О Концепции создания региональных социально-предпринимательских корпораций
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 мая 2006 года N 483. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2010 года N 302
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2010 N 302.
В соответствии с  постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222 "О Сетевом графике исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы" Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемую Концепцию создания региональных социально-предпринимательских корпораций (далее - Концепция).
2. Министерствам индустрии и торговли, экономики и бюджетного планирования, финансов Республики Казахстан, акимам областей, городов Астаны и Алматы, акционерному обществу "Фонд устойчивого развития "Қазына" принять необходимые меры по реализации Концепции.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 мая 2006 года N 483
Концепция
создания региональных
социально-предпринимательских корпораций
г. Астана - 2006 год
1. Введение
Настоящая Концепция создания региональных социально-предпринимательских корпораций (далее - СПК) подготовлена в соответствии с  Сетевым графиком исполнения Общенационального плана мероприятий по реализации Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана от 1 марта 2006 года и Программы Правительства Республики Казахстан на 2006-2008 годы, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2006 года N 222.
Идея создания СПК появилась в результате поиска новых инструментов развития несырьевых секторов, более адаптированных к сложившимся в Казахстане условиям с акцентом на региональное развитие.
В международной практике встречаются разнообразные формы и направления деятельности предпринимательских корпораций, поэтому единого определения СПК в контексте организационных форм, направлений и методов не существует.
Однако эксперты, изучающие деятельность СПК, дают следующее обобщенное определение.
Социально-предпринимательские корпорации - это экономически устойчивые бизнес-структуры, осуществляющие свою деятельность с целью получения прибыли путем производства и продажи товаров и услуг. При этом часть полученной прибыли реинвестируется для реализации социальных, экономических или культурных целей населения того региона, в интересах которого СПК создавались.
Создание СПК будет способствовать повышению конкурентоспособности регионов путем внедрения механизмов кластерного развития, самоорганизации и мобилизации внутренних ресурсов.
Объединение устойчивых бизнес-структур с участием государства позволит создать крупные региональные центры, концентрирующие в себе экономическую активность региона и способные выступить катализаторами формирования конкурентоспособных производств.

Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар құру тұжырымдамасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 мамырдағы N 483 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 14 сәуірдегі № 302 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.04.14 № 302 Қаулысымен.
"Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк кестесi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар құру тұжырымдамасы мақұлдансын (бұдан әрi - Тұжырымдама).
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда, Экономика және бюджеттiк жоспарлау, Қаржы министрлiктерi, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкiмдерi, "Қазына орнықты даму қоры" акционерлiк қоғамы Тұжырымдаманы iске асыру жөніндегі қажеттi шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2006 жылғы 31 мамырдағы
N 483 қаулысымен
мақұлданған
Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк
корпорациялар құру тұжырымдамасы Астана қаласы - 2006 жыл
1. Кiрiспе
Осы Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар (бұдан әрi - ӘКК) құру тұжырымдамасының Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006 жылғы 31 наурыздағы N 222  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауын iске асыру жөнiндегi iс-шаралардың жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2006-2008 жылдарға арналған бағдарламасын орындаудың желiлiк кестесiне сәйкес дайындалды.
ӘКК-нi құру идеясы өңiрлiк дамуға назар аудара отырып, Қазақстанда қалыптасқан жағдайларға барынша бейiмделген шикiзат емес секторларды дамытудың жаңа құралдарын iздеу нәтижесiнде пайда болды.
Халықаралық тәжiрибеде кәсiпкерлiк корпорациялар қызметiнiң әр түрлi нысандары мен бағыттары кездеседi, сондықтан ұйымдастырушылық нысандар, бағыттар мен әдiстемелердiң аясында ӘКК-нiң бiрыңғай анықтамасы жоқ.
Алайда, ӘКК-нiң қызметiн зерделеушi сарапшылар мынадай жалпылама анықтама бередi.
Әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялар - бұл тауарлар мен қызметтердi өндiру және сату жолымен пайда алу мақсатында өз қызметiн жүзеге асыратын экономикалық орнықты бизнес-құрылымдар. Бұл ретте алынған пайданың бiр бөлiгi мүддесi үшiн ӘКК құрылған өңiр халқының әлеуметтiк, экономикалық немесе мәдени мақсаттарын iске асыру үшiн қайта инвестицияланады.
ӘКК құру кластерлiк даму тетiктерiн енгiзу, өзiн-өзi ұйымдастыру және iшкi ресурстарды жұмылдыру жолымен өңiрлердiң бәсекеге қабiлеттiгiн арттыруға ықпал ететiн болады.
Мемлекет қатысатын орнықты бизнес-құрылымдарды бiрiктiру бәсекеге қабiлеттi өндiрiстердi қалыптастырудың катализаторлары ретiнде әрекет етуге қабiлеттi өңiрдiң экономикалық белсендiлiгiн шоғырландыратын iрi өңiрлiк орталықтарды құруға мүмкiндiк бередi.

2. Анализ международного опыта создания и
функционирования аналогичных СПК бизнес-структур
и предпосылки к их созданию в Казахстане
В мировой практике существуют различные схемы взаимодействия частного и государственного секторов. В США это региональные корпорации экономического развития (EDS - Региональная корпорация экономического развития, CRDC - Сертифицированная корпорация регионального развития, LVEDC - Корпорация по экономическому развитию), в Дании - социальные предприятия (social enterprises).
Действующие в США региональные корпорации экономического развития - это региональные корпорации, инициативно созданные группой бизнес-лидеров, с незначительной долей участия государства, с целью мобилизации ресурсов частного сектора, и удовлетворяющие нужды общества региона. Миссия корпораций - содействие экономическому развитию регионов, таким образом, содействие благосостоянию населения.
Источники финансирования деятельности корпорации - это компании-участники, незначительная доля из государственного фонда, спонсорская поддержка, привлеченные инвестиции, гранты, в том числе государственные.
Международный опыт кооперации предприятий малого и среднего бизнеса показывает, что создание кооперативов существенно повышает производительность и обеспечивает устойчивое развитие его членов - предприятий малого и среднего бизнеса.
Показателен пример Дании, которая является одним из крупнейших мировых экспортеров мяса, продуктов из молока, сыра. В Дании кооперативы называются социальными предприятиями (social enterprises).
Кооперативы создают целые "брэнды", под которыми продают продукцию малого и среднего бизнеса. Успешные кооперативы создаются не только в сельском хозяйстве и пищевой промышленности, но и в других отраслях, включая услуги.
В отличие от развитых стран мира с давно сложившейся экономической и социальной системой и развитой инфраструктурой, в Казахстане вопросы территориального развития требуют эффективной координации.
Существует ряд проблем, касающихся социально-экономического развития регионов, в том числе, недостаточное проникновение реформ на региональный уровень ввиду нехватки управленческого потенциала компаний в регионах и органах местного государственного управления, отсутствие у субъектов частного предпринимательства широкого доступа к инвестициям государственных институтов развития, а также отсутствие с их стороны инициатив по социально-экономическому развитию региона, в котором они осуществляют свою деятельность.
Одной из наиболее перспективных для Казахстана в современных условиях представляется модель экономической организации, характеризующейся гибкой специализацией и способностью к инновациям, базирующейся на мобилизации ресурсов всей сети с применением кластерного подхода. Одним из механизмов мобилизации ресурсов станет формирование региональных СПК, ориентированных на активизацию частного предпринимательства в отдельных или нескольких взаимосвязанных регионах.
Как показывает мировой опыт, экономическое развитие страны напрямую зависит от конкурентоспособности составляющих ее регионов. При этом СПК создаются с целью повышения конкурентоспособности регионального бизнеса, обеспечения организационных и экономических условий для привлечения инвестиций, а также развития инфраструктуры инновационной деятельности в регионе.
В настоящее время представляется целесообразным передать часть государственной собственности в управление частному сектору, так как привлечение частного менеджмента и капитала дает возможность преодолеть хроническую неэффективность многих объектов инфраструктуры, находящихся в государственной собственности. Также это позволит снизить давление на государственный бюджет. Одним из направлений такой политики рассматривается создание нескольких крупных региональных институтов развития (СПК).

2. ӘКК-ге ұқсас бизнес-құрылымдарды құру мен оларды
жұмыс iстеуiнiң халықаралық тәжiрибесiн талдау және
Қазақстанда оларды құруға арналған алғышарттар
Әлемдiк тәжiрибеде жеке және мемлекеттiк секторлардың өзара iс-қимылының әр түрлi схемалары бар. АҚШ-та бұл - экономикалық дамудың өңiрлiк корпорациялары (EDS - Өңiрлiк экономикалық даму корпорациясы, CRDC - Сертификатталған өңiрлiк даму корпорациясы, LVEDC Экономикалық даму жөнiндегi корпорация), Данияда - әлеуметтiк кәсiпорындар (social enterprises).
АҚШ-та жұмыс iстеп тұрған өңiрлiк экономикалық даму корпорациялары - бұл жеке сектордың ресурстарын жұмылдыру мақсатында мемлекеттiң болмашы қатысу үлесiмен бизнес-көшбасшылар тобының бастамасымен құрылған және өңiр қоғамының мұқтаждарын қанағаттандыратын өңiрлiк корпорациялар. Корпорацияның миссиясы - өңiрлердiң экономикалық дамуына жәрдемдесу, халықтың әл-ауқатына жәрдемдесу.
Корпорацияның қызметiн қаржыландыру көздерi - бұл қатысушы компаниялар, мемлекеттiк қордан болмашы үлес, демеушiлiк қолдау, тартылған инвестициялар, гранттар, оның iшiнде мемлекеттiк гранттар.
Шағын және орта бизнес кәсiпорындарын кооперациялаудың халықаралық тәжiрибесi кооперативтердi құру өнiмдiлiктi елеулi түрде арттыратынын әрi оның мүшелерi - шағын және орта бизнес кәсiпорындарының орнықты дамуын қамтамасыз ететiндiгiн көрсетедi.
Еттi, сүттен жасалған өнiмдердi, iрiмшiктi ең iрi әлемдiк экспорттаушылардың бiрi болып табылатын Данияның көрсеткiшi үлгi бола алады. Данияда кооперативтер әлеуметтiк кәсiпорындар (social enterprises) деп аталады.
Кооперативтер шағын және орта бизнестiң өнiмiн сататын тұтастай "брэндтер" құрады. Табысты кооперативтер ауыл шаруашылығы мен тамақ өнеркәсiбiнде ғана емес, қызметтердi қоса алғанда, басқа да салаларда құрылады.
Бұрыннан қалыптасқан экономикалық және әлеуметтiк жүйесi мен дамыған инфрақұрылымы бар әлемнiң дамыған елдерiне қарағанда Қазақстанда аумақтық даму мәселелерi тиiмдi үйлестiрудi талап етедi.
Өңiрлердiң әлеуметтiк-экономикалық дамуына қатысты бiрқатар, оның iшiнде өңiрлерде және жергiлiктi мемлекеттiк басқару органдарында компаниялардың басқару әлеуетiнiң жетiспеуi, жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнде мемлекеттiк даму институттарының инвестицияларына ауқымды қол жетiмдiлiктiң жоқтығы, сондай-ақ олардың тарапынан олар өз қызметiн жүзеге асыратын өңiрдiң әлеуметтiк-экономикалық дамуы жөнiндегi бастамалардың жоқтығына байланысты реформалардың өңiрлiк деңгейге жеткiлiксiз ену проблемалары бар.
Қазiргi жағдайларда кластерлiк әдiстi қолдана отырып, барлық желiнiң ресурстарын жұмылдыруға негiзделген икемдi мамандандырылған және инновацияларға қабiлеттiлiгiмен сипатталатын экономикалық ұйымның моделi Қазақстан үшiн барынша перспективалылардың бiрi болып табылады. Жекелеген немесе бiрнеше өзара байланысқан өңiрлерде жеке кәсiпкерлiктi жандандыруға бағдарланған өңiрлiк ӘКК-нi қалыптастыру ресурстарды жұмылдыру тетiктерiнiң бiрi болмақ.
Әлемдiк тәжiрибе көрсетiп отырғандай, елдiң экономикалық дамуы оның өңiрлерiн құрайтындардың бәсекеге қабiлеттiлiгiне тiкелей байланысты. Бұл peттe ӘКК өңiрлiк бизнестiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру, инвестицияларды тарту үшiн ұйымдастырушылық және экономикалық жағдайларды қамтамасыз ету, сондай-ақ өңiрде инновациялық қызметтiң инфрақұрылымын дамыту мақсатында құрылады.
Қазiргi уақытта жеке менеджменттi және капиталды тарту мемлекеттiк меншiктегi инфрақұрылымның көптеген объектiлерiнiң созылмалы тиiмсiздiгiн еңсеруге мүмкiндiк беретiн болғандықтан, мемлекеттiк меншiктiң бiр бөлiгiн жеке сектордың басқаруына беру орынды болып табылады. Сондай-ақ бұл мемлекеттiк бюджетке қысымды төмендетуге мүмкiндiк бередi. Бiрнеше iрi өңiрлiк даму институттарын (ӘКК) құру осындай саясат бағыттарының бiрi болып қаралады.

3. Миссия социально-предпринимательских корпораций,
задачи и функции
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года   N 1401   .
Миссия СПК - содействие экономическому развитию регионов путем консолидации государственного и частного секторов, создание единого экономического рынка на основе кластерного подхода.
Социальное и экономическое развитие республики невозможно без активного участия частного сектора. Сегодня частные структуры не могут стоять в стороне от проблем развития региона, в котором они осуществляют свою деятельность. При этом под социальной ответственностью субъектов частного предпринимательства следует понимать не только инвестирование прибыли в социальные проекты, а также создание и ведение конкурентоспособного бизнеса, создание новых производств на базе нерентабельных предприятий, эффективное использование объектов государственной собственности.
Задачи СПК:
развитие предпринимательства в общественно значимых сферах, не получивших развития в связи с низкой рентабельностью и (или) необходимостью объемных инвестиций;
развитие кооперации внутри макрорегиона;
вовлечение в экономические процессы широкого круга экономических субъектов, привлечение инвестиций;
создание на прибыльной долгосрочной основе спроса на товары и услуги предприятий, продвижение продукции на внутреннем и внешнем рынках;
усиление связей между субъектами малого и среднего предпринимательства и крупными финансово-стабильными предприятиями в целях объединения в соответствующие кластеры;
создание соответствующих кластеров и необходимых условий для объединения действующих предприятий в кластер и создания новых;
продвижение экономического имиджа региона на внутреннем и внешнем рынках;
повышение производительности малого и среднего предпринимательства путем развития кластерного производства и внедрения новых технологий;
реабилитация, реструктуризация государственных предприятий, развитие на их основе новых конкурентоспособных производств и технологий;
формирование базы бизнес-проектов, финансирование и создание условий для их реализации;
разработка и финансирование проектов, направленных на социальное развитие региона.
СПК исполняют следующие функции:
взаимодействие с органами власти по передаче части активов государственной собственности, земли в собственность СПК;
управление переданными активами государственной и частной собственности;
проведение информационно-презентационной работы (выставочная деятельность, бизнес-конференции, семинары, консалтинг);
продвижение продукции на международные рынки;
внедрение новых производственных и управленческих технологий на предприятиях, в том числе международные стандарты (ИСО, МСФО и т.д.);
участие в создании и реализации социальных проектов;
взаимодействие с потенциальными иностранными инвесторами, институтами развития и другими финансовыми организациями с целью привлечения инвестиций;
формирование базы данных бизнес-проектов, потенциальных для инвестирования;
создание и реализация совместных проектов с участием частного отечественного и иностранного капитала;
разработка и реализация проектов по реабилитации и реструктуризации государственных предприятий или организации на их основе новых производств;
реализация прав на недропользование.
Достижение поставленных задач перед СПК позволит улучшить социальное состояние регионов посредством создания новых рабочих мест, развития малого предпринимательства, реализации социальных проектов, обеспечения внутреннего рынка конкурентоспособной продукцией и экономического развития региона в целом.

3. Әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорациялардың миссиясы,
мiндеттерi мен функциялары
Ескерту. 3-бөлімге өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1401 Қаулысымен.
ӘКК миссиясы - мемлекеттiк және жеке секторларды шоғырландыру, кластерлiк тәсiлдiң негiзiнде бiрыңғай экономикалық нарық құру жолымен өңiрлердiң экономикалық дамуына жәрдемдесу.
Жеке сектордың белсендi қатысуынсыз республиканың әлеуметтiк және экономикалық дамуы мүмкiн емес. Бүгiнде жеке құрылымдар өз қызметiн жүзеге асыратын өңiрдi дамыту проблемасынан сырт қала алмайды. Бұл ретте жеке кәсiпкерлiк субъектiлерiнiң әлеуметтiк жауапкершiлiгi деп әлеуметтiк жобаларға пайданы инвестициялауды ғана емес, сондай-ақ бәсекеге қабiлеттi бизнестi құру мен жүргiзудi, рентабельдi емес кәсiпорындар базасында жаңа өндiрiстер құруды, мемлекеттiк меншiк объектiлерiн тиiмдi пайдалануды түсiнген жөн.
ӘКК-нiң мiндеттерi:
рентабельділігінің төмендігіне және (немесе) көлемдік инвестициялардың қажеттілігіне байланысты дамымай қалған қоғамдық маңызды салаларда кәсіпкерлікті дамыту;
кооперацияны макроөңір ішінде дамыту;
экономикалық процестерге экономикалық субъектiлердiң ауқымды топтарын тарту, инвестицияларды тарту;
пайдалы ұзақ мерзiмдi негiзде кәсiпорындардың тауарлары мен қызметтерiне сұраныс тудыру, өнiмдi iшкi және сыртқы нарықтарға жылжыту;
тиiстi кластерлерге бiрiктiру мақсатында шағын және орта кәсiпкерлiк субъектiлерi мен iрi қаржылық-тұрақты кәсiпорындардың арасындағы байланысты күшейту;
жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындарды кластерге бiрiктiру және жаңа кәсiпорындар құру үшiн тиiстi кластерлердi және қажеттi жағдайларды жасау;
өңiрдiң iшкi және сыртқы нарықтардағы экономикалық беделiн жылжыту;
кластерлiк өндiрiстi дамыту және жаңа технологияларды енгiзу жолымен шағын және орта кәсiпкерлiктiң өнiмдiлiгiн арттыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту, қайта құрылымдау, олардың негiзiнде жаңа өндiрiстер мен технологияларды дамыту;
бизнес-жобалардың базасын қалыптастыру, қаржыландыру және оларды iске асыру үшiн жағдай жасау;
өңiрдi әлеуметтiк дамытуға бағытталған жобаларды әзiрлеу және қаржыландыру.
ӘКК мынадай функцияларды атқарады:
мемлекеттiк меншiк активтерiнiң бiр бөлiгiн, жердi ӘКК-нiң меншiгiне беру бойынша билiк органдарымен өзара iс-қимыл жасау;
берiлген мемлекеттiк және жеке меншiк активтерiн басқару;
ақпараттық-тұсау кесер жұмыстарын жүргiзу (көрме қызметi, бизнес-конференциялар, семинарлар, консалтинг);
өнiмдi халықаралық нарықтарға жылжыту;
кәсiпорындарда жаңа өндiрiстiк және басқару технологияларын, оның iшiнде халықаралық стандарттарды (ИСО, МСФО және т.б.) енгiзу;
әлеуметтiк жобаларды құру мен iске асыруға қатысу;
инвестициялар тарту мақсатында әлеуеттi шетел инвесторларымен, даму институттарымен және басқа да қаржы ұйымдарымен өзара iс-қимыл жасау;
инвестициялау үшiн әлеуеттi бизнес-жобалардың дерекқорын қалыптастыру;
жеке отандық және шетелдiк капиталдың қатысуымен бiрлескен жобалар жасау және iске асыру;
мемлекеттiк кәсiпорындарды оңалту мен қайта құрылымдау немесе олардың негiзiнде жаңа өндiрiстер ұйымдастыру жөнiндегi жобаларды әзiрлеу және iске асыру;
жер қойнауын пайдалануға арналған құқықтарды іске асыру.
ӘКК алдына қойылған мақсаттарға қол жеткiзу жаңа жұмыс орындарын құру, шағын кәсiпкерлiктi дамыту, әлеуметтiк жобаларды iске асыру, iшкi нарықты бәсекеге қабiлеттi өнiмдермен қамтамасыз ету және өңiрдi тұтастай алғанда экономикалық дамыту арқылы өңiрлердiң әлеуметтiк жай-күйiн жақсартуға мүмкiндiк бередi.

Из действующих 515 предприятий республиканской государственной собственности 41 предприятие допустило убытки по итогам 2005 года. Из них 22 предприятия в сфере сельского хозяйства, а именно, опытные хозяйства (10), научно-производственные центры сельского хозяйства, предприятия в области услуг водохозяйственной системы. Сравнивая данные показатели за 2005 год с аналогичными за 2004 год, следует отметить, что в 2004 году убыточных предприятий в сфере сельского хозяйства насчитывалось 6, то есть рост произошел на 16 предприятий или в 3,5 раз. В сфере осуществления хозяйственной деятельности по производству товаров (работ, услуг) для обеспечения жизнедеятельности исправительных учреждений убыточными по итогам 2005 года являются 5 республиканских государственных предприятий.
Из общего числа республиканских государственных предприятий большая часть осуществляет деятельность в сфере оказания услуг (наука и образование, здравоохранение, социальная защита, культура и спорт и т.д.).
Нерентабельных акционерных обществ и товариществ с ограниченной ответственностью с государственным участием по итогам 2004 года - 12, характеризующихся деятельностью в области образования, тракторостроения, инновационной деятельности, племенного животноводства, испытания сельскохозяйственных машин, логистики, электроэнергетики, банковской деятельности, исследований в области энергетики.
Относительно коммунальной собственности.
По итогам 2004 года из 4 255 коммунальных государственных предприятий являются нерентабельными - 208, в основном с такими видами деятельности, как осуществление хозяйственной деятельности в области коммунального и жилищного хозяйства, благоустройство и содержание улиц и дорог, объектов теплоснабжения, водоснабжения, инженерных сетей, заготовка, переработка и реализация сельскохозяйственной продукции, торгово-коммерческая и посредническая деятельность, издательство и полиграфия, разработка генеральных планов населенных пунктов, разработка проектно-сметной документации, создание прокатных пунктов. Реже встречаются предприятия с такими видами деятельности, как гостиничные услуги, производство и реализация стеклопластиковых рыболовных лодок, ремонт грузовых вагонов и ряд других.
Нерентабельными акционерными обществами и товариществами с ограниченной ответственностью с участием государства являются 30 компаний, с такими видами деятельности, как перевозка пассажиров, ремонтно-строительные и монтажные работы, услуги по передаче и распределению теплоэнергии, материально-техническое и производственное обеспечение предприятий АПК, производство и реализация товаров, добыча золота, сдача в аренду помещений, реклама, производство и реализация животноводческой продукции, осуществление аэропортовской деятельности, в области коммунального и жилищного хозяйства, хранение и переработка зерна.
По результатам анализа видов деятельности нерентабельных государственных коммунальных предприятий следует, что данные предприятия, главным образом, специализируются в сфере предоставления услуг (работ) для жизнеобеспечения населенных пунктов.
Таким образом, целесообразна передача некоторых государственных предприятий в СПК в целях использования имущества предприятия (здания, земля, техническое обеспечение и т.д.) в иных производственных целях СПК либо реабилитации предприятия по инициативе со стороны СПК. При этом данное положение не должно распространяться на субъектов естественных монополий.
Также в СПК не будет передано имущество, закрепленное за республиканскими и коммунальными учреждениями, республиканскими и коммунальными казенными предприятиями, акции акционерных обществ и доли участия товариществ с ограниченной ответственностью, созданных для выполнения задач, предусмотренных программными документами, а также земельные участки и объекты, не соответствующие критериям отнесения к объектам, остающимся в республиканской и коммунальной собственности, и которые должны быть приватизированы или переданы субъектам малого и среднего бизнеса в качестве государственной поддержки.
Вопросы реабилитации нерентабельных предприятий, передаваемых в СПК, будут решаться в рамках тех объемов финансовых инвестиций, которые будут предусмотрены в Среднесрочном плане развития региональных социально-предпринимательских корпораций. При этом источниками финансирования могут выступать не только средства государственного бюджета, но и самих СПК, а также АО "Фонд устойчивого развития "Қазына".
§ 4. Мотивация для привлечения частного сектора
к участию в СПК
СПК станет центром инноваций региона, крупным поставщиком промышленной и сельскохозяйственной продукции на внутреннем и внешнем рынках и будет способствовать продвижению продукции малого и среднего предпринимательства, а также консолидации малоуспешных частных предприятий.
Участие в проектах СПК будет привлекательно для отечественных бизнес-структур доступом к финансовым, земельным, технологическим ресурсам, внешним рынкам, обеспечением залоговых имущественных гарантий со стороны СПК, возможностью расширения деятельности путем создания совместных предприятий.
Посредством СПК отечественные производители имеют возможность создать с участием иностранных партнеров совместные предприятия в Казахстане, где использование зарубежных технологий и отечественного сырья позволит повысить конкурентоспособность выпускаемой продукции. Показателен опыт таких соседних стран, как Китай, Россия, Кыргызстан, где широкое развитие получило создание совместных производств местных и иностранных предприятий текстильной промышленности с использованием иностранных технологий и местного сырья, а также создание иностранными компаниями, производителями одежды всемирно известных марок, предприятий-филиалов по производству текстильной продукции с использованием местного сырья и трудовых ресурсов.
Также в соответствии с законодательством возможно введение временных льготных условий налогообложения при реализации СПК проектов, содействующих развитию малоуспешных предприятий на базе переориентации производственного фокуса и введения новой товарной номенклатуры в виде инвестиционных преференций.
В свете предстоящего вступления Казахстана в ВТО следует понимать необходимость активной консолидации отечественных предпринимателей, для того, чтобы их продукция могла конкурировать на рынке с импортной, и, в данном случае, участие государства в СПК является некоторой гарантией поддержки отечественных производителей.
Сноска. Раздел 4 дополнен параграфом 5 - постановлением Правительства РК от 29 декабря 2007 года   N 1401   .
5. Урегулирование деятельности СПК, необходимость принятия
программных документов
СПК как новая и достаточно специфичная форма бизнес-структуры с названными выше целями и задачами должны осуществлять деятельность по определенной программе, причем принципы взаимодействия с органами власти и субъектами частного предпринимательства, основные принципы принятия решений и иные вопросы предполагается урегулировать законодательным актом и иными правовыми актами.
В связи с вышеизложенным Правительство Республики Казахстан разработает проект Программы развития СПК на среднесрочный период, а также проект Закона Республики Казахстан "О социально-предпринимательских корпорациях", которым помимо прочего будут определены принципы совместной работы СПК и местных исполнительных органов.
Проектом данного Закона также необходимо определить основные принципы деятельности СПК, которые должны соответствовать принципам гласности и транспарентности, с учетом следующих положений:

2005 жылдың қорытындылары бойынша республикалық мемлекеттiк меншiктiң жұмыс iстеп тұрған 515 кәсіпорнының iшiнде 41 кәсiпорын шығынға жол берген. Олардың iшiнде 22 кәсiпорын ауыл шаруашылығы саласында, атап айтқанда тәжiрибе шаруашылықтары (10), ауыл шаруашылығының ғылыми-өндiрiстiк орталықтары, су шаруашылығы жүйесiнiң қызметі саласындағы кәсiпорындар. 2005 жылғы көрсеткiш деректерiн 2004 жылғы осындай деректермен салыстыра отырып, 2004 жылы ауыл шаруашылығы саласында 6 шығынды кәсiпорын болғанын атап өту керек, яғни 16 кәсiпорынға немесе 3,5 eceгe өсiм болған. Түзеу мекемелерiнiң тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн тауарлар (жұмыстар, қызметтер) өндiру жөнiндегi шаруашылық қызметтi жүзеге асыру саласында 2005 жылдың қорытындылары бойынша 5 республикалық мемлекеттiк кәсiпорын шығынды болып табылды.
Республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жалпы санының басым бөлiгi қызметтер көрсету саласындағы (ғылым және бiлiм, денсаулық сақтау, әлеуметтiк қорғау, мәдениет пен спорт және басқалары) қызметтi жүзеге асырады.
2004 жылдың қорытындылары бойынша бiлiм беру, трактор жасау, инновациялық қызмет, асыл тұқымды мал шаруашылығы, ауыл шаруашылығы машиналарын сынау, логистика, электр энергетикасы, банк қызметi, энергетика аясындағы зерттеулер саласындағы қызметпен сипатталатын мемлекет қатысатын рентабельдi емес акционерлiк қоғамдар мен жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер - 12.
Коммуналдық меншiкке қатысты.
2004 жылдың қорытындылары бойынша 4 255 коммуналдық мемлекеттiк кәсiпорынның 208-i рентабельдi емес болып табылды, олар негiзiнен коммуналдық және тұрғын үй шаруашылығы, көшелер мен жолдарды, жылумен жабдықтау, сумен жабдықтау, инженерлiк желiлердi абаттандыру және ұстау, ауыл шаруашылығы өнiмiн дайындау, қайта өңдеу және өткiзу саласындағы шаруашылық қызметтi, сауда-коммерциялық және делдалдық қызмет, баспа және полиграфия, елдi мекендердiң бас жоспарларын әзiрлеудi, жобалау-сметалық құжаттаманы әзiрлеу, прокат пункттерiн құру сияқты қызмет түрлерi бар кәсiпорындар. Қонақ үй қызметтерi, шыны-пластикалық балық аулау қайықтарын шығару және өткiзу, жүк вагондарын жөндеу және бiрқатар басқа да қызмет түрлерi бар кәсiпорындар сирек кездеседi.
Жолаушылар тасымалы, жөндеу-құрылыс және монтаждау жұмыстары, жылу энергиясын беру және тарату жөнiндегi қызметтер, АӨК кәсiпорындарын материалдық-техникалық және өндiрiстiк қамтамасыз ету, тауарлар өндiру және өткiзу, алтын өндiру, үй-жайларды жалға беру, жарнама, мал шаруашылығы өнiмдерiн өндiру және өткiзу, әуежай қызметiн жүзеге асыру, коммуналдық және тұрғын үй шаруашылығы саласындағы, астықты сақтау және қайта өңдеу сияқты қызмет түрлерiмен айналысатын мемлекет қатысатын рентабельдi емес акционерлiк қоғамдар мен жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктер 30 компания болып табылады.
Рентабельдi емес мемлекеттiк коммуналдық кәсiпорындардың қызмет түрлерiн талдау нәтижелерi бойынша бұл кәсiпорындар, негiзiнен елдi мекендердiң тыныс-тiршiлiгiн қамтамасыз ету үшiн қызметтер (жұмыстар) көрсету саласында маманданғаны байқалады.
Осылайша, кәсiпорындардың мүлкiн (ғимараттарды, жердi, техникалық қамтамасыз етудi және т.б.) ӘКК-нiң өзге де өндiрiстiк мақсаттарында пайдалану не кәсiпорынды ӘКК тарапынан бастама бойынша оңалту мақсатында кейбiр мемлекеттiк кәсiпорындарды ӘКК-ге беру орынды. Бұл ретте осы ереже табиғи монополиялардың субъектiлерiне қатысты болмауы тиiс.
Сондай-ақ республикалық және коммуналдық мекемелерге, республикалық және коммуналдық қазыналық кәсiпорындарға бекiтiлген мүлiк, акционерлiк қоғамдардың акциялары және бағдарламалық құжаттарда көзделген мiндеттердi орындау үшiн құрылған жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң қатысу үлестерi, сондай-ақ республикалық және коммуналдық меншiкке қалдырылатын объектiлерге жатқызу өлшемдерiне сәйкес келмейтiн және жекешелендiрiлуге немесе шағын және орта бизнес субъектiлерiне мемлекеттiк қолдау ретiнде берiлуге тиiс жер учаскелерi мен объектiлер ӘКК-гe берiлмейтiн болады.
ӘКК-ге берiлетiн рентабельдi емес кәсiпорындарды оңалту мәселелерi Өңiрлiк әлеуметтiк-кәсiпкерлiк корпорацияларды дамытудың орта мерзiмдi жоспарында көзделетiн қаржылық инвестициялар көлемiнiң шеңберiнде шешiлетiн болады. Бұл ретте қаржыландыру көздерi ретiнде мемлекеттiк бюджеттен басқа, ӘКК-нiң өзiнiң, сондай-ақ "Қазына" орнықты даму қоры" АҚ-ның қаражаты алынуы мүмкiн.
Параграф   4. Жеке секторды ӘКК-ге қатысуға
тарту үшін уәждеме
ӘКК өңiрдiң инновациялар орталығына, өнеркәсiп және ауыл шаруашылығы өнiмiн iшкi және сыртқы нарықтарға iрi жеткiзушiге айналады әрi шағын және орта кәсiпкерлiк өнiмдерiн жылжытуға, сондай-ақ табысы аз жеке кәсiпорындарды шоғырландыруға ықпал етедi.
ӘКК жобаларына қатысу отандық бизнес құрылымдар үшiн қаржы, жер, технологиялық ресурстарға, сыртқы нарықтарға қол жетiмдiлiкпен, ӘКК тарапынан кепiлдiк мүлiктiк кепiлдеменi қамтамасыз етумен, бiрлескен кәсiпорындар құру жолымен қызметтi кеңейту мүмкiндiгiмен тартымды болады.
ӘКК арқылы отандық өндiрушiлер Қазақстанда шетелдiк әрiптестердiң қатысуымен шетелдiк технологиялар мен отандық шикiзатты пайдалану шығарылатын өнiмнiң бәсекеге қабiлетiн арттыруға мүмкiндiк беретiн бiрлескен кәсiпорындар құру мүмкiндiгiн иеленедi. Шетелдiк технологиялар мен жергiлiктi шикiзатты пайдалана отырып, тоқыма өнеркәсiбiнiң жергiлiктi және шетелдiк кәсiпорындарының бiрлескен өндiрiстерiн құру, сондай-ақ әлемге танымал таңбалы киiмдердi өндiрушi шетелдiк компаниялардың жергiлiктi шикiзат пен еңбек ресурстарын пайдалана отырып, тоқыма өнiмдерiн өндiру жөнiндегi филиал-кәсiпорындар құру кеңiнен дамыған Қытай, Ресей, Қырғызстан сияқты көршi елдердiң тәжiрибесiн үлгi етуге болады.
Сондай-ақ заңнамаға сәйкес өндiрiстiк шоғырлануды қайта бағдарлау және инвестициялық преференциялар түрiнде жаңа тауар номенклатурасын енгiзу базасында табысы аз кәсiпорындарды дамытуға жәрдемдесетiн жобаларды ӘКК-нiң iске асыруы кезiнде салық салудың уақытша жеңiлдiктi шарттары енгiзiлуi мүмкiн.
Алда тұрған Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi аясында олардың өнiмi нарыққа импортпен бәсекеге түсе алуы үшiн отандық кәсiпкерлердiң белсендi шоғырлану қажеттiгiн түсiну қажет және бұл жағдайда мемлекеттiң ӘКК-ге қатысуы отандық өндiрушiлердi қолдаудың белгiлi бiр кепiлi болып табылады.
Ескерту. 5-параграфпен толықтырылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.29.  N 1401 Қаулысымен.
Параграф 5. ӘКК-нің қызметін реттеу, бағдарламалық
құжаттарды қабылдаудың қажеттілігі
ӘКК жоғарыда аталған мақсаттармен және міндеттермен бизнес-құрылымның жаңа және жеткілікті айрықша нысаны ретінде белгілі бір бағдарлама бойынша қызметті жүзеге асыруы тиіс, әрі билік органдары мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің өзара іс-қимыл қағидаттарын, шешімдер қабылдаудың негізгі қағидаттарын және өзге де мәселелерді заңнамалық актімен және өзге де құқықтық актілермен реттеу болжанып отыр.
Жоғарыда айтылғанға байланысты Қазақстан Республикасының Үкіметі ӘКК-ны дамытудың орта мерзімді кезеңге арналған бағдарламасының жобасын, сондай-ақ бұдан басқа, ӘКК мен жергілікті атқарушы органдардың бірлескен жұмысының қағидаттары айқындалатын "Әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорациялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлейді.
Осы Заңның жобасында сол сияқты мынадай ережелерді ескере отырып айқындылық және ашықтық қағидаттарына сәйкес келуге тиіс ӘКК қызметінің негізгі қағидаттарын айқындау қажет:

1) имущество СПК отчуждается в соответствии с разрабатываемыми в последствии правилами аналогично законодательству о приватизации;
2) учредительные договоры о создании новых юридических лиц, заключаемые СПК с субъектами частного предпринимательства, будут согласовываться с Комитетом государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан и Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан.
Проект Программы, равно как и проект Закона, должны быть разработаны с учетом опыта, полученного в рамках деятельности СПК.
Кроме того, Правительство Республики Казахстан разработает комплекс нормативных правовых актов, предусматривающих развитие государственно-частного партнерства.
В перспективе местные исполнительные органы будут ориентированы на предоставление государственных услуг, развитие же предпринимательства будет в целом прерогативой СПК.
5. Ожидаемый результат от реализации Концепции
В результате создания региональных СПК ожидаются создание новых конкурентоспособных производств, увеличение количества рабочих мест в регионах, повышение производительности действующих предприятий, реализация экспортоориентированной отечественной продукции с высокой добавленной стоимостью, сокращение количества нерентабельных государственных предприятий, повышение конкурентоспособности продукции субъектов предпринимательства, что особенно актуально в преддверии вступления Казахстана в ВТО.

1) ӘКК мүлкі одан кейін әзірленетін жекешелендіру туралы заңнамаға ұқсас ережеге сәйкес иеліктен шығарылады;
2) ӘКК жеке кәсіпкерлік субъектілерімен жасасатын жаңа заңды тұлғалар құру туралы құрылтай шарттары Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитетімен және Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігімен келісіледі.
Бағдарламаның жобасы заң жобасы сияқты ӘКК қызметінің шеңберінде алынған тәжірибені ескере отырып әзірленуге тиіс.
Бұдан басқа, Қазақстан Республикасының Үкіметі мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамытуды көздейтін нормативтік құқықтық актілер кешенін әзірлейді.
Перспективада жергілікті атқарушы органдар мемлекеттік қызметтер көрсетуге бағдарланатын болады, кәсіпкерлікті дамыту ӘКК-нің жалпы басым міндеттерінің бірі болады.
5. Тұжырымдаманы iске асырудан күтiлетiн нәтиже
Өңiрлiк ӘКК-лердi құру нәтижесiнде бәсекеге қабiлеттi жаңа өндiрiстердi құру, өңiрлерде жұмыс орындарының санын ұлғайту, жұмыс iстеп тұрған кәсiпорындардың өнiмдiлiгiн арттыру, қосылған құны жоғары экспортқа бағдарланған отандық өнiмдi сату, рентабельдi емес мемлекеттiк кәсiпорындардың санын қысқарту, кәсiпкерлiк субъектiлерi өнiмiнiң бәсекеге қабiлеттiлiгiн арттыру күтiледi, бұл Қазақстанның ДСҰ-ға кiруi алдында айрықша өзектi.