетом региональной специализации;
обеспечение нефтеперерабатывающими заводами поставки на внутренний рынок нефтепродуктов в соответствии с потребностями сельхозтоваропроизводителей и закреплением областей;
субсидирование стоимости дизельного топлива для проведения сельхозтоваропроизводителями весенне-полевых и уборочных работ на основе представленных документов закупа ГСМ и справки о засеянных площадях (рисунок 1);
обеспечение бесперебойной и своевременной подачи подвижного состава под налив нефтепродуктов для нужд сельхозтоваропроизводителей.
Ожидаемые результаты:
повышение урожайности за счет выполнения всех агротехнических мероприятий в оптимальные сроки;
стабилизация производства продукции растениеводства и повышение его доходности;
повышение конкурентоспособности отечественных сельхозтоваропроизводителей.
Рисунок 1. Схема выплаты субсидий сельхозтоваропроизводителям
См. бумажный вариант
§ 1.5. Качественный рост технической оснащенности
производства и переработки растениеводческой продукции
Повышение технической оснащенности производства и переработки продукции растениеводства
Проблемы:

865
266
1131
56525
Күтiлетiн нәтижелер:
мемлекеттiк қолдаумен егiншiлiктiң ылғалқорсақтау технологиясын жаппай жедел енгiзу, жер жырту көлемiн азайтуға қол жеткiзу, ылғалды сақтауды қамтамасыз ету, ауыл шаруашылығы дақылдарының түсiмдiлiгiн арттыру, еңбек шығынын қысқарту, жанар-жағар май материалын, жұмыс күшiн, материалдық ресурстарды және ақша қаражатын үнемдеу, құрал-жабдықтарға шығыстарды азайту;
топырақ қабатының жоғарғы қабатында органикалық заттарды сақтау, су және жел эрозиясы қатерiн азайту, топырақтың құнарлылығын жоғарылату және құрылымын жақсарту.
Параграф 1.3. Суармалы егiншiлiктi дамыту
Мәселелер:
суармалы жердiң тұздану, сортаңдану және суландыру эрозиясына ұшырауы процесiнiң дамуы;
суару жүйелерiнiң пайдалы қызмет коэффициентiнiң төмендеуi;
тұтынылатын суды шынайы есепке алудың жүргiзiлмеуi;
мелиорацияны мемлекеттiк бюджет және басқа да көздердiң есебiнен қаржыландыру көлемiнiң аздығы;
суармалы жерлердi көп жағдайда монодақылды егуге ғана пайдалану, ғылыми негiзделген ауыспалы егiстiң сақталмауы;
iшкi суару жүйелерiн пайдалану және ұстап тұру бойынша су пайдаланушылардың ауылдық тұтыну кооперативтерiн (ары қарай - САТК) ұйымдастырудың әлсiздiгi;
күрiш өңделетiн негiзгi өңiрлерде суару су жеткiлiксiз;
мақта өңделетiн негізгi өңiрлерде суару судың шығыстарының артуы.
Шаралар:
нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
гидромелиорациялық кондоминиумдi және САТК құруға және нығайтуға ықпал ету;
судың есебiн жүргiзу жүйесiн қалпына келтiру және суару жүйелерiндегi гидропосттарды паспорттауды жүргiзу;
суармалы жерлерде су пайдалануды басқарудың ұйымдық құрылымын жетiлдiру;
суармалы жерлердiң мелиоративтiк жай-күйiн жақсарту шараларын жүргiзу;
шаруашылық аралық арналар және гидромелиорациялық құрылыстардың айрықша қауiптi учаскелерiн күрделi жөндеу және қалпына келтiру;
суару жүйелерiн қайта жаңарту және қайта жабдықтау;
суарудың суды үнемдейтiн және топырақты қорғайтын технологияларын пайдалану;
суармалы жерлердегi егiс алаңдары құрылымдарын жетiлдiру;
кешендi мақсаттағы гидротехникалық құрылыстар және су қоймаларын қайта жаңарту;
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге суару суын жеткiзу қызметi бойынша құнды субсидиялау;
ауыл шаруашылығы дақылдарын өсiрудiң прогрессивтiк технологияларын қолдану;
суармалы жерлердегi мелиоративтiк жүйелердi кешендi қалпына келтiру үшiн республикалық бюджет және халықаралық қаржы институттарының қаржыларын тарту.
Күтілетін нәтижелер:
суармалы жерлердi рациональды пайдалану, ауыспалы егiстi қалпына келтiру есебiнен топырақтың құнарлылығын сақтау және жоғарылату;
мелиоративтiк жүйенiң пайдалы әрекет коэффициентiн арттыру.
Параграф 1.4. Ауыл шаруашылығы өндiрiсi үшiн жанар-жағар май
материалдары рыногын басқарудың жаңа тетiктерi
Мәселелер:
соңғы жылдардағы мұнай мен мұнай өнiмдерiне әлемдiк бағаның өсуi iшкi бағаның өсуiне әкелдi;
мұнай өнiмдерi (дизельдiк отын) рыногын реттеуде ауыл шаруашылығы науқанын жүргiзу кезеңiнде оларға бағаны төмендету мақсатымен рыноктық емес әдiстердi пайдалануы;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң ЖЖМ-ға қолжетiмдiгiнiң тиiмдi тетiктерiнiң жоқтығы.
Мiндеттер:
отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi қолжетiмдi баға бойынша жанар-жағар майлармен қамтамасыз ету.
Шаралар:
жыл сайын облыстар қимасында дизельдiк отынға қажеттiлiктi анықтау;
дизельдiк отынды өңiрлiк мамандандырылуды ескере отырып бөлу;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң қажеттiлiктерiне және бекiтiлген облыстарға сәйкес мұнай өндiрушi зауыттардың (бұдан әрi - МӨЗ) iшкi рынокқа мұнай өнiмдерiн жеткiзуiн қамтамасыз ету;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң ЖЖМ сатып алу жөнiндегi ұсынылған құжаттары және егiлген алаңдар туралы анықтамалары (1-сурет) негiзiнде көктемгі-егiс және жинау жұмыстарын жүргiзуi үшiн дизельдiк отынның құнын субсидиялау;
ауыл шаруашылығы мұқтаждығы үшін мұнай өнiмдерiн құюға жылжымалы құрамның үздiксiз және уақытылы берiлуiн қамтамасыз ету.
Күтiлетiн нәтижелер:
астық түсiмдiлiгiн оңтайлы мерзiмде барлық агротехникалық шараларды орындау есебiнен жоғарылату;
өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiрудi тұрақтандыру және оның табыстылығын арттыру;
отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн жоғарылату.
1-сурет. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлерге субсидия
төлеу сызбасы
(Қағаз мәтінінен қараңыз)
Параграф 1.5. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта
өңдеудiң техникалық жарақтануын cапалы арттыру
Өсiмдiк шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және қайта
өңдеудiң техникалық жарақтануын арттыру
Мәселелер:

высокая степень изношенности (80 %) и низкие темпы обновления (5, 6 % за последние четыре года) сельхозтехники;
низкая оснащенность сельхозтоваропроизводителей специальной техникой и оборудованием;
недостаточность средств, выделяемых государством на обновление машинно-тракторного парка республики;
диспаритет цен на сельскохозяйственную и промышленную продукцию;
отсутствие у предприятий переработки сельхозсырья средств на существенную модернизацию производства;
недоступность кредитных средств банков второго уровня ввиду высоких процентных ставок при кредитовании и отсутствия залогового обеспечения;
недостаток современных отечественных разработок оборудования и технологий;
дороговизна высокопроизводительного зарубежного оборудования;
низкий уровень автоматизации процессов фасовки, погрузки и разделки сырья.
Задачи:
стимулирование роста энергообеспеченности сельскохозяйственного производства посредством инвестиции финансового лизинга и субсидирования процентных ставок по кредитам и лизингу;
ускоренная модернизация технологических процессов и оборудования.
Меры:
импорт современной сельскохозяйственной техники, имеющей сертификат соответствия Республики Казахстан;
расширение номенклатуры сельскохозяйственной техники и технологического оборудования, передаваемых в лизинг;
обеспечение специальной сельскохозяйственной техникой и оборудованием;
вовлечение частного капитала в программу лизинга через использование механизмов государственного регулирования (возмещение ставки вознаграждения по финансовому лизингу);
увеличение средств на лизинг оборудования для предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции;
расширение рынка лизинга высокопроизводительного технологического оборудования;
внедрение современных низкозатратных технологий производства.
Ожидаемые результаты:
техническое обновление машинотракторного парка республики с максимальным вовлечением в этот процесс частного капитала;
ввод современного оборудования и технологий производства на предприятиях по переработке сельскохозяйственной продукции;
повышение производительности оборудования и качества продукции.
Сервисное обслуживание посредством машинно-технологических станций
Проблемы:
неразвитость системы машинно-технологических станций (МТС);
отсутствие технических сервис-центров.
Задачи:
формирование системы сервисного обслуживания сельскохозяйственного производства.
Меры:
развитие системы МТС, расширение сферы их деятельности и видов предоставляемых услуг;
формирование сети технических сервис-центров, осуществляющих ремонт и обслуживание сельскохозяйственной техники и реализацию запасных частей;
сертификация услуг ремонтно-обслуживающих предприятий.
Ожидаемые результаты:
повышение эффективности использования техники на основе развития сети МТС;
развитие сельскохозяйственной инфраструктуры.
Сноска. Параграф 1.5. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
§ 1.6. Формирование вертикально и горизонтально
интегрированных производств на основе кластерных
приоритетов растениеводческой продукции
Зерноперерабатывающий кластер в Акмолинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областях
Проблемы:
отсутствие контроля по показателям качества за формированием партий зерна на хлебоприемных предприятиях, что создает трудности с формированием помольных партий;
снижение конкурентоспособности казахстанского зерна и его экспортного потенциала;
сырьевой характер экспорта сельскохозяйственной продукции;
высокий уровень налоговой нагрузки на перерабатывающие предприятия, в том числе по налогу на добавленную стоимость;
ухудшение системы послеуборочной доработки и хранения зерна;

ауыл шаруашылығы техникасының тозу деңгейiнiң жоғарылылығы (80 %) және жаңартудың баяу қарқыны (5,6 % соңғы төрт жылда);
ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң арнайы техникамен және құрал-жабдықтармен жарақтануының төмендiгi;
республиканың машина-трактор паркiн жаңартуға мемлекет бөлетiн қаржының жеткiлiксiздiгi;
ауыл шаруашылығы және өнеркәсiп өнiмдерiне бағаның теңсiздiгi;
ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу кәсiпорнының өндiрiстi елеулi жаңартуға қаржысының жоқтығы;
екiншi деңгейдегi банктердiң кредит берудегi проценттiк ставкасының жоғары болуы және кепiлдiк қамтамасыз ету жоқтығы себептi кредит қаржысының қол жетiмсiздiгi;
құрал-жабдықтарды және технологияны қазiргi заманғы әзiрлеудiң жеткiлiксiздiгi;
жоғары өнiмдi шетелдiк құрал-жабдықтардың қымбатшылығы;
шикiзатты өлшеп буу, тиеу және бөлу процесiн автоматтандырудың төмен деңгейi.
Мiндеттер:
ауыл шаруашылығы өндiрiсiн энергиямен қамтамасыз етудiң өсуiн қаржылық лизингтi инвестициялау және кредит және лизинг бойынша проценттiк ставканы субсидиялау арқылы ынталандыру;
технологиялық процестер мен құрал-жабдықтарды жедел жаңарту.
Шаралар:
Қазақстан Республикасының сәйкестік сертификаты бар қазіргі заманғы ауыл шаруашылығы техникасының импорты;
лизингке берiлетiн ауыл шаруашылығы техникалары мен технологиялық құрал-жабдықтарының номенклатурасын кеңейту;
арнайы ауыл шаруашылығы техникаларымен және құрал-жабдықтармен қамтамасыз ету;
лизинг бағдарламасына мемлекеттiк реттеу тетiктерiн (қаржылай лизингi бойынша сыйақы ставкасын өтеу) пайдалану арқылы жеке капиталды тарту;
ауыл шаруашылығы өнімдерiн қайта өңдеу кәсiпорындары үшiн құрал-жабдық лизингiсiне қаржыны көбейту;
жоғары өнiмдi технологиялық құрал-жабдықтардың лизинг рыногын кеңейту;
өндiрiстiң аз шығынды технологияларын енгізу.
Күтiлетiн нәтижелер:
жеке капиталды тарта отырып республиканың машина-трактор паркiн техникалық жаңарту;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қайта өңдеу кәсiпорындарында қазiргi заманғы құрал-жабдықтар және өндiрiс технологиясын енгiзу;
құрал-жабдықтардың өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру.
Машина-технологиялық станциялары арқылы сервистiк қызмет көрсету
Мәселелер:
машина-технологиялық станциялары (МТС) жүйесiнiң дамымағандығы;
техникалық сервистiк қызмет көрсету орталықтарының жоқтығы.
Мiндеттер:
ауыл шаруашылығы өндiрiсiне сервистiк қызмет көрсету жүйесiн құру.
Шаралар:
МТС жүйесiн дамыту, олардың қызмет көрсету саласын және ұсынатын қызмет түрлерiн кеңейту;
ауыл шаруашылығы техникаларын жөндеу, сервистiк қызмет көрсету және қосымша бөлшектер сатуды iске асыратын техникалық қызмет көрсету желiсiн құру;
жөндеу-сервистiк қызмет көрсету қызметiн сертификаттау.
Күтiлетiн нәтижелер:
МТС жүйесiн дамыту негiзiнде техниканы пайдалану тиiмдiлiгiн арттыру;
ауыл шаруашылығы инфрақұрылымдарын дамыту.
Ескерту. 1-5-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Параграф 1.6. Өсiмдiк шаруашылығының кластерлiк басым бағыттары негiзiнде тiгiнен және көлденеңiнен ықпалдасқан өндiрiстi құру
Ақмола, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарындағы астықты қайта өңдеу кластерi
Мәселелер:
астық қабылдау кәсiпорындарында сапалы көрсеткiштерi бойынша астық партияларын құруға бақылаудың жоқтығы ұн тарту партиясын құруды қиындатады;
қазақстандық астықтың бәсекеге қабiлеттiлiгiнiң және экспорттық әлеуетiнiң төмендеуi;
ауыл шаруашылығы өнiмi экспортының шикiзат сипаты;
қайта өңдейтiн кәсiпорындарға салынатын салық деңгейi жоғары, оның iшiнде қосылған құн салығына;
астық жинаудан кейiнгi өңдеу жұмыстары жүйесiнiң және астықты сақтаудың нашарлауы;

мелкотоварное производство муки - всего 13,6 % предприятий составляют промышленные мельничные предприятия;
отсутствие системы цивилизованных оптовых рынков муки;
отсутствие единого казахстанского брэнда на муку, что приводит к демпингу цен и поставкам некачественной продукции на внешние рынки;
недостаточное развитие глубокой переработки зерна;
высокие транспортные расходы на перевозку;
качество макаронных изделий производимых в Казахстане не отвечает международным стандартам;
отсутствие четкой государственной стратегии поддержки экспорта продуктов глубокой переработки зерновых;
отсутствие статистически достоверных данных об отрасли.
Задачи:
формирование экспортоориентированного зерноперерабатывающего кластера в основном зерновом поясе республики - Акмолинской, Костанайской и Северо-Казахстанской областей;
повышение конкурентоспособности зерна и продуктов глубокой переработки зерновых.
Меры:
разработка государственной стратегии увеличения экспортного потенциала зернопереработки республики;
создание единого казахстанского брэнда на продукцию глубокой переработки зерна;
создание ассоциации экспортеров - зернопереработчиков;
лицензирование деятельности по реализации зерна на экспорт;
льготное кредитование экспортеров, льготные тарифы на перевозку сырья и готовой продукции, государственные гарантии экспортных поставок;
развитие глубокой переработки зерна пшеницы, включая производство сухой клейковины и биоэтанола;
строительство завода по глубокой переработке зерна;
государственное стимулирование экспорта зерна и продуктов его переработки, в том числе посредством субсидирования, разработки и реализации программ по поддержке экспорта сельскохозяйственной продукции;
совместное развитие инфраструктуры экспорта и проведение политики протекционизма сельскохозяйственной продукции на территории государств-членов СНГ, ЕврАзЭС и ЕЭП;
разработка и реализация мер таможенно-тарифного регулирования, внедрение унифицированных железнодорожных тарифов между государствами-членами ЕврАзЭС;
активизация загранучреждений Республики Казахстан по расширению рынков сбыта сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки, особенно в Китай, Афганистан, Пакистан, Египет;
увеличение уставного капитала АО "Ак Бидай Терминал" и замена загрузочного устройства зернового терминала в порте Актау;
строительство приемных зерновых терминалов в портах Баку (Азербайджан), Амирабад (Иран) и Поти (Грузия), а также мельничных комплексов в портах Баку (Азербайджан) и Поти (Грузия).
Плодоовощной кластер в Алматинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях
Проблемы:
недостаточная емкость внутреннего рынка;
высокая стоимость тароупаковочных материалов, в первую очередь стеклотары;
недостаток тары, в особенности стеклотары нужных типоразмеров;
отсутствие в стране аккредитованных структур по сертификации продукции и производства;
недостаток сырья, пригодного к промышленной переработке;
неразвитость системы заготовки, хранения и первичной обработки и сбыта сельскохозяйственной продукции.
Задачи:
формирование конкурентоспособного плодоовощного кластера при участии предприятий - переработчиков плодоовощного сырья, расположенных в основном плодоовощном поясе республики - Алматинской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областей.
Меры:
разработка мер по восстановлению и развитию плодопитомников, виноградных питомников и семеноводства овощных культур для выращивания чистосортного посадочного материала и семян;
упрощение процедур признания сертификатов пищевого оборудования;
кредитование лизинга техники и оборудования для предприятий по производству и переработке плодоовощной продукции и винограда;
разработка мер государственной поддержки работ по закладке и выращиванию многолетних насаждений плодово-ягодных культур и винограда, по увеличению производства пригодных к переработке сортов плодоовощных культур и винограда;
проведение местными исполнительными органами совместно с научными организациями регионов инвентаризации существующих площадей виноградных насаждений для дальнейшего учета при планировании мероприятий (в том числе финансирования) региональных программ.
Кластер "Текстильная промышленность" в Южно-Казахстанской области
Проблемы:
раздробленность сельхозформирований, занимающихся производством хлопчатника;
отсутствие достаточного набора конкурентоспособных сортов, отвечающих возросшим запросам промышленности;
недостаток квалифицированных специалистов;
недостаточно развита сеть семеноводческих хозяйств по размножению семян до первой-третьей репродукций с целью последующего обеспечения ими сельхозтоваропроизводителей;
практически не соблюдается сортовая агротехника, так как происходит обезличивание семян на хлопкоочистительных заводах, что негативно отражается на качестве и реализационной цене хлопка;
отсутствие в стране аккредитованных структур по сертификации продукции и производства, необходимых стандартов, системы менеджмента качества;
низкие темпы кооперации (объединения) сельхозтоваропроизводителей и предприятий по производству и переработке хлопчатника;
низкий уровень маркетинга;
низкая загруженность отечественных перерабатывающих предприятий.
Задачи:
формирование кластера по производству хлопчатобумажной пряжи и ткани в Южно-Казахстанской области.
Меры:
увеличение количества грантов для специальностей, связанных с подготовкой специалистов для отрасли хлопководства (агрономов различного профиля, гидромелиораторов и т.д.);
внедрение на хлопкоперерабатывающих организациях систем менеджмента качества;
разработка и принятие Закона "О развитии хлопковой отрасли";
содействие внедрению на хлопкоперерабатывающих организациях систем менеджмента качества на соответствие международным стандартам ИСО серии 9000;
материально-техническое оснащение ТОО "НИИ хлопководства";
содействие проведению маркетинговых исследований текстильной отрасли для повышения эффективности взаимоотношений между текстильными и швейными компаниями и рассмотрения возможности включения маркетинговых исследований в хлопково-текстильном секторе в деятельность АО "Казагромаркетинг";
расширение международного сотрудничества через международные организации по хлопководству и текстильной промышленности;
создание отечественного сертификационного центра по экспертизе качества хлопка-волокна;
строительство хлопкоперерабатывающего предприятия, акции которого в последующем будут переданы сельхозтоваропроизводителям;
строительство завода по производству сортового семенного материала хлопчатника.
Ожидаемые результаты:
повышение конкурентоспособности продукции Казахстана на внешних рынках;
увеличение объемов производства и экспорта продуктов глубокой переработки;
снижение недобросовестной конкуренции между отечественными компаниями и устранение демпинга цен;
рост налоговых отчислений в бюджет и численности занятых на производстве;

ұнды ұсақ тауарлы өндiру - кәсiпорындардың бар болғаны 13,6%-ы ғана өнеркәсiптiк диiрмен кәсiпорындарын құрайды;
ұнның өркениеттi көтерме рыногы жүйесiнiң жоқтығы;
ұнның қазақстандық ортақ брэндiнiң жоқтығы, ол бағаның түсуiне және сыртқы рынокқа сапасыз өнiмнiң жеткiзiлуiне әкелiп соғады;
астықты терең қайта өңдеудiң жеткiлiксiз дамуы;
тасымалдауға көлiк шығыстарының жоғарлығы;
Қазақстанда өндiрiлетiн макарон өнiмдерiнiң сапасы халықаралық стандарттарға сай емес;
астықты терең қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспортын қолдаудың анық мемлекеттiк стратегиясының жоқтығы;
сала жөнiнде статистикалық шынайы мәлiметтердiң жоқтығы.
Мiндеттер:
экспорттық бағыттағы астықты қайта өңдеу кластерiн республиканың негiзгi астықты белдеуiнде - Ақмола, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстарында құру;
астықтың және терең қайта өңдеу өнiмдерiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
Шаралар:
республиканың астықты қайта өңдеуiнiң экспорттық әлеуетiн арттырудың мемлекеттiк стратегиясын әзiрлеу;
астықты терең қайта өңдеу өнiмдерiнiң қазақстандық ортақ брэндiн құру;
экспорттаушылар - астықты қайта өңдеушiлер қауымдастығын құру;
астықты экспортқа сату жөнiндегi қызметтi лицензиялау;
экспортерлерге жеңiлдетiлген кредит, шикiзат және дайын өнiмдi тасуға жеңiлдетiлген тарифтер, экспорттық жеткiзуге мемлекеттiк кепiлдiк беру;
бидай астығын терең қайта өңдеудi, құрғақ дән маңызы мен биоэтанолды қоса алғанда, дамыту;
астықты қайта өңдеу зауытын салу;
астықты және оның қайта өңдеу өнiмдерiнiң экспортын, оның iшiнде ауыл шаруашылығы өнiмi экспортын қолдау жөнiндегi бағдарламаны субсидиялау, әзiрлеу және iске асыру арқылы мемлекеттiк ынталандыру;
ТМД, ЕурАзЭҚ және ЕЭС мүше-мемлекеттер аумағында экспорттың инфрақұрылымдарын бiрлесе дамыту және ауыл шаруашылығы өнiмдерiн қамқорлыққа алу саясатын жүргiзу;
ЕурАзЭҚ мүше-мемлекеттерi аумағында кедендiк-тарифтiк реттеудi әзiрлеу және iске асыру, бiр ыңғайланған темiр жол тарифтерiн енгізу;
ауыл шаруашылығы және оның қайта өңдеу өнiмдерiн өткiзу рыноктарын кеңейту жөнiнде Қазақстан Республикасының шетелдiк мекемелерiн белсендiлендiру, әсiресе Қытай, Ауғаныстан, Пәкiстан, Египет;
"Ақ Бидай Терминал" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту және Ақтау портындағы астық терминалын тиеу құрылғысын ауыстыру;
Баку (Әзірбайжан), Амирабад (Иран) және Поти (Грузия) порттарында астық қабылдау терминалдарын, сондай-ақ Баку (Әзірбайжан) және Поти (Грузия) порттарында диірмен кешендерін салу.
Алматы, Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарындағы жемiс-көкөнiс кластерi
Мәселелер:
iшкi рыноктың сыйымдылығының жеткiлiксiздiгi;
буып-түю материалдарының құнының жоғарылылығы, бiрiншi кезекте шыны ыдыстары;
ыдыстардың жеткiлiксiздiгi, әсiресе қажеттi түр-көлемдегi шыны ыдыстар;
елде өнiмдi және өндiрiстi сертификаттау бойынша аккредиттелген құрылымдардың жоқтығы;
өнеркәсiптiк қайта өңдеуге жарамды шикiзаттың жеткiлiксiздiгi;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн әзiрлеу, сақтау және алғашқы қайта өңдеу жүйесiнiң дамымағандығы.
Мiндеттер:
республиканың негізiнен жемiс-көкөнiс белдеуiнде - Алматы, Жамбыл және Оңтүстiк Қазақстан облыстарында орналасқан жемiс-көкөнiс шикiзаттарын қайта өңдеушi-кәсiпорындардың қатысуымен бәсекеге қабiлеттi жемiс-көкөнiс кластерiн құру.
Шаралар:
таза сортты егу материалдары мен тұқым өсiру үшiн жемiс тұқымбақтарын, жүзім көшеттіктерін және тұқым шаруашылығын қайта қалпына келтiру және дамыту жөнiндегi шараларды әзiрлеу;
азық-түлiк құрал-жабдықтары сертификаттарын тану рәсiмiн оңайлату;
жемiс-көкөнiс дақылдарын және жүзім өндiру және қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындар үшiн техника және құрал-жабдықтар лизингiн кредиттеу;
жемiс-жидек дақылдарының және жүзімнің көпжылдық екпе ағаштарын және жүзiм егу жөнiндегi, жемiс-жидек дақылдарының қайта өңдеуге жарамды сорттарын өндiрудi арттыру жөнiндегi жұмыстарды мемлекеттiк қолдау шараларын әзiрлеу;
өңірлік бағдарламалар іс-шараларын жоспарлау (оның ішінде қаржыландыру) кезінде одан әрі есепке алу үшін өңірлердің ғылыми ұйымдарымен бірлесіп, жергілікті атқарушы органдардың қазіргі жүзім екпелерінің алаңдарын түгендеуді жүргізуі.
Оңтүстiк Қазақстан облысындағы "Тоқыма өнеркәсiбi" кластерi
Мәселелер:
мақта өндiрумен айналысатын ауыл шаруашылығы құрылымдарының бөлшектенуi;
өнеркәсiптiң өсiп келе жатқан сұранымдарына жауап бере алатын бәсекеге қабiлеттi сорт жиынтығының болмауы;
бiлiктi кадрлардың жеткiлiксiздiгi;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi ары қарай қамтамасыз ету мақсатында бiрiншi-үшiншi өндiруге дейiн тұқым көбейту бойынша тұқым шаруашылықтары желiсiнiң жеткiлiксiз дамуы;
мақта тазалау зауыттарында сорттық түрiнiң бұзылуы жүретiндiктен сорттық агротехника iс жүзiнде сақталмайды, бұл оның сапасына және мақтаның сатылу бағасына керi әсер етедi;
өнiм мен өндiрiстi, қажеттi стандарттарды, сапа менеджментi жүйесiн сертификаттау жөнiндегi тiркелген құрылымдардың жоқтығы;
ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер мен мақтаны өндiретiн және қайта өңдейтiн кәсiпорындар корпорациялардың (бiрлестiктердiң) қарқыны төмен;
маркетингтiң төмен деңгейi;
отандық қайта өңдеу кәсiпорындарының жұмыспен аз жүктелiнуi.
Мiндеттер:
Оңтүстiк Қазақстан облысында мақта-мата жiптерi мен маталарын өндiретiн кластер құру.
Шаралар:
мақта шаруашылығы саласы үшiн маман даярлауға байланысты мамандықтарға гранттарды көбейту (түрлi саладағы агрономдар, гидромелиораторлар және т.б.);
мақтаны қайта өңдейтiн ұйымдарға сапа менеджментi жүйесiн енгізу;
"Мақта саласын дамыту туралы" Заңды әзiрлеу және қабылдау;
мақтаны қайта өңдеу ұйымдарында 9000 сериялы ИСО халықаралық стандартына сай сапа менеджментi жүйесiн енгiзуге қолдау көрсету;
"Мақта шаруашылығы ҒЗИ" ЖШС техникалық жарақтандыру;
мата және тiгiн компаниялары арасындағы өзара қарым-қатынастың тиiмдiлiгiн арттыру үшiн мата саласының маркетингтiк зертеу жүргiзуiне қолдау көрсету және мақта-мата секторындағы маркетингтiк зерттеудi "Қазагромаркетинг" АҚ қызметiнің қосу мүмкiндiгiн қарастыру;
мақта шаруашылығы және тоқыма өнеркәсiбi жөнiндегi халықаралық ұйымдар арқылы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
мақта талшығының сапасын сараптау жөніндегі отандық сертификаттау орталығын құру;
акциялары кейіннен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге берілетін мақтаны қайта өңдеу кәсіпорнын салу;
мақтаның сорттық тұқымдық материалын өндіретін зауыт салу.
Күтiлетiн нәтижелер:
Қазақстандық өнiмнiң сыртқы рынокта бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру;
терең қайта өңдеу өнiмдерiн өндiру және экспорттау көлемiн ұлғайту;
отандық компаниялар арасындағы жосықсыз бәсекелестiктi төмендету және баға түсуiн жою;
бюджетке салық түсiмiнiң көлемiн және өндiрiсте жұмыспен қамтылғандар санын өсiру;

к 2008 году объем экспорта переработанной плодоовощной продукции вырастет до 60 млн. долл. США (в 30 раз по сравнению с 2004 годом), как следствие роста объема производства до 200 млн. долл. США (в 2,4 раза);
отход от сырьевой направленности экспорта продукции отрасли.
Сноска. Параграф 1.6. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 ; от 17.06.2008 N 589 .
§ 1.7. Механизмы регулирования продовольственных
рынков продукции растениеводства и ее переработки
Проблемы:
высокая степень зависимости цен на сельскохозяйственную продукцию от конъюнктуры и состояния внутреннего и внешних рынков соседних стран;
отсутствие сети пунктов по заготовке, хранению и первичной переработке сельскохозяйственного сырья, низкое качество и недостаток его по ассортименту, объемам и степени пригодности к промышленной переработке.
Задачи:
повышение эффективности регулирования рынка сельхозпродукции посредством интервенционных механизмов.
Меры:
дальнейшее развитие фьючерсной системы закупа зерна и расширение ассортимента закупаемых культур за счет фуражных, бобовых, крупяных;
совершенствование методики расчета среднегодовых цен и установление на их основе фиксированных закупочных цен;
разработка механизма проведения закупочных операций и ценовых интервенций;
проведение государственных закупочных операций и ценовых интервенций по наиболее значимым видам продукции растениеводства, определенных решением Правительства.
Ожидаемые результаты:
обеспечение продовольственной безопасности страны;
стабилизация внутренних цен на зерно и другие социально значимые виды продовольствия.
§ 1.8. Инновационные проекты по развитию
производства растениеводческой продукции
Проблемы:
отсутствие четкого механизма внедрения научно-технических разработок в реальный сектор экономики;
слабое развитие новых наукоемких и инновационных технологий;
низкий уровень спроса на инновационную, наукоемкую и высокотехнологичную продукцию;
отсутствие специалистов, владеющих технологиями коммерциализации и управления инновационных и высокотехнологичных проектов.
Задачи:
создание Национального агротехнологического парка "Астана" на базе ТОО "НПЦ пищевой промышленности и биотоплива" (далее - НАТП "Астана") с участием ТОО "Казахский агротехнический университет им. С.Сейфуллина";
создание максимально благоприятных условий для организаций инновационного производства, выпуска импортозамещающих, конкурентоспособных и экспортно-ориентированных товаров, работ и услуг, соответствующих мировым стандартам качества;
оказание материально-технической помощи в создании и развитии инновационного предпринимательства, а также инжиниринговые, маркетинговые, консалтинговые и управленческие услуги.
Меры:
разработка технико-экономического обоснования бюджетно-инвестиционного проекта "Создание НАТП "Астана";
разработка проектно-сметной документации для работ по реконструкции и обновлению материально-технической базы предприятия и организации инфраструктуры технопарка;
организация на территории НАТП "Астана" специальной экономической зоны отраслевой направленности;
определение и поддержка приоритетных направлений развития зерновой индустрии в области внедрения инновационных технологий по производству и переработке растениеводческой продукции;
формирование в технопарке образовательных центров в области инновационного менеджмента;
выбор оптимальных вариантов зарубежного опыта по трансферту технологий и их адаптация к условиям Казахстана.
Ожидаемые результаты:
формирование инфраструктуры и отработка процессов функционирования регионального технопарка и сопутствующих структур;
сбор, анализ, отбор и развитие инновационных заявленных проектов, в регионе;
налаживание сотрудничества с потенциальными разработчиками инновационных идей для их генерирования;
наращивание научно-технического, инновационного и производственного потенциала в соответствии с особенностями экономики региона.

өндiрiс көлемiнiң 200 млн. АҚШ долларына (2,4 есеге) өсуi салдарынан 2008 жылы қайта өңделген жемiс-көкөнiс өнiмдерiнiң экспортының көлемi 60 млн. АҚШ долларына (2004 жылмен салыстырғанда 30 есеге) дейiн өседi;
саланың өнiмдерiнiң экспортының шикiзаттық бағытынан кету.
Ескерту. 1-6-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05 N 908 , 2008.06.17 N 589 Қаулыларымен.
Параграф 1.7. Өсiмдiк шаруашылығы және оның қайта өңдеу өнiмдерiнiң азық-түлiктiк рыногын реттеу тетiктерi
Мәселелер:
ауыл шаруашылығы өнiмдерiне бағаның көршi елдердiң сыртқы және iшкi рыноктарының жағдайы мен конъюнктурасына тәуелдiлiгiнiң жоғары деңгейi;
ауыл шаруашылығы өнiмдерiн әзiрлеу, сақтау және алғашқы қайта өңдеу пункттерi желiсiнiң жоқтығы, сапасы төмендiгі және оның тұр-түрi, көлемi және өндiрiстiк қайта өңдеуге жарамдылық деңгейi бойынша жеткiлiксiздiгi.
Мiндеттер:
интервенциялық тетiктер арқылы ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң рыногын реттеу тиiмдiлiгiн арттыру.
Шаралар:
астықты сатып алудың фьючерлiк жүйесiн ара қарай дамыту және сатып алынатын жемдiк, дәндi бұршақтар, жарма дақылдарының түр-түрiн кеңейту;
орташа жылдық есеп әдiстерiн ынталандыру және олардың негiзiнде тiркелген сатып алу бағасын белгiлеу;
мемлекеттiк сатып алу операцияларын және баға интервенцияларын жүргiзу тетiгiн әзiрлеу;
Үкiметтiң шешiмiмен айқындалған өсiмдiк шаруашылығы өнiмiнiң маңызды түрлерi бойынша мемлекеттiк сатып алу операцияларын және баға интервенцияларын жүргiзу.
Күтiлетiн нәтижелер:
елдiң азық-түлiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету астыққа және азық-түлiктiң басқа әлеуметтi маңызды түрлерiне iшкi бағаны тұрақтандыру.
Параграф 1.8. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiру жөнiндегi
инновациялық жобалар
Мәселелер:
экономиканың нақты секторына ғылыми-техникалық әзiрлеменi енгізудiң айқын тетiгi жоқ;
жаңа ғылымды қажетсiну және инновациялық технологиялардың дамуы нашар;
инновациялық, ғылымды қажетсiну және жоғары технологиялық өнiмге сұраныс деңгейi төмен;
коммерциализация технологияларын және инновациялық және жоғары технологиялық жобаларды басқару технологияларын бiлетiн мамандар институты жоқ.
Мiндеттер:
"С.Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университетi" ЖШС қатысуымен "Тамақ өнеркәсібі және биоотын ҒӨО" ЖШС базасында "Астана" Ұлттық агротехнологиялық паркiн құру (бұдан әрi - "Астана" ҰАТП);
инновациялық өндiрiстi, сапаның әлемдiк стандартына сәйкес импортты айырбастайтын, бәсекеге қабiлеттi және экспортты-бағдарлы тауарларды, жұмыстарды және көрсетiлетiн қызметтердi шығаруды ұйымдастыру үшiн өте қолайлы жағдайлар жасау;
инновациялық кәсiпкерлiктi, сондай-ақ инжинирингалық, маркетингтiк, консалтингтiк және басқару қызметтерiн құруда және дамытуда материалдық-техникалық көмектер көрсету.
Шаралар:
"Астана" ҰАТП құру" бюджеттiк-инвестициялық жобаның техника-экономикалық негiздемесiн әзiрлеу;
кәсiпорынның материалдық-техникалық базасын реконструкциялау және жаңарту және технопарктың инфрақұрылымын ұйымдастыру бойынша жұмыс iстеу үшiн жобалау-смета құжаттамасын әзiрлеу;
"Астана" ҰАТП аумағында салалық бағыты арнайы экономикалық аймақты ұйымдастыру;
өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiру және қайта өңдейтiн инновациялық технологияларды енгiзу саласында астық индустриясын дамытудың басым бағыттарын анықтау және қолдау;
инновациялық менеджмент саласындағы оқыту орталықтарының технопаркiнде қалыптастыру;
технологияларды трансферттеу бойынша шетел тәжiрибесiнiң оңтайлы варианттарын таңдау және олардың Қазақстанның жағдайына бейiмдеу.
Күтiлетiн нәтижелер:
инфрақұрылымды қалыптастыру және өңiрлiк технопарктiң және iлеспе құрылымның iс-қимыл жасау процесстерiн iрiктеу;
өңiрде инновациялық айтылған жобаларды жинау, талдау, iрiктеу және дамыту;
инновациялық идеялардың әлеуеттi әзiрлеушiлерiмен олардың ойлап табуына ынтымақтастықты жақсарту;
өңiрдiң экономикасының ерекшелiктерiне сәйкес ғылыми-техникалық, инновациялық және өндiрiстiк әлеуеттi арттыру.

Сноска. Параграф 1.8. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589 .
§ 1.9. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
производства и переработки продукции растениеводства
Таблица 11. Финансовое обеспечение*
млн. тенге
Мероприятие
2006 год
2007 год
2008 год
1
2
3
4
5
1.
Стимулирование объединения
сельхозтоваропроизводителей
в средние и крупные
формирования через механизмы реализации бюджетных программ:
а) на повышение урожайности и
качества продукции
растениеводства, удешевление
стоимости горюче-смазочных
материалов и других товарно-
материальных ценностей,
необходимых для проведения
весенне-полевых и уборочных
работ, по определяемым
Правительством Республики
Казахстан приоритетным
культурам
7000,0
12805,0
9800,0
б) развитие семеноводства
сельскохозяйственных культур
с учетом диверсификации
растениеводства (оригинальных
и элитных семян)

Ескерту. 1-8-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.06.17 N 589 Қаулысымен.
Параграф 1.9. Өсiмдiк шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта
өңдеудi дамыту жөнiндегi iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
11-кесте. Қаржылық қамтамасыз ету*
млн. теңге
Іс-шаралар
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
1
2
3
4
5
1.
1. Ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердi бюджеттiк бағдарламаларды iске асыру тетiгі арқылы орташа және iрi құруға бiрлестiрудi ынталандыру:
а) өсімдік шаруашылығы өнімінің шығымдылығы мен сапасын жақсарту, Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын басым дақылдар бойынша көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарын жүргізу үшін қажетті жанар-жағармай материалдары мен басқа да тауарлық-материалдық құндылықтардың құнын арзандату
б) ауыл шаруашылығы дақылдарының тұқым шаруашылығын өсiмдiк шаруашылығын (бiрегей және элиталық тұқым) әртараптандыруды ескере отырып дамыту
в) жемiс-жидек пен жүзiмнiң көп жылдық екпелерiн отырғызуды және өсiрудi қамтамасыз ету
г) алынып тасталды
д) ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге су жеткiзiп беру жөнiнде көрсетiлетiн қызметтер құнын субсидиялау
7000,0

197,7
137,7
102,9
22.
Создание Национального
агротехнологического парка
"Астана" на базе ТОО "НПЦ пищевой промышленности и биотоплива" с участием "АО "Казахский агротехнический университет им. С.Сейфуллина"
30,0
Итого
29712,1 43152,5 39822,9
* Объемы средств представлены по финансируемым из республиканского бюджета мероприятиям и подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на соответствующий год
Сноска. Параграф 1.9. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 ; от 17.06.2008 N 589 .
§ 2. Производство и переработка продукции
животноводства и рыбного хозяйства
§ 2.1. Повышение продуктивности и
качества продукции животноводства
Проблемы:
мелкотоварное производство;
низкое качество животноводческого сырья из-за высокого удельного веса производства продукции в личных подсобных хозяйствах;

197,7
137,7
102,9
22.
"С. Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті" АҚ-ның қатысуымен "Тамақ өнеркәсібі және биоотын ҒӨО" ЖШС базасында "Астана" Ұлттық агротехнологиялық паркiн құру
30,0
-
-
Барлығы
29712,1
43152,5
39822,9
*Іс-шараларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша ұсынылған қаражаттардың көлемдерi және тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтылауға және түзетуге жатады
Ескерту. 1-9-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05 N 908 , 2008.06.17 N 589 Қаулыларымен.
Параграф 2. Мал шаруашылығы мен балық шаруашылығы өнiмдерiн
өндiру және қайта өңдеу
Параграф 2.1. Мал шаруашылығының өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру
Мәселелер:
ұсақ тауарлы өндiрiс;
жеке қосалқы шаруашылықтарда өнiмдi өндiрудегi үлес салмағының жоғарлығынан мал шаруашылығы шикiзаты сапасының төмендiлiгi;

низкая молочная продуктивность коров, которая составляет в среднем 2108 кг. Существующие породы молочного скота обладают потенциалом по увеличению молочной продуктивности коров в пределах 2500-3000 кг молока в год;
низкие привесы скота. На убой скот реализуется низкими кондициями, низкий убойный выход (52 %);
недостаточный уровень селекционно-племенной работы, недостаток пунктов искусственного осеменения животных;
неполноценное кормление животных из-за слабой кормовой базы и неполного использования возможностей нагула и откорма скота;
высокая стоимость полнорационных комбикормов;
низкий удельный вес племенного скота в стаде крупного рогатого скота составляет лишь - 3,8 %, овец - 7,1, лошадей - 1,6 и свиней - 5,9 %;
отсутствие отечественных конкурентоспособных кроссов птицы мясного и яичного направлений;
отсутствие спроса со стороны отечественной текстильной промышленности и предприятий по первичной переработке шерсти из-за низкого качества животноводческого сырья.
Задачи:
повышение продуктивности сельхозживотных на основе применения передовых технологий выращивания и оптимизации рациона кормления;
повышение эффективности производства животноводческой продукции путем качественного улучшения стада и укрупнения животноводства;
удовлетворение потребности внутреннего рынка в животноводческой продукции и выход на внешние рынки.
Таблица 12. Производство и переработка молока
Годы
Потребление
Производство
числен-
ность
насе-
ления,
тыс.
чел.
потреб-
ление
на душу
насе-
ления
кг/год
объем
потреб-
ления,
тыс.
тонн
пого-
ловье
коров,
тыс.
гол.
сред-
ний
удой,
кг
всего
произ-
водство,
тыс.
тонн

сиырлардың сүт өнiмдiлiгi төмен, бұл шаруашылықтың барлық санаттарында орташа 2108 кг құрайды. Сүттi малдың қолда бар тұқымы сиырлардың сүт өнiмдiлiгiн жылына 2500-3000 кг дейiн арттыруға әлеуеттi;
малдың қосылған салмағының аздығы. Союға арналған мал төменгi сапамен сатылады, сою шығымы төмен (52 %);
селекциялық-асыл тұқымды жұмыстарының деңгейi жеткiлiксiз, малдарды қолдан ұрықтандыру пункттерiнiң жетiспеушілігi;
жемшөп базасының нашарлығынан малды сапасыз азықтандыру және малды жайып семiрту мен жемдеудiң мүмкiншiлiктерiн толық пайдаланбау;
толық құнарлы құрама жем құнының жоғарлығы;
асыл тұқымды iрi қара малының үлес салмағы - 3,8 %, қой - 7,1, жылқы - 1,6 және шошқа - 5,9 % ғана құрайды;
ет, жұмыртқа бағытындағы құстардың отандық бәсекеге қабiлеттi кросстарының болмауы;
отандық тоқыма өнеркәсiптерi мен жүндi алғашқы қайта өңдеу кәсiпорындарының тарапынан мал шаруашылығы шикiзатының сапасының төмендiгiнен жүнге сұраныстың жоқтығы.
Мiндеттер:
өсiрудiң алдыңғы қатарлы технологияларын қолдану және жемдеудiң мөлшерiн оңтайландыру негiзiнде ауыл шаруашылығы малдарының өнiмдiлiгiн арттыру;
табынды сапалы жақсарту және мал шаруашылығын iрiлету жолымен мал шаруашылығы өнiмiн өндiрудiң тиiмдiлiгiн арттыру;
iшкi рыноктың мал шаруашылығы өнiмiн тұтынуын қанағаттандыру және сыртқы рыноктарға шығару.
12-кесте. Сүт өндіру және қайта өңдеу
Жылдар
Тұтыну
Өндіру
халықтың
саны, мың
адам
жан басына
шаққандағы
тұтыну,
кг/жыл
тұтыну
көлемі,
мың тонна
сиырлар-
дың
басы,
мың бас.
орташа
сауын,
кг
барлығы
өндіріл-
ген, мың
тонна

56,1
36369
648,0
Озимая
рожь
1,15
10,7
12,3
12510
1016,7
Меры:
создание устойчивой кормовой базы и обеспечение полноценного и сбалансированного кормления животных путем увеличения посевных площадей под кормовыми культурами и создания сервис-центров, специализирующихся на оказании услуг по заготовке кормов;
стимулирование процессов формирования средне- и крупнотоварного животноводства, перевода его на промышленную основу, в том числе с использованием механизма субсидирования стоимости комбикормов, вовлечения отрасли в лизинговую программу для технического и технологического переоснащения;
целенаправленная селекционно-племенная работа по улучшению племенных и продуктивных качеств местного скота, в том числе с использованием зарубежного генофонда, а также завоз и адаптация пород импортной селекции;
субсидирование приобретения, содержания высококлассных племенных животных и выращивания ремонтного молодняка для расширенного воспроизводства;
удешевление стоимости реализованных отечественным сельскохозяйственным товаропроизводителям племенной продукции (материала);
возмещение стоимости специального технологического, лабораторного оборудования, а также специальной сельскохозяйственной техники и оргтехники, приобретаемых для развития племенного дела;
строительство, содержание и реконструкция государственных пунктов искусственного осеменения животных, заготовки животноводческой продукции и сырья, площадок по убою сельскохозяйственных животных за счет средств местного бюджета;
стимулирование создания сети заготовительных пунктов по закупу животноводческой продукции и сырья;
создание откормочных площадок по производству говядины и баранины с карантинно-экспортной площадкой;
обеспечение полноценного и сбалансированного кормления животных и птицы путем развития комбикормовой промышленности;
повышение продуктивности и качества продукции животноводства и птицеводства за счет удешевления стоимости комбикормов для производства молока, говядины, свинины, мяса птицы и яиц;
использование низкозатратной технологии выращивания скота за счет максимального использования естественных пастбищ;
создание зон по производству молока (молочных поясов) вокруг крупных населенных пунктов;
финансирование с 2006 года научно-исследовательских работ по созданию конкурентоспособных типов молочного скота с использованием высокопродуктивных пород мировой селекции.
Таблица 19. Производство и потребность в комбикормах
Годы
Производство,
тыс. тонн
Потребность,
тыс. тонн

56,1
36369
648,0
Күздік
қара
бидай
1,15
10,7
12,3
12510
1016,7
Шаралар:
тұрақты жемшөп базасын жасау және азықтық дақылдарға арналған егiс алаңдарын көбейту және азықтық дақылдарын дайындау бойынша қызмет көрсетуге мамандандырылатын сервис орталықтарды құру жолымен малдарды сапалы және теңгерiмдi азықтандыруды қамтамасыз ету;
орташа және iрi тауарлы мал шаруашылығын құру, оны өнеркәсiптiк негiзге ауыстыру процестерiн ынталандыру, оның iшiнде құрама жемнiң құнын субсидиялау, механизмiн пайдалана отырып, салаларды техникалық және технологиялық қайта жарақтандыру үшiн лизинг бағдарламасына қатыстыру;
жергiлiктi малдың асыл тұқымды және өнiмдiлiк сапасын, оның iшiнде шетелдiк гендiкқорды пайдалана отырып жақсарту бойынша мақсатты селекциялық-асыл тұқымды iс, сондай-ақ импорттық селекцияның тұқымын әкелу және бейiмдеу;
жоғары класты асыл тұқымды малды сатып алуды, ұстауды және өз төлiнен өсiрудi кеңейту үшiн мал басын толықтыратын төлдердi өсiрудi субсидиялау;
отандық ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлер сататын асыл тұқымды өнiмнiң (материалдың) құнын арзандату;
арнайы технологиялық, лабораториялық жабдықтардың, сондай-ақ малдың асыл тұқымды iсiн дамыту yшiн сатып алынатын арнайы ауыл шаруашылығы техникасының және оргтехникасының құнын өтеу;
малдарды қолдан ұрықтандыратын, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын дайындайтын мемлекеттiк пункттердi, ауыл шаруашылығы малдарын сою алаңдарын жергiлiктi бюджет қаражаты есебiнен салу, ұстау және қайта жаңарту;
мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын сатып алу жөнiндегi дайындау пункттерiнiң желiсiн құруды ынталандыру;
карантиндi-экспорттық алаңмен сиыр және қой етiн өндiрудiң семiрту алаңдарын құру;
құрама жем өнеркәсiптерiн дамытуды қолдау жолымен малдарды және құстарды сапалы және теңгерiмдi азықтандыруды қамтамасыз ету;
сүттi, сиыр, шошқа, құс еттерiн және жұмыртқаны өндiру үшiн құрама жемнiң құнын арзандату есебiнен мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы өнiмiнiң өнiмдiлiгi мен сапасын арттыру;
табиғи жайылымдарды пайдалану есебiнен малды өсiрудiң төменгi шығынды технологиясын пайдалану;
iрi елдi мекендердiң маңайына сүттi (сүт белдеулерiн) өндiретiн аймақтар құру;
дүниежүзiлiк селекцияның өнiмдiлiгi жоғары тұқымын пайдалана отырып сүттi малдың бәсекеге қабiлеттi типiн жасау жөнiндегi ғылыми-зерттеу жұмыстарын 2006 жылдан бастап қаржыландыру.
19-кесте. Құрама жемдi өндiру және тұтыну
Жылдар
Өндіру, мың тонна
Тұтыну, мың тонна

2404,0
6650,0
77,5
63,0
3100,0
37,0
2425,0
6850,0
§ 2.2. Повышение технической оснащенности
производства и переработки продукции животноводства
Проблемы:
примитивная и устаревшая технология производства и переработки продукции, а также моральная и физическая изношенность техники;
отсутствие у предприятий средств на существенную модернизацию производства;
низкий уровень механизации и автоматизации процессов производства и переработки продукции;
недоступность кредитных средств банков второго уровня ввиду высоких процентных ставок при кредитовании и отсутствия ликвидного залогового обеспечения;
отсутствие сервис-центров по механизированной стрижке овец, заготовке и обеспечению кормами.
Задачи:
повышение производительности труда на основе роста механизации процессов производства животноводческой продукции;
формирование системы сервисного обслуживания животноводства;
ускоренная модернизация технологических процессов и оборудования;
удовлетворение потребности животноводства в современных сельскохозяйственных машинах и механизмах.
Меры:
содействие объединению мелких товаропроизводителей в кооперативы путем предоставления таким кооперативам мягких кредитов на приобретение специального технологического оборудования (доильное и холодильное оборудование, оборудование для кормления и выдачи кормов), транспортных средств, миницехов по первичной переработке животноводческой продукции и сырья;
модернизация технологических процессов производства и переработки животноводческой продукции;
организация производства криогенного и технологического оборудования для племенного дела;
расширение номенклатуры сельскохозяйственной техники и технологического оборудования, передаваемых в лизинг;
стимулирование создания специализированных откормочных площадок, а также молочно-товарных ферм вокруг крупных городов с высокоудойным стадом, оснащенных высокотехнологичным оборудованием;
возмещение ставки вознаграждения (интереса) по финансовому лизингу специального оборудования;
увеличение выделяемых государством средств на лизинг сельхозтехники и оборудования.
Ожидаемые результаты:
совершенствование технологических процессов производства животноводческой продукции;
повышение доступности лизинга в целом;
рациональное использование ресурсов производства и рост производительности труда;
развитие предпринимательства в сфере агросервиса.
§ 2.3. Формирование вертикально и горизонтально
интегрированных производств на основе кластерных
приоритетов в животноводстве
Молочный кластер в Костанайской области, развитие кластерных потенциалов в Алматинской, Карагандинской, Восточно-Казахстанской областях
Проблемы:
недостаточная емкость внутреннего рынка;
недостаток сырья, пригодного для промышленной переработки, низкое его качество;
отсутствие льготного финансирования (например, для предприятий реинвестирующих в оборудование);
несовершенство государственного технического регулирования (недекларируемый импорт и др.);
несовершенство законодательной базы;
отсутствие льгот для экспортирующих компаний и барьеров для импорта;
слабое взаимодействие потенциальных участников кластера и низкий уровень их информированности о выгодах от преимуществ кластерного развития;
мелкотоварность производства и сложности осуществления ветеринарных мероприятий в этих условиях.
Задачи:
формирование конкурентоспособного экспортоориентированного молочного кластера в Костанайской области, развитие кластерных инициатив в других регионах.
Меры:
создание средних и крупных субъектов по животноводству и комплексное использование для этого средств сельхозформирований и бюджетных субсидий;
в каждом сельском округе Костанайской области сформировать базовое хозяйство по районированному направлению вида животных;
субсидирование покупки племенного поголовья из средств областного бюджета;
ужесточение правовой ответственности владельцев за несоблюдения правил обезвреживания инфицированного скота на законодательном уровне;
организация машинного доения и пунктов сбора молока с его первичным охлаждением;
развитие лабораторной базы по контролю качества сырья и готовой продукции, их техническое переоснащение;
привлечение инвестиций на строительство комбикормового завода с современной технологией;
разработка региональных программ по кормопроизводству;
открытие дополнительных пунктов по искусственному осеменению для поголовья частного подворья.
Ожидаемые результаты:
повышение в структуре стада высокопродуктивного племенного поголовья и доли хозяйств, работающих в животноводстве по интенсивным и промышленным технологиям;
эпизоотическое благополучие, беспрепятственный выход на рынки сбыта продукции;
максимальное повышение выхода приплода и продуктивности животных в индивидуальном секторе.
Рыбный кластер в Атырауской области (исключен - от 5 октября 2007 г. N 908 )
Сноска. Параграф 2.3. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
§ 2.3-1. Рыбоводство, рыбная промышленность
Сноска. Параграф 2.3-1. дополнен в соответствии с постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .

2404,0
6650,0
3100,0
37,0
2425,0
6850,0
Параграф 2.2. Мал шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта өңдеудi
техникалық жарақтандыруды арттыру
Мәселелер:
өнiмдi өндiру мен қайта өңдеудiң қарабайыр және ескiрген технологиясы, сондай-ақ техниканың моральдық және табиғи тозуы;
кәсiпорындарда өндiрiстi елеулi жетiлдiруге қаражаттың болмауы;
өнiмдi өндiру мен қайта өңдеу процестерiн механикаландыру мен автоматтандыру деңгейiнiң төмендiгi;
кредит беру кезiнде және өтiмдi кепiлдiктi қамтамасыз етудiң болмауынан пайыздық ставка жоғары болғандықтан екiншi деңгейдегi банктердiң кредиттiк қаражатына қолдың жетпеуi;
қойларды механикаландырылған қырқу, дайындау және жемшөппен қамтамасыз ететiн сервис орталықтарының болмауы.
Мiндеттер:
мал шаруашылығы өнiмiн өндiру процестерiн механикаландыруды өсiру негiзiнде еңбектiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мал шаруашылығы өндiрiсiне сервистiк қызмет көрсету жүйесiн құру;
технологиялық процестер мен жабдықтарды жетiлдiрудi жеделдету;
мал шаруашылығының қазiргi заманғы ауыл шаруашылығы машиналары мен механизмдерiне қажеттiлiгiн қанағаттандыру.
Шаралар:
арнайы технологиялық жабдықтарды (сауатын және тоңазытатын жабдықтар, азықтандыруға және жемшөп беруге арналған жабдықтар), көлiктiк құралдарды, мал шаруашылығы өнiмi мен шикiзатын алғашқы қайта өңдейтiн ықшам цехтарды сатып алуға осындай кооперативтерге жұмсақ кредиттердi беру жолымен ұсақ тауар өндiрушiлердi кооперативке бiрiктiруге ықпал ету;
мал шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта өңдеудiң технологиялық процестерiн жетiлдiру;
мал тұқымын асылдандыру iсi үшiн криогендi және технологиялық жабдықтардың өндiрiсiн ұйымдастыру;
лизингке берiлетiн ауыл шаруашылығы техникасы мен технологиялық жабдықтардың номенклатурасын кеңейту;
мамандандырылған бордақылайтын алаңдарды, сондай-ақ жоғары технологиялық жабдықтармен жарақтандырылған, сауыны жоғары табындары бар сүттi-тауарлы фермаларды iрi қалалардың маңайына құруды ынталандыру;
арнайы жабдықтардың қаржылық лизингi бойынша сыйақы (мүдде) ставкасын өтеу;
ауыл шаруашылығы техникасы мен жабдықтарының лизингiсiне мемлекет бөлетiн қаражатты ұлғайту.
Күтiлетiн нәтижелер:
мал шаруашылығы өнiмiн өндiрудiң технологиялық процестерiн жетiлдiру;
лизингке тұтасымен қол жеткiзiлуiн арттыру;
өндiрiс ресурстарын ұтымды пайдалану және еңбек өнiмдiлiгiн өсiру;
агросервис саласында кәсiпкерлiктi дамыту.
Параграф 2.3. Мал шаруашылығындағы кластерлiк басымдық негiзiнде сатылас және деңгейлес ықпалдасқан өндiрiстi құру
Ескерту. 2-3-параграф пен атауына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Қостанай облысындағы сүт кластерi, Алматы, Қарағанды, Шығыс Қазақстан облыстарында кластерлiк әлеуеттердi дамыту
Мәселелер:
iшкi рыноктың жеткiлiксiз сыйымдылығы;
өнеркәсiптiк қайта өңдеуге жарамды шикiзатының жетiспеушiлiгi, оның сапасының төмендiгi;
жеңiлдетiлген қаржыландырудың болмауы (мысалы, жабдықта қайта инвестицияланатын кәсiпорындар үшiн);
мемлекеттiк техникалық реттеудiң жетiлдiрiлмегендiгi (декларацияланбаған импорт және басқалары);
заңнама базасының жетiлдiрiлмегендiгi;
экспорттаушы компаниялар үшiн жеңiлдiктiң және импорт үшiн тосқауылдың болмауы;
кластерге әлеуеттi қатысушылардың өзара әрекетiнiң әлсiздiгi және олардың кластерлiк дамытудың артықшылығынан болатын пайда туралы ақпараттану деңгейiнiң төмендiгi;
өндiрiстiң ұсақ тауарлығы және осындай жағдайда ветеринариялық iс-шараларды жүзеге асырудың қиындығы.
Мiндеттер:
Қостанай облысында бәсекеге қабiлеттi экспортты бағдарлы сүт кластерiн құру, басқа өңiрлерде кластерлiк бастамшылықты дамыту.
Шаралар:
мал шаруашылығы бойынша орташа және iрi субъектiлердi құру және осы үшiн ауыл шаруашылығы құрылымдарының және бюджеттiк субсидиялардың қаражаттарын кешендi пайдалану;
Қостанай облысының әр селолық округында жануардың түрлерiн аудандастыру бағыты бойынша базалық шаруашылықты құру;
облыстық бюджет қаражатынан асыл тұқымды мал бастарын сатып алуды субсидиялау;
жұқпалы аурулы малдарды залалсыздандыру ережесiн сақтамағаны үшiн иелерден заңнама деңгейiнде құқықтық жауапкершiлiктi талап ету;
машинамен сауу және оның бастапқы салқындатылған сүттi жинау пунктерiн ұйымдастыру шикiзат пен дайын өнiмнiң сапасын бақылайтын лабораториялық базаларды, олардың техникалық қайта жарақтандыруын дамыту;
қазiргi технологиямен құрама жем зауытын салуға инвестицияларды тарту;
жемшөп өндiру жөнiнде өңiрлiк бағдарламаны әзiрлеу;
жеке ауладағы мал басы үшiн қолдан ұрықтандыратын қосымша пункттердi ашу.
Күтiлетiн нәтижелер:
табынның құрылымында жоғары өнiмдi асыл тұқымды мал бастарын және мал шаруашылығында қарқынды және өнеркәсiптiк технологиялар бойынша жұмыс iстеп жүрген шаруашылық үлестерiн арттыру;
эпизоотиялық қолайлылық, өнiмдi өткiзу рыногына кедергiсiз шығу;
жеке секторда малдың төлдеуi мен өнiмдiлiгiнiң шығуын ең жоғары арттыру.
Атырау облысындағы балық кластерi (алынып тасталды - 2007.10.05. N 908 )
Ескерту. 2.3-1-параграфпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Параграф 2.3-1. "Балық өсіру, балық өнеркәсібі

2.3-1.1. Рыбоводство
Проблемы:
пробелы в законодательстве в области развития товарного рыбоводства, как одного из перспективных направлений увеличения рыбных ресурсов и использования водоемов местного значения для искусственного выращивания рыбы;
высокая себестоимость рыбопосадочного материала;
высокие ставки таможенных пошлин при ввозе рыбопосадочного материала (личинок, молоди рыб и других) и кормовых организмов, на территорию республики;
отсутствие достаточных мощностей для развития товарного рыбоводства;
высокая стоимость специализированных кормов, удобрений, лечебных препаратов, электроэнергии, использования водных ресурсов и земли;
отсутствие мер государственной поддержки товарного рыбоводства;
низкая рентабельность производства товарной рыбы;
высокая себестоимость рыбной продукции из-за значительных потерь при ранних этапах выращивания товарной рыбы.
Задачи:
совершенствование нормативно-правовой базы рыбного хозяйства;
оказание государственной поддержки развитию товарного рыбоводства.
Меры:
совершенствование нормативно-правовой базы в области развития товарного рыбоводства как одного из перспективных направлений увеличения рыбных ресурсов;
введение государственной монополии на переработку и реализацию икры осетровых видов рыб;
50-процентное субсидирование озерно-товарных, прудовых и других рыбоводных хозяйств для приобретения рыбопосадочного материала и корма;
создание предприятия по производству рыбных кормов, рыбоводного оборудования и инвентаря;
разработка технико-экономического обоснования и проведение капитального ремонта основных средств Капчагайского водохранилища, Майбалыкского, Петропавловского и Камышлыбашского рыбопитомников.
Ожидаемые результаты:
Приведение нормативно-правовой базы в соответствие с требованиями современных технологий по искусственному выращиванию товарной рыбы и аквакультуры;
создание к 2009 году 50 индустриальных, озерно-товарных, прудовых, бассейновых, садковых и других товарных рыбоводных хозяйств;
проведение капитального ремонта мощностей предприятий воспроизводственного комплекса для создания условий по обеспечению посадочным материалом потребности товарных рыбоводных хозяйств в соответствии со схемой акклиматизации и зарыбления;
улов товарной рыбы от товарных рыбоводных хозяйств будет доведен до 300 тонн в год.
2.3-1.2. Рыбная промышленность
Проблемы:
отсутствие маркетинговых исследований в сфере производства, недостаточная информация по потенциальному спросу (потребности) на рыбу и рыбную продукцию по видам, по областям, безопасности рыбной продукции;
требуют исследования вопросы маркетинга на внутреннем и внешнем рынках, доступ на рынок конкурентно-способных товаров с высокой добавленной стоимостью и другие;
не выявлены факторы, влияющие на ценообразование, рентабельность
рыбоперерабатывающих предприятий, их ассортимент и конкурентоспособность видов рыбной продукции, представленных на рынке республики;
низкий объем и ассортимент основных видов выпускаемой в стране продукции, ее несоответствие современным стандартам качества;
почти 100 %-ый моральный и физический износ добывающего и перерабатывающего оборудования, особенно глубокой переработки, применение устаревших технологий;
выраженная сырьевая направленность экспорта рыбной продукции, выражающаяся в экспорте свежемороженой непереработанной рыбы;
отсутствие морского рыбодобывающего флота;
на протяжении последних 5 лет отсутствует промысел кильки, сельди, кефали;
разрыв экономических связей предприятий добывающего и перерабатывающего сектора;
отсутствие механизма определения ставок плат за пользование животным миром.
Задачи:
оказание государственной поддержки развитию частного предпринимательства в области переработки рыбной продукции.
Меры:
совершенствование законодательства в области развития рыбной промышленности, с целью ее поддержки;
изучение возможности применения и рационального использования шкур, мяса и жира взрослых тюленей и белька;
повышение правовой и экономической грамотности пользователей рыбными ресурсами, не пользующихся предоставленными государством льготами и преференциями;
определение механизма утверждения ставок плат за пользование животным миром;
проведение республиканской выставки рыбной продукции;
проработка вопроса реализации инвестиционного проекта, направленного на закуп, переработку и реализацию рыбной продукции в Аральском регионе;
усиление контроля за переработкой и оборотом водных биологических ресурсов и продукции из них, особенно осетровых видов рыб, включая налоговый и таможенный режимы.
Ожидаемые результаты:
создание инвестиционной привлекательности рыбоводства и перерабатывающей отрасли;
увеличение конкурентоспособности казахстанской рыбной продукции на мировом рынке и формирование "Казахстанского брэнда" на рыбную продукцию.

2.3-1.1. Балық өсіру
Мәселелер :
балық ресурстарын ұлғайтудың перспективалы бағыттарының бірі ретінде тауарлық балық өсіруді дамыту және балықты қолдан өсіру үшін жергілікті маңызы бар су тоғандарын пайдалану саласындағы заңнамадағы олқылықтар;
балық отырғызу материалының жоғары өзіндік құны;
республика аумағына балық отырғызу материалы (личинкаларын, балық шабақтарын және басқаларды) мен азықтық ағзаларын әкелу кезіндегі кедендік баждың жоғары ставкалары;
тауарлық балық өсіруді дамыту үшін жеткілікті қуаттылықтардың болмауы;
арнайы азықтардың, тыңайтқыштардың, емдік препараттардың, электр қуатының, су, жер ресурстарын пайдаланудың жоғары құны;
тауарлық балық өсіруді мемлекеттік қолдау шараларының болмауы;
тауарлық балық өндірудің төмен рентабельділігі;
тауарлық балықты өсірудің алғашқы кезеңдерінде айтарлықтай мол шығын болатындықтан, балық өнімінің жоғары өзіндік құны.
Міндеттер :
балық шаруашылығының нормативтік құқықтық базасын жетілдіру;
тауарлы балық өсіруді дамытуға мемлекеттік қолдау көрсету.
Шаралар :
балық ресурстарын ұлғайтудың перспективалы бағыттарының бірі ретінде тауарлық балық өсіруді дамыту саласындағы нормативтік құқықтық базаны жетілдіру;
бекіре балық түрлерінің уылдырығын қайта өңдеу мен сатуға мемлекеттік монополия енгізу;
балық отырғызу материалдарын және жем сатып алу үшін көл-тауарлық, тоғанды және басқа да балық өсіру шаруашылықтарына 50 пайыздық субсидия беру;
балық жемін, балық өсіру жабдықтары мен мүкәммал шығаратын кәсіпорын құру;
техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және Қапшағай су қоймасының, Майбалық, Петропавл және Қамыстыбас балық көшеттіктерінің негізгі құралдарына күрделі жөндеу жүргізу.
Күтілетін нәтижелер :
нормативтік құқықтық базаны тауарлы балық өсіру мен балықты қолда өсірудің қазіргі заманғы технологияларының талаптарына сәйкес келтіру;
2009 жылға қарай индустриялық, көл-тауарлы, тоғанды, судағы торлы балық шарбағы және басқа да тауарлы балық өсіретін 50 шаруашылық құру;
жерсіндіру және балық жіберу схемасына сәйкес тауарлы балық өсіру шаруашылықтарын қажеттілігін отырғызу материалымен қамтамасыз ету бойынша жағдайлар жасау үшін молықтыру кешені кәсіпорындарының қуаттылығына күрделі жөндеу жүргізу;
тауарлы балық өсіру шаруашылықтарынан тауарлы балық аулау жылына 300 тоннаға дейін жеткізіледі.
2.3-1.2. Балық өнеркәсібі
Мәселелер :
өндіріс саласында маркетингтік зерттеулердің болмауы, балық өнімінің түрлері бойынша, облыстар бойынша балық пен балық өніміне әлеуетті сұраныс (қажеттілік), балық өнімінің қауіпсіздігі жөніндегі ақпараттың жеткіліксіздігі;
ішкі және сыртқы рыноктағы маркетинг, қосылған құны жоғары бәсекеге қабілетті тауарлардың рынокқа қол жеткізуі және басқа да мәселелер зерттеуді талап етеді;
бағаны қалыптастыруға, балықты қайта өңдеу кәсіпорындарының рентабельділігіне, олардың түр-түріне және республикамыздың рыногына ұсынылған балық өнімінің бәсекеге қабілеттілігіне ықпал етуші факторлар анықталмаған;
елімізде шығарылатын өнімнің негізгі түрлерінің көлемі мен түр-түрі аз, қазіргі заманғы сапа стандарттарына сәйкес емес;
аулау және қайта өңдеу, әсіресе терең қайта өңдеу жабдықтарының 100 пайызға жуық моральдық және табиғи тозуы, ескірген технологияларды қолдану;
жаңа мұздатылған, өңделмеген балықтың экспорт түріндегі балық өнімі экспортының тек шикізаттық бағытта болуы;
балық аулайтын теңіз флотының жоқтығы;
соңғы 5 жыл бойына шабақ, майшабақ, кефаль кәсіпшілігі жоқ;
балық аулау және қайта өңдеу секторы кәсіпорындарының экономикалық байланыстарының үзілуі;
жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын айқындау тетігінің жоқтығы.
Міндеттер :
балық өнімдерін қайта өңдеу саласындағы жеке кәсіпкерлікті дамытуға мемлекеттік қолдау көрсету.
Шаралар :
балық өнеркәсібін қолдау мақсатында оны дамыту саласындағы заңнаманы жетілдіру;
ересек итбалық пен ақүрпектің терісін, еті мен майын қолдану және ұтымды пайдалану мүмкіндігін зерделеу;
мемлекет беретін жеңілдіктер мен преференцияларды пайдаланбайтын балық ресурстарын пайдаланушылардың құқықтық және экономикалық сауаттылығын арттыру;
жануарлар дүниесін пайдаланғаны үшін төлем ставкаларын белгілеу тетігін айқындау;
балық өнімінің республикалық көрмесін өткізу;
Арал өңіріндегі балық өнімін сатып алуға, қайта өңдеуге және сатуға бағытталған инвестициялық жобаны іске асыру мәселесін пысықтау;
салықтық және кедендік режимдерді қоса алғанда, су биологиялық ресурстарының және олардың өнімдерінің, әсіресе бекіре балығы түрлерінің қайта өңделуі мен айналымына бақылауды күшейту.
Күтілетін нәтижелер :
балық өсіру және қайта өңдеу саласының инвестициялық тартымдылығын құру;
әлемдік рыноктағы қазақстандық балық өнімінің бәсекеге қабілеттілігін ұлғайту және балық өнімдеріне "Қазақстандық Брэндті" қалыптастыру.

2.3-1.3. Развитие научного потенциала и образования в сфере рыбного хозяйства
Проблемы:
недостаток квалифицированных специалистов с высшим образованием, техническим и профессиональным образованием. По мере развития рыбной отрасли, возрастет потребность в специалистах высшего образования, технического и профессионального образования (среднего звена), задействованных в рыбном хозяйстве;
отсутствие новых разработанных методик в области товарного рыбоводства;
слабая материально-техническая база государственных научных организаций.
Задачи:
развитие научного и образовательного потенциала и научно-методического обеспечения отрасли.
Меры:
ежегодное проведение совместных с другими прикаспийскими государствами исследований по оценке состояния осетровых рыб и других морских биоресурсов;
увеличение государственного образовательного заказа по специальностям рыбохозяйственных отраслей;
повышение квалификации и переподготовки кадров рыбного хозяйства в высших учебных заведениях;
повышение эффективности проведения научных исследований на рыбохозяйственных водоемах республики;
издание учебной и научно-методической литературы по рыбному хозяйству и сборника нормативных правовых актов в области рыбного хозяйства.
Ожидаемые результаты:
создание учебных пособий по товарному рыбоводству и рыбной промышленности Казахстана;
повышение квалификации и переподготовка кадров в высших учебных заведениях;
увеличение образовательного гранта по специальностям рыбохозяйственной отрасли и создание рыбохозяйственных факультетов в высших учебных заведениях республики.
2.3-1.4. Рыбный кластер в Атырауской области
Проблемы:
неудовлетворительное состояние рыболовного флота, материально-технической базы рыбоперерабатывающей отрасли, отсутствие современных технологий переработки рыбной продукции;
низкая закупочная цена на частиковые рыбы из-за слабой развитости перерабатывающих мощностей;
краткосрочный характер закрепления рыбохозяйственных участков за рыбохозяйственными предприятиями;
низкий уровень работы по охране и воспроизводству рыбных ресурсов;
отсутствие добывающих и перерабатывающих мощностей для сельди, кефали, килек и морского тюленя (морского рыболовства);
слабое взаимодействие потенциальных участников кластера и низкий уровень их информированности о выгодах и преимуществах кластерного развития;
слабое развитие консервного производства;
значительная доля экспорта свежемороженой рыбной продукции, а также продукции неглубокой переработки;
низкий показатель потребления рыбной продукции на душу населения - 3,8 кг по сравнению с нормой потребления - 14 кг;
недостаточная обеспеченность квалифицированными специалистами.
Задачи:
формирование конкурентоспособного рыбного кластера в Атырауской области;
удовлетворение потребности внутреннего рынка и наращивание экспорта рыбной продукции на основе развития высокопродуктивного товарного рыбоводства.
Меры:
увеличение добычи рыбных ресурсов, в том числе кильки и других частиковых видов рыб;
внедрение высоких технологий в области выпуска консервированной рыбной продукции;
стимулирование производства глубокой переработки;
внедрение альтернативных, конкурентоспособных методов производства рыбной продукции на перспективных водоемах местного значения;
улучшение маркетинга рыбной продукции и облегчение доступа рыбаков и переработчиков рыбы к рынкам сбыта;
формирование промысловой численности ценных видов рыб на водоемах республики;
привлечение инвестиций в рыбную отрасль, а также улучшение ситуации с охраной и воспроизводством рыбных ресурсов путем закрепления рыбохозяйственных водоемов (участков) за пользователями на долгосрочной основе.
Ожидаемые результаты:
увеличение добычи и переработки рыбы, тюленей с дальнейшей их переработкой, расширение возможности развития рыбного хозяйства;
увеличение экспорта продукции глубокой переработки;
сокращение теневого оборота, увеличение налоговых поступлений в бюджет;
увеличение показателя потребления рыбы и рыбной продукции на душу населения;
повышение доходности отрасли и уровня занятости населения;
улучшение состояния охраны и воспроизводства рыбных ресурсов.
§    § 2.4. Механизмы регулирования продовольственных
рынков животноводческой продукции
Проблемы:
сезонный характер формирования цен на продукцию животноводства;
несовершенство законодательства в сфере регулирования закупочных операций для регулирования внутреннего рынка;
недостаточность финансовых средств АО "Мал өнімдері корпорациясы" для влияния на сезонные скачки цен путем закупа животноводческой продукции и проведения закупочных интервенций;
высокие тарифы на транспортные перевозки, отсутствие дешевых транспортных коридоров;
сырьевой характер экспорта сельскохозяйственной продукции;
отсутствие инфраструктуры по откорму и организованной отправке животных на экспорт;
несоблюдение требований стран - импортеров по обязательному прохождению скота через карантинные экспортные площадки и проведение необходимых ветеринарных диагностических и профилактических (карантинных) мероприятий при его экспорте;
отсутствие сети пунктов по заготовке, хранению и первичной переработке сельскохозяйственного сырья, низкое качество и недостаток его по ассортименту, объемам и степени пригодности к промышленной переработке.
Задачи:
развитие инфраструктуры производства и сбыта животноводческой продукции;
повышение эффективности регулирования рынка сельхозпродукции посредством интервенционных механизмов.
Меры:
исключение операций по закупкам животноводческой продукции из предмета регулирования  Закона "О государственных закупках";
определение перечня животноводческой продукции и механизма проведения государственных закупочных операций;
увеличение уставного капитала АО "Мал өнімдері корпорациясы" для расширения экспортных поставок продукции животноводства;
проведение закупочных операций и ценовых интервенций по социально значимым видам животноводческой продукции за счет средств государственного бюджета;
развитие инфраструктуры по заготовке, переработке, хранению и реализации животноводческой продукции;
строительство площадок по доращиванию и откорму скота, а также экспортных карантинных площадок (рисунок 2);
выход на рынки стран СНГ и дальнего зарубежья путем организации современной системы экспорта живого скота и мяса;
разработка и реализация мер таможенно-тарифного регулирования, особенно в отрасли птицеводства;
активизация загранучреждений Республики Казахстан по расширению рынков сбыта сельскохозяйственной продукции и продуктов ее переработки.
Ожидаемые результаты:
стабилизация внутренних цен и снижение уровня инфляции на животноводческую продукцию;
обеспечение доступности животноводческой продукции для населения;
увеличение объемов экспорта скота и мяса и снижение объемов их импорта;

2.3-1.3. Балық шаруашылығы саласындағы ғылыми әлеует пен білім беруді дамыту
Мәселелер :
жоғарғы білімі, техникалық және кәсіптік орта білімі бар білікті мамандардың жетіспеуі. Балық саласының дамуына қарай, балық  шаруашылығына тартылған жоғары білімі, техникалық және кәсіптік білімі бар (орта буындағы) мамандарға қажеттілік артады;
тауарлы балық өсіру саласындағы жаңадан әзірленген әдістемелердің жоқтығы;
мемлекеттік ғылыми ұйымдардың материалдық-техникалық базасының әлсіздігі.
Міндеттер :
саланың ғылыми әрі білім беру әлеуетін және ғылыми-әдістемелік қамтамасыз етуін дамыту.
Шаралар :
жыл сайын бекіре балығының және басқа теңіз биоресурстарының жай-күйін бағалау бойынша Каспий маңындағы басқа мемлекеттермен бірлескен зерттеулер жүргізу;
балық шаруашылығы саласындағы мамандықтар бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын ұлғайту;
жоғарғы оқу орындарында балық шаруашылығы кадрларының біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
республиканың балық шаруашылығы су тоғандарында ғылыми зерттеулер жүргізудің тиімділігін арттыру;
балық шаруашылығы бойынша оқу және ғылыми-әдістемелік әдебиет және балық шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер жинағын шығару.
Күтілетін нәтижелер :
Қазақстанның тауарлы балық өсіру мен балық өнеркәсібі жөніндегі оқу құралдарын жасау;
жоғарғы оқу орындарында кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау;
балық шаруашылығы саласының мамандықтары бойынша білім беру грантын көбейту және республиканың жоғарғы оқу орындарында балық шаруашылығы факультеттерін ашу.
2.3-1.4. Атырау облысындағы балық кластері
Мәселелер :
балық аулайтын флоттың, балықты қайта өңдейтін салалардың материалдық-техникалық базасының қанағаттанғысыз жай-күйі, балық өнімдерін қайта өңдейтін қазіргі заманғы технологиялардың жоқтығы;
қайта өңдейтін қуаттардың нашар дамуынан шағын балықтар сатып алу бағасының төмендігі;
балық шаруашылығы учаскелерін балық шаруашылығы кәсіпорындарына бекітудің қысқа мерзімді сипаты;
балық ресурстарын қорғау және өсімін молайту жөніндегі жұмыстардың төмен деңгейі;
майшабақтар, кефаль, шабақ балықтар және теңіз итбалықтары (теңіз балық аулау шаруашылығы) үшін аулаушы және қайта өңдеуші қуаттардың болмауы;
кластерге әлеуетті қатысушылардың өзара іс-қимылының әлсіздігі және олардың кластерлік дамудың пайдасы мен артықшылығы туралы ақпарат алу деңгейінің төмендігі;
консервілеу өндірісінің нашар дамуы;
жаңа мұздатылған балық өнімі экспортының, сондай-ақ тереңдетпей қайта өңделген өнімнің елеулі үлесі;
балық өнімін пайдаланудың төмен көрсеткіші, 14 кг тұтыну нормасымен салыстырғанда жан басына шаққандағы тұтыну - 3,8 кг;
білікті мамандармен қамтамасыз етудің жетіспеуі.
Міндеттер :
Атырау облысында бәсекеге қабілетті балық кластерін құру;
ішкі рыноктың қажеттілігін қанағаттандыру және өнімділігі жоғары тауарлы балық шаруашылығын дамыту негізінде балық өнімінің экспортын арттыру.
Шаралар :
балық ресурстарын, оның ішінде шабақ балықтарды және балықтардың басқа да шағын түрлерін аулауды ұлғайту;
консервіленген балық өнімін шығару саласында жоғары технологияларды енгізу;
тереңдете қайта өңдеу өндірісін ынталандыру;
жергілікті маңызы бар перспективалы су тоғандарында балық өнімін өндірудің баламалы, бәсекеге қабілетті әдістерін енгізу;
балық өнімінің маркетингін жақсарту және балықшылар мен балықты қайта өңдеушілердің өткізу рыногына қол жеткізуін жеңілдету;
республика су тоғандарында балықтың құнды түрлерінің кәсіпшілік санын қалыптастыру;
балық саласына инвестициялар тарту, сондай-ақ балық шаруашылығы су тоғандарын (учаскелерін) пайдаланушыларға ұзақ мерзімді негізде бекітіп беру жолымен балық ресурстарын қорғау және молықтыру ахуалын жақсарту.
Күтілетін нәтижелер :
балықтарды, итбалықтарды одан әрі қайта өңдеу арқылы оларды аулауды және қайта өңдеуді ұлғайту, балық шаруашылығын дамытудың мүмкіндігін кеңейту;
тереңдете қайта өңделген өнімнің экспортын ұлғайту;
көлеңкелі айналымды қысқарту, бюджетке түсетін салық түсімдерін ұлғайту;
балықты және балық өнімін жан басына шаққандағы тұтыну көрсеткішін ұлғайту;
саланың кірістілігін және халықты жұмыспен қамту деңгейін арттыру;
балық ресурстарын қорғау және өсімін молайту жай-күйін жақсарту.
Параграф 2.4. Мал шаруашылығы өнiмiнiң азық-түлiк рыноктарын
реттеу тетiгi
Мәселелер:
мал шаруашылығы өнiмiне бағаны қалыптастырудың маусымдық сипаты;
сатып алу операциясын созуға әкеп соғатын сатып алу басқыншылықтарын реттеу саласындағы заңнаманың жетiлмеуi;
мал шаруашылығы өнiмiн сатып алу жолымен бағаның маусымдық секiруiне ықпал ету үшiн "Мал өнiмдерi корпорациясы" АҚ қаржылық қаражатының жетiспеушiлiгi;
көлiкпен тасымалдауға жоғары тарифтер, арзан көлiк коридорының болмауы;
ауыл шаруашылығы өнiмi экспортының шикi сипаты;
бордақылау және малдарды экспортқа ұйымдастырылған түрде жөнелту бойынша инфрақұрылымның болмауы;
малдардың карантиндi экспортты алаңдар арқылы мiндеттi өтуi жөнiнде және оны экспорттау кезiнде қажеттi ветеринариялық диагностикалық және профилактикалық (карантиндiк) iс-шараларды жүргiзуде импорттаушы-елдердiң талаптарды сақтамауы;
ауыл шаруашылығы шикiзатын дайындау, сақтау және бастапқы қайта өңдеу жөнiндегi пунктердiң желiлерiнiң болмауы, оның ассортимент, көлем және өнеркәсiптiк қайта өңдеуге жарамдылық дәрежесi бойынша сапасы төмен және жетiспеушiлiгi.
Мiндеттер:
мал шаруашылығы өнiмiн өндiру және өткiзу инфрақұрылымын дамыту;
интервенциялық тетiктер арқылы ауыл шаруашылығы рыногын реттеу тиiмдiлiгiн арттыру.
Шаралар:
мал шаруашылығы өнiмiн сатып алу жөнiндегi операцияларды "Мемлекеттiк сатып алу туралы" Заңды реттеуден алып тастау;
мал шаруашылығы өнiмi тiзбесiн және мемлекеттiк сатып алу операцияларын жүргiзу тетiгiн айқындау;
мал шаруашылығы өнiмiн экспортқа шығаруды кеңейту үшiн "Мал өнiмдерi корпорациясы" АҚ жарғылық капиталын ұлғайту;
мал шаруашылығы өнiмiнiң әлеуметтiк мәнi бар түрлерi бойынша сатып алу операциялары және азық-түлiк интервенцияларын мемлекеттiк бюджет қаражаты арқылы жүргiзу;
мал шаруашылығы өнiмiн дайындау, қайта өңдеу, сақтау және сату жөнiндегi инфрақұрылымды дамыту;
мал бордақылау және жетiлдiру алаңдарын, сондай-ақ экспортты карантиндi алаңдарды салу (2-сурет);
ТМД елдерiнiң және алыс шетелдердiң рыноктарына тiрi малды және еттi экспорттаудың қазiргі заманғы жүйесiн ұйымдастыру арқылы шығу;
кедендiк-тарифтiк реттеу шарасын әзiрлеу және iске асыру, әсiресе құс шаруашылығы саласында;
ауыл шаруашылығы өнiмi мен оның қайта өңдеу өнiмдерiн өткiзу рыноктарын кеңейту бойынша Қазақстан Республикасының шетел мекемелерiн активтендiру.
2-сурет. Экспортты карантинді алаңдар
(қағаз мәтінінен қараңыз)
Күтiлетiн нәтижелер:
iшкi бағаны тұрақтандыру және мал шаруашылығы өнiмiне инфляция деңгейiн төмендету;
халық үшiн мал шаруашылығы өнiмiнiң қол жетiмдiгiн қамтамасыз ету;
мал мен еттiң экспорттық көлемдерiн ұлғайту және олардың импорт көлемдерiн төмендету;

реализация проекта организации современных откормочных площадок позволит ежегодно экспортировать более 100 тыс. голов овец, на общую сумму 7 млн. долл. США, 400 тонн баранины на сумму 1,2 млн. долл. США.
Рисунок 2. Экспортные карантинные площадки
См. Бумажный вариант
§ 2.5. Обеспечение экологической безопасности
производства продукции животноводства
Для обеспечения экологической безопасности агробизнеса в животноводстве предусматриваются следующие меры:
определение оптимальных мест, находящихся в экологически благополучных местах для организации пунктов по закупу животноводческой продукции;
разработка и принятие закона "О личных подсобных хозяйствах", в котором необходимо предусмотреть ограничительные меры по выпасу скота вокруг населенных пунктов, где наблюдается деградация пастбищ;
создание материально-технической базы лабораторий качества и безопасности молока и продуктов его переработки;
ведение мониторинга производства и переработки животноводческой продукции осуществляемой по новым технологиям;
комиссионный отбор проектов технологического оборудования, используемого при переработке животноводческого сырья, обеспечивающего производство экологически чистых продуктов;
благоустройство и санитарная очистка территорий пунктов по заготовке животноводческого сырья;
обеспечение эпизоотического благополучия и повышение уровня ветеринарного контроля за безопасностью продуктов и сырья животного происхождения.
§ 2.6. Финансовое обеспечение мероприятий
по развитию производства и переработки продукции
животноводства и рыбного хозяйства
Таблица 23. Финансовое обеспечение*
млн. тенге
Мероприятие
2006 год
2007 год
2008 год
1.
Субсидирование повышения
продуктивности и
качества продукции
животноводства

қазiргi бордақылау алаңдарын ұйымдастыру жобасын iске асыру жыл сайын жалпы сомасы 7 млн. АҚШ доллары болатын 100 мыңнан астам қой басын, сомасы 1,2 млн. АҚШ доллары болатын 400 тонна қой етiн экспорттауға мүмкiндiк бередi.
Параграф 2.5. Мал шаруашылығы өнiмiн өндiрудiң экологиялық
қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Мал шаруашылығында агробизнестiң экологиялық қауiпсiздiгiн қамтамсыз ету үшiн мынадай шаралар көзделедi:
мал шаруашылығы өнiмiн сатып алу пункттерiн ұйымдастыру үшiн экологиялық қолайлы жерлерде орналасқан оңтайлы орындарды анықтау;
"Жеке қосалқы шаруашылықтар туралы" заңды әзiрлеу және қабылдау, мұнда жайылымның құнарсыздануы бақыланатын елдi мекендердiң маңайында малдарды жайып бағудың шектеулi шаралары көзделуi керек;
сүттiң және оның қайта өңдеу өнiмдерiнiң, сапасы мен қауiпсiздiк лабораторияларының материалдық-техникалық базасын құру;
жаңа технологиялар бойынша жүзеге асырылатын мал шаруашылығы өнiмiн өндiру мен қайта өңдеуге мониторинг жүргiзу;
экологиялық таза өнiмдердi өндiрудi қамтамасыз ететiн мал шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеген кезде пайдаланылатын технологиялық жабдықтардың жобаларын комиссиялық iрiктеу;
мал шаруашылығы шикiзатын дайындау бойынша пункттердiң аумақтарын көркейту және санитариялық тазалау;
эпизоотиялық қолайлылықты қамтамасыз ету және малдан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың қауiпсiздiгiне ветеринариялық бақылау деңгейiн көтеру.
Параграф 2.6. Мал шаруашылығы мен балық шаруашылығы өнiмдерiн
өндiру мен қайта өңдеудi дамыту жөнiндегi iс-шараларды
қаржылық қамтамасыз ету
23-кесте. Қаржылық қамтамасыз ету*
млн. теңге
Іс-шара
2006
жыл
2007
жыл
2008
жыл
1.
Мал шаруашылығы өнiмнiң
өнiмдiлігі мен сапасын арттыруды
субсидиялау

62,0
-
Итого
5535,8 21589,2 24892,9
* Объемы средств представлены по финансируемым из республиканского бюджета мероприятиям и подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на соответствующий год
§ 3. Развитие отечественного сельхозмашиностроения
§ 3.1. Основные направления развития сельхозмашиностроения
Проблемы:
ограниченность оборотных средств и недостаток инвестиций предприятий сельхозмашиностроения;
высокий уровень зависимости от импорта комплектующих, материалов, энергоносителей и т.д.;
изношенность (моральная и физическая) оборудования и технологий производства машиностроительных предприятий;
недостаток квалифицированных кадров;
импорт сельхозтехники, технические характеристики которой не соответствуют природно-климатическим условиям республики;
слабое развитие новых наукоемких и инновационных технологий;
отсутствие современной научно-технической и производственной инфраструктуры.
Задачи:
повышение конкурентоспособности отечественного сельхозмашиностроения.
Меры:
определение и поддержка приоритетных направлений развития сельхозмашиностроения;
внедрение на предприятиях сельхозмашиностроения международных стандартов управления качеством;
оказание господдержки технологическому перевооружению отечественных предприятий сельхозмашиностроения:
субсидирование процентных ставок по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям сельхозмашиностроения на освоение производства сельскохозяйственной техники и оборудования;
организация производства, в том числе совместно с зарубежными предприятиями, сельскохозяйственной техники;
привлечение инвестиций для реализации инновационных проектов, направленных на выпуск конкурентоспособной продукции (широкозахватной посевной и уборочной техники), совершенствование механизмов инвестирования институтами развития;
формирование и развитие инфраструктуры: машинно-испытательных станций, научно-исследовательского института сельскохозяйственного машиностроения, конструкторско-технологических бюро, межотраслевых технологических парков;
стимулирование производства ремонтно-технологического и диагностического оборудования;
подготовка квалифицированных кадров для сельхозмашиностроения.
Ожидаемые результаты:
модернизация производственных фондов машиностроительных предприятий и внедрение современных технологий;
объединение усилий научно-исследовательских, опытно-конструкторских, образовательных, производственных организаций, а также предпринимательской среды в развитии сельскохозяйственного машиностроения;
расширение номенклатуры и увеличение объемов выпуска конкурентоспособной продукции сельхозмашиностроения.
§ 3.2. Финансовое обеспечение мероприятий по развитию
сельхозмашиностроения
Таблица 24. Финансовое обеспечение*
млн. тенге
Мероприятие
2006 год
2007 год
2008 год
1.
Субсидирование ставок вознаграждения (интереса) по кредитам, выдаваемым банками второго уровня предприятиям по производству сельскохозяйственной техники, узлов, агрегатов, запасных частей к ним и оборудования на пополнение их оборотных средств
-
2.
Проведение испытаний и обязательной сертификации продукции
сельхозмашиностроения отечественного и зарубежного
производства
-

62,0
-
Барлығы
553,8
21589,2
24892,9
* Іс-шараларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша ұсынылған қаражаттардың көлемдерi және тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтылауға және түзетуге жатады
Параграф 3. Отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту
Параграф 3.1. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытудың
негiзгi бағыттары
Мәселелер:
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарының айналым қаржысының шектеулiлiгi және инвестицияның жеткiлiксiздiгi;
жинақтау материалдар, энерготасушылардың және т.б. импортқа тәуелдiлiгiнiң жоғарылылығы;
машина жасау кәсiпорындарының құрал-жабдықтарының және өндiрiс технологиясының тозуы (моральдық және табиғи);
бiлiктi кадрлардың жеткiлiксiздiгi;
техникалық сипаттамалары республиканың табиғат-климаттық жағдайларына сай келмейтiн ауыл шаруашылығы техникаларының импорты;
жаңа ғылыми терең және инновациялық технологиялардың әлсiз дамуы;
қазiргi заманғы ғылыми-техникалық және өндiрiстiк инфрақұрылымның жоқтығы.
Мiндеттер:
отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасаудың бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру.
Шаралар:
ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытудың басым бағыттарын анықтау және қолдау;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарында сапаны басқарудың халықаралық стандарттарын енгiзу;
отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарының технологиялық қайта жарақтануына мемлекеттік қолдау көрсету;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарына ауыл шаруашылығы техникаларын және құрал-жабдықтарын игеруге екiншi деңгейдегi банктерден берiлетiн кредиттер бойынша проценттiк ставкаларын субсидиялау;
өндiрiстi ұйымдастыру, оның iшiнде шетелдiк ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарымен бiрлесе;
бәсекеге қабiлеттi өнiмдер өндiруге бағытталған инновациялық жобаларды іске асыруға инвестиция тарту (кең қамтылған егiн егу және жинау техникалары), даму институттарымен инвестициялау тетiктерiн жетiлдiру;
инфрақұрылым құру және дамыту: машина-сынау станцияларын, ауыл шаруашылығы машиналарын жасау ғылыми-зерттеу институттарын, құрастыру-технологиялық бюроларды, салааралық технологиялық парктердi;
жөндеу-технологиялық және диагностикалық құрал-жабдықтар өндiрiсiн ынталандыру;
ауыл шаруашылығы машиналарын жасау үшiн бiлiктi кадрлар даярлау.
Күтiлетiн нәтижелер :
машина жасау кәсiпорындарының өндiрiстiк қорын жаңарту және қазiргi заманғы технологияларды енгiзу;
ғылыми-зерттеу, тәжiрибелiк-құрастырушылық, бiлiм беру, өндiрiстiк ұйымдар күшiн, сондай-ақ ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамытуда кәсiпкерлiк ортаны бiрiктiру;
номенклатураны кеңейту және ауыл шаруашылығы машиналарының бәсекеге қабiлеттi шығарылымының көлемiн ұлғайту.
Параграф 3.2. Ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту
шараларын қаржылық қамтамасыз ету
24-кесте. Қаржылық қамтамасыз ету*
млн. теңге
Іс-шаралар
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
1.
Ауыл шаруашылығы машиналарын жасау кәсiпорындарына ауыл шаруашылығы техникаларын, тораптарын, агрегаттарды, олардың қосалқы бөлшектерiне және құрал-жабдықтарын өндiруге екiншi деңгейдегi банктерден берiлетiн кредиттер бойынша сыйақы ставкаларын (мүдделерiн) субсидиялау
-
2.
Отандық және шетелдiк ауыл шаруашылығы машиналары өнiмдерiн сынақтан өткiзу және мiндеттi сертификаттау
-

100,0
3.
Государственный учет
и регистрация
тракторов, прицепов к
ним, самоходных
сельскохозяйственных,
мелиоративных и
дорожно-строительных
машин и механизмов
63,3
217,6
63,3
4.
Возмещение ставки
вознаграждения
(интереса) по
финансовому лизингу
сельскохозяйственной
техники
-
158,2
-
5.
Разработка мер по
созданию и эффектив-
ному функционированию
головных проектно-
конструкторских бюро
по разработке и
организации
производства по
приоритетным
направлениям сельхоз-
машиностроения
-
-
-
Итого
63,3 375,8 1663,3
* Объемы средств представлены по финансируемым из республиканского бюджета мероприятиям и подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
Сноска. Параграф 3.2. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
§ 4. Развитие обслуживающей инфраструктуры и
систем оценки безопасности и качества продукции
§ 4.1. Модернизация и укрепление системы
контроля качества и оценки рисков безопасности
продукции АПК, совершенствование технического
регулирования
Проблемы:
слабая обеспеченность материально-техническими и кадровыми ресурсами госучреждения Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов, а также узкая сеть его филиалов;
не достаточная квалификация кадров по карантину растений, слабое материально-техническое, нормативно-методическое и справочно-информационное оснащение инспекторов по карантину растений территориальных управлений МСХ, а также пограничных фитосанитарных пунктов и постов;
отсутствие в регионах стационарных, специализированных лабораторий для досмотра подкарантинной продукции, недостаточная их укомплектованность - систематиками по карантину растений;
отсутствие специальных хранилищ (могильников) для захоронения запрещенных и непригодных пестицидов, а также тары из под использованных пестицидов;
наличие неблагополучных пунктов по особо опасным заболеваниям, в том числе по бруцеллезу, туберкулезу и лейкозу животных;
недостаточное количество специальных убойных пунктов (площадок) в населенных пунктах;
отсутствие государственного научно-контрольного центра по стандартизации и сертификации ветеринарных препаратов;
несоответствие технического оснащения ветеринарных лабораторий международным нормам и стандартам;
отсутствие отечественного производства биологических и фармацевтических препаратов для ветеринарных целей, отвечающих международным стандартам и нормам;
не соблюдение зоогигиенических и ветеринарно-санитарных требований при содержании сельскохозяйственных животных;
низкий уровень развития ветеринарных услуг, слабая материально-техническая обеспеченность ветеринарных специалистов.
Задачи:
обеспечение безопасности продуктов и сырья животного происхождения;
формирование современной эффективной системы контроля качества и оценки рисков безопасности продукции АПК;
обеспечение благополучной фитосанитарной обстановки;
обеспечение ветеринарно-санитарного, эпизоотического благополучия республики;
снятие технических барьеров для отечественной сельхозпродукции в международной торговле;
удовлетворение потребности населения и субъектов АПК в ветеринарных услугах.
Общие меры:
приведение законодательства в области АПК в соответствие с требованиями в области технического регулирования;
формирование нормативно-правовой базы по регулированию производства и оборота генетически модифицированной продукции;
массовое обучение и переквалификация специалистов в области контроля безопасности и оценки рисков;
оснащение лабораторий предприятий по переработке сельхозсырья и пищевой промышленности современной материально-технической базой.
Меры в области фитосанитарной безопасности:
увеличение объемов обследований на выявление особо опасных вредных организмов;
ежегодное проведение борьбы с особо опасными вредными организмами на площади около 3 млн. га;
удешевление стоимости протравителей семян и гербицидов;
увеличение штатной численности государственного учреждения "Республиканский методический центр фитосанитарной диагностики и прогнозов";

100,0
3.
Тракторларды, олардың тіркемелерін, ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен тетіктерін мемлекеттік есепке алу және тіркеу
63,3
217,6
63,3
4.
Ауыл шаруашылығы техникасының
қаржылық лизингі бойынша сыйақы (мүдделерін)
ставкаларын өтеу
-
158,2
-
5.
Ауыл шаруашылығы машиналарын
жасаудағы басым бағыттар
бойынша өндірісті әзірлеу
және ұйымдастыру жөнінде бас
жобалау-конструкторлық
бюролар құру және олардың
тиімді жұмыс істеуі жөнінде
шаралар әзірлеу
-
-
-
Барлығы
63,3
1063,3
1663,3
* Іс-шараларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша ұсынылған қаражаттардың көлемдерi және тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтылауға және түзетуге жатады
Ескерту. 3.2-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Параграф 4. Қызмет көрсету құрылымын және өнiмнiң қауiпсiздiгiн және сапасын бағалау жүйесiн дамыту
Параграф 4.1. АӨК өнiмдерiнiң сапасын бақылау және қаупiн
бағалау жүйесiн жаңарту және нығайту, техникалық реттеудi
жетiлдiру
Мәселелер:
Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжам әдiстемелiк орталығы мемлекеттiк мекеменi материалдық-техникалық және кадрлық қамтамасыз етудiң әлсiздiгi, сондай-ақ оның филиалдары желiсiнiң тарлығы;
өсiмдiк карантинi бойынша бiлiктi кадрлардың жеткiлiксiздiгi, АШМ аумақтық басқармаларының өсiмдiк карантинi бойынша инспекторларын, сондай-ақ шекаралық фито-санитариялық пункттер мен бекеттерiн материалдық-техникалық, нормативтiк-әдiстемелiк және анықтама-ақпараттық жарақтандырудың әлсiздiгi;
карантинге жататын өнiмдердi тексеру үшiн өңiрлерде стационарлық, арнайы зертханалардың жоқтығы, олардың өсiмдiктер карантинi бойынша жүйелiкпен жинақталынуының жеткiлiксiздігі;
тыйым салынған және жарамсыз пестицидтердi, сондай-ақ пайдаланылмаған пестицидтердiң ыдысын көму үшiн арнайы сақтау оймаларының (көмбелер) жоқтығы;
аса қауiптi ауру бойынша оның iшiнде малдың бруцеллезi, туберкулезi және лейкозы бойынша қолайсыз пункттерiнiң барлығы;
елдi мекендерде арнайы мал сою пунктерiнiң (алаңдарының) санының жеткiлiксiздiгi;
ветеринарлық препараттарды стандарттау және сертификаттау бойынша мемлекеттiк ғылыми-бақылау орталығының жоқтығы;
ветеринарлық зертханалардың техникалық жарақтануының халықаралық стандарттарға сәйкессiздiгi;
халықаралық талаптарға және нормаларға сәйкес ветеринарлық мақсаттар үшiн отандық биологиялық және фармацевтикалық өндiрiстiң жоқтығы;
ауыл шаруашылығы малдарын ұстауда зоогигиеналық және ветеринарлық-санитарлық талаптардың сақталмауы;
ветеринарлық қызметтiң деңгейiнiң төмендiгi, ветеринарлық мамандардың материалдық-техникалық қамтамасыз етiлуiнiң нашарлығы.
Мiндеттер:
малдан алынатын өнiмдер мен шикiзаттың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
АӨК өнiмдерiнiң сапасын бақылау және қауіпсiздiгiн бағалаудың қазiргi заманғы тиiмдi жүйесiн құру;
фитосанитариялық қолайлы ахуалды қамтамасыз ету;
республиканың ветеринариялық-санитарлық, эпизоотиялық қолайлы ахуалын қамтамасыз ету;
отандық ауыл шаруашылығы өнiмдерi үшiн халықаралық саудада техникалық кедергiлердi алып тастау;
халықтың және АӨК субъектiлерiнiң ветеринариялық қызметтегi қажеттiлiгiн қанағаттандыру.
Жалпы шаралар:
АӨК саласындағы заңнаманы техникалық реттеу саласындағы талаптармен сәйкестендiру;
генетикалық модифицияланған өнiмдердi өндiру және айналымын реттеудiң нормативтiк-құқықтық базасын құру;
сапа бақылау және қауiптi бағалау саласында мамандарды жаппай оқыту және қайта мамандандыру;
ауыл шаруашылығының шикiзаттарын қайта өңдеу кәсiпорындарын және азық-түлiк өнеркәсiптерiнiң зертханаларын қазiргі заманғы материалдық-техникалық базамен жарақтандыру.
Фитосанитариялық қауiпсiздiк саласындағы шаралар:
аса қауiптi зиянды организмдердi анықтауды зерттеу көлемiн ұлғайту;
жыл сайын 3 млн. га алаң айналасында аса қауiптi зиянды организмдермен күрес жүргiзу;
тұқымдар мен гербицидтердi уландыру құнын арзандату;
"Республикалық фитосанитариялық диагностика және болжам әдiстемелiк орталығы" мемлекеттiк кәсiпорынының штат санын ұлғайту;

Сноска. Параграф 4.4. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 05.10.2007 N 908 .; от 04.04.2008 N 318 .
§   4.5. Информационно-маркетинговое обеспечение
Проблемы:
несовершенство механизма взаимодействия участников системы информационно-консультационного обеспечения и субъектов агропромышленного комплекса;
недостаток информационного обеспечения, обучающих и консультационных услуг для субъектов агропромышленного комплекса;
компании, оказывающие информационно-маркетинговые и консалтинговые услуги аграрному сектору, имеют узкую направленность деятельности, недостаточно обеспечены информацией и не имеют региональной сети;
отсутствие единой информационной системы, базы данных, обширная территория республики, удаленность региональных подразделений АО Казагромаркетинг" и недостаточное развитие информационных технологий в сельской местности затрудняют своевременное получение сельхозтоваропроизводителями информации от АО "Казагромаркетинг".
Задачи:
обеспечение эффективности функционирования агробизнеса путем расширения доступности к информационно-маркетинговым услугам и повышения информационного уровня субъектов агропромышленного комплекса.
Меры:
принятие нормативного правового акта, регулирующего развитие информационно-маркетинговой системы агропромышленного комплекса;
обеспечение регулярного проведения на базе сельских информационно-консультационных центров обучающих семинаров по основам ведения агробизнеса;
расширение перечня информации и услуг, предоставляемых АО "Казагромаркетинг" через сеть сельских информационно-консультационных центров субъектам агропромышленного комплекса на безвозмездной основе, в рамках государственной поддержки по информационно-маркетинговому обеспечению агропромышленного комплекса;
создание единой автоматизированной системы управления отраслями агропромышленного комплекса "E-Agriculture" в информационно-маркетинговой системе агропромышленного комплекса, формирование системы электронной коммерции сельхозпродукции в режиме он-лайн;
развитие информационно-маркетинговой системы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан до уровня сельских округов в рамках пилотных проектов;
организация и проведение региональных выставочно-ярмарочных мероприятий.
Ожидаемые результаты:
обеспечение оперативного обмена достоверной информацией и тесное взаимодействие участников аграрного рынка;
повышение информационного уровня субъектов агропромышленного комплекса;
улучшение информационной инфраструктуры в сельской местности, укрепление ее материально-технической базы, что в целом создаст благоприятные условия для развития на селе рынка информационных и консалтинговых услуг;
организация системы содействия развитию взаимовыгодных отношений между субъектами предпринимательских структур, установлению деловых связей с партнерами стран СНГ и других государств.
§   4.6. Научное и кадровое обеспечение отраслей АПК
Проблемы:
несовершенство нормативно-правовой базы в научно-технической сфере;

Ескерту. 4.4-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 , 2008.04.04 N 318 Қаулыларымен.
Параграф 4.5. Ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз ету
Мәселелер:
агроөнеркәсiп субъектiлерi мен ақпараттық-консультативтiк қамтамасыз ету жүйесiне қатысушылардың өзара iс-қимыл тетiктерiнiң жетiлдiрiлмегендiгi;
агроөнеркәсiп кешенi субъектiлерi үшiн ақпараттық қамтамасыз ету, оқытатын және консультация беретiн қызметтер көрсетудiң жеткiлiксiздiгi;
аграрлық секторға ақпараттық-маркетингтiк және консалтингтiк қызмет көрсететiн компаниялардың қызметтерi тар бағытты, ақпаратпен жеткiлiксiз қамтамасыз етiлген және өңiрлiк желiлерi жоқ;
бiрыңғай ақпараттық жүйенiң, мәлiметтер базасының жоқтығы, республиканың аса кең аумағы, "Қазагромаркетинг" АҚ өңiрлiк бөлiмшелерiнiң шалғайлығы және ауылды жерлерде ақпараттық технологияның жеткiлiксiз дамуы ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлердiң "Қазагромаркетинг" АҚ дер кезiнде ақпарат алуын қиындатады.
Мiндеттер:
ақпараттық-маркетингтiк қызметке қол жетiмдiлiктi кеңейту және агроөнеркәсiп кешенi субъектiлерiнiң ақпараттық деңгейiн көтеру жолымен агробизнестiң қызмет ету тиiмдiлiгiн қамтамасыз ету.
Шаралар:
агроөнеркәсiп кешенiнiң ақпараттық-маркетингтiк жүйесiн дамытуды реттейтiн нормативтiк құқықтық актi қабылдау;
ауылдық ақпараттық-консультациялық орталықтар базасында агробизнес жүргiзудiң негiздерi бойынша оқыту семинарларын тұрақты өткiзудi қамтамасыз ету;
агроөнеркәсiп кешенiн ақпараттық-маркетингтiк қамтамасыз ету бойынша мемлекеттiк қолдау аясында өтеусiз берiлетiн "Қазагромаркетинг" АҚ ақпараттық-консультативтiк орталықтарының желiсi арқылы агроөнеркәсiп кешенi субъектiлерiне берiлетiн ақпараттар мен қызмет тiзбесiн кеңейту;
агроөнеркәсiп кешенiнiң ақпараттық-маркетингтiк жүйесiнде "E-Agriculture" агроөнеркәсiптiк кешеннiң салаларын басқарудың бiр автоматтандырылған жүйесiн құру, ауыл шаруашылығы өнiмдерiнiң онлайн режимiндегi электрондық коммерция жүйесiн құру;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiнiң ақпараттық-маркетингтiк жүйесiн пилоттық жоба аясында ауылдық округтер деңгейiне дейiн дамыту;
өңiрлiк көрме-жәрмеңкелер iс-шараларын ұйымдастыру және өткiзу.
Күтiлетiн нәтижелер:
аграрлық рынокқа қатысушылардың шынайы ақпарат алмасуын және тығыз өзара iс-әрекеттерiн қамтамасыз ету;
агроөнеркәсiптiк кешен субъектiлерiнiң ақпараттық деңгейiн көтеру;
ауылдық жерлерде ақпараттық инфрақұрылымды жақсарту, жалпы алғанда ақпараттық және консалтингтiк рыноктың ауылда дамуына қолайлы жағдай туғызатын, оның материалдық-техникалық базасын нығайту;
кәсiпкерлiк құрылымдар арасындағы өзара тиiмдi қарым-қатынастың дамуына, ТМД және басқа елдердегi әрiптестермен iскерлiк байланыс орнауына ықпал ету жүйесiн ұйымдастыру.
Параграф 4.6. АӨК саласын ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
Мәселелер:
ғылыми-техникалық салада нормативтiк құқықтық базаның жетілмегендігі;

недостаточный уровень финансирования сельскохозяйственной науки (0,24 % от валового внутреннего продукта сельского хозяйства) и подготовки кадров из республиканского и местных бюджетов;
распределение ограниченных финансовых средств по необоснованно широкому спектру научных направлений;
недостаточная материально-техническая база научно-исследовательских организаций и учебных заведений, осуществляющих подготовку кадров по специальностям, определяющим развитие отраслей агропромышленного комплекса;
низкий уровень инновационной деятельности научных учреждений аграрного профиля и отсутствие действенных механизмов оперативного и эффективного внедрения научных достижений в производство;
неразвитость информационно-сервисной системы научно-консультационных услуг в аграрной сфере;
недостаточный доступ государственных органов к современной научно-технической литературе по отраслям агропромышленного комплекса;
наличие на рынке труда квалификационно-профессионального дисбаланса между спросом и предложением из-за отсутствия системного мониторинга наличия и потребности в кадрах для аграрного сектора, а также механизма налогового стимулирования социального партнерства между сельхозформированиями и организациями образования;
недостаточный уровень практических знаний выпускников учебных заведений, осуществляющих подготовку кадров по специальностям для аграрного сектора, вследствие недостаточности производственно-технологической практики;
недостаточный уровень трудоустройства специалистов;
слабая интеграция образования, науки и производства;
несоответствие условий для проведения научно-исследовательских опытно-конструкторских работ международным стандартам;
недостаточное развитие системы информационно-библиографического обеспечения научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ;
недостаточная обеспеченность научно-исследовательских организаций и высших учебных заведений аграрного профиля квалифицированными научными кадрами, тенденция старения научных кадров;
недостаточная социальная защищенность ученых.
Задачи:
повышение вклада аграрной науки в устойчивое развитие отраслей АПК путем ускорения внедрения научных достижений в производство, увеличения результативности научных исследований, стимулирования инновационных разработок;
повышение престижа аграрной науки на основе формирования эффективной инфраструктуры коммерциализации научных разработок.
Меры:
совершенствование нормативно-правовой базы в области: науки; защиты интеллектуальной собственности; введение достижений научно-исследовательских работ в экономический оборот; развитие инновационной деятельности; международного сотрудничества;
принятие организационных и экономических мер для совершенствования механизмов и расширения источников финансирования научных исследований, системы определения приоритетов научных исследований и распределения финансовых, материальных и трудовых ресурсов; концентрация исследований на приоритетных направлениях агропромышленного производства;

ауыл шаруашылығы ғылымдарын (ауыл шаруашылығының жалпы iшкi өнiмiнiң 0,24 %), және кадр дайындауды республикалық және жергiлiктi бюджеттерден қаржыландыру деңгейiнiң жеткiлiксiздiгi;
шектеулi қаржы қаражаттарының негiзсiз кеңейтiлген ғылыми бағыттарға бөлiнуi;
агроөнеркәсiп кешенi салаларының дамуын анықтаушы мамандықтар бойынша кадрлар дайындауды жүзеге асыратын ғылыми-зерттеу ұйымдарының және оқу орындарының материалдық-техникалық базаларының жеткiлiксiздiгi;
аграрлық бағыттағы ғылыми мекемелердiң инновациялық қызметтерiнiң төмен деңгейi және ғылым жетiстiктерiн өндiрiске енгiзудiң оперативтiк және тиiмдi икемдi тетiктерiнiң жоқтығы;
аграрлық секторда ғылыми-консультациялық қызметтер көрсетудiң ақпарат-сервис жүйесiнiң жетiлмегендiгi;
агроөнеркәсiп кешенi салалары бойынша ғылыми-техникалық қазiргi заманғы әдебиеттерге мемлекеттiк органдардың қол жетiмдiлiгiнiң жеткiлiксiздiгi;
аграрлық сектор үшiн кадрлардың болуына және қажеттiгiне жүйелi мониторинг болмауынан еңбек рыногында сұраныс пен ұсыныс арасында бiлiктiлiк-кәсiптiк теңсiздiктiң болуы, сондай-ақ ауыл шаруашылығы құрылымдары мен бiлiм беру ұйымдарының арасында әлеуметтiк әрiптестiктi салықтық ынталандыру тетiктерiнiң болмауы;
аграрлық сектор үшiн мамандықтар бойынша кадрлар дайындаушы бiлiм беру ұйымдарын бiтiрушiлердiң өндiрiстiк-технологиялық тәжiрибесiнiң жеткiлiксiз болуы салдарынан олардың тәжiрибелiк дайындығының деңгейi төмен болуы;
мамандарды жұмысқа орналастыру деңгейiнiң төмендiгi;
бiлiм, ғылым және өндiрiс арасындағы ықпалдастықтың нашарлығы;
ғылыми-зерттеу тәжірибелік-конструкторлық жүргізу үшін жұмыс жүргізу үшін шарттардың халықаралық стандарттарға сәйкес келмеуі;
ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарды ақпараттық-библиографиялық қамтамасыз ету жүйесінің жеткіліксіз дамуы;
аграрлық бейіндегі ғылыми-зерттеу ұйымдары мен жоғары оқу орындарын білікті ғылыми кадрлармен жеткіліксіз қамтамасыз етілуі, ғылыми кадрлардың қартаю үрдісі;
ғалымдардың жеткіліксіз әлеуметтік қорғалуы.
Мiндеттер:
АӨК салаларының тұрақты дамуына аграрлық ғылым үлесiн арттыру, ғылыми жетiстiктердi экономикалық айналымға енгiзудi жеделдету, ғылыми зерттеулердiң нәтижелiлiгін арттыру, инновациялық еңбектердi ынталандыру;
ғылыми еңбектердi коммерциялаудың тиiмдi инфрақұрылымдары негiзiнде аграрлық ғылымның беделiн көтеру.
Шаралар:
ғылым, санаткерлiк меншiктi қорғау, ғылыми-зерттеу жетiстiктерiн экономикалық айналымға енгiзу, инновациялық қызметтi, халықаралық ынтымақтастықты дамыту саласында нормативтiк құқықтық базаны жетiлдiру;
ғылыми зерттеулердi қаржыландырудың тетiктерiн жетiлдiру және көздерiн молайту, ғылыми зерттеулердiң басым бағыттарын анықтау және қаржылық, материалдық және еңбек ресурстарын бөлу жүйесiн жетiлдiру үшiн ұйымдық және экономикалық шаралар қолдану; зерттеулердi аграрлық өнеркәсiп өндiрiсiнiң басым бағыттарында шоғырландыру;

поэтапное повышение финансирования аграрных исследований с приближением к уровню развитых стран (доведение уровня выделяемых бюджетных средств до 2,5 % от валового внутреннего продукта сельского хозяйства в 2015 году); привлечение частных инвестиций, средств институтов развития, грантов международных организаций;
дальнейшая модернизация материально-технической базы научно-исследовательских учреждений и организаций образования;
создание системы и механизмов внедрения научных разработок в производство;
создание и поддержка деятельности современных элементов научной и инновационной инфраструктуры (технопарков, научно-образовательных центров и т.п.) в области агропромышленного комплекса;
материальная и моральная поддержка ученых и специалистов в области аграрной науки;
создание научно-технической библиотеки при Министерстве сельского хозяйства;
постоянный мониторинг наличия и потребности на рынке труда в квалифицированных рабочих и специалистах, обеспечивающих развитие отраслей агропромышленного комплекса;
постоянный мониторинг трудоустройства окончивших организации образования за счет государственного бюджета по специальностям, обеспечивающим развитие отраслей агропромышленного комплекса;
совершенствование государственных классификаторов специальностей с учетом развития агропромышленного комплекса и потребности рынка труда;
включение необходимых объемов подготовки кадров за счет государственных грантов и кредитов из республиканского и местных бюджетов;
внедрение механизмов стимулирования хозяйствующих субъектов по обучению студентов;
организация производственных практик обучающихся в соответствии с договорами на базе передовых сельхозформирований;
совершенствование государственных общеобразовательных стандартов профессионального образования, учебных планов и программ, учебников и учебно-методических комплексов по специальностям отраслей агропромышленного комплекса и введение процедуры их согласования с уполномоченным органом в области сельского хозяйства;
расширение сети профессиональных школ (лицеев) и колледжей по подготовке квалифицированных рабочих кадров и специалистов технического и обслуживающего труда для отраслей агропромышленного комплекса;
принятие необходимых мер по трудоустройству выпускников учебных заведений по специальности, в первую очередь, обучавшихся за счет бюджетных средств (предоставление льгот для приобретения жилья, на создание личного подсобного хозяйства и т.д.);
повышение квалификации и стажировки профессорско-преподавательского состава аграрных вузов и инженерно-педагогических кадров сельских профессиональных школ (лицеев) в ведущих зарубежных научных центрах и учебных заведениях;
совершенствование системы переподготовки и повышения квалификации кадров агропромышленного комплекса на базе научно-исследовательских организаций и учебных заведений.
Ожидаемые результаты:
становление аграрной науки в качестве одного из основных факторов устойчивого развития агропромышленного комплекса;
тесная интеграция образования, науки и производства;
укрепление финансовой устойчивости научных организаций путем целевого использования средств на научные исследования, оптимизации бюджетного финансирования, привлечения частных инвестиций, коммерциализации научных разработок;
формирование и реализация программ научных исследований в соответствии с приоритетами агропромышленного комплекса и тенденциями развития мировой науки;
повышение результативности и эффективности научного и образовательного процессов при обновлении материально-технической базы;
создание эффективной информационно-сервисной системы научно-консультационных услуг в аграрном секторе;
создание механизма взаимовыгодного сотрудничества научно-исследовательских организаций, учебных заведений и сельхозформирований различных форм собственности;
обеспечение отраслей агропромышленного комплекса, научных организаций и учебных заведений аграрного профиля конкурентоспособными, высококвалифицированными кадрами, способными самостоятельно и творчески решать профессиональные задачи;
совершенствование системы переподготовки и повышения квалификации кадров агропромышленного комплекса.
Сноска. Параграф 4.6. с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 .
§   4.7. Финансовое обеспечение мероприятий
по развитию обслуживающей инфраструктуры и систем
оценки безопасности и качества продукции
Таблица 25. Финансовое обеспечение*
млн. тенге
Мероприятие

аграрлық зерттеулердi дамыған елдердiң деңгейiне жақындатып оларды қаржыландыруды кезең-кезеңмен жақсарту (2015 жылы бюджет қаражатын ауыл шаруашылығы iшкi жалпы өнiмiнiң 2,5 % деңгейiне жеткiзу); жеке меншiк инвестицияларды, даму институттарының қаржысын, халықаралық ұйымдар гранттарын тарту;
ғылыми-зерттеу мекемелерi мен бiлiм беру ұйымдарының материалдық-техникалық базасын ары қарай жаңғырту;
ғылыми әзiрлемелердi өндiрiске енгiзу жүйесiн және тетiктерiн жасау;
агроөнеркәсiп кешенi саласында ғылыми және инновациялық инфрақұрылымның (технопарктердiң, ғылым-бiлiм орталықтарының және т.б.) қазiргi заманғы элементтерiн құру және қызметiн қолдау;
аграрлық ғылымдар саласындағы ғалымдар мен мамандарды материалды және моральды қолдау;
Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанынан ғылыми-техникалық кiтапхана ашу;
агроөнеркәсiп кешенi салаларының дамуын қамтамасыз ететiн бiлiктi жұмысшылар мен мамандардың еңбек рыногындағы қажеттiлiгiне тұрақты мониторинг;
агроөнеркәсiп кешенi салаларының дамуын қамтамасыз ететiн мамандықтар бойынша оқу орындарын мемлекеттiк бюджет есебiнен бiтiргендердiң жұмысқа орналасуына тұрақты мониторинг;
агроөнеркәсiп кешенiнiң дамуын және еңбек рыногының қажеттiктерiн ескерiп, мамандықтардың мемлекеттiк классификаторларын жетiлдiру;
республикалық және жергілiктi бюджеттерден мемлекеттiк гранттар мен кредиттердiң есебiнен кадрлар даярлаудың қажеттi көлемiн енгiзу;
студенттер оқыту бойынша шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi ынталандырудың тетiктерiн әзiрлеп енгізу;
алдыңғы қатарлы ауыл шаруашылығы құрылымдары базасындағы шарттарға сәйкес студенттердiң өндiрiстiк тәжiрибесiн ұйымдастыру;
кәсiптiк бiлiм берудегi мемлекеттiк жалпы бiлiм беру стандарттарын, агроөнеркәсiп кешенi салаларының мамандықтары бойынша оқу бағдарламасын және жоспарларын, оқулықтар мен оқу-әдiстемелiктерiн және оларды ауыл шаруашылығы саласындағы уәкiлеттi органмен келiстiру тәртiбiн енгiзу;
агроөнеркәсiптiк кешен саласы үшiн бiлiктi жұмысшы кадрларын және техникалық мамандарын және қызмет көрсету жұмыстары үшiн кәсiптiк мектептер (лицейлер), колледждер желiсiн кеңейту;
оқу мекемелерiн бiтiрушiлердi, бiрiншi кезекте бюджет қаражаты есебiнен оқығандарды мамандықтары бойынша жұмысқа орналастыру бойынша қажеттi шаралар қолдану (тұрғын үй сатып алуға, жеке меншiк қосалқы шаруашылық ашуға және т.б. жеңiлдiктер беру);
аграрлық жоғары оқу орындарының профессор-оқытушылар құрамының және ауылдық кәсiптiк мектептердiң (лицейлер) инженерлiк-педагогтық кадрларының шет елдiк жетекшi ғылыми орталықтарда және оқу орындарында бiлiктiлiгiн жетiлдiру және тағылымдамадан өткiзу;
жоғары оқу орындары және ғылыми-зерттеу ұйымдары негiзiнде агроөнеркәсiптiк кешен кадрларын қайта даярлау және бiлiктiлiгiн жетiлдiру жүйесiн жетiлдiру.
Күтiлетiн нәтижелер:
агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың негiзгi факторларының бiрi ретiнде аграрлық ғылымның қалыптасуы;
бiлiм, ғылым және өндiрiс арасындағы тығыз ықпалдастық;
ғылыми зерттеулерге қаражатты тұтас пайдалану, бюджеттiк қаржыландыруды оңтайландыру, жекеменшiк инвестициялар тарту, ғылыми әзiрлемелердi коммерцияландыру арқылы ғылыми ұйымдардың қаржылық тұрақтылығын нығайту;
ғылыми зерттеулердiң бағдарламаларын агроөнеркәсiп кешенiнiң басымдықтарына және әлемдiк ғылымның даму тенденцияларына сәйкес қалыптастыру және iске асыру;
материалдық-техникалық базаның жаңарту кезiнде ғылыми және бiлiм беру процестерiнiң нәтижелiлiгі мен тиiмдiлiгін арттыру;
аграрлық секторда ғылыми-консультациялық қызметтер көрсетудiң тиiмдi ақпарат-сервис жүйесiн құру;
ғылыми-зерттеу ұйымдары, оқу орындары мен әртүрлi меншiк түрлерiндегi ауыл шаруашылығы құрылымдарының өзара тиiмдi ынтымақтастығының тетiгiн жасау;
агроөнеркәсiп кешенi салаларын, аграрлық бағыттағы ғылыми ұйымдар мен оқу мекемелерiн бәсекеге қабiлетті, жоғары бiлiктi, кәсiби мiндеттерiн дербес және творчестволық тұрғыдан шешетiн кадрлармен қамтамасыз ету;
агроөнеркәсiп кешенi кадрларын қайта даярлау және бiлiктiлiгiн арттыру жүйесiн жетiлдiру.
Ескерту. 4.6-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N 908 Қаулысымен.
Параграф 4.7. Қызмет көрсету инфрақұрылымдарын және өнiмдердiң
қауiпсiздiгi мен сапасын бағалау жүйелерiн дамыту
жөнiндегi iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
25-кесте. Қаржылық қамтамасыз ету*
млн. теңге
Іс-шаралар

0,65
34.
(исключена - постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589)
35.
(исключена - постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589)
36.
Строительство современных
учебных корпусов, общежитий
и жилых домов для студентов
и сотрудников НИО
94,1
274,7
207,5
Итого
26241,4 49232,78 61065,05
* Объемы средств представлены по финансируемым из республиканского бюджета мероприятиям и подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на соответствующий год.
Сноска. Параграф 4.7. с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 5 октября 2007 г. N 908 ; от 17.06.2008 N 589 .
§      5. Конкурентоспособность агропромышленного
комплекса в условиях вступления Казахстана во
Всемирную торговую организацию
§   5.1. Повышение конкурентоспособности -
фактор устойчивого развития АПК
Проблемы:

0,65
34.
(алынып тасталды - 2008.06.17 N 589 Қаулысымен)
35.
(алынып тасталды - 2008.06.17 N 589 Қаулысымен)
36.
Студенттер мен ҒЗҰ қызметкерлерi үшiн қазiргi заманғы оқу корпустарын, жатақханаларды және тұрғын үйлерді салу
94,1
274,7
207,5
Барлығы
26241,4
49232,78
61065,05
*Іс-шараларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша ұсынылған қаражаттардың көлемдерi және тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтылауға және түзетуге жатады
Ескерту. 4.7-параграфқа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05 N 908 , 2008.06.17 N 589 Қаулыларымен.
Параграф 5. Қазақстанның Дүниежүзiлiк сауда ұйымына кiруi
жағдайында агроөнеркәсiптiк кешеннiң бәсекеге қабiлеттiлiгi
Параграф 5.1. Бәсекеге қабiлеттiгiн көтеру - АӨК тұрақты дамуының факторы
Мәселелер:

уровень действующей господдержки, влияющей на цены сельхозпродукции, в 2,3 раза ниже минимально допустимого, разрешенного ВТО (5 % от валовой продукции сельского хозяйства);
в структуре господдержки АПК низка доля мер (дотации, субсидии), влияющих на конкурентоспособность отечественной продукции - 35 %, в то время как в ЕС она достигает 80 %;
недостаточный уровень поддержки сельхозпроизводства из государственного бюджета на 1 га пашни - 14,4 долл. в США, что почти в 6 раз меньше, чем в Канаде (83 долл. США), в 30 раз меньше, чем в США (412 долл. США), в 77 раз меньше, чем в ЕС (1112 долл. США);
низкая эффективность сельскохозяйственного производства (урожайность зерновых и зернобобовых в Казахстане в 2,5 раза, по надою молока в 3,9 раз ниже, чем в Канаде, имеющей схожие природно-климатические условия);
недостаточная степень технико-технологической обеспеченности сельского хозяйства, что снижает его эффективность, недостаточность доступных средств для закупа оборудования, технологий, сырья;
несоответствие сельхозпродукции международным стандартам безопасности и качества ИСО и ХАСПП;
отсутствие необходимых знаний для внедрения стандартов качества ИСО и ХАССП;
слабая нормативно-правовая и методическая база внедрения международных СМК, а также высокая стоимость услуг по ее сертификации на соответствие требованиям стандартов ИСО и ХАССП;
низкая материально-техническая оснащенность отечественных органов по сертификации, предприятий по переработке сельхозсырья и пищевой промышленности, несоответствие международным требованиям в данной области, невозможность проведения сертификационных работ по международным стандартам;
несоответствие действующих межгосударственных стандартов на пищевую продукцию, требованиям Межгосударственного совета СНГ по стандартизации, метрологии и сертификации, норм безопасности и качественных параметров предприятий пищевой и перерабатывающей сельскохозяйственное сырье промышленности к работе по международным стандартам;
отсутствие доступа к техническому законодательству Европейского Союза, стран СНГ;
высокая стоимость услуг по разработке новых стандартов и гармонизации действующих с международными стандартами (от 300 тыс. до 1,0 млн. тенге за каждый стандарт);
несовершенство системы налогообложения;
недостаток квалифицированных специалистов по внедрению системы менеджмента качества (СМК), разработки стандартов, по ведению арбитражных процессов в рамках ВТО;
несовершенство системы таможенно-тарифного регулирования: средневзвешенный импортный тариф по агропродовольственной группе товаров составляет около 12,2 % - один из самых низких в мире, тогда как в Болгарии - 35 %, в Китае - 15 %, в Латвии - 34 %;
отсутствие референтной лаборатории, устаревшая материально-техническая база лабораторий по контролю безопасности и качества сырья и продукции.
Задачи:
максимально приблизить уровень господдержки до минимальных параметров, установленных Всемирной торговой организацией;
формирование системы обеспечения безопасности и качества продукции в соответствии с международными требованиями, способствующей повышению конкурентоспособности отечественной продукции АПК;
обеспечение модернизации предприятий, перерабатывающих сельскохозяйственную продукцию, и увеличение загрузки их производственных мощностей путем стимулирования экономическими методами.
Меры:
имеющиеся резервы увеличения господдержки АПК необходимо направить на программы удешевления необходимых товарно-материальных ресурсов, развитие сельскохозяйственной инфраструктуры агробизнеса;
увеличение объемов субсидирования процентных ставок при кредитовании субъектов агропромышленного комплекса с целью повышения материально-технической оснащенности;
направление мер прямой поддержки на позиционирование Казахстана в качестве значимого поставщика отечественной продукции на мировые специализированные рынки продовольствия;
гармонизация национальных стандартов и разработанных технических регламентов на продукцию АПК с международными стандартами качества в соответствии с требованиями ИСО и ХАСПП, содействие переходу предприятий на международную систему менеджмента качества и стандартов;
субсидирование затрат предприятий пищевой промышленности на разработку, внедрение и сертификацию систем менеджмента качества на базе ИСО и ХАССП (таблица 26);
разработка и реализация методических рекомендаций и руководств по внедрению на предприятиях современных систем менеджмента качества;
внедрение технологической цепи контроля безопасности переработки продуктов и животноводческого сырья в перерабатывающие отрасли АПК в соответствии с международными нормами и с учетом принципов ХЛП и ХАССП;
создание экспертного совета в области технического регулирования при Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан и разработка технических регламентов на сельскохозяйственную продукцию;
гармонизация межгосударственных стандартов СНГ и методов испытаний с международными аналогами;
увеличение финансирования из государственного бюджета на разработку технических регламентов и гармонизация отечественных стандартов на соответствие международным стандартам;
пропаганда преимуществ и стимулирование перехода предприятий на международные стандарты качества ИСО, приведение в соответствие законодательных актов;
совершенствование налогового законодательства в части снижения налоговой нагрузки по НДС для предприятий по переработке сельхозпродукции и пищевой промышленности и системы таможенно-тарифного регулирования - повышение уровня тарифной защиты по агропродовольственной группе товаров;
содействие в создании отраслевых объединений (ассоциаций) предприятий-экспортеров сельхозсырья и продуктов его глубокой переработки;
разработка Закона "О безопасности пищевой продукции" и принятие на ее основе технических регламентов на отдельные виды продовольствия.
Таблица 26. Внедрение системы менеджмента
качества на предприятиях переработки продукции
агропромышленного комплекса
Годы
Продукция растениеводства
Мука
Макаронные
изделия
Плодо-
овощная
продукция
Сахар
Масло
расти-
тельное
1
2
3
4
5
6
Количество предприятий, внедривших СМК
2004
-
-
-
-
-
2005
3
1
1
-
1
Всего
3
1
1
-
1
Рекомендуемое внедрение СМК
2006
12
1
2
2
3
2007
15
1
2
3
4
2008
50
10
5
3
5
продолжение таблицы
Годы
Продукция животноводства
Рыбная
продук-
ция
Другие
отрас-
ли
Всего
Молоко
продукты
Мясо
продукты
Кожа,
шерсть
1
7
8
9
10
11
12
Количество предприятий, внедривших СМК
2004
4
3
-
2
-
9
2005
5
2
1
1
16
31
Всего
9
5
1
3
16
40
Рекомендуемое внедрение СМК
2006
11
5
1
1
9
47
2007
14
5
1
1
11
57
2008
10
10
3
4
14

ауыл шаруашылығы өнiмiнiң бағасына ықпал ететiн қолданыстағы мемлекеттiк қолдаудың деңгейi ДСҰ рұқсат берген ең аз ұйғарындыдан 2,3 есе төмен (ауыл шаруашылығының жалпы өнiмiнен 5 %);
отандық өнiмнiң бәсекеге қабiлеттiгiне ықпал ететiн АӨК мемлекеттiк қолдау құрылымында өлшемнiң үлесi төмен (дотация, субсидия) - 35 %, бұл уақытта ЕО ол 80 % жетедi;
ауыл шаруашылығы өндiрiсiн мемлекеттiк бюджеттен қолдау деңгейi жеткiлiксiз 1 га егiстiкке - 14,4 АҚШ доллары, бұл Канадаға (83 АҚШ доллары) қарағанда 6 есе аз, АҚШ-на (412 АҚШ доллары) қарағанда 30 есе аз, ЕО (1112 АҚШ доллары) қарағанда 77 есе аз;
ауыл шаруашылығы өндiрiсiнiң тиiмділігi төмен (дәндi дақылдар мен дәндi iрi бұршақтылардың түсiмдiлiгi Қазақстанда 2,5 есе төмен, сүт сауу бойынша Канадаға қарағанда 3,9 есе төмен, ұқсас табиғи-климаттық жағдай бола тұра);
ауыл шаруашылығын техника-технологиялық қамтамасыз ету дәрежесi жеткiлiксiз, бұл оның тиiмдiлігiн төмендетедi, жабдықтарды, технологияларды, шикiзатты сатып алу үшiн қол жетiмдi қаражат жеткiлiксiз;
ауыл шаруашылығы өнiмiнiң ИСО және ХАСПП қауiпсiздiк пен сапасының халықаралық стандартына сәйкес келмеуi;
ИСО және ХАСПП сапа стандарттарын енгiзу үшiн қажеттi бiлiмнiң болмауы;
халықаралық СМЖ енгiзудiң нормативтi-құқықтық және әдiстемелiк базасы нашар, сондай-ақ ИСО және ХАСПП стандарттар талаптарына сәйкес оны сертификаттау бойынша көрсетiлетiн қызмет құны жоғары;
сертификаттау жөнiндегi отандық органдардың, ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу жөнiндегi кәсiпорындардың және тамақ өнеркәсібiнiң материалдық-техникалық жарақтануы төмен, осы салалар халықаралық талаптарға сәйкес емес, халықаралық стандарттар бойынша сертификаттау жұмыстардың жүргiзу мүмкiн емес;
қолданыстағы мемлекетаралық стандарттардың тамақ өнiмiне, стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiнде ТМД Мемлекетаралық кеңесiнiң талаптарына, тамақ кәсiпорындарының және ауыл шаруашылығы шикiзатын қайта өңдейтiн өнеркәсiптiң қауiпсiздiк нормалары мен сапа параметрларының халықаралық стандарттар бойынша жұмыста сәйкес еместiгі;
Еуропа Одағының, ТМД елдерiнiң техникалық заңнамасына рұқсаттың болмауы;
қолданыстағы халықаралық стандарттармен және жаңа стандарттарды үйлестiрудi әзiрлеу бойынша қызметтер құнының жоғарлығы (әр стандартқа 300 мыңнан 1,0 млн. теңгеге дейiн);
салық салу жүйесi жетiлдiрілмеген;
сапа менеджментi жүйесiн (СМЖ) енгізу, стандарттарды әзiрлеу жөнiнде, ДСҰ аясында төрелiк процестердi жүргiзу жөнiнде бiлiктi мамандар жеткiлiксiз;
кедендiк-тарифтiк реттеу жүйесi жетiлдiрiлмеген: тауарлардың аграрлық азық-түлiк тобы бойынша орташа өлшенген импорттық тариф 12,2 % жуықты құрайды, бұл дүниежүзiндегi ең төменi, Болгарияда - 35 %, Қытайда - 15 %, Латвияда - 34 % құрайды;
референт лабораторияның болмауы, шикiзат пен өнiмнiң қауiпсiздiгi мен сапасын бақылайтын лабораториялардың материалдық-техникалық базасы ескiрген.
Мiндеттер:
мемлекеттiк қолдаудың деңгейiн Дүниежүзілік сауда ұйымы ұсынған параметрлерге дейiн барынша жеткiзу;
АӨК отандық өнiмiнiң бәсекеге қабiлеттiгiн көтеруге мүмкiндiк туғызатын халықаралық талаптарға сәйкес өнiмнiң қауiпсiздiгі мен сапасын қамтамасыз ету жүйесiн құру;
ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдейтiн кәсiпорындарды жетiлдiру қамтамасыз ету, және экономикалық әдiстердi ынталандыру жолымен олардың өндiрiстiк қуаттылығының жүктемесiн арттыру.
Шаралар:
АӨК мемлекеттiк қолдауды ұлғайтудың бар резервтерiн қажеттi тауар-материалдық ресурстарды арзандату бағдарламаларына бағыттау, агробизнестiң ауыл шаруашылығы инфрақұрылымын дамыту;
материалдық-техникалық жарақтандыруды көтеру мақсатымен агроөнеркәсiптiк кешен субъектiлерiне кредит берген кезде субсидиялаудың пайыздық ставкасын ұлғайту;
Қазақстанды азық-түлiктiң әлемдiк мамандандырылған рыноктарына отандық өнiмдердi маңызды жеткiзушi ретiнде жайғастыруға тiкелей қолдау шарасын бағыттау;
ұлттық стандарттар мен әзiрленген техникалық регламенттердi ИСО және ХАСПП талаптарына сәйкес сапаның халықаралық стандарттарымен АӨК өнiмiне үйлестiру, кәсiпорындардың сапа менеджменті мен стандарттардың халықаралық жүйесiне көшуiне жәрдемдесу;
тамақ өнеркәсібi кәсiпорындарының ИСО және ХАСПП базасында сапа менеджментi жүйесiн әзiрлеуге, енгiзуге және сертификаттауға шығарған шығындарын субсидиялау (26-кесте);
кәсiпорындарда қазiргi заманғы сапа менеджментi жүйесiн енгiзу бойынша әдiстемелiктi және басшылықты әзiрлеу және iске асыру;
халықаралық нормаларға сәйкес және ХЛП және ХАССП принциптерiн ескере отырып өнiмдердi және мал шаруашылығы шикiзатын қайта өңдеу қауiпсiздiгiн бақылаудың технологиялық тiзбегiн енгiзу;
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi жанынан техникалық реттеу саласында сараптама кеңесiн құру және ауыл шаруашылығы өнiмiне техникалық регламенттердi әзiрлеу;
ТМД мемлекетаралық стандарттарын және халықаралық аналогтармен сынау әдiстерiн үйлестiру;
техникалық регламенттердi әзiрлеуге және отандық стандарттарды халықаралық стандарттарға сәйкес келтiруге үйлестiруге мемлекеттiк бюджеттен қаржыландыруды ұлғайту;
артықшылықты насихаттау және кәсiпорындардың ИСО сапасының халықаралық стандарттарына көшуiн ынталандыру, заңнама актiлерiне сәйкестiкке келтiру;
ауыл шаруашылығы өнiмi мен тамақ өнеркәсiбiн қайта өңдейтiн кәсiпорындар үшiн ҚҚС бойынша салық жүктемесiн төмендету бөлiгiнде салық заңнамасын жетiлдiру және кедендiк-тарифтiк реттеу жүйелерi - тауарлардың аграрлық азық-түлiк тобы бойынша тарифтiк қорғау деңгейiн көтеру;
ауыл шаруашылығы шикiзаты мен оның терең қайта өңдеу өнiмдерi кәсiпорындар-экспортшылардың салалық бiрлестiктерiн (қауымдастықтарын) құруға жәрдемдесу;
"Тамақ өнiмiнiң қауiпсiздiгi туралы" Заңды әзiрлеу және оның негiзiнде азық-түлiктiң жеке түрлерiне техникалық регламенттердi қабылдау.
26-кесте. Агроөнеркәсiптiк кешен өнiмiн қайта өңдеу
кәсiпорындарда сапа менеджментi жүйесiн енгiзу
Жыл-
дар
Өсімдік шаруашылығының
өнімі
Мал
шаруашылығының
өнімі
ұн
макарон
өнімде-
рі
жеміс
көкөніс
өнімі
қант
өсім-
дік
майы
сүт
өнім-
дері
ет
өнім-
дері
тері,
жүн
СМЖ енгізген кәсіпорындардың саны
2004
-
-
-
-
-
4
3
-
2005
3
1
1
-
1
5
2
1
бар-
лығы
3
1
1
-
1
9
5
1
СЖМ ұсынылатын енгізу
2006
12
1
2
2
3
11
5
1
2007
15
1
2
3
4
14
5
1
2008
50
10
5
3
5
10
10
3
кестенің жалғасы
Балық
өнімі
Басқа
салалар
Барлығы
СМЖ енгізген кәсіпорындардың саны
2
-
9
1
16
31
3
16
40
СЖМ ұсынылатын енгізу
1
9
47
1
11
57
4
14

114
Ожидаемые результаты:
повышение конкурентоспособности и экспортного потенциала отечественной продукции на внешних рынках;
снижение недобросовестной конкуренции, предотвращение демпинга;
выведение из теневой экономики значительной доли переработки сельскохозяйственной продукции;
высвобождение оборотных средств предприятий и направление их на модернизацию производства;
разработка и продвижение новых видов продуктов переработки сельского хозяйства;
увеличение налоговых поступлений в бюджет;
безболезненный переход агропромышленного комплекса к новым экономическим условиям работы в рамках ВТО;
беспрепятственный выход на рынки сбыта продукции, формирование устойчивых казахстанских товарных брэндов;

114
Күтiлетiн нәтижелер:
отандық өнiмдердiң сыртқы рыноктарда бәсекеге қабiлеттiлiгiн және экспортты әлеуетiн көтеру;
жосықсыз бәсекелестiктi төмендету, демпингтiң алдын алу;
көлеңкелi экономикадан ауыл шаруашылығы өнiмiн қайта өңдеудiң елеулi үлесiн шығару;
кәсiпорындардың айналым қаражатын босату және оларды өндiрiстi жетiлдiруге бағыттау;
ауыл шаруашылығы қайта өңдеу өнiмдерiнiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және жылжыту;
бюджетке салықтардың түсуiн ұлғайту;
агроөнеркәсiптiк кешеннiң ДСҰ аясында жұмыстың жаңа экономикалық жағдайларына қиналмай өту;
өнiмдердi өткiзу рыноктарына кедергiсiз шығу, қазақстандық тұрақты тауар брэндтерiн қалыптастыру;

к 2008 году объем экспорта отечественной продукции превысит 150 млрд. тенге.
§   5.2. Финансовое обеспечение мероприятий по повышению
конкурентоспособности отечественного АПК
Таблица 27. Финансовое обеспечение*
млн. тенге
Мероприятие
2006 год
2007 год
2008 год
1.
Обеспечение доступности кредитных ресурсов на
пополнение оборотных средств путем удешевления процентной ставки кредита
предприятиям переработки
1300,0

2008 жылы отандық өнiмдердiң экспортының көлемi 150 млрд. теңгеден асады.
Параграф 5.2. Отандық АӨК бәсекеге қабiлеттiгiн арттыру
жөнiндегi iс-шараларды қаржылық қамтамасыз ету
27-кесте. Қаржылық қамтамасыз ету*
Іс-шаралар
2006 жыл
2007 жыл
2008 жыл
1.
Қайта өңдеу кәсiпорындарына кредиттiң пайыздық ставкасын арзандату жолымен айналым қаражатын толықтыру үшiн кредиттiк ресурстарға қол жетiмдiгiн қамтамасыз ету
1300,0

1526,6
5.
Нормативно-методическое обеспечение развития отраслей АПК
147,5
147,5
147,5
Итого
3000,0
4762,5
5374,1
* Объемы средств представлены по финансируемым из республиканского бюджета мероприятиям и подлежат уточнению и корректировке при формировании республиканского бюджета на соответствующий год
6. Ожидаемые результаты от реализации
Программы первоочередных мер
К 2008 году заметно возрастет техническая и технологическая оснащенность агропромышленного комплекса.
Система оценки безопасности и качества продукции АПК будет гармонизирована в соответствии с требованиями в ВТО.
Будут сформированы зерноперерабатывающий, молочный, плодоовощной, хлопковый и рыбный кластеры.
Доля крупных и средних хозяйств в производстве сельскохозяйственной продукции увеличится до 40 %.
Посевы высокорентабельных культур в структуре пашни увеличатся до 70 %.
Институциональная инфраструктура будет адаптирована к потребностям аграрного рынка.
Будет создана стабильная сырьевая основа для развития отечественной перерабатывающей промышленности и повышена степень загруженности перерабатывающих предприятий.
Будет заложена основа регулирования внутреннего продовольственного рынка, сформирован экспортоориентированный брэнд казахстанской экологически и биологически чистой продукции.

1526,6
5.
АӨК салаларын дамытуды нормативтiк-әдiстемелiк қамтамасыз ету
147,5
147,5
147,5
Барлығы
3000,0
3762,5
4374,1
* Іс-шараларды республикалық бюджеттен қаржыландыру бойынша ұсынылған қаражаттардың көлемдерi және тиiстi жылға республикалық бюджеттi қалыптастырған кезде нақтылауға және түзетуге жатады
6. Бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасын iске
асырудан күтiлетiн нәтижелер
2008 жылы агроөнеркәсiптiк кешендi техникалық және технологиялық жарақтандыру бiршама өседi.
АӨК өнiмiнiң қауiпсiздiгi мен сапасын бағалау жүйесi ДСҰ талаптарына сәйкес үйлестiрiлетiн болады.
Астықты қайта өңдейтiн, сүт, жемiс-көкөнiс, мақта және балық кластерлер қалыптасатын болады.
Ауыл шаруашылығы өнiмi - өндiрiсiндегi iрi және орташа шаруашылықтардың үлесi 40 % дейiн артады.
Егiстiк құрамындағы жоғары рентабельдi егiстер 70 % дейiн артады.
Институционалды инфрақұрылым аграрлық рыноктың қажеттiлiгiне бейiмделетiн болады.
Отандық қайта өңдейтiн өнеркәсiптердi дамыту үшiн тұрақты шикiзат негiзi құрылатын болады және қайта өңдейтiн кәсiпорындардың жүктеме дәрежесi көтерiлетiн болады.
Iшкi азық-түлiк рыногын реттеу негiзi қаланатын болады, қазақстандық экологиялық және биологиялық таза өнiмнiң экспортты бағдарланған брэндi құрылған.

Объем валовой продукции АПК на 1 га пашни составит около 300 долл. США.
В результате реализации первоочередных мероприятий при соответствующей государственной поддержке к 2008 году существенно повысится конкурентный потенциал отечественных субъектов АПК, что очень важно в свете вступления ВТО.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 марта 2006 года N 149
Сноска. Раздел 7 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.10.2007 N 908 ; от 04.04.2008 N 318 ; от 17.06.2008 N 589 ; от 27.08.2008 N 776 .
7. План мероприятий по реализации
Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы
по реализации Концепции устойчивого развития
агропромышленного комплекса Республики Казахстан
на 2006-2010 годы
N
п/п
Мероприятие
Форма
за-
вер-
шения
Ответ-
ствен-
ные за
испол-
нение
Срок
ис-
пол-
не-
ния
Предполагаемые
расходы
(млн. тенге)
Источ-
ники
финан-
сиро-
вания
2006
г.
2007
г.*
2008
г.*
1
2
3
4
5
6
8
9
1. Производство и переработка продукции растениеводства
Региональная специализация в земледелии на основе
соблюдения научно-обоснованных агротехнологий
1.1
Разработка
и утверж-
дение реко-
мендуемой
схемы спе-
циализации
регионов по
оптимальному
использо-
ванию
сельскохо-
зяйственных
угодий для производства конкретных
видов сель-
скохозяйст-
венной про-
дукции
При-
каз МСХ
МСХ
I
ква-
ртал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.1-1
Внесение
предложений
по:
1) проведе-
нию инвента-
ризации
наличия
бросовых и
залежных
земель,
находящихся
во владении
хозяйствую-
щих субъек-
тов и в
государ-
ственном
земельном
запасе,
картирования
данных
земель;
Инфор-
мация
в МСХ
АУЗР,
акимы
облас-
тей
II
квартал
2008
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2) определе-
нию состоя-
ния бросовых
и залежных
земель на
предмет их
пригодности
для выращи-
вания
сельскохо-
зяйственных
культур;
Инфор-
мация
в МСХ
АУЗР
АО
"КАИ"
(по со-
гласо-
ванию),
ГУ
"РНМЦ
АС"
акимы
облас-
тей
II
квартал
2008
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3) стимули-
рованию
сельхозтова-
ропроизводи-
телей по
вовлечению
в оборот
бросовых и
залежных
земель,
приобретению
мелиорирую-
щих средств
для мелиора-
ции солонцо-
вых земель,
удобрений
(за исключе-
нием органи-
ческих) для
повышения
плодородия
и средств
защиты
растений для
обработки
бросовых и
залежных
земель
Пред-
ложе-
ния в
Прави-
тель-
ство
Рес-
пуб-
лики
Казах-
стан
МСХ
(со-
зыв),
МЭБП,
МФ
II
квартал
2008
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.1.-2
Проведение
разъясни-
тельной
работы среди
сельхозтова-
ропроизводи-
телей по
возможным
направлениям
использова-
ния бросовых
и залежных
земель,
планируемых
для вовлече-
ния в
сельскохо-
зяйственный
оборот, а
также
демонстрации
компонентов
технологии в
производст-
венных
условиях,
ознакомление
с зарубежным
опытом
Инфор-
мация
в МСХ
АО
"КАМ"
(по со-
гласо-
ванию),
АО
"КАИ"
(по со-
гласо-
ванию),
акимы
облас-
тей
2008 год
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.2
Внесение из-
менений в
Закон "О се-
меноводстве"
Про-
ект
За-
кона
МСХ
IV
ква-
ртал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.3
Организация
ввоза роди-
тельских форм гибри-
дов рапса с
целью орга-
низации
производства
гибридных
семян рапса
в республике
зая-
вка
на
про-
из-
вод-
ство
роди-
тель-
ских
форм
МСХ,
акимы
облас-
тей
II
ква-
ртал
2006
года
-
...
...
ДИ
ввоз
роди-
тель-
ских
форм
I
ква-
ртал

АӨК өнiмiнiң жалпы көлемi 1 га егiстiк 300 АҚШ долларына дейiн артады.
Тиiстi мемлекеттiк қолдау кезiнде бiрiншi кезектегi iс-шараларды iске асыру нәтижесiнде 2008 жылы АӨК отандық субъектiлерiнiң бәсеке әлеуетi бiршама өседi, бұл ДСҰ енуге өте маңызды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы»6 наурыздағы
N 149 қаулысымен
бекітілген
Ескерту. 7-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05
N 908 , 2008.04.04 N 318 , 2008.06.17 N 589 , 2008.08.27 N 776
Қаулыларымен.
7. Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіп кешенін тұрақты
дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын
іске асыру жөніндегі 2006 - 2008 жылдарға арналған
бірінші кезектегі шаралар бағдарламасын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқ-
талу
ны-
саны
Орын-
дауға
жауап-
тылар
Орын-
далу
мер-
зімі
Көзделген шығыстар
(млн. теңге)
Қар-
жы-
лан-
дыру
көз-
дері
2006 ж.
2007 ж.*
2008 ж.*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
1. Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу
Ғылыми-негізделген агротехнологияның сақталынуы негізінде
егіншілікте өңірлік мамандандыру
1.1
Ауыл шаруа-
шылығы
өнімдерінің
нақты түр-
лерін өндіру үшін ауыл
шаруашылық жерлерін оңтайлы
пайдалану
бойынша
ұсынылған
өңірлік
мамандандыру
схемасын
әзірлеу
және бекіту
АШМ-
нің
бұй-
рығы
АШМ
2006
жыл-
дың I
тоқ-
саны
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
1.1-1
Мыналар:
1) шаруашы-
лық жүргізу-
ші субъекті-
лердің иелі-
гіндегі және
мемлекеттік
жер запасын-
дағы тастан-
ды және ты-
ңайған жер-
лердің бар-
жоғын түген-
деу, жерлер-
дің деректе-
рін картаға
түсіру;
АШМ-ге
ақпа-
рат
ЖРА,
облыс
әкім-
дері
2008
жылғы
ІІ
тоқсан
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
дарды
талап
ет-
пейді
2) тастанды
және тыңай-
ған жерлер-
дің жағдайын
ауыл шаруа-
шылығы да-
қылдарын
өсіруге
олардың жа-
рамдылығы
мәніне ай-
қындау;
АШМ-ге
ақпа-
рат
ЖРА,
"ҚАИ"
АҚ (ке-
лісім
бойын-
ша),
"АҚРҒӘО" ММ,
облыс
әкім-
дері
2008
жылғы
II
тоқсан
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
дарды
талап
ет-
пейді
3) ауыл ша-
руашылығы
тауарын өн-
дірушілерді
тастанды жә-
не тыңайған
жерлерді ай-
налымға ен-
гізуге, сор-
таң жерлер-
ді мелиора-
циялау үшін
мелиорация-
лау құралда-
рын, құнар-
лылықты арт-
тыру үшін
тыңайтқыш-
тарды (орга-
никалықты
қоспағанда)
және тастан-
ды және ты-
ңайған жер-
лерді өңдеу
үшін өсім-
діктерді
қорғау құ-
ралдарын са-
тып алуға
ынталандыру
жөнінде ұсы-
ныстар енгі-
зу
ҚРҮ-не
ұсы-
ныстар
АШМ
(жи-
нақ-
тау),
ЭБЖМ,
ҚМ
2008
жылғы
II
тоқсан
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
дарды
талап
ет-
пейді
1.1-2
Ауыл шаруа-
шылығы айна-
лымына енгі-
зу жоспарла-
нып отырған
тастанды жә-
не тыңайған
жерлерді
пайдаланудың
ықтимал ба-
ғыттары,
сондай-ақ
технология-
ның компо-
ненттерін
өндірістік
жағдайларда
көрсету жө-
нінде ауыл
шаруашылығы
тауарын өн-
дірушілер
арасында тү-
сіндіру жұ-
мыстарын
жүргізу, ше-
телдік тәжі-
рибемен та-
нысу
АШМ-ге
ақпа-
рат
"ҚАМ"
АҚ (ке-
лісім
бойын-
ша),
"ҚАИ"
АҚ (ке-
лісім
бойын-
ша),
облыс
әкім-
дері
2008
жыл
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
дарды
талап
ет-
пейді
1.2
"Тұқым
шаруашылығы
туралы"
Заңға өзгеріс
енгізу
Заң
жобасы
АШМ
2006
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.3
Республикада
рапстың будан тұ-
қымдарын
өндіруді
ұйымдастыру
үшін рапс-
тың будан-
дарының
ата-аналық
нысандарын
әкелуді
ұйымдастыру
ата-
ана-
лық
нысан-
дарын
өнді-
руге
өті-
нім
АШМ, облыс
әкім-
дері
2006
жыл-
дың
тоқ-
саны
-
-
-
БК
бу-
дан-
дар-
дың
ата-
ана-
лық
нысан-
дарын
әкелу

2007
года
-
...
...
ДИ
1.4
Проведение
аттестации
оригинато-
ров, элит-
носеменовод-
ческих хо-
зяйств
(участки
гибридизации
и производ-
ство элиты)
Сви-
дете-
льст-
во об
атте-
ста-
ции
акимы
облас-
тей,
МСХ
IV
ква-
ртал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.5
Создание
кооперативов
по совмест-
ному исполь-
зованию
сельскохо-
зяйственной
техники
Ин-
фор-
ма-
ция в
ПРК
аким
ЮКО,
МСХ,
АО БРК
(по
сог-
ласова-
нию)
IV
ква-
ртал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.6
Осуществле-
ние ежегод-
ного закупа
хлопка по
фиксирован-
ной цене
Ин-
фор-
ма-
ция
в ПРК
МСХ,
аким
ЮКО,
НК ПКК
(по
сог-
ласо-
ванию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

2007
жыл-
дың
I
тоқ-
саны
-
-
-
БК
1.4
Оригинатор-
лар, элита-
лық тұқым
шаруашылығы
шаруашылық-
тарын ат-
тестация-
лауды жүргізу
(будандастыру
учаскелері және элита
өндіру)
Ат-
тес-
тация-
лау
туралы
куәлік
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дер
2006
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.5
Ауыл
шаруашылығы
техникаларын бірлесе
пайдалану
жөнінде ко-
оперативтер
құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ОҚО
әкімі,
АШМ,
ҚДБ АҚ
(келі-
сім
бойы-
нша)
2006-
2008
жыл-
дар-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.6
Мақтаны
жыл сайын
тіркелген
бағамен
сатып алуды
жүзеге асыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ, ОҚО әкімі,
АКК ҰК
(келі-
сім
бойы-
нша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

1000,0
...
...
ДИ
1.7
Формирование
государст-
венных ре-
сурсов семян
хлопчатника
Пре-
дло-
же-
ние
в ПРК
МСХ, НК ПКК (по
сог-
ласо-
ванию),
аким
ЮКО
IV
квар-
тал
2007-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.8
Агрохимичес-
кое и агро-
климатичес-
кое обеспе-
чение сель-
скохозяйст-
венного
производства
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
330,9
...
...
РБ
1.9
Сортоиспыта-
ние сельско-
хозяйствен-
ных культур
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
109,8
...
...
РБ
1.10
Введение
обязатель-
ности экс-
пертизы
качества
хлопка-
волокна и
возмещение
стоимости
экспертизы
Про-
ект
За-
кона
РК
МСХ,
МЭБП,
ТОО НИИ
хлопко-
вод-
ства,
аким
ЮКО
I
квар-
тал
2006
года
254,0
...
...
РБ
1.11
Внесение
необходимых
изменений в
нормативную
правовую
базу для за-
конодатель-
ного закреп-
ления поня-
тия хлопко-
вого сево-
оборота с
учетом при-
равнивания
его несоблю-
дения к не-
рационально-
му использо-
ванию земли
Про-
ект
За-
кона
РК
МСХ,
АЗР,
аким
ЮКО
I
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.12
Проведение
организа-
ционно-разъ-
яснителъной
работы с
целью макси-
мального
использова-
ния потен-
циала сель-
ских потре-
бительских
кооперативов
водопользо-
вателей для
объединения
мелких сель-
хозтоваро-
производите-
лей и
организации
эффективной
эксплуатации
оросительных
и дренажных
систем, ме-
лиоративных
и иррига-
ционных
работ
Ин-
фор-
мация
в ПРК
аким
ЮКО,
МСХ,
ТОО НИИ
хлоп-
ковод-
ства
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.13
Развитие се-
меноводства
сельскохо-
зяйственных
культур с
учетом ди-
версификации
растениевод-
ства
Отчет
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
1006,0
...
...
РБ
1.14
Льготное
кредитование
при проведе-
нии весенне-полевых и
уборочных
работ на
приобретение
отечествен-
ными товаро-
производите-
лями основ-
ных и обо-
ротных
средств
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
НК ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
2500,0
...
...
РБ
1.15
Возмещение
ставки воз-
награждения
при кредито-
вании прове-
дения
весенне-
полевых и
уборочных
работ
Отчет
в ПРК
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
МБ
1.16
Частичное
удешевление
стоимости
семян I, II
и III репро-
дукции, реа-
лизованных
отечествен-
ным сельхоз-
товаропроиз-
водителям
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
3500,0
...
...
МБ
1.17
Обеспечение
закладки и
выращивания
многолетних
насаждений
плодово-
ягодных
культур и
винограда
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
1.18
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.19
Экспертиза
сортовых и
посевных
качеств
семенного и
посадочного
материала
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
163,0
...
...
РБ
1.20
(исключена - постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589)

1000,0
-
-
БК
1.7
Мақта
тұқымының
мемлекеттік
ресурсын
құру
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бойы-
нша),
ОҚО әкімі
2006-
2008
жыл-
дар-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.8
Ауыл шаруа-
шылығы
өндірісін
агрохимиялық және агроклиматтық
қамтамасыз ету
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
330,9
-
-
РБ
1.9
Ауыл шаруа-
шылығы
дақылдарын
сорттық
сынау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
109,8
-
-
РБ
1.10
Мақта-тал-
шығын са-
раптаудың
міндеттілігін енгізу және сараптама
құнын өтеу
ҚР
Заңы-
ның
жобасы
АШМ,
ЭБЖМ,
Мақта
шаруа-
шылығы
ҒЗИ ЖШС,
ОҚО әкімі
2006
жыл-
дың
I тоқ-
саны
254,0
-
-
РБ
1.11
Мақтаның ауыспалы егісі ұғымын оны сақтамау жерді ұтымсыз
пайдаланумен
тең екенін ескере отырып, заңда бекіту
үшін норма-
тивтік
құқықтық
базаға
қажетті
өзгерістер
енгізу
ҚР
Заңы-
ның
жобасы
АШМ,
ЖРБА,
ОҚО әкімі
2006
жыл-
дың I
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
1.12
Ұсақ ауыл
шаруашылығы
тауар өнді-
рушілерін
біріктіру
үшін суды
пайдаланатын ауылдық
тұтынушы
кооператив-
тердің
әлеуетін
барынша
пайдалану
және суландыру,
құрғату
жүйелерін
тиімді пай-
далануды,
мелиора-
тивтік,
ирригациялық
жұмыстарды
ұйымдастыру
мақсатында
ұйымдастыру
-түсіндіру
жұмыстарын
жүргізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ОҚО әкімі,
Мақта
шаруа-
шылығы
ҒЗИ ЖШС
2006-
2008
жыл-
дар-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.13
Өсімдіктің
дамуының
әр түрлілігін
ескере отырып ауыл
шаруашылығы
дақылдарының тұқым
шаруашылығын дамыту
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1006,0
-
-
РБ
1.14
Көктемгі
егін егу
және жинау
жұмыстарын
жүргізу
кезінде
отандық тауар
өндірушілер-
дің негізгі және айналым
қаражаттарына
жеңілдікті
кредит беру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
АКК ҰК
(ке-
лісім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды
лары
бой-
ынша
2500,0
-
-
РБ
1.15
Көктемгі
егін егу
және жинау
жұмыстарын
жүргізуге
кредит берген
кезде сыйақы
ставкасын
өтеу
ҚРҮ-не
есеп
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
1.16
Отандық ауыл
шаруашылығы
тауарын
өндірушілер
сатқан I, II
және III
көбейтілген
тұқымдарды
жартылай
арзандату
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
3500,0
-
-
ЖБ
1.17
Жеміс-жидек
пен жүзімнің
көп жылдық
екпелерін
отырғыза
бастауды
және өсіруді
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1000,0
-
-
РБ
1.18
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.19
Тұқымдық және егілетін
материалдар-
дың сорттық және егілу
сапаларын
сараптау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
163,0
-
-
РБ
1.20
(алынып тасталды - 2008.06.17 N 589 Қаулысымен)

1.21
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.22
Строительст-
во завода по
производ-
ству
биодизеля
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
НК ПКК
(по
сог-
ласо-
ванию)
IV
квар-
тал
2008
года
-
819,0
...
РБ и
другие
источ-
ники
1.22-1
Совершенст-
вование
нормативно-
правовой
базы в сфере
охраны
селекционных
достижений и
государст-
венных
испытаний
сортов
сельскохо-
зяйственных
культур
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(созыв)
МЮ
январь
по
итогам
предыду-
щего
года
Не
тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.22-2
Обеспечение
использо-
вания в
посевах
сельскохо-
зяйственных
культур
только
сортов
сельскохо-
зяйственных
растений,
включенных в
Государст-
венный
реестр
селекционных
достижений,
допущенных к
использо-
ванию в
Республике
Казахстан
или призна-
нных
перспек-
тивными
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(созыв),
акимы
областей
январь
по
итогам
предыду-
щего
года
Не
тре-
бует
финан-
совых
затрат
Внедрение влагоресурсосберегающих технологий земледелия
1.23
Демонстрация
компонентов
технологии в
производст-
венных усло-
виях, озна-
комление с
зарубежным
опытом, ши-
рокая про-
паганда
преимуществ
новой систе-
мы земледе-
лия через
научные
публикации
и средства
массовой
информации
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей,
НПЦ,
МСХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.24
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
Развитие орошаемого земледелия
1.25
Восстановле-
ние инстру-
ментальной
системы
водоучета и
проведение
паспортиза-
ции гидро-
постов на
оросительных
системах
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.26
Совершенст-
вование ор-
ганизацион-
ной структу-
ры управле-
ния водо-
пользованием
на орошаемых
землях
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей,
ТОО
НИИВХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.27
Реконструк-
ция гидро-
технических
сооружений и
водохранилищ
комплексного
назначения
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
1234,7
...
...
РБ
1.28
Сохранение и
улучшение
мелиоратив-
ного состоя-
ния земель
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
178,5
...
...
РБ
1.29
Капитальный
ремонт и
восстановле-
ние особо аварийных участков
межхозяйст-
венных каналов и гидромели-
оративных сооружений
Отчет в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
463,4
...
...
РБ
1.30
Реализация
инвестицион-
ного проекта
"Управление
водными
ресурсами и
восстановле-
ние земель"
Отчет в МФ
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
155,8
...
...
РБ
1.31
Субсидирова-
ние стоимос-
ти услуг по
доставке во-
ды сельско-
хозяйствен-
ным товаро-
производите-
лям
Отчет в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

1.21
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.22
Биодизель
өндіретін
зауыт салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК ҰК
2008
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
-
819,0
-
РБ
және
басқа
да
көз-
дер
қара-
жат
1.22-1
Ауылшаруашы-
лығы
дақылдары
сорттарының
селекциялық
жетістікте-
рін және
мемлекеттік
сынауды
қорғау
саласындағы
нормативтік-
құқықтық
базаны
жетілдіру
ҚРҮ-
не
ақ-
па-
рат
АШМ
(жинақ-тау),
мүд-
делі
орта-
лық
және
жергі-
лікті
орган-
дар
Қаңтар
алдың-
ғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойын-
ша
Қар-
жы-
лық
шығын-дар-
ды
қажет
етпей
-ді
1.22-2
Ауыл шаруа-
шылығы
дақылдарын
егуде
Қазақстан
Республика-
сында
пайдалануға
рұқсат
етілген
селекциялық
жетістіктер-
дің
мемлекеттік
тізіліміне
енгізілген
немесе
перспектив-
ті деп
танылған ауыл
шаруашылығы
өсімдікте-
рінің ғана
сорттарын
пайдалануды
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-
не
ақ-
па-
рат
АШМ
(жинақ-тау),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаңтар
алдың-
ғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойын-
ша
Қар-
жы-
лық
шығын-дар-
ды
қажет
етпей
-ді
Егіншіліктің ылғалқорсақтау технологиясын енгізу
1.23
Ауыл шаруа-
шылығы
тауарын өн-
дірушілерді
жаңа техно-
логияларға
үйрету,
технология
компонент-
терін
өндірістік
жағдайда
көрсету,
шетел
тәжірибе-
лерімен
танысу,
егіншіліктің жаңа жүйесінің
артықшылығын ғылыми жарияланым
және бұқаралық
ақпарат
құралдары
арқылы
кеңінен
насихаттау
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері,
ҒӨО,
АММ
2006-
2008
жыл-
дар-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.24
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
Суармалы егіншілікті дамыту
1.25
Судың
есебін
жүргізудің
құралдық
жүйесін
қалпына
келтіру және суару
жүйелеріндегі
гидропост-
тарды пас-
порттауды
жүргізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бойы-
нша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.26
Суармалы
жерлерде су
пайдалануды
басқарудың
ұйымдық
құрылымын
жетілдіру
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері,
СШҒЗИ ЖШС
2006-
2008
жыл-
дар-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.27
Кешенді
мақсаттағы
гидротехни-
калық құ-
рылыстарды
және су
қоймаларын
салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойы-
нша
1234,7
-
-
РБ
1.28
Суармалы
жерлердің
мелиора-
тивтік жай-
күйін сақтау
және
жақсарту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бойы-
нша
178,5
-
-
РБ
1.29
Шаруашылық
аралық ар-
налар және
гидромели-
оративтік
құрылыстар-
дың айрықша
қауіпті
учаскелерін
күрделі
жөндеу және
қалпына
келтіру
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
463,4
-
-
РБ
1.30
"Су ресурс-
тарын басқару
және жерді
қалпына
келтіру"
инвестиция-
лық жобасын
іске асыру
ҚМ
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
155,8
-
-
РБ
1.31
Ауыл шаруа-
шылығы
тауарын
өндірушілерге су жеткізіп
беру жөнінде көрсетілетін қызметтер
құнын
субсидиялау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

683,3
...
...
РБ
Новые механизмы управления рынком горюче-смазочных
материалов для сельскохозяйственного производства
1.32
Субсидирова-
ние стоимос-
ти товарно-
материальных
ценностей,
необходимых
для проведе-
ния весенне-
полевых и
уборочных
работ
От-
чет в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
7000,0
12805,0
...
РБ
Качественный рост технической оснащенности
производства и переработки растениеводческой продукции
1.33
Возмещение
ставки воз-
награждения
(интереса)
лизинговых
компаний по
лизингу
сельскохо-
зяйственной
техники и
оборудования
для пред-
приятий по
производству
растениевод-
ческой про-
дукции
Отчет
в ПРК
МСХ,
КАФ
(по
сог-
ласо-
ванию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
197,7
158,2
...
РБ
1.34
Лизинг сель-
хозтехники
Отчет в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО КАФ
(по
сог-
ласо-
ванию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
5000,0
...
...
РБ
Формирование вертикально и горизонтально интегрированных
производств на основе кластерных приоритетов в
растениеводстве
1.35
Формирование
и развитие
пилотных
кластеров в
пищевой про-
мышленности
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ,
Ассо-
циации
това-
ропро-
изво-
дителей
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Зернопере-
рабатываю-
щий кластер
1.36
Формирование
зерноперера-
батывающего
кластера
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
Акмо-
линс-
кой,
Коста-
найской
и
Северо-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.37
Создание
ассоциации
экспортеров-зерноперера-
ботчиков
Сог-
лаше-
ние
меж-
ду
стра-
нами
Об-
щест-
венные
объе-
динения
пред-
при-
нима-
телей
(по
согла-
сованию)
IV
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.38
Создание
единого ка-
захстанского
брэнда на
продукцию
глубокой пе-
реработки
зерна
Сог-
лаше-
ние
това-
ро-
про-
изво-
дите-
лей
Общест-
венные
объе-
динения
пред-
прини-
мателей
(по
согла-
сованию)
Де-
кабрь
2008
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.39
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.40
Активизация
заграничных
учреждений и
торговых
представите-
льств Рес-
публики
Казахстан по
расширению
рынков сбыта
продуктов
глубокой пе-
реработки
зерновых
Отчет
в ПРК
МИД
(со-
зыв),
МСХ
По
итогам
полу-
годий,
еже-
годно
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.41
Внесение
предложений
по снижению
тарифов же-
лезнодорож-
ных перево-
зок внутри
республики
на зерно и
продукты его
переработки
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АРЕМ,
МТК,
КТЖ
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей,
обще-
ствен-
ные
объе-
динения
пред-
прини-
мателей
(по
согла-
сованию)
III
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.42
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.43
Строительст-
во зернового
терминала в
порте Амира-
бад (Иран)
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
НК ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал

683,3
-
-
РБ
Ауыл шаруашылығы өндірісі үшін жанар-жағар май материалдары рыногын басқарудың жаңа тетіктері
1.32
Көктемгі
егін егу
және жинау
жұмыстарын
жүргізу үшін
қажетті
тауарлық-
материалдық
құндылықтар
құнын
субсидиялау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
7000,0
12805,0
-
РБ
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеудің
техникалық жарақтануының сапалы артуы
1.33
Ауыл шаруа-
шылығы
өнімдерін
қайта өңдеу
кәсіпорын-
дары үшін
ауыл шаруа-
шылығы
техникалары
мен құрал-
жабдықтарын
қаржылай
лизингі
бойынша
сыйақы
ставкасын
(мүддесін)
өтеу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
ҚАҚ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойы-
нша
197,7
158,2
-
РБ
1.34
Ауыл шаруа-
шылығы
техникасын
лизингке
беру
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
ҚАҚ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
5000,0
-
-
РБ
Өсімдік шаруашылығының кластерлік басым бағыттары
негізінде тігінен және көлденеңінен ықпалдасқан өндірісті құру
1.35
Азық-түлік
өнеркәсі-
бінде астықты
қайта өңдеудің
пилоттық
кластерін
құру және
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
тауар
өнді-
руші-
лер
қауым-
дас-
тығы
(келі-
сім
бой-
ынша),
облыс-
тардың әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
Астықты қайта өңдеу кластері
1.36
Астықты
қайта өңдеу
кластерін
құру
АШМ-не
ақпа-
рат
Ақ-
мола,
Қос-
танай
және
Сол-
түстік
Қазақ-
стан
облыс-
тардың әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.37
Астық қайта
өңдеушілер-
экспортерлер қауымдастығын
құру
Елдер
ара-
сын-
дағы
келі-
сім
Кәсіп-
кер-
лердің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бой-
ынша)
2006
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.38
Астықты терең қайта
өңдеу өнім-
деріне
бірыңғай
брэнд жасау
Тауар
өнді-
руші-
лер-
дің
келі-
сім-
дері
Кәсіп-
кер-
лердің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бой-
ынша)
2008
жыл-
дың
жел-
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.39
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.40
Астықты
терең қайта
өңдеу
өнімдерін
өткізу
рыноктарын
кеңейту
жөнінде
Қазақстан
Республи-
касының
шетелдік
мекемелерін
және сауда
өкілдіктерін
белсенді-
лендіру
ҚРҮ-не
есеп
ИСМ
(ша-
қыру),
АШМ
Жарты
жыл-
дың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша,
жыл
сайын
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.41
Астық және
оның қайта
өңдеу
өнімдерін
республика
ішінде
теміржолмен
тасу тарифтерін
төмендету
жөнінде
ұсыныс енгізу
ҚРҮ-не
ұсы-
ныс
АШМ
(ша-
қыру),
ККМ,
ҚТЖ
(келі-
сім
бой-
ынша),
облыс-
тардың әкім-
дері,
Кәсіп-
кер-
лердің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бой-
ынша)
2006
жыл-
дың
IIІ
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
1.42
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.43
Амирабад
(Иран)
айлағында
астық тер-
миналын салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)

2008
года
-
...
...
РБ
1.44
Строительст-
во мельнич-
ного комп-
лекса в
порте Баку
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
1.45
Строительст-
во и оснаще-
ние зерново-
го терминала
в порте Пота
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
НК ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
1.46
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.47
Улучшение
материально-
технической
базы
зернового
терминала в
порте Актау
путем увели-
чения устав-
ного
капитала АО
"Ак Бидай-
Терминал"
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
1.48
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
Плодо-
овощной
кластер
1.49
Формирование
конкуренто-
способного
плодоовощно-
го кластера
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
Алма-
тинс-
кой,
Жам-
былс-
кой и
Южно-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.50
Разработка
мер по уве-
личению про-
изводства
пригодных к
переработке
сортов пло-
доовощных
культур
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Кластер
текстильной
промышлен-
ности
1.50-1
Строитель-
ство двух
заводов по
переработке
плодоовощной
продукции в
селе
Шамалган
Карасайского
района и
селе Шелек
Енбекши-
казахского
района
Алматинской
области
Ин-
фор-
мация
в ПРК
Аким
Алма-
тинской
области
IV
квартал
2008
500,0
-
ДИ
1.51
Увеличение
количества
грантов для
специальнос-
тей, связан-
ных с подго-
товкой спе-
циалистов
для отрасли
хлопководст-
ва (агроно-
мов различ-
ного профи-
ля, гидро-
мелиораторов
и т.д.)
Пре-
дло-
жение
в ПРК
МОН,
МСХ,
аким
ЮКО
I
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.52
Внедрение на
хлопкопере-
рабатывающих
организациях
систем мене-
джмента ка-
чества
Ин-
фор-
мация
в ПРК
аким
ЮКО,
МСХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.53
Содействие
внедрению на
хлопкопере-
рабатывающих
организациях
систем мене-
джмента ка-
чества на
соответствие
международ-
ным стандар-
там ИСО
серии 9000
Ин-
фор-
мация
в ПРК
аким
ЮКО,
МСХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.54
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
1.55
Содействие
проведению
маркетинго-
вых исследо-
ваний текс-
тильной от-
расли для
повышения
эффективнос-
ти взаимо-
отношений
между текс-
тильными и
швейными
компаниями и
рассмотрение
возможности
включения
маркетинго-
вых исследо-
ваний в
хлопково-
текстильном
секторе в
деятельность
АО "Казаг-
ромаркетинг"
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
1.56
Расширение
международ-
ного сотруд-
ничества че-
рез междуна-
родные орга-
низации по
хлопководст-
ву и текс-
тильной про-
мышленности
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МИД
(со-
зыв),
МИТ,
МСХ
Де-
кабрь,
еже-
годно
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат

2008
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
РБ
1.44
Баку портында
ұн тарту
кешенін салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
2007
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
РБ
1.45
Поти портында
астық терминалын
салу және
жарақтандыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)
2007
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
РБ
1.46
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.47
Ақтау
портындағы
астық
терминалының
материалдық-
техникалық
базасын»"Ақ
Бидай-Терми-
нал" АҚ-ның
жарғылық
капиталын
арттыру
жолымен
жақсарту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
2007
жыл-
дың
IV
тоқ-
саны
РБ
1.48
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
Жеміс-
көкөніс
кластері
1.49
Бәсекеге
қабілетті
жеміс-көкө-
ніс клас-
терін құру
АШМ-не
ақпа-
рат
Ал-
маты,
Жамбыл
және
Оң-
түстік
Қазақ-
стан
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғынды
қажет
ет-
пейді
1.50
Жеміс-
көкөніс
дақылдарының қайта өңдеу-
ге жарамды
сорттарын
өндіруді
арттыру
жөніндегі
шараларды
әзірлеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қажет
ет-
пейді
1.50-1
Алматы
облысы
Қарасай
ауданының
Шамалған
ауылында және
Еңбекшіқазақ
ауданының
Шелек
ауылында
жеміс-көк-
өніс
өнімдерін
қайта
өңдейтін екі
зауыт салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
Алматы
облы-
сы-
ның
әкімі
2008 ж.
IV
тоқсан
500,0
Басқа
қара-
жат
Мата
өнеркәсі-
бінің
кластері
1.51
Мақта
шаруашылығы
саласы үшін
маман
даярлауға
байланысты
мамандық-
тарға
гранттарды
көбейту
(түрлі
саладағы
агрономдар,
гидромелио-
раторлар
және т.б.)
ҚРҮ-не
ұсы-
ныс
БҒМ,
АШМ,
ОҚО
әкімі
2006
жыл-
дың I
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.52
Мақта қайта
өңдеу ұйымдарында
сапа
менеджменті
жүйесін
енгізу
ҚРҮ-не
ұсыныс
ОҚО
әкімі,
АШМ
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қажет
ет-
пейді
1.53
Мақта қайта
өңдеу
ұйымдарында
9000 сериялы ИСО халықара-
лық стандар-
тына сай сапа
менеджменті
жүйесін
енгізуге
қолдау
көрсету
ҚРҮ-не
ұсыныс
ОҚО
әкімі,
АШМ
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.54
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
1.55
Мата және
тігін ком-
паниялары
арасындағы
өзара қарым-
қатынастың
тиімділігін
арттыру үшін мата саласының
маркетингтік зерттеу
жүргізуіне
қолдау көрсету және
мақта-мата
секторындағы маркетингтік
зерттеуді
"Қазагро-
маркетинг"
АҚ қызметіне қосу мүмкіндігін
қарастыру
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
ИСМ,
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
1.56
Мақта шаруашылығы
және мата
өнеркәсібі
жөніндегі
халықаралық
ұйымдар
арқылы
халықаралық
ынтымақтас-
тықты
кеңейту
ҚРҮ-не
ұсы-
ныс
ИСМ
(ша-
қыру),
ИСМ, АШМ
Жел-
тоқ-
сан,
жыл
сайын
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғынды
қа-
жет
ет-
пейді

1.57
Возмещение
стоимости
экспертизы
качества
хлопка-
волокна
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
аким
ЮКО
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
253,7
...
РБ
1.58
Строительст-
во хлопкопе-
рерабатываю-щего предп-
риятия с
последующей
передачей
его акций
сельхозтова-
ропроизводи-
телям
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
аким
ЮКО,
АО ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2006
г.
1000,0
...
...
РБ
1.59
Строительст-
во завода по
производству
сортового
семенного
материала
хлопчатника
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
аким
ЮКО
Ян-
варь
2007
года
-
...
...
РБ
1.60
Строительст-
во хлопкопе-
рерабатываю-щего предп-
риятия
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
аким
ЮКО,
НК ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2008
года
-
...
...
РБ
1.61
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
Механизмы регулирования продовольственных рынков
продукции растениеводства
1.62
Сохранение
и развитие
фьючерсной
системы за-
купа зерна
в государст-
венные ре-
сурсы, рас-
ширение ас-
сортимента
закупаемых
культур,
включая мас-
личные, фу-
ражные, бо-
бовые, кру-
пяные куль-
туры
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
НК ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
6208,3
...
...
РБ
1.63
Обеспечение
перемещения
и хранения
зерна госу-
дарственных
ресурсов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
853,9
...
...
РБ
1.64
Проведение
государст-
венных заку-
почных опе-
раций и це-
новых интер-
венций по
наиболее
значимым ви-
дам продук-
ции расте-
ниеводства,
определенных
решением
Правительст-
ва РК
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО ПКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
1.65
Задействова-
ние имеющих-
ся плодо-
овощных баз
и хранилища,
особенно в
районах
производства
плодоовощной
продукции
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
100,0
...
...
МБ
Инновационные проекты по развитию производства
растениеводческой продукции

1.57
Мақта талшығы сапасын сараптау құнын өтеу
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
ОҚО
әкімі
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
253,7
-
РБ
1.58
Акцияларын
кейіннен
ауыл шаруа-
шылығы тауарын
өндірушілерге
беру жолымен мақта қайта өңдеу кәсіпорынын
салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ОҚО
әкімі,
АКК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
2006
жылдың
IV
тоқ-
саны
1000,0
-
-
РБ
1.59
Қозаның сортты тұқымдық материалын өндіретін зауыт салу
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
ОҚО
әкімі
2007
жыл-
дың
қаң-
тары
-
-
-
РБ
1.60
Мақта қайта
өңдеу зауытын
салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
ОҚО
әкімі,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)
2008
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
1.61
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
Өсімдік шаруашылығы және оның қайта өңделген
өнімдерінің азық-түліктік рыногын реттеу тетіктері
1.62
Мемлекеттік
ресурсқа
астықты
сатып алудың
фьючерлік
жүйесін
сақтау және
ары қарай
дамыту және
сатып алынатын
дақылдардың
түр-түрін
кеңейту;
жемдік, дәнді
бұршақтар,
жарманы қоса
алғанда
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
6208,3
-
-
РБ
1.63
Мемлекеттік
ресурстың
астығын
ауыстыру
және сақтауды
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
853,9
-
-
РБ
1.64
ҚР Үкіметінің
шешімімен
анықталған
өсімдік
өнімдерінің
маңыздылығы
жоғары түрлері
бойынша
мемлекеттік
сатып алу
операцияларын және баға интервенция-
сын жүргізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АКК ҰК
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
1.65
Қолда бар
жеміс-
көкөніс
базаларын
және
қоймаларын
іске қосу,
әсіресе
жеміс-
көкөніс
өнімдерін
өндіру ау-
дандарында
ҚРҮ-не
ұсыныс
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
Егіншілік шаруашылығы өнімдерін өндіруді дамытудың инновациялық жобалары

1.66
Создание Национально-
го агротех-
нологическо-
го парка "Астана" на базе ТОО "НПЦ пищевой промышлен-
ности и биотоплива" с участием АО "Казахский агротехни-
ческий университет имени С. Сейфуллина
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
Итого
34132,1
-
-
2. Производство и переработка продукции животноводства
и рыбного хозяйства
Повышение продуктивности и качества продукции
животноводства
2.1
Поддержка
развития
племенного
животновод-
ства
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды_
дущего
года
1891,1
...
...
РБ
2.2
Субсидирова-
ние повыше-
ния продук-
тивности и
качества
продукции
животновод-
ства
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
1000,0
...
...
РБ
2.3
Развитие
племенного
животновод-
ства
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
990,7
...
...
МБ
2.4
Принятие мер
по формиро-
ванию сред-
не- и
крупнотовар-
ных специа-
лизированных
хозяйств по
производству
животновод-
ческой про-
дукции
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
МБ
2.5
Создание до-
полнительных
пунктов ис-
кусственного
осеменения
животных
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
...
...
МБ
2.6
Обеспечение
специализи-
рованных хо-
зяйств и
предприятий
по перера-
ботке про-
дукции дан-
ными марке-
тинговых
исследований
рынков
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей,
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.7
Обеспечить
развитие
молочного
производства
вокруг круп-
ных городов,
а также рай-
онных цент-
ров
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
МБ
2.8
Расширение
регионов
разведения
специализи-
рованных
мясных пород
- казахской
белоголовой
и аулиеколь-
ской
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.9
Стимулирова-
ние создания
устойчивой
кормовой ба-
зы для обес-
печения пол-
ноценного
кормления
сельскохо-
зяйственных
животных
путем увели-
чения разме-
ров посевных
площадей под
кормовыми
культурами
(многолет-
ними
травами),
изменения
структуры
посевных
площадей
кормовых
культур,
создания от-
кормочных
площадок и
сервис-цент-
ров, специа-
лизирующихся
на оказании
услуг по за-
готовке кор-
мов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Повышение технической оснащенности отраслей АПК
2.10
Содействие
созданию
сервис-цент-
ров, специа-
лизирующихся
на автомати-
зации про-
цессов про-
изводства
молока, ока-
зании услуг
по механизи-
рованной
стрижке овец, заго-
товке и
обеспечению
кормами,
убою скота
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат

1.66
"С.Сейфуллин
атындағы Қа-
зақ агротех-
никалық уни-
верситеті"
АҚ-ның қаты-
суымен "Та-
мақ өнеркә-
сібі және
биоотын ҒӨО"
ЖШС базасын-
да "Астана"
ұлттық агро-
технология-
лық паркін
құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
2007
жыл
IV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
Барлығы
341132,1
-
-
2. Мал шаруашылығы және балық шаруашылығы өнімін
өндіру және қайта өңдеу
Мал шаруашылығының өнімділігі мен сапасын арттыру
2.1
Асыл
тұқымды мал
шаруашылығын
дамытуды
қолдау
АШМ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1891,1
-
-
РБ
2.2
Мал шаруа-
шылығы
өнімдерінің
өнімділігі
мен сапасын
субсидиялау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1000,0
-
-
РБ
2.3
Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
990,7
-
-
ЖБ
2.4
Мал шаруашылығы
өнімдерін
өндіру
жөніндегі
орташа және ірі тауарлы
өндірісі бар маманданды-
рылған шаруашылық-
тарды құру
жөніндегі
шаралар
қабылдау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
2.5
Қолдан ұрық-
тандырудың
қосымша
пункттерін
құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
2.6
Маманданды-
рылған ша-
руашылық-
тарды және өнімді қайта
өңдейтін
кәсіпорын-
дарды
рыноктарды
маркетинг-
тік зерт-
теулердің
деректерімен қамтамасыз ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері,
ҚАМ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.7
Сүт өндіруді
ірі
қалалардың,
сондай-ақ
аудан орта-
лықтарының
айналасында
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
2.8
Қазақтың
ақбас және
әулиекөл
маманданды-
рылған етті
тұқымдарын
өсіру
өңірлерін
кеңейту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.9
Азықтық
дақылдардың
(көпжылдық
шөптердің)
егіс алаң-
дарын ұлғайту,
азықтық
дақылдардың
(көпжылдық
шөптердің)
егіс алаң-
дарының
құрылымын
өзгерту,
бордақылау
алаңдарын
және азықтық
дақылдарды
дайындау
бойынша
қызмет көрсетуге
мамандан-
дырылған
сервис
орталықтарды құру жолымен ауыл шаруашылығы
малдарын
толыққанды
азықтандыруды
қамтамасыз
ету үшін
тұрақты
жемшөп базасын
жасауды
ынталандыру
АШМ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
АӨК салаларының техникалық жарақтандырылуын арттыру
2.10
Сүт өндіру,
механика-
ландырылған
қой қырқу
қызметін
көрсету,
жем дайындау және қамтамасыз
ету, мал сою процестерін
автоматтан-
дыруға
мамандан-
дырылған
сервис-ор-
талықтарды
құруға
ықпал ету
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді

2.11
Модернизация
технологи-
ческих про-
цессов про-
изводства и
переработки
животновод-
ческой про-
дукции
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.12
Лизинг тех-
нологическо-
го оборудо-
вания и
специальной
техники для
субъектов
животновод-
ства
Отчет
в ПРК
МСХ,
КАФ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
500,0
...
...
РБ
2.13
Возмещение
ставки воз-
награждения
(интереса)
лизинговых
компаний по
лизингу
сельскохо-
зяйственной
техники и
оборудования
для пред-
риятий по
производству
и переработ-
ке животно-
водческой
продукции
Отчет
в ПРК
МСХ,
КАФ (по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
Формирование вертикально и горизонтально
интегрированных производств на основе кластерных
приоритетов в животноводстве и рыбном хозяйстве
Молочный
кластер
2.14
Формирование
конкуренто-
способного
экспорто-
ориентиро-
ванного
молочного
кластера в
Костанайской
области,
развитие
кластерных
инициатив
в других
регионах
Ин-
фор-
мация
в МСХ
Акимы
Коста-
найс-
кой,
Алма-
тинской,
Кара-
ган-
динской,
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.15
Субсидирова-
ние покупки
племенного
поголовья из
средств об-
ластного
бюджета
Ин-
фор-
мация
в ПРК
Аким
Коста-
найс-
кой
облас-
ти (со-
зыв),
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
60,0
...
...
МБ
2.16
Модернизация
материально-технической
базы лабора-
торий ка-
чества и
безопасности
молока и
продуктов
его перера-
ботки
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.17
Мониторинг
конкуренто-
способности
конечной
продукции,
производимой
в рамках
кластера по
сравнению
с импортными
аналогами
(цена, ка-
чество,
соответствие
международ-
ным стандар-
там)
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.18
Разработка
комплекса мер по повы-
шению каче-
ства сырья
(молока)
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
Коста-
найс-
кой,
Алма-
тинс-
кой,
Кара-
ган-
динской,
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.19
Содействие
укрупнению
специализи-
рованных
хозяйств по
производству
молока
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
Коста-
найс-
кой,
Алма-
тинс-
кой,
Кара-
ган-
динс-
кой,
Вос-
точно-
Казах-
стан-
ской
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
МБ
2.20
Разработка и
реализация
совместного
проекта
"Школьное
молоко"
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МОН,
МЗ,
акимы
облас-
тей
По
итогам 2006-
2007
годов
-
...
...
ДИ
Рыбный
кластер
2.21
Формирование
конкуренто-
способного
рыбного
кластера
Ин-
фор-
мация
в МСХ
аким
Аты-
раус-
кой
области
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат

2.11
Мал шаруа-
шылығы
өнімдерін
өндіру және
қайта өңдеу
процестерін
жетілдіру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
2.12
Мал шаруа-
шылығы
субъектілері үшін технологиялық
жабдықтардың және арнайы
техниканың
лизингі
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
ҚАҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
500,0
РБ
2.13
Мал шаруа-
шылығы
өнімдерін
өндіретін
және қайта
өңдейтін
кәсіпорындар үшін ауыл
шаруашылығы
техниканың
және жабдық-
тардың
қаржылық
лизингі
бойынша сыйақы (мүдде)
ставкасын
өтеу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
ҚАҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
Мал шаруашылығында және балық шаруашылығында кластерлік басым бағыттар негізінде тігінен және көлденеңінен ықпалдасқан өндірісті құру
Сүт кластері
2.14
Қостанай
облысында
бәсекеге
қабілетті
экспортты
бағдарлы
сүт кластерін
құру, басқа
өңірлерде
кластерлік
бастамшылықты
дамыту
АШМ-не
ақпа-
рат
Қос-
танай,
Ал-
маты,
Қара-
ғанды,
Шығыс
Қазақ-
стан
облыс-
тары-
ның
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.15
Облыстық
бюджет
қаражатынан
асыл тұқымды мал бастарын
сатып алуды
субсидиялау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
Қос-
танай
облы-
сының
әкімі
(ша-
қыру),
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
60,0
-
-
ЖБ
2.16
Сүт және
оның қайта
өңдеу
өнімдері
сапасы мен
қауіпсіздігі лаборатория-
сының
материалдық
-техникалық
базасын
жаңғырту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.17
Кластер
аясында
өндірілген
ақырғы
өнімнің
импорттық
аналогтарымен
салыстырғанда
бәсекеге
қабілетті-
лігіне (баға,
сапа, халықаралық
стандарттарға
сәйкестігі)
мониторинг
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
2.18
Шикізаттың
(сүттің)
сапасын
көтеру
жөнінде
шаралар
кешенін
әзірлеу
АШМ-не
ақпа-
рат
Қос-
танай,
Ал-
маты,
Қара-
ғанды,
Шығыс
Қазақ-
стан
облыс-
тары-
ның
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.19
Сүт өндіру
жөніндегі
маманданды-
рылған ша-
руашылық-
тарды
нығайтуға
ықпал ету
АШМ-не
ақпа-
рат
Қос-
танай,
Ал-
маты,
Қара-
ғанды,
Шығыс
Қазақ-
стан
облыс-
тары-
ның
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
2.20
"Мектеп сүті"
бірлескен
жобаны
әзірлеу
және іске
асыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
БҒМ,
ДСМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006-
2007
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша
-
-
-
БК
Балық
кластері
2.21
Бәсекеге
қабілетті
балық
кластерін
құру
АШМ-не
ақпа-
рат
Атырау
облы-
сының
әкімі
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді

2.22
Формирование
и поддержка
развития пе-
реработки
рыбной
продукции
и товарного
рыбоводства
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
аким
Аты-
рауской
области
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
2.23
Увеличение
добычи киль-
ки и части-
ковых рыб
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.24
Проведение
мероприятий
по воспроиз-
водству и
рационально-
му использо-
ванию рыбных
и других
водных
биоресурсов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МООС
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
623,2
...
...
РБ
2.25
Финансирова-
ние участия
в межгосу-
дарственных
программах
комплексных
исследований
по оценке
рыбных запа-
сов
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
20,0
...
...
РБ
2.26
Качественное
улучшение
профессиона-
льной подго-
товки инс-
пекторского
состава тер-
риториальных
органов Ко-
митета рыб-
ного хозяй-
ства
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
1,5
...
...
РБ
2.27
Разработка
Концепции
развития
рыбного
хозяйства
на 2007-2015
годы
Пос-
тано-
вле-
ние
ПРК
МСХ,
ТОО
НПЦ РХ
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей
II
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2.28
Содействие в
организации
озерно-то-
варного ры-
боводства по
Костанайс-
кой, Северо-
Казахстанс-
кой, Акмо-
линской, Ка-
рагандинс-
кой, Кызыл-
ординской,
Западно-Ка-
захстанской
областям
Ин-
фор-
мация
в ПРК
акимы
облас-
тей,
МСХ,
ТОО
НПЦ РХ
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
Механизмы регулирования продовольственных
рынков животноводческой продукции
2.29
Проведение
государст-
венных заку-
почных опе-
раций и це-
новых интер-
венций по
наиболее
значимым ви-
дам продук-
ции животно-
водства, оп-
ределенных
решением
Правительст-
ва РК
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО МОК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
2.30
Развитие
экспортного
потенциала
животновод-
ческой про-
дукции путем
увеличения
уставного
капитала АО
"Мал өнімде-
рі корпора-
циясы"
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО МОК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
1500,0
...
...
РБ
2.31
Строительст-
во современ-
ных откор-
мочных пло-
щадок по до-
ращиванию и
откорму ско-
та и экс-
портных
карантинных
площадок
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО МОК
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей
I
квар-
тал
2008
года
-
...
...
РБ
Итого
6796,7 - -
2-1 Рыбоводство, рыбная промышленность
2-1.1
Внести
предложение
по созданию
предприятия
по произ-
водству
рыбных
кормов,
рыбоводного
оборудования
и инвентаря
Предло-
жение
в ПРК
МИТ,
МЭБП,
МСХ
IV
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.2
Изучить и
внести
предложения
по приме-
нению жира,
мяса и шкур
тюленей в
медицинских
и других
целях
Предло-
жение
в ПРК
МСХ,
МИТ,
МЗ
IV
квартал
2007
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.3
Внести
предложение
по органи-
зации
зональных
встреч поль-
зователей с
представи-
телями МСХ,
МЭБП, МФ,
МИТ по
вопросам
разъяснения
налоговой,
таможенной,
инвести-
ционной и
кредитной
политики в
Республике
Казахстан в
отношении
малого и
среднего
бизнеса
занятых в
рыбной
отрасли
Предло-
жение
в ПРК
МСХ,
МЭБП,
МФ,
МИТ
IV
квартал

2.22
Балық өнімін
қайта өңдеуді
және тауарлық
балық шару-
ашылығын
дамытуды
қолдау және құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
Атырау
облы-
сының
әкімі
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
2.23
Шабақ
балықтарды
және шағын
балықтарды
аулауды
ұлғайту
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.24
Балық пен
басқа су
биоресурс-
тарының
өсімін
молайту
және ұтымды
пайдалану
жөнінде
іс-шараларды жүргізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ҚОҚМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
623,2
-
-
РБ
2.25
Балық қорын
бағалау
бойынша
мемлекет-
аралық
кешенді
зерттеулер
бағдарла-
масына
қатысуды
қаржыландыру
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
20,0
-
-
РБ
2.26
Балық
шаруашылығы
комитетінің
аумақтық
органдарының
инспектор-
лық құрамын
кәсіптік
дайындауды
сапалы
жақсарту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1,5
-
-
РБ
2.27
Балық шару-
ашылығын
дамытудың
2007-2015
жылдарға
арналған
Тұжырымда-
масын
әзірлеу
ҚРҮ-не
қау-
лысы
АШМ, БШ
ҒӨО ЖШС
(келі-сім
бой-
ынша),
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006
жылдың
II
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
2.28
Қостанай,
Солтүстік
Қазақстан,
Ақмола,
Қызылорда,
Қарағанды,
Батыс
Қазақстан
облыстары
бойынша
көл-тауар
балық шару-
ашылығын
ұйымдастыруға
ықпал ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері,
АШМ, БШ
ҒӨО ЖШС
(келі-сім
бой-
ынша)
2007
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
Мал шаруашылығы өнімінің азық-түлік рыноктарын реттеу тетігі
2.29
ҚР Үкіметінің
шешімімен
айқындалған
мал шаруа-
шылығы
өнімінің
елеулі түрлері
бойынша
мемлекеттік
сатып алу
операция-
ларын және
баға интер-
венциясын
жүргізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
МӨК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
2.30
"Мал өнімдері
корпора-
циясы" АҚ
жарғылық
капиталын
ұлғайту
жолымен мал
шаруашылығы
өнімдерінің
экспорттық
әлеуетін
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
МӨК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1500,0
-
-
РБ
2.31
Мал борда-
қылау және
жетілдіру
алаңдарын,
сондай-ақ
экспортты
карантинді
қазіргі
заманғы
алаңдарды
салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
МӨК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша),
облыс-
тардың
әкім-
дері
2008
жылдың I тоқ-
саны
-
...
...
РБ
Барлығы
6796,7
-
-
2-1. Балық шаруашылығы, балық өнеркәсібі
2-1.1
Балық жемдерін,
балық өсіру
жабдықтарымен
мүкәммалын
өндіру
жөніндегі
кәсіпорындарын
құру жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс
ИСМ,
ЭБЖМ,
АШМ
2008
ж. IV
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
ді
2-1.2
Итбалықтың
майын, етін
және терісін
медициналық
және басқа да
мақсаттарға
қолдану
жөніндегі
ұсыныстарды
зерделеу және
енгізу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс
АШМ,
ИСМ,
ДМ
2007
ж. IV
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
ді
2-1.3
Балық саласында
жұмыспен
қамтылған
шағын және
орта бизнеске
қатысты
Қазақстан Республика-
сында салық,
кеден,
инвестиция
және кредит
саясатын
түсіндіру
мәселелері
бойынша АШМ,
ЭБЖМ, Қаржымині, ИСМ
өкілдерімен
пайдаланушы-
лардың
аймақтық
кездесулерін
ұйымдастыру
жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не
ақпа-
рат
АШМ,
ЭБЖМ
Қар-
жы-
мині,
ИСМ

2007
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.4
Внести
предложения
по организа-
ции и про-
ведению
респуб-
ликанской
выставки
Предло-
жение
в ПРК
МСХ,
акимат
города
Астаны
III
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.5
Внести
предложения
по реализа-
ции инвести-
ционного
проекта,
направлен-
ного на
закуп, пере-
работку и
реализацию
рыбной
продукции
в Аральском
регионе
Предло-
жение
в ПРК
акимат
Кызылор-
динской
области,
АО "Фонд
устойчи-
вого
развития
"Қазына"
I
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.6
Внести
предложения
по усилению
контроля за
переработкой
и оборотом
водных био-
логических
ресурсов и
продукции из
них,
особенно
осетровых
видов рыб
Каспийского
моря,
включая
налоговый и
таможенный
режимы
Предло-
жение
в ПРК
МСХ,
МФ,
МВД
II
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.7
Внести
предложения
по увели-
чению госу-
дарственного
образовате-
льного
заказа по
специаль-
ностям рыбо-
хозяйст-
венных
отраслей
Предло-
жение
в ПРК
МОН,
МСХ
IV
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
2-1.8
Принять меры
по повышению
квалификации
и перепод-
готовки
кадров
рыбного
хозяйства в
высших
учебных
заведениях
Предло-
жение
в ПРК
МОН,
МСХ
II
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3. Развитие отечественного сельхозмашиностроения
3.1
Субсидирова-
ние ставок
вознагражде-
ния (интере-
са) по кре-
дитам,
выдаваемым
банками вто-
рого уровня
предприятиям
по производ-
ству сель-
скохозяйст-
венной тех-
ники, узлов,
агрегатов,
запасных
частей к ним
и оборудова-
ния на по-
полнение их
оборотных
средств
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
3.2
Проведение
испытаний и
обязательнойсертификации
продукции
сельхозмаши-
ностроения
отечествен-
ного и
зарубежного
производства
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
3.3
Содействие
внедрению в
производство
сельхозмаши-
ностроения
международ-
ных стандар-
тов управле-
ния качест-
вом
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3.4
Определение
перспектив-
ных направ-
лений разви-
тия произ-
водства
сельскохо-
зяйственной
техники с
учетом пот-
ребностей и
потенциаль-
ного спроса
на внутрен-
нем и внеш-
нем рынках
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ
I
полу-
годие
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3.5
Привлечение
инвестиций
для формиро-
вания инно-
вационных
проектов,
направленных
на выпуск
конкуренто-
способной
продукции
(широкозах-
ватной
посевной и
уборочной
техники)
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
1200,0
...
...
ДИ
3.6
Государстве-
нный учет и
регистрация
тракторов,
прицепов к
ним,
самоходных
сельскохо-
зяйственных,
мелиора-
тивных и
дорожно-
строительных
машин и
механизмов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

2007
ж. IV
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
-ді
2-1.4
Республикалық
көрме
ұйымдастыру
және өткізу
жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс
АШМ,
Аста
-на
қала-
сының
әкім-
дігі
2008 ж.
IІІ
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
ді
2-1.5
Арал өңірінде
балық өнімін
сатып алуға,
қайта өңдеуге
және сатуға
бағытталған
инвестициялық
жобаны іске
асыру жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не ақпа-рат
Қызыл-
орда
облы-
сының
әкім-
дігі,
"Қазы-
на"
ор-
нықты
даму
қоры"
АҚ
2008
ж. I
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
ді
2-1.6
Су биологиялық
ресурстарының
және олардың
өнімдерінің,
әсіресе Каспий
теңізіндегі
бекіре балық
түрлерінің
қайта өңделуі
мен айналымына
салық және
кедендік
режимдерді
қоса алғанда,
бақылауды
күшейту жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс-
тар
АШМ,
ҚМ,
ІІМ
2008
ж. IІ
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
-ді
2-1.7
Балық
шаруашылығы
саласы
мамандықтары
бойынша
мемлекеттік
білім
тапсырыстарын
ұлғайту
жөнінде
ұсыныстар
енгізу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс
БҒМ, АШМ
2008
ж. IV
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
-ді
2-1.8
Жоғары оқу
орындарындарда
балық
шаруашылығы
кадрларының
біліктілігін
арттыру және
оларды қайта
даярлау жөнінде
шаралар
қабылдау
ҚРҮ-
не
ақ-
парат
БҒМ, АШМ
2008
ж. IІ
тоқсан
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет етпей
ді
3. Отандық ауыл шаруашылығы машиналарын жасауды дамыту
3.1
Ауыл
шаруашылығы
техникала-
рын, торап-
тарын, агре-
гаттарды,
олардың
қосалқы
бөлшектеріне және құрал-
жабдықтарын
өндіруге
екінші
деңгейдегі
банктерден
берілетін
кредиттер
бойынша
сыйақы (мүдде)
ставкасын
субсидиялау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
3.2
Отандық және
шетелдік
ауыл шару-
ашылығы
машиналарын
жасау өнім-
дерін
сынақтан
өткізу және
міндетті
сертифи-
каттау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
өткен
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша
-
-
-
РБ
3.3
Ауыл
шаруашылығы
машиналарын
жасау кәсіпорында-
рында сапаны
басқарудың
халықаралық
стандартта-
рын енгізуге
көмек көрсету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
3.4
Ішкі және
сыртқы
рыноктардың
қажетті-
лігі мен
әлеуетті
сұранысын
ескере отырып ауыл
шаруашылығы
техникасы
өндірісін
дамытудың
перспекти-
валық
бағыттарын
анықтау
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
ИСМ
2006
жыл-
дың
1
жарты
жыл-
дығы
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
3.5
Бәсекеге
қабілетті
өнімдер
өндіруге
бағытталған
инновация-
лық жоба-
ларды іске
асыруға
инвестиция
тарту (кең
қамтылған
егін егу
және жинау
техникалары)
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1200,0
-
-
БК
3.6
Тракторларды,
олардың
тіркемелерін,
өздігінен
жүретін ауыл
шаруашылығы,
мелиоративтік
және
жол-құрылыс
машиналары
мен
тетіктерін
мемлекеттік
есепке алу
және тіркеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

63,3
217,6
...
РБ
3.6-1
Разработка
мер по
созданию и
эффективному
функциони-
рованию
головных
проектно-
конструк-
торских бюро
по разра-
ботке и
организации
производства
по приори-
тетным
направлениям
сельхозмаши-
ностроения
Предло-
жение
в ПРК
МСХ,
МИТ
июнь,
2008
года
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3.6-2
Содействие
созданию
сети регио-
нальных
центров по
перепод-
готовке
кадров по
эксплуата-
ции, техни-
ческому
обслуживанию
и ремонту
зарубежной
сельскохо-
зяйственной
техники
Инфор-
мация
в МСХ
АО "Казаг-
роинно-
вация"
IV
квартал
2008
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
3.6-3
Разработать
и издать
рекомендации
по системе
технологий и
машин для
комплексной
механизации
растение-
водства,
животно-
водства и
переработки
сельскохо-
зяйственной
продукции
Инфор-
мация
в МСХ
АО "Казаг-
роинно-
вация"
IV
квартал
2007-
2008
годов
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Итого
1263,3 ... ...
4. Развитие обслуживающей инфраструктуры и систем
оценки безопасности и качестве продукции
Модернизация и укрепление системы контроля качества и
оценки рисков безопасности продукции АПК,
совершенствование технического регулирования
4.1
Развитие На-
ционального
центра мони-
торинга,
референции,
лабораторной
диагностики
и методоло-
гии в
ветеринарии
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
97,8
...
...
РБ
4.2
Выполнение
мероприятий
по диагнос-
тическим ис-
следованиям
болезней
животных и
птиц
Отчет в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
1506,5
...
...
РБ
4.3
Организация
противоэпи-
зоотических
мероприятий
по борьбе с
особо опас-
ными болез-
нями сель-
скохозяйст-
венных жи-
вотных и
птиц
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
3218,0
...
...
РБ
4.4
Ликвидация
очагов ост-
рых инфек-
ционных
заболеваний
животных и
птиц
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
172,5
...
...
РБ
4.5
Обеспечение
сельских ок-
ругов спе-
циальными
убойными
пунктами
(площадками)
и скотомо-
гильниками
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
По
итогам
полу-
годий,
еже-
годно
-
...
...
МБ
4.6
Создание го-
сударствен-
ного научно-
контрольного
центра по
сертификации
и стандарти-
зации вете-
ринарных
препаратов
Пре-
дло-
жение
в ПРК
МСХ,
МИТ
IV
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.7
Расширение
ветеринарно-
го обслужи-
вания сель-
скохозяйст-
венных жи-
вотных
субъектами
предприни-
мательства в
области
ветеринарии
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
По
итогам
полу-
годий,
еже-
годно
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.8
Проведение
мониторинга
за развитием
и распрост-
ранением
вредных и
особо опас-
ных вредных
организмов,
предусмотрев
передачу
функций мо-
ниторинга ГУ
"Республи-
канский ме-
тодический
центр фито-
санитарной
диагностики
и прогнозов"
от ТОО
"Фитосанита-
рия"
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

63,3
217,6
-
РБ
3.6-1
Ауыл шаруашы-
лығы машина-
ларын жасау-
дың басым
бағыттары
бойынша
өндірісті
әзірлеу мен
ұйымдастыру
жөніндегі
бас жобалау-
конструктор-
лық бюролар
құру және
олардың
тиімді жұмыс
істеуі
жөнінде
шаралар
әзірлеу
ҚРҮ-
не
ұсы-
ныс
АШМ,
ИСМ
2008
ж.
Маусым
-
Қаржы-лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
3.6-2
Шетелдік ауыл
шаруашылығы
техникаларын
пайдалану,
техникалық
қызмет
көрсету және
жөндеу бойынша
кадрларды
қайта даярлау
жөніндегі
өңірлік
орталықтардың
желісін
құруға
жәрдемдесу
АШМ-
ге
ақпа-
рат
АҚ
"Қаз-
Агро
инно-
ва-
ция"
2008
ж. IV
тоқсан
Қаржы-лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
3.6-3
Өсімдік
шаруашылығын,
мал шаруа-
шылығын және
ауыл шаруа-
шылығы өнімін
өңдеуді
кешенді
механикалан-
дыруға
арналған
технология-
лар мен
машиналар
жүйесі
жөнінде
ұсынымдар
әзірлеу және
басып шығару
АШМ-
ге
ақпа-
рат
АҚ
"Қаз-
Агро-
инно-
ва-
ция"
2007-
2008
жж. IV
тоқсан
Қаржы-лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
Барлығы
1263,3
-
-
4. Қызмет көрсету құрылымын және өнімнің қауіпсіздігін
және сапасын бағалау жүйесін дамыту
АӨК өнімдерінің сапасын бақылау және қауіпсіздік қаупін
бағалау жүйесін жаңарту және нығайту, техникалық реттеуді жетілдіру
4.1
Ветерина-
рияда
мониторинг,
референция,
зертханалық
диагностика және әдістемелік Ұлттық
орталығын
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
97,8
-
-
РБ
4.2
Малдар мен
құстардың
ауруларын
диагности-
калық зерттеу
бойынша
іс-шараларды
орындау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1506,5
-
-
РБ
4.3
Ауыл шаруа-
шылығы малдары мен құстарының аса қауіпті
ауруларымен
күресте
эпизоотияға
қарсы іс-
шараларды
ұйымдастыру
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
3218,0
-
-
РБ
4.4
Малдар мен
құстардың
аса жұқпалы
ауруларының
ошақтарын
жою
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
172,5
-
-
РБ
4.5
Ауылдық
округтерді
арнайы мал
сою пункте-
рімен (алаң-
дарымен)
және мал
көмбелермен
қамтамасыз
ету
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Жарты
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша,
жыл
сайын
-
-
-
МБ
4.6
Ветеринар-
лық препа-
раттарды
стандарттау
және серти-
фикаттау
бойынша
мемлекеттік
ғылыми-
бақылау
орталығын
құру
ҚРҮ-не
ұсы-
ныс
АШМ,
ИСМ
2006
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.7
Ветеринария
саласындағы
кәсіпкерлік
субъекті-
лері көрсе-
тетін ауыл
шаруашылығы
малдарына
ветеринар-
лық қызметті
кеңейту
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Жарты
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша,
жыл
сайын
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.8
"Республи-
калық фито-
санитарлық
диагностика
және болжам"
ММ монито-
ринг қызме-
тін "Фито-
санитария"
ЖШС-нан
беруді көздей отырып, зиянды және
аса қауіпті
зиянды
организм-
дердің
дамуы мен
таралуына
мониторинг
жүргізу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

554,5
...
...
РБ
4.9
Проведение
борьбы с
особо опасными
вредными
организмами
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
2295,9
...
...
РБ
4.10
Удешевление
протрави-
телей семян
и гербицидов
Отчет
в ПРК
МСХ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
815,0
...
...
РБ
4.11
Проведение
мероприятий
по выявле-
нию, локали-
зации и лик-
видации оча-
гов распро-
странения
карантинных
вредителей,
болезней
растений и
сорняков
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
740,2
...
...
РБ
4.12
Внесение
предложений
по увеличе-
нию штатной
численности
государст-
венных инс-
пекторов по
карантину
растений
на 200 ед.
и создание
управления
по карантину
растений в
МСХ
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ
I
квар-
тал
2006
года
-
...
...
РБ
4.13
Приведение в
соответствие
с требова-
ниями между-
народных
стандартов
зданий и
сооружений
ветеринарных
и карантин-
ных лабора-
торий рес-
публики
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
...
...
РБ
4.14
Строительст-
во специаль-
ных хранилищ
(могильни-
ков) и
организация
захоронения
запрещенных
и непригод-
ных пестици-
дов, а также
тары из под
использован-
ных пестици-
дов
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
По
ито-
гам
полу-
го-
дий,
еже-
годно
280,0
...
...
МБ
4.15
Проведение
лабораторных
экспертиз
подкарантин-
ной продук-
ции на
наличие в
ней каран-
тинных
объектов,
выявление
скрытой
зараженности
в посевном и
посадочном
материале
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

554,5
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.9
Аса қауіпті
зиянды ор-
ганизмдермен
күрес жүргізу
ҚРҮ-
не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
2295,9
-
-
РБ
4.10
Тұқымдар мен герби-
цидтерді
уландыруды
арзандату
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
815,0
-
-
РБ
4.11
Карантиндік
зиянкес-
тердің, өсімдік
ауруларының, арамшөптердің
таралу
ошақтарын
табу, оқшаулау
және жою
іс-шараларын жүргізу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
740,2
-
-
РБ
4.12
АШМ
өсімдіктер
карантині
бойынша
басқарма құру және
өсімдіктер
карантині
бойынша
мемлекеттік
инспектор-
лардың штаттық санын
200 бірлікке көбейту жөнінде
ұсыныс енгізу
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
2006
жылдың I тоқ-
саны
-
-
-
РБ
4.13
Республиканың
ветеринарлық және каран-
тиндік
зертханалар
ғимараттары
мен құры-
лыстарды
халықаралық
стандарттар
талаптарына
сәйкестендіру
АШМ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.14
Тыйым
салынған
және жарамсыз
пестицидтер-
ді, сондай-ақ
пайдаланыл-
маған пестицид-
тердің
ыдысын көму
үшін арнайы
сақтау қой-
маларын
(көмбелер)
салу
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Жарты
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша,
жыл
сайын
280,0
-
-
ЖБ
4.15
Карантинге
жатқызылатын өнімдерде ка-
рантиндік
объектілердің
барлығына
зертханалық
сараптама
жүргізу, егу және отырғызу
материал-
дарындағы
жасырын
жұқпалыларды табу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

39,7
...
...
РБ
4.16
Проработка вопроса передислока-
ции ГУ "Государст-
венная комиссия по сортоиспыта-нию сельскохо-
зяйственных культур" МСХ в г. Астану
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
IV
квар-
тал
2008
года
-
...
...
Не требует финан-
совых затрат
4.17
Оснащение
лаборатории
по оценке
качества
испытываемых
сортов сельскохо-
зяйственных
культур
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
I
квар-
тал
2008
года
-
...
...
РБ
4.18
Создание ла-
боратории по
определению
принадлеж-
ности расте-
ний к гене-
тически
модифициро-
ванным
объектам
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МОН
IV
квар-
тал
2008
года
-
...
...
РБ
4.19
Реализация
инвестицион-
ного проекта
"Повышение
конкуренто-
способности
сельскохо-
зяйственной
продукции"
Отчет
в МФ
МСХ
Ян-
варь,
по
ито-
гам
пре-
дыду-
щего
года
806,5
...
...
РБ
4.20
Проработать
вопрос по
вступлению
Казахстана
в члены Меж-
дународной
организации
по охране
сортов рас-
тений (УПОВ)
и Междуна-
родной ассо-
циации по
семенному
контролю
(ИСТА)
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИД
IV
квар-
тал
2007
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.20-1
Повышение
конкуренто-
способности
казахстанс-
кого зерна
посредством
тарифного
регулиро-
вания,
совер-
шенствования
государст-
венных
стандартов и
обеспечения
перехода на
между-
народные
стандарты
систем
управления
качеством
на базе ИСО
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ
Январь,
по
итогам
преды-
дущего
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Система заготовки сельскохозяйственной продукции
4.21
Стимулиро-
вание
объединения
сельхоз-
формирований
путем
льготного
кредитования
сельских
потреби-
тельских
коопера-
тивов, хозяй-
ственных
товариществ,
акционерных
обществ,
производст-
венных
кооперативов
по совмест-
ному произ-
водству,
заготовке,
хранению,
переработке,
сбыту,
транспор-
тировке
сельхоз-
продукции,
снабжению
сельхоз-
товаропроиз-
водителей
товарно-
материаль-
ными
ценностями,
а также по
оказанию
других
сервисных
услуг,
оснащенных
специали-
зированной
техникой,
холодильным
и специали-
зированным
оборудо-
ванием
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО АКК
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
3541,5
...
...
РБ
4.22
Предложение
по снижению
налоговой
нагрузки для
торгово-за-
купочных
предприятий,
осуществляю-
щих закупоч-
ную деятель-
ность непо-
средственно
у сельхозто-
варопроиз-
водителей
Пре-
дло-
жение
в ПРК
МСХ,
МЭБП,
МФ,
МИТ,
акимы
облас-
тей
IV
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Оптовая торговля продукцией АПК
4.23
Создание
межрегиона-
льного тер-
минала (по
принципу
"север -
юг") плодо-
овощной
продукции с
функциями
биржевого
склада
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ,
МИТ,
акимы
облас-
тей, г.
Астаны,
г.
Алматы
II
квар-
тал 2006 года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.24
Развитие
системы за-
купки това-
ров органи-
зациями оп-
товой тор-
говли у за-
готовитель-
ных и пере-
рабатывающих
предприятий
на основе
договоров
контрактации
заключаемых
до начала
сельскохо-
зяйственного
года
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МИТ,
МСХ,
акимы
облас-
тей,
Ассо-
циация
рын-
ков,
пред-
прини-
мателей
тор-
говли и
сферы
услуг
IV
квар-
тал

39,7
-
-
РБ
4.16
АШМ "Ауыл ша-
руашылығы да-
қылдарын
сорттық сынау
жөніндегі
мемлекеттік
комиссия"
ММ-ны Астана
қаласына кө-
шіру мәселе-
сін пысықтау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
2008
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жылық
шы-
ғын-
дарды
талап
ет-
пейді
4.17
Ауыл шаруа-
шылығы
дақылдарының
сыналатын
сорттарының
сапасын
бағалау
жөніндегі
зертхананы
жарақтандыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
2008
жыл-
дың I
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
4.18
Өсімдік-
тердің ге-
нетикалық
түрлері
өзгерген
объектілерге қатыстылығын
анықтау
жөніндегі
зертхана құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
БҒМ
2008
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
4.19
"Ауыл
шаруашылығы
өнімдерінің
бәсекеге
қабілеттілі-
гін арттыру
инвестициялық жобаны
іске асыру
ҚМ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
806,5
-
-
РБ
4.20
Қазақстан-
ның Өсім-
діктердің
сорттарын
қорғау
жөніндегі
халықаралық
ұйымға
(ӨСҚҰ) және
Тұқымдық
бақылау
жөніндегі
халықаралық
қауымдас-
тыққа (ИСТА)
мүшелікке
кіру жөніндегі
мәселемен
жұмыс істеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
СІМ
2007
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.20-1
Тарифтік
реттеу,
мемлекеттік
стандарттарды
жетілдіру
және ИСО
базасында
сапаны
басқару
жүйесінің
халықаралық
стандарттарға
өтуін
қамтамасыз
ету арқылы
Қазақстан
астығының
бәсекеге
қабілеттілі-
гін арттыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(шақы
-ру),
ИСМ
Қаңтар,
алдыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойын-
ша
Қар-
жы-
лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
Ауыл шаруашылығы өнімдерін дайындау жүйесі
4.21
Ауылдық
тұтыну
кооператив-
терін,
шаруашылық
серіктестік-
терін,
акционерлік
қоғамдарды,
ауыл
шаруашылығы
өнімін
бірлесіп
өндіру,
даярлау,
сақтау,
қайта өңдеу,
өткізу,
тасымалдау
жөніндегі
өндірістік
кооператив-
терді, ауыл
шаруашылығы
тауарын
өндірушілерді
тауарлық-
материалдық
құндылықтар-
мен жабдық-
тау, сондай-
ақ арнайы
техникамен,
тоңазытқыш
және арнайы
жабдықтармен
жарақтанды-
рылған басқа
да қызметтер
көрсету
бойынша
жеңілдікпен
кредит беру
арқылы ауыл
шаруашылығы
құрылымдарын
біріктіруді
ынталандыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
АНК АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
3541,5
-
-
РБ
4.22
Ауыл
шаруашылығы
тауарын өн-
дірушілерден
тікелей сатып алу
қызметін
жүзеге
асыратын
сауда-сатып
алу кәсіп-
орындар үшін салық жүктемесін төмендету
жөнінде
ұсыныс
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
ЭБЖМ,
ҚМ, ИСМ
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
АӨК өнімдерін көтерме сату
4.23
Биржа
қоймасы
қызметімен
жеміс-
көкөніс
өнімдерінің
өңіраралық
("солтүстік
-оңтүстік
принципі
бойынша)
терминалын
құру
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
ИСМ,
облыс-
тар,
Астана
қ.,
Алматы
қ.,
әкім-
дері
2006
жылдың
II
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.24
Көтерме
сауда ұйым-
дарының
тауарларды
ауыл шару-
ашылығы
басталғанға
дейін
келісім-
шарттайтын
келісім
негізінде
дайындайтын
және қайта
өңдейтін
кәсіпорын-
дардан
сатып алу
жүйесін
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ИСМ,
АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері,
Сауда
және
қызметкөр-
сету
саласы
кәсіп-
керлер
рынок-
тары-
ның
қауым-
дас-
тығы

2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.25
Организация
оптовых
(коммуналь-
ных) рынков
сельскохо-
зяйственной
продукции
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
МБ
4.26
Формирование
системы
электронных
торгов сель-
скохозяйст-
венной про-
дукцией в
режиме
он-лайн
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
еже-
годно
-
...
...
РБ
4.27
Принятие мер
по совершен-
ствованию
законода-
тельства о
товарных
биржах
Отчет
в ПРК
МИТ
(со-
зыв),
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.27-1
Развитие
биржевой
торговли
сельскохо-
зяйственной
продукцией
на сущест-
вующих
товарных
биржах,
путем
увеличения
их уставного
капитала
Отчет
в ПРК
МСХ
(созыв),
МИТ,
общест-
венные
объеди-
нения
пред-
прини-
мателей
(по
согла-
сова-
нию)
Январь,
по
итогам
преды-
дущего
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.27-2
Создание
центрально-
азиатской
ассоциации
производи-
телей муки и
хлеба
Согла-
шение
Общест-
венные
объеди-
нения
пред-
прини-
мателей
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квартал
2007
года
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Финансовая и страховая инфраструктура АПК
4.28
Расширение
сети сельс-
ких кредит-
ных товари-
ществ и их
кредитование
через увели-
чение устав-
ного капита-
ла АО
"Аграрная
кредитная
корпорация"
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
5400,0
...
...
РБ
4.29
Развитие
несельско-
хозяйствен-
ного бизнеса
на селе
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АКК
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
4.30
Увеличение
объемов га-
рантирования
зерновых
расписок и
расширения
применения
данной схемы
на другие
виды сель-
хозпродукции
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
КАГ
(по
согла-
сова-
нию),
МИТ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
800,0
...
...
РБ
4.31
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
4.32
Поддержка
сельского
предпринима-
тельства и
повышение
доходности
сельского
населения
путем микро-
кредитования
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
2000,0
...
...
РБ
4.33
Организация
государст-
венного ипо-
течного и
потребитель-
ского креди-
тования
сельского
населения
и субъектов
АПК
Пре-
дло-
жение
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей
II
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.34
Поддержка
страхования
в растение-
водстве
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
ФФПСХ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
100,0
...
...
РБ
4.35
Совершенст-
вование за-
конодатель-
ства по
сельскохо-
зяйственному
страхованию
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей,
ФФПСХ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.36
Стимулирова-
ние создания
обществ
взаимного
страхования
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
IV
квар-
тал

2006
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.25
Ауыл
шаруашылығы
өнімдерінің
көтерме (комму-
налдық)
рыноктарын
ұйымдастыру
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
4.26
Он-лайн
режимінде
ауыл
шаруашылығы
өнімдерінің
электрондық
сауда жүйе-
сін қалып-
тастыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
ҚАМ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Жыл
сайын
IV
тоқсан
-
-
-
РБ
4.27
Тауарлық
биржалар
туралы
заңнаманы
жетілдіру
жөніндегі
шаралар
қабылдау
ҚРҮ-не
есеп
ИСМ
(ша-
қыру),
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.27-1.
Бар тауарлық
биржаларда
ауылшаруашы-
лығы
өнімдерін
биржалық
сатуды
жарғылық
капиталын
ұлғайту
жолымен
дамыту
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(шақы-
ру),
ИСМ,
кәсіп-
керлер-дің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бойы-
нша)
Қаң-
тар,
алдың-
ғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бойын-
ша
Қар-
жы-
лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
4.27-2.
Ұн мен нан
өндірушілер-
дің Орта
Азиялық
қауымдастығын
құру
Келі-
сім
Кәсіп-
кер-
лер-
дің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бойын-
ша)
2007
жылдың
IV
тоқса-
ны
Қар-
жы-
лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
АӨК қаржылық және сақтандыру инфрақұрылымдары
4.28
Ауылдық
кредиттік
серіктес-
тіктер
желісін
кеңейту және
оларға
"Аграрлық
несие кор-
порациясы"
АҚ жарғылық
капиталын
ұлғайту
арқылы
кредит беру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
АНК
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
5400,0
-
-
РБ
4.29
Ауылда ауыл
шаруашылығына
жатпайтын
бизнесті
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
АНК
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.30
Астық
қолхаттары
бойынша
кепілдік
беру көлемін
ұлғайту және осы схеманы
ауыл
шаруашылығы
өнімдерінің
басқа
түрлеріне
қолдануды
кеңейту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ҚАК
(келі-
сім
бой-
ынша),
ИСМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
800,0
-
-
РБ
4.31
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
4.32
Ауылдық
кәсіпкер-
лікті қолдау
және шағын
кредит беру
жолымен
ауыл халқының
табысын
арттыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
2000,0
-
-
РБ
4.33
Ауыл халқына
және АӨК
субъекті-
леріне
мемлекеттік
ипотека
және тұтыну
кредиттерін
беруді
ұйымдастыру
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006
жылдың
II
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.34
Өсімдік
шаруашылы-
ғындағы
сақтанды-
руды қолдау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
АШҚҚҚ
АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
100,0
-
-
РБ
4.35
Ауыл шаруа-
шылығын
сақтандыру
жөніндегі
заңнаманы
жетілдіру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері,
АШҚҚҚ
АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тын-
ды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.36
Өзара
сақтандыру
қоғамдарын
құруды
ынталандыру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ

2007-
2008
годов
-
...
...
РБ
4.37
Реализация
инвестицион-
ного проекта
"Постприва-
тизационная
поддержка
сельского
хозяйства"
- 2 этап
Отчет
в МФ
МСХ
Ян-
варь,
по
ито-
гам
пре-
дыду-
щего
года
975,5
...
...
РБ
Информационно-маркетинговое обеспечение
4.38
Разработка
Перечня ин-
формации,
подлежащей
предоставле-
нию субъек-
там агропро-
мышленного
комплекса на
бесплатной
основе
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию),
акимы
облас-
тей
I
квар-
тал
2006
года
110,0
...
...
РБ
4.39
Укрепление
материально-технической
базы АО
"Казагромар-
кетинг" в
целях разви-
тия информа-
ционной инф-
раструктуры
на селе
Отчет
в ПРК
МСХ,
КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007
года
-
...
...
РБ
4.40
Создание в
информацион-
но-маркетин-
говой систе-
ме МСХ еди-
ной автома-
тизированной
системы уп-
равления от-
раслями аг-
ропромышлен-
ного комп-
лекса E-
Agriculture
(мониторинг
сельских
населенных
пунктов,
идентифика-
ция сельхоз-
животных,
электронные
торги)
Отчет
в МФ
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
4.41
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
4.42
Обеспечение
на базе
сельских ин-
формационно-консульта-
ционных
центров
регулярного
проведения
обучающих
семинаров по основам
ведения
агробизнеса
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.43
Обучение
сельского
населения
компьютерной
грамотности
через сель-
ские инфор-
мационно-
консульта-
ционные
центры
Отчет
в ПРК
МСХ,
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
4.44
Проведение
выставочно-
ярмарочных
мероприятий
на региона-
льном и
областном
уровнях
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей,
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
26,7
...
...
МБ
Научное и кадровое обеспечение отраслей АПК
4.45
Принятие
нормативных
правовых
актов, рег-
ламентирую-
щих порядок
и условия
конкурсного
отбора и
бюджетного
финансирова-
ния приклад-
ных научных
и иннова-
ционных
проектов в
сфере агро-
промышленно-
го комплекса
При-
казы
МСХ
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.46
(исключена - постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589)
4.47
Организация
экспертизы
контрольных
проб при
приемке зер-
на на хлебо-
приемные
предприятия
Ин-
фор-
мация
в МСХ
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
...
...
МБ
4.48
(исключена - постановлением Правительства РК от 17.06.2008 N 589)
4.49
Поддержка
ученых и
специалистов
в области
аграрной
науки
(премия им.
А.И.Бараева)
От-
чет
в
ПРК
МСХ,
МЭБП
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
0,6
...
...
РБ
4.50
Проведение
научных исс-
ледований в
области АПК,
направленных
на создание
наукоемких,
ресурсосбе-
регающих и
экологически
чистых
производств,
в том числе:
модернизация
учебного и
научного
оборудова-
ния, пос-
тоянное
обновление и
расширение
учебно-мето-
дической,
материально-
технической
базы учебных
заведений и
научных
центров Ми-
нистерства
сельского
хозяйства
Республики
Казахстан
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

2007-
2008
жыл-
дардың
ІV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
4.37
"Ауыл шару-
ашылығын
жекешелен-
діруден
кейінгі
қолдау"
инвестициялық жобасын іске асыру - 2 кезең
ҚМ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
975,5
-
-
РБ
Ақпараттық-маркетингтік қамтамасыз ету
4.38
Агроөнер-
кәсіптік
кешен субъ-
ектілеріне
тегін
негізінде
берілуге
жататын
ақпараттар
Тізбесін
әзірлеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
АО
ҚАМ
АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша),
облыс-
тар
әкім-
дері
2006
жылдың I тоқ-
саны
110,0
-
-
РБ
4.39
Ауылда
ақпараттық
инфрақұ-
рылымдарды
дамыту
мақсатында
"Қазагро-
маркетинг"
АҚ матери-
алдық-тех-
никалық
базасын
нығайту
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
ҚАМ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша),
2007
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
РБ
4.40
АШМ
ақпараттық-
маркетинг-
тік жүйе-
сінде»"Е-
Agricul-
ture" агро-
өнеркәсіп-
тік кешен-
нің салаларын
басқарудың
бірыңғай
автоматтан-
дырылған
жүйесін құру (ауылдық
елді мекен-
дердің мо-
ниторингі,
ауылшаруашы-
лығы малдарын
бірдейлендіру
электрондық
сату)
ҚМ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.41
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
4.42
Ауылдық
ақпараттық-
консульта-
тивтік
орталықтар
базасында
агробизнес
жүргізудің
негіздері
бойынша оқыту
семинарларын
тұрақты
өткізуді
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ҚАМ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.43
Ауыл халқын
ауылдық
ақпараттық-
консульта-
тивтік
орталықтар
арқылы
компьютер
сауаттылы-
ғына оқыту
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
ҚАМ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.44
Өңірлік және
облыстық
деңгейлерде
көрме-жәр-
меңке іс-
шараларын
өткізу
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
(ша-
қыру),
облыс-
тардың
әкім-
дері,
ҚАМ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
26,7
-
-
МБ
АӨК саласын ғылыми және кадрлық қамтамасыз ету
4.45
Агроөнер-
кәсіптік
кешен
саласында
қолданбалы
ғылыми және
инновациялық жобаларды
конкурстық
іріктеу және
бюджеттік
қаржыландыру тәртіптері мен шарттарын
регламент-
тейтін нор-
мативтік
құқықтық
актілерді
қабылдау
АШМ-
нің
бұй-
рық-
тары
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.46
(алынып тасталды - 2008.06.17 N 589 Қаулысымен)
4.47
Астық
қабылдау
кәсіпорын-
дарына астық
қабылдау
кезінде
бақылау
сынамасын
сараптама-
лауды ұйым-
дастыру
АШМ-не
ақпа-
рат
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
ЖБ
4.48
(алынып тасталды - 2008.06.17 N 589 Қаулысымен)
4.49
Аграрлық
ғылым
саласындағы
ғалымдар мен
мамандарды
қолдау
(А.И.Бараев
атындағы
сыйлық)
ҚРҮ-не
есеп
АШМ, ЭБЖМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
0,6
-
-
РБ
4.50
Ғылыми терең
негізді,
ылғалқор-
сақтаушы
және эколо-
гиялық таза
өндірісті
құруға
бағытталған
АӨК сала-
сындағы
ғылыми
зерттеулерді
жүргізу
Оның ішінде:
оқу және
ғылыми
құрал-
жабдықтарды
жаңарту,
Қазақстан
Республикасы Ауыл
шаруашылығы
министрлі-
гінің оқу
орындары
және ғылыми
орталықта-
рының оқу-
әдістемелік, материалдық-
техникалық
базасын ұдайы
жаңарту және
кеңейту
АӨК
саласындағы
ғылыми
еңбектерді
енгізу
тетіктерін
құру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

2123,2
...
...
...
...
РБ
662,4
...
...
создание
механизма
внедрения
научных
разработок
в области
АПК
-
...
...
4.51
Развитие
генофонда
высокоценных
пород сель-
скохозяйст-
венных жи-
вотных, птиц
и рыб на
основе при-
обретения
лучших миро-
вых геноти-
пов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
4.52
(исключена - от 5 октября 2007 г. N 908 )
4.53
Строительст-
во Национа-
льного хра-
нилища гене-
тических
ресурсов
растений и
животных
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
243,6
...
...
РБ
4.54
Мониторинг
наличия,
потребности
и трудоуст-
ройства
аграрных
кадров
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АС,
МОН,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.55
Внесение
предложений
с целью кор-
ректировки
государст-
венного
классифика-
тора специа-
льностей с
учетом раз-
вития АПК и
потребности
рынка труда
Пред-
ложе-
ния в
МОН
МСХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.56
Совершенст-
вование го-
сударствен-
ных общеобя-
зательных
стандартов,
учебных пла-
нов и прог-
рамм, учеб-
ников и
учебно-мето-
дических
комплексов
по специа-
льностям
отраслей
агропромыш-
ленного ком-
плекса и
согласование
их с уполно-
моченным
органом в
области
сельского
хозяйства
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МОН,
МСХ
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
4.57
Подготовка,
стажировка и
повышение
квалификации
научных кад-
ров и про-
фессорско-
преподавате-
льского сос-
тава аграр-
ных вузов по
приоритетным
направлениям
развития аг-
рарной науки
и образова-
ния в веду-
щих зарубеж-
ных научных
и учебных
заведениях
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
4.58
Строительст-
во современ-
ных учебных
корпусов,
общежитий и
жилых домов
для студен-
тов и сот-
рудников и
НИО, в том
числе:
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
МЭБП
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
строительст-
во учебного
корпуса тех-
нического
факультета
КазАТУ
-
...
...
РБ
Итого
25897,7
...
...
5. Конкурентоспособность агропромышленного комплекса в
условиях вступления Казахстана во Всемирную торговую
организацию
5.1
Субсидирова-
ние транс-
портных рас-
ходов на пе-
ревозку
сельхозпро-
дукции
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МСХ,
МЭБП,
акимы
облас-
тей
II
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.2
Содействие
процессам
интеграции
и взаимодей-
ствия между
сельхозтова-
ропроизводи-
телями и
перерабаты-
вающими
предприятия-
ми
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
акимы
облас-
тей,
г.
Аста-
ны,
г.
Алматы
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.3
Создание
единого ре-
гистра пред-
приятий пи-
щевой и пе-
рерабатываю-
щей промыш-
ленности и
проведение
их регистра-
ции с прис-
воением
отраслевого
номера
При-
каз
МСХ
МСХ,
акимы
облас-
тей, г.
Астаны,
г.
Алматы
I
квар-
тал
2007
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.4
Внедрение
системы
постоянного
мониторинга
конкуренто-
способности
продукции
АПК на осно-
ве утверж-
денной мето-
дики его
проведения
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
АО КАМ
(по
согла-
сова-
нию)
IV
квар-
тал
2007-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.5
Содействие
созданию
предприятий
по производ-ству стекло-
тары и таро-
упаковочных
материалов,
отвечающих
международ-
ным требова-
ниям
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МИТ,
МСХ,
акимы
облас-
тей, г.
Астаны,
г.
Алматы,
ИФК
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
...
...
ДИ
5.6
Частичное
субсидирова-
ние затрат
предприятий
по перера-
ботке сель-
скохозяйст-
венной про-
дукции, нап-
равляемых на
разработку,
внедрение
и сертифика-
цию стандар-
тов менедж-
мента каче-
ства и безо-
пасности пи-
щевой про-
дукции на
основе меж-
дународных
стандартов
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года

2123,2
662,4
-
-
-
-
-
-
-
РБ
4.51
Әлемдік
генотиптерді сатып алу
негізінде а/ш
малдарының,
құстары мен
балықтары-
ның жоғары
бағалы ген-
дікқорын
дамыту
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.52
алынып тасталды - 2007.10.05. N 908
4.53
Өсімдіктер
мен малдар-
дың генети-
калық ре-
сурстарының
Ұлттық қой-
масын салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
243,6
...
...
РБ
4.54
Аграрлық
кадрлардың
болуына,
қажеттігіне
және жұмысқа
орналасты-
рылуына
мониторинг
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
СА,
БҒМ,
облыс-тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.55
АӨК-нің
дамуын және
еңбек рыно-
гының қажеттік-
терін ескеріп,
мамандық-
тардың
мемлекеттік
классифика-
торларын
түзеу үшін
ұсыныстар
енгізу
БҒМ-не
ұсыныс
АШМ
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.56
Агроөнер-
кәсіптік
кешен
саласының
мамандықтар
бойынша
мемлекеттік
жалпы
міндетті
стандарт-
тарды, оқу
жоспарлары
мен бағдар-
ламаларды,
оқулықтар
мен оқу-
әдістемелік
кешендерді
жетілдіру
және оларды
ауыл шаруа-
шылығы саласындағы
уәкілетті
органмен
келістіру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
БҒМ, АШМ
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
4.57
Аграрлық
ғылым және
білім берудің
басым бағыттары
бойынша
аграрлық
ЖОО-ның ғылыми
кадрлары мен
профессор-
оқытушылар құрамын
жетекші шет елдік ғылыми және оқу орындарында
дайындау,
біліктілі-
гін жетіл-
діру және
тағылымда-
мадан өткізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
4.58
Студенттер
және ҒЗИ
қызметкер-
лері үшін
қазіргі
заманғы
оқу корпус-
тарын, жа-
тақханалар
мен тұрғын
үйлер салу,
оның ішінде:
ҚазАТУ
техникалық
факульте-
тінің оқу
корпусын салу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
ЭБЖМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
-
-
-
РБ
Барлығы
25897,7
-
-
5. Қазақстанның Дүниежүзілік сауда ұйымына кіруі
жағдайында агроөнеркәсіптік кешеннің бәсекеге қабілеттілігі
5.1
Ауыл
шаруашылығы
өнімдерін
тасудың
көліктік
шығындарын
субсидиялау
ҚРҮ-не
ұсыныс
АШМ,
ЭБЖМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006
жылдың
II
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
5.2
Ауыл
шаруашылығы
тауарын
өндірушілер
мен қайта
өңдеу кәсіп-
орындарының
арасындағы
бірігу мен
өзара іс-қимыл
процестеріне ықпал ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
Астана
қ.,
Алматы
қ.,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
5.3
Тамақ және
қайта өңдеу
өнеркәсібі
кәсіпорын-
дарының
бірыңғай
тіркелімін
құру және
оларға салалық
нөмірді бере отырып
тіркеуден
өткізу
АШМ-
нің
бұй-
рығы
АШМ
облыс-
тар-
дың,
Астана
қ.,
Алматы
қ.,
әкім-
дері
2007
жылдың I тоқ-
саны
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
5.4
Жүргізу
әдістеме-
лігін бекіту
негізінде
АӨК өнімде-
рінің
бәсекеге
қабілетті-
лігіне
тұрақты
мониторинг
жүйесін
енгізу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
ҚАМ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
5.5
Халықаралық
талаптарға
жауап беретін шыны ыдыс және буып-түю
материалдарын өндіру кәсіпорын-
дарын құруға
ықпал ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ИСМ, АШМ,
Астана
қ.,
Алматы
қ.,
облыс-
тардың
әкім-
дері,
ҚИҚ
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
БК
5.6
Ауыл шаруа-
шылығы
өнімін қайта
өңдейтін
кәсіпорын-
дардың,
халықаралық
стандарттар
негізінде
сапа
менеджменті
стандарт-
тарын әзір-
леуге,
енгізуге
және
сертификат-
тауға
бағытталған
шығыстарын
жартылай
субсидиялау
ҚРҮ-не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша

40,0
...
...
РБ
5.7
Лизинг тех-
нологическо-
го оборудо-
вания для
предприятий
по перера-
ботке сель-
скохозяйст-
венной про-
дукции
Отчет
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
АО КАФ
(по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
1500,0
...
...
РБ
5.8
Возмещение
ставки воз-
награждения
(интереса)
лизинговых
компаний по
лизингу
оборудования
предприятиям
по перера-
ботке сель-
скохозяйст-
венной про-
дукции
Отчет
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
12,5
...
...
РБ
5.9
Снижение на-
логовой наг-
рузки путем
корректиров-
ки в сторону
уменьшения
налогообла-
гаемой базы
по НДС для
предприятий
о перера-
ботке сель-
скохозяйст-
венной про-
дукции
Про-
ект
За-
кона
МЭБП,
МСХ,
МФ
IV
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.10
Разработка
и принятие
Закона Рес-
публики
Казахстан
"О безопас-
ности пище-
вой продук-
ции"
Про-
ект
За-
кона
МСХ,
МИТ,
МЗ
II
квар-
тал
2006
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.11
Разработка
технических
регламентов
по безопас-
ности пище-
вых продук-
тов
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
-
...
...
РБ
5.12
Нормативно-
методическое
обеспечение
отраслей АПК
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
Ян-
варь,
по
итогам
преды-
дущего
года
147,5
...
...
РБ
5.13
Оснащение и
подготовка
персонала не
менее чем для 3 испы-
тательных
лабораторий
по сельхоз-
сырью и
пищевой про-
дукции для
подготовки
их к между-
народной
(ИСО 17025)
аккредитации
призванным
органом-
членом ИЛАК
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
(со-
зыв),
МИТ,
акимы
Алма-
тинс-
кой,
Жмбыл-
ской и
Южно-
Казах-
станс-
кой
облас-
тей,
обще-
ствен-
ные
объе-
дине-
ния
пред-
прини-
мате-
лей (по
согла-
сова-
нию)
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
ДИ
5.14
Обеспечение
доступности
кредитных
ресурсов на
пополнение
оборотных
средств пу-
тем удешев-
ления про-
центной
ставки кре-
дита предп-
риятиям пе-
реработки
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ
По
итогам
полу-
годий,
еже-
годно
1300,0
...
...
РБ
5.15
Разработка
предложений
по гармони-
зации проце-
дур призна-
ния сертифи-
катов пище-
вого обору-
дования, вы-
данных приз-
наваемыми
Казахстаном
органами по
сертификации
Пре-
дло-
жения
в ПРК
МИТ
(со-
зыв),
МСХ
IV
квар-
тал
2007
года
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.16
Гармонизация
национальных
стандартов с
международ-
ными стан-
дартами в
соответствии
с требова-
ниями ИСО
и ХАСПП
Ин-
фор-
мация
в ПРК
МСХ,
МИТ,
акимы
облас-
тей
Ян-
варь,
по
итогам
пре-
дыду-
щего
года
-
...
...
РБ
5.17
Совершенст-
вование
системы
таможенно-
тарифного
регулирова-
ния
Ин-
фор-
ма-
ция
в ПРК
МИТ,
МФ,
МСХ,
акимы
областей
IV
квар-
тал
2006-
2008
годов
-
-
-
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
5.18
Выработка
единых
требований к
упаковке
экспортной
продукции
Ин-
фор-
ма-
ция
в ПРК
МИТ
(созыв),
МСХ,
общест-
венные
объеди-
нения
пред-
прини-
мателей
(по
согла-
сова-
нию)
По
итогам
полу-
годий,
еже-
годно
Не тре-
бует
финан-
совых
затрат
Итого

40,0
-
-
РБ
5.7
Ауыл шаруа-
шылығы
өнімін қайта
өңдейтін
кәсіпорындар үшін техноло-
гиялық
жабдықтар
лизингі
ҚРҮ-не
есеп
АШМ,
(шақы-
ру),
ҚАҚ АҚ
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
1500,0
-
-
РБ
5.8
Ауыл шаруа-
шылығы
өнімін қайта
өңдейтін
кәсіпорын-
дардың
технология-
лық жабдықтардың
лизингі
бойынша
лизинг
компания-
лардың сыйақы
(мүдде)
ставкасын
өтеу
ҚРҮ-
не
есеп
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жыл-
дың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
12,5
-
-
РБ
5.9
Ауыл шаруа-
шылығы өнімін
қайта өңдеу
кәсіпорын-
дары үшін
ҚҚС салығын
төлемеуші-
лерден сатып алатын шикізат
бағасына
ҚҚС бойынша
салық салу
базасын
төмендету
жағына қарай түзеу жолымен
салықтық
жүктемені
төмендету
Заң
жо-
басы
ЭБЖМ,
АШМ,
ҚМ
2006
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пей-
ді
5.10
"Тамақ
өнімдерінің
қауіпсізді-
гі туралы"
Қазақстан
Республика-
сының Заңын
әзірлеу және
қабылдау
Заң
жобасы
АШМ,
ИСМ, ДМ
2006
жылдың
II
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
5.11
Тамақ
өнімдерінің
қауіпсіздігі
бойынша
техникалық
регламент-
терді
әзірлеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ИСМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
РБ
5.12
АӨК салаларын
нормативтік-
әдістемелік
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
147,5
-
-
РБ
5.13
Ауыл
шаруашылығы
шикізаттары
мен тамақ
өнімдерінің
З аз емес
сынақ зерт-
ханалары
үшін оларды
ИЛАК мүше
- органы
ретінде
халықаралық
(ИСО 17025)
тіркеуге
дайындау
үшін пер-
соналдарын
жарақтан-
дыру және
дайындау
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
(ша-
қыру),
ИСМ,
Ал-
маты,
Жамбыл
және
Оңтүс-
тік
Қазақ-
стан
облыс-
тары-
ның
әкім-
дері,
кәсіп-
кер-
лердің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бой-
ынша)
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
БК
5.14
Қайта өңдеу
кәсiпорын-
дарына
кредиттiң
пайыздық
ставкасын
арзандату
жолымен
айналым
қаражаттарын
толықтыруға
кредиттiк
ресурстардың қол жетiмдiлігін
қамтамасыз
ету
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ
Жарты
жылдың
қоры-
тын-
дысы
бой-
ынша,
жыл
сайын
1300,0
-
РБ
5.15
Қазақстан
таныған
сертификат
органдары
берген тамақ құрал-жабдық-
тарының
сертификат-
тарын тану рәсiмiн
үндестiру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ИСМ
(ша-
қыру),
АШМ
2007
жылдың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қаржы-
лық
шығын-
ды
қажет
ет-
пейді
5.16
Ұлттық
стандарт-
тарды ИСО
және ХАСПП
талаптарына
сәйкес
халықаралық
стандарт-
тармен
үндестіру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
АШМ,
ИСМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
Қаң-
тар,
ал-
дыңғы
жылдың
қоры-
тынды-
лары
бой-
ынша
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қа-
жет
ет-
пейді
5.17
Кеден-
тарифтік
реттеу
жүйелерін
жетілдіру
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ИСМ, ҚМ, АШМ,
облыс-
тардың
әкім-
дері
2006-
2008
жыл-
дардың
IV
тоқ-
саны
-
-
-
Қар-
жы-
лық
шы-
ғын-
ды
қажет
ет-
пейді
5.18
Экспорттық
өнім орамына
қойылатын
бірыңғай
талаптарды
әзірлеу
ҚРҮ-не
ақпа-
рат
ИСМ,
(шақы-
ру),
АШМ
кәсіп-
керлер
-дің
қоғам-
дық
бір-
лес-
тік-
тері
(келі-
сім
бойын-
ша)
Жарты
жылдық
қоры-
тынды-
лары
бойын-
ша,
жыл
сайын
Қар-
жы-
лық
шығын-ды
қажет
етпей
-ді
Барлығы

3000,0
...
...
Всего
70879,6 98885,6 130783,4
в т.ч.:
республикан-
ский бюджет
63672,2 98878,6 123131,2
местный
бюджет
5007,4 5125,7 5397,2
другие
источники
2200,0 1904,0 2255,0
* финансовое обеспечение мероприятий на 2007 и 2008 годы, предусмотренных Планом мероприятий по реализации Программы первоочередных мер на 2006-2008 годы по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы, будет определено после утверждения на Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Примечание с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 05.10.2007 N 908 ; от 04.04.2008 N 318 ; от 17.06.2008 N 589 ; от 27.08.2008 N 776 .
Примечание
АЗР             Агентство Республики Казахстан по управлению
земельными ресурсами
АКК             АО "Аграрная кредитная корпорация"
АО              акционерное общество
АПК             агропромышленный комплекс
АРЕМ            Агентство Республики Казахстан по регулированию
естественных монополий
АС              Агентство Республики Казахстан по статистике
БРК             АО "Банк развития Казахстана"
ВТО             Всемирная торговая организация
ВУЗ             высшее учебное заведение
ГСМ             горюче-смазочные материалы
ГУ              государственное учреждение
ТОО НИИ ВХ      ТОО "Научно-исследовательский институт
водного хозяйства"
ТОО НИИ         ТОО "Научно-исследовательский
хлопководства   институт хлопководства"
ДИ              другие источники
ЕврАзЭС         Евразийское экономическое сотрудничество
ЕЭП             Единое экономическое пространство
ИСО, ХАССП      международные стандарты качества
ИФК             акционерное общество "Инвестиционный фонд
Казахстана"
КазГАТУ         АО "Казахский агротехнический университет
им. С. Сейфуллина"
КАМ             АО "КазАгроМаркетинг"
КАФ             АО "КазАгроФинанс"
КТЖ             АО "Национальная компания "Қазақстан Teмip жолы"
МБ              местный бюджет
МЗ              Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
МИД             Министерство иностранных дел
Республики Казахстан
МИС             машинно-испытательная станция
МИТ             Министерство индустрии и торговли
Республики Казахстан
МОК             акционерное общество "Мал өнiмдері корпорациясы"
МОН             Министерство образования и науки
Республики Казахстан
МООС            Министерство охраны окружающей среды
Республики Казахстан
МСХ             Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
МТК             Министерство транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
МТС             машинно-технологическая станция
МФ              Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП            Министерство экономики и бюджетного
планирования Республики Казахстан
МЮ              Министерство юстиции Республики Казахстан
МВД             Министерство внутренних дел Республики Казахстан
НДС             налог на добавленную стоимость
НИИ             научно-исследовательские институты
Министерства сельского хозяйства
Республики Казахстан
НИО             научно-исследовательские организации
НИФ             АО "Национальный инновационный фонд"
НПА             нормативно-правовые акты
НПЦ             научно-производственные центры
ОРСХ            оптовые рынки сельскохозяйственной продукции
НК ПКК          акционерное общество "Национальная компания
"Продовольственная контрактная корпорация"
ПРК             Правительство Республики Казахстан
РБ              республиканский бюджет
ТОО НПЦЗХ       ТОО "Научно-производственный центр зернового
хозяйства им. А.И. Бараева"
ТОО РХ          ТОО "Научно-производственный центр рыбного
хозяйства
СКТ             сельские кредитные товарищества
СМК             система менеджмента качества
СПКВ            сельские потребительские кооперативы
водопользователей
СФС             санитарные и фитосанитарные меры
ТОО             товарищество с ограниченной ответственностью
КАГ             АО "КазАгроГарант"
ФРМП            АО "Фонд развития малого предпринимательства"
ФФПСХ           АО "Фонд финансовой поддержки сельского
хозяйства"
ЮКО             Южно-Казахстанская область
АО "КАИ"        акционерное общество "КазАгроИнновация";
ГУ "РНМЦАС"     государственное учреждение "Республиканский
научно-методический центр агрохимической службы
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан

3000,0
Барлығы:
70879,6
98885,6
130783,4
о.i.: рес-
публикалық
бюджет
63672,2
98878,6
123131,2
жергіліктi
бюджет
5007,4
5125,7
5397,2
басқа
көздер
2200,0
1904,0
2255,0
* Қазақстан Республикасы агроөнеркәсiптiк кешенiн тұрақты дамытудың 2006 - 2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006 - 2008 жылдарға арналған бiрiншi кезектегi шаралар бағдарламасын iске асыру iс-шараларының Жоспарында қарастырылған 2007 және 2008 жылдарды қаржылай қамтамасыз ету iс-шаралары, республикалық бюджет комиссиясы бекiткеннен кейiн анықталатын болады.
Ескерту :
СА           Қазақстан Республикасы Статистика агенттігi
ЖБА          Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын басқару агенттігі
АҚ           акционерлік қоғам
АКК          "Аграрлық кредит корпорациясы" акционерлiк қоғамы
АӨК          агроөнеркәсiп кешенi
ТМРА         Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу
агенттiгi
ҚДБ          "Қазақстан даму банкi" акционерлiк қоғамы
ЖОО          жоғары оқу орны
ДСҰ          Дүниежүзілiк сауда ұйымы
ММ           мемлекеттiк мекеме
ЖЖМ          жанар-жағар май материалдары
СШ ҒЗИ ЖШС»  "Су шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС
Мақта        "Мақта шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты" ЖШС
шаруашылығы
ҒЗИ ЖШС
БК           басқа көздер
ЕурАЗЭҚ      Евразия экономикалық қоғамдастығы
БЭК          Бiртұтас экономикалық кеңiстiк
ҚИҚ          "Қазақстан инвестициялық қоры" акционерлік қоғамы
ИСО, ХАССП   сапаның халықаралық стандарттары
ҚТЖ          "Қазақстан темiр жолы" ұлттық компаниясы" акционерлiк
қоғамы
ҚАМ          "ҚазАгроМаркетинг" акционерлiк қоғамы
ҚАҚ          "ҚазАгроҚаржы" акционерлiк қоғамы
ҚазАТУ       "С.Сейфуллин атындағы Қазақ агротехникалық университеті" АҚ
СIМ          Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлігі
ИСМ          Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлiгi
БҒМ          Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлiгі
ЭБЖМ         Қазақстан Республикасы Экономика және бюджеттiк
жоспарлау министрлiгi
Әділетмині   Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
ІІМ          Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ҚОҚМ         Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
АШМ          Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
ДМ           Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі
ККМ          Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация
министрлiгi
ҚМ           Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
МӨК          "Мал өнiмдерi корпорациясы" акционерлiк қоғамы
ЖБ           жергіліктi бюджет
МТС          машина-технологиялық станциясы
МСС          машина-сынау станциясы
НҚК          нормативтiк-құқықтық кесiмдер
ҒӨО          ғылыми-өндiрiстік орталықтары
ҒЗИ          Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінiң
ғылыми-зерттеу институттары
ҰИҚ          "Ұлттық инновациялық қор" акционерлiк қоғамы
ҚҚС          қосымша құн салығы
ҒЗҰ          ғылыми-зерттеу ұйымдары
АШКР         ауыл шаруашылығы өнiмiнiң көтерме-сауда базары
ҚРY          Қазақстан Республикасының Үкiметi
АКК ҰК       "Азық-түлік келісім-шарт корпорациясы" ұлттық компаниясы"
акционерлік қоғамы
БШ ЖШС»      "Балық шаруашылығы ғылыми-өндірістік кәсіпорны" ЖШС
АШҒӨО ЖШС»   "А.И.Бараев атындағы астық шаруашылығының ғылыми-өндірістік
орталығы" ЖШС
РБ           республикалық бюджет
АКС          ауылдық кредиттік серiктестіктер
СПСТК        су пайдаланушылардың селолық тұтыну кооперативi
СФС          санитарлық және фитосанитарлық шаралар
СМЖ          сапа менеджмент жүйесi
ЖШС          жауапкершілігі шектеулi серiктестік
АШҚҚҚ        "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлiк
қоғамы
ШКДҚ         "Шағын кәсiпкерлiктi дамыту қоры" акционерлiк қоғамы
ҚАК          "ҚазАгроКепіл" АҚ
ОҚО          Оңтүстік Қазақстан облысы
"ҚАИ" АҚ     "ҚазАгроИнновация" акционерлік қоғамы"
"АҚРҒӘО" ММ  "Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Агрохимия қызметі республикалық ғылыми-әдістемелік орталығы"
мемлекеттік мекемесі
Ескерту. Ескертуге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007.10.05. N  908 , 2008.04.04 N 318 , 2008.06.17 N 589 , 2008.08.27 N 776
Қаулыларымен.