О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2006 года N 794
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
"О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О государственном контроле за
оборотом отдельных видов оружия"
Статья 1.  Внести изменения и дополнения в  Закон  Республики Казахстан от 30 декабря 1998 г. "О государственном контроле за оборотом отдельных видов оружия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., N 24, ст. 448; 2002 г., N 4, ст. 34; 2005 г., N 23, ст. 140; N 23, ст. 142):
1) в статье 1:
подпункт 4) дополнить словами ", а также патронов травматического действия;";
дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) учебное оружие - специально изготовленные или приведенные в негодное для стрельбы состояние образцы огнестрельного оружия, предназначенные для изучения их устройств и обучения методам обращения с ними.";
2) статью 3 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) учебное.";
3) абзац пятый подпункта 3) статьи 5 исключить;
4) часть первую статьи 6 после слов "а также" дополнить словами "частными охранниками, работниками охранных подразделений индивидуальных предпринимателей,";
5) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Учебное оружие
Учебное оружие используется в организациях образования, дающих среднее общее, начальное профессиональное и среднее профессиональное образование, а также в высших учебных заведениях.
Порядок приобретения, хранения, ввоза, вывоза, учета и использования учебного оружия устанавливается Правительством Республики Казахстан.";
6) в статье 12:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) охотохозяйственные организации";
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) юридические лица, уполномоченные проводить научные медицинские исследования в области применения оружия с патронами травматического и газового действия.";

"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 22 тамыздағы N 794 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
"Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
1-бап.  "Жекелеген қару түрлерiнiң айналымына мемлекеттiк бақылау жасау туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1998 ж., N 24, 448-құжат; 2002 ж., N 4, 34-құжат; 2005 ж., N 23, 140-құжат; N 23, 142-құжат) өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-бапта:
4) тармақша "тiтiркендiргiш заттарды" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ жарақат салатын патрондарды" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) жаттығу қаруы - арнайы дайындалған немесе құрылғыларын зерделеу және онымен жұмыс iстеу әдiстерiне үйретуге арналған, ату үшiн жарамсыз күйге келтiрiлген атыс қаруының үлгiлерi.";
2) 3-баптың 3) тармақшасындағы "қару" деген сөзден кейiн ";" белгiсi қойылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) жаттығу қаруы.";
3) 5-баптың 3) тармақшасының бесiншi абзацы алынып тасталсын;
4) 6-баптың бiрiншi бөлiгi "жеке басының," деген сөздерден кейiн "жеке күзетшiлердiң, жеке кәсiпкерлердiң күзет бөлiмшелерi қызметкерлерiнiң," деген сөздермен толықтырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Жаттығу қаруы
Жаттығу қаруы жалпы орта, кәсiптiк бастауыш және кәсiптiк орта бiлiм беретiн бiлiм беру ұйымдарында, сондай-ақ жоғары оқу орындарында пайдаланылады.
Жаттығу қаруын сатып алу, сақтау, әкелу, әкету, есепке алу және пайдалану тәртiбiн Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.";
6) 12-бапта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аңшылық шаруашылығы ұйымдарының;";
10) тармақшадағы "шетелдiктердiң" деген сөзден кейiн ";" белгісi қойылып, мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) жарақат салатын және газбен әсер ететiн патрондары бар қаруды қолдану саласында ғылыми медициналық зерттеулер жүргiзуге уәкiлеттi заңды тұлғалардың";

7) в статье 14:
заголовок дополнить словами ", частными охранниками, индивидуальными предпринимателями, создавшими охранные подразделения";
первое предложение пункта 1 после слова "задачами" дополнить словами ", частные охранники, индивидуальные предприниматели, создавшие охранные подразделения,";
в части первой пункта 2 слова "три года" заменить словами "пять лет";
первое предложение пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Индивидуальный предприниматель, создавший охранное подразделение, руководитель организации (юридического лица с особыми уставными задачами) передают оружие штатным работникам на период исполнения ими своих функций.";
8) в статье 15:
в пункте 1:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Сигнальное оружие, механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм включительно регистрации не подлежат, и граждане Республики Казахстан имеют право приобретать их у юридических лиц - поставщиков без получения разрешения.";
в части третьей слова "охотничьего билета", заменить словами "удостоверения охотника";
в части четвертой:
слова "и охотничье пневматическое оружие" исключить;
слова "охотничьи билеты" заменить словами "удостоверения охотника";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"Охотничье огнестрельное оружие с нарезным стволом имеют право приобретать граждане Республики Казахстан, имеющие в собственности охотничье огнестрельное гладкоствольное длинноствольное оружие не менее трех лет, которым в установленном порядке предоставлено право на охоту.";
дополнить частью следующего содержания:
"Граждане Республики Казахстан имеют право приобретать газовые пистолеты и револьверы, огнестрельное бесствольное оружие в целях самообороны с правом хранения и ношения по разрешениям, выдаваемым органами внутренних дел.";
в пункте 2:
в части первой слова "огнестрельное длинноствольное оружие, охотничье пневматическое оружие," заменить словами "огнестрельное длинноствольное и бесствольное оружие,";
в части второй:
слова "три года" заменить словами "пять лет";
после слова "револьверов", дополнить словами ", огнестрельного бесствольного оружия";
в пункте 3 слова "или наркоманией" заменить словами ", наркоманией или токсикоманией";
пункт 4 после слова "револьверы," дополнить словами "огнестрельное бесствольное оружие,";
в пункте 6 слова "справок наркологического и психоневрологического диспансеров" заменить словами "медицинского заключения об отсутствии противопоказаний к владению оружием, связанных с нарушением зрения, психическим заболеванием, алкоголизмом, наркоманией или токсикоманией";

7) 14-бапта:
тақырыбы "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейiн "жеке күзетшiлердiң, күзет бөлiмшелерiн құрған жеке кәсiпкерлердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақтың бiрiншi сөйлемi "заңды тұлғалардың" деген сөздерден кейiн ", жеке күзетшiлердiң, күзет бөлiмшелерiн құрған жеке кәсiпкерлердiң" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақтың екiншi сөйлемiндегi "үш жыл" деген сөздер "бec жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтың бiрiншi сөйлемi мынадай редакцияда жазылсын:
"Күзет бөлiмшесiн құрған жеке кәсiпкер, ұйымның басшысы (ерекше жарғылық мiндеттерi бар заңды тұлғаның) қаруды штаттық қызметкерлерге олардың өз функцияларын орындауы кезеңiне бередi.";
8) 15-бапта:
1-тармақта:
екiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Белгi беретiн қару, механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiретiн заттар толтырылған аэрозольдi және басқа құрылғылар, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-ден аспайтын және калибрi 4,5 мм-ге дейiнгiлерiн қоса алғанда, пневматикалық қарулар тiркеуге жатпайды және Қазақстан Республикасы азаматтарының рұқсат алмай-ақ оларды қару берушi заңды тұлғалардан сатып алуға құқығы бар.";
үшiншi бөлiктегi "аңшылық билетi" деген сөздер "аңшы куәлiгi" деген сөздермен ауыстырылсын;
төртiншi бөлiкте:
"қаруы мен аңшылық пневматикалық қаруды" деген сөздер "қаруын" деген сөзбен ауыстырылсын;
"аңшылық билетi" деген сөздер "аңшы куәлiгі" деген сөздермен ауыстырылсын;
бесiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Ойық ұңғылы аңшылық атыс қаруын иемденiп алуға меншiгiнде кемiнде үш жыл ұстаған тегіс те ұзын ұңғылы аңшылық атыс қаруы бар, белгiленген тәртiппен аң аулау құқығы берiлген Қазақстан Республикасы азаматтарының құқығы бар.";
мынадай мазмұндағы бөлiкпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасы азаматтарының өзiн-өзi қорғау мақсатында iшкi iстер органдары беретiн рұқсаттар бойынша сақтау және алып жүру құқығымен газды пистолеттер мен револьверлер, ұңғысыз атыс қаруын сатып алуға құқығы бар.";
2-тармақта:
бiрiншi бөлiктегi "ұзын ұңғылы атыс қаруы, аңшылық пневматикалық қару," деген сөздер "ұзын ұңғылы және ұңғысыз атыс қаруы," деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi бөлiкте:
"үш жыл" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
"револьверлерiн" деген сөзден кейiн ", ұңғысыз атыс қаруын" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтағы "немесе нашақорлыққа" деген сөздер ", нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "револьверлердi" деген сөзден кейiн ", ұңғысыз атыс қаруын" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақтағы "наркологиялық және психоневрологиялық диспансерлердiң анықтамаларын" деген сөздер "көру қабiлетiнiң бұзылуына, психикалық ауруға, алкоголизмге, нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа байланысты қаруды ұстауға кедергi жоқ екенi туралы медициналық қорытындыны" деген сөздермен ауыстырылсын;

9) в абзаце втором подпункта 5) статьи 19 слова "или наркоманией" заменить словами ", наркоманией или токсикоманией";
10) в статье 22:
в подпункте 4) пункта 2 слова "охотничьем билете" заменить словами "удостоверении охотника";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Юридическое лицо, занимающееся торговлей гражданским и служебным оружием и патронами к нему, не вправе осуществлять иную предпринимательскую деятельность, за исключением деятельности по разработке, производству, ремонту, приобретению, экспонированию, ввозу и вывозу данных видов оружия, приобретению, ввозу, вывозу и торговле запасными частями к нему, спортивными товарами, охотничьими и рыболовными принадлежностями, гражданскими пиротехническими веществами и изделиями с их применением бытового назначения, а также по открытию и функционированию стрелковых тиров, стендов и стрельбищ.
Юридическим лицам, имеющим лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, запрещается совмещать продажу в одном торговом зале оружия и иных видов товаров, за исключением спортивных, охотничьих и рыболовных принадлежностей и запасных частей к данному оружию.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Юридические лица, имеющие лицензии на торговлю гражданским и служебным оружием и патронами к нему, имеют право приобретать их у субъектов, указанных в статье 12 настоящего Закона.";
11) статью 23 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Субъекты, указанные в подпунктах 2)-8) статьи 12 настоящего Закона при реорганизации или ликвидации могут передавать гражданское и служебное оружие и патроны к нему субъектам, имеющим лицензии на их приобретение.";
12) пункт 1 статьи 24 после слова "является" дополнить словами "огнестрельное нарезное короткоствольное";
13) в статье 26:
заголовок после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему, боевого ручного стрелкового оружия и патронов к нему";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан на срок не менее одного года, имеют право на приобретение в Республике Казахстан газовых пистолетов и револьверов, огнестрельного бесствольного оружия на общих основаниях по ходатайствам дипломатических представительств государств, гражданами которых они являются.
Иностранцы, зарегистрированные в органах внутренних дел в установленном порядке для проживания на территории Республики Казахстан, приобретают у юридических лиц - поставщиков механические распылители, аэрозольные и другие устройства, снаряженные слезоточивыми или раздражающими веществами, пневматическое оружие с дульной энергией не более 7,5 Дж и калибром до 4,5 мм, без получения разрешения.";
в пункте 4 слова "оружие может" заменить словами "оружие и патроны к нему могут";

9) 19-баптың 5) тармақшасының екiншi абзацындағы "немесе нашақорлыққа" деген сөздер ", нашақорлыққа немесе уытқұмарлыққа" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 22-бапта:
2-тармақтың 4) тармақшасындағы "аңшылық билетте" деген сөздер "аңшы куәлiгiнде" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сатумен айналысатын заңды тұлға қарудың осы түрлерiн әзiрлеу, өндiру, жөндеу, сатып алу, экпонаттау, әкелу және әкету, сондай-ақ оған қосалқы бөлшектердi, спорт тауарларын, аңшылық және балық аулау құралдарын, азаматтық пиротехникалық заттарды және оларды қолданатын тұрмыстық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу, әкелу, әкету және сату, сондай-ақ атыс тирлерiн, стендтер мен атыс орындарын ашу және олардың жұмыс iстеуi жөнiндегi қызметтi қоспағанда, өзге кәсiпкерлiк қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ.
Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарынан сатуға лицензиялары бар заңды тұлғаларға бiр сауда залында спорт, аңшылық және балық аулау құралдары мен осы қаруға қосалқы заттарды қоспағында, қару және өзге тауар түрлерiн бiрге сатуға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын сатуға лицензиялары бар заңды тұлғалардың оларды осы Заңның 12-бабында көрсетiлген субъектiлерден сатып алуға құқығы бар.";
11) 23-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Осы Заңның 12-бабының 2)-8) тармақшаларында көрсетiлген субъектiлер қайта ұйымдастыру немесе тарату кезiнде азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарын оларды иемденiп алуға лицензиялары бар субъектiлерге бере алады.";
12) 24-баптың 1-тармағы "алған" деген сөзден кейiн "қысқа ойық ұңғылы атқыш" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 26-бапта:
тақырыбы "қаруды" деген сөзден кейiн "және оның патрондарын, жауынгерлiк қол атыс қаруы мен оның патрондарын" деген сөздермен толықтырылсын;
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында кемiнде бiр жыл мерзiмге тұру үшiн белгiленген тәртiппен iшкi iстер органдарында тiркелген шетелдiктердiң газды пистолеттердi және револьверлердi, ұңғысыз атыс қаруын өздерi азаматтары болып табылатын мемлекеттердiң дипломатиялық өкiлдiктерiнiң өтiнiшi бойынша жалпы негiздерде иемденiп алуға құқығы бар.
Қазақстан Республикасының аумағында тұру үшiн белгіленген тәртiппен iшкi iстер органдарында тiркелген шетелдiктердiң механикалық шашыратқыштар, көзден жас ағызатын немесе тiтiркендiретiн заттар толтырылған аэрозольдi және басқа құрылғылар, үрлемелi қуаты 7,5 Дж-дан аспайтын және калибрi 4,5 мм-ге дейiнгi пневматикалық қаруды рұқсат алмай қару берушi заңды тұлғалардан сатып алуға құқығы бар.";
4-тармақтағы "қаруды" деген сөз "қаруды және оның патрондарын" деген сөздермен ауыстырылсын;

в пунктах 5 и 7 после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
14) в статье 29:
пункт 1 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) устанавливает правила хранения, учета, использования, перевозки, уничтожения, ввоза, вывоза гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением.";
пункт 2 после слов "органов внутренних дел" дополнить словами "и на транспорте";
15) в статье 30:
часть первую после слова "оружия" дополнить словами "и патронов к нему";
подпункт 1) части третьей изложить в следующей редакции:
"1) производить осмотр оружия в местах его разработки, производства, ремонта, торговли, коллекционирования, экспонирования, хранения, использования и уничтожения;";
подпункт 3) дополнить словами ", связанных с оборотом гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также учебного оружия".
Статья 2.  Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан

5 және 7-тармақтардағы "қаруын" және "қаруды" деген сөздерден кейiн "және оның патрондарын" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 29-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылатын бұйымдарды сақтау, есепке алу, пайдалану, тасымалдау, жою, әкелу, әкету ережелерiн белгiлейді.";
2-тармақ "аумақтық" деген сөзден кейiн "және көлiктегi" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 30-бапта:
бiрiншi бөлiк "қызметтiк қару" деген сөздерден кейiн "мен оның патрондарының" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi бөлiктiң 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаруды ол әзiрленген, өндiрiлген, жөнделген, сатылған, коллекцияланған, экспонатталған, сақталған, пайдаланылған және жойылған жерде тексеру жүргiзуге;";
3) тармақша "тұлғалардан" деген сөзден кейiн "азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының, сондай-ақ жаттығу қаруының айналымына байланысты" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң ресми жарияланған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi