О заключении Соглашения о перечне основных макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2006 года № 243
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о перечне основных макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства.
2. Заключить Соглашение о перечне основных макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       Д. Ахметов
Проект
Соглашение
о перечне основных макроэкономических показателей
государств-участников Соглашения о формировании Единого
экономического пространства
Правительства государств-участников Соглашения о формировании Единого экономического пространства (далее - ЕЭП) от 19 сентября 2003 года, именуемые в дальнейшем Сторонами,
стремясь к углублению экономической интеграции, развитию взаимных торгово-экономических отношений,
в целях содействия обеспечению свободного движения товаров, услуг, капитала и рабочей силы на территории государств Сторон,
подтверждая необходимость осуществления скоординированных мероприятий по формированию ЕЭП,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящее Соглашение устанавливает перечень макроэкономических показателей государств Сторон и количественные значения отдельных индикаторов, характеризующих критерии сближения экономик государств Сторон.
Статья 2
Перечень макроэкономических показателей включает основные показатели, отражающие уровень социально-экономического развития государств Сторон.
Для сближения уровня экономического развития государств Сторон, а также с целью осуществления скоординированных мероприятий по формированию ЕЭП Стороны обязуются применять перечень макроэкономических показателей.
Статья 3
Перечень макроэкономических показателей формируется по следующим группам:
показатели уровня экономического развития государств Сторон;
показатели динамики экономического развития государств Сторон;
показатели экономической интеграции государств Сторон.
Статья 4
В случае, если какой-либо из макроэкономических показателей, упомянутых в настоящем Соглашении, не используется государством-участником Соглашения о формировании ЕЭП на момент подписания настоящего Соглашения, уполномоченные органы государства Стороны рассчитывают его значение в обязательном порядке и предоставляют уполномоченным органам других государств Сторон справочную информацию относительно величины данного показателя.

Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң тiзбесi туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 5 сәуірдегі N 243 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң негiзгi макроэкономикалық көрсеткіштерінің тiзбесi туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң негiзгi макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң тiзбесi туралы келiсiм жасалсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмге
қатысушы мемлекеттердiң негiзгi макроэкономикалық
көрсеткiштерiнiң тiзбесi туралы
келiсiм
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын 2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк (бұдан әрi - БЭК) құру туралы  келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң үкiметтерi,
экономикалық ықпалдастықты тереңдетуге, өзара сауда-экономикалық қатынастарды дамытуға ұмтыла отырып,
Тараптар мемлекеттерiнiң аумағында тауарлардың, қызметтердiң, капитал мен жұмыс күшiнiң еркiн қозғалуын қамтамасыз етуге жәрдемдесу мақсатында,
БЭК құру жөнiндегi үйлестiрiлген iс-шараларды жүзеге асыру қажеттiгiн растай отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:
1-бап
Осы Келiсiм Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштерiнiң тiзбесiн және Тараптар мемлекеттерiнiң экономикаларын жақындастыру өлшемiн сипаттайтын жекелеген индикаторлардың сандық мәндерiн белгiлейдi.
2-бап
Макроэкономикалық көрсеткiштердің тiзбесi Тараптар мемлекеттерiнiң әлеуметтiк-экономикалық даму деңгейiн көрсететiн негiзгi көрсеткiштердi қамтиды.
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық даму деңгейiн жақындастыру үшiн, сондай-ақ БЭК құру жөнiндегi үйлестiрiлген iс-шараларды жүзеге асыру мақсатында Тараптар макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесiн қолдануға мiндеттенедi.
3-бап
Макроэкономикалық көрсеткiштер тiзбесi мынадай топтар бойынша қалыптастырылады:
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық даму деңгейiнiң көрсеткiштерi;
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық даму серпiнiнiң көрсеткiштерi;
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық ықпалдасу көрсеткiштерi.
4-бап
Егер осы Келiсiмге қол қойылған сәтте БЭК құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекет осы Келiсiмде аталған қандай да бiр макроэкономикалық көрсеткiштердi пайдаланбайтын болса, Тарап мемлекетiнiң уәкiлеттi органдары мiндеттi түрде оның мәнiн есептейдi және басқа Тараптар мемлекеттерiнiң уәкiлеттi органдарына аталған көрсеткiштiң өлшемiне қатысты анықтамалық ақпарат бередi.

Статья 5
Уровень экономического развития оценивается государствами Сторонами на основании следующих показателей:
валовой внутренний продукт (ВВП) на душу населения (долларов США, по среднегодовому курсу);
доля валового накопления основного капитала в ВВП (%);
уровень безработицы, рассчитанный по количеству безработных, зарегистрированных в органах службы занятости, или рассчитанный по методологии Международной организации труда (% от экономически активного населения);
отношение совокупных активов банковского сектора к ВВП (%);
профицит (дефицит "-") государственного бюджета (в % ВВП);
государственный долг, в том числе внутренний и внешний долг (в долларах США и в % ВВП).
Статья 6
Динамика экономического развития государств Сторон оценивается на основании следующих показателей:
индекс физического объема ВВП (% к предыдущему году и к базовому году);
темп роста инвестиций в основной капитал (% к предыдущему году, в сопоставимых ценах);
индекс реальных располагаемых доходов населения (% в год);
индекс потребительских цен (%, среднегодовой и декабрь к декабрю предыдущего года);
индекс цен производителей (%, среднегодовой и декабрь к декабрю предыдущего года);
индекс реального эффективного обменного курса национальной валюты к иностранным валютам (% за год);
сальдо счета текущих операций (в долларах США).
Статья 7
Уровень экономической интеграции государств Сторон оценивается на основании следующих показателей:
доля каждого из государств Сторон в общем экспорте страны (в %);
доля каждого из государств Сторон в общем импорте страны (в %);
торговый баланс страны с каждым из государств Сторон (в долларах США);
объем национальных инвестиций, направленных в экономику каждого из государств Сторон, в том числе, прямых инвестиций (в долларах США);
объем инвестиций, поступивших в национальную экономику из каждого государства Сторон, в том числе, прямых инвестиций (в долларах США).
Статья 8
Сближение экономических показателей государств Сторон осуществляется в несколько этапов. На первом этапе Сторонами определяются критерии сближения экономического развития государств Сторон, характеризующие динамику экономического роста, стабильность цен, устойчивость государственных финансов и финансовых рынков.
Сторонами устанавливаются следующие количественные значения макроэкономических показателей, характеризующих критерии сближения:
рост реального ВВП не менее 5 % в год;
годовой дефицит государственного бюджета не превышает 3 % ВВП;
государственный внешний и внутренний долг не превышает 60 % ВВП;
уровень инфляции (индекс потребительских цен) не превышает более чем на 5 процентных пунктов средний показатель для двух государств Сторон с наименьшим ростом цен;
средневзвешенная ставка по долгосрочным кредитам экономике не превышает более чем на 3 процентных пункта средний годовой показатель для двух государств Сторон с наименьшим ростом цен.
Соблюдение значений этих показателей носит для Сторон рекомендательный характер.
Для обеспечения межстрановой сопоставимости динамичности экономик Стороны согласуют методику формирования установленных в качестве критериев сближения макроэкономических показателей.

5-бап
Тараптар мемлекеттерi экономикалық даму деңгейiн мынадай көрсеткiштер негiзiнде бағалайды:
жан басына шаққандағы жалпы iшкi өнiм (ЖIӨ) (АҚШ доллары, орташа жылдық бағам бойынша);
ЖIӨ-дегi негiзгi капиталды жалпы жинақтау үлесi (%);
жұмыспен қамту қызметi органдарында тiркелген жұмыссыздар саны бойынша есептелген немесе Халықаралық еңбек ұйымының әдiснамасы бойынша есептелген (экономикалық белсендi халықтың %-ы) жұмыссыздық деңгейi;
банк секторының жиынтық активтерiнiң ЖIӨ-ге қатысы (%);
мемлекеттiк бюджет профицитi (тапшылығы "-") (ЖIӨ-ге %-бен);
мемлекеттік борыш, оның iшiнде iшкi және сыртқы борыш (АҚШ долларымен және ЖIӨ-ге %-бен).
6-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық даму серпiнi мынадай көрсеткiштер негiзiнде бағаланады:
ЖIӨ-нiң нақты көлемiнiң индексi (өткен жылға және базалық жылға %-бен);
негiзгi капиталға инвестициялардың өсу қарқыны (өткен жылға %-бен, салыстырмалы бағалармен);
халық иелiгiндегi нақты кiрiстер индексi (жылына %);
тұтыну бағаларының индексi (%, орташа жылдық және желтоқсан өткен жылғы желтоқсанға);
өндiрушiлер бағаларының индексi (%, орташа жылдық және желтоқсан өткен жылғы желтоқсанға);
ұлттық валютаның шетелдiк валюталарға нақты тиiмдi айырбас бағамының индексi (жылына %);
ағымдағы операциялар шотының сальдосы (АҚШ долларымен).
7-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық ықпалдасу деңгейi мынадай көрсеткiштер негiзiнде бағаланады:
Тараптар мемлекеттерiнiң әрқайсысының елдің жалпы экспортындағы үлесi (%-бен);
Тараптар мемлекеттерiнiң әрқайсысының елдің жалпы импортындағы үлесi (%-бен);
елдiң Тараптар мемлекеттерiнiң әрқайсысымен сауда балансы теңгерімі (АҚШ долларымен);
Тараптар мемлекеттерiнiң әрқайсысының экономикасына бағытталған ұлттық инвестициялардың, оның iшiнде тiкелей инвестициялардың көлемi (АҚШ долларымен);
Тараптар мемлекеттерiнiң әрқайсысынан ұлттық экономикаға түскен инвестициялардың, оның iшiнде тiкелей инвестициялардың көлемi (АҚШ долларымен).
8-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру бiрнеше кезеңде жүзеге асырылады. Бiрiншi кезеңде Тараптар экономикалық өсу серпiнiн, бағалар тұрақтылығын, мемлекеттiк қаржы мен қаржы рыноктарының орнықтылығын сипаттайтын Тараптар мемлекеттерiнiң экономикалық дамуын жақындастыру өлшемiн айқындайды.
Тараптар жақындастыру өлшемiн сипаттайтын макроэкономикалық көрсеткiштердiң мынадай сандық мәндерiн белгiлейдi:
нақты ЖIӨ-нiң өсуi жылына кемiнде 5%;
мемлекеттік бюджеттiң жылдық тапшылығы ЖIӨ-нiң 3%-ынан аспайды;
мемлекеттiк сыртқы және iшкi борыш ЖIӨ-нiң 60%-ынан аспайды;
инфляция деңгейi (тұтыну бағаларының индексi) екi Тарап мемлекетi үшiн бағалардың ең аз өсуiмен орташа көрсеткiштiң 5 пайыздық пунктiнен аспайды;
экономикаға ұзақ мерзiмдi кредиттер бойынша орташа өлшенген ставка екi Тарап мемлекетi үшiн бағалардың ең аз өсуiмен орташа жылдық көрсеткiштiң 3 пайыздық пунктiнен аспайды.
Тараптар үшiн бұл көрсеткiштердiң мәндерiн сақтаудың ұсынымдық сипаты бар.
Экономикалар серпiндiлiгiнiң еларалық салыстырмалығын қамтамасыз ету үшiн Тараптар макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастыру өлшемi ретiнде белгiленген қалыптастыру әдiстемесiн келiседi.

Статья 9
На последующих этапах согласованные значения макроэкономических показателей, характеризующих критерии сближения, могут стать обязательными для выполнения государствами Сторон в случае принятия соответствующего международного акта.
Статья 10
Согласованные макроэкономические показатели, а также их значения, характеризующие критерии сближения, могут корректироваться по предложению Сторон с учетом влияния внешних и внутренних факторов.
Статья 11
Для согласования деятельности государств Сторон по достижению критериев сближения макроэкономических показателей, установленных в статье 8 настоящего Соглашения, Стороны договорились разработать план мероприятий.
Порядок контроля за достижением установленных значений критериев сближения определен в Соглашении о контроле за реализацией мер по сближению макроэкономических показателей государств-участников Соглашения о формировании ЕЭП.
Статья 12
Настоящее Соглашение не затрагивает положений других международных договоров с третьими странами, участниками которых являются государства Сторон.
Статья 13
Любое государство, разделяющее цели и принципы Соглашения о формировании Единого экономического пространства от 19 сентября 2003 года, может стать участником настоящего Соглашения. Условия присоединения к настоящему Соглашению определяются в соглашении, заключаемом между Сторонами и присоединяющимся государством.
Статья 14
По взаимному согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися его неотъемлемыми частями.
Статья 15
Споры и разногласия между Сторонами относительно толкования и/или применения положений настоящего Соглашения разрешаются путем проведения консультаций и переговоров между Сторонами.
В случае недостижения согласия любая из Сторон может передать спор на разрешение в орган по разрешению споров в рамках ЕЭП.
Статья 16
Настоящее Соглашение вступает в силу после проведения необходимых внутригосударственных процедур, в порядке, предусмотренном Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров по формированию Единого экономического пространства, подписанным в городе "__" ____________ 2005 года.
Настоящее Соглашение заключается на неопределенный срок. Любая Сторона может прекратить свое участие в настоящем Соглашении, направив соответствующее письменное уведомление Депозитарию. Действие настоящего Соглашения для такой Стороны прекращается по истечении 12 месяцев с даты получения Депозитарием письменного уведомления.
В случае выхода одной из Сторон из настоящего Соглашения, оно продолжает применяться до полного урегулирования этой Стороной финансовых и иных обязательств, возникших в период действия настоящего Соглашения для данной Стороны, если Стороны не договорятся об ином.

9-бап
Кейiнгi кезеңдерде жақындастыру өлшемiн сипаттайтын макроэкономикалық көрсеткiштердiң келiсiлген мәндерi тиiстi халықаралық акт қабылданған жағдайда Тараптар мемлекеттерiнiң орындауы үшiн мiндеттi болуы мүмкiн.
10-бап
Келiсiлген макроэкономикалық көрсеткiштер, сондай-ақ олардың жақындастыру өлшемiн сипаттайтын мәндерi сыртқы және iшкi факторлардың әсерiн есепке ала отырып, Тараптардың ұсынысы бойынша түзетiлуi мүмкiн.
11-бап
Тараптар мемлекеттерiнiң макроэкономикалық көрсеткiштердi жақындастырудың осы Келiсiмнiң 8-бабында белгiленген өлшемiне қол жеткiзу жөнiндегi қызметiн келiсу үшiн Тараптар iс-шаралар жоспарын әзiрлеуге уағдаласты.
Жақындастыру өлшемiнiң белгiленген мәндерiне қол жеткiзудi бақылау тәртiбi БЭК құру туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттердiң макроэкономикалық көрсеткiштерiн жақындастыру жөнiндегi шаралардың iске асырылуын бақылау туралы келiсiмде айқындалған.
12-бап
Осы Келiсiмде Тараптардың мемлекеттерi қатысушы болып табылатын үшiншi елдермен жасалған басқа халықаралық шарттардың ережелерi қозғалмайды.
13-бап
2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмнiң мақсаттары мен қағидаттарын бөлiсетiн кез келген мемлекет осы Келiсiмге қатысушы бола алады. Осы Келiсiмге қосылу шарттары Тараптар мен қосылатын мемлекет арасында жасалатын келiсiмде айқындалады.
14-бап
Тараптардың өзара келiсiмi бойынша осы Келiсiмге оның ажырамас бөлiгi болып табылатын жекелеген хаттамалармен ресiмделетiн өзгерiстер енгiзiлуi мүмкiн.
15-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруге және/немесе қолдануға қатысты Тараптар арасындағы даулар мен келiспеушiлiктер Тараптар арасында консультациялар мен келiссөздер жүргiзу жолымен шешiледi.
Келiсiмге қол жеткiзiлмеген жағдайда кез келген Тарап дауды БЭК шеңберiндегi дауларды шешу жөнiндегi органға шешуге жiбере алады.
16-бап
Осы Келiсiм қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдер жүргiзiлгеннен кейiн, 2005 жылғы "__"______ ________ қаласында қол қойылған Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы халықаралық шарттардың күшiне ену тәртiбi туралы хаттамада көзделген тәртiппен күшiне енедi.
Осы Келiсiм белгiленбеген мерзiмге жасалады. Кез келген Тарап депозитарийге жазбаша түрде тиiстi хабарлама жiбере отырып, өзiнiң осы Келiсiмге қатысуын тоқтата алады. Мұндай Тарап үшiн осы Келiсiмнiң қолданылуы депозитарий жазбаша хабарлама алған күннен бастап 12 ай өткен соң тоқтатылады.
Тараптардың бiрi осы Келiсiмнен шыққан жағдайда, егер Тараптар өзгеше туралы уағдаласпаса, оның қолданылуы аталған Тарап осы Келiсiмнің қолданылу кезеңiнде осы Тарап үшiн туындаған қаржылық және өзге де мiндеттемелердi толық реттегенге дейiн жалғасады.

Совершено в городе "__" __________ 200 _ года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится у Депозитария. Депозитарием международно-правовых документов по формированию Единого экономического пространства является Республика Казахстан до момента создания и передачи полномочий Комиссии Единого экономического пространства в соответствии со статьей 4 Соглашения о формировании Единого экономического пространства от 19 сентября 2003 г.
Депозитарий направит каждой из Сторон его заверенную копию.
За Правительство                           За Правительство
Республики Беларусь                        Республики Казахстан
За Правительство                           За Правительство
Российской Федерации                       Украины

200__жылғы "___"__________ _________ қаласында орыс тiлiнде бiр түпнұсқа данада жасалды. Түпнұсқа данасы депозитарийде сақталады. 2003 жылғы 19 қыркүйектегi Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру туралы келiсiмнiң 4-бабына сәйкес Бiртұтас экономикалық кеңiстiктiң Комиссиясы құрылған және оған өкiлеттiк берiлген сәтке дейiн Қазақстан Республикасы Бiртұтас экономикалық кеңiстiк құру жөнiндегi халықаралық-құқықтық құжаттардың депозитарийi болып табылады.
Депозитарий Тараптардың әрқайсысына оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Беларусь Республикасының           Қазақстан Республикасының
Yкіметi үшiн                          Yкiметi үшiн
Ресей Федерациясының                         Украина
Үкіметi үшiн                           Yкiметi үшiн