О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 мая 2006 года N 435
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
УКАЗ
ПРЕЗИДЕНТА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388
В соответствии со  статьей 20  Конституционного закона Республики Казахстан от 26 декабря 1995 года "О Президенте Республики Казахстан"  ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Внести в  Указ  Президента Республики Казахстан от 11 июня 2004 года N 1388 "О Государственной программе развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., N 26, ст. 329) следующие изменения и дополнения:
в Государственной программе развития жилищного строительства в Республике Казахстан на 2005-2007 годы, утвержденной вышеназванным Указом:
в разделе 3 "Анализ современного состояния жилищного строительства":
в подразделе 3.6 "Ипотечное кредитование":
абзацы девятый и десятый исключить;
дополнить подразделом 3.6-1 следующего содержания:
"3.6-1 Система гарантирования и страхования ипотечных кредитов.
Немаловажную роль в динамичном развитии ипотечного кредитования играют системы гарантирования и страхования ипотечных кредитов. Системы гарантирования и страхования ипотечных кредитов направлены на создание благоприятных условий для повышения доступности ипотечных кредитов путем разделения кредитных рисков по кредиту между банками второго уровня и организациями, осуществляющими гарантирование и страхование ипотечных кредитов.
В этой связи в 2003 году был создан Казахстанский фонд гарантирования ипотечных кредитов (далее - КФГИК). Создание системы гарантирования и страхования ипотечных кредитов позволит Казахстану  оптимизировать и расширить рынок ипотечных кредитов. Система гарантирования (страхования) ипотечных кредитов предполагает покрытие КФГИК до 100 % кредитных рисков в течение срока всего кредита.";
в разделе 5 "Основные направления и механизмы реализации Программы":
пункт 2 дополнить абзацем следующего содержания:
"развитие системы гарантирования ипотечных кредитов";

"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 мамырдағы N 435 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388  Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының Президентi Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ПРЕЗИДЕНТІНІҢ
ЖАРЛЫҒЫ Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы
N 1388 Жарлығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
"Қазақстан Республикасының Президентi туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 26 желтоқсандағы Конституциялық заңының  20-бабына сәйкес  ҚАУЛЫ ЕТЕМIН:
1. "Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 11 маусымдағы N 1388  Жарлығына (Қазақстан Республикасының ПYАЖ-ы, 2004 ж., N 26, 329-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
жоғарыда аталған Жарлықпен бекiтiлген Қазақстан Республикасында тұрғын үй құрылысын дамытудың 2005 - 2007 жылдарға арналған мемлекеттiк бағдарламасында:
"Тұрғын үй құрылысының қазiргi заманғы жай-күйiн талдау" деген 3-бөлiмде:
"Ипотекалық кредит беру" деген 3.6-кiшi бөлiмде:
тоғызыншы және оныншы абзацтар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3.6-1-кiшi бөлiммен толықтырылсын:
"3.6-1. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйесi.
Ипотекалық кредит берудi серпiндi дамытуда ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйелерi айтарлықтай рөл атқарады. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және сақтандыру жүйелерi екiншi деңгейдегi банктер мен ипотекалық кредиттерге кепiлдiк берудi және сақтандыруды жүзеге асыратын ұйымдар арасындағы кредит бойынша кредиттiк тәуекелдердi бөлу жолымен ипотекалық кредиттерге қолжетiмдiлiктi арттыру үшiн қолайлы жағдайлар жасауға бағытталған.
Осыған байланысты 2003 жылы Қазақстандық ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру қоры (бұдан әрi - ҚИКБҚ) құрылды. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру және оларды сақтандыру жүйесiн құру Қазақстанға ипотекалық кредиттер нарығын оңтайландыруға және кеңейтуге мүмкiндiк бередi. Ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру (сақтандыру) жүйесi бүкiл кредиттiң мерзiмi iшiнде кредиттiк тәуекелдердiң 100 %-ға дейiн ҚИКБҚ-ның жабылуын болжайды.";
"Бағдарламаның негiзгi бағыттары мен оны iске асыру тетiктерi" деген 5-бөлiмде:
2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"ипотекалық кредиттерге кепiлдiк беру жүйесiн дамыту";

в подразделе 5.1. "Стимулирование предложения строительства жилья":
в главе 5.1.1. "Снижение стоимости строительства одного квадратного метра жилья":
в абзаце третьем слова "затраты застройщиков жилых домов, связанные с долевым участием в развитии городских энергоисточников (оплата за присоединяемую мощность)" заменить словами "плату за подключение дополнительных мощностей, а также затраты, связанные с развитием и реконструкцией сетей транспортировки энергии энергопередающей организации, с застройщиков жилых домов, независимо от форм собственности";
главу 5.1.2. "Развитие индивидуального жилищного строительства":
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"выделение местным исполнительным органам целевых трансфертов на развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры районов индивидуального жилищного строительства, с учетом количества поданных заявлений граждан на предоставление земельных участков под индивидуальное жилищное строительство";
дополнить абзацами четвертым, пятым следующего содержания:
"гражданам Республики Казахстан будут предоставляться земельные участки под индивидуальное жилищное строительство с подведенными инженерно-коммуникационными сетями, что значительно сократит расходы граждан при строительстве собственного жилья.
Будут предприняты меры по разработке единой процедуры получения гражданами земельных участков для индивидуального жилищного строительства.
Во избежание бюрократических волокит,осуществление процедуры оформления и выдачи право удостоверяющих документов на земельные участки будет производиться по принципу "одного окна" с установлением конкретных сроков рассмотрения заявлений граждан.";
в главе 5.1.6. "Строительство доступного жилья за счет государственных средств":
в абзаце первом:
слова "стоимостью, не превышающей 350 долл. США за один квадратный метр" исключить;
в абзаце четвертом слова "- не более 350 долл. США в среднем по республике" заменить словами "общей площади квартиры - непревышающей 56515 тенге за один квадратный метр. При этом стоимость строительства одного квадратного метра общей площади квартиры по регионам будет регулироваться при проведении государственной экспертизы проектов.";
абзац тринадцатый изложить в следующей редакции:
"Строительство жилья и развитие арендного сектора жилья";
дополнить абзацем четырнадцатым следующего содержания:
"Кредитные средства на строительство жилья будут перераспределены между областями с учетом платежеспособного спроса со стороны населения на доступное жилье.";
дополнить абзацами шестнадцатым, семнадцатым следующего содержания:
"Организация арендных домов и развития арендного сектора жилья является одним из альтернативных способов обеспечения населения благоустроенным жильем и требует разработки законодательной базы, принятия дополнительных мер для реализации этой задачи. Создание условий для развития такого жилья требует привлечения государственных средств в виде установления определенных льгот как для застройщиков и собственников арендных домов, так и нанимателям.
Для более полного охвата и скорейшего решения жилищных проблем населения необходимо рассмотреть механизм дальнейшего развития сектора арендного жилья.";
двадцать второй абзац изложить в следующей редакции:
"При этом в целях исключения спекуляций с доступным жильем в договорах купли-продажи будет предусмотрено ограничение по реализации жилья в течение трех лет со дня его приобретения, за исключением случаев реализации заложенного жилья в принудительном внесудебном порядке или по решению суда в порядке, предусмотренном законодательством.";

"Тұрғын үй салу ұсыныстарын ынталандыру" деген 5.1-кiшi бөлiмде:
"Тұрғын үйдiң бiр шаршы метрi құрылысының құнын төмендету" деген 5.1.1-тарауда:
үшiншi абзацтағы "қалалық энергия көздерiн дамытуға үлестiк қатысумен байланысты тұрғын үй салушылардың шығындарын (қосылатын қуат үшiн ақы төлеу)" деген сөздер "қосымша қуаттарды қосуға ақы төлеудi, сондай-ақ энергия беретiн ұйымдардың энергияны тасымалдау желiлерiн дамытуға және қайта жаңғыртуға байланысты, меншiк нысанына қарамастан тұрғын үйдi салушылардың шығындарын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"Жеке тұрғын үй құрылысын дамыту" деген 5.1.2-тарау:
мынадай мазмұндағы екiншi абзацпен толықтырылсын:
"азаматтардың жеке тұрғын үй салуға жер учаскелерiн алуға берген өтiнiштерiнiң санын ескере отырып, жергiлiктi атқарушы органдарға жеке тұрғын үй құрылысының аудандарында инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымды дамыту мен орналастыруға мақсатты трансферттер бөлу";
мынадай мазмұндағы төртiншi, бесiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының азаматтарына жеке тұрғын үй салуға жер учаскелерi инженерлiк-коммуникациялық желiлер жүргiзiле отырып берiледi, бұл өз тұрғын үйiн салған кезде азаматтардың шығыстарын айтарлықтай қысқартады. Азаматтардың жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскелерiн алуын бiрыңғай рәсiмiн әзiрлеу жөнiндегi шаралар қабылданатын болады.
Төрешiлдiк әуре-сарсаңды болдырмау үшiн жер учаскесiне құқықты куәландыратын құжаттарды ресiмдеу және беру рәсiмдерiн жүзеге асыру азаматтардың өтiнiштерiн қараудың нақты мерзiмiн белгiлей отырып, "жалғыз терезе" қағидаты бойынша жүргiзiледi.
"Мемлекеттiк қаражат есебiнен қолжетiмдi тұрғын үй салу" деген 5.1.6-тарауда:
бiрiншi абзацта:
"бiр шаршы метр үшiн 350 АҚШ долларынан аспайтын" деген сөздер алынып тасталсын;
төртiншi абзацта:
"- республика бойынша орта есеппен 350 АҚШ долларынан аспайды" деген сөздер "- пәтерлердiң жалпы алаңының бiр шаршы метрi үшiн 56515 теңгеден аспайды. Бұл ретте өңiрлер бойынша пәтерлердiң жалпы алаңының бiр шаршы метрi құрылысының құны жобалардың мемлекеттiк сараптамасын жүргiзген кезде реттелетiн болады." деген сөздермен толықтырылсын;
он үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үй құрылысы және тұрғын үйдiң жалға берiлетiн секторын дамыту";
мынандай мазмұндағы он төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"Тұрғын үй салуға арналған кредиттiк қаражат халық тарапынан қолжетiмдi тұрғын үйге арналған төлемге қабiлеттi сұранысын ескере отырып, облыстардың арасында қайта бөлiнедi.";
мынадай мазмұндағы он алтыншы, он жетiншi абзацтармен толықтырылсын:
"Халықты қолайлы тұрғын үймен қамтамасыз етудiң баламалы тәсiлдерiнiң бiрi жалға берiлетiн үйлердi ұйымдастыру және тұрғын үйдi жалға беру секторын дамыту болып табылады және заңнамалық базаны әзiрлеудi, осы мiндеттi iске асыру үшiн қосымша шаралар қабылдауды талап етедi. Мұндай тұрғын үйдi дамыту үшiн жағдай жасау құрылыс салушыларға да, жалға берiлетiн үйлердiң меншiк иелерiне де, сондай-ақ жалға алушыларға да белгiлi бiр жеңiлдiктердi белгiлеу түрiнде мемлекеттiк қаражатты тартуды талап етедi.
Халықтың тұрғын үй проблемаларын толық қамту және жеделдетiп шешу үшiн жалға берiлетiн тұрғын үй секторын одан әрi дамытудың тетiктерiн қарау қажет.";
жиырма екiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте қолжетiмдi тұрғын үйдiң алыпсатарлығын болдырмау мақсатында мәжбүрлеме соттан тыс тәртiппен немесе соттың шешiмi бойынша заңнамада көзделген тәртiппен кепiлдiкке алынған тұрғын үйдi сату жағдайларын қоспағанда, тұрғын үйдi сатып алу-сату шарттарында тұрғын үйдi сатып алған күннен бастап үш жыл iшiнде оны сатуға шектеу көзделетiн болады. ";

в подразделе 5.2. "Стимулирование платежеспособного спроса":
в главе 5.2.1. "Совершенствование системы ипотечного кредитования":
последнее предложение пункта 2 исключить;
в разделе 6 "Необходимые ресурсы и источники финансирования":
в абзаце шестом:
цифры "84,0" заменить цифрами "64,0";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"развитие и обустройство инженерно-коммуникационной инфраструктуры при строительстве жилых домов в 2006 году - 20,0 млрд. тенге.";
в разделе 7. "Ожидаемый результат от реализации Программы":
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Ввод жилья в 2005 году составил - 5,04 млн. кв. метров (43,6 тыс. квартир), в 2006 году составит - 5,11 млн. кв. метров (44,1 тыс. квартир), в 2007 году - 5,68 млн. кв. метров общей площади жилых домов (50,4 тыс. квартир).";
абзац третий изложить в следующей редакции:
"за три года будет построено жилых домов площадью 15,8 млн. кв. метров, или 138,1 тыс. квартир;".
2. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан

"Төлемге қабiлеттi сұранысты ынталандыру" деген 5.2-кiшi бөлiмде:
"Ипотекалық кредит беру жүйесiн жетiлдiру" деген 5.2.1-тарауда:
2-тармақтың соңғы сөйлемi алынып тасталсын;
"Қажеттi ресурстар мен қаржыландыру көздерi" деген 6-бөлiмде:
алтыншы абзацта:
"84,0" деген цифрлар "64,0" деген цифрлармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"тұрғын үйлер салған кезде инженерлiк-коммуникациялық инфрақұрылымдарды дамыту мен жайластыруға 2006 жылы - 20,0 млрд. теңге.";
"Бағдарламаны iске асырудан күтiлетiн нәтиже" деген 7-бөлiмде:
бiрiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Тұрғын үйлердi iске қосу 2005 жылы - 5,04 млн. шаршы метрдi құрады (43,6 мың пәтер), 2006 жылы тұрғын үйлердiң жалпы алаңы - 5,11 млн. шаршы метр (44,1 мың пәтер), 2007 жылы - 5,68 млн. шаршы метр (50,4 мың пәтер) құрайды.";
үшiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"үш жылдың iшiнде алаңы 15,8 млн. шаршы метр тұрғын үй немесе 138,1 мың пәтер салынатын болады;".
2. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi