О проекте Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проявления неуважения к суду"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 июля 2006 года N 707
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам проявления неуважения к суду"
Премьер-Министр
Республики Казахстан
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам проявления неуважения к суду
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В  Кодекс  Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г. N 5-6, ст. N 24; N 17-18, N ст. 241; N 21-22, ст. 281; N 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст  122, 139; N 18, ст. 142, N 21-22, ст. 160, N 23, ст. 171; 2004 г., N 6, ст. 42; N 10, ст. 55; N 15, ст. 86; N 17, ст. 97; N 23, ст. 139, 140; N 24, ст. 153; 2005 г, N 5, ст. 5; N 7-8, ст. 19; N 9, ст. 26, N 13, ст. 53, N 14, ст. 58, N 17-18, ст. 72; N 21-22, ст. 86, 87; N 23, ст. 104; 2006 г., N 1, ст. 5; N 2, ст. 19, 20; N 3, ст. 22; N 5-6, ст. 31; N 8, ст. 45;  Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального финансового центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 22 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" 27 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 29 июня 2006 г.):
1) в части первой статьи 55 слова "против личности" исключить;
2) статью 513 изложить в следующей редакции:
"Статья 513. Проявление неуважения к суду
1. Неуважение к суду, выразившееся в уклонении без уважительных причин участников процесса и иных лиц от явки в суд по повестке в случаях, когда дальнейшее рассмотрение дела в их отсутствии представляется суду невозможным, неподчинении распоряжениям председательствующего в судебном заседании, нарушении порядка в помещении суда, а равно совершение иных противоправных действий, свидетельствующих о пренебрежении к суду, вступившему в силу судебному акту или установленным в суде правилам, -
влекут предупреждение либо штраф в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от трех до пяти суток.

"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 26 шілдедегі N 707 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнің қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне
сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру мәселелерi бойынша
өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңірлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 маусымдағы Заңы; 2006 жылғы 27 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 29 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 22 маусымдағы  Заңы ):
1) 55-баптың бiрiншi бөлiгiнде "жеке адамға қарсы" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 513-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"513-бап. Сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру
1. Процеске қатысушылардың және өзге де тұлғалардың қатысуынсыз соттың iстi одан әрi қарауы мүмкiн болмайтын жағдайда, олардың шақыру қағазы бойынша сотқа келуден дәлелдi себептерсiз жалтаруынан, сот отырысында төрағалық етушiнiң өкiмiне бағынбаудан, сот үй-жайында тәртiптi бұзудан көрiнетiн сотты құрметтемеушiлiк, сол сияқты сотқа, күшiне енген сот актiсiне немесе сотта белгiленген ережелерге немқұрайдылық туралы куәландыратын өзге де заңға қарсы әрекеттер жасау, -
ескерту жасауға немесе оннан жиырмаға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не үштен бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, - совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок от пяти до десяти суток.";
3) статью 541 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. Судьи Верховного Суда, областных, районных и приравненных к ним судов рассматривают дела о фактах проявления неуважения к суду, предусмотренные статьей 513 настоящего Кодекса, установленные в ходе судебного разбирательства.";
часть третью статьи 634 дополнить словами ", а также с момента объявления судьей (судом) об установлении факта проявления неуважения к суду в ходе судебного разбирательства";
часть вторую статьи 639 после слов "постановлением прокурора" дополнить словами " и при установлении судьей (судом) непосредственно в ходе судебного разбирательства факта проявления неуважения к суду";
в статье 643:
перед словом "Судья" дополнить цифрой "1";
дополнить частью второй следующего содержания:
"2. Требования части первой указанной статьи на дела о фактах проявления неуважения к суду, рассмотренных в соответствии с частью третьей статьи 541 настоящего Кодекса, не распространяются.";
7) статью 647 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Дело о факте проявления неуважения к суду, установленное в ходе судебного разбирательства, рассматривается судьей (судом) непосредственно в этом же заседании суда первой, апелляционной или надзорной инстанции.";
8) статью 648 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. Председательствующий, установив факт проявления неуважения к суду непосредственно в ходе судебного разбирательства, вправе, объявив о факте, без соблюдения требований подпунктов 2), 4)-10) части первой настоящей статьи, вынести постановление о наложении на виновное лицо административного взыскания, предусмотренного статьей 513 настоящего Кодекса.";
9) статью 655 дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Постановление по делу о факте проявления неуважения к суду, вынесенное судьей (судом) в порядке части 1-1 статьи 648 настоящего Кодекса, может быть обжаловано, опротестовано в суд вышестоящей инстанции. Постановления коллегии Верховного Суда, вынесенные на заседании суда по делу о факте проявления неуважения к суду, пересмотру не подлежат.";
10) статью 656 дополнить частью 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае обжалования, опротестования постановления по делу о факте проявления неуважения к суду в соответствии с частью 2-1 статьи 655 настоящего Кодекса суд прилагает к постановлению выписку из протокола судебного заседания в части установления факта.";

2. Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көзделген - әкiмшiлiк жаза қолданылғаннан кейiн бiр жыл iшiнде қайталап жасалған әрекеттер,-
жиырмадан отызға дейiнгi айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға не бестен он тәулiкке дейiн әкiмшiлiк қамауға әкеп соғады.";
3) 541-бап мынадай мазмұндағы үшiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"3. Жоғарғы Соттың, облыстық, аудандық және оларға теңестiрiлген соттардың судьялары сотта iстi қарау барысында анықталған, осы Кодекстiң 513-бабында көзделген сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстердi қарайды.";
4) 634-баптың үшiншi бөлiгi мынадай сөздермен толықтырылсын:
", сондай-ақ судья (сот) сотта iстi қарау барысында сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсiнiң анықталғаны туралы жариялаған кезден бастап" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 639-баптың екiншi бөлiгi "прокурор қаулысымен қозғалған" деген сөздерден кейiн "және судья (сот) тiкелей сотта iстi қарау барысында сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсiн анықтаған" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 643-бапта:
"Судья" деген сөздiң алдынан "1" деген санмен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екiншi бөлiкпен толықтырылсын:
"2. Көрсетiлген баптың бiрiншi бөлiгiнiң талаптары осы Кодекстiң 541-бабының үшiншi бөлiгiне сәйкес қаралған сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстерге қолданылмайды.";
7) 647-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"1-1. Сотта iстi қарау барысында анықталған сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсi туралы iстi судья (сот) соттың тiкелей бiрiншi, апелляциялық немесе қадағалау сатысындағы осы отырысында қарайды.";
8) 648-бап мынадай мазмұндағы 1-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"1-1. Төрағалық етушi тiкелей сотта істi қарау барысында сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсiн анықтай, фактi туралы жариялай отырып осы баптың бiрiншi бөлiгiнiң 2), 4)-10) тармақшаларының талаптарын сақтамастан, кiнәлi тұлғаға осы Кодекстiң 513-бабында көзделген әкiмшiлiк жаза қолдану туралы қаулы шығаруға құқылы.";
9) 655-бап мынадай мазмұндағы 2-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"2-1. Судья (сот) сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсi туралы iс бойынша осы Кодекстiң 648-бабының 1-1-бөлiгiнiң тәртiбiмен шығарған қаулыға жоғары тұрған сатыдағы сотқа шағым берiлуi, наразылық келтiрiлуi мүмкiн. Жоғарғы Сот алқасының сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсi туралы iс бойынша сот отырысында шығарған қаулысы қайта қарауға жатпайды.";
10) 656-бап мына мазмұндағы 1-1-бөлiкпен толықтырылсын:
"1-1. Сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсi туралы iс бойынша қаулыға осы Кодекстiң 655-бабының 2-1-бөлiгiне сәйкес шағым берiлген, наразылық келтiрiлген жағдайда сот отырысы хаттамасынан фактiнiң анықталуы бөлiгiндегi көшiрменi сот қаулыға тiркейдi.";

11) статью 661 дополнить вторым предложением следующего
содержания:
"Жалоба, протест на постановление суда по делу о факте проявления неуважения к суду, вынесенное судьей (судом) в порядке части 1-1 статьи 648 настоящего Кодекса, рассматривается единолично судьей вышестоящего суда, а в случае вынесения такого постановления судом апелляционной или надзорной инстанции рассматривается коллегией суда вышестоящей инстанции.";
12) часть четвертую статьи 663 после слов "судьей вышестоящего суда", "вынесенное судьей" дополнить соответственно словами "(судом вышестоящей инстанции)", "(судом)";
13) статью 672 дополнить вторым предложением следующего содержания:
"Также в судебном порядке возможен пересмотр вступивших в законную силу постановлений по делам о фактах проявления неуважения к суду, вынесенные судьей (судом) в порядке части 1-1 статьи 648 настоящего Кодекса, кроме постановлений коллегии Верховного Суда.";
14) статью 673 дополнить словами ", а постановления по делам о фактах проявления неуважения к суду, указанные в статье 672 настоящего Кодекса, коллегия суда вышестоящей инстанции".
2. В Уголовно-процессуальный  кодекс  Республики Казахстан от 13 декабря 1997 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 23, ст. 335; 1998 г., N 23, ст. 416; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 141; 2001 г., N 8, ст. 53; N 15-16, ст. 239; N 17-18, ст 245; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 32, 33; N 17, ст. 155; N 23-24, ст. 192; 2003 г., N 18, ст. 142; 2004 г., N 5, ст. 22, N 23, ст. 139; N 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., N 13, ст. 53; N 21-22, ст. 87; N 24, ст. 123; 2006 г., N 5-6, ст.31):
1) в статье 327:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. При нарушении порядка в судебном заседании, неподчинении распоряжениям председательствующего, а равно совершении иных действий, свидетельствующих о неуважении к суду, председательствующий вправе удалить лицо из зала судебного заседания или объявить об установлении факта неуважения к суду и наложить на виновное лицо административное взыскание в порядке, установленном административным законодательством. Удаление может быть произведено в отношении любого участника процесса или иного лица, кроме обвинителя и защитника. Административное взыскание не может быть наложено на подсудимого.";
часть шестую исключить;
2) в части второй статьи 403 слова "кроме постановлений о наложении денежного взыскания" исключить.
3. В  Гражданский  процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 18, ст. 644; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 10, ст. 244; 2001 г., N 8, cт. 52; N 15-16, ст. 239; N 21-22, ст. 281; N 24, ст. 338; 2002 г., N 17, ст. 155; 2003 г., N 10, ст. 49; N 14, ст. 109; N 15, ст. 138; 2004 г., N 5, ст. 25; N 17, ст. 97; N 23, ст. 140; N 24, ст. 153; 2005 г., N 5, ст. 5, N 13, ст.53, N 24, ст. 123; 2006 г., N 2 ст. 19;  Закон  Республики Казахстан от 5 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам создания регионального финансового центра города Алматы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 9 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 10 июня 2006 г.;  Закон  Республики Казахстан от 22 июня 2006 г. "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам исполнительного производства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 27 июня 2006 г. и "Казахстанская правда" 29 июня 2006 г.):
часть четвертую статьи 179 изложить в следующей редакции:

11) 661-бап мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Судья (сот) осы Кодекстiң 648-бабының 1-1-бөлiгiнiң тәртiбiмен шығарған сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiсi туралы соттың қаулысына шағымды, наразылықты жоғары тұрған соттың судьясы жеке қарайды, осындай қаулыны апелляциялық немесе қадағалау сатысындағы сот шығарған жағдайда жоғары тұрған сатыдағы сот алқасы қарайды.";
12) 663-баптың төртiншi бөлiгi "ic бойынша сот", "жоғары тұрған соттың судьясы" деген сөздерден кейiн тиiсiнше "(судья)", "(жоғары тұрған сатыдағы сот)" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 672-бап мынадай мазмұндағы екiншi сөйлеммен толықтырылсын:
"Сондай-ақ, судья (сот) осы Кодекстiң 648-бабы 1-1-бөлiгiнiң тәртiбiмен шығарған сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстер бойынша заңды күшiне енген қаулылар, Жоғарғы Сот алқасының қаулыларын қоспағанда, сот тәртiбiмен қайта қаралуы мүмкiн.";
14) 673-бапта "облыстық және оларға теңестiрiлген соттардың алқалары" деген сөздерден кейiн ", ал осы Кодекстiң 672-бабында көрсетiлген сотқа құрметтемеушiлiк бiлдiру фактiлерi туралы iстер бойынша қаулыларды жоғары тұрған сатыдағы сот алқасы" деген сөздермен толықтырылсын.
2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық iс жүргiзу  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 23, 335-құжат; 1998 ж., N 23, 416-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 141-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 17-18, 245-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 32, 33-құжаттар; N 17, 155-құжат; N 23-24, 192-құжат; 2003 ж., N 18, 142-құжат; 2004 ж., N 5, 22-құжат; N 23, 139-құжат; N 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., N 13, 53-құжат; N 21-22, 87-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 5-6, 31-құжат):
1) 327-бапта:
бiрiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сот отырысында тәртiп бұзған, төрағалық етушiнiң өкiмдерiне бағынбаған, сондай-ақ сотты құрметтемеу туралы куәландыратын өзге де әрекеттер жасаған кезде төрағалық етушi тұлғаны сот отырысы залынан шығарып жiберуге немесе сотты құрметтемеу фактiсiнiң анықталғаны туралы жариялауға және кiнәлi тұлғаға әкiмшiлiк заңнамада белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы. Шығарып жiберу, айыптаушы мен қорғаушыдан басқа процестiң кез келген қатысушысына немесе өзге тұлғаға қатысты жүргiзiлуi мүмкiн. Сотталушыға әкiмшiлiк жаза қолданылуға тиiс емес.";
алтыншы бөлiк алынып тасталсын;
2) 403-баптың екiншi бөлiгiндегi ", ақшалай айып салу туралы қаулыны қоспағанда," деген сөздер алынып тасталсын.
3. 1999 жылғы 13 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу  кодексiне  (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1999 ж., N 18, 644-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; 2001 ж., N 8, 52-құжат; N 15-16, 239-құжат; N 21-22, 281-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 10, 49-құжат; N 14, 109-құжат; N 15, 138-құжат; 2004 ж., N 5, 25-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 140-құжат; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 24, 123-құжат; 2006 ж., N 2, 19-құжат; 2006 жылғы 9 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 10 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне Алматы қаласының өңірлiк қаржы орталығын құру мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 5 маусымдағы Заңы; 2006 жылғы 27 маусымда "Егемен Қазақстан" және 2006 жылғы 29 маусымда "Казахстанская правда" газеттерiнде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбiр заңнамалық актiлерiне атқарушылық iс жүргiзу мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 22 маусымдағы Заңы):
179-баптың төртiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Суд вправе при установлении факта неуважения к суду непосредственно в ходе судебного разбирательства наложить на виновное лицо административное взыскание в порядке, установленном административным законодательством.".
Статья 2 . Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти дней со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"4. Сот тiкелей сотта iстi қарау барысында сотты құрметтемеу фактiсi анықталған кезде кiнәлi тұлғаға әкiмшiлiк заңнамада белгiленген тәртiппен әкiмшiлiк жаза қолдануға құқылы.".
2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап он күн өткеннен кейiн қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi