Об утверждении Плана мероприятий на 2006-2008 годы по реализации Концепции развития сети микрокредитных организаций для кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2006 года N 675
В целях реализации Концепции развития сети микрокредитных организаций для кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей Республики Казахстан, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 апреля 2006 года N 337, Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий на 2006-2008 годы по реализации Концепции развития сети микрокредитных организаций для кредитования сельскохозяйственных товаропроизводителей Республики Казахстан (далее - План).
2. Акимам областей в месячный срок после утверждения Плана разработать региональные планы мероприятий, согласовав их с заинтересованными государственными органами.
3. Центральным и местным исполнительным органам и заинтересованным организациям, ответственным за реализацию Плана:
1) принять меры по реализации Плана;
2) представлять к 10 января и 10 июля информацию о ходе исполнения Плана в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан представлять ежегодно к 25 января и 25 июля сводную информацию о ходе исполнения Плана в Правительство Республики Казахстан.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
6. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2006 года N 675
План мероприятий на 2006-2008 годы
по реализации Концепции развития сети микрокредитных
организаций для кредитования сельскохозяйственных
товаропроизводителей Республики Казахстан
N
п/п
Мероприятие
Форма
заверше-
ния
Ответ-
ствен-
ный за
испол-
нение
Срок
испол-
нения
Предпо-
лагаемые
расходы
(млн.
тенге)
Источни-
ки
финан-
сирова-
ния
1
2
3
4
5
6
7
Формирование эффективной системы микрокредитования в сельской местности
1. Развитие сети микрокредитных организаций в регионах
1.1
Развивать
региональную
сеть
микрокредитных
организаций в
сельской
местности
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
акимы
облас-
тей,
ФФПСХ,
ФРМП
По
полуго-
диям,
ежегод-
но
Не
требуют-
ся
1.2
Создать
микрокредитные
организации в
сельской
местности с
долевым
участием в
уставном
капитале
финансовых
институтов
Информа-
ция в
МСХ
МИТ, ФРМП, ФФПСХ
По полугодиям, ежегод-
но
Средства
финансо-
вых
институ-
тов
1.3
Разработать
Правила
предоставления
кредитных
средств
микрокредитным
организациям для
последующего
микрокредитова-
ния
сельхозтоваро-
производителей
Решение
Совета
директо-
ров
ФФПСХ, ФРМП
август 2006 года
Не
требуют-
ся
1.4
Разработать
Правила создания
МКО с долевым
участием
финансовых
институтов в их
уставном
капитале
Решение
Совета
директо-
ров
ФФПСХ, ФРМП
август 2006 года
Не требуют-
ся
1.5
Внедрить методы
беззалогового
обеспечения, в
том числе
группового
кредитования
для увеличения
их доступности
сельхозтоваро-
производителям
Информа-
ция в
МСХ
Акимы
облас-
тей,
ФФПСХ,
АМ-ФОК
По
полуго-
диям,
ежегод-
но
Не
требуют-
ся
1.6
Выработать
предложения по
оказанию
содействия в
регистрации
недвижимого и
движимого
имущества
сельских
заемщиков
Информа-
ция в
МСХ
МЮ,
акимы
облас-
тей
август
2006
года
Не
требуют-
ся
1.7
Внедрить
уступку прав
требования как
механизм
обеспечения
кредитных
средств,
выделенных МКО
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
ФРМП,
ФФПСХ,
АМФОК
По
полуго-
диям,
ежегод-
но
Не
требуют-
ся

Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге кредит беру үшiн шағын кредит ұйымдарының желiсiн дамыту тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 14 шілдедегі N 675 Қаулысы
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2006 жылғы 28 сәуiрдегi N 337  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге кредит беру үшiн шағын кредит ұйымдарының желiсiн дамыту тұжырымдамасын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы тауарын өндiрушiлерге кредит беру үшiн шағын кредит ұйымдарының желiсiн дамыту тұжырымдамасын iске асыру жөнiндегi 2006-2008 жылдарға арналған iс-шаралар жоспары (бұдан әрi - Жоспар) бекiтiлсiн.
2. Облыстардың әкiмдерi Жоспар бекiтiлгеннен кейiн бiр ай мерзiмде мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсе отырып, өңiрлiк ic-шаралар жоспарларын әзiрлесiн.
3. Жоспарды iске асыруға жауапты орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен мүдделi ұйымдар:
1) Жоспарды iске асыру жөнiнде шаралар қабылдасын;
2) 10 қаңтарға және 10 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне Жоспардың орындалу барысы туралы ақпарат ұсынсын.
4. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгi жыл сайын 25 қаңтарға және 25 шiлдеге қарай Қазақстан Республикасының Үкiметiне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат ұсынсын.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлiгiне жүктелсін.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2006 жылғы»14»шілдедегі
N 675 қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы тауарын
өндірушілерге кредит беру үшін шағын кредит
ұйымдарының желісін дамыту тұжырымдамасын іске асыру
жөніндегі 2006-2008 жылдарға арналған іс-шаралар
жоспары туралы
р/с
N №
Іс-шара Аяқтау нысаны Орындалуына жауаптылар Орындалу мерзімі Болжалды шығыстар (млн. теңге) Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Ауылдық жерлерде шағын кредит берудің тиімді жүйесін қалыптастыру
1. Өңірлерде шағын кредит ұйымдарының желісін дамыту
1.1
Ауылдық жерлерде шағын кредит ұйымдарының өңірлік желісін дамыту
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, облыстар әкімдері, АШҚҚҚ, ШКДҚ
Жарты жылдықтар бойынша,
жыл сайын
Талап етілмейді
1.2
Жарғылық капиталына қаржы институттарының үлестік қатысуымен ауылдық жерлерде шағын кредит ұйымдарын құру
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ, АШҚҚҚ
Жарты жылдықтар бойынша, жыл сайын
Қаржы институт-тарының қаражаты
1.3
Кейіннен ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге шағын кредит беру үшін шағын кредит ұйымдарына кредит қаражатын беру ережесін әзірлеу
Директорлар кеңесінің шешімі
АШҚҚҚ, ШКДҚ
тамыз 2006 жыл
Талап етілмейді
1.4
Жарғылық капиталына қаржы институттарының үлестік қатысуымен ШКҰ құру ережесін әзірлеу
Директорлар кеңесінің шешімі
АШҚҚҚ, ШКДҚ,
тамыз 2006 жыл
Талап етілмейді
1.5
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге кепілдіксіз қамтамасыз ету, оның ішінде олардың қол жетімділігін ұлғайту үшін топтық кредит беру әдістерін енгізу
АШМ-ға ақпарат
Облыстар әкімдері, АШҚҚҚ, ҚШҚҰҚ
Жарты жылдықтар бойынша, жыл сайын
Талап етілмейді
1.6
Ауыл қарыз алушыларының жылжымалы және жылжымайтын мүліктерін тіркеуге жәрдем көрсету жөнінде ұсыныстар әзірлеу
АШМ-ға ақпарат
Әділетмині, облыстар әкімдері
тамыз 2006 жыл
Талап етілмейді
1.7
ШКҰӨбөлген кредит қаражатын қамтамасыз ету тетігі ретінде, талап ету құқықтарын бере отырып енгізу
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ, АШҚҚҚ, ШКҰ
Жарты жылдықтар бойынша, жыл сайын
Талап етілмейді

2. Финансирование микрокредитных организаций
2.1
Капитализация АО
"Фонд финансовой
поддержки
сельского
хозяйства" для
последующего
кредитования
МКО и сельско-
хозяйственных
товаропроиз-
водителей
Предло-
жение в
МЭБП
МСХ,
ФФПСХ
Ежегод-
но
2007 год
10000
млн.
тенге;
2008 год
8000
млн.
тенге
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.2
Продолжить
работу по
привлечению
средств
международных
финансовых
организаций,
донорских
организаций,
коммерческих
банков второго
уровня и крупных
отечественных
предприятий для
финансирования
МКО для
дальнейшего
кредитования
сельсхозтоваро-
производителей
Информа-
ция в
МСХ
МФ,
МИТ,
МЭБП,
акимы
облас-
тей
Ежегод-
но
Не
требуют-
ся
3. Развитие программ обучения и консалтинга на селе
3.1
Проводить
обучение
специалистов
создаваемых
микрокредитных
организаций
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
ФРМП,
ФФПСХ,
АМФОК
По
полуго-
диям,
ежегод-
но
Средства
финансо-
вых
институ-
тов
3.2
Проводить
обучение
сельского
населения основам предпри-
мательства и
специалистов
финансовых
институтов
эффективному
управлению
процессом
микрокредитова-
ния
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
ФФПСХ,
ФРМП,
АМФОК
Еже-
квар-
тально,
ежегод-
но
Средства
финансо-
вых институ-
тов
3.3
Проводить
пропаганду
микрокредитова-
ния через средства
массовой
информации и
информационные
системы
Информа-
ция в
МСХ
МКИ,
МИТ,
акимы
облас-
тей
Ежегод-
но
Не
требуют
ся
3.4
Обеспечить
проведение
семинаров,
конференций,
"круглых столов"
по вопросам
микрокредитова-
ния
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
акимы
облас-
тей,
ФРМП,
ФФПСХ,
АМФОК
По
полуго-
диям,
ежегод-
но
Средства
финансо-
вых
институ-
тов
3.5
Стажировка
специалистов
государственных
органов,
занимающихся
вопросами
микрокредитова-
ния с целью
изучения опыта
зарубежных стран
Информа-
ция в
МСХ
МИТ
Ежегод-
но
Между-
народные
гранты
3.6
Проводить
разъяснительную
работу по
микрокредитова-
нию среди
сельхозтоваро-
производителей
через сельские
информационно-
консультационные
центры
Информа-
ция в
МСХ
КАМ
Еже-
квар-
тально,
ежегод-
но
Не
требуют-
ся
Мониторинг системы развития микрокредитования на селе
1
Создать единый
информационно-
методологический
центр для
развития
микрокредитова-
ния на базе ФРМП
Информа-
ция в
МСХ
МИТ, ФРМП
сен-
тябрь
2006
год,
еже-
квар-
тально
Средства
финан-
сового
институ-
та
2
Внедрить в
финансовых
институтах
информационные
системы по
анализу и
контролю
созданных МКО
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
ФРМП,
ФФПСХ
2007
год
Средства
финансо-
вых
институ-
тов
3
Внедрить
систему аудита
МКО привлекающих
финансовые
ресурсы,
выделенные
государством
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
ФРМП,
ФФПСХ
2007
год
Средства
финансо-
вых
институ-
тов
4
Расширить
сотрудничество с
международными
ассоциациями
для внедрения
современных
стандартов
микрокредитова-
ния и
современных
методик
менеджмента
Информа-
ция в
МСХ
МИТ,
АМФОК
Ежегод-
но
Не
требуют-
ся
Всего
18 000
млн.
тенге
в т.ч.:
республиканский
бюджет
18 000
млн.
тенге
местный бюджет
другие источники
Примечание:
Объемы расходов на 2007 и 2008 годы приведены в соответствии с Планом мероприятий по реализации Концепции устойчивого развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2006-2010 годы, утвержденной  постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2005 года N 654, и будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" на соответствующий финансовый год.
Расшифровка аббревиатур:
МСХ    Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МИТ    Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МФ     Министерство финансов Республики Казахстан
МЭБП   Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МЮ     Министерство юстиции Республики Казахстан
МКИ    Министерство культуры и информации Республики Казахстан
ФРМП   акционерное общество "Фонд развития малого предпринимательства"
ФФПСХ  акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства"
АМФОК  ассоциация микрофинансовых организаций Казахстана
КАМ    акционерное общество "Казагромаркетинг"
МКО    микрокредитная организация

2. Шағын кредит ұйымдарын қаржыландыру
2.1
Кейіннен шағын кредит ұйымдарына және ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге кредит беру үшін "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" АҚ-ты капиталдандыру
ЭБЖМ-ге ұсыныс
АШМ, АШҚҚҚ
Жыл сайын
2007 жыл 10000 млн. теңге; 2008 жыл 8000 млн. теңге
Республикалық бюджет
2.2
Ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілерге одан әрі кредит беру үшін ШКҰ қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарының, донорлық ұйымдардың, екінші деңгейдегі коммерциялық банктердің және ірі отандық кәсіпорындардың қаражатын тарту жөніндегі жұмысты жалғастыру
АШМ-ға ақпарат
Қаржымині, ИСМ, ЭБЖМ, облыстар әкімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
3. Ауылда оқыту және консалтинг бағдарламаларын дамыту
3.1
Құрылатын шағын кредит беру ұйымдарының мамандарын оқытуды жүргізу
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ, АШҚҚҚ, ШКҰ
Жарты жылдықтар бойынша, жыл сайын
Қаржы институттарының қаражаты
3.2
Ауыл халқына кәсіпкерліктің негіздерін және қаржы
институттарының мамандарына шағын кредит беру үдерісін тиімді басқаруды оқытуды жүргізу
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, АШҚҚҚ, ШКДҚ, ҚШҚҰҚ
Тоқсан сайын, жыл сайын
Қаржы институттарының қаражаты
3.3
Бұқаралық ақпарат құралдары мен ақпараттық жүйелер арқылы шағын кредит беруді насихаттауды жүргізу
АШМ-ға ақпарат
МАМ, ИСМ, облыстар әкімдері
Жыл сайын
Талап етілмейді
3.4
Шағын кредит беру мәселелері жөнінде семинарлар, конференциялар,»"дөңгелек үстелдер" өткізуді қамтамасыз ету
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, облыстар әкімдер, ШКДҚ, АШҚҚҚ, ҚШҚҰҚ
Жарты жылдықтар бойынша, жыл сайын
Қаржы институттарының қаражаты
3.5
Шетелдердің тәжірибесін зерделеу мақсатында мемлекеттік органдардың шағын кредит беру мәселелерімен айналысатын мамандарының тағылымдамасы
АШМ-ға ақпарат
ИСМ
Жыл сайын
Халықаралық гранттар
3.6
Ауылдық ақпараттық консультациялық орталықтар арқылы ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер арасында
шағын кредит беру жөнінде түсіндіру жұмысын жүргізу
АШМ-ға ақпарат
ҚАМ
Тоқсан сайын, жыл сайын
Талап етілмейді
Ауылда шағын кредит беруді дамыту жүйесінің мониторингі
1
ШКДҚ базасында шағын кредит беруді дамыту үшін бірыңғай ақпараттық-әдістемелік орталық құру
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ
қыркүйек 2006 жыл, тоқсан сайын
Қаржы институттарының қаражаты
2
Қаржы институттарында құрылған ШКҰ-ын талдау және бақылау жөніндегі жүйелерді енгізу
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ, АШҚҚҚ
2007 жыл
Қаржы институттарының қаражаты
3
Мемлекет бөлген қаржы ресурстарын тартатын ШКҰ-ның аудит жүйесін енгізу
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ШКДҚ, АШҚҚҚ
2007 жыл
Қаржы институттарының қаражаты
4
Шағын кредит берудің қазіргі заманғы стандарттарын және менеджменттің қазіргі заманғы әдістемесін енгізу үшін халықаралық қауымдастықтармен ынтымақтастықты кеңейту
АШМ-ға ақпарат
ИСМ, ҚШҚҰҚ
Жыл сайын
Талап етілмейді
Жиыны
18 000 млн. теңге
о.і: республикалық бюджет
18 000
млн. теңге
жергілікті бюджет
басқа да көздер
Ескертпе:
2007 және 2008 жылдар шығыстарының көлемі№ N 654 Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 30 маусымдағы қаулысымен
бекітілген Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіп кешенін
тұрақты дамытудың 2006-2010 жылдарға арналған тұжырымдамасын
іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкестікке
келтірілген және тиісті қаржы жылға арналған»"Республикалық
бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес
нақтыланады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ            Ауыл шаруашылығы министрлігі
ИСМ            Индустрия және сауда министрлігі
Қаржымині      Қаржы министрлігі
ЭБЖМ           Экономика және бюджеттік жоспарлау министрлігі
Әділетмині     Әділет министрлігі
МАМ            Мәдениет жане ақпарат министрлігі
ШКДҚ     «     "Шағын кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ
АШҚҚҚ     «    "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры"»АҚ
ҚШҚҰҚ          Қазақстанның шағын қаржы ұйымдары қауымдастығы
ҚАМ     «      "Қазагромаркетинг" АҚ
ШКҰ            Шағын кредит ұйымы