О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав миноритарных инвесторов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 июня 2006 года N 493
Правительством Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав миноритарных инвесторов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
защиты прав миноритарных инвесторов
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Гражданский кодекс  Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 23-24 (приложение); 1995 г., N 15-16, ст. 109; N 20; ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 187; N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 5, ст. 55; N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., N 2-3, ст. 23; N 5-6, ст. 50; N 11-12, ст. 178; N 17-18, ст. 224, 225; N 23, ст. 429; 1999 г., N 20, ст. 727, 731; N 23, ст. 916; 2000 г., N 18, ст. 336; N 22, ст. 408; 2001 г., N 1, ст. 7; N 8, ст.52; N 17-18, ст. 240; N 24, ст. 338; 2002 г., N 2, ст. 17; N 10, ст. 102; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 11, ст. 56, 57, 66; N 15, ст. 139; N 19-20, ст. 146; 2004 г., N 10, ст. 42; N 10, ст. 56; N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 10, ст. 31; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 4; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
в части второй пункта 2 статьи 61:
слово "Учредители" заменить словом "Участники";
после слова "предусмотренные" дополнить словами "законодательными актами и".

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне миноритарлық инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасының Үкiметiнің 2006 жылғы 1 маусымдағы N 493 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне миноритарлық инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгізiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актілеріне миноритарлық инвесторлардың құқықтарын қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi 1994 жылғы 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық  кодексiне  (Жалпы бөлiм) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж. N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат;  N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгізу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
61-баптың 2-тармағының екiншi бөлiгiнде:
"құрылтайшылары" деген сөз "қатысушылары" деген сөзбен ауыстырылсын;
"құрылтайшылары" деген сөзден кейiн "заңнамалық актілерде және" деген сөздермен толықтырылсын.

2. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N  11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; N 18, ст. 142; N 21-22, ст. 160; N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26; N 13, ст. 53; N 14, ст. 58; N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) статью 168-2 дополнить частью двенадцатой следующего содержания:
"12. Не указание банками в договорах, заключаемых с клиентами, в правилах об общих условиях проведения операций, в правилах о внутренней кредитной политике ставок вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении по финансовым услугам, а равно не указание данных сведений при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, -
влечет штраф на юридическое лицо в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) статью 190 изложить в следующей редакции:
"Статья 190. Незаконное использование инсайдерской информации
Действия инсайдеров по передаче инсайдерской информации третьим лицам или незаконному ее раскрытию, а также предоставление третьим лицам рекомендаций о совершении сделок с ценными бумагами, основанных на инсайдерской информации, если они не причинили крупный ущерб, -
влекут штраф в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.";
3) в части первой статьи 194 после слов "(выплаты дивидендов),"  дополнить словами "на преимущественную покупку ценных бумаг,";
4) в части первой статьи 541 цифры "197,199," исключить;
5) в части первой статьи 573:
после слов "168-2 (части первая - девятая" дополнить словом ", двенадцатая";
после цифр "196-1," дополнить цифрами "197,";
после цифр "198," дополнить цифрами "199,".

2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы "Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының  Кодексiне  (Қазақстан Республикасының Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N  11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 20-құжат; N 3, 22-құжат, N 5-6, 31-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 168-2-бап мынадай мазмұндағы он екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"12. Клиенттермен жасаған шарттарда, операциялар жүргiзудiң жалпы талаптары туралы ережеде, iшкi кредит саясаты туралы ережеде банктердiң қаржылық қызмет бойынша шынайы, жылдық, тиiмдi, салыстырмалы есептелген сыйақы ставкаларын көрсетпеуi, сол сияқты қаржылық қызметтер бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату кезiнде осы мәлiметтердi көрсетпеу, -
заңды тұлғаға елу айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
2) 190-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"190-бап. Инсайдерлiк ақпаратты заңсыз пайдалану
Инсайдерлердiң инсайдерлiк ақпаратты үшiншi тұлғаларға беру немесе оны заңсыз ашу бойынша iс-әрекеттерi, сондай-ақ үшiншi тұлғаларға бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау туралы инсайдерлiк ақпаратқа негiзделген ұсынымдар беру, егер олар iрi шығын келтiрмесе, -
жүзден екi жүзге дейiн айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.";
3) 194-баптың бiрiншi бөлiгiнде "(дивидендтер төлеу)," деген сөздерден кейiн "бағалы қағаздарды артықшылықпен сатып алу," деген сөздермен толықтырылсын;
4) 541-баптың бiрiншi бөлiгiнде "197, 199," деген цифрлар алынып тасталсын;
5) 573-баптың бiрiншi бөлiгінде:
"168-2 (бiрiншi - тоғызыншы" деген сөздерден кейiн ", он екiншi" деген сөздермен толықтырылсын;
"196-1," деген цифрлардан кейiн "197," деген цифрлармен толықтырылсын;
"198," деген цифрлардан кейiн "199," деген цифрлармен толықтырылсын.

3. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 2 мая 1995 г. N 2255 " О хозяйственных товариществах " (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 7, ст. 49; N 15-16, ст. 109; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 14, ст. 274; N 19, ст. 370; 1997 г., N 12, ст. 183, 184; N 13-14, ст. 205, 210; 1998 г., N 5-6, ст. 50; N 17-18, ст. 224; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178):
1) форму акта и заголовок изложить в следующей редакции:
"Закон Республики Казахстан "О хозяйственных товариществах";
2) преамбулу исключить;
3) по всему тексту слова "Указа", "Указе", "Указом", "Указ" заменить соответственно словами "Закона", "Законе", "Законом", "Закон";
4) в статье 2:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Законодательство Республики Казахстан о хозяйственных товариществах основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.";
в части первой пункта 3 слова "- банков, страховых обществ, совместных предприятий и других-" исключить;
5) в статье 4:
пункт 7 дополнить частью второй следующего содержания:
"Учредительный договор хозяйственного товарищества должен содержать перечень участников товарищества с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), места жительства и данных документа, удостоверяющего личность, учредителей, являющихся физическими лицами, а также наименование и место нахождения учредителей, являющихся юридическими лицами.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Устав хозяйственного товарищества утверждается учредителями, что отражается в учредительном договоре.
В уставе хозяйственного товарищества определяются: вид товарищества, его наименование, местонахождение, срок деятельности (если он установлен при его учреждении), полномочия руководителя, органы управления и контроля, их компетенция, порядок образования имущества, порядок распределения прибыли и возмещения убытков, порядок и сроки предоставления участникам хозяйственного товарищества документов и информации о деятельности хозяйственного товарищества, а также приобретателям долей информации о деятельности товарищества; права и обязанности участников товарищества, порядок утверждения документов, регулирующих внутреннюю деятельность товарищества и процедуры их принятия, порядок принятия решений органами товарищества и их отмены, условия прекращения деятельности (реорганизации или ликвидации) товарищества, а также взаимоотношения между товариществом и учредителями (участниками).
Устав хозяйственного товарищества должен содержать перечень участников товарищества с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии), места жительства и данных документа, удостоверяющего личность (для физических лиц), а также наименования и места нахождения (для юридических лиц).
В уставе могут содержаться и другие положения, предусмотренные законами Республики Казахстан или учредителями.";

3. "Шаруашылық серiктестiктерi туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 ж. 2 мамырдағы N 2255 Заң күшi бар  Жарлығына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 7, 49-құжат; N 15-16, 109-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 205, 210-құжаттар; 1998 ж., N 5-6, 50-құжат; N 17-18, 224-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат):
1) актiнiң нысаны және тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Шаруашылық серiктестiктерi туралы" Қазақстан Республикасының Заңы";
2) кiрiспесi алынып тасталсын;
3) бүкiл мәтiн бойынша "Жарлығының", "Жарлығында", "Жарлығымен", "Жарлық" деген сөздер тиiсiнше "Заңының", "Заңында", "Заңымен", "Заң' деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 2-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының шаруашылық серiктестiктерi туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi, осы Заңнан және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.";
3-тармақтың бiрiншi бөлiгiнде "- банктердiң, сақтандыру қоғамдарының, бiрлескен кәсiпорындардың және басқаларының" деген сөздер алынып тасталсын;
5) 4-бапта:
7-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Шаруашылық серiктестiгiнiң құрылтай шартында серiктестiк қатысушыларының аты-жөнi және әкесiнiң аты (бар болса), тұрғылықты жерi және жеке тұлғалар болып табылатын құрылтайшылардың жеке басын куәландыратын құжатының деректерi, сондай-ақ заңды тұлғалар болып табылатын құрылтайшылардың атауы және орналасқан жерi көрсетiлген тiзбесi болуы тиiс.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысын құрылтайшылар бекiтедi, бұл құрылтай шартында көрсетiледi.
Шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысында мыналар айқындалады: серiктестiктiң түрi, оның атауы, орналасқан жерi, қызмет мерзiмi (егер ол серiктестiктi құру кезiнде белгiленсе), басшысының өкiлеттiктерi, басқару және бақылау органдары, олардың құзыретi, мүлiктi құру тәртiбi, пайданы бөлу және шығындарды өтеу тәртiбi, шаруашылық серiктестiгiнiң қатысушыларына құжаттарды және серiктестiктiң қызметi туралы ақпаратты, сондай-ақ үлестердi сатып алушыларға серiктестiктiң қызметi туралы ақпаратты беру тәртiбi және мерзiмдерi; серiктестiк қатысушыларының құқықтары мен мiндеттерi, серiктестiктiң iшкi қызметiн реттейтiн құжаттарды бекiту тәртiбi және оларды қабылдау рәсiмдерi, серiктестiк органдарының шешiмдер қабылдау және оларды жою тәртiбi, серiктестiктiң қызметiн тоқтату (қайта ұйымдастыру немесе тарату) талаптары, сондай-ақ серiктестiк пен құрылтайшылар (қатысушылар) арасындағы өзара қарым-қатынастар.
Шаруашылық серiктестiгiнiң жарғысында серiктестiк қатысушыларының аты-жөнi және әкесiнiң аты (бар болса), тұрғылықты жерi және жеке басын куәландыратын құжаттың деректерi (жеке тұлғалар үшiн), сондай-ақ атауы және орналасқан жерi (заңды тұлғалар үшiн) көрсетiлген тiзбесi болуы тиiс.
Жарғыда Қазақстан Республикасының заңдары немесе құрылтайшылар көздеген басқа да ережелер болуы мүмкiн.";

6) дополнить статьями 8-1 и 8-2 следующего содержания:
"Статья 8-1. Предоставление информации хозяйственным
товариществом
1. Хозяйственное товарищество обязано по требованию своих участников предоставлять информацию о деятельности товарищества, затрагивающую интересы его участников.
Информацией, затрагивающей интересы участников хозяйственного товарищества, признаются:
1) решения, принятые общим собранием участников товарищества, наблюдательного совета, исполнительного органа, ревизионной комиссии (ревизора) товарищества и информация об исполнении принятых решений;
2) получение товариществом займа в размере, составляющем двадцать пять и более процентов от размера собственного капитала товарищества;
3) получение товариществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности, приостановление или прекращение ее действия, а также отзыв ранее полученных товариществом лицензий на осуществление каких-либо видов деятельности;
4) арест имущества товарищества;
5) наступление обстоятельств, носящих чрезвычайный характер, в результате которых было уничтожено имущество товарищества;
6) привлечение товарищества и его должностных лиц к административной ответственности;
7) решения о принудительной реорганизации товарищества;
8) аудиторский отчет (при его наличии);
9) иная информация, затрагивающая интересы участников товарищества, в соответствии с уставом товарищества.
2. Предоставление информации о деятельности хозяйственного товарищества, затрагивающей интересы его участников, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и уставом товарищества.
3. Предоставление информации о деятельности хозяйственного товарищества приобретателям долей осуществляется в соответствии с уставом товарищества. Порядок предоставления и объем информации устанавливается уставом и предварительным договором о приобретении долей.
Статья 8-2. Документы о деятельности хозяйственного
товарищества
1. Документы хозяйственного товарищества, касающиеся его деятельности, подлежат хранению товариществом в течение всего срока его деятельности по месту нахождения исполнительного органа товарищества или в ином месте, определенном его уставом.
2. Хранению подлежат следующие документы:
1) устав товарищества, изменения и дополнения, внесенные в устав товарищества;
2) протоколы учредительных собраний;
3) учредительный договор, изменения и дополнения, внесенные в учредительный договор;
4) свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) хозяйственного товарищества как юридического лица;
5) статистическая карточка товарищества;

6) мынадай мазмұндағы 8-1 және 8-2-баптармен толықтырылсын:
"8-1-бап. Шаруашылық серiктестiктерiнiң ақпарат ұсынуы
1. Шаруашылық серiктестiгi өзiнiң қатысушыларының талап етуi бойынша серiктестiктiң қызметi туралы, оның қатысушыларының мүддесiн қозғайтын ақпарат беруге мiндеттi.
Мыналар:
1) серiктестiкке қатысушылардың жалпы жиналысында қабылданған, серiктестiктiң бақылау кеңесiнiң, атқарушы органының, тексеру комиссиясының (ревизорының) шешiмi және қабылданған шешiмдердiң орындалуы туралы ақпарат;
2) серiктестiктiң меншiктi капиталы мөлшерiнiң жиырма бес және одан көп пайызын құрайтын мөлшерде серiктестiктiң заем алуы;
3) серiктестiктiң қандай да болмасын қызметтiң түрiн жүзеге асыруға лицензиялар алуы, оны қолдануды тоқтата тұру немесе тоқтату, сондай-ақ серiктестiктiң қандай да болмасын қызметтiң түрiн жүзеге асыруға бұрын алған лицензияларды қайтарып алу;
4) серiктестiктiң мүлкiне тыйым салу;
5) нәтижесiнде серiктестiктiң мүлкi жойылған, төтенше сипаттағы жағдайлардың басталуы;
6) серiктестiктi және оның лауазымды тұлғаларын әкiмшiлiк жауапкершілiкке тарту;
7) серiктестiктi мәжбүрлеп қайта ұйымдастыру туралы шешiм;
8) аудиторлық есеп (ол бар болса);
9) серiктестiктiң жарғысына сәйкес серiктестiк қатысушыларының мүдделерiн қозғайтын өзге де ақпарат шаруашылық серiктестiгi қатысушыларының мүдделерiн қозғайтын ақпарат деп танылады.
2. Шаруашылық серiктестiгiнiң қызметi туралы, оның қатысушыларының мүдделерiн қозғайтын ақпаратты ұсыну осы Заңға және серiктестiктiң жарғысына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Үлестердi сатып алушыларға шаруашылық серiктестiгiнiң қызметi туралы ақпаратты ұсыну серiктестiктiң жарғысына сәйкес жүзеге асырылады. Ақпаратты беру тәртiбi және көлемi жарғыда және үлестердi сатып алу туралы алдын ала шартта белгiленедi.
8-2-бап. Шаруашылық серiктестiгiнiң қызметi туралы құжаттар
1. Шаруашылық серiктестiгiнiң қызметiне қатысты құжаттарды серiктестiк оның қызметiнiң бүкiл мерзiмi iшiнде серiктестiктiң атқарушы органы орналасқан жер бойынша немесе оның жарғысында айқындалған өзге жерде сақтауы тиiс.
2. Мынадай құжаттар сақталуы тиiс:
1) серiктестiктiң жарғысы, серiктестiктiң жарғысына енгiзiлген өзгерiстер және толықтырулар;
2) құрылтай жиналыстарының хаттамалары;
3) құрылтай шарты, құрылтай шартына енгiзiлген өзгерiстер және толықтырулар;
4) шаруашылық серiктестiгiн заңды тұлға ретiнде мемлекеттiк тiркеу (қайта тiркеу) туралы куәлiк;
5) серiктестiктiң статистикалық карточкасы;

6) лицензии на занятие товариществом определенными видами деятельности и (или) совершение определенных действий;
7) документы, подтверждающие права товарищества на имущество, которое находится (находилось) на его балансе;
8) положение о филиалах и представительствах товарищества;
9) протоколы общих собраний участников товарищества, материалы по вопросам повестки дня общих собраний участников товарищества;
10) списки участников товарищества, представляемые для проведения общего собрания участников товарищества;
11) материалы по вопросам повестки дня наблюдательного совета, протоколы заседаний (решений заочных заседаний) наблюдательного совета;
12) протоколы заседаний (решений) исполнительного органа.
3. Иные документы хранятся в течение срока, установленного в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. По требованию участника хозяйственного товарищества товарищество обязано предоставить ему копии документов, предусмотренных настоящим Законом, в порядке, определенном уставом товарищества.";
7) в статье 11:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обжаловать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
пункт 4 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) письменно извещать исполнительный орган товарищества об изменении места жительства и данных документа, удостоверяющего личность, (для физических лиц) либо наименования и места нахождения (для юридических лиц).";
8) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктами 5) и 6) следующего содержания:
"5) получать информацию о деятельности товарищества;
6) обжаловать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) письменно извещать исполнительный орган товарищества об изменении места жительства и данных документа, удостоверяющего личность, (для физических лиц) либо наименования и места нахождения (для юридических лиц).".
4. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 г. " О банках и банковской деятельности  в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184; N 15, ст. 281; N 19, ст. 370; 1997 г., N 5, ст. 58; N 13-14, ст. 205; N 22, ст. 333; 1998 г., N 11-12, ст. 176; N 17-18, ст. 224; 1999 г., N 20, ст. 727; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 22, ст. 408; 2001 г., N 8, ст. 52; N 9, ст. 86; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 5, ст. 31; N 10, ст. 51; N 11, ст. 56, 67; N 15, ст. 138, 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 15, ст. 86; N 16, ст. 91; N 23, ст. 140; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 55, 58; 2005 г., N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):

6) серiктестiктiң белгiлi бiр қызмет түрлерiмен айналысуына және (немесе) белгiлi бiр iс-қимылдар жасауына лицензиялар;
7) серiктестiктiң оның балансындағы (балансында болған) мүлiкке құқығын растайтын құжаттар;
8) серiктестiктiң филиалдары және өкiлдiктерi туралы ереже;
9) серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналыстарының хаттамалары, серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналыстарының күн тәртiбiнiң мәселелерi жөнiндегi материалдар;
10) серiктестiк қатысушыларының жалпы жиналысын өткiзу үшiн ұсынылған серiктестiк қатысушыларының тiзiмi;
11) бақылау кеңесiнiң күн тәртiбiнiң мәселелерi жөнiндегi материалдары, бақылау кеңесi отырыстарының хаттамалары (сырттай отырыстарының шешiмдерi);
12) атқарушы орган отырыстарының хаттамалары (шешiмдерi).
3. Өзге құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгiленген мерзiм iшiнде сақталады.
4. Серiктестiк шаруашылық серiктестiгi қатысушысының талап етуi бойынша оған осы Заңда көзделген құжаттардың көшiрмелерiн серiктестiктiң жарғысында белгiленген тәртiппен ұсынуға мiндеттi.";
7) 11-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) олардың осы Заңда және (немесе) серiктестiктiң жарғысында көзделген құқықтарын бұзатын серiктестiк органдарының шешiмдерi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасауға.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) серiктестiктiң атқарушы органына тұрғылықты жерiнiң және жеке басын куәландыратын құжат деректерiнiң (жеке тұлғалар үшiн) не атауының және орналасқан жерiнiң (заңды тұлғалар үшiн) өзгергенi туралы жазбаша хабарлауға.";
8) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) серiктестiктiң қызметi туралы ақпарат алуға;
6) олардың осы Заңда және (немесе) серiктестiктiң жарғысында көзделген құқықтарын бұзатын серiктестiк органдарының шешiмдерi жөнiнде сот тәртiбiмен шағым жасауға.";
4-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) серiктестiктiң атқарушы органына тұрғылықты жерiнiң және жеке басын куәландыратын құжат деректерiнiң (жеке тұлғалар үшiн) не атауының және орналасқан жерiнiң (заңды тұлғалар үшiн) өзгергенi туралы жазбаша хабарлауға.".
4. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж., N 2, 184-құжат; N 15, 281-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж.,  N 5, 58-құжат; N 13-14, 205-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 11-12, 176-құжат; N 17-18, 224-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 9, 86-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 5, 31-құжат; N 10, 51-құжат; N 11, 56, 67-құжаттар; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 15, 86-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; 2005 ж., N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) абзацы вторые подпункта 3), подпункта 5) статьи 2 после слова "процентами" дополнить словом "голосующих";
2) в подпункте в) пункта 1 статьи 6 после слов "представительства банков" дополнить словами "дочерние организации банков,";
3) пункт 5 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"5. Запрет, установленный пунктом 1 настоящей статьи, не распространяется на осуществление сделок с:
облигациями международных финансовых организаций, перечень которых устанавливается уполномоченным органом;
облигациями, имеющими минимальный требуемый рейтинг одного из рейтинговых агентств, установленных уполномоченным органом.";
4) в пункте 4 статьи 20:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
5) пункт 2 статьи 31 дополнить подпунктом е-1) следующего содержания:
"е-1) размер ставок вознаграждения по финансовым услугам в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении, порядок которого устанавливается уполномоченным органом;";
6) пункт 4 статьи 32 исключить;
7) пункт 4 статьи 34 дополнить подпунктом а-1) следующего содержания:
"а-1) размер ставок вознаграждения по кредитам в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении, порядок которого устанавливается уполномоченным органом;";
8) статью 39 изложить в следующей редакции:
"Статья 39. Ставки и тарифы
Ставки вознаграждения и комиссий, а также тарифы за оказание банковских услуг устанавливаются банками самостоятельно.
Банки обязаны указывать ставки вознаграждения в достоверном, годовом, эффективном, сопоставимом исчислении, порядок которого устанавливается уполномоченным органом, в договорах, заключаемых с клиентами, а также при распространении информации о величинах вознаграждения по финансовым услугам, в том числе ее публикации.
В случае несоблюдения указанного требования уполномоченный орган вправе применить к банку санкции, предусмотренные статьей 47 настоящего Закона.";
9) пункт 8 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"8. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении банковского холдинга, организаций, входящих в состав банковского конгломерата, а также крупных участников банка, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние банка.";
10) в статье 54-1:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".

1) 2-бапта 3) тармақшасының және 5) тармақшасының екiншi абзацтарында "банк" деген сөз "банктің дауыс беретiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 6-баптың 1-тармағының в) тармақшасында "өкiлдiктерiне" деген сөзден кейiн ", банктердiң еншiлес ұйымдарына" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 8-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағында белгiленген тыйым салу:
тiзбесiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн халықаралық қаржы ұйымдарының облигацияларымен;
уәкiлеттi орган белгiлеген рейтинг агенттiктерiнiң бiрiнiң ең төменгi талап етiлетiн рейтингi бар эмитенттердiң облигацияларымен мәмiлелердi жүзеге асыруға қолданылмайды.";
4) 20-баптың 4-тармағында:
1) тармақшаның бiрiншi бөлiгiнде "тәуелсiз директоры," деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiгiнде "Тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
5) 31-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы е-1) тармақшамен толықтырылсын:
"е-1) қаржылық қызмет бойынша тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн шынайы, жылдық, тиiмдi, салыстырмалы есептелетiн сыйақы ставкаларының мөлшерi;";
6) 32-баптың 4-тармағы алынып тасталсын;
7) 34-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы а-1) тармақшамен толықтырылсын:
"а-1) кредиттер бойынша тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн шынайы, жылдық, тиiмдi, салыстырмалы есептелетiн сыйақы ставкаларының мөлшерi;";
8) 39-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"39-бап. Ставкалар және тарифтер
Банктер тәртiбiн уәкiлеттi орган белгiлейтiн шынайы, жылдық, тиiмдi, салыстырмалы есептелетiн сыйақы ставкаларын клиенттермен жасалған шарттарда, сондай-ақ қаржылық қызмет бойынша сыйақының шамалары туралы ақпаратты тарату, оның iшiнде оны жариялау кезiнде көрсетуге мiндеттi.
Көрсетiлген талаптарды сақтамаған жағдайда уәкiлеттi орган банкке осы Заңның 47-бабында көзделген санкцияларды қолдануға құқылы.";
9) 46-баптың 8-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы бапта келтiрiлген шаралар, егер уәкiлеттi орган осы тұлғалардың, оның лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерiнiң жолсыздықтары, заңсыз iс-әрекетi немесе әрекетсiздiгi банктiң қаржылық жағдайын нашарлатқанын анықтаса, банк холдингiне, банк конгломератының құрамына кiретiн ұйымдарға, сондай-ақ банктiң iрi қатысушыларына қатысты да қолданылуы мүмкiн.";
10) 54-1-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептiлiктi ұсынудың тәртiбi және нысандары уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленедi.".

5. В  Закон  Республики Казахстан от 20 июня 1997 г. "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 12, ст. 186; 1998 г., N 24, ст. 437; 1999 г., N 8, ст. 237; N 23, ст. 925; 2001 г., N 17-18, ст. 245; N 20, ст. 257; 2002 г., N 1, ст. 1; N 23-24, ст. 198; 2003 г., N 1-2, ст. 9; N 11, ст. 56; N 15, ст. 139; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 11-12, ст. 66; N 23, ст. 140, 142; 2005 г., N 7-8, ст. 19; N 11, ст. 39; N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) в пункте 4 статьи 40:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
2) в статье 49-2:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".
6. В  Закон  Республики Казахстан от 22 апреля 1998 г. "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 5-6, ст. 49; 1999 г., N 20, ст. 727; 2002 г., N 10, ст. 102; 2003 г., N 11, ст. 56; N 24, ст. 178; 2004 г., N 5, ст. 30; 2005 г., N 14, ст. 58; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 24, 25;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) пункт 1 статьи 11 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) обжаловать в судебном порядке решения органов товарищества, нарушающие их права, предусмотренные настоящим Законом и (или) уставом товарищества.";
2) пункт 1 статьи 12 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) письменно извещать исполнительный орган, а также регистратора в случае ведения реестра участников товарищества, об изменении сведений, предусмотренных подпунктом 2) пункта 2 статьи 17 настоящего Закона.";

5. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1997 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 12, 186-құжат; 1998 ж., N 24, 437-құжат; 1999 ж., N 8, 237-құжат; N 23, 925-құжат; 2001 ж., N 17-18, 245-құжат; N 20, 257-құжат; 2002 ж., N 1, 1-құжат; N 23-24, 198-құжат; 2003 ж., N 1-2, 9-құжат; N 11, 56-құжат; N 15, 139-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 11, 39-құжат; N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
40-баптың 4-тармағында:
1) тармақшада бiрiншi бөлiгiндегi "тәуелсiз директоры" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiгiндегi "Тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 49-2-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептiлiктi ұсыну тәртiбi және нысандары уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.".
6. "Жауапкершiлiгi шектеулi және қосымша жауапкершiлiгi бар серiктестiктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 5-6, 49-құжат; 1999 ж., N 20, 727-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30 құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24, 25-құжаттар; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 11-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) осы Заңда және (немесе) серiктестiктiң жарғысында көзделген олардың құқықтарын бұзған серiктестiк органдарының шешiмдерi жөнiнде сот тәртiбiмен шағымдануға.";
2) 12-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзген жағдайда осы Заңның 17-бабының 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген мәлiметтердiң өзгергенi туралы атқарушы органға, сондай-ақ тiркеушiге жазбаша хабарлауға.";

3) часть первую пункта 2 статьи 17 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) порядок и сроки предоставления участникам товарищества и приобретателям долей информации о деятельности товарищества;
8) права и обязанности участников товарищества.";
4) статью 29 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Регистрация залога доли в имуществе товарищества осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан. В случае ведения реестра участников товарищества регистратором, регистрация залога доли в имуществе товарищества осуществляется в соответствии с внутренними документами регистратора при соблюдении требований настоящего Закона и (или) устава товарищества.";
5) в статье 43:
в пункте 2:
подпункт 5) дополнить словами "кроме документов, утверждение которых уставом товарищества отнесено к компетенции иных органов товарищества;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) утверждение порядка и сроков предоставления участникам товарищества и приобретателям долей информации о деятельности товарищества.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Общее собрание участников вправе отменить любое решение иных органов товарищества с ограниченной ответственностью по вопросам, относящимся к внутренней деятельности товарищества, если иное не определено уставом товарищества.";
6) пункт 3 статьи 46 дополнить частью третьей, следующего содержания:
"Запрещается включение в повестку дня общего собрания вопросов с широким пониманием, включая "разное", "иное", "другие" и аналогичные им формулировки.";
7) в статье 50:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 50. Обжалование решений органов товарищества с
ограниченной ответственностью";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Обжалование решений иных органов товарищества с ограниченной ответственностью осуществляется в порядке и сроки, предусмотренных частью первой настоящей статьи.";
8) статью 65 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Акционерное общество, созданное в результате преобразования товарищества с ограниченной ответственностью, размещает (реализует) акции общества только среди участников товарищества с ограниченной ответственностью. Количество акций, передаваемое участникам преобразованного товарищества с ограниченной ответственностью, определяется исходя из соотношения балансовой стоимости доли каждого участника к общему размеру собственного капитала реорганизуемого товарищества с ограниченной ответственностью.

3) 17-баптың 2-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) серiктестiкке қатысушыларға және үлестердi сатып алушыларға серiктестiктiң қызметi туралы ақпаратты ұсыну тәртiбi және мерзiмдерi;
8) серiктестiкке қатысушылардың құқықтары мен мiндеттерi.";
4) 29-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Серiктестiк мүлкiндегi үлес кепiлiн тiркеу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Тiркеушi серiктестiкке қатысушылардың тiзiлiмiн жүргiзген жағдайда серiктестiк мүлкiндегi үлес кепiлiн тiркеу осы Заңның және (немесе) серiктестiк жарғысының талаптарын сақтаған кезде тiркеушiнiң iшкi құжаттарына сәйкес жүзеге асырылады.";
5) 43-бапта:
2-тармақта:
5) тармақша "оларды бекiту серiктестiктiң жарғысында серiктестiктiң өзге органдарының құзыретiне жатқызылған құжаттардан басқа;" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) серiктестiкке қатысушыларға және үлестердi сатып алушыларға серiктестiктiң қызметi туралы ақпаратты ұсыну тәртiбiн және мерзiмдерiн бекiту.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қатысушылардың жалпы жиналысы, егер серiктестiктiң жарғысында өзгеше айқындалмаса, серiктестiктiң iшкi қызметiне қатысты мәселелер бойынша жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң өзге де органдарының кез келген шешiмiн жоюға құқылы.";
6) 46-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жалпы жиналыстың күн тәртiбiне "әр түрлi", "өзге де", "басқа" және осыларға ұқсас тұжырымдауларды қоса алғанда, жалпылама ұғымдағы мәселелердi енгiзуге тыйым салынады.";
7) 50-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"50-бап. Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң органдарының шешiмдерi жөнiнде шағым жасау";
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң өзге де органдарының шешiмдерi жөнiнде шағым жасау осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген тәртiппен және мерзiмде жүзеге асырылады.";
8) 65-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4 тармақтармен толықтырылсын:
"3. Жауапкершілігi шектеулi серiктестiктi қайта құру нәтижесiнде құрылған акционерлiк қоғам қоғамның акцияларын тек қана жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң қатысушылары арасында орналастырады (сатады). Қайта құрылған жауапкершілiгi шектеулi серiктестiктiң қатысушыларына берiлетiн акциялардың саны әрбiр қатысушының үлесiнiң баланстық құнының қайта ұйымдастырылатын жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiктiң меншiктi капиталының жалпы мөлшерiне арақатынасы негiзiнде айқындалады.

4. Уставный капитал создаваемого акционерного общества равен разнице между активами и обязательствами, переданными ему в соответствии с передаточным актом, и должен соответствовать требованиям, установленным статьей 11 Закона Республики Казахстан "Об акционерных обществах".".
7. В  Закон  Республики Казахстан от 18 декабря 2000 г. "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., N 22, ст. 406; 2003 г., N 11, ст. 56; N 12, ст. 85; N 15, ст. 139; 2004 г., N 11-12, ст. 66; 2005 г., N 14, ст. 55, 58; N 23, ст. 104; 2006 г., N 3, ст. 22; N 4, ст. 25;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) в пункте 4 статьи 34:
в подпункте 1) части первой слова "независимого директора," исключить;
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
2) в статье 74-1:
часть вторую пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Порядок представления и формы отчетности устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.".
8. В  Закон  Республики Казахстан от 8 января 2003 г. "Об инвестициях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 1-2, ст. 4; 2005 г., N 9, ст. 26; 2006 г., N 3, ст. 22):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) миноритарный инвестор - инвестор, осуществивший инвестиции в размере менее десяти процентов от голосующих акций (менее десяти процентов голосов от общего количества голосов участников);";
2) пункт 3 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"3. К отношениям, возникающим при осуществлении инвестиций и относящимся к сфере действия иных законов Республики Казахстан, положения настоящего Закона применяются в части, не противоречащей таким законам Республики Казахстан.";
3) пункт 1 статьи 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Права и обязанности инвесторов в отношении объектов и видов предпринимательской деятельности, в которые осуществляются инвестиции, устанавливаются настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан и соответствующими договорами.";
4) статью 6 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Гласность деятельности государственных органов
в отношении инвесторов и обеспечение доступа
инвесторов к информации, связанной с
осуществлением инвестиционной деятельности

4. Құрылатын акционерлiк қоғамның жарғылық капиталы оған қабылдау-өткiзу актiсiне сәйкес берiлген активтер мен мiндеттемелер арасындағы айырмаға тең болады және "Акционерлiк қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабында белгiленген талаптарға сәйкес келуi тиiс.".
7. "Сақтандыру қызметi туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 34-бапта 4-тармақта:
1) тармақшада бiрiншi бөлiгiндегi "тәуелсiз директоры" деген сөздер алынып тасталсын;
екiншi бөлiгiндегi "Тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
2) 74-1-бапта:
2-тармақтың екiншi бөлiгi алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Есептiлiктi ұсыну тәртiбi және нысандары уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiмен белгiленедi.".
8. "Инвестициялар туралы" 2003 жылғы 8 қаңтардағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 1-2, 4-құжат; 2005 ж., N 9, 26-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) миноритарлық инвестор - дауыс беретiн акциялардың он пайызынан аз (қатысушылар дауысының жалпы санының он пайызынан аз)";
2) 2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Инвестицияларды жүзеге асыру кезiнде туындайтын және Қазақстан Республикасының өзге заңдарының қолданылатын аясына қатысты қатынастарға осы Заңның ережелерi Қазақстан Республикасының осындай заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiнде қолданылады.";
3) 3-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Инвесторлардың кәсiпкерлiк қызметтiң инвестициялар жүзеге асырылатын объектiлерi мен түрлерiне қатысты құқықтары мен мiндеттерi осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актiлерiнде және тиiстi шарттарда белгiленедi.";
4) 6-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Мемлекеттiк органдардың инвесторларға қатысты қызметiнiң жариялылығы және инвесторлардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыруға байланысты ақпаратқа кiруiн қамтамасыз ету.

1. Официальные сообщения государственных органов Республики Казахстан и нормативные правовые акты, затрагивающие интересы инвесторов, публикуются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
2. Инвесторам, включая миноритарных инвесторов, обеспечивается свободный доступ к информации о регистрации юридических лиц, об их уставах, о регистрации сделок с недвижимостью, о выданных лицензиях, а также к иной предусмотренной законодательными актами Республики Казахстан информации, которая связана с осуществлением ими инвестиционной деятельности и не содержит коммерческую и иную охраняемую законом тайну.".
9. В  Закон  Республики Казахстан от 13 мая 2003 г. "Об акционерных обществах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 10, ст. 55; N 21-22, ст. 160; 2004 г., N 23, ст. 140; 2005 г., N 14, ст.58):
1)в статье 1:
дополнить подпунктами 6-2) и 6-3) следующего содержания:
"6-2) корпоративный web-сайт - официальный электронный сайт в сети Интернет, принадлежащий обществу и отвечающий установленным уполномоченным органом требованиям. Наличие корпоративного web-сайта для публичных компаний обязательно;
6-3) корпоративный секретарь - работник акционерного общества, не являющийся членом совета директоров либо исполнительного органа общества, который назначен советом директоров общества и подотчетен совету директоров общества, а также в рамках своей деятельности контролирует подготовку и проведение заседаний собрания акционеров и совета директоров общества, обеспечивает формирование материалов по вопросам повестки дня общего собрания акционеров и материалов к заседанию совета директоров общества, ведет контроль за обеспечением доступа к ним. Компетенция и деятельность корпоративного секретаря (порядок формирования материалов, подготовка и проведение заседаний) определяются внутренними документами общества;";
подпункт 10) после слова "десять" дополнить словами "(для публичных компаний - пять)";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) миноритарный акционер - акционер, которому принадлежат менее десяти (для публичных компаний - пяти) процентов голосующих акций акционерного общества;";
подпункт 12) после слов "организаций - аффилированных лиц данного акционерного общества;" дополнить словами "не является государственным служащим или представителем государства;";
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1 Публичная компания
1. Публичной компанией признается общество, которое соответствует следующим критериям:

1. Қазақстан Республикасы мемлекеттiк органдарының инвесторлардың мүдделерiн қозғайтын ресми хабарлары және нормативтiк құқықтық актiлерi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жарияланады.
2. Миноритарлық инвесторларды қоса алғанда, инвесторлардың заңды тұлғаларды тiркеу туралы, олардың жарғылары туралы, жылжымайтын мүлiкпен мәмiлелердi тiркеу туралы, берiлген лицензиялар туралы ақпараттарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделген олардың инвестициялық қызметтi жүзеге асыруымен байланысты және заңмен қорғалатын коммерциялық және өзге де құпиядан тұрмайтын ақпаратқа еркiн кiруi қамтамасыз етiледi.".
9. "Акционерлiк қоғамдар туралы" 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 10, 55-құжат; N 21-22, 160-құжат; 2004 ж., N 23, 140-құжат; 2005 ж., N 14, 58-құжат):
1) 1-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-2) және 6-3) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) корпоративтiк Web-сайт - қоғамға тиесiлi және уәкiлеттi орган белгiлеген талаптарға жауап беретiн Интернет желiсiндегi ресми электронды сайт. Жария компаниялар үшiн корпоративтiк wеb-сайттың болуы мiндеттi.
6-3) корпоративтiк хатшы - директорлар кеңесiнiң мүшесi болып табылмайтын акционерлiк қоғамның не қоғамның атқарушы органының қызметкерi, оны қоғамның директорлар кеңесi тағайындайды және қоғамның директорлар кеңесiне есеп бередi, сондай-ақ өз қызметi шеңберiнде акционерлер жиналысының және қоғамның директорлар кеңесiнiң отырыстарын дайындауды және жүргiзудi бақылайды, акционерлердiң жалпы жиналысының күн тәртiбiндегi мәселелер жөнiндегi материалдарды және қоғамның директорлар кеңесiнiң отырысына материалдарды қалыптастыруды қамтамасыз етедi, оларға кiрудi қамтамасыз етудi бақылайды. Корпоративтiк хатшының құзыретi және қызметi (материалдар қалыптастыру, отырыстарды дайындау және өткiзу тәртiбi) қоғамның iшкi құжаттарында айқындалады.";
10) тармақша "он" деген сөзден кейiн "(жария компаниялар үшiн - бес)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) миноритарлық акционер - акционерлiк қоғамның дауыс беретiн акцияларының кемiнде он (жария компаниялар үшiн - бес) пайызы тиесiлi акционер;";
12) тармақша "ұйымдардың - сол қоғамның аффилиирленген тұлғаларының;" деген сөздерден кейiн "мемлекеттiк қызметшi немесе мемлекеттiң өкiлi болып табылмайтын;" деген сөздермен толықтырылсын;";
мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
"4-1-бап. Жария компания
1. Мынадай критерийлерге сәйкес келетiн:

1) общество должно осуществить размещение своих простых акций путем подписки на неорганизованном рынке ценных бумаг или путем подписки или торгов на организованном рынке, предложив данные акции неограниченному кругу инвесторов;
2) не менее двадцати пяти процентов от общего количества размещенных простых акций общества, должно принадлежать акционерам, каждый из которых владеет не более чем двумя процентами простых акций общества от общего количества размещенных простых акций общества;
3) объем торгов простыми акциями общества должен соответствовать требованиям, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа;
4) акции общества должны находиться в категории списка фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, для включения и нахождения в которой внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам, либо включены в список специальной торговой площадки Регионального финансового центра города Алматы.
2. Уставом публичной компании должно быть предусмотрено наличие:
1) кодекса корпоративного управления;
2) должности корпоративного секретаря;
3) корпоративного web-сайта;
4) запрета "золотой акции".
3. Признание общества публичной компанией или отзыв у него статуса публичной компании производится уполномоченным органом в установленном им порядке на основании заявления общества.
4. Общество утрачивает статус публичной компании в случаях:
1) несоблюдения в течение трех последовательных месяцев требования подпунктов 2) и (или) 3) пункта 1 настоящей статьи;
2) несоответствия подпункту 4) пункта 1 настоящей статьи.";
3) в статье 18:
в части третьей пункта 1 слова "продажи на организованном рынке ценных бумаг" заменить словами "либо подписки или аукциона, проводимых на организованном рынке ценных бумаг";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. При отчуждении акционером акции в течение тридцати дней, предоставленных ему для подачи заявления на приобретение акции в соответствии с правом преимущественной покупки, данное право переходит к новому собственнику акции, в случае, если прежний собственник акции не подал такого заявления.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Цена размещения акций, установленная для данного размещения органом общества, принявшим решение о размещении акций, является наименьшей ценой, по которой данные акции могут быть проданы.";
4) пункт 1 статьи 22 дополнить частями второй, четвертой следующего содержания:
"Выплата дивидендов ценными бумагами по привилегированным акциям общества не допускается.";
"Отчуждение акции с невыплаченными дивидендами осуществляется с правом на их получение новым собственником акции, если иное не предусмотрено договором об отчуждении акций.";

1) қоғам өзiнiң жай акцияларын бағалы қағаздардың ұйымдастырылмаған нарығына жазылу арқылы немесе осы акцияларды инвесторлардың шектеусiз тобына ұсына отырып, ұйымдастырылған нарыққа жазылу немесе сату арқылы орналастыруды жүзеге асыруы тиiс;
2) қоғамның орналастырылған жай акцияларының жалпы санының кемiнде жиырма бес пайызы акционерлерге тиесiлi болуы тиiс, олардың әрқайсысы қоғамның орналастырылған жай акцияларының жалпы санынан қоғамның жай акцияларының кемiнде екi пайызына ие болады;
3) қоғамның жай акцияларының сауда-саттық көлемi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген талаптарға сәйкес болуы тиiс.
4) қоғамның акциялары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс iстейтiн қор биржасының тiзiмдер санатында болуы тиiс, қор биржасының iшкi құжаттарына енгiзу және онда болу үшiн бағалы қағаздарға және олардың эмитенттерiне арнайы (листинг) талаптары белгiленген не Алматы қаласының Аймақтық қаржы орталығының арнайы сауда алаңдарының тiзiмiне қосылған қоғам жария компания болып танылады.
2. Жария компанияның жарғысына:
1) корпоративтiк басқару кодексiнiң;
2) корпоративтiк хатшы қызметiнiң;
3) корпоративтiк Web-сайттың;
4) "алтын акцияға" тыйымның болуы көзделуi тиiс.
3. Уәкiлеттi орган қоғамды жария компания деп тануды немесе одан жария компанияның мәртебесiн қайтарып алуды қоғамның өтiнiшi негiзiнде олар белгiлеген тәртiппен жүргiзедi.
4. Қоғам жария компанияның мәртебесiн:
1) қатарынан соңғы үш айдың iшiнде осы баптың 1-тармағының 2) және (немесе) 3) тармақшаларындағы талаптарды сақтамаған;
2) осы баптың 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес болмаған жағдайларда күшiн жояды.";
3) 18-бапта:
1-тармақтың үшiншi бөлiгiнде "ұйымдастырылған бағалы қағаздар рыногында сату" деген сөздер "не бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында өткiзiлетiн жазылу немесе аукцион" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Акционер артықшылықпен сатып алу құқығына сәйкес оған акцияны сатып алуға өтiнiш беру үшiн берiлген отыз күннiң iшiнде акцияны иелiктен айырған кезде, егер акцияның бұрынғы иесi мұндай өтiнiш бермеген жағдайда осы құқық акцияның жаңа иесiне өтедi.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Акцияларды орналастыру туралы шешiм қабылдаған қоғамның органы осы орналастыру үшiн белгiлеген акцияларды орналастыру бағасы осы акциялардың сатылуы мүмкiн неғұрлым төменгi бағасы болып табылады.";
4) 22-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екiншi, төртiншi бөлiктермен толықтырылсын:
"Қоғамның артықшылықты акциялары бойынша бағалы қағаздармен дивидендтер төлеуге жол берiлмейдi.";
"Төленбеген дивидендтерi бар акцияларды иелiктен алу егер шартта өзгеше көзделмесе, акцияның жаңа иесiнiң оларды алу құқығымен жүзеге асырылады.";

5) в статье 23:
часть первую пункта 1 исключить;
пункт 2 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом публичные компании должны опубликовать данное решение также на своем корпоративном web-сайте.";
6) часть первую пункта 3 статьи 25 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"При этом предложение акционерам публичной компании должно быть опубликовано на корпоративном web-сайте.";
7) пункт 4 статьи 33 исключить;
8) пункт 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"2. На ежегодном общем собрании акционеров:
1) утверждается годовая финансовая отчетность общества;
2) определяются порядок распределения чистого дохода общества за истекший финансовый год и размер дивиденда в расчете на одну простую акцию общества;
3) рассматривается вопрос об обращениях и жалобах акционеров на действия общества и его должностных лиц и итогах их рассмотрения.
Председатель совета директоров информирует акционеров общества о размере и составе вознаграждения членов совета директоров и исполнительного органа общества.
Годовое общее собрание акционеров вправе рассматривать и другие вопросы, принятие решений по которым отнесено к компетенции общего собрания акционеров.";
9) в статье 41:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Извещение о проведении общего собрания акционеров должно быть опубликовано в средствах массовой информации либо направлено им. Если количество акционеров компании не превышает пятидесяти акционеров, извещение должно быть доведено до сведения акционера посредством направления ему письменного извещения.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Миноритарный акционер вправе обратиться к регистратору общества в целях объединения с другими акционерами при принятии решений по вопросам, указанным в повестке дня общего собрания акционеров. Порядок обращения миноритарного акционера и распространения информации регистратором другим акционерам устанавливается договором по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
10) в статье 43:
часть вторую пункта 1 дополнить словами ", или в порядке, установленном пунктом 4 настоящей статьи";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Запрещается использовать в повестке дня формулировки с широким пониманием, включая "разное", "иное", "другие" и аналогичные им формулировки.";
11) в статье 44:
пункт 2 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) сведения об аффилированности к обществу";
пункт 4 после слова "готовы" дополнить словами "и доступны";

5) 23-бапта:
1-тармақтың бiрiншi бөлiгi алынып тасталсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жария компаниялар осы шешiмдi өздерiнiң корпоративтi web-сайтына да жариялауы тиiс.";
6) 25-баптың 3-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы екiнші сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жария компанияның акционерлерiне ұсыныс корпоративтiк web-сайтта жариялануы тиiс.";
7) 33-баптың 4-тармағы алынып тасталсын;
8) 35-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлердiң жыл сайынғы жалпы жиналысында:
1) қоғамның жылдық қаржылық есебi бекiтiледi;
2) қоғамның аяқталған қаржы жылы үшiн таза кiрiсiн бөлу тәртiбi және қоғамның бiр жай акциясына есептелген дивиденд мөлшерi айқындалады;
3) акционерлердiң қоғамның және оның лауазымды тұлғаларының iс-әрекетiне өтiнiштерi мен шағымдары туралы және оларды қарау қорытындылары туралы мәселе қаралады.
Директорлар кеңесiнiң төрағасы директорлар кеңесiнiң және қоғамының атқарушы органының мүшелерiне сыйақы беру мөлшерi және құрамы туралы қоғамның акционерлерiне хабарлайды.
Акционерлердiң жылдық жалпы жиналысы олар бойынша шешiмді қабылдау, акционерлердiң жалпы жиналысының құзыретiне жатқызылған басқа мәселелердi де қарауға құқылы.";
9) 41-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Акционерлердiң жалпы жиналысын өткiзу туралы хабарлама бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануы не оларға жiберiлуi тиiс. Егер компания акционерлерiнiң саны елу акционерден аспаса, хабарлама акционерге жазбаша хабарлама арқылы жiберiлуi тиiс.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Миноритарлық акционер акционерлердiң жалпы жиналысының күн тәртiбiнде көрсетiлген мәселелер бойынша шешiмдер қабылдау кезiнде басқа акционерлермен бiрiгу мақсатында қоғамның тiркеушiсiне өтiнiш жасауға құқылы. Миноритарлық акционердiң өтiнiш беру және тiркеушiнiң басқа акционерлерге ақпарат тарату тәртiбi бағалы қағаздар ұстаушыларының тiзiлiмдер жүйесiн жүргiзу жөнiндегi шартта белгiленедi.";
10) 43-бапта:
1-тармақтың екiншi бөлiгi "кешiктiрiлмей" деген сөзден кейiн "немесе осы баптың 4-тармағында белгiленген тәртiппен" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Күн тәртiбiнде жалпылама ұғымдағы "әр түрлi", "өзге", "басқалары" деген сөздердi қоса алғанда жалпылама ұғымдағы тұжырымдамаларды және осыларға ұқсас тұжырымдамаларды пайдалануға тыйым салынады.";
11) 44-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) қоғамға аффилирленгенi туралы мәлiметтер";
4-тармақта "танысу" деген сөзден кейiн "түсiнiктi болу" деген сөздермен толықтырылсын;

12) пункт 2 статьи 49 после слова "общества" дополнить словами ", за исключением публичных компаний,";
13) в пункте 2 статьи 53:
подпункт 6) исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) избрание, определение срока полномочий корпоративного секретаря, досрочное прекращение его полномочий, а также определение размера должностного оклада и условий вознаграждения корпоративного секретаря;";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) определение размера оплаты услуг аудиторской организации, а также оценщика по оценке рыночной стоимости имущества, являющегося предметом крупной сделки;";
14) дополнить статьей 53-1 следующего содержания:
"Статья 53-1. Комитеты совета директоров
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в публичных компаниях создаются, а в иных обществах могут создаваться комитеты совета директоров по вопросам:
1) стратегического планирования;
2) кадров и вознаграждений;
3) внутреннего аудита;
4) социальным вопросам;
5) иным вопросам, предусмотренным внутренним документом общества.
2. Комитеты совета директоров состоят из членов совета директоров и экспертов, обладающих необходимыми профессиональными знаниями для работы в конкретном комитете.
Руководитель исполнительного органа не может быть председателем комитета совета директоров.
3. Порядок формирования и работы комитетов совета директоров, а также их количественный состав устанавливается внутренним документом общества, утверждаемым советом директоров.";
15) пункт 3 статьи 57 изложить в следующей редакции:
"3. Порядок направления уведомления членам совета директоров о проведении заседания совета директоров определяется советом директоров, а владельцу "золотой акции" - уставом общества";
16) часть первую пункта 1 статьи 58 дополнить предложением вторым следующего содержания:
"В обязательном порядке на заседании совета директоров публичной компании должны быть представлены независимые директора, в количестве не менее половины от общего числа независимых директоров.";
17) пункт 2 статьи 59 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Руководитель исполнительного органа либо лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа общества, не вправе занимать должность руководителя исполнительного органа либо лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, другого юридического лица.";
18) статью 62 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) соблюдать конфиденциальность информации о деятельности общества, в том числе в течение трех лет с момента прекращения работы в обществе, если иное не установлено внутренними документами общества.";

12) 49-баптың 2-тармағында "қоғамның" деген сөзден кейiн ", жария компанияларды қоспағанда" деген сөздермен толықтырылсын";
13) 53-бапта:
2-тармақта:
6) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) корпоративтiк хатшыны сайлау, оның өкiлеттiк мерзiмiн айқындау, оның өкiлеттiктерiн мерзiмiнен бұрын тоқтату, сондай-ақ корпоративтiк хатшының қызметтiк жалақысы мөлшерiн және сыйақы шарттарын айқындау;";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) аудиторлық ұйымның, сондай-ақ iрi мәмiле заты болып табылатын мүлiктiң нарықтық құнын бағалау жөнiндегi бағалаушының қызметiне ақы төлеу мөлшерiн айқындау;";
14) мынадай мазмұндағы 53-1-баппен толықтырылсын:
"53-1-бап. Директорлар кеңесiнiң комитеттерi
1. Директорлар кеңесiнiң неғұрлым маңызды мәселелерiн қарау және ұсынымдар дайындау үшiн жария компанияларда:
1) стратегиялық жоспарлау;
2) кадр және сыйақылар;
3) iшкi аудит;
4) әлеуметтiк мәселелер;
5) қоғамның iшкi құжатында көзделген өзге мәселелер бойынша директорлар кеңесiнiң комитеттерi құрылады, ал өзге қоғамдарда құрылуы мүмкiн.
2. Директорлар кеңесiнiң комитеттерi директорлар кеңесiнiң мүшелерiнен және нақты комитетте жұмыс iстеу үшiн қажеттi кәсiби бiлiмi бар сарапшылардан тұрады.
Атқарушы органның басшысы директорлар кеңесi комитетiнiң төрағасы бола алмайды.
3. Директорлар кеңесi комитеттерiн қалыптастыру және олардың жұмыс iстеу тәртiбi, сондай-ақ олардың сандық құрамы директорлар кеңесi бекiтетiн қоғамның iшкi құжатымен белгiленедi.";
15) 57-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Директорлар кеңесiнiң отырысын өткiзу туралы директорлар кеңесiнiң мүшелерiне хабарлама жiберу тәртiбiн директорлар кеңесi, ал "алтын акция" иесiне - қоғамның жарғысы айқындайды";
16) 58-баптың 1-тармағының бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Жария компанияның директорлар кеңесiнiң отырысына тәуелсiз директорлардың жалпы санының кемiнде жартысына мiндеттi түрде тәуелсiз директорлар ұсынылуы тиiс.";
17) 59-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Атқарушы органның басшысы не қоғамның атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адам атқарушы орган басшысының не атқарушы органының функциясын жеке дара жүзеге асыратын адамның, басқа заңды тұлғаның лауазымын иеленуге құқылы емес.";
18) 62-бап мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) егер қоғамның iшкi құжаттарында өзгеше белгiленбесе, қоғамның қызметi туралы ақпараттың құпиялылығын, оның iшiнде қоғамдағы жұмыс тоқтатылған кезден бастап үш жылдың iшiнде сақтауға.";

19) статью 63 изложить в следующей редакции:
"Статья 63. Ответственность должностных лиц общества
1. Должностные лица общества несут ответственность перед обществом и акционерами за вред, причиненный их действиями (бездействием), в соответствии с законами Республики Казахстан, в том числе за убытки, понесенные в результате:
1) предоставления информации, вводящей в заблуждение;
2) нарушения порядка предоставления информации, установленного настоящим Законом.
2. Общество вправе на основании решения общего собрания акционеров обратиться в суд с иском к должностному лицу о возмещении вреда либо убытков, нанесенных им обществу.
3. Должностные лица общества освобождаются от ответственности в случае если голосовали против решения, принятого органом общества, повлекшего убытки общества либо акционера, или не принимали участие в голосовании.";
20) в пункте 1 статьи 64:
подпункт 2) после слов "должностным лицом" дополнить словами ", за исключением независимого директора,";
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением независимого директора";
21) в статье 79:
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Публичная компания обязана разместить на корпоративном web-сайте информацию, указанную в подпунктах 1), 3)-5), 7)-9) пункта 1 настоящей статьи.";
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Общество обеспечивает обязательное ведение списка работников общества, обладающих информацией, составляющей коммерческую или служебную тайну.";
22) часть вторую пункта 1 статьи 80 дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) кодекс корпоративного управления, при его наличии.";
23) пункт 5 статьи 86 изложить в следующей редакции:
"5. Лица, включенные в список акционеров, составленный на дату аннулирования выпуска акций регистратором общества, становятся участниками нового юридического лица, преобразованного из акционерного общества.".
10.  Закон  Республики Казахстан от 2 июля 2003 г. "О рынке ценных бумаг" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 14, ст. 119; 2004 г., N 16, ст. 91; N 23, ст. 142; 2005 г., N 7-8, ст. 24; N 14, ст. 58; N 23, ст. 104; N 3, ст. 22; N 4, ст. 24; Закон Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):

19) 63-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"63-бап. Қоғамның лауазымды адамдарының жауапкершiлiгi
1. Қоғамның лауазымды адамдары өздерiнiң әрекеттерiнен (әрекетсiздiгiнен) келтiрiлген зиян үшiн, оның iшiнде:
1) қателесуге әкелiп соқтыратын ақпарат беру;
2) осы Заңда белгiленген ақпарат беру тәртiбiн бұзудың нәтижесiнде келтiрiлген залал үшiн қоғам және акционерлер алдында Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.
2. Қоғам акционерлердiң жалпы жиналысының шешiмi негiзiнде олардың қоғамға келтiрген зияндарын не залалдарын өтеу туралы лауазымды тұлғаға шағым-талаппен сотқа өтiнiш жасауға құқылы.
3. Қоғамның лауазымды тұлғалары қоғамның не акционердiң залалға ұшырауына әкеп соқтырған қоғамның органы қабылдаған шешiмге қарсы дауыс берген немесе дауыс беруге қатыспаған жағдайда жауапкершiлiктен босатылады.";
20) 64-баптың 1-тармағында:
2) тармақшада "лауазымды тұлғасы" деген сөздердiң алдынан "тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "заңды тұлғаның" деген сөздердiң алдынан "тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
21) 79-бапта:
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Жария компания осы баптың 1-тармағының 1), 3)-5), 7)-9) тармақшаларында көрсетiлген ақпаратты корпоративтiк Web-сайтқа орналастыруға мiндеттi.";
3-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Қоғам коммерциялық немесе қызметтiк құпияны құрайтын ақпараты бар қоғам қызметкерлерiнiң тiзiмiн мiндеттi түрде жүргiзудi қамтамасыз етедi.";
22) 80-баптың 1-тармағының екiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) бар болған жағдайда, корпоративтiк басқару кодексi.";
23) 86-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Акциялар шығарылымының күшi жойылған күнi қоғамның тiркеушiсi жасаған акционерлер тiзiмiне кiргiзiлген тұлғалар акционерлiк қоғамнан қайта құрылған жаңа заңды тұлғаның қатысушылары болады.".
10. "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 14, 119-құжат; 2004 ж., N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 7-8, 24-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в статье 1:
подпункты 23) и 25) исключить;
дополнить подпунктами 26-2) и 26-3) следующего содержания:
"26-2) инсайдер - лицо, которое имеет доступ к инсайдерской информации в силу владения акциями (долями участия в уставном капитале) эмитента или его аффилированного лица, членства в органах управления эмитента или его аффилированного лица, заключенного с эмитентом или его аффилированным лицом трудового договора (контракта) или гражданско-правового договора, предоставленных ему полномочии как должностному лицу государственного органа;
26-3) инсайдерская информация - любая информация об эмиссионных ценных бумагах и сделках с ними, а также об эмитенте этих ценных бумаг и осуществляемой им деятельности, не известная третьим лицам, раскрытие которой может оказать существенное влияние на рыночную цену этих ценных бумаг или производных ценных бумаг, базовым активом которых-являются данные ценные бумаги;";
в подпункте 81) слова "допущенные к обращению на территории Республики Казахстан" заменить словами "определенные Международными стандартами бухгалтерского учета";
2) в статье 9:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"2) о крупных акционерах (участниках) эмитента;";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отсутствия аудированной финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года общество представляет в уполномоченный орган аудированную финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году (аудированная финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляется обществом в течение месяца с даты утверждения аудированной годовой финансовой отчетности общим собранием акционеров).";
3) в пункте 7 статьи 11 слова "(отчетов) об итогах размещения всех объявленных акций" заменить словами "об итогах размещения объявленных акций, подтверждающего выполнение учредителями общества обязательств по оплате акций";
4) в пункте 1 статьи 14:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Эмитент, вправе осуществлять выпуски облигаций в пределах облигационной программы только при соблюдении следующих условий:"; дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) не иметь фактов невыполнения обязательств на дату принятия решения о выпуске облигаций;";
5) пункт 1 статьи 25 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) наличие фактов несвоевременного исполнения или неисполнения обязательств по выплате вознаграждения или погашению ранее выпущенных облигаций;";

1) 1-бапта:
23) және 25) тармақшалар алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 26-2) және 26-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"26-2) инсайдер - эмитенттiң немесе оның аффилирленген тұлғасының акцияларын (жарғылық капиталдағы үлесiн) иеленуiне, эмитенттiң немесе оның аффилирленген тұлғасының басқару органдарына мүше болуына, эмитентпен немесе оның аффилирленген тұлғасымен еңбек шартын (келiсiм-шартын) немесе азаматтық құқықтық шартын жасауына, оған лауазымды тұлға ретiнде мемлекеттiк орган берген өкiлеттiктерге байланысты инсайдерлiк ақпаратқа рұқсаты бар тұлға;
26-3) инсайдерлiк ақпарат - эмиссиялық бағалы қағаздар және олармен жасалған мәмілелер туралы, сондай-ақ осы бағалы қағаздарды эмитентті және ол жүзеге асыратын қызмет туралы, үшiншi тұлғаларға белгiсiз, жария етiлуi негiзгi активтерi осы бағалы қағаздар болып табылатын осы бағалы қағаздардың немесе туынды бағалы қағаздардың нарықтық бағасына елеулi түрде әсер ететiн кез келген ақпарат;";
81) тармақшада "Қазақстан Республикасының аумағында айналысқа жiберiлген" деген сөздер "Халықаралық бухгалтерлiк есеп стандарттарымен айқындалған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) эмитенттiң iрi акционерлерi (қатысушылары) туралы;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Аяқталған қаржы жылының аудитi жүргiзiлген қаржылық есебi болмаған жағдайда ағымдағы жылдың 1 қаңтарынан бастап 1 маусымына дейiнгi кезеңде қоғам уәкiлеттi органға аяқталған соңғы жылдың алдындағы екi жылдың аудитi жүргiзiлген қаржылық есебiн ұсынады (аяқталған қаржылық жылдың аудит жүргiзiлген қаржылық есебiн қоғам аудит жүргiзiлген қаржылық есептi акционерлердiң жалпы жиналысы бекiткен күннен бастап бiр ай iшiнде ұсынады).;
3) 11-баптың 7-тармағында "барлық жарияланған акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептi (есептердi)" деген сөздер "қоғам құрылтайшыларының акцияларды төлеу жөнiндегi мiндеттемелерiнiң орындалғанын растайтын жарияланған акцияларды орналастырудың қорытындылары туралы есептi" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 14-баптың 1-тармағында:
бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Эмитент мынадай талаптарды сақтау шартымен ғана облигациялық бағдарлама шегiнде облигациялар шығаруды жүзеге асыруға құқылы:";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) облигациялар шығару туралы шешiм қабылдау күнге мiндеттемелердi орындамау фактiлерi болмаған;";
5) 25-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сыйақы төлеу немесе бұрын шығарылған облигацияларды өтеу бойынша мiндеттемелердi уақтылы орындамау немесе орындамау фактiлерiнiң болуы";

6) пункт 6 статьи 30 изложить в следующей редакции:
"6. Решение об аннулировании выпуска акций направляется уполномоченным органом эмитенту, регистратору и центральному депозитарию.
Порядок прекращения регистрации сделок с ценными бумагами эмитента в связи с аннулированием выпуска объявленных акций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
7) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Аннулирование выпуска облигаций
1. Решение об аннулировании выпуска облигаций принимается уполномоченным органом на основании решения органа эмитента, принявшего решение об аннулировании выпуска облигаций, при условии, что ни одна облигация данного выпуска не была размещена.
2. Порядок аннулирования выпуска облигаций устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
8) в статье 34:
в пункте 1 слова "уведомить о выпуске уполномоченный орган" заменить словами "получить разрешение уполномоченного органа на выпуск";
пункт 3 дополнить словами "и уполномоченному органу в соответствии с его нормативным правовым актом";
9) в статье 36:
пункт 1 дополнить словами "и нормативными правовыми актами уполномоченного органа";
пункт 2 исключить;
в пункте 3 слова ", за исключением случаев, установленных законами" заменить словами "и иных документов, установленных законодательством";
10) подпункт 2) статьи 41 изложить в следующей редакции:
"2) сведения о держателях долговых ценных бумаг, за исключением сведений, представляемых эмитенту.";
11) в статье 54:
пункт 1 после слов "совета директоров, первый руководитель" дополнить словами "(лицо, единолично осуществляющее функции исполнительного органа, регистратора, трансфер-агента)";
подпункт 5) пункта 2 после слов "первым руководителем правления" дополнить словами "(лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа, регистратора, трансфер-агента)";
в пункте 4:
в подпункте 1) части первой:
слова "независимого директора," исключить;
после слов "руководителя правления" дополнить словами "(лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа, регистратора, трансфер-агента)";
в части второй слова ", за исключением независимого директора," исключить;
12) подпункт 4) пункта 3 статьи 56 изложить в следующей редакции:

6) 30-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Акциялар шығарылымын жою туралы шешiмдi уәкiлеттi орган эмитентке, тiркеушiге және орталық депозитарийге жiбередi.
Жарияланған акциялар шығарылымының жойылуына байланысты эмитенттiң бағалы қағаздармен мәмiлелерiн тiркеудi тоқтату тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi.";
7) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
"30-1. Облигациялар шығарылымын жою
1. Облигациялар шығарылымын жою туралы шешiмдi уәкiлеттi орган облигациялар шығарылымын жою туралы шешiм қабылдаған эмитент органының шешiмi негiзiнде осы шығарылымның бiр де бiр облигациясының орналастырылмауы шартымен қабылдайды.
2. Облигациялар шығарылымын жою тәртiбi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен белгiленедi.";
8) 34-бапта:
1-тармақта "шығарылым туралы уәкiлеттi органға оның нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген тәртiппен хабарлауға" деген сөздер "уәкiлеттi органнан оның нормативтiк құқықтық актiсiнде көзделген тәртiппен шығарылымға рұқсат алуға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ "депозитарийге" деген сөзден кейiн "және нормативтiк құқықтық актiсiне сәйкес уәкiлеттi органға" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 36-бапта:
1-тармақ "осы Заңға" деген сөздерден кейiн "және уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiлерiне" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
3-тармақтағы "мәмiленi тiркеудi, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген жағдайларды қоспағанда," деген сөздер "мәмiленi және Қазақстан Республикасының заңнамасында тiркелген өзге құжаттарды тiркеудi" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 41-баптың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) эмитентке ұсынылған мәлiметтердi қоспағанда, борыштық бағалы қағаздарды ұстаушылар туралы мәлiметтер.";
11) 54-бапта:
1-тармақ "басқармасының бiрiншi басшысы" деген сөздерден кейiн "(атқарушы органның функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың 5) тармақшасы "басқармасының бiрiншi басшысы" деген сөздерден кейiн "(атқарушы органның, тiркеушiнiң, трансфер-агенттiң функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақта:
1) тармақшаның бiрiншi бөлiгiнде:
"тәуелсiз директорды" деген сөздер алынып тасталсын;
"басқармасының бiрiншi басшысы" деген сөздерден кейiн "(атқарушы органның, тiркеушiнiң, трансфер-агенттiң функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға)" деген сөздермен толықтырылсын;
екiншi бөлiгiнде "Тәуелсiз директорды қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын;
12) 56-бапта 3-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

"4) сделки с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации.";
13) дополнить статьей 56-1 следующего содержания:
"Статья 56-1. Ограничения на распоряжение и использование
инсайдерской информации
1. К инсайдерской информации относится информация, составляющая коммерческую тайну в соответствии с настоящим Законом, до момента ее раскрытия.
К инсайдерской информации не относится информация, содержащая оценку стоимости ценных бумаг и/или оценку имущественного положения эмитента, произведенную на основе общедоступной информации.
2. Инсайдеры, а также их аффилированные лица не вправе:
1) совершать сделки с ценными бумагами с использованием инсайдерской информации в своих интересах или в интересах третьих лиц;
2) передавать третьим лицам или делать доступной для третьих лиц инсайдерскую информацию или основанную на ней информацию, за исключением случаев, предусмотренных законом;
3) давать третьим лицам рекомендации о совершении сделок с ценными бумагами, основанные на инсайдерской информации.";
14) пункт 3 статьи 61 исключить;
15) статью 65 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случаях приостановления, отзыва лицензии регистратора уполномоченный орган вправе изъять резервные копии данных, составляющих систему реестров держателей ценных бумаг, у центрального депозитария для последующей передачи их регистратору, с которым эмитент заключил новый договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг.";
16) статью 67 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. В случае приостановления лицензии на срок более одного месяца, а также отзыва лицензии договор по ведению системы реестров держателей ценных бумаг расторгается.";
17) в статье 80:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами ", а также иных лиц, осуществляющих брокерскую и/или дилерскую деятельность без соответствующей лицензии в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) клиринг по сделкам с финансовыми инструментами в финансовых инструментах и/или в деньгах.";
подпункт 4) пункта 2 исключить;
18) подпункт 7) пункта 2 статьи 81 исключить;
19) подпункт 7) пункта 4 статьи 85 исключить;
20) заголовок Главы 18 изложить в следующей редакции:
"Глава 18. Саморегулируемые организации и общества взаимного страхования на рынке ценных бумаг";
21) дополнить статьей 100-1 следующего содержания:
"Статья 100-1. Общества взаимного страхования ответственности
профессиональных участников рынка ценных бумаг

"4) бағалы қағаздармен инсайдерлiк ақпаратты пайдаланумен жасаған мәмiлелер.";
13) мынадай мазмұндағы 56-1-баппен толықтырылсын:
"56-1-бап. Инсайдерлiк ақпаратты басқаруды және пайдалануды шектеу
1. Инсайдерлiк ақпаратқа осы Заңға сәйкес оны ашқан сәтке дейiн ашылатын, коммерциялық құпияны құрайтын ақпарат жатады.
Инсайдерлiк ақпаратқа бағалы қағаздардың құнын бағалау және/немесе эмитенттiң мүлiктiк жағдайына жалпы рұқсат етiлген ақпарат негiзiнде жүргiзiлген бағалау бар ақпарат жатпайды.
2. Инсайдерлер, сондай-ақ аффилирленген тұлғалар:
1) бағалы қағаздармен инсайдерлiк ақпаратты пайдалану арқылы өз мүдделерi үшiн немесе үшiншi тұлғалардың мүдделерi үшiн мәмiлелер жасауға;
2) заңда көзделген жағдайларды қоспағанда инсайдерлiк ақпаратты немесе оған негiзделген ақпаратты үшiншi тұлғаларға беруге немесе үшіншi тұлғалар үшiн қол жетерлiктей жасауына;
3) үшiншi тұлғаларға бағалы қағаздармен мәмiлелер жасау туралы инсайдерлiк ақпаратқа негiзделген ұсынымдар беруге құқылы емес.";
14) 61-баптың 3-тармағы алынып тасталсын;
15) 65-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Тiркеушiнiң лицензиясы тоқтатыла тұрған, тоқтатылған не қайтарылып алынған жағдайларда уәкiлеттi орган бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi жүйесiн жүргiзу жөнiнде эмитент жаңа шарт жасаған тiркеушiге кейiн беру үшiн орталық депозитарийден бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi жүйесiн құрайтын деректердiң резервтiк көшiрмелерiн алуға құқылы.";
16) 67-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Лицензия бiр айдан астам мерзiмге тоқтатыла тұрған, сондай-ақ лицензия қайтарылып алынған жағдайда бағалы қағаздарды ұстаушылардың тiзiлiмi жүйесiн жүргiзу жөнiнде жаңа шарт бұзылады.";
17) 80-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "оның депоненттерiнiң" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес тиiстi лицензиясыз брокерлiк және/немесе дилерлiк қызметтi жүзеге асыратын өзге тұлғалардың" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) қаржы құралдарымен жасалған мәмiлелер бойынша қаржы құралдарындағы және/немесе ақшадағы клиринг.";
2-тармақта 4) тармақша алынып тасталсын;
18) 81-баптың 2-тармағының 7) тармақшасы алынып тасталсын;
19) 85-баптың 4-тармағының 7) тармақшасы алынып тасталсын;
20) 18-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"18-тарау. Бағалы қағаздар нарығындағы өзiн-өзi реттейтiн ұйымдар және өзара сақтандыру қоғамы";
21) мынадай мазмұндағы 100-1-баппен толықтырылсын:
"100-1-бап. Бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушыларының жауапкершiлiгiн өзара сақтандыру қоғамдары

1. В целях обеспечения возмещения инвесторам убытков, причиненных профессиональными участниками рынка ценных бумаг, профессиональные участники рынка ценных бумаг вправе создавать общества взаимного страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о взаимном страховании.
2. Особенности создания и функционирования обществ взаимного страхования профессиональных участников рынка ценных бумаг устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
22) в статье 106:
подпункт 1-1) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган предоставляет сведения, составляющие коммерческую и служебную тайну на рынке ценных бумаг, государственным органам иностранных государств, осуществляющим государственное регулирование и надзор рынка ценных бумаг, при наличии межгосударственных соглашений предусматривающих обмен информацией.";
23) дополнить статьей 113-2 следующего содержания:
"Статья 113-2. Раскрытие информации о клиентах номинального
держателя
Номинальный держатель обязан предоставить центральному депозитарию обязательные для открытия субсчета в системе учета центрального депозитария реквизиты клиента, - который не предоставил номинальному держателю право раскрывать сведения о нем в соответствии с заключенным до введения в действие Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые, законодательные акты Республики Казахстан по вопросам рынка ценных бумаг и акционерных обществ" от 8 июля 2005 года, договором о номинальном держании для их отражения на соответствующем субсчете в системе учета центрального депозитария.".
11.  Закон  Республики Казахстан от 4 июля 2003 г. "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., N 15, ст. 132; 2004 г, N 11-12, ст. 66; N 16, ст. 91; 2005 г., N 14, ст. 55; 2005 г., N 23, ст. 104; 2006 г. N 3, ст. 22; N 4, ст. 24;  Закон  Республики Казахстан от 5 мая 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам аудиторской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 17 мая 2006 г. и "Казахстанская правда" 13 мая 2006 г.):
1) в статье 10:
в подпункте 1):
слово "разрешения" заменить словом "согласия";
после слова "холдинга," дополнить словом "разрешения";
после слова "указанных" дополнить словами "согласий и";
подпункт 5) исключить;

1. Инвесторларға бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары келтiрген шығындарды өтеудi қамтамасыз ету мақсатында бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушылары Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен өзара сақтандыру қоғамын құруға құқылы.
2. Бағалы қағаздар нарығының кәсiби қатысушыларының өзара сақтандыру қоғамдарын құрудың және жұмысының ерекшелiктерi уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленедi.";
22) 106-бапта:
1-1) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"Уәкiлеттi орган ақпарат алмасу көзделетiн мемлекетаралық келiсiмдер болған кезде бағалы қағаздар нарығындағы коммерциялық және қызметтiк құпияны құрайтын мәлiметтердi шет мемлекеттердiң бағалы қағаздар рыногын мемлекеттiк реттеудi және қадағалауды жүзеге асыратын мемлекеттiк органдарына ұсынады.";
23) мынадай мазмұндағы 113-2-баппен толықтырылсын:
"113-2-бап. Нақтылы ұстаушының клиенттерi туралы ақпаратты ашу
Нақтылы ұстаушы "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне бағалы қағаздар нарығы және акционерлiк қоғамдардың мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шiлдедегi Заңы қолданысқа енгiзiлгенге дейiн жасалған нақтылы ұстау туралы шартқа сәйкес нақтылы ұстаушыға өзi туралы мәлiметтердi ашуға құқық бермеген клиенттiң орталық депозитарийдiң есепке алу жүйесiндегi тиiстi қосалқы шотын ашу үшiн мiндеттi түрде қажет болатын деректемелерiн оларды орталық депозитарийдiң есепке алу жүйесiндегi тиiстi қосалқы шотта көрсету үшiн орталық депозитарийге ұсынуға мiндеттi.";
11. "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттiк реттеу және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шiлдедегi Қазақстан Республикасының  Заңына  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., N 15, 132-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; N 16, 91-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; 2006 жылғы 17 мамырдағы "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 13 мамырдағы "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне аудиторлық қызмет мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" 2006 жылғы 5 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 10-бапта:
1) тармақшасының мәтiнi мынадай редакцияда жазылсын:
"жеке және заңды тұлғалардың банктiң және банктiк холдингтiң iрi қатысушысы мәртебесiне ие болуына келiсiм беру және келiсiм беруден бас тарту, банктердiң еншiлес ұйым құруына және оған ие болуына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды, аталған рұқсаттарды бередi не беруден бас тартады;";
5) тармақша алынып тасталсын;

2) подпункт 1) статьи 11 изложить в следующей редакции:
"1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, разрешения на создание и приобретение страховой (перестраховочной) организации дочерней организации, выдает либо отказывает в выдаче указанных согласий и разрешений;";
3) подпункты 5) и 6) статьи 12 исключить;
4) в статье 13:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче согласия на приобретение физическими и юридическими лицами статуса крупного участника открытого накопительного пенсионного фонда, требования к документам, представляемым для получения указанного согласия, выдает либо отказывает в выдаче такого согласия;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) определяет порядок выдачи и отказа в выдаче разрешения на создание и приобретение накопительными пенсионными фондами дочерней организации, разрешения на значительное участие накопительного пенсионного фонда в уставном капитале других юридических лиц, выдает либо отказывает в выдаче указанных разрешений;";
5) в статье 13-1:
заголовок дополнить словами ", кредитных бюро";
в пункте 1:
после слов "финансовых организаций" дополнить словами "и их аффилированных лиц";
после слов "фондов" дополнить словами ", кредитных бюро".
Cтатья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального публикования.
Президент
Республики Казахстан

2) 11-баптың 1) тармақшасы мемлекеттiк тiлдегi мәтiнде мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының iрi қатысушысы мәртебесiне ие болуына келiсiм беру және келiсiм беруден бас тарту, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының еншiлес ұйым құруына және ие болуына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды, аталған келiсiмдердi және рұқсаттарды бередi не беруден бас тартады;";
3) 12-баптың 5) және 6) тармақшалары алынып тасталсын;
4) 13-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке және заңды тұлғалардың ашық жинақтаушы зейнетақы қорының iрi қатысушысы мәртебесiне ие болуына келiсiм беру және келiсiм беруден бас тарту тәртiбiн, аталған келiсiмдi алу үшiн ұсынылатын құжаттарға қойылатын талаптарды айқындайды, осындай келiсiмдi бередi не беруден бас тартады;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) жинақтаушы зейнетақы қорларының еншiлес ұйым құруына және ие болуына рұқсат беру және рұқсат беруден бас тарту, жинақтаушы зейнетақы қорының басқа заңды тұлғалардың жарғылық капиталына айтарлықтай қатысуына рұқсат беру тәртiбiн айқындайды, аталған рұқсаттарды бередi не беруден бас тартады;";
5) 13-1 бапта:
тақырыбы "жинақтаушы зейнетақы қорларын" деген сөздерден кейiн ", кредиттiк бюроларды" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақта:
"Қаржылық ұйымдарды" деген сөздерден кейiн "және аффилирленген тұлғаларын" деген сөздермен толықтырылсын;
"қорларын" деген сөздерден кейiн ", кредиттiк бюроларды" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап.  Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап он күнтiзбелiк күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi